Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το "Καφενείο" της ΕΣΚΑΝΑ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
themis7
Ρε παιδιά. Τα ίδια και τα ίδια.... Μπογρης βουρτζουμης κτλ ....
20 αποριουλες έχω .... Μπορείτε να τις απαντήσετε .... Αν ναι καλός .... Αν όχι πάλι καλός .... Αλλά με το να πετάτε την μπάλα στην εξέδρα με δημοσιοσχετιστικες δηλώσεις του Γιαννάκη 15 χρόνια μετά δεν βγαίνει άκρη.... Τι θέλατε δηλαδή να πει ο Γιαννάκης;;;;; Δεν λέγαμε ούτε γεια.....
Έλα συγκεντρωθειτε κι απαντηστε με στοιχεία .... Αν θέλετε θεωρειες πάμε στο κανονικό το καφενείο να τις πούμε για ώρες .... Οποίος θέλει απαντάει .....
Και αν θέλετε και κουβέντα για την φλόγα να την κάνουμε κι αυτή.... Ο Γκαλης δίνει την δάδα στον Δομαζο ... Ένα πόδοσφαιριστη καρικατούρα της εποχής του.... Τι να λέμε τώρα δηλαδή .... Δημόσιες σχέσεις όλα... Μες στο γήπεδο οι αθλητές που ιδρωνουν την φανελιτσα τους .... Κι όχι στις δημόσιες σχέσεις.......
magic32
QUOTE(themis7 @ May 20 2011, 11:21 ) *
Ρε παιδιά. Τα ίδια και τα ίδια.... Μπογρης βουρτζουμης κτλ ....
20 αποριουλες έχω .... Μπορείτε να τις απαντήσετε .... Αν ναι καλός .... Αν όχι πάλι καλός .... Αλλά με το να πετάτε την μπάλα στην εξέδρα με δημοσιοσχετιστικες δηλώσεις του Γιαννάκη 15 χρόνια μετά δεν βγαίνει άκρη.... Τι θέλατε δηλαδή να πει ο Γιαννάκης;;;;; Δεν λέγαμε ούτε γεια.....
Έλα συγκεντρωθειτε κι απαντηστε με στοιχεία .... Αν θέλετε θεωρειες πάμε στο κανονικό το καφενείο να τις πούμε για ώρες .... Οποίος θέλει απαντάει .....
Και αν θέλετε και κουβέντα για την φλόγα να την κάνουμε κι αυτή.... Ο Γκαλης δίνει την δάδα στον Δομαζο ... Ένα πόδοσφαιριστη καρικατούρα της εποχής του.... Τι να λέμε τώρα δηλαδή .... Δημόσιες σχέσεις όλα... Μες στο γήπεδο οι αθλητές που ιδρωνουν την φανελιτσα τους .... Κι όχι στις δημόσιες σχέσεις.......

Και μονο οταν μου λες οτι απο το 92 και μετα το γηπεδο γερνει που οποτε μπαινεις στ παλε κοιτας τα λαβαρα και λιποθυμας και που πριν 4 χρονακια μολις σ εσωσα απο την Α2...και μονο που για να μου πεις κατι θυμηθηκες την 35αρα την περσινη σαν τους ολυμπιακους που χουνε φαει ενα καρο 30αρες απο τον παο και ψαχνουν ενα αποκουμπι και μονο που μου λες οτι ο κορφας και ο πρελιεβιτς εχουν παρει και 2 ευρωπαικα ενω ο γκαλης τπτ(που σηκωσε ευρωπαικο με την εθνικη με τοτπτ)και μονο που σκεφτομαι οτι εισαι ενας απο αυτους που αποθεωνανε προχτες τον μποξερ γκαρσια τι να σου απαντησω..ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ...Οτι και να λες το ασπρομαυρο κομπλεξ δεν σ αφηνει να καταλαβεις ποσο διαφορετικα θα ηταν ολα αν δεν πατουσε αυτος ο ανθρωπος το ποδι του στην ελλαδα...
taz4
QUOTE(soter @ May 20 2011, 04:44 ) *
magic ο καθενας εχει την δικη του αποψη και ισως καποιοι να καταννουν διαφορετικα το μπασκετ...εχω ζησει πολυ λιγο τον γκαλη ...σιγουρα ειναι αυτος που πολυ ευστοχα λες αλλαξε τον ελληνικο αθλητισμο(εννοειται οχι ετσι οπως τον ζουμε σημερα αλλα ετσι οπως τον ζησαμε 15+χρονια πριν) ...εστρεψε ολα τα παιδια εκεινης της γενιας στο μπασκετ και υποθετω εκανε και αλλα πολλα τα οποια δεν γνωριζω...ομως και ο μεγαλυτερος θρυλος καποτε ''γκρεμιζετε''(αυτη ειναι και η λογικη συνεχεια)..ο διαμαντιδης εχει καταφερει σχεδον τα παντα στο συγχρονο μπασκετ (που φανταζομαι επειδη εχουν αλλαξει οι εποχες ειναι πιο δυσκολο) ,,και τα εχει καταφερει με τρομερη και εκνευριστικη σε καποιες περιπτωσεις σεμνοτητα(τρομερη αρετη για μενα)..οπως και να χει ο διαμαντιδης δεν ειναι ακομα θρυλος (διοτι ειναι εν ενεργεια παιχτης) ...οταν γινει ομως θεωρω πως θα ειναι αδικο να συγκρινουμε δυο θρυλους και να τρωγομαστε αντι να τους θαυμαζουμε και να τους ευχαριστουμε που προσεφεραν τοσα πολλα σε ολη την Ελλαδα...



+++++

Είναι μεγάλο λάθος να προσπαθείς να συγκρίνεις ένα εν ενεργεία αθλητή με ένα μύθο...σε 15 χρόνια από τώρα αυτή η κουβέντα θα είχε πολύ μεγαλύτερο νόημα...εγώ θεωρώ πως τότε θα μιλάμε για τον γκάλη που έφερε το μπάσκετ στην ελλάδα και το έφτασε στην κορυφή και τον διαμαντίδη που το κράτησε στην κορυφή και το πήγε ένα βήμα παρακάτω!!
Για όσους μιλάνε για ιεροσυλία , λέγοντας πως ο γκάλης τα κατάφερε όλα μόνος του πχ στην εθνική νομίζω γίνονται περισσότερο ιερόσυλοι αφήνοντας στην άκρη τον γιαννάκη , το φάνη και το φασούλα !! σε μια εποχή που αν δεν κάνω λάθος δεν είχε και τόση σημασία το βάθος 10-12 ισάξιων παιχτών.
επίσης λέγοντας πως το βάθος του παο και το υλικό του φέτος είναι "τρομακτικό" να σας πω πως δεν είναι ουτε το μισό μπροστά στη μπαρτσελόνα που ο διαμαντίδης πήρε τον πάο από το χέρι...
Με όλα αυτά δεν λέω πως ο διαμαντίδης είναι καλύτερος από τον γκάλη ή το αντίθετο... αλλά καλό θα ήταν να μην απαξιώνουμε τους θρύλους του αθλήματος που αγαπάμε...
magic32
QUOTE(themis7 @ May 20 2011, 04:12 ) *
Παμε αλλη μια απο την αρχη μπας και καταλαβεις....

Ξεκιναμε λοιπον και λεμε οτι ενοειται οτι ο Γκαλης ηταν τεραστιος αθλητης ομως ο Διαμαντιδης εξελιχθηκε και κερδισε περισσοτερα και τους κορυφαιους τους συγκρινεις με τιτλους........

Λογικο να εχει εξελιχθει περισσοτερο ο διαμαντιδης..Εχουν αλλαξει οι τροποι εκγυμανσης και αποδοσης στο σημερινο μπασκετ..ΑΥΤΟ που εμεις λεμε και ειναι προφανως πολυ δυσκολο να καταλαβεις ειναι οτι πρωτον ο ο διαμαντιδης αν δεν υπηρχε ο γκαλης να φερει το αθλημα στα σπιτια μπορει να μην επαιζε αφου σιγα μην μαθαινε το αθλημα εκει στην καστορια και δευτερον οτι και να επαιζε ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ το αθλημα να ηταν τοσο διαδεδομενο οπως τελικα και να ειχε διπλα του στον ΠΑΟ τοσο καλους παικτες και τον ομπραντοβιτς...

Αυτο που λες για Αρη - Παοκ και κομπλεξ δεν παιζει ... Γιατι για τον Γιαννακη γιατι λεω τα καλυτερα???? Που μ εχει στεναχωρησει πιο πολλες φορες???

Δεν παιζει αυτο που λες..Σου χει βαλει αμετρητες 40αρες...ο γιαννακης μια φορα σε στεναχωρησε απο πασα του γκαλη που μαρκαρανε 2 το 91..

Δεν τυφλωνομαι και δεν εχω παθη .... Παμε παρακατω ... Γουσταρω τους παιχτες που δινουν και την ψυχη τους μεσα στο γηπεδο κι οχι τους ψυχρους... Ειναι δικαιωμα μου κι ειναι υποκειμενικο...Ελπιζω να το καταλαβαινεις.....

Αλλιμονο αν δεν εδινε την ψυχη του ενας τυπος που επαιξε ευρωπαικο αγωνα με σπασενο καρπο...

Εγω θα σε ρωτησω μερικα πραγματακια μπακετικα κι αν μπορεις απαντησε χωρις σου εκανε και χωρις σου ερανε γιατι εμενα δεν μ ακουμπανε αυτου του ειδους οι διαλογοι....

Πριν ομως θα σου τονισω οτι ειμαι ΠΑΟΚ και ειναι τιμη μου τεραστια που το αιμα μου ειναι ασπρομαυρο..... Μπορει ο Γκαλης κι ο Γιαννακης να με κερδισανε πολλες φορες αλλα αυτο εμενα δεν μου λεει τιποτα... Θα σου θυμισω οτι μετα απο το 1992 το γηπεδο γερνει ... Ακομα και τωρα που ντρεπομαι γι αυτο το συνοθηλευμα παιχτων που απαρτιζουν τον ΠΑΟΚ εχω να σου λεω για τους 38 τους περσινους ... Αλλα δεν με νοιαζει αυτο και δεν με εκφραζει....

Εχεις να μου λες για τους περσινους 35 ποντους..Οσα δεν φτανει η αλεπου..Σαν τους ολυμπιακους..οι αλλοι εχουν 50 κουπες κι ακομα μενουν σε μια 35αρα...Αλλα δεν φταιει κανεις..Εμεις που ειμαστε τιμιοι(οχι σαν κατι αλλους στο ποδοσφαιρ)και πηγαμε και κερδισαμε στο ρεθυμνο και δεν πηγατε να κανετε παρεα στον ηρακλη πριν 5 χρονια

Απαντησε μου λοιπον ......

1/ Ποσους τιτλους πηρε σε Ευρωπαικο επιπεδο ο Υπερπαιχτης που μας ειπες Σαν Επιφανιο ?????? Με την Μπρτσελονα και με την Εθνικη Ισπανιας??????

Ο νοβιτζκι δεν εχει παρει τιτλο σε ευρωπη η νβα..προφανως ειναι αμπαλος και αμπασκετος..το ιδιο και ο πετζα...

2/ Ποσα buzzer beater εχει στην καριερα του ο Γκαλης??????? και μην λετε το παραμυθι οτι δεν χρειαζοτανε ... Γιατι χρειαστκανε με την Τρεισερ το 1988 6 ποντοι παραπανω με την Μακαμπι το 1989 14 ποντοι παραπανω και με την Μπαρτσελονα το 1990 22ποντοι παραπανω.... Τοσες ηταν οι διαφορες που εχασε ο Αρης... Το 1991 στο πρωταθλημα που πηρατε ενω ο Παοκ Ηταν καλυτερος και μαγκια σας στο τελος αλλοι βγαλανε τα καστανα απο την φωτια??????

Απο ποτε τα buzzer beater μετρανε την αξια ενος παικτη?Οπως εγραψε και ο ντιρκ στα περισσοτερα ματς χωρις γκαλη ξεκινουσε ο ΑΡΗΣ με -30 τουλαχιστον...Ποια μπαζερ μπιτερ λοιπον..Και σε ξαναρωταω επειδη ολοι αποφευγετε εντεχνως ν απαντησετε..Εισαι αντιπαλος προπονητης και εχεις φαει 40 ποντους απο τον γκαλη...Στην τελευταια επιθεση θα τον αφησεις να σουταρει>?παραδειγμα το τριποντο του γιαννακη που πεφτουν 2 πανω του και την πασαρει σ αυτοντο τριποντο του φανη το 89 απο μαγικη πασα του νικ

3/ Σε ποσες Ολυμπιαδες εχει παιξει ο Γκαλης και ποσες φορες απετυχε να παει???????

Απετυχε σε ενα προολυμπιακο τουρνουα..Ξαναλεμε λοιπον γτ προφανως αγνοεις να διαβασεις τα προηγουμενα οτι αν επαιζε με βαση τα τωρινα δεδομενα θα ειχε παει σε 2 με βαση τις θεσεις που πηρε ευρωμπασκετ..Επιης εισαι ο μοναδικος που μετραει την αξια ενος παικτη απο τις ολυμπιαδες και τους τιτλους...Θες να θυμηθεις οτι τεραστιοι παικτες οπωςο μαλοουν η ο στοκτον αποχωησανε χωρις τιτλο?μηπως δεν μπηκανε στο hall of fame?

4/ Ηταν μετριος το 1988 στην Ολανδια στο Προολυμπιακο στην Ολλανδια ????? Ηταν Μετριος στην Ρωμη ?????? Ηταν κακος στο Τελ Αβιβ??????
Το μετριο του γκαλη ηταν γυρω στους 20 ποντους και 5 ασιστ...το μετριος του διαμαντιδη ειναι να χανει λευ απ μονος του που του δινεται φαουλ και λαθος πασα στην πιο κρισιμη φαση του αγωνα


5/ Γιατι δεν κατεβηκε στο Μουντομπασκετ της Αργεντινης????????
Δεν ξερω και δεν μ απασχολει


6/ Ηταν σκανδαλο η εισαγωγη της εταιρειας του στο Χρηματιστηριο (κατασκηνωση....) Δωρο του Τσοχατζοπουλου τοτε....
Την οποια αφου την εφτασε μεχρι και 20.000 δραχμες την ξεφωρτοσε σε ολα τα κοροιδα τους πρωην συμπαιχτες του στην Εθνικη την φαληρισε ... Ενημερωνω για αυτους που δεν ξερουν οτι 20.000 δρχ ισον με 60 ευρω οταν η Εθνικη Τραπεζα εχει 5 Ευρω... Μιλαμε για το σκανδαλο..........Επειδη με ρωτησες αν ειμουν στ αποδυτηρια του Αρη για τις κακες σχεσεις... Ψαξε και πες μου.............
Εντελως ασχετο με το θεμα μας και τι εχει προσφερει στον ελληνικο αθλητισμο..αλλα απωθημενα για τον νικ ειναι αυτα σε καταλαβαινω

7/ Πες μου τις μεγαλες νικες του Αρη στα κρισιμα ματς στην Ευρωπη και κυριως εκτος εδρας.....

Δεν μπορω να τις θυμαμαι ολες..θυμαμαι σιγουρα μπαρτσελονα με το περιφημο ειναι κλοπη του συριγου,θυμαμαι στο ισραηλ οταν δεν κερδιζε κανενας..θυμαμαι νικη και στο ζαγκρεμπ
8/ Πες μου τι εγινε με την Τρεισερ στο αλησμονητο ματς της 35αρας........

Κανεις δεν ξερει..Ο ιδιος εχει πει οτι ειναι το μοναδικο ματς της ζωης του που ηθελε να ξαναπαιξει...


9/ Πες μου το ροστερ της POP 84 την τελευταια χρονια που το σηκωσε........

ivanovic-kukoc-radja-perasovic-pavisevic-tabak-sobin-sretenovic...εγω βλεπω 2 παικτες με τεραστια καριερα στο nba.

10/ Πες μου μια τεραστια νικη στην Ευρωπη με τα χρωματα του ΠΑΟ με τον Γκαλη παιχτη .......

Δεν νομιζω οτι ειχε ξαναπει φαιναλ 4 ο παο χωρις τον γκαλη...



11/ Πες μου μια νικη στο ΣΕΦ με τον Γκαλη παιχτη του ΠΑΟ.....

Οταν ο κοκκαλης ειχε χτισει την μπασκετικη παραγκα εννοεις?

12/ πΕς ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ........

Γιατι ηταν αηδιασμενος απο τη συμπεριφορα του πολιτη προς αυτον κι επειδη δεν ειχε ν αποδειξει τπτ...Αλλωστε ενα παιδακι 7 χρονων τωρα πρωτα τον γκαλη μαθαινει και μετα οποιονδηποτε αλλο

13/ Πες μου επειδη ειμαι ΠΑΟΚτζης γιατι παρακαλουσε τον τοτε προεδρο μας Αλεξοπουλο να ξαναγυρισει στην ενεργο δραση με τα χρωματα του ΠΑΟΚ και τον σταματησαν οι φιλαθλοι μας ......

Γελανε και οι πετρες...ειναισαν ολους αυτους που κατα καιρους μας παιρνετε και στη μπαλα...Ακομα και κουπερ..αλλα ειναι προβλημα να εισαι παοκτσης...

14/ Πες μου ποσες ηττες εχει ο Διαμαντιδης σε final four???????

Με προπονητη τον κορυφαιο και εμ συμπαικτες οπως οι Πεκοβιτς-μπατιστ-σπανουλης-σισκαουσκας-αλβερτης-σαρας-σατο-νικολας και πολλους αλλους..Γιατι δεν μου απαντας τι εκανε φετος ο ΠΑΟ οσο πραγματικα επαιζε μονος του ο διαμαντιδης?

15/ Πες μου μια ομαδα που δεν εχει κερδισει στην εδρα της ο Μητσος????????

Ισχυει οτι και στην προηγουμενη απαντηση

16/ Πες μου γιατι εφυγε απο τον ΑΡΗ ???????

Γιατι ο μητρουδης προτιμησε να πληρωσει τον γιαννακη κι οχι τον γκαλη..Και τωρα βριζεουν ολοι οι αριανοι...

17/ Πες μου γιατι ο Αρης σηκωσε Ευρωπαικο αφου εφυγε ο Γκαλης????????

Γιατι οσο ηταν ο γκαλης επαιζε στο ανωτατο επιπεδο,ενω μολις εφυγε πηρε το κυπελλουχων..εσεις οι παοκτσηδες πρεπει να αμθετε τη διαφορα και τηδ υσκολια των διοργανωσεων για να σταματησετε να νομιζετε οτι κανατε και κατι που πηρατε πρωτοι κυπελλουχων..παλευατε 10 χρονια για κατι που πηραμε την πρωτη χρονια μας...

18/ Επειδη μιλησες για μπατζετ....... Ειχε η οχι ο Αρης ενα απο τα μεγαλυτερα μπατζετ για την εποχη του στην Ευρωπη.........

Ειχε το μεγαλυτερο μπατζετ στην ελαλδα προφανως..σε καμια περιπτωση στην ευρωπη οταν η μακαμπι εφερνε παικτες απο το νβα κι εμεις τον γουιλτζερ

19/ Ηταν απο τους πιο ακριβοπληρωμενους παιχτες ο Νικ η οχι σ ολη την Ευρωπη.....?????

Φυσικα και λιγα επαιρνε..Μηπως ο διαμαντιδης δεν ειναι?

20/ Ποσα ζητησε ο Γκαλης φετος για να αναλαβει προεδρος στον ΑΡΗ????????

Μακαρι να ζηταγε και να επαιρνε...Τονε χεις παρουσιασει σαν τον χειροτερο ανθρωπο..εγω ξερω οτι το σαββατο που τον βραβευατε πηγαν 10 μαντρχαλοι και του την πεσανε εξω απο το ξενοδοχειο κι αντι να λεμε εμεις ευχαριστω ελεγε αυτος...Τον ρωτησανε πως ενιωθε που τον φωναζαν ΘΕΟ κι ειπε οτι ντρεποταν..ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ..

Απαντησε μου τεκμηριωμενα σε αυτα και μετα κανε την σουμα μονος σου.........


Δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θελεις.......... Δικαιωμα σου να ακους την αποψη του πατερα σου ... Εμενα ο πατερας μου λεει οτι ο καλυτρος ποδοσφαιριστης ηταν ο Σιδερης κι ο Γιουτσος..... Τι να κανω εγω τωρα?????? Εχω την δικη μου αποψη... Αυτα που εχουν δει τα δικα μου τα ματακια........

Εσενα ο πατερας σου ηταν προπονητης και μαλιστα απο τους πιο γνωστους με απειρες παραστασεις απο μπασκετικους αγωνες?ετσι για να ξερω ρε παιδι μου τι μου επτας την συγκριση..Και γω με τα ματακια μου εχω δει τον γκαλη να διαλυει οποιαδηποτε αμυνα και με τα ματακια μου εχω διαβασει τον τεραστιο ντραζεν να λεει οτι αν εγω ειμαι γιος του διαβοβολου αυτος ειναι ο ιδιος ο δαβολος και τον ακομα πιο τεραστιο τζορνταν να τον αποθεωνει για τις επιθετικες αρετες του..


Και να σου πω κατι μακαρι να μπορουσα να βραβευσω τον Κορφα που σηκωσε και 2 Ευρωπαικα με την Ασπρομαυρη Φανελλα ... Για τον Μπανε ασε τι να πω ........ Μου σηκωνεται η τριχα οταν τον Θυμαμαι τι εκανε μεσα στην Τεργεστη στον Μποντιρογκα στον Τζεντιλε και τους αλλους.... Οταν επαιζε ημιτελικο korac με σπασμενο δαχτυλο και εβαλε 25 ...
Γκαλης δεν ηταν αυτοι αλλα εμεις τους αγαπαμε πιο πολυ........

Γελαει και ο καθε πικραμενος....


Κι επειδη οντως κουρασαμε οταν κτλβεις οτι εμεις εδω δεν συγκρινουμε ΑΡΧΙΚΑ παικτικα αλλα στο οτι ο ΝΙΚ εκανε το μπασκετ οτι ειναι για να μπορει να βγαλει λεφτα ο καθε διαμαντιδης κι οταν καταλαβεις οτι ο γκαλης ηταν ο γκαλης ολων των ελληνων(εκτος βεβαια των παοκτσδων)ενω ο διαμαντιδης των παναθηναικων,οταν καταλαβεις οτι ο αρης και ο γκαλης τοτε μπορει να μην πηανε ποτε τα ευρωπαικα του ΠΑΟ αλλα ηταν κοινωνικο φαινομενο και οχι μιααπλη ομαδα μπασκετ τοτε να ξαναμιλησουμε..προς το παρον συνεχισε να κανεις ερωτησεις μισους για τον ανθρωπο που στοιχειωσε τα παιδικα σου χρονια..Αλλωστε υποστηριζεις ομαδα που ακομα κι οταν εφυγε ο γκαλης για να απρει ενα πρωταθληματακι επρεπε να κατσει αν χασει απο τον οσφπ για να αμς αποφυγει...Τι να κανω κοουτς?ρωτησε το ινδαλμα σου τον ντουντα...Χαστη μπανε..χαστη....ΕΛΕΟΣ


Αυτα γιατι κουρασαμε......................
themis7
Φιλε rookie συμφωνω μαζι σου........... Η κουβεντα πηγε σε κοντρα κι εχασε το νοημα της........

Εγω ανεβασα ενα αρθρο που κυριως εξυμνουσε την σεμνοτητα του Διαμαντιδη...

Ανακεφαλαιωνω για να μην παρεξηγηθω... Ενοειται οτι ο Γκαλης ηταν τεραστιος μυθος...... Ενοειται οτι αλλαξε την ιστορια μαζι με αλλους 4 5 πολυ σημαντικους ανθρωπους που δουλεψαν τοτε μαζι ... Γιαννακης Ιωαννιδης Φασουλας φανης κ.α.
Το μπασκετ ειναι ομαδικο και χωρις συμπαιχτες δεν πας πουθενα ...

Ο Μητσος ομως και τ αλλα παιδια αργοτερα αυτο το εξελιξαν και του αλλαξαν επιπεδο... Η επτυχια του δασκαλου ειναι να τον ξεπερασει ο μαθητης κι αυτο εγινε ... Η γενια του 2005 ξεπερασε την γενια του 1987 ... Ετσι πανε αυτα.....

Ο Γιαννακης στις δηλωσεις που ανεβασε ο dirk10 ειπε οτι για να πας ψηλα πρεπει να κερδισεις τους καλυτερους .. Ο Γκαλης και η γενια του το καταφεραν αρκετα καλα αλλα ο Μητσος και η γενια του ηταν οδοστρωτηρες....

Υ.Γ. Φιλε magic32 εχεις μπερδευτει πολυ και δεν μπορεις να κουβεντιασεις .......Απο που προκυπτει απο αυτα που γραφω οτι ο Μπανε κι ο Κορφας ηταν καλυτεροι απο τον Γκαλη και τον Γιαννακη???? Εγω εγραψα οτι αυτους γουσταρω ... Ειναι απολυτο δικαιωμα μου ... Δεν τους συγκρινα αλλα εγω αυτους γουσταρω... Τωρα αυτα περι κομπλεξ κτλ νομιζω οτι γινεσαι επικινδυνα αστειος και δεν κανει... Για την Α2 εχεις δικιο οτι στο τσακ σωθηκαμε ... Κατι που δεν καταφερατε 2 φορες εσεις στην μπαλα με τα δελτια και τα 2 μπαλακια του Βρυζα μες στο χαριλαου... Αλλα εγω ειμαι ΠΑΟΚ ακομα και στην ΔΕΣΚΑΣΘ να φτασει.... Αυτα για Γκαρσια κτλ δεν στεκουν στην κουβεντα μας .. Καταρχην δεν με εμπνεει η μπαλα πια οποτε μου ειναι αδιαφοροι ολοι οι μισθοφοροι που μαζευει ο Ζαγορακης πλην του Σαλπιγγιδης που τον θεωρω Παοκτζη ... Οποτε......

magic32
QUOTE(themis7 @ May 20 2011, 12:39 ) *
Φιλε rookie συμφωνω μαζι σου........... Η κουβεντα πηγε σε κοντρα κι εχασε το νοημα της........

Εγω ανεβασα ενα αρθρο που κυριως εξυμνουσε την σεμνοτητα του Διαμαντιδη...

Ανακεφαλαιωνω για να μην παρεξηγηθω... Ενοειται οτι ο Γκαλης ηταν τεραστιος μυθος...... Ενοειται οτι αλλαξε την ιστορια μαζι με αλλους 4 5 πολυ σημαντικους ανθρωπους που δουλεψαν τοτε μαζι ... Γιαννακης Ιωαννιδης Φασουλας φανης κ.α.
Το μπασκετ ειναι ομαδικο και χωρις συμπαιχτες δεν πας πουθενα ...

Ο Μητσος ομως και τ αλλα παιδια αργοτερα αυτο το εξελιξαν και του αλλαξαν επιπεδο... Η επτυχια του δασκαλου ειναι να τον ξεπερασει ο μαθητης κι αυτο εγινε ... Η γενια του 2005 ξεπερασε την γενια του 1987 ... Ετσι πανε αυτα.....

Ο Γιαννακης στις δηλωσεις που ανεβασε ο dirk10 ειπε οτι για να πας ψηλα πρεπει να κερδισεις τους καλυτερους .. Ο Γκαλης και η γενια του το καταφεραν αρκετα καλα αλλα ο Μητσος και η γενια του ηταν οδοστρωτηρες....

Υ.Γ. Φιλε magic32 εχεις μπερδευτει πολυ και δεν μπορεις να κουβεντιασεις .......Απο που προκυπτει απο αυτα που γραφω οτι ο Μπανε κι ο Κορφας ηταν καλυτεροι απο τον Γκαλη και τον Γιαννακη???? Εγω εγραψα οτι αυτους γουσταρω ... Ειναι απολυτο δικαιωμα μου ... Δεν τους συγκρινα αλλα εγω αυτους γουσταρω... Τωρα αυτα περι κομπλεξ κτλ νομιζω οτι γινεσαι επικινδυνα αστειος και δεν κανει... Για την Α2 εχεις δικιο οτι στο τσακ σωθηκαμε ... Κατι που δεν καταφερατε 2 φορες εσεις στην μπαλα με τα δελτια και τα 2 μπαλακια του Βρυζα μες στο χαριλαου... Αλλα εγω ειμαι ΠΑΟΚ ακομα και στην ΔΕΣΚΑΣΘ να φτασει.... Αυτα για Γκαρσια κτλ δεν στεκουν στην κουβεντα μας .. Καταρχην δεν με εμπνεει η μπαλα πια οποτε μου ειναι αδιαφοροι ολοι οι μισθοφοροι που μαζευει ο Ζαγορακης πλην του Σαλπιγγιδης που τον θεωρω Παοκτζη ... Οποτε......

Παικτικα το αθλημα εχει παει σε αλλο επιπεδο....Ειναι ολοι πολυ καλυτεροι αθλητες και υπαρχουν και πιο πληρεις ομαδες..Ο λεμπρον στο νβα ειναι ισως πολυ καλυτερος αθλητης απο τον τζορνταν η τον ματζικ...ΚΑΙ????????????Επισης οι ομαδες δουλευουν σε πολυ πιο επαγγελματικο επιπεδο σε σχεση με τις σχεδον ερασιτεχνικες δουλειες του τοτε...

Αυτο που ΣΥΝΕΧΩΣ λεμε κι εγω και ο ντιρκ και ο κακαλος και ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ αγνοεις ειναι ΟΤΙ το σημερινο μπασκετ δεν θα ηταν ιδιο...Ο διαμαντιδης και ο παπαλουκας και ολοι οι αλλοι δουλεψανε πανω σ ενα προτζεκτ που ξεκινησε ν αναπτυσσεται απο το ερεθισμα που εδωσε η παρουσια αρχικα του νικ και μετα των γιαννακη-φασουλα-φανη..(γι αυτο κι εγω δεν θεωρω καν δευτερο τον διαμαντιδη αλλα πισω και απο γιαννακη και απο φανη)...Μετα την επιτυχια του 87 το μπασκετ μπηκε στα σπιτια...τοτε ο βασιλακοπουλος εκμεταλευτηκε την δημοσιοτητα που εδινε ο ΑΡΗΣ και η εθνικη και εβαλε μπασκετες σε ολα τα σχολεια..Τοτε αρχισε ν αναπτυσεται το αθλημα και ειδαμε ομαδαρες και φραγκα να πεφτουν...Και ολα αυτα ερχονται οι σημερινοι 25+να τα εκμεταλευτουν προφανως με κανταρια ιδρωτα και δουλειας και να πληρωνονται και να κερδιζουν τιτλους..Αυτο ειναι το λεγομενο γκαλοσημο που ειπε ο παπαλουκας στην εκδηλωση σας οταν τον τιμησε ο γκαλης...Σε ξαρωτησα και δεν πηρα απαντηση..Ποσο σιγουρος εισαι οτι αν δεν υπηρχε ο γκαλης και ο ΑΡΗΣ και η εθνικη το87 σημερα θα γραφαμε σε μπασκετφορουμ κι οχι σε βολλευ φορουμ,ωστε να εισαι σιγουρος οτι το παιδακι απο την καστορια θα ηθελε να παιξει μπασκετ,να παει σοτν ηρακλη και μετα να ερθει στον ΠΑΟ,οπου βρηκε μια καλοδουλεμενη μηχανη με τον κουρφαιο προπονητη και ισαξιους παικτες(μην λεω παλι ονοματα)και να γινει αυτο που ειναι σημερα?

υγ.Απο τα γκολ του βρυζα πεσαμε?Γιατι εγω θυμαμαι οπαδους μιας ομαδας με ασπρομαυρα που παρακαλουσαν τους παικτες τους να χασουν απο την καλαμαρια..αντιθετως οταν ηταν εσεις να πεσετε εμεις ειπαμε να κερδισουμε στο ρεθυμνο και οτι ειναι να γινει θα γινει....

υγ2.ντομινικ-ντρεξλερ-μπαρκλευ...Ολοι ατιτλοι..αρα πολυ μικροι παικτες μπροστα στον γουειντ που εχει εστω κι εναν τιτλο και πολυ περισσοτερο στον φισερ που εχει 5 ας πουμε...Ρε μας κανετε πλακα?

υγ3.φυσικα και ειναι σεμνος ο διαμαντιδης..Ποιος σου ειπε εσενα οτι δεν ηταν σεμνος ο γκαλης?Και να σε ρωτησω και κατι ακομα...Ο γκαλης με ρωτησες γιατι σταματησε απο την εθνικη...και γιατι σταματησε το μπασκετ?Ο δημητρακης γιατι σταματει απο την εθνικη οταν θεωρειται απο ολους υπερανθρωπος(χαχαχαχαχα)ενω ουσιαστικα τα γεματα του καλοκαιρια ειναι μολις 5 η 6 αφου δεν επαιξε ποτε σε κλιμακια?Τι να πουνε δηλαδη απο πλευρας κουρασης ο φωτσης,ο σπανουλης,ο ζησης?Και κατι τελευταιο...Επειδη λες συνεχως για καλες σχεσεις του γκαλη..Κατσε να δουμε τι θα πει για τις σχεσεις του με τον μητσο ο σπανουλης οταν αποφασισει να μιλησει καποια στιγμη...

υγ.4..Απο που κι ω που η γενια του 2005 ξεπερασε τη γενια του 87?το ευρωπαικο του 87 ηταν απειρως δυσκολοτερο του 2005...Και μιας και μιλησαμε για το 2005 μπορεις να μου θυμησεις καποια αλλη στιγμη του μητσου στο ευρωμπασκετ εκεινο εκτος απο τοτριποντο...γιατι θυμαμαι τον παπαλουκα να μας παιρνει στις πλατες του σε ΟΛΑ τα δυσκολα...

υγ.5Ελληνικο μπασκετ προ γκαλη:1 ευρωπαικο της αεκ κι ενα χαλκινο μεταλλιο σε αντρικο επιπεδο και 2 αργυρα σε κλιμακια...

Ελληνικο μπασκετ επι εποχης γκαλη και υστερα:8 χρυσα σε ολες τις ηλικιες-9 αργυρα σε ολες τις ηλικιες-6 χαλκινα σε ολες τις ηλικιες και 14 κουπες σε συλλογικο επιπεδο....ΠΟΣΟ Τ ΑΛΛΑΞΕΣ ΟΛΑ ΡΕ ΝΙΚ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ

υγ6.ζητησες απαντησεις στις 20 ερωτησεις σου..τις πηρες και τις αγνοεις..ποιος γινεται αστειος το κρινουν ολοι θαρρω...

Αυτα τα ολιγα και το αποφθευγμα ειναι ενα...ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΛΗΣ ΘΕΟΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ....

http://www.youtube.com/watch?v=PpLX6NVgPNg
themis7
QUOTE(magic32 @ May 20 2011, 12:06 ) *
Παικτικα το αθλημα εχει παει σε αλλο επιπεδο....Ειναι ολοι πολυ καλυτεροι αθλητες και υπαρχουν και πιο πληρεις ομαδες..Ο λεμπρον στο νβα ειναι ισως πολυ καλυτερος αθλητης απο τον τζορνταν η τον ματζικ...ΚΑΙ????????????Επισης οι ομαδες δουλευουν σε πολυ πιο επαγγελματικο επιπεδο σε σχεση με τις σχεδον ερασιτεχνικες δουλειες του τοτε...

Αυτο που ΣΥΝΕΧΩΣ λεμε κι εγω και ο ντιρκ και ο κακαλος και ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ αγνοεις ειναι ΟΤΙ το σημερινο μπασκετ δεν θα ηταν ιδιο...Ο διαμαντιδης και ο παπαλουκας και ολοι οι αλλοι δουλεψανε πανω σ ενα προτζεκτ που ξεκινησε ν αναπτυσσεται απο το ερεθισμα που εδωσε η παρουσια αρχικα του νικ και μετα των γιαννακη-φασουλα-φανη..(γι αυτο κι εγω δεν θεωρω καν δευτερο τον διαμαντιδη αλλα πισω και απο γιαννακη και απο φανη)...Μετα την επιτυχια του 87 το μπασκετ μπηκε στα σπιτια...τοτε ο βασιλακοπουλος εκμεταλευτηκε την δημοσιοτητα που εδινε ο ΑΡΗΣ και η εθνικη και εβαλε μπασκετες σε ολα τα σχολεια..Τοτε αρχισε ν αναπτυσεται το αθλημα και ειδαμε ομαδαρες και φραγκα να πεφτουν...Και ολα αυτα ερχονται οι σημερινοι 25+να τα εκμεταλευτουν προφανως με κανταρια ιδρωτα και δουλειας και να πληρωνονται και να κερδιζουν τιτλους..Αυτο ειναι το λεγομενο γκαλοσημο που ειπε ο παπαλουκας στην εκδηλωση σας οταν τον τιμησε ο γκαλης...Σε ξαρωτησα και δεν πηρα απαντηση..Ποσο σιγουρος εισαι οτι αν δεν υπηρχε ο γκαλης και ο ΑΡΗΣ και η εθνικη το87 σημερα θα γραφαμε σε μπασκετφορουμ κι οχι σε βολλευ φορουμ,ωστε να εισαι σιγουρος οτι το παιδακι απο την καστορια θα ηθελε να παιξει μπασκετ,να παει σοτν ηρακλη και μετα να ερθει στον ΠΑΟ,οπου βρηκε μια καλοδουλεμενη μηχανη με τον κουρφαιο προπονητη και ισαξιους παικτες(μην λεω παλι ονοματα)και να γινει αυτο που ειναι σημερα?

υγ.Απο τα γκολ του βρυζα πεσαμε?Γιατι εγω θυμαμαι οπαδους μιας ομαδας με ασπρομαυρα που παρακαλουσαν τους παικτες τους να χασουν απο την καλαμαρια..αντιθετως οταν ηταν εσεις να πεσετε εμεις ειπαμε να κερδισουμε στο ρεθυμνο και οτι ειναι να γινει θα γινει....

υγ2.ντομινικ-ντρεξλερ-μπαρκλευ...Ολοι ατιτλοι..αρα πολυ μικροι παικτες μπροστα στον γουειντ που εχει εστω κι εναν τιτλο και πολυ περισσοτερο στον φισερ που εχει 5 ας πουμε...Ρε μας κανετε πλακα?

υγ3.φυσικα και ειναι σεμνος ο διαμαντιδης..Ποιος σου ειπε εσενα οτι δεν ηταν σεμνος ο γκαλης?Και να σε ρωτησω και κατι ακομα...Ο γκαλης με ρωτησες γιατι σταματησε απο την εθνικη...και γιατι σταματησε το μπασκετ?Ο δημητρακης γιατι σταματει απο την εθνικη οταν θεωρειται απο ολους υπερανθρωπος(χαχαχαχαχα)ενω ουσιαστικα τα γεματα του καλοκαιρια ειναι μολις 5 η 6 αφου δεν επαιξε ποτε σε κλιμακια?Τι να πουνε δηλαδη απο πλευρας κουρασης ο φωτσης,ο σπανουλης,ο ζησης?Και κατι τελευταιο...Επειδη λες συνεχως για καλες σχεσεις του γκαλη..Κατσε να δουμε τι θα πει για τις σχεσεις του με τον μητσο ο σπανουλης οταν αποφασισει να μιλησει καποια στιγμη...

υγ.4..Απο που κι ω που η γενια του 2005 ξεπερασε τη γενια του 87?το ευρωπαικο του 87 ηταν απειρως δυσκολοτερο του 2005...Και μιας και μιλησαμε για το 2005 μπορεις να μου θυμησεις καποια αλλη στιγμη του μητσου στο ευρωμπασκετ εκεινο εκτος απο τοτριποντο...γιατι θυμαμαι τον παπαλουκα να μας παιρνει στις πλατες του σε ΟΛΑ τα δυσκολα...

υγ.5Ελληνικο μπασκετ προ γκαλη:1 ευρωπαικο της αεκ κι ενα χαλκινο μεταλλιο σε αντρικο επιπεδο και 2 αργυρα σε κλιμακια...

Ελληνικο μπασκετ επι εποχης γκαλη και υστερα:8 χρυσα σε ολες τις ηλικιες-9 αργυρα σε ολες τις ηλικιες-6 χαλκινα σε ολες τις ηλικιες και 14 κουπες σε συλλογικο επιπεδο....ΠΟΣΟ Τ ΑΛΛΑΞΕΣ ΟΛΑ ΡΕ ΝΙΚ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ

υγ6.ζητησες απαντησεις στις 20 ερωτησεις σου..τις πηρες και τις αγνοεις..ποιος γινεται αστειος το κρινουν ολοι θαρρω...

Αυτα τα ολιγα και το αποφθευγμα ειναι ενα...ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΛΗΣ ΘΕΟΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ....

http://www.youtube.com/watch?v=PpLX6NVgPNg


ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ............. ΑΣΤΟ ΝΑ ΠΑΝΑΓΑΜΗΘΕΙ ........
margiou3
QUOTE(themis7 @ May 20 2011, 12:19 ) *
ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ............. ΑΣΤΟ ΝΑ ΠΑΝΑΓΑΜΗΘΕΙ ........




+1



Πολυ προσωπικά το πηρες magic το ολο θεμα...

Ειναι γραφικότητα να υπερασπίζεσαι κατι με τετοια μανια...


(Μου θυμιζεις μια αλλη ψυχη, που καθε μερα βαζει 10 βιντεο του Λαρυ στο φουμπου.. 69.gif )
sthnapexw
Προσωπικά πιστεύω ότι και μόνο που παρουσιάζετε επιχειρήματα κατά του Γκάλη (buzzer beater και τίτλους ευρωπαικούς) αυτόματα έχετε πέσει ήδη έξω σε αυτό που προσπαθείτε να κάνετε...να μας πείσετε για πράγματα που δεν ισχύουν..

Ούτε από DVD την μάθαμε την ιστορία,...ούτε από αφηγήσεις..

Δικαίωμα του καθενός να θεωρεί κάποιος τον Διαμαντίδη μεγαλύτερο παίκτη από όλους τους Έλληνες..μιλάμε για άλλες εποχές και άλλες συνθήκες...καταθέτουμε την άποψη μας εδώ..σωστό ή λάθος δεν υπάρχει..καθένας κρίνει μόνος του..

Για μένα αν ακούς ελληνικό μπάσκετ το μυαλό πάει σε δύο: Γκάλης και Γιαννάκης!

Μετά αρχίζουμε και συγκρίνουμε τους υπόλοιπους!Φασούλας και Φάνης σίγουρα και μετά Διαμαντίδης!Αλλά τουλάχιστον ένα επίπεδο κάτω σε σύγκριση..ποιότητα...προσφορά..αξία!

dirk10
QUOTE(margiou3 @ May 20 2011, 13:56 ) *
(Μου θυμιζεις μια αλλη ψυχη, που καθε μερα βαζει 10 βιντεο του Λαρυ στο φουμπου.. 69.gif )

κατσε μην αρχησει και ανεβαζει και εδω larry!!!!!!!!!!κουβεντα γινετε και η κοντρα ωραια ειναι......ο καθενας εχει την αποψη του και την λεει την στηριζει οπως αυτος ξερει καλυτερα.ενας φιλος που για μενα η γνωμη του ειναι σεβαστη γιατι αγαπαει το μπασκετ και παρακολουθει ποlυ ειπε: Τα τελευταία χρόνια, το άθλημα έχει απογειωθεί σε 2 τομείς. Στα αθλητικά προσόντα των παικτών (εξέλιξη του ανθρώπου) και στο κομμάτι της τακτικής. Ο Γκάλης ...υστερούσε στο ύψος και υπερτερούσε σ' όλα τα άλλα (δύναμη, αλτική ικανότητα, ταχύτητα, εκρηκτικότητα). Όμως δεν ήταν αυτά, που τον έκαναν ξεχωριστό. Ήταν το σημαντικότερο κομμάτι στο αθλητισμό. Η ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ. Με άριστα το 100, έπαιρνε 101. Κανείς δεν συγκρίνετε μαζί του.- Η σημαντικότερη προσφορά του όμως ήταν η πεποίθηση, που μετέδιδε η παρουσία του, ότι μπορούμε επιτέλους να είμαστε πρώτοι. Αυτό το αισθανθήκαμε πρώτη φορά με αυτόν και άρα είναι κάτι το ανεπανάληπτο
να διαφωνησω σε μερικα πραγματα

<<Αλλά με το να πετάτε την μπάλα στην εξέδρα με δημοσιοσχετιστικες δηλώσεις του Γιαννάκη 15 χρόνια μετά δεν βγαίνει άκρη.... Τι θέλατε δηλαδή να πει ο Γιαννάκης;;;;; Δεν λέγαμε ούτε γεια.....>>
με αυτο που εγραψες νομιζω μειωνεις τον γιαννακη.......καλυτερα να εμενε στο χαμογελο του αν τα ειπε ετσι.εγω πιστευω οτι ολα εχουν ξεχαστει μετα απο 15 χρονια.........

το ελληνικο μπασκετ το εχει κρατησει στην κορυφη ο διαμαντιδης??για πια κορυφη μιλαμε η καλυτερα για πιο ελληνικο μπασκετ ??γι αυτο που εκτος απ τον οσφπ-παο ολοι οι αλλοι ειναι για κλαματα??rookie αστοχος εδω

το να βάζεις σαν κριτήριο το θέμα τίτλοι ειναι για μενα προσωπικα το πιο αστοχο πραγμα που μπορεις να κανεις ΜΑLONE-STOCKTON-CLYDE-BARKLEY-DOMINIQUE-DIRK-ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΗΣ(ΑΣΧΕΤΟ tongue.gif) EINAI MIKROI ΠΑΙΧΤΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΙΤΛΟ?

ε όχι και γλείφτης ο γκάλης και να παρακαλάει.έχει αποδείξει πολλές φορες ότι δεν έχει ανάγκη από τέτοια.του καναμε και χαρη που του δωσαμε την φλογα

την 4ετια του παπαλουκα στην τσσκα την θυμαστε???μηπως επρεπε να γραφτουν τα ιδια και γι αυτον??λεω εγω τωρα........

δεν θυμαμαι αν το ειχε πει ο ιωανιδης η καποιος παιχτης...........<<να πηγαινουμε να αναβουμε κανα κερακι στον γκαλη γιατι χωρις αυτον........>>


1:16 tongue.gif





QUOTE(sthnapexw @ May 20 2011, 14:32 ) *
Προσωπικά πιστεύω ότι και μόνο που παρουσιάζετε επιχειρήματα κατά του Γκάλη (buzzer beater και τίτλους ευρωπαικούς) αυτόματα έχετε πέσει ήδη έξω σε αυτό που προσπαθείτε να κάνετε...να μας πείσετε για πράγματα που δεν ισχύουν..

Ούτε από DVD την μάθαμε την ιστορία,...ούτε από αφηγήσεις..

Δικαίωμα του καθενός να θεωρεί κάποιος τον Διαμαντίδη μεγαλύτερο παίκτη από όλους τους Έλληνες..μιλάμε για άλλες εποχές και άλλες συνθήκες...καταθέτουμε την άποψη μας εδώ..σωστό ή λάθος δεν υπάρχει..καθένας κρίνει μόνος του..

Για μένα αν ακούς ελληνικό μπάσκετ το μυαλό πάει σε δύο: Γκάλης και Γιαννάκης!

Μετά αρχίζουμε και συγκρίνουμε τους υπόλοιπους!Φασούλας και Φάνης σίγουρα και μετά Διαμαντίδης!Αλλά τουλάχιστον ένα επίπεδο κάτω σε σύγκριση..ποιότητα...προσφορά..αξία!

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif Γκάλης και Γιαννάκης! ετσι ακριβως
magic32
QUOTE(themis7 @ May 20 2011, 13:19 ) *
ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ............. ΑΣΤΟ ΝΑ ΠΑΝΑΓΑΜΗΘΕΙ ........

αυτο σου το γραψανε εξω απο την πορτα?Γιατι χτυπαω απο χτες το βραδυ μπας και ξυπνησεις αλλα μαλλον δεν ακους...

QUOTE(margiou3 @ May 20 2011, 13:56 ) *
+1



Πολυ προσωπικά το πηρες magic το ολο θεμα...

Ειναι γραφικότητα να υπερασπίζεσαι κατι με τετοια μανια...


(Μου θυμιζεις μια αλλη ψυχη, που καθε μερα βαζει 10 βιντεο του Λαρυ στο φουμπου.. 69.gif )

εννοειται οτι το εχω παρει προσωπικα και θα πρεπε ολοι οσοι ασχολειστε με αυτο το αθλημα να το παιρνετε οταν γινονται Βεβηλες συγκρισεις..Δεν θεωρω βεβηλη την συγκριση γκαλη-γιαννακη γιατι ηταν 2 μυθοι της ιδιας εποχης..απλα εκει θεωρω οτι ο γκαλης προσεφερε περισσοτερα και ηταν καλυτερος παικτης...

Ειναι βεβηλη ομως η οποιαδηποτε συγκριση του γκαλη με ελληνα συγχρονο μπασκεμπολιστα,ακομα και του γιαννακη γιατι δεν θα ειχανε ξεκινησει ποτε να παιζουν μπασκετ ολοι αυτοι..

Εξισου βεβηλη με τις συγκρισεις που κανουν στην αερικη τα τωρινα παικτακια με μαικ-μπερν-ματζικ...

υγ.Βεβαια θα μου πεις εδω συγκριναμε και το ζοτς-μητσος με τζακσον-μαικλ..εκει θα κολωσουμε...

υγ2.μ ενοχλει η ξεκαθαρη εμπαθεια προς το προσωπο του γκαλη που μπορει να την παρατηρησει και 5χρονο παιδακι
taz4
QUOTE(dirk10 @ May 20 2011, 15:09 ) *
το ελληνικο μπασκετ το εχει κρατησει στην κορυφη ο διαμαντιδης??για πια κορυφη μιλαμε η καλυτερα για πιο ελληνικο μπασκετ ??γι αυτο που εκτος απ τον οσφπ-παο ολοι οι αλλοι ειναι για κλαματα??rookie αστοχος εδω



δηλαδή στην εποχή άρη υπήρχαν πολλές καλές ομάδες στην ελλάδα , όταν το ίδιο "το σύστημα" βοηθούσε τον άρη να γίνει καλύτερη ομάδα γιατί έπαιζε ευρώπη?εγώ το είπα από άποψη τίτλων βλέπε εθνική το 87 και το 89...οπως την εθνική το 05 , τη δεύτερη θέση στο παγκόσμιο που νίκησες ηπα κτλ!!αλλά και σε επίπεδο συλλόγων πλέον παο-οσφπ!τότε άρης-παοκ!!

όσο για τη σύγκριση δεν μπορεί να υπάρξει γιατί είναι παίκτες εντελώς διαφορετικών εποχών και ο ένας μάλιστα είναι εν ενεργεία(και με μεγάλες αντιπαλότητες στην πλάτη του /οσφπ)...διαφορετικά επιτέγματα ο καθένας, σίγουρα ξεχωριστή προσφορά και των 2 στο ελληνικό μπάσκετ...
themis7
QUOTE(magic32 @ May 20 2011, 13:56 ) *
αυτο σου το γραψανε εξω απο την πορτα?Γιατι χτυπαω απο χτες το βραδυ μπας και ξυπνησεις αλλα μαλλον δεν ακους...

Κοιτα γιατι η ευγενεια κι οχαβαλες εχουν ορια κι οποιος εχει δοκιμασει τα δικα μου το εχει μετανιωσει αργα η γρηγορα... Αν δεν μπορεις να κανει κουβεντα επιπεδου και γουσταρεις να συνεχιζεις τα προσβλητικα σχολια θα ερθω εγω να χτυπησω την πορτα σου και πιστεψε με θα το μετανιωσεις ....
Δεν μπορεις να ξεχωρισεις οτι η κουβεντα εδω εχει και την διαθεση καβλαντας ... Επειδη σε βλεπω οτι το συνεχιζεις κι αλλου και γραφεις κι αλλου ειρωνικα σχολια σου λεω κοφτω για να τελειωνουμε ....
Ο χαβαλες ειναι ωραιο κι εξυπνο να συνοδευεται κι απο σεβασμο........
Εγω κανω πλακιτσα και λεω τις αποψεις μου για να περναει η ωρα κι εσυ αρχιζεις τους χαρακτηρισμους τους οποιους σου εχω επισημανει να σταματησεις απο χθες ............
Τοσα χρονια εδω μεσα δεν εχω βριστει με κανεναν ....... Μην μ αναγκασεις να ξεφυγω ......
Αντε κι ασ το κλεισουμε το θεμα.. Γιατι δεν εχει ενδιαφερον.............
Αντε μπραβο................
basketikos
Ο Λακης Περτεσης επαιξε μια χρονια με τον Γιαννακη στην Α Εθνικη και εβαζε 30+ σε ΠΑΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ και οποιον εβρισκε μπροστα του - και ολος ο Πειραιας ηξερε οτι πριν σουταρει ο αντιπαλος ο Λακαρος ηταν ηδη στην σεντρα



bball.gif Πάμε ως την Α2 dirk και κατι μπορει να παραδεχτω για τον 'ολοκληρωμενο για τα γυναικοπαιδα μπασκετμπολιστα που επαιρνε τις ασσιστ απο τον Γιαννακη και εβαζε την μπαλλα στο καλαθι"

bball.gif bball.gif εγω νομιζα οτι στο καφενειο πας για να ξελαμπικαρεις μετα απο 20 ωρες δουλειας - μην το κανουμε σοβαρο ρε παιδια.

Ο themis7 εχει δικιο (...τι με βαζει και γραφω ο αθεοφοφος:-) που μου στερησε την ανοδο...- themis μην τα παιρνεις σοβαρα, ζηλεψα τα χθεσινο βραδυνα σου και τα γραφω...) - ενας χαβαλες γινεται και κοιτα πως ξεφυγαν τα λόγια ... 'ΗΜΑΡΤΟΝ' ρε παιδια...

bball.gif Να ρωτησω και κατι ακομα: πως ειδατε την ανακοινωση του polis για τους μανατζερς





margiou3
QUOTE(themis7 @ May 20 2011, 15:27 ) *
Κοιτα γιατι η ευγενεια κι οχαβαλες εχουν ορια κι οποιος εχει δοκιμασει τα δικα μου το εχει μετανιωσει αργα η γρηγορα... Αν δεν μπορεις να κανει κουβεντα επιπεδου και γουσταρεις να συνεχιζεις τα προσβλητικα σχολια θα ερθω εγω να χτυπησω την πορτα σου και πιστεψε με θα το μετανιωσεις ....
Δεν μπορεις να ξεχωρισεις οτι η κουβεντα εδω εχει και την διαθεση καβλαντας ... Επειδη σε βλεπω οτι το συνεχιζεις κι αλλου και γραφεις κι αλλου ειρωνικα σχολια σου λεω κοφτω για να τελειωνουμε ....
Ο χαβαλες ειναι ωραιο κι εξυπνο να συνοδευεται κι απο σεβασμο........
Εγω κανω πλακιτσα και λεω τις αποψεις μου για να περναει η ωρα κι εσυ αρχιζεις τους χαρακτηρισμους τους οποιους σου εχω επισημανει να σταματησεις απο χθες ............
Τοσα χρονια εδω μεσα δεν εχω βριστει με κανεναν ....... Μην μ αναγκασεις να ξεφυγω ......
Αντε κι ασ το κλεισουμε το θεμα.. Γιατι δεν εχει ενδιαφερον.............
Αντε μπραβο................



Νομιζω πως δεν χρειαζεται να νευριαζεις...


Τετοιες συμπεριφορές σαν αυτη του magic, που για ανεξήγητο λόγο, αντιδρά σαν "πιστός" που ακούει "χριστοπαναγιες", σε ενα τοσο ασήμαντο και χαβαλετζιδικο θεμα, καταδεικνύει το επίπεδο του... 68.gif 68.gif 68.gif


Παμε παρακατω...!
themis7
QUOTE(basketikos @ May 20 2011, 14:41 ) *
Ο Λακης Περτεσης επαιξε μια χρονια με τον Γιαννακη στην Α Εθνικη και εβαζε 30+ σε ΠΑΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ και οποιον εβρισκε μπροστα του - και ολος ο Πειραιας ηξερε οτι πριν σουταρει ο αντιπαλος ο Λακαρος ηταν ηδη στην σεντρα



bball.gif Πάμε ως την Α2 dirk και κατι μπορει να παραδεχτω για τον 'ολοκληρωμενο για τα γυναικοπαιδα μπασκετμπολιστα που επαιρνε τις ασσιστ απο τον Γιαννακη και εβαζε την μπαλλα στο καλαθι"

bball.gif bball.gif εγω νομιζα οτι στο καφενειο πας για να ξελαμπικαρεις μετα απο 20 ωρες δουλειας - μην το κανουμε σοβαρο ρε παιδια.

Ο themis7 εχει δικιο (...τι με βαζει και γραφω ο αθεοφοφος:-) που μου στερησε την ανοδο...- themis μην τα παιρνεις σοβαρα, ζηλεψα τα χθεσινο βραδυνα σου και τα γραφω...) - ενας χαβαλες γινεται και κοιτα πως ξεφυγαν τα λόγια ... 'ΗΜΑΡΤΟΝ' ρε παιδια...

bball.gif Να ρωτησω και κατι ακομα: πως ειδατε την ανακοινωση του polis για τους μανατζερς

Εχεις δικιο αλλα βλεπεις οτι οπως παντα ξεκιναω με ορεξη για χαβαλε ... Γι αυτο εγραφα και με φοντο τα κοριτσια.... Και μου το γυρνατε οτι εχω κομπλεξ ???? Ωπα ρε παιδια...... Απο που προκυπτει ..... Ενταξει παρασυρθηκα παραπανω αλλα κι εγω τρελαινομαι.......
Ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει σε οποιον θεο θελει...... Ο προσηλιτισμος απαγορευεται.........

Δεν μ ευγνωμονεις ακομα που δεν ανεβηκατε??????? Που θα βρεις Καλυτερα....χαχαχα Αραξε εδω γιατι ολοι προς τα εδω ερχονται σιγα σιγα ... Πιασε πρωτο τραπεζι πιστα κι ας τους αλλους να ερχονται αλλαφιασμενοι προς τα εδω... Ετσι ησουν και εσυ πριν 2 χρονια ... Ομως το μαζεψατε το μαγαζι και τωρα ξαναεισαι γωνια ... Καλυτερα πρωτος στο χωριο παρα τελευταιος στην Πολη... Ακου κι εμενα εδω ειμαι παλιοτερος και κατι ξερω παραπανω.....

Συμφωνω απολυτα με την ανακοινωση του Πολις ..... Εχω πει κατα καιρους οτι αυτα περι μανατζερ ειναι αστεια... Εδω δεν μπορουν να πληρονωνται τα παιδια θα πληρωνονται οι μεσαζοντες??????????? Ηρθε η ωρα να κανετε μια πραγματικη δουλεια παιδια......... Το παραμυθι ψοφησε.....

Ηθικο διδαγμα φιλε basketike απο χτες ... Αν εχεις στην ομαδα σου τον Κουντουρα και τον Λουγιακη σου τρωνε ολες τις γκομενες και αναγκαζεσαι να γραφεις απο το i phone στο basketforum για να το παιζεις και καλα υπερανω... Θα βγαινω μονος μου απο εδω και περα............
basketikos
QUOTE(themis7 @ May 20 2011, 16:52 ) *
Εχεις δικιο αλλα βλεπεις οτι οπως παντα ξεκιναω με ορεξη για χαβαλε ... Γι αυτο εγραφα και με φοντο τα κοριτσια.... Και μου το γυρνατε οτι εχω κομπλεξ ???? Ωπα ρε παιδια...... Απο που προκυπτει ..... Ενταξει παρασυρθηκα παραπανω αλλα κι εγω τρελαινομαι.......
Ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει σε οποιον θεο θελει...... Ο προσηλιτισμος απαγορευεται.........

Δεν μ ευγνωμονεις ακομα που δεν ανεβηκατε??????? Που θα βρεις Καλυτερα....χαχαχα Αραξε εδω γιατι ολοι προς τα εδω ερχονται σιγα σιγα ... Πιασε πρωτο τραπεζι πιστα κι ας τους αλλους να ερχονται αλλαφιασμενοι προς τα εδω... Ετσι ησουν και εσυ πριν 2 χρονια ... Ομως το μαζεψατε το μαγαζι και τωρα ξαναεισαι γωνια ... Καλυτερα πρωτος στο χωριο παρα τελευταιος στην Πολη... Ακου κι εμενα εδω ειμαι παλιοτερος και κατι ξερω παραπανω.....

Συμφωνω απολυτα με την ανακοινωση του Πολις ..... Εχω πει κατα καιρους οτι αυτα περι μανατζερ ειναι αστεια... Εδω δεν μπορουν να πληρονωνται τα παιδια θα πληρωνονται οι μεσαζοντες??????????? Ηρθε η ωρα να κανετε μια πραγματικη δουλεια παιδια......... Το παραμυθι ψοφησε.....


bball.gif Δεν μπορω να σε βλεπω shot.gif shot.gif shot.gif (παιδια πλακα κανουμε - μην το σοβαρεψει κανεις τωρα). Ο Ιωνικος είναι για ψηλα. ΤΕΛΟΣ

bball.gif Δεν ειμαι σιγουρος οτι εκτος απο τα παιδια που ηταν μαζί μας θα εκτιμησουν την προσπαθεια πολλοι ακομα. Τουλαχιστον τα παιδια που ηταν μαζι μας το ξερουν, και αυτη την χρονια είμαι σιγουρος οτι ο Ιωνικος θα ειναι 6-7/12 ιδιος με περσι.

bball.gif Την γνωμη μου θα την πω δημοσια, αν και πολλοι θα την εκλάβουν ως αδυναμια (αλλα θα κανουν λαθος):
Εγω θα πηγαινα σε ολους και θα έλεγα
(α) OI OΜΑΔΕΣ ΕΣΚΑΝΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΜΑΝΑΤΖΑΡΕΙΚΑ
(β) SALARY-CAP.
Αν το δεχόντουσαν ολοι, θα καναμε κατι διαοφορετικο απο το σημερινο. Αληθεια, προσυπογραφει κανεις την πρόταση;;;

Ξερω ομως οτι δεν ειναι αλλοι διαθέσιμοι, οποτε εμεις θα πληρωσουμε το κοστος γι' αυτο που αγαπαμε, και πηγαινοντας το ψηλοτερ θα το αγαπησουμε περισσοτερο...

bball.gif Ηθικο διδαγμα απο χθες: θα βγαινω μαζι σου - ετσι ΄θα εχω τυχη'
themis7
QUOTE(basketikos @ May 20 2011, 15:01 ) *
bball.gif Δεν μπορω να σε βλεπω shot.gif shot.gif shot.gif (παιδια πλακα κανουμε - μην το σοβαρεψει κανεις τωρα). Ο Ιωνικος είναι για ψηλα. ΤΕΛΟΣ

bball.gif Δεν ειμαι σιγουρος οτι εκτος απο τα παιδια που ηταν μαζί μας θα εκτιμησουν την προσπαθεια πολλοι ακομα. Τουλαχιστον τα παιδια που ηταν μαζι μας το ξερουν, και αυτη την χρονια είμαι σιγουρος οτι ο Ιωνικος θα ειναι 6-7/12 ιδιος με περσι.

bball.gif Την γνωμη μου θα την πω δημοσια, αν και πολλοι θα την εκλάβουν ως αδυναμια (αλλα θα κανουν λαθος):
Εγω θα πηγαινα σε ολους και θα έλεγα
(α) OI OΜΑΔΕΣ ΕΣΚΑΝΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΜΑΝΑΤΖΑΡΕΙΚΑ
(β) SALARY-CAP.
Αν το δεχόντουσαν ολοι, θα καναμε κατι διαοφορετικο απο το σημερινο. Αληθεια, προσυπογραφει κανεις την πρόταση;;;

Ξερω ομως οτι δεν ειναι αλλοι διαθέσιμοι, οποτε εμεις θα πληρωσουμε το κοστος γι' αυτο που αγαπαμε, και πηγαινοντας το ψηλοτερ θα το αγαπησουμε περισσοτερο...

bball.gif Ηθικο διδαγμα απο χθες: θα βγαινω μαζι σου - ετσι ΄θα εχω τυχη'

Ξερεις πολυ καλα οτι τα εχω ξαναπει αυτα για συμφωνια κυριων και salary cup ........

Ολοι τωρα εχουν ξεκινησει Η Μανδρα μου δινει τοσα ο Φαρος μου δινει αλλα τοσα και αλλα τοσαο Ιωνικος και βεβαια φετος το ονομα που χρησιμοποιουν ολοι ειναι ο Εθνικος......... Με ηρεμια εδω οσοι ασχολουμαστε μπορουμε να τα βρουμε....... Αλλιως θα εχουμε την τυχη της χωρας....... Ασε που δεν την γλυτωνουμε ....... Τα εχω ξαναπει και θα τα λεω και ας κραζει οποιος γουσταρει..... Η ημιμαθεια ειναι προβλημα...... Λεφτα τελος και εχουμε μενει λιγοι και ρομαντικοι που χαλανε την ζωη τους και τις οικογενειες τους για να κρατανε το οικοδομημα απο το να καταρευσει....
Ενοειται φιλε basketike οτι εδω μπορουμε να βαλουμε πλαισιο ... Καθαρο μυαλο χρειαζεται κι οχι δογματισμοι ... Νεα μερα ξημερωνει και δεν μοιαζει σε τιποτα με την χτεσινη.... Οποιος το καταλαβαινει θ αντεξει ... Για τους υπολοιπους θα υπαρχει μια Παρασκευη ενα διαγγελμα του εκατστοτε Πρωθυπουργου που θα τους ξυπνησει απο τον ληθαργο.....

Βasketike αν εισαι εσυ ενταξει με τον εαυτο σου εσυ και οι υπολοιποι για την προσπαθεια που κανατε ειστε μια χαρα .......... Ευχαριστω δεν θ ακουσεις ποτε...... Το θεμα ειναι να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου....

Να θυμασαι οτι ουδεις ασφαλεστερος εχθρος εκ του ευεργεθεντος.......... Θα το νιωσεις καλα στο πετσι σου οσο ασχολεισαι...

dirk10
QUOTE(taz4 @ May 20 2011, 16:13 ) *
δηλαδή στην εποχή άρη υπήρχαν πολλές καλές ομάδες στην ελλάδα , όταν το ίδιο "το σύστημα" βοηθούσε τον άρη να γίνει καλύτερη ομάδα γιατί έπαιζε ευρώπη?εγώ το είπα από άποψη τίτλων βλέπε εθνική το 87 και το 89...οπως την εθνική το 05 , τη δεύτερη θέση στο παγκόσμιο που νίκησες ηπα κτλ!!αλλά και σε επίπεδο συλλόγων πλέον παο-οσφπ!τότε άρης-παοκ!!

όσο για τη σύγκριση δεν μπορεί να υπάρξει γιατί είναι παίκτες εντελώς διαφορετικών εποχών και ο ένας μάλιστα είναι εν ενεργεία(και με μεγάλες αντιπαλότητες στην πλάτη του /οσφπ)...διαφορετικά επιτέγματα ο καθένας, σίγουρα ξεχωριστή προσφορά και των 2 στο ελληνικό μπάσκετ...

με μπερδεψες τωρα ο rookie και ταζ4 ειναι το ιδιο ατομο?? smiley.gif
απο αποψη τιτλων σωστο βεβαια(για να παρει ομως τιτλο ελληνικη ομαδα τοτε θα επρεπε να κατεβει ο χριστος ο ιδιος) δεν λεω αλλα οχι οτι οφειλεται στον διαμαντιδη.....σε πολους θα ελεγα
θεωρω οτι τοτε το πρωταθλημα ειχε πολυ πιο δυνατες ομαδες.πια να πρωτοπεις αρης-παοκ-οσφπ-παο-πανιωνιος-αεκ-ηρακλης.δεν λεω οτι ηταν ομαδαρες αλλα το πρωταθλημα ηταν πολυ πιο ανταγωνιστικο
Απειλες παντως και τσαμπουκαδες νομιζω δεν χρειαζονται εδω μεσα .λιγο πολυ ολοι γνωριζονται ποιος ειναι ποιος και παλι εδω θα ειμαστε να γραφουμε........και η γνωμη μου αν οντως εχει καποιος προβλημα μπορει με ενα προσωπικο μηνυμα να δωθει ενα ραντεβου και να πεσει ξυλο και να ερθουμε και μεις και να βαλουμε στοιχηματα και ο χαμενος κερναει hot-dog smiley.gif smiley.gif smiley.gif
το ρεζουμε ειναι ΕΝΑ αν δεν ερχοταν ο ΓΚΑΛΗΣ στην ελλαδα το μπασκετ δεν θα το ξερε οχι η μανα του αλλα ουτε ο Τζέιμς Νάισμιθ.............
magic32
Μαλιστα..εγινα εγω κακος που υποστηιζω τον ανθρωπο χαρη στον οποιο γραφουμε τωρα σε αυτο το φορουμ και οχι σε καποιο φορουμ για χαντμπολ η πολο κοντρα σε κακοπροαιρετα σχολια...

Μην σας το χαλαω..συνεχιστε να ζειτε στην πλανη σας..Τουλαχιστον τον γκαλη τον αγαπανε κι αλλοι εκτος απο εμας τους αριανους...Αυτους που εσεις τολματε να βαλετε στην ιδια ζυγαρια μονο οι οπαδοι της εκαστοτε ομαδας...



QUOTE(basketikos @ May 20 2011, 16:41 ) *
bball.gif Πάμε ως την Α2 dirk και κατι μπορει να παραδεχτω για τον 'ολοκληρωμενο για τα γυναικοπαιδα μπασκετμπολιστα που επαιρνε τις ασσιστ απο τον Γιαννακη και εβαζε την μπαλλα στο καλαθι"

Προφανως στους σικαγο μπουλς του τζορνταν θεωρεις καλυτερους τον ρον χαρπερ και τον σκοτι πιππεν...

QUOTE(taz4 @ May 20 2011, 16:13 ) *
δηλαδή στην εποχή άρη υπήρχαν πολλές καλές ομάδες στην ελλάδα , όταν το ίδιο "το σύστημα" βοηθούσε τον άρη να γίνει καλύτερη ομάδα γιατί έπαιζε ευρώπη?εγώ το είπα από άποψη τίτλων βλέπε εθνική το 87 και το 89...οπως την εθνική το 05 , τη δεύτερη θέση στο παγκόσμιο που νίκησες ηπα κτλ!!αλλά και σε επίπεδο συλλόγων πλέον παο-οσφπ!τότε άρης-παοκ!!

όσο για τη σύγκριση δεν μπορεί να υπάρξει γιατί είναι παίκτες εντελώς διαφορετικών εποχών και ο ένας μάλιστα είναι εν ενεργεία(και με μεγάλες αντιπαλότητες στην πλάτη του /οσφπ)...διαφορετικά επιτέγματα ο καθένας, σίγουρα ξεχωριστή προσφορά και των 2 στο ελληνικό μπάσκετ...

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πως βοηθουσε το συστημα να εχει καλυτερη ομαδα λογω ευρωπης οταν ακομα και σημερα το παραπονο του ιωαννιδη ειναι οτι πηγαιναμε με μολις ενα ξενο λογω του εν ελλαδι συστηματος?
dirk10
QUOTE(magic32 @ May 20 2011, 20:25 ) *
Μαλιστα..εγινα εγω κακος που υποστηιζω τον ανθρωπο χαρη στον οποιο γραφουμε τωρα σε αυτο το φορουμ και οχι σε καποιο φορουμ για χαντμπολ η πολο κοντρα σε κακοπροαιρετα σχολια...

Μην σας το χαλαω..συνεχιστε να ζειτε στην πλανη σας..Τουλαχιστον τον γκαλη τον αγαπανε κι αλλοι εκτος απο εμας τους αριανους...Αυτους που εσεις τολματε να βαλετε στην ιδια ζυγαρια μονο οι οπαδοι της εκαστοτε ομαδας...




Προφανως στους σικαγο μπουλς του τζορνταν θεωρεις καλυτερους τον ρον χαρπερ και τον σκοτι πιππεν...

ηρεμισε και γω μαζι σου ειμαι.......... icon_drunk.gif 69.gif shot.gif 77.gif μαζι θα τους φαμε.

τωρα αυτο με τον ΛΑΚΗ στεκει???????????????πες μου?basketikos?
να αλλαξω και λιγο θεμα το μαγαζι γωνια σαν εκφραση για τον ιωνικο δεν μ αρεσει τα μαγαζια ανοιγουν και κλεινουν ευκολα.θεωρω οτι απο περυσι εχει αρχισει να γινετε μια πολυ καλη προσπαθεια απο συγκεκριμενα ατομα(4) που παρολες τις δυσκολιες οι οποιες ειναι μεγαλες εχουν καταφερει να αλλαξουν την εικονα του ιωνικου.θελω να πιστευω οτι μπαινουν οι βασεις ωστε ο ιωνικος να ακουστει παλι δυνατα.........δεν μιλαω για ανοδους και τετοια αυτα ερχονται μονα τους
magic32
Μπα το θεμα εληξε απο μενα..και πολυ ασχοληθηκα...Η βλακεια ειναι του διαμαντιδη που καθεται και συντηρει αυτη την φαρσα αντι να βγει να πει κι αυτος σαν τον παπαλουκα οτι ειναι ντροπη και μονο να τους συγκρινουν...
tuareg
γελαει ο κοσμος με αυτα που διαβαζουμε εδω.....αλλα θα μου πεις ο συριγος συγκρινε το καλαθη με το ντραζεν (θα γυρνανε τα κοκκαλα στο μαυσωλειο στο ζαγκρεμπ),στο γκαλη θα κολουσαμε????
Μονο το παραμυθι για τις ντοπες μενει να γραψουν τα παοκια να εξαντλησουν τα ορια της γραφικοτητας στο επακρο.
dirk10
QUOTE(tuareg @ May 20 2011, 20:44 ) *
γελαει ο κοσμος με αυτα που διαβαζουμε εδω.....αλλα θα μου πεις ο συριγος συγκρινε το καλαθη με το ντραζεν (θα γυρνανε τα κοκκαλα στο μαυσωλειο στο ζαγκρεμπ),στο γκαλη θα κολουσαμε????
Μονο το παραμυθι για τις ντοπες μενει να γραψουν τα παοκια να εξαντλησουν τα ορια της γραφικοτητας στο επακρο.

ποτε και που το ειπε αυτο για τον ντραζεν???????????????????
tuareg
QUOTE (dirk10 @ May 20 2011, 20:49 ) *
ποτε και που το ειπε αυτο για τον ντραζεν???????????????????


στον ημιτελικο με τη σιενα,δηλωσε οτι του θυμιζει ο καλαθης το γιο του διαβολου.....
dirk10
ειδικα στο σουτ το ιδιο ειναι.................
μηπως ειμαι καλυτερος απ τον ΛΑΡΡΥ??
tuareg
btw μια και ειδα μνεια για τον επαιρνε ο Θεος τα τελ.σουτ...
ετσι προχειρα που εψαξα βρηκα αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=NzSj__rXtBg...mbedded#at=3819
στο 1.03.30 και μετα.......
magic32
οταν ενας παικτης εχει μεσο ορο στην καριερα του 30+ας μην βαλει ποτε το τελευταιο σουτ..Οταν το ματς ειναι ντερμπυ προφανως καιει το ιδιο η μπαλα και στο προτελευταιο και στο προηγουμενο...Ας κανει και κανας αλλος τπτ..Αλλα εκει ειναι το θεμα μας.οτι πλην του γιαννακη δεν υπηρχαν αλλοι..Οπως υπαρχει στον τωρινο παο ο μπατιστ να κανει 3 καρφωματα οταν κολλησουν ολοι..οπως υπαρχει ο νικολας να πεταξει 2 τριποντα απο τα 8 μετρα.οπως υπαρχει ο καλαθης να βγαλει 2 αμυνες...
magic32
Μετα απο μια παυση απο την συζητηση που με φανατισε,κι επειδη το επιπεδο μου δεν ειναι τοσο χαμηλο οσο αφησε να εννοηθει ο μαργκιου θελω να ζητησω συγνωμμη για τους χαρακτηρισμους προς τον themis7...Ξεφυγα λιγο παραπανω απο το παθος να υπερασπιστω τον ανθρωπο για τον οποιο λατρευω το μπασκετ...
themis7
QUOTE(magic32 @ May 20 2011, 20:53 ) *
Μετα απο μια παυση απο την συζητηση που με φανατισε,κι επειδη το επιπεδο μου δεν ειναι τοσο χαμηλο οσο αφησε να εννοηθει ο μαργκιου θελω να ζητησω συγνωμμη για τους χαρακτηρισμους προς τον themis7...Ξεφυγα λιγο παραπανω απο το παθος να υπερασπιστω τον ανθρωπο για τον οποιο λατρευω το μπασκετ...

Δεν υπάρχει θέμα...... Όλα καλά.......
margiou3
QUOTE(magic32 @ May 20 2011, 20:53 ) *
Μετα απο μια παυση απο την συζητηση που με φανατισε,κι επειδη το επιπεδο μου δεν ειναι τοσο χαμηλο οσο αφησε να εννοηθει ο μαργκιου θελω να ζητησω συγνωμμη για τους χαρακτηρισμους προς τον themis7...Ξεφυγα λιγο παραπανω απο το παθος να υπερασπιστω τον ανθρωπο για τον οποιο λατρευω το μπασκετ...




Εισαι σωστος...

Ειπα αυτο που ειπα, περισσοτερο για να σε ταρακουνησω... Μεχρι σημερα δεν μου ειχες δειξει τετοια εικονα, και προβληματιστικα...




Οσο για τις συγκρίσεις, δεν θα μπω στην διαδικασια να παρω καποιου το μερος, απλα θεωρω χαζους οσους τις αναπαραγουν αλλα και οσους τις αντικρούουν , ειδικα με παικτες που αγωνιζονται σε αλλη εποχη...


Ειναι σαν να συγκρινεις Μαραντονα με Μεσι...
Δεν ειναι λαθος... Ειναι άτοπο...!

themis7
QUOTE(margiou3 @ May 20 2011, 20:25 ) *
Εισαι σωστος...

Ειπα αυτο που ειπα, περισσοτερο για να σε ταρακουνησω... Μεχρι σημερα δεν μου ειχες δειξει τετοια εικονα, και προβληματιστικα...




Οσο για τις συγκρίσεις, δεν θα μπω στην διαδικασια να παρω καποιου το μερος, απλα θεωρω χαζους οσους τις αναπαραγουν αλλα και οσους τις αντικρούουν , ειδικα με παικτες που αγωνιζονται σε αλλη εποχη...


Ειναι σαν να συγκρινεις Μαραντονα με Μεσι...
Δεν ειναι λαθος... Ειναι άτοπο...!

Εδω νομιζω οτι ειμαστε σαν φιλοι ... Εςιναι κριμα να το τραβαμε........

Φιλε margiou3 DIEGO ARMANDO MARADONA .........Mεχρι να λιωσουν τα κοκαλα μας αλλα αγαπαμε και Μεσι.......Αργεντινικο αιμα.......χαχαχαχαχαχαχαχα

Παμε παρακατω .... Μακαρι να ηταν αυτα τα προβληματα μας.......
magic32
QUOTE(margiou3 @ May 20 2011, 22:25 ) *
Εισαι σωστος...

Ειπα αυτο που ειπα, περισσοτερο για να σε ταρακουνησω... Μεχρι σημερα δεν μου ειχες δειξει τετοια εικονα, και προβληματιστικα...




Οσο για τις συγκρίσεις, δεν θα μπω στην διαδικασια να παρω καποιου το μερος, απλα θεωρω χαζους οσους τις αναπαραγουν αλλα και οσους τις αντικρούουν , ειδικα με παικτες που αγωνιζονται σε αλλη εποχη...


Ειναι σαν να συγκρινεις Μαραντονα με Μεσι...
Δεν ειναι λαθος... Ειναι άτοπο...!

Μα δεν συγκρινα ποτε παικτικα τον διαμαντιδη με τον γκαλη...Εννοειται οτι ειναι αλλες εποχες και ειναι 2 εντελως διαφορετικοι παικτες..Εγω αυτο που ανεφερα και ειναι η μεγαλη μου διαφωνια με τον θεμη ειναι οτι οι καινουριοι παικτες οσους τιτλους και να παρουνε δεν μπορει αν ειπωθει οτι ξεπερασαν ουτε τον γκαλη,ουτε τον γιαννακη ουτε τον φανη γτ αν δεν υπηρχαν αυτοι ΑΠΟΚΛΕΙΩ οτι το ελληνικο μπασκετ θα ειχε αυτη την εξελιξη..

το ποιος πιστευει παικτικα καποιος οτι ειναι ο καλυτερος ειναι καθαρα υποκειμενικο..Απλα ΓΚΑΛΗΣ δεν θα ξαναβγει... smiley.gif smiley.gif
soter
QUOTE(magic32 @ May 20 2011, 22:40 ) *
Μα δεν συγκρινα ποτε παικτικα τον διαμαντιδη με τον γκαλη...Εννοειται οτι ειναι αλλες εποχες και ειναι 2 εντελως διαφορετικοι παικτες..Εγω αυτο που ανεφερα και ειναι η μεγαλη μου διαφωνια με τον θεμη ειναι οτι οι καινουριοι παικτες οσους τιτλους και να παρουνε δεν μπορει αν ειπωθει οτι ξεπερασαν ουτε τον γκαλη,ουτε τον γιαννακη ουτε τον φανη γτ αν δεν υπηρχαν αυτοι ΑΠΟΚΛΕΙΩ οτι το ελληνικο μπασκετ θα ειχε αυτη την εξελιξη..

το ποιος πιστευει παικτικα καποιος οτι ειναι ο καλυτερος ειναι καθαρα υποκειμενικο..Απλα ΓΚΑΛΗΣ δεν θα ξαναβγει... smiley.gif smiley.gif

ολοι αυτοι που αναφερεις ειναι ΣΗΜΑΙΕΣ για το ελληνικο μπασκετ και οχι μονο...αυτη ειναι η μεγαλυτερη ουσια ...ο καθενας εχει τα δικα του προτυπα αλλα οι σημαιες ειναι παντα ψηλα για να τις θαυμαζουμε και οχι για να τις κοιταμε και να τσακωνομαστε ...δεν τους ταιριαζει αλλωστε ....οπως ειπε και ο φιλος πιο πριν ηταν ατοπος ο 'τσακωμος' - διαφωνια σας αλλα καταλαβαινω πως ολοι παρασυρομαστε (κυριως με τετοια θεματα)...
magic32
btw μιας και θιχτηκε το θεμα στην ερα σπορ μιλαει ακομα και τωρα ο ΦΑΝΗΣ...Επιγραμματικα μερικα απο οσα εχει πει μεχρι τωρα...

Θεωρει οτι οποιοσδηποτε απο τους μεγαλους παικτες του παρελθοντος μπορουσανα να πρωταγωνιστησουν στο σημερινο μπασκετ...

Θεωρει τον ΝΙΚ οτι καλυτερο περασε απο την Ελλαδα και Αψογο επαγγελματια ο οποιος καλα εκανε και ζητουσε αυτ που πιστευε οτι αξιζει οταν οι υπολοιποι ηταν πιο χαβαλαδες..

και τελευταιο και κυριοτερο κατ εμε...Του εγινε ερωτηη αν απο το 91 και μετα οι σχεσεις του νικ με τους συμπαικτες του χαλασανε η ειναι μυθος και δηλωσε οτι ολα ηταν παντα καλα,ηταν αψογος μαζι μας και εγω προσωπικα κρατησα επαφες μαζι του και μετα το μπασκετ...
magic32
‎"Μην τρελαθουμε τελειως" ειναι η απαντηση του ΦΑΝΗ στην ερωτηση Γκαλης η διαμαντιδης....
soter
QUOTE(magic32 @ May 21 2011, 00:40 ) *
‎"Μην τρελαθουμε τελειως" ειναι η απαντηση του ΦΑΝΗ στην ερωτηση Γκαλης η διαμαντιδης....

δεν φταιει ο φανης ο δημοσιογραφος φταιει που κανει ατοπη ερωτηση ...ο διαμαντιδης ειπαμε ειναι εν ενεργεια αθλητης
dirk10
αααα δεν μ αρεσει ετσι το καφενειο............LARRY BIRD καλυτερος απ τον γκαλη...............

μου σηκώνεται................η τριχα οποτε το βλεπω
ποσο μπροστα ειναι οι ανθρωποι και ποσο πισω ειμαστε εμεις απιστευτο διαφημιστικό..........


αυτος οταν εκαιγε την επερνε την μπαλιτσα εεεεε???ο ντοκτορ την επερνε??χαχαχαχαχα θα βαλω παλι φωτια στον μπασκετικο
Jabar
Τεράστιος παίκτης ο Larry Bird.Αλλά ο Magic κορυφαίος.Πρώτος παίκτης που μπορούσε να παίξει 5 θέσεις.Απίστευτος θαυμασμός μεταξύ τους όπως αρμόζει σε πραγματικά μεγάλους.Ο Larry υπήρξε θαύμα εργατικότητας και έτσι ανέβηκε στη κορυφή ο άλλος είχε και το χάρισμα.Η διαφορά για μένα είναι ότι ο Magic ανέβαζε ένα σκαλί και όλους τους υπόλοιπους,έκανε και όλη την ομάδα καλύτερη και αυτό ήταν και η διαφορά από τον Jordan.Όσο για την Ελλάδα Τεράστιος παίκτης ο Γιαννάκης,όλοι αναγνωρίζουν την συνεισφορά στο παιχνίδι και την πρόοδο του αθλήματος στην Ελλάδα αλλά ο Γκάλης μία εποχή ήταν το παιχνίδι.



basketikos
QUOTE(Jabar @ May 22 2011, 15:51 ) *
Τεράστιος παίκτης ο Larry Bird.Αλλά ο Magic κορυφαίος.


Στο έχω ξαναπει αγορι μου Jabar: Eκει στα γεράματα σου έδινε τις ασιστ o Magic, επαιξες 2 περιοδους παραπάνω, και τωρα θα γράφεις στα φορουμ υπερ του ως τα βαθιά γεράματα icon_wave.gif icon_wave.gif icon_wave.gif icon_wave.gif . Φτηνες δικαιολογίες... Οχι σε μας της ΕΣΚΑΝΑ που ξεχειλιζουμε απο πονηράδα και σε περνουμε αμέσως χαμπάρι icon_wave.gif icon_wave.gif shot.gif shot.gif

Εγω επιμένω (στα καφενεια δεν αλλάζεις γνώμη): και στο ΝΒΑ και στην Ευρωπη, οι μεγαλύτεροι μπασκετμπωλίστες εγιναν γνωστη με την Φανέλλα με το Νούμερο 6: DR J και Παναγιώτης Γιαννάκης ... Τα άλλα είναι χρωστούμενα (βλ. Jabar σε Magic), κολλακείες λόγω ομοιότητας (βλ. dirk και Bird), λόγια της νύχτας (themis7).. Aντε τώρα, μαζευτήκαμε 'μικρη μεγάλοι στα καφενεια' icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

bball.gifΤι ρωτας για το Λακη Περτέση φιλε dirκ - φαινεται οτι ολοι γύρω σου είναι νεο-μπασκετικοι και δεν ξερουν τα παλια..
Ο Λακης με τον Δάσκαλο δίπλα του έβαλε 32 στον Παναθηναϊκο, πήρε να παρει τον Αρη στην Κόρινθο (πάλι τιμωρημενοι - "ΕΟΚ πουλημενη η Νικαια δεν πεθαινει") με καμμια 25αρια και ας έπαιζε ο υπεύθυνος κατασκηνωσεων (που το θυμηθηκες ρε themis7) και χασαμε 81-82, παλέψαμε Ολυμπιακο και και....

Σοβαρα τώρα: το συστημα ηταν απλο: 1-3-1. Ο Λάκης μπροστα, ο Δάσκαλος τελευταιος. Ρημπάουτ ο Δάσκαλος (είχε γύρω στα 10 την χρονια όσο έπαιζε στον Ιωνικο) και ή έκανε ολη την επίθεση ή εκανε 10 μέτρα πάσα και ο Λάκαρος με το γνωστο μπασιμο τελειωνε την φάση. Γι' αυτο σου λέω - καλές οι διαφημίσεις, έμαθε και η γιαγιά μου μπασκετ, αλλά το σπασιμο μεσης του υπεύθυνος κατασκηνωσεων (που το θυμηθηκες ρε themis7) το είχαμε δεί εμεις στον Πλάτων πριν το μαθουν όλοι.

bball.gif Γέλασα πολύ με το buzzer beater του Γκάλη σε αγώνα με τον Ηρακλή.. Τρομερόοοο (που θα έλεγε και ο Μπονατσος).. Ταιρίαζει φαντάζομαι με το συνθημα 'το ενα και μοναδκο"..

bball.gif Καλη Κυριακη σε ολους - ας γέλαμε και λίγο, κάνει κάλο..






magic32
QUOTE(basketikos @ May 22 2011, 16:50 ) *
Εγω επιμένω (στα καφενεια δεν αλλάζεις γνώμη): και στο ΝΒΑ και στην Ευρωπη, οι μεγαλύτεροι μπασκετμπωλίστες εγιναν γνωστη με την Φανέλλα με το Νούμερο 6: DR J και Παναγιώτης Γιαννάκης ... Τα άλλα είναι χρωστούμενα (βλ. Jabar σε Magic), κολλακείες λόγω ομοιότητας (βλ. dirk και Bird), λόγια της νύχτας (themis7).. Aντε τώρα, μαζευτήκαμε 'μικρη μεγάλοι στα καφενεια' icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif



bball.gif Γέλασα πολύ με το buzzer beater του Γκάλη σε αγώνα με τον Ηρακλή.. Τρομερόοοο (που θα έλεγε και ο Μπονατσος).. Ταιρίαζει φαντάζομαι με το συνθημα 'το ενα και μοναδκο"..

bball.gif Καλη Κυριακη σε ολους - ας γέλαμε και λίγο, κάνει κάλο..

Οντω με το 6 γινανε γνωστοι οι μεγαλυτεροι..Αλλωστε το 6 εχει αποσυρθει απο τα νουμερα της ομαδας μου..Και ολοι ξερουμε ποιος το φορουσε..

Δεν βλεπω που ειναι το αστειο..ρωτησατε buzzer beater του νικ..στο πρωτο του ματς οταν δεν τον ηξερε λοιπον κανεις ακομα εβαλε 30 το νικητηριο κι εκανε και ταπα στην τελευταια αμυνα...Και φυσικα μη λεμε τα ιδια και τα ιδια..Η μπαλα δεν καιει μονο στο τελευταιο σουτ..οταν ενα ματς ειναι ντερμπυ καιει σε ολη της την διαρκεια..κι αν βγαζεις τους 30+του νικ δεν θα υπηρχε αναγκη για τελευταιο μεγαλο σουτ..

- Όταν βλέπεις τον Διαμαντίδη στο παρκέ κάνεις συγκρίσεις στο μυαλό σου; Υπάρχει κάτι που έχει ο Διαμαντίδης και το «ζηλεύεις», με την καλή έννοια πάντα;

Αξιολογώ ότι είναι ένας πολύ μεγάλος παίκτης. Έχει δείξει την αξία του και πόσο καλός αθλητής είναι, έχει διάρκεια, η διάρκεια είναι το δύσκολο. Είναι ηγέτης σε μία ομάδα σαν τον Παναθηναικό. Τώρα πραγματικά δεν ζηλεύω σε κάτι. Αλλωστε όταν έπαιζα εγώ ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Πολλοί λένε ότι ο Γκάλης δεν θα μπορούσε να παίζει τώρα. Πιστεύω ότι ο Γκάλης 50 έβαζε τότε, το ίδιο θα έκανε και τώρα, μπορεί να έβαζε και 60. Σε κάποιους αθλητές υψηλού επιπέδου δεν ισχύουν αυτά. Οι παίκτες πριν δέκα χρόνια ήταν πολύ καλύτεροι αν το δούμε συγκριτικά. Δεν είναι το ίδιο επίπεδο, άρα είναι και διαφορετική εποχή. Προφανώς ο Διαμαντίδης αν έπαιζε σε εκείνη την εποχή, θα έπαιζε εξίσου καλά. Χαίρομαι να τον βλέπω, είναι έξυπνος, εγκεφαλικός και είναι ένα εργαλείο που θα το ήθελε οποιοσδήποτε προπονητής.

Κορωνιος
dirk10
o LARRY BIRD δεν δεν ξερω αν ειχε χαρισμα αλλα προσωπικα για μενα ειναι το μεγαλυτερο μπασκετικο μυαλο που εχω δει.δεν ξερω για ποσες σεζον επαιζε με προβλημα στην μεση-ο λιγοτερο αθλητικος απο τους κορυφαιους(jordan-magic)και παντα στην κορυφη......εκανε τα απλα πραγματα να φαινονται τοσο ομορφα και αυτη ειναι η μαγεια του.
αντεπιθεση στον jabar







μην παρεξηγηθώ δεν μπαίνω σε σύγκριση των 2 ισα ισα που θαυμαζω την παράλληλη πορεία που είχαν αυτοί οι 2.για οσους δεν εχουν δει το ντοκιμαντερ Magic-Bird A Courtship Of Rivals δειτε το !!

τωρα για τον λακη δεν ξερω τι να πω δεν τον εχω δει θα ρωτησω ομως και θα μαθω.προφανώς θα έκανε κάτι τέτοιο...........

στο 1:22 χαχαχαχαχα απο νωρις βαρεθηκε να λεει γκαλης και ειπε να πει και κανα αλλο ονομα αλλα του καναν παρατήρηση και το διόρθωσε.

εχω μια εφημεριδα νομιζω χρονολογια 1974-75 καπου εκει.ο χωρος του μπασκετ?ουτε μια σελιδα!!! μετα τον ερχομο του υπεύθυνου κατασκηνωσεων πρεπει οι σελιδες για το μπασκετ να ειχαν μια αυξηση του 1000% smiley.gif

http://www.sday.gr/page.ashx?pid=2&aid...55&catid=94

Τίτλοι
8 Πρωταθλήματα Ελλάδας: 1983, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991
7 Κύπελλα Ελλάδας: 1985, 1987, 1988, 1989, 1990, 1993
4 MVP Πρωταθλήματος: 1988, 1989, 1990, 1991
Χρυσό μετάλλιο: Ευρωμπάσκετ 1987
Αργυρό μεταλλιο: Ευρωμπάσκετ 1989
MVP (πολυτιμότερος παίκτης): Ευρωμπάσκετ 1987
Έπαιξε σε 854 επίσημα παιγνίδια και σημείωσε 25.995 πόντους, 30.4 κατά μέσο όρο.
Σε 384 αγώνες στη μεγάλη κατηγορία του μπάσκετ σημείωσε 12.849 πόντους (33,4 κατά μέσο όρο) και είναι ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών.
Αγωνίσθηκε 168 φορές με την Εθνική Ελλάδας, με μέσο όρο πόντων 30,46.
Αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 1986 και στα Ευρωπαϊκά του 1983, 1987, 1989 και 1991

Αλεξάντερ Γκομέλσκι: (1987 μετά τον τελικό του Ευρωμπάσκετ) «Είναι ο αθλητής του 21ου αιώνα. Του βγάζω το καπέλο».

Ντράζεν Πέτροβιτς: (1990) «Θα ήθελα να έπαιζα μαζί του για να του δίνω την μπάλα να σκοράρει και να τον βλέπω».

Μάικλ Τζόρνταν: (1983 Θεσσαλονίκη) «Δεν περίμενα να συναντήσω τέτοιον σκόρερ στην Ελλάδα. Είναι εκπληκτικός».

Ροούντ Χάρεβαιν: (1988 προπονητής της Ολλανδίας) «Ο μόνος τρόπος να τον περιορίσουμε είναι να τον κλειδώσουμε στο δωμάτιο του ξενοδοχείου του».

Βόιτσεκ Κραϊέφσκι: (1989 τεχνικός της Λέχ Πόζναν που δέχθηκε απ’ αυτόν 52 πόντους) «Με τους παίκτες μου είχαμε κάνει σχέδια για τους τέσσερις παίκτες του Άρη. Για τον Γκάλη απλά κάναμε την προσευχή μας»

Αλεξάντερ Πέτροβιτς: (1988) «ο Ντράζεν είναι αδελφός μου αλλά εγώ ψηφίζω τον Γκάλη»

Μπόμπ Μάκαντου (1986 μετά την ήττα της Τρέισερ με 98-67): «Αυτά που μου έκαναν ο Γκάλης και ο Άρης δεν μου έτυχαν ούτε σε αγώνα των Μπόστον Σέλτικς»

Κώστας Ρήγας (όταν οριστικοποιήθηκε η αποχώρηση του από την ενεργό δράση): «Νοιώθω σαν να τελειώνει ένα όμορφο παραμύθι»
και φυσικα <<Αν εγώ είμαι ο γιος του Διαβόλου, τότε ο Γκάλης είναι ο ίδιος ο Διάβολος>>.
Ντράζεν Πέτροβιτς (παίκτης της εθνικής Γιουγκοσλαβίας και του NBA)

Υ.Γ. συμφωνω για το 6
LOWBAPER
[/quote]
Τίτλοι
8 Πρωταθλήματα Ελλάδας: 1983, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991
7 Κύπελλα Ελλάδας: 1985, 1987, 1988, 1989, 1990, 1993
4 MVP Πρωταθλήματος: 1988, 1989, 1990, 1991
Χρυσό μετάλλιο: Ευρωμπάσκετ 1987
Αργυρό μεταλλιο: Ευρωμπάσκετ 1989
MVP (πολυτιμότερος παίκτης): Ευρωμπάσκετ 1987
Έπαιξε σε 854 επίσημα παιγνίδια και σημείωσε 25.995 πόντους, 30.4 κατά μέσο όρο.
Σε 384 αγώνες στη μεγάλη κατηγορία του μπάσκετ σημείωσε 12.849 πόντους (33,4 κατά μέσο όρο) και είναι ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών.
Αγωνίσθηκε 168 φορές με την Εθνική Ελλάδας, με μέσο όρο πόντων 30,46.
Αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 1986 και στα Ευρωπαϊκά του 1983, 1987, 1989 και 1991

Αλεξάντερ Γκομέλσκι: (1987 μετά τον τελικό του Ευρωμπάσκετ) «Είναι ο αθλητής του 21ου αιώνα. Του βγάζω το καπέλο».

Ντράζεν Πέτροβιτς: (1990) «Θα ήθελα να έπαιζα μαζί του για να του δίνω την μπάλα να σκοράρει και να τον βλέπω».

Μάικλ Τζόρνταν: (1983 Θεσσαλονίκη) «Δεν περίμενα να συναντήσω τέτοιον σκόρερ στην Ελλάδα. Είναι εκπληκτικός».

Ροούντ Χάρεβαιν: (1988 προπονητής της Ολλανδίας) «Ο μόνος τρόπος να τον περιορίσουμε είναι να τον κλειδώσουμε στο δωμάτιο του ξενοδοχείου του».

Βόιτσεκ Κραϊέφσκι: (1989 τεχνικός της Λέχ Πόζναν που δέχθηκε απ’ αυτόν 52 πόντους) «Με τους παίκτες μου είχαμε κάνει σχέδια για τους τέσσερις παίκτες του Άρη. Για τον Γκάλη απλά κάναμε την προσευχή μας»

Αλεξάντερ Πέτροβιτς: (1988) «ο Ντράζεν είναι αδελφός μου αλλά εγώ ψηφίζω τον Γκάλη»

Μπόμπ Μάκαντου (1986 μετά την ήττα της Τρέισερ με 98-67): «Αυτά που μου έκαναν ο Γκάλης και ο Άρης δεν μου έτυχαν ούτε σε αγώνα των Μπόστον Σέλτικς»

Κώστας Ρήγας (όταν οριστικοποιήθηκε η αποχώρηση του από την ενεργό δράση): «Νοιώθω σαν να τελειώνει ένα όμορφο παραμύθι»
και φυσικα <<Αν εγώ είμαι ο γιος του Διαβόλου, τότε ο Γκάλης είναι ο ίδιος ο Διάβολος>>.
Ντράζεν Πέτροβιτς (παίκτης της εθνικής Γιουγκοσλαβίας και του NBA)

[/quote]

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif καθε εποχη ειναι διαφορετικη...καθε γενια εχει τους ηρωες τους...ΑΛΛΑ ο αθλητης που αλλαξε τον ελληνικο αθλητισμο ηταν ενας...οσο παλιοχαρακτηρας κι αν υποστηριζουν καποιοι οτι ητανε....

φιλικα, Στεφανου Στεφανος
polykos
Πάντως η κίνηση του ελεύθερου χεριού του Γκάλη (αυτού χωρίς τη μπάλλα), εδώ και μια δεκαετία δίνεται επιθετικό και έχει σταματήσει να διδάσκεται απο τους προπονητές, αφού είναι προβληματική.
magic32
QUOTE(polykos @ May 23 2011, 01:39 ) *
Πάντως η κίνηση του ελεύθερου χεριού του Γκάλη (αυτού χωρίς τη μπάλλα), εδώ και μια δεκαετία δίνεται επιθετικό και έχει σταματήσει να διδάσκεται απο τους προπονητές, αφού είναι προβληματική.

τωρα αμα θεωρεισαι ο καλυτερος,ακομα και να χασεις καποιο καλαθι χωρις να σ ακουμπησει κανει παιρνεις φαουλ,οποτε δεν χρειαζεται η προστασια του γκαλη...

βλ μητσο στον τελικο κυπελλου
dirk10
QUOTE(polykos @ May 23 2011, 01:39 ) *
Πάντως η κίνηση του ελεύθερου χεριού του Γκάλη (αυτού χωρίς τη μπάλλα), εδώ και μια δεκαετία δίνεται επιθετικό και έχει σταματήσει να διδάσκεται απο τους προπονητές, αφού είναι προβληματική.

αυτο μου θυμισε την διαφημιση της σεατ -η ζωνη.........μου χαλαει το πουκαμισο smiley.gif smiley.gif
ρεζουμε εχουμε να κανουμε με εναν παιχτη που εβαλε 26000 ποντους οπου οι 24000 ειναι επιθετικα φαουλ.εναν παιχτη ισως την μεγαλυτερη κοτα που εχει δειξει το μπασκετ δεν επερνε το τελευταιο σουτ.εναν παιχτη που τον εσπρωξε το συστημα εναν παιχτη γλυφτη εναν παιχτη που δεν εχει παρει τιτλους ειχε προβληματικη τεχνικη ηταν κωλοπαιδο με τους συμπαιχτες του και δεν ξερω και γω τι αλλο...........ο μυθος επεσε....................θελω κι αλλα ομως για να μου αλλαξετε γνωμη ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ
αυτο που εκανε ο ΓΚΑΛΗΣ δεν διδασκεται η το χεις η δεν το χεις απλα πραγματα
polykos
QUOTE(dirk10 @ May 23 2011, 08:40 ) *
ρεζουμε εχουμε να κανουμε με εναν παιχτη που εβαλε 26000 ποντους οπου οι 24000 ειναι επιθετικα φαουλ.



Τόσα πολλά είναι???
Δεν ήταν στο μυαλό μου αυτό το νούμερο.

Μπορεί ο μύθος να μην πέσει (γιατί άλλωστε????)
αλλά οι "πεθαμένοι απο τα επιθετικά φάουλ"
δικαιώνονται?????
magic32
QUOTE(polykos @ May 23 2011, 14:00 ) *
Τόσα πολλά είναι???
Δεν ήταν στο μυαλό μου αυτό το νούμερο.

Μπορεί ο μύθος να μην πέσει (γιατί άλλωστε????)
αλλά οι "πεθαμένοι απο τα επιθετικά φάουλ"
δικαιώνονται?????

οσ δικαιωθηκε ο ρασελ που ζητησε επιθετικο στο τελευταιο νικητηριο σουτ του μαικλ...Θες να ψαξεις σ ενα βιντεακι ποσες φορες ο τζορνταν πριν πεταξει την μπαλα σε αυτα το ζογκλερικα ειχε πατησει κατω?θα πεσει και αυτος ο μυθος μετα
dirk10
να γυρισουμε λιγο στα της εσκανα
μπηκε προστιμο διαβασα στους παιχτες του αλιμου 300χ10=3000
ποσους μηνες ειχαν παρει ξερει καποιος??

οι <<πεθαμένοι απο τα επιθετικά φάουλ>> νιωθους περιφανοι που παιξαν αντιπαλοι του εσυ μπορεις να νιωθεις δικαιωμενος σιγουρα εριξες τον μυθο με ενα ακλονητο επιχειρημα
polykos
QUOTE(dirk10 @ May 24 2011, 10:26 ) *
οι <<πεθαμένοι απο τα επιθετικά φάουλ>> νιωθους περιφανοι που παιξαν αντιπαλοι του εσυ μπορεις να νιωθεις δικαιωμενος σιγουρα εριξες τον μυθο με ενα ακλονητο επιχειρημα


μην ανησυχείς οι μύθοι δεν πέφτουν τόσο εύκολα.
ποιός ο λόγος άλλωστε.

Αν ήσουν αντίπαλός του κι ένιωσες περήφανος, πάω πάσο.
Προσωπικά σε μονά έπαιξα και παίζω κι όποιος τολμούσε να
μιμηθεί το μύθο, τον πόναγε το χέρι του.

Με κολακεύει ο χαρακτηρισμός "ακλονητο επιχειρημα"
δεν ήταν στις προθέσεις μου, ένα χαρακτηριστικό του μύθου κατέγραψα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.