Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague 2013-2014 off topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2013-14
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Zoys
QUOTE(rchos @ Oct 3 2013, 22:19 ) *
Υ.Γ. Τι κάνει η Οστάνδη ρε...

ssoulliss
41-43 η Οστάνδη στο ημίχρονο. Έχουν σοβαρό θέμα με την παρουσία του Γλυνιαδάκη 77.gif ο οποίος βελτίωσε αισθητά την άμυνα της Λιέτουβος. Πολύ μεροληπτική διαιτησία...μέχρι στιγμής! Σαν να μην θέλει τους Βέλγους η Ευρωλίγκα...
Dancing Madly Backwards
QUOTE (ssoulliss @ Oct 4 2013, 21:12 ) *
41-43 η Οστάνδη στο ημίχρονο. Έχουν σοβαρό θέμα με την παρουσία του Γλυνιαδάκη 77.gif ο οποίος βελτίωσε αισθητά την άμυνα της Λιέτουβος. Πολύ μεροληπτική διαιτησία...μέχρι στιγμής! Σαν να μην θέλει τους Βέλγους η Ευρωλίγκα...

'Η απλά θέλουν πάρα μα πάρα πολύ τους Λιθουανούς. Αν ήταν άλλος ο αντίπαλος της Οστάνδης μπορεί να μην υπήρχε τέτοιο σπρώξιμο.
Zoys
QUOTE(ssoulliss @ Oct 4 2013, 21:12 ) *
Πολύ μεροληπτική διαιτησία...μέχρι στιγμής! Σαν να μην θέλει τους Βέλγους η Ευρωλίγκα...

Επειδή είδα μόνο το τελευταίο 4λεπτο από α' ημίχρονο, να υποθέσω ότι αυτό εξηγεί και το 18-1 των βολών υπέρ των Λιθουανών;
ssoulliss
QUOTE (Zoys @ Oct 4 2013, 21:24 ) *
Επειδή είδα μόνο το τελευταίο 4λεπτο από α' ημίχρονο, να υποθέσω ότι αυτό εξηγεί και το 18-1 των βολών υπέρ των Λιθουανών;


Διαφορετική αντιμετώπιση στα τσεκαρίσματα. Ειδικά στην περιφέρεια.

Πάντως η Οστάνδη έχει θέμα στη θέση 5.

edit: 65-56 η Ρίτας στο τέλος της τρίτης περιόδου. Βομβαρδισμός τριπόντων,6 συνολικά. 18 απο τους 24 πόντους της περιόδου από τρίποντα. Η Οστάνδη έχει θέμα στην άμυνα αν το λύσει μπορεί να κάνει την έκπληξη!!!
ssoulliss
Λοιπόν Λιέτουβος Ρίτας στην Ευρωλίγκα. Κέρδισε δίκαια αλλά με την ψυχή στο στόμα την αξιόμαχη και μάλλον πιο κουρασμένη Οστάνδη(τρίτο ματς συνεχόμενο).

Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω αν οι τίμιοι Λιθουανοί θα κάνουν νίκη στον όμιλο... smiley.gif
Dancing Madly Backwards
QUOTE (ssoulliss @ Oct 4 2013, 22:04 ) *
Λοιπόν Λιέτουβος Ρίτας στην Ευρωλίγκα. Κέρδισε δίκαια αλλά με την ψυχή στο στόμα την αξιόμαχη και μάλλον πιο κουρασμένη Οστάνδη(τρίτο ματς συνεχόμενο).

Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω αν οι τίμιοι Λιθουανοί θα κάνουν νίκη στον όμιλο... smiley.gif

Γιατί τέτοια αμφισβήτηση; Στην έδρα τους μπορούν, εν δυνάμει, να κοντράρουν τους πάντες
rchos
Δεν είναι τόσο κακή ομάδα η Λιέτουβος.

Το τρίδυμο Κουκ-Σειμπούτις-Γκέτσε είναι αρκετά καλό.Τα λέγαμε και χτες.Ο Γκέτσε είναι άλλος παίχτης εκεί από αυτόν που βλέπαμε στον Ολυμπιακό.Έχει και άλλες εμπειρίες πλέον.

Στα ψηλά εκτός του Παλάσιος δεν ξέρω τι θα παρουσιάσουν αλλά γενικά όλο και κάποια ζημιά θα κάνουν.

Φυσικά είναι και σε δύσκολο όμιλο αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει.
ssoulliss
QUOTE (Dancing Madly Backwards @ Oct 4 2013, 22:12 ) *
Γιατί τέτοια αμφισβήτηση; Στην έδρα τους μπορούν, εν δυνάμει, να κοντράρουν τους πάντες


Κοίταξε...πέρυσι σε χειρότερο όμιλο έκαναν δύο νίκες. Έχουν έμπειρο προπονητή,έμπειρούς παίκτες, κόσμο...θα παλέψουν να νικήσουν τον Ερυθρό Αστέρα, άντε και την άπειρη Λοκομοτίβ. Για παραπάνω δεν τους έχω με αυτά που έχω δει.

Φυσικά ο χρόνος θα δείξει και τι είδους δουλειά έχει γίνει από τον Μπάουερμαν, τον οποίω τιμώ.

Dancing Madly Backwards
Φέτος είναι αρκετά καλύτεροι από πέρυσι όμως, άσε που η λογική λέει πως θα κάνουν μεταγραφή. Επίσης δεν θεωρώ τη Μακάμπι ή την Κάχα ιδιαίτερα φόβητρα εκτός έδρας, ειδικά η τελευταία είναι αρκετά αποδυναμωμένη σε σχέση σε πέρυσι.
ssoulliss
QUOTE (Dancing Madly Backwards @ Oct 4 2013, 22:39 ) *
Φέτος είναι αρκετά καλύτεροι από πέρυσι όμως, άσε που η λογική λέει πως θα κάνουν μεταγραφή. Επίσης δεν θεωρώ τη Μακάμπι ή την Κάχα ιδιαίτερα φόβητρα εκτός έδρας, ειδικά η τελευταία είναι αρκετά αποδυναμωμένη σε σχέση σε πέρυσι.


Δεν συμφωνώ στο αρκετά καλύτεροι που λες.Πιο έμπειροι είναι φέτος. Πέρυσι είχαν πιο ταλαντούχα ομάδα Νέντοβιτς,Μπλούμς,Ιβανοφ,Ραντόσεβιτς,Σαμαρ
ντζίνσκι. Όλοι αυτοί που ήρθαν φέτος Κουκ,Γκέτσε,Παλάσιο,Γλυνιαδάκης,Τέπιτς έχουν πολλές παραστάσεις αλλά νομίζω ότι δεν θα δούμε κάτι εξαιρετικό.

Έχεις δίκιο για μεταγραφή.

Περιμένουμε να δούμε μέσα στη σεζόν.
sacarame
Για μια ακόμα χρονιά το Basketforum.gr είναι συνεπές με την διοργάνωση της Ευρωλίγκας.

Το αφιέρωμα στις 24 ομάδες που θα συμμετάσχουν φέτος είναι γεγονός.Προσωπική άποψη πως για ακόμα μια φορά , η δουλειά μας δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από αντίστοιχες αθλητικών σαιτ.

Θερμότατες ευχαριστίες για ακόμη μία φορά προς τους:

benchwarmer
SG3ptshooter
j-kidd13
Morrison
T.W.Is.M
Weekendman
duncan21

και last but not least ( και για να μην γκρινιάζει) τον rchos

που διέθεσαν αρκετό από τον ελεύθερο χρόνο τους για να ολοκληρωθεί αυτό το αφιέρωμα.

Να θυμίσω ότι φέτος έχουμε 2 παιχνίδια να τρέχουν στην Ευρωλίγκα. Το κλασικό φάνταζι αλλά και τον Νοστράδαμο...

Καλά ματσάκια να έχουμε....
Neondreamer
Αρρωστάκι!

http://www.youtube.com/watch?v=n7zS-FTwyPw...eature=youtu.be
louie
QUOTE (Neondreamer @ Oct 16 2013, 18:43 ) *


τρομερο βιντεακι!! μπηκα για να το ποσταρω. επιτελους κανει και η ευρωλιγκα αυτα τα μικρα κολπακια του μαρκετινγκ που στo nba τα εχουν τελειοποιησει χρονια τωρα

ομπραντοβιτς το μεγαλο αφεντικο στο τελος
A.CAB
QUOTE(Neondreamer @ Oct 16 2013, 18:43 ) *


Πολύ γέλιο το βίντεο αν και κάπου τράβαγε. Βέβαια είναι εξ αρχής δύσκολο να τους πείσεις όλους αυτούς να παίξουν σε κάτι τέτοιο.
Κρίμα που δεν προπονεί ο Πίνι να δώσει ρέστα.
Όλα τα λεφτά ο Ζούρος με... τη γλάστρα και ο Μπλατ που το διασκεδάζει.

Ε και εννοείτε πως ο Ζοτς θα πει την τελευταία λέξη.
Zoys
Όντως ωραίο βιντεάκι και αναπάντεχο για Ευρωλίγκα. Δεν τους το 'χα να πω την αλήθεια. Καλό για το κόσμο το να συνεχίσουν στο μέλλον με παρόμοιες ιδέες.
yorgos
Πρέπει να κάνουν κι ένα με τους ιδιοκτήτες των ομάδων, εκεί να δεις γέλιο...
dbokos
QUOTE(tzagasdog @ Sep 27 2013, 14:32 ) *
και αυτός ο browser προσφερει τσάμπα vpn με το πατημα ενός κουμπιου. Δίνει αμερικάνικη ip

http://www.epicbrowser.com/


Ας εχετε υποψιν οτι υπαρχουν game geoblocked και για αμερικανικη IP, οπως το ματς RITAS-PAO (Game geoblocked in:
US, LT, UM, GR, VI)

Μηπως μας εχουν παρει χαμπαρι στην euroleague?
rchos
Πρώτη αγωνιστική 6 ομάδες έβαλαν 84 πόντους.
Οι 3 ήταν στον ίδιο όμιλο.
tsitum
Σιγουρα θα εχει αναφερθει αλλα θελω να σχολιασω επισης τη λανθασμενη επιλογη των ομαδων μεσω wild cards ή αδειοδοτησης με διπλωμα, στη λογικη του μικρομαγαζου.

Wild card στη Μπαγερν, 4η στο γερμανικο, κ η Βαρεζε πχ να παιζει play off, τα οποια με 1 θεση για 8 ομαδες, μου θυμιζουν το ιντερτοτο, που για να παιξεις στο ουεφα επρεπε να παρεις μια κουπα κατα τη διαρκεια του καλοκαιριου.

Κατα τα αλλα σε αυτη την Αγγλια πρεπει να δωσουν wild card στη πρωταθλητρια. Αλλα για να μη το εχουν κανει, πρεπει να βλεπουν απιστευτη αδιαφορια στο Νησι.
Zoys
QUOTE(tsitum @ Oct 23 2013, 21:01 ) *
Σιγουρα θα εχει αναφερθει αλλα θελω να σχολιασω επισης τη λανθασμενη επιλογη των ομαδων μεσω wild cards ή αδειοδοτησης με διπλωμα, στη λογικη του μικρομαγαζου.

Wild card στη Μπαγερν, 4η στο γερμανικο, κ η Βαρεζε πχ να παιζει play off, τα οποια με 1 θεση για 8 ομαδες, μου θυμιζουν το ιντερτοτο, που για να παιξεις στο ουεφα επρεπε να παρεις μια κουπα κατα τη διαρκεια του καλοκαιριου.

Κατα τα αλλα σε αυτη την Αγγλια πρεπει να δωσουν wild card στη πρωταθλητρια. Αλλα για να μη το εχουν κανει, πρεπει να βλεπουν απιστευτη αδιαφορια στο Νησι.

Καλά, η Μπάγερν είναι η πλέον ευνοημένη ομάδα στο θέμα wild card. Το 2011 σαν νεοφώτιστη στο Γερμανικό πρωτάθλημα πήρε πρόσκληση για το Eurocup, κίνηση που αντίστοιχη αδυνατώ να θυμηθώ στο παρελθόν. Αλλά γενικά η Ευρωλίγκα ήδη έχει ξεκινήσει να γίνεται και πιο κλειστή από παλιά και είναι λογικό.

Επειδή σε έχω κόψει ότι είσαι φίλος της Βαρέζε, καταλαβαίνω το άδικο που αισθάνεσαι, αλλά δυστυχώς (ή καλώς για κάποιους) όπως και σε όλες τις επιχειρήσεις έτσι και στις αθλητικές διοργανώσεις οι αποφάσεις λαμβάνονται με γνώμονα την ελεύθερη αγορά και τους νόμους της. Έτσι, σε οικονομικό επίπεδο η γερμανική αγορά είναι πολύ πιο ελκυστική επένδυση για την Ευρωλίγκα και καταλαβαίνει κανείς εύκολα γιατί ο Μπερτομέου επιχειρεί τόσο δυναμικά το άνοιγμα του μετά την Άλμπα και στην Μπάγερν Μονάχου. Αν μετρούσαμε σε καθαρά μπασκετικά μεγέθη η Μπάγερν είναι ανύπαρκτη μπροστά στην ιστορία και τη φανέλα της Βαρέζε, αλλά εδώ είναι η βασικά διαφορά. Το brand name και η μεγάλη αγορά της Μπάγερν κερδίζει εύκολα την ιστορία και τις τροπαιοθήκες. Στην Ιταλία δεν υπάρχει ομάδα που να μην έχει οικονομικά θέματα (παράδειγμα η δεύτερη πέρυσι Ρόμα δεν άντεξε να επιστρέψει φέτος στην Ευρωλίγκα και αρκέστηκε με συμμετοχή στο Eurocup) και γενικά η εικόνα παρά τη φιλότιμη προσπάθεια να παραμείνει το πρωτάθλημα ανταγωνιστικό δεν δείχνει ακμή σε αντίθεση με τη Γερμανία.

Όσο για την Αγγλία το θέμα δεν είναι κατά πόσο υπάρχει ενδιαφέρον για το μπάσκετ (γιατί λογικά κι εκεί υπάρχουν χιλιάδες φίλοι του NBA), αλλά το κατά πόσο το εγχώριο μπάσκετ αντιμετωπίζεται σαν σοβαρό άθλημα, γιατί από ότι έχω διαβάσει οι θεατές στο πρωτάθλημα τους το αντιμετωπίζουν όπως τα... μήλα. Και φυσικά δεν μπορεί καν να σταθεί ομάδα της λίγκας τους σε ευρωπαϊκή διοργάνωση αυτή τη στιγμή. Ούτε ασχολείται κανείς ούτε και υπάρχει σοβαρό υλικό τόσο από παίκτες όσο και από προπονητές στο νησί.
yorgos
Όποιος έχει δει πρωτάθλημα Αγγλίας (εγώ το έκανα το λάθος...) απαιτεί από τη FIBA να τους απαγορε΄σει να βγαίνουν από το νησί. Φαντάσου ότι η χρυσή τους εποχή ήταν οι Λόντον Τάουερς με έναν απίθανο χοντρό, που θύμιζε μπετονιέρα σε μπαλέτο και τώρα είναι σε κάμψη το "πρωτάθλημά" τους. Το να δώσεις wild card σε ομάδα με 200 εισιτήρια μέσο όρο και να χάνει όλα τα ματς με 45-60 πόντους δεν έχει νοημα, ειδικά σε μια χώρα που στα πανεπιστήμια αντί για μπάσκετ παίζουν μια απίστευτη μαλακία που λέγεται netball ( δηλαδή μπάσκετ αλλά χωρίς δικαίωμα να σκάσεις τη μπάλα, μόνο Αγγλοι θα το σκέφτονταν αυτό).

Η Γερμανία είναι η πρώτη χώρα στην Ευρώπη σε εγγεγραμμένους σε ερασιτεχνικούς συλλόγους μπάσκετ. Τα γήπεδα γεμίζουν, οι άνθρωποι αγοράζουν διαρκείας, δε μεθοκοπάνε, δεν τα σπάνε και ξέρουν τι εστί μπάσκετ γιατί έχουν και παίκτες στο ΝΒΑ. Τεράστια αγορά, υγιής και με προοπτική. Και με ομάδες που κάνουν και νίκες, δεν πάνε άπατες.

Τώρα το ότι στα προκριματικά περνάει 1 στις 8 είναι όντως άτοπο. Η Οστάνδη ας πούμε είναι φοβερά αδικημένη.
Zoys
QUOTE(yorgos @ Oct 23 2013, 21:52 ) *
Το να δώσεις wild card σε ομάδα με 200 εισιτήρια μέσο όρο και να χάνει όλα τα ματς με 45-60 πόντους δεν έχει νοημα, ειδικά σε μια χώρα που στα πανεπιστήμια αντί για μπάσκετ παίζουν μια απίστευτη μαλακία που λέγεται netball ( δηλαδή μπάσκετ αλλά χωρίς δικαίωμα να σκάσεις τη μπάλα, μόνο Αγγλοι θα το σκέφτονταν αυτό).

Αυτό το άθλημα υπήρξε για μένα μόνο μέσα στα παλιά βιβλία αγγλικών μου και τώρα καταλαβαίνω τον λόγο. biggrin.gif

QUOTE(yorgos @ Oct 23 2013, 21:52 ) *
Τώρα το ότι στα προκριματικά περνάει 1 στις 8 είναι όντως άτοπο. Η Οστάνδη ας πούμε είναι φοβερά αδικημένη.

Πραγματικά... Πόσες ομάδες που παίζουν τώρα στην Ευρωλίγκα μπορούν να κάνουν το 3/3 απέναντι σε Κίμκι, Μπάνβιτ και Λιέτουβος Ρίτας μέσα σε διάστημα τριών ημερών;;;
tsitum
QUOTE(Zoys @ Oct 23 2013, 21:33 ) *
Αλλά γενικά η Ευρωλίγκα ήδη έχει ξεκινήσει να γίνεται και πιο κλειστή από παλιά και είναι λογικό.

Επειδή σε έχω κόψει ότι είσαι φίλος της Βαρέζε, καταλαβαίνω το άδικο που αισθάνεσαι, αλλά δυστυχώς (ή καλώς για κάποιους) όπως και σε όλες τις επιχειρήσεις έτσι και στις αθλητικές διοργανώσεις οι αποφάσεις λαμβάνονται με γνώμονα την ελεύθερη αγορά και τους νόμους της. Έτσι, σε οικονομικό επίπεδο η γερμανική αγορά είναι πολύ πιο ελκυστική επένδυση για την Ευρωλίγκα και καταλαβαίνει κανείς εύκολα γιατί ο Μπερτομέου επιχειρεί τόσο δυναμικά το άνοιγμα του μετά την Άλμπα και στην Μπάγερν Μονάχου. Αν μετρούσαμε σε καθαρά μπασκετικά μεγέθη η Μπάγερν είναι ανύπαρκτη μπροστά στην ιστορία και τη φανέλα της Βαρέζε, αλλά εδώ είναι η βασικά διαφορά. Το brand name και η μεγάλη αγορά της Μπάγερν κερδίζει εύκολα την ιστορία και τις τροπαιοθήκες.
Αν και φαινεται να αντιπαραθετω αυτες τις 2 ομαδες, δεν αποκλειω μια ομαδα που θα εχει πολλα εισιτηρια (Μπαγερν) και πολλα λεφτα, απεναντιας. Απλα αν τα εχεις ολα αυτα, γιατι να μη κερδισεις τη θεση σου μεσω καταταξης αφου θα ξεχωρισεις σιγουρα, ωστε να μην υπαρχει κ αυτη η αισθηση της βαλτης ομαδας.


QUOTE(yorgos @ Oct 23 2013, 21:52 ) *
Το να δώσεις wild card σε ομάδα με 200 εισιτήρια μέσο όρο και να χάνει όλα τα ματς με 45-60 πόντους δεν έχει νοημα,

Η Γερμανία είναι η πρώτη χώρα στην Ευρώπη σε εγγεγραμμένους σε ερασιτεχνικούς συλλόγους μπάσκετ. Τα γήπεδα γεμίζουν, οι άνθρωποι αγοράζουν διαρκείας, δε μεθοκοπάνε, δεν τα σπάνε και ξέρουν τι εστί μπάσκετ γιατί έχουν και παίκτες στο ΝΒΑ. Τεράστια αγορά, υγιής και με προοπτική. Και με ομάδες που κάνουν και νίκες, δεν πάνε άπατες.

Ειχα την εντυπωση πως δε θα ηταν 200 εισιτηρια , αλλα παρομοια με τα παρα πολλα της Γερμανιας.

Τελοσπαντων η ολη φαση της τοσο κλειστης ειναι επιφοβη κ αντιελκυστικη. Πχ η Πολωνικη ομαδα τί ειχε κ ειχε μονιμο εισιτηριο κ εμεναν εξω ομαδες οπως η Λιετουβος, η Βαλενθια, η Κιμκι, η Μπανταλονα, ο Αρης. Εγω σκεφτομαι μικροσυνεννοησεις του στιλ μας δινουν ξενοδοχεια, παρτυ κ πολυτελειες περισσοτερες απο αλλες ομαδες, γιατι να μη τους δωσουμε τη θεση? Εκει θελω να καταληξω.
Κ τρεξε εσυ κοροιδο δε μπα να εχεις κ 5 κουπες κ 3η θεση στην ιταλια να προκριθεις κοντρα σε 8 ομαδες.

Γιασασιν της μαγκιωρας της Λιετουβος στη προκειμενη, που εχει παρει 2 eurocup κ κερδισε κ στα προκριματικα για να παρει μια θεση που της αξιζει σιγουρα, μετα κοπων κ βασανων, σε αντιθεση με τη γλυκια Μπαγερν που μπαινει με το γκολ του Ρομπεν.
T.W.Is.M.
Εχετε δικιο για το θεμα των προκριματικων. Εγω θα προτιμουσα οι ομαδες να εβγαιναν αποκλειστικα με αγωνιστικα κριτηρια, αλλα αφου η Ευρωλιγκα δεν το θελει αυτο και προτιμα τα κλειστα συμβολαια, θα ηθελα να εβλεπα καποιες θεσεις να καλυπτονται με συμβολαια που θα εβγαιναν με βαση την αγωνιστικη παρουσια των τελευταιων ετων σε συνδυασμο με τα υπολοιπα μεγεθη της ομαδας(πχ 3ετης βαθμολογια βασει της παρουσιας στο εγχωριο πρωταθλημα, γηπεδο, πληροτητα θεσεων αναλογικα με το γηπεδο, οσο δυνατον καλυτερη οικονομικη κατασταση, απωλεια του συμβολαιου αν μεινει εκτος 8αδας στο πρωταθλημα), καποιες ακομα με βαση την καταταξη στο πρωταθλημα(κατι που γινεται και τωρα), φυσικα το νικητη του Eurocup και αφου θελει η Ευρωλιγκα να προωθησει καποιες ομαδες, ας αφησει και καθε χρονο περιθωριο για μια wild card. Παραλληλα ομως να επεκτεινει τα προκριματικα, να κανει τις ομαδες 16, απο τις οποιες να προκρινονται 4 αυξανοντας παραλληλα τις ομαδας απο 24 σε 28, ωστε καθε ομιλος να εχει 7 ομαδες. Αυτο σημαινει μεν 2 αγωνες παραπανω, αλλα και 2 εβδομαδες ρεπο για καθε ομαδα, ωστε να σταματαει η ροη των συνεχομενων αγωνων(δυστυχως ομως και 4 εβδομαδες μεγαλυτερη διαρκεια του ομιλου)
Το μεγαλο προβλημα εκει θα ηταν οτι δε θα υπηρχε αρκετος χρονος για να ολοκληρωθει η σεζον, γι αυτο μια λυση θα ηταν να μεταφερονταν στο δευτερο γυρο αποτελεσματα απο τον πρωτο ομιλο μεταξυ των ομαδων που συναντιουνται ξανα. Ειτε με το τωρινο συστημα σχηματισμου των ομιλων(θα μεταφερονται 2 αποτελεσματα κι ετσι αντι για 14 αγωνιστικες θα εχουμε 12) ειτε αλλαζοντας το σχηματισμο των ομιλων διασταυρωνοντας ανα 2 τους ομιλους της α φασης(4 ομαδες απο τον Α ομιλο μαζι με 4 του Β φτιαχνουν εναν ομιλο μεταφεροντας η καθε μια 6 αποτελεσματα). Και οι δυο περιπτωσεις βεβαια μειονεκτουν εναντι του τωρινου συστηματος, αλλα δε βλεπω πως θα μπορουσε η σεζον να παραταθει τοσο πολυ...
TakeshyKurosawa
Μπορείτε να μπείτε στο euroleague.net ? Προσπαθώ να μπω και από μόνο του με πετάει στο http://euroleague.sport24.gr/ ... Έχω φρικάρει άσχημα..
Zoys
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Oct 24 2013, 19:26 ) *
Μπορείτε να μπείτε στο euroleague.net ? Προσπαθώ να μπω και από μόνο του με πετάει στο http://euroleague.sport24.gr/ ... Έχω φρικάρει άσχημα..

Μην μου λες τέτοια. Τα ίδια με το nba.com θα 'χουμε και στην Ευρωλίγκα; Εμένα με βγάζει στο κανονικό site πάντως.
tuareg
και μενα με πεταει στο σπορ 24,αλλα αν την ωρα που γυρναει ο κερσορας του ρεφρες στο σαιτ της ευρωλιγκα πατησεις στοπ μενει εκει και δε σε παει στο σπορ 24....
βασικα εχω σπαστει γιατι δε μπορω να βρω στατιστικα λαιβ σκορ πουθενα για το κουμπαν-ριτα
TakeshyKurosawa
Και εγώ αυτό ακριβώς θέλω να δω καρτέλα του αγώνα.. Είχε πρόβλημα και το livebasketball.tv και δεν έδειχνε το ματσάκι.. Τελικά το διόρθωσαν πριν λίγο.. Πολλή ανοργανωσιά πέφτει. biggrin.gif Αυτό πάλι με το sport24 τι είναι? Θα συνεχιστεί για καιρό?
Igor
QUOTE(tuareg @ Oct 24 2013, 19:30 ) *
και μενα με πεταει στο σπορ 24,αλλα αν την ωρα που γυρναει ο κερσορας του ρεφρες στο σαιτ της ευρωλιγκα πατησεις στοπ μενει εκει και δε σε παει στο σπορ 24....
βασικα εχω σπαστει γιατι δε μπορω να βρω στατιστικα λαιβ σκορ πουθενα για το κουμπαν-ριτα


Και την προηγουμενη εβδομαδα τα ιδια ειχαμε στο Σιενα - Γαλατα. Γενικα φαινετε οτι οι ιθύνοντες δεν σέβονται καθόλου το προιον. Πολυ κριμα
TakeshyKurosawa
Οκ έκρυψα την i.p και πλέον δεν με πετάει..
D-Wade
QUOTE(Igor @ Oct 24 2013, 19:36 ) *
Και την προηγουμενη εβδομαδα τα ιδια ειχαμε στο Σιενα - Γαλατα. Γενικα φαινετε οτι οι ιθύνοντες δεν σέβονται καθόλου το προιον. Πολυ κριμα

Kαι στο site του eurocup τα ίδια.Και αυτήν και την προηγούμενη εβδομάδα
tuareg
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Oct 24 2013, 19:34 ) *
Και εγώ αυτό ακριβώς θέλω να δω καρτέλα του αγώνα.. Είχε πρόβλημα και το livebasketball.tv και δεν έδειχνε το ματσάκι.. Τελικά το διόρθωσαν πριν λίγο.. Πολλή ανοργανωσιά πέφτει. biggrin.gif Αυτό πάλι με το sport24 τι είναι? Θα συνεχιστεί για καιρό?


ουτε η νοβα το δειχνε,εγραφαν οτι εχει προβλημα η ρωσικη παραγωγη και βρηκε ευκαιρια η γυναικα μου να δει φατμαγκιουλ smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
βρηκες στατιστικα?
επειδη ειμαι ανοιωθογλου με αυτα την ip πως τη κρυβεις?
Dancing Madly Backwards
Υπάρχει τεχνικό πρόβλημα που έρχεται από τους Ρώσους (ο,τι λέει o tuareg). Κατά τα άλλα άφησε μας ρε σπορ 24 να μπούμε στο κανονικό σάιτ!
TakeshyKurosawa
QUOTE (tuareg @ Oct 24 2013, 19:40 ) *
ουτε η νοβα το δειχνε,εγραφαν οτι εχει προβλημα η ρωσικη παραγωγη και βρηκε ευκαιρια η γυναικα μου να δει φατμαγκιουλ smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
βρηκες στατιστικα?
επειδη ειμαι ανοιωθογλου με αυτα την ip πως τη κρυβεις?


Στατιστικά δεν βρήκα γιατί δεν τα έχουν περασμένα στο επίσημο σάιτ.. Δεν ξέρω γιατί..
Όσο για την i.p εγώ την κρύβω μέσω αυτού του browser.. http://www.epicbrowser.com/
Κατέβασε το και μπορείς να το χρησιμοποιείς για να σερφάρεις όπως κάνεις πχ με google chrome.. Αφού το κατεβάσεις και το ανοίξεις, εκεί που γράφεις τα links έχει μία κόκκινη μπρίζα μικρή.. Πατάς κλικ σε αυτή και γίνεται πράσινη και ουσιαστικά σου έχει κρύψει την i.p.
tuareg
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Oct 24 2013, 19:48 ) *
Στατιστικά δεν βρήκα γιατί δεν τα έχουν περασμένα στο επίσημο σάιτ.. Δεν ξέρω γιατί..
Όσο για την i.p εγώ την κρύβω μέσω αυτού του browser.. http://www.epicbrowser.com/
Κατέβασε το και μπορείς να το χρησιμοποιείς για να σερφάρεις όπως κάνεις πχ με google chrome.. Αφού το κατεβάσεις και το ανοίξεις, εκεί που γράφεις τα links έχει μία κόκκινη μπρίζα μικρή.. Πατάς κλικ σε αυτή και γίνεται πράσινη και ουσιαστικά σου έχει κρύψει την i.p.


οκ....thanx.
belalik
Σπαστικό αυτό με το sport24 ..


Ωστόσο, έχει ένα μικρό link που σε πάει στο κανονικό site. Η διεύθυνση είναι η εξής:

http://www.euroleague.net/?geoip=disabled


Βασικά πατήστε στο πάνω URL και θα πάτε στο κανονικό σιτε ενώ και μετά θα 'θυμάται' την επιλογή σας και το www.euroleague.net θα σας πηγαίνει εκεί και όχι στο sport24 ...


yorgos
Το live του euroleague.net σήμερα ήταν για τον πέοντα και τα ίδια κάνανε και στο eurocup χτες και προχτές. Ειδικά στα τελευταία λεπτά του κάθε ματς κολλάνε σχεδόν όλα. Του ΕΣΑΚΕ πλέον είναι καλύτερο...

yorgos
Παρατηρήσεις για τα σημερινά ματς:
- Η Αρμάνι κόντεψε να χάσει ένα ματς δικός της μέσα από τα χέρια της. Και φέτος ασταθής, παρότι καλό ρόστερ και σοβαρότερος προπονητής, φοβάμαι ότι θα τα κάνει θάλασσα πάλι. Πολύ καλός ο Μέλι, έως εντυπωσιακός. Αλλά αν δεν μπορείς να καθαρίσεις τη Ζαλγκίρις εντός όταν την κερδίζεις με 10 πόντους και σε κάνει άνω κάτω ο Γιανκούνας, πέρα από τους 8 δεν πας... Και αν.
- Διαγωνισμός τριπόντων στο Τελ Αβίβ, όπου η Μακάμπι είχε 15/28. Επιτέλους Σοφοκλής με χρόνο συμμετοχής και ρόλο. Αλλά ο ΜΑριάνοβιτς αλώνιζε κάτω από τα καλάθια. Απέναντι σε ομάδες με σοβαρή φροντ λάιν δεν έχει τύχη αυτή η Μακάμπι.
- H Real παίζει σκυλίσια άμυνα, ακόμη και σε αδιάφορα ματς. Για την επίθεση δεν το συζητάμε, πετάει. Αν ήθελε το κέρδιζε με 70 πόντους σήμερα. Προς το παρόν η πιο έτοιμη ομάδα της διοργάνωσης, αν είχε λίγο σκληρότερη φροντ λάιν θα ήταν πρώτο φαβορί.
- Απαράδεκτη Λιέτουβος σήμερα σε μια έδρα όπου πριν λίγες μέρες πέρασε για πλάκα. Αγνώριστη, την έκανε γιογιο ο Χέντριξ. Τελείως άλλο ματς με αυτό που είδαμε το προηγούμενο ΣΚ στην ίδια έδρα με τις ίδιες αντιπάλους.
AKRG
Στην εντατική ο Τζαβάι!

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...tatiki-o-tzavai
Zoys
QUOTE(andykrg @ Oct 25 2013, 12:24 ) *
Στην εντατική ο Τζαβάι!

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...tatiki-o-tzavai

Oh f#ck... Μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό, αλλά τα συμπτώματα είναι το λιγότερο ανησυχητικά. ohmy.gif
D-Wade
QUOTE(sacarame @ Oct 25 2013, 12:24 ) *
Στην εντατική ο Τζαβάι...

Κρίμα το παλικάρι....

Τον φάγαμε τον άνθρωπο.Περαστικά
tzagasdog
πω πω κρίμα.... μακάρι να είναι καλά ο άνθρωπος....
rankin
QUOTE(sacarame @ Oct 25 2013, 11:24 ) *
Στην εντατική ο Τζαβάι...

Κρίμα το παλικάρι....

Προφανώς άνθρωποι με τα κιλά του Τζαουαι διατρέχουν ανάλογους κινδύνους όταν αγωνίζονται 25-30 λεπτά με τέτοια ένταση.
Τα λέγαμε και για τον Σόφο κάποτε... Θέλει προσοχή
rchos
Ήμουν στην δουλειά και δεν είδα Φενερ-Μπαρτσα.
Τα βραδινά παιχνίδια όλα ξενέρωτα από θέμα σασπένς.
Zoys
QUOTE(rchos @ Oct 25 2013, 22:44 ) *
Ήμουν στην δουλειά και δεν είδα Φενερ-Μπαρτσα.
Τα βραδινά παιχνίδια όλα ξενέρωτα από θέμα σασπένς.

Γενικά, όλη η αγωνιστική έτσι πήγε. Το μόνο ματς που ήταν αμφίρροπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ήταν το... ΤΣΣΚΑ-Μπουντιβέλνικ. blink.gif
louie
βρηκα το παρακατω σαιτ με στατιστικα για την ευρωλιγκα που ειναι πολυ πιο πληρη και ανεπτυγμενα απο αυτα στο επισημο σαιτ κι ειπα να το ανεβασω εδω

http://www.gigabasket.org/index.php?global...13&type=apg

τρελη μελετη εχουν ριξει οι ανθρωποι και ψαχνοντας τα βλεπεις πολλα που δεν μπορεις να παρατηρησεις απο τα υπολοιπα στατιστικα. εκατσα και παρατηρησα τα +/- των παιχτων που συζητιουνται πολυ φετος και βλεποντας το παρατηρει κανεις οτι η ρεαλ κανει πλακα φετος και ειδικα οταν ειναι μεσα τα αστερια της. και η φενερ τρομερη και μαλιστα τα καλυτερα +/- τα εχει κατα περιεργο τροπο οταν ειναι μεσα οι παιχτες που "θελουν μια μπαλα μονοι τους" μπογκντανοβιτς, μακαλεμπ, κλειζα. τσσκα για κλαμματα μονο 2 παιχτες εχουν θετικο δεικτη!! απο τον παναθηναικο το μεγαλυτερο το εχει ο διαμαντιδης με +9,7 ενω το προτελευταιο χειροτερο το εχει ο μπατιστ που εχει 10 ποντους μ.ο, κουφο κι αυτο. στον ολυμπιακο κορυφαιος ο σλουκας με +13,7 ο οποιος μου ειχε δωσει την αισθηση οτι μολις μπαινει παιρνει τα πανω της η ομαδα, 2ος ντανστον που εξηγειται γιατι οταν βγαινει τον αντικαθιστα ο σιμμονς, ενω προτελευταιος χειροτερος ο σπανουλης με - 3,7(με μονο χειροτερο τον σιμμονς φυσικα με -4) που κι αυτος φαινοταν οτι ειναι αρνητικος για τον ολυμπιακο φετος.

τωρα κι ενα αλλο που εχει ενδιαφερον ειδικα για τον παναθηναικο ειναι οτι στο clutch performance ο καλυτερος της διοργανωσης ειναι ο διαμαντιδης πρωτος σε ποντους με 13 και πρωτος σε ρανκινγκ με 18 ενω 2ος ειναι ο ματσιουλις με 13 ποντους και 17 ρανκινγκ.. ο 3ος ειναι του ολυμπιακου ο πριντεζης με ρανκινγκ 12(μαζι με τον σιλμπ που ομως εχει παραπανω ποντους) και μετα ο βασιλειαδης που κανει πολυ καλα παιχνιδια

γενικα ψαξτε το εχει τρελο ενδιαφερον και στατιστικα που δεν φανταζοσασταν
Ginobili
QUOTE(roko @ Nov 17 2013, 10:55 ) *
..Ειναι αστειο αυτο που γινεται με την Ρεαλ πραγματικα. Οι ανθρωποι δεν εχουν τεχνογνωσια σαν την δικη μας στο κομματι φυσικη κατασταση - φορμαρισματος την καταλληλη περιοδο και θεωρουν οτι επειδη τους εκατσε μια ακρως ταλαντουχα γενια παικτων στην εθνικη Ισπανιας που τα σαρωσε ΣΧΕΔΟΝ ολα μετα απο πολλες σφαλιαρες και σκαμπιλια σε ολες τις διοργανωσεις,οτι εγιναν και οι γκουρου του αθληματος rolleyes.gif Πραγματικα για γελια.

Η Ρεάλ γ^&@ει και δέρνει όλη την χρονιά και στο τέλος "πίνει το λαστιχάκι" όπως λέει και ο 71.gif γιατί είναι "γατάκια" σαν παίκτες και προσωπικότητες...και πάνω απ'όλα,είναι γατάκι ο προπονητής τους.Είναι θέμα ψυχολογίας...δεν είναι θέμα φυσικής κατάστασης.Μια χαρά είναι οι γυμναστές της Ρεάλ.Πάντα γυμνασμένη ήταν η Ρεάλ.Από τον Ολυμπιακό έφαγαν 90 πόντους σε 30' όχι γιατί δεν μπορούσαν να πάρουν να πάρουν τα πόδια τους...αλλά γιατί είναι λιγόψυχοι.

Η Εθνική Ισπανίας δεν είναι Ρεάλ..έχει τεράστιους παίκτες-προσωπικότητες ..Γκασόλ,Ναβάρο,Καλντερόν.



QUOTE(roko @ Nov 17 2013, 10:55 ) *
θεωρω οτι καταρχην ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ και μετα ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ειναι μακραν οι πιο "επαγγελματικες" ομαδες στην ευρωπη τα τελευταια χρονια οχι μονο λογω των τιτλων,αλλα ακριβως οπως πολυ σωστα ειπαν αρκετα παιδια πιο πριν,λογω της δουλειας που γινεται στο κομματι που αφορα την προετοιμασια των παικτων και τον γενικοτερο προγραμματισμο στο φορμαρισμα και την φυσικη κατασταση.

Πραγματικά πιστεύεις ότι ΟΣΦΠ-ΠΑΟ υπερτερούν των Ισπανών στο πόσο "επιστημονικά" προγραμματίζουν το φορμάρισμα τους? Ολόκληρη Ρεάλ έχει γυμναστές για γέλια...και οι δικοί μας είναι οι SUPER επαγγελματίες??? Καλά ας παίζαμε κι εμείς σε καμιά ACB αντί να χαλαρώνουμε με προπονησούλες και να μοιράζουμε χρόνο συμμετοχής κάθε Σ/Κ και θα μας έβλεπες...
Zoys
QUOTE(Ginobili @ Nov 17 2013, 14:57 ) *
Η Ρεάλ γ^&@ει και δέρνει όλη την χρονιά και στο τέλος "πίνει το λαστιχάκι" όπως λέει και ο 71.gif γιατί είναι "γατάκια" σαν παίκτες και προσωπικότητες...και πάνω απ'όλα,είναι γατάκι ο προπονητής τους.Είναι θέμα ψυχολογίας...δεν είναι θέμα φυσικής κατάστασης.

Και τι σχέση έχει αυτό που περιγράφεις με την ΑΠΟΛΥΤΑ επιτυχημένη περσινή σεζόν των Μαδριλένων;
(off topic, το ξέρω)
Ginobili
QUOTE(Zoys @ Nov 17 2013, 13:06 ) *
Και τι σχέση έχει αυτό που περιγράφεις με την ΑΠΟΛΥΤΑ επιτυχημένη περσινή σεζόν των Μαδριλένων;
(off topic, το ξέρω)

Απόλυτα πετυχημένοι που έφαγαν 90 πόντους σε 30' στον τελικό και έχασαν τον τίτλο μέσα από τα χέρια τους?? Ή που κέρδισαν τους τελικούς στην Ισπανία με τα 1000 ζόρια..με την Μπάρτσα αποδεκατισμένη χωρίς Ναβάρο-Τζαβάι-Μάικλ και να παλεύει με ηγέτη τον γερο-Σάρας?

Η λέξη "Απόλυτα" δεν παίρνει παραπάνω
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.