Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το "Καφενείο" της ΕΣΚΑΝΑ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
leonkalf
Μεγάλο μπαμ!!!!! ugly8.gif
Ο γνωστός μας themis7 ή αλλιώς Βαγγέλης Τσάπας σε νέο πόστο!! Και μάλιστα.. Α1!


Διαβάστε εδώ ... από το επίσημο site του Ίκαρου Καλλιθέας http://ikarosbc.gr/?c=152&a=1902
Blue1965White
QUOTE(leonkalf @ Apr 8 2011, 13:29 ) *
Μεγάλο μπαμ!!!!! ugly8.gif
Ο γνωστός μας themis7 ή αλλιώς Βαγγέλης Τσάπας σε νέο πόστο!! Και μάλιστα.. Α1!


Διαβάστε εδώ ... από το επίσημο site του Ίκαρου Καλλιθέας http://ikarosbc.gr/?c=152&a=1902



Μπαμ δεν το λες.
mfc
QUOTE (themis7 @ Mar 15 2011, 15:00 ) *
Ποιο σοφο δεν θα με κανει ουτε η Α Εσκανα ουτε η Δ απο οπου ξεκινησα ουτε η Α1 που μπορει να ειμαι του χρονου.....
Ποιο σοφο αν και ειναι αδικιμη η εκφραση με κανει η καθημερινοτητα μου ... Η ενασχοληση μου με το μπασκετ εδω δεν ξερω αν με εχει κανει πιο σοφο η με εκανε να χασω και το λιγο μυαλο που ειχα... Το μελλον θα δειξει ... Φιλε αν ψαχνεις να με πικαρεις λαθος ανθρωπο διαλεξες ... Δοξα το θεο δεν κουβαλαω κομπλεξ και αντεχω οτι και να γραφουν η να λενε πισω απο την πλατη μου για μενα.... Δεν τσιμπαω ευκολα φιλε.....
Οσο αναφορα αυτα για τα μπουζουκια κτλ οποτε παμε περναμε πολυ ωραια ... Ελα κι εσυ δεν κραταμε κακια ... Φερε και κανα πενηνταρηκακι μαζι σου κι ελα... Ευτυχως πηραμε φετος τον Λουγιακη και μπορω να το παιζω προεδρος ομαδας μαπσκετ ... Γιατι παλια εβγαινα με τον Φωστερη και τν Τζαγκαρακη και μας ειχανε πει κατι γκομενες οτι ειμαστε ποδοσφαιρικη ομαδα... Αυτη ειναι η μεγαλυτερη προσβολη που μου εχουν κανει ποτε............
Βεβαια αν εβλεπε κανεις τις σντρες που εκανε χτες στο β ημιχρονιο ο Κουντουρας θα μας ξαναελεγε παλι ποσδοσφαρικη ομαδα ... Και δεν θα ειχε και αδικο .... Κουντουρα κοψε την παρεα με Τον Βικτωρ Αποστολου που ειναι Ποδοσφαιριστης και το παιζει μπασκετμπολιστας.......Σ εχει επηρεασει αγορι μου.....
Λογο της κρισης δεν θα βγαιναμε τοσο πολυ φετος αλλα αναγκαζομαστε να παρακολουθουμε τον Καραλη που ξημεροβραδιαζεται στα μπαρ με μια πρασινη στο χερι ....

Φιλακια και σε σενα ... Τσικης!!!!!!!!!!!!



http://www.ikarosbc.gr/?c=152&a=1902
Blue1965White
Σε κάθε περίπτωση να ευχηθούμε στον Βαγγέλη καλή επιτυχία στα νέα του καθήκοντα. Μακάρι ο Ίκαρος να είναι η Ιθάκη του.
basketikos
bball.gif Γνωρίζω λίγο τον themis7 - στον χώρο του ΠειραΪκου μπασκετ είναι πια ενα απο τα 'household names" που δεν-χωρα-σε-ενα- basektforum nιckname, αρα εχουμε παρακολουθήσει αρκετά την σχετική πορεία.

Θα ήθελα να πω οτι εκτιμώ το τι κανει στον μπασκετικο χώρο, αφου είναι εδω και κάποιο διάστημα πρωταγωνιστης στα διοικητικα, τελείωνοντας χρονιες με θετικο προσημο και χωρις να αφηνει παραπανα, απληρωτες καταστασεις κλπ. Του αξίζουν συγχαρητήρια γιατι ειναι σε αντιδιαστολη με τοοοσους παραγοντες που αφηνουν πισω συντρίμια.. Και λεγοντας πάντα φανερα την γνωμη του - 77.gif 77.gif

- και το λεω παρότι "καταφέρνει να με μπερδευει με τις κινήσεις του" =πιστευα οτι πηγαινε για Ανοδο και μας έριχνε στάχτη στα μάτια, ενώ εκεινος κιναγε για άλλες πολιτειες. Ασε που δεν κατάλαβα ποτέ ποιές ακριβώς είναι οι πολιτειες της επόμενης χρονιάς, πριν εκείνος παρεί τις αποφάσεις του. 77.gif 77.gif

Του ευχομαι ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ καλή επιτυχία στα σαλόνια - "Να βρει την Ιθάκη του" που ειπε και ο blue1965white.

bball.gif Χαιρομαι επισης που παει στα ψηλα, δειχνει οτι ακομα και στην εποχη της παρακμής, το θετικό προσημο που αφηνει καποιος σε εναν κοινωνικό χώρο οπως ο αθλητισμός αναγνωρίζεται και εμπρακτα.

bball.gif Σε μια συζήτηση καφενειου ομως δεν μπορω όμως να μην θέσω και ορισμενα "φιλοσοφικά ερωτήματα":

Για παραδειγμα θεωρω τον εαυτο μου αθεο, και καθε Πασχα ζηλευω τους Χριστιανους που πηγαινουν ευλαβικα στην εκκλησία καθε μέρα, κάθε ωρα, με θυσια και αυταπάρνηση. Θα ηθελα δηλαδη να μου ειχε βγει αλλιώς και να πιστευω 'σε εναν θεο, πατερα, παντοκρατορα", να 'ανηκω'.

Με τον ιδιο τρόπο, ξερω οτι ειναι ζηλευτο να αγαπάς μια Ομαδα, παρά την παρακμή της, και να μπορεις να υπογραφεις οτι "Ο Ιωνικός είναι ιδέα, ήθη και αξίες κι έτσι πρέπει να παραμείνει" - είναι και εδώ η αίσθηση του 'ανηκειν'' σε μια συλλογικότητα. Ειναι η αγάπη της ΦΑΝΕΛΛΑΣ σε εναν κόσμο που έχει αλλάξει διχως να κοιτάζει την δικη μας την μελαγχολια....

Καποια στιγμή έλεγα με εναν φίλο: "να 'χε και τον themis7 στην διοικητική του παρέα ο Ιωνικός, θα είχε πάει πιο ψηλά η Ομάδα". Και μου λεει ο φιλος: "αν εσυ ησουν διοικηση στον Ιωνικό, θα τον αφηνες να πας στο Φαρο;". Καταλάβα την απάντηση..δεν επροκειτο να γινει ποτε, γιατι ο καθενας ειχε το δικό του ταξίδι.

Φυσικά και υπάρχει ο αντιλογος: Σημασια εχει η "Ιθακη" και οχι το "καράβι" που σε ταξιδευει.. Και οι ανθρωποι παντα θα τσακώνονται για το 'πια πραγματικά ειναι η "Ιθάκη" σε αυτή την ζωή και ποιο πραγματικά είναι το 'καραβι'...Χωρις να υπαρχει απαντηση..

Αλλά το 'λακωνίζειν εστι φιλοσοφείν' και η ειδηση εχει άλλον πρωταγωνιστή.

- ασε που ακούω τον themis7 να μου φωνάζει οτι: 'ρε φίλε το κομμάτι μας κανουμε, μην μας την πέφτεις και για το πως διασκεδάζουμε, κουμαντο στις προτιμήσεις μας, και στην ζωη μας' - δικιο έχεις φιλε, δεν εχω καμμια τετοια διαθεση, και μην παρεξηγηθει ο γραπτος λογος που δεν αφηνει το υφος της γραφης να προσδιορισθει - επισης, ισως εχουμε και εμεις το 'παραμυθιασμα της φανελλας' και αυτο υπαγορευει τα παραπανω
- ασε που ακουω άλλους να λένε "Νεες συνθήκες-νεες εποχές -νεα καθηκοντα"..

bball.gif Τεσπα, τον καφενειακο πόνο μας είπαμε & η ουσια ειναι μια:

Themis7 μπραβο γιατι καταφέρνεις και κάνεις με επιτυχία το κομματι σου. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!
themis7
Κατ αρχην ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας σας.... Πραγματικα ηταν πολυ ομορφο αυτο που ενιωσα απο πολλους φιλους στον χωρο που με πηραν ενα τηλ η εστειλαν ενα μυν η εγραψαν εδω ... Ευχαριστω παρα πολυ.....

Ομως πρεπει να ξεκαθαρισω καποια πραγματα ωστε να μην εχουμε παρεξηγησεις....

Εχω ερθει σε συμφωνια με τον Κο Αγγελοπουλο για να αναλαβω την θεση του Γ.Αρχηγου του χρονου στην ομαδα του Ικαρου Καλλιθεας.... Με τον Κο Αγγελοπουλο αυτην την συζητηση την κανουμε απο προπερσι.... Πραγματικα τον θαυμαζω για την προφορα του στο μπασκετ .... Κι αυτα που εχει δημιουργησει τα τελευταια χρονια δεν εχουν προηγουμενο σε ολα τα επιπεδα....

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι φευγω απο την ομαδα του Φαρου.... Στην ομαδα του Φαρου που ειμαι τα τελευταια 2 χρονια εχω συναντησει μονο φιλους και ανθρωπους που αγαπησανε παρα πολυ αυτην την προσπαθεια που καναμε... Η ομαδα ακομα δεν εχει τελειωσει τις υποχρεωσεις της και εχει σκοπο να κανει 3 νικες σε ισαριθμα παιχνιδια για να τερματισει στην πρωτη τριαδα του πρωταθληματος.... Ο Φαρος εχει 40 χρονια ζωης ειναι ενα συνοικιακο και πολυ σοβαρο σωματειο που τις 2 τελευταιες χρονιες σε αντρικο επιπεδο γραφει την δικη του ιστορια... Στον Φαρο καποιος μπορει να μην ειναι για την φανελα αλλα ειναι σιγουρα για τους ανθρωπους που τον απαρτιζουνε.... Και γι αυτους αξιζουν οι θυσιες που εχουν γινει....
Προθεση μου ειναι λοιπον να μεινω κοντα και στον Φαρο με την προυποθεση οτι θα συνεχισει Ο Αντρεας ο Πολεμης και τα παιδια που φετος μαζι καναμε μια επιτυχημενη χρονια .... Αν λοιπον κατσουμε ολοι μαζι και βρουμε μια ΒΙΩΣΙΜΗ λυση ωστε αυτη η πολυ ομορφη παρεα που συνεργαστηκαμε φετος μπορεσει να ξανακανει αλλη μια προσπαθεια του χρονου ευχαριστως και με μεγαλη διαθεση θα ξαναηγηθω διοικητικα αυτης της προσπαθειας....

Καθε ομαδα ειναι μια οικογενεια.... Επαναλαμβανομαι το ξερω αλλα ειναι σημαντικο να καταλαβει καποιος που διαβαζει εδω τον τροπο σκεψης μου... Δεν μ ενδιαφερει αν η ομαδα η οποια υπηρετω ειναι στην Α1 η στην Δ Εσκανα...
Θελω απλα οτι κανω να το κανω με επιπεδο και σεβασμο.... Η οικογενεια του Φαρου λοιπον καταφερε να κερδισει τον σεβασμο των αντιπαλων της και αυτο ειναι το πιο σημαντικο παρασημο... Δεν αλλαζω αυτον τον σεβασμο με καμμια ανοδο.... Ειμαι πολυ περηφανος γι αυτο που χτισμαε η παρεα εδω στο Κερατσινι... Ακομα και καποια παιδια που καποια στιγμη μεσα στην χρονια ενιωσαν οτι αδικηθηκαν τωρα που τελειωνει η χρονια νιωθουν μεσα τους οτι αυτην την χρονια θα την κρατανε για παντα στην καρδια τους.....

Σεβομαι οτι ο φιλος ο bαsketikos θεωρει τον εαυτο του αθεο ....Αλλα εγω πιστευω πολυ στον θεο.... Σεβομαι παρα πολυ την προσπαθεια που κανει αυτος κι οι υπολοιποι σε μια τοσο δυσκολη εποχη για να κρατησουν αναμενο το αστερι του Ιωνικου .... Θα πρεπει να ειναι πολυ υπερηφανοι γι αυτα που καταφεραν μεχρι σημερα ....
Εχουμε ομως μια μικρη διαφορα... Εγω υπηρετησα στην ζωη μου 2 σωματεια ... Τον Θεμιστοκλη οπου μεσα στα σπλαχνα του γεννηθηκα μπασκετικα και τον Φαρο οπου εκανα μια πολυ πιο σοβαρη μπασκετικη προσπαθεια ... Και οι 2 ομαδες ειναι τοπικου χαρακτηρα και δεν συγκρινονται με τον Ιωνικο ομως και οι 2 για την μικρη και τιμια ιστορια τους επι των ημερων μου γνωρισαν μερες ευημεριας ...

Το μπασκετ ειναι το μερακι μου ... Μεσα απο αυτο εχω κανει πολλους φιλους εχω ζησει στιγμες κι εχω διαμορφωσει χαρακτηρα... Ιθακη δεν εχω γιατι βαδιζω στο αγνωστο ...Δεν ξερω πως θα τελειωσει αυτη η ιστορια κι ουτε εχω στοχους μακροπροθεσμους... Μακαρι να γερασω και να ειμαι ακομα μεσα στα γηπεδα απο οποιοδηποτε ποστο γιατι αυτο θα σημαινει οτι θα εχω γνωρισει και μεγαλωσει γενιες και γενιες παιδιων... Ζηλευω τον Πολεμη που ειναι πολλα χρονια μεσα στα γηπεδα και ειμαστε εξω για καφε και συνανταει καποιον παλιο του συμπαιχτη η καποιον παλιο του αθλητη η αθλητρια και τον αντιμετωπιζουν με σεβασμο ... Θα ηθελα να φτασω κι εγω καποτε σ αυτο το σημειο ... Μαθαινω καθημερινα πραγματα μεσα στο μπασκετ και η ενασχοληση μου με τον Ικαρο ειναι κυριως μια προκληση για μενα να δω αν μπορω να σταθω ανταξια σ ενα υψηλοτερο επιπεδο.... Με γεμιζει πολυ το μπασκετ και ειναι το καλυτερο αγχολυτικο για μενα......


Κι αφου με πηρε η κατηφορα και γραφω γραφω ..... Θα γραψω και 2 λογια για την φετινη χρονια.... Κι ας μην εχει τελειωσει τυπικα...
Ξαναγραφω λοιπον οτι κατα την γνωμη μου δικαιος πρωταθλητης ειναι ο Πολις.... Ηταν η πιο σταθερη ομαδα και δεν εκανε γκελες οπως οι αλλοι διεκδικητες.... Επαιξε ενα μπασκετ με παιχτη ηγετη και δικαιωθηκε... Ο Θεμις πηρε την ομαδα απο το χερι σε ολα τα δυσκολα και την οδηγησε εκ του ασφαλους στην Γ Εθνικη .... Για τον φιλο τον Αχιλλεα που ειχε ως αυτοσκοπο την ανοδο ηταν μια δικαιωση... Ομως ο Πολις οπως χτιστηκε ειναι ομαδα μιας χρονιας .... Και τωρα θελει πολυ σημαντικες προσθηκες για το μελλον .... Αυτα τα ξερει Ο Αχιλλεας απο την αρχη πηρε το ρισκο και δικαιωθηκε.... Τωρα αρχιζουν τα δυσκολα γι αυτον και ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου να ανταπεξελθει....

Εμεις ομως και η Μανδρα ειμασταν πιο ποιοτικες ομαδες ... Προσπαθησαμε να χτισουμε ομαδες που θα φτιαξουν εναν κορμο και θα μεινουν γι αρκετα χρονια ιδιες.... Καθε αγωνιστικη ειχαμε σχεδον αλλον παιχτη πρωταγωνιστη .... Προσπαθησαμε να παιξουμε συγχρονο μπασκετ... Κι αυτο εχει πολλες δυσκολιες στην αρχη ... Αυτες οι ομαδες θελουν πανω απο μια σεζον μαζι για να αντιληφθουν ολοι πληρως τον ρολο τους... Πρεπει παιδια που ειναι πολυ καλοι παιχτες και επαιζαν 40 λεπτα να αντιληφθουν οτι στο συγχρονο μπασκετ κι 1 λεπτο να παιξεις μπορεις να γινεις m.v.p. ... Στην πραξη ομως αυτο δεν ειναι ευκολο γι αυτο αυτες οι ομαδες μεχρι να αφομιωσουν το τροπο παιχνιδιου τους εχουν πολλα σκαμπανεβασματα στην αποδοση τους... Γι αυτο οταν στην Μανδρα αντιληφθηκαν τι γινεται καναν 9 - 0 σερι και για αυτο εμεις οταν ξυπνησαμε πηραμε σχετικα ευκολα το κυπελλο και καναμε μεγαλες νικες στην Νικαια και στην Καλλιθεα....
Οι ομαδες αυτες ομως μπορουν (αν εξαιρεσει κανεις το γελιο μετρο των 20αρηδων ) να μεινουν ιδιες του χρονου και να ξαναδιεκδικησουν...
Να πανε λοιπον οι φωστηρες της ΕΣΚΑΝΑ να πουνε στην Μανδρα που καταστραφηκε απο το μετρο των 20αρηδων οτι βοηθαει πολυ αυτο το μετρο..... Ειναι η μεγαλυτερη παπαρια που εχει επηνοηθει ποτε........

Ο Ιωνικος πληρωσε φετος για να μαθει του χρονου.... Ηταν πολυ ατυχος με τους τραυματισμους ειδικα του Πρινεα και στον δικο μας αγωνα του Λιθοπουλου.... Πληρωσε επισης το γεγονος οτι δεν ειχε καθαροαιμο πενταρι και ειχε πολλα καλα 4αρια ενω ολοι οι αλλοι διεκδικητες ειχαν τουλαχιστον ενα βαρυ κορμι στο ροστερ τους... Ειδικα Πολις και Μανδρα....
Εμειναν λιγα παιδια λογο και τραυματισμων και στο πιο κρισιμο ματς επεσαν πανω μας που σ εκεινο τον αγωνα ειμασταν πιο ενωμενοι απο ποτε και παιξαμε το πιο παθιασμενο μας παιχνιδι... Νομιζω ομως οτι επειδη οι ανθρωποι που απαρτιζουν την ομαδα την αγαπανε πολυ τωρα που πηραν μια γευση τι σημαινει ΕΣΚΑΝΑ το καλοκαιρι θα κανουν τις κινησεις που πρεπει για να διεκδικησουν τον ονειρο τους που ειναι να δουν την ομαδα τους σε υψηλοτερες κατηγοριες...

Επισης ο Αρης Νικαιας που εμας μας πεθανε στην εδρα μας ηταν παρα πολυ καλη ομαδα.... Χαμηλων τονων αλλα πολυ δουλεμενη ομαδα και σου εδινε την εικονα μιας ομαδας που παιζει για την παρτι της και το ευχαριστιεται.....

Μια ομαδα που του χρονου θα βαλει πλωρη για πανω ειναι οΕθνικος αφου ο ανθρωπος που εχει αναλαβει εκει ειναι πολυ σοβαρος και φερεγγυος αγαπαει το μπασκετ μαθαινει κι ασχολειται και θα κανει δυναμικη κινηση του χρονου.....

Αυτα σε μια χρονια υπηρξαν πολλα επεισοδια και αυτο ηταν μαυρη τρυπα.... Αλλα ειπαμε οταν μπαινουν αυτοσκοποι δημιουργειται αγχος .... Και το αγχος διωχνει την καθαρη σκεψη και βγαζει στην επιφανεια την ασχημη πλευρα των ανθρωπων.......

Τελικα ηταν μια ωραια χρονια γεματη στιγμες........ Ειμαι πολυ χαρουμενος που την εζησα και πολυ υπερηφανος για την ομαδα μου και για τον μ.ο. της ποιοτητας των παιδιων που εχει η ομαδα μου σαν ανθρωποι..........
Οι σχεσεις με τα παιδια ειναι το πιο σημαντικο κομματι για μενα.... Ειμαι παντα φιλος με τους παιχτες μου και αυτο δεν το αλλαζω με καμμια ανοδο.... Εχω επικριθει απο διαφορους για τις καλες σχεσεις μου με τα παιδια ... Ομως οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια!!!!!!!!!!!!!!!


Ευχαριστω πολυ ολους και να ειστε καλα!!!!!!!!!!!!



polykos
Καλή δύναμη κι απο μένα στον Themis 7 για τα καθήκοντα που θα έχει του χρόνου.
Απλά αν έχει την όρεξη και το χρόνο να κάνει πιο σαφές αυτό που περιγράφει εδώ....

Προθεση μου ειναι λοιπον να μεινω κοντα και στον Φαρο με την προυποθεση οτι θα συνεχισει Ο Αντρεας ο Πολεμης και τα παιδια που φετος μαζι καναμε μια επιτυχημενη χρονια .... Αν λοιπον κατσουμε ολοι μαζι και βρουμε μια ΒΙΩΣΙΜΗ λυση ωστε αυτη η πολυ ομορφη παρεα που συνεργαστηκαμε φετος μπορεσει να ξανακανει αλλη μια προσπαθεια του χρονου ευχαριστως και με μεγαλη διαθεση θα ξαναηγηθω διοικητικα αυτης της προσπαθειας....

Συγγνώμη που το ζητάω, αλλά δεν θέλω να μπούν κακόβουλες σκέψεις στο μυαλό μου για το μελίσσι του αναμορφωτή κου Δημήτρη Αγγελόπουλου.
themis7
QUOTE(polykos @ Apr 10 2011, 15:23 ) *
Καλή δύναμη κι απο μένα στον Themis 7 για τα καθήκοντα που θα έχει του χρόνου.
Απλά αν έχει την όρεξη και το χρόνο να κάνει πιο σαφές αυτό που περιγράφει εδώ....

Προθεση μου ειναι λοιπον να μεινω κοντα και στον Φαρο με την προυποθεση οτι θα συνεχισει Ο Αντρεας ο Πολεμης και τα παιδια που φετος μαζι καναμε μια επιτυχημενη χρονια .... Αν λοιπον κατσουμε ολοι μαζι και βρουμε μια ΒΙΩΣΙΜΗ λυση ωστε αυτη η πολυ ομορφη παρεα που συνεργαστηκαμε φετος μπορεσει να ξανακανει αλλη μια προσπαθεια του χρονου ευχαριστως και με μεγαλη διαθεση θα ξαναηγηθω διοικητικα αυτης της προσπαθειας....

Συγγνώμη που το ζητάω, αλλά δεν θέλω να μπούν κακόβουλες σκέψεις στο μυαλό μου για το μελίσσι του αναμορφωτή κου Δημήτρη Αγγελόπουλου.

Νομίζω ότι ειναι σαφέστατο .... Ο Φάρος είναι αυτοφωτος και δεν είναι μαγαζί μου ..... Και αυτοφωτος θα παραμείνει ..... Ο καθένας έχει την δική του ιστορία ...... Ο Φάρος έχει κερδίσει τον σεβασμό ......

Σ ευχαριστώ πολυ.....
d.basket
QUOTE(themis7 @ Apr 15 2011, 13:33 ) *


Πολύ σωστό !!!!!
Τώρα όλοι τα παιδιά μας τα κυνηγάμε να ΜΗΝ κάνουν ότι κάναμε εμείς !!!
Έπιασα τον εαυτό μου μόλις προχθές να φωνάζει στα παιδιά μου "ΔΙΑΒΑΣΤΕ, ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΣΧΟΛΕΙΟ" , έχοντας στο CD το WALL απο PINK FLOYD και μάλιστα στη διαπασών!!!
dirk10
QUOTE(themis7 @ Apr 15 2011, 13:33 ) *

χαιρομαι γιατι ειμαι απ τους τυχερους που προλαβαν και τα εζησαν..............
magic32
Μαγικες στιγμες στην Εσκανακαι χτες..Το ματς παιδικου εα νικαιας-πανιωνιος που ηταν ορισμενο για το σεφ δεν επετραπη απο την αστυνομια να γινει εκει και οριστηκε στο σαλπεας μεσα σε 5 λεπτα στις 10 παρα τεταρτο..Στο οποιο σαλπεας διεξαγοταν φιλικο φοινικας-φαρος ξεροντας ο φοινικας οτι εχει το γηπεδο μεχρι τις 10...Αποτελεσμα τσακωμοι μεταξυ μπαμπαδων-προπονητη φοινικα-παικτων και κωμικοτραγικες καταστασεις..

Οσο κωμικοτραγικο ειναι ν ακουγεται απο μπαμπαδες παιδιων παιδικου,Αντε τι το συνεχιζεται το φιλικο,Α εσκανα παιζεται μωρε...
PetranG3
Themis7, εθεαθεις στη ΝΕΤ, στο ΟΣΦΠ - ΠΑΟ...Πρωτη μουρη... bball.gif
themis7
QUOTE(PetranG3 @ Apr 16 2011, 20:06 ) *
Themis7, εθεαθεις στη ΝΕΤ, στο ΟΣΦΠ - ΠΑΟ...Πρωτη μουρη... bball.gif

Ειχα παει για scouting.... Το 13 με τα Πρασινα μ αρεσε....Εδειξε καποια καλα στοιχεια ... Θα τον παρουμε υποσχετικη ενα χρονο για back up του Φωστερη ...... Να το βοηθησουμε το πιαδι να ψηθει....... icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif
polykos
QUOTE(magic32 @ Apr 15 2011, 16:21 ) *
Μαγικες στιγμες στην Εσκανακαι χτες..Το ματς παιδικου εα νικαιας-πανιωνιος που ηταν ορισμενο για το σεφ δεν επετραπη απο την αστυνομια να γινει εκει και οριστηκε στο σαλπεας μεσα σε 5 λεπτα στις 10 παρα τεταρτο..Στο οποιο σαλπεας διεξαγοταν φιλικο φοινικας-φαρος ξεροντας ο φοινικας οτι εχει το γηπεδο μεχρι τις 10...Αποτελεσμα τσακωμοι μεταξυ μπαμπαδων-προπονητη φοινικα-παικτων και κωμικοτραγικες καταστασεις..
Οσο κωμικοτραγικο ειναι ν ακουγεται απο μπαμπαδες παιδιων παιδικου,Αντε τι το συνεχιζεται το φιλικο,Α εσκανα παιζεται μωρε...


Δεν πρέπει να είσαι 100% σίγουρος οτι ο Φοίνικας είχε το γήπεδο μέχρι τις 10??
Ετσι δεν είναι??? Μπορεί απλά να ακουσες τα λόγια του κου Ποτόσογλου και μόνον.
Α και του μπαμπα που είπε τον πόνο του χαχχαχ
Προφανώς δεν θα είδες οτι οι παίκτες του Φάρου πήραν τις τσάντες τους να φύγουν
στις 9,35 και "αναγκάστηκαν" να παίξουν άλλο ένα δεκάλεπτο.
Και ας πούμε οτι υπήρχε ασυνεννοησία στις ώρες, πρέπει να εξοντώσουμε 15χρονα ???
Γιατί αυτό τελικά έγινε.
magic32
QUOTE(polykos @ Apr 17 2011, 02:48 ) *
Δεν πρέπει να είσαι 100% σίγουρος οτι ο Φοίνικας είχε το γήπεδο μέχρι τις 10??
Ετσι δεν είναι??? Μπορεί απλά να ακουσες τα λόγια του κου Ποτόσογλου και μόνον.
Α και του μπαμπα που είπε τον πόνο του χαχχαχ
Προφανώς δεν θα είδες οτι οι παίκτες του Φάρου πήραν τις τσάντες τους να φύγουν
στις 9,35 και "αναγκάστηκαν" να παίξουν άλλο ένα δεκάλεπτο.
Και ας πούμε οτι υπήρχε ασυνεννοησία στις ώρες, πρέπει να εξοντώσουμε 15χρονα ???
Γιατί αυτό τελικά έγινε.

Ως μελος της ομαδας ξερω πολυ καλα μεχρι ποια ωρα εχουμε το γηπεδο..τη συγκεκριμενη μερα το ειχαμε μεχρι τις 10 και μιση μαλιστα αλλα δεν εχει σημασια..

Απο κει και περα..Ο κος ποτοσογλου αν θελεις να ρωτησεις και να μαθεις οταν παιζει φιλικο δεν μετραει δεκαλεπτα...μπορει να παιξει και 5 και 6..οσο εχει το γηπεδο..υπαρχουν πρωην παικτες του στο φορουμ και ξερουν(ε ντιρκ?)

Τα 15 χρονα εμενα και κανενος ουτε και του ποτοσογλου του φταινε..Οπως δεν φταιει ομως και ο φοινικας η ο φαρος να διακοψει ετσι βαρβαρα και με νταηδικες φωνες το φιλικο..Γιατι οπως ξαναειπα κι αν λεω ψεμματα διορθωσε με το ματς δεν ηταν ορισμενο για το σαλπεας αλλα οριστηκε μιση ωρα πριν επειδη δεν μπορουσε να γινει στο σεφ...

Και δεν νομιζω στ οφιναλε οτι εξοντωθηκε κανενα 15χρονο επειδη αντι για τις 10 παρα τεταρτο θα ξεκινουσαν 10..Αν εξοντωθηκαν τα 15 χρονα ειναι επειδη σηκωθηκανε και φυγανε απο τ οενα γηπεδο να πανε στο αλλο..Οσο για καποια αστεια που ακουστηκαν οτι εχουν σχολειο την επομενη..Εχουμε παιξει και μεις μπασκετ κι εχουμε παει και εμεις σχολειο..Παραμονη διακοπων πασχα ηταν την πεμπτη...Ας ειμαστε λιγο σοβαροι...
themis7
http://www.facebook.com/#!/video/video...66&comments

Ολο το το ταβλι μετα το 11ο λεπτο...........
Nikomelic
QUOTE(themis7 @ Apr 17 2011, 00:11 ) *
Ειχα παει για scouting.... Το 13 με τα Πρασινα μ αρεσε....Εδειξε καποια καλα στοιχεια ... Θα τον παρουμε υποσχετικη ενα χρονο για back up του Φωστερη ...... Να το βοηθησουμε το πιαδι να ψηθει....... icon_tomato.gif icon_tomato.gif icon_tomato.gif

Όντως φίλε Βαγγέλη καλό το Νο 13 με τα πράσινα και χτες...Εκμεταλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την όποια απουσία ενός μαυρούλη με κόκκινα που φορούσε το Νο6 απ'ότι θυμάμαι και παίζει λίγο καλύτερη άμυνα από τον Καραλή που καθόσουν μαζί χτες...Νομίζω πως διέκρινα κάτι τανάλιες στις άκρες των χεριών του!!!
Έτσι ο πολύ μεγάλος παίκτης Μήτσος που όμως έχει βρει τον μπελά του από αυτό τον μαυρούλη (όπως όλοι οι μεγάλοι παίκτες έχουν κάποιον που όταν τους μαρκάρει έχουν πρόβλημα όπως π.χ. Ναβάρο-Καλάθης, Γκάλης-Σιγάλας , ή ακόμα Φωτόπουλος-Αβραμίδης ή Δασκαλούδης και όπως ακούγεται Τσάπας-Βίκτωρ Αποστόλου -στο ρόλο του Ναβάρο βεβαίως βεβαίως ο Τσάπας καθώς μοιάζουν κιόλας!!!!-), ενώ μέχρι το 15' περίπου ήταν άποντος κατάφερε να χρεώσει με τη βοήθεια του Τανατζή και του Χριστοδούλου 2 πεντακάθαρα φάουλ τον Τανάλια (ειδικά το 1ο κλέψιμο που του άρπαξε την μπάλα απο τα χέρια ήταν για σεμινάριο) και έτσι ο Μητσάρας έβαλε 1 2ποντο και 1 3ποντο , να και κάτι βολές 7 πόντοι στο ημίχρονο...Να και οι βολές της τεχν.ποινής και το καλάθι από το άουτ της Ταφ και ο Μητσάρας ξεκινάει το 2ο ημίχρονο με 11π.!!!
Κάπου εκεί κάποιος του ξαναπερνάει χειροπέδες και με κάτι 3ποντάκια και κλεψίματα (ο Μητσάρας σε εκείνο το λεπτό προσπαθούσε να πάρει την μπάλα από επαναφορά στην μπεισλάιν , αλλά εις μάτην...) η διαφορά πάει στους 11!!Αυτή κυμαίνεται από 8 εως 12 μέχρι τη στιγμή που ο Τανάλιας προσπαθεί να περάσει δυναμικά τα σκριν του βιωνικού Μάικ και ως δια μαγείας χρεώνεται με αμυντικό φάουλ!!Επιστρατεύονται κάτι Πελεκάνοι ή ενίοτε ο Σπανούλης (που αν δεν έπαιζε καθόλου χτες -το παιδί ήταν και τραυματίας, αλλά τα 2.4 που παίρνει κάνουν τον κόσμο να περιμένει- ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ θα είχε καθαρίσει το ματσ από το 37) τους οποίους ο Μητσάρας χτες τους βλέπει γατάκια και μια πασάρει στο πικ, μια σκοράρει, παίρνει και 2 ζευγάρια βολών και να'τον στους 17-18!!Παράλληλα μειώνεται και το σκορ στους 6 κανα-δυο φορές,αλλά τ 10λεπτο κλέινει με 8...
Ξαναμπαίνει ο Αράπης (κλέβει μπάλες και παίρνει κανά-δυο ριμπάουντ πάνω απ'όλο τον κόσμο!!Ειδικά 1 επιθετικό πάνω από τον Σάτο έκανε και τον Ομπράντοβιτς να τον χειροκροτήσει!!), ξανανεβαίνει η διαφορά στους 12 και γύρω στο 35 μετά από μια τρομερή σε ενέργεια άμυνα των γηπεδούχων η μπάλα αναπηδά μπροστά στον πάγκο του Ολυμπιακού...Βουτάνε πάνω της ο Παπαλουκάς , ο Γκόρντον και ο Φώτσης και ως δια-μαγείας σε διεκδικούμενη φάση ανακαλύπτεται 4ο φάουλ του Μαύρου...
Από εκείνη τη στιγμή αναλαμβάνει δράση ο Σοφός που ανεξίγητα έχει μέσα στα τελευταία 5' και στην παράταση το Σπανούλη , αφήνοντας όλο το χρόνο έστω και με 4 φάουλ έξω τον πολύ καλό Γκόρντον και έξω -πάλι με 4 φάουλ- τον καλό χτες μετά από καιρό Τεόντοσιτς...Ο Μητσάρας παίρνει πάλι το όπλο του, το +9 εξατμίζεται και το ματς πάει στην παράταση , όπου δικαίως νομίζω κέρδισε εκεί παρά το ψυχολογικό μειονέκτημα ο Ολυμπιακός...
Απολογισμός: ο Μητσάρας έχει τελείωσει το ματς με 21π. και μεγάλα καλάθια ή ασσίστ στο τέλος.Εκεί βέβαια φαίνεται η καρδιά του πρωταθλητή και συνάμα αυτού που δεν έχει μάθει να χάνει και να τα παρατάει ποτέ (όπως π.χ. ο Ολυμπιακός στη ΣΙΕΝΑ)...Στην πραγματικότητα όμως αν κάποιος δει καθαρά μπασκετικά το ματς σαν σκάκι και όχι οπαδικά , ο Μήτσος όσο έχει απέναντί του τον Γκόρντον έχει τελειώσει το ματς με 2π.!! και λάθη...Το ίδιο έγινε και πέρυσι και ο Παναθηναικός έχασε 2 φορές από το ΜΑΡΟΥΣΙ σε πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα και παραλίγο να χάσει και 3η αν ευστοχούσε στο 3ποντο ο σημερινός παίκτης του Κώστας Καιμακόγλου.Έτσι έχασε και την ευκαιρεία να πάει στους 8 και απο'κει να διεκδικήσει την είσοδό του στο final4...Ελέω Γκόρντον-Λούκας που σταματούσε τον Διαμαντίδη...
Εν κατακλέιδει όσοι έχουν παίξει ή ζουν από κοντά το Μπάσκετ ξέρουν πως είναι εύκολο 2-3 Φάσεις να επηρεάσουν άμεσα ένα παιχνίδι, όσο σε κανένα άλλο άθλημα...Η διαιτησία χτες ήταν γενικά καλή (και ο ΠΑΟ μπορεί δικαίως να διαμαρτύρεται στο 4ο και 5ο φάουλ του πολύ καλού Καλάθη), όμως το θέμα είναι η πρόθεση που διακρίνεται πάνω σε κάποια πράγματα!Όπως π.χ. το φάουλ στο σουτ από τη σέντρα στην εκπνοή του ημιχρόνου που δίνει ουσιαστικά 5 πόντους στον ΠΑΟ (οι 4 του Μήτσου) , φάουλ που δεν δίνεται σαν σφύριγμα ακόμα και όταν είναι αφού κανείς δεν θα διαμαρτυρηθεί για κάτι τέτοιο!Το ίδιο ισχύει για την μεροληπτική αντιμετώπιση κάποιων παικτών που όμως πολλές φορές κρίνουν αποτέλεσμα...Έτσι λοιπόν και χτες το αποτέλεσμα κρίνεται εν πολλοίς από το ματς-απ Διαμαντίδη-Γκόρντον όπου τα 3 απ'τα 4 φάουλ του 2ου είναι ανύπαρκτα και το 4ο τουλάχιστον αυστηρό...
Συμπέρασμα: ύπουλο άθλημα αυτό που αγαπάμε...
dirk10
QUOTE(magic32 @ Apr 17 2011, 03:20 ) *
Ως μελος της ομαδας ξερω πολυ καλα μεχρι ποια ωρα εχουμε το γηπεδο..τη συγκεκριμενη μερα το ειχαμε μεχρι τις 10 και μιση μαλιστα αλλα δεν εχει σημασια..

Απο κει και περα..Ο κος ποτοσογλου αν θελεις να ρωτησεις και να μαθεις οταν παιζει φιλικο δεν μετραει δεκαλεπτα...μπορει να παιξει και 5 και 6..οσο εχει το γηπεδο..υπαρχουν πρωην παικτες του στο φορουμ και ξερουν(ε ντιρκ?)

Τα 15 χρονα εμενα και κανενος ουτε και του ποτοσογλου του φταινε..Οπως δεν φταιει ομως και ο φοινικας η ο φαρος να διακοψει ετσι βαρβαρα και με νταηδικες φωνες το φιλικο..Γιατι οπως ξαναειπα κι αν λεω ψεμματα διορθωσε με το ματς δεν ηταν ορισμενο για το σαλπεας αλλα οριστηκε μιση ωρα πριν επειδη δεν μπορουσε να γινει στο σεφ...

Και δεν νομιζω στ οφιναλε οτι εξοντωθηκε κανενα 15χρονο επειδη αντι για τις 10 παρα τεταρτο θα ξεκινουσαν 10..Αν εξοντωθηκαν τα 15 χρονα ειναι επειδη σηκωθηκανε και φυγανε απο τ οενα γηπεδο να πανε στο αλλο..Οσο για καποια αστεια που ακουστηκαν οτι εχουν σχολειο την επομενη..Εχουμε παιξει και μεις μπασκετ κι εχουμε παει και εμεις σχολειο..Παραμονη διακοπων πασχα ηταν την πεμπτη...Ας ειμαστε λιγο σοβαροι...

μπορει να μην βγει και ποτε........................ smiley.gif smiley.gif smiley.gif απο το γηπεδο
themis7
Πως τα καταφέρνεις να συγκρίνεις έναν μαύρο που έχει παίξει 2 σαιζόν σε υψηλό επίπεδο μπάσκετ με τον Μητσαρα που έχει σαρώσει τα πάντα ..... Μόνο οι Ολυμπιακοί τα καταφέρνουν αυτα.... Πάλι σας αδίκησε η διαιτησία .... Για να αποκτήσεις καρδιά πρωταθλητή πρέπει να αποβαλεις τα κόμπλεξ κατωτεροτητας ... Κόμπλεξ βγάλανε χθες οι φίλοι σου Σπανούλης και Μπουρουσης απέναντι στον Μητσο .... Αλλα ο Μήτσος τον ξέρει τον δρόμο και ο Ζοτς δεν είναι τυχαία κατακτητής αγόρι μου ...
Πήγαινε τώρα στην Βαρκελώνη να δεις live το 6ο Αστέρι όπως είδες live kαι το 5ο στο Βερολίνο δίπλα μου ..... Και συνέχισε την προπαγάνδα του πρωταθλήματος της Αφρικανικής Δημοκρατίας της Ελλάδας που σας νοιάζει μόνο .....
ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΆΝΕΙ η ΑΛΕΠΟΎ ΤΑ ΚΆΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ .....

Υ.Γ. Ασε απο την κουβέντα τον Βικτωρ Απόστολου που έχει ρεκόρ καριέρας 2π κι αυτούς στο ζέσταμα .....
Nikomelic
QUOTE(themis7 @ Apr 17 2011, 17:49 ) *
Πως τα καταφέρνεις να συγκρίνεις έναν μαύρο που έχει παίξει 2 σαιζόν σε υψηλό επίπεδο μπάσκετ με τον Μητσαρα που έχει σαρώσει τα πάντα ..... Μόνο οι Ολυμπιακοί τα καταφέρνουν αυτα.... Πάλι σας αδίκησε η διαιτησία .... Για να αποκτήσεις καρδιά πρωταθλητή πρέπει να αποβαλεις τα κόμπλεξ κατωτεροτητας ... Κόμπλεξ βγάλανε χθες οι φίλοι σου Σπανούλης και Μπουρουσης απέναντι στον Μητσο .... Αλλα ο Μήτσος τον ξέρει τον δρόμο και ο Ζοτς δεν είναι τυχαία κατακτητής αγόρι μου ...
Πήγαινε τώρα στην Βαρκελώνη να δεις live το 6ο Αστέρι όπως είδες live kαι το 5ο στο Βερολίνο δίπλα μου ..... Και συνέχισε την προπαγάνδα του πρωταθλήματος της Αφρικανικής Δημοκρατίας της Ελλάδας που σας νοιάζει μόνο .....
ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΆΝΕΙ η ΑΛΕΠΟΎ ΤΑ ΚΆΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ .....

Υ.Γ. Ασε απο την κουβέντα τον Βικτωρ Απόστολου που έχει ρεκόρ καριέρας 2π κι αυτούς στο ζέσταμα .....

Αγαπημένε μου πρόεδρε:...
Στα είπα και κατ'ιδίαν...Ξέρεις και'συ ο ίδιος ότι λάθος άνθρωπο χαρακτήρισες κομπλεξικό και βέβαια αυτό συμβαίνει γιατί το κόμπλεξ κατωτερότητας το'χεις μάλλον εσύ!!Μην ξεχνάς ότι είσαι ένα μικρό ΠΑΟΚάκι που το μόνο που έχεις να θυμάσαι από την πρόσφατη μπασκετική ιστορία σου είναι ένα τρίποντο του Πέτζα μέσα στο ΣΕΦ (πριν πολλά πια χρόνια) που δεν σου έδωσε κανα τίτλο, απλά η χαρά σου ήταν τόσο μεγάλη που έκοψες από τον Ολυμπιακό έναν ακόμη τότε...Μιλάμε για τόσο κόμπλεξ που μην έχοντας κάτι άλλο να ασχοληθείς έχεις γίνει βαζελάκι κανονικό γράφοντάς μας (ή μάλλον αντιγράφοντας) για μανιφέστα του Ομπράντοβιτς , για την αξία του Διαμαντίδη (λες και ο οποιοσδήποτε μπασκετικός θέλει παρακίνηση για να μην ξέρει και αντιλαμβάνεται πόσο μεγάλος παίκτης είναι ο Μήτσος και το τι έχει πετύχει στην καριέρα του) και άλλες τέτοιες παπαρολογίες...
Είσαι εσύ ο ίδιος που όταν πέρυσι η ομάδα σου (ή τέλος πάντων η υποτιθέμενη ομάδα σου από τον Λευκό Πύργο) πήγε να κερδίσει μέσα στο ΟΑΚΑ και αντί για γκολ-φάουλ στο Λάζαρο, οι διαιτητές με το σκορ στο Χ ,άφησαν τη φάση να εξελιχθεί και ο ΠΑΟ κέρδισε με γκολ-φάουλ του Νίκολας 3π.!!!... τότε εσύ έλεγες δεν πειράζει και είναι καλύτερη ομάδα ο Παναθηναικός και άλλα τέτοια λιγόψυχα...
Όντως ναι εσύ ο ίδιος πάλι βγάζοντας πάλι κόμπλεξ (ανωτερότητας ή κατωτερότητας δεν ξέρω) ήθελες να σε φωτογραφίζω πλάι στον Τσάγκα και το Πολέμη (ο.κ. αυτοί είναι βάζελοι), αλλά και τον αδερφό σου τον Τοπαλίδη (τουλάχιστον αυτός δεν δηλώνει συγκεκριμένη ομάδα, ο άνθρωπος είναι Ολυμπιακός στο ποδόσφαιρο και Παναθηναικός στο Μπάσκετ ώστε να μπορεί να τους πικάρει όλους, ενώ καμιά φορά γίνεται και οπαδός της Σριούσμπερι, της Κ.Π.Ρ. , της ΤΑΟΥ ή της Βιγιαρεάλ ανάλογα με τις ανάγκες του στοιχήματος cool.gif ) κάνοντας το σήμα της νίκης και διάφορα άλλα χάι-φάιβ.Υπενθιμίζω πως οι εν λόγω φωτογραφίες υπάρχουν ακόμα στα κινητά ορισμένων...
Για το δικό μου άτομο θυμίζω πως (ακριβώς επειδή δεν έχω κανένα κόμπλεξ) ήμουν και πρόπερσι στο Βερολίνο και στον τελικό πανηγύρισα που το ΄σήκωσε ο Βάζελος, και πέρυσι στο Παρίσι (σε αντίθεση με κάποιους άλλους μπασκετικούς που έλεγαν ότι θα είναι και αυτοί εκεί, αλλά με το κόμπλεξ που έχουν πως να έρθουν να υποστηρίξουν τον Ολυμπιακό απέναντι σε Παρτιζάν και Μπαρτσελόνα...) και φέτος από πολύ νωρίς έκλεισα την εκδρομή για Βαρκελώνη ανεξάρτητα με ποιες ομάδες θα πήγαιναν στο final4 και πάλι θα πάω να υποστηρίξω το Βάζελο, αφού δεν πάει άλλη ελληνική ομάδα.Κοίταξε εσύ να είσαι εκεί αδερφέ μου, γιατί εγω θα είμαι σίγουρα πάντως...
Θυμίζω ακόμα επειδή κάποιοι εδω μέσα είναι πολύ μικροί μπασκετικά για να μου την πουν, ότι εγω πήγα το 1997 στο final4 της Ρώμης βλέποντας μια άλλη πραγματικά πολύ μεγάλη ομάδα να το σηκώνει σε μια πολύ ωραία πόλη με τόσους Έλληνες, όσους δεν ήταν ούτε στον τελικό του 2004 με τους Πορτογάλους!!!
Επιπρόσθετα ήμουν και στο final4 του Πειραιά το 1993 και έφυγα πολύ στεναχωρημένος από τον ημιτελικό βλέποντας τον Ραγκάτσι, τον Ιακοπίνι και τον Ρουσκόνι να κερδίζουν την υπερομάδα τότε του ΠΑΟΚ και παράλληλα βλέποντας στον τελικό την απαρχή ενός καινούργιου μοντέλου τότε Μπάσκετ με τη ΛΙΜΟΖ του Μάλκοβιτς να σπάει στο ξύλο κατά σειρά τη ΡΕΑΛ του Σαμπόνις και του Αρλάουσκας και στον τελικό την Μπενετόν των Ιταλών και του Κούκοτς και να παίρνει το πρωταθλητριών με το Ζντοβς, τον Μάικλ Γιανγκ και 10 ακόμα ξυλοκόπους τύπου Μπιλμπά, Βεστρίς και Βάις...Τότε περάσαμε σε μια νέα μπασκετική εποχή μετάβασης από τα final4 του ΆΡΗ των 85-90 πόντων στην εποχή της άμυνας , του ξύλου, της βοήθειας, της weekside και εν τέλει των 55 εως 70 πόντων.Να θυμίσω πως οι μπασκετικοί τότε Παοκτζήδες δεν κάθησαν να δουν τον τελικό, αλλά έφυγαν μετά τη λήξη των ημιτελικών φωνάζοντας το αμίμητο ''Γεια σας - γεια σας , γαμώ τον Πειραιά σας''...
Εν κατακλείδει την καρδιά του πρωταθλητή εγώ για να την αποκτήσω δεν πρέπει να αποβάλω κανένα κόμπλεξ, καθότι όσον αφορά το άτομό μου σαν παίκτης έχω πανηγυρίσει αρκετά πρωταθλήματα και ανόδους!!...Τώρα σαν οπαδός θεωρώ άκυρη την τοποθέτηση καθώς εγώ δεν σηκώνω κανα πρωτάθλημα, ούτε βάζω λεφτά στην τσέπη μου , ούτε αλλάζει προς το καλύτερο η ζωή μου αν πάρει κάποιο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός ή όχι!Καλό θα ήταν να το καταλάβει και ο υπόλοιπος κόσμος αυτό και όχι να τρέχει πίσω από ομάδες και σήματα, όταν δεν βγάζει τα προς το ζην...
Επίσης καλό θα είναι να μου εξηγήσεις μέσα από ποια ιδιότητα σου έχεις αποκτήσει εσύ καρδια πρωταθλητή και δεν την έχω εγώ huh.gif ...Όχι αν είναι να μου δώσεις κανα-δυο συμβουλές να τις αντιγράψω.Ακόμα και στο τάβλι κοντέ (το οποίο αποφεύγεις να παίζεις) πήρες ένα στοίχημα μια φορά στον Κορυδαλλό, αλλά μετά όσες φορές έπαιξες στην παραλία κατέληξες να κερνάς βάφλες και ποτά tongue.gif ...
Τελειώνοντας...Στο πρωτάθλημα της Αφρικάνικης Δημοκρατίας της Ελλάδας ο ΠΑΟ είναι που έχει στήσει και τα παρκέ , αλλά και τις μπασκέτες τα τελευταία χρόνια για να κρατήσει τα πρωτεία!!Σε τέτοιο βαθμό που δεν ασχολείται πολλές φορές καν να πάει σε final4 αρκεί να μην χάσει τα ηνία στην εδώ ζούγκλα...
Επιπλέον...Εγώ δεν έκανα σύγκριση αξίας παικτών Διαμαντίδη - Λούκας!!Θα ήταν ανόητο εκ μέρους μου..Άλλωστε ο 1ος παίρνει 2.000.000 το χρόνο και ο άλλος 400.000!!Ούτε μπορεί κάποιος να κάνει σύγκριση μεταξύ Γκάλη και Σιγάλα ως μέγεθος παικτών...Πολύ δε περισσότερο δεν μπορεί να κάνει σύγκριση μεταξύ Τσάπα και Βίκτορ ph34r.gif ph34r.gif ...Οι διαφορές είναι χαώδης rolleyes.gif rolleyes.gif ...Αυτό είναι άσχετο με το ότι ο Διαμαντίδης είχε , έχει και θα συνεχίσει να έχει πρόβλημα απέναντι στον Τανάλια!Τουλάχιστον όσο τον αφήνουν οι διαιτητές...
Να σου πω εδώ ότι για τον Μπουρούση μπορεί εν μέρει να'χεις δίκιο, αλλά για το Σπανούλη ούτε κατά διάνοια...Ο Σπανούλης δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το Μήτσο!Έχουν περίπου τους ίδιους τίτλους και παίρνει και περισσότερα...Εξαίρεση η χρονιά του τριπλ-κραουν του ΠΑΟ με το final4 της Αθήνας που όμως ο BILL έπαιζε τότε NBA...Επανόρθωσε όμως 2 χρόνια μετά όταν ο Μήτσος ήταν κακός στο Βερολίνο και πήρε από το χεράκι ο BILL τότε τον ΠΑΟ για να τον οδηγήσει στο τρόπαιο!!Ακόμα και στην Εθνική ο Σπανούλης ήταν αυτός (όταν έλειπε ο Μήτσος με τον Τεό) πριν 2 χρόνια όπου πήγε την Ελλάδα μέχρι το μικρό τελικό με Σλοβενία όπου εκεί καθάρισε ο Χοντρός για το χάλκινο.
Για το τέλος έχω να σου πω ότι ο Βίκτορ Αποστόλου με ζήτησε συμπαίκτη σε μονό για να παίξουμε λέει αντίπαλοι.Εσύ θα πάρεις τον Τοπαλίδη ή τον Πολέμη...Έστω αν θες τον Πουγιόγλου ή τον Τζανή...Η ουσία είναι ότι διαδίδει αριστερά - δεξιά ότι απέναντι του δεν μπορείς να κάνεις ούτε 2η τρίπλα blove.gif smiley.gif
Αυτά όλα τα έγραψα όχι μόνο γιατί είχα όρεξη...Τα έγραψα για πάρτη σου!!Show κοντού, show Μελά, show κασσόνια... Σ'αγαπάω κοντέ wub.gif bball.gif wub.gif
dakota
τελικα τι θα γινει με τις ομαδες θα πληρωνουν τους διαιτητες-κριτες....αντε να μην υπαρχει γκρινια...και εαν δεν εχουν λεφτα οι ομαδες να συγχωνευτουν να γινει πιο ανταγωνιστικο το πρωταθλημα......
giorgos10
QUOTE(dakota @ Apr 19 2011, 17:54 ) *
τελικα τι θα γινει με τις ομαδες θα πληρωνουν τους διαιτητες-κριτες....αντε να μην υπαρχει γκρινια...και εαν δεν εχουν λεφτα οι ομαδες να συγχωνευτουν να γινει πιο ανταγωνιστικο το πρωταθλημα......

δεν θα γινουν πολλες ασχετα με το τι ακουγεται
themis7
Η φωνή του Γιαννίτση! του Σταύρου Θεοδωράκη


1 εικόνα «(…) Το κρίσιμο διακύβευμα που αντιμετωπίζουμε είναι με ποιους σοβαρούς κινδύνους πιθανό να τεθούμε αντιμέτωποι, σε τι απρόβλεπτες ή ακραίες καταστάσεις μπορεί να βρεθούμε, ποιά είναι τα ευαίσθητα σημεία μας και αν θα κάνουμε κάτι για να προετοιμαστούμε. Αν στην ουσία, θα πάρουμε μέτρα ατομικής και συλλογικής αυτοπροστασίας. Η μόνη βεβαιότητά μας είναι ότι αύριο θα βρεθούμε πρόσωπο με πρόσωπο με καταστάσεις που δεν γνωρίζουμε ούτε ποιες είναι, ούτε τι σημαίνουν. Αν περιμένουμε να τις δούμε για να αισθανόμαστε σίγουροι ότι αυτές είναι εκεί, χάσαμε. Έχουμε υποχρέωση να προετοιμαστούμε και να μην πέσουμε στην παγίδα της αφέλειας, της αδιαφορίας ή της ελαφρότητας. Όποιος έχει οικογένεια, παιδιά ή νοιάζεται για το αύριο, καταλαβαίνει ότι οι καιροί δεν είναι για τέτοια.

(…) Όλοι γνωρίζουν ότι πορευόμαστε με τους πιο κρίσιμους συστημικούς κινδύνους των τελευταίων εξήντα ετών. Πολύς λόγος γίνεται για εξελίξεις ή κινδύνους, που δεν χρειάζεται να αναφέρω, αλλά για τις συνέπειες των οποίων πολλά γράφονται, αν και πολλές δεν έχουν καν γίνει αντιληπτές. Δεν κινδυνολογώ. Αν δεν αναφερόμουν όμως στο ειδικό βάρος αυτών των κινδύνων, θα μπορούσα να επικριθώ για συνενοχή σε απόκρυψη της πραγματικότητας.

(…) Πολύ ειλικρινά, δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς επιδράσεις θα έχουν στο επόμενο διάστημα. Θα ήταν ευχής έργο να μην έχουν καμιά. Θα έχουν όμως. Γι αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε ως εάν δεν υπάρχουν οι κίνδυνοι αυτοί. Γι αυτό και τα ζητήματα που έχουν τεθεί στο τραπέζι των διαπραγματεύσεών μας δεν στοχεύουν σε κάποιες μεταφυσικές ή αόρατες λογικές. Στοχεύουν στη διασφάλιση μιας στοιχειώδους προνοητικότητας και σύνεσης στο επιχειρησιακό μας οικοδόμημα.

(…) Αυτό που κυρίως θέλω, είναι να μην έχει κανένας αύριο το δικαίωμα να πει, ότι δεν άκουσε, δεν φαντάστηκε ή ότι δεν του μίλησαν με ειλικρίνεια.

(…) Προς όλες και όλους, τελικά, έχω μια και μόνο πρόταση. Να στηριχτείτε στην δική σας αντίληψη και κρίση, αφήνοντας στην άκρη όσα λέγονται από κάθε τρίτο, να κατανοήσετε ενδόμυχα, μόνοι σας, με άκρα υπευθυνότητα, τι θεωρείτε κρίσιμο για εσάς, ως πολίτες μιας χώρας που πέρασε εν ριπή οφθαλμού από τη μια όχθη στην άλλη -και που δεν ξέρει ακόμα που θα βρεθεί. Τελικά, να αποφασίσετε, πάντα με την δική σας κρίση, μακριά από στερεότυπα, ιδεοληψίες και πρακτικές που οδήγησαν τη χώρα στην κατάρρευση (…)».

Αποσπάσματα από το SOS που εξέπεμψε ο Τάσος Γιαννίτσης προς τους εργαζόμενους των Ελληνικών Πετρελαίων που εξήγγειλαν άλλη μια 10ήμερη απεργία (από τις 6 έως τις 16 Μαίου). Το 2001 όταν ο Τάσος Γιαννίτσης μίλησε με ειλικρίνεια για το ασφαλιστικό οι συνδικαλιστές τον χλεύασαν, τώρα θα βρεθεί κάποιος να τον ακούσει; Και δεν εννοώ μόνο τους εργαζόμενους στα Ελληνικά Πετρέλαια.

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=6632

Αυτα θα μπορουσε να τα γραψει και καποιος απο αυτους που διοικουν το μπασκετ....... Ομως ο υπνος του δικαιου......
Blue1965White
Καλά όλα αυτά που γράφει ο κος Γιαννίτσης αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί απευθύνεται στους εργαζόμενους και όχι σε αυτούς που δημιούργησαν και συντηρούν την κρίση. Με άλλα λόγια βάλτε πλάτη να ξεπεράσουμε την κρίση που εμείς δημιουργήσαμε ώστε μόλις ανακάμψουμε να κάνουμε πάλι τις ίδιες μαλ@#$%ίες. Αν συνυπολογίσουμε τα 250 εκ. που ζητάνε αναδρομικά οι πρώην βουλευτές, αυτό νομίζω είναι το συμπέρασμα.
themis7
QUOTE(Blue1965White @ May 4 2011, 09:57 ) *
Καλά όλα αυτά που γράφει ο κος Γιαννίτσης αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί απευθύνεται στους εργαζόμενους και όχι σε αυτούς που δημιούργησαν και συντηρούν την κρίση. Με άλλα λόγια βάλτε πλάτη να ξεπεράσουμε την κρίση που εμείς δημιουργήσαμε ώστε μόλις ανακάμψουμε να κάνουμε πάλι τις ίδιες μαλ@#$%ίες. Αν συνυπολογίσουμε τα 250 εκ. που ζητάνε αναδρομικά οι πρώην βουλευτές, αυτό νομίζω είναι το συμπέρασμα.

Δεν μπαινω στην λογικη του ποιος φταει ... Ουτε γραφω υπερ του Γιανιτση .Προς θεου απλα ηθελα τονισω οτι στο μπασκετ αρνουμαστε να αντιμετωπισουμε τα προβληματα που χτυπανε την πορτα μας........
themis7
Παίρνω έμπνευση από την μούσα μου και από την μουσική του Βαγγέλη Παπαθανασίου βάζω φτερά και πετάω για την Βαρκελώνη. Ο γράφων επιστρέφει στο protagon και γράφει για έναν υπέροχο άνθρωπο που έχει βάλει στόχο όχι να σηκώνει τρόπαια, ούτε το όνομα του να γίνεται σύνθημα από χιλιάδες Έλληνες. Έχει βάλει στόχο την θεία ταπείνωση.

Όπου βλέπει κάμερες τις αποφεύγει με <<διπλό σκρίν >>,βάζει τους άλλους πάνω από το εγώ και με σκληρή δουλειά και με το μυαλό μέσα στο κεφάλι, έχει απομυθοποιήσει τον Νίκο Γκάλη. Ναι κύριες και κύριοι ο Δημήτρης Διαμαντίδης είναι ο καλύτερος Έλληνας αθλητής όλων των εποχών και σαν αυτό το παιδί δεν πρόκειται ποτέ να ξαναδούμε σε αυτή την χώρα. Στην Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 6ο Ευρωπαϊκό τρόπαιο της κορυφαίας μπασκετικής διοργάνωσης. Είναι πλέον η ομάδα μύθος με τα περισσότερα τρόπαια τα τελευταία 20 χρόνια. Δεν θα αναφερθώ στο μπασκετικό ταλέντο του Διαμαντίδη, δεν θα αναφερθώ στις μάχες που έδωσε μέσα στο παρκέ, δεν θα αναφερθώ στο ότι ψηφίστηκε ο καλύτερος παίχτης της φετινής διοργάνωσης, ο καλύτερος αμυντικός για έβδομη συνεχή φορά, μέλος της καλύτερης πεντάδας, και mvpτου τελικού. Δεν θα αναφερθώ όχι για κανέναν λόγο, απλά δεν θα ήθελε ο ίδιος να κάνω κάτι τέτοιο. Ο Δημήτρης μας έχει νικήσει όλους μας όσοι ασχολούνται με το μπάσκετ και όχι μόνο. Όχι για τα όργια που κάνει μέσα στο γήπεδο αλλά για την ταπεινότητα και την μετριοφροσύνη που συναντάς μόνο στους Αγίους της εκκλησίας μας. Αν τον επιβραβεύσεις θα παρεξηγηθεί και θα σε αγνοήσει. Αν του δώσεις να σηκώσει το κύπελλο δεν θα το σηκώσει ποτέ μόνος του. Θα το σηκώσει με τους υπόλοιπους. Σέβεται πιο πολύ τον συνάνθρωπο του από τον ίδιο του τον εαυτό. Ποτέ δεν πανηγυρίζει ποτέ δεν του αρέσει η δόξα. Ο απίστευτος χαρακτήρας του τον έχει κάνει 3 φορές πρωταθλητή Ευρώπης με τον Παναθηναϊκό και άλλα αναρίθμητα πρωταθλήματα Ελλάδας, μια φορά έχει φτάσει στο μεγαλύτερο σκαλί του βάθρου με την Εθνική Ελλάδος και δεύτερη σε όλο τον πλανήτη. Μπροστάρης σε όλα αυτά ο Δημήτρης .Αν τον ρωτήσεις ποτέ γι αυτά θα κοιτάξει κάτω, θα σκάσει ένα χαμόγελο, θα πιάσει το κεφάλι του από αμηχανία λες και είναι παιδί της Μπιάφρας και το μόνο που θα σου πει δεν είναι τίποτα άλλο από το: ”Πάνω από όλα η ομάδα, νοιώθω ευλογημένος που παίζω μπάσκετ και είμαι υγιής’’.

Είμαστε υπερήφανοι που βλέπουμε τον Δημήτρη να παίζει μπάσκετ και θα έχω να λέω στα παιδιά μου όταν περάσουν τα χρόνια γι αυτόν τον άνθρωπο ότι ποτέ δεν τον γνώρισα αλλά υπήρξε ένας από τους πιο σημαντικούς ανθρώπους της ζωής μου. Όχι μόνο σαν αθλητής αλλά πάνω από όλα σαν άνθρωπος. Καλή συνέχεια στην πλούσια καριέρα του.

Τον ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για όσα μας έχει προσφέρει και έχει και συνέχεια…



Του Γιάννη Δημητριάδη


ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΑΣΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΕΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ Ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ Ο ΓΑΤΟΣ!!!!!!!!!!!!
magic32
QUOTE(themis7 @ May 19 2011, 13:10 ) *
Παίρνω έμπνευση από την μούσα μου και από την μουσική του Βαγγέλη Παπαθανασίου βάζω φτερά και πετάω για την Βαρκελώνη. Ο γράφων επιστρέφει στο protagon και γράφει για έναν υπέροχο άνθρωπο που έχει βάλει στόχο όχι να σηκώνει τρόπαια, ούτε το όνομα του να γίνεται σύνθημα από χιλιάδες Έλληνες. Έχει βάλει στόχο την θεία ταπείνωση.

Όπου βλέπει κάμερες τις αποφεύγει με <<διπλό σκρίν >>,βάζει τους άλλους πάνω από το εγώ και με σκληρή δουλειά και με το μυαλό μέσα στο κεφάλι, έχει απομυθοποιήσει τον Νίκο Γκάλη. Ναι κύριες και κύριοι ο Δημήτρης Διαμαντίδης είναι ο καλύτερος Έλληνας αθλητής όλων των εποχών και σαν αυτό το παιδί δεν πρόκειται ποτέ να ξαναδούμε σε αυτή την χώρα. Στην Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 6ο Ευρωπαϊκό τρόπαιο της κορυφαίας μπασκετικής διοργάνωσης. Είναι πλέον η ομάδα μύθος με τα περισσότερα τρόπαια τα τελευταία 20 χρόνια. Δεν θα αναφερθώ στο μπασκετικό ταλέντο του Διαμαντίδη, δεν θα αναφερθώ στις μάχες που έδωσε μέσα στο παρκέ, δεν θα αναφερθώ στο ότι ψηφίστηκε ο καλύτερος παίχτης της φετινής διοργάνωσης, ο καλύτερος αμυντικός για έβδομη συνεχή φορά, μέλος της καλύτερης πεντάδας, και mvpτου τελικού. Δεν θα αναφερθώ όχι για κανέναν λόγο, απλά δεν θα ήθελε ο ίδιος να κάνω κάτι τέτοιο. Ο Δημήτρης μας έχει νικήσει όλους μας όσοι ασχολούνται με το μπάσκετ και όχι μόνο. Όχι για τα όργια που κάνει μέσα στο γήπεδο αλλά για την ταπεινότητα και την μετριοφροσύνη που συναντάς μόνο στους Αγίους της εκκλησίας μας. Αν τον επιβραβεύσεις θα παρεξηγηθεί και θα σε αγνοήσει. Αν του δώσεις να σηκώσει το κύπελλο δεν θα το σηκώσει ποτέ μόνος του. Θα το σηκώσει με τους υπόλοιπους. Σέβεται πιο πολύ τον συνάνθρωπο του από τον ίδιο του τον εαυτό. Ποτέ δεν πανηγυρίζει ποτέ δεν του αρέσει η δόξα. Ο απίστευτος χαρακτήρας του τον έχει κάνει 3 φορές πρωταθλητή Ευρώπης με τον Παναθηναϊκό και άλλα αναρίθμητα πρωταθλήματα Ελλάδας, μια φορά έχει φτάσει στο μεγαλύτερο σκαλί του βάθρου με την Εθνική Ελλάδος και δεύτερη σε όλο τον πλανήτη. Μπροστάρης σε όλα αυτά ο Δημήτρης .Αν τον ρωτήσεις ποτέ γι αυτά θα κοιτάξει κάτω, θα σκάσει ένα χαμόγελο, θα πιάσει το κεφάλι του από αμηχανία λες και είναι παιδί της Μπιάφρας και το μόνο που θα σου πει δεν είναι τίποτα άλλο από το: ”Πάνω από όλα η ομάδα, νοιώθω ευλογημένος που παίζω μπάσκετ και είμαι υγιής’’.

Είμαστε υπερήφανοι που βλέπουμε τον Δημήτρη να παίζει μπάσκετ και θα έχω να λέω στα παιδιά μου όταν περάσουν τα χρόνια γι αυτόν τον άνθρωπο ότι ποτέ δεν τον γνώρισα αλλά υπήρξε ένας από τους πιο σημαντικούς ανθρώπους της ζωής μου. Όχι μόνο σαν αθλητής αλλά πάνω από όλα σαν άνθρωπος. Καλή συνέχεια στην πλούσια καριέρα του.

Τον ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για όσα μας έχει προσφέρει και έχει και συνέχεια…



Του Γιάννη Δημητριάδη


ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΑΣΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΕΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ Ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ Ο ΓΑΤΟΣ!!!!!!!!!!!!

Θα πεσει φωτια να μας καψει οσο ακουγονται τετοιες ιεροσυλιες
themis7
QUOTE(magic32 @ May 19 2011, 15:37 ) *
Θα πεσει φωτια να μας καψει οσο ακουγονται τετοιες ιεροσυλιες

Μια ερώτηση και χωρίς παρεξήγηση ..... Τον έχεις δει τον Γκαλη στα καλά του????? Γιατί κι ΕΣΥ σαν τον φίλο μου τον αντικειμενικοτατο κασονια είστε 28 ετών που σημαίνει ότι την 4ετια που μεσουρανησε ο Γκαλης 86-90 εισασταν από 3 εώς 7 ετών ...... Μετά το 91 άρχισε η κάτω βόλτα για τον Νικμε αποκορύφωμα τους 5π απέναντι στον Σιγαλα στο Τελ Αβιβ που εισασταν 10 ετών...... Επειδή είστε και οι2 Αρειανοι μεγάλες στιγμες έχετε ζήσει μόνο από συλεκτικα DVD ...... Η ιστορία γράφετε με στιγμες και τίτλους .... Κι ο Μήτσος τους άφησε όλους πλέον πίσω ..... Κι έχει και συνέχεια ..... Ξαναλέω για όσους παρακολουθούν αθλητισμό και δεν παγιδευονται σε οπαδικα ένστικτα ότι χωρίς συμμετοχή σε Ολυμπιάδα δεν μπορείς να θεωρηθεις ολοκληρομενος.... Κι ο Νικ το 88 στο Προολυμπιακο του 88 απέτυχε όπως και στην Ρώμη το 91..... Φαντασου ότι κι ο Jordan στην Βαρκελώνη το 1992 είπε ότι τώρα ολοκληρώθηκα......
sthnapexw
QUOTE(themis7 @ May 19 2011, 13:10 ) *
Παίρνω έμπνευση από την μούσα μου και από την μουσική του Βαγγέλη Παπαθανασίου βάζω φτερά και πετάω για την Βαρκελώνη. Ο γράφων επιστρέφει στο protagon και γράφει για έναν υπέροχο άνθρωπο που έχει βάλει στόχο όχι να σηκώνει τρόπαια, ούτε το όνομα του να γίνεται σύνθημα από χιλιάδες Έλληνες. Έχει βάλει στόχο την θεία ταπείνωση.

Όπου βλέπει κάμερες τις αποφεύγει με <<διπλό σκρίν >>,βάζει τους άλλους πάνω από το εγώ και με σκληρή δουλειά και με το μυαλό μέσα στο κεφάλι, έχει απομυθοποιήσει τον Νίκο Γκάλη. Ναι κύριες και κύριοι ο Δημήτρης Διαμαντίδης είναι ο καλύτερος Έλληνας αθλητής όλων των εποχών και σαν αυτό το παιδί δεν πρόκειται ποτέ να ξαναδούμε σε αυτή την χώρα. Στην Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 6ο Ευρωπαϊκό τρόπαιο της κορυφαίας μπασκετικής διοργάνωσης. Είναι πλέον η ομάδα μύθος με τα περισσότερα τρόπαια τα τελευταία 20 χρόνια. Δεν θα αναφερθώ στο μπασκετικό ταλέντο του Διαμαντίδη, δεν θα αναφερθώ στις μάχες που έδωσε μέσα στο παρκέ, δεν θα αναφερθώ στο ότι ψηφίστηκε ο καλύτερος παίχτης της φετινής διοργάνωσης, ο καλύτερος αμυντικός για έβδομη συνεχή φορά, μέλος της καλύτερης πεντάδας, και mvpτου τελικού. Δεν θα αναφερθώ όχι για κανέναν λόγο, απλά δεν θα ήθελε ο ίδιος να κάνω κάτι τέτοιο. Ο Δημήτρης μας έχει νικήσει όλους μας όσοι ασχολούνται με το μπάσκετ και όχι μόνο. Όχι για τα όργια που κάνει μέσα στο γήπεδο αλλά για την ταπεινότητα και την μετριοφροσύνη που συναντάς μόνο στους Αγίους της εκκλησίας μας. Αν τον επιβραβεύσεις θα παρεξηγηθεί και θα σε αγνοήσει. Αν του δώσεις να σηκώσει το κύπελλο δεν θα το σηκώσει ποτέ μόνος του. Θα το σηκώσει με τους υπόλοιπους. Σέβεται πιο πολύ τον συνάνθρωπο του από τον ίδιο του τον εαυτό. Ποτέ δεν πανηγυρίζει ποτέ δεν του αρέσει η δόξα. Ο απίστευτος χαρακτήρας του τον έχει κάνει 3 φορές πρωταθλητή Ευρώπης με τον Παναθηναϊκό και άλλα αναρίθμητα πρωταθλήματα Ελλάδας, μια φορά έχει φτάσει στο μεγαλύτερο σκαλί του βάθρου με την Εθνική Ελλάδος και δεύτερη σε όλο τον πλανήτη. Μπροστάρης σε όλα αυτά ο Δημήτρης .Αν τον ρωτήσεις ποτέ γι αυτά θα κοιτάξει κάτω, θα σκάσει ένα χαμόγελο, θα πιάσει το κεφάλι του από αμηχανία λες και είναι παιδί της Μπιάφρας και το μόνο που θα σου πει δεν είναι τίποτα άλλο από το: ”Πάνω από όλα η ομάδα, νοιώθω ευλογημένος που παίζω μπάσκετ και είμαι υγιής’’.

Είμαστε υπερήφανοι που βλέπουμε τον Δημήτρη να παίζει μπάσκετ και θα έχω να λέω στα παιδιά μου όταν περάσουν τα χρόνια γι αυτόν τον άνθρωπο ότι ποτέ δεν τον γνώρισα αλλά υπήρξε ένας από τους πιο σημαντικούς ανθρώπους της ζωής μου. Όχι μόνο σαν αθλητής αλλά πάνω από όλα σαν άνθρωπος. Καλή συνέχεια στην πλούσια καριέρα του.

Τον ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για όσα μας έχει προσφέρει και έχει και συνέχεια…



Του Γιάννη Δημητριάδη


ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΑΣΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΕΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ Ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ Ο ΓΑΤΟΣ!!!!!!!!!!!!


Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι αν δεν υπήρχε ο Γκάλης δεν θα υπήρχε ο Διαμαντίδης..δεν θα υπήρχε αυτό το forum..δεν θα μιλάγαμε τώρα για μπάσκετ..Μόνο ο Γιαννάκης μπορεί να συγκριθεί μαζί του..

Αν δεν έχεις μπει στο Αλεξάνδρειο σε αγώνα Άρη - ΠΑΟΚ δεκαετίας 80..αν δεν έχεις κάτσει Πέμπτη βράδυ να δεις Γιουγκομπλάστικα,Μπαρτσελόνα,Μακάμπι,Τρέι
�ερ,Λιμόζ κόντρα στον Άρη του Γκάλη..δεν μπορείς να αισθανθείς τα όσα σου αναφέρουν για τον Γκάλη!

Το μπάσκετ έχει αλλάξει από τότε...ο Διαμαντίδης είναι το τελειότερο project του σύγχρονου ελληνικού μπάσκετ...αυτό που έκανε ο Γκάλης..να βάλει το μπάσκετ στην ζωή όλων των Ελλήνων δεν συγκρίνεται με τίποτα!

Αν και είμαι 29 τα πρόλαβα!!

Νομίζω είμαστε και εκτός topic παντως!
magic32
QUOTE(themis7 @ May 19 2011, 18:09 ) *
Μια ερώτηση και χωρίς παρεξήγηση ..... Τον έχεις δει τον Γκαλη στα καλά του????? Γιατί κι ΕΣΥ σαν τον φίλο μου τον αντικειμενικοτατο κασονια είστε 28 ετών που σημαίνει ότι την 4ετια που μεσουρανησε ο Γκαλης 86-90 εισασταν από 3 εώς 7 ετών ...... Μετά το 91 άρχισε η κάτω βόλτα για τον Νικμε αποκορύφωμα τους 5π απέναντι στον Σιγαλα στο Τελ Αβιβ που εισασταν 10 ετών...... Επειδή είστε και οι2 Αρειανοι μεγάλες στιγμες έχετε ζήσει μόνο από συλεκτικα DVD ...... Η ιστορία γράφετε με στιγμες και τίτλους .... Κι ο Μήτσος τους άφησε όλους πλέον πίσω ..... Κι έχει και συνέχεια ..... Ξαναλέω για όσους παρακολουθούν αθλητισμό και δεν παγιδευονται σε οπαδικα ένστικτα ότι χωρίς συμμετοχή σε Ολυμπιάδα δεν μπορείς να θεωρηθεις ολοκληρομενος.... Κι ο Νικ το 88 στο Προολυμπιακο του 88 απέτυχε όπως και στην Ρώμη το 91..... Φαντασου ότι κι ο Jordan στην Βαρκελώνη το 1992 είπε ότι τώρα ολοκληρώθηκα......

Ο πατερας μου εχει στη συλλογη του οτι παιχνιδι επαιξε ο ΑΡΗΣ της αυτοκρατοριας και εχω δει απειρες φορες τον ΘΕΟ στα καλα του...Αν η ιστορια και η αξια ενος παικτη κρινεται με τιτλους προφανως και ο βουρτζουμης ειναι ανωτερος του γκαλη...

Τωρα εσυ κατσε σκεψου πρωτον ποιο αθλημα θα υπηρετουσες αν δεν ερχοταν ο γκαλης στην ελλαδα για να κανει το μπασκετ μοδα,κατσε σκεψου αν ι ΠΑΟ θα εφτιαχνε ποτε τετοια ομαδαρα αν το μπασκετ δεν ηταν μοδα ,κατσε σκεψου αν ο διαμαντιδης ΘΑ ΞΕΚΙΝΟΥΣΕ το μπασκετ που εκανε μοδα Ο γκαλης κι αν θα πετυχαινε τον κορυφαιο ευρωπαιο προπονητη στον παναθηναικο για να τον εξελιξει σε αυτο που ειναι σημερα...

Μετα κατσε σκεψου ποιους εκανε μαγκες ο γκαλης στον ΑΡΗ που εκτος του γιαννακη αντε και του σουμποτιτς ειχε εναν ξενο συνηθως μετριο και κατι μισουνοφ και λυπηριδηδες και ποιους εχει συμπαικτες ο διαμαντιδης πυο παιζει σε μια απο τις 3 πλουσιοτερες ομαδες της ευρωπης...Επισης κατσε δες ολη τη χρονια του παο και σκεψου και απαντησε μου ειλικρινα κι αντικειμενικα αν το πηρε μονος του οπως ακουγεται το ευρωπαικο..Γιατι εγω βλεποντας ολη τη χρονια θυμαμαι οσο ο διαμαντιδης επαιζε μονος του ο ΠΑΟ να ειναι σε μαυρα χαλια και να του κανουν πλακα η βαλενθια και η ολυμπια..Και ν αρχισει να παιζει μπασκετ μολις επαιξε ωριμα ο καλαθης,αναστηθηκε ο μπατιστ εβαλε σουτ ο σατο και τα λοιπα...

Εγω δεν μειωνω τον διαμαντιδη ο οποιος ειναι ο κορυφαιος στην ευρωπη αυτη τη στιγμη(οχι ευρωπαιος βεβαια οταν ο γερμανος πεταει 50αρες)...Αλλα ειναι ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ να μπαινει σε ζυγαρια με ΘΡΥΛΟΥΣ του μπασκετ οπως ο γκαλης και για μενα και ο γιαννακης..Γιατι αν δεν υπηρχανε αυτοι να ανυψωσουν το αθλημα,να παρουν μια ευρωπαικη κουπα το 87 και μια δευτερη θεση το 89 μεσα στη γιουγκοσλαβια το πιθανοτερο ειναι ο διαμαντιδης να χε καφετερια στη λιμνη της καστοριας και τωρα αντι για μπασκετ δευτερο αθλημα να ειχαμε το βολλευ...Γι αυτο και μονο ακομα και 100 τιτλους να παρει το μεγαλειο του γκαλη δεν θα το φτασει και δεν θα το περασει ΠΟΤΕ....

οσο για την ολυμπιαδα...Τι να κανουμε δεν επαιξε σε ολυμπιακους αγωνες..Ξερω ομως Αλλες εποχες ομως...Τοτε πασχιζαμε να μαθουμε μπασκετ και η εθνικη επρεπε να παιζει σε προολυμπιακα τουρνουα οπως ειπες...Τωρα στην ολυμπιαδα πας με καλη θεση στο ευρωμπασκετ...Γτ το 92 και το 88 αν ισχυε το ιδιο συστημα με τωρα η ελλαδα θα επαιζε σε ολυμπιακους αγωνες...

Και μπορει αν μην επαιξε,αλλα απο οσους ΑΘΛΗΤΕΣ περιφερανε την δαδα στο ολυμπιακο σταδιο στην εναρξη το 2004 πηρε το μεγαλυτερο χειροκροτημα και ηταν ΑΥΤΟΣ για τον οποιο ανατριχιασαν οι περισσοτεροι ειτε στο σταδιο ειτε στις τηλεορασεις..

Πιστευω να σε καλυψα με τα λεγομενα μου και το πως υποστηριζω τη γνωμη μου..Αν οχι μπορεις να ψαξεις τις ατακες ΜΕΓΑΛΩΝ ΜΟΡΦΩΝ του μπασκετ για τον ΘΕΟ,μπορεις να ψαξεις τα κατορθωματα που ακομα δεν εχουν σπασει ειτε σε ελλαδα ειτε σε ευρωπη και να ξανασυζητησουμε..
themis7
Ενα ενα παιδια και να απανταμε με στοιχεια κι οχι θεωρειες......

Ξεκιναμε.......

Φιλε sthnapexv ενημερωνω οτι εχω βρεθει στο Αλεξανδρειο την Δεκαετια του 80 καθοτι αρρωστος ΠΑΟΚΤζης... Το οτι χασαμε ειναι λεπτομερεια.... Εχω τρεξει κι εγω πολλες Πεμπτες να δω τον Αρη στην Ευρωπη γιατι ολοι θελαμε τοτε να κερδισει.... Σαν πιτσιρικαδες και ακομπλεξαριστοι τοτε.... Μονο που δεν θυμαμαι ποτε ο Μεγαλος αυτος Αρης σε κανενα κρισιμο και νοκ αουτ ματς η σε final four να εχει κανει μια μεγαλη νικη.... Δεν Θυμαμαι ποτε να επαιζε ματς ζωης η θανατου την εποχη του Γκαλη με Γιουκοπλαστικα ,Μακαμπι Τρεισερ , Μπαρτσελονα και να το κερδισε....Θυμαμαι να εχει κερδισει μονο μια φορα στο Ισραηλ σε αδιαφορο ματς και θυμαμαι επισης το αξεχαστο ματς με την Τρεισερ και πως εξελιχθηκε σε μαυρη τρυπα της ιστοριας του Αρεως.... Εχω ζησει επισης τον Αρη να παιρνει τον πρωτο του Ευρωπαικο τιτλο αφου εχει φυγει ο Γκαλης και αφου στον ημιτελικοκοντρα στην Σαραγοσα ο Γιαννακης εχει κανει ενα τεραστιο ματς με 40 πυρετο οπου στο τελος εκανε εμετο απο την υπερπροσπαθεια.....http://www.youtube.com/watch?v=itBCD0so8g0&feature=related
Διαφωνω με οσους λενε οτι με τον μπασκετ ασχολουμαστε λογο Γκαλη... Τουλαχιστον για μενα δεν ισχυει .... Τον παραδεχομαι ενοειται αλλα εγω το μπασκετ πιο πολυ το λατρεψα λογο Γιαννακη και μετα του Μπανε του Κορφα και των αλλων γιγαντων ... Δεν τους συγκρινω με τον Γκαλη αλλα εγω αυτους γουσταρα........
Παμε παρακατω .... Πειτε μου ποσες τελευταιες επιθεσεις πηρε ο Γκαλης στην καριερα του ... Εγω θυμαμαι μια .... Περιστερι Παο το 1994..... Να θυμισω οτι στο πιο αμφιροπο πρωταθλημα που πηρε ο Αρης το 1991 .... Στα 2 ματς που κριθηκαν στην τελευταια επιθεση το ενα το πηρε ο Γιαννακης με τρελο τριποντο και το αλλο ο Σελερς με καλαθι και φαουλ....http://www.youtube.com/watch?v=8TGA0PRsQms
Να μην ανοιξουμε κουβεντα για τα buzzer beatter του Μητσου δεν μας φτανει η ωρα.....http://www.youtube.com/results?search=Search&resnum=0&oi=spell&search_query=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82+buzzer+beater&spell=1&suggested_categories=17&sa=X
Παμε παρακατω... Στο μονο στοιχειο που υπερτερουσε ο Νικ ηταν στο σκοραρισμα .... Δεν το συζηταμε ... Αλλα μονο αυτο... Σε κανενα αλλο ...
Ο Γκαλης εκανε την μεγαλη επιτυχια με την Εθνικη ομαδα το 87 και τεραστια επιτυχια το 89 .....
Αλλα μισο λεπτο ποιος λεει οτι δεν ειχε καλους συμπαιχτες... Ειχε Γιαννακη , Ειχε Φασουλα που ηταν απο τους καλυτερους ψηλους στην Ευρωπη ... Ειχε Φανη που ηταν απο τα μεγαλυτερα ταλεντα στην Ευρωπη και το 89 ειχε και Στεργακο ... Θυμιζω οτι και οι 4 αυτοι ηταν απο τους καλυτερους αμυντικους στην Ευρωπη....
Ο Γκαλης σταματησε το 91 στην Ρωμη απο την Εθνικη αφου βγηκαμε 5οι και αφου χασαμε το κρισμο ματς απο τους Τσεχοσλοβακους (αν ειναι δυνατον) 113-123!!!!!!!!!!!!!!
Το 1990 ο Γκαλης δεν κατεβηκε να παιξει στο Παγκοσμιο της Αργεντινης γιατι δεν του δωσανε την Mercedes που του ειχαν υποσχεθει ως πριμ απο το Ζαγκρεμπ .... Προφασιστηκε τραυματισμο....(Αστειο βεβαια γιατι ποτε αλλοτε δεν τραυματιστηκε) κι ομως η ομαδα πηγε περιφημα .... Τερματισε 6η αφου την αδικησαν καταφορα στο ματς με Αμερικη με καλαθι του Γαλακτερου που μετραγε ολοκαθαρα.....http://www.youtube.com/watch?v=XessuvrBl9M&feature=related..... Μια χαρα και χωρις τον θεο....
Παμε λοιπον ο θεος σταματησε το 1991 απο την Εθνικη ... Πηγε το Καλοκαιρι στον ΠΑΟ Οπου με παιχταραδες συμπαιχτες .... Κομαζετς, Βρανκοβιτς , Βολκοφ και αλλους και με προπονητη τον Πρωταθλητη Ευρωπης της εποχης με την Γιουκοπλαστικα Ζελικο Παβλισεβιτς ο Γκαλης παιρνει τελικα ενα ολοκληρο Κυπελο Ελλαδος....Ο Νικος Γκαλης θα θυμισω οτι συμφωνα με δηλωσεις του Π.Γιανακοπουλου του στοιχιζε 1 εκ δραχμες την μερα.....Ο Γκαλης στην πραγματικοτητα εδειξε οτι τελειωνει στον ημιτελικο του Τελ Αβιβ .. Η μπιλια σταματησε στο 5 κοκκινο ειχε γραψει τοτε ο Παπαδογιαννης κανοντας λογοπαιγνιο με την φανελα του Σιγαλα και τους ποντους του Γκαλη....
Ο Θεος την επομενη χρονια κι αφου ο ΠΑΟ πηρε κι αλλους παιχταραδες οπως Γιαννακης και Ζαρκο θεωρησε τον εαυτο του θιγμενο επειδη δεν ξεκινησε 5αδα στο ματς με τους Αμπελοκηπους και σταματησε επιδεικτηκα μη σεβομενος τον ιδιο του τον μυθο.... Ο Μητσος ουδεποτε εθεσε τετοιους εγωισμους μεγαλουργησε διπλα σε παιχταραδες και παντα ξεχωρισε....
Παμε παλι στο κεφαλαιο Εθνικη Οταν σταματησε ο Νικ το 1991 η Εθνικη συνεχισε τις επιτυχιες... Ο Γκαλης αντικειμενικα δεν μπορει να μπει στην ΤΟΠ 3αδα των σωματοφυλακων της Εθνικης που ηταν Γιαννακης - Φανης - Φασουλας....
Εγω λοιπον θυμαμαι μετα να μεγαλωσα με μεγαλες νικες της Εθνικης ομαδος απουσια του Θεου.... 1993 στο Μοναχο απεναντι στην Γαλλια θυμαμαι τον Φασουλα να παιρνει το ριμπαουντ απο την χαμενη βολη του Παταβουκα και να μας στελνει στους 4......http://www.mefeedia.com/watch/35489020
Το 1994 στο παγκοσμιο του Καναδα θυμαμαι τον Φασουλα να παιζει με ραμματα στα χελη και να να κατατροπωνει τους Γερμανους τοτε πρωταθλητες Ευρωπης ... Επισης θυμαμαι την τεραστια νικη επι του οικοδεσποτη Καναδα των Fox και αλλους παιχταραδες steve Nash κ.α. ... Ποιος ξεχναει τον Σκουντη στις 6.30 το πρωι ωρα Ελλαδος να ουρλιαζει στην τελευταια φαση <<<<<<<καρφωσε>>>>>>>.........
Θυμαμαι επισης τον προημιτελικο του 1995 τον Φανη να βαζει 5 τριποντα με την Ισπανια και να μας στελνει για πρωτη φορα στην ιστορια μας σε Ολυμπιαδα............ Θυμαμαι παλι τον Γιαννακη το 1996 να κλεινει την καριερα του οπως του αξιζε.......Ολυμπιονικης...........
Πολλοι φιλοι εδω αναφερουν την μαχη Γκαλη Γιαννακη τοτε στο Ιωνικος Αρης... Σιγουρα ειναι ενα ματς σταθμος στην ιστορια του μπασκετ στην Ελλαδα αλλα η μεγαλυτερη τιτανομαχια ολων των εποχων στο Ελληνικο μπασκετ ηταν ο Τελικος του 2007 στην Αθηνα μεταξυ Διαμαντιδη - Παπαλουκα... Ολη η Ευρωπη θαυμασε τους 2 Ελληνες σ αυτην την τιτανομαχια.....http://www.youtube.com/watch?v=6ipAxXJFgQI... Οχι σ ενα τοπικο ματς αλα σε τελικο euroleauge που ο θεος δεν καταφερε ποτε ν αγωνιστει....

Αυτο για τον Βουρτζουμη φιλε magic 32 το ειχε πει ο Ιωαννιδης για να καλυψει τις δικες του αποτυχιες στην Ευρωπη ... Ειναι επιεικως αστοχο... Γιατι εδω μιλαμε για πρωταγωνιστες κι οχι για κομπαρσους...

Για να κλεισω λοιπον ... Ενοειται οτι ο Γκαλης ηταν μυθος... Αλλα οπως το λεει και η λεξη << Μυθος >> Εμπεριεχει και υπερβολες ... Ο Μητσος τωρα κρινεται και οπαδικα γιατι παιζει σε μια ομαδα τον ΠΑΟ που μπαινει σε οπαδικες αντιπαραθεσεις... Δεν μπορεις; να βρεις τομεα εκτος απο το σκοραρισμα που να υπερτερει.........

magic32
QUOTE(themis7 @ May 19 2011, 23:24 ) *
Ενα ενα παιδια και να απανταμε με στοιχεια κι οχι θεωρειες......

Ξεκιναμε.......

Φιλε sthnapexv ενημερωνω οτι εχω βρεθει στο Αλεξανδρειο την Δεκαετια του 80 καθοτι αρρωστος ΠΑΟΚΤζης... Το οτι χασαμε ειναι λεπτομερεια.... Εχω τρεξει κι εγω πολλες Πεμπτες να δω τον Αρη στην Ευρωπη γιατι ολοι θελαμε τοτε να κερδισει.... Σαν πιτσιρικαδες και ακομπλεξαριστοι τοτε.... Μονο που δεν θυμαμαι ποτε ο Μεγαλος αυτος Αρης σε κανενα κρισιμο και νοκ αουτ ματς η σε final four να εχει κανει μια μεγαλη νικη.... Δεν Θυμαμαι ποτε να επαιζε ματς ζωης η θανατου την εποχη του Γκαλη με Γιουκοπλαστικα ,Μακαμπι Τρεισερ , Μπαρτσελονα και να το κερδισε....Θυμαμαι να εχει κερδισει μονο μια φορα στο Ισραηλ σε αδιαφορο ματς και θυμαμαι επισης το αξεχαστο ματς με την Τρεισερ και πως εξελιχθηκε σε μαυρη τρυπα της ιστοριας του Αρεως.... Εχω ζησει επισης τον Αρη να παιρνει τον πρωτο του Ευρωπαικο τιτλο αφου εχει φυγει ο Γκαλης και αφου στον ημιτελικοκοντρα στην Σαραγοσα ο Γιαννακης εχει κανει ενα τεραστιο ματς με 40 πυρετο οπου στο τελος εκανε εμετο απο την υπερπροσπαθεια.....http://www.youtube.com/watch?v=itBCD0so8g0&feature=related
Διαφωνω με οσους λενε οτι με τον μπασκετ ασχολουμαστε λογο Γκαλη... Τουλαχιστον για μενα δεν ισχυει .... Τον παραδεχομαι ενοειται αλλα εγω το μπασκετ πιο πολυ το λατρεψα λογο Γιαννακη και μετα του Μπανε του Κορφα και των αλλων γιγαντων ... Δεν τους συγκρινω με τον Γκαλη αλλα εγω αυτους γουσταρα........
Παμε παρακατω .... Πειτε μου ποσες τελευταιες επιθεσεις πηρε ο Γκαλης στην καριερα του ... Εγω θυμαμαι μια .... Περιστερι Παο το 1994..... Να θυμισω οτι στο πιο αμφιροπο πρωταθλημα που πηρε ο Αρης το 1991 .... Στα 2 ματς που κριθηκαν στην τελευταια επιθεση το ενα το πηρε ο Γιαννακης με τρελο τριποντο και το αλλο ο Σελερς με καλαθι και φαουλ....http://www.youtube.com/watch?v=8TGA0PRsQms
Να μην ανοιξουμε κουβεντα για τα buzzer beatter του Μητσου δεν μας φτανει η ωρα.....http://www.youtube.com/results?search=Search&resnum=0&oi=spell&search_query=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82+buzzer+beater&spell=1&suggested_categories=17&sa=X
Παμε παρακατω... Στο μονο στοιχειο που υπερτερουσε ο Νικ ηταν στο σκοραρισμα .... Δεν το συζηταμε ... Αλλα μονο αυτο... Σε κανενα αλλο ...
Ο Γκαλης εκανε την μεγαλη επιτυχια με την Εθνικη ομαδα το 87 και τεραστια επιτυχια το 89 .....
Αλλα μισο λεπτο ποιος λεει οτι δεν ειχε καλους συμπαιχτες... Ειχε Γιαννακη , Ειχε Φασουλα που ηταν απο τους καλυτερους ψηλους στην Ευρωπη ... Ειχε Φανη που ηταν απο τα μεγαλυτερα ταλεντα στην Ευρωπη και το 89 ειχε και Στεργακο ... Θυμιζω οτι και οι 4 αυτοι ηταν απο τους καλυτερους αμυντικους στην Ευρωπη....
Ο Γκαλης σταματησε το 91 στην Ρωμη απο την Εθνικη αφου βγηκαμε 5οι και αφου χασαμε το κρισμο ματς απο τους Τσεχοσλοβακους (αν ειναι δυνατον) 113-123!!!!!!!!!!!!!!
Το 1990 ο Γκαλης δεν κατεβηκε να παιξει στο Παγκοσμιο της Αργεντινης γιατι δεν του δωσανε την Mercedes που του ειχαν υποσχεθει ως πριμ απο το Ζαγκρεμπ .... Προφασιστηκε τραυματισμο....(Αστειο βεβαια γιατι ποτε αλλοτε δεν τραυματιστηκε) κι ομως η ομαδα πηγε περιφημα .... Τερματισε 6η αφου την αδικησαν καταφορα στο ματς με Αμερικη με καλαθι του Γαλακτερου που μετραγε ολοκαθαρα.....http://www.youtube.com/watch?v=XessuvrBl9M&feature=related..... Μια χαρα και χωρις τον θεο....
Παμε λοιπον ο θεος σταματησε το 1991 απο την Εθνικη ... Πηγε το Καλοκαιρι στον ΠΑΟ Οπου με παιχταραδες συμπαιχτες .... Κομαζετς, Βρανκοβιτς , Βολκοφ και αλλους και με προπονητη τον Πρωταθλητη Ευρωπης της εποχης με την Γιουκοπλαστικα Ζελικο Παβλισεβιτς ο Γκαλης παιρνει τελικα ενα ολοκληρο Κυπελο Ελλαδος....Ο Νικος Γκαλης θα θυμισω οτι συμφωνα με δηλωσεις του Π.Γιανακοπουλου του στοιχιζε 1 εκ δραχμες την μερα.....Ο Γκαλης στην πραγματικοτητα εδειξε οτι τελειωνει στον ημιτελικο του Τελ Αβιβ .. Η μπιλια σταματησε στο 5 κοκκινο ειχε γραψει τοτε ο Παπαδογιαννης κανοντας λογοπαιγνιο με την φανελα του Σιγαλα και τους ποντους του Γκαλη....
Ο Θεος την επομενη χρονια κι αφου ο ΠΑΟ πηρε κι αλλους παιχταραδες οπως Γιαννακης και Ζαρκο θεωρησε τον εαυτο του θιγμενο επειδη δεν ξεκινησε 5αδα στο ματς με τους Αμπελοκηπους και σταματησε επιδεικτηκα μη σεβομενος τον ιδιο του τον μυθο.... Ο Μητσος ουδεποτε εθεσε τετοιους εγωισμους μεγαλουργησε διπλα σε παιχταραδες και παντα ξεχωρισε....
Παμε παλι στο κεφαλαιο Εθνικη Οταν σταματησε ο Νικ το 1991 η Εθνικη συνεχισε τις επιτυχιες... Ο Γκαλης αντικειμενικα δεν μπορει να μπει στην ΤΟΠ 3αδα των σωματοφυλακων της Εθνικης που ηταν Γιαννακης - Φανης - Φασουλας....
Εγω λοιπον θυμαμαι μετα να μεγαλωσα με μεγαλες νικες της Εθνικης ομαδος απουσια του Θεου.... 1993 στο Μοναχο απεναντι στην Γαλλια θυμαμαι τον Φασουλα να παιρνει το ριμπαουντ απο την χαμενη βολη του Παταβουκα και να μας στελνει στους 4......http://www.mefeedia.com/watch/35489020
Το 1994 στο παγκοσμιο του Καναδα θυμαμαι τον Φασουλα να παιζει με ραμματα στα χελη και να να κατατροπωνει τους Γερμανους τοτε πρωταθλητες Ευρωπης ... Επισης θυμαμαι την τεραστια νικη επι του οικοδεσποτη Καναδα των Fox και αλλους παιχταραδες steve Nash κ.α. ... Ποιος ξεχναει τον Σκουντη στις 6.30 το πρωι ωρα Ελλαδος να ουρλιαζει στην τελευταια φαση <<<<<<<καρφωσε>>>>>>>.........
Θυμαμαι επισης τον προημιτελικο του 1995 τον Φανη να βαζει 5 τριποντα με την Ισπανια και να μας στελνει για πρωτη φορα στην ιστορια μας σε Ολυμπιαδα............ Θυμαμαι παλι τον Γιαννακη το 1996 να κλεινει την καριερα του οπως του αξιζε.......Ολυμπιονικης...........
Πολλοι φιλοι εδω αναφερουν την μαχη Γκαλη Γιαννακη τοτε στο Ιωνικος Αρης... Σιγουρα ειναι ενα ματς σταθμος στην ιστορια του μπασκετ στην Ελλαδα αλλα η μεγαλυτερη τιτανομαχια ολων των εποχων στο Ελληνικο μπασκετ ηταν ο Τελικος του 2007 στην Αθηνα μεταξυ Διαμαντιδη - Παπαλουκα... Ολη η Ευρωπη θαυμασε τους 2 Ελληνες σ αυτην την τιτανομαχια.....http://www.youtube.com/watch?v=6ipAxXJFgQI... Οχι σ ενα τοπικο ματς αλα σε τελικο euroleauge που ο θεος δεν καταφερε ποτε ν αγωνιστει....

Αυτο για τον Βουρτζουμη φιλε magic 32 το ειχε πει ο Ιωαννιδης για να καλυψει τις δικες του αποτυχιες στην Ευρωπη ... Ειναι επιεικως αστοχο... Γιατι εδω μιλαμε για πρωταγωνιστες κι οχι για κομπαρσους...

Για να κλεισω λοιπον ... Ενοειται οτι ο Γκαλης ηταν μυθος... Αλλα οπως το λεει και η λεξη << Μυθος >> Εμπεριεχει και υπερβολες ... Ο Μητσος τωρα κρινεται και οπαδικα γιατι παιζει σε μια ομαδα τον ΠΑΟ που μπαινει σε οπαδικες αντιπαραθεσεις... Δεν μπορεις; να βρεις τομεα εκτος απο το σκοραρισμα που να υπερτερει.........

Δεν εχεις απαντησει σε ΚΑΝΕΝΑ απο τα θεματα που εχω θεσει εγω...Ποιους ειχε συμπαικτες ο γκαλης στον ΑΡΗ?Αυτος με τον γιαννακη,αλλα κυριως ΑΥΤΟΣ φτιαξανε την πρωτη μεγαλη ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗ ομαδα της ελλαδας...Στην ευρωπη και μονο τα Final 4 ηταν τεραστια επιτυχια...Και μην ξεχνας οτι εκει επαιζε κοντρα σε καποια γιουγκοπλαστικα των ρατζα-κουκοτς κτλ,με μια μπαρτσα του σαν επιφανιο με μακαμπι του μακαντου..Μπορει τοτε να υπηρχανε 4-5 ομαδες αλλα ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ηταν πολυ μεγαλυτερος απο της φετινης αστειαςι ευρωλιγκας για παραδειγμα...

Στην εθνικη ειχε μαζι τον γιαννακη,τον φασουλα και τον φανη...Ηταν 4 λοιπον..Ουτε ο ιδιος ο καμπουρης δεν λεει ημουνα κι εγω..κι ας εβαλε τις βολες...Και αυτοι οι 4 πηρανε την πρωτη θεση το 87 και το αργυρο το 89...Και προσεξε σε μια φαση που το ελληνικο μπασκετ ανεπτυσοταν και δεν ειχαμε σχολη οπως εχουμε ΗΔΗ...

Παμε παρακατω στον αλλο μυθο του τελευταιου σουτ...Μιλας για εναν τυπο που τελειωσε την καριερα του με μεσο ορο ποντων κοντα στο 30...Εκτος του οτι τα περισσοτερα ματς ειδικα στην ελλαδα δεν χρειαζοταν να βαλει νικητηριο σουτ γτ ηταν νικες με διαφορα,μιας και εχεις παιξει μπασκετ ειναι προφανως πολυ ευκολο να καταλαβεις οτι οταν ενα ματς κρινεται στην τελευταια επιθεση ε πρεπει να ναι εντελως βλακας ο αντιπαλος προπονητης ωστε ν αφησει τον γκαλη εστω και να παρει την μπαλα..Γιθα την ιστορια παντως στο πρωτο του ματς εβαλε 30 ποντους το νικητηριο καλαθι κι εκανε ταπα στην τελευταια επιθεση του ηρακλη...

Λες οτι τα σουτ στο τελευταιο πρωταθλημα κοντρα στην ομαδα σας το εβαλε ο γιαννακης..Μαλιστα ισχυει..Εχεις ψαξει απο τους 82 ποντους ποσους εχει βαλει ο αλλος?γυρω στους 40...Εχει μεινει στην ιστορια το σουτ του διαμαντιδη...Για πες μου τι ακριβως εχει κανει ο διαμαντιδης για να γυρισει αυτο το ματς?Γιατι εγω θυμαμαι ενα προσωπικο σοου του παπαλουκα,ενα καρφωμα του παπαδοπουλου,τρεις βολες του ζηση..Απλα ο διαμαντιδης εβαλε το κρισιμο σουτ και μπραβο του...

Δεν μου απαντησες οσο επαιζε μονος του ο διαμαντιδης τι εκανε ο ΠΑΟ?το 2007 ειχε διπλα του σισκαουσκας που εκανε απιστευτο τελικο..το 09 ο σπανυλης το παιρνει μονος του...Ωραιο δεν ειναι να εχεις παικταραδες μαζι?Να παιζεις σε μια ομαδα που ναι απο τις πλουσιοτερες στην ευρωπη?Ετσι δεν γινεσαι μαγκας?

Εγω δεν συνεκρινα ποτε αγωνιστικα ομως τον γκαλη με κανεναν...Οτι και να λες ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΒΕΒΑΙΟ κι ευτυχως το παραδεχονται ΟΛΟΙ οι μπασκετανθρωποι της εποχης οτι αν δεν παταγε το ποδι του ο ΝΙΚ στην ελλαδα το αθλημα δεν θα ηταν το ιδιο..Αρα και ο διαμαντιδης δεν θα χε τις ιδιες πιθανοτητες να ειναι ο ιδιος...

υγΜπορει να λες οτι το βλεπουμε εμεις οπαδικα,αλλα μου φαινεται οτι οι ατελειωτες ηττες και οι μπουνιες στον αγαπημενου σου μπανε επηρεαζυν την κριση σου σχετικα με τον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΛΗΝΑ ΑΘΛΗΤΗ..ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΠΑΣΚΕΜΠΟΛΙΣΤΑ...

υγ2.Στην προσφορα ενος ανθρωπου σ ενα αθλημα το οποιο ΚΡΙΝΩ και λεω οτι ειναι ιεροσυλια αυτη η συγκριση δεν μετρανε οι τιτλοι..Ο δευτερος κορυφαιος ελληνας των τελευταιων ετων που καποια εποχη ηταν και της ευρωπης βγηκε και ειπε ο ιδιος οτι κι εγω πρεπει να πληρωσω γκαλοσημο..Το λαθος του διαμαντιδη ειναι οτι δεν εχει βγει να πει κι αυτος το ιδιο κι αφηνει αυτη την ιεροσυλια να αιωρειται..

υγ 3.Δεν φταιει κανεις..Αυτος ο βλακας που διοικουσε τοτε τον ΑΡΗ και στην ερωτηση γκαλης-γιαννακης αποφασισε γιαννακης.Ολα θα ηταν πολυ καλυτερα και για τον ΘΕΟ και για εμας..

υγ 4.Σε λιγο ρε θεμη θα συμφωνησεις και με το επομενο βλασφημο πρωτοσελιδο οτι ο ζοτς με τον διαμαντιδη ειναι ισαξιοι του τσακσον με τον τζορτναν...

υγ5.Ξαναδιαβαζοντας ολο το κειμενο σου ΞΑΝΑΣΗΜΕΙΩΝΩ οτι ο διαμαντιδης,ο παπαλουκας,ο σπανουλης κι ολοι αυτοι ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ βλεποντας τον γκαλη,συνεχισαν το μπασκετ για να μοιασουν στον ΓΚΑΛΗ και ηταν τυχεροι γτ το μπασκετ ΕΓΙΝΕ ΔΥΝΑΜΗ στη χωρα μας ΧΑΡΗ ΣΤΟΝ ΓΚΑΛΗ...Και η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι κανενας συγχορνος οτι και να κανει δεν περναει ουτε τον ΓΚΑΛΗ,ουτε τον ΓΙΑΝΝΑΚΗ,ουτε καν τον τεραστιο ΦΑΝΗ...

υγ6.Δεν θυμασαι ενα νικητηριο σουτ του γκαλη..παω στοιχημα οτι δεν θυμασαι ομως και ουτε μια φορα να λες "τι μαλακια εκανε ρε αυτος"οπως ειπα εγω στην λαθος πασα του μητσου στο 1μιση λεπτο την κυριακη...Οπως ελεγα πολλες φορες για τα μουρλα του γιαννακη..Καλως η κακαως ο ΝΙΚ ηταν ενα κομπιουτερ πολυ μπροστα απο την εποχη του και ισως αυτο σε συνδυασμο με τις εποχες πυο ζουμε που δεν εχουν κανενα σεβασμο σε αξιες οδηγουν σε τετοιες βλασφημες συγκρισεις
basketikos
Προφανως και ειμαι ο λιγοτερο αντικειμενικος στην υποθεση cool.gif

Αλλα:

1. ο Γιαννακης κερδισε την μεγαλη Γιουκοσλαβια, με τον Πετροπουλο βοηθεια, μεσα στο Σπλιτ, επαιξε Μικτη Ευρωπης στα 19, και εβαζε 40 ποντους για πλακα πριν γίνει ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ ΩΣ DRAFT.
ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ (οχι Ελληνας) ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ. ΚΑΙ γι' αυτο θα μεινει στην Ιστορια του Παγκοσμιου μπασκετ.
(Ισως λογω ηλικιας πολλοι δεν ξερουν αυτη την περιοδο - και θυμουνται τον 'δρακο' που επαιζε αμυνα και θυσιαζοταν για την ομαδα του, αλλά υπηρχε και μια ακομα 10ετια)

2. Πηρε ολα τα μεγαλα σουτ, οταν ολοι κρυβοντουσαν, εχασε αυτο με την Ισπανια στο Ευρωπαϊκο και ολοι ελεγαν, αλλά πηρε και τον Παοκ, και τόσα άλλα (αληθεια, το εχω ξαναρωτησει: ποιος θυμαται 1 (ενα) σουτ που εκανε ο Γκαλης σε ματς που κρινοταν στον ποντο;;)

3. Τέλος: το ποσο καλος ειναι ενας αθλητης σε ενα ομαδικο αθλημα δεν εξαρταται και απο την συμπεριφορα προς τους συμπαικτες του;; (πχ. δεν παιζω 5αδα και το 'κοβω΄;;;)

magic32
QUOTE(basketikos @ May 20 2011, 00:41 ) *
Προφανως και ειμαι ο λιγοτερο αντικειμενικος στην υποθεση cool.gif

Αλλα:

1. ο Γιαννακης κερδισε την μεγαλη Γιουκοσλαβια, με τον Πετροπουλο βοηθεια, μεσα στο Σπλιτ, επαιξε Μικτη Ευρωπης στα 19, και εβαζε 40 ποντους για πλακα πριν γίνει ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ ΩΣ DRAFT.
ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ (οχι Ελληνας) ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ. ΚΑΙ γι' αυτο θα μεινει στην Ιστορια του Παγκοσμιου μπασκετ.
(Ισως λογω ηλικιας πολλοι δεν ξερουν αυτη την περιοδο - και θυμουνται τον 'δρακο' που επαιζε αμυνα και θυσιαζοταν για την ομαδα του, αλλά υπηρχε και μια ακομα 10ετια)

2. Πηρε ολα τα μεγαλα σουτ, οταν ολοι κρυβοντουσαν, εχασε αυτο με την Ισπανια στο Ευρωπαϊκο και ολοι ελεγαν, αλλά πηρε και τον Παοκ, και τόσα άλλα (αληθεια, το εχω ξαναρωτησει: ποιος θυμαται 1 (ενα) σουτ που εκανε ο Γκαλης σε ματς που κρινοταν στον ποντο;;)

3. Τέλος: το ποσο καλος ειναι ενας αθλητης σε ενα ομαδικο αθλημα δεν εξαρταται και απο την συμπεριφορα προς τους συμπαικτες του;; (πχ. δεν παιζω 5αδα και το 'κοβω΄;;;)

ποσα ματς θυμασαι που κριθηκαν στον ποντο απο τον ΑΡΗ εκεινηςη της εποχης?Και σ αυτα που θυμασαι ποσους ποντους εχει βαλει ο γκαλης για να ειναι εκει το ματς?Και σε ρωταω κι εσενα οπως και τον θεμη...Εσυ αν ησουν προπονητης κι ενας παικτης σ ειχε φορτωσει με 40αρα θα τον αφηνες να παρει την τελευταια επιθεση?Τρανο παραδειγμα ο ημιτελικος του 89 που πεφτει ολη η αμυνα πανω του και δινει τριποντο παρε βαλε στον φανη..Δηλαδη το μπραβο παει μονο στον ΦΑΝΗ εκει?

υγ.Ποσο καλυτερη συμπεριφορα να δειξει στους συμπαικτες του απο το οτι τους εκανε φιρμες και ο ΑΡΗΣ ψηφιστηκε κορυφαια ομαδα του αιωνα?
dirk10
ΜΕΣΑ στους 15 καλυτερους παιχτες της αμερικης(ολης της αμερικης) την εποχη που επαιζε στο κολεγιο.3ος σκορερ πισω απ τον ΜΕΓΑΛΟ LARRY τον δευτερο δεν τον θυμαμαι δεν επαιξε.......ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΝΒΑ επιλογη του ηταν να μην παιξει .οι boston celtics ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΙ ΤΟΝ ΘΕΛΑΝ απλα εδω κολλαει το καλυτερα πρωτος στο χωριο παρα δευτερος στην πολη.φτωχη οικογενεια διπλασια χρηματα στην ελλαδα.η ιστορια τον δικαιωσε για την επιλογη του.........
τελικος 87 γκαλης 40 καμπουρης ποσους 4-6??ευχαριστουμε ρε αργυρη.........χωρις γκαλη δεν θα ειμασταν εκει το σκορ θα ηταν 63-101 ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ smiley.gif smiley.gif
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΝΑ ΓΊΝΕΤΕ ΑΥΤΉ Η ΧΑΖΉ ΣΎΓΚΡΙΣΗ.ΓΙΑΤΊ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΑΖΟΜΑΡΑ.ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΟΜΩΣ.ΞΕΧΝΑΕΙ ΕΥΚΟΛΑ........
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ Ο ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ Ο ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ(ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ) NICK ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΥΣ.ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΝΕΟΥΣ ΗΡΩΕΣ-ΣΩΤΗΡΕΣ! ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΥΠΟΘΕΤΙΚΕΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ αν δεν ειχε αυτον τον σοβαρο τραυματισμο ο χαρις ο μαρκοπουλος θα ειχε την ιδια πορεια Ο ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ??
ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ 11 ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΜΑΔΑ ΣΤΟΝ ΑΡΗ ΠΧ ΘΑ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΛΗΝΑ ΠΑΙΧΤΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ?ΣΟΡΡΥ MAGIC smiley.gif
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΤΟΤΕ ΑΡΗΣ ΜΕ ΓΚΑΛΗ-γιαννακη ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΟΧΙ 6 ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΑΛΛΑ 12
ΘΥΜΙΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΓΚΑΛΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ..............

ΚΑΙ βαλτε και μια φωτο του εδω στο φορουμ γιατι δεν θα γραφαμε εδω αλλα στο φορουμ του γυναικειου βολευ
KAKALOS
εντελως διαφορετικο μπασκετ τοτε με τωρα για να γινουν αντικειμενικες συγκρισεις ειτε ομαδων ειτε παικτων αλλα θεωρω υπερβολη να γινεται συγκριση διαμαντιδη-ΓΚΑΛΗ...ενας παικτης που εχει παρει τιτλους ως μελος μιας απο τις καλυτερες και ακριβοτερες ομαδες τις ευρωπης απενταντι σε ενα γκανκστερπου πηρε απο το χερι μαζι με το γιαννακη μια εθνικη ξυλοκοπων και την εκανε πρωταθλητρια ευρωπης απεναντι σε ομαδες οπως η ρωσια και η γιουγκοσλαβια που μονο αν κατσουμε και σκεφτουμε τι παιχτες ειχαν και ποσο γεματα ροστερ ειχαν απεναντι στην ελλαδα τοτε ειναι ευκολο να καταλαβουμε οτι κανενας διαμαντιδης δε θα μπορουσε να κανει κατι αντιστοιχο!μιλαμε για ενα μπασκετ τοτε που η φαντασια και η εμπνευση του παικτη ηταν το βασικο στοιχειο επιτυχιας και για ενα μπασκετ τωρα που η πιστη εκτελεση του συστηματος/ων φερνει την επιτυχια .....αλλα μειωνει το θεαμα!
dirk10
QUOTE(KAKALOS @ May 20 2011, 02:07 ) *
εντελως διαφορετικο μπασκετ τοτε με τωρα για να γινουν αντικειμενικες συγκρισεις ειτε ομαδων ειτε παικτων αλλα θεωρω υπερβολη να γινεται συγκριση διαμαντιδη-ΓΚΑΛΗ...ενας παικτης που εχει παρει τιτλους ως μελος μιας απο τις καλυτερες και ακριβοτερες ομαδες τις ευρωπης απενταντι σε ενα γκανκστερπου πηρε απο το χερι μαζι με το γιαννακη μια εθνικη ξυλοκοπων και την εκανε πρωταθλητρια ευρωπης απεναντι σε ομαδες οπως η ρωσια και η γιουγκοσλαβια που μονο αν κατσουμε και σκεφτουμε τι παιχτες ειχαν και ποσο γεματα ροστερ ειχαν απεναντι στην ελλαδα τοτε ειναι ευκολο να καταλαβουμε οτι κανενας διαμαντιδης δε θα μπορουσε να κανει κατι αντιστοιχο!μιλαμε για ενα μπασκετ τοτε που η φαντασια και η εμπνευση του παικτη ηταν το βασικο στοιχειο επιτυχιας και για ενα μπασκετ τωρα που η πιστη εκτελεση του συστηματος/ων φερνει την επιτυχια .....αλλα μειωνει το θεαμα!

XΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΣΜΗΝΑΡΧΟ ΚΑΚΑΛΟ smiley.gif smiley.gif ελπιζω να μην σ ενοχλησε
κατι για το 6 επειδη ολοι λενε οτι το πηρε μονος του.(ρε μπας και ειδα αλλο FINAL FOUR?)
καλος ο καλαθης στον ημιτελικο εεε??
μπατιστ στον τελικο κατι εκανε κι αυτος καλα τα σουτ του σατο δεν μετρανε τυχερα ηταν
themis7
Ρε παλικαρακια αφήστε μας να πιούμε ένα ποτάκι και να δούμε κανά κορίτσι στο villa .... Μου σηκώνεται την τρίχα κάγκελο και απανταω από το κινητό και θα μου φάνε όλες τις γκομενες ο Λουγιακης με τον κουντουρά .....
Λοιπόν λέτε για το θέμα της τελευταίας επίθεσης .... Κι ο Μήτσος όταν παίζει στην Ελλάδα τα ματς εκτός των ντέρμπι με τον οσφπ λήγουν 50 π άρα δεν χρειάζεται η τελευταία επίθεση .... Απάντηστε μου για τις μεγάλες νίκες του Άρη στην Ευρώπη .... Πείτε μου μια μεγάλη νίκη εκτός έδρας σε ματς που καιγόταν ο αντίπαλος του .... Με στοιχεία όχι με θεωρειες .... Συμφωνώ με τον bAsketiko όταν έκαιγε η μπάλα υπήρχε μόνο Γιαννάκης ....
Μου λέτε συνέχεια πες μου ένα κακό παιχνίδι του Γκαλη και σας λέω τον ημιτελικό του Τελ α βιβ .... Όλο το τουρνουά της Ρώμης ειναι μέτριος βάζει 30 αλλά δεν ακουμπαει κανείς άλλος ....
Πείτε μου που αλλού εκτός απο τους πόντους χρησίμευε ο θεός.... Οι συμπαιχτες του πάντα είχε κακές σχέσεις.... Λέτε ότι δεν είχε καλούς παίχτες στον Άρη και λέω είχε Γιαννάκη σπυμποτιτς και γουιλτζερ αλλά και βρανκοβιτς την τελευταία φορά .... Ο κουκοτς ποιον είχε στο τελευταίο ;;;; Τον ξυλοκοπο Σαβιτς;;;;
Παιδιά είστε μικροί και δεν τα έχετε ζήσει .... Απο τις βιντεοκασετες με τα best offf δεν γίνεται δουλειά ... Μου λέτε για Σαν Επιφανιο άλλον ένα τοπικό ήρωα της εποχής..... Σοβαρευτειτε.....
Για το ματς με την Γαλλία ενοειτε ότι ο Παπαλουκάς το γύρισε... Ο Μήτσος όμως τα έβγαλε έξω και φτάσανε στο πάτωμα.... Όπως τότε που έστειλε τον ακερ για τσάι ....
Παιδιά ματαιοπονουμε.... Μοναδικός θεός ήταν ο ΝΤΙΕΓΚΟ .... Με τα DVD ιστορία δεν μαθαίνετε ..... Πρέπει να το ζήσεις κι εγώ το έζησα και στο Βερολίνο και στην Αθήνα ... Το παλικάρι την έχει μέχρι το πάτωμα.... Τιμή μας που τον βλέπουμε να παίζει ....
Σταματαω όμως γιατί ήρθε κι ο Τζοβα τώρα και δεν έμεινε γυναίκα για μας ....
Καλό βράδυ ......
Και να ξέρετε ότι απο σα βλέπετε στα DVD να πιστεύετε τα μισά κι απ ότι ακούτε τίποτα......
themis7
Μπασκετμπολίστας Νίκος υπάρχει μόνο 1 ..... ΝΙΚΟΣ ΜΕΛΆΣ ........
magic32
QUOTE(themis7 @ May 20 2011, 02:29 ) *
Ρε παλικαρακια αφήστε μας να πιούμε ένα ποτάκι και να δούμε κανά κορίτσι στο villa .... Μου σηκώνεται την τρίχα κάγκελο και απανταω από το κινητό και θα μου φάνε όλες τις γκομενες ο Λουγιακης με τον κουντουρά .....
Λοιπόν λέτε για το θέμα της τελευταίας επίθεσης .... Κι ο Μήτσος όταν παίζει στην Ελλάδα τα ματς εκτός των ντέρμπι με τον οσφπ λήγουν 50 π άρα δεν χρειάζεται η τελευταία επίθεση .... Απάντηστε μου για τις μεγάλες νίκες του Άρη στην Ευρώπη .... Πείτε μου μια μεγάλη νίκη εκτός έδρας σε ματς που καιγόταν ο αντίπαλος του .... Με στοιχεία όχι με θεωρειες .... Συμφωνώ με τον bAsketiko όταν έκαιγε η μπάλα υπήρχε μόνο Γιαννάκης ....
Μου λέτε συνέχεια πες μου ένα κακό παιχνίδι του Γκαλη και σας λέω τον ημιτελικό του Τελ α βιβ .... Όλο το τουρνουά της Ρώμης ειναι μέτριος βάζει 30 αλλά δεν ακουμπαει κανείς άλλος ....
Πείτε μου που αλλού εκτός απο τους πόντους χρησίμευε ο θεός.... Οι συμπαιχτες του πάντα είχε κακές σχέσεις.... Λέτε ότι δεν είχε καλούς παίχτες στον Άρη και λέω είχε Γιαννάκη σπυμποτιτς και γουιλτζερ αλλά και βρανκοβιτς την τελευταία φορά .... Ο κουκοτς ποιον είχε στο τελευταίο ;;;; Τον ξυλοκοπο Σαβιτς;;;;
Παιδιά είστε μικροί και δεν τα έχετε ζήσει .... Απο τις βιντεοκασετες με τα best offf δεν γίνεται δουλειά ... Μου λέτε για Σαν Επιφανιο άλλον ένα τοπικό ήρωα της εποχής..... Σοβαρευτειτε.....
Για το ματς με την Γαλλία ενοειτε ότι ο Παπαλουκάς το γύρισε... Ο Μήτσος όμως τα έβγαλε έξω και φτάσανε στο πάτωμα.... Όπως τότε που έστειλε τον ακερ για τσάι ....
Παιδιά ματαιοπονουμε.... Μοναδικός θεός ήταν ο ΝΤΙΕΓΚΟ .... Με τα DVD ιστορία δεν μαθαίνετε ..... Πρέπει να το ζήσεις κι εγώ το έζησα και στο Βερολίνο και στην Αθήνα ... Το παλικάρι την έχει μέχρι το πάτωμα.... Τιμή μας που τον βλέπουμε να παίζει ....
Σταματαω όμως γιατί ήρθε κι ο Τζοβα τώρα και δεν έμεινε γυναίκα για μας ....
Καλό βράδυ ......
Και να ξέρετε ότι απο σα βλέπετε στα DVD να πιστεύετε τα μισά κι απ ότι ακούτε τίποτα......

κατσε πιες το ποτακι σου και μην αφηνεις το οπαδικο μισος σου γι αυτον που σ εκανε να κλαις συνεχεια οταν εσυ τα εβλεπες λαιβ να λες ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ....Μια χαα τα χουμε ζησει κι εγω κι ο βαγγελης..δοξα το ΘΕΟ απο μπασκετικη οικογενεια ειμαι παρακοουθω μπασκετ απο 3 χρονων..Κι αν δεν σου κανει η δικη μου αποψη στο οτι ο ΝΙΚ ειναι ο μεγαλυτερος ολων να σου φερω του πατερα μου που ειναι 46 χρονια στα γηπεδα και λεει τα ιδια που λεμε εγω και ο πρινεας να την καταριψεις κι αυτην..η του ιωαννιδη..η του αλεξανδρη...Η Η Η...

Ο ΑΡΗΣ πηγε σε 3 final 4 οταν το ελληνικο μπασκετ ηταν ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ..Αυτο το καταλαβαινεις?Καταλαβαινεις οτι ακομα και τωρα αν ας στην τελευταια γρια του ακριτικου χωριου και της πεις για μπασκετ θα σου πει ΓΚΑΛΗΣ?

Ας υπηρχε και καποιος αλλος...Αν δεν υπηρχε γκαλης δεν θα ΕΚΑΙΓΕ ΠΟΤΕ Η μπαλα...35+ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑΤΣ...ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑΤΣ...

Ησουνα μεσα στον ΑΡΗ εσυ και ξερεις οτι ειχε κακες σχεσες..δες το τριποντο του 91 και πες μου πως γινεται να πανηγυριζουν ετσι αγκαλια 2 παικτες με κακες σχεσεις...Ηταν παικταραδες ο γουιλτζερ και ο σουμποτιτς?Πηγαινε ο ΑΡΗΣ κι εβρισκε ομαδες με 4 ξενους κι αυτος επαιζε μ εναν και τον κοντραρε..Και να σου υμησω οτι ο γκαλης μπορει να χε κι ενα ευρωπαικο αν δεν πηγαινε να πλακωθει ο γιαννακης με τον μακαντου....

τοπικος ηρωας της εποχης ο σαν επιφανιο?ΝΤΡΟΠΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ..ΝΤΡΟΠΗ..ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ.ΤΑ ΤΩΡΙΝΑ ΓΑΤΑΚΙΑ δεν τους φτανουν...

Δλδ εσυ προτιμας στην ομαδα σου εναν παικτη να βαζει το τελευταιο σουτ και μονο?αυτος ειναι ο ηρωας?Τοτε με τον ακερ που τον εστειλε για τσαι ειναι το ιδιο ματς που εχει κανει την πατατα του non call...ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?????????????????????????????????

Στην Αθηνα εζησες τον σισκαουσκας να βαζει 30 ποντους,στο βερολινο εζησες τον σπανουλη να το σηκωνει και φετος ΟΣΟ ΕΠΑΙΖΕ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΛΑΚΑ Η ΒΑΛΕΝΘΙΑ ΣΤΟ ΟΑΚΑ..

παλι καλα που πηγες αργα στον ικαρο γτ αλλιως θα ακυρωνες και την τιμη που κανατε ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΛΗΝΑ ΑΘΛΗΤΗ με τοσα αποθημενα που εχεις...Σε καταλαβαινω...Το συνθημα που στοιχειωσε τα εφηβικα σου χρονια σε στοιxειωνει ακομα...

http://www.youtube.com/watch?v=BGhUNkwAbPY...Αυτα εδω τα κολπακιαπου ρεζειλευανε την ομαδα σου στο πανελληνιο σ ενοχλουν ακομα...

http://www.youtube.com/watch?v=229dqBKgcuU...re=related.Οι μπουνιες στο ινδαλμα σου σ ενοχλουν ακομα..

ΚΑΙ ΝΑΙ ΤΩΡΑ ΜΙΛΑΩ ΟΠΑΔΙΚΑ,γιατι οπαδικα μιλας κι εσυ οταν προσπαθεις να βγαλεις τον ανθρωπο για τον οποιο ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΠΑΣΚΕΤ και τωρα εσυ εισαι γενικος αρχηγος σε μια ομαδα Α1(που δεν θα υπηρχε)εναν μεγαλο σκορερ που δεν εκανε τπτ αλλο και ηταν και πλακωμενος με ολους..

http://www.youtube.com/watch?v=Up6gaJ4cvu4...ated...Δοξα το ΘΕΟ Οι περισσοτεροι ΕΛΛΗΝΕΣ ξερουνε να τιμανε αυτον που αλλαξε την ιστορια οχι μονο του ελληνικου μπασκετ αλλα και του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ
themis7
Χαλας πολύ το ύφος σου και δεν κάνει..... ΠΑΟΚ μέχρι θανάτου ....
Αυτά που λες για γενικός αρχηγός κτλ ειναι αστεία .... Δεν χρειάζομαι κανέναν τίτλο για να έχω άποψη..... Σεβαστή η άποψη σου σεβαστή κι όλων ..... Έχεις πρόβλημα στον διάλογο .... Δεν ξεχωρίζεις τον χαβαλέ απο τα σοβαρά και δεν έχει νόημα.....
magic32
QUOTE(themis7 @ May 20 2011, 02:59 ) *
Χαλας πολύ το ύφος σου και δεν κάνει..... ΠΑΟΚ μέχρι θανάτου ....
Αυτά που λες για γενικός αρχηγός κτλ ειναι αστεία .... Δεν χρειάζομαι κανέναν τίτλο για να έχω άποψη..... Σεβαστή η άποψη σου σεβαστή κι όλων ..... Έχεις πρόβλημα στον διάλογο .... Δεν ξεχωρίζεις τον χαβαλέ απο τα σοβαρά και δεν έχει νόημα.....

Δεν υπαρχει χαβαλες οταν γινονται ιεροσυλιες συγκρισεις και κανενας σεβασμος ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ...

δεν ειπα οτι εχεις αποψη επειδη εισαι γενικος αρχηγος..ειπα οτι παλι καλα που ανελαβες αργα γιατι μαλλον θα τιμουσες τον κορφα...
themis7
Παμε αλλη μια απο την αρχη μπας και καταλαβεις....

Ξεκιναμε λοιπον και λεμε οτι ενοειται οτι ο Γκαλης ηταν τεραστιος αθλητης ομως ο Διαμαντιδης εξελιχθηκε και κερδισε περισσοτερα και τους κορυφαιους τους συγκρινεις με τιτλους........

Αυτο που λες για Αρη - Παοκ και κομπλεξ δεν παιζει ... Γιατι για τον Γιαννακη γιατι λεω τα καλυτερα???? Που μ εχει στεναχωρησει πιο πολλες φορες???

Δεν τυφλωνομαι και δεν εχω παθη .... Παμε παρακατω ... Γουσταρω τους παιχτες που δινουν και την ψυχη τους μεσα στο γηπεδο κι οχι τους ψυχρους... Ειναι δικαιωμα μου κι ειναι υποκειμενικο...Ελπιζω να το καταλαβαινεις.....

Εγω θα σε ρωτησω μερικα πραγματακια μπακετικα κι αν μπορεις απαντησε χωρις σου εκανε και χωρις σου ερανε γιατι εμενα δεν μ ακουμπανε αυτου του ειδους οι διαλογοι....

Πριν ομως θα σου τονισω οτι ειμαι ΠΑΟΚ και ειναι τιμη μου τεραστια που το αιμα μου ειναι ασπρομαυρο..... Μπορει ο Γκαλης κι ο Γιαννακης να με κερδισανε πολλες φορες αλλα αυτο εμενα δεν μου λεει τιποτα... Θα σου θυμισω οτι μετα απο το 1992 το γηπεδο γερνει ... Ακομα και τωρα που ντρεπομαι γι αυτο το συνοθηλευμα παιχτων που απαρτιζουν τον ΠΑΟΚ εχω να σου λεω για τους 38 τους περσινους ... Αλλα δεν με νοιαζει αυτο και δεν με εκφραζει....

Απαντησε μου λοιπον ......

1/ Ποσους τιτλους πηρε σε Ευρωπαικο επιπεδο ο Υπερπαιχτης που μας ειπες Σαν Επιφανιο ?????? Με την Μπρτσελονα και με την Εθνικη Ισπανιας??????

2/ Ποσα buzzer beater εχει στην καριερα του ο Γκαλης??????? και μην λετε το παραμυθι οτι δεν χρειαζοτανε ... Γιατι χρειαστκανε με την Τρεισερ το 1988 6 ποντοι παραπανω με την Μακαμπι το 1989 14 ποντοι παραπανω και με την Μπαρτσελονα το 1990 22ποντοι παραπανω.... Τοσες ηταν οι διαφορες που εχασε ο Αρης... Το 1991 στο πρωταθλημα που πηρατε ενω ο Παοκ Ηταν καλυτερος και μαγκια σας στο τελος αλλοι βγαλανε τα καστανα απο την φωτια??????

3/ Σε ποσες Ολυμπιαδες εχει παιξει ο Γκαλης και ποσες φορες απετυχε να παει???????

4/ Ηταν μετριος το 1988 στην Ολανδια στο Προολυμπιακο στην Ολλανδια ????? Ηταν Μετριος στην Ρωμη ?????? Ηταν κακος στο Τελ Αβιβ??????

5/ Γιατι δεν κατεβηκε στο Μουντομπασκετ της Αργεντινης????????

6/ Ηταν σκανδαλο η εισαγωγη της εταιρειας του στο Χρηματιστηριο (κατασκηνωση....) Δωρο του Τσοχατζοπουλου τοτε....
Την οποια αφου την εφτασε μεχρι και 20.000 δραχμες την ξεφωρτοσε σε ολα τα κοροιδα τους πρωην συμπαιχτες του στην Εθνικη την φαληρισε ... Ενημερωνω για αυτους που δεν ξερουν οτι 20.000 δρχ ισον με 60 ευρω οταν η Εθνικη Τραπεζα εχει 5 Ευρω... Μιλαμε για το σκανδαλο..........Επειδη με ρωτησες αν ειμουν στ αποδυτηρια του Αρη για τις κακες σχεσεις... Ψαξε και πες μου.............

7/ Πες μου τις μεγαλες νικες του Αρη στα κρισιμα ματς στην Ευρωπη και κυριως εκτος εδρας.....

8/ Πες μου τι εγινε με την Τρεισερ στο αλησμονητο ματς της 35αρας.........

9/ Πες μου το ροστερ της POP 84 την τελευταια χρονια που το σηκωσε........

10/ Πες μου μια τεραστια νικη στην Ευρωπη με τα χρωματα του ΠΑΟ με τον Γκαλη παιχτη ........

11/ Πες μου μια νικη στο ΣΕΦ με τον Γκαλη παιχτη του ΠΑΟ........

12/ πΕς ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ........

13/ Πες μου επειδη ειμαι ΠΑΟΚτζης γιατι παρακαλουσε τον τοτε προεδρο μας Αλεξοπουλο να ξαναγυρισει στην ενεργο δραση με τα χρωματα του ΠΑΟΚ και τον σταματησαν οι φιλαθλοι μας ......

14/ Πες μου ποσες ηττες εχει ο Διαμαντιδης σε final four???????

15/ Πες μου μια ομαδα που δεν εχει κερδισει στην εδρα της ο Μητσος????????

16/ Πες μου γιατι εφυγε απο τον ΑΡΗ ???????

17/ Πες μου γιατι ο Αρης σηκωσε Ευρωπαικο αφου εφυγε ο Γκαλης????????

18/ Επειδη μιλησες για μπατζετ....... Ειχε η οχι ο Αρης ενα απο τα μεγαλυτερα μπατζετ για την εποχη του στην Ευρωπη.........

19/ Ηταν απο τους πιο ακριβοπληρωμενους παιχτες ο Νικ η οχι σ ολη την Ευρωπη.....?????

20/ Ποσα ζητησε ο Γκαλης φετος για να αναλαβει προεδρος στον ΑΡΗ????????

Απαντησε μου τεκμηριωμενα σε αυτα και μετα κανε την σουμα μονος σου.........


Δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θελεις.......... Δικαιωμα σου να ακους την αποψη του πατερα σου ... Εμενα ο πατερας μου λεει οτι ο καλυτρος ποδοσφαιριστης ηταν ο Σιδερης κι ο Γιουτσος..... Τι να κανω εγω τωρα?????? Εχω την δικη μου αποψη... Αυτα που εχουν δει τα δικα μου τα ματακια........
Και να σου πω κατι μακαρι να μπορουσα να βραβευσω τον Κορφα που σηκωσε και 2 Ευρωπαικα με την Ασπρομαυρη Φανελλα ... Για τον Μπανε ασε τι να πω ........ Μου σηκωνεται η τριχα οταν τον Θυμαμαι τι εκανε μεσα στην Τεργεστη στον Μποντιρογκα στον Τζεντιλε και τους αλλους.... Οταν επαιζε ημιτελικο korac με σπασμενο δαχτυλο και εβαλε 25 ...
Γκαλης δεν ηταν αυτοι αλλα εμεις τους αγαπαμε πιο πολυ........


Αυτα γιατι κουρασαμε......................


soter
QUOTE(magic32 @ May 20 2011, 03:17 ) *
Δεν υπαρχει χαβαλες οταν γινονται ιεροσυλιες συγκρισεις και κανενας σεβασμος ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ...

δεν ειπα οτι εχεις αποψη επειδη εισαι γενικος αρχηγος..ειπα οτι παλι καλα που ανελαβες αργα γιατι μαλλον θα τιμουσες τον κορφα...

magic ο καθενας εχει την δικη του αποψη και ισως καποιοι να καταννουν διαφορετικα το μπασκετ...εχω ζησει πολυ λιγο τον γκαλη ...σιγουρα ειναι αυτος που πολυ ευστοχα λες αλλαξε τον ελληνικο αθλητισμο(εννοειται οχι ετσι οπως τον ζουμε σημερα αλλα ετσι οπως τον ζησαμε 15+χρονια πριν) ...εστρεψε ολα τα παιδια εκεινης της γενιας στο μπασκετ και υποθετω εκανε και αλλα πολλα τα οποια δεν γνωριζω...ομως και ο μεγαλυτερος θρυλος καποτε ''γκρεμιζετε''(αυτη ειναι και η λογικη συνεχεια)..ο διαμαντιδης εχει καταφερει σχεδον τα παντα στο συγχρονο μπασκετ (που φανταζομαι επειδη εχουν αλλαξει οι εποχες ειναι πιο δυσκολο) ,,και τα εχει καταφερει με τρομερη και εκνευριστικη σε καποιες περιπτωσεις σεμνοτητα(τρομερη αρετη για μενα)..οπως και να χει ο διαμαντιδης δεν ειναι ακομα θρυλος (διοτι ειναι εν ενεργεια παιχτης) ...οταν γινει ομως θεωρω πως θα ειναι αδικο να συγκρινουμε δυο θρυλους και να τρωγομαστε αντι να τους θαυμαζουμε και να τους ευχαριστουμε που προσεφεραν τοσα πολλα σε ολη την Ελλαδα...
themis7
Κι επειδη ο Καβαλιερατος μας εφτιαξε βραδυατικα........http://www.sport-fm.gr/article/476791

Δες λοιπον γιατι ο Γκαλης δεν ηταν μονος του στον Αρη και γιατι δεν ειμαι κομπλεξικος που ειμαι παοκ κι εχανα τοτε...
Ο Ιωαννιδης συνεχισε την συλλογη τιτλων και μακρια απο τον Αρη οπως κι ο Γιαννακης που σηκωσε και Ευρωπαικο κι ο Ιωαννιδης εφτασε τελικο Ευρωλιγκας με τον Χατζη τον Μπανε και τον Τσακαλιδη.......
Ολοι κατι σοβαρο κανανε στην Μετα Αρη εποχη ........ Ο Νικ ενα μονο κυπελλακι.........

Γι αυτο λεμε αστο.........
dirk10

μεγαλο τραγουδι πάντα επίκαιρο.........

dirk10

νικ και νικ μεχρι και εδω φωναζουν στην ισπανια smiley.gif
ας ακουσουμε τον γιαννακη κι ας σωπασουμε εμεις...............








Υ.Γ. ο μπογρης εχει παρει ευρωπαικο η κανω λαθος?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.