Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Real Madrid vs. Olympiacos Piraeus
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2013-14
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
mόrfeas79
Εγώ χτες είδα πράγματα που πραγματικά δεν τα περίμενα και εννοώ στον τρόπο παιχνιδιού και όχι στο αποτέλεσμα. Περίμενα τους παίχτες μας πεισμωμένους και αποφασισμένους, όπως για παράδειγμα τους είδα με το Μιλάνο στο ΣΕΦ και την Μπάρτσα εκτός (μιλάω επίτηδες μόνο για αυτά που χάσαμε) και αντίθετα είδα τον Μάντζαρη να μην έχει καθαρό μυαλό (από τα ελάχιστα παιχνίδια αν όχι το μόνο στην φετινή σεζόν) και τους περισσότερους αγχωμένους ,να φοβούνται να πάρουν προσπάθεια και ως εκ τούτου ο φόβος να οδηγεί σε λάθος (εξού και τα πολλά κλεψίματα). Περίμενα την άμυνα να είναι πολύ σφιχτή και συγκεντρωμένη και αντίθετα είδα μόλις στα 3 πρώτα λεπτά, εκεί που πρέπει να τους δείξεις ότι θα “φάτε πολύ ξύλο σήμερα” να τρώμε 3 ή 4 λει απ σε οργανωμένη επίθεση, όχι μετά από αιφνιδιασμό και γενικότερα στο παιχνίδι να χάνουμε τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες. Περίμενα τον Μπαρτζώ να έχει βρει τρόπους να περιορίσει λίγο τον ρυθμό της Ρεάλ, κυρίως εφόσον έπαιζε στην έδρα της, και αντίθετα είδα την ομάδα να προσπαθεί να παίξει στον ρυθμό της Ρεάλ (δεν έχουμε πια τον Λο, δεν ξέρω αν το έχουμε καταλάβει). Όλα αυτά πρέπει να αλλάξουν στον επόμενο αγώνα για να έχουμε τύχη. Σίγουρα δεν έχουμε φέτος το υλικό για να παίξουμε την άμυνα που παίζαμε στο final four πέρσι αλλά σίγουρα επίσης μπορούμε να παίξουμε πιο σκληρά. Ο μόνος τρόπος για να τους χαλάσεις το μυαλό είναι να μην τους αφήσεις να παίξουν το παιχνίδι που τους αρέσει όχι να πας να τους κερδίσεις σε αυτό το παιχνίδι όταν μάλιστα είναι καλύτεροι από εσένα. Αυτό μπορεί να το πετύχεις για ένα παιχνίδι αλλά για τρια δεν πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα.
yorgos
QUOTE
Ο μόνος τρόπος για να τους χαλάσεις το μυαλό είναι να μην τους αφήσεις να παίξουν το παιχνίδι που τους αρέσει όχι να πας να τους κερδίσεις σε αυτό το παιχνίδι όταν μάλιστα είναι καλύτεροι από εσένα

Αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ όταν λέω ότι παίζει "αφελές" μπάσκετ ο Ολυμπιακός. Βέβαια και πέρυσι το ίδιο έγραφα και ο Μπαρτζώκας με έσετιλε αδιάβαστο (απέραντο ρισπέκτ). Αλλά σε σειρά αγώνων απέναντι σε τόσο ποιοτική ομάδα, απίθανη η πρόκριση.
AKRG
QUOTE (Quincy @ Apr 16 2014, 17:33 ) *
Το θέμα είναι ότι όταν χάνεις το πρώτο ματς με μειονέκτημα, για να περάσεις χρειάζεσαι 3 συνεχόμενες νίκες ή δύο μπρέικ. Κι όταν μιλάμε για ομάδα που είναι καλύτερη αυτά είναι πολύ δύσκολα πράγματα. Το περσυνό Παο-Μπαρτσελόνα είναι παράδειγμα αυτού.

Νομίζω χτες αποδείχτηκε και στο γήπεδο ότι η Ρεαλ είναι καλύτερη ομάδα. Ελπίζω την Πέμπτη να μην χάσουμε με τον ίδιο τρόπο, από τα λάθη και την άμυνα στο Ρούντι. Αν τα λύσουμε αυτά θα χουμε τύχη


νομίζω τα είπες όλα σε δυο παραγράφους ! πιο εύστοχα δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να ειπωθούν τόσες αλήθειες ...
mixalisgate7
@Eurohoopsnet

Stratos Perperoglou is sick with fever from last night and he is expected to miss tomorrow's game against @RMBaloncesto #Euroleague #Top16
Zoys
QUOTE(aegeansheed @ Apr 16 2014, 17:15 ) *
Η εικόνα ενός ουδέτερου ήταν ότι η Real το είχε το ματσάκι και πάτησε και γκάζι όποτε ήθελε, κέρδισε άνετα με λίγα λόγια.

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.

QUOTE(yorgos @ Apr 16 2014, 16:50 ) *
Ακόμη κι αν θεωρητικά κερδίσει ο Ολυμπιακός την Πέμπτη (πανδύσκολο) είναι αμφίβολο να μπορεί να πάρει άλλα 2 συνεχόμενα στο ΣΕΦ απέναντι σε αυτή τη Ρεάλ.

Ακριβώς, η Ρεάλ δεν είναι Μιλάνο, να πεις "έσπασα την έδρα", 2 νίκες στο ΣΕΦ κι άντε γεια. Είναι πολύ δύσκολο να κάνεις το 2/2 στο ίδιο γήπεδο απέναντι σε αυτή τη Ρεάλ, ακόμα κι αν αυτό το γήπεδο είναι το ΣΕΦ του btb Πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακού.

Πώς φαίνεται η αισιοδοξία μου ε; tongue.gif Πάντως δεν θεωρώ απίθανο να κάνουμε το break την Πέμπτη, αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να είμαστε πολύ καλύτεροι και χωρίς νεκρά διαστήματα ενώ ίσως χρειαστούν και μερικά βουντού στον Rudy, για τον οποίο δέχομαι τα πάντα (προκλητικός, μπλαζέ, αντιπαθής), αλλά, κακά τα ψέματα, είναι πολύ μεγάλος παίκτης.

Δεν θα περάσουμε - αυτό μόνο με άθλο αντίστοιχο της Πόλης το 2012 θα αποφευχθεί κατά την γνώμη μου - αλλά εύχομαι να πέσουμε μαχόμενοι και σαν Πρωταθλητές Ευρώπης. Η φετινή Ρεάλ είναι μια αντίπαλος που αξίζει αγωνιστικά να είναι η πρώτη που θα βάλει φρένο στον Ολυμπιακό την τελευταία τριετία.
erwi grey
QUOTE(rankin @ Apr 16 2014, 23:29 ) *
Ο Λοτζέσκι ειναι ο Αβραμόπουλος του μπάσκετ και εγώ μισώ τον Αβραμόπουλο

Πω πω τι ατακα πεταξες... ohmy.gif
AKRG

Δύσκολα τα πράγματα για Πέρπε :

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...s-o-perperogloy
Petran911
QUOTE(Zoys @ Apr 16 2014, 19:38 ) *
Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.


Ακριβώς, η Ρεάλ δεν είναι Μιλάνο, να πεις "έσπασα την έδρα", 2 νίκες στο ΣΕΦ κι άντε γεια. Είναι πολύ δύσκολο να κάνεις το 2/2 στο ίδιο γήπεδο απέναντι σε αυτή τη Ρεάλ, ακόμα κι αν αυτό το γήπεδο είναι το ΣΕΦ του btb Πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακού.

Πώς φαίνεται η αισιοδοξία μου ε; tongue.gif Πάντως δεν θεωρώ απίθανο να κάνουμε το break την Πέμπτη, αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να είμαστε πολύ καλύτεροι και χωρίς νεκρά διαστήματα ενώ ίσως χρειαστούν και μερικά βουντού στον Rudy, για τον οποίο δέχομαι τα πάντα (προκλητικός, μπλαζέ, αντιπαθής), αλλά, κακά τα ψέματα, είναι πολύ μεγάλος παίκτης.

Δεν θα περάσουμε - αυτό μόνο με άθλο αντίστοιχο της Πόλης το 2012 θα αποφευχθεί κατά την γνώμη μου - αλλά εύχομαι να πέσουμε μαχόμενοι και σαν Πρωταθλητές Ευρώπης. Η φετινή Ρεάλ είναι μια αντίπαλος που αξίζει αγωνιστικά να είναι η πρώτη που θα βάλει φρένο στον Ολυμπιακό την τελευταία τριετία.


Για να είμαστε λίγο πιο λογικοί, εαν συμβεί βέβαια αυτό, το φρένο θα το έχει τραβήξει και η διοίκηση με τις απώλειες Χάινς και Παπ το καλοκαίρι και τις αποτυχημένες επιλογές ξένων (Γλυκαμμένη από την επιτυχία του Ντούντα στις αλλαγές που έκανε το χειμώνα του 2012 - αλλά αλλο είναι να παίρνεις παίχτες value for money και άλλο lottery). Μετά, βασικό ρόλο θα έχουν και οι τραυματισμοί, που δεν επέτρεψαν στην ομάδα να πάρει πλεονέκτημα έδρας στο top16.

Πικρή αλήθεια και μακάρι να κάνω λάθος. Αλλά οι άνθρωποι που έφεραν Τσίλντρες, Κλέιζα, κλπ. μπορούσαν να κρατήσουν την ομάδα που κέρδισε δύο σερί Ευρώλίγκες. Έκριναν λάθος, δεν κέρδισαν λεφτά (γιατί τα έδωσαν αργότερα), και τράβηξαν χειρόφρενο.
bbplayer
QUOTE (rankin @ Apr 16 2014, 17:29 ) *
Ο Λοτζέσκι ειναι ο Αβραμόπουλος του μπάσκετ και εγώ μισώ τον Αβραμόπουλο


axaxaxaxaxaxxaxaxxaxaxxaxaxaxa laugh.gif laugh.gif δεν υπάρχεις. Φοράει ωραία blazer όμως laugh.gif
Manu7
Καλημερα παιδες μετα απο καιρο smile.gif .

Φετος δεν εχω δει την ομαδα οσο θα ηθελα λογω της πατριδας...

Εχουμε καλομαθει με την ομαδα τα τελευταια χρονια να ξεπερναμε τις προσδοκιες.
Κακα τα ψεμματα Αγγελοπουλοι - Μπαρτζωκας εκαναν λαθη στο σχεδιασμο και στις επιλογες των ξενων. Καταλαβαινω την αλλαγη νοοτροπιας σε αυτο το θεμα σε σχση με το παρελθον αλλα οταν μια ομαδα βρισκεται στην κορυφη κ θελει να παραμεινει εκει, στοχοποιειται απο τους αντιπαλους με αποτελεσμα να γινεται πιο τρωτη αυτοματα. Οποτε η λογικη να παρω σαν παιχτη καποιο λαχειο για να μην υπερκοστολογησω τον πετυχημενο αντικαθιστουμενο δεν εχει βαση. Εν ολιγοις δεν ειναι καιε μερα του Αη Λο κ Ντοραι. Δεν πας για 3η σερι ευρωλιγκα οπως δηλωνεις παντα με Λοτζεσκι, Μπεγκιτς, Σιμμονς, Πετγουει που ειναι ολοι λαχεια. Στους 5 δηλαδη βγηκε ο Ντανστον. Για τον Λοτζεσκι η εικονα στα κρισιμα μιλαει απο μονη της μεχρι στιγμης. Ταυτοχρονα οι μεταγραφες στα μεσα της χρονιας αναγονται σε σωτηρια και κολπακι των ελληνικων ομαδων χωρις να κατανουυμε ομως οτι η επιτυχια τους μονο εξαιρεση ειναι και οχι ο κανονας. Κολλινς, Μουν δεν μπαλωσαν κανενα κενο.

Αυτα σαν σκεψη καταληγοντας οτι δεν γινεται να παιζουμε με την καλυτερη ομαδα της Ευρωπης αυτη τη στιγμη κ να νομιζουμε οτι εξαρταται απο τον Ολυμπιακο η σειρα.
Και μπρεικ να γινει που δεν ειναι ανεφικτο ποιος πιστευει οτι θα παρουμε 2 ματς στη σειρα. Για μενα προκριση θα ειναι αθλος ισαξιος με το φαιναλ φορ της Πολης. Γενικα η λογικη του φορμαρισματος την καταλληλη στιγμη δεν στεκει στη συγκεκριμενη περιπτωση γιατι μονο φορμαρισμεενη δεν ειναι η ομαδα.

Σε καθε περιπτωση τιποτα δεν ειναι αδυνατο και ελπιζω να δουμε ματσαρα σημερα. Ο Σπανουλης χρειαζεται και αλλους για υποστηριξη κ στο πρωτο ματς δεν ειχε κανενα απο ενα σημειο κ μετα. Το ματς θελει συνταγη Ντουντα του 2012 αλλα εκεινη η ομαδα δεν μοιαζει σε πολλα με τη σημερινη.
mόrfeas79
QUOTE (andykrg @ Apr 16 2014, 20:54 ) *
Δύσκολα τα πράγματα για Πέρπε :

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...s-o-perperogloy


Πρόβλημα και με Ντάστον στον αντίχειρα, όσο πάει γίνεται και καλύτερο!

http://www.contra.gr/Basketball/Europe/Eur...al.2743435.html
rankin
QUOTE(mόrfeas79 @ Apr 17 2014, 10:01 ) *
Πρόβλημα και με Ντάστον στον αντίχειρα, όσο πάει γίνεται και καλύτερο!

http://www.contra.gr/Basketball/Europe/Eur...al.2743435.html


ειναι τρικ σε στυλ "Πεδουλάκη".. Μη μασάς
Θα εμφανιστεί με στολή Iron man το βράδυ.

Πάντως, ας ειμαστε Ρεαλ-ιστες... Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές ομάδες που θα μπορούσαν να πάρουν 3 νικες απέναντι σε αυτη τη Ρεαλ, σε σειρά 5 αγώνων και με μειονέκτημα έδρας..
Αν τους πετυχαίναμε ξανά σε κανένα Final 4, όλα θα μπορούσαν να συμβούν, αλλά σε πλει-οφ, τα πράγματα ειναι πολύ δυσκολότερα.
Προσωπική μου επιθυμία ειναι να δω μια σκληρή ομάδα που θα το προσπαθήσει και θα το παλέψει περισσότερο απο οτι στο πρώτο παιχνίδι. Απο εκεί και πέρα, η σειρά ήταν στο 80-20 και αν η Ρεαλ κερδίσει σήμερα, πάει στο 90-10.

Ας μην ειμαστε εγωιστές. Ολοι αγαπάμε την ομάδα μας, αλλά εδώ το πράγμα ειναι φως-φανάρι. Η Ρεαλ δείχνει να ειναι καλύτερη ομάδα. Ισως και η καλύτερη στην ευρώπη φέτος.. Δύσκολα την πετάς εκτός Final 4.

Όπως έγραψα, δεν έχω την απαίτηση να τους πετσοκόψουμε και να τους πετάξουμε έξω απο τη διοργάνωση. Αυτό εκ των πραγμάτων ειναι σχεδόν απίθανο. Θέλω ομως να δω κάτι παραπάνω απο οτι είδα προχθές. Θελω να δω τον πρωταθλητή ευρώπης να παλεύει, και αν ειναι να πέσει, ας πέσει μαχόμενος..

Ειμασταν άτυχοι φέτος, γίνανε και λάθη στο ρόστερ, αλλά κάπου εκει μέσα πρέπει να υπάρχει η καρδιά του πρωταθλητή. Αυτήν περιμένω να δω απόψε. Αυτό ειναι το συγκριτικό μας πλεονέκτημα απέναντι στη Ρεαλ.
Αυτή ειναι και η πραγματική μάχη: Ενα Κορυφαίο ροστερ Vs Εναν πρωταθλητή
gspara
Υποθετικο ισως αλλα πιστευω οτι ο υγιης Ολυμπιακος,ετσι οπως στελεχωθηκε στο ξεκινημα της σεζον,με Λο-Πριντεζη-Περπε σε φουλ ετοιμοτητα και μονη αλλαγη τον Σερμα αντι του Μπεγκιτς ειναι ανωτερος της Ρεαλ.
assistant
QUOTE(rankin @ Apr 17 2014, 10:22 ) *
ειναι τρικ σε στυλ "Πεδουλάκη".. Μη μασάς
Θα εμφανιστεί με στολή Iron man το βράδυ.

Πάντως, ας ειμαστε Ρεαλ-ιστες... Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές ομάδες που θα μπορούσαν να πάρουν 3 νικες απέναντι σε αυτη τη Ρεαλ, σε σειρά 5 αγώνων και με μειονέκτημα έδρας..
Αν τους πετυχαίναμε ξανά σε κανένα Final 4, όλα θα μπορούσαν να συμβούν, αλλά σε πλει-οφ, τα πράγματα ειναι πολύ δυσκολότερα.
Προσωπική μου επιθυμία ειναι να δω μια σκληρή ομάδα που θα το προσπαθήσει και θα το παλέψει περισσότερο απο οτι στο πρώτο παιχνίδι. Απο εκεί και πέρα, η σειρά ήταν στο 80-20 και αν η Ρεαλ κερδίσει σήμερα, πάει στο 90-10.

Ας μην ειμαστε εγωιστές. Ολοι αγαπάμε την ομάδα μας, αλλά εδώ το πράγμα ειναι φως-φανάρι. Η Ρεαλ δείχνει να ειναι καλύτερη ομάδα. Ισως και η καλύτερη στην ευρώπη φέτος.. Δύσκολα την πετάς εκτός Final 4.

Όπως έγραψα, δεν έχω την απαίτηση να τους πετσοκόψουμε και να τους πετάξουμε έξω απο τη διοργάνωση. Αυτό εκ των πραγμάτων ειναι σχεδόν απίθανο. Θέλω ομως να δω κάτι παραπάνω απο οτι είδα προχθές. Θελω να δω τον πρωταθλητή ευρώπης να παλεύει, και αν ειναι να πέσει, ας πέσει μαχόμενος..

Ειμασταν άτυχοι φέτος, γίνανε και λάθη στο ρόστερ, αλλά κάπου εκει μέσα πρέπει να υπάρχει η καρδιά του πρωταθλητή. Αυτήν περιμένω να δω απόψε. Αυτό ειναι το συγκριτικό μας πλεονέκτημα απέναντι στη Ρεαλ.
Αυτή ειναι και η πραγματική μάχη: Ενα Κορυφαίο ροστερ Vs Εναν πρωταθλητή

μα δεν ειπε κανεις οτι θα την πεταξουμε εξω απ το final-4 ΕΥΚΟΛΑ....θα δυσκολευτουμε αλλα θα την πεταξουμε.....και αν δε γινει αυτο....
j.browning
QUOTE (gspara @ Apr 17 2014, 10:40 ) *
Υποθετικο ισως αλλα πιστευω οτι ο υγιης Ολυμπιακος,ετσι οπως στελεχωθηκε στο ξεκινημα της σεζον,με Λο-Πριντεζη-Περπε σε φουλ ετοιμοτητα και μονη αλλαγη τον Σερμα αντι του Μπεγκιτς ειναι ανωτερος της Ρεαλ.

υπερβολες.με χαινς ντορσει παπανικολαου αντιτς μπορει να ειναι
tReason
Παντως αν ο οσφπ θελει να προκριθει πρεπει να κερδισει σημερα το σημερινο ματς ειναι ζωης ή θανατου.
Αν το χασει ειναι κατα 99% αποκλεισμενος.Ο μπαρτζωκας εκανε αρκετα λαθη στο 1ο ματς ενω και καποιοι ππαικτες πρεπει να ανεβασουν αρκετα την αποδοση τους.Απο την αλλ η ρεαλ δε νομιζω οτι μαρκαρε τον σπανουλη με τον καλυτερο τροπο στο πικ εν ρολ..Αν βελτιωθει εκει θα κερδισει σχετικα ανετα το παιχνιδι.
rankin
QUOTE(assistant @ Apr 17 2014, 11:52 ) *
μα δεν ειπε κανεις οτι θα την πεταξουμε εξω απ το final-4 ΕΥΚΟΛΑ....θα δυσκολευτουμε αλλα θα την πεταξουμε.....και αν δε γινει αυτο....

thumbsup.gif
roko
QUOTE (tReason @ Apr 17 2014, 13:36 ) *
Παντως αν ο οσφπ θελει να προκριθει πρεπει να κερδισει σημερα το σημερινο ματς ειναι ζωης ή θανατου.
Αν το χασει ειναι κατα 99% αποκλεισμενος.Ο μπαρτζωκας εκανε αρκετα λαθη στο 1ο ματς ενω και καποιοι ππαικτες πρεπει να ανεβασουν αρκετα την αποδοση τους.Απο την αλλ η ρεαλ δε νομιζω οτι μαρκαρε τον σπανουλη με τον καλυτερο τροπο στο πικ εν ρολ..Αν βελτιωθει εκει θα κερδισει σχετικα ανετα το παιχνιδι.


Δεν συμφωνω με αυτο που λετε μερικοι. Για τον Btb πρωταθλητη ευρωπης μιλαμε.Αν στο ΣΕΦ κανει 2 νικες μετα το αγχος παει στην Ρεαλ.Δεν καταλαβαινω δηλαδη αν κερδισει σημερα δεν μπορει να χασει τα 2 επομενα στο ΣΕΦ? Το ζητουμενο ειναι οι 3 νικες οχι με ποια σειρα θα ερθουν και σε ποια εδρα.Καθε παιχνιδι ειναι ξεχωριστο.
tReason
QUOTE (roko @ Apr 17 2014, 13:52 ) *
Δεν συμφωνω με αυτο που λετε μερικοι. Για τον Btb πρωταθλητη ευρωπης μιλαμε.Αν στο ΣΕΦ κανει 2 νικες μετα το αγχος παει στην Ρεαλ.Δεν καταλαβαινω δηλαδη αν κερδισει σημερα δεν μπορει να χασει τα 2 επομενα στο ΣΕΦ? Το ζητουμενο ειναι οι 3 νικες οχι με ποια σειρα θα ερθουν και σε ποια εδρα.Καθε παιχνιδι ειναι ξεχωριστο.


Exei ποτε γυρισει στα πλευοφ της ευρωλιγκας ομαδα το 2-0 με μειονεκτημα εδρας;
roko
QUOTE (tReason @ Apr 17 2014, 12:55 ) *
Exei ποτε γυρισει στα πλευοφ της ευρωλιγκας ομαδα το 2-0 με μειονεκτημα εδρας;


Εχει ποτε γυρισει 2 σερι τελικους Ευρωλιγκας,ομαδα σε τελικο,απο το -19 ο ενας και απο το -17 τον αλλο? Και ο 1ος σε 12 λεπτα...

Δεν σου απανταω οπαδικα καθε αλλο και μακρυα απο μενα τετοιες σταμπες.Απλα να θυμισω και τα στατιστικα και τα ιστορικα στοιχεια που εδιναν στον ολυμπιακο στο ποδοσφαιρο στο τσαμπιονσλιγκ μετα το 2-0 επι της Μαν.Γιουναιτεντ,που εδειχναν 88% πιθανοτητες βασει ιστοριας και στατιστικων και θυμασαι τι εγινε μετα..

Θελω να πω οτι τιποτα δεν ειναι ιδιο και απαραλακτο,και πως τα παντα ρει wink.gif Τι 2-0 που γινεται 2-3,τι 1-1 που μπορει καλιστα να γινει 1-3.Ανελυσα και σε προπροηγουμενο ποστ μου οτι πιστευω πως η σειρα θα τελειωσει 2-3 υπερ μας.
rankin
QUOTE(roko @ Apr 17 2014, 12:52 ) *
Δεν συμφωνω με αυτο που λετε μερικοι. Για τον Btb πρωταθλητη ευρωπης μιλαμε.Αν στο ΣΕΦ κανει 2 νικες μετα το αγχος παει στην Ρεαλ.Δεν καταλαβαινω δηλαδη αν κερδισει σημερα δεν μπορει να χασει τα 2 επομενα στο ΣΕΦ? Το ζητουμενο ειναι οι 3 νικες οχι με ποια σειρα θα ερθουν και σε ποια εδρα.Καθε παιχνιδι ειναι ξεχωριστο.


Εγω καταρχάς διαφωνώ με την επίρριψη ευθυνών στον Μπαρτζώκα.
τι θα μπορούσε να κάνει καλύτερο και πόσο καλύτερο τελος πάντων;

Να πεις οτι χάσαμε με 5-6 πόντους, να δεχτώ πως ισως ο προπονητής θα μπορούσε (και πάλι παίζεται αυτό) να αλλάξει κάτι..
Εδώ ομως κάναμε μια καθαρή ήττα και ουσιαστικά μονο για μια περίοδο ήμασταν πραγματικά καλοί
Επίσης, ο Μπαρτζώκας είπε κάτι πολύ σωστό στη συνεντευξη τύπου: Χρειάζεται αποφασιστικότητα.
Οι αντίπαλοι στήνουν παγίδες διαρκώς στον Σπανούλη και τον προκαλούν να κάνει λάθος επιλογές. Οταν εκείνος, έχει τους πάντες γύρω του και σπάει επιτυχημένα τη μπάλα, οι άλλοι πρέπει να κάνουν ενα πράγμα: Να εκτελούν.
Χωρίς σκέψεις, χωρίς φόβο.

Οσο η ομάδα θα περιμένει τα πάντα απο εναν παίχτη και οι υπόλοιποι θα αναλώνονται σε ενα ανούσιο παιχνίδι περιστροφής της μπάλας, τα πράγματα θα ειναι εξαιρετικά δύσκολα.

Το μπασκετ μερικές φορές ειναι εξαιρετικά απλό άθλημα.. Αρκεί να μην φοβάσαι να πάρεις προσπάθειες και να στείλεις τη μπάλα στο καλάθι.
Ο τρόπος που αμύνεται η Ρεαλ (αλλά και πχ ο Παναθηναικός) απέναντι στον Ολυμπιακό ειναι συγκεκριμένος. Το βάρος πέφτει στην αντιμετώπιση του Σπανούλη και οι υπόλοιποι οφείλουν να βγάλουν το φίδι απο την τρύπα. Αν δεν το κάνουν, φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι. Απλά πράγματα ..
louie
QUOTE (rankin @ Apr 17 2014, 14:38 ) *
Εγω καταρχάς διαφωνώ με την επίρριψη ευθυνών στον Μπαρτζώκα.
τι θα μπορούσε να κάνει καλύτερο και πόσο καλύτερο τελος πάντων;

Να πεις οτι χάσαμε με 5-6 πόντους, να δεχτώ πως ισως ο προπονητής θα μπορούσε (και πάλι παίζεται αυτό) να αλλάξει κάτι..
Εδώ ομως κάναμε μια καθαρή ήττα και ουσιαστικά μονο για μια περίοδο ήμασταν πραγματικά καλοί
Επίσης, ο Μπαρτζώκας είπε κάτι πολύ σωστό στη συνεντευξη τύπου: Χρειάζεται αποφασιστικότητα.
Οι αντίπαλοι στήνουν παγίδες διαρκώς στον Σπανούλη και τον προκαλούν να κάνει λάθος επιλογές. Οταν εκείνος, έχει τους πάντες γύρω του και σπάει επιτυχημένα τη μπάλα, οι άλλοι πρέπει να κάνουν ενα πράγμα: Να εκτελούν.
Χωρίς σκέψεις, χωρίς φόβο.

Οσο η ομάδα θα περιμένει τα πάντα απο εναν παίχτη και οι υπόλοιποι θα αναλώνονται σε ενα ανούσιο παιχνίδι περιστροφής της μπάλας, τα πράγματα θα ειναι εξαιρετικά δύσκολα.

Το μπασκετ μερικές φορές ειναι εξαιρετικά απλό άθλημα.. Αρκεί να μην φοβάσαι να πάρεις προσπάθειες και να στείλεις τη μπάλα στο καλάθι.
Ο τρόπος που αμύνεται η Ρεαλ (αλλά και πχ ο Παναθηναικός) απέναντι στον Ολυμπιακό ειναι συγκεκριμένος. Το βάρος πέφτει στην αντιμετώπιση του Σπανούλη και οι υπόλοιποι οφείλουν να βγάλουν το φίδι απο την τρύπα. Αν δεν το κάνουν, φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι. Απλά πράγματα ..



να σου πω την αληθεια δεν νομιζω οτι αμυνθηκε τοσο καλα η ρεαλ απεναντι στον ολυμπιακο. επιθετικα τον σκοτωσε αλλα αμυντικα αν εξαιρεσεις τα συνεχομενα κλεψιματα της πρωτης περιοδου που πηρε την διαφορα δεν νομιζω οτι η αμυνα της συγκρινεται με αυτη που παιζει ο παναθηναικος απεναντι στον ολυμπιακο που πραγματικα τον πνιγει. αν καποιοι παιχτες του ολυμπιακου δεν ηταν τοσο ατολμοι(λοτζεσκι κυριως, μαντζαρης σε καποιες φασεις, ακομα και περπερογλου που δεν πηγε πολυ στο ποσταρισμα) θα ειχε εκθεσει ο ολυμπιακος την αμυνα της. η αμυνα στον σπανουλη ηταν εξαιρετικη στις γραμμες πασας γι αυτο τον οδηγησε και σε τοσα λαθη αλλα στα σουτ δεν ηταν τοσο σωστη. πιστευω οτι σημερα ο ολυμπιακος θα βελτιωθει επιθετικα. αυτη την αισθηση εχω. απλα με τον περπερογλου εξω πρεπει ο λοτζεσκι να σταθει στο υψος των περιστασεων.
T.W.Is.M.
QUOTE(tReason @ Apr 17 2014, 13:55 ) *
Exei ποτε γυρισει στα πλευοφ της ευρωλιγκας ομαδα το 2-0 με μειονεκτημα εδρας;


Οχι και το πιο πιθανο ειναι να μη γινει ουτε φετος, ειτε απο τον Ολυμπιακο ειτε απο αλλη ομαδα. Παντως μεχρι την περσινη σειρα Ολυμπιακος-Εφες δεν υπηρχε ουτε μια σειρα σε συνολο 19 σειρων που να ξεκινησε με 2-0 και να εγινε 2-2. Καποια στιγμη θα γινει κι αυτο λοιπον.
Απο στατιστικης αποψης και μονο το λεω.
Sence Of Defence
QUOTE (roko @ Apr 17 2014, 13:52 ) *
Δεν συμφωνω με αυτο που λετε μερικοι. Για τον Btb πρωταθλητη ευρωπης μιλαμε.Αν στο ΣΕΦ κανει 2 νικες μετα το αγχος παει στην Ρεαλ.Δεν καταλαβαινω δηλαδη αν κερδισει σημερα δεν μπορει να χασει τα 2 επομενα στο ΣΕΦ? Το ζητουμενο ειναι οι 3 νικες οχι με ποια σειρα θα ερθουν και σε ποια εδρα.Καθε παιχνιδι ειναι ξεχωριστο.



Ναι αλλά δεν έχεις Ντόρσευ, Χάινς, Λο, Άντιτς, Παπανικολάου και έχεις Ντάνστον, Σίμονς, Πετγουει, Λοτζέσκι, Κόλινς.
Θα πρέπει να δώσουν επί σειρά παιχνιδιών το 200% της απόδοσης τους. Ματς do or die το σημερινό και βλέπουμε στην πορεία.
spysta
παντως φετος ... 1 πραγματικα δυσκολο παιχνιδι που να εχουμε παιξει ΠΛΗΡΕΙΣ --> ΔΕΝ εχει υπαρξει !!

ακομα και σημερα .. παμε χωρις Περπερογλου και με Ντανστον με πρησμενο χερι!!
εεε νταξει .. ΔΕΝ γινεται δουλεια ετσι
frenchman7
Ο Λάσο πάντως έχει φάτσα πονηρου θείου που λιγουρεύεται πιπίνια και γελάει πονηρά
AKRG
QUOTE (frenchman7 @ Apr 17 2014, 19:42 ) *
Ο Λάσο πάντως έχει φάτσα πονηρου θείου που λιγουρεύεται πιπίνια και γελάει πονηρά


και λίγα λες !! παλιοφατσα ...
SG3ptshooter
To "Παπαπέτρου" στην Ισπανική περιγραφή τονίζεται στη λήγουσα, η οποία τριπλασιάζεται κιόλας χρονικά.. 48.gif

Το gif του Laso με το κρασί είναι απ' τις αγαπημένες μου υπογραφές ever..
yorgos
4 επιθετικά ριμπάουντ σε 5' ο ΟΣΦΠ, τον κρατάνε μες στο παιχνίδι. Σε τέτοιο ρυθμό δε νομίζω να αντέξει, παραείναι γρήγορο το ματς. Ο Λάσο δεν ξεκίνησε το Σέρχι, ο Σπανούλης πάει για ρεκόρ λαθών...
G-arenas
τι παικταρα είναι ο μιροτιτς!!φωτια!!μαρεσει ο παπαπετρου!
kotzito
Αν συνεχίσει έτσι ο ρυθμός του ματς πιο πιθανό είναι να χάσουμε με 30 παρά να κερδίσουμε. Στην άμυνα έχουμε φάει πολλά περιφερειακά σουτ και έχουμε χάσει και ριμπάουντ, ευτυχώς μας έχουν κρατήσει κάπως τα επιθετικά μέχρι τώρα. Έχουν φορτωθεί και με φάουλ νωρίς Πρίντεζης, Πέτγουεϊ. Πολύ δύσκολη η συνέχεια.
a.car


Η ολιγωρια στα ριμπαουντ στοιχιζει ακριβα
rankin
αν οι δικοί μας αποφασίσουν να πάρουν και κανένα ριμπάουντ, να μας το πουνε και ολας
yorgos
Δεν μπορείς να παίξεις τη Ρεάλ σε αυτό το ρυθμό, είναι βλακεία και αφέλεια. Θα βάλεις 80 και θα φας 120.
AKRG
Ο ρυθμός αυτός πρέπει να "πέσει" αν θέλετε να έχετε ελπίδες, και μένα μου αρέσει ο Παπαπέτρου, έχει μέλλον αν δουλέψει πολύ..
louie
παλι ο ολυμπιακος το παει σε πολυ υψηλο ρυθμο και δεν θα μπορει να ακολουθει συνεχεια. μιροτιτς, ρουντι δεν πιανονται.
D-Wade
QUOTE(yorgos @ Apr 17 2014, 20:02 ) *
Δεν μπορείς να παίξεις τη Ρεάλ σε αυτό το ρυθμό, είναι βλακεία και αφέλεια. Θα βάλεις 80 και θα φας 120.

Δεν το θέλουν αλλά δε μπορούν να τον στανατήσουν
rankin
Το θέμα ειναι να μην χαθεί η ψυχραιμία. Θέλω να πιστεύω οτι δεν θα βγάλουν το παιχνίδι με 70% στα τρίποντα
Sence Of Defence
QUOTE (kotzito @ Apr 17 2014, 20:00 ) *
Αν συνεχίσει έτσι ο ρυθμός του ματς πιο πιθανό είναι να χάσουμε με 30 παρά να κερδίσουμε. Στην άμυνα έχουμε φάει πολλά περιφερειακά σουτ και έχουμε χάσει και ριμπάουντ, ευτυχώς μας έχουν κρατήσει κάπως τα επιθετικά μέχρι τώρα. Έχουν φορτωθεί και με φάουλ νωρίς Πρίντεζης, Πέτγουεϊ. Πολύ δύσκολη η συνέχεια.


Δεν παίζουμε καλή περιφερειακή άμυνα. αφήνουμε παίκτες ελεύθερους. Τραγικό.. πιο καλά να φας δίποντο παρά τρίποντο.
Η ομάδα φοβάται και λήγει και ο χρόνος επίθεσης.. ντάξει.... ότι νάνε, τα τρίποντα βροχή..

yorgos
Πέτγουει, Ντάνστον , Πρίντεζης από 2 φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο. Άσχημα τα πράγματα... Σπανούλης 3 λάθη με 1/4 σουτ.
Zoys
Τι ακριβώς κάνουμε;
yorgos
Άθλια περιφερειακή άμυνα από Ολυμπιακό, δεν είναι μόνο τα σουτ που βάζουν οι άλλοι... 8 ασίστ σε 10 λεπτά η Ρεάλ.

Η συντριβή που προβλέπαμε έρχεται.
AKRG
κάνετε αυτό που δεν πρέπει να κάνετε ! παίζετε το παιχνίδι της Ρεαλ ...
G-arenas
ρεγιες 2/2 wtf??
rankin
QUOTE(Zoys @ Apr 17 2014, 19:07 ) *
Τι ακριβώς κάνουμε;

κοιτάζουμε τον Ρεγες να βάζει τρίποντα.
ειναι αποκάλυψη το παιχνίδι
kotzito
Έχουμε φάει 7 τρίποντα σε 12 λεπτά και στην επίθεση ματώνουμε να βάλουμε καλάθι. Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά αν συνεχίσει έτσι η Ρεάλ θα χάσουμε περισσότερο απ'ότι προχτές.


Μπήκε Κόλλινς. Τρέμετε γατάκια laugh.gif
shtarkws
Kαλος ο Οσφπ μπροστα αλλα πισω δεν δειχνει να εχει τροπο να σταματησει το επιθετικο κρεσεντο της Ρεαλ,θα περιμενα ο Μπαρτζωκας να ετοιμασει καποιο τρυκ.Ο Παπαπετρου πολυ καλος,ο Μιροτιτς απλα αμαρκαριστος,οχι αδικα θα ειναι βασικο 4αρι στους Μπουλς
a.car


δυο συνεχομενες παναθηναικες επιθεσεις με τη μπαλα να μενει στα χερια
Quincy
Δεν είναι θέμα ρυθμού οι πόντοι που τρώνε. Θέμα άμυνας είναι. Όταν μαρκάρεις με τα μάτια στο τρίποντο, και μετά χανεις τα αμυντικά και θα τα μπουμπουνάνε όλη μέρα και θα φας 20+.

0 συγκέντρωση πάλι, χαζά λάθη, μας έμεινε 2 φορές η μπάλα στα χέρια. Γενικά κανένα σημείο ζωής του περιβόητου Πρωταθλητή Ευρωπης που θα πρεπε να φοβάται η Ρεαλ και καλά. Πλάκα μας κάνουνε. Ας πάρουμε ένα παιχνίδι στο ΣΕΦ τουλάχιστων για την τιμή των όπλων και του χρόνου πάλι
rankin
Η υπόθεση μυρίζει τραγωδία
Οι ανθρωποι σκοράρουν με κάθε τρόπο...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.