Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Barcelona vs. Panathinaikos
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2012-2013
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
sni79per
DIA MA NTI DIS

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...;v=vVF0KgCqZuY#
Reggie Miller 31
QUOTE (sni79per @ Apr 12 2013, 01:00 ) *
ο παπαδογιαννης εχει τεραστια εμπαθεια με το μητσο εκτος αν διαβαζετε αλλον αρδ.

Ο Παπαδογιάννης δεν έχει τόσο εμπάθεια, όσο τεράστια εμμονή με την άρνηση του ΔΔ να παίξει Εθνική!
keraynopoylos
QUOTE(rakos @ Apr 11 2013, 21:39 ) *
ημαρτον ρε συ υποκλινομαι εγραψα και εβαλα και το αλλο για πλακα

αμα γραψει κανεις παναθηναικος υπκλιση στο χοψωνιδη θα το κανεις θεμα;


Και κατι ακομα.

Εγω παντως το καταλαβα οτι δεν το ειπες υποτιμητικα και δε μου φανηκε ακομψο το σχολιο σου.

Μηπως εχουμε παραγινει ευαισθητοι; Μη σε πω γαβρο και μη με πεις βαζελο. Λες και οταν με ρωτανε τι ομαδα ειμαι δε λεω παναθηναϊκός..

Μου θυμιζει υπεραυαισθησιες τυπου nigger, λεξη που επιτρεπεται να λενε μονο οι ανηκοντες στη μαυρη φυλη.

Με μια φραση: δεν ειναι τι λες, αλλα πως το λες.
spysta
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 11 2013, 21:40 ) *
Τα παιχνίδια που ακολουθούν είναι 2 φορες πιο δύσκολα...

ENNOEITAI

ξαφνικα παικτες χωρις εμπειρια απο μεγαλα παιχνιδια που ολη τη σεζον εχουν μαθει και αγωνιζονται ως αουτσαιντερς , και ηταν καταλυτες μεχρι στιγμης στις 2 δυνατες εμφανισεις του ΠΑΟ (Μπραμος,Ουκιτς,Γκιστ) θα παιξουν πλεον με το ρολο του φαβορι που καθε ελευθερο σουτ εχει διπλο βαρος

ειτε λοιπον συνεχιζουν ανιωθα να πυροβολουν χωρις αγχος και πιεση (δες ΟΣΦΠ περυσι) ειτε μαγκωνουν και χανουν ψυχολογια (δες ΟΣΦΠ φετος)
επαθα λαστιχο
δν εχω γραψει ποτε κατι αρνητικο για την ΕΝ ΓΕΝΕΙ προσφορα του ζοτς σε εμας.αποσπασματικα σαν τρωτος ανθρωπος,εκανε και λαθη,και παραλειψεις.δεν μπορω να δεχτω οτι δεν καταλαβαινεις την διαφορα μεταξυ μηχανης και ανθρωπου.την αχαριστια που την διακρινεις?η πλακα ειναι οτι το καλυτερο ποστ που εχω γραψει για τον πεδουλακη ειναι οτι.....δεν ειναι αχρηστος!και δεν μπορω να καταλαβω γιατι ανοιξαμε μετωπο απο το πουθενα.
εν κατακλειδι,και για να μεινουμ στον φετινο παο,δεν μπορει ταυτοχρονα να συνυπαρχουν ΚΑΙ ταλεντο των παικτων ικανο να κερδιζουν μονοι τους ΚΑΙ κακιστη διαχειριση του καλοκαιρινου υλικου.εγω δεν εχω πτυχιο προπονητη,αρα πες ειμαι ανικανος να κρινω θετικα η αρνητικα τον πεδουλακη,τον ζοτς κ.α.
αν λοιπον δεχτουμε οτι εχουμε εναν μυρωδια προπονητη,τοτε η μονη εξηγηση για την φετινη πορεια του παναθηναικου ειναι οτι εχουμε παικταραδες που καποιος μαγκας(η διοικηση? οι οπαδοι? οι δημοσιογραφοι?)τους εφερε σε εμας σε χρονια μειωμενου αισθητα μπατζετ.αλλα αχρηστοι/αταιριαστοι παικτες + αχρηστος προπονητης στην εξισωση δεν βγαζει νικες επι της ρεαλ και της μπαρτσελονα.θες να το ληξουμε εδω?
gmalamos
QUOTE(vastravoud @ Apr 12 2013, 00:53 ) *
Ωπα, πολλά μπορούμε να πουμε για τον Παπαδογιάννη, αλλά δηλητηριογράφος δεν είναι.

Λίγο άκομψη η δήλωση του Μήτσου για τον κόουτς πάντως.


Ο δδ ειπε πως ειχαμε σχεδιασει μια επιθεση πικ εντ ρολ με το λασμε οι ισπανοι προτιμησαν την αλλαγη με τον τσαβαι και αυτος ειδε λιγο εκτος ισορροπιας τον τσαβαι και σουταρε..Που εκθετει τον προπονητη??Ειπε επισης οτιι παντα δεν βγαινουν τα συστηματα που σχεδιαζουμε γτ δεν παιζουμε μονοι μας.Αυτα που λεω δν τα διαβασα καπου τον ειδα live στη nova.
keraynopoylos
Ελα, ποιος θελει νεο υλικο για signature...


AKRG
http://www.gazzetta.gr/video/article/38947...-dis-la-italika


Ακούστε το ΔΙΑ-ΜΑ-ΝΤΙ-ΔΗΣ του Ιταλου σπίκερ στο τρίποντο του 3D ... είναι όλα τα λεφτά !!
j-kidd13
QUOTE(spysta @ Apr 12 2013, 01:10 ) *
ENNOEITAI

ξαφνικα παικτες χωρις εμπειρια απο μεγαλα παιχνιδια που ολη τη σεζον εχουν μαθει και αγωνιζονται ως αουτσαιντερς , και ηταν καταλυτες μεχρι στιγμης στις 2 δυνατες εμφανισεις του ΠΑΟ (Μπραμος,Ουκιτς,Γκιστ) θα παιξουν πλεον με το ρολο του φαβορι που καθε ελευθερο σουτ εχει διπλο βαρος

ειτε λοιπον συνεχιζουν ανιωθα να πυροβολουν χωρις αγχος και πιεση (δες ΟΣΦΠ περυσι) ειτε μαγκωνουν και χανουν ψυχολογια (δες ΟΣΦΠ φετος)

Δεν νομιζω οτι λογίζονται φαβορί...αλλά τοποθετούνται ακριβως στην ίδια ευθεία με τη Μπαρτσελονα για τα 2 επομενα ματς,τη στιγμή που στα πρώτα 2 ηταν εμφανώς το αουτσάιντερ.

Απλα τώρα όλοι περιμένουν το κάτι παραπανω απ την ομάδα "απ τη στιγμη που τα καταφερατε στην Ισπανία".Η για να το πω αλλιως,αν έχανε και τα 2 εκτος ματς δεν θα σου λεγε κανεις τίποτα...Τώρα όμως έχεις δημιουργήσει αλλες προσδοκιες,απέναντι στην ομάδα που παραμένει καλύτερη απο σένα θεωρητικά...(τα μπλεξα λίγο,πιστεύω να βγαζετε νόημα...tongue.gif)...Φοβάμαι λίγο μήπως το κατάμεστο γηπεδο και το γιορτινό κλιμα καταλήξουν να αγχωσουν την ομαδα.
spysta
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 11 2013, 22:21 ) *
Δεν νομιζω οτι λογίζονται φαβορί...αλλά τοποθετούνται ακριβως στην ίδια ευθεία με τη Μπαρτσελονα για τα 2 επομενα ματς,τη στιγμή που στα πρώτα 2 ηταν εμφανώς το αουτσάιντερ.

Απλα τώρα όλοι περιμένουν το κάτι παραπανω απ την ομάδα "απ τη στιγμη που τα καταφερατε στην Ισπανία".Η για να το πω αλλιως,αν έχανε και τα 2 εκτος ματς δεν θα σου λεγε κανεις τίποτα...Τώρα όμως έχεις δημιουργήσει αλλες προσδοκιες,απέναντι στην ομάδα που παραμένει καλύτερη απο σένα θεωρητικά...(τα μπλεξα λίγο,πιστεύω να βγαζετε νόημα...tongue.gif)...Φοβάμαι λίγο μήπως το κατάμεστο γηπεδο και το γιορτινό κλιμα καταλήξουν να αγχωσουν την ομαδα.

μην το ψαχνεις .. ειναι η νοοτροπια της ομαδας ετσι και η προιστορια πριν 2 χρονια .. που ΠΛΕΟΝ .. ΟΛΟΣ ο κοσμος τους αντιμετωπιζει ως φαβορι.πρωτα πρωτα οι Ισπανοι (σιγουρα θα παιξουν αυτο το παιχνιδι στις δηλωσεις τους)
και ειναι και τοσο μικρο το rotation του ΠΑΟ (ΔΔ,Ουκιτς,Μπραμος,Μασιουλις,Γκιστ,Λασμε,Σο
ο,Τσαρτσα) που 2-3 να στραβωσουν και δυσκολα θα βρεθει ακρη
vastravoud
QUOTE(gmalamos @ Apr 12 2013, 01:14 ) *
Ο δδ ειπε πως ειχαμε σχεδιασει μια επιθεση πικ εντ ρολ με το λασμε οι ισπανοι προτιμησαν την αλλαγη με τον τσαβαι και αυτος ειδε λιγο εκτος ισορροπιας τον τσαβαι και σουταρε..Που εκθετει τον προπονητη??Ειπε επισης οτιι παντα δεν βγαινουν τα συστηματα που σχεδιαζουμε γτ δεν παιζουμε μονοι μας.Αυτα που λεω δν τα διαβασα καπου τον ειδα live στη nova.


Όχι, δεν είπα ότι τον εκθέτει! Απλώς λέει παρακάτω "Η Μπαρτσελόνα εχει πιο έμπειρο προπονητη", μπλα, μπλα. ΟΚ, αλήθεια ειναι, απλώς μου ακούγεται...κάπως.

Τεσπα, δεν εχει σημασια!

Όσο για τους δημοσιογράφους - διαχωρίστε λίγο το δηλητήριο με την άποψη. Κι εμένα μου φαίνεται βλακώδες το σκάλωμα του Παπαδογιάννη με το ότι δεν παίζει ο ΔΔ στην Εθνική, αλλά είναι άποψη του. Όσο την εκφράζει κόσμια, fine by me!

Στα του ματς, έχει ΠΟΛΥ δίκιο ο spysta για το μικρό rotation, πολύ, πολυ εύκολα μπορεί να μας στραβώσει κατι.
j-kidd13
QUOTE(vastravoud @ Apr 12 2013, 01:25 ) *
Όχι, δεν είπα ότι τον εκθέτει! Απλώς λέει παρακάτω "Η Μπαρτσελόνα εχει πιο έμπειρο προπονητη", μπλα, μπλα. ΟΚ, αλήθεια ειναι, απλώς μου ακούγεται...κάπως.

Mα ειναι αληθεια...Και τον Πεδουλακη να ρωτησεις το ιδιο θα σου πει...
Δεν λεει εχουν καλυτερο κοουτς,που αυτο θα ηταν αδειασμα...

QUOTE(spysta @ Apr 12 2013, 01:25 ) *
μην το ψαχνεις .. ειναι η νοοτροπια της ομαδας ετσι και η προιστορια πριν 2 χρονια .. που ΠΛΕΟΝ .. ΟΛΟΣ ο κοσμος τους αντιμετωπιζει ως φαβορι.πρωτα πρωτα οι Ισπανοι (σιγουρα θα παιξουν αυτο το παιχνιδι στις δηλωσεις τους)
και ειναι και τοσο μικρο το rotation του ΠΑΟ (ΔΔ,Ουκιτς,Μπραμος,Μασιουλις,Γκιστ,Λασμε,Σο

�ο,Τσαρτσα) που 2-3 να στραβωσουν και δυσκολα θα βρεθει ακρη

Εγω παντως εξακολουθω να θεωρω τη Μπαρτσελονα,εστω και οριακα,φαβορι.
ViC
Μέγας Διαμαντίδης, φοβερή νίκη σήμερα. Συγχαρητήρια στον παο!!!
Νομίζω αυτή είναι η καλύτερη απάντηση στην ηλίθια ιστορία με τη διαιτησία. Κάποιοι παίζουν μπάσκετ...
Δεν πίστευα όταν η διαφορά έφτασε στους 13 ότι έχει τη δύναμη να το γυρίσει το ματς.
Πάντως τα παιχνίδια τώρα στο οακα είναι ακόμα πιο δύσκολα και νομίζω ότι η μπαρτσελόνα εξακολουθεί να είναι φαβορί. Πόσο ακόμα θα παίζει χάλια ο Λόρμπεκ; και το ροτέισον του παναθηναϊκού είναι πολύ μικρό για 5 ματς. Και πόσα συνεχόμενα ματς θα βγαίνουν Μπράμος, Γκιστ και Λάσμε να κάνουν παιχνιδάρα; Αλλά και αυτός ο Πασκουάλ... εκεί που πάει να με ψήσει ως προπονητής, πάλι μυρωδιάς μου φαίνεται...
thalys
O Πεδουλάκης τελευταία φορά κοουτσάρισε σε υψηλό επίπεδο στην Ευρώπη κάπου το 2005. Ευρωλίγκα είχε κοντά δεκαετία να εμφανιστεί. Ο Πασκουάλε έχει πολλές περισσότερες παραστάσεις στο επίπεδο αυτό. Δεν είναι άδειασμα. Η αλήθεια είναι.
j-kidd13
QUOTE(sni79per @ Apr 12 2013, 01:52 ) *

Kαλα ο ΔΓ ειναι στο γηπεδο με γυαλια ηλιου????
Και στον τελικο του κυπελλου τα ιδια....tongue.gif
mephisto22
Εχω την εντυπωση οτι αδικουν την ομαδα και τον προπονητη οσοι λενε οτι δεν υπαρχει πλανο στην επιθεση.Οι ατομικες προσπαθειες ειναι βαση συστηματος,δεν ειναι τουρλουμπουκι,isolation και miss match λεγεται,οχι ατομικο μπασκετ.Απο τη στιγμη που εχουμε μονο δυο γκαρντ της προκοπης και ενα μονο πενταρι για να παιζει το πικ ν ρολ,πρεπει υποχρεωτικα να μην στηριζομαστε τοσο πολυ στις συνεργασιες ψηλου κοντου για να δημιουργουμε ρηγμα,ειναι απαραιτητο να παμε και σε ατομικες προσπαθειες.Πολυ σωστα κατα τη γνωμη μου τις εχει ενταξει ο κοουτς στο επιθετικο πλανο,ικανοποιητικα νομιζω δεδομενου και των συνθηκων.Ο Λασμε και ο Γκιστ τραβιουνται εξω για να παιξουν τους προσωπικους αντιπαλους στην ταχυτητα,ο Ματσιουλις ποσταρει στο τρια κοντυτερους αντιπαλους,οπως και ο Μπραμος οταν παιζει στο δυο,ο Ουκιτς ψαχνει τα isolation για να εκμεταλλευτει την ικανοτητα του στη διεισδυση-και ενιοτε ποσταρει οταν ο αντιπαλος προσφερεται,οπως σημερα πχ,ασχετα αν ο Ναβαρο μονο που δεν τον καβαλησε στην αμυνα και κακαταφερε να τον χρεωσει και με φαουλ κιολας!Βαση του υλικου που εχουμε,ο Πεδουλακης τα εχει παει καλα και στον τομεα δημιουργια νομιζω.
mephisto22
Εχω την εντυπωση οτι αδικουν την ομαδα και τον προπονητη οσοι λενε οτι δεν υπαρχει πλανο στην επιθεση.Οι ατομικες προσπαθειες ειναι βαση συστηματος,δεν ειναι τουρλουμπουκι,isolation και miss match λεγεται,οχι ατομικο μπασκετ.Απο τη στιγμη που εχουμε μονο δυο γκαρντ της προκοπης και ενα μονο πενταρι για να παιζει το πικ ν ρολ,πρεπει υποχρεωτικα να μην στηριζομαστε τοσο πολυ στις συνεργασιες ψηλου κοντου για να δημιουργουμε ρηγμα,ειναι απαραιτητο να παμε και σε ατομικες προσπαθειες.Πολυ σωστα κατα τη γνωμη μου τις εχει ενταξει ο κοουτς στο επιθετικο πλανο,ικανοποιητικα νομιζω δεδομενου και των συνθηκων.Ο Λασμε και ο Γκιστ τραβιουνται εξω για να παιξουν τους προσωπικους αντιπαλους στην ταχυτητα,ο Ματσιουλις ποσταρει στο τρια κοντυτερους αντιπαλους,οπως και ο Μπραμος οταν παιζει στο δυο,ο Ουκιτς ψαχνει τα isolation για να εκμεταλλευτει την ικανοτητα του στη διεισδυση-και ενιοτε ποσταρει οταν ο αντιπαλος προσφερεται,οπως σημερα πχ,ασχετα αν ο Ναβαρο μονο που δεν τον καβαλησε στην αμυνα και κακαταφερε να τον χρεωσει και με φαουλ κιολας!Βαση του υλικου που εχουμε,ο Πεδουλακης τα εχει παει καλα και στον τομεα δημιουργια νομιζω.
AKRG
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 12 2013, 01:55 ) *
Kαλα ο ΔΓ ειναι στο γηπεδο με γυαλια ηλιου????
Και στον τελικο του κυπελλου τα ιδια....tongue.gif


Κόκαλο ήταν πάλι ο Δημητράκης ... σαν χθες !!! smiley.gif
teopt13
Πόσα μπράβο πια σε αυτή την ομάδα...Ακόμα και τώρα, μετά το λεγόμενο ''τέλος εποχής'' καταφέρνει να μας συγκινεί.Είναι ακόμα πολύ δύσκολο να περάσουμε, αλλά όλοι θα παλέψουν αυτό είναι το μόνο σίγουρο.Αλήθεια, πόσο βαριά είναι αυτή η φανέλα..
kostas b
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...p;v=vVF0KgCqZuY

Εμένα πάντως μ αρέσει η αντίδραση του Πεδου στο τέλος...αντί να πανηγυρίσει, απλά πηγαίνει να σφίξει το χέρι του Πασκουάλ....ο μη πανηγυρισμός λέει πολλά....
sni79per
Γιασικεβίτσιους: «Παράνοια το ΟΑΚΑ»
«Το ΟΑΚΑ θα είναι πολύ δύσκολο μέρος για να παίξει. Όταν αγωνίζεται εκτός έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας κάθε έδρα είναι δύσκολη, αλλά το ΟΑΚΑ είναι παράνοια. Είναι μοναδική η ατμόσφαιρα. Εμείς, πάντως, θα πρέπει να ανησυχούμε για το δικό μας παιχνίδι».


ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ smiley.gif

ΥΓ

ΥΓ σαφως κ παραμενουμε αουτσαιντερ.
AZ1980
Kαμιά ιδιαίτερη έκπληξη απόψε, είχαμε ένα σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα σε δυο ισοδύναμες ομάδες, με τον ΠΑΟ να επιβεβαιώνει αυτό που φάνηκε και στο πρώτο παιχνίδι, πως αυτή τη στιγμή πατάει πιο καλά στο γήπεδο από την Μπαρτσελόνα. Αναμενόμενα δύσκολες οι συνθήκες, όμως παίκτες και προπονητής έβγαλαν πάθος και συγκέντρωση στο παρκέ, παίρνοντας τελικά - χάρη στη μεγάλη κλάση του ΔΔ, αλλά και στην ποιότητα των συμπαραστατών του - αυτό που τους άξιζε. Ήταν καλύτεροι της Μπαρτσελόνα σε αυτά τα δυο παιχνίδια, και τουλάχιστον μια νίκη την άξιζαν.

Τώρα σειρά έχουν τα παιχνίδια του ΟΑΚΑ, πολύ δύσκολα ομολογουμένως, ωστόσο κανείς δεν πρέπει να ξεχνά μια λεπτομέρεια: ο ΠΑΟ φέτος, όπως διαμορφώθηκε και δουλεύτηκε από τις σωτήριες αλλαγές στο ρόστερ κι έπειτα, ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ σε κορμιά/έκρηξη/δύναμη σε σχέση με την αντίπαλό του. Αυτό είναι κάτι που όταν είσαι εντός έδρας μπορείς να το εκμεταλλευτείς πολλαπλάσια σε σχέση με το αντίστοιχο περιθώριο που σου δίνεται σε ζόρικες έδρες αντιπάλων.

Πρόκειται για ένα σημαντικό πλεονέκτημα, που ο ΠΑΟ του 2011 δεν το διέθετε απέναντι στην τότε Μπάρτσα. Φέτος το χει, και νομίζω πως θα πρέπει να το αξιοποιήσει, πηγαίνοντας σε παιχνίδι επαφών, το "ροντέο" στιλ μάλλον θα τον ευνοήσει στο ΟΑΚΑ. Δεν είναι το ίδιο απαραίτητο όσο ήταν τότε το να παιχτεί το εντός έδρας παιχνίδι στις λεπτομέρειες και στο μυαλό. Τουλάχιστον ένα από τα δυο ματς πιστεύω πως θα του δοθεί η ευκαιρία να το πάρει ανοίγοντας αρκετά το σκορ.

Ίδωμεν!

ΥΓ. Μπράβο σε όλους


bball.gif
ViC
QUOTE(mephisto22 @ Apr 12 2013, 02:01 ) *
Εχω την εντυπωση οτι αδικουν την ομαδα και τον προπονητη οσοι λενε οτι δεν υπαρχει πλανο στην επιθεση.Οι ατομικες προσπαθειες ειναι βαση συστηματος,δεν ειναι τουρλουμπουκι,isolation και miss match λεγεται,οχι ατομικο μπασκετ.Απο τη στιγμη που εχουμε μονο δυο γκαρντ της προκοπης και ενα μονο πενταρι για να παιζει το πικ ν ρολ,πρεπει υποχρεωτικα να μην στηριζομαστε τοσο πολυ στις συνεργασιες ψηλου κοντου για να δημιουργουμε ρηγμα,ειναι απαραιτητο να παμε και σε ατομικες προσπαθειες.Πολυ σωστα κατα τη γνωμη μου τις εχει ενταξει ο κοουτς στο επιθετικο πλανο,ικανοποιητικα νομιζω δεδομενου και των συνθηκων.Ο Λασμε και ο Γκιστ τραβιουνται εξω για να παιξουν τους προσωπικους αντιπαλους στην ταχυτητα,ο Ματσιουλις ποσταρει στο τρια κοντυτερους αντιπαλους,οπως και ο Μπραμος οταν παιζει στο δυο,ο Ουκιτς ψαχνει τα isolation για να εκμεταλλευτει την ικανοτητα του στη διεισδυση-και ενιοτε ποσταρει οταν ο αντιπαλος προσφερεται,οπως σημερα πχ,ασχετα αν ο Ναβαρο μονο που δεν τον καβαλησε στην αμυνα και κακαταφερε να τον χρεωσει και με φαουλ κιολας!Βαση του υλικου που εχουμε,ο Πεδουλακης τα εχει παει καλα και στον τομεα δημιουργια νομιζω.

ακριβώς.
υπάρχουν χτυπητές αδυναμίες στο ρόστερ, που αν τις έβλεπες μεμονωμένα στην αρχή του τοπ16, θα έλεγες ότι αυτή η ομάδα δε φτάνει play off. Κι όμως, έφτασε και πήρε το πλεονέκτημα έδρας από την Μπαρτσελόνα που είχε ρεκόρ 22-2 ως τα play off. Και κάποιοι ακόμα βρίζουν τον Πεδουλάκη... ακόμα κι αν νίκησε με αυτή την ομάδα και τη Ρεάλ και την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία μέσα! Ακόμα κι αν κράτησε σε δύο συνεχόμενα ματς τη Μπάρτσα κάτω από τους 70 πόντους. Κάποιοι κάνουν κριτική στην επιθετική παραγωγή γιατί έχουν μείνει στην εποχή που ο Παναθηναϊκός εκτός από Διαμαντίδη είχε Σπανούλη, Σάρας, Σισκάουσκας και Φώτση. Αν με τους ίδιους παίκτες που έχει τώρα είχε για προπονητή τον Ζέλικο, όλοι θα έγραφαν ύμνους. Τώρα υπάρχει σκεπτικισμός........ hammer.gif
sni79per
ο αλβερτης οταν φευγει η μπαλα απο τα χερια σου σαρας γυριζει το κεφαλι για να μην δει πως θα παει η μπαλα smiley.gif
αντε καληνυχτα.
AKRG
Και η τάπα της βραδιάς ... στον Λάσμε ως συνηθως ..



http://www.dailymotion.com/video/xyxnr1_hi...thinaikos_sport
A.CAB
Προσπερνώντας τους κλαμμένους με τον Ζοτς, τον Μπατίστ, τον Σάρας, τον Φώτση, τον Ντέγιαν και τ' άλλα παιδιά όπου ξαφνικά ζουν τ' όνειρο τους. Προσπερνώντας και την τρίχα που πάει να γίνει τριχιά για το τι εννοούσε ο Διαμαντίδης και αν έβγαλε στη σέντρα τον προπονητή. Φτάνουμε στο τώρα και στο σοβαρό αγωνιστικό κομμάτι.

Τεράστια νίκη και σπουδαία εμφάνιση. Χίλια μπράβο στον Πεδουλάκη και στους παίχτες. Έδωσαν μεγάλες μάχες και είχαν τεράστια ψυχικά αποθέματα. Ενώ ο τρόπος που ο Πεδουλάκης κατάφερε να μπλοκάρει τα ατού της Μπαρτσελόνα (κυρίως ομαδικά αλλά και ατομικά πλην Ναβάρο) ήταν πραγματικά φοβερά δουλεμένος.
Δεδομένου του μικρού ροτέισον και του περιορισμένου ρόστερ το στυλάκι ξύλο, άμυνα και ριμπάουντ είναι το πιο ενδεδειγμένο. Και ο Πεδουλάκης το έχει τελειοποιήσει κατά διαστήματα. Επιθετικά κολλάμε πολλές φορές αλλά πρώτον σήμερα δεν παίζαμε με τον ΚΑΟΔ (no offence) παίζαμε με μία απ' τις καλύτερες άμυνες στην Ευρώπη και δεύτερον είναι έτσι δομημένο το ρόστερ που δεν έχουμε παίχτες που θα σκοράρουν πραγματικά πολύ και σταθερά. Ήδη παίρνουμε όσο πιο πολλά μπορούμε από τους περισσότερους. Σίγουρα χρειάζεται βελτίωση αυτό το κομμάτι και κάπου μπορεί να την πατήσουμε (το έχουμε πάθει κάμποσες φορές στο παρελθόν επίσης).
Απίστευτο πάθος από την ομάδα απόψε όμως και μεγάλες οι κοχόνες του ΔΔ. Μα πολύ μεγάλες.
Εκπληκτικοί και οι Γκιστ, Λάσμε, Μπράμος. Τρώγανε σίδερα στην άμυνα, μαζεύανε τα ριμπάουντ και σκόραραν εξαιρετικά σημαντικά καλάθια. Ειδικά το τρίποντο του Μάικ στο φινάλε και οι 2 τάπες του Λάσμε, μία στον Τζαβάι (αν και τον έχει σκοτώσει ο Ούκιτς πιο πριν..) και η αλλιώση στον αχώνευτο.
Σάρας ευτυχώς που δεν το βαλες. Μεγάλη λατρεία είσαι αλλά φέτος την πάτησες.
Μην πετάμε ομως στα σύννεφα, η Μπαρτσελόνα ακόμα παραμένει το φαβορί και τίποτα δεν έχει τελειώσει. Απλά στο ΟΑΚΑ παίζει να έχουμε μια έξτρα ώθηση.
ptstein
QUOTE (Worm @ Apr 12 2013, 00:09 ) *
Ο προπονητής δεν μας παράτησε; Σε αυτόν γιατί δεν το αφιερώνεις. Δεν πειράζει, του το αφιερώνω εγω!!! Για πάρτη σου Ζοτς, που λάκισες στα δυσκολα, κι ενώ στο Κάραβελ, μας παραμύθιαζες οτι θα μείνεις!

Πεδουλάκη κλείνεις πολλά στοματάκια, ειδικά πράσινα!


Εγω φιλε συμφωνω οτι κλεινει στοματα ο Πεδουλακης...κερδιζει με το σπαθι του την εκτιμηση μας.Ο Ζοτς ομως δεν ειναι ιδια περιπτωση με τους παικτες...αλλοι λογοι τον οδηγησαν στην εξοδο τον ιδιο,για αλλους λογους σαφως λιγοτερο σοβαρους την εκαναν καποιοι παικτες...
Η δηλωση στο Καραβελ ηταν σιγουρα λαθος.Δηλωση που εγινε πιθανοτατα κατω απο συναισθηματικη πιεση...εγω ομως μετα τα οσα ειχαν προηγηθει απο την ανανεωση του το 2010 δεν μπορω να πω οτι ο Ζοτς λακισε στα δυσκολα...και το κλεινω εδω.
Αυτη ειναι η ομαδα τωρα,αυτη στηριζουμε.
natouralistis
Ο Διαμαντίδης δεν χάνει ευκαιρία να αποδεικνύει ότι είναι ο μεγαλύτερος Έλληνας μπασκετμπολίστας ever.. Κατηγορία Κούκοτς-Πέτροβιτς-Ντίρκ και ας μην θέλησε να πάει στο NBA.

Ο Πεδουλάκης όχι μόνο δεν άξιζει τη περιφρόνηση αλλά απέδειξε ότι είναι σπουδαίος.

Φοβερή άμυνα για σεμινάριο παίζει όλη τη χρονιά.

Εκεί που το βλεπα το ματσάκιον, πολύς κόσμος έριχνε πολύ κράξιμο στον Σάρας και το θεωρώ φάουλ.
thalys
Μπα, όσο φάουλ είναι και για τον Σάρας να διαμαρτύρεται στους διαιτητές για να κερδίσει κάνα σφυριγματάκι παραπάνω ή να πανηγυρίζει έντονα για την Μπάρσα.

Μέσα στο γήπεδο, όσο διαρκεί ο αγώνας, είναι αντίπαλος. Αν τον κράζουν στα σοβαρά και μετά τον αγώνα, είναι φάουλ.
thrylos7
QUOTE
Μοd εισαι απιστευτος.Μην μας πεις ποιον θα νικησει να εχουμε αγωνια.


Μακάρι να περάσετε κι εδώ είμαστε! cool.gif

Respect στον Άρτζι, σε δύο σερί αγώνες κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Δεν νομίζω να υποτίμησαν τον Παναθηναϊκό οι Καταλανοί, ίσα ίσα αυτό θα ήταν δύσκολο μετά το προπερσινό στραπάτσο. Απλά έπεσαν πάνω στον "χειρότερο" των "χειρότερων", τον προπονητή που εδώ και χρόνια κάνει τους άλλους προπονητές και την άμυνά τους στο μακράν πιο σκληρό πρωτάθλημα στην Ευρώπη (ναι, η Α1 είναι αυτή) να μοιάζει με ανάκριση του Νάκου στο Καλημέρα Ζωή, όταν αυτός είναι ο ίδιος ο Θεοχάρης!

Έχει και την αεροπορία των Λάσμε - Γκιστ μετά τις διορθωτικές κινήσεις (που έπιασαν όλες, πλην Μπανκς, αλλά αυτό έχουμε ακόμα περιθώρια να το επιβεβαιώσουμε ή όχι) που μαρκάρουν από το παρκέ ως την κορυφή του ταμπλό κι έδεσε το γλυκό.
Τέτοια άμυνα δεν την έχει δει πουθενά φέτος (και όχι μόνο) η αέρινη Μπαρτσελόνα, 17 λεπτά μετά την έναρξη είχε μόλις 3 εύστοχα δίποντα, τη στιγμή που ήταν πρώτη σ' αυτή την κατηγορία σε ολόκληρη την Ευρωλίγκα.

Ούτως ή άλλως είναι όπως ακούγεται "δυσκολοκατάβλητη" ομάδα ο Παναθηναϊκός, με τέτοια αμυντική απόδοση θα πρέπει να "φτύσει αίμα" όποιαδήποτε ομάδα θέλει να τον κερδίσει. Και δεν ξέρω κατά πόσο στο ΟΑΚΑ θα συνεχίσει να παίρνει ...φιάλες από τους διαιτητές η Μπάρτσα.

Το μόνο αρνητικό για τον Παναθηναϊκό είναι ότι εξακολουθεί να εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα τρίποντα, οπότε μπορεί να προδωθεί από μια κακή βραδιά (καθώς ούτως ή άλλως δεν διαθέτει και το μεγαλύτερο επιθετικό ταλέντο).

Η αντίδραση πάντως Πεδουλάκη και Διαμαντίδη (και φαντάζομαι και των υπολοίπων, απλά για αυτούς διάβασα χαρακτηριστικά) μετά το τέλος του ματς που ούτε καν πανηγύρισαν, αλλά άρχισαν τις χαιρετούρες με διαιτητές και αντιπάλους δείχνει ότι μάλλον το ξέρουν πολύ καλά και οι ίδιοι ότι έχουν (εξ' αρχής) το πάνω χέρι στη σειρά. They're on a mission.

ΥΓ. Και ναι, ο Σκορδίλης μπορεί να παίξει 5 λεπτά πάνω στον Jawai. Έχει αντιμετωπίσει τον Σοφοκλή (σε Άρης - Ολυμπιακός) με αρκετή επιτυχία και το λέει γενικά η ψυχούλα του. Αλλά είναι άλλος ο Σόφο εκτός και άλλος εντός έδρας και θεωρώ ότι θα βοηθήσει πολύ στα δύο επόμενα.
bbplayer
QUOTE (keraynopoylos @ Apr 12 2013, 00:00 ) *
Σας εχασα και τους δυο.


κάτσε να ξεκαθαρίσουμε για να συννενοηθούμε καλύτερα . ο μοντ κατά πάσα πιθανότητα αναφερόταν στη δήλωση του ΔΔ ότι η Μπάρτσα έχει πιο έμπειρο προπονητή. εγώ αυτή τη δήλωση την αγνοούσα (ακόμα και τώρα δεν έχω κλικάρει να την ακούσω)

εγώ αναφερόμουν σχετικά με την οδηγία για την τελευταία επίθεση και πιστεύω ότι το pnr το καλύτερο που θα μπορούσε να μας φέρει ήταν ένα σουτ από κάποιον που ούτε την ικανότητα ούτε την ψυχολογία του ΔΔ έχει. Οπότε ο παίχτης έκανε μια χαρά επιλογή που σούταρε και μάλιστα όσο βλέπω το βιντεάκι που έβαλες (ήδη το έχω κλέψει tongue.gif ) τόσο πιστεύω ότι ήταν με σχεδόν άριστες προϋποθέσεις (στη Μάλαγα πέρσι ήταν πολύ πιο δύσκολο)
kseplenhs
Πραγματικά η αλλαγή στην συμπεριφορά του παο,ειδικά στην άμυνα,είναι ασυνήθιστη προς εμένα.Στις εποχές ζοτς και με τέτοιο σούσουρο στη διαιτησία απο το πρώτο ματς,χτες θα παιζόταν ξύλο ανευ προηγουμένου.Ως τακτική επιλογή βέβαια όχι ως νευρική αντίδραση στο όποιο αίσθημα αδικίας.
Φαίνεται πως πάνε οι εποχές που η ένταση που προκαλούσε στους διαιτητές ο ζοτς ήταν μέρος του παιχνιδιού.Θα σφύραγαν για παράδειγμα κανένα φάουλ στο σκριν ενάντια στον παο?Θα άρχιζε η μουρμούρα απο τον πάγκο και καπάκι στην άλλη επίθεση,το σκριν θα ήταν για φυλάκιση στον σκρίνερ.Αν ο διαιτητής δεν μάσαγε,θα γινόταν το ίδιο και με άλλον ψηλό (κατόπιν αδιάκοπης μουρμούρας πάντα).Ε όταν θα μασούσε θα έβγαιναν τα μουλάρια στην αρένα και θα γινόταν το ματς ροντέο.Θα έχανε η μάνα το παιδί και το παιδί όλο του το σόι...
Θα έμπαινε παίχτης απο τον πάγκο μόνο για να δείρει και να βγει μετά,θα τραβιόντουσαν φανέλες και σορτσάκια σε κάθε κίνηση του επιθετικού μακριά απο τη μπάλα,τα σκριν πλέον θα γίνονταν και αγκαλιές,σε κάθε ποστάρισμα θα έπεφτε η αγκωνιά του αιώνος κ.ο.κ.

Τώρα μιλάμε για αγνή,(ως επι το πλείστον) καθαρή,παλικαρίσια μπασκετική άμυνα.Με τους 2 μάυρους να πηδάνε στο θεό,με καλές θέσεις,με τον διαμαντίδη πασπαρτού.Κατα τα 3/4 η τέλεια άμυνα.Το 1/4 αφορά την άρνηση της ομάδας να τρέξει μετά την επανάκτηση της μπάλας και να πηγαίνει σε αργό ρυθμό.Και μου φαίνεται περίεργο γιατί όλες οι πιθανές 5αδες ενεργών παιχτών του παο (εξαιρώ τους μόνιμα DNP),έχουν 3 άτομα που μπορούν να φύγουν βέλος μπροστά.Την ταχύτητά τους ο αργύρης την εκμεταλεύεται μόνο στις επιστροφές όμως για να μην φάει αιφνιδιασμό

Anyway,μεγάλη νίκη χτες.Ομως καμία σειρά δεν τελείωσε και κανένας αντίπαλος δεν πέθανε σε σειρά best of 5 με το σκορ στο 1-1.Οπότε η μάχη συνεχίζεται.
PanosIlio
QUOTE(kseplenhs @ Apr 12 2013, 09:48 ) *
Το 1/4 αφορά την άρνηση της ομάδας να τρέξει μετά την επανάκτηση της μπάλας και να πηγαίνει σε αργό ρυθμό.Και μου φαίνεται περίεργο γιατί όλες οι πιθανές 5αδες ενεργών παιχτών του παο (εξαιρώ τους μόνιμα DNP),έχουν 3 άτομα που μπορούν να φύγουν βέλος μπροστά.Την ταχύτητά τους ο αργύρης την εκμεταλεύεται μόνο στις επιστροφές όμως για να μην φάει αιφνιδιασμό


Αν άντεχαν τα πόδια του ΔΔ ή αν ο Μπανκς έκανε αυτό για το οποίο τον πήραν τότε ο ΠΑΟ θα έβγαζε πολλούς περισσότερους αιφνιδιασμούς.

Το χθεσινό ήταν ένα φυσιολογικό αποτέλεσμα. Την Τρίτη το έχασες την Πέμπτη το κέρδισες, για τα επόμενα 2 θεωρώ πως οι πιθανότητες είναι μοιρασμένες, αν οι Καταλανοί αντέξουν την πίεση από τον κόσμο και είναι συγκεντρωμένοι τότε θα δούμε 2 ντέρμπι, αν καταρρεύσουν ψυχολογικά τότε δεν τους σώζει τίποτα.

Το τρίποντο του ΔΔ ήταν κακαλάτο, ήταν βγαλμένο από τα όνειρα του Πεδουλάκη και του ΔΔ, ο Πασκουάλ άφησε μέσα τον ξάδελφο του Σόφο για την τελευταία άμυνα και μάλιστα δεν έστειλε και βοήθεια μετά την αλλαγή (εκεί επιλέγεις να σουτάρει το τρίποντο απλά άλλος, όχι ο ΔΔ, και ρισκάρεις δίποντο και παράταση έχοντας μάλιστα και λίγο χρόνο για τελευταία επίθεση).

Το τρίποντο το Μπράμος όμως ήταν ακόμα πιο σημαντικό καθώς μείωσε σε 64-63, αν το έχανε εκεί η Barca θα κατέβαζε το ριμπάουντ και ο ΠΑΟ θα έκανε φάουλ λογικά, και η διαφορά θα ήταν 4+ πόντοι τουλάχιστον, άρα 2 κατοχές και όχι μια. Πολύ πολύ σημαντικό τρίποντο και μπράβο του.
spysta

τα παιχνιδια του ΠΑΟ με την Μπαρτσα στο ΟΑΚΑ θα κριθουν ΜΟΝΑΧΑ σε ενα πραγμα .. στην ευστοχια των 2 ομαδων απο την περιφερεια.



ο ΠΑΟ σε περιπτωση που ειναι αστοχος στα τριποντα θα χασει .. end of story.
ειναι ο βασικοτερος τροπος που επιτιθεται και μεχρι στιγμης εχει ενα τρομερο 40,9% στο πρωτο παιχνιδι και ενα 43,5% στο δευτερο.
θα συνεχισουν οι Μπραμος - Ουκιτς - Γκιστ να του δινουν απο 2-3 τριποντα σε καθε παιχνιδι ??σ ενα γεματο ΟΑΚΑ που θα ''απαιτει'' την νικη και οχι στην εδρα του αντιπαλου που δεν υπαρχει αγχος

η Μπαρτσα θα βγαλει αρκετα ελευθερα σουτ ..θα προσπαθησει να εκμεταλλευτει τους Τομιτς Τζαβαι Λορμπεκ (ειδικα τον Σλοβενο που ειναι τραγικος μεχρι στιγμης) αλλα ο ΠΑΟ θα κλεισει μεσα αφηνοντας ελευθερα σουτ.και τα κορμια των ψηλων ταιριαζουν καλα οποτε το μεγαλο πλεονεκτημα των Καταλανων ''μικραινει'' και με την αγωνιστικη καθοδο του Λορμπεκ ''εξαφανιζεται'' απο τη στιγμη που ο Τζαβαι αναλωνεται στο να παιζει σφαλιαρες με τον Σοφο.
το θεμα ειναι κατα ποσο θα τα βαλουν οι Σαδα,Χουερτας,Ουαλας,Ιγνκλις που δεν ειναι τιποτα τρομεροι σουτερ αλλα θα βρεθουν με τα περισσοτερα ελευθερα σουτ επειτα απο τις περιστροφες.
βεβαια ειδικα οι 2 πρωτοι δεν εμπνεουν καμια εμπιστοσυνη οσον αφορα το σουτ στο κρισιμο σημειο
bbplayer
QUOTE (kseplenhs @ Apr 12 2013, 09:48 ) *
Πραγματικά η αλλαγή στην συμπεριφορά του παο,ειδικά στην άμυνα,είναι ασυνήθιστη προς εμένα.Στις εποχές ζοτς και με τέτοιο σούσουρο στη διαιτησία απο το πρώτο ματς,χτες θα παιζόταν ξύλο ανευ προηγουμένου.Ως τακτική επιλογή βέβαια όχι ως νευρική αντίδραση στο όποιο αίσθημα αδικίας.
Φαίνεται πως πάνε οι εποχές που η ένταση που προκαλούσε στους διαιτητές ο ζοτς ήταν μέρος του παιχνιδιού.Θα σφύραγαν για παράδειγμα κανένα φάουλ στο σκριν ενάντια στον παο?Θα άρχιζε η μουρμούρα απο τον πάγκο και καπάκι στην άλλη επίθεση,το σκριν θα ήταν για φυλάκιση στον σκρίνερ.Αν ο διαιτητής δεν μάσαγε,θα γινόταν το ίδιο και με άλλον ψηλό (κατόπιν αδιάκοπης μουρμούρας πάντα).Ε όταν θα μασούσε θα έβγαιναν τα μουλάρια στην αρένα και θα γινόταν το ματς ροντέο.Θα έχανε η μάνα το παιδί και το παιδί όλο του το σόι...
Θα έμπαινε παίχτης απο τον πάγκο μόνο για να δείρει και να βγει μετά,θα τραβιόντουσαν φανέλες και σορτσάκια σε κάθε κίνηση του επιθετικού μακριά απο τη μπάλα,τα σκριν πλέον θα γίνονταν και αγκαλιές,σε κάθε ποστάρισμα θα έπεφτε η αγκωνιά του αιώνος κ.ο.κ.

Τώρα μιλάμε για αγνή,(ως επι το πλείστον) καθαρή,παλικαρίσια μπασκετική άμυνα.Με τους 2 μάυρους να πηδάνε στο θεό,με καλές θέσεις,με τον διαμαντίδη πασπαρτού.Κατα τα 3/4 η τέλεια άμυνα.Το 1/4 αφορά την άρνηση της ομάδας να τρέξει μετά την επανάκτηση της μπάλας και να πηγαίνει σε αργό ρυθμό.Και μου φαίνεται περίεργο γιατί όλες οι πιθανές 5αδες ενεργών παιχτών του παο (εξαιρώ τους μόνιμα DNP),έχουν 3 άτομα που μπορούν να φύγουν βέλος μπροστά.Την ταχύτητά τους ο αργύρης την εκμεταλεύεται μόνο στις επιστροφές όμως για να μην φάει αιφνιδιασμό

Anyway,μεγάλη νίκη χτες.Ομως καμία σειρά δεν τελείωσε και κανένας αντίπαλος δεν πέθανε σε σειρά best of 5 με το σκορ στο 1-1.Οπότε η μάχη συνεχίζεται.


imho συγκρίνεις δύο διαφορετικά πράγματα, που το μόνο που έχουν κοινό στοιχείο είναι η αποτελεσματικότητα. Κι εδώ βέβαια χωράει πολλή κουβέντα γιατί άλλο είναι είναι να τρως 69 πόντους από τον Παπαλουκά και τον Μικοφ και άλλο 64 από τον Σβεντ και τον Κυριλένκο. Τε σπα.

Ο Ομπράντοβιτς είχε επιλέξει άλλου είδους άμυνα και αυτή είχε να κάνει κυρίως με ταχύτητα και "πνίξιμο" των αντίπαλων περιφερειακών κυρίως σε ότι έχει να κάνει με τη δημιουργία. Ήρθαν παίχτες χαρισματικοί σκόρερ και έγιναν πολυεργαλεία (Κοχ, Χατζηβρέττας, Νίκολας κ.ά) , ήρθαν παίχτες που εκτός των άλλων είχαν και έφεση στην άμυνα (Σπανούλης) και ήρθαν και μερικοί βέβαια που περασαν αλλά δεν κόλλησαν στο αμυντικό κομμάτι (π.χ Λάκοβιτς, Μπετσίροβιτς, Μούλα κ.ά).

Το άλλο χαρακτηριστικό της άμυνας που λέμε ήταν η ταχύτητα και οι πολλές αλλαγές στα σκριν. Δεν πλατιάζω άλλο όλοι τα θυμόμαστε και το άλλο , ότι έπρεπε να παίρνει και λίγο στροφές το ρημάδι το μυαλό (περίπτωση Σμιθ ας πούμε που δεν...)

Ο Πεδουλάκης έχει επιλέξει άλλου είδους άμυνα . δεν υπάρχει πια η ίδια προσήλωση στην περιφέρεια και τόσο ταχύτητα. Η Μπάρτσα σούταρε ένα σωρό και στα δύο ματς. Υπάρχει όμως παίχτης-σκιάχτρο κοντά στο καλάθι (κυρίως ο Λάσμε και μετά ο Γκιστ) και υπάρχει και συνειδητή επιλογή να δίνονται σουτ στον αντίπαλο. Με το ρόστερ έτσι δομημένο φαίνεται να είναι η πιο κατάλληλη συνταγή απλώς όταν λείπει ο Λάσμε αρχίζουν τα δράματα , μια και ο χοντρός δεν μπορεί να ανταποκριθεί. (π.χ στη Ρεάλ την 1η αγωνιστική έβαλε 23 πόντους και πήρε 1 ριμπάουντ) και ο Τσάρτα δεν έχει ούτε στο μισό την έκρηξη του Λάσμε.
Σε ένα άλλο που έχει βοηθήσει αυτό είναι ο έλεγχος των ριμπάουντ σχεδόν σε όλα τα ματς και μάλιστα και στις δύο ρακέτες.

Κακά τα ψέματα αυτή τη στιγμή το ρόστερ της ομάδας έχει σταθεροποιηθεί σε ένα καλό επίπεδο και αφού πέρασε από χίλια κύματα πρώτα.




σε σχέση με το τελευταίο ποστ του spysta, έχω να πω ότι ο spysta είναι εγώ icon_drunk.gif . αλλιώς δεν εξηγείται τέτοια ταύτιση απόψεων. thumbsup.gif Μόνο χθες μου το χάλασε λίγο που είπε τυχερό το ιερό τοτέμ μας αλλά τον συγχωρώ smiley.gif smiley.gif
spysta
QUOTE(bbplayer @ Apr 12 2013, 08:14 ) *
σε σχέση με το τελευταίο ποστ του spysta, έχω να πω ότι ο spysta είναι εγώ icon_drunk.gif . αλλιώς δεν εξηγείται τέτοια ταύτιση απόψεων. thumbsup.gif Μόνο χθες μου το χάλασε λίγο που είπε τυχερό το ιερό τοτέμ μας αλλά τον συγχωρώ smiley.gif smiley.gif

laugh.gif ρε συ δεν ειπα οτι ηταν τυχερο το καλαθι του ΔΔ .. ειπα οτι του χαμογελασε η τυχη του ΠΑΟ ..γιατι εβαλε ενα δυσκολο στεπ μπακ τριποντο ο ΔΔ ΚΑΙ αστοχησε σε ελευθερο ο Γιασικεβιτισους δευτερολεπτα μετα.ηταν ο συνδιασμος that's all
bbplayer
εντάξει, για χθες είμαι δικαιολογημένος είχα "πεθάνει" λέμε smiley.gif
Anubis
Εισητηρια για την πεμπτη εχουν κυκλοφορησει?
Επισης τριτη εχει παναθηναικο η Πεμπτη?
bbplayer
Sto εξής θα προσπαθήσω κι εγώ κι ελπίζω να το καταφέρω να αγνοώ τους τόσο πολύ μ@λ@κες που τέτοιες ώρες τους έπιασε η καούρα να ασχοληθούν με το πιστεύει ο άλφα ή ο β σχετικά με τον Ομπράντοβιτς.
Λες και οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί προσθέτουν κάποια επιπλέον αξία στα γραφόμενά τους (δεν εννοώ το ποστ του "έπαθα λάστιχο")

@ Αnubis και Τρίτη και Πέμπτη παίζουμε, κι εγώ για Πέμπτη το ψάχνω. Πριν λίγο είχα μπει στο viva αλλά δε βρήκα τίποτα. Λογικά θα το ανεβάσουν στο site της ομάδας το πότε θα βγουν
Anubis
Φιλε bbplayer εχει στο viva μολις ανοιξαν και εκλεισα, εχει πολλες θεσεις. Ελπιζω το παιχνιδι της τριτης να το δειξει η ΕΤ1
TheReignman
Εγω που πήγα να πάρω εισητήριαμγια Τρίτη,μέχρι τις 11 και 15 δεν είχαν βγεί για Πέμπτη γιατι δεν είχε δώσει άδεια η Ευρωλίγκα.

Σχετικά με το χθεσινό δν έχει νόημα ούτε να εκθειάσεις την ομάδα ούτε τον ΔΔ,ούτε κανέναν άλλον!!!!Τα μαρτυρά όλ,α η ανατριχίλα κ η περηφάνια που νιώθουμε και τα μαρτυρούν επίσης οι κωλοτούμπες επιπέδου μελισσανίδη,πολλών δημοσιογράφων!!Άσχετα με την κατάληξη ο RG είναι ΜΑΓΚΑΣ και δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει αυτό!!!

Υ.Γ.Περιμένω απο τον Σόφο κάτι δυνατό εδω μέσα!!!
bbplayer
QUOTE (Anubis @ Apr 12 2013, 11:20 ) *
Φιλε bbplayer εχει στο viva μολις ανοιξαν και εκλεισα, εχει πολλες θεσεις. Ελπιζω το παιχνιδι της τριτης να το δειξει η ΕΤ1


ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif καλά τι διάολο ....χίλια ευχαριστώ smiley.gif


QUOTE (TheReignman @ Apr 12 2013, 11:24 ) *
Υ.Γ.Περιμένω απο τον Σόφο κάτι δυνατό εδω μέσα!!!



κάτι δυνατό...τε σπα ...ελπίζω μόνο να μην κλα*** γιατί θα πέσει τέτοιος πανικός στις εξόδους που θα θρηνήσουμε θύματα
Anubis
Γι'αυτο σας λεω ανοιξαν πριν καν τεταρτο. Αν πατε στο viva θα βρειτε, υπαρχουν καλες θεσεις καθως δεν το εχουν παρει χαμπαρι πολλοι. Εγω εκλεισα πριν 5 λεπτα.
MaJesty23
Tickets reserved!!!! smiley.gif
ViC
QUOTE(thrylos7 @ Apr 12 2013, 05:30 ) *
Το μόνο αρνητικό για τον Παναθηναϊκό είναι ότι εξακολουθεί να εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα τρίποντα, οπότε μπορεί να προδωθεί από μια κακή βραδιά (καθώς ούτως ή άλλως δεν διαθέτει και το μεγαλύτερο επιθετικό ταλέντο).

ξέρεις όμως τι γίνεται; ακριβώς το ίδιο ισχύει και για την μπαρτσα, γιατί ο παο κλείνει την άμυνά του μέσα και αφήνει αρκετά σουτ. Στο πρώτο ματς το πλήρωσε από το Σάδα, αλλά δεν είναι κανένας τρομερός σουτέρ να στο ξανακάνει αυτό. Ούτε ο Χουέρτας είναι. Γενικά δεν υπάρχει ο μεγάλος σουτέρ, που παράλληλα να είναι κακαλάτος στην μπαρτσα (με εξαίρεση το Ναβάρο φυσικά, αλλά από αυτόν 15 πονταλάκια τα περιμένεις βρέξει χιονίσει). Το θέμα είναι οι άλλοι. Και όσο κρατάς Λόρμπεκ, Τόμιτς σε ρηχά νερά, είσαι σε καλό δρόμο.

QUOTE(bbplayer @ Apr 12 2013, 09:19 ) *
εγώ αναφερόμουν σχετικά με την οδηγία για την τελευταία επίθεση και πιστεύω ότι το pnr το καλύτερο που θα μπορούσε να μας φέρει ήταν ένα σουτ από κάποιον που ούτε την ικανότητα ούτε την ψυχολογία του ΔΔ έχει. Οπότε ο παίχτης έκανε μια χαρά επιλογή που σούταρε

σίγουρα οι παίκτες μπορούν να κρίνουν εξίσου καλά με τον προπονητή ορισμένες καταστάσεις, ειδικά παίκτες με το μυαλό του Μήτσου. Από τη στιγμή που βγήκε πάνω του ο Τζαβάι και μπορούσε να τον παίξει στα πόδια ή να τον αδειάσει και να σουτάρει, καλά έκανε. Θα μπορούσε να πάει και μέχρι μέσα, να τον περάσει στα πόδια και είτε να τελειώσει με λέι απ, είτε αν ερχόταν βοήθεια από τον παίκτη που είχε πάει στο Λάσμε να έδινε την μπάλα στο Λάσμε. Αλλά έτσι, στην καλύτερη περίπτωση θα πήγαινε το ματς στην παράταση και δε νομίζω ότι θέλανε πάλι παράταση στον παναθηναϊκό. Ένα σύστημα -όσο καλοφτιαχμένο κι αν είναι- μπορεί και πρέπει να καταστρατηγείται σε δευτερόλεπτα μέσα, αν το απαιτούν οι συνθήκες.

QUOTE(kseplenhs @ Apr 12 2013, 09:48 ) *
Το 1/4 αφορά την άρνηση της ομάδας να τρέξει μετά την επανάκτηση της μπάλας και να πηγαίνει σε αργό ρυθμό.Και μου φαίνεται περίεργο γιατί όλες οι πιθανές 5αδες ενεργών παιχτών του παο (εξαιρώ τους μόνιμα DNP),έχουν 3 άτομα που μπορούν να φύγουν βέλος μπροστά.Την ταχύτητά τους ο αργύρης την εκμεταλεύεται μόνο στις επιστροφές όμως για να μην φάει αιφνιδιασμό

Δεν ξέρω αν μέσα στους τρεις που σκέφτεσαι είναι ο Διαμαντίδης ας πούμε, αλλά αν είναι, πως να τρέξει το παιδί; 35 λεπτά τουλάχιστον στα τελευταία ματς παίζει σε φοβερά υψηλό επίπεδο και με τραυματισμούς την τελευταία διετία. Δε νομίζω να έχει τη δύναμη να παίξει ΚΑΙ καλή άμυνα, ΚΑΙ να παίρνει σουτ σε σετ παιχνίδι, ΚΑΙ να οργανώνει το 5 εναντίον 5 ΚΑΙ να τρέχει γρήγορα στον αιφνιδιασμό ΚΑΙ στο τρανζίσιον. Πρέπει κάτι από όλα να αφήσει. Κάτι παρόμοιο ισχύει και για άλλους παίκτες. Για να έχεις αιφνιδιασμούς και γενικότερα ένα γρήγορο τέμπο, πρέπει να έχεις τουλάχιστον 10 παίκτες που μπορούν ανά πάσα στιγμή να βγάλουν 20 λεπτά. Το ροτέισον του παο είναι πολύ μικρό για τέτοιες πολυτέλειες...

QUOTE(PanosIlio @ Apr 12 2013, 10:23 ) *
ο Πασκουάλ άφησε μέσα τον ξάδελφο του Σόφο για την τελευταία άμυνα και μάλιστα δεν έστειλε και βοήθεια μετά την αλλαγή (εκεί επιλέγεις να σουτάρει το τρίποντο απλά άλλος, όχι ο ΔΔ, και ρισκάρεις δίποντο και παράταση έχοντας μάλιστα και λίγο χρόνο για τελευταία επίθεση).

Απ' ότι είπε στη συνέντευξη τύπου είχε ζητήσει φάουλ από τους παίκτες του στο τάιμ άουτ για να μη δεχτεί τρίποντο. Με δύο βολές θα δεχόταν το πολύ δύο πόντους (άρα ισοφάριση) και θα είχε την τελευταία επίθεση. Μου μοιάζει σωστό, κι εγώ αυτό θα ζητούσα. Δεν ήταν προγραμματισμένο να γίνει αλλαγή στο σκριν και να βγει ο Τζαβάι στο ΔΔ ή ακόμα κι αν ήταν έπρεπε να γίνει φάουλ.

Συμπερασματικά, έχουμε δύο ομάδες που δεν ακολούθησαν τα plays που τους έδειξαν οι προπονητές τους στο τάιμ άουτ. Ο Πεδουλάκης είχε ζητήσει πικ εν ρολ ΔΔ-Λάσμε, ο Πασκουάλ είχε ζητήσει φάουλ. Και βλέπουμε πόσο σημαντικές είναι οι αποφάσεις που παίρνουν οι παίκτες στο παρκέ. Ο ΔΔ σωστά έπραξε διαφορετικά από αυτό που του είχε ζητηθεί (και αφού η φάση είχε εξελιχθεί διαφορετικά απ' ότι ενδεχομένως πίστευε ο Πεδουλάκης, δηλαδή με αλλαγή στο σκριν), ο Τζαβάι πάλι έκανε λάθος που δεν έκανε φάουλ. Και ακόμα κι αν δεν έμπαινε το τρίποντο, το ίδιο θα ήταν.
bbplayer
Ωραίο ποστ Vic thumbsup.gif
j-kidd13
Βεβαια οσον αφορα το οτι δεν εκανε φαουλ η Μπαρτσα,δεν ηταν και τοσο ευκολο για τον Τζαβαι μετα την αλλαγη απο το σκριν του Λασμε,γιατι οπως βλεπουμε τον παιζει αμυνα στο 1 μετρο και παλι δινει αγωνα για να προλαβει να κινειται και να βρισκεται μπροστα του.Αν επεφτε πανω του για φοαυλ,δεν αποκλειεται ο ΔΔ να τον περναγε και ανενοχλητος με καμια σταυρωτη....Ο ΔΔ ειναι 10 ταχυτητες πιο ευκινητος οποτε εγω παρατηρω οτι ο Αυστραλος ηθελε να του κλεισει το ντραιβ και να τον οδηγησει σε μακρυνο σουτ υπο πιεση.

Ρε π#@$η Σπυρο αυτη την 3αδα Ουκιτς-Μπραμο-Γκιστ θα την κατσιασεις στο τελος......Ασ τα παλικαρια ησυχα...tongue.gif
PanosIlio
QUOTE(ViC @ Apr 12 2013, 12:54 ) *
Απ' ότι είπε στη συνέντευξη τύπου είχε ζητήσει φάουλ από τους παίκτες του στο τάιμ άουτ για να μη δεχτεί τρίποντο. Με δύο βολές θα δεχόταν το πολύ δύο πόντους (άρα ισοφάριση) και θα είχε την τελευταία επίθεση. Μου μοιάζει σωστό, κι εγώ αυτό θα ζητούσα. Δεν ήταν προγραμματισμένο να γίνει αλλαγή στο σκριν και να βγει ο Τζαβάι στο ΔΔ ή ακόμα κι αν ήταν έπρεπε να γίνει φάουλ.


Αν είναι έτσι τότε ο Αυστραλός και όποιος μάρκαρε τον ΔΔ στην τελευταία φάση θα πρέπει να μάζεψαν πολλά καντήλια, δεν δικαιολογείται, δεν υπάρχει δεν μπορώ να κάνω φάουλ.
Purpurea
καλησπερα σε ολους! διαβαζω το φορουμ που κ που, ειχα κ λογαριασμο πριν 4-5 χρονια π εχω ξεχασει βεβαια...

αλλα μετα απο αυτην την φοβερη σειρα μου ρθε επιθυμια να ξαναρχισω να συμμετεχω.

μεχρι στιγμης ειναι de ja vu του 11, απιστευτη ενταση, ανατροπες, μας θεωρησα τελειωμενους πανω απο 10 φορες, αλλα παντα επιστρεφουμε. απιστευτη ενεργεια απο γκιστ και λασμε, φαινεται απιστευτη επενδυση ο μασιουλις.

μονο αρνητικο ο σοφο που ποτε δεν τον εκτιμουσα, παντα οπου παιζει , οταν ειναι μεσα μου φαινονται πολυ προβλεψιμες οι επιθεσεις. ( ποσες φορες να φαει ο αντιπαλος το ιδιο καλαθι?? )

Ειδα οτι ανεβασατε τπ βιντεακι με τον ιταλο παρουσιαστη και το DIA-MA-NTI-DIS!! και μιας και εδω κ 2 μηνες ειμαι ιταλια κ παρακολουθω απο εδω τα παιχνιδια εχω να πω οτι οι παρουσιαστες ειναι περιπτωση ολοι. παροτι πιστευω οτι η ποιοτητα και οι γνωσεις τους ειναι αρκετα χαμηλοτερα απο των αντιστοιχων ελληνων (που πλεον ειναι ιδιαιτερα ψηλα) , ειναι πολυ ευχαριστοι γιατι ζουνε καθε παιχνιδι, ακομα κ στο τοπ-16 κ οταν δεν παιζει η σιενα. απο τετοιες κραυγες υπαρχουν πολλα παραδειγματα κ σε οχι τοσο σημαντικα παιχνιδια κ οχι σε διαμαντιδη που απ οτι εχω καταλαβει λατρευουν.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.