Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Β ΕΘΝΙΚΗ 2013-2014
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Β Εθνική
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
PetranG3
QUOTE(St. Paul @ May 5 2014, 14:42 ) *
7.5 φίλαθλοι, αλλα τι φίλαθλοι, Πρωταθλητές... Πρωταθλητες τον Μάιο στα παρκέ, όχι τον Δεκέμβριο και στα λόγια.

Ξάπλα πάντως, μόνο εμείς οι 7.5 δεν είμαστε.




Ελα να σου πω...Δε θα λες μπουρδες...επειδη εισαι στα πανω σου...

Η ομαδα σου εδωσε δικαιωματα...Οταν ετρεχε στη ΓΑΔΑ και παρακαλουσε να μην ερθουν οι Ιωνικοι στα Εξαρχεια...Ιωνικοι βεβαια ηρθαν με απαγορευση και μπηκαν κανονικα...Απλως δεν εγινε το διπλο...Το γιατι δεν εγινε ειναι αλλη ιστορια...

Η ομαδα σου εδωσε δικαιωματα οταν εχασε στο Περιστερι και εγιναν τα οργια και τελικα ξαναγινε το παιχνιδι...Και ξαναεχασες...

Δικαιωματα ξαναεδωσες, οταν αυτοι που ηττηθηκαν οριακα απο την ομαδα σου...ειπαν...Βλ. Αμυντα, βλ. Δουκα και 1-2 αλλα...


Αντιθετα, τη φετινη σεζον, δεν εχει ακουστει για τον ΙΩΝΙΚΟ το παραμικρο...
Και 3οι τα λενε...


Κι επειδη μιλησες για αλλαζονεια και υπεροψια...Και αναφερονται κι αλλοι ως προς εμας για αλλαζονεια... στα κατ' ιδιαν τους βεβαια, οχι εδω...

Αλλαζονεια, ειναι να εκφραζεις την αισιοδοξια σου επειδη εισαι 1ος, στο τελος του Α' Γυρου;
Εκτος απο σας που δικαιολογημενα, ειπωθηκε οτι ειπωθηκε, δε νομιζω να μειωσαμε καποιον αλλον... ή να μην παραδεχθηκαμε την ανωτεροτητα του (Αμυντας, Μαρουσι κλπ.)

Αλλαζονεια ειναι η πραγματικοτητα; Οτι εχουμε τον πιο μαζικο κοσμο στην κατηγορια;
ΑΛΗΘΕΙΑ το λεω εγω....
2 φορες φετος και μαζεψα 1000ρικο...Πλακα μου κανεις...;
Τι να κανουμε δηλαδη, να τον κρυψουμε για να μη αισθανεσαι ασχημα...


Ο Ιωνικος δεν πηρε το πρωταθλημα οχι λογω αλαζονειας. Αλλα ισως επειδη "εσκασε"...Ισως επειδη δεν ειχε το αντιστοιχο βαθος που ειχαν οι αλλοι 2...Ισως γιατι η μεχρι τωρα πορεια του να ηταν η υπερβαση του...Μπορει και οχι...
Καμια παντως αλλαζονεια....Μια χαρα σκληρη δουλεια γινοταν 10μηνες τωρα στις προπονησεις, χωρις χαλαρωση..


ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ...
Η ομαδα σου ειναι αυτη που ειναι...και μπραβο της...
Η διοικηση σου, δεν ξερω αν εισαι κι εσυ...ειναι αυτη που ειναι...και τα σχολια περιττευουν...



Κι επειδη τωρα ειδα τη διορθωση που εκανες...ως προς το 2ο σκελος..."Κοντυνε" το...γιατι τα γραπτα μενουν και διαβαζουν αρκετοι...και απο ενα σημειο και μετα ειναι γνωστος ο νικαιωτικος "πολιτισμος" και το "ηθος" των φιλαθλων του Ιωνικου...(για σενα το λεω, για να σε προστατεψω)....

Κι οταν ειπα για ημερομηνια ληξης...ΕΣΕΝΑ εννοουσα...Που μπηκες τωρα...Εγραψες τα δικα σου και προσεχως θα μας κουνησεις μαντηλι..

Αυτα...
St. Paul
Nαί μπήκα τώρα κι έγραψα τα δικά μου. Είναι κακό αυτό? Όλο το χειμώνα μιλάγατε μόνο για Ιωνικό κι Εθνικό και τελειως απαξιωτικά για τον Αετό, που ναι δεν έχει ούτε κόσμο, ούτε ιστορία, και ούτε μεγάλο μέλλον. Αυτή η ομάδα όμως τερμάτισε πάνω απο σένα με δύο νίκες διαφορά και πρωταθλήτρια. Για τα οπάδικα που λες, δεν ξέρω κι ούτε με νοιάζει να μάθω, ποιός πηγε στη ΓΑΔΑ και τι έκανε. Δεν ασχολούμαι με αυτά.
Όπως είπες κι εσύ, τα γραπτά μένουν, κι όταν κοροιδεύεις κάποιον (ορτίκια, πέρδικες, κτλ) όταν διαψευστείς θα έρθει κι η απάντηση. Τότε ήσασταν εσείς απο πάνω και τα γράφατε όλα αυτα. Τώρα ειμαι εγώ, εστω και για λίγο.
PetranG3
QUOTE(St. Paul @ May 5 2014, 15:05 ) *
Για τα οπάδικα που λες, δεν ξέρω κι ούτε με νοιάζει να μάθω, ποιός πηγε στη ΓΑΔΑ και τι έκανε. Δεν ασχολούμαι με αυτά.



Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΣΟΥ ΠΗΓΕ ΣΤΗ ΓΑΔΑ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΣΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΙΩΝΙΚΩΝ, ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΑΡΙΩΖΟΙ, ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ ! ! ! !

Κι αφου μας την ειπες και χαρηκες... Και ειπε ο καθενας τα δικα του...Να μην το κουραζουμε αλλο...
gate14
Αν υπηρχαν εσωτερικα στον Αετο , τοτε αξιζουν 2πλα μπραβο στον Παπαμαρκο και στους παικτες γιατι φανηκε οτι στο παρκε τα ειχαν ξεχασει ολα και δεν ηταν απλα μια ομαδα αλλα μια οικογενεια.
Με εμας ηρθαν μας αποπλανησαν και εφυγαν ....μαγκια τους
Και τωρα εμεις περιμενουμε το μπαραζ και ο Ιωνικος το φαξ της ΕΟΚ αν κερδισει την Δοξα

aionio talento
QUOTE(PetranG3 @ May 5 2014, 13:08 ) *
Ελα να σου πω...Δε θα λες μπουρδες...επειδη εισαι στα πανω σου...

Η ομαδα σου εδωσε δικαιωματα...Οταν ετρεχε στη ΓΑΔΑ και παρακαλουσε να μην ερθουν οι Ιωνικοι στα Εξαρχεια...Ιωνικοι βεβαια ηρθαν με απαγορευση και μπηκαν κανονικα...Απλως δεν εγινε το διπλο...Το γιατι δεν εγινε ειναι αλλη ιστορια...

Η ομαδα σου εδωσε δικαιωματα οταν εχασε στο Περιστερι και εγιναν τα οργια και τελικα ξαναγινε το παιχνιδι...Και ξαναεχασες...

Δικαιωματα ξαναεδωσες, οταν αυτοι που ηττηθηκαν οριακα απο την ομαδα σου...ειπαν...Βλ. Αμυντα, βλ. Δουκα και 1-2 αλλα...


Αντιθετα, τη φετινη σεζον, δεν εχει ακουστει για τον ΙΩΝΙΚΟ το παραμικρο...
Και 3οι τα λενε...


Κι επειδη μιλησες για αλλαζονεια και υπεροψια...Και αναφερονται κι αλλοι ως προς εμας για αλλαζονεια... στα κατ' ιδιαν τους βεβαια, οχι εδω...

Αλλαζονεια, ειναι να εκφραζεις την αισιοδοξια σου επειδη εισαι 1ος, στο τελος του Α' Γυρου;
Εκτος απο σας που δικαιολογημενα, ειπωθηκε οτι ειπωθηκε, δε νομιζω να μειωσαμε καποιον αλλον... ή να μην παραδεχθηκαμε την ανωτεροτητα του (Αμυντας, Μαρουσι κλπ.)

Αλλαζονεια ειναι η πραγματικοτητα; Οτι εχουμε τον πιο μαζικο κοσμο στην κατηγορια;
ΑΛΗΘΕΙΑ το λεω εγω....
2 φορες φετος και μαζεψα 1000ρικο...Πλακα μου κανεις...;
Τι να κανουμε δηλαδη, να τον κρυψουμε για να μη αισθανεσαι ασχημα...


Ο Ιωνικος δεν πηρε το πρωταθλημα οχι λογω αλαζονειας. Αλλα ισως επειδη "εσκασε"...Ισως επειδη δεν ειχε το αντιστοιχο βαθος που ειχαν οι αλλοι 2...Ισως γιατι η μεχρι τωρα πορεια του να ηταν η υπερβαση του...Μπορει και οχι...
Καμια παντως αλλαζονεια....Μια χαρα σκληρη δουλεια γινοταν 10μηνες τωρα στις προπονησεις, χωρις χαλαρωση..


ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ...
Η ομαδα σου ειναι αυτη που ειναι...και μπραβο της...
Η διοικηση σου, δεν ξερω αν εισαι κι εσυ...ειναι αυτη που ειναι...και τα σχολια περιττευουν...



Κι επειδη τωρα ειδα τη διορθωση που εκανες...ως προς το 2ο σκελος..."Κοντυνε" το...γιατι τα γραπτα μενουν και διαβαζουν αρκετοι...και απο ενα σημειο και μετα ειναι γνωστος ο νικαιωτικος "πολιτισμος" και το "ηθος" των φιλαθλων του Ιωνικου...(για σενα το λεω, για να σε προστατεψω)....

Κι οταν ειπα για ημερομηνια ληξης...ΕΣΕΝΑ εννοουσα...Που μπηκες τωρα...Εγραψες τα δικα σου και προσεχως θα μας κουνησεις μαντηλι..

Αυτα...



Eκτος οτι το 1000ρικο που μαζεψες (Αληθινο νουμερο εδω και πολλα πολλα χρονια και μπραβο σας) δεν ''δινει'' ΚΑΜΙΑ ανοδο
για τον απλουστατο λογο οτι ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΠΑΣΚΕΤ . . ΄΄οι'' του Αετου η εστω ''ο'' του Αετου που εκανε την εμφανιση του
μολις χθες δικαιουται σημερα να πανηγυριζει και απ οσο διαβαζω ποτε δεν ειπε κατι για τα 1000 ατομα που πανε στον Πλατωνα
και στηριζουν την ομαδα ! Εσεις λετε για τους 7 η 5 η δεν ξερω εγω ποσους πανε η ''δεν'' πανε στο Στρεφη !!

Ηρεμια και αυτοκριτικη θελει απο ολους ! και απο αυτους που ανεβηκαν και απο αυτους που επεσαν - εχασαν την ανοδο
στο παρα 5 η παρα τις υψηλοτατες προσδοκιες λογω ροστερ (Μαρουσι) δεν πλησιασαν ποτε Ανοδο κλπ κλπ !

Την ομαδα του Αετου την εχω παιξει αντιπαλος στα τοπικα οταν διεκδικουσαμε Ανοδο στην Α εσκα απο το 2008 οπου και
τοτε ειχε τον ιδιο Παραγοντα που εχει και σημερα (ευτυχως ανεβηκαμε τοτε και οι 2 ) και τον ιδιο κοσμο η ''μη'' κοσμο !
Ακουω διαφορα εδω και χρονια γι αυτους ! δεν εχω λογο ουτε να υποστηριξω ουτε να απαξιωσω ! Σιγουρα υπαρχει ''αληθεια''
οσον αφορα καποια . . εκτος παρκε αλλα μια ομαδα Β τοπικου για να φτανει να παιζει Α2 μεσα σε μια 5ετια ε δεν μπορει ???
Κατι θα κανει σωστα και σιγουρα η αξια τους σαν ομαδα δεν θα επρεπε να ''κρινεται'' απο το ποτε και ποσοι πανε την κυριακη
στο γηπεδο οταν μαλιστα εσεις που τα λετε (Ιωνικοι) Γνωριζετε το αθλημα και δεν ειστε περαστικοι η φωτοβολιδες !!
PetranG3
QUOTE(aionio talento @ May 5 2014, 15:40 ) *
Eκτος οτι το 1000ρικο που μαζεψες (Αληθινο νουμερο εδω και πολλα πολλα χρονια και μπραβο σας) δεν ''δινει'' ΚΑΜΙΑ ανοδο
για τον απλουστατο λογο οτι ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΠΑΣΚΕΤ . . ΄΄οι'' του Αετου η εστω ''ο'' του Αετου που εκανε την εμφανιση του
μολις χθες δικαιουται σημερα να πανηγυριζει και απ οσο διαβαζω ποτε δεν ειπε κατι για τα 1000 ατομα που πανε στον Πλατωνα
και στηριζουν την ομαδα ! Εσεις λετε για τους 7 η 5 η δεν ξερω εγω ποσους πανε η ''δεν'' πανε στο Στρεφη !!



Μα δεν ειπα οτι θα ανεβαινα λογω κοσμου....
Απαντησα στις κατηγοριες για αλλαζονεια... Το αν εχω αρκετο κοσμο, και το λεω, αυτο δεν συνιστα καμια αλλαζονεια αιωνιο ταλεντο...Αυτο προσπαθω να πω.....

Δεν ειπα οτι λογω κοσμου, επρεπε να ανεβω...

Και ειδικα για τον Αετο, το λεω και το ξαναλεω, γιατι το συγκριτικο πλεονεκτημα μου, προσπαθησαν καποιοι να μου το στερησουν αδικως....
Παντα σιχαινομουν την εξισωση προς τα κατω....Γι αυτο και η εκρηξη ως προς αυτο...



Την αυτοκριτικη μας την εχουμε κανει πολλακις...
Τα ματια απλα αρνουμαστε να κλεισουμε...

Δεν εχω μομφη για την ομαδα, αιωνιο ταλεντο....
Οτι ειπα πιο πανω και με καλυψε και ο μπασκετικος...Αυτα...
Blue1965White
Για εμάς τους Ιωνικούς έπρεπε να είναι στιγμές περισυλλογής. Πολλά λόγια και δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει η διάθεση για τον παραπάνω διάλογο.
aionio talento
QUOTE(Blue1965White @ May 5 2014, 13:00 ) *
Για εμάς τους Ιωνικούς έπρεπε να είναι στιγμές περισυλλογής. Πολλά λόγια και δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει η διάθεση για τον παραπάνω διάλογο.



+ 1
giolit
Κατ'αρχήν συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες της Β' Εθνικής του νοτίου ομίλου για το πολύ συναρπαστικό πρωτάθλημα που χάρισαν φέτος στο μπασκετικό κοινό.
Κατά δεύτερον και το λέω ως πρώην παίχτης και νυν απλός θεατής και χωρίς να έχω απολύτως καμία διάθεση να δημιουργήσω επιπλέον ίντριγκες στο φόρουμ, δικαιολογώ απόλυτα την αντίδραση του st.paul γιατί οτιδήποτε και να είχε συμβεί δεν δικαιολογεί ΚΑΝΕΝΑΝ να υποτιμάει και να μειώνει μια ομάδα ασχέτως αν έχει ιστορία ή όχι και μιλάει για Αετούς και Πέρδικες, το παρακολουθήσαμε όλοι κατα την διάρκεια της χρονιάς σε αυτό το φόρουμ. Δικαιολογημένα επομένως για εμένα ήρθε η πληρωμένη απάντηση αφού ο Αετός (ή Πέρδικα όπως την ονομάζατε) κέρδισε ΣΤΟ ΠΑΡΚΕ το πρωτάθλημα. Αυτά από έναν ουδέτερο.
gspara
Παρακαλω πολυ να σταματησει εδω αυτη η ανουσια κοντρα και να ασχοληθουμε με μπασκετικα θεματα.

Βασει του κανονισμου του φορουμ ο χρηστης margiou3 τιμωρειται με +1 φαουλ για ασεμνο χαρακτηρισμο.
Reggie_
Καλημερα στην παρεα...

Συγχαρητήρια σε ολες τις ομαδες για την προσπαθεια τους ασχετως του αποτελεσματος. Νομιζω αξιος πρωταθλητης ο Αετος,ειχε την καλυτερη ομαδα κατα την αποψη μου. Ο Εθνικος με βαση το ροστερ του αξιζε θεση στην δυαδα οπως κ ο Ιωνικος που ομως πληρωσε πολυ ακριβα το ντεφορμαρισμα των τελευταιων δυο μηνων. Γενικως νομιζω η τελικη εικονα της βαθμολογιας ειναι σωστη εκτος απο μιας ..ομαδας αλλα επειδη ειναι καθαρα προσωπικη αποψη δεν θα την αναφερω..

Οσο για την ομαδα μου,οταν για εξι μηνες δεν μπορεις να παρεις τα ματς που σου χρειαζονται με ανταγωνιστες,επομενο ειναι να το πληρωσεις..
Ευχομαι κ ελπιζω η επομενη μερα μας να ειναι καλυτερη κ η παραμονη μας στην Γ' οσο πιο συντομη γινεται!
Jabar
*Το ρεπορτάζ του ΚΟΧ επιμελείται η Ειρήνη Κουμουτσέα.


Πέφτοντας, η αυλαία του φετινού πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής, βρήκε τον Χολαργό να επικρατεί του Πόλις Καλλιθέας και να παραμένει για δεύτερη συνεχή χρονιά στην κατηγορία. Αυτός ήταν και εξ αρχής ο στόχος της ομάδας, λόγω συγκυριών αλλά και ισχυρών αντιπάλων. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα είχε στο ρόστερ της 7 παίκτες κάτω των 22 ετών. Η παραμονή κρίθηκε στην τελευταία αγωνιστική και ευτυχώς οι άνθρωποι του Χολαργού χαμογέλασαν στο τέλος. Παίκτες, προπονητές, διοίκηση, βοήθησαν ο καθένας από το πόστο του στην φετινή πορεία του Χολαργού.
Πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Νίκος Πρίτσος με 273 πόντους (με μέσο όρο ανά αγώνα 11 πόντους) και δεύτερος ο Ηλίας Σοφρωνάς με 232 πόντους.


Για την φετινή πορεία του Κ.Ο. Χολαργού μίλησαν ο προπονητής Σάββας Κατσούνης και ο αρχηγός Μάκης Κιαπέκος.


Σάββας Κατσούνης:

«Αυτό που κάναμε φέτος με τον Χολαργό ήταν πολύ μεγάλη επιτυχία. Όταν ξεκινούσε η χρονιά, κανείς δεν πίστευε ότι αυτή η ομάδα μπορεί να σωθεί. Ήταν μια πολύ δύσκολη χρονιά με πολλές διακυμάνσεις αλλά τελικά «έδεσε το γλυκό». Με τρομερή προσπάθεια απ’ όλους φτάσαμε στην επίτευξη του στόχου μας. Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν στις δυσκολίες της κατάστασης, αλλά και στις δικές μου παραξενιές και καταφέραμε αυτόν τον- κατ’ εμένα- άθλο. Νομίζω ότι όλα τα παιδιά αλλά και η ομάδα, βγήκαν κερδισμένοι απ’ αυτό. Μιας και τελείωσε η χρονιά, θα ήθελα να πω δημόσια ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που συνεργάστηκαν άψογα καθ’ όλη την διάρκεια του πρωταθλήματος. Φέτος περάσαμε δύσκολες στιγμές και τους πίεσα κι εγώ πολύ, ίσως κάποιες φορές τους έφερα και στα όρια τους, αλλά παρ’ όλα αυτά ανταποκρίθηκαν σωστά. Κι αυτό συνέβη νομίζω επειδή κατάλαβαν ότι ήταν για το δικό τους καλό, αλλά και της ομάδας, γι’ αυτό και πιστώνονται όλοι μαζί την φετινή επιτυχία του Χολαργού».


Μάκης Κιαπέκος:

«Κατ’ αρχήν θέλω να πω ένα τεράστιο μπράβο στα παιδιά για την υπερπροσπάθεια που έκαναν όλη την χρονιά αλλά και για την πίστη που έδειξαν μέχρι την τελευταία αγωνιστική. Η χρονιά ήταν γεμάτη εμπόδια και δυσκολίες, με αποκορύφωμα κάποιους κομβικούς αγώνες, τους οποίους χάσαμε καθαρά από απειρία. Παρ’ όλα αυτά, εμείς κάθε Κυριακή παίζαμε έναν τελικό ανεξαρτήτως αντιπάλου. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το καλοκαίρι οι περισσότεροι, μας είχαν ίσως και το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό, αλλά αποδείξαμε περίτρανα ότι ανήκουμε εδώ και με την δουλειά μέσα στο γήπεδο καταφέραμε να ανατρέψουμε όλα τα εις βάρος μας προγνωστικά. Πιστεύω πως όλα τα νέα παιδιά της ομάδας μπορούν να είναι πρωταγωνιστές στις μεγάλες κατηγορίες τα επόμενα χρόνια γιατί εκτός από ταλέντο έχουν και την «μαγκιά» να το κάνουν όπως το έκαναν και φέτος. Υπήρχαν αρκετά παιδιά που στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ήταν συγκλονιστικοί και αγωνιζόντουσαν λες και είχαν χρόνια εμπειρίας. Θέλω να προσθέσω για τα νέα παιδιά ότι η χρονιά δεν έχει τελειώσει ακόμα, καθώς θα συνεχίζουν να αγωνίζονται με την ομάδα των νέων (U22) στην τελική φάση. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον προπονητή μας, το Σάββα Κατσούνη, αλλά και τον συνεργάτη του, τον Άρη Καλλιά (προπονητής νέων) για την σκληρή δουλειά που κατέβαλαν αλλά και για την πίστη που έδειξαν στην ομάδα όλη την χρονιά και στην διοίκηση για την στήριξή της. Τέλος, αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον επί πολλά χρόνια έφορο της ομάδας τον Δημήτρη Καλκάνη, ο οποίος πραγματικά φέτος έδωσε τα πάντα γι’ αυτήν την ομάδα και ήταν δίπλα μας».


H τελική βαθμολογία


1.Αετός 48 (22-4)
———————
2.Eθνικός 48 (22-4)
———————
3.Ιωνικός Νικαίας 46 (20-6)
4.Πανερυθραϊκός 42 (16-10)
5.Ηράκλειο 41 (15-11)
6.Αμύντας 41 (15-11)
7.Μαρούσι 40 (14-12)
8.Χολαργός 38 (12-14)
9.Περιστέρι 38 (12-14)
10.Δούκας 37 (11-15)
————————-
11.Ένωση Ιλίου 37 (11-15)
12.Νήαρ Ηστ 35 (9-17)
13.Ιωνικός Ν.Φ 28 (2-24)
14.Πόλις Καλλιθέας 27 (1-25)












Reporter1983
Νότιος όμιλος
1. Σωκράτης Γκιζόγιαννης Ηράκλειο 438
2. Νίκος Ψυλέας Εθνικός 401
3. Δημήτρης Κατιάκος Αετός 397
4. Θέμης Κουπίδης Μαρούσι 393
5. Γιώργος Κασπαριάν Πόλις Καλλιθέας 390
6. Κώστας Μπασδέκης Ιωνικός Ν.Φ. 388
7. Νίκος Βούλγαρης Περιστέρι 384
8. Χρήστος Ντακούλιας Ιωνικός Νίκαιας 381
9. Πέτρος Καραμπάς Νήαρ Ηστ 379
-. Γιάννης Ροδοστόγλου Ενωση Ιλίου 379


Βόρειος όμιλος
1. Δημήτρης Ντισλής Ηρακλής Κοζάνης 579
2. Αντώνης Γκοντόπουλος Πιερικός Αρχέλαος 496
3. Τάσος Δημητριάδης Λιβαδειά 486
4. Βαγγέλης Σκλάβος Δόξα Λευκάδας 478
5. Γιάννης Μανδαλάκης Νίκη Βόλου 464
6. Χριστόδουλος Καράβολας Αιγάλεω 450
7. Γιάννης Κυριακόπουλος Δόξα Λευκάδας 446
8. Δημήτρης Μπόγδανος Νίκη Βόλου 415
9. Βασίλης Κόττας Αργος Ορεστικό 385
10. Χάρης Βοϊβατόπουλος Ελευθερούπολη 370

Πηγη: Infobasket, Λεωνιδας Πιστιολης
Jabar
QUOTE(basketikos @ May 5 2014, 14:55 ) *
Δυστυχώς τα συγχαρητηρια πανε μονο στους αθλητες του Αετου: μπραβο παιδια γιατι με ολα αυτα που αντιμετωπισατε στο εσωτερικο της ομάδας που αγωνισθηκατε η επιτυχια σας ειναι διπλη.
Εξ αλλου οι ομαδες-παραγοντας εχουν ημερομηνια ληξης....

Να κάνω και μία δική μου ανασκόπηση ξεκινώντας από τον ΑΕΤΟ.
Με τον ΑΕΤΟ έχουμε κάποια συνύπαρξη στις κατηγορίες και οι δυό ομάδες ΕΣΚΑ . Μία χρονιά παίξαμε την παραμονή μας κόντρα στον ΑΕΤΟ που είχε υποβιβαστεί . Κερδίασαμε με τρίποντο τα τελευταία δευτερόλεπτα. Αυτό μας έκανε καλό μας συσπείρωσε. Εκτίμησα ιδιαίτερα το ότι το έπαιξαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.Απέναντι στις ομάδες της ΕΣΚΑ , που τόσα χρόνια συνυπήρξαμε έχουμε συναισθήματα ,θετικά η αρνητικά. Ό ΑΕΤΟΣ δεν είναι από τις ομάδες που συμπαθώ.
Εξηγώ γιατί :
1. Ουσιαστικά δεν καλλιεργεί το άθλημα. Στου Στρέφη, όσα παιδάκια είδα, φόραγαν φανέλλα Αστέρα Εξαρχείων. Άρα η προσφορά στο άθλημα και την νεολαία περιορισμένη.
2.Δεν φρόντισε να βρεί, να συνενωθεί με μία ομάδα κάποιου δήμου ,έτσι ώστε να αποκτήσει πρόσβαση σε τοπική κοινωνία και προσφορά στη κοινότητα. Η απουσία κόσμου ,που προέρχεται από μητρικό σωματείο με ποδόσφαιρο (μιλάω γενικά δεν εννοώ Ιωνικό που έχει την δική του τεράστια μπασκετική ιστορία) δεν μου λέει πολλά . Η απουσία όμως της προσπάθειας να δημιουργηθεί πυρήνας ανθρώπων που να αγαπήσουν το σωματείο και να διασφαλίσουν την συνέχεια μίας προσπάθειας, μου λέει. Σε τελευταία ανάλυση αδικεί την προσπάθεια.
3.Θεωρώ δεδομένη την αγάπη του προέδρου στο άθλημα,άλλωστε έχει ξοδέψει τα ωραία του λεφτά. Μη μου πείτε χρώσταγε ,χρωστάει κλπ ,κάποια και μάλιστα πολλά έχει κατά καιρούς ξοδέψει. Μάλιστα κατά καιρούς έχει ξοδέψει και τα έχει πετάξει σε πηγάδι. Αν γενικά δεν έχεις τεχνογνωσία στο άθλημα αυτό συμβαίνει. Είμαι αντίθετος σε αυτό το μοντέλο.Αν κάποια από αυτά τα λεφτά πήγαιναν σε ακαδημίες η υποδομές θα μίλαγα για προσφορά στο άθλημα.
4.Όλη η κατάσταση βγάζει μια μουντίλα. Ξέρω ότι μετά από την τεράστια επιτυχία την φετινή ,σίγουρα ένας άνθρωπος που βιώνει μοναχικά ένα ομαδικό άθλημα , συναισθηματικά έχει κτυπήσει κόκκινο και έχει φουσκώσει από υπερηφάνια.Αυτό που πέτυχαν είναι άθλος και δεν θέλει συναισθηματική αντιμετώπιση αλλά τεχνογνωσία. Έχω αμφιβολία αν μπορεί να αισθανθεί το μέγεθος της επιτυχίας και ότι δεν έχει άμεση σύνδεση απόλυτα με τον ίδιο.
Μετά από όλα αυτά θα πείτε ,ότι λυπήθηκα.Έχω να πω ότι χάρηκα απίστευτα.Ο πρωτομάστορας αυτής της ομάδας ο ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΜΑΡΚΟΣ είναι φίλος ,αδελφός και για μένα η εξήγηση της ανόδου.Αυτά τα τέσσερα που ανέφερα παραπάνω ,θα έφταναν πριν δύο χρόνια ο ΑΕΤΟΣ να είναι πρώτος υποψήφιος για πτώση. Η κίνηση ματ του προέδρου ήταν η πρόσληψη του Παπαμάρκου για προπονητή. Να πω την αλήθεια δεν το περίμενα. Σε αυτή την ομάδα ο προπονητής καλείται να κάνει την υπέρβαση. Να διαχειριστεί τους παίκτες και να τους κρατήσει ενωμένους, χωρίς ψυχολογική υποστήριξη μάζας οπαδων, ιστορίας,τεχνογνωσίας διοίκησης.
Αυτά έγραψα πριν δυομιση χρόνια όταν έφυγε από τον Χολαργό.
Τον Κώστα (Παπαμάρκο) τον ήξερα μέσω της δουλειάς του,την οποία εκτιμούσα και τον γνώρισα σαν άνθρωπο και πολύ βαθύτερα σαν προπονητή τα δυόμιση τελευταία χρόνια.Σαν προπονητή λοιπόν τον εκτιμώ αφάνταστα.Είναι απίστευτα προσηλωμένος στη δουλειά του και δουλεύει μεθοδικά και με ένταση αφιερώνοντας σε αυτό που αγαπά απίστευτο χρόνο.
Σε πολύ μικρό χρόνο περνά στην ομάδα την φιλοσοφία του,όπως άλλωστε όλοι οι καλοί προπονητές. Είμασταν ένας σύλλογος
με καλές αρχές που κάναμε επί χρόνια αυτό που ξέραμε να κάνουμε πολύ καλά.Καλλιεργούσαμε έντιμα και σωστά το άθλημα,κάναμε καλές ομάδες Α ΕΣΚΑ, αλλά μοιάζαμε με ήσυχη λίμνη.Η επιλογή του Κώστα ήταν από τις σωστότερες αποφάσεις στην ιστορία του συλλόγου.Ήταν η πέτρα που τάραξε τα νερά.Οι αθλητές έμαθαν να δουλεύουν στο κόκκινο και να έχουν αγωνιστικές φιλοδοξίες.Τον στηρίξαμε αλλά αυτό ήταν κάτι φυσιολογικό.Ξύπνησε το αίσθημα του νικητή μέσα μας και μας έδωσε δικαίωμα να απαιτούμε και να βλέπουμε ωραίο μπάσκετ,να αισθανόμαστε περήφανοι για την ομάδα και να θέλουμε να το ευχαριστιόμαστε.Τα 2,5 αυτά χρόνια ήταν γεμάτα χαρά με ελάχιστες πίκρες.Νομίζω ότι παρότι εκτός κυκλωμάτων και αν σε αυτή τη χώρα υπάρχουν ακόμα ψήγματα αξιοκρατίας θα φτάσει ψηλά και όλοι εμείς οι φίλοι του θα είμαστε εκεί να τον βλέπουμε και να τον χαιρόμαστε.Τώρα σαν άνθρωπος με τιμά με την φιλία του και έχω να πω ότι την δικιά μου φιλία δεν του την χάρισα,ούτε προέκυψε γιατί ήταν προπονητής στην ομάδα,αυτό ήταν η αφορμή να γνωριστούμε.
Τα υπογράφω και τώρα.Μου έλεγε τις τελαιταίες αγωνιστικές εγώ θα κάνω νίκες στο τέλος θα κάνουμε ταμείο αλλά κρατάμε την τύχη μας στα χέρια μας. Η πίστη και βουνά μετακινεί ,το σύμπαν συνομοτεί και συνέβησαν και κάποια ανεξήγητα αποτελέσματα.Εννοώ για κάποιον που δεν ζει την καθημερινότητα των ομάδων.Μπράβο Κώστα συνέχισε και να ξέρεις ,ότι υπάρχουν και άνθρωποι που καταλαβαίνουν το άθλημα και την προσπάθεια και οι αξίες αργά η γρήγορα ανταμοίβονται.
Δεν το συζητάω ότι και οι παίκτες ήταν καλή επιλογή και έδωσαν και την ψυχή τους.
Προσωπικά μεγάλη συμπάθεια έχω στο Μόρφη, από τότε που ερχόταν κι έκανε κάποιες προπονήσεις στη μεταβατική του Χολαργού.
Ο Εμμανουηλίδης πέρασε από Χολαργό και έχει την δική του ιστορία στο χώρο δεν θέλω να αδικήσω κανένα,είναι καλοί παίκτες και το αποτέλεσμα τους δικαιώνει. Απλά έγραψα για συμπάθεια και όχι αξία.
Jabar
Προπονητικά η κατηγορία ήταν πολύ καλή.
Οι δύο προπονητές που εκ του αποτελέσματος, πέτυχαν κατά την γνώμη μου τα περισσότερα.
Click to view attachment
Κώστας Παπαμάρκος
Click to view attachment
Σάββας Κατσούνης

Έχουν μεταξύ τους κάτι κοινό υπήρξαν μαθητές κάποιου που βρίσκεται σε αυτή τη φωτογραφία.
Click to view attachment
Jabar
Η ανασκόπηση της χρονιάς από τον προπονητή του ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ . Ίσως τον ποιό καλοντυμένο της κατηγορίας. Συμπαθής και λέει και την μεγάλη κουβέντα όταν τον ρωτάνε ότι ΚΆΤΙ ακούγεται για άνοδο στην Α1. Δεν πιστεύω σε αυτή τη διαδικασία οι ομάδες καλό είναι να κτίζονται.Οι δηλώσεις σε ένα από τα καλλίτερα site για μπάσκετ http://www.kretaworldbasket.gr
georgebasket
QUOTE
Ό ΑΕΤΟΣ δεν είναι από τις ομάδες που συμπαθώ.
Εξηγώ γιατί :
1. Ουσιαστικά δεν καλλιεργεί το άθλημα. Στου Στρέφη, όσα παιδάκια είδα, φόραγαν φανέλλα Αστέρα Εξαρχείων. Άρα η προσφορά στο άθλημα και την νεολαία περιορισμένη.
2.Δεν φρόντισε να βρεί, να συνενωθεί με μία ομάδα κάποιου δήμου ,έτσι ώστε να αποκτήσει πρόσβαση σε τοπική κοινωνία και προσφορά στη κοινότητα. Η απουσία κόσμου ,που προέρχεται από μητρικό σωματείο με ποδόσφαιρο (μιλάω γενικά δεν εννοώ Ιωνικό που έχει την δική του τεράστια μπασκετική ιστορία) δεν μου λέει πολλά . Η απουσία όμως της προσπάθειας να δημιουργηθεί πυρήνας ανθρώπων που να αγαπήσουν το σωματείο και να διασφαλίσουν την συνέχεια μίας προσπάθειας, μου λέει. Σε τελευταία ανάλυση αδικεί την προσπάθεια.


Πολύ ωραία η ανάλυση από τον Jabar. Υψηλού επιπέδου με σωστή κοινωνική προσέγγιση.
Επειδή υποστήριξα την περίοδο αυτή τον Αετό καθαρά συναισθηματικά και όχι με κάποια κοινωνικά κριτήρια (προσφοράς στο άθλημα, μαζικότητα κλπ.) θα ήθελα να αναλύσω σύντομα την κακοδαιμονία του Αετού όσον αφορά την κοινωνική στήριξη προς αυτόν.


Από basketblog:
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...&Itemid=158

"Η ομάδα αγωνίζεται μεν στο κλειστό του Στρέφη στα Εξάρχεια, ελάχιστοι γνωρίζουν όμως, ότι αντιπροσωπεύει μία περιοχή, που εσχάτως βάλλεται πανταχόθεν από παθογένειες διαρκείας, τον Άγιο Παντελεήμονα! Ο Αετός παραμένει υπερήφανος κι ας μην τον έχουν αγκαλιάσει όσο θα έπρεπε οι πολυάριθμοι κάτοικοι της περιοχής, ενδεχομένως αποκαμωμένοι κι αυτοί από τα προβλήματα επιβίωσης που προκαλούν εξωγενείς παράγοντες."

Ο Αετός προβάλλει τον Άγιο Παντελεήμονα και στη φανέλα του, πάντως, και φιλοδοξεί έστω αργά να πείσει τους κατοίκους ότι αξίζει μίας μεγάλης αγκαλιάς...

Ποιό παιδάκι φίλε Jabar θα πάει από την πολύπαθη περιοχή του Άγιου Παντελεήμονα με τις τεράστιες κοινωνικές και φυλετικές διαφορές στου Στρέφη για να γυμναστεί; Εκεί δεν τολμούν να πάνε στην πλατεία, είτε είναι ελληνάκια, είτε ξένα. Να πάνε 2 χιλιόμετρα μακρύτερα στον λόφο; Φυσιολογικά είδες παιδάκια του Αστέρα και όχι του Αετού.

Οι προσεγγίσεις που έκαναν οι φίλοι του Ιωνικού όλοι την χρονιά θα έπρεπε να αγγίζουν περισσότερο την υπόσταση του συλλόγου κοινωνικά και όχι αριθμητικά και μόνο (που είναι βέβαια αποτέλεσμα της αδυναμίας του συλλόγου να προσελκύσει κόσμο και να προσφέρει στο άθλημα μαζικά).

Στο εύλογο ερώτημα "ποιά ομάδα είναι προτιμότερο για το άθλημα να παίζει στην Α2, ο Ιωνικός, ο Εθνικός ή ο Αετός;" η απάντηση είναι προφανής.

Σε επόμενο ποστ θα επανέλθω στο θέμα που έβαλα πριν ένα μήνα για τις ορθές εξωαγωνιστικές σχέσεις που πρέπει να υπάρχουν σε μια ομάδα, πως πρέπει να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις και πια είναι η σωστή διαχείριση των δυναμικών αυτών σχέσεων.

Μέχρι τότε διαβάστε το άρθρο του Σκηνοθέτη ¨παρασκήνια"
http://www.basketa2.gr/2014/05/b-movies-blog-4.html

και κυρίως την παράγραφο Any fiven Sunday:

Any Fiven Sunday:
"Οταν ξεκινούσε η χρονιά τέσσερις ήταν οι ομάδες που έμοιαζαν από φαβορί για τον υποβιβασμό έως καταδικασμένες: ο Ιωνικός Ν.Φ. (τσεκ), ο Πόλις Καλλιθέας (τσεκ), η Νήαρ Ηστ (τσεκ) και ο Χολαργός (ουπς). Ο Χολαργός όχι μόνο δεν έπεσε τελικά, αλλά τερμάτισε και 8ος με ρεκόρ 12-14! Εστω κι αν εξαφάλισε τη σωτηρία του την τελευταία αγωνιστική. Αναμφίβολα, ο Χολαργός ήταν η ομάδα που έκανε την πιο υπερβατική πορεία της Β' Εθνικής και του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Αν και προς το τέλος της σεζόν υπήρξε ένα δυσάρεστο θέμα μεταξύ παίκτη και προπονητή που δεν τιμάει κανέναν στην ομάδα..."



Και για να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να αφήσω καμιά απολύτως αιχμή για την διοίκηση και τον έφορο του Χολαργού που επέδειξαν πραγματικά ήθος και σοβαρότητα. Τους συγχαίρω ειλικρινά για την παραμονή της ομάδας. Θα αναρωτηθώ όμως στο επόμενιο μου ποστ για την ευπιστία στις διάφορες διαβολές και κακολογίες και την περίεργη/άδικη αντίδρασή του κατά τα άλλα ικανότατου τεχνικά προπονητή του Χολαργού κατά σοβαρά τραυματισμένου παίκτη του, ο οποίος αποδεδειγμένα αναγνώριζε και στήριζε από την αρχή της σαιζόν τον προπονητή του (!!) και ο οποίος -όπου αγωνιστικά συμμετείχε - βοήθησε καθοριστικά την ομάδα του.
aionio talento
QUOTE(georgebasket @ May 8 2014, 12:05 ) *
Ό ΑΕΤΟΣ δεν είναι από τις ομάδες που συμπαθώ.
Εξηγώ γιατί :
1. Ουσιαστικά δεν καλλιεργεί το άθλημα. Στου Στρέφη, όσα παιδάκια είδα, φόραγαν φανέλλα Αστέρα Εξαρχείων. Άρα η προσφορά στο άθλημα και την νεολαία περιορισμένη.
2.Δεν φρόντισε να βρεί, να συνενωθεί με μία ομάδα κάποιου δήμου ,έτσι ώστε να αποκτήσει πρόσβαση σε τοπική κοινωνία και προσφορά στη κοινότητα. Η απουσία κόσμου ,που προέρχεται από μητρικό σωματείο με ποδόσφαιρο (μιλάω γενικά δεν εννοώ Ιωνικό που έχει την δική του τεράστια μπασκετική ιστορία) δεν μου λέει πολλά . Η απουσία όμως της προσπάθειας να δημιουργηθεί πυρήνας ανθρώπων που να αγαπήσουν το σωματείο και να διασφαλίσουν την συνέχεια μίας προσπάθειας, μου λέει. Σε τελευταία ανάλυση αδικεί την προσπάθεια.

Πολύ ωραία η ανάλυση από τον Jabar. Υψηλού επιπέδου με σωστή κοινωνική προσέγγιση.
Επειδή υποστήριξα την περίοδο αυτή τον Αετό καθαρά συναισθηματικά και όχι με κάποια κοινωνικά κριτήρια (προσφοράς στο άθλημα, μαζικότητα κλπ.) θα ήθελα να αναλύσω σύντομα την κακοδαιμονία του Αετού όσον αφορά την κοινωνική στήριξη προς αυτόν.

Από basketblog:
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...&Itemid=158

"Η ομάδα αγωνίζεται μεν στο κλειστό του Στρέφη στα Εξάρχεια, ελάχιστοι γνωρίζουν όμως, ότι αντιπροσωπεύει μία περιοχή, που εσχάτως βάλλεται πανταχόθεν από παθογένειες διαρκείας, τον Άγιο Παντελεήμονα! Ο Αετός παραμένει υπερήφανος κι ας μην τον έχουν αγκαλιάσει όσο θα έπρεπε οι πολυάριθμοι κάτοικοι της περιοχής, ενδεχομένως αποκαμωμένοι κι αυτοί από τα προβλήματα επιβίωσης που προκαλούν εξωγενείς παράγοντες."

Ο Αετός προβάλλει τον Άγιο Παντελεήμονα και στη φανέλα του, πάντως, και φιλοδοξεί έστω αργά να πείσει τους κατοίκους ότι αξίζει μίας μεγάλης αγκαλιάς...

Ποιό παιδάκι φίλε Jabar θα πάει από την πολύπαθη περιοχή του Άγιου Παντελεήμονα με τις τεράστιες κοινωνικές και φυλετικές διαφορές στου Στρέφη για να γυμναστεί; Εκεί δεν τολμούν να πάνε στην πλατεία, είτε είναι ελληνάκια, είτε ξένα. Να πάνε 2 χιλιόμετρα μακρύτερα στον λόφο; Φυσιολογικά είδες παιδάκια του Αστέρα και όχι του Αετού.

Οι προσεγγίσεις που έκαναν οι φίλοι του Ιωνικού όλοι την χρονιά θα έπρεπε να αγγίζουν περισσότερο την υπόσταση του συλλόγου κοινωνικά και όχι αριθμητικά και μόνο (που είναι βέβαια αποτέλεσμα της αδυναμίας του συλλόγου να προσελκύσει κόσμο και να προσφέρει στο άθλημα μαζικά).

Στο εύλογο ερώτημα "ποιά ομάδα είναι προτιμότερο για το άθλημα να παίζει στην Α2, ο Ιωνικός, ο Εθνικός ή ο Αετός;" η απάντηση είναι προφανής.

Σε επόμενο ποστ θα επανέλθω στο θέμα που έβαλα πριν ένα μήνα για τις ορθές εξωαγωνιστικές σχέσεις που πρέπει να υπάρχουν σε μια ομάδα, πως πρέπει να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις και πια είναι η σωστή διαχείριση των δυναμικών αυτών σχέσεων.

Μέχρι τότε διαβάστε το άρθρο του Σκηνοθέτη ¨παρασκήνια"
http://www.basketa2.gr/2014/05/b-movies-blog-4.html

και κυρίως την παράγραφο Any fiven Sunday:

Any Fiven Sunday:
"Οταν ξεκινούσε η χρονιά τέσσερις ήταν οι ομάδες που έμοιαζαν από φαβορί για τον υποβιβασμό έως καταδικασμένες: ο Ιωνικός Ν.Φ. (τσεκ), ο Πόλις Καλλιθέας (τσεκ), η Νήαρ Ηστ (τσεκ) και ο Χολαργός (ουπς). Ο Χολαργός όχι μόνο δεν έπεσε τελικά, αλλά τερμάτισε και 8ος με ρεκόρ 12-14! Εστω κι αν εξαφάλισε τη σωτηρία του την τελευταία αγωνιστική. Αναμφίβολα, ο Χολαργός ήταν η ομάδα που έκανε την πιο υπερβατική πορεία της Β' Εθνικής και του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Αν και προς το τέλος της σεζόν υπήρξε ένα δυσάρεστο θέμα μεταξύ παίκτη και προπονητή που δεν τιμάει κανέναν στην ομάδα..."


Και για να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να αφήσω καμιά απολύτως αιχμή για την διοίκηση και τον έφορο του Χολαργού που επέδειξαν πραγματικά ήθος και σοβαρότητα. Τους συγχαίρω ειλικρινά για την παραμονή της ομάδας. Θα αναρωτηθώ όμως στο επόμενιο μου ποστ για την ευπιστία στις διάφορες διαβολές και κακολογίες και την περίεργη/άδικη αντίδρασή του κατά τα άλλα ικανότατου τεχνικά προπονητή του Χολαργού κατά σοβαρά τραυματισμένου παίκτη του, ο οποίος αποδεδειγμένα αναγνώριζε και στήριζε από την αρχή της σαιζόν τον προπονητή του (!!) και ο οποίος -όπου αγωνιστικά συμμετείχε - βοήθησε καθοριστικά την ομάδα του.



ANTE ΠΑΛΙ ΦΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ !!! 68.gif
georgebasket
Η αγωνιστική σαιζόν τελείωσε και άρχισαν οι απολογισμοί χωρίς άγχος πλέον από πλευράς διοικήσεων, προπονητών , παικτών και οπαδών για την επίτευξη των στόχων κάθε ομάδας. Και οι απολογισμοί τώρα που υπάρχει νηφαλιότητα γίνονται για να ερμηνευθούν και οι επιτυχίες και οι αποτυχίες, τα καλά αλλά και τα άσχημα γεγονότα. Είναι υγιές, φυσιολογικό και ανθρώπινο άμα γίνεται αυτό με καλή πρόθεση. Και βοηθάει στο σχεδιασμό των ομάδων, να αποφευχθούν πιθανά λάθη για ένα ακόμα καλύτερο πρωτάθλημα του χρόνου.

Και τα φαινόμενα προς ερμηνεία είναι αρκετά:

• Ο Αετός, ομάδα χωρίς κοινωνική στήριξη και οπαδούς, ανεβαίνει στην Α2
• Η σταθερότητα και σοβαρότητα του Πανερυθραϊκού κάθε χρόνο (στις καλύτερες 4-5 ομάδες της κατηγορίας )με τον ίδιο πάντα ικανότατο προπονητή προκαλεί θετικότατη εντύπωση
• Το Μαρούσι με καταπληκτικό ρόστερ και ιδιαίτερα καλό προπονητή δεν ανέβηκε κατηγορία
• Η απομάκρυνση Σορώτου από Εθνικό, ενώ πάει μπαράζ (!)
• Η απόδοση της Νίκαιας τα τελευταία κρίσιμα παιγνίδια που έχασε(wink.gif την άνοδο και η ψύχωση των οπαδών της όλη την χρονιά με τον Αετό
• Οι αλλεπάλληλες αλλαγές προπονητών στο Ίλιον
• Ο Χολαργός με σοβαρή διοίκηση αλλά ομολογουμένως λίγους οπαδούς πάλεψε μέχρι την τελευταία αγωνιστική για την σωτηρία του. Το ρόστερ του δεν ήταν κακό (σε μια-δυό θέσεις ήθελε λίγο δυνάμωμα) και ίσως όχι καλύτερο από αυτό του Ιλίου. Σε δεινή θέση για υποβιβασμό 9 αγώνες πριν το τέλος. Όμως σε κάθε αγώνα υπήρχε και ένας διαφορετικός πρωταγωνιστής που να τραβάει την ομάδα μπροστά. 4 αγώνες χάθηκαν τα τελευταία δευτερόλεπτα (3 με buzzer). Το βίαιο και δυσάρεστο επεισόδιο προπονητή με παίκτη προς το τέλος της σαιζόν έδειξε περίεργες σχέσεις και ισορροπίες στην ομάδα και πρέπει να ξεκαθαριστεί, όχι μόνο για να φύγει η σκιά από την επιτυχία της παραμονής, αλλά και να αποφευχθούν παρόμοιες καταστάσεις στον συμπαθή σύλλογο του χρόνου, αφού παίκτες φεύγουν και έρχονται σε όλες τις ομάδες.

Και η αναζήτηση της αλήθειας είναι απλή. Ο προπονητής έχει στην αρχή της σαιζόν εκτίμηση και εμπιστοσύνη στον παίκτη και ο παίκτης στον προπονητή (το διαλαλούσε δημόσια ο παίκτης σε μπαρ των βορείων προαστίων). Τι συνέβη λοιπόν και οι σχέσεις χάλασαν; Συκοφαντήθηκε ο παίκτης στον προπονητή από κάποιους; Και γιατί ο προπονητής δεν αναζήτησε την αλήθεια; Και το σημαντικότερο: Ποιός εκόμισε οφέλη από αυτήν την κόντρα;

Διάβασα τις δηλώσεις του προπονητή (τις ευχαριστίες του και την αυτοκριτική του). Νομίζω δεν τις έχει ολοκληρώσει. Όταν τις ολοκληρώσει μετά την αναζήτηση της αλήθειας, θα αποδείξει ότι εκτός από τεχνικά καλός προπονητής είναι και δίκαιος άνθρωπος

PetranG3
Αποφάσεις αθλητικού δικαστή

Το πρωτοβάθμιο μονομελές δικαιοδοτικό όργανο της ΕΟΚ συνεδρίασε στο ΟΑΚΑ και επιβάλλει:
- Στο σωματείο ΓΣ Περιστερίου (Β Εθνική Ανδρών) την ποινή της διεξαγωγής (4) τεσσάρων αγωνιστικών ημερών κεκλεισμένων των θυρών.
- Στο σωματείο ΑΟ Νήαρ Ηστ (Β Εθνική Ανδρών)την ποινή της διεξαγωγής (3) τριών αγωνιστικών ημερών κεκλεισμένων των θυρών.
- Στο σωματείο ΑΕ Λιβαδειάς (Β Εθνική Ανδρών) την ποινή διεξαγωγής (1) μίας αγωνιστικής ημέρας κεκλεισμένων των θυρών.



Μιλαμε για σκισιμο, οχι αστεια....
Gkos
Κυριακή απόγευμα,μπηκα στο φόρουμ,ευχηθηκα καλή επιτυχια σε όλες τις ομάδες και ξαναβγηκα.
Μπήκα πάλι τα μεσάνυχτα,περιμενα δω χαμό από σχόλια,τίποτα.

Ρε μπας και αναβλήθηκε η αγωνιστική;;;

Τελικά με αποζημιώσατε με το παραπανω την τρεχουσα βδομάδαsmile.gif



Πάμε στα αγωνιστικά;

Σάββατο 10 Μαϊου

Κανήθου 17.00

Εθνικός-Λιβαδειά Παναγιώτου-Τσούνας (Χριστοδούλου)

Κυριακή 11 Μαϊου

ΕΑΚ Βόλου 16.00

Ιωνικός Ν.-Μαχητές Δόξα Π. Δεσλής-Γερακίνης (Τσοπουρίδης)

Καταρχας,τι προ-βλέπετε;;;

Κατα δευτερον,τι ισχύει ακριβώς;;

Διότι σε δυο διαφορετικά σαιτ ,διαβασα δυο διαφορετικές ερμηνείες!!!!

Εστω οτι κερδιζει ο Εθνικός(που θα κερδισει).

Ανεβαινει και;;;

Πρώτη επιλαχούσα η Λειβαδια;;
Που ειναι και το λογικό. . .
Ή η Λειβαδια τίποτα,και πρώτος επιλαχών ο νικητης του μπαραζ τριτης θέσης;;;

Αν ισχυει το β σεναριο,απλα δν εχει λογικη!!!

Προσωπικα θεωρω οτι η α επιλαχουσα ομαδα ,θα ανεβει σιγουρα,αφου καποιος θα πεσει σιγουρα.
Ειδικα για Ηλυσιακο ,με αυτα που ξέρω,και με όσα του ευχηθηκα προχτες(Σαββατογεννημενος γαρ),τον βλεπω να καταληγει ΕΣΚΑ!!
PetranG3
QUOTE(Gkos @ May 9 2014, 16:44 ) *
Πρώτη επιλαχούσα η Λειβαδια;;
Που ειναι και το λογικό. . .
Ή η Λειβαδια τίποτα,και πρώτος επιλαχών ο νικητης του μπαραζ τριτης θέσης;;;

Αν ισχυει το β σεναριο,απλα δν εχει λογικη!!!

Προσωπικα θεωρω οτι η α επιλαχουσα ομαδα ,θα ανεβει σιγουρα,αφου καποιος θα πεσει σιγουρα.
Ειδικα για Ηλυσιακο ,με αυτα που ξέρω,και με όσα του ευχηθηκα προχτες(Σαββατογεννημενος γαρ),τον βλεπω να καταληγει ΕΣΚΑ!!



Ασφαλως και προτεραιοτητα εχει ο ηττημενος του Σαββατιατικου μπαραζ..
Gkos
Αρα εσεις θα πάτε ,δευτεροι στην σειρα αναμονης.



Μαλιστα.


Φαβορι οι Εθνικος και Ιωνικος,ε;
PetranG3
QUOTE(Gkos @ May 9 2014, 17:05 ) *
Αρα εσεις θα πάτε ,δευτεροι στην σειρα αναμονης.



Μαλιστα.


Φαβορι οι Εθνικος και Ιωνικος,ε;



Ας μην το δενουμε και κομπο οτι θα κερδισουμε....
Μπορει το πρωταθλημα του Νοτου να ειναι πιο ανταγωνιστικο....Ομως εχουν κανει καλη πορεια στο πρωταθλημα...Και κερδισαν και την πρωταθλητρια Λευκαδα στην εδρα τους στον Α' Γυρο, με 14π.

Αν ημασταν καλα, θα σου απαντουσα αισιοδοξα...Το θεμα ειναι, ειμαστε;


Οσο για τον Εθνικο. Τον θεωρω φαβορι. Αν τελικα ομως δεν παιξει ο Τζιαλλας, θα εχει ζορια στους ψηλους...Εχει ομως ψυχολογια και διαθεση, οποτε...
magickaminia
Με ολο το σεβασμο προς το φιλο απο τον Αετο , γιατι του φαινεται παραξενο το γεγονος της απομακρυνσης του Σορωτου απο τον Εθνικο; Για ποιο μπαραζ θαμιλαγαμε σημερα αν δεν ειχε αποφασισει η διοικηση την αμεση αποπομπη του μετα το ματς με τον Αετο; Πιστευει εστω και ενας λογικος ανθρωπος οτι ο Εθνικος δεν θα ειχε χασει με τον Σορωτο κοουτς ενα απο τα3 εναπομειναντα ματς και θα ειχε τερματισει στην 3η θεση οπου ειχε αφησει ο κοουτς την ομαδα κατα την αποχωρηση του; Αν δεν αυτοκτονουσε ο Ιωνικος με το Μαρουσι ο Εθνικος 3ος θα ηταν, μην το ξεχναμε. Και δεν λεω καλη ομαδα ο Αετος , καλες και οι αλλες ομαδες αλλα ρε παληκαρια το ροστερ και το μπατζετ του Εθνικου δεν το ειχαν οι μισες ομαδες της Α1 . Μην τρελαθουμε επειδη ελεγε ο αλλος οτι ειχε ετοιμασει την ομαδα για τη Γ Εθνικη. Ας αφησουμε λοιπον πλεον το πρωταθλημα 2013-2014 πισω και με αρχη σημερα την Χαλκιδα οπου οτι και να γινει ο Εθνικος ειναι κερδισμενος που θα βρισκεται εκει και ευχομαι υγεια σε ολα τα παιδια του Εθνικου παικτες και προπονητες και διοικηση. Και να ξερετε ολοι οτι ο Εθνικος κτιζεται απο το μηδεν μεν αλλα με σωστες βασεις μιας και ριχνει βαρος στις υποδομες του και πιστευω οτι οταν αποκτησει δικο του γηπεδο και στο ποδοσφαιρο και στο μπασκετ η ομαδα θα αποκτησει την αιγλη της ξανα. biggrin.gif
PetranG3
QUOTE(magickaminia @ May 10 2014, 09:34 ) *
Με ολο το σεβασμο προς το φιλο απο τον Αετο , γιατι του φαινεται παραξενο το γεγονος της απομακρυνσης του Σορωτου απο τον Εθνικο; Για ποιο μπαραζ θαμιλαγαμε σημερα αν δεν ειχε αποφασισει η διοικηση την αμεση αποπομπη του μετα το ματς με τον Αετο; Πιστευει εστω και ενας λογικος ανθρωπος οτι ο Εθνικος δεν θα ειχε χασει με τον Σορωτο κοουτς ενα απο τα3 εναπομειναντα ματς και θα ειχε τερματισει στην 3η θεση οπου ειχε αφησει ο κοουτς την ομαδα κατα την αποχωρηση του; Αν δεν αυτοκτονουσε ο Ιωνικος με το Μαρουσι ο Εθνικος 3ος θα ηταν, μην το ξεχναμε. Και δεν λεω καλη ομαδα ο Αετος , καλες και οι αλλες ομαδες αλλα ρε παληκαρια το ροστερ και το μπατζετ του Εθνικου δεν το ειχαν οι μισες ομαδες της Α1 . Μην τρελαθουμε επειδη ελεγε ο αλλος οτι ειχε ετοιμασει την ομαδα για τη Γ Εθνικη. Ας αφησουμε λοιπον πλεον το πρωταθλημα 2013-2014 πισω και με αρχη σημερα την Χαλκιδα οπου οτι και να γινει ο Εθνικος ειναι κερδισμενος που θα βρισκεται εκει και ευχομαι υγεια σε ολα τα παιδια του Εθνικου παικτες και προπονητες και διοικηση. Και να ξερετε ολοι οτι ο Εθνικος κτιζεται απο το μηδεν μεν αλλα με σωστες βασεις μιας και ριχνει βαρος στις υποδομες του και πιστευω οτι οταν αποκτησει δικο του γηπεδο και στο ποδοσφαιρο και στο μπασκετ η ομαδα θα αποκτησει την αιγλη της ξανα. biggrin.gif




Δε νομιζω οτι θα εχανε αλλο ματς ο Εθνικος...Αλλα και ολη αυτη η κουβεντα ειναι στη σφαιρα του υπθετικου..
Θεωρω οτι ηταν παρορμητικη αντιδραση. Το ειχα γραψει και τοτε...

Συμφωνω μονο οτι ειτε κερδιζει ειτε οχι, αν δεν αυτοκτονουσαμε εμεις, τωρα αυτη η κουβεντα δεν ειχε νοημα..

Ουτε κι εμενα μου ειναι συμπαθης ο Σορωτος (π.χ. φθηνες δικαιολογιες οπως εγραψες κι εσυ για Γ' Εθνικη, στην ηττα παντα εφταιγε το συμπαν, οι διαιτητες, μια καταδιωκτικη μανια κλπ. κ.ο.κ.), αλλα ας μην τα μηδενιζουμε ξαφνικα ολα..

Δεν ειδα παιχνιδια του Εθνικου, δεν ξερω αν αλλαξε κατι στον τροπο παιχνιδιου, αλλα και οι παικτες δικοι του ηταν και θεωρω αδυνατο μεσα σε λιγες εβδομαδες να αλλαξει plays..
aionio talento
QUOTE(magickaminia @ May 10 2014, 06:34 ) *
Με ολο το σεβασμο προς το φιλο απο τον Αετο , γιατι του φαινεται παραξενο το γεγονος της απομακρυνσης του Σορωτου απο τον Εθνικο; Για ποιο μπαραζ θαμιλαγαμε σημερα αν δεν ειχε αποφασισει η διοικηση την αμεση αποπομπη του μετα το ματς με τον Αετο; Πιστευει εστω και ενας λογικος ανθρωπος οτι ο Εθνικος δεν θα ειχε χασει με τον Σορωτο κοουτς ενα απο τα3 εναπομειναντα ματς και θα ειχε τερματισει στην 3η θεση οπου ειχε αφησει ο κοουτς την ομαδα κατα την αποχωρηση του; Αν δεν αυτοκτονουσε ο Ιωνικος με το Μαρουσι ο Εθνικος 3ος θα ηταν, μην το ξεχναμε. Και δεν λεω καλη ομαδα ο Αετος , καλες και οι αλλες ομαδες αλλα ρε παληκαρια το ροστερ και το μπατζετ του Εθνικου δεν το ειχαν οι μισες ομαδες της Α1 [size="4"][/size]. Μην τρελαθουμε επειδη ελεγε ο αλλος οτι ειχε ετοιμασει την ομαδα για τη Γ Εθνικη. Ας αφησουμε λοιπον πλεον το πρωταθλημα 2013-2014 πισω και με αρχη σημερα την Χαλκιδα οπου οτι και να γινει ο Εθνικος ειναι κερδισμενος που θα βρισκεται εκει και ευχομαι υγεια σε ολα τα παιδια του Εθνικου παικτες και προπονητες και διοικηση. Και να ξερετε ολοι οτι ο Εθνικος κτιζεται απο το μηδεν μεν αλλα με σωστες βασεις μιας και ριχνει βαρος στις υποδομες του και πιστευω οτι οταν αποκτησει δικο του γηπεδο και στο ποδοσφαιρο και στο μπασκετ η ομαδα θα αποκτησει την αιγλη της ξανα. biggrin.gif



Τωρα το ''ΛΥΣΣΑΞΕΣ'' τελειως . . τα αλλα που γραφεις απολυτως Σεβαστα !
basketikos
Eυχομαι στον Εθνικό Καλη Επιτυχία.
Η προσπαθεια της παρεας που ειναι στην διοικηση αξίζει και εδω που εφτασαν ευχομαι να παρουν σημερα την Ανοδο.


ΥΓ. Δεν εχουμε ψυχωση με κανεναν στην Νικαια. Εκτιμουμε την ντομπροσυνη ομως. Και οταν εγραφα για τους παικτες του Αετου ξεχασα να πω και μπραβο στον προπονητη. Mea culpa. Το προβλημα ειναι εκτός 4 γραμμων.
nikitas111
[quote name='basketikos' date='May 10 2014, 12:37 ' post='661676']
Eυχομαι στον Εθνικό Καλη Επιτυχία.
Η προσπαθεια της παρεας που ειναι στην διοικηση αξίζει και εδω που εφτασαν ευχομαι να παρουν σημερα την Ανοδο.


ΥΓ. Δεν εχουμε ψυχωση με κανεναν στην Νικαια. Εκτιμουμε την ντομπροσυνη ομως. Και οταν εγραφα για τους παικτες του Αετου ξεχασα να πω και μπραβο στον προπονητη. Mea culpa. Το προβλημα ειναι εκτός 4 γραμμων.






Έτσι είναι όπως τα γράφει ο basketikos ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ για σήμερα στον Εθνικό...

Ευχομαι και εγώ με τη σειρά μου σήμερα να γίνει δικό σας το εισιτήριο που θα κάνει το όνειρο της συμμετοχής στην Α2 πραγματικότητα...
doctor_dru
Στην Α2 ο Εθνικός!!!63-59(28-30)
MENEGIN11
κρονος στη β εθνικη?
margiou3
Συγχαρητήρια στον Εθνικό...! Το άξιζε για την παρέα, τον κόσμο, την φανέλα και την ιστορία του! Εύχομαι και ελπίζω να μην είναι το ταβάνι του αυτό.

Υ.Γ.1. Ελπίζω να νούμερα από την Λιβαδειά να μην είχαν φέρει πάλι τους φασίστες στο γήπεδο. Το δοκίμασαν με εμάς πέρσι μέσα στην έδρα τους και τους είχαμε σούζα 70 άτομα!!
Jabar
QUOTE(Jabar @ Oct 15 2013, 08:49 ) *
Στα φιλικά έχω δει Χολαργό ,Ίλιον, Εθνικό, Δούκα, Αετό ,ΝΗΑΡ ΗΣΤ.
Ο Εθνικός θα πρωταγωνιστήσει.Καλός προπονητής, καλό ρόστερ.Κόσμος και σωστή διοικητική βάση. Την περίοδο που τον είδα δεν έπαιζε ακόμα καλά αλλά έτσι είναι οι ομάδες του Σορώτου. Κάνουν καλή προετοιμασία,ο ίδιος τραβάει τα χαλινάρια για να μην ψηλώσουν οι μύτες και να δουλεύουν σκληρά.Ισως του κόυτς θα του λείψει ο αγαπημένος του Χρηστάκης smiley.gif
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΑΕΤΟΣ ομάδα για πολλά πράγματα.Με καθαρά αγωνιστικά κριτήρια μία ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει.Καλό ρόστερ και καλός προπονητής που ξέρει να το διαχειρίζεται.Ερωτηματικό πάντα θα υπάρχει γι αυτή την ομάδα.Όσο δεν πάνε σε μία συνοικία να αποκτήσουν βάση και παραμένουν η ομάδα του προέδρου ,τόσο θα κινδυνεύουν να ξεφουσκώσουν απότομα.

Αυτά έγραφα την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος για τον ΑΕΤΟ τα είπαμε τα υπογράφω και τώρα.
Για τον Εθνικό να πω τα εξής.
Συγχαρητήρια.Πρώτα απ'όλα ο στόχος επετεύχθη.
Η ομάδα έκανε 4 ήττες ολόκληρη την χρονιά, θα μπορούσε και να μην ανέβει, θα ήταν αποτυχημένη;
Σαφώς και όχι. Η Β Εθνική είναι μία δύσκολη κατηγορία και γίνεται δυσκολότερη όταν το ρόστερ αποτελείται από 8 ενήλικες.Δεν φτάνει να δουλεύεις στο κόκκινο, ένας τραυματισμός μίας βδομάδας μπορεί να καταστρέψει το στόχο μίας χρονιάς. Το να πρωταγωνιστήσεις είναι αυτό, που εάν το εξασφαλίσεις είναι πιθανόν να οδηγήσει στην άνοδο. Ο Εθνικός έχει κόσμο και βαρειά φανέλα αλλά ποδοσφαιρική φανέλα. Φέτος στην κατηγορία υπήρχε αναφέρω αλφαβητικά ΙΩΝΙΚΟΣ ,ΜΑΡΟΥΣΙ, ΝΗΑΡ ΗΣΤ,ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ μπασκετικά πολύ βαριές φανέλες και με πολύ καλή παραγωγική διαδικασία από πολύ ,πολύ παλιά.Μέχρι τώρα ο Εθνικός μια άνοδο είχε πετύχει στη Β και νομίζω, ότι είχε πέσει την ίδια χρονιά.
Μπράβο λοιπόν στη διοίκηση για την επιλογή προπονητή που έκανε, την υποστήριξη στη δημιουργία αξιόλογου ρόστερ,την προσπάθεια για την αναγέννηση των ακαδημιών και κυρίως για την φερεγγυότητα .
Η άνοδος ανήκει και στο Σορώτο που δημιούργησε το ρόστερ, που έκανε μία προετοιμασία που έδωσε ενέργεια και δύναμη μέχρι το τέλος.Ένας προπονητής που έχει πετύχει και στην Α2.Του άξιζε να παίξει Α1 με ένα από τα δύο δημιουργήματά του,αλλά η μοίρα του έπαιξε άσχημο παιχνίδι. Ο Στήβ έλεγε ότι η παράσταση τελειώνει αφού τραγουδήσει και η χοντρή .Βιαστήκατε ,άλλωστε και 5 ήττες να κάνατε ,ο Ιωνικός έκανε 6.Τιμωρητική διάθεση απέναντι σε έναν μπασκετάνθρωπο, που στην κυριολεξία η ζωή του είναι το μπάσκετ μάλλον άδικο. Να αναφέρω ότι οι δύο κατά τεκμήριο προπονητές που έκλεψαν φέτος την παράσταση Παπαμάρκος και Κατσούνης υπήρξαν βοηθοί του.
To site του Εθνικού γράφει.Το «παρών» στην Χαλκίδα έδωσε και ο Κώστας Σορώτος, ενώ μετά το τέλος του ματς με την Λιβαδειά οι παίκτες, η διοίκηση και το τεχνικό επιτελείο ανέβηκαν στην κερκίδα και πανηγύρισαν μαζί του την άνοδο.
Αυτό δείχνει και ικανότητα αυτοκριτικής, οπότε ακόμα ένα παράσημο για την διοίκηση.
Ο Εθνικός λοιπόν σε μαραθώνιο και όχι σε σπρίντ δικαιώθηκε.Έκανε 4 ήττες σε ντέρμπυ. Δύο φορές από τον Ιωνικό, μία από τον ΑΕΤΟ και μία από το ΗΡΑΚΛΕΙΟ στη Κρήτη.Τίποτα παράλογο και έκανε αυτό που δίνει τα πρωταθλήματα ,καθάρισε όλα τα ευκολότερα ματς. Ματς όμως που κρύβουν παγίδες και που χρειάζονται συνεχή εγρήγορση.
Συγχαρητήρια λοιπόν και σε ανώτερα.Πολλά από τα παιδιά του Εθνικού έχουν την Α2 οπότε υπάρχει μία βάση που θα χρειαστεί ενίσχυση ,άρα δεν χτίζουν από το μηδέν.Στην φετινή Α2 πιστεύω ότι ο Εθνικός θα έμενε εύκολα θα ήταν όμως μακρυά από την διεκδίκηση ανόδου.
Click to view attachment

Χθες πάντως δεν τραγούδησε η χοντρή αλλά ο Ο Thomas «Tom» Neuwirth ή αλλιώς Conchita Wurst από την Αυστρία με την εμφάνισή της στο τελικό της Eurovision συγκέντρωσε 290 βαθμούς που την έφεραν στην κορυφή της βαθμολογίας
Click to view attachment


PetranG3
Video από το Εθνικός - Λιβαδειά

http://www.starsports.gr/index.php?view=vi...158&lang=el

gate14
Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΝ Α2 !!!!!!!
ΕΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΧΤΕΣ στην Χαλκιδα με αντιπαλους 2 ομαδες που εδειξαν πως ηθελαν ΠΟΛΥ την ανοδο .
Προσωπικα παροτι το σκορ πηγαινε ποντο δεν φοβηθηκα ποτε.Πιστευα και πριν το παιχνιδι πως παροτι μας λειπει ο Τζιαλας δεν θα χασουμε με τιποτε.Οι 9 ηττες της στο πρωταθλημα ηταν ΠΟΛΛΕΣ για να τερματισει 2η αλλα και το ροστερ της δεν με επειθε.Απο την αλλη θα πει κανεις οτι ισως ο 2ος ομιλος θα ηταν πιο ανταγωνιστικος αλλα επιτρεψτε μου να πω πως δεν το πιστευω αυτο.Βεβαια ενας αγωνας νοκ αουτ ειναι παντα ενα δυσκολος για προγνωστικα οποτε θα κερδιζε η εμπειρια και οι λυσεις απο τον παγκο οταν θα σκανε τα φαουλ και η κουραση των αθλητων.
Ενω η Λιβαδεια εχει μια πολυ καλη πενταδα δεν ειχε λυσεις απο τον παγκο .Μακραν ο Kωνσταντακοπουλος Νο13 ο κορυφαιος της απο εκει και περα ο Δημητριαδης το παλεψε (αλλα περα απο τα 2 τριποντα του δεν βοηθησε οσο επρεπε) αλλα πισω του δεν ειχε κανεναν να βοηθησει οταν στο 32 του αγωνα εφτασε τα 4 φαουλ και με καλες στιγμες και ο Δημητριου που ομως εσκασε.Απο εκει και περα το χαος.
Δειτε τον Ιωνικο ....στο παρατσακ εχασε καποια απο τις 2 θεσεις και τερματισε με 6 ηττες 3ος , Ε ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ πως ουτε ο Ιωνικος ουτε το Μαρουσι ουτε ο Πανερυθραικος ηταν χειροτερες ομαδες απο την Λιβαδεια ( που για μενα ομως θα παιξει και εκεινη του χρονου στην Α2 ).
Απο την ομαδα μας ?Μιλησε η προσωπικοτητα του Κουκα , εκει που η μπαλλα εκαιγε εδινε την λυση .Ο Ψυλεας καλαθομηχανη , σταθερος οπως παντα , ο Μουκας με 2 ΠΟΛΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΑ καλαθια , ο Βαθρακολοιλης που με το που μπηκε εκανε 6 ποντους πολυ καλη αμυντικη δουλεια αλλα γρηγορα φορτωθηκε με 3 φαουλ , ο Γιανναλετσος η ψυχαρα αυτη που επαιξε με 39 πυρετο εσφιξε τα δοντια του φορτωθηκε απο το 5ο λεπτο με 2 φαουλ και στο 22 εφτασε τα τρια και ομως εβγαλε ολο τον αγωνα , και απο εκει και περα οσοι μπηκαν στο γηπεδο επαιξαν ΠΕΡΙΦΗΜΑ εκαναν αυτο που τους ειπε ο κοουτς να κανουν και τωρα χαιρομαστε μια ακομα ανοδο που αυτη την φορα δεν εφτασε με καποιο φαξ η αφου εχει σχεδιαστει μια ομαδα για να παιξει σε χαμηλοτερη κατηγορια απο αυτη που τελικα επαιξε.
Ηρθε λοιπον η ανοδος μπροστα σε 1000 ατομα εκ των οποιων τα 550--600 και ηταν φιλοι του Εθνικου που κερδισαν κατα κρατος την μαχη της εξεδρας απεναντι στους 150 φιλους της ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ και στα 30-40 παλληκαραδες με τα μαυρα μπλουζακια και με συνθηματα υπερ του ποδοσφαιρικου Λεβαδειακου που μαλιστα ξεθαψαν μια σημαια απο τα παλια που ειχαν αρπαξει απο την αποστολη του ποδσφαιρικου Εθνικου για να την κουνησουν 25 δευτερολεπτα πριν το τελος του ημιχρονου και εκει να κινδυνεψει να τιναχτει στον αερα ο αγωνας με εισβολη οπαδων στο γηπεδο και ανταλλαγη αντικειμενων και αλλα τετοια χαριτωμενα.Μετα συνεχιστηκε ο αγωνας κανονικα τα παλληκαρια αυτα κατσαν πανω πανω στην εξεδρα και οποτε θυμοντουσαν φωναζαν και ενα Λεβαδειακος και καποια ακαταλαβιστικα συνθηματα για τον Πειραια την Αθηνα και παει λεγοντας .
Κρατω την ομορφη εικονα των παικτων της Λιβαδειας να χειροκροτουν την εξεδρα μας (δεν καταλαβαινω τα παραπονα της διοικησης ...οποιος θελει φαουλ κλπ μπορει να τα κοιταξει μπορει να δει το ΦΑ).
Ομορφη εικονα επισης .....το οτι οι παικτες μας η διοικηση και οι φιλαθλοι αποθεωσαν και τον κυριο Σορωτο.
Η ΑΛΛΑΓΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ οταν εγινε και δικαιωθηκαμε.Θα μπορουσαμε να σηκωσουμε λευκη πετσετα δεν εγινε αυτο ηρθε ο Κυριος Γουναρης κανανμε το 4 στα 4 και ειμαστε Α2.
Θα πει κανεις οκ ποιος προτεινε τους παικτες?Ο Σορωτος .ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ .....αλλα πχ ειναι και κατι αλλο προτεινεις καποιον ο προεδρος η διοικουσα επιτροπη θα στον παρει ?Πχ και χωρις να θελω να υποτιμησω ΚΑΜΜΙΑ ΟΜΑΔΑ θα πω τυχαια το ονομα μιας ομαδας....αν πχ ο Κυριος Σορωτος προτεινε στον Αλιμο αυτους που προτεινε θα ειχαν αποκτηθει ?Απαντω ενα μεγαλοπρεπεστατο ΟΧΙ
Απο εκει και περα ομως η προπονητικη αξια του Κωστα Σορωτου και η προσφορα του στον Εθνικο ηταν ΜΕΓΑΛΗ γι'αυτο και η αποθεωση .Απο εκει και περα ομως ενα τεραστι ομπραβο και στον ΓΟΥΝΑΡΗ απο ολους Εθνικους και μη ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ.

Σημερα εχει δυο αγωνες μπαραζ ο ενας ο σημαντικοτερος.ΔΟΞΑ-ΙΩΝΙΚΟΣ
Για εμενα οποιος κερδιζει οκ θα περιμενει λιγο καιρο αλλα θα παιζει Α2 .
ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ Ο ΙΩΝΙΚΟΣ (ειναι και τα γουρια ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΤΣΑΠΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΑΡΟ laugh.gif ΑΡΑ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ )
Το εχω ξαναπει με τον Ιωνικο ναι με υπαρχει αντιπαλοτητα στα μεταξυ μας παιχνιδια αλλα υπαρχει σεβασμος και απο τις 2 μεριες για την ιστορια και το το αντιπροσωπευει η καθε ομαδα .
Ο Ιωνικος δεν αντιπροσωπευει το χτες αλλα και το σημερα.Ιστορια ,κοσμος διοικηση ακαδημιες .
Εκτος τον αλλων το επιπεδο της Α2 ανεβαινε ενα σκαλι παραπνω με την παρουσια ΚΑΙ του Ιωνικου Νικαιας .ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ και θα πω απο τωρα καλη τυχη και στον ΓΣ Περιστεριου γιατι την νεα χρονια ΘΕΛΩ να πρωταγωνιστησει και γιατι οχι μαζι με το ΜΑΡΟΥΣΙ που επισης κουβαλα ιστορια και ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ να ειναι οι 2 ομαδες που τετοια εποχη του χρονου θα κανουν προγραμματισμο για την Α2

ΥΓ1- ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΒΑΣΙΛΗ ΔΕΡΒΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΣΟΥ ΤΟΝ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΟ ΕΘΝΙΚΟ
ΥΓ2- Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥΕΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΤΗΝ Β ΕΘΝΙΚΗ .ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Α1 ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ Α ΕΘΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ (ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Α2).ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΕΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΑΚΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ......ΟΠΟΤΕ ....ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΕ ΠΕΡΑ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑΤΑ ΣΕ Β ΚΑΙ Γ ΕΘΝΙΚΗ
ΥΓ3 - ΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ...ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΤΗΝ Γ ΕΘΝΙΚΗ , ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΣΤΗΝ Α2 ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΒΟΥΡ ΓΙΑ ΓΗΠΕΔΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ , ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΕΙΟΥ ΓΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΙΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΟ
margiou3
QUOTE
Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΝ Α2 !!!!!!!



41.gif 41.gif 41.gif

Σας το χρώσταγε παιδιά και η τύχη!

Εύχομαι να συνεχίσετε με φόρα!
doctor_dru
Τα είπε όλα ο gate14!Πόντο-πόντο το ματς καθόλη την διάρκεια,με τις 2 ομάδες να δείχνουν πολύ αποφασισμένες.Η Λιβαδειά μπήκε πιο δυνατά στο ματς και περνώντας την μπάλα στην ρακέτα κατάφερε να προηγηθεί στο 1ο δεκάλεπτο και να φορτώσει μάλιστα και με 2 φάουλ τον Γιανναλέτσο.Το δεκάλεπτο τελείωσε 9-14 με τον Εθνικό να αναλώνεται σε προσωπικές φάσεις και αρκετά μακρινά σουτ που δεν έβρισκαν τον στόχο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Εθνικός είχε πιο ορθολογικές επιλογές στην επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Ψυλέα,εξαφάνισε την διαφορά των 5 πόντων.Από κει και πέρα,οι 2 ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με καμιά να μην μπορεί να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 4-5 πόντων.Το σκορ πριν την διακοπή ήταν στο 27-28 και το ημίχρονο τελείωσε 28-30 με τον Παγώνη να έχει 1\2 βολές και την Λιβαδειά να σκοράρει 3,2" πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο το ματς άνοιξε,με τις 2 ομάδες να είναι πιο εύστοχες και να προσπαθούν να τρέξουν.Χαρακτηριστικό τα λίγα φάουλ που αν δεν κάνω λάθος μέχρι το 8ο λεπτό της περιόδου είχαν σφυριχτεί μόλις 2.Ο Δημητριάδης έβαλε 2 μεγάλα σουτ,ο Τοπουζίδης άλλο ένα και η Λιβαδειά έμενε κολλημένη στον Εθνικό που σε εκείνο το διάστημα φαινόταν να πατάει καλύτερα.Το τέλος του δεκαλέπτου πάντως βρήκε μπροστά τον Εθνικό με 46-45.

Το θρίλερ συνεχίστηκε,οι 2 ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο,αλλά οι παίκτες του Εθνικού έδειξαν τεράστια ψυχραιμία απ'την γραμμή των βολών και ήταν αλάνθαστοι.6\6 ο Κουκάς και 2\2 ο Ψυλέας στα τελευταία λεπτά και ο Εθνικός πήρε την πολυπόθητη άνοδο!!

Κορυφαίος,κατά την γνώμη μου,ο Ψυλέας γιατί με προσωπικούς πόντους κράτησε τον Εθνικό μέσα στο ματς στο πρώτο ημίχρονο που δεν ήταν καλός.Μεγάλο δεύτερο ημίχρονο από τον Κουκά(στο πρώτο ήταν αρκετά άστοχος)που πέτυχε 3 τρίποντα και έδειξε τεράστια αποφασιστικότητα και ψυχραιμία στις βολές.Πολύτιμη η βοήθεια του Παγώνη και του Τράφαλη στο αμυντικό κομμάτι όπως και του Βαθρακοκοίλη που έδωσε πνοή και με τους 6 πόντους του μέσα σε 1 λεπτό(3\3 βολές και 1 τρίποντο).Καλός ο Γιανναλέτσος αλλά εμφανώς επηρεασμένος από τον μικροτραυματισμό την προηγούμενης βδομάδας.

Όμορφη η ατμόσφαιρα με το γήπεδο να είναι σχεδόν γεμάτο(η πλειοψηφία Εθνικοί 77.gif ) αλλά δυστυχώς δεν έλειψαν τα παρατράγουδα που έφεραν και διακοπή στο ματς.

Μεγάλη η επιτυχία για τον Εθνικό,μακάρι αυτή η πολύ όμορφη προσπάθεια να συνεχιστεί και να μας προσφέρει τέτοιες χαρές wav.gif

Ο Εθνικός ήδη ετοιμάζει την επόμενη μέρα και ο προπονητής του για την νέα σεζόν θα είναι ο Τζίμης Κουστένης!
Blue1965White
QUOTE(gate14 @ May 11 2014, 11:05 ) *
Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΝ Α2 !!!!!!!
ΕΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΧΤΕΣ στην Χαλκιδα με αντιπαλους 2 ομαδες που εδειξαν πως ηθελαν ΠΟΛΥ την ανοδο .
Προσωπικα παροτι το σκορ πηγαινε ποντο δεν φοβηθηκα ποτε.Πιστευα και πριν το παιχνιδι πως παροτι μας λειπει ο Τζιαλας δεν θα χασουμε με τιποτε.Οι 9 ηττες της στο πρωταθλημα ηταν ΠΟΛΛΕΣ για να τερματισει 2η αλλα και το ροστερ της δεν με επειθε.Απο την αλλη θα πει κανεις οτι ισως ο 2ος ομιλος θα ηταν πιο ανταγωνιστικος αλλα επιτρεψτε μου να πω πως δεν το πιστευω αυτο.Βεβαια ενας αγωνας νοκ αουτ ειναι παντα ενα δυσκολος για προγνωστικα οποτε θα κερδιζε η εμπειρια και οι λυσεις απο τον παγκο οταν θα σκανε τα φαουλ και η κουραση των αθλητων.
Ενω η Λιβαδεια εχει μια πολυ καλη πενταδα δεν ειχε λυσεις απο τον παγκο .Μακραν ο Kωνσταντακοπουλος Νο13 ο κορυφαιος της απο εκει και περα ο Δημητριαδης το παλεψε (αλλα περα απο τα 2 τριποντα του δεν βοηθησε οσο επρεπε) αλλα πισω του δεν ειχε κανεναν να βοηθησει οταν στο 32 του αγωνα εφτασε τα 4 φαουλ και με καλες στιγμες και ο Δημητριου που ομως εσκασε.Απο εκει και περα το χαος.
Δειτε τον Ιωνικο ....στο παρατσακ εχασε καποια απο τις 2 θεσεις και τερματισε με 6 ηττες 3ος , Ε ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ πως ουτε ο Ιωνικος ουτε το Μαρουσι ουτε ο Πανερυθραικος ηταν χειροτερες ομαδες απο την Λιβαδεια ( που για μενα ομως θα παιξει και εκεινη του χρονου στην Α2 ).
Απο την ομαδα μας ?Μιλησε η προσωπικοτητα του Κουκα , εκει που η μπαλλα εκαιγε εδινε την λυση .Ο Ψυλεας καλαθομηχανη , σταθερος οπως παντα , ο Μουκας με 2 ΠΟΛΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΑ καλαθια , ο Βαθρακολοιλης που με το που μπηκε εκανε 6 ποντους πολυ καλη αμυντικη δουλεια αλλα γρηγορα φορτωθηκε με 3 φαουλ , ο Γιανναλετσος η ψυχαρα αυτη που επαιξε με 39 πυρετο εσφιξε τα δοντια του φορτωθηκε απο το 5ο λεπτο με 2 φαουλ και στο 22 εφτασε τα τρια και ομως εβγαλε ολο τον αγωνα , και απο εκει και περα οσοι μπηκαν στο γηπεδο επαιξαν ΠΕΡΙΦΗΜΑ εκαναν αυτο που τους ειπε ο κοουτς να κανουν και τωρα χαιρομαστε μια ακομα ανοδο που αυτη την φορα δεν εφτασε με καποιο φαξ η αφου εχει σχεδιαστει μια ομαδα για να παιξει σε χαμηλοτερη κατηγορια απο αυτη που τελικα επαιξε.
Ηρθε λοιπον η ανοδος μπροστα σε 1000 ατομα εκ των οποιων τα 550--600 και ηταν φιλοι του Εθνικου που κερδισαν κατα κρατος την μαχ




Απλα για την ιστορια στο τοτε μπαραζ για την ανοδο στην Α εθνικη αν δεν υπηρχε ο Ιωνικος την ανοδο θα την επερνε ο Απολλωνας του θρυλικου Πετροπουλου ενω δεν θυμαμαι αν τριτος ηταν ο Εθνικος η το Ηρακλειο


η της εξεδρας απεναντι στους 150 φιλους της ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ και στα 30-40 παλληκαραδες με τα μαυρα μπλουζακια και με συνθηματα υπερ του ποδοσφαιρικου Λεβαδειακου που μαλιστα ξεθαψαν μια σημαια απο τα παλια που ειχαν αρπαξει απο την αποστολη του ποδσφαιρικου Εθνικου για να την κουνησουν 25 δευτερολεπτα πριν το τελος του ημιχρονου και εκει να κινδυνεψει να τιναχτει στον αερα ο αγωνας με εισβολη οπαδων στο γηπεδο και ανταλλαγη αντικειμενων και αλλα τετοια χαριτωμενα.Μετα συνεχιστηκε ο αγωνας κανονικα τα παλληκαρια αυτα κατσαν πανω πανω στην εξεδρα και οποτε θυμοντουσαν φωναζαν και ενα Λεβαδειακος και καποια ακαταλαβιστικα συνθηματα για τον Πειραια την Αθηνα και παει λεγοντας .
Κρατω την ομορφη εικονα των παικτων της Λιβαδειας να χειροκροτουν την εξεδρα μας (δεν καταλαβαινω τα παραπονα της διοικησης ...οποιος θελει φαουλ κλπ μπορει να τα κοιταξει μπορει να δει το ΦΑ).
Ομορφη εικονα επισης .....το οτι οι παικτες μας η διοικηση και οι φιλαθλοι αποθεωσαν και τον κυριο Σορωτο.
Η ΑΛΛΑΓΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ οταν εγινε και δικαιωθηκαμε.Θα μπορουσαμε να σηκωσουμε λευκη πετσετα δεν εγινε αυτο ηρθε ο Κυριος Γουναρης κανανμε το 4 στα 4 και ειμαστε Α2.
Θα πει κανεις οκ ποιος προτεινε τους παικτες?Ο Σορωτος .ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ .....αλλα πχ ειναι και κατι αλλο προτεινεις καποιον ο προεδρος η διοικουσα επιτροπη θα στον παρει ?Πχ και χωρις να θελω να υποτιμησω ΚΑΜΜΙΑ ΟΜΑΔΑ θα πω τυχαια το ονομα μιας ομαδας....αν πχ ο Κυριος Σορωτος προτεινε στον Αλιμο αυτους που προτεινε θα ειχαν αποκτηθει ?Απαντω ενα μεγαλοπρεπεστατο ΟΧΙ
Απο εκει και περα ομως η προπονητικη αξια του Κωστα Σορωτου και η προσφορα του στον Εθνικο ηταν ΜΕΓΑΛΗ γι'αυτο και η αποθεωση .Απο εκει και περα ομως ενα τεραστι ομπραβο και στον ΓΟΥΝΑΡΗ απο ολους Εθνικους και μη ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ.

Σημερα εχει δυο αγωνες μπαραζ ο ενας ο σημαντικοτερος.ΔΟΞΑ-ΙΩΝΙΚΟΣ
Για εμενα οποιος κερδιζει οκ θα περιμενει λιγο καιρο αλλα θα παιζει Α2 .
ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ Ο ΙΩΝΙΚΟΣ (ειναι και τα γουρια ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΤΣΑΠΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΑΡΟ laugh.gif ΑΡΑ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ )
Το εχω ξαναπει με τον Ιωνικο ναι με υπαρχει αντιπαλοτητα στα μεταξυ μας παιχνιδια αλλα υπαρχει σεβασμος και απο τις 2 μεριες για την ιστορια και το το αντιπροσωπευει η καθε ομαδα .
Ο Ιωνικος δεν αντιπροσωπευει το χτες αλλα και το σημερα.Ιστορια ,κοσμος διοικηση ακαδημιες .
Εκτος τον αλλων το επιπεδο της Α2 ανεβαινε ενα σκαλι παραπνω με την παρουσια ΚΑΙ του Ιωνικου Νικαιας .ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ και θα πω απο τωρα καλη τυχη και στον ΓΣ Περιστεριου γιατι την νεα χρονια ΘΕΛΩ να πρωταγωνιστησει και γιατι οχι μαζι με το ΜΑΡΟΥΣΙ που επισης κουβαλα ιστορια και ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ να ειναι οι 2 ομαδες που τετοια εποχη του χρονου θα κανουν προγραμματισμο για την Α2

ΥΓ1- ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΒΑΣΙΛΗ ΔΕΡΒΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΣΟΥ ΤΟΝ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΟ ΕΘΝΙΚΟ
ΥΓ2- Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥΕΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΤΗΝ Β ΕΘΝΙΚΗ .ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Α1 ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ Α ΕΘΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ (ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Α2).ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΕΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΑΚΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ......ΟΠΟΤΕ ....ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΕ ΠΕΡΑ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑΤΑ ΣΕ Β ΚΑΙ Γ ΕΘΝΙΚΗ
ΥΓ3 - ΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ...ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΤΗΝ Γ ΕΘΝΙΚΗ , ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΣΤΗΝ Α2 ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΒΟΥΡ ΓΙΑ ΓΗΠΕΔΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ , ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΕΙΟΥ ΓΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΙΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΟ

Jabar
Σε ένα παιχνίδι που παρουσίασε ενδιαφέρον και αγωνία για μόλις ένα ημίχρονο, ο Ιωνικός επικράτησε άνετα των Μαχητών Δόξας Πεύκων με 70-55, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στην φετινή Β’ Εθνική κατηγορία.

Οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη συνάντησαν δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα των Μαχητών να αποδεικνύει το όνομά της και να δείχνει ότι μπορούσε να φανεί ανταγωνιστική, καθώς το σκορ ημιχρόνου ήταν 37-35. Όμως, με ένα φοβερό «ντεμαρράζ» στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα της Νίκαιας «ξέφυγε» στο σκορ, έχοντας μόνιμα διψήφιο αριθμό διαφοράς, τον οποίο και δεν απώλεσε ποτέ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Έτσι έληξε με ευχάριστο τρόπο μία χρονιά, η οποία θα μπορούσε να αποβεί πολύ καλύτερη για τον Ιωνικό που μέχρι δύο αγωνιστικές πριν το τέλος έδειχνε να έχει σίγουρη την άνοδό του στην Α2. Με τις ήττες στην έδρα του, όμως, από Μαρούσι και Νήαρ Ηστ, δεν κατάφερε να τερματίσει ούτε στη δεύτερη θέση που οδηγούσε στα μπαράζ και πλέον περιμένει να δει αν δύο ομάδες από ανώτερη κατηγορία υποβιβαστούν στην τρίτη τη τάξει κατηγορία για διαφορετικούς από τον βαθμολογικό λόγους, προκειμένου να προβιβαστεί και αυτός στην Α2. Κι αυτό διότι πρώτη επιλαχούσα ομάδα είναι η Α.Ε. Λιβαδειάς, η οποία ηττήθηκε χθες από τον Εθνικό Πειραιώς στο μπαράζ της δεύτερης θέσης.

Μία χρονιά «μαγική» που στο τέλος, όπως εξελίχθηκε, ίσως χαρακτηρίζεται αποτυχημένη, καθώς το θέμα της ανόδου πλέον δεν εξαρτάται από τον ίδιο τον Ιωνικό.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ 70-55
Διαιτητές: Δεσλής – Γερακίνης.
Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-35, 54-40, 70-55.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Καραγιάννης): Βερτούδος , Κουτούλας 6 (1), Βιδάλης 5 (1), Ντακούλιας 17 (3), Παλαιοχωρίτης, Λόλας 7, Τασόπουλος 12, Κούργιας 4, Βλάχος , Θυμνιός 10, Κουκουνιάς, Βεσκούκης 9 (1).
ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος Δ. , Ταρπάγκος 2, Σαββίδης , Αναστασίου , Ελευθεριάδης 11, Απιδόπουλος Γ. 4, Μυλωνίδης 6, Δικταπανίδης 1, Πράντζος 2, Μάρουσιτς 17 (1), Δαβάνης 4, Λευκαδίτης 8.
http://www.basketblog.gr
Vas
Συγχαρητήρια και από μένα στον Εθνικό. Κατά την γνώμη μου ίσως δεν είναι και τόσο δίκαιο το σύστημα με τα νοκ ουτ καθώς σε ένα αγώνα κρίνεται όλη η χρονιά! Ίσως θα ήταν δικαιότερο ένα best of three ή αν το πάω λίγο περαιτέρω, ένα μίνι πρωτάθλημα με τις 2 δευτεροτριτες του κάθε ομίλου… εκεί θα ξεχωρίσουν οι πραγματικά καλύτερες ομάδες!


Αν και νωρίς ακόμα, και αν επαληθευτούν τα όποια σενάρια για υποβιβασμό των Ηλυσίων στην Β εθνική προβλέπεται ένα τρομερά ανταγωνιστικό πρωτάθλημα με ιστορικές ομάδες (Περιστέρι, Μαρούσι, Ηλυσιακός, Νίκαια, Παπάγου), νέες με όρεξη (προμηθέας, κύμη (αν παίξει στο νότο), φάρος) και με εμπειρία στην κατηγορία (Ερυθραία, Χολαργός, Ηράκλειο, Φιλαθλητικός)!

Jabar
QUOTE(Vas @ May 11 2014, 22:49 ) *
Συγχαρητήρια και από μένα στον Εθνικό. Κατά την γνώμη μου ίσως δεν είναι και τόσο δίκαιο το σύστημα με τα νοκ ουτ καθώς σε ένα αγώνα κρίνεται όλη η χρονιά! Ίσως θα ήταν δικαιότερο ένα best of three ή αν το πάω λίγο περαιτέρω, ένα μίνι πρωτάθλημα με τις 2 δευτεροτριτες του κάθε ομίλου… εκεί θα ξεχωρίσουν οι πραγματικά καλύτερες ομάδες!


Αν και νωρίς ακόμα, και αν επαληθευτούν τα όποια σενάρια για υποβιβασμό των Ηλυσίων στην Β εθνική προβλέπεται ένα τρομερά ανταγωνιστικό πρωτάθλημα με ιστορικές ομάδες (Περιστέρι, Μαρούσι, Ηλυσιακός, Νίκαια, Παπάγου), νέες με όρεξη (προμηθέας, κύμη (αν παίξει στο νότο), φάρος) και με εμπειρία στην κατηγορία (Ερυθραία, Χολαργός, Ηράκλειο, Φιλαθλητικός)!

Λοιπόν του χρόνου θά έχουμε τοπικά ντέρμπυ.Χολαργός,Παπάγου, Αγία Παρασκευή, Φιλαθλητικός τα γήπεδα απέχουν ένα δεκάλεπτο.Έγινε σχεδόν Αθηναϊκό πρωτάθλημα.
Vas
QUOTE(Jabar @ May 11 2014, 23:12 ) *
Λοιπόν του χρόνου θά έχουμε τοπικά ντέρμπυ.Χολαργός,Παπάγου, Αγία Παρασκευή, Φιλαθλητικός τα γήπεδα απέχουν ένα δεκάλεπτο.Έγινε σχεδόν Αθηναϊκό πρωτάθλημα.


Φέτος είχε μόνο το Ηράκλειο εκτός... Του χρόνου έχει και Πάτρα και λογικά και την Κύμη...
Jabar
Σχεδόν .Σαφώς συμφέρει οικονομικά σε σύγκριση με την Γ Εθνική.Μόνο το Ηράκλειο θα έχει μεγάλο πρόβλημα μετακινήσεων.
PetranG3
Ειστε σιγουροι οτι την Κυμη δεν παιζει να τη στειλουν στο Βορρα;

Με τοσες αθηναικες που επεσαν (ΚΑΠ, Φιλαθλητικο) + 2 αθηναικες που ανεβαινουν + 1 Πατρινη, δεν ξερω αν υπαρχει χωρις για την Κυμη στο Νοτο...

Αν τελικα πεσουν και τα Ιλισσια...εκει κι αν δεν υπαρχει χωρος..για την Κυμη..
gate14
O Ιωνικος λοιπον καθαρισε και πλεον μαζι με την Λιβαδεια περιμενει τι θα γινει με τους απο πανω .Ψυχοφθορο αλλα οταν φτανει το φαξ της ΕΟΚ λες ΝΑΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ηρθε η δικαιωση και μακαρι να μην ξανακανω τα ιδια λαθη (και απο την αλλη λες.....για φαντασου πικρα για αυτον που δεν μπορει να κατεβασει ομαδα και περνεις την θεση του ).
Αντε να δουμε
Οντως το νεο πρωταθλημα της Β Εθνικης θα ειναι πολυ δυνατο ...........και η Κυμη (αν δεν παει στον αλλο ομιλο) και ο Φαρος σαν νεοφωτιστοι θα ειναι πολυ δυνατοι πιστευω.
Απο εκει και περα ομως ΓΣΠ - Μαρουσι λογικα θα εχουν τον πρωτο λογο δυνατος και υπολογισιμος παντα ο Αμυντας ( και πολλες ζημιες θα κανει σιγουρα και ο Παπαγου ) και κλασσικα ΑΓΝΩΣΤΟΙ Χ αλλα παντα απροβλεπτοι ΧΟΛΑΡΓΟΣ και ΔΟΥΚΑΣ και να δουμε και τον Πανερυθραικο που παντα αθορυβα κανει ζημιες.
Φιλαθλητικος και Αγια Παρασκευη να δουμε αν θα αντεξουν η θα πανε απλα να σωσουν την χρονια , στο Ηρακλειο τα πραγματα με τοσες μετακινησεις αστα να πανε ....(την εκπληξη μπορει να κανει και η αλλη πρωταθλητρια της Γ εθνικης απο Πατρα μερια ).
Καλη ξεκουραση πλεον στις ομαδες καλος σχεδιασμος και αντε να δουμε ενα δυνατο πρωταθλημα την νεα χρονια.
Vas
QUOTE(PetranG3 @ May 11 2014, 23:43 ) *
Ειστε σιγουροι οτι την Κυμη δεν παιζει να τη στειλουν στο Βορρα;

Με τοσες αθηναικες που επεσαν (ΚΑΠ, Φιλαθλητικο) + 2 αθηναικες που ανεβαινουν + 1 Πατρινη, δεν ξερω αν υπαρχει χωρις για την Κυμη στο Νοτο...

Αν τελικα πεσουν και τα Ιλισσια...εκει κι αν δεν υπαρχει χωρος..για την Κυμη..



έτσι πρόχειρα....

έπεσαν απο Α2 2 "νοτιες" ομάδες (Φιλαθλητικος- ΚΑΠ)

Από Β εθνική είναι 8

Ιωνικός Νικαίας
Πανερυθραικός
Ηρακλειο
Αμύντας
Μαρούσι
Περιστέρι
Δουκας
Χολαργός

Από Γ ανέβηκαν 3 (και λογικά δεν υπάρχει περίπτωση να πάνε στο βορρά)

Προμηθέας Πατρών
Παπάγος
Φάρος Κερατσινίου


άρα έχουμε 13 ομάδες.... Αμα δεν πέσει ο Ηλυισιακός τότε στο νότο θα παίξει είτε η Λειβαδιά είτε η Κύμη....

Jabar
Υπολογισμούς από τώρα δύσκολα να κάνουμε.Η φετινή χρονιά για την Ελλάδα θα είναι χειρότερη. Οπότε ας δούμε τι ρόστερ θα έχουν οι ομάδες και ποιες θα κατέβουν .Εκτός από Ηλυσιακό, υπάρχει περίπτωση να δούμε στη Β και τον Ικαρο Ν.Σμύρνης -Καλλιθέας-Χαλκίδας-Π.Φαλήρου.Τότε θα κουνήσουμε μαντήλι στους φίλους του Ιωνικού.
magickaminia
QUOTE(aionio talento @ May 10 2014, 12:30 ) *
Τωρα το ''ΛΥΣΣΑΞΕΣ'' τελειως . . τα αλλα που γραφεις απολυτως Σεβαστα !

Πρωτα απ ολα συγχαρητηρια στον Ιωνικο για την νικη του . Ευχομαι οπως ειπε και ο γκειτ 14 να βρεθουμε ξανα μαζι και στην Α2. Οσον αφορα για το θεμα μπατζετ με ολο το σεβασμο αγαπητε φιλε ξερω οτι παικτες της Α1 δεν επαιρναν τα λεφτα που επαιρναν καποιοι παικτες του Εθνικου.... Και μαλιστα σε ομαδα της 4αδας. Ας ειναι καλα ο χορηγος που δεν ειχε χαλασει κανενα χατηρι φετος στον Κοουτς. Για να μην παρεξηγηθω τελος εγω προσωπικα προβληματα με τον πρωην κοουτς Σορωτο ουτε εχω ουτε ειχα ουτε θα αποκτησω στο μελλον. Αλλα οι σημαιες απο τα κονταρια πρεπει να κατεβαινουν οταν ειναι ακομη ολοκληρες και οχι ξεσκισμενες απο τον αερα και την υγρασια. Και οσοι καταλαβαν το καταλαβαν. Θελω να ευχηθω καλη επιτυχια στον νεο κοουτς Κουστενη και να εκφρασω τα συγχαρητηρια στους Γουναρη, Αναγνωστοπουλο και Καλογερογιαννη για την ανοδο. Αντε και το ποδοσφαιρο τωραστην Γ για να γινει τρικουβερτο γλεντι. biggrin.gif
Jabar
Click to view attachment


Ο αριθμός των ατόμων θα είναι περιορισμένος, στον αριθμό του ρόστερ μιας ομάδας 14-15 άτομα .Ήδη τα 6-7 θα είναι από τα μέλη του U22 του Χολαργού.Επίσης απαιτείται τα παιδιά να έχουν καλό επίπεδο και φιλοδοξία για κάτι παραπάνω . Δεν μιλάμε για βασική τεχνική. Αν λοιπόν από τα παιδιά που κατέβαιναν στις αντρικές της Β Εθνικής θέλει κάποιο ας μου στείλει mail.


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.