Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Air Alert 3
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
sihainas
Ύψος... 188 cm....wingspan...188 cm biggrin.gif blink.gif rolleyes.gif

Ούτε χιλιοστό διαφορά tongue.gif
soz
Τα πάντα είναι κατάλληλα αρκεί αν έχεις έναν σωστό προπονητή!!!
Φυσικά και δεν συνιστώ να πάει ο καθένας να αρχίσει να κάνει αρασέ μόνος του!!!

Αλλά τα squats μαθαίνονται πάντως αν είσαι προσεκτικός.
Πως τα μάθαμε όλοι μας χωρίς να τραυματιστούμε ;; tongue.gif

Φυσικά και όσο πιο δύσκολη είναι μια άσκηση,τόσο μεγαλύτερα τα μυικά (και οχι μόνο) κέρδη απο αυτήν.

Και η σύγχρονη πια άποψη των γιατρών/φυσιοθεραπευτών/προπονητών είναι οτι τα Full Squats κάνουν καλό στα γόνατα και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος αν εκτελούνται σωστά.

Πριν 20 χρόνια βέβαια,τα φοβόντουσαν όπως ο διάολος το λιβάνι.

Τώρα τα συστήνουν ακόμα και σε άτομα που έχουν πρόβλημα στα γόνατα (ανάλογα με την περίπτωση βέβαια) ώστε να δυναμώσουν καλύτερα.

Τέσπα,αν κάποιος θέλει όντως να κάνει την διαφορά στο σύγχρονο μπάσκετ,πρέπει να ρίξει πολύ ιδρώτα και στο γυμναστήριο.

Έχει ειπωθεί για τον Νίκο Γκάλη οτι έκανε full squat 260 κιλά max.Kαι δεν έχω και λόγο να μην το πιστέψω biggrin.gif
Carter_Wannabe
QUOTE(soz @ Jun 8 2007, 08:23 AM) *
Τα πάντα είναι κατάλληλα αρκεί αν έχεις έναν σωστό προπονητή!!!
Φυσικά και δεν συνιστώ να πάει ο καθένας να αρχίσει να κάνει αρασέ μόνος του!!!

Αλλά τα squats μαθαίνονται πάντως αν είσαι προσεκτικός.
Πως τα μάθαμε όλοι μας χωρίς να τραυματιστούμε ;; tongue.gif

Φυσικά και όσο πιο δύσκολη είναι μια άσκηση,τόσο μεγαλύτερα τα μυικά (και οχι μόνο) κέρδη απο αυτήν.

Και η σύγχρονη πια άποψη των γιατρών/φυσιοθεραπευτών/προπονητών είναι οτι τα Full Squats κάνουν καλό στα γόνατα και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος αν εκτελούνται σωστά.

Πριν 20 χρόνια βέβαια,τα φοβόντουσαν όπως ο διάολος το λιβάνι.

Τώρα τα συστήνουν ακόμα και σε άτομα που έχουν πρόβλημα στα γόνατα (ανάλογα με την περίπτωση βέβαια) ώστε να δυναμώσουν καλύτερα.

Τέσπα,αν κάποιος θέλει όντως να κάνει την διαφορά στο σύγχρονο μπάσκετ,πρέπει να ρίξει πολύ ιδρώτα και στο γυμναστήριο.

Έχει ειπωθεί για τον Νίκο Γκάλη οτι έκανε full squat 260 κιλά max.Kαι δεν έχω και λόγο να μην το πιστέψω biggrin.gif


Ω ναι, συμφωνώ και επαυξάνω για τα squats. Δυστυχώς οι περισσότεροι γυμναστές που ξέρω, τα squats και τις πλυομετρικές τις φοβούνται, γιατί είναι επίπονες ασκήσεις. Αλλά όπως έλεγε και ο MJ, Losing hurts more!

Πάντως πιστεύω ότι θα ήταν καλό (και με τη βοήθεια ενός γυμναστή) να βγάλουμε ένα ασφαλές πρόγραμμα 2-3 μηνών για το άλμα και την εκρηκτικότητα, και μαζί με ασκήσεις για την επίθεση και συμβουλές για την άμυνα, να τα ανεβάσουμε στο forum. Κοιτάξτε δουλειά εδώ: VClips of Basketball Drills
man10
Eγω 1.90 υψος 1.94 Wingspan. Moλις το μετρησα. Αχ,να ηταν σαν του Διαμαντιδη...
kostas16
ρε παιδια δεν ξερω τπτ απο αγγλικα και δεν μπορω να διαβασω το πινακα sad.gif
οποιος μπορει ας κανει κατι!!!!
Pierce
λοιπον το πρωτο μερος του πινακα αναφερει τι πρεπει να κανεις τις μονές εβδομαδες.ασκησεις γινονται δευτερα-τεταρτη- παρασκευη
αναλυτικα σου λεει τι πρεπει να κανεις την 1 , τι την 3 ,κλπ. την 13 εβδομαδα του προγραμματος δεν θα κανεις καθολου ασκησεις. στο πρωτο ποστ του τοπικ μπορεις να βρεις ποια ασκηση ειναι ποια ,στα ελληνικα.

το δευτερο μερος του πινακα λεει τι πρεπει να κανεις τις ζυγες εβδομαδες. εδω οι ασκησεις πρεπει να γινονται τριτη-τεταρτη-πεμπτη.
οπου λεει reps εννοει ποσες επαναληψεις πρεπει να κανεις την καθε ασκηση
οταν λεει sets(για παραδειγμα 2) οτι πρεπει να κανεις την ασκση 2 φορες επι οσες επαναληψεις σου λεει
για παραδειγμα την πρωτη εβδομαδα σου λεει οτι τα επιτοπια αλματα πρεπει να τα κανεις 2 φορες επι 20 επαναληψεις την καθε φορα. αν δεν πολυ καταλαβες, πες να στα εξηγησω καλυτερα. ελπιζω να βοηθησα smile.gif
kostas16
14 εβδομαδες προγραμμα????? blink.gif
σγουρα θα ειναι για καλο παντως!δηλαδη αμα το αρχισω τωρα δε προλαβαινω να το τελειωσω οταν αρχιζει το εφηβικο πρωταθλημα της εσκα!!!!!
το thrust ups και το burnouts δεν ειναι σαν να κανω σχοινακι???200 και 300 επαναληψεις δεν ειναι πολλες???
εν τω μεταξυ θα παω και γυμναστηριο και θα δουλεψω και πρεσα για αλμα

α,ειμαι ενα 1.80 με παπουτσια του μπασκετ(air max 180 παιρνω περιπου 2 ποντους)καο με φορα απο το τριποντο φτανω στεφανη.νομιζω οτι ειναι καλο!!!
dizzy_fingers
QUOTE
το thrust ups και το burnouts δεν ειναι σαν να κανω σχοινακι???

Ναι.

QUOTE
200 και 300 επαναληψεις δεν ειναι πολλες???

Με σχοινάκι πόσες θα έκανες?smile.gif

Τώρα για το να κάνεις παράλληλα γυμναστήριο...δεν ξέρω αν είναι τόσο καλό. Είναι αρκετά έντονο το πρόγραμμα από μόνο του, οπότε θα χρειαστεί να κάνεις κάποια στιγμή στο ένα από τα δύο, εκπτώσεις.
sihainas
Στο βίντεο πάντως λέει ότι μπορείς να πηγαίνεις γυμναστήριο και να κάνεις κανονικά το πρόγραμμά σου εκτώς από τα πόδια...

anyway αν το θελει κανεις το βίντεο ας μου στείλει ένα e-mail σε pm να του το στείλω (αλλά όχι τώρα γιστί το έχω αποσυνδέσει το pc οπότε σε κανά 3-4 μέρες...) wink.gif
Carter_Wannabe
Παίδες σήμερα άρχισα πλυομετρικές, πονάνε οι άτιμες (μόλις έστρωσα το γόνατο). Προτείνω να βρείτε ένα προπονητή στίβου να σας τις δείξει σωστά.
Επίσης, προτείνω το βιβλίο Πλυομετρικές Ασκήσεις του Donald Chu. Περιγράφει τις ασκήσεις για κάθε άθλημα, και πως πρέπει να στήσετε ένα σωστό πρόγραμμα εκγύμνασης-πλυομετρικών.
Mixos99
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΣ...

ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?
ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ?
ΕΙΜΑΙ ΓΥΡΩ 1,84 ΥΨΟΣ ΜΕ 84+ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΚΡΕΜΙΕΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ...
ΑΝ ΤΙΣ ΤΗΡΗΣΩ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΚΑΡΦΩΣΩ?
Pantel
προτείνω να τσεκάρετε to site toy Kelly Baggett έχει άπειρες πληροφορίες και πραγματικά ό,τι χρειάζεται να ξέρει κανείς. Να σημειώσω σε ότι είπαν τα παιδιά ότι τρελό ρόλο παίζουν τα γενετικά
Πάμε λοιπόν
http://www.higher-faster-sports.com/
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 1 2005, 03:00 ) *
-Επιτόπια άλματα (Leap Ups)

Βήμα 1: Σκύψτε στο Ό περίπου των τετρακεφάλων σας με τα χέρια σας μπροστά σας και πηδήξτε.
Βήμα 2: Πηδήξτε περιπου 30 εκατοστά (αν μπορείτε περισσότερο, πηδήξτε περισσότερο) με τα χέρια σας να «κοιτούν» προς τα κάτω και πίσω από σας. Αυτό περιλαμβάνει μία επανάληψη.

-Το πρόγραμμα των ασκήσεων:
.......bla, bla...... 2 sets of 20 repetitions.


Για να καταλαβω:

(Βημα 1 + Βημα 2 ) ΕΠΙ 2 φορες, ειναι ΜΙΑ επαναληψη (απο τις 20 που πρεπει να γινουν για καθε σετ) του προγραμματος?

Ή ειναι:
(Βημα 1 + Βημα 2 ) ειναι ΜΙΑ επαναληψη και πρεπει να γινει 20 φορες για καθε σετ?
dizzy_fingers
Μία επανάληψη είναι ένα άλμα.
Μη μπερδεύεσαι από την εικόνα που δείχνει 4 στάδια.


Πώωωω...με έβαλες να ψάχνω τώρα το πρόγραμμα κι έχω να το κοιτάξω εδώ και κάτι χρόνια... tongue.gif
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 12 2007, 11:27 ) *
Μία επανάληψη είναι ένα άλμα.
Μη μπερδεύεσαι από την εικόνα που δείχνει 4 στάδια.


OK i got it now, thanks.


QUOTE
Πώωωω...με έβαλες να ψάχνω τώρα το πρόγραμμα κι έχω να το κοιτάξω εδώ και κάτι χρόνια... tongue.gif


Εγω το κατεβασα και απο εδω:
http://www.austinhoops.org/files/Air_Alert_III.pdf

Αλλα δεν λεει τιποτα για μονιμη βλαβη που ειπες και τετοια. Φυσικα καποιος αν αρχισει να νιωθει εντονους πονους, μη-φυσιολογικους, στα γονατα ή σε αλλο σημειο πρεπει αμεσως να σταματησει το προγραμμα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχει μεγαλες πιθανοτητες να συμβει ε?
Εγω ετσι και αλλιως δεν παθαινω τιποτα, οποτε δεν πολυ-νοιάζομαι.... biggrin.gif
dizzy_fingers
Το πρόγραμμα μέσα ασφαλώς δεν πρόκειται να γράφει για τραυματισμούς, αλλά σε συζητήσεις που είχα στο παρελθόν με άτομα που το έκαναν, έχω καταλήξει ότι αν δεν προσέχεις μπορεί να πάθεις ζημιά.
Gravity
Nα ρωτησω και εγω κατι?
Mεχρι ποια ηλικια μπορει να βελιωθει το αλμα???
dizzy_fingers
Οποιαδήποτε.
Gravity
Θα ξεκινησω απο αυριο κιολας!! Το να εισαι 1.93 19 ετων και να μη μπορεις να καρφωσεις οσο να ειναι στη δινει στα νευρα!!

Και κατι αλλο.. ποια περιοδο ειναι καλυτερη για την ενδυναμωση των μυων αυτων.. οι προπονησεις παραλληλα θα παιξουν καποιο ρολο κοπωσης η κατι τετοιο?
dizzy_fingers
biggrin.gif

Καλή αρχή και με προσοχή.
Ζέσταμα και διατάσεις, πάντα!
man10
QUOTE(Gravity @ Sep 7 2007, 22:55 ) *
Και κατι αλλο.. ποια περιοδο ειναι καλυτερη για την ενδυναμωση των μυων αυτων.. οι προπονησεις παραλληλα θα παιξουν καποιο ρολο κοπωσης η κατι τετοιο?

Ναι σιγουρα,ειδικα αν κανετε φυσικη κατασταση,καλυτερα μην κανεις τωρα οποιοδηποτε προγραμμα για βελτιωση του αλματος.
Το σχοινακι και τα σκαλοπατακια ειναι οι δικες μου προτασεις.
k_sal_15
Άσε και εγώ 1,93 είμαι και δεν μπορώ να καρφώσω πολύ εύκολα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να πιάσω την 7αρα την μπάλα. Με 6αρα μπορώ πιο άνετα. Βέβαια είμαι 15 ετών και όχι 19... smile.gif

Τι να κάνω για να πιάσω την ριμάδα την μπάλα;;;
thrylos7
Ρώτα τον Παπαδόπουλο... rolleyes.gif tongue.gif
man10
QUOTE(k_sal_15 @ Sep 8 2007, 17:15 ) *
Άσε και εγώ 1,93 είμαι και δεν μπορώ να καρφώσω πολύ εύκολα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να πιάσω την 7αρα την μπάλα. Με 6αρα μπορώ πιο άνετα. Βέβαια είμαι 15 ετών και όχι 19... smile.gif

Τι να κάνω για να πιάσω την ριμάδα την μπάλα;;;

Να κανεις ασκησεις για να δυναμωσουν τα δακτυλα σου.
Επισης καλο θα ηταν να προσπαθησεις αρχικα να καρφωσεις με μικροτερη μπαλα,και σιγα σιγα να καρφωσεις και με κανονικη smile.gif
B for Basketball
QUOTE(k_sal_15 @ Sep 8 2007, 17:15 ) *
Άσε και εγώ 1,93 είμαι και δεν μπορώ να καρφώσω πολύ εύκολα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να πιάσω την 7αρα την μπάλα. Με 6αρα μπορώ πιο άνετα. Βέβαια είμαι 15 ετών και όχι 19... smile.gif

Τι να κάνω για να πιάσω την ριμάδα την μπάλα;;;

αν καταλαβα καλα ...εννοεις πως τα δαχτυλα σου ειναι ακομη μικρα ωστε να πιασεις την 7αρα ετσι??? τοτε η λυση ειναι υπομονη...θα μεγαλωσεις κ θα την πιασεις...με τα 2 χερια μπορεις?
man10
QUOTE(B for Basketball @ Sep 8 2007, 22:46 ) *
αν καταλαβα καλα ...εννοεις πως τα δαχτυλα σου ειναι ακομη μικρα ωστε να πιασεις την 7αρα ετσι??? τοτε η λυση ειναι υπομονη...θα μεγαλωσεις κ θα την πιασεις...με τα 2 χερια μπορεις?

Με τα δυο προφανως και μπορει να την πιασει ρε! smiley.gif Τι ειναι?Κουλος? tongue.gif
Απλα λογικα δεν θα φτανει οταν πηδαει με τα δυο...
B for Basketball
QUOTE(man10 @ Sep 8 2007, 22:51 ) *
Με τα δυο προφανως και μπορει να την πιασει ρε! smiley.gif Τι ειναι?Κουλος? tongue.gif
Απλα λογικα δεν θα φτανει οταν πηδαει με τα δυο...

εννοω να καρφωσει με τα 2 χερια!! 1.93 ειναι ρε...εγω με 1.75 πλησιαζω το στεφανι στο ελαχιστο!
man10
QUOTE(B for Basketball @ Sep 8 2007, 23:07 ) *
εννοω να καρφωσει με τα 2 χερια!!

Α!Οκ τωρα καταλαβα smiley.gif



QUOTE(B for Basketball @ Sep 8 2007, 23:07 ) *
1.93 ειναι ρε...εγω με 1.75 πλησιαζω το στεφανι στο ελαχιστο!

Καλα εσυ εχεις και ενα αλμα δυο μετρα ομως tongue.gif
Το καημενο το παιδι αυτο μπορει να μην πηδαει εφημεριδα,το δολιο smiley.gif
Το οτι εσυ εισαι προικισμενος απο τον Θεο δεν σημαινει οτι ολοι πρεπει να φτανουμε στον Θεο... w00t.gif shot.gif 69.gif 68.gif biggrin.gif (και οτι αλλο emoticon υπαρχει!)
B for Basketball
QUOTE(man10 @ Sep 8 2007, 23:19 ) *
Α!Οκ τωρα καταλαβα smiley.gif
Καλα εσυ εχεις και ενα αλμα δυο μετρα ομως tongue.gif
Το καημενο το παιδι αυτο μπορει να μην πηδαει εφημεριδα,το δολιο smiley.gif
Το οτι εσυ εισαι προικισμενος απο τον Θεο δεν σημαινει οτι ολοι πρεπει να φτανουμε στον Θεο... w00t.gif shot.gif 69.gif 68.gif biggrin.gif (και οτι αλλο emoticon υπαρχει!)

στο θυμιζω ...εισαι και εσυ στην μαυρη λιστα tongue.gif 19.gif
man10
QUOTE(B for Basketball @ Sep 8 2007, 23:20 ) *
στο θυμιζω ...εισαι και εσυ στην μαυρη λιστα tongue.gif 19.gif

Λοιπον ο Χαρι ειναι ξαδερφος του Ξερεις ποιου!
Χα,χα τωρα μπηκα ακομη περισσοτερο ετσι??? smiley.gif smiley.gif
Και θα σου πω και αλλα...Χαχα tongue.gif

Σορυ για το off topic mods.
k_sal_15
QUOTE(B for Basketball @ Sep 9 2007, 01:46 ) *
αν καταλαβα καλα ...εννοεις πως τα δαχτυλα σου ειναι ακομη μικρα ωστε να πιασεις την 7αρα ετσι??? τοτε η λυση ειναι υπομονη...θα μεγαλωσεις κ θα την πιασεις...με τα 2 χερια μπορεις?


Με δύο χέρια δεν μπορώ να καρφώσω... Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να βρω σωστό πάτημα και πηδάω όπου να 'ναι. tongue.gif Με 6αρα μπάλα καρφώνω άνετα και σχεδόν όπως θέλω(μην πάει ο νους σας σε τίποτα ανάποδα...). Δεν νομίζω να μεγαλόσουν άλλο τα δάχτυλά μου. Είναι ήδη αρκετά μακριά.
man10
QUOTE(k_sal_15 @ Sep 9 2007, 07:52 ) *
Με δύο χέρια δεν μπορώ να καρφώσω... Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να βρω σωστό πάτημα και πηδάω όπου να 'ναι. tongue.gif Με 6αρα μπάλα καρφώνω άνετα και σχεδόν όπως θέλω(μην πάει ο νους σας σε τίποτα ανάποδα...). Δεν νομίζω να μεγαλόσουν άλλο τα δάχτυλά μου. Είναι ήδη αρκετά μακριά.

Δεν εχει σημασια να μεγαλωσουν σε μακρος τα δαχτυλα.Το σημαντικο ειναι να χοντρυνουν για να μπορεις να την πιασεις καλυτερα smile.gif
B for Basketball
QUOTE(k_sal_15 @ Sep 9 2007, 07:52 ) *
Με δύο χέρια δεν μπορώ να καρφώσω... Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να βρω σωστό πάτημα και πηδάω όπου να 'ναι. tongue.gif Με 6αρα μπάλα καρφώνω άνετα και σχεδόν όπως θέλω(μην πάει ο νους σας σε τίποτα ανάποδα...). Δεν νομίζω να μεγαλόσουν άλλο τα δάχτυλά μου. Είναι ήδη αρκετά μακριά.

αρα...το προβλημα δεν ειναι στα δαχυλα τοσο αλλα στο πατημα και το αλμα.....so...αυτο πρεπει να βελτιωσεις...το αλμα σου!
Gravedigger
QUOTE(B for Basketball @ Sep 9 2007, 02:07 ) *
εγω με 1.75 πλησιαζω το στεφανι στο ελαχιστο!

Που τα πουλάς αυτά ρε????

QUOTE(man10 @ Sep 9 2007, 02:19 ) *
Το οτι εσυ εισαι προικισμενος απο τον Θεο δεν σημαινει οτι ολοι πρεπει να φτανουμε στον Θεο...

Τι είναι???? blink.gif blink.gif 24.gif 24.gif
Sorry για το off topic αλλά δεν κρατιόμουνα...Τέρμα πάντως!...
B for Basketball
QUOTE(Gravedigger @ Sep 9 2007, 20:06 ) *
Που τα πουλάς αυτά ρε????

ειπα πλησιαζω το στεφανι δεν το ακουμπαω χαζοχαπουμενο πλασμα απο το πορτο χελι... tongue.gif icon_drunk.gif 19.gif
man10
QUOTE(Gravedigger @ Sep 9 2007, 20:06 ) *
Τι είναι???? blink.gif blink.gif 24.gif 24.gif
Sorry για το off topic αλλά δεν κρατιόμουνα...Τέρμα πάντως!...

Συνεχιζοντας τα off topic...Τι να πω?Ψεμματα?
Αφου ειναι προικισμενος απο τον Θεο...Το αλμα του ειναι απιστευτο...Για να μην μιλησω για τα χερια του που ειναι αλα Διαμαντιδης tongue.gif
Touvladzic
Επειδή έχει θειχτεί αρκετά και το "γενετικό" της υπόθεσης... διάβασα κάπου οτι ο Τζόρνταν κάρφωσε για πρώτη φορά σε αγώνα του γυμνασίου.

15 χρονών με ύψος 1,71

Τι άλμα να χε άραγε ο Spud Webb???
lazy
QUOTE(Touvladzic @ Nov 23 2007, 01:39 ) *
Επειδή έχει θειχτεί αρκετά και το "γενετικό" της υπόθεσης... διάβασα κάπου οτι ο Τζόρνταν κάρφωσε για πρώτη φορά σε αγώνα του γυμνασίου.

15 χρονών με ύψος 1,71

Τι άλμα να χε άραγε ο Spud Webb???



Ωραίο τόπικ, με το αγαπημένο μου θέμα!Μάλλον γιατί το άλμα μου είναι ότι καλύτερο έχω να επιδείξω στο παιχνίδι μου. Για να μην πολυλογώ εγώ κάρφωσα πρώτη φορά σε αγώνα στα 15 μου με ύψος 1.70 με τα δύο χέρια. Δεν έχω κάνει ποτε ασκήσεις για άλμα, και με τα βάρη δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου. Επίσης, οι οπίσθιοι μηριαίοι μυς μου είναι πολύ κοντοί, με αποτέλεσμα να δυσκολέυομαι αρκετά να φτάσω τα πόδια μου στις διατάσεις και το άνοιγμα των χεριών μου είναι ίδιο ακριβώς με το ύψος μου.Τονίζω τα παραπάνω για να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι το άλμα είναι κατα βάση θέμα γενετικής. Βελτίωση μπορεί να υπάρξει, αλλά θεωρώ αδύνατο κάποιος που πηδάει 30-40 πόντους να καταφέρει να πηδάει 1 μέτρο + με την προπόνηση. Ή το χεις ή δεν το χεις. Τώρα πλέον με ύψος 1.78 κρεμιέμαι με επιτόπιο άλμα από το στεφάνι. Αν πάω για lay up, είμαι ξεκούραστος και έχω και όρεξη(βασικό) είμαι ανοιχτός σε προτάσεις wos_sport5.gif
Βέβαια κι εγώ συμφωνώ με την ουσία του πράγματος, ότι πέρα από το θέαμα και το κάρφωμα 2 πόντους μετράει. Οπότε είναι καλύτερο να μην καταναλώσεις και παραπάνω ενέργεια και να αρκεστείς σε ένα ταπεινό lay up smiley.gif
..._
QUOTE(lazy @ Dec 2 2007, 02:29 ) *
Ωραίο τόπικ, με το αγαπημένο μου θέμα!Μάλλον γιατί το άλμα μου είναι ότι καλύτερο έχω να επιδείξω στο παιχνίδι μου. Για να μην πολυλογώ εγώ κάρφωσα πρώτη φορά σε αγώνα στα 15 μου με ύψος 1.70 με τα δύο χέρια. Δεν έχω κάνει ποτε ασκήσεις για άλμα, και με τα βάρη δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου. Επίσης, οι οπίσθιοι μηριαίοι μυς μου είναι πολύ κοντοί, με αποτέλεσμα να δυσκολέυομαι αρκετά να φτάσω τα πόδια μου στις διατάσεις και το άνοιγμα των χεριών μου είναι ίδιο ακριβώς με το ύψος μου.Τονίζω τα παραπάνω για να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι το άλμα είναι κατα βάση θέμα γενετικής. Βελτίωση μπορεί να υπάρξει, αλλά θεωρώ αδύνατο κάποιος που πηδάει 30-40 πόντους να καταφέρει να πηδάει 1 μέτρο + με την προπόνηση. Ή το χεις ή δεν το χεις. Τώρα πλέον με ύψος 1.78 κρεμιέμαι με επιτόπιο άλμα από το στεφάνι. Αν πάω για lay up, είμαι ξεκούραστος και έχω και όρεξη(βασικό) είμαι ανοιχτός σε προτάσεις wos_sport5.gif
Βέβαια κι εγώ συμφωνώ με την ουσία του πράγματος, ότι πέρα από το θέαμα και το κάρφωμα 2 πόντους μετράει. Οπότε είναι καλύτερο να μην καταναλώσεις και παραπάνω ενέργεια και να αρκεστείς σε ένα ταπεινό lay up smiley.gif
a
nice!! peace.gif 77.gif αλλα ειμεις ειμαστε οι ατυχοι του ολου 8εματοσ ειμαι 1.77. και με δισκολια φτανω το ταμπλο χαχα μαλλον χρειαζομαι πλσ μα πλσ ασκσ αλματος peace.gif
StratosGL
Παιδιά ευχαριστώ πολύ αυτό το πρόγραμμα είναι τέλειο το εχω αρχίσει κιολας :
πριν αρχίσω το προγραμμα μπορουσα να φτασω μονο μεχρι το ταμπλο με το ζορι απο την μπασκετα του χωριου μου που ειναι αρκετα κοντα στις κανονικες μπορω να πω -------> με το προγραμμα αυτο τωρα φτανω με το ζορι τη στεφανη

ειμαι 16 ετων και με υψος 1,72 και 65 κιλα και κοντευω να καρφωσω (δε το πιστευωωωωωωωω) thanks σε ολους smiley.gif


ειμαι NEWBIE εδω
μπραβο για το forum εψαχνα καιρο για ενα τετιο



και καλα dunk tongue.gif:P
kage
kai ego eimai 1,84+(den thimamai akribos alla pano apo 1,84)kai xoris mpala psilokarfono stis kanonikes mpasketes....a, kai 75 kila...arxizo programmataki, blepo epidosh kai enhmerono......eyxaristo gia to programa..na simpilroso metopiaio alma exo 3 metra...alla den ksero na paro kala ta bhmata....den mou bgainoun sinexeia....
xoxli44
Βοηθα παραλληλα μ ε την αγωνιστικη περιοδο?
apkat
Το ξεκινησα το προγραμμα..Σημερα ειναι η δευτερη μου μερα..

Ειναι οντως παρα παρα πολυ βαρυ παντως..Και ειδικα για ανθρωπο που δεν αθλειται σταθερα..
dizzy_fingers
Και επικίνδυνο.
Κόψτο αμέσως.

Στο λέω επειδή σε έχω δει από κοντά και χωρίς ασφαλώς να θέλω να σε προσβάλλω, (εφόσον είσαι στην ίδια κατάσταση με όταν σε είχα πρωτοδεί την τελευταία φορά) χρειάζεται πρώτα να αποκτήσεις μία βασική φυσική κατάσταση ειδάλλως είναι πιθανό να οδηγηθείς σε μυικούς τραυματισμούς.

peace.gif


Προτείνω να ξεκινήσεις λίγο εντατικό τρέξιμο, μερικά σπριντ και κάποια ανοίγματα (σε λίγο καιρό κι όταν θα έχει μεγαλώσει η μέρα, θα αρχίσω κι εγώ το τρέξιμο στο πεδίον του Άρεως, αν είναι να πάμε μαζί) για 1-2 εβδομάδες και μετά να το συνεχίσεις το air alert.


Αν, πάλι, πιστεύεις πως αντέχεις να το συνεχίσεις, κάντο ελεύθερα (μερικοί άνθρωποι είναι λιγότερο επιρρεπείς σε τραυματισμούς), απλά δε θέλω να μου πάθεις τίποτα biggrin.gif.
leelo15
Εγω το προγραμμα το εκανα για 7 εβδομαδες.
Δεν λεω το αλμα μου εκτοξευθηκε φτανω το στεφανι κατι που δεν μπορουσα πριν με τιποτα. Το κακο ειναι οτι καπου στην 7η εβδομαδα ειχα ενοχλησεις στο γονατο που ως τωρα (αφου το εκοψα) σταματησαν και ευχομαι να μην επανερθουν..
Gravedigger
Μέχρι τώρα μόλις έβλεπα τέτοια προγράμματα είχα τις αμφιβολίες μου αν πραγματικά έχουν αποτέλεσμα...Αλλά αν όπως λέτε πραγματικά αυξάνει το άλμα να το αρχίσω και εγώ τότε!Το δικό μου είναι ικανοποιητικό αλλά αν μπορώ να το αυξήσω και άλλο γιατί όχι? smile.gif
apkat
Ντιζυ θα φανει στην πορεια..

Παντως για την ωρα το αντεχω.Με ζοριζει δεν λεω αλλα παντα οταν γυμναζεσαι ετσι ειναι..Εχω κανει παλιοτερα και γω αρκετες βαριες προετοιμασιες και ξερω..Οποτε μου παρουσιαστουν μικρα προβληματα παντως θα το κοψω..
NBAer
QUOTE(apkat @ Feb 29 2008, 18:27 ) *
Ντιζυ θα φανει στην πορεια..

Παντως για την ωρα το αντεχω.Με ζοριζει δεν λεω αλλα παντα οταν γυμναζεσαι ετσι ειναι..Εχω κανει παλιοτερα και γω αρκετες βαριες προετοιμασιες και ξερω..Οποτε μου παρουσιαστουν μικρα προβληματα παντως θα το κοψω..

Results please..... biggrin.gif

Καθυστερεις την εναρξη τους απο εμενα, με το να μην λες πως τα πηγαινεις.... 45.gif 45.gif
apkat
Λοιπον τελειωσα την δευτερη εβδομαδα του προγραμματος χθες..

Αποτελεσματα σχετικα με το αλμα δεν μπορω να σου πω ακομα αφου τα ποδια μου απο την ενταση του προγραμματος ειναι συνεχως υπερβολικα βαρια και σφιγμενα.Και σημερα που πηγα για μπασκετ ημουν πολυ σφιγμενος..Παρολαυτα εχω κερδισει νομιζω ηδη σε εκρηκτικοτητα ομως αυτο ισως να οφειλετα στο οτι εχασα και λιγο βαρος αυτες τις 2 εβδομαδες αφου εκτος απο το προγραμμα παω και για μπασκετ 3-4 φορες την εβδομαδα.

Παντως ειναι φοβερα απαιτητικο σαν προγραμμα.Αν δεν εισαι σε αρκετα καλη φυσικη κατασταση τις πρωτες 2 εβδομαδες θα δυσκολευτεις υπερβολικα(φανταζομαι και πιο μετα).Εγω ειδικα τις πρωτες 2-3 φορες για μια δυο ωρες ημουν στα προθυρα καταρευσης λογω κακης φθσικης καταστασης.Τωρα και αυτο εχει αρχισει και βελτιωνεται..Σε 3-4 εβδομαδες πιστευω θα αρχισουν να φαινονται σοβαροτερα αποτελεσματα..
leelo15
QUOTE(apkat @ Mar 8 2008, 01:17 ) *
Παντως ειναι φοβερα απαιτητικο σαν προγραμμα.Αν δεν εισαι σε αρκετα καλη φυσικη κατασταση τις πρωτες 2 εβδομαδες θα δυσκολευτεις υπερβολικα(φανταζομαι και πιο μετα).Εγω ειδικα τις πρωτες 2-3 φορες για μια δυο ωρες ημουν στα προθυρα καταρευσης λογω κακης φθσικης καταστασης.Τωρα και αυτο εχει αρχισει και βελτιωνεται..Σε 3-4 εβδομαδες πιστευω θα αρχισουν να φαινονται σοβαροτερα αποτελεσματα..

Αν θα φαινονται λεει..
Καπου στην 5-6 εβδομαδα ειδικα η πρωτη ασκηση θα σε πεθανει.. laugh.gif
Ααα και την διαφορα στο αλμα εγω την καταλαβα μια βδομαδα αφου σταματησω.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.