Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2015-16
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
RipCity
Ε αν ο παίκτης δηλώνει πως δεν πιστεύει ότι μπορεί να βοηθήσει τι να κάνεις? Γενικά αποδείχθηκε πολύ αργός για την άμυνα που θέλουμε να παίξουμε και γι' αυτό έπαιζε και λίγο.

Χρειάζεται παίκτης πάντως, διαφωνώ στο να μείνουμε έτσι κι ας ξεκαθαρίζουν περισσότερο οι ρόλοι. Δεν έχει δείξει άξιος εμπιστοσύνης ο Αγραβάνης.
yorgos
Πολύ καλός παίκτης ο Τζέιμς, άκυρη η χρησιμοποίησή του, φοβάμα πως κάτι άλλο παίχτηκε.

Ή τραυματίστηκε και δε θέλουν να το πουν και του καταστρέψουν την καριέρα, ή απλά υπήρχε σύγκρουση εντός αποδυητρίων. Sorry αλλά πιο αργός στην άμυνα από το Μιλουτίνοφ δεν είναι, είναι επαρκής.
RipCity
Καλά ναι δεν είπαμε ότι είναι καλύτερος ο Σέρβος. Κι οι δύο ανεπαρκείς μοιάζουν γι' αυτό που θέλει ο Σφαιρόπουλος. Απλά του James το συμβόλαιο σπάει εύκολα κι υπήρχε κι επιθυμία του παίκτη να φύγει.
zak
μια διπλη ερωτηση για οσους θεωρουν ανυπαρκτο,ανεπαρκη η "λιγο", το milutinov.
Για ποιο ρολο αποκτηθηκε και γιατι πιστευετε, με τη μεχρι τωρα εικονα,οτι δεν ανταποκρινεται σε αυτον;
D-Wade
QUOTE(zak @ Jan 23 2016, 23:23 ) *
μια διπλη ερωτηση για οσους θεωρουν ανυπαρκτο,ανεπαρκη η "λιγο", το milutinov.
Για ποιο ρολο αποκτηθηκε και γιατι πιστευετε, με τη μεχρι τωρα εικονα,οτι δεν ανταποκρινεται σε αυτον;

Γιατί τους το είπε ο R.C. Buford smile.gif
T.W.Is.M.
Δεν ξερω πως να το παρω αυτο το σημερινο. Αρχιζει η διαλυση ή το come back;
Παντως με Μιλουτινοφ δευτερο και μοναδικο σεντερ δε βλεπω να πηγαινει κανεις πουθενα, ακομα κι αν ο πρωτος ειναι ο Μαρκ Γκασολ! Υπαρχει το εξης παραδοξο: εχουμε μια ομαδα που θα στηριχτει στην περιφερεια χωρις να εχει περιφερειακο σουτ!
Με την εικονα που εχει ο Παναθηναικος αναρωτιεμαι αν ειναι ευκαιρια να σπασει το ζευγαρι του τελικου πρωταθληματος!!!
ag97
Tελικα κατι παιχτηκε...συμφωνα με ενα αρθρο ο Τζειμς ζητησε μεγαλυτερο χρονο συμμετοχης...αφου κανενας δεν ηταν διατεθειμενος να του τον δωσει αποχωρησε ενω εχει ΗΔΗ προτασεις απο Μακαμπι και Γαλατα...επισης αυτο σημαινει οτι ο Ντορσει μενει οντως ελευθερος...δεν αποκλειω να γινει κινηση απο ΠΑΟ...
Παντως αν τελικα επιβεβαιωθουν οι φοβοι και αποκλειστουν και οι 2 ελληνικες ομαδες πρεπει και οι 2 προεδροι περα απο οτι λεμε μεταξυ μας ως οπαδοι να εξετασουν το καλοκαιρι πολυ σοβαρα το θεμα,εννοω φυσικα αυξηση μπατζετ και στις 2 ομαδες...δεν γινεται να μας γλεντανε χωρια τυπου Μπαμπερκ και Ζιελονα Γκορα ρε παιδια ουτε να μην υπαρχει ελληνικη εκπροσωπηση στα playoff...δηλαδη του χρονου με τις 30 αγωνιστηκες πως θα προκριθουμε; Ημαρτον!
T.W.Is.M.
QUOTE(ag97 @ Jan 24 2016, 00:06 ) *
Tελικα κατι παιχτηκε...συμφωνα με ενα αρθρο ο Τζειμς ζητησε μεγαλυτερο χρονο συμμετοχης...αφου κανενας δεν ηταν διατεθειμενος να του τον δωσει αποχωρησε ενω εχει ΗΔΗ προτασεις απο Μακαμπι και Γαλατα...επισης αυτο σημαινει οτι ο Ντορσει μενει οντως ελευθερος...δεν αποκλειω να γινει κινηση απο ΠΑΟ...
Παντως αν τελικα επιβεβαιωθουν οι φοβοι και αποκλειστουν και οι 2 ελληνικες ομαδες πρεπει και οι 2 προεδροι περα απο οτι λεμε μεταξυ μας ως οπαδοι να εξετασουν το καλοκαιρι πολυ σοβαρα το θεμα,εννοω φυσικα αυξηση μπατζετ και στις 2 ομαδες...δεν γινεται να μας γλεντανε χωρια τυπου Μπαμπερκ και Ζιελονα Γκορα ρε παιδια ουτε να μην υπαρχει ελληνικη εκπροσωπηση στα playoff...δηλαδη του χρονου με τις 30 αγωνιστηκες πως θα προκριθουμε; Ημαρτον!



Λες να παει στη Μακαμπι και να παρουν το Eurocup; Θα ειναι η αντιστροφη κινηση απο αυτη του Σερμαντινι που εφυγε απο τη Μακαμπι, ηρθε στον Ολυμπιακο και πηραμε την Ευρωλιγκα! cool.gif
ag97
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 24 2016, 02:41 ) *
Λες να παει στη Μακαμπι και να παρουν το Eurocup; Θα ειναι η αντιστροφη κινηση απο αυτη του Σερμαντινι που εφυγε απο τη Μακαμπι, ηρθε στον Ολυμπιακο και πηραμε την Ευρωλιγκα! cool.gif

Ροστερ παντως θα εχουν καλυτερο θεωρητικα απο ολες τις ομαδες...μη ξεχναμε οτι προκειται για εναν συλλογο που πριν την εναρξη της σεζον θεωρουνταν απο τα φαβορι της euroleague οχι σε επιπεδο ΤΣΚΑ-Ρεαλ κλπ αλλα περιπου ιδιας δυναμικης με Εφες-Παο κλπ που ηταν στα φαβορι ή τουλαχιστον στις 7-8 καλυτερες ομαδες
qspock
Η μη χρησιμοποιηση του Τζειμς στα τελευταια παιχνιδια ηταν γεγονος. Ο Σφαιροπουλος δε τον εμπιστευοταν για αντικαταστατη του Γιανγκ, αφου τον πολυ χρονο τον πηρε ο Μιλουτινοφ. Ο Τζειμς, ενω εδειξε στοιχεια καλα που ο Σερβος δεν τα εχει δειξει, και ειχε ενδεχομενως μεγαλυτερη δυναμικη με την ενσωματωση του να αποδοσει περισσοτερο, δεν θελησε να εχει υπομονη. Προφανως εχει ηδη συμφωνησει με αλλη ομαδα, θελει ισως να παιζει περισσοτερο, ή παιζει τραυματισμος που ο Ολυμπιακος δεν ειχε την ορεξη να υποστει (οχι αλλο καρβουνο) κι εκμεταλευτηκε καποιο παραθυρο στο συμβολαιο μη ανακοινωνοντας οτιδηποτε, σε συμφωνια με τον παιχτη.

Προχωραμε παρακατω, δε χαθηκε δα και κανενας εξαιρετικος παιχτης. Το προβλημα ειναι ομως οτι δεν θελουν να τον αντικαταστησουν. Βεβαια, μπορει να φοβουνται μη τους χτυπησει μεταγραφη ο ΠΑΟ, δικαια αμα κρινουμε απο το παρελθον του αιωνιου αντιπαλου που ματια εχει μονο για παιχτες του Ολυμπιακου, λες και δεν υπαρχουν αλλοι. Απο την αλλη με τη τσιγγουνια που διακατεχει τον αντιπαλο ειναι πιθανο να μη κανει αλλη μεταγραφη ουτε αυτος κι ας χανει απο τους παντες..

Ισως προτιμηθει καποιος παιχτης διαφορετικου στυλ, ισως οι αποδεσμευσεις που πιθανως να ερθουν απο Τουρκια μερια να παιξουν το ρολο τους. Παντως, ο Σφαιρο ειχει απο την αρχη την ιδεα να παει με 3 σεντερ συν τον Αγραβανη, κατι που αμεσως μετα τον τραυματισμο Γιανγκ εσπευσε να καλυψει.

Ισως πανε για τεσσαρι. Δεν αποκλειω να αντικατασταθει κι ο Οντομ.
Οσο η ομαδα δεν ξεκολαει, τιποτα δεν αποκλειεται μεχρι το β γυρο. Ο Ολυμπιακος εχει τη διαθεση να διορθωθει και να ξαναμπει σε τροχια final four, αρα προσωπικα αναμενω κινησεις και μαλιστα πιθανως πανω απο μια...
erwi grey
Mια χαρα ροστερ εχει ο Ολυμπιακος, πλην 2 παραφωνιων.
Πριν 2 βδομαδες υπηρχαν ποστ για την αρμαδα του Σφαιροπουλου που δεν υπαρχει αντιπαλος στην Ευρωπη,
οτι ο Στρομπερι ειναι απιστευτος και αλλες ομορφιες. Προτεινω μετα τη φυγη του Τζειμς να φερει πισω Σερμαντινι ο κοουτς αφου πλεον φαινεται ξεκαθαρα πως ο παγκος του Ολυμπιακο σε μεταμορφωνει σε Μπαρτζωκα.
Δυστυχως ουτε με Λοτζεσκι βλεπω να επανερχεται η ομαδα, ουτε με Παπανικολαου και μαλλον το μπερδεμα στο ροτεισιον θα συνεχιστει.
Ο Σπανουλης ειναι εκνευριστικα αστοχος και πρεπει να μειωθει ο χρονος του γιατι πλεον κανει κακο στην ομαδα.
Κι αν οντως εχει τεθει Ντιλεινι η Σπανουλης για το καλοκαιρι ο πρωτος πρεπει να υπογραψει χθες.


rankin
QUOTE(zak @ Jan 23 2016, 23:23 ) *
μια διπλη ερωτηση για οσους θεωρουν ανυπαρκτο,ανεπαρκη η "λιγο", το milutinov.
Για ποιο ρολο αποκτηθηκε και γιατι πιστευετε, με τη μεχρι τωρα εικονα,οτι δεν ανταποκρινεται σε αυτον;


Ο Μιλουτίνοφ αποκτήθηκε για να υπάρχει και ενα ψηλό και λυγερόκορμο αγόρι στο ρόστερ. Ενας παιχτης που θα μπορεί, υψομετρικά τουλάχιστον, να αντιμετωπίσει ψήλους/αρκούδες-ακρίδες τύπου Τομιτς ή Ραντούλιτσα.
Ο τραυματισμός του Γιανγκ ήταν αυτός που διαφοροποίησε της απαιτήσεις της ομάδας απο τον Μιλουτίνοφ και απο εκεί που τον θέλαμε ως ψηλο του 5λεπτου και των ειδικών συνθηκών, τον βάλαμε να τρέχει στα hedge out και να προσπαθεί να κάνει πράγματα που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να κάνει καλά, λόγω σωματοδομής.
Βαλε μεσα σε αυτά και το γεγονός οτι ειναι εντελώς αναποτελεσματικός στην επίθεση και θα καταλάβεις γιατι υπάρχει δυσαρέσκεια για την προσφορά του.
Η ομάδα έχει αναγκαστεί να ζητάει πλεον απο παιχτες οπως ο Μιλουτίνοφ και ο Αγραβάνης να κάνουν πράγματα που δεν νομίζω οτι μπορούν να κάνουν..

Anyway, δε ξέρω αν θα πρέπει να περιμένουμε άλλη μεταγραφή ψηλού μετα την αποχώρηση του Τζειμς.
Η κινηση με τον Παπανικολάου έφερε ενα ντομινο εξελίξεων.
Βεβαια εγω πιστευα οτι ο Μιλουτινοφ θα την πλήρωνε, αλλα έπεσα έξω..

Ας ειμαστε πάντως, εκτος απο γκρινιάρηδες, και δικαιοι απέναντι στο προτζεκτ της ομάδας.
Ο Ολυμπιακός έδωσε φέτος ευκαιρία στον Παπαπέτρου και τον Αγραβάνη (και θα συνεχίσει να τους δίνει ευκαιρίες) αλλά και στον Μιλουτίνοφ.
Αυτο θα έχει και τα αρνητικά του. Θα υπάρξουν παιχνίδια που οι γνωστοί πρωταγωνιστές δεν θα τα καταφέρνουν και η ομάδα θα βουλιάζει. Το ειδαμε με τη Μπαμπεργκ, το ειδαμε και στο Κάουνας.
Το νεανικό προφιλ της ομάδας ενίοτε θα έχει το τίμημα του.
Όταν οι Σπανούλης-Πριντεζης δεν θα τραβάνε, οι άλλοι θα βουλιάζουν μαζί. Ταυτόχρονα όμως ετοιμάζεις την ομάδα της επόμενης μέρας.

Για να φύγει ο Σπανουλης το καλοκαίρι, δεν ξέρω. Μεγάλη κουβέντα. Πολυ μεγάλη.
Νομιζω οτι ο Σπανούλης έσφαλε με την επιλογή του να πάει στο ευρωμπασκετ. Μια χρονιά ξεκουράστηκε, πέρσι, και έκανε εξαιρετική σεζόν. Τι τις ήθελε τις σταυροφορίες;;
Ο Σπανούλης ειναι η σημαία μας. Με εκνευρίζει και εμένα ώρες ώρες, αλλά δεν ξεχνώ ποιος ειναι και που μας πηγε.
Πρέπει να κλείσει την καριέρα του στον Πειραιά.
Όπως πρέπει και να καταλάβει (επιτέλους) οτι τα χρόνια περνάνε και θα πρέπει να αναλάβει διαφορετικό ρολο στο παρκέ.

Καθε τι που κάνουμε στη ζωή μας πρέπει να συμβαδίζει και με την ηλικία μας.
Αν εγώ τώρα αρχίσω και ντύνομαι σαν 20χρονο και βγαίνω στα στέκια των 20χρονων, θα ειμαι απλά ένας γραφικός 40αρης.
Ο Σπανούλης πρέπει να σκεφτεί την ηλικία του, και να αρχίσει να παίζει με την εμπειρία και με το μυαλό του. Δεν έχει πια το σώμα του 25ρη Σπανούλη που έκανε ανω-κατω τις αντίπαλες άμυνες. Έχει βαρύνει. Οι άμυνες προσαρμόζονται πλέον εύκολα πάνω του και αυτός, σαν να μην αποδέχεται την πραγματικότητα, προσπαθεί ακόμα, σαν τον πιτσιρικά που έπαιζε στο Μαρούσι, να πάρει την ομάδα πάνω του και να τα βάλει με τους πάντες.
Αυτο ειναι το λάθος του Μπιλι. Όταν ο ίδιος το καταλάβει οτι ειναι λάθος, τότε θα έχει την ευκαιρία να παίξει τα τελευταία 1-2 χρονια της καριέρας του βασισμένος σε ένα διαφορετικό αγωνιστικό προφίλ και κυνηγώντας μια νέα πρόκληση.
Η ομάδα δεν θα τον πιέσει πάντως ποτέ να καταλάβει το λάθος του.
Η ομάδα έχει αποδεχτεί οτι αυτός ειναι ο Σπανούλης και θα ζήσει και θα πεθάνει με τα μυαλά που εκείνος θα κουβαλάει.
Εχω πάντως την αίσθηση οτι ο Σπανούλης δεν θα αλλάξει και θα πάει μέχρι τέλους σαν τον Σπανούλη που όλοι ξέρουμε. Με τις καλές και τις κακές βραδιές του (που ολο και θα αυξάνονται).
basket72
QUOTE (rankin @ Jan 24 2016, 10:34 ) *
Ο Μιλουτίνοφ αποκτήθηκε για να υπάρχει και ενα ψηλό και λυγερόκορμο αγόρι στο ρόστερ. Ενας παιχτης που θα μπορεί, υψομετρικά τουλάχιστον, να αντιμετωπίσει ψήλους/αρκούδες-ακρίδες τύπου Τομιτς ή Ραντούλιτσα.
Ο τραυματισμός του Γιανγκ ήταν αυτός που διαφοροποίησε της απαιτήσεις της ομάδας απο τον Μιλουτίνοφ και απο εκεί που τον θέλαμε ως ψηλο του 5λεπτου και των ειδικών συνθηκών, τον βάλαμε να τρέχει στα hedge out και να προσπαθεί να κάνει πράγματα που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να κάνει καλά, λόγω σωματοδομής.
Βαλε μεσα σε αυτά και το γεγονός οτι ειναι εντελώς αναποτελεσματικός στην επίθεση και θα καταλάβεις γιατι υπάρχει δυσαρέσκεια για την προσφορά του.
Η ομάδα έχει αναγκαστεί να ζητάει πλεον απο παιχτες οπως ο Μιλουτίνοφ και ο Αγραβάνης να κάνουν πράγματα που δεν νομίζω οτι μπορούν να κάνουν..

Anyway, δε ξέρω αν θα πρέπει να περιμένουμε άλλη μεταγραφή ψηλού μετα την αποχώρηση του Τζειμς.
Η κινηση με τον Παπανικολάου έφερε ενα ντομινο εξελίξεων.
Βεβαια εγω πιστευα οτι ο Μιλουτινοφ θα την πλήρωνε, αλλα έπεσα έξω..

Ας ειμαστε πάντως, εκτος απο γκρινιάρηδες, και δικαιοι απέναντι στο προτζεκτ της ομάδας.
Ο Ολυμπιακός έδωσε φέτος ευκαιρία στον Παπαπέτρου και τον Αγραβάνη (και θα συνεχίσει να τους δίνει ευκαιρίες) αλλά και στον Μιλουτίνοφ.
Αυτο θα έχει και τα αρνητικά του. Θα υπάρξουν παιχνίδια που οι γνωστοί πρωταγωνιστές δεν θα τα καταφέρνουν και η ομάδα θα βουλιάζει. Το ειδαμε με τη Μπαμπεργκ, το ειδαμε και στο Κάουνας.
Το νεανικό προφιλ της ομάδας ενίοτε θα έχει το τίμημα του.
Όταν οι Σπανούλης-Πριντεζης δεν θα τραβάνε, οι άλλοι θα βουλιάζουν μαζί. Ταυτόχρονα όμως ετοιμάζεις την ομάδα της επόμενης μέρας.

Για να φύγει ο Σπανουλης το καλοκαίρι, δεν ξέρω. Μεγάλη κουβέντα. Πολυ μεγάλη.
Νομιζω οτι ο Σπανούλης έσφαλε με την επιλογή του να πάει στο ευρωμπασκετ. Μια χρονιά ξεκουράστηκε, πέρσι, και έκανε εξαιρετική σεζόν. Τι τις ήθελε τις σταυροφορίες;;
Ο Σπανούλης ειναι η σημαία μας. Με εκνευρίζει και εμένα ώρες ώρες, αλλά δεν ξεχνώ ποιος ειναι και που μας πηγε.
Πρέπει να κλείσει την καριέρα του στον Πειραιά.
Όπως πρέπει και να καταλάβει (επιτέλους) οτι τα χρόνια περνάνε και θα πρέπει να αναλάβει διαφορετικό ρολο στο παρκέ.

Καθε τι που κάνουμε στη ζωή μας πρέπει να συμβαδίζει και με την ηλικία μας.
Αν εγώ τώρα αρχίσω και ντύνομαι σαν 20χρονο και βγαίνω στα στέκια των 20χρονων, θα ειμαι απλά ένας γραφικός 40αρης.
Ο Σπανούλης πρέπει να σκεφτεί την ηλικία του, και να αρχίσει να παίζει με την εμπειρία και με το μυαλό του. Δεν έχει πια το σώμα του 25ρη Σπανούλη που έκανε ανω-κατω τις αντίπαλες άμυνες. Έχει βαρύνει. Οι άμυνες προσαρμόζονται πλέον εύκολα πάνω του και αυτός, σαν να μην αποδέχεται την πραγματικότητα, προσπαθεί ακόμα, σαν τον πιτσιρικά που έπαιζε στο Μαρούσι, να πάρει την ομάδα πάνω του και να τα βάλει με τους πάντες.
Αυτο ειναι το λάθος του Μπιλι. Όταν ο ίδιος το καταλάβει οτι ειναι λάθος, τότε θα έχει την ευκαιρία να παίξει τα τελευταία 1-2 χρονια της καριέρας του βασισμένος σε ένα διαφορετικό αγωνιστικό προφίλ και κυνηγώντας μια νέα πρόκληση.
Η ομάδα δεν θα τον πιέσει πάντως ποτέ να καταλάβει το λάθος του.
Η ομάδα έχει αποδεχτεί οτι αυτός ειναι ο Σπανούλης και θα ζήσει και θα πεθάνει με τα μυαλά που εκείνος θα κουβαλάει.
Εχω πάντως την αίσθηση οτι ο Σπανούλης δεν θα αλλάξει και θα πάει μέχρι τέλους σαν τον Σπανούλη που όλοι ξέρουμε. Με τις καλές και τις κακές βραδιές του (που ολο και θα αυξάνονται).









Συμφωνώ κι εγώ σχετικά με το Σπανούλη, απλώς ήθελα να βάλω κι άλλη μια παράμετρο που ενδεχομένως να μην παίζει αλλά για αυτό είμεθα κι εδώ για να λέμε τα δικά μας smile.gif .
Η παράμετρος χει να κάνει με την απόκτηση του Όντομ και εξηγούμαι: μου κάνει εντύπωση το πρωτοφανούς διάρκειας- για ξένο και ψιλοάσημο αμερικάνο- συμβάλαιο που του κάνανε. (μέχρι το 2018).
Έπειτα, είναι και η- επίσης πρωτοφανής- ζέση του Κόουτς να τον εντάξει άμεσα στην ομάδα που ίσως και να ήταν κομβικό στοιχείο της ήττας από την Μπάμπεργκ εδώ μέσα, μιας κι έπαιξε κανά 20λεπτο και λογικά κουτούλαγε απέναντι σε μια σκληρή άμυνα που ήξερε εκ των προτέρων ότι θα βρει απέναντι του ο Σφαιρό.
Ακολούθησε το ματς στο Κάουνας που επισης πήρε πολύ χρόνο και τελικά ήταν και ο καλύτερος μας παίκτης- έστω κι αν στο συγκεκριμένο ίσχυσε το "στους τυφλούς ο μονόφθαλμος."
Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ο κόουτς σαν πολύ να βιάζεται να τον εντάξει άμεσα σε μια στιγμή μάλιστα που η περιφέρεια ρόλαρε και είχε και σχετική πληρότητα τουλάχιστον σε σύγκριση με την "αεροπορία" μας.
Μήπως όλα αυτά είναι και σε συνενόηση με τον ίδιο τον Σπανούλη που ίσως να θέλει ένα στήριγμα για να μην καεί εντελώς;
Εγωιστής με τα όλα τα κακά και τα (λιγότερα) καλά που συνεπάγεται ο εγωισμός σ' ένα ομαδικό άθλημα, είναι ο αρχηγός- χαζός πάντως όχι.
θΑ μου πείτε, μα είναι δυνατόν ο Όντομ να λογίζεται ως αντικαταστάτης του Σπανούλη κι όχι κάποιος σα τον Ντιλέινι;
Στο πρόγραμμα του Ολυμπιακού των τελευταίων χρόνων και δη επί Σφαιρόπουλου, μάλλον ναι.
Εικασία είναι, το ξέρω....θα δείξει.
rankin
QUOTE(basket72 @ Jan 24 2016, 11:14 ) *
Συμφωνώ κι εγώ σχετικά με το Σπανούλη, απλώς ήθελα να βάλω κι άλλη μια παράμετρο που ενδεχομένως να μην παίζει αλλά για αυτό είμεθα κι εδώ για να λέμε τα δικά μας smile.gif .
Η παράμετρος χει να κάνει με την απόκτηση του Όντομ και εξηγούμαι: μου κάνει εντύπωση το πρωτοφανούς διάρκειας- για ξένο και ψιλοάσημο αμερικάνο- συμβάλαιο που του κάνανε. (μέχρι το 2018).
Έπειτα, είναι και η- επίσης πρωτοφανής- ζέση του Κόουτς να τον εντάξει άμεσα στην ομάδα που ίσως και να ήταν κομβικό στοιχείο της ήττας από την Μπάμπεργκ εδώ μέσα, μιας κι έπαιξε κανά 20λεπτο και λογικά κουτούλαγε απέναντι σε μια σκληρή άμυνα που ήξερε εκ των προτέρων ότι θα βρει απέναντι του ο Σφαιρό.
Ακολούθησε το ματς στο Κάουνας που επισης πήρε πολύ χρόνο και τελικά ήταν και ο καλύτερος μας παίκτης- έστω κι αν στο συγκεκριμένο ίσχυσε το "στους τυφλούς ο μονόφθαλμος."
Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ο κόουτς σαν πολύ να βιάζεται να τον εντάξει άμεσα σε μια στιγμή μάλιστα που η περιφέρεια ρόλαρε και είχε και σχετική πληρότητα τουλάχιστον σε σύγκριση με την "αεροπορία" μας.
Μήπως όλα αυτά είναι και σε συνενόηση με τον ίδιο τον Σπανούλη που ίσως να θέλει ένα στήριγμα για να μην καεί εντελώς;
Εγωιστής με τα όλα τα κακά και τα (λιγότερα) καλά που συνεπάγεται ο εγωισμός σ' ένα ομαδικό άθλημα, είναι ο αρχηγός- χαζός πάντως όχι.
θΑ μου πείτε, μα είναι δυνατόν ο Όντομ να λογίζεται ως αντικαταστάτης του Σπανούλη κι όχι κάποιος σα τον Ντιλέινι;
Στο πρόγραμμα του Ολυμπιακού των τελευταίων χρόνων και δη επί Σφαιρόπουλου, μάλλον ναι.
Εικασία είναι, το ξέρω....θα δείξει.


Σωστές οι παρατηρήσεις σου.
ο Ολυμπιακός ψάχνει στο πρόσωπο του Οντομ εναν νεο Λο (ή κάτι τέτοιο τελος πάντων)
Οχι εναν αντικαταστάτη του Σπανουλη, αλλά ενα καλό στήριγμα.

Επίσης το συμβόλαιο δεν ειναι κλειστό ως το 2018. Ειναι με δικαίωμα απο την ομάδα να το ανανεώσει, αν θέλει.
Η λογική ειναι οτι αν ο παιχτης βγει λαβράκι, μην έχουμε καλοκαιριάτικα πλειστηριασμους και παζάρια.
RipCity
QUOTE (rankin @ Jan 24 2016, 14:44 ) *
Καλώς ήρθες στο φορουμ

Καλά τα λες, αλλά ζωνη δεν πρόκειται να δεις απο τον Σφαιρόπουλο. Ειναι θεμα τιμής και καλά tongue.gif



Αυτη τη στιγμή ολοι μου φταίνε...
Δε ξέρω. Ισως να ξύπνησα στραβά.... laugh.gif

Συμφωνώ πάντως σε αυτά που λες. Το ερώτημα ειναι, ποιοι να κοπουν απο το ροτέισον, προκειμένου να ανακτήσει η ομάδα τη χημεία της;;;



Θα γίνω ίσως λίγο ακραίος και θα πω πως αν ο Παπ είναι καλά θα ήταν καλό να πάμε σε small ball με εκείνον στο 4 και να βγει εντελώς εκτός ο Παπαπέτρου (εννοείται στην Ελλάδα θα παίρνει κάποιο χρόνο αλλά και πάλι λιγότερο). Του δόθηκε πολύς χώρος και δεν έδειξε έτοιμος, ας κερδίσει τον παραπάνω χρόνο μόνος του, που θα το κάνει πιστεύω σταδιακά, αλλά όχι αυτή τη στιγμή. Επίσης να βγει εντελώς εκτός rotation ή ο Αθηναίου ή ο Odom, ούτε 5λεπτες συμμετοχές, έξω εντελώς.

Μάντζαρης, Χάκετ
Σπανούλης, Όντομ
Λοτζέσκι, Στρόμπερι
Πρίντεζης,Παπανικολάου
Χάντερ, (Μιλουτίνοφ ή Αγραβάνης)

με τον Αγραβάνη ή τον Σέρβο να παίζουν ως 3οι σέντερ μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα με φάουλ κι όχι απλά να παίρνει ένα 7λεπτο ο καθένας, ούτε βελτιώνονται έτσι ούτε προσφέρουν και τίποτα. Εγώ μάλιστα αν γινόταν θα ήθελα να μείνει έξω κι ο Μιλουτίνοφ και να ρθει κάποιος για 2ο 5άρι, αλλά καθαρά 2ος, όχι όπως ο James. Όλο και κάτι θα μπορούν να βρουν αν υπάρχει κάποιο ποσό στην άκρη λόγω James.
Zephyr
QUOTE(RipCity @ Jan 24 2016, 16:01 ) *
Θα γίνω ίσως λίγο ακραίος και θα πω πως αν ο Παπ είναι καλά θα ήταν καλό να πάμε σε small ball με εκείνον στο 4 και να βγει εντελώς εκτός ο Παπαπέτρου (εννοείται στην Ελλάδα θα παίρνει κάποιο χρόνο αλλά και πάλι λιγότερο). Του δόθηκε πολύς χώρος και δεν έδειξε έτοιμος, ας κερδίσει τον παραπάνω χρόνο μόνος του, που θα το κάνει πιστεύω σταδιακά, αλλά όχι αυτή τη στιγμή. Επίσης να βγει εντελώς εκτός rotation ή ο Αθηναίου ή ο Odom, ούτε 5λεπτες συμμετοχές, έξω εντελώς.

Μάντζαρης, Χάκετ
Σπανούλης, Όντομ
Λοτζέσκι, Στρόμπερι
Πρίντεζης,Παπανικολάου
Χάντερ, (Μιλουτίνοφ ή Αγραβάνης)

με τον Αγραβάνη ή τον Σέρβο να παίζουν ως 3οι σέντερ μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα με φάουλ κι όχι απλά να παίρνει ένα 7λεπτο ο καθένας, ούτε βελτιώνονται έτσι ούτε προσφέρουν και τίποτα. Εγώ μάλιστα αν γινόταν θα ήθελα να μείνει έξω κι ο Μιλουτίνοφ και να ρθει κάποιος για 2ο 5άρι, αλλά καθαρά 2ος, όχι όπως ο James. Όλο και κάτι θα μπορούν να βρουν αν υπάρχει κάποιο ποσό στην άκρη λόγω James.


Φίλε μου τον καλό Λοτζέσκι σε κανα μήνα θα τον δούμε σε φουλ φόρμα, με την μούτζα που φάγαμε φέτος καλά να λέμε που δεν του κόπηκε το μπάσκετ. Άρα τον Παπαπέτρου δεν τον βγάζεις από το ροτέισον, είτε ως 3αρι είτε ως 4αρι (μάλλον ως 4αρι) θα βρει χρόνο.
Η προσθήκη του Παπανικολάου περισσότερο αφήνει εκτός τον Φράουλα, αφού ο Φράουλας εδώ και καιρό ως 3αρι λογίζεται, μόνο που ο Παπ προσφέρει ότι και Φράουλας σε άμυνα και ενέργεια συν το καλό σουτ από το 3ποντο που ο Φράουλας δεν το έχει συν ότι είναι Έλληνας.
Επιπλέον ο Όντομ που είναι πιο γκάρντ από τον Φράουλα και καλύτερος σουτέρ, είναι άλλος ένας λόγος που ο ρόλος του Στρόμπερι θα περιοριστεί.
Καλός ο Στρομπέραρος στο ανοιχτό παιχνίδι αλλά στο κλειστό παιχνίδι επιθετικά είναι ανύπαρκτος. Και πλέον μόνο κλειστά παιχνίδια θα βλέπουμε.
RipCity
Δεν αντιλέγω και αν ο Παπανικολάου μας βγει καλός δε με νοιάζει ο Στρόμπερι, αλλά μάλλον έχει υπερεκτιμηθεί κάπως η άμυνα του Παπ. Ο Στρόμπερι είναι ο καλύτερος περιφερειακός αμυντικός που είχε ο Ολυμπιακός εδώ και πολλά χρόνια, τουλάχιστον 15ετία που παρακολουθώ. Ο Παπ ενώ έχει μπασκετικό IQ δεν έχει τα ίδια αμυντικά ένστικτα, μάλιστα τον θεωρώ έναν απλά συνεπή αμυντικό, ούτε καν καλό (δε μιλάω για hustle plays αλλά καθαρή άμυνα).

Λοτζέσκι δεν έχει ακουστεί κάτι, οπότε δεν ξέρω για μήνα κτλ. Εγώ μιλάω στην περίπτωση που γυρίσει σε μια βδομάδα το πολύ, αυτή είναι η ενημέρωση που υπάρχει. Ο Παπαπέτρου πάντως δεν προσφέρει αυτή τη στιγμή ούτε αμυντικά ούτε επιθετικά, ούτε υποφερτός δεν είναι.
leonkalf
Μπορεί και να 'ναι κομβικό το σημερινό ματς για την συνέχεια της ομάδας μέσα στη χρονιά. Πρέπει η ομάδα να τα δώσει όλα απόψε!

Μπορεί το ΣΕΦ να 'ναι σήμερα όπως στα μεγάλα ευρωπαικά ματς? Εδρα κανονική μπασκετική και όχι καφρίλες? Εγώ προσωπικά ΜΟΝΟ αυτό ζητάω! Τα υπόλοιπα είναι δουλειά της ομάδας.

Τέλος, έχω μια απορία για σήμερα.. Γιατί ο James έφυγε πριν από το σημερινό ματς? Γιατί δεν περίμεναν να παίξει σήμερα? Προσευχή μην φορτωθεί ο Χάντερ..
qspock
QUOTE(leonkalf @ Jan 25 2016, 15:28 ) *
Τέλος, έχω μια απορία για σήμερα.. Γιατί ο James έφυγε πριν από το σημερινό ματς? Γιατί δεν περίμεναν να παίξει σήμερα? Προσευχή μην φορτωθεί ο Χάντερ..

Ειναι μια καλη ερωτηση, αν και εφοσον ο ιδιος δηλωσε απροθυμια δεν υπηρχε λογος να τον κρατησουν. Υπαρχει και το ενδεχομενο τραυματισμου. Τελως παντων δεν εχει πλεον νοημα να μιλαμε για αυτον...

Σε αντιθεση με πολλες αποψεις να πω κι εγω για τον Σπανουλη: Δε τον βοηθαει το παιχνιδι του φετινου Ολυμπιακου, ειδικα με την απουσια Λοτζεσκι και την παρουσια Στρομπερι που χτιζει ολοκληρα ο.τ.
Ακομη, τελειωνει το συμβολαιο του και ειμαι σιγουρος πως θελει να το ανανεωσει. Αυτο τον εχει αγχωσει.
Προσωπικα πιστευω ηταν ΜΕΓΑ λαθος του Σπανουλη που ανακοινωσε την αποχωρηση απο την εθνικη για χαρη του Ολυμπιακου, σε μια κινηση παρομοια με αυτη του Διαμαντιδη.
Δυστυχως οι 3 μεγαλοι γκαρντ που τοσες χαρες εδωσας στην εθνικη, αποφασισαν να την θυσιασουν στο βωμο των συμβολαιων...

Πριν πεσουν πολλοι να διαφωνησουν, θα ελεγα να το ξανασκεφτουν: Το καλοκαιρι ο Σπανουλης ριχνει το μπαλακι στη διοικηση του Ολυμπιακου με το προσχημα: Οριστε, σας κανω το χατηρι και δεν ξαναπαιζω εθνικη, ανανεωστε μου το συμβολαιο.

Ομως μεχρι στιγμης, ουδεμια κινηση ανανεωσης δεν εγινε απο πλευρας Αγγελοπουλων, κατι που αγχωνει τον Σπανουλη και αυτο φαινεται στο παιχνιδι του στο οποιο δεν εχει ψυχραιμια και καθαρο μυαλο.
Τα περι ηλικιας και πατηματων και αθλητικοτητας απλα ξεχαστε τα, δεν παιζει κατι τετοιο. Μολις καθαρισει το μυαλο του Μπιλ και εχει διπλα και κανεναν σοβαρο παιχτη να μπορει στοιχειωδως να σκοραρει, ολα θα αλλαξουν και θα αρχισουν παλι οι διθύραμβοι...
anton2
Κατά την γνώμη μου ο Σπανούλης είναι ήρωας, και είναι ήρωας όχι μόνο επειδή έχει κάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα και ανατροπές μέσα στα γήπεδα αλλά κυρίως επειδή έχει δείξει κατ' επανάληψη αδυναμία, το ότι δεν είναι άτρωτος ή υπερπαίκτης όπως π.χ. ήταν ο Γκάλης ή ιδιοφυής ούτε με σπάνια σωματικά προσόντα (π.χ. όπως ο Διαμαντίδης που ουσιαστικά είναι ένας φόργουορτ που παίζει στο 1). Δεν ξέρω πόσοι μπορούν να το καταλάβουν αυτό που λέω. Το έχω γράψει πολλές φορές.

Παρόλο όμως που είναι ήρωας οι Αφοι θα πρέπει να σκεφτούν πολύ καλά πως θα χειριστούν το θέμα καθώς και την επόμενη μέρα όπου ο Σπαν δεν θα μπορεί να είναι και δεν μπορεί πλέον να είναι one-man-show.

Στον Ολυμπιακό μπορεί να πάρει ακόμη πολλά πρωταθλήματα, γιουρολίγκες, βραβεία, να σπάσει ευρωπαικά στατιστικά κτλ

Χρειαζόμαστε έναν Ντιλέινι ή έναν Ντεκολό παράλληλα με τον ήρωα Σπανούλη. Και δεν είμαι βέβαιος αν χρειαζόμαστε 7 γκαρντ.

ag97
QUOTE (anton2 @ Jan 26 2016, 02:29 ) *
Κατά την γνώμη μου ο Σπανούλης είναι ήρωας, και είναι ήρωας όχι μόνο επειδή έχει κάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα και ανατροπές μέσα στα γήπεδα αλλά κυρίως επειδή έχει δείξει κατ' επανάληψη αδυναμία, το ότι δεν είναι άτρωτος ή υπερπαίκτης όπως π.χ. ήταν ο Γκάλης ή ιδιοφυής ούτε με σπάνια σωματικά προσόντα (π.χ. όπως ο Διαμαντίδης που ουσιαστικά είναι ένας φόργουορτ που παίζει στο 1). Δεν ξέρω πόσοι μπορούν να το καταλάβουν αυτό που λέω. Το έχω γράψει πολλές φορές.

Παρόλο όμως που είναι ήρωας οι Αφοι θα πρέπει να σκεφτούν πολύ καλά πως θα χειριστούν το θέμα καθώς και την επόμενη μέρα όπου ο Σπαν δεν θα μπορεί να είναι και δεν μπορεί πλέον να είναι one-man-show.

Στον Ολυμπιακό μπορεί να πάρει ακόμη πολλά πρωταθλήματα, γιουρολίγκες, βραβεία, να σπάσει ευρωπαικά στατιστικά κτλ

Χρειαζόμαστε έναν Ντιλέινι ή έναν Ντεκολό παράλληλα με τον ήρωα Σπανούλη. Και δεν είμαι βέβαιος αν χρειαζόμαστε 7 γκαρντ.

Πολυ μεγαλη κουβεντα ειπες τωρα,αυτο ακριβως χρειαζεται η ομαδα του χρονου...Ενας τετοιος παικτης-αναφορα στο επιθετικο παιχνιδι του Ολυμπιακου και ο 34χρονος πια Σπανουλης να ερχεται απο τον παγκο για αλλαγη ρυθμου/ψυχολογιας οταν τα πραγματα στραβωνουν βαζοντας 2-3 σουτακια και προσφεροντας ποιοτικα 15λεπτα σε καθε ματς (κατι σαν Σλουκας δηλαδη!)
anton2
QUOTE (ag97 @ Jan 25 2016, 18:40 ) *
Πολυ μεγαλη κουβεντα ειπες τωρα,αυτο ακριβως χρειαζεται η ομαδα του χρονου...Ενας τετοιος παικτης-αναφορα στο επιθετικο παιχνιδι του Ολυμπιακου και ο 34χρονος πια Σπανουλης να ερχεται απο τον παγκο για αλλαγη ρυθμου/ψυχολογιας οταν τα πραγματα στραβωνουν βαζοντας 2-3 σουτακια και προσφεροντας ποιοτικα 15λεπτα σε καθε ματς (κατι σαν Σλουκας δηλαδη!)



Το να λέμε για τον Σπαν "κάτι σαν Σλούκας" είναι προσβολή.

Δεν είπα αυτό. Απλά είπα τι χρειαζόμαστε, τα άλλα θα τα βρουν οι προπονητές σε συνεργασία με τους παίκτες.

akratacity
Ηδη απο σημερα φανηκαν οι πρωτες προθεσεις του Σφαιροπουλου αναφορικα με το ροτεισιον που θα κανει οταν μπουν στην ομαδα οι Λοτζεσκι και Παπανικολαου. Αρχικα, λοιπον, ο Παπαπετρου επαιξε αποκλειστικα στο 4 εκτος απο εναμιση λεπτο στην τεταρτη περιοδο. Οποτε, το πρωτο δεδομενο θεωρω οτι θα ειναι η μετακινηση του Ιωαννη σε αυτη τη θεση εν οψει της συνεχειας. Πιστευω οτι μπορει να προσφερει πολλα απο αυτη τη θεση αφου ειναι ικανοτατος με τη μπαλα στα χερια (ακομα και πικ ν ρολ θα μπορουσε να στησει με το εκαστοτε 5αρι) και πιο γρηγορος απο την πλειονοτητα των αντιπαλων που θα συναντησει. Ο Αγραβανης θα παει στο 5 αλλα θα παιζει και 4 απεναντι σε βαρια κορμια (πχ ρεγιες). Αυτος και ο Μιλουτινοφ και οι εμφανισεις τους τον επομενο μηνα θα κρινουν αν θα γινει αλλη προσθηκη στο ροστερ. Επισης, ο Αθηναιου δειχνει να επανερχεται στα πλανα του Σφαιροπουλου και να αφηνει πισω του τον Οντομ, ο οποιος θα πρεπει να προσπαθησει πολυ για να βρει λεπτα συμμετοχης. Το μεγαλο προβλημα ειναι ο Στρομπερι, ο οποιος σε θεση 3 αποδιδει εξαιρετικα και μαζι με Παπανικολαου και Λοτζεσκι θα παλεψουν για τα λεπτα συμμετοχης τους. Θεωρω οτι την λυση στον Σφαιροπουλο θα την δωσει ο Λοτζεσκι αφου με αυτον στην 5αδα ο Στρομπερι θα μπορεσει να κατεβει και ο ιδιος στο 2 εχοντας εναν πολυ καλο σουτερ διπλα του.

5: Χαντερ-Μιλουτινοφ
4-5: Αγραβανης
4: Πριντεζης-Παπαπετρου
3: Παπανικολαου-Λοτζεσκι
2: Σπανουλης-Στρομπερι
1-2: Αθηναιου
1: Μαντζαρης-Χακετ
anton2
Δεδομένου του υπερ-παίκτη Γκίστ η ομάδα μας έχει τρύπα στο 4. Χρειαζόμαστε έναν παίκτη τύπου Γκίστ στο 4, το λέω χρόνια. Αν μπορεί να καλύψει αυτή την θέση ο Αγραβάνης έχει καλώς αν δεν μπορεί για το 5 δεν μας κάνει.

Ο Παπανικολάου για το 4 επίσης δεν κάνει. Ο Παπανικολάου είναι καθαρό 3αρι χωρίς καμίας δυνατότητα μετακίνησης στο 4 σε αγώνες γιουρολίγκας (εκτός αν μιλάμε πχ για το τοπικό εσωτερικό μας πρωτάθλημα).

Για το 2 είναι κατά συνθήκη ο Λοτζέσκι ελλείψει άλλου κλασικού σκόρερ-σουτέρ που να μπορεί να πλαισιώσει τον Σπαν.

Μεγάλη η έλλειψη του Λοτζέσκι από την ομάδα.

Μεγάλη η έλλειψη ενός αντι-Γκιστ παίκτη δηλαδή ενός καλού Αγραβάνη στο 4.

akratacity
Μετα το παιχνιδι με τον Παναθηναϊκο και την τρομερη εμφανιση των Χακετ-Στρομπερι (30 ποντους μαζι-πολλες καλες αμυνες) την Πεμπτη ερχεται το πραγματικο κρας-τεστ για τους δυο παιχτες. Ειχα αναφερει το καλοκαιρι οτι ο Σφαιροπουλος απεκτησε τους δυο παιχτες για να αποκτησει μεγαλυτερη σκληραδα η περιφερεια μας, προκειμενου να συναγωνιστει τις κορυφαιες περιφερειες που υπαρχουν στην ευρωλιγκα. Ουσιαστικα, θεωρω οτι μετα τον τελικο με την ρεαλ, ειχε παρει την αποφαση για αλλαγες το καλοκαιρι (ενας σκληρος αμυντικος στη θεση του λαφαγιετ) και μετα την αποχωρηση και του σλουκα βρηκε την ευκαιρια να βαλει στο ροστερ δυο παιχτες που ματσαρουν καλα με τους Γιουλ-Σερχιο-Καρολ και Ρουντι.
Οποτε την Πεμπτη θα δουμε αν θα μπορεσει ο Ολυμπιακος, με πρωτεργατες τους Χακετ και Στρομπερι, να βγαλει απο τον ρυθμο της την περιφερεια των μαδριλενων.
Γενικα, το παιχνιδι της Πεμπτης ειναι μεγαλη ευκαιρια για τον Ολυμπιακο, να εκμεταλλευτει την κακη κατασταση της ρεαλ και να κανει μια νικη που θα τον ξαναβαλει ξανα σε τροχια προκρισης.
Ilias7
Ας ελπισουμε ο Χακετ να μην εχει κατι σοβαρο γιατι αν ειναι κατι σοβαρο πραγματικα θα ειναι καταστροφη και για το παιχτη αλλα και για την ομαδα..Αναμενουμε να δουμε..
ag97
QUOTE (Ilias7 @ Jan 29 2016, 11:27 ) *
Ας ελπισουμε ο Χακετ να μην εχει κατι σοβαρο γιατι αν ειναι κατι σοβαρο πραγματικα θα ειναι καταστροφη και για το παιχτη αλλα και για την ομαδα..Αναμενουμε να δουμε..

To πρηξιμο και οτι κουτσαινε παντως με οδηγουν στο χειροτερο...ας ελπισουμε να μην εχει την τυχη του Γιανγκ.
pan24
QUOTE (ag97 @ Jan 29 2016, 10:36 ) *
To πρηξιμο και οτι κουτσαινε παντως με οδηγουν στο χειροτερο...ας ελπισουμε να μην εχει την τυχη του Γιανγκ.

Μακαρι οχι και για τον παικτη και για την ομαδα
Sokos
Με τα ευχέλαια τι γίνεται?

Εντάξει να καταφέρεις να χάσεις τον βασικό σου σέντερ και τον καλύτερό σου περιφερειακό (αν όντως έχει τα χειρότερα) για όλη την σεζόν από τον ίδιο τραυματισμό είναι γκίνια άνευ προηγουμένου.

Ας κρεμάσουμε μια ταμπέλα "Κλειστό λόγω ανακαίνισης. Ξανα μαζί το φθινόπωρο."

Αν όντως το παιδί έχει πάθει τόσο μεγάλη ζημιά και χάσει την σεζόν, νομίζω δεν υπάρχει καμια ρεαλιστική ελπίδα για κάτι καλό φέτος...
assistant
πολύ γκινια ρε αδερφακι μου,τι ειν τουτο παλι........και ο Χακετ είναι ο σταθεροτερος μας παιχτης το Γεναρη......και απ αυτους που δεν εβγαζαν τραυατισμους........για να δουμε......
pk13
Πολύ άτυχος φέτος ο Ολυμπιακός έχει τα προβλήματα του έχει και τους συνεχόμενους τραυματισμούς και δένει το γλυκό..Ατυχία για τον Χακετ που ήταν πολύ καλός τον τελευταίο καιρό...
kotzito
Κρίμα για τον Ντάνιελ αν όντως έχει κάτι σοβαρό. Πάνω που είχε πάρει τα πάνω του τον τελευταίο μήνα και ήταν ο καλύτερος μας παίκτης τελευταία ίσως. Και το γόνατο είναι ένας τραυματισμός που ακόμα κι αν την γλιτώσεις ελαφρά, μπορεί μετά να σε ταλαιπωρεί αρκετό διάστημα.

Για όσους λένε πάντως ότι 15 - 16 παίκτες είναι πολλοί για τον Ολυμπιακό, ξεχνάνε για ποια ομάδα μιλάμε.
thanath
Τα τελευταία 3-4 χρόνια ο Ολυμπιακός ταλαιπωρείται συνέχεια από, σοβαρούς μάλιστα, τραυματισμούς. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση.. Από ιατρικό επιτελείο πρέπει να μπάζει άσχημα ο Ολυμπιακός.. Δεν γίνεται να τραυματίζονται τόσο εύκολα όλοι οι παίκτες τις ομάδας, ακόμα και αυτοί που δεν είναι επιρρεπείς.. Έχει κάνει τίποτα αλλαγές σε φυσιοθεραπευτές/γιατρούς τα τελευταία χρόνια?
Sokos
Δεν είμαι ειδικός οπότε ίσως πω κοτσάνα αλλά φαντάζομαι ότι για μυϊκούς τραυματισμούς έχει μεγαλύτερη ευθύνη το ιατρικό επιτελείο (πχ. θλάσεις του Lojeski κάθε χρόνο). Για σύνδεσμο κτλ δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να το αποτρέψει.

Από την άλλη νομίζω ίδιες πιθανότητες έχουν όλοι οι αθλητές να μπουν σε επικίνδυνες φάσεις κτλ. Το ότι ο Ολυμπιακός είναι μόνιμος πρωταθλητής στους τραυματισμούς τα τελευταία χρόνια είναι αρκετά ανησυχιτικό.

Είδε κανείς πως χτύπησε χτες ο Hackett? Οι περισσότεροι που μίλησα δεν είχαν πάρει καν πρέφα για τραυματισμό.
mixalisgate7
QUOTE( Eurohoops)
Ο Ολυμπιακός διανύει άσχημο “φεγγάρι” και η αλήθεια είναι πως πολλά από τα δεινά ξεκίνησαν από τον σοβαρό τραυματισμό του Πάτρικ Γιανγκ, που έμεινε εκτός για ολόκληρη τη σεζόν με ρήξη χιαστών. Ναι μεν η ομάδα σήκωσε κεφάλι, έκανε νίκες, προχώρησε, αλλά αυτή ήταν μια απώλεια που “πόνεσε” πολύ και δημιούργησε ανακατατάξεις.

Τώρα, η πιο σημαντική καλοκαιρινή επένδυση του Ολυμπιακού μαζί με τον Γιανγκ, ο Ντανιέλ Χάκετ, βρίσκεται επίσης σε μεγάλο κίνδυνο. Ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας το τελευταίο διάστημα, υπέστη χτύπημα προς το τέλος του αγώνα με την Ρεάλ Μαδρίτης και μετά το ματς το δεξί του γόνατο πρήστηκε. Σύμφωνα με πληροφορίες του Eurohoops από την επιτόπια εξέταση που έγινε από το ιατρικό τιμ, φάνηκε πως υπάρχουν πολλές πιθανότητες να έχει συμβεί το μοιραίο και ο Χάκετ να έχει κόψει το χιαστό στο δεξί του γόνατο.

Αν έχει συμβεί – και – αυτό, τότε ο Ολυμπιακός οδεύει για παγκόσμιο ρεκόρ ατυχίας μέσα σε μια σεζόν. Με δύο πολύ σοβαρούς τραυματισμούς στις δύο κορυφαίες μεταγραφές του. Η ανησυχία είναι πολύ έντονη, όλοι στην ομάδα προσεύχονται να αποφύγει ο Χάκετ τα χειρότερα, αλλά οι ενδείξεις είναι ανησυχητικές.

Μέχρι, όμως, να βγούνε τα αποτελέσματα της μαγνητικής, υπάρχουν ελπίδες. Μέχρι την επίσημη διάγνωση, μπορούν όλοι να ελπίζουν πως ο Ιταλοαμερικανός γκαρντ θα έχει αποφύγει τον σοβαρό τραυματισμό και θα τη γλιτώσει με κάτι πιο ελαφρύ.

Αυτό ευχόμαστε κι εμείς, όχι μόνο για τον Χάκετ και τον Ολυμπιακό, αλλά για όλες τις ομάδες. Είναι ό,τι χειρότερο να μένουν παίκτες εκτός για μεγάλο χρονικό διάστημα με σοβαρούς τραυματισμούς.


ΠΗΓΗ
RipCity
Είναι μουντζωμένη αυτή η ομάδα. Κρίμα.
Zephyr
Νταξ αν ισχύει αυτό δεν υπάρχει σωτηρία φέτος....
TakeshyKurosawa
Θέλει να μας κόψει και το μπάσκετ ο Θεός φέτος..
anton2
Νομίζω ότι αν ένας παίκτης δεν έχει κάτι πολύ σοβαρό (τύπου Γιάνγκ) τότε ξεκουράζεται κιόλας και τον έχουμε εφεδρία για την συνέχεια, το σκέφτηκε κανένας αυτό; Άλλωστε τώρα που οι 3 έλληνες παίκτες μας είναι χώμα τι να το κάνεις που δεν είναι τραυματίες αφού δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους ή να βγάλουν την ενέργεια που πρέπει για να νικάνε;

Χτες ο Λοτζέσκι κατά την γνώμη μου έπρεπε να κατέβει στο 2 και για περισσότερο χρόνο συμμετοχής. Έδειξε ότι έχει όρεξη και μετά γιάλιζε τον πάγκο μέχρι να φύγουμε.

Πιστεύω ότι η ομάδα τον έχει πολύ ανάγκη στο σκοράρισμα. Και θυμίζω ότι επειδή ο Λοτζέσκι δεν τραβάει τις καταστάσεις από τα μαλιά και είναι και παίκτης ομάδας, πρέπει η ομάδα προγραμματισμένα να τον αξιοποιεί.

Όλοι οι άλλοι πολύ καλοί, όλα καλά. Εκτός απροόπτου είμαστε 100% εντός προγράμματος. Απλά μας πήγε λίγο πίσω η ημερομηνία του ντέρμπι με τον ΠΑΟ και τώρα θέλουμε ένα μικρό τρεξιματάκι. Στο όμιλό μας θα παίξουν μεγάλο ρόλο οι διαφορές σκορ με διακύβευμα να βγεις από 1ος έως 4ος με τους ίδιους βαθμούς.

nikolas12
Κάποιος μας κάνει πλάκα και μας έχει μουντζώσει άσχημα. Χάνει όλη τη σεζόν ο βασικός σέντερ, ο περιφερειακός μας πάνω που έχει βρει το ρόλο του, βγάζει στοιχεία ηγέτη και είναι μακράν ο σταθερότερος μας παίχτης, παθαίνει σοβαρό τραυματισμό πάνω που όλη η υπόλοιπη ομάδα σχεδόν, είναι ντεφορμέ. Κάπου εδώ απλά αποδεχόμαστε την κακοτυχία και περιμένουμε να τελειώσει επιτέλους αυτή η χρονιά.
SteveNashidis

QUOTE(thanath @ Jan 29 2016, 11:14 ) *
Τα τελευταία 3-4 χρόνια ο Ολυμπιακός ταλαιπωρείται συνέχεια από, σοβαρούς μάλιστα, τραυματισμούς. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση.. Από ιατρικό επιτελείο πρέπει να μπάζει άσχημα ο Ολυμπιακός.. Δεν γίνεται να τραυματίζονται τόσο εύκολα όλοι οι παίκτες τις ομάδας, ακόμα και αυτοί που δεν είναι επιρρεπείς.. Έχει κάνει τίποτα αλλαγές σε φυσιοθεραπευτές/γιατρούς τα τελευταία χρόνια?


πες τα γιατί νόμιζα μόνο εγώ τα έβλεπα. δεν είναι μόνο οι συνεχόμενοι τραυματισμοί είναι και τα άκυρα ντεφορμαρίσματα των παικτών μας , τύπου πρίντεζη.
έχουμε δει κάθε είδους τραυματισμό σε παίκτη μας και τεράστια ευθύνη έχει ο σύλλογος και το συγκεκριμένο επιτελείο.
μπορεί να μην γίνεται να προστατεύσουν έναν παίκτη από κάθε σωματική επαφή αλλά η κυριότητα αυτών, μόνο εξαιτίας χτυπήματος δεν είναι. Και ο Καββαδάς έφυγε δανεικός. laugh.gif

Φέτος στην αρχή της χρονιάς έγινε μια αλλαγή στο επιτελείο, αλλά κανείς δεν είδε διαφορλα.
jonaldidhs
Εχω την εντυπωση οτι το πολυ δυνατο και psysical game του ολυμπιακου βοηθαει σε ολου του ειδους τους τραυματισμους..Δεν γινεται να παιζουν ετσι σαν σκυλοι και να μην τραυματιζονται..Θα επρεπε επιλεκτικα μες την χρονια να παιζουν ετσι σε συγκεκριμενα ματς και οχι ολα τα παιχνιδια..Τα ιδια αντιμετωπισαμε και μεις με Πεδουλακη και Ιβανοβιτς..
rankin
Αν οντως ισχύει και ο Χακετ έπαθε τέτοια ζημιά, θα ειναι μια πραγματικά σπουδαία είδηση!
Πολλά like, thumps up, κλπ!
Πραγματικά η κατάσταση είναι και γαμω!
bodiroga10
ενας μυικος τραυματισμος ειναι ευθυνη γυμναστη,ιατρικου επιτελειου και προπονητη

ομως ενας τραυματισμος οπως ο χιαστος δεν ειναι θεμα ουτε ιατρικου επιτελειου ουτε κανενος ουτε μπορει να προβλεφθει πως υπαρχει πιθανοτητα ενος τετοιου τραυματισμου. ειναι καθαρα θεμα του αθλητη με ενα κακο του πατημα ή με ενα δυνατο χτυπημα μπορει να του συμβει οποιαδηποτε στιγμη στην καριερα του

μηπως ξερει κανεις αν οι παικτες των ομαδων ειναι ασφαλισμενοι και τι γινεται με τα συμβολαια τους σε τετοιες περιπτωσεις; δηλαδη τα πληρωνει κανονικα η ομαδα ή καποια ασφαλεια;
RipCity
Αν τα πληρώνει κάποια ασφάλεια λογικά θα τη δούμε στις χρεοκοπημένες σύντομα.

Όντως παιδιά για όλα τα άλλα μπορεί να φταίει το τιμ, αλλά για του Young και του Hackett σε καμία περίπτωση.
rankin
Τον Ολυμπιακό θα τον χρεώνουν τετραπλό premius οι ασφαλιστικές για να τον καλύψουν...
Ευχομαι παντως να τη γλιτώσει φτηνά ο Χακετ. Αμαρτία.. Ειναι και παιχταράς ο ανθρωπος.
akratacity
Αν ισχυουν τα αρνητικα σεναρια για τον τραυματισμο του Χακετ, τοτε στις δυο σημαντικοτερες θεσεις στο συγχρονο μπασκετ (1+5) θα εχουμε δυο σοβαρους τραυματισμους. Το θεμα με τον Χακετ ειναι οτι ειχε βρει ρυθμο και τον ρολο του στο παρκε και ακομα και ενας μικροτραυματισμος τωρα θα τον παει πισω. Τεραστια απωλεια εν οψει Χιμκι επισης.
Οσο για την απουσια του Γιανγκ, σκεφτειτε ποσο διαφορετικα θα ηταν τα πραγματα με αυτον στο παρκε στα δυο παιχνιδια με ρεαλ και ζαλγκιρις που μας πληγωσαν οι αντιπαλοι μεσα στο καλαθι.
qspock
Δεν νομιζω να ειναι τοσο σοβαρο του Χακετ. Παντως ουτως η αλλως, θα υπαρξει προβλημα στην ομαδα αφου ο Χακετ ηταν ο μονος που σκοραρε... Θελει αλλαγες στο εμψυχο υλικο ΑΣΑΠ.
Sokos
QUOTE(qspock @ Jan 29 2016, 17:40 ) *
Δεν νομιζω να ειναι τοσο σοβαρο του Χακετ. Παντως ουτως η αλλως, θα υπαρξει προβλημα στην ομαδα αφου ο Χακετ ηταν ο μονος που σκοραρε... Θελει αλλαγες στο εμψυχο υλικο ΑΣΑΠ.


Κι εγώ θέλω να πιστεύω πως δεν θα είναι κάτι τόσο τραγικό. Κοτζάμ θηρίο ο Young και ακούστηκαν οι φωνές σ' όλο το γήπεδο. Άσε που τον πήγαν με το που τελείωσε το ματς σε νοσοκομείο να δουν τι γίνεται. Εχθές ούτε που φάνηκε η φάση και ούτε που ανέφεραν κάτι οι σχολιαστές. Και περιμένουν και ένα 24ωρο για να κάνει την μαγνητική...

Δεν σημαίνουν βέβαια κάτι όλα αυτά.

Ακόμα και 1-2 ματς να χάσει πάντως, είναι σίγουρα μεγάλη απώλεια έτσι όπως είμαστε με την πλάτη στον τοίχο. Αν είναι να λέιψει και για μεγάλο διάστημα, σίγουρα θα χρειαστεί προσθήκη (πόσες αλλαγές να κάνεις μέσα στην χρονιά βέβαια και τι απαίτηση να έχεις) αφού ακόμα και με αυτόν δύσκολα βγαίνουν τα κουκιά τον τελευταίο καιρό.
damian
Ο Βαρλάς λέει ότι έρχονται τα χειρότερα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.