Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Barcelona vs. Panathinaikos
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2012-2013
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Number11
Παλικάρια, γνωρίζει κανείς την κατάσταση του Γκίστ ?

*Αν και σφιγμένος, φάνηκε σχετικά καλά.
**Συμφωνώ απόλυτα με τους παραπάνω για τον ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟ Ναβάρο, που εκτός από σκόρερ δεν είναι τπτ άλλο.
Dreamerpanos

Πάρτε μάτι φωτό smiley.gif smiley.gif smiley.gif


thrylos7
Άμα ο Ναβάρο δεν ξέρει να κάνει όλα αυτά τα πράγματα, τότε κι ένας φαν του Ισπανού μπορεί να υποστηρίξει με την ίδια και ακόμη περισσότερη άνεση ότι ο Διαμαντίδης δεν ξέρει να σκοράρει (ε όσο κουλό ακούγεται αυτό, άλλο τόσο ακούγεται τ' ότι ο Ναβάρο είναι ...μόνο σκόρερ)... Έχει και η ισοπέδωση τα όριά της. Και μιλάμε για έναν παίκτη που παίζει μισο-τραυματίας όλη τη χρονιά.
j-kidd13
QUOTE(Dreamerpanos @ Apr 17 2013, 02:11 ) *
Πάρτε μάτι φωτό smiley.gif smiley.gif smiley.gif




Ρε φιλε ποσες φορες εχουν πεσει κατω αυτα τα καημενα τα γυαλια... laugh.gif
tzagasdog
QUOTE(Dreamerpanos @ Apr 17 2013, 02:11 ) *
Πάρτε μάτι φωτό smiley.gif smiley.gif smiley.gif




εεεεε ρε crystal meth και mdma και κοκα ξερω γω.....
spysta
Ωραιο ματσακι .. Με ενταση και εναλλαγες!!νομιζω οτι το παιχνιδι κριθηκε στα αστοχα ελευθερα σουτ της Μπαρτσα ξανα!!
Οι Πρασινοι επαιξαν σφιχτα ταμπουρι και τους βγηκε ακομα μια φορα η αντιμετωπιση ΄΄Τσιλντρες ΄΄ σε Σασα,Ινκλις,Ουαλας!!ηταν κ τιμια ευστοχοι ,κατεβασαν το ρυθμο οποτε εφεραν το παιχνιδι στα μετρα τους και το κερδισαν δικαια!!

Παντως σταθηκε και τυχερος στο τελος ο ΠΑΟ .. Δυο χαμενες επιθεσεις κατεληξαν σε καλαθι του Γκιστ,τριποντο με ταμπλο απο ΔΔ,χαμενες δυο βολες απο Τομιτς και στο τελος χαμενο ελευθερο σουτ (ξανα) απο Σαρας (οπως και στο δευτερο ματς)

Ειναι οξυμωρο οτι στα ματια μου η Μπαρτσα επαιξε σωστοτερα αλλα εχασε εν τελλει ..αν ξαναγινει αυτο την Πεμπτη δυσκολα θα χασει η Μπαρτσελονα!!ειδικα αν παιξει πολυ περισσοτερη ωρα ζωνη και προφυλαξει τους ψηλους της.το κυριοτερο βεβαια το να παιξουν με αυτοπεποιθηση .. Δυσκολο αυτο ν αλλαξει σε 2 μερες για παικτες που σουταρουν ασχημα!!
(Εναν καλο σουτερ που τα εχει σπασει μπορεις να τον "φτιαξεις" και την αλλη μερα να σου χλατσωσει 4-5 τριποντα!!ενα κακο σουτερ .. Δυσκολα!!απλα να του δωσεις την αυτοπεποιθηση να σουταρει και μετα το σταυρο σου.βεβαια με καλη ψυχολογια κ αυτος μπορει καμια φορα)

Βεβαια κατι επισης σημαντικο ..Η ενεργεια που εβγαλε ο ΠΑΟ στο τελος με τα αθλητικα νεαρα κορμια και η κουραση των Σαρας Ναβαρο Λορμπεκ ηταν καταλυτης !!μπορει να καθορισει και αυτο την λεπτομερεια της λεπτομερειας (πραγμα που εγινε και σημερα)



Η φαση του αγωνα ειναι το καρφωμα του Αρμπινες στον ΔΔ .. Λες ο Μητσος θα τον ταπωσει και ο μικρος πηδαει 20 ποντους πιο ψηλα και σχετικα χαλαρα!!το κερασακι ειναι η αντιδραση του Χατζη που πραγματικα δεν το περιμενε

Ααα μαθαμε και οτι ο Λασμε ειναι ο κορυφαιος μπλοκερ της ιστοριας της Ευρωλιγκα στο υψος του!!αχαχαχαχα σε λατρευω μικρε μαλλιαρε θεουλη
Number11
Εσείς οι του ΟΣΦΠ δεν παλεύεστε ώρες ώρες ...
Τι διαβάζω από πανω? smiley.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(Number11 @ Apr 17 2013, 03:03 ) *
Εσείς οι του ΟΣΦΠ δεν παλεύεστε ώρες ώρες ...
Τι διαβάζω από πανω? smiley.gif

για ποιο ποστ λες?
Marciulionis
Ο Τόμιτς είναι φοβερός ψηλός. Μέσα στους 2-3 καλύτερους στην Ευρώπη. Όγκος, δύναμη και τσαμπουκάς του λείπουν για να αφήσει εποχή. Τα 2 πρώτα αποκτούνται σχετικά εύκολα άλλα και το 3ο δεν είναι αδύνατο να αποκτηθεί.

Επίσης ξεκολλάτε με τον Ναβάρο. Άμα δεν ήτανε ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ παίκτης, ούτε θα τον αντιπαθούσαμε τόσο ούτε θα ασχολούμασταν μαζί του. Μαζί σας, τα φλόπινγκ είναι εκνευριστηκά, άλλα είναι κάτι που κάνουν όλοι οι παίκτες που νιώθουν ότι έχουν ειδικό βάρος και αντιμετώπιση, δικαιωματικά, λόγο καριέρας και επιτευγμάτων. Και ο Διαμαντίδης το κάνει εννίοτε και ο Σπανούλης συνέχεια, δεν είναι Ισπανικό προτέρημα. Αυτός το παρακάνει βέβαια, άλλα μοιάζει να τον έχουν πάρει χαμπάρι πλέον.

Ελπίζω την Πέμπτη να είμαστε πολύ πιο διαβασμένοι πάνω στη ζώνη που λογικά θα χρησιμοποιήσει ακόμα περισσότερο η Μπαρτσελόνα. Μια χαρά τα έχουμε πάει, απόλυτη συγκέντρωση στο επόμενο ματς ώστε να είναι το τελευταίο.
Purpurea
Ημασταν τυχεροι σημερα, αλλα πιστευω η μπαρτσα οτι ηταν να δωσει το εδωσε, θα μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση αν χασουμε το επομενο ματς. δεν νομιζω οτι εχουν την ψυχολογια οι ισπανοι να το γυρισουν.

Πριν τη σειρα διαβαζα τα αρθρα για τους εφιαλτες που βλεπει ο ναβαρο με τον ΔΔ κ τις μνημες του 11 και σκεφτομουν ποιος τα πιστευει οντως αυτα, σιγα που φοβαται η φετινη μπαρτσελονα τον καινουριο ΠΑΟ. Ειδικα απ την στιγμη που δεν καταφεραμε να νικησουμε εντος την ΤΣΣΚΑ (που μου φαινοταν κατωτερη της μπαρτσα) μας ειχα ξεγραμμενους. -Μονο εκει που χασαμε το ματσακι με τον πανιωνιο μου ξυπνησαν λιγο αναμνησεις ομπραντοβιτς που συνηθιζε να χανει που κ που κανενα ματς πρωταθληματος πριν τις μεγαλες νικες στην ευρωπη-
τελικα απ οτι φαινεται λιγο οι απουσιες τους, λιγο οτι μας ταιριαζει καλυτερα σαν ομαδα απ τους ρωσους, λιγο η απιστευτη θεληση των παικτων (βλεπε αντιστοιχα μακαμπι και καχα τι κανανε οταν μεινανε 13 ποντους πισω εκτος εδρας) κ ειμαστε αυτη τη στιγμη το φαβορι...


Επισης επειδη ειδα παραπανω τη συγκριση ΔΔ με Ναβαρο, την εχω κανει κι εγω στο μυαλο μου πολλες φορες και οσο αγνο μισος κι αν τρεφω για τον Ισπανο και οσο ψηλα κι αν εχω τον μητσο, δεν βρισκω καποια χαωτικη διαφορα στην αξια τους. Βαζω λιγο πιο ψηλα τον μητσο γιατι δεν πιστευω πως υπηρξε ποτε ο ναβαρο τετοιος ηγετης και τοσο σημαντικος παικτης για μια ομαδα οσο αυτος. βγαινει ο μητσος και αλλαζει η ομαδα. Παρολ αυτα εχω 2 παρατηρησεις

- 1, ''το πιο ολοκληρωμενος παικτης''. οπως και να το κανουμε χρησιμος παικτης δεν ειναι ταυτοσημο με το ολοκληρωμενος παικτης. δεν θεωρω πως ενας παικτης πρεπει να ξερει να κανει τα παντα και τελεια. Πρεπει να κανει ενα πραγμα παρα πολυ καλα και τα υπολοιπα σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο. Δεν χρειαζεται και να βαζει τα τρελα τριποντα και να δινει μαγικες πασες. Ειναι καλυτερο να εχεις αλλον για καθε δουλεια. Αυτο ειναι μια γενικη παρατηρηση σε ολες αυτες τις συγκρισεις παικτων που παντα βγαζουν τον ολοκληρωμενο παικτη καλυτερο και χρησιμοτερο.

- 2, ''το ο μητσος θελει να κερδιζει μονο οταν το αξιζει ενω ο ναβαρο οχι'' Δεν υπαρχει αθλητης που να κανει πρωταθλητισμο σε οποιοδηποτε σπορ και να θελει να κερδιζει μονο οταν το αξιζει. Στο ποδοσφαιρο ποσες φορες βλεπουμε ακομα και μεγαλες ομαδες να κανουν 2 ευκαιριες κ να κερδιζουν το ματς κ ολοι να λενε ποσο μεγαλοι ειναι οι επιθετικοι τους. Κ στο μπασκετ αντιστοιχα ακομα κι αν παιζει σωστοτερα η αλλη ομαδα κ η δικη μας ειναι απλως κωλοφαρδη κ της μπαινουν τα τριποντα μαρκαρισμενα, θα κατσει κανενας παικτης να χασει? Ισα ισα που στην περιπτωση του μητσου, οσο κι αν τον εκτιμω, υπαρχουν παραδειγματα που κανει κι αυτος θεατρινισμους , βλεπε με πανιωνιο πριν 1 βδομαδα κ το φαουλ που ''του γινε''. Η διαφορα με τον ναβαρο ειναι πως εχει πολυ πιο συμπαθητικη φατσα και μαλλον το κανει και πιο επιδεξια...
vastravoud
Γραφείο συνοικεσίων "to basketforum" tongue.gif
bbplayer
QUOTE (Purpurea @ Apr 17 2013, 04:17 ) *
- 1, ''το πιο ολοκληρωμενος παικτης''. οπως και να το κανουμε χρησιμος παικτης δεν ειναι ταυτοσημο με το ολοκληρωμενος παικτης. δεν θεωρω πως ενας παικτης πρεπει να ξερει να κανει τα παντα και τελεια. Πρεπει να κανει ενα πραγμα παρα πολυ καλα και τα υπολοιπα σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο. Δεν χρειαζεται και να βαζει τα τρελα τριποντα και να δινει μαγικες πασες. Ειναι καλυτερο να εχεις αλλον για καθε δουλεια. Αυτο ειναι μια γενικη παρατηρηση σε ολες αυτες τις συγκρισεις παικτων που παντα βγαζουν τον ολοκληρωμενο παικτη καλυτερο και χρησιμοτερο.

Η διαφορα με τον ναβαρο ειναι πως εχει πολυ πιο συμπαθητικη φατσα και μαλλον το κανει και πιο επιδεξια...



οι μπασκετικές διαφορές του Ναβάρο με τον ΔΔ δεν έχουν να κάνουν με...τη φάτσα τους. Είναι πολλά περισσότερα και σημαντικότερα. Όσο γι αυτά που γράφεις στο "1" απλώς να θυμίσω ότι οι πάλαι ποτέ Γιουγκοσλάβοι ψηλοί μάθαιναν να τρέχουν το γήπεδο με ντρίπλα και μετά όλα τα άλλα. Και ας μην θα το χρειάζονταν σχεδόν ποτέ. Γι αυτό είχαν και σχολή. Ένας που ξέρει να κάνει τα πάντα, σχεδόν, τέλεια και πιο ολοκληρωμένος είναι και πιο χρήσιμος στην ομάδα του/προπονητές του και στον εαυτό του.



QUOTE (thrylos7 @ Apr 17 2013, 02:15 ) *
Άμα ο Ναβάρο δεν ξέρει να κάνει όλα αυτά τα πράγματα, τότε κι ένας φαν του Ισπανού μπορεί να υποστηρίξει με την ίδια και ακόμη περισσότερη άνεση ότι ο Διαμαντίδης δεν ξέρει να σκοράρει (ε όσο κουλό ακούγεται αυτό, άλλο τόσο ακούγεται τ' ότι ο Ναβάρο είναι ...μόνο σκόρερ)... Έχει και η ισοπέδωση τα όριά της. Και μιλάμε για έναν παίκτη που παίζει μισο-τραυματίας όλη τη χρονιά.


δεν υπάρχει καμια ισοπέδωση από κανέναν. δε διάβασα κανένα ποστ που να ισοπεδώνει το Ναβάρο. Αντιπαθή τον χαρακτήρισαν όχι άχρηστο. Είναι τραυματίας, ναι. Αλλά και όταν ήταν καλά, πάλι ο ΔΔ είναι καλύτερός του. Για τους λόγους που πολλοί έχουν γράψει.


QUOTE (belalik @ Apr 17 2013, 01:05 ) *
Μου τη σπάει πολύ ο Ναβάρο σα τύπος, αλλά πιστεύω πως είσαι υπερβολικός το λιγότερο ..


σε ότι έχει να κάνει με το "2-3 ζωές " σαφώς και έχεις δίκιο. Μερικές φορές χρησιμοποιούμε την υπερβολή για να τονίσουμε τα αυτονόητα.

QUOTE (j-kidd13 @ Apr 17 2013, 01:01 ) *
Ας κανουμε εναν παραλληλισμο ολοι μας,στα τωρινα ποστ,με τα αντιστοιχα του καλοκαιριου και επειτα....Και βαζω και τον ευατο μου μεσα...Καλυτερα να μασας... 69.gif


κι γω μια από τα ίδια. Αν μου έλεγε κάποιος ότι θα έφτανε η ομάδα να χτυπάει την είσοδό της στο ΦΦ έχοντας μάλιστα και πλεονέκτημα θα του πρότεινα ...να το κοιτάξει.

QUOTE (Reggie Miller 31 @ Apr 17 2013, 00:52 ) *
3. Πάλι ανοίξαν οι πόρτες στο ΟΑΚΑ και ξαναρωτάω, όσοι πληρώσαμε διαρκειας, είμαστε βλάκες; Δηλ. σε τέτοιους αγώνες πρέπει να είμαστε με το άγχος μην μας έχει φάει την θέση ο τζαμπατζής (που όλη την χρονιά δεν πατάει καν στο γήπεδο). ΟΚ, 25.000 αλλά όχι και έτσι...


αν θυμάσαι και πέρσι με τη Μακάμπι το ίδιο είχε γίνει. έχει καταντήσει αηδία πια

QUOTE (lightday @ Apr 17 2013, 00:39 ) *
σαφως και πιο ολοκληρωμενος παιχτης ο δδ , αλλά δεν έχει να λέει κάτι ...


δεν έχω κάπου να διαφωνήσω μαζί σου. το ίδο έγραψα κι εγώ αλλά κάπως πιο έντονα
bbplayer
QUOTE (spysta @ Apr 17 2013, 02:43 ) *
Ωραιο ματσακι .. Με ενταση και εναλλαγες!!νομιζω οτι το παιχνιδι κριθηκε στα αστοχα ελευθερα σουτ της Μπαρτσα ξανα!!
Οι Πρασινοι επαιξαν σφιχτα ταμπουρι και τους βγηκε ακομα μια φορα η αντιμετωπιση ΄΄Τσιλντρες ΄΄ σε Σασα,Ινκλις,Ουαλας!!ηταν κ τιμια ευστοχοι ,κατεβασαν το ρυθμο οποτε εφεραν το παιχνιδι στα μετρα τους και το κερδισαν δικαια!!

Παντως σταθηκε και τυχερος στο τελος ο ΠΑΟ .. Δυο χαμενες επιθεσεις κατεληξαν σε καλαθι του Γκιστ,τριποντο με ταμπλο απο ΔΔ,χαμενες δυο βολες απο Τομιτς και στο τελος χαμενο ελευθερο σουτ (ξανα) απο Σαρας (οπως και στο δευτερο ματς)

Ειναι οξυμωρο οτι στα ματια μου η Μπαρτσα επαιξε σωστοτερα αλλα εχασε εν τελλει ..αν ξαναγινει αυτο την Πεμπτη δυσκολα θα χασει η Μπαρτσελονα!!ειδικα αν παιξει πολυ περισσοτερη ωρα ζωνη και προφυλαξει τους ψηλους της.το κυριοτερο βεβαια το να παιξουν με αυτοπεποιθηση .. Δυσκολο αυτο ν αλλαξει σε 2 μερες για παικτες που σουταρουν ασχημα!!
(Εναν καλο σουτερ που τα εχει σπασει μπορεις να τον "φτιαξεις" και την αλλη μερα να σου χλατσωσει 4-5 τριποντα!!ενα κακο σουτερ .. Δυσκολα!!απλα να του δωσεις την αυτοπεποιθηση να σουταρει και μετα το σταυρο σου.βεβαια με καλη ψυχολογια κ αυτος μπορει καμια φορα)

Βεβαια κατι επισης σημαντικο ..Η ενεργεια που εβγαλε ο ΠΑΟ στο τελος με τα αθλητικα νεαρα κορμια και η κουραση των Σαρας Ναβαρο Λορμπεκ ηταν καταλυτης !!μπορει να καθορισει και αυτο την λεπτομερεια της λεπτομερειας (πραγμα που εγινε και σημερα)



Η φαση του αγωνα ειναι το καρφωμα του Αρμπινες στον ΔΔ .. Λες ο Μητσος θα τον ταπωσει και ο μικρος πηδαει 20 ποντους πιο ψηλα και σχετικα χαλαρα!!το κερασακι ειναι η αντιδραση του Χατζη που πραγματικα δεν το περιμενε

Ααα μαθαμε και οτι ο Λασμε ειναι ο κορυφαιος μπλοκερ της ιστοριας της Ευρωλιγκα στο υψος του!!αχαχαχαχα σε λατρευω μικρε μαλλιαρε θεουλη


Γενικά πολύ ψύχραιμο ποστ και με βρίσκει σύμφωνο, ειδικά στα μπολνταρισμένα.

Το έγραψα κι εγώ χθες βράδυ ότι η αντίδραση της ομάδας στη ζώνη (και σιγά τη ζώνη δηλαδή, μια απλή 3-2 που κατά περίσταση γινόταν 2-3 ...για μικρά παιδιά) ήταν τουλάχιστο παιδαριώδης.
Με παίχτη στο κεφάλι α λα παλαιά, συνήθως Τσάρτσα, που όταν υποδεχόταν τη μπάλα δεν ήξερε τι να την κάνει, χωρίς παίχτη στο χαμηλό ποστ και με το Λάσμε να σουτάρει από τα 5,5-6 μέτρα και ο θεός βοηθός. Εδώ δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. Ή ότι η ομάδα δεν είχε δουλέψει εναντίον τέτοιας άμυνας ή ότι οι παίχτες έκανα του κεφαλιού τους και θόλωσαν.

δεν ξέρω τι είναι ο Λάσμε και τι θέση έχει στα μπλοκ στην ιστορία της Ευρωλίγκας και λίγο με νοιάζει. Απλώς πρέπει κάποιος να του πει ότι όσο και εάν παίζει με πάθος, όσο και εάν τιμάει το συμβόλαιό του , όσο και χρήσιμος παίχτης και εάν είναι σε μια ομάδα όπως ο φετινός Παναθηναϊκός, μπάσκετ δεν ξέρει. Δεν το'χει πώς να το κάνουμε. Είναι αθληταράς αλλά όχι μπασκετικός. Όταν λείπει ο ΔΔ που του κάνει τις ασιστ φάτσα με το καλάθι και τις λόμπες είναι σχεδόν αόρατος. Χθες με τις επιλογή του να σουτάρει από 5-6 μέτρα εναντίον της ζώνης και μάλιστα βιαστικά , πήγε να μας κάψει.

Θα συμφωνήσω ότι η φάση με τον πιτσιρικά από πλευράς θεάματος μαζί με αυτό που έβαλε ο Λάσμε με όλη τη Μπάρτσα πάνω του ήταν όλα τα λ7 . Αλλά τελικά η φάση που το είπε , ήταν το 2ο τρίποντο του ΔΔ. Και ναι, αυτή τη φορά ήταν και λίγο τυχερό tongue.gif
A.CAB
Χθες ήταν η σπουδαιότερη νίκη μας μέχρι την επόμενη. Το πάθος και ο τσαμπουκάς που έβγαλε η ομάδα (παρέα με την τρελή ατμόσφαιρα του ΟΑΚΑ) είναι αυτό που μας έφερε στο 2-1. Η άμυνα του Πεδουλάκη μοιάζει ώρες ώρες απροσπέλαστη. Η απώλεια του Μάικλ έχει κόψει μεγάλο μέρος της δυναμικής της Μπαρτσελόνα. Ειδικά η θέση 3 μπάζει από παντού. Μόνο ο πιτσιρικάς πάει κάτι να κάνει αλλά δεν έχει ακόμα εμπειρίες. Εύκολη λεία για τους Ματσιούλις και Μπράμος (κυρίως).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί είχαν μπει με τα πόδια κομμένα στο παρκέ ενώ οι δικοί μας μπήκαν σπινταρισμένοι. Βέβαια λόγω εμπειρίας και εισόδου του Σάρας η Μπαρτσελόνα βρήκε ρυθμό και λύσεις επιθετικά στο β' δεκάλεπτο και ισορρόπησε το παιχνίδι. Χάρη στο επικό δεκάλεπτο του Μπράμου βέβαια κρατήσαμε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα.
Ήλπιζα ότι θα σταθεροποιούμασταν σε μια διαφορά ασφαλείας αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η ζώνη της Μπαρτσελόνα μας αποσυντόνισε πλήρως. Ενώ όσο τα δύο γερόντια είχαν ανάσες (Σάρας, Ναβάρο) μας κάνανε κηδείες. Τεράστια κλάση και οι δύο. Τελικά μπήκαμε στην τελευταία περίοδο και τα παίξαμε όλα για όλα. Η στρατηγική ψιλοπήγε περίπατο. Πλέον παίζαμε με το πάθος, τον τσαμπουκά και τις κοχόνες του Διαμαντίδη. Ο Γκιστ έκανε τεράστια έκρηξη στο φινάλε ενώ ο Μήτσος είχε και πάλι κρύο αίμα. Οι της Μπαρτσελόνα ψάχνανε τον κατάκοπο Ναβάρο που τον πήγαινε από άκρη σε άκρη μία ο Μπράμος, μία ο Ούκιτς, μία ο Μήτσος. Δεν γίνότανε να το πάρουν έτσι το παιχνίδι. όχι όταν ο Τόμιτς έτρεμε σε ολόκληρο το τελευταίο 5λεπτο ή όταν ο Σάδα δεν ήθελε να του ρθει η μπάλα και να έχει επιλογή να σουτάρει.

Ο Μήτσος προς το φινάλε τα έκανε όλα. Κατέβαζε, μοίραζε, σκόραρε, έκλεβε. Όταν τα πράγματα κρέμονται σε μια κλωστή ο ΔΔ μπαίνει σε killer mode. Τότε σκάει το κίνητρο.
Ο Μπράμος απίστευτος σε όλο το ματς σε άμυνα-επίθεση αλλά κυρίως στο επικό πρώτο ημίχρονο.
Συγκινητικός ο Γκιστ που κάνει τα παιχνίδια της καριέρας του και ο Λάσμε που τα βάζει με τα θηρία και δεν μασάει πουθενά.
Θετικό πρόσημο μετά από πάρα πολύ καιρό και από το Σχορσιανίτη. Δεν σκόραρε αλλά πάσαρε καλά, χρέωσε με φάουλ του ψηλούς τους και έβγαλε πρώτη φορά ίσως τόσο πάθος στην άμυνα.

Συνολικά πιστεύω τους έχουμε στο physical παιχνίδι. Η άμυνά μας τους έχει βάλει μεγάλους μπελάδες. Δείχνουμε να έχουμε περισσότερη ενέργεια και μεγαλύτερο κίνητρο. Δεν ξέρω τι θα γίνει την Πέμπτη αλλά αν βρεθεί η λύση για τη ζώνη τους και πάρουμε μια καλή διαφορά στην τρίτη περίοδο, πιστεύω ότι όπως και το 11, οι Ισπανοί θα πετάξουν πετσέτα. Αν είναι μες το παιχνίδι μέχρι τέλους, τότε όλα παίζονται γιατί είναι πλέον με την πλάτη στον τοίχο. Άρα τα κεφάλια μέσα, συγκέντρωση και ένας ακόμα αγώνας έμεινε.
PARISINOS
Δεν θα μιλησω τοσο για τη σειρα , μιας και δεν εχω αποψη της ομαδας φετος. Εχω δει λιγοστα παιχνιδια και παρ οτι τη σειρα με τη μπαρτσα την εχω δει ωστε να εχω αποψη , σιγουρα δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη Μεχρι στιγμης απολαμβανω το μπασκετ που παιζουμε και θελω να πιστευω οτι με οσα εχω δει και οσα εχουν δειξει οι ισπανοι, καλα το παμε. Σιγουρα βεβαια τιποτα δεν τελειωσε . Απο την απολυτη αισιοδοξια , αν χασουμε αυριο, θα αρχισουμε τις γκρινιες (γιατι 5ο παιχνιδι στην ισπανια δυσκολα να κερδισουμε).

Θα πω την αποψη μου για τη συγκριση ΔΔ- ναβαρο μιας και γι αυτους τους δυο παιχτες εχω αποψη , εχοντας παρακολουθησει στενα ολη τους την καριερα ( ειναι και πανω κατω ιδιας ηλικιας παιχτες).

Θα αρχισω λεγοντας οτι συγκριση για μενα δεν υπαρχει. Σιγουρα μιλαμε για δυο κορυφαιους παιχτες της ευρωπης την τελευταια δεκαετια, δυο μυθους του ευρωπαικου μπασκετ, αλλα για μενα ο ΔΔ ειναι αρκετα καλυτερος παιχτης.

Δεν θελω να αρχισω να βαζω 800 λινκ για να υποστηριξω τα επιχειρηματα μου διοτι εχω εναν υπολογιστη που @@ και θα κανω 800 ωρες.
Συνοπτικα ομως τα απλα στατιστικα λενε οτι ο ΔΔ στα πραιμ του και στο πικ του ειναι παιχτης των 12 περιπου ποντων μεσο ορο σε ομαδας επιπεδου φαιναλ 4, των 5 ριμπαουντ, 6 ασσιστ, 2 κλεψ και 18,5 στην αξιολογηση.
Ο ναβαρο στο πικ του σε αντιστοιχου επιπεδου ομαδας ειναι παιχτης των 16 π μεσο ορο, 2ρ, 3 ασ, 1 κλ και 17 στην αξιολογηση.

Αμεσως αντιλαμβανομαστε οτι τα στατιστικα ευνοουν τον ΔΔ. Υπερτερει σε ολες τις κατηγοριες εκτος απο το σκοραρισμα (κατι ομως αναμενομενο μιας και ειναι πλευ μεικερ σε αντιθεση με τον ναβαρο που ειναι σουτινγκ γκαρντ).

Αν σε αυτα προσθεσουμε οτι ο ΔΔ παραγει αυτα τα νουμερα , ενω ταυτοχρονα παιζει και αμυνα επιπεδου καλυτερου αμυντικου της ευρωπης, καταλαβαινουμε οτι η ζυγαρια γερνει υπερ του ΔΔ ακομα περισσοτερο.

Απο αποψης τιτλων και ατομικων διακρισεων , ο ΔΔ παλι υπερτερει . Εχεις περισσοτερες ευρωλιγκες, περισσοτερα final 4 mvp, απειρα defensive player of the year. Σε επιπεδο εθνικης, υπερτερει βεβαια ο ισπανος (χωρις να ειναι ο ηγετης της ομαδας ομως ο ιδιος). Μια φορα επαιξε χωρις τον γκαζολ ο ναβαρο , και ηταν τοτε που ο ΔΔ στεφθηκε πρωταθλητης ευρωπης.

Και ολα αυτα χωρις να υπολογισω καν το οτι ο ενας δειχνει να εχει ΠΟΛΥ μεγαλυτερη στοφα ηγετη απο τον αλλον.

Για να τελειωνω , για μενα συγκριση δεν υπαρχει. Ο ναβαρο ειναι ενας εξαιρετικος παιχτης , εχει αφησει ιστορια, αλλα στο μονο που υπερτερει σε σχεση με τον ΔΔ ειναι στο οτι σκοραρει παραπανω, κατι που ομως οφειλεται στην θεση τους κυριως και οχι στο ταλεντο τους. Μεχρι και στο μονο τομεα που υπερτερει ο ναβαρο, ο ΔΔ ειναι πληρεστερος , μιας και αποτελει μια απειλη μεσα εξω (λογω του οτι μπορει και να ποσταρει απιστευτα καλα).
Μεχρι και στο τομεα που υπερτερει ο ναβαρο, και παλι, για την τελευταια επιθεση , εγω θα διαλεγα τον ΔΔ και οχι τον ναβαρο. Και γιατι ειναι πληρεστερος, και γιατι ειναι πιο winner.

Συνοπτικα , για μενα ο ΔΔ ειναι μια κλαση ανωτερος παιχτης. Απιστευτοι παιχτες και οι δυο, αλλα πραγματικα θα μπορουσα να γραψω ολοκληρο βιβλιο για τους λογους για τους οποιους ο ΔΔ μου φαινεται καλυτερος.

επαθα λαστιχο
Καλως σε βρηκαμε ξανα παρισινε,μας ελειψες ρε φιλε.ασχετο,αλλα το παιχνιδι εχει ανεβει στο tzaba tv οποιος θελει να το κατεβασει
PARISINOS
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Apr 17 2013, 08:26 ) *
Καλως σε βρηκαμε ξανα παρισινε,μας ελειψες ρε φιλε.ασχετο,αλλα το παιχνιδι εχει ανεβει στο tzaba tv οποιος θελει να το κατεβασει


ειμαι στρατο. χαχα!! αντε να δω παιχνιδια εκει που ειμαι!!!
Eddie.Johnson
Ομολογώ ότι είχα τον Παναθηναικό ξεγραμμένο με την Μπαρτσελόνα αλλά βλέποντας τα 3 παιχνίδια νομίζω είναι δίκαιο το σκόρ 2-1 υπέρ των πρασίνων.Ακόμα δέν έχει τελείωσει το θέμα πρόκριση αλλά πολύ δύσκολα πιστεύω θα γίνει το 2-2.

Το σίγουρο είναι ότι Παναθηναικός πάει φέτος να φτίαξει μία 'ιστορία' που μοιάζει σχεδόν σε όλα με τα περσινά κατορθώματα του Ολυμπιακού.Ειδικά στον αμυντικό τομέα,βρίσκω πολλές ομοιότητες με την καλή περσινή άμυνα της ομάδας μου.

Respect στον Πεδουλάκη γιατί έφτιαξε μια πραγματική ΟΜΑΔΑ,με τα καλά και τα κακά της.Και δέν το λέω τώρα με τις νίκες επι των Ισπανών,το έχω ξανασχολιάσει στο φόρουμ(όταν ολο το φταίξιμο έπεφτε αποκλειστικά πάνω του)ότι φαίνονταν μέσα απο τα παιχνίδια να γίνεται καλή δουλειά στις προπονήσεις.

Για μένα είναι τεράστιο κατόρθωμα να παίρνεις μία διαλυμένη ομάδα,να κάνεις λάθος επιλογές στις μεταγραφές,να προσπαθείς να τις διορθώσεις και να φτάνεις εδώ που έχει φτάσει(1 βήμα πρίν το final four)ο ΠΑΟ.

ΥΓ.Ο Διαμαντίδης(που έχει ακούσει τα άπειρα απο την αρχή της χρονιάς)πήρε απο τον χέρι τον Παναθηναικό και τον οδήγησε ουσιαστικά στην κατάκτηση του κυπέλου.Το ίδιο κάνει κ τώρα στήν σειρά με την Μπαρτσελόνα.'Οσο κί άν τον θεωρώ 'βρώμικο/ύπουλο' παίκτη,άλλο τόσο αναγνωρίζω την μπασκετική ευφυία του.
AKRG
Κι όμως, δεν στέρεψαν τα λόγια για τον Μήτσο!

http://www.gazzetta.gr/euroleague-panathin...a-gia-ton-mitso


Καθολική αναγνώριση ...
phoenix_93
QUOTE(PARISINOS @ Apr 17 2013, 10:58 ) *
Μια φορα επαιξε χωρις τον γκαζολ ο ναβαρο , και ηταν τοτε που ο ΔΔ στεφθηκε πρωταθλητης ευρωπης.

Και μια άλλη και ο Ναβάρο βγήκε πρωταθλητής κόσμου.
Εντυπωσιάστηκα πάντως από τον Παναθηναικό. Γκιστ και Λασμε τρομοκρατούν τους ψηλούς και ο Μπράμος είναι καταπλητικός. Δύσκολα θα χάσει την πρόκριση, η Μπαρτσελόνα δεν φαίνεται να το έχει, ιδιαίτερα στο κομμάτι της τακτικής το έχει χάσει τελείως καθώς ο Πεδουλάκης κλείνει στόματα. Πραγματικά μου φαίνεται αδιανόητο το ότι δεν χτύπησαν πιο πολύ με τον Λόρμπεκ μετά τα γρήγορα φάουλ του Γκιστ.
Παράδοξο πάντως το ότι ο Παναθηναικός έδειχνε πολύ καλύτερος σε όλο το παιχνίδι, έπαιξε πολύ δυνατή άμυνα και το παιχνίδι κρίθηκε στον πόντο από ένα τρίποντο με ταμπλώ(περιμένω να δω σαιτ Παναθηναικού με συνέντευξη φύλακα γηπέδου που να λέει πως ο Διαμαντίδης πηγαίνει κάθε μέρα στις τρεις το πρωϊ και βαράει 800 τρίποντα με ταμπλό).
Dreamerpanos
Καλά εκεί που μπαίνει στο γήπεδο και ουρλιάζει ο Πεδουλάκης στον Διαμαντίδη στην φάση που ήθελε 4 δευτερόλεπτα η επίθεση της Μπάρτσα για να μην μαρκάρει καν την επαναφορά αλλά να μαρκάρει χώρο είναι όλα τα λεφτά.....και πράγματι του βγήκε κιόλας....τώρα την παρατήρησα....
bbplayer
QUOTE (phoenix_93 @ Apr 17 2013, 13:37 ) *
(περιμένω να δω σαιτ Παναθηναικού με συνέντευξη φύλακα γηπέδου που να λέει πως ο Διαμαντίδης πηγαίνει κάθε μέρα στις τρεις το πρωϊ και βαράει 800 τρίποντα με ταμπλό).


όταν ο Ντράζεν έπαιζε ακόμα στη Ρεάλ, μια Πρωτοχρονιά είχε πάει η μάνα του με την γκόμενά του από την Κροατία για να γιορτάσουν μαζί . Στις 12 και κάτι και αφού άλλαξε ο χρόνος τις παράτησε και την έκανε για το γήπεδο...για να κάνει 800 σουτ. Μου το έχουν μεταφέρει ότι το είχε γράψει το τότε περιοδικό "3ποντο". Κάπως έτσι ξεχωρίζουν οι μεγαλοι παίχτες.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις , λίγο άκυρη η ειρωνία
vastravoud
Καλό θα είναι να βλέπει κανείς πέρα από τις προσωπικές αντιπάθειες και συμπάθειες.

ΔΔ, Ναβάρο, Σπανούλης, Παπαλουκάς είναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ. Μπορούμε να συζητάμε μέχρι το 2020 για το ποιός είναι καλύτερος, η ακόμα και για το ποιόν θα θέλαμε για γαμπρό μας.

Αλλά ας έχουμε σαν βάση ότι ειναι σπουδαίοι!
PARISINOS
QUOTE(phoenix_93 @ Apr 17 2013, 10:37 ) *
Και μια άλλη και ο Ναβάρο βγήκε πρωταθλητής κόσμου.


Xωρις να εχει ιδιαιτερη σημασια , μιας και εγω στο 99 τις εκατο του ποστ αξιολογησα τα χαρακτηριστικα των παιχτων , και πανω σε αυτο βασισα τα γνωμη μου (μιας και το αν θα παρεις κυπελλο η οχι ειναι και θεμα συμπαιχτων και συγκηριων), ειναι αλλο πραγμα να μην εχεις εναν παιχτη για ολο το τουρνουα και αλλα για ενα παιχνιδι.

Αν ο ναβαροτο 2006 επαιζε χωρις τον γκαζολ σε ολο το τουρνουα, θα ηταν αλλα η πιεση που θα ειχε δεχθει ολη η ομαδα και ειδικα ο ιδιος μιας και θα ηταν πλεον ο ηγετης της ομαδας. Σε ενα παιχνιδι μπορεις να καλυψεις το κενο ενος παιχτη, οσο τεραστιο και να ειναι μιας και σε ενα παιχνιδι ΟΛΑ γινονται.

Το γεγονος λοιπον παραμενει (επαναλαμβανω χωρις να εχει σημασια μιας και οι παιχτες δεν κρινονται απο μεμονομενα παιχνιδια ) οτι
Ο Γκαζολ σε δυο τουρνουα δεν επαιξε και το αποτελεσμα ηταν καταστροφικο για την ισπανια.

Ολα αυτα χωρις να μειωνω τον ναβαρο. Μετα τους (σε τυχαια σειρα) παπαλουκα, σπανουλη, σαρας, ΔΔ , μποντιρογκα, τζινομπιλι και παρκερ ειναι οτι καλυτερη εχει επιδειξει η ευρωλιγκα απο το 2000 και μετα. Μπαινει και αυτος σε αυτη τη λιστα βασικα , μιας και αυτοι ηταν οι 10 κορυφαιοι παιχτες πανω κατω αυτα τα χρονια, αλλα ο ναβαρο ειναι για μενα ο χειροτερος απ ολους μιας και ειναι μονοπλευρος στην επιθεση, ο λιγοτερο ηγετης απ ολους , ο λιγοτερο αθλητικος (μαζι με σαρας) και ο χειροτερος στην αμυνα (με διαφορα).


basketikos2813
Κάποιες δικές μου σκέψεις για το παιχνίδι:

- ελάχιστες φορές θυμάμαι να χω παρατηρήσει τέτοια διστακτικότητα σε τελευταία επίθεση. Στη χθεσινή της Μπαρτσελόνα, μετά το drive toy Ναβάρο, βγαίνει ελεύθερο σουτ για το Σαδα. Δεν το παίρνει. Δίνει δίπλα του στον Ινγλς, ο οποίος, επίσης, θα μπορούσε να σουτάρει. Δεν το αποφασίζει ούτε αυτός. Ξεκινά με τη σειρά του drive για να επιστρέψει τη μπάλα στο Σάδα που και πάλι έχει όλο το χώρο και το χρόνο για να εκτελέσει. Διστάζει και πάλι και δίνει τη μπάλα στο Ναβάρο που, προφανώς μετά από 3 ελεύθερα σουτ που δε γίναν, πιέζεται ασφυκτικά από άμυνα και χρόνο. Η διστακτικότητα αυτή, ειδικά αν την αντιπαραβάλλουμε με την αποφασιστικότητα που δείχνουν μέχρι τώρα Μπράμος, Λάσμε, Γκιστ, Μασιούλης, έχει στοιχίσει στη Μπάρτσα. Προσωπικά, δεν την περίμενα.

- ο Πεδουλάκης μέχρι τώρα είναι άψογος. Δεν μπορώ να βρω ψεγάδι στη διαχείριση που κάνει, εκμεταλλεύεται στο έπακρο τα τάιμ-άουτ, πιστώνεται τις εμφανίσεις του Γκιστ που -πριν έρθει στον Παναθηναϊκό- κόντευε να κολλήσει την ταμπέλα του uncoachable, του βγαίνει στο απόλυτο η έμπνευση με τα ψηλά σχήματα και το Γκιστ πάνω στο Σάρας ή άλλον κοντό (και να πιστωθεί επιτέλους στον Γκέρσον η ιδέα για ψηλό-δυνατό-γρήγορο forward πάνω σε γκαρντ με το Βασιλόπουλο πάνω στον ΔΔ απ' όπου νομίζω ξεκίνησε αυτή η τάση). Για χθες ειδικά focus σε δυο στιγμές: 1) το 3ποντο του ΔΔ με ταμπλό προέρχεται μετά από διπλό σκριν των ψηλών που του δίνει τη δυνατότητα να εκτελέσει αφήνοντας το Σάρας ένα βήμα πίσω. Δουλεμένη φάση, μάλλον για ειδικές καταστάσεις. Η συγκεκριμένη κίνηση, όταν δε χρησιμοποιείται συχνά, πάντα δημιουργεί αμηχανία στην άμυνα που δεν ξέρει πως ακριβώς να αντιδράσει. 2) το σπριντ που κάνει πριν την επαναφορά στην τελευταία φάση και φωνάζει στον ΔΔ να μην πιέσει το Σάδα, αλλά να καλύψει χώρο μες τη ρακέτα. Κίνηση-ματ, ειδικά αν αναλογιστούμε πόσες φορές φέτος έχει φάει ο Παναθηναϊκός καλάθι μετά από επαναφορά. (θα πρεπε, πάντως, να το χει αναφέρει στο τάιμ, αλλά -όπως και να χει- πιστώνεται την αστραπιαία αντίδραση. δείχνει ότι μες το μυαλό του παίζει συνεχώς το παιχνίδι)

- διάβασα πάνω, δε θυμάμαι από ποιον, αναφορά στο μπασκετικό iq του Λάσμε. Οι συνεργασίες του με το ΔΔ, προφανώς, είναι αποτελέσματα της ευφυίας του 2ου. Αυτό δε σημαίνει, όμως, πως το μόνο που κάνει ο Αφρικανός είναι να πηδάει και να καρφώνει. Για να κάνει την κίνηση αυτή, χρειάζεται να χει κατανοήσει απόλυτα το παιχνίδι του ΔΔ. Να ξέρει πότε, που και πως να κινηθεί για να μπορέσει να γίνει η συνεργασία. Τέτοιο επίπεδο κατανόησης μόνο με τον Μπατίστ είχε ο ΔΔ. Αν δε χρειαζόταν ένα επίπεδο αντίληψης από την πλευρά του, τέτοιες συνεργασίες ο ΔΔ θα βγαζε μ' όποιον έχει αθλητικά προσόντα. Το μόνο που χρεώνω στο Λάσμε είναι η τάση του να πηγαίνει διαρκώς και μόνο για τάπα ακόμα και σε φάσεις που με κάθετη άμυνα ίσως η ομάδα να' χε μεγαλύτερο κέρδος. Αλλά και πάλι με τέτοια έφεση στις τάπες, πως να τον κατηγορήσεις. (χαρακτηριστική φάση στο 1ο ημίχρονο για το φόβο που προκαλεί, όταν ο Τόμις βρίσκεται μες τη ρακέτα κι έχοντας βάλει πλάτη τον αμυντικό του παλεύει να αποφασίσει ποια πλευρά θα διαλέξει για να τελειώσει τη φάση. κάνει να πάει προς τ' αριστερά και βλέπει το Λάσμε έτοιμο να σηκωθεί για τάπα. Δίχως 2η σκέψη ξαναγυρνάει προς τα δεξιά και τελειώνει τη φάση από κει.)

- όσο κι αν είναι εκνευριστικό να βλέπεις μια ομάδα να κολλάει τόσο απέναντι σε ζώνη, έχει γίνει εκατομμύρια φορές. Για μένα, μόνο που αναγκάστηκε η Μπαρτσελόνα να παίξει ζώνη για τόσο μεγάλο διάστημα είναι μια μικρή νίκη του Παναθναϊκού και του Πεδουλάκη. Δεν την έχω παρακολουθήσει τόσο φέτος, αλλά, απ' όσα παιχνίδια έχω δει, δεν τη θυμάμαι ποτέ να επιλέγει αυτού του είδους την άμυνα. Προφανώς, περιμένω καλύτερη αντιμετώπιση την Πέμπτη, αν και με το low-tempo παιχνίδι του Παναθηναϊκού και τους μέτριους σουτέρ που έχει -ειδικά στο 4- αυτό δεν είναι κι ό,τι ευκολότερο.
bbplayer
QUOTE (basketikos2813 @ Apr 17 2013, 16:53 ) *
2) το σπριντ που κάνει πριν την επαναφορά στην τελευταία φάση και φωνάζει στον ΔΔ να μην πιέσει το Σάδα, αλλά να καλύψει χώρο μες τη ρακέτα. Κίνηση-ματ, ειδικά αν αναλογιστούμε πόσες φορές φέτος έχει φάει ο Παναθηναϊκός καλάθι μετά από επαναφορά. (θα πρεπε, πάντως, να το χει αναφέρει στο τάιμ, αλλά -όπως και να χει- πιστώνεται την αστραπιαία αντίδραση. δείχνει ότι μες το μυαλό του παίζει συνεχώς το παιχνίδι)


είναι μια κίνηση που συνηθίζουν πολλοί προπονητές όχι μόνο σε επίπεδο ευρωλίγκας αλλά και σε πολύ μικρές κατηγορίες. Δεν ανακάλυψε τον τροχό ο Πεδουλάκης. Άφησε την επαναφορά και έστειλε το παίχτη για βοήθεια. Dig deal...


-
QUOTE (basketikos2813 @ Apr 17 2013, 16:53 ) *
διάβασα πάνω, δε θυμάμαι από ποιον, αναφορά στο μπασκετικό iq του Λάσμε. Οι συνεργασίες του με το ΔΔ, προφανώς, είναι αποτελέσματα της ευφυίας του 2ου. Αυτό δε σημαίνει, όμως, πως το μόνο που κάνει ο Αφρικανός είναι να πηδάει και να καρφώνει. Για να κάνει την κίνηση αυτή, χρειάζεται να χει κατανοήσει απόλυτα το παιχνίδι του ΔΔ. Να ξέρει πότε, που και πως να κινηθεί για να μπορέσει να γίνει η συνεργασία. Τέτοιο επίπεδο κατανόησης μόνο με τον Μπατίστ είχε ο ΔΔ. Αν δε χρειαζόταν ένα επίπεδο αντίληψης από την πλευρά του, τέτοιες συνεργασίες ο ΔΔ θα βγαζε μ' όποιον έχει αθλητικά προσόντα.


δεν ξέρω ποιος έγραψε για το μπασκετικό iq του Λάσμε. Εγώ πάντως έγραψα ότι δεν έχει άλλο τρόπο να τελειώνει τις φάσεις από τα καρφώματα και τα λέι απ όταν τον βγάζει ο Μήτσος φάτσα με το καλάθι.

Ευχαρίστως να ακούσω και ποιές άλλες κινήσεις έχει ή πώς αλλιώς μπορεί να απειλήσει πέρα από αυτό.

Τις λόμπες του ΔΔ και μέχρι πέρσι του Σάρας ή εναλλακτικά του Νίκολας τις αξιοποιούσαν όλοι οι ψηλοί. Θυμάμαι συνεργασίες Νίκολας-Μάριτς, Σάρας - Μπατιστ, Μήτσου -Μάριτς και Φώτση (λιγότερο). Από τότε που ο Ομπράντοβιτς έβαλε στο επιθετικό ρεπερτόριο της ομάδας αυτό το play όλοι οι ψηλοί ανταποκρίθηκαν . Εκτός ίσως του Ιαν που λόγω ύψους και βραδύτητας κινήσεων δεν είχε την απαιτούμενη έκρηξη για να το κανει
phoenix_93
QUOTE(PARISINOS @ Apr 17 2013, 16:37 ) *
Xωρις να εχει ιδιαιτερη σημασια , μιας και εγω στο 99 τις εκατο του ποστ αξιολογησα τα χαρακτηριστικα των παιχτων , και πανω σε αυτο βασισα τα γνωμη μου (μιας και το αν θα παρεις κυπελλο η οχι ειναι και θεμα συμπαιχτων και συγκηριων), ειναι αλλο πραγμα να μην εχεις εναν παιχτη για ολο το τουρνουα και αλλα για ενα παιχνιδι.

Συμφωνώ, δεν έχει καμία σημασία, απλά το ανάφερα ως γεγονός και επειδή το θεωρώ μεγάλη αποτυχία του ελληνικού μπασκετ(άσχετο με τον Διαμαντίδη, δεν θυμάμαι καν τι είχε κάνει στο παιχνίδι). Πάντως για τον Ναβάρο θεωρώ ότι είναι ο πιο χαρισματικός σκόρερ των τελευταίων ετών.
gmalamos
Παντως παιδια με τον γκιστ ειναι καλος ειναι χρυσος αλλα κατι πρεπει να γινει με τις βολες δεν ειναι δυνατον σε καθοριστικα σημεια να τις πεταει σαν να πεταει στο κουβα χαμενο στοιχημε οπαπ..Πρεπει να ειναι λιγο πιο συγκεντρωμενος.
Purpurea
QUOTE (bbplayer @ Apr 17 2013, 09:09 ) *
οι μπασκετικές διαφορές του Ναβάρο με τον ΔΔ δεν έχουν να κάνουν με...τη φάτσα τους. Είναι πολλά περισσότερα και σημαντικότερα. Όσο γι αυτά που γράφεις στο "1" απλώς να θυμίσω ότι οι πάλαι ποτέ Γιουγκοσλάβοι ψηλοί μάθαιναν να τρέχουν το γήπεδο με ντρίπλα και μετά όλα τα άλλα. Και ας μην θα το χρειάζονταν σχεδόν ποτέ. Γι αυτό είχαν και σχολή. Ένας που ξέρει να κάνει τα πάντα, σχεδόν, τέλεια και πιο ολοκληρωμένος είναι και πιο χρήσιμος στην ομάδα του/προπονητές του και στον εαυτό του.


Δεν το ειπα για τις μπασκετικες διαφορες τους. Το ειπα για τους θεατρινισμους τους. Και ναι.. ειναι προφανες οτι μπασκετικα εχουν σημαντικοτερες διαφορες....

Επισης για το αλλο που λες με τους ψηλους, ο πεκοβιτς που ηταν ο καλυτερος σεντερ που ειχαμε εδω και πολυ καιρο, ηξερε να τριπλαρει?? Συγκεκριμενα πραγματα ζητωνται απο καθε παικτη. Ειναι καλυτερο να ειναι πολυ καλος σε λιγα παρα λιγο καλος σε πολλα.
bbplayer
QUOTE (Purpurea @ Apr 17 2013, 23:34 ) *
Επισης για το αλλο που λες με τους ψηλους, ο πεκοβιτς που ηταν ο καλυτερος σεντερ που ειχαμε εδω και πολυ καιρο, ηξερε να τριπλαρει?? Συγκεκριμενα πραγματα ζητωνται απο καθε παικτη. Ειναι καλυτερο να ειναι πολυ καλος σε λιγα παρα λιγο καλος σε πολλα.


den τον είχα δει ποτέ να ντριπλάρει. Θεωρώ ότι θα ήξερε αφού όπως σου είπα οι συγκεκριμένοι μαθαίνουν πολύ καλά αυτό που λέμε "βασικά του μπάσκετ".

Είχα δει τον Ρέμπρατσα , τον Ντίβατς (βίντεο) τον Τόμο και άλλους. Ειδικά για τον Τομάσεβιτς που είναι και σχετικά πρόσφατος οι συμπαίχτες του έλεγαν ότι από μόνος του είναι ένας 2ος PG στην ομάδα αφού εκτός όλων των άλλων πάσαρε και εξαιρετικά.

Και για να πάμε στο σήμερα, δες πώς πασάρει ο Σόφο και πώς ο Λάζος ας πούμε και πες μου εάν ο "C" σου χρειάζεται να ξέρει να πασάρει.
Purpurea
Την πασα την κατατασσω σαν μερος των λιγων που πρεπει να ξερει ενας ψηλος. Δεν ειπα ποτε οτι ειναι περιττη. ισα ισα ειναι απαραιτητη, ψηλος που δεν ξερει να πασαρει ειναι αφανταστα προβλεψιμος οπως ο σοφο.

Για εναν σεντερ θεωρω πως ειναι περιττο πχ το σουτ η η τριπλα. Δες πχ τον Μπουρουση που ξερει λιγο απο σουτ , λιγο απο τριπλα, λιγο απο ποσταρισμα. Θεωρητικα πιο ολοκληρωμενος πχ απο πεκοβιτς ( κανει παραπανω πραγματα) . Ποιον προτιμας?
basketikos2813
QUOTE(bbplayer @ Apr 17 2013, 21:26 ) *
είναι μια κίνηση που συνηθίζουν πολλοί προπονητές όχι μόνο σε επίπεδο ευρωλίγκας αλλά και σε πολύ μικρές κατηγορίες. Δεν ανακάλυψε τον τροχό ο Πεδουλάκης. Άφησε την επαναφορά και έστειλε το παίχτη για βοήθεια. Dig deal...


-

δεν ξέρω ποιος έγραψε για το μπασκετικό iq του Λάσμε. Εγώ πάντως έγραψα ότι δεν έχει άλλο τρόπο να τελειώνει τις φάσεις από τα καρφώματα και τα λέι απ όταν τον βγάζει ο Μήτσος φάτσα με το καλάθι.

Ευχαρίστως να ακούσω και ποιές άλλες κινήσεις έχει ή πώς αλλιώς μπορεί να απειλήσει πέρα από αυτό.

Τις λόμπες του ΔΔ και μέχρι πέρσι του Σάρας ή εναλλακτικά του Νίκολας τις αξιοποιούσαν όλοι οι ψηλοί. Θυμάμαι συνεργασίες Νίκολας-Μάριτς, Σάρας - Μπατιστ, Μήτσου -Μάριτς και Φώτση (λιγότερο). Από τότε που ο Ομπράντοβιτς έβαλε στο επιθετικό ρεπερτόριο της ομάδας αυτό το play όλοι οι ψηλοί ανταποκρίθηκαν . Εκτός ίσως του Ιαν που λόγω ύψους και βραδύτητας κινήσεων δεν είχε την απαιτούμενη έκρηξη για να το κανει


Ναι, προφανώς, είναι μια κίνηση που συνηθίζεται. Τόσο για τις επαναφορές από την πλαϊνή γραμμή, όσο και για κάτω από το καλάθι. Από τα παιδικά πλέον, μέχρι την Ευρωλίγκα. Δεν είπα ότι ανακάλυψε τον τροχό. Το point μου ήταν ότι, αμέσως μόλις είχε τελειώσει το τάιμ, με τους σφυγμούς να' χουν τρελαθεί, μερικά δευτερόλεπτα πριν γίνει η επαναφορά για την πιο κρίσιμη (μέχρι την επόμενη) άμυνα της σειράς, είχε τη διαύγεια να τρέξει και να φωνάξει στον ΔΔ να αλλάξει τον τρόπο που θα αμυνόταν στην επαναφορά. Όπως και να το κάνεις, είναι λεπτομέρεια. Και δε θα το κανε ο καθένας.

Όσον αφορά το Λάσμε, όντως οι κινήσεις του είναι περιορισμένες. Πέρα από τους πόντους που προέρχονται από τη μαχητικότητα και τις ασίστ που παίρνει φάτσα με το καλάθι, δύσκολα θα απειλήσει. Ίσως με κάποιο σουτάκι από τα 6 μέτρα ή μια διείσδυση, αν ο αμυντικός του είναι δεινόσαυρος. Και πάλι όμως, συμφωνώ εδώ, χωρίς ιδιαίτερες πιθανότητες επιτυχίας. Για τις λόμπες διαφωνώ απόλυτα. Η συχνότητα με την οποία βγαίνει αυτή η φάση από Λάσμε-ΔΔ, για μένα, μπορεί να αντιπαραβληθεί μόνο με τις αντίστοιχες Σάρας/ΔΔ-Μπατίστ. Κι εκτός αυτού, το κάνουν μ' όλους τους πιθανούς τρόπους: μετά από τρέξιμο του Λάσμε στον αιφνιδιασμό, μετά από pnr, μετά από fake screen και κόψιμο, μετά από back screen. Η ποσότητα αυτών των φάσεων, σ' αυτούς τους μήνες που είναι ο Λάσμε στον Παναθηναϊκό, είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη Φώτση, Μάριτς και Βουγιούκα μαζί. Και, φυσικά, επαναλαμβάνω, πέρα από το μυαλό του ΔΔ, καίριο ρόλο παίζει και η μπασκετική αντίληψη του Λάσμε. `
Purpurea
Α και κατι ακομα, οπως ειχα ξαναπει ειμαι ιταλια και βλεπω τα παιχνιδια απο δω. οι ιταλοι εχουν τρελαθει με τη σειρα αυτη. δεν περναει παιχνιδι ευρωλιγκα που να μην αναφερουν 2-3 φορες το διαμαντιδη και την μπαρτσα κ αυριο πριν το ματς δειχνουν απο το πρωι τα 3 πρωτα παιχνιδια της σειρας.

!!
bbplayer
QUOTE (Purpurea @ Apr 18 2013, 00:01 ) *
Την πασα την κατατασσω σαν μερος των λιγων που πρεπει να ξερει ενας ψηλος. Δεν ειπα ποτε οτι ειναι περιττη. ισα ισα ειναι απαραιτητη, ψηλος που δεν ξερει να πασαρει ειναι αφανταστα προβλεψιμος οπως ο σοφο.

Για εναν σεντερ θεωρω πως ειναι περιττο πχ το σουτ η η τριπλα. Δες πχ τον Μπουρουση που ξερει λιγο απο σουτ , λιγο απο τριπλα, λιγο απο ποσταρισμα. Θεωρητικα πιο ολοκληρωμενος πχ απο πεκοβιτς ( κανει παραπανω πραγματα) . Ποιον προτιμας?


έτσι δε θα βγάλουμε άκρη όμως! Πρώτα από όλα μιλάμε για τον Μπορούση, ίσως τον μεγαλύτερο κοπρίτη που έβγαλε ποτέ το ελληνκό μπάσκετ. Σπατάλησε εντελώς το ταλέντο του. Δεν έχει καμια δουλειά το 2.10 να βαράει τρίππντα τη στιγμή που δεν ξέρει να παίξει πλάτη. Δεν εννοώ αυτό όταν λέω ολοκληρωμένος παίχτης. Και δεν εννοώ τύπου ΜΠουρούση παίχτες αλλά τύπου ΔΔ, Μποντιρόγκα, πιο παλιά τον Φάνη αν και τον πρόλαβα όταν είχε γίνει σαν τον Σόφο και όχι στις καλές του στον Πάνι, τον Τσαρτσαρή ας πούμε . Έχω κολλήσει τώρα και δε θυμάμαι άλλους ευρωπαίους.

και για να ξαναγυρίσω στην αρχή που σου είπα ότι δε θα βγάλουμε άκρη. Ο Αλβέρτης είχε μια πολύ συγκεκριμένη δουλειά και την έκανε καλά. Τον προτιμάς από τον Μποντιρόγκα? μέσες άκρες την ίδια ηλικία έχουν και το ίδιο ύψος .
giorgos14
Για να τελειωνει αυτη η συγκριση,ολοι θα προτιμουσαμε στην ομαδα μας το Σισκαουσκας απο το Κλειζα και ας μπορει ο δευτερος να βαλει 45 ποντους σε ενα παιχνιδι.Καπως ετσι βλεπω και το ΔΔ-Ναβαρο
T.W.Is.M.
QUOTE(giorgos14 @ Apr 18 2013, 00:26 ) *
Για να τελειωνει αυτη η συγκριση,ολοι θα προτιμουσαμε στην ομαδα μας το Σισκαουσκας απο το Κλειζα και ας μπορει ο δευτερος να βαλει 45 ποντους σε ενα παιχνιδι.Καπως ετσι βλεπω και το ΔΔ-Ναβαρο


Μην εισαι και σιγουρος για το ολοι... wink.gif
Purpurea
Μποντιρογκα (τον πετυχα ωντας 10χρονο κ δεν μπορω να πω οτι θυμαμαι πολλα περα απ το πως σουταρε βολες tongue.gif ) , Διαμαντιδης , Τζινομπιλι κ τετοιοι παικτες ειναι περιπτωσεις. Συνηθως παικτες που προσπαθουν να τα κανουν ολα καταληγουν να μην κανουν τιποτα.

Μαλλον με εχεις παρεξηγησει.Με λιγα λογια, αυτο που θελω να πω ειναι πως οταν ενας προπονητης ψαχνει για παικτες , θελει κυριως να κανουν μια συγκεκριμενη δουλεια κ το βασικο κριτηριο για το αν θα παρει εναν παικτη ειναι το ποσο καλα κανει την συγκεκριμενη αυτη δουλεια κι οχι το αν ξερει να κανει κι αλλες δουλειες.


επαθα λαστιχο
εγω θα προτιμουσα τον 34χρονο τσαρτσαρη απο τον λορμπεκ γιατι δεν θα αντεχα παικτη στην ομαδα μου με τετοια κομμωση.γουστα ειναι αυτα
giorgos14
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 17 2013, 21:34 ) *
Μην εισαι και σιγουρος για το ολοι... wink.gif


Προτιμας το τρελο;Νταξει Λινας ψυχαρα ολυμπιακαρα αλλα ο αλλος ηταν ρομποτ rolleyes.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(giorgos14 @ Apr 18 2013, 00:44 ) *
Προτιμας το τρελο;Νταξει Λινας ψυχαρα ολυμπιακαρα αλλα ο αλλος ηταν ρομποτ rolleyes.gif


Οχι, ειναι μεγαλοι παιχτες και οι δυο, απλα προτιμω αυτον που θεωρω οτι μπορει να αλλαξει πιο ευκολα τη ροη ενος αγωνα.
επαθα λαστιχο
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 18 2013, 00:49 ) *
Οχι, ειναι μεγαλοι παιχτες και οι δυο, απλα προτιμω αυτον που θεωρω οτι μπορει να αλλαξει πιο ευκολα τη ροη ενος αγωνα.

να συνεχισω το διλημμα?θες εναν παικτη να διαμορφωνει την ροη ενος αγωνα(ολων,και των κρισιμων) η εναν να την αλλαζει?γιατι αν εχεις εναν να σου δινει το μαξιλαρακι ασφαλειας δεν χρειαζεται να γινει καποια ανατροπη.τι θελω να πω...
φερ'ειπειν εχει μεινει στην ιστορια το τριποντο του στογιακοβιτς στον τελευταιο ημιτελικο το 98 στο σεφ.απαντες εξηραν το οτι αν και ειχε 0 στα 5 πηρε το τελευταιο σουτ-νικη-προκριση.ε δεν θα ηταν προτιμοτερο να ειχε 2 στα 5 πριν και να εχανε το 6ο?δεν θα κερδιζε και παλι ο παοκ?
T.W.Is.M.
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Apr 18 2013, 00:58 ) *
να συνεχισω το διλημμα?θες εναν παικτη να διαμορφωνει την ροη ενος αγωνα(ολων,και των κρισιμων) η εναν να την αλλαζει?γιατι αν εχεις εναν να σου δινει το μαξιλαρακι ασφαλειας δεν χρειαζεται να γινει καποια ανατροπη.τι θελω να πω...
φερ'ειπειν εχει μεινει στην ιστορια το τριποντο του στογιακοβιτς στον τελευταιο ημιτελικο το 98 στο σεφ.απαντες εξηραν το οτι αν και ειχε 0 στα 5 πηρε το τελευταιο σουτ-νικη-προκριση.ε δεν θα ηταν προτιμοτερο να ειχε 2 στα 5 πριν και να εχανε το 6ο?δεν θα κερδιζε και παλι ο παοκ?



Εξαρταται υπο ποιες προυποθεσεις απο πλευρας σκορ θα σουταρε το 6ο. Τα 2 παραπανω ευστοχα σουτ θα εξασφαλιζαν προβαδισμα ή οχι? Γιατι το να παρουμε το σκορ του αγωνα και να προσθεσουμε 6 ποντους απο τα 2 ευστοχα τριποντα μου μοιαζει ανωτατη μπακαλικη.
Προσωπικα παντως προτιμω εναν παιχτη που να επηρεαζει τη ροη του αγωνα(λιγοτερο ισχυρο απο το διαμορφωνει), αλλα να μπορει να την αλλαξει αν χρειαστει ή να παρει τα κρισιμα σουτ με υψηλοτερα ποσοστα απ τους αλλους.
Ειδικοτερα στο παραδειγμα Σισκαουσκας vs Κλειζα που αναφερθηκε, χωρις να εχω καμια εμπαθεια με το Σισκα(Λιθουανος ειναι αλλωστε, δεν εχω λογο να μην τον συμπαθω, ουτε το παρελθον του στον Παναθηναικο με επηρεαζει σε τιποτα), απο την καριερα του μου εχει μεινει η εικονα ενος μεγαλου παιχτη, αλλα απο στιγμες της καριερας του μου εχουν μεινει 3. Η μια ειναι το αστοχο σουτ στο τελος του ματς στο Βερολινο. Δεν ειναι στα αρνητικα του, γιατι ηταν ενα πολυ δυσκολο σουτ. Οι αλλες 2 στιγμες ειναι 4 χαμενες βολες. 2 στον ημιτελικο του Σιδνει, που θα μπορουσαν να φερουν τη Λιθουανια σε πλεονεκτικη θεση εναντιον των ΗΠΑ και οι 2 περσινες στην Κωνσταντινουπολη που θα εδιναν το κυπελλο στην ΤΣΣΚΑ. Αυτες οι στιγμες δυστυχως γι αυτον διαμορφωσαν τη ροη των 2 κρισιμων αγωνων.
shtarkws
Καλη τυχη στην ομαδα μας σημερα! Αλλη μια νικη εμεινε,πρεπει να μεινουμε συγκεντρωμενοι σαν να ειναι ο πρωτος αγωνας της σειρας!
j-kidd13
Λοιπον,για μενα ισως το πιο δυσκολο παιχνιδι της σειρας μεχρι τωρα...
Η Μπαρτσελοναιοι ειναι με την πλατη στον τοιχο,χανουν και χανονται,ενω ξερουν καλα πως αν κερδισουν σημερα τα γυρνανε ολα τουμπα,πανε το τελευταιο ματς στην εδρα τους και παιρνουν το πανω χερι.

Για να ειμαι ειληκρινης,ειχα μια διστακτηκοτητα,μηπως το "βαρος" της εδρας και του γεματου γηπεδου αγχωνε λιγο τους παικτες που δεν εχουν εμπειρια σε τετοιες σειρες,αλλα ολοι τους ανταπεξηλθαν οσο αγωνιστηκαν.Σε σημειο που παιξαμε χωρις Μητσο τα πρωτα 5 λεπτα...tongue.gif

Eιμαι συγκρατημενα αισιοδοξος,εξακολουθω να πιστευω οτι,οριακα εστω,δεν ειμαστε φαβορι(αν και αληθεια,με την εικονα που δειχνουν οι ομαδες-και οι προπονητες-δεν ξερω αν ειναι ορθο να λογιζουμε την Μπαρτσελονα ακομα φαβορι,αλλα οκ πες οτι το κανω για γουρι...tongue.gif).

Στα αγωνιστηκα,βλεπω παλι να αφηνουμε πολλα σουτ στην Μπαρτσελονα,κατι η αστοχια και η διστακτηκοτητα που δειχνουν,κατι οι βοηθειες που χρειαζονται στον Τομιτς,παμε παλι σε κλεισιμο προς τα μεσα.Βεβαια,οπως δεν περιμενα να συνεχιστει η αστοχια τους την Τριτη,ετσι δεν το πιστευω και σημερα...Επιπλεον,φοβαμαι το ξυπνημα του Λορμπεκ,ο οποιος βρισκεται σε λιθαργο εδω και 3 ματς,και στην καλη του μερα μπορει να αλλαξει τις ισορροπιες.

ΠΑΜΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΕΑΤΡΙΝΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΡΕ ΟΜΑΔΑ!!!!!!!

ΥΓ:Κατι που παρατηρησα,βασει εξελιξης της σειρας,στο 1ο ματς κερδισε ο γηπεδουχος με 2π διαφορα,στο 2ο κερδισε ο φιολοξενουμενος με 1π,στο 3o κερδισε παλι ο γηπεδουχος με 2π...αρα...τωρα ειναι παλι σειρα να κερδισει ο φιλοξενουμενος με 2π.....tongue.gif 69.gif 69.gif
gmalamos
Το σημερινο παιχνιδι φενεται να ειναι αγωνιστικα πιο ευκολο γτ πολυ απλα η κουραση για τους ισπανους θα ειναι μεγαλυτερη.Ουτως η αλλως απο τη εχουμε δει τα περισσοτερα τα περιμενουνε απο τις γερονταρες σαρας και θεατροναβαρο.Απο την αλλη εχουνε πιστευω μεγαλυτερο κινητρο απο τα αλλα παιχνιδια γιατι αυτη τι στιγμη βρισκονται με την πλατη στο τοιχο γτ πολυ απλα αν χασουν πανε σπιτι τους.Το ευχομαι..
Ειμαι περιεργος να δω τι εκπληξεις θα εχουμε σημερα και απο τις 2 πλευρες.Ζωνη παλι των ισπανων??Πως θα την αντιμετωπισουμε με τρεξιμο σουτ με τον χοντρο smiley.gif θα δειξει.Ερωτηση αν θυμαται κανενας εχουμε δει τον παναθηναικο να παιζει καθολου ζωνη?Πραγματικα δεν θυμαμαι..Αν και θα ηταν δικοπο μαχαιρι με ναβαρο και σαρας.Για να δουμε.Παμε γερα σημερα αγχος και πιεση η ομαδα δεν θελει ουτως η αλλως η πορεια της ομαδας προσωπικα για μενα κρινεται επετυχημενη.

Υγ βλεπω τελευταια επιθεση σε μπαρτσελονα να στελνουμε τομιτσ στις βολες και αυτος να στελνει τη μπαλα πανω απο το ταμπλο. smiley.gif
SG3ptshooter
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 18 2013, 14:37 ) *
Λοιπον,για μενα ισως το πιο δυσκολο παιχνιδι της σειρας μεχρι τωρα...
Η Μπαρτσελοναιοι ειναι με την πλατη στον τοιχο,χανουν και χανονται,ενω ξερουν καλα πως αν κερδισουν σημερα τα γυρνανε ολα τουμπα,πανε το τελευταιο ματς στην εδρα τους και παιρνουν το πανω χερι.

Συμφωνώ. Θέλει πολύ μεγάλη συγκέντρωση και το σημερινό παιχνίδι, τίποτα δεν έχει τελειώσει. Τo τέταρτο παιχνίδι του 2011 μας πήγε στραβά με τον τραυματισμό του Drew πολύ νωρίς, μακάρι η τύχη να μας χαμογελάσει σήμερα.
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 18 2013, 14:37 ) *
Στα αγωνιστηκα,βλεπω παλι να αφηνουμε πολλα σουτ στην Μπαρτσελονα,κατι η αστοχια και η διστακτηκοτητα που δειχνουν,κατι οι βοηθειες που χρειαζονται στον Τομιτς,παμε παλι σε κλεισιμο προς τα μεσα.Βεβαια,οπως δεν περιμενα να συνεχιστει η αστοχια τους την Τριτη,ετσι δεν το πιστευω και σημερα...Επιπλεον,φοβαμαι το ξυπνημα του Λορμπεκ,ο οποιος βρισκεται σε λιθαργο εδω και 3 ματς,και στην καλη του μερα μπορει να αλλαξει τις ισορροπιες.

CJ μόνο. Κι εκείνο το ματς τέταρτο δεν ήταν, Αργεντίνε που κρύβεσαι;
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 18 2013, 14:37 ) *
ΠΑΜΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΕΑΤΡΙΝΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΡΕ ΟΜΑΔΑ!!!!!!!

Ένας έστω παίκτης, ανεξάρτητα απ' το αν ανήκει στο παρελθόν ή το παρόν, το δικό μας ή των αντιπάλων, δεν έχει μείνει χωρίς άδικο κράξιμο σε αυτό το thread.
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 18 2013, 14:37 ) *
ΥΓ:Κατι που παρατηρησα,βασει εξελιξης της σειρας,στο 1ο ματς κερδισε ο γηπεδουχος με 2π διαφορα,στο 2ο κερδισε ο φιολοξενουμενος με 1π,στο 3o κερδισε παλι ο γηπεδουχος με 2π...αρα...τωρα ειναι παλι σειρα να κερδισει ο φιλοξενουμενος με 2π.....tongue.gif 69.gif 69.gif

Με γνώμονα το να ισορροπήσουν τα πράγματα μόνο χαμένοι βγαίνουμε από οποιοδήποτε σενάριο. Θες και σκορ; 63-66. tongue.gif
Αλλά δεν πιστεύω ότι θα δούμε ακριβώς τα ίδια και σήμερα. Ελπίζω σε εορταστικό run στο τέλος, απεύχομαι να βάλουν αυτά που χρωστάνε.
QUOTE(gmalamos @ Apr 18 2013, 15:53 ) *
Το σημερινο παιχνιδι φενεται να ειναι αγωνιστικα πιο ευκολο γτ πολυ απλα η κουραση για τους ισπανους θα ειναι μεγαλυτερη.

Γιατί θα είναι πιο κουρασμένοι από εμάς;
QUOTE(gmalamos @ Apr 18 2013, 15:53 ) *
Ζωνη παλι των ισπανων?

Ελπίζω να την δούμε από νωρίς και να αναγκαστούν να την αφήσουν από νωρίς. Σίγουρα θα τη δούμε πάντως, με τους Ισπανούς να ελπίζουν να φανεί λειτουργική γι' αυτούς αρκετά.
QUOTE(gmalamos @ Apr 18 2013, 15:53 ) *
βλεπω τελευταια επιθεση σε μπαρτσελονα να στελνουμε τομιτσ στις βολες και αυτος να στελνει τη μπαλα πανω απο το ταμπλο

η αστοχία τους στις βολές στα τελευταία λεπτά είναι καθοριστική για τη σειρά ως τώρα, σε αντιπαραβολή ιδίως με την παρουσία του Διαμαντίδη σε αυτήν την κατάσταση και στο δικό μας roster. Όσο για την άμυνα των 5αριων της Barcelona, ο Jawai κάνει ότι μπορεί στο σουτ του Διαμαντίδη στο δεύτερο παιχνίδι αλλά δεν αρκεί, το περίεργο όμως της παρουσίας του στο παρκέ χρεώνεται στον Pasqual. Ο Tomic στο τρίποντο με ταμπλό προχτές πρέπει να απέχει ένα τριάρι μέτρα στο εύκολο. Αυτό με την Estudiantes πάντως δε θα το ξεπεράσουν ακόμη κι αν αναστηθεί η διείσδυση του Ukic σήμερα.

Καλή τύχη και σήμερα. Ο Θεός είναι Παναθηναϊκός ως τώρα. Μην ξεχάσετε να εκπληρώσετε τα γούρια σας, εσείς θα φταίτε αν πάει κάτι στραβά. bball.gif
jovan
Πιστεύω σήμερα ο Πεδουλάκης θα έχει 2-3 τρικ δουλεμένα για να σπάσει την ζώνη την Ισπανών.
gmalamos


Γιατί θα είναι πιο κουρασμένοι από εμάς;

Γιατι πιστευω η κουραση θα ειναι μεγαλυτερη σε ναβαρο που παιζει ουσιαστικα με ενα ποδι και τον 37χρονο σαρας.
shtarkws
To ματς κατα την γνωμη μου θα κριθει στην ψυχολογια,μπορει να γινει το πιο δυσκολο η και το πιο ευκολο της σειρας.Θυμαμαι το 11 στο 4ο παιχνιδι της σειρας καποια στιγμη στο 3 δεκαλεπτο οι της Μπαρτσα σταματησαν να πιστευουν οτι μπορουν να κερδισουν και κατερευσαν.Πρεπει να μπουμε δυνατα απο την αρχη να μην τους δωσουμε το περιθωριο να πιστεψουν πως γυρναει η σειρα

Απο κει και περα η ακρογωνιαιος λιθος της νικης θα ειναι η αμυνα.Αν συνεχισουμε να κραταμε την μπαρτσα σε χαμηλο σκορ ενω παραλληλα συνεχισουμε να κερδιζουμε την μαχη της περιφερειας θεωρω πως το βραδυ θα ειμαστε στο F4.Πριν ξεκινησει η σειρα λεγαμε ολοι πως οι ψηλοι μας ματσαρουν καλα με αυτους των Ισπανων αλλα υπερτερουν στην περιφερεια λογω περισσοτερων/ποιοτικοτερων λυσεων.Μονο που o Μαικλ δεν παιζει Σαδα,Χουερτας ειναι υποτονικοι και μενουν ο Ναβαρο,ο Σαρας και ο Αμπρινες που για μενα ειναι αποκαλυψη μιας και δεν τον ηξερα.Ειδικα οταν παιζουν Σαρας και Ναβαρο μαζι πρεπει να τους σημαδευουμε συνεχως στην επιθεση ενω πρεπει να προσεξουμε παρα πολυ τις βοηθειες της αμυνας στο double team των ψηλων μιας και δεχθηκαμε πολλους ευκολους ποντους ετσι..

Ερωτηματικο για μενα ειναι η αντιμετωπιση της ζωνης η ζωνων που θα χρισμοποιησει ο Πασκουαλ,μια box 1 στον ΔΔ ας πουμε.Αν δεν κολλησουμε εκει εχουμε και την ψυχολογια και το momentum να τελειωσουμε την σειρα

υγ Αν ο αγωνας η ακομη και η σειρα δεν παει κατ ευχην,κατι που ολοι απευχομαστε,με αυτα τα 3 ματς οι παικτες και ο προπονητης (που εγω προσωπικα εχω κριτικαρει παμπολες φορες) εχουν κολλησει παρασημα υψηλων πτησεων και αξιζουν σεβασμου και περισσοτερης πιστης

Καλη τυχη!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.