Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαμαντίδης VS Παπαλουκάς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Achilleas13
Είναι και οι 2 κατα τη γνώμη μου οι καλύτεροι guard στην Ευρώπη.Θα διαλέξω τον Διαμαντίδη γιάτι είναι καλύτερος αμυντικός και καλύτερος σουτερ
amanolar
ohmy.gif Βαλτός είσαι...
Ο απόλυτος εφιάλτης μου. Αυτή η ερώτηση με κυνηγάει συνεχώς.
Έχω χάσει τον ύπνο μου!!

Απο εδώ η γυναίκα μου, κι απο εδώ το αίσθημά μου... blove.gif

Θα πρέπει να το σκεφτώ...
Achilleas13
QUOTE(amanolar @ Nov 6 2006, 06:53 PM) *
ohmy.gif Βαλτός είσαι...
Ο απόλυτος εφιάλτης μου. Αυτή η ερώτηση με κυνηγάει συνεχώς.
Έχω χάσει τον ύπνο μου!!

Απο εδώ η γυναίκα μου, κι απο εδώ το αίσθημά μου... blove.gif

Θα πρέπει να το σκεφτώ...



Και μένα το ίδιο.Γι' αυτο ρωτάω και εσάς
sofo4
smile.gif Δύσκολο να αποφασίσεις ποιος απο τους δύο είναι καλύτερος
πραγματικό δίλλημα 41.gif
noumero6
ψ...καλά πραγματικό δίλλημα...! Είναι και οι δυο τόσο φοβεροί...και το χειρότεο δεν μπορείς να πεις ότι ο ένας πρόσφερε λιγότερα από ότι ο άλλος...μια ομάδα είναι...είναι ίσως ένα από τα αναπάνητα ερωτήματα όπως το πως δημιουργήθηκε ο κόσμος! Τελικάόα έγιναν για να παίζουμε μπασκετ! blove.gif
noumero6
QUOTE(Achilleas13 @ Nov 6 2006, 04:24 PM) *
Είναι και οι 2 κατα τη γνώμη μου οι καλύτεροι guard στην Ευρώπη.Θα διαλέξω τον Διαμαντίδη γιάτι είναι καλύτερος αμυντικός και καλύτερος σουτερ

τώρα το πρόσεξα...μήπως διαλέγεις τον Μητσάρα επειδή αυτός είναι η ομαδα σου?ε? tongue.gif
Pierce
διαμα και ξερο ψωμι. παιρνει ρεμπς δινει ασιστ εχει βελτιωθει τρομερα στο σουτ (5/6 με τον οσφπ νομιζω και το ενα που εχασε ηταν πισω απο ...τη σεντρα) κλεβει μπαλες και παιζει την καλυτερη αμυνα. ο παπαλουκας καλος αλλα δεν κανει οσα κανει ο μητσος 77.gif
dizzy_fingers
Α ρε Αχιλλέα, και τη σκεφτόμουν αυτή τη σύγκριση πριν μερικές μέρες biggrin.gif.
Χωρίς να καταλήξω πουθενά όμως...
Τί να συγκρίνουμε τώρα παιδιά? Και οι δύο παίχτες στριμωγμένοι στην κορυφή είναι, χωρίς να θέλει ο καθένας να πέσει.

Εντάξει, ο Παπαλούκ έχει τους τίτλους (σε συλλογικό επίπεδο μιλάμε πάντα) αλλά για το ότι ο Παναθηναϊκός δεν έκανε τα ίδια με την ΤΣΣΚΑ, μόνο η θέση του άσσου δε φταίει.
Και οι δύο ακολουθούν ανοδική πορεία τα τελευταία χρόνια, και οι δύο είναι τόσο απαραίτητοι για τις ομάδες τους που όταν δεν παίζουν, αυτές μεταμορφώνονται προς το χειρότερο.
Η μόνη διαφορά τους είναι ίσως ο πιο επιθετικός προσανατολισμός του Παπαλουκά σε αντίθεση με τον Διαμαντίδη που μέχρι πρόσφατα ήταν γνωστός μόνο για τις αμυντικές του ικανότητες.

Οπότε, το θέμα είναι, διαλέξτε και πάρτε.
Επιλογή "Χ" δεν υπάρχει ε? biggrin.gif

ΥΓ: Αν και...όπως το βλέπω, σε αυτό το φόρουμ μάλλον θα πάρει περισσότερους ψήφους ο Παπαλουκάς biggrin.gif.

EDIT: Μόλις είδα ότι ο Διαμαντίδης έχει 5 ψήφους έναντι 3! Εκπλήσσομαι! w00t.gif
anti-stress
Με βάση τη συνεχιζόμενη σταθερή απόδοση του Διαμαντίδη έχω μπει κι εγώ σε προβληματισμό σχετικά με το ποιος υπερέχει... στα σημεία φυσικά! wink.gif

Αλλά πώς να το κάνουμε, ψηφίζω το... αίσθημά μου, δεν μπορώ να προδώσω τον Theo! biggrin.gif

Συμφωνώ ότι ο Διαμαντίδης κάνει πιο πολλά πράγματα, αλλά οι ασσίστ του Παπαλουκά είναι από άλλο πλανήτη... 77.gif
thrylos7
Με Παπαλουκά και Διαμαντίδη μπορώ να κατακτήσω (εγώ!) όσες Ευρωλίγκες θέλετε...

Έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή Χ...

Αυτό θα ψήφιζα εγώ...

Ο Μήτσος όμως, θεωρώ ότι δεν έχει φτάσει στο ζενίθ της καριέρας του... Κάτι που ο Θόδωρος ίσως έχει κάνει πέρσι με το F4 και τα λοιπά...

wink.gif

QUOTE
Συμφωνώ ότι ο Διαμαντίδης κάνει πιο πολλά πράγματα, αλλά οι ασσίστ του Παπαλουκά είναι από άλλο πλανήτη...

Πράγματι! Έτσι θα πω ότι ο Παπαλουκάς είναι τέλειος(συνάμα καλύτερος) πλέι μέικερ, ενώ ο Διαμαντίδης είναι καλύτερος παίκτης...
dizzy_fingers
Να προσθέσω μία επιλογή στην ψηφοφορία?
Νίκη για τον coach Γιαννάκη που έχει τέτοιους παίχτες στην ομάδα του smile.gif.
treathitch
Στα δύσκολα ο Παπαλουκάς.
Τalent-wise, age-wise, skill-wise ο Διαμαντίδης.
Καλύτερος επιθετικός, αμυντικός και team player ο Διαμαντίδης.
Πιο ισχυρός και δυνατός εσωτερικά ο Παπαλουκάς.
Πιο καλός παίκτης ο Διαμαντίδης.
Πιο natural feel for the game ο Διαμαντίδης.
Πιο καλός point guard ο Παπαλουκάς.
Πιο ηγέτης ο Παπαλουκάς. Ίσως ο μεγαλύτερος που γνώρισε ποτέ το ελληνικό μπάσκετ.

Πιο καλός παίκτης - όμως - ο Διαμαντίδης. Και ξανά... Ίσως ο μεγαλύτερος παίκτης που γνώρισε το ελληνικό μπάσκετ.

Ψήφος; Φυσικά, Διαμαντίδης...
Pierce
QUOTE(treathitch @ Nov 7 2006, 12:20 AM) *
Πιο ηγέτης ο Παπαλουκάς. Ίσως ο μεγαλύτερος που γνώρισε ποτέ το ελληνικό μπάσκετ.

Πιο καλός παίκτης - όμως - ο Διαμαντίδης. Και ξανά... Ίσως ο μεγαλύτερος παίκτης που γνώρισε το ελληνικό μπάσκετ.

με μια δοση υπερβολης φανταζομαι... γιατι ο nick ειναι απιαστος και στις δυο κατηγοριες...
diama13
Εγω ψηφιζω δαγκωτο διαμαντιδη....ειναι ο καλυτερος παικτης ρε παιδια....τα κανει ολα εξισου καλα....τι αλλο να περιμενει ενας προπονητης δλδ??ολα τα κανει..... 77.gif απλως ο παπαλουκας φαινοταν πιο πολυ επειδη σκοραρε πολυ αλλα τωρα αρχισε και ο διαμαντιδης να μας δειχνει ποσο εχει βελτιωθει στην επιθεση και ειδικα στο σουτ του.... 41.gif
Unstoppable
Διαμαντιδης, το μονο που του λειπει κατα την γνωμη μου ειναι περισσοτερη αυτοπεπειθηση, το σουτ το εχει βελτιωσει, τις διεισδυσεις τις εχει, αλλα δεν περνει οσες πρωτοβουλιες θα επρεπε. Ισως ο καλυτερος παιχτης στη ευρωπη αυτη την στιγμη για μενα...
diama13
Συμφωνω και για την αυτοπεποιθηση γιατι ισως τοσο καιρο να ειχε συνηθισει που του ελεγαν παιξε αμυνα,παρε ριμπαουντ,μοιρασε πασες κλπ κλπ και τωρα που αρχιζει και μας δειχνει τις επιθετικες ικανοτητες του,θελει λιγο καιρο να συνηθισει στην ιδεα και να βελτιωθει οπου εχει περισσοτερο προβλημα που δεν νομιζω στον συγκεκριμενο παικτη να υπαρχει... 77.gif
Anaz
QUOTE
και το ενα που εχασε ηταν πισω απο ...τη σεντρα
Καλα εκεινο το βραδυ στο τσακ το'χασε κι αυτο..! w00t.gif
Συμφωνω με το σχολιο για τις ασσιστ του Παπαλουκα!καλυτερος παιχτης συνολικα ομως ο Διαμαντιδης,ο οποιος εξελισσεται ακομα.. ohmy.gif Αλλα τετοιες ηγετικες εμφανισεις στα κρισιμα ο Μητσος δεν τις εχει κανει ακομα, στο επιπεδο τουλαχιστον του Παπαλουκα που πηρε την Τσσκα περσι απ'το χερακι κ την οδηγησε στον τιτλο..
dizzy_fingers
Διακρίνω ένα hype υπέρ του Διαμαντίδη, υποθέτω λόγω των τελευταίων του εμφανίσεων, ή μου φαίνεται?

Αν γινόταν πέρσι τον Μάη αυτή η ψηφοφορία, ποιός θα έβγαινε πρώτος?
rchos
ανοιξε πολυ η διαφορα!ειμαι ενας απο τους λιγους(ως τωρα) που ψηφισαν παπαλουκ!πιστευω οτι ακομη ειναι καλυτερος και πιο σημαντικος στα δυσκολα!βεβαια ο διαμαντιδης ειναι ακομη μικρος και εχει χρονια μπροστα του να εξελιχθει πολυ περισσοτερο!
greece4
papalouka KAI diamantidh! biggrin.gif biggrin.gif


QUOTE(anti-stress @ Nov 6 2006, 09:58 PM) *
Με βάση τη συνεχιζόμενη σταθερή απόδοση του Διαμαντίδη έχω μπει κι εγώ σε προβληματισμό σχετικά με το ποιος υπερέχει... στα σημεία φυσικά! wink.gif

Αλλά πώς να το κάνουμε, ψηφίζω το... αίσθημά μου, δεν μπορώ να προδώσω τον Theo! biggrin.gif

Συμφωνώ ότι ο Διαμαντίδης κάνει πιο πολλά πράγματα, αλλά οι ασσίστ του Παπαλουκά είναι από άλλο πλανήτη... 77.gif


akrivws...

e, theo kai gw... den ginetai!!!
Papaloukas 4 ever
Δεν νομίζω ότι είμαι και πολύ αντικειμενικός που ψηφίζω ανεπιφύλακτα Τεό smile.gif
Unstoppable
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 7 2006, 04:15 AM) *
.......
Αν γινόταν πέρσι τον Μάη αυτή η ψηφοφορία, ποιός θα έβγαινε πρώτος?


Εγω παλι διαμαντιδη θα ψηφιζα, τον θαυμαζω απο τοτε που ηταν στον Ηρακλη biggrin.gif
dolly12
διαμαντιδης για εναν απλο λογο ειναι μονο 26 και κανει οτι ο παπαλουκας στα 29....

και εκτος αυτου εχει και καλυτερο σουτ οπως αποδεικνυεται!!!
ΧΙΧΙΧΙ
dizzy_fingers
QUOTE(Arkadios)
Ο ανθρωπος δινει ασσιστ κ στον εαυτο του.

laugh.gif
77.gif
treathitch
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 7 2006, 04:15 AM) *
Διακρίνω ένα hype υπέρ του Διαμαντίδη, υποθέτω λόγω των τελευταίων του εμφανίσεων, ή μου φαίνεται?

Αν γινόταν πέρσι τον Μάη αυτή η ψηφοφορία, ποιός θα έβγαινε πρώτος?

Φίλε μου, μετά τη σεζόν 2002-03, τα πράγματα είναι απλά... Δεν υπάρχει αντίπαλος talent-wise wink.gif
Πάντως ο Παπαλουκάς έρχεται δεύτερος..

Και για να μιλήσουμε για το Γκάλη, ο Διαμαντίδης είναι σαφώς πιο ταλαντούχος και πιο ολοκληρωμένος. Η διαφορά εδώ είναι στην αυτοπεποίθηση. Αν την βελτιώσει ο Διαμαντίδης, νομίζω είναι και καλύτερος παίκτης.
Σαν ηγέτης ο Γκάλης δεν έλεγε και τίποτα. Δεν έχει πάρει και πολλά παιχνίδια (το' χε παλέψει στον πρώτο γύρο με τους Σοβιετικούς το '87), ούτε με Άρη ούτε με Εθνική. Ήταν πολύ καλός στη διάρκεια του αγώνα, αλλά κρυβόταν πάντα στο φινάλε. Ο Παπαλουκάς μόνο αυτό δεν είναι και μόνο ο Γιαννάκης συγκρίνεται μαζί του σε αυτόν τον τομέα.
Achilleas13
13-7 και η διαφορά μεγαλώνει......
liolias
Πραγματικα πολυ δυσκολο να διαλεξω αναμεσα σε δυο ομορφανδρες cool.gif Αλλα θα ψηφισω βαλτο αγορι μου!!

Και αφοτου ψηφισα βλεπω οτι ο Μητσος εκανε νταμπλ σκορ!!
HOULIGAN76
ΠΑΠΑΛΟΥΚΑΣ!!!! Εχει κατακτήσει και 1 ευρωλίγκα με 4 παρουσίες σε φάιναλ φορ.Γενικώς εχει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση απο τον Μήτσο που είναι πολύ σημαντικό.Ο Διαμαντίδης ναι μεν είναι ο σημαντικότερος παίκτης μας στην εθνική Ελλάδα αλλά με τον Παο στην ευρωλίγκα δεν έκανε κάποια υπέρβαση.Οπότε για την ώρα ο ΤΕΟ είναι για ελάχιστα ο καλύτερος.

υ.γ.1 Ο Διαμαντίδης μπορεί στο μέλλον να τον ξεπεράσει.
υ.γ.2 Ο Σπανούλης όμως βελτιώνεται συνεχώς.
υ.γ.3 Αλλά και ο Ζήσης είναι καλύτερος απο όλους στξμ ηλικία των 23.
geosider
QUOTE(treathitch @ Nov 7 2006, 02:57 PM) *
Φίλε μου, μετά τη σεζόν 2002-03, τα πράγματα είναι απλά... Δεν υπάρχει αντίπαλος talent-wise wink.gif
Πάντως ο Παπαλουκάς έρχεται δεύτερος..

Και για να μιλήσουμε για το Γκάλη, ο Διαμαντίδης είναι σαφώς πιο ταλαντούχος και πιο ολοκληρωμένος. Η διαφορά εδώ είναι στην αυτοπεποίθηση. Αν την βελτιώσει ο Διαμαντίδης, νομίζω είναι και καλύτερος παίκτης.
Σαν ηγέτης ο Γκάλης δεν έλεγε και τίποτα. Δεν έχει πάρει και πολλά παιχνίδια (το' χε παλέψει στον πρώτο γύρο με τους Σοβιετικούς το '87), ούτε με Άρη ούτε με Εθνική. Ήταν πολύ καλός στη διάρκεια του αγώνα, αλλά κρυβόταν πάντα στο φινάλε. Ο Παπαλουκάς μόνο αυτό δεν είναι και μόνο ο Γιαννάκης συγκρίνεται μαζί του σε αυτόν τον τομέα.


τί έκανε λέει; ό ένας από τους 5 κορυφαίους μπασκετμπολίστες της Ευρώπης δεν ήταν μεγάλος ηγέτης;
αυτός πήρε όχι τήν Ελλάδα και τον Άρη αλλά το ελληνικό μπάσκετ και το έβαλε στην ελίτ του παγκόσμιου μπάσκετ
όσο για μεμονομένα παιχνίδια αν και δεν έχω πλήρη εικόνα από που να αρχίσω και που να τελειώσω με τα γνωστά και μόνο,
όσο γιατί δεν έπαιρνε την τελευταία προσπάθεια συχνά; τι πιο λογικό όταν μία ομάδα έχει έναν τέτοιο σκόρερ να πάρει άλλος την τελική επειδή όλοι οι αντίπαλοι πέφτουν πάνω σ' αυτόν; δεν βρίσκω κάτι το παράξενο

να και μερικά πολύ μεγάλα ματς με δραματικό φινάλε που πήρε μόνος του

Ελλάς-σοβ 103-101
Ελλάς-Σοβ 81-80
Μπαρτσελονα-Άρης 87-88
Γιουγκοπλλάστικα-Άρης 85-89
και ένα πολύ κρίσιμο με Πάο μέσα στο Περιστέρι που πήρε το τελευταίο σουτ και έδωσε την νίκη

ακούς εκεί θα συγκρίνουμε τον Διαμαντίδη με τον Γκάλη ή τον Γιαννάκη, αυτοί είναι θρύλοι του ελληνικού μπάσκετ και αυτός είναι μόλις 26 ετών
κάτσε πρώτα να διαγράψει την πορεία του και μετά τους συγκρίνουμε

είπαμε να υπάρχει κριτική διάθεση αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας

με αυτή την λογική και ο Λεμπρόν είναι μεγαλύτερος παίκτης από Τζόρνταν και Τζαμπάρ επειδή στην ηλικία που βρίσκεται έχει πετύχει περισσότερα πράγματα απ' ότι αυτοί στην ίδια ηλικία
αλλά και ως σωματική κατασκευή έχει πολύ καλύτερη όχι μόνο από αυτούς αλλά και από οποιοδήποτε μπασκετμπολίστα στην ιστορία -πλην Ρομπινσον-

όσο για το δίλημμα εγώ προτιμώ Παπαλουκά, ακρίβώς γιατί είναι μεγαλύτερος ηγέτης από τον Διαμαντίδη και έχει μεγαλύτερη λάμψη, ενώ ο Μήτσος είναι πολύ χαμηλών τόνων
Alexmei
Ο Παπαλούκι λουκ και ο Διαμαντίδης; εεεεεεεε.... ψηφίζω.... τζόρνταν 42.gif 17.gif
treathitch
QUOTE(geosider @ Nov 7 2006, 06:28 PM) *
τί έκανε λέει; ό ένας από τους 5 κορυφαίους μπασκετμπολίστες της Ευρώπης δεν ήταν μεγάλος ηγέτης;

Aς γελάσω...
Ούτε στους 5, ούτε στους 10 είναι φίλε μου...
Και όχι, δεν ήταν ποτέ του μεγάλος ηγέτης. Μεγάλος σκόρερ ήταν.

QUOTE(geosider @ Nov 7 2006, 06:28 PM) *
αυτός πήρε όχι τήν Ελλάδα και τον Άρη αλλά το ελληνικό μπάσκετ και το έβαλε στην ελίτ του παγκόσμιου μπάσκετ;

Αλήθεια, που θα ήταν η Εθνική το '87 χωρίς το Φασούλα; Το '86 πάντως, χωρίς εκείνον ήταν 10η. Το '90, χωρίς Γκάλη, αλλά με Φασούλα μέσα 6η, το 94' πάλι στα ίδια, 4η...
Και δε λέω ότι ο Φασούλας είναι καλύτερος του Γκάλη, αλλά ότι ο Γκάλης είναι υπερεκτιμημένος, αυτό είναι γεγονός.

QUOTE(geosider @ Nov 7 2006, 06:28 PM) *
όσο γιατί δεν έπαιρνε την τελευταία προσπάθεια συχνά; τι πιο λογικό όταν μία ομάδα έχει έναν τέτοιο σκόρερ να πάρει άλλος την τελική επειδή όλοι οι αντίπαλοι πέφτουν πάνω σ' αυτόν; δεν βρίσκω κάτι το παράξενο;

Δηλαδή έπεφταν πάνω σε εκείνον και αυτός έδινε μια ασίστ; Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο σε κανένα κρίσιμο ματς. Ο τύπος φοβόταν όταν η μπάλα έκαιγε.

QUOTE(geosider @ Nov 7 2006, 06:28 PM) *
ακούς εκεί θα συγκρίνουμε τον Διαμαντίδη με τον Γκάλη ή τον Γιαννάκη, αυτοί είναι θρύλοι του ελληνικού μπάσκετ και αυτός είναι μόλις 26 ετών;

Σωστά... Προέχουν τα ταμπού, έτσι μεγάλε;

QUOTE(geosider @ Nov 7 2006, 06:28 PM) *
είπαμε να υπάρχει κριτική διάθεση αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας

Η μόνη κριτική που βλέπω είναι η δική σου προς την άποψή μου..
amanolar
Επανέρχομαι...

Κατ'αρχήν νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχει και 3η επιλογή η ισσοπαλία. wink.gif

Επέλεξα Παπαλουκά, λόγω της ηγετικής του φισιογνωμίας και των ασύλληπτων ασσιστ του που είναι η αδυναμία μου, παρόλο που ο Διαμαντίδης είναι στην ομάδα μου και πραγματικά κάνει τη διαφορά. smile.gif

Σαν προπονητής θα επέλεγα Διαμαντίδη, αλλα σαν θεατής θα επέλεγα Παπαλουκά.

Είναι και οι 2 κατάπληκτικοί και η επιβεβαίωση της ποιότητας του ελληνικού basket. 41.gif

Οσο για τις συγκρίσεις Γκαλη, Φασούλα κτλ με τους σύγχρονους νομίζω οτι είναι μάλλον άτυχες.
Διαφορετικές οι συγκιρίες, η νοοτροπία και το επίπεδο του αθλήματος.

[Τελικα ο κόσμος δημιουργήθηκε για να παίζουμε basket !!!] blove.gif
Warrior
QUOTE(treathitch @ Nov 7 2006, 05:52 PM) *
Αλήθεια, που θα ήταν η Εθνική το '87 χωρίς το Φασούλα; Το '86 πάντως, χωρίς εκείνον ήταν 10η. Το '90, χωρίς Γκάλη, αλλά με Φασούλα μέσα 6η, το 94' πάλι στα ίδια, 4η...


Για πες εσυ....που θα ηταν η Εθνικη το '87 και το '89 χωρις τον Γκαλη??

Τι προσπαθεις να πεις με αυτη την ερωτηση δηλαδη?Δεν μπορω να καταλαβω...

Ο Γκαλης αλλαξε την ροη του ελληνικου μπασκετ,εχοντας ως συμπαραστατες Γιαννακη,Χριστοδουλου
και Φασουλα.Διαφωνεις δηλαδη σε αυτο?

QUOTE(treathitch @ Nov 7 2006, 05:52 PM) *
Η μόνη κριτική που βλέπω είναι η δική σου προς την άποψή μου..


QUOTE(treathitch @ Nov 7 2006, 05:52 PM) *
Aς γελάσω...


Σε ενα φορουμ,οπως κανεις κριτικη...δεχεσαι κιολας. wink.gif


Εντελως αδοκιμη η συγκριση Γκαλη-Διαμαντιδη.Μιλαμε για τελειως διαφορετικο μπασκετ...


Οσον αφορα το διλλημα του τοπικ,εγω δεν μπορω να καταληξω καπου.Μια καταληγω στον εναν,μια στον
αλλο...Τους λογους τους εχετε αναφερει ως τωρα στο τοπικ.Πιο ολοκληρωμενος μπασκετμπολιστας ειναι
ο Διαμαντιδης(του οποιου ειμαι θαυμαστης),αλλα δεν ξερω αν αρκει για να του δωσω την ψηφο...

Και γω θα ηθελα επιλογη ισοπαλια!!

Πολυ ωραιο poll παντως.. 41.gif
Pierce
σεβαστη η αποψη σου treathitch αλλα εσυ προσπαθεις να μας πεις οτι ο γκαλης ηταν απλα ενας παιχτης της σειρας και οτι κρυβοταν στα κρισιμα και οτι απλα δεν εκανε κατι σημαντικο. παω στοιχημα οτι οι μεγαλυτεροι σε ηλικια αν δεν ηταν ο γκαλης ουτε που θα ειχαν καμια σχεση με την ''σπυριαρα'' νομιζω οτι και παλι εισαι υπερβολικος και ισως ο μοναδικος ανθρωπος που πιστευει αυτο το πραγμα στην ελλαδα.
stdin
Ξεφύγαμε πάλι...

Παπαλουκάς.-
Γιατί είναι απόλαυση..
Anaz
Δεν εχω ξεκαθαρη αποψη για την δεκαετια 80 αλλα Θα πω απλα οτι το να συγκρινουμε απο τωρα τον Διαμαντιδη με τον Γκαλη ειναι.."καπως". rolleyes.gif
Ο Γκαλης περα απο την αγωνιστικη του αξια εφερε τεραστιες αλλαγες στο ελληνικο μπασκετ!Ο Διαμαντιδης παιχταρας αλλα ας περασουν 5-6 χρονια ακομα να διαγραψει την πορεια του κ τα ξανασυζηταμε.Προς το παρόν αδικει κ τον ίδιο κυριως μια τετοια συγκριση.
NBAholic
QUOTE
Aς γελάσω...
Ούτε στους 5, ούτε στους 10 είναι φίλε μου...


Πολύ θα ήθελα να δω μια λίστα με 10 μεγαλύτερους Ευρωπαίους του Γκάλη. Από άποψης ταλέντου ΚΑΙ καριέρας.
Κι όχι, το ότι ο Διαμαντίδης είναι πιο πολυδιάστατος δε μου λέει και πολλά. Κι ο Σιγάλας μπορεί να ήταν πιο πολυδιάστατος (καλύτερος αμυντικός-αν μάλιστα καταφύγουμε και στη γνωστή καραμέλα ότι "η άμυνα είναι το μισό παιχνίδι", το οποίο βέβαια από ατομικής άποψης επ'ουδενί ισχύει, μάλλον ο Σιγάλας βγαίνει καλύτερος!-καλύτερος ριμπάουντερ, πιο ομαδικός, πιο vocal ηγέτης) αλλά κανείς δεν προέβη ποτέ σε σύγκριση.
anti-stress
Ο Διαμαντίδης είναι γενικώς χαμηλών τόνων, όχι λόγω νεότερης ηλικίας. Ο Παπαλουκάς έχει μια άνεση και μια λάμψη που ο Διαμαντίδης δε θα αποκτήσει ποτέ, είναι διαφορετικές προσωπικότητες, πώς να το κάνουμε. smile.gif

Άλλη μια παρατήρηση που θέλω να κάνω είναι ότι στις ψηφοφορίες για καλύτερο παίκτη, καλύτερη πεντάδα, κλπ ο Παπαλουκάς προηγείται (Ευρωλίγκα πέρσι, Μουντομπάσκετ φέτος, αν και το τελευταίο ομολογώ ότι μου έκανε εντύπωση...). Για κάποιο λόγο θα γίνεται αυτό...

Από την άλλη, ο Ομπράντοβιτς έχει δηλώσει ότι προτιμά το Διαμαντίδη.

Και κάτι άλλο: Νομίζω ότι ο Διαμαντίδης θέλει να παίζει μπάσκετ, ενώ ο Παπαλουκάς θέλει να κερδίζει... Και οι δύο το παλεύουν μέχρις εσχάτων, αλλά ο Διαμαντίδης κλέβει την μπάλα για να την κλέψει, ενώ ο Παπαλουκάς την κλέβει για να κερδίσει το ματς. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά, αν αυτό ισχύει, παίζει σημαντικό ρόλο. wink.gif
treathitch
Ο ισχυρισμός ότι ο Σιγάλας ήταν (ακόμα και στα καλά του..) καλύτερος από το Διαμαντίδη (από το 2002 και μετά) έστω και σε έναν τομέα του παιχνιδιού, ξεφεύγει από τα όρια του πορνό!
NBAholic
QUOTE
Ο ισχυρισμός ότι ο Σιγάλας ήταν (ακόμα και στα καλά του..) καλύτερος από το Διαμαντίδη (από το 2002 και μετά) έστω και σε έναν τομέα του παιχνιδιού, ξεφεύγει από τα όρια του πορνό!


Σαν παίχτης συνολικά, συμφωνώ...Αλλά αν θες έστω έναν τομέα, θεωρώ την ατομική άμυνά του καλύτερη απ'του Διαμαντίδη. Ο Μίτσος φαίνεται καλύτερος στατιστικά (κλεψίματα-τάπες), αλλά ο Σιγάλας πάντα μου φαινόταν πιο ικανός να περιορίσει έναν περιφερειακό, παρότι την εποχή του παιζόταν πιο ατομικό μπάσκετ.

Κι άλλωστε, αναφέρομαι και στη σύγκριση με τον Γκάλη. Ο Σιγάλας μπορούσε να κάνει αρκετά πράγματα καλύτερα, αλλά ουδείς (και λογικά) τους συγκρίνει.

Παρεπιπτόντως, δεν είμαι ανάμεσα σε όσους έχουν ψώνιο με μια συγκεκριμένη εποχή ή με τους αποσυρμένους παίχτες. Θεωρώ ότι οι Διαμαντίδης-Παπαλουκάς είναι θρύλοι του ελληνικού μπάσκετ (θρύλοι εν εξελίξει, that is wink.gif) κι ότι η αξία τους θα ανέβει όταν αρχίσουν να μας λείπουν. Ή (για όσους διαφωνούν) νομίζετε ότι το '87 και το '89 θεωρούσε κανείς "θρύλους" το Φασούλα και το Φάνη;
treathitch
Ο Σιγάλας μάρκαρε καλά στο man to man, λόγω εκτοπίσματος και footwork. Ο Διαμαντίδης μαρκάρει εξ ίσου καλά στο man to man και είναι απείρως καλύτερος (από οποιονδήποτε θνητό, όχι μόνο από το Σιγάλα) στην άμυνα χώρου. Κυριολεκτικά, η άμυνα του Διαμαντίδη, τόσο ατομικά, όσο και ομαδικά ξεπερνάει κάθε φαντασία.
Γι' αυτό φωνάζω ότι ο παίκτης αυτός είναι σπάνιος.
Τη δε σύγκριση με το Γκάλη προσπαθώ και εγώ να την αποφύγω... Ο ένας είναι ψηλός πόιντ γκαρντ (Διαμαντίδης), ο άλλος κοντός σούτιν γκαρντ (Γκάλης), ο ένας αέρινος (Γκάλης), ο άλλος ρεαλιστής και υπολογιστικός (Διαμαντίδης), ο ένας παίζει άμυνα (Διαμαντίδης), ο άλλος ήταν επιεικώς εκ των χειρότερων αμυντικών που έχω δει (Γκάλης).
geosider
QUOTE(treathitch @ Nov 7 2006, 05:52 PM) *
Aς γελάσω...
Ούτε στους 5, ούτε στους 10 είναι φίλε μου...
Και όχι, δεν ήταν ποτέ του μεγάλος ηγέτης. Μεγάλος σκόρερ ήταν.
Αλήθεια, που θα ήταν η Εθνική το '87 χωρίς το Φασούλα; Το '86 πάντως, χωρίς εκείνον ήταν 10η. Το '90, χωρίς Γκάλη, αλλά με Φασούλα μέσα 6η, το 94' πάλι στα ίδια, 4η...
Και δε λέω ότι ο Φασούλας είναι καλύτερος του Γκάλη, αλλά ότι ο Γκάλης είναι υπερεκτιμημένος, αυτό είναι γεγονός.
Δηλαδή έπεφταν πάνω σε εκείνον και αυτός έδινε μια ασίστ; Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο σε κανένα κρίσιμο ματς. Ο τύπος φοβόταν όταν η μπάλα έκαιγε.
Σωστά... Προέχουν τα ταμπού, έτσι μεγάλε;
Η μόνη κριτική που βλέπω είναι η δική σου προς την άποψή μου..


βάι, βάι....
τί να πω και εγώ blink.gif
εδώ σου απάντησε το μισό φόρουμ

βλέπω έχεις και εκείνο το μένος εναντίον του Γκάλη
αλλά δεν πειράζει, ότι θέλει πιστεύει ο καθένας 77.gif
αν και πιστεύω θα μεγαλώσεις και θα μάθεις wink.gif
HOULIGAN76
ΠΑΟΚΤΖΗΣ ήταν ο treathitch!

Ξεκολλήστε!
avant
.......
Warrior
QUOTE(pierce21)
ωραιος ο φιλος μας. μπραβο. εισαι τοσο αργοσχολος που δεν εχεις τι να κανεις και μπαινεις σε φορουμ και βριζεις... κατι μου λεει οτι ουτε απο μπασκετ ξερεις αλλα οτι ουτε θα ξαναποσταρεις σε αυτο το φορουμ....




QUOTE(pierce21 @ Nov 8 2006, 02:24 PM) *
κατι μου λεει οτι ουτε απο μπασκετ ξερεις αλλα οτι ουτε θα ξαναποσταρεις σε αυτο το φορουμ....



Καλα σου το λεει... wink.gif
smile.gif
sofo4
peace.gif peace.gif peace.gif peace.gif
πολύ διαμάχη αυτό τον καιρό στο forum peace.gif
geosider
QUOTE(HOULIGAN76 @ Nov 8 2006, 12:43 PM) *
ΠΑΟΚΤΖΗΣ ήταν ο treathitch!

Ξεκολλήστε!

α, έτσι πες.
Πέστο ρε παιδάκι μου από την αρχή και κάθομαι και παιδεύομαι ο κακομοίρης
είπα και εγώ, όντως να τα πιστεύει αυτά που λέει;
thrylos7
O καθένας νομίζω μπορεί να πιστεύει ότι θέλει..

Μια σύγκριση Γκάλη - Διαμαντίδη είναι μάλλον ανέφικτη... και διόλου αντικειμενική...
Γιατί υπάρχει μια κατηγορία ανθρώπων που δεν έχουν δει τον Γκάλη να παίζει... Έχουν ακούσει, έχουν δει κάποια βίντεο, αλλά μέχρι εκεί... Πώς λοιπόν να υπάρξει σύγκριση...
Απ' την άλλη, αυτοί που έχουν δει και τους δύο, θεωρώ πως στο μεγαλύτερο ποσοστό τους δε μπορούν να θεωρήσουν κάποιον καλύτερο του Γκάλη... Δε γίνεται.. Τα "είδαν όλα" εκείνη την εποχή, στη γνωριμία τους με το μπάσκετ.. πιστεύω καταλαβαίνετε τι εννοώ..

Να κάνουμε σύγκριση σε επιμέρους τομείς είναι ίσως πιο συνετό... όχι και τόσο βέβαια, καθώς το μπάσκετ έχει αλλάξει πάρα πολύ...

Βέβαια και μόνο που συζητάμε ενδεχόμενη σύγκριση Γκάλη με Διαμαντίδη είναι προς τιμήν του Μήτσου...

Μακάρι να συνεχίσει έτσι... ίσως μετά από χρόνια δε θα αμφιβάλλει κανείς για το αν αυτός θα είναι μέσα στους 5 κορυφαίους Ευρωπαίους όλων των εποχών.
noumero6
ρε μην δουλευόμαστε! ο Γκάλης ήταν ένας τεραστιος παίκτης. ¨Ομως αν η ομάδα δεν είχε ΤΟΝ ηγετη την ψυχή τν κορυφή τον Γιαννάκη ίσως να μην κατεφερνε ποτε να ξεκολλήσει το ελληνικό μπάσκετ!ο Γκάλης μπορει να δίδαξε στους Έλληνες μπασκετ αλλά ο Γιαννάκης έκανε κάτι κατα την γνώμη μου σημαντικότερο, μας έκανε να το λατρεψουμε! blove.gif Βάζω στοίχημα όλο το ταλέντο μου tongue.gif πως αν ο Μητσάρας έβλεπε το ποστ θα πέθανε από τα γέλια... ειναι τελείως διαφορετικοί παίκτες και καιροί. είναι ανούσια σύγκριση!
geosider
QUOTE(thrylos7 @ Nov 8 2006, 01:15 PM) *
O καθένας νομίζω μπορεί να πιστεύει ότι θέλει..

Μια σύγκριση Γκάλη - Διαμαντίδη είναι μάλλον ανέφικτη... και διόλου αντικειμενική...
Γιατί υπάρχει μια κατηγορία ανθρώπων που δεν έχουν δει τον Γκάλη να παίζει... Έχουν ακούσει, έχουν δει κάποια βίντεο, αλλά μέχρι εκεί... Πώς λοιπόν να υπάρξει σύγκριση...
Απ' την άλλη, αυτοί που έχουν δει και τους δύο, θεωρώ πως στο μεγαλύτερο ποσοστό τους δε μπορούν να θεωρήσουν κάποιον καλύτερο του Γκάλη... Δε γίνεται.. Τα "είδαν όλα" εκείνη την εποχή, στη γνωριμία τους με το μπάσκετ.. πιστεύω καταλαβαίνετε τι εννοώ..

Να κάνουμε σύγκριση σε επιμέρους τομείς είναι ίσως πιο συνετό... όχι και τόσο βέβαια, καθώς το μπάσκετ έχει αλλάξει πάρα πολύ...

Βέβαια και μόνο που συζητάμε ενδεχόμενη σύγκριση Γκάλη με Διαμαντίδη είναι προς τιμήν του Μήτσου...

Μακάρι να συνεχίσει έτσι... ίσως μετά από χρόνια δε θα αμφιβάλλει κανείς για το αν αυτός θα είναι μέσα στους 5 κορυφαίους Ευρωπαίους όλων των εποχών.


είναι πολύ άδικο όχι μόνο για τον Μήτσο αλλά και για κάθε εν ενεργεία μπασκετμπολίστα
να συγκρίνεται με προγενέστερους θρύλους

αν ήθελα να θυμηθώ παρόμοιους παίκτες από το παρελθόν, αυτοί οι δύο (Διαμ., Παπ) σε αποτελεσματικότητα μου φέρνουν κάτι από Γιούρι Ζντοβτς
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.