Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γ' Εθνική 2009-10 2ος 'Ομιλος Νότου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Γ Εθνική
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Jabar
Των Βαγγέλη Πάτα - Ειρήνης Βουροπούλου
25/10/2009 (19:07)



Ήρωας της τελευταίας στιγμής έγινε ο Ταταρούνης, αφού με δικό του καλάθι ο Ιωνικός Ν.Φ. πέτυχε τη δεύτερη (εξίσου πολύτιμη, όσο και αγχωτική με την πρώτη) νίκη του στο πρωτάθλημα.

Παραλίγο να διακοπεί ο αγώνας στα Πατήσια, αφού 47'' πριν το τέλος οπαδοί έφτυναν τον Κιούρκα, ο οποίος ζήτησε παρουσία αστυνομικής δύναμης για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.
Ο Κρόνος δεν επηρεάστηκε από το γεγονός ότι έπαιξε σε άδειες εξέδρες (κεκλεισμένων των θυρών).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Ιωνικός Ν.Φ. - Λιβαδειά 55-54
Κρόνος Αγίου Δημητρίου - Ιωνικός Νικαίας 64-55
Φοίνικας - ΑΓΕ Χαλκίδας 80-41
Έξω Παναγίτσα - Κηφισιά 86-77
Ένωση Ιλίου - Αίολος/Ταύρος 82-56
Σπόρτιγκ - Διαγόρας Ρόδου 72-81
Ηράκλειο - Ιεράπετρα 131-64

Φοίνικας - Χαλκίδα 80-41
Διαιτητές: Κρεστενίτης - Λογοθέτης.
Τα δεκάλεπτα: 19-9, 42-19, 61-20, 80-41.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Αθηναίος): Μπουραζάνης 7 (1), Λαζαρίδης 16 (1), Χιωτάκης 14 (2), Καπετζόγλου 12, Ζερβουλάκος 5, Μόμτζος 6 (1), Καλλής 9, Σιβρής 8 (2), Δραβίλας 2, Ντόσκορης, Δοντάς 2, Σκιαθίτης.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Γκλιάτης): Τσαλκιτζής, Πανταζής 11, Σκαρλής 2, Μπαλάνος 5, Κόκκορης, Παπανικολάου 5 (1), Σκούρος, Σότο 4, Μάρκου, Τσατσαρώνης 11.

Ηράκλειο - Ιεράπετρα 131-64
Διαιτητές: Μπλέτσας - Παντρευτής.
Τα δεκάλεπτα: 25-13, 66-34, 96-56, 131-64.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης): Κρίτσαλος 15 (1), Καραλής 7 (1), Κωτούλας 11 (1), Αγαπητός 7, Δαγαλάκης 1, Στεφανάκης 20 , Σκόρδος 13 (2), Πετράκης 10, Μιλαφιανάκης , Αρβανίτης 9 (1), Αρναουτάκης Γ. 24, Αρναουτάκης Μ. 12, Μηλαφιανάκης 2.
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Γιαννακουδάκης 2, Βελημβασάκης, Παπαδάκης 8, Μάλλιαρης 14, Αθενάκης, Ανδρουλάκης 6 (1), Κολοβός, Μπότσογλου 9 (1), Βαν Ντε Μπιλτ, Ματζαράκης, Νατσίδης 18 (2), Βασιλειάδης 7.

Ιωνικός Ν.Φ. - Λιβαδειά 55-54
Διαιτητές: Επιτροπάκης - Κόρδας.
Τα δεκάλεπτα: 6-22, 17-37, 34-44, 55-54.
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Οικονόμου): Ρουσόπουλος 5, Σβερκούνος 6, Παπαδόπουλος 15 (5), Ταταρούνης 10 (1), Μανδραγάνης 5 (1), Καρλάφτης 1, Τσουμπρής , Μακρόπουλος 9, Γιανιώδης 4.
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Αναστασίου): Δελέγκος, Ρουμελιώτης 2, Ταμπίτσικας, Βέλιος 10 (1), Πολίτης 3 (1), Γεωργοπαπαδάκος 6, Παπαδημητρίου 5, Μάτος 15 (1), Ανδρεόπουλος 6, Τερματζίδης 2, Τέιλορ, Ψάλτου 5.

Κρόνος - Ιωνικός Ν. 64-55
Διαιτητές: Παπαθανασίου - Ιατρού.
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 30-33, 46-47, 64-55.
ΚΡΟΝΟΣ (Παρασκευόπουλος): Σταμούλης 3, Σπανός, Παπαδάκης 4, Μωυσίδης 12 (1), Αντωνόπουλος 6 (1), Γκοτζογιάννης 12 (1), Γιαννόπουλος, Σκορδίλης 8, Καραπλής 10 (2), Ξηρογιάννης 9, Λοίζος, Μήτσιος.
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. (Χατζηκυριάκος): Αλεξίου 10, Κουρής 9 (1), Ντακούλιας 6, Τσολάτος 13 (1), Μαναριώτης 2, Λουκάκης 4, Τσιρογιάννης 11 (3).

Ένωση Ιλίου - Αίολος/Ταύρος 82-56
Διαιτητές: Τεφτίκης - Αποστολίδης Β.
Τα δεκάλεπτα: 15-6, 35-22, 54-43, 82-56.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καρακώστας ): Μπέλλας Ι. 18 (2), Σπηλιόπουλος , Σκαλωμένος 11, Κοσμίδης 11 (1), Παξιμαδάς, Μπέλλας Ο. 16 (1), Καλαμαράς 6 (2), Φούτσης, Καραγεώργος 18, Αναστασόπουλος 2.
ΑΙΟΛΟΣ/ΤΑΥΡΟΣ (Θάνος): Φιλίππου 11, Κακαβάς 11 (1), Κυρίκος, Παπασταματίου 4, Γρηγοράκος 6, Ροίδης 4, Ζβαρδάγκαλος 2, Σταμπουλής 1, Καραμαδούκης 6 (1), Μπαλτάσης 8, Κογκλόνης 3.

Έξω Παναγίτσα - Κηφισιά 86-77
Διαιτητές: Λουκαράκης - Ζανίδης.
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-34, 57-59, 86-77.
ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Τσιαούσης): Μούτουπας 10, Δέδες, Γκρινιάρης 9 (1), Τσίτσης 10, Χατζηστάμου 8 (1), Γκρεκ 18 (3), Γ. Μπέλλος, Ο. Μπέλλος, Μπένος 1, Γυφτονικολός 9, Κουτσογιάννης 21 (4).
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βογιατζής 6, Νικητάκης 25 (3), Μενουδάκος 12 (3), Ψωμαδέρης 7, Ξενάκης 15, Διαμαντόπουλος 4, Ντεφούδης 8.



Σπόρτιγκ - Διαγόρας 72-81
Διαιτητές: Κιούρκας - Τσίγας.
Τα δεκάλεπτα: 16-21, 33-36, 52-56, 72-81.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Χρυσόγελος): Παπάνογλου 32 (6), Καϋμενάκης 2, Κουρής 16 (2), Ενζελής 8 (2), Γυφτάκης 8 (2), Σαλούστρος 3, Μαυροειδάκος 1, Μιχαλόπουλος 2.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Τσακίρης): Νεραντζάκης, Αγαπιάδης 3, Δούβαλης 2, Μαυροματίδης 5 (1), Τσαμπάς 15, Μαρουλλάκης 3 (1), Παρδακάς 13 (1), Σκορδάλης 23 (2), Παναγιωταράκος 17 (1).




Η επόμενη αγωνιστική (01/11): Λιβαδειά - Κρόνος Αγ. Δημητρίου, Ιωνικός Νικαίας - Φοίνικας, Χαλκίδα - Έξω Παναγίτσα, Ν. Κηφισιά - Ένωση Ιλίου, Αίολος/Ταύρος - Σπόρτιγκ, Διαγόρας Ρόδου - Ιεράπετρα, Ηράκλειο - Ιωνικός Ν.Φ.
nikefalin
QUOTE(Jabar @ Oct 25 2009, 22:33 ) *
Παραλίγο να διακοπεί ο αγώνας στα Πατήσια, αφού 47'' πριν το τέλος οπαδοί έφτυναν τον Κιούρκα, ο οποίος ζήτησε παρουσία αστυνομικής δύναμης για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.


πάλι τα ίδια εκεί ? όσο δεν προχωρούν οι άνθρωποι του σπόρτιγκ σε "αυτοκάθαρση" και κρατάνε τα 10 μπουμπούκια στην εξέδρα, τόσο θα κοντοζυγώνει η ΕΣΚΑ.
Jabar
QUOTE(nikefalin @ Oct 25 2009, 22:39 ) *
πάλι τα ίδια εκεί ? όσο δεν προχωρούν οι άνθρωποι του σπόρτιγκ σε "αυτοκάθαρση" και κρατάνε τα 10 μπουμπούκια στην εξέδρα, τόσο θα κοντοζυγώνει η ΕΣΚΑ.

Διάβασε και στον άλλο όμιλο για το Εθνικός- Βόνιτσα.
westside
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ - ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ 82 - 56


Μετά από εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, πραγματοποιήσαμε σήμερα την παρθενική μας νίκη στη Γ Έθνικη απέναντι στον Αίολο Ταύρο. Μέτα από το άτυχο αποτέλεσμα της προηγούμενης εβδομάδας στη Ρόδο, μπήκαμε αποφασισμένοι και από την αρχή γίναμε το αφεντικό στο ματς. Άλλωστε οι 6 πόντοι που δεχθήκαμε στο 1ο δεκάλεπτο είναι ενδεικτικοί του τι συνέβη στο παρκέ. Δεν κινδυνεύσαμε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και δικαια επικρατήσαμε με το ευρύ 82-56 μέσα σε ένα κατάμεστο γήπεδο.
sportingara sta dyskola
QUOTE(nikefalin @ Oct 25 2009, 22:39 ) *
πάλι τα ίδια εκεί ? όσο δεν προχωρούν οι άνθρωποι του σπόρτιγκ σε "αυτοκάθαρση" και κρατάνε τα 10 μπουμπούκια στην εξέδρα, τόσο θα κοντοζυγώνει η ΕΣΚΑ.


ουτε ο αγωνας πηγε να διακοπη ουτε τπτ .
αλλα ολοι πισω απο ενα υπολο. λεμε οτι θελουμε.
αν δεν ηταν και αυτοι οι 10(μπουμπουκια)ηρωες
που ακομα αντεχουν και βλεπουν το σπορτιγκ στη γ εθν.
και να μην την σεβετε κανεις σαν ομαδα και σαν ιστορια,
δεν εχω να πω τπτ αλλο!
αλλα θα ηθελα να δεις και τα αλλα ματσ τη γινεται.

καλη συνεχεια ΣΠΟΡΤΙΓΚΑΡΑ μου.
πιστος σε σενα μαζι στην Α1
nikefalin
QUOTE(sportingara sta dyskola @ Oct 25 2009, 23:23 ) *
ουτε ο αγωνας πηγε να διακοπη ουτε τπτ .
αλλα ολοι πισω απο ενα υπολο. λεμε οτι θελουμε.
αν δεν ηταν και αυτοι οι 10(μπουμπουκια)ηρωες
που ακομα αντεχουν και βλεπουν το σπορτιγκ στη γ εθν.
και να μην την σεβετε κανεις σαν ομαδα και σαν ιστορια,
δεν εχω να πω τπτ αλλο!
αλλα θα ηθελα να δεις και τα αλλα ματσ τη γινεται.

καλη συνεχεια ΣΠΟΡΤΙΓΚΑΡΑ μου.
πιστος σε σενα μαζι στην Α1


ο Κωστάκης (sporting b.c.) ξέρει καλά, πολύ καλά τι εννοώ.

όταν μάθει ο καθένας να σεβαται πρώτα τον ευατό του τότε μπορεί να ζητά και από τους υπολοίπους το λόγο.

Δεν είναι θέμα αγωνιστικό τόσο , όσο θέμα αξιών και ηθικής που έχουν περιοριστεί δραματικά.
Ψαχτείτε καλά για όλα αυτά , τα υπόλοιπα με πμ ή στο τόπικ της ομάδας.

panosak
το ηρακλειο-ιεραπετρα (131-64) σημερα για διαφορους λογους μου θυμησε ενα παιχνιδι στο ΣΕΦ τετοια εποχη το 94
οσφπ-αμπελοκηποι ...το σκορ πρεπει να ηταν πανω κατω το ιδιο...130-70?????κατι τετοιο...
ολυμπιακος με υφυπουργο-βολκοφ-εντι και αμπελογκαρντεν με καλαφα-τζαννη-αμαγια - ενα σκουρο που καρφωνε οπως ηθελε...και τον αδικοχαμενο τον Πετραν (R.I.P.).
Σιγουρα το πιο θεματικο ματς που εχω δει ... καρφωματα βροχη, το 70% των επιθεσεων αιφνιδιασμοι,απιστευτες ταπες...
Θυμαμαι σκεφτομουνα φευγοντας πως θα ενιωθαν τα παιδια των αμπελογαρντεν αραγε?
Θα το ειχαν απολαυσει μια και ηταν πρωταγωνιστες σε μοναδικα highlight ή θα ενιωθαν αβολα για το -70.??
την απαντηση την πηρα 15 χρονια μετα φευγοντας απο το λιντο και νιωθοντας μια εφορια σα να ειχαμε νικησει...
Στο ιδιο γηπεδο ο ΑΟΙ εχει νικησει περσι το δειλινο , το 2006 το Ηρακλειο οπως και ολα τα παιχνιδια στο περιφερειακο τη σαιζον 2005-2006...ποτε δεν εφυγα απο το γηπεδο με αναλογα τα σημερινα συναισθηματα ...
Βεβαια προς αποφυγη παρεξηγησεων προκειται για μια προσωπικη αποψη που αμφιβαλω για την αντικειμενικοτητα της
αλλα την πιστευω και τη στηριζω οσο μπορω...
panosak
QUOTE(RAPTOR @ Oct 23 2009, 09:24 ) *
Επειδη βλεπω πολλα μπραβο και δεν συμφωνω θα πω και εγω την γνωμη μου.Θα ημουν και εγω υπερμαχος αυτης της τακτικης εαν εφαρμοζοταν περισυ και προπερσι που η ομαδα ειχε δυνατοτητες.Θα μπορουσαν να ειχαν ενα πλανο 4ετιας ωστε σημερα καποια παιδια να μπορουσαν στοιχειωδως να αντεπεξελθουν στις απαιτησεις της κατηγοριας.Το να πηγαινουν σαν προβατα σε σφαγη και να αφηνονται στις ορεξεις των αντιπαλων δεν νομιζω οτι ειναι και οτι καλυτερο και δεν νομιζω οτι προσφερει και κατι.Κλεινοντας κανω και μια ερωτηση.Εαν αυριο ας πουμε παει καποιος φιλος της ομαδας η καποιος τριτος και πει οτι βαζει για τα επομενα 5 χρονια απο 200.000e που θα πανε αυτα τα παιδακια?

φιλε ουτε εγω γουσταρω τα πολλα μπραβο και θα συμφωνησω μαζι σου 100% ...
καναμε λαθη...
Σιγουρα η μεταβαση απο το ενα μοντελο στο αλλο ηταν πολυ αποτομη και θα μπορουσε να ειχε γινει με πολυ πιο ηπιο τροπο...
Επειδη δε μ'αρεσει να μασαω τα λογια μου πρεπει να σου πω οτι βασικος λογος ηταν το οικονομικο...
Τωρα στην ερωτηση σου με τα 200.000 θ'απαντησω ειλικρινα...
Αν μου εκανες αυτην την ερωτηση πριν 3 χρονια με 200.000 το χρονο θα καναμε ακριβως τα ιδια που εκανε η ομαδα 3 χρονια...
Αν μου την κανεις σημερα θα μαζευαμε οτι καλυτερο κυκλοφορει στην Κρητη U-18 αγοραζοντας τα δελτια οσο οσο
πλαισιωνοντας τους με τα δικα μας παιδια και δημιουργωντας συνθηκες η ομαδα αυτη να ναι για μια δεκαετια η ιδια...
Βεβαια παντα λεω τι θακανα εγω , ενω στον ΑΟΙ εχουμε δημοκρατικες διαδικασιες...
Jabar
QUOTE(panosak @ Oct 26 2009, 00:29 ) *
φιλε ουτε εγω γουσταρω τα πολλα μπραβο και θα συμφωνησω μαζι σου 100% ...
καναμε λαθη...
Σιγουρα η μεταβαση απο το ενα μοντελο στο αλλο ηταν πολυ αποτομη και θα μπορουσε να ειχε γινει με πολυ πιο ηπιο τροπο...
Επειδη δε μ'αρεσει να μασαω τα λογια μου πρεπει να σου πω οτι βασικος λογος ηταν το οικονομικο...
Τωρα στην ερωτηση σου με τα 200.000 θ'απαντησω ειλικρινα...
Αν μου εκανες αυτην την ερωτηση πριν 3 χρονια με 200.000 το χρονο θα καναμε ακριβως τα ιδια που εκανε η ομαδα 3 χρονια...
Αν μου την κανεις σημερα θα μαζευαμε οτι καλυτερο κυκλοφορει στην Κρητη U-18 αγοραζοντας τα δελτια οσο οσο
πλαισιωνοντας τους με τα δικα μας παιδια και δημιουργωντας συνθηκες η ομαδα αυτη να ναι για μια δεκαετια η ιδια...
Βεβαια παντα λεω τι θακανα εγω , ενω στον ΑΟΙ εχουμε δημοκρατικες διαδικασιες...

Κανένας δεν γεννήθηκε πάνσοφος.Το θέμα είναι να μην είσαι δογματικός να επεξεργάζεσαι σωστά τα δεδομένα και να μαθαίνεις από τα λάθη αξιοποιόντας την εμπειρία.Εδώ βγάζω το καπέλο στους ανθρώπους της Ιεράπετρας,αυτό που κάνουν το διάλεξαν συνειδητά.
Θα μπορούσαν με πολύ μικρότερο μπάτζετ σε αυτό τον όμιλο και με την καλή έδρα να μείνουν στην κατηγορία.Η διοργάνωση άλλωστε του διεθνούς τουρνουά θα στοιχίσει αρκετά.Η επιλογή είναι συνειδητή λοιπόν.Οπως ελπίζω ότι αυτή η επιλογή να γίνει κράχτης και για όλα τα ταλέντα της Κρήτης,που μετά το εφηβικό να ξέρουν ότι θα υπάρχει ένας σύλλογος που θα τα βοηθήσει να αναδειχθούν.Δεν μπορεί να υπάρχει αθλητισμός ξεκομμένος από την τοπική κοινωνία.Δεν χρειάζονται χειροκροτητές αλλά συμμέτοχοι.
basketikos
QUOTE(panosak @ Oct 26 2009, 00:29 ) *
Τωρα στην ερωτηση σου με τα 200.000 θ'απαντησω ειλικρινα...
Αν μου εκανες αυτην την ερωτηση πριν 3 χρονια με 200.000 το χρονο θα καναμε ακριβως τα ιδια που εκανε η ομαδα 3 χρονια...
Αν μου την κανεις σημερα θα μαζευαμε οτι καλυτερο κυκλοφορει στην Κρητη U-18 αγοραζοντας τα δελτια οσο οσο
πλαισιωνοντας τους με τα δικα μας παιδια και δημιουργωντας συνθηκες η ομαδα αυτη να ναι για μια δεκαετια η ιδια...


bball.gif Σορρυ, αλλα 18 χρονων ειναι ελευθεροι να πανε Α1-Α2 χωρις να παρει ο συλλογος 1 ευρω.... Αρα και αυτο που λες δεν θα ειχε προοπτικη.

bball.gif Παμε στα αγωνιστικά: προηγηθηκαμε στον Κρονο για 20 λεπτα, φτασαμε στο 35 μπροστα με 47-51 και μετα καταρρεύσαμε.
Μπραβο στα παιδια - ελειπαν οι Καββαδας & Λιθοπουλος και η μαχη στα ψηλα ηταν ανιση - με αποτελεσμα να μεινουμε απο δυνάμεις.

bball.gif Για μας το πρωταθλημα ξεκινα την Κυριακη, με την επιστροφη Καββαδα ελπιζουμε να αρχισουμε να μαζευουμε τα ροζ φυλλα.

Αν κανουμε αρχη με Φοινικα, θα ξεφυγουμε σιγα-σιγα απο τα χαμηλα.

bball.gif Ο Κρονος χειροτερος απο περσι - ο ΝΦ εκανε μεγαλη νικη , αλλά με βαση την εικονα της πρεμιέρας επιβεβαιωνει οτι το πρωταθλημα απο ποιότητα ειναι το χειροτερο της 3ετιας.





Jabar
QUOTE(basketikos @ Oct 26 2009, 00:49 ) *
bball.gif Σορρυ, αλλα 18 χρονων ειναι ελευθεροι να πανε Α1-Α2 χωρις να παρει ο συλλογος 1 ευρω.... Αρα και αυτο που λες δεν θα ειχε προοπτικη.

bball.gif Παμε στα αγωνιστικά: προηγηθηκαμε στον Κρονο για 20 λεπτα, φτασαμε στο 35 μπροστα με 47-51 και μετα καταρρεύσαμε.
Μπραβο στα παιδια - ελειπαν οι Καββαδας & Λιθοπουλος και η μαχη στα ψηλα ηταν ανιση - με αποτελεσμα να μεινουμε απο δυνάμεις.

bball.gif Για μας το πρωταθλημα ξεκινα την Κυριακη, με την επιστροφη Καββαδα ελπιζουμε να αρχισουμε να μαζευουμε τα ροζ φυλλα.

Αν κανουμε αρχη με Φοινικα, θα ξεφυγουμε σιγα-σιγα απο τα χαμηλα.

bball.gif Ο Κρονος χειροτερος απο περσι - ο ΝΦ εκανε μεγαλη νικη , αλλά με βαση την εικονα της πρεμιέρας επιβεβαιωνει οτι το πρωταθλημα απο ποιότητα ειναι το χειροτερο της 3ετιας.

bball.gif Με τον Καββαδά ο Ιωνικός θα είναι άλλη ομάδα.Ετσι και αλλιώς επιθετικά υπάρχουν παιχνίδια που βασίζονται στο ταλέντο του.Με δεδομένη την έλλειψη βάθους οποιαδήποτε απουσία μετράει.
bball.gif Δεν υπάρχει περίπτωση να κινδυνεύσει φέτος ο Ιωνικός θα κάνει καλή πορεία.Η μαχητικότητα είναι και άλλο ένα καλό σημάδι.
bball.gif Ο Ιωνικός είναι ένα ασφαλές βήμα προς τα μπρος για την καριέρα των νέων παιδιών.Η διαχείρηση του ταλέντου είναι εξίσου σημαντική με την ύπαρξη του.
Faitas
QUOTE(Jabar @ Oct 25 2009, 22:33 ) *
Των Βαγγέλη Πάτα - Ειρήνης Βουροπούλου
25/10/2009 (19:07)



Ήρωας της τελευταίας στιγμής έγινε ο Ταταρούνης, αφού με δικό του καλάθι ο Ιωνικός Ν.Φ. πέτυχε τη δεύτερη (εξίσου πολύτιμη, όσο και αγχωτική με την πρώτη) νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο Ταταρούνης σήμερα δεν ήταν απλά ο ήρωας της τελευταία στιγμής αλλά ίσως και ο μόνος που έπαιξε μπάσκετ απτον Ιωνικό.Πολύ αγχωμένη ομάδα που δεν έχει δέσει ακόμα,αλλά και η Λιβαδειά αν και ξεκίνησε πολύ καλά έδειξε να μην έχει την πυγμή που χρειάζεται για να κρατήσει το αποτέλεσμα..
ilion_player
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ - ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ 82 - 56

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε η Ένωση (όπως και περυσι άλλωστε) που δεν έπιασε και μεγάλη εμφάνιση. Ήταν βέβαια πολύ καλή αμυντικά αλλά επιθετικά περιμένω περισσότερα. Από την άλλη ο Ταύρος που είχα δει στο παιχνίδι με μας στην έδρα του δεν είχε καμία σχέση με τον Ταύρο που είδα σήμερα. Δεν ξέρω τι έχει γίνει αλλά περίμενα καλύτερη εμφάνιση. Για την Ένωση η πρώτη νίκη ήρθε. Πάμε για άλλα.
mrproedros
Γ' Εθνική - 2ος όμιλος Νότου : Ηράκλειο - Ιεράπετρα 131-64 (25-10-09)

Στο Λίντο η Ιεράπετρα εμφανίσθηκε ουσιαστικά με την ομάδα Νέων Ανδρών (αν εξαιρεθεί ο γεννημένος το 1977 Νατσίδης Πέτρος), αφού συμμετείχαν στην ομάδα 3 αθλητές γεννηθέντες το 1994 (κατηγορία Παίδων), 3 το 1993 (κατηγορία Εφήβων), 3 το 1990, 1 το 1989, 1 το 1987 και 1 το 1977. Μάλιστα ο Βαγγέλης Πλεξουσάκης στάθηκε στην απουσία του Μπρους Βαν Ντε Μπίλτ (του 1994) που τραυματίσθηκε στην προπόνηση της Παρασκευής, ενώ αξίζει να σημειωθεί (δείτε το βίντεο που παραθέτουμε) ότι στα τελευταία 5΄του αγώνα η Ιεράπετρα αγωνίσθηκε με παιδιά του 1994 και του 1993. Πολύ μεγάλη εμφάνιση του Δημήτρη Μάλιαρη (1994), ενώ μόνο με την λέξη ηρωική μπορεί να χαρακτηρισθεί η παρουσία του Αξιωματικού της ελληνικής Αεροπορίας Πέτρου Νατσίδη !

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
lolis
QUOTE(panosak @ Oct 26 2009, 00:54 ) *
το ηρακλειο-ιεραπετρα (131-64) σημερα για διαφορους λογους μου θυμησε ενα παιχνιδι στο ΣΕΦ τετοια εποχη το 94
οσφπ-αμπελοκηποι ...το σκορ πρεπει να ηταν πανω κατω το ιδιο...130-70?????κατι τετοιο...
ολυμπιακος με υφυπουργο-βολκοφ-εντι και αμπελογκαρντεν με καλαφα-τζαννη-αμαγια - ενα σκουρο που καρφωνε οπως ηθελε...και τον αδικοχαμενο τον Πετραν (R.I.P.).
Σιγουρα το πιο θεματικο ματς που εχω δει ... καρφωματα βροχη, το 70% των επιθεσεων αιφνιδιασμοι,απιστευτες ταπες...
Θυμαμαι σκεφτομουνα φευγοντας πως θα ενιωθαν τα παιδια των αμπελογαρντεν αραγε?
Θα το ειχαν απολαυσει μια και ηταν πρωταγωνιστες σε μοναδικα highlight ή θα ενιωθαν αβολα για το -70.??
την απαντηση την πηρα 15 χρονια μετα φευγοντας απο το λιντο και νιωθοντας μια εφορια σα να ειχαμε νικησει...
Στο ιδιο γηπεδο ο ΑΟΙ εχει νικησει περσι το δειλινο , το 2006 το Ηρακλειο οπως και ολα τα παιχνιδια στο περιφερειακο τη σαιζον 2005-2006...ποτε δεν εφυγα απο το γηπεδο με αναλογα τα σημερινα συναισθηματα ...
Βεβαια προς αποφυγη παρεξηγησεων προκειται για μια προσωπικη αποψη που αμφιβαλω για την αντικειμενικοτητα της
αλλα την πιστευω και τη στηριζω οσο μπορω...


σήμερα ήμουνα στο γήπεδο και θελω να δωσω συγχαρητηρια στην ιεράπετρα, πιο πολύ χειροκρότησα αυθόρμητα την δικία σας ομάδα παρά την δικία μας! Το Ηράκλειο μου έδωσε την εντύπωση οτι ήθελε να ξεπλύνει την ντροπή της ήττας της πρώτης αγωνιστικής όμως κατα την γνώμη μου διάλεξε λάθος αντίπαλο , τις μαγκιες πρέπει να τις κάνουμε σε ισοδύναμους αντιπάλους. Ο κόουτς έπρεψε να προστατεψει τον εαυτό του και την ομάδα αν περιμένει να γίνει προπονητής απο αυτά τα παιχνίδια είναι σε λάθος δρόμο δεν είχε νόημα να πιέζει επι 40' λεπτά . Αντίθετα συγχαρητήρια στον αντίπαλο κόουτς για το έργο που παρουσίασε και στους παράγοντες για την τολμηρή αυτη απόφαση που πήρανε
Μεγάλος κέρδος αγωνιστικά ήταν η επιστροφή του Στεφανάκη 6/7 τρίποντα ,η επόμενη αγωνιστική είναι πολυ κρίσιμη και θέλει προσοχή.
vspangeorge
QUOTE(CHE @ Oct 23 2009, 14:17 ) *
Όταν θα καταλάβουν κάποιοι ότι το πρόβλημα του Α.Ο.Ι. δεν ήταν οικονομικό, ίσως μπορέσουμε να ξανασυζητήσουμε...κατά τα άλλα συμφωνώ σε αυτά που γράφεις παραπάνω σαν θεωρίες. Μόνο που απέχουμε πολύ από το να "καταστρέφουμε παιδάκια", αν θα ήθελες να μας το αναγνωρίσεις αυτό, τουλάχιστον.


QUOTE(panosak @ Oct 26 2009, 00:29 ) *
Επειδη δε μ'αρεσει να μασαω τα λογια μου πρεπει να σου πω οτι βασικος λογος ηταν το οικονομικο...


icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
CHE
QUOTE(vspangeorge @ Oct 28 2009, 18:05 ) *
icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

ανάλογα πως βλέπεις το ποτήρι...μισογεμάτο ή μισοάδειο....

Υ.Γ. Μόνο που εγώ κι ο panosak έχοντας τραβήξει το οικονομικό λούκι 4 χρόνια τώρα , έχουμε δικαίωμα να το βλέπουμε όπως γουστάρουμε...
ακριβολογώ ή υπερβάλλω ? 39.gif 39.gif 39.gif
RAPTOR
QUOTE(panosak @ Oct 26 2009, 01:29 ) *
φιλε ουτε εγω γουσταρω τα πολλα μπραβο και θα συμφωνησω μαζι σου 100% ...
καναμε λαθη...
Σιγουρα η μεταβαση απο το ενα μοντελο στο αλλο ηταν πολυ αποτομη και θα μπορουσε να ειχε γινει με πολυ πιο ηπιο τροπο...
Επειδη δε μ'αρεσει να μασαω τα λογια μου πρεπει να σου πω οτι βασικος λογος ηταν το οικονομικο...
Τωρα στην ερωτηση σου με τα 200.000 θ'απαντησω ειλικρινα...
Αν μου εκανες αυτην την ερωτηση πριν 3 χρονια με 200.000 το χρονο θα καναμε ακριβως τα ιδια που εκανε η ομαδα 3 χρονια...
Αν μου την κανεις σημερα θα μαζευαμε οτι καλυτερο κυκλοφορει στην Κρητη U-18 αγοραζοντας τα δελτια οσο οσο
πλαισιωνοντας τους με τα δικα μας παιδια και δημιουργωντας συνθηκες η ομαδα αυτη να ναι για μια δεκαετια η ιδια...
Βεβαια παντα λεω τι θακανα εγω , ενω στον ΑΟΙ εχουμε δημοκρατικες διαδικασιες...

Για να μην υπαρχουν παρερμηνειες .Δεν προσπαθω να κανω τον πονηρο,απλα εχω βιωσει τετοια κατασταση γι αυτο μπορω φανταζομαι να εχω αποψι.Ειναι δυσαρεστη εμπειρεια να μενεις ξεκρεμαστος και απο την μια στιγμη στην αλλη να φευγει το εδαφος κατω απο τα ποδια σου.Ειναι αυτο που λεμε στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα.Εγω τιμω την προσπαθεια σας απλα πρεπει να προσεξετε παρα πολυ το κομματι της ψυχολογιας,γιατι ευκολα τα παιδια σ αυτες τις ηλικιες,οπως ενθουσιαζονται ετσι απογοητευονται κιολας.
diagoras_1905
QUOTE(sportingara sta dyskola @ Oct 25 2009, 23:23 ) *
ουτε ο αγωνας πηγε να διακοπη ουτε τπτ .
αλλα ολοι πισω απο ενα υπολο. λεμε οτι θελουμε.
αν δεν ηταν και αυτοι οι 10(μπουμπουκια)ηρωες
που ακομα αντεχουν και βλεπουν το σπορτιγκ στη γ εθν.
και να μην την σεβετε κανεις σαν ομαδα και σαν ιστορια,
δεν εχω να πω τπτ αλλο!
αλλα θα ηθελα να δεις και τα αλλα ματσ τη γινεται.

καλη συνεχεια ΣΠΟΡΤΙΓΚΑΡΑ μου.
πιστος σε σενα μαζι στην Α1



QUOTE(nikefalin @ Oct 25 2009, 23:31 ) *
ο Κωστάκης (sporting b.c.) ξέρει καλά, πολύ καλά τι εννοώ.

όταν μάθει ο καθένας να σεβαται πρώτα τον ευατό του τότε μπορεί να ζητά και από τους υπολοίπους το λόγο.

Δεν είναι θέμα αγωνιστικό τόσο , όσο θέμα αξιών και ηθικής που έχουν περιοριστεί δραματικά.
Ψαχτείτε καλά για όλα αυτά , τα υπόλοιπα με πμ ή στο τόπικ της ομάδας.


Kαταρχά καλησπέρα και από εμένα μιας και είμαι καινούριος.
Φαίνεται ότι επιτέλους φέτος η ομάδα μας θα μπορέσει να κρατηθεί στην κατηγορία μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες τα τελευταία χρόνια. Φέτος υπάρχουν παιδιά στο παρελθόν έχουν παίξει σε υψηλό επίπεδο στην κατηγορία αλλά και σε υψηλότερες, ο Παναγιωταράκος που έχει φάει την Α1 με το κουτάλι, ο Σκορδάλης που ήταν στην Α1 στον Κολοσσό και πέρσι στην Α2, ο Παρδακάς, ο Μαρουλλάκης, ενώ σημαντικό είναι ότι υπάρχει και αρκετό Ροδίτικο στοιχείο (όσοι ανέφερα πάνω είναι Ροδίτες εκτός από τον Παναγιωταράκο που και αυτός όμως πλέον είναι μόνιμος κάτοικος ουσιαστικά).
Στα Πατήσσια ήμασταν από την αρχή στη θέση του οδηγού και όποτε ο Σπορτινγκ πλησίαζε ξεφεύγαμε και πάλι μέχρι μία διαφορά 10 πόντων. Στην τελευταία προσπάθεια από την πλευρά των αντιπάλων να περάσουν μπροστά (πλησίασαν στους 3 πόντους) ο Σκορδάλης με 5 συνεχόμενους δικούς του πόντους ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Και οι δύο ομάδες κάναν καλή εμφάνιση αλλά νομίζω υπήρχε μία διαφορά ποιότητας που αντικατοπτρίζεται και στο σκορ. Από την πλευρά του Σπόρτινγκ, ο Παπάνογλου (Αν το γράφω και σωστά) ήταν συγκλονιστικός με απίστευτα καλάθια και τρελλούς πανηγυρισμούς, φαίνεται ότι το λέει η ψυχή του.
Στα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω νομίζω ότι ήταν απλά υπερβολές του διαιτητή, καλό βέβαια θα ήταν να μην είχε γίνει καν. Πάντως απέναντι μας που πήγαμε να δούμε την ομάδα μας εκτός έδρας ήταν απολύτως εντάξει και δεν δημιουργήθηκε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Και ένα άσχετο με το παιχνίδι σχόλιο... Είναι ντροπή για μία ομάδα σαν τον Σπόρτινγκ, με τέτοια ιστορία, ο κόσμος της να την ξεχνάει στα δύσκολα. Ένα γήπεδο που πριν 3 χρόνια με την προοπτική της Α1 γέμιζε, την Κυριακή ζήτημα να είχε 60-70 Σπορτιγκίτες. Τουλάχιστον αξίζει να αναγνωριστεί σε όσους ήταν εκεί πως δεν είναι απλά πανηγυρτζήδες.

Ελπίζω αυτή την Κυριακή να γίνει τουλάχιστον ένα παιχνίδι που και οι 2 ομάδες να ευχαριστηθούν το μπάσκετ μιας και η προσπάθεια που φαίνεται να γίνεται από τους πιτσιρικάδες της Ιεράπτερας είναι αξιέπαινη.
CHE
Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ : ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ - Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 100-48


Το πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι εκτός Κρήτης για τη νεανική μας ομάδα, συνοδεύτηκε με ήττα στον αγωνιστικό χώρο αλλά με μεγάλα οφέλη για τους μικρούς μας αθλητές, που για πρώτη φορά συμμετείχαν σε μία οργανωμένη αποστολή ανδρικού τμήματος. Αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πλήρεις σε όλες τις γραμμές και η μεγάλη διαφορά δημιουργήθηκε από τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας κάτω από τα καλάθια.Ξεχώρισαν ο Δ.ΜΠΟΤΣΟΓΛΟΥ και ο Α.ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ, ενώ αγωνίστηκαν όλοι οι παίκτες που ήταν στην αποστολή. Ευχαριστούμε τους ανθρώπους του ΔΙΑΓΟΡΑ ΡΟΔΟΥ για τη φιλοξενία τους.

Δεκάλεπτα: 25-13, 33-08, 21-09, 21-18.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ(ΤΣΑΚΙΡΗΣ): Τριτσάρης 16, Αγαπιάδης 12(1), Μαρουλάκης 21(1), Παπαιωσηφ 6(1), Νεράτζακης 2, Παναγιωταράκος , Παρδακας 5, Κουκιάλι 5, Δουβαλης 19, Σκορδάλης 6(1), Τσαμπας 6, Αντωνιαδης 2

Α.Ο. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (ΓΑΪΤΑΝΑΚΗΣ) : Μάλλιαρης 5, Βελημβασάκης 2, Παπαδάκης 3, Κουφάκης, Ανδρουλάκης 4, Κολοβός 4, Μπότσογλου 14(4), Van de Bilt , Νατσίδης 3, Βασιλειαδης 13(1)
Blue1965White
Ιωνικός - Φοίνικας 1 +21. Πρώτη νίκη για τον Ιωνικό που σίγουρα ήταν επηρεασμένος από τις 3 σερί ήττες σε πρωτάθλημα και κύπελο. Πρώτη εμφάνιση στο πρωτάθλημα και για τον Καββαδά που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Εμφανώς καλύτερος ο Ιωνικός δεν έδωσε πολλά περιθώρια στον Φοίνικα να διεκδικήσει κάτι καλό με εξαίρεση το 2ο δεκάλεπτο που ο Ιωνικός δεν μπήκε καν στο γήπεδο (3-18 επιμέρους σκορ από το 10' ως το 18'). Μαχητική ομάδα ο Φοίνικας αλλά πολύ δύσκολο να εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία.
leonkalf
ΑΙ ΟΛΟΣ/ΤΑΥΡΟΣ-ΣΠΟΡΤΙΓΚ 81-86

Ανατροπη για το Σπορτιγκ που εδειξε χαρακτηρα και πηρε μια ψυχωμενη νικη.
Ο Αιολος εδειχνε να ελεγχει το ματς και θα εφτανε στη νικη αφου διατηρουσε διαφορα που εφτασε
και τους 9-10π. Ομως ο Σπορτιγκ βρηκε λυσεις στη ζωνη,3 τριποντα σχεδον σερι
ο Παπανογλου αρχικα και μετα αλλα 3 σερι ο #5 που γυρισαν το ματς και την ψυχολογια.
Η διαφορα εφτασε το +10 για Σπορτιγκ στα τελ. λεπτα.
basketikos
bball.gif O blue1965white εγραψε τα σημαντικα απο τον Πλάτωνα. Σιγουρα ο Ιωνικος χρειαζεται και αλλη δουλεια για να ανεβει η ταχύτητα και να εξαφανιστουν τα black out.
Ευχαριστο οτι πηραν συμμετοχη και οι πιτσιρικάδες, εστω και αν οι πρωτοι 7-8 θα βγάλουν την χρονια στα δυσκολα.
Επισης ευχάριστη η παρουσια του κόσμου - νομιζω οτι θα βοηθησει στην δυσκολη συνέχεια.

bball.gif Περιμενα τον Φοινικα καλυτερο, με τα σημερινα χαρακτηριστικά τον βλεπω πολυ δυσκολο...


Ιωνικός Ν. - Φοίνικας 77-56
Διαιτητές: Σιώκας - Χρηστίδης Π.
Τα δεκάλεπτα: 25-11, 33-30, 54-40, 77-56.
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. (Χατζηκυριάκος): Αλεξίου 10 (2), Κουρής 17 (5), Ντακούλιας 9 (1), Τσολάτος 19 (2), Λουκάκης 6, Τσιρογιάννης 5 (1), Αγγελινιάδης, Γαλίτης, Παπαγεωργίου, Στουραΐτης, Μαλαφέκας, Καββαδάς 11.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Αθηναίος): Μπουραζάνης 6 (2), Λαζαρίδης 12 (1), Χιωτάκης 18 (1), Καπετζόγλου 2, Ζερβουλάκος 4, Μόμτζος 9 (1), Καλλής, Σιβρής 5 (1), Δραβίλας.

bball.gif Τα αποτελέσματα:
Λιβαδειά - Κρόνος Αγ. Δημ. 69-52
Ιωνικός Νικαίας - Φοίνικας 77-56
ΑΓΕ Χαλκίδας - Έξω Παναγίτσα 52-89
Κηφισιά - Ένωση Ιλίου 66-53
Αίολος/Ταύρος - Σπόρτιγκ 81-68
Διαγόρας Ρόδου - Ιεράπετρα 100-48
Ηράκλειο - Ιωνικός Ν.Φ. 78-70
sporting b.c.
QUOTE(leonkalf @ Nov 1 2009, 20:27 ) *
ΑΙ ΟΛΟΣ/ΤΑΥΡΟΣ-ΣΠΟΡΤΙΓΚ 81-86

Ανατροπη για το Σπορτιγκ που εδειξε χαρακτηρα και πηρε μια ψυχωμενη νικη.
Ο Αιολος εδειχνε να ελεγχει το ματς και θα εφτανε στη νικη αφου διατηρουσε διαφορα που εφτασε
και τους 9-10π. Ομως ο Σπορτιγκ βρηκε λυσεις στη ζωνη,3 τριποντα σχεδον σερι
ο Παπανογλου αρχικα και μετα αλλα 3 σερι ο #5 που γυρισαν το ματς και την ψυχολογια.
Η διαφορα εφτασε το +10 για Σπορτιγκ στα τελ. λεπτα.


#5 = Δημήτρης Καϋμενάκης με προσόν το καλό ποσοστό από τα 6,25

Ο αρχηγός Παπάνογλου έχει αναλάβει για τα καλά το ρόλο του και δείχνει ότι φέτος θα παίξει τρελαμένος όσο ποτέ 77.gif
mrproedros
Πρωτάθλημα Γ' Εθνικής - τρίτη αγωνιστική : Ηράκλειο - Ιωνικός Ν. Φιλ. 78-70 (1-11-09) το συναρπαστικό τελευταίο δεκάλεπτο

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
leonkalf
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής.

2ος Όμιλος Νότου

Λιβαδειά - Κρόνος Αγ. Δημ. 69-52

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 28-29, 53-39, 69-52.

Λιβαδειά (Αναστασίου): Δελέγκος, Ρουμελιώτης, Βέλιος 3, Πολίτης 5, Γεωργοπαπαδάκος 6 (1), Παπαδημητρίου 18 (3), Μάτος 8, Ανδρεόπουλος 2, Τερματζίδης 8, Ψάλτου, Καρνάβας 19.

Κρόνος Αγ. Δημ. (Παρασκευόπουλος): Σταμούλης 2, Παπαδάκης 7, Μωυσίδης 2, Αντωνόπουλος 2, Γκοτζογιάννης 15 (1), Σκορδίλης 6, Καραπλής 3 (1), Ξηρογιάννης 12, Λαζαρίδης 3 (1), Μήτσιος.


Χαλκίδα - Έξω Παναγίτσα 52-89

Τα δεκάλεπτα: 2-32, 19-53, 32-75, 52-89.

Χαλκίδα (Μιχαήλ): Τσαλκιτζής 4 (1), Πανταζής 10 (1), Σκαρλής, Μπαλάνος 8 (1), Παπανικολάου 5 (1), Σκούρος 2, Τσατσαρώνης, Κουβαράς 10, Καρλής 5 (1), Τσατσαρώνης 8.

Έξω Παναγίτσα (Τσιαούσης): Γκρινιάρης 22, Τσίτσης 13 (3), Τέιλορ 16, Ν. Μπέλλος 4, Χ. Μπέλλος 11 (3), Μπένος 4, Γυφτονικολός 6, Κουτσογιάννης 3 (1), Καμπάς 2, Καρατζάς 8.


Ν. Κηφισιά - ΈΝΩΣΗ Ιλίου 66-53

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-32, 58-38, 66-53.

Ν. Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βογιατζής 8, Νικητάκης 10 (1), Μενουδάκος 3, Ψωμαδέρης 11 (3), Ξενάκης 13, Διαμαντόπουλος 7, Ντεφούδης 10, Κούτουλας 2, Λαγοπόδης 2, Δρακάκης.

Ένωση Ιλίου (Καρακώστας ): Μπέλλας Ι. 1, Σπηλιόπουλος 2, Σκαλωμένος 8, Κοσμίδης 3 (1), Παξιμαδάς , Μπέλλας Ο. 5 (1), Καλαμαράς 9 (3), Φούτσης, Καραγεώργος 7 (1), Αναστασόπουλος 18 (3).


Ιωνικός Ν. – Φοίνικας 77-56

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 33-30, 54-40, 77-56.

Ιωνικός Ν. (Χατζηκυριάκος): Αλεξίου 10 (2), Κουρής 17 (5), Ντακούλιας 9 (1), Τσολάτος 19 (2), Λουκάκης 6, Τσιρογιάννης 5 1, Αγγελινιάδης , Γαλίτης , Παπαγεωργίου , Στουραίτης , Μαλαφέκας , Καββαδάς 11.

Φοίνικας (Αθηναίος): Μπουραζάνης 6 (2), Λαζαρίδης 12 (1), Χιωτάκης 18 (1), Καπετζόγλου 2, Ζερβουλάκος 4, Μόμτζος 9 (1), Καλλής, Σιβρής 5 (1), Δραβίλας.


Αίολος Ταύρος – Σπόρτιγκ 81-86

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 43-38, 62-48, 81-86

Αίολος Ταύρος (Θάνος): Φιλίππου 20, Κακαβάς 15 (1), Κυρίκος 5, Παπασταματίου 5, Γρηγοράκος 23 (4), Ροίδης 2, Ζβαρδάγκαλος 2, Σταμπουλής 2, Καραμαδούκης 2, Μπαλτάσης 2, Κοκλώνης 3.

Σπόρτιγκ (Χρυσόγελος): Παπάνογλου 24 (3), Καϋμενάκης 11 (1), Κουρής 20 (1), Καραμπατσος, Ένεζλης, Γυφτάκης 7 (1), Σαλούστρος 16 (1), Μιχαλόπουλος 8.


Διαγόρας Ρ. – Ιεράπετρα 100-48

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 58-21,79-30, 100-48.

Διαγόρας Ρ. (Τσακίρης): Τριτσάρης 16, Αγαπιάδης 12 (1), Μαρουλλάκης 21, Παπαϊωσήφ 6 (1), Νεραντζάκης 2, Παναγιωταράκος, Παρδακάς 5, Κούκιαλι 5, Δούβαλης 19, Σκορδάλης 6 (1), Τσαμπάς 6, Αντωνιάδης 2.

Ιεράπετρα (Γαϊτανάκης): Μάλλιαρης 5, Βελημβασάκης 2, Παπαδάκης 5, Κουφάκης, Ανδρουλάκης 4, Κολοβός 4, Μπότσογλου 14 (4), Βαν ντε Μπιλτ, Νατσίδης 3, Βασιλειάδης 13 (1).


Ηράκλειο - Ιωνικός ΝΦ 78-70

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 40-43, 62-59, 78-70.

Ηράκλειο (Δημητριάδης): Κρίτσαλος 12, Καραλής 21, Κωτούλας 10 (2), Αγαπητός 15 (1), Στεφανάκης 2, Σκόρδος, Πετράκης 12 (2), Αρβανίτης, Αρναουτάκης Γ. 6, Μηλαφιανάκης.

Ιωνικός ΝΦ (Οικονόμου): Ρουσόπουλος 3, Σβερκούνος 7, Παπαδόπουλος 3 (1), Ταταρούνης 4, Μανδραγάνης 15 (3), Καρλάφτης 2, Τσουμπρής 16 (3), Μακρόπουλος 9, Γιανιώδης 8, Χρονόπουλος 3, Σαρακασίδης.


Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες):
Έξω Παναγίτσα 6, Διαγόρας 6, Λιβαδειά 5, Ιωνικός Ν.Φ. 5, Ηράκλειο 5, Κρόνος Αγ. Δημ. 5, Σπόρτιγκ 5, Ν. Κηφισιά 5, Ιωνικός Νικ. 4, Φοίνικας Π. 4, Ένωση Ιλίου 4, Αίολος/Ταύρος 3, ΑΓΕ Χαλκίδα 3, Ιεράπετρα 3.


Η επόμενη αγωνιστική (4η, 8/11): Φοίνικας – Λιβαδειά, Έξω Παναγίτσα – Ιωνικός Ν., Ένωση Ιλίου - ΑΓΕ Χαλκίδας, Σπόρτιγκ - Ν. Κηφισιά, Ιεράπετρα – Αίολος Ταύρος, Διαγόρας Ρόδου – Ηράκλειο, Κρόνος Αγ. Δημ. – Ιωνικός Ν.Φ.
lolis
Συγχαρητηρια στους παικτες του Ηρακλειου και τον προπονητή για την μεγάλη νίκη απέναντι στον Ιωνικό . Εγινε ενα φανταστικό παιχνίδι και η ομάδα πήρε μια πολύτιμη νίκη για την συνέχεια. Ο Ιωνικός το έιχε το παιχνίδι και το έχασε λογω απειρίας του Οικονόμου . Κορυφαίος ο Καραλής που ηταν ουσιαστικός σε αμυνα και επίθεση.
CHE
QUOTE(lolis @ Nov 3 2009, 13:23 ) *
Κορυφαίος ο Καραλής που ηταν ουσιαστικός σε αμυνα και επίθεση.

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
vspangeorge
QUOTE(CHE @ Oct 29 2009, 00:22 ) *
ανάλογα πως βλέπεις το ποτήρι...μισογεμάτο ή μισοάδειο....

Υ.Γ. Μόνο που εγώ κι ο panosak έχοντας τραβήξει το οικονομικό λούκι 4 χρόνια τώρα , έχουμε δικαίωμα να το βλέπουμε όπως γουστάρουμε...
ακριβολογώ ή υπερβάλλω ? 39.gif 39.gif 39.gif

Υποθέτω πως υπερβάλλεις. Άν εσύ και ο panosak όπως λες έχετε τραβήξει το οικονομικό, θα έπρεπε να προστατεύσετε την ομάδα (που όποιο λούκι κι αν τραβήξατε δεν σας ανήκει) και τα παιδιά της, και όχι να τα κάνετε περιφερόμενο θίασο του Β ομίλου της Γ εθνικής.
Όχι δεν έχετε το δικαίωμα να κάνετε ότι γουστάρετε γιατί κάνετε λάθη.
Δεν έχω πρόθεση να μπώ σε αντιπαράθεση, αλλά είναι γνώμη μου ότι θα ένιωθαν κι αυτά τα μικρά καλύτερα άν είχαν πλαισιωθεί από 2 - 3 έμπειρους παίχτες, ώστε η μετάβαση προς τους γηγενείς (με την οποία δεν είναι κανένας αντίθετος) να γίνει με ήπιο τρόπο.
Και σίγουρα θα ήταν πιο συνετό να γινόταν όλο αυτό στο τοπικό Κρήτης.
Οι παίδες πρέπει να αγωνίζονται με αντιπάλους παίδες, και οι έφηβοι με έφηβους. Έτσι θα μάθουν να παίρνουν νίκες και δεν θα νιώθουν οι σάκοι του μποξ για κάθε αντίπαλο.
Σίγουρα για να μάθεις να κερδίζεις πρέπει πρώτα να μάθεις να χάνεις, αλλά αυτό που συμβαίνει στην δικιά μας ομάδα είναι ακραίο και άδικο γι αυτά τα παιδιά που τρέχουν και μόνο κυνηγάνε. Αυτές είναι εμπειρίες ηττών και όχι ανταγωνισμού.

Μη ξεχνάτε ότι η ομάδα τα προηγούμενα χρόνια στην Γ εθνική πρωταγωνιστούσε και οι νίκες που έχουν γραφτεί στην ιστορία της είναι πολύ περισσότερες από τις ήττες.
Σ' αυτή την ομάδα ίσως είχαν όνειρο να αγωνιστούν κάποτε αυτά τα παιδιά, και μακάρι γινόταν την σωστή στιγμή για τον καθένα τους ώστε να είναι όλοι κερδισμένοι.
CHE
QUOTE(vspangeorge @ Nov 5 2009, 10:05 ) *
Υποθέτω πως υπερβάλλεις. Άν εσύ και ο panosak όπως λες έχετε τραβήξει το οικονομικό, θα έπρεπε να προστατεύσετε την ομάδα (που όποιο λούκι κι αν τραβήξατε δεν σας ανήκει) και τα παιδιά της, και όχι να τα κάνετε περιφερόμενο θίασο του Β ομίλου της Γ εθνικής.
Όχι δεν έχετε το δικαίωμα να κάνετε ότι γουστάρετε γιατί κάνετε λάθη.
Δεν έχω πρόθεση να μπώ σε αντιπαράθεση, αλλά είναι γνώμη μου ότι θα ένιωθαν κι αυτά τα μικρά καλύτερα άν είχαν πλαισιωθεί από 2 - 3 έμπειρους παίχτες, ώστε η μετάβαση προς τους γηγενείς (με την οποία δεν είναι κανένας αντίθετος) να γίνει με ήπιο τρόπο.
Και σίγουρα θα ήταν πιο συνετό να γινόταν όλο αυτό στο τοπικό Κρήτης.
Οι παίδες πρέπει να αγωνίζονται με αντιπάλους παίδες, και οι έφηβοι με έφηβους. Έτσι θα μάθουν να παίρνουν νίκες και δεν θα νιώθουν οι σάκοι του μποξ για κάθε αντίπαλο.
Σίγουρα για να μάθεις να κερδίζεις πρέπει πρώτα να μάθεις να χάνεις, αλλά αυτό που συμβαίνει στην δικιά μας ομάδα είναι ακραίο και άδικο γι αυτά τα παιδιά που τρέχουν και μόνο κυνηγάνε. Αυτές είναι εμπειρίες ηττών και όχι ανταγωνισμού.

Μη ξεχνάτε ότι η ομάδα τα προηγούμενα χρόνια στην Γ εθνική πρωταγωνιστούσε και οι νίκες που έχουν γραφτεί στην ιστορία της είναι πολύ περισσότερες από τις ήττες.
Σ' αυτή την ομάδα ίσως είχαν όνειρο να αγωνιστούν κάποτε αυτά τα παιδιά, και μακάρι γινόταν την σωστή στιγμή για τον καθένα τους ώστε να είναι όλοι κερδισμένοι.

απάντηση στο topic: ierapetra b.c. Tίτλος: "Προβληματισμοί ανωνύμων και απαντήσεις επωνύμων".
ilion_player
Α.Ο. ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ - Α.Γ.Ε. ΧΑΛΚΙΔΑ 118 - 38

Λόγω πανεπιστημίου (έχω εργασία να παραδώσω την Τρίτη οπότε διαβαζα σαν τρελός και διαβάζω ακόμα) δεν πήγα να δω το παιχνίδι αλλά πήγε η γυναίκα μου με τον γιο μου το μεγάλο. Μου είπε ότι η διαφορά των δύο ομάδων ήταν οφθαλμοφανής αλλά και ότι οι παίκτες της Χαλκίδας ήταν σαν να ανήκαν στο παιδικό ή έστω στο εφηβικό τμήμα της ομάδας. Πάντως έμαθα ότι χρησιμοποιήθηκαν και τα νέα παιδιά που έχουμε στο ρόστερ της ομάδας. Λυπάμαι που η ομάδα του τόπου καταγωγής μου έχασε με τέτοιο σκορ και της εύχομαι καλή τύχη στο υπόλοιπο πρωτάθλημα. Όσο για την Ένωση, άλλη μια νίκη στο σακούλι. Πάμε για άλλα.
Blue1965White
Παναγίτσα - Ιωνικός 2 +9. Σημαντική νίκη για την ομάδα μου τόσο από βαθμολογική άποψη όσο και ψυχολογικά, αφού μετά τις δύο ήττες στην αρχή του πρωταθλήματος αλλά κυρίως τον τρόπο που ήρθαν αυτές φοβόμουν ότι μπορεί να μας πάρει από κάτω. Μπράβο στα παιδιά και πάμε τώρα για την τρίτη νίκη με το Ίλιον που απ'ότι βλέπω είναι πολύ δυνατή ομάδα.
aganaktismenos patisiotis
Καλησπερα, ημουν σημερα στο γηπεδο του Σπορτιγκ οπου ειδα την αγαπημενη μου ομαδα να χανει απο την ΑΕΝΚ με 15 ποντους διαφορα, πολυ δυσκολοτερα απο αυτο που λεει το σκορ καθως το ματς ξεφυγε στο τελευταιο διλεπτο.

Θα ηθελα να αναφερθω σε ορισμενα πραγματα που εγιναν στο γηπεδο κατα την διαρκεια αλλα και μετα το τελος του αγωνα.

Ειμαι 42 ετων και εχω γνωρισει μεγαλες δοξες με τη Σπορτιγκαρα μου, αλλα σημερα πραγματικα ντραπηκα για αυτα που εγιναν.

Τι καραγκιοζιλικια ηταν αυτα ρε παιδια. Να κοπανιουνται καποιοι πανω απο τον παγκο της Κηφισιας να βριζουν μανες να απειλουν τους παικτες και τους προπονητες τους, "πως θα φυγετε απο εδω" κτλ.

Με το που τελειωσε το ματς ενας τυπος μπηκε μεσα στο γηπεδο και κινηθηκε εναντιον του Νικητακη, πηγαν οι συμπαικτες του και τον φυγαδευσαν στα αποδυτηρια, οι "φιλαθλοι" του Σπορτιγκ πηδηξαν τα καγκελα χτυπησαν το Νο 10 της Κηφισιας, και αν δεν ηταν ο Παπανογλου θα ειχαμε χειροτερα.

Ειχαμε και συνεχεια ομως. Στον διαδρομο της εξοδου του γηπεδου, μολις βγηκε απο τα αποδυτηρια ο γιος του προεδρου της ΑΕΝΚ απο οτι εμαθα μετα, του την επεσαν καμια δεκαρια "μαγκες" και τον πλακωσαν στις μπουνιες.

Μεσα σε ολα αυτα ο προπονητης μας ο οποιος αφου προλαβε να αποβληθει στο τελευταιο λεπτο του αγωνα με δυο τεχνικες ποινες προφανως για δημιουργια εντυπωσεων, αντι να ηρεμει τον κοσμο ελεγε οτι "χασαμε απο την διαιτησια, εμεις ειμαστε φτωχοι ενω αυτοι ειναι πλουσιοι απο τα ΒΠ και μπορουν και αγοραζουν τα παντα, αλλα για να δουμε οταν πανε στην επαρχια αν θα εχουν τετοιες διαιτησιες" και αλλες τετοιες γραφικοτητες του ιδιου στυλ.

Κυριε Χρυσογελε εγω προσωπικα θελω προπονητη στον παγκο και οχι οπαδο ο οποιος λεει αυτα που γουσταρουν να ακουσουν οι "κανιβαλοι" για να δικαιολογησουν την συμπεριφορα τους.

Για το τελος αφησα την μεγαλη Ελληνικη Αστυνομια. Σε οτι προανεφερα ηταν παροντες οι αστυνομικοι και παρατηρουσαν απαθεστατοι, μεχρι που καποια στιγμη ενας απο αυτους φιλοτιμηθηκε και αρχισε να φωναζει και επιτελους τους εβγαλε εξω ολους αυτους.

Παλικαρια εσεις που κανατε σημερα οτι κανατε, ενα εχω να σας πω. Αυτος δεν ειναι τροπος συμπαραστασης στην ομαδα μας και αν συνεχισετε στην ιδια ροτα, το τοπικο ειναι παρα μα παρα πολυ κοντα.
basketikos
Έξω Παναγίτσα - Ιωνικός Νίκαιας 78-89
Διαιτητές: Κρεσταινίτης - Ζαμαγιάς.
Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 59-68, 78-89.
ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Τσαούσης): Γκρινιάρης 5, Τσίτσης 19 (3), Τέιλορ 12 (1), Μπέλλος Ν. 4 (1), Μπένος 6, Γυφτονικολός 4, Κουτσογιάννης 18 (4), Μούτουπας 10 (1).
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. (Χατζηκυριάκος): Αλεξίου 15 (4), Κουρής 11 (1), Ντακούλιας 6 (2), Τσολάτος 17 (2), Λουκάκης 5, Τσιρογιάννης 14 (3), Καββαδάς 21.

Μια μεγάλη επιτυχια σημερα για τον Ιωνικο, απο 7 ψυχωμενους παικτες που εδωσαν χαρα σε οσους ταξιδεψαν στην Χαλκιδα..
Ανταξια της φανελλας η εμφανιση - ΜΠΡΑΒΟ σε ολους - απο την στιγμη που πηραν μπροστα εφτασαν την διαφορα στους 18 (στο 24), εγιναν λαθη με την πίεση, αλλα η διαφορα δεν πηγε ποτε κατω απο 6.

Προσωπική μου αποψη: με Καββαδα να παιζει απο την 1η αγωνιστικη θα ειχαμε 4-0.. Συνεχιζουμε, με κεφι πια..

bball.gif Η ΑΕΕΕΠ Χαλκιδας αντεδρασε χαλια οταν κυνηγησε - με ενα ζων-πρες που εμπαζε..Ισως αιφνιδιασθηκε..για να δουμε την συνεχεια..

bball.gif Υπαρχουν 'σοβαροι διαιτητες' στην κατηγορια? οχι οτι εκαναν τιποτα σπουδαιο σημερα, αλλα με 3-4 βλακειες σφυριγματα εδειχναν οτι θα εκαναν το ματς κολαση λογω κακης νοοτροπιας... Διαιτητες η χαρα της Εδρας (εννοω γενικα, αν ημουν γηπεδουχος θα ηταν η χαρα μου..αλλα σαν φιλοξενουμενοι ευτυχως για εμας που το ματς δεν πηγε στον ποντο.

bball.gif Καταδικαστεα οσα εγιναν στα Πατησια - Καταδικαστεα και οταν γινονται στην Νικαια ή οπου αλλου... Παιδια, ο αθλητισμος ειναι ωραιο πραγμα, η φανελλα που αγαπας μπορει να σου δωσει μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ γλυκα (το νιωσαμε ολοι οι Ιωνικακηδες σημερα..) ....και ειναι κριμα να το χαλαμε με βλακειες...




nikefalin
QUOTE(aganaktismenos patisiotis @ Nov 8 2009, 21:09 ) *
Παλικαρια εσεις που κανατε σημερα οτι κανατε, ενα εχω να σας πω. Αυτος δεν ειναι τροπος συμπαραστασης στην ομαδα μας και αν συνεχισετε στην ιδια ροτα, το τοπικο ειναι παρα μα παρα πολυ κοντα.


τα χουμε πει χρόνια τώρα για τα 15 καφρομπούμπουκα , πνευματικά τέκνα του ζούγκλα που μαζί του έχουν διώξει τον κόσμο από τα Πατήσια ( από τον απλό κόσμο εως και τον μπασκετόκοσμο και τους μπασκετάνθρωπους από την ομάδα). Δυστυχώς με αυτούς συνοδοιπόρους η κατηφόρα φτάνει εκεί που είναι και οι υπόλοιπες ομάδες της γειτονιάς σε Γ,Δ ΕΣΚΑ δηλαδή.

basketka*los
Εχουν περασει 4 αγωνιστικες και δε μπορεις να μιλησεις για φαβορι,πολυ ενδιαφερον το πρωταθλημα φετος...Ηρακλειο και Ν.Φ. που ειχαν τον τιτλο εχουν 2 ηττες και νομιζω ποτι δε μπορουν να πετυχουν το στοχο τους...
Διαγορας:Αν και πολλοι το θεωρουν δυσκολο εγω νομιζω οτι θα παει ως το τελος αυτη η ομαδα
Λιβαδεια:Δε ξερω γιατι αλλα δε πιστευω οτι θα τα καταφερουν....
Παναγιτσα:Δε θα μπορεσει να διεκδικησει καν την ανοδο,προσωπικη μου αποψη
Κηφισια:Παραμενει φαβορι,δε πειθει ακομα με τις εμφανισεις της αλλα σιγουρα θα απει ως το τελος
Ιωνικος Ν.φ.-Ηρακλειο:Ο Ν.Φ. ομαδα με το πληρεστερο ροστερ μαζι με την Κηφισια εχει πολλους καλους παικτες,αλλα δε νομιζω οτι θα μπορεσουν να βρουν ποτε τη χημεια που χρειαζονται,το Ηρακλειο εκτιμω οτι δε θα μπορεσει να φτασει ως το τελος να διεκδικει
Μ'αρεσει πολυ η Νικαια,νομιζω οτι αν ειχε αλλουσ δυο καλους παικτες θα μπορουσε να κοιταζει ψηλα!
Blue1965White
Εγώ πάλι νομίζω πως η Λιβαδειά πολύ δύσκολα θα χάσει την άνοδο. Κατά τα άλλα το φετινό πρωτάθλημα προβλέπεται το πιο αδιάφορο εδώ και πολλά χρόνια. Στην ουρά οι 4 θέσεις είναι δεδομένες και στην κορυφή δε νομίζω να υπάρξει πολύ έντονος συναγωνισμός. Δείτε τα παιχνίδια της επόμενης αγωνιστικής. Έχουμε ένα αμφίροπο παιχνίδι (Ιωνικός - Ίλιον), δύο παιχνίδια με σαφή φαβορί (Λιβαδειά - Παναγίτσα, Ηράκλειο - Κρόνος) και τα άλλα παιχνίδια γίνονται απλά γιατί υπάρχουν στο πρόγραμμα.
lamar
Ημουν και εγω χθες στα Πατησια, αλλα εγω θα αναφερθω μονο στα αγωνιστικα, καθως για τα υπολοιπα εχει γινει εκτενεστατη αναφορα.

Το ματς ηταν περιεργως παρα πολυ καλο, και λεω περιεργως γιατι σχεδον ολοι οσοι πηγαμε στο γηπεδο σκεφτομασταν οτι θα δουμε εναν περιπατο της ΑΕΝΚ. Ομως ο Κουρης ειχε αλλη αποψη. Το παλικαρι που παρεπιμπτοντως θα ηθελα καποιος αν ξερει να μου πει που επαιζε περσι, εκανε παπαδες, καθως εκτος του οτι εβαλε 38 ποντους ηταν υπευθυνος και σχεδον για ολους τους υπολοιπους ποντους της ομαδας, καθως μπηκαν ειτε απο δικες του ασιστ ειτε γιατι στη τεταρτη περιοδο με το που επαιρνε την μπαλα του γινοταν παγιδα και αυτος πολυ σωστα την μετεφερε στους ελευθερους συμπαικτες του.

Για τον Σπορτιγκ που υποστηριζω κιολας καθοτι Πατησιωτης το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι για να μπορεσει να σταθει στην κατηγορια πρεπει απαραιτητως να κανει εμφανισεις οπως η χθεσινη, διοτι το ροστερ ειναι ελλιπεστατο και το τεχνικο τιμ μαλλον ανεπαρκες.

Η Κηφισια εχει πραγματικα εντυπωσιακο υλικο, οι Μενουδακος, Νικητακης συνθετουν ενα τρομερο διδυμο στο 1 - 2, απο πισω ερχονται οι Ψωμαδερης και προς το παρον ο Τσιακας καθως απο οτι πληροφορηθηκα εχει καποια θεματα και λειπει συχνα στην επαρχια, και οι Ξενακης, Ντεφουδης, Βογιατζης, Λαγοποδης και Διαμαντοπουλος που χθες επαιξε ελαχιστα μια πενταδα ψηλων πολυ καλη. Ειλικρινα το ματς χθες η Κηφισια το πηρε σβηστα με μετρια εμφανιση.

Επειδη εχω δει και τα τρια υποτιθεμενα φαβορι της κατηγοριας, Λιβαδεια, Ιωνικο Ν.Φ και ΑΕΝΚ γνωμη μου ειναι οτι η Κηφισια ειναι πολυ πιο γεματη ομαδα και μαλλον θα αντεξει στον μαραθωνιο του πρωταθληματος και θα κερδισει την ανοδο.

Οσο για τις δυο επαρχιακες Διαγορα και Ηρακλειο, επειδη εχουν το ντεζαβανταζ του ταξιδιου καθε 15 μερες πιστευω οτι καποια στιγμη θα κλαταρουν. Για να ανεβει επαρχιακη ομαδα στην Β Εθνικη χρειαζεται να ξεχωριζει σαν την μυγα μες το γαλα απο τα υπολοιπα σωματεια της κατηγοριας οπως συνεβη πριν απο δυο χρονια με τον ΟΦΗ.

iliaszervos
QUOTE(nikefalin @ Nov 9 2009, 00:51 ) *
τα χουμε πει χρόνια τώρα για τα 15 καφρομπούμπουκα , πνευματικά τέκνα του ζούγκλα που μαζί του έχουν διώξει τον κόσμο από τα Πατήσια ( από τον απλό κόσμο εως και τον μπασκετόκοσμο και τους μπασκετάνθρωπους από την ομάδα). Δυστυχώς με αυτούς συνοδοιπόρους η κατηφόρα φτάνει εκεί που είναι και οι υπόλοιπες ομάδες της γειτονιάς σε Γ,Δ ΕΣΚΑ δηλαδή.


Επειδή είναι λογικό να μην διαβάζετε οτι γράφεται στην ενότητα του Σπορτιγκ θάθελα να μου συγχωρέσετε οτι ξαναδημοσιεύω και εδώ όσα έγραψα στην ενότητα του Σπόρτιγκ, ιδιαίτερα την τελευταία παράγραφο:

"Δυστυχώς είναι σε δεύτερη μοίρα ο,τι εχει σχέση με τον αγώνα αυτόν καθεαυτόν μεταξύ Σπορτιγκ και Κηφισιάς. Διαβάζαμε οτι πρόκειται για το φαβορί του ομίλου, για μια πολύ καλή ομάδα (την Κηφισιά εννοώ) αλλά είδαμε εναν καλύτερο Σπορτιγκ και μια Κηφισιά να φεύγει με το ροζ φύλλο εκμεταλλευόμενη τις συγκοιρίες!

Ως προς τα σπουδαιότερα τώρα, η κατάσταση είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! δεν είναι σπορτιγκίτες, δεν είναι προφανώς φίλαθλοι, δεν είναι μπασκετικοί είναι απόβλητα απο τη κοινωνία που βρίσκουν εύφορο έδαφος στα γήπεδα όπου υπάρχει σχετική ανοχή και "ασυλία" να εκτονώσουν τα καταπιεσμένα τους ενστικτα. Χρόνια τώρα ανατρέφονται γενιές χουλιγκάνων οχι μόνο στο Σπορτιγκ αλλά σχεδόν σε όλες τις ομάδες...

Θεωρείται εχθρός με ολη τη σημασία της λέξης ο αντίπαλος αρα οι βρισιές είναι πταίσματα είναι "πλάκα" αφου θα μπορούσαν και να σκοτώσουν! Οι αναστολές τους εχουν αμβλυνθεί σε τέτοιο σημείο που πιστεύω χρήζουν ιατρικής φροντίδας-παρέμβασης.

Το Σπορτιγκ επειδή ετυχε να είναι ομάδα σύμβολο για πολλούς μπασκετικούς φίλαθλους, αξίζει να προσπαθήσουμε εμείς οι υγιείς να αλλάξουμε το τοπίο και να απομονώσουμε όσους άρρωστους δεν συνηδητοποιήσουν οτι μιλάμε για άθλημα, μιλάμε για παιχνίδι, μιλάμε για αθλητισμό, μιλάμε για το παιδί του διπλανού, του γείτονα, του φίλου του αδελφού, για την μάνα του που αξίζει του ίδιου σεβασμού που αξίζει και του καθενός μας!
Θέλω να ζητήσω συγνώμη απο τον Νικητάκη - σαν φίλαθλος και σαν Σπορτιγκίτης - για την συμπεριφορά των άρρωστων αυτών παιδιών και να του πώ οτι ντρεπόμαστε - όλοι εμείς οι υγιείς - για τα λόγια και το κλίμα που αντιμετώπισε! "
sporting b.c.
QUOTE(lamar @ Nov 9 2009, 12:11 ) *
Το ματς ηταν περιεργως παρα πολυ καλο, και λεω περιεργως γιατι σχεδον ολοι οσοι πηγαμε στο γηπεδο σκεφτομασταν οτι θα δουμε εναν περιπατο της ΑΕΝΚ. Ομως ο Κουρης ειχε αλλη αποψη. Το παλικαρι που παρεπιμπτοντως θα ηθελα καποιος αν ξερει να μου πει που επαιζε περσι, εκανε παπαδες, καθως εκτος του οτι εβαλε 38 ποντους ηταν υπευθυνος και σχεδον για ολους τους υπολοιπους ποντους της ομαδας, καθως μπηκαν ειτε απο δικες του ασιστ ειτε γιατι στη τεταρτη περιοδο με το που επαιρνε την μπαλα του γινοταν παγιδα και αυτος πολυ σωστα την μετεφερε στους ελευθερους συμπαικτες του.


Ήταν στον Πειραϊκό και το παιδί είναι μεγάλο playmaker
leonkalf
Διαγόρας - Ηράκλειο 76-73

Διαιτητές: Καραβίτης - Ζακεστίδης

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-32, 58-57, 76-73

Διαγόρας (Τσακίρης): Αγαπιάδης 12 (3), Παπαιωσήφ 2, Παναγιωταράκος 20 (1), Παρδακάς 12, Δούβαλης 5, Σκορδάλης 15 (3), Τσαμπάς 8, Νεραντζάκης, Μπανγκουράς 2, Αντωνιάδης, Μαυροματίδης.

Ηράκλειο (Δημητριάδης): Κρίτσαλος, Καραλής 14 (2), Κωτούλας 9 (1), Αγαπητός 2, Στεφανάκης 9 (3), Σκόρδος, Πετράκης 19 (3), Αρβανίτης, Αρναουτάκης 7 (1).


Ιεράπετρα - Αίολος/Ταύρος 58-91

Διαιτητές: Κουτσοδήμος - Κατσιρόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 25-50, 40-65, 58-91.

Ιεράπετρα (Γαϊτανάκης): Mάλλιαρης 14 (2), Βελημβασάκης, Παπαδάκης 4 (1), Γιαννακουδάκης, Κουφάκης, Ανδρουλάκης 2, Κολοβός 13 (3), Μπότσογλου 6, Βαν Ντε Μπιλτ, Mατζαράκης, Νατσίδης 9 (1), Βασιλειάδης 10 (1).

Αίολος/Ταύρος (Θάνος): Κήρυκος 9 (1), Κακαβάς 4, Μπαλτάσης 13, Σβαρδάκαλος, Γρηγοράκος 16 (2), Φιλίππου 7 (1), Ροϊδης 14 (2), Σταμούλης 10 (1), Παπασταματίο, Παπασταματίου 4, Κοκλώνης 14 (3).


Έξω Παναγίτσα - Ιωνικός Νίκαιας 78-89

Διαιτητές: Κρεσταινίτης - Ζαμαγιάς.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 59-68, 78-89.

Έξω Παναγίτσα (Τσαούσης): Γκρινιάρης 5, Τσίτσης 19 (3), Τέιλορ 12 (1), Μπέλλος Ν. 4 (1), Μπένος 6, Γυφτονικολός 4, Κουτσογιάννης 18 (4), Μούτουπας 10 (1).

Ιωνικός Νικαίας (Χατζηκυριάκος): Αλεξίου 15 (4), Κουρής 11 (1), Ντακούλιας 6 (2), Τσολάτος 17 (2), Λουκάκης 5, Τσιρογιάννης 14 (3), Καββαδάς 21.


Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Ιωνικός ΝΦ 74-61

Διαιτητές: Μπούκας - Μανουσόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 26-31, 51-49, 74-61

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Παρασκευόπουλος - Κότσιαρης): Ψαμώλης 14 (1), Κοτζογιάννης 7, Μωισίδης 6, Λοΐζος 4 (1), Παπαδάκης 9, Αντωνόπουλος, Σκορδίλης 4 (1), Σπανός 2, Λίτσιος, Καραπλής 12 (2), Ξιρογιάννης 16.

Ιωνικός ΝΦ (Οικονόμου): Ρουσόπουλος 3, Σβερκούνος 16 (2), Παπαδόπουλος 7 (1), Χρονόπουλος 3 (1), Ταταρούνης 8, Μαυραγάνης, Καρλάφτης 3, Τσιουμπρής 5 (1), Μακρόπουλος 9, Γιαννιώδης 7.


Ένωση Ιλίου - ΑΓΕ Χαλκίδας 118-38

Διαιτητές: Νικολακέα - Ζανίδης.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 60-21, 92-30, 118-38.

Ένωση Ιλίου (Καρακώστας - Μπέκιος): Μπέλλας Ι. 6, Σπυρόπουλος 16 (1), Σπηλιόπουλος 2, Σκαλωμένος 17 (1), Κοσμίδης 14 (4), Μπιρμπάκος 2, Παξιμαδάς 7 (1), Μπέλλας Ο. 17, Καλαμαράς 14 (2), Φούτσης 10 (1), Καραγεώργος 7, Αναστασόπουλος 6.

ΑΓΕ Χαλκίδας (Γκλιάτης): Τσαλκιτζής 2, Σκλήρας, Πανταζής 11 (1), Κωνσταντούρας 7, Μπαλάνος 5, Κόκορης, Παπανικολάου, Σκούρος 2, Σότο 4, Τσατσαρώνης 7.


Σπόρτιγκ - Κηφισιά 73-88

|Διαιτητές: Ποντάς - Παπανικολάου Αθ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 42-39, 57-56, 73-88.

Σπόρτιγκ (Χρυσόγελος): Παπάνογλου 4, Καϋμενάκης, Κουρής 38 (6), Καραμπάτσος 4, Ένεζλης 9 (1), Γυφτάκης, Σαλούστρος 6, Μιχαλόπουλος 6, Πανάγος 6 (1).

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βογιατζής, Νικητάκης 20 (1), Μενουδάκος 21 (1), Ψωμαδέρης 10 (1), Ξενάκης 16, Διαμαντόπουλος 4, Ντεφούδης 6, Κούτουλας 1, Τσιάκας 10 (1).


Φοίνικας - Λιβαδειά 53-106

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος - Πρωτούλης.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 27-55, 38-77, 53-106.

Φοίνικας (Αθηναίος): Σιβρής 3 (1), Λαζαρίδης 9, Μπουραζάνης 12 (2), Καλής 9, Καπεντζόγλου 7, Σοφιανόπουλος, Χιωτάκης 2, Δαραβίλας 1, Ζερβουλάκος 5 (1), Κορούνης 2, Μόμτσος 3 (1).

Λιβαδειά (Αναστασίου): Καρφάκης 2, Ψάλτου 4, Γεωργοπαπαδάκος 14 (2), Βέλιος 5 (1), Δελέγκος 6, Μάτος 9, Παπαδημητρίου 15 (1), Ανδρεόπουλος 15 (1), Δελέγκος , Τερματζίδης 12 (2), Πολίτης 6, Καρνάβας 18.


Βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Διαγόρας 8, Λιβαδειά 7, Έξω Παναγίτσα 7, Ν. Κηφησιά 7, Κρόνος Αγ. Δημ. 7, Ιωνικός Ν.Φ. 6, Ηράκλειο 6, Ιωνικός Νικαίας 6, Ένωση Ιλίου 6, Σπόρτιγκ 6, Αίολος/Ταύρος 5, Φοίνικας 5, Ιεράπετρα 4, ΑΓΕ Χαλκίδας 4.


Επόμενη αγωνιστική (15/11): Λιβαδειά - Έξω Παναγίτσα, Ιωνικός Νικαίας - Ένωση Ιλίου, Χαλκίδα - Σπόρτιγκ, Ν. Κηφισιά - Ιεράπετρα, Αίολος/Ταύρος - Διαγόρας, Ηράκλειο - Κρόνος Αγ. Δημ., Ιωνικός Ν. Φ. - Φοίνικας.
Jabar
QUOTE(sporting b.c. @ Nov 9 2009, 13:19 ) *
Ήταν στον Πειραϊκό και το παιδί είναι μεγάλο playmaker

Προέρχεται από το εφηβικό του ΟΣΦΠ. Έπαιξε Πειραϊκό πέρυσι.Φέτος ήταν να δοκιμάσει στη Δάφνη με το Σορώτο,αλλά τότε η Δάφνη τους άφησε όλους ελεύθερους και βρέθηκε στο Σπόρτιγκ.
basketikos
QUOTE(Jabar @ Nov 9 2009, 23:00 ) *
Προέρχεται από το εφηβικό του ΟΣΦΠ. Έπαιξε Πειραϊκό πέρυσι.Φέτος ήταν να δοκιμάσει στη Δάφνη με το Σορώτο,αλλά τότε η Δάφνη τους άφησε όλους ελεύθερους και βρέθηκε στο Σπόρτιγκ.


Aπ' οτι καταλαβα, με 2 Κουρηδες θα πηγαινε για ανοδο ο Ιωνικος. rolleyes.gif

bball.gif Σοβαρα, και για να προσγειωθουμε: επειδη ο blue1965white εχει δικιο στο τελευταιο post, και προκειται για το λιγοτερο ανταγωνιστικο πρωταθλημα των τελευταιων 3 χρονων (στον 2ο ομιλο τουλαχιστον):

bball.gif Πρεπει να ξαναδει η ΕΟΚ, αλλα και οι Ομαδες το μοντελο - ειναι ΛΑΘΟΣ το σημερινο. Το πρωταθλημα ειναι αναπτυξιακο αρα:
- τέλος, απο πλευρας ομαδων το 'λαγοι με πετραχήλια' σε παικτες - τελος και οι αμοιβες μανατζερς (που δεν κανουν τιποτα),
- τελος και απο την Ομοσπονδια στο "1 ανεβει/3 σκορπανε" τέλος και στο "5 πεφτουν και τσαμπα τα χαλανε"
(γιατι ολα αυτα τα 100 ετησιως οδηγουν ομαδες σε μαρασμο..ασε που στην σημερινη ελληνικη οικονομια ΔΕΝ υπαρχουν)
- ΤΕΛΟΣ και απο τους παικτες που ζητανε 15 για να παρουν 6-7.
- προνομιο αμοιβής στις Ομαδες που δινουν 18-19 χρονων παιδια στην Α1-Α2, ωστε να συνεχισουν την παραγωγικη διαδικασια (ειναι αδικο να βγαζει ο Ιωνικος για παραδειγμα ή η Ιεραπετρα, ή οποιος αλλος 18χρονους καλους αθλητες και μετα να φευγουν χωρις να δικαιουται ευρω..)
- ΤΕΛΟΣ στο παρασκηνιο της διαιτησιας..
-και οποιος βγει (1 ομιλος πχ με 2 ανοδους) ας παει στην Ημι-επαγγελματική Β εθνικη.

Αλλιώς: 3 ματς με ενδιαφερον - και 5-6 μη-ανταγωνιστικες ομαδες

bball.gif ΥΓ. στην Χαλκιδα εμαθα ετοιμαζουν και αλλη ομαδα - 4η για εθνικες κατηγοριες. Χωρις να εχω τιποτα με τους ανθρωπους που καλα κανουν, εχω προβλημα με το μοντελο. Χρεη και τελος η 1η - χρεη και τελος η 2η - στην 3η παιζει ακομα ο Προεδρος (να ναι καλα το παλληκαρι) - υγιης η νεα ομαδα.. Το μελλον προβλεψιμο.

bball.gif ΥΓ2. Καθε ομαδα και γηπεδο. Να 'ναι καλα η Χαλκιδα να πηγαινουν και να ζηλευουν οι Ομαδες της Νικαιας..
BILLTSEK
QUOTE(lamar @ Nov 9 2009, 13:11 ) *
Ημουν και εγω χθες στα Πατησια, αλλα εγω θα αναφερθω μονο στα αγωνιστικα, καθως για τα υπολοιπα εχει γινει εκτενεστατη αναφορα.

Το ματς ηταν περιεργως παρα πολυ καλο, και λεω περιεργως γιατι σχεδον ολοι οσοι πηγαμε στο γηπεδο σκεφτομασταν οτι θα δουμε εναν περιπατο της ΑΕΝΚ. Ομως ο Κουρης ειχε αλλη αποψη. Το παλικαρι που παρεπιμπτοντως θα ηθελα καποιος αν ξερει να μου πει που επαιζε περσι, εκανε παπαδες, καθως εκτος του οτι εβαλε 38 ποντους ηταν υπευθυνος και σχεδον για ολους τους υπολοιπους ποντους της ομαδας, καθως μπηκαν ειτε απο δικες του ασιστ ειτε γιατι στη τεταρτη περιοδο με το που επαιρνε την μπαλα του γινοταν παγιδα και αυτος πολυ σωστα την μετεφερε στους ελευθερους συμπαικτες του.

Για τον Σπορτιγκ που υποστηριζω κιολας καθοτι Πατησιωτης το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι για να μπορεσει να σταθει στην κατηγορια πρεπει απαραιτητως να κανει εμφανισεις οπως η χθεσινη, διοτι το ροστερ ειναι ελλιπεστατο και το τεχνικο τιμ μαλλον ανεπαρκες.

Η Κηφισια εχει πραγματικα εντυπωσιακο υλικο, οι Μενουδακος, Νικητακης συνθετουν ενα τρομερο διδυμο στο 1 - 2, απο πισω ερχονται οι Ψωμαδερης και προς το παρον ο Τσιακας καθως απο οτι πληροφορηθηκα εχει καποια θεματα και λειπει συχνα στην επαρχια, και οι Ξενακης, Ντεφουδης, Βογιατζης, Λαγοποδης και Διαμαντοπουλος που χθες επαιξε ελαχιστα μια πενταδα ψηλων πολυ καλη. Ειλικρινα το ματς χθες η Κηφισια το πηρε σβηστα με μετρια εμφανιση.

Επειδη εχω δει και τα τρια υποτιθεμενα φαβορι της κατηγοριας, Λιβαδεια, Ιωνικο Ν.Φ και ΑΕΝΚ γνωμη μου ειναι οτι η Κηφισια ειναι πολυ πιο γεματη ομαδα και μαλλον θα αντεξει στον μαραθωνιο του πρωταθληματος και θα κερδισει την ανοδο.

Οσο για τις δυο επαρχιακες Διαγορα και Ηρακλειο, επειδη εχουν το ντεζαβανταζ του ταξιδιου καθε 15 μερες πιστευω οτι καποια στιγμη θα κλαταρουν. Για να ανεβει επαρχιακη ομαδα στην Β Εθνικη χρειαζεται να ξεχωριζει σαν την μυγα μες το γαλα απο τα υπολοιπα σωματεια της κατηγοριας οπως συνεβη πριν απο δυο χρονια με τον ΟΦΗ.

συμφωνω απολυτα με την αποψη σου για την κατηγορια.θελω να αναφερθω στην μεγαλη παικτουρα που λεγετε μενουδακος!!εκπληκτικη εμφανιση στα πατησια.ο καλυτερος play m στην κατηγορια!μπραβο μητσο συνεχισε ετσι..
maas8
QUOTE(BILLTSEK @ Nov 10 2009, 17:14 ) *
συμφωνω απολυτα με την αποψη σου για την κατηγορια.θελω να αναφερθω στην μεγαλη παικτουρα που λεγετε μενουδακος!!εκπληκτικη εμφανιση στα πατησια.ο καλυτερος play m στην κατηγορια!μπραβο μητσο συνεχισε ετσι..


77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
assistant
QUOTE(maas8 @ Nov 10 2009, 20:06 ) *
77.gif 77.gif 77.gif 77.gif

Moυ εχουν γραψει πριν καιρο γι αυτα που ελεγα οτι ημουν τσιρακι του Καρατζα.Για να προλαβω λοιπον τα σχολια σ αυτο που θα γραψω για το Μενουδακο να πω οτι με το παλικαρι δεν εχω τιποτα παραπανω περα απο ενα τυπικο γεια κι αυτο μια-δυο φορες που εχουμε βρεθει.Κατα την ταπεινη μου αποψη και με το λιγο μπασκετακι που ξερω το παλικαρι ειναι μεσα στα 5 πιο πολυσυνθετα γκαρ-φοργουορντ(μπορει απο 1 εως 4 αναλογα τις συνθηκες) που κυκλοφορουν μεχρι ΚΑΙ την Α2.
alexas10
QUOTE (assistant @ Nov 11 2009, 00:24 ) *
Moυ εχουν γραψει πριν καιρο γι αυτα που ελεγα οτι ημουν τσιρακι του Καρατζα.Για να προλαβω λοιπον τα σχολια σ αυτο που θα γραψω για το Μενουδακο να πω οτι με το παλικαρι δεν εχω τιποτα παραπανω περα απο ενα τυπικο γεια κι αυτο μια-δυο φορες που εχουμε βρεθει.Κατα την ταπεινη μου αποψη και με το λιγο μπασκετακι που ξερω το παλικαρι ειναι μεσα στα 5 πιο πολυσυνθετα γκαρ-φοργουορντ(μπορει απο 1 εως 4 αναλογα τις συνθηκες) που κυκλοφορουν μεχρι ΚΑΙ την Α2.


τσιρακι του Μενουδακου.....
Melo
QUOTE(alexas10 @ Nov 11 2009, 01:46 ) *
τσιρακι του Μενουδακου.....



"alexas10" Ηρεμησε λιγο ρε φιλαρακο. icon_wave.gif
assistant
QUOTE(alexas10 @ Nov 11 2009, 01:46 ) *
τσιρακι του Μενουδακου.....

Καρατζα απο σενα και το περιμενα και το δεχομαι το σχολιο.Με προσελαβε με καλυτερα φραγκα ο Μενουδακος,παραιτουμαι απο δικο σου τσιρακι.Φιλακια.
paris13
παιδια οπως εχετε δει τα πρετα ματς ποιες ομαδες ειναι φαβορι για να πεσουν κ ποσες πεφτουν......
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.