Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague 2013-2014 off topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2013-14
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
katharop
QUOTE (redleg7 @ Mar 9 2014, 16:32 ) *
Αν βγαλουμε τα οπαδικα γυαλια νομιζω και ειναι αποδεκτο και απ την ευρυτερη μπασκετικη μαζα δεν τιθεται θεμα συγκρισης ουτε του φφ του 11 με το περσινο και γενικα με των τελευταιων ετων.ΞΑΝΑΛΕΩ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΑ σαν ομαδες σαν μπραντ νειμ,σαν ροστερ,σαν μπασκετ μεσα στην χρονια,σαν προσωπικοτητες,σαν σαν σαν ειναι μακραν το καλυτερο φαιναλ φορ.
Επισης η Μπαρτσελονα που το Μαρουσι κοντραρε το 2008 ( ο κορμος της κατα καποια χρονια νεοτερος) ηταν ακομα καλυτερη απο το 2011 και η ομαδα του 2010 που πηρε το ευρωπαικο ακομα καλυτερη απ αυτη του 11.Ομως σαν ομαδα η Μπαρτσελονα οσο και να μην την συμπαθω και περσι και φετος παιζει πολυ θεαματικο και ομορφο μπασκετ.Οπως και η Ρεαλ περσι οπως και η Τσσκα.

τα συμπέρασματα που βγάζεις είναι ατομικά.Το κοινώς αποδεκτό δεν το βλέπω πουθενά ουτε μπορείς να μου το αποδείξεις αντιθέτως με 2 λινκ μπορώ πολυ απλά να σου δείξω οχι απλά το χάσμα αλλα το χάος σε θέμα ροστερ σχετικά με περυσι και παλαιότερα ετη.Η μπαρτσελόνα έπαιζε θεαματικό μπάσκετ περυσι?το χείροτερο μπάσκετ όσα χρόνια την θυμάμαι έπαιζε.Οσο απο θέμα brand name απο την στιγμή που λείπει ο παναθηναικός να ανεμίζει τα 6 του ευρωπαικά τα τελευταία 15 χρόνια δεν μπορεί να θεωρείται απο τα καλύτερα απο άποψη ονομάτων.η ρεάλ ηταν ξεχασμένη απο τον χάρτη με τελευταίο ευρωπαικο το 1994 και όλα τα ευρωπαικά της προιστορικά.η μπαρτσελόνα με 2 ευρωπαικά.Μονο η τσσκα βρισκόταν απο τις μεγαλυτερες ομάδες τις τελευταιας 20 ετιας στο περσινό φ4.Εσυ μέχρι περυσι είχες 2 ευρωπαικα.η μακάμπι πολύ μεγαλύτερο μπραντ ναμε απο την ρεαλ τα τελευταια 15 χρόνια.νομίζω οτι εσύ βλέπεις μέσα απο γυαλιά και όχι εγω.
katharop
QUOTE (erwi grey @ Mar 9 2014, 16:41 ) *
Οι ομαδες του φ4 του 2011 δε θα παιρναγαν ουτε εξω απο το Λονδινο τα χειροτερα ροστερ ολων των φ4 πλην του Παναθηναικου.

συμφωνώ.το θέμα είναι οτι ο πάο και η μπάρτσα του 11 έπαιρναν και οι 2 το περσινό φ4
rankin
QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 16:44 ) *
συμφωνώ.το θέμα είναι οτι ο πάο και η μπάρτσα του 11 έπαιρναν και οι 2 το περσινό φ4


και λίγα λες...

QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 16:42 ) *
τα συμπέρασματα που βγάζεις είναι ατομικά.Το κοινώς αποδεκτό δεν το βλέπω πουθενά ουτε μπορείς να μου το αποδείξεις απο την στιγμή που λείπει ο παναθηναικός να ανεμίζει τα 6 του ευρωπαικά τα τελευταία 15 χρόνια δεν μπορεί να θεωρείται απο τα καλύτερα απο άποψη ονομάτων.

Ρε συ σε παρακαλώ.. Προσπαθούμε να διατηρήσουμε το τοπικ σε κάποιο επίπεδο..
Φοβάμαι οτι με αυτά που γράφεις θα αρχίσουν και θα αφαιρούν ευρωπαικά απο τον Παναθηναικό, και στο τέλος, με τη δική σου λογική, θα βρεθείς να έχεις 2...
φιλικά στο λέω, αλλα η συζήτηση ειναι νηπιαγωγείου. Ουτε καν δημοτικου...
Αφαιρώ το ευρωπαικο του Παναθηναικου στο Παρισι, για το αντικανονικό κόψιμο του Βρανκοβιτς
Αφαιρω 2 ευρωπαικά που τα πήρες εντός έδρας (άρα οχι με ίσους όρους)
αφαιρώ το ευρωπαικο που πηρες με σεντερ το Βουγιουκα, γιατι ηταν το χειροτερο των τελευταίων 100 χρονων...
και σου μένουν 2.. Του Βερολίνου και της Μπολονιας

Ποσο σοβαρά σου φαίνονται τα απο πάνω;;

Μην απαντήσεις...
Καθόλου...

αλλα σε αυτό ακριβώς το στυλ γράφεις και εσυ...

αστο καλύτερα.. ξεχνα το, το θεμα
erwi grey
QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 22:42 ) *
απο την στιγμή που λείπει ο παναθηναικός να ανεμίζει τα 6 του ευρωπαικά .

smiley.gif 77.gif

Πολλοι παναθηναικοι επειδη πλεον βλεπουν να ειναι στην δευτερη ταχυτητα της Ευρωπης τους κακοφαινεται και εχουν κολλησει στο παρελθον, θα το ξεπερασετε τα εχουμε τραβηξει κι εμεις...
redleg7
QUOTE (katharop @ Mar 9 2014, 16:42 ) *
τα συμπέρασματα που βγάζεις είναι ατομικά.Το κοινώς αποδεκτό δεν το βλέπω πουθενά ουτε μπορείς να μου το αποδείξεις αντιθέτως με 2 λινκ μπορώ πολυ απλά να σου δείξω οχι απλά το χάσμα αλλα το χάος σε θέμα ροστερ σχετικά με περυσι και παλαιότερα ετη.Η μπαρτσελόνα έπαιζε θεαματικό μπάσκετ περυσι?το χείροτερο μπάσκετ όσα χρόνια την θυμάμαι έπαιζε.Οσο απο θέμα brand name απο την στιγμή που λείπει ο παναθηναικός να ανεμίζει τα 6 του ευρωπαικά τα τελευταία 15 χρόνια δεν μπορεί να θεωρείται απο τα καλύτερα απο άποψη ονομάτων.η ρεάλ ηταν ξεχασμένη απο τον χάρτη με τελευταίο ευρωπαικο το 1994 και όλα τα ευρωπαικά της προιστορικά.η μπαρτσελόνα με 2 ευρωπαικά.Μονο η τσσκα βρισκόταν απο τις μεγαλυτερες ομάδες τις τελευταιας 20 ετιας στο περσινό φ4.Εσυ μέχρι περυσι είχες 2 ευρωπαικα.η μακάμπι πολύ μεγαλύτερο μπραντ ναμε απο την ρεαλ τα τελευταια 15 χρόνια.νομίζω οτι εσύ βλέπεις μέσα απο γυαλιά και όχι εγω.


Πες μου εσυ περσι που η Μπαρτσελονα με την πρωτη μορφη της στην διοργανωση αυτη με το Τοπ 16 που εριξε 16 ποντους μεσα στην εδρα του btb που ειδες μεσα στην σεζον που ειχε το καλυτερο ρεκορ οτι δεν επαιξε καλο μπασκετ?Για να θυμηθω και εγω.Καλα αφου δεν ησουν εσυ στο φαιναλ 4 οντως δεν εχει αξια τιποτα.Και φυσικα ποια Ρεαλ?Δεν μετραει ουτε το ροστερ της ουτε το brand name της αφου ηταν ξεχασμενη και πηρε ευρωπαικο πριν 16 χρονια δεν πιανει μια.Μαλλον ειναι στα ιδια κυβικα με την Μπανταλονα που το πηρε το ιδιο περιπου διαστημα.Μην σου πω και η Ριγα και η Βαρεζε εχουν μεγαλυτερο brand name και απο εμενα και απ την Ρεαλ.Και η Καντου πιστευω.
Ειδικα αυτη η Μακαμπι του Περκινς και του Ειντσον ειναι οντως μεγαλυτερο φοβητρο απ την περσινη Τσσκα την περσινη Μπαρτσα και την περσινη Ρεαλ του Σερχι,του Ρουντι,του Μιροτιτς και του Γιουλ κλπ
Μονο ο Χιος μπορει να απαξιωσει το περσινο επιτευγμα γατακια.Κανεις αλλος.

Σορυ αν ειμαι οφ τοπικ αν ειναι εφικτο να μεταφερθει.
colonel gomelsky
QUOTE(redleg7 @ Mar 9 2014, 16:32 ) *
Αν βγαλουμε τα οπαδικα γυαλια νομιζω και ειναι αποδεκτο και απ την ευρυτερη μπασκετικη μαζα δεν τιθεται θεμα συγκρισης ουτε του φφ του 11 με το περσινο και γενικα με των τελευταιων ετων.ΞΑΝΑΛΕΩ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΑ σαν ομαδες σαν μπραντ νειμ,σαν ροστερ,σαν μπασκετ μεσα στην χρονια,σαν προσωπικοτητες,σαν σαν σαν ειναι μακραν το καλυτερο φαιναλ φορ.
Επισης η Μπαρτσελονα που το Μαρουσι κοντραρε το 2008 ( ο κορμος της κατα καποια χρονια νεοτερος) ηταν ακομα καλυτερη απο το 2011 και η ομαδα του 2010 που πηρε το ευρωπαικο ακομα καλυτερη απ αυτη του 11.Ομως σαν ομαδα η Μπαρτσελονα οσο και να μην την συμπαθω και περσι και φετος παιζει πολυ θεαματικο και ομορφο μπασκετ.Οπως και η Ρεαλ περσι οπως και η Τσσκα.


Το Φ4 του 2009 το είδες; Τόσο από άποψη ονομάτων, όσο και από μπασκετ που παίχτηκε. Συμμετείχε και η ομάδα σου και έπαιξε καλύτερα και πειστικότερα σε σχέση και με τα 3 τροπαιά της. Κορυφαίο Φ4 δεν είναι απαραίτητα αυτό που στο τέλος το σηκώνεις. Με βάση τα κριτήρια που θέτεις και του 2007 ήταν επίσης καλύτερο από τα δύο τελευταία.
redleg7
QUOTE (colonel gomelsky @ Mar 9 2014, 17:00 ) *
Το Φ4 του 2009 το είδες; Τόσο από άποψη ονομάτων, όσο και από μπασκετ που παίχτηκε. Συμμετείχε και η ομάδα σου και έπαιξε καλύτερα και πειστικότερα σε σχέση και με τα 3 τροπαιά της. Κορυφαίο Φ4 δεν είναι απαραίτητα αυτό που στο τέλος το σηκώνεις. Με βάση τα κριτήρια που θέτεις και του 2007 ήταν επίσης καλύτερο από τα δύο τελευταία.

Σαφως και το ειδα.Ημουν προσεκτικος στην διατυπωση μου ειπα αν οχι το καλυτερο φαιναλ 4 αλλα ενα απ τα καλυτερα.Εσυ σταθηκες σ αυτο και οχι στο οτι γινεται μια προσπαθεια απαξιωσης ενος φαιναλ 4 που συμμετειχαν Ρεαλ Μπαρτσα Τσσκα Ολυμπιακος?Καλυτερα και πειστικοτερα δεν επαιξε σε καμια περιπτωση ο Ολυμπιακος.Σε καμια ομως.
Quincy
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 9 2014, 16:00 ) *
Το Φ4 του 2009 το είδες; Τόσο από άποψη ονομάτων, όσο και από μπασκετ που παίχτηκε. Συμμετείχε και η ομάδα σου και έπαιξε καλύτερα και πειστικότερα σε σχέση και με τα 3 τροπαιά της. Κορυφαίο Φ4 δεν είναι απαραίτητα αυτό που στο τέλος το σηκώνεις. Με βάση τα κριτήρια που θέτεις και του 2007 ήταν επίσης καλύτερο από τα δύο τελευταία.


Σωστά. Κι εγώ θεωρώ το κορυφαίο ΦΦ του '09 που εγώ τουλάχιστον έχω δει.

Αν και διαφωνώ ότι ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος τότε από το 13 αλλά και από το 12. bball.gif
katharop
λοιπόν επειδή άλλα λέω και αλλιώς μεταφράζονται απο οτι μου φαίνεται λες και δεν μιλάμε την ιδια γλώσσα αλλα είμαστε ο καθένας απο άλλη χώρα και προσπαθούμε να βγάλουμε συνενόηση ας τα πάμε τα πράγματα με την σειρά.
Καταρχήν να πώ απο την στιγμή που άρχισα την κουβέντα θα την πάμε μέχρι τέλους παρότι δεν έπρεπε να την αρχίσω καθώς διαβάζω στατιστική φυσική απο το πρωί εκανα ενα διαλλειμα να φάω μπήκα να δω τι γράφετε και έχουμε οχετό απο τότε.Αλλα εγω φταιω που την ανοιξα.

Πάμε ένα ενα.
Καταρχήν αναφερθηκες ξεχωριστά σε brand names.ασε τα ροστερ πρώτα τα brand names.Ναι τα μεγαλυτερα brand names στην ευρώπη μεχρι περυσι ήταν παναθηναικος τσσκα μακαμπι και μετα μπαρτσελονα ρεαλ και υπολοιποι.

Ας πάμε στα ρόστερ ειδού το ρόστερ της μπαρτσελόνα το 2011 http://www.euroleague.net/competition/team...0....ειδού και πέρυσι.http://www.euroleague.net/competition/teams/showteam?clubcode=BAR&seasoncode=E2012 .Η οποιαδήποτε σύγκριση μπαίνει στην σφαίρα του ανεξήγητου για μένα.Απο κει και πέρα η μπαρτσελόνα πέρυσι έπαιξε για μένα το χειρότερο μπασκετ των τελευταίων ετών και το έδειξε και με τον παναθηναικο στους 8 όπου ο πασκουάλ οδηγήθηκε σε μια ζώνη εποχης 1980.Στην ουσία με αυτη την ζώνη αποδέχεσαι την ανωτερότητα του αντιπάλου και προσπαθείς με αυτό τον τρόπο να τον νικήσεις.

Παμε στον φίλο που είπε οτι ειμαι στο 2ο σκαλοπάτι της ευρώπης.Να σε ρωτήσω φίλε μου,εσυ φέτος σε πιο ράφι βρίσκεσαι?

Συνεχίζουμε όπως και να το κάνουμε θέλετε δεν θέλετε ο παναθηναικος είναι το μεγαλύτερο μπραντ ναμε των τελευταιων 20 ετων αρα εαν λείπει απο φ4 λείπει και μια αίγλη.

Πάμε παρακάτω στον φίλο που άρχισε να μου αφερεί τα φ4 και κατεντησα να χω 2.Επειδη φοράς γυαλιά smiley.gif εκτός της τάπας του βρανκοβιτς σε εκείνη την φάση εχουν γίνει 3 παραβάσεις που είναι κατα του παναθηναικού.Το σχετικό βιντεο υπάρχει στο youtube.Επίσης πρόπερσι που πήρες το ευρωπαικό με έσφαξαν με την τσσκα την οποια επρεπε να έχω αποκλείσει απο τους 4 και να παίξουμε μαζι τελικό.Επίσης το 11 για να περάσω στο φ4 εκανα μια επική σειρα με την μπαρτσελόνα που ομοια της δεν έχει υπάρξει.

Πείτε μου η τσσκα η περσινή συγκρίνετε με την προπέρσινη η η ρεάλ η περσινή ήταν κανένα φόβητρο?τώρα μην δουλευόμαστε,αντι να καυχιέστε για το προπέρσινο φ4 που είχε μεγαθήρια ομάδων και παιχτών καυχιέστε για το περσινό?Μου κάνει κάπως περίεργο.

QUOTE (Quincy @ Mar 9 2014, 16:32 ) *
Όχι αλλά με 55 παθητικό σπάνια χάνεις ούτως ή άλλως. Το 11 η ΤΣΣΚΑ που ήτανε; Η Ρεαλ που ήταν και στο Φ4 πόσο καλή ομάδα ήταν ή μάλλον πόσο καλύτερη από το 13; ,Και γενικά τι λέει για το επίπεδο της ευρωλίγκας εκείνη τη χρονιά που ο τίτλος κρίθηκε σε μια σειρά των 8

Τέλος πάντων δεν έχει νόημα να προσπαθείς να το υποβαθμίσεις το b2b. Είναι από μόνο του δύσκολο, αλλιώς θα το χαν κάνει κι άλλοι.

το μόνο που μένει να ακούσω είναι οτι ο περσινός παναθηναικός είχε καλύτερο ρόστερ και ομάδα απο τον προπέρσινο.Γιατί με αυτά που λέτε εδω μέσα στην ουσία αυτο ισχυρίζεστε.

Από που προκύπτει αυτό; Πήγε στο ΦΦ ο περσυνός Παναθηναικός;

προκύπτει απο το οτι στην ουσία ο περσινός παναθηναικός σχεδόν απεκλεισε την μπαρτσελόνα νίκησε την ρεαλ πολλές φορές πέρυσι και σε σκούπισε 3-0 στους τελικούς του πρωταθλήματος.Αρα αν το περσινό φ4 ήταν καλύτερο απο το προπέρσινο ο περσινόπς παναθηναικός ήταν καλύτερος και αυτός απο τον προπέρσινο.Απλή μέθοδος της εις άτοπο επαγωγής.
colonel gomelsky
QUOTE(redleg7 @ Mar 9 2014, 17:05 ) *
Σαφως και το ειδα.Ημουν προσεκτικος στην διατυπωση μου ειπα αν οχι το καλυτερο φαιναλ 4 αλλα ενα απ τα καλυτερα.Εσυ σταθηκες σ αυτο και οχι στο οτι γινεται μια προσπαθεια απαξιωσης ενος φαιναλ 4 που συμμετειχαν Ρεαλ Μπαρτσα Τσσκα Ολυμπιακος?Καλυτερα και πειστικοτερα δεν επαιξε σε καμια περιπτωση ο Ολυμπιακος.Σε καμια ομως.


Για το καλύτερο μίλησες. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει καμία απαξιώση, όλες οι κούπες το ίδιο μετράνε. Γι αυτό καλό θα ήταν να μην απαξιώνεις και συ την ΑΣΚ Ρίγα γιατί έχει τρεις κούπες, όσες και ο ΟΣΦΠ. Και b2b μάλιστα οι 2. Όσοι απαξιώνουν, ας ήταν εκεί και ας το έπαιρναν αυτοί αν είναι τόσο εύκολο. Και μια γενική παρατήρηση: Μπάρτσα και ΟΣΦΠ δεν ανεβάζουν αντικειμενικά σαν μεγέθη ένα Φ4. Και οι δύο ομάδες βρίσκονται ένα σκαλί πιο κάτω από ΤΣΣΚΑ, ΠΑΟ, Ρεάλ που είναι διαχρονικά μεγαλύτερα μεγέθη. Αυτό δεν ανατρέπεται με ένα b2b, θέλει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
katharop
[quote name='rankin' date='Mar 9 2014, 16:44 ' post='651167']
και λίγα λες...


δικιά μου θεώρηση.το 09 ο παναθηναικός είχε το καλύτερο ρόστερ που είχε ποτέ.Το 11 ο παναθηναικός είχε την καλύτερη ομοιογένεια και ομάδα που είχε ποτέ.Η μόνη διαφορά με το 09 καλύτεροι 3 τελευταίοι παίχτες που κλέινουν το ροστερ.το 09 μέχρι και ο 12ος παίχτης μας ήταν επιπέδου βασικού ομάδας φ4 τωρινής διοργάνωσης.
rankin
QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 17:10 ) *
προκύπτει απο το οτι στην ουσία ο περσινός παναθηναικός σχεδόν απεκλεισε την μπαρτσελόνα νίκησε την ρεαλ πολλές φορές πέρυσι και σε σκούπισε 3-0 στους τελικούς του πρωταθλήματος.Αρα αν το περσινό φ4 ήταν καλύτερο απο το προπέρσινο ο περσινόπς παναθηναικός ήταν καλύτερος και αυτός απο τον προπέρσινο.Απλή μέθοδος της εις άτοπο επαγωγής.


Η απάντηση ειναι πολύ πιο απλή, την ξέρεις ήδη και θα σε καλύψω απόλυτα με την παραδοχή μου...
Το Final 4 του Λονδίνου καλό ηταν. Και οι ομάδες που συμμετείχαν σε αυτό επίσης καλές..
Απλα ο Ολυμπιακός ηταν ντοπέ και το πήρε. Οταν ο μεγάλος μαχητικός δημοσιογράφος ανακάλυψε και αποκάλυψε την μπινιά, ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να παίξει καθαρός στους τελικούς και έτσι ο Παναθηναικος εδειξε την ανωτερότητα του.

Πες μου οτι δεν καλύφθηκες να βγω στην Ταχριρ με ενα καλασνικοφ στα χέρια και να αρχίσω τις μπαλωθιές!

QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 9 2014, 17:11 ) *
Και μια γενική παρατήρηση: Μπάρτσα και ΟΣΦΠ δεν ανεβάζουν αντικειμενικά σαν μεγέθη ένα Φ4. Και οι δύο ομάδες βρίσκονται ένα σκαλί πιο κάτω από ΤΣΣΚΑ, ΠΑΟ, Ρεάλ που είναι διαχρονικά μεγαλύτερα μεγέθη. Αυτό δεν ανατρέπεται με ένα b2b, θέλει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.


Μιλάς προφανώς για την εμπορική αξία και οχι την αγωνιστική αξία ενος F4.
Γιατί η Ζαλγκίρις πχ, το final 4 του Μονάχου, οχι απλά το ανέβασε, αλλά άλλαξε και τον τρόπο με τον οποίο παιζόταν το μπάσκετ στην ευρώπη τα προηγούμενα χρόνια...
Ανέβασε την ταχύτητα και οι άλλοι θέλανε κιάλια (και ο Ολυμπιακός μαζί)

Αγωνιστικά λοιπόν ενα Final 4 το ανεβάζουν οι ομάδες με το μπάσκετ που παίζουν και οχι οι φανέλες.
Οι φανέλες ειναι εκεί για να μαζεύουν κόσμο
katharop
QUOTE (rankin @ Mar 9 2014, 17:14 ) *
Η απάντηση ειναι πολύ πιο απλή, την ξέρεις ήδη και θα σε καλύψω απόλυτα με την παραδοχή μου...
Το Final 4 του Λονδίνου καλό ηταν. Και οι ομάδες που συμμετείχαν σε αυτό επίσης καλές..
Απλα ο Ολυμπιακός ηταν ντοπέ και το πήρε. Οταν ο μεγάλος μαχητικός δημοσιογράφος ανακάλυψε και αποκάλυψε την μπινιά, ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να παίξει καθαρός στους τελικούς και έτσι ο Παναθηναικος εδειξε την ανωτερότητα του.

Πες μου οτι δεν καλύφθηκες να βγω στην Ταχριρ με ενα καλασνικοφ στα χέρια και να αρχίσω τις μπαλωθιές!

οχι δεν με καλύπτουν τέτοιες θεωρίες συνωμοσίας.Για μένα οι περσινές ρεάλ μπαρτσελόνα τσσκα και παναθηναικός ήταν απαράδεκτοι.ο ολυμπιακός ήταν ενα σκαλοπάτι πάνω απο αυτούς.
Αν το πάμε με το δικό σου σκεπτικό γιατι να ήσασταν μόνον εσείς ντοπέ.Οι άλλοι 3 τί είναι χαζοί? smiley.gif

ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΞΕΚΑΘΑΡΟ.ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΠΕΡΣΙΝΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΑΦΩΣ ΑΝΩΤΕΡΟ ΤΟΥ ΠΕΡΣΙΝΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ ΣΑΝ ΡΟΣΤΕΡ.ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΛΙΓΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΣΙΝΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΕΑΛ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΚΥΒΙΚΑ.απλά τα πράματα.
erwi grey
QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 23:10 ) *
Παμε στον φίλο που είπε οτι ειμαι στο 2ο σκαλοπάτι της ευρώπης.Να σε ρωτήσω φίλε μου,εσυ φέτος σε πιο ράφι βρίσκεσαι?

Mαζι σου ειμαι αλλα δε γραφω για ανεμισμα ευρωπαικων..
Τελοσπαντων δεν εχει νοημα πλεον, η συζητηση περιφερεται στα περασμενα μεγαλεια του Παο που το κανουν πολλοι φιλοι του εδω και 2 χρονια.
Zoys
Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείτε ορισμένοι. Οι επιτυχίες και τα τρόπαια του Ολυμπιακού (όπως αντίστοιχα και του Παναθηναϊκού) τα τελευταία χρόνια δεν γίνεται να απαξιωθούν ειδικά μέσα σε πλαίσια χαμηλού επιπέδου όπως συμβαίνει τώρα.

Το επίπεδο κατ' εμέ όχι απλά δεν έχει πέσει, αλλά παραμένει υψηλότατο στα Final 4 της τελευταίας διετίας. Δεν χρειάζεται να αναλύσουμε τίποτα. Κοιτάξτε τα ρόστερ της ΤΣΣΚΑ, της Ρεάλ, της Μπαρτσελόνα.

Αντικειμενικά, το Final 4 του 2011 ήταν αυτό που σε σύγκριση με τα προηγούμενα και τα δύο επόμενα είχε το χαμηλότερο επίπεδο και ταυτόχρονα το μικρότερο ενδιαφέρον αφού τόσο η Σιένα όσο και η Ρεάλ ήταν περιορισμένων δυνατοτήτων. Η Μακάμπι που είχε καλή ομάδα έκανε υπέρβαση, αλλά και πάλι ένα σκαλί κάτω από Παναθηναϊκό που το πήρε με μεγάλη ευκολία τηρουμένων των αναλογιών όπως και αναμενόταν δηλαδή.

QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 17:10 ) *
Πείτε μου η τσσκα η περσινή συγκρίνετε με την προπέρσινη η η ρεάλ η περσινή ήταν κανένα φόβητρο?τώρα μην δουλευόμαστε,αντι να καυχιέστε για το προπέρσινο φ4 που είχε μεγαθήρια ομάδων και παιχτών καυχιέστε για το περσινό?Μου κάνει κάπως περίεργο.

Ναι, συγκρίνονται και η ΤΣΣΚΑ του '12 υπερέχει. Δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί αμφότερες τις κέρδισε ο Ολυμπιακός. Το επίπεδο στα F4 του '12 και του '13 δεν είχε μεγάλες διαφορές, μια χαρά παικταράδες έπαιξαν και στα δύο. Έλειπαν ονόματα σαν του Kirilenko, του Shved, του Διαμαντίδη, αλλά υπήρχαν αντίστοιχα Rudy, Mirotic, Rodriguez, Weems, Messina στον πάγκο των Ρώσων. Για το αν η Ρεάλ ήταν φόβητρο ρώτα την Μακάμπι που έφυγε προτού το καταλάβει στους 8 με 3-0, την Μπαρτσελόνα που εμφανίστηκε κατώτερη τόσο στον ημιτελικό όσο και στους τελικούς της ACB, ενώ ακόμα δες το πρώτο δεκάλεπτο του περσινού τελικού.
louie
το καλυτερο φιναλ 4 ηταν αυτο του 2009. δεν υπαρχει καν συγκριση. δειτε ροστερ, ονοματα, ανταγωνιστηκοτητα. τα παντα, απο καθε αποψη.

επισης το 2011 οντως δεν ηταν τοσο δυνατο κι αυτο επειδη εμεις αποκλεισαμε το απολυτο φαβορι που θα επαιζε στην εδρα του σε σειρα αγωνων με μειονεκτημα εδρας κι επειδη ο ολυμπιακος αποκλειστηκε απο την σιενα παλι με μειονεκτημα εδρας.

το περσινο φιναλ 4 ηταν στο μεσο ορο σε δυναμικοτητα αλλα παρακαλω μην αναφερετε τα brand names σαν επιχειρημα απο την στιγμη που ελειπε παναθηναικος και μακκαμπι.

και ξεκαθαριστε επιτελους τι εννοειτε brand names. στο ιδιο σχολιο redleg αναφερεις την ρεαλ σαν μεγαλο brand name ,παροτι εχει να παρει τιτλο ποσα χρονια και κατεκτησε τους 7 απο τους 8 πριν την καθιερωση τριποντου, αλλα κοροιδευεις ταυτοχρονα καντου και βαρεζε... πως γινεται αυτο; τα μεγαλυτερα brand name στην ευρωπη σε συνδυασμο τιτλων, δυναμικοτητας, διαρκειας και γενικα ονοματος ειναι οπως και να το κανουμε παναθηναικος, τσσκα και μακκαμπι.

υγ: η περσινη ρεαλ δεν εχει καμια σχεση με την φετινη. περσι ο παναθηναικος την πετυχε σε κακη περιοδο για εμας και την κερδισε 2 φορες στις 4, την μια εκτος εδρας.
katharop
QUOTE (erwi grey @ Mar 9 2014, 17:20 ) *
Mαζι σου ειμαι αλλα δε γραφω για ανεμισμα ευρωπαικων..
Τελοσπαντων δεν εχει νοημα πλεον, η συζητηση περιφερεται στα περασμενα μεγαλεια του Παο που το κανουν πολλοι φιλοι του εδω και 2 χρονια.

νομίζω οτι ο κολονέλ καλυψε την απαντηση που θα σου δώσω και τώρα.αλλο μεγεθος ο παναθηναικος αλλο ο ολυμπιακος.
Quincy
QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 15:10 ) *
Πείτε μου η τσσκα η περσινή συγκρίνετε με την προπέρσινη η η ρεάλ η περσινή ήταν κανένα φόβητρο?τώρα μην δουλευόμαστε,αντι να καυχιέστε για το προπέρσινο φ4 που είχε μεγαθήρια ομάδων και παιχτών καυχιέστε για το περσινό?Μου κάνει κάπως περίεργο.


Και για τα δύο καυχιόμαστε, το πρώτο ήταν άθλος, αλλά και το 2ο repeat. Το καθένα με τη γλύκα και τις δυσκολίες του

Η περσυνή Ρεάλ ήταν φόβητρο και όλοι την είχαν φαβορί για τον τίτλο από την αρχη της διοργάνωσης. Η ΤΣΣΚΑ εμφανώς αποδυναμωμένη χωρίς τον Κιριλενκο, αλλά και πάλι είχε παιχταράδες (όπως τον καλύτερο σεντερ της Ευρώπης, για να γελάσουμε και λίγο) και κορυφαίο προπονητη.

Κανείς δεν περίμενε ότι ο Ολυμπιακός θα το σήκωνε, και μάλιστα "ευκολα". Όλοι πίστευαν ότι ήταν πυροτέχνημα το 12, ότι η ΤΣΣΚΑ θα πάρει εκδήκηση κι ότι από τη Ρεαλ θα χουμε έναν τελικό αντίστοιχο του ΄10.

Τώρα μετά απο ένα χρόνο να ρχεσαι και να λες "σιγά τις ομάδες, φυσικά και θα το πέρνατε", είναι μετά Χριστον προφητείες για να το υποβαθμίσεις. peace.gif

QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 15:10 ) *
προκύπτει απο το οτι στην ουσία ο περσινός παναθηναικός σχεδόν απεκλεισε την μπαρτσελόνα νίκησε την ρεαλ πολλές φορές πέρυσι και σε σκούπισε 3-0 στους τελικούς του πρωταθλήματος.Αρα αν το περσινό φ4 ήταν καλύτερο απο το προπέρσινο ο περσινόπς παναθηναικός ήταν καλύτερος και αυτός απο τον προπέρσινο.Απλή μέθοδος της εις άτοπο επαγωγής.


Μπορείς να το κάνεις ακόμα πιο μπακαλίστικο πχ : "αφού κέρδισε ο Παναθηναικός τη Ρεαλ και τον Ολυμπιακό αυτός είναι πρωταθλητής Ευρώπης γιατί κέρδισε τους φιναλιστ". Κι αυτό απλό είναι.

Και όχι ο περσινός ΠΑΟ δεν ήταν καλύτερος από αυτόν του '12, αλλά όχι επειδή δεν πήγε στο Φ4 απαραίτητα. Επίσης δεν είπα ότι ήταν καλύτερο του το Φ4 του 13 από αυτό του 12. Αλλά σίγουρα δεν είναι όπως θες να το παρουσιάσεις εσύ
erwi grey
QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 23:23 ) *
νομίζω οτι ο κολονέλ καλυψε την απαντηση που θα σου δώσω και τώρα.αλλο μεγεθος ο παναθηναικος αλλο ο ολυμπιακος.

OK τελος συζητησης.
redleg7
QUOTE (colonel gomelsky @ Mar 9 2014, 17:11 ) *
Για το καλύτερο μίλησες. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει καμία απαξιώση, όλες οι κούπες το ίδιο μετράνε. Γι αυτό καλό θα ήταν να μην απαξιώνεις και συ την ΑΣΚ Ρίγα γιατί έχει τρεις κούπες, όσες και ο ΟΣΦΠ. Και b2b μάλιστα οι 2. Όσοι απαξιώνουν, ας ήταν εκεί και ας το έπαιρναν αυτοί αν είναι τόσο εύκολο. Και μια γενική παρατήρηση: Μπάρτσα και ΟΣΦΠ δεν ανεβάζουν αντικειμενικά σαν μεγέθη ένα Φ4. Και οι δύο ομάδες βρίσκονται ένα σκαλί πιο κάτω από ΤΣΣΚΑ, ΠΑΟ, Ρεάλ που είναι διαχρονικά μεγαλύτερα μεγέθη. Αυτό δεν ανατρέπεται με ένα b2b, θέλει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.


Οταν θα θες να "παρουσιαζεσαι¨ ως αντικειμενικος θα πρεπει να αναφερθεις ΚΑΙ σε ποστ συνοπαδων σου με ατακες επιπεδου Πρασινοφρουρου.Ισα ισα δεν απαξιωνω καμια Ριγα.Λιγο προσεκτικοτερα να διαβασεις τα ποστ θα καταλαβεις οτι ο ομοιδεατης σου μειωνει την δικη σου ομαδα με το να αναφερει οτι η Ρεαλ δεν εχει την αιγλη του παρελθοντος επειδη εχει 16 χρονια να την κατακτησει.Δηλαδη για ενα Παναθηναικο που σε 30 χρονια μπορει να μην κατακτησει τιποτα θα θες να γινονται τετοιου τυπου αναφορες??Οτι πηρες καποτε 6 προιστορικα?Φυσικα και η καθε ομαδα σε ολη την μπασκετικη αυτη διαδρομη κουβαλαει την δικη της ιστορια την οποια προσωπικα και σεβομαι.Αλλες περισσοτερο αλλες λιγοτερο.Ο Ολυμπιακος θελουμε δεν θελουμε ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ομαδων με Τσσκα Ρεαλ Παο εκτος αν μετρανε μονο οι κουπες και οχι η γενικοτερη πορεια της καθε ομαδας ειτε λεγεται συμμετοχη σε φαινα 4 ειτε λεγεται διαρκεια ειτε λεγεται φιναλιστ ειτε μιλαμε για ροστερ κλπ.

Βλεπω εισαι ιδιαιτερα ευαισθητος οταν κανουμε την αναφορα στον ΟΡΟ ΒΤΒ.
katharop
QUOTE (Zoys @ Mar 9 2014, 17:21 ) *
Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείτε ορισμένοι. Οι επιτυχίες και τα τρόπαια του Ολυμπιακού (όπως αντίστοιχα και του Παναθηναϊκού) τα τελευταία χρόνια δεν γίνεται να απαξιωθούν ειδικά μέσα σε πλαίσια χαμηλού επιπέδου όπως συμβαίνει τώρα.

Το επίπεδο κατ' εμέ όχι απλά δεν έχει πέσει, αλλά παραμένει υψηλότατο στα Final 4 της τελευταίας διετίας. Δεν χρειάζεται να αναλύσουμε τίποτα. Κοιτάξτε τα ρόστερ της ΤΣΣΚΑ, της Ρεάλ, της Μπαρτσελόνα.

Αντικειμενικά, το Final 4 του 2011 ήταν αυτό που σε σύγκριση με τα προηγούμενα και τα δύο επόμενα είχε το χαμηλότερο επίπεδο και ταυτόχρονα το μικρότερο ενδιαφέρον αφού τόσο η Σιένα όσο και η Ρεάλ ήταν περιορισμένων δυνατοτήτων. Η Μακάμπι που είχε καλή ομάδα έκανε υπέρβαση, αλλά και πάλι ένα σκαλί κάτω από Παναθηναϊκό που το πήρε με μεγάλη ευκολία τηρουμένων των αναλογιών όπως και αναμενόταν δηλαδή.


Ναι, συγκρίνονται και η ΤΣΣΚΑ του '12 υπερέχει. Δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί αμφότερες τις κέρδισε ο Ολυμπιακός. Το επίπεδο στα F4 του '12 και του '13 δεν είχε μεγάλες διαφορές, μια χαρά παικταράδες έπαιξαν και στα δύο. Έλειπαν ονόματα σαν του Kirilenko, του Shved, του Διαμαντίδη, αλλά υπήρχαν αντίστοιχα Rudy, Mirotic, Rodriguez, Weems, Messina στον πάγκο των Ρώσων. Για το αν η Ρεάλ ήταν φόβητρο ρώτα την Μακάμπι που έφυγε προτού το καταλάβει στους 8 με 3-0, την Μπαρτσελόνα που εμφανίστηκε κατώτερη τόσο στον ημιτελικό όσο και στους τελικούς της ACB, ενώ ακόμα δες το πρώτο δεκάλεπτο του περσινού τελικού.

συγγνώμη αλλα δεν συγκρίνονται.η τσσκα η περσινή είχε τεράστια διαφορά με την προπέρσινη.Την περσινή την διέλυσες την προπέρσινη της έκλεψες την νίκη.προπονητές?ομπραντοβιτς ιβκοβιτς προπερσι πέρυσι μόνο ο μεσίνα.Μπορεις επίσης εσυ να δείς τα μάτς της ρεαλ με τον παναθηναικό,πέρυσι για να διαπιστώσεις πόσο υπερομάδα είναι.Η μακάμπι πέρυσι δεν υπήρχε καν στο μπασκετικό χαρτι απο αποψη ονομάτων.Εδω δυσκολευόταν και στο ισραηλ.Η ρεάλ πέρυσι αυτό ήταν.Ενα δεκάλεπτο υπερηχητικό 3 καταστρεπτικά αυτο δεν είναι ομάδα.τσίρκο μεντράνο είναι.
louie
QUOTE (katharop @ Mar 9 2014, 17:29 ) *
συγγνώμη αλλα δεν συγκρίνονται.η τσσκα η περσινή είχε τεράστια διαφορά με την προπέρσινη.Την περσινή την διέλυσες την προπέρσινη της έκλεψες την νίκη.προπονητές?ομπραντοβιτς ιβκοβιτς προπερσι πέρυσι μόνο ο μεσίνα.Μπορεις επίσης εσυ να δείς τα μάτς της ρεαλ με τον παναθηναικό,πέρυσι για να διαπιστώσεις πόσο υπερομάδα είναι.Η μακάμπι πέρυσι δεν υπήρχε καν στο μπασκετικό χαρτι απο αποψη ονομάτων.Εδω δυσκολευόταν και στο ισραηλ.Η ρεάλ πέρυσι αυτό ήταν.Ενα δεκάλεπτο υπερηχητικό 3 καταστρεπτικά αυτο δεν είναι ομάδα.τσίρκο μεντράνο είναι.


παντως για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους ενα ευρωπαικο ειναι ενα ευρωπαικο. δεν μετραει παραπανω αν ειναι το πιο δυνατο φιναλ 4 ή λιγοτερο αν ειναι αδυναμο. με την ιδια λογικη να ειμασταν εμεις να το παιρναμε αμα ηταν ευκολο...

οπως επισης απο την αλλη μερια το btb(ή οποια αλλη ορθογραφια εχει) ειναι 2 ευρωπαικα. ουτε μετρανε για παραπανω επειδη ειναι συνεχομενα ουτε τπτ.
rankin
QUOTE(louie @ Mar 9 2014, 17:21 ) *
το καλυτερο φιναλ 4 ηταν αυτο του 2009. δεν υπαρχει καν συγκριση. δειτε ροστερ, ονοματα, ανταγωνιστηκοτητα. τα παντα, απο καθε αποψη.

επισης το 2011 οντως δεν ηταν τοσο δυνατο κι αυτο επειδη εμεις αποκλεισαμε το απολυτο φαβορι που θα επαιζε στην εδρα του σε σειρα αγωνων με μειονεκτημα εδρας κι επειδη ο ολυμπιακος αποκλειστηκε απο την σιενα παλι με μειονεκτημα εδρας.

το περσινο φιναλ 4 ηταν στο μεσο ορο σε δυναμικοτητα αλλα παρακαλω μην αναφερετε τα brand names σαν επιχειρημα απο την στιγμη που ελειπε παναθηναικος και μακκαμπι.

και ξεκαθαριστε επιτελους τι εννοειτε brand names. στο ιδιο σχολιο redleg αναφερεις την ρεαλ σαν μεγαλο brand name ,παροτι εχει να παρει τιτλο ποσα χρονια και κατεκτησε τους 7 απο τους 8 πριν την καθιερωση τριποντου, αλλα κοροιδευεις ταυτοχρονα καντου και βαρεζε... πως γινεται αυτο; τα μεγαλυτερα brand name στην ευρωπη σε συνδυασμο τιτλων, δυναμικοτητας, διαρκειας και γενικα ονοματος ειναι οπως και να το κανουμε παναθηναικος, τσσκα και μακκαμπι.

υγ: η περσινη ρεαλ δεν εχει καμια σχεση με την φετινη. περσι ο παναθηναικος την πετυχε σε κακη περιοδο για εμας και την κερδισε 2 φορες στις 4, την μια εκτος εδρας.


Συμφωνώ οτι το F4 του 2009 ήταν το ποιο δυνατό που μπορώ να θυμηθώ τα τελευταία χρόνια. Ημουν εκεί και το ειδα και απο κοντά. Φοβερό τουρνουά

Το 2011 επίσης ηταν το πιο αδύναμο που μπορώ να θυμηθώ. να σημειώσω εδώ για την ιστορία, οτι ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε με πλεονέκτημα έδρας απο τη Σιενα εκείνη τη χρονιά, και οχι με μειονέκτημα.

Το τουρνουά του 2012 ηταν δύσκολο για τον Ολυμπιακό, γιατι υπήρχε το απόλυτο φαβορί που λεγόταν ΤΣΣΚΑ.
Δεν ηταν δύσκολο στα επίπεδα του 2009, αλλα ηταν σχεδόν απίθανο να το πάρεις αν δεν σε λέγανε ΤΣΣΚΑ...
Για τους 3 άλλους, ηταν δυσκολότερο απο αυτό του 2009 και για την ΤΣΣΚΑ ευκολοτερο

Αντιθέτως, το F4 του Λονδίνου ειχε μια πολύ καλή Ρεαλ που ερχόταν με μπολικο αέρα. Μια Μπαρτσελόνα που ειχε ουσιαστικά ζοριστεί για πρώτη φορά σε μια ολοκληρη τη χρονιά, απέναντι στον Παναθηναικο και την ΤΣΣΚΑ που επίσης ειχε μπολικο αέρα στα πανιά της..

Το χαρακτηριστικό αυτου του τουρνουα ηταν οτι και οι 4 ξεκινούσαν με 25% πιθανότητες, αν και θυμάμαι πως τότε, συζητούσαμε και φέρναμε την Ρεαλ ή την ΤΣΣΚΑ ως φαβορί..
Στην πραγματικότητα ηταν εξαιρετικά αμφίρροπο F4, με 4 ομάδες σχεδόν ισάξιες και χωρίς κανενα ονομα εκπληξη.. Ουσιαστικά οι 4 που ηταν απο την αρχή φαβορί για να πάνε Λονδίνο, ηταν και οι 4 που πήγαν.

Για τον Ολυμπιακό, κοιτώντας μακροσκοπικά, ηταν λίγο ευκολότερο το f4 του 2013 απο αυτό του 2012,γιατι ειχε τον αέρα του πρωταθλητή ευρώπης και την απαραίτητη ψυχολογία για να μην "μασήσει" απέναντι σε κανεναν αντίπαλο και καμία ρωσική αρκούδα. Το Final 4 αυτό, το έκανε ευκολότερο για τον εαυτό του ο ιδιος ο Ολυμπιακός, έχοντας πετύχει ηδη μια φορά το ακατόρθωτο την προηγούμενη σεζόν.


ΥΓ> Για να συμπληρώσω κάτι, οποιος θέλει ας διαβάσει το αντιστοιχο Thread πριν τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ πέρσι που ολοι ειχαν ως φαβορι την ΤΣΣΚΑ, Ολυμπιακοι και Παναθηναικοι, ολοι μιλούσαν για τον άχαστο σε final 4 Μεσίνα, που ηταν αδύνατο να την πατήσει απο τον πρωτάρη Μπαρτζώκα και ολοι φοβόντουσαν οτι θα πάρει και σφυρίγματα η ΤΣΣΚΑ>
αυτα για την ιστορια
Zoys
QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 17:29 ) *
Η ρεάλ πέρυσι αυτό ήταν.Ενα δεκάλεπτο υπερηχητικό 3 καταστρεπτικά αυτο δεν είναι ομάδα.τσίρκο μεντράνο είναι.

Οι διαπιστώσεις σου γίνονται ολοένα και σοβαρότερες.
redleg7
QUOTE (louie @ Mar 9 2014, 17:21 ) *
το καλυτερο φιναλ 4 ηταν αυτο του 2009. δεν υπαρχει καν συγκριση. δειτε ροστερ, ονοματα, ανταγωνιστηκοτητα. τα παντα, απο καθε αποψη.

επισης το 2011 οντως δεν ηταν τοσο δυνατο κι αυτο επειδη εμεις αποκλεισαμε το απολυτο φαβορι που θα επαιζε στην εδρα του σε σειρα αγωνων με μειονεκτημα εδρας κι επειδη ο ολυμπιακος αποκλειστηκε απο την σιενα παλι με μειονεκτημα εδρας.

το περσινο φιναλ 4 ηταν στο μεσο ορο σε δυναμικοτητα αλλα παρακαλω μην αναφερετε τα brand names σαν επιχειρημα απο την στιγμη που ελειπε παναθηναικος και μακκαμπι.

και ξεκαθαριστε επιτελους τι εννοειτε brand names. στο ιδιο σχολιο redleg αναφερεις την ρεαλ σαν μεγαλο brand name ,παροτι εχει να παρει τιτλο ποσα χρονια και κατεκτησε τους 7 απο τους 8 πριν την καθιερωση τριποντου, αλλα κοροιδευεις ταυτοχρονα καντου και βαρεζε... πως γινεται αυτο; τα μεγαλυτερα brand name στην ευρωπη σε συνδυασμο τιτλων, δυναμικοτητας, διαρκειας και γενικα ονοματος ειναι οπως και να το κανουμε παναθηναικος, τσσκα και μακκαμπι.

υγ: η περσινη ρεαλ δεν εχει καμια σχεση με την φετινη. περσι ο παναθηναικος την πετυχε σε κακη περιοδο για εμας και την κερδισε 2 φορες στις 4, την μια εκτος εδρας.



Σαφως και οπως εξηγω πιο πανω σεβομαι την ιστορικη διαδρομη της καθε ομαδας!Αν δεις απαντησα σε ενα ομοιδεατη σου που ανεφερε την Ρεαλ και την απαξιωσε γιατι πηρε καποτε καποια ¨προιστορικα¨ ευρωπαικα πρωταθληματα.Θα θες να σε απαξιωνουν ετσι σε 30 χρονια?Οχι προφανως.

Οσον αφορα την περσινη Ρεαλ ειναι η ιδια ομαδα και επαιξε το ιδιο ομορφο μπασκετ μεχρι τον τελικο.Απλα φετος εχει πολυ πιο βατο προγραμμα σε σχεση με περσι.
katharop
QUOTE (louie @ Mar 9 2014, 17:32 ) *
παντως για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους ενα ευρωπαικο ειναι ενα ευρωπαικο. δεν μετραει παραπανω αν ειναι το πιο δυνατο φιναλ 4 ή λιγοτερο αν ειναι αδυναμο. με την ιδια λογικη να ειμασταν εμεις να το παιρναμε αμα ηταν ευκολο...

οπως επισης απο την αλλη μερια το btb(ή οποια αλλη ορθογραφια εχει) ειναι 2 ευρωπαικα. ουτε μετρανε για παραπανω επειδη ειναι συνεχομενα ουτε τπτ.

είπα εγώ οτι δεν μετράει το ευρωπαικό βρε παιδιά?είδατε να έγραψα κάπου κατι τετιο.Η αναφορά μου ήταν σαφής.Ο μπαρτζώκας πηρε ετοιμη ομάδα απο τον ιβκοβιτς η οποία πήγαινε στον αυτόματο πιλότο και επειδή το προπέρσινο επιπεδο της ελ ήταν σαφώς μεγαλύτερο απο το περσινό το σήκωσε χωρις να κάνει κατι σπουδαίο σαν προπονητής.Στον μπαρτζώκα ήταν η αναφορά.ΤΟν θεωρώ κάκιστο προπονητή οπως και τον δικό μας τον πεδουλάκη.Αυτήν την στιγμή σαν ελλάδα έχουμε μόνο εναν αξιόλογο και ακούει στο όνομα ιτούδης.Απο κει αρχισε η όλη συζητηση.Οσο για τον φίλο που αναφέρει οτι μιλάω με ατάκες πρασινοφρουρού αυτός ήταν ακόμα χειρότερος καθώς εγώ μιλάω με επιχειρήματα 3-4 λινκ αρκούν ενώ εσυ με ειρωνείες στα λεγομενά μου
redleg7
QUOTE (katharop @ Mar 9 2014, 17:29 ) *
.Ενα δεκάλεπτο υπερηχητικό 3 καταστρεπτικά αυτο δεν είναι ομάδα.τσίρκο μεντράνο είναι.

Πες οτι τρολαρεις τοση ωρα και απανταμε και σοβαρα.
louie
QUOTE (rankin @ Mar 9 2014, 17:33 ) *
Συμφωνώ οτι το F4 του 2009 ήταν το ποιο δυνατό που μπορώ να θυμηθώ τα τελευταία χρόνια. Ημουν εκεί και το ειδα και απο κοντά. Φοβερό τουρνουά

Το 2011 επίσης ηταν το πιο αδύναμο που μπορώ να θυμηθώ. να σημειώσω εδώ για την ιστορία, οτι ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε με πλεονέκτημα έδρας απο τη Σιενα εκείνη τη χρονιά, και οχι με μειονέκτημα.

Το τουρνουά του 2012 ηταν δύσκολο για τον Ολυμπιακό, γιατι υπήρχε το απόλυτο φαβορί που λεγόταν ΤΣΣΚΑ.
Δεν ηταν δύσκολο στα επίπεδα του 2009, αλλα ηταν σχεδόν απίθανο να το πάρεις αν δεν σε λέγανε ΤΣΣΚΑ...

Αντιθέτως, το F4 του Λονδίνου ειχε μια πολύ καλή Ρεαλ που ερχόταν με μπολικο αέρα. Μια Μπαρτσελόνα που ειχε ουσιαστικά ζοριστεί για πρώτη φορά σε μια ολοκληρη τη χρονιά, απέναντι στον Παναθηναικο και την ΤΣΣΚΑ που επίσης ειχε μπολικο αέρα στα πανιά της..

Το χαρακτηριστικό αυτου του τουρνουα ηταν οτι και οι 4 ξεκινούσαν με 25% πιθανότητες, αν και θυμάμαι πως τότε, συζητούσαμε και φέρναμε την Ρεαλ ή την ΤΣΣΚΑ ως φαβορί..
Στην πραγματικότητα ηταν εξαιρετικά αμφίρροπο F4, με 4 ομάδες σχεδόν ισάξιες και χωρίς κανενα ονομα εκπληξη.. Ουσιαστικά οι 4 που ηταν απο την αρχή φαβορί για να πάνε Λονδίνο, ηταν και οι 4 που πήγαν.

Για τον Ολυμπιακό, κοιτώντας μακροσκοπικά, ηταν λίγο ευκολότερο το f4 του 2013 απο αυτό του 2012,γιατι ειχε τον αέρα του πρωταθλητή ευρώπης και την απαραίτητη ψυχολογία για να μην "μασήσει" απέναντι σε κανεναν αντίπαλο και καμία ρωσική αρκούδα. Το Final 4 αυτό, το έκανε ευκολότερο για τον εαυτό του ο ιδιος ο Ολυμπιακός, έχοντας πετύχει ηδη μια φορά το ακατόρθωτο την προηγούμενη σεζόν.


ναι αυτο ηθελα να πω ουσιαστικα οτι η σιενα ηταν εκει επειδη απεκλεισε τον ολυμπιακο με μειονεκτημα για εκεινη. οπως ο παναθηναικος απεκλεισε το φαβορι με μειονεκτημα σε σειρα αγωνων. συμφωνω με αυτα που λες. το 2012 η τσσκα πριν ξεκινησει το φιναλ 4 μονο που δεν της ειχαν κανει την απονομη αλλα και στον ημιτελικο απο εμας με τερατα περασε στον ποντο. ροστερ ασυλληπτο παντως.

τεσπα τσαμπα η συζητηση. ενα ευρωπαικο ειναι ενα ευρωπαικο. ουτε εναμιση, ουτε μισο.
katharop
QUOTE (Zoys @ Mar 9 2014, 17:35 ) *
Οι διαπιστώσεις σου γίνονται ολοένα και σοβαρότερες.

συγγνωμη αλλα μια ομάδα η οποία σε 4 μάτς,οχι σε ένα,εντος εκτος έδρας δυσκολεύεται παρα πολύ να νικήσει την ομάδα του πεδουλακη πανκο μπανκς καπόνο και λοιπών μόνο σοβαρή ομάδα δεν την λέω.Επίσης δεν έχω σε καμία εκτίμηση τον λάσο.

επίσης ενώ εκανα ενα πόστ 6 σειρών στάθηκες στις τελευταίες 2 λέξεις που τις πρόσθεσα για έμφαση για να αποδείξεις οτι δεν έχω επιχειρήματα και διέγραψες απο το quote το υπόλοιπο κείμενο.
erwi grey
QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 23:37 ) *
Η αναφορά μου ήταν σαφής.Ο μπαρτζώκας πηρε ετοιμη ομάδα απο τον ιβκοβιτς η οποία πήγαινε στον αυτόματο πιλότο και επειδή το προπέρσινο επιπεδο της ελ ήταν σαφώς μεγαλύτερο απο το περσινό το σήκωσε χωρις να κάνει κατι σπουδαίο σαν προπονητής.Στον μπαρτζώκα ήταν η αναφορά.ΤΟν θεωρώ κάκιστο προπονητή οπως και τον δικό μας τον πεδουλάκη.

Φιλε μηπως εισαι ο Αντιτς?
rankin
το έγραψα και πρίν:

οποιος θέλει ας διαβάσει το αντιστοιχο Thread πριν τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ πέρσι που ολοι ειχαν ως φαβορι την ΤΣΣΚΑ, Ολυμπιακοι και Παναθηναικοι, ολοι μιλούσαν για τον άχαστο σε final 4 Μεσίνα, που ηταν αδύνατο να την πατήσει απο τον πρωτάρη Μπαρτζώκα και ολοι φοβόντουσαν οτι θα πάρει και σφυρίγματα η ΤΣΣΚΑ>
αυτα για την ιστορια

Δεν θυμάμαι ουτε εναν ανθρωπο σοβαρό να λέει οτι ο Ολυμπιακός θα το πάρει περίπατο και στο χαλαρό γιατι οι άλλοι ειναι τσιρκουλα...

Μονο στο χαβαλέ λέγαμε οτι δε μας απασχολεί το δευτερο σερί, αλλά το τρίτο... (για οποιον θυμάται)

Στην πραγματικότητα ο Ολυμπιακός και πάλι ως αουτσάιντερ ειχε πάει εκεί..
Μετά την καταπληκτική εμφάνιση στον ημιτελικό πιστέψαμε οτι μπορει ο Ολυμπιακός να το σηκώσει αλλά και πάλι 50-50 το δίναμε

QUOTE(erwi grey @ Mar 9 2014, 17:41 ) *
Φιλε μηπως εισαι ο Αντιτς?

hammer.gif
Quincy
QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 15:39 ) *
συγγνωμη αλλα μια ομάδα η οποία σε 4 μάτς,οχι σε ένα,εντος εκτος έδρας δυσκολεύεται παρα πολύ να νικήσει την ομάδα του πεδουλακη πανκο μπανκς καπόνο και λοιπών μόνο σοβαρή ομάδα δεν την λέω.Επίσης δεν έχω σε καμία εκτίμηση τον λάσο.



Και η ΤΣΣΚΑ όμως που την κέρδισε 2 φορές την ομάδα του Πεδουλακη υποβαθμίζεται. Δεν σε πιάνουμε από πουθενά smiley.gif
Zoys
QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 17:39 ) *
συγγνωμη αλλα μια ομάδα η οποία σε 4 μάτς,οχι σε ένα,εντος εκτος έδρας δυσκολεύεται παρα πολύ να νικήσει την ομάδα του πεδουλακη πανκο μπανκς καπόνο και λοιπών μόνο σοβαρή ομάδα δεν την λέω.Επίσης δεν έχω σε καμία εκτίμηση τον λάσο.

Άρα και η Μπαρτσελόνα της πλάκας ήταν που χρειάστηκε 5 αγώνες και πολύ έντονη προσπάθεια γαρνιρισμένη με διαιτητική εύνοια για να υπερκεράσει το εμπόδιο του μυρωδιά του Πεδουλάκη στους 8. Τώρα, σοβαρά, το γεγονός ότι η Ρεάλ σε 4 αγώνες με τον Παναθηναϊκό γνώρισε 2 ήττες είναι απόδειξη ότι έγινε... Λαμποράλ Κούτσα του Σκαριόλο - γιατί έτσι νομίζω την περιέγραψες παραπάνω. Αλήθεια και φέτος έτσι την βλέπεις τη Ρεάλ; Γιατί θεαματικές αλλαγές τόσο στο ρόστερ όσο και στο μπάσκετ που παίζει δεν έχει.
redleg7
QUOTE (katharop @ Mar 9 2014, 17:39 ) *
συγγνωμη αλλα μια ομάδα η οποία σε 4 μάτς,οχι σε ένα,εντος εκτος έδρας δυσκολεύεται παρα πολύ να νικήσει την ομάδα του πεδουλακη πανκο μπανκς καπόνο και λοιπών μόνο σοβαρή ομάδα δεν την λέω.Επίσης δεν έχω σε καμία εκτίμηση τον λάσο.

Οπως δυσκολευτηκε ο Ολυμπιακος απεναντι στον Πεδουλακη.Δεν ταιριαζει το μπασκετ της Ρεαλ και του Ολυμπιακου προφανως σ αυτο το στυλ.Μειωνεται η αξια των ομαδων μ αυτο το αντεπιχειρημα που παραθετεις?Ο Ολυμπιακος κερδισε την πρωτη Ευρωλιγκα στην μορφη αυτη με το Τοπ 16 με αυτο τον μαραθωνιο παιχνιδιων χωρις δευτερο ψηλο μιας και ο Ντορσι αποχωρησε και χωρις τον καλυτερο περιφερειακο αμυντικο του.Κερδισε ενα φαιναλ φορ με τεραστια ονοματα (και αυτα περι χαμενης αιγλης της Ρεαλ κλπ τα ακουω βερεσε απ την στιγμη πυο μπασκετ παιζει η ομαδα και οχι η αδεια φανελα που βλεπουμε στο ταβανι) και το κερδισε με τον πλεον εμφατικο τροπο κερδιζοντας τους ΠΑΝΤΕΣ τουλαχιστον απο μια φορα εκτος της Μπαρτσελονα.
Zoys
QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 17:39 ) *
επίσης ενώ εκανα ενα πόστ 6 σειρών στάθηκες στις τελευταίες 2 λέξεις που τις πρόσθεσα για έμφαση για να αποδείξεις οτι δεν έχω επιχειρήματα και διέγραψες απο το quote το υπόλοιπο κείμενο.

Το κομμάτι που κράτησα με ξεπερνούσε, τα υπόλοιπα είναι σχετικά συζητήσιμα. Μερικά πράγματα όμως είναι εξόφθαλμα ακραία και ανεδαφικά.
rankin
QUOTE(Zoys @ Mar 9 2014, 17:44 ) *
Αλήθεια και φέτος έτσι την βλέπεις τη Ρεάλ; Γιατί θεαματικές αλλαγές τόσο στο ρόστερ όσο και στο μπάσκετ που παίζει δεν έχει.

Εντάξει, εχει μια σημαντική προσθήκη ... Ντιρκ Μπουρουσης

Αλλα για να λεμε τα πράγματα με το ονομα τους και με βάση τα οσα εχω καταλάβει απο την συζήτηση και τα λεγόμενα του φίλου: αν και εφόσον ο Παναθηναικος δεν πάει φέτος F4, θα ειναι προφανώς ενα ακόμα τουρνουά μούφα.
Καλά τουρνουά ειναι μονο αυτό στα οποία ανεμίζει ο Παναθηναϊκός τα 6 αστέρια του...
Αρα και φέτος η Ρεαλ μάπα θα ειναι, εκτός και αν στο final 4 φτάσει και ο Παναθηναικός, οποτε αυτομάτως θα μεταμορφωθεί σε ενα μπασκετικό μεγαθήριο
katharop
QUOTE (Zoys @ Mar 9 2014, 17:44 ) *
Άρα και η Μπαρτσελόνα της πλάκας ήταν που χρειάστηκε 5 αγώνες και πολύ έντονη προσπάθεια γαρνιρισμένη με διαιτητική εύνοια για να υπερκεράσει το εμπόδιο του μυρωδιά του Πεδουλάκη στους 8. Τώρα, σοβαρά, το γεγονός ότι η Ρεάλ σε 4 αγώνες με τον Παναθηναϊκό γνώρισε 2 ήττες είναι απόδειξη ότι έγινε... Λαμποράλ Κούτσα του Σκαριόλο - γιατί έτσι νομίζω την περιέγραψες παραπάνω. Αλήθεια και φέτος έτσι την βλέπεις τη Ρεάλ; Γιατί θεαματικές αλλαγές τόσο στο ρόστερ όσο και στο μπάσκετ που παίζει δεν έχει.

όχι δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου την ρεάλ φέτος.Δεν προλαβαίνω.είμαι ολη την μέρα στο πανεπιστήμιο και τα βράδια πτυχιακή ίσα που προλαβαίνω να δώ τον δικό μου περιφερόμενο θίασο και να φεύγουν τα ποπ κορν στην τηλεόραση.

Απο κει και πέρα.
No. Player Country Pos. Height Born
8 SADA, VICTOR Spain Guard 1.92 1984
9 HUERTAS, MARCELINHO Brazil Guard 1.90 1983
10 ABRINES, ALEJANDRO Spain Forward 1.97 1993
11 NAVARRO, JUAN CARLOS Spain Guard 1.91 1980
13 JASIKEVICIUS, SARUNAS Lithuania Guard 1.93 1976
14 TODOROVIC, MARKO Montenegro Forward 2.08 1992
18 WALLACE, C.J. USA Forward 2.06 1982
20 INGLES, JOE Australia Forward 2.03 1987
22 RABASEDA, XAVIER Spain Forward 2.01 1989
23 HEZONJA, MARIO Croatia Forward 1.98 1995
25 LORBEK, ERAZEM Slovenia Center 2.08 1984
32 JAWAI, NATE Australia Center 2.07 1986
33 MICKEAL, PETE USA Forward 1.97 1978
34 MBAYE, PAPA Senegal Center 2.09 1990
44 TOMIC, ANTE Croatia Center 2.17 1987

ναι το είπα και πάνω αλλα δεν το διάβασες.Η περσίνή μπαρτσελόνα ήταν 3 παίχτες ενας στα 37 ενας στα 33 και ο τόμιτς.το ρόστερ του πεδουλάκη ήταν καλύτερο απο το περσινό της μπαρτσελόνα για αυτό κιόλας είδαμε και την ζώνη που είδαμε απο τον πασκουάλ.
μικαελ τραυματίας ,σάδα ρολίστας αμπρίνες 19 χρονών μην σχολιάσω ολη την χρονιά έκανε μαργαριτάρια με μας θυμήθηκε να παίξει ενα ματς.τοντοροβιτς ξεχασμένος wallace ασχολίαστο,του τζαβάι του κανε πλάκα μέχρι και ο σοφοκλής λόρμπεκ στα τελευταία του .τι έμεινε ναββαρο τομιτς και σαρουνας.Αυτή ήταν η περσινή μπαρτσελόνα.
Zoys
QUOTE(rankin @ Mar 9 2014, 17:48 ) *
Εντάξει, εχει μια σημαντική προσθήκη ... Ντιρκ Μπουρουσης

Ντάξει, μόνο αυτή ήταν η σοβαρή αλλαγή στο ρόστερ. Και στην τελική αντικαταστάτης του Mirza είναι, μόνο καλύτερος θα μπορούσε να είναι de facto. tongue.gif
louie
QUOTE (redleg7 @ Mar 9 2014, 17:35 ) *
Σαφως και οπως εξηγω πιο πανω σεβομαι την ιστορικη διαδρομη της καθε ομαδας!Αν δεις απαντησα σε ενα ομοιδεατη σου που ανεφερε την Ρεαλ και την απαξιωσε γιατι πηρε καποτε καποια ¨προιστορικα¨ ευρωπαικα πρωταθληματα.Θα θες να σε απαξιωνουν ετσι σε 30 χρονια?Οχι προφανως.

Οσον αφορα την περσινη Ρεαλ ειναι η ιδια ομαδα και επαιξε το ιδιο ομορφο μπασκετ μεχρι τον τελικο.Απλα φετος εχει πολυ πιο βατο προγραμμα σε σχεση με περσι.


καμια σχεση ομως. τι μπασκετ επαιξε; εγω την θυμαμαι στους μεταξυ μας αγωνες να μην μπορει να σηκωσει κεφαλι. και που μας κερδισε εδω ηταν επειδη εμεις καναμε 6 λεπτα να βαλουμε καλαθι. καμια μπασκεταρα δεν ειχε παιξει. εγω θυμαμαι περσι οταν ειχε περασει ηδη η ρεαλ ημιτελικο κι εμεις ξεραμε οτι αν περναγαμε την μπαρτσα θα πεφταμε μαζι της να λεμε "ευτυχως γιατι την εχουμε". πρωτα απο ολα ο καλυτερος της παιχτης φετος ο σερχιο περσι ηταν ο μισος παιχτης απο οτι ειναι φετος.

και φετος συμφωνω μαζι σου οτι η ρεαλ δεν εχει αποδειξει ακομα τπτ αλλα σιγουρα παιζει πολυ καλυτερα απο περσι και η περσινη ομαδα παιρνει αξια αναδρομικα απο τις φετινες εμφανισεις
yorgos
QUOTE
το ρόστερ του πεδουλάκη ήταν καλύτερο απο το περσινό της μπαρτσελόνα

kill.gif
redleg7
QUOTE (katharop @ Mar 9 2014, 17:51 ) *
το ρόστερ του πεδουλάκη ήταν καλύτερο απο το περσινό της μπαρτσελόνα


Τι εννοεις?

QUOTE (yorgos @ Mar 9 2014, 17:54 ) *
kill.gif


αχαχαχαχαχ κλαιω sad-smiley-009.gif smiley.gif
katharop
QUOTE (redleg7 @ Mar 9 2014, 17:46 ) *
Οπως δυσκολευτηκε ο Ολυμπιακος απεναντι στον Πεδουλακη.Δεν ταιριαζει το μπασκετ της Ρεαλ και του Ολυμπιακου προφανως σ αυτο το στυλ.Μειωνεται η αξια των ομαδων μ αυτο το αντεπιχειρημα που παραθετεις?Ο Ολυμπιακος κερδισε την πρωτη Ευρωλιγκα στην μορφη αυτη με το Τοπ 16 με αυτο τον μαραθωνιο παιχνιδιων χωρις δευτερο ψηλο μιας και ο Ντορσι αποχωρησε και χωρις τον καλυτερο περιφερειακο αμυντικο του.Κερδισε ενα φαιναλ φορ με τεραστια ονοματα (και αυτα περι χαμενης αιγλης της Ρεαλ κλπ τα ακουω βερεσε απ την στιγμη πυο μπασκετ παιζει η ομαδα και οχι η αδεια φανελα που βλεπουμε στο ταβανι) και το κερδισε με τον πλεον εμφατικο τροπο κερδιζοντας τους ΠΑΝΤΕΣ τουλαχιστον απο μια φορα εκτος της Μπαρτσελονα.

μακάρι να υπήρχε το ίδιο σύστημα τοπ 16 και παλαιότερα έτη.γιατι έτσι ούτε το 2008 θα είχε αποκλειστεί ο παναθηναικός ουτε το 2010 και με το επιχείρημα ότι σε σειρά 14 αγώνων είναι δύσκολο για μία τοσο ποιοτική ομάδα να μείνει έξω καθώς και οτι ο παο του ομπράντοβιτς πάντα φορμαριζόταν απο τον μάρτιο και μετά ενδεχομένως θα είχαμε και άλλο ευρωπαικό εκτος απο τα 6.

Για τον άλλον φίλο που είπε για το φετινό.Οχι δεν έχει καμία θέση στο φετινό φ4 ο παναθηναικός.Γιατι υπάρχουν ομάδες με καλύτερο υλικό οι οποίες αποδίδουν και καλύτερα στο γήπεδο.Ομως πέρυσι ο παναθηναικός είχε θεση στο φ4 αυτή της ανύπαρκτης μπαρτσελόνα.Επίσης πέρυσι προερχόταν απο 16 χρόνια συνεχούς κυριαρχίας στο ευρωπαικό στερέωμα.Αλλη η φετινή χρονιά και αλλη η περσινή.
redleg7
QUOTE (louie @ Mar 9 2014, 17:53 ) *
καμια σχεση ομως. τι μπασκετ επαιξε; εγω την θυμαμαι στους μεταξυ μας αγωνες να μην μπορει να σηκωσει κεφαλι. και που μας κερδισε εδω ηταν επειδη εμεις καναμε 6 λεπτα να βαλουμε καλαθι. καμια μπασκεταρα δεν ειχε παιξει. εγω θυμαμαι περσι οταν ειχε περασει ηδη η ρεαλ ημιτελικο κι εμεις ξεραμε οτι αν περναγαμε την μπαρτσα θα πεφταμε μαζι της να λεμε "ευτυχως γιατι την εχουμε". πρωτα απο ολα ο καλυτερος της παιχτης φετος ο σερχιο περσι ηταν ο μισος παιχτης απο οτι ειναι φετος.

και φετος συμφωνω μαζι σου οτι η ρεαλ δεν εχει αποδειξει ακομα τπτ αλλα σιγουρα παιζει πολυ καλυτερα απο περσι και η περσινη ομαδα παιρνει αξια αναδρομικα απο τις φετινες εμφανισεις

Την Ρεαλ περσι την παρακολουθησα αρκετα.Μην κρινεις απ τα μεταξυ σας ματς.Οπως ειπα και πιο πανω δεν ειναι κριτηριο αξιολογησης και παιζει το ιδιο στυλ μπασκετ με τον Ολυμπιακο και προφανως σαν αντιπαλος δεν ταιριαζει με την δικη σου ομαδα.Ομως στο μεγαλυτερο μερος της σεζον επαιξε καλο μπασκετ και επαιζε αριστα στο fast break.Φετος η Ρεαλ θα κριθει ΣΟΒΑΡΑ στο τελος(οπως φυσικα και οι υπολοιπες ομαδες) ομως δεν εχει ιδιαιτερες διαφορες σε σχεση με την περσινη σεζον.
Zoys
QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 17:51 ) *
ναι το είπα και πάνω αλλα δεν το διάβασες.Η περσίνή μπαρτσελόνα ήταν 3 παίχτες ενας στα 37 ενας στα 33 και ο τόμιτς.το ρόστερ του πεδουλάκη ήταν καλύτερο απο το περσινό της μπαρτσελόνα για αυτό κιόλας είδαμε και την ζώνη που είδαμε απο τον πασκουάλ.
μικαελ τραυματίας ,σάδα ρολίστας αμπρίνες 19 χρονών μην σχολιάσω ολη την χρονιά έκανε μαργαριτάρια με μας θυμήθηκε να παίξει ενα ματς.τοντοροβιτς ξεχασμένος wallace ασχολίαστο,του τζαβάι του κανε πλάκα μέχρι και ο σοφοκλής λόρμπεκ στα τελευταία του .τι έμεινε ναββαρο τομιτς και σαρουνας.Αυτή ήταν η περσινή μπαρτσελόνα.

Ούτε εγώ έχω αυταπάτες για την δυναμικότητα της Μπαρτσελόνα πέρυσι, ήταν ένα κλικ χαμηλότερα από την Ρεάλ, φαινόταν να έχει κάνει κοιλιά, αλλά δεν πιστεύω ότι σαν ρόστερ υπολειπόταν του Παναθηναϊκού. Άσχετα αν κάλλιστα όπως πήγαινε η σειρά θα μπορούσε να την πατήσει από τον Πεδουλάκη.
redleg7
QUOTE (katharop @ Mar 9 2014, 17:58 ) *
Για τον άλλον φίλο που είπε για το φετινό.Οχι δεν έχει καμία θέση στο φετινό φ4 ο παναθηναικός.Γιατι υπάρχουν ομάδες με καλύτερο υλικό οι οποίες αποδίδουν και καλύτερα στο γήπεδο.Ομως πέρυσι ο παναθηναικός είχε θεση στο φ4 αυτή της ανύπαρκτης μπαρτσελόνα.Επίσης πέρυσι προερχόταν απο 16 χρόνια συνεχούς κυριαρχίας στο ευρωπαικό στερέωμα.Αλλη η φετινή χρονιά και αλλη η περσινή.

Ειλικρινα ρωταω ξανα (αν τρολαρεις βρε μπαγασα και μας δουλευεις τοση ωρα θα σε παρουμε στο κυνηγι smiley.gif ) πιστευεις οτι η περσινη ομαδα του Παναθηναικου με την εικονα που εβγαλε στην Ευρωπη αξιζε την θεση της Μπαρτσα που εκανε μεχρι και το φαιναλ φορ εκπληκτικη σεζον?Τα ματια σου δεν πονουσαν περσι με την ομαδα σου και πονουσαν με την ομαδα του Πασκουαλ?
katharop
εγώ εχω επιχειρήματα στο οτι το περσινό ρόστερ του πάο είναι καλύτερο της μπαρτσελόνα φάνηκε και στην σειρά 5 παιχνιδιών.πάρτε της θέσης μία μια με βάση τις περσινές ομάδες.Στην μόνη θέση που υπερέχει η μπαρτσελόνα απο τον πάο είναι στο 2 ελέω ναββαρο ειδού και τα ρόστερ.Ας μου αποδείξει κάποιος το αντίθετο.

No. Player Country Pos. Height Born
8 SADA, VICTOR Spain Guard 1.92 1984
9 HUERTAS, MARCELINHO Brazil Guard 1.90 1983
10 ABRINES, ALEJANDRO Spain Forward 1.97 1993
11 NAVARRO, JUAN CARLOS Spain Guard 1.91 1980
13 JASIKEVICIUS, SARUNAS Lithuania Guard 1.93 1976
14 TODOROVIC, MARKO Montenegro Forward 2.08 1992
18 WALLACE, C.J. USA Forward 2.06 1982
20 INGLES, JOE Australia Forward 2.03 1987
22 RABASEDA, XAVIER Spain Forward 2.01 1989
23 HEZONJA, MARIO Croatia Forward 1.98 1995
25 LORBEK, ERAZEM Slovenia Center 2.08 1984
32 JAWAI, NATE Australia Center 2.07 1986
33 MICKEAL, PETE USA Forward 1.97 1978
34 MBAYE, PAPA Senegal Center 2.09 1990
44 TOMIC, ANTE Croatia Center 2.17 1987


6 BRAMOS, MICHAEL Greece Guard 1.96 1987
8 MACIULIS, JONAS Lithuania Forward 1.98 1985
10 UKIC, ROKO Croatia Guard 1.96 1984
11 LASME, STEPHANE Gabon Forward 2.03 1982
12 TSARTSARIS, KOSTAS Greece Forward 2.09 1979
13 DIAMANTIDIS, DIMITRIS Greece Guard 1.96 1980
14 GIST, JAMES USA Forward 2.06 1986
15 BANKS, MARCUS USA Guard 1.88 1981
16 XANTHOPOULOS, VASILIS Greece Guard 1.86 1984
17 GIANNOPOULOS, CHARIS Greece Forward 2.06 1989
18 CHARALAMPOPOULOS, V. Greece Forward 2.02 1997
19 SKORDILIS, GAIOS Greece Center 2.07 1987
21 SCHORTSANITIS, SOFOKLIS Greece Center 2.06 1985
Quincy
QUOTE(katharop @ Mar 9 2014, 16:58 ) *
μακάρι να υπήρχε το ίδιο σύστημα τοπ 16 και παλαιότερα έτη.γιατι έτσι ούτε το 2008 θα είχε αποκλειστεί ο παναθηναικός ουτε το 2010 και με το επιχείρημα ότι σε σειρά 14 αγώνων είναι δύσκολο για μία τοσο ποιοτική ομάδα να μείνει έξω καθώς και οτι ο παο του ομπράντοβιτς πάντα φορμαριζόταν απο τον μάρτιο και μετά ενδεχομένως θα είχαμε και άλλο ευρωπαικό εκτος απο τα 6.



Το αντίθετο θα συνέβαινε!!! Με τόσο κλειστά ροτεισον κατά καιρούς θα πάθαινε κάτι σαν αυτό που έχει η Φενερ φέτος
katharop
QUOTE (redleg7 @ Mar 9 2014, 18:02 ) *
Ειλικρινα ρωταω ξανα (αν τρολαρεις βρε μπαγασα και μας δουλευεις τοση ωρα θα σε παρουμε στο κυνηγι smiley.gif ) πιστευεις οτι η περσινη ομαδα του Παναθηναικου με την εικονα που εβγαλε στην Ευρωπη αξιζε την θεση της Μπαρτσα που εκανε μεχρι και το φαιναλ φορ εκπληκτικη σεζον?Τα ματια σου δεν πονουσαν περσι με την ομαδα σου και πονουσαν με την ομαδα του Πασκουαλ?

άρχισε καλά η μπαρτσελόνα αλλά κατέρευσε στην πορεία επειδή ήταν γερασμένη ομάδα και επειδή είχε πολυ εύκολο πρόγραμμα στην αρχή.Πες μου είδες με ποιους έπαιζε στο τοπ 16 και στην αρχική φάση ή είδες τα 5 μάτς με παναθηναικό?μέχρι και διαιτητική σφαγή χρειάστηκαν για να περάσουν.σου έβαλα και τα ρόστερ απέδειξε μου οτι δεν είμαι ελεφάντας.είδες την ζώνη που επαιξε ο πασκουαλ για 2.5 συνεχόμενα μάτς?

QUOTE (Quincy @ Mar 9 2014, 18:03 ) *
Το αντίθετο θα συνέβαινε!!! Με τόσο κλειστά ροτεισον κατά καιρούς θα πάθαινε κάτι σαν αυτό που έχει η Φενερ φέτος

το να συγκρίνεις την ομάδα που είχε ο ζοτς στον παο με αυτή που έχει στην φενέρ ξεφεύγει απτα πλαίσια του γραφικού.ειδικά δε για τις ομάδες του 2008 και 2010 κλειστό rotation? icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
redleg7
Προφανως η Μπαρτσελονα ειχε καλυτερο ροστερ απ τον Παναθηναικο περσι (οπως και φετος) και μεγαλυτερη ομοιογενεια λογω κορμου και προφανως επαιζε πολυ καλυτερο μπασκετ απ την ομαδα σου.Δεν χρειαζεται να αποδειξει καποιος κατι.
Zoys
QUOTE(louie @ Mar 9 2014, 17:53 ) *
καμια σχεση ομως. τι μπασκετ επαιξε; εγω την θυμαμαι στους μεταξυ μας αγωνες να μην μπορει να σηκωσει κεφαλι. και που μας κερδισε εδω ηταν επειδη εμεις καναμε 6 λεπτα να βαλουμε καλαθι. καμια μπασκεταρα δεν ειχε παιξει. εγω θυμαμαι περσι οταν ειχε περασει ηδη η ρεαλ ημιτελικο κι εμεις ξεραμε οτι αν περναγαμε την μπαρτσα θα πεφταμε μαζι της να λεμε "ευτυχως γιατι την εχουμε". πρωτα απο ολα ο καλυτερος της παιχτης φετος ο σερχιο περσι ηταν ο μισος παιχτης απο οτι ειναι φετος.

Απέναντι στον Παναθηναϊκό του Πεδουλάκη μόνο εύκολο δεν ήταν να παίξει η Ρεάλ το μπάσκετ της. Την δεύτερη φορά που επισκέφθηκε το ΟΑΚΑ στους 16 κατάλαβε ότι θα μπορούσε να επιβάλει την ανωτερότητα της μόνο με αντι-μπάσκετ όπως αυτό που είδαμε στο 54-58...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.