Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΑΕΚ, ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ-ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ 2015/16
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
giorgos14
Ειναι δυνατον να πηγαινουν στην Ευρωλιγκα ομαδες οπως η Νταρουσαφακα,η Στρασμπουρ και η Κουμπαν και να μην δινουν wild card στην ΑΕΚ;
Runt
Συγχαρητηρια και στην ΑΕΚ και στον Αρη. Ειχα ειναι η αληθεια μια...αμφιβολια λογω των πολιτικων γεγονοτων, αλλα ευτυχως ολα καλα. smile.gif
D-Wade
QUOTE(giorgos14 @ Jun 29 2015, 19:33 ) *
Ειναι δυνατον να πηγαινουν στην Ευρωλιγκα ομαδες οπως η Νταρουσαφακα,η Στρασμπουρ και η Κουμπαν και να μην δινουν wild card στην ΑΕΚ;

Money talks. Νταρουσαφακα και Κουμπαν θα έχουν 10-15-20 εκ μπατζετ( δεν ξέρω πόσο ακριβώς).Θα είναι πολύ ανταγωνιστικές ομάδες.

Και η Στρασμπουρ είναι η πιο σταθερή γαλλική ομάδα τα τελευταία χρόνια.Αξίζει να είναι ευρωλίγκα

Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για το eurocup.Αν έχουν αποφασίσει να ασχοληθούν σοβαρά μπορεί του χρόνου ή σε 2 χρόνια να ξαναπάνε ευρωλίγκα
ashton
The complete list of 2015-16 Eurocup teams, as voted by the majority of the Board members, is as follows:
TEAMS COUNTRY DOMESTIC STANDINGS
AEK Athens (Wildcard) Greece Quarterfinalist
ALBA Berlin Germany Semifinalist
Aris Thessaloniki (Wildcard) Greece Semifinalist
Banvit Bandirma Turkey Quarterfinalist
Besiktas Integral Forex Istanbul (Wildcard) Turkey 9th Qualified Regular Season
*Buducnost VOLI Podgorica Montenegro ABA League semifinalist
CAI Zaragoza (Wildcard) Spain 9th Qualified Regular Season
CEZ Basketball Nymburk Czech Republic Champion
Dolomiti Energia Trento Italy Quarterfinalist
Dominion Bilbao Basket Spain Quarterfinalist
Enel Basket Brindisi (Wildcard) Italy Quarterfinalist
Galatasaray Liv Hospital Istanbul (Wildcard) Turkey Quarterfinalist
Grissin Bon Reggio Emilia Italy Finalist
Hapoel Bank Yahav Jerusalem Israel Champion
Herbalife Gran Canaria Las Palmas Spain Quarterfinalist
JSF Nanterre France Quarterfinalist
Juventus Utena Lithuania Semifinalist
Krasny Oktyabr Volgograd (Wildcard) Russia Regular Season
Le Mans Sarthe Basket France Semifinalist
Lietuvos Rytas Vilnius Lithuania Finalist
Neptunas Klaipeda (Wildcard) Lithuania Semifinalist
Nizhny Novgorod Russia Semifinalist
PAOK Thessaloniki Greece Semifinalist
PGE Turow Zgorzelec Poland Finalist
ratiopharm Ulm Germany Semifinalist
SLUC Nancy France Semifinalist
Steaua CSM EximBank Bucharest (Wildcard) Romania Semifinalist
Telekom Baskets Bonn Germany Quarterfinalist
Telenet Ostend Belgium Champion
Trabzonspor Medical Park Turkey Semifinalist
Umana Reyer Venice Italy Semifinalist
Unics Kazan Russia Quarterfinalist
*Union Olimpija Ljubljana Slovenia ABA League 5th Qualified Regular Season
Valencia Basket Spain Semifinalist
VEF Riga Latvia Champion
Zenit St. Petersburg Russia Quarterfinalist

* The registrations of teams from the ABA League will be considered complete only when the new ABA League including all participating teams submit the necessary documentation to ensure that it fulfills the criteria required of all domestic leagues including its relationship with ECA.

The first step of a new and exciting season will take place when Euroleague Basketball hosts draws for the 2015-16 Turkish Airlines Euroleague and Eurocup on Thursday, July 9 at the Mediapro Auditorium in Barcelona, Spain. For the 10th consecutive year, the draws may be watched live on Euroleague.net and will be broadcast live on TV in many countries.

The proceedings begin at 12 noon local time (CEST) with the 2015-16 Eurocup Draw, which will determine the six groups of six teams each that will participate in that competition's Regular Season. Following that, at approximately 13:00 the draw for the 2015-16 Turkish Airlines Euroleague will determine the four groups of six teams each that will compete in the Regular Season.

http://www.euroleaguebasketball.net/eurole...646qt66q7ni9j7i
SkyFall
Ίσως (το τονίζω) χθες βράδυ να υπέγραψε ο Μωραϊτης στην ΑΕΚ.
Ο κλεισμένος στον Ολυμπιακό που πραγματικά έφτασε μια ανάσα από ΠΑΟ καταλήγει στην ΑΕΚ. Για όσους δεν τον ξέρουν ο MVP και καλύτερος παίχτης στην εθνική παίδων.
Gkos


Ρελάνς ΑΕΚ για Μωραΐτη, κλείνει ο Σκουλίδας



Η προσθήκη του Νίκου Δίπλαρου αποτελεί απλά το… ορεκτικό για την ΑΕΚ, η οποία “φουλάρει” για να ντύσει στα κιτρινόμαυρα τόσο τον Δημήτρη Σκουλίδα, όσο και και τον Δημήτρη Μωραΐτη!

Κι αν η είδηση για τον ταλαντούχο διεθνή με την εθνική εφήβων φόργουορντ τουΠεριστερίου δεν προκαλεί μεγάλη έκπληξη, καθώς τις τελευταίες ημέρες η Ένωση παίζει… μπάλα σχεδόν μόνη της για την απόκτησή του, η περίπτωση του Μωραΐτη είναι εντελώς διαφορετική.

Ο γεννημένος το 1999 γκαρντ του Πανιωνίου αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων και όπως σας είχαμε αποκαλύψει, ετοιμαζόταν να βαδίσει στα χνάρια του πατέρα του, Κώστα Μωραΐτη, προβάροντας τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Τί άλλαξε; Η ΑΕΚ (σαν έχουμε ενημερώσει από την 1η Ιουνίου πως ενδιαφέρεται έντονα για την απόκτησή του) το πήρε πάρα πολύ “ζεστά”, μπήκε δυναμικά στο κόλπο της απόκτησής του και είναι έτοιμη να τον “κλέψει” από τους Πειραιώτες, προσφέροντάς του ένα υπέρογκο πενταετές συμβόλαιο!

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει πλησιάζει στην απόσπαση της υπογραφής ενός από τους καλύτερους 16χρονους στην Ευρώπη, όμως πλέον το προβάδισμα ανήκει στην ΑΕΚ. Ίδωμεν…


http://www.eurohoops.net/el/2015/06/league-action-el/106517
Διονύσης
http://www.aek365.com/a-404405/grafoun-gia...-lithouanoi.htm

Ενδιαφέρον της ΑΕΚ για τον Γκουντάιτις σέντερ της Ζαλγκίρις και νούμερο 47 στο φετινό ντραφτ από τους 76ers σύμφωνα με το 15min.lt
tuareg
αυτο που 16χρονοι υπογραφουν επαγγελματικο συμβολαιο με ξεπερναει...
(στα 18 ο Μωραιτης ασφαλως μπορει να παει οπου θελει χωρις να το δεσμευει τιποτα)
Διονύσης
Σημασία έχει ότι η Βασίλισσα πάει για μεγάλα πράγματα κλείνοντας τέτοια ταλέντα και όχι αυτό που λες, πιστεύω ότι όλο και κάποιο τρόπο θα βρήκε ο Αγγελόπουλος να δεσμεύσει τον πιτσιρικά για 5 χρόνια.
SkyFall
QUOTE (Διονύσης @ Jun 30 2015, 21:35 ) *
Φίλε μου που είναι το πρόβλημά σου σε αυτό, ότι η Βασίλισσα μπορεί να το κάνει και η ομάδα σου όχι;
Ε λοιπόν χώνεψέ το και κάτσε να χαρείς τη wild card που πήρες λόγω Γκάλη και άσε τη προσπάθεια του Μάκαρου για μια μεγάλη Βασίλισσα!


Μάθετε να διαβάζετε και αν δεν ξέρετε ενημερωθείτε πριν απαντήσετε (ειδικά σε ανθρώπους κάποιας ηλικίας). Ο tuareg λέει ότι στα 18 του έχει το δικαίωμα να πάει όπου θέλει γιατί από τα 18 και μετά ισχύουν τα επαγγελματικά συμβόλαια.
thanath
QUOTE (tuareg @ Jun 30 2015, 20:52 ) *
αυτο που 16χρονοι υπογραφουν επαγγελματικο συμβολαιο με ξεπερναει...
(στα 18 ο Μωραιτης ασφαλως μπορει να παει οπου θελει χωρις να το δεσμευει τιποτα)


Δεν ξέρω αν έχει ισχύ αλλά υποτίθεται ότι υπογράφουν κάποιο προσύμφωνο, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, ότι θα υπογράψουν στην ομάδα όταν φτάσουν τα 18.

Το ξαναλέω ότι δεν ξέρω αν έχει ισχύ αυτό και μπορεί να πάει όπου θέλει ο κάθε παίκτης μετά.

tuareg
QUOTE (Διονύσης @ Jun 30 2015, 21:35 ) *
Σημασία έχει ότι η Βασίλισσα πάει για μεγάλα πράγματα κλείνοντας τέτοια ταλέντα και όχι αυτό που λες, πιστεύω ότι όλο και κάποιο τρόπο θα βρήκε ο Αγγελόπουλος να δεσμεύσει τον πιτσιρικά για 5 χρόνια.


στο πιασε το αρχικο ποστ ο skyfall.
Λοιπον οι ακαδημιες της ομαδας μου ειναι ονομαστες και κοιτα τι πρωταθληματα εφηβων και παιδων εχουμε παρει τα τελ χρονια,τα βγαζουμε μονοι μας τα ταλεντα και τα πουλαμε ακριβα,τωρα αν μπορουμε να παρουμε καποιον η οχι δες πουλιανιτη,μητογλου και τους δυο πιτσιρικαδες που ανακοινωσαμε πριν λιγο καιρο.
οσο για το ποιος πηρε χαριστικα wild card αυτος ηταν ο 5ος της βαθμολογιας κι οχι ο 4ος
(η αναφορα σου σε αυτο βεβαια δειχνει και ολη τη καψα που εχετε ...αλλα οκ ας μην οξυνουμε τα πνευματα)
Απο εκει και περα εγω αναφερθηκα σε αυτο ακριβως που γραφω και σου ειπε ο skyfall.
O 18 χρονος μπορει να υπογραψει επαγγελματικο συμβολαιο οπου θελει η και να μην υπογραψει και να παει κολλεγιο και δε δεσμευεται με τπτ.Τυχον ιδιωτικα συμφωνητικα σε δικαστηριο δεν αναγνωριζονται.
Ετσι εχασα το Χρυσικοπουλο,ετσι δεν υπεγραψε επαγγελματικο ο Μητογλου (ασχετα αν εγω κατεθεσα μονομερες στον εσακε για τη τιμη των οπλων....οπου θελει παει το παιδι)
Η απορια μου αυτη ειναι..πως ο 16χρονος υπεγραψε συμβολαιο.
Αν θελετε να τρωτε αμασητα οτι σας ταιζουν οκ,αλλα ψαχτε λιγο τι ισχυει

QUOTE (thanath @ Jun 30 2015, 21:43 ) *
Δεν ξέρω αν έχει ισχύ αλλά υποτίθεται ότι υπογράφουν κάποιο προσύμφωνο, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, ότι θα υπογράψουν στην ομάδα όταν φτάσουν τα 18.

Το ξαναλέω ότι δεν ξέρω αν έχει ισχύ αυτό και μπορεί να πάει όπου θέλει ο κάθε παίκτης μετά.


Δες πιο πανω,δεν αναγνωριζονται.....
Διονύσης
http://www.enwsi.gr/basket-aek/i-aek-epend...mechri-to-2021/

Φίλε το να επενδύεις 1 εκατομμύριο σε ένα 16χρονο παιδάκι σημαίνει ότι έχει βρεθεί η φόρμουλα για να δεσμευτεί ο πιτσιρικάς για 6 χρόνια και μιλάμε για τον Μάκη Αγγελόπουλο δεν χρειάζονται περαιτέρω συστάσεις..
tuareg
QUOTE (Διονύσης @ Jun 30 2015, 21:53 ) *
http://www.enwsi.gr/basket-aek/i-aek-epend...mechri-to-2021/

Φίλε το να επενδύεις 1 εκατομμύριο σε ένα 16χρονο παιδάκι σημαίνει ότι έχει βρεθεί η φόρμουλα για να δεσμευτεί ο πιτσιρικάς για 6 χρόνια και μιλάμε για τον Μάκη Αγγελόπουλο δεν χρειάζονται περαιτέρω συστάσεις..


μη τρωτε αμασητα οτι σας σερβιρουν.
ε για το μακη τον αγγελοπουλο μιλαμε,δε μιλαμε και για το μπρανσον η το γκειτς
Διονύσης
Φίλε μου tuareg δεν αντιλέγω μεγάλη και ιστορική ομάδα ο Άρης στο μπάσκετ και αξίζει τον σεβασμό του μπασκετικού κόσμου, αλλά τώρα σοβαρά συγκρίνεις όλη η ιστορία σας ο Γκάλης με τη Βασίλισσα;
tuareg
QUOTE (Διονύσης @ Jun 30 2015, 22:00 ) *
Φίλε μου tuareg δεν αντιλέγω μεγάλη και ιστορική ομάδα ο Άρης στο μπάσκετ και αξίζει τον σεβασμό του μπασκετικού κόσμου, αλλά τώρα σοβαρά συγκρίνεις όλη η ιστορία σας ο Γκάλης με τη Βασίλισσα;


Εσυ το ξεκινησες οχι εγω....
Λοιπον κοιτα να δεις τι συμβαινει τωρα...
Το μετρο συγκρισης στον αθλητισμο ειναι οι τιτλοι.
Κατεβα λοιπον απο το συννεφακι της βασιλισσας και κοιταξε τη πραγματικοτητα η οποια λεει
ΑΡΗΣ
10 πρωταθληματα,8 κυπελλα,3 ευρωπαικα =21 τιτλοι
ΑΕΚ
8 πρωταθληματα,3 κυπελλα,2 ευρωπαικα(το ενα με τα φλας που στραβωναν τους τσεχους αλλα οκ δε θα το κανουμε θεμα)= 13 τιτλοι.

(με το τελ τιτλο σου το 2002 και δικο μου το 2004,κι εγω δεν εχω πεσει ποτε απο την Α1)

Μεχρι λοιπον να με φτασεις και να περασεις σε τιτλους οχι απλως θα συγκρινομαι αλλα θα ειμαι και μεγαλυτερο μεγεθος απο εσενα στο μπασκετ.
Και το ποσο μεγαλυτερο μεγεθος ειμαι το καταλαβες φετος μια χαρα νομιζω....
Διονύσης
Φίλε tuareg δεν αντιλέγω σε αυτά που λες, αλλά αυτό που λες για το φλας και το κύπελλο ευρώπης του 68 είναι το λιγότερο αστείο. Η Βασίλισσα με αμιγώς Ελληνική ομάδα κατέκτησε εκείνο το ευρωπαϊκό κύπελλο κάτι το οποίο είναι αξεπέραστο και δεν το κατάφερε ο Γκάλης από μόνος του, ούτε να φτάσει έστω σε τελικό. Και η Βασίλισσα είναι η πρώτη ομάδα που έβαλε το μπάσκετ στα σπίτια των Ελλήνων και τους ένωσε το 68 και η πρώτη ελληνική ομάδα που έφτασε σε final-4 ευρωλίγκας το 66.
tuareg
QUOTE (Διονύσης @ Jun 30 2015, 22:21 ) *
Φίλε tuareg δεν αντιλέγω σε αυτά που λες, αλλά αυτό που λες για το φλας και το κύπελλο ευρώπης του 68 είναι το λιγότερο αστείο. Η Βασίλισσα με αμιγώς Ελληνική ομάδα κατέκτησε εκείνο το ευρωπαϊκό κύπελλο κάτι το οποίο είναι αξεπέραστο και δεν το κατάφερε ο Γκάλης από μόνος του, ούτε να φτάσει έστω σε τελικό. Και η Βασίλισσα είναι η πρώτη ομάδα που έβαλε το μπάσκετ στα σπίτια των Ελλήνων και τους ένωσε το 68 και η πρώτη ελληνική ομάδα που έφτασε σε final-4 ευρωλίγκας το 66.


καλα το τι καταφερε ο Γκαλης δεν ειναι της παρουσης και το ξερει πολυ καλα ολος ο κοσμος δεν ειναι αναγκη να το επιβεβαιωσεις εσυ.
Απο εκει και περα εσυ μιλησες για συγκριση και στη παρεθεσα,εκτος αν θες να συγκρινουμε με τους ορους που βολευει το καθενα για να φτασει στα συμπερασματα που θελει.
(τωρα για το ποια ομαδα εβαλε το μπασκετ στα σπιτια των Ελληνων για 3 συνεχομενα χρονια,και για ποια ομαδα τα θεατρα και τα νυχτερινα κεντρα καθιερωσαν αργια τη Πεμπτη αντι της Δευτερας το γνωριζει οποιος ασχολειται με το μπασκετ,μη κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου)
ashton
1/Τη δεκαετία του '60 δεν διεξαγόταν Κύπελλο . Αν διεξαγόταν δεν θα είχε άλλα 4-5 τουλάχιστον η Α.Ε.Κ. ;
2/βάζουμε σχολιασμό για τα φλας στο 68 (για μια ομάδα που διέλυσε η χούντα γιατί ο Αμερικάνος ήταν από την Κοκκινιά και αριστερός κι έτσι πίεσε να φύγει το 1970 στα 28 του..) αλλά όχι για το ευρωπαϊκό του Άρη το 2003, που ήταν μια από τις πιο ανυπόληπτες διοργανώσεις .
alien-tour
Guys peace.gif

Δεν χρειάζεται κανένας να μειώνει την προσπάθεια της κάθε ομάδας (εκατέρωθεν).

Καταρχάς,είμαστε στο topic "Μεταγραφές".

Δεν ήξερα οτι τον Ουιλμπέκιν,τον είχατε δανεικό.Λένε οτι επιστρέφει Αυστραλία (λογικά NBA, δεν...)
Για 5αρι δεν έχω δει ακόμα τίποτα για εσάς.

Πάμε στην "πέτρα" του σκανδάλου,τον Μωραΐτη.

Μέχρι τα 18 θα παίζει στην ΑΕΚ (εφηβικά & ανδρική ομάδα,εφόσον κλείσει) με την συγκατάθεςη του ΑΣ Πανιώνιος,και στα 18 θα πρέπει να υπογράψει επαγγελματικό συμβόλαιο.
Τώρα,δεν μπορεί να υπογράψει γιατί είναι ανήλικος.Νομικά δεν καλύπτεται από πουθενά.Στα 18 αν θέλει δεν υπογράφει.

Παρόμοιες περιπτώσεις ενός μάνατζερ (Λώτσος):

Σταμάτης με 5ετες στον Πανιώνιο (1+4).Στα 18 ΗΘΕΛΕ ο παίκτης,υπέγραψε και συνέχισε κανονικά στον Πανιώνιο.
Μήτογλου με 5ετες στον ΑΡΗ (1+4).Στα 18 πήγε σε κολλέγιο.Έγιναν συζητήσεις με τον παίκτη,τον πατέρα του και τον μάνατζερ του και τελικά τα δικαιώματα του Μήτογλου για Ελλάδα (Ευρώπη δεν ξέρω) τα'χει ο ΑΡΗΣ.

Δε λέει κανείς οτι ο παίκτης θα σηκωθεί και θα φύγει στα 18,απλά οτι δεν μπορεί να υπογραφεί συμβόλαιο από ανήλικο.
tuareg
QUOTE (ashton @ Jun 30 2015, 23:58 ) *
1/Τη δεκαετία του '60 δεν διεξαγόταν Κύπελλο . Αν διεξαγόταν δεν θα είχε άλλα 4-5 τουλάχιστον η Α.Ε.Κ. ;
2/βάζουμε σχολιασμό για τα φλας στο 68 (για μια ομάδα που διέλυσε η χούντα γιατί ο Αμερικάνος ήταν από την Κοκκινιά και αριστερός κι έτσι πίεσε να φύγει το 1970 στα 28 του..) αλλά όχι για το ευρωπαϊκό του Άρη το 2003, που ήταν μια από τις πιο ανυπόληπτες διοργανώσεις .


1) με αν δε γραφεται ιστορια...
2) ανυποληπτες γιατι?Τα (οποια) παραπονα σου στη φιμπα που το διοργανωσε

Σε καθε περιπτωση εγω σχολιασα τη μεταγραφη του Μωραιτη και ανεφερα τι συμβαινει με τους ανηλικους οταν γινουν 18 κι ο συνοπαδος αρχισε τη κοντρα λοιδωροντας την ομαδα μου.
Τες πα...
Dwyane ''the flash'' Wade
Ρε μαγκες ελεος δλδ!! Αν θελετε να συγκρινετε τις ιστοριες των ομαδων και ποια φανελα ειναι πιο βαρια κτλ καντε ενα σχετικο poll.
Gkos
Δεν υπάρχει συμφωνία με την ΑΕΚ

Τετάρτη, 01 Ιούλιος 2015 13:17

Με αφορμή δημοσιεύματα του Τύπου που αναπαρήγαγαν ανακοίνωση της ΑΕΚ για την απόκτηση του διεθνή μας πλεϊμέικερ, Νίκου Δίπλαρου, είμαστε υποχρεωμένοι να ξεκαθαρίσουμε τα εξής:

Πρώτον, με την ΑΕΚ πράγματι είμαστε σε διαπραγματεύσεις για την παραχώρηση του Νίκου Δίπλαρου. Δεύτερον συμφωνήσαμε με την ΑΕΚ ότι για να παραχωρηθεί ο παίκτης θα πρέπει να ικανοποιηθεί ο Σύλλογος μας με ανταλλάγματα οικονομικά ή με την παραχώρηση κάποιων παικτών, οι οποίοι θα μας βοηθήσουν την νέα περίοδο που η ομάδα μας θα συμμετάσχει στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Τρίτον από την ΑΕΚ δεν έχουμε λάβει καμία απάντηση για τα ανταλλάγματα, συνεπώς δεν υπάρχει καμία απολύτως συμφωνία για την παραχώρηση του Νίκου Δίπλαρου. Τέταρτον όσο δεν υπάρχει συμφωνία ο Νίκος Δίπλαρος είναι μέλος της ομάδας μας και υπολογίζεται κανονικά στον σχεδιασμό ενόψει της νέας περιόδου.

http://www.esperosaopa.gr/site/index.php?o...&Itemid=128

Ωπα ???!!
radical
QUOTE
"Συμφωνίες υπάρχουν, αλλά…”

Γράφει:Νίκος Χροναίος

Η ΑΕΚ έχει επιστρέψει στην ελίτ του ελληνικού μπάσκετ και από τη νέα αγωνιστική περίοδο, ξεκινά η επάνοδος της μεταξύ των κορυφαίων ομάδων της Ευρώπης, μέσω της συμμετοχής της στο Γιούροκαπ. Ο πρόεδρος της ΚΑΕ ΑΕΚ, Αλέξης Αλεξίου, μίλησε στο ραδιόφωνο του Alpha με αφορμή την επιστροφή της “Βασίλισσας” στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, τους στόχους της επόμενης σεζόν αλλά και τα μεταγραφικά.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

Για την wild card και το Eurocup: “Δεν μπορούμε να την χαρούμε λόγω των συνθηκών που επικρατούν στην χώρα. Την χαρήκαμε βέβαια όταν ακούστηκε, γιατί μέχρι να επισημοποιηθεί η ανακοίνωση όλο αυτό το διάστημα που είχαν γίνει οι ενέργειες από εμάς, είχαμε μια μικρή αγωνία αναμονής“.

Αν αλλάζει ο μεταγραφικός σχεδιασμός λόγω Γιούροκαπ: “Ο μεταγραφικός σχεδιασμός ούτως ή άλλως ήταν και θα είναι αυτός που είχε αποφασιστεί, ασχέτως αν η ΑΕΚ δεν έπαιζε Ευρώπη. Θεωρούσαμε τις πιθανότητες με το μέρος μας, για να τα καταφέρουμε”.

Ο στόχος στην Ευρώπη: “Ελπίζουμε να δώσουμε 65 αγώνες ή παραπάνω. Η ΑΕΚ μπαίνει σε όλες τις διοργανώσεις με στόχο να φτάσει στο απώτατο σημείο χρονικά και αγωνιστικά. Αυτό σημαίνει τελευταίος αγώνας της σεζόν. Ξεκινάμε το καλεντάρι χωρίς να έχουμε στόχο τετράδα πρωταθλήματος, ή τελικό Κυπέλλου, ή οχτάδα Γιούροκαπ. Αγώνα με αγώνα για το επόμενο. Η ΑΕΚ υποχρεούται να διεκδικεί πάντα την καλύτερη θέση που μπορεί να διεκδικήσει με βάση το ρόστερ και την αγωνιστική της ταυτότητα. Με μία συνετή διαχείριση μπορείς να συγκροτήσεις ένα πολύ καλό ρόστερ . Δεν υπάρχει ταβάνι για την ΑΕΚ ως προς τους στόχους”.

Αν η συμμετοχή στην Ευρώπη, διευρύνει τον ορίζοντα της ΑΕΚ για άλλες κινήσεις: “Η συμμετοχή στο Γιούροκαπ, μας διευρύνει τον ορίζοντα. Ωστόσο, αυτή την στιγμή που μιλάμε τα πράγματα είναι λίγο παγωμένα, σε σύγχυση. Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει αύριο με τα οικονομικά. Αυτό θα επανέλθει με τον καιρό, όταν έρθει η ηρεμία πάλι. Συμφωνίες υπάρχουν, άλλες σε εξέλιξη, άλλες είχαν υπογραφεί, αλλά μπορεί κάποιος τελευταία στιγμή να μας πει να του δώσουμε μια εξασφάλιση. Δεν ξέρεις πως θα μετρήσει την κοινωνικοοικονομική κατάσταση ο κάθε αθλητής. Εμείς προχωράμε όμως, Περιμένουμε την κλήρωση”.

Για το αν συμφώνησε ο Μαλίκ Χέρστον: “Το έχω σαν αρχή. Δεν έχω αναφέρει ποτέ κάτι, αν δεν έχει ανακοινωθεί επισήμως. Όταν τον ανακοινώσει επίσημα ο κύριος Νικολάου, τότε θα μιλήσουμε. Οι συνθήκες είναι το ένα μέρος της πραγματικότητας που ζούμε. Το άλλο είναι η ανησυχία. Η ΑΕΚ είναι φερέγγυα, αξιόπιστη και μπορεί να εγγυηθεί τα συμβόλαια των παικτών. Τις επόμενες μέρες θεωρώ θα ολοκληρωθεί πιστεύω του Χέρστον και θα ανακοινωθεί”.

Για το αν η οικονομική κατάσταση της χώρας προκαλεί προβλήματα στις επικείμενες συμφωνίες: “Αν κάτι ναυαγήσει στο μέλλον, αυτό θα οφείλεται στην τοποθέτηση της ΑΕΚ, επειδή δεν θα θεωρούμε ότι θα είναι καλή συμφωνία. Η ΑΕΚ δεν έχει τέτοιο πρόβλημα. Εγγυάται τις πληρωμές. Οι Έλληνες παίκτες δεν έχουν να επιλέξουν κάτι άλλο. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Αυτοί που μπορούν να αντιμετωπίσουν ένα πρόβλημα στις συναλλαγές, είναι οι ξένοι αθλητές. Σε αυτούς μπορεί να ξενίσει λίγο. Αλλά και σε αυτούς πιστεύω το πρότζεκτ και η προοπτική της ΑΕΚ, και το πορτοφόλι βεβαίως θα τους πείσει”.

Για το αν σκέφτηκε ποτέ να παραιτηθεί: “Στην πόρτα εξόδου δεν έφτασα ποτέ. Ακόμα και την χειρότερη περίοδο όταν έμεινα κάποια στιγμή μόνος μου για να παλεύω να στήσω την ΚΑΕ, δεν σκέφτηκα να τα παρατήσω“.


ebasket.gr
radical
QUOTE
To «πινακάκι» του νέου ρόστερ της ΑΕΚ

Ποιες είναι οι «κατευθύνσεις» του κόουτς Σάκοτα, ανά θέση, για το «χτίσιμο» της ομάδας της προσεχούς σεζόν

Οι οικονομικές συγκυρίες στην Ελλάδα δεν είναι καθόλου καλές, ωστόσο ο προγραμματισμός της ΑΕΚ βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη με τους Μάκη Αγγελόπουλο και Ντράγκαν Σάκοτα, όπως διαβάσατε, να ετοιμάζουν βαλίτσες για το Λας Βέγκας με... μεταγραφικούς σκοπούς. Ευκαιρία, λοιπόν, να ανακεφαλαιώσουμε το πού βρίσκεται αυτή τη στιγμή η ομάδα, ως προς τη διαμόρφωση του νέου ρόστερ της.

«1»: Ο βασικός οργανωτής θα είναι, εκτός απροόπτου, Αμερικανός ή κοινοτικός και θα αναζητηθεί (και) στο SummerLeagueτου Λας Βέγκας. Προτεραιότητα ήταν ο Νίκος Ζήσης στον οποίο κατατέθηκε πρόταση για τριετές κλειστό συμβόλαιο, ενώ πρόσφατα έγινε κίνηση για του απόκτηση του Ζόραν Πλάνινιτς, ωστόσο το ζήτημα «πάγωσε». Για τη θέση του αναπληρωματικού «κλεισμένος» θεωρείται ο Δημήτρης Κατσίβελης, ενώ στους παίκτες που χαίρουν της εκτίμησης του κόουτς είναι και ο Νώντας Παπαντωνίου.

«2»: Η μία θέση ανήκει στον Μαρκ Κάρτερ, ο οποίος προέρχεται από μια εξαιρετική χρονιά με τον ΠΑΟΚ. Η δεύτερη θέση είναι ακόμη «ανοικτή», χωρίς, ωστόσο, να έχει αποκλειστεί η παραμονή του Γιάννη Αθηναίου στην ομάδα.

«3»: Εύλογα, η παραμονή του Μαλίκ Χέρστον αποτέλεσε την απόλυτη προτεραιότητα στο σχηματισμό του νέου ρόστερ. Η συμφωνία μαζί του είναι δεδομένη, πλην όμως αναμένεται η ανακοίνωσή της. Το ποιος θα είναι αυτός που θα βρέθει «πίσω» του, όμως, είναι ακόμη άγνωστό, χωρίς κανείς να μπορεί να διαγράψει και την περίπτωση του Λεωνίδα Κασελάκη.

«4»: Ο Ντούσαν Σάκοτα είναι ο «σίγουρος» και πλέον αναζητήται διεξοδικά ένας παίκτης με πιο αθλητικά χαρακτηριστικά από αυτόν για να τον πλαισιώσει. Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς χαίρει της εκτίμησης του Σάκοτα, ωστόσο δύσκολα θα συνεχίσει στην ομάδα. Ήδη εξετάζονται (και) δύο περιπτώσεις παικτών από το NCAA, ενώ για μια θέση στο ρόστερ θα παλέψει και ο Μιχάλης Καμπερίδης.

«5»: Ο βασικός σέντερ της ομάδας θα είναι Αμερικανός και θα αναζητήθεί (και) στο SummerLeague του Λας Βέγκας. Βάσει... προδιαγραφούν στόχος είναι ένας παίκτης με τα χαρακτηριστικά του Ντάνστον, που πήγε από τον Ολυμπιακό στην Εφές, και όχι «τύπου» Μενσά - Μπονσού. Αναπληρωματικός θα είναι και την επόμενη σεζόν ο Ζήσης Σαρικόπουλος, ενώ αναζητήται ακόμη ένας παίκτης για την ισχυροποίηση της φροντ λάιν με την περίπτωση του Ίαν Βουγιούκα να εξακολουθεί να βρίσκεται στο «τραπέζι».


aek365.com
radical
QUOTE
Στο Λας Βέγκας για «1» και «5» Σάκοτα - Αγγελόπουλος

Ο κόουτς και ο μεγαλομέτοχος της ΑΕΚ στο SummerLeague

Πολλά ανερχόμενα αστέρια, αλλά και αρκετούς φτασμένους παίκτες, θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ο Ντράγκαν Σάκοτα και ο Μάκης Αγγελόπουλος στο Λας Βέγκας, όπου θα βρεθούν για να παρακολουθήσουν το SummerLeague. Η συγκεκριμένη διοργάνωση ξεκινά στις 10 Ιουλίου, ολοκληρώνεται στις 20 και μαγνητίζει τα βλέμματα των ανθρώπων του μπάσκετ παγκοσμίως, καθώς συμμετέχουν παίκτες που μάχονται για ένα συμβόλαιο στο ΝΒΑ. Κάθε ημέρα περιλαμβάνει έως 8 αγώνες και η αντιπροσωπεία της Βασίλισσας, πάντως, θα έχει, σύμφωνα με τις πληροφορίες του aek365, στραμμένο το ενδιαφέρον της σε παίκτες που αγωνίζωνται στις θέσεις «1» και «5».


aek365.com
Dwyane ''the flash'' Wade
To οτι θα κρατησουν τον Νωντα με ξεπερναει...
radical
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Jul 2 2015, 12:41 ) *
To οτι θα κρατησουν τον Νωντα με ξεπερναει...


Ισως ο Σακοτα να εχει στο μυαλο του, οσον αφορα τον "1", να καλυψει τη θεση βασικου με καποιον Αμερικανο, σαν δευτερο να προτιμα τον Κατσιβελη απο τον Αθηναιου και σαν τριτο να κρατησει τον Παπαντωνιου (επειδη ο Αθηναιου φανταζομαι δεν θα θελει να εχει σαν τριτος ελαχιστο χρονο συμμετοχης).

Gkos
QUOTE (radical @ Jul 3 2015, 16:41 ) *
Ισως ο Σακοτα να εχει στο μυαλο του, οσον αφορα τον "1", να καλυψει τη θεση βασικου με καποιον Αμερικανο, σαν δευτερο να προτιμα τον Κατσιβελη απο τον Αθηναιου και σαν τριτο να κρατησει τον Παπαντωνιου (επειδη ο Αθηναιου φανταζομαι δεν θα θελει να εχει σαν τριτος ελαχιστο χρονο συμμετοχης).


Σωστό σκεπτικό ,αλλά για τέταρτος θα ήταν πιο καλός...
Διονύσης
Τί γίνεται ρε παιδιά πολύ στασιμότητα βλέπω στα μεταγραφικά της Βασίλισσας, παρόλο που εξασφαλίστηκε η έξοδος στην Ευρώπη μέσω του Eurocup. Ελπίζω να μην αλλάξουν τα σχέδια και να πάμε για 2 με 3 παίκτες Έλληνες διεθνείς και έμπειρους. Με τον Ζήση τί γίνεται μας απάντησε έστω στην πρόταση που του κατατέθηκε, γιατί δεν κοιτάμε και προς την μεριά του Μπουρούση που έμεινε ελεύθερος.
radical
QUOTE
Τόλης Κοτζιάς
5 Ιουλίου 2015 16:59
Κλείνει Νικ Παύλο η ΑΕΚ!

Ολα τα βλέμματα είναι στραμμένα στο δημοψήφισμα, στο μπάσκετ πολλά πράγματα έχουν “παγώσει”, αλλά όχι όλα. Η ΑΕΚ είναι μία από τις ομάδες, που κινούνται, άλλωστε έχει ανανεώσει ήδη τον Ζήση Σαρικόπουλο, έχει κλείσει τον Μαρκ Αντόνιο Κάρτερ, ενώ μόνο τα τυπικά μένουν για να κάνει δικούς της τους νεαρούς, Μωραϊτη και Δίπλαρο.
Για τον Μαλίκ Χέρστον επίσης δεν μένουν πολλά πράγματα για να κλείσει το θέμα. Ο Αμερικάνος είναι η βάση της ομάδας, την οποία χτίζει ο Ντράγκαν Σάκοτα. Για μπακ-απ του Αμερικάνου, ο Σάκοτα προορίζει τον Ελληνοαμερικάνο, Νικ Παύλο, έναν παίκτη, όχι γνωστό στο ευρύ κοινό. Πρόκειται για σμολ-φόργουορντ, που μόλις βγήκε από το πανεπιστήμιο UNC Greensboro, πανεπιστήμιο, στο οποίο είχε φοιτήσει και παίξει μπάσκετ ο Κάιλ Χάινς. Ο Παύλος είναι πάνω από όλα πολύ καλός σουτέρ και οι επαφές του με την ΑΕΚ είναι σε πολύ προχωρημένο επίπεδο.

Ο 23χρονος, ύψους 2.01, Παύλος είχε την τελευταία χρονιά στο κολλέγιο 10.6 πόντους, 3.8 ριμπάουντ και 1.6 ασίστ ανά παιχνίδι. Ο Ελληνοαμερικάνος είχε 43.3% στα τρίποντα.


sdna.gr
radical
QUOTE
Ο Κασελάκης κοντά σε αποχώρηση από την ΑΕΚ
05/07/2015 - 22:00

Μέχρι στιγμής ο Λεωνίδας Κασελάκης δεν έχει ειδοποιηθεί για να ξεκινήσει συζητήσεις με την ΑΕΚ για παραμονή του, ενώ όπως αναφέρει και το sdna ο νεαρός διεθνής φόργουορντ κατά 99% φεύγει από τη «Βασίλισσα». Ο 25χρονος φόργουορντ αναζητά συμβόλαιο στην αγορά με πολλές ελληνικές ομάδες να ενδιαφέρονται.


enwsi.gr
radical
QUOTE
Στο πρωτάθλημα Αυστραλίας επέστρεψε ο Σκότι Ουίλμπεκιν, που αγωνίστηκε στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος με τη φανέλα της ΑΕΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ παρουσιάστηκε από τη Κερν Τάιπανς, η οποία μάλιστα τον καλοσώρισε με video που ετοίμασε.


enwsi.gr
Διονύσης
Μια ενδιαφέρουσα ανάρτηση στο λογαριασμό του διευθυντή επικοινωνίας της ΚΑΕ ΑΕΚ.

http://www.aek365.com/a-405810/to-safe-mhn...sti-plhrwme.htm
Runt
Καποια στατιστικα για τον Παυλο, ετσι για να βρισκονται http://search.draftexpress.com/profile/Nic...os-41022/stats/

Περιπτωση Μπραμου φαινεται. Δε με χαλαει καθολου μακαρι να αποκτηθει!
Runt
QUOTE (Runt @ Jul 6 2015, 22:56 ) *
Περιπτωση Μπραμου φαινεται.

Μπα, δυσκολο. Μολις ειδα οτι ειναι ηδη 23 χρονων. Ο Μπραμος ηταν καλυτερος στην ηλικια του συμφωνα με στατιστικά παντα...

Dwyane ''the flash'' Wade
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ri-kai-toy-paok

Ολοκληρωθηκε η κληρωση του Eurocup. Οποιος εχει εικονα των αντιπαλων της Αεκ ας βοηθησει.
akratacity
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Jul 9 2015, 14:41 ) *
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ri-kai-toy-paok

Ολοκληρωθηκε η κληρωση του Eurocup. Οποιος εχει εικονα των αντιπαλων της Αεκ ας βοηθησει.

η αεκ εχει πιο δυσκολο ομιλο απο αρη και παοκ αλλα με τα μεχρι τωρα δεδομενα καμια ομαδα δεν ειναι φοβητρο και ειδικα στο οακα μπορει να τους κερδισει ολους

λογικα η γαλατα θα εχει δυνατη ομαδα και η νεπτουνας θα ειναι η χειροτερη του ομιλου
Dwyane ''the flash'' Wade
Χαθηκε ο Αθηναιου. Κριμα. Σημαντικο κενο που απο Ελληνα δυσκολα να καλυφθει τωρα.
Gkos
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Jul 9 2015, 19:22 ) *
Χαθηκε ο Αθηναιου. Κριμα. Σημαντικο κενο που απο Ελληνα δυσκολα να καλυφθει τωρα.


Ο μεταγραφικός σχεδιασμός του Ολυμπιακού συνεχίζεται και όπως όλα δείχνουν, ο Γιάννης Αθηναίου θα είναι ο επόμενος παίκτης που θα φορέσει τα «ερυθρόλευκα».

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος φαίνεται πως στο πρόσωπο του Ελληνα γκαρντ, βρήκε τον παίκτη που θα ενισχύσει την περιφέρεια της ομάδας και θα δώσει «ανάσες» στα βασικά γκαρντ των Πειραιωτών.

Ο Αθηναίου, την περασμένη σεζόν αγωνίστηκε στην ΑΕΚ ενώ είχε προηγηθεί η θητεία του στην Εσκίσεχιρ και νωρίτερα η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο. Το προηγούμενο καλοκαίρι είχε κληθεί και στην προεπιλογή της Εθνικής για το Παγκόσμιο από τον Φώτη Κατσικάρη.

http://www.superbasket.gr/klini-athineou-o...medium=facebook
ashton
πισωγυρισμα η υποθεση Αθηναίου . Ελληνα γκαρντ τετοιου τυπου δε βρισκεις ευκολα .
Dwyane ''the flash'' Wade
Πιστευω πως ειναι καθαρα επιλογη του Σφαιροπουλου η φυγη του Αθηναιου υπο την εννοια πως τον θελει για 5ο γκαρντ και αποδεσμευει τον Κατσιβελη ο οποιος μια χαρα θα ηταν με τον ιδιο ρολο. Εχουν συνεργαστει στο παρελθον πολυ επιτυχημενα ο Σφαιρο με τον Αθηναιου και αυτο επαιξε τον ρολο του.
Διονύσης
Ανακοινώθηκε για 2 χρόνια ο παικταράς!

http://www.aekbc.gr/el/articles-239/xerston-ew-to-2017.htm
Διονύσης
Ανακοινώθηκε και ο Ελληνοαμερικανός Νικ Παύλος για 2 χρόνια!

http://www.aekbc.gr/el/articles-240/upegrapse-o-paulo.htm
Διονύσης
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...&Itemid=285

Πολύ καλή περίπτωση φαίνεται, αν ισχύει το εν λόγω ρεπορτάζ του συγκεκριμένου site.
xxx-4711
QUOTE
Τον 18χρονο Νίκο Καμαριανό έκανε δικό της η ΑΕΚ, η οποία θέλει να «χτίσει» ελληνικό κορμό, που θα έχει όλα τα φόντα να πρωταγωνιστήσει στο μέλλον.
Στη νέα προσπάθεια, που έχει ξεκινήσει από πέρυσι η ΑΕΚ, δίνει μεγάλη έμφαση στην απόκτηση όσο το δυνατόν περισσότερων Ελλήνων παικτών και δη νεαρών και ταλαντούχων. Ο Δημήτρης Μωραϊτης είναι το αποκορύφωμα αυτής της διαδικασίας, καθώς μιλάμε για ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα της Ευρώπης. Ο Νίκος Δίπλαρος, που επίσης έχει αποκτηθεί (από τον Εσπερο ΑΟΠΑ) εντάσσεται σε αυτό το πλαίσιο, ενώ στο στόχαστρο είναι ο Διονύσης Σκουλίδας του Περιστερίου.
Πάντως, η ΑΕΚ ενέταξε έναν ακόμη φέρελπι Ελληνα παίκτη στο ρόστερ της. Ο 18χρονος, Νίκος Καμαριανός, είναι πλέον στέλεχος της “Ενωσης”, ένας παίκτης, που μέχρι πρότινος φορούσε την φανέλα του Παναθηναϊκού. Ο περί ου ο λόγος, με ύψος 2.00, πρόσφατα βοήθησε ώστε το “τριφύλλι” να κατακτήσει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων (στην Πτολεμαϊδα). Παίζοντας μαζί με Παπαγιάννη, Χαραλαμπόπουλο και Λούντζη.


http://www.sdna.gr/gr/basket/basket-league...rono-kamariano/
Dwyane ''the flash'' Wade
Για τον Νικ Παυλο εχει κανεις αποψη??

Φημες ακουγονται για τον Πουλεν. Μακαρι...
xxx-4711
QUOTE
Πολύ κοντά στη μεταγραφή του Ίαν Βουγιούκα βρίσκεται η ΑΕΚ, η οποία συνεχίζει με αμείωτο ρυθμό τον σχεδιασμό για τη νέα σεζόν.

Η Ένωση έχει βαλθεί να… συμπληρώσει άμεσα τα νέα… κομμάτια στο παζλ για την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο, όπου στόχος είναι να παρουσιαστεί ακόμα πιο ανταγωνιστική στην Ελλάδα, αλλά και να κάνει μια σημαντική πορεία στο Eurocup, με… βλέψεις την Ευρωλίγκα.

http://www.onsports.gr/basket/A1-Andrwn/it...ai-me-Boygioyka
Runt
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Jul 13 2015, 11:05 ) *
Για τον Νικ Παυλο εχει κανεις αποψη??


Δεν υπαρχουν και πολλα να γραψεις. Aπο αυτα που βρηκα, εβγαλα το συμπερασμα οτι ο Παυλος στο ncaa, ηταν ενα average sf.
Χαρακτηριζεται spot-up shooter. Εχει αναπτυξει ενα αυτοματοποιημενο μακρινο σουτ, με τελειοποιημενο μηχανισμο (σπανιο πραγμα ,στην Ελλαδα, ο περπε, ο φωτσης και κανα δυο αλλοι θα μπορουσαν να περηφανευτουν ισως κατι παρομοιο) και φετος ηταν απο τους πιο ευστοχους παικτες του πρωταθλήματος.

Αρκετα αθλητικος, αν και απο την μετρια παραγωγη σε ριμπαιυντ, ανα παιχνιδι (3,8ρ σε 25λ) υτο δεν φαινεται.
Ενα αλλο θετικο στοιχειο, ειναι οτι για βασικος σε ομαδα του ncaa, επαιζε με οικονομια στο παιχνιδι του, χωρις να εκβιαζει προσπαθειες. Αυτο βεβαια μπορει να σημαινει κι οτι δεν του αρεσει πολυ να παιρνει πρωτοβουλιες.

Αναλογως και πως θα σου βγει ενας παικτης απο πανεπιστημιο. Διαφορετικό μπασκετ, αλλες συνθήκες, περισσοτερες ευθυνες κλπ.
Περαν του Πατ Καλαθη και του Μπραμου (δε παω παλιοτερα με Γκαλη, Γιατζογλου, παπαδακο κλπ,κλπ) δεν ειδαμε καποιον Ελληνοαμερικανο που να μπορει να κανει τη διαφορα στην α1. (Ο Μπραμος "επιασε" πχ γιατι περα απο δεινος σουτερ, και πολυ δυνατος ριμπαουντερ, ειναι και παικτης ομαδας.)
ο Σχιζας περυσι στο Ρεθυμνο, με αυτα που ακουγα και διαβαζα, πιστεψα οτι θα παιρνει κοντα στο εικοσαλεπτο, και δεν πηρε ουτε το μισο χρονο (εδω τιθεται και ζητημα εμπιστοσυνης, και υπομονης, που ΔΕΝ δειχνουν οι κοουτς στην Ελλαδα).

Αναρωτιεμαι ετσι ιντριγκαδορικα, αν ο Παυλος ειναι καλυτερος (συνολικα) του συνομηλικου του, Χρυσικοπουλου (οπως ειναι τωρα, μετα τους τραυματισμους) .

Οπως και να χει, μαλλον αποκτηθηκε αντι Κασελακη. Εννοειται οτι θα αποκτηθει και ξενος sf.


ΥΓ ισχυει οτι ο Κατσιβελης υπεγραψε μονο για ενα χρονο ; Αν ναι, wow!















radical
QUOTE
Νικολάου: Καλύτερη και ανταγωνιστική η ΑΕΚ

Ο διευθυντής επικοινωνίας της Βασίλισσας μίλησε για τους φετινούς στόχους και προανήγγειλε... εκπλήξεις στα μεταγραφικά

Για όλα τα τρέχοντα θέματα της ομάδας μπάσκετ της ΑΕΚ μίλησε ο διευθυντής επικοινωνίας της ΚΑΕ Γιώργος Νικολάου, σε συνέντευξη που παραχώρησε στον Σπορ FM...

«Φέτος οι υποχρεώσεις είναι περισσότερες. Ήδη το έχουμε νιώσει έντονα. Πραγματικά ήταν κάτι ιδιαίτερο η παρουσία μας στην Βαρκελώνη, όπου για πρώτη φορά η ΑΕΚ βρέθηκε σε κουραστικά, αλλά πολύ ενδιαφέροντα σεμινάρια. Εκεί συνειδητοποιήσαμε ότι κάτι καλό συμβαίνει την ΑΕΚ. Αυτό έχει ανεβάσει πολύ τον πήχη. Παρά τις δύσκολες συνθήκες στη χώρα, προσπαθούμε για το καλύτερο δυνατό».

Για το τι πρέπει να περιμένει ο κόσμος της ΑΕΚ οικονομικά: «Πράγματι η κατάσταση που περνάμε ως χώρα έχει επηρεάσει κυρίως την ψυχολογία μας. Δεν θέλω να δημιουργήσω προσδοκίες, όμως δεν μας έχει επηρεάσει ως ΚΑΕ. Θεωρώ ότι προχωράμε στον προγραμματισμό μας κανονικά για τον σχεδιασμό της ομάδας. Μπορεί να υπάρχουν ορισμένες καθυστερήσεις, όμως ο προγραμματισμός περιμένει. Δεν μπορώ να αποκαλύψω ποιο θα είναι το μπάτζετ, όμως το σίγουρο είναι πως η ΑΕΚ θα είναι ανταγωνιστική και σαφώς καλύτερη απ’ την χρονιά που πέρασε. Το μόνο που θα συστήσω στον κόσμο είναι υπομονή», τόνισε αρχικά.

Για τις μεταγραφές είπε: «Ο Ντράγκαν Σάκοτα φαντάζομαι θα γυρίσει με κάποιες εκπλήξεις απ’ το Λας Βέγκας. Ας περιμένουμε»

Για τον σχεδιασμό σχολίασε: «Έχουμε δρόμο ακόμα, η ομάδα σχεδιάζεται αγωνιστικά και οργανωτικά. Τρέχουμε σε ιλιγγιώδεις ρυθμούς όλοι. Δεν φτάνει το αγωνιστικό να είναι καλό, χρειάζεται μια ομάδα να είναι καλή και εκτός γραμμών. Σ’ αυτό το επίπεδο δουλεύουμε σκληρά».

Για το Eurocup τόνισε: «Όλα κρίνονται στο παρκέ. Οι ομάδες δεν έχουν σχηματοποιηθεί ακόμα. Έτσι ή αλλιώς, η φετινή διοργάνωση είναι μια ευρωλίγκα Νο2».


aek365.com
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.