Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Πανιώνιος 2013-2014
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Πανιώνιος
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
d.fosses
Μπερδεμένη χημεία
http://basketblog.gr/index.php?option=com_...&Itemid=229
ALLAROUND
Έχει μια λογική το άρθρο.Αν και ο carter μπορεί να παίξει στο 3 και οι Αθανασούλας Σαλούστρος μπορούν επίσης να προσφέρουν.Επίσης για την πολυφωνία στο 5 και για τον κίνδυνο να μην πάρει πολύ χρόνο ο καββαδάς απο την μια συμφωνώ αλλά απο την άλλη οντως είναι πολλά τα μάτς οπότε θα χωρέσουν όλοι και επίσης καταλαβαίνω και την πλευρά του πανιωνίου που δεν ρίχνει όλο το βάρος της στην προσπάθεια δημιουργίας υπεραξίας στον καββαδά αφού μάλιστα όπως φαίνεται θα τον χάσει τζάμπα το καλοκαίρι.Έπίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε και το δύσκολο έργο που είχε ο πανιώνιος στην δημιουργία του roster με δεδομένη την απαγόρευση μεταγραφών
d.fosses
Ο Κάρτερ θα παίξει αύριο?? Εάν ξέρει κανένας και έχει την καλοσύνη ας απαντήσει.
ALLAROUND
Παρακολούθησα λίγο τον Σταμάτη στο τουρνουά του ρεθύμνου όπου και ελλείψη carter πήρε χρόνο συμμετοχής.Νομίζω αναθεωρώ την άποψη που είχα (εντάξει δεν τον είχα δεί αλλά μου είχε φανεί οτι θέλει πολύ δουλεια σωματοδομικα για να σταθεί στην Α1) και πιστεύω οτι και απο φέτος μπορει να βρεί χρόνο στην ομάδα (έστω και περιορισμένο).Πραγματικά ταλαντούχος παίκτης και θρασύς,μπασκετικός με καλή και γρήγορη τρίπλα που μπορεί να βοηθήσει στην δημιουργία.Βέβαια εντάξει όντως θέλει πολύ δουλεία (ειδικά σωματικά) και έχει πολύ μεγάλη απόσταση να καλύψει από την ΕΣΚΑΝΑ στην Α1 αλλά η πρώτη ύλη υπάρχει.Μου θυμίζει στο στύλ τον rubio (εντάξει στο στύλ είπα μην βαράτε rolleyes.gif )
rchos
Βλέποντας την εμφάνιση που φοράει σήμερα στο παιχνίδι κυπέλλου ο Πανιώνιος αισθάνομαι ότι γύρισα στην δεκαετία του 80.
d.fosses
Για το χτύπημα του Μπατή: "Χτύπησε στον τετρακέφαλο. Το πρωί ίσως ξέρουμε περισσότερα.
Ο Κάρτερ είναι στο τελικό στάδιο της αποθεραπείας του, ακολουθεί ατομικό πρόγραμμα, αλλά δεν θέλουμε να ρισκάρουμε την περίπτωσή του".
http://www.panionianea.gr/2013/10/blog-post_4516.html
ALLAROUND
Πολύ καλός ο πανιώνιος χθές στο πρώτο ημίχρονο.Έπεσε πολύ στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά κατέκτησε την νίκη τελικά σχετικά εύκολα
d.fosses
Δεν προλαβαίνει ο Κάρτερ
http://www.panionianea.gr/2013/10/blog-post_8839.html
d.fosses
Ο Βασίλης Καββαδάς στην ΟΠΑΠ TV
http://www.youtube.com/watch?v=DD9o6_XFdnU
d.fosses
Η συμμετοχή του Κάρτερ παραμένει αμφίβολη και για το πρώτο ματς του Πανιωνίου στο Eurocup την προσεχή Τετάρτη (16/10) κόντρα στη Ραντνίσκι.
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...era-o-panionios



Τουλάχιστον την Κυριακή στην Ελευσίνα παίζει ο Μπατής
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...syhia-gia-mpati

ALLAROUND
Eurocup θα παίξουμε στο ελληνικο?
Zoys
QUOTE(ALLAROUND @ Oct 10 2013, 23:22 ) *
Eurocup θα παίξουμε στο ελληνικο?

Λογικά. Αυτό γράφει και στη σελίδα της ομάδας στο Eurocup.
d.fosses
Πρεμιέρα σήμερα στην Α1, να ευχηθώ να έχουμε ένα πρωτάθλημα χωρίς βία και τραυματισμούς.
Τελικά ο Λιανός δεν έκανε άλλη μια μεταγραφή όπως μου υποσχέθηκε στο τουρνουά της Ελευσίνας
και έτσι το τελικό ρόστερ διαμορφώνεται ως εξής

1..Μακόλουμ, Μπατής, Σταμάτης
2..Κάρτερ, Ντούβνιακ, Μοτσενίγος
3..Αθανασούλας, Σαλούστρος, Σπυρόπουλος
4..Μίλμπουρν, Λάνγκφορντ, Μπιλής
5..Μισέλ, Σίμτσακ, Καββαδάς

Φέτος εκτός της θέσης 3 σε όλες τις υπόλοιπες θέσεις ήμαστε υπερπλήρης,
το μόνο που λείπει από την ομάδα είναι ένα ποιοτικό 3άρι.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πολλές αμάδες της Α1 φέτος δεν έχουν κανένα 5άρι στο ρόστερ τους
πχ Αγορ Τρίκαλα Καοδ.

yorgos
O Μπιλής έχει κάποια συγγένεια με τους παλιούς Μπιλήδες της Δάφνης;
d.fosses
QUOTE(yorgos @ Oct 12 2013, 11:00 ) *
O Μπιλής έχει κάποια συγγένεια με τους παλιούς Μπιλήδες της Δάφνης;

Ναι, είναι ξαδέλφια.
d.fosses
Ο Πανιώνιος με την Ραντνισκι το έβαλε ένα δεκαρικάκι το εισιτήριο.
Όσοι θέλουν να πάρουν ένα μεζέ από Ραντνισκι μπορούν να δουν στο παρακάτω link το σημερινό της παιχνίδι
για το σέρβικο πρωτάθλημα που αρχίζει 10 η ώρα Ελλάδος
http://www.feed2all.eu/watch/213957/1/watc...s-radnicki.html

tuareg

απο αυτο που ειδα απο το μισελ στο τουρνουα του ρεθυμνου και βλεπω τωρα στο σημερινο γλυτωσαμε απο μεγαλο παλτο που δε το πηραμε.
Δλδ ο Λιανος εδιωξε το πειν δινοντας του 50χιλ και πληρωσε και μπαι αουτ στο καοδ για να το παρει?
Προβληματικος ο πανιωνιος στο α.Μονο ο μακαλουμ τους κραταει.Ολους τους αλλους τους εχουν κανει κουδουνια οι ελευσινιωτες παπαμακαριος,νικου,μελισσαρατος,μαντζαρης,
φαγε εχουν κερδισει ολες τις προσωπικες μονομαχιες με τους αντιπαλους τους.(21-8 τα ριμπαουντ btw)

Zoys
QUOTE(tuareg @ Oct 13 2013, 19:01 ) *
απο αυτο που ειδα απο το μισελ στο τουρνουα του ρεθυμνου και βλεπω τωρα στο σημερινο γλυτωσαμε απο μεγαλο παλτο που δε το πηραμε.
Δλδ ο Λιανος εδιωξε το πειν δινοντας του 50χιλ και πληρωσε και μπαι αουτ στο καοδ για να το παρει?

Ναι, μετριότατος παίκτης, μόνο μπόι έχει. Θα νοσταλγήσουν Μπόγρη στην πλατεία... tongue.gif
tuareg
τυχερος ο πανιωνιος στο τελος,μου κανει εντυπωση που και οι δυο ομαδες εκτος μακολουμ και φαγιε δε πηραν σχεδον τπτ απο τους αλλους ξενους (για μενα ο ντουβνιακ ηταν κακος και τρυπα στην αμυνα)
Τελικα αντι Παπαμακαριου και Μαντζαρη το ματς θα το παιρνε ο Νικου για την Ελευσινα.
D-Wade
QUOTE(Zoys @ Oct 13 2013, 20:06 ) *
Ναι, μετριότατος παίκτης, μόνο μπόι έχει. Θα νοσταλγήσουν Μπόγρη στην πλατεία... tongue.gif

Δεν ξέρω γιατί ο Σφαιρό έχοντας ήδη 2 μπετατζήδες(Καββαδά,Σιμτσακ) θέλησε να πάρει και έναν τρίτο.Ο Μπογρης θα τους συμπλήρωνε καλύτερα
d.fosses
Σήμερα ο Πανιώνιος αν και έπαιζε χωρίς τον Κάρτερ
κέρδισε σε μια έδρα που πέρσι έχασε.

Πολύ καλοί οι Καββαδάς (3/3 και 5ρ) και Σίμτσακ (4/5 και 5ρ)
γιαυτό και δεν χρειάσθηκε να πολυπαίξει το βαρύ πυροβολικό ο Μισελ.

Μίλμπουρν (8λ) Μισελ (5λ) και Λανγκφορντ (2λ) δεν έπαιξαν επίτηδες πολύ χρόνο
για να είναι φρέσκοι την Τετάρτη στο eurocup.

Πολύ ανώτερο το φετινό ρόστερ της Ελευσίνας σε σχέση με πέρσι,
φέτος πολύ δύσκολα θα περάσει άλλη ομάδα από εκεί πλην των 3.

tuareg
QUOTE (d.fosses @ Oct 13 2013, 20:40 ) *
Μίλμπουρν (8λ) Μισελ (5λ) και Λανγκφορντ (2λ) δεν έπαιξαν επίτηδες πολύ χρόνο
για να είναι φρέσκοι την Τετάρτη στο eurocup.

Πολύ ανώτερο το φετινό ρόστερ της Ελευσίνας σε σχέση με πέρσι,
φέτος πολύ δύσκολα θα περάσει άλλη ομάδα από εκεί πλην των 3.


Δε πρεπει να μιλας σοβαρα για το λογο που δεν επαιξαν.
Δλδ ρισκαρε να κανει μια ηττα που την απεφυγε τελικα καθαρα λογω τυχης για να κανει τι στο γιουροκαπ?
Δλδ δεν ειδες οτι ο φαγε ειχε κανει κουδουι το μιλμπουρν και ο μελισσαρατος το μισελ?
υπερεκτιμας πολυ την ομαδα σου που το προς το παρον δειχνει μπερδεμενη και χωρις ταυτοτητα οταν δε παιζει ο μακολουμ....
Το χω γραψει και πιο πισω,γνωμη μου ειναι οτι καπου κατι εκανε λαθος στο σχεδιασμο ο Σφαιροπουλος.
ALLAROUND
Πραγματικά τραγικός ο michel και γενικά πολύ κακός ο πανιώνιος.Αν δεν βελτιωθούμε άμεσα δεν μας βλέπω καλά.Χωρίς φαντασία,χωρίς δημιουργία,χαμένοι στις περισσότερς μονομαχίες.Πραγματικά δεν μας περίμενα τόσο κακούς.
Αν και βρίσκω ελαφρυντικά που είναι:
1) Οι παίκτες μου φαίνονται πολύ πιασμένοι.Σέρνονται στο παρκέ.Είχα διαβάσει οτι ο Σφαιρόπουλος έκανε σκληρή προετοιμασία με 2πλές και 3πλές προπονήσεις.Η χρονιά είναι πολύ μεγάλη και ίσως έχει δουλευτεί η ομάδα πολύ με σκοπό να αντέξει την χρονιά κάτι που μπορεί να σημαίνει οτι είναι πιασμένη στην αρχή
2)Τόσες χαμένες βολές συνολικά δεν νομίζω να ξανάχουμε (και μάλιστα απο παίκτες που είναι καλοί σε αυτόν τον τομέα)
3)Δεν έπαιζε ο carter ενώ και ο Milbourne έπαιξε ελάχιστα(Για τον Milbourne βέβαια δεν είναι συγκυρία αφού πληρώνει την αδυναμία του να αντιμετωπίσει το ποστάρισμα στην άμυνα κάνοντας φάουλ αλλά και πάλι δεν θα υπάρξουν πολλά μάτς να παίξει τόσο λίγο)
4)Παρά την κακή εμφάνιση και το άγχος της πρεμιέαρας η ομάδα κέρδισε
d.fosses
QUOTE(tuareg @ Oct 13 2013, 20:59 ) *
Δε πρεπει να μιλας σοβαρα για το λογο που δεν επαιξαν.
Δλδ ρισκαρε να κανει μια ηττα που την απεφυγε τελικα καθαρα λογω τυχης για να κανει τι στο γιουροκαπ?
Δλδ δεν ειδες οτι ο φαγε ειχε κανει κουδουι το μιλμπουρν και ο μελισσαρατος το μισελ?
υπερεκτιμας πολυ την ομαδα σου που το προς το παρον δειχνει μπερδεμενη και χωρις ταυτοτητα οταν δε παιζει ο μακολουμ....
Το χω γραψει και πιο πισω,γνωμη μου ειναι οτι καπου κατι εκανε λαθος στο σχεδιασμο ο Σφαιροπουλος.

Εσύ πως αλλιώς δικαιολογείς τον τόσο μικρό/ελάχιστο χρόνο συμμετοχής τους??

Το μοναδικό λάθος στον σχεδιασμό που βλέπω εγώ ήταν η μη απόκτηση του Βρκιτς,
με Βρκιτς στο 3 η ομάδα θα ήταν κομπλέ.
tuareg
QUOTE (d.fosses @ Oct 13 2013, 21:04 ) *
Εσύ πως αλλιώς δικαιολογείς τον τόσο μικρό/ελάχιστο χρόνο συμμετοχής τους??

Το μοναδικό λάθος στον σχεδιασμό που βλέπω εγώ ήταν η μη απόκτηση του Βρκιτς,
με Βρκιτς στο 3 η ομάδα θα ήταν κομπλέ.



οτι ηταν κακοι,δεν εβγαιναν οι αμυνες με αυτους μεσα,δε το ειδες?
Το παιχνιδι του σφαιρο ηταν ξυλο στην αμυνα και στην επιθεση κατι θα σκεφτουν οι μακαλουμ-ντουβνιακ.....
(παρεπιπτοντως το οτι αλλαζει ολους οσους πηρε για βασικους στους ψηλους για να παιζει αλλαγες στα σκριν με την ελευσινα ειναι ενδεικτικο οτι κατι εγινε λαθος)
το λαθος ηταν που εδιωξες το πειν, πουλησες αγραβανη για 20χιλ παραπανω απ'οσα θα παιρνες του χρονου και πηρες και καρτερ, μισελ λανκγφορντ.
Κρατας Αγραβανη-Πειν και παιρνεις αμερικανο 5 και τελος....
Μη μου πεις οτι του λειπαν του Λιανου τα λεφτα του Αγραβανη.....
d.fosses
QUOTE(tuareg @ Oct 13 2013, 21:15 ) *
οτι ηταν κακοι,δεν εβγαιναν οι αμυνες με αυτους μεσα,δε το ειδες?
Το παιχνιδι του σφαιρο ηταν ξυλο στην αμυνα και στην επιθεση κατι θα σκεφτουν οι μακαλουμ-ντουβνιακ.....
(παρεπιπτοντως το οτι αλλαζει ολους οσους πηρε για βασικους στους ψηλους για να παιζει αλλαγες στα σκριν με την ελευσινα ειναι ενδεικτικο οτι κατι εγινε λαθος)
το λαθος ηταν που εδιωξες το πειν, πουλησες αγραβανη για 20χιλ παραπανω απ'οσα θα παιρνες του χρονου και πηρες και καρτερ, μισελ λανκγφορντ.
Κρατας Αγραβανη-Πειν και παιρνεις αμερικανο 5 και τελος....
Μη μου πεις οτι του λειπαν του Λιανου τα λεφτα του Αγραβανη.....

Ο Μελισαράτος σήμερα στην ουσία ήταν άποντος, σκόραρε μόνο από βολές,
ο δε Φαγιε σήμερα τα έσπασε, είχε 3/9

Ο Αγραβάνης καλός έφυγε, με τα 3λεπτα που θα έπαιζε και φέτος ίσως του χρόνου να μην πουλιότανε και να χάναμε τα 150.
Και στο φινάλε ο Λανγκφορντ με μόνο 30 χιλιαρικάκια (δολάρια) είναι πολύ καλύτερος του Αγραβάνη.

Ο Πειν δεν έκανε, ήταν ένας ρολίστας πολυτελείας με 120 χιλιάρικα συμβόλαιο,
άλλωστε αποκτήθηκε στην θέση του ο Κάρτερ με το 1/3 των χρημάτων και είναι πολύ καλύτερος.

Ο Μισελ δεν μπορεί να ξέχασε ξαφνικά το μπάσκετ,
πέρσι πχ ήταν 2ος blocker του πρωταθλήματος.
Όταν παίζει όμως 3 λεπτά και μετά δεν ξαναπαίζει δεν μπορεί να βρει ρυθμό.
Επίσης ο Μισελ δεν πιάνει θέση αμερικάνου και παίρνει μόνο 40 χιλιαρικάκια
ενώ ο Μπούκερ πέρσι έπιανε θέση αμερικάνου και είχε 150 χιλιάρικα συμβόλαιο.

indie
Σχετικά με το σημερινό παιχνίδι, νομίζω ότι κανένας φίλαθλος του Πανιωνίου δεν πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος. Και η νίκη προσωπικά δεν μου λέει τίποτα, αν συνοδεύεται από τέτοια εμφάνιση.
Τεράστια κενά στην άμυνα, ανυπαρξία στα ριμπάουντ, εκνευριστική αστοχία επιθετικά.

Από ατομικής πλευράς μόνο ο Μπατής διασώθηκε κατ΄εμέ. Όλοι οι άλλοι κάτω των προσδοκιών.

Εντύπωση, επίσης, μου προκάλεσε το ελαφρύ, 0% λιπαρά, σχήμα που έπαιξε ο Σφαιρόπουλος με τον Αθανασούλα στο 4 για πάρα πολύ ώρα.

Σαφώς και είναι πολύ νωρίς ακόμα, αλλά ελπίζω την Τετάρτη να είναι βελτιωμένη η ομάδα.

Ίδωμεν...

Αναφορικά με τις μεταβολές στο ρόστερ κι εγώ νομίζω ότι ο Αγραβάνης καλώς έφυγε, ακόμα και με αυτά τα χρήματα. Προσωπικά δεν είδα κάτι εξαιρετικό σε αυτόν πέρυσι, πιθανώς βέβαια να κάνω λάθος και να με διαψεύσει το παιδί τελικά.

Ο Παππάς είναι απώλεια επιθετικά, αλλά ως γενικότερη λειτουργία ομάδας νομίζω ότι το κενό του Βλάντο είναι το πραγματικά δυσαναπλήρωτο. Και φάνηκε από σήμερα κιόλας αυτό, με το 'ασθενές' παιχνίδι πάνω από τη στεφάνη που είχαμε. Δεν έπαιξε και ο Μίλμπουρν πολύ, οπότε...

Ο Πέιν είναι καλός παίκτης, αλλά προσωπικά δεν θα μου λείψει. Ούτε φυσικά οι Μπούκερ-Μπόγρης, αν και με τέτοιες εμφανίσεις από Μισέλ μπορεί να αναθεωρήσω- πράγμα εντελώς τραγικό.

tuareg
ρε συ φωσσες δεν ειναι οι ποντοι που εβαλαν οι φαγε και μελισσαρατος,ειναι οτι εκαναν θραυσση στα ριμπαουντ,ειναι οτι με το μισελ μεσα ειχες μια ρακετα σα αεροδιαδρομο και μπροστα επαιζες με 4.....
Οσο για τα υπολοιπα τι να πω?
3λεπτα ο Αγραβανης και καλα που πηρες 150?
Δλδ προτιμας να παιζεις με τον Σαλουστρο και τον Αθανασουλα στο 4 και οχι τον Αγραβανη?
Γιατι να μη του εδινες χρονο συμμετοχης?
Για το Πειν διαφωνω,δε μπορει να κανει στη Μαλαγα και να μη κανει στο Πανιωνιο,απλα περσυ με παππα-γιανκοβιτς δε βρηκε ποτε ρυθμο ο ανθρωπος τοσο λιγο που επεζε...
Τα 120 ο Λιανος του τα κανε συμβολαιο δεν ηρθε μονος του ο Πειν και τα πηρε.
Τες πα κουβεντα να γινεται,αλλα γνωμη μου ειναι οτι τελικα δεν ειστε τοσο καλοι οσο νομιζεις....
d.fosses
Και πέρσι τις πρώτες 5-6 αγωνιστικές ήμασταν κατώτεροι του αναμενόμενου.
Φέτος κάναμε 8 νέες μεταγραφές, 5 ξένοι και 3 έλληνες, θέλει και λίγο υπομονή για να δέσει η ομάδα.
indie
Σαφώς και χρειάζεται υπομονή και θα υπάρξει υπομονή, μόνο που υπάρχουν 2 βασικές διαφορές σε σχέση με πέρσι:

- Πέρσι είχαμε πιο έτοιμους, πιο 'ψημένους' παίχτες σε σχέση με τώρα.
- Φέτος έχουμε μέχρι τα Χριστούγεννα κάθε εβδομάδα 2 παιχνίδια, πράγμα που δεν ίσχυε σε αυτό το βαθμό πέρσι.

Και μην ξεχνάμε ότι χρειάστηκε να φύγει ο Σκουρτόπουλος 5-6 αγωνιστική, μετά την άθλια εμφάνιση εντός με το Ρέθυμνο, για να αρχίσει να ρολάρει η ομάδα, γεγονός που δεν νομίζω να το θέλουμε φέτος (εννοώ αλλαγή προπονητή).

Προσωπικά μου έκαναν πολύ άσχημη εντύπωση τα πολλά λάθη (ΟΚ, συμφωνώ, αυτό σχετίζεται με το πόσο 'δεμένη΄είναι η ομάδα) καθώς επίσης και τα φαινόμενα 'πανικού' που είδα σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, ιδίως στις παγίδες του Σκαραφίγκα.

Ο 'πανικός' δεν έχει τόσο σχέση με το 'δεσιμο' της ομάδας, αλλά έχει να κάνει περισσότερο με την προσωπικότητα των παικτών. Αυτό είναι που με προβλημάτισε περισσότερο.
d.fosses
QUOTE(tuareg @ Oct 13 2013, 21:46 ) *
ειναι οτι με το μισελ μεσα ειχες μια ρακετα σα αεροδιαδρομο και μπροστα επαιζες με 4.....

Μα ο Μισελ έπαιξε μόνο 5 λεπτά, θεωρώ ότι είναι άδικο να κριθεί τόσο αυστηρά με αυτόν τον ελάχιστο χρόνο που έπαιξε, αν έπαιζε ένα εικοσάλεπτο και δεν έκανε τίποτα τότε δικαιολογημένα να τον κρίνουμε όσο αυστηρά θέλετε γιατί τότε δεν θα υπήρχε καμία δικαιολογία αλλά τώρα με τόσο μικρό χρόνο συμμετοχής θεωρώ υπερβολή την τόσο αυστηρή κριτική.

Δλδ προτιμας να παιζεις με τον Σαλουστρο και τον Αθανασουλα στο 4 και οχι τον Αγραβανη?

Όχι, προτιμώ να έχω τον Λανγκφορντ back up στο 4 παρά τον Αγραβάνη, άσχετα εάν ο Λανγκφορντ σήμερα είχε ελάχιστο χρόνο συμμετοχής.

κουβεντα να γινεται,αλλα γνωμη μου ειναι οτι τελικα δεν ειστε τοσο καλοι οσο νομιζεις....


Ακριβώς, κουβέντα να γίνεται, αυτή είναι η χρησιμότητα του φόρουμ.

Ακριβώς, κουβέντα να γίνεται, αυτή είναι η χρησιμότητα του φόρουμ,
πάντως η γνώμη μου είναι ότι και φέτος έχουμε πάρα πολλές πιθανότητες να ξανακατακτήσουμε το μικρό πρωτάθλημα
δηλαδή την 3η θέση και δεν νομίζω ότι αυτό είναι κάτι το εξωπραγματικό
αν και φέτος το μπάτζετ είναι το μισό από ότι πέρσι.

QUOTE(d.fosses @ Oct 13 2013, 22:01 ) *
Ακριβώς, κουβέντα να γίνεται, αυτή είναι η χρησιμότητα του φόρουμ.

Ακριβώς, κουβέντα να γίνεται, αυτή είναι η χρησιμότητα του φόρουμ,
πάντως η γνώμη μου είναι ότι και φέτος έχουμε πάρα πολλές πιθανότητες να ξανακατακτήσουμε το μικρό πρωτάθλημα
δηλαδή την 3η θέση και δεν νομίζω ότι αυτό είναι κάτι το εξωπραγματικό
αν και φέτος το μπάτζετ είναι το μισό από ότι πέρσι.

Μα ο Μισελ έπαιξε μόνο 5 λεπτά, θεωρώ ότι είναι άδικο να κριθεί τόσο αυστηρά με αυτόν τον ελάχιστο χρόνο που έπαιξε, αν έπαιζε ένα εικοσάλεπτο και δεν έκανε τίποτα τότε δικαιολογημένα να τον κρίνουμε όσο αυστηρά θέλετε γιατί τότε δεν θα υπήρχε καμία δικαιολογία αλλά τώρα με τόσο μικρό χρόνο συμμετοχής θεωρώ υπερβολή την τόσο αυστηρή κριτική.

Όχι, προτιμώ να έχω τον Λανγκφορντ back up στο 4 παρά τον Αγραβάνη, άσχετα εάν ο Λανγκφορντ σήμερα είχε ελάχιστο χρόνο συμμετοχής.
indie
Επίσης θεωρώ ότι έλειψε ο Αθηναίου, ειδικά αμυντικά. Είναι ένας παίκτης ο οποίος χωρίς να είναι top βελτιωνόταν κάθε χρόνο τις 3 τελευταίες σαιζόν.
Πολύ πιθανό να βελτιωθεί περαιτέρω φέτος στον Άρη γιατί είναι παίκτης ρυθμού και, λογικά, θα πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής.
ALLAROUND
ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΡΙΤΙΚΗ

Mccollum - Ο καλύτερος παίκτης της ομάδας με πολύ καλά ποσοστά.Αν δεν ήταν αυτός σήμερα δεν κερδίζαμε.Κανονικά η κριτική ίσως τελείωνει εδώ αλλά εγώ βλέπω στα μείον του οτι κρατάει πολύ ώρα την μπάλα στα χέρια του στην επίθεση μη βοηθώντας την ομάδα μέσω της κυκλοφορίας της μπάλας να βρεί ρυθμό.2-3 φάσεις χαρακτηριστικά τελείωσε την επίθεση μη αλλάζοντας ούτε μία πάσα (είτε είναι οδηγία Σφαιρόπουλου είτε όχι δεν βοηθάει την ομάδα).

Μπατής - Πολύ νευρικός σήμερα, έκανε πάλι και την κουτσουκέλα του με τον παπαμακάριο και πρέπει να το προσέξει αυτό είτε φταίει, είτε δε φταίει (αν και για να εμπλέκεται συνεχώς σε τέτοιες καταστάσεις κάτι κάνει λάθος).Πολύ άστοχος(δεν το πολυέχει το σούτ ρε γαμώτο) αλλά έβαλε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο προς το τέλος.Τραγικό λάθος στην τελευταία κατοχή μας που έχασε την μπάλα ενώ υπέπεσε γενικά σε αρκετά λάθη (μέχρι και που του έφυγε η μπάλα απο τα χέρια στην προσπάθεια για ένα σούτ).Απο τις κακές βραδιές του αν και ακόμα και σε αυτές η οργάνωση που προσφέρει στην ομάδα και η διάθεση του στην άμυνα βγάζοντας και κλεψίματα (στοιχεία που είχε και σήμερα) τον διασώζουν.

Σταμάτης - Έπαιξε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί σοβαρά.Έχασε 1-2 μονομαχίες και ο Σφαιρόπουλος φοβήθηκε να του δώσει χρόνο

Μοτσενίγος - Παρότι έπαιξε και αυτός πολύ λίγο για εμένα ήταν πολύ κακός.Δεν μπορούσε να κρατήσει τον νίκου στην άμυνα και με δυκολία προλάβαινε να του κάνει έστω φάουλ (ρισκάρωντας και το γκόλ φάουλ).Σε 4-5 προσωπικές φάσεις ενεπλάκη και τις έχασε όλες παταγωδώς.Στην επίθεση δειλός με χαρακτηριστική φάση μια όπου έχει το τρίποντο δεν το παίρνει και ξεκινάει τυφλό μπάσιμο κάνοντας λάθος.Κατέβασε το κεφάλι και φάνηκε οτι βγήκε εκτός μάτς.Έπαιξε σήμερα λες και ήταν παίκτης χαμηλότερης κατηγορίας.Πολύ αυστηρή βέβαια η κριτική (ίσως γιατι τον πιστεύω κατα τα άλλα) για το τόσο λίγο που έπαιξε (2.49 μόλις) αλλά δεν μπόρεσε όχι να κερδίσει αλλά ούτε καν να διεκδικήσει τις πρσωπικές φάσεις που του έκατσαν σε άμυνα και επίθεση

Ντούβνιακ - Έκανε και αυτός αρκετά λάθη (με αποκορύφωμα μια κατοχή που χάνει προς το τέλος του μάτς) και ήταν εκνευριστικά άστοχος στις βολές (και μάλιστα σε καίρια σημεία).Λίγο τρελοκομείο στο σουτ (αν και εντάξει το έχει) και εύκολος στόχος στο ποστάρισμα στην άμυνα.Παρόλα αυτά τράβηξε την ομάδα στο σκοράρισμα μαζί με τον mccollum και βοήθησε πολύ και στην δημιουργία.Παίκτης ταλαντούχος κάτι που βγαίνει μέσα στο μάτς

Σαλούστρος - Έπαιξε λίγο χωρίς να πάρει πρωτοβουλίες.Μέτριος απέφυγε το εύκολο λάθος και στάθηκε αξιοπρεπώς χωρίς όμως και να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο.

Αθανασούλας - Θετικός πάλεψε σε άμυνα (παίζοντας καλά και τον φαγιέ όταν έπαιξε στο 4) και επίθεση και ήταν απο τους καλύτερους και απο τους λίγους με καθαρό μυαλό (γι αυτο πιστευω και τα 38 λεπτά που έπαιξε)

Milbourne - Βγήκε εκτός αγώνα με τα foul που έκανε πάλι απο νωρίς χάνοντας την μάχη απο τον faye και επιβεβαιώνοντας το πρόβλημά του στο ποστάρισμα στην άμυνα.Μου θύμισε τα μάτς με τον Άρη πέρυσι στα Play-offs.

Langford - Έπαιξε πολύ λίγο χάνοντας τις 1-2 μάχες που έδωσε.Σε αυτο το μικρό διάστημα φάνηκε εκτός αγώνα (ίσως γι αυτό δεν πήρε περισσότερο χρόνο)

Καββαδάς - Καλός σε γενικές γραμμές βοήθησε την ομάδα.Θα μπορούσε να δώσει περισσότερα αλλά χρεώθηκε κι αυτός με foul

Σιμτσακ - Πολύ καλός βοήθησε πολύ ειδικά στα rebounds όπου πελαγοδρομούσαμε.Απο τους λίγους που κέρδισε τις προσωπικές μονομαχίες

Μichel - Πολύ κακός.Πραγματικά απογοήτευση
rchos
Η πολύ καλή είδηση είναι ο Μακόλουμ.Είναι παίχτης τεράστιας αξίας και του χρόνου θα παίζει σε μεγαλύτερο πρωτάθλημα από το Ελληνικό.

Από εκεί και πέρα όσοι με έχουν διαβάσει στο φόρουμ ξέρουν τα άσχημα που έχω πει για Καββαδά κατά καιρούς.Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να θυμίζει μπασκετμπολίστα και φαίνεται ότι ο Σφαιρόπουλος κάνει δουλίτσα στο συγκεκριμένο κομμάτι.Ο Σύμτσακ όσο παίζει άμυνα και παίρνει ριμπάουντ θα βρίσκει χώρο και χρόνο στην ομάδα άσχετα με το ποσο καλά ή άσχημα παίζουν οι υπόλοιποι ψηλοί.

Πολύ άσχημα δείχνουν οι Λάνγκφορντ και Μισέλ.Στα φιλικά από ότι είχαμε δει και στο πρώτο αυτό παιχνίδι ήταν τελείως αλλού .Ειδικά ο Μισέλ δείχνει εντελώς διαφορετικός παίχτης από αυτόν του ΚΑΟΔ.

Ο Μίλμπουρν αυτός ήταν και θα είναι πάντα.Σε βραδιές θα βάζει εικοσάρες σε άλλες βραδιές τα προβλήματα στην άμυνα θα τον βγάζουν οφ.
Ο Σφαιρόπουλος ουσιαστικά αναγκάστηκε να παίζει με πολύ ελαφριά σχήματα και θα αναγκάζεται όλη τη σαιζόν αν δεν βρεθεί λύση στο κενό που υπάρχει στις θέσεις 3-4.
Με τον τρόπο που παίζουν Ντούβνιακ-Μακόλουμ-Μπατής η ύπαρξη και του Κάρτερ μοιάζει υπερβολή σε σχέση με την έλλειψη εναλλακτικών στα forward.

Αυτή τη στιγμή η ομάδα δείχνει μπερδεμένη και χωρίς σωστή χημεία.Ο Σφαιρόπουλος βέβαια δεν μπορεί να κατηγορηθεί για αυτό 100% αφού είχε περιορισμένη δεξαμενή επιλογής παιχτών και η σφιχτή οικονομική πολιτική της διοίκησης τηνέκαναν ακόμη πιο περιορισμένη.
Είναι πολύ νωρίς ακόμη αλλά αυτή τη στιγμή η ομάδα προβληματίζει αρκετά.Ο λόγος που νίκησε είναι η προσωπικότητα και το ταλέντο ατομικά κάποιων παιχτών.
indie
Πολύ καλή ανάλυση ALLAROUND, αλλά νομίζω

είσαι σχετικά επιεικής με McCollum ο οποίος, ναι μεν έβαλε πόντους αλλά έδωσε μόλις 2 ασιστ, πράγμα απαράδεκτο για άσο. Και δεν είναι μόνο η στατιστική που το φανερώνει αυτό αλλά το γενικότερο παιχνίδι του, που είχε πάντα ως πρώτο του μέλημα το σκοράρισμα παρά την οργάνωση του παιχνιδιού.

Επίσης πολύ μεγάλο κενό ο Ντούβνιακ στην άμυνα. Ναι μεν έχω καλή γνώμη για αυτόν επιθετικά (δεν κολλάω στις βολές), αλλά τόσο μεγάλη τρύπα στην άμυνα είναι πρόβλημα. Ελπίζω να βελτιωθεί σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού.

Με τον Βασιλάκη τον Σίμτσακ οκ συμφωνώ φιλότιμος και χρήσιμος αλλά δεν μπορώ να βλέπω ψηλό να μην μπορεί να ποστάρει, έχω αλλεργία. Το ίδιο ισχύει, σε μικρότερο βαθμό, και με τον Καββαδά. Τον Μισέλ δεν τον αξιολογώ καθόλου σήμερα-αποκλείεται να είναι τόσο κακός αμυντικά και επιθετικά.

Αντιθέτως είσαι μάλλον αυστηρός με τον Μπατή, ο οποίος ήταν αυτός που παρά τα λάθη του προσπάθησε να αξιοποιήσει του συμπαίκτες του και να πιέσει λίγο παραπάνω στην άμυνα.

Σε όλα τα άλλα μαζί σου 41.gif
rchos
QUOTE(indie @ Oct 13 2013, 23:18 ) *
είσαι σχετικά επιεικής με McCollum ο οποίος, ναι μεν έβαλε πόντους αλλά έδωσε μόλις 2 ασιστ, πράγμα απαράδεκτο για άσο. Και δεν είναι μόνο η στατιστική που το φανερώνει αυτό αλλά το γενικότερο παιχνίδι του, που είχε πάντα ως πρώτο του μέλημα το σκοράρισμα παρά την οργάνωση του παιχνιδιού.


Ο Μακόλουμ έπαιξε πολύ σαν σούτινγκ γκαρντ σήμερα.
Ειδικά δεύτερο ημίχρονο την μπάλα την είχαν Μπατής και Ντούβνιακ πιο πολύ στα χέρια.
Είχε καθαρά εκτελεστικές εντολές ο Αμερικάνος.
indie
Σωστό αυτό, αλλά ο Ντούβνιακ στον άσο αν και είναι αλχημεία...
Επίσης αν χρειάζεται να παίζει 30+ λεπτά ο 33+ Μπατής με την Ελευσίνα για να ανέβει στο 2 ο McCollum και με διπλά παιχνίδια ανά εβδομάδα το ερχόμενο δίμηνο, με ομάδες τύπου Μπεσίκτας και Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης και ταξίδια σε Φινλανδίες και Ρωσίες, τότε κάπου τα κουκιά δεν βγαίνουν.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο McCollum θα πρέπει να παίζει πιο πολύ σαν άσος παρά σαν 2- με ότι κι αν απαιτεί αυτό οργανωτικά. Και μάλλον θα πρέπει να το μάθει να το κάνει αυτό, γιατί δε μου φαίνεται να το έχει στο DNA του.

Εν ολίγοις, έχει κάμποσα θεματάκια να διορθώσει ο Σφαιρόπουλος και πολύ δουλίτσα.
d.fosses
Εγώ το μόνο που κρατάω από το σημερινό παιχνίδι στην Ελευσίνα
είναι ότι κερδίσαμε σε μια έδρα που πέρσι με Παπά και Γιάνκοβιτς χάσαμε.

Να θυμίσω ότι πέρσι ο Πανιώνιος έκανε μόνο 6 ήττες την κανονική περίοδο
εκ των οποίων η μια ήταν στην Ελευσίνα.

Θεωρώ επίσης ότι φέτος από την σούπερ ενισχυμένη σε σύγκριση με πέρσι Ελευσίνα
πολύ δύσκολα θα περάσουν νικηφόρα οι ομάδες ανταγωνιστές του Πανιωνίου.

ALLAROUND
QUOTE (indie @ Oct 13 2013, 23:18 ) *
Πολύ καλή ανάλυση ALLAROUND, αλλά νομίζω

είσαι σχετικά επιεικής με McCollum ο οποίος, ναι μεν έβαλε πόντους αλλά έδωσε μόλις 2 ασιστ, πράγμα απαράδεκτο για άσο. Και δεν είναι μόνο η στατιστική που το φανερώνει αυτό αλλά το γενικότερο παιχνίδι του, που είχε πάντα ως πρώτο του μέλημα το σκοράρισμα παρά την οργάνωση του παιχνιδιού.

Επίσης πολύ μεγάλο κενό ο Ντούβνιακ στην άμυνα. Ναι μεν έχω καλή γνώμη για αυτόν επιθετικά (δεν κολλάω στις βολές), αλλά τόσο μεγάλη τρύπα στην άμυνα είναι πρόβλημα. Ελπίζω να βελτιωθεί σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού.

Με τον Βασιλάκη τον Σίμτσακ οκ συμφωνώ φιλότιμος και χρήσιμος αλλά δεν μπορώ να βλέπω ψηλό να μην μπορεί να ποστάρει, έχω αλλεργία. Το ίδιο ισχύει, σε μικρότερο βαθμό, και με τον Καββαδά. Τον Μισέλ δεν τον αξιολογώ καθόλου σήμερα-αποκλείεται να είναι τόσο κακός αμυντικά και επιθετικά.

Αντιθέτως είσαι μάλλον αυστηρός με τον Μπατή, ο οποίος ήταν αυτός που παρά τα λάθη του προσπάθησε να αξιοποιήσει του συμπαίκτες του και να πιέσει λίγο παραπάνω στην άμυνα.

Σε όλα τα άλλα μαζί σου 41.gif

Indie σε γενικές γραμμές συμφωνούμε.Άλλωστε όπως βλέπεις κι εγώ για τον mccollum παρά τους αριθμούς του επισήμανα το στοιχείο της οργάνωσης όπως λες κι εσύ .Για τον μπατη ίσως είμαι αυστηρός όντως αφού οργάνωσε την ομάδα και πίεσε στην άμυνα αλλά έχασε πολλά ελεύθερα σουτ που του έδιναν επιδεικτικά οι παίκτες της ελευσίνας δίνοντας βάθος στην άμυνα (μη μπορώντας έτσι να την ανοίξουμε ευκολότερα) και μου έβγαλε μια νευρικότητα (αποτέλεσμα των χαμένων σουτ ίσως) κάνοντας αρκετά λάθη εκ των οποίων το τελευταίο παραλίγο να κρίνει το μάτς οπότε δεν μπορούμε να πούμε οτι ήταν καλός.
Για τον ντούβνιακ συμφωνώ για την άμυνα όπως λέτε όλοι.Σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο του σημείο (χαρακτηριστικές οι φάσεις που τον πόσταραν).Απο την άλλη βλέπω οτι τουλάχιστον στα πόδια έχει την διάθεση να ακολουθήσει τον αντίπαλο κάτι που συνήθως αμελούν τέτοιου είδους παίκτες οπότε ίσως ήμουν πιο μετριοπαθής.
Για τον σίμτσακ έχεις πολύ δίκιο που λές οτι δεν μπορεί να ποστάρει και οτι έχει τεχνικές αδυναμίες αλλά δεδομένου οτι είναι το τρίτο μας center και οτι κέρδισε σχεδον όλες τις προσωπικές μονομαχίες σήμερα τελειώνοντας μάλλιστα και το ματς εγώ είμαι ευχαριστημένος.
akratacity
παιδια ο maccollum και περυσι στον απολλωνα περισσοτερο σαν σκορερ λειτουργουσε παρα σαν ασος

δεν νομιζω οτι θα αλλαξει αυτο οποτε το λογικο για μενα ειναι ο σφαιροπουλος να εκμεταλλευτει τις επιθετικες αρετες του παιχτη του παρα να προσπαθησει να τον μεταλλαξει σε ασο

ο πανιωνιος σιγουρα εχει πολλα περιθωρια βελτιωσης

με την επιστροφη του καρτερ θα βελτιωθει και η περιφερειακη αμυνα αφου τωρα μονο ο μπατης τρεχει να μαρκαρει

εγω επισης θεωρω οτι ο λανγκφορντ ειναι ενας πολυ καλος ψηλος και θα βοηθησει πολυ στη συνεχεια

για τον μισελ δεν ξερω αν ταιριαζει στην ομαδα το στυλ παιχνιδιου του παντως και αυτος θα βελτιωθει στην πορεια
ALLAROUND
QUOTE (rchos @ Oct 13 2013, 23:16 ) *
Η πολύ καλή είδηση είναι ο Μακόλουμ.Είναι παίχτης τεράστιας αξίας και του χρόνου θα παίζει σε μεγαλύτερο πρωτάθλημα από το Ελληνικό.

Από εκεί και πέρα όσοι με έχουν διαβάσει στο φόρουμ ξέρουν τα άσχημα που έχω πει για Καββαδά κατά καιρούς.Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να θυμίζει μπασκετμπολίστα και φαίνεται ότι ο Σφαιρόπουλος κάνει δουλίτσα στο συγκεκριμένο κομμάτι.Ο Σύμτσακ όσο παίζει άμυνα και παίρνει ριμπάουντ θα βρίσκει χώρο και χρόνο στην ομάδα άσχετα με το ποσο καλά ή άσχημα παίζουν οι υπόλοιποι ψηλοί.

Πολύ άσχημα δείχνουν οι Λάνγκφορντ και Μισέλ.Στα φιλικά από ότι είχαμε δει και στο πρώτο αυτό παιχνίδι ήταν τελείως αλλού .Ειδικά ο Μισέλ δείχνει εντελώς διαφορετικός παίχτης από αυτόν του ΚΑΟΔ.

Ο Μίλμπουρν αυτός ήταν και θα είναι πάντα.Σε βραδιές θα βάζει εικοσάρες σε άλλες βραδιές τα προβλήματα στην άμυνα θα τον βγάζουν οφ.
Ο Σφαιρόπουλος ουσιαστικά αναγκάστηκε να παίζει με πολύ ελαφριά σχήματα και θα αναγκάζεται όλη τη σαιζόν αν δεν βρεθεί λύση στο κενό που υπάρχει στις θέσεις 3-4.
Με τον τρόπο που παίζουν Ντούβνιακ-Μακόλουμ-Μπατής η ύπαρξη και του Κάρτερ μοιάζει υπερβολή σε σχέση με την έλλειψη εναλλακτικών στα forward.

Αυτή τη στιγμή η ομάδα δείχνει μπερδεμένη και χωρίς σωστή χημεία.Ο Σφαιρόπουλος βέβαια δεν μπορεί να κατηγορηθεί για αυτό 100% αφού είχε περιορισμένη δεξαμενή επιλογής παιχτών και η σφιχτή οικονομική πολιτική της διοίκησης τηνέκαναν ακόμη πιο περιορισμένη.
Είναι πολύ νωρίς ακόμη αλλά αυτή τη στιγμή η ομάδα προβληματίζει αρκετά.Ο λόγος που νίκησε είναι η προσωπικότητα και το ταλέντο ατομικά κάποιων παιχτών.

Rchos συμφωνώ για τον mccollum οτι είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση.Καλός scorer,παίζει pick n roll,γρήγορα πόδια,κοντρολαρισμένος παρά την ταχύτητα του (δείχνει την ταχύτητα του και στο σταμάτημα δεν παίρνει απλά φόρα και πάει),κερδίζει εύκολα το foul,αλτικός,κλειδώνει ωραία τον αντίπαλο του μετα το screen βάζοντας τον πλάτη και εκτελεί ψηλά ενώ είναι και σχετικά μικρός έχοντας περιθώρια βελτίωσης.
Απο την άλλη θεωρώ οτι έχει και αρκετές αδυναμιές.Δεν είναι τόσο καλός στην οργάνωση,δεν μοιράζει πολύ καλά την μπάλα,είναι μικρών κυβικών σωματοδομικά οπότε μπορεί να γίνει εύκολα στόχος για ποστάρισμα στην άμυνα,δεν έχει τόσο αξιόπιστο σούτ,αναζητά πιο πολύ την προσωπική φάση (έστω και μετά το pick n roll και όχι σε ένα απλό 1 εναντίον 1) παρά το να πάρει προσπάθεια μεσα απο την συνολική δημιουργία.
Γενικά με λίγα λόγια παίζει πιο πολύ ένα δυναμικό μπάσκετ που στηρίζεται στα προσόντα του και όχι τόσο ενα mentalite basket.Το καμουφλάρει κάπως αυτό, το γεγονός οτι πάει στην εκτέλεση μετά απο pick n roll όπως είπα και οτι είναι κάπως κοντρολαρισμένος μην παίζωντας τελείως street basket.
Λόγω αυτών των μειονεκτημάτων δεν μπορώ να τον θεωρήσω παίκτη τεράστιας αξίας αλλά συμφωνώ οτι έχει ταβάνι τον ουρανό αν βελτιώσει αυτές τις αδυναμίες (δύσκολα βέβαια βελτιώνονται είναι αλήθεια και είναι και αυτές κομμάτι του ταλέντου) και οτι ακόμα και με αυτές μπορεί να πάει σε υψηλότερο πρωτάθλημα όντας ένα ενδιαφέρον project
ALLAROUND
Επίσης αυτό που σκεφτόμουν κατά την διάρκεια του παιχνιδιού είναι οτι ο Σφαιρόπουλος παίζει πολύ κλειστά μάτς γενικά.Δεν επιτρέπει πολύ το ρίσκο στην προσπάθεια,δεν ανοίγει πολύ τον ρυθμό ειδικά εκτός έδρας,δεν αφήνει ελευθερία στον παίκτη,πάει σε επιθέσεις πολλών δευτερολέπτων μέσα απο το σύστημα,δίνωντας έμφαση κυρίως στην άμυνα.Μου θυμίζει ένα μπάσκετ στυλ γιαννάκη.Θα έλεγα οτι είναι ο μπασκετικός santos (τραβηγμένο smiley.gif ).3 κατεβασιές εσύ 3 εγώ και όποιος βάλει τα περισσότερα.Κατά τα άλλα παιχνίδι κέντρου.Δεν ξέρω πως να το πώ πιο ωραία μπασκετικά smiley.gif
Η ένσταση μου είναι οτι με αυτόν τον τρόπο καμιά φορά φρενάρει την ομάδα και δεν την αφήνει να δείξει την διαφορά κλάσης και ταλέντου που έχει απο θεωρητικά ασθενέστερους αντιπάλους (όπως σήμερα).
Στον αντίποδα απο την άλλη σκέφτομαι
1)Οτι με αυτήν την προσέγγιση μπορείς να κλέψεις παιχνίδια απο καλύτερους αντιπάλους.Και οτι θα ήταν δύσκοκλο να παίζεις με τους καλύτερους έτσι και με τους χειρότερους πιο ελεύθερα αφού έτσι δεν θα μπορούσες να έχεις ταυτότητα σαν ομάδα και να δουλέψεις πάνω σε ένα συγκεκριμένο πλάνο
2)Υπάρχει όντως τόση διαφορά κλάσης?Π.χ σήμερα με την ελευσίνα και δεδόμενων των προβλημάτων και της κακής μέρας(που βέβαια μπορεί να είναι αποτέλεσμα του τρόπου προσέγγισης) μήπως αν άνοιγε το μάτς το έχανε τελικά και ο μόνος τρόπος να το πάρει ήταν να το πάει σε ελεγχόμενο ρυθμό?
3)Μακροχρόνια αυτή η προσέγγιση βοηθάει στο να υπάρχει μια μεγαλύτερη ισσοροπία μείνωντας το +-
4)Για τα μάτς που το σκεφτόμουν αυτό π.χ πέρυσι με καόδ εντός,με απόλλωνα εντός,με άρη εντός στα play-offs,το σημερινό εν τέλει τα κέρδισε όλα έστω και στο καλάθι
Όλη βέβαια η συζήτηση στηρίζεται στην υπόθεση εργασίας οτι ο Σφαιρόπουλος παίζει κλειστά μάτς που δεν ξέρω αν δέχεστε.Δεν ξέρω.Τι λέτε εσείς?

Υ.Γ Γενικά βέβαια δεν το συζητάω τον θεωρώ καλό προπονητή

Επίσης αυτό που σκεφτόμουν κατά την διάρκεια του παιχνιδιού είναι οτι ο Σφαιρόπουλος παίζει πολύ κλειστά μάτς γενικά.Δεν επιτρέπει πολύ το ρίσκο στην προσπάθεια,δεν ανοίγει πολύ τον ρυθμό ειδικά εκτός έδρας,δεν αφήνει ελευθερία στον παίκτη,πάει σε επιθέσεις πολλών δευτερολέπτων μέσα απο το σύστημα,δίνωντας έμφαση κυρίως στην άμυνα.Μου θυμίζει ένα μπάσκετ στυλ γιαννάκη.Θα έλεγα οτι είναι ο μπασκετικός santos (τραβηγμένο smiley.gif ).3 κατεβασιές εσύ 3 εγώ και όποιος βάλει τα περισσότερα.Κατά τα άλλα παιχνίδι κέντρου.Δεν ξέρω πως να το πώ πιο ωραία μπασκετικά smiley.gif
Η ένσταση μου είναι οτι με αυτόν τον τρόπο καμιά φορά φρενάρει την ομάδα και δεν την αφήνει να δείξει την διαφορά κλάσης και ταλέντου που έχει απο θεωρητικά ασθενέστερους αντιπάλους (όπως σήμερα).
Στον αντίποδα απο την άλλη σκέφτομαι
1)Οτι με αυτήν την προσέγγιση μπορείς να κλέψεις παιχνίδια απο καλύτερους αντιπάλους.Και οτι θα ήταν δύσκοκλο να παίζεις με τους καλύτερους έτσι και με τους χειρότερους πιο ελεύθερα αφού έτσι δεν θα μπορούσες να έχεις ταυτότητα σαν ομάδα και να δουλέψεις πάνω σε ένα συγκεκριμένο πλάνο
2)Υπάρχει όντως τόση διαφορά κλάσης?Π.χ σήμερα με την ελευσίνα και δεδόμενων των προβλημάτων και της κακής μέρας(που βέβαια μπορεί να είναι αποτέλεσμα του τρόπου προσέγγισης) μήπως αν άνοιγε το μάτς το έχανε τελικά και ο μόνος τρόπος να το πάρει ήταν να το πάει σε ελεγχόμενο ρυθμό?
3)Μακροχρόνια αυτή η προσέγγιση βοηθάει στο να υπάρχει μια μεγαλύτερη ισσοροπία μείνωντας το +-
4)Για τα μάτς που το σκεφτόμουν αυτό π.χ πέρυσι με καόδ εντός,με απόλλωνα εντός,με άρη εντός στα play-offs,το σημερινό εν τέλει τα κέρδισε όλα έστω και στο καλάθι
Όλη βέβαια η συζήτηση στηρίζεται στην υπόθεση εργασίας οτι ο Σφαιρόπουλος παίζει κλειστά μάτς που δεν ξέρω αν δέχεστε.Δεν ξέρω.Τι λέτε εσείς?

Υ.Γ Γενικά βέβαια δεν το συζητάω τον θεωρώ καλό προπονητή
d.fosses
http://www.youtube.com/watch?v=SPBnwzkL42Q
d.fosses
http://www.youtube.com/watch?v=DR68SI0lm-E
d.fosses
Η ΚΑΕ Πανιώνιος ευχαριστεί την ΚΑΕ Πανελευσινιακός για την άψογη φιλοξενία στην αναμέτρηση της περασμένης Κυριακής (13/10) για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος και υπόσχεται να την ανταποδώσει στον αγώνα του δεύτερου γύρου. Μακάρι όλοι οι αγώνες του πρωταθλήματος της φετινής σεζόν να γίνουν στην αθλητική ατμόσφαιρα που επικράτησε την περασμένη Κυριακή στο κλειστό της Ελευσίνας.
http://www.superbasket.gr/permalink/190096.html
d.fosses
Στη Nova ΠΑΟΚ και Πανιώνιος
http://www.superbasket.gr/permalink/190109.html
ALLAROUND
Ξέρει κανείς αν το μετρο του ελληνικού είναι κοντά στο γήπεδο?Απότι καταλαβαίνω πρεπει να είναι κοντά.Έχει και βόρεια είσοδο το γήπεδο ή πρέπει να κατέβω μέχρι ποσειδώνος για να μπώ?
sta
υπαρχει καποιο λινκ παιδια για να δουυμε το δευετερο ημιχρονο στ ιντερνετ?
ALLAROUND
Και πάλι χθές παρά την νίκη είμασταν κακοί με εξαίρεση το τέταρτο δεκάλεπτο.

yorgos
O Μισέλ γιατί τόσο λίγο χρόνο συμμετοχής; Θα λησμονήσουμε το Μπούκερ μου φαίνεται.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.