Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2015-16
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
Ben30
Ο καθένας σε ένα forum διατυπώνει τις απόψεις του.Από κει και πέρα,ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέγει με ποιούς θα συνομιλεί και με ποιούς όχι.Το ίδιο δικαίωμα έχω και γω.Νομίζω ότι είναι αρκετά σαφές αυτό που γράφω.
Από κει και πέρα.
Πιο σημαντικό για τον Ολυμπιακό θεωρώ κι εγώ,όπως οι περισσότεροι φίλοι του Ολυμπιακού που τοποθετήθηκαν εδώ μέσα,το ματς με τη Ρεάλ.Όχι μόνο διότι η Ευρωλίγκα είναι ασύγκριτα ανώτερη διοργάνωση από την Α1 αλλά και διότι μια νίκη του σήμερα θα του δώσει τέτοια ώθηση,που θα είναι πολύ δύσκολο να ηττηθεί και στο Αλεξάνδρειο.

nikolas12
QUOTE(Ben30 @ Mar 25 2016, 17:23 ) *
Υπάρχουν 10λεπτα -15λεπτα που είστε καταιγιστικοί,με απίστευτο ρυθμό.Μαζί με αυτά που ανέφερες,θα έβαζα και το δεύτερο ημίχρονο με την Μπάμπεργκ στο ΣΕΦ.Πήγατε να γυρίσετε ματς 25 πόντων.Αυτά τα δείγματα,εμένα μου δείχνουν ότι ''τό'χετε'' στην Ευρωλίγκα.
Δεν θεωρώ ικανή την Χίμκι να σας βάλει εμπόδιο,όσο για την ΤΣΣΚΑ,είναι πολύ soft φέτος για να αντέξει στο καμίνι του ΣΕΦ.Το ''νόμο του ΣΕΦ'' σε ματς που καίνε,μόνο μια ομάδα στην Ευρώπη έχει δείξει ότι τον...παραβαίνει πότε-πότε,αυτή με τα πράσινα και το τριφύλλι smile.gif .
Το σημερινό ματς είναι όλη η υπόθεση,κατά τη γνώμη μου.
Έτσι και το πάρετε,θα τους ξανασυναντήσετε τους Μαδριλένους.Στο Βερολίνο.


Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα, απλά με κάποιες μικροαντιθέσεις. Υπάρχουν όντως 10-15 λεπτά που ο Ολυμπιακός παίζει πολύ καλό μπάσκετ, συναντάμε όμως θέματα στα νεκρά διαστήματα και πρέπει να γίνουν αλχημείες για να βρεθεί η 5άδα που το γυρίζει και δίνει ψυχολογία. Π.χ με Bamberg θυμάμαι χαρακτηριστικά στην πεντάδα Odom-Hackett σχεδόν ένα 10λεπτο και το ματς να γυρίζει και πάνω που πρέπει να τους αλλάξει με αυτούς που έχουν πάρει ψυχολογία, καθώς το δίδυμο είχε κουραστεί, τους αφήνει μέσα, χάνουν σε 2 επιθέσεις τη μπάλα, βάζει και 2 καλάθια η Bamberg και ξαναξεφεύγει η διαφορά. Εγώ το έχω πει, αν σε εκείνο το ματς, είχαμε ξεκουράσει αυτούς τους 2 και τον Πρίντεζη στην αρχή του 4ου και δε χανόντουσαν οι 2 επιθέσεις, θα γύριζε εκείνο το ματς. Η Khimki είναι αρκετά ικανή να βάλει εμπόδιο λόγω του ότι αποδίδει στην έδρα της, αν παίξουμε όπως στο 1ο ματς, όντως δε θα φοβόμαστε. H CSKA είναι όντως πολύ soft για καλό ΣΕΦ, αλλά θα έρθει προσανατολισμένη, ίσως έχει και βοήθεια όπως στη Ρωσία. Και σήμερα το ΣΕΦ πρέπει να κάνει χαμό, παίκτες ψυχολογίας όπως οι Hackett, Strawberry, Παπανικολάου, αλλά και οι Πρίντεζης, Σπανούλης πρέπει να πάρουν ώθηση από τον κόσμο.
assistant
Mολις τελειωσε το πρωτο ημιχρονο της Κιμκι στη Λιθουανια.......βλεπω αρκετες αλλαγες σε σχεση με την ομαδα Κουρτιναιτις.........για τη γενικοτερη εικονα της θα πω καποιες σκεψεις τις επομενες μερες εάν και εφόσον κερδίσουμε τη Ρεαλ......
assistant
QUOTE(assistant @ Mar 25 2016, 20:41 ) *
Mολις τελειωσε το πρωτο ημιχρονο της Κιμκι στη Λιθουανια.......βλεπω αρκετες αλλαγες σε σχεση με την ομαδα Κουρτιναιτις.........για τη γενικοτερη εικονα της θα πω καποιες σκεψεις τις επομενες μερες εάν και εφόσον κερδίσουμε τη Ρεαλ......

μιας κι εμεις δεν εχουμε εξειδικευμενο τοπικ Ευρωλιγκας ας γραψω εδώ 2 σκεψεις που εχω για την Κιμκι κι αν είμαι οφτοπικ μετακινηστε το οπου θελετε...να πω αρχικα ότι αυτά που θα γραψω είναι βασει των 2 τελευταίων αγωνων της με Μπαμπεργκ και Ζαλγκιρις...

Α)η βασικοτερη αλλαγη που εφερε ο Ιβάνοβιτς στην ομαδα εινα ο ελεγχος του ρυθμου......μην περιμενουμε την Πεμπτη να δουμε αυτους τους αιφνιδιασμούς του Σεφ,με τις μπέιζμπολ πασες ακομα και μετα από καλαθι.....ο Ντουσκο το χει τραβηξει το χαλιναρι για τα καλα,τη χαρακτηριστικη κινηση με τα χερια να κινουνται πανω-κατω(ηρεμηστε) πρεπει να την ειδα περιπου 50 φορες στα 2 παιχνίδια......στην επιθεση δε νομιζω ότι εχει προλαβει να αλλαξει ακομα πολλα πραγματα αλλα μου εδωσε μια αισθηση ότι προσπαθει να βαλει το Σβεντ σε ρολο οφγκαρ.....δεν τον θελει με τη μπαλα στα χερια(προτιμάει να την εχουν Ραις-Κοπονεν)αλλα στην αδυνατη πλευρα ώστε να μεγαλωσει τις αποστασεις τις αμυνας και να χτυπάει με το σουτ του και τα drive του στα close-out των αντιπαλων...

Β)ατομικα ειδα παιχτες ''ξενερωμενους'',χωρις φλογα,χωρις κινητρο.....δε δινουν την αισθηση ότι παιζουν μιση χρονια σε 2 βδομάδες,ο δε παγκος νεκροταφειο......ο Ραις είναι σε κακη κατασταση με πολλες λαθος αποφασεις και σουτ αλλου γι αλλου,στην αμυνα πιεζει καλα όμως......ο Σβεντ είναι ο πιο ξενερωμένος απ ολους,κανει κρα ότι δε γουσταρει αυτό το ειδος παιχνιδιού και είναι αδιάφορος και στην αμυνα.....ο Κοπονεν ειδικα στο παιχνιδι με τη Ζαλγκιρις δεν εδωσε πασα ουτε στο αριστερο του χερι,παιχταρας βεβαια αλλα φαινεται ότι πιο πολύ παιζει για το επομενο συμβολαιο του.......τον Ντραγκιτς εγω δεν το θεωρω σουπερ παιχτη(οκ πηγε ΝΒΑ για να ανεβασει το κασε του αλλα δεν εγινε και παιχταράς)του εκοψε και τον αιφνιδιασμο τωρα ο Ντουσκο......ο Χονεικατ μ αρεσε παρα πολύ,εχει αθλητικα προσοντα Γκιστ τρεχει στην αμυνα να μαζεψει τα ασυμμάζευτα,η ταπα παει συννεφο,πρωτος στα ριμπάουντ και παει σε όλα τα επιθετικα.....σουπερ αθλητης-τιμιος παιχτης πολλη δουλεια θα εχουν τα τριαρια μας.......ο Μονια είναι ό,τι ο Φωτσης για τον Παναθηναικο,περιμενει σε μια ακρη του γηπεδου για να σουταρει,ειναι σουτερ-δολοφονος(καλυτερος του Αντωνη φετος) αλλα στην αμυνα είναι η τρυπα του οζοντος....ο Ογκουστιν είναι καλος παιχτης,ΤΙΜΙΟΣ,θα βαλει αυτά που πρεπει κοντα στο καλαθι και στην αμυνα θα δωσει τα παντα(χωρις να είναι σουπερ)........ειδικη μνεια θα κανω στον Βιαλτσεφ,οταν μπηκε καθαρισαν τη Ζαλγκιρις γιατι επαιξε φουλ στην αμυνα και εδωσε ομαδικοτητα(που τους λειπει πολύ) στην επιθεση....

Γ)ομαδικα θα ηθελα να σταθω σε 2 σημεια.........1)εχουν κακιστες συνεργασιες στο αμυντικο pnr,αστεια pm της Ζαλγκιρις τους τρυπαγαν συνεχως.....πονταρω πολύ στο ότι ο Σπαν θα εχει την ευκαιρεια να κανει ματσαρα την Πεμπτη.....2)δεν είναι καθολου ομαδικοι,ειδικα τα 4 γκαρ φαινεται να παιζουν μονο για την παρτη τους......δεν εχω δει στατιστικη,αλλα πολύ θα θελα να ξερα ποσες ασιστ εδωσε χθες ολη μαζι η ομαδα(κι ειδικα ως το 30).

Δ)επιγραμματικα 5 πραγματάκια που θεωρω ότι θα μας δωσουν τη νικη...1)ΠΡΕΠΕΙ να ποσταρουμε πολύ τον Αι-Γιωργη....ο Μονια δεν μπορει να τον παιξει και θα ναι κρισιμο να τον φθειρουμε 2)απ τηναλλη δεν πρεπει όπως στο Σεφ να μας βαλει ο Μονια 5 τριποντα,ο παιχτης του πρεπει να τον εχει από κοντα και να μην παρασύρεται σε ''βαθειες'' βοήθειες...3)πρεπει να παλεψουμε να μην παει στο επιθετικο ριμπάουντ ο Χονεικατ 4)πρεπει να χτυπησει σε κάθε ευκαιρεια ο Βασιλης(αλλα και ο Χακετ) στο πνρ.....θα παρουμε ευκολους ποντους από κει.........5)πρεπει να τρεξουμε σε κάθε ευκαιρεια...δεν εχουν την ορεξη να μας ακολουθησουν....


Με τη νικη λοιπον-sorry αν κουρασα.
RipCity
Ίσως μας βγει σε πολύ καλό αυτή η πρόσληψη Ivanovic, αφού να βάζεις χαλινάρι σε ομάδα που χει φτιαχτεί για να τρέχει δημιουργεί προβλήματα και ανισορροπίες.
assistant
QUOTE(RipCity @ Mar 26 2016, 20:41 ) *
Ίσως μας βγει σε πολύ καλό αυτή η πρόσληψη Ivanovic, αφού να βάζεις χαλινάρι σε ομάδα που χει φτιαχτεί για να τρέχει δημιουργεί προβλήματα και ανισορροπίες.

συμφωνω απολυτα.....κραταω μια μικρη επιφυλαξη επειδή και τα 2 παιχνίδια ηταν εκτος εδρας.....ελπιζω να δουμε το διο και στην εδρα τους...
RipCity
Παρότι βέβαια δεν παρακολουθείς Α1 προέχει ο Άρης για να εξασφαλίσουμε το πλεονέκτημα biggrin.gif
assistant
QUOTE(RipCity @ Mar 26 2016, 21:01 ) *
Παρότι βέβαια δεν παρακολουθείς Α1 προέχει ο Άρης για να εξασφαλίσουμε το πλεονέκτημα biggrin.gif

μωρε παρακολουθώ ακομα και τα φιλικα του καλοκαιριου σε κατι livestreaming της κακιας ωρας,δεν είναι αυτό το θεμα.....φυσικα και θα το δω το παιχνιδι.....αλλα για να το παιξω benny αν εσενα σου διναν νικη στο Αλεξανδρειο ή νικη στη Ρωσια τι θα διαλεγες;;;;;.......συνεχιζω να πιστευω ότι Σπαν-Πριντ-Χαντερ κι ισως και Χακετ(που ψιλοτραυματιστηκε χθες) δεν πρεπει να πανε Σαλονικη.......τωρα για σας που καίγεστε για το πωταθλημα εγω θα πω ότι αν εχουμε πλεονεκτημα εδρας στους τελικους οι πιθανότητες θα είναι 51-49....αν δεν εχουμε πλεονεκτημα οι πιθανότητες θα είναι 49-51.....οποτε μην τρελαίνεστε....
Ben30
QUOTE (assistant @ Mar 26 2016, 19:53 ) *
συμφωνω απολυτα.....κραταω μια μικρη επιφυλαξη επειδή και τα 2 παιχνίδια ηταν εκτος εδρας.....ελπιζω να δουμε το διο και στην εδρα τους...


Αυτό είναι και το μόνο που θα μπορούσε να δημιουργήσει μια αβεβαιότητα για το ματς στη Ρωσία.Διότι η λογική ''τραβάω χαλινάρι στα εκτός έδρας'' που μας εξήγησες ,δεν είναι κακή.Η Χίμκι είχε πρόβλημα στα εκτός,και κάτι έπρεπε να αλλάξει.Έπαιζε με μεγάλη αφέλεια,με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα το ΣΕΦ.Το θέμα είναι αν στα εντός,στα οποία ως τώρα ήταν δυνατή κι ο ταχύτατος ρυθμός την ευνοούσε συνήθως,θα αλλάξει προσέγγιση.
Κι εμένα ο Χόνεϊκατ μ'αρέσει πολύ.Σούπερ εργαλείο.Αθλητικότατος.

RipCity
Δεν καιγόμαστε για πρωτάθλημα, προτιμώ να πάω τελικό Ευρωλίγκας από πρωτάθλημα, αλλά γιατί όχι και τα δύο? biggrin.gif

Άλλωστε αυτοί οι τελικοί αφήνουν την τελευταία γεύση πάντα.
Ben30
QUOTE (RipCity @ Mar 26 2016, 20:01 ) *
Παρότι βέβαια δεν παρακολουθείς Α1 προέχει ο Άρης για να εξασφαλίσουμε το πλεονέκτημα biggrin.gif


Και κάπου εδώ ξαναπαίρνω την ευκαιρία να σας ρωτήσω το εξής... smile.gif
Αν σας έλεγαν ότι θα πάρετε μονάχα 1 από τα 2 ματς που ακολουθούν ,ποιο θα διαλέγατε;Άρη;Ή Χίμκι;

QUOTE (assistant @ Mar 26 2016, 20:13 ) *
μωρε παρακολουθώ ακομα και τα φιλικα του καλοκαιριου σε κατι livestreaming της κακιας ωρας,δεν είναι αυτό το θεμα.....φυσικα και θα το δω το παιχνιδι.....αλλα για να το παιξω benny αν εσενα σου διναν νικη στο Αλεξανδρειο ή νικη στη Ρωσια τι θα διαλεγες;;;;;.......συνεχιζω να πιστευω ότι Σπαν-Πριντ-Χαντερ κι ισως και Χακετ(που ψιλοτραυματιστηκε χθες) δεν πρεπει να πανε Σαλονικη.......τωρα για σας που καίγεστε για το πωταθλημα εγω θα πω ότι αν εχουμε πλεονεκτημα εδρας στους τελικους οι πιθανότητες θα είναι 51-49....αν δεν εχουμε πλεονεκτημα οι πιθανότητες θα είναι 49-51.....οποτε μην τρελαίνεστε....


Τώρα το είδα.Με πρόλαβες... smile.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(assistant @ Mar 26 2016, 21:13 ) *
μωρε παρακολουθώ ακομα και τα φιλικα του καλοκαιριου σε κατι livestreaming της κακιας ωρας,δεν είναι αυτό το θεμα.....φυσικα και θα το δω το παιχνιδι.....αλλα για να το παιξω benny αν εσενα σου διναν νικη στο Αλεξανδρειο ή νικη στη Ρωσια τι θα διαλεγες;;;;;.......συνεχιζω να πιστευω ότι Σπαν-Πριντ-Χαντερ κι ισως και Χακετ(που ψιλοτραυματιστηκε χθες) δεν πρεπει να πανε Σαλονικη.......τωρα για σας που καίγεστε για το πωταθλημα εγω θα πω ότι αν εχουμε πλεονεκτημα εδρας στους τελικους οι πιθανότητες θα είναι 51-49....αν δεν εχουμε πλεονεκτημα οι πιθανότητες θα είναι 49-51.....οποτε μην τρελαίνεστε....


Εγω πιστευω οτι με πλεονεκτημα εδρας ειμαστε στο 50-50 και με μειονεκτημα ειμαστε καθαρο αουτσαιντερ.
Παρολα αυτα μεταξυ Αρη και Χιμκι θα προτιμουσα τη νικη επι της Χιμκι! Θεωρω οτι ειναι νικη-μιση προκριση και τα αλλα αποτελεσματα εχουν αρχισει να ευνοουν...
assistant
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 26 2016, 22:36 ) *
Εγω πιστευω οτι με πλεονεκτημα εδρας ειμαστε στο 50-50 και με μειονεκτημα ειμαστε καθαρο αουτσαιντερ.
Παρολα αυτα μεταξυ Αρη και Χιμκι θα προτιμουσα τη νικη επι της Χιμκι! Θεωρω οτι ειναι νικη-μιση προκριση και τα αλλα αποτελεσματα εχουν αρχισει να ευνοουν...

δεν το καταλαβαινω αυτό.....αυτην τη βδομαδα σαφως και θα προτιμούσαμε νικη της Μπαρτσα,της Τσσκα και της Ζαλγκιρις κι ηρθαν και στα 3 τα αντίθετα......τα εχουμε πει,δεν τον γουστάρεις τον Ολυμπιακο που εχει στηθει απ την αρχη της χρονιας-δικαιωμα σου- αλλα μην κανουμε και το ασπρο-μαυρο για να πουμε στο τελος ότι δικαιωθήκαμε........εγω γουστάρω που ετσι όπως ηρθαν τα πραγματα δεν περιμενουμε τιποτα από κανεναν και περναμε μονο με νικες δικες μας.......και θελω και τελευταια αγωνιστικη η Τσσκα να θελει τη νικη για να βγει πρωτη.....

ΥΓ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΓΡΑΦΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΟΣΟ ΕΧΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕς ΕΛΠΙΔΕΣ.........
TakeshyKurosawa
Πιστεύω ότι είναι καλό που παίζουμε Δευτέρα με Άρη και μετά καπάκι ταξίδι και Χίμκι στη Ρωσσία! Η ομάδα είναι στην τσίτα και στην εγρήγορση σε περίοδο που το μυαλό της είναι μόνο στην πρόκριση και δεν πιστεύω ότι επηρεάζεται από την κούραση λόγω του τεράστιου κινήτρου. Πιστεύω ότι θα ήταν χειρότερο να είχαμε πχ μία βδομάδα διάλειμμα και ξεκούραση πριν το ματς με Χίμκι!
T.W.Is.M.
QUOTE(assistant @ Mar 27 2016, 00:34 ) *
δεν το καταλαβαινω αυτό.....αυτην τη βδομαδα σαφως και θα προτιμούσαμε νικη της Μπαρτσα,της Τσσκα και της Ζαλγκιρις κι ηρθαν και στα 3 τα αντίθετα......τα εχουμε πει,δεν τον γουστάρεις τον Ολυμπιακο που εχει στηθει απ την αρχη της χρονιας-δικαιωμα σου- αλλα μην κανουμε και το ασπρο-μαυρο για να πουμε στο τελος ότι δικαιωθήκαμε........εγω γουστάρω που ετσι όπως ηρθαν τα πραγματα δεν περιμενουμε τιποτα από κανεναν και περναμε μονο με νικες δικες μας.......και θελω και τελευταια αγωνιστικη η Τσσκα να θελει τη νικη για να βγει πρωτη.....

ΥΓ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΓΡΑΦΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΟΣΟ ΕΧΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕς ΕΛΠΙΔΕΣ.........


Μπορει να ηθελες Μπαρτσελονα-ΤΣΣΚΑ-Ζαλγκιρις. Εγω ηθελα Λαμποραλ-Μπαμπεργκ, ενω τη Ζαλγκιρις δεν την υπολογιζα καν, γιατι δεν τη θεωρουσα ικανη να κερδισει. Τωρα θελω Ρεαλ-Μπαρτσελονα και την τελευταια αγωνιστικη νικη της Μπαμπεργκ επι της Λαμποραλ. Ειναι ολα υπολογισμενα πριν το ματς με τη Ζαλγκιρις.
Αν με τα αλλα αποτελεσματα ηθελα μονο προκριση, δε θα ημουν αυτος που ελεγε "μετανοειτε" πριν 3 χρονια! Κι ας μην πιστευω σε αυτο που εχει φτιαχτει.
assistant
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 27 2016, 21:17 ) *
Μπορει να ηθελες Μπαρτσελονα-ΤΣΣΚΑ-Ζαλγκιρις. Εγω ηθελα Λαμποραλ-Μπαμπεργκ, ενω τη Ζαλγκιρις δεν την υπολογιζα καν, γιατι δεν τη θεωρουσα ικανη να κερδισει. Τωρα θελω Ρεαλ-Μπαρτσελονα και την τελευταια αγωνιστικη νικη της Μπαμπεργκ επι της Λαμποραλ. Ειναι ολα υπολογισμενα πριν το ματς με τη Ζαλγκιρις.
Αν με τα αλλα αποτελεσματα ηθελα μονο προκριση, δε θα ημουν αυτος που ελεγε "μετανοειτε" πριν 3 χρονια! Κι ας μην πιστευω σε αυτο που εχει φτιαχτει.

Για πες μου ένα λογο που ηθελες τη Μπαμπεργκ;;;;;.......για να χτυπάει προκριση τελευταια αγωνιστικη και να μη μας φτανουν οι 7 νικες ή για να ερθει η ΤΣΣΚΑ τελευταια αγωνιστικη στο Σεφ και να χρειαζεται πιθανότατα τη νικη για να βγει πρωτη;;;;;;;.........επισης ηθελες νικη της Καχα που την εχουμε στην ισοβαθμια και τωρα είναι δυσκολα να την φτασουμε και όχι της Μπαρτσα που μας εχει στην ισοβαθμια κι εχει κι ευκολο πρόγραμμα για να φτασει στις 8 νικες........το θεμα όμως δεν είναι τι ηθελες εσυ-ησουνα σαφέστατος αλλωστε-αλλα το τι χρειαζοταν η ομαδα για να ελπιζει σε προκριση στις 7 νικες........παλι καλα που με 2 νικες περναμε σιγουρα.....
Ben30
QUOTE (assistant @ Mar 27 2016, 21:15 ) *
Για πες μου ένα λογο που ηθελες τη Μπαμπεργκ;;;;;.......για να χτυπάει προκριση τελευταια αγωνιστικη και να μη μας φτανουν οι 7 νικες ή για να ερθει η ΤΣΣΚΑ τελευταια αγωνιστικη στο Σεφ και να χρειαζεται πιθανότατα τη νικη για να βγει πρωτη;;;;;;;.........επισης ηθελες νικη της Καχα που την εχουμε στην ισοβαθμια και τωρα είναι δυσκολα να την φτασουμε και όχι της Μπαρτσα που μας εχει στην ισοβαθμια κι εχει κι ευκολο πρόγραμμα για να φτασει στις 8 νικες........το θεμα όμως δεν είναι τι ηθελες εσυ-ησουνα σαφέστατος αλλωστε-αλλα το τι χρειαζοταν η ομαδα για να ελπιζει σε προκριση στις 7 νικες........παλι καλα που με 2 νικες περναμε σιγουρα.....


Τα σενάρια πρόκρισης με 7 νίκες ,μου φαίνονται απίθανα. 2/2 χρειάζεστε.Το καλό είναι ότι πλέον δεν εξαρτάστε από κανέναν.
RipCity
Εντάξει δεν είναι απίθανο να κάνει δύο νίκες η Λαμποράλ και δύο ήττες η Μπάμπεργκ. Αυτά χρειαζόμαστε και περνάμε με νίκη επί της Χίμκι.
Zoys
Έχει ανοίξει topic για το Άρης-Ολυμπιακός εδώ.
T.W.Is.M.
QUOTE(assistant @ Mar 28 2016, 00:15 ) *
Για πες μου ένα λογο που ηθελες τη Μπαμπεργκ;;;;;.......για να χτυπάει προκριση τελευταια αγωνιστικη και να μη μας φτανουν οι 7 νικες ή για να ερθει η ΤΣΣΚΑ τελευταια αγωνιστικη στο Σεφ και να χρειαζεται πιθανότατα τη νικη για να βγει πρωτη;;;;;;;.........επισης ηθελες νικη της Καχα που την εχουμε στην ισοβαθμια και τωρα είναι δυσκολα να την φτασουμε και όχι της Μπαρτσα που μας εχει στην ισοβαθμια κι εχει κι ευκολο πρόγραμμα για να φτασει στις 8 νικες........το θεμα όμως δεν είναι τι ηθελες εσυ-ησουνα σαφέστατος αλλωστε-αλλα το τι χρειαζοταν η ομαδα για να ελπιζει σε προκριση στις 7 νικες........παλι καλα που με 2 νικες περναμε σιγουρα.....


Ηθελα Λαμποραλ γιατι ηταν η μονη ηττα που μπορουσε να κανει η Μπαρτσελονα. Αν κερδιζε στη Βιτορια, δεν την πιαναμε με τιποτα.
Ηθελα Μπαμπεργκ, ωστε να εχει ενα κινητρο να χτυπησει το τελευταιο ματς με τη Λαμποραλ. Βεβαια επειδη δεν ειχα μελετησει καλα τα σεναρια της Μπαμπεργκ, βλεπω οτι ουσιαστικα αν χασει στη Βαρκελωνη, χανεται. Δεν πιστευω ομως οτι θα αδιαφορησει για το ματς με τη Λαμποραλ.
Τωρα θελω νικη της Ρεαλ επι της Λαμποραλ και μετα νικη της Μπαμπεργκ επι της Λαμποραλ.
Οσο για την ΤΣΣΚΑ, δεν ξερω αν προτιμαει τον Παναθηναικο ή τον Ερυθρο Αστερα. Εγω στη θεση τους δε θα ηθελα να ερθω στο ΟΑΚΑ...

Δεν ψαχνω το σεναριο προκρισης με 7 νικες, αλλα το σεναριο 2ης θεσης με 8 νικες. Αφου ηθελες να το γραψω ξεκαθαρα...
Μ αρεσει-δε μ αρεσει αυτος ειναι ο Ολυμπιακος φετος και αυτος θελω να κερδιζει. Πλεον ειναι αργα για να διορθωθουν λαθη.
assistant
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 28 2016, 21:36 ) *
Ηθελα Λαμποραλ γιατι ηταν η μονη ηττα που μπορουσε να κανει η Μπαρτσελονα. Αν κερδιζε στη Βιτορια, δεν την πιαναμε με τιποτα.
Ηθελα Μπαμπεργκ, ωστε να εχει ενα κινητρο να χτυπησει το τελευταιο ματς με τη Λαμποραλ. Βεβαια επειδη δεν ειχα μελετησει καλα τα σεναρια της Μπαμπεργκ, βλεπω οτι ουσιαστικα αν χασει στη Βαρκελωνη, χανεται. Δεν πιστευω ομως οτι θα αδιαφορησει για το ματς με τη Λαμποραλ.
Τωρα θελω νικη της Ρεαλ επι της Λαμποραλ και μετα νικη της Μπαμπεργκ επι της Λαμποραλ.
Οσο για την ΤΣΣΚΑ, δεν ξερω αν προτιμαει τον Παναθηναικο ή τον Ερυθρο Αστερα. Εγω στη θεση τους δε θα ηθελα να ερθω στο ΟΑΚΑ...

Δεν ψαχνω το σεναριο προκρισης με 7 νικες, αλλα το σεναριο 2ης θεσης με 8 νικες. Αφου ηθελες να το γραψω ξεκαθαρα...
Μ αρεσει-δε μ αρεσει αυτος ειναι ο Ολυμπιακος φετος και αυτος θελω να κερδιζει. Πλεον ειναι αργα για να διορθωθουν λαθη.

OK από μενα ληγει εδώ γιατι δυσκολεύομαι ν ακολουθησω το συλλογισμο σου...

Παμε στα σημερινα-φρεσκα κουλουρια.....απ το παιχνιδι με τον Αρη θεωρω ότι αποκομισε η ομαδα 3 θετικα κι ένα αρνητικο στοιχειο.....

θα ξεκινησω με το αρνητικο για να καταληξω με τα ευχαριστα και αισιοδοξα....ο Σπαν χρειαστηκε να παιξει σημερα 34' σε φουλ ενταση,δε θυμαμαι ακριβως αλλα περιπου κανα 30' θα επαιξε με Ρεαλ και αλλα τοσα θα χρειαστεί και στη Μοσχα.......100 περιπου αγωνιστικα λεπτα υψηλων απαιτήσεων από έναν αθλητη 34 χρονων που ολες οι αμυνες είναι προσαρμοσμένες πανω του......ελπιζω ότι θα αντεξει(του εγινε σωστη διαχειριση ολη τη χρονια θεωρω)και την Πεμπτη και μετα ας μη μπει στο πουλμαν για την Πατρα.......εχουμε πιθανότητες να κερδίσουμε εκει και χωρις αυτόν ισως.....

Στα καλα τωρα.....1)απ τη στιγμη που η ομαδα εχει βασικο στοχο το πρωυαθλημα θεωρω ότι μια τετοια νικη μεσα σ ένα καταμεστο Αλεξανδρειο κι απεναντι στην καλη ομαδ του Αρη θα ανεβασει κι άλλο την ψυχολογια εν οψη Μοσχας......2)ο Χαντερ δεν καταπονηθηκε αρκετα.....καλο αυτό γιατι την Πεμπτη με τον Ογκουστιν θα εχει μπολικη δουλιτσα.......3)ξερουμε και το συζηταμε ολοι ότι ο Παπανικολάου είναι παιχτης ψυχολογιας....θεωρω ότι το τριποντακι που εσταξε σημερα την κρισιμοτερη ωρα θα τον βοηθησει να ξεμπουκωσει αρκετα την ωρα μαλιστα που ετσι κι αλλιως παρουσιαζοταν από παιχνιδι σε παιχνιδι ολο και καλυτερος.......δε θα πεσω απ τα συννεφα αν την Πεμπτη χλατσωσει 3-4....
erwi grey
Kατ'αρχας η διαιτησια ηταν παραπανω απο ευνοικη για την ομαδα.
Ελπιζω να κανει καλο στην ομαδα η προσγειωση απο το ματς με την Ρεαλ σε αυτο που παρουσιασε σημερα η ομαδα.
Δεν ειμαι αισιοδοξος για το ματς στην Ρωσια, λογω της ασταθειας στα εκτος εδρας.
elvetopsyxos
Καλησπέρα και από μένα! Δύο σχολιάκια σε σχέση με την παραπάνω κουβέντα:

- Θεωρώ πως υποτιμούμε τρομερά την σημασία της κατάταξης για τα playoffs. Δηλαδή ποσοστά 51-49 μου φαίνονται εξωφρενικά. Όποιος έχει το πλεονέκτημα, έχει σίγουρα πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες για να το πάρει (αφού είμαι και αριθμολάγνος, θα πω σίγουρα πάνω από 60, 65%!!). Και αυτό δεν είναι μια προσωπική εκτίμηση, αφού από τότε που δημιουργήθηκε το σύστημα με τα playoffs στην Ελλάδα, νομίζω το σκορ είναι κάπου στο 18-4 υπέρ του γηπεδούχου. Ειδικά φέτος που και οι δυο είναι λίγο πολύ ισοδύναμοι, το πράγμα θα κριθεί καθαρά στον παράγοντα έδρα.

- Ο Παπ είναι ξεκάθαρα παίκτης ψυχολογίας όπως αναφέρατε, και νομίζω χθες για δεύτερο συνεχόμενο ματς ξεμπούκωσε! Και με την Κίμκι αν δεν κάνω λάθος είχε κάνει ματς καριέρας (7 τρίποντα;; ) στο ματς που έκρινε και πάλι την πρόκριση στους 8 επί Μπάρτζι!! Βρε λες;;
Ben30
QUOTE (elvetopsyxos @ Mar 29 2016, 13:04 ) *
Καλησπέρα και από μένα! Δύο σχολιάκια σε σχέση με την παραπάνω κουβέντα:

- Θεωρώ πως υποτιμούμε τρομερά την σημασία της κατάταξης για τα playoffs. Δηλαδή ποσοστά 51-49 μου φαίνονται εξωφρενικά. Όποιος έχει το πλεονέκτημα, έχει σίγουρα πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες για να το πάρει (αφού είμαι και αριθμολάγνος, θα πω σίγουρα πάνω από 60, 65%!!). Και αυτό δεν είναι μια προσωπική εκτίμηση, αφού από τότε που δημιουργήθηκε το σύστημα με τα playoffs στην Ελλάδα, νομίζω το σκορ είναι κάπου στο 18-4 υπέρ του γηπεδούχου. Ειδικά φέτος που και οι δυο είναι λίγο πολύ ισοδύναμοι, το πράγμα θα κριθεί καθαρά στον παράγοντα έδρα.

- Ο Παπ είναι ξεκάθαρα παίκτης ψυχολογίας όπως αναφέρατε, και νομίζω χθες για δεύτερο συνεχόμενο ματς ξεμπούκωσε! Και με την Κίμκι αν δεν κάνω λάθος είχε κάνει ματς καριέρας (7 τρίποντα;; ) στο ματς που έκρινε και πάλι την πρόκριση στους 8 επί Μπάρτζι!! Βρε λες;;



Κι εγώ αυτό νομίζω,ότι ειδικά φέτος η έδρα είναι το μισό πρωτάθλημα.
Ελάχιστες φορές έχει σπάσει η έδρα.Μία το 1993,τότε που δεν κατεβήκαμε στο τελευταίο ματς και αντί για τελικό,είδαμε στο ΣΕΦ τις χορεύτριες με τα διχτυωτά να λικνίζονται στις καρέκλες.Άλλη μία το 1999 με τον Ντέγιαν στο ΣΕΦ.Άλλη μία το 2009 με το non call του Παπαλουκά.Κι άλλη μία το 2013,με τον Λάσμε και τον Γκιστ.Καλά λες.4 όλες κι όλες.Και υπήρχαν φορές όλα αυτά τα χρόνια που αυτός που είχε ντεζαβαντάζ (άλλες φορές εμείς,άλλες εσείς) ήταν καλύτερος,αλλά παρóλα αυτά έμενε με άδεια χέρια.
T.W.Is.M.
QUOTE(Ben30 @ Mar 29 2016, 21:16 ) *
Κι εγώ αυτό νομίζω,ότι ειδικά φέτος η έδρα είναι το μισό πρωτάθλημα.
Ελάχιστες φορές έχει σπάσει η έδρα.Μία το 1993,τότε που δεν κατεβήκαμε στο τελευταίο ματς και αντί για τελικό,είδαμε στο ΣΕΦ τις χορεύτριες με τα διχτυωτά να λικνίζονται στις καρέκλες.Άλλη μία το 1999 με τον Ντέγιαν στο ΣΕΦ.Άλλη μία το 2009 με το non call του Παπαλουκά.Κι άλλη μία το 2013,με τον Λάσμε και τον Γκιστ.Καλά λες.4 όλες κι όλες.Και υπήρχαν φορές όλα αυτά τα χρόνια που αυτός που είχε ντεζαβαντάζ (άλλες φορές εμείς,άλλες εσείς) ήταν καλύτερος,αλλά παρóλα αυτά έμενε με άδεια χέρια.


Και αλλη μια το 2011 που κερδισατε 3-1 με τον Καλαθη να παιζει στο 4ο ματς και για το Διαμαντιδη και τους Παπαλουκα, Μαυροκεφαλιδη να χανουν βολες που θα εδιναν τη νικη στον Ολυμπιακο μεσα στο ΟΑΚΑ.
Ben30
QUOTE (T.W.Is.M. @ Mar 29 2016, 20:12 ) *
Και αλλη μια το 2011 που κερδισατε 3-1 με τον Καλαθη να παιζει στο 4ο ματς και για το Διαμαντιδη και τους Παπαλουκα, Μαυροκεφαλιδη να χανουν βολες που θα εδιναν τη νικη στον Ολυμπιακο μεσα στο ΟΑΚΑ.


Καλά λες...2011,το 3-1.Το τελευταίο καλό ματς του Φώτση με την πράσινη φανέλα ,5 χρόνια πριν,ναι smile.gif .
j.browning
Το πλεονεκτημα εδρας συνηθως το παιρνει η καλυτερη ομαδα,γιαυτο ειναι κα λογικοτερο να υπαρχουν λιγοτερο κερδισμενα παιχνιδια απο αυτους που εχουν το μειονεκτημα.
salonikatasos
το 2009 το μοναδικό no call είναι τα βήματα του παπαλουκά στην τελευταία φάση. το λέω,γιατί θα το διαβάσει κανείς και θα λέει ότι αδικήθηκε ο ολυμπιακός.

break στους τελικούς έγινε εκτός από όλες αυτές τις φορές και το 2014. 2 φορές κιόλας. μία από τον ολυμπιακό και μετά από τον παναθηναϊκό. γρήγορα γρήγορα δηλαδή έχουμε 1999,2009,2011,2013,2014(2 φορές). δεν βάζω μέσα και άλλες χρονιές που κέρδισε ο φιλοξενούμενος(2010,2015 και δεν θυμάμαι για παλαιότερα)

υγ. break σε τελικούς είχαμε και το 2002. πάλι 2 φορές,όπως το 2014. τότε ήταν και η μόνη ανατροπή από 2-0 σε σειρά τελικών
επαθα λαστιχο
To 2002 αν θυμάμαι καλά ο Ολυμπιακός είχε χάσει τους Αμερικάνους του,νομίζω από τον τρίτο αγώνα και μετά.
Τραυματίας ο Ford και ντοπέ(?νομίζω)ο Φόρεστ,κάτι που σίγουρα διευκόλυνε το έργο της ΑΕΚ.
Conan1982
Είπα να κοιτάξω και λίγο τι έχει κάνει ο Ντόρσεϋ στα υπόλοιπα παιχνίδια που έπαιξε μετά το δικό μας Μέτριος επιθετικά, ούτε μπλοκ βλέπω, λιγότερο χρόνο συμμετοχής, με μας βρήκε να κάνει το παιχνίδι της χρονιάς; Πιθανόν χωρίς αυτόν η όλη ιστορία να είχε εξελιχθεί πολύ ευνοϊκότερη για μας...
j.browning
QUOTE (salonikatasos @ Mar 30 2016, 00:34 ) *
το 2009 το μοναδικό no call είναι τα βήματα του παπαλουκά στην τελευταία φάση. το λέω,γιατί θα το διαβάσει κανείς και θα λέει ότι αδικήθηκε ο ολυμπιακός.

break στους τελικούς έγινε εκτός από όλες αυτές τις φορές και το 2014. 2 φορές κιόλας. μία από τον ολυμπιακό και μετά από τον παναθηναϊκό. γρήγορα γρήγορα δηλαδή έχουμε 1999,2009,2011,2013,2014(2 φορές). δεν βάζω μέσα και άλλες χρονιές που κέρδισε ο φιλοξενούμενος(2010,2015 και δεν θυμάμαι για παλαιότερα)

υγ. break σε τελικούς είχαμε και το 2002. πάλι 2 φορές,όπως το 2014. τότε ήταν και η μόνη ανατροπή από 2-0 σε σειρά τελικών

ακριβως thumbsup.gif
αυτη η μαστιχα με την εδρα πρεπει να τελειωσει.οποιος παιζει το καλυτερο μπασκετ κερδιζει τελος,
δεν λεω βοηθαει η εδρα δινει μια ωθηση ψυχολογικη(βεβαια αυτο καμια φορα φερνει και αντιθετα αποτελεσματα, η πιεση της εξεδρας για αποτελεσμα δημιουργει αγχος στους παιχτες) αλλα δεν ειναι ικανη να κανει τον κατωτερο να κερδησει,τουλαχιστον οχι τοσο πολυ οσο νομιζει η κοινη γνωμη.
οταν ο αντιπαλος παιζει καλυτερο μπασκετ η εξεδρα βουβαινεται.
ο λογος που εχουμε γενικα καλυτερο ποσοστο επιτυχιας στον γηπεδουχο ειναι οτι για να εχεις πλεονεκτημα εδρας συνηθως παιζεις καλυτερα.

π.χ. ποιος προτιμαει την φενερ με πλεονεκτημα χωρις τον βεσελι,και ποιος με μειονεκτημα και τον βεσελι?
εγω παντως προτιμαω το πρωτο.μεχρι τωρα επαιζαν καταπληκτικο μπασκετ γιαυτο πηραν πλεονεκτημα,λογικα ομως τωρα αν πεσουν με σοβαρη ομαδα θα χασουν αρα σπαει η εδρα γιατι θα παιζουν πολυ χειροτερο μπασκετ απο οτι μεχρι τωρα
Nemesakos
Χωρίς Μιλουτίνοφ στην Κίμκι. Αποστολή ο Αθηναίου.

Οκ μπορεί να ήταν ο 3ος σέντερ, αλλα πιστεύω πως είναι απώλεια. Είναι κ ο μικροτραυματισμός του Χάντερ που δεν ξέρουμε πως θα επιδράσει πάνω του και από πίσω του μόνο Γουόρικ...
Zephyr
Δεν πιστεύω ότι ξαφνιάστηκε κανένας, σε λίγο θα παίζει 5αρι ο Φράουλας, ίδιο ύψος με τον Χάινς δεν έχει έτσι κ αλλιώς???

ΥΓ. Ποιος κερατάς μας κάνει βουντού φέτος?
Conan1982
Υπάρχει πόσιμο εμβόλιο για την γαστρεντερίτιδα που χορηγείται στα ...βρέφη, ας παίρνουν μερικές δόσεις και οι δικοί μας κάθε χρόνο μπας γλιτώνουμε καμιά γαστρεντερίτιδα τουλάχιστον.
Βέβαια ήταν αναμενόμενο ότι κάτι θα συμβεί, αφού ο Χάντερ είναι καλά τελικά κάποιος έπρεπε κάτι να πάθει.
bodiroga10
παντως απο το 97 και μετα απο τις 6 φορες που ο παναθηναικος επαιξε τελικους με μειονεκτημα εδρας πηρε 4 πρωταθληματα.

οποτε πρωταθλημα με μειονεκτημα εδρας τουλαχιστον για τον παναθηναικο δεν ειναι κατι ακατορθωτο....

επισης φετος να δουμε αν θα υπαρχει πρωταθλητης γιατι υπαρχει και ο κοντονης στην μεση και τελικοι χωρις επεισοδια ειναι σπανιο φαινομενο
salonikatasos
Και περσι σε ολα τα ματς,αλλα και φετος στα 2 παιχνιδια δεν εχει γινει τιποτα και στο ΣΕΦ και στο ΟΑΚΑ. Μονο συνθηματα,αντε και κανα 2 κροτιδες στο ΣΕΦ(μαλλον τους ξεμενουν απο το πασχα καθε χρονο)
bodiroga10
QUOTE (salonikatasos @ Mar 30 2016, 13:58 ) *
Και περσι σε ολα τα ματς,αλλα και φετος στα 2 παιχνιδια δεν εχει γινει τιποτα και στο ΣΕΦ και στο ΟΑΚΑ. Μονο συνθηματα,αντε και κανα 2 κροτιδες στο ΣΕΦ(μαλλον τους ξεμενουν απο το πασχα καθε χρονο)

τα συγκεκριμενα ηταν αδιαφορα παιχνιδια ακομα και οι περσινοι τελικοι εγιναν για να γινουν ολοι ξεραν το αποτελεσμα.

φετος πιστευω θα υπαρχει ενταση στους τελικους επειδη θα ειναι πολυ ανταγωνιστικοι. απο εκει και περα ειναι κατα ποσο οι ομαδες θα θελουν να προκαλεσουν και με μια κροτιδα πισω απο εναν παγκο μπορει να παρεις την ομαδα και να φυγεις ή να ζητησεις εκκκενωση.

εδω μηδενιστηκε ο αρης περυσι για ενα χαρτι τουαλετας που βρηκε τον αναστοπουλο στο κεφαλι

ενα εξωφυλλο της πρασινης για τον χριστοδουλου ή του γαυρου για τον σχινα μπορει να τιναξει τους τελικουσ τον αερα.

φετος θα υπαρχει και η πιεση απ τους ποδοσφαιρικους μετα απ αυτα που εγιναν για να διακοπει και το μπασκετ
Conan1982
Ας κάνουν επιτέλους σωστά την δουλειά τους στην ασφάλεια του γηπέδου να μην μπουν κροτίδες, να μην γίνουν ντου για να μπουν με το έτσι θέλω στο γήπεδο κάποιοι, ας φροντίσουν αυτόν που θα βάλουν υπεύθυνο μέσα στον γήπεδο να μην σηκώνει το δίχτυ για να πετάξει κροτίδα στο παρκέ όπως είχα δει πριν 2 χρόνια στον τελικό στο ΣΕΦ που διακόπηκε και όλα θα πάνε μια χαρά στους τελικούς.
Ben30
19-5 είναι το σκορ,στα 24 χρόνια.
Η ομάδα που πήγε στους τελικούς Α1 με πλεονέκτημα έδρας,πήρε το πρωτάθλημα 19 στις 24 φορές.
Πράγματι,στην εποχή της παντοκρατορίας του Παναθηναϊκού συν μία φορά επιπλέον,το 2013, ανατράπηκε αυτός ο κανόνας 4 φορές.Πλέον όμως δεν βρισκόμαστε στην εποχή της παντοκρατορίας μας.
Καλά,κάντε κανένα ευχέλαιο εκεί στο ΣΕΦ.Τι πράγμα είναι αυτό ρε σεις;Μόνο ο assistant δεν έχει τραυματιστεί ακόμα.
T.W.Is.M.
QUOTE(Ben30 @ Mar 30 2016, 18:41 ) *
19-5 είναι το σκορ,στα 24 χρόνια.
Η ομάδα που πήγε στους τελικούς Α1 με πλεονέκτημα έδρας,πήρε το πρωτάθλημα 19 στις 24 φορές.
Πράγματι,στην εποχή της παντοκρατορίας του Παναθηναϊκού συν μία φορά επιπλέον,το 2013, ανατράπηκε αυτός ο κανόνας 4 φορές.Πλέον όμως δεν βρισκόμαστε στην εποχή της παντοκρατορίας μας.
Καλά,κάντε κανένα ευχέλαιο εκεί στο ΣΕΦ.Τι πράγμα είναι αυτό ρε σεις;Μόνο ο assistant δεν έχει τραυματιστεί ακόμα.


Απο ποτε μετρας; Νομιζω πως με αυτο το συστημα παιζουμε απο το 1993, αρα εχουν παιχτει 23 σειρες. Πιο πριν μετρουσαν και τα αποτελεσματα της κανονικης περιοδου(και το 1992 μιας ενδιαμεσης περιοδου που οι 4 πρωτοι επαιζαν αλλους 6 αγωνες σαν ομιλο). Απο τοτε λοιπον οντως η ομαδα με το μειονεκτημα εδρας εχει κερδισει 5 φορες το πρωταθλημα, ενω αλλες 2 φορες εχει γινει μπρεικ και απο τις δυο ομαδες.
j.browning
αυτο που λετε επιβεβαιωνει αυτο που λεω.την εποχη παντοκρατοριας του παο,ο παο ειχε καλυτερη ομαδα γιαυτο σηκωνε την κουπα με η χωρις πλεονεκτημα,για των ιδιο λογο τις περισσοτερες φορες ειχε και πλεονεκτημα εδρας.
Ben30
QUOTE (T.W.Is.M. @ Mar 30 2016, 17:42 ) *
Απο ποτε μετρας; Νομιζω πως με αυτο το συστημα παιζουμε απο το 1993, αρα εχουν παιχτει 23 σειρες. Πιο πριν μετρουσαν και τα αποτελεσματα της κανονικης περιοδου(και το 1992 μιας ενδιαμεσης περιοδου που οι 4 πρωτοι επαιζαν αλλους 6 αγωνες σαν ομιλο). Απο τοτε λοιπον οντως η ομαδα με το μειονεκτημα εδρας εχει κερδισει 5 φορες το πρωταθλημα, ενω αλλες 2 φορες εχει γινει μπρεικ και απο τις δυο ομαδες.


Καλά λες.Έβαζα στον υπολογισμό και αυτή την ενδιάμεση σεζόν,δηλαδή το πρωτάθλημα του ΠΑΟΚ το 1992.18-5,λοιπόν.
Σωστά.2 φορές μπρέικ στο μπρέικ με κατάκτηση του τίτλου για εκείνον που είχε αρχικά το πλεονέκτημα έδρας.Μία η ΑΕΚ το 2002 και μία εμείς το 2014.
salonikatasos
Βγαλτε καποιους τελικους που δεν ηταν ο οσφπ στους τελικους και τις 2 χρονιες που δεν ηταν ο παναθηναϊκος και ξαναβγαλτε τα νουμερα.
Σε τελικους παναθηναϊκου-ολυμπιακου εχουν γινει 6 φορες μπρεϊκ(τις 4 που το πηρε αυτος που ειχε το μειονεκτημα εδρας και οι αλλες 2 ειναι μπρεϊκ στο μπρεϊκ,το 2014). Σε 5 χρονιες συνολικα ειχαμε μπρεϊκ και σε 10 ειχαμε τον τιτλο σε αυτον με το πλεονεκτημα. Ο οσφπ με πλεονεκτημα εδρας κοντρα στον παναθηναϊκο εχει περισσοτερες χαμενες σειρες τελικων,παρα κερδισμενες
elvetopsyxos
QUOTE (j.browning @ Mar 30 2016, 20:32 ) *
αυτο που λετε επιβεβαιωνει αυτο που λεω.την εποχη παντοκρατοριας του παο,ο παο ειχε καλυτερη ομαδα γιαυτο σηκωνε την κουπα με η χωρις πλεονεκτημα,για των ιδιο λογο τις περισσοτερες φορες ειχε και πλεονεκτημα εδρας.


Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό το ότι ο Χ έχει καλύτερη ομάδα και γι'αυτό παίρνει το πλεονέκτημα έδρας όσον αφορά το ελληνικό πρωτάθλημα (για άλλες λίγκες όπως πχ η ACB, συμφωνώ απόλυτα). Τα τελευταία δέκα χρόνια τουλάχιστον, πλεονέκτημα στηνΕλλάδα, σημαίνει μόνο τα δύο ματς στην κανονική σεζόν. Που είτε παίζει η διαφορά πόντων ή κάποιο διπλό που συνήθως ειναι απόρροια του προγράμματος (βλ. Ευρωλίγκα). Έτσι δε νομίζω ότι ούτε ο ΟΣΦΠ των ΠαπαλουκοΜπουρουσοΤεοντοσιτς ήταν χειρότερος, ούτε ο ΠΑΟ της τελευταίας χρονιάς του Ζοτς υπολειπόταν του ΟΣΦΠ, αλλά η έδρα έδωσε τον τίτλο.
assistant
QUOTE(Ben30 @ Mar 30 2016, 18:41 ) *
19-5 είναι το σκορ,στα 24 χρόνια.
Η ομάδα που πήγε στους τελικούς Α1 με πλεονέκτημα έδρας,πήρε το πρωτάθλημα 19 στις 24 φορές.
Πράγματι,στην εποχή της παντοκρατορίας του Παναθηναϊκού συν μία φορά επιπλέον,το 2013, ανατράπηκε αυτός ο κανόνας 4 φορές.Πλέον όμως δεν βρισκόμαστε στην εποχή της παντοκρατορίας μας.
Καλά,κάντε κανένα ευχέλαιο εκεί στο ΣΕΦ.Τι πράγμα είναι αυτό ρε σεις;Μόνο ο assistant δεν έχει τραυματιστεί ακόμα.

μια ιωσουλα με ταλαιπωρει λιγο αλλα μαλλον θα παιξω αυριο.....
στα σοβαρα τωρα δε θεωρω το Μιλουτινοφ σοβαρη απουσια για το συγκεκριμενο παιχνιδι......ο Ογκουστιν παιζει 30'-32' και θα τον ματσαρει ο Χαντερ......αναπληρωματικος του είναι ενας ψιλομετριος ο Μπουν και για αυτόν εχουμε Χακιμ.......δεν ταιριαζει με αυτους ο Σερβος......καλυτερα ένα παραπανω γκαρ(εστω και ξενερωμενο),μπορει να χρειαστεί με το αντιπαλο μπακορτ.......και 3ο πενταρι ή 5ος ψηλος αν χρειαστεί Αγραβανης όπως περσι......
tuareg
ενταξει.δεσατε
Νοκ άουτ ο Πρίντεζης!
Το πρόβλημα του Γιώργου Πρίντεζη στο πόδι επιδεινώθηκε κατά τη διάρκεια του ματς του Ολυμπιακού με τη Χίμκι και έτσι ο Έλληνας φόργουορντ θα μείνει εκτός για 2-3 εβδομάδες!

http://www.sport-fm.gr/article/basket/nok-...ridezis/3155110
Weekendman
QUOTE(tuareg @ Mar 31 2016, 23:37 ) *
ενταξει.δεσατε
Νοκ άουτ ο Πρίντεζης!
Το πρόβλημα του Γιώργου Πρίντεζη στο πόδι επιδεινώθηκε κατά τη διάρκεια του ματς του Ολυμπιακού με τη Χίμκι και έτσι ο Έλληνας φόργουορντ θα μείνει εκτός για 2-3 εβδομάδες!

http://www.sport-fm.gr/article/basket/nok-...ridezis/3155110


Έτσι και αλλιώς η ευρωπαική χρονιά τελειώσε, και το πλεονέκτημα έδρας στην Ελλάδα φαίνεται εξασφαλισμένο, όποτε μικρό το κακό...
Manu7
QUOTE(tuareg @ Mar 31 2016, 23:37 ) *
ενταξει.δεσατε
Νοκ άουτ ο Πρίντεζης!
Το πρόβλημα του Γιώργου Πρίντεζη στο πόδι επιδεινώθηκε κατά τη διάρκεια του ματς του Ολυμπιακού με τη Χίμκι και έτσι ο Έλληνας φόργουορντ θα μείνει εκτός για 2-3 εβδομάδες!

http://www.sport-fm.gr/article/basket/nok-...ridezis/3155110


Μα δεν πειράζει έχουμε Αγραβάναρο 2ρο 4άρι να καλύψει το κενό. Το επέλεξε ο κόουτς το καλοκαίρι.

Καλύτερα ας ξεκουραστεί ο Πρίντεζης. Χαμένη χρονιά φέτος έτσι κι αλλιώς..
T.W.Is.M.
QUOTE(Weekendman @ Mar 31 2016, 23:39 ) *
Έτσι και αλλιώς η ευρωπαική χρονιά τελειώσε, και το πλεονέκτημα έδρας στην Ελλάδα φαίνεται εξασφαλισμένο, όποτε μικρό το κακό...


Να περασουμε πρωτα απο την Πατρα και μετα να πουμε για το πλεονεκτημα εδρας; Οχι τιποτα αλλο, αλλα νομιζω πως παιζει κανονικα και ο Ντιλαρντ. Μην τυχον παμε χαλαροι και απογοητευμενοι και παθουμε οτι γλιτωσε στο τελος ο Παναθηναικος εκει.
anton2
1) Καθόλου δεν πειράζει που για μια χρονιά ο Ολυμπιακός σε ένα όμιλο καρμανιόλα έμεινε έξω. Για μένα αυτή η ομάδα είναι το ίδιο καλή με πέρυσι που έφτασε στον τελικό.

2) Φανηκε πόσο μας έλειψε ο Λοτζέσκι.Μας έλλειψε ο Γιανγκ αλλά η έλλειψη του Λοτζέσκι ήταν κομβικής σημασίας.

3) Λάθος του προπονητή κάποιες επιλογές που ενδεχομένως έκανε από πίεση που ένιωθε στο κλίμα της ομάδας. Λάθος και το ότι δεν είχαμε το κατάλληλο 4αρι από την αρχή (σε άλλο στυλ από τον Πρίντεζη π.χ. για ψηλό παιχνίδι).

4) Από του χρόνου θα πρέπει να δούμε τι γίνεται με Σπαν με αλλαγή ρόλου του και να πάρουμε παίκτη σκόρερ τύπου Ντιλέινι κτλ που να μπορεί μαζί με Λοτζέσκι να τραβάει το καράβι και συν κάποια ποιοτικά λεπτά Σπαν να πετάει η ομάδα. Ο Σπαν από εδώ και πέρα μπορεί να είναι καλός μόνο ως δημιουργός και μόνο με κάποιες προυποθέσεις.

Το κύριο θέμα όμως είναι ότι η ομάδα κουράζεται τόσο (το έχω ξαναπεί πολλές φορές τα τελευταία χρόνια) και βγαίνουν και τραυματισμοί γιατί παίζει συνεχώς στο 130% των δυνατοτήτων της ενώ π.χ. η Χίμκι ή η ΤΣΣΚΑ ή η Μπαρτσελόνα κτλ παίζουν συνέχεια στο 70-80% των ικανοτήτων τους και συχνά δεν μπορούν να δώσουν ούτε το 100% (και γι' αυτό χάνουν). Δεν έχω δει όμως άλλη ομάδα να προσπαθεί με τόσες υπερπροσπάθειες προσπαθώντας να νικήσει τις αναπόφευκτες συνέπειες της φυσιολογίας και της βιολογίας, να υπερκεράσει το έλλειμμα δυναμικότητάς της έναντι άλλων ομάδων π.χ. χωρίς κλασσικό σκόρερ, χωρίς καλούς ψηλούς (πλην Πρίντεζη κτλ).


Και παίζουμε συνέχεια στο 130% των ικανοτήτων μας επειδή οι παίκτες μας προσπαθούν να καλύψουν ελλείμματα της ομάδας τους.

Το πιο απλό: Χρειαζόμαστε έναν κλασσικό σκόρερ που θα τραβάει το σκόρ μαζί με π.χ. Λοτζέσκι + Χάκετ και τουλάχιστον 1 καλό ψηλό.

Εμένα η εικόνα του Γιάνγκ πριν τραυματιστεί δεν πρόλαβε να με πείσει ότι ήταν τόσο κελεπούρι όσο λένε.

Αφού ενδυναμωθεί κάπως η ομάδα μετά οι παίκτες ΔΕΝ θα χρειάζεται να παίζουν συνέχεια στο 130% των δυνάμεών τους και έτσι θα αντέχουν και περισσότερο.

Επίσης τόσα χρόνια πρωταθλητισμού σε ανώτατο επίπεδο στο 130% των δυνάμεών σου αφήνει και κάποια κουσούρια π.χ. συσωρευμένη κούραση, κάψιμο παίκτη (βλέπε Σπαν) κτλ.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.