Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Air Alert 3
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
nikopoli
δεν ξερω μαλλον γιατι τα ποδια σου θα εχουν ξεσυνηθισει ή γιατι αμα κανεισ παλι τα ιδια σετ και επαναληψεις δεν θα μεγαλωνει αλλο το αλμα σου επειδη θα χρειαζεται μεγαλυτερη ασκηση wink.gif
Taz
Καλησπέρα σε όλους! smile.gif
Σήμερα τελείωσα την 10η εβδομάδα του Air Alert 4. Για να είμαι πιο ακριβής, συνολικά έχω κάνει 11 εβδομάδες. Ο λόγος είναι ότι όταν ήμουν στην 3η εβδομάδα του προγράμματος έχασα, λόγω υποχρεώσεων, μια ολόκληρη μέρα κι έτσι θεώρησα ότι είναι καλύτερο να επαναλάβω ολόκληρη την 3η εβδομάδα προτού προχωρήσω στην 4η.
Αν και σχετικά "παππούς" smile.gif (είμαι 34+) βρίσκομαι σε αρκετά καλη φυσική κατάσταση και ως τώρα το καταφέρνω με σχετική άνεση το πρόγραμμα (Για πληροφορία, είμαι 1.88, 81 κιλά).
Είναι γεγονός όμως ότι όσο πάει και δυσκολεύει η κατάσταση. Αισθάνομαι τα πόδια μου αρκετά "βαριά".
Όταν ξεκίνησα το πρόγραμμα, έκανα το λάθος να μη μετρήσω το άλμα μου (το οποίο ήταν ήδη σχετικά καλό) κι έτσι δε μπορώ να μιλήσω, επί του παρόντος, με αριθμούς. Σίγουρα έχω δεί βελτίωση, καθώς πλέον φτάνω πολύ άνετα το στεφάνι και νιώθω ότι μπορώ να καρφώσω με το ζόρι μια μπάλα του βόλεϊ ενώ πιο πριν, άγγιζα το στεφάνι με τη βία. Αυτό όμως μόνο όταν τα πόδια έχουν ηρεμήσει λίγο.
Δεν είχα ποτέ μου το παραμικρό πρόβλημα με τα πόδια. Έτσι πέρα από ένα ελαφρύ πόνο στο ύψος της κνήμης όταν κάνω thrust ups), ο οποίος όμως περνάει αμέσως, δεν υπάρχει κάτι άλλο.
Η χειρότερη μου είναι τα calf raises, τα οποία πλέον είναι 2 σετ των 50. Εδώ παρεκτρέπομαι λίγο wink.gif , για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, γιατί μου είναι αδύνατο να κάνω τόσες επαναλήψεις στο ρυθμό που φαίνεται στο βίντεο (θα πάρει φωτιά το πόδι... smile.gif ) κι έτσι τα κάνω γρήγορα.
Πάντως αν αισθανθώ ότι πάω να υπερβώ τις δυνατότητες μου, διακινδυνεύοντας τραυματισμούς ή μελλοντικά προβλήματα, θα το σταματήσω.
Σας συνιστώ κι εγώ, όπως και κάποιοι φίλοι παραπάνω, να κάνετε οπωσδήποτε προθέρμανση και αποθεραπεία!
angelos 7 athinaikos
QUOTE(Taz @ Sep 26 2009, 01:21 ) *
Καλησπέρα σε όλους! smile.gif
Σήμερα τελείωσα την 10η εβδομάδα του Air Alert 4. Για να είμαι πιο ακριβής, συνολικά έχω κάνει 11 εβδομάδες. Ο λόγος είναι ότι όταν ήμουν στην 3η εβδομάδα του προγράμματος έχασα, λόγω υποχρεώσεων, μια ολόκληρη μέρα κι έτσι θεώρησα ότι είναι καλύτερο να επαναλάβω ολόκληρη την 3η εβδομάδα προτού προχωρήσω στην 4η.
Αν και σχετικά "παππούς" smile.gif (είμαι 34+) βρίσκομαι σε αρκετά καλη φυσική κατάσταση και ως τώρα το καταφέρνω με σχετική άνεση το πρόγραμμα (Για πληροφορία, είμαι 1.88, 81 κιλά).
Είναι γεγονός όμως ότι όσο πάει και δυσκολεύει η κατάσταση. Αισθάνομαι τα πόδια μου αρκετά "βαριά".
Όταν ξεκίνησα το πρόγραμμα, έκανα το λάθος να μη μετρήσω το άλμα μου (το οποίο ήταν ήδη σχετικά καλό) κι έτσι δε μπορώ να μιλήσω, επί του παρόντος, με αριθμούς. Σίγουρα έχω δεί βελτίωση, καθώς πλέον φτάνω πολύ άνετα το στεφάνι και νιώθω ότι μπορώ να καρφώσω με το ζόρι μια μπάλα του βόλεϊ ενώ πιο πριν, άγγιζα το στεφάνι με τη βία. Αυτό όμως μόνο όταν τα πόδια έχουν ηρεμήσει λίγο.
Δεν είχα ποτέ μου το παραμικρό πρόβλημα με τα πόδια. Έτσι πέρα από ένα ελαφρύ πόνο στο ύψος της κνήμης όταν κάνω thrust ups), ο οποίος όμως περνάει αμέσως, δεν υπάρχει κάτι άλλο.
Η χειρότερη μου είναι τα calf raises, τα οποία πλέον είναι 2 σετ των 50. Εδώ παρεκτρέπομαι λίγο wink.gif , για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, γιατί μου είναι αδύνατο να κάνω τόσες επαναλήψεις στο ρυθμό που φαίνεται στο βίντεο (θα πάρει φωτιά το πόδι... smile.gif ) κι έτσι τα κάνω γρήγορα.
Πάντως αν αισθανθώ ότι πάω να υπερβώ τις δυνατότητες μου, διακινδυνεύοντας τραυματισμούς ή μελλοντικά προβλήματα, θα το σταματήσω.
Σας συνιστώ κι εγώ, όπως και κάποιοι φίλοι παραπάνω, να κάνετε οπωσδήποτε προθέρμανση και αποθεραπεία!
gia poia video les?

nikopoli
ναι ρε ,πες μας που τα βρηκες γιατι ψαχνω και δεν τα βρισκω πουθενα wink.gif
Taz
Επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος αν μπορώ να κάνω post εδώ, σας έστειλα PM παιδιά.
nikopoli
παιδια μην πιστευετε αυτα που λενε στην αρχη οτι αμα ακολουθησεις το προγραμμα θα παρεις 30 ιντσες(76 εκατοστα),ενας φιλος μου ειχε παρει το air alert σε βιβλιο το περισσοτερο που μπορεις να παρεις ειναι 14 ιντσες.γενικα μπορεισ να παρεις απο 6-14 ιντσες οχι οτι ειναι λιγο απλως μην υπερενθουσιαζεστε
angelos 7 athinaikos
ποιος μπορει να μου βρει τις ασκησεις του Air Alert 5?
blove.gif blove.gif
angelos 7 athinaikos
επισης τι ειναι το wingspan?
nikopoli
wingspan
ειναι το ανοιγμα των χεριων
almirosbc
εχω ακουσει παντως οτι δεν ειναι και τοσο οφελιμο!!!!!
ComingUpRoses
λοιπον εψαξα στο google για το σχοινακι ... λενε πως ανεβαζει κατι ψυλα .. δεν βρηκα ομως τιποτα 68.gif ... καποιος που ξερει ή που εχει βρει κατι ας ενημερωσει !
nikopoli
ε καλα πολλεσ ασκησεις αυξανουν το αλμα αλλα καμια δεν μπορει να το αυξησει απο μονη της πολυ.
πρεπει να ακολουθεις ενα προγραμμα και σταδιακα θα αυξανεται και το αλμα σου.


το σχοινακι δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο απλα αλματακια sad.gif
ComingUpRoses
QUOTE(nikopoli @ Oct 3 2009, 15:19 ) *
ε καλα πολλεσ ασκησεις αυξανουν το αλμα αλλα καμια δεν μπορει να το αυξησει απο μονη της πολυ.
πρεπει να ακολουθεις ενα προγραμμα και σταδιακα θα αυξανεται και το αλμα σου.


το σχοινακι δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο απλα αλματακια sad.gif



μωρε ας ανεβαζει λιγα εκατοστα και καλα ειναι .. στην ηλικια μου δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο!

nikopoli
κανε τα burn outs καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις

ποσο χρονων εισαι;
almirosbc
13 και κατι οσο και εγω αλλα εγω εκανα το προγραμμα και πηρα 14εκατοστα αλμα.......

τωρα ψαχνομαι να βρω τι να κανω.........
nikopoli
αντε παιδια μπηκα στην τεταρτη βδομαδα.
μεχρι τωρα τωρα καλα τα παμε smiley.gif
nikopoli
εχει καταφερει κανεις σας να ολοκληρωσει ολο το προγραμμα wink.gif wink.gif wink.gif
airness
Πολυ καλο topic αλλα αμφιβαλω αν αυτο το προγραμμα εχει την δυνατοτητα να προσθεση σε καποιον 76 εκατ. ακομη κ αν το κανει και για περισσοτερο απο 15 μηνες, ωστοσο μια λογικη αυξηση αλματος στα 30εκατ ισως...αλλιως καθε basketballιστας 8α πηδουσε σαν τον Carter δηλαδη θελει να το εχεις κ μεσα σου smiley.gif

Ωστοσο αυτο το προγραμματακι με εψησε να το αρχισω.. wink.gif
κ προσοχη! παιδια το ειδε αυτο το προγραμμα ο πατερας μοθ (που ηταν κ ειναι πολυ σχετικος με τον αυ8λητισμο αλλα αστο..) κ με ειπε να προσεχω τα γονατα "τα τρωει" κ μετα σε πανε πισω κα'να μηνα απο το παιχνιδη sad.gif
chris17
γεια σου m8 !!! εγο εχω ρικσι χιαστων εδω και τεσσερα χρονια!!!!!παιζω κανονικα μπασκετ γτ εχω μαθει να προσεχω!!!!ειπα να κανω το προγραμμα αλλα θα βγαλο καποιεσ ασκισεισ που κσερο ποσ τηα μ κανοθν κακο!!!εσυ τι λες? να κανω ι οχι? blove.gif
TheBull
Φαινεται Ωραιο το προγραμματακι.... Λεω να το ξεκινισω το καλοκαιρι οταν θα εχω τελειωσει και τις πανελληνιες... ποτε δεν θα ελεγα οχι σε αθξηση του αλματος αφοθ δεν πιδαο και πολυ ψηλα...
jim 3
που βρισκεται το αναλυτικο προγραμμα;
kotzito
Eγω το προγραμμα το ειχα ξεκινησει περσυ το καλοκαιρι.Εκανα για 4-5 εβδομαδες αλλα μετα λογω διακοπων το παρατησα.Δεν γνωριζω ποσο αλμα θα παρει καποιος γιατι εξαρταται και απο τα φυσικα χαρακτηριστικα του.Εγω παντως σε αυτο το διαστημα ειχα παρει περιπου 8-10 ποντους αλμα.Μετα το τελος του προγραμματος καλο θα ηταν η αθληση να συνεχιζεται συχνα για ενα μηνα τουλαχιστον αλλιως το αλμα που θα παρει καποιος μπορει να ελαττωθει παλι.
ComingUpRoses
QUOTE(jim 3 @ Feb 7 2010, 21:39 ) *
που βρισκεται το αναλυτικο προγραμμα;



πρωτο πρωτο post φιλε lol! τι ερωτηση ειναι αυτη biggrin.gif?
jim 3
εκει λεει μονο τις ασκησεις.δεν λεει ποσα σετ θακανεις κ.λ.π.
smile87
QUOTE(jim 3 @ Feb 10 2010, 16:22 ) *
εκει λεει μονο τις ασκησεις.δεν λεει ποσα σετ θακανεις κ.λ.π.



θα μας κουζουλανεις tongue.gif τελειος??? ειναι στο 1ο ποστ κατω κατω...εχει 2 πινακακια με τα σετ τις καθε ασκησης...1 πινακακι για τις εβδομαδες 1,3,5,7,9,11,13,15 και ενα για τις εβδομαδες 2,4,6,8,10,12,14... rolleyes.gif smiley.gif
jim 3
sorry στο computer μου δεν το βγαζει. sad.gif αληθεια
smile87
QUOTE(jim 3 @ Feb 10 2010, 22:45 ) *
sorry στο computer μου δεν το βγαζει. sad.gif αληθεια


οκ σου εστειλα πμ...δες και πες μου αν ειναι smiley.gif
jim 3
ok το βρηκα biggrin.gif
comper
παιδιά εγώ είμαι 1,76 και ισα ισα καρφώνω με ένα χέρι και είμαι στην 4η εβδομάδα του προγράμματος αμα συνεχίσω λέτε να μπορώ με τα 2 χέρια???
Detsikas
QUOTE(comper @ Feb 16 2010, 21:49 ) *
παιδιά εγώ είμαι 1,76 και ισα ισα καρφώνω με ένα χέρι και είμαι στην 4η εβδομάδα του προγράμματος αμα συνεχίσω λέτε να μπορώ με τα 2 χέρια???

1,76? Ρε φίλε εσύ από μόνος σου πηδάς ήδη πολύ ψηλά !
jim 3
ευκολα θα καρφωνεις και με τα 2 ποσο χρωνων εισαι blink.gif
comper
QUOTE(jim 3 @ Feb 18 2010, 15:41 ) *
ευκολα θα καρφωνεις και με τα 2 ποσο χρωνων εισαι blink.gif


Είμαι 15 φίλος
ComingUpRoses
λοιπον εχω την ερωτηση μου! (Οχι που δεν θα ειχα tongue.gif ) .. λοιπον εχασα 5 μηνες φετος προπονησεις απο οστεοχονδριτηδα ! Θελω να ξανααρχισω το προγραμμα αλλα ξερω πως δεν προκειτε γιατι τα ποδια μου ακομα δεν εχουν αναρωσει τελειως .. μηπως ξερετε μετα απο ποσους μηνες - χρονια να το ξανααρχισω ή να μην το ξανααρχισω ποτε?
Tapanic
QUOTE(R0cketMan @ Feb 26 2010, 21:38 ) *
λοιπον εχω την ερωτηση μου! (Οχι που δεν θα ειχα tongue.gif ) .. λοιπον εχασα 5 μηνες φετος προπονησεις απο οστεοχονδριτηδα ! Θελω να ξανααρχισω το προγραμμα αλλα ξερω πως δεν προκειτε γιατι τα ποδια μου ακομα δεν εχουν αναρωσει τελειως .. μηπως ξερετε μετα απο ποσους μηνες - χρονια να το ξανααρχισω ή να μην το ξανααρχισω ποτε?


Η δικια μου γνωμη ειναι αρχικα να κανεις οσα μπορεις burst out και οταν βλεπεις οτι υπαρχει καποιο προβλημα[πχ. νιωθεις κουραση των ποδιων] να τα σταματας αμεσως...αμα αυτο εξακολουθει να γινεται πρεπει να ζητησεις την βοηθεια γιατρου γιατι οστεοχονδριτηδα την εχει ο ξαδερφος και αντιμετωπιζει προβληματα και με τα Air alert αλλα και με τ bible! smiley.gif
ComingUpRoses
εγω παλι λεω να περιμενω μεχρι το καλοκαιρι .. εκει να κανω κανα σετακι απο τα burn outs και τα απλα και αμα δεν πονεσω να συνεχισω
Tapanic
QUOTE(R0cketMan @ Mar 1 2010, 22:23 ) *
εγω παλι λεω να περιμενω μεχρι το καλοκαιρι .. εκει να κανω κανα σετακι απο τα burn outs και τα απλα και αμα δεν πονεσω να συνεχισω


Φυσικα και να κανεις!!!Αμα δεν εχεις καποιο συγκριμενο προβλημα!!!
ComingUpRoses
καλα πιο πανω δεν διαβαζεται ohmy.gif πιο πανω εχω γραψει πως μεχρι πριν 2-3 μηνες ειχα οστεοχονδριτιδα
Tapanic
QUOTE(kosstadis @ Mar 10 2010, 18:23 ) *
Δεν εχεισ ακουσει καλα λογια για το Air alert 3 ?? και εγω που ελεγα να το ξεκινισω αυτο το καλοκαιρι sad.gif
Εχεις τιποτα αλλο να προτινεις ?


Για μενα το Air Alert ειναι οτι χειροτερο!Υπαρχουν πιστευω καλυτερα προγραμματα για να increase vertical jump[εαν πατησεις αυτο στο youtube θα σου βγαλει αρκετες exercises]Πχ το project vertical η το ballislife οπoυ διατιθεται free!Eγω στο facebook που εχω μιλησει και με αλλα ατομα οπου εχουν κανει το Air Alert μου ειπαν οτι σε καταστρεφει κυριολεκτικα τα ποδια οταν το ολοκληρωσεις!
kosstadis
QUOTE(Leuterhs @ Mar 11 2010, 01:12 ) *
Για μενα το Air Alert ειναι οτι χειροτερο!Υπαρχουν πιστευω καλυτερα προγραμματα για να increase vertical jump[εαν πατησεις αυτο στο youtube θα σου βγαλει αρκετες exercises]Πχ το project vertical η το ballislife οπoυ διατιθεται free!Eγω στο facebook που εχω μιλησει και με αλλα ατομα οπου εχουν κανει το Air Alert μου ειπαν οτι σε καταστρεφει κυριολεκτικα τα ποδια οταν το ολοκληρωσεις!

Ναι για το Air Alert που λες οτι στο τελος θα σου καταστρεψη τα ποδια ειναι σοστο αλλα μου εχουν πι κιαλοι οτι μεχρι τιν 5η βδομαδα ειναι μια χαρα και περνεις το maximum εκει, εκρηκτικοτιτα - αλμα.

Το project vertical η το ballislife. Αυτα που μπορο να τα βρο?
Αν εχεις τιποτα αλλο αν θελεις δωσε.
Tapanic
QUOTE(kosstadis @ Mar 11 2010, 02:43 ) *
Ναι για το Air Alert που λες οτι στο τελος θα σου καταστρεψη τα ποδια ειναι σοστο αλλα μου εχουν πι κιαλοι οτι μεχρι τιν 5η βδομαδα ειναι μια χαρα και περνεις το maximum εκει, εκρηκτικοτιτα - αλμα.

Το project vertical η το ballislife. Αυτα που μπορο να τα βρο?
Αν εχεις τιποτα αλλο αν θελεις δωσε.


baller4lifebasketball.com/ παρε μια ιδεα απο εδω!Εγω εχω κανει μια σειρα απο plyometrics στις προπονησεις χωρις να εχω μια ιδιαιτερη κουραση και σε περιπου 2 μηνες καρφωνω ανετα σε 10ft rim!Τετοια programs ειναι χασιμο χρονου τουλαχιστον για μενα...αυτο το link που σου εδωσα ειναι free και λεω να το ριξεις μια ματια!
kosstadis
QUOTE(Leuterhs @ Mar 11 2010, 14:29 ) *
baller4lifebasketball.com/ παρε μια ιδεα απο εδω!Εγω εχω κανει μια σειρα απο plyometrics στις προπονησεις χωρις να εχω μια ιδιαιτερη κουραση και σε περιπου 2 μηνες καρφωνω ανετα σε 10ft rim!Τετοια programs ειναι χασιμο χρονου τουλαχιστον για μενα...αυτο το link που σου εδωσα ειναι free και λεω να το ριξεις μια ματια!

Ευχαριστω, κριμα ομως που ειναι down η σελιδα sad.gif
kosstadis
ξεχασα να σε ρωτησο ποσο υπσος εχεις ?
Tapanic
22 Μαρτιου του 95 και εχω υψος 1.90[1.88 χωρις shoes]!Eσυ ποσο εισαι?
kosstadis
QUOTE(Leuterhs @ Mar 12 2010, 00:27 ) *
22 Μαρτιου του 95 και εχω υψος 1.90[1.88 χωρις shoes]!Eσυ ποσο εισαι?

Εγω ειμαι το 90 και εχω υψος 1.87-.188 χωρις παπουτσια και 1.90 με, αρα τα ιδια
ComingUpRoses
ρε παιδια! Αυτα πειτε τα με pm... μην σπαμαρετε το θεμα ..
Giwrgis17
QUOTE(Leuterhs @ Mar 11 2010, 13:29 ) *
baller4lifebasketball.com/ παρε μια ιδεα απο εδω!Εγω εχω κανει μια σειρα απο plyometrics στις προπονησεις χωρις να εχω μια ιδιαιτερη κουραση και σε περιπου 2 μηνες καρφωνω ανετα σε 10ft rim!Τετοια programs ειναι χασιμο χρονου τουλαχιστον για μενα...αυτο το link που σου εδωσα ειναι free και λεω να το ριξεις μια ματια!



Μηπως εχεις αποθηκευσει πουθενα το προγραμμα που βρισκεται στο λινκ? γιατι το σαιτ ειναι πεσμενο. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Tapanic
Αμα βρω επιπλεον πληροφοριες σχετικα με προγραμματα θα τα βαλω αμεσως!!! bball.gif
Tapanic
http://www.ballersforlife.com/index.html τωρα πιστευω πως δεν θα ειναι πεσμενο για καποιο χρονικο διαστημα!
jim 3
ξερετε απο ποσες βδομαδες και πανω καταστρεφει τα ποδια;;;;
γιατι ελεγα ωα το αρχισω..... 68.gif
ComingUpRoses
QUOTE(Leuterhs @ Mar 14 2010, 15:17 ) *
http://www.ballersforlife.com/index.html τωρα πιστευω πως δεν θα ειναι πεσμενο για καποιο χρονικο διαστημα!



φενεται αρκετα ενδιαφερον! θα το μελετησω αυριο μιας και τωρα δεν εχω χρονο και θα σου πω αποψεις!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.