Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Barcelona vs. Panathinaikos
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2012-2013
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
SG3ptshooter
Φτάσαμε αρκετά μακριά και για την προσπάθεια δεν πρέπει να έχει κανείς παράπονο. Για το αποτέλεσμα της φετινής χρονιάς στην Ευρώπη. Πάλεψαν, συνάντησαν δυσκολίες, σήμερα ήρθε κι ο Lamonica να μας τρολάρει, παρότι τελικά έπαιξε σχεδόν τα λεπτά του ο 3D αλλά προφανώς κι έπαιξε ρόλο αυτό που συνέβη. Οι αντιθέσεις μου μέχρι να δούμε ψύχραιμα τα πράγματα δεν αφορούν απολύτως κανέναν αυτή τη στιγμή. Συγχαρητήρια σε όλους.
Petran911
Ναι, φταίνε οι διαιτητές που είχε ο ΠΑΟ 1/15 τρίποντα, η Μπάρτσα δεν ξέρω πόσα επιθετικά ριμπάουντ παραπάνω. Επίσης ο Πολωνός φταίει που ο ΔΔ έχει κάτω από 5 πόντους τα τελευταία ματς. Επίσης φταίει ο διαιτητής που ο Ναβάρο βάζει 15-20 παραπάνω πόντους σε σχέση με τον ΔΔ.

Η Μπάρτσα έπαιξε καλά για μια περίοδο, ενώ στην 3η και στην 4η κακοποίησε το άθλημα. Αλλά ο ΠΑΟ δεν μπορούσε με κανένα τρόπο να βάλει καλάθι. Και από τα 3πόντα, τουλάχιστον τα 7-8 ήταν από καλή θέση,

Μόνο ο ΠΑΟ φταίει για σήμερα και το 4ο παιχνίδι. Η Μπάρτσα δεν έχει καμία σχέση με την υπερομάδα του top16, ούτε καν αυτή που νίκησε τον ΟΣΦΠ στο ΣΕΦ. Ο Μάικλ είναι τεράστια απώλεια και ο ΠΑΟ έχασε την ευκαιρία του.

shtarkws
Ελπιζω η φιλοσοφια του Παναθηναικου να μην εχει γινει παιζω αμυνα για δεχθω 55 ποντους και κανω τον σταυρο μου να βαλω 56.Αυτο ειναι μπασκετ δεκαετιας 80.Ελπιζω να οφείλεται στο ελλειπες ροστερ και να ειναι συγκυριακο
tReason
Τελειως Γραφικα τα περι διαιτησιας σε αυτο το ματς.
Η μπαρτσα σαφως καλυτερη σημερα ο ΠΑΟ απο τα χειροτερα επιθετικα παιχνιδια ολων των εποχων στη ευρωπη
Marciulionis
Συγχαρητήρια στην ομάδα για τις χαρές που μας χάρισε και που υπερέβαλαν εαυτό για να φτάσουν έως εδώ. Η Μπάρτσελόνα έχει καλύτερη ομάδα και αυτό το ξέραμε από την αρχή όλοι. Το ότι φτάσαμε να κυνηγάμε τη πρόκριση και στο τσακ να την παίρναμε είναι μεγάλη επιτυχία άλλα αφήνει και μια πικρία. Εγώ προσωπικά είχα ψηφίσει ότι θα τελείωνε 3-0 η σειρά και χαίρομαι που διαψεύστηκα.

Δυστυχώς δεν είχαμε το βάθος του πάγκου, το ταλέντο και την εμπειρία ώστε να τα καταφέρουμε σε μια τόσο μεγάλη σειρά. Του χρόνου με 2-3 προσθήκες ταλαντούχων παικτών πιστεύω θα επιστρέψουμε στο Φ4.

Τώρα μας μένει το πρωτάθλημα που είναι πιστεύω πολύ εφικτός στόχος.

Anaz
QUOTE
εντυπωσιακό αλλά από την ανάποδη. κουλος vs κουλού ήταν η σειρά
Καλα γενικα ισχυει αυτο που λες, η σειρα απο πλευρας θεαματος ηταν ολιγον..κακοποιηση. Αλλα οφειλω να βγαλω το καπελο στην αμυνα του Παο, καθως συνολικα παρουσιαστηκε απιστευτα διαβασμενη, καλοστημενη κι αποτελεσματικη.
Rated: (en)joy
Πάντως όπως και'να χει ο Πεδουλάκης ΠΕΤΥΧΕ φέτος. Η νίκη επί ενός καλύτερου-ετοιμότερου ρόστερ (Ολυμπιακος) στο κύπελλο και το ότι βρέθηκε να διεκδικεί το Φ-4 μέχρι τέλους κλείνουν επιτυχημένα τη χρονιά σε αυτόν τον ΠΑΟ ακόμα και αν χάσει το πρωτάθλημα από Ολυμπιακό. Αυτή η γεύση πρέπει να μείνει στους παναθηναικούς και αυτό πρέπει να θυμούνται για φέτος.
bbplayer
QUOTE (shtarkws @ Apr 26 2013, 00:02 ) *
Ελπιζω η φιλοσοφια του Παναθηναικου να μην εχει γινει παιζω αμυνα για δεχθω 55 ποντους και κανω τον σταυρο μου να βαλω 56.Αυτο ειναι μπασκετ δεκαετιας 80.Ελπιζω να οφείλεται στο ελλειπες ροστερ και να ειναι συγκυριακο



αυτό ελπίζω κι εγώ και εύχομαι αυτό το μπάσκετ που (δεν) είδαμε να είναι μια συγκεκριμένη αντιμετωπιση ενός συγκεκριμένου αντίπαλου. Γιατί εάν παγιωθεί κλάφτα
MaJesty23
Nαι τραγικά άστοχοι αλλά όταν ο καλύτερος σου παίχτης βγαίνει στο 5ο λεπτό και είναι ο άνθρωπος που κοντρολλάρει την ομάδα,και αμυντικό τείχος ,sorry αλλα μας γαμ^&%νε.Ο Μήτσος με τι ψυχραιμία να μπεί ξανα στο παιχνίδι?Και με Μπαρτσελόνα τα χλατσώνει απο παντού?

Επίσης την ζώνη του Πασκουάλ πρώτο ημίχρονο την αντιμετώπισε πολύ σωστά η ομάδα...άλλο που γίναν τα απίθανα απο τους γκρί.

Εγώ είμαι περήφανος για την ομάδα.Δυό προσθήκες θέλει.Ένα αμέρικάνο άσσο ,με σούτ να παίρνει ανάσες ο Μήτσος και ένα τριάρι για να εξισορροπεί την αστάθεια του Ματσιόύλις(Γιανκοβιτς για μένα).Ίσως και ένα δεινόσαυρο στην θέση του Γαίου.
Reggie Miller 31
1. Σε αυτή την ομάδα μόνο μπράβο αξίζουν!!!! Με ρόστερ 7 παικτών ουσιαστικά και κατάφερε να φτάσει μια ανάσα απο το F4, όταν χρονιές με 3πλασια μπάτζετ απο το φετινό είχαμε αποκλειστεί απο τους 16!

2. Σήμερα δεν μας φταίει καμιά διαιτησία! Ας μην αρχίσουμε όσα κοροϊδεύαμε τόσα χρόνια! Το μπάσκετ είναι απλό, πέρα απο την άμυνα πρέπει και η μπάλα να μπει στο καλάθι! Όταν δεν μπορείς, δεν νικάς! Τόσο απλά!

3. Ο ΔΔ παίζει σε φουλ ρυθμούς τα τελευταία 5 χρόνια και το παιδί έχει σκάσει! Είναι μεγάλος παίκτης, μπορεί να πάρει ματς μόνος του, αλλά δεν αντέχει να παίζει με φουλ συθμούς σε μια σειρά 5 αγώνων και ειδικά με ομάδες επιπέδου Μπαρτσελόνα! Πιστεύω ότι είναι απαραίτητο πλέον να παρουμε ένα πολύ καλό PG! Έναν παίκτη που κυρίως θα οργανώνει και όταν χρειαστεί θα ανοίγει και τις άμυνες! Δυστυχώς είχαμε τον Καλάθη, αλλά επιλέξαμε να τον αφήσουμε να φύγει...

4. Ο RG λογικά θα μείνει και του χρόνου και καλά θα κανει! Ελπίζω πλέον να έμαθε ότι σε ομάδες επιπέδου Παναθηναϊκού παίκτες τύπου Αρμστρονγκ, Κίτσεν, Μπανκς δεν μπορούν να παίξουν! Λαυράκια σε τέτοιο επίπεδο πολύ δύσκολα βρίσκεις! Κατά τα άλλα ειδικά στους αγώνες με την Μπάρτσα, έδειξε ότι έχει μέλλον στην ομάδα!

5. Το καλοκαίρι με το υπάρχον ρόστερ και με την προσθήκη ενός καλού PG, του Φώτση και ενός κανονικού ψηλού, μπορεί να γίνουν θαύματα!
t0ny3
Ναι η διαιτησια επαιξε ρολο και ναι τα 3 φαουλ του Διαμαντιδη ευθυνονται σε μεγαλο βαθμο για την ηττα, αφου παρολο που επαιξε τα λεπτα του, δεν επαιξε 100% αφου εκανε συντηρηση για να μην κανει φαουλ και ηταν πολυ ξενερωμενος με τα φαουλ.

ΟΜΩΣ χασαμε εξαιτιας της ομαδας μας. ΤΟ παιχνιδι το ειχαμε και μπορουσαμε να το γυρισουμε. Η Μπαρτσελονα εχτιζε παρεα με μας στο 3ο δεκαλεπτο οταν η αμυνα σκληρηνε, ομως χασαμε λογω της τραγικης επιθεσης μας, που το πλανο ηταν σουταρετε να σπασετε τα δοκαρια εεε.. στεφανια. Πραγματικα ειναι κριμα να μην υπαρχει καποιο σχεδιο στην επιθεση, πονεσαν τα ματια μου με αυτο που εβλεπα. Τα ποσοστα στα τριποντα ειναι τραγικα, δηλαδη ελεος με αυτο που ειδα σηεμρα και την προηγουμενη βδομαδα απο κοντα στο γηπεδο. Ρε αγορια μου εγω απροπονητος να παω ενα θα βαλω, κανεις μα κανεις!

Η ομαδα ειναι στημενη στον Μητσο, αλλα οταν βγει λεω παει θα ρεζιλευτουμε με την διαφορα να φτανει στους 17. Δεν ειναι σωστα πραγματα αυτα, εκεινα τα λεπτα ενα τουρλομπυκι εβλεπα μεσα στο γηπεδο, κατι απο τα παιδικα πρωταθληματα. Η ευκαιρια μας ηταν την προηγουμενη Πεμπτη και οχι σημερα, δυστυχως τα θελαμε και τα παθαμε. Εκει παιρνει το παιχνιδι στην εδρα σου και τελειωνει η ιστορια.

Anyway συγχαρητηρια και μπραβο στην ομαδα. Περασαμε καλα και φετος στην Ευρωπη, εστω κι αν μενει πικρεια στο τελος.

Παντα αναγνωριζω την ανωτεροτητα μιας ομαδας και το ταλεντο ενος παιχτη. Η Μπαρτσελονα ΔΕΝ ειναι καλη ομαδα, απλα ο Παναθηναικος ξεμεινε απο δυναμεις και επιλογες. Δεν προκειται να το σηκωσει η Μπαρτσα. Παντως δεν υπαρχει αλλη ομαδα που να μισω σαν την μπαρτσελονα μονο που ντριμπλαρει με αηδιαζει. Καλα για τον Ναβαρο, δεν θα το συνεχισω. Απλα περιμενω να σταματησει το μπασκετ για να ανοιξω 3 μπουκαλια, οσο παιχταρας κι αν ειναι... Το ξερω κακος, αλλα αυτα αισθανομαι. smile.gif

Υ.Γ. Δεν θελω να σκεφτομαι το πρωτοσελιδο της Πρασινης! smiley.gif
MaJesty23
Δεν μπορώ την καραμέλα με τα τρίποντα.Δεν βαρέσαμε 30 και τα περισσότερα ήταν αφύλαχτα...μην γινόμαστε υπερβολικοί!!
bbplayer
QUOTE (t0ny3 @ Apr 26 2013, 00:28 ) *
Υ.Γ. Δεν θελω να σκεφτομαι το πρωτοσελιδο της Πρασινης! smiley.gif



εύκολο : "Καμια μαφία της Ευρωλίγκας δεν πρόκειται να σταματήσει τον εξάστερο. Του χρόνου το 7ο"
gmalamos
QUOTE(MaJesty23 @ Apr 26 2013, 00:31 ) *
Δεν μπορώ την καραμέλα με τα τρίποντα.Δεν βαρέσαμε 30 και τα περισσότερα ήταν αφύλαχτα...μην γινόμαστε υπερβολικοί!!


1/16 6%.
MaJesty23
QUOTE(gmalamos @ Apr 26 2013, 00:37 ) *
1/16 6%.


1/16 με 30 λεπτά ζώνη...anyway...

Ο Ukic τι πτώση είναι αυτή?Ανεξήγητη...νόμιζα οτι είχε βρεί ρυθμό!Έχει κόψει τα λάθη και παίζει καλή άμυνα, αλλά δεν βοηθάει καθόλου στο σκοράρισμα 68.gif
spysta
ΤΩΡΑ στην Νοβα με τους Συριγους ..

ΓΙΑΤΖΟΓΛΟΥ


ΛΑΤΡΕΙΑΑΑΑ
laugh.gif laugh.gif laugh.gif


===============
το παιχνιδι χαθηκε
1)στα χαμενα ελευθερα σουτ του ΠΑΟ
2)στα πολλα επιθετικα ριμπ που πηραν οι Καταλανοι
3)στα 3 φαουλ του ΔΔ που αποδιοργανωσαν τον ΠΑΟ στην αρχη και τον εκαναν να κηνυγαει
shtarkws
Καληνύχτα στο φορουμ. Ήταν πολυ καλύτερη η ευρωπαικη πορεια απο αυτο που οι περισσότεροι περιμέναμε. Ας ελπίσουμε σε μια εξισου καλη σειρα τελικων και γιατι οχι τον τίτλο πριν ξεσαλωσουμε στα μεταγραφικα smile.gif
Anubis
Για ονομα του θεου ας βρουν καποιο τροπο να ΜΗΝ μεινει ο ουκιτς με τον πεδουλακη.
Και ναι απο αυτο τον ουκιτς ο παπας ειναι 3 φορες καλυτερος ΑΡΤΖΙ
Gidovoskos
Παίξαμε την σειρά στα ίσια έως και το τρίτο παιχνίδι έμπαιναν και τα σουτ και όλα καλα, στο τέταρτο και το πέμπτο φάνηκαν οι αδυναμίες μας αυτές που βλέπουμε όλη την χρονιά, η μπαρτσελονα έχει καλύτερη ομάδα εχει παραπάνω λύσεις είναι ποιο έμπειρη σαν ομάδα και φάνηκε στην σειρά . Καλή η άμυνα με κάποιο τρόπο πρέπει να μπαίνει και η μπάλα στο καλάθι.
Η φετινή χρονιά όπως και να το κάνουμε είναι χρονιά αναδόμησης της ομάδας κρατάμε τα καλά βλέπουμε τα στραβά μας τη μας λείπει και συμπληρώνουμε.
AKRG
H Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη ομάδα και δίκαια πάει στο F4, εμείς εξαρχής είχαμε σαν στόχο ένα "Κλεφτοπόλεμο" με σκοπό να κρατήσουμε την Μπάρτσα κάτω από τους 65-70 πόντους για να κερδίσουμε με όπλο την άμυνα, δυστυχώς δεν είχαμε ευστοχία και αυτό μας "σκότωσε" στα δύο τελευταία παιχνίδια της σειράς.
Η διαιτησία δεν ευθύνεται αποκλειστικά για την ήττα μας αλλά διεκδικεί και αυτή το μερίδιο ευθύνης της για απόψε (άμα μενεις απο το 4:37 χωρίς τον Μήτσο λόγο φάουλ..) μαζί με την έλλειψη επιθετικών συστημάτων και την αστοχία..

Να είμαστε ευχαριστημενοι για την φετινή πορεία στην ευρολίγκα γιατί η ομάδα το πάλεψε με νύχια και με δόντια ..

Καλη επιτυχία στον Ολυμπιακό για αυριο ..
TheReignman
1.Ευρωλίγδα(Οργανωμένα Κίμκι-Τσσκα-Μπαρτσελόνα)
2.Όταν ατσαλωθεί με εμπειρία η ομάδα θα κερδίζει και τους 8
3.Γελοίος ναβάρο που και πάλι δεν πήρε τεχνική
4.Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα δούμε τον πιο σιχαμένο τελικό
5.Προπονητής πασκουάλ και παίχτης σαδα δεν υπάρχουν στον χάρτη
6.Ριμπάουντ και αστοχία αποτελείωσαν την μεγάλη μας προσπάθεια!!



ΜΑΓΚΑΣ!!!!
http://www.gazzetta.gr/euroleague/article/...-ton-apokleismo
kseplenhs
Θες βοήθειες απο το ρόστερ σε τέτοιες σειρές.Αρκετοί που αναμένονταν να βοηθήσουν δεν βοήθησαν και αυτό έκρινε το ποιος πέρασε στο f4.Δεν εξετάζω αν γινόταν βάσει της αξίας τους να βοηθήσουν αλλά δεν βοήθησαν και σχόλασε ο γάμος.Για παράδειγμα ο σοφοκλής λογικό(για μένα) οτι ήταν απών αλλά σε μια σειρά που ψάχνεις υπερβάσεις,έπρεπε να βοηθήσει.Το ίδιο και ο ούκιτς.
Ειδικά για τον ούκιτς,αν ρώταγες 10 άτομα που βλέπουν μπάσκετ στην ελλάδα,παρασυρμένοι απο όσα έκανε σε 2-3 ματς θα στον έβγαζαν όλοι καλύτερο του χουέρτας.Ελα όμως που δεν είναι...

Στη σειρά του ΄11 μου έχει μείνει μια φάση.Στο 4ο ματς στο οακα όταν ο παο αμύνεται με 4 άτομα(ήταν η φάση που χτύπησε ο νίκολας),ο καλάθης όρμηξε στο ναβάρο πριν καν ο ίδιος σκεφτεί να ντριμπλάρει.Αυτό έδειξε επιθετικότητα απο ένα παίχτη που πριν απο αυτή τη σειρά δεν περίμεναν πολλοί να βοηθήσει.Και όμως ήταν σημαντικός παράγοντας της πρόκρισης.Παράγοντας που στη φετινή σειρά δεν υπήρχε.Γι'αυτό και το match ball του 2-1 έγινε 2-3 σχετικά εύκολα.Και εκεί που για 3 παιχνίδια φαίνονταν ισάξιες οι ομάδες,στα 2 που ακολούθησαν η διαφορά τους άνοιξε απότομα.

Anaz
Θα ελεγα οτι ατομικα οι Ουκιτς και Μασιουλις ειναι αυτοι που αποδειχτηκαν κατωτεροι των περιστασεων και θα περιμενε περισσοτερα ο Παο απο αυτους στη σειρα. Τουλαχιστον επιθετικα.
gmalamos
To κακο ειναι οτι αυτη η σειρα μπορει να διδαξει κατι στον ολυμπιακο.40 λεπτα αμυνα ζωνης και το πρωταθλημα στον πειραια.. smiley.gif smiley.gif
Lazeras
Εγώ ένα έχω να πω.Ο RG για μένα πέτυχε το σκοπό του.Και πρέπει να χειροκροτηθεί και να στηριχθεί.Κέρδισε κατα κράτος την μάχη των πάγκων και εύκολα.Άσχετα αν δεν βγήκαν τα σουτάκια.Το μέλλον προβλέπεται λαμπρότερο μιας και το ταλέντο του Έλληνα μπασκετμπολίστα είναι διαχρονικό.ΆΝτε να δούμε τι θα γίνει αύριο με τον Ολυμπιακό.Αν και προβλέπω δύσκολη-οριακή νίκη λόγω ανυπαρξίας ψηλών (πλυν Hines οι άλλοι για κλάμματα).
captain charisma
δυστυχως με 1 στα 16 τριποντα κ πολλα χαμενα αμυντικα ριμπαουντ εν γινοταν να κερδισει ο παο..αλλα κ μονο που πηγε τη σειρα στα 5 παιχνιδια κ εφτασε τη μπαρτσα που θεωρειται το φαβορι της διοργανωσης στα ορια της ειναι αξιος συγχαρητηριων...

α κ ενα στατιστικο γ ναβαρο-διαμαντιδη..

basketikos67
Απότι φαίνεται ο παναθηναικός δεν μπόρεσε να αντέξει τα 5 ματς με το ρόστερ που έχει και ήταν καταδικασμένος από την αρχή. έπρεπε ίσως να πάρει το πρώτο ματς που οι διαιτητές ήταν κακοί απέναντι του , πήρε το δεύτερο επειδή οι διαιτητές ήταν ευνοικοί απέναντι του οπότε , πάνω κάτωο ΠΑΟ έφτασε στα όρια του και δεν μπορούσε να το παλέψει άλλο. Ειδικά στην Αθήνα αλλά και σήμερα ήταν μονότονος , κακός και η ομάδα που άξιζε να πάει Final 4 πήγε. Ειδικά ένας τελικός με CSKA θα είναι τρομερός (η CSKA θα πάει με τόσο σπρώξιμο , δεν γίνεται) .

ο Παναθηναικός από την φετινή ευρωλίγκα πήρε ό,τι του άξιζε , δηλαδή κάτι παραπάνω από έναν αξιοπρεπεί αποκλεισμό , έναν μάχιμο αποκλεισμό και ας ελπίσουμε να έρθει δυνατώτερος του χρόνου.


ΥΓ όχι όμως και πριν ρε παιδιά , δεν χτίζονται έτσι οι ομάδες, θέλει πειθαρχία και όχι παρορμητικές κινήσεις από τον Δημητρακη

QUOTE (captain charisma @ Apr 26 2013, 01:40 ) *
δυστυχως με 1 στα 16 τριποντα κ πολλα χαμενα αμυντικα ριμπαουντ εν γινοταν να κερδισει ο παο..αλλα κ μονο που πηγε τη σειρα στα 5 παιχνιδια κ εφτασε τη μπαρτσα που θεωρειται το φαβορι της διοργανωσης στα ορια της ειναι αξιος συγχαρητηριων...

α κ ενα στατιστικο γ ναβαρο-διαμαντιδη..




αν και δεν είναι μόνο οι πόντοι , αυτό που έκρινε τα ματς ήταν οι απόδοση τους χωρίς αμφιβολίες.

Μεγάλος Ναβάρο παραδεχτήτε τον έστω μια φορά όπως οι ισπανοί παραδέχονται τον Μήτσο

QUOTE (Lazeras @ Apr 26 2013, 01:39 ) *
Εγώ ένα έχω να πω.Ο RG για μένα πέτυχε το σκοπό του.Και πρέπει να χειροκροτηθεί και να στηριχθεί.Κέρδισε κατα κράτος την μάχη των πάγκων και εύκολα.Άσχετα αν δεν βγήκαν τα σουτάκια.Το μέλλον προβλέπεται λαμπρότερο μιας και το ταλέντο του Έλληνα μπασκετμπολίστα είναι διαχρονικό.ΆΝτε να δούμε τι θα γίνει αύριο με τον Ολυμπιακό.Αν και προβλέπω δύσκολη-οριακή νίκη λόγω ανυπαρξίας ψηλών (πλυν Hines οι άλλοι για κλάμματα).


φυσικά και πρέπει να στηριχτεί , όλη η προσπάθεια , αλλά γράφεις κάτι πολύ σημαντικό , ότι δεν του μπήκαν τα σουτάκια. Δεν είναι τόσο απλό , στηρίχτηκε σε αυτά , ήταν μονότονος ο ΠΑΟ και όταν δεν του βγήκαν δεν είχε εναλλακτική και έχασε κατα κράτος
Reggie Miller 31
QUOTE (captain charisma @ Apr 26 2013, 01:40 ) *
δυστυχως με 1 στα 16 τριποντα κ πολλα χαμενα αμυντικα ριμπαουντ εν γινοταν να κερδισει ο παο..αλλα κ μονο που πηγε τη σειρα στα 5 παιχνιδια κ εφτασε τη μπαρτσα που θεωρειται το φαβορι της διοργανωσης στα ορια της ειναι αξιος συγχαρητηριων...

α κ ενα στατιστικο γ ναβαρο-διαμαντιδη..


Καλά εντάξει αν εσύ μετράς την αξία των παικτών με τους πόντους εγώ πάω πάσο...

Κάθεσαι και συγκρίνεις άλλες θέσεις, άλλη νοοτροπία, άλλη λογική, άλλο μπάσκετ!

Και ο Λιακόπουλος στην Α1 φέτος έχει πετύχει πιο πολλούς πόντους απο τον ΔΔ ελπίζω να μην υπονοείς ότι είναι και καλύτερός του... smiley.gif

ΥΓ Σε καμία περίπτωση δεν ΄θελω να μειώσω την μπασκετική αξία του Ναβάρο, που πιστεύω ότι είναι απο τους λίγους παίκτες-σκόρερ παλιάς κοπιάς που έχουν μείνει στα Ευρωπαϊκά γήπεδα, αλλά η σύγκρισή του με έναν παίκτη με διαφορετικό μπασκετικό DNA όπως ο ΔΔ είναι τουλάχιστον άστοχη... wink.gif
Anaz
QUOTE(PARISINOS @ Apr 24 2013, 16:49 ) *
Ωστοσο καλος η κακως , η διαφορα αναμεσα στους δυο παιχτες στον επιθετικο τομεα (και ειδικα στην εκτελεση που ειναι και το δυνατο σημειο του ναβαρο) ειναι σχετικη μικρη ενω σε ολα τα υπολοιπα η διαφορα ειναι χαωδης.
Τωρα αυτο ειναι γνωμη μου.

Βεβαια αν καποιος επρεπε να χτισει μια ομαδα απο την αρχη, και ειχε να διαλεξει αναμεσα στο ΔΔ και στον Ναβαρο, και διαλεγε τον ισπανο, θα διεπρατε εγκλημα για μενα.
Σαν να διαλεγεις τον ρει αλλεν αντι για τον ματζικ τζονσον για να χτισεις ομαδα. Εκπληκτικος παιχτης ο ρει , αλλα ματζικ δεν ειναι.
Εν μερει συμφωνω. Κι εγω θεωρω καλυτερο τον ΔΔ για τους ιδιους λογους, αλλα οριακα.
Μια συγκριση Jason Kidd-Ray Allen θα ηταν πολυ πιο αντιπροσωπευτικη. wink.gif
thalys
Δίκαια πέρασε η Μπάρσα. Ας βάζαμε τα τρίποντα και δε θα μας ένοιαζε ούτε διαιτησία, ούτε τίποτα. Μια απλή ζώνη μας πέθανε.

Ο Σόφο ήταν η μόνη μας απάντηση, που δεν είναι αξιόπιστος ή για πολλά λεπτά. Τα πικ ν ρολ με τον Λάσμε, οι διεισδύσεις του Ούκιτς και τα ποσταρίσματα του Μασιούλις κόπηκαν μαχαίρι. Ο μόνος αξιόπιστος σουτέρ μας είναι ο ΔΔ που τον κυνηγούσε όλη η Μπάρσα ούτως ή άλλως. Μόνο με Μπράμος και Γκιστ να σουτάρει τρίποντα από τη γωνία δεν πας φάιναλ 4. Δεν είναι αλήθεια ότι ο Παναθηναϊκός ήταν τόσο μονοδιάστατος επιθετικά όλη τη χρονιά. Τουλάχιστον όχι πιο μονοδιάστατος απ'όσο ήταν επί Ζοτς ή ο Ολυμπιακός την πρώτη χρονιά του Ίβκοβιτς. Η Μπάρσα είναι που τον ανάγκασε από το δεύτερο ημίχρονο του τρίτου παιχνιδιού να περιορίσει το ρεπερτόριο του τόσο πολύ.

Δεν έχω παρακολουθήσει τόσο προσεκτικά τους αγώνες για να πω ποιος κέρδισε τη μάχη των πάγκων στη σειρά, ξέρω όμως ότι ο Πασκουάλ βρήκε τη συνταγή της επιτυχίας στο τέλος. Ο Πεδουλάκης δεν βοηθήθηκε από τους παίχτες του. Δεν μπορούσε να μπει μέσα να βαρέσει τρίποντα και βολές. Έδειξε ότι του αξίζει άλλη μια χρονιά. Θα πρέπει όμως να στελεχώσει καλύτερα το ρόστερ. Και θα πρέπει να ψάξει να βρει λύση για τη ζώνη εν όψει τελικών Α1. Ο Μπαρτζώκας νομίζω είναι αρκετά έξυπνος για να την προσθέσει στο οπλοστάσιο του.
kseplenhs
QUOTE(Reggie Miller 31 @ Apr 26 2013, 02:02 ) *
Και ο Λιακόπουλος στην Α1 φέτος έχει πετύχει πιο πολλούς πόντους απο τον ΔΔ ελπίζω να μην υπονοείς ότι είναι και καλύτερός του... smiley.gif


Προς τι ο γέλωτας?Αν ο λιακό έπαιζε ευρωλίγκα θα σου έλεγα εγώ αν μιλάγαμε για ναβάρους και διαμαντίδηδες...
bbplayer
QUOTE (thalys @ Apr 26 2013, 06:29 ) *
Δεν είναι αλήθεια ότι ο Παναθηναϊκός ήταν τόσο μονοδιάστατος επιθετικά όλη τη χρονιά. Τουλάχιστον όχι πιο μονοδιάστατος απ'όσο ήταν επί Ζοτς


Nομίζω ότι η σύγκριση δεν είναι πετυχημένη. Με τον Ομπράντοβιτς είχες αγωνιστική φιλοσοφία (απλώς το αναφέρω δε συγκρίνω καταστάσεις και εποχές). Είχες επιθετική άμυνα διαφορετικού είδους βέβαια αλλά είχες και 2-3 γομάρια και γρήγορους ψηλούς , ξεκίναγες με σκριν στη μπάλα και οι γρήγοροι PG που είχες (πάντα! από Λάκοβιτς μέχρι Ντρου έστω και κατα συνθήκη, Σπαν ΔΔ κοκ) "όρμαγαν" προς το καλάθι και η επίθεση εξελισσόταν με 10 διαφορετικούς τρόπους. Η μπάλα κυκλοφορούσε με ταχύτητα, οι αποστάσεις ήταν "ιερές" και το καλάθι στις 8 φορές από τις 10 ερχόταν εύκολα ή σχετικά εύκολα Ενδεικτικό είναι ότι η ομάδα έπαιρνε πρωταθλήματα και ευρωπαϊκά, έχοντας σχεδόν μόνιμο πρόβλημα στα ριμπάουντ. Αν δεν κάνω λάθος μόνο 1-2 χρονιές ήμαστε "από πάνω" σε αυτή τη στατιστική κατηγορία.

Τώρα οι ψηλοί ανεβαίνουν να "βοηθήσουν" τους περιφερειακούς που πελαγώνουν μπας και μπορέσουν να ξεφύγουν από τις άμυνες και αφού έχει σπαταληθεί πολύτιμος επιθετικός χρόνος. Και μετά έχει ο θεός...
bbplayer
Εγώ τα πράγματα τα βλέπω κάπως διαφορετικά απ' ότι η πλειοψηφία των φίλων της ομάδας. Πιθανό να κανω και λαθος αλλά η άποψή μου είναι η εξής. (αρχίζω λίγο ανάποδα)

bball.gif 5-6 ομάδες παίζουν μπάσκετ στην Ευρώπη. Οι υπόλοιπες είναι για πλάκα. Απ' αυτές τις 5-6 , οι 4 θα πάνε ΦΦ. Ο Παναθηναϊκός δεν είναι ανάμεσα σε αυτές.

bball.gif Φτάσαμε μέχρι τα play offs παίζοντας πολύ μέτρια μέχρι και άσχημα. Η ανυπαρξία των άλλων (Ζαλγκίρις, Μάλαγα) μας βοήθησε.

bball.gif Σε τέτοιο επίπεδο δεν προχωράς βάζοντας 55-60 πόντους. Η καλή μας άμυνα δε σημαίνει ντε και καλά ότι θα μας εξασφαλίζει τα ματς.

bball.gif Στα ματς με τη Μπάρτσα η ομαδα έκανε την υπέρβαση και έφτασε να είναι στο παρα5 από το ΦΦ. Αυτό από μόνο του είναι πολύ θετικό. Μπάσκετ όμως δεν παίξαμε. Χθες πριν το ματς είχα γράψει ότι το μόνο που θέλω προσωπικά είναι να παίξουμε μπάσκετ και ότι βγει. Δεν το είδα. Όπως και δεν το είδα σε κανένα ματς της σειράς.

bball.gif Όταν ο άλλος σε παίζει ζώνη επί 2,5 ματς (εάν δεν απατώμαι μια απλή match up ήταν και μερικές φορές ούτε καν αυτό) και δεν έχεις απάντηση, δεν είσαι ούτε άτυχος ούτε ματιασμένος. Είσαι ανίκανος. Ναι μεν από την πορεία , σαν αποτέλεσμα συγκεντρωτικά, δεν έχει κανείς παράπονο αλλά έτσι όπως εξελίχτηκαν τα πράγματα και αυτοκτονήσαμε , θα έχουν πολλοί.

bball.gif Η γύμνια μας στην περιφέρεια είναι καταλυτική. Με το ΔΔ σε όχι καλό βράδυ ή απόντα , οι διαφορές ήταν 2ψήφιες χαλαρά. Ελπίζω να μη βλέπουμε "σκηνές από ταινία προσεχώς". Δημιουργία και ρυθμός μηδέν!

bball.gif Κάποιοι έφεραν στην ομάδα τον Καπόνο. Άγνωστο σε μένα το ποιοι. Λογικά οι προπονητές σε συνεργασία με τη διοίκηση. Για κάποιους λόγους έφυγε. Εδώ και 15 μέρες πολλοί θα τον έχουν νοσταλγήσει...

bball.gif Συγγνώμη αλλά τα ποστ περί της κατά κράτος επικράτησης του Πεδουλάκη επί του Πασκουάλ , προσωπικά μόνο γέλιο μου προκαλούν.
Δηλαδή εάν προκρινόμαστε κιόλας, θα μας τον έπαιρνε ο Ράιλι του χρόνου? Ο Πασκουάλ προσπάθησε να βγάλει τα συκώτια του ΔΔ και εν μέρει το κατάφερε ξέροντας ότι δε μπορεί να χάσει από τα 3ποντα του Ούκιτς, του Μασιούλις και του Γκιστ. Ετσι και έγινε. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να' λέγαμε

bball.gif Μου είναι εντελώς αδιάφορο το τι θα γίνει στα τελικά του πρωταθλήματος. Στην τελική σιγά μην κάτσω να δω αίσχη ανάλογα με τον τελικό του Κυπέλλου. Δε βλέπω το λόγο. Η κατάκτηση πάντως του Κυπέλλου, δεν προδικάζει τίποτα για την εξέλιξη του πρωταθλήματος

bball.gif imho η ομάδα είναι χτισμένη με λάθος συνταγή , σε λάθος βάση και με λάθος υλικά. Με μονοετή συμβόλαια γυρολόγων δεν πας πουθενά. Όποιος , ισχυρίζεται ότι, αγαπάει την ομάδα (δε λέω για μας εδώ!) ας πράξει ανάλογα . Τα παχιά λόγια , οι κατα καιρούς "κατάρες" εναντίον των πάντων και οι ψευτοτσαμπουκάδες δε θα μας πάνε πουθενά.


Αυτά και σόρυ για το σεντόνι
kseplenhs
QUOTE(bbplayer @ Apr 26 2013, 09:07 ) *
bball.gif Σε τέτοιο επίπεδο δεν προχωράς βάζοντας 55-60 πόντους. Η καλή μας άμυνα δε σημαίνει ντε και καλά ότι θα μας εξασφαλίζει τα ματς.

bball.gif Στα ματς με τη Μπάρτσα η ομαδα έκανε την υπέρβαση και έφτασε να είναι στο παρα5 από το ΦΦ. Αυτό από μόνο του είναι πολύ θετικό. Μπάσκετ όμως δεν παίξαμε. Χθες πριν το ματς είχα γράψει ότι το μόνο που θέλω προσωπικά είναι να παίξουμε μπάσκετ και ότι βγει. Δεν το είδα. Όπως και δεν το είδα σε κανένα ματς της σειράς.



bball.gif Η γύμνια μας στην περιφέρεια είναι καταλυτική. Με το ΔΔ σε όχι καλό βράδυ ή απόντα , οι διαφορές ήταν 2ψήφιες χαλαρά. Ελπίζω να μη βλέπουμε "σκηνές από ταινία προσεχώς". Δημιουργία και ρυθμός μηδέν!

και όμως τα περισσότερα ματς απο αυτή τη φάση και μέχρι το τέλος,κάπου σε αυτό το εύρος πόντων κρίνονται.Το θέμα είναι πως για να σταθείς πρέπει να έχεις προαπαιτούμενο την άμυνα και για να κερδίσεις,ζητούμενο την επίθεση.Φέτος το πρώτο σκέλος το πέτυχε.Για πρώτη χρονιά είναι κάτι.
Του χρόνου θα φανεί με μεγαλύτερη ασφάλεια αν ο πεδουλάκης θέλει ομάδα που θα παίζει άμυνα και θα κόβει το ρυθμό του αντιπάλου ή ομάδα με δυναμική που μπορεί να σταθεί σε παραπάνω απο μια συνθήκες.Μεταξύ μας,για τύπο που πεθαίνει με το χρονόμετρο στα 24'' τον έχω αλλά όπως δεν τον είχα για ικανό να φτιάξει τέτοια ομοιογένεια όπως αυτή φέτος.Οπότε μια σεζόν ακόμα τη δικαιούται.

spysta
το '' Μπερτομεου αντε γ@μησου '' στο πρωτοσελιδο της Πρασινης του Δημητρακη .. λετε να φερει αντιποινα ??
bbplayer
QUOTE (kseplenhs @ Apr 26 2013, 10:11 ) *
και όμως τα περισσότερα ματς απο αυτή τη φάση και μέχρι το τέλος,κάπου σε αυτό το εύρος πόντων κρίνονται.Το θέμα είναι πως για να σταθείς πρέπει να έχεις προαπαιτούμενο την άμυνα και για να κερδίσεις,ζητούμενο την επίθεση.Φέτος το πρώτο σκέλος το πέτυχε.Για πρώτη χρονιά είναι κάτι.
Του χρόνου θα φανεί με μεγαλύτερη ασφάλεια αν ο πεδουλάκης θέλει ομάδα που θα παίζει άμυνα και θα κόβει το ρυθμό του αντιπάλου ή ομάδα με δυναμική που μπορεί να σταθεί σε παραπάνω απο μια συνθήκες.Μεταξύ μας,για τύπο που πεθαίνει με το χρονόμετρο στα 24'' τον έχω αλλά όπως δεν τον είχα για ικανό να φτιάξει τέτοια ομοιογένεια όπως αυτή φέτος.Οπότε μια σεζόν ακόμα τη δικαιούται.


μια από τα ίδια κι εγώ.


Ο Πεδουλάκης είναι χαρακτηριστική περίπτωση μπαρμπέρη που μαθαίνει στου κασίδη το κεφαλι. Ήδη μπορεί να θεωρείται "πετυχημένος" αλλά και αποτυχημένος να ήταν πάλι δεν θα του έλεγε κανείς τίποτα.


QUOTE (spysta @ Apr 26 2013, 10:36 ) *
το '' Μπερτομεου αντε γ@μησου '' στο πρωτοσελιδο της Πρασινης του Δημητρακη .. λετε να φερει αντιποινα ??



To πιο πιθανό είναι ότι ο συγκεκριμένος ψυχοπαθής , να προσπαθεί να "εκμεταλλευτεί" το γεγονός ότι τα οικονομικά οφέλη της ομάδας από τη διοργάνωση είναι ελάχιστα και να προσπαθεί να τζογάρει πάνω σε αυτό. Μη σου φανεί παράξενο εάν ακούσεις προτάσεις για αποχώρηση της ομαδας. Και την άλλη ώρα βέβαια προτάσεις/ προσκλήσεις για από κοινού παρακολούθηση αγώνων. Βέβαια δεν έχω καμια αμφιβολία ότι μερικοί...Λεωνίδες θα τον αποθεώνουν
shtarkws
QUOTE(bbplayer @ Apr 26 2013, 09:07 ) *
Εγώ τα πράγματα τα βλέπω κάπως διαφορετικά απ' ότι η πλειοψηφία των φίλων της ομάδας. Πιθανό να κανω και λαθος αλλά η άποψή μου είναι η εξής. (αρχίζω λίγο ανάποδα)

bball.gif 5-6 ομάδες παίζουν μπάσκετ στην Ευρώπη. Οι υπόλοιπες είναι για πλάκα. Απ' αυτές τις 5-6 , οι 4 θα πάνε ΦΦ. Ο Παναθηναϊκός δεν είναι ανάμεσα σε αυτές.

bball.gif Φτάσαμε μέχρι τα play offs παίζοντας πολύ μέτρια μέχρι και άσχημα. Η ανυπαρξία των άλλων (Ζαλγκίρις, Μάλαγα) μας βοήθησε.

bball.gif Σε τέτοιο επίπεδο δεν προχωράς βάζοντας 55-60 πόντους. Η καλή μας άμυνα δε σημαίνει ντε και καλά ότι θα μας εξασφαλίζει τα ματς.

bball.gif Στα ματς με τη Μπάρτσα η ομαδα έκανε την υπέρβαση και έφτασε να είναι στο παρα5 από το ΦΦ. Αυτό από μόνο του είναι πολύ θετικό. Μπάσκετ όμως δεν παίξαμε. Χθες πριν το ματς είχα γράψει ότι το μόνο που θέλω προσωπικά είναι να παίξουμε μπάσκετ και ότι βγει. Δεν το είδα. Όπως και δεν το είδα σε κανένα ματς της σειράς.

bball.gif Όταν ο άλλος σε παίζει ζώνη επί 2,5 ματς (εάν δεν απατώμαι μια απλή match up ήταν και μερικές φορές ούτε καν αυτό) και δεν έχεις απάντηση, δεν είσαι ούτε άτυχος ούτε ματιασμένος. Είσαι ανίκανος. Ναι μεν από την πορεία , σαν αποτέλεσμα συγκεντρωτικά, δεν έχει κανείς παράπονο αλλά έτσι όπως εξελίχτηκαν τα πράγματα και αυτοκτονήσαμε , θα έχουν πολλοί.

bball.gif Η γύμνια μας στην περιφέρεια είναι καταλυτική. Με το ΔΔ σε όχι καλό βράδυ ή απόντα , οι διαφορές ήταν 2ψήφιες χαλαρά. Ελπίζω να μη βλέπουμε "σκηνές από ταινία προσεχώς". Δημιουργία και ρυθμός μηδέν!

bball.gif Κάποιοι έφεραν στην ομάδα τον Καπόνο. Άγνωστο σε μένα το ποιοι. Λογικά οι προπονητές σε συνεργασία με τη διοίκηση. Για κάποιους λόγους έφυγε. Εδώ και 15 μέρες πολλοί θα τον έχουν νοσταλγήσει...

bball.gif Συγγνώμη αλλά τα ποστ περί της κατά κράτος επικράτησης του Πεδουλάκη επί του Πασκουάλ , προσωπικά μόνο γέλιο μου προκαλούν.
Δηλαδή εάν προκρινόμαστε κιόλας, θα μας τον έπαιρνε ο Ράιλι του χρόνου? Ο Πασκουάλ προσπάθησε να βγάλει τα συκώτια του ΔΔ και εν μέρει το κατάφερε ξέροντας ότι δε μπορεί να χάσει από τα 3ποντα του Ούκιτς, του Μασιούλις και του Γκιστ. Ετσι και έγινε. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να' λέγαμε

bball.gif Μου είναι εντελώς αδιάφορο το τι θα γίνει στα τελικά του πρωταθλήματος. Στην τελική σιγά μην κάτσω να δω αίσχη ανάλογα με τον τελικό του Κυπέλλου. Δε βλέπω το λόγο. Η κατάκτηση πάντως του Κυπέλλου, δεν προδικάζει τίποτα για την εξέλιξη του πρωταθλήματος

bball.gif imho η ομάδα είναι χτισμένη με λάθος συνταγή , σε λάθος βάση και με λάθος υλικά. Με μονοετή συμβόλαια γυρολόγων δεν πας πουθενά. Όποιος , ισχυρίζεται ότι, αγαπάει την ομάδα (δε λέω για μας εδώ!) ας πράξει ανάλογα . Τα παχιά λόγια , οι κατα καιρούς "κατάρες" εναντίον των πάντων και οι ψευτοτσαμπουκάδες δε θα μας πάνε πουθενά.


Αυτά και σόρυ για το σεντόνι


+1 Ολοσωστος

Aν ριξουμε το φταιξιμο αποκλειστικα στην διαιτησια θα καμουφλαρουμε δικα μας λαθη.Νομιζω πως μονο αν εντοπισουμε τα λαθη μας και προσπαθησουμε να τα διορθωσουμε θα γινουμε καλυτεροι
bbplayer
QUOTE (shtarkws @ Apr 26 2013, 10:53 ) *
+1 Ολοσωστος

Aν ριξουμε το φταιξιμο αποκλειστικα στην διαιτησια θα καμουφλαρουμε δικα μας λαθη.Νομιζω πως μονο αν εντοπισουμε τα λαθη μας και προσπαθησουμε να τα διορθωσουμε θα γινουμε καλυτεροι



σε αυτό ελπίζω κι εγώ. άσχετα με το τι βγαίνει προς τα έξω , λογικά θα έχουν εντοπιστεί οι αδυναμίες της ομάδας. Αλίμονό μας εάν δεν το έχουν κάνει.
A.CAB
Δυστυχώς η ευκαρία χάθηκε στο 4ο παιχνίδι και το όνειρο έμεινε όνειρο. Κακά τα ψέματα η ομάδα έφτασε κυριολεκτικά στα όριά της. Σε σειρά 5 παιχνιδιών αντικειμενικά δεν είχε παρά ελάχιστες πιθανότητες να περάσει απ' την Μπαρτσελόνα. Οι λόγοι της ήττας είναι για μένα τρεις.

- Τα πάρα πολλά χαμένα ριμπάουντ. Πληγωθήκαμε σε έναν τομέα στον οποίο ήμασταν πολύ καλοί φέτος. 14 λιγότερα και 19 επιθετικά παρακαλώ από τους Ισπανούς. Τέτοιος αριθμός είναι απαγορευτικός σε παιχνίδι πλέι οφ Ευρολίγκας. Ο μόνος τρόπος για να κερδίσεις χάνοντας τόσα ριμπάουντ είναι να πυροβολείς απ' το τρίποντο....

-... και αυτό ακριβως δεν κάναμε. Τρομακτική αστοχία. Σχεδόν παράλογη. Πάντως για να λέμε και την αλήθεια ο Πασκουάλ δεν άφησε ελεύθερα σουτ σε ΔΔ και Μπράμο που είναι οι καλύτεροι σουτέρ μας και αυτοί που τον πλήγωσαν περισσότερο σε αυτή τη σειρά. Γκιστ - Ούκιτς απλά χτίζανε.

- Η αντιμετώπιση του Διαμαντίδη και η γύμνια μας στην περιφέρεια. Ο Πασκουάλ έκανε πολύ καλή δουλειά πάνω στο Μήτσο. Πέρα από ένα-δύο σουτ δεν νομίζω να βρήκε κάποιο με πραγματικά καλές προυποθέσεις. Είχε και την εξαιρετική δουλειά των διαιτητών που είχαν σωστό σχεδιασμο και πλάνο και το ακολούθησαν κατά γράμμα από νωρίς και ξεχαρβαλωθήκαμε πιο εύκολα απ' ότι περιμέναμε (πιο πολύ κι απ' τον Πασκουάλ ίσως).

Δυστυχώς η φετινή ομάδα όπως είναι σχεδιασμένη έχει πολλές ελλείψεις. Τα ξέρουμε τα έχουμε πει. Έφτασε κοντά στην υπέρβαση αλλά αν δεν υπάρχει βάθος δεν μπορούσαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω. Στους τελικούς της Α1 πρέπει να παρουσιαστούμε με τουλάχιστον ένα ακόμα γκαρντ. Δεν μιλάμε για απλή έλλειψη βάθους ή ποιότητας μιλάμε για το απόλυτο χάος. Κάποτε οι χήρες κράζανε τον Ομπράντοβιτς γιατί πίσω από το Μήτσο είχε τον Καλαθάκο και τον Τέπιτς. Τότε ο ΔΔ ήταν 2 χρόνια νεότερος. Ο Καλάθης θέλει κανά δυο Ούκιτς σε οργάνωση και μυαλό. Υπήρχε και ένας Ντρου επίσης. Κάτι γινότανε. Εδώ μιλάμε για πλήρη ανυπαρξία του Μπανκς και τον κλασσικό μετριότατο κύριο Ρόκο ο οποίος αναζητείται μετά από τον μήνα πυροτέχνημα που έκανε. Σειρά 5 παιχνιδιών δεν κερδίζεις με έναν περιφεριακό. Όσα να βάλει ο Μπράμος, όσα να κόψει ο Λάσμε και όσο και να καρφώσει ο Γκιστ. Απλά πράγματα.

Όπως και να έχει φτάσαμε εκεί που αξίζαμε να φτάσουμε. Απόλυτα επιτυχημένη η πορεία της ομάδας. Μην μπούμε στο πως και το γιατί, όσοι δεν είναι στο κόλλημα το καταλαβαίνουν. Η μόνη πίκρα είναι ότι πιστεύω ότι είμαστε σαφώς καλύτεροι της Ρεάλ και ίσως αξίζαμε να είμαστε στους 4. Τέλος πάντων, το φετινό δείγμα είναι θετικό για μένα αλλά χρειάζεται και λίγο μυαλό το καλοκαίρι εκτός από κινήσεις πανικού και εντυπωσιασμού. Πάντως ο Πεδουλάκης για ότι έχει στα χέρια του (που ο ίδιος βέβαια το διάλεξε) τα πήγε πολύ καλά. Αξίζει δικαιωματικά να είναι και του χρόνου στον πάγκο.

Υ.Γ. Αν είχαμε ένα σοβαρό γκαρντ (ακόμα και Σάρας στα 37...) οι πιθανότητες θα ήταν πολύ περισσότερες. Αν είχαμε τον Καπόνο μπορεί και να είχαμε αποκλειστεί πιο νωρίς.
spysta
QUOTE(A.CAB @ Apr 26 2013, 08:20 ) *
Αν είχαμε τον Καπόνο μπορεί και να είχαμε αποκλειστεί πιο νωρίς.

παντως εμενα γνωμη μου ειναι οτι κατω απο τις ιδιαιτερες καταστασεις που πραγματοποιηθηκαν τα ματς με Μπαρτσελονα

1)τραυματισμος Μαικλ,Ραμπασεδα επομενως στο 3 οι καταλανοι επαιζαν με Ινγκλις και τον σοφτ 2ρι Αρμπινες χωρις να πιεζονται ιδιαιτερα στην αμυνα τα 3αρια του ΠΑΟ (Μασιουλις Μπραμος)
2)πολυ ωρα ζωνη απο τους Ισπανους

ο Καπονο μαλλον θα ηταν χρησιμος με το περιφερειακο του σουτ.
HLR CENATION
Δικαια περασε η Μπαρτσελονα προσπαθησε ακομα και στο 5ο ματς να επιστρεψει απο το -19 αλλα δεν τα καταφερε.Αν δεν ειχε φορτωθει απο νωρις τα 3 φαουλ ο Διαμαντιδης.Εκει εχει ευθυνη και ο Πεδουλακης που δεν τον εβγαλε.Αλλα και ποιον να εβαζε?

Χουερτας 8 αψογος στην οργανωση

Ναβαρο 9 πηρε απο το χερακι την Μπαρτσελονα οπωτε το χρειαστηκε

Ιγκλις 8 προσφερε πολλα στην αμυνα,βοηθησε και στην επιθεση

Λορμπεκ 6 ξεκινησε καλα αλλα επεσε η αποδοση του

Τζαβαι 8 Καταπληκτικος στην αμυνα του,εδωσε πολυτιμες λυσεις στην επιθεση

Τομιτς 7 επαιξε λιγο συγκριτικα με τα προηγουμενα ματς αλλα προλαβε να μαζεψει 7 ριμπαουντ.

Σαρας 7 Πολυ καλος στην οργανωση του παιχνιδιου,αλανθαστος στις βολες.

Παναθηναικος
Διαμαντιδης 7 στην οργανωση καλα τα πηγε στο κουμαντο ομως οχι

Ουκιτς 6 μετριος στην αμυνα,δεν βοηθησε στην επιθεση

Μπραμος 5 νικηθηκε κατα κρατος απο τον Ναβαρο στο αμυντικο κομματι

Τσαρτσαρης 7 κατα την γνωμη μου ο καλυτερος παικτης του παναθηναικου στο πρωτο ημιχρονο κακως δεν χρησιμοποιηθηκε στο δευτερο

Λασμε 8 ο καλυτερος παικτης του παναθηναικου σε αμυνα -επιθεση

Γκιστ 7 νεο πολυ καλο παιχνιδι στην αμυνα

A.CAB
QUOTE(spysta @ Apr 26 2013, 11:44 ) *
παντως εμενα γνωμη μου ειναι οτι κατω απο τις ιδιαιτερες καταστασεις που πραγματοποιηθηκαν τα ματς με Μπαρτσελονα

1)τραυματισμος Μαικλ,Ραμπασεδα επομενως στο 3 οι καταλανοι επαιζαν με Ινγκλις και τον σοφτ 2ρι Αρμπινες χωρις να πιεζονται ιδιαιτερα στην αμυνα τα 3αρια του ΠΑΟ (Μασιουλις Μπραμος)
2)πολυ ωρα ζωνη απο τους Ισπανους

ο Καπονο μαλλον θα ηταν χρησιμος με το περιφερειακο του σουτ.


Έχει λογική αυτό που λες και είναι πιθανό. Αλλά μιλάμε για τα τελευταία δύο ματς και κυρίως το χθεσινό.
Απλά δεν ξέρω αν θα φτάναμε σε 5 παιχνίδια και δεν ξέρω τι θα γινότανε και στο Τοπ16 με τον Καπόνο μέσα με το έτσι θέλω. Επίσης επειδή το μαχαίρι είναι δίκοπο, μπορεί να ξεμπλόκαρε κάποιες στιγμές αλλά η Μπατσελόνα δεν πρόκεται να έμενε κάτω από τους 70 πόντους.
SteveNashidis
QUOTE
Υ.Γ. Δεν θελω να σκεφτομαι το πρωτοσελιδο της Πρασινης!


QUOTE(bbplayer @ Apr 26 2013, 00:33 ) *
εύκολο : "Καμια μαφία της Ευρωλίγκας δεν πρόκειται να σταματήσει τον εξάστερο. Του χρόνου το 7ο"







24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
j-kidd13
Ολοι λετε για το οτι ο Καπονο ελειπε και αν τον ειχαμε θα ταν αλλωις τα πραγματα κλπ...
Την τρυπα που θα ειχαμε στην αμυνα με την παρουσια του,και οτι προφανως εκεινον θα χτυπαγε ο Πασκουαλ,δεν το υπολογιζει κανενας...

Κατ αρχην στην αρχη της χρονιας η πλειοψηφια σχεδον ειχαν ξεγραμμενο τον Παναθηναικο στην ευρωπη,και κανεις δεν περιμενε οτι θα χασει στο τελευταιο παιχνιδι εκτος εδρας την προκριση στο φαιναλ φορ.Οσον αφορα την ευρωπη η ομαδα ειναι ακρως επιτυχημενη,απλα μας χαλασε το γεγονος οτι αποκλειστηκαμε,απ τη στιγμη που δειξαμε οτι μπορουσαμε την προκριση.

Το χθεσινο παιχνιδι χαθηκε στην αδρανεια των ριμπαουντ,αδρανεια σε σημειο που επρεπε ο κοουτς να τους ταραξει στην καρπαζια μηπως και ξυπνησουν(19!!!! επιθετικα?????) και στην απεριγραπτη αστοχια,σε συνδυασμο με την επιμονη στα 3ποντα.ΑΛΛΑ,αν δεν ειχε γινει το χειρουργειο στο 1ο δεκαλεπτο,αν δεν εδιναν τα 2 ανυπαρκτα φαουλ στον ΔΔ,αν σφυραγαν τα φαουλ που επρεπε στην Μπαρτσελονα,η διαφορα δεν θα εφτανε στους 19,και το παιχνιδι θα εξελισσοταν διαφορετικα.Ειναι μπακαλιστικη λογικη αλλα ισχυει.

Ο Παναθηναικος δεν επαιξε συνολικα καλο μπασκετ στην σειρα,οκ,ομοιως ομως και η Μπαρτσελονα,με το καλυτερο υλικο...
doctor_dru
Δυστυχώς φάνηκε από την αρχή που θα πάει το ματς.Ο Παναθηναϊκός,με το ρόστερ που έχει,είναι "αναγκασμένος" να παίζει με τον ΔΔ 35 λεπτά στα κρίσιμα παιχνίδια.Οπότε,πολύ απλά βγάζουμε εκτός τον ΔΔ με τραβηγμένα σφυρίγματα και αποπροσανατολίζεται και εκνευρίζεται όλη η ομάδα.Σαφώς και δεν πιστεύω ότι μόνο αυτός ήταν ο λόγος της ήττας αλλά επηρέασε σημαντικά το παιχνίδι της ομάδας.Πέρα απ'αυτό λοιπόν,η ομάδα έκανε λάθη και θα μπορούσε να παρουσιαστεί καλύτερη.Πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ,αστοχία και κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο μας στέρησαν την διεκδίκηση της νίκης.Θετικό για μένα ότι αντιδράσαμε μετά το πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο,βελτιώσαμε αρκετά την άμυνα και αν είμασταν λίγο πιο εύστοχοι θα βάζαμε δύσκολα στην Μπάρτσα που φαινόταν να αγχώνεται στο 2ο ημίχρονο.Άξια συγχαρητηρίων όλη η ομάδα και υπέρβαση που έφτασε στα 5 ματς την σειρά,συνεχίζουμε για το πρωτάθλημα....
AKRG
Ο παναθηναϊκός από την αρχή της χρονιάς στηρίχθηκε στην άμυνά του , χθές ήταν αναμενόμενο να "ζήσει και να πεθάνει" με αυτή την συνταγή !! Δεν μπήκαν τα σουτ, δεν υπήρξαν επιθετικά συστήματα σαν άλλοτε να μπορέσουν κάμψουν την ΖΩΝΗ της μπάρτσα, επί Ζοτς ευτυχίσαμε να δούμε τέτοια θεάματα αλλά ο ζοτς και μας τελείωσε και είμαστε αναγκασμένοι να αρκεστούμε σε αυτά , ο Άρτζυ για μένα έκανε οτι μπορούσε και κάπου λογικά εκεί ήταν το ταβάνι του, Προσωπικά πιστεύω οτι η πρόκριση χάθηκε στο 1ο ματς όταν στις τελευταίες 3-4 επιθέσεις η μπάλα με τα το σκριν αντί να πάει σε γκαρντ βρισκόταν ως δια μαγείας στα χέρια του Τσάρτσα !! Ε αυτό δεν είναι επιθετικό πλάνο και άντε να γίνει 1-2 φορές όχι σε 3-4 συνεχόμενες, γιαυτό υπάρχει και προπονητής ...

Όπως και να χει αν αναγκάζεις την Μπάρτσα του 22-2 να παίξει ΠΑΘΗΤΙΚΗ αμυνα ζώνης για να σε αντιμετωπίσει ελπίζοντας να ΜΗΝ βάλεις ΕΣΥ τα μακρινά σουτ τότε ΜΟΝΟ επιτυχημένη μπορεί να χαρακτηριστεί η πορεία φέτος ..
MaJesty23
Sοrry αλλά η ζώνη χτες αντιμετωπίστηκε μια χαρά,μην τρελαθούμε τελείως.Μην κολλάτε στα πρώτα 4 ματς,χτες ο Παναθηναικός την έσπασε την ζώνη και για αυτό και ο Πασκουάλ έπαιξε πολύ ώρα μαν του μαν.Τρίποντα χαθήκανε και στο μαν του μαν.


Δώστε και credit στον Άρτζι και αφήστε τις αναφορές στον Ζέλικο.Ζελικο τελείωσε!
mephisto22
Ας μην ειμαστε υπερβολικοι με τη διαιτησια,ουτε κανενα χειρουργειο εγινε,ουτε σφαγη ,μια κανονικη διαιτησια εδρας ηταν.Απλως ο Λαμονικα λυπηθηκε να βλεπει τον Διαμαντιδη να παιζει ασταμητα και να να κουραζεται,και ειπε να του δωσει ενα ρεπο ο ανθρωπος.Που ειναι το μεμπτο σ αυτο?Μη βλεπουμε παντου συνωμοσιες και παρασκηνια. tongue.gif
Turamarth
QUOTE
Προσωπικά πιστεύω οτι η πρόκριση χάθηκε στο 1ο ματς όταν στις τελευταίες 3-4 επιθέσεις η μπάλα με τα το σκριν αντί να πάει σε γκαρντ βρισκόταν ως δια μαγείας στα χέρια του Τσάρτσα !! Ε αυτό δεν είναι επιθετικό πλάνο και άντε να γίνει 1-2 φορές όχι σε 3-4 συνεχόμενες, γιαυτό υπάρχει και προπονητής ...


Δεν έμεινε στον Τσαρτσαρή αλλά στον Γκίστ που μαζί με τον Λάσμε ήταν ο πρώτος σκόρερ μας στο συγκεκριμένο παιχνίδι με πολύ καλή παρουσία και 4/4 δίποντα μέχρι εκείνη την στιγμή.
Και στις 3 τελευταίες επιθέσεις που πήρε του έγινε φάουλ (άποψη μου πάντα) που έγινε γαργάρα.
Το να πάρει την κρίσιμη επίθεση παίχτης "ζεστός" αφενός και αφετέρου έξω από την λογική που περιμένει η αντίπαλη άμυνα να αντιδράσεις είναι μάλλον έξυπνη τακτική αν έχεις παίχτη που έχει την ικανότητα και την ψυχολογία να ολοκληρώσει επιτυχώς την προσπάθεια.
Δεν ξέρω πάντως αν ήταν στόχευση του Πεδουλάκη ή το τι μας έδωσε η αντίπαλη άμυνα. Στην ροή του αγώνα φάνηκε το δεύτερο , η επανάληψη της ίδιας επιλογής αφήνει μια αίσθηση πως συνέβη το πρώτο.
Hakeem
Το μικρό ρόστερ του Παναθηναικου εκρινε τη σειρά κατα τη γνώμη μου. Συνολικα ο Παναθηναικος ηταν καλύτερος αλλα δεν άντεξε. Εκει χρειαζεται να εχεις περισσοτερα οπλα και να μπορεις να νικησεις και κουραση/φαουλ/κακη μερα. Ολα τα υπολοιπα ειναι τραβηγμένα κατ'εμέ από το συστημα του ΔΓ που του αρέσει να κάνει ανακατωσούρα και παλαιοπαραγοντισμό. Ενας κανονικός περιφερειακός αντι του Μπανκς (και ενα αθλητικο 3αρι για μενα) αν προστεθεί, εχει μεγαλη τυχη στους τελικούς της Α1
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.