Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γ' Εθνική 2009-10 2ος 'Ομιλος Νότου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Γ Εθνική
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Nicosian
QUOTE(dirk10 @ May 23 2010, 22:17 ) *
την κυριακή όλη στην αγια.στην πάτρα είχαν μαζευτεί 500 στην αθηνα τι θα γίνει δηλαδή??? smiley.gif smiley.gif


smiley.gif
Ο πρόεδρος Δημήτρης Κονταξής καί τό Δ.Σ. της Αγίας Παρασκευής
καλούν τη Διοίκηση καί τούς φίλους της Νίκαιας την Κυριακή 30 Μαιου
στο κλειστό γυμναστήριο Κοντοπεύκου στίς 17.00
Αττική οδός εξοδος Δουκίσσης Πλακεντίας
οδός Δωριέων καί Αχαιών.
gireos



Διαγορας - Κοροιβος νικη του Διαγόρα στην παράταση
pitto
QUOTE(gireos @ May 28 2010, 22:55 ) *
Διαγορας - Κοροιβος νικη του Διαγόρα στην παράταση


41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif
pitto
μήπως ξέρουμε σκορ μέχρι στιγμής ?
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Ασβεστοχώρι- Γ.Σ. Διαγόρας (Σάββατο 17:00)
sporting b.c.
http://12soccer.gr/News_Arxeio_Details_Arxeio.php?N_ID=8082

Άνετα με Ασβεστοχώρι
29 Μαΐ. 2010
Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και παρά τα προβλήματα τραυματισμών, ο Γ.Σ. Διαγόρας κέρδισε το Ασβεστοχώρι με 73-58 κάνοντας το 2 στα 2 στους αγώνες κατάταξης. Η νίκη των «κυανέρυθρων» επισκιάστηκε από το σοβαρό τραυματισμό του Γιάννη Μαρουλλάκη, ο οποίος στην πρώτη φάση του αγώνα υπέστη κάταγμα περόνης και θα υποβληθεί άμεσα σε χειρουργική επέμβαση. Οι Ροδίτες ξεπέρασαν το αρχικό σοκ και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, ειδικά μετά την πρώτη περίοδο. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν με «άναρχο» μπάσκετ και πολύ τρέξιμο να δημιουργήσουν προβλήματα στους Ροδίτες και τουλάχιστον αυτό το πέτυχαν μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου όταν και προηγήθηκαν 23-21, χάρη κυρίως στον Δεληγιάννη. Στη συνέχεια ο «γηραιός» εμφάνισε άριστα δείγματα και πίεσε στην άμυνα. Αυτό τον βοήθησε να πάρει τα ριμπάουντ, να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να κάνει ένα εκπληκτικό σερί 0-16 (!!!) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +14 (23-37). Ήταν φανερό πως οι τυπικά γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, αφού η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν μεγάλη. Μάλιστα η μεγαλύτερη τιμή έφτασε το +20 για τον Διαγόρα (41-61 στο 34’), ωστόσο στο τέλος η ομάδα του Γιάννη Τσακίρη χαλάρωσε δίνοντας το δικαίωμα στο Ασβεστοχώρι απλά να μειώσει το σκορ. Η νίκη αυτή ήταν σημαντική, αφού δεν έπαιξε ουσιαστικά ο Γιάννης Μαρουλλάκης, ενώ ο Στάθης Νεραντζάκης αγωνίστηκε έχοντας έξι ράμματα στα χείλη του, με αποτέλεσμα να είναι πιο επιφυλακτικός. Επίσης τραυματίες έπαιξαν οι Παναγιωταράκος και Παπαϊωσήφ. Από τους νικητές διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Σκορδάλης και Δούβαλης, ενώ από το Ασβεστοχώρι κάτι αντίστοιχο πέτυχαν οι Δεληγιάννης και Νταλλής.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-21, 23-37(ημ.), 37-50, 58-73
Διαιτητές: Γερακίνας- Βογιατζής
ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ (Θωμαϊδης): Καλούτσικος 6, Σαραφίδης 5(1), Βασταρούχας 8, Δεληγιάννης 15(2), Γρηγοριάδης, Δανάκης 6(1), Τριφτανίδης 4, Νταλλής 12, Λεντής, Τύμπας 2.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Τσακίρης): Αγαπιάδης 4, Μαρουλλάκης 2, Παπαϊωσήφ 9(1), Μπανγκούρας, Παναγιωταράκος 9(1), Παρδακάς 5(1), Νεραντζάκης 5(1), Δούβαλης 17, Σκορδάλης 22(4), Τσαμπάς.
sporting b.c.
http://troktiko.blogspot.com/2010/05/o_3521.html

QUOTE
Σάββατο, 29 Μαΐου 2010
"Μπασκετ σε....."σταβλoυς"

"Αυτες τις μερες γινονται στον Βολο οι αγωνες μπαραζ Β κ Γ εθνικης κατηγοριας μπασκετ.Συγκεκριμενα στο Ε.Α.Κ Βολου....ή καλυτερα σε ΣΤΑΒΛΟ!
Αυτο το πραγμα ειναι απιστευτο,πιο βρωμικο και απο δημοσια Ινδικη τουαλετα,στις κερκιδες δεν ειναι να καθεσαι!Αφισες κρεμονται,καλωδια φερνουν βολτες απο την οροφη....και air condition???Υπερσυγχρονο!Δυο πορτες ανοιχτες και οποιος αντεξει..αντεξε.Εφευγε ο κοσμος σημερα καθιδρος!
Και σε αυτο το πραμα γινονται αγωνες πανελλαδικου ενδιαφεροντος..τι να πω...απο την αλλη που να γινουν;Τα αλλα δυο κλειστα της περιοχης του Βολου ειναι στην ιδια ή σε χειροτερη μοιρα..Στο ενα -προσφατως αλλαγμενο ονομα,με τιμες και παρουσιες "εξεχοντων" προσωπικοτητων- στο παρκε περπατας και κανεις τραμπαλα κ απο τις 100 θεσεις,οι μισες ειναι ξηλωμενες..και τελος στο αλλο ο ηλεκτρονικος πινακας φερνει περισσοτερο σε λαμπακια χριστουγεννιατικου δεντρου παρα σε πινακα...
Και μετα απορουμε γιατι δε παραγει η πολη αθλητισμο...

ΥΓ:Θελω πραγματικα να επισημανω τη βρωμια των κερκιδων του ΕΑΚ.Δεν περιγραφεται......"

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
gireos
Αποτελεσμα ημιχρονου Φιλιππος Βεροιας - Διαγορας 36-35
gireos
Ο Διαγορας Ρόδου νικώντας τον Φιλιππο Βεροιας με δυο ποντους διαφορά στην Παραταση,
τερματισε πρώτος στην κατάταξη των αγώνων μπαράζ στον Βόλο.
pitto
QUOTE(gireos @ May 30 2010, 14:09 ) *
Ο Διαγορας Ρόδου νικώντας τον Φιλιππο Βεροιας με δυο ποντους διαφορά στην Παραταση,
τερματισε πρώτος στην κατάταξη των αγώνων μπαράζ στον Βόλο.


69.gif 69.gif 69.gif
dirk10
ΚΡΙΜΑ
aganaktismenos patisiotis
QUOTE(basketikos @ Apr 22 2010, 15:29 ) *
ΥΓ. Δεν αγγιζω το Σπορτιγκ (που πηγε κοντρα στον Νομο στον μεταξύ μας αγωνα - που τα καλοπαιδα του επιτεθηκαν στα αποδυτηρια σε αντιπαλους παικτες - που εχουν ανθρωπο στην τριμελη και εστησαν αυτη την καταπτυση αποφαση). Τους ευχομαι Καλή τύχη στην ΕΣΚΑ.


Εφτασε η στιγμη που θα σου ανταποδωσω την ευχη που μας εδωσες ενα μηνα πριν.

Καλη τυχη στην ΕΣΚΑΝΑ λοιπον!!!
PetranG3
Απο τις πιο δυσκολες στιγμες στην ιστορια μας...οχι μονον του μπασκετ αλλα ολου του ΙΩΝΙΚΟΥ....Ναι φιλοι μου, δυστυχως ο ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ μετα απο παρα πολλα χρονια - δεκαετιες ειναι παλι στα τοπικα...Ειμαι λυπημενος για το πως εξελιχθηκαν τα πραγματα...Η Αγια Παρασκευη καταφερε να χασει 85-89 απο την Κομοτηνη (υποβιβαστηκαν και οι 2)...Απ' οτι φαινεται η Κομοτηνη δεν επαιζε για την παρτη της αλλα για το συστημα του Βορρα...Και ο νοων νοειτο...Δυστυχως, καποιοι δεν θελουν τον ΙΩΝΙΚΟ στον μπασκετικο χαρτη των επαγγελματικων κατηγοριων...Δυστυχως, ακομα και η τυχη μας, αυτη που ειχαμε περσυ και σωθηκαμε στα μπαραζ χαρη σ' αυτην, δεν ηταν απο την αρχη μαζι μας φετος (ολα τα αποτελεσματα που θελαμε, ερχοντουσαν κοντρα)...

Οταν δεν εχεις μπατζετ, οταν ο δημαρχος σου δεν θελει να ξερει για σενα, οταν το ιδιο το συστημα δεν σε θελει, τοτε νομοτελειακα, χανεις...Βεβαιως για να κανουμε και την αυτοκριτικη μας, αν ειμασταν πιο σοβαροι και ειχαμε κερδισει την Παναγιτσα εντος, τοτε δεν θα ειχαμε προβλημα...

Η σημερινη μερα μας παει χρονια πισω. Τοσο πισω που εγω ισως και να ημουν αγεννητος...Το θεμα ειναι να μεινουμε συσπειρωμενοι...Η ιδεα οτι του χρονου θα παιζουμε με τον Εθνικο, τον Φοινικα, τον Αρη Νικαιας και την Προοδευτικη, αποκαρδιωνει τους περισσοτερους...Εμεις ομως οι ΙΩΝΙΚΟΙ ειμαστε εδω και ειμαστε μαζι και στα δυσκολα, στα πολυ δυσκολα...

Ισως οι εκλογες στον Ερασιτεχνη να κρινουν πολλα...Ισως παλι οχι...Αυτη η ομαδα ομως δεν πρεπει να πεθανει...Οσο δυσκολο κι αν ειναι θα πρεπει να μαζεψουμε τα κομματια μας και να προσπαθησουμε για οτι καλυτερο, γνωριζοντας οτι η ΕΣΚΑΝΑ ειναι ισως πιο δυσκολη κατηγορια κι απο τη Γ' Εθνικη...

Καλη δυναμη και υπομονη να εχουμε...Μακαρι ο κατηφορος να σταματησει...
Κριμα πραγματικα για την τοση προσπαθεια οσων ηταν κοντα στο τμημα του μπασκετ...Κριμα για τα τοσα χιλιομετρα στα εκτος εδρας, στην καθε κωλοπετινιτσα. Κριμα γι' αυτα τα παιδια που αδικηθηκαν και αδικησαν τον εαυτο τους...

Ευχαριστω ολους τους συμφορουμιτες για το διαλογο που ειχαμε 2 χρονια τωρα σ' αυτο το τοπικ. Αν με καποιους λογομαχησα, τους ζητω συγγνωμη αν ευθυνομαι εγω....


Οσο για τον φιλαρακο, τον Αγανακτισμενο απο τα Πατησια...Φιλε, να μην σε αξιωσει ποτε η τυχη σου να βρεθεις στα ιδια...Φετος σωθηκες οπως σωθηκες...Ο δρομος ομως που εχετε διαλεξει και υπηρετειτε εκει στα Πατησια ειναι διχως επιστροφη...Φετος ησουν ο αγαπητικος του συστηματος και τη σκαπουλαρες...Του χρονου ή του παραχρονου που δεν θα τους κανεις πια, σου ξαναειπα, να μην αξιωθεις να βρεθεις στην ιδια κατασταση...Η αλαζονεια να ξερεις πληρωνεται...Αυτα τα ολιγα, σε πολυ πολιτισμενο υφος...
sporting b.c.
QUOTE(basketikos @ Apr 23 2010, 21:17 ) *
Ψυχραιμια παιδια.

Δεν αξιζει η αντιπαράθεση - Δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα με τα παιδια του Σπορτιγκ: Η νικη της Παναγιτσας την Κυριακη, και στην συνέχεια αυτη του Ιλιου την αλλη εβδομαδα, θα ξεκαθαρισουν την κατάσταση πιο νωρις απο την τελευταια αγωνιστική - οταν θα αρκει η νικη μας με την Λειβαδια για την σωτηρία.

Τους ευχομαστε καθε επιτυχια στην επομενη χρονιά, και γρηγορη επανοδο στα Εθνικά Πρωταθλήματα.


Η μονη απορια που εχω ειναι αν του χρόνου ο παραγοντας απο τα πατησια που συμμετεχει στην 3μελη επιτροπη του πρωταθλήματος θα συνεχισει στην Ομοσπονδια ή θα παει σε αυτη της ΕΣΚΑ.. 40 μερες κοσκιναγε, ας τον κρατησουν για μαγειρα



Ολόψυχα καθε επιτυχια στην επομενη χρονιά, και γρηγορη επανοδο στα Εθνικά Πρωταθλήματα.
aganaktismenos patisiotis
QUOTE(PetranG3 @ May 30 2010, 20:42 ) *
Οσο για τον φιλαρακο, τον Αγανακτισμενο απο τα Πατησια...Φιλε, να μην σε αξιωσει ποτε η τυχη σου να βρεθεις στα ιδια...Φετος σωθηκες οπως σωθηκες...Ο δρομος ομως που εχετε διαλεξει και υπηρετειτε εκει στα Πατησια ειναι διχως επιστροφη...Φετος ησουν ο αγαπητικος του συστηματος και τη σκαπουλαρες...Του χρονου ή του παραχρονου που δεν θα τους κανεις πια, σου ξαναειπα, να μην αξιωθεις να βρεθεις στην ιδια κατασταση...Η αλαζονεια να ξερεις πληρωνεται...Αυτα τα ολιγα, σε πολυ πολιτισμενο υφος...


Δεν ημουν εγω ο αλλαζονας. Ο ομοιδεατης σου ηταν, και μας ευχοταν καλη επιτυχια στην ΕΣΚΑ και γρηγορη επανοδο στις Εθνικες κατηγοριες.

Οσο για τον δρομο που εχουμε παρει σαν Σπορτιγκ, αν ανατρεξεις σε παλαιοτερα ποστ μου, που ειναι αλλωστε και λιγα, θα δεις οτι πρωτος εγω φωναζω για ολα αυτα που συμβαινουν στην ομαδα μας.





basketikos
Εμεινε τελικα η ΝΤΡΟΠΗ και πέσαμε εμεις.

Αυτα - τα λιγα λογια ζαχαρη και το καθολου μελι.


ΤΕΛΟΣ
margiou3
Και μόνο οτι κάποιοι περιμεναν να πεσουμε τελικα για να βγαλουν την χολή τους,δειχνει πως φοβουνται τον ΜΕΓΑΛΟ ΙΩΝΙΚΟ...


Ο Ιωνικος φιλοι μου ειναι ιδεα,ειναι μπασκετ,βολευ ποδοσφαιρο,παλη,κολυμβηση τα παντα...!

Εμεις εχουμε μια ομαδα ΣΕ ΟΛΑ τα σπορ...

Ευχαριστουμε για τις ευχες σας λοιπον...

Σιγουρα θα κοιμαστε πιο ήσυχοι απο εδω και περα,γιατι αυτο φοβοσασταν...!



ΠΕΣΑΜΕ ΜΕ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...

ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ... ΤΟΣΟ ΔΙΨΑΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΒΗΣΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ...

ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΕΣΑΣ... ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΕΣΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ...


ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΕΜΑΣ ΣΤΑ ΤΟΠΙΚΑ....



ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΕ ΕΝΑ-ΔΥΟ-ΠΕΝΤΕ-ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ...!


* ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ (ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ) ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΗΡΕΜΙΑ (ΣΤΑ ΤΟΠΙΚΑ)
Point_Guard
bball.gif Χωρίς αντίκρισμα αποδείχτηκε η εκτός έδρας νίκη της Κομοτηνής στο Κοντόπευκο, καθώς υποβιβάστηκε στη Γ' Εθνική μαζί με την Αγία Παρασκευή! Μάλιστα, η εν λόγω εξέλιξη είχε αντίκτυπο και στην τέταρτη τη τάξει κατηγορία, καθώς ο Παπάγος και ο Ιωνικός Νικαίας δεν θα δώσουν μπαράζ και έπεσαν στα τοπικά πρωταθλήματα... bball.gif


Πηγή: Basket blog
varabas
QUOTE(PetranG3 @ May 30 2010, 20:42 ) *
Απο τις πιο δυσκολες στιγμες στην ιστορια μας...οχι μονον του μπασκετ αλλα ολου του ΙΩΝΙΚΟΥ....Ναι φιλοι μου, δυστυχως ο ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ μετα απο παρα πολλα χρονια - δεκαετιες ειναι παλι στα τοπικα...Ειμαι λυπημενος για το πως εξελιχθηκαν τα πραγματα...Η Αγια Παρασκευη καταφερε να χασει 85-89 απο την Κομοτηνη (υποβιβαστηκαν και οι 2)...Απ' οτι φαινεται η Κομοτηνη δεν επαιζε για την παρτη της αλλα για το συστημα του Βορρα...Και ο νοων νοειτο...Δυστυχως, καποιοι δεν θελουν τον ΙΩΝΙΚΟ στον μπασκετικο χαρτη των επαγγελματικων κατηγοριων...Δυστυχως, ακομα και η τυχη μας, αυτη που ειχαμε περσυ και σωθηκαμε στα μπαραζ χαρη σ' αυτην, δεν ηταν απο την αρχη μαζι μας φετος (ολα τα αποτελεσματα που θελαμε, ερχοντουσαν κοντρα)...

Οταν δεν εχεις μπατζετ, οταν ο δημαρχος σου δεν θελει να ξερει για σενα, οταν το ιδιο το συστημα δεν σε θελει, τοτε νομοτελειακα, χανεις...Βεβαιως για να κανουμε και την αυτοκριτικη μας, αν ειμασταν πιο σοβαροι και ειχαμε κερδισει την Παναγιτσα εντος, τοτε δεν θα ειχαμε προβλημα...

Η σημερινη μερα μας παει χρονια πισω. Τοσο πισω που εγω ισως και να ημουν αγεννητος...Το θεμα ειναι να μεινουμε συσπειρωμενοι...Η ιδεα οτι του χρονου θα παιζουμε με τον Εθνικο, τον Φοινικα, τον Αρη Νικαιας και την Προοδευτικη, αποκαρδιωνει τους περισσοτερους...Εμεις ομως οι ΙΩΝΙΚΟΙ ειμαστε εδω και ειμαστε μαζι και στα δυσκολα, στα πολυ δυσκολα...

Ισως οι εκλογες στον Ερασιτεχνη να κρινουν πολλα...Ισως παλι οχι...Αυτη η ομαδα ομως δεν πρεπει να πεθανει...Οσο δυσκολο κι αν ειναι θα πρεπει να μαζεψουμε τα κομματια μας και να προσπαθησουμε για οτι καλυτερο, γνωριζοντας οτι η ΕΣΚΑΝΑ ειναι ισως πιο δυσκολη κατηγορια κι απο τη Γ' Εθνικη...

Καλη δυναμη και υπομονη να εχουμε...Μακαρι ο κατηφορος να σταματησει...
Κριμα πραγματικα για την τοση προσπαθεια οσων ηταν κοντα στο τμημα του μπασκετ...Κριμα για τα τοσα χιλιομετρα στα εκτος εδρας, στην καθε κωλοπετινιτσα. Κριμα γι' αυτα τα παιδια που αδικηθηκαν και αδικησαν τον εαυτο τους...

Ευχαριστω ολους τους συμφορουμιτες για το διαλογο που ειχαμε 2 χρονια τωρα σ' αυτο το τοπικ. Αν με καποιους λογομαχησα, τους ζητω συγγνωμη αν ευθυνομαι εγω....


Οσο για τον φιλαρακο, τον Αγανακτισμενο απο τα Πατησια...Φιλε, να μην σε αξιωσει ποτε η τυχη σου να βρεθεις στα ιδια...Φετος σωθηκες οπως σωθηκες...Ο δρομος ομως που εχετε διαλεξει και υπηρετειτε εκει στα Πατησια ειναι διχως επιστροφη...Φετος ησουν ο αγαπητικος του συστηματος και τη σκαπουλαρες...Του χρονου ή του παραχρονου που δεν θα τους κανεις πια, σου ξαναειπα, να μην αξιωθεις να βρεθεις στην ιδια κατασταση...Η αλαζονεια να ξερεις πληρωνεται...Αυτα τα ολιγα, σε πολυ πολιτισμενο υφος...



Για να καταλάβω, απαγορεύεται να υποβιβάζονται οι ιστορικές ομάδες ;
Για το ότι κρέμεστε ακόμα μετά απο τόσα χρόνια και με αυτό τον πλυθησμό που διαθέτει η περιοχή που βρισκόσαστε απο τα ........του Δημάρχου δεν σας φταίει κανείς:
Με τα χρήματα του Δήμου και εγώ κάνω τον πρόεδρο.
Εθνικος, Φοινικας, Αρη Νικαιας και Προοδευτικη είναι και αυτές ιστοικές ομάδες που όμως δεν παραπονιούνται για τις κατηγορίες στις οποίες παίζουν γιατί απλά αυτές τους αξίζουν για την ώρα.Να σε τρομάζει η ιδέα μήπως κάποτε παίζεις σε πιό κάτω κατηγορίες απο τις παραπάνω τέσσερεις ομάδες.
Μακάρι να μεινετε συσπειρωμενοι και τότε ο υποβιβασμόςαυτός θα αποδειχτεί ευλογία για εσάς.
Είναι θέμα χρόνου να ακολουθήσει και ο Σπόρτιγκ την πορεία σας μιάς και τα τελευταία χρόνια δεν πήραν τα μηνήματα.
Η ιστορία φίλε παίζει κάποιο ρόλο, αλλά απο εκεί και πέρα υπάρχει το παρόν και το αύριο και εμείς σε όλα τα επίπεδα δεν ασχοληθήκαμε με αυτά μένοντας στις δάφνες του μακρινού παρελθόντος με τα σημερινά αποτελέσματα σε όλους τους τομείς της κοινωνίας μας.
Blue1965White
Η ζωή δε σταματάει παρά τον υποβιβασμό. Εάν ο Ιωνικός δεν έχει τη δυναμική να βρίσκεται στις εθνικές κατηγορίες τότε ας αρκεστεί στα τοπικά δίνοντας ταυτόχρονα βάρος στις ακαδημίες του και στον επαναπροσδιορισμό της σχέσης του με την τοπική κοινωνία. Εγώ είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα μου ακόμα και τώρα. Έστω και σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία εμείς (σε αντίθεση με κάποιους άλλους) διατηρήσαμε την αξιοπρέπεια μας στο ακέραιο. Στο χέρι μας είναι να ξαναχτίσουμε τις προϋποθέσεις για να αντιστρέψουμε την πορεία και φτιάξουμε ξανά τον Ιωνικό όλης της Νίκαιας που θα πρωταγωνιστήσει και πάλι.
Jabar
QUOTE(Blue1965White @ May 31 2010, 09:48 ) *
Η ζωή δε σταματάει παρά τον υποβιβασμό. Εάν ο Ιωνικός δεν έχει τη δυναμική να βρίσκεται στις εθνικές κατηγορίες τότε ας αρκεστεί στα τοπικά δίνοντας ταυτόχρονα βάρος στις ακαδημίες του και στον επαναπροσδιορισμό της σχέσης του με την τοπική κοινωνία. Εγώ είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα μου ακόμα και τώρα. Έστω και σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία εμείς (σε αντίθεση με κάποιους άλλους) διατηρήσαμε την αξιοπρέπεια μας στο ακέραιο. Στο χέρι μας είναι να ξαναχτίσουμε τις προϋποθέσεις για να αντιστρέψουμε την πορεία και φτιάξουμε ξανά τον Ιωνικό όλης της Νίκαιας που θα πρωταγωνιστήσει και πάλι.

77.gif 41.gif 41.gif 41.gif
Με αυτή τη λογική,νομίζω πολύ σύντομα ο Ιωνικός θα έχει τη δική του φουρνιά που θα τον πάει ξανά ψηλά.Το να γινόμαστε νεροκουβαλητές σε μάνατζερς με την ιδέα των εθνικών κατηγοριών δεν βγάζει πουθενά.Ο Ιωνικός θα παραμείνει Ιωνικός σε οποιαδήποτε κατηγορία.
faliriotis
Το πίστευα και θα εξακολουθώ να το πιστεύω.

Για το σύστημα δεν φταίνε τελικά μόνο οι παράγοντες αλλά φταίμε και εμείς που καθόμαστε από πάνω και λέμε - γράφουμε - φωνάζουμε χωρίς να σκεφτόμαστε.

Εβλεπα χθες το ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ. Διαιτησία όχι απλά εχθρική αλλά σε μερικά σημεία προκλητική υπέρ της ΒΑΣΣΙΛΙΣΑΣ . Και όμως δεν είδα ένα μπουκάλι μία καγκουρία απο κάποιον.

Εχουμε και λέμε λοιπόν:

1) Οι μεγάλες ομάδες "με ιστορία όπως συνήθως τις λέμε" και πέφτουν και πρέπει να πέφτουν όταν δεν έχουν κάτι να προσφέρουν σε σχέση με τις υπόλοιπες.

2) Στην διαμάχη μεταξύ του ΙΩΝΙΚΟΥ και του ΣΠΟΡΤΙΓΚ υπάρχουν τα εξής:

Α)Οποιος πιστεύει ότι όλα γίνονται εναντίον της ομάδας του απλά κυνηγάει φαντάσματα (Θυμηθείτε μιλάμε για Γ' ΕΘΝΙΚΗ)
Β)Ο ΙΩΝΙΚΟΣ αντιπροσωπευει την ΝΙΚΑΙΑ έναν από τους μεγαλύτερους δήμους στην ΑΤΤΙΚΗ . Αν ο ΙΩΝΙΚΟΣ δεν μπορεί να προσελκύει 2.000 κόσμο με πλυθησμό 95.000 τότε καλύτερα να παίζουν οι ομάδες τις επαρχίας και εμείς (βάζω και τον ΣΠΟΡΤΙΓΚ αν και δεν αντιπροσωπεύει ΔΗΜΟ) να αρκεστούμε στις υποδομές.
Γ)Οι εποχές όπου 2 παράγοντες και ένα μέσο καθάριζαν έχουν περάσει ανεπιστρεπτεί. Το πολύ πολύ να σε κρατήσουν κατηγορία και για να βοηθήσω στο σκεπτικό μερικών έστω ότι κάποιος καθάρισε και κράτησε τον ΣΠΟΡΤΙΓΚ στην Γ' ΕΘΝΙΚΗ. Πείτε μου ποια η διαφορά ο ΙΩΝΙΚΟΣ να παίζει ΕΣΚΑΝΑ με το να παίζει Β'ΕΘΝΙΚΗ όταν δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ προοπτική (ΠΡΟΣΟΧΗ είπα για β' ούτε καν γ'). Το ίδιο ισχύει και για το ΣΠΟΡΤΙΓΚ ποια η διαφορά που έμεινε αν δεν αλλάξει ριζικά το πως βλέπει κάποιος την ομάδα.

Στεναχωριέμαι πραγματικά αλλά με την στεναχώρια δεν βγαίνει τίποτα.

ΡΑΝΤΕΒΟΥ στις εκλογές.
Point_Guard
bball.gif Είναι παρ'όλα αυτά λυπηρό..τέτοιες ομάδες ιστορικές,να αγωνίζονται σε τέτοιες κατηγορίες.... bball.gif
gate14
QUOTE(PetranG3 @ May 30 2010, 20:42 ) *
Η σημερινη μερα μας παει χρονια πισω. Τοσο πισω που εγω ισως και να ημουν αγεννητος...Το θεμα ειναι να μεινουμε συσπειρωμενοι...Η ιδεα οτι του χρονου θα παιζουμε με τον Εθνικο, τον Φοινικα, τον Αρη Νικαιας και την Προοδευτικη, αποκαρδιωνει τους περισσοτερους...Εμεις ομως οι ΙΩΝΙΚΟΙ ειμαστε εδω και ειμαστε μαζι και στα δυσκολα, στα πολυ δυσκολα...


Μιας και ησουν αγεννητος θα σου πω κατι που θα στο επιβεβαιωσουν και τα αδερφια σου απο Νικαια
Ο Μεγαλος Ιωνικος των Γιαννακη , Αλεξανδριδη , Σαρανταενα κλπ κλπ κλπ για να ανεβει στην Α ' Εθνικη και να κανει αυτη την μεγαλη πορεια κερδισε σε μπαραζ τον Εθνικο Πειραιως
Οποτε η ο Εθνικος η ο Ιωνικος θα επαιζαν Α Εθνικη
Επισης θα σου υπενθυμισω οτι ο Εθνικος Πειραιως την περιοδο που επαιξε κυπελλο Ελλαδας με τον Αρη Θεσσ. στο Παπαστρατειο απεκλεισε στο Παπαστρατειο τον Ιωνικο Νικαιας που τοτε αγωνιζονταν στην Α2 ( Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΤΕ ΣΤΗΝ Β ΕΘΝΙΚΗ)
Νομιζω λοιπον οτι ειναι λαθος να λεμε οτι αποκαρδιωνει τους φιλους του Ιωνικου να εχουν αντιπαλο ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ
Ο Εθνικος εχει την δικη του ιστορια στο μπασκετ, θα πω ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΟΣΟ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ αλλα εχει την δικη του ιστορια .
Περα απο αυτα θα πω και εγω πως ειναι λυπηρο φαινομενο να βλεπεις ομαδες σαν τον Ιωνικο , ομαδες που πρεσβευουν μια ολοκληρη πολη, εναν ολοκληρο δημο , ομαδες με ιστορια να βρισκονται στην Α ΕΣΚΑΝΑ
Την λυση θα πρεπει να την βρουνε ΤΩΡΑ στον Ιωνικο Νικαιας γιατι η Α ΕΣΚΑΝΑ ειναι πολυ δυσκολη κατηγορια και επειδη και εμεις στον Εθνικο την εχουμε φαει χρονια στην μαπα .....χωρις χρημα δεν κανεις ΤΙΠΟΤΕ
Ευχομαι συντομα ο Ιωνικος να επιστρεψει εκει που του ανηκει (και δεν μιλω για Γ Εθνικη και η Γ Εθνικη ειναι καταντια ) και μαζι του φυσικα και ο Εθνικος

basketikos
Σήμερα που τα πάντα εχουν ξεκαθαρίσει. Θα μπορουσα να γράψω πολλά - στα 43 μου χρονια γαρ, με τα μαλλια να ασπρίζουν.

bball.gif Δεν μπορω να μην θυμάμαι

- τα πρωτα μου βηματα στον Πλάτωνα, οταν 7-8 χρονών έβλεπα την Ομαδα μου να κερδίζει το Εφηβικό Πρωταθλημα στην Λάρισσα και να παιρνει τον δρόμο της ανόδου στα σαλονια.

- Τον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΛΗΝΑ ΑΘΛΗΤΗ που βγηκε στην ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ, να καλύπτει τα αυτιά με το μαλλι να μακραίνει, και να καλύπτει στο πέρασμα του καθε τριτη διασταση που ειχε στο μυαλά του καθενα το μπασκετ.
Μην ακούτε, αν δεν γυρναγε απο την Αμερική χωρίς το προβλημα στο γονατο δεν θα ειχατε ποτε αμφιβολια.

- Τον δρομο για την Ευρωπη - μας την στερησε μια φορα η ΕΟΚ - Αλλα ημασταν καλοί, μα πολυ καλοί. Και η ΕΟΚ ηταν και παρέμεινε λιγη, μα πολύ λίγη.

- Βερβιε - 8 (66-58), Νικαια +6 - τι ευκαιρια.
- Λιγα χρονια αργοτερα, πρωτο ματς μετα την μεταγραφη Γιαννακη, Νικαια (+2) - Χαποελ Τελ Αβιβ, συντριβη.

- Τον Ολυμπιακο, τον Παναθηναϊκο, την ΑΕΚ, να τρεμουν αγωνιστικά στην Νικαια.

- Το συνθημα "Να χαμηλωναν τα βουνα να βλεπαν τον Περαία - να βλέπανε την Νικαια που παιζει τόσο ωραία.

- Τον Γκαλη να βαζει 62 ενα Σαββατο στις 4.00 και να μην μπορει να ανταγωνιστει τον Δασκαλο που εβαλε 73.

- Τις εκδρομες σε Λαρισσα - Θεσσαλονικη - Πατρα - η Ελλαδα ηταν μικρή και οι Φιλαθλοι μας Μεγαλοι, μα πολύ μεγάλοι.

- Την πτώση στις 12 Μαρτίου του 1987 - μετα την αποχώρηση Γιαννάκη

- Την προσπάθεια στην Α2, και εμάς 'εδώ ακόμα εδώ' - τον Χουλιο, τον Νικόλα, τους τόσους..δεν αναφερω, θα αδικήσω.

- Την τηλεφωνική μεταδοση που ειχα, ζωντας στην Αγγλία, του ατυχου αγωνα ανοδου Σπορτιγκ-Ιωνικου απο Α2 σε Α1.

- Την αποτυχία επιστροφής στις αρχές της δεκαετίας του 2000 - την εποχή που στηριχθήκαμε στον Δημο (τοτε και μόνο τοτε) και το Ονειρο κατέληξε σε δακρυα..

- Την επιλογή μου να ενεργοποιηθώ οικονομικά υπέρ της Ομαδας, όταν ενιωσα οτι μπορουσα να βοηθήσω και από ενα ακόμα μετερίζι, οταν εφτασε στον (τοτε) 'πατο της Β Εθνικης" - και την συνεπη εξωδιοικητική συμβολή μου τα τελευταια 6 χρονια.

- Την ανακάλυψη οτι ολοι οι παραγοντες δεν είναι ιδιοι, ολοι οι μανατζερς δεν ειναι ιδιοι, ολοι οι παικτες δεν ειναι ιδιοι, ουτε καν ολοι οι 'Ιωνικαρες' δεν είναι ίδιοι- το χάσιμο της αθωότητας.

- Την προσωπική μου συμβολή στην επιλογή ΄να πεσουμε απο την Β Εθνικη γιατι δεν εχουμε λεφτά και πρέπει να πατάμε όσο φτάνουμε' - επρεπε να ξερω οτι ο δρομος του μεταξιου ειναι γεματος με χρέη.

- Τις 3 μέτριότατες χρονιες στην Γ Εθνική - με την γοητεια της παρέας που ήθελε να κανει τόσα - αλλα δεν είχε τους οικονομικούς πόρους - παρα την συνεχη ηρωικη προσπάθεια που κατεβαλε' - αλλα και την αγωνια των μικρών ανθρωπων της ΕΟΚ να μας συνδέσουν με τις προσωπικές αντιπάραθέσεις τους (porca miseria)

(στην πορεία αυτή ηρθε και το φορουμ - Μεγαλη δουλεια. Εκανα φίλους και μόνο φίλους - τα pm που αντάλλαξα με τόσους, η χαρά να τους συναντήσω στο γήπεδο, η αλληλοεκτίμηση, και η ποιοτητα, sorry guys δεν την αλλάζω με τιποτα.
Ενταξει. Με αντιπαραθέσεις με ορισμένους - αλλά αυτό είναι και το ωραιο του αθλητισμού, αρκει να μην ξεφεύγει απο το μέτρο. Ισως γι' αυτο και με τα παιδια απο την Κρήτη εχω μια ιδιαιτερη σχέση - ισως γι' αυτο αρκετοι απο τα Πατήσια συμβουλευονται το Ιnbox τους παρα επιδιώκουν να μας την πουν την δυσκολοτερη αθλητική ημέρα της ζωής μας)

- Την αγωνια μια Κυριακη του Μάη πέρσι στην Νεα Υορκη - οταν η Ομάδα μου εδινε το μπαράζ σωτηρίας της Γ Εθνικης εγω ελειπα σε ταξίδι για δουλειες, αλλά ειλικρινά την σωτηρια μας την ακουσε ολο το Μανχαταν.

- Την ηρωική προσπάθεια της τελευταιας χρονιάς - που στεφθηκε με αποτυχία..Κρίμα, μα τόσο κρίμα.

- Την με απολύτως δική μας ευθυνη τελική πτώση. Noκ-ουτ....

bball.gif Η επομενη μέρα; Δεν ξερει κανείς. Πρέπει να κάτσει η σκόνη - να δούμε το μέγεθος της συντριβής και 'Αν μπορουμε'. Ο κόσμος του χρήματος δεν ηταν ποτέ το φόρτε μας. Η δε κοινωνια γινεται ολοένα και πιο απρόσωπη, αφηνοντας περισσότερο χωρο για ατομική αποστασιοποίηση παρά για συλλογική ενεργοποίηση..

Ξερω όμως οτι Τα αθλητικά μας ΣαββατοΚυριακα δεν θα είναι ιδια. Θα λείπει το 3ωρο που ο Ιωνικος ηταν ΄Μy East, my West, my working week's Sunday rest'

Μακρυγόρησα, ΚΡΑΤΩ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΩΝ 36 ΧΡΟΝΩΝ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ - ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΦΟΡΕΣΑΝ ΤΗΝ ΦΑΝΕΛΑ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ - ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΙΔΕΑ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΑΞΙΟΖΗΛΕΥΤΗΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΝΟΔΕΨΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ -ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ
οδευω για το φόρουμ της ΕΣΚΑΝΑ με την παραθεση της (αστοχής iσως) μεταφρασης ενος επικαιρου ποιηματος:

---------------
INVICTUS (by W.E. Henley)
Πέρα από την νύχτα που με σκεπάζει, -Kατάμαυρη απ΄ακρη σε άκρη
Eυχαριστώ τους θεούς όποιοι και να ‘ναι - Για την ακατανίκητη ψυχή μου.
.
Κι αν έπεσα θύμα των περιστάσεων - Ούτε δείλιασα ούτε έκλαψα γοερά.
Κάτω απ΄ τα χτυπήματα της τύχης - Το κεφάλι μου είναι ματωμένο αλλά δεν προσκυνά.
.
Πέρα απ αυτό τον τόπο της οργής και των δακρύων -κι απ τη βαριά του σκιά
ακόμα κι απ την απειλή του χρόνου - είμαι και θα παραμείνω ατρόμητος.
.
Δεν έχει σημασία πόσο στενή είναι η πύλη -Πόσο μεγάλο είναι το τίμημα
Εγώ είμαι ο κυρίαρχος της μοίρας μου - Εγώ είμαι ο καπετάνιος της ψυχής μου.

--------------------------------
INVICTUS (by W.E. Henley)
Out of the night that covers me,
 - Black as the pit from pole to pole,
 -
I thank whatever gods may be
 -For my unconquerable soul.

In the fell clutch of circumstance
 - I have not winced nor cried aloud.

Under the bludgeonings of chance
 - My head is bloody, but unbowed.

Beyond this place of wrath and tears
 - Looms but the Horror of the shade,

And yet the menace of the years
 - Finds and shall find me unafraid.

It matters not how strait the gate,
 - How charged with punishments the scroll,

I am the master of my fate: I am the captain of my soul.
--------------------------------
Blue1965White
QUOTE
Μιας και ησουν αγεννητος θα σου πω κατι που θα στο επιβεβαιωσουν και τα αδερφια σου απο Νικαια
Ο Μεγαλος Ιωνικος των Γιαννακη , Αλεξανδριδη , Σαρανταενα κλπ κλπ κλπ για να ανεβει στην Α ' Εθνικη και να κανει αυτη την μεγαλη πορεια κερδισε σε μπαραζ τον Εθνικο Πειραιως
Οποτε η ο Εθνικος η ο Ιωνικος θα επαιζαν Α Εθνικη
Επισης θα σου υπενθυμισω οτι ο Εθνικος Πειραιως την περιοδο που επαιξε κυπελλο Ελλαδας με τον Αρη Θεσσ. στο Παπαστρατειο απεκλεισε στο Παπαστρατειο τον Ιωνικο Νικαιας που τοτε αγωνιζονταν στην Α2 ( Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΤΟΤΕ ΣΤΗΝ Β ΕΘΝΙΚΗ)
Νομιζω λοιπον οτι ειναι λαθος να λεμε οτι αποκαρδιωνει τους φιλους του Ιωνικου να εχουν αντιπαλο ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ
Ο Εθνικος εχει την δικη του ιστορια στο μπασκετ, θα πω ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΟΣΟ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ αλλα εχει την δικη του ιστορια .
Περα απο αυτα θα πω και εγω πως ειναι λυπηρο φαινομενο να βλεπεις ομαδες σαν τον Ιωνικο , ομαδες που πρεσβευουν μια ολοκληρη πολη, εναν ολοκληρο δημο , ομαδες με ιστορια να βρισκονται στην Α ΕΣΚΑΝΑ
Την λυση θα πρεπει να την βρουνε ΤΩΡΑ στον Ιωνικο Νικαιας γιατι η Α ΕΣΚΑΝΑ ειναι πολυ δυσκολη κατηγορια και επειδη και εμεις στον Εθνικο την εχουμε φαει χρονια στην μαπα .....χωρις χρημα δεν κανεις ΤΙΠΟΤΕ
Ευχομαι συντομα ο Ιωνικος να επιστρεψει εκει που του ανηκει (και δεν μιλω για Γ Εθνικη και η Γ Εθνικη ειναι καταντια ) και μαζι του φυσικα και ο Εθνικος


Αλησμόνητα εκείνα τα μπαράζ. Εκτός του Ιωνικού και του Εθνικού συμμετείχαν επίσης το Ηράκλειο και ο Απόλλωνας Πατρών. Η θέση που οδήγησε στην Α' εθνική παίχτηκε ανάμεσα στον Ιωνικό και τον Απόλλωνα και τελικά με διαφορά ενός πόντου κερδήθηκε από τον Ιωνικό. Ατυχής η αναφορά του Εθνικού στο post του Petran αλλά είμαι σίγουρος πως δεν το εννοούσε έτσι όπως εκλύφθηκε. Ο Εθνικός έχει ιστορία και είναι σεβαστός αντίπαλος όπως άλλωστε πρέπει να είναι όλες οι ομάδες ανεξάρτητα από την ιστορία που κουβαλάνε.

Συγκλονιστικό το post του basketikou. Ο Ιωνικός είναι κομμάτι της ζωής μας και αυτό δεν αλλάζει με την κατηγορία στην οποία αγωνίζεται.
gate14
QUOTE(Blue1965White @ May 31 2010, 13:20 ) *
Αλησμόνητα εκείνα τα μπαράζ. Εκτός του Ιωνικού και του Εθνικού συμμετείχαν επίσης το Ηράκλειο και ο Απόλλωνας Πατρών. Η θέση που οδήγησε στην Α' εθνική παίχτηκε ανάμεσα στον Ιωνικό και τον Απόλλωνα και τελικά με διαφορά ενός πόντου κερδήθηκε από τον Ιωνικό. Ατυχής η αναφορά του Εθνικού στο post του Petran αλλά είμαι σίγουρος πως δεν το εννοούσε έτσι όπως εκλύφθηκε. Ο Εθνικός έχει ιστορία και είναι σεβαστός αντίπαλος όπως άλλωστε πρέπει να είναι όλες οι ομάδες ανεξάρτητα από την ιστορία που κουβαλάνε.

Συγκλονιστικό το post του basketikou. Ο Ιωνικός είναι κομμάτι της ζωής μας και αυτό δεν αλλάζει με την κατηγορία στην οποία αγωνίζεται.


Τον basketiko τον προσκυνω !!!!!!
Οσες φορες τον διαβαζω ανεβαινει στην εκτιμηση μου και περισσοτερο
Καλη συνεχεια γειτονες και του χρονου ευχομαι να ανεβειτε.....η ομαδα μου πολυ δυσκολα θα παει για το κατι παραπανω του χρονου τα προβληματα ειναι πολλα και καλως η κακως ερασιτεχνης Εθνικος ειναι το ΠΟΛΟ (ανδρικο και γυναικειο) ...οποτε ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ
Point_Guard
QUOTE(gate14 @ May 31 2010, 13:26 ) *
Τον basketiko τον προσκυνω !!!!!!
Οσες φορες τον διαβαζω ανεβαινει στην εκτιμηση μου και περισσοτερο
Καλη συνεχεια γειτονες και του χρονου ευχομαι να ανεβειτε.....η ομαδα μου πολυ δυσκολα θα παει για το κατι παραπανω του χρονου τα προβληματα ειναι πολλα και καλως η κακως ερασιτεχνης Εθνικος ειναι το ΠΟΛΟ (ανδρικο και γυναικειο) ...οποτε ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ

bball.gif Πολύ καλό ποστ όντως..... bball.gif
PetranG3
Για τον Βαραβα : Δεν ειπα αυτο...Ξερεις ποσοι δημαρχοι ομως στεκονται διπλα στις ομαδες της περιοχης τους...Απο τις φανελες μεχρι κι εγω δεν ξερω τι...Ετσι καηκαμε και φθασαμε στη Β'. Επειδη δεν πατουσαμε στα ποδια μας, ομως για το ΘΕΟ διαφημιση στην περιοχη σου κανει, δωσε κατι, ενα συμβολικο ποσο, δειξε οτι ενδιαφερεσαι...Βλεπεις οτι το τμημΑ μπασκετ της πολης σου δεν παει καλα, βρες του χορηγιες απο καταστηματα της περιοχης σου. Και οι 2 θα οφεληθουν...
Συγγνωμη πες μου ψωνιο ή οπως θες αλλα δεν ειμαστε το ιδιο με τις εν λογω ομαδες σε επιπεδο πορειας ολα αυτα τα χρονια...Δεν σου ειπα οτι ειμαστε Μαρουσι ή Περιστερι αλλα οχι πολυ μακρια, πριν 5-10 χρονια η διαφορα μας σε σχεση μ' αυτε τις ομαδες ηταν χαοτικες.
Εσυ ποια ομαδα υποστηριζεις αν επιτρεπεται...?

Συμφωνω με τον Γαλανολευκο1965...!

Φιλε Εθνικε δεν γνωριζα τοσο καλα την προϊστορια. Ευχομαι γρηγορη επανοδο και για εσας...

Για τον Μπασκετικο οτι και να πω ειναι λιγο...Οποιος τον εχει γνωρισει και απο κοντα, καταλαβαινει πως εννοει και πως εζησε ολα οσα περιγραφει εδω περα...


Ειπαμε, ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ και στα πολυ δυσκολα...
ilion_player
Φίλε basketikos αν κάποιοι πέρυσι και πρόπερσι στο forum της ΕΣΚΑ μου έδειξαν κάποιο σεβασμό μια φορά και παραδέχτηκαν τα γραφόμενά μου, σε σένα μόνο και μόνο από το τελευταίο post που έγραψες, σου αξίζει 100 φορές ο σεβασμός αυτός. Πάει πολύς καιρός από τότε που ανατρίχιασα με γραπτό κείμενο. Αν υπάρξουν και άλλοι σαν και σένα και βρεθούν όλοι μαζί σε ένα γήπεδο τότε μάλλον στο γήπεδο αυτό θα έχει γίνει η πιο ποιοτική συνάντηση φιλάθλων στα χρονικά της ιστορίας. Σου εύχομαι τα καλύτερα σε σένα και την ομάδα σου και θα ρίχνω καμιά ματιά του χρόνου στο θέμα της ομάδας σου για να διαβάζω τα post σου.
aionio talento
QUOTE(basketikos @ May 31 2010, 11:00 ) *
Σήμερα που τα πάντα εχουν ξεκαθαρίσει. Θα μπορουσα να γράψω πολλά - στα 43 μου χρονια γαρ, με τα μαλλια να ασπρίζουν.

bball.gif Δεν μπορω να μην θυμάμαι

- τα πρωτα μου βηματα στον Πλάτωνα, οταν 7-8 χρονών έβλεπα την Ομαδα μου να κερδίζει το Εφηβικό Πρωταθλημα στην Λάρισσα και να παιρνει τον δρόμο της ανόδου στα σαλονια.

- Τον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΛΗΝΑ ΑΘΛΗΤΗ που βγηκε στην ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ, να καλύπτει τα αυτιά με το μαλλι να μακραίνει, και να καλύπτει στο πέρασμα του καθε τριτη διασταση που ειχε στο μυαλά του καθενα το μπασκετ.
Μην ακούτε, αν δεν γυρναγε απο την Αμερική χωρίς το προβλημα στο γονατο δεν θα ειχατε ποτε αμφιβολια.

- Τον δρομο για την Ευρωπη - μας την στερησε μια φορα η ΕΟΚ - Αλλα ημασταν καλοί, μα πολυ καλοί. Και η ΕΟΚ ηταν και παρέμεινε λιγη, μα πολύ λίγη.

- Βερβιε - 8 (66-58), Νικαια +6 - τι ευκαιρια.
- Λιγα χρονια αργοτερα, πρωτο ματς μετα την μεταγραφη Γιαννακη, Νικαια (+2) - Χαποελ Τελ Αβιβ, συντριβη.

- Τον Ολυμπιακο, τον Παναθηναϊκο, την ΑΕΚ, να τρεμουν αγωνιστικά στην Νικαια.

- Το συνθημα "Να χαμηλωναν τα βουνα να βλεπαν τον Περαία - να βλέπανε την Νικαια που παιζει τόσο ωραία.

- Τον Γκαλη να βαζει 62 ενα Σαββατο στις 4.00 και να μην μπορει να ανταγωνιστει τον Δασκαλο που εβαλε 73.

- Τις εκδρομες σε Λαρισσα - Θεσσαλονικη - Πατρα - η Ελλαδα ηταν μικρή και οι Φιλαθλοι μας Μεγαλοι, μα πολύ μεγάλοι.

- Την πτώση στις 12 Μαρτίου του 1987 - μετα την αποχώρηση Γιαννάκη

- Την προσπάθεια στην Α2, και εμάς 'εδώ ακόμα εδώ' - τον Χουλιο, τον Νικόλα, τους τόσους..δεν αναφερω, θα αδικήσω.

- Την τηλεφωνική μεταδοση που ειχα, ζωντας στην Αγγλία, του ατυχου αγωνα ανοδου Σπορτιγκ-Ιωνικου απο Α2 σε Α1.

- Την αποτυχία επιστροφής στις αρχές της δεκαετίας του 2000 - την εποχή που στηριχθήκαμε στον Δημο (τοτε και μόνο τοτε) και το Ονειρο κατέληξε σε δακρυα..

- Την επιλογή μου να ενεργοποιηθώ οικονομικά υπέρ της Ομαδας, όταν ενιωσα οτι μπορουσα να βοηθήσω και από ενα ακόμα μετερίζι, οταν εφτασε στον (τοτε) 'πατο της Β Εθνικης" - και την συνεπη εξωδιοικητική συμβολή μου τα τελευταια 6 χρονια.

- Την ανακάλυψη οτι ολοι οι παραγοντες δεν είναι ιδιοι, ολοι οι μανατζερς δεν ειναι ιδιοι, ολοι οι παικτες δεν ειναι ιδιοι, ουτε καν ολοι οι 'Ιωνικαρες' δεν είναι ίδιοι- το χάσιμο της αθωότητας.

- Την προσωπική μου συμβολή στην επιλογή ΄να πεσουμε απο την Β Εθνικη γιατι δεν εχουμε λεφτά και πρέπει να πατάμε όσο φτάνουμε' - επρεπε να ξερω οτι ο δρομος του μεταξιου ειναι γεματος με χρέη.

- Τις 3 μέτριότατες χρονιες στην Γ Εθνική - με την γοητεια της παρέας που ήθελε να κανει τόσα - αλλα δεν είχε τους οικονομικούς πόρους - παρα την συνεχη ηρωικη προσπάθεια που κατεβαλε' - αλλα και την αγωνια των μικρών ανθρωπων της ΕΟΚ να μας συνδέσουν με τις προσωπικές αντιπάραθέσεις τους (porca miseria)

(στην πορεία αυτή ηρθε και το φορουμ - Μεγαλη δουλεια. Εκανα φίλους και μόνο φίλους - τα pm που αντάλλαξα με τόσους, η χαρά να τους συναντήσω στο γήπεδο, η αλληλοεκτίμηση, και η ποιοτητα, sorry guys δεν την αλλάζω με τιποτα.
Ενταξει. Με αντιπαραθέσεις με ορισμένους - αλλά αυτό είναι και το ωραιο του αθλητισμού, αρκει να μην ξεφεύγει απο το μέτρο. Ισως γι' αυτο και με τα παιδια απο την Κρήτη εχω μια ιδιαιτερη σχέση - ισως γι' αυτο αρκετοι απο τα Πατήσια συμβουλευονται το Ιnbox τους παρα επιδιώκουν να μας την πουν την δυσκολοτερη αθλητική ημέρα της ζωής μας)

- Την αγωνια μια Κυριακη του Μάη πέρσι στην Νεα Υορκη - οταν η Ομάδα μου εδινε το μπαράζ σωτηρίας της Γ Εθνικης εγω ελειπα σε ταξίδι για δουλειες, αλλά ειλικρινά την σωτηρια μας την ακουσε ολο το Μανχαταν.

- Την ηρωική προσπάθεια της τελευταιας χρονιάς - που στεφθηκε με αποτυχία..Κρίμα, μα τόσο κρίμα.

- Την με απολύτως δική μας ευθυνη τελική πτώση. Noκ-ουτ....

bball.gif Η επομενη μέρα; Δεν ξερει κανείς. Πρέπει να κάτσει η σκόνη - να δούμε το μέγεθος της συντριβής και 'Αν μπορουμε'. Ο κόσμος του χρήματος δεν ηταν ποτέ το φόρτε μας. Η δε κοινωνια γινεται ολοένα και πιο απρόσωπη, αφηνοντας περισσότερο χωρο για ατομική αποστασιοποίηση παρά για συλλογική ενεργοποίηση..

Ξερω όμως οτι Τα αθλητικά μας ΣαββατοΚυριακα δεν θα είναι ιδια. Θα λείπει το 3ωρο που ο Ιωνικος ηταν ΄Μy East, my West, my working week's Sunday rest'

Μακρυγόρησα, ΚΡΑΤΩ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΩΝ 36 ΧΡΟΝΩΝ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ - ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΦΟΡΕΣΑΝ ΤΗΝ ΦΑΝΕΛΑ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ - ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΙΔΕΑ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΑΞΙΟΖΗΛΕΥΤΗΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΝΟΔΕΨΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ -ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ
οδευω για το φόρουμ της ΕΣΚΑΝΑ με την παραθεση της (αστοχής iσως) μεταφρασης ενος επικαιρου ποιηματος:

---------------
INVICTUS (by W.E. Henley)
Πέρα από την νύχτα που με σκεπάζει, -Kατάμαυρη απ΄ακρη σε άκρη
Eυχαριστώ τους θεούς όποιοι και να ‘ναι - Για την ακατανίκητη ψυχή μου.
.
Κι αν έπεσα θύμα των περιστάσεων - Ούτε δείλιασα ούτε έκλαψα γοερά.
Κάτω απ΄ τα χτυπήματα της τύχης - Το κεφάλι μου είναι ματωμένο αλλά δεν προσκυνά.
.
Πέρα απ αυτό τον τόπο της οργής και των δακρύων -κι απ τη βαριά του σκιά
ακόμα κι απ την απειλή του χρόνου - είμαι και θα παραμείνω ατρόμητος.
.
Δεν έχει σημασία πόσο στενή είναι η πύλη -Πόσο μεγάλο είναι το τίμημα
Εγώ είμαι ο κυρίαρχος της μοίρας μου - Εγώ είμαι ο καπετάνιος της ψυχής μου.

--------------------------------
INVICTUS (by W.E. Henley)
Out of the night that covers me,
 - Black as the pit from pole to pole,
 -
I thank whatever gods may be
 -For my unconquerable soul.

In the fell clutch of circumstance
 - I have not winced nor cried aloud.

Under the bludgeonings of chance
 - My head is bloody, but unbowed.

Beyond this place of wrath and tears
 - Looms but the Horror of the shade,

And yet the menace of the years
 - Finds and shall find me unafraid.

It matters not how strait the gate,
 - How charged with punishments the scroll,

I am the master of my fate: I am the captain of my soul.
--------------------------------




77.gif 77.gif 77.gif ΑΠΟ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗ ( Α.Σ. ΠΑΠΑΓΟΥ )

AΠΙΣΤΕΥΤΟΣ !
magickaminia
Επειδη ετυχε να ειμαι στον Πλατωνα εκεινο το κρυο βραδυ πριν απο 30 χρονια περιπου που ενα παληκαρι γυρισε απο την Αμερικη στενοχωρημενο και μπηκε αμεσως στην προπονηση για να βοηθησει την ομαδα να μην πεσει κατηγορια, και εδωσε ορκο τιμης με τα αλλα παληκαρια το Γουργιωτη, το Σαρανταενα, το Νυδριωτη ,το συγχωρεμενο το Πετριδη κ.α. θελω να ζητησω απο τον Δρακο να γυρισει πισω απο οποιο ποστο θελει αυτος και να βοηθησει να αναστηθει η Κοκκινια μπασκετικα. Το Γιαννακης- θεος- Ιωνικος πρεπει να ξανακουσθει στην Νικαια. Αρκει βεβαια καποιοι να του το ζητησουν , δεν νομιζω οτι ο Παναγιωτης θα αρνηθει. blove.gif
dirk10
QUOTE(magickaminia @ Jun 3 2010, 17:26 ) *
Επειδη ετυχε να ειμαι στον Πλατωνα εκεινο το κρυο βραδυ πριν απο 30 χρονια περιπου που ενα παληκαρι γυρισε απο την Αμερικη στενοχωρημενο και μπηκε αμεσως στην προπονηση για να βοηθησει την ομαδα να μην πεσει κατηγορια, και εδωσε ορκο τιμης με τα αλλα παληκαρια το Γουργιωτη, το Σαρανταενα, το Νυδριωτη ,το συγχωρεμενο το Πετριδη κ.α. θελω να ζητησω απο τον Δρακο να γυρισει πισω απο οποιο ποστο θελει αυτος και να βοηθησει να αναστηθει η Κοκκινια μπασκετικα. Το Γιαννακης- θεος- Ιωνικος πρεπει να ξανακουσθει στην Νικαια. Αρκει βεβαια καποιοι να του το ζητησουν , δεν νομιζω οτι ο Παναγιωτης θα αρνηθει. blove.gif

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif SWSTOS
Pilot_11
εχουμε κανενα νεοτερο απο ΕΑΠ Πατρων? εχω ακουσει οτι του χρονου τα πραγματα θα ειναι δυσκολα και οτι το μπατζετ που θα δαπανησει ο συλογγος θα φτανει μονο για τα νερα και τα.... ταξι.
Παναχαικη επισης τωρα που ανεβηκε θα κανει κατι ή και αυτη θα εχει προβλημα? Εσπερος?
MANOLIS24
QUOTE(Pilot_11 @ Jun 4 2010, 09:19 ) *
εχουμε κανενα νεοτερο απο ΕΑΠ Πατρων? εχω ακουσει οτι του χρονου τα πραγματα θα ειναι δυσκολα και οτι το μπατζετ που θα δαπανησει ο συλογγος θα φτανει μονο για τα νερα και τα.... ταξι.
Παναχαικη επισης τωρα που ανεβηκε θα κανει κατι ή και αυτη θα εχει προβλημα? Εσπερος?


και παλι καλα να λες.. smiley.gif Η Αναγεννηση Ροδου Πρωταθλητρια Δωδεκανησων και Πρωτη στα μπαραζ Αιγαιου ενδεχετε να αποχωρησει απο το πρωταθλημα της νεας περιοδου λογω οικονομικων προβληματων..
rodosbasket
εστω και με καθυστερηση θα ηθελα να συγχαρω τον διαγορα για την κατακτηση της πρωτης θεσης στα μπαραζ ανοδου που 99% οδηγει στη β' εθνικη
επισης να επιβεβαιωσω οτι πιθανοτατα η ανναγενηση ροδου δεν θα κατεβει και την θεση της θα παρει η ομαδα της μυτιληνης αν δεν κανω λαθος
τελος να σχολιασω οτι στα μπαραζ φανηκε ξεκαθαρα αυτο που λεγοταν οτι ο 2ος 0μιλος δεν εχει καμια σχεση με το τον 1ο και ο κοροιβος ηταν ομαδα που στον δικο μας ομιλο θα τερματιζε στη μεση της βαθμολογιας...τωρα γιατι τον κερδισαμε στην παραταση ειναι αλλο θεμα!!!
περαστικα στον μαρουλακη και ελπιζω, πιστευω και θελω του χρονου να γραφω στο topic της β΄εθνικης...
καλο καλοκαιρι καλο κουραγιο και χαρειτε το μπασκετ στην ισπανια γιατι οι καφροι εδω θα καταντησουν αυτο που αγαπαμε σαν το ποδοσφαιρο
billups13
QUOTE(rodosbasket @ Jun 7 2010, 13:18 ) *
τελος να σχολιασω οτι στα μπαραζ φανηκε ξεκαθαρα αυτο που λεγοταν οτι ο 2ος 0μιλος δεν εχει καμια σχεση με το τον 1ο και ο κοροιβος ηταν ομαδα που στον δικο μας ομιλο θα τερματιζε στη μεση της βαθμολογιας...τωρα γιατι τον κερδισαμε στην παραταση ειναι αλλο θεμα!!!

μαλιστα το ακουσαμε και αυτο............ αντι να ευχαριστεις το ηρακλειο που απο σποντα βγηκες δευτερος εγινες και η μπαρτσελονα τωρα και οι αλλες ομαδες σου φαινονται για τη μεση του πρωταθληματος....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.