Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2015-16
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
TakeshyKurosawa
Μάλλον θα τους πιέσει να παίξει ο Σπανούλης...
akratacity
Μετα την ηττα της Κιμκι σημερα παμε για τον δυσκολοτερο ομιλο που εχει υπαρξει ποτε σε τοπ 16. Εκτος απο τις θεωρητικα αδυναμες Μπαμπεργκ και Ζαλγκιρις, αντιπαλοι μας θα ειναι οι Κιμκι και Ρεαλ (εκτος και αν το Στραβουργο κανει κανενα θαυμα), λογικα η Εφες και ο νικητης του Μαλαγα-Τσσκα και ο ηττημενος του Κουμπαν-Μπαρτσελονα.
rankin
QUOTE(akratacity @ Dec 17 2015, 21:43 ) *
Μετα την ηττα της Κιμκι σημερα παμε για τον δυσκολοτερο ομιλο που εχει υπαρξει ποτε σε τοπ 16. Εκτος απο τις θεωρητικα αδυναμες Μπαμπεργκ και Ζαλγκιρις, αντιπαλοι μας θα ειναι οι Κιμκι και Ρεαλ (εκτος και αν το Στραβουργο κανει κανενα θαυμα), λογικα η Εφες και ο νικητης του Μαλαγα-Τσσκα και ο ηττημενος του Κουμπαν-Μπαρτσελονα.

Οπως το είπες, "θεωρητικά αδύναμες" γιατί και η Μπαμπεργκ και η Ζαλγκίρις ειναι πολύ καλές ομάδες φέτος.
για φανταστείτε να είχε κερδίσει η Ζαλγκίρις τον Παναθηναικο σήμερα, και να είχαμε κανεναν ομιλο:
Ρεαλ
Μπαρτσελόνα
ΤΣΣΚΑ
Ολυμπιακός
Παναθηναικός
Εφες
Κιμκι
Μπαμπεργκ

Καταργούσες τον άλλο όμιλο, το ονομαζες top 8 και έχριζες ως πρωταθλητή Ευρώπης τον πρώτο του ομίλου.

Νομίζω παντως οτι στο τέλος ο όμιλος θα ειναι ως εξής
Μπαμπεργκ
Ζαλγκίρις
Κιμκι
Ρεαλ
Ολυμπιακός
Μαλαγα
Κουμπαν (με επιφύλαξη)
Και Εφες ή Καχα (θα δειξει)

Απο εναν τέτοιο όμιλο, αυτός που που πιστεύω οτι θα ξεφουσκώσει στο τοπ 16 ειναι η Μάλαγα.
Ο δε Μπαρτζώκας, θα πάει δυνατά... Εχει βάλει ψηλούς στόχους και αν δε φάνε και αυτοί κανα ξαφνικό ξεφούσκωμα, τους βλέπω για την εκπληξη της χρονιάς. Όχι οτι η Κιμκι δεν ειναι καλή ομάδα. Αλλά η Κουμπαν νομιζω οτι ειναι 1-2 κλικ καλύτερη.
Παμε πάντως σε εναν όμιλο πολύ σκληρό
spysta
Όμιλος ΦΩΤΙΑ στο τοπ16

Το καλο ειναι οτι ακομα και με μειονεκτημα εδρας δεν με φοβιζει καμια απο τις αλλες ομαδες.
basket72
QUOTE (spysta @ Dec 19 2015, 00:55 ) *
Όμιλος ΦΩΤΙΑ στο τοπ16

Το καλο ειναι οτι ακομα και με μειονεκτημα εδρας δεν με φοβιζει καμια απο τις αλλες ομαδες.



Όπως βλέπω το πρόγραμμα μου φαίνεται το καλύτερο δυνατό σε αυτόν τον όμιλο. Μπορούμε 5 νίκες κι από και πέρα βλέπουμε αν ο Πρίντεζης δεν την παλεύει βγάζοντας 30λέπτα απέναντι στα θηρία- παίρνουμε άμα λάχει και τον Αιρ Τζορτζια, ή αλλιώς τοξοβόλο ή αλλιώς Κιάμο ή αλλιώς Συμπαθή Μπρεντbiggrin.gif για το δεύτερο γύρο.
TakeshyKurosawa
Με καλούς Σπανούλη-Πρίντεζη η ομάδα θα περάσει τον όμιλο.. Ίσως πληρώσουμε πάντως το ότι κάναμε σχεδιασμό ρόστερ χωρίς δεύτερο τετράρι.. Τουλάχιστον θα φανεί από νωρίς τι να περιμένουμε από αυτή την ομάδα..
Sokos
Με το καλημέρα Barcelona στο ΣΕΦ. Ζόρικα πράγματα καθώς θα λείπει και ο Lojeski και ο Σπανούλης θα έχει ένα-δυο ματς στην Α1. Όχι πως με αυτούς στο 100% δεν θα ήταν ζόρικα...

Από εδώ και πέρα δεν αρκούν καλές εμφανίσεις από μερικούς παίκτες (ας βγάλω τα εντός με Bamberg & Zalgiris). Θέλει καλή εμφάνιση από όλους και ειδικά από Σπανούλη (που μέχρι τώρα μάλλον απογοητεύει) και Πρίντεζη (μακάρι να μην σκάσει το παιδί). Πρέπει επίσης ο James να κάνει step up άμεσα (παράλογη απαίτηση τόσο νωρίς) αλλιώς προβλέπω πάρτι στη ρακέτα μας με μόνο Hunter, Αγραβάνη και Milutinov.

Με τέτοιο όμιλο πάντως, το 4άρι που λέγαμε μήπως να το ξανασκεφτούν. Ο Erceg ακόμα ελεύθερος κυκλοφορεί?
assistant
QUOTE(spysta @ Dec 18 2015, 23:55 ) *
Όμιλος ΦΩΤΙΑ στο τοπ16

Το καλο ειναι οτι ακομα και με μειονεκτημα εδρας δεν με φοβιζει καμια απο τις αλλες ομαδες.

δε θα μου κανε ιδιαιτερη εκπληξη αν οι 4 πρωτοι αυτου του ομιλου συναντηθουν στο φαιναλ-4..........μια επιφυλαξη κραταω μονο για(την αδυναμια μου) τον Μπαρτζωκα........
T.W.Is.M.
QUOTE(assistant @ Dec 20 2015, 01:34 ) *
δε θα μου κανε ιδιαιτερη εκπληξη αν οι 4 πρωτοι αυτου του ομιλου συναντηθουν στο φαιναλ-4..........μια επιφυλαξη κραταω μονο για(την αδυναμια μου) τον Μπαρτζωκα........


Καπως ετσι τα λεγαμε και για τον προπερσινο ομιλο που ηταν υποτιθεται πολυ ισχυροτερος απο τον αλλο και νομιζω πως περασαν 3 ομαδες απο τον αλλο ομιλο! Φανταζεσαι λοιπον να περασει εκτος απο τη Λοκομοτιβ που ειπες και η Φενερμπαχτσε, να βγουμε εμεις 2οι και ο Παναθηναικος 3ος και να περασει ο ΠΑΟ και να δεις 3 ομαδες απο το αλλο γκρουπ στο Βερολινο;
assistant
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 20 2015, 23:24 ) *
Καπως ετσι τα λεγαμε και για τον προπερσινο ομιλο που ηταν υποτιθεται πολυ ισχυροτερος απο τον αλλο και νομιζω πως περασαν 3 ομαδες απο τον αλλο ομιλο! Φανταζεσαι λοιπον να περασει εκτος απο τη Λοκομοτιβ που ειπες και η Φενερμπαχτσε, να βγουμε εμεις 2οι και ο Παναθηναικος 3ος και να περασει ο ΠΑΟ και να δεις 3 ομαδες απο το αλλο γκρουπ στο Βερολινο;

η αληθεια είναι πως όχι δε φτανει μεχρι εκει η φαντασια μου.........

ΥΓ φαιναλ 4 με Παο-Φενερ-Μπαρτζωκα και Μαλαγα.........μπλιαχ.........ουτε οι διοργανωτες δε θα κατσουν να το δουν.........
kotzito
Γλιτώσαμε και την ήττα στην Κηφισιά σήμερα, αφού ένα ματς στο οποίο ήμασταν στο +10 περίπου πέντε λεπτά πριν την λήξη, κατάφεραν οι γηπεδούχοι να το γυρίσουν και να βρεθούν μέχρι και με 1 πόντο μπροστά 40'' πριν την λήξη ενώ έχασαν και το τρίποντο στην λήξη που θα τους έδινε την νίκη.

Ο Τζέιμς σήμερα πρόλαβε να παίξει μόνο 4 λεπτά πάντως, αφού έκανε 4 φάουλ.


Να δούμε τώρα πως θα μας βρει το ματς με την Μπαρτσελόνα. Χωρίς Σπανούλη - Λοτζέσκι πάντως θα είναι δύσκολα τα πράγματα.
T.W.Is.M.
QUOTE(kotzito @ Dec 21 2015, 20:09 ) *
Γλιτώσαμε και την ήττα στην Κηφισιά σήμερα, αφού ένα ματς στο οποίο ήμασταν στο +10 περίπου πέντε λεπτά πριν την λήξη, κατάφεραν οι γηπεδούχοι να το γυρίσουν και να βρεθούν μέχρι και με 1 πόντο μπροστά 40'' πριν την λήξη ενώ έχασαν και το τρίποντο στην λήξη που θα τους έδινε την νίκη.

Ο Τζέιμς σήμερα πρόλαβε να παίξει μόνο 4 λεπτά πάντως, αφού έκανε 4 φάουλ.


Να δούμε τώρα πως θα μας βρει το ματς με την Μπαρτσελόνα. Χωρίς Σπανούλη - Λοτζέσκι πάντως θα είναι δύσκολα τα πράγματα.


Εχω την εντυπωση πως ουτε με Σπανουλη-Λοτζεσκι μπορουμε να ελπιζουμε σε πολλα.
Ειναι πολυ δυσκολο το παιχνιδι με την Μπαρτσελονα και βλεπω και τον Πριντεζη πεσμενο τελευταια.
TakeshyKurosawa
QUOTE (kotzito @ Dec 21 2015, 20:09 ) *
Γλιτώσαμε και την ήττα στην Κηφισιά σήμερα, αφού ένα ματς στο οποίο ήμασταν στο +10 περίπου πέντε λεπτά πριν την λήξη, κατάφεραν οι γηπεδούχοι να το γυρίσουν και να βρεθούν μέχρι και με 1 πόντο μπροστά 40'' πριν την λήξη ενώ έχασαν και το τρίποντο στην λήξη που θα τους έδινε την νίκη.

Ο Τζέιμς σήμερα πρόλαβε να παίξει μόνο 4 λεπτά πάντως, αφού έκανε 4 φάουλ.


Να δούμε τώρα πως θα μας βρει το ματς με την Μπαρτσελόνα. Χωρίς Σπανούλη - Λοτζέσκι πάντως θα είναι δύσκολα τα πράγματα.


Γιατί χωρίς Σπανούλη?
rankin
Εχει παρατηρήσει κανείς άλλος οτι ο Παπαπέτρου έχει πολύ πεσμένα ποσοστά στα 3ποντα φέτος;
6/20 στην Ευρωλίγκα (30%- ποσοστό καλό για σουτέρ, δεν το λες) οταν πέρσι ειχε 40% , 28% στο πρωτάθλημα με 0/5 σήμερα με τη Κηφισιά..
Νομίζω, και φοβάμαι οτι δεν κάνω λάθος, οτι γίνεται μια προσπάθεια να πάρει όγκο και να γίνει περισσότερο τεσσάρι παρά τριάρι, με παράπλευρη απώλεια οτι χάνει την επαφή του με το μακρινό σουτ και γενικά με τις αρετές που ένα τριάρι έχει.

Εκει νομίζω οτι δένει και το οτι ο Ολυμπιακός δεν ενδιαφέρεται για ξένο τεσσάρι . Εχει πέσει πολύ μεγάλο βάρος στο να γίνει ο Παπαπέτρου τεσσάρι για να χαλάσουν το project φέρνοντας πχ έναν Ερτσεγκ.
Manu7
QUOTE(rankin @ Dec 21 2015, 21:31 ) *
Εχει παρατηρήσει κανείς άλλος οτι ο Παπαπέτρου έχει πολύ πεσμένα ποσοστά στα 3ποντα φέτος;
6/20 στην Ευρωλίγκα (30%- ποσοστό καλό για σουτέρ, δεν το λες) οταν πέρσι ειχε 40% , 28% στο πρωτάθλημα με 0/5 σήμερα με τη Κηφισιά..
Νομίζω, και φοβάμαι οτι δεν κάνω λάθος, οτι γίνεται μια προσπάθεια να πάρει όγκο και να γίνει περισσότερο τεσσάρι παρά τριάρι, με παράπλευρη απώλεια οτι χάνει την επαφή του με το μακρινό σουτ και γενικά με τις αρετές που ένα τριάρι έχει.

Εκει νομίζω οτι δένει και το οτι ο Ολυμπιακός δεν ενδιαφέρεται για ξένο τεσσάρι . Εχει πέσει πολύ μεγάλο βάρος στο να γίνει ο Παπαπέτρου τεσσάρι για να χαλάσουν το project φέρνοντας πχ έναν Ερτσεγκ.

Έλα μωρέ rankin του βάζουνε όγκο... Η κλασσική δικαιολογία όταν ο άλλος τουβλάρει.\

Απλά κάθε παίχτης που έρχεται στον Ολυμπιακό ρίχνει τουλάχιστον 10-20% στα τρίποντα και τις βολές.

sad.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(rankin @ Dec 21 2015, 21:31 ) *
Εχει παρατηρήσει κανείς άλλος οτι ο Παπαπέτρου έχει πολύ πεσμένα ποσοστά στα 3ποντα φέτος;
6/20 στην Ευρωλίγκα (30%- ποσοστό καλό για σουτέρ, δεν το λες) οταν πέρσι ειχε 40% , 28% στο πρωτάθλημα με 0/5 σήμερα με τη Κηφισιά..
Νομίζω, και φοβάμαι οτι δεν κάνω λάθος, οτι γίνεται μια προσπάθεια να πάρει όγκο και να γίνει περισσότερο τεσσάρι παρά τριάρι, με παράπλευρη απώλεια οτι χάνει την επαφή του με το μακρινό σουτ και γενικά με τις αρετές που ένα τριάρι έχει.

Εκει νομίζω οτι δένει και το οτι ο Ολυμπιακός δεν ενδιαφέρεται για ξένο τεσσάρι . Εχει πέσει πολύ μεγάλο βάρος στο να γίνει ο Παπαπέτρου τεσσάρι για να χαλάσουν το project φέρνοντας πχ έναν Ερτσεγκ.


Εχω παρατηρησει κατι αλλο για τον Παπαπετρου. Το μακρινο του σουτ ειναι θεμα ημερας. Υπαρχουν μερες που θα βαλει 3/4 και αλλες που θα κανει 0/5, οπως σημερα.
Anaz
QUOTE(rankin @ Dec 21 2015, 21:31 ) *
Εχει παρατηρήσει κανείς άλλος οτι ο Παπαπέτρου έχει πολύ πεσμένα ποσοστά στα 3ποντα φέτος;
6/20 στην Ευρωλίγκα (30%- ποσοστό καλό για σουτέρ, δεν το λες) οταν πέρσι ειχε 40% , 28% στο πρωτάθλημα με 0/5 σήμερα με τη Κηφισιά..
Νομίζω, και φοβάμαι οτι δεν κάνω λάθος, οτι γίνεται μια προσπάθεια να πάρει όγκο και να γίνει περισσότερο τεσσάρι παρά τριάρι, με παράπλευρη απώλεια οτι χάνει την επαφή του με το μακρινό σουτ και γενικά με τις αρετές που ένα τριάρι έχει.

Εκει νομίζω οτι δένει και το οτι ο Ολυμπιακός δεν ενδιαφέρεται για ξένο τεσσάρι . Εχει πέσει πολύ μεγάλο βάρος στο να γίνει ο Παπαπέτρου τεσσάρι για να χαλάσουν το project φέρνοντας πχ έναν Ερτσεγκ.
Η αλήθεια είναι οτι δεν είχαμε μεχρι φετος και κανα σοβαρο δείγμα για να κρίνουμε. Τα στατιστικα του στην Ευρωλίγκα δεν ηταν ενδεικτικα.
Αυτο το 40% που λες, είναι με 15 σουτ σύνολο σε 11 αγωνες. Στη δε Ελλαδα είχε 3/14. Συνολο δηλαδη 31%.
Πρόπερσι που επαιξε περισσοτερα ματς, μια απ'τα ίδια.. Ψηλα ποσοστα στην Ευρωλίγκα με λίγες προσπάθειες, αλλα μόλις 32,5% συνολικα.
Υπάρχει δηλαδη και μια πιο απλη εξηγηση απο αυτη που δινεις.. Να μην ειναι τόσο καλος σουτερ.
Θεωρω πάντως οτι εχει ακομα περιθώρια βελτίωσης. Αρκει να το δουλέψει να το σταθεροποιήσει.
RipCity
Είναι απλά ασταθής ακόμη. Δε νομίζω πως υπάρχει θέμα όγκου, δεν τον πάνε δα και για πεντάρι. Από θέμα όγκου άλλωστε τον περνάει τον Πρίντεζη, δε νομίζω πως υπάρχει κάποιο πρότζεκτ της ομάδας που του βάζει κι άλλα κιλά.
TakeshyKurosawa
Δεν νομίζω ότι ο Παπαπέτρου μπορεί να βάλει άλλη μυική μάζα φυσικά έτσι κι αλλιώς. Ήδη έχει πολλή μυική μάζα και πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους, βασικά είναι από τους λίγους μη Αμερικάνους-Αφρικάνους παίχτες στην Ευρώπη που είναι χτιστός. Ασχολείται χρόνια με τα σιδερικά και κάνει μπαμ. Στην τελική ακόμα και κάποιο τέτοιο πρόγραμμα αν ακολουθούσε όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μπορούσε να επηρέαζε την ικανότητα του στο σουτ..
Zephyr
Ας βάζει ο Παπαπέτρου μεγάλα σουτ όταν χρειάζεται (και το έχει κάνει) και ας χτίζει (που λέει ο λόγος) τα υπόλοιπα.
Πάντως το έχει το σουτ, φαίνεται ότι έχει σωστή μηχανική σε αντίθεση π.χ. με Αγραβάνη που το αμολάει σαν καταπέλτης. Αν δουλέψει θα το σταθεροποιήσει.
Conan1982
Ότι το έχει το έχει, το σουτ όμως είναι και θέμα δουλειάς και που δίνεις προτεραιότητα στην προπόνηση.
PanosIlio
Επειδή είναι και γιορτινές μέρες, και θέλω να πω και την π@π@ριά μου, η πρόβλεψη (ευχή) μου είναι πως αν στον πρώτο γύρο του Top16 τελειώσουμε με ρεκόρ 5-2, θα έχουμε πολλές ελπίδες για τη 2η θέση... tongue.gif

Καλές γιορτές σε όλους με Υγεία smile.gif
assistant
QUOTE(PanosIlio @ Dec 23 2015, 14:16 ) *
Επειδή είναι και γιορτινές μέρες, και θέλω να πω και την π@π@ριά μου, η πρόβλεψη (ευχή) μου είναι πως αν στον πρώτο γύρο του Top16 τελειώσουμε με ρεκόρ 5-2, θα έχουμε πολλές ελπίδες για τη 2η θέση... tongue.gif

Καλές γιορτές σε όλους με Υγεία smile.gif

βλέποντας το απέναντι γκρουπ είναι η πρωτη χρονια που δε με πολυενδιαφερει το πλεονεκτημα εδρας.........ας ειμαστε υγιεις,ας βγουμε εστω τεταρτοι στον ομιλο μας και ας ερθει μετα οποιος θελει από απέναντι.........(ενταξει εξαιρω Παο λογω ειδικων συνθηκων και ψυχολογικων του αρχηγου........)
Weekendman
Αξιολάτρευτοί οι οπαδοί των Άρη και Παναθηναικού, που θέλουν να δημιουργήσουν κλίμα σφαγής, αλλά ας μην μπω στο πειρασμό. Απλά θα τονίσω ,πόσο δίκιο έχουν, όσοι λένε ,ότι δεν κάνει ο Στρόμπερι. Απλά αν έπαιρνε την θέση του Ντάρντεν στο περσινό ρόστερ. θα άφηνε ως swingman, τον Λαφαγιετ να κάνει ήσυχα την δουλειά του ,μαζί με τον Μάντζαρη. Ο Σλούκας θα διατηρούσε την ψευδαίσθηση, ότι θα αναλάμβανε τον δεύτερο ρόλο στα γκαρντ. Θα υπήρχε μια αμυντική ασπίδα για τον Λότζε σε κοινά σχήματα. Ενώ επιπλέον θα μάζευε τα ριμπάουντ ,όταν ο Ντάνστον ,και οι άλλοι ψηλοί δεν μπορούσαν. Μια και στατιστικά δεδομένα σαν το παρακάτω*, δείχνουν ότι η άμυνα που επιλέγει ο Ολυμπιακός, ίσως παίζει ρόλο, για τυχόν μη καλές στατιστικές επιδόσεις των σέντερ. Κάνοντας ακόμα πιο σωστή την επιλογή του διδύμου Χάκετ και Φράουλα…

https://twitter.com/TolisLeoussis/status/676458974808551424

*Ίσχυε στις 14 Δεκεμβρίου
Anaz
QUOTE(Weekendman @ Dec 25 2015, 00:20 ) *
Μια και στατιστικά δεδομένα σαν το παρακάτω*, δείχνουν ότι η άμυνα που επιλέγει ο Ολυμπιακός, ίσως παίζει ρόλο, για τυχόν μη καλές στατιστικές επιδόσεις των σέντερ. Κάνοντας ακόμα πιο σωστή την επιλογή του διδύμου Χάκετ και Φράουλα…

https://twitter.com/TolisLeoussis/status/676458974808551424

*Ίσχυε στις 14 Δεκεμβρίου
To διδυμο Χακετ-Φραουλα μαζι στην Ευρωλίγκα εχουν Μ.Ο. 7 ριμπ ανα αγώνα!! Αλλα..και μόλις 1 εύστοχο τρίποντο...!! rolleyes.gif
(Στην Ελλαδα τα αντιστοιχα νουμερα είναι 8,7 ριμπς και 1,7 τρ.)
akratacity
http://euroleague.sport24.gr/article/38320...-oi-prwtoi.html

Spot-up

Το παιχνίδι του "βρίσκω τον αμαρκάριστο" είναι το αγαπημένο της ΤΣΣΚΑ. Κι αυτό αποτυπώνεται από την ευστοχία της ομάδας στα στατικά σουτ. Οι Ρώσοι είναι η πιο αποτελεσματική ομάδα σε spot-up σουτ (1.204), κερδίζοντας παράλληλα τους περισσότερους πόντους ανά παιχνίδι (27,1). Ακολουθεί η Εφές (1.184 ανά κατοχή - 24,4 ανά παιχνίδι). Ο Ολυμπιακός , που αμφισβητήθηκε για το σουτ του, τα πηγαίνει εξαιρετικά καταλαμβάνοντας την 4η θέση (1.099), παίρνοντας 22,2 πόντους ανά ματς από ελεύθερα σουτ. Ο Παναθηναϊκός αντίθετα είναι 15ος (0.921) με 16,3 πόντους ανά ματς. Το χειρότερο στατιστικό σουτ επέδειξαν οι παίκτες της Καρσίγιακα (0.815), ενώ τους λιγότερους πόντους κέρδιζαν οι παίκτες της Ζιελόνα Γκόρα (12,4) που γενικότερα είχαν μεγάλο πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι.

Αντίστοιχη εικόνα στην ευρύτερη κατηγορία του catch-n-shoot, δηλαδή στις φάσεις που ένας παίκτης πιάνει τη μπάλα από πάσα και σουτάρει. Η Εφές ξεχωρίζει με 1.361 πόντους ανά κατοχή (και 23,0 συνολικά), ενώ η ΤΣΣΚΑ παίρνει τους περισσότερους (23,6). Ο Ολυμπιακός είναι 8ος σε αποτελεσματικότητα (1.09 ανά κατοχή - 18,2 πόντοι ανά παιχνίδι) και ο Παναθηναϊκός 10ος (1.089 ανά κατοχή - 17,2 ανά παιχνίδι). Περισσότερο... σίδερο βρίσκει η Καρσίγιακα (0.911) και η Στρασμπούρ (0.925).


βλεπουμε λοιπον οτι ο Ολυμπιακος δεν ειναι τοσο τραγικος οσο παρουσιαζεται απο την αρχη της χρονιας στο σουτ
μπορει να μην εχει τους καλυτερους σουτερ στο ροστερ του αλλα η ομαδικη δουλεια που συντελειται για να βγει το ελευθερο σουτ με οσο το δυνατον καλυτερες προϋποθεσεις καλυπτει τις εκτελεστικες ικανοτητες καποιων παιχτων του

Χακετ και Στρομπερι εκτος απο τη μεγαλη βοηθεια που δινουν στα ριμπαουντ πρεπει να πουμε οτι ειναι και οι παιχτες που πανε πιο συχνα στη γραμμη των βολων μετα τον Σπανουλη φυσικα
Ενδεικτικα: Σπανουλης σε 6 αγωνες εχει 15/21 βολες, ο Πριντεζης σε 8 αγωνες εχει 17/21 και οι Χακετ και Στρομπερι σε 10 αγωνες εχουν 20/27 και 17/23 αντιστοιχα. Αν σκεφτουμε μαλιστα οτι αναλογικα παιρνουν πολυ λιγοτερες προσπαθειες απο τους δυο πρωτους, τοτε αυτοματα καταλαβαινουμε οτι τα νουμερα αυτα δεν ειναι αμελητεα.
assistant
O Πασκουαλ στη συνεντευξη τυπου του αγωνα με τη Ρεαλ ειπε ότι Αμπρινες και Αρογιο τραυματιστηκαν στην τελευταια προπονηση και αποκλειεται να παιξουν στο ντερμπι........αν δεν παιξουν και την Τριτη θα είναι σημαντικες απώλειες,ειδικα ο Αρογιο καθως και ο Σατορανσκι τωρα επανέρχεται από διάστρεμμα..........
Weekendman
QUOTE(Anaz @ Dec 26 2015, 17:05 ) *
To διδυμο Χακετ-Φραουλα μαζι στην Ευρωλίγκα εχουν Μ.Ο. 7 ριμπ ανα αγώνα!! Αλλα..και μόλις 1 εύστοχο τρίποντο...!! rolleyes.gif
(Στην Ελλαδα τα αντιστοιχα νουμερα είναι 8,7 ριμπς και 1,7 τρ.)


1-2 τρίποντα από τον καθένα ,μας φτάνουν σαν θεωρητικές προσδοκίες. Το πιο βασικό όμως για την αξιολόγηση του σχεδιασμού , εντοπίζονται κατά την προσωπική μου γνώμη σε 2 πράγματα.

Στην εικόνα που εμφανίζει η ομάδα, όταν έχει να αντιμετωπίσει απουσίες, και στην καλύτερη δυνατή ατομική αξιοποίηση των παικτών. Κάτι που όσο αφορά το πρώτο, ο ΟΣΦΠ πήρε θετικό βαθμό και πέρσι, και στο πρώτο μισό της εφετινής σαιζον. Ενώ στο δεύτερο, προφανώς αν για παράδειγμα επιλέξουμε να βάλουμε τον Στρόμπερι στις γωνίες να περιμένει για τρίποντο, και τον Τζειμς να επιχειρεί ηρωικά χετζ αουτ. Θα χάσουμε το πλεονέκτημα της υπερταχύτητας που διακρίνει τον DJ. Και τις ικανότητες τερματοφύλακα του Τζειμς. Και θα αποτελέσει διπλό κακό λόγω του ασταθές σουτ από τον Φράουλα, και τις όχι επιθυμητές περιστροφές, που μπορούν να προκύψουν, λόγω χετζαρίσματος του Τζειμς…

Φυσικά όμως ,όσο δεν θα γίνει άλλη προσθήκη,παραμένει το ερώτημα από την αρχή της σαιζόν, για το ποσό θα διευκόλυνε ένας ακόμα σουτέρ, ώστε να βρουν επιπλέον χώρους οι Χάκετ και Στρόμπερι. Προς το παρόν, οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι η παρουσία του Αθηναίου ισορρόπησε κάπως τα πράγματα στο κομμάτι του τριπόντου. Και έχουν να δώσουν περισσότερα οι Σπανούλης και Λοζέτσκι απο τα 6 και 75, από ότι μέχρι τώρα λόγω μέτριας φόρμας η απουσιών...
Conan1982
O Λοτζέσκι τι έγινε τελικά; Πότε αναμένεται να παίξει;
mixalisgate7
QUOTE(Eurohoops)
Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, ο Αμερικανός Ντάριους Τζόνσον Όντομ θα κάνει ντεμπούτο με τη φανέλα των ερυθρολεύκων την Κυριακή, στο μεσημεριάτικο παιχνίδι με τον Απόλλωνα για την 12η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο Όντομ δηλώθηκε στην Α1 για το ρόστερ του Ολυμπιακού, παίρνοντας την θέση του Ματ Λοτζέσκι, που τέθηκε εκτός. Ο Αμερικανός φόργουορντ έχει υποστεί υποτροπή, θα χρειαστεί να μείνει εκτός – με βάση τις νυν εκτιμήσεις – για τρεις εβδομάδες ακόμα κι έτσι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αποφάσισε να δώσει την ευκαιρία στον νέο του παίκτη να πάρει χρόνο συμμετοχής και να τον βοηθήσει στην προσαρμογή του.

Έτσι, ώστε να έχει ένα επίσημο παιχνίδι στο ενεργητικό του πριν ταξιδέψει με τον Ολυμπιακό στη Βιτόρια για το παιχνίδι με την Λαμποράλ Κούτσα. Αυτή είναι η δεύτερη αλλαγή που κάνουν οι πρωταθλητές για τον πρώτο γύρο της Α1 και υπάρχει το δικαίωμα για τρεις ακόμα στη διάρκεια του δεύτερου γύρου. Είναι δεδομένο πως όταν ο Λοτζέσκι είναι έτοιμος να επιστρέψει θα γίνει άμεσα αλλαγή για να επιστρέψει στο “ελληνικό” ρόστερ και τότε θα αποφασιστεί ποιος ξένος θα μείνει εκτός.

Στην Ευρωλίγκα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, αφού δεν υφίσταται κάποιος αριθμητικός περιορισμός για τους ξένους παίκτες.


ΠΗΓΗ
assistant
συμφωνα με γκαλοπ που εγινε μεταξυ των general managers των ομαδων της ευρωλίγκας ο Ολυμπιακος ψηφιστηκε ως η τριτη σε πιθανότητες ομαδα για το φαιναλ-4 μετα από Φενερ και Τσσκα(με αυτην τη σειρα νομιζω) καθως και η σκληροτερη ομαδα της διοργανωσης.....σε εκτιμηση μας εχουν οι GMs,για να δουμε θα δικαιωθουν......
TAKIS7
Καλησπέρα, νομίζω ότι αν πάρουμε το μεθαυριανό ματς, παρόλο που είναι νωρίς, έχω την αίσθηση ότι θα έχουμε κάνει ένα πολύ μεγάλο βήμα για την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων. Κάτι μου λέει ότι δεν ξαναχάνουμε φέτος εκεί.
Παίζουμε και ανήμερα του Αϊ Γιαννιού, με πηγαίνει σε εποχές που γιόρταζε ο τότε κόουτς όπως και τώρα και αν δεν απατώμαι συνήθως κερδίζαμε τέτοια μέρα όποτε παίζαμε.
T.W.Is.M.
QUOTE(TAKIS7 @ Jan 5 2016, 22:40 ) *
Καλησπέρα, νομίζω ότι αν πάρουμε το μεθαυριανό ματς, παρόλο που είναι νωρίς, έχω την αίσθηση ότι θα έχουμε κάνει ένα πολύ μεγάλο βήμα για την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων. Κάτι μου λέει ότι δεν ξαναχάνουμε φέτος εκεί.
Παίζουμε και ανήμερα του Αϊ Γιαννιού, με πηγαίνει σε εποχές που γιόρταζε ο τότε κόουτς όπως και τώρα και αν δεν απατώμαι συνήθως κερδίζαμε τέτοια μέρα όποτε παίζαμε.


Ερχεται το σχετικο τοπικ σε λιγη ωρα.(να φαμε κατι πρωτα)
Κι εγω παντως πιστευω οτι δε θα χασουμε ξανα στη Βιτορια.
Manu7
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jan 5 2016, 23:01 ) *
Ερχεται το σχετικο τοπικ σε λιγη ωρα.(να φαμε κατι πρωτα)
Κι εγω παντως πιστευω οτι δε θα χασουμε ξανα στη Βιτορια.

Μοδεράτορα βάλε κι αυτό αν μπορέσεις στο τοπικ tongue.gif

SteveNashidis
QUOTE
Ο πρώτος γύρος της Basket League ολοκληρώθηκε. Βάσει στατιστικής ο πολυτιμότερος παίκτης του Ολυμπιακού σε αυτά τα 13 παιχνίδια είναι ο Ντι Τζέι Στρόμπερι, με 148 βαθμούς στο ranking της διοργάνωσης.
Ο 30χρονος Αμερικανός είχε μέσο όρο 9.7 πόντους, 4.1 ριμπάουντ, 2.1 ασίστ, 1.1 κλέψιματα σε 23 λεπτά ανά ματς.
Στην 2η θέση ακολουθεί ο Οθέλο Χάντερ με 135 βαθμούς στο ranking (με μ.ο. 8.7 πόντους, 6.2 ριμπάουντ, 1.3 κλεψίματα σε 17 λεπτά ανά ματς) και στην 3η ο Ντάνιελ Χάκετ με 130 βαθμούς (με μ.ο. 7.2 πόντους, 3.1 ασίστ, 4 ριμπάουντ, σε 20 λεπτά ανά ματς).


Eμένα αν μου έλεγαν ότι ο DJ θα είναι πρώτος μέχρι το δεκέμβριο, δεν θα το πίστευα .
Μπράβο του. Μας έβαλε τα γυαλιά !
D-Wade
Δεν έχουμε topic για το παιχνίδι? Οι Τρινκέρηδες έχουν καλή ομάδα αλλά στον όμιλο μας πρέπει να τους πάρεις μέσα-έξω αν θέλεις πλεονέκτημα
Ilias7
Πραγματικά ο Στρόμπερι δε πιάνετε πλεον.Κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση είναι πολύ καλός πλέον.Βγάζει τρομερή ενέργεια και ώρες ώρες είναι παντού μέσα στο γήπεδο.
nikolas12
QUOTE(Ilias7 @ Jan 18 2016, 17:46 ) *
Πραγματικά ο Στρόμπερι δε πιάνετε πλεον.Κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση είναι πολύ καλός πλέον.Βγάζει τρομερή ενέργεια και ώρες ώρες είναι παντού μέσα στο γήπεδο.


Λατρεύω το γεγονός ότι μυρίζεται τη λάθος πάσα που θα κάνει ο αντίπαλος και βγάζει πολλή ενέργεια κλέβοντας και βγαίνοντας στην αντεπίθεση πάρα πολύ γρήγορα. Δίνει φοβερή ενέργεια, βελτιώνεται στο σουτ, πραγματικά ένα πολύ καλό εργαλείο.
Πάντως μετά το ματς με τον Κολοσσό, συνεχίζω να απορώ (και μάλλον θα το απορώ για καιρό), τι ακριβώς προσφέρει ο Odom παραπάνω απ' όσα προσέφερε ο Αθηναίου. Ο Γιάννης και σουτάκι έχει και καλή άμυνα παίζει, ο Odom έχει καλύτερο drive, αλλά γενικά θεωρώ μικρότερη την προσφορά του. Ίσως ζητάμε πολλά μεσούσης της σεζόν, αλλά παίζουμε και top 16 και χρόνος για αναμονή δεν υπάρχει.
yorgos
QUOTE
τι ακριβώς προσφέρει ο Odom παραπάνω απ' όσα προσέφερε ο Αθηναίου

Μούσκουλα αιφνιδιασμό, έκρηξη, βρωμερή ανάσα πάνω στον αντίπαλο.

Σωματικά προσόντα, καλύτερο drive. Ο Σφαιρό ονειρεύεται έναν Ολυμπιακό με παίκτες τσίτα που πιέζουν την μπάλα, τρέχουν στον αιφνιδιασμό, κάνουν το small ball να φαίνεται ανίκητο κι εκμεταλλεύονται ότι στην Ευρώπη ακόμη ένας μέτριος παίκτης με φυσικά προσόντα είναι πιο χρήσιμος από έναν τεχνίτη μπουχέσα.

assistant
o Οντομ δεν μπορει να κριθει ακομα,με το ζορι εχει 20μερες στην ομαδα,καλα-καλα δεν ξερει τα ονόματα των συμπαιχτών του κι εχει δειξει καποια ενθαρρυντικα δειγματα.....μην το αρχισουμε τωρα σαν του Στρομπερι στην αρχη.....σιγουρα το ταβανι του είναι πολύ ψηλοτερο του Αθηναιου.......απ την άλλη ο Γιαννης εχει προσφερει τα δεκαπλασια απ ο,τι υπολογιζε κι ο πιο αισιόδοξος φιλος της ομαδας όταν τον πηραμε......σε καμια περιπτωση δε θα τον ''πεταγα'' εκτος ροτεισον ελαφρα τη καρδία.....ισως απ τους πιο δυσκολους γριφους που εχει να λυσει ο Σφαιρο τωρα με το παραγεμισμα του ροστερ.
nikolas12
QUOTE(yorgos @ Jan 19 2016, 06:01 ) *
Μούσκουλα αιφνιδιασμό, έκρηξη, βρωμερή ανάσα πάνω στον αντίπαλο.

Σωματικά προσόντα, καλύτερο drive. Ο Σφαιρό ονειρεύεται έναν Ολυμπιακό με παίκτες τσίτα που πιέζουν την μπάλα, τρέχουν στον αιφνιδιασμό, κάνουν το small ball να φαίνεται ανίκητο κι εκμεταλλεύονται ότι στην Ευρώπη ακόμη ένας μέτριος παίκτης με φυσικά προσόντα είναι πιο χρήσιμος από έναν τεχνίτη μπουχέσα.


Δυνητικά και αν βρει ρυθμό φυσικά μπορεί να τα προσφέρει αυτά, απλά μιλάω με τη μέχρι τώρα προσφορά του και λόγω του ότι παίζει εκείνος πλέον τα λεπτά του Αθηναίου, θεωρώ την προσφορά του κατώτερη. Αυτό για το small ball του Σφαιρόπουλου είναι εξαιρετική περιγραφή, πραγματικά το ακριβές πλάνο.

QUOTE(assistant @ Jan 19 2016, 23:08 ) *
o Οντομ δεν μπορει να κριθει ακομα,με το ζορι εχει 20μερες στην ομαδα,καλα-καλα δεν ξερει τα ονόματα των συμπαιχτών του κι εχει δειξει καποια ενθαρρυντικα δειγματα.....μην το αρχισουμε τωρα σαν του Στρομπερι στην αρχη.....σιγουρα το ταβανι του είναι πολύ ψηλοτερο του Αθηναιου.......απ την άλλη ο Γιαννης εχει προσφερει τα δεκαπλασια απ ο,τι υπολογιζε κι ο πιο αισιόδοξος φιλος της ομαδας όταν τον πηραμε......σε καμια περιπτωση δε θα τον ''πεταγα'' εκτος ροτεισον ελαφρα τη καρδία.....ισως απ τους πιο δυσκολους γριφους που εχει να λυσει ο Σφαιρο τωρα με το παραγεμισμα του ροστερ.


Κοίταξε να δεις, για τον Strawberry έλεγα εξαρχής ότι δεν προσφέρει πολλά, αλλά του έδινα πίστωση χρόνου μέχρι το Top 16, γιατί γενικά είμαι κατά φαινομένων με παίκτες που ερχόντουσαν, παίζανε 2-3 μήνες και επειδή δεν απέδιδαν τους σουτάραμε. Αυτό που γενικά αναφέρω είναι ότι εφ' όσον ο Αθηναίου είναι αυτός που μέχρι τώρα έχει προσφέρει πολλά και έχει βρει ρυθμό με την ομάδα και κυρίως επειδή έχει κάτι που λείπει, δηλαδή αξιόπιστο τρίποντο, θα πρέπει να έχει εκείνος πιο ενεργό ρόλο τη δεδομένη χρονική στιγμή. Ο Odom είναι νωρίς ακόμα για να παίρνει τόσα λεπτά ειδικά στο Top 16. Είναι δύσκολος γρίφος για το Σφαιρό, αυτή είναι η αλήθεια. Προσωπικά θα άφηνα τον Αθηναίου με λίγο λιγότερο χρόνο στην Ευρώπη για να πάρει τα πρώτα 5-10 λεπτά ο Odom και θα έδινα μοιρασμένα λεπτά στην Ελλάδα, έτσι ώστε και ο Αθηναίου να προσφέρει και ο Odom αργά και σταθερά να προσαρμόζεται και να γνωρίζει την ομάδα και εφ' όσον αποδίδει, να παίρνει περισσότερα λεπτά. Από την άλλη εγώ δεν έχω ιδέα από διαχείριση ρόστερ και σίγουρα ο Σφαιρό γνωρίζει καλύτερα.
Manu7
Μετά από αυτό που είδα στο Κουμπαν - ΠΑΟ ενισχύεται η άποψη μου για το στόχο της 3ης θεσης. Έτσι κι αλλιως με την ήττα από Μπάμπεργκ για εκεί είμαστε το πολύ.

Τι έχει φτιάξει ο Γιώργαρος ρε παιδιά; Αν δεν βαλουν τα τρίποντα ή αν δεν κάνει παπάδες ο Ντιλέινι δεν κερδάνε.
pan24
QUOTE (Manu7 @ Jan 21 2016, 20:46 ) *
Μετά από αυτό που είδα στο Κουμπαν - ΠΑΟ ενισχύεται η άποψη μου για το στόχο της 3ης θεσης. Έτσι κι αλλιως με την ήττα από Μπάμπεργκ για εκεί είμαστε το πολύ.

Τι έχει φτιάξει ο Γιώργαρος ρε παιδιά; Αν δεν βαλουν τα τρίποντα ή αν δεν κάνει παπάδες ο Ντιλέινι δεν κερδάνε.

Εδω που τα λεμε ομως και ο ολυμπιακος του μπαρτζωκα καπως ετσι επαιζε και πηρε ευρωλιγκα
Θα μου πεις οτι ειχε σπανουλη στα πραιμ του και θα συμφωνησω αλλα και παλι
Manu7
QUOTE(pan24 @ Jan 21 2016, 20:50 ) *
Εδω που τα λεμε ομως και ο ολυμπιακος του μπαρτζωκα καπως ετσι επαιζε και πηρε ευρωλιγκα
Θα μου πεις οτι ειχε σπανουλη στα πραιμ του και θα συμφωνησω αλλα και παλι

O Oλυμπιακός του 13? Σοβαρά μιλάς; Καμία σχέση.

Η ομάδα του 14 ναι έτσι έπαιζε.
D-Wade
Άσχετο με την επικαιρότητα του ΟΣΦΠ αλλά αν συνεχίζουν οι Λοκομοτιβαίοι να σουτάρουν με 52% στο δίποντο και 38% στο τρίποντο τους συμφέρει να σουτάρουν πολλά τρίποντα( 25 παίρνουν το παιχνίδι)
damian
QUOTE (Manu7 @ Jan 21 2016, 20:46 ) *
Μετά από αυτό που είδα στο Κουμπαν - ΠΑΟ ενισχύεται η άποψη μου για το στόχο της 3ης θεσης. Έτσι κι αλλιως με την ήττα από Μπάμπεργκ για εκεί είμαστε το πολύ.

Τι έχει φτιάξει ο Γιώργαρος ρε παιδιά; Αν δεν βαλουν τα τρίποντα ή αν δεν κάνει παπάδες ο Ντιλέινι δεν κερδάνε.

Πολύ σωστός, αν θυμάσαι και τα φιλικά του 14-15 το κακό με τα τρίποντα είχε παραγίνει.
akratacity
Η νικη της Λαμποραλ επι της Τσσκα δειχνει οτι στον ομιλο μας θα γινουν πολλες εκπληξεις οποτε πιθανοτατα στο τελος δεν θα μας κοστισει και η γκελα με την Μπαμπεργκ. Προσοχη αυριο γιατι η Ζαλγκιρις στην εδρα της ειναι ικανη για τη ζημια.

Ηττα και για την Ρεαλ μεσα στην εδρα της απο την Μπαρτσα με buzzer beater του Ντοελμαν.

Νομιζω και τα δυο αποτελεσματα μας ευνοουν αφου εχουμε περασει απο τη βιτορια και εχουμε νικησει τους καταλανους στην εδρα μας και με καλη διαφορα.
RipCity
Δε νομίζω πως είμαστε για μέχρι 3οι το πολύ. Αν δείτε τα παιχνίδια των υπολοίπων θα το καταλάβετε. Με τα όσα έχουμε δει μέχρι στιγμής το καλύτερο-πιο ολοκληρωμένο μπάσκετ το έχει παίξει η Μπάμπεργκ, η οποία προφανώς περιμένω να ξεφουσκώσει κάπως, αλλά θα πάρει 3-4 νίκες ακόμη.

Καμία δε φοβίζει, ούτε η ΤΣΚΑ, ούτε η Ρεάλ, ούτε η Μπάρτσα. Αν είμαστε αυτοί που πρέπει νομίζω το πλεονέκτημα έδρας είναι πολύ πιθανό, γιατί έχουν προβλήματα στην άμυνα οι άλλοι, ακόμη κι η ΤΣΚΑ φέτος είναι πολύ σοφτ ομάδα.
T.W.Is.M.
QUOTE(akratacity @ Jan 21 2016, 23:32 ) *
Η νικη της Λαμποραλ επι της Τσσκα δειχνει οτι στον ομιλο μας θα γινουν πολλες εκπληξεις οποτε πιθανοτατα στο τελος δεν θα μας κοστισει και η γκελα με την Μπαμπεργκ. Προσοχη αυριο γιατι η Ζαλγκιρις στην εδρα της ειναι ικανη για τη ζημια.

Ηττα και για την Ρεαλ μεσα στην εδρα της απο την Μπαρτσα με buzzer beater του Ντοελμαν.

Νομιζω και τα δυο αποτελεσματα μας ευνοουν αφου εχουμε περασει απο τη βιτορια και εχουμε νικησει τους καταλανους στην εδρα μας και με καλη διαφορα.



Το αποτελεσμα στη Βιτορια μας συμφερει. Αυτο στη Μαδριτη οχι, γιατι πλεον η Μπαρτσελονα εχει υπερκαλυψει το -12. Θα πρεπει να κερδισουμε εκει για να τη βαλουμε απο κατω.
Οσο για την ηττα απο την Μπαμπεργκ, θα περιμενω να δω τι θα κανουν οι Τρινκεριδες αυριο στα περιχωρα της Μοσχας. Ακομα δεν μπορω να τους κρινω για να πω με ασφαλεια ποσο θα μετρησει ή οχι η ηττα στο ΣΕΦ. Μην τυχον και κανουν κανενα διπλο κι εκει και βρεθουμε να τους κυνηγαμε κι αυτους.
Αυτη που δειχνει οτι δεν μπορει προς το παρον ειναι η Ρεαλ. Η εικονα της στην πρωτη φαση δεν ηταν τυχαια.
assistant
μπραβο μωρη Ταου,μπραβο μωρη ομαδαρα.........λοιπον απ τα 5 θεωρητικα φαβορι Ολυμπιακος,Ρεαλ και Τσσκα εχουν ηδη ηττα εκτος προγράμματος που καπου πρεπει να βρουν να ισοφαρισουν,Κιμκι ισα βαρκα-ισα νερα και Μπαρτσα αυτή τη στιγμη εχει το πανω χερι με νικη εκτος προγράμματος......Μπαμπεργκ με νικη αυριο επι της Κιμκι θα πουλησει ακριβα το τομαρι της μετα.........πολύ δυσκολος ο ομιλος...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.