Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ύψος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
liolias
Παιδια ειμαι γεννημενος το 1990 και εχω 1,91 υψος.Μεχρι ποσο μπορω να φτασω??
dizzy_fingers
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Γενετική προδιάθεση, διατροφή, ποιότητα ζωής, άθληση....
Υποθέτω πως το μάξιμουμ που μπορείς να φτάσεις, είναι 1,94-195...

Κάποιος με περισσότερες γνώσεις (tsops) θα σου δώσει μία ακριβέστερη απάντηση.
liolias
Μεχρι πια ηλικια ψηλωνει ο ανθρωπος?
dizzy_fingers
21-23...
Από τα 18 και μετά, όμως, άντε να πάρεις 1-2 εκατοστά.
NBAholic
QUOTE
21-23...


Πολύ αισιόδοξη η εκτίμησή σου. Συνήθως συμβαίνει σε άτομα με πολλές αυξητικές (για ύψος) ορμόνες. Εγώ προσωπικά σταμάτησα ξαφνικά να ψηλώνω στα 14...Ευτυχώς ήμουν ήδη ψηλός, οπότε δεν παραπονιέμαι ιδιαίτερα. Με το ρυθμό που ψήλωνα όμως, θα μπορούσα να είμαι 10 πόντους ψηλότερος.
Ο Στάκχαους ψήλωνε μόλις ως τα 12. Πίστευαν ότι θα έφτανε τα 2,20 τότε...

Όπως είπε ο Ντίζη λοιπόν, εξαρτάται από τα γενετικά σου (ορμόνες, ύψος γονέων), τη διατροφή, τον ύπνο κι άλλους παράγοντες. Πέρυσι πόσο ήσουν;
liolias
1,86
dizzy_fingers
Άσχετη και ίσως αστεία απορία...αλλά έχετε παρατηρήσει κάποια σχέση στο ύψος και στη μυωπία?

Αρκετοί ψηλοί έχουν προβλήματα όρασης, ενώ θυμάμαι πως κι εγώ όποτε έπαιρνα κάποιους πόντους, ταυτόχρονα ανέβαινε και η μυωπία μου.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως στο δεύτερο έτος της σχολής ανέβηκα 1-2 εκατοστά στο ύψος και μισό βαθμό στη μυωπία.

Δεν ξέρω, ίσως κάποιο θέμα με τις ορμόνες να παίζει...
liolias
Ισως εχεις δικιο ρε φιλε.Εγω μεχρι και πριν 2 χρονια δεν ειχα προβλημα και τωρα εχω 0,75.Θα φυγει λες??
leonkalf
Όσο ο οργανισμός μεγαλώνει (άρα το σώμα ψηλώνει), τόσο αυξάνει και η μυωπία.
Το ξέρω σίγουρα, το έχω συζητήσει με τη γιατρό μου (πριν αρκετά χρόνια).

Εγώ είχα από μικρός μυωπία και έτσι σταδιακά με την ανάπτυξη του οργανισμού μου, μεγάλωνε και αυτή.

Ώσπου πριν 20 μέρες έκανα επέμβαση με laser και ησύχασα.
dizzy_fingers
Άρα ισχύει....μόλις μου λύσατε ένα από τα μεγαλύτερα μυστήρια της παιδικής μου ηλικίας biggrin.gif.

QUOTE(liolias)
Θα φυγει λες??

Μυωπία είναι, δε φεύγει όπως το κρύωμα.
Όπως είπε ο leonkalf, με μία επέμβαση laser μετά τα 23 σου θα είσαι οκ.
Τώρα, αν είναι μικρή η μυωπία...έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις, να μειώνεται αρκετά.
liolias
Ναι αλλα λενε οτι στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο εξελιγμενη.Εσυ δεν εχεις κανα προβλημα τωρα ετσι?
dizzy_fingers
Μια χαρά εξελιγμένη είναι στην ελλάδα.
Καθημερινά πραγματοποιούνται εκατοντάδες επεμβάσεις laser στα νοσοκομεία, χωρίς πρόβλημα.
liolias
Εχω καιρο ως τα 23 παντως και με τους φακους τωρα καλα ειμαι!
leonkalf
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 27 2006, 01:03 AM) *
Άρα ισχύει....μόλις μου λύσατε ένα από τα μεγαλύτερα μυστήρια της παιδικής μου ηλικίας biggrin.gif.
Μυωπία είναι, δε φεύγει όπως το κρύωμα.
Όπως είπε ο leonkalf, με μία επέμβαση laser μετά τα 23 σου θα είσαι οκ.

Έκανα τέτοιο καλό?? Χαίρομαι smile.gif

QUOTE(liolias @ Jul 27 2006, 01:03 AM) *
Ναι αλλα λενε οτι στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο εξελιγμενη.Εσυ δεν εχεις κανα προβλημα τωρα ετσι?

Εγώ, αν και είμαι ακόμα στη φάση ανάρρωσης, βλέπω μια χαρά. Χωρίς γυαλιά πλέον. Νο Problem!
Οι πρώτες μέρες θέλουν λίγο υπομονή και προσοχή.

Είχα 10 και 8 βαθμούς αντίστοιχα σε κάθε μάτι και τώρα είμαι στο 0,5 και 0,75 (προς το παρόν, μπορεί να πέσουν κι άλλο τα νούμερα εν καιρώ,o επόμενος μήνας θα δείξει). Πάντως κι έτσι είμαι οκ.
kolossos
Eγώ είμαι περίπου 1,85. Ντίζυ αυτό που λες για την μυωπία δεν ξέρω αν ισχύει. Στο δημοτικό θυμάμαι ανέκαθεν θεωρούμουν ψηλός. Μυωπία με έπιασε στα 10. Τπ πολύ μπόι τα έριξα στα 11 οταν σε μια χρονιά πήρα γύρω στουσ 12-15 πόντους και ίσως και λίγο παραπάνω. Η μυωπία όμως είχε μείνει σταθερή σε όλο εκείνο το διάστημα. Τελικά άρχισε να ανεβαίνει αλλά 1 χρόνο μετά από όταν σταμάστησα να ψηλώνω. Οπότε αν κρίνεις από εμένα, δεν σου λυθήκε η παιδική σου απορία tongue.gif
V@Roxe##13
Εγω ειμαι κοντα στο 1.93, λιγο παραπανω λιγο λιγοτερο δεν εχει σημασια. Liolia τεκνον μου καλο το υψος αν θες να ασχοληθεισ σοβαρα με το ΜΠΑΣΚΕΤ αλλα σε διαφορετικη περιπτωση σου δημιουργει και καποια προβληματα. Εγω οταν ειναι να βγω με μια κοπελα αναγκαστικα κοιταω και το υψος της. Κατω απο 1.70 τις κοβω ολες!!! Δεν κανω πλακα πολλες φορες θα προτιμουσα να ημουν γυρω στο 1.86 γιατι τωρα δεν λεει να περναω την κοπελα μου 2 κεφαλια!!!
Υ.Γ Ντιζη γιατι αλλαξε το σαιτ εμφανισιακα??? Ειναι ωραιοτερο τωρα παντως.
kolossos
QUOTE
Δεν κανω πλακα πολλες φορες θα προτιμουσα να ημουν γυρω στο 1.86 γιατι τωρα δεν λεει να περναω την κοπελα μου 2 κεφαλια!!!


Κι εγώ που είμαι τόσο περίπου μην νομίζεις ότι είμαι σε πολύ καλύτερη θέση tongue.gif Πολλές φορές νιώθω γίγαντας μπροστά σε μερικές κοπέλες biggrin.gif icon_drunk.gif
liolias
Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να βρεις μπασκετμπολιστρια tongue.gif
leonkalf
QUOTE(V@Roxe##13 @ Jul 27 2006, 08:11 PM) *
Εγω οταν ειναι να βγω με μια κοπελα αναγκαστικα κοιταω και το υψος της. Κατω απο 1.70 τις κοβω ολες!!!

Και γω μαζί σου !
Συμφωνώ απόλυτα. Και γω το ίδιο κάνω.
Πρέπει να υπάρχει ομοιομορφία.


QUOTE(liolias @ Jul 28 2006, 12:07 AM) *
Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να βρεις μπασκετμπολιστρια tongue.gif

Καλή επιλογή, γιατί όχι? Να έχουμε και κοινά ενδιαφέροντα bball.gif

Δεν μετράει όμως μόνο το ύψος... Θα πρέπει εκτός από αυτό να έχει και άλλα μια γυναίκα... wink.gif
liolias
QUOTE(leonkalf @ Jul 28 2006, 03:14 AM) *
Δεν μετράει όμως μόνο το ύψος... Θα πρέπει εκτός από αυτό να έχει και άλλα μια γυναίκα... wink.gif


Αυτο μετραει πιο πολυ. tongue.gif πιστευω οταν εισαι γυρω στο 1,90 μπορεις να κοιτας απο 1,75 και πανω.
dizzy_fingers
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Στο θέμα του ύψους παίζουν ασφαλώς και....λειτουργικά θέματα.

Το περίεργο, όμως, είναι ότι πολλοί ψηλοί έχουν κοντές κοπέλες...δεν ξέρω γιατί, έτσι κάθεται (τα ετερώνυμα έλκονται?).
Ο αδερφός μου για παράδειγμα, που είναι 2,05 τα είχε με μία 1,60 κάποτε... ohmy.gif

QUOTE
Υ.Γ Ντιζη γιατι αλλαξε το σαιτ εμφανισιακα??? Ειναι ωραιοτερο τωρα παντως.

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...view=getnewpost
Κάποτε έπρεπε να κάνουμε κάποιες αλλαγές wink.gif.
leonkalf
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 12:55 AM) *
Το περίεργο, όμως, είναι ότι πολλοί ψηλοί έχουν κοντές κοπέλες...δεν ξέρω γιατί, έτσι κάθεται (τα ετερώνυμα έλκονται?).

Δεν μπορώ να βλέπω τέτοια ζευγάρια.
Ούτε μπορώ να σκεφτώ καν τον εαυτό μου σε τέτοια φάση. Με απωθούν οι κοντές... καλώς ή κακώς.
dizzy_fingers
Ε μην είσαι τόσο απόλυτος...οι κοντές (για τους ψηλούς κοντές...για έναν νορμάλ 1,70 άνθρωπο μια χαρά γυναίκες είναι biggrin.gif) πολλές φορές είναι πολύ όμορφες.
Έχουν και το πλεονέκτημα ότι έχουν μικρότερο σώμα να "ντύσουν" με προσόντα...
leonkalf
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 01:17 AM) *
(για τους ψηλούς κοντές...για έναν νορμάλ 1,70 άνθρωπο μια χαρά γυναίκες είναι biggrin.gif) πολλές φορές είναι πολύ όμορφες.
Έχουν και το πλεονέκτημα ότι έχουν μικρότερο σώμα να "ντύσουν" με προσόντα...

Συμφωνούμε. Κοντές για τους ψηλούς.
Δεν μου αρέσει η δυσαναλογία.
Live strong
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 12:55 AM) *
Το περίεργο, όμως, είναι ότι πολλοί ψηλοί έχουν κοντές κοπέλες...δεν ξέρω γιατί, έτσι κάθεται (τα ετερώνυμα έλκονται?).



Τη κοπέλα του Τσαρτσαρή την έχετε δει; Του φτάνει πιο κάτω από τον ώμο. blink.gif
Για να είναι όμως μαζί κάτι κοινό θα υπάρχει κι αυτό σίγουρα δεν είναι το ύψος… blush.gif
Όταν υπάρχουν… τα… κοινά … wub.gif που λέμε, και δεν θα το αναπτύξω γιατί είναι μπασκετικό φόρουμ και όχι η «θεία Λουκία», τότε τον άλλο ή την άλλη τη βλέπεις στα μέτρα σου! 6.gif
V@Roxe##13
Τεσπα η ουσια ειναι οτι το πολυ υψος σου δημιουργει αρκετα προβληματα στην καθημερινη σου ζωη αλλα ειναι εξαιρετικα χρησιμο αν ειναι να ασχοληθεις με το μπασκετ!!!
Air Kef
A ρε Σπύρο,όλο εκεί το μυαλό σου(μας)!!

Αν του έφτανε του Τσαρτσαρή στον ώμο,τότε σίγουρα είναι και αυτή μια ψηλή γυναίκα,γιατί ως γνωστόν,ο Κώστας τα έχει τα 2,10!

Λιόλια καλή τύχη ρε.

Το ύψος παίζει ρόλο με την μυωπία,όχι πάντα όμως.Εγώ που πήρα 12 πόντους σε 1 χρόνο μια χαρά βλέπω ακόμα,πηγαίοντας κόντρα σε όλο το σόι,που φορούν γυαλιά!

Κολοσσέ έχεις ραγάδες στην πλάτη μήπως;
leonkalf
QUOTE(Air Kef @ Jul 28 2006, 11:29 AM) *
Το ύψος παίζει ρόλο με την μυωπία,όχι πάντα όμως.Εγώ που πήρα 12 πόντους σε 1 χρόνο μια χαρά βλέπω ακόμα,πηγαίοντας κόντρα σε όλο το σόι,που φορούν γυαλιά!

Το να ψηλώσεις (φυσιολογικά ή απότομα δεν έχει σημασία), δε σημαίνει ότι θα αποκτήσεις και μυωπία στα μάτια!!
Απλά, αν έχεις ήδη πρόβλημα μυωπίας, τότε με την ανάπτυξη του οργανισμού (ένα μέρος της οποίας είναι και η απόκτηση ύψους) αυξάνεται και η μυωπία.
Live strong
QUOTE(Air Kef @ Jul 28 2006, 11:29 AM) *
Αν του έφτανε του Τσαρτσαρή στον ώμο,τότε σίγουρα είναι και αυτή μια ψηλή γυναίκα,γιατί ως γνωστόν,ο Κώστας τα έχει τα 2,10!



Είπα κάτω από τον ώμο… rolleyes.gif
Είναι γύρω στο 1.70 με 1.72. παραπάνω δεν είναι… wink.gif
dizzy_fingers
Πού να δείτε και το ζεύγος Φέμερλινγκ blink.gif
kolossos
QUOTE
Κολοσσέ έχεις ραγάδες στην πλάτη μήπως;


Μπααα

Πάντως όσοι είναι ακόμα στην ανάπτυξη και ψηλώνουν απότομα, καλό θα΄ήταν να φροντίσουν να πάνε σε κανένα γυμναστή για να δυναμώσουν κιόλας παράλληλα. Εγώ τότε που είχα ρίξει το πολύ μπόι για διάφορους λόγους ουσιαστικά ήμουν εκτός γηπέδων και μπορώ να πω ότι μου είχε στοιχίσει αρκετά αυτό...
dizzy_fingers
Γόνατα sad.gif?
liolias
Που να δεις τον Yao Ming με καμια κινεζουλα 1,65!!
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 12:55 AM) *
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Στο θέμα του ύψους παίζουν ασφαλώς και....λειτουργικά θέματα.



QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 01:17 AM) *
Έχουν και το πλεονέκτημα ότι έχουν μικρότερο σώμα να "ντύσουν" με προσόντα...



Καλοκαίριασε και έχεις ξεφύγει εντελώς εσύ μου φαίνεται! laugh.gif

Παλληκάρια, για μαζευτείτε με τις γκομενοδουλειές σας όλοι και κοιτάξτε να κάνετε καμιά ατομική (όσοι είστε παίκτες). Τώρα, επειδή έχετε γκαβωθεί μουα φαίνεται από τις κυρίες που βλέπετε στις παραλίες που συχνάζετε, να σας πω 2 πραγματάκια για τη μυωπία :

Οι διαθλαστικές ανωμαλίες ή αμετρωπίες όπως λέγονται αλλιώς, είναι όλες εκείνες οι καταστάσεις οι οποίες προκαλούν μια αλλοίωση στην διάθλαση του φωτός από τα διαθλαστικά μέσα με συνέπεια τα αντικείμενα να μην εστιάζονται πάνω στην ωχρά κηλίδα, δηλ. την κεντρική εκείνη περιοχή του βυθού όπου είναι σημαντική για την ευκρινή όραση. Αποτέλεσμα είναι να μην έχουμε καλή όραση και για να το επιτύχουμε αυτό χρειαζόμαστε διορθωτικά γυαλιά.

Ενα ποσοστό 35-40% του πλυθυσμού έχει μια διαθλαστική ανωμαλία, δηλ 3,5 με 4 εκατομμύρια Ελληνες έχουν ανάγκη να διορθώσουν την όρασή τους για να βλέπουν καλύτερα. Η καθημερινή ζωή ενός ατόμου με μια διαθλαστική ανωμαλία μπορεί να επηρεαστεί ανάλογα με τον βαθμό της. Ετσι, άτομα με πάνω από 2 βαθμούς μυωπίας ή υπερμετρωπίας ή αστιγματισμού, θεωρούνται ότι είναι σχετικά εξαρτημένοι από τα γυαλιά τους ή γενικότερα από την διόρθωσή τους και η εξάρτηση αυτή γίνεται πιο σημαντική και περιοριστική με την αύξηση της αμετρωπίας. Φαντάσου του περιορισμούς που έχει στην καθημερινότητά του ένας συνάνθρωπός μας με 10 βαθμούς (διοπτρίες) μυωπία; Ας τις δούμε λίγο πιο αναλυτικά.

Η μυωπία εμφανίζεται είτε επειδή η πρόσθια επιφάνεια του ματιού (ο κερατοειδής) είναι πολύ κυρτή, είτε επειδή το μάτι είναι μεγάλο σε μέγεθος είτε και τα δύο. Η μυωπία που εμφανίζεται σε μεγαλη ηλικία μπορεί να οφείλεται σε αρχικό καταρράκτη. Το είδωλο σχηματίζεται μπροστά από τον αμφιβληστροειδή (βυθό) του ματιού. Η όραση είναι θαμπή για μακριά. Η αντίληψη ότι η μυωπία προκαλείται από το διάβασμα με λίγο φως ή από το διάβασμα σε κοντινή απόσταση δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά αν και υπάρχουν κάποιες ενδείξεις ότι η συνεχής εστίαση σε κοντινό σημείο μπορεί να επιδεινώσει ένα προδιαθετειμένο άτομο. Αυτές οι κακές συνήθειες στο διάβασμα μπορεί να κουράζουν τα μάτια ή να προκαλούν πονοκέφαλο αλλά δεν είναι αιτία εμφάνισης της μυωπίας. Από την παιδική ηλικία προς την εφηβεία η μυωπία συνήθως επιδεινώνεται και πολλές φορές χρειάζονται νέες συνταγές για γυαλιά ή φακούς επαφής μία ή δύο φορές το χρόνο. Πρέπει να γνωρίζετε ότι η μυωπία ακολουθεί την ανάπτυξη του σώματος και σταθεροποιείται όταν σταθεροποιηθεί και η σωματική ανάπτυξη. Μερικές φορές όμως υπάρχει και αύξηση της μυωπίας χωρίς ιδιαίτερο λόγο και μετά το πέρας της σωματικής ανάπτυξης. Μερικές παθήσεις όπως ο σακχαρώδης διαβήτης ή ο υπερθυροειδισμός μπορεί να προκαλέσουν αυξομειώσεις στην μυωπία και δεν είναι λίγες οι φορές που η διάγνωση μιας ξαφνικής μυωπίας οδήγησε και σε μια διάγνωση ενός διαβήτη. Υπάρχει βέβαια και η πιο σπάνια εξελικτική εκφυλιστική μυωπία που είναι μια πραγματική πάθηση. Η μυωπία αυτή συνοδεύεται από εκφυλίσεις και ατροφίες στο βυθό του ματιού με την πάροδο του χρόνου και είναι μεγάλου βαθμού (πάνω από 10 διοπτρίες).

Όσον αφορά το ύψος φίλε liolia, επειδή ήδη έχω γράψει πολύ και είναι καλοκαίρι και κάνει και ζέστη! laugh.gif σε παραπέμπω εδώ και εδώ όπου μπορείς να βρεις ις πληροφορίες που θέλεις.

Dizzy, είναι καλοκαίρι, γιατί με βάζεις σε τέτοιο λούκι?! 45.gif
dizzy_fingers
Μόνος σου μπαίνεις tongue.gif.
Κανείς δε σε κάλεσε στην παρέα μας:
QUOTE
Παλληκάρια, για μαζευτείτε με τις γκομενοδουλειές σας όλοι και κοιτάξτε να κάνετε καμιά ατομική (όσοι είστε παίκτες).

Ξενέρωτε 33.gif...

tongue.gif blech.gif
kolossos
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 04:44 PM) *
Γόνατα sad.gif?


Όχι τα γόνατα μου είναι εντάξει ακόμα, έτσι και αλλιώς 1,85 είμαι, όχι 2,05 για να μπορεί να έχω και πρόβλημα με τα γόνατα. Παίζοντας μπάσκετ όμως αντιμετώπιζα αρκετές δυσκολίες αφού ένιωθα πολύ ασταθής και χωρίς να μπορώ να με ελέξω καλά σε ορισμένες περιπτώσεις. Μετά βέβαια δυνάμωσα αρκετά αλλά ακόμα νιώθω ότι μου έχει μείνει ένα "κενό" από εκείνη την περίοδο.
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 05:00 PM) *
Μόνος σου μπαίνεις tongue.gif.
Κανείς δε σε κάλεσε στην παρέα μας:

Ξενέρωτε 33.gif...

tongue.gif blech.gif


Για δες παρακάτω, μόνος μου μπήκα νεαρέ Καππαδόκη?! angry_red.gif

QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 26 2006, 03:06 PM) *
Κάποιος με περισσότερες γνώσεις (tsops) θα σου δώσει μία ακριβέστερη απάντηση.


Θα σε "φτιάξω" όταν επιστρέψω... icon_wave.gif
dizzy_fingers
Ουπς! blush.gif
fast.gif

Κολοσσέ, εγώ από τα 1,80 μου (15 χρονών) είχα πρόβλημα με τα γόνατα...
Δεν έχει να κάνει με το πόσο ψηλός είσαι, αλλά με το πόσο απότομα πετάγεσαι.

Καταλαβαίνω πάντως τί λες ... wink.gif
Dromeas7
χαιρετώ τη παρέα!!!!!

Εγώ απο τα πολύ καμάκι και τις αχόρταγες Αγγλίδες πονάω στη μέση και στα γόνατα...Λέτε να είναι σοβαρό??
Η άλλη ήθελε να το κάνουμε κρεμασμένοι απο το μονοζυγο...Αχόρταγες που είναι οι γυναίκες ώρες ώρες...Και μόλις ετοιμαζόμουν για την μεγάλη επιστροφή στα παρκέ με την ιστορική πράσινη φανέλα του Δρομέα Τριπόλεως με τον αριθμό 7 που από όσο έχω μάθει όλα αυτά τα χρόνια με περίμενε καρτερικά.Αγαπημένη μου φανέλα μου έλειψες σνιφ σνιφ....

Πάμε προπόνηση ωρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!Απο κολύμπι σε μπάσκετ και απο μπάσκετ σε ποδηλατο είμαι εδώ και ένα μηνα.......

Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ!!!!
airambado
QUOTE(liolias @ Jul 28 2006, 12:07 AM) *
Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να βρεις μπασκετμπολιστρια tongue.gif

ποιες μπασκετμπολιστριες ρε ανθρωπε η μια πιο χαλια απο την αλλη ειναι....ασε που αμα την κερατωσει παιζει να τον αρχισει και στις γρηγορες.... biggrin.gif
V@Roxe##13
Λες? Δηλαδη εμενα μου αρεσει αυτην την περιοδο μια μπασκετμπολιστρια τι να κανω? Πρεπει να φοβαμαι να μην φαω μη φαω ξυλο?
mstam
Καλα εγω με μολισ 1.70 που παω και γινομαι μελος σε basketforum??? smile.gif
Anaz
Μιας κ ο λογος για την μυωπια εμενα ανεβηκε φετος στα 21 μου ενα ολοκληρο βαθμο η μυωπια μου χωρις ιδιαιτερο λογο!!
Απο καποιο οφθαλμιατρο μου φαινεται ακουσα οτι παιζει να ανεβαινει κ με τα βαρη.. rolleyes.gif
leonkalf
Δεν είναι παράξενο που σου ανέβηκε. Ακόμα είσαι -ηλικιακά- σε περίοδο που μπορεί ακόμα το σώμα σου να αναπτύσσετε. Κι αυτό έχει ως συνέπεια να αυξάνετε και η μυωπία. Για λίγο καιρό ακόμα μπορεί να συνεχίστεί αυτό.
Με τα βάρη δε νομίζω ανεβαίνει η μυωπία. Όμως, ειδικά όσοι έχουν μεγάλη μυωπία, έχουν περισσότερες πιθανότητες να πάθουν αποκόλληση του ματιού εξαιτίας της πίεσης που ασκείται όταν σηκώνει κάποιος βάρη.
Θέλει προσοχή με τα βάρη και γενικά να μην πιέζεστε (π.χ με το σκύψιμο του κεφαλιού προς τα κάτω).
liolias
QUOTE(mstam @ Aug 25 2006, 04:58 AM) *
Καλα εγω με μολισ 1.70 που παω και γινομαι μελος σε basketforum??? smile.gif


Ποσο χρονων εισαι?? Μπορει ψηλωσεις κιαλο.Παιζεις μπασκετ??
Anaz
Παντως το υψος μου δεν αλλαξε.. rolleyes.gif
mikri prasini ollandeza
Πάντως λέω εγώ...ο αδερφός μου(18 χρονών) ξαφνικά ψήλωσε!Είναι 1,95 και ενώ πριν ψηλώσει είχε άριστα μάτια, τώρα κυκλοφορεί με γυαλιά...Συμπεράσματα δικά σας!!
anti-stress
Δεν ξέρω να σας πω για το ύψος, αλλά χαλαρώστε με τη μυωπία!

Εγώ είμαι κοπέλα, σταμάτησα να ψηλώνω στα 13, δεν είμαι καθόλου... πρώτο μπόι, αλλά και τώρα που είμαι στο Πανεπιστήμιο η μυωπία μου αυξάνεται αργά, αλλά σταθερά!

Ούτε οφθαλμίατρος δεν ξέρει να σας πει ποιοι παράγοντες ακριβώς επηρεάζουν τη μυωπία!

Και βέβαια υπάρχουν οι φακοί επαφής (εγώ έχω καταβολευτεί) και το laser. Έκανε μια φίλη μου που είχε σοβαρό πρόβλημα και... είδε το φως της!
mikri prasini ollandeza
στα 13 ε?Και πόσο είσαι δλδ από τότε?
liolias
Και εγω τωρα που πηρα 4 ποντους το καλο ειναι οτι η μυωπεια μου εμεινε σταθερη.Οποτε βολευομε μια χαρα με τους φακους.Αργοτερα ισως κανω εγχειρηση.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.