Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Πρωτάθλημα Α1 - Σεζόν 2014-2015
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
SkyFall
QUOTE (SkyFall @ May 19 2015, 21:45 ) *
μήπως υπάρχει κανένα λινκ; αν ναι, πμ please


ένας ένας παιδιά shot.gif
yorgos
Τέταρτο ο Νέιμικ. Αντίο ζωή...
ashton
Α και αυτό με τις βολές...
Φαντάζομαι οι γκρι βοήθειες, σπρώχνουν την ΑΕΚ σε όλο το πρωτάθλημα και αδικούν τον Άρη γι'αυτό σχεδόν σε όλα τα ματς έχει εκτελέσει λιγότερες βολές από τους αντιπάλους του ..

1η Πανελευσινιακός (10) - Άρης (12)
2η Αρης (21) - ΠΑΟΚ (23)
3η Αρης (14) - Απόλλων (23)
4η ΚΑΟΔ (16) - Άρης (34)
5η Αρης (20) - Κηφισιά (23)
6η Κοροιβος (33) - Αρης (16)
7η Αρης (20) - Κολοσσός (16)
8η Πανιώνιος (24) - Αρης (17)
9η Αρης (10) - Α.Ε.Κ. (25)
10η ΠΑΟ (25)- Αρης (13)
11η Αρης (19) - Τρικαλα (19)
12η ΟΣΦΠ (10) - Αρης (16)
13η Αρης (22) - Ρεθυμνο (10)
14η Αρης (24) - Πανελευσινιακός (11)
15η ΠΑΟΚ (26) - Άρης (22)
16η Απόλλωνας (20) - Άρης (25)
17η Αρης (28) - ΚΑΟΔ (27)
18η Κηφισιά (25) - Άρης (14)
19η Αρης (23) - Κόροιβος (20)
20η Κολοσσός (17) - Αρης (28)
21η Αρης (17) - Πανιώνιος (13)
22η Α.Ε.Κ. (34) - Αρης (17)
23η Αρης (7) - ΠΑΟ (14)
24η Τρικαλα (24) - Αρης (13)
25η Αρης (10) - ΟΣΦΠ (15)
26η Ρεθυμνο (9) - Αρης (7)

Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο..
Στον α γυρο που ο Άρης κέρδισε 13 πόντους την ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο, η ΑΕΚ εκτέλεσε 25 και ο Άρης 10, αλλά δε θυμάμαι να διαμαρτυρηθηκε κανείς για διαιτησία.
Ο Άρης σε ελάχιστα ματς εκτέλεσε πάνω από 20 βολές και μόνο τυχαίο δεν είναι - είναι θέμα τρόπου παιχνιδιού σε αντίθεση πχ με Κηφισιά που λόγω Μαυροειδή παίρνει φάουλ & βολές αρκέτες..
Στη Ρόδο που διαβάσαμε διάφορα ο Άρης εκτέλεσε 11 βολές παραπάνω από τον Κολοσσό..
Και φαντάζομαι πως θα δικαιώσατε τυχόν γκρίνιες των Δραμινών που εκτέλεσαν 16 ενω ο Άρης 34 στο ματς του α γυρου που πήρε ο Άρης στο τέλος..
38aris
QUOTE(yorgos @ May 19 2015, 21:58 ) *
Δε γίνεται με ό,τι κι αν σφυράνε οι διαιτητές να "προκαλείται" ο κόσμος και να ξεφεύγει έτσι. Όποιος "ξεφεύγει" και πετάει μπουκάλια κλπ να τον βρίσκουν από τα βίντεο που βλέπει κι η κουτσή Μαρία (πόσο μάλλον εμεις που είμαστε κι αρτιμελείς). και να δίνει 12 μισθούς υπέρ της εξόφλησης του χρέους, φτάνει πια με τους κουραδόμαγκες.

Κατά τ' άλλα, όσο το ματς πάει σε χαμηλό σκορ, έχουμε ελπίδες.


Συμφωνώ φίλε μου.
Κακή νοοτροπία όσο κακή και να είναι η διαιτησια (που είναι ) αυτά είναι απαράδεκτα και μόνο κακό μας κάνουν.
Με την βέβαιη τιμωρία που θα έχουμε θέλω να δω τι κέρδη θα έχουμε από τη συνέχεια των πλει οφ.
Το λέω γιατί πήρα και διαρκείας και με τις τιμωρίες από τους τζαμπατζήδες θα το κλαίω
SteelGandalf
3η Περίοδος

Άρης - Α.Ε.Κ. : 63-50
SkyFall
QUOTE (SteelGandalf @ May 19 2015, 22:24 ) *
3η Περίοδος

Άρης - Α.Ε.Κ. : 63-50


πολύ σημαντική διαφορά. δε νομίζω να κινδυνέψει ο Άρης.

έντιτ: τέλος
ashton
και 65-50 τώρα, και θα πάει η διαφορά στους 20, στο πανηγυρικό κλίμα και αύριο θα διαβάζουμε για τη μεγάλη εμφάνιση .
Διακοπές βλέπεις γίνονται μόνο αν κάνουν κάτι οι οπαδοί της Α.Ε.Κ. σε οποιοδήποτε άθλημα ..

Α και φαντάζομαι έχουν γίνει και επισημάνσεις στα μεγάφωνα για τα μπινελίκια στον Ξηροκώστα, ή έχουν δοθεί παρατηρήσεις για τα αντεθνικά περί Τουρκίας .. (Αλλά ξέχασα όταν βρίζεται η Α.Ε.Κ. και η Τουρκία δεν είναι αντεθνικό...)
SteelGandalf
QUOTE(ashton @ May 19 2015, 22:29 ) *
και 65-50 τώρα, και θα πάει η διαφορά στους 20, στο πανηγυρικό κλίμα και αύριο θα διαβάζουμε για τη μεγάλη εμφάνιση .
Διακοπές βλέπεις γίνονται μόνο αν κάνουν κάτι οι οπαδοί της Α.Ε.Κ. σε οποιοδήποτε άθλημα ..


Ευτυχώς που τα γραπτά μένουν και σε διαβάζουν όλοι.

69-50 και απομένουν 7:49 ακόμη. Χρειάζεται μεγάλη προσοχή, δεν έχει τελειώσει τίποτα.
ashton
QUOTE (SteelGandalf @ May 19 2015, 22:31 ) *
Ευτυχώς που τα γραπτά μένουν και σε διαβάζουν όλοι.

69-50 και απομένουν 7:49 ακόμη. Χρειάζεται μεγάλη προσοχή, δεν έχει τελειώσει τίποτα.


Φυσικά και μένουν τα γραπτά
Όπως και το γεγονός πως σε καμιά 20ριά ματς από τα 26 (μπορεί και παραπάνω) οι αντίπαλοι σας εκτέλεσαν περισσότερες βολές . Αλλά ξέχασα φταίει η παρασκηνιακή δύναμη της ΑΕΚ, γι'αυτό στη Ρόδο εκτελέσατε μόνο 11 παραπάνω από τον Κολοσσό .
xxx-4711
με 20 % στα τριποντα και 50% στις βολες δεν μπορουσαμε να χτυπησουμε το παιχνιδι
συγχαρητηρια στον υπεροχο λαο του αρη πο καταφερε και γυρισε το παιχνιδι μετα το α δεκαλεπτο
για μια ακομα φορα απεδειξε οτι ειναι ο πιο μπασκετικος στη χωρα
tuareg
QUOTE(Pierce @ May 19 2015, 21:53 ) *
Εγώ ξέρω ότι στην μπάλα με το που διακόπηκε ο αγώνας ΑΕΚ-ΟΣΦΠ , όπως όριζε ο νόμος ο Ολυμπιακός πήρε το παιχνίδι και σηκώθηκε και έφυγε από το γήπεδο.
Τώρα προφανώς είναι άλλος ο νόμος που ισχύει στη Θεσσαλονίκη.


στο οακα τι εγινε στο παο ολυ?

τεραστια φανελλα,μπραβο σε ολα τα παιδια και στο πριφτη
Air Kef
Στο επόμενο ποστ που έχει την παραμικρή ειρωνία μέσα του ή μετράει βολές όπως στο καφενείο οι παππούδες με το κομπολόι στο χέρι:

1. το τόπικ κλείνει
2. ο χρήστης μας αποχαιρετά μέχρι το τέλος της φετινής Α1.

Ήδη κάποιοι δεν μπορούν να ποστάρουν για κάποιες μέρες.
tuareg
QUOTE (fear_me @ May 19 2015, 21:53 ) *
Η διακοπή το γύρισε...


οταν διακοπηκε τους 6 τους ειχαμε κανει 1
patissiotis
- Ημουν ο πρωτος που του ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι με τη μουρμουρα των αρειανων για την διαιτησια. Αλλα τα συκα-συκα και η σκαφη-σκαφη. Σημερα ο Αρης μετα το 10λεπτο ηταν πολυ καλυτερος, επαιξε σκληρα στην αμυνα και κερδισε δικαιοτατα. Η AΕΚ ειναι πολυ πιο ταλαντουχα αλλα και πολυ "νεα" ομαδα. Και αποδειχτηκε εξαιρετικα soft. Ελπιζω ο Αρης να βαλει λιγο κοντρα στον Ολυμπιακο και του χρονου να πεσει και κανενα φραγκο παραπανω.
- Ο Πριφτης μια χαρα προπονητης ειναι, εμας δεν μας αρεσε, μας αρεσε ο Ιβανοβιτς.
- Την ΑΕΚ δεν την φοβαμαι, του χρονου θα ειναι πολυ δυνατη!
Zoys
+1 foul στον fear_me για υβριστική έκφραση και άρση δημοσίευσης για το προσεχές τριήμερο.
+1 foul στον xxx-4711 για ειρωνεία.

Δεν τελειώσαμε (δυστυχώς) γιατί εκτροχιάστηκε κάπου το πράγμα. Όσον αφορά τους mods θα υπάρξουν κυρώσεις βάσει εσωτερικού κανονισμού.
SteelGandalf
4η Περίοδος (Τελικό Σκορ)

Άρης - Α.Ε.Κ. : 79-68

Είσοδος στην 4άδα!!! Στο 2ο ημίχρονο ο Άρης παρουσιάστηκε διαστημικός και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο του για αμφισβήτηση. Παρότι αγωνίστηκε χωρίς το Naymick σε ολόκληρο σχεδόν το 2ο ημίχρονο (συνολικά ο Αμερικανός αγωνίστηκε 14 λεπτά, ελάχιστα στο 2ο ημίχρονο).

Εξαιρετικός ο Βεζένκοφ (15p, 5 rebs, 3 steals), που επίσης δεν αγωνίστηκε όσο αναμενόταν (29:41 λεπτά εξαιτίας των φάουλ οπότε και έπρεπε να προστατευθεί), φανταστικός ο Thomas, έκανε απίστευτη δουλειά (7p, 6 rebs, 10 assists, 3 steals), τρομακτικός ο Μούρτος (12p, 2 rebs, 3 assists), συγκινητικός ο Χαρίσης (8p, 9 rebs, 1 assist, 1 block), πολύ καλός και ο Reed (13p, 1 reb, 1 block).

QUOTE(www.pressaris.gr)
Προσκυνήστε τον Α-Υ-Τ-Ο-Κ-Ρ-Α-Τ-Ο-Ρ-Α !!!!!!

Σήμερα γράφτηκε μια χρυσή σελίδα του μπασκετικού Άρη. Όχι, δεν κρίθηκε κάποιος τίτλος. Δεν πήρε λάβαρο. Με το 79-68 επί της ΑΕΚ όμως αποδείχθηκε πως στο μπάσκετ όταν πιστεύεις, ότι και να γίνει και με… οχτώ παίκτες απέναντί σου, κερδίζεις!


Ο Άρης ξεκίνησε με νευρικότητα τον αγώνα, η ΑΕΚ με 6/7 δίποντα και προηγήθηκε με 8-14 (6’) και 10-16 (7’). Ο Πάσαλιτς μείωσε σε 13-16 (8’) όντας ο πιο “ζεστός” παίκτης του Άρη, η ΑΕΚ όμως ξέφυγε με 16-24 όταν στο τελευταίο λεπτό δόθηκαν αντιαθλητικό στον Πάσαλιτς, τεχνική ποινή στον Μενσά Μπονσού από μια συμπλοκή μετά από φάουλ του Νέιμικ στον Σάκοτα. Οι διαιτητές είχαν χάσει τον έλεγχο του αγώνα, ο Πάσαλιτς με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 19-24, που ήταν σκορ δεκαλέπτου και κάπου εκεί ξεκίνησε το… σόου του Γκόντα που θέλησε να γίνει πρωταγωνιστής μαζί με Μάνο και Ταβουλαρέα και αποχώρησαν από το γήπεδο επειδή άκουγαν τις διαμαρτυρίες των οπαδών του Άρη.

Με καθυστέρηση 15 λεπτών ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, στην οποία οι κίτρινοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, με σωστές αλληλοκαλύψεις και επιθετικά βρήκαν λύσεις από Βεζένκοφ και Τσιάρα. Το 23-28 στο 13’ έγινε 28-28 στο 15’, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 28-31 (16’) και 32-34 (18’), όμως ο Άρης με Χαρίση και Πάσαλιτς πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 38-36!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μαγικό για τον Άρη. Ο Μάνος και ο Ταβουλαρέας έκαναν ότι μπορούσαν για να κρατήσουν την ΑΕΚ στο παιχνίδι, αλλά ο Μούρτος, ο Σίμτσακ, ο Χαρίσης, ο Βεζένκοφ, ο Τόμας και τα άλλα παιδιά είπαν ένα μεγάλο ΟΧΙ!

Ο Τόμας σεληνιασμένος έκανε τον Άρη… υπερηχητικό! Ο Άρης στο 25’ προηγήθηκε με 51-41, η ΑΕΚ μείωσε σε 57-50 (29’), όμως ακολούθησε ένα εκπληκτικό σερί 16-0 έως το 35’ διάστημα στο οποίο οι κίτρινοι σφυροκόπησαν την ΑΕΚ. Προηγήθηκαν με 73-50 και από εκεί και πέρα στήθηκε ένα υπέροχο πάρτι… Οι διαιτητές κράτησαν την ΑΕΚ χωρίς φάουλ για ένα 8 λεπτά, αλλά ήταν αργά… Ο νόμος του Παλέ είχε επιβληθεί.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-36, 63-50, 79-68.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 12 (2/2β., 2/2δπ., 2/5τρ., 4ασ.), Τσιάρας 4 (2ρ.), Ριντ 13 (1/2β., 6/7δπ.), Τόμας 7 (2/4δπ., 1/4τρ., 6ρ., 10ασ., 3κλ.), Χαρίσης 8 (9ρ.), Βεζένκοφ 15 (1/1β., 4/7δπ., 2/4τρ., 5ρ., 3κλ.), Νέιμικ 2 (5ρ.), Μούρτος 12 (1/3β., 4/6δπ., 1/2τρ., 2ρ., 3ασ.), Σίμτσακ 6 (5ρ., 2ασ., 3κλ.).

ΑΕΚ: Ουίλμπεκιν 16 (2), Παπαντωντίου, Ντελινινκάιτις 8, Σάκοτα 19 (1), Κασελάκης, Σαρικόπουλος 3, Αθηναίου 8 (2), Μιλόσεβιτς 2, Μενσά Μπονσού 8, Ίνγκλις 4.


Box Score



Key facts of the match

Pierce
QUOTE (tuareg @ May 19 2015, 22:51 ) *
στο οακα τι εγινε στο παο ολυ?


Δεν εφαρμόστηκε ο νόμος αυτό έγινε.
rolleyes.gif
xavier
μπραβο στους παιχτες, τα δωσαν ολοι σημερα

ο νειμικ που επαιζε κουτσος, ο μουρτος που σκυλιασε, τομας τα ιδια, ριντ,πααλιτς,σασα δωσαν σκορ. ο σιμτσακ, ο χαρισης...τι να λεμε τα δωσαν ολα και δεν αφησαν τους διαιτητες που ηταν σε εντεταλμενη υπηρεσια να εκτελεσουν την αποστολη τους...

ελπιζω και λογω του αποτελεσματος αυτοι οι διαιτητες να μην μεινουν ατιμωρητοι.

συνεχιζουμε με τον ολυμπιακο
Psych
Απίστευτος ΑΡΗΣ κυρίως για το πως αντέδρασε μετά την μεγάλη ήττα του/νίκη της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Οι παίκτες της ΑΕΚ δεν είχαν ψυχικά αποθέματα για να βγάλουν ένα τέτοιο ματς, νομίζω.
Ισχύει το ότι οι παίκτες της ΑΕΚ δεν έκαναν δηλώσεις ούτε στον ΕΣΑΚΕ;
Runt
Κανενα σχολιο για την διατησια; Η δικαιοσυνη ελαμψε λοιπον σημερα και οι διαιτητες εκαναν επιτελους για ενα ημιχρονο την δουλεια τους. Παλι καλα.
Δεν θα ηθελα με τιποτα απο ομαδα αουτσαιντερ στην αρχη της χρονιας ,να γινει η ΑΕΚ το (out of the f..g blue) καθεστως στην ερμη την Α1
Η ομαδα μου ετσι κι αλλιως στην ευρωπη θα παει. Οποτε..
Εσεις κοταξτε μονο να περασετε τον ΠΑΟΚ, γιατι αν δε το κανετε, ολα οσα εγιναν, ειπωθηκαν και γραφτηκαν θα ειναι επι ματαιω.

mods αν υπαρχει ειρωνεια ειναι εκβιασμενη, και δεν μπαινει (σκπ) σε προσωπικο επιπεδο.


1 μέρα στον χρήστη
Air Kef
Δεν είδα το ματς ούτε έχω άποψη για τα διαιτητικά και κανένα απο τα εξωαγωνιστικά.

Δεν ξέρω πόσο επηρέασε τους άμαθους στην Α1 ξένους της ΑΕΚ η κατάσταση στο Παλέ, αλλά σίγουρα είναι άξιο θαυμασμού ότι πέρασε ο Άρης μία ομάδα που πήγε τραίνο από την στιγμή ενίσχυσής και μετά. Δεν ξέρω αν με Χερστόν θα τα κάταφερνε, αλλά λίγη σημασία έχει πλέον.

Καλή συνέχεια και στους 2, του χρόνου αναμένονται πολύ δυνατοί και οι δύο.
koostas
γενικως ποτε δεν κερδιζεις με 40 ποντους παιχνιδι σε σειρα που κρινεται σε περισσότερες νικες και αυτος δεν ειναι ο τελευθταιος αγωνας.. απαραβατος κανονας που τον τηρουν ολοι οι μεγαλοι προπονητες
ο σακοτα το ξεχασε και το πληρωσε...
το εχουν πληρωσει και αλλες ομαδες (μπαρτσα, σιενα, κτλ...)
Paris87
Πηγα στο ματς. Πολυ καλη ατμοσφαιρα (εκτος απο τα αερατα μπουκαλια), πολυ διαθεση και πορωση απο τον Αρη.
Τραγικη διαιτησια, μεχρι και 70-30.
SteelGandalf
QUOTE(Paris87 @ May 20 2015, 00:45 ) *
Πηγα στο ματς. Πολυ καλη ατμοσφαιρα (εκτος απο τα αερατα μπουκαλια), πολυ διαθεση και πορωση απο τον Αρη.
Τραγικη διαιτησια, μεχρι και 70-30.


Αν μπορείς φίλε, δώσε μερικές περισσότερες διευκρινήσεις. Το 70-30 που λες ποιον αφορά;

Επίσης, ακόμη πιο σημαντικό (κατά την άποψη μου), τα μπουκάλια (κλπ.) που λες, πότε έπεφταν; Ήταν πολλά; Έπεφταν και πριν την διακοπή από τους διαιτητές (που έφυγαν για τα αποδυτήρια) ή αναφέρεσαι στην στιγμή εκείνη;

Δώσε μας την εικόνα, όσο πιο παραστατικά μπορείς. wink.gif
hagi
Μετά την ξεφτίλα σήμερα είδα τον Άρη. Μπράβο σε όλα τα παιδιά γιατί ήταν συνολική προσπάθεια.
Πιστεύω πλέον ότι αν γίνουν σωστά κάποια πράγματα του χρόνου θα παίξουμε και Ευρώπη κάτι που προσωπικά θέλω πολύ.

Αν και είμαι αντικειμενικος σήμερα η διαιτησία ήταν πολύ κακή κατά του Άρη.

Πολλά μπράβο, πάμε παρακάτω...
Paris87
QUOTE(SteelGandalf @ May 19 2015, 23:57 ) *
Αν μπορείς φίλε, δώσε μερικές περισσότερες διευκρινήσεις. Το 70-30 που λες ποιον αφορά;

Επίσης, ακόμη πιο σημαντικό (κατά την άποψη μου), τα μπουκάλια (κλπ.) που λες, πότε έπεφταν; Ήταν πολλά; Έπεφταν και πριν την διακοπή από τους διαιτητές (που έφυγαν για τα αποδυτήρια) ή αναφέρεσαι στην στιγμή εκείνη;

Δώσε μας την εικόνα, όσο πιο παραστατικά μπορείς. wink.gif

Ελπιζω να μην τρολλαρεις για τα μπουκαλια rolleyes.gif

Λεπον, η διαιτησια ηταν προφανως κατα του Αρη. Διευκρινησεις ειναι το γνωστο. Εχεις αφησει απο τη μια πλευρα ενα φυσικαλ παιχνιδι και απο την αλλη σφυρας καθε μπασιμο φαουλ + 3 γελοια αντιαθλητικα σε κρισημα σημεια.
1. Στον παγκο του Αρη (ναι ο προπονητης μιλουσε ΑΡΚΕΤΑ στους διαιτητες αλλα ηταν απολυτα δικαιολογημενο με αυτα που εβλεπε κατ'εμε)
2. Γινεται φαουλ στον ΜΑΠ της ΑΕΚ (δεν γνωριζω το ονομα), νεριαζει-τρωει τεχνικη, και μετα τρωει και ενας παιχτης του Αρη αν δεν κανω λαθος ο Βεζε χωρις να εχει υπαρξει κατι (ισως καμια βρισια που δεν ακουγοταν)
3. Δινεται αντιαθλητικο εναντιων του Αρη σε φαουλ σε αιφνιδιασμο της ΑΕΚ ενω μετα τον παιχτη που κερδιζει το αντιαθλητικο προηγουνται αλλα 2 ατομα ( ο ενας συμπαικτης του). Αν δεν κανω λαθος το αντιαθλητικο σε αιφνιδιασμο σφυριζεται οταν δεν εχεις αλλον μπροστα σου.
Επεφτε και "ξυλο" Σακοτα-Βενζε αλλα αυτο ηταν και απο τους 2.
Στα "μπουκαλια" 2 εκ των διαιτητων αρχιζουν να μαλωνουν με τους τυπους που καθονται στις πολυθρονες οι οποιοι τους βριζουν μετα το 1ο 10λεπτο.
Σταματανε τον αγωνα μαλλον για να ενημερωσουν την γραμματεια ενω πισω απο αυτην εχουν σηκωθει κατι "κυριοι" απο τα επισημα και τους βριζουν με τρελα νευρα .Αρχιζουν οι οργανωμενοι να πετανε πλαστικα ποτηρια και μπουκαλια.
Σταματαει το ματς (αν και οπως σας ειπα ειχε σταματησει ηδη αφου οι 2/3 διαιτητες ειχαν φυγει απο τη γραμματεια μετα απο ενα σημειο και βριζονταν ο ενας με τους επισημους και ο αλλος με τους τυπους στις πολυθρονες) και αποχωρουν. Οταν επεστρεψαν δεν εγινε τιποτα.
Α και στην διακοπη πλακωνονταν κατι οπαδοι μεταξυ τους χαχα.
ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑ
69.gif
tuareg
το φυλλο αγωνα
http://www.allaboutaris.com/mpasket/53819/...llo-agonos-pics
SteelGandalf
Εννοείται πως δεν τρολάρω, ούτε πλάκα κάνω.

Ήθελα να μάθω πως το έζησες εσύ από μέσα, για να εντοπίσω πιθανές διαφορές από την τηλεοπτική μετάδοση.

Και πάνω σε όλα αυτά που έγραψες (και σ' ευχαριστώ ειλικρινά) θέλω να τοποθετηθώ κι εγώ για κάτι.

1ον Αν και δεν τα άκουσα από την τηλεόραση, θεωρώ απαράδεκτα τα συνθήματα για ανθρώπους με προβλήματα (βλ. Ξηροκώστα και ανάλογες περιπτώσεις). Δεν έχουν καμία θέση στα γήπεδα (οποιουδήποτε αθλήματος) και στον χώρο του αθλητισμού γενικά.

2ον Όντως άκουσα σε ένα ραδιόφωνο μας (www.yellowradio.gr) πως κατά την διάρκεια της διακοπής, κάποιοι δικοί μας πλακώνονταν μεταξύ τους. Τι να σχολιάσεις τώρα σε αυτό;;; Υπάρχει πάντως μια εξήγηση. Να πήγαν κάποιοι να σταματήσουν τους ανεγκέφαλους που πέταγαν αυτά που είπες κι εσύ.

3ον Το έγραψε κάποια στιγμή ο φίλος yorgos, το έχω γράψει άπειρες φορές, θα το τονίσω ακόμη μία. Εντοπίστε τους κάφρους που εκσφενδονίζουν ό,τι βρίσκουν μπροστά τους από τα γήπεδα. Τιμωρήστε τους παραδειγματικά. Πρέπει να τελειώσει, επιτέλους, αυτή η μάστιγα. Δεν φταίει ο πολύς κόσμος που πάει να παρακολουθήσει ένα παιχνίδι κι έχει πληρώσει από το υστέρημα του (για εισιτήρια, μετακινήσεις και διάφορα άλλα κόστη, ειδικά σε αυτές τις οικονομικές συγκυρίες). Είμαι ΚΟΝΤΡΑ αντίθετος σε τέτοιες συμπεριφορές, ακόμη και αν η ομάδα μου χάνει με 100 πόντους διαφορά, ακόμη και αν αυτό οφείλεται μόνο στην διαιτησία σε ποσοστό 100%...
air_23
QUOTE (ashton @ May 19 2015, 21:34 ) *
Φυσικά και μένουν τα γραπτά
Όπως και το γεγονός πως σε καμιά 20ριά ματς από τα 26 (μπορεί και παραπάνω) οι αντίπαλοι σας εκτέλεσαν περισσότερες βολές . Αλλά ξέχασα φταίει η παρασκηνιακή δύναμη της ΑΕΚ, γι'αυτό στη Ρόδο εκτελέσατε μόνο 11 παραπάνω από τον Κολοσσό .

ναι εκτελεσαμε 11 βολες παραπανω αλλα εκει που το ματς κριθηκε ο μαγκλογιαννης εκανε το γκολ φαουλ του πασαλιτς-μεταφορα και ανακαλυψε φαουλ σε ταπα του νειμικ....

Επισης στην αμαλιαδα που χασαμε κερδιζαμε με 20 και παοτι παιζαμε ζωνη και η αμαλιαδα πιεζε βαρασε διπλες βολες....Που θες να καταληξεις?Η ΑΕΚ απο τη μερα που μπηκε ο δουβης στο διοικητικο σχημα ΣΠΡΩΧΝΕΤΑΙ..οποιος δεν το βλεπει ειναι τυφλος..αυτοκτονησε με την ηττα απο τον παοκ και δεν μπηκε 4αδα...Ακομα και σημερα ειτε θελετε να το δειτε ειτε οχι η διαιτησια ηταν 80-20 υπερ της με αποκορυφωμα το αντιαθλητικο στον μουρτο επειδη μπερδευτηκαν τα ποδια του με τον γουιλμπεκιν....

Απλα η αεκ ηταν τραγικα αστοχη στις βολες και δεν επαιρνε τα δωρακια....
Paris87
QUOTE(tuareg @ May 20 2015, 00:24 ) *

Βασικα αυτο που ειδα για πρωτη φορα ειναι οι διαιτητες να μαλωνουν και (εγω τλχστον ετσι ειδα) να βριζουν τους τυπους που τους βριζανε.
Αθηνα ειναι οι ΑγγελοΓιανακπουλοι και δεν τολμανε μαλλον και τα βγαζουν βορεια τα αποθημενα.
air_23
Επισης η ΑΕΚ πληρωσε το +40 του δευτερου ματς...δεν υπαρχει λογος να διαλυσεις τον αντιπαλο και να τον τσιγκλισεις...παρολαυτα ο ΑΡΗΣ σημερα εκανε φερ πλευ..

υγ.δεν κτλβαινω απο που προκυπτει οτι η ΑΕΚ θα παιξει ΣΙΓΟΥΡΑ ευρωπη του χρονου...Την ιδια αιτηση κανανε μ εμας και πλεον εχουμε και σιγουρα καλυτερη θεση στην καταταξη
Paris87
QUOTE(SteelGandalf @ May 20 2015, 00:28 ) *
Εννοείται πως δεν τρολάρω, ούτε πλάκα κάνω.

Ήθελα να μάθω πως το έζησες εσύ από μέσα, για να εντοπίσω πιθανές διαφορές από την τηλεοπτική μετάδοση.

Και πάνω σε όλα αυτά που έγραψες (και σ' ευχαριστώ ειλικρινά) θέλω να τοποθετηθώ κι εγώ για κάτι.

1ον Αν και δεν τα άκουσα από την τηλεόραση, θεωρώ απαράδεκτα τα συνθήματα για ανθρώπους με προβλήματα (βλ. Ξηροκώστα και ανάλογες περιπτώσεις). Δεν έχουν καμία θέση στα γήπεδα (οποιουδήποτε αθλήματος) και στον χώρο του αθλητισμού γενικά.

Nαι αυτο το συνθημα ειπωθηκε 3 φορες με γιουχες απο το υπολοιπο Παλε. Ειδικα την 3η ακουγες μονο γιουχα παρα το συγκεκριμενο συνθημα, και εγω ημουν και κοντα στο πεταλο.
SteelGandalf
1ον Έχει ζητηθεί ήδη να μην συνεχίσουμε αυτά περί διαιτησίας. Όποιος θέλει, βάζει το video και βλέπει. Αν χρειάζεται βοήθεια, ας βρει κάποιον φίλο από το φόρουμ (ευτυχώς υπάρχουν δεκάδες αμερόληπτοι εδώ μέσα που και από κανονισμούς μπάσκετ γνωρίζουν καλά).

2ον Αν θέλετε την γνώμη μου και ο Άρης και η Α.Ε.Κ. θα αγωνιστούν την επόμενη χρονιά σε ευρωπαϊκούς θεσμούς. Δεν μπορώ να γνωρίζω το σε ποιους και υπό ποιες προϋποθέσεις (από πλασαρίσματα ή/και wild cards). Αυτή την αίσθηση όμως έχω.

3ον Ναι, όντως όταν σε ένα παιχνίδι που το έχεις κερδίσει (και ενώ υπάρχει συνέχεια στην σειρά) δεν κόβεις λιγάκι τον ρυθμό σου και πας για να σκοτώσεις τον αντίπαλο σου, το πιο πιθανό είναι να το πληρώσεις (το έχουμε δει ουκ ολίγες φορές στην πράξη). Σήμερα όντως ο Άρης θα μπορούσε να πλησιάσει ή και να ματσάρει την τεράστια διαφορά. Τι θα σήμαινε αυτό; Πως θα ήταν ΤΟΣΟ καλύτερος από την αντίπαλο του (όπως ισχυρίστηκαν κατά κόρον κάποιοι για την Α.Ε.Κ.);;;
Timemaster
μιας και ήμουν και εγώ στο γήπεδο να πω τα πράγματα όπως τα είδα ή όπως νομίζω πως τα είδα.
Καταρχάς η διαιτησία έκρινε το παιχνίδι... και δεν ειρωνεύομαι καθόλου.
Αν οι διαιτητικές αποφάσεις δεν ήταν αυτές ούτε ο κόσμος θα ξεσηκωνόταν ούτε και οι παίχτες θα έπαιζαν με τόσο πάθος όπως τώρα.

Στο σημείο της διακοπής αυτό που συμβαίνει είναι ο ένας διαιτητής (η μπάλα είναι σε επαναφορά στην άλλη άκρη τριπόντου) να πιάνει κουβέντα με κάποιον φίλαθλο από τις δερμάτινες πολυθρόνες στην πρώτη σειρά. Δε ξέρω τι του είπε αλλά διακόπτει το παιχνίδι πριν καλά καλά γίνει η επαναφορά και πάει προς τον Πρίφτη που του λέει κάτι. Εν συνεχεία πηγαίνει πίσω από την γραμματεία όπου ξεκινάει λεκτικό επεισόδιο με οπαδούς που βρίσκονται στα επίσημα καθίσματα και πάει προς τους αξιωματικούς της αστυνομίας. Από ότι άκουσα χωρίς να ξέρω αν είναι αλήθεια τους ζήτησε να συλλάβουν τους οπαδούς με τους οποίους έγινε η φασαρία. Από τη στιγμή που ο διαιτητής πήγε προς την κερκίδα τότε άρχισαν να πέφτουν τα μπουκάλια στον αγωνιστικό χώρο ενώ δεν έπεσε τίποτα πιο πριν. Εν συνεχεία και ενώ η ασφάλεια του γηπέδου αλλά και συνδεσμίτες ηρεμούν τη θύρα 10 δύναμη των ματ μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο με κατεύθυνση την συγκεκριμένη θύρα και κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Το βιντεάκι που ανέβασε ο φίλος Pierce είναι αφού ο διαιτητής αποφάσισε να διακόψει το παιχνίδι και άρχισε να πηγαίνει προς τα αποδυτήρια.

Τις φάσεις που θα ήθελα να σχολιάσω εγώ πάντως από διαιτισία είναι τα 4 φάουλ του Νέιμικ όπου μόνο το τέταρτο δεν είμαι σίγουρος αν το έκανε ή όχι.
Το εκτός χρόνου (η μπάλα ήταν προς επαναφορά) αντιαθλητικό χτύπημα στο πρώτο ημίχρονο του Ιγγλις πάνω στον Βεζένκωφ που είναι αποβολή από τον αγώνα.
Και ένα ακόμα ίδιο χτύπημα του Μεσά προς το τέλος του παιχνιδιού.

Ακόμα δε κατάλαβα το έγινε στη φάση των τεχνικών ποινών.
Ο Μούρτος στήθηκε μπροστά στον Μεσά κάτω από το καλάθι. Ο Μεσά τον σπρώχνει , ο Μούρτος όπως φεύγει προς τα πίσω κατεβάζει το χέρι και χτυπάει τη μπάλα όπως την κρατούσε ο παίχτης της ΑΕΚ, πιθανότατα και τα χέρια του. Εν συνεχεία ο Μεσά πετάει τη μπάλα στο πρόσωπο του Έλληνα παίχτη.
Οι διαιτητές δίνουν φάουλ απλό στον Νέιμιτς , τεχνική ποινή στον Μεσά και αντιαθλητικό φάουλ στον Πάσαλιτς.
Αποτέλεσμα να βαρέσει δύο βολές ο Μεσά, εν συνεχεία μία ο Πασαλιτς, δύο ο Σάκοτα και η μπάλα να είναι για την ΑΕΚ. Άντε βγάλε άκρη.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ στην τέταρτη περίοδο πίεσε να γυρίσει το μάτς και έκανε το πρώτο της φάουλ 90 δευτερα πριν τελειώσει το παιχνίδι. Το αστείο είναι ότι πολλές φορές πιο πριν προσπάθησαν να κάνουν φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο και τις επιθέσεις του Άρη αλλά ήταν αδύνατο να σφυριχτεί κάτι τέτοιο

Οι φάσεις από όλο το παιχνίδι για ανάλυση πάντως είναι πάρα πολλές.... και υπάρχουν πολλές περίεργες όπως τον Μεσά να σπρώχνει τον νευριασμένο Ίνγγλις και να τον φωνάζει να ηρεμήσει.



Χαίρομαι που η ομάδα αυτή δε με δικαίωσε στις προβλέψεις... αλλά πραγματικά η επίδοση ορισμένων παιχτών ήταν απίστευτη.
rolleyes.gif
SteelGandalf
QUOTE(www.contra.gr)
Άρης - ΑΕΚ 79-68

Στα ημιτελικά ο Άρης! Με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επιβλήθηκε 79-68 της ΑΕΚ στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο και πήρε την πρόκριση στην τετράδα του πρωταθλήματος.


Η εξέλιξη

Αρχίζοντας με 10/11 δίποντα η ΑΕΚ θα ήταν παράδοξο αν δεν είχε το προβάδισμα. Προβάδισμα που μετά το 12-8 και το 18-13 έφτασε στους επτά (22-15).

Ο Άρης είχε πάρει 10 πόντους από τον Πάσαλιτς, ο οποίος τον κράτησε σ' ένα διάστημα που δεν υπήρχαν άλλες επιλογές, και όταν τα ποσοστά των φιλοξενούμενων, που δεν ευνοήθηκαν και "κρύωσαν" από την 15λεπτη διακοπή, άρχισαν να πέφτουν η ομάδα του Πρίφτη ισορρόπησε την κατάσταση (28-28) στο παρκέ. Προσπέρασε μάλιστα 32-31 και 38-36 σ' ένα διάστημα που τη δουλειά, στις δυο πλευρές του παρκέ, έκαναν παίκτες όπως ο Μούρτος και ο Χαρίσης.

Το τέταρτο φάουλ του Νέιμικ δεν επηρέασε τόσο την απόδοση του Άρη όσο ο Έλληνας σέντερ κέρδιζε τις αερομαχίες από τον Μπονσού και οι παίκτες του Σάκοτα έχαναν τις βολές (6/16). Με 10-0 οι "κίτρινοι" ξέφυγαν 53-41 και στρίμωξαν την ΑΕΚ στη γωνία. Το κοντό σχήμα της δεν άλλαξε το μομέντουμ, αφού η ομάδα του Πρίφτη την κρατούσε μακριά (57-48, 60-50). Όταν δε ο άπιαστος Ριντ, με δικά του καλάθια, έκανε το 67-50, πέρασε θηλιά στο λαιμό των φιλοξενούμενων που σπαταλούσαν με "φθηνά" λάθη διαδοχικές επιθέσεις.

Η διαφορά του Άρη έφτασε στο +23 (73-50) και διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα χωρίς η ΑΕΚ να μπορεί να φρενάρει τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων, οι οποίοι στο 79-58 από τον Βεζένκοφ σφράγισαν τη μεγάλη νίκη τους, σφράγισαν τη μεγάλη επιτυχία τους.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο "πυραυλοκίνητος" Λαμάρκους Ριντ. Ούτε με λάσο δεν τον έπιαναν στον αιφνιδιασμό.

2. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, πρώτος σκόρερ και ηγέτης του Άρη.

3. Ο Κώστας Χαρίσης γιατί έπαιξε για... δύο, αφού ο Νέιμικ ήταν λαβωμένος.

4. Ο Σπύρος Μούρτος, λαγός στο καπέλο του Πρίφτη.

5. Ο Ντούσαν Σάκοτα, ο μόνος που πάλεψε να κρατήσει όρθια την ΑΕΚ.

Το φύλλο αγώνα

Ο Άρης πάλεψε μία σεζόν για να έχει το πλεονέκτημα της έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφ και την προσπάθεια του αυτή εξαργύρωσε στον πρώτο γύρο. Αποδείχθηκε κομβικό το γεγονός ότι οι παίκτες του Πρίφτη ξέχασαν γρήγορα ό,τι συνέβη στο ΟΑΚΑ, αντίθετα η ΑΕΚ έμεινε στο θρίαμβο μπροστά στο κοινό της και εγκατέλειψε νωρίς οποιαδήποτε σκέψη να παίξει άμυνα στα ατού του αντιπάλου. Έβγαλε εκνευρισμό, "πνίγηκε" από το άγχος του φαβορί και χωρίς περιφερειακό σουτ / βολές δεν διεκδίκησε τίποτα από το ματς ύστερα από την πρώτη περίοδο. Η διακοπή και η απώλεια ρυθμού δεν αποτελούν δικαιολογία από τη στιγμή που είχε 30 λεπτά ν' αντιδράσει.


Άρα, φίλε Timemaster, επιβεβαιώνεις όλα όσα έγραψα κατά την διάρκεια του αγώνα, ως αίσθηση που είχα, παρακολουθώντας τον από την τηλεόραση.

Οι κύριοι διαιτητές προκάλεσαν όλο αυτό το πανδαιμόνιο, με τα σφυρίγματα τους και τις αντιδράσεις τους...

Υ.Γ. Παρόλα αυτά δεν δικαιολογώ ΚΑΝΕΝΑΝ που πέταξε το παραμικρό στον αγωνιστικό χώρο, ούτε όσους έβρισαν τον Ξηροκώστα και την μητέρα του (επειδή θέλω να λέω αυτό που νιώθω και να καταδικάζω τα χείριστα).
Paris87
QUOTE(Timemaster @ May 20 2015, 00:53 ) *
Οι φάσεις από όλο το παιχνίδι για ανάλυση πάντως είναι πάρα πολλές.... και υπάρχουν πολλές περίεργες όπως τον Μεσά να σπρώχνει τον νευριασμένο Ίνγγλις και να τον φωνάζει να ηρεμήσει.

Πω ναι ρε, τι ηταν αυτο παλι??? Στην αρχη νομιζα πως πανηγυριζαν για το φαουλ αλλα οχι... Και ηταν αγριεμενο και διαρκειας το "κραξιμο".
I love this game
Μεγάλη νίκη, συγχαρητήρια στην ομάδα. Η χρονιά είναι παραπάνω από πετυχημένη ανεξάρτητα με το τι θα γίνει από εδώ και πέρα.

Ο λόγος που κερδίσαμε σήμερα είναι ότι πήραμε πολλά πράγματα από παίχτες που δεν το περιμέναμε. Σ'αυτό πιστεύω ότι βοήθησε η ήττα με 38 πόντους, τους έκανε όλους στην ομάδα να "σκυλιάσουν" και από την άλλη να την δούνε λίγο υπεράνω οι παίχτες της ΑΕΚ (όποιος έχει παίξει μπάσκετ καταλαβαίνει).

Η ΑΕΚ έχει καλύτερες μονάδες αλλά οι διαιτητές σφύριζαν με άλλα κριτίρια τις 2 όμαδες και σε όλα τα παιχνίδια κατά του Άρη. Η απουσία του Χέρστον ήταν καταλυτική για την έκβαση της σειράς.

Από την τηλεόραση κι εγώ κατάλαβα ότι οι διαιτητές με το να φύγουν για τα αποδυτήρια έκαναν χειρότερα τα πράγματα. Εννοείται ότι δεν θέλω να βλέπω και ειδικά στο γηπεδό μας ρίψεις αντικειμένων ό,τι και αν συμβαίνει όπως επίσης με χάλασε το σύνθημα για τον Ξηροκώστα..... Το θετικό είναι ότι η πλειοψηφία με το που ακούστηκε το σύνθημα γιούχαρε.





Timemaster
QUOTE(SteelGandalf @ May 20 2015, 02:03 ) *
Άρα, φίλε Timemaster, επιβεβαιώνεις όλα όσα έγραψα κατά την διάρκεια του αγώνα, ως αίσθηση που είχα, παρακολουθώντας τον από την τηλεόραση.

Οι κύριοι διαιτητές προκάλεσαν όλο αυτό το πανδαιμόνιο, με τα σφυρίγματα τους και τις αντιδράσεις τους...

Υ.Γ. Παρόλα αυτά δεν δικαιολογώ ΚΑΝΕΝΑΝ που πέταξε το παραμικρό στον αγωνιστικό χώρο, ούτε όσους έβρισαν τον Ξηροκώστα και την μητέρα του (επειδή θέλω να λέω αυτό που νιώθω και να καταδικάζω τα χείριστα).



Έτσι είδα εγώ....
Αααα σε ταιμ άουτ ή πάνω στις αλλαγές πετάχτηκε ένα μπουκάλι νερό στις αρχές του παιχνιδιού...
Ενώ φυσικά δε μπορώ να πω για το αν όντως έφτυναν τον διαιτητή αν και δε φάνηκε κάτι τέτοιο μιας και για αρκετή ώρα ο εν λόγω διαιτητής συζητούσε με τους κυρίους στα δερμάτινα. Αν όντως τον είχε φτύσει κάποιος θα έφευγε κατευθείαν δε θα καθόταν να λογομαχήσει.

Τώρα για να είμαι ειλικρινής δεν άκουσα κανένα υβριστικό σύνθημα μιας και έχω συνηθίσει να ακούω μουσική κατά την διάρκεια του αγώνα αλλά από όσο ξέρω δεν είναι λόγος αυτός να διακόπτεις παιχνίδι.



QUOTE(Paris87 @ May 20 2015, 02:05 ) *
Πω ναι ρε, τι ηταν αυτο παλι??? Στην αρχη νομιζα πως πανηγυριζαν για το φαουλ αλλα οχι... Και ηταν αγριεμενο και διαρκειας το "κραξιμο".


και αγριεμένο και διαρκείας και εν συνεχεία πήγε στον κόουτς να τον βγάλει έξω κάτι που δεν έγινε.

Όσο για το ξύλο φαντάζομαι αναφέρεσαι στην θύρα 7 κατά την διακοπή όπου άνοιξε ένα κεφάλι. Όπως μου είπαν ο καβγάς και ένας που έγινε στην 10 είχε αιτία την απαίτηση να ηρεμήσουν κ.λ.π. .... Ξέρεις ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις να ηρεμήσω και τα κλασικά.
Ενώ άνοιξε και ένας ωραίος καβγάς πριν την έναρξη στην θύρα 9 για τις θέσεις διαρκείας μιας και κάποιοι ήρθαν αργά στο γήπεδο και είδαν τις θέσεις τους πιασμένες. Τελικά η ασφάλεια του γηπέδου μετά από 10λεπτη διαβούλευση έδωσε την λύση.
rolleyes.gif
air_23
η φαση του ματς παντως ειναι το αντιαθλητικο στον μουρτο επειδη μπλεχτηκανε τα ποδια τους..μιλαμε ουτε κιτρινη στη μπαλα δεν θα ηταν αυτο
Timemaster
αααα... φυσικά και είμαι ενάντια σε αυτούς που πετάνε αντικείμενα ...
και φυσικά σε όλα αυτά τα μπινελίκια που ακούγονται κάθε μέρα στο γήπεδο.

Βέβαια είμαι και κατά σε αυτό το σκηνικό με τα χαρτάκια στο τζάμπολ όταν δε γίνεται οργανωμένα όπως και σήμερα.
SteelGandalf
QUOTE(Timemaster @ May 20 2015, 02:21 ) *
αααα... φυσικά και είμαι ενάντια σε αυτούς που πετάνε αντικείμενα ...
και φυσικά σε όλα αυτά τα μπινελίκια που ακούγονται κάθε μέρα στο γήπεδο.

Βέβαια είμαι και κατά σε αυτό το σκηνικό με τα χαρτάκια στο τζάμπολ όταν δε γίνεται οργανωμένα όπως και σήμερα.


Συμφωνώ απόλυτα.

Αν βολέψει φίλε μου, θα ήθελα πολύ να τα πούμε σε ένα από τα παιχνίδια με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Αλήθεια, πάλι στις δύο νίκες είναι η σειρά; Αν ναι, τότε ένα παιχνίδι θα παίξουμε ακόμα και μετά θα πάμε για τους αγώνες της θέσης "3-4".

QUOTE(air_23 @ May 20 2015, 02:20 ) *
η φαση του ματς παντως ειναι το αντιαθλητικο στον μουρτο επειδη μπλεχτηκανε τα ποδια τους..μιλαμε ουτε κιτρινη στη μπαλα δεν θα ηταν αυτο


Καλά αυτό δεν υπάρχει. Και εκτός αυτού και ένα του Βεζένκοφ που τρέχει να μαρκάρει, αλλά ακόμη δεν έχει γυρίσει το κορμί του προς την άμυνα μας, με αποτέλεσμα κατά την περιστροφή του, μη έχοντας δει αν υπάρχει κάποιος πίσω του, να πέσει επάνω στον Σάκοτα... Φρρρ, συν ένα φάουλ!!!

Μιλάμε, στο Nick Galis Hall, θα δημιουργηθούν νέοι κανονισμοί...

Και άλλη μία φάση μου ήρθε τώρα στο μυαλό, όταν σε πάσα από παίχτη της Α.Ε.Κ. σε συμπαίχτη του, κατάλαβε ο Thomas τι θα συμβεί και πετάχτηκε να την κλέψει. Στον αέρα συγκρούστηκε με τον αντίπαλο του (σαν τζαρτζάρισμα ένα πράμα), με αποτέλεσμα να χαθεί η μπάλα. Εγώ εκεί θα έδινα κατοχή υπέρ της Α.Ε.Κ., αλλά σε καμία περίπτωση φάουλ. Ήταν μια απλή διεκδίκηση, με τους δύο παίχτες να επιδιώκουν να φτάσουν στη μπάλα ταυτόχρονα. Τίποτα περισσότερο.
air_23
QUOTE (SteelGandalf @ May 20 2015, 01:29 ) *
Συμφωνώ απόλυτα.

Αν βολέψει φίλε μου, θα ήθελα πολύ να τα πούμε σε ένα από τα παιχνίδια με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Αλήθεια, πάλι στις δύο νίκες είναι η σειρά; Αν ναι, τότε ένα παιχνίδι θα παίξουμε ακόμα και μετά θα πάμε για τους αγώνες της θέσης "3-4".



Καλά αυτό δεν υπάρχει. Και εκτός αυτού και ένα του Βεζένκοφ που τρέχει να μαρκάρει, αλλά ακόμη δεν έχει γυρίσει το κορμί του προς την άμυνα μας, με αποτέλεσμα κατά την περιστροφή του, μη έχοντας δει αν υπάρχει κάποιος πίσω του, να πέσει επάνω στον Σάκοτα... Φρρρ, συν ένα φάουλ!!!

Μιλάμε, στο Nick Galis Hall, θα δημιουργηθούν νέοι κανονισμοί...

Και άλλη μία φάση μου ήρθε τώρα στο μυαλό, όταν σε πάσα από παίχτη της Α.Ε.Κ. σε συμπαίχτη του, κατάλαβε ο Thomas τι θα συμβεί και πετάχτηκε να την κλέψει. Στον αέρα συγκρούστηκε με τον αντίπαλο του (σαν τζαρτζάρισμα ένα πράμα), με αποτέλεσμα να χαθεί η μπάλα. Εγώ εκεί θα έδινα κατοχή υπέρ της Α.Ε.Κ., αλλά σε καμία περίπτωση φάουλ. Ήταν μια απλή διεκδίκηση, με τους δύο παίχτες να επιδιώκουν να φτάσουν στη μπάλα ταυτόχρονα. Τίποτα περισσότερο.

γτ το τρακαρισμα του σακοτα σε σιμτσακ και χαριση που εγινε φαουλ..?η τεχνικη ποινη στον παγκο...αλλα κατα τ αλλα ολα ηταν καλα...Ειδικα ο μανος δεν θυμαμαι να εδωσε σφυριγμα υπερ ΑΡΗ
GK_23
Η ΑΕΚ έχει αντιπρόεδρο τον Δουβή και έχουμε και αμφιβολίες για το αν την σπρώχνουν οι διαιτητές φέτος;;; Χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει, λέει η παροιμία. Και δεν είναι σχόλιο κατά της ΑΕΚ αυτό, μακάρι να επιστρέψει ακόμα πιο δυνατή η ΑΕΚ του χρόνου.

Τον Άρη τον κυνήγησαν φέτος είναι η αλήθεια γιατί στις εκλογές του ΕΣΑΚΕ δεν έσκυψε το κεφάλι, αποκορύφωμα αυτό που έκανε ο Αναστόπουλος στο ματς με τον ΠΑΟΚ.

Από εκεί και πέρα, σε όποιο γήπεδο κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα των παικτών το ματς πρέπει να διακόπτεται οριστικά χωρίς παρατήρηση, μόνο έτσι θα μπει επιτέλους μία τάξη.
tuareg
QUOTE (GK_23 @ May 20 2015, 02:37 ) *
Τον Άρη τον κυνήγησαν φέτος είναι η αλήθεια γιατί στις εκλογές του ΕΣΑΚΕ δεν έσκυψε το κεφάλι, αποκορύφωμα αυτό που έκανε ο Αναστόπουλος στο ματς με τον ΠΑΟΚ.


ενα πραγμα θα πω.
Το γραμμα απο τη φιμπα στην ομοσπονδια για την αρση του μπαν ειχε φτασει απο 12/8.
Η ομοσπονδια εδωσε την εγκριση της για να βγουν δελτια καμμια εβδομαδα μετα και υστερα απο πιεσεις.
Κι οποιος καταλαβε..καταλαβε...
MaJesty23
Όπως είχα προβλέψει καλά τα φράγκα,αλλά η φανέλα και η αύρα του Αλεξανδρείου,θα έδινε νίκη στον Αρη.

Γενικώς είχε δημιουργηθεί κλίμα περί σφαξίματος και υπήρχε τεράστια προκατάληψη...για αυτό και η ρίψη αντικειμένων κτλ!

Η ΑΕΚ ,αυτή την στιγμή έχει υψηλότερο ταβάνι,απο οτι ο ΑΡΗΣ αλλά εαν ο Λάσκαρης(παντελώς άγνωστός σε μενα τουλάχιστον) αποδειχθεί σοβαρός και οικονομικά εύρωστος,θα δυναμώσει και αυτός.

Εαν η ΑΕΚ,επαιζε 2η χρονιά με αυτή την σύνθεση και είχε ομοιογένεια,μάλλον θα χε περάσει με sweep,καθότι η σύγκριση σε μονάδες είναι κατάφορα υπερ της.


Χαίρομαι που γίνετε συζήτηση ,πέραν των κλασσικών thread των αιωνίων.οι οποίοι αυτη την στιγμή είναι έτη φωτός μπροστα.Μακάρι να κλείσει η ψαλίδα...και να ευχαριστηθούμε μπάσκετ ξανά ,όπως στα άκρως ενδιαφέροντα 90's. bball.gif


tuareg
QUOTE (MaJesty23 @ May 20 2015, 02:56 ) *
Εαν η ΑΕΚ,επαιζε 2η χρονιά με αυτή την σύνθεση και είχε ομοιογένεια,μάλλον θα χε περάσει με sweep,καθότι η σύγκριση σε μονάδες είναι κατάφορα υπερ της.


με αυτο το προπονητη (που για μενα τον εχει ξεπερασει το μπασκετ) τπτ δε θα εκανε...
ειναι κριμα να μην υπαρχει ενα πλευ να βγει ενα σουτ με τετοιο ταλεντο.(οχι οτι με χαλασε βεβαια...του πηρε το πορτοφολι ο πριφτης)
Οτι κανουν οι παικτες,γυρω γυρω ολοι η η μπαλα στο ποπς...τιποτε αλλο.
tuareg
Τόμας: «Γελούσαν μαζί μας! Μας κορόιδευαν… Αυτό μας πείσμωσε!»

http://www.pressaris.gr/%CF%84%CF%8C%CE%BC...B4%CE%B5%CF%85/
sarounas
μπράβο στον Άρη, ο ανταγωνιστικός Άρης είναι εγγύηση για το πρωτάθλημα καθώς δίνει άλλο ενδιαφέρον στην Α1. Σίγουρα οι αγώνες με τον ΠΑΟΚ να έχει το πλεονέκτημα της έδρας για την θέση στο EUROCUP θα δώσουν ξεχωριστό ενδιαφέρον και στον μικρό τελικό

για την ΑΕΚ δεν νομίζω ότι έχασε κάτι ουσιαστικό γι αυτήν μιας και η συμμετοχή της στην Ευρώπη όπως φαίνεται είναι εγγυημένη για την επόμενη σεζόν παρά μόνο για τους ουδέτερους το ότι θα ήταν πιο ανταγωνιστική στα ημιτελικά με τον Ολυμπιακό. Βέβαια είναι φανερό ότι χρειάζεται σύγχρονο έλληνα προπονητή. Πιστεύω ιδανικές περιπτώσεις θα ήταν ο Κατσικάρης ή ο Γιαννάκης που έχουν και ισχυρή προσωπικότητα

Για τις προβοκάτσιες που ευαγγελίζεστε κάποιοι κατά του Άρη δυστυχώς βρίσκουν και τα κάνουν... Το πρόβλημα είναι του Άρη, εφόσον δεν είσαι δυνατός παρασκηνιακά πρέπει να λύσεις αυτό το πρόβλημα εκ των έσω και αφού δεν υπάρχει τρόπος να απομονώνετε οι υπόλοιποι τα "καλόπαιδα" της εξέδρας θα είσαστε έρμαιο του καθενός (είτε παράγοντας είναι αυτός, είτε διαιτητής ή παίκτης) Το παιχνίδι αυτό είναι και γίνεται παντού και όχι μόνο στον αθλητισμό και τις ομάδες, ο καθένας με τα όπλα του...
όπως φαίνεται αυτό με τους φιλάθλους αποτελεί εκτός από πλεονέκτημα και αχίλλειο πτέρνα της ομάδας
xavier
QUOTE(tuareg @ May 20 2015, 09:56 ) *
με αυτο το προπονητη (που για μενα τον εχει ξεπερασει το μπασκετ) τπτ δε θα εκανε...
ειναι κριμα να μην υπαρχει ενα πλευ να βγει ενα σουτ με τετοιο ταλεντο.(οχι οτι με χαλασε βεβαια...του πηρε το πορτοφολι ο πριφτης)
Οτι κανουν οι παικτες,γυρω γυρω ολοι η η μπαλα στο ποπς...τιποτε αλλο.



την υποτιμας την αεκ και το σακοτα, πηρε μια ομαδα στη μεση της σεζον με παιχτες οτι ευκαιρο υπαρχει στην αγορα και χωρις να εχει δυνατοτητα να κανει επιλογες με βαση τη χημεια της ομαδας, με αρκετους παιχτες στο ροστερ να μην τους πιστευει...

του χρονου θα ειναι διαφορετικα τα πραγματα, θα πρεπει να ειμαστε πολυ πιο βελτιωμενοι μεσα στο παρκε αν θελουμε να παραμεινουμε στο ιδιο ή να ανεβουμε επιπεδο...
El_Cid
QUOTE(xavier @ May 19 2015, 22:16 ) *
μπραβο στους παιχτες, τα δωσαν ολοι σημερα

ο νειμικ που επαιζε κουτσος, ο μουρτος που σκυλιασε, τομας τα ιδια, ριντ,πααλιτς,σασα δωσαν σκορ. ο σιμτσακ, ο χαρισης...τι να λεμε τα δωσαν ολα και δεν αφησαν τους διαιτητες που ηταν σε εντεταλμενη υπηρεσια να εκτελεσουν την αποστολη τους...

ελπιζω και λογω του αποτελεσματος αυτοι οι διαιτητες να μην μεινουν ατιμωρητοι.

συνεχιζουμε με τον ολυμπιακο


Σωστός. Το παιχνίδι κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό από το πάθος ΟΛΩΝ των παικτών μας, ενώ αντίθετα οι αντίπαλοι όταν ο Άρης πέρασε στο σκορ έδειξαν ότι είναι λίγοι ως προσωπικότητες. Με κάθε σεβασμό στην ΑΕΚ, η φανέλα εδώ μέτρησε, το ίδιο και το βάρος της ιστορίας που κουβαλάει το συγκεκριμένο γήπεδο για τον Άρη.

QUOTE(SteelGandalf @ May 20 2015, 00:28 ) *
3ον Το έγραψε κάποια στιγμή ο φίλος yorgos, το έχω γράψει άπειρες φορές, θα το τονίσω ακόμη μία. Εντοπίστε τους κάφρους που εκσφενδονίζουν ό,τι βρίσκουν μπροστά τους από τα γήπεδα. Τιμωρήστε τους παραδειγματικά. Πρέπει να τελειώσει, επιτέλους, αυτή η μάστιγα. Δεν φταίει ο πολύς κόσμος που πάει να παρακολουθήσει ένα παιχνίδι κι έχει πληρώσει από το υστέρημα του (για εισιτήρια, μετακινήσεις και διάφορα άλλα κόστη, ειδικά σε αυτές τις οικονομικές συγκυρίες). Είμαι ΚΟΝΤΡΑ αντίθετος σε τέτοιες συμπεριφορές, ακόμη και αν η ομάδα μου χάνει με 100 πόντους διαφορά, ακόμη και αν αυτό οφείλεται μόνο στην διαιτησία σε ποσοστό 100%...


Συμφωνώ, τα κάφρικα συνθήματα, ο εκσφενδονισμός αντικειμένων και όλα τα σχετικά γελοία ευτράπελα δεν δικαιολογούνται από καμία διαιτησία και από καμία υποτιθέμενη πρόκληση από παίκτες, παράγοντες, κλπ. Τα ίδια πίστευα όταν ήμουν είκοσι, τα ίδια πιστεύω και τώρα που κοντεύω τα πενήντα. Δύσκολο να θωρακίσεις-προστατεύσεις μια ομάδα με χιλιάδες οπαδούς όπως ο Άρης, αλλά δεν δέχομαι ούτε το "τα κάνουν και οι άλλοι", ούτε το μοιρολατρικό "τι να κάνεις, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε". Παραδειγματικές τιμωρίες πρώτα από όλους από την ίδια την ΚΑΕ, όπως κάνουν όλα τα σοβαρά κλαμπ σε όλες τις σοβαρές χώρες. Η Ελλάδα βέβαια δεν συγκαταλέγεται σε αυτές, την παρακμή τη ζούμε καθημερινά σε όλα γύρω μας, αλλά είναι χρέος μας όσοι είμαστε σκεπτόμενοι να προσπαθήσουμε για το καλύτερο, κι ας είναι κόντρα στο ρεύμα.

QUOTE(GK_23 @ May 20 2015, 01:37 ) *
Η ΑΕΚ έχει αντιπρόεδρο τον Δουβή και έχουμε και αμφιβολίες για το αν την σπρώχνουν οι διαιτητές φέτος;;; Χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει, λέει η παροιμία. Και δεν είναι σχόλιο κατά της ΑΕΚ αυτό, μακάρι να επιστρέψει ακόμα πιο δυνατή η ΑΕΚ του χρόνου.

Τον Άρη τον κυνήγησαν φέτος είναι η αλήθεια γιατί στις εκλογές του ΕΣΑΚΕ δεν έσκυψε το κεφάλι, αποκορύφωμα αυτό που έκανε ο Αναστόπουλος στο ματς με τον ΠΑΟΚ.

Από εκεί και πέρα, σε όποιο γήπεδο κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα των παικτών το ματς πρέπει να διακόπτεται οριστικά χωρίς παρατήρηση, μόνο έτσι θα μπει επιτέλους μία τάξη.


Πολύ σωστά όλα τα points, έτσι ακριβώς είναι. Τέσπα, ο Άρης χθες κέρδισε και την αντίπαλο και όσους ορατά ή αόρατα την έσπρωξαν μέχρις εσχάτων.

ΥΓ. Τα highlights, χωρίς επίμαχες φάσεις διαιτητικών παραφωνιών: https://www.youtube.com/watch?v=dkZlPGEHJro
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.