Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague 2013-2014 off topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2013-14
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
louie
QUOTE (Zoys @ Mar 10 2014, 20:22 ) *
Το post αυτό δεν κρίθηκε ότι θα δυναμιτίσει την κατάσταση μετά την εκτόνωση της (μέσω των φάουλ δυστυχώς). Η τελευταία φράση δεν αναφέρεται ειδικά σε κάποιον, είναι περισσότερο γενικολογία και ακόμα κι αν μπορεί κανείς να σκεφτεί ότι αφήνει υπονοούμενα δεν έχει προσωπικό στόχο.


α δεν αναφερεται σε καποιον συγκεκριμενο. απανταει στον redleg σε ενα σχολιο του(το οποιο σχολιο ηταν απαντηση σε μενα) για την διαμαχη του με εμενα και το katharop και τον συμβουλευει να
QUOTE
"μην αναμετρηθεις με εναν βλκα γιατι λογω προυπηρεσιας σιγουρα θα σε κερδισει"
και δεν αναφερεται σε καποιον συγκεκριμενο;;; αληθεια δεν καταλαβες να εχει συγκεκριμενο στοχο;
Zoys
Λοιπόν, η κουβέντα λήγει εδώ. Αν θες συνεχίζουμε με pm, αλλά εδώ θα γίνεται συζήτηση για μπάσκετ για να σεβαστούμε τα μέλη του forum που δεν έχουν όρεξη να διαβάζουν διαλόγους που θα έπρεπε να παραμείνουν ανάμεσα σε σένα και στους mods εξαρχής.
Zoys
+1 φάουλ στον louie για ειρωνικό και προκλητικό post. Λυπάμαι που κάποιοι δεν μπορείτε να καταλάβετε αλλιώς.
louie
QUOTE (Zoys @ Mar 10 2014, 22:04 ) *
+1 φάουλ στον louie για ειρωνικό και προκλητικό post. Λυπάμαι που κάποιοι δεν μπορείτε να καταλάβετε αλλιώς.


ειρωνικο και προκλητικο το δικο μου ποστ;; εξηγησε μου τι προκλητικο και ειχε;; εσυ δεν βρηκες τιποτα προκλητικο στα προηγουμενα ποστ και βρηκες σε αυτο; με ποια κριτηρια; στο post του north_gato που ηταν ξεκαθαρο υπονοουμενο σε μενα και ελεγε στο ρεντλεγκ σε σχολιο-απαντηση σε μενα να μην αναμετρηθει με εναν βλακα μου ειπες οτι ηταν μια γενικη φραση κλισε και δεν μπορουσε να θεωρηθει οτι ειχε ξεκαθαρο προσωπικο στοχο... τωρα πως εβγαλες τα συμπερασματα που ηθελες;;;;

εκτιθεσαι, μονο αυτο. εκτιθεσαι. να ξερεις οτι γι αυτη την ιστορια εχω δεχθει απο αλλα μελη πμ που μου λενε οτι δεν θα βγαλω ακρη επειδη ειναι "γαυροφορουμ" ομως εγω δεν το πηγα εκει. εσυ ξεκαθαρα ομως τιμωρεις εμενα χωρις κανενα λογο και δεν τιμωρεις τον north_gato ή χτες δεν τιμωρουσες τον ρεντλεγκ για φρασεις οπως "το τερματισες". ισα ισα εκανες διαλογο μαζι του σε αυτο το συγκεκριμενο σχολιο. και τωρα μου δινεις φαουλ και διαγραφεις και το σχολιο μου; πειτε οτι λειτουργειτε αυθαιρετα και οπαδικα να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε.

απαντα μου ξεκαθαρα σε αυτο. λες οτι δεν καταλαβαινουμε αλλιως. εξηγησε την λογικη σου να την δουν ολοι και να κρινουν. γιατι πηρα φαουλ εγω και οχι οι προηγουμενοι;
Zoys
QUOTE(louie @ Mar 10 2014, 22:15 ) *
ειρωνικο και προκλητικο το δικο μου ποστ;; εξηγησε μου τι προκλητικο και ειχε;; εσυ δεν βρηκες τιποτα προκλητικο στα προηγουμενα ποστ και βρηκες σε αυτο; με ποια κριτηρια; στο post του north_gato που ηταν ξεκαθαρο υπονοουμενο σε μενα και ελεγε στο ρεντλεγκ σε σχολιο-απαντηση σε μενα να μην αναμετρηθει με εναν βλακα μου ειπες οτι ηταν μια γενικη φραση κλισε και δεν μπορουσε να θεωρηθει οτι ειχε ξεκαθαρο προσωπικο στοχο... τωρα πως εβγαλες τα συμπερασματα που ηθελες;;;;

εκτιθεσαι, μονο αυτο. εκτιθεσαι. να ξερεις οτι γι αυτη την ιστορια εχω δεχθει απο αλλα μελη πμ που μου λενε οτι δεν θα βγαλω ακρη επειδη ειναι "γαυροφορουμ" ομως εγω δεν το πηγα εκει. εσυ ξεκαθαρα ομως τιμωρεις εμενα χωρις κανενα λογο και δεν τιμωρεις τον north_gato ή χτες δεν τιμωρουσες τον ρεντλεγκ για φρασεις οπως "το τερματισες". ισα ισα εκανες διαλογο μαζι του σε αυτο το συγκεκριμενο σχολιο. και τωρα μου δινεις φαουλ και διαγραφεις και το σχολιο μου; πειτε οτι λειτουργειτε αυθαιρετα και οπαδικα να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε.

απαντα μου ξεκαθαρα σε αυτο. λες οτι δεν καταλαβαινουμε αλλιως. εξηγησε την λογικη σου να την δουν ολοι και να κρινουν. γιατι πηρα φαουλ εγω και οχι οι προηγουμενοι;

Δεν αισθάνομαι ότι έχω να απαντήσω κάτι πραγματικά. Χθες μοιράστηκαν 3 φάουλ, ένα ήταν στον redleg7, κανείς άπό αυτούς που ξεπέρασαν τα όρια δεν έμεινε ατιμώρητος.
Ξέρεις πολύ καλά αν το ποστ σου ήταν ειρωνικό και προκλητικό.
Ξέρεις πολύ καλά ότι επιμένεις να ασχολείσαι με μια φράση που σου έχω πει εκατό φορές ότι δεν επισύρει φάουλ.
Ξέρεις πολύ καλά ότι έχω δείξει μεγάλη ανοχή και σε προσωπικές προσβολές, αλλά και σε αυτά που διαβάζω τώρα και θίγουν το forum και τα παιδιά που το τρέχουν.

Το επόμενο ποστ σε ανάλογο ύφος θα διαγραφεί.
Neondreamer
Θέλω να ρωτήσω τους υπόλοιπους φίλους που αναφέρθηκαν σε αυτό σε προηγούμενες σελίδες, όταν αναφέρουμε τον όρο brand name, τι ακριβώς εννοούμε, ποιοι τομείς είναι οι σημαντικότεροι; Οι κατακτήσεις; Οι συμμετοχές σε τελικούς και F4; Ο όγκος των φιλάθλων που ακολουθεί την κάθε ομάδα; Ο μέσος όρος εισιτηρίων; Οι πωλήσεις φανελών; Η αναγνωρισιμότητα τού ονόματος της ομάδας; Έχει, για παράδειγμα, η Παρτιζάν ή η Ζαλγκίρις δυνατό brand name;

Όσον αφορά τα επιτεύγματα και την αίγλη κάθε ομάδας, δεν μου φαίνεται κάτι ιδιαίτερα περίπλοκο. Συνήθως οι σύλλογοι με τις περισσότερες επιτυχίες- με την εξαίρεση της ΤΣΣΚΑ- είναι και αυτοί που έχουν και μια πολυπληθή και σταθερή βάση οπαδών (όχι απαραίτητα εξαιτίας του τμήματος μπάσκετ, βλ. Μπαρτσελόνα), άρα και δημοτικότητα/μάρκετινγκ/πεδίο για μπίζνα, συνεπώς προσέλκυση "επενδυτών" και μεγάλα ποσά.

Έχει να κάνει και με το από πότε θα το πιάσεις το θέμα. Για παράδειγμα, αν αναφερθείς στην τελευταία 15ετία, από 2000 και δώθε, μακράν κορυφαία ομάδα βάσει τίτλων είναι ο Παναθηναϊκός (5), και με δύο ακολουθούν Ολυμπιακός, Μπαρτσελόνα, ΤΣΣΚΑ και Μακάμπι (σειρά όχι βάσει σπουδαιότητας αλλά πιο πρόσφατης κατάκτησης).

Μην τα ισοπεδώνουμε, όμως, όλα. Όπως πληροφορούμαι χάρη στο θείο διαδίκτυο, μιας και την εποχή εκείνη μόλις που είχε γεννηθεί ο πατέρας μου, θρι-πιτ εκτός από τη διάσημη Γιουγκοπλάστικα, είχε πετύχει και η ΑΣΚ Ρίγα την τριετία 1957-60. Επίσης, πληροφορούμαι ότι η Ρεάλ των 8 τροπαίων έχει καταφέρει και δύο ριπίτ (1963-65, 1966-68). Όσο και να μη συμπαθώ τη συγκεκριμένη ομάδα λόγω του γνωστού της πολιτικού παρελθόντος, το ότι πήρε τον τελευταίο της τίτλο το '95 δε σημαίνει πως δεν έχει υπάρξει σημαντική στο παρελθόν. Επίσης, το επίτευγμα της Βαρέζε να συμμετάσχει σε 10 συνεχόμενους τελικούς από τη σεζόν 1969-70 μέχρι τη σεζόν 1978-79, δηλαδή για μία ολόκληρη δεκαετία, νικώντας τους 5 απ΄ αυτούς, είναι κάτι που δε νομίζω να επαναληφθεί, τουλάχιστον σύντομα. Βέβαια, το ότι η Βαρέζε υπήρξε κάποτε σπουδαία, δεν αναιρεί το ότι εδώ και δεκαετίες είναι μια ομάδα μικρομεσαίας δυναμικότητας που βολοδέρνει- ούτε και το αντίστροφο. Ακόμα, ριπίτ έχουν και η Καντού ('82 & '83), Τσιμπόνα ('85 & '86) και Ολίμπια Μιλάνου ('87 & '88, και συνολικά τρεις τίτλους).

Θέλω να καταλήξω στο ότι δεν δημιουργήθηκε ο κόσμος όταν πήραν ο Παναθηναϊκός κι ο Ολυμπιακός το πρώτο τους ευρωπαϊκό. Σπουδαίες ομάδες υπήρξαν και πριν μπουν αυτοί στον ευρωπαϊκό χάρτη, και θα εμφανιστούν πιθανώς κι άλλες στην πορεία της εξέλιξης του αθλήματος. Κι εμένα, ως οπαδό του Ολυμπιακού, με χαροποιεί το ότι η ομάδα που αγαπώ έχει αυτή την ευρωπαϊκή διαδρομή την τελευταία 15ετία-20ετία και μπορεί να μπει στην ίδια πρόταση με άλλες σημαντικές όπως η Μπαρτσελόνα, η ΤΣΣΚΑ και η Μακάμπι. Επιπλέον, δε νιώθω καθόλου άσχημα με το ότι ο Παναθηναϊκός έχει πλουσιότερη ευρωπαϊκή ιστορία από τον Ολυμπιακό και τις διπλάσιες κατακτήσεις, γιατί πολύ απλά για να φτάσει στην κορυφή τις χρονιές που το κατάφερε αποδείχθηκε ότι το δούλεψε και το άξιζε.
T.W.Is.M.
QUOTE(Neondreamer @ Mar 11 2014, 00:53 ) *
Θέλω να καταλήξω στο ότι δεν δημιουργήθηκε ο κόσμος όταν πήραν ο Παναθηναϊκός κι ο Ολυμπιακός το πρώτο τους ευρωπαϊκό. Σπουδαίες ομάδες υπήρξαν και πριν μπουν αυτοί στον ευρωπαϊκό χάρτη, και θα εμφανιστούν πιθανώς κι άλλες στην πορεία της εξέλιξης του αθλήματος. Κι εμένα, ως οπαδό του Ολυμπιακού, με χαροποιεί το ότι η ομάδα που αγαπώ έχει αυτή την ευρωπαϊκή διαδρομή την τελευταία 15ετία-20ετία και μπορεί να μπει στην ίδια πρόταση με άλλες σημαντικές όπως η Μπαρτσελόνα, η ΤΣΣΚΑ και η Μακάμπι. Επιπλέον, δε νιώθω καθόλου άσχημα με το ότι ο Παναθηναϊκός έχει πλουσιότερη ευρωπαϊκή ιστορία από τον Ολυμπιακό και τις διπλάσιες κατακτήσεις, γιατί πολύ απλά για να φτάσει στην κορυφή τις χρονιές που το κατάφερε αποδείχθηκε ότι το δούλεψε και το άξιζε.



Αυτο ειναι μια πολυ σωστη φραση που καλο ειναι να την εχουμε στο μυαλο μας και οι πρασινοι και οι κοκκινοι. Πολλες ομαδες εχουν πετυχει μοναδικα επιτευγματα στην εποχη τους και αυτο τις κανει μεγαλες. Ας μη μεγεθυνουμε τα κατορθωματα των δικων μας ομαδων χωρις να σκεφτομαστε καλα τι παρομοιο εχει γινει στο παρελθον(ή και στα πιο προσφατα χρονια).
TakeshyKurosawa
Υπάρχει και η τάση να απαξιώνονται Ευρωπα'ι'κά που πήραν ομάδες πριν από χρόνια με φράσεις " ε καλά την προ'ι'στορική εποχή τα πήραν" κλπ. Πρέπει να σκεφτόμαστε όλοι οι οπαδοί ότι τα χρόνια περνούν, η ιστορία γράφει και στο μέλλον πολύ πιθανόν να βρεθούμε στην ίδια κατάσταση με αυτές τις ομάδες, γιατί τα μπάτζετ μικραίνουν συνεχώς σε αντίθεση με κάποιους σταθερά πλούσιους και δυνατούς αντιπάλους και ο Δαυίδ δεν θα κερδίζει συνεχώς τον Γολιάθ.
Quincy
Καημό το χω να δω σε αγώνα της Ερωλίγκα να σταματάει το ρολόι μετά το καλάθι και να μην χάνονται συνεχώς αυτά τα 3-4 δευτερόλεπτα μέχρι την επαναφορά
Dancing Madly Backwards
Δεν ξέρω που "ανήκει" τούτο, άντε ας μπει εδώ:

http://www.superbasket.gr/permalink/213421.html
sacarame
Και τελικά ο πιο αμφίρροπος όμιλος τοπ 16 έβερ θα έχει και το πιο ξενέρωτο τέλος.


Αντίθετα στον άλλο ομιλο, η κορυφή (μέχρι σήμερα τουλάχιστον) παίζεται στο καλύτερο +/- ενώ θα γίνει μάχη και για την 4η θέση με το Λοκομοτίβ- Μπάγερν..


Μας την σκάσανε..
bbplayer
καλύτερα ξενέρωτο παρά να παίζεται κάτι την τελευταία αγωνιστική στο ΣΕΦ. Το μισό φόρουμ θα είχε φύγει με φάουλ
yorgos
http://www.sport-fm.gr/article/760934
Μέσοι όροι εισιτηρίων στο τοπ-16. Για μένα Ερ. Αστέρας και ΠΑρτιζάν πρέπει να έχουν μόνιμο πάσο, μόνο και μόνο λόγω εισιτηρίων και ατμόσφαιρας, τέτοια μεγέθη δεν πρέπει να αγνοούνται.

http://www.sport-fm.gr/article/mpertomeou-...ki-ligka/761137

Απόψεις;
redleg7
Εντυπωσιακοι αριθμοι.Ο Ολυμπιακος σε πληροτητα εχει εντυπωσιακα νουμερα.Πρεπει να αποτελει ρεκορ για τον συλλογο η φετινη σεζον και σιγουρα στο τοπ 3 απο αποψη πληροτητας.Εντυπωσιακα νουμερα σε πληροτητα εχουν και Παρτιζαν,Ερ.Αστερας(οσο επαιζε στην διοργανωση) οπως και η Μακαμπι(κλασσικα).
yorgos
Απογοητευτική από την άλλη η Μπαρτσελόνα, τραγικά νούμερα. Η Γαλατά και η Φενέρ πολύ καλά, φαντάσου να είχαν και καλές πορείες, ειδικά η Φενέρ με τον πακτωλό που ξόδεψε. Η Λοκό μια χαρά στο ΚΡάσνονταρ, αυτή η ΤΣΣΚΑ μια ζωή τρεις κι ο κούκος, δηλαδή και το ΛεΜπρον να τους πάνε σε άδεια καθίσματα θα παίζουν μπροστά.

Τη Μπάγερν την περίμενα πιο πάνω, αλλά μόλις είδα ότι έχει χωρητικότητα μόλις 6.700 . Η Ζαλγκίρις το τιμά το νέο γήπεδο που έχει και με το παραπάνω, αλλά με τα οικονομικά προβλήματα που έχει δεν τη βλέπω καλά. Είναι τραγικό πάντως να μην υπάρχει μια μεγάλη Γαλλική ομάδα στη διοργάνωση, να πεις ότι δεν έχουν και παράδοση...
redleg7
Το γηπεδο της Τσσκα ποσο χωραει γνωριζουμε?Δεν ειναι και ιδιαιτερα μεγαλο.Εξισου ωραια θα ηταν να ειχαμε και ενα πινακακι με τις πληροτητες των γηπεδων οπου βγαινουν ακομα πιο χρησιμα συμπερασματα.
yorgos
5.500 χωράει κια υτό το καημένο... Αλλά και σε χρονιές Παπαλουκά Μ.Ο 3.000 εισιτήρια είχαν, ξεφτίλα.
redleg7
QUOTE (yorgos @ Apr 14 2014, 18:20 ) *
5.500 χωράει κια υτό το καημένο... Αλλά και σε χρονιές Παπαλουκά Μ.Ο 3.000 εισιτήρια είχαν, ξεφτίλα.

Σε 2-3 χρονια που θα εχουν μπατζετ οσο η Ζαλγκιρις αυτη και καποιοι αλλοι να δω ποσο ακομα χειροτερα νουμερα θα εχουν.
yorgos
Γιατί να έχουν μικρότερο μπάτζετ; Η ανάγκη για πλυντήριο είναι αέναη στη Ρωσική Δημοκρατία.

Τις γνώμες σας για την ευρωπαϊκή λίγκα δε διάβασα...
redleg7
Σαφως και ειναι ομως η Τσσκα ηδη ανακοινωσε γεναια(το κατα ποσο θα δειξει) και σταδιακη μειωση του μπατζετ απο του χρονου.Ηταν φυσικο επακολουθο.Ακολουθουν σε λιγα χρονια και οι μεγαλοι της Ισπανιας που εχουν κατακλεψει τον κοσμο και τα ταμεια τους ειναι - εδω και αρκετο καιρο.Εφες-Κιμκι ηδη ειναι μερικα απο τα πρωτα θυματα της πολιτικης που ακολουθουσαν τα τελευταια χρονια.

Οσον αφορα την Λιγκα συγνωμη αλλα τα εγχωρια πρωταθληματα θα καταργηθουν?Δεν εχω καταλαβει πως μπορει να επιτευχθει κατι τετοιο.
Zoys
Η Ευρωλίγκα έχει ήδη εκδηλώσει και με τις αλλαγές στην ίδια την διοργάνωση, αλλά και με δηλώσεις σαν και αυτές του Τζόρντι προς το πού προσανατολίζεται και το όνειρο μιας πανευρωπαϊκής ενιαίας λίγκας δεν παύει ποτέ να ακούγεται και να συζητιέται. Προφανώς κάτι τέτοιο θα χρειαστεί πολλά χρόνια, δεν είναι μια αλλαγή που θα γίνει από την μία σεζόν στην άλλη ειδικά όταν υπάρχουν στον ευρωπαϊκό χάρτη ισχυρότατες λίγκες όπως η Ισπανική ή ακόμα και η Γερμανική που κάνει τελευταία μεγάλα βήματα προόδου. Αν γίνει σταδιακά και με σεβασμό στις εγχώριες λίγκες που μπορεί να παίζουν συμπληρωματικό ρόλο δεν είμαι αρνητικός όπως ήμουν πριν 3-4 χρόνια π.χ. με κάτι γελοιότητες που γράφονταν ότι θα παρατήσουν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός την Α1 για να παίζουν με ομάδες από τα Βαλκάνια και το Ισραήλ... Και πάλι όμως στην παρούσα φάση δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να εκφέρει κανείς μια πιο σίγουρη θέση πάνω στο θέμα.
louie
εμενα παντως θα μου αρεσε καποια στιγμη να γινουν απο τους 8 και περα ολα σειρα αγωνων. δλδ σειρα και στους ημιτελικους και στον τελικο. θα αφαιρουσε το στοιχειο του final 4 που ειναι ωραιο και βοηθαει πολυ στο να υπαρχουν και εκπληξεις που εχουν ενδιαφερον αλλα απο την αλλη εμενα το αγαπημενο μου σημειο καθε σεζον ειναι τα πλειοφ. αυτος ο "πολεμος" αναμεσα σε 2 ομαδες σε μια ολοκληρη σειρα αγωνων ειναι πολυ ωραιος. και θα ειχαμε ακομα περισσοτερους αγωνες και θα φταναμε και πιο κοντα στα προτυπα του nba και φυσικα οι ομαδες θα εβγαζαν πολλα περισσοτερα εσοδα απο εισιτηρια.

ετσι οπως το βλεπω δλδ να γινοταν στους 8 σειρα 3 αγωνων και στον ημιτελικο το ιδιο και μετα στους τελικους 5 αγωνες. ετσι θα ειχαμε σε μια σεζον εν δυναμει εως 35 αγωνες για να φτασει καποιος στο τελος.
redleg7
Το σιγουρο ειναι οτι μια τετοια κινηση λογικα θα επιφερει περισσοτερα κερδη στα ταμεια των ομαδων.Ειτε απο θεμα εισπραξεων ειτε απο θεμα τηλεοπτικων.Πρεπει να γινουν πολλες διορθωτικες κινησεις.Δεν ειναι δυνατον ο νικητης της Ευρωλιγκα να εχει κερδος 200 χιλιαρικα ευρω δηλ το 1/5 μιας απλης νικης στο Τσαμπιονς Λιγκ.Ειναι αδιανοητο και δειχνει οτι κατι δεν γινεται καλα.Απο την αλλη διαβασα οτι θα γινονται και αγωνες το Σαβ/κο για την Ευρωλιγκα.Και ξαναρωταω.Τα εγχωρια πρωταθληματα τι ρολο θα παιζουν και πως θα εξοκολουθησουν να υφιστανται?

QUOTE (louie @ Apr 14 2014, 18:44 ) *
εμενα παντως θα μου αρεσε καποια στιγμη να γινουν απο τους 8 και περα ολα σειρα αγωνων. δλδ σειρα και στους ημιτελικους και στον τελικο. θα αφαιρουσε το στοιχειο του final 4 που ειναι ωραιο και βοηθαει πολυ στο να υπαρχουν και εκπληξεις που εχουν ενδιαφερον αλλα απο την αλλη εμενα το αγαπημενο μου σημειο καθε σεζον ειναι τα πλειοφ. αυτος ο "πολεμος" αναμεσα σε 2 ομαδες σε μια ολοκληρη σειρα αγωνων ειναι πολυ ωραιος. και θα ειχαμε ακομα περισσοτερους αγωνες και θα φταναμε και πιο κοντα στα προτυπα του nba και φυσικα οι ομαδες θα εβγαζαν πολλα περισσοτερα εσοδα απο εισιτηρια.

ετσι οπως το βλεπω δλδ να γινοταν στους 8 σειρα 3 αγωνων και στον ημιτελικο το ιδιο και μετα στους τελικους 5 αγωνες. ετσι θα ειχαμε σε μια σεζον εν δυναμει εως 35 αγωνες για να φτασει καποιος στο τελος.


Αν γινει Ευρωπαικη λιγκα οπως συζητιεται σιγουρα στα πλει οφ θα γινει οπως ακριβως το θετεις.Τον νικητη να κρινεται στις 3 ισως και στις 4 νικες στους τελικους.
yorgos
1. Παρτιζάν: 14.869 / 23.000 65%
2. Παναθηναϊκός: 12.371 / 18.500 67%
3. Μακάμπι Τελ Αβίβ: 11.060 / 11.060 100%
4. Ρεάλ Μαδρίτης: 10.972 / 15.000 73%
5. Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ: 10.553 /13.800 76%
6. Λαμποράλ Κούτσα: 10.321 / 15.504 67%
7. Ολυμπιακός: 10.253 / 11.554 89%
8. Γαλατάσαραϊ: 9.747 / 12.270 79%
9. Ζαλγκίρις Κάουνας: 9.404 / 15.688 60%
10. Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο: 9.191 / 12.500 74%
11. Ουνικάχα Μάλαγα: 6.172 / 11.000 56%
12. Λοκομοτίβ Κουμπάν: 5.993 / 7500 80%
13. Μπάγερν Μονάχου: 5.990 / 6.700 89%
14. Μπαρτσελόνα: 5.308 / 8.250 64%
15. Αναντολού Εφές: 5.028 / 12.500 40%
16. ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 4.633 / 5.500 84%

H πληρότητα της ΤΣΣΚΑ μπορεί να φαίνεται καλή, αλλά η αλήθεια είναι πως έχει τουλάχιστον δυο υπεργήπεδα στη Μόσχα περίπου 15.000 θέσεων το οποίο δε χρησιμοποιεί επειδή ξέρει πως δεν μπορεί να το γεμίσει. Παρόλα αυτά, μια φορά που έπαιξε με την Ταού το είχε γεμίσει, αν θυμάμαι καλά είχε 12.000 κόσμο κι έλεγαν οι Ρώσοι ότι θα μετακομίσουν εκεί μονίμως, αλλά τελικώς γιοκ.

Επίσης η πιο αναξιόπιστη ομάδα σε πραγματικά εισιτήρια είναι ο Παναθηναϊκός, όποιος έχει πάει ΟΑΚΑ καταλαβαίνει τι λέμε. Πέραν αυτού, η χωρητικότητα του ΟΑΚΑ συνήθως στα ματς της Ευρωλίγκας μειώνεται, π.χ. στο ματς απέναντι στον Ολυμπιακ΄εκδόθηκαν 17.700 εισιτήρια κι όχι 18.500, αλλά μάλλον είναι λεπτομέρεια αυτό.
yorgos
Δε θυμάμαι αν ήταν τη χρονιά του...σχίσματος, αλλά έγιναν τελικοί Ευρωλίγκας σε σειρά αγώνων (νομίζω έπαιζε η Ταού) και δεν μου άρεσε. Το φάιναλ φορ είναι πιο πολυεθνικό, πιο χαβαλετζίδικο, είναι παράδοση.

Κι εγώ είμαι υπέρ της ευρωπαϊκής λίγκας. Τώρα το πώς θα γίνει το σύστημα διεξαγωγής είναι άλλο θέμα, λίγκα με 32 ομάδες (τόσες πρέπει να έχει, γίνεται εύκολα) σημαίνει πάρα πολλά ματς, λογικά μιλάμε για ομίλους των 8, από κει πάμε σε τοπ-16 με τη σημερινή του μορφή, μετά νοκ άουτ και μετά (για μένα) Φ4 πραγματική γιορτή.

Τι θα γίνει με τα εθνικά πρωταθλήματα; Τίποτε, θα συνεχίσουν οι ομάδες να συμμετέχουν και σε αυτά, αν και κάποια ορθώς έχουν ενοπιηθεί όπως γίνετια με την Αδριατική και τη Βαλτική λίγκα που είναι πια σοβαρές διοργανώσεις. Δηλαδή αν ο Παναθηναϊκός δεν κατεβάζει σε όλα τα ματς τους καλύτερούς του παίκτες και παίζει ο Διαμαντάκος με τον Χαραλαμπό και παίρνουν χρόνο οι Παππάς-Γιάνκοβιτς κλπ, ποιο είναι το πρόβλημα; Στα πλέι οφ ας κατεβαίνει σοβαρότερος, με τις βασικούρες, αλλά το εθνικό πρωτάθλημα θα πρέπει να είναι για ανάδειξη ταλέντων. Επίσης ο τρίτος να παίζει Ευρωλίγκα, να έχει και ένα νόημα το όλο θέμα. Κι όποια ομάδα βγαίνει π.χ. Ευρωλίγκα 2-3 φορές μέσα σε μια πενταετία να ανταμοίβεται με συμβόλαιο μεγαλύτερης διάρκειας στην Ευρωλίγκα, αν πληροί τις προϋποθέσεις.

Το αν θα γίνονται τα ματς ΣΚ ή μεσοβδόμαδα δεν νομίζω ότι παίζει και μεγάλο ρόλο, μάλλον έχει δίκιο ο Μπερτομέου που λέει ότι τα ΣΚ τα τρώει το ποδόσφαιρο, οι Πεμπτοπαρασκευές νομίζω ήταν θετικό πείραμα, αλλά δεν έχω και εικόνα από το πώς πήγαν τα ratings που είναι και το ζητούμενο.
redleg7
Μπραβο Γιωργο που εκατσες να τα φτιαξεις.Ενταξει το 89% που ειδα μιλαμε οτι ειναι εντυπωσιακο νουμερο.Αν και απο την Μπαγερν μπορει να ηταν αναμενομενο λογω του οτι ειναι διψασμενοι (πανω απ ολα εχουν χρηματα shot.gif )και κανανε φετος ντουμπετο στην Ευρωλιγκα δεν περιμενα τοσο μεγαλη πληροτητα στα ματς της ομαδας μου.Για την Μακαμπι δεν χρειαζεται να σχολιασω καν.Δεν ξερω αν το απολυτο το ειχε και σε προηγουμενες διοργανωσεις.
louie
ξεκινησε η ψηφοφορια για τους καλυτερους της χρονιας

http://marketing.euroleague.net/alleuroleagueteam/voting.php
Zoys
QUOTE(louie @ Apr 15 2014, 18:34 ) *
ξεκινησε η ψηφοφορια για τους καλυτερους της χρονιας

http://marketing.euroleague.net/alleuroleagueteam/voting.php

Κι απ' ότι βλέπω από τα αποτελέσματα έχει μπει να ψηφίσει όλος ο κόσμος της Γαλατά. Πρώτος ο Arroyo, δεύτερος ο Erceg και στην 4η θέση ο Mensah-Bonsu.
bbplayer
QUOTE (Zoys @ Apr 15 2014, 19:35 ) *
Κι απ' ότι βλέπω από τα αποτελέσματα έχει μπει να ψηφίσει όλος ο κόσμος της Γαλατά. Πρώτος ο Arroyo, δεύτερος ο Erceg και στην 4η θέση ο Mensah-Bonsu.


έχουν γίνει αηδία λίγο αυτές οι ψηφοφορίες. εμείς και οι Τούρκοι ψηφίζουμε πια, άντε και κανένας Ισραηλινός
lakersdynasty
O Διαμαντίδης (1ος - 978) ο Παπαλουκάς (2ος - 977) και ο Σπανούλης (5ος - 687) είναι και οι τρείς στη 1η 5αδα των πασερ στην ιστορία της Euroleague.

Ο Παπαλουκάς έχει πια τον μικρότερο μέσο όρο με 3,88 έναντι 4,39 του Διαμαντίδη και 3,99 του Σπανούλη αλλά εξακολουθεί να είναι ο καλύτερος δημιουργός απο τους 3 αφού η προσπάθεια του να δημιουργήσει στοίχισε πολύ λιγότερο σε λάθη απο ότι στις περιπτώσεις των Διαμαντίδη και Σπανούλη.

AST/TO Ratio:

7ος Παπαλουκάς 225,64% 3,88/1,72 σε 252 παιχνίδια

26ος Διαμαντίδης 177,82% 4,39/2,47 σε 223 παιχνίδια

65ος Σπανούλης 129,62% 3,99/3,08 σε 172 παιχνίδια
rchos
Υπάρχει κάτι στα στατιστικά που δεν φαίνεται.

Ο τρόπος υπολογισμού των ασσίστ έχει αλλάξει τα τελευταία 4-5 χρόνια.
Πλέον μετράνε πιο εύκολα.
Αυτό δίνει στους σημερινούς παίχτες πλεονέκτημα σε σχέση με τους παλιότερους.
Germany96
Η αλλαγή που κάνει την διαφορά στον υπολογισμό των assist είναι η καταμέτρηση τελικών πασών που οδηγούν σε έστω μία εύστοχη ελεύθερη βολή. Δεν είναι και τόσο δύσκολο όμως να το εξισορροπήσει κάποιος το ζήτημα, απλά αφαιρεί τις assist βολών από τότε που εγκαινιάστηκε αυτή η αλλαγή και πλέον όλοι συγκρίνονται επί ίσοις όροις.

Την είχα κάνει αυτή την δουλειά σε ένα εξελόφυλλο με assist per 40 min και ASS/TO σε βάθος καριέρας και ανά σεζόν για τους Παπαλουκά, Διαμαντίδη, Jasikevicius, Prigioni, Cook, Teodosic αλλά δυστυχώς κράσαρε πρόσφατα ο σκληρός (και γενικότερα το έστειλα όλο το pc να αναπαυτεί σε τόπο χλοερό αφού έκανα δωρεά των οργάνων του) που είχα αποθηκευμένα τα δεδομένα και έχουν χαθεί μάλλον οριστικά.

Κάποια στιγμή μπορεί να το ξαναδουλέψω, πάντως απ’ ότι θυμάμαι (με κάθε επιφύλαξη γιατί έχει περάσει και ένα χρονικό διάστημα), ο Θοδωρής είχε συνολικά τα καλύτερα νούμερα, μετά ακολουθούσε ο Αργεντίνος και τελευταίος ήταν ο Milos. Ο Διαμαντίδης ήταν προς το τέλος αλλά σίγουρα ήταν αξιοσημείωτο ότι κατάφερε να συγκαταλέγεται στους elite passers των τελευταίων ετών αφού κάτι τέτοιο δεν φαινόταν ως το πιθανότερο σενάριο στη αρχή της καριέρας του και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι στον ΠΑΟ τον περασμένων ετών υπήρχε πληθώρα ποιοτικών οργανωτών και δημιουργών και ο Δημήτρης μόλις τα τελευταία χρόνια άρχισε να αναλαμβάνει αυτά τα καθήκοντα σε τόσο μεγάλο βαθμό.
bbplayer
δεν έχει κανέναν από τους δύο απόψε η ΔΤ?? δε βρήκα κάτι στο πρόγραμμα τους
Dreamerpanos
Παναθηναικό έλεγε το πρόγραμμα πριν ξεκινήσουν οι σειρές...
bbplayer
εμείς δεν πιάνουμε το νέο κανάλι, δεν υπάρχει στις συχνότητες
frenchman7
QUOTE(bbplayer @ Apr 23 2014, 11:40 ) *
δεν έχει κανέναν από τους δύο απόψε η ΔΤ?? δε βρήκα κάτι στο πρόγραμμα τους


19:30
ΔΤ
Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Dreamerpanos
Αν λες το ΔΤ2 νομίζω ήτανε μόνο για τη Μεγάλη Παρασκευή γιατί έδειχνε εκκλησία η ΔΤ...Ούτως ή άλλως όταν το δείχνει το ΔΤ2 το δείχνει και το ΔΤ HD...

Τέσπα λογικά σήμερα θα το δείξει η ΔΤ....
AKRG
την παρασκευή τι παίζει από μεταδόσεις ?
kotzito
QUOTE(andykrg @ Apr 24 2014, 11:40 ) *
την παρασκευή τι παίζει από μεταδόσεις ?

Μάλλον NOVA 2 ο ΠΑΟ στις 19:00 και 21:45 στην ΔΤ ο Ολυμπιακός.
AKRG
καλά ρε ΔΤ και @@ρια μέντολες , δεν μπορεί να δείξει και τους δυο αγώνες, που και καλά έκανε εξυγίανση και έχει μαζέψει πάλι όλα τα κομματόσκυλα και χρηματοδοτουν την κάθε άσχετη παραγωγή και δεν μπορούν δείξουν 2 αγώνες ... εκεί θα κάνουν οικονομία ...
kotzito
QUOTE(andykrg @ Apr 24 2014, 11:53 ) *
καλά ρε ΔΤ και @@ρια μέντολες , δεν μπορεί να δείξει και τους δυο αγώνες, που και καλά έκανε εξυγίανση και έχει μαζέψει πάλι όλα τα κομματόσκυλα και χρηματοδοτουν την κάθε άσχετη παραγωγή και δεν μπορούν δείξουν 2 αγώνες ... εκεί θα κάνουν οικονομία ...

Δεν είναι θέμα ΔΤ. Στην συμφωνία για τα δικαιώματα παίζει και η NOVA. Ουσιαστικά μοιράζονται τα παιχνίδια των ελληνικών ομάδων. Οπότε παίρνει ένα ματς κάθε κανάλι.
bbplayer
QUOTE (andykrg @ Apr 24 2014, 11:53 ) *
καλά ρε ΔΤ και @@ρια μέντολες , δεν μπορεί να δείξει και τους δυο αγώνες, που και καλά έκανε εξυγίανση και έχει μαζέψει πάλι όλα τα κομματόσκυλα και χρηματοδοτουν την κάθε άσχετη παραγωγή και δεν μπορούν δείξουν 2 αγώνες ... εκεί θα κάνουν οικονομία ...


βασικά αυτό δεν είναι τηλεόραση. Αθλιότητα είναι. Παίζουν κάτι απίστευτα 40+ χρόνων. Μιλάμε για ξεφτίλα μεγάλη
RaZak
QUOTE (bbplayer @ Apr 24 2014, 12:15 ) *
βασικά αυτό δεν είναι τηλεόραση. Αθλιότητα είναι. Παίζουν κάτι απίστευτα 40+ χρόνων. Μιλάμε για ξεφτίλα μεγάλη


Δίκιο έχεις. Το Euroleague θα έπρεπε να παίζει σε όλες τις τηλεωράσεις της Ευρόπης χωρίς NOVA και όλα τα άλλα!
T.W.Is.M.
Αφου δεν εχουμε ελληνικη ομαδα στο φαιναλ φορ για να γραψω τις προφητικες μου συμπτωσεις τοτε, θα το κανω τωρα.
Μολις τελειωσε το Ρεαλ-Ολυμπιακος λοιπον και η Ρεαλ περναει με 3-2 χαρη στο πλεονεκτημα εδρας. Την προηγουμενη φορα που το ιδιο ζευγαρι ειχε συναντηθει στους 8 και περασει η Ρεαλ κερδιζοντας το τελευταιο παιχνιδι στην εδρα της ηταν το 1996. Στον ημιτελικο ειχε συναντησει την Μπαρτσελονα, οπως και φετος, ενω στον αλλο ημιτελικο βρισκοταν η ΤΣΣΚΑ, οπως και φετος! Η μονη διαφορα ειναι η παρουσια τοτε του Παναθηναικου και τωρα της Μακαμπι, οι οποιες ηταν και οι μονες ομαδες που προκριθηκαν με μειονεκτημα εδρας.
Τοτε το κυπελλο ειχε κερδισει ο Παναθηναικος. Μηπως ηρθε η ωρα της Μακαμπι??? wink.gif
D-Wade
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 26 2014, 00:18 ) *
Μηπως ηρθε η ωρα της Μακαμπι??? wink.gif

Όχι. Αν οι ομάδες πάνε χωρίς τραυματισμούς θα το σηκώσει ο Παπ
North_gato
QUOTE (T.W.Is.M. @ Apr 26 2014, 00:18 ) *
Αφου δεν εχουμε ελληνικη ομαδα στο φαιναλ φορ για να γραψω τις προφητικες μου συμπτωσεις τοτε, θα το κανω τωρα.
Μολις τελειωσε το Ρεαλ-Ολυμπιακος λοιπον και η Ρεαλ περναει με 3-2 χαρη στο πλεονεκτημα εδρας. Την προηγουμενη φορα που το ιδιο ζευγαρι ειχε συναντηθει στους 8 και περασει η Ρεαλ κερδιζοντας το τελευταιο παιχνιδι στην εδρα της ηταν το 1996. Στον ημιτελικο ειχε συναντησει την Μπαρτσελονα, οπως και φετος, ενω στον αλλο ημιτελικο βρισκοταν η ΤΣΣΚΑ, οπως και φετος! Η μονη διαφορα ειναι η παρουσια τοτε του Παναθηναικου και τωρα της Μακαμπι, οι οποιες ηταν και οι μονες ομαδες που προκριθηκαν με μειονεκτημα εδρας.
Τοτε το κυπελλο ειχε κερδισει ο Παναθηναικος. Μηπως ηρθε η ωρα της Μακαμπι??? wink.gif


ασχετα με τα στατιστικα και την προιστορια, η λογικη λεει για τελικο Μπαρτσελονα- ΤΣΣΚΑ, οποτε νομιζω οτι το κυπελλο παει για την Καταλωνια.... Βεβαια δεν θα στοιχιματιζα και το αμαξι μου για αυτο.....
roko
QUOTE (T.W.Is.M. @ Apr 25 2014, 23:18 ) *
Αφου δεν εχουμε ελληνικη ομαδα στο φαιναλ φορ για να γραψω τις προφητικες μου συμπτωσεις τοτε, θα το κανω τωρα.
Μολις τελειωσε το Ρεαλ-Ολυμπιακος λοιπον και η Ρεαλ περναει με 3-2 χαρη στο πλεονεκτημα εδρας. Την προηγουμενη φορα που το ιδιο ζευγαρι ειχε συναντηθει στους 8 και περασει η Ρεαλ κερδιζοντας το τελευταιο παιχνιδι στην εδρα της ηταν το 1996. Στον ημιτελικο ειχε συναντησει την Μπαρτσελονα, οπως και φετος, ενω στον αλλο ημιτελικο βρισκοταν η ΤΣΣΚΑ, οπως και φετος! Η μονη διαφορα ειναι η παρουσια τοτε του Παναθηναικου και τωρα της Μακαμπι, οι οποιες ηταν και οι μονες ομαδες που προκριθηκαν με μειονεκτημα εδρας.
Τοτε το κυπελλο ειχε κερδισει ο Παναθηναικος. Μηπως ηρθε η ωρα της Μακαμπι??? wink.gif


xaxaxa Καλο! smiley.gif Μονο καμια προφητεια των Μαγιας βεβαια μπορει να πονταρει σε νικη της Μακαμπι στο φαιναλ 4 αλλα ποτε δεν ξερεις.Μακαμπι ειναι αυτη και με καλο προπονητη.
North_gato
QUOTE (T.W.Is.M. @ Apr 26 2014, 00:18 ) *
Μηπως ηρθε η ωρα της Μακαμπι??? wink.gif



Το αλλο με την παρθενα γιαγια το ξερεις? biggrin.gif
Dancing Madly Backwards
Αν η Μπαρτσελόνα περάσει τον ημιτελικό θα το σηκώσει.
bbplayer
QUOTE (Dancing Madly Backwards @ Apr 26 2014, 00:03 ) *
Ποιον ΔΓ; Εσύ δεν έγραφες τις προάλλες πως οι διαιτητές είχαν δόλο και εντολή κλπ κλπ για ένα (τουλάχιστον) ματς;


όχι συνηθως δε λέω τέτοια.

είπα ότι στην Κων/πολη ήταν σφαγείο γιατί στο τέλος έχρισαν νικήτρια την ΤΣΣΚΑ με το έτσι θέλω. Το Βερολίνο είναι πιο παλιό , εκεί το σηκώσαμε αλλά κι εκεί έγιναν αντίστοιχα αίσχη.

Η διαφορά είναι ότι εγώ δεν γράφω ΠΡΙΝ από τον αγώνα ότι θα χάσουμε από τη διαιτησία ούτε προεξοφλώ αποτέλεσμα

QUOTE (North_gato @ Apr 26 2014, 00:03 ) *
Μολονοτι σχετικα νεος στο forum , παρακολουθω μπασκετ πριν ακομα φορεσεις πανες, οποτε να εισαι σιγουρος οτι εχω την ψυχραιμια να καταλαβαινω γιατι και ποτε χανει. wink.gif


δεν υπέθεσα και δεν ανέφερα πουθενά ότι είσαι μειωμένης αντίληψης. Επίσης δε με αφορά η ηλικία σου.

Το ποστ του spysta δεν το κατάλαβες, επειδή δεν ήταν ...ακριβώς ποστ αλλά μπηχτή για την περιρρέουσα ατμόσφαιρα των ντέρμπι
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.