Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Barcelona vs. Panathinaikos
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2012-2013
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
G-arenas
QUOTE (bbplayer @ Apr 9 2013, 23:00 ) *
Ο Λάσμε κινείται και κρατάει φανερά τον παίχτη του, εμποδίζοντάς τον να παίξει άμυνα. Είναι ο ορισμός του φάουλ. Του τάρτσα και του Γκιστ δεν τα θυμάμαι είχα θολώσει

σιγουρα εισαι παναθηναικος εσυ???
τρομερη εμφανιση απο την παναθα κριμα που εχουμε τετοια αντιμετωπιση απο την διαιτησια...ενα σφυριγμα λιγοτερο να επαιρναν οι ισπανοι θ κερδιζαμε σιγουρα!!

ΥΓ εχω σκασει αυτην την στιγμη πραγματικα!!
rchos
QUOTE(spysta @ Apr 9 2013, 23:09 ) *
ηδη η Μπαρτσα εχει μεινει με 4 γκαρντς εκ των οποιων οι δυο (Ναβαρο,Σαρας) θα ειναι ψοφιοι .. ενω ΗΔΗ ειναι εκτος οι Μαικλ Ραμπασεντα Τοντοροβιτς και Ραμπασεντα (αυτος λογικα θα παιξει)



Οι Ραμπασέντα είναι δίδυμοι ή έχουν διαφορά ηλικίας?
Boom Dizzle
Πραγματικα κριμα για την ομαδα...ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ να κερδισουμε σμρ κ ολα τ αλλα γ μενα ειναι βερεσε...
Με τετοια διατησια δν μπορεις να κερδισεις...αμα χανεις κ τς βολες σωθηκες..
ΕΤΣΙ φανηκε σμρ ΠΩΣ η Μπαρτσελονα θεωρειται η καλυτερη ομαδα...Με διαιτησια κ παιζοντας με σκορποχωρια(πλην ΤΣΣΚΑ-ΟΣΦΠ)
ΜΠΡΑΒΟ στν ομαδα κ ελπιζω την Πεμπτη να το παρουμε το ματς...ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!

ΥΓ1:Μαρς αντιαθλητικο στο τελος...Αλλα τι να πεις!
ΥΓ2:Ντρεπομαι για τον Σαρας κ τπτ αλλο...Ξενερα η συμπεριφορα τ...Ασχετα π επρεπε 1-2 φορες να παρει την τεχνικη του
Reggie Miller 31
Πραγματικά ό,τι και να γίνει η ομάδα αξίζει ένα μπράβο... με παίκτες που μαζεύτηκαν πρώτη φορά το καλοκαίρι, με προπονητή χωρίς παραστάσεις απο αγώνες ευρωλίγκα και πάλι κοίταξαν την Μπάρτσα στα μάτια...

Για το αποτέλεσμα θεωρώ ότι σήμερα ήταν η μεγάλη μας ευκαιρία... δεν ξέρω αν την Πέμπτη έχουμε τα ψυχικά (κυρίως) αποθέματα για νίκη...

Για διαιτησία... απλά έπαιξε εξόφθαλμα έδρα... Για την Ισπανική παράγκα της Ευρωλίγκα έχω πει πολλές φορές και πραγματικά απορώ πως οι ελληνικές ομάδες, καθώς και οι υπόλοιπες (πέρα απο τις Ισπανικές), αποδέχονται ακόμα αυτή την διοργάνωση που μόνο έσοδα δεν τους δίνει...
plo koon
Μπράβο στον Παναθηναικό για το μπάσκετ που έπαιξε. Πραγματικά μου άρεσε.

Το 5ο φάουλ του Λάσμε ήταν σφύριγμα έδρας, ξεκάθαρα.

Κλειδί θα είναι ποιος θα επηρεαστεί περισσότερο από την κούραση. ΔΔ-Ναβάρο από 40 λεπτά. Ούκιτς 37, Γιασικεβίτσιους 27.
a.car
QUOTE(G-arenas @ Apr 9 2013, 23:09 ) *
σιγουρα εισαι παναθηναικος εσυ???
τρομερη εμφανιση απο την παναθα κριμα που εχουμε τετοια αντιμετωπιση απο την διαιτησια...ενα σφυριγμα λιγοτερο να επαιρναν οι ισπανοι θ κερδιζαμε σιγουρα!!

ΥΓ εχω σκασει αυτην την στιγμη πραγματικα!!



Εχει δίκιο για το πρώτο ,ήταν ορισμός κινητού σκριν.
rchos
Ο Παναθηναικός μπορεί και την Πέμπτη.
Η Μπαρτσελόνα θα έχει πάλι απουσίες και ως γνωστών είναι ομάδα χωρίς μέταλο.Αυτό δεν αλλάζει και με τον Ναβάρο σε τέτοια κατάσταση(είναι γενικα έτσι και όχι μόνο σήμερα) ο Παναθηναικός μπορεί να πιέσει πολύ και να μπορέσει να κερδίσει.

Με την Μπαρτσελόνα να έχει τόσες απουσίες το μικρό ρόστερ του Παναθηναικού δεν επηρεάζει τόσο όσο με άλλες ομάδες.Αυτό ο Παναθηναικός πρέπει να το εκμεταλευτεί.


Υ.Γ. τι πρόβλημα έχετε με τον Σάρας.Ο γνωστός Σάρας σε όλη του την καριέρα.Τίποτα διαφορετικό.
shtarkws
Πραγματικα πολλα μπραβο σημερα στην ομαδα επαιξε με 6 αστερια ,φοβερη αμυνα και καλη επιθεση.Ο Πεδουλακης εκανε καλο κουτσαρισμα,για μενα 2 ειναι οι λογοι της ηττας,η διατησια που στο τελος ηταν απαραδεκτη ειδικα το 5 φαουλ του Λασμε ειναι αστειο και ειναι κομβικο σημειο και το μικρο ροστερ,ουσιαστικα παιξαμε με 7 παικτες
thrylos7
Μετά και την παράταση, βάζεις στο επόμενο 40' τον Μπανκς μέσα να το κάνει ροντέο και όποιος αντέξει! #NOT αλλά πλάκα θα 'χε...
bbplayer
O Saras έπαιξε 27 λεπτά σε τέτοιο ματς και είχε 5 ασιστ και 11 πόντους με 3/4 τρίποντα. Και ο ΔΓ ήθελε να τον κάνει...προπονητή πέρσι το καλοκαίρι. Όσο να'ναι δίκιο είχε ...τι να κλ*** ο Σάρας μπροστά σε κάτι Κίτσεν, Μπανκς και Ούκιτς
argeitis
Συγχαρητήρια στον ΠΑΟ για τη σημερινή του εμφάνιση. 41.gif 41.gif 41.gif

Πολύ λίγη η Barcelona. To έκαναν το θαύμα τους πάλι οι διαιτητές, ανύπαρκτο το φάουλ του Λάσμε, δεν έδωσαν αντιαθλητικό υπέρ του ΠΑΟ.

Ν Τ Ρ Ο Π Η

Κάνε την ανατροπή μωρή Πανάθα και στείλτους στον ψυχίατρο!!!!!!!!!!!!!!!

Γατάκια Ισπανοί!!!!!!!!!
Dreamerpanos
QUOTE (gspara @ Apr 9 2013, 23:28 ) *


Άντε ρε από δω....αφού χάσαμε από τον Πανιώνιο..tongue.gif
bbplayer
QUOTE (gspara @ Apr 9 2013, 23:28 ) *


αθάνατη ελληνική δημοσιογραφία. χωρίς εξαρτήσεις και το κυριότερο , με γνώση του αντικειμένου της. όποιος θυμάται τα ματς τα δύο που σπάσαμε την έδρα πρόπερσι και τα συγκρίνει με το σημερινό καταλήγει στο συμπέρασμα ότι ο άνθρωπος είναι ή μ@λ@κ@ς ή μ@λ@κ@ς.
priest
το μονο που θελω ειναι ενα πραγμα:

αν καταφερει και προκριθει η μπαρτσα ευχομαι ολοψυχα η ρεαλ να την στησει στα 4 και να την σκισει!

ειναι φανερο πως θελουν και τις 2 ισπανικες ομαδες στα ημιτελικα ετσι ωστε σιγουρα μια να ειναι στο τελικο!!!

δεν μας γουσταρουν ...

καλη επιτυχια αυριο στον ολυμπιακο.
Dreamerpanos
QUOTE (priest @ Apr 9 2013, 23:36 ) *
το μονο που θελω ειναι ενα πραγμα:

αν καταφερει και προκριθει η μπαρτσα ευχομαι ολοψυχα η ρεαλ να την στησει στα 4 και να την σκισει!

ειναι φανερο πως θελουν και τις 2 ισπανικες ομαδες στα ημιτελικα ετσι ωστε σιγουρα μια να ειναι στο τελικο!!!

δεν μας γουσταρουν ...

καλη επιτυχια αυριο στον ολυμπιακο.


Κάτσε μήπως θέλουν και μια Τούρκικη επιτέλους.....τόσα λεφτά η χορηγία...αν και προς το παρόν δεν νομίζω....θα έχουμε μια εικόνα αύριο....
argeitis
Φαντάζεστε F4 με Barcelona, Caja Laboral, Real Madrid & Efes Pilsen?????????

Τραβηγμένο σενάριο έτσι????
bbplayer
Τσαρτσαρής :"Πριν από δύο χρόνια είχαμε αδικηθεί από την διαιτησία στο πρώτο ματς, ξέραμε ότι ήμασταν οι νικητές, πεισμώσαμε και στον δεύτερο αγώνα μπήκαμε και νικήσαμε. Σήμερα δεν πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο η διαιτησία, εμείς κάναμε λάθη. Αν άλλαζα κάτι απόψε θα ήταν μερικές από τις επιλογές μου".
http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/ts...th.2203915.html

και ο γνωστός καραγκιόζης : ""Ως εδώ και μη παρέκει! Κάτι βρωμάει! Προκαλώ τους υπεύθυνους να ελέγξουν τους τραπεζικούς λογαριασμούς των υπευθύνων διαιτησίας της Ευρωλίγκας και ιδιαιτέρως του κύριου Ρήγα"
http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/ek...ia.2203914.html

Ερ :είναι τόσο ηλίθιος που δεν καταλαβαίνει οτι με τέτοιες δηλώσεις χαντακώνει την ομάδα?
Απ :Ναι, είναι τόσο ηλίθιος
keraynopoylos
Η δαιτησια δεν ηταν σφαγειο. Απλα εδωσαν μερικα κλασσικα σφυριγματα εδρας. Αναμενομενο.


Η ομαδα επαιξε καλα. Ειδαμε για μια ακομα φορα οτι το προβλημα μας ειναι τα επιθετικα κολληματα.

Ο Τσαρτσαρης ειναι μεγαλος παικτης ακομα και στα χρονια του(μονο να βαζει λιγη καμπυλη στα σουτ του).

Την Πεμπτη ο τελικος. Μακαρι να παιξουμε καλα και ας ξαναχασουμε...


gmalamos
QUOTE(argeitis @ Apr 9 2013, 23:52 ) *


icon_drunk.gif icon_drunk.gif
bbplayer
αυτός με τον έναν ή τον άλλον τρόπο κάποια στιγμή θα μας διαλύσει σαν ομάδα.

όχι βέβαια ότι πιστεύω ότι θα κάνει αυτά που λέει, απλώς είναι πάρα πολύ βλάκας. Μα πάρα πολύ. Και τους βλάκες τους φοβάμαι
AKRG
Νομίζω ότι μόνο ο Άρτζυ δεν σκέφτηκε να εκμεταλλευτεί τις δυο" τρύπες" (Σάρας - Ναβάρο) όταν βρίσκονταν συγχρόνως στο παρκέ.
Νομίζω ότι ένα μόνο σφύριγμα από τα πολλά "έδρας" σήμερα αν δεν το έδιναν θα μας έφτανε για απόψε...
Νομίζω ότι ο παναθηναικός ήταν κακός απόψε , απλά η Μπαρτσελόνα ήταν τραγική ...

Δεν νομίζω να είμαστε τόσο τυχεροί να ξαναπετύχουμε τόσο άθλια Μπάρτσα σε 2 μέρες Μακάρι να διαψευσθώ παταγωδώς ...

Καλή τύχη στον Ολυμπιακό αύριο , και εύχομαι να πάει στο F4 γιατί δεν μας γουστάρουν .... smilie_schal1.gif
Vagrant
QUOTE(argeitis @ Apr 9 2013, 21:52 ) *


Έλεος!!!

Σούπερ ματς, 1000 μπράβο στη ομάδα κ κρίμα.

Μήτσος-Λάσμε no comment!!! 77.gif 77.gif

Γκίστ respect 77.gif 77.gif Βάλε όμως και τις βολές μπρε.

Α ρε τρελέ Σάρας... 77.gif 77.gif 77.gif

Μ@λ@κι@ να χάνεις από "το" Σάντα, έχει όμως ξαναγίνει...
Quincy
QUOTE(Dreamerpanos @ Apr 9 2013, 21:38 ) *
Κάτσε μήπως θέλουν και μια Τούρκικη επιτέλους.....τόσα λεφτά η χορηγία...αν και προς το παρόν δεν νομίζω....θα έχουμε μια εικόνα αύριο....



Και που, στο Λονδίνο... Χρειάζεται όντως μεγάλη προσπάθεια για να γίνει τόσο ξενέρωτο final 4 smiley.gif
spysta
QUOTE(argeitis @ Apr 9 2013, 21:52 ) *

το ΜΟΝΟ που καταφερε με αυτες τις χαζοδηλωσεις ο Δημητρακης .. ειναι την Πεμπτη να ειναι ακομα χειροτερη η διαιτησια κατα του ΠΑΟ.
AKRG
QUOTE (spysta @ Apr 10 2013, 00:24 ) *
το ΜΟΝΟ που καταφερε με αυτες τις χαζοδηλωσεις ο Δημητρακης .. ειναι την Πεμπτη να ειναι ακομα χειροτερη η διαιτησια κατα του ΠΑΟ.



Αυτός ο Δημητράκης θα μας κάψει να το θυμηθείτε ...!!! Ναι η διαιτησία ήταν "έδρας" αλλά δεν είναι συμπεριφορά "προέδρου" του εξάστερου αυτή ... απλά ΝΤΡΟΠΗ
ptstein
Στη συγκεκριμενη περιπτωση καμια μομφη κατα του Δ.Γιαννακοπουλου...Αμα δεν σεβονται τον ΠΑΟ δλδ ποιον θα σεβονται?Γινεται οι διαιτητες να μη σεβονται τη Ρεαλ στο ποδοσφαιρο?
Δλδ τι θα γινει?Με το ετσι θελω η Βarca και η CSKA να κερδιζουν κ οι αλλοι να πανε να γ@@@@@@?Τους το χαλασαμε το 2011,τους το χαλασε ο ΟΣΦΠ περυσι και θα ειμαστε οι κυνηγημενοι της υποθεσης?Ασε το αλλο παλι με τους Τουρκους,οι οποιοι βεβαια οσο σπρωξιμο και να φανε ειναι αξιοι της μοιρας τους...
Τελευταια ευκαιρια την Πεμπτη,αριστα στον RG για το διαβασμα του παιχνιδιου,παικτης Σχορτσιανιτης δεν υφισταται πλεον...
Περιμενω περισσοτερα απ τον Διαμαντιδη...Καλοι οι ποντοι του Σαδα,αλλα Ναβαρο και Σαρας εστειλαν το ματς στη παραταση...
j-kidd13
Xασαμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρια σημερα για να σπασουμε την εδρα.Κατι που δεν ξερω κατα ποσο θα εχουμε την Πεμπτη,να πετυχουμε μια Μπαρτσελονα σε κακη κατασταση παλι.Η διαιτησια επαιξε ξεκαθαρα Μπαρτσελονα,αλλα νομιζω οτι οι δικες μας λαθος επιλογες στην επιθεση φταινε περισσοτερο για την ηττα.
Ο Τσαρτσαρης προσπαθησε,φιλοτιμος οκ,δεν ξερω ισως τα φτυσε οπως μου δικαιολογησε και ο συναγωνιστης Σπαιστα,αλλα ρε φιλε,επαγγελματιας μπασκετμπολιστας,και κουρασμενος να εισαι,δεν γινεται να μην μπορεις να κανεις μια σωστη πασα,και να κανεις τετοιες επιλογες στην επιθεση στο τελος.
Και,επισης,αν νοιωθεις κουρασμενος,γιατι μου το παιζεις 25αρης και τραβας κατι ρολαρισματα απεναντι στον....26αρη Τομιτς που σου ριχνει ενα κεφαλι και εχει και κατι χερια σαν κουπια????(βεβαια για να ειμαι και δικαιος εκανε μια φαση στο 4ο 10λεπτο ο κερατας,εκει που εβαλε ενα καλαθι με μια πιρουετα....τους αφησε μ......ς τους Μπαρτσελοναιους).

Τωρα για τον Σοφοκλη,μην τα ξαναλεμε.Απ οτι φαινεται στην σειρα με τη Μπαρτσελονα θα ναι χρησιμος μονο οταν βρισκεται μεσα ο Τζαβαι(btw τι μαγουλακια εχει ο τυπος?Θεουλης...).Σε μια στιγμη που ο Πλαθας αλλαξε τον Αυστραλο με τον Τομιτς(νομιζω στην τελευταια περιοδο),ο Πεδουλακης κρατησε μεσα τον Σοφο και χασαμε το μπουσουλα(μεχρι να το καταλαβει και να τον αποσυρει).

Οταν βγαινει ο Διαμαντιδης,η ομαδα πεφτει 3 επιπεδα κατω.Σημερα του βγηκε το λαδι.Δεν γινεται να βγει η σειρα χωρις βοηθεια απο τον Μπανκς στον Διαμαντιδη.Εστω 7-8 λεπτα να μπορει να μεινει σερι μεσα στο παρκε χωρις να γινομαστε σκορποχωρι.Δεν ζηταμε να το παιξεις Κιντ ρε Μαρκο,τα βασικα θελουμε...Πολλα μπραβο στον Γκιστ,εξαιρετικος στο πιο σημαντικο ματς της σεζον μεχρι τωρα.

Μακαρι να διαψευστω αλλα εχω την εντυπωση οτι αδειασανε οι παικτες σημερα και θα μεινουν απο δυναμεις,και οχι μονο σωματικες,την Πεμπτη...

ΥΓ 1:ΟΧΙ Ο ΣΑΔΑ ΡΕ ΦΙΛΕ...ΟΧΙ Ο ΣΑΔΑ...ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΟΥΤΕ Ο...ΠΛΑΘΑ ΑΥΤΟ...

ΥΓ 2:Γιγαντας Σαρας...37 χρονων και οσο ηταν μεσα επαιζε με 5η...
argeitis
j-kidd13

Ο Ξανθόπουλος για ποιο λόγο δεν αγωνίστηκε????

Δεν θα μπορούσε να βοηθήσει????
SteveNashidis
Πολύ καλός ο Παναθηναικός σήμερα και πολύ ανώτερος της μπαρτσελόνα . Μάρεσε πολύ το ματς αλλά οι διαιτητές άλλαξαν κατά πολύ την έκβαση του αγώνα με τα ανύπαρκτα επιθετικά φάουλ και κάποια αμυντικά που δεν δόθηκαν στους παίκτες της Μπάρτσσα για να πάρει ανάσες ο ΠΑΟ.

Αντί η διαφορά να πήγαινε υπερ του παναθηναικού , όχι μόνο χανόταν η επίθεση και φορτωνόταν οι παίκτες με φάουλ αλλά προσπερνούσε στην επόμενη φάση η Μπάρτσα !
Δεν χρειάζονται τρομερά διαιτητικά λάθη για να αλλάξει η ροή ενός αγώνα και να ευνοηθεί μία ομάδα.
Μικρά , έμπειρα και ( αν εξεταστούν μεμονωμένα ) ασήμαντα σφυρίγματα είναι αρκετά .

Οι Ισπανοί γενικότερα επιβεβαιώνουν ότι θα είναι για καιρό ακόμα μισητοί σαν αντίπαλοι εντός μπασκετικού παρκε...

Σαδα και ναβάρο πιο αντιπαθητικοί πεθαίνεις !!! kill.gif
j-kidd13
QUOTE(argeitis @ Apr 10 2013, 01:12 ) *
j-kidd13

Ο Ξανθόπουλος για ποιο λόγο δεν αγωνίστηκε????

Δεν θα μπορούσε να βοηθήσει????

Oσο θα μπορουσα κι εγω απο τον καναπε που εβλεπα το ματς.
natouralistis
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 10 2013, 04:11 ) *
Oσο θα μπορουσα κι εγω απο τον καναπε που εβλεπα το ματς.


77.gif 24.gif
Anaz
QUOTE(andykrg @ Apr 10 2013, 00:09 ) *
Νομίζω ότι ο παναθηναικός ήταν κακός απόψε , απλά η Μπαρτσελόνα ήταν τραγική ...

Δεν νομίζω να είμαστε τόσο τυχεροί να ξαναπετύχουμε τόσο άθλια Μπάρτσα σε 2 μέρες Μακάρι να διαψευσθώ παταγωδώς ...
Επειδη το βλεπω και γραφεται αρκετα αυτο, δε νομιζω οτι η Μπαρτσα θα ειναι πολυ καλυτερη την Πεμπτη. Η εικονα της Μπαρτσελονα εχει εξηγηση. Δεν ηταν τυχαιο, ή οτι βρεθηκε σε κακη βραδια. Τραυματισμοι και αγχος-πιεση ειναι ο λογος.

Παντως κι εγω ευχομαι ο Παο να περασει. Η Μπαρτσελονα αμα χασει ΚΑΙ φετος (απο χειροτερη ομαδα), ο τιτλος του λουζερ που πηγαν να αποτιναξουν πριν 3 χρονια, θα ειναι και παλι ολοδικος τους. 41.gif
AKRG
QUOTE (Anaz @ Apr 10 2013, 10:03 ) *
Επειδη το βλεπω και γραφεται αρκετα αυτο, δε νομιζω οτι η Μπαρτσα θα ειναι πολυ καλυτερη την Πεμπτη. Η εικονα της Μπαρτσελονα εχει εξηγηση. Δεν ηταν τυχαιο, ή οτι βρεθηκε σε κακη βραδια. Τραυματισμοι και αγχος-πιεση ειναι ο λογος.

Παντως κι εγω ευχομαι ο Παο να περασει. Η Μπαρτσελονα αμα χασει ΚΑΙ φετος (απο χειροτερη ομαδα), ο τιτλος του λουζερ που πηγαν να αποτιναξουν πριν 3 χρονια, θα ειναι και παλι ολοδικος τους. 41.gif



Μακάρι να έχεις δίκιο smiley.gif αλλά πιστεύω τώρα θα είναι προετοιμασμενη ...
A.CAB
Μεγάλο ξενέρωμα το χθεσινό. Ξενέρωμα γιατί ήμασταν τόσο κοντά στο διπλό και από διαφόρων ειδών λάθη χάθηκε μια τεράστια ευκαιρία για μπρέικ.
Οι λόγοι της ήττας ήταν τα πανέξυπνα σφυρίγματα των γκρι και οι πολλές άστοχες βολές. Όμως ο βασικότερος όλων ήταν το μικρό ροτέσιον. Δεν λέω πως φταίει ο Πεδουλάκης (ίσα ίσα έδεσε κόμπο τον Πασκουάλ) για χθες αλλά οι καλοκαιρινές του επιλογές. Πολύ μικρό ροτέισιον που έτσι όπως έχουν τα πράγματα δεν δείχνει εύκολο να μεγαλώσει. Δεν ξέρω τι πνευμόνια έχει ο Μήτσος ν' αντέξει ακόμα μια 40άρα ή ο Ούκιτς να μείνει με καθαρό μυαλό για άλλα 35 λεπτά στο κόκκινο. Όλοι το φανταζόμασταν και το λέγαμε αλλά να που βρέθηκε μπροστά μας.
Σε ένα παιχνίδι η ομάδα έδειξε ότι μπορεί να κερδίσει τους πάντες. Έχει την ποιότητα, το μυαλό και τον τσαμπουκά. Σε σειρά παιχνιδιών αρχίζουν τα δύσκολα.
Επειδή όμως και η Μπαρτσελόνα δεν έχει και παιδαρέλια, θέλω να δω τι αντοχές θα έχει ο Ναβάρο με τον Σάρας. Επίσης δεν είναι σε καμία περίπτωση τόσο πανίσχυρη όσο ήταν με τον Μάικλ μέσα.

Όσον αφορά το παιχνίδι έχω να πω πολλά μπράβο στην ομάδα. Ολοκαίνουργιο σύνολο αλλά ο Πεδουλάκης είχε ετοιμάσει και τρικ και την ψυχολογία της ομάδας. Η Μπαρτσελόνα αποσυντονίστηκε και αν δεν είχε τους γκρι να σπρώχνουν στις λεπτομέριες και τον γίγαντα Σάρας τώρα θα είμασταν στο 0-1. Ο Σάδα έκανε το ματς της ζωής του αλλά νομίζω ότι τον αφήναμε ελπίζοντας ότι δεν θα έκανε τόση ζημειά ώστε να γυρίσει το ματς. Καλύτερα να παίρνει προσπάθειες ο Σάδα παρά ο Ναβάρο. Τελικά δεν μας έκατσε και τόσο αλλά φτάσαμε μια ανάσα. Στα ριμπάουντ είχαμε ισορροπία και αμυντικά είμασταν και πάλι εξαιρετικοί. Επιθετικά είχαμε ποικιλία αλλά μας μπλόκαραν και αυτοί. Βέβαια έχουμε τουλάχιστον 6 φάσεις για το Τοπ-10 της αγωνιστικής.
Ο Γκιστ έκανε τον αγώνα της καριέρας του για φέτος ενώ ο Λάσμε αν δεν σπρωχνόταν προς τον πάγκο θα τους είχε κάνει την κηδεία. Μεγάλοι μαχητές αλλά θέλω πιο πολύ σκοράρισμα οι Μασιούλις-Μπράμος. Ανέκδοτο ο Σχορσιανίτης και ψυχάρα ο Τσαρτσαρής, αν και στο τέλος κουράστηκε και το 'χασε κατά διαστήματα. Μπανκς κρίμα. Μήτσος και Ούκιτς κάνανε πολύ μεστό παιχνίδι αν και τους ζορίσανε πάρα πολύ.

Ελπίζω να μην αδειάσουμε ψυχολογικά και σωματικά. Αν πεισμώσουμε, πιστεύω ότι μπορούμε να τους κάνουμε το διπλό την Πέμπτη. Πάντως η μεγάλη μας ευκαιρία χάθηκε. Έστω κι έτσι εγώ γουστάρω φουλ το πως αγωνίστηκε η ομάδα. Τίποτα δεν τέλειωσε.

υ.γ. Οι δηλώσεις του Δημητράκη Α) αποσυντονίζουν την ομάδα, Β) κάνουν τη διαιτησία ακόμα πιο εχθρική για το γαμώτο και μόνο πλέον, Γ) είναι γελοίες. Σήμερα παίζει να τα πάρει όλα πίσω. Αψυχολόγητος και προβληματικός.

υ.γ.2. Αν έμενε φέτος ο Σάρας, είμασταν σίγουρα Φ4. Και είμαι απόλυτος σε αυτό. Ο άνθρωπος είναι γίγαντας.

Zephyr
Πιστεύω ότι η Μπαρτσελόνα υποτίμησε τον ΠΑΟ, όπως έκανε και πέρσι με τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να βρεθεί... στα σχοινιά και να τρώει τα κροσέ και τα ντιρέκτ του Λάσμε και του Γκίστ από κει που δεν το καταλάβαινε. Σίγουρα οι απουσίες έπαιξαν τον ρόλο τους αλλά περισσότερο μέτρησε η ενέργεια που έβγαλε ο ΠΑΟ στο παρκέ. Για διαιτησία δεν θα μιλήσω γιατί δεν είδα όλο τον αγώνα, πάντως ο ΠΑΟ την έπαιξε στα ίσια την Μπάρτσα και αν μπορέσει να χτυπήσει το επόμενο παιχνίδι διαχειριζόμενος σωστά την ψυχολογία του, έχει ελπίδες. Αυτή η Μπαρτσελόνα που είδαμε χτες δεν είναι ούτε τρένο ούτε οδοστρωτήρας.
belalik
Θα ηταν αστειος απλα ο ΔΓ αν ζουσαμε σε αλλη χωρα και σε αλλη εποχη. Εδω που ειμαστε ομως, με τη καφριλα και την αρρωστεια που βασιλευει, ειναι επικινδυνος.

Για εσωτερικη καταναλωση παντα, εξω το μονο που πετυχαινει ειναι να γελανε μαζι του.

Βγαινουν οι παικτες (Λασμε, Μπραμος, Τσαρτσαρης κλπ) και κανουν σοβαρες και 'κοχονατες' δηλωσεις

Τσαρτσα: 'Πριν από 2 χρόνια είχαμε αδικηθεί πάρα πολύ από την διαιτησία και αυτό μας πείσμωσε. Φέτος δεν είναι έτσι, δεν έπαιξε αυτό ρόλο αλλά περισσότερο τα δικά μας λάθη.' - 'Αν άλλαζα κάτι θα ήταν κάποιες δικές μου επιλογές, θα έκανα πιο σωστά κάποια πράγματα. Την Πέμπτη πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας.'

Λασμε: 'Δεν σκέφτομαι για την αποβολή μου με πέντε φάουλ από το ματς. Δεν νομίζω πως αυτός ήταν ο λόγος που χάσαμε το ματς. Η αναμέτρηση τελείωσε και πρέπει να εστιάσουμε στην επόμενη. Η Μπαρτσελόνα είναι σπουδαία ομάδα. Το να έρθουμε εδώ και να παίξουμε έτσι μας τονώνει την αυτοπεποίθηση. Γνωρίζουμε ότι ήμασταν μέσα στο παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια και αυτό πρέπει να το εκλάβουμε ως θετικό'

Μπραμος: 'Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Κάθε κατοχή στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση ήταν σημαντική. Το ένιωθες. Δυστυχώς ηττηθήκαμε στο καλάθι. Έτσι γίνεται ορισμένες φορές. Έχουμε δει παρόμοια ματς. Μπορεί να μην είναι πάντα ευτυχής η κατάληξη για εμάς, αλλά έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι με καλές άμυνες και από τις δύο ομάδες», είπε αρχικά ο γκαρντ των «πράσινων» και συνέχισε: «Θα κοιτάξουμε το video του αγώνα και θα προετοιμαστούμε για τη δεύτερη αναμέτρηση. Πρέπει να πάμε βήμα-βήμα, να ξεχάσουμε πως πρόκειται για μία σειρά παιχνιδιών και να εστιάσουμε στο επόμενο και μόνο και πως θα το κερδίσουμε'


Και βγαινει το κακομαθημενο να ουρλιαζει δεξια-αριστερα και να απειλει οτι θα παρει την ομαδα και θα φυγει ... Διαβαζω κιολας πως: 'ενδεικτικό είναι πως η εφημερίδα και ιστοσελίδα της ιδιοκτησίας του χαρακτηρίζουν την Ευρωλίγκα «πόρνη» και τον παλιό διαιτητή «προδότη»'

Οτιναναι, εσωτερικη καταναλωση οπως ειπα και πιο πανω να ταισει τα αρρωστα μυαλα απο το στρατο που θελει να εχει εδω μεσα...


Ειναι καταντια και απογοητευση ομαδα με την ιστορια του παναθηναικου στο ευρωπαικο μπασκετ να διοικειται απο ανθρωπο τοσο χαμηλου επιπεδου .. Και αυτο μπορει να το συμπερανει οποιοσδηποτε δεν φορα 'οπαδικα' γυαλια.. Ειναι κριμα, δυστυχως.
bul_69
Μεγάλο κρίμα η χθεσινή ήττα και το χειρότερο είναι ότι δεν ευθύνεται μόνο η ομάδα αλλά και οι διαιτητές. Πολύ καλά διαβασμένος ο ΠΑΟ, ένα μεγάλο μπράβο στον RG γι' αυτό. Ελπίζω οι παίχτες να πεισμώσουν και να μπουν την Πέμπτη στο παρκέ Ταλιμπάν.
Τα εισιτήρια για το ΟΑΚΑ ξέρουμε πότε θα βγουν?
plo koon
QUOTE (andykrg @ Apr 10 2013, 10:28 ) *
Μακάρι να έχεις δίκιο smiley.gif αλλά πιστεύω τώρα θα είναι προετοιμασμενη ...

H Μπαρτσελόνα δεν έχει κανένα λόγο να είναι καλύτερη την Πέμπτη. Η καταπόνηση στα βασικά γκάρντ της είναι ίδια και ο Παναθηναικός κατά μέσο όρο είναι πιο αθλητική ομάδα. Μόνο με επιστροφή Μαικλ θα μπορούσε να αλλάξει αυτό.

Τώρα για την ανακοίνωση του ΔΓ τι να πει κανείς. Αυτογκόλ σκέτο.
doctor_dru
Αρκετά καλή εμφάνιση από την ομάδα,έδειξε ότι μπορεί να χτυπήσει στα ίσα την Μπάρτσα.Συγχαρητήρια και στον Αρτζι για το κοουτσάρισμα αλλά και την ψυχολογική προετοιμασία της ομάδας που έδειξε έτοιμη για ματς playoff.Μεγάλη ζημιά από σάρας(κυρίως στο 2ο δεκάλεπτο)και έπειτα Τόμιτς,Τζαβάι.Επιλέξαμε να παίζει σαν λίμπερο όποιος έχει τον Σάδα και το πληρώσαμε ακριβά με 13 πόντους του στα τελευταία 15 λεπτά.Απτην άλλη,πολύ καλή εμφάνιση από γκιστ,μασιούλις & μπράμος πολύ δουλειά στο αμυντικό κομμάτι αλλά πρέπει να πάρουμε περισσότερο σκορ από κει,δεδομένης και της έλλειψης 3ριων των Καταλανών.Εμφανής η έλλειψη ενός 3ου αξιόπιστου γκαρντ,πράγμα για το οποίο λέμε τόσο καιρό.Με έναν τέτοιο,η ομάδα θα είχε κάνει το 0-1 χθες και θα είχε γενικότερα μεγαλύτερες βλέψεις.
Περιμένω την Πέμπτη να δω μια πιο προετοιμασμένη Μπάρτσα που θα σκυλιάσει να κάνει το 2-0,καθώς ξέρει ότι τα πράγματα στη Αθήνα θα είναι δύσκολα.Θεωρώ,πως αν εμείς παρουσιαστούμε με την ίδια συγκέντρωση,διορθώνοντας λεπτομέρειες(πχ.βολές)και παίρνοντας λίγο σκορ και από αλλού(Μπράμο,Ματσιούλη,Σόφο),θα φέρουμε την σειρά στα ίσα.Η ομάδα σίγουρα το πίστεψε παραπάνω μετά την χθεσινή εμφάνιση,μένει να γίνει και το 1-1 την Πέμπτη ώστε η ψυχολογία να πάει στα ύψη.
Η διαιτησία έπαιξε έδρα καθαρά και σίγουρα ο παναθηναικός το πλήρωσε.Ενδεικτικά,το φάουλ στον Γκιστ,σε οποιοδήποτε άλλο σημείο του αγώνα θα δινόταν αντιαθλητικό,το 5ο του Λάσμε τραβηγμένο απ΄τα μαλλιά,καθώς και αρκετά άλλα τα οποία μας έβγαλαν εκτός ρυθμού.Όπως και να χει,πάμε την Πέμπτη ταλιμπάν για να γίνει το 1-1 shot.gif
j-kidd13
Βεβαια η Μπαρτσελονα θα εχει και ξεκουραστο εναν κομβικο παικτη οπως ο Χουερτας ο οποιος επαιξε λιγο χθες...
kostas b
QUOTE (A.CAB @ Apr 10 2013, 09:53 ) *
υ.γ. Οι δηλώσεις του Δημητράκη Α) αποσυντονίζουν την ομάδα, Β) κάνουν τη διαιτησία ακόμα πιο εχθρική για το γαμώτο και μόνο πλέον, Γ) είναι γελοίες. Σήμερα παίζει να τα πάρει όλα πίσω. Αψυχολόγητος και προβληματικός.


Με το Γ συμφωνώ 1000%...

Το Α και το Β δεν ξέρω αν ισχύουν ακριβώς....οι παίκτες από τις δηλώσεις του φάνηκαν προσγειωμένοι στο θέμα της διαιτησίας, και στις αντιδράσεις του ίδιου του Πεδου στον αγώνα (οι οποίες μετά τον αγώνα με την Κίμκι βελτιώθηκαν κατά πολύ - έμαθε από τα λάθη του λέω εγώ) οπότε δεν ξέρω αν όντως οι παίκτες επηρεάζονται τόσο πολύ....φαίνεται σα να έχει αναπτυχθεί ένα τείχος προστασίας μεταξύ των αντιδράσεων του ημίτρελου ΔΓ και της ίδιας της ομάδας...το έχουμε δει αυτό στην ανεπηρέαστη απόδοση της ομάδας σε άλλες παρόμοιες δηλώσεις (''αποχωρώ από την ομάδα'' κλπ)....

Όσον αφορά το Β, από ότι παρατήρησα οι δηλώσεις αυτές κυκλοφόρησαν σε και αναπαρήχθησαν από ελληνικά έντυπα. Επειδή δε νομίζω πως ο Μπερτομέου και οι συν αυτώ το πρώτο πράγμα που κάνουν με τον καφέ το πρωί είναι να διαβάζουν ελληνικές εφημερίδες, δε θεωρώ πως πραγματικά η διαιτησία θα γίνει πιο εχθρική λόγω αυτού...ακόμα και οι δηλώσεις του Ρήγα (''δεν αντιδρώ'') από ελληνικό μέσο επιδιώχθηκαν και παίχτηκαν.....κοινώς ο επίσημος Παναθηναϊκός (δηλαδή αυτός που είναι στη Βαρκελώνη αυτή τη στιγμή, δεν είχε κάποια εξωφρενική αντίδραση (παρά μόνο τις δηλώσεις του Πεδου περι κριτηρίων, οι οποίες δεν είναι και τίποτα τρομερό - λες και δεν το ξέρουν και οι ευρωλιγκαιοι πως το κάνουν με τη συγκεκριμένη-και όχι μόνο ομάδα)....οι εδώ προβεβλημένες ''αντιδράσεις'' είναι όπως προαναφέρθηκε μόνο για λαϊκή κατανάλωση....

γενικώς πάντως η διαιτησία έπαιξε έδρα (τρία-τέσσερα παραπάνω σφυρίγματα και χειρουργική συμπεριφορά σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, όπως ξέρουν και αγαπάνε οι ισπανοί δηλαδή)
AZ1980
Εγώ δεν πιστεύω πως η Μπαρτσελόνα χωρίς τον Μάικλ και με τον Ναβάρο λαβωμένο είναι καλύτερη ομάδα από τον ΠΑΟ. Έχει λίγο μεγαλύτερο βάθος, αλλά ως εκεί. Έχει πολλά πλεονεκτήματα ο Παναθηναικός, και είναι στο χέρι του να μην αποπροσανατολιστεί από την πίεση που θα του ασκηθεί εντός και εκτός παρκέ και να περάσει στο Final4. Χτες δεν είδαμε ένα παιχνίδι που πήγε στον πόντο επειδή η "καλή" ομάδα βρέθηκε σε κακή μέρα. Είδαμε μια μονομαχία ανάμεσα σε δυο ομάδες που αυτή τη στιγμή είναι ισοδύναμες, και η οποία κρίθηκε από την έδρα και από τα ποσοστά του ΠΑΟ στις βολές.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μη γίνει ροντέο και την Πέμπτη. Μόνο στο μυαλό των παικτών του ΠΑΟ θα μπορούσε να βρεθεί τέτοιος λόγος.


bball.gif
A.CAB
Ξανάβλεπα τις φάσεις (εθισμός έγινε!) και παρατηρώ δυο-τρια πράγματα που δεν τα 'χα πιάσει κατά τη διάρκεια ενός τέτοιου αγώνα.
Καταρχήν χάνουμε τεράστια ευκαιρία να πάρουμε το παιχνίδι στην προτελευταία επίθεση με 25'' πριν το τέλος, όπου ο Ούκιτς για κάποιο λάθος λόγο σουτάρει αψυχολόγητο μακρυνο τρίποντο χωρίς να είναι ελεύθερος 5 δεύτερα πριν το τέλος και το ματς στο 64-64.
Και δεύτερον πριν την απίστευτη τάπα του Γκιστ στο φινάλε του κανονικού αγώνα, οι Τσάρτσα και Μασιούλις μπερδεύονται πλήρως και αφήνουν μόνο του τον Τόμιτς στην καρδιά της ρακέτας. Αυτό κάνει ακόμα πιο μάγκικο το στοπ του Γκιστ βέβαια.

Όχι κάτι σημαντικό απλά αυτά μου έκατσαν μετά την επανάληψη! smiley.gif
bbplayer
QUOTE (A.CAB @ Apr 10 2013, 15:13 ) *
όπου ο Ούκιτς για κάποιο λάθος λόγο σουτάρει αψυχολόγητο μακρυνο τρίποντο χωρίς να είναι ελεύθερος 5 δεύτερα πριν το τέλος και το ματς στο 64-64.


+1

μου έκανε άσχημη εντύπωση κι εμένα και το έγραψα στη ροή του αγώνα. εντελώς λάθος και πολύ τραβηγμένη επιλογή
t0ny3
Να θυμισω πως και το 2011 με τον Χατζη στο πρωτο ματς δεν κερδισαμε. Το γουρι μας ειναι η Nova με τον Συριγγο. biggrin.gif

Το χουμε το παιχνιδι αυριο και το πιστευω!! Πρεπει απεγνωσμενα να βοηθησει ο Ουκιτς, κι οχι οπως το πρωτο ματς. Ο Σοφο πρεπει να ξυπνησει για να εχουμε λυσεις κατω απο το καλαθι, αλλα και να βγουν και ελευθερα σουτς. Ο Μπανκς μονο για να κουναει την πετσετα απο τον παγκο ειναι, οταν καρφωνει ο Γκιστ και ο Λασμε. Πραγματικα κριμα που δεν παιρνουμε απολυτως τιποτα απο αυτον. Αν ειναι να παιξει, οπως χθες, ας παρει τα λεπτα του ο Ξανθοπουλος.

Απο την αλλη προσοχη στον θεουλη τον Σαρας που σε τετοια παιχνιδια θυμιζει 20αρης. Προς Θεου να μην την ξαναπαθουμε απο τον Σαδα, για τον Χουερτας δεν φοβαμαι, ειναι υπερτιμημενος. Ελπιζω να μην ξυπνησει ο Λορμπεκ που τον κλεισαμε πολυ καλα στο πρωτο ματς και ο Ναβαρρο να συνεχισει να ειναι σκια του εαυτου του.

Υ.Γ. Ελπιζω να μην ξαναζησω αυτο με τα κουραστικα ποσταριστματα. Ααα και βολες ρεεε!!

Καλη τυχη να εχουμε! smile.gif
Anaz
QUOTE(andykrg @ Apr 10 2013, 10:28 ) *
Μακάρι να έχεις δίκιο smiley.gif αλλά πιστεύω τώρα θα είναι προετοιμασμενη ...
Δεν ειναι θεμα προετοιμασιας. Με τους τραυματισμους που εχει, η Μπαρτσα πολυ απλα δεν εχει πλεον την ποιοτητα να καταβαλει ευκολα τον μαχητικο και ανεβασμενο Παο, υπο το βαρος του φαβορι. Εμενα αυτο που με φοβιζει μονο και θεωρω οτι μπορει να αλλαξει τα δεδομενα ειναι οι δηλωσεις του ΔΓ. Εγκληματικο λαθος. Δεν κανεις τετοιες δηλωσεις σε αυτο το σημειο. Αποσυντονιζεις τους παιχτες σου και ΚΥΡΙΩΣ.. χτυπας τον εγωισμο των αντιπαλων. Ελπιζω μονο να μην αναπαραχτηκαν στην Ισπανια..
ALdaperan
nova μας δειχνει σήμερα ;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.