Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Real Madrid vs. Olympiacos Piraeus
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2013-14
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
AKRG
Δωράκι wink.gif
assistant
QUOTE(Quincy @ Apr 17 2014, 23:30 ) *
Το ερώτημα είναι γιατί δεν την έχετε αποδεχτεί εσείς που πιστεύετε ακόμα; tongue.gif

Φιλε μου εγω προσωπικα για να σταματησω να πιστευω θα πρεπει να χανουμε τη Δευτερα 10 ποντους 30'' για το τελος......ναι πιστευω ακραδαντα οτι η σειρα γυρναει,τα βαλανε ολα σημερα,χασαμε 10 βολες(παλι καλα ελειπε ο Σιμαονς θα χαναμε 15) και αλλα τοσα ελευθερα σουτ και παλι το χτυπησαμε....τη Δευτερα με το καλο να παιζει κι ο Στρατος κι εδω ειμαστε....

QUOTE(TakeshyKurosawa @ Apr 17 2014, 23:08 ) *
Φίλε ξέρω τι θέλεις να πεις, απλά να ξέρεις ότι αυτό που λες ακούγεται σαν να έχουμε αποδεχθεί την σκούπα.

Ισα-ισα σκουπα δεν πιστευω...θα τους βγαλουμε το Θεο.
louie
QUOTE (bbplayer @ Apr 18 2014, 00:26 ) *


αν εχει προβλημα ο ροντριγκεθ η ρεαλ μενει με 1 γκαρντ!!!! και φυσικα με μειον τον καλυτερο της παιχτη. μεγαλο δωρο
mixalisgate7
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 18 2014, 00:19 ) *
Οχι, αυτο δε γινεται. Θα ειμαι ευχαριστημενος με 20' καλης αμυνας και 20' αξιοπρεπους(30φευγα ποντοι στα πρωτα 20' και 40 στα υπολοιπα, ετσι ωστε να μην ξεπερασουν τους 75). Το θεμα ειναι να τους βγαλεις απ το ρυθμο τους. Δε θεωρω τυχαιο που η παρουσια του Κολινς δε συνεπεσε με τραγικο διαστημα της ομαδας, ουτε οτι το κακο τους δεκαλεπτο ηταν εκεινο που σε 1' ειχαμε κανει 3 φαουλ σκοπιμοτητας. Τετοια πραγματα τους βγαζουν απ τα νερα τους απ οτι φαινεται. Ο καλος Ολυμπιακος δεν μπορει να κερδισει την καλη Ρεαλ(γινεται μια φορα και μεχρι εκει). Η κακη Ρεαλ ομως μπορει να χασει κι απο ενα μετριο Ολυμπιακο και η Ρεαλ με χαλασμενη ψυχολογια μπορει ακομα και να χασει αυτη τη σειρα!
Αρκει να εμφανιστει η κακη Ρεαλ στο ΣΕΦ ή καλυτερα να τη βγαλουμε εμεις προς τα εξω, γιατι με την καλη Ρεαλ το 3-0 δεν ειναι και τοσο δυσκολο.


Εγώ πλέον πιστεύω οτι δύσκολα μπορούμε να το κάνουμε.
T.W.Is.M.
QUOTE(bbplayer @ Apr 18 2014, 00:26 ) *


Ενταξει, για διαστρεμμα ελεγα, αλλα μεσα επεσα στον τραυματισμο, ετσι δεν ειναι?
Σερχι, κανονισε να λειψεις για καμια βδομαδα τουλαχιστον, γιατι αν μαθω οτι παιζεις, θα πιασω αλλον στο στομα μου και μαλλον θα ειναι ο Μιροτιτς(το Ρουδι τον θελω στο γηπεδο για να τον βριζω οταν κανει θεατρο και για να ζηταω να μπει ο Κολινς να τον τραμπουκισει!)...
Zephyr
QUOTE(mixalisgate7 @ Apr 18 2014, 01:01 ) *
Εγώ πλέον πιστεύω οτι δύσκολα μπορούμε να το κάνουμε.


Εύκολα 2-0 στο ΣΕΦ με μπόλικο ξύλο και μετά τα παίζουμε όλα για όλα στο τελευταίο ματς με τα ισπανικά πόδια να τρέμουν 19.gif
ΥΓ. Ή μάλλον οχι, αλλά όπως είπε και ο tzagasdog η ανάσταση έρχεται μετά την σταύρωση wink.gif
airg
Koλινς ΘΕΟΣ !!!!

http://dai.ly/x1p5dn3
erwi grey
Aυτο δεν περιμενα ποτε να το γραψω αλλα πιστευω οτι ο Κολινς ειναι απαραιτητος πανω στον Ροντριγκεζ για καποια λεπτα
Ο Ρουντι ειναι παικτης ψυχολογιας αν του παρεις την μαγκια ετσι οπως εκανε χθες ο μοναδικος Κολινς μαζευεται και δεν αποδιδει.
Ο Πριντεζης θα ειναι σε καλυτερη κατασταση κατα πασα πιθανοτητα, ο οποιος δειχνει ανωτεροτητα σε σχεση με τους αλλους παικτες. Χαμηλο ρυθμο χρειαζεται και ολα γινονται η ομαδα εδειξε οτι μπορει να τους νικησει δεν ειναι ομαδα ΝΒΑ η Ρεαλ μη τρελαθουμε.
T.W.Is.M.
QUOTE(erwi grey @ Apr 18 2014, 11:37 ) *
Aυτο δεν περιμενα ποτε να το γραψω αλλα πιστευω οτι ο Κολινς ειναι απαραιτητος πανω στον Ροντριγκεζ για καποια λεπτα
Ο Ρουντι ειναι παικτης ψυχολογιας αν του παρεις την μαγκια ετσι οπως εκανε χθες ο μοναδικος Κολινς μαζευεται και δεν αποδιδει.
Ο Πριντεζης θα ειναι σε καλυτερη κατασταση κατα πασα πιθανοτητα, ο οποιος δειχνει ανωτεροτητα σε σχεση με τους αλλους παικτες. Χαμηλο ρυθμο χρειαζεται και ολα γινονται η ομαδα εδειξε οτι μπορει να τους νικησει δεν ειναι ομαδα ΝΒΑ η Ρεαλ μη τρελαθουμε.


Στο μεταξυ αν ειδες, οσες φορες προσπαθησε να δωσει σκριν στο Ρουντι ο Μιροτιτς και αλλαξε ο Πριντεζης πανω του, τον δυσκολεψε και αρχισε κατι δικα του περιεργα σουτ χωρις τυχη.
Γενικα ο Πριντεζης εχει ποδια SF στην αμυνα και μπορει σε αλλαγες να μαρκαρει περιφερειακους. Το δε Ρουντι εγω επιμενω να πιστευω πως μπορει να τον μαρκαρει και κανονικα. Αν μπορουσε κι ο Περπερογλου να πεσει πανω στο Μιροτιτς... Για το δε Ρεγιες θεωρω πως επιβαλλεται να παει πανω του ο Ντανστον οσο ειναι μεσα(και να παιζει ενας απο Σιμονς, Σερμαντινι στο 5).
erwi grey
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 18 2014, 16:54 ) *
Στο μεταξυ αν ειδες, οσες φορες προσπαθησε να δωσει σκριν στο Ρουντι ο Μιροτιτς και αλλαξε ο Πριντεζης πανω του, τον δυσκολεψε και αρχισε κατι δικα του περιεργα σουτ χωρις τυχη.
Γενικα ο Πριντεζης εχει ποδια SF στην αμυνα και μπορει σε αλλαγες να μαρκαρει περιφερειακους. Το δε Ρουντι εγω επιμενω να πιστευω πως μπορει να τον μαρκαρει και κανονικα. Αν μπορουσε κι ο Περπερογλου να πεσει πανω στο Μιροτιτς... Για το δε Ρεγιες θεωρω πως επιβαλλεται να παει πανω του ο Ντανστον οσο ειναι μεσα(και να παιζει ενας απο Σιμονς, Σερμαντινι στο 5).

Toν Πριντεζη τον ειδα λιγο αργο χθες σε σχεση με τα δικα του δεδομενα και μου φαινεται δυσκολο να καταφερει να βγαλει πολλες αμυνες πανω του, θα τον κουρασει πολυ, νομιζω οτι μετα το σκριν και την αλλαγη στο μαρκαρισμα ηταν επιλογη του Ρουντι να μην παρει την προσπαθεια προς τα μεσα οπως εκανε στην αρχη που ηταν ξεκουραστος.
Πολυ δυσκολο να βγει μαρκαρισμα του Περπερογλου στον Μιροτιτς, λογικα παντως θα επιδιωξει ο κοουτς στην αμυνα να βγαινει στις αλλαγες ο Πριντεζης πανω του και θα δει πως θα παει.
Επιμενω παντως οτι την καλυτερη αμυνα στον Ρουντι απο αυτα που ειδα την επαιξε ο Κολινς, με αποσταση στο εκατοστο, αλλα μπαινει συνεχεια μεσα στην ρακετα μπλεκοντας με τους ψηλους και πεταει την μπαλα στο χαμο λες και ειναι 15 χρονο.

Quincy
QUOTE(erwi grey @ Apr 18 2014, 08:37 ) *
Χαμηλο ρυθμο χρειαζεται και ολα γινονται η ομαδα εδειξε οτι μπορει να τους νικησει δεν ειναι ομαδα ΝΒΑ η Ρεαλ μη τρελαθουμε.



φυσικά και κερδίζεται η Ρεαλ αλλά η χτεσινή ήττα ήταν αποκαρδιοτική. Εγώ δεν ασχολούμαι με το πόσο ομαδάρα ειναι η Ρεαλ και πόσο καλά παίζει (αν και όπως έπαιξε την Τρίτη δεν χάνει από κανέναν), αλλά με τους δικούς μας παίκτες, κι από κει καταλαβαίνεις ότι δεν είμαστε για πολλά.

Στο 2ο ημίχρονο η Ρεαλ πετούσε αετό. Βαρέθηκε; Χαλάρωσε στο +10κατι και περίμενε ανάλογη πορεία με τον αγώνα τηε Τρίτης; Πιστευε ότι θα τα παρατούσαμε; Δεν ξέρω και δεν έχει σημασία. Η ουσία είναι ότι έκανε ότι ακριβώς χρειαζόταν για να τις κλέψουμε το παιχνίδι με μια αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο.

Τότε όμως ήταν που εμείς πουλούσαμε με χαζά λάθη στην επίθεση τις άμυνες που βγάζαμε, χάσαμε καμιά 10αρια βολές. Και δεν μπορέσαμε να ρίξουμε σε μονοψήφιο την διαφορά από μια στατική Ρεαλ που αμφιβάλω ότι θα ξαναδούμε παρά μόνο στα 2.30 πριν το τέλος που κερδίζονται μια στις εκατό.

Τέτοιες ευκαιρίες δεν σε παίρνει να τις πετάς όταν έχεις να κάνεις με τόσο δυνατο αντίπαλο. Τώρα η Ρεαλ έρχεται χαλαρή στο ΣΕΦ να τελειώσει τη σειρά με μία νίκη αλλά ξέροντας ότι και να μην το κάνει έχει τον τελευταίο λόγο στο σπίτι της. Αν το είχαμε πάρει το χτεσινό και έχανε και 1 ή 2 παιχνίδια ο Σερχι ίσως και να μιλούσαμε για Φ4 τώρα και να είχε μια βάση, τώρα πάμε απλά μπας και γλιτώσουεμ τη σκούπα.

*Πόσες σειρές έχουν γυρίσει από το 2-0;
erwi grey
QUOTE(Quincy @ Apr 18 2014, 18:17 ) *
*Πόσες σειρές έχουν γυρίσει από το 2-0;

Mα εννοειται οτι η Ρεαλ ειναι το φαβορι σε ολα τα ματς που ακολουθουν, απλα η ομαδα πρεπει να παλεψει δεν αρμοζει ηττοπαθεια σε πρωταθλητη Ευρωπης, αν κανει νικη η ομαδα στο επομενο αλλαζει και η ψυχολογια δε λεω πως θα περασουμε, προβλεψη μου απο την αρχη ηταν 3 1 για την Ρεαλ, αλλα ποτε δεν ξερεις.

assistant
QUOTE(Quincy @ Apr 18 2014, 13:17 ) *
φυσικά και κερδίζεται η Ρεαλ αλλά η χτεσινή ήττα ήταν αποκαρδιοτική. Εγώ δεν ασχολούμαι με το πόσο ομαδάρα ειναι η Ρεαλ και πόσο καλά παίζει (αν και όπως έπαιξε την Τρίτη δεν χάνει από κανέναν), αλλά με τους δικούς μας παίκτες, κι από κει καταλαβαίνεις ότι δεν είμαστε για πολλά.

Στο 2ο ημίχρονο η Ρεαλ πετούσε αετό. Βαρέθηκε; Χαλάρωσε στο +10κατι και περίμενε ανάλογη πορεία με τον αγώνα τηε Τρίτης; Πιστευε ότι θα τα παρατούσαμε; Δεν ξέρω και δεν έχει σημασία. Η ουσία είναι ότι έκανε ότι ακριβώς χρειαζόταν για να τις κλέψουμε το παιχνίδι με μια αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο.

Τότε όμως ήταν που εμείς πουλούσαμε με χαζά λάθη στην επίθεση τις άμυνες που βγάζαμε, χάσαμε καμιά 10αρια βολές. Και δεν μπορέσαμε να ρίξουμε σε μονοψήφιο την διαφορά από μια στατική Ρεαλ που αμφιβάλω ότι θα ξαναδούμε παρά μόνο στα 2.30 πριν το τέλος που κερδίζονται μια στις εκατό.

Τέτοιες ευκαιρίες δεν σε παίρνει να τις πετάς όταν έχεις να κάνεις με τόσο δυνατο αντίπαλο. Τώρα η Ρεαλ έρχεται χαλαρή στο ΣΕΦ να τελειώσει τη σειρά με μία νίκη αλλά ξέροντας ότι και να μην το κάνει έχει τον τελευταίο λόγο στο σπίτι της. Αν το είχαμε πάρει το χτεσινό και έχανε και 1 ή 2 παιχνίδια ο Σερχι ίσως και να μιλούσαμε για Φ4 τώρα και να είχε μια βάση, τώρα πάμε απλά μπας και γλιτώσουεμ τη σκούπα.

*Πόσες σειρές έχουν γυρίσει από το 2-0;

**την αλλη Παρασκευη θα εχει γυρισει μια....... δε θυμαμαι αλλη.
saou
Τώρα ρε παιδιά για να λέμε την αλήθεια, δε χρειάζεται ούτε ο Μάρντυ πάνω στο Ρούντι να τον σβήσει --επειδή έκανε ένα κλέψιμο και ένα καλό φάουλ έγινε ξαφνικά gary payton???? -- ούτε να σουτάρουμε με 90% στις βολές --ο Ολυμπιακός χάνει βολές εδώ και 2 χρόνια που παίρνει ευρωλιγκα--.

Μερικά απλά αναθεματισμένα πραγματα πρέπει να γίνουν σταθερά και επί 40 λεπτά και έχεις καλύτερη τύχη.

Όπως το να κλείσουν αυτό το δεξί διάδρομο στο Ρούντι που ώρες ώρες απορώ αν έχουν ξαναδεί αγώνα του για να διαπιστώσουν ότι 99% πηγαίνει από εκεί.

Όπως το να υπάρξει μια συστηματικότερη και πιο επιθετική αντιμετώπιση των πικς και όχι να αφήνουν το μάστορα Σέρχι με ένα απλό σκριν να έχει να διαλέξει ανάμεσα σε σουτάκι απο τα 5 μέτρα ή να σερβίρει άλευ ουπ.

Όπως το να χρησιμοποιήσεις έξυπνα επί 40 λεπτά τα φαουλάκια σου, με το να κόβεις αιφνιδιασμούς χωρίς να τους στέλνεις στις βολές.

Όπως το να βάλεις και τα ελεύθερα σουτ σου, και κυρίως, να μη φοβάσαι να σουτάρεις. Απ τους άλλους βαράει ο Ρέγες τρίποντα catch n shoot και μεις είπαμε αμάν που ο Ματ προχθές απλά βαρούσε τα τούβλα του και δεν ξεφορτωνόταν τη μπάλα. Άντε με το καλό αγόρι μου στο επόμενο εύχομαι να το ματώσεις κιόλας. Που ορισμένοι τον είπαν και διακριθέντα επειδή τελείωσε κάτι lay up. Εκεί μας έφτασε ο γιος του Έντι.

Όπως το να εμφανιστούν στο παρκέ ο Σλούκας και ο Μάντζαρης οι οποίοι είναι ανεξήγητα κακοί ως τώρα, μπροστά και πίσω. Νομίζω οτι το ΣΕΦ θα τους ωφελήσει αρκετά αυτούς τους 2.

Να πω και ένα μπράβο στον Μπρεντ που τον έχω κράξει απίστευτα μέσα στη χρονιά, αλλά σε αυτά τα 2 πρώτα ματς είναι ο μόνος από τους άπειρους και ''επίφοβους'' που έχουμε στην ομάδα που και στάθηκε καλά, και δε φοβήθηκε να σουτάρει, και τα έβαλε κιόλας, και έβγαλε και ένα τσαμπουκά που χρειάζεται απέναντι στους θεατρίνους Ισπανούς και τον μέγιστο Γιάννη Μπουρούση.

Το τρίτο ματς είναι το πιο δύσκολο της σειράς. Αν το πάρεις πιστεύω ξαναπάς Μαδρίτη .
Slouky Luke
QUOTE (saou @ Apr 18 2014, 13:24 ) *
Όπως το να εμφανιστούν στο παρκέ ο Σλούκας και ο Μάντζαρης οι οποίοι είναι ανεξήγητα κακοί ως τώρα, μπροστά και πίσω. Νομίζω οτι το ΣΕΦ θα τους ωφελήσει αρκετά αυτούς τους 2.


Για να εμφανιστεί ο Σλούκας θα πρέπει πρώτον να τον βάζει ο Μπαρτζώκας (13' χθες) και μετά να τον αφήσει να παίρνει επιθέσεις ο Σπανούλης όταν παίζουν μαζί (6 σουτ σε 26' στο game 1).

Γιατί δεν επιτρέπετε να βάζεις μόνο 13' τον 2ο καλύτερο σου παίχτη στα 3ποντα (41.7%, πίσω απο Πετγουέι) και 1ο στις βολές στο τοπ16, όσο επιπόλαιος κι αν ήταν σε μια δυο φάσεις στην άμυνα.

Όπως και δεν επιτρέπεται να έχεις μέσα μαζί τους Μάντζαρη και Λοτζέσκι για 18', δυο παίχτες οι οποίοι ναι μεν κάναν αρκετές ασσιστ (4 ο καθένας, πάλι καλά όταν παίζεις 30' σε παιχνίδι με τόσες κατοχές και υψηλό ρυθμό) αλλά είναι ανίκανοι να δημιουργήσουν το δικό τους σουτ : 3 σουτ (ένα μέσα, από ασσίστ) και καμία βολή ο Μάτζαρης, 4 καλάθια από restricted area ο Λοτζέσκι - όλα από ασσιστ, οι 2 του Σλούκα...- και 4 από τις 6 βολές από μπόνους.

Και δεν είναι ότι η συμμετοχή τους ήταν απαραίτητη λόγο άμυνας. Ο Μάτζαρης δυστυχώς, δεν μπορεί να παίξει άμυνα τον Ρούντι. Όσο για την άμυνα του Βέλγου δεν νομίζω να χρειάζεται να πω πολλά...Το ότι ΔΕΝ έκανε ΕΝΑ φάουλ σε 30' τα δείχνει όλα.

Το γιατί ο Κόλλινς δεν μπήκε καθόλου στο 2ο ημίχρονο έχοντας δείξει καλά πράγματα στο 1ο είναι ένα άλλο μυστήριο.

Τέλος, ποια ήταν η μόνη αλλαγή που έγινε πριν κάνουμε το σερί μας στο τέλος ; Σλούκας αντί Μάτζαρη. Άντε για ρε Μπαρτζώκα
erwi grey
http://www.sport-fm.gr/article/traumatismo...drigketh/761768
Διαστρεμμα δεν ειχε πει ο προφητης;
rankin
Αυτός ο Ρουντις δοκίμασε (και) χθες, αρκετές φορές αυτό το τρίποντο απο τα 10 μέτρα που μόνο τυχαίο δεν ειναι...
Ειναι ενα σουτ που ναι μεν το χει, αλλά περισσότερο το χρησιμοποιεί για εκφοβισμό του αντιπάλου, για σπάσιμο τις ψυχολογίας του.
Χθες, δεν ξέρω αν έπαιξε πραγματικό ρολο ο Μαρντις, αλλά απο τη στιγμή που έπεσε πάνω του, τον τραμπουκισε, του πήρε και τη μπαλα μια φορα, ο Ρουντις δεν ξαναμπήκε ποτέ στο ρυθμό του αγώνα και τα τρίποντα του απο τα 10 μέτρα εβρισκαν σίδερο.
Τυχαίο; Μπορεί, αλλά το κρατάμε.
Ισως δηλαδή ενας Μαρντις να ειναι καλός για να του ξεκινήσει το σπάσιμο νευρων που πιθανώς στην πορεία, αν δεν του βγουν και μερικά σουτ, να αυξηθεί και ο παίχτης να μην αποτελεί πλέον ανίκητο θηρίο.
δεν λεω οτι ειναι συνταγή επιτυχίας, αλλά μπορούμε να το ξαναδοκιμάσουμε....
Slouky Luke
QUOTE (redleg7 @ Apr 17 2014, 21:24 ) *
Το εχω ξαναπει ειναι το καλυτερο συμπληρωματικο τριαρι στην διοργανωση.Αν θελουμε το κατι παραπανω εχουμε πολλους παιχτες απο τον κορμο του ΒtB που πληρωνονται πολλα περισσοτερα και οφειλουν να κανουν ΚΑΙ αυτοι αυτα για τα οποια κατηγορουμε τον Λοτζεσκι.


Αρκετά με τις δικαιολογίες.

Δεν με νοιάζει από που έρχεται και σε τι κατηγορίες έπαιζε. Ο Λοτζέσκι παίρνει τα ίδια (στο περίπου) λεφτά με τους Πέτγουει, Σίμμονς κ Παπαπέτρου (και Μάντζαρη αλλά αυτουνού είναι παλιό συμβόλαιο). Γιατί λοιπόν αυτός εξαφανίζετε μόλις το παιχνίδι γίνετε κρίσιμο ενώ οι άλλοι όχι ;;

Ο Παραπέτρου είναι 20 χρονών. Ο Πέτγουει προέρχεται από D-league και Ρέθυμνο (πολλές παραστάσεις στην Ευρωλίγκα θα είχε εκεί είμαι σίγουρος). Ο Σίμονς έχει παίξει κάποια ματσάκια στο ΝΒΑ αλλά ήταν πριν 6 χρόνια και ποτέ δεν πήγε πλέιοφς. Πότε δεν έχει παίξει Ευρωλίγκα.

Και μας βγάζεις για δικαιολογία το Βέλγιο για έναν 28χρονό Αμερικάνο ;;

Το παιδί κωλώνει. Καλύτερα να βάζει τον Παπαπέτρου.

QUOTE (redleg7 @ Apr 17 2014, 21:24 ) *
Δεν ξερω κανενα που ηρθε απο το Βελγιο στην ηλικια του χωρις παραστασεις απο Ευρωλιγκα και να εχει κανει τετοια ματς και με τετοιους αντιπαλους φετος στην πρωτη του σεζον


Ποιοι είναι οι "τέτοιοι αντίπαλοι" ; Η Ζιέλονα ; Η Μάλαγα ; Η Λαμποράλ ; Η Εφές ; Ομαδάρες ναι.

QUOTE (redleg7 @ Apr 17 2014, 21:24 ) *
για να καταλαβουμε πως ειναι να παιζουμε με ενα και μονο τριαρι χωρις ανασες για ολη την σεζον.


Μα τι λες ;;; Τα ίδια λεπτά παίζανε Λοτζέσκι και Πέρπε όλη τη σεζον !! Δηλαδή φταίνε τα 5' παραπάνω που παίζει απο τη στιγμή που τραυματίστηκε ο Πέρπε ;;;
redleg7
Εχουμε κανα νεοτερο με την κατασταση του Ροντριγκεθ?Εχει διαβασει καποιος κατι σε Ισπανικο σαιτ ή φορουμ?Ευχαριστω εκ των προτερων.

QUOTE (Slouky Luke @ Apr 18 2014, 16:09 ) *
Αρκετά με τις δικαιολογίες.

Δεν με νοιάζει από που έρχεται και σε τι κατηγορίες έπαιζε. Ο Λοτζέσκι παίρνει τα ίδια (στο περίπου) λεφτά με τους Πέτγουει, Σίμμονς κ Παπαπέτρου (και Μάντζαρη αλλά αυτουνού είναι παλιό συμβόλαιο). Γιατί λοιπόν αυτός εξαφανίζετε μόλις το παιχνίδι γίνετε κρίσιμο ενώ οι άλλοι όχι ;;

Ο Παραπέτρου είναι 20 χρονών. Ο Πέτγουει προέρχεται από D-league και Ρέθυμνο (πολλές παραστάσεις στην Ευρωλίγκα θα είχε εκεί είμαι σίγουρος). Ο Σίμονς έχει παίξει κάποια ματσάκια στο ΝΒΑ αλλά ήταν πριν 6 χρόνια και ποτέ δεν πήγε πλέιοφς. Πότε δεν έχει παίξει Ευρωλίγκα.

Και μας βγάζεις για δικαιολογία το Βέλγιο για έναν 28χρονό Αμερικάνο ;;

Το παιδί κωλώνει. Καλύτερα να βάζει τον Παπαπέτρου.



Δεν κολωνει πουθενα.Το απεδειξε και στα ματς με τον Παο(στο ενα στο Σεφ εβαλε τα πιο κρισιμα σουτ και το ιδιο στο Οακα που πηρε την τελευταια προσπαθεια) και με την Μιλανο και χτες και με την Μαλαγα και και και .Πρωταγωνιστης στο 4χ4 του Ολυμπιακου οταν η μπαλα εκαιγε εκτος αν πιστευεις οτι με τοσες απουσιες ηταν ευκολο και με τετοια ψυχολογια αυτο το επιγευγμα.
Στα ματς που ανεφερα και ειδικα στο Οακα αλλους εγω εβλεπα να παιρνουν την μπαλα και να την παρατηρουν σαν να ειναι ετοιμη να εκραγει και να την πασαρουν στον διπλανο τους.Και αρκετοι απο αυτους ηταν στον κορμο της ομαδας με τα 2 σερι Ευρωπαικα.
Απο αυτους που αναφερεις εχει απ ολους μαζι (απ ολους ομως) 3 πλασια συνεισφορα.Προπαντων δεν κανει ηλιθια λαθη οταν η μπαλα καιει.
Ειπαμε η καραμελιτσα με τον Λοτζεσκι μπαγιατεψε.Αν θες τα μεγαλα σουτ οχι μονο να τα επιχειρει αλλα και να ευστοχει να τα πεις στο πενταδατο τριαρι μας.Τον Περπερογλου.Δεν βλεπω ομως να τον κρινει κανεις(τονιζω οτι ειμαι φαν του Στρατου και τον πιστευω πολυ και εχει κανει καλη σεζον) οταν ειναι στα ρηχα.Οταν ειναι στα ρηχα ομως ο Λοτζεσκι ξεκιναει το ομαδικο κραξιμο.Ευτυχως δεν ειναι πολλοι.Η μειοψηφια.
Οτι υπαρχουν ατομα που κραζουν και μετα απο το χτεσινο αδυνατει να το συλλαβει ο ανθρωπινος νους.

QUOTE (Slouky Luke @ Apr 18 2014, 16:09 ) *
Ποιοι είναι οι "τέτοιοι αντίπαλοι" ; Η Ζιέλονα ; Η Μάλαγα ; Η Λαμποράλ ; Η Εφές ; Ομαδάρες ναι.


Α ναι?Εσυ τι θες δηλαδη ομιλο απο Ρεαλ Τσσκα Παο Μπαρτσελονα Μιλανο για να περασεις στους 8 και να ειναι επιτυχια?Παντως απο τις ομαδες που αναφερεις βλέπω 2 που εχουν κερδισει απο 2 φορες φετος την Μπαρτσελονα.Οσο σημαντικο ειναι να κερδιζεις στα μεγαλα ματς αλλο τοσο να κερδιζεις τους υπολοιπους εστω και αν δεν ειναι τοπ διαλογης.Με αυτες τις νικες ισχυροποιεις την θεση σου σε καθε ομιλο και σε οδηγουν στο πλεονεκτημα ή οχι.Τρανο παραδειγμα ο Παο που εχασε απο την Λαμποραλ και την Μαλαγα και δεν ειχε μεγαλη τυχη να παρει το πλεονεκτημα.

QUOTE (Slouky Luke @ Apr 18 2014, 16:09 ) *
Μα τι λες ;;; Τα ίδια λεπτά παίζανε Λοτζέσκι και Πέρπε όλη τη σεζον !! Δηλαδή φταίνε τα 5' παραπάνω που παίζει απο τη στιγμή που τραυματίστηκε ο Πέρπε ;;;



Ναι με την βασικη λεπτομερεια οτι ο Περπε επαιζε στο 4 επι 2 μηνες και ελειψε απο τα 5 τελευταια ματς στο Τοπ 16 οπως και χτες.Οποτε τραβηξε ολο το κουπι ο Ματ.Με την λεπτομερειουλα αυτη σαφως και ο χρονος ειναι μοιρασμενος.Οσο και να μην αρεσει ο Περπερογλου ηταν,ειναι και θα ειναι το βασικο τριαρι της ομαδας.Ο Λοτζεσκι το ειπα και το ξαναλεω επισης οτι κατ εμε ειναι το καλυτερο τριαρι στην Ευρωπη που ερχεται απο τον παγκο.Κοιτας τα στατιστικα του και φτανει.Τιποτα αλλο.
Και μπορω να σου πω πολλα πενταδατα τριαρια που κανουν τριπλασια λαθη στην Ευρωλιγκα και δεν εχουν καν τα μισα απο αυτα που δινει ο Βελγος και ομως κανεις δεν τολμαει να τους αγγιξει.
Μερικοι θελετε Κεσελ λεμε.Ετσι οπως προπερσι που ειχαμε ενα τριαρι και επαιζε την θεση ενας παιχτης ολη την χρονια.
rankin
QUOTE(Slouky Luke @ Apr 18 2014, 15:09 ) *
Το παιδί κωλώνει. Καλύτερα να βάζει τον Παπαπέτρου.


Χθες πάντως δεν κωλωσε όπως συνήθως ή οπως στο πρώτο παιχνίδι στη Μαδρίτη.
Άργησε βέβαια να μπει στο ρυθμό του αγώνα (αφου και οι Ισπανοί σπικερ ακούγονταν απορημένοι με την ξαφνική εμφάνιση του) αλλά δεν ηταν άτολμος.
το οτι έχασε τα 3 τρίποντα που πήρε ειναι άλλο θέμα. Τουλάχιστον, τα προσπάθησε, γιατι ως τώρα ουτε αυτά δεν έπαιρνε.
Συνεπώς, για την χθεσινή του εμφάνιση, δεν μπορώ να τον κατηγορήσω για ατολμία, οπως δεν ειναι δίκαιο να τον κατηγορήσω και για αστοχία, γιατι ως τώρα του ζητούσαμε να παίρνει προσπάθειες, και ας μην τις βάζει ... Αν συνεχίσει να είναι decisive (που λέει και ο κόουτς) στο επόμενο παιχνίδι θα βάλει και τα σουτ..

Και αυτά στα λέω εγώ που δεν ειμαι ένθερμος υποστηρικτής του Λοτζεσκι.

Αν ο χθεσινός Λοτζέσκι ηταν το συνηθες και οχι η εξαίρεση, δεν θα με χαλούσε καθόλου ο συγκεκριμένος παίχτης, ως μια πολύ καλή λύση απο τον πάγκο, με δεδομένη την παρουσία ενος πραγματικά καλού παίχτη στο 1-2 (και οχι τον Κολλινς)
erwi grey
Mαλλον θα προλαβει το 3ο Redleg.

Το κακο με τον Λοτζεσκι ειναι οτι δε μπορει να σου αλλαξει το παιχνιδι μονος του, περιμενεις οτι καποια στιγμη θα αρχισει να βαζει το ενα σουτ μετα το αλλο και δε βαζει κανενα.Ισως επειδη παρουσιαστηκε πολυ καλος εναντιον μετριων ομαδων στις αρχες δημιουργησε πολλες απαιτησεις, χωρις να μπορει να ανταποκριθει.
redleg7
QUOTE (erwi grey @ Apr 18 2014, 16:38 ) *
Mαλλον θα προλαβει το 3ο Redleg.

Το κακο με τον Λοτζεσκι ειναι οτι δε μπορει να σου αλλαξει το παιχνιδι μονος του, περιμενεις οτι καποια στιγμη θα αρχισει να βαζει το ενα σουτ μετα το αλλο και δε βαζει κανενα.Ισως επειδη παρουσιαστηκε πολυ καλος εναντιον μετριων ομαδων στις αρχες δημιουργησε πολλες απαιτησεις, χωρις να μπορει να ανταποκριθει.

Την γνωμη μου την εχω πει erwi και σεβομαι την αποψη σου ομως ξαναλεω οτι ο Λοτζεσκι αποκτηθηκε να δινει ανασες στον Περπερογλου.Ολοι γνωριζαμε οτι ο Στρατος απο το δευτερο τριαρι θα γινοταν το πρωτο.Δηλαδη ο Περπερογλου περσι εκανε κοντρα σε τοπ αντιπαλους σε ολα τα ματς εξαιρετικο παιχνιδι ερχομενος απο τον παγκο?Νομιζω πως οχι.Ειχε φυσικα και πολυ καλα ματς αλλα ειχε και ματς που ηταν αρκετα μετριος.
Φετος τον δουλεψε και ο κοουτς και βελτιωθηκε αρκετα ο Περπερογλου.
Αυτα λοιπον για τα οποια αποκτηθηκε τα κανει και με το παραπανω ο ανθρωπος.Και του χρονου εδω ειμαστε να τον κρινουμε σε μεγαλυτερο βαθμο.
Εχει φυσικα τα μειον του οπως καθε αθλητης αλλα θεωρω οτι σε γενικες γραμμες ειναι σταθερος και προσφερει αρκετα στην ομαδα.
Βασικα με αυτα που διαβαζω(και δεν αναφερομαι σε εσενα) θα γουσταρα να φυγει μονο και μονο να ζησουμε στιγμες 2011 με τον Κεσελ να πληρωνεται για να κραταει ζεστη την θεση στον παγκο και να νοσταλγουμε τα μεγαλα ματς που εκανε με την Σερβια.
Θα ηθελα ολη την σεζον να την βγαλουμε με ενα τριαρι και ο αλλος να ειναι κομπαρσος.
Τοτε θα εκτιμησουμε αρκετα απο τα αυτονοητα.
assistant
Γνωμη μου ειναι οτι ο Λοτζεσκι ειναι ενας πολυ καλος παιχτης......ειναι και λιγο χεστακος βεβαια(ή παιχτης οικονομια κατ αλλους)....σε μια καλα δομημενη ομαδα,χωρις τραυματισμους μπορει να δωσει πολλα πραγματα....ο Μπαρτζωκας νομιζω ειχε στο νου του το καλοκαιρι μια πενταδα Λο,Σπαν ή Σλουκα,Λοτζεσκι,Πετγουει και Ντανστον που θα ετρεχε πλακωμενη και θα ριχνε σε ολους 100αρες....αλλα δεν του βγηκε,και αυτοι που εμειναν κληθηκαν να καλυψουν ρολους στους οποιους δεν ειναι πολυ δυνατοι....επιμενω καλος ο Λοτζ αλλα για συγκεκριμενο ρολο.
erwi grey
QUOTE(redleg7 @ Apr 18 2014, 21:45 ) *
Την γνωμη μου την εχω πει erwi και σεβομαι την αποψη σου ομως ξαναλεω οτι ο Λοτζεσκι αποκτηθηκε να δινει ανασες στον Περπερογλου.Ολοι γνωριζαμε οτι ο Στρατος απο το δευτερο τριαρι θα γινοταν το πρωτο.Δηλαδη ο Περπερογλου περσι εκανε κοντρα σε τοπ αντιπαλους σε ολα τα ματς εξαιρετικο παιχνιδι ερχομενος απο τον παγκο?Νομιζω πως οχι.Ειχε φυσικα και πολυ καλα ματς αλλα ειχε και ματς που ηταν αρκετα μετριος.
Φετος τον δουλεψε και ο κοουτς και βελτιωθηκε αρκετα ο Περπερογλου.
Αυτα λοιπον για τα οποια αποκτηθηκε τα κανει και με το παραπανω ο ανθρωπος.Και του χρονου εδω ειμαστε να τον κρινουμε σε μεγαλυτερο βαθμο.
Εχει φυσικα τα μειον του οπως καθε αθλητης αλλα θεωρω οτι σε γενικες γραμμες ειναι σταθερος και προσφερει αρκετα στην ομαδα.
Βασικα με αυτα που διαβαζω(και δεν αναφερομαι σε εσενα) θα γουσταρα να φυγει μονο και μονο να ζησουμε στιγμες 2011 με τον Κεσελ να πληρωνεται για να κραταει ζεστη την θεση στον παγκο και να νοσταλγουμε τα μεγαλα ματς που εκανε με την Σερβια.
Θα ηθελα ολη την σεζον να την βγαλουμε με ενα τριαρι και ο αλλος να ειναι κομπαρσος.
Τοτε θα εκτιμησουμε αρκετα απο τα αυτονοητα.

Kακος παικτης δεν ειναι σιγουρα καμια σχεση και με Κεσελ, αλλα ειναι απο τις περιπτωσεις παικτων που μπορουν να αποδωσουν περισσοτερα και για καποιο λογο δεν αποδιδουν, για μενα το μεγαλυτερο μειονεκτημα του στην επιθεση ειναι οτι δεν εχει καθολου μα καθολου εγωισμο, το σουτ ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας οταν εχεις και καλη μηχανικη οπως αυτος, ε δεν μπορει να εισαι μονος σου και να ψαχνεις την πασα οταν εισαι πισω στο σκορ και τελειωνει ο χρονος, τελοσπαντων εγω την γνωμη μου την ειχα πει απο την αρχη που τον ειχα δει.
Λογικα θα μεινει και του χρονου ισως και με μετατοπιση στα γκαρντ και ελπιζω με την φετινη εμπειρια να αποδωσει οπως πρεπει.
Slouky Luke
QUOTE (redleg7 @ Apr 18 2014, 15:24 ) *
Αν θες τα μεγαλα σουτ οχι μονο να τα επιχειρει αλλα και να ευστοχει να τα πεις στο πενταδατο τριαρι μας.Τον ΠερπερογλουΕιπαμε η καραμελιτσα με τον Λοτζεσκι μπαγιατεψε.Αν θες τα μεγαλα σουτ οχι μονο να τα επιχειρει αλλα και να ευστοχει να τα πεις στο πενταδατο τριαρι μας.


Φίλε δν θα ξανακάνουμε την ίδια συζήτηση που κάναμε πριν 10 μέρες. Δεν ζητάω απο τον Λοτζέσκι να μου πάρει αγώνες μόνος του. Του ζητάω απλώς να μη κωλώνει όταν δεν είναι τέλεια στημένος μετά από καλό σύστημα της ομάδας. Κι αυτές οι στιγμές αυξάνονται όταν παίζεις δύσκολα ματς με μεγάλες ομάδες. Όλοι οι καινούργιοι "φτηνοί" παίχτες δείχνουν να μην κωλώνουν με μεγάλους αντιπάλους. Σόρυ αλλά δυο σουτ με ΠΑΟ τον Οκτώβρη και όχι-και-τόσο-κακές εμφανίσεις στο ΟΑΚΑ δεν με πείθουν.

QUOTE (redleg7 @ Apr 18 2014, 15:24 ) *
Οτι υπαρχουν ατομα που κραζουν και μετα απο το χτεσινο αδυνατει να το συλλαβει ο ανθρωπινος νους.


QUOTE (redleg7 @ Apr 17 2014, 21:24 ) *
Το ματς δεν το ειδα και δεν μπορω να κρινω απολυτα


lol

Όλα τα εύστοχα του καλάθια ήταν κοντά στο καλάθι μετά απο ασσίστ. Το "καλύτερο τριάρι από τον πάγκο" όπως τον λες σούταρε 3 τρίποντα σε 28' σε αγώνα με πολλές κατοχές. Άμυνα έπαιξε με τα μάτια όπως δείχνουν ο αριθμός τον φάουλ του (0).


QUOTE (redleg7 @ Apr 18 2014, 15:45 ) *
Εχει φυσικα τα μειον του οπως καθε αθλητης αλλα θεωρω οτι σε γενικες γραμμες ειναι σταθερος και προσφερει αρκετα στην ομαδα.


50% στα τρίποντα στη regular season, 35% στο τοπ16 και 0% στα playoffs (ναι ξέρω small sample και δεν έχουν τελειώσει) δεν είναι τι ονομάζω σταθερότητα (λογικό να πέφτουν τα ποσοστά αλλά όχι κι έτσι)

Τα rebounds του και οι κάποιες ασσιστ τον σώζουν.
TakeshyKurosawa
Το χθεσινό νούμερο στο ranking του Λοτζέσκι είναι πλασματικό εντελώς. Μία απόδειξη ότι καμία παράμετρος στα στατιστικά δεν μπορεί να προσδιορίσει πλήρως την αξία ενός παίκτη.
redleg7
QUOTE (Slouky Luke @ Apr 18 2014, 17:35 ) *
Φίλε δν θα ξανακάνουμε την ίδια συζήτηση που κάναμε πριν 10 μέρες. Δεν ζητάω απο τον Λοτζέσκι να μου πάρει αγώνες μόνος του. Του ζητάω απλώς να μη κωλώνει όταν δεν είναι τέλεια στημένος μετά από καλό σύστημα της ομάδας. Κι αυτές οι στιγμές αυξάνονται όταν παίζεις δύσκολα ματς με μεγάλες ομάδες. Όλοι οι καινούργιοι "φτηνοί" παίχτες δείχνουν να μην κωλώνουν με μεγάλους αντιπάλους. Σόρυ αλλά δυο σουτ με ΠΑΟ τον Οκτώβρη και όχι-και-τόσο-κακές εμφανίσεις στο ΟΑΚΑ δεν με πείθουν.





lol

Όλα τα εύστοχα του καλάθια ήταν κοντά στο καλάθι μετά απο ασσίστ. Το "καλύτερο τριάρι από τον πάγκο" όπως τον λες σούταρε 3 τρίποντα σε 28' σε αγώνα με πολλές κατοχές. Άμυνα έπαιξε με τα μάτια όπως δείχνουν ο αριθμός τον φάουλ του (0).




50% στα τρίποντα στη regular season, 35% στο τοπ16 και 0% στα playoffs (ναι ξέρω small sample και δεν έχουν τελειώσει) δεν είναι τι ονομάζω σταθερότητα (λογικό να πέφτουν τα ποσοστά αλλά όχι κι έτσι)

Τα rebounds του και οι κάποιες ασσιστ τον σώζουν.


Το ματς το παρακολουθησα αποψε κονσερβα ολοκληρο.Και αυτο που μπορω να πω ειναι οτι πηρε προσπαθειες εστω και αν καποια απο τα σουτ που επιχειρησε δεν ηταν ευστοχα.Συμφωνουμε οτι διαφωνουμε.Καταλαβαινεις οτι ειμαι απολυτος στην αποψη μου για τον παιχτη και σου ξαναλεω ευχομαι να μεινουμε χωρις δευτερο τριαρι του χρονου και να επανελθουμε σε εποχες Κεσελ που θα αναζητας καποιος να καθαρισει εστω και ομαδες επιπεδου Μαλαγα και σια.
Κλεινω γιατι νομιζω ειμαστε τελειως οφ τοπικ με αυτο που ειπα και στην αρχη.Η προσφορα του Λοτζεσκι σε ουσια και οχι μονο ειναι τριπλασια απο τους παιχτες που παρεθεσες
Αλλοι χτες δεν κανανε ουτε ασιστ(αυτος ειχε 4)αλλοι δεν επιχειρησαν καν ντραιβ και αλλοι ηταν σε τραγικη βραδια οπως ο ανθρωπος που εχεις για νικ νειμ(και δεν θελω να πω τιποτα για Σλουκα).Ομως καταντησε κουραστικο μια μοδα που παρατηρειται απο την αρχη της σεζον οταν ο Λοτζεσκι δεν τραβαει να του τρωνε την σαρκα.
Αν παλι τραβαει λεμε οτι τα ευστοχα σουτ ηταν μετα απο ασιστ.Λες και οι 13 ποντοι και οι 4 ασιστ πχ και τα 4 ριμπαουντ δεν ειναι προσφορα για παιχτη που υποτιθεται δεν ειναι καν πενταδατος.Να συμφωνησω οτι αμυντικα δεν ηταν καλα.Ομως ποιος ηταν καλος αμυντικα αν εξαιρεσουμε καποια συγκεκριμενα διαστηματα?!!
Αnyway δεν παει οι 11 απο τους 12 να σερνονται τελικα το τελευταιο διαστημα ο ενας θα τα ακουει.Ας φυγει το παλικαρι να παει στους Σανς που ακουγεται ή οπου αλλου θελει να δουμε τελικα τι ειχαμε και αν χασαμε κατι σημαντικο και αν αυτος που θα ερθει μας κανει να τον νοσταλγησουμε ή οχι.Οχι τιποτα αλλο γιατι ειδικα η περιπτωση του εχει κουρασει αρκετο κοσμο.Επαιρνε ο Τσιλντρες 3 δωματια χρηματα κιχ δεν ακουγοταν οταν σερνοταν στα μεγαλα ματς.Σερνοταν ο Παπανικολαου σε ολα τα ματς με τον Παο κουβεντα παλι.Ε οκ ας αποχωρησει το καλοκαιρι ο ανθρωπος να φερουμε για δευτερο τριαρι τον Πιπεν.


QUOTE (assistant @ Apr 18 2014, 17:06 ) *
Γνωμη μου ειναι οτι ο Λοτζεσκι ειναι ενας πολυ καλος παιχτης......ειναι και λιγο χεστακος βεβαια(ή παιχτης οικονομια κατ αλλους)....σε μια καλα δομημενη ομαδα,χωρις τραυματισμους μπορει να δωσει πολλα πραγματα....ο Μπαρτζωκας νομιζω ειχε στο νου του το καλοκαιρι μια πενταδα Λο,Σπαν ή Σλουκα,Λοτζεσκι,Πετγουει και Ντανστον που θα ετρεχε πλακωμενη και θα ριχνε σε ολους 100αρες....αλλα δεν του βγηκε,και αυτοι που εμειναν κληθηκαν να καλυψουν ρολους στους οποιους δεν ειναι πολυ δυνατοι....επιμενω καλος ο Λοτζ αλλα για συγκεκριμενο ρολο.

Ακριβως.Σκεψου οτι ο Λοτζεσκι οταν ο Σπανουλης ειναι παρων ανεβαινει αυτοματα και αυτος.Σκεψου να ηταν υγιης και ο Λο.Και μην το πας πολυ μακρια.Οσο ο Λο ηταν υγιης στο ξεκινημα της σεζον θυμησου τι εικονα ειχε ο Λοτζεσκι.Ατυχησαμε σε πολλα θεματα με τον Εισι δυστυχως.
Slouky Luke
QUOTE (redleg7 @ Apr 18 2014, 17:00 ) *
Αν παλι τραβαει λεμε οτι τα ευστοχα σουτ ηταν μετα απο ασιστ.Λες και οι 13 ποντοι και οι 4 ασιστ πχ και τα 4 ριμπαουντ δεν ειναι προσφορα για παιχτη που υποτιθεται δεν ειναι καν πενταδατος.


Στη reg season που, αν εξαιρέσουμε τον Λο, δεν είχαμε τραυματισμούς έπαιζε 25' το ματς, 7 περισσότερα απο τον Περπε. Θα μου πεις ήταν φοβερός, καλά κι έπαιζε τόσο και θα χεις δίκιο αλλά δεν μπορεί να ταν το καλοκαίρι 2η επιλογή, τη reg season 2ος σε λεπτά συμ και τώρα να ξανάγινε μη πενταδάτος. Κι όταν εξ αρχής δεν είσαι πενταδάτος δεν σημαίνει ότι όταν για χι ψι λόγους η ομάδα σε χρειάζεται περισσότερο είναι οκ να σε μέτριος έως κακός. Ο Μάτζαρης δεν ήταν για βασικός φέτος κι όμως ο τραυ. Λό του έχει εκτοξεύσει τα λεπτά και ανταποκρίνετε μια χαρά. Όταν έμεινε άουτ ο Σπανούλης ο Σλούκας έκανε 2 (στα 3) μεγαλά ματς, το ίδιο κι ο Πέρπε. Ο Λοτζέσκι ; Τίποτα το ιδιαίτερο.

QUOTE (redleg7 @ Apr 18 2014, 17:00 ) *
Ομως καταντησε κουραστικο μια μοδα που παρατηρειται απο την αρχη της σεζον οταν ο Λοτζεσκι δεν τραβαει να του τρωνε την σαρκα.


QUOTE (redleg7 @ Apr 18 2014, 17:00 ) *
Αnyway δεν παει οι 11 απο τους 12 να σερνονται τελικα το τελευταιο διαστημα ο ενας θα τα ακουει.Ας φυγει το παλικαρι να παει στους Σανς που ακουγεται ή οπου αλλου θελει να δουμε τελικα τι ειχαμε και αν χασαμε κατι σημαντικο και αν αυτος που θα ερθει μας κανει να τον νοσταλγησουμε ή οχι.Οχι τιποτα αλλο γιατι ειδικα η περιπτωση του εχει κουρασει αρκετο κοσμο.Επαιρνε ο Τσιλντρες 3 δωματια χρηματα κιχ δεν ακουγοταν οταν σερνοταν στα μεγαλα ματς.Σερνοταν ο Παπανικολαου σε ολα τα ματς με τον Παο κουβεντα παλι.Ε οκ ας αποχωρησει το καλοκαιρι ο ανθρωπος να φερουμε για δευτερο τριαρι τον Πιπεν.


Εγώ για τον Λοτζέσκι συζητάω. Δεν με νοιάζουν οι Κέσελ (τον οποίο μισώ), οι Σάνς (lol), ο Τσιλντρεσ, ο Παπανικολάου κλπ. Για τον Ματ Λοτζέσκι μιλάω και δεν τον έχω ως σάκο του μποξ κάθε φορά που τα πράγματα πάνε στραβά (γι αυτά έχω τους Αγγ, Μπαρτζώκα και Σπανούλη αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση).

Απλώς με έχει απογοητεύσει αυτός ο παίχτης. Λογικό να υπάρχει μια regression to the mean μετά τους φοβερούς πρώτους μήνες του, αλλά πιστεύω πως είναι πιο βαθύ το θέμα.

QUOTE (redleg7 @ Apr 18 2014, 17:00 ) *
αλλοι ηταν σε τραγικη βραδια οπως ο ανθρωπος που εχεις για νικ νειμ(και δεν θελω να πω τιποτα για Σλουκα)


τραγικός ε...αναρωτιέμαι ποιος έκανε τις δυο ασσίστ στον Λοτζέσκι που τον ανέβασαν στα τελευταία λεπτά. Α ναι, ο Σλούκας. Μπράβο στον Μπαρτζώκα που έβαλε τον 2ο καλύτερο σουτερ 3ποντων μας (και 1ο στις βολές) στο τοπ16 μόνο 13' (που ήταν όμως αρκετά για 3 ασσίστ,1 κλέψιμο και 2 λάθη...).
T.W.Is.M.
Εγω βλεποντας το χτεσινο παιχνιδι live και χωρις να εχω καλη εικονα των στατιστικων προτιμουσα να ειναι μεσα ο κατα τ αλλα κακος χτες Σλουκας παρα ο Λοτζεσκι στο τελος. Προσπαθησε περισσοτερο μεν ο Ματ, αλλα ηταν αστοχος. Τα καλαθια που εβαλε ως σωστος ανθρωπος στη σωστη θεση δε μου λενε και πολλα, γιατι δεν ειναι αυτη η δουλεια του. Θα μου ελεγαν αν τα εβαζε ο Κολινς. Τωρα που ειπα Κολινς, αυτος το ενα και μοναδικο τριποντο που επιχειρησε το εβαλε. Το προβλημα με το Λοτζεσκι ειναι οτι περιμενουμε περισσοτερα απ αυτα που κανει. Χτες δεν ηταν κακος, αλλα δεν εδωσε το κατι παραπανω που χρειαζοταν. Ειχε την ιδια επιθετικη αδυναμια που εντοπιζουμε στο Μαντζαρη, με τη διαφορα οτι δεν εχουν τον ιδιο επιθετικο ρολο. Οι κινησεις του δε μου δειχνουν φοβο, αλλα ελλειψη εμπιστοσυνης. Τα σουτ που πηρε θεωρω οτι τα πηρε για να τα παρει. Γιατι ειχε τετοια οδηγια απ τον παγκο. Ο Σλουκας θα τα επαιρνε για να τα βαλει, ο Περπερογλου το ιδιο, ο Πετγουει τα πηρε και τα εβαλε(ισως να του εκανε καλο η κοντρα με το Μπουρουση), ακομα κι ο Μαντζαρης που τον κατηγορησαμε την Τριτη για ατολμια πιο πολυ μου εδειξε να πιστευει τα σουτ που πηρε(και εχασε). Φοβαμαι οτι αυτο που του λειπει δεν ειναι αγωνιστικο χαρακτηριστικο, αλλα πνευματικο και αυτο δεν αποκτιεται τωρα. Δε συμφωνω με το χαρακτηρισμο του σαν συμπληρωματικο τριαρι. Μοιραζεται τη θεση με τον Περπερογλου, οπως εκανε περσι και ο Παπανικολαου, αλλα ο ενας εκανε το step up μεσα στη σεζον, ενω ο αλλος ξεκινησε καλα και συνεχισε μετρια. Περσι μεταξυ των δυο SF ο Παπανικολαου λογιζοταν ως ας πουμε βασικος σε μια ομαδα που ειχε ως δυνατο σημειο την ταχυτητα και την ενεργεια(που εβγαζε κι ο ιδιος). Φετος αυτος ο χαρακτηρας της ομαδας αλλαξε και στραφηκε περισσοτερο σε στοιχεια που ταιριαζουν στον Περπερογλου, αλλα και στο Λοτζεσκι. Ο πρωτος ομως ξεχωριζει περισσοτερο απο το δευτερο οταν τα πραγματα δυσκολευουν.
Δεν ξερω αν ειναι δικαιο ή αδικο, αλλα ο Λοτζεσκι με εχει απογοητευσει τον τελευταιο καιρο και τα 2(ελπιζω) παιχνιδια στο ΣΕΦ ειναι η ευκαιρια να αρχισει να αλλαζει αυτη μου την εντυπωση ή να την οριστικοποιησει, ωστε να μην εχω απαιτησεις απ αυτον στους τελικους.
petrovic
"ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει" . μερικές φορές τα πράγματα είναι πολύ απλά. μετά από χρόνια πείνας, φτιάξαμε μια ομάδα που πήρε δύο σερί ευρωλίγκες. και αντί να κάνουν τα πάντα οι πρόεδροι να την κρατήσουν σταθερή, έχασαν τους 2 από τους 3 τρεις καλύτερους παικτες της . (Παπανικολάου-Χάινς). λες και είναι το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου να φτιάξεις ομάδα με χημεία και δέσιμο. τέλος πάντων, ελπίζουμε πάντα ότι θα μιλήσει η καρδιά του πρωταθλητή.
airg
@Redleg, ισως τελικα να μην διαφωνουμε μεταξυ μας.
Νομιζω ολοι λεμε το ιδιο πραγμα για το Λοτζεσκι με αλλα λογια.

Οταν το συστημα τον βγαζει μονο του σε θεση για σουτ και δειλιαζει (αρκετες φορες ) και δεινει πασα,
αν αυτο δεν ειναι ενδειξη παιχτη χωρις τσαμπουκα, τοτε τι ειναι;
roko
O Λοτζεσκι ειναι ενας παρα πολυ καλος 6xth player που μπορει να μπρει στα γκαρντ-φοργουορντ και να δωσει πολλες λυσεις.Ο Παπανικολαου ηταν καιρο στην ομαδα,δουλεψε,δουλευτηκε απο τον μεγιστο του ειδους στο να φτιαχνει παικτες και ομαδες,τον Σοφο,και εγινε ενας παικτης που εμαθε να βγαζει τα προσοντα του πολυ πιο εντονα απο τα μπασκετικα ελαττωματα του. Εν ολιγοις αποδειχθηκε ο βελγος μια περιπτωση value for money αλλα παπανικολαου δεν ειναι.Τουλαχιστον ακομη.Το θετικο ειναι οτι δειχνει εξελιξιμος. To καλοκαιρι ελπιζω να ενισχυθει η ομαδα για 1η φορα απο το 2010....
Germany96
QUOTE(Slouky Luke @ Apr 18 2014, 17:37 ) *
...Απλώς με έχει απογοητεύσει αυτός ο παίχτης. Λογικό να υπάρχει μια regression to the mean μετά τους φοβερούς πρώτους μήνες του, αλλά πιστεύω πως είναι πιο βαθύ το θέμα....

Εγώ πάλι αυτό ακριβώς πιστεύω ότι συμβαίνει, αν σκεφτούμε από πού ήρθε και με τι παραστάσεις στον πρωταθλητή Ευρώπης ήταν υπερβολικά καλός στην πρώτη φάση της διοργάνωσης και η μετέπειτα κανονικοποίηση των εμφανίσεων του χτυπά ακόμα πιο έντονα στο μάτι ακριβώς επειδή η πρώτη εικόνα ήταν αφύσικα εντυπωσιακή.

Από τον παίκτη όμως δεν μπορώ να έχω παράπονα, ήρθε με πολύ λίγα λεφτά για να παίξει στο πιο ψηλό επίπεδο για πρώτη φορά στα 28 του, προσπαθεί και αποδίδει σε πολύ καλά VFM επίπεδα και λογικό είναι να έχει τα πάνω του και τα κάτω του όντας εκτός από πρωτοεμφανιζόμενος στην διοργάνωση και παίκτης που βασίζεται αρκετά στο περιφερειακό σουτ. Σε σχέση με τους άλλους "σουτέρ" που είχαμε τα περασμένα χρόνια και συνεπέστερος είναι και λιγότερο μονοδιάστατος στο παιχνίδι του και σίγουρα "κρύβεται" λιγότερο, χωρίς να έχει τις παραστάσεις στο υψηλότερο επίπεδο της διοργάνωσης που είχε Halperin όταν αποκτήθηκε, ούτε έστω την σταθερή παρουσία του Gecevicius, ούτε καν το νεαρό της ηλικίας του Keselj και τα σωματικά του προσόντα, προερχόμενος από εξαιρετικό τουρνουά εθνικών ομάδων κι έχοντας έναν προπονητή που έλεγε (και πρέπει και να το πίστευε) ότι ο Σέρβος με το σουτ του μπορεί να κάψει χωριά (δεν μας @#!@ ρε Duda, σιγά μην έτρωγε και μωρά και βίαζε παρθένες).

QUOTE(TakeshyKurosawa @ Apr 18 2014, 16:49 ) *
Το χθεσινό νούμερο στο ranking του Λοτζέσκι είναι πλασματικό εντελώς. Μία απόδειξη ότι καμία παράμετρος στα στατιστικά δεν μπορεί να προσδιορίσει πλήρως την αξία ενός παίκτη.

Και πάμε στο ζουμί, συμφωνούμε απόλυτα όσον αφορά τα νούμερα ότι μπορεί να μας λένε τα πάντα αλλά και τίποτα ανάλογα με το ποια επιλέγεις να διαβάζεις αλλά και πώς να τα διαβάζεις αυτά. Αν δούμε τα απλά stats του Moss και τα συγκρίνουμε με αυτά του Βέλγου παίζει κάποιος αρπακολλίστικα και ξυπνητζίδικα να βγάλει τον Matt και μια-δυο κλάσεις ανώτερο. Στην πραγματική ζωή ο Moss είναι ο νούμερο ένα λόγος που μία από τις πιο φλώρικες ομάδες των τελευταίων ετών στην Ευρώπη έχει χτίσει άμυνα που δαγκώνει κι από περίγελος έχουν γίνει ομάδα που διεκδικεί πρόκριση στο F4.

Τον Moss δεν τον αναφέρω τυχαία, αφού έφυγαν οι Antic, Hines, Παπανικολάου όλοι λέγαμε ότι έφυγε και ένα μεγάλο μέρος του fighting spirit της ομάδας. Ο πρώτος υποψήφιος για την θέση του Παπ ήταν o Moss που μαζί με τον Dunston (που και φαινόταν και αποδείχθηκε πολύ καλή επιλογή) θα έδιναν πίσω στην ομάδα ένα κομμάτι της σκληράδας που χάθηκε.

Δυστυχώς η διοίκηση έθεσε σαν προτεραιότητα να κάνει καλά deals κι αν με αυτά χτιζόταν και καλή ομάδα θα ήταν μια ευτυχής συγκυρία. Ε λοιπόν πέτυχε κάποια πολύ καλά deals, η πώληση του Παπ ήταν σίγουρα ένα, η ανανέωση του Law σε αυτά τα λεφτά επίσης (άσχετα με το πώς εξελίχθηκε η κατάσταση), η απόκτηση του Dunston πάλι σούπερ, το VFM του Matt για μένα ήταν επίσης πολύ καλό, η ανανέωση του Σπανούλη ο μποναμάς, με λιγότερα λεφτά και πάλι από αυτά που θα έβρισκε αλλού ο Βασίλης, αλλά κάπου εκεί άρχισαν τα παλαβά με το συμβόλαιο στον Begic που πήρε τα λεφτά που παίρνει ο Moss στην Olimpia κι ακόμα δεν καταλάβαμε τι όνειρο είδαν διοίκηση και προπονητής με την πάρτη του. Μετά πλάκωσαν οι τραυματισμοί και το γαϊτανάκι των κακών, και κάποιων ακόμα και ανεξήγητων, επιλογών άρχισε να δίνει και να παίρνει και δυστυχώς φτάσαμε να βλέπουμε μια ομάδα φοβισμένη στην Μαδρίτη που περιμένει τον χάρο να έρθει να την πάρει.

Είναι τέτοια η ποιότητα της Real που και ο Ολυμπιακός των περασμένων ετών να βρισκόταν αντίπαλος της με μειονέκτημα έδρας πάλι μακρινό outsider θα μου φαινόταν σε σειρά 5 αγώνων, η μόνη διαφορά είναι ότι από εκείνο τον Ολυμπιακό θα περίμενα να πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι του, γιατί φέτος ουσιαστικά δεν την έχουμε προβληματίσει καθόλου την Real που πάει να μας αποκλείσει κάνοντας συντήρηση κι έχοντας την μηχανή στο σβηστό.

Δεν μπορώ να τα βάλω με τους παίκτες όμως, γιατί αδιαφορία δεν βλέπω σε καμία περίπτωση, το καλοκαίρι η διοίκηση έκανε κάποια καλά deals που στοίχησαν όμως στην ταυτότητα της ομάδας, ο προπονητής βλέποντας ότι με τις συνθήκες να είναι αυτές που ήταν δεν μπορούσε να χτίσει πολεμική μηχανή ξανά και προσπάθησε να φτιάξει κάτι πιο soft αλλά αξιοπρεπές, στην πορεία έκατσαν οι τραυματισμοί, έγιναν και λάθος επιλογές σου έκατσε κι αντίπαλος πληρέστατος και ποιοτικότατος και αφού δεν έχεις πλέον τα δόντια να δαγκώσεις καρωτίδες, περιμένεις το μοιραίο να επέλθει και τους Μήδους επιτέλους να διαβούνε.
erwi grey
QUOTE(Germany96 @ Apr 19 2014, 10:08 ) *
Τον Moss δεν τον αναφέρω τυχαία, αφού έφυγαν οι Antic, Hines, Παπανικολάου όλοι λέγαμε ότι έφυγε και ένα μεγάλο μέρος του fighting spirit της ομάδας. Ο πρώτος υποψήφιος για την θέση του Παπ ήταν o Moss που μαζί με τον Dunston (που και φαινόταν και αποδείχθηκε πολύ καλή επιλογή) θα έδιναν πίσω στην ομάδα ένα κομμάτι της σκληράδας που χάθηκε.

Για τον Μος κι εγω πιστευω οτι θα ηταν ιδανικη λυση για αντικαταστατης του Παπανικολαου, απο αυτα που διαβαζα πρωτη επιλογη ηταν κι ενα συν εαν ισχυει αυτο για τον Μπαρτζωκα που δεν τον πολυπαω με τη φετινη διαχειριση που εκανε, αλλα αλλο να σου φερνουν τον Μος και αλλο το στοιχημα Λοτζεσκι.
TakeshyKurosawa
Ο Μος έχει μεγάλη εμπειρία στο επίπεδο Ευρωλίγκας, είναι σκληρός παίχτης στην άμυνα, σκυλί του πολέμου και τα σουτ που επιχειρεί ο Λοτζέσκι μπορεί να τα πάρει άνετα και αυτός. Πιστεύω ότι του Ρούντι θα του έσπαζε τον τσαμπουκά. Οκ σίγουρα ο Λοτζέσκι είναι συμπαθής και καλός παίχτης που βοήθησε την ομάδα, αλλά ο λόγος που μέχρι τώρα αγωνιζόταν στο Βέλγιο είναι ότι δεν έχει την καρδιά του Πρωταθλητή, δεν έχει το μέταλλο να κάνει το κάτι παραπάνω παρόλο που μπορεί να έχει τις δυνατότητες γιατί το μπάσκετ το κατέχει, απλά δεν πιστεύει στον εαυτό του.
tzagasdog
Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι αυτό που μας λείπει είναι το μέγεθος στην άμυνα και όχι το επιθετικό ταλέντο.
Αντιτς - > πετγουει
Παπ - > λοτζεσκι
Η ατολμια θα είχε μικρότερες συνέπειες αν η άμυνα μπορούσε να σκληρύνει περισσότερο έτσι ώστε και η ομάδα να τρέξει περισσότερο
ALdaperan
QUOTE (airg @ Apr 18 2014, 10:34 ) *
Koλινς ΘΕΟΣ !!!!

http://dai.ly/x1p5dn3

Η φάση που καρφώνει ο πετγουέι πάει να πανηγυρίσει και τον πιάνουν απο το χέρι μιροτιτς και ροντρίγκεζ και τον στρέφουν στον διαιτητή είναι όλα τα λεφτά.. !

Σαν τα σχολιαρόπαιδα που πιάνουν το συμμαθητή τους και φωνάζουν τη Δασκάλα "κυρία κυρία αυτός το έκανε.."

χαχα Αχώνευτοι ισπανοί...
Weekendman
QUOTE(tzagasdog @ Apr 19 2014, 11:26 ) *
Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι αυτό που μας λείπει είναι το μέγεθος στην άμυνα και όχι το επιθετικό ταλέντο.
Αντιτς - > πετγουει
Παπ - > λοτζεσκι
Η ατολμια θα είχε μικρότερες συνέπειες αν η άμυνα μπορούσε να σκληρύνει περισσότερο έτσι ώστε και η ομάδα να τρέξει περισσότερο


Με την (αναγκαστική) χρησιμοποίηση των Παπαπέτρου και Ντάνστον στις θέσεις 3 και 4 το πρόβλημα αυτό μπορεί να μετριαστεί, ειδικά αν ο Περπέρογλου μπορέσει να επανέλθει ώστε να μπορούμε να δούμε το σχήμα Πέρπέρογλου-Παπαπέτρου που οι συγκυρίες δεν μας άφησαν, και τον Λοζέτσκι ως 2άρι, αλλά αυτήν την φορά με τον Σπανούλη παρόντα…

Αν και στην θέση 4 για να είμαι δίκαιος με τον Πέτγουει ,με τον όποιο ήμουν απογοητευμένος μετά το πρώτο παιχνίδι, δεν ήταν λάθος η απόκτηση ενός παίκτη με εκπληκτικά αθλητικά προσόντα και καλό σουτ τριών πόντων στο Ρέθυμνο. Γιατί μπορεί να παρουσίασε αστάθεια και μη πλήρη τακτική προσαρμογή σε κάποια ματς. Όμως στα τελευταία ευρωπαϊκά είναι ανεβασμένος, και σε 2 από τα 3 ματς που έπαιξε απέναντι στις Ρεάλ και Μπαρτσελόνα ήταν από τους διακριθέντες. Ενώ συμβάλει παράλληλα και στην σαφής μείωση στο παιχνίδι ψηλά των Αμερικάνων ψηλών του ΠΑΟ. ΟΚ θα γουστάραμε έναν Ντέρικ Μπράουν ,έναν Ογκουστίν η τον Πέρο ,αλλά για παίκτη χωρίς την ιδιαίτερη παικτική κλάση και εμπειρία όπως ο Πέτγουει πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι.

Το ζήτημα είναι ότι ο Άντιτς δεν είχε καλές σχέσεις με τον Μπαρτζώκα, και είναι 32 χρονών οπότε στο δίλλημα ανάμεσα στην διατήρηση ενός παίκτη που έχει 3-4 χρόνια καριέρας ακόμα, και έναν προπονητή που μπορεί να μείνει μακροχρόνια, όπως και να είναι διαλέγεις τον δεύτερο. Και δεν συμπεριλαμβάνεται στην ίδια κατηγορία με την φυγή των Χάινς και Παπανικολάου.

Για την άμυνα ωραία τα λέμε ,αλλά στην έδρα της η Ρεάλ έχει βάλει 90αρες σε άμυνες όπως της Μπαρτσελόνα και ΤΣΣΚΑ, με καλύτερα ρόστερ, και προπονητές έμπειρούς ,που ξέρουν να στήνουν αμυντικά πλάνα. Ελπίζω η εικόνα του δευτέρου ημίχρονου να είναι αλλαγή της άμυνας του Ολυμπιακού προς το επιθετικότερο και όχι απόρροια κούρασης της Ρεάλ από τους περισσότερους αγώνες που είχε. Δεν έχουμε προφανώς άμυνα ΠΑΟ, αλλά πιστεύω πως ο Ολυμπιακός είναι λιγότερο φλώρος στην άμυνα από ότι παρουσιάστηκε…


Βέβαια για να τρέξει η ομάδα ο Μπουρούσης επιστρέφει μεν αργά και ο Ολυμπιακός πιστοποιήσε στο δεύτερο ματς την δύναμη του στα ριμπάουντ, αλλά λείπει καιρό ο Λο. Και δεν είδα κάποιον που να μπορέσει να τον αντικαταστήσει στο fast break παιχνίδι έστω και κατα προσέγγιση. π.χ ο Λοζέτσκι είναι γρήγορος αλλά είναι τύπος που μάλλον τελειώνει αιφνιδιασμούς παρά τους αρχίζει. Και ήταν μεν θετικό βήμα η χρησιμοποιήση του τέταρτου γκαρντ με Κόλινς, αλλά οι τρείς βασικοί θα τραβήξουν το βάρος ,και δεν ξέρω πόσο κουράγιο έχουν να τρέξουν σε σειρά αγώνων...
T.W.Is.M.
QUOTE(Weekendman @ Apr 19 2014, 12:54 ) *
Για την άμυνα ωραία τα λέμε ,αλλά στην έδρα της η Ρεάλ έχει βάλει 90αρες σε άμυνες όπως της Μπαρτσελόνα και ΤΣΣΚΑ, με καλύτερα ρόστερ, και προπονητές έμπειρούς ,που ξέρουν να στήνουν αμυντικά πλάνα. Ελπίζω η εικόνα του δευτέρου ημίχρονου να είναι αλλαγή της άμυνας του Ολυμπιακού προς το επιθετικότερο και όχι απόρροια κούρασης της Ρεάλ από τους περισσότερους αγώνες που είχε. Δεν έχουμε προφανώς άμυνα ΠΑΟ, αλλά πιστεύω πως ο Ολυμπιακός είναι λιγότερο φλώρος στην άμυνα από ότι παρουσιάστηκε…


Ας ειναι και κουραση της Ρεαλ, η σειρα εχει τουλαχιστον ενα ματς τη Δευτερα και οσο κερδιζουμε, συνεχιζεται και οσο συνεχιζεται η σειρα, τοσο επιβαρυνεται η Ρεαλ. Για μια ομαδα που εχει τη ιδεα της καλυτερης στην Ευρωπη, αλλα δεν ειναι αντιστοιχα δυνατη πνευματικα, ισως να ειναι μεγαλυτερο προβλημα το να μην μπορει να κανει το παιχνιδι της απο δικη της αδυναμια. Θα τους δημιουργησει περισσοτερο εκνευρισμο και θα τους βγαλει εκτος παιχνιδιου.
Επιμενω σε αυτα τα στοιχεια γιατι οι ελπιδες που εχει ο Ολυμπιακος δεν ειναι καθαρα αγωνιστικες, αλλα αφορουν το mental κομματι. Παιζει με μια καλυτερη ομαδα και πρεπει να τη βγαλει εκτος ρυθμου. Δεν παει να κερδισει τη σειρα, αλλα να κανει τη Ρεαλ να τη χασει.
erwi grey
Eνα θετικο παντως που κρατησα ειναι οτι στο 4ο δεκαλεπτο η ομαδα εδειξε να εχει περισσοτερη ενεργεια απο τη Ρεαλ, βεβαια τα περσινα στανταρ οπου στο τελος βγαζαμε φωτιες δεν το βλεπουμε φετος αλλα αν παει η σειρα σε 5ο παιχνιδι πιστευω οτι θα εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες απ' οτι εχουμε στα παιχνιδια στο Σεφ.
TakeshyKurosawa
Εγώ θεωρώ ότι έχουμε άμυνα της πλάκας. Ο Σπανούλης πχ για να κάνει διείσδυση και να τελειώσει με lay up πρέπει να φτύσει αίμα και στο τέλος του παιχνιδιού να φύγει με μώλωπες. Εμάς μας τρυπάνε την άμυνα με απίστευτη ευκολία. Πιστεύω ότι γι αυτό οφείλεται καθαρά ο Μπαρτζώκας.
Weekendman
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 19 2014, 13:02 ) *
Ας ειναι και κουραση της Ρεαλ, η σειρα εχει τουλαχιστον ενα ματς τη Δευτερα και οσο κερδιζουμε, συνεχιζεται και οσο συνεχιζεται η σειρα, τοσο επιβαρυνεται η Ρεαλ. Για μια ομαδα που εχει τη ιδεα της καλυτερης στην Ευρωπη, αλλα δεν ειναι αντιστοιχα δυνατη πνευματικα, ισως να ειναι μεγαλυτερο προβλημα το να μην μπορει να κανει το παιχνιδι της απο δικη της αδυναμια. Θα τους δημιουργησει περισσοτερο εκνευρισμο και θα τους βγαλει εκτος παιχνιδιου.
Επιμενω σε αυτα τα στοιχεια γιατι οι ελπιδες που εχει ο Ολυμπιακος δεν ειναι καθαρα αγωνιστικες, αλλα αφορουν το mental κομματι. Παιζει με μια καλυτερη ομαδα και πρεπει να τη βγαλει εκτος ρυθμου. Δεν παει να κερδισει τη σειρα, αλλα να κανει τη Ρεαλ να τη χασει.


Αν λείψει ο Ροντρίγκεθ τα πράγματα θα απλοποιούταν σχετικά, γιατί οι υπόλοιποι δεν είναι υποδείγματα διαχείρισης στο σετ παιχνίδι. Αγωνιστικά δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολο να πάρεις τρείς νίκες από μια ομάδα που έχασε σε όλες τις διοργανώσεις …2,5 φορές, συμπεριλαμβάνοντας και το ματς με την Ζαλγκίρις. Αλλά δεν θα ήταν και θαύμα αν ο Ολυμπιακός έπαιρνε τα 2 εντός έδρας ματς, και στο ματς της Μαδρίτης έκοβε κάπως τους αιφνιδιασμούς η έστω να είχε την τύχη και την ικανότητα στο να βρεί την Ρεάλ σε μια κακή μέρα στα τρίποντα. Εδώ με εξαιρετικά Μαδριλένικα ποσοστά από τα 6 και 75. παραλίγο να πάρει το δεύτερο ματς.

Αλλά συμφωνώ ότι είναι ίσως σημαντικότερο το ψυχολογικό παιχνίδι από το αγωνιστικό. Το πρόβλημα είναι , τι ψυχολογικό παιχνίδι να τους παίξεις όταν σουτάρεις βολές χειρότερα και από παιδοεφηβικό; Οπότε πάμε βήμα-βήμα, φαντάζομαι να λιώσουν από την γραμμή των βολών τα καμάρια μας…
roko
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Apr 19 2014, 13:14 ) *
Εγώ θεωρώ ότι έχουμε άμυνα της πλάκας. Ο Σπανούλης πχ για να κάνει διείσδυση και να τελειώσει με lay up πρέπει να φτύσει αίμα και στο τέλος του παιχνιδιού να φύγει με μώλωπες. Εμάς μας τρυπάνε την άμυνα με απίστευτη ευκολία. Πιστεύω ότι γι αυτό οφείλεται καθαρά ο Μπαρτζώκας.


Αν εξαιρεσεις τον "διαδοχο του Διαμαντιδη" biggrin.gif ,τον Μαντζαρη εννοω,δεν υπαρχει αλλος γκαρντ με γρηγορα ποδια που να μπορει να πιεσει στην περιφερεια. Δεν νομιζω να φταιει ο Μπαρτζωκας για τα σαπακια που του φορτωσανε οι εδω και 3,5 χρονια αφοι Καβουροπουλοι..

Παρολα αυτα πιστευω οτι αν ο κοσμος δωσει στην ομαδα την αιγλη και την υποστηριξη που της αξιζει,οι 2 νικες στην ομαδα του Μπουρουση και των Looser μαδριλενων ειναι βατες.
Weekendman
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Apr 19 2014, 13:14 ) *
Εγώ θεωρώ ότι έχουμε άμυνα της πλάκας. Ο Σπανούλης πχ για να κάνει διείσδυση και να τελειώσει με lay up πρέπει να φτύσει αίμα και στο τέλος του παιχνιδιού να φύγει με μώλωπες. Εμάς μας τρυπάνε την άμυνα με απίστευτη ευκολία. Πιστεύω ότι γι αυτό οφείλεται καθαρά ο Μπαρτζώκας.


Άλλο ο συμπαίκτης του Σπανούλη να είναι ο Γιουλ η ο Ρούντι και άλλο ο Σλούκας η ο Μάντζαρης, όσο αφορά τους χώρους που ανοίγονται.


Ακόμα και να μην λάβει κανείς υπόψη το δεύτερο ημίχρονο του τελευταίου αγώνα.Επαναλαμβάνω ότι η δεύτερη καλύτερη άμυνα στο ΤΟΠ-16 που δυσκόλεψε την Μπαρτσελόνα δεν χαρακτηρίζεται της πλάκας, Όμως με μια ομάδα που όλοι οι περιφερειακοί έχουν την άνεση να παίρνουν ατομικά σουτ, να κυκλοφορούν αστραπιαία την μπάλα, να βγαίνουν από τα σκριν, και έχουν όλοι τους καλό σουτ μαζί με τον Μίροτιτς και τον Μπουρούση δεν διαβάζεται τόσο εύκολα.

Στην ΤΣΣΚΑ π.χ μπορείς να δώσεις σουτ στον Τζάκσον και τον Χάινς η να διπλομαρκάρεις τον Κρστιτς. Ενω στην Ρεάλ μπορεί με αλλαγές στα σκριν να τους χαλάς το μυαλό, αλλά τους πρόσφερεις και την δυνατότητα για επιθετικά ριμπαόυντ στα όποια είναι δυνατοί...
redleg7
Την Δευτερα θα ηχησει δυνατα στο Σεφ το @@@@ Γιαννη κοιτα το ταβανι....

**Ελπιζω του χρονου να παρουμε κανα δανειακι να κανουμε 2-3 μεταγραφες αξιας 3 εκ ευρω η καθεμια να μπουμε μεσα και το ταμειο να ειναι μειον.Τι μου θυμιζει αραγε? laugh.gif
TakeshyKurosawa
QUOTE (roko @ Apr 19 2014, 13:37 ) *
Αν εξαιρεσεις τον "διαδοχο του Διαμαντιδη" biggrin.gif ,τον Μαντζαρη εννοω,δεν υπαρχει αλλος γκαρντ με γρηγορα ποδια που να μπορει να πιεσει στην περιφερεια. Δεν νομιζω να φταιει ο Μπαρτζωκας για τα σαπακια που του φορτωσανε οι εδω και 3,5 χρονια αφοι Καβουροπουλοι..

Παρολα αυτα πιστευω οτι αν ο κοσμος δωσει στην ομαδα την αιγλη και την υποστηριξη που της αξιζει,οι 2 νικες στην ομαδα του Μπουρουση και των Looser μαδριλενων ειναι βατες.


Μακάρι φίλε. Ευελπιστώ ότι η δύναμη της έδρας μας θα αφυπνίσει κάποιους παίχτες και θα τους βοηθήσει να ξεπεράσουν φόβους και κόμπλεξ. Λοτζέσκι,Μάντζαρης,Σλούκας μέχρι στιγμής μου δίνουν την εντύπωση ότι μόνο που έμαθαν ότι θα παίξουμε με Ρεάλ και άκουσαν για Ρούντι, Σέρχι, Γιουλ έκαναν πάνω τους κακάκια και έχασαν πριν φτάσει το αεροπλάνο στη Μαδρίτη. Ίσως η δύναμη της έδρας τους τονώσει λίγο την ψυχολογία και τους πεισμώσει, αν βέβαια υπάρχει μέσα τους η φλόγα της επιτυχίας. Επιπλέον ο Περπέρογλου δεν ξέρουμε αν θα αγωνιστεί και σε τι κατάσταση βρίσκεται. Πάρα πολύ σημαντικός παίχτης για την ομάδα μας. Δυστυχώς έχει φυτευτεί ο φόβος νέας σκούπας και η διοίκηση πρέπει να ψαχτεί αν τελικά πραγματοποιηθεί. Στο ΣΕΦ πρέπει πάντως να γίνει πόλεμος, πρέπει να τα δώσουμε όλα για όλα, αν τους σπάσουμε τον τσαμπουκά μπορούμε να χτυπήσουμε τα ματς. Απλά η φάση είναι για άντρες και όχι για κοτόπουλα. Όσοι φοβούνται δεν πρέπει να φοράνε την ερυθρόλευκη.
Weekendman
QUOTE(roko @ Apr 19 2014, 13:37 ) *
Αν εξαιρεσεις τον "διαδοχο του Διαμαντιδη" biggrin.gif ,τον Μαντζαρη εννοω,δεν υπαρχει αλλος γκαρντ με γρηγορα ποδια που να μπορει να πιεσει στην περιφερεια. Δεν νομιζω να φταιει ο Μπαρτζωκας για τα σαπακια που του φορτωσανε οι εδω και 3,5 χρονια αφοι Καβουροπουλοι..



Θα περίμενε κανείς ότι ο Λο θα έχανε μερικά ματς .αλλά από τα 60 περίπου περσινά ματς να καταλήξει να παίξει μόνο σε 9 φετινά, ξεπέρασε και τις πιο απαισιόδοξες προσδοκίες. Για την επιλογή του Κόλινς που είχε 1,5 μέρα ο Μπαρτζώκας θα μπορούσε να το θεωρήσει κανείς δικαιολογία. αλλά με αυτό το ιατρικό επιτελείο είναι εφικτό να έγινε ακριβώς έτσι.


Για τώρα δεν θέλουμε κάποιον να παίξει 40 λεπτά ,και 3-5 λεπτά που θα κολλήσουν βδέλλα οι Κόλινς και Κατσίβελης στους αντίστοιχους της Ρεάλ, θα προσδώσει κάποια αμυντική πίεση, με τον δεύτερο σε ταχύτητα αμυντικών ποδιών να είναι επαρκής σε βραχυπρόθεσμο διάστημα τουλάχιστον, αλλά τον Κόλινς να είναι κακά τα ψέμματα ακόμα και με αυτές τις άμυαλες διεισδύσεις ένας σαφώς καλύτερος παίκτης επιθετικά. Ο Κατσίβελης του χρόνου δεν έχει παρά να ακολουθήσει τον επιτυχημένο δρόμο δανεισμού των Σλούκα, Μαυροκεφαλίδη και Πρίντεζη, ακόμα και αν ο Μπαρτζώκας δεν τον εμπιστεύεται. Γιατί δεν ξέρει κανείς το τι δεδομένα θα έχει η σαιζόν 2015-2016.


Πάντως το κλέψιμο του Κόλινς στον Ρούντι θα το ζήλευε και ο Λούκας Γκόρντον...
North_gato
QUOTE (tzagasdog @ Apr 19 2014, 11:26 ) *
Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι αυτό που μας λείπει είναι το μέγεθος στην άμυνα και όχι το επιθετικό ταλέντο.
Αντιτς - > πετγουει
Παπ - > λοτζεσκι
Η ατολμια θα είχε μικρότερες συνέπειες αν η άμυνα μπορούσε να σκληρύνει περισσότερο έτσι ώστε και η ομάδα να τρέξει περισσότερο



σχεδον παντα οταν εχεις αλλαγες στο ροστερ ειναι δυσκολο να βρεις αντικαταστατες παιχτων με τις ιδιες ικανοτητες επιθετικα και αμυντικα, ιδιως οταν εχεις περιορισμους χρηματων. Οχι οτι και ο πακτωλος χρηματων σου λυνει παντοτε τα χερια.
Και τυχαια μεν φερνω εναν προβληματισμο για τον Αντιτς, εστω οτι ειναι καποιας καλης αξιας , αλλα ειχε τοση ασταθη και απροβλεπτη σε διακυμανσεις αποδοση που εγω προσωπικα απορουσα. Και η απορια μου ειναι, αν δεχτουμε οτι ο Πετγουει ειναι χειροτερος, εστω και αν ουσιαστικα ο ενας ειναι τεσσαρι και ο αλλος πενταρι, αν ειναι προτιμωτερο να εχεις καποιον με πιο σταθερη αποδοση.
TakeshyKurosawa
QUOTE (North_gato @ Apr 19 2014, 14:10 ) *
σχεδον παντα οταν εχεις αλλαγες στο ροστερ ειναι δυσκολο να βρεις αντικαταστατες παιχτων με τις ιδιες ικανοτητες επιθετικα και αμυντικα, ιδιως οταν εχεις περιορισμους χρηματων. Οχι οτι και ο πακτωλος χρηματων σου λυνει παντοτε τα χερια.
Και τυχαια μεν φερνω εναν προβληματισμο για τον Αντιτς, εστω οτι ειναι καποιας καλης αξιας , αλλα ειχε τοση ασταθη και απροβλεπτη σε διακυμανσεις αποδοση που εγω προσωπικα απορουσα. Και η απορια μου ειναι, αν δεχτουμε οτι ο Πετγουει ειναι χειροτερος, εστω και αν ουσιαστικα ο ενας ειναι τεσσαρι και ο αλλος πενταρι, αν ειναι προτιμωτερο να εχεις καποιον με πιο σταθερη αποδοση.



Φίλε ο Άντιτς στα περισσότερα σημαντικά ματς στα αμυντικά του καθήκοντα ήταν ογκόλιθος και έπαιρνε κάποια αψυχολόγητα σουτ που μας ξελάσπωσαν ουκ ολίγες φορές και ήθελαν πολλά κιλά @@. Έχει κρύο αίμα και προσωπικότητα ο Σκοπιανός που ισοφαρίζουν την έλλειψη ποιότητας του. Στα μεγάλα ματς όταν παίζαμε με ΠΑΠ-Πέρο-Χάινς δεν περνούσε κουνούπι. Τώρα στο θέμα του Πέτγουει ελπίζω να συνεχίσει όπως στο προχθεσινό ματς.
spysta
QUOTE(redleg7 @ Apr 19 2014, 10:43 ) *
Την Δευτερα θα ηχησει δυνατα στο Σεφ το @@@@ Γιαννη κοιτα το ταβανι....

και για ποιο λογο να γινει αυτο ???

ο Μπουρουσης δεν κοροιδεψε ποτε ..και σεβαστηκε την φανελλα που φορεσε


ουτε προκλητικος ηταν σε δηλωσεις αφοτου εφυγε απο τον ΟΣΦΠ (δινοντας μαλιστα συγχαρητηρια στους πρωην συμπαικτες του) ουτε τωρα στα ματς με Ρεαλ !!
ο παικτης ,με ολα τα καλα και τα ασχημα του, εχει φορεσει τα Ερυθρολευκα σε μια περιοδο που προσπαθουσαμε να πατησουμε στα ποδια μας ξανα, εχει παιξει αρρωστος και τραυματιας ,εχει κανει μεγαλες εμφανισεις, εχει παρει και κυπελλο και το οτι εφυγε ηταν απορια μιας ηλιθιας ιδιωτικης συζητησης του ιδιου (μεγαλη βλακεια του και λαθος) , που ειχε βγει απο σποντα στον αερα και επειτα απο εντολη των προεδρων (που καλα εκαναν και τον εδιωξαν)

#το να γιουχαριστει ο Μπουρουσης στο ΣΕΦ (που ΔΥΣΤΥΧΩΣ θα γινει) ... ειναι ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ .. τραγικο.
#το να κοιταξει ψηλα στο ταβανι και να μετανιωσει (που θα το κανει) .. ειναι κατι θεμιτο και φυσιολογικο , ΑΛΛΑ καθαρα προσωπικο που αφορα τον ιδιο

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.