Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Air Alert 3
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
trl
QUOTE(jonhy @ Dec 30 2010, 10:41 ) *
ευχαριστω ρε φιλε


καλη αρχη bball.gif bball.gif bball.gif

ευχαριστω bball.gif bball.gif bball.gif
gefo
pedia 3ekinaw!!!!!! ade kai kali mou tixi blove.gif rolleyes.gif
antiion
QUOTE (dizzy_fingers @ Jan 1 2005, 02:00 ) *
Εδώ μπορείτε να διαβάσετε για ένα πρόγραμμα εκγύμνασης των κάτω άκρων, με σκοπό την ενδυνάμωσή τους και παράλληλα την αύξηση του άλματός σας.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Αν έχετε κάποιο πρόβλημα με τα γόνατά σας η γενικώς με τα πόδια σας, δε θα σας συνιστούσα να ακολουθήσετε αυτό το πρόγραμμα, καθώς οι ασκήσεις αλλά και η συχνότητά του είναι πολύ έντονες. Μία επίσκεψη στο γιατρό πρώτα θα ήταν σοφή.
Επίσης, αν δείτε ότι κατά τη διάρκεια του προγράμματος αρχίζουν να εμφανίζονται πόνοι σε κάποια από τις αρθρώσεις των ποδιών (αστράγαλοι, γόνατα) διακόψτε αμέσως το πρόγραμμα και αν το πρόβλημα επιμένει επισκεπτείτε έναν γιατρό.
Είναι καλύτερα να είστει υγιής και να μην καρφώνετε παρά να τραυματίσετε για πολύ καιρό τα γόνατά σας…
Ο υπογράφων δε φέρει καμία ευθύνη για οποιονδήποτε τραυματισμό μπορεί να υποστεί κάποιος εκτελώντας αυτό το πρόγραμμα.



Το παρακάτω πρόγραμμα είναι γνωστό και ως Air Alert 3. Άτομα που το έχουν δοκιμάσει, υποστηρίζουν πως έχουν κερδίσει σε άλμα μέχρι και 30 ίντσες. Το κέρδος διαφέρει από άτομο σε άτομο και εξαρτάται ασφαλώς από πολλά πράγματα όπως ο σωματότυπος, τα γονίδια, η ένταση με την οποία εκτελείται το πρόγραμμα και άλλα…

Προτού όμως δείτε το πρόγραμμα, μάθετε πρώτα τις ασκήσεις που θα κάνετε.



-Επιτόπια άλματα (Leap Ups)



Βήμα 1: Σκύψτε στο Ό περίπου των τετρακεφάλων σας με τα χέρια σας μπροστά σας και πηδήξτε.
Βήμα 2: Πηδήξτε περιπου 30 εκατοστά (αν μπορείτε περισσότερο, πηδήξτε περισσότερο) με τα χέρια σας να «κοιτούν» προς τα κάτω και πίσω από σας. Αυτό περιλαμβάνει μία επανάληψη.





-Ανύψωση γάμπας (Calf Raises)


Βήμα 1: Ξεκινήστε με το ένα πόδι στο αέρα και το άλλο να έχει τη φτέρνα του να αιωρείται (χρησιμοποιείστε ένα βιβλίο ή ένα σκαλί)
Βήμα 2: Σηκώστε τον εαυτό σας όσο πιο ψηλά μπορείτε χρησιμοποιώντας τη μία γάμπα σας μόνο.
Βήμα 3: Επανέρθετε στη στάση 1. Αυτό περικλείει μία επανάληψη.



-Step ups


Βήμα 1:Ξεκινήστε με τον ένα τετρακέφαλο να είναι παράλληλος στο έδαφος.
Βήμα 2: Με όλη σας τη δύναμη, σπρώξτε τον εαυτό σας προς τα πάνω, χρησιμοποιώντας το πόδι που βρίσκεται πάνω στην καρέκλα.
Step3: Αλλάξτε τη θέση των ποδιών σας στον αέρα.
Step4: Προσγειωθείτε με το αντίθετο πόδι με το οποίο ξεκινήσατε, στην καρέκλα. Αυτό περικλείει μία επανάληψη.


-Thrust ups



Βήμα 1: «Κλειδώστε» τα γονατά σας ώστε αυτά να μη λυγίζουν.
Βήμα 2: Πηδήξτε σε αυτή τη στάση οσο πιο ψηλά γίνεται.
Βήμα 3: Μόλις προσγειωθείτε, εκτοξευθείτε αμέσως πάλι, χωρίς όμως να λυγίστε τα πόδια σας.



-«Κάψιμο»(Burn outs)


Βήμα 1: Σηκωθείτε και σταθείτε στις μύτες των δαχτύλων σας.
Βήμα 2: Όσο πιο γρήγορα μπορείτε πηδήξτε συνεχόμενα για περίπου 3 cm χωρίς να αλλάξει η θέση της γάμπας. Αν θέλετε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα χέρια σας για την ώθηση.



-Squat Hops




Βήμα 1: Για ισορροπία αγκαλιάστε μία μπάλα στο ύψος του στήθους σας.

Βήμα 2: Λυγίστε τα γόνατά σας και φέρτε τους μηρούς σας παράλληλους στο έδαφος και τις γάμπες σας μισοϋψωμένες.

Βήμα 3: Πηδήξτε 9-15 cm ενώ φροντίστε οι μηροί να είναι παράλληλοι στο έδαφος. Όταν προσγειωθείτε, αυτό θα είναι μία επανάληψη.

Βήμα 4: Όταν ακουμπήσετε στο έδαφος φροντίστε να μην αλλάξουν θέση τα πόδια σας και ξαναπηδήξτε.

Βήμα 5: Στο τέλος της τελευταίας επανάληψης του κάθε σετ, πηδήξτε όσο πιο ψηλά και δυνατά γίνεται με τεντωμένα τα πόδια. Για παράδειγμα, αν το ένα σετ έχει 15 επαναλήψεις, κάντε 14 αλματάκια όπως στο βήμα 2 και στο 15ο πηδήξτε όσο πιο ψηλά γίνεται όπως στο βήμα 5. Είναι σημαντικό να βάλετε ολη σας τη δύναμη στο τελευταίο άλμα.



-Γενικές οδηγίες:
Ανάμεσα στα σετ κάνετε διάλλειμα 1-2 λεπτών, κάνοντας μαλάξεις στο μυ που χρησιμοποιείτε εκείνη την ώρα.
Ανάμεσα στις ασκήσεις, μην κάνετε καθόλου διάλλειμα. Προχωρήστε από τη μία άσκηση στην άλλη.
Άλλες ασκήσεις όπως το σπριντ, είναι δεκτές (όχι σε έντονους ρυθμούς όμως) για περεταίρω ενδυνάμωση.
Ακολουθήστε το πρόγραμμα πιστά! Μην κάνετε μία επανάληψη παραπάνω, ακόμα κι αν νιώθετε πως έχετε δυνάμεις. Τέτοιες κινήσεις μπορούν να οδηγήσουν σε τραυματισμό!
Εννοείται πως πριν το πρόγραμμα θα κάνετε ζέσταμα και διατάσεις, ενώ και μετά το πρόγραμμα οι διατάσεις είναι αναγκαίες (αλλιώς θα είστε πιασμένοι την επόμενη ημέρα με αποτέλεσμα να μην αποδωσετε όσο μπορείτε στην εκτέλεση της άσκησης).
Τις ημέρες που δεν ασκείστε, βγείτε και παίξτε το αγαπημένο σας άθλημα και πηδήξτε όσο πιο δυνατά και «επιθετικά» μπορείτε.
Όταν τελειώσετε το πρόγραμμα, αν θελήσετε να το επαναλάβετε από την αρχή, πρέπει να περιμένετε τουλάχιστον ένα μήνα ώστε τα πόδια σας να συνέλθουν από τη βαριά άσκηση.



-Το πρόγραμμα των ασκήσεων:

απορια το προγραμμα ειναι για κα8ε μερα??ξερω ειναι χαζη αλα βοηθηστε με αν γινετε..
jonhy
ναι για καθε μερα πιστευω ,αλλα ρωτα και τον dizzy fingers
ComingUpRoses
QUOTE(antiion @ Feb 5 2011, 12:57 ) *
απορια το προγραμμα ειναι για κα8ε μερα??ξερω ειναι χαζη αλα βοηθηστε με αν γινετε..



Αυτη η εικονα στο εξηγει ..



Σου λεει της βδομαδες 1-3-5-7 κτλπ θα το κανεις δευτερα τεταρτη παρασκευη (απο κατω σου λεει της ασκησεις και της επαναληψης)

Της βδομαδες 2-4-6-8 κτλπ θα το κανεις τριτη τεταρτη πεμπτη και απο κατω της ασκησεις με τις επαναληψεις
gefo
pedia iparxei problima ama tin mia bdomada anti gia deutera tetarti pemti to kanw deutera pemti paraskeui??? (mono gia mia fora)
gmalamos
Παιδες να ακολουθησω το συγκεκριμενο προγραμμα ποσες προπονησεις καλο ειναι να κανω.Το λεω γιατι κανω και βαρη.Να συνεχισω να γυμναζω τα ποδια??
gmalamos
QUOTE (gmalamos @ May 9 2011, 16:39 ) *
Παιδες να ακολουθησω το συγκεκριμενο προγραμμα ποσες προπονησεις καλο ειναι να κανω.Το λεω γιατι κανω και βαρη.Να συνεχισω να γυμναζω τα ποδια??



Κανενας??
ComingUpRoses
Βάρη κάνεις σε γυμναστήριο?
gmalamos
QUOTE (ComingUpRoses @ May 10 2011, 11:05 ) *
Βάρη κάνεις σε γυμναστήριο?


Ναι..
ComingUpRoses
QUOTE(gmalamos @ May 10 2011, 11:39 ) *
Ναι..



Ρώτα τον γυμναστή . Σίγουρα θα ξέρει κάτι παραπάνω απο εμάς biggrin.gif ! Δείξε του και το πρόγραμμα να σου πει και την γνώμη του και αποφασίζεις !
gmalamos
QUOTE (ComingUpRoses @ May 10 2011, 11:47 ) *
Ρώτα τον γυμναστή . Σίγουρα θα ξέρει κάτι παραπάνω απο εμάς biggrin.gif ! Δείξε του και το πρόγραμμα να σου πει και την γνώμη του και αποφασίζεις !


Θα το αρχισω τωρα και βλεπουμε..Ουτως η αλλος δεν ειμαι και κανας αγυμναστος εχω παρει 5 μυικα κιλα το τελευταιο 1.5 χρονο..
ComingUpRoses
QUOTE(gmalamos @ May 10 2011, 12:43 ) *
Θα το αρχισω τωρα και βλεπουμε..Ουτως η αλλος δεν ειμαι και κανας αγυμναστος εχω παρει 5 μυικα κιλα το τελευταιο 1.5 χρονο..



Παναγία μου ... 4 μήνες = 0.8 γραμμάρια , ε? biggrin.gif
gmalamos
QUOTE (ComingUpRoses @ May 10 2011, 12:52 ) *
Παναγία μου ... 4 μήνες = 0.8 γραμμάρια , ε? biggrin.gif


Δεν επαιζα μπασκετ ομως..Μονο γυμναστηριο ογκο!!
ComingUpRoses
QUOTE(gmalamos @ May 10 2011, 13:01 ) *
Δεν επαιζα μπασκετ ομως..Μονο γυμναστηριο ογκο!!



Βασικά εγώ είμαι 9 βδομάδες και 2 μέρες , οπότε 3 μήνες .. Μπερδεύτηκα biggrin.gif .. Πάντως το Air Alert το είχα ξεκηνίσει σε μικρότερη ηλικία . Απο τους πρωτες 3 βδομάδες είχα δει διαφορά .. Βέβαια πόνεσαν τα γόνατα και είχα και προπονήσεις και το σταμάτησα . Τώρα λέω να το χώσω στο γυμναστήριο αλλα αντί για ασκήσεις με βαρη στα πόδια να κανω είτε air alert ειτε vertical jump.
gmalamos
QUOTE (ComingUpRoses @ May 10 2011, 13:06 ) *
Βασικά εγώ είμαι 9 βδομάδες και 2 μέρες , οπότε 3 μήνες .. Μπερδεύτηκα biggrin.gif .. Πάντως το Air Alert το είχα ξεκηνίσει σε μικρότερη ηλικία . Απο τους πρωτες 3 βδομάδες είχα δει διαφορά .. Βέβαια πόνεσαν τα γόνατα και είχα και προπονήσεις και το σταμάτησα . Τώρα λέω να το χώσω στο γυμναστήριο αλλα αντί για ασκήσεις με βαρη στα πόδια να κανω είτε air alert ειτε vertical jump.


Πανω απο ολα καλη διατροφη ειναι το 70%..Πιστεψε με!!
ComingUpRoses
Λοιπόν 2-3 πράγματα που διάβασα και λέω να τα αναφέρω ..

Καλό ζέσταμα πριν το Air Alert 3
Καλή διατροφή (Πρέπει να περιέχει 3 γεύματα την μέρα με πρωτείνες , υδατάνθρακες , ασβέστιο)
Πριν το πρόγραμμα να βλέπετε κανά βιντεάκι πώρωση ή την ώρα του προγράμματος να ακούτε μουσική , διότι το πάθος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.
Πολύ νερό την ώρα του προγράμματος
Να αφήνετε τα πόδια να ξεκουραστούν 18 ώρες και πάνω πριν το ξανακάνετε . Ας πούμε λέει Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη . Την τρίτη μην το κάνετε απόγευμα και τετάρτη Πρωί!
Τις πρώτες 7-10 μέρες το άλμα θα μειωθεί επειδή τα πόδια θα καταπονεθούν μέχρι να συνηθήσουν το πρόγραμμα . Και γενικά θα υπάρχουν πολλές αυξομειώσεις κατά την διάρκεια του προγράμματος .
Επίσης , όχι παραλλαγές στο πρόγραμμα , για να δώσει αποτελέσματα πρέπει να γίνει όπως είναι .


Το ξεκινάω και εγώ με την σειρά μου απο σήμερα ή την επόμενη βδομάδα , θα δείξει ... Ύστερα απο 10 βδομάδες προγράμματος ενδυνάμωσης Ανω κορμού και ποδιών , θα το ξεκινήσω σαν πρόγραμμα στο γυμναστήριο , ώστε να έχω και την επίβλεψη του γυμναστή , είτε για διορθώσης είτε για κάποιο τραυματισμό . Άντε καλή μας αρχή!
gmalamos
QUOTE (ComingUpRoses @ May 12 2011, 10:31 ) *
Λοιπόν 2-3 πράγματα που διάβασα και λέω να τα αναφέρω ..

Καλό ζέσταμα πριν το Air Alert 3
Καλή διατροφή (Πρέπει να περιέχει 3 γεύματα την μέρα με πρωτείνες , υδατάνθρακες , ασβέστιο)
Πριν το πρόγραμμα να βλέπετε κανά βιντεάκι πώρωση ή την ώρα του προγράμματος να ακούτε μουσική , διότι το πάθος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.
Πολύ νερό την ώρα του προγράμματος
Να αφήνετε τα πόδια να ξεκουραστούν 18 ώρες και πάνω πριν το ξανακάνετε . Ας πούμε λέει Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη . Την τρίτη μην το κάνετε απόγευμα και τετάρτη Πρωί!
Τις πρώτες 7-10 μέρες το άλμα θα μειωθεί επειδή τα πόδια θα καταπονεθούν μέχρι να συνηθήσουν το πρόγραμμα . Και γενικά θα υπάρχουν πολλές αυξομειώσεις κατά την διάρκεια του προγράμματος .
Επίσης , όχι παραλλαγές στο πρόγραμμα , για να δώσει αποτελέσματα πρέπει να γίνει όπως είναι .


Το ξεκινάω και εγώ με την σειρά μου απο σήμερα ή την επόμενη βδομάδα , θα δείξει ... Ύστερα απο 10 βδομάδες προγράμματος ενδυνάμωσης Ανω κορμού και ποδιών , θα το ξεκινήσω σαν πρόγραμμα στο γυμναστήριο , ώστε να έχω και την επίβλεψη του γυμναστή , είτε για διορθώσης είτε για κάποιο τραυματισμό . Άντε καλή μας αρχή!


Ωραιος και γω το ξεκιναω απο βδομαδα..
ComingUpRoses
Το θέμα είναι οτι ξέρω να μετρήσω το άλμα , αλλα δεν μπορώ να βρω ψηλό τόιχο να το κάνω (3+ μέτρα) , θα βρεθεί μια λύση μωρε biggrin.gif

Αντέ μαζί το ξεκινάμε να συζητάμε και τα αποτελέσματα smile.gif
gmalamos
QUOTE (ComingUpRoses @ May 12 2011, 14:22 ) *
Το θέμα είναι οτι ξέρω να μετρήσω το άλμα , αλλα δεν μπορώ να βρω ψηλό τόιχο να το κάνω (3+ μέτρα) , θα βρεθεί μια λύση μωρε biggrin.gif

Αντέ μαζί το ξεκινάμε να συζητάμε και τα αποτελέσματα smile.gif


Ωραια..Ποδια θα γυμναζεις καθολου??
ComingUpRoses
Λογικά 2 φορές την βδομάδα λίγο τετρακέφαλο και ισοκνυμιέους (το σκότωσα στην ορθογραφία!) ....
ComingUpRoses
Μέτρησα το άλμα μου . Περίπου 50 εκατοστα (47) , καλά ή όχι ? Δεν έχω ιδέα tongue.gif! Επίσης μάλλον το πρόγραμμα θα το αλλάξω λίγο στις μέρες
D.Rose#1CB
Eimai 17 xronwn kai 1.87 ipsos kai thelw na rwthsw to ekshs:Eimai sth katallhlh hlikia gia na efarmosw auto to programma?Epishs tha dw diafora sto alma mou????Ama to kanw to programma tha exw problhma sta gonata kai genika sta podia????Peite mou gia na kserw!!!!
ComingUpRoses
QUOTE(D.Rose#1CB @ May 13 2011, 03:07 ) *
Eimai 17 xronwn kai 1.87 ipsos kai thelw na rwthsw to ekshs:Eimai sth katallhlh hlikia gia na efarmosw auto to programma?Epishs tha dw diafora sto alma mou????Ama to kanw to programma tha exw problhma sta gonata kai genika sta podia????Peite mou gia na kserw!!!!



Ηλικιακα μια χαρα , ναι αμα γίνει σωστά θα δεις ΜΕΓΑΛΗ διαφορά , ίσως να βγει πόνος στα γόνατα ... αλλα ασκήσεις άλματος χωρίς πόνο δεν γίνεται
ComingUpRoses
Τέλος πρώτης βδομάδας . Χειρότερη άσκηση μέχρι στιγμής Leap Ups , μετά τις 10-12 επαναλήψεις του 2ου σετ σκοτώνεσαι μέχρι να φτάσεις 20 , άσε που μετά καις ολόκληρος! tongue.gif ...

D.Rose#1CB
Pes mou ama deis diafora!!!!
ComingUpRoses
QUOTE(D.Rose#1CB @ May 21 2011, 02:42 ) *
Pes mou ama deis diafora!!!!



Δεν ξέρω πότε θα ξαναμετρήσω το άλμα , αλλά θα σας ενημερώσω smile.gif
gmalamos
Το εχω αρχισει και γω..Μια βδομαδα οντως η leap ups ειναι η πιο δυσκολη ασκηση!Πρεπει γενικα να το κανεις πολυ προσεκτικα για να μν εχεις θεμα με τα γονατα.Και παντα στρετσινκ πριν και μετα.

Τελος 1ης βδομαδας..
ComingUpRoses
QUOTE(gmalamos @ May 21 2011, 12:48 ) *
Το εχω αρχισει και γω..Μια βδομαδα οντως η leap ups ειναι η πιο δυσκολη ασκηση!Πρεπει γενικα να το κανεις πολυ προσεκτικα για να μν εχεις θεμα με τα γονατα.Και παντα στρετσινκ πριν και μετα.

Τελος 1ης βδομαδας..



Βασικά αυτή που είναι η πιο επικίνδυνη για τα γόνατα ειναι squat hops . Άμα το πόδι δεν είναι παράλληλα και σχηματίζει οξεία γωνία τότε βγάζει πόνους στο γόνατο
EazyAlex
Και εγώ χθές τελείωσα την πρώτη εβδομάδα!!
Παρατήρησα μια μικρή διαφορά στο άλμα μου ήδη σήμερα το πρωί
Ελπίζω να έχει αυξηθεί πολύ μέχρι το τέλος του προγραμματος να ρίχνω τίποτα καρφώματα!!!! ohmy.gif
ComingUpRoses
Τέλος δεύτερης βδομάδας . Καλά πάμε . Αυτή την βδομάδα νομίζω πως το πιο κουραστικό ήταν τα Burn Outs .. Είχε 1 set απο 200 .. Βαρέθηκα να πιδάω icon_drunk.gif , και μετα τα 150 το κάψιμο ήταν αρκετό .

Καλή συνέχεια να έχουμε χωρίς τραυματισμούς!
gmalamos
Τελος 2ης βδομαδας κ μενα.Ολα καλα χωρις τραυματισμους.Εχω καλες βασεις. Θελω να πιστευω smiley.gif .Το δυσκολο ειναι η 1η προπονηση της βδομαδας μετα προσαρμοζομαι..
ComingUpRoses
QUOTE(gmalamos @ May 27 2011, 00:53 ) *
Τελος 2ης βδομαδας κ μενα.Ολα καλα χωρις τραυματισμους.Εχω καλες βασεις. Θελω να πιστευω smiley.gif .Το δυσκολο ειναι η 1η προπονηση της βδομαδας μετα προσαρμοζομαι..



Ακριβως,πρωτη μερα τα thurst up , 3 σετ με πεθαναν. Μετα βγηκαν ανετα
D.Rose#1CB
Mporw na kanw to Air Alert sto spiti??????? 'h prepei upoxrewtika eksw px.se ghpeda basket??????
Chrisman
ειμαι 13,5 και με υψος 1,61 και απεχω 5 ποντους απο το ταμπλο εαν κανω αυτο το προγραμμα λογικα εαν παρω ακομα 10 ποντους ( υψος) θα καρφονω σωστα ;
επισης , κανει τωρα που ειμαι στην αναπτηξη να κανω αυτο το προγραμμα ;
ComingUpRoses
QUOTE(Chrisman @ Sep 15 2011, 23:32 ) *
ειμαι 13,5 και με υψος 1,61 και απεχω 5 ποντους απο το ταμπλο εαν κανω αυτο το προγραμμα λογικα εαν παρω ακομα 10 ποντους ( υψος) θα καρφονω σωστα ;
επισης , κανει τωρα που ειμαι στην αναπτηξη να κανω αυτο το προγραμμα ;



Όχι ρε φίλε , για να είσαι 1,71 και να καρφώσεις πρέπει να έχεις άλμα 90-80 πόντους , μην σου πω και κάτι ψηλά παραπάνω ... Πράγμα δύσκολο για την Ηλικία σου ... Το κάρφωμα δεν είναι τίποτα παρα μόστρα , και το lay up δίποντο είναι biggrin.gif . Έχεις ακόμα χρόνια μπροστά σου (Ενημερωτικά σου λέω εγώ ειμαι 15 χρονών , 1.86 ύψος και δεν μπορώ να καρφώσω!)
Chrisman
QUOTE(ComingUpRoses @ Sep 18 2011, 22:45 ) *
Όχι ρε φίλε , για να είσαι 1,71 και να καρφώσεις πρέπει να έχεις άλμα 90-80 πόντους , μην σου πω και κάτι ψηλά παραπάνω ... Πράγμα δύσκολο για την Ηλικία σου ... Το κάρφωμα δεν είναι τίποτα παρα μόστρα , και το lay up δίποντο είναι biggrin.gif . Έχεις ακόμα χρόνια μπροστά σου (Ενημερωτικά σου λέω εγώ ειμαι 15 χρονών , 1.86 ύψος και δεν μπορώ να καρφώσω!)


το στεφανι το φτανεις ;
παρε εδω ενα βιντεο 5'8 ιντσες και καρφωνει και κοιτα πως !!!
http://www.youtube.com/watch?v=PDj2fQ4yyf8
ενταξει δεν λεω περιπτοσει ο τυπος αλλα ολοι μπορουμε να το κανουμε
και δεν ειναι και μαυρος .
ComingUpRoses
QUOTE(Chrisman @ Sep 19 2011, 21:03 ) *
το στεφανι το φτανεις ;
παρε εδω ενα βιντεο 5'8 ιντσες και καρφωνει και κοιτα πως !!!
http://www.youtube.com/watch?v=PDj2fQ4yyf8
ενταξει δεν λεω περιπτοσει ο τυπος αλλα ολοι μπορουμε να το κανουμε
και δεν ειναι και μαυρος .



Ναι ρε συ και το τραβάω και όλας ... Σήμερα παραλίγο να καρφώσω με μπάλα του Βόλλευ ... Πέρασα το χέρι και τελευταία στιγμή η μπάλα έφυγε και ουτε που κατάλαβα που πήγε tongue.gif
Chrisman
Για πει του λιγο παιδεια εαν σας ειναι ευκολο , μπορω εγω που ειμαι 14 ετων να κανω αυτο το προγραμμα ; πειτε μου για να μην το καθιστερο αλλο
Flash
QUOTE(Chrisman @ Sep 28 2011, 14:44 ) *
Για πει του λιγο παιδεια εαν σας ειναι ευκολο , μπορω εγω που ειμαι 14 ετων να κανω αυτο το προγραμμα ; πειτε μου για να μην το καθιστερο αλλο


Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να επιβαρύνεις τα πόδια σου σε τέτοια ηλικία. Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις 2 με 3 χρόνια και αν το έχεις ακόμη μεράκι να καρφώσεις δοκίμασε το ΑΑ3.
Chrisman
QUOTE(Flash @ Sep 29 2011, 16:13 ) *
Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να επιβαρύνεις τα πόδια σου σε τέτοια ηλικία. Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις 2 με 3 χρόνια και αν το έχεις ακόμη μεράκι να καρφώσεις δοκίμασε το ΑΑ3.



ευχαριστω για τη βοηθεια , που θα το βρω το ΑΑ3 ;

QUOTE(Chrisman @ Oct 3 2011, 14:15 ) *
ευχαριστω για τη βοηθεια , που θα το βρω το ΑΑ3 ;

σορρυ μπερδευτικα με το ΑΑ3 νομιζα πως ηταν αλλο !
ευχαριστω και παλι !

QUOTE(Chrisman @ Oct 3 2011, 14:21 ) *
ευχαριστω για τη βοηθεια , που θα το βρω το ΑΑ3 ;


σορρυ μπερδευτικα με το ΑΑ3 νομιζα πως ηταν αλλο !
ευχαριστω και παλι !


εαν κανω αλματα ( χωρις βαρυ ) και αλλες τετοιες ασκησεις βοηθαν ;
JohnyDaPir
Παιδιά συγχαρητήρια για το topic...πραγματικά από το 2007 που δημιουργήθηκε μπήκε το 2012 και τώρα το αρχισα...εχω μεινει πολύ πίσω...Καταρχήν (είμαι 16,5 ετών - 1,73 ύψος - 60 κιλά - επιτόπιο αλμα στα 2,76 - και με φόρα στα 2,82 (αρκετά δύσκολα όμως...) ----->και όλα αυτα πριν αρχίσω το πρόγραμμα).Όσο για το air alert πραγματικά δουλεύει από αποψής μου απλά είναι λίγο ζόρι την πρώτη βδομάδα.Εγώ τώρα μόλις μπήκα στην δεύτερη βδομάδα και εχω δει θετικά αποτελέσματα καθώς το επιτόπιο μετά απο την πρώτη βδομάδα του air alert 3 πήγε στα 2,82 και το άλμα με φόρα στα 2,85-2,86....!!Σκοπός μου να καρφώσω smiley.gif Ααα φτάνω και ταμπλό.... Τί λέτε έχω καμία ελπίδα να καρφώσω (εαν καταφέρω και βγάλω το πρόβλημα..)???Επίσης είδα πως το topic ειναι παλίο από το 2007.. μήπως υπάρχει κανείς που να ξέρει κάποιο νεότερο και σαφώς καλύτερο πρόγραμμα απο το air alert 3??Ευχαριστώ εκ των προτέρων..! smiley.gif
saboter6
re pedia to podilato gimnazei ka8olou alma?(oxi to statiko...)
maik23
φιλε το ποδηλατο γυμναζει πολυ τα ποδια αλλα διαμορφωνει διαφορετικα τους μυς για αλλη χρηση.κανει τα ποδια βαρια,οχι για αλμα.μιλαμε παντα για συστηματικη εκγυμναση,οχι 1-2 βολτες την εβδομαδα με ποδηλατο εξω.
Johnaros
Ρε παιδιά, τα έχουμε πει χίλιες φορές εδώ.
Αν είστε 13-14-15 χρονών δεν υπάρχει λόγος να επιβαρύνετε τα πόδια σας με τέτοια. Και 16-17 δηλαδή, ή και μεγαλύτεροι, με αμφιβόλου ποιότητας προγράμματα.
Αν είστε μικροί, κοιτάξτε να φτιάξετε το άλμα σας με απλούς τρόπους.
Πηδώντας. Μάθετε να σηκώνεστε χωρίς να κόβετε τη φόρα σας με το ένα πόδι, και με τα δύο χωρίς να χάνετε πάλι τη φόρα.
Πηδάτε, προσπαθείτε να φτάνετε ότι υπάρχει, κάντε κανένα καθισματάκι, καμια κάμψη, μονόζυγο, τρεξίματα για να έχετε τον έλεγχο του σώματός σας.
Πολύ λίγοι μπορούν να καρφώσουν στα 15-16.
Μην κολλάτε σε αυτό, αλλά δείτε το πράγμα ευρύτερα. Παίξτε σωστά, γυμναστείτε σωστά, τρώτε σωστά και αν έρθει και το κάρφωμα, θα έρθει.
Η απόσταση από το να ακουμπήσετε στο στεφάνι στο να καρφώσετε, είναι μεγάλη.
Πρέπει να μεγαλώσουν και τα χέρια σας, να ελέγχετε τη μπάλα κ.ο.κ.

Είμαι 1,80 σκάρτο και το στεφάνι το πιάνω άνετα από τα 15 μου, έχω φτάσει και την παλάμη από πάνω, αλλά να καρφώσω δεν τα κατάφερα, ούτε και με βοήθησαν πουθενά οι προσπάθειες. Αν έρθει κάποτε και αυτό, καλώς.
maik23
πολυ σωστα!! βεβαια για το καλο της γνωσης να πουμε οτι στην αμερικη εκτος απο αυτες τις απλες ασκησεις που καποιοι στον κοσμο τις εχουν εξελιξει και τις ονομασαν πλειομετρικες και τις εκανα πιο συστηματικες εχουν ξεκινησει και ελαφρα βαρυ απο τ 16.θελω να ξερετε ομως οτι δεν σημαινει οτι ειναι ολα για ολους.
αν επιβαρυνθειτε απο μικροι με αυτα μπορει να κερδισετε τωρα αλλα να υποφερετε μετα.η επιλογη δικη σας.και αυτο επειδη μαρεσει να τα ξεχωριζω ειναι μια προσωπικη αποψη.
αυτο που πρεπει να ξερετε εσεις οι μικροι και το εχω ξαναπει ειναι να μην βιαζεστε.ναι μεν να προσπαθειτε συστηματικα με αυτες τις ασκησεις να γυμναζεστε συνολικα και το αλμα θα ερθει η' οχι στην ωρα του.μην κοιτατε καποιους που στην ηλικια σας ηδη καρφωνουν.μπορει να εχουν γονιδια,αλλη σωματικη προδιαθεση δλδ...σαν κανονα να ξερετε οτι το αλμα το αποkτας μεχρι τα 21 εκτος καποιων εξαιρεσεων που και μετα απλως βελτιωνουν λιγο την τεχνικη τους και κερδιζουν κατι ακομα.
συστηματικη γυμναστικη λοιπον με πλειομετρικες ασκησεις και το αλμα οταν ειναι θα ερθει.
επειδη σας εχει πιασει φαγουρα με το αλμα και σας καταλαβαινω γιατι ετσι ημασταν και εμεις ...

http://el-gr.facebook.com/giorgos.chrysafis καντε αντ ,video να μαθετε...ο σωστος τροπος ενδυναμωσης.

η αμερικανικη νοοτροπια που λεγαμε http://www.youtube.com/watch?v=qZppkAei2Yo

http://www.exrx.net/Lists/PowerExercises.html




saboter6
QUOTE (maik23 @ May 7 2012, 13:52 ) *
φιλε το ποδηλατο γυμναζει πολυ τα ποδια αλλα διαμορφωνει διαφορετικα τους μυς για αλλη χρηση.κανει τα ποδια βαρια,οχι για αλμα.μιλαμε παντα για συστηματικη εκγυμναση,οχι 1-2 βολτες την εβδομαδα με ποδηλατο εξω.

diladi den sinisteis to podilato gia to basket??to poli mia wra ka8e mera....
s0t0s
Είμαι 16 και για το άλμα κάνω σχοινάκι αυτές οι ασκήσεις θα μου κάνανε καλό η όχι???
maik23
QUOTE (s0t0s @ Jun 6 2012, 15:38 ) *
Είμαι 16 και για το άλμα κάνω σχοινάκι αυτές οι ασκήσεις θα μου κάνανε καλό η όχι???



http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...mp;#entry549277
gmalamos
To αλμα απο μονο του ειναι ενας ολοκληρος τομεας προπονητικης.Το να το αυξησεις χρειαζεται εξειδικευμενες ασκησεις που σχετιζονται με δυναμη-εκρηξη-ευλιγισια.Εγω συνηστω σε οποιον θελει να ασχοληθει σοβαρα με το αλμα του χρειαζεται καποιον ειδικο γιατι ο τραυματισμος θα σε περιμενει στη γωνια.Αυτα απο μενα..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.