Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CSKA Moscow vs. Panatinaikos Athens
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2013-14
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
shtarkws
QUOTE(qspock @ Apr 18 2014, 21:09 ) *
Περσυ ειχε ένα ποιοτικο 5ρι που το αφησε να φυγει. Πηγε λοιπον ο Σοφο στην Μακαμπι, και προχθες την κρατησε ορθια όταν η Αρμανι ηταν στα ντουζενια της. Τα 2 σεντερ της Αρμανι που είναι η δυναμη πυρος της ηταν πραγματικα σα μυγακια μπροστα του, τα πεταγε από πανω και σκοραρε. Και δε μιλαμε για μυγακια, αλλα για αθλητικοτατους παιχταράδες...

Στο ένα ειχε τον Καλαθη προπερσυ, και τον αφησε και αυτόν να φυγει. Για καποιο λογο δε του εκανε, πηρε τον Ουκιτς λιγο φτηνοτερα...

Αν τις 2 παραπανω κινησεις τις εκανε ο Πεδουλάκης (ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ) τοτε καλως απομακρυνθηκε. Αλλα δεν εχει να κανει με τον προπονητη αυτό, εχει να κανει με τους μανατζερ που όπως λεει και ο τρακης είναι απαράδεχτοι που πανε τους παιχτες τους σε ομαδες που δινουν περισσοτερα.

Ακους εκει...


ο Σοφοκλής γιατί έφυγε? λογω χρημάτων? δεν νομίζω. Επειδή δεν έπαιζε άμυνα έφυγε
bbplayer
Ομαδούλα δε γίναμε και ούτε θα γίνουμε ποτέ. Σωστό!

Αν ένας είχε πέσει απο την Αρη μες στο γήπεδο της ΤΣΣΚΑ και έβλεπε το σημερινό ματς, αυτούς με τα άσπρα ομαδούλα θα τους έλεγε. Επίσης σωστό!

@ δε θυμάμαι ποιος έγραψε για "κάτι Βορόντσεβιτς" αλλά μάλλον δεν τον παρακολουθεί τον συγκεκριμένο παίχτη και πολύ ε!
Petran911
QUOTE(AZ1980 @ Apr 18 2014, 20:52 ) *
Πάντως η εικόνα του ΔΔ κατά τη γνώμη μου δεν είναι μόνο αποτέλεσμα ηλικίας και φθοράς. Δεν ξέρω ποιά είναι η άποψη σας, αλλά θεωρώ πως φέτος δεν είναι όσο προπονημένος θα έπρεπε για παίκτη που πραγματικά επιθυμεί μέσα του να μείνει ψηλά στην ηλικία των 34. Στα δικά μου μάτια δεν μοιάζει ξεθεωμένος, περισσότερο σκουριασμένος και αγύμναστος μου φαίνεται. Πρέπει να έχει εγκαταλείψει τη σκληρή προπόνηση που τον έκανε αυτό που είναι αρκετό καιρό τώρα. Μοιάζει να έχει ξεμείνει από κίνητρα. Και ίσως είναι και λογικό από ένα σημείο και μετά για έναν άνθρωπο.


bball.gif


Αν σου πω ότι το σκεφτόμουν αυτό και σε σχέση με την αποχώρηση του με την Εθνική (έλλειψη κινήτρου), δεν θα με πιστέψεις. Συμφωνώ απολύτως με το γεγονός ότι η μεταχείριση του επί δεκαετία ήταν πολύ πιο έντονη από το μέσο όρο, όπως και η καταπόνηση του μέσα στην φετεινή χρονιά λόγω της έλλειψης εναλλακτικών λύσεων και της απροθυμίας του Πεδουλάκη να ρισκάρει. Αλλά φαίνεται αγυμναστος και αργός, σαν να μην γυαλίζει το μάτι του. Δεν έχει καν τη θέληση που έβλεπα στον Παπαλουκά στην ίδια ηλικία, για να μην πω για Σάρας κλπ. Και ο ΔΔ, με τη σωματοδομή του, και σωστή προπόνηση, θα μπορούσε να παίζει σε πολύ υψηλό επίπεδο για τουλάχιστον 2-3 χρόνια. Κανέναν προσωπικό γυμναστή δεν μπορεί να πάρει?

Είναι πάντως και συνδιασμός πραγμάτων. Αν είσαι ΔΔ και βλέπεις ότι γύρω σου δεν έχεις τα εργαλέια, δεν είναι δυνατό να είσαι focused μια ολάκληρη χρονιά.
Reggie Miller 31
QUOTE (Kar66 @ Apr 18 2014, 20:28 ) *
Α, ξέρω. Τουλάχιστον κερδίζει τον ΟΣΦΠ. ho ho ho.

+1! Φτιάχνουμε ομάδα για να κερδίζουμε τον ΟΣΦΠ κ όλα καλά! Το χάλι το σημερινό που δεν μπορούμε να περάσουμε τους 50 πόντους απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα δεν το βλέπουμε! Το ότι πηγαίναν σαν χεσμένοι στα λέι απ σήμερα πάλι δεν το βλέπουμε! Το ότι δεν υπάρχει ο παίκτης που θα βάλει πόντους ή έστω ένας παίκτης με προσωπικότητα που στα δύσκολα θα βάλει 4-5 πόντους κ θα πάρει το παιχνίδι ούτε αυτό το βλέπουμε!

Χάσαμε προχθες γιατί δεν υπήρχε κάποιος να πάρει την μπάλα! Τελικά το θέμα δεν είναι τόσο προπονητή (κ εκεί είμαι κ γω λάθος για όσες φορές κατηγόρησα τον RG σαν coach), αλλά υλικού! Τόσο απλά!

Η ομάδα ας κρατήσει τους ΔΔ, Μπράμο, Ματσιούλις, Φώτση, Γκιστ, Λασμε (ίσως κ Λουκά για ειδικές περιστάσεις) και απο κει κ πέρα ας πάρει παίκτες! Αν είναι δυνατόν να έχουμε Αμερικανό που δεν μπορεί να σουτάρει τρίποντο ή ψηλό που λόγω ηλικίας δεν μπορεί πια να ποστάρει! Αν θες να τιμήσεις τον Μάικ κάνε του φιλικό όπως στον Αλβέρτη, μην μου τον υπογράφεις όμως! κ το κυριότερο; θέλουμε ΒΑΣΙΚΟ PG και κανονικό ψηλό! Ο ΔΔ δεν μπορεί πλέον! Ας αναλάβει τον ρόλο που είχε κ ο Σάρας το 2012 που βοήθησε πολύ περισσότερο απο την προηγούμενη θητεία του στον ΠΑΟ!
Petran911
QUOTE(qspock @ Apr 18 2014, 21:23 ) *
Οι δικοι μας νομιζαν πως μονο με τον Σπανουλη και τον Διαμαντιδη θα τα καταφερουν. Και τους πλαισιωσαν με χαμηλης ποιοτητας συμπαίκτες. Μα ο Διαμαντίδης όταν επαιρνε τα ευρωπαικα ειχε διπλα Σισκαουσκας, Γιασικεβιτσιους, Καλαθη, Πεκοβιτς, εστω Νικολας. Τωρα τι εχει? Τον Ουκιτς? Καλυτερος επιθετικος παιχτης του ΠΑΟ ο Μασιουλις...

Τα ιδια και ο Ολυμπιακος. Χαινς, Παπανικολάου, Λο (δεν εφυγε αλλα ουτε αντικατασταθηκε όταν τραυματιστηκε) ακομη και ο Αντιτς επρεπε να μεινουν αφου η συνταγή ηταν πετυχημενη και στοχος ειναι το 3πιτ. Και φυσικα και ο Ντουντα...
Όταν φτανουμε σε 2η φαση μειωσης μπατζετ, ε, το υλικο ειναι σαφως κατωτερο και δε γινεται τιποτα οσο κι αν το θες. Το μεταλλο που ειχε φτιαξει με Ίβκοβιτς ο Ολυμπιακος δεν υπαρχει πλεον ουτε για πλακα.


Ο Ολυμπιακός είναι σε χειρότερη θέση - αυτά που και καλά κέρδισε αφήνοντας Παπ, Χάινς, τα πλήρωσε σε 4-5 αποτυχημένες μεταγγραφές. Και έχασε την ευκαιρία να γίνει η δεύτερη Γιουγκοπλάστικα.
AZ1980
QUOTE(Petran911 @ Apr 18 2014, 19:58 ) *
Αν σου πω ότι το σκεφτόμουν αυτό και σε σχέση με την αποχώρηση του με την Εθνική (έλλειψη κινήτρου), δεν θα με πιστέψεις. Συμφωνώ απολύτως με το γεγονός ότι η μεταχείριση του επί δεκαετία ήταν πολύ πιο έντονη από το μέσο όρο, όπως και η καταπόνηση του μέσα στην φετεινή χρονιά λόγω της έλλειψης εναλλακτικών λύσεων και της απροθυμίας του Πεδουλάκη να ρισκάρει. Αλλά φαίνεται αγυμναστος και αργός, σαν να μην γυαλίζει το μάτι του. Δεν έχει καν τη θέληση που έβλεπα στον Παπαλουκά στην ίδια ηλικία, για να μην πω για Σάρας κλπ. Και ο ΔΔ, με τη σωματοδομή του, και σωστή προπόνηση, θα μπορούσε να παίζει σε πολύ υψηλό επίπεδο για τουλάχιστον 2-3 χρόνια. Κανέναν προσωπικό γυμναστή δεν μπορεί να πάρει?

Είναι πάντως και συνδιασμός πραγμάτων. Αν είσαι ΔΔ και βλέπεις ότι γύρω σου δεν έχεις τα εργαλέια, δεν είναι δυνατό να είσαι focused μια ολάκληρη χρονιά.


Σε πιστεύω, και συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες, είναι σκέψεις που έχω κάνει κι εγώ, από αυτές άλλωστε ορμώμενος είπα να το θέσω το ζήτημα. Διαφωνώ μόνο στο τελευταίο. Πιστεύω πως αν ο ΔΔ γυμναζόταν με κίνητρο και διάθεση κι εμφανιζόταν στο μάξιμουμ αυτού που μπορεί να είναι ένας παίκτης της σωματοδομής, της εγκεφαλικότητας και της ποιότητάς του στη συγκεκριμένη ηλικία που έχει φτάσει, τα εργαλεία γύρω του θα ήταν αρκετά για να παίξει ο ΠΑΟ και στο περσινό, και στο φετινό F4... Αλλά αν δεν έχεις πια φλόγα μέσα σου να σε καίει ή νιώθεις χορτασμένος, είναι πράγματι πολύ δύσκολο και για σένα να κρατηθείς κοντά στο μέγιστο του παροντικού σου potential, και για την ομάδα που με μειωμένο μπάτζετ βασίζει τόσα πολλά πάνω σου να μείνει στον αφρό. Πόσο μάλλον όταν αυτή η ομάδα έχει και στο διοικητικό τομέα ένα δυσλειτουργικότατο γρανάζι επικεφαλής.


bball.gif
bbplayer
QUOTE (AZ1980 @ Apr 18 2014, 22:18 ) *
Σε πιστεύω, και συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες, είναι σκέψεις που έχω κάνει κι εγώ, από αυτές άλλωστε ορμώμενος είπα να το θέσω το ζήτημα. Διαφωνώ μόνο στο τελευταίο. Πιστεύω πως αν ο ΔΔ γυμναζόταν με κίνητρο και διάθεση κι εμφανιζόταν στο μάξιμουμ αυτού που μπορεί να είναι ένας παίκτης της σωματοδομής, της εγκεφαλικότητας και της ποιότητάς του στη συγκεκριμένη ηλικία που έχει φτάσει, τα εργαλεία γύρω του θα ήταν αρκετά για να παίξει ο ΠΑΟ και στο περσινό, και στο φετινό F4... Αλλά αν δεν έχεις πια φλόγα μέσα σου να σε καίει ή νιώθεις χορτασμένος, είναι πράγματι πολύ δύσκολο και για σένα να κρατηθείς κοντά στο μέγιστο του παροντικού σου potential, και για την ομάδα που με μειωμένο μπάτζετ βασίζει τόσα πολλά πάνω σου να μείνει στον αφρό. Πόσο μάλλον όταν αυτή η ομάδα έχει και στο διοικητικό τομέα ένα δυσλειτουργικότατο γρανάζι επικεφαλής.


bball.gif


αν το "χορτασμένος" γίνει "ξενερωμένος" νομίζω είμαστε πιο κοντά στην πραγματικότητα. Χωρίς βέβαια να είμαστε μπροστά στις προπονήσεις και να ξέρουμε τι γίνεται
doctorjekil
Απο τις δηλωσεις Αλβερτη και Φωτση φαινεται σαν να υπαρχει καποιο θεμα με τον δδ,,,ο φωτσης οταν ρωτηθηκε απαντησε πως η ομαδα ειναι πανω απ ολους και ο φραγκι πως συνεχιζουμε ενωμενοι
aionio talento
QUOTE(Petran911 @ Apr 18 2014, 19:03 ) *
Ο Ολυμπιακός είναι σε χειρότερη θέση - αυτά που και καλά κέρδισε αφήνοντας Παπ, Χάινς, τα πλήρωσε σε 4-5 αποτυχημένες μεταγγραφές. Και έχασε την ευκαιρία να γίνει η δεύτερη Γιουγκοπλάστικα.


Δεν το νομιζω ! στο κομματι των φετινων μεταγραφων εχεις απολυτο δικιο βεβαια αλλα απο εκει και περα εχει 2 παικτες

στα cuard οι οποιοι ηταν παροντες και στις 2 ευρωλιγκες με πρωταγωνιστικο ρολο (σλουκας ματζαρης) και ειναι 24 ετων

μολις ! Πριντεζη στα 28 πεπερογλου 30 σπανουλη 32 πολυ πιο γυμνασμενο απο Δ/Δ και εναν 19χρονο ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ

που ναι μεν πηρε χρονο λογω των τραματισμων αλλα δειχνει να εχει προοπτικη ! Με λιγο καλυτερους ξενους η ομαδα

μια χαρα ειναι ! Ο Παο ειναι που πρεπει να ψαχτει για την ''επομενη μερα'' !!
bbplayer
δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούν, δε βρήκα τις δηλώσεις του Φώτση αλλα πιο πιθανό είναι να βγει ο ήλιος από τη δύση αύριο παρά να δημιουργήσει πρόβλημα ο Μήτσος στην ομάδα. Και σαν τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει δηλαδή!
doctorjekil
QUOTE(aionio talento @ Apr 18 2014, 22:28 ) *
Δεν το νομιζω ! στο κομματι των φετινων μεταγραφων εχεις απολυτο δικιο βεβαια αλλα απο εκει και περα εχει 2 παικτες

στα cuard οι οποιοι ηταν παροντες και στις 2 ευρωλιγκες με πρωταγωνιστικο ρολο (σλουκας ματζαρης) και ειναι 24 ετων

μολις ! Πριντεζη στα 28 πεπερογλου 30 σπανουλη 32 πολυ πιο γυμνασμενο απο Δ/Δ και εναν 19χρονο ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ

που ναι μεν πηρε χρονο λογω των τραματισμων αλλα δειχνει να εχει προοπτικη ! Με λιγο καλυτερους ξενους η ομαδα

μια χαρα ειναι ! Ο Παο ειναι που πρεπει να ψαχτει για την ''επομενη μερα'' !!

Δυστυχως για μας εχεις απολυτο δικιο
Quincy
QUOTE(qspock @ Apr 18 2014, 18:23 ) *
Το μεταλλο που ειχε φτιαξει με Ίβκοβιτς ο Ολυμπιακος δεν υπαρχει πλεον ουτε για πλακα.


Ας τα λέμε κι αυτά γιατί κάποιοι έχουν μείνει στα περσυνά λάβαρα.

Πάνε για σκούπα λοιπον οι 2 ελληνικές εκτός απροόπτου, κι ας κοιτάξουν οι μεν και οι δε πως θα σχεδιάσουν την επόμενη 5ετία αν θέλουν να συνεχίσουν να είναι πρωταγωνιστές στην EL
Petran911
QUOTE(aionio talento @ Apr 18 2014, 22:28 ) *
Δεν το νομιζω ! στο κομματι των φετινων μεταγραφων εχεις απολυτο δικιο βεβαια αλλα απο εκει και περα εχει 2 παικτες

στα cuard οι οποιοι ηταν παροντες και στις 2 ευρωλιγκες με πρωταγωνιστικο ρολο (σλουκας ματζαρης) και ειναι 24 ετων

μολις ! Πριντεζη στα 28 πεπερογλου 30 σπανουλη 32 πολυ πιο γυμνασμενο απο Δ/Δ και εναν 19χρονο ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ

που ναι μεν πηρε χρονο λογω των τραματισμων αλλα δειχνει να εχει προοπτικη ! Με λιγο καλυτερους ξενους η ομαδα

μια χαρα ειναι ! Ο Παο ειναι που πρεπει να ψαχτει για την ''επομενη μερα'' !!


Ναι, ο ΟΣΦΠ έχει κορμό, και του Βασίλη γυαλίζει το μάτι. Αλλά καλώς ή κακώς, παρόλο που ο ΟΣΦΠ έχει τη μισή Εθνική (Όπως παλιά την είχε ο ΠΑΟ), πάντα χρειάζεσαι καλούς ξένους αλλά και να κρατάς τον ελληνικό κορμό. Η περίπτωση Παπ, ήταν η πρώτη περίπτωση όπου Ελληνική ομάδα δέχτηκε να πουλήσει Έλληνα παίχτη, με συμβόλαιο σε κύριο αντίπαλο. Η περίπτωση Χάινς ήταν καθαρά λάθος διαπραγμάτευσης.

Δεν νομίζω ότι ο Ολυμπιακός έριξε φέτος το μπάτζετ του. Μπορεί και να το ανέβασε, με όλες τις αποτυχημένες διορθωτικές κινήσεις. Αποτυχία αγωνιστική, αλλά και διαχειριστική.
Zoys
Να μείνουμε στα της σειράς. Υπάρχουν τα αντίστοιχα topic των ομάδων για γενικότερες συζητήσεις.
Dred11
Για το επόμενο παιχνίδι, αν παίξουμε την ίδια άμυνα πιστεύω θα το πάρουμε. Και για τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό νομίζω η σειρά είναι ανοιχτή. Εγώ δεν άλλαξα γνώμη μετά το σημερινό παιχνίδι. Η ΤΣΣΚΑ είναι βέβαια πολύ ποιοτικότερη του Παναθηναϊκού, αλλά ποιοτικότερη ήταν και πριν το πρώτο παιχνίδι που πήγαμε να το πάρουμε. Και χθες είχαμε περισσότερες κατοχές, αλλά χειρότερα ποσοστά ευστοχίας. Έχουμε τις ελπίδες μας στο γήπεδό μας. Ο αθλητισμός είναι πάντα η υπέρβαση του εαυτού σου. Αν εμφανιστούμε καλύτεροι θα το πάρουμε. Για τον katharop που βλέπει μπάσκετ από το 93. Κι εγώ φίλε βλέπω από το 1975 και άλλοι που ξέρω από το 1950. Δεν σημαίνει κάτι αυτό. Όπως είπε και κάποιος τόσα χρόνια πηγαίνω στα μπουζούκια αλλά μπουζούκι δεν έμαθα. Δεν μ' αρέσει όμως να ακούω από Παναθηναικούς να λένε την ομάδα τους ομαδούλα. Ομαδούλα δεν την έχω πει στα χρόνια της παντοκρατορίας του Άρη και όταν να πάρουμε ευρωπαϊκό τίτλο ακουγόταν σαν σαχλό αστείο. Δεν θα την πω τώρα που είμαστε στους 8 της Ευρώπης και μετράμε 6 Ευρωλίγκες στο όχι τόσο μακρινό παρελθόν.
tuareg
Ειναι εκπληκτικη παντως η εξελιξη που εχουν στο ΠΑΟ ο Παππας κι ο Γιανκοβιτς.
Ανταξιοι της εμπιστοσυνης που τους δειχνουν οι προπονητες τους
biggrin.gif biggrin.gif
Σοβαρα τωρα γιατι τοσο θαψιμο?Πχ απο το να τα σπαει ο Μπραμος ας μπει να τα σπαει κι ο Βλαδιμηρος μια φορα....
assistant
QUOTE(Quincy @ Apr 18 2014, 22:37 ) *
Ας τα λέμε κι αυτά γιατί κάποιοι έχουν μείνει στα περσυνά λάβαρα.

Πάνε για σκούπα λοιπον οι 2 ελληνικές εκτός απροόπτου, κι ας κοιτάξουν οι μεν και οι δε πως θα σχεδιάσουν την επόμενη 5ετία αν θέλουν να συνεχίσουν να είναι πρωταγωνιστές στην EL

το λες ρε αδερφε σαν να εχουμε μεινει κολλημενοι στα λαβαρα του 1985....κατσε να παει σε αλλα χερια το λαβαρο πρωτα και το συζηταμε.........ουτε καν το χουμε παραδωσει ακομα.........εχουμε χρονο να συζητησουμε τι πηγε στραβα στη χρονια....προς το παρον ειμαστε σαν Ελλαδα 3 σερι χρονιες πρωτοι στην Ευρωπη κι η γκρινια παει συννεφο......δε θελω καν να σκεφτομαι τι κουβεντες θα καναμε αν ειχαμε 10 χρονια να δουμε ευρωλιγκα στην Ελλαδα.
gspara
Εντυπωση μου κανει που ο Παναθηναικος δεν εκμεταλλευθηκε καθολου την απουσια του Τεοντοσιτς και να πιεσει περισσοτερο ψηλα.Ο Τζακσον κατεβαζε και οργανωνε σχεδον ανετος.
bbplayer
QUOTE (gspara @ Apr 18 2014, 23:47 ) *
Εντυπωση μου κανει που ο Παναθηναικος δεν εκμεταλλευθηκε καθολου την απουσια του Τεοντοσιτς και να πιεσει περισσοτερο ψηλα.Ο Τζακσον κατεβαζε και οργανωνε σχεδον ανετος.


με ποιους? δεν έχουμε γκαρντ που μπορούν να παίξουν αποτελεσματική άμυνα, δε μπορούν. Αυτή ήταν και η γνώμη μου πριν αρχίσει η σειρά
QUOTE (bbplayer @ Apr 16 2014, 17:45 ) *
To ότι η ΤΣΣΚΑ πάσχει στο PG μπορεί και να αποδειχθεί δώρον άδωρον μια και οι δικοί μας ούτε τα "πόδια" ούτε τα "πνευμόνια" έχουν για να πιέζουν μόνιμα επί 40 λεπτά.

Quincy
QUOTE(Dred11 @ Apr 18 2014, 20:26 ) *
Η ΤΣΣΚΑ είναι βέβαια πολύ ποιοτικότερη του Παναθηναϊκού, αλλά ποιοτικότερη ήταν και πριν το πρώτο παιχνίδι που πήγαμε να το πάρουμε.


Το έγραψα και στο τόπικ του Ρεαλ-Ολυμπιακος. Απέναντι σε ισχυρότερους αντιπάλους δεν εχεις πολλές ευκαιρίες. Μία είναι να κλέψεις ένα παιχνίδι, να τους πιάσεις στον ύπνο, να τους αγχώσεις και να τελειώσει η σειρά στην έδρα σου.

Όταν δεν "καθεται" αυτή η "μια" μετά σε διαβάζουν, δεν μπορείς να αιφνιδιάσεις και πρέπει να κερδίσεις στα ίσα που είναι πολύ δύσκολο. Αυτό δείχνει και το πρώτο παιχνίδι σε σχέση με το δεύτερο. Ίσως τον υποτίμησε τον ΠΑΟ η ΤΣΣΚΑ και σίγουρα τα χρειάστηκε, αλλά δεν θα ξανακάνει το ίδιο λάθος. Ούτε φυσικά γυρνάει μπούμερανγκ ο τίτλος του φαβορί όταν επιβεβαιώνεται.

QUOTE(assistant @ Apr 18 2014, 20:33 ) *
το λες ρε αδερφε σαν να εχουμε μεινει κολλημενοι στα λαβαρα του 1985....κατσε να παει σε αλλα χερια το λαβαρο πρωτα και το συζηταμε.........ουτε καν το χουμε παραδωσει ακομα.........εχουμε χρονο να συζητησουμε τι πηγε στραβα στη χρονια....προς το παρον ειμαστε σαν Ελλαδα 3 σερι χρονιες πρωτοι στην Ευρωπη κι η γκρινια παει συννεφο......δε θελω καν να σκεφτομαι τι κουβεντες θα καναμε αν ειχαμε 10 χρονια να δουμε ευρωλιγκα στην Ελλαδα.


Δεν είναι γκρίνια. Το "γαμώτο" είναι βλέποντας τι είχαμε, τι χάσαμε κι ότι θα ξαναψάχνουμε παίκτες φτου κι απ την αρχή λόγω βλακείας. Αλλά έχεις δίκιο, δεν είναι της παρούσης. Σορυ για το οφτοπικ
yorgos
QUOTE
Σοβαρα τωρα γιατι τοσο θαψιμο?Πχ απο το να τα σπαει ο Μπραμος ας μπει να τα σπαει κι ο Βλαδιμηρος μια φορα....


Ο Βλάντο είναι τιμωρία για εξωαγωνιστικούς λόγους, 100% τσεκαρισμένο αυτό. Θεωρώ πως εξαντλήθηκε η αυστηρότητα στην περίπτωση του, το γιατί έγινε αυτό έχει να κάνει με άλλους εξωαγωνιστικούς λόγους, τόσο κουτσομπολίτσικους που δεν είναι για να τους αναφέρουμε πάλι, αλλά ας πρόσεχε κι αυτός. Αλλά για ένα ατόπημα τιμωρίας Α, έφαγε τιμωρία Α επί 10, του κατέστρεψαν τη χρονιά και στο κάτω-κάτω νέο παιδί είναι, κι απ' ό,τι λένε καλός χαρακτήρας.

Ο Παππάς είναι άλλη περίπτωση: πρόβλημα με τον Πεδουλάκη γιατί έκανε τα δικά του στην προπόνηση, ούτε καν στα ματς δηλαδή, κι όταν έφυγε ο Πεδουλάκης, μετά τις οφ δε ρέκορντ δηλώσεις του στο ΣΚ του all star game ότι "τώρα θα δείτε τι μπασκετάρα θα παίξω", δημιούργησε επεισόδιο με συμπαίκτη του, από αυτά που δε βγαίνουν στην επιφάνεια, γιατί αν κάτι καλό είχε ο ΠΑΟ τόσα χρόνια (κυρίως λόγω Αλβέρτη) είναι ότι δε βγαίνουν προς τα έξω αυτά. Στην αρχή λοιπόν δεν έπαιζε για αγωνιστικούς λόγους (δεν έπαιζε άμυνα εκτός μπάλας και ως άσος έκανε το δυάρι που κατεβάζει λες κι έπαιζε στον Πανιώνιο ακόμη) και μετά για εξωαγωνιστικούς. Όσο η ομάδα κέρδιζε (αυτά που κέρδιζε, γιατί ήττες έκανε αλλά τα κρίσιμα τα έπαιρνε) οι δυστροπίες του Παππά γίνονταν ανεκτές, εν μέρει επειδή είχε και την ανοχή δύο εκ των σημαιών της ομάδας (φάουλ τους αυτό, αλλα΄δεν είμαι και στα αποδυτήρια να ξέρω τι παίζει). Αλλά μέσα στη γενική απογοήτευση κάποιοι κουράστηκαν να ακούνε και τον Παππά να μας λέει τι ομαδάρα θα είχαμε αν έπαιζε αυτός, ο ένας , ο μέγιστος κι έφαγε πάγκο γιατί κι ο Αλβέρτης έχει αντοχές και ανοχές και δεν μπορεί να ακούει το κάθε τσογλάνι.

Ουσιαστικά ο μόνος που άρπαξε την ευκαιρία από τη φυγή Πεδουλάκη είναι ο Λουκάς, ο οποίος δεν είχε και πρόβλημα με τον προπονητή του, απλά το στιλ του είναι τέτοιο που είναι ένας ποιοτικός συμπληρωματικός παίκτης, με αδυναμίες που σε αυτόν τον Παναθηναϊκό δεν είχε θέση. Γιατί ένας ΠΑΟ -που λόγω υλικού και όχι προπονητή- δεν έχει επιθετικό παιχνίδι (η ομάδα δεν έχει σκόρερ καθόλου, δεν έχει ταχύτητα, δεν έχει ποστ παιχνίδι... άχρηστους παίκτες δεν έχει βέαβαια αλλά επιθετικογενείς δεν έχει) και ζει και πεθαίνει από την άμυνα, ένας παίκτης που του κάνεις φου και πέφτει, δεν μπορεί να κάνει ένα μπλοκ άουτ και μπορεί να παίξει μόνο μια θέση (στο 5 είναι φελός) κι εκεί αμυντικά είναι τρύπα, σου χαλάει στην άμυνα ό,τι φτιάχνουν οι άλλοι 4. Και κακά τα ψέμματα, ο φετινός Παναθηναϊκός έχει πάρα πολύ καλή άμυνα, χάρη σε αυτήν έφτασε εδώ που είναι, που για το υλικό του δεν είναι άσχημα. Ο Λουκάς δε φταίει σε τίποτε, δεν είναι τεμπέλης, έχει ποιότητα, δε δημιουργεί προβλήματα και για μένα θα πρέπει να μείνει. Αλλά θέλει πλαισίωση από σκληρό και κατά προτίμηση ψηλό πεντάρι, έστω και άτεχνο, στον οποίο να δημιουργεί και χώρους με το παιχνίδι του. Με αυτό το ρόστερ ο Λουκάς χαραμίζεται γιατί ξαναλέω ποιοτικός παίκτης είναι. Δεν μπορεί να κάνει για τους τελικούς της ACB και να μην κάνει στον -ποιοτικά κατώτερο των προηγουμένων ετών- Παναθηναϊκό του 2014.

Η σειρά με την ΤΣΣΚΑ δεν τελείωσε. Για μένα ο Παναθηναϊκός στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ματς, το έχασε στις λεπτομέρειες (οι βολές του Μήτσου να έμπαιναν θα είχαμε μπρέικ) και πολύ κατώτερος του αναμενομένου στο δεύτερο. Ούτε ισάξιος της ΤΣΣΚΑ είναι ποιοτικά, ούτε βέβαια αυτό το χάλι που είδαμε στο δεύτερο ματς, όπου έχει ευθύνη και το προπονητικό τιμ: ο Μεσίνα βελτιώθηκε, ο ΠΑΟ τίποτις. Καμία πίεση στη μπάλα, πάλι πρόβλημα στη θέση που είμαστε πλήρεις υποτίθεται, και σόρι αλλά αυτός ο ΠΑΟ δεν επιτρέπεται να τρώει 27π σε μια περίοδο, την ίσως κρισιμότερη της σαιζόν. Αλλά γενικά τα περιθώρια ευελιξίας με το υπάρχον ρόστερ είναι περιορισμένα: έχεις μια άμυνα που σπάει κόκκαλα και μια επίθεση που αγκομαχάει να βάλει 65π αν δε μπουν τα περιφερειακά, ε σήμερα δεν μπήκαν, προχτές μπήκαν 5 συνεχόμενα και μπήκαμε στο ματς. Οι διαβόητες "προγραμματικές" ότι η ομάδα θα έπαιζε γρηγορότερο μπάσκετ μείνανε στα χαρτιά γιατί απλά δε γίνεται, δεν υπάρχει το υλικό για κάτι τέτοιο. Καλώς το προσπάθησε το τιμ, όπως καλώς έβαλε και το Λουκά στο ροτέισιον, αυτό να τους το πιστώσουμε.

Το τι πρέπει να κάνει ο ΠΑΟ του χρόνου (έστω και με το ίδιο μπάτζετ) είναι σαφές νομίζω. Ξαναλέω ότι για μένα, για το υλικό που έχει η ομάδα, μια χαρά στέκεται, τα λάθη έγιναν το καλοκαίρι, συν δυο πολύ σημαντικές ατυχίες:
1. ο Ούκιτς έμεινε κουτσός (αν και υγιής να ήταν έπρεπε να φύγει, αλλά ο Πέδουλας έχει εμμονή με την αμυντική προσήλωση
2. ο πολύ σοβαρός τραυματισμός του Λάσμε, που τον έχει κάνει αγνώριστο σε σχέση με πέρυσι

Η διοίκηση αντί να πάρει μια απόφαση τη προκοπής για το δεύτερο, πήρε δύο σαπάκια για λόγους που δεν έχουν σχέση με το μπάσκετ. Και για τον Ούκιτς τα είπε ο Πεδουλάκης στη συνέντευξη Τύπου με τον Ολυμπιακό: ζήτησε να του φέρουν αντικαταστάτη και του είπαν "δεν υπάρχουν λεφτά, κόψε το λαιμό σου". Κι έτσι η ομάδα έμεινε χωρίς άσο και πεντάρι, ο ΔΓ επέμενε ότι ο Λουκάς παίζει και στο 5. Πολλοί δεν κατανοούν τη σημασία της απώλειας του Τσάρτσα: παίκτης ποιοτικός, με άμυνα, που έπαιζε πλάτη, έδινε ύψος, έβαζε βολές (αλλο δράμα αυτο φέτος) και κυρίως έσπαγε μπάλα έξω σωστά. Κανείς από τους υπάρχοντες δεν τα κάνει αυτά.

Με δεομένες όλες αυτές τις αδυναμίες, ο ΠΑΟ έφτιαξε μια ομάδα-δυναμίτη στην άμυνα, που μπορεί να παίξει μόνο σε αργό ρυθμό και ζει και πεθαίνει από το τρίποντο αφού επιθετικά δεν υπάρχει ποιότητα στη ρακέτα (το Σκιστ και το Λάσμε τους έκανε μάγκες ο ΔΔ... αλλά μέχρι πότε; ). Δεν τα έχει πάει άσχημα η ομάδα: πήρε κύπελλο, έχει πλεονέκτημα στα πλέι οφ χωρίς καμία στραβή ήττα στην Α1, χτύπησε το πρώτο ματς στη Μόσχα και δεν αποκλείω να ξαναπάει Μόσχα για το 5ο, είναι και τυχερός ο ΠΑΟ που δεν παίζει με την ποιοτικά άφταστη Ρεάλ. Ας τελειώσει η χρονιά κι ας αξιολογηθούν όλοι, μαζί και το νέο τιμ, που θα το δούμε σε πολλά ματς ακόμη. Αλλά ακόμη και με το ίδιο μπάτζετ, μπορείς να φτιάξεις καλύτερη, ποιοτικότερη ομάδα. Όχι σαν αυτές του Ομπράντοβιτς, αλλά καλύτερη από το φετινό ΠΑΟ, μην ξεχνάμε ότι ο Ούκιτς παίρνει 800 χιλιάρικα, περισσότερα από το Ρόουλαντ... Έγκλημα που δε δόθηκε η ευκαιρία διορθωτικών κινήσεων στη μέση της σαιζόν (όπως δόθηκε στο Μπαρτζώκα ας πούμε, άσχετα αν αυτός τα έκανε μαντάρα) και μάλιστα σε ένα κόουτς που στο παρελθόν έχει κάνει παπάδες στο συγκεκριμένο θέμα. Η διοίκηση δε φτάνει που τα έκανε μαντάρα το καλοκαίρι, τσιγκουνεύτηκε και μια βοήθεια απαραίτητη, όταν κατά τα άλλα είχε λεφτά να βάλει στο χαζοποδόσφαιρο. Μας ψεκάζουνε.

Ξαναλέω, το τιμ και τους παίκτες θα τους αξιολογήσουμε όταν έρθει η ώρα. Τη διοίκηση ποιος θα την αξιολογήσει; Κανείς γιατί δεν υπάρχει και εναλλακτική. Άμα φύγει κι ο ΔΓ, μάυρο φίδι που μας έφαγε, αυτή είναι η τραγική αλήθεια.

Ματς έχουμε ακόμη με την ΤΣΣΚΑ, που δε νομίζω να τρόμαξε κανέναν. Με κόσμο και καλύτερο σουτ ο ΠΑΟ μπορεί να πάρει το πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ κι από και πέρα βλέπουμε. 3 σερί νίκες απέναντι σε τόσο ποιοτικότερη ομάδα (οι ρολίστες της μόνο είναι καλύτεροι από του ΠΑΟ, οι σταρ της εννοείται καλύτεροι από αυτούς που ΔΕΝ έχει ο ΠΑΟ), είναι σχεδόν αδύνατον. Αλλά και πέρυσι σχεδόν αδύνατον ήταν και παρά ένα Κάρι θα κάναμε τον άθλο του αιώνα με 8ο παίκτη το Σκορδίλη απέναντι στη Μπαρτσελόνα του Πασκουάλ (που μερικοί τον κοροϊδεύουν αλλά είναι προπονητούκλα). Συνεχίζουμε και ταμείο στο τέλος. ΚΑλή η αυτογνωσία, αλλά μην τα βάφουμε και μαύρα. Εκτός αν μερικοί τώρα συνειδητοποιήσαν ότι ΚΑΝΕΙΣ παίκτης της σημερινής ομάδας δε θα έπαιζε πενταδάτος σε ΚΑΝΕΝΑΝ Παναθηναϊκό από το 2007-2012. Ούτε καν ο φετινός ΔΔ, που έχει ελαφρυντικά αλλά έχει ξεκουραστεί και όσο ποτέ (επί Πεδουλάκη έπαιζε 20', επί Αλβέρτη τα ίδια), δεν κατεβάζει μπάλα, δεν παίρνει αμυντικές εξολοθρευτικές αποστολές. Η ομάδα δεν έχει ποιότητα, τουλάχιστον όχι για Φ4. Είναι ομάδα δυναμικότητας για θέσεις 6-12 στη φετινή Ευρωλίγκα, πέτυχε το σόχο της (8άδα) και κανείς δεν μπορεί να της απαγορεύσει να πάει στο ΟΑΚΑ καμικάζι. Με την ΤΣΣΚΑ παίζουμε, όχι με την Οκλαχόμα. Ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία ομάδα που πήγε στο Φ4 αποκλείοντας ποιοτικότερο αντίπαλο θα είναι. Το' χει ξανακάνει, Παναθηναϊκός είναι. Απλά μην μπλέκουμε το "μπορώ" με το "είμαι καταδικασμένος να το πετύχω".

Στα ματς του ΟΑΚΑ θεωρώ ότι έχουμε 50% πιθανότητες νίκης. Απάνω τους, κι αν χάσουμε, χάσαμε. Χειροκρότημα και στα παιδιά και στο τιμ. Απρόθυμους, τεμπέληδες και αδιάφορους δεν είχαμε, ό,τι μπορούνε παίζουν, ορισμένοι και τραυματίες, εγώ παράπονο από την προσπάθεια δεν έχω, ούτε από τους προπονητές, ο Πέδουλας μπήκε στα βαθιά και πήρε τίτλους και οι νυν το παλεύουν. Και στην τελική το άγχος να το έχει η αρκούδα των 35 εκ που θέλει και σφυρίγματα (τρομάρα της) για να κερδίσει αυτόν τον ΠΑΟ. Δικιά τους ντροπή, όχι δική μας.
bbplayer
συγγνώμη τώρα δηλαδή....αλλά δεν παίζει παίχτης επειδή διεκδικηθεί το ίδιο ξ***λο με τον πρόεδρο της ΚΑΕ? καλά τώρα είναι σοβαρά πράματα αυτά? blink.gif blink.gif
yorgos
Δεν παίζει επειδή η εξωγηπεδική του ζωή είναι αντιεπαγγελματική. Ή τουλάχιστον ήταν. Από κει και πέρα η τιμωρία είναι εξοντωτική, το γιατί το υποθέτει κανείς...

Κι επίσης ντροπή σου που αντί να είσαι στον Επιτάφιο ή την Ανάσταση ή ό,τι έχετε εκεί, ασχολείσαι με ξ...λα τέτοιες θείες ώρες. torture.gif
sacarame
Βλάντο η ηγεσία του Basketforum.gr είναι μαζί σου. Δεν γίνεται το κάθε ξ***λο να μας εκμεταλλεύεται, να μας ξεζουμίζει και να μας παρατάει σαν στημένες λεμονόκουπες. Και να μην φτάνει μόνο αυτό, να τρώμε και τιμωρία για πάρτη της...

ΑΙΣΧΟΣ ΚΥΡΙΟΙ...


Απαιτούμε να κυκλοφορήσουν τα στοιχεία και φώτο της εν λόγω τύπισσας. Διότι όπως έχει πει και ο Αντύπας:




cool.gif cool.gif
louie
εγω τωρα μπηκα και δεν ειδα τι συζητηση εχει γινει μεχρι τωρα αλλα σε γενικες γραμμες φανταζομαι. κριτικη δεν νομιζω οτι χωραει στον αγωνα. δεν χασαμε για 5-10 ποντους για να ψαχνουμε λεπτομερειες. ο παναθηναικος αποκλειστηκε, εκτος θαυματος. η αληθεια ειναι οτι η τσσκα ειναι ενα επιπεδο πανω και σε σειρα αγωνων τετοιες διαφορες φαινονται. μπορεις να την αιφνιδιασεις και να της κλεψεις κανεναν αγωνα οπως επρεπε να ειχαμε παρει τον πρωτο αλλα η λογικη λεει οτι θα φανει η ανωτεροτητα της σε βαθος χρονου.

φανταζομαι οτι πολλα θα εχουν γραφτει γενικοτερα για την ομαδα. εχουμε σοβαρες ελλειψεις οι οποιες συζητιουνται ολη την χρονια και οι οποιες βγαζουν ματι. εξαρτιομαστε 100% απο την αποδοση ενος παιχτη που ειναι 34 χρονων, καλυπτει μονος του την θεση του και παιζει ολοκληρη σεζον στα ορια του "καψιματος" το οποιο μαλλον εχει ερθει. ποσο δυσκολο ειναι για μια ομαδα με την ποιοτητα της τσσκα και την εμπειρια του προπονητη της να καταστρεψει εναν 34χρονο παιχτη, "καμμενο" εφοσον γνωριζει οτι ετσι καταστρεφει ολη την ομαδα; ο δευτερος σημαντικοτερος μας παιχτης, ο σεντερ μας παιζει κι αυτος μια σεζον μονος την θεση του και αυτος δειχνει εδω και πολυ καιρο δειγματα "καψιματος" και εχει ευθυνη να αντιμετωπισει την πιο δυνατη φροντλαιν της ευρωπης. παλι ποσο δυσκολο ειναι τον αντιμετωπισει η τσσκα;

απο εκει και περα εκτος απο την ελλειψει λυσεων στις δυο σημαντικοτερες θεσεις και ρολους ο παναθηναικος εχει και ελλειψη ποιοτητας. εχει πολλους παιχτες που ειναι χρησιμοι αλλα οχι ποιοτικοι. δλδ παιχτες σαν τον ραιτ με την ταχυτητα του ή τον μπραμος με το σουτ και την αμυνα του ειναι χρησιμοι αλλα δεν ειναι ποιοτικοι, δεν ειναι προσωπικοτητες. δεν ειναι πρωτοκλασσατοι.

τελος παντων παντα κοντα στην ομαδα με κριτικη αλλα οχι κραξιμο και παντα κοιταμε μπροστα. ας καταλαβουμε οτι ισως δεν μπορουμε να εχουμε απαιτησεις οπως παλιοτερα. αλλα το λιγοτερο που απαιτω ειναι οτι αν η ομαδα δεν φτιαχνεται με τις προοπτικες που ειχε παλιοτερο και το οποιο ειναι απολυτα κατανοητο και σεβαστο τουλαχιστον να μην με κοροιδευει καταμουτρα ο προεδρος και οι κυκλοι του λεγοντας "παμε για το 7ο" κτλ. αν οντως ο στοχος του ειναι το 7ο απο του χρονου να προσλαβει εναν καταλληλο προπονητη και να στελεχωσει την ομαδα αναλογως και μετα να αρχισει τα πρωτοσελιδα και τις δηλωσεις.
ALdaperan
Κρίμα, και φάνηκε απο το πρώτο ματς ότι την έχουμε τελικά τη τσσκα.
Δεν θέλω να φανταστώ καν τι θα γινόταν αν πέφταμε πάνω στη ρεάλ.

Παρεμπιπτόντως αυτό το "πονέσαν-τα-μάτια-μας-με-τα τούβλα" μπάσκετ το έχουμε δεί κάπου στις 4-5 φορές αυτ΄τα τελευταία 2 χρόνια. Πάντα σε μια τέτοια εμφάνιση αυτα τα 2 χρόνια απογοητεύομαι απίστευτα και απορώ πώς γίνεται τόσο ακριβοπληρωμένοι παίκτες να είναι τόσο μα τόσο άστοχοι, χωρίς νεύρο και χωρίς κίνητρο..!!

Πλέον το να περάσουμε στο f4 για μένα είναι αδύνατο ακόμα και αν πάρουμε τα 2 ματς στο οακκα. Η τσσκα θα κατέβει να το καθαρίσει, το πολύ πολύ να πάρουμε το πρώτο !

Άποψη μου είναι ότι η ομάδα αρχές καλοκαιριού πρέπει να κινηθεί άμεσα για προπονητή επιπέδου Ευρωλίγκας για να έχει το χρόνο να κάνει σωστές και ποιοτικές μεταγραφές. Σχεδόν όλη η ομάδα θέλει ξήλωμα εκτος σιγουρα απο ΔΔ,Λάσμε,Γκιστ,φώτσης (αν και είναι σε πτώση και αυτός),ματσιούλης που νομίζω έχουν χωρο σε οποιοδήποτε ρόστερ.
A.CAB
Χάλια μαύρα το χθεσινό παιχνίδι και ήττα-ντροπή για την ομάδα με αρνητικό ρεκόρ σκοραρίσματος και διαφορά πόντων ήττας.
Αντικειμενικά η ΤΣΣΚΑ έχει σαφώς καλύτερο ρόστερ και προπονητή. Δεν βλέπω πως μπορούμε να περάσουμε. Δεν είναι μεγαθήριο θα συμφωνίσω αλλά μόνο αν πάμε να κλέψουμε το παιχνίδι και αν καταφέρουμε να πιάσουμε πολύ καλή απόδοση σε συνεχόμενα παιχνίδια έχουμε (είχαμε) τύχη. Αλλά κακά τα ψέματα φέτος δεν έχουμε δείξει διάρκεια σε καμία στιγμή της σεζόν. Μου δείχνει δύσκολο να αποκτίσουμε αυτή τη σταθερότητα τώρα. Μακάρι να έχω λάθος.
Για τα λάθη και τις αστοχίες του καλοκαιριού (στελέχωση ρόστερ) και στα μέσα τις σεζόν (αλλαγή προπονητή) τα έχουμε πει αλλά δεν είναι η κατάλληλη στιγμή να τα επαναλαμβάνουμε. Στο τέλος της χρονιάς θα γίνει ταμείο. Απλά εντελώς ρεαλιστικά δεν έχουμε ούτε τους παίχτες, ούτε την ομάδα, ούτε τον κόουτς για να θεωρούμε πως αξίζουμε το Φ4. Επίσης η αλλαγή τεχνικής ηγεσίας μπορεί να έχει κάνει κανά δυο καλά αλλά έχει κ΄νει και κάμποσα κακά. Το βασικότερο όλων η έλλειψη καθαρού μυαλού και στόχου στο παιχνίδι. Τουλάχιστον παλιότερα ξέραμε πως πάμε να παίξουμε ταμπούρι. Τέτοιους παίχτες είχαμε, έτσι ήμασταν σχεδιασμένοι. Τώρα ναι μεν θέλουμε να τρέξουμε, να σκοράρουμε και να παρουσιάσουμε θέαμα αλλά θέλουμε και την άμυνα στους 60-65 πόντους. Κι εγώ αυτό θέλω αλλά πως; Και με ποιούς; Θα γίνει μήπως ο ΔΔ 29 πάλι; Ο Μπράμος θα γίνει Γουίμς; Θα γιατρευτεί πάνω στην τρίπλα ο Ούκιτς ή θα μάθει να σουτάρει και να οργανώνει ο Ράιτ; Ζητάμε παραπάνω πράγματα από όσα είναι εφικτά.
Όπως και να 'χει αν θέλουμε να θυμίζουμε την ομάδα με τα 6 αστέρια καλό είναι να τα δώσουμε όλα στο επόμενο παιχνίδι και βλέπουμε. Δεν γουστάρω σκούπα και καλό είναι αν χάσουμε, να πέσουμε μαχόμενοι όχι με τα χέρια κάτω σαν χθες.
bbplayer
δε θα περάσουμε αλλα τουλάχιστο να πάρουμε της Δευτέρας μπας και γλιτώσουμε τη σκούπα
assistant
O Τεοντοσιτς δε θα ερθει στην Αθηνα αν και ιατρικα ειναι ετοιμος.Εμενα αυτο μου δειχνει ολιγη χαλαροτητα και εφησυχασμο απο μεριας ΤΣΣΚΑ ''ελα μωρε που χρειαζομαστε τον Τεο για να τους κερδισουμε,30 ποντους τους ριξαμε εχθες''....αν ο Παναθηναικος μπει λοιπον με το μαχαιρι στα δοντια και με καμια 30000 χιλιαδες αφιονισμενους ''πιστους'' δεν ειναι και ακραιο να λυγισουν τα γατακια της ΤΣΣΚΑ και να δουμε 5ο παιχνδι.....δεν ειναι το επικρατεστερο σεναριο αλλα το παιχνιδι της Δευτερας ειναι καθαρο 50-50 οπως και του Σεφ νομιζω.....''σιγα μην κλαψω,σιγα μη φοβηθω'' που λεει και το τραγουδι.
North_gato
QUOTE (assistant @ Apr 19 2014, 14:13 ) *
O Τεοντοσιτς δε θα ερθει στην Αθηνα αν και ιατρικα ειναι ετοιμος.Εμενα αυτο μου δειχνει ολιγη χαλαροτητα και εφησυχασμο απο μεριας ΤΣΣΚΑ ''ελα μωρε που χρειαζομαστε τον Τεο για να τους κερδισουμε,30 ποντους τους ριξαμε εχθες''....αν ο Παναθηναικος μπει λοιπον με το μαχαιρι στα δοντια και με καμια 30000 χιλιαδες αφιονισμενους ''πιστους'' δεν ειναι και ακραιο να λυγισουν τα γατακια της ΤΣΣΚΑ και να δουμε 5ο παιχνδι.....δεν ειναι το επικρατεστερο σεναριο αλλα το παιχνιδι της Δευτερας ειναι καθαρο 50-50 οπως και του Σεφ νομιζω.....''σιγα μην κλαψω,σιγα μη φοβηθω'' που λεει και το τραγουδι.


Δες το ομως και αλλιως.... Ετοιμος η οχι ο Τεοντοσιτς, ειδαν οτι μπορουν να κερδισουν και με την απουσια του. Και εχουν, εστω και αν χασουν , λεμε τωρα , και τους δυο αγωνες στο ΟΑΚΑ, και εναν ακομα στη Μοσχα, οπου πονταρουν και στην κουραση των ΚΑΠΗ. Τοσο σημαντικοι αγωνες σε τοσο λιγες μερες, απο μικρο σε πληθος ροστερ. Κακα τα ψεμματα... Εκτος και αν ενεργοποιηθει ο κινεζος και κανενας τιμωρημενος.
aionio talento
Παντως παρολο που μου ειναι Ιδιαιτερα συμπαθης γιατι παιζει παντα για την ομαδα και τα δινει ολα αυτον τον ΜΠΡΑΜΟΣ

σε ομαδα επιπεδου ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ δεν μπορω να τον ''χωνεψω'' . . στατικο σουτ λιγες καλες φασεις στον αιφνιδιασμο

που τρεχει πολυ καλα σοβαρος πισω και ΤΕΡΜΑ ! Περιφερειακο σε τοσο υψηλο επιπεδο που να μην μπορει με την μπαλλα

στα χερια του να κανει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα δεν θυμαμαι ποτε ειδα τελευταια φορα ! Καταλαβαινω την μειωση στα μπατζετ

κλπ αλλα δεν μιλαμε εδω για ρολιστα που ΄΄παλευει΄΄ για μια θεση στην 12αδα αλλα για παικτη που παιζει 20 λεπτα +

σε καθε ματς !!
bbplayer
QUOTE (North_gato @ Apr 19 2014, 14:21 ) *
Δες το ομως και αλλιως.... Ετοιμος η οχι ο Τεοντοσιτς, ειδαν οτι μπορουν να κερδισουν και με την απουσια του. Και εχουν, εστω και αν χασουν , λεμε τωρα , και τους δυο αγωνες στο ΟΑΚΑ, και εναν ακομα στη Μοσχα, οπου πονταρουν και στην κουραση των ΚΑΠΗ. Τοσο σημαντικοι αγωνες σε τοσο λιγες μερες, απο μικρο σε πληθος ροστερ. Κακα τα ψεμματα... Εκτος και αν ενεργοποιηθει ο κινεζος και κανενας τιμωρημενος.


Θα συμφωνήσω.

Εχουμε ελπίδες για το 3ο ματς. Μετά το ξεχνάμε. Σε τρεις μέρες ξεκούρασης κάτι μπορεί να γίνει , σε λιγότερο από 48 ώρες τίποτα. Το ίδιο έγινε και πέρσι με τη Μπάρτσα.


Εχω βέβαια μια μικρή πολύ μικρή <5% ελπίδα, επειδή οι Ρώσοι είναι γενικά χέστες αλλά βέβαια ο Γουιμς δεν είναι Ρώσος...
G-arenas
QUOTE (aionio talento @ Apr 19 2014, 14:31 ) *
Παντως παρολο που μου ειναι Ιδιαιτερα συμπαθης γιατι παιζει παντα για την ομαδα και τα δινει ολα αυτον τον ΜΠΡΑΜΟΣ

σε ομαδα επιπεδου ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ δεν μπορω να τον ''χωνεψω'' . . στατικο σουτ λιγες καλες φασεις στον αιφνιδιασμο

που τρεχει πολυ καλα σοβαρος πισω και ΤΕΡΜΑ ! Περιφερειακο σε τοσο υψηλο επιπεδο που να μην μπορει με την μπαλλα

στα χερια του να κανει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα δεν θυμαμαι ποτε ειδα τελευταια φορα ! Καταλαβαινω την μειωση στα μπατζετ

κλπ αλλα δεν μιλαμε εδω για ρολιστα που ΄΄παλευει΄΄ για μια θεση στην 12αδα αλλα για παικτη που παιζει 20 λεπτα +

σε καθε ματς !!

σε αρκετους αγωνες όμως μας εχει ξελασπωσει και επισης στους περισσοτερους αγωνες βαζει τα κρίσιμα!και επισης είναι τριαρι
όχι περιφερειακος,αν και θεωρω πως για πολύ λιγα λεπτα μπορει να κατεβαινει στο 2 λογω του ότι μπορει να μαρκαρει αντίπαλα
2αρια και ειδικα με τσσκα θα μπορουσε να τον βαλει στο 2...
assistant
QUOTE(North_gato @ Apr 19 2014, 14:21 ) *
Δες το ομως και αλλιως.... Ετοιμος η οχι ο Τεοντοσιτς, ειδαν οτι μπορουν να κερδισουν και με την απουσια του. Και εχουν, εστω και αν χασουν , λεμε τωρα , και τους δυο αγωνες στο ΟΑΚΑ, και εναν ακομα στη Μοσχα, οπου πονταρουν και στην κουραση των ΚΑΠΗ. Τοσο σημαντικοι αγωνες σε τοσο λιγες μερες, απο μικρο σε πληθος ροστερ. Κακα τα ψεμματα... Εκτος και αν ενεργοποιηθει ο κινεζος και κανενας τιμωρημενος.

Δεν ειπα οτι ειστε το μεγαλο φαβορι για την προκριση αλλα ο εφησυχασμος δεν ηταν ποτε καλος συμβουλος.....κι αν κατι στραβωσει θα δουμε ποιανου τα χερια θα τρεμουν την Παρασκευη....παλι αουτσαιντερ θα εισαι αλλα θα τους εχεις πληγωσει το ηθικο,θα τους εχεις δειξει οτι μπορεις να τους κερδισεις,θα τους εχεις πειραξει το μυαλο......

Το κακο για τον Παναθηναικο ειναι οτι οι μετριοι παιχτες του προσπαθουν να τραβηξουν το καρο απ τη λασπη και ζητανε λιγη βοηθεια απ τον ηγετη τους για να απαρουν το παιχνιδι,αυτος ομως δε δειχνει ετοιμος να τους τη δωσει.....Αντιθετα στον Ολυμπιακο ο ηγετης δειχνει αποφασισμενος κι ετοιμος,βαραει 20ρες,σκυλιαζει καμια φορα και στην αμυνα,ειναι σαν να τους λεει ''βαλτε ενα χερακι ρε μα^%^@ες να τους γα^%^*σω''.....πολυ σημαντικο δεδομενο για 2 ομαδες που καλως ή κακως εχουν δομηθει γυρω απ τον αρχηγο και ηγετη τους.

QUOTE(aionio talento @ Apr 19 2014, 14:31 ) *
Παντως παρολο που μου ειναι Ιδιαιτερα συμπαθης γιατι παιζει παντα για την ομαδα και τα δινει ολα αυτον τον ΜΠΡΑΜΟΣ

σε ομαδα επιπεδου ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ δεν μπορω να τον ''χωνεψω'' . . στατικο σουτ λιγες καλες φασεις στον αιφνιδιασμο

που τρεχει πολυ καλα σοβαρος πισω και ΤΕΡΜΑ ! Περιφερειακο σε τοσο υψηλο επιπεδο που να μην μπορει με την μπαλλα

στα χερια του να κανει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα δεν θυμαμαι ποτε ειδα τελευταια φορα ! Καταλαβαινω την μειωση στα μπατζετ

κλπ αλλα δεν μιλαμε εδω για ρολιστα που ΄΄παλευει΄΄ για μια θεση στην 12αδα αλλα για παικτη που παιζει 20 λεπτα +

σε καθε ματς !!

.....και να σκεφτεις οτι ειναι ο μοναδικος παιχτης που ο Παο δε θα ηθελε ουτε να διανοηθει οτι θα του φυγουν.......λογω συνδυασμου υπηκοοτητας και ηλικιας....συμφωνω αν ηταν ξενος δε θα περναγε εξω απ το ΟΑΚΑ.
erwi grey
Kριμα για τον Παναθηναικο ηταν μεγαλη ευκαιρια το πρωτο ματς οπου απο δικα του λαθη εχασε το παιχνιδι, θα μιλαγαμε υπο αλλες συνθηκες τωρα , πολυ δυσκολο παντως να γυρισει τωρα η σειρα.
North_gato
QUOTE (erwi grey @ Apr 19 2014, 14:47 ) *
Kριμα για τον Παναθηναικο ηταν μεγαλη ευκαιρια το πρωτο ματς οπου απο δικα του λαθη εχασε το παιχνιδι, θα μιλαγαμε υπο αλλες συνθηκες τωρα , πολυ δυσκολο παντως να γυρισει τωρα η σειρα.



Δεν ειδα τον πρωτο αγωνα και το πρωτο δεκαλεπτο του δευτερου αγωνα, οπου ο Παναθηναικος ηταν ανταγωνιστικος. Με το που ανοιξα την τηλεοραση κατεβασαν διακοπτες. Και πετυχαν δυο αρνητικα ρεκορ στην ιστορια τους στην Ευρωλιγκα, της μεγαλυτερης σε εκταση ηττας και της πιο κακης επιθεσης. Βεβαια αν ψαξει κανεις τα στατιστικα θα βρει και αλλα, περιπου 35-40% στα διποντα, και ποιος ξερει τι θα δει στα τριποντα η στις ελευθερες βολες.. Το γεγονος της γενικης αστοχιας κατ εμε ειναι ανεξηγητο, και ετσι οπως διαμορφωθηκε η ψυχολογια στις ομαδες, θα συμφωνησω, οτι αν ο Παναθηναικος παρει μια νικη στο ΟΑΚΑ επιτυχια θα ειναι.
gspara
Παντως ενω λεγαμε οτι ο Παναθηναικος υστερει σε σχεση με τα ψηλα κορμια των Ρωσων,καταλυτης στο 2ο ματς ηταν ο Φριντζον.Εκανε μεγαλη ζημια και μολις μπηκε πατησε γκαζι η Τσσκα και εχτισε τη διαφορα.
Zoys
Περιττό να πούμε επίσης ότι με Πεδουλάκη (δηλαδή κανονικό προπονητή) το 1/2 στην Μόσχα θα ήταν πολύ πιο πιθανό.
bbplayer
QUOTE (Zoys @ Apr 19 2014, 17:22 ) *
Περιττό να πούμε επίσης ότι με Πεδουλάκη (δηλαδή κανονικό προπονητή) το 1/2 στην Μόσχα θα ήταν πολύ πιο πιθανό.


αυτό ούτε το ξέρουμε ούτε θα το μάθουμε ποτέ. και το 12-12 που φτάσαμε στα play offs μάλλον δε συνηγορεί σε αυτό. με κανονικό προπονητή παίξαμε φέτος στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Μπάρτσα και γέλαγε ο κόσμος
Kanzler
QUOTE(AZ1980 @ Apr 18 2014, 18:52 ) *
Πάντως η εικόνα του ΔΔ κατά τη γνώμη μου δεν είναι μόνο αποτέλεσμα ηλικίας και φθοράς. Δεν ξέρω ποιά είναι η άποψη σας, αλλά θεωρώ πως φέτος δεν είναι όσο προπονημένος θα έπρεπε για παίκτη που πραγματικά επιθυμεί μέσα του να μείνει ψηλά στην ηλικία των 34. Στα δικά μου μάτια δεν μοιάζει ξεθεωμένος, περισσότερο σκουριασμένος και αγύμναστος μου φαίνεται. Πρέπει να έχει εγκαταλείψει τη σκληρή προπόνηση που τον έκανε αυτό που είναι αρκετό καιρό τώρα. Μοιάζει να έχει ξεμείνει από κίνητρα. Και ίσως είναι και λογικό από ένα σημείο και μετά για έναν άνθρωπο.


bball.gif


Οτι δεν εχει αθλητικη φιλοδοξια εγω το γραφω πολλα χρονια. Ενας παικτης που δεν θελει να παιζει αλλο στην Εθνικη, λογικο ειναι οτι δεν εχει αλλο αθλητικη φιλοδοξια. Ισως αυτος να ειναι ο λογος, εαν δεν ειναι καλα προπονημενος.
Η γνωμη μου ειναι, ο Διαμαντιδης εαν δεν επερνε λεφτα για να παιζει μπασκετ, θα ειχε ηδη σταματησει να παιζει. Εαν θυμαμαι καλα, το καλοκαιρι ζητουσε 2 εκατομμυρια ετησιος για νεο συμβολαιο, παροτι δεν ειχε προταση απο καμια αλλη ομαδα. Εγω εγραφα εδω απο περυσι οτι ειναι υπερπληρωμενος, αλλα επερνα μονο αρνητικα σχολια.
Παντως, μακαρι να παιξει παλι καλα ο Διαμαντιδης. Δεν τον θεωρω τελειωμενο παικτη. Και μακαρι να περασει ο Παναθηναικος, αν και δεν πιστευω να το καταφερει. Χειροτερο παιχνιδι του ΠΑΟ απο το χθεσινο δεν εχω δει ποτε και η ψυχικη κατασταση των παικτων δεν φαινοταν καλη στα δυο πρωτα παιχνιδια. Ουτε μαχητικοτητα δεν ειχαν (το ιδιο και οι παικτες του Ολυμπιακου).

bbplayer
QUOTE (Kanzler @ Apr 19 2014, 20:39 ) *
Οτι δεν εχει αθλητικη φιλοδοξια εγω το γραφω πολλα χρονια.


δηλαδή πρίν πόσα χρόνια τον κόβεις να σταμάτησε να έχει φιλοδοξίες? πόσα είναι αυτά τα πολλά ? καμια 10αριά ίσως? παραπανω? λιγότερα?

QUOTE (Kanzler @ Apr 19 2014, 20:39 ) *
παικτης που δεν θελει να παιζει αλλο στην Εθνικη, λογικο ειναι οτι δεν εχει αλλο αθλητικη φιλοδοξια. Ισως αυτος να ειναι ο λογος, εαν δεν ειναι καλα προπονημενος.


άλλο και τούτο πάλι!!! οι φιλοδοξίες ενός παίκτη καλύπτονται από το σύλλογό τους, στην ΕΟ πάνε για την πάρτη τους και γιατί έτσι γουστάρουν.
ο Μασιούλις που δε μπορεί να πάρει τα πόδια του από το Δεκέμβρη και μετά , ο Λάσμε επίσης , είναι απροπόνητοι?

QUOTE (Kanzler @ Apr 19 2014, 20:39 ) *
Η γνωμη μου ειναι, ο Διαμαντιδης εαν δεν επερνε λεφτα για να παιζει μπασκετ, θα ειχε ηδη σταματησει να παιζει.



εσύ δουλεύεις τσάμπα? εάν δε έπαιρνες λεφτά θα δούλευες?

QUOTE (Kanzler @ Apr 19 2014, 20:39 ) *
Εαν θυμαμαι καλα, το καλοκαιρι ζητουσε 2 εκατομμυρια ετησιος για νεο συμβολαιο, παροτι δεν ειχε προταση απο καμια αλλη ομαδα. Εγω εγραφα εδω απο περυσι οτι ειναι υπερπληρωμενος, αλλα επερνα μονο αρνητικα σχολια.


Δε θυμάσαι καλά, δεν προκύπτει πουθενά αυτό το νούμερο. Προτάσεις, δεν έχουν βγει προς τα έξω ότι, δεν είχε διότι δεν έβγαλε την πάρτη του σε πλειστηριασμό για να κονομήσει και επειδή αυτά που έπαιρνε στον Παναθηναϊκό, προφανώς και θεωρούσε ότι τον καλύπτουν.
Ξέρεις κανένα άλλο μεγάλο συμβόλαιο πανευρωπαϊκά που να "αξίζει" αυτά που παίρνει? Για πες μου έναν. Και πες μου και πώς τον κοστολογείς.
katharop
Εγω παρατηρω οτι πολλοι βγαζουν κακια γιατον δδ και περιμενουν καθε στραβοπατημα για να ξεδιπλωσουν τους ιστους τους επειδη εφυγε απο την εθνικη.ακομα να το συνηδητοποιησετε βρε παιδια?4 χρονια περασαν
Dreamerpanos
Ωραίο ξεκίνημα αλλά και πάλι οι διαιτητές δεν ξεκινάνε καλά....
katharop
πως μας σφυρίζουν ετσι ρε γαμώτο αλλα μέτρα αλλα σταθμα
bbplayer
είδηση :ο Μήτσος τέλειωσε φάση με lay up και ΔΕΝ πάσαρε

wav.gif

Μήτσος Μάικ από τα (όχι και τόσο) παλιά wub.gif wub.gif
G-arenas
QUOTE (katharop @ Apr 21 2014, 21:36 ) *
πως μας σφυρίζουν ετσι ρε γαμώτο αλλα μέτρα αλλα σταθμα

και που σαι ακομα!!ειδικα τωρα που εχουμε διαφορα,σφαγη μυριζομαι!
Dreamerpanos
Ποιος είναι αυτός με το 12?
a.car


Λ ουκας Γκριφιν
G-arenas
καλα εχει παραγινει αυτό με τους διαιτητες!!ολο επιθετικα που δεν είναι μας δινουν!!
bbplayer
τσάμπα κόπος. και στα 5 ματς να πάμε (που δε θα πάμε) οι διαιτητές έχουν αποφασίσει ότι η ΤΣΣΚΑ θα πάει ΜΙλάνο

Μπράβο ρε Λάσμε. Σκοτώνεται ο άλλος ο μλκς να σου βγάλει καμια πάσα σε σε κάνει ρόμπα ο Φριτζόν.


Εν τω μεταξύ , η άμυνά μας, είναι λίγο "απάνω τους αδέρφια" ή μου φαίνεται?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.