Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γιάννης Μπουρούσης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
gallistis
QUOTE(damian @ Jul 7 2011, 23:10 ) *



κι εγω αν φαω ενα ολοκληρο αρνι και κανω εξετασεις μετα απο ενα μηνα,η χοληστερινη μου δε θα ειναι στο θεο... 69.gif
sir-elric
πως να ενοιωσε ο γιαννακης βλεποντας απο την ιταλια τον αθλο? πρεπει να καθησε στον καθρευτη και να μανουριασε με τον εαυτο του
damian
Βασικά ντάξει η αλήθεια είναι ότι δε το έχω πολυψάξει αλλά βγήκε κανένα απ'τα μοσχαναθρεμένα τέκνα μας όπως ο Μπουρούσης , ο Παπαλουκάς , ο Σχορτσανίτης , ο Μαυροκεφαλίδης και λοιποί αστέρες να πουν έστω ένα μπράβο στην παλιά τους ομάδα?
Razorblade Fish
QUOTE(damian @ May 19 2012, 03:25 ) *
Βασικά ντάξει η αλήθεια είναι ότι δε το έχω πολυψάξει αλλά βγήκε κανένα απ'τα μοσχαναθρεμένα τέκνα μας όπως ο Μπουρούσης , ο Παπαλουκάς , ο Σχορτσανίτης , ο Μαυροκεφαλίδης και λοιποί αστέρες να πουν έστω ένα μπράβο στην παλιά τους ομάδα?

Νομιζω ο Λουκας δεν πρεπει να μπαινει σε αυτη την κατηγορια.Δεν ακουσα παντως κατι απο κανεναν τους.
pete7
απο τους παλιους μονο ο τσλι εδωσε μπραβο κ ειναι ξενος
απο τους ελληνες κανεις απο οσο γνωριζω
argeitis
QUOTE(pete7 @ May 19 2012, 10:50 ) *
απο τους παλιους μονο ο τσλι εδωσε μπραβο κ ειναι ξενος
απο τους ελληνες κανεις απο οσο γνωριζω


Τι θα μπορούσαν να πούνε?????? Μπράβο???? Συγχαρητήρια??????? Όνειρα μάλλον θα μπορούσαμε να κάνουμε.
Αυτή είναι η αγάπη που έχουν για την ομάδα. Όταν πληρώνονταν και μάλιστα αδρά, ήταν όλοι τους "Ο Λ Υ Μ Π Ι Α Κ Α Ρ Ε Σ"
τώρα που η ομάδα πετυχαίνει τους στόχους της, την αγνοούν επιδεικτικά διότι θέλουν με αυτό τον τρόπο να την υποβαθμίσουν.

Σου λένε, θα περιμένουν όλοι οι δημοσιογράφοι να μιλήσουμε για τον άθλο της Κωνσταντινούπολης και την επερχόμενη κατάκτηση του πρωταθλήματος και θα μας ρωτήσουν πως εμείς όλα αυτά τα χρόνια δεν τα καταφέραμε, οπότε τι κάνουμε για να μην έρθουμε σε δύσκολη θέση??????

Άστους να περιμένουν να δώσουμε κάποια συγχαρητήρια συνέντευξη.

Με αυτό τον τρόπο δείχνουν τη μικροψυχία τους.

Εδώ μέχρι και ο Μαυροκεφαλίδης είχε πει πως η ομάδα της καρδιάς του είναι ο Π.Α.Ο.Κ. λες και με αυτούς έγινε γνωστός. Τι να λέμε τώρα. Ευτυχώς που πήραν σκούπα οι Αγγελόπουλοι και τους έστειλαν από εκεί που ήρθαν.

Πρέπει να τη νοιώθεις στη σάρκα σου τη φανέλα του Θ Ρ Υ Λ Ο Υ και όχι να κοιτάς μόνο τον τραπεζικό σου λογαριασμό.
Air Kef
QUOTE(LFO @ Jul 1 2011, 12:36 ) *
Καλό δρόμο....

Οταν εισαι μεγαλη ομάδα και θελεις να σε υπολογιζουν σαν μεγαλη ομάδα δεν μπορεις να αποδεχεσαι μικρες συμπεριφορες



Γεια σου μωρή παικτάρα LFO.
Χαμένος βλέπουμε ποιος βγαίνει.

Χαιρετίσματα Μπούρου.
rankin
QUOTE(Air Kef @ May 29 2012, 15:15 ) *
Γεια σου μωρή παικτάρα LFO.
Χαμένος βλέπουμε ποιος βγαίνει.

Χαιρετίσματα Μπούρου.

Los Poulos!!!! icon_wave.gif
Reggie Miller #31
Αν δεν κάνω λάθος,μέχρι τώρα ο Μπουρού δεν έχει ασχοληθεί με τον Ολυμπιακό,δεν έχει κάνει δηλώσεις,δεν έχει πει το παραμικρό(όπως ας πούμε ο Παπαλουκάς),άρα γιατί να ασχολούμαστε εμείς με αυτόν,ειδικά τώρα που η ομάδα βγάζει υγεία και πήρε και έναν μεγάλο ττίτλο;
Καλά να περνάει και όπως αποδείχθηκε,μακριά κι αγαπημένοι...
vastravoud
QUOTE(argeitis @ May 29 2012, 15:58 ) *
Πρέπει να τη νοιώθεις στη σάρκα σου τη φανέλα του Θ Ρ Υ Λ Ο Υ και όχι να κοιτάς μόνο τον τραπεζικό σου λογαριασμό.


Συγνώμη αν είμαι σπάστης, αλλά έχουμε 2012 και ο αθλητισμός είναι επαγγελματικός. Άλλο το δέσιμο ενός συγκεκριμένου γκρουπ παικτών, προπονητών, κλπ, και άλλο η ιδεοληψία μας ότι όλα περιστρέφονται γύρω από ένα τριφύλλι ή έναν έφηβο.
argeitis
Συγνώμη αν είμαι σπάστης, αλλά έχουμε 2012 και ο αθλητισμός είναι επαγγελματικός. Άλλο το δέσιμο ενός συγκεκριμένου γκρουπ παικτών, προπονητών, κλπ, και άλλο η ιδεοληψία μας ότι όλα περιστρέφονται γύρω από ένα τριφύλλι ή έναν έφηβο.
[/quote]

Εκφράζεις την άποψή σου και είναι αποδεκτό, δεν σημαίνει όμως πως είναι και το σωστό.

Αναρωτιέμαι όμως, έχεις την ίδια αντίληψη και στο θέμα Σπανούλη και Λάκοβιτς????

Το ερώτημα μου είναι καθαρά έντιμο
vastravoud
Απολύτως την ίδια!

Κάνε ένα search στο φόρουμ με το username μου και τη λέξη "Σπανούλης" και θα δεις.

Απλώς έχω αποδεχτεί ότι ο αθλητισμός είναι επαγγελματικός και ότι οι τα οπαδικά σύμβολα δεν είναι δα και τίποτα ιερό. Απλώς ΕΤΥΧΕ εγώ να είμαι Παναθηναϊκός, κάποιος άλλος να είναι κάτι άλλο, και δε συμμαζεύεται.

Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ το ξεχωριστό, και κανενός είδους "υποχρέωση" για να λατρείες στη φανέλλα και άλλα τέτοια όμορφα και ρομαντικά για εκθέσεις του Δημοτικού.
damian
Κάτι μου λέει ότι αυτόν εδώ θα τον δούμε με πράσινη φανέλα....
bbplayer
QUOTE (damian @ Jun 4 2012, 00:19 ) *
Κάτι μου λέει ότι αυτόν εδώ θα τον δούμε με πράσινη φανέλα....


δε χρειάζεται να μας καταριέσαι tongue.gif
argeitis
QUOTE(damian @ Jun 4 2012, 00:19 ) *
Κάτι μου λέει ότι αυτόν εδώ θα τον δούμε με πράσινη φανέλα....


Κοίτα που πας να βγεις αληθινός
sni79per


16/06/2011

T.W.Is.M.
Γιατι ολο αυτο? Εχω χασει κατι?
sni79per
τιποτα για να θυμουνται οι παλιοι κ να μαθαινουν οι νεοι cool.gif biggrin.gif wink.gif
olympiakos
Ιωάννη κάνε το παραπάνω βήμα στην καριέρα σου..γύρνα στην Ελλάδα και στην ομάδα που αγαπάς..στον Παναθηναϊκό,οι νύχτες στο ΣΕΦ θα είναι μαγικές με εσένα στα πράσινα smiley.gif
argeitis
QUOTE(olympiakos @ Aug 10 2012, 00:42 ) *
Ιωάννη κάνε το παραπάνω βήμα στην καριέρα σου..γύρνα στην Ελλάδα και στην ομάδα που αγαπάς..στον Παναθηναϊκό,οι νύχτες στο ΣΕΦ θα είναι μαγικές με εσένα στα πράσινα smiley.gif


Στιγμές γεμάτες από ηδονή. smiley.gif smiley.gif smiley.gif
passer



http://www.sport-fm.gr/article/599713?utm_...paign=yahoo_rss


Γιάννη γύρνα πίσω σε ικετεύουμε!!!!
giorgos14
QUOTE(passer @ Dec 12 2012, 10:07 ) *


Ασε μας κουκλιτσα μου....Κοιτα που εισαι και που ειμαστε...Παλευεις για να περασεις στο Τορ 16 νικώντας το πρωταθλητή ευρώπης και ελλάδος.Οταν πηρες το φαρμακο σου και εφυγες για το μιλανο,αυτος ηταν ο Παναθηναικός.Τωρα ομως;

Η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που αρνηθηκες το συμβολαιο των Σπερς ,το ΝΒΑ ειναι φτωχοτερο...
Zoys
Πάντως εμένα περισσότερο με ενόχλησε αυτό που ανέφερε ότι του είπε ο Πρίντεζης σχετικά με την κατάκτηση της Ευρωλίγκας. Όσο κι αν ήθελες να τον παρηγορήσεις Γιώργαρε που ενώ εσείς γίνατε πρώτοι μάγκες εκείνος παίζει σε ένα καφενείο που μόνο στην επωνυμία θυμίζει την ιστορική Ολίμπια Μιλάνο η αλήθεια είναι ότι ο Μπουρούσης δεν είναι άξιος ούτε καν να γυαλίσει το τρόπαιο. Η περσινή Ευρωλίγκα άνηκε αποκλειστικά σε εσάς και ξέρω ότι αυτό πιστεύεις κι εσύ κατά βάθος.
badder
Οκ συμφωνώ ότι ο Μπουρούσης ήταν φαουλ με όσα είπε για τους προέδρους. Αλλά... αυτά τα είπε κατ ιδίαν... δεν βγήκε δημόσια, άλλο αν από σπόντα βγήκαν φόρα παρτίδα. Ποιος λέει ότι και άλλοι παίκτες σε ιδιωτικές συζητήσεις δεν έχουν πεί τα ίδια και χειρότερα αλλα δεν το μάθαμε ποτέ. Θέλω να πω ότι γίνονται αυτά... και δεν πρέπει να κολλάμε εκεί, δεν έκανε κάτι με δόλο. Αφού ζήτησε και συγγνώμη... ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλλέτω.

Ο Μπουρούσης ήταν η κολόνα της ομάδας για πολλά χρόνια και μας πρόσφερε πολλές χαρές. Τον χειροκροτήσαμε και πανηγυρίσαμε μαζί του, όπως και στεναχωρηθήκαμε μαζί του. Το αν είναι καλό παιδί δεν μας νοιάζει. Άσχετα με το τι έγινε με Ντούντα και Προέδρους, στο γήπεδο ήταν πάντα αυτός που έπρεπε. Και αν δεν γινόταν αυτό με τους προέδρους ίσως να μην είχαμε διανοηθεί ποτέ ότι θα έφευγε. Και αν εφευγε λόγω Ντούντα θα μας χάλαγε πάρα πολύ.

Άλλωστε δεν πέρασε λίγα. Κατηγορήθηκε για ντόπινγκ και αποδείχτηκε ότι δεν έτρεχε τίποτα. Δεν είναι λίγο για κάποιον που κάνει πρωταθλητισμό. Παίζεται η καριέρα του και η υπόληψη του.

Την προσφορά του στην ομάδα πρέπει όλοι να την θυμόμαστε και μεθαύριο όποιος θέλει ας τον χειροκροτήσει, ή έστω να μην τον αποδοκιμάσει. Για κάποιους το να τον χειροκροτήσουν παρά το ότι το θέλουν ίσως δείξει ασέβια στους προέδρους. Πάντως ειλικρινά εγώ κάποια στιγμή θα ήθελα να τον ξαναδώ στην ομάδα. Και γιατί είναι καλός παίκτης αλλά και γιατί το νιώθει.
vastravoud
Δηλαδή από όλους εδώ κανείς δεν έχει πει κατ' ιδιαν κάτι κακό για τους εργοδότες του;

Πολύ κακό για το τίποτα θαρρώ.

Ο Μπουρούσης έπαιξε στον Ολυμπιακό, βοήθησε και βοηθήθηκε, όμως τωρα συνεχίζει αλλού. End of story πιστεύω.
Zoys
Ναι, τα είπε κατ' ιδίαν με έναν καθ 'ολα αθώο και έντιμο άνθρωπο... Σίγουρα παίχτηκε άσχημο παιχνίδι εις βάρος του με τη δημοσιοποίηση της συνομιλίας και τα περί ντόπινγκ, αλλά δεν παύει να είναι μεγάλο το φάουλ του στον χαρακτηρισμό προς τους Αγγελόπουλους. Και για να μην στεκόμαστε εκεί να μην ξεχνάμε τα όσα ακούγονταν κατά καιρούς για τις συμπεριφορές του παίκτη στην ομάδα και τη γενικότερη διαταρραχή που προκαλούσε (αυτός και άλλοι προφανώς) στα αποδυτήρια. Ο αποκλεισμός του για έναν μήνα σε κρίσιμη περίοδο αγωνιστικά για την ομάδα από τον Ίβκοβιτς δεν είναι μικρό γεγονός, αντίθετα πολύ σοβαρό και ακόμα δεν έχουμε μάθει ποιος ήταν ο πραγματικός λόγος.

Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ την αγωνιστική του προσφορά στην ομάδα, αλλά τελικά αυτό που θυμάμαι και νομίζω ότι άφησε πίσω του ο Μπουρούσης δεν ήταν τόσο τα όποια κατορθώματα εντός παρκέ (όπως οι εμφανίσεις στους τελικούς του 2011). Ήταν η αναζήτηση βοήθειας στον Μάκαρο, η αχαριστία, οι συγκρούσεις με τον Ντούντα και η ανυπακοή του προς τον κόουτς και η απάντηση στην πρόκληση των οπαδών του ΠΑΟ στο Βερολίνο, η πιο αχρείαστη και εν τέλει άκυρη απόκριση αθλητή προς οπαδούς εν ώρα αγώνα. Δεν είναι το ότι "θα τα πούμε σε 10 μέρες" επρόκειτο για ανοησία της στιγμής και φυσικά δεν εκπληρώθηκε ποτέ, είναι η ίδια η ιδιοσυγκρασία του παίκτη. Αν κάτι μας έμαθε ο Μπουρούσης στη θητεία του στον Ολυμπιακό είναι ότι με τέτοια νοοτροπία δεν πας πουθενά. Όσο καλά και να αποδίδεις στο γήπεδο, αν δεν είσαι εντάξει με συμπαίκτες, προπονητή και η γενικότερη συμπεριφορά σου δεν επιδρά υπέρ της ομάδας σου δεν θα μεταφράσεις ποτέ τα καλάθια και τους πόντους σου σε τίτλους. Την ακριβώς αντίθετη νοοτροπία που είχε δηλαδή η ομάδα του 2012.

badder
Σεβαστή η άποψη σου, αλλά εγώ άλλα θυμάμαι από την παρουσία του τόσα χρόνια στην ομάδα. Τα καλά που διήρκησαν πολύ, όχι τις άσχημες στιγμές του τέλους.

Θυμάμαι τον παίκτη που οδήγησε τον Ολυμπιακό στην επιστροφή στις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης και τον πρωταθλητισμό. Τον παίκτη που έπαιζε με πάθος και ας ήταν οπαδός μέσα στο γήπεδο. Τον παίκτη που βασιζόταν η ομάδα στα δύσκολα, που έπαιρνε ματς μόνος του.

Αυτό που του έγραψε ο Πρίντεζης έχει δόση πραγματικότητας. Η ομάδα που πήγε στη Κωσταντινούπολη είχε και κάποια "υπόλοιπα" από την δική του παρουσία τόσα χρόνια. Λίγα αλλά είχε.

Συμφωνώ ότι δεν χρειαζόταν να προκαλέσει τους αντίπαλους οπαδούς με τέτοιο τρόπο. Αλλά αν τελικά μετά από 10 μέρες είχαν έρθει υπέρ μας τα πράγματα σήμερα δεν θα το θυμόμασταν καν αυτό. Η διαφορά ανάμεσα στον ήρωα και τον προδότη είναι θέμα timing.

Για μένα ένας τέτοιος παίκτης δεν μπορεί να κριθεί από 2-3 άτυχες στιγμές, καμία από τις οποίες δεν σχετίζεται με την αγωνιστική του παρουσία. Όλες ήταν εξω από το παρκέ. Και το τι έγινε με τον Ντούντα δεν μπορούμε να το κρίνουμε γιατί δεν ξέρουμε τι έγινε και ποιος φταίει. Άλλωστε η πρώτη φορά είναι που υπάρχουν διαφωνίες παικτών με προπονητή? Το σίγουρο είναι ότι είναι ο παίκτης που σε βάθος χρόνου έχει προσφέρει περισσότερο από όλους στην ομάδα από το 2005 εως το 2011. Και για αυτό του αξίζει ο σεβασμός μας. Δεν είναι ανάγκη να τον γουστάρουμε, απλά να το σεβόμαστε για την προσφορά του.
Zoys
QUOTE(badder @ Dec 12 2012, 22:25 ) *
Συμφωνώ ότι δεν χρειαζόταν να προκαλέσει τους αντίπαλους οπαδούς με τέτοιο τρόπο. Αλλά αν τελικά μετά από 10 μέρες είχαν έρθει υπέρ μας τα πράγματα σήμερα δεν θα το θυμόμασταν καν αυτό. Η διαφορά ανάμεσα στον ήρωα και τον προδότη είναι θέμα timing.

Δεν είναι εκεί το θέμα. Εάν θα ήταν ήρωας ή μάγκας ο Μπουρούσης εάν κατακτούσαμε το πρωτάθλημα το 2009, αλλά η αντιεπαγγελματική κίνηση του να απαντήσει. Στην συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια έχεις δίκιο στην τελευταία φράση.

QUOTE(badder @ Dec 12 2012, 22:25 ) *
Για μένα ένας τέτοιος παίκτης δεν μπορεί να κριθεί από 2-3 άτυχες στιγμές, καμία από τις οποίες δεν σχετίζεται με την αγωνιστική του παρουσία. Όλες ήταν εξω από το παρκέ. Και το τι έγινε με τον Ντούντα δεν μπορούμε να το κρίνουμε γιατί δεν ξέρουμε τι έγινε και ποιος φταίει. Άλλωστε η πρώτη φορά είναι που υπάρχουν διαφωνίες παικτών με προπονητή? Το σίγουρο είναι ότι είναι ο παίκτης που σε βάθος χρόνου έχει προσφέρει περισσότερο από όλους στην ομάδα από το 2005 εως το 2011. Και για αυτό του αξίζει ο σεβασμός μας. Δεν είναι ανάγκη να τον γουστάρουμε, απλά να το σεβόμαστε για την προσφορά του.

Για μένα ένας παίκτης για να κερδίσει τον σεβασμό δεν αρκούν τα αγωνιστικά κατορθώματα, αλλά και οι εξωαγωνιστικοί παράγοντες όπως ο χαρακτήρας και το ήθος του. Δεν λέω ότι ο Μπουρούσης είναι κωλόπαιδο, αντίθετα πιστεύω ότι ο παρορμητισμός και η αφέλεια πολλές φορές τον έχουν οδηγήσει σε ατοπήματα, ωστόσο η συνολική του παρουσία στον Ολυμπιακό δεν είχε μόνο θετικά, τα όσα βλέπαμε δηλαδή εντός γηπέδου, είχε πολλά πλην έξω από αυτό και νομίζω (χωρίς να ξέρω κάτι παραπάνω από όσα ξέρουμε όλοι) ότι έπαιξαν και αυτά σημαντικό ρόλο στην πορεία της ομάδας. Ο Ντούντα βέβαια ξέρει καλύτερα απ' όλους...

Και για να μην δημιουργώ λανθασμένες εντυπώσεις, δεν επικροτώ επ' ουδενί να αποδοκιμαστεί ο Μπουρούσης (που δεν νομίζω ότι θα συμβεί έτσι κι αλλιώς από την πλειοψηφία του κόσμου στο ΣΕΦ) γιατί θα ήταν αχαριστία από τη δική μας πλευρά.
T.W.Is.M.
QUOTE(Zoys @ Dec 12 2012, 21:57 ) *
Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ την αγωνιστική του προσφορά στην ομάδα, αλλά τελικά αυτό που θυμάμαι και νομίζω ότι άφησε πίσω του ο Μπουρούσης δεν ήταν τόσο τα όποια κατορθώματα εντός παρκέ (όπως οι εμφανίσεις στους τελικούς του 2011). Ήταν η αναζήτηση βοήθειας στον Μάκαρο, η αχαριστία, οι συγκρούσεις με τον Ντούντα και η ανυπακοή του προς τον κόουτς και η απάντηση στην πρόκληση των οπαδών του ΠΑΟ στο Βερολίνο, η πιο αχρείαστη και εν τέλει άκυρη απόκριση αθλητή προς οπαδούς εν ώρα αγώνα.



Τον Ντουντα τον αγαπαμε(τε καθοτι Σερβος tongue.gif ), τον σεβομαστε, τον αναγνωριζουμε ως κορυφαιο προπονητη και τον ευχαριστουμε για τη μεγαλη προσφορα του(θεωρω οτι με το περσινο Ευρωπαικο ξεπερασε τον Ιωαννιδη σε προσφορα στον Ολυμπιακο), ομως οι σχεσεις του με τους παιχτες ηταν παντα ενα σκοτεινο σημειο. Γκαλης, Φασουλας, Λεβινγκστον(αν και τα βρηκαν γρηγορα), Χριστοδουλου, Σιγαλας, Παπανικολαου, Γουιλι Αντερσον και Μπουρουσης δεν ειχαν και τις καλυτερες σχεσεις μαζι του. Κι αυτο μονο στην Ελλαδα, γιατι στην εθνικη της τοτε Γιουγκοσλαβιας δεν τα πηγαινε τοσο καλα με τον Ντραζεν Πετροβιτς! Ειμαι δε σιγουρς οτι αν εμενε ο Σχορτσανιτης θα υπηρχε θεμα και με εκεινον. Δεν μπορει ολοι αυτοι να ηταν λαθος. Δεν ηταν οι πιο ευκολοι χαρακτηρες φανταζομαι, αλλα το ιδιο δεν ισχυει και για τον Ντουντα?

QUOTE(badder @ Dec 12 2012, 22:25 ) *
Για μένα ένας τέτοιος παίκτης δεν μπορεί να κριθεί από 2-3 άτυχες στιγμές, καμία από τις οποίες δεν σχετίζεται με την αγωνιστική του παρουσία. Όλες ήταν εξω από το παρκέ. Και το τι έγινε με τον Ντούντα δεν μπορούμε να το κρίνουμε γιατί δεν ξέρουμε τι έγινε και ποιος φταίει. Άλλωστε η πρώτη φορά είναι που υπάρχουν διαφωνίες παικτών με προπονητή? Το σίγουρο είναι ότι είναι ο παίκτης που σε βάθος χρόνου έχει προσφέρει περισσότερο από όλους στην ομάδα από το 2005 εως το 2011. Και για αυτό του αξίζει ο σεβασμός μας. Δεν είναι ανάγκη να τον γουστάρουμε, απλά να το σεβόμαστε για την προσφορά του.



Σ αυτο συμφωνω. Εχω γραψει μια μικρη παραγραφο σχετικα και στο τοπικ του αγωνα με την Αρμανι. Απλα να σε διορθωσω οτι ο Μπουρουσης επαιξε απο το 2006 ως το 2011 στον Ολυμπιακο, οχι απο το 2005. tongue.gif
Zoys
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 12 2012, 23:02 ) *
Τον Ντουντα τον αγαπαμε(τε καθοτι Σερβος tongue.gif ), τον σεβομαστε, τον αναγνωριζουμε ως κορυφαιο προπονητη και τον ευχαριστουμε για τη μεγαλη προσφορα του(θεωρω οτι με το περσινο Ευρωπαικο ξεπερασε τον Ιωαννιδη σε προσφορα στον Ολυμπιακο), ομως οι σχεσεις του με τους παιχτες ηταν παντα ενα σκοτεινο σημειο. Γκαλης, Φασουλας, Λεβινγκστον(αν και τα βρηκαν γρηγορα), Χριστοδουλου, Σιγαλας, Παπανικολαου, Γουιλι Αντερσον και Μπουρουσης δεν ειχαν και τις καλυτερες σχεσεις μαζι του. Κι αυτο μονο στην Ελλαδα, γιατι στην εθνικη της τοτε Γιουγκοσλαβιας δεν τα πηγαινε τοσο καλα με τον Ντραζεν Πετροβιτς! Ειμαι δε σιγουρς οτι αν εμενε ο Σχορτσανιτης θα υπηρχε θεμα και με εκεινον. Δεν μπορει ολοι αυτοι να ηταν λαθος. Δεν ηταν οι πιο ευκολοι χαρακτηρες φανταζομαι, αλλα το ιδιο δεν ισχυει και για τον Ντουντα?

Σημαντική η παράμετρος που αναφέρεις αν και δεν αποτελεί για μένα ελαφρυντικό στην μεταξύ τους σύγκρουση. Πιστεύω ότι ο Μπουρούσης είχε εκείνη τη χρονιά την ευκαιρία να στρωθεί και να δουλέψει δίπλα σε έναν πραγματικά κορυφαίο προπονητή και την πέταξε στα σκουπίδια. Δεν νομίζω ότι ο Ντούντα είναι τόσο περίεργος (ή καλύτερα γεροπαράξενος tongue.gif ) ή ότι είχε προσωπικό θέμα με τον Μπουρούση, το πιθανότερο για μένα είναι η στάση του τελευταίου να ήταν τέτοια που έφερε σε τεντωμένο σχοινί τις σχέσεις τους.
T.W.Is.M.
QUOTE(Zoys @ Dec 12 2012, 23:10 ) *
Σημαντική η παράμετρος που αναφέρεις αν και δεν αποτελεί για μένα ελαφρυντικό στην μεταξύ τους σύγκρουση. Πιστεύω ότι ο Μπουρούσης είχε εκείνη τη χρονιά την ευκαιρία να στρωθεί και να δουλέψει δίπλα σε έναν πραγματικά κορυφαίο προπονητή και την πέταξε στα σκουπίδια. Δεν νομίζω ότι ο Ντούντα είναι τόσο περίεργος (ή καλύτερα γεροπαράξενος tongue.gif ) ή ότι είχε προσωπικό θέμα με τον Μπουρούση, το πιθανότερο για μένα είναι η στάση του τελευταίου να ήταν τέτοια που έφερε σε τεντωμένο σχοινί τις σχέσεις τους.


Νομιζω οτι ο Ιβκοβιτς οποτε εβρισκε εναν παιχτη που ηταν περιεργος ή διαφορετικος σε κατι(συμπεριφορα, νοοτροπια, διαθεση) απ αυτο που ηθελε ο ιδιος συναντουσε προβληματα ατη μεταξυ τους σχεση. Δεν ηταν γεροντοπαραξενια του ουτε προκαλουσε μονος του το προβλημα. Απλα δε βοηθουσε κι αυτος στο να μην εμφανιστει. Με καποιους απο τους παιχτες που ανεφερα(Γκαλη, Φασουλα, Σιγαλα, Παπανικολαου, Αντερσον) ειχε συνεργαστει κι ο Ιωαννιδης, που ηταν γνωστος για το απολυταρχικο του στυλ. Με κανεναν τους δεν ειχε προβλημα ή τουλαχιστον δε βγηκε τιποτα προς τα εξω. Στο θεμα του Μπουρουση πιστευω οτι φταινε κι οι δυο πλευρες, αν και δεν ξερω κι εγω τι ακριβως ειχε γινει. Θυμαμαι ομως χαρακτηριστικα να αναφερω ξανα εδω μεσα τα υπολοιπα ονοματα της λιστας σαν κουιζ(τι κοινο εχουν μεταξυ τους?) και να ζηταω τον επομενο που θα γινοταν μελος της, οταν ο Ιβκοβιτς ειχε πρωτοαναλαβει τον Ολυμπιακο. Θα δεχομουν σαν σωστη απαντηση τον Μπουρουση λογω ταμπεραμεντου και μαλιστα καποιος(νομιζω ο Anaz) το ειχε βρει! Δυστυχως για τον Μπουρουση επεσα μεσα.
Zoys
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 12 2012, 23:18 ) *
Νομιζω οτι ο Ιβκοβιτς οποτε εβρισκε εναν παιχτη που ηταν περιεργος ή διαφορετικος σε κατι(συμπεριφορα, νοοτροπια, διαθεση) απ αυτο που ηθελε ο ιδιος συναντουσε προβληματα ατη μεταξυ τους σχεση. Δεν ηταν γεροντοπαραξενια του ουτε προκαλουσε μονος του το προβλημα. Απλα δε βοηθουσε κι αυτος στο να μην εμφανιστει. Με καποιους απο τους παιχτες που ανεφερα(Γκαλη, Φασουλα, Σιγαλα, Παπανικολαου, Αντερσον) ειχε συνεργαστει κι ο Ιωαννιδης, που ηταν γνωστος για το απολυταρχικο του στυλ. Με κανεναν τους δεν ειχε προβλημα ή τουλαχιστον δε βγηκε τιποτα προς τα εξω. Στο θεμα του Μπουρουση πιστευω οτι φταινε κι οι δυο πλευρες, αν και δεν ξερω κι εγω τι ακριβως ειχε γινει. Θυμαμαι ομως χαρακτηριστικα να αναφερω ξανα εδω μεσα τα υπολοιπα ονοματα της λιστας σαν κουιζ(τι κοινο εχουν μεταξυ τους?) και να ζηταω τον επομενο που θα γινοταν μελος της, οταν ο Ιβκοβιτς ειχε πρωτοαναλαβει τον Ολυμπιακο. Θα δεχομουν σαν σωστη απαντηση τον Μπουρουση λογω ταμπεραμεντου και μαλιστα καποιος(νομιζω ο Anaz) το ειχε βρει! Δυστυχως για τον Μπουρουση επεσα μεσα.

Πραγματικά, ήταν σχεδόν αναπόφευκτη η σύγκρουση αυτών των δύο. Τελείως διαφορετικοί, αλλά το ίδιο ξεροκέφαλοι.
thalys
QUOTE
Πιστεύω ότι ο Μπουρούσης είχε [...] την ευκαιρία [...] και την πέταξε στα σκουπίδια


Αυτή η φράση θα μπορούσε να είναι η σύνοψη της πορείας του Μπουρούση μέχρι τώρα. Ελπίζω να μη συνοψίσει και την καριέρα του, αν και με τα μυαλά που κουβαλάει δεν το βλέπω.

Μια σημείωση κατά τ'άλλα: Το επίμαχο παιχνίδι στις συνομιλίες με τον Μάκαρο ήταν ο τελικός του κυπέλλου που έγινε στις 15/5. Η λήψη του δείγματος για έλεγχο ντόπινγκ κατ'εντολή της ΕΟΚ, ώστε να ενσωματωθεί ο παίχτης στην Εθνική, έγινε στις 24/6. Ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας και δεν υπονοώ τίποτα. Σημειώνω μόνο ότι πρακτικά ο έλεγχος εκείνος δεν αποδεικνύει τίποτα το ουσιαστικό. Δεν ξέρω αν είχαν γίνει άλλοι έλεγχοι εν τω μεταξύ(πολύ πιθανό με τους αγώνες για το πρωτάθλημα να ακολουθούν).
T.W.Is.M.
QUOTE(thalys @ Dec 12 2012, 23:30 ) *
Αυτή η φράση θα μπορούσε να είναι η σύνοψη της πορείας του Μπουρούση μέχρι τώρα. Ελπίζω να μη συνοψίσει και την καριέρα του, αν και με τα μυαλά που κουβαλάει δεν το βλέπω.

Μια σημείωση κατά τ'άλλα: Το επίμαχο παιχνίδι στις συνομιλίες με τον Μάκαρο ήταν ο τελικός του κυπέλλου που έγινε στις 15/5. Η λήψη του δείγματος για έλεγχο ντόπινγκ κατ'εντολή της ΕΟΚ, ώστε να ενσωματωθεί ο παίχτης στην Εθνική, έγινε στις 24/6. Ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας και δεν υπονοώ τίποτα. Σημειώνω μόνο ότι πρακτικά ο έλεγχος εκείνος δεν αποδεικνύει τίποτα το ουσιαστικό. Δεν ξέρω αν είχαν γίνει άλλοι έλεγχοι εν τω μεταξύ(πολύ πιθανό με τους αγώνες για το πρωτάθλημα να ακολουθούν).


Σωστο αυτο. Νομιζα οτι ηταν ακομα μεγαλυτερο το κενο, γιατι οι αγωνες ηταν συχνοι στα πλει οφ. Η αποδειξη της αθωοτητας γιατι βρεθηκε αρνητικος στον ελεγχο 40 μερες μετα δε νομιζω οτι στεκει. Ουτε ομως υπαρχει αποδειξη οτι ηταν θετικος, αρα τον θεωρουμε καθαρο γιατι δεν μπορει κανεις να αποδειξει το αντιθετο.
natouralistis
Η συζητηση για το Μπουρουση περιστρεφεται γυρω απο δεκαδες αν κινουμενη στη σφαιρα του φανταστικου. Στη πραγματικοτητα προκειται για ενα απο τα μεγαλυτερα "καλοπαιδα" του Ελληνικου αθλητισμου με βαση πραγματικα γεγονοτα και δικες του τραγικες συμπεριφορες και οχι για 2-3 ασχημα περιστατικα. Η εν γενει παρουσια του στο χωρο ειναι προσβλητικη για προπονητες -συμπαιχτες- αντιπαλους - οπαδους.

Επισης στο καθαρο αγωνιστικο κομματι που βεβαια ειναι σε απολυτη συναρτηση με το τι εισαι σαν ανθρωπος γιατι οταν κανεις την ομαδα σου σαν το σπιτι της τζουλιας ,τοτε σαφως επηρεαζεται και το αγωνιστικο. Μονιμως ανυπαρκτος στην αμυνα ,δεν θυμαμαι να εχω ξαναδει παιχτη να βαριεται τοσο πολυ να μαρκαρει καποιον ή να σπασει ενα σκριν. Πιστευα οτι ο Ρεντζιας ηταν η μεγαλυτερη απατη στην αμυνα αλλα ο Γιαννης τον αφησε ετη φωτος πισω του. Μονιμως και επισταμενα ζητουσε τη μπαλα στην επιθεση να παιξει 1-1, ξενερωνε και εκραζε αν δεν την επαιρνε, οταν την επαιρνε δε τη ξαναεδινε και τις μισες φορες κουτρουβαλουσε πανω στον αντιπαλο ψηλο και εκανε ερμπολ..Ναι, ηταν πολυ καλος σε παιχνιδια τυπου ΟΣΦΠ-Κολοσσος Βαπ... Αλλα δυστυχως για εμας ηταν παντα ΑΑ στα μεγαλα παιχνιδια ή μαλλον οχι και τοσο αδικαιολογητως..

Δεν εχουμε μνημη χρυσοψαρου και θυμομαστε ολοι τι εστι Μπουρουσης, φυσικα και δεν χρειαζεται να τον κραξει κανεις, αλλα τα λαθη στη ζωη τα πληρωνεις και ο Μπουρουσης εκανε μονο λαθη.
morfi
QUOTE(natouralistis @ Dec 12 2012, 23:35 ) *
Δεν εχουμε μνημη χρυσοψαρου και θυμομαστε ολοι τι εστι Μπουρουσης,

Συμφωνώ. Και για μένα ο Μπουρούσης, με όλα τα άσχημα που μπορεί να είχε, ήταν ένα από τα παλικάρια της ομάδας. Ήταν μαχητικός, δεν φοβήθηκε μπροστά σε κανέναν και όσο έπαιζε ήξερες ότι ο Ολυμπιακός δεν θα τα παρατήσει ποτέ. Και απάντησε στους Παναθηναικούς γιατί αυτό του βγήκε εκείνη τη στιγμή. Για μένα δεν είναι Μπορούσης, είναι Μπουρούσαρος.

QUOTE(natouralistis @ Dec 12 2012, 23:35 ) *
φυσικα και δεν χρειαζεται να τον κραξει κανεις, αλλα τα λαθη στη ζωη τα πληρωνεις και ο Μπουρουσης εκανε μονο λαθη.

Σοβαρά τώρα, μνήμη χρυσόψαρου... rolleyes.gif
duncan21
QUOTE(natouralistis @ Dec 12 2012, 23:35 ) *
Ναι, ηταν πολυ καλος σε παιχνιδια τυπου ΟΣΦΠ-Κολοσσος Βαπ... Αλλα δυστυχως για εμας ηταν παντα ΑΑ στα μεγαλα παιχνιδια ή μαλλον οχι και τοσο αδικαιολογητως..

Aυτό δεν ισχύει,πρόκειται για μεγάλη ανακρίβεια μάλιστα.Κάποιοι ξεχνούν γρήγορα.Έχει κάνει πολλά καλά παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό(τελικοί 06-07,09-10,10-11,τελικός κυπέλλου 2011 και δεν υπολογίζω σ' αυτά κάποια ματς της rs),τη σεζόν 08-09 πήγαινε τρένο στην EL ακόμη και στα μεγάλα παιχνίδια ενώ στον ημιτελικό του Παρισιού με την Παρτιζάν τα επιθετικά ριμπάουντ του ήταν λυτρωτικά.

Τον έχω κράξει όσο λίγοι γιατί αδίκησε-αδικεί τον εαυτό του.Ο Μπουρούσης έχει παίξει πολύ καλό μπάσκετ κατά διαστήματα και γενικότερα στα μεγάλα ματς μου 'χει μείνει η εικόνα του "καλού" Μπουρούση",του παίκτη που έπαιζε με πάθος εμφανίζοντας ηγετικές τάσεις πάνω στο παρκέ κατά διαστήματα πέρα απ' τις όποιες γκρίνιες-μ@λακίες του.Αυτά.
kseplenhs
Υπάρχει ο μπουρούσης μέχρι τη σεζόν(ή μάλλον με αποκορύφωμα τη σεζόν) 2008-2009 και ο μπουρούσης απο τότε μέχρι σήμερα.Ο πρώτος ήταν ένας φιλότιμος και παθιασμένος παίχτης που συνεχώς βελτιωνόταν και βοηθούσε την ομάδα του σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού.Ο δεύτερος ήταν ένας παίχτης που δεν δεχόταν πως έχει μειονεκτήματα,περιφρονούσε τον προπονητή του και με δήλωσή του δεν είχε να αποδείξει τίποτα.Και ο δευτερος μπουρούσης δεν ήταν μόνο επιζήμιος στον ολυμπιακό αλλά και στην εθνική.

Απο τον ολυμπιακό ευτυχώς έφυγε και την εθνική δυστυχώς την ταλαιπωρεί ακόμα.Πλέον δεν μπορεί να δημιουργηθούν συνθήκες ομάδας με μπουρούση εντός της έτσι όπως κατάντησε τον χαρακτήρα του.

Εχει δίκιο(και τον τιμάει) πως μπήκε μπροστά όταν πολλοί κρύβονταν και σε συνθήκες που η ομάδα δεχόταν πόλεμο αγωνιστικά και εξωαγωνιστικά,αλλά ίσως δεν έχει καταλάβει πως αυτό το πράγμα επηρέασε τόσο τον ψυχισμό του που τον άλλαξε σαν χαρακτήρα προς το χειρότερο.

Και για το περσινό είναι ξεκάθαρο πως πειράχτηκε με τις κατακτήσεις.Δεν γίνεται να ψάχνεις γάντζωμα σε μια γενικόλογη δήλωση του πρίντεζη.Απο ευγένεια θυμήθηκε ο γιώργος τους παλιούς.Η άλλη αλήθεια είναι πως με τη φυγή τους η ομάδα απέκτησε υγιές κλίμα εντός της(το οποίο είναι άλλη κουβέντα το πως έφτασε να καταστραφεί και παράλληλα να "κάψει" πολλούς παίχτες που είχαν να δώσουν.Το σίγουρο είναι πως δεν γεννήθηκαν όλοι αυτοί κακά παδιά)
Manu7
QUOTE(natouralistis @ Dec 12 2012, 23:35 ) *
Μονιμως ανυπαρκτος στην αμυνα ,δεν θυμαμαι να εχω ξαναδει παιχτη να βαριεται τοσο πολυ να μαρκαρει καποιον ή να σπασει ενα σκριν. Πιστευα οτι ο Ρεντζιας ηταν η μεγαλυτερη απατη στην αμυνα αλλα ο Γιαννης τον αφησε ετη φωτος πισω του. Μονιμως και επισταμενα ζητουσε τη μπαλα στην επιθεση να παιξει 1-1, ξενερωνε και εκραζε αν δεν την επαιρνε, οταν την επαιρνε δε τη ξαναεδινε και τις μισες φορες κουτρουβαλουσε πανω στον αντιπαλο ψηλο και εκανε ερμπολ..

Δεν εχουμε μνημη χρυσοψαρου και θυμομαστε ολοι τι εστι Μπουρουσης, φυσικα και δεν χρειαζεται να τον κραξει κανεις, αλλα τα λαθη στη ζωη τα πληρωνεις και ο Μπουρουσης εκανε μονο λαθη.


QUOTE(kseplenhs @ Dec 13 2012, 00:32 ) *
Υπάρχει ο μπουρούσης μέχρι τη σεζόν(ή μάλλον με αποκορύφωμα τη σεζόν) 2008-2009 και ο μπουρούσης απο τότε μέχρι σήμερα.Ο πρώτος ήταν ένας φιλότιμος και παθιασμένος παίχτης που συνεχώς βελτιωνόταν και βοηθούσε την ομάδα του σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού.Ο δεύτερος ήταν ένας παίχτης που δεν δεχόταν πως έχει μειονεκτήματα,περιφρονούσε τον προπονητή του και με δήλωσή του δεν είχε να αποδείξει τίποτα.Και ο δευτερος μπουρούσης δεν ήταν μόνο επιζήμιος στον ολυμπιακό αλλά και στην εθνική.

Εχει δίκιο(και τον τιμάει) πως μπήκε μπροστά όταν πολλοί κρύβονταν και σε συνθήκες που η ομάδα δεχόταν πόλεμο αγωνιστικά και εξωαγωνιστικά,αλλά ίσως δεν έχει καταλάβει πως αυτό το πράγμα επηρέασε τόσο τον ψυχισμό του που τον άλλαξε σαν χαρακτήρα προς το χειρότερο.

Και για το περσινό είναι ξεκάθαρο πως πειράχτηκε με τις κατακτήσεις.Δεν γίνεται να ψάχνεις γάντζωμα σε μια γενικόλογη δήλωση του πρίντεζη.Απο ευγένεια θυμήθηκε ο γιώργος τους παλιούς.Η άλλη αλήθεια είναι πως με τη φυγή τους η ομάδα απέκτησε υγιές κλίμα εντός της(το οποίο είναι άλλη κουβέντα το πως έφτασε να καταστραφεί και παράλληλα να "κάψει" πολλούς παίχτες που είχαν να δώσουν.Το σίγουρο είναι πως δεν γεννήθηκαν όλοι αυτοί κακά παδιά)


QUOTE(Zoys @ Dec 12 2012, 21:57 ) *
Ο αποκλεισμός του για έναν μήνα σε κρίσιμη περίοδο αγωνιστικά για την ομάδα από τον Ίβκοβιτς δεν είναι μικρό γεγονός, αντίθετα πολύ σοβαρό και ακόμα δεν έχουμε μάθει ποιος ήταν ο πραγματικός λόγος.

Ήταν η αναζήτηση βοήθειας στον Μάκαρο, η αχαριστία, οι συγκρούσεις με τον Ντούντα και η ανυπακοή του προς τον κόουτς και η απάντηση στην πρόκληση των οπαδών του ΠΑΟ στο Βερολίνο, η πιο αχρείαστη και εν τέλει άκυρη απόκριση αθλητή προς οπαδούς εν ώρα αγώνα. Δεν είναι το ότι "θα τα πούμε σε 10 μέρες" επρόκειτο για ανοησία της στιγμής και φυσικά δεν εκπληρώθηκε ποτέ, είναι η ίδια η ιδιοσυγκρασία του παίκτη. Όσο καλά και να αποδίδεις στο γήπεδο, αν δεν είσαι εντάξει με συμπαίκτες, προπονητή και η γενικότερη συμπεριφορά σου δεν επιδρά υπέρ της ομάδας σου δεν θα μεταφράσεις ποτέ τα καλάθια και τους πόντους σου σε τίτλους. Την ακριβώς αντίθετη νοοτροπία που είχε δηλαδή η ομάδα του 2012.


Για να μην γράφω πολλά είμαι απόλυτα σύμφωνος με τις παραπάνω απόψεις και γι'αυτό τις επεξεργάστηκα καταλλήλως.

Το μόνο μου συμπλήρωμά μου είναι ότι με το που μπήκε εκείνο το καλάθι του Πρίντεζη μέσα στην άπειρη ηδονή
πέρασαν σαν σκέψεις από το μυαλό μου 4 ονόματα : Μίλος, Παπαλουκάς, Μπουρούσης, Σόφο. Εκεί μου βγήκε ένα αη σιχτίρ... (είναι και ο Γιαννάκης μέσα αλλά μιλάμε για παίχτες...) Γιατί για κάθε Μίλος και κάθε Παπαλουκά υπάρχει ένας Σπανούλης και για κάθε Μπουρούση και Σόφο υπάρχει ένας Χάινς που έχουν στο μυαλό τους ένα πράγμα. Να δώσουν τα πάντα για τη νίκη χωρίς γκρίνιες και αλαζονείες..Αντίθετα,τον Τσίλντρες και τον Κλέιζα ούτε καν που τους σκέφτηκα.
passer

http://www.youtube.com/watch?v=uZ18GOKsK-U


Mπουρούσαρος;; Έλεος..... Δηλαδή αυτός τι είναι;;



http://www.youtube.com/watch?v=9uvi-jefNsI


ΠΡΙΝΤΕΖΑΡΑΡΟΣ;;;

Για να παίξεις μπάσκετ σε επίπεδο ομάδας Final 4 Ευρωλίγκας πρέπει να μπορείς να σταθείς και στην άμυνα και στην επίθεση. Πραγματικά έλεος με την αποθέωση στο Μπουρούση. Σε λίγο θα ανοίξετε και αποθεωτικό τόπικ για το Σόφο (βασικά πάει το μυαλό μου σε έναν που θα το έκανε με μεγάλη ευχαρίστηση rolleyes.gif )
jvalin
στη συνειδηση μου υπηρξε ντοπαρισμενος κ αυτο δν μπορει να το αλλαξει καποιο μεταγενεστερο καθαρο δειγμα ή η ερμηνεια περι ηλεκτρολυτων.ηθικα ο μπουρουσης ηταν κ παραμενει εκθετος απεναντι στους παντες.ειναι πραγματι νομοτυπος κ επισημως ''καθαρος'' αλλα στα ματια μου ειναι ανεντιμος κ ''βρωμικος''.αυτο απο μονο του μου αρκει ως αιτια αν αποδοκιμαστει
Zephyr
QUOTE(jvalin @ Dec 13 2012, 03:43 ) *
στη συνειδηση μου υπηρξε ντοπαρισμενος κ αυτο δν μπορει να το αλλαξει καποιο μεταγενεστερο καθαρο δειγμα ή η ερμηνεια περι ηλεκτρολυτων.ηθικα ο μπουρουσης ηταν κ παραμενει εκθετος απεναντι στους παντες.ειναι πραγματι νομοτυπος κ επισημως ''καθαρος'' αλλα στα ματια μου ειναι ανεντιμος κ ''βρωμικος''.αυτο απο μονο του μου αρκει ως αιτια αν αποδοκιμαστει


Θεωρώ ότι αυτό ήταν το λιγότερο που απασχόλησε τον κόσμο του Ολυμπιακού. Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, ζούμε σε μια εποχή "βιονικών" παιχτών (καλά εκεί στο ΝΒΑ ειδικά έχουν ξεφύγει...), αυτοί δεν γεννήθηκαν, αλλά έγιναν wink.gif Όπως θα μπορούσε να πιαστεί ντοπέ ο Μπουρούσης (και τυπικά βέβαια δεν πιάστηκε), έτσι θα μπορούσε να πιαστεί κάθε επαγγελματίας παίχτης, Έλληνας ή μη. Άρα ας μην κάνουμε λες και ανακαλύψαμε την Αμερική όταν ακούμε για ντόπινγκ στην Ελλάδα (παρεμπιπτόντως δεν το επικροτώ σε καμία περίπτωση αλλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι ούτε κάτι καινούργιο ούτε κάτι ασύνηθες).
Από κει και πέρα, νομίζω ότι ο Μπουρούσης (δικαίως ή αδίκως) εντάσσεται σε μια κατηγορία παιχτών, όπως ήταν... ο ΠΑΟ της Ριζούπολης biggrin.gif. Κοινώς οι "loosers" που δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τον ρου της Ιστορίας της ομάδας σε Ελλάδα ή Ευρώπη (ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε wink.gif ). Από κει και πέρα, βάλε λίγο τσακωμούς με προπονητές, λίγο γκρίνια και μανούρα με συμπαίκτες, λίγο attitude από Garnett, ε δεν θες και πολλά για να τον στείλεις στην black list biggrin.gif (αν ήταν και Σέρβος, ο twism θα κανόνιζε sniper στο εξώστη του ΣΕΦ την Παρασκευή tongue.gif )
Προσωπικά δεν είμαι υπέρ ούτε ενός standing ovation και βράβευσης αλά Μπατίστ, ούτε όμως και σε αποδοκιμασίες και μπινελίκια. Είναι στην τελική ένας παίχτης που φόρεσε την φανέλα της ομάδας και ως ένα βαθμό την τίμησε, κατακτώντας και 2 Κύπελλα σε μια εποχή άκρατης "ξηρασίας". Καλύτερα ας μην ασχοληθεί κανείς μαζί του (εντάξει, οι φάσεις που θα του σβήνει τα φώτα ο Χάινς εξαιρούνται laugh.gif ).
vastravoud
Ακριβώς αυτό!

Πολύ ψύχραιμη και σταθμισμένη ανάλυση πιστεύω.
spysta
QUOTE(vastravoud @ Dec 13 2012, 09:24 ) *
Ακριβώς αυτό!

Πολύ ψύχραιμη και σταθμισμένη ανάλυση πιστεύω.

τι ψυχραιμιες και ξερω γω νταξει καταστασεις κιριλε δηλαδη ??????????????????

ΡΕ ΝΤΟΥ ΣΤΟ ΓΙΟΥΡΟΥΣΗΗΗΗΗΗΗ !!!!!!!! kill.gif shot.gif torture.gif


laugh.gif laugh.gif
Νταααξει περα απο την πλακα νομιζω ο σωστος τροπος ειναι αυτος .. μια αντιμετωπιση του στυλ ''αδιαφορια''.
ουτε καποιος πρωταγωνιστης champion ηταν ο Μπουρουσης ουτε ομως και καποιος που κοροιδευε και κρυβοταν.
Την τιμησε την φανελα αλλα εκανε και αρκετα λαθη
rchos
Εγώ θα τον χειροκροτήσω πάντως.
LFO
Αγάπαμε Γιάννη Μπορούση , Μιλος Τεονοστιτς, Θοδωρα Παπαλουκά. Σιγουρα οταν εφυγαν αλλαξε η νοοτροπια στα αποδυτήρια αλλα ολοι προσπαθησαν , ολοι προσφεραν , ολοι εδωσαν μερικες ομορφες στιγμες να θυμομαστε.

Αν δεν τους ειχαν κλεψει και 1-2 πρωταθλήματα σημερα ισως ειχαμε αλλη γνωμη για αυτούς.
Reggie Miller #31
QUOTE(LFO @ Dec 13 2012, 13:47 ) *
Αγάπαμε Γιάννη Μπορούση , Μιλος Τεονοστιτς, Θοδωρα Παπαλουκά. Σιγουρα οταν εφυγαν αλλαξε η νοοτροπια στα αποδυτήρια αλλα ολοι προσπαθησαν , ολοι προσφεραν , ολοι εδωσαν μερικες ομορφες στιγμες να θυμομαστε.

Αν δεν τους ειχαν κλεψει και 1-2 πρωταθλήματα σημερα ισως ειχαμε αλλη γνωμη για αυτούς.


Κι εγώ κάπως έτσι.Παίξανε για την ομάδα,τους ευχαριστούμε και όλα καλά!
Και όπως λέει ο kseplenhs κάπου στο δρόμο ο Γιάννης τα μπέρδεψε...
leonkalf
H τοποθέτηση του Γ.Μπουρούση πριν από λίγο από το ξενοδοχείο που είναι με την ομάδα του.

“Ζητάω συγγνώμη, ήμουν θυμωμένος”

To Eurohoops συνάντησε τον Γιάννη Μπουρούση στο ξενοδοχείο Metropolitan, όπου έχει καταλύσει η αποστολή της Αρμάνι Μιλάνο και ο διεθνής Έλληνας σέντερ δέχτηκε να μιλήσει και να εκφράσει την δική του θέση, αναφορικά με την περιρρέουσα ατμόσφαιρα που έχει δημιουργηθεί, πριν την επιστροφή του στο ΣΕΦ ως αντίπαλος του Ολυμπιακού.

“Θέλω να ξεκαθαρίσω μια και καλή το θέμα με τον Ολυμπιακό, στον οποίο αγωνίστηκα 5 χρόνια, δέθηκα πολύ και το τέλος της καριέρας μου στην ομάδα δεν ήταν αυτό που είχα ονειρευτεί. Ο χαρακτηρισμός μου με αποδέκτες τους αδελφούς Αγγελόπουλους ήταν ατυχής και ζητάω συγγνώμη. Ήταν κάτι που δεν έπρεπε να συμβεί και ξέρω ότι στενοχώρησε τους προέδρους και πολύ κόσμο που αγαπάει τον Ολυμπιακό. Θέλω να γνωρίζουν όλοι πως η ψυχολογία μου είχε επηρεαστεί από τα όσα είχαν συμβεί με τον κόουτς Ίβκοβιτς και την απόφασή του να τεθώ εκτός ομάδας για ένα μήνα, χωρίς να μάθω ποτέ τον λόγο. Όταν πληροφορήθηκα το γεγονός, ζήτησα από τον Ολυμπιακό δύο φορές να κληθώ σε απολογία για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, χωρίς ποτέ να πάρω απάντηση. Τότε, ο μάνατζερ της ομάδας μου ζήτησε να μην παραστώ καν στο ΣΕΦ για το εντός έδρας παιχνίδι με το Μαρούσι (20/2/2011) και μου είπε πως είναι εντολή του Ίβκοβιτς.

Συμμορφώθηκα με αυτό που μου ζητήθηκε και ένιωσα μεγάλη έκπληξη, απογοήτευση και θυμό, όταν στη συνέντευξη τύπου εκείνη την μέρα ο κόουτς Ίβκοβιτς δήλωσε στους δημοσιογράφους πως δεν έχω υποπέσει σε πειθαρχικό παράπτωμα, πως είμαι τραυματίας και πως πρέπει να ρωτήσουν εμένα για ποιο λόγο δεν εμφανίστηκα στο ΣΕΦ. Ένιωσα πως εκτέθηκα με τρόπο που δεν άξιζα, δεν είχα περιθώριο αντίδρασης για να προστατέψω τον εαυτό μου και με πόνεσε το ότι η διοίκηση δεν με στήριξε, με την στάση που κράτησε. Αυτός είναι ο αληθινός λόγος που είχα συσσωρεύσει θυμό μέσα μου, με συνέπεια να εκτεθώ ξανά, με την κοινοποίηση μιας προσωπικής μου συνομιλίας. Θέλω να αφήσω πίσω μου ότι έχει συμβεί, χαίρομαι ειλικρινά που ο Ολυμπιακός έχει βρει τον δρόμο του και είναι πρωταθλητής Ευρώπης και Ελλάδας. Επαναλαμβάνω πως οφείλω μια ξεκάθαρη συγγνώμη στους κύριους Αγγελόπουλους. Συγγνώμη που θα πω και σε προσωπικό επίπεδο, όταν τύχει να έρθω πρόσωπο με πρόσωπο μαζί τους, όπως πρέπει να πράττει κάθε άντρας που έχει κάνει λάθος”.



Η τοποθέτηση αυτή δίνει μια εξήγηση για όλα όσα έγιναν.. ακόμα και για τον χαρακτηρισμό. Μπείτε λίγο στη θέση του παίκτη, που δεν τον κάλεσε η διοίκηση για να τον ακούσει.
Σϊγουρα έγιναν λάθος χειρισμοί και από τις 2 πλευρές. Οι σημερινές δηλώσεις ρίχνουν κάποιο φως.

Βέβαια περασμένα... απλά για την αποκατάσταση (μερικώς) και επειδή γινόταν κουβέντα τις τελευταίες μέρες (ξανά).
Zephyr
QUOTE(leonkalf @ Dec 13 2012, 17:50 ) *
Θέλω να γνωρίζουν όλοι πως η ψυχολογία μου είχε επηρεαστεί από τα όσα είχαν συμβεί με τον κόουτς Ίβκοβιτς και την απόφασή του να τεθώ εκτός ομάδας για ένα μήνα, χωρίς να μάθω ποτέ τον λόγο. Όταν πληροφορήθηκα το γεγονός, ζήτησα από τον Ολυμπιακό δύο φορές να κληθώ σε απολογία για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, χωρίς ποτέ να πάρω απάντηση. Τότε, ο μάνατζερ της ομάδας μου ζήτησε να μην παραστώ καν στο ΣΕΦ για το εντός έδρας παιχνίδι με το Μαρούσι (20/2/2011) και μου είπε πως είναι εντολή του Ίβκοβιτς.

Συμμορφώθηκα με αυτό που μου ζητήθηκε και ένιωσα μεγάλη έκπληξη, απογοήτευση και θυμό, όταν στη συνέντευξη τύπου εκείνη την μέρα ο κόουτς Ίβκοβιτς δήλωσε στους δημοσιογράφους πως δεν έχω υποπέσει σε πειθαρχικό παράπτωμα, πως είμαι τραυματίας και πως πρέπει να ρωτήσουν εμένα για ποιο λόγο δεν εμφανίστηκα στο ΣΕΦ. Ένιωσα πως εκτέθηκα με τρόπο που δεν άξιζα, δεν είχα περιθώριο αντίδρασης για να προστατέψω τον εαυτό μου και με πόνεσε το ότι η διοίκηση δεν με στήριξε, με την στάση που κράτησε. Αυτός είναι ο αληθινός λόγος που είχα συσσωρεύσει θυμό μέσα μου, με συνέπεια να εκτεθώ ξανά, με την κοινοποίηση μιας προσωπικής μου συνομιλίας.


Μάιστα, δηλαδή ο 'Ιβκοβιτς ήταν απλά βλαμμένος και άφησε χωρίς λόγο εκτός αγωνιστικής δράσης για ένα μήνα τον θεωρητικά καλύτερο του σέντερ. Οκ, δημοκρατία λέμε ότι έχουμε, ελευθερία λόγου κ έτσι.
Όχι ότι ο Ντούντα ήταν κανένα αγγελούδι, αλλά εκείνη η άτυπη τιμωρία έβγαζε μάτι ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.

ΥΓ. Για το θέμα αυτό αλλά και για το θέμα του τσακωμού Σπανούλη VS Ομπράντοβιτς, αμφιβάλλω αν θα ειπωθούν ποτέ τα πραγματικά γεγονότα. Ίσως σε καμιά αυτοβιογραφία, χρόνια αργότερα...
rchos
QUOTE(Zephyr @ Dec 13 2012, 19:36 ) *
ΥΓ. Για το θέμα αυτό αλλά και για το θέμα του τσακωμού Σπανούλη VS Ομπράντοβιτς, αμφιβάλλω αν θα ειπωθούν ποτέ τα πραγματικά γεγονότα. Ίσως σε καμιά αυτοβιογραφία, χρόνια αργότερα...


Στην ψυχολογία του μέσου Ολυμπιακού όμως ότι και να εγινε ο Μπουρούσης είναι ο ντοπαρισμένος Κωλοπαιδαράς και ο Ντούντα ο μάγος που μας έχει δώσει δύο Ευρωλίγκες άρα έχει το αλάθητο του Πάπα.

Ο Μπουρούσης σίγουρα δεν θα μείνει στην ιστορία της ομάδας σαν κάποιος παίχτης ορόσημο και θα τον ξεχάσει η ιστορία της ομάδας αρκετά γρήγορα.
Δεν του αξίζει όμως καμία γιούχα η χλεύη.
Έδωσε και την ψυχή του στον Ολυμπιακό για κάποια περίοδο.Μετά το πράγμα ψιλοξέφυγε από τα χέρια όλων και όχι μόνο από τα δικά του.Δεν είχε δηλαδή αυτός όλη την ευθύνη και ας έκανε και προσωπικά λάθη.

Όπως και η συντριπτική πλοιοψηφία των παιχτών που πέρασε από τον Ολυμπιακό πρέπει να τον υποδεχόμαστε φιλικά και με καλή καρδιά.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.