Help - Search - Members - Calendar
Full Version: F1 κανείς;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
kaukasios
Τέλος οι αγώνες για τον Massa;
Δευτέρα, 27 Ιουλίου 2009, 21:33



Δύσκολες ώρες για τον Massa, μετά την αποκάλυψη του γιατρού που τον εγχείρησε ότι ο Βραζιλιάνος οδηγός έχει υποστεί ζημιά στο αριστερό μάτι του και υπάρχει πιθανότητα να μην μπορέσει να ξανατρέξει σε αγώνες.



Σύμφωνα με τον γιατρό του, Robert Veres, ακόμα είναι πολύ νωρίς και δεν έχει εκτιμηθεί η έκταση του προβλήματος, κάτι που θα γίνει μετά την εγχείρηση που θα υποβληθεί ο Βραζιλιάνος σύντομα.



Η πιθανότητα ωστόσο να αντιμετωπίσει πρόβλημα στην όρασή του και κατά συνέπεια να σταματήσει να την καριέρα του στην Formula 1 είναι υπαρκτή για τον 28χρονο οδηγό.
kolokotronis
Tι να πει κανείς...
Κρίμα.
Απίστευτη ατυχία.
Τουλάχιστον στην ατυχία του γλύτωσε τα χειρότερα.
Αν εκείνη τη στιγμή πήγαινε με περισσότερα χλμ και έπεφτε άφρενος, σε σημείο που δεν θα απορροφούσε τόσο καλά την ενέργεια όπως τα λάστιχα, μπορεί τα πράγματα να ήταν πολύ χειρότερα.
kaukasios
QUOTE(kolokotronis @ Jul 28 2009, 00:26 ) *
Tι να πει κανείς...
Κρίμα.
Απίστευτη ατυχία.
Τουλάχιστον στην ατυχία του γλύτωσε τα χειρότερα.
Αν εκείνη τη στιγμή πήγαινε με περισσότερα χλμ και έπεφτε άφρενος, σε σημείο που δεν θα απορροφούσε τόσο καλά την ενέργεια όπως τα λάστιχα, μπορεί τα πράγματα να ήταν πολύ χειρότερα.

ετσι οπως τα λες ειναι.αφου γλυτωσε την ζωη του.ηταν πολυ τυχερος μεσα στην ατυχια του.
μεσα σε ολα αυτα ξεχασαμε να αναφερουμε την νικη του χαμιλτον.προλαβαινουμε για πρωταθλημα? smiley.gif smiley.gif
stefan
QUOTE(kaukasios @ Jul 28 2009, 00:50 ) *
μεσα σε ολα αυτα ξεχασαμε να αναφερουμε την νικη του χαμιλτον.προλαβαινουμε για πρωταθλημα? smiley.gif smiley.gif


Ας μην ηταν βλακες στην Ρενο και θα βλεπαμε τι θα εκανε ο Χαμιλτον.
Πολυ τυχερο αυτο το παιδι τελικα.Ολα εχουν συμβει μεχρι στιγμης για να κερδισει αυτος.
kaukasios
QUOTE(stefan @ Jul 28 2009, 01:30 ) *
Ας μην ηταν βλακες στην Ρενο και θα βλεπαμε τι θα εκανε ο Χαμιλτον.
Πολυ τυχερο αυτο το παιδι τελικα.Ολα εχουν συμβει μεχρι στιγμης για να κερδισει αυτος.

με τα αν δεν γινεται τιποτα.και να ξερεις η τυχη ειναι παντα με τους καλους!!! tongue.gif tongue.gif
για να δουμε θα εχουμε ανακαμψη απο μακλαρεν και φεραρι?
ο επομενος αγωνας που ειναι?
Das Kapital
Επεστρεψε ρε γαμωτο,επεστρεψε!
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Α ρε κακομοιρη Χαμιλτον τι σε περιμενει........
kaukasios
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Jul 30 2009, 01:06 ) *
Α ρε κακομοιρη Χαμιλτον τι σε περιμενει........

τι να τον περιμενει ρε λυκε?πιστευεις οτι θα ειναι εστω και στο 60% της καταστασης που βρισκοταν οταν σταματησε?
εγω πιστευω οτι ο μονος λογος που θα επιστρεψει ειναι για να τονωθει λιγο η θεαματικοτητα γιατι εχει πεσει πολυ.
gallistis
ακυρο τελικα.ο μπαντοερ αντικαταστατης του μασα.καλυτερα.μην αρχισει να πεφτει παλι στα αυτοκινητα του κοσμου... smiley.gif


http://www.sport-fm.gr/article/189579

kaukasios
πρωτη-δευτερη θεση στα δοκιμαστικα της ισπανιας χαμιλτον με κοβαλαινεν λυκο!!!!
αρχισε η αντεπιθεση!!!
AirNick7
νικη για τον kimi!!!!!! επιτελους απο την βαρκελωνη το 2008 ειχε να κερδισει...αλλα δεν πειραζει.........τωρα που πηρε μπρος........ποιος τον πιανει.... smiley.gif
kaukasios
QUOTE(nick1993 @ Sep 3 2009, 17:06 ) *
νικη για τον kimi!!!!!! επιτελους απο την βαρκελωνη το 2008 ειχε να κερδισει...αλλα δεν πειραζει.........τωρα που πηρε μπρος........ποιος τον πιανει.... smiley.gif

ενταξει,φτανει για φετος,του χρονου παλι!!!!! smiley.gif smiley.gif
Magnus92
Φιζικελα αντι Μασα στην Φεραρι μεχρι το τελος της σεζον . . .
kaukasios
αλονσο κοντα σε φεραρι και κιμι σε μακλαρεν ή μπραουν.
morrison
QUOTE(kaukasios @ Sep 14 2009, 13:39 ) *
αλονσο κοντα σε φεραρι και κιμι σε μακλαρεν ή μπραουν.

Mιλωντας σαν οπαδος της McLaren θα ηθελα τον Κιμι πισω.Προσωπικα τον πιστευω ακομα και θεωρω οτι αν βρει το κινητρο ειναι ο καλυτερος ολων.Ασε που ενα πρωταθλημα για την McLaren με τον Κιμι στο τιμονι θα πανηγυριστει διπλα απο μενα,παλιες αγαπες και παλια απωθημενα βλεπεις...
kotzito
QUOTE(kaukasios @ Sep 14 2009, 13:39 ) *
αλονσο κοντα σε φεραρι και κιμι σε μακλαρεν ή μπραουν.

Για να δουμε.Παντως μια συνεργασια Κιμι-ΜακΛαρεν μπορει να βγει και καλη και κακη.Αφενος καλη γιατι τα ασημενια βελη θα εχουν 2 απο τους κορυφαιους πιλοτους και κατα συνεπεια περισσοτερες πιθανοτητες για τιτλο οδηγων-κατασκευαστων,απο την αλλη ομως μπορει να προκαλεσει εσωτερικο ανταγωνισμο μεταξυ των δυο πιλοτων που πιθανον να οδηγησει σε προβληματα.
kaukasios
paei και η τογιοτα?παραιτηθηκε?
Magnus92
Στις πίστες, έστω και αν οδήγησε αγωνιστικό το μονοθέσιο της Mercedes για το GP2, επέστρεψε ο Michael Schumacher. O Γερμανός πιλότος συμπλήρωσε 52 γύρους στην πίστα της Jerez και παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες που συνάντησε δεν έκρυψε την ικανοποίηση του.

«Όλες οι αισθήσεις μου ήταν σε πλήρη συναγερμό, αυτό και μόνο άξιζε. Ένιωσα άνετα στην πίστα εξ’ αρχής. Αυτή η ημέρα ήταν ειδικά καλή γιατί μετά από πολύ καιρό γιατί οδήγησα ένα μονοθέσιο που πλησιάζει σ’ αυτά της F1. Θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα μου και την GP2 για την ευκαιρία που μου έδωσαν», δήλωσε ο Schumi.

O 41χρονος οδηγός δεν έχασε την ευκαιρία να ξαναπιάσει τιμόνι σε πίστα της F1, ενόψει και των χειμερινών δοκιμαστικών που είναι προγραμματισμένες τον Φεβρουάριο. Τότε (σ.σ την 01/02) ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής θα δοκιμαστεί σε συνθήκες F1 και θα διαπιστώσει σε ποιο ακριβώς επίπεδο βρίσκεται, με τη νέα χρονιά να πλησιάζει επικίνδυνα.

Ήταν η πρώτη φορά που ο Schumacher μπήκε σε μονοθέσιο για δοκιμές έπειτα απ’ αυτές που έκανε με τη Ferrari (του 2007) την περυσινή περίοδο. Τότε τα προβλήματα στον αυχένα του του είχαν στερήσει τη δυνατότητα να επιστρέψει στο χώρο που δοξάστηκε, αλλά τώρα τίποτα δεν τον σταματά.

πηγη : contra.gr

Ειχαμε δεν ειχαμε τον φορτωθηκαμε παλι ugly1.gif
morrison
Ξεκιναει το πρωταθλημα αυριο με τον αγωνα του Μπαχρειν και στα σημερινα δοκιμαστικα πηραμε μια γευση για την δυναμικοτητα των ομαδων αυτη τη στιγμη...
Πρωταθλημα τεσσαρων ομαδων που εκτος απροοπτου θα μονοπωλουν την βαθμολογουμενη οκταδα,Red Bull-Ferrari-McLaren-Mercedes με μικρες διαφορες μεταξυ τους.
Η επιστροφη του Σουμαχερ,το γεγονος οτι ο Αλονσο εχει στα χερια του ανταγωνιστικο μονοθεσιο συν οτι ο Μπατον ειναι πλεον αναβαθμισμενος ως εν ενεργεια πρωταθλητης δημιουργουν υποσχεσεις για ενδιαφερουσες μαχες στην κορυφη.Μακαρι,παντως, ο Φετελ να καταφερει να μπει σφηνα στην διεκδικηση του τιτλου απεναντι σε ολους αυτους αλλα και στον διψασμενο Μασα και την σταθερη αξια Χαμιλτον.

1. Φέτελ, Red Bull, 1:54.101
2. Μάσα, Ferrari, 1:54.242, +0.141
3. Αλόνσο, Ferrari, 1:54.608, +0.507
4. Χάμιλτον, McLaren, 1:55.217, +1.116
5. Ρόσμπεργκ, Mercedes, 1:55.241, +1.14
6. Γουέμπερ, Red Bull, 1:55.284, +1.183
7. Σουμάχερ, Mercedes, 1:55.524, +1.423
8. Μπάτον, McLaren, 1:55.672, +1.571
9. Κουμπίτσα, Renault, 1:55.855, +1.784
10. Σούτιλ, Force india, 1:56.309, +2.208
11. Μπαρικέλο, Williams, 1:55.330
12. Λιουίτσι, Force India, 1:55.653
13. Χούλκενμπεργκ, Williams, 1:55.857
14. Ντε Λα Ρόσα, Sauber, +1:56.237
15. Μπουεμί, Toro Rosso, 1:56.265
16. Κομπαγιάσι, Sauber, 1:56.270
17. Πετρόφ, Renault, 1:56.619
18. Αλγκουερσουαρί, Toro Rosso, 1:57.071
19. Γκλοκ, Virgin, 1:59.728
20. Τρούλι, Lotus, 1:59.852
21. Κοβαλάινεν, Lotus, 2:00.313
22. Ντι Γκράσι, Virgin, 2:00.587
23. Σένα, HRT, 2:03.240
24. Τσάντχοκ, HRT, 2:04.904
GMlls
τηλεοπτική κάλυψη έχουμε;
morrison
QUOTE(GMlls @ Mar 14 2010, 14:21 ) *
τηλεοπτική κάλυψη έχουμε;

Στην Ελλαδα τα δικαιωματα τα εχει ο ΑΝΤ1 αλλα για αγνωστους σε μενα λογους δεν θα δειξει τον αγωνα στο ελευθερο καναλι αλλα μεσω internet και ζητωντας μαλιστα και 5 euro για την εγγραφη... ohmy.gif
http://www.webtv.antenna.gr/webtv/f1
Ενταξει,το καλο παλικαρι ξερει και αλλο μονοπατι... wink.gif
Αρχιζει σε ενα τεταρτο ο αγωνας...
GMlls
μπορείς να μου στείλεις το άλλο μονοπάτι; smiley.gif
kotzito
Θριαμβος για την Φερραρι στον πρωτο αγωνα με τους Αλονσο και Μασα να κανουν το 1-2.Ο αγωνας ηταν καλος με τον Φετελ να ειναι στην 1η θεση μεχρι τον 34ο γυρο,αλλα δεν αντεξε αλλο λογω προβληματος και τον περασε ο Αλονσο τοτε με τον Γερμανο να τερματιζει 4ος τελικα.Πολυ καλος και ο Σουμι στην επιστροφη του,τερματισε 6ος.Αναλυτικα:

1. Αλόνσο, Ferrari, 2:01.101
2. Μάσα, Ferrari, +16.0
3. Χάμιλτον, McLaren, +23.1
4. Φέτελ, Red Bull, +38.7
5. Ρόσμπεργκ, Mercedes, +40.2
6. Σουμάχερ, Mercedes, +44.1
7. Μπατον, McLaren, +45.2
8. Γουέμπερ, Red Bull, +46.3
9. Λιουίτσι, Force India, +53.0
10. Μπαρικέλο, Williams, +62.4
11. Κουμπιτσα, Renault, +68.3
12. Σούτιλ, Force India, +84.6
13. Αλγκουερσουαρί, Toro Rosso, +92.8 14. Χούλκενμπεργκ, Williams, +1 γύρος
15. Κοβαλάινεν, Lotus, +2 γυροι
16. Τρούλι, Lotus, +2 γύροι
17. Μπουεμί, Toro Rosso, εγκατέλειψε
18. Ντε Λα Ρόσα, Sauber, εγκατέλειψε
19. Σένα, HRT, εγκατέλειψε
20. Γκλοκ, Virgin, εγκατέλειψε
21. Πετρόφ, Renault, εγκατέλειψε
22. Κομπαγιάσι, Sauber, εγκατέλειψε
23. Ντι Γκράσι, Virgin, εγκατέλειψε
24. Τσάντχοκ, HRT, εγκατέλειψε
Air and King
Καλη και η τριτη θεση του Χαμιλτον!Αυτον υποστηριζω....ειναι ο πρωτος οδηγος που μου αρεσει τοσο πολυ μετα τον Σεννα!
Αλλωστε μοιαζει καπως το οδηγηκο τους στυλ ασχετα αν μιλαμε για μεγαλες διαφορες σε χρονικες περιοδους!

Ο Αλονσο βεβαια εδειξε οτι με ανταγωνιστηκο μονοθεσιο παντα θα διεκδικει τον τιτλο και σιγουρα ειναι μεγαλης κλασης οδηγος!

Ο Σουμι (κατα πολλους διεκδικει μαζι με τον Σεννα τον τιτλο του κορυφαιου Οδηγου ολων των εποχων...Αν και υπηρχαν και αλλοι οπως ο Φαντζιο) ειναι καλο για το σπορ που γυρισε αλλα πλεον δεν πιστευω οτι μπορει να διεκδικησει τον Τιτλο!

Δεν μου αρεσει καθολου ο Μπατον!Τον θεωρει 2ης διαλογης οδηγο οπως και τον Μασα...Γιατι 1ης ειναι για μενα οι Αλονσο,Χαμιλτον,Ραικονεν και ας μην ηταν ποτε επαγγελματιας αλλα ηταν μεγαλο οδηγηκο ταλεντο,Σουμι εστω και τωρα,ενω και ο Φετελ δειχνει οτι μπορει να εχει λαμπρο μελλον!
T.W.Is.M.
Εγω φετος ειμαι στην πιο δυσκολη θεση. Ως φαν του Σουμαχερ υποστηριζω απο το 1996 και τη Φεραρι(και επομενως τους Ραικονεν και Μασα τα τελευταια 3 χρονια μετα την 1η αποσυρση του Σουμαχερ). Φετος ομως ειμαι αναγκασμενος να ειμαι μοιρασμενος υπερ και κατα της Φεραρι. Υπερ του Μασα, εναντιον οσο δεν παει στον Αλονσο. Αν γινοταν να διαλεξω, θα διαλεγα Σουμαχερ πρωταθλητη οδηγων(κι αν δε γινεται αυτο, τοτε Μασα) και Φεραρι πρωταθλητρια κατασκευαστων.
Μπροστα στο ενδεχομενο ομως να παρει πρωταθλημα ο κωλοφαρδουλης(Αλονσο), προτιμω να το παρει η ΜακΛαρεν!!!
morrison
Eν τω μεταξυ το συστημα βαθμολογησης αλλαξε απο φετος.
Βαθμολογουνται οι 10 πρωτοι με τους βαθμους να θυμιζουν περισσοτερο moto gp.
H βαθμολογια μετα τον πρωτο αγωνα:
1 Αλόνσο Ferrari 25
2 Μάσα Ferrari 18
3 Χάμιλτον McLaren 15
4 Φέτελ Red Bull 12
5 Ρόσμπεργκ Mercedes 10
6 Σουμάχερ Mercedes 8
7 Μπάτον McLaren 6
8 Γουέμπερ Red Bull 4
9 Λιούτσι Forced India 2
10 Μπαρικέλο Williams 1

Κατα τ'άλλα θα συμφωνησω με τον Air οτι οι δυο κορυφαιοι οδηγοι ειναι αυτη την στιγμη ο Χαμιλτον και ο Αλονσο.Μακαρι στο δικο τους επιπεδο να φτασει συντομα και ο Φετελ.Και φυσικα ο ''με κινητρο'' Ραικονεν ειναι στο ιδιο επιπεδο.
Ο Μπατον και ο Μασα ειναι ενα κλικ πιο κατω ενω ο Σουμι,παρ'ολο που δεν μου αρεσε ποτε,ειναι μυθος αν και δυσκολα και για μενα θα διεκδικησει τον τιτλο.
traveller
Σα γνήσιος ferrarista αδιαφορώ για τους οδηγούς.

Αυτό δε σημαίνει ότι δε χάρηκα που ξεκόψαμε με το Γερμαναρά (ποτέ μου δεν τον χώνεψα) ή ότι δεν έχω νεύρα που βλέπω τη σκατόφατσα του (ασυμπάθηστου και πολύ τυχερού) Αλόνσο στα κόκκινα.

Θέλω Luca Badoer στην ομάδα. Επιτέλους ένας Ιταλός σε ιταλικό αυτοκίνητο. 12 χρόνια δοκιμαστή τον έχουμε. Κοντεύει να γεράσει, πότε θα τον προωθήσουμε???

Honda επίσης μου αρέσει και Trulli ,Button και Massa από τους οδηγούς.
morrison
QUOTE(traveller @ Mar 16 2010, 01:40 ) *
Αυτό δε σημαίνει ότι δε χάρηκα που ξεκόψαμε με το Γερμαναρά (ποτέ μου δεν τον χώνεψα)

Nομιζω οτι και στη Ιταλια τα πρωτα χρονια κανεις δεν τον συμπαθουσε.Ομως μολις αρχισε να φερνει τα πρωταθληματα του κανανε υποκλισεις...Μπλιαχ!
Δεν ξερω αν ο Μπαντοερ ειναι επαρκης για αυτο το επιπεδο αλλα στην ουσια της αποψης σου συμφωνω...Ειναι ο ιδιος λογος που σαν Μακλαρενιστας( tongue.gif )ειμαι χαρουμενος για το φετινο Βρετανικο διδυμο...
traveller
QUOTE(john morisson @ Mar 15 2010, 23:49 ) *
Nομιζω οτι και στη Ιταλια τα πρωτα χρονια κανεις δεν τον συμπαθουσε.Ομως μολις αρχισε να φερνει τα πρωταθληματα του κανανε υποκλισεις...Μπλιαχ!
Δεν ξερω αν ο Μπαντοερ ειναι επαρκης για αυτο το επιπεδο αλλα στην ουσια της αποψης σου συμφωνω...Ειναι ο ιδιος λογος που σαν Μακλαρενιστας( tongue.gif )ειμαι χαρουμενος για το φετινο Βρετανικο διδυμο...



απλώς αστειευόμουν για τον Badoer, άσχετα εάν εμένα μου αρέσει, έχει πια γίνει 40 χρονών, δε νομίζω ότι θα κάνει το κάτι παραπάνω τώρα. smile.gif
morrison
QUOTE(traveller @ Mar 16 2010, 02:40 ) *
απλώς αστειευόμουν για τον Badoer, άσχετα εάν εμένα μου αρέσει, έχει πια γίνει 40 χρονών, δε νομίζω ότι θα κάνει το κάτι παραπάνω τώρα. smile.gif

Tοσο μεγαλος ειναι;Σιγα...Και ο Σουμι δεν ειναι κανα τζοβενο... tongue.gif
Bασικα η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχουν αξιολογοι Ιταλοι οδηγοι για να πανε στην Φεραρι...Τον Τρουλι δεν τον θεωρω κατι ιδιαιτερο,ο Φισικο ισως οταν ηταν στα πανω του να μπορουσε να κανει κατι...Το περσινο του περασμα δεν το μετραω καν...
Air and King
Ο Σουμι αρεσει δεν αρεσει ειναι δεν ειναι αχωνευτος ειναι κατα τεκμηριο ο 1 εκ των 2 κορυφαιων οδηγων ολων των εποχων!

Οποιον και να ρωτησει καποιος η απαντηση θα ειναι:Σουμαχερ η Σεννα!

Παρεπιπτοντως ειμαι με τον Σεννα αλλα μπορω να δεχτω οτι καποιος θεωρει κορυφαιο τον Σουμαχερ...Σεβομαστε και τον Φαντζιο και τον Λαουντα και τον Προστ και τον Πικε και ολους τους μεγαλους του παρελθοντος αλλα κατα γενικη ομολογια αυτοι 2 ειναι οι 2 υποψηφιοι για τον τιτλο "Του Κορυφαιου Οδηγου Ολων Των εποχων"!

Το θεμα ειναι τι γινεται στο σημερα?Υπαρχει καποιος απο την τωρινη γενια που εχει τις προδιαγραφες να μπει σφηνα στο Σουμαχερ η Σεννα!(Ασχετα αν εχουν αλλαξει οι εποχες και η δυσκολια!Μην το παμε ετσι γιατι παραδειγμα ο Λαουντα οδηγουσε σε εποχες πολυ δυσκολες!)

Ο Λουις Χαμιλτον στα δικα μου ματια εχει αυτο το κατι παραπανω!Ειναι Επαγγελματιας και εχει κοτσια!Ακομα και το πρωταθλημα να εχανε προπερσυ απο τον Μασα εχει ολα τα χρονια μπροστα του να φτιαξει τον μυθο του.....
Μου αρεσε πολυ και ο Ραικονεν αλλα δεν ειχε το πληρες πακετο!Ταλεντο ναι!Σωστος επαγγελματιας Οχι!

Τον Αλονσο ουτε εγω τον πολυχονευω αλλα ειναι οδηγαρα!Η προσπεραση που ειχε κανε πριν 4 χρονια στον Σουμαχερ στο βρεγμενο Σπα(δεν θυμαμαι ακριβως την πιστα) αν θυμαμαι καλα απο την εξωτερικη ειναι μια απο τις κορυφαιες προσπερασεις ολων των εποχων και εφαμιλλη του Σεννα παλια στον Πικε!

Νομιζω οτι αυτοι οι 2 οδηγοι ειναι που δειχνουν στα δικα μου ματια ικανοι να μπουν αναμεσα στους 2 θρυλους Σεννα-Σουμαχερ!Εχουν κοτσια-κλαση-Τιτλους(2 ο Ισπανος και 1 ο Βρετανος)...Ισως και ο Φετελ εχει μια τυχη καθως ειναι ιδιατερα ταλαντουχος!

Ο Μπατον υπαρχει περιπτωση να ειναι και ο Χειροτερος(σε αξια) Παγκοσμιος Πρωταθλητης ολων των εποχων!Αφου δεν το πηρε πριν 10-11 χρονια ο Ιρβαιν τοτε μαλλον ο Μπατον μπορει να ειναι αυτο που λεω παραπανω!
morrison
QUOTE(Air and King @ Mar 16 2010, 03:01 ) *
Ο Σουμι αρεσει δεν αρεσει ειναι δεν ειναι αχωνευτος ειναι κατα τεκμηριο ο 1 εκ των 2 κορυφαιων οδηγων ολων των εποχων!

Οποιον και να ρωτησει καποιος η απαντηση θα ειναι:Σουμαχερ η Σεννα!

Βαση τιτλων-νικων κτλ Σουμαχερ...Βαση αυτων που ειδαν τα ματακια μας Σενα...
Δεν ξερω,ο Σουμι μου εγινε αντιπαθης στα χρονια κυριαρχιας του στην Φεραρι...Με μονοθεσιο που δεν μπορουσε να ανταγωνιστει κανεις και με απολυτα υποτακτικο νο2 μεσα στην ομαδα...Εχτισε τον μυθο του ετσι...Χωρις να εχει αντιπαλο,χωρις να ιδρωσει...Τα πρωταθληματα στη Μπενετον εχουν μεγαλυτερη αξια απο εκεινα της Φεραρι...
QUOTE(Air and King @ Mar 16 2010, 03:01 ) *
Ο Μπατον υπαρχει περιπτωση να ειναι και ο Χειροτερος(σε αξια) Παγκοσμιος Πρωταθλητης ολων των εποχων!Αφου δεν το πηρε πριν 10-11 χρονια ο Ιρβαιν τοτε μαλλον ο Μπατον μπορει να ειναι αυτο που λεω παραπανω!

Εδω κατα καιρους διεκδικουσε πρωταθλημα ο Κουλθαρντ...
Αν και για μενα,Μπατον>Κουλθαρντ>Ιρβαιν.
Air and King
QUOTE(john morisson @ Mar 16 2010, 03:21 ) *
Βαση τιτλων-νικων κτλ Σουμαχερ...Βαση αυτων που ειδαν τα ματακια μας Σενα...
Δεν ξερω,ο Σουμι μου εγινε αντιπαθης στα χρονια κυριαρχιας του στην Φεραρι...Με μονοθεσιο που δεν μπορουσε να ανταγωνιστει κανεις και με απολυτα υποτακτικο νο2 μεσα στην ομαδα...Εχτισε τον μυθο του ετσι...Χωρις να εχει αντιπαλο,χωρις να ιδρωσει...Τα πρωταθληματα στη Μπενετον εχουν μεγαλυτερη αξια απο εκεινα της Φεραρι...

Εδω κατα καιρους διεκδικουσε πρωταθλημα ο Κουλθαρντ...
Αν και για μενα,Μπατον>Κουλθαρντ>Ιρβαιν.

Και παλι σαν οπαδος του Σεννα σου λεω οτι και ανθρωποι που ειδαν και τους 2 τα ματακια τους και μαλιστα πολλοι θεωρουν τον Σουμι ανωτερο!
Ειναι τρομερα δυσκολο να βγαλεις ακρη!
Και το τριτο του πρωταθλημα ηταν δυσκολο με τον Χακινεν ειχαν δοσει μεγαλες μαχες!
Ηταν κλαση οτι και να λεμε ο Σουμι!Πολυ δυσκολα πραγματικα ομως πολυ δυσκολο να πει καποιος με σιγουρια αν Σεννα>Σουμι η αν Σουμι>Σεννα...Θεμα γουστου κυριως γιατι υπαρχουν επιχειρηματα και αντεπειχηρηματα και απο τις 2 πλευρες!
Δεν βλεπεις κανενα στο σημερα να μπει ως νεος μελος στο ντιμπειτ και να γινουν τρεις?Π.χ σε μερικα χρονια Σεννα η Σουμαχερ η..........?




Απο την αποψη οτι ο Μπατον πηρε τελικα το πρωταθλημα και αλλοι 2 Οχι τοτε εχεις δικιο οτι Μπατον>Κουλθαρντ>Ιρβαιν!
Μετριος οδηγος ο Μπατον για παγκοσμιος πρωταθλητης!
traveller
QUOTE(john morisson @ Mar 16 2010, 00:48 ) *
Tοσο μεγαλος ειναι;Σιγα...Και ο Σουμι δεν ειναι κανα τζοβενο... tongue.gif
Bασικα η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχουν αξιολογοι Ιταλοι οδηγοι για να πανε στην Φεραρι...Τον Τρουλι δεν τον θεωρω κατι ιδιαιτερο,ο Φισικο ισως οταν ηταν στα πανω του να μπορουσε να κανει κατι...Το περσινο του περασμα δεν το μετραω καν...



Ναι, είναι μεγάλος, το 1971 γεννημένος. Συμφωνώ πάντως ότι δεν υπάρχουν Ιταλοί οδηγοί σε τόσο ψηλό επίπεδο, τουλάχιστο αυτή τη στιγμή.

Όσο για τον Fisichella, "όλο λάδι λάδι και από τηγανίτα τίποτα" που λένε και στο χωριό μου. laugh.gif "Οι ικανότητες του Fisichella", "μεγάλος οδηγός ο Fisichella", μια ζωή αυτά ακούω αλλά ποτέ δεν τα έχω δει.


@Air

η φράση "δε γουστάρω το Γερμαναρά" , δεν έχει να κάνει με τις οδηγικές του ικανότητες. Υπάρχουν τα αποτελέσματα που μιλάνε από μόνα τους.

Είναι μεγάλος οδηγός . Είναι όμως και μεγάλο κωλόπαιδο. Αυτό που έκανε στον Villeneuve στη Σουζούκα ή τα καραγκιοζιλίκια στο Μοντε Κάρλο , προσωπικά δεν τα γουστάρω καθόλου.
T.W.Is.M.
QUOTE(Air and King @ Mar 16 2010, 04:01 ) *
Ο Μπατον υπαρχει περιπτωση να ειναι και ο Χειροτερος(σε αξια) Παγκοσμιος Πρωταθλητης ολων των εποχων!Αφου δεν το πηρε πριν 10-11 χρονια ο Ιρβαιν τοτε μαλλον ο Μπατον μπορει να ειναι αυτο που λεω παραπανω!


Ο Ιρβαιν ομως ειχε να αντιμετωπισει εκτος απο τη ΜακΛαρεν και την ιδια τη Φεραρι τοτε! Το πρωταθλημα το εχασε επειδη δεν τον στηριξε η ομαδα του οσο θα στηριζε το Σουμαχερ στην αντιστοιχη θεση. Και βεβαια επειδη στο πρωτο κομματι της σεζον ηταν 2ος οδηγος, αρα και πιο πισω στη βαθμολογια απ το Σουμαχερ. Εγω νομιζω οτι ο Ιρβαιν δεν ηταν χειροτερος απ το Μπατον, πανω-κατω στα ιδια ηταν, απλα δεν ηταν κι ο πιο επαγγελματιας.

QUOTE(traveller @ Mar 16 2010, 16:34 ) *
Είναι μεγάλος οδηγός . Είναι όμως και μεγάλο κωλόπαιδο. Αυτό που έκανε στον Villeneuve στη Σουζούκα ή τα καραγκιοζιλίκια στο Μοντε Κάρλο , προσωπικά δεν τα γουστάρω καθόλου.


Συμφωνω οτι αυτο που εκανε στο Βιλνεβ, αλλα και στο Χιλ 2 χρονια νωριτερα(και επιασε μαλιστα) ειναι ο ορισμος του unfair.
Αυτο που εκανε ο Κουλθαρντ στο Σπα το 1998 ομως τι ειναι? Τουλαχιστον ο Σουμαχερ τα εκανε για τον εαυτο του...
thrylos7
QUOTE
Συμφωνω οτι αυτο που εκανε στο Βιλνεβ, αλλα και στο Χιλ 2 χρονια νωριτερα(και επιασε μαλιστα) ειναι ο ορισμος του unfair.


Πες τα άνθρωπε. Αντιπαθητικός και για μένα ο Γερμανός.
traveller
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 16 2010, 20:25 ) *
Συμφωνω οτι αυτο που εκανε στο Βιλνεβ, αλλα και στο Χιλ 2 χρονια νωριτερα(και επιασε μαλιστα) ειναι ο ορισμος του unfair.
Αυτο που εκανε ο Κουλθαρντ στο Σπα το 1998 ομως τι ειναι? Τουλαχιστον ο Σουμαχερ τα εκανε για τον εαυτο του...



δίκιο έχεις, απλώς εγώ εστίασα στους οδηγούς της Ferrari, γι αυτό και το περιόρισα μόνο στον Schumacher.
Magnus92
Επιτελους ρε Φετελ !!! Αντι για 3 νικες που αξιζε , εχει μονο μια !!!
Das Kapital
Ατυχος πολυ ο Σουμαχερ,κριμα γιατι θα αρχισουν οι haters τα δικα τους,ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθει σε σημειο να διεκδικει νικες σε καποιο σημειο του πρωταθληματος!
sn3
QUOTE(lebron15 @ Apr 4 2010, 15:02 ) *
Ατυχος πολυ ο Σουμαχερ,κριμα γιατι θα αρχισουν οι haters τα δικα τους,ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθει σε σημειο να διεκδικει νικες σε καποιο σημειο του πρωταθληματος!

μακαρι φιλε..ειναι κριμα να κανει τετοιες εμφανισεις λογω κακου μονοθεσιου
Das Kapital
Ειναι κριμα να κανει τετοιες εμφανισεις λογω ατυχιας κυριως,μπορει ο Ροζμπεργκ να δειχνει καλυτερος και να εχει καταφερει καλυτερα αποτελεσμετα ο Σουμαχερ ομως ουσιαστικα ετρεξε στο εναν απο τους τρεις αγωνες μονο!
sn3
QUOTE(lebron15 @ Apr 6 2010, 22:29 ) *
Ειναι κριμα να κανει τετοιες εμφανισεις λογω ατυχιας κυριως,μπορει ο Ροζμπεργκ να δειχνει καλυτερος και να εχει καταφερει καλυτερα αποτελεσμετα ο Σουμαχερ ομως ουσιαστικα ετρεξε στο εναν απο τους τρεις αγωνες μονο!

γενικοτερα κατα την γνωμη μου ο σουμι μονο στην φεραρι αξιζε να γυρισει.τωρα το πολυ πολυ να τελειωσει την χρονια διεκδικοντας η και παιρνοντας καποιες νικες.ομως για τον ιδιο θα ταν καλυτερα να αφηνε τον μυθο του οπως ηταν.δλδ ο μεγαλυτερος οδηγος αγωνων f1 κ οχι να τον θυμαται ο κοσμος να ανταγωνιζεται τον ροσμπεργκ π.χ. .περασαν τα χρονια κ δυστυχως οι haters τετοιες ευκαιριες ψαχνουν.
Magnus92
2η νικη για τον Μπατον που παει πρωτοπορος στην Ευρωπη...

ΥΓ Πολλα συγχαρητηρια για τα διαφημιστικα τρικ με τον Σουμαχερ (την επιστροφη εννοω)... Εφτασε να τον "σακουλιαζει" ακομα και ο Πετροφ ... Να πως χαλανε μερικοι μυθοι στον βωμο του χρηματος...
Das Kapital
QUOTE (Magnus92 @ Apr 18 2010, 16:33 ) *
2η νικη για τον Μπατον που παει πρωτοπορος στην Ευρωπη...

ΥΓ Πολλα συγχαρητηρια για τα διαφημιστικα τρικ με τον Σουμαχερ (την επιστροφη εννοω)... Εφτασε να τον "σακουλιαζει" ακομα και ο Πετροφ ... Να πως χαλανε μερικοι μυθοι στον βωμο του χρηματος...


Ως μεγαλος φαν του Σουμαχερ θεωρησα πως επρεπε να απαντησω.Πρωτα απ'ολα ο Σουμαχερ δεν επρεστρεψε στην Φορμουλα 1 για κανενα διαφημιστικο τρικ,δεν ειναι παιδακι οπως ολοι ξερουμε,εξαλλου δε νομιζω να ειχε ο ιδιος οικονομικα προβληματα ή η ιδια η F1,ειδικα φετος η δημιουργια της Mercedes και οι μετακινησεις Μπατον και Αλονσο σε ΜακΛαρεν και Φερραρι αντιστοιχα φτανουν για να ανεβασουν την τηλεθεαση και πολυ περισσοτερο απο το Σουμαχερ!

Ο Σουμι λοιπον ισως να μην εκτιμησε καλα τα πραγματα,εχοντας ακομα τη διψα,επεσε στο ενδεχομενο λαθος της επιστροφης του,με χαλανε πολυ οι επιδοσεις του μεχρι στιγμης ιδιαιτερα αν τις συγκρινουμε με αυτες του Ροζμπεργκ,ετσι κι αλλιως απολυτη συγκριση μπορει να γινει μονο μεταξυ δυο οδηγων οταν εχουν το ιδιο μονοθεσιο.Ελαφρυντικα για τον Σουμαχερ υπαρχουν ομως:πρωτο ειναι η ριζικη μειωση δοκιμων για λογους κοστους,αν δεν κανεις δοκιμες,δεν μπορεις να φτασεις στο ανωτερο σημειο σου,ειδικα αν σου δινουν να οδηγησεις ενα αυτοκινητο με τελειως διαφορετικη τεχνολογια,καθως εχουν αλλαξει πολλα απο το τοτε(2006),δευτερον μπορουν να επισημανθουν αναλογες περιπρωσεις,πχ περσυ ο Φιζικελα εκανε παπαδες με τη Force India μεχρι σε σημειο να διεκδικησει και νικη στο Σπα,πηγαινοντας στη Φερραρι που ειχε σαφως καλυτερο αυτοκινητο ηταν απο τους ουραγους σε καθε αγωνα,τελευταιο ελαφρυντικο το μεγαλο της ηλικιας του,σε ηλικια 41 ετων πραγματικα δυσκολο να αντεξεις τις πιεσεις και G ενος μονοθεσιου F1,οσο και να ποναει ετσι ειναι τα πραγματα ακομα και στον μηχανοκινητο αθλητισμο,ειδικα οταν μιλαμε για Single Seaters αυτοκινητα!
sn3
QUOTE(Magnus92 @ Apr 18 2010, 16:33 ) *
2η νικη για τον Μπατον που παει πρωτοπορος στην Ευρωπη...

ΥΓ Πολλα συγχαρητηρια για τα διαφημιστικα τρικ με τον Σουμαχερ (την επιστροφη εννοω)... Εφτασε να τον "σακουλιαζει" ακομα και ο Πετροφ ... Να πως χαλανε μερικοι μυθοι στον βωμο του χρηματος...


τι να πω τωρα.σιγα που ο σουμι γυρισε για το χρημα..εχει εκατομμυρια ισως κ δισεκατομυρια.ουτε ειναι πιτσιρικι να επιστερψει για λιγα παραπανω...εχει ακομα τη διψα κ το κηνυγησε κ περυσι που δεν τα καταφερε τελικα,πεισμωσε και φετος ηθελε να το κανει..δυστυχως δεν τον βοηθαει ουτε το αυτοκινητο ουτε η ηλικια του..καποιες φορες αλλο θελει η καρδια κ αλλο το σωμα...κ οταν το σωμα δεν μπορει τα πραγματα δεν πανε καλα...κανενας μυθος δεν χαλασε ομως...ηταν ειναι κ θα ειναι ο κορυφαιος μαζι με τον αυρτον.οσοι πετροφ κ αν τον σακουλιασουν.στο κατω κατω μαγκια του που το λεει ακομα η ψυχουλα του.στοιχημα πως κατι αλονσο και κατι χαμιλτον στην ηλικια του σουμαχερ θα πινουν μοχιτο στο μαιαμι και καθε βραδυ θα εχουν κ αλλο μοντελο...
Magnus92
QUOTE(sn3 @ Apr 18 2010, 20:40 ) *
τι να πω τωρα.σιγα που ο σουμι γυρισε για το χρημα..εχει εκατομμυρια ισως κ δισεκατομυρια.ουτε ειναι πιτσιρικι να επιστερψει για λιγα παραπανω...εχει ακομα τη διψα κ το κηνυγησε κ περυσι που δεν τα καταφερε τελικα,πεισμωσε και φετος ηθελε να το κανει..δυστυχως δεν τον βοηθαει ουτε το αυτοκινητο ουτε η ηλικια του..καποιες φορες αλλο θελει η καρδια κ αλλο το σωμα...κ οταν το σωμα δεν μπορει τα πραγματα δεν πανε καλα...κανενας μυθος δεν χαλασε ομως...ηταν ειναι κ θα ειναι ο κορυφαιος μαζι με τον αυρτον.οσοι πετροφ κ αν τον σακουλιασουν.στο κατω κατω μαγκια του που το λεει ακομα η ψυχουλα του.στοιχημα πως κατι αλονσο και κατι χαμιλτον στην ηλικια του σουμαχερ θα πινουν μοχιτο στο μαιαμι και καθε βραδυ θα εχουν κ αλλο μοντελο...



Εγω βασικα μιλουσα για το συστημα της F1 , το οποιο επενδυσε διαφημιστικα πανω στην επιστροφη του Σουμαχερ ... Φυσικα δεν θα αποκλεισω και την περιπτωση της απλειστιας του Γερμανου (τα εχω πολυακουσει και για αλλους Γερμανους σε αυτο το φορουμ smiley.gif , ισως τελικα να ειναι χαρακτηριστικο της φυλης τους...)


Ααα, και πληροφοριακα σας ενημερωνω οτι ο μονος αθλητης που καταφερε να επιστρεψει σε φουλ φορμα μετα απο πολλα χρονια απουσιας ειναι ο τρισμεγιστος Ροκυ Μπαλμποα (εισαι γιγαντας ρε Sly) ...
sn3
QUOTE(Magnus92 @ Apr 19 2010, 23:44 ) *
Ααα, και πληροφοριακα σας ενημερωνω οτι ο μονος αθλητης που καταφερε να επιστρεψει σε φουλ φορμα μετα απο πολλα χρονια απουσιας ειναι ο τρισμεγιστος Ροκυ Μπαλμποα (εισαι γιγαντας ρε Sly) ...

respect χαχαχαχα peace.gif peace.gif
duncan21
Ρε παιδια δεν παλευεται αυτος ο Πουρναρακης shot.gif .Εχει ξεφυγει με τις αναλυσεις περι αεροδυναμικης,μηχανικα μερη,κτλ blink.gif .Προσπαθει να τα εξηγησει στον απλο τηλεθεατη και τα κανει ακομη πιο δυσκολα τα πραγματα.Ημαρτον δηλαδη...Ας αφησει επιτελους τον κοσμο να απολαυσει την f1 χωρις πολλες φανφαρες.Οπως τα λεει πρεπει να εχεις αποφοιτησει απο τμημα μηχανολογων και αεροναυπηγων μηχ. για να τον παρακολουθησεις...
T.W.Is.M.
Tι εγινε ρε παιδια στο τελος???
Προσπερασμα Σουμαχερ σε Αλονσο μολις βγηκε το safety car? Ειναι απο κεινες τις περιπτωσεις που η τυχη δεν μπορει να σε βοηθησει κι αλλο οταν ο αλλος ειναι καλυτερος... wink.gif
Das Kapital
Το ειδα πριν βαλει τις διαφημισεις οταν εδειξε την καταταξη στο grid,πραγματικα ενθουσιαστηκα και χαρηκα που το εκανε πανω στον Αλονσο,επιτελους καταφερε και να περασει τον Ροζμπεργκ,στους δυο τελευταιους αγωνες εχει καταφερει καλυτερα αποτελεσματα,ενα βαθρο του μενει μονο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.