Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
mpek
Πάντως η ΑΕΚ είναι ενεργή στις μεταγραφές. Δεν βλέπω να υπάρχει σύστημα υποστήριξης των ταλέντων, όμως ξοδεύονται χρήματα.
Ktulu
Δεν υπάρχει cent. Μνημόνια παντού.....

blove.gif
Duke13
QUOTE (mpek @ Jun 16 2017, 05:20 ) *
Πάντως η ΑΕΚ είναι ενεργή στις μεταγραφές. Δεν βλέπω να υπάρχει σύστημα υποστήριξης των ταλέντων, όμως ξοδεύονται χρήματα.


Απο αύριο έχουμε και τα καθιερωμένα εδώ και έναν χρόνο δοκιμαστικά της Αεκ στο Ολυμπιακό Στάδιο
dream04
QUOTE (Duke13 @ Jun 16 2017, 21:13 ) *
Απο αύριο έχουμε και τα καθιερωμένα εδώ και έναν χρόνο δοκιμαστικά της Αεκ στο Ολυμπιακό Στάδιο


Καλημέρα σε όλους.
Θέλω να βάλω ένα quiz.
Ποια ομάδα κάνει camp και λέει στους αθλητές του συλλόγου οτι οποίος δεν εγγραφεί , δεν θα παίζει στα νέα πρωταθλήματα!!!!!
Η βοήθεια ειναι οτι ανήκει στην ΕΣΚΑ.
Αυτα συμβαίνουν ένα έτεινε 2017!!!!
Flinafim
[quote name='dream04' date='Jun 18 2017, 07:40 ' post='835980']
Καλημέρα σε όλους.
Θέλω να βάλω ένα quiz.
Ποια ομάδα κάνει camp και λέει στους αθλητές του συλλόγου οτι οποίος δεν εγγραφεί , δεν θα παίζει στα νέα πρωταθλήματα!!!!!
Η βοήθεια ειναι οτι ανήκει στην ΕΣΚΑ.
Αυτα συμβαίνουν ένα έτεινε 2017!!!!
[/quot
Καλημέρα και σε σένα...επειδη απαντάς σε post που αναφέρεται στην ΑΕΚ δημιουργούνται αναπόδραστα συνειρμοί...στην ΑΕΚ αναφέρεσαι κι εσύ;;;;
Duke13
QUOTE (dream04 @ Jun 18 2017, 07:40 ) *
Καλημέρα σε όλους.
Θέλω να βάλω ένα quiz.
Ποια ομάδα κάνει camp και λέει στους αθλητές του συλλόγου οτι οποίος δεν εγγραφεί , δεν θα παίζει στα νέα πρωταθλήματα!!!!!
Η βοήθεια ειναι οτι ανήκει στην ΕΣΚΑ.
Αυτα συμβαίνουν ένα έτεινε 2017!!!!


Είναι δύο για ποιά λες??? tongue.gif tongue.gif
dream04
QUOTE (Duke13 @ Jun 18 2017, 14:28 ) *
Είναι δύο για ποιά λες??? tongue.gif tongue.gif



Για να μην υπάρχει παρεξήγηση δεν αναφέρομαι στην ΑΕΚ.
Θα δώσω και μια ακόμη βοήθεια.
Η αντρική ομάδα αγωνίζεται στην Α2.
mpek
QUOTE (dream04 @ Jun 18 2017, 19:15 ) *
Για να μην υπάρχει παρεξήγηση δεν αναφέρομαι στην ΑΕΚ.
Θα δώσω και μια ακόμη βοήθεια.
Η αντρική ομάδα αγωνίζεται στην Α2.

Άντε να την πάρει το ποτάμι. Εκτός αν είναι λεπτοί άνθρωποι και ανησυχείς μην τους πληγώσεις smiley.gif
dream04
QUOTE (mpek @ Jun 18 2017, 19:54 ) *
Άντε να την πάρει το ποτάμι. Εκτός αν είναι λεπτοί άνθρωποι και ανησυχείς μην τους πληγώσεις smiley.gif


Η ηθική μου δεν με αφήνει να την αποκαλύψω.
Θα δώσω και ένα ακόμη στοιχείο.
Πρόεδρος ειναι αδελφός παλαιού μπασκεπολιστα της ΑΕΚ.
ballislife6
Ο Δήμος Μονεμβασίας σε συνεργασία με την Ε.Ο.Κ. και την Τ.Ε. της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π., διοργανώνουν την τελική φάση των πανελληνίων αγώνων Παίδων Ενώσεων & Τ.Ε., στο κλειστό Γυμναστήριο Μολάων από 19 έως 23 Ιουνίου.

Μήπως γνωρίζετε αν θα υπάρχει live μετάδοση των αγώνων?
Gkos
QUOTE (mpek @ Jun 16 2017, 05:20 ) *
Πάντως η ΑΕΚ είναι ενεργή στις μεταγραφές. Δεν βλέπω να υπάρχει σύστημα υποστήριξης των ταλέντων, όμως ξοδεύονται χρήματα.




Να ξερεις οτι απο το ΟΑΚΑ μονο εγω και εσυ δεν εχουμε περασει ακομα ...
Και για εσενα δεν ειμαι σιγουρος τωρα που το ξανασκεφτομαι😂😂😂
Flinafim
Μου μετέφερε αθλητής απο βόρεια που τον επιθυμει ομαδα του νότου οτι εκτος απο καρέκλα σε θρανίο του υποσχέθηκαν θεση και στην εθνική...και ξεπεσμός και αθέμιτος ανταγωνισμός!!!!!!Μηπως δεν παμε καλα;;;;;
polykos
QUOTE(Flinafim @ Jun 24 2017, 23:25 ) *
Μηπως δεν παμε καλα;;;;;

Προσωπικά το έχω πάρει απόφαση, ο γιαλός είναι στραβός.
mpek
QUOTE (Flinafim @ Jun 24 2017, 23:25 ) *
Μου μετέφερε αθλητής απο βόρεια που τον επιθυμει ομαδα του νότου οτι εκτος απο καρέκλα σε θρανίο του υποσχέθηκαν θεση και στην εθνική...και ξεπεσμός και αθέμιτος ανταγωνισμός!!!!!!Μηπως δεν παμε καλα;;;;;

Ότι δεν πάμε καλά είναι βέβαιο. Όμως άλλο τι υπόσχεται το σωματείο και άλλο τι θα γίνει τελικά. Μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταγραφή, υποσχέσεις δίνονται πολλές. Μετά ;
fairbasket
QUOTE (mpek @ Jun 25 2017, 10:13 ) *
Ότι δεν πάμε καλά είναι βέβαιο. Όμως άλλο τι υπόσχεται το σωματείο και άλλο τι θα γίνει τελικά. Μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταγραφή, υποσχέσεις δίνονται πολλές. Μετά ;

Οταν ο παίκτης δεν ανταποκριθεί στις προσδοκίες,τότε αρχίζουν οι ξυνές μούρες, οι απρέπειες κλπ κλπ.Κανείς όμως δεν κοιτάζει-από τους μεγαλοπαράγοντες- τι θα κάνουν για να εξελίξουν το δυναμικό των ομάδων τους....Εκεί οι γονείς πληρώνουν.....γυμναστές ,trainers........ακόμα και τη συμμετοχή στην γαλανόλευκη....έχει ακουστεί.... shot.gif
Flinafim
QUOTE (mpek @ Jun 25 2017, 10:13 ) *
Ότι δεν πάμε καλά είναι βέβαιο. Όμως άλλο τι υπόσχεται το σωματείο και άλλο τι θα γίνει τελικά. Μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταγραφή, υποσχέσεις δίνονται πολλές. Μετά ;

Μετά;;;υλοποιούνται!!!!!ποια ομαδα εχει τις άκρες με ομοσπονδιακούς;;;;μια μονο στην ΕΣΚΑ...δεν υπάρχουν πολλες...και μπορει να πάρει στις εθνικές ακομη και τις καθαρίστριες του σχολείου...αποδείξεις πολλες...
mpek
QUOTE (fairbasket @ Jun 25 2017, 14:01 ) *
Οταν ο παίκτης δεν ανταποκριθεί στις προσδοκίες...

Εγώ κοιτώ τα πράγματα από τη μεριά του νεαρού αθλητή: Όταν δεν ανταποκριθεί η ομάδα στις προσδοκίες του νεαρού (αυτός είναι ο κανόνας) τι γίνεται; Παίρνει το δελτίο του και φεύγει;

QUOTE (Flinafim @ Jun 25 2017, 17:40 ) *
Μετά;;;υλοποιούνται!!!!!ποια ομαδα εχει τις άκρες με ομοσπονδιακούς;;;;μια μονο στην ΕΣΚΑ...δεν υπάρχουν πολλες...και μπορει να πάρει στις εθνικές ακομη και τις καθαρίστριες του σχολείου...αποδείξεις πολλες...

Αυτά είναι υπερβολές και τα έχουμε συζητήσει εξαντλητικά στα τόπικς των μικρών εθνικών. Παιδιά που δεν αξίζουν μπορεί να καλούνται στις δοκιμαστικές των κλιμακίων. Στις 15άδες όμως καλούνται οι καλύτεροι. Όπως πολύ σωστά γράφει ο basketzilla όνειρο της ΕΟΚ είναι το μετάλιο. Εκεί που γίνονται εγκληματικά λάθη είναι στην επιλογή ομοσπονδιακών προπονητών.
geogian13
Παιδιά συγνώμη αλλά επειδή έχω βαρεθεί να βλέπω ποστ στα οποία απλά πετάτε μπηχτές νομίζω θα ήταν το πιο αντρίκιο μαζί με τις καταγγελίες που κάνετε να γράφετε το όνομα του συλλόγου στο οποίο αναφέρεστε πρώτον για να μην παίρνει όλα τα σωματεία η μπάλα και δεύτερον για να ενημερώνονται και οι γονείς που διαβάζουν το φόρουμ τι κατάσταση επικρατεί στους συλλόγους που μπορεί να βρίσκονται τα παιδιά τους
Flinafim
QUOTE (geogian13 @ Jun 25 2017, 19:51 ) *
Παιδιά συγνώμη αλλά επειδή έχω βαρεθεί να βλέπω ποστ στα οποία απλά πετάτε μπηχτές νομίζω θα ήταν το πιο αντρίκιο μαζί με τις καταγγελίες που κάνετε να γράφετε το όνομα του συλλόγου στο οποίο αναφέρεστε πρώτον για να μην παίρνει όλα τα σωματεία η μπάλα και δεύτερον για να ενημερώνονται και οι γονείς που διαβάζουν το φόρουμ τι κατάσταση επικρατεί στους συλλόγους που μπορεί να βρίσκονται τα παιδιά τους

τι διαφορα εχει η αντρίκια συμπεριφορά απο τη γυναικεία;;;;;;;εξώφθαλμο φαουλ....τα υπόλοιπα περιττά...


coach_k
Η ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ αναζητά παιδιά φοιτητές και παιδιά που θέλουν παίξουν μπάσκετ για ηλικίες Εφηβικού 1999-2000-2001 και Παιδικού 2002-2003.
Πληροφορίες: 6970645247 ή στο mail: aekperisteriou@yahoo.gr
Flinafim
QUOTE (mpek @ Jun 25 2017, 19:43 ) *
Εγώ κοιτώ τα πράγματα από τη μεριά του νεαρού αθλητή: Όταν δεν ανταποκριθεί η ομάδα στις προσδοκίες του νεαρού (αυτός είναι ο κανόνας) τι γίνεται; Παίρνει το δελτίο του και φεύγει;


Αυτά είναι υπερβολές και τα έχουμε συζητήσει εξαντλητικά στα τόπικς των μικρών εθνικών. Παιδιά που δεν αξίζουν μπορεί να καλούνται στις δοκιμαστικές των κλιμακίων. Στις 15άδες όμως καλούνται οι καλύτεροι. Όπως πολύ σωστά γράφει ο basketzilla όνειρο της ΕΟΚ είναι το μετάλιο. Εκεί που γίνονται εγκληματικά λάθη είναι στην επιλογή ομοσπονδιακών προπονητών.

Υπερβολές κατα τη γνωμη σου ....με ολο το σεβασμό...θέλεις να δουμε πόσοι απο ´αυτους που καλούνται σε δωδεκάδες της εθνικής παίδων βρίσκονται η βρέθηκαν στο μπασκετικό προσκήνιο τα τελευταία 15 χρονια;;;ουτε 10...
geogian13
QUOTE(Flinafim @ Jun 25 2017, 23:41 ) *
τι διαφορα εχει η αντρίκια συμπεριφορά απο τη γυναικεία;;;;;;;εξώφθαλμο φαουλ....τα υπόλοιπα περιττά...

Ντάξει ρε φίλε αν από όλα όσα είπα έμεινες στο αντρίκια ή γυναικεία συμπεριφορά πάσο
mpek
QUOTE (Flinafim @ Jun 25 2017, 22:48 ) *
Υπερβολές κατα τη γνωμη σου ....με ολο το σεβασμό...θέλεις να δουμε πόσοι απο ´αυτους που καλούνται σε δωδεκάδες της εθνικής παίδων βρίσκονται η βρέθηκαν στο μπασκετικό προσκήνιο τα τελευταία 15 χρονια;;;ουτε 10...

Για αυτό γράφω ότι εξαντλήσαμε αυτά τα θέματα στο τοπικ της εθνικής παίδων πέρυσι. Καταρχήν εξήγησε τι εννοείς μπασκετικό στερέωμα: Τα τοπικά πρωταθλήματα; Β εθνική και Α2; Μήπως καριέρα στην Α1 ή στη euroleague; Όλοι κάπου παίζουν στο μπασκετικό στερέωμα, σημασία έχει που.
Για τις μικρές εθνικές ο στόχος είναι θέμα κεντρικού σχεδιασμού: Θέλουμε να αναδείξουμε νεαρούς υψηλών προδιαγραφών; Επιλέγουμε παιδιά με κριτήριο τα σωματικά προσόντα και προοπτική στο μέλλον. Θέλουμε αποτελέσματα σήμερα ; Επιλέγουμε παιδιά που αποδίδουν σήμερα. Η επιλογή της ΕΟΚ είναι προφανώς η 2η. Βλέπεις λοιπόν παιδιά που έχουν φτάσει συνήθως το όριο τους (το γνωστό ταβανι) και προσπαθούν για το αποτέλεσμα. Λάθος κατά τη γνώμη μου όμως αυτό γίνεται Σε αυτό το πράγμα που περιγράφω, δεν χωράει το "μέσο" που λες, τουλάχιστον στις πρώτες 10 θέσεις της ομάδας.


Τέσπα σεβαστή η γνώμη σου, έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι στο φόρουμ πιστεύετε ότι οι κλήσεις των μικρών εθνικών δεν γίνονται αξιοκρατικά. Εγώ έχω αντίθετη γνώμη.
polykos
QUOTE(mpek @ Jun 26 2017, 00:19 ) *
Τέσπα σεβαστή η γνώμη σου, έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι στο φόρουμ πιστεύετε ότι οι κλήσεις των μικρών εθνικών δεν γίνονται αξιοκρατικά. Εγώ έχω αντίθετη γνώμη.

Και μόνο που κάποιος σύλλογος ανάμεσα στα δέλεαρ για να μετεγγράψει κάποιον αθλητή, βάζει την κλήση στην εθνική, συγγνώμη, αλλά η γνώμη του καθενός απο εμάς δεν έχει και τόσο σημασία.

ΥΓ πέρα απο την αντρική ή γυναικεία τιμή, υπάρχει και η προσκοπική.....
Gkos
Που να το γραψω δεν ξερω αλλα στην συνεντευξη τυπου μετα το ματς στο ΟΑΚΑ σημερα (ξερετε ποιο) , ο Παπαλουκας ανακοιμλνωσε την Eurohoops Academy με αυτον και Διαμαντιδη ως supervisors...
Αμα ειναι στα ΒΠ οπως φανταζομαι,θα ζησουμε μεγαλες στιγμες 😂😂
polykos
QUOTE(Gkos @ Jun 26 2017, 02:06 ) *
Που να το γραψω δεν ξερω αλλα στην συνεντευξη τυπου μετα το ματς στο ΟΑΚΑ σημερα (ξερετε ποιο) , ο Παπαλουκας ανακοιμλνωσε την Eurohoops Academy με αυτον και Διαμαντιδη ως supervisors...
Αμα ειναι στα ΒΠ οπως φανταζομαι,θα ζησουμε μεγαλες στιγμες 😂😂

Σε παράδρομο της Εθνικής στο υψος της Κηφισιάς είναι η στέγη της ακαδημίας.
Gkos
"Την ανακοίνωση έκανε ο Θοδωρής Παπαλουκάς και εξήγησε τον στόχο της ακαδημίας: “Είμαι στην ευχάριστη θέση να πω ότι από τον Σεπτέμβριο σε μια νέα εγκατάσταση θα ιδρυθεί η πρώτη Eurohoops Academy! Supervisors θα είμαστε ο Δημήτρης Διαμαντίδης και εγώ. Σκοπός είναι να περάσουμε ό,τι πρεσβεύουμε, τη φιλοσοφία μας. Δεν έχουμε σκοπό να βγάλουμε νέους πρωταθλητές, νέο Γκάλη, Γιαννάκη, Διαμαντίδη, Παπαλουκά, Σπανούλη, Γιάννη και Θανάση, αλλά θέλουμε τα παιδιά να έχουν τη νοοτροπία που θεωρούμε σωστή. Γίνεται μεγάλος αγώνας να γίνει σωστά και να είναι όλα έτοιμα έγκαιρα για τα παιδιά, αλλά και για μας που θα κάνουμε ατομικές προπονήσεις”. "

Οι νέες ακαδημίες, που ιδρύονται από το “Eurohoops”, θα βρίσκονται σε υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις στην Κηφισιά (Ευρώτα 24, Τ.Κ. 14564) όπου τα παιδιά θα μπορούν να μάθουν τα μυστικά του μπάσκετ, υπό την καθοδήγηση εξαιρετικών προπονητών και υπό τη διεύθυνση του σπουδαίου Δημήτρη Διαμαντίδη!

(Το γκουγκλαρα και ειναι δεν ειναι 1 χιλιομετρο αποσταση απο το Βικελας )
Flinafim
QUOTE (mpek @ Jun 26 2017, 00:19 ) *
Για αυτό γράφω ότι εξαντλήσαμε αυτά τα θέματα στο τοπικ της εθνικής παίδων πέρυσι. Καταρχήν εξήγησε τι εννοείς μπασκετικό στερέωμα: Τα τοπικά πρωταθλήματα; Β εθνική και Α2; Μήπως καριέρα στην Α1 ή στη euroleague; Όλοι κάπου παίζουν στο μπασκετικό στερέωμα, σημασία έχει που.
Για τις μικρές εθνικές ο στόχος είναι θέμα κεντρικού σχεδιασμού: Θέλουμε να αναδείξουμε νεαρούς υψηλών προδιαγραφών; Επιλέγουμε παιδιά με κριτήριο τα σωματικά προσόντα και προοπτική στο μέλλον. Θέλουμε αποτελέσματα σήμερα ; Επιλέγουμε παιδιά που αποδίδουν σήμερα. Η επιλογή της ΕΟΚ είναι προφανώς η 2η. Βλέπεις λοιπόν παιδιά που έχουν φτάσει συνήθως το όριο τους (το γνωστό ταβανι) και προσπαθούν για το αποτέλεσμα. Λάθος κατά τη γνώμη μου όμως αυτό γίνεται Σε αυτό το πράγμα που περιγράφω, δεν χωράει το "μέσο" που λες, τουλάχιστον στις πρώτες 10 θέσεις της ομάδας.


Τέσπα σεβαστή η γνώμη σου, έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι στο φόρουμ πιστεύετε ότι οι κλήσεις των μικρών εθνικών δεν γίνονται αξιοκρατικά. Εγώ έχω αντίθετη γνώμη.

αγαπητε φιλε mpek εκτιμω και προσυπογραφω πολλες απο τις κατα καιρους αποψεις σου αλλα εδω θα μου επιτρεψεις με αγαπη να διαφωνησω ευγενικα.κατ αρχας δεν μιλαω για μπασκετικο στερεωμα.μιλαω για μπασκετικο προσκηνιο ...ετερον εκατερον...αυτο το μπασκετικο προσκηνιο για τους 12 καλυτερους παικτες της χωρας ειναι το ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΑ η Α1.βεβαιως και στον αθλητισμο υπαρχουν αστοχιες και ασταθμητοι παραγοντες αλλα παραειναι πολλοι για τα τελευταια 15 χρονια.αν θελεις μπορω να παραθεσω και τα ονοματα.δεν αερολογω.τωρα αν απο τους 180 αθλητες υπαρχουν μονο οι 10 και αυτο οφειλεται στην επιλογη που προκρινει η ομοσπονδια για αποτελεσματα,εγω θα χρειαστω ιατρικη βοηθεια να το ξεπερασω.Επισης δεν θα επρεπε να συμβαινει ουτε για τις 2 θεσεις που δεχεσαι τελικα οτι διδονται με μεσον και δοντι....
Γιατι αυτες οι 2 θεσεις αναφερονται σε ανθρωπους και ειδικοτερα σε παιδια.Που νιωθουν την αδικια και την απορριψη....
ΑΥΤΟ ειναι το ασυγχωρητο....
Τελος να πω οτι δεν ειναι πιστη ,πεποιθηση και γνωμη....Ειναι αδιασειστα στοιχεια που αν θες τα παραθετω...
Υ.Γ1 Τιποτα το προσωπικο σε αυτο..κουβεντουλα αναλαφρη κανουμε...
Υ.Γ2 ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ προβλημα μας ειναι ο μιθριδατισμος...δυστυχεστατα...

QUOTE (Gkos @ Jun 26 2017, 03:51 ) *
"Την ανακοίνωση έκανε ο Θοδωρής Παπαλουκάς και εξήγησε τον στόχο της ακαδημίας: “Είμαι στην ευχάριστη θέση να πω ότι από τον Σεπτέμβριο σε μια νέα εγκατάσταση θα ιδρυθεί η πρώτη Eurohoops Academy! Supervisors θα είμαστε ο Δημήτρης Διαμαντίδης και εγώ. Σκοπός είναι να περάσουμε ό,τι πρεσβεύουμε, τη φιλοσοφία μας. Δεν έχουμε σκοπό να βγάλουμε νέους πρωταθλητές, νέο Γκάλη, Γιαννάκη, Διαμαντίδη, Παπαλουκά, Σπανούλη, Γιάννη και Θανάση, αλλά θέλουμε τα παιδιά να έχουν τη νοοτροπία που θεωρούμε σωστή. Γίνεται μεγάλος αγώνας να γίνει σωστά και να είναι όλα έτοιμα έγκαιρα για τα παιδιά, αλλά και για μας που θα κάνουμε ατομικές προπονήσεις”. "

Οι νέες ακαδημίες, που ιδρύονται από το “Eurohoops”, θα βρίσκονται σε υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις στην Κηφισιά (Ευρώτα 24, Τ.Κ. 14564) όπου τα παιδιά θα μπορούν να μάθουν τα μυστικά του μπάσκετ, υπό την καθοδήγηση εξαιρετικών προπονητών και υπό τη διεύθυνση του σπουδαίου Δημήτρη Διαμαντίδη!

(Το γκουγκλαρα και ειναι δεν ειναι 1 χιλιομετρο αποσταση απο το Βικελας )

στο παλιο 5επι 5 που ηταν κλειστο...απεναντι απο την jetoil...
Gkos
Θα επιφερει ανακαταταξεις πολλες στα ΒΠ ....
Πολλες ομως ....
Και δεν ξερω ποσο θα χαρει και Pao Bc Academy με την παρουσια Διαμαντιδη....

(Και μην μου πειτε ολοι οι καλοι χωρανε ,δεν χωρανε,δεν υπαρχουν συνδρομες για ολους )
dream04
QUOTE (Gkos @ Jun 26 2017, 11:12 ) *
Θα επιφερει ανακαταταξεις πολλες στα ΒΠ ....
Πολλες ομως ....
Και δεν ξερω ποσο θα χαρει και Pao Bc Academy με την παρουσια Διαμαντιδη....

(Και μην μου πειτε ολοι οι καλοι χωρανε ,δεν χωρανε,δεν υπαρχουν συνδρομες για ολους )


Μήπως γνωρίζεις τα κριτήρια επιλογής των παιδιών που θέλουν να πάνε , αλλά και το κόστος.
Ευχαριστω
mpek
[quote name='Flinafim' date='Jun 26 2017, 11:44 ' post='838128']
... αλλα εδω θα μου επιτρεψεις με αγαπη να διαφωνησω ευγενικα ....
Υ.Γ1 Τιποτα το προσωπικο σε αυτο..κουβεντουλα αναλαφρη κανουμε...
Mε εμένα μπορείς να διαφωνείς ελεύθερα, ακόμη και χωρίς αγάπη. Όπως σωστά γράφεις, κουβέντα κάνουμε.
Γιατί όμως Α1; Δηλαδή αν πάει αμερική όπως τόσα και τόσα παιδιά και δεν ξαναπαίξει στην Ελλάδα, τι έγινε ; Αν βρει μια τρύπα στην Ασία ή στις Φιλιππίνες, δεν μετράει ; Για να το κάνω πιο περίπλοκο, γελούσαμε με τον Κούκοτς ο οποίος μέχρι τα 18 δεν μπορούσε να συνδιάσει τα άνω άκρα με τα κάτω (ξέρεις τι έγινε μετά βέβαια). Ο τεράστιος Ντράζεν Πέτροβις έπαιζε μέχρι τα 18 του στο χωριό του μέχρι να αρχίσει να αναδεικνύεται. Ολόκληρη Εθνική Σερβίας καίει την ομάδα της για να αναδείξει τον Πετσάρσκι τον νεότερο. Για να δω, θα παίξει στο επιπεδο που αναμένουν ;
Αυτά τα γράφω για να δείξω ότι κανένα "σύστημα" ανάδειξης ταλέντων -πολύ περισσότερο Ελληνικό που δεν έχει καν σαφή προσανατολισμό- δεν μπορεί να προβλέψει τι θα γίνει με τα πιτσιρίκια. Κατά τα λοιπά συμφωνώ ότι οι νεαροί στην Ελλάδα χάνονται αλλά για αυτό δεν φταίνε οι μικρές Εθνικές ούτε τα "μέσα".
Gkos
QUOTE (dream04 @ Jun 26 2017, 14:11 ) *
Μήπως γνωρίζεις τα κριτήρια επιλογής των παιδιών που θέλουν να πάνε , αλλά και το κόστος.
Ευχαριστω



Εσυ καταλαβες να ξερω ; 😂😂

Πριν 12 ωρες εμαθα την διευθυνση χαχαχα !

Θα δουμε !

Υποθετω θα γινουν ανακοινωσεις συντομα μετα απο την αρχικη ενημερωση !

Παρακαλω wink.gif
mpek
QUOTE (Gkos @ Jun 26 2017, 12:12 ) *
Θα επιφερει ανακαταταξεις πολλες στα ΒΠ ....
Πολλες ομως ....
Και δεν ξερω ποσο θα χαρει και Pao Bc Academy με την παρουσια Διαμαντιδη....
(Και μην μου πειτε ολοι οι καλοι χωρανε ,δεν χωρανε,δεν υπαρχουν συνδρομες για ολους )

Θα επιφέρει ; Δυστυχώς γέρασα και είμαι απαισιόδοξος και δύσπιστος σχεδόν σε όλα 19.gif
Καταρχήν εύχομαι να πετύχει το εγχείρημα των δύο επιτυχημένων πρώην αθλητών. Αλλά :
Κάτι παρόμοιο επιχείρησαν αν δεν με εκθέτει η μνήμη μου οι Αλβέρτης, Ρετζιάς και Παπανικολάου με το Triple Crown. Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την μπασκετική αξία και τις καλές προθέσεις τους όμως το πράγμα δεν το είδα να πηγαίνει μακριά. Όταν έρθουν οι πρώτοι λογαριασμοί, συνειδοποιούνται κάποιες αλήθειες: Το γήπεδο κοστίζει ακριβά σε όσουν έχουν καλές προθέσεις ενώ οι άλλοι το έχουν τζάμπα, μερικές φορές βγάζουν κιόλας. Οι άλλοι προσλαμβάνουν για προπονητή κάθε καρυδιάς καρύδι και μπορεί να τον φεσώσουν. Οι επωνυμοι δεν μπορούν. Οι άλλοι εκβιάζουν με τα δελτία και βγάζουν εξτραδάκια ενώ οι επώνυμοι δεν μπορούν να το κάνουν. Με δυο κουβέντες οι επώνυμοι έχουν πραγματικά καλές προθέσεις υφίστανται όμως τον αθέμιτο ανταγωνισμό των υπολοίπων, πάντα υπό τις ευλογίες της ΕΟΚ. Άσε που θα πρέπει να εξηγήσουν στην κάθε πελάτισσα μητέρα γιατί ενώ πληρώνει κάποιες εκατοντάδες ευρώ τον χρόνο (λιγότερο δεν γίνεται) χάνουν με 40 πόντους από τους Χ επώνυμους οι οποιοι πρεσάρουν στο μισό γήπεδο.
Παρόλα αυτά εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία.
polykos
Αλβέρτης, Ρετζιάς και Παπανικολάου με το Triple Crown
Ιτούδης, Ομπραντοβιτς με το BAC
Χατζηβρέττας με το ΔΕΚΑ
Ροδόπουλος με τα Αστέρια


QUOTE(mpek @ Jun 26 2017, 16:04 ) *
Άσε που θα πρέπει να εξηγήσουν στην κάθε πελάτισσα μητέρα γιατί ενώ πληρώνει κάποιες εκατοντάδες ευρώ τον χρόνο (λιγότερο δεν γίνεται) χάνουν με 40 πόντους από τους Χ επώνυμους οι οποιοι πρεσάρουν στο μισό γήπεδο.

Με λίγη καλή διαχείριση και μειωμένα κέρδη θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη εικόνα.
Με τη μέχρι τώρα διαχείριση δεν περισσεύουν λεφτά για να τους προπονήσουν στο 1 vs 1
Gkos
@Mpek ,Διαμαντιδης και Παπαλουκας παραμενουν πολος ελξης τεραστιος .

Επισης διαφωνω οτι η Τριπλη Κορωνα δεν πετυχε ως εγχειρημα.

Και τριτον δεν νομιζω να ναι μονοι σε αυτο το γηπεδο.
Τι εννοω ;
Οποιος παρατηρησει βλεπει με ποιον/ποιους ειναι κ@λος και βρακι ο Βαρλας και το Eurohoops εσχάτως...

Αλλα εδω μιλαμε για εικασιες...
mpek
QUOTE (polykos @ Jun 26 2017, 16:25 ) *
Αλβέρτης, Ρετζιάς και Παπανικολάου με το Triple Crown
Ιτούδης, Ομπραντοβιτς με το BAC
Χατζηβρέττας με το ΔΕΚΑ
Ροδόπουλος με τα Αστέρια

Όλα κιόλα: Ο Ροδόπουλος είναι ο μόνος κατά τη γνώμη μου που το έστησε καλά και βγάζει. Πουλάει Αμερική, λέει και εκείνο το ωραίο ότι εγγυάται ότι το παιδί θα είναι ελεύθερο στα 18 του και υπάρχουν άπειροι ανόητοι που το θεωρούν πλεονέκτημα. Αλλά βλέπεις ο Ροδό δεν είναι επώνυμος όπως οι προηγούμενοι: Κάνει την προσφυγή του αν ο Άρης του πάρει τον Μήτογλου, δεν δίνει δελτία ανηλίκων αν δεν εισπράξει τα συνήθως υπέρογκα ποσά που ζητάει και τέλος πάντων αυτά τα κάνει στη Θεσσαλονίκη που τον παίρνει να τα κάνει.
fairbasket
QUOTE (mpek @ Jun 26 2017, 18:19 ) *
Όλα κιόλα: Ο Ροδόπουλος είναι ο μόνος κατά τη γνώμη μου που το έστησε καλά και βγάζει. Πουλάει Αμερική, λέει και εκείνο το ωραίο ότι εγγυάται ότι το παιδί θα είναι ελεύθερο στα 18 του και υπάρχουν άπειροι ανόητοι που το θεωρούν πλεονέκτημα. Αλλά βλέπεις ο Ροδό δεν είναι επώνυμος όπως οι προηγούμενοι: Κάνει την προσφυγή του αν ο Άρης του πάρει τον Μήτογλου, δεν δίνει δελτία ανηλίκων αν δεν εισπράξει τα συνήθως υπέρογκα ποσά που ζητάει και τέλος πάντων αυτά τα κάνει στη Θεσσαλονίκη που τον παίρνει να τα κάνει.

Πλήρωνες,παίρνεις το δελτίο ασυζητητί.......Το ξέρουν όλοι ότι υπάρχει δεδικασμένο. Ο Ροδόπουλος τελικά έκανε πιο μάγκα το Μήτογλου, το ίδιο και ο ΠΑΟ που δεν έβαζε Παπαγιάννη επί ολόκλρο έτος....το αποτέλεσμα ένας ΝΒΑαιηερ.Επίσης κάποιοι εδώ μέσα να μην ζητούν ονόματα καθώς τα ματάκια δεν ξεγελούν και οι μηνύσεις για ψίλου πήδημα μπορούν να τρέξουν άνετα.Δυστυχώς η χώρα δεν πρόκειται να κάνει τίποτα, αλλά ευτυχώς ,είπαμε, υπάρχει ο Ελλην γονιός.
jhantzop
QUOTE(mpek @ Jun 26 2017, 16:04 ) *
... Με δυο κουβέντες οι επώνυμοι έχουν πραγματικά καλές προθέσεις υφίστανται όμως τον αθέμιτο ανταγωνισμό των υπολοίπων, πάντα υπό τις ευλογίες της ΕΟΚ ...

Δηλαδή είτε οι επώνυμοι, είτε οι άλλοι που "κλέβουν";
fairbasket
QUOTE (jhantzop @ Jun 26 2017, 21:15 ) *
Δηλαδή είτε οι επώνυμοι, είτε οι άλλοι που "κλέβουν";

O καθένας ότι του κατεβάσει η γκλάβα του ,είτε επώνυμος είτε ανώνυμος.Δυστυχώς δεν υπάρχει μια κοινή νοοτροπία για πρόοδο. Υπάρχει η νοοτροπία: να υπάρχω στο χώρο και να βγάζω λεφτάκια,δηλαδή μεροκάματο. Από κει και πέρα η ευφηία του καθενός παρουσιάζει,δυστυχώς συμπτωματικά, κάτι καλό. Θεωρητικά ο καλύτερος προπονητής του χώρου, ο Παταβούκας, θα έπρεπε να πάιρνει τίτλο κάθε χρόνο στην εσκα.Στερείται όμως παιδιών, καθώς οι καλύτεροι επιλέγουν υποτροφίες,λεφτά κλπ και έτσι πιθανόν να παρουσιάζει αποτέλεσμα κάθε 10 χρόνια. Πολύ άδικο για το ελληνικό μπάσκετ να μην παίρνει σάρκα και οστά η προσπάθεια ενός τέτοιου προπονητή. Τα λαμόγια και αυτά προσφέρουν,δια της λαμογιάς ,ελπίδα, θέσεις εργασίας δουλείες από τους μάνατζερ και άλλους παράγοντες, και εκεί τι να πείς; να μη γίνεται τζίρος στην ψωροκώσταινα;H συζήτηση είναι μεγάλη και μάλλον το τοπίο θα ξεκαθαρίσει όταν κάποιος δημιουργήσει ένα σύστημα δίκαιο για όλους με κεντρικό σχεδιασμό και όχι σχεδιασμό ενώσεων, που κατά τη γνώμη μου ,ναι μεν συντηρούν το σύστημα, δεν μπορούν όμως πλέον να το εξελίξουν.
m-papous
QUOTE (mpek @ Jun 26 2017, 16:04 ) *
Με δυο κουβέντες οι επώνυμοι έχουν πραγματικά καλές προθέσεις .

Είσαι σίγουρος. Με το που φεύγουν βλέπουν ότι ο λογαριασμός στην τράπεζα αρχίζει να μειώνεται και αρχίζουν τις αρπαχτές όσο πουλάει το όνομά τους, Είτε λέγεται Costa Navarino είτε pao bc που σου ονοματίζουν τις δεύτερες ομάδες (οι πρώτες είναι αλβέρτης) και ΝΟΥΝΟΥ είτε είσαι και καλά Ιτούδης και ομπράντοβιτσ. Όλους αυτούς θα τους βλέπεις σε φωτογραφίες, στις εγγραφές και στις εκδηλώσεις. μετά κάποια παιδάκια με μηνιάτικο ότι παίρνουν σε άλλες ακαδημίες θα βγάζουν τη δουλειά. Και ο γονιός, αντί να δίνει 250-300€ το χρόνο, θα δίνει 600-700€ που πολλά από τα έξοδα θα τα καλύπτουν χορηγίες τύπου adidas και microsoft όταν άλλοι θα προσπαθούν να βγάλουν άκρη με τη nickan.
Κοιτάτε τα παιδιά σας κι αφήστε τα περιτυλίγματα. Ότι και να σας υποσχεθούν ή ότι και να πληρώσετε για να πάρετε είναι μέχρι ποσοστό για πανελλήνιες.
Αν τόσο εκτιμάτε τα παιδιά σας ΠΛΗΡΏΣΤΕ!!!!!!!!!!!
dream04
QUOTE (m-papous @ Jun 26 2017, 21:25 ) *
Είσαι σίγουρος. Με το που φεύγουν βλέπουν ότι ο λογαριασμός στην τράπεζα αρχίζει να μειώνεται και αρχίζουν τις αρπαχτές όσο πουλάει το όνομά τους, Είτε λέγεται Costa Navarino είτε pao bc που σου ονοματίζουν τις δεύτερες ομάδες (οι πρώτες είναι αλβέρτης) και ΝΟΥΝΟΥ είτε είσαι και καλά Ιτούδης και ομπράντοβιτσ. Όλους αυτούς θα τους βλέπεις σε φωτογραφίες, στις εγγραφές και στις εκδηλώσεις. μετά κάποια παιδάκια με μηνιάτικο ότι παίρνουν σε άλλες ακαδημίες θα βγάζουν τη δουλειά. Και ο γονιός, αντί να δίνει 250-300€ το χρόνο, θα δίνει 600-700€ που πολλά από τα έξοδα θα τα καλύπτουν χορηγίες τύπου adidas και microsoft όταν άλλοι θα προσπαθούν να βγάλουν άκρη με τη nickan.
Κοιτάτε τα παιδιά σας κι αφήστε τα περιτυλίγματα. Ότι και να σας υποσχεθούν ή ότι και να πληρώσετε για να πάρετε είναι μέχρι ποσοστό για πανελλήνιες.
Αν τόσο εκτιμάτε τα παιδιά σας ΠΛΗΡΏΣΤΕ!!!!!!!!!!!

Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ!!!!! ( ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΝΩΣΗΣ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ)
Το σύστημα ειναι όλο σαθρό και στηρίζεται στις ευκαιριακές επιτυχίες και όχι σε ένα προγραμματισμό που θα δώσει νέα ταλέντα.
Οι κλήσεις στις μικρές Εθνικές γίνεται με χαρτάκι..... και πάντα το 80% των παικτών ειναι απο 3 ίδιες πάντα ομάδες.
Γιατί άραγε;;; Κοιτάξτε ποιοι ειναι προπονητές σε αυτές τις ομάδες.Επισης και ποιοι μανατζάρεοι εκμεταλλεύονται ανήλικα παιδιά.
Ειναι νόμιμο αυτό;;; Θα μου πείτε οτι έχουν υπογράψει οι γονείς. Το παραμυθι καλά κρατεί σε μια χώρα όπου όλες οι ηθικές αξίες καταρρεουν!!!
Τα παιδιά μας που ειναι το μέλλον της Ελλάδας πρέπει μέσα απο τον αθλητισμό να πάρουν άλλες αξίες για να μπορεσουν κάποια στιγμή να
ξαναχτίσουν τη χώρα μας.
Πρέπει να τα βοηθήσουμε όλοι!!!

Ktulu
Υποτροφίες σε σχολεία, οδοιπορικά, σπίτι, μετακινήσεις, χαρτζιλίκι, personal trainer, manager, χορηγοί κ.ο.κ
Brand name του συλλόγου, brand name του πρώην αθλητή που την επομένη γίνεται προπονητής ανάδειξης ταλέντων, manager, κλειστά γήπεδα, γιατρός, φυσικοθεραπευτής, γυμναστής, ψυχολόγος, διατροφολόγος, χορηγοί κ.ο.κ.
Ο καλός αθλητής είναι απαραίτητα και καλός προπονητής;
Ο καλός μαθητής είναι απαραίτητα και καλός δάσκαλος;
Με ποιες σπουδές, με ποια εξειδίκευση, με ποιες δεξιότητες, με ποια προϋπηρεσία, με ποια εμπειρία, πάνω στο επάγγελμα που θέλει να εξασκήσει;
Σε ένα βράδυ βαφτίζονται μόνοι τους, ευλογούνται μόνοι τους και γίνονται αποδεκτοί από ένα ολόκληρο σύστημα, που ανατροφοδοτείται συνεχώς από ένα κλειστό club και παραμένει ζωντανό παρασιτώντας σε ένα άρρωστο περιβάλλον.
Εξαργυρώνουν το όνομα που έχουν φτιάξει από μία ομολογουμένως επιτυχημένη καριέρα, με σκοπό να συνεχίσουν να είναι στο χώρο, επιδιώκοντας μάλιστα πρωταγωνιστικό ρόλο, που θα τον κεφαλαιοποιήσουν απομυζώντας τα αγνά όνειρα των παιδιών και την τεράστια αφέλεια των γονιών, που μέσα από τα παιδιά τους επιδιώκουν να αποτάξουν την δική τους αποτυχημένη διαδρομή, και με την αχόρταγη ματαιοδοξία από την οποία διακατέχονται, επιδιώκουν να ζήσουν το χαμένο τους όνειρο.
Και τα παιδιά; Ποιος σκέφτεται τα παιδιά; Ποιος μιλάει στην καρδιά των παιδιών; Ποιος τολμά να ακουμπήσει την ψυχή τους, την λαχτάρα τους για το άπιαστο, την πείνα τους για το όνειρο;
Μια fabrica που αναπτύσσεται εδώ και πολλά χρόνια και στις ημέρες της βαθιάς οικονομικής και κοινωνικής κρίσης, φαίνεται να αποτελεί πρώτη επιλογή διεξόδου για πολλές οικογένειες.
Γονείς προσέξετε σε ποιους ειδικούς αναθέτετε την διαπαιδαγώγηση και την ψυχοπνευματική ανάπτυξη του παιδιού σας.
Νομίζεις ότι είσαι υπεύθυνος για το παιδί σου. Είσαι;
mpek
Μια και έγραψε ο καθένας τη γνώμη του (ή το μακρύ του και το κοντό του όπως θα έλεγε η μητέρα μου), θα σας πω τι θα ρωτούσα τον εαυτό μου, αν είχα γιο και ετίθετο θέμα να τον γράψω στην ομάδα των Π΄΄λουκά- Διαμαντίδη ή στο συνοικιακό μαγαζάκι της γειτονιάς μου:
Θα ήθελα να συμμετέχει στις ακαδημίες μίας ομαδούλας που σκοπό έχει μόνο να μαζεύει συνδρομές για να χρηματοδοτεί το ανδρικό της που αγωνίζεται μεταξύ Β Εθνικής και 8ης τοπικής κατηγορίας ;
Μήπως θα ήθελα ο πρόεδρος της ομάδας μου να έχει κολλητιλίκια με τον δήμαρχο ώστε να παίρνει δωρεάν ώρες ; Κατά συνέπεια στα διοικητικά συμβούλια να παρελαύνουν διάφοροι άσχετοι με το μπάσκετ, που όμως έχουν πολιτικές φιλοδοξίες ;
Θα προτιμούσα να έχει προπονητή κάποιον που επέλεξαν οι παραπάνω άσχετοι, μόνο και μόνο γιατί είναι φτηνός και στο τέλος θα τον φεσώσουν κιόλας ;
Θα ήθελα να έχει προπονητή κάποιον που έπαιξε έως Γ΄εθνική (και είναι μάλιστα υπερήφανος για αυτό) ή κάποιον που έχει παραστάσεις από διεθνή γήπεδα ;
Όταν έρθει ο καιρός να φύγει ο μικρός, προτιμώ να μιλήσω με έναν μεθυσμένο με σαγιονάρες που θα μου πει "θα του καρφώσω το δελτίο στον τοίχο" ή με κάποιον άνθρωπο που καταλαβαίνει ;

Τέλος πάντων αν πήγαινε το παιδί μου στο πανεπιστήμιο ποιον θα ήθελα να έχει καθηγητή: Τον Στηβ Νας ή τον Βαρουφάκη ;

Δεχόμενος ότι ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του, εγώ ανεπιφύλακτα θα πήγαινα σε Π΄΄λουκά- Διαμαντίδη.
Οι υπόλοιποι ας σκέφτονται "τρυφερές καρδιές " και "αγνά όνειρα" .
jhantzop
QUOTE(mpek @ Jun 27 2017, 17:18 ) *
Μια και έγραψε ο καθένας τη γνώμη του (ή το μακρύ του και το κοντό του όπως θα έλεγε η μητέρα μου), θα σας πω τι θα ρωτούσα τον εαυτό μου, αν είχα γιο και ετίθετο θέμα να τον γράψω στην ομάδα των Π΄΄λουκά- Διαμαντίδη ή στο συνοικιακό μαγαζάκι της γειτονιάς μου:
Θα ήθελα να συμμετέχει στις ακαδημίες μίας ομαδούλας που σκοπό έχει μόνο να μαζεύει συνδρομές για να χρηματοδοτεί το ανδρικό της που αγωνίζεται μεταξύ Β Εθνικής και 8ης τοπικής κατηγορίας ;
Μήπως θα ήθελα ο πρόεδρος της ομάδας μου να έχει κολλητιλίκια με τον δήμαρχο ώστε να παίρνει δωρεάν ώρες ; Κατά συνέπεια στα διοικητικά συμβούλια να παρελαύνουν διάφοροι άσχετοι με το μπάσκετ, που όμως έχουν πολιτικές φιλοδοξίες ;
Θα προτιμούσα να έχει προπονητή κάποιον που επέλεξαν οι παραπάνω άσχετοι, μόνο και μόνο γιατί είναι φτηνός και στο τέλος θα τον φεσώσουν κιόλας ;
Θα ήθελα να έχει προπονητή κάποιον που έπαιξε έως Γ΄εθνική (και είναι μάλιστα υπερήφανος για αυτό) ή κάποιον που έχει παραστάσεις από διεθνή γήπεδα ;
Όταν έρθει ο καιρός να φύγει ο μικρός, προτιμώ να μιλήσω με έναν μεθυσμένο με σαγιονάρες που θα μου πει "θα του καρφώσω το δελτίο στον τοίχο" ή με κάποιον άνθρωπο που καταλαβαίνει ;

Τέλος πάντων αν πήγαινε το παιδί μου στο πανεπιστήμιο ποιον θα ήθελα να έχει καθηγητή: Τον Στηβ Νας ή τον Βαρουφάκη ;

Δεχόμενος ότι ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του, εγώ ανεπιφύλακτα θα πήγαινα σε Π΄΄λουκά- Διαμαντίδη.
Οι υπόλοιποι ας σκέφτονται "τρυφερές καρδιές " και "αγνά όνειρα" .

Είναι η 2η φορά τις τελευταίες ημέρες που βάλεις κατά των σωματείων. Προφανώς την έχεις πατήσει... αυτό δεν σημαίνει πως όλα τα σωματεία είναι όπως αυτά που περιγράφεις, οπότε καλό θα είναι να μην είσαι απόλυτος και τόσο γενικός... δεν είναι όλα έτσι όπως τα περιγράφεις και δεν νομίζω να έχεις κάποιο συμφέρον να τα παρουσιάζεις έτσι.
dream04
QUOTE (mpek @ Jun 27 2017, 15:18 ) *
Μια και έγραψε ο καθένας τη γνώμη του (ή το μακρύ του και το κοντό του όπως θα έλεγε η μητέρα μου), θα σας πω τι θα ρωτούσα τον εαυτό μου, αν είχα γιο και ετίθετο θέμα να τον γράψω στην ομάδα των Π΄΄λουκά- Διαμαντίδη ή στο συνοικιακό μαγαζάκι της γειτονιάς μου:
Θα ήθελα να συμμετέχει στις ακαδημίες μίας ομαδούλας που σκοπό έχει μόνο να μαζεύει συνδρομές για να χρηματοδοτεί το ανδρικό της που αγωνίζεται μεταξύ Β Εθνικής και 8ης τοπικής κατηγορίας ;
Μήπως θα ήθελα ο πρόεδρος της ομάδας μου να έχει κολλητιλίκια με τον δήμαρχο ώστε να παίρνει δωρεάν ώρες ; Κατά συνέπεια στα διοικητικά συμβούλια να παρελαύνουν διάφοροι άσχετοι με το μπάσκετ, που όμως έχουν πολιτικές φιλοδοξίες ;
Θα προτιμούσα να έχει προπονητή κάποιον που επέλεξαν οι παραπάνω άσχετοι, μόνο και μόνο γιατί είναι φτηνός και στο τέλος θα τον φεσώσουν κιόλας ;
Θα ήθελα να έχει προπονητή κάποιον που έπαιξε έως Γ΄εθνική (και είναι μάλιστα υπερήφανος για αυτό) ή κάποιον που έχει παραστάσεις από διεθνή γήπεδα ;
Όταν έρθει ο καιρός να φύγει ο μικρός, προτιμώ να μιλήσω με έναν μεθυσμένο με σαγιονάρες που θα μου πει "θα του καρφώσω το δελτίο στον τοίχο" ή με κάποιον άνθρωπο που καταλαβαίνει ;

Τέλος πάντων αν πήγαινε το παιδί μου στο πανεπιστήμιο ποιον θα ήθελα να έχει καθηγητή: Τον Στηβ Νας ή τον Βαρουφάκη ;

Δεχόμενος ότι ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του, εγώ ανεπιφύλακτα θα πήγαινα σε Π΄΄λουκά- Διαμαντίδη.
Οι υπόλοιποι ας σκέφτονται "τρυφερές καρδιές " και "αγνά όνειρα" .


Ωραία λογική αυτή που μας παραθέτεις.
Και εγώ θα ήθελα το παιδί μου να φοιτήσει στο Χαρβαρντ,όμως για να πάει εκεί πρέπει να έχει τις ικανότητες και δεύτερον εγώ χρήματα να τον χρηματοδοτήσω.
Λάθος σύγκριση οι ομαδούλες όπως τις αποκαλείς με τις ακαδημίες για πλούσιους.
Έχουμε πολλά παραδείγματα μεγάλων παικτών που βγήκαν απο αυτές τις ομαδούλες όπως τις αποκαλείς.
Τώρα για τρυφερές καρδιές που γράφεις και αγνά όνειρα ,νομίζω οτι ξεφεύγεις λίγο.
Άρα εσύ το παιδάκι των 7-8 χρόνων να ξεκινήσει με σκριν- παγίδες- διπλές αλλαγές και ούτε κάθε εξής.Μπραβο!!!!!
ethn
QUOTE(Ktulu @ Jun 27 2017, 11:19 ) *
Ο καλός αθλητής είναι απαραίτητα και καλός προπονητής;
Ο καλός μαθητής είναι απαραίτητα και καλός δάσκαλος;
Με ποιες σπουδές, με ποια εξειδίκευση, με ποιες δεξιότητες, με ποια προϋπηρεσία, με ποια εμπειρία, πάνω στο επάγγελμα που θέλει να εξασκήσει;
Σε ένα βράδυ βαφτίζονται μόνοι τους, ευλογούνται μόνοι τους και γίνονται αποδεκτοί από ένα ολόκληρο σύστημα, που ανατροφοδοτείται συνεχώς από ένα κλειστό club και παραμένει ζωντανό παρασιτώντας σε ένα άρρωστο περιβάλλον.



Πόσο μα πόσο συμφωνώ μαζί σου!!!!!!!!!!!!!!!!
mpek
QUOTE (jhantzop @ Jun 27 2017, 17:49 ) *
Είναι η 2η φορά τις τελευταίες ημέρες που βάλεις κατά των σωματείων. Προφανώς την έχεις πατήσει... αυτό δεν σημαίνει πως όλα τα σωματεία είναι όπως αυτά που περιγράφεις ...

Με αδικείς! Δεν βάλλω κατά κανενός. Θέτω δημοσίως κάποιες ερωτήσεις που θα έκανα στον εαυτό μου μετά από 25 ετών εμπειρία από θέσεις που δεν φαντάζεσαι και γράφω τι θα επέλεγα. Κακό είναι ;
m-papous
QUOTE (mpek @ Jun 27 2017, 20:14 ) *
Με αδικείς! Δεν βάλλω κατά κανενός. Θέτω δημοσίως κάποιες ερωτήσεις που θα έκανα στον εαυτό μου μετά από 25 ετών εμπειρία από θέσεις που δεν φαντάζεσαι και γράφω τι θα επέλεγα. Κακό είναι ;

Γία τις παθογένειες των μικρών μαγαζιών μας είπες. Για τις αντίστοιχες των μπουτίκ ούτε κουβέντα. Είχα γράψει και πιο πάνω πώς το κάθε επώνυμο θα τον βλέπεις μόνο σε φωτογραφίες άσε που από αγνώστους αγώνες μόνο τουρνουά και όταν θέλουμε επίσημους αγώνες με ψευδεπιγραφα σωματεία. Έτσι τα παιδιά μαθαίνουν και ήθος. Και δυστυχώς πολλά παιδιά και γονείς όταν έρθει εκείνη η ώρα καταλαβαινουν που πραγματικά βρίσκονται. Και επειδή δεν τους έχουν πάρει και το δελτίο μπορούν να τρέξουν να σωθούν. Ακόμα και στο τέλος της χρονιας
jhantzop
QUOTE(mpek @ Jun 27 2017, 20:14 ) *
Με αδικείς! Δεν βάλλω κατά κανενός. Θέτω δημοσίως κάποιες ερωτήσεις που θα έκανα στον εαυτό μου μετά από 25 ετών εμπειρία από θέσεις που δεν φαντάζεσαι και γράφω τι θα επέλεγα. Κακό είναι ;

Είναι κακό να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι όλα τα σωματεία, ναι. Πώς να το κάνουμε; Ας έλεγες τι θα επέλεγες και ας επιχειρηματολογούσες διαφορετικά... δικαίωμά σου βέβαια είναι το τι θα πεις... δεν σου το αφαίρεσε κανείς, απλά μπορούμε να σχολιάσουμε.

Όσο για το πόσα χρόνια εμπειρία έχει κάποιος και σε ποιες θέσεις ήτανε, ούτε εσύ το ξέρεις... εκτός αν αρχίσουμε να λέμε και ποιοι είμαστε.

QUOTE(m-papous @ Jun 27 2017, 20:32 ) *
Γία τις παθογένειες των μικρών μαγαζιών μας είπες. Για τις αντίστοιχες των μπουτίκ ούτε κουβέντα. Είχα γράψει και πιο πάνω πώς το κάθε επώνυμο θα τον βλέπεις μόνο σε φωτογραφίες άσε που από αγνώστους αγώνες μόνο τουρνουά και όταν θέλουμε επίσημους αγώνες με ψευδεπιγραφα σωματεία. Έτσι τα παιδιά μαθαίνουν και ήθος. Και δυστυχώς πολλά παιδιά και γονείς όταν έρθει εκείνη η ώρα καταλαβαινουν που πραγματικά βρίσκονται. Και επειδή δεν τους έχουν πάρει και το δελτίο μπορούν να τρέξουν να σωθούν. Ακόμα και στο τέλος της χρονιας

Αυτή είναι η άλλη πλευρά από αυτήν που βλέπει ο mpek... και υπάρχουν πάρα πολλά να πει κανείς... αλλά δεν θα τους βάλουμε ούτε αυτούς στο ίδιο τσουβάλι... για να καταλάβει τι εννοώ...
The fundanental
QUOTE (jhantzop @ Jun 27 2017, 23:36 ) *
Είναι κακό να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι όλα τα σωματεία, ναι. Πώς να το κάνουμε; Ας έλεγες τι θα επέλεγες και ας επιχειρηματολογούσες διαφορετικά... δικαίωμά σου βέβαια είναι το τι θα πεις... δεν σου το αφαίρεσε κανείς, απλά μπορούμε να σχολιάσουμε.

Όσο για το πόσα χρόνια εμπειρία έχει κάποιος και σε ποιες θέσεις ήτανε, ούτε εσύ το ξέρεις... εκτός αν αρχίσουμε να λέμε και ποιοι είμαστε.


Αυτή είναι η άλλη πλευρά από αυτήν που βλέπει ο mpek... και υπάρχουν πάρα πολλά να πει κανείς... αλλά δεν θα τους βάλουμε ούτε αυτούς στο ίδιο τσουβάλι... για να καταλάβει τι εννοώ...


Στην Ελλάδα που ανθεί η «φαιδρά πορτοκαλέα» παρατηρούνται ενδεικτικά τα εξής : (1) μια ακαδημία και ένα σωματείο συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑ με τα ίδια σύμβολα και χρώματα αλλά διαφορετικές επωνυμίες, (2) το ίδιο σωματείο έχει δύο "είδη" ακαδημιών, ως αν το villa bajo και το villa ariba, (3) άλλη ακαδημία που πρωταγωνιστεί στην Α' ΕΣΚΑ και η φήμη της προέρχεται από τα ισχυρά ονόματα των ιδρυτών της εκείνοι είναι από μακρού χρόνου άφαντοι και το ιδιοκτησιακό της καθεστώς ερμαφρόδιτο, (4) έτερο σωματείο-εκπαιδευτήριο φέρεται να χρηματοδοτεί σε είδος (βλ. υποτροφίες, ενοίκια, μισθούς) ανήλικους αθλητές με της αγαστή συνεργασία γονέων, ατζέντηδων και παραγόντων, (5) σωματείο της Δυτικής Ελλάδας μέχρι πρότινος φέρεται ότι είχε έμμισθο τεχνικό σύμβουλο, ο οποίος παράλληλα ήταν και τεχνικός υπεύθυνος των μικρών εθνικών ομάδων κοκ

Έχω την αίσθηση ότι ο καθένας συνφορουμίτης μπορεί να αναφέρει σωρεία δικών του εμπειριών και βιωμάτων ... ο προβληματισμός είναι αν είναι τεχνικοοικονομικά εφικτό να ευδοκιμήσει ο χώρος των υποδομών ?

Υπάρχει γονέας που έχει βιώσει το χώρο αυτό και δεν έχει αναρωτηθεί (α) είναι πιστοποιήμενοι και/ή ψυχικά επαρκείς εκείνοι που στελεχώνουν το χώρο και εκπαιδεύουν νέους και νέες ? (β) υπάρχει ή όχι εργασιακός μεσαίωνας χωρίς κοινωνικοασφαλιστικά δικαιώματα για τους περισσότερους εργαζόμενους ? (γ) λειτουργούν οι οργανισμοί (σωματεία, ακαδημίες) που δραστηριοποιούνται υπό καθεστώς πλήρους χρηματοοικονομικής και φορολογικής διαφάνειας και νομιμότητας από τους αρμόδιους φορείς (ΕΟΚ, ΓΓΑ, Περιφέρεια, ΥΠ.ΟΙΚ.) (δ) ποια είναι τα πραγματικά κίνητρα των παλαιμάχων αθλητών που δραστηριοποιούνται στο χώρο ? μήπως το κέρδος ? η υστεροφημία ? η ανάπτυξη ? η μεταφορά τεχνογνωσίας ?

Τέλος, για να ευθυμήσουμε και λίγο, θα ήθελα να είμαι ενώπιον αιφνιδιαστικού ελέγχου σε χώρο διεξαγωγής ατομικών προπονήσεων ή αγώνων, να δούμε ως δια μαγείας πως μετατρέπονται στη στιγμή παλαίμαχοι και άλλοι μεγαλοσχήμονες σε εν ενεργεία αθλητές σπριντ !!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.