Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Air Alert 3
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Bikerboy
QUOTE(AIRMOUSOULIS @ Oct 22 2008, 15:06 ) *
file mou mporeis na ta katafereis egw apo 1 70 karfwsa proti fora aplws prepei na to doulepseis polu kai me kali gymnastiki kai diatrofi tha ta katafereis?


μακαρι μακαρι!!!οσο για το αν γυμναζομαι φετος ειμαι 3η λυκειου αλλα παρ'ολα αυτα προσπαθω και κανω πολλες ασκησεις και τρεκσιμο!!!
stefanos4
Γεια σας ειμαι καινουριος στο φορουμ και θελω να με βοηθησετε για το αλμα μου.Καταρχιν ειμαι 13.5 χρονον 1.64 και 48 κιλα.Αν κανω το αιρ αλερτ θα μου αυξηθει το αλμα μου?
stefanos4
να ρωτησω κατι πως γινεται να πηδηξω με ΄'κλειδωμενα΄' τα γονατα?α και κατι αλλο το μπερν αουτ με το θερστ απς δεν ειναι το ιδιο?
leelo15
QUOTE(stefanos4 @ Nov 8 2008, 23:38 ) *
Γεια σας ειμαι καινουριος στο φορουμ και θελω να με βοηθησετε για το αλμα μου.Καταρχιν ειμαι 13.5 χρονον 1.64 και 48 κιλα.Αν κανω το αιρ αλερτ θα μου αυξηθει το αλμα μου?

Εγω το εχω δοκιμασει 2 φορες, εχω κανει αρκετες εβδομαδες και μπορω να πω οτι βοηθησε αρκετα 10 ποντους up το αλμα.
Αυτα ειναι τα καλα του..
Χωρις να το τελειωσω μου εφερε και μικροπροβληματακια στα γονατα, συν οτι ειναι πολυ κουραστικο οταν συνδιαζεται με προπονησεις και παιχνιδια που λογικα τετοιο καιρο θα εχεις.
Αν θες να το κανεις δικη σου επιλογη.
Οσο για τις δυο ασκησεις που λες στο αλλο τοπικ διαφερουν στα "κλειδωμενα" ποδια και στις επαναληψεις, η δευτερη ασκηση ειναι κατι σαν σκοινακι.
stefanos4
υπαρχει καποιο τρικ στην ασκηση θερστ απς πως γινεται να πηδηξεις με ΄'κλειδωμενα΄' ποδια?και κατι αλλο.η ασκηση θερστ απς με την ασκηση βερν αουτς δεν ειναι το ιδιο?τι διαφορες εχουν?
Bikerboy
οχι δεν ειναι ιδιες.Στην thrust ups πηδας με κλειδωμενα γονατα οσο πιο ψηλα μπορεις ενω στα burn outs πηδας 3-5 εκατοστα κ πολλεσ γρηγορεσ επαναληψεις! οπως το σκοινακι.
stefanos4
δηλαδη και στο μπερν αουτς με ΄'κλειδωμενα΄' ποδια πηδας ή οχι?/
dizzy_fingers
Και στις δύο ασκήσεις κρατάς ίσια τα γόνατα.

Όπως είπε ο bikerboy, η διαφορά στις δύο επαναλήψεις είναι πως στην thurst ups βάζεις όση δύναμη μπορείς για να κάνεις ψηλά άλματα και στα burn outs προσπαθείς να κάνεις όσο πιο γρήγορα άλματα μπορείς (με το που θα ακουμπήσεις τα πόδια σου κάτω, αμέσως ξαναπηδάς...δε λυγίζεις γόνατα, αστράγαλο για να "πάρεις φόρα").
dizzy_fingers
Υπάρχει το αντίστοιχο τόπικ για το air alert, δε χρειάζεται να ανοίγουμε κι άλλα. smile.gif

Αυτό κλειδώνει.
stefanos4
στο θερστ απς υπαρχει καποιο τρικ? λιγο δυσκολο δν ειναι να πηδας χωρις να λυγιζεις?α και κατι αλλο κανει να κανω το προγραμμα ειμαι 13.5 χρονον?
dizzy_fingers
Κατά τη γνώμη μου όχι. Δεν το ήξερα ότι είσαι τόσο μικρός.

Ρώτα, καλύτερα είτε τον προπονητή σου είτε έναν γιατρό για να σου απαντήσει υπεύθυνα.
stefanos4
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 10 2008, 05:59 ) *
Κατά τη γνώμη μου όχι. Δεν το ήξερα ότι είσαι τόσο μικρός.

Ρώτα, καλύτερα είτε τον προπονητή σου είτε έναν γιατρό για να σου απαντήσει υπεύθυνα.
ενταξει θα ρωτήσω
stefanos4
μου φαινεται πως μια χαρα ειναι με την προπονηση που κανω στην ομαδα για τωρα . το επομενο καλοκαιρι θα μπορω να το κανω?
alexxanthi2
μαγκα το αρχιζω απο σημερα κιολας...να δουμε τι θα γινει!!!
ειμαι 1.93 93κιλα,,και καρφωνω με δυσκολια,,βλεπεις φως???
Anastasis_wannabe_Larry
Καλησπέρα....είμαι νέως στο φόρουμ..είμαι 1.94 84 kg και το αλμα μου δεν είναι κ τ φόρτε μ...φτάνω το στεφάνι αλλα δν μπορω να καρφοσω (ακομα tongue.gif) μηπως ξερετε αμα ξεκινησω τωρα το αα3 θα εχει αποτελεζματα πανω μου???θελω κυριος να φτιάξω το αλμα μου για να εχω περισοτερο κρατιμα στον αερα και να πιδαω ψηλα στο jump shoot γιατι ειμαι shooter !
globos
E paides eimai 15 xronwn kai 1,75 me xeria psila 2,25 kai ftanw xalara to stefani se 3,10 mpasketa (xwris parke katw). Epeidh den to blepw na psilwnw poly (kai persy toso hmoun tongue.gif) 8a ksekinisw mazi me enan friend air allert 3 aytos einai 1,82-83.... (me xeria psila 2,37 prp) kai den ftanei to stefani se megalh mpasketa (8elei 5cm prp).Ayta me fora. Me jump stop (me ta dio podia mazi alma) 8elw egw kana 8-9cm kai o kolhtos m kana 10-11. 8a i8ela na kserw an kanoume kai tis 15 bdomades poso peripou 8a anebei to alma.... 8a karfwnw-oume? an nai poso xalara? 8a i8ela na m apanthsei kapoios p exei kanei to programma kai na m pei kai aytos poso beltiw8hke sto alma!! A kai epeidh exoume kai oi dio proponhseis thn 13h bdomada den 8a ksekourastoume poly... 8a exoume 3 proponhseis kai 1 agwna. 8a ephreasei thn beltiwsh tou almatos ayto?h den peirazei?Eimaste se agwnistikh periodo blepeis kai exoume 3-4 proponhseis kai 1 agwna thn bdomada!
Antoine
QUOTE(globos @ Dec 27 2008, 15:41 ) *
E paides eimai 15 xronwn kai 1,75 me xeria psila 2,25 kai ftanw xalara to stefani se 3,10 mpasketa (xwris parke katw). Epeidh den to blepw na psilwnw poly (kai persy toso hmoun tongue.gif) 8a ksekinisw mazi me enan friend air allert 3 aytos einai 1,82-83.... (me xeria psila 2,37 prp) kai den ftanei to stefani se megalh mpasketa (8elei 5cm prp).Ayta me fora. Me jump stop (me ta dio podia mazi alma) 8elw egw kana 8-9cm kai o kolhtos m kana 10-11. 8a i8ela na kserw an kanoume kai tis 15 bdomades poso peripou 8a anebei to alma.... 8a karfwnw-oume? an nai poso xalara? 8a i8ela na m apanthsei kapoios p exei kanei to programma kai na m pei kai aytos poso beltiw8hke sto alma!! A kai epeidh exoume kai oi dio proponhseis thn 13h bdomada den 8a ksekourastoume poly... 8a exoume 3 proponhseis kai 1 agwna. 8a ephreasei thn beltiwsh tou almatos ayto?h den peirazei?Eimaste se agwnistikh periodo blepeis kai exoume 3-4 proponhseis kai 1 agwna thn bdomada!

φιλε μου εγω δν το εχω κανει ακομα το αα3 λογο σοβαρου τραυματισμου αλλα τωρα που αναρωσα θα το εκανα αλλα ειμαστε σε αγωνιστικη περιοδο κ το ψιλο φοβαμαι...για αρχη θα σου πω την αποψη μ...μην τ ξεκινησεις ακομα διοτι πολλες ασκησεις εχουν κραδασμους κ μπορει να μεινει μονιμο προβλημα στα ποδια...τωρα αν θες τοσο πολυ να το κανεις καντω...να σ πω τν αληθεια κ εγω το σκεφτομαι αλλα δν ξερω το φοβαμαι...απ'οτι διαβασα εδω το προγραμμα εχει πολυ καλα αποτελεσματα...το αλμα σ το μονο σιγουρο ειναι οτι 8α αυξηθει πανω απο 5-6 εκατοστα...εγω ειμαι 16 ετων 1.91-2 υψος, 80 κιλα ανοιγμα χεριων το ιδιο...σηκωνομαι απο κατω κ πιανω το στεφανι με το ενα χερι,με φορα με τα δυο χερια κρατιεμαι κιολλας...αλλα χαζοκαρφωνω...
-Bl4de-
Γεια σας,


ειμαι καινουριος στο forum και μπορω να πω οτι τα σπαει!!!!!σχετικα με το θεμα με το αλμα ποσους ποντους μπορω να προσθεσω με το αα3???το αλμα μου ειναι λιγο χαλια γιατι ειμαι 1.87 85 κιλα και δεν ακουμπαω καν την στεφανη(θελω καπου 3cm ακομη)δν εχω ασχοληθει ποτε με την εκγυμναση των ποδιων και ευχομαι να υπαρχουν περιθωρια για βελτιωση...Α!ειμαι 16 χρονων.
-Bl4de-
παιδια,εγω ειμαι γεννημενος το 92' 1.87 και πριν απο 2 χρονια ημουν 1.84.εχω σχετικα λιγα γενια ουτε πολλα ουτε λιγα.οταν γεννηθηκα ο γιατρος ειπε στους γονεις μου οτι θα γινω πολυ ψηλος αλλα δν το βλεπω...υπαρχει περιπτωση να φτασω καπου στο 1.95???εστω 1.90???απο θεμα γονιδιων οι γονεις μου ειναι κοντοι αλλλα ο παππους μου ειναι 1.85 και ολοι οι υπολοιποι κοντινοι συγγενεις καπου εκει.Α!δεν εχω δωσει υψος αποτομα ψηλωνα σταθερα μεχρι τα 14 μετα επιβραδυνθηκε η αναπτυξη. Υπαρχει περιπτωσει να δωσω αποτομα υψος???
globidio
geia sas paidia prin 2 bdomades ksekinhsa to programma. shmera ksekinaw thn trith bdomada kai den exw dei megalh diafora sto alma (bebaia den exw ksekourastei kai ka8olou). oi askhseis einai epipones alla ok. allwste eimai synh8ismenos.9 xronia podosfairo kai 2 xronia mpasket paw.... 8a h8ela kapios p exei teleiwsei to programma na m pei thn beltiwsh tou almatos tou a kai an kai me to 1 xeri phdaw psila kai akoumpaw sxetika xalara stefani se kanonikh mpasketa (eimai 1,75 me 1,75 anoigma xeriwn) me ta dio me full zori to tamplo ... mallon den exw thn texnikh ... kana kolpaki kanenas gia kalitero sygxronismo exei?? 8a to ektimousa kai epishs me epitopio alma h me jump stop exw poly ligotero alma ap oti me fora... kana tamplo na ftanw meta apo proponhsh... ti ftaiei? a kai eida merikous p egrapsan oti se 3-4 bdomades anebasan 20 ekatosta alma... asxoliasto. kati tetoio den ginetai. mallon kati la8os ekanan h yperbaloun!! 8a ektimousa mia grhgoura apanthsh biggrin.gif [koryfaio to forum kairo epsaxna kana tetoio 8emataki se forum smile.gif]
siska_13_
QUOTE(globidio @ Jan 12 2009, 17:30 ) *
geia sas paidia prin 2 bdomades ksekinhsa to programma. shmera ksekinaw thn trith bdomada kai den exw dei megalh diafora sto alma (bebaia den exw ksekourastei kai ka8olou). oi askhseis einai epipones alla ok. allwste eimai synh8ismenos.9 xronia podosfairo kai 2 xronia mpasket paw.... 8a h8ela kapios p exei teleiwsei to programma na m pei thn beltiwsh tou almatos tou a kai an kai me to 1 xeri phdaw psila kai akoumpaw sxetika xalara stefani se kanonikh mpasketa (eimai 1,75 me 1,75 anoigma xeriwn) me ta dio me full zori to tamplo ... mallon den exw thn texnikh ... kana kolpaki kanenas gia kalitero sygxronismo exei?? 8a to ektimousa kai epishs me epitopio alma h me jump stop exw poly ligotero alma ap oti me fora... kana tamplo na ftanw meta apo proponhsh... ti ftaiei? a kai eida merikous p egrapsan oti se 3-4 bdomades anebasan 20 ekatosta alma... asxoliasto. kati tetoio den ginetai. mallon kati la8os ekanan h yperbaloun!! 8a ektimousa mia grhgoura apanthsh biggrin.gif [koryfaio to forum kairo epsaxna kana tetoio 8emataki se forum smile.gif]


Λοιπον ακουσε να δεις.Πρωτα απ'ολα αποφασισε τι θες να παιξεις.Ποδοσφαιρο η μπασκετ?Μην εχεις τοση μεγαλη εμμονη για το αλμα σου.Προσπαθησε πρωτα
να μαθεις αλλα πιο βασικα.Αν ομως θες τοσο πολυ να βελτιωσεις το αλμα σου πηγαινε σε εναν αρμοδιο γυμναστη η στον προπονητη σου να σου δειχει καποιες ασκησεις γιατι μεσω του φορουμ δεν ειναι και τοσο ευκολο να σου εξηγησουν...Παντως μην περιμενεις γρηγορα αποτελεσματα.Οτι απ'την μερα στην αλλη θα πηδας 20 εκατοστα παραπανω οπως γραφουν γιατι αυτο δεν ισχυει.Να εχεις λοιπον επιμονη και υπομονη και μετα απο καιρο ισως δεις βελτιωση.Και να απευθυνθεις σε καποιον που να γνωριζει..Ελπιζω να βοηθησα.
Flash
QUOTE(globidio @ Jan 12 2009, 18:30 ) *
geia sas paidia prin 2 bdomades ksekinhsa to programma. shmera ksekinaw thn trith bdomada kai den exw dei megalh diafora sto alma (bebaia den exw ksekourastei kai ka8olou). oi askhseis einai epipones alla ok. allwste eimai synh8ismenos.9 xronia podosfairo kai 2 xronia mpasket paw.... 8a h8ela kapios p exei teleiwsei to programma na m pei thn beltiwsh tou almatos tou a kai an kai me to 1 xeri phdaw psila kai akoumpaw sxetika xalara stefani se kanonikh mpasketa (eimai 1,75 me 1,75 anoigma xeriwn) me ta dio me full zori to tamplo ... mallon den exw thn texnikh ... kana kolpaki kanenas gia kalitero sygxronismo exei?? 8a to ektimousa kai epishs me epitopio alma h me jump stop exw poly ligotero alma ap oti me fora... kana tamplo na ftanw meta apo proponhsh... ti ftaiei? a kai eida merikous p egrapsan oti se 3-4 bdomades anebasan 20 ekatosta alma... asxoliasto. kati tetoio den ginetai. mallon kati la8os ekanan h yperbaloun!! 8a ektimousa mia grhgoura apanthsh biggrin.gif [koryfaio to forum kairo epsaxna kana tetoio 8emataki se forum smile.gif]


Καλώς όρισες και καλά posts.Αν έχεις τη δυνατότητα γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες σε παρακαλώ.

globidio
παιδιά γεια σας πάλι!! ειμαι πολύ μπερδεμένος... σταματησα το αα3 αυτήν την τετάρτη επειδή καταπονούσα πολύ τα πόδια μου ... αλλα σημερα (πεμπτη) που πήγα μετα απο μία μέρα ξεκούραση προπόνηση μπάσκετ πηδηξα για τη στεφάνη και παρατήρησα 8 εκατοστά άλμα πραπάνω απ'ότι συνήθως. και σκέφτομαι... μήπως αξιζει να το συνεχίσω? γιατί σε 2 βδομάδες 8 εκατοστά είναι τρελή πρόοδος... θα ήθελα τη γνώμη κάποιου. μήπως το επιπλέον άλμα δεν είναι απο το αα3 αλλά γενικότερα επειδή χρειαζόμουν ξεκούραση? είναι απίθανο να βάλω 8 εκατοστά άλμα σε δυόμισυ βδομάδες? επιπλέον πειράζει που έχασα αυτήν την τετάρτη και 8α ξαναξεκινήσω την παρασκευή η όχι ιδιαίτερα?



Α, και τι γίνεται ρε παιδιά όλοι 1,90+ είστε σε αυτο το φόρουμ... αισθάνομαι μειωνεκτικά tongue.gif λίπασμα σαw δίνουν? tongue.gif
S4ntan7
ηρεμα φιλε 8 ποντοι ειναι πολυ για 2 βδομαδες πριν κανεις το προγραμμα ησουν ξεκουραστος και πηδαγες πιο ψηλα ή πιο χαμηλα;
globidio
QUOTE(S4ntan7 @ Jan 16 2009, 21:25 ) *
ηρεμα φιλε 8 ποντοι ειναι πολυ για 2 βδομαδες πριν κανεις το προγραμμα ησουν ξεκουραστος και πηδαγες πιο ψηλα ή πιο χαμηλα;

πηδουσα 7-8cm λιγοτερο αλλα δεν ειμουν ξεκουραστος οποτε ισως να τα εκανε ολα η ξεκούραση και να μην ηταν η διαφορα απο το αα3... και μενα μ φανηκε πολυ περιεργο τοση διαφορα σε 2 βδομαδες tongue.gif
S4ntan7
QUOTE(globidio @ Jan 16 2009, 18:46 ) *
πηδουσα 7-8cm λιγοτερο αλλα δεν ειμουν ξεκουραστος οποτε ισως να τα εκανε ολα η ξεκούραση και να μην ηταν η διαφορα απο το αα3... και μενα μ φανηκε πολυ περιεργο τοση διαφορα σε 2 βδομαδες tongue.gif
μπορει να φτεει και το προγραμμα ποτε δεν ξερεις smiley.gif

παιδια λεει να αρχισω και εγω το προγραμμα πειτε μου γνωμες και αμα ειδατε καμια διαφορα στο αλμα σας.
a bullet for your head
QUOTE(globidio @ Jan 15 2009, 23:58 ) *
παιδιά γεια σας πάλι!! ειμαι πολύ μπερδεμένος... σταματησα το αα3 αυτήν την τετάρτη επειδή καταπονούσα πολύ τα πόδια μου ... αλλα σημερα (πεμπτη) που πήγα μετα απο μία μέρα ξεκούραση προπόνηση μπάσκετ πηδηξα για τη στεφάνη και παρατήρησα 8 εκατοστά άλμα πραπάνω απ'ότι συνήθως. και σκέφτομαι... μήπως αξιζει να το συνεχίσω? γιατί σε 2 βδομάδες 8 εκατοστά είναι τρελή πρόοδος... θα ήθελα τη γνώμη κάποιου. μήπως το επιπλέον άλμα δεν είναι απο το αα3 αλλά γενικότερα επειδή χρειαζόμουν ξεκούραση? είναι απίθανο να βάλω 8 εκατοστά άλμα σε δυόμισυ βδομάδες? επιπλέον πειράζει που έχασα αυτήν την τετάρτη και 8α ξαναξεκινήσω την παρασκευή η όχι ιδιαίτερα?



Α, και τι γίνεται ρε παιδιά όλοι 1,90+ είστε σε αυτο το φόρουμ... αισθάνομαι μειωνεκτικά tongue.gif λίπασμα σαw δίνουν? tongue.gif

Χωρις να ειμαι ειδικος η' σχετικος με το θεμα,ομως θεωρω οτι το αλμα,οπως κ η ταχυτητα,εκρηκτικοτητα,δυναμη,αντοχη κ.τ.λ,εχουν να κανουν με την συσταση των μυων,δηλαδη αν ειναι περισσοτερες η' λιγοτερες οι μυικες ινες ταχειας η' βραδειας συστολης..κατα καποιον τροπο,ειναι θεμα προδιαθεσης..η μεθοδοι προπονησης για την βελτιωση τετοιων τομεων,βοηθουν προς μια κατευθυνση,ομως δεν μπορουν να εχουν μεγαλη επιδραστικοτητα..τον 1ο λογο τον εχει ο γονοτυπος..

QUOTE(-Bl4de- @ Dec 30 2008, 17:44 ) *
παιδια,εγω ειμαι γεννημενος το 92' 1.87 και πριν απο 2 χρονια ημουν 1.84.εχω σχετικα λιγα γενια ουτε πολλα ουτε λιγα.οταν γεννηθηκα ο γιατρος ειπε στους γονεις μου οτι θα γινω πολυ ψηλος αλλα δν το βλεπω...υπαρχει περιπτωση να φτασω καπου στο 1.95???εστω 1.90???απο θεμα γονιδιων οι γονεις μου ειναι κοντοι αλλλα ο παππους μου ειναι 1.85 και ολοι οι υπολοιποι κοντινοι συγγενεις καπου εκει.Α!δεν εχω δωσει υψος αποτομα ψηλωνα σταθερα μεχρι τα 14 μετα επιβραδυνθηκε η αναπτυξη. Υπαρχει περιπτωσει να δωσω αποτομα υψος???

Λογικα πανω-κατω,εκει θα κυμανθεις στο υψος που βρισκεσαι.
Συγνωμη που θα ρωτησω ετσι,ομως γιατι τοση ''ανασφαλεια''?Ποση σημασια μπορει να εχει αν εισαι 1.87 η' 1.90?
Για το τελευταιο σου ερωτημα,υπαρχουν κ οι αυξητικες ορμονες...ενω εχω ακουσει οτι πλεον,γινονται κ χειρουργικες επεμβασεις,χωρις να γνωριζω περισσοτερες λεπτομερειες..
Βεβαια,ειχα ακουσει οτι στην αρχαιοτητα,υπηρχε κ ο Προκρουστης..
GALIS FOR EVER
υπαρχει και αλλος τροπος να αυξησεται το αλμα σας παρτε απο το σαλτο η το αθλετυπο το βιβλιο του ταυροπουλου για τα βαρη οσοι ειστε πανω απο 16 και καντε το προγραμμα ΝΑΥΤΙΛΟΥΣ θα δειτε οτι θα σας βοηθησει πολυ ή υπαρχουν πολλα βιβλια με αυτο το θεμα με πλιομετρικες για αλματα χωρις μεγαλη καταπονεση στα γονατα απλα θελουν τα παντα κουραγιο και υπομονη.
επισεις να σκεφτεσται πια αθληματα οι παικτες κανουν κατι καλυτερα αλμα-boley και να δειτε ασκησεις απο εκει στο youtube.
Reizis
QUOTE(GALIS FOR EVER @ Feb 13 2009, 00:07 ) *
υπαρχει και αλλος τροπος να αυξησεται το αλμα σας παρτε απο το σαλτο η το αθλετυπο το βιβλιο του ταυροπουλου για τα βαρη οσοι ειστε πανω απο 16 και καντε το προγραμμα ΝΑΥΤΙΛΟΥΣ θα δειτε οτι θα σας βοηθησει πολυ ή υπαρχουν πολλα βιβλια με αυτο το θεμα με πλιομετρικες για αλματα χωρις μεγαλη καταπονεση στα γονατα απλα θελουν τα παντα κουραγιο και υπομονη.
επισεις να σκεφτεσται πια αθληματα οι παικτες κανουν κατι καλυτερα αλμα-boley και να δειτε ασκησεις απο εκει στο youtube.

Mhpws tha mporouses na dwsis kapia link galis??? (Sorry gia ta greek-egnlish pedia alla ta windows ine agglika kai den grafoun ELIINIKA blove.gif smiley.gif
Bikerboy
Γεια σας παιδια
εγω ειχα ξεκινησει το προγραμμα για 5 εβδομαδες κ μετα το σταματησα...
ειδα διαφορα στο αλμα αλλα μικρη(λογικο) απλως παρατηρησα οτι οι τετρτακεφαλοι μ γυμναστικαν παρα πολυ!!!!
πριν απο 3 βδομαδες επαθα ρηξη χιαστου και ρηξη μυνισκου ομως δν τ παραταω τν ιουλιο θ ξεκινησω παλι τ προγραμμα μ επιβλεψη γιατρου αλλα τ συνιστω ανεπιφυλακτα απλωσ ν μν ειναι σ περιοδο αγωνων!!!
Bikerboy
help!!!
γεια σας παιδα παλι σ αυτο το τοπικ!!!ειχα ξεκινησει το προγραμμα το σταματησα γτ ειχα αγωνες απαραλληλα και πριν απο 2 μηνες επαθα ρηξη χιαστου.Ρωτησα τν γιατρο κ τ ειπα οτι εχω σκοπο τν ιουνιο ν ξεκινησω τ προγραμμα κ μ ειπε οτι δν υπαρχει προβλημα αρκει ν μν κανψ τν ασκηση step ups...εσεις τ γνωμη εχετε για αυτο??
κ κατι ακομα το αλμα μ ηταν περιπου 65 εκατοστα αμα δουλεψω ξανα σκληρα μπορω ν τ ξαναφτασω η ν τ περασω?
ευχαριστω!
perinick12
γεια σασ!!!!!

ειμαι 15 χρονων 1,89 με ανοιγμα χεριων γυρω στο 1,93. δεν έχω καθίσει να μετρήσω το άλμα μου ποτε, αλλα καρφώνω με το ένα χέρι σε κανονική μπασκέτα(μονο με φορα). αρα υπολογίζω πωσ το αλμα μ πρεπει να ειναι γυρω στουσ 70 ποντουσ, γιατι με μυτεσ φτανω γυρω στο 2,50μ. εγω παντωσ δεν νομιζω πωσ πηδαω τοσο πολυ. 70 ποντοι μ φαινονται παρα πολλοι!!!!!
σασ φαινονται λογικοι οι αριθμοι??
bour-7
στην ασκηση θερστ απς μπορουμε να χρησιμοποιησουμε για βοηθεια τα χερια και τους ωμους?
boybasket
Φιλε perinick γεια σου.....! Η διμοσιευση σου ηταν απολιτα σωστη γιατι παντα πρεπει να λινονται οι αποριες!! Μεσα απο υπολογισμους που εβγαλες οτι εχεις αλμα 70εκ.,πιστευω οτι ναι μεν σιγοθρα θα εχεις καλο αλμα αλλα οχι κ 70εκ. μεχρι κ 60εκ. ok αλλα 70εκ. μου φενετε αδιανοητο!!!!!!!!!! Δε λεω μπορει να ειναι οντος τοσο αλλα καποθ μπορει να κανεις λαθος......Συνεχισε την καλη δουλεια γιατι η αθλητικοτιτα τωρα ποια στο μπασκετ παιζει μεγαλο ρολο!!!!!! Με εκτιμιση ................ο boybasket....!!! blink.gif bball.gif
мя лiTнoидS
λοιπον , θα το αρχισω και εγω το προγραμμα .. ειμαι 13 χρονων 1.70-1 υψος και αλμα γυρο στα 35 εκατοστα (επιτοπιο) ... θα σας πω την πορεια μου! biggrin.gif
мя лiTнoидS
να ρωτησω κατι ...? δηλαδη την πρωτη βδομαδα θα κανω το προγραμμα δευτερα , τεταρτη και παρασκευη και την δευτερη βδομαδα τριτη , τεταρτη , πεμπτη?



α και κατι αλλο .. το προγραμμα το κανω μονο για 15 βδομαδες ή μπορω να το συνεχισω?
alexanderthegreat
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 17 2009, 17:25 ) *
Χωρις να ειμαι ειδικος η' σχετικος με το θεμα,ομως θεωρω οτι το αλμα,οπως κ η ταχυτητα,εκρηκτικοτητα,δυναμη,αντοχη κ.τ.λ,εχουν να κανουν με την συσταση των μυων,δηλαδη αν ειναι περισσοτερες η' λιγοτερες οι μυικες ινες ταχειας η' βραδειας συστολης..κατα καποιον τροπο,ειναι θεμα προδιαθεσης..η μεθοδοι προπονησης για την βελτιωση τετοιων τομεων,βοηθουν προς μια κατευθυνση,ομως δεν μπορουν να εχουν μεγαλη επιδραστικοτητα..τον 1ο λογο τον εχει ο γονοτυπος..


Λογικα πανω-κατω,εκει θα κυμανθεις στο υψος που βρισκεσαι.
Συγνωμη που θα ρωτησω ετσι,ομως γιατι τοση ''ανασφαλεια''?Ποση σημασια μπορει να εχει αν εισαι 1.87 η' 1.90?
Για το τελευταιο σου ερωτημα,υπαρχουν κ οι αυξητικες ορμονες...ενω εχω ακουσει οτι πλεον,γινονται κ χειρουργικες επεμβασεις,χωρις να γνωριζω περισσοτερες λεπτομερειες..
Βεβαια,ειχα ακουσει οτι στην αρχαιοτητα,υπηρχε κ ο Προκρουστης..

simfwnw egw dn exw kani pote gimnastiki ime 1.78 kai ftanw to stefani m oli m tin palami
bour-7
ρε παιδια ας πουμε οτι ενας ειναι 1.62 και ειναι 12,5 χρονων και ειναι κανονικος στο βαρος δηλαδη 48-50 κιλα μπορει να πηδηξει και να φτασει υψος 2.60 ?εννοειτε βεβαια οτι θα εχει κανονικο αλμα ουτε πολυ ουτε λιγο.εσεις τι λετε?
bour-7
να ρωτησω κατι μπορω να κανω το προγραμμα αυτο που αναφερεται το αιρ αλερτ με βαρακια στα ποδια 1 κιλο?
Bikerboy
Κοιτα επειδη εχω κανει τπ προγραμμα μεχρι και 5 βδομαδες...ΟΧΙ δν γινεται αυτο που λες!!!
εκτος απ'το οτι μπορει ν παθεις ζημια δεν θ τ καταφερεις!!!ειναι πολυ επιπονο!
οι πλυομετρικες ασκησεις ειναι για ν γινονται με το βαρος του σωματος μονο!
almirosbc
παιδια το αρχισα και εγω το προγραμμα .σημερα σαν 1μερα μου φανηκε καλο και νομιζω πωσ μονο οφελη μπορει να μασ δωσει αυτο το προγραμμα
bour-7
bikerboy θελω να σε ρωτησω κατι ποσους ποντους αλμα πηρες απο το προγραμμα?
Pierce
Ρε κοιταχτε να μαθετε τα βασικα και να παιζετε σωστα μπασκετ και αφηστε τα καρφωματα αλα βινς καρτερ
Bikerboy
QUOTE(bour-7 @ May 3 2009, 12:17 ) *
bikerboy θελω να σε ρωτησω κατι ποσους ποντους αλμα πηρες απο το προγραμμα?

Το αλμα μου ηταν περιπου 65 εκατοστα πριν τραυματιστω.

QUOTE(pierce21 @ May 3 2009, 12:45 ) *
Ρε κοιταχτε να μαθετε τα βασικα και να παιζετε σωστα μπασκετ και αφηστε τα καρφωματα αλα βινς καρτερ

Πηρα περιπου 10 ποντους αλλα ο pierce21 εχει δικιο μαγκες!!!το αλμα χρειαζεται αλλα δν ειναι το παν!!!εγω θα ξανα κανω το προγραμμα αλλα για να δυναμωσω πολυ τους 4κεφαλους 2κεφαλους και γαμπα...και μετα το αλμα!!!Οσο ποιο δυνατα και γυμνασμενα ποδια εχεις τοσο ποιο ευκολα αποφευγεις σοβαρους τραυματισμους και πιστεψε με ειναι καλυτερο να μν καρφωνεις και να παιζεις παρα να μπορεσεις να καρφωσεις και απο τη ζημια που μπορει να παθεις να μν μπορεις να παιξεις!!!Σκεψου οτι οταν πηδας και προσγειωνεσαι τα ποδια σου δεχονται δυναμη ιση 10 φορες το βαρος σου!!!
almirosbc
σε αυτο εχεισ δικιο καλυτερα να μην κανεις επιδειξη και μαγκια παρα να εισαι υγειησ και να μπορεις να προσφαιρεις στην ομαδα σου
Bikerboy
QUOTE(almirosbc @ May 3 2009, 13:50 ) *
σε αυτο εχεισ δικιο καλυτερα να μην κανεις επιδειξη και μαγκια παρα να εισαι υγειησ και να μπορεις να προσφαιρεις στην ομαδα σου

Μα και το καλυτερο καρφωμα να μπορει να κανει καποιος και ενας που δν μπορει να καρφωσει να βαλει απο κατω ενα πολυ ευκολο καλαθι και τα δυο για 2 ποντους μετρανε!!!
Bikerboy
Μερικες αλλαγες στο προγραμμα που ισως βοηθησουν στην αποφυγη τραυματισμου στα ποδια!
Ρωτησα τν γιατρο και τν φυσικοθεραπευτη μου και μου ειπαν τα εξης:στα step ups δν πρεπει να γινεται η ασκηση με καρεκλες αλλα με μικρα κουτια γτ ειναι επικυνδινο για τα γονατα!
και στα Squat Hops πρεπει να ακουμπαει η πλατη στην τοιχο ΟΧΙ στον αερα και πρεπει ναι ειναι ανοικτα τα πελματα και να λυγιζεις τα γονατα μεχρι 90 μοιρες δηλαδη να κανουν ορθη γωνια τ ποδια γιατι οπως πολυ σωστα μου ειπαν στο μπασκετ οταν παιζεις αμυνα μεχρι 90 μοιρες λυγιζεις τα ποδια οχι παραπανω αλλιως 1 θα σε περασουν σαν σταματημενο και 2 θα ειχαν ολοι οι αθλητες σοβαρα προβληματα στα ποδια!
bour-7
το καλοκαιρι που ερχεται να κανω το προγραμμα τι λετε να το κανω ή οχι?
Bikerboy
QUOTE(bour-7 @ May 3 2009, 17:53 ) *
το καλοκαιρι που ερχεται να κανω το προγραμμα τι λετε να το κανω ή οχι?

Εξαρταται αμα παιζεις σε ομαδα πρεπει να το αρχισεις απο τωρα αρχες Μαιου ετσι ωστε να μν πεσει τν αυγουστο στην προετιμασια γτ θα σερνεσαι!!!Αμα δν παιζεις καντο οποτε θες αλλα με προσοχη και οχι μια να το κανεις και μια οχι!
στο Μπασκετ πρεπει να εχεις συνεχεια.
bour-7
παιζω σε ομαδα στον ΟΦΗ αν εχετε ακουστα εγω θα το κανω το προγραμμα μετα τις εξετασεις και πιο πριν δηλαδη γυρο στις 10 ιουνιου εσεις τι λετε ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.