Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ελλάδα - Ισπανία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2015
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Petran911
Την τελευταία φορά που συγχίστηκα τόσο πολύ με την Εθνική ήταν το 2001 και το αλήστου μνήμης παιχνίδι με την Γερμανία. Αλλά νομίζω ότι το φετινό είναι το χειρότερο, ένα καρφί στην καρδιά μου μεταφορικά γιατί την λατρεύω αυτή την ομάδα..

Πολύ ξεκάθαρα, ο Φώτης έχασε το παιχνίδι. Δεν μας φταίει ούτε ο Σπαν, ούτε ο Ζήσης, ούτε ο Παπανικολάου που δεν έπαιξε.

Πρώτη φορά βλέπω μια ομάδα να κάνει 4 φάουλ σε ένα λεπτό, να παίζει 9 λεπτά χωρίς να μπορεί να βάλει καλάθι, να εκτελεί επιθέσεις στα 20-25 δευτερόλεπτα, να κλείνει το ροστερ όταν παίζει με ομάδα με 6-7 παίχτες και να αδυνατεί να φορτώσει τον βασικό ψηλό της αντίπαλης ομάδας με έστω και ένα φάουλ.

Όλες οι ομάδες σε κάποια φάση κολλάνε, αλλά εδώ συνέβησαν πράγματα ακατανόητα. Μαζικές αλλαγές στους φόργουορντ πριν την έναρξη της 4ης περιόδου, αδυναμία αλλαγών που θα βοηθήσουν την ομάδα, επιμονή στο ίδιο σύστημα για 9 λεπτά, Σλούκας (Κλασικός Game Changer) στον πάγκο, Μάντζαρης επίσης το ίδιο - Λες και κανείς δεν είχε δει τον Σφαιρόπουλο να τραβάει στον πάγκο τον Σπαν για να τον ηρεμήσει.

Το επάγγελμα του προπονητή είναι δύσκολο. Χρειάζεται να είσαι καλός και στην προετοιμασία του αγώνα, τόσο στο τεχνικό, όσο και στο ψυχολογικό κομμάτι, αλλά και να μπορείς να διαχειριστείς ένα παιχνίδι και να παίρνεις αποφάσεις πολύ γρήγορα.

Κατά τη δικιά μου άποψη ο Κατσικάρης είναι καλός στην προετοιμασία, στην στελέχωση, αλλά χάνει πολύ στο δεύτερο.

Απόδειξη και το φετινό, αλλά και το περσινό παιχνίδι με την Σερβία. Γενικά ενώ είναι συμπαθέστατος, δυστυχώς φαίνεται ότι δεν έχει την ψυχοσύνθεση να ηγηθεί μιας τέτοιας ομάδας, αλλά επίσης δεν έχει τους τίτλους στο ομαδικό επίπεδο.

Για να είμαστε ειλικρινείς, μετά τον Καζλάουσκας, που τον βρίζαμε (επειδή ξαναχάσαμε από την Ισπανία με μια φοβερή επίσης ομάδα τότε) οι προπονητές μας ανήκαν στην β κατηγορία, ενώ οι επιτυχημένοι προπονητές των Εθνικών ομάδων είναι με ελάχιστες εξαιρέσεις είτε πολύ έμπειροι, είτε παλιοί παίχτες με φοβερά υψηλές παραστάσεις (πχ Γιαννάκης)

Για το μέλλον, θεωρώ πρέπων και θεμιτό οι παλιοί να κλείσουν την καριέρα τους προσπαθώντας να φτάσουν στους Ολυμπιακούς, και μακάρι να το σκεφτούν και αυτοί πιο λογικά. Λευκό πανί του χρόνου δεν μπορούμε να πετάξουμε, τουλάχιστον σε προ ολυμπιακή χρονιά.

Όσο για τον προπονητή, κάποιον please με παραστάσεις στο υψηλότερο επίπεδο.. Δηλαδή Μπαρτζώκα, Σφαιρόπουλο (αποκλείεται λόγω θέσης), ίσως ακόμα και τον Δημήτρη Ιτούδη. Αν όχι, κατευθείαν στον Γιαννάκη.

Φώτη σε ευχαριστούμε, αλλά δυστυχώς δεν είσαι για αυτό το επίπεδο.
MaJesty23
Ευχάριστο να βλέπω συμφορούμιτες,που πάνω απ'ολα αγαπάνε το μπάσκετ,την Εθνική και όχι αποκλειστικά συλλόγους.Μακριά απο ολους το δηλητηριασμένο ποδόσφαιρο και τα οπαδικά του blove.gif .Πίστευα ότι μόνο εγώ έχω σκάσει με αυτή την ήττα...έχουν περάσει 24 ώρες και ακόμα βλέπε παιδιά ,να τα απασχολεί!Εντυπωσιακό... 41.gif

Θα συμφωνήσω με Petran.Γενικά όταν είσαι παίχτης επιπέδου π.χ Σπανούλη,ένας euroleague all star,πρωταθλητής Ευρώπης,δευτεραθλητής κόσμου κτλ,θες coach που να έχει περάσει και αυτός σε ανώτερο επίπεδο την καριέρα του σαν παίχτης.Αλλιώς εμπνέει ,έστω ψυχολογικά ,ο Γιαννάκης(που σαν προπονητική απο τον Φώτη είναι 2 επιπέδα κάτω)και αλλιως ο Κατσικάρης.Στην πρώτη φάση ,ήμουνα Κροατία,όπως έχω ξαναναφέρει.Αν βλέπατε,την αντιμετώπιση που είχε ο Γιαννάκης,απο τους Κροάτες φιλάθλους ,πραγματικά θα ανατριχιάζατε...selfies,χαιρετούρες σε έναν τύπο που σταμάτησε το μπάσκετ το 1996 στην Ατλάντα.Τα ιδια κάνει και ο Τζόρτζεβιτς στην Σερβία...έχει τον Τεόντοσιτς και είναι παναγίτσα.Ουτε τρελά σουτ ,ούτε παίζει για στατιστικά του.Γιατί τον βλέπει και λέει είμαι μια τρίχα απο τα @@ του.

Δεν υποστηρίζω πρόσληψη Γιαννάκη.Θα ήταν πισογύρισμα...αλλά ρε πο%^^Ετη μου,ποιός άλλος θα μπορούσε να coachαρει και να είχε κάνει ανατροπή με Γαλλία το 2005 και Σλοβενία το 2007.Χάναμε και έπαιρνε time out,και πετάγανε τα μάτια του σπίθες.Αυτο μεταλαμπαδεύεται...τον βλέπει ο Μητσος,ο Θοδωρής ,ο Billaros και λένε το πιστεύει αυτός που τον ξέρει όλη η οικουμένη.Πάμε να τους γαζώσουμε....

Ο Κατσικάρης αυτό δεν το έχει...πρέπει να πάρει δεύτερη ευκαιρία,αλλά για το ύπαρχον ρόστερ δεν έκανε.Ισως αν φύγουνε τα βαριά ονόματα(Σπάν,Ζήσης,Μπουρού) με νέα παιδιά ,να μπορέσει να εμπνεύσει.Να μην υπάρχουν και απαιτήσεις!Οπου βγεί!Σε αυτό το roster ,ήθελε άλλον πηδαλιούχο.Πιο ισχυρή προσωπικότητα. Πιο απλά με Κατσικάρη δεν κάνεις υπέρβαση...πας στην πεπατημένη.



bball.gif
Manimal
QUOTE (MaJesty23 @ Sep 17 2015, 00:47 ) *
Δεν υποστηρίζω πρόσληψη Γιαννάκη.Θα ήταν πισογύρισμα...αλλά ρε πο%^^Ετη μου,ποιός άλλος θα μπορούσε να coachαρει και να είχε κάνει ανατροπή με Γαλλία το 2005 και Σλοβενία το 2007.Χάναμε και έπαιρνε time out,και πετάγανε τα μάτια του σπίθες.Αυτο μεταλαμπαδεύεται...τον βλέπει ο Μητσος,ο Θοδωρής ,ο Billaros και λένε το πιστεύει αυτός που τον ξέρει όλη η οικουμένη.Πάμε να τους γαζώσουμε....



Ακριβώς αυτό. Ο Γιαννάκης είχε την ευλογία να έχει Μήτσο, Θοδωρή, Billaro δέκα χρόνια νεότερο, Ζήση 10 χρόνια νεότερο και Χατζηβρέττα που έκανε την δουλίτσα του μια χαρά. Έβαζε τους τέσσερις στο τελευταίο πεντάλεπτο, έκανε τα ματς ρουλέτα και περίμενε να του κάτσει η μπίλια. Ειδικά με τους Γάλλους ούτε εμείς οι ίδιοι δεν πιστεύαμε τι έκαναν για να χάσουν το παιχνίδι.

Οι τρεις που ανέφερες ανήκουν στο top 10 των ευρωπαίων γκαρντ της τελευταίας δεκαπενταετίας. Η συνύπαρξη τους δε, ίσως να είναι και η καλύτερη την τελευταία δεκαπενταετία σε επίπεδο ευρωμπάσκετ.
MaJesty23
QUOTE(Manimal @ Sep 17 2015, 01:04 ) *
Ακριβώς αυτό. Ο Γιαννάκης είχε την ευλογία να έχει Μήτσο, Θοδωρή, Billaro δέκα χρόνια νεότερο, Ζήση 10 χρόνια νεότερο και Χατζηβρέττα που έκανε την δουλίτσα του μια χαρά. Έβαζε τους τέσσερις στο τελευταίο πεντάλεπτο, έκανε τα ματς ρουλέτα και περίμενε να του κάτσει η μπίλια. Ειδικά με τους Γάλλους ούτε εμείς οι ίδιοι δεν πιστεύαμε τι έκαναν για να χάσουν το παιχνίδι.

Οι τρεις που ανέφερες ανήκουν στο top 10 των ευρωπαίων γκαρντ της τελευταίας δεκαπενταετίας. Η συνύπαρξη τους δε, ίσως να είναι και η καλύτερη την τελευταία δεκαπενταετία σε επίπεδο ευρωμπάσκετ.



Φίλε μου,εαν έχεις παίξει μπάσκετ ,ξέρεις οτι η ψυχραιμία του coach ,η ψυχολογία του,επηρρεάζει απόλυτα τους παίχτες.Επίσης μην παραβλέπεις το πως βλέπουνε οι παίχτες τον Χ Γιαννάκη και τον Ψ Κατσικάρη...Ναι ευλογία,η τριάδα,αλλά με coach Γιαννάκη γινανε. wink.gif
SteelGandalf
Εγώ πάντως θα ήθελα από νέο σε ηλικία προπονητή, όπως ο κύριος Κατσικάρης, να δω και πράγματα που δεν φανταζόμουν. Να δω κάποιες καινοτομίες βρε αδερφέ.

Θα μου πείτε, πόσο εύκολο είναι αυτό; Εμ γι' αυτό βρίσκονται σε top class level οι συγκεκριμένοι προπονητές. Για να μπορούν να μας εκπλήσσουν και περισσότερο τους αντιπάλους τους. Το πιο απλό που θα περίμενα να δω, ασχέτως που δεν αποτελεί καινοτομία, αλλά κάτι που απορρέει από την λογική, είναι τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε θέση 5 (σε άμυνα κι επίθεση), έστω για λίγο.

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει τα φιλικά της εθνικής, μήπως έχει συμβεί και απλά εγώ δεν το γνωρίζω; Θα μου πείτε, ναι αλλά είναι "ελαφρύς", δεν μπορεί να σπρώξει και άλλα τέτοια. Έχει κάποια άλλα προσόντα όμως, που ίσως μπορούν να υπερκεράσουν τα μειονεκτήματα του. Είναι γρήγορος, αλτικός, με μακριά χέρια και έφεση στα κοψίματα, στον αμυντικό τομέα, ενώ επιθετικά μπορεί να φύγει σαν βέλος και να τον ψάχνει ο αντίπαλος του ψηλός.

Εν πάσει περιπτώσει, ανέφερα ένα απλό παράδειγμα για να δείξω πως θα μπορούσε τουλάχιστον αυτό να δοκιμάσει. Άλλωστε σήμερα είναι λίγα τα βαριά και κλασικά 5άρια, ώστε να σκεφτείς πως θα τον βάλουν στα καλάθια. Δεν είπα να τον βάλει με αντίπαλο τον Raduljica, αν και δεν θα θεωρούσα εκ προοιμίου χαμένη μια τέτοια μάχη.

Πάντως είναι πολύ λάθος η λογική του "παροπλισμού" παιχτών και το να πορεύεσαι με "κοντό" rotation. Δεν είναι δυνατόν να προσπαθείς με 5-6 παίχτες, τους ίδιους κάθε φορά να πετύχεις τον στόχο σου. Άλλοτε κάποιοι θα βρεθούν σε κακή κατάσταση. Άλλοτε θα μαρκαριστούν επιτυχώς από τους αντιπάλους τους και, στην τελική, θα είναι απολύτως προβλέψιμος ο τρόπος παιχνιδιού σου.

Ο Σπανούλης για παράδειγμα, φέτος, πόσα καλά παιχνίδια έκανε; Και δεν αναφέρομαι μόνο σε μοίρασμα assists, που είναι λογικό να μπορεί να μοιράζει, αφού τραβάει επάνω του περισσότερους το ενός παίχτες. Αναφέρομαι και στο επιθετικό "κομμάτι" του παιχνιδιού. Πόσα ουσιαστικά και αξιόλογα παιχνίδια έκανε φέτος στο εκτελεστικό και στο δημιουργικό "κομμάτι" ταυτόχρονα; Με τον όρο "ουσιαστικό" εννοώ που να μην έχασε ένα τσουβάλι σουτ, προσπαθώντας να πετύχει 15 πόντους. Είναι γνωστό το πως παίζει και σε μεγάλο βαθμό μπορούν να τον περιορίσουν επιθετικά οι αντίπαλοι του. Όταν, μάλιστα, αυτός αποτελεί το "πρώτο βιολί" στις ομάδες του (σύλλογο και εθνική), αμέσως αμέσως αυτές ξεκινάνε με ένα σημαντικό μειονέκτημα. Ύστερα, στα δύσκολα, ψάχνουν όλοι τον Σπανούλη όταν "καίει" η μπάλα, αλλά αυτός όντας καλά κλεισμένος, σε πολλές περιπτώσεις πάει σε ατομικές ενέργειες και βεβιασμένα σουτ. Και όπως και να το κάνουμε, Γκάλης δεν ήταν και δεν θα γίνει ποτέ...

Και στην εθνική, αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αποσυντονίζονται οι υπόλοιποι, να είναι μονοδιάστατες οι επιθέσεις της ομάδας και να δημιουργείται ένας κάποιος εκνευρισμός, αφού έτσι δεν παίζεται το σύγχρονο μπάσκετ.
Manimal
QUOTE (MaJesty23 @ Sep 17 2015, 01:09 ) *
Φίλε μου,εαν έχεις παίξει μπάσκετ ,ξέρεις οτι η ψυχραιμία του coach ,η ψυχολογία του,επηρρεάζει απόλυτα τους παίχτες.Επίσης μην παραβλέπεις το πως βλέπουνε οι παίχτες τον Χ Γιαννάκη και τον Ψ Κατσικάρη...Ναι ευλογία,η τριάδα,αλλά με coach Γιαννάκη γινανε. wink.gif



Ο Ιβκοβιτς ούτε μεγάλος παίχτης υπήρξε, ούτε πολυνίκης προπονητής όταν ανέλαβε την Γιουγκοσλαβία το 87. Τα ονόματα των περισσοτέρων παιχτών ήταν μπασκετικώς μεγαλύτερα από του Ιβκοβιτς. Και όμως κατέκτησε τα πάντα. Το 2008-13 ως "σοφός" πλέον στον πάγκο κατάφερε και κέρδισε μόνο το ασημένιο στο ευρώ09,4η στο mundo10 και δυο φάπες μετέπειτα. Δεν έχει να κάνει καθόλου με το όνομα, αλλά με την έμπνευση και τις τεχνικές γνώσεις που μπορεί να προσφέρει. Οι διακρίσεις για να έρθουν θα πρέπει να υπάρχει και το κατάλληλο υλικό και να ευνοούν οι συγκυρίες.
xristos_metal
Και εμενα με ποναει ακομη η ηττα. Ειμασταν πολυ νωθροι και φοβισμενοι. Τελικα αποδειχτηκε οτι δεν εχουμε τοσο καλη ομαδα οσο νομιζαμε. Γενικα δεν εβλεπα τους παιχτες να ψοφανε για ενα μεταλιο, οπως το 2009 για παραδειγμα. Ισως ειναι και λογικο οταν ολοι εχουν επιτυχιες με τις ομαδες τους. Γενικα δεν καναμε ουτε ενα ματς καλο απο την αρχη ως το τελος και παιρνουμε τη θεση που μας αξιζει. Ο Κατσικαρης τελος δυστυχως με επιβεβαιωσε που δεν τον ειχα καθολου εμπιστοσυνη. Παντα τον θεωρουσα υπερκτιμημενο. Ειναι καλος προπονητης αλλα για δευτεροκλασσατες ισπανικες ομαδες, που ταιριαζουν και στην προπονητικη του φισολοφια. Στο κρισημοτερο ματς τα εκανε μανταρα!

Το μοντελο της επιλογης των καλυτερων παιχτων επισης απετυχε και δεν πρεπει να ξαναεπαναληφθει. Θα πρεπει να επιλεγονται μετα απο την προετοιμασια μονο αυτοι που παιζουν καλυτερα και ταιριαζουν στην ομαδα. Ο καθε παιχτης θα πρεπει να κερδιζει την συμμετοχη του. Δε μου αρεσε καθολου να βλεπω στην αποστολη τον Παπανικολαου σε αυτα τα χαλια. Εγω αν ημουν Παπανικολαου θα ζητουσα απο μονος μου να μη παω. Ισως υπηρχαν παιχτες που εδιναν κατι παραπανω.

Τελος ελπιζω να επιστρεψουν προσωπικοτητες πισω στην εθνικη, οχι απαραιτητα στον παγκο, που λειπουν πολυ. Ετσι θα δουμε μια πιο ψυχωμενη εθνικη στις επομενες διοργανωσεις. Βλεπω την Σερβια και τη Λιθουανια και τις θαυμαζω και τις ζηλευεω για τη ψυχη που βγαζουν στο παρκε. Βλεπεις παιχτες δευτεροκλασατους και τριτοκλασατους να μεταμορφωνονται μονο και μονο επειδη εχουν ενα δυνατο team απο πισω να τους θυμιζουν ποια φανελα φορανε.
tuareg
αυτο το ειδατε?ειναι δυνατον να μη το παρει κανεις χαμπαρι.
Χασαμε 5'' σε επαναφορα ???
http://we24.gr/2015/09/ipnotismenos-pagkos/
VALTO AGORI MOY
QUOTE (tuareg @ Sep 17 2015, 20:48 ) *
αυτο το ειδατε?ειναι δυνατον να μη το παρει κανεις χαμπαρι.
Χασαμε 5'' σε επαναφορα ???
http://we24.gr/2015/09/ipnotismenos-pagkos/

απ τον Κατσικαρη δεν περιμενα να το παρει χαμπαρι, κριμα γιατι δεν ηταν το μόνο λάθος
zorba
QUOTE(VALTO AGORI MOY @ Sep 20 2015, 22:04 ) *
απ τον Κατσικαρη δεν περιμενα να το παρει χαμπαρι, κριμα γιατι δεν ηταν το μόνο λάθος

Ρε παιδιά, αυτό δεν είναι τίποτε...
Ανοίξτε το λινκ και δείτε στο 40:53 τα καθαρά βήματα του Ροντρίγκες που έκριναν το παιχνίδι...
https://m.youtube.com/watch?v=5sTow2bwYTg
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.