Help - Search - Members - Calendar
Full Version: F1 κανείς;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
duncan21
Θα ανεβει κι αλλο ο Σουμι σιγα-σιγα.Δεν ειναι ενα ευκολο να γινει πρωτογανιστης αμεσα(οπως πολλοι νομιζαν) μετα απο ενο τοσο μεγαλο διαστημα αποχης.

QUOTE (lebron15 @ May 16 2010, 18:13 ) *
πραγματικα ενθουσιαστηκα και χαρηκα που το εκανε πανω στον Αλονσο

Μια απο τα ιδια.Ειμαι αντι-Αλονσικος(κ αντι-Γκασολικος,αντι-Ναβαρικος,κτλ) οσο δεν παιρνει. tongue.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(duncan21 @ May 16 2010, 18:22 ) *
Μια απο τα ιδια.Ειμαι αντι-Αλονσικος(κ αντι-Γκασολικος,αντι-Ναβαρικος,κτλ) οσο δεν παιρνει. tongue.gif


Eγω ειμαι χειροτερος. Υπερ της Φερραρι, εναντιον του Αλονσο!
kolokotronis
QUOTE(duncan21 @ May 16 2010, 16:57 ) *
Ρε παιδια δεν παλευεται αυτος ο Πουρναρακης shot.gif .Εχει ξεφυγει με τις αναλυσεις περι αεροδυναμικης,μηχανικα μερη,κτλ blink.gif .Προσπαθει να τα εξηγησει στον απλο τηλεθεατη και τα κανει ακομη πιο δυσκολα τα πραγματα.Ημαρτον δηλαδη...Ας αφησει επιτελους τον κοσμο να απολαυσει την f1 χωρις πολλες φανφαρες.Οπως τα λεει πρεπει να εχεις αποφοιτησει απο τμημα μηχανολογων και αεροναυπηγων μηχ. για να τον παρακολουθησεις...

Σόρρυ φίλε αλλά είμαι μηχανολόγος και τον θεωρώ καλό σχολιαστή.
Τι να κάνουμε, υπάρχουν 100 παράγοντες που μπορεί να επηρρεάσουν την απόδοση του μονοθεσίου.
Να μην προσπαθήσει έστω να τους εξηγήσει?
Το μπάσκετ το καταλαβαίνουν όλοι όσοι το βλέπουν?
Οι σχολιαστές να μην κάνουν αναλύσεις?
Εδω σου λέω το 60% δεν ξέρει τι εί ναι η ζώνη....
duncan21
QUOTE (kolokotronis @ May 16 2010, 18:25 ) *
Σόρρυ φίλε αλλά είμαι μηχανολόγος και τον θεωρώ καλό σχολιαστή.
Τι να κάνουμε, υπάρχουν 100 παράγοντες που μπορεί να επηρρεάσουν την απόδοση του μονοθεσίου.
Να μην προσπαθήσει έστω να τους εξηγήσει?
Το μπάσκετ το καταλαβαίνουν όλοι όσοι το βλέπουν?
Οι σχολιαστές να μην κάνουν αναλύσεις?
Εδω σου λέω το 60% δεν ξέρει τι εί ναι η ζώνη....

Εσυ τα καταλαβαινεις και ειναι απολυτως λογικο.Τις αναλυσεις που κανει τωρα τελευταια τις θεωρω υπερβολικες.Καποιοες εννοιες και οροι που στο ευρυ κοινο ειναι αγνωστοι.Ας αναλυσει τα βασικα χαρακτηριστικα των μονοθεσιων και απο τι επηρεαζονται.Θεωρεις οτι αυτα που λεει τα καταλαβαινει εστω ενα 20% των τηλεθεατων;Εστω κι αυτοι που παρακολουθουν χρονια και γνωριζουν καλα τι παει να πει f1;Δε νομιζω...Παρακολουθω 10 χρονια f1,εχοντας καποιες γνωσεις φυσικης(αν και λιγα απο αυτα που κανω εχουν σχεση με f1)απο το λυκειο εως το πρωτο ετος στο πολυτεχνειο και παλι δε μπορω να τον παρακολουθησω.

Στο μπασκετ ειναι διαφορετικα τα πραγματα.Ενταξει συμφωνω οτι καποιοι μπορει να μην ξερουν τι ειναι ζωνη(ή καποιοι αλλοι απλοι οροι του μπασκετ) ωστοσο το ιδιο ειναι να εξηγεις στους τηλεθεατες π.χ τι ειναι το p&r με το τι ειναι η καθετη δυναμη που δεχονται τα μονοθεσια;

Δεν ειπα οτι δεν ειναι καλος σχολιαστης ή οτι αυτα που λεει δεν ειναι σωστα ωστοσο οι αναλυσεις του ειναι υπερβολικες για να τις κατανοησει ο απλος κοσμος.

QUOTE (T.W.Is.M. @ May 16 2010, 18:24 ) *
Eγω ειμαι χειροτερος. Υπερ της Φερραρι, εναντιον του Αλονσο!

Κι εγω ετσι ειμαι smiley.gif
Das Kapital
Τιμωρηθηκε με 20'' ποινη ο Σουμαχερ,αξιο αναφορας οτι στους αγωνοδικες ειναι και ο Ντειμον Χιλ,τα συμπερασματα δικα σας...
Alexmei
QUOTE (lebron15 @ May 16 2010, 18:13 ) *
Το ειδα πριν βαλει τις διαφημισεις οταν εδειξε την καταταξη στο grid,πραγματικα ενθουσιαστηκα και χαρηκα που το εκανε πανω στον Αλονσο,επιτελους καταφερε και να περασει τον Ροζμπεργκ,στους δυο τελευταιους αγωνες εχει καταφερει καλυτερα αποτελεσματα,ενα βαθρο του μενει μονο.


το ότι ο Αλόνσο ανέβηκε 18 θέσεις αφού ξεκίνησε από την 24 θέση, έφτασε στην 6η δεν ενθουσίασε κανέναν; Αντι-αλονσο όσο θέλετε να είσαστε, αλλά μήπως αν κάνεις τοσα προσπεράσματα σε έναν αγώνα, ξαφνικά ρίχνεις τον ρυμθμό σου, με αποτέλεσμα ίσως να σε περάσει κάποιος.Αλλά ίσως και να ήταν αντικανονικό προσπέρασμα...
Das Kapital
4 προσπερασματα εκανε ο Αλονσο και η Μερσεντες θα υποβαλλει εφεση

Πως αλλαζουν τα πραγματα ε; Παλια μας ελεγες για FIA=Ferrari lovers και τωρα τον υπερασπιζεσαι,εναν ανθρωπο που με εκανε για πρωτη φορα απο το 2000 που βλεπω φανατικα F1 να μην υποστηριζω τη Ferrari και να καταστρεψει το κλιμα στην McLaren το 2007,πολλοι λενε οτι Schumacher εχει κανει διαφορα και εχουν δικιο αλλα ο Alonso ειναι χειροτερος αν συνυπολογισουμε οσα εχουν γινει και εκτος πιστας.
duncan21
QUOTE (lebron15 @ May 17 2010, 13:44 ) *
4 προσπερασματα εκανε ο Αλονσο και η Μερσεντες θα υποβαλλει εφεση

Πως αλλαζουν τα πραγματα ε; Παλια μας ελεγες για FIA=Ferrari lovers και τωρα τον υπερασπιζεσαι,εναν ανθρωπο που με εκανε για πρωτη φορα απο το 2000 που βλεπω φανατικα F1 να μην υποστηριζω τη Ferrari και να καταστρεψει το κλιμα στην McLaren το 2007,πολλοι λενε οτι Schumacher εχει κανει διαφορα και εχουν δικιο αλλα ο Alonso ειναι χειροτερος αν συνυπολογισουμε οσα εχουν γινει και εκτος πιστας.

+1000
Δεν ηθελα ποτε να δω ποτε Αλονσο στα κοκκινα.Και ο Χακινεν να ερχοταν πριν δεκα χρονια παλι Φεραρι θα υποστηριζα.Με τον Αλονσο ειναι αλλιως τα πραγματα.Ειναι αντιπαθητικη φυσιοφνωμια.Ισπανος αλλωστε...
T.W.Is.M.
QUOTE(Alexmei @ May 17 2010, 13:29 ) *
το ότι ο Αλόνσο ανέβηκε 18 θέσεις αφού ξεκίνησε από την 24 θέση, έφτασε στην 6η δεν ενθουσίασε κανέναν; Αντι-αλονσο όσο θέλετε να είσαστε, αλλά μήπως αν κάνεις τοσα προσπεράσματα σε έναν αγώνα, ξαφνικά ρίχνεις τον ρυμθμό σου, με αποτέλεσμα ίσως να σε περάσει κάποιος.Αλλά ίσως και να ήταν αντικανονικό προσπέρασμα...


Εμενα παντως η υπερβολικη τυχη μαζεμενη δε με ενθουσιαζει. Τοσα safety cars πρεπει να ειχαν καιρο να μπουν σε αγωνα. Θα μου πεις στο Μονακο ειναι η πιο "υποπτη" πιστα για τετοια γεγονοτα, αλλα και παλι ολα ηταν υπερ του...για αλλη μια φορα. Οπως ειχε την τυχη μαζι του και στη Βαρκελωνη με την εγκαταλειψη του Χαμιλτον 2 γυρους πριν το τελος! Αυτα που συμβαινουν με τον Αλονσο δεν τα εχω ξαναδει απο το 1997 που παρακολουθω τα περισσοτερα γκραν πρι!
Οσο για την ποινη του Σουμαχερ...δεν κανω αλλο σχολιο. Μεχρι κι εδω τυχερος!!!

QUOTE
+1000
Δεν ηθελα ποτε να δω ποτε Αλονσο στα κοκκινα.Και ο Χακινεν να ερχοταν πριν δεκα χρονια παλι Φεραρι θα υποστηριζα.Με τον Αλονσο ειναι αλλιως τα πραγματα.Ειναι αντιπαθητικη φυσιοφνωμια.Ισπανος αλλωστε...


Μα ο Χακινεν δεν ηταν αντιπαθης, ηταν αντιπαλος. Ηταν ομως και καλος οδηγος. Εγω αυτον που δεν αντεχα και ηθελα να εγκαταλειπει σε οποια ομαδα κι αν ηταν και μετα τη ΜακΛαρεν ηταν ο Κουλθαρντ. Μετα το γκραν πρι του Βελγιου το 1998...
Das Kapital
http://www.msfree.gr/ms.php?id=13501

Μαλλον συμβαινουν πραγματα που αρχιζουν να με ξενερωνουν,δε μιλαμε για ενα προσπερασμα η ενα τρακαρισμα που οι γνωμες μπορει να διιστανται,αλλα για γεγονοτα,ας δωσουν το πρωταθλημα στα αναψυκτικα λοιπον.
duncan21
QUOTE (T.W.Is.M. @ May 17 2010, 21:04 ) *
Μα ο Χακινεν δεν ηταν αντιπαθης, ηταν αντιπαλος. Ηταν ομως και καλος οδηγος. Εγω αυτον που δεν αντεχα και ηθελα να εγκαταλειπει σε οποια ομαδα κι αν ηταν και μετα τη ΜακΛαρεν ηταν ο Κουλθαρντ. Μετα το γκραν πρι του Βελγιου το 1998...

Mα για αυτο το ειπα για τον Χακινεν διοτι ηταν ο μεγαλος αντιπαλος του Σουμι.Και οχι επειδη δεν ηταν καλος οδηγος ή αντιπαθης.Το αντιθετο..Ειναι μια τριαδα οδηγων που δεν ηθελα να βλεπω στα ματια μου λογω συμπεριφορας εντος και εκτος κοκπιτ.Με την εξης σειρα Αλονσο,Κουλθαρντ και ο "πανμεγιστος" Χουαν Παμπλο Μοντογια.

Εχουν περασει παντως κατι cult φιγουρες στην F1 τυπου Τακατζι,Καρθικεγιαν,Γιουνγκ,Σατο που τις θυμαμαι και γελαω...

Das Kapital
O Sato ηταν αξιοπρεπης οδηγος ρε Ντανκαν,οδηγησε αρκετες χρονιες και το 2004 εκτος του οτι πηρε βαθρo τερματισε και 8ος στην βαθμολογια των οδηγων,ποιος ξεχναει μαλιστα το παρακατω;

duncan21
QUOTE (lebron15 @ May 17 2010, 22:10 ) *
O Sato ηταν αξιοπρεπης οδηγος ρε Ντανκαν,οδηγησε αρκετες χρονιες και το 2004 εκτος του οτι πηρε βαθρo τερματισε και 8ος στην βαθμολογια των οδηγων,ποιος ξεχναει μαλιστα το παρακατω;


Αν και δεν ανεφερα οτι ειναι κακος(το πιστευω ομως) οδηγος απλα cult φιγουρα θα σταθω σ' αυτο που ειπες.Εκανε μια καλη σεζον με την ομολογουμενως αρκετα δυνατη Bar εκεινη τη χρονια(ειχε το δευτερο καλυτερο μονοθεσιο) και ολες τις αλλες χρονιες που ετρεξε ηταν ανυπαρκτος.Τι μια σεζον μαζεψε 34 και ολες τις αλλες μαζι 6!Θα μου πεις τι μπορουσε να κανει με τη Super Aguri;Ωστοσο αν ηταν καλυτερος δεν θα τον εμπιστευοταν εστω μικρομεσαιες ομαδες;
Alexmei
QUOTE (lebron15 @ May 17 2010, 13:44 ) *
4 προσπερασματα εκανε ο Αλονσο και η Μερσεντες θα υποβαλλει εφεση

Πως αλλαζουν τα πραγματα ε; Παλια μας ελεγες για FIA=Ferrari lovers και τωρα τον υπερασπιζεσαι,εναν ανθρωπο που με εκανε για πρωτη φορα απο το 2000 που βλεπω φανατικα F1 να μην υποστηριζω τη Ferrari και να καταστρεψει το κλιμα στην McLaren το 2007,πολλοι λενε οτι Schumacher εχει κανει διαφορα και εχουν δικιο αλλα ο Alonso ειναι χειροτερος αν συνυπολογισουμε οσα εχουν γινει και εκτος πιστας.


εγώ υποστηρίζω Αλόνσο και όχι τον ξενέρωτο γερμανό. Oύτε την φερράρι είπα πουθενά ότι υποστηρίζω, τον αλόνσο εγώ γουστάρω να βλέπω, ανεξαρτήτου ομάδας. Μάθε να διαβάζεις. Ναι ήμουν υπερβολικός με την ΜακΛάρεν πριν δυο χρόνια, αλλά τώρα που έχει μαμηθεί για τα καλά.

Έτσι κι αλλιώς, όλες οι φόρμουλες ξεκίνησαν από λευκό χαρτί τη σχεδίαση του μονοθεσίου τους πριν λίγο καιρό, και είναι ένας λόγος που η Red Bull πετάει, και ένας ακόμα που η Φερράρι έχει "βελτιωθεί". Μην φέρνεις της παλιές αναμνήσεις εις βάρως κανενός, ξερεις ότι οι άνθρωποι αλλάζουν, όταν αλλάζουν κι αλλα πράγματα.

Πες μου πόσοι LeBron fans θα "αλλάξουν ομάδα" τώρα που θα φύγει ο James.

Φιλικά.
Das Kapital
QUOTE (Alexmei @ May 18 2010, 12:30 ) *
εγώ υποστηρίζω Αλόνσο και όχι τον ξενέρωτο γερμανό.

Ελα ρε Αλεξ,αν ειναι δυνατον...

QUOTE
Oύτε την φερράρι είπα πουθενά ότι υποστηρίζω, τον αλόνσο εγώ γουστάρω να βλέπω, ανεξαρτήτου ομάδας. Μάθε να διαβάζεις. Ναι ήμουν υπερβολικός με την ΜακΛάρεν πριν δυο χρόνια, αλλά τώρα που έχει μαμηθεί για τα καλά.


Ειπα το παραπανω γιατι ο Αλονσο οδηγαει Φερραρι που εχει ως αποτελεσμα συμφωνα με τα λεγομενα σου πριν 2-3 χρονια να σπρωχνεται απο την FIA,αν εχεις μετανιωσει για αυτα που ελεγες,το δεχομαι, και εγω εχω αλλαξει πολυ τις αποψεις μου απο τοτε,εξαλλου τοτε ειμασταν εφηβοι και τωρα ενηλικοι παναθεμα μας. tongue.gif

QUOTE
Πες μου πόσοι LeBron fans θα "αλλάξουν ομάδα" τώρα που θα φύγει ο James.


Πολλοι,το θεμα ειναι οτι οι δηλωσεις σου ηταν τοσο κατα της Ferrari που αν τις υποστηριζες μεχρι σημερα θα ειχες ξενερωσει μαζι του που πηγε στην Φερραρι,κατα παρομοιο τροπο αλλα για αντιθετους λογους που εγω ξενερωσα με την Ferrari που εφερε εναν οδηγο που αν μη τι αλλο ξερει να οδηγαει πολυ καλα,το εχει αποδειξει αλλωστε και εχει πολλες τεχνικες γνωσεις,οσοι γνωριζουν απο F1 θα ξερουν κιολας οτι αυτο μετραει περιπου 50% στην αποδοση του οδηγου,αλλα ο ανθρωπος ειναι γλοιωδης και δεν εχει ηθος,θυμησου τις δηλωσεις του στην ΜαΚλαρεν και στη Ρενο κατα της Φερραρι,ηταν τοσο ερειστικος,παρολ'αυτα τωρα θεωρει πως να φυγεις απο την Φερραρι ειναι πισω γυρισμα,ο Σουμαχερ δεν εχει κανεναν εχθρο για ο,τι εχει κανει εκτος πιστας σε αντιθεση με τον Ισπανο που δεν χανει ευκαιρια να δημιουργει κοντρες,ειμαι σιγουρος κιολας οτι μεχρι το τελος της χρονιας θα εχει τσακωθει και με τον Μασσα,δεν τιθεται θεμα,εδω ειμαστε και θα το δουμε.
Magnus92
Γιγαντας ο Γουεμπερ , pole position στην Τουρκια !!!!
ViC
Η λογική λέει ότι αύριο πάμε για καινούριο 1-2. Αν ο Χάμιλτον προσπαθήσει να περάσει στην εκκίνηση τον Ουέμπερ θα χάσει και τη δεύτερη θέση γιατί ο Φέτελ ξεκινάει από το καθαρό μέρος της πίστας. Θεωρώ ότι θα προσπαθήσει απλά να μείνει μπροστά από τον Φέτελ. Αν καταφέρει να διατηρηθεί 2ος ο Χάμιλτον και κάνει τον τέλειο αγώνα, ίσως δεν έχουμε 1-2... Αυτή είναι η μόνη περίπτωση (αφαιρώντας τα πιθανά ατυχήματα)
Η υπεροχή της Red Bull στις κατατακτήριες δοκιμές είναι πλέον εντυπωσιακή. Τόσο που οι υπόλοιπες ομάδες νιώθουν ότι έχουν φτάσει ταβάνι αν μπούνε έστω στη 2η θέση. Το θέμα είναι ότι όσο περνάει ο καιρός τα προβλήματα αξιοπιστίας της Red Bull θα λιγοστέψουν και αν στρίψει πρώτη η Red Bull μετά την πρώτη στροφή, μετά άντε να την περάσεις. Βλέπω τις υπόλοιπες ομάδες έξω από τα νερά τους. Η Ferrari που ξεκίνησε δυνατά έχει μείνει πίσω στην εξέλιξη, ενώ υπάρχουν και πίστες όπως την Κων/πολης που δε βολεύουν το πακέτο της ομάδας. Η φετινή Mercendes φαίνεται ότι έχει ταβάνι. Δεν είμαι σίγουρος ότι η παρουσία του Σουμάχερ τους κάνει καλό, υπό την έννοια ότι όλοι ασχολούνται με το Γερμανό και λιγότερο με την απόδοση της ομάδας. Αν ο Σουμάχερ δεν πάει καλά ξαφνικά "τι ήρθε να κάνει ο γέρος;" Αν πάει καλά "ο παλιός καλός Σούμι". Η McLaren είναι σε σχετικά καλή κατάσταση αλλά φέτος είναι απογοητευτικός ο Χάμιλτον. Ελπίζω να ανέβει και να μπει στη διεκδίκηση νικών.

Σε κάποια προηγούμενα σχόλια που διάβασα...
Κατ' αρχάς ξακαθαρίζω ότι είμαι φαν του μισητού σε πολλούς Αλόνσο. (στις προτιμήσεις μου έπονται Φέτελ, Κούμπιτσα και Ρόζμπεργκ)
Αυτή η καραμέλα περί τύχης πρέπει κάποτε να σταματήσει. Τα 2 πρωταθλήματα με αντίπαλο το Σουμάχερ ήταν τύχη;
Η τιμωρία του Σούμι σε ένα εκτός κανονισμού προσπέρασμα είναι τύχη;
Το γεγονός ότι ο Χάμιλτον είναι ο εφιάλτης των κατασκευαστών ελαστικών και καταστρέφει περισσότερα λάστιχα από οποιονδήποτε άλλο οδηγό του grid φθείροντάς τα με το στυλ οδήγησής του είναι τύχη; Και αν ήταν τυχερός ο Αλόνσο που πήρε μια δεύτερη θέση μετά από εγκατάλειψη του Χάμιλτον, τι να πούμε για την τύχη του Σουμάχερ σε ένα grand prix Βαρκελώνης με το Χάκινεν να εγκαταλείπει στον τελευταίο γύρο του αγώνα και τον Γερμανό να κερδίζει;
Ο Αλόνσο διάβασα έκανε άνω κάτω τη McLaren... Ναι, ίσως. Έκανε άνω κάτω μια ομάδα που προμόταρε περισσότερο έναν ρούκι (Χάμιλτον) σε σχέση με τον παγκόσμιο πρωταθλητή. Και αυτά τα λέτε τη στιγμή που ξέρετε ότι ο Σουμάχερ στις ομάδες του ήταν το νούμερο 1 χωρίς καν να υφίσταται νούμερο 2. Ρωτήστε τον καημένο το Μπαρικέλο...
Και αν καθήσουμε να μετρήσουμε τους οδηγούς "εχθρούς" του Αλόνσο και τους οδηγούς "εχθρούς" του Σουμάχερ, πιστέψτε με, θα απογοητευτείτε... Αν και δεν το θεωρώ κριτήριο αυτό για τίποτα απολύτως...
kolokotronis
Σε γενικές γραμμές, μέσα είσαι VIC.
Βλέπουμε μία RED BULL έτοιμη για το πτωτάθλημα και Ferrari, Mclaren, Mercedes να ψάχνονται ακόμα.
Η Renault είναι μία σκάλα κάτω.
Δύσκολα το χάνει φέτος η RED BULL.
fruhl10val
QUOTE(kolokotronis @ May 29 2010, 22:47 ) *
Σε γενικές γραμμές, μέσα είσαι VIC.
Βλέπουμε μία RED BULL έτοιμη για το πτωτάθλημα και Ferrari, Mclaren, Mercedes να ψάχνονται ακόμα.
Η Renault είναι μία σκάλα κάτω.
Δύσκολα το χάνει φέτος η RED BULL.


δυσκολα χανει των κατασκευαστων η των οδηγων?γιατι μετα την βλακεια στην τουρκια ηρθε ο hamilton να σπασει την κυριαρχια στις pole στον καναδα.μακαρι βεβαια να το παρει η red bull k o vettel!

http://www.e-go.gr/wmotors/article.asp?cat...p;pubid=3018002
λες?
traveller
πωωωωω τι πήγε να πάθει ο weber ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
Das Kapital
Φερτε Ραικκονεν-Κομπαγιασι στη Φερραρι να ξαναδουμε ασπρη μερα...
fruhl10val
μπραβο στον seb!καιρο ειχαμε να δουμε ασπρη μερα biggrin.gif
το ατυχημα του webber ηταν πολυ τρομαχτικο αλλα βγηκε σαν κυριος απο το αμαξι του,παλι καλα αν και αντιπαθεστατος
τεραστια αδικια αυτη με hamilton alonso
ο ενας τερματιζει 2 και ο αλλος 9 rolleyes.gif
ενταξυ τι να πουμε
λαθος και καθυστερημενη αποφαση αγωνοδικων
ειχε πλακα ομως που ο alonso ρωτουσε συνεχεια για αυτο το θεμα!ποσο τον καιειιι
Weekendman
Γιατι τους πιάνει φαγούρα ορισμένους να επιστρέψουν και ταλαιπωρούνται έτσι όπως ο Σουμάχερ κάνει φέτος; πραγματικά απορώ, τίτλους δεν κατέκτησε; λεφτά δεν (παρα)έχει; μήπως δεν περνάει καλά με την οικογένεια του και θέλει να τρέχει μέχρι τα...50; το όνομα του δεν μπορεί να το χαλάσει ότι και να κανει αλλά δεν άξιζε τον κόπο αυτη η επιστροφή για μένα...
Πάντως ωραίο πρωτάθλημα με 4 οδηγούς απο 2 ομάδες που το παλεύουν στα ίσα για πρωτάθλημα χωρίς να πρέπει να υπηρετεί ο ένας οδηγός της ομαδας των άλλο!(όσο και αν στην Ρεντ Μπουλ θα ηθέλαν απο ότι φαίνεται να πρωθήσουν τον Φέτελ...)
traveller
άιντε ομαδάρα κάναμε το "1-2" σήμερα icon_headbang.gif icon_headbang.gif 77.gif 77.gif

βέβαια θα προτιμούσα πρώτο το Μάσσα και μετά το αχώνευτο αλλά μικρή σημασία έχει
ComingUpRoses
QUOTE(traveller @ Jul 26 2010, 00:06 ) *
άιντε ομαδάρα κάναμε το "1-2" σήμερα icon_headbang.gif icon_headbang.gif 77.gif 77.gif

βέβαια θα προτιμούσα πρώτο το Μάσσα και μετά το αχώνευτο αλλά μικρή σημασία έχει



εμενα μονο κατι θα μου μεινει απο ολη αυτη την ιστορια ... το ωραια " THIS IS JEALUS!" και επισης το ακομα πιο ωραιο που ειπαν στο Μασσα .. με αργο ρυθμο και δυνατη φωνη "ALONSO IS FASTER THAN YOU"! tongue.gif ...


οσο για τον αχωνευτο δεν θα συζητησω! απο 7 χρονων που αρχισα να ασχολουμαι με F1 ειμουν φανατικος του! Στην ηλικια τον 8 εγραψα και περιοδικο hahahaha! λετε να το μοιραστω μαζι σας? το εχω κρατισει για ενθυμιο !
smiley.gif smiley.gif
Nostradamus
Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα για εμάς τις Mclaren στην Ουγγαρία. Πάλι Red Bull με Ferrari θα μονομαχήσουν! sad.gif
traveller
Πολύ γρήγορες οι RedBull σήμερα στα δοκιμαστικά. Και καλά στημένες. Οι δικοί μας 1+δευτ πίσω. Με δεδομένο ότι η συγκεκριμένη πίστα είναι μέσα σε αυτές που η προσπέραση είναι σχεδόν αδύνατη, ελπίζω να κάνει καμιά "πατάτα" ο Φέτελ στην εκκίνηση μπας και επωφεληθούν οι δικοί μας που είναι σαφώς πιο έμπειροι ή κάτι να παιξει στα pit stop , αλλιώς το "1-2" είναι κλεισμένη υπόθεση
fruhl10val
"κλεισμενη υποθεση" traveller?
προφανως οταν ξεκιναει ο φετελ πρωτος ξερεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να τερματισει πρωτος,ολο και κατι θα γινει,μπορει να μπει κ ζωο μεσα στην πιστα δεν ξερω,κατι,παντως σιγουρα θα υπαρχει αλλος νικητης
αν κ ειμαι με τη φεραρι απο τοτε που εδιωξαν τον κιμι για τα ματια του αλονσο,δηλαδη περσυ,εχω αρχισει να μην τους χωνευω κ υποστηριζω φετελ,αλλα αυτη η γκαντεμια του δεν παιζεται,μου σπανε τα νευρα καθε φορα που καθομαι να δω αγωνα!
fruhl10val
ναι ρε φετελ!!!!!!μπραβο!!!!!!!!!! wav.gif icon_joy.gif
ο νεοτερος πρωταθλητης !!!υποκλιση77.gif
υποκλιση και στη φεραρι που εβαλε τον αλονσο νωρις κ του χαλασε τον αγωνα
αν κ νομιζω τον εβαλαν επειδη του ετρωγε ενα δευτερολεπτο στον γυρο ο webber.
Air and King
Ο Φεττελ εκανε αυτο που ηταν υποχρεωμενος να κανει την τελευταια στιγμη και δεν κραταγε την τυχη στα χερια του...Πηρε το πρωταθλημα με ενα απο τα πιο κυριαρχα μονοθεσια ολων των εποχων την RB6 του Αντριαν Νιουι...
Ο Αλονσο παρολο που δεν τον υποστηριζω(γενικοτερα ειμαι χρονια οπαδος της Μακλαρεν και εγινα λογω του Σεννα) εκανε μια εξαιρετικη προσπαθεια με ενα χειροτερο μονοθεσιο απο την Ρεντ-Μπουλ..
Ο Χαμιλτον και ο Αλονσο ειναι καλυτεροι οδηγοι απο τον Φεττελ..Ειδικα ο Αγγλος ειναι χαρα θεου να τον βλεπει κανεις καθως χαριζει θεαμα κατι που τοσο ελειπε τα τελευταια 10 χρονια απο την F1....Την εποχη του Σουμαχερ στην Φερραρι ηταν η χειροτερη του σπορ...Ειχε φτασει να εχει αντιπαλους τον αδερφο του,τον Μοντογια και τον Κουλθαρντ....
Τουλαχιστον τα τελευταια 2 χρονια υπαρχει ανταγωνισμος και αρκετα ταλεντα...Παλι καλα..
Να θυμηθουμε λιγο εποχες Σεννα,Προστ,Πικε,Μανσελ...
Τωρα ο Φεττελ αποκαλειται Νεος Σουμαχερ..Τωρα αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο..Ο Χαμιλτον ειχε πει καποτε οτι ποτε δεν θελει να μοιαζει και να τον συγκρινουν με τον Σουμαχερ και το ειδωλο του ηταν παντα ο (κατεμε Κορυφαιος ολων των εποχων) Αυρτον Σεννα...
Ο Χαμιλτον μου θυμιζει καπως τον Ζιλ Βιλνεβ..Τρελοκομειο..Θεαμα..Να ειναι καλα το παληκαρι..Πριν απο αυτον ειχαμε ξεχασει τι παει να πει προσπερασμα...
Για να δουμε φετος..Να δουμε τι θα κανει και ο 7κις καθως περυσι ο Ροζμπεργκ πηγε καλυτερα απο τον Σουμι....
Magnus92
QUOTE(Air and King @ Feb 5 2011, 15:39 ) *
Ο Φεττελ εκανε αυτο που ηταν υποχρεωμενος να κανει την τελευταια στιγμη και δεν κραταγε την τυχη στα χερια του...Πηρε το πρωταθλημα με ενα απο τα πιο κυριαρχα μονοθεσια ολων των εποχων την RB6 του Αντριαν Νιουι...
Ο Αλονσο παρολο που δεν τον υποστηριζω(γενικοτερα ειμαι χρονια οπαδος της Μακλαρεν και εγινα λογω του Σεννα) εκανε μια εξαιρετικη προσπαθεια με ενα χειροτερο μονοθεσιο απο την Ρεντ-Μπουλ..
Ο Χαμιλτον και ο Αλονσο ειναι καλυτεροι οδηγοι απο τον Φεττελ..Ειδικα ο Αγγλος ειναι χαρα θεου να τον βλεπει κανεις καθως χαριζει θεαμα κατι που τοσο ελειπε τα τελευταια 10 χρονια απο την F1....Την εποχη του Σουμαχερ στην Φερραρι ηταν η χειροτερη του σπορ...Ειχε φτασει να εχει αντιπαλους τον αδερφο του,τον Μοντογια και τον Κουλθαρντ....
Τουλαχιστον τα τελευταια 2 χρονια υπαρχει ανταγωνισμος και αρκετα ταλεντα...Παλι καλα..
Να θυμηθουμε λιγο εποχες Σεννα,Προστ,Πικε,Μανσελ...
Τωρα ο Φεττελ αποκαλειται Νεος Σουμαχερ..Τωρα αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο..Ο Χαμιλτον ειχε πει καποτε οτι ποτε δεν θελει να μοιαζει και να τον συγκρινουν με τον Σουμαχερ και το ειδωλο του ηταν παντα ο (κατεμε Κορυφαιος ολων των εποχων) Αυρτον Σεννα...
Ο Χαμιλτον μου θυμιζει καπως τον Ζιλ Βιλνεβ..Τρελοκομειο..Θεαμα..Να ειναι καλα το παληκαρι..Πριν απο αυτον ειχαμε ξεχασει τι παει να πει προσπερασμα...
Για να δουμε φετος..Να δουμε τι θα κανει και ο 7κις καθως περυσι ο Ροζμπεργκ πηγε καλυτερα απο τον Σουμι....



Ολα καλα, αλλα αυτο με τον Μοντογια με πληγωσε ... Ειμαι τεραστιος φαν του κολομβιανου....

Anyway, για να δουμε τι θα δουμε και φετος... Τα περισσοτερα αυτοκινητα εχουν ηδη κανει την εμφανιση τους, και εχουν ξεκινησει δοκιμες...
Air and King
QUOTE(Magnus92 @ Feb 5 2011, 16:24 ) *
Ολα καλα, αλλα αυτο με τον Μοντογια με πληγωσε ... Ειμαι τεραστιος φαν του κολομβιανου....

Anyway, για να δουμε τι θα δουμε και φετος... Τα περισσοτερα αυτοκινητα εχουν ηδη κανει την εμφανιση τους, και εχουν ξεκινησει δοκιμες...

O Moντογια ηταν aggressive οδηγος αλλα εκανε πολλα λαθη..Και μην ξεχνας οτι καποιοι τον ελεγαν Νεο Σεννα(πολυ μεγαλη κουβεντα για ειπωθει) οταν πρωτο μπηκε στην F1...Δεν επιβεβαιωσε τιποτα απο τους υμνους...Ισα ισα το αντιθετο...
Δεν φτανει ενας οδηγος να ειναι επιθετικος...Ολοι οι επιθετικοι οδηγοι κανουν λαθη ακομα και τα Ιερα Τερατα οπως ο Σεννα και ο Τζιμ Κλαρκ αλλα ο Μοντογια το ειχε παρακανει....
Για φετος νωρις ακομα....Ευχομαι να το παρει ο Χαμιλτον..Ειναι ο πρωτος οδηγος που συμπαθω και μου αρεσει οδηγικα και σαν νοοτροπια μετα τον Σεννα..
Badass
Έχουν ανοιχτεί τόσα πολλά τόπικ που δεν ξέρω που να πρωτογράψω rolleyes.gif

Πάντα υποστήριζα McLaren και προφανώς θέλω να πάρουμε τον τίτλο. Από τους οδηγούς μας εννοείται πως προτιμώ τον χάμιλτον. Ξέρει να διαλέγει και όμορφα κορίτσια 69.gif
Air and King
Εμαθα σημερα για τον Κουμπιτσα(παρολο που συνεβηκε πριν καποιες μερες) και στενοχωρηθηκα.Ενας απο τους πιο συμπαθητικους οδηγους και ανθρωπους στην F1..Παλι καλα που δεν του εκοψαν το χερι...Μακαρι να γυρισει αλλα κυριως να γινει τελειως καλα....



Οσο αφορα το πρωταθλημα..Ελπιζω να ειναι συναρπαστικο οπως και περυσι αν και τελικα επικρατησε η ομαδα που ειχε το μακραν καλυτερο μονοθεσιο η Ρεντ-Μπουλ(αν και εκανε τα παντα για να το χασει με τα τοσα λαθη τελικα το πηρε)....

Παντως χαιρομαι γιατι το σπορ αρχιζει και αποκτα κατι απο την αιγλη της χρυσης Δεκαετιας του 80 αρχες 90...Απο τον θανατο του Σεννα και μετα το σπορ εχασε πολλη σε αιγλη..Ο Σουμαχερ ετρεχε μονος του με αντιπαλους κατωτερους απο αυτον..
Μονο ο Χακκινεν ηταν καλος αλλα και αυτος Ιστορικα δεν μπορει να συγκρηθει με τους αντιπαλους του Κορυφαιου οδηγου -κατεμε- ολων των εποχων του μεγαλου Αυρτον Σεννα..Προστ,Πικε,Μανσελ ηταν ολοι Ιερα τερατα και ταλεντα...
Τωρα πια υπαρχει ταλεντο και ποσοτικα και ποιοτικα στο σπορ και κυριως ανταγωνισμος που αyτο ειναι μεγαλο ζητουμενο...

Ο Σουμαχερ το 2006 το εχασε απο ενα καλο οδηγο τον Αλονσο και δεν ηταν ανικητος οπως ελεγαν οι οπαδοι του.Ανταγωνισμο δεν ειχε παλαιοτερα και βεβαια το οτι δεν αφηνε οδηγο αλλο στην Φερραρι να αγιασει λειτουργει σαν μειον του στην legacy του.....Ξερω οτι με τον Σεννα ειναι το μεγαλο ντιμπειτ αλλα πραγματικα το επιπεδο ηταν τελειως διαφορετικο οταν ετρεχε ο Βραζηλιανος οπως και σημερα ειναι ανωτερο απο τις εποχες που κυριαρχουσε ο Σουμαχερ με αντιπαλους τον Ραλφ,τον Μοντογια και τον Κουλθαρντ....

Υ.Γ Α και να μην ξεχασω Μακλαρεν και Χαμιλτον η επιθυμια μου για Τιτλο...Χρονια Μακλαρεν απο πιτσηρικας και ο Χαμιλτον ειναι ο πιο θεαματικος οδηγος και για μενα ο καλυτερος σημερα(μαζι με τον Αλονσο ξεχωριζουν) και θυμιζει γιατι αγαπησαμε το σπορ την δεκαετια του 80 ως πιτσηρικαδες,......
duncan21
QUOTE(Air and King @ Feb 12 2011, 04:12 ) *
Παντως χαιρομαι γιατι το σπορ αρχιζει και αποκτα κατι απο την αιγλη της χρυσης Δεκαετιας του 80 αρχες 90...Απο τον θανατο του Σεννα και μετα το σπορ εχασε πολλη σε αιγλη..Ο Σουμαχερ ετρεχε μονος του με αντιπαλους κατωτερους απο αυτον..
Μονο ο Χακκινεν ηταν καλος αλλα και αυτος Ιστορικα δεν μπορει να συγκρηθει με τους αντιπαλους του Κορυφαιου οδηγου -κατεμε- ολων των εποχων του μεγαλου Αυρτον Σεννα..Προστ,Πικε,Μανσελ ηταν ολοι Ιερα τερατα και ταλεντα...
Τωρα πια υπαρχει ταλεντο και ποσοτικα και ποιοτικα στο σπορ και κυριως ανταγωνισμος που αyτο ειναι μεγαλο ζητουμενο...

Προσωπικα θεωρω οτι η F1 εχασε την αιγλη της μετα την αποχωρηση του Χακινεν.Την εφταετια που μεσολαβησε απο το θανατο του Σενα μεχρι την αποχωρηση του Χακινεν,ο Σουμι ειχε παντα δυνατους αντιπαλους και ως επι το πλειστον ετρεχε με μονοθεσιο σαφως κατωτερο των αντιπαλων του.Συνεπως ο ανταγωνισμος παραμενε σε υψηλο επιπεδο.Xιλ,Βιλνεβ,Χακινεν(περισσοτερο οι 2 τελευταιοι,αλλωστε ειχαν περισσοτερο ταλεντο απο το Βρετανο) κατα σειρα δυσκολευαν παντα την αποστολη του Σουμαχερ για τη κατακτηση του τιτλου.Εφτασε βεβαια η στιγμη οπου ο απιστευτος συνδυασμος Φεραρι-Σουμαχερ εσπαγε το ενα ρεκορ μετα το αλλο και καπου εκει χαθηκε η ουσια της F1:o ανταγωνισμος...

Επισης δε με πειθει το ταλεντο αυτης της φουρνιας οδηγων.Πιστευω οτι η συνεχης τεχνολογικη εξελιξη των μονοθεσιων βοηθα τους περισσοτερους νεοεμφανιζομενους οδηγους-ταλαντουχους και μη-να προσορμαζονται γρηγοροτερα κι ευκολοτερα στις συνθηκες της F1.Ειλικρινα δε μπορω να διακρινω καποιον ιδιαιτερα ταλαντουχο οδηγο αυτη τη στιγμη-συμπεριλμβανομενου και του Χαμιλτον-σε συγκριση παντα με τους Σουμαχερ,Σενα,Πικε ακομη και το Χακινεν.Περι ανταγωνισμου με τα τωρινα δεδομενα θα συμφωνησω...
Air and King
QUOTE(duncan21 @ Feb 12 2011, 04:51 ) *
Προσωπικα θεωρω οτι η F1 εχασε την αιγλη της μετα την αποχωρηση του Χακινεν.Την εφταετια που μεσολαβησε απο το θανατο του Σενα μεχρι την αποχωρηση του Χακινεν,ο Σουμι ειχε παντα δυνατους αντιπαλους και ως επι το πλειστον ετρεχε με μονοθεσιο σαφως κατωτερο των αντιπαλων του.Συνεπως ο ανταγωνισμος παραμενε σε υψηλο επιπεδο.Xιλ,Βιλνεβ,Χακινεν(περισσοτερο οι 2 τελευταιοι,αλλωστε ειχαν περισσοτερο ταλεντο απο το Βρετανο) κατα σειρα δυσκολευαν παντα την αποστολη του Σουμαχερ για τη κατακτηση του τιτλου.Εφτασε βεβαια η στιγμη οπου ο απιστευτος συνδυασμος Φεραρι-Σουμαχερ εσπαγε το ενα ρεκορ μετα το αλλο και καπου εκει χαθηκε η ουσια της F1:o ανταγωνισμος...

Επισης δε με πειθει το ταλεντο αυτης της φουρνιας οδηγων.Πιστευω οτι η συνεχης τεχνολογικη εξελιξη των μονοθεσιων βοηθα τους περισσοτερους νεοεμφανιζομενους οδηγους-ταλαντουχους και μη-να προσορμαζονται γρηγοροτερα κι ευκολοτερα στις συνθηκες της F1.Ειλικρινα δε μπορω να διακρινω καποιον ιδιαιτερα ταλαντουχο οδηγο αυτη τη στιγμη-συμπεριλμβανομενου και του Χαμιλτον-σε συγκριση παντα με τους Σουμαχερ,Σενα,Πικε ακομη και το Χακινεν.Περι ανταγωνισμου με τα τωρινα δεδομενα θα συμφωνησω...

Ο Σουμαχερ ειχε αντιπαλους τον Χιλ και τον Ζακ Βιλνεβ οδηγοι οι οποιοι σαν ταλεντα δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο ενω και ο Χακκινεν Ιστορικα δεν ειναι ενας απο τους 10 κορυφαιους ολων των εποχων.Σεννα,Κλαρκ,Μος,Φαντζιο,Προστ,Πικε,Λ

�ουντα,Μανσελ,Στιουαρτ,Μπραμπαμ,Ασκαρι και βεβαια ο καλυτερος κατεμε οδηγος ολων των εποχων που δεν κατακτησε πρωταθλημα ο Ζιλ Βιλνεβ(πατερας του Ζακ) ειναι ανωτεροι οδηγοι απο τον Χακκινεν...
Ο Χακκινεν δεν ειναι καλυτερος ουτε απο τον Χαμιλτον ουτε απο τον Αλονσο...Το μονο που καταφερε ειναι να παρει 2 πρωταθλημα με ενα ανωτερο μονοθεσιο και μαλιστα το '99 παραλιγο να το χασει απο τον Ιρβαιν με την αρκετα χειροτερη Φερραρι(ο Σουμαχερ ειχε χασει αγωνες καθως ειχε σπασει το ποδι του)....

Για μενα ο Χαμιλτον ειναι το μεγαλυτερο ταλεντο τα τελευταια 15 χρονια και η ικανοτητα του στο break-late σε συνδιασμο με το ποσο aggressive ειναι τον κανει το μεγαλυτερο ταλεντο μετα τον θανατο του Σεννα..Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι ο Λαουντα(που μαλιστα ειναι γνωστος φαρμακογλωσσος) ειπε οτι ο Χαμιλτον ειναι ο μοναδικος οδηγος που θυμιζει τον Σεννα...Βεβαιως ο Σεννα ηταν τοσο σπουδαιος σαν οδηγος και σαν προσωπικοτητα που ειναι δυσκολο για οποιονδηποτε να τον φτασει..
Οπως βεβαια και απο τον Σουμαχερ εξακολουθει να εχει τις περισσοτερες προτμησεις σαν ο G.O.A.T...Καθως ηταν σε πιο ανταγωνιστικη εποχη και κυριως γιατι ειναι ανωτερο ταλεντο..
Μεσα σε ενα αγωνα στον Ντονιγκτον το '93(με την μετρια τοτε Μακλαρεν-Φορντ)ρεζιλεψε Προστ-Χιλλ-Σουμαχερ μεσα σε ενα γυρο...


Για μενα ο Σουμαχερ ειναι υπερτιμημενος...Ξερω οτι το ντιμπειτ ειναι Σουμαχερ η Σεννα αλλα ο Σουμαχερ ετρεξε στην πιο αδυναμη απο πλευρας ανταγωνισμου εποχη και συν οτι δεν αφηνε κανενα οδηγο στην Φερραρι να διεκδικει τιτλο οπως ελεγε το συμβολαιο του οταν ο Σεννα πηγε στην Μκλαρεν το '88 και εριχνε μολις στο τριτο του αγωνα με την ομαδα 1.5 δευτερολεπτο στα δοκιματικα στον Προστ στο Μονακο με το ιδιο μονοθεσιο..

Σημερα υπαρχει ταλεντο και μαλιστα αρκετο..Χωρια οτι εδω και ενα χρονο δεν υπαρχει traction-control κατι που αυτοματα ανεβαζει στην σημαντικοτητα του οδηγου ξανα...


Ο Χακκινεν καλος(μας χαρισε στο Σπα το 2000 ενα απο τα κορυφαια προσπερασματα της Ιστοριας πανω στον Σουμαχερ)αλλα μην τον υπερτιμαμε κιολας..Εχουν περασει οδηγοι και οδηγοι...Και βεβαια ο Χακκινεν παραδεχτηκε μονος του οτι ο Χαμιλτον ειναι καλυτερος οδηγος απο τον ιδιο.....
spysta
ρε τι συζητατε για τις μετριοτητες .. τζιζας δηλαδη ---> ΤΑΚΟΥΜΑ ΣΑΤΟ ναουμ!!!!! icon_headbang.gif

(βρειτε μου ενα emoticon με ενα σαμουραι)
duncan21
QUOTE(Air and King @ Feb 12 2011, 22:42 ) *
Ο Σουμαχερ ειχε αντιπαλους τον Χιλ και τον Ζακ Βιλνεβ οδηγοι οι οποιοι σαν ταλεντα δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο ενω και ο Χακκινεν Ιστορικα δεν ειναι ενας απο τους 10 κορυφαιους ολων των εποχων.Σεννα,Κλαρκ,Μος,Φαντζιο,Προστ,Πικε,Λ

��
��
��
�ουντα,Μανσελ,Στιουαρτ,Μπραμπαμ,Ασκαρι και βεβαια ο καλυτερος κατεμε οδηγος ολων των εποχων που δεν κατακτησε πρωταθλημα ο Ζιλ Βιλνεβ(πατερας του Ζακ) ειναι ανωτεροι οδηγοι απο τον Χακκινεν...
Ο Χακκινεν δεν ειναι καλυτερος ουτε απο τον Χαμιλτον ουτε απο τον Αλονσο...Το μονο που καταφερε ειναι να παρει 2 πρωταθλημα με ενα ανωτερο μονοθεσιο και μαλιστα το '99 παραλιγο να το χασει απο τον Ιρβαιν με την αρκετα χειροτερη Φερραρι(ο Σουμαχερ ειχε χασει αγωνες καθως ειχε σπασει το ποδι του)....

Για μενα ο Χαμιλτον ειναι το μεγαλυτερο ταλεντο τα τελευταια 15 χρονια και η ικανοτητα του στο break-late σε συνδιασμο με το ποσο aggressive ειναι τον κανει το μεγαλυτερο ταλεντο μετα τον θανατο του Σεννα..Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι ο Λαουντα(που μαλιστα ειναι γνωστος φαρμακογλωσσος) ειπε οτι ο Χαμιλτον ειναι ο μοναδικος οδηγος που θυμιζει τον Σεννα...Βεβαιως ο Σεννα ηταν τοσο σπουδαιος σαν οδηγος και σαν προσωπικοτητα που ειναι δυσκολο για οποιονδηποτε να τον φτασει..
Οπως βεβαια και απο τον Σουμαχερ εξακολουθει να εχει τις περισσοτερες προτμησεις σαν ο G.O.A.T...Καθως ηταν σε πιο ανταγωνιστικη εποχη και κυριως γιατι ειναι ανωτερο ταλεντο..
Μεσα σε ενα αγωνα στον Ντονιγκτον το '93(με την μετρια τοτε Μακλαρεν-Φορντ)ρεζιλεψε Προστ-Χιλλ-Σουμαχερ μεσα σε ενα γυρο...


Για μενα ο Σουμαχερ ειναι υπερτιμημενος...Ξερω οτι το ντιμπειτ ειναι Σουμαχερ η Σεννα αλλα ο Σουμαχερ ετρεξε στην πιο αδυναμη απο πλευρας ανταγωνισμου εποχη και συν οτι δεν αφηνε κανενα οδηγο στην Φερραρι να διεκδικει τιτλο οπως ελεγε το συμβολαιο του οταν ο Σεννα πηγε στην Μκλαρεν το '88 και εριχνε μολις στο τριτο του αγωνα με την ομαδα 1.5 δευτερολεπτο στα δοκιματικα στον Προστ στο Μονακο με το ιδιο μονοθεσιο..

Σημερα υπαρχει ταλεντο και μαλιστα αρκετο..Χωρια οτι εδω και ενα χρονο δεν υπαρχει traction-control κατι που αυτοματα ανεβαζει στην σημαντικοτητα του οδηγου ξανα...


Ο Χακκινεν καλος(μας χαρισε στο Σπα το 2000 ενα απο τα κορυφαια προσπερασματα της Ιστοριας πανω στον Σουμαχερ)αλλα μην τον υπερτιμαμε κιολας..Εχουν περασει οδηγοι και οδηγοι...Και βεβαια ο Χακκινεν παραδεχτηκε μονος του οτι ο Χαμιλτον ειναι καλυτερος οδηγος απο τον ιδιο.....

Πραγματικα ο Χαμιλτον εχει μια απιστευτη ικανοτητα στο break-late που τον βοηθαει να φτανει στα ακρα τις οποιες δυνατοτητες του μονοθεσιου του.Το ερωτημα (μου) ομως ειναι αν θα επιβιωνε μ' αυτο το στυλ οδηγησης στη περιοδο των early 90's οπου και τεραστιος ανταγωνισμος υπηρχε και τα μονοθεσια ειχαν περιορισμενες δυνατοτητες σε συγκριση με τα τωρινα.Ειναι σε θεωρητικο επιπεδο η ερωτηση(εχουν γινει αντιστοιχες συγκρισεις και στο nba) ωστοσο πιστευω οτι (πολυ) δυσκολα θα επιβιωνε...

Ο Σουμαχερ δεν ειναι καθολου υπερτιμημενος.Ο τυπος εχει καταφερει κατι μοναδικο.Καταφερε να πρωταγωνιστησει και να κυριαρχησει σε διαφορετικες εποχες της F1 κατι που απο μονο του ειναι ιδιαιτερα σημαντικο για μενα.Αν μη τι αλλο δειχνει το ταλεντο του και κυριως τη προσαρμοστικοτητα του υπο οποιεσδηποτε συνθηκες....

Κατ εμε αυτος που ειναι πραγματικα υπερτιμημενος ειναι ο Αλονσο.Πηρε 2 πρωταθληματα μονο και μονο επειδη η Μichelin ηταν πολυ-μα παρα πολυ ανωτερη της Bridgestone εκεινο το διαστημα.Δεν νομιζω να εχει ξαναυπαρξει τοση μεγαλη διαφορα και ανωτεροτητα μια εταιριας ελαστικων εναντι καποιας αλλης στην ιστορια της F1.Συν τοις αλλοις το διδυμο των επιτυχιων Σουμαχερ-Φεραρι φαινοταν κορεσμενο,χωρις διαθεση για συνεχιση της κυριαρχιας του...

Σε γενικες γραμμες δε διαφωνω ιδιατερα μ' αυτα που γραφεις.Απλα η νεα φουρνια δε με πειθει καθολου...

QUOTE(spysta @ Feb 12 2011, 22:55 ) *
ρε τι συζητατε για τις μετριοτητες .. τζιζας δηλαδη ---> ΤΑΚΟΥΜΑ ΣΑΤΟ ναουμ!!!!! icon_headbang.gif

(βρειτε μου ενα emoticon με ενα σαμουραι)

Ο χειροτερος οδηγος ολων των εποχων,oλων των ειδων μηχανοκινητου αθλητισμου.Απο την F1,το WRC,τα Νascar μεχρι την Αναβαση Αγια-Βαρβαρας... laugh.gif
Das Kapital
Παντως για τον Σεννα λενε και το εχει πει βεβαια και ο ιδιος ο Προστ οτι ειχε ως αδυναμια του να σεταρει καλα το αυτοκινητο κατι που του το εκανε ο Προστ,δεν ξερω κατα ποσο αληθευει βεβαια και γιατι ο προστ να βοηθαει τον Σεννα αφου καποιες χρονιες ηταν ο μονος του συναγωνιστης για το πρωταθλημα!
Air and King
QUOTE(lebron15 @ Feb 13 2011, 02:18 ) *
Παντως για τον Σεννα λενε και το εχει πει βεβαια και ο ιδιος ο Προστ οτι ειχε ως αδυναμια του να σεταρει καλα το αυτοκινητο κατι που του το εκανε ο Προστ,δεν ξερω κατα ποσο αληθευει βεβαια και γιατι ο προστ να βοηθαει τον Σεννα αφου καποιες χρονιες ηταν ο μονος του συναγωνιστης για το πρωταθλημα!

Το θεμα ειναι οτι ο Σεννα ηταν ταχυτερος οδηγος απο τον Προστ με το ιδιο μονοθεσιο...Το '88 με την Μακλαρεν ΜP4/4 του εριξε 1.5 δευτερο μολις στον 3ο του αγωνα με την ομαδα..
Εδω ειναι και ενα αβανταζ..Ο Σεννα ειχε αντιπαλο τον Προστ..Ο Προστ τον Σεννα....Ο Σουμαχερ στην Φερραρι βαση συμβολαιου απαγορευε να διεκδικει αλλος οδηγος πρωταθλημα και αυτο το δεχτηκαν γιατι ο Ανιελι ηθελε παση θυσια να παρει ξανα η Φερραρι πρωταθλημα μετα απο πολλα χρονια...

Οπως ειπα και πιο πανω για τον περισσοτερο κοσμο το ποιος ειναι ο Κορυφαιος ειναι μεταξυ Σεννα και Σουμαχερ αλλα ο Γερμανος ετρεξε σε μια απο τις πιο αδυναμες εποχες....Που ειναι Ιστορικα ο Ντειμον Χιλλ,ο Ζακ Βιλνεβ..(αντιπαλοι του στα πρωτα του χρονια στην Φερραρι)?Ουτε στο Τοπ-20 ολων των εποχων..Εδω καποιοι εχουν αγιοποιησει τον Χακκινεν(που ο ιδιος οδηγος τρομαξε να κεριδει με την πολυ ανωτερη Μακλαρεν τον Ιρβαιν το '99)...

Ο Σουμαχερ το 2006 εχασε απο τον Αλονσο με τα μονοθεσια πανω κατω ισαξια(στην αρχη ηταν ελαφρως καλυτερη η Ρενο απο την μεση και μετα η Φερραρι) και αποδειχτηκε σε ολους οτι ο Σουμαχερ δεν ηταν ανικητος οπως υποστηριζαν οι οπαδοι του αλλα δεν ειχε ανταγωνισμο...Οταν φτανει σε σημειο να ειναι διεκδικητες ο Κουλθαρντ ο Ραλφ και ο Μοντογια καταλαβαινει κανεις για ποσο χαμηλο επιπεδο ανταγωνισμου μιλαμε..Συν οτι δεν ειχε ποτε εσωτερικο ανταγωνισμο στην Φερραρι..

Αν ετρεχε σημερα (και να ηταν στο πικ του γιατι τωρα ειναι 42)με οδηγους που εχουν αγνοια κινδυνου και τρομερα ταλαντουχους οπως ο Λιουις Χαμιλτον πολυ πιθανο να εχανε με πανω κατω ισαξια μονοθεσια...Και ο Χαμιλτον δεν ειναι κανενα τυχαιο ταλεντο...
Το 2007 Ρουκι και αμουστακο εκανε ρομπα τον Αλονσο με το ιδιο μονοθεσιο(6 πολ ποζισιον εναντι 2 του Ισπανου)που μολις μια χρονια πριν ειχε κερδισει το πρωταθλημα με αντιπαλο τον Σουμαχερ...


Σημερα το επιπεδο ειναι υψηλο και θυμιζει κατι απο την Δεκαετια του 80..Και μπραβο που εβγαλαν το traction control ξανα εδω και 1-2 χρονια και φαινεται περισσοτερο η αξια του οδηγου....
T.W.Is.M.
Λυστε μου κι εμενα μια απορια. Εγω που ειμαι φαν της Φεραρι λογω Σουμαχερ, αλλα αντιπαθω τον Αλονσο και ξερω οτι δε θα αφησουν το Μασα να παει για πρωταθλημα(που δυσκολο να μπορουσε να το χτυπησει κιολας, αλλα να χουμε να λεμε...), τι πρεπει να υποστηριξω? Περσι παντως ηθελα να το παρει ο Φετελ!
duncan21
QUOTE(T.W.Is.M. @ Feb 15 2011, 17:14 ) *
Λυστε μου κι εμενα μια απορια. Εγω που ειμαι φαν της Φεραρι λογω Σουμαχερ, αλλα αντιπαθω τον Αλονσο και ξερω οτι δε θα αφησουν το Μασα να παει για πρωταθλημα(που δυσκολο να μπορουσε να το χτυπησει κιολας, αλλα να χουμε να λεμε...), τι πρεπει να υποστηριξω? Περσι παντως ηθελα να το παρει ο Φετελ!

Προβλημα αλυτο αυτο για πολυ κοσμο... smiley.gif
morrison
QUOTE(T.W.Is.M. @ Feb 15 2011, 17:14 ) *
Λυστε μου κι εμενα μια απορια. Εγω που ειμαι φαν της Φεραρι λογω Σουμαχερ, αλλα αντιπαθω τον Αλονσο και ξερω οτι δε θα αφησουν το Μασα να παει για πρωταθλημα(που δυσκολο να μπορουσε να το χτυπησει κιολας, αλλα να χουμε να λεμε...), τι πρεπει να υποστηριξω? Περσι παντως ηθελα να το παρει ο Φετελ!

Κομμα,γυναικα,θρησκεια αλλαζεις.Ομαδα δεν αλλαζεις ποτε.Ετσι δεν λενε; rolleyes.gif

Σε παρομοια θεση βρεθηκα οταν ο αγαπημενος μου οδηγος τοτε(Κιμι Ραικονεν)εφυγε για τον αιωνιο αντιπαλο.
Ηθελα ο Κιμι να πηγαινει καλα αλλα ημουν με τους ασημι Αλονσο και Χαμιλτον...
Air and King
QUOTE(morrison @ Feb 15 2011, 17:41 ) *
Κομμα,γυναικα,θρησκεια αλλαζεις.Ομαδα δεν αλλαζεις ποτε.Ετσι δεν λενε; rolleyes.gif

Σε παρομοια θεση βρεθηκα οταν ο αγαπημενος μου οδηγος τοτε(Κιμι Ραικονεν)εφυγε για τον αιωνιο αντιπαλο.
Ηθελα ο Κιμι να πηγαινει καλα αλλα ημουν με τους ασημι Αλονσο και Χαμιλτον...

Eγω απο την αλλη παρολο που συμπαθουσα τον Ραικονεν δεν με πειραξε καθολου που εφυγε το 2006 για να παει στην Φερραρι..Με ειχε κουρασει που ολα του εφταιγαν τα προηγουμενα χρονια....
Ημουν ικανοποιημενος απο την μεταγραφη του Αλονσο αλλα και απο τον Χαμιλτον καθως ειχα διαβασει πολλα καλα σχολια πριν τρεξει στον πρωτο του αγωνα...Στο gp2 εσκιζε...

Βεβαια μεσα στην χρονια αναμικτα συναισθηματα..Ο Αλονσο με εκανε να τον αντιπαθησω και να χασω τον ενθουσιασμο(ειδικα σην Ουγγαρια με τα καμωματα του)...Ενω λατρεψα τον Χαμιλτον και κυριως επαθα πλακα με το επικο προσπερασμα στα φρενα που ειχε κανει πανω στον Ραικονεν στην Μοντσα το 2007 παρολο που ηταν ρουκι....
Και βεβαια το 2007 ειναι η χρονια που ολοι θα θυμουνται τον ρουλι Χαμιλτον παρα το πρωταθλημα του Ραικονεν...

Ενα οδηγο λατρεψα τον Αυρτον Σεννα και για μενα ειναι ο Κορυφαιος Ολων των εποχων με δευτερο για μενα οχι τον Σουμαχερ αλλα τον Τζιμ Κλαρκ(ο Σεννα πριν τον Σεννα)...
Τα τελευταια 17 χρονια ο Χαμιλτον ειναι ο μονος που με εχει κανει να υποστηριζω πολυ καποιο οδηγο μετα τον χαμο του Αυρτον.....Ποτε δεν τρελαθηκα για τον Χακκινεν,συμπαθησα τον Ραικονεν αλλα ως εκει..Κουλθαρντ και Μοντογια μου ηταν παντελως αδιαφοροι..
Αλλα δυο οδηγους απεχαθανομαι(ο ενας ετρεχε και για την ομαδα μου την Μακλαρεν)..Τον Προστ και τον Σουμαχερ...

Επισης ειμαι οπαδος του κορυφαιου κατεμε οδηγου που δεν πηρε πρωταθλημα του Ζιλ Βιλνεβ(καποιοι θεωρουν τον Μος αλλα ο Ζιλ ηταν απιστευτο ταλεντο)


@T.W.Is.M.
Η απαντηση ειναι παρτον ενα και χτυπα τον αλλο..Προτιμω τον Αλονσο αλλα και οι δυο ειναι αντιπαθητικοι...
Καλοι οδηγοι δεν λεει κανεις οχι..Πιο αντιπαθητικος ειναι ο Σουμαχερ..Δεν πιανεται σε αυτο απο κανενα..
Δεν ειναι τυχαιο οτι ο Σουμαχερ ηταν μια συνεχεια του Προστ και ο ο Αλονσο μια συνεχεια του Σουμαχερ(μοιαζουν και σε οδηγηση.ολοκληρωμενοι οδηγοι αλλα που ποτε δεν επαιρναν το μεγαλυτερο ρισκο οπως ο Κλαρκ,ο Σεννα,ο Ζιλ Βιλνεβ και σημερα ο Χαμιλτον)...
Παντως αν ο Αλονσο το σηκωνε περυσι στο Αμπου Νταμπι θα ηταν σπουδαιοτερο απο ολα τα 5 πρωταθλημα που πηρε ο Σουμι με την Φερραρι ακομα και απο του 2000..Γιατι ειχε φανερα ενα πολυ χειροτερο μονοθεσιο απο την Ρεντ-Μπουλ αλλα πριν τον αγωνα κραταγε την τυχη στα χερια του....

Υποστηριξε τον Χαμιλτον που εχει και κοτσια και χαριζει απλοχερα θεαμα που αυτο ειναι ενα μεγαλο ζητουμενο και ελειψε την προηγουμενη 10ετια............

Υ.Γ.Ο Φεττελ ειναι υπερτιμημενος κατα την αποψη μου..Πηρε 10 πολ ποζισιον και εκανε λαθη οπως στο Σπα και στην Τουρκια που δεν τα κανει ουτε ο μεθυσμενος.Χωρια οτι δεν μπορουσε να περασει τον Αλονσο στην Ουγγαρια με ενα φανερα ταχυτερο μονοθεσιο,οπως και στην Σιγκαμπουρη...Αν ειχε ο Χαμιλτον η ο Αλονσο την RB6 θα ειχε τελεωσει το πρωταθλημα 4-5 αγωνες πριν το τελος....
Ο Φεττελ με ισαξια αυτοκινητα δεν θα ηταν πουθενα διπλα σε Χαμιλτον και Αλονσο....
T.W.Is.M.
QUOTE(morrison @ Feb 15 2011, 18:41 ) *
Κομμα,γυναικα,θρησκεια αλλαζεις.Ομαδα δεν αλλαζεις ποτε.Ετσι δεν λενε; rolleyes.gif

Σε παρομοια θεση βρεθηκα οταν ο αγαπημενος μου οδηγος τοτε(Κιμι Ραικονεν)εφυγε για τον αιωνιο αντιπαλο.
Ηθελα ο Κιμι να πηγαινει καλα αλλα ημουν με τους ασημι Αλονσο και Χαμιλτον...


Το ιδιο προβλημα εχω και στο μπασκετ, αλλα εκει ειναι ομαδικο το αθλημα και ξεπερνιεται πιο ευκολα(αν και κανουν οτι μπορουν κι εκει για να με βαλουν σε διλημμα smiley.gif )

QUOTE(Air and King @ Feb 15 2011, 19:20 ) *
@T.W.Is.M.
Η απαντηση ειναι παρτον ενα και χτυπα τον αλλο..Προτιμω τον Αλονσο αλλα και οι δυο ειναι αντιπαθητικοι...
Καλοι οδηγοι δεν λεει κανεις οχι..Πιο αντιπαθητικος ειναι ο Σουμαχερ..Δεν πιανεται σε αυτο απο κανενα..
Δεν ειναι τυχαιο οτι ο Σουμαχερ ηταν μια συνεχεια του Προστ και ο ο Αλονσο μια συνεχεια του Σουμαχερ(μοιαζουν και σε οδηγηση.ολοκληρωμενοι οδηγοι αλλα που ποτε δεν επαιρναν το μεγαλυτερο ρισκο οπως ο Κλαρκ,ο Σεννα,ο Ζιλ Βιλνεβ και σημερα ο Χαμιλτον)...
Παντως αν ο Αλονσο το σηκωνε περυσι στο Αμπου Νταμπι θα ηταν σπουδαιοτερο απο ολα τα 5 πρωταθλημα που πηρε ο Σουμι με την Φερραρι ακομα και απο του 2000..Γιατι ειχε φανερα ενα πολυ χειροτερο μονοθεσιο απο την Ρεντ-Μπουλ αλλα πριν τον αγωνα κραταγε την τυχη στα χερια του....

Υποστηριξε τον Χαμιλτον που εχει και κοτσια και χαριζει απλοχερα θεαμα που αυτο ειναι ενα μεγαλο ζητουμενο και ελειψε την προηγουμενη 10ετια............

Υ.Γ.Ο Φεττελ ειναι υπερτιμημενος κατα την αποψη μου..Πηρε 10 πολ ποζισιον και εκανε λαθη οπως στο Σπα και στην Τουρκια που δεν τα κανει ουτε ο μεθυσμενος.Χωρια οτι δεν μπορουσε να περασει τον Αλονσο στην Ουγγαρια με ενα φανερα ταχυτερο μονοθεσιο,οπως και στην Σιγκαμπουρη...Αν ειχε ο Χαμιλτον η ο Αλονσο την RB6 θα ειχε τελεωσει το πρωταθλημα 4-5 αγωνες πριν το τελος....
Ο Φεττελ με ισαξια αυτοκινητα δεν θα ηταν πουθενα διπλα σε Χαμιλτον και Αλονσο....


Μα ως οπαδος της Φεραρι θεωρω τη ΜακΛαρεν αντιπαλο. Πως να υποστηριξω Χαμιλτον λοιπον? Τον εχω σε εκτιμηση, τον θεωρω εναν απ τους κορυφαιους αυτη τη στιγμη, αλλα δε μου παει να υποστηριξω ΜακΛαρεν.
Το Φετελ περσι τον υποστηριξα στο τελος σαν το λιγοτερο κακο.
Ειναι σαν να ειναι υποψηφιοι MVP της Eυρωλιγκα ο Ντρου Νικολας, ο Τεοντοσιτς και ο Τσακ Ειντσον. Θα προτιμουσα τον Τσακ για να μην το παρει ο παιχτης του αιωνιου αντιπαλου και ο αντιπαθητικος παιχτης της δικης μου ομαδας.
Air and King
QUOTE(T.W.Is.M. @ Feb 20 2011, 03:42 ) *
Μα ως οπαδος της Φεραρι θεωρω τη ΜακΛαρεν αντιπαλο. Πως να υποστηριξω Χαμιλτον λοιπον? Τον εχω σε εκτιμηση, τον θεωρω εναν απ τους κορυφαιους αυτη τη στιγμη, αλλα δε μου παει να υποστηριξω ΜακΛαρεν.
Το Φετελ περσι τον υποστηριξα στο τελος σαν το λιγοτερο κακο.
Ειναι σαν να ειναι υποψηφιοι MVP της Eυρωλιγκα ο Ντρου Νικολας, ο Τεοντοσιτς και ο Τσακ Ειντσον. Θα προτιμουσα τον Τσακ για να μην το παρει ο παιχτης του αιωνιου αντιπαλου και ο αντιπαθητικος παιχτης της δικης μου ομαδας.

Ε τοτε δεν εισαι γνησιος Τιφοζι...........Οι οπαδοι της Φερραρι πανε δεν πανε τον Αλονσο ειναι Φερραρι και θελουν να κερδισει η Σκουντερια..
Ξερεις ποσοι οπαδοι της Φερραρι υπαρχουν κυριως παλαιοτεροι που δεν πανε μια τον Σουμαχερ αλλα προφανως και ηθελαν να κερδιζει η Φερραρι....
Εγω παντως ειμαι Μακλαρεν απο μικρο παιδι και με τον Χαμιλτον ειμαι μια χαρα ευχαριστημενος κυριως γιατι χαριζει θεαμα κατι που τοσο ειχε λειψει επι εποχη Σουμαχερ..Οχι επειδη ηταν ο καλυτερος αλλα επειδη δεν υπηρχε σοβαρος ανταγωνισμος και επειδη ειχαμε φτασει σε σημειο να βλεπουμε προσπερασματα μονο μεσω πιτ-στοπ....
Τωρα που βγαλαν και το τραξιον κοντρολ καλυτερα να γινονται και πιο πολλα και να φαινονται περισσοτερο οι ικανοτητες των οδηγων!
Γενικα αυτη η γενια θεωρω οτι ειναι η καλυτερη των τελευταιων 15 ετων....Και οτι παρα πανω πετυχει ο καθενας απο αυτους απεναντι στους αντιπαλους θα εχει και μεγαλη αξια!
duncan21
ΟMG,απιστευτος αγωνας ο σημερινος στο Μοντρεαλ.Τελειωσε υστερα απο 4 ωρες και 5 λεπτα(λογω βροχης)!!!6-7 γυρους πριν το τελος ο Μπατον περασε Σουμαχερ και Ουεμπερ με τη διαφορα στα 4μιση δευτερολεπτα(αν θυμαμαι καλα) απο τον πρωτοπορο Φετελ.Φτανοντας στο τελευταιο γυρο-εχοντας και το drs διαθεσιμο ο Μπατον-με τη διαφορα στα 0,960 sec,στα μεσα του γυρου ο Φετελ εκανε το οδηγικο λαθος μ' αποτελεσμα να παρει τη νικη ο Μπατον.Τρελος αγωνας,κριμα που δε καταφερε να βρεθει στο βαθρο ο Σουμαχερ sad.gif ...

p.s Kαλο το θεαμα,καλο το aggresive στυλ οδηγησης αλλα ειναι ΑΚΟΜΗ ανωριμος ο Χαμιλτον.Σημερα ενω ηταν ταχυτερος απ' ολους(εκτος απ' τον Φετελ) εχοντας διαφορετικες ρυθμισεις στο μονοθεσιο,δεν ειχε καθολου υπομονη κι ετσι επεσε πανω στο Μπατον wacko.gif σε μια τελειως ακυρη προσπαθεια για προσπερασμα.Αφησε κι αιχμες μαλιστα οτι τον εκλεισε ο Μπατον ενω για μενα εφταιγε ξεκαθαρα...
Magnus92
QUOTE(duncan21 @ Jun 13 2011, 00:19 ) *
ΟMG,απιστευτος αγωνας ο σημερινος στο Μοντρεαλ.Τελειωσε υστερα απο 4 ωρες και 5 λεπτα(λογω βροχης)!!!6-7 γυρους πριν το τελος ο Μπατον περασε Σουμαχερ και Ουεμπερ με τη διαφορα στα 4μιση δευτερολεπτα(αν θυμαμαι καλα) απο τον πρωτοπορο Φετελ.Φτανοντας στο τελευταιο γυρο-εχοντας και το drs διαθεσιμο ο Μπατον-με τη διαφορα στα 0,960 sec,στα μεσα του γυρου ο Φετελ εκανε το οδηγικο λαθος μ' αποτελεσμα να παρει τη νικη ο Μπατον.Τρελος αγωνας,κριμα που δε καταφερε να βρεθει στο βαθρο ο Σουμαχερ sad.gif ...

p.s Kαλο το θεαμα,καλο το aggresive στυλ οδηγησης αλλα ειναι ΑΚΟΜΗ ανωριμος ο Χαμιλτον.Σημερα ενω ηταν ταχυτερος απ' ολους(εκτος απ' τον Φετελ) εχοντας διαφορετικες ρυθμισεις στο μονοθεσιο,δεν ειχε καθολου υπομονη κι ετσι επεσε πανω στο Μπατον wacko.gif σε μια τελειως ακυρη προσπαθεια για προσπερασμα.Αφησε κι αιχμες μαλιστα οτι τον εκλεισε ο Μπατον ενω για μενα εφταιγε ξεκαθαρα...


Man, αυτο που εκανε ο Χαμιλτον εγω δεν το πιστευμα καθως το εβλεπα... Δεν μπορω να φανταστω τι ειχε στο μυαλο του ο τυπος...
duncan21
QUOTE(Magnus92 @ Jun 13 2011, 02:14 ) *
Man, αυτο που εκανε ο Χαμιλτον εγω δεν το πιστευμα καθως το εβλεπα... Δεν μπορω να φανταστω τι ειχε στο μυαλο του ο τυπος...

Στην αρχη σκεφτηκα οτι μπορει να τον εκλεισε ο Μπατον αλλα στο onboard ριπλει του Χαμιλτον φανηκε ξεκαθαρα οτι ειχε ελαχιστο χωρο.Χαζη κινηση τη στιγμη που και η πιστα του Μοντρεαλ ειναι απο τις πιο στενες του πρωταθληματος...
Magnus92
QUOTE(duncan21 @ Jun 13 2011, 02:22 ) *
Στην αρχη σκεφτηκα οτι μπορει να τον εκλεισε ο Μπατον αλλα στο onboard ριπλει του Χαμιλτον φανηκε ξεκαθαρα οτι ειχε ελαχιστο χωρο.Χαζη κινηση τη στιγμη που και η πιστα του Μοντρεαλ ειναι απο τις πιο στενες του πρωταθληματος...


Βασικα, αν θυμαμαι καλα, μπορουσε καλλιστα να κανει απο την αλλη πλευρα την κινηση του... Πως τυ ηρθε να χωθει εκει δεν ξερω... Εχεις δικιο παντως στο οτι δεν εχει μαθει ακομα να διαχειριζεται το οδηγικο του στυλ, το οποιο κατ εμε ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη στην Φ1...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.