Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το "Καφενείο" της ΕΣΚΑΝΑ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
giorgos10
QUOTE(themis7 @ Jul 7 2011, 21:41 ) *
Λοιπόν για να κόψουμε την πλάκα .... Δημιουργεί σοβαρότατο πρόβλημα στις ομάδες της Α η ημερομηνία έναρξης του πρωταθλήματος ... Μίλησα με Μανδρα Δραπετσώνα Άρη και εθνικό και όλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα .... Θα προσπαθήσω να βρω και τα παιδια απο τον Ιωνικό να συνενοηθουμε να στειλομε μια κοινή πρόταση για αλλαγή ημερομηνία στην Εσκανα .... Πιστεύω ότι είναι ένα πολυ λογικό επιχείρημα και οι της Εσκανα θα το καταλάβουν ... Οποία άλλη ομάδα συμφωνεί ας το γράψει εδω γιατί δεν έχω όλα τα τηλ...
Ευχαριστω ....

εχεις δικιο θεμη αλλα τι θα αλλαζε αν πηγαινε μια εβδομαδα πιο μετα η εναρξη,ισως να γινεται για να μην εχουμε τα περσινα οπου β εσκανα τελειωσε 28 μαιου!
magic32
και απο τον φοινικα υπαρχει προβλημα γιατι το γηπεδο ειναι προγραμματισμενο ν ανοιξει 22 αυγουστου..κι αντε μια βδομαδα πριν μπορει ν ανοιξει..αλλα 2?
Player#7
QUOTE(magic32 @ Jul 8 2011, 01:15 ) *
και απο τον φοινικα υπαρχει προβλημα γιατι το γηπεδο ειναι προγραμματισμενο ν ανοιξει 22 αυγουστου..κι αντε μια βδομαδα πριν μπορει ν ανοιξει..αλλα 2?



Ωραία,μπορούνε να μαζευτούνε οι 14 ομάδες να στείλουνε μια επιστολή στην ΕΣΚΑΝΑ ζητώντας να αρχίσει το πρωτάθλημα μια εβδομάδα μετά??Αλλά πρέπει να γίνει οργανωμένα. 69.gif 69.gif 69.gif 69.gif 69.gif 69.gif
themis7
Λοιπόν σε μια συνενοηση με την Εσκανα που έδειξε κατανόηση στο πρόβλημα και οι 14 ομάδες της Α Εσκανα αποφάσισαμε να στείλουμε μια κοινή επιστολή στην Εσκανα που να της ζητάμε απο κοινού την μετάθεση της έναρξης του πρωταθλήματος για τουλάχιστον μια εβδομάδα ....
Οι ομάδες που συναινούν είναι
Φάρος
Μανδρα
Ιωνικός
Άρης νίκαιας
Εθνικός
Π Φάληρο
Δραπετσώνα
Ελευθερία
Πρωτεας
Ικαρος ακαδημία
Βουλιαγμένη
Αλιμος
Φοινικας π
Ευρυαλη

Όλες οι ομάδες ελπίζουμε ότι θα βρεθεί μια λύση ......
leonkalf
Παίδες, μπορείτε να μείνετε ήσυχοι και να κάνετε τις όποιες διακοπές σας μέχρι τον 15αυγουστο... γιατί μετά θα τρέχει ο ιδρώτας κανονικά ποτάμι..

Μετά από ενέργειες του προέδρου Τσαπα (aka themis7) και με τη σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων ομάδων, η εσκανα αποφασίζει να κάνει δεκτό το αίτημα και να μεταθέσει 1 βδομάδα την ημερομηνία έναρξης!
Άντε, και πρόεδρος της εσκανα themis!! smile.gif Για να παίρνονται τσακ μπαμ οι αποφάσεις thumbsup.gif ..


Ελπίζω οι απανταχού παίκτες να είναι ήσυχοι τώρα και χωρίς άγχος και προβλήματα να κάνουν τις βουτιές τους..
και μετά με όρεξη για.. wos_sport5.gif
dimdan
Ευχαριστούμε τον πρόεδρο για τα 7 επιπλέον μπάνια.... Ευτυχώς γιατί ερχόταν νέο κίνημα ''αγανακτισμένων''....................
giorgos10
QUOTE(leonkalf @ Jul 8 2011, 18:35 ) *
Παίδες, μπορείτε να μείνετε ήσυχοι και να κάνετε τις όποιες διακοπές σας μέχρι τον 15αυγουστο... γιατί μετά θα τρέχει ο ιδρώτας κανονικά ποτάμι..

Μετά από ενέργειες του προέδρου Τσαπα (aka themis7) και με τη σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων ομάδων, η εσκανα αποφασίζει να κάνει δεκτό το αίτημα και να μεταθέσει 1 βδομάδα την ημερομηνία έναρξης!
Άντε, και πρόεδρος της εσκανα themis!! smile.gif Για να παίρνονται τσακ μπαμ οι αποφάσεις thumbsup.gif ..


Ελπίζω οι απανταχού παίκτες να είναι ήσυχοι τώρα και χωρίς άγχος και προβλήματα να κάνουν τις βουτιές τους..
και μετά με όρεξη για.. wos_sport5.gif

θα γινει αλλαγη και για β,γ και εσκανα οσο αναφορα τις ημερομηνιες?
Foinikas Piraeus 1949
Καλό καλοκαίρι σε όλους, με υγεία πάνω απ'όλα!!
themis7
Βέβαια όλη η κατηγορία αναμένει με κομμένη την ανάσα που θα κλείσει ο ποδοσφαιριστής καρατεριστας μαυρισμενος σαν Πακιστανος που καθαρίζει τζάμια Βικτωρ Απόστολου .... Πολυ γρήγορος καλό σουτ ομαδικό πνεύμα και ρεαλιστής ... 2 ος σκορερ πέρυσι στον Θεμιστοκλή πίσω από άλλους 4 και μ.0. 30 λεπτά ..... Τοπαλίδης Μελάς σφάζονται στην πόδια του .... Ποιος θα τον κλείσει να πάρει τα μανατζερικα ....
themis7
Λοιπόν νεώτερες πληροφορίες αναφέρουν ότι οι Κύριοι Τριανταφύλλου και Κουντουρας άνοιξαν μανατζερικο γραφείο με έδρα την Kings στην Καλλιθέα τρίτο τραπέζι όπως μπαίνεις δεξιά ... Με μοναδικό πελάτη τον Βικτωρ Απόστολου .... Έχουν μιλήσει με Γιουβέντους που σκέφτεται να ιδρύσει μπασκετικη ομάδα με ηγέτη τον Βίκτωρα και στα ρεπό του να παίζει και με την ποδοσφαιρική ομάδα της Γιουβε ... Αγκάθι στην πραγματοποίηση της μεταγραφής είναι ότι η πόλη του Τορίνο δεν καλύπτει τα standard του Βικτωρ .... Όμως ο δήμαρχος της πόλης θα βρεθεί στην Καλιθεα την Παρασκευή με τους εκπροσώπους του Δεκαθλητη για να δουν ένα πλάνο βελτίωσης της πόλης του Τορίνο ώστε να καλύπτει ο Βικτωρ .... Επίσης στο κόλπο μπαίνουν κι οι London Towers που έχουν ομάδα Ποδοσφαίρου μπάσκετ καράτε πιγκ πογκ τάβλι και μπιριμπας ώστε ο Βικτωρ να συμμετέχει σε όλα αυτά αλλά τα λεφτά ακόμη δεν είναι ικανοποιητικά.... Με αγωνία αναμένουμε .....
Nikomelic
QUOTE(themis7 @ Jul 13 2011, 15:28 ) *
Βέβαια όλη η κατηγορία αναμένει με κομμένη την ανάσα που θα κλείσει ο ποδοσφαιριστής καρατεριστας μαυρισμενος σαν Πακιστανος που καθαρίζει τζάμια Βικτωρ Απόστολου .... Πολυ γρήγορος καλό σουτ ομαδικό πνεύμα και ρεαλιστής ... 2 ος σκορερ πέρυσι στον Θεμιστοκλή πίσω από άλλους 4 και μ.0. 30 λεπτά ..... Τοπαλίδης Μελάς σφάζονται στην πόδια του .... Ποιος θα τον κλείσει να πάρει τα μανατζερικα ....

Πολύ ειρωνεία φίλε Βαγγέλη και δεν καταλαβαίνω γιατί...Εγώ πάντως ρισκάρω μια πρόβλεψη ότι όπου παίξει του χρόνου ο Βίκτωρας θα βγάλει μάτια...Το λέω πραγματικά και το υποστηρίζω, χωρίς καμιά δόση ειρωνείας ή εμπαιγμού!Όποια από τις ομάδες της ΕΣΚΑΝΑ ή και της ΕΣΚΑ τον εντάξει 1η στο ρόστερ της θα έχει κάνει διάνα και μάλιστα πάω και στοίχημα με όποιον ενδιαφερόμενο.. και εδώ είμαστε...
Τώρα όσον αφορά τη σφαγή για το Βίκτωρα με τον πρώην συνεργάτη μου, αλλά νυν φίλου μου,κολητού μου blove.gif και βοηθού μου στο Μπάσκετ, αλλά και στη ζωή (στης ζωής τα παρολί γενικότερα), μα πάνω απ'όλα ανθρώπου της καθημερινής βιοπάλης απέναντι στα πρότυπα και στο ελεεινό και απάνθρωπο ''STATUS QUO'' που έχει επικρατήσει...,ο λόγος δεν είναι τα μανατζερικά!!Τι να τα κάνεις τα λεφτά μπροστά στην τιμή και στην ηθική ικανοποίηση να κλέινεις παίκτες και ανθρώπους όπως ο Βίκτωρ??... 69.gif
Υγ. Σε παρακαλώ πολύ Βαγγέλη να μην ξαναχρησιμοποιήσεις το επίθετο μου ,γιατί θα έχουμε μηνύσεις... 19.gif shot.gif
themis7
QUOTE(Nikomelic @ Jul 13 2011, 15:18 ) *
Πολύ ειρωνεία φίλε Βαγγέλη και δεν καταλαβαίνω γιατί...Εγώ πάντως ρισκάρω μια πρόβλεψη ότι όπου παίξει του χρόνου ο Βίκτωρας θα βγάλει μάτια...Το λέω πραγματικά και το υποστηρίζω, χωρίς καμιά δόση ειρωνείας ή εμπαιγμού!Όποια από τις ομάδες της ΕΣΚΑΝΑ ή και της ΕΣΚΑ τον εντάξει 1η στο ρόστερ της θα έχει κάνει διάνα και μάλιστα πάω και στοίχημα με όποιον ενδιαφερόμενο.. και εδώ είμαστε...
Τώρα όσον αφορά τη σφαγή για το Βίκτωρα με τον πρώην συνεργάτη μου, αλλά νυν φίλου μου,κολητού μου blove.gif και βοηθού μου στο Μπάσκετ, αλλά και στη ζωή (στης ζωής τα παρολί γενικότερα), μα πάνω απ'όλα ανθρώπου της καθημερινής βιοπάλης απέναντι στα πρότυπα και στο ελεεινό και απάνθρωπο ''STATUS QUO'' που έχει επικρατήσει...,ο λόγος δεν είναι τα μανατζερικά!!Τι να τα κάνεις τα λεφτά μπροστά στην τιμή και στην ηθική ικανοποίηση να κλέινεις παίκτες και ανθρώπους όπως ο Βίκτωρ??... 69.gif
Υγ. Σε παρακαλώ πολύ Βαγγέλη να μην ξαναχρησιμοποιήσεις το επίθετο μου ,γιατί θα έχουμε μηνύσεις... 19.gif shot.gif

Οκ σορυ θα γράφω και το όνομα σου όχι μόνο το επίθετο σου ........εγώ ξέρω ότι ο Κος Τοπαλίδης για τον Βικτωρ είχε πρόταση απο την Ξαμαξ ......
Τώρα όσο αναφορά τον χωρισμό σας δεν μπορώ να πάρω θέση γιατί είστε και οι 2 h μεγάλη μου αδυναμία .......χαχαχα ..... Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο Γάτος σκέφτεται πολυ σοβαρά να αναλάβει διευθηνων σύμβουλος στην Paroli airways .....
POLIS KALLITHEAS
QUOTE(Nikomelic @ Jul 13 2011, 17:18 ) *
Πολύ ειρωνεία φίλε Βαγγέλη και δεν καταλαβαίνω γιατί...Εγώ πάντως ρισκάρω μια πρόβλεψη ότι όπου παίξει του χρόνου ο Βίκτωρας θα βγάλει μάτια...Το λέω πραγματικά και το υποστηρίζω, χωρίς καμιά δόση ειρωνείας ή εμπαιγμού!Όποια από τις ομάδες της ΕΣΚΑΝΑ ή και της ΕΣΚΑ τον εντάξει 1η στο ρόστερ της θα έχει κάνει διάνα και μάλιστα πάω και στοίχημα με όποιον ενδιαφερόμενο.. και εδώ είμαστε...
Τώρα όσον αφορά τη σφαγή για το Βίκτωρα με τον πρώην συνεργάτη μου, αλλά νυν φίλου μου,κολητού μου blove.gif και βοηθού μου στο Μπάσκετ, αλλά και στη ζωή (στης ζωής τα παρολί γενικότερα), μα πάνω απ'όλα ανθρώπου της καθημερινής βιοπάλης απέναντι στα πρότυπα και στο ελεεινό και απάνθρωπο ''STATUS QUO'' που έχει επικρατήσει...,ο λόγος δεν είναι τα μανατζερικά!!Τι να τα κάνεις τα λεφτά μπροστά στην τιμή και στην ηθική ικανοποίηση να κλέινεις παίκτες και ανθρώπους όπως ο Βίκτωρ??... 69.gif
Υγ. Σε παρακαλώ πολύ Βαγγέλη να μην ξαναχρησιμοποιήσεις το επίθετο μου ,γιατί θα έχουμε μηνύσεις... 19.gif shot.gif


Πες τα νικολα μου....χρυσοστομε
dirk10
ξερει καποιος ποτε ειναι η κληρωση των πρωταθληματων της εσκανα?
taz4
QUOTE(dirk10 @ Jul 15 2011, 20:42 ) *
ξερει καποιος ποτε ειναι η κληρωση των πρωταθληματων της εσκανα?


Τρίτη 23/8/11 ανδρών
Τετάρτη 24/8/11 παίδων-εφήβων
Πέμπτη 25/8 /11 γυναικών
PetranG3


Ενα βιντεακι για τη χρονια που περασε...Απο εναν τρελο τρελο Ranger που καθε Δευτερα ηταν εκει, και μπραβο του...

Για ολους εμας που ειμασταν κοντα στην ομαδα και ζησαμε ολη την περσινη χρονια, αυτο το βιντεο σημαινει πολλα...Τι κι αν δεν ανεβηκαμε...Το κυριοτερο ειναι οτι μαθαμε..

Καλο καλοκαιρι σε ολους και ραντεβου στα κλειστα απο Σεπτεμβρη... icon_wave.gif
dirk10
To ελληνικο μπασκετ εχει χριστουγεννα σημερα....................ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!
themis7
Μέρες το σκέφτομαι να το γράψω αλλα μάλλον τώρα είναι η κατάλληλη ώρα ... Την ώρα λοιπόν που οι Έλληνες μπασκετμπολιστες που έχουν βγάλει εκατομυρια μέσα απο το κύρος που τους έχουν δώσει οι συμμετοχές τους στην Εθνική ομάδα αρνούνται οι περισσότεροι για ηλίθιους λόγους την συμμετοχή τους στην Εθνική ομάδα οι κοπέλες του Πόλο καταν το ακατόρθωτο .... Παγκόσμιες πρωταθλήτριες και ο Εθνικός μας ύμνος μέσα απο την Κίνα θ ακουστεί σ όλο τον κόσμο ..... Οι κοπέλες οι οποίες κάνουν χειμώνα καλοκαίρι τουλάχιστον 6ωρες την ημέρα προπόνηση κι απο τους σύμπνοια τους ανοίγονται maximum με 500 ευρω το μήνα που δεν τα παίρνουν Ποτέ ... Η πρώτη μας σκόρερ μάλιστα πήρε άνευ αποδοχών άδεια απο την δουλεια της για 6 μήνες προκειμένου να κάνει την καλύτερη δυνατή προετοιμασία .... Οι περισσότερες φεύγοντας για την Σαγκάη δεν είχαν να πληρώσουν ούτε το ρεύμα του σπιτιού τους ... Κι όμως είναι παγκόσμιες Πρωταθλήτριες και την ώρα που η λέξη Ελλάδα ισοδυναμεί με δυσφήμηση στο Εξωτερικό αυτές μας έκαναν υπερήφανους .... Είναι τεράστιο το παράδειγμα τους αυτές τις δύσκολες εποχές που ζούμε ... Το κακό είναι ότι για άλλη μια φορά θα είναι μια λάμψη που θα ξεχαστεί για να κάνουν κάποιοι την δουλεια τους ... Μακάρι να ήταν το μπάσκετ στην θέση αυτή αλλα με τα μυαλά που κυκλοφορούν δεν υπάρχει ελπίδα .....
themis7


O Nίκος Παπαδογιάννης υποκλίνεται στα κορίτσια της Εθνικής ομάδας υδατοσφαίρισης και ταξιδεύει με τη χρονομηχανή στη Σαϊτάμα μέσω Σανγκάης.

*********************
Ξεκινώ να γράψω αυτό το κείμενο την ίδια ώρα που οι κοπέλες της Εθνικής πόλο βγαίνουν από τα αποδυτήρια του "Νατατόριουμ" της Σανγκάης για να βαδίσουν, υπερήφανες, προς το βάθρο των θριαμβευτών. Το χρυσό μετάλλιο είναι δικό τους. Η Εθνική γυναικών της υδατοσφαίρισης, η ίδια που πάτησε το κουμπί της αυτοκαταστροφής στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας, είναι η πρώτη ελληνική ομάδα που κατέκτησε τίτλο παγκόσμιας πρωταθλήτριας στο κορυφαίο ηλικιακό επίπεδο.

Μας πρόλαβε, εμάς του μπάσκετ, αλλά χαλάλι της. Εμείς θα έχουμε να θυμόμαστε το χρυσό των Εφήβων του 1995 στην Αθήνα και, ακόμα περισσότερο, το ασημένιο των Ανδρών του 2006.

Το πανηγύρισα σαν να ήταν μπάσκετ, σαν να ήμουν κι εγώ εκεί. Έβλεπα τις κοπέλες μας να κερδίζουν και υποκλινόμουν στην Ελληνίδα αθλήτρια που γκρεμίζει τα κάστρα. Τα κορίτσια νίκησαν τις αντιπροσωπευτικές ομάδες χωρών που καλλιεργούν το γυναικείο αθλητισμό σε βάθος. Νίκησαν το τίποτα της διαλυμένης ελληνικής κοινωνίας. Νίκησαν τις προκαταλήψεις που θέλουν την Ελληνίδα γυναίκα εγκλωβισμένη στην κουζίνα και πάντως μακριά από τα στάδια. Νίκησαν τη χούντα του ποδοσφαίρου που καταδικάζει τα άλλα σπορ σε οικονομική δυσπραγία και τελικά αφάνεια. Δεκατρείς εναντίον όλων.

Σήμερα τις αγαπάμε όλοι. Πόσοι όμως γνώριζαν ότι αυτές τις μέρες γίνεται Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης; Και πόσοι μπορούσαν χθες να ονομάσουν έστω μία από τις θριαμβεύτριας της Σανγκάης; Αύριο ξανά θα τις ξεχάσουμε. Εκτός αν τις μπλέξουν σε τίποτε στημένους αγώνες, οπότε θα μάθουμε το βιογραφικό τους απνευστί.

Οι εικόνες από την Κίνα έφερναν συνεχώς στο μυαλό μου τις αναμνήσεις από τη Σαϊτάμα, το πρόαστιο του Τόκυο όπου η Εθνική Ανδρών του μπάσκετ πέτυχε το μεγαλύτερο θαύμα στην ιστορία της, τη νίκη επί των ΗΠΑ στον ημιτελικό του Μουντομπάσκετ του 2006. Τελικά μας ταιριάζει η Άπω Ανατολή, ημών των Ελλήνων. Ποτίζει το dna μας με μία ηρεμία που δεν γνωρίζαμε ότι κατέχουμε. Μία γαλήνη ασιατικού τύπου, που γίνεται εκρηκτικό κοκτέιλ όποτε ανακατεύεται με τα κότσια του Έλληνα που αντιστέκεται.

Στην Ανατολή, άλλωστε, τη λατρεύουν την Ελλάδα. Οι Έλληνες είναι που δεν τη λατρεύουν...

Ήταν η πιο απολαυστική βραδιά της καριέρας μου. Ίσως και της ζωής μου, αφού είχα την τύχη να τη μοιραστώ με αγαπημένα πρόσωπα. Σε αυτά συμπεριλαμβάνω τα ίδια τα στελέχη της ομάδας, τα οποία θα έχουν πάντοτε ξεχωριστή, αδιαπραγμάτευτη θέση στην καρδιά μου: όλοι οι παίκτες, όλοι οι προπονητές, όλοι όσοι εργάστηκαν για το συγκλονιστικό κατόρθωμα της 1ης Σεπτεμβρίου 2006. Η αφίσα συμπληρώνει 5 χρόνια πάνω από το γραφείο μου στην Ελευθεροτυπία.

Εκείνο το βράδυ, τη βραδιά της απόλυτης συζυγίας των πλανητών στη χώρα του ανατέλλοντος ηλίου, καταλάβαμε ότι η δύναμη της παρέας μπορεί να κατακτήσει τα πάντα και να καταλύσει οποιοδήποτε μειονέκτημα. Ηταν ένας παράξενος ήλιος εκείνος που ανέτειλε πάνω από τον ελληνικό αθλητισμό. Ακόμη και η πολύωρη πτήση της επιστροφής ήταν απολαυστική, παρά τη μελαγχολία της συντριβής από τους Ισπανούς. Μία από τις επόμενες ημέρες θα ετοιμάσω ένα φωτογραφικό αφιέρωμα με ενσταντανέ από τους αιθέρες, για να καταλάβετε τι εννοώ.

Όσες φορές κι αν παρακολουθώ το dvd του αλησμόνητου ημιτελικού, δεν μπορώ να το χορτάσω. Όσες φορές κι αν προσπαθώ να αναλύσω τα δεδομένα του αγώνα, δεν μπορώ να τα ερμηνεύσω.

Στη μία πλευρά της Σαϊτάμα Αρένα παρατάχθηκαν ο Λεμπρόν Τζέιμς, ο Ντουέιν Ουέιντ, ο Καρμέλο Άντονι, ο Ντουάιτ Χάουαρντ, ο Κρις Πολ, ο Κρις Μπος, ο Μάικ Σιζέφσκι. Στην άλλη, ο Θοδωρής Παπαλουκάς, ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο Βασίλης Σπανούλης, ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, ο Λάζαρος Παπαδόπουλος, ο Μιχάλης Κακιούζης, ο Αντώνης Φώτσης, ο Κώστας Τσαρτσαρής, ο Νίκος Χατζηβρέττας, ο Δήμος Ντικούδης, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, ο Παναγιώτης Γιαννάκης και, σε ρόλο εμψυχωτή, ο σακατεμένος Νίκος Ζήσης.

Και όμως, κερδίσαμε εμείς. Η Ελλάδα που αντιστέκεται. Ο Παπαλουκάς νίκησε το Λεμπρόν, ο Σπανούλης νίκησε τον Ουέιντ, ο Κακιούζης τον Καρμέλο, ο Διαμαντίδης τον Κρις Πολ και ο Σοφοκλής τον Χάουαρντ. Πώς στην ευχή συνέβη αυτό; Πώς τους βάλαμε 101 πόντους; Με τι θράσος; Μισό λεπτό να βάλω το dvd για να βεβαιωθώ ότι δεν το ονειρεύτηκα - και συνεχίζω...

Κάποιοι αγαπημένοι συνάδελφοι και φίλοι έσπευσαν να βγάλουν αεροπορικό εισιτήριο για το Τόκυο αμέσως μετά τον ημιτελικό. Δεν ήθελαν να λείψουν από τη μεγαλύτερα γιορτή του μπάσκετ, όσο κι αν θα τους στοίχιζε ο κούκος αηδόνι. Ο Δημήτρης Καρύδας έκανε ταξίδι 20 ωρών για να μείνει 20 ώρες στην Ιαπωνία. Ο Γιάννης Ψαράκης έμεινε με την όρεξη, θύμα ενός μικρονοϊκού προϊσταμένου που πιστεύει πως ό,τι παίζεται με τα χέρια είναι μ*λ*κία (το υπογράφει και με τα δύο του τα χεράκια αυτό).

Εμείς ήμασταν εκεί από την πρώτη μέρα, όπως ήμασταν εκεί σε όλες τις αποστολές της Εθνικής ομάδας τα τελευταία 24 χρόνια, στα καλά και στα στραβά της. Και στο Βελιγράδι και στη Ντιζόν. Και στο Κατοβίτσε και στην Αττάλεια. Και στο Ζάγκρεμπ και στην Κωνσταντινούπολη.

Αυτό που ζήσαμε στη Σαϊτάμα ήταν η απόλυτη επιβράβευση. Δεν μπορεί να προσφέρει άλλη ομάδα τέτοια πάγκοινη χαρά ούτε να αποτυπώσει στο παιχνίδι της τα κρυμμένα χαρίσματα ενός λαού, αφήνοντας για λίγο στην άκρη τα κουσούρια του και τα προβλήματα που τον βασανίζουν. Θυμηθείτε και τη Λισσαβώνα. Ποιος Έλληνας δεν ένιωσε δυό πήχες ψηλότερος το καλοκαίρι του 2004;


Σας τα γράφει αυτά κάποιος που αισθάνεται αλλεργία για ο,τιδήποτε αποπνέει εθνισμό και πατριωτισμό της φακής. Το διευκρινίζω πριν με βγάλετε πάλι ψηφοφόρο του -έλεος- Καρατζαφέρη και ζηλωτή του μακελάρη Μπρέιβικ. Ουδέποτε έγραψα το βλακώδες κλισέ "η τάδε ομάδα μας έκανε υπερήφανους", ουδέποτε άλλωστε ένιωσα ιδιαίτερα υπερήφανος για το ελληνικό μου διαβατήριο. Από μόνη της η λέξη "Hellas" στο πασαπόρτι δεν λέει τίποτα, αν δεν συνοδεύεται από τα υποτιθέμενα γνωρίσματα της φυλής. Ο κόσμος του 21ου αιώνα δεν χωράει φτηνούς εθνικισμούς ούτε στείρα προγονολαγνεία. Είναι προτιμότερο να καμαρώνει κάποιος για το σήμερα παρά για το προχθές.

Υπερήφανο μπορούν να με κάνουν άλλα πράγματα, σχεδόν ασύμβατα με το dna του νεοέλληνα. Οι κουτόφραγκοι σκαρφάλωναν στα δέντρα όταν εμείς διδάσκαμε πολιτισμό, αλλά πλέον συμβαίνει το αντίστροφο. Θεωρώ επικίνδυνο όποιον υιοθετεί τη λογική "Να φύγει από την Ελλάδα όποιος δεν γουστάρει". Όποιος το λέει αυτό δεν θα κάνει ποτέ το παραμικρό για να βελτιώσει τον τόπο του. Θα μοιράζει μόνο μούντζες. Πάντοτε στους άλλους και ποτέ στον εαυτό του.

Ταυτόχρονα, όμως, αισθάνομαι ευλογημένος που έζησα από κοντά μαζί με μια χούφτα συμπατριώτες τη Σαϊτάμα, το Βελιγράδι, καθώς και τους Ολυμπιακούς θριάμβους άλλων αθλημάτων το 1996, το 2000 και το 2008. Ο εθνικός ύμνος έχει άλλη χροιά όταν παιανίζει στην άλλη άκρη του κόσμου: "Κοιτάξτε μας, είμαστε κι εμείς εδώ, κρίμα που μας είχατε ξεγράψει, μας αρέσει που σας χαλάμε τη γιορτή". Χρειάζονται μερικές ώρες πτήσης και αρκετές μέρες ξενιτεμού για να αφήσει πίσω του ο Έλληνας την ψωροκώσταινα και την αρχαία της σκουριά.

Τα κορίτσια της Εθνικής υδατοσφαίρισης και τα αγόρια της Εθνικής μπάσκετ προικίστηκαν με τη ζηλευτή ικανότητα να σκορπίζουν -παίζοντας μπάλα- πλατιά χαμόγελα και ψήγματα υπερηφάνειας σε ένα λαό που πάει να γίνει ο παρίας του πλανήτη. Ποιος δεν θα την ήθελε;

Να γιατί είναι για μένα ασυγχώρητοι όσοι έχουν αυτή τη δυνατότητα, αλλά την απαρνούνται ελαφρά τη καρδία.
PetranG3
Ετσι ακριβως φιλε Βαγγελη!!! Μπρος στη μποχα του ποδοσφαιρου, καποια στιγμη κατι πρεπει να γινει...Εγω το καταλαβα στα 25 μου και ξεκινησα να κοιταζω ευθεως προς το μπασκτ και τον ερασιτεχνικο αθλητισμο (πολο εν προκειμενω, εχοντας και τις παραστασεις)....Το ποδοσφαιρο πια δεν εχει να προσφερει καμια συγκινηση...ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟ...!
themis7
Σήμερα είναι ιερή μέρα .... Σαν σήμερα το 1976 ήρθε στον κόσμο ο άνθρωπος που άλλαξε την ιστορία του αθλητικού management .... Σαν σήμερα ήρθε στον κόσμο ο ΓΆΤΟΣ η κατα κόσμον Δημτρης Τοπαλίδης ..... Η πορεία βέβαια προς την κορυφή δεν ήταν εύκολη αλλα ο κος Δημήτρης τα κατάφερε γιατί είχε ύπομονη πίστη και αξίες .... Σπούδασε ισπανικά στα Τίρανα πήρε μεταπτυχιακό στο παρόλι και είμαι ιδρυτής και μεγαλομέτοχος της ισπανικής αεροπορικής εταιρίας Paroli Airways ..και βέβαια μεγάλος Bon vivuer και λάτρης του γυναικείου φίλου .... Και κολλητός του leonkalf .....
Χρόνια πολλα Δημήτρη ....
nefobasketball
2ο ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Ζηστε την ενταση ενος πραγματικου πρωταθληματος. Δηλωστε συμμετοχη μεχρι 15 Σεπτεμβριου.
Η προκηρυξη του τουρνουα αναλυτικα στο www.nefonikiforosbc.blogspot.com
email ggrapsas@otenet.gr Τηλεφωνο επικοινωνιας 6907798511
watson
Ασλανιδη δεν ειδα να μου απαντησες και να ασχοληθηκες με το θεμα της ασφαλισης..Τους χαιρετισμους μου στον Νεκταριο!
jna23
QUOTE(watson @ Sep 5 2011, 17:30 ) *
Ασλανιδη δεν ειδα να μου απαντησες και να ασχοληθηκες με το θεμα της ασφαλισης..Τους χαιρετισμους μου στον Νεκταριο!


Συγνωμη αλλα δεν ξερω ποιος εισαι τι να σου απαντήσω ?
Bet
Δεν χρειαζοσουν εσυ αγορι μου ασφαλεια ,δεν σε φοβομασταν με τις πανοπλιες που φορουσες ΟΤΑΝ θυμοσουν
να ερθεις προπονηση.Θα δωσω εγω πολλα φιλια απο εσενα στο Νεκταριο.
watson
QUOTE(Bet @ Sep 7 2011, 17:05 ) *
Δεν χρειαζοσουν εσυ αγορι μου ασφαλεια ,δεν σε φοβομασταν με τις πανοπλιες που φορουσες ΟΤΑΝ θυμοσουν
να ερθεις προπονηση.Θα δωσω εγω πολλα φιλια απο εσενα στο Νεκταριο.

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...5&start=255 δες προς το τελος ποιος ειμαι Ασλανιδη. Βετ φανταζομαι ποιος μπορει να εισαι, μπορεις να μου πεις κιολας οπως εγω σου ειπα.. Ναι οι πανοπλιες μου ειναι αποτελεσματικοτατες να στις συστησω αμα θες.. Δωστου δωστου! το ΟΤΑΝ που εβαλες πολυ μ αρεσε
jna23
QUOTE(watson @ Sep 7 2011, 19:14 ) *
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...5&start=255 δες προς το τελος ποιος ειμαι Ασλανιδη. Βετ φανταζομαι ποιος μπορει να εισαι, μπορεις να μου πεις κιολας οπως εγω σου ειπα.. Ναι οι πανοπλιες μου ειναι αποτελεσματικοτατες να στις συστησω αμα θες.. Δωστου δωστου! το ΟΤΑΝ που εβαλες πολυ μ αρεσε


Ειμαστε οoff Topic αλλα θα σου απαντήσω
Καταρχας δεν ειχα δει οτι ειχες αναφέρει το όνομα σου και σου ζητω συγνωμη. Απορρώ για ποίο λόγο να έχεις κάτι μαζί μου καθώς προσωπικά δεν σου φερθηκα ουτε εγω ουτε η ομαδα ασχημα. Το άν ο προπονητής σε πίστεψε η όχι σέ έβαζε η δεν σε έβαζε ειναι κατι που μόνο μαζι του θα λύσεις καθώς ποτέ δεν κανουμε τετοιες παρεμβολές στο έργο κανενός προπονητή. Τωρα οσο αφορα το θέμα της ασφάλειας αν δεν κανω λάθος έκατσες ενα μήνα στην ομάδα οπότε για ποια ασφάλεια να μιλάμε. Και να μήν ειχαμε ασφάλεια σε εσένα η σε οποιον άλλον παικτη ποτε δεν αφήσαμε και δεν θα αφήσουμε κανένα αθλητή μας χωρις να του καλύψουμε τα έξοδα φυσιοθεραπευτη γιατρού και ακόμα και χειρουργείου. Αυτα τα ολίγα και ελπίζω να σε κάλυψα και πραγματικα αποορω γιατί να έχεις κατι μαζί μου η με την ομάδα. Με τον προπονητη το καταλαβαινω (όπως πολλοι παίκτες που δεν παιζουν) αλλα με οποιονδηποτε αλλο όχι
PetranG3
http://www.youtube.com/user/IonikosNika ... ature=mhee

Το κανάλι του ΙΩΝΙΚΟΥ ΝΙΚΑΙΑΣ στο youtube...(υπό δοκιμή προς το παρόν)
Σε λίγο καιρό με βίντο από τη νέα χρονιά που έρχεται, αλλά και βίντεο από τις ακαδημίες, συμμετοχή σε τουρνουά και πολλά πολλά άλλα...

Στην ενότητα ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ, έχει συγκεντρωθεί προς το παρόν ότι υπάρχει για το μπάσκετ του ΙΩΝΙΚΟΥ στο youtube.. bball.gif
dirk10
άτιμε DIEGO πως κλωτσάς............ την μπάλα έτσι!!!!
themis7
QUOTE(dirk10 @ Sep 28 2011, 10:52 ) *
άτιμε DIEGO πως κλωτσάς............ την μπάλα έτσι!!!!

Υποκλιση στον Θεό επί της γης .....!!!!
magic32
το μεγαλειο της εσκανα ξαναχτυπησε..ανακοινωσε τους διατητες της εβδομαδας...Κι εχει τ οεξης κωμικοτραγικο στην ανακοινωση...

Ρεντη-φοινικασ(παιδικο)στις 1
Ρεντη-φοινικας(εφηβικο)στις 1μιση
Ρεντη-Φοινικας(Γυναικειο)στις 1 μιση..
Στο ιδιο γηπεδο..

ΕΙΣΤΕ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ
Swko10
Φερτε πισω το αττικα μπετ να τζογαρουμε λιγο...
dirk10
PetranG3
QUOTE(dirk10 @ Oct 18 2011, 10:57 ) *



Ξέρει ο Ντιρκ....

dirk10
QUOTE(PetranG3 @ Oct 18 2011, 11:01 ) *
Ξέρει ο Ντιρκ....


xaxaxaxaxaxa ετσι!!!!!!!
magic32
QUOTE(PetranG3 @ Oct 25 2011, 00:12 ) *
Τωρα ηρεμησα gate14...
Καποιος μπορει να πει, καλα ρε φιλαρακι, κερδισες με +27 και...? Δεν ειναι ασφαλως ετσι...Τα κακως κειμενα πρεπει σαφως να αναφερονται, ειτε κερδιζεις με +10 ειτε με +30π...ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ...ΑΛΛΙΩΣ ΔΙΑΙΩΝΙΖΟΝΤΑΙ...

Ηδη αρκετα ενδιαφερον πρωταθλημα...Οι 4 της κορυφης κερδισαν ολοι + τον 5ο της παρεας Ικαρο...Ενω πισω γινεται χαμος, με μονο την Ευρυαλη να μην εχει νικη..





Οχι, σημερα πραγματικα αξιζει συγχαρητηριων... bball.gif

επειδη διαβαζει το σουργελο..τις δευτεριατικες μαχες μετα τα ματς τις κοψαμε φετος?
PetranG3
QUOTE(magic32 @ Oct 25 2011, 00:16 ) *
επειδη διαβαζει το σουργελο..τις δευτεριατικες μαχες μετα τα ματς τις κοψαμε φετος?



ΧΑΧΑΧΑΧΑ....! 69.gif 69.gif
dirk10
χωρίς τον κολλητό μου;τι να κάνω......δεν μπορώ!!!σ άρεσαν οι κρεπες που έτρωγες με το σουργελο όμως εε;πρέπει να γίνει...μια μάχη όμως με τον ametanoitos μαζί.....τον γνωστό ξέρει ο μάτζικ

magic32
QUOTE(dirk10 @ Oct 25 2011, 00:47 ) *
χωρίς τον κολλητό μου;τι να κάνω......δεν μπορώ!!!σ άρεσαν οι κρεπες που έτρωγες με το σουργελο όμως εε;πρέπει να γίνει...μια μάχη όμως με τον ametanoitos μαζί.....τον γνωστό ξέρει ο μάτζικ

εγω με τον αμετανοητο δωσαμε ια μαχη πριν 2 βδομαδες..σε επαιρνα και τηλ αλλα τπτ..κ χτυπησαμε και κρεπουλα..

ασε τις δικαιολοιες..ο κολλητος σ δεν καθοταν πολυ κ περσυ..σημερα δεν μπορουσε να σουταρει απο τα πουσ απσ btw
referee
dirk10 και magic32 είστε μόνο λόγια...Ακόμα περιμένουν να σας δουν ο ametanoitos με τον Τζοφ,αλλά μάταια...Μόνο ο magic32 ήρθε μία φορά κι αυτή τον πετύχαμε στο φεύγα...Κοιτάξτε να βάλετε μυαλό,αλλιώς δεν σας βλέπω καλά...Οι Δευτέρες χωρίς εσάς είναι τουλάχιστον θλιβερές....


ΥΓ:Ο Άρης Νικαίας κέρδισε τη Βουλιαγμένη 63-49.
magic32
QUOTE(referee @ Oct 25 2011, 02:34 ) *
dirk10 και magic32 είστε μόνο λόγια...Ακόμα περιμένουν να σας δουν ο ametanoitos με τον Τζοφ,αλλά μάταια...Μόνο ο magic32 ήρθε μία φορά κι αυτή τον πετύχαμε στο φεύγα...Κοιτάξτε να βάλετε μυαλό,αλλιώς δεν σας βλέπω καλά...Οι Δευτέρες χωρίς εσάς είναι τουλάχιστον θλιβερές....


ΥΓ:Ο Άρης Νικαίας κέρδισε τη Βουλιαγμένη 63-49.

νομιζαμε οτι επειδη πηγατε σε αλλες πολιτειες κοψατε τις δευτερες...ο δε τζοφ δεν μου πε τπτ χτες που παιαμε αντιπαλοι... smiley.gif
referee
QUOTE(magic32 @ Oct 25 2011, 13:16 ) *
νομιζαμε οτι επειδη πηγατε σε αλλες πολιτειες κοψατε τις δευτερες...ο δε τζοφ δεν μου πε τπτ χτες που παιαμε αντιπαλοι... smiley.gif


Οι πολιτείες μπορεί να άλλαξαν αγαπητέ φίλε,αλλά οι hotdogμαχίες παραμένουν σταθερές αξίες... Off topic!!!!!!
magic32
QUOTE(referee @ Oct 25 2011, 16:51 ) *
Οι πολιτείες μπορεί να άλλαξαν αγαπητέ φίλε,αλλά οι hotdogμαχίες παραμένουν σταθερές αξίες... Off topic!!!!!!

δεσμευομαι για τη δευτερα που μπορει να εχω κανει και την επανοδο μου στην ενεργο δραση smiley.gif
referee
QUOTE(magic32 @ Oct 26 2011, 00:27 ) *
δεσμευομαι για τη δευτερα που μπορει να εχω κανει και την επανοδο μου στην ενεργο δραση smiley.gif


Το δέχομαι...Να κεράσεις κιόλας........ smiley.gif
magic32
QUOTE(referee @ Oct 26 2011, 01:26 ) *
Το δέχομαι...Να κεράσεις κιόλας........ smiley.gif

σιγουρα.. 69.gif 69.gif 69.gif 69.gif
margiou3
http://ionikosbc.blogspot.com/2011/10/blog-post_27.html

Ολος ο Ιωνικος, μια οικογενεια...!


http://ionikosbc.blogspot.com/2011/10/blog-post_27.html
don3pleta
Εξαιρετική δουλειά απο ένα καινούργιο site που ασχολείται αποκλειστικά με την εσκανά ενημερώνει πολύ γρήγορα και έχει πολλές ειδήσεις...!!
mybasketball.gr ΟΤΑΝ Η ΝΟΤΙΑ ΑΤΤΙΚΗ ΠΑΙΖΕΙ ΜΠΑΣΚΕΤ...,,
keratsini
χαλαρωση πριν απο το παιχνιδι με τον ιωνκοσ που αλωσε σημερα αλλα και ο εθνικοσ που προχωρανε δυναμικα smiley.gif
να δουμε στην πορεια τι θα γινει
gate14
Καλη θητεια PETRAN θα περασει γρηγορα ο καιρος wink.gif
magic32
ψαρα καλη θητεια...στο τσακ το γλιτωσες το 14μηνο..που παρουσιαζεσαι?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.