Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γ' Εθνική 2009-10 2ος 'Ομιλος Νότου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Γ Εθνική
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
mrproedros
Γ' Εθνική : Ηράκλειο - Ένωση Ιλίου 78-85 (10-1-10) η μεγάλη έκπληξη της 11ης αγωνιστικής

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />


Ηράκλειο - Ένωση Ιλίου 78-84
Διαιτητές: Μπλέτσας - Νικολακέα.
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 42-41, 51-60, 78-84.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης): Κωτούλας 3, Καραλής 12, Αγαπητός 9 (2), Στεφανάκης 6 (2), Σκόρδος 2, Πετράκης 7, Μαυρόπουλος 2, Κρίτσαλος 16 (1), Αρβανίτης 15 (3), Αρναουτάκης Γ. 6.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καρακώστας): Μπέλλας Ι. 9 (1), Σπηλιόπουλος 14 (2), Σκαλωμένος 19 (2), Κοσμίδης, Μπέλλας Ο. 13 (1), Καλαμαράς, Φούτσης 2, Καραγεώργος 23, Αναστασόπουλος 4 (1).
basketikos
bball.gif Η Βαθμολογία μετά τα σημερινά αποτελέσματα:

ΟΜΑΔΑ - ΠΟΝΤΟΙ - ΒΑΘΜΟΙ
-------------------------------------------------
1. ΛΙΒΑΔΕΙΑ 874-691 20
-------------------------------------------------
2. ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ 882-728 20
3. ΗΡΑΚΛΕΙΟ 975-780 19
4. Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ 962-740 19
5. ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦ 863-735 18
6. ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 817-710 18
7. ΚΡΟΝΟΣ 717-624 18
8. ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 906-776 17
9. ΣΠΟΡΤΙΓΚ 849-783 17
-------------------------------------------------
10. ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 833-762 16
-------------------------------------------------
11. ΑΙΟΛΟΣ/ΤΑΥΡΟΣ 824-876 13
12. ΦΟΙΝΙΚΑΣ 682-804 13
13. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 467-1000 12
14. ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 440-1082 10
15. ΛΑΜΙΑ Αποχώρησε 0
--------------------------------------------------
* Πεφτουν 5 αν πέσει Καμμία ή 1 ομαδα Νοτου απο Β Εθνική / Σημερα είναι το πιό πιθανό σενάριο.
Πεφτουν 6 αν πέσουν 2 ή 3 ομάδες Νοτου απο Β Εθνική / Λιγότερο πιθανό, αλλα δεν αποκλείεται.

bball.gif* Ο Ιωνικός:
- Εχουμε πλεονέκτημα οτι κερδισαμε εκτός έδρας και Παναγίτσα και Σπόρτιγκ - άρα τους εχουμε στον 2ο γύρο στον Πλάτωνα, και με νικη θα εχουμε και τις ισοβαθμίες.
- Εχουμε μειονέκτημα οτι δεν κερδίσαμε καμμια ομαδα απο 'τις απο πάνω' - μεχρι σημερα βεβαια - ενω Παναγιτσα και Σπόρτιγκ εχουν κανει απο μια νικη (Κηφισιά η Παναγιτσα / ΝΦ το Σπόρτιγκ)

bball.gif- Και τωρα θα το πω και ας με κράξουν ολοι:
(1) Επειδή εχουμε 2 'τσαμπα' ηττες (με ΝΦ και Κρόνο) στο όριο και με σημαντικές απουσίες (ιδιαίτερα Καββαδας). (αρα θα ειχαμε 19 βαθμους).
(2) Επειδή για 30' στην Ροδο ημασταν ισοπαλία (χασαμε -13)..
(3) Επειδή με την επιστροφη Τσιρογιάννη, και με τον Φασουλοπουλο να ειναι πλέον στην Αθήνα (μεταθεση) και να βοηθά στην περιφέρεια, ειμαστε πιο 'γεματοι" σαν Ομαδα:
Αν κερδίσουμε το Ηρακλειο, και κλείσουμε 'αφοβα' τον γυρο με μία επιτυχία στην Λειβαδια, δεν μπορουμε να διεκδικήσουμε κατι περισσότερο απο σωτηρία;;;;;;
ilion_player
QUOTE(basketikos @ Jan 9 2010, 18:17 ) *
bball.gif Και τεσσερα παιχνιδια με τον ασσο να εχει καθάρα τον πρώτο λογο

ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - 1
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ - ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ - 1
ΑΣ Ν.ΦΙΛ/ΦΕΙΑΣ - ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 - 1
ΑΦΜΣ ΦΟΙΝΙΞ - ΑΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ - ενδιαφερον ματς, αφου ο ΑΟΙ ερχεται με ομαδα που εχει μ.ο. κατω απο 16 (αλλα εμπειρη απο το Χριστουγεννιατικο διεθνες τουρνουα- Σορρυ CHE : 1


Έχω καιρό να γράψω και τώρα που ασχολούμαι με τους 98άρηδες δεν βλέπω και πολύ την ανδρική ομάδα. Έχω ακούσει ότι η ομάδα είναι ικανή για το καλύτερο ή το χειρότερο αλλά όταν έρχεται το καλύτερο όποια ομάδα βρεθεί μπροστά της έχει πρόβλημα. Εγώ πάντως δεν κάνω προγνωστικά για την ομάδα μου αλλά αν έκανα, δεν θα την "ακουμπούσα" με τίποτα. Πάντως δεν έχουν δείξει όλοι οι παίκτες της ομάδας τις δυνατότητες τους. Όποιος έβλεπε την ομάδα πέρυσι καταλαβαίνει τι εννοώ. Μιλάω για την Ένωση Ιλίου για όποιον με ξέχασε. Γιατί διαβάζω για νέκρα στο τόπικ; Πολύ ωραίο και κόσμιο το βρίσκω όσο διάβασα. Μακάρι να μπορούσα να το παρακολουθώ πιο συχνά.
basketikos
QUOTE(ilion_player @ Jan 13 2010, 22:34 ) *
Έχω καιρό να γράψω και τώρα που ασχολούμαι με τους 98άρηδες δεν βλέπω και πολύ την ανδρική ομάδα. Έχω ακούσει ότι η ομάδα είναι ικανή για το καλύτερο ή το χειρότερο αλλά όταν έρχεται το καλύτερο όποια ομάδα βρεθεί μπροστά της έχει πρόβλημα. Εγώ πάντως δεν κάνω προγνωστικά για την ομάδα μου αλλά αν έκανα, δεν θα την "ακουμπούσα" με τίποτα. Πάντως δεν έχουν δείξει όλοι οι παίκτες της ομάδας τις δυνατότητες τους. Όποιος έβλεπε την ομάδα πέρυσι καταλαβαίνει τι εννοώ. Μιλάω για την Ένωση Ιλίου για όποιον με ξέχασε. Γιατί διαβάζω για νέκρα στο τόπικ; Πολύ ωραίο και κόσμιο το βρίσκω όσο διάβασα. Μακάρι να μπορούσα να το παρακολουθώ πιο συχνά.


bball.gif Σιγουρα το Ιλιον ειναι ικανο για ολα: Εκανε περιπατο σε Νικαια (η καλυτερη ομαδα που περασε απο τον Πλατωνα φετος) και περασε δυνατα απο το (φορμαρισμενο) Ηρακλειο. Αλλά απο την άλλη εχει κανει και εντυπωσιακες γκελες...

bball.gif Ο λογος που το ειπα 'ευκολο ασσο' για το ματς ηταν το Ηρακλειο, που μου φανηκε πολύ δυνατο απο τα αποτελεσματα - επεσα εξω, 68.gif και φαινεται οτι αυτα που ακουσα απο καποιους φιλαθλους στην Κηφισια - οτι δηλαδη περασε εκει δειχνοντας "ομαδα-με-μεγάλη-εξαρτηση-απο-τον-Κριτσαλο" δειχνει μάλλον αρκετα σοβαρη.

bball.gif Η Ενωση Ιλιου δυσκολευει αλλα και διευκολυνει την Ομαδα μου. Κυριακη στον Πλατωνα, υποδεχόμαστε επισημα "αλλη μια ομαδα για το καλύτερο και το χειροτερο".. "Κυριακη κοντη γιορτη".

bball.gif Το τοπικ ειναι μια χαρά - 'οverdose Νικαιας εχει, και θα 'ταν ωραια να ειχαμε ενημερωση και συζητησουλα με φιλους και απο αλλες ομαδες, τιποτα παραπανω..

gireos
Δεκατη δευτερη αγωνιστική και το πρωταθλημα εχει ανάψει στην κορυφή και στην ουρά.

Στην κορυφή η ήττα του Ηράκλειου απο το Ιλιον δημιούργησε νέα δεδομένα στη διεκδίκηση του τίτλου , οπου το Ηράκλειο μετά την νικη μεσα στην Κηφισια
έδειχνε να έχει τον πρώτο λόγο . Πιθανώς για πρώτη φορά ο πρωταθλητής στο 2ο ομιλο του νότου να έχει υποστεί 6 ήττες στο τέλος
της περιόδου , και αυτό γιατι φέτος δεν υπάρχει η ομάδα φόβητρο , όπως ήταν για παράδειγμα ο ΟΦΗ η ο Ικαρος Νέας Σμύρνης τα προηγούμενα χρόνια.
Αντίστοιχα στην ουρα έχουν ξεχωρίσει οι τέσσερεις απο τις πέντε ομάδες που θα πέσουν , για την πέμπτη όμως θέση που οδηφεί στα τοπικά προβλέπεται
φοβερή μάχη με τον πήχυ για τη σωτηρία να φθάνει για πρώτη πάλι φορά στην ιστορία του ομίλου τις 13 με 14 νίκες.
Να σημειώσουμε εδώ ότι με βάση τηνσυμπληρωματική προκήρυξη της ΕΟΚ μετα την μη κάθοδο του Ιωνικού Λαμίας σε περίπτωση υποβιβασμού απο την Β Εθνική δύο ομάδων του Νότου απο τον όμιλο θα υποβιβαστουν απευθειας στο τοπικο 5 ομάδες, αν δε απο την Β Εθνική υποβιβαστεί μια ομάδα του νότου , τότε απο τον ομιλο θα πέσουν τεσσερεις ομάδες ,κα η πέμπτη θα δώσει αγώνα μπαραζ με την αντίστοιχη ομάδα του πρωτου ομίλου του Νότου.

Ο εκπρόσωπος του νησιου μας στην Κατηγορία Διαγόρας μετά απο μια αξιόλογη πορεία μέχρι σήμερα στο πρωτάθλημα , δείχνει να
πετυχαίνει το στόχο της παραμονής που είχε θέσει εξ αρχής. Οι 14 νίκες που εξασφαλίζουν την παραμονή στην Κατηγορια φαίνεται να είναι πλέον ένας εύκολα εφικτός στόχος για την ομάδα. Αν μάλιστα συνεχίσει με την ιδια σκληρή δουλεια και σοβαρότητα να αντιμετωπίζει και τους επομενους αγώνες , και απαλλαγμένος πλέον απο το αγχος της παραμονής ο Διαγόρας μπορει να βρεθει στο τέλος του πρωταθλήματος πλασαρισμενος στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.
Ευχομαι καλή συνέχεια σε όλους , ελπίζω δε το τοπικ να εμπλουτιστει και με σχόλια φιλάθλων και απο τις υπόλοιπες ομάδες του ομίλου










sporting b.c.
Πολύ σημαντικό το ματσάκι με το Ίλιον... Πρέπει να κερδιθεί για να μην χάσουμε ότι χτίσαμε στη Χαλκίδα.



http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...mp;c=54&m=1
QUOTE
Το... παλεύουν
Του Νίκου Βαγγέλη
14/01/2010 (20:19)

Απόλυτη ικανοποίηση επικρατεί στις τάξεις της Ένωση Ιλίου ύστερα από την τεράστια εκτός έδρας νίκη κόντρα στο ισχυρό Ηράκλειο. Ωστόσο, ο Φώτης Καρακώστας ζήτησε από τους παίκτες να μην χαλαρώσουν και να πραγματοποιήσουν ανάλογη εμφάνιση κόντρα στον Σπόρτινγκ.

Οι ενοχλήσεις του Κώστα Παξιμαδά στο γόνατο και του Μιχάλη Κοσμίδη στην γάμπα, προβληματίζουν τους ανθρώπους της αθηναϊκής ομάδας, ωστόσο, υπάρχει διάχυτη αισιοδοξία πως αμφότεροι θα δώσουν το παρών στην Κυριακάτικη αναμέτρηση με την ομάδα του Νίκου Χρυσόγελου.


Ομάδα Σπόρτινγκ δεν υπάρχει... επιτέλους...
sporting b.c.
QUOTE(sporting b.c. @ Jan 14 2010, 22:14 ) *
http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...mp;c=54&m=1


Ομάδα Σπόρτινγκ δεν υπάρχει... επιτέλους...


Περιμένω να δω αν θα εξαφανιστεί από το άρθρο το (ν). Διαβάζουν το φόρουμ, αλλά το τόπικ αυτο ; icon_wave.gif
Jabar
QUOTE(sporting b.c. @ Jan 14 2010, 23:45 ) *
Περιμένω να δω αν θα εξαφανιστεί από το άρθρο το (ν). Διαβάζουν το φόρουμ, αλλά το τόπικ αυτο ; icon_wave.gif

To διαβάζουν από τότε που στο τόπικ της ΕΣΚΑ γκρίνιαξαν για τους λάθος πόντους και τα λάθος ονόματα μπήκε επισήμανση από κάτω από τα αποτελέσματα,ότι οι πόντοι και τα ονόματα αναγράφονται έτσι όπως τα δίνει η ΕΣΚΑ.

Γ’ Εθνική Κατηγορία Ανδρών

2ος Όμιλος Νότου

Κυριακή 17 Ιανουαρίου
Κανήθου 17.00 ΑΓΕ Χαλκίδας – ΑΕ Λιβαδειάς Κάλφα, Σπυρόπουλος (Χρήστου)
Νίκαιας Πλάτων 17.00 ΑΟ Ιωνικός Νικαίας – Ηράκλειο ΟΑΑ Δαρλαμήτσος, Καρακάσης (Νάκος)
Δ.Βικέλας 17.00 ΑΕ Ν.Κηφισιάς – Ιωνικός ΑΣ Ν.Φιλ. Κανακάρης, Χρηστίδης Π. (Μακρίδης)
Ταύρου 17.00 ΑΕ Αίολος Ταύρος – ΓΣ Κρόνος Αγ.Δημ. Παπανικολάου (Αθ), Ιατρού (Παππάς)
Διαγόρα 12.00 ΓΣ Διαγόρας Ρόδου – ΑΦΜΣ Φοίνιξ Τρίγκα, Σοφιανόπουλος (Βιντζηλαίος)
Ιεράπετρας 17.00 ΑΟ Ιεραπετρας – ΑΕ Εξω Παναγίτσας Βαλούρδος, Μπανασάκης (Νεονάκης)
Σπόρτιγκ 17.00 ΑΟ Σπόρτιγκ – ΑΟ Ενωση Ηλίου Αντωνόπουλος, Τσαχάκης (Φαλούκας)
CHE
QUOTE(Blue1965White @ Jan 10 2010, 11:21 ) *
Εγώ πάντως δε ντρέπομαι να πω ότι ζήλεψα με όσα έγιναν στην Ιεράπετρα. Η προσφορά των ανθρώπων της Ιεράπετρας στο άθλημα ξεπέρασε τα σύνορα της πόλης τους. Οι προσπάθειες τους προσφέρουν υπηρεσίες στο ελληνικό μπάσκετ γενικότερα. Συν τις άλλοις σε κόντρα όσων έβλεπαν αρνητικά την προσπάθεια τους ακόμη και αγωνιστικά η ομάδα με τους πιτσιρικάδες της Ιεράπετρας δείχνει πιο ανταγωνιστική σε πολλά παιχνίδια της στο πρωτάθλημα. Όχι μόνο δεν τα πήρε από κάτω τα παιδιά όπως υποστήριζαν κάποιοι αλλά δείχνουν να βελτιώνονται από παιχνίδι σε παιχνίδι.
Ελπίζω ο κόουτς Χατζηκυριάκος να δώσει μεγάλο χρόνο συμμετοχής σήμερα στον Πλάτωνα στους δικούς μας πιτσιρικάδες και αν είναι δυνατό να δούμε αμιγώς παιδικοεφηβική ομάδα για μεγάλο χρονικό διάστημα του αγώνα.

41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif
basketikos
bball.gif Δυο δυνατα ματς αυτη την Κυριακη - θα κρινουν πολλά για το ποιος απο τους 2 γηπεδουχους θα συνεχισει με λιγοτερο ή περισσοτερο αγχος / αλλά και ποιος απο τους φιλοξενουμενους θα διεκδικήσει κατι παραπανω:
ΑΟ Ιωνικός Νικαίας – Ηράκλειο ΟΑΑ 1
ΑΟ Σπόρτιγκ – ΑΟ Ενωση Ηλίου 2


bball.gif Τα υπόλοιπα 5 ματς, μάλλον διαδικαστικά (+10π)
ΑΓΕ Χαλκίδας – ΑΕ Λιβαδειάς 2
ΑΕ Ν.Κηφισιάς – ΑΣ Ν.Φιλ. 1
ΑΕ Αίολος Ταύρος – ΓΣ Κρόνος 2
Διαγόρας - Φοινιξ 1
ΑΟ Ιεραπετρας – ΑΕ Εξω Παναγίτσας 2


bball.gif Οn topic: Oταν η Ομαδα μου μεγαλώσει ξανα, θέλω "να γίνει Μαρουσι". - πιστευω οτι ολοι αυτό θελουμε- Μπραβο τους και παλι Μπραβο





Jabar
Το παιχνίδι Κηφισιά-Ιωνικός αποτελεί μία ξεχωριστή κατηγορία από μόνο του παρά τις ελλείψεις η την ελλειπή προετοιμασία παικτών του Ιωνικού.
Blue1965White
Νομίζω ότι η Φιλαδέλφεια έχει την δυνατότητα να φύγει νικήτρια από την Κηφισιά. Στα Πατήσια πιστεύω θα γίνει πολύ δυνατό παιχνίδι. Θα καταφέρει το Ίλιον να κάνει δεύτερο συνεχόμενο διπλό;
basketikos
bball.gif Jabar, το ματς στην Κηφισια ειναι Ν. Κηφισια vs. Φιλαδελφεια... Ο Ιωνικος παιζει στην Νικαια με το Ηρακλειο icon_wave.gif icon_wave.gif

bball.gif Εγω για 2η συνεχη χρονια ειδα μια Κηφισια 'να μην παιζεται' - πρεπει τελικά να με κανουν επιτιμο φιλαθλο, γιατι φαινεται οτι εγω ειμαι ο μονος φιλαθλος που πιστευει οτι ειναι ποιοτικοτατη ομαδα.. 69.gif

bball.gif Ομως συμφωνω με τον Jabar οτι ειναι μια ξεχωριστη κατηγορια το ματσακι, αφου όπως το παρουσιασα φαινεται 'πολλα με λιγα'. Δεν ειναι.



PetranG3
QUOTE(basketikos @ Jan 16 2010, 14:21 ) *
bball.gif Δυο δυνατα ματς αυτη την Κυριακη - θα κρινουν πολλά για το ποιος απο τους 2 γηπεδουχους θα συνεχισει με λιγοτερο ή περισσοτερο αγχος / αλλά και ποιος απο τους φιλοξενουμενους θα διεκδικήσει κατι παραπανω:
ΑΟ Ιωνικός Νικαίας – Ηράκλειο ΟΑΑ 1
ΑΟ Σπόρτιγκ – ΑΟ Ενωση Ηλίου 2


bball.gif Τα υπόλοιπα 5 ματς, μάλλον διαδικαστικά (+10π)
ΑΓΕ Χαλκίδας – ΑΕ Λιβαδειάς 2
ΑΕ Ν.Κηφισιάς – ΑΣ Ν.Φιλ. 1
ΑΕ Αίολος Ταύρος – ΓΣ Κρόνος 2
Διαγόρας - Φοινιξ 1
ΑΟ Ιεραπετρας – ΑΕ Εξω Παναγίτσας 2


bball.gif Οn topic: Oταν η Ομαδα μου μεγαλώσει ξανα, θέλω "να γίνει Μαρουσι". - πιστευω οτι ολοι αυτό θελουμε- Μπραβο τους και παλι Μπραβο



Εχω διαφορετικη αποψη για καποια ματς
Πολυ φοβαμαι οτι το Ηρακλειο θα μας το κανει το 2 (οχι ευκολα, χωρις να αποκλειουμε φυσικα και τον ασσο), ενω εχω μια διαισθηση οτι ο Σπορτινγκ θα παρει τον ασσο κοντρα στο Ιλιον.
Συμφωνω σε ολα τ' αλλα αν και νομιζω οτι το ματς στην Κηφισια ειναι οριακο και οτι η Ν.Φ. αν πραγματικα θελει να διεκδικησει την ανοδο μπορει και να το παρει...
Για να δουμε...
speeeedy
Ταραταντζούούμ!!!!! Έκτακτη εμφάνιση μελών της speeeedy Info SA.

Όοοοχι δεν πρόκειται για επανασύσταση της εταιρείας. Εμείς το πήραμε απόφαση ότι δεν κάνουμε γι αυτό που λέγεται «αθλητισμός» και πήγαμε εκεί που έπρεπε. Σπίτι μας, άντε σε κανένα καφενείο…. Άλλωστε στο μπασκετικό κυβερνοχώρο τώρα πια μπήκανε δυναμικά τα blogs, οι προπαγάνδες, οι υποψήφιοι πρόεδροι, οι λοιποί φελλοί και ότι άλλο τραβάει η ψυχή του όχλου. Που τόπος για το χαβαλέ μας…..

Διαβάζοντας τυχαία για το αυριανό ματσάκι ΑΕΝΚ-Ιωνικός ΝΦ δε σας κρύβουμε ότι μας ήρθε στο μυαλό (μόλις πιάσαμε διψήφιο νούμερο σε καραφάκια ρακή βεβαίως, βεβαίως) κάτι από καλό παλιό ελληνικό κινηματογράφο.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Βρισκόμαστε κάπου στις αρχές του 60 κάπου στην Αθήνα. Ο κυρ Αναστάσης (π.χ. Ορέστης Μακρής) είναι ο για χρόνια σκληρά εργαζόμενος μεροκαματιάρης πατέρας που έχει φτιάξει με κόπο ένα μπακάλικο και έχει δυο κόρες.
Πρώτα πρώτα τη Θοδώρα. Μεγαλοκοπέλα (με τη λογική της εποχής, π.χ. Μάρθα Βούρτση) η Θοδώρα ήταν πάντα απόλυτα πιστή στις επιλογές του πατέρα. Έκανε από μικρή μετρημένη ζωή, ντυνόταν σεμνά και ποτέ μα ποτέ δεν έκανε κάτι να χαλάσει την αυστηρή ηθική του πατέρα της.
Η άλλη κόρη είναι η Νικολέτα. Πιστή πια κι αυτή στις εντολές και την ηθική του μπαμπά, πλην όμως νεώτερη και ελαφρά απείθαρχη και πεταχτούλα στο πρόσφατο παρελθόν (π.χ. Μπεάτα Ασημακοπούλου).

Η οικογένεια ζει την ήρεμη αστική ζωή της και η μόνη έγνοια του πατέρα είναι πως θα παντρέψει τις κόρες του. Ειδικά τη Θοδώρα. Βλέπετε οι εποχές ήταν δύσκολες και τα καλά παλικάρια στο μικρόκοσμο της μίζερης γειτονιάς λίγα.
Μια καλή περίπτωση γαμπρού (π.χ. Διονύσης Φωτόπουλος) που εμφανίστηκε πέρσι στη γειτονιά χάθηκε, αφού τον καπάρωσε με μάλλον συνοπτικές διαδικασίες (λένε χρησιμοποίησε και δόλια μέσα - μάγια και βασκανίες) μια άλλη μεγαλοκοπέλα από Ελευσίνα μεριά που έμενε τότε στη γειτονιά (Σπεράντζα Βρανά στάιλ). Τον πήρε κι εξαφανιστήκανε.

Και ξαφνικά εμφανίζεται στη γειτονιά νέος, ωραίος, με τίμια όψη και θεληματικό πηγούνι. Έδειχνε το ιδανικό εργατικό παιδί (Νίκος Ξανθόπουλος, σαφώς). Ο νέος λοιπόν νοίκιασε το δωματιάκι πάνω από το μπακάλικο.
Ο κυρ Ανέστης για να μη χαθεί κι αυτός ο γαμπρός έλαβε τα μέτρα του. Ακολουθώντας τις συμβουλές της δολοπλόκας αδελφής του, της Μπουμπούκας (Γεωργία Βασιλειάδου), άρχισε να φέρνει το νέο στο σπίτι τάζοντάς του γεύμα με μπριζόλα (για την εποχή που μιλάμε κάτι τέτοιο αντιστοιχούσε σε τραπέζωμα στη «Σπονδή» (έχομεν και γκουρμέ καταβολές στη speeeedy Info SA!!)) με σκοπό βέβαια να γνωρίσει τις χαμηλοβλεπούσες κόρες μπας και γίνει το θαύμα και γίνει γάμος.

Και πέρασε λίγος καιρός και ο αγνός μεροκαματιάρης νέος έβαλε τα καλά του (το τίμιο πουκάμισο με τα μόλις 2 μπαλώματα και το λαχανί σακάκι που είχε κονομήσει από τη βοήθεια της UNRA κι ας ήταν 2 νούμερα μεγαλύτερο) και πήγε στον κυρ Αναστάση.
-Κυρ Αναστάση μου του είπε, εκτιμώ όλα όσα έχεις κάνει για μένα και δε σου κρύβω ότι στο σπίτι σου νιώθω πολύ όμορφα (…λαδωμένο άντερο ένεκα). Θέλω να ζητήσω το χέρι της κόρη σου. Δε με νοιάζει ποιάς. Και με τη Θοδώρα και με τη Νικολέτα πιστεύω θα κάνω μια καλή οικογένεια που θα ζει σύμφωνα με τις ηθικές αξίες τις εποχής μας…..

Εδώ σταματά η ιστορία και μπαίνει το ερώτημα: Εάν εσείς ήσασταν ο κυρ Αναστάσης ποια κόρη θα δίνατε στο γαμπρό; Η απάντηση νομίζω είναι προφανής…..

Άντε καλό Πάσχα και ίσως τα ξαναπούμε!!!!
icon_wave.gif
sporting b.c.
Μετά απ' αυτά τα υπέροχα που ζήσαμε την παρασκευή στην πίτα του συνδέσμου μας (ρεπορτάζ http://www.sportingclub1991.gr, http://sportingbc.blogspot.com/2010/01/blog-post_16.html) πάμε σήμερα να βοηθήσουμε την ομάδα ακόμα περισσότερο.
Η φωτό είναι από το http://www.sportingclub1991.gr από την μεγάλη εκδήλωση του συνδέσμου.
panosak
QUOTE(sporting b.c. @ Jan 17 2010, 10:42 ) *
Μετά απ' αυτά τα υπέροχα που ζήσαμε την παρασκευή στην πίτα του συνδέσμου μας (ρεπορτάζ http://www.sportingclub1991.gr, http://sportingbc.blogspot.com/2010/01/blog-post_16.html) πάμε σήμερα να βοηθήσουμε την ομάδα ακόμα περισσότερο.
Η φωτό είναι από το http://www.sportingclub1991.gr από την μεγάλη εκδήλωση του συνδέσμου.

ρε gamoto τι γυρευει η ΣΠΟΡΤΙΓΚΑΡΑ σ'αυτη την κατηγορία ???
daddy διαμαντοπουλος ...

o Ν.Φ. δεν εχει καμμια τυχη στην Κηφισια...
gireos
Διαγόρας - Φοινικας 95-65
CHE
Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ: Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ - Α.Ε.Ε.ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ 39-93


Καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα το παιχνίδι αφού χρησιμοποιήθηκαν μόνο οι έξι ενήλικοι παίκτες που ήταν στην διάθεση του προπονητή μας. Οι έφηβοι προστατεύθηκαν μια μέρα πριν από το μεγάλο ΤΕΛΙΚΟ ΕΦΗΒΩΝ ΚΡΗΤΗΣ, αύριο στις 19.00 στο "ΛΙΝΤΟ" ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ με αντίπαλο τον ΑΓΟΡ.

Δεκάλεπτα: 08-11, 07-33, 13-23, 11-26.

Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ(Γαϊτανάκης) : Κορνιωτάκης 4(1), Ανδρουλάκης 8(2), Κολοβός 8(1), Μπότσογλου 6(2), Ματζαράκης 7(1), Νατσίδης 6.

Α.Ε.Ε.ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ (Τσαούσης): Mπέλλος 18, Γκρινιάρης 8, Χατζηστάμου 11(2), Καλλέργης 14(2), Taylor 22(3), Tσίτσης 8(1), Γυφτονικολός 9(1), Μπένος 3.

www.ierapetrabc.gr
mentat
Σπόρτιγκ - Ένωση Ιλίου 76-72 !

Μπράβο στα παιδιά ... smile.gif smile.gif smile.gif
122001
QUOTE(mentat @ Jan 17 2010, 19:33 ) *
Σπόρτιγκ - Ένωση Ιλίου 76-72 !

Μπράβο στα παιδιά ... smile.gif smile.gif smile.gif


Με το σκορ 64-64 στο τέλος της τρίτης περιόδου, το Ίλιον πέτυχε συνολικά 2 ή 3 πόντους στα τελευταία 8 λεπτά του παιχνιδιού!!!
Στην τέταρτη περίοδο και οι δύο ομάδες έπαιξαν αποκλειστικά ζώνη με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες και ιδιαίτερα το Ίλιον να σουτάρουν διαρκώς τρίποντα και να τα "σπάνε" ως επί το πλείστον...
Αποβλήθηκε ο τεχνικός του Σπόρτιγκ με δύο τεχνικές ποινές στο τέλος της πρώτης περιόδου, σημείο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 8 πόντων και ήταν συνεχώς μπροστά με 2 ή 3 πόντους ως τα τέλη της τρίτης περιόδου που προηγήθηκε για πρώτη φορά ο Σπόρτιγκ.
PetranG3
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ 74-98

Η τοποθετηση μου θα ειναι ιδιαιτερα μακροσκελης...Παροτι εχω ξεθυμανει καπως απο την ενταση του γηπεδου, νομιζω οτι πρεπει καποια πραγματα να ειπωθουν....
Το σημερινο παιχνιδι θυμισε σε μας του ΙΩΝΙΚΟΥΣ ενα αλλο περσινο παιχνιδι με αντιπαλο τον ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟ στη Νικαια, ενδεχομενως πιο καθοριστικο, οπου μετα απο χειρουργειο ο ΙΩΝΙΚΟΣ ηττηθηκε στην τελευταια φαση του αγωνα...Ετσι κι εδω...Σ' αυτο το σημειο να ξεκαθαρισω οτι το ΗΡΑΚΛΕΙΟ εχει ΟΜΑΔΑΡΑ (!!!) και βασει οσων αγωνων εχω δει ως τωρα (πλην της Λιβαδειας που παιζουμε την αλλη αγωνιστικη) , αξιζει 100% να ανεβει....Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως αυτη η ομαδα εχασε απο το Ιλιον μεσα στην εδρα της.

Ενα ενα ομως. Στην 1η περιοδο ο ΙΩΝΙΚΟΣ το χτυπησε το ματσακι στα ισα.Προηγηθηκε με +4 ποντους ομως απο τοτε φανηκε τι θα επακολουθουσε ως προς την ευστοχια του ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ.Με διαδοχικα τριποντα η πρωτη περιοδος εληξε 24-25. Στη β' περιοδο το ΗΡΑΚΛΕΙΟ συνεχισε να βομβαρδιζει το καλαθι του ΙΩΝΙΚΟΥ με τριποντα, καθως η ζωνη της ομαδας της Νικαιας ειχε εξουδετερωθει και ετσι το ημιχρονο εληξε με 40-49....Γενικοτερα, μεχρι τοτε ολα καλα...Απο τον ΙΩΝΙΚΟ ξεχωριζαν οι Αλεξιου και Κουρης ενω απο το ΗΡΑΚΛΕΙΟ ο εκλπηκτικος σημερα Κριτσαλος καθως και το νο6, νο9, νο10 και νο12.Με δικους τους ποντους - τριποντα κυριως το ΗΡΑΚΛΕΙΟ συντηρουσε μια διαφορα και ηταν οι πρωτεργατες γι αυτην την πολυ μεγαλη νικη τους...

Στην 3η περιοδο, ο ΙΩΝΙΚΟΣ μπηκε φουριοζος με το σκορ να μειωνεται στο 45-51 ωσπου ανελαβαν δραση οι φιλοι μας οι διαιτητες...1η τεχνικη ποινη για διαμαρτυρια σε παραγοντα του Ερασιτεχνη ΙΩΝΙΚΟΥ για ....διαμαρτυρια, επειδη απλα απορρησε με μια αποφαση του διαιτητη περι κατοχης της μπαλας...Μετα απο λιγο, 2η τεχνικη ποινη στον προπονητη του ΙΩΝΙΚΟΥ επειδη ζητησε βηματα εις βαρος του ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ....Ηδη η διαφορα ηταν +9...3η τεχνικη ποινη στον Τσιρογιαννη λιγο πριν τη ληξη του 3ου δεκαλεπτου (δικαιολογημενη) λογω εξυβρισης του διαιτητη...Λεγεται οτι ο παικτης εφαγε ντισκαλιφιε για 2-3 παιχνιδια...για να δουμε....Σε αυτο το σημειο να επισημανουμε την κακη διαιτησια ως προς τα μαρκαρισματα εντος της ρακετας...Οποτε η μπαλα εφθανε στον Καββαδα ή σε αλλους ψηλους της ομαδας μας, κι ενω τα φαουλ ηταν ξεκαθαρα ο διαιτητης δεν εδινε τιποτα (!!!!)...Αυτο εγινε τουλαχιστον σε 4 επιθεσεις...γεγονος που αποσυντονισε την ομαδα της ΝΙΚΑΙΑΣ με τον κοσμο στην κερκιδα να ειναι εκτος εαυτου και το παιχνιδι να διακοπτεται για περιπου 10-15 λεπτα λογω επικλησης του διαιτητη για υβριστικα συνθηματα και για ''παρενοχληση'' του καθηκοντος του....Οταν τελειωσε η 3η περιοδος ηδη η διαφορα ηταν στο +15...

Οταν ξεκινησε η 4η περιοδος η 4η (!!!) τεχνικη ποινη ηταν και το τελειωτικο χτυπημα....ενω η δαιμονιωδης ευστοχια των παικτων του Ηρακλειου συνεχιζοταν...Η διαφορα εφθασε μεχρι και το +31 οταν μετα το ΗΡΑΚΛΕΙΟ χαλαρωσε, οι διαιτητες αποφασισαν να σφυριξουν κανονικα, ισως και λιγο ΙΩΝΙΚΟ στα τελευταια λεπτα και ο ΙΩΝΙΚΟΣ με συνεχεις ποντους καταφερε να μειωσει στο -21, οπου και λιγο μετα διαμορφωθηκε το τελικο σκορ...

Πολυ καλος για τον ΙΩΝΙΚΟ ο Αλεξιου αλλα αστοχος στις βολες, ο Κουρης, ενω ο Καββαδας ειναι το πρωτο παιχνιδι που τον ειδα εγκλωβισμενο...Δεν πειραζει παντως....

Για το ΗΡΑΚΛΕΙΟ, περα απο τον εκπληκτικο Κριτσαλο, πολυ καλοι ηταν αυτοι που προανεφερα πιο πανω, με ιδιαιτερη ευστοχια στα τριποντα....

Πολλα συγχαρητηρια στην ομαδα του ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, νομιζω οτι αξιζει να ανεβει κατηγορια....

Εκτιμω οτι αν οι διαιτητες μας επαιζαν 50-50 και με τους ''μεθυσμενους'' φανατικους οπαδους της ομαδας (απο τη νικη μας στο ποδοσφαιρο, εντος εδρας επι της Ροδου) μας στο πλαι του μπασκετικου ΙΩΝΙΚΟΥ το σκορ θα ηταν πολυ διαφορετικο. Δεν λεω οτι ο ΙΩΝΙΚΟΣ θα κερδιζε ομως θα εχανε με πολυ μεγαλη δυσκολια....Γενικοτερα, αρκετος κοσμος και κυριως απο τις ακαδημιες, γονεις κλπ στον Πλατωνα ελειπαν ομως οι φανατικοι μας που θα εκαναν τη διαφορα....

Στα αξιοσημειωτα, η πολυ καλη χειρονομια των παραγοντων του ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ , να κερασουν ξεροτυγανα τους φιλους του ΙΩΝΙΚΟΥ που παρακολουθουσαν τον αγωνα μπασκετ. Αυτα χρειαζεται το ελληνικο μπασκετ...

Αρνητικοι πρωταγωνιστες του παιχνιδιου οι διαιτητες, που τιναξαν στον αερα ενα παιχνιδι που προσφεροταν για θεαμα...Αμα δινονταν ετσι οι τεχνικες ποινες, τοτε ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ και ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ θα επρεπε να παιζουν κεκλεισμενων το θυρων για πολυ καιρο....

Δυστυχως μετα τη νικη της Παναγιτσας και του Σπορτινγκ, ο ΙΩΝΙΚΟΣ ειναι σε δυσμενη θεση και αν χασει και απο τη Λιβαδεια την αλλη Κυριακη, τοτε μπορει να βρεθει στη 10η θεση που υπο προϋποθεσεις οδηγει σε υποβιβασμο...Ηρεμια χρειαζεται προς το παρον και βλεπουμε...Δυστυχως, εχουμε 2 συνεχη εκτος εδρας ματς, με Λιβαδεια και Ν.Φ. Δυστυχως απ οτι φαινεται θα χασουμς τις υπηρεσιες του Τσιρογιαννη για 2-3 ματς...Μεγαλη απωλεια...Οσον αφορα τους καλοθελητες που μιλουσαν για μηδενισμο του ΙΩΝΙΚΟΥ ή για τιμωρια της εδρας, μου φαινεται οτι με την ορεξη θα μεινουν....

Θελει πολυ προσοχη...Στο επομενο εντος εδρας ματς πρεπει ο Πλατωνας να γινει καμινι....Εξαιρουμενου του παιχνιδιου με τη Λιβαδεια, νομιζω οτι θα χρειαστουμε 8 νικες στα 13 παιχνιδια για να μεινουμε...Με τον κοσμο μαζι του, ο ΙΩΝΙΚΟΣ δεν μπορει να αποτυχει....Για να δουμε

Στο τελος του αγωνα, το ελαχιστο που μπορουσα να κανω ηταν να συγχαρω τον Κριτσαλο ο οποιος ειναι πολυτελεια για την κατηγορια. Οπως και του ειπα, το ΗΡΑΚΛΕΙΟ αξιζει να ανεβει...Κι εκεινος απαντησε παντελονατα οτι ο ΙΩΝΙΚΟΣ δικαιουται κατι καλυτερο, οτι ξερει ποσο αγαπαμε την ομαδα αλλα ετσι ειναι το μπασκετ...Σημερα μπαινανε ολα, με το Ιλιον οχι...
basketikos
Με πρόλαβε ο neapoli_3 - προσυπογράφω.

Μπραβο στο Ηρακλειο - κατα την γνωμη μου τα 5-6 τριποντα σε 7-8 προσπαθειες που ειχε ο Στεφανακηες ηταν αυτα που του εδωσαν ώθηση, καλή και η προετοιμασια τους, γενικα 'γεματη' εμφανιση.

Κριμα για τους διαιτητες, που δεν μας αφησαν να διεκδικησουμε - κριμα - κριμα. Θελω να πιστευω οτι δεν ηταν περιπτωση "Φιλαθλητικου" αλλά απλώς τοσο ξερουν..γιατι αλλιως..

Μπραβο και στα παιδια, ως το 57-67 το πάλεψαν - μετα τα 2 κακιστα σφυριγματα (φαουλ καθαρο σε προπαθεια για 3ποντο του Τσιρογιάννη, και βηματα καθαρα που οδηγησαν σε 3ποντο του Ηρακλείο) και το ντεσκαλιφιε στις διαμαρτυρίες του Τσιρογιάννη (λαθος αντιδραση του παικτη), παρουσιασαν κακη εικονα. Δεν πειραζει, παμε δυνατα στην Λειβαδια και συνεχιζουμε.
PetranG3
17-01-2010 14:54
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr

Διαγόρας Ρόδου και Έξω Παναγίτσα γνώριζαν πως οι αποστολές τους απέναντι σε Φοίνικα και Ιεράπετρα αντίστοιχα θα ήταν εύκολες. Έτσι και έγινε. Η ομάδα της Ρόδου επιβλήθηκε στο εναρκτήριο ματς της 12ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου του Φοίνικα με 95-65 ενώ η Έξω Παναγίτσα δεν συνάντησε καμιά δυσκολία απέναντι στην Ιεράπετρα, από την έδρα της οποίας πέρασε σαν σίφουνας (93-39).

Τα αποτελέσματα



ΑΓΕ Χαλκίδας – Λιβαδειά
Ιωνικός Νικαίας – Ηράκλειο 74-98
Ν. Κηφισιά – Ιωνικός Ν.Φ. 81-75
Αίολος/Ταύρος – Κρόνος Αγ. Δημ. 59-69
Διαγόρας Ρόδου – Φοίνικας 95-65
Ιεράπετρα – Έξω Παναγίτσα 39-93
Σπόρτιγκ – Ένωση Ιλίου 76-72


ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ 95

ΦΟΙΝΙΚΑΣ 65
Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-41, 71-48, 95-65.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Τσακίρης): Τσιτσάρης 5, Αγαπιάδης 13 (2), Μαρουλλάκης 2, Παπαϊωσήφ 7 (1), Παναγιωταράκος 20 (2), Παρδακάς 7, Μπαγκούρας, Δούβαλης 4, Σκορδάλης 26 (6), Τσαμπάς 8, Νεραντζάκης 1, Κούκιαλι.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Αθηναίος): Λαζαρίδης 17, Δραβίλλας 3, Ζερβουλάκος 8 (2), Καφετζόγλου 5, Χιωτάκης 11 (2), Μόμτσος 13 (1), Καλλής 6, Κορούνης 2.


ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 39

ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 93
Τα δεκάλεπτα: 8-11, 15-44, 28-67, 39-93.
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Κορνιωτάκης 4 (1), Μαντζαράκης 7 (1), Ανδρουλάκης 8 (2), Κολοβός 8 (1), Μπότσογλου 6 (2), Νατσίδης 4, Βαν Ντε Μπιλτ, Βασιλειάδης 2.
ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Τσαούσης): Γκρινιάρης 8 (1), Χατζηστάμου 11 (3), Μπέλλος 18, Καλλέργης 14 (2), Τέιλορ 22 (3), Τσίτσης 8 (1), Γυφτονικολός 9 (1), Μπένος 3.


ΣΠΟΡΤΙΓΚ 76
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 72

Τα δεκάλεπτα: 24-30, 46-46, 64-64, 76-72.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Χρυσόγελος): Παπάνογλου 19 (1), Καραμπάτσιος 4, Πανάγος 14 (1), Κουρής 16 (1), Μιχαλόπουλος 9, Ένεζλης 10 (2), Σαλούστρος 4.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καρακώστας): Μπέλλας Ι. 16 (1), Σπηλιόπουλος 14 (4), Σκαλωμένος 11, Κοσμίδης, Μπέλλας Ο. 7 (2), Καλαμαράς 4, Φούτσης, Καραγεώργος 8, Αναστασόπουλος 12 (1).



ΑΙΟΛΟΣ/ΤΑΥΡΟΣ 59
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 69

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 33-30, 51-47, 59-69.

ΑΙΟΛΟΣ/ΤΑΥΡΟΣ (Παπαδάκης): Ροΐδης 6 (2), Σταμπουλής 4, Σβαρδάγκαλος 8, Αφαλίδης, Κακαβάς 11 (2), Μπαλτάσης, Ντέντα 4, Μαμωνής 1, Γρηγοράκος 9 (1), Φιλλίπου 16 (2), Κυρίκος, Κοκλώνης.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Παρασκευόπουλος, Φέρτης): Σαμόλης 6, Λαζαρίδης 14, Γκοτζογιάννης 8 (1), Μωισίδης 2, Λοΐζος, Παπαδάκης 9, Αντωνόπουλος, Γιαννόπουλος, Σπανός, Λίτσιος, Καραπλής 25 (5), Ξηρογιάννης 5.



ΚΗΦΙΣΙΑ 81
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.ΦΙΛ 75

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 47-31, 69-55, 81-75.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βογιατζής 10, Νικητάκης 13 (2), Ψωμαδέρης 7 (1), Τσιάκας 12 (2), Λαγοπόδης, Κούτουλας 11 (3), Μενουδάκος 13, Ξενάκης 8, Διαμαντόπουλος 5 (1), Ντεφούδης 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Οικονόμου): Ρουσόπουλος 9 (1), Τσουμπρής 6 (1), Σβερκούνος 10 (2), Παπαδόπουλος 7 (1), Χρονόπουλος, Ταταρούνης 2, Μαυραγάνης 24 (1), Καρλάφτης, Μακρόπουλος 11, Γιαννιώδης 6.


ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 74
ΗΡΑΚΛΕΙΟ 98

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 40-49, 59-76, 74-98.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Χατζηκυριάκος): Αλεξίου 17 (2), Τσολάτος 8 (1), Τσιρογιάννης, Μαναριώτης 5 (1), Καββαδάς 9, Λουκάκης 4, Φασολόπουλος 3 (1), Κουρής 22 6, Ντακούλιας 6.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης, Ράλλης): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας 3 (1), Μιλαφιανάκης, Καραλής 18 (3), Αγαπητός 23 (3), Στεφανάκης 18 (4), Σκόρδος 4, Πετράκης, Μαυρόπουλος, Κρίτσαλος 20 (1), Αρβανίτης 6 (2), Αρναουτάκης Γ. 6 (2)


Επόμενη αγωνιστική:
Λιβαδειά-Ιωνικός Νικαίας

Ηράκλειο-Σπόρτιγκ

Ιωνικός ΝΦ-Χαλκίδα

Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Κηφισιά

Φοίνικας-Αίολος Ταύρος

Έξω Παναγίτσα-Διαγόρας Ρόδου

Ένωση Ιλίου-Ιεράπετρα







Η Βαθμολογια πρεπει να ειναι καπως ετσι :

Σε 12 αγωνες

1. ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ 22
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
2. ΗΡΑΚΛΕΙΟ 21
3. Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ 21
4. ΛΙΒΑΔΕΙΑ 20 (σε 11 αγωνες)
5. ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 20
6. ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. 19
7. ΣΠΟΡΤΙΓΚ 19
8. ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 19
9. ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 18
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
10. ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 18
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
11. ΑΙΟΛΟΣ/ΤΑΥΡΟΣ 14
12. ΦΟΙΝΙΚΑΣ 14
13. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 13
14. ΧΑΛΚΙΔΑ 10 (σε 11 αγωνες)
paris13
παιδια ειδα τον σπορτιγκ σημερα κ ο διαιτητης παιδια ηταν τελειος μα τελειος αθλιος.........τον ειχαν βαλει με εναν πιτσιρικα που μιλια δεν εβγαζε κ μας .........στα πρωτα 12 λεπτα του ματς ειχε δωσει 12 φαουλ τστον σπορτιγκ κ 2 τεχνικες ποινες γελαγαν κ οι παιχτες του ιλιου........παντος τελικα μιλησε η φανελα κ μπορω να πω οτι απο αυτα που ειδα ο σπορτιγκ με τον παναγο καλα δεν θα κινδινεψει καθολου........
Jabar
QUOTE(speeeedy @ Jan 16 2010, 23:34 ) *
Ταραταντζούούμ!!!!! Έκτακτη εμφάνιση μελών της speeeedy Info SA.

Όοοοχι δεν πρόκειται για επανασύσταση της εταιρείας. Εμείς το πήραμε απόφαση ότι δεν κάνουμε γι αυτό που λέγεται «αθλητισμός» και πήγαμε εκεί που έπρεπε. Σπίτι μας, άντε σε κανένα καφενείο…. Άλλωστε στο μπασκετικό κυβερνοχώρο τώρα πια μπήκανε δυναμικά τα blogs, οι προπαγάνδες, οι υποψήφιοι πρόεδροι, οι λοιποί φελλοί και ότι άλλο τραβάει η ψυχή του όχλου. Που τόπος για το χαβαλέ μας…..

Διαβάζοντας τυχαία για το αυριανό ματσάκι ΑΕΝΚ-Ιωνικός ΝΦ δε σας κρύβουμε ότι μας ήρθε στο μυαλό (μόλις πιάσαμε διψήφιο νούμερο σε καραφάκια ρακή βεβαίως, βεβαίως) κάτι από καλό παλιό ελληνικό κινηματογράφο.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Βρισκόμαστε κάπου στις αρχές του 60 κάπου στην Αθήνα. Ο κυρ Αναστάσης (π.χ. Ορέστης Μακρής) είναι ο για χρόνια σκληρά εργαζόμενος μεροκαματιάρης πατέρας που έχει φτιάξει με κόπο ένα μπακάλικο και έχει δυο κόρες.
Πρώτα πρώτα τη Θοδώρα. Μεγαλοκοπέλα (με τη λογική της εποχής, π.χ. Μάρθα Βούρτση) η Θοδώρα ήταν πάντα απόλυτα πιστή στις επιλογές του πατέρα. Έκανε από μικρή μετρημένη ζωή, ντυνόταν σεμνά και ποτέ μα ποτέ δεν έκανε κάτι να χαλάσει την αυστηρή ηθική του πατέρα της.
Η άλλη κόρη είναι η Νικολέτα. Πιστή πια κι αυτή στις εντολές και την ηθική του μπαμπά, πλην όμως νεώτερη και ελαφρά απείθαρχη και πεταχτούλα στο πρόσφατο παρελθόν (π.χ. Μπεάτα Ασημακοπούλου).

Η οικογένεια ζει την ήρεμη αστική ζωή της και η μόνη έγνοια του πατέρα είναι πως θα παντρέψει τις κόρες του. Ειδικά τη Θοδώρα. Βλέπετε οι εποχές ήταν δύσκολες και τα καλά παλικάρια στο μικρόκοσμο της μίζερης γειτονιάς λίγα.
Μια καλή περίπτωση γαμπρού (π.χ. Διονύσης Φωτόπουλος) που εμφανίστηκε πέρσι στη γειτονιά χάθηκε, αφού τον καπάρωσε με μάλλον συνοπτικές διαδικασίες (λένε χρησιμοποίησε και δόλια μέσα - μάγια και βασκανίες) μια άλλη μεγαλοκοπέλα από Ελευσίνα μεριά που έμενε τότε στη γειτονιά (Σπεράντζα Βρανά στάιλ). Τον πήρε κι εξαφανιστήκανε.

Και ξαφνικά εμφανίζεται στη γειτονιά νέος, ωραίος, με τίμια όψη και θεληματικό πηγούνι. Έδειχνε το ιδανικό εργατικό παιδί (Νίκος Ξανθόπουλος, σαφώς). Ο νέος λοιπόν νοίκιασε το δωματιάκι πάνω από το μπακάλικο.
Ο κυρ Ανέστης για να μη χαθεί κι αυτός ο γαμπρός έλαβε τα μέτρα του. Ακολουθώντας τις συμβουλές της δολοπλόκας αδελφής του, της Μπουμπούκας (Γεωργία Βασιλειάδου), άρχισε να φέρνει το νέο στο σπίτι τάζοντάς του γεύμα με μπριζόλα (για την εποχή που μιλάμε κάτι τέτοιο αντιστοιχούσε σε τραπέζωμα στη «Σπονδή» (έχομεν και γκουρμέ καταβολές στη speeeedy Info SA!!)) με σκοπό βέβαια να γνωρίσει τις χαμηλοβλεπούσες κόρες μπας και γίνει το θαύμα και γίνει γάμος.

Και πέρασε λίγος καιρός και ο αγνός μεροκαματιάρης νέος έβαλε τα καλά του (το τίμιο πουκάμισο με τα μόλις 2 μπαλώματα και το λαχανί σακάκι που είχε κονομήσει από τη βοήθεια της UNRA κι ας ήταν 2 νούμερα μεγαλύτερο) και πήγε στον κυρ Αναστάση.
-Κυρ Αναστάση μου του είπε, εκτιμώ όλα όσα έχεις κάνει για μένα και δε σου κρύβω ότι στο σπίτι σου νιώθω πολύ όμορφα (…λαδωμένο άντερο ένεκα). Θέλω να ζητήσω το χέρι της κόρη σου. Δε με νοιάζει ποιάς. Και με τη Θοδώρα και με τη Νικολέτα πιστεύω θα κάνω μια καλή οικογένεια που θα ζει σύμφωνα με τις ηθικές αξίες τις εποχής μας…..

Εδώ σταματά η ιστορία και μπαίνει το ερώτημα: Εάν εσείς ήσασταν ο κυρ Αναστάσης ποια κόρη θα δίνατε στο γαμπρό; Η απάντηση νομίζω είναι προφανής…..

Άντε καλό Πάσχα και ίσως τα ξαναπούμε!!!!
icon_wave.gif

icon_wave.gif icon_wave.gif icon_wave.gif 77.gif 77.gif 77.gif
PetranG3
Η Βαθμολογια κατα την 12η αγωνιστικη οπως διαμορφωθηκε :

1. ΛΙΒΑΔΕΙΑ 22
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
2. ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ 22
3. ΗΡΑΚΛΕΙΟ 21
4. Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ 21
5. ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 20
6. ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. 19
7. ΣΠΟΡΤΙΓΚ 19
8. ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 19
9. ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 18
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
10. ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 18
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
11. ΑΙΟΛΟΣ/ΤΑΥΡΟΣ 14
12. ΦΟΙΝΙΚΑΣ 14
13. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 13
14. ΧΑΛΚΙΔΑ 11
panosak
QUOTE(basketikos @ Jan 17 2010, 22:54 ) *
Μπραβο στο Ηρακλειο - κατα την γνωμη μου τα 5-6 τριποντα σε 7-8 προσπαθειες που ειχε ο Στεφανακηες ηταν αυτα που του εδωσαν ώθηση, καλή και η προετοιμασια τους, γενικα 'γεματη' εμφανιση.

το χρωσταγε στον εαυτο του αυτο το παιχνιδι σ'αυτο το γηπεδο ο στεφανακης αλλα και ολο το ηρακλειο.
στο ιδιο γηπεδο το τελευταιο παιχνιδι το 2006 επεσαν απο Β' ...
ο ιωνικος αν θυμαμαι τοτε με κατσαρο τειλορ...
ασχετο...τωρα που το θυμηθηκα...
Χατζησμαλης...τι παικτουρα ηταν αυτος ???
γιατι δεν εκανε καρριερα?
kontas
QUOTE(speeeedy @ Jan 17 2010, 00:34 ) *
Ταραταντζούούμ!!!!! Έκτακτη εμφάνιση μελών της speeeedy Info SA.

Όοοοχι δεν πρόκειται για επανασύσταση της εταιρείας. Εμείς το πήραμε απόφαση ότι δεν κάνουμε γι αυτό που λέγεται «αθλητισμός» και πήγαμε εκεί που έπρεπε. Σπίτι μας, άντε σε κανένα καφενείο…. Άλλωστε στο μπασκετικό κυβερνοχώρο τώρα πια μπήκανε δυναμικά τα blogs, οι προπαγάνδες, οι υποψήφιοι πρόεδροι, οι λοιποί φελλοί και ότι άλλο τραβάει η ψυχή του όχλου. Που τόπος για το χαβαλέ μας…..

Διαβάζοντας τυχαία για το αυριανό ματσάκι ΑΕΝΚ-Ιωνικός ΝΦ δε σας κρύβουμε ότι μας ήρθε στο μυαλό (μόλις πιάσαμε διψήφιο νούμερο σε καραφάκια ρακή βεβαίως, βεβαίως) κάτι από καλό παλιό ελληνικό κινηματογράφο.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Βρισκόμαστε κάπου στις αρχές του 60 κάπου στην Αθήνα. Ο κυρ Αναστάσης (π.χ. Ορέστης Μακρής) είναι ο για χρόνια σκληρά εργαζόμενος μεροκαματιάρης πατέρας που έχει φτιάξει με κόπο ένα μπακάλικο και έχει δυο κόρες.
Πρώτα πρώτα τη Θοδώρα. Μεγαλοκοπέλα (με τη λογική της εποχής, π.χ. Μάρθα Βούρτση) η Θοδώρα ήταν πάντα απόλυτα πιστή στις επιλογές του πατέρα. Έκανε από μικρή μετρημένη ζωή, ντυνόταν σεμνά και ποτέ μα ποτέ δεν έκανε κάτι να χαλάσει την αυστηρή ηθική του πατέρα της.
Η άλλη κόρη είναι η Νικολέτα. Πιστή πια κι αυτή στις εντολές και την ηθική του μπαμπά, πλην όμως νεώτερη και ελαφρά απείθαρχη και πεταχτούλα στο πρόσφατο παρελθόν (π.χ. Μπεάτα Ασημακοπούλου).

Η οικογένεια ζει την ήρεμη αστική ζωή της και η μόνη έγνοια του πατέρα είναι πως θα παντρέψει τις κόρες του. Ειδικά τη Θοδώρα. Βλέπετε οι εποχές ήταν δύσκολες και τα καλά παλικάρια στο μικρόκοσμο της μίζερης γειτονιάς λίγα.
Μια καλή περίπτωση γαμπρού (π.χ. Διονύσης Φωτόπουλος) που εμφανίστηκε πέρσι στη γειτονιά χάθηκε, αφού τον καπάρωσε με μάλλον συνοπτικές διαδικασίες (λένε χρησιμοποίησε και δόλια μέσα - μάγια και βασκανίες) μια άλλη μεγαλοκοπέλα από Ελευσίνα μεριά που έμενε τότε στη γειτονιά (Σπεράντζα Βρανά στάιλ). Τον πήρε κι εξαφανιστήκανε.

Και ξαφνικά εμφανίζεται στη γειτονιά νέος, ωραίος, με τίμια όψη και θεληματικό πηγούνι. Έδειχνε το ιδανικό εργατικό παιδί (Νίκος Ξανθόπουλος, σαφώς). Ο νέος λοιπόν νοίκιασε το δωματιάκι πάνω από το μπακάλικο.
Ο κυρ Ανέστης για να μη χαθεί κι αυτός ο γαμπρός έλαβε τα μέτρα του. Ακολουθώντας τις συμβουλές της δολοπλόκας αδελφής του, της Μπουμπούκας (Γεωργία Βασιλειάδου), άρχισε να φέρνει το νέο στο σπίτι τάζοντάς του γεύμα με μπριζόλα (για την εποχή που μιλάμε κάτι τέτοιο αντιστοιχούσε σε τραπέζωμα στη «Σπονδή» (έχομεν και γκουρμέ καταβολές στη speeeedy Info SA!!)) με σκοπό βέβαια να γνωρίσει τις χαμηλοβλεπούσες κόρες μπας και γίνει το θαύμα και γίνει γάμος.

Και πέρασε λίγος καιρός και ο αγνός μεροκαματιάρης νέος έβαλε τα καλά του (το τίμιο πουκάμισο με τα μόλις 2 μπαλώματα και το λαχανί σακάκι που είχε κονομήσει από τη βοήθεια της UNRA κι ας ήταν 2 νούμερα μεγαλύτερο) και πήγε στον κυρ Αναστάση.
-Κυρ Αναστάση μου του είπε, εκτιμώ όλα όσα έχεις κάνει για μένα και δε σου κρύβω ότι στο σπίτι σου νιώθω πολύ όμορφα (…λαδωμένο άντερο ένεκα). Θέλω να ζητήσω το χέρι της κόρη σου. Δε με νοιάζει ποιάς. Και με τη Θοδώρα και με τη Νικολέτα πιστεύω θα κάνω μια καλή οικογένεια που θα ζει σύμφωνα με τις ηθικές αξίες τις εποχής μας…..

Εδώ σταματά η ιστορία και μπαίνει το ερώτημα: Εάν εσείς ήσασταν ο κυρ Αναστάσης ποια κόρη θα δίνατε στο γαμπρό; Η απάντηση νομίζω είναι προφανής…..

Άντε καλό Πάσχα και ίσως τα ξαναπούμε!!!!
icon_wave.gif

εισαι θεος
77.gif 77.gif 77.gif

QUOTE(panosak @ Jan 18 2010, 02:03 ) *
το χρωσταγε στον εαυτο του αυτο το παιχνιδι σ'αυτο το γηπεδο ο στεφανακης αλλα και ολο το ηρακλειο.
στο ιδιο γηπεδο το τελευταιο παιχνιδι το 2006 επεσαν απο Β' ...
ο ιωνικος αν θυμαμαι τοτε με κατσαρο τειλορ...
ασχετο...τωρα που το θυμηθηκα...
Χατζησμαλης...τι παικτουρα ηταν αυτος ???
γιατι δεν εκανε καρριερα?

ρε τι πάθαμε όλοι απόψε σαν τα ζόμπι βγήκαμε στο φόρουμ
λες και παίζαμε εμείς στην Νίκαια.
smiley.gif smiley.gif smiley.gif
dirk10
ιωνικος νικαιας-Φιλαθλητικος τι ωραιο ματς!!!!!!!!!!!μεγαλη στιγμη του ελληνικου μπασκετ!!!!! smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
margiou3
Η Ελληνική παράγκα σε όλο της το μεγαλείο...
sportingara sta dyskola
2ος Όμιλος Νότου
Α/Α

ΟΜΑΔΑ
ΑΓ. ΠΟΝΤΟΙ ΒΑΘΜΟΙ
1 ΛΙΒΑΔΕΙΑ 12 975-735 22
2 ΔΙΑΓΟΡΑΣ 12 977-793 22
3 ΗΡΑΚΛΕΙΟ 12 1073-854 21
4 Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ 12 1043-815 21
5 ΚΡΟΝΟΣ 12 786-680 20
6 ΣΠΟΡΤΙΓΚ 12 925-855 19
7 ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 12 938-816 19
8 ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 12 889-786 19
9 ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. 12 980-874 18
10 ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 12 926-801 18
11 ΑΙΟΛΟΣ 12 883-945 14
12 ΦΟΙΝΙΚΑΣ 12 747-899 14
13 ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 12 506-1093 13
14 ΑΓΕ ΧΑΛΚΙ 12 484-1183 11
PetranG3
QUOTE(panosak @ Jan 18 2010, 01:03 ) *
το χρωσταγε στον εαυτο του αυτο το παιχνιδι σ'αυτο το γηπεδο ο στεφανακης αλλα και ολο το ηρακλειο.
στο ιδιο γηπεδο το τελευταιο παιχνιδι το 2006 επεσαν απο Β' ...
ο ιωνικος αν θυμαμαι τοτε με κατσαρο τειλορ...
ασχετο...τωρα που το θυμηθηκα...
Χατζησμαλης...τι παικτουρα ηταν αυτος ???
γιατι δεν εκανε καρριερα?




Ισχυει φιλε μου...Με πανομοιοτυπη διαφορα...και παλι εβρεχαν τριποντα...Ομως η τοτε ομαδα του ΙΩΝΙΚΟΥ ηταν σαφως ανωτερη...Τοτε κλειδωσε την παραμονη ο ΙΩΝΙΚΟΣ...Την επομενη χρονια, ποδοσφαιρο - μπασκετ τα πηρα η κατω βολτα...Εκτοτε, τη συνεχεια την ξερουμε ολοι...Και ο Χουμας νομιζω επαιζε τοτε...3ποντακιας καλος...
basketikos
bball.gif "Kαλώς τα τα παιδια" - μεχρι και speeedy SA διαβάσαμε.. τελικά σε υφεση σαν την οικονομια βρισκεται η παρεα εκει στην Κρητη-αφου δεν διελυσε την εταιρια, τους περιμενουμε στο μέλλον icon_wave.gif

bball.gif Ναι το Ηρακλειο επεσε στην Γ με ηττα στην Πλάτωνα τελευταια αγωνιστικη σε ματς 'χανει-πεφτει' - αλλα δεν νομιζω οτι εχει σχεση το τοτε (4 χρονια πια) με το τωρα..Μπραβο στο Ηρακλειο παντως

bball.gif Χατζησμαλης: Επειδη στην Νικαια μεγαλωσαμε "ολα τα μεγαλυτερα ταλεντα του Ελληνικου μπασκετ εκτος του Φανη", και προσωπικά πρωτοειδα τον Γιαννακη οταν ηταν στο εφηβικο: ο Χουλιο ηταν ισως το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ταλεντο της ηλικιας του που περασε στην Ευρωπη. Χωρις υπερβολη, ισως απο ταλέντο ηταν καλυτερος απ' οτι βαζει ο νους. Δεν ξαναδε η Εθνικη Παιδων τετοιο παικταρα. Πασσα διαβητη, θεαμα, και καρφωμα μετα απο μπασιματα "Dr J" - .. Δυστυχώς, απο (μπασκετικο) μυαλο λιγο, και με λιγη (αθλητική) βοηθεια απο την οικογενεια, δεν καταφερε απολύτως τιποτα στις 4 γραμμες.... Kριμα ρε Χουλιο που αδικησες (μπασκετικα) τον εαυτο σου και στερησες τοσα σε οσους αγαπαμε το σπορ..
Blue1965White
Ο Χατζησμάλης είχε χαρακτηριστεί ως το μεγαλύτερο ταλέντο που πέρασε από το ελληνικό μπάσκετ. Δυστυχώς έμεινε ταλέντο. Είχε κάνει βέβαια ένα σύντομο πέρασμα από την Α1 σε Άρη και Αμπελόκηπους αν θυμάμαι καλά χωρίς όμως να καταφέρει κάτι ιδιαίτερο. Στις προπονήσεις πάντως μέναμε με ανοιχτό το στόμα, νομίζαμε ότι είμαστε στο NBA.
Για το χθεσινό παιχνίδι δεν έχω άποψη αφού δεν ήμουν στο γήπεδο. Πάντως οι ομάδες που θέλουν πραγματικά να πετύχουν το στόχο τους πρέπει να κρατάνε τη ψυχραιμία τους σε όλες τις περιπτώσεις. Δε νομίζω ότι πρέπει να μας απασχολήσει πολύ η ήττα. Πρέπει να διατηρήσουμε την ηρεμία της ομάδας και να κοιτάξουμε μπροστά.
Χρόνια πολλά στον κόουτς και στον basketiko για τη γιορτή τους.
mentat
QUOTE(122001 @ Jan 17 2010, 19:41 ) *
Με το σκορ 64-64 στο τέλος της τρίτης περιόδου, το Ίλιον πέτυχε συνολικά 2 ή 3 πόντους στα τελευταία 8 λεπτά του παιχνιδιού!!!
Στην τέταρτη περίοδο και οι δύο ομάδες έπαιξαν αποκλειστικά ζώνη με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες και ιδιαίτερα το Ίλιον να σουτάρουν διαρκώς τρίποντα και να τα "σπάνε" ως επί το πλείστον...
Αποβλήθηκε ο τεχνικός του Σπόρτιγκ με δύο τεχνικές ποινές στο τέλος της πρώτης περιόδου, σημείο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 8 πόντων και ήταν συνεχώς μπροστά με 2 ή 3 πόντους ως τα τέλη της τρίτης περιόδου που προηγήθηκε για πρώτη φορά ο Σπόρτιγκ.


Ο Σπόρτιγκ ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια. Επίσης έχω την αίσθηση ότι η ομάδα έχει αρχίσει να βελτιώνεται ποιοτικά πράγμα που είναι πολύ σημαντικό. Ο Πανάγος χθές δεν πρόσφερε. Ωστόσο αν βρει και αυτός ρυθμό τότε η ομάδα δεν πιστεύω οτι θα κινδυνέψει.
panosak
QUOTE(basketikos @ Jan 18 2010, 03:38 ) *
bball.gif "Kαλώς τα τα παιδια" - μεχρι και speeedy SA διαβάσαμε.. τελικά σε υφεση σαν την οικονομια βρισκεται η παρεα εκει στην Κρητη-αφου δεν διελυσε την εταιρια, τους περιμενουμε στο μέλλον...

φιλε αδικα θα μας περιμενεις γιατι εδω το πηραμε -αργα βεβαια- χαμπαρι πως δεν παει η δουλεια...και αναγκαστικα
μιας και αγαπαμε το μπασκετ στραφηκαμε στις υποδομες...δεν εχουμε δα και καμμια ιστορια (οπως εσεις)...
για να αναπολουμε περασμενα μεγαλεια...ασε που η παραγκα της Γ μονο μεγαλειο δεν ηταν...
Το σωματειο μπορει να λειτουργησει στο τοπικο μια χαρα , χωρις πολλα εξοδα και με ρεαλιστικο οραμα: την αναδειξη των οποιων ταλεντων...τα υπολοιπα περι δηθεν διαλυσης της ομαδας ειναι για μενα κουραφεξαλα...
αν βεβαια βρεθει καποιος και πει "εγω πληρωνω ακολουθα" τοτε σιγουρα δε θα χαθουμε...

παντως για το χουλιο επειδη τον ειχα δει αρκετες φορες εξακολουθω να εχω την απορια γιατι δεν επαιξε...
αυτα που εκανε τοτε μονο στην τηλεοραση τα εβλεπες απο την ενωμενη Γιουγκοσλαβια...
βεβαια ηταν και παρα πολυ καλο παιδι , δεν μπορω να τον φανταστω τσαντισμενο...
αλλα αν δεν επαιξε τοτε , θαπαιζε τωρα ετσι που'χει παει το πραγμα?
μυστηριο ο χουλιο...τετοια ταλενταρα και καρριερα λιγο καλυτερη του χουλιο (Jake LaMotta "the raging bull") του ΟΦΗ...
speeeedy
QUOTE(panosak @ Jan 18 2010, 13:24 ) *
φιλε αδικα θα μας περιμενεις γιατι εδω το πηραμε -αργα βεβαια- χαμπαρι πως δεν παει η δουλεια...και αναγκαστικα
μιας και αγαπαμε το μπασκετ στραφηκαμε στις υποδομες...δεν εχουμε δα και καμμια ιστορια (οπως εσεις)...
για να αναπολουμε περασμενα μεγαλεια...ασε που η παραγκα της Γ μονο μεγαλειο δεν ηταν...


Για να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις, η speeedy Info SA θα ήθελε να ξεκαθαρίσει ότι όταν αποφασίσαμε (και μάλιστα παμψηφεί) ότι αυτό που λέγεται «αθλητισμός» είναι κάτι ξένο προς τα πιστεύω των μελών μας, σαφώς και εννοούσαμε όλες τις μορφές και συνιστώσες του…
Την ίδια απέχθεια που νιώθουμε για τα αγωνιστικά τμήματα νιώθουμε και για τα τμήματα υποδομής…

Όσο αφορά τις λατινικές παπαριές που η ασχετοσύνη και αγραμματοσύνη των εκάστοτε κρατούντων μετέτρεψε στο δήθεν αρχαιοελληνικό ρητό «νους υγιής εν σώματι υγιή» έχουμε να πούμε ότι σε καμιά περίπτωση δε θα θέλαμε να έχουμε «υγιή» νου όπως αυτοί τον εννοούν.

Σε τελική ανάλυση ρε παιδί μου αφού στη speeedy Info SA κάναμε την ενδοσκόπησή μας και καταλήξαμε ότι τελικά είμαστε καφενείο, ε σε καφενείο θα συχνάζουμε (άντε σε καφετέρια) και πουθενά αλλού….

Υ.Γ. Φίλε panosak κι εσύ δικός μας είσαι κι ας προσπαθείς να αυτοπαραμυθιάζεσαι. Αν μάλιστα γίνεις μέλος της speeedy Info SA, έχεις πολλές πιθανότητες να εκλεγείς σε υψηλή θέση του ΔΣ.

blink.gif blink.gif blink.gif
spyros diamantopoulos
Πραματα και θαματα..
duke10
Εστω και λιγο καθυστερημενα θα γραψω λιγα πραγματα για το ματς της Κηφισιας με τον Ιωνικο ΝΦ.
Ωραιο παιχνιδι, πολυ δυνατο αλλα σε καμια περιπτωση αντιαθλητικο. Η Κηφισια σε ενα ακομα derby καταφερε να παρει μια πολυ καλη διαφορα (+20) στις αρχες του τριτου δεκαλεπτου, αν δε κανω λαθος. Σε εκεινο το σημειο και ενω φαινοταν πως η σεμνη τελετη θα τελειωνε, οι 2 διαιτητες εδωσαν μια αλλη νοτα στη βραδυα. Δε θελω να αναφερθω σε συγκεκριμενες φασεις γιατι νιωθω οτι θα αδικησω οσες δεν γραψω, βλεπετε δεν ηταν 2-3. Το γεγονος και μονο οτι η Κηφισια δεχτηκε 4 τεχνικες ποινες-2 αντιαθλητικα και οι βολες ηταν 18-42 υπερ του Ιωνικου μαλλον τα λενε ολα απο μονα τους.
Highlight περιπου 10-15 δευτερολεπτα πριν τη ληξη ενα ολοκληρο γηπεδο (εκτος απο τους φιλαθλους του Ιωνικου) να χειροκροταει παρατεταμενα τους διαιτητες...
Το σημαντικο ειναι η νικη της ομαδας. Συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια που εβγαλαν πολυ παθος μεσα στο γηπεδο.
Δε θα μπορουσα φυσικα να μην αναφερθω στην επιστροφη του Καρατζα στο γηπεδο που εχει αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις και εχει μονο φιλους. Δε σου παει ρε Αλεξ ο παγκος των φιλοξενουμενων... "Ε-Ε-Ε Α-Α-Α για παντα Κηφισια, Αλεξη Καρατζα!"
basketikos
QUOTE(duke10 @ Jan 19 2010, 15:20 ) *
... Το γεγονος και μονο οτι η Κηφισια δεχτηκε 4 τεχνικες ποινες-2 αντιαθλητικα και οι βολες ηταν 18-42 ...μαλλον τα λενε ολα απο μονα τους.


bball.gif Tελικά τοσο ξερουν οι διαιτητές? ή επειδή "ξερουν"*?

bball.gif Ποσες ηταν τελικά οι κορες speeedy??? Μηπως η μία ειναι τελικά η αγαπημένη???
ΥΓ. Μπορεί αυτό για τις ακαδημίες να μην το συμμεριζομαι, αλλά στα ενδοοικογενιακά λεω να μην μπω.

bball.gif Ωρα για διπλό στην Λεβαδειά?


hoosiers
QUOTE(mentat @ Jan 18 2010, 11:35 ) *
Ο Σπόρτιγκ ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια. Επίσης έχω την αίσθηση ότι η ομάδα έχει αρχίσει να βελτιώνεται ποιοτικά πράγμα που είναι πολύ σημαντικό. Ο Πανάγος χθές δεν πρόσφερε. Ωστόσο αν βρει και αυτός ρυθμό τότε η ομάδα δεν πιστεύω οτι θα κινδυνέψει.


Φιλε mentat συμφωνω σε ολα οσα ειπες πριν.Επετρεψε μου ομως να διαφωνησω μαζι σου στο κομματι του Παναγου.
Επειδη ημουν στο γηπεδο ο Παναγος ξεκινησε φουριοζος βαζοντας σχεδον ολους τους ποντους του στο 1ο δεκαλεπτο και μετα περιοριστηκε σε αμυντικα κυριως καθηκοντα.Αυτο ειναι αρκετα μεγαλη προσφορα.Και για τελος στο τελευταιο δεκαλεπτο που μπορουσε να προσφερει επιθετικα δεν τροφοδοτηθηκε σχεδον καθολου.
Για μενα το να κανει ο playmaker μιας ομαδας,ειτε λεγεται Σπορτινγκ ειτε οποια αλλη,παραπανω απο τις μισες επιθεσεις μονος του δεν ειναι υγειες.
Ευχαριστω. bball.gif bball.gif
sporting b.c.
QUOTE(hoosiers @ Jan 19 2010, 16:07 ) *
Φιλε mentat συμφωνω σε ολα οσα ειπες πριν.Επετρεψε μου ομως να διαφωνησω μαζι σου στο κομματι του Παναγου.
Επειδη ημουν στο γηπεδο ο Παναγος ξεκινησε φουριοζος βαζοντας σχεδον ολους τους ποντους του στο 1ο δεκαλεπτο και μετα περιοριστηκε σε αμυντικα κυριως καθηκοντα.Αυτο ειναι αρκετα μεγαλη προσφορα.Και για τελος στο τελευταιο δεκαλεπτο που μπορουσε να προσφερει επιθετικα δεν τροφοδοτηθηκε σχεδον καθολου.
Για μενα το να κανει ο playmaker μιας ομαδας,ειτε λεγεται Σπορτινγκ ειτε οποια αλλη,παραπανω απο τις μισες επιθεσεις μονος του δεν ειναι υγειες.
Ευχαριστω. bball.gif bball.gif


Ο Πανάγος βοήθησε με το Ίλιον. Είναι αξιόπιστος και αυτό έχει σημασία. Η ομάδα βελτιώνεται σε όλα. Έχει λυθεί ο Σαλούστρος και προσφέρει σημαντικά. Ο Κουρής είναι χαρισματικός αλλά συμφωνώ hoosiers δεν πρέπει να παίρνει τόσες προσπάθειες γιατί κάποιες είναι τραβηγμένες.

υγ. σερί 3 νίκες η ομάδα είχε να κάνει από τη χρονιά 2006-07 πρωτάθλημα Α2 Δημήτρης Δρόσος
PetranG3
QUOTE(basketikos @ Jan 19 2010, 16:11 ) *
bball.gif Ωρα για διπλό στην Λεβαδειά?



Εγω βλεπω ηττα στη Λιβαδεια αλλα ΔΙΠΛΟ στη Φιλαδελφεια...Ετσι μου λεει η διαισθηση μου κατι που αν γινει θα ειναι πιο σημαντικο...Για να δουμε ομως...
mentat
QUOTE(hoosiers @ Jan 19 2010, 17:07 ) *
Για μενα το να κανει ο playmaker μιας ομαδας,ειτε λεγεται Σπορτινγκ ειτε οποια αλλη,παραπανω απο τις μισες επιθεσεις μονος του δεν ειναι υγειες.

Εδώ θα συμφωνήσω πλήρως.

Ορίστε και videάκι από τον αγώνα ...





MBANDA
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ 74-98

Ηδη η διαφορα ηταν +9...3η τεχνικη ποινη στον Τσιρογιαννη λιγο πριν τη ληξη του 3ου δεκαλεπτου (δικαιολογημενη) λογω εξυβρισης του διαιτητη...Λεγεται οτι ο παικτης εφαγε ντισκαλιφιε για 2-3 παιχνιδια...για να δουμε....


Έτσι ο Ιωνικός καλείται να πληρώσει τις αταξίες του Τσιρογιάννη. Κρίμα
Αυτό το παιδί αδικεί πάλι και τον εαυτό του και δυστυχώς και την ομάδα που τον εμπιστεύεται.
bbblack
QUOTE(hoosiers @ Jan 19 2010, 17:07 ) *
Φιλε mentat συμφωνω σε ολα οσα ειπες πριν.Επετρεψε μου ομως να διαφωνησω μαζι σου στο κομματι του Παναγου.
Επειδη ημουν στο γηπεδο ο Παναγος ξεκινησε φουριοζος βαζοντας σχεδον ολους τους ποντους του στο 1ο δεκαλεπτο και μετα περιοριστηκε σε αμυντικα κυριως καθηκοντα.Αυτο ειναι αρκετα μεγαλη προσφορα.Και για τελος στο τελευταιο δεκαλεπτο που μπορουσε να προσφερει επιθετικα δεν τροφοδοτηθηκε σχεδον καθολου.
Για μενα το να κανει ο playmaker μιας ομαδας,ειτε λεγεται Σπορτινγκ ειτε οποια αλλη,παραπανω απο τις μισες επιθεσεις μονος του δεν ειναι υγειες.
Ευχαριστω. bball.gif bball.gif


Apo thn allh, ygeies de vlepw, kai to na sxoliazetai dysmenws o kata tekmhrio kalyteros - gia thn proswpikh mou apopsh - paikths, o opoios kai tygxanei na einai kai o makran prwtos scorer tou omilou!!!!!! Mallon oxymoro mou kanei ayto, kai mono ws sxoliasmos!!!!

QUOTE(mentat @ Jan 20 2010, 01:50 ) *
Εδώ θα συμφωνήσω πλήρως.

Ορίστε και videάκι από τον αγώνα ...

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/f_gir5ftDGg&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/f_gir5ftDGg&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>



"Mayra gyalia foraw"
Palio, ths hlikias mou, kommati ths Annoulas ths Vissh, gia tous neoterous pou den to xeroun!
Isws an foraga ena tetoio zeygari, na epivevaiwna ki egw ayta pou mono esy...epivevaiwneis apo to en logw videaki!!!!!
smile.gif
mentat
QUOTE(bbblack @ Jan 22 2010, 00:07 ) *
"Mayra gyalia foraw"
Palio, ths hlikias mou, kommati ths Annoulas ths Vissh, gia tous neoterous pou den to xeroun!
Isws an foraga ena tetoio zeygari, na epivevaiwna ki egw ayta pou mono esy...epivevaiwneis apo to en logw videaki!!!!!
smile.gif


Το βίντεο παρατέθηκε απλά για να πάρουν οι φίλοι μια μικρή γεύση από τον αγώνα αλλά και το τέλος με τους πανηγυρισμούς. Δεν παρατέθηκε για να στηρίξει (!) άποψη. Ως εκ τούτου δεν αντιλαμβάνομαι το σχόλιο σου ...

Σε ότι αφορά το σχόλιο για τον Κουρή, αυτό δεν έχει να κάνει με τον παίκτη ο οποίος πράγματι είναι ο κορυφαίος φέτος αλλά με τις γενικότερες επιλογές. Το παιδί έχει τραβήξει πολύ κουπί πράγματι.
hoosiers
QUOTE(bbblack @ Jan 22 2010, 00:07 ) *
Apo thn allh, ygeies de vlepw, kai to na sxoliazetai dysmenws o kata tekmhrio kalyteros - gia thn proswpikh mou apopsh - paikths, o opoios kai tygxanei na einai kai o makran prwtos scorer tou omilou!!!!!! Mallon oxymoro mou kanei ayto, kai mono ws sxoliasmos!!!!




"Mayra gyalia foraw"
Palio, ths hlikias mou, kommati ths Annoulas ths Vissh, gia tous neoterous pou den to xeroun!
Isws an foraga ena tetoio zeygari, na epivevaiwna ki egw ayta pou mono esy...epivevaiwneis apo to en logw videaki!!!!!
smile.gif


Φιλε bbblack δεν εχω κατι με το playmaker του Sporting.Ισα ισα που απο αυτα που εχω δει ειναι ενας πολυ ικανοτατος παικτης.Αλλα το να ειναι το playmaker μιας ομαδας πρωτος σκορερ ειναι προβλημα.
Εγω το μπασκετ που ξερω και μου εχουν μαθει τονιζει οτι ο playmaker οργανωνει το παιχνιδι,δινει ασσιστ ειναι καλος στα αμυντικα του καθηκοντα και οποτε η ομαδα τον χρειαστει θα βοηθησει σκοραροντας.Και ναι δεν αντιλεγω θα υπαρχουν και παιχνιδια που θα βγει και πρωτος σκορερ.
Αλλα ο playmaker ηγετης.Και ο ηγετης δεν φαινεται στο σκοραρισμα.Φαινεται στο μυαλο και πως καθοδηγει την ομαδα του στη νικη.
Ο playmaker ειναι ο coach μεσα στο γηπεδο.
Αυτες ξερω εγω ειναι οι προδιαγραφες ενος πολυ καλου playmaker.
bball.gif bball.gif
dimdan
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο που έχει τεθεί θέμα Κούρη... Ειδικά για ένα παιδί που σε όλη τη διάρκεια της μικρής είναι η αλήθεια πορείας του έχει δείξει δειγματα απίστευτης ωριμότητας στο παιχνίδι του.
Το αστείο είναι ότι ο συγκεκριμένος παίχτης είναι ακριβως ο ορισμός του play maker που έδωσε ο Hoosiers.... (ομαδικός που δεν ενδιαφέρεται για το σκορ αλλά να δημιουργήσει για τους συμπαικτες του)
Κρατώ μόνο μια επιφύλαξη επειδή δεν τον έχω παρακολουθήσει φέτος.
Πάντως το αν είναι πρώτος σκορερ δε μου λέει τιποτα απολύτως!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.