Help - Search - Members - Calendar
Full Version: F1 κανείς;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
trefoil 13
Στα "κόκκινα φώτα" η πίστα της Πάτρας

Το όνειρο πολλών φίλων του μηχανικίνητου αθλητισμού και ειδικά της Formula 1, φαίνεται ότι παίρνει σάρκα και οστά. Διότι, σύμφωνα με αθλητική εφημερίδα, υπογράφηκαν οι συμβάσεις για την κατασκευή του αυτοκινητόδρομου Πατρών, που προσδιορίζεται ότι θα είναι έτοιμος σε διάστημα 20 μηνών από την στιγμή που θα ξεκινήσουν οι εργασίες. Έτσι, φαίνεται, ότι η Πάτρα θα είναι η περιοχή, όπου θα κατασκευαστεί πίστα της Φόρμουλα 1, έναντι του Ορχομενού και της Αθήνας.


Βέβαια, για να ξεκινήσουν οι εργασίες της κατασκευής του έργου, πρέπει να ρυθμιστούν κάποιες λεπτομέρειες, εξίσου σημαντικές. Καταρχάς,όπως αναφέρεται και στο "Goal", θα πρέπει το έργο να υπαχθεί στον αναπτυξιακό νόμο. Επιπροσθέτως, θα πρέπει να ψηφιστεί προεδρικό διάταγμα για τα αυτοκινητοδρόμια,ενώ το τρίτο βήμα είναι η η έγκριση σκοπιμότητας του έργου από τον ΕΟΤ. Τέλος, πρέπει το Ελληνικό κέντρο επενδύσεων να εγκρίνει την επιδότηση του 45% του προϋπολογισμού του έργου.

Μόλις ολοκληρωθούν οι παραπάνω διαδικασίες, τα "κόκκινα φώτα" θα σβήσουν και σε διάστημα, περίπου δύο ετών, οι πιλότοι της Formula 1, θα δίνουν τον αγώνα τους και στην πίστα της Πάτρας.

Σύμφωνα με το προσχέδιο, τα κτίρια της πίστας θα περιλαμβάνουν 11,162 τετραγωνικά μέτρα. Θα κατασκευαστούν κερκίδες 27.500 θέσεων, ενώ θα κατασκευαστεί και πίστα καρτ, σε χώρο 11.000 τετραγωνικών μέτρων που θα μπορεί να φιλοξενήσει αγώνες ευρωπαϊκού και παγκοσμίου πρωταθλήματος. Τέλος, στην πίστα των καρτ, θα δημιουργηθεί εξέδρα 5000 θέσεων.

Ακόμη, θα βελτιωθούν και οι προσβάσεις πρός την Πάτρα. Θα βελτιωθεί η Εθνική οδός Αθηνών-Πατρών, θα δημιουργηθεί η Ιόνια Οδός, η οποία θα ενώνει την Δυτική Ελλάδα με την Βόρεια Ελλάδα, την Αλβανία, την Βουλγαρία και την Τουρκία και με όλη την Ευρώπη. Τέλος, υπάρχει και η ακτοπλοϊκή σύνδεση με την Ιταλία.

από sportime.gr
Για να δούμε...
liolias
Μακαρι να γινει πιστα στην Ελλαδα!Θα κανει καλο και στην οικονομια αλλα και σε εμας που θελουμε να δουμε αγωνα στην χωρα μας.
trefoil 13
QUOTE(liolias @ Oct 15 2006, 11:54 PM) *
Μακαρι να γινει πιστα στην Ελλαδα!Θα κανει καλο και στην οικονομια αλλα και σε εμας που θελουμε να δουμε αγωνα στην χωρα μας.

Και θέλουμε να δούμε και τον Κίμι από κοντά!
liolias
Εγω παντως θελω να δω τον πρωταθλητη και οχι τα δευτερα cool.gif
trefoil 13
QUOTE(liolias @ Oct 16 2006, 12:22 AM) *
Εγω παντως θελω να δω τον πρωταθλητη και οχι τα δευτερα cool.gif

Μέχρι να φτιαχτεί η πίστα ο Κίμι θα χει φύγει από μακ λάρεν και θα είναι αυτός ο πρωταθλητής!
liolias
Να το δουμε πρωτα αυτο..
Φερναντο Αλονσο: Ο νεωτερος πρωταθλητης στην ιστορια της F1.Ετσι απλα!
sihainas
Επιτέλους να γίνει και μία μεγάλη επένδυση και στην περιφέρεια...
liolias
Μακαρι αν και πιστευω οτι αν βγει η αποφαση και αυτο θα παει στην Αθηνα.
klearxos
Αν και ειμαι απο Θεσσαλονικη η καλυτερη επιλογη για την κατασκευη πιστας ειναι ο χωρος του Ελληνικου.
Ο χωρος ειναι ετοιμος ενω υπαρχουν ηδη εγκαταστασεις που μπορουν εν μερει να χρησιμοποιηθουν στη περιπτωση που γινει αυτη.(θεμα δηλαδη κοστους-ατομα σχετικα εχουν δηλωσει οτι μπορουμε να κανουμε πιστα με το 1/3-ισως και ακομα χαμηλοτερο-του ποσου σε οποιαδηποτε αλλη περιοχη)
Να μην αναφερω επισης οτι ειναι η περιοχη που προκρινει ο ιδιος ο Εγγλεστον στη περιπτωση που αποφασισουμε να δημιουργησουμε πιστα προδιαγραφων F1 αφου θα ειναι κοντα σε μεγαλο αεροδρομιο-λιμανι-αστικο κεντρο-χιλιαδες κλινες ξενοδοχειων.
Warrior
Μακαρι να δουμε πιστα στην Ελλαδα(οπου και αν ειναι αυτη),αλλα ολο ακουμε διαφορα και επι της ουσιας
τιποτα.Καλα...πιστα με κερκιδες για μολις 27.500 θεατων? huh.gif
klearxos
Μακαρι να δουμε πιστα στην Ελλαδα(οπου και αν ειναι αυτη),αλλα ολο ακουμε διαφορα και επι της ουσιας
τιποτα.Καλα...πιστα με κερκιδες για μολις 27.500 θεατων?


Αυτο που το ανεφεραν?
Μεχρι τωρα δεν εχω δει καποια νουμερα...(περα βεβαια απο τα υπερβολικα ποσα για την κατασκευη shot.gif
Warrior
Στο παραπανω αρθρο για την πιστα της Πατρας...λεει οτι συμφωνα με το προσχεδιο θα κατασκευαστουν
κερκιδες 27500 θεατων...
klearxos
Μια τετοια πιστα δεν θα αποσβεσει σχεδον ποτε τα χρηματα της!
Επισης θελω να πιστευω οτι υπαρχουν και minimum θεσεων που ζηταει η FIA! Δεν μπορω να σκεφτω καποια απο τις 18 φετινες πιστες που δεν μπορουν να δεχτουν εξαψηφιο αριθμο ατομων(ακομα και το Μονακο!) ενω και το Spa που ειναι εκτος φετος και μαλλον θα επανελθει το 2007 δεχεται αυτον τον αριθμο.

Γνωμη μου:
Η πιστα θα πρεπει να γινει στο Ελληνικο
Α) Γιατι οπως ανεφερα η περιοχη ειναι ετοιμη με αποτελεσμα να μας βγει πολυ φθηνοτερα(αυτο βεβαια ειναι και αντεπιχειρημα στο λοβιτουρικο ελληνικο κρατος sad.gif )
Β)Ειναι κοντα σε λιμανι, αεροδρομιο, μεγαλους οδικους οδους, μεγαλο αριθμο κλινων)
Γ) Ειναι η περιοχη που θελει ο Εγγλεστον

Η πιστα θα πρεπει να δεχεται τουλαχιστον 120000 κοσμο.
Θα πρεπει να εξασφαλισουμε αγωνα πριν αρχισουμε την κατασκευη.
Θα πρεπει να διεκδικησουμε και αλλους αγωνες περα απο την F1(moto GP, 250cc, 125cc, F3 κ.α)
Η πιστα θα πρεπει να διαφημιστει και ως καλη περιπτωση για δοκιμες εξελιξης (οπως η Βαρκελωνη)

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΧΘΕΣ!!
liolias
Ρε παιδια ουτε στα moto gp δεν υπαρχει τοσο μικρη πιστα.Πρεπει να ειναι τουλαχιστον 100,000 και πανω.
dizzy_fingers
QUOTE(klearxos @ Oct 16 2006, 02:26 PM) *
Μια τετοια πιστα δεν θα αποσβεσει σχεδον ποτε τα χρηματα της!
Επισης θελω να πιστευω οτι υπαρχουν και minimum θεσεων που ζηταει η FIA! Δεν μπορω να σκεφτω καποια απο τις 18 φετινες πιστες που δεν μπορουν να δεχτουν εξαψηφιο αριθμο ατομων(ακομα και το Μονακο!) ενω και το Spa που ειναι εκτος φετος και μαλλον θα επανελθει το 2007 δεχεται αυτον τον αριθμο.

Γνωμη μου:
Η πιστα θα πρεπει να γινει στο Ελληνικο
Α) Γιατι οπως ανεφερα η περιοχη ειναι ετοιμη με αποτελεσμα να μας βγει πολυ φθηνοτερα(αυτο βεβαια ειναι και αντεπιχειρημα στο λοβιτουρικο ελληνικο κρατος sad.gif )
Β)Ειναι κοντα σε λιμανι, αεροδρομιο, μεγαλους οδικους οδους, μεγαλο αριθμο κλινων)
Γ) Ειναι η περιοχη που θελει ο Εγγλεστον

Η πιστα θα πρεπει να δεχεται τουλαχιστον 120000 κοσμο.
Θα πρεπει να εξασφαλισουμε αγωνα πριν αρχισουμε την κατασκευη.
Θα πρεπει να διεκδικησουμε και αλλους αγωνες περα απο την F1(moto GP, 250cc, 125cc, F3 κ.α)
Η πιστα θα πρεπει να διαφημιστει και ως καλη περιπτωση για δοκιμες εξελιξης (οπως η Βαρκελωνη)

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΧΘΕΣ!!

Είμαι με τα 1000 μαζί σου φίλτατε.
Όσο και να θέλουμε ΟΑ, πίστες F1, τελικούς διοργανώσεων και λοιπά, πρέπει πάντα να κοιτάμε μέχρι πού φτάνουν οι δυνατότητές μας.

Το Ελληνικό είναι η πιο "έτοιμη", "φθηνή" και κατάλληλη λύση που υπάρχει αυτή τη στιγμή.
Δεν ξέρω καν γιατί ακούστηκε το σενάριο της Πάτρας.
Ίσως για να ασκηθεί πίεση κάπου...?
klearxos
Απο τη στιγμη που ανακοινωσε ο Καραμανλης το 1,000,000 ευρω για την ερευνα(!!!!!!!!!!!!!απο τωρα οι σπαταλες!!) για την πιθανοτητα κατασκευης πιστας εμφανιστηκαν περιοχες περαν αυτων που ηταν υποψηφιες (Ορχομενος και Μεγαρα) εδω και σχεδον 10-15 χρονια.
Ετσι μας προεκυψαν η Πατρα, οι Σερρες ακομα και το Ηρακλειο blink.gif
Τα επιχειρηματα και των τριων ιδια κοντα σε λιμανια, αεροδρομια και ξενοδοχεια.....
Μην ξεχνατε ομως οτι ειμασταν μεχρι εχθες σε προεκλογικη περιοδο οποτε ισως να θελανε να λενε οι υποψηφιοι θα σας φερουμε την Φ1!
Οπως αποδειχτηκε εκτος απο το Ηρακλειο στις αλλες δυο πολεις δεν βγηκε σιγουρα δημαρχος δεν θυμαμαι για νομαρχης (πρεπει να βγηκε στην Αχαια σιγουρα οχι στις Σερρες)

Ελληνικο λοιπον και παλι Ελληνικο!
Το προβλημα με το Ελληνικο ειναι οτι δεν το θελει σχεδον κανενας απο τους πολιτικους μας (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ!) αφου με δυσκολια βεβαια αλλα θελουνε να γινει καποιο ειδους πολυτελων κατοικιων.
Το σχεδιο του Ελληνικου προβλεπει μητροπολιτικο παρκο στα προτυπα της Μελβουρνης και του Μοντρεαλ.Καποιες ημερες αγωνες και τις υπολοιπες παρκο για τις οικογενειες και τα παιδια εννοειτε με παρα πολυ πρασινο.

Οπως ειπα ομως και στη προηγουμενη καταχωρηση μου ολα αυτα πρεπει να γινουν ΕΧΘΕΣ!!!
Εμμεσως πλην σαφως οι Ρωσια και Ινδια εχουν εξασφαλισει αγωνα μολις κανουν πιστα. Ο Εγγλεστον θελει νεα πραγματα και μοναδικος λογος που υπαναχωρει καθε φορα που πετα καποιον αγωνα εξω ειναι γιατι δεν εχει καποια πιστα να την αντικαταστασει.
Πιστες που μπορουν να φυγουν αμεσα ειναι:
Μανυ Κουρ στη Γαλλια
Χοκενχαιμ ή Νυρμπουργκρινγκ στη Γερμανια
Ιμολα στην Ιταλια
Απο κει και περα παιζει ακομα και ο Αμερικανικος αγωνας λογω των γεγονοτων του 2005
Το Σιλβερστοουν παρολα τα προβληματα αλλα δυσκολα βλεπω την Αγγλια χωρις αγωνα
Η Βουδαπεστη?
Η Τουρκια αν και εχει 5ετες συμβολαιο αλλα ηδη δημιουργησε προβλημα?
Οι υπολοιπες πιστες ειναι δυσκολο. Επισης θα πρεπει να υπολογιζουμε οτι το 2007 επιστρεφει το Σπα που ειναι καθε χρονο ο καλυτερος αγωνας συμφωνα με τις προτιμησεις των ιδιων των οδηγων.

Για να κλεισω και να μην σας κουραζω: ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ!!!5
liolias
Με ένα συμβολικό δώρο, η Ferrari θα αποχαιρετήσει τον Μ. Schumacher από την ενεργό δράση. Ο πρόεδρος του ομίλου αποκάλυψε ότι η 248F1 με την οποία θα αγωνιστεί στη Βραζιλία ο Γερμανός θα είναι το δώρο της ομάδας.

«Δεν μπορώ να σκεφτώ ένα καλύτερο δώρο.», δήλωσε ο Luca di Montezemolo. Όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα του αγώνα, αυτό το δώρο θα έχει ιδιαίτερη συναισθηματική αξία.

Πέρα από τα υπόλοιπα, φήμες από την Ιταλία αναφέρουν ότι το προσωπικό του εστιατορίου που βρίσκεται δίπλα στο εργοστάσιο της Ferrari μαζεύουν χρήματα για να φτιάξουν ένα μπρούτζινο άγαλμα στον Schumacher!
f1net.gr
Achilleas13
Τέλος εποχής για την F1.Ο μεγάλος Σούμι 77.gif αποχώρησε.... sad.gif sad.gif sad.gif
FANISTELROOY
Δυσκολα θα δουμε αλλο πιλοτο σαν το μεγαλο Σουμι..
rchos
QUOTE
Δυσκολα θα δουμε αλλο πιλοτο σαν το μεγαλο Σουμι..


σιγουρα τετοια αλητεια στη φορμουλα 1 δεν θα ξαναπερασει! 19.gif

η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ μεγαλος οδηγος αλλα εχει προσφερει και πολλες μαυρες στιγμες στο σπορ!και αυτος και η ομαδα του(φερραρι) στην καριερα του!
σιγουρα ειναι αναμεσα στους καλυτερους στην ιστορια του μηχανοκινητου αθλητισμου αλλα αποψη μου οχι ο καλυτερος!
FANISTELROOY
Γιατι αλητεια ρε παιδια;; Οχι δεν το δεχομαι..
klearxos
Να θυμησουμε δυο περιστατικα
94 Αυστραλια.
1 ποντο πανω απο Hill συγκρουση, εξω και οι δυο:πρωταθλημα για Σουμι.
97 Ισπανια
Ιδια περιπτωση. Ενα βαθμο πανω απο Villeneuve, εμβοληση απο Σουμαχερ εξω και οι δυο. Αυτη τη φορα ομως η FIA αποφασισε να τον τιμωρησει αφαιροντας του ολους τους βαθμους.

To ειπα και ο rchos7 η ικανοτητα του δεν δεχεται αμφισβητησεις. Γνωμη μερικων ειναι οτι το ιδιο ειναι και ο κακος χαρακτηρας του τουλαχιστον σε θεματα που εχει να κανει με τη δουλεια του. Στα εξωαγωνιστικα εδειξε την ανθρωπια του με την μεγαλη προσφορα στα θυματα του τσουναμι.
liolias
Η Φορμουλα 1 ειναι πιο φτωχη απο χθες.Ο Σουμι ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους πιλοτους που εχει περασει ποτε και κριμα που δεν κλεινει την καριερα του με εναν ακομη τιτλο.
Achilleas13
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά πλέον δε μου κανει ιδιαίτερο κέφι να δώ F1 ξανα.Ο Κιμι θα πάει στη Ferrari????
thrylos7
QUOTE
94 Αυστραλια.
1 ποντο πανω απο Hill συγκρουση, εξω και οι δυο:πρωταθλημα για Σουμι.
97 Ισπανια
Ιδια περιπτωση. Ενα βαθμο πανω απο Villeneuve, εμβοληση απο Σουμαχερ εξω και οι δυο. Αυτη τη φορα ομως η FIA αποφασισε να τον τιμωρησει αφαιροντας του ολους τους βαθμους.

Αν ο Χιλ ήταν ο Ζήσης, τώρα θα είχε την ίδια λατρεία εδώ στην Ελλάδα;

Η Ισπανία ήταν το τελευταίο; Θυμάμαι πως μόνο ο Σουμάχερ βγήκε έξω και ο Βιλνέβ συνέχισε...

Συμφωνώ για την αλητεία κτλ...
Για να συνεχίσω στο ίδιο tempo, είχε και τη Ferrari, που ήταν για πολλά χρόνια το καλύτερο μονοθέσιο..
Γιατί δε λέμε όμως και για τον Χάκινεν, που βρισκόταν σε μια ανέκαθεν(τα τελευταία χρόνια) προβληματική McLaren, και όταν είχε ένα διάστημα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, όλοι σχεδόν οι αγώνες ήταν περίπατος του Μίκα... Το μόνο ενδιαφέρον στοιχείο για την πρωτιά ήταν η εκκίνηση.. Μετά, μην το είδατε...

Το μονοθέσιο παίζει σημαντικότατο ρόλο... Δείτε Αλόνσο, Ραικόνεν... Σίγουρα ο Αλόνσο είναι καλύτερος;

Γενικά, δε θα μου λείψει και πολύ ο Σούμι. Αναμφίβολα ο πιο επιτυχημένος οδηγός, αλλά δε θα τον έλεγα τον καλύτερο...
Pierce
απο του χρονου ξεχαστε ολοι τις κουπες. ειναι ηδη κλειδωμενες απο την οδηγαρα τον κιμι . FORZA SCUDERIA icon_drunk.gif
liolias
Αχ βρε Αλονσο δεν ηξερες οτι οταν υπεγραφες στην Μερσεντες υπεγραφες και την καταστροφη σου στην φορμουλα 1?? Κριμα..
Pierce
ο βασιλιας πεθανε!ζητω ο βασιλιας! 41.gif
Warrior
Δεν μπορω να τον βλεπω με αυτη τη στολη!! dry.gif 68.gif

Ουυυυυ προδοτη!! biggrin.gif
klearxos
Εγω ακομα δεν ξερω ποιον οδηγο ή ποια ομαδα θα υποστηριξω... sad.gif
Με τη φυγη του Juan εχω μεινει χωρις ερεισμα.....
Warrior
O μεγαλος Άιρτον εμενα παντως με εχει συνδεσει συναισθηματικα με την Mc Laren... smile.gif
(οχι δεν προσπαθω να φορτισω συναισθηματικα την συζητηση προς οφελος της ομαδας που υποστηριζω..
rolleyes.gif )

Με εντυπωσιαζει η "αφοσιωση" σου παντως στον Μοντογια!Τα πρωτα χρονια στην williams ημουν και γω φαν
του συγκεκριμενου οδηγου.Ειχα ενθουσιαστει οταν ηρθε στην Mc Laren...Ομως απογοητευτικα στην πορεια.
Υπερ του δεοντος ενθουσιωδης και οταν αυτο σου στοιχιζει σε βαθμους τοσο συχνα ειναι κατι που γινεται
ελαττωμα σε αυτο το επιπεδο.Βεβαια ετσι οπως εχει γινει η φορμουλα 1,δεν ευνοουνται οι οδηγοι με το
ταμπεραμεντο του Κολομβιανου....

Παντως θα λειψει απο το πρωταθλημα ο Σουμαχερ,οσο και αν δεν το συμπαθουσα διαιτερα.... 19.gif
klearxos
Φιλε Warrior δεν θυμαμαι αν το ειχα πει στο συγκεκριμενο φορουμ ή αλλου. Ειμαι αντιδραστικος τυπος. Με το που μπηκε στο αθλημα ο συγκεκριμενος οδηγος ειπα εγω θα υποστηριζω αυτον! Οτι και αν εκανε. Ε δεν ηθελε και πολυ. Μονο που την μπηκε ετσι στον Σουμαχερ απο την πρωτη χρονια(μας και εμενα ηταν ο αγαπημενος μου ο Σουμι (68.gif )αυτο ηταν! Οταν ξεκινουσε η περσινη χρονια ειχα ηδη κανονησει το ταξιδι μου στο Λονδινο οποτε ελεγα οτι το 2007 θα εκανα ενα ταξιδι για Φορμουλα 1 με την προοπτικη να τον δω απο κοντα αλλα εμεινα μπουκαλα sad.gif

Ο Σουμαχερ θα λειπει παντα απο το αθλημα. Οσο και αν δεν τον πηγαινουμε αρκετοι η αληθεια για την ικανοτητα ειναι ΑΔΙΑΜΦΗΣΒΗΤΗΤΗ!!!!!!!!

Υ.Γ. Senna rules!! 77.gif
liolias
QUOTE(klearxos @ Jan 12 2007, 10:59 PM) *
Εγω ακομα δεν ξερω ποιον οδηγο ή ποια ομαδα θα υποστηριξω... sad.gif
Με τη φυγη του Juan εχω μεινει χωρις ερεισμα.....


Αισχος!! Φερτε πισω τον Μοντογια να οργωσει τα χωραφια!!! Αν και fan του Αλονσο η μαχη θα ειναι δυσκολη φετος αλλα παω για 3 στα 3...
klearxos
Τον Αλονσον τον βλεπω πολυ χλωμο φετος και δεν μιλαω απο ικανοτητα οσο απο οχημα.


Το τρακτερ παντως καλα το πηγαινε. Στη Jerez και στη Μοντζα περιμενουν την καλυτερη σοδεια φετος.
liolias
QUOTE(klearxos @ Jan 13 2007, 12:08 AM) *
Τον Αλονσον τον βλεπω πολυ χλωμο φετος και δεν μιλαω απο ικανοτητα οσο απο οχημα.


Αυτο ειναι το θεμα γιατι η mclaren δεν εχει οδηγικη σταθεροτητα και αξιοπιστια..
Pierce
εγω αγαπαω barichello biggrin.gif . θεωρω οτι ηταν πιο γρηογορος απο τον γερμαναρα αλλα δυστυχως δεν καταφερε να το αποδειξει...ειμαι φανατιλα σκουντερια και με χαροποιησε ιδιαιτερα που ηρθε ο κιμι γιατι πολυ απλα ειναι οδηγαρα.αν ειχε αξιοπιστο μονοθεσιο θα ειχε κανει παπαδες...
klearxos
QUOTE(liolias @ Jan 13 2007, 12:10 AM) *
Αυτο ειναι το θεμα γιατι η mclaren δεν εχει οδηγικη σταθεροτητα και αξιοπιστια..


Ειναι παντως αποριας αξιας πως τοσα χρονια και χρονια δεν εχουν καταφερει να κανουν το αυτοκινητο τουλαχιστον αξιοπιστο! Μου εχει μεινει η εικονα στο μυαλο μου με τον Χακινεν να προηγητε, αν θυμαμαι καλα στη Βραζιλια, και στον τελευταιο γυρο ο απελπισμενος Σουμι να παει τερμα το γκαζι γιατι του ειπαν οτι μολις εμεινε παλι ο Μικα! Αλλα βεβαια για αυτο ειναι ωραιο το αθλημα. Ολο το πακετο πρεπε να ειναι πληρες! Δεν αρκει το γρηγορο και αεροδυναμικο, πρεπει να ειναι και αξιοπιστο και βεβαια πισω απο το τιμονι ο καταλληλος ανθρωπος.
Keyser_Soze
Εμφανισιακά πάντως είναι με διαφορά το πιο όμορφο της Μακλάρεν το μονοθέσιο. Αυτό το ανθρακί χρώμα είναι όλα τα λεφτά. Είδα κάτι concept φώτος στο ίντερνετ (δε θυμάμαι λινκ ρε γμτ) και πραγματικά έπαθα την πλάκα μου. Εγώ υποστήριζα Αλόνζο όσο ήταν στη Ρενό αφού ήταν ο μοναδικός που έκανε χωνί τον αντιπαθητικό Σούμι (για μένα) και θα τον υποστηρίζω και τώρα στη Μακλάρεν και λόγω μονοθεσίου πλέον.
liolias
QUOTE(klearxos @ Jan 13 2007, 01:35 AM) *
Ειναι παντως αποριας αξιας πως τοσα χρονια και χρονια δεν εχουν καταφερει να κανουν το αυτοκινητο τουλαχιστον αξιοπιστο! Μου εχει μεινει η εικονα στο μυαλο μου με τον Χακινεν να προηγητε, αν θυμαμαι καλα στη Βραζιλια, και στον τελευταιο γυρο ο απελπισμενος Σουμι να παει τερμα το γκαζι γιατι του ειπαν οτι μολις εμεινε παλι ο Μικα! Αλλα βεβαια για αυτο ειναι ωραιο το αθλημα. Ολο το πακετο πρεπε να ειναι πληρες! Δεν αρκει το γρηγορο και αεροδυναμικο, πρεπει να ειναι και αξιοπιστο και βεβαια πισω απο το τιμονι ο καταλληλος ανθρωπος.


Και φυσικα ποιος να ξεχασει τον Κιμι οτα γεμιζαν καπνους οι οθονες μας.. ΟΧΙ! Δεν ηταν διαφημιση τσιγαρων..
trefoil 13
Πρώτη φορά είδα τον Κίμι στα χρώματα της φεράρι εδώ και δεν ενθουσιάστηκα είναι η αλήθεια. Γιατί ρε Κίμι πήγες σε κόκκινη ομάδα; Τι γκαντεμιά... Άντε τώρα να υποστηρίξω το κόκκινο...
Warrior
Formula 1 στην Ελλάδα!

18/1/2007 12:00

Το όνειρο των οπαδών της Formula 1 παίρνει σάρκα και οστά. Σύμφωνα με δημοσίευμα οικονομικής εφημερίδας, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας, υπέγραψε το σχετικό Προεδρικό Διάταγμα που ανάβει το πράσινο φως για τη δημιουργία πίστας στη χώρα μας. Ήδη έχουν εκδηλώσει τον ενδιαφέρον τους για τη δημιουργία αυτοκινητοδρομίων που θα ανοίγει το δρόμο στο άμεσο μέλλον για τα συναρπαστικά μονοθέσια της Formula 1, η Πάτρα, η Κρήτη και ο Ορχομενός Βοιωτίας.

Όσο αναφορά την Πάτρα, σύμφωνα με την "Ημερησία", η εταιρεία «Αυτοκινητοδρόμιο Πάτρας ΑΕ» σκοπεύει να ζητήσει από τον ΕΟΤ την έγκριση σκοπιμότητας για τη δημιουργία αυτοκινητοδρομίου στην περιοχή Ρέντες Χαλανδρίτσας Πάτρας.

Τέλος, πρέπει να υπογραμμιστεί ότι ο προϋπολογισμός για την κατασκευή της πίστας ανέρχεται σε πάνω από 30 εκατομμύρια ευρώ

www.sportime.gr

w00t.gif
jjc
ΝΙΚΟ ΡΟΖΜΠΕΡΚ ΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕ!!!!!!! icon_headbang.gif icon_headbang.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif wav.gif
klearxos
QUOTE(Warrior @ Jan 18 2007, 05:36 PM) *
Formula 1 στην Ελλάδα!

18/1/2007 12:00

Το όνειρο των οπαδών της Formula 1 παίρνει σάρκα και οστά. Σύμφωνα με δημοσίευμα οικονομικής εφημερίδας, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας, υπέγραψε το σχετικό Προεδρικό Διάταγμα που ανάβει το πράσινο φως για τη δημιουργία πίστας στη χώρα μας. Ήδη έχουν εκδηλώσει τον ενδιαφέρον τους για τη δημιουργία αυτοκινητοδρομίων που θα ανοίγει το δρόμο στο άμεσο μέλλον για τα συναρπαστικά μονοθέσια της Formula 1, η Πάτρα, η Κρήτη και ο Ορχομενός Βοιωτίας.

Όσο αναφορά την Πάτρα, σύμφωνα με την "Ημερησία", η εταιρεία «Αυτοκινητοδρόμιο Πάτρας ΑΕ» σκοπεύει να ζητήσει από τον ΕΟΤ την έγκριση σκοπιμότητας για τη δημιουργία αυτοκινητοδρομίου στην περιοχή Ρέντες Χαλανδρίτσας Πάτρας.

Τέλος, πρέπει να υπογραμμιστεί ότι ο προϋπολογισμός για την κατασκευή της πίστας ανέρχεται σε πάνω από 30 εκατομμύρια ευρώ

www.sportime.gr

w00t.gif



Δεν ξερω τι να πρωτοσχολιασω...
Το γεγονος οτι υπογραφηκε επιτελους το διαταγμα? 41.gif
Το γεγονος οτι δεν εχω ακουσει τουλαχιστον εγω για καποια επισημη επαφη κυβερνητικου στελεχους με Εγγλεστον ωστε να εξασφαλισουμε πρωτα αγωνα για να μην μας μεινει αμανατι η πιστα? 68.gif
Το γεγονος οτι ο προυπολογισμος ειναι 30 μυρια οταν μια καινουργια πιστα θελει περι τα 100? Εκτος αν εχει αποφασιστει, και δεν μας λενε κατι, να προωθηθει η περιπτωση του Ελληνικου. Οποτε σε αυτην την περιπτωση ερχεται το τελευταιο σχολιο:
Τι δουλεια εχουν να ζητουν μεριδιο η Πατρα και η Κρητη? blink.gif

Να μην τα ξαναλεω και γινομαι κουραστικος. Ειμαι απο Θεσσαλονικη και θα ηθελα οσο τιποτα μια πιστα παραδειγμα στη Μικρα(για να πηγαινω και με τα ποδια biggrin.gif ) ή αντε μεχρι τις Σερρες. ΑΛΛΑ! Μια πιστα πρεπει να γινει σε μερος που θα ειναι τουλαχιστον βιωσιμη ως λυση. Αυτο μπορει να ειναι ο Ορχομενος ή ακομα καλυτερα το Ελληνικο!

Αυτα....
Pierce
ο μπερνι εχει δηλωσει επανηλημενα οτι ειναι θετικοτατος να γινει πιστα στην ελλαδα. το θεμα ποιο ειναι.
συμφωνα με υπολογισμους που εχουν γινει το 3ημερο που γινεται ενα γκραν πρι, φτανουν στη χωρα πανω απο 1.500.000 ανθρωποι στο μερος που γινεται(τουριστες μηχανικοι κλπ). ο ορχομενος σιγουρα δεν εχει υποδομη για να εχει τοσους ανθρωπους(και αν δεν κανω λαθος ειναι γυρω στις 2+ωρες απο αθηνα) , οπως πιστευω ουτε η πατρα. οποτε θεωρω μονοδρομο το ελληνικο αν θελουμε πιστα, ή εστω καπου κοντα στη θεσσαλονικη. οπως και να εχει το κοστος θα ειναι τεραστιο,αλλα τα οφελη θα ειναι πολλα περισσοτερα αν το χειριστουν τα ''τσακαλια''μας σωστα
liolias
Πιστα φορμουλα στην Ελλαδα.. Σιγουρα αυτο ειναι το ονειρο ολων οσων βλεπουμε φορμουλα και μακαρι να γινει πραγματικοτητα.... Ελπιζω τα παιδια μου να την προλαβουν..
klearxos
QUOTE(pierce21 @ Jan 18 2007, 06:59 PM) *
ο μπερνι εχει δηλωσει επανηλημενα οτι ειναι θετικοτατος να γινει πιστα στην ελλαδα. το θεμα ποιο ειναι.
συμφωνα με υπολογισμους που εχουν γινει το 3ημερο που γινεται ενα γκραν πρι, φτανουν στη χωρα πανω απο 1.500.000 ανθρωποι στο μερος που γινεται(τουριστες μηχανικοι κλπ). ο ορχομενος σιγουρα δεν εχει υποδομη για να εχει τοσους ανθρωπους(και αν δεν κανω λαθος ειναι γυρω στις 2+ωρες απο αθηνα) , οπως πιστευω ουτε η πατρα. οποτε θεωρω μονοδρομο το ελληνικο αν θελουμε πιστα, ή εστω καπου κοντα στη θεσσαλονικη. οπως και να εχει το κοστος θα ειναι τεραστιο,αλλα τα οφελη θα ειναι πολλα περισσοτερα αν το χειριστουν τα ''τσακαλια''μας σωστα


Ειπα οτι θελω πιστα στην Μικρα-5' με τα ποδια biggrin.gif -ομως η Θεσσαλονικη δεν εχει την υποδομη για κατι τετοιο. Το μοναδικο που ειναι ετοιμο να δεχθει ολο αυτο το πανηγυρι ειναι το λιμανι.

ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Ετοιμος χωρος, διπλα σε λιμανι, κοντα σε μεγαλους οδικους κομβους-Αττικη, ΠΑΘΕ-, κοντα σε αεροδρομιο, χιλιαδες κλινες.
Warrior
QUOTE(klearxos @ Jan 19 2007, 01:24 AM) *
ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Ετοιμος χωρος, διπλα σε λιμανι, κοντα σε μεγαλους οδικους κομβους-Αττικη, ΠΑΘΕ-, κοντα σε αεροδρομιο, χιλιαδες κλινες.


Εγω νομιζω οτι ισως ειναι πιο καταλληλος χωρος ο Ορχομενος απο το Ελληνικο παιδια. unsure.gif

Η προσβαση δεν ειναι και τοσο ευκολη.Πιο γρηγορα φτανεις στον Ορχομενο απο αεροδρομιο...παρα στο Ελληνικο!! biggrin.gif

Η Αττικη οδος δεν εχει εξοδο κοντα στην περιοχη,ενω θα υπαρξουν και πολλα προβληματα απο τοπικους
φορεις.



Υ.Γ:Iδου η νεα Mc Laren:

Keyser_Soze
Απλά ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ!!!!!! Πάμε ρε Μακλάρεν να τους τρελάνουμε όλους φέτος!!!
jjc
Οτι και να κανει η Μακλαρεν παντα θα σπαει ο κινητηρας 5 γυρους πρινα το τελος.


Εχει καταντησει βαρετο
liolias
QUOTE(jjc @ Jan 20 2007, 09:10 PM) *
Οτι και να κανει η Μακλαρεν παντα θα σπαει ο κινητηρας 5 γυρους πρινα το τελος.
Εχει καταντησει βαρετο


Το κακο ομως ειναι οτι θα σπαει με τον Αλονσο μεσα....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.