Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Διάφορα Θέματα Μπασκετικής Επικαιρότητας
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
Kolossos-Rhodes
QUOTE(Consultant @ Feb 11 2008, 00:31 ) *
Ειπα να γραψω καποια πραγματα αλλα το μετανιωσα 2 φορες.Τι να γραψεις για αυτο το παραλληρημα;

O κακομοιρισμος καποια ατομα τα εξυψωνει.Και να φανταστεις οτι μιλαμε για μια ομαδα που στο πρωτο δεκαλεπτο εβαλε 15 ποντους ολους απο βολες..


Στο πρωτο δεκαλεπτο ο αρης εβαλε 8 ποντους,οχι 15 και οντως με βολες
scales84
QUOTE(Consultant @ Feb 10 2008, 22:31 ) *
Ειπα να γραψω καποια πραγματα αλλα το μετανιωσα 2 φορες.Τι να γραψεις για αυτο το παραλληρημα;

O κακομοιρισμος καποια ατομα τα εξυψωνει.Και να φανταστεις οτι μιλαμε για μια ομαδα που στο πρωτο δεκαλεπτο εβαλε 15 ποντους ολους απο βολες..

και αν φανταστεις οτι μιλαει καποιος που απο το 55-55 και μετα ειδε την ομαδα του να βαραει σε 5 λεπτα γυρω στις 16 βολες...και τελικα να βαραει και μαι βολη παραπανω απο την αλλη.

και μιλατε για κακομιρισμο...την αλλη βδομαδα να δω ποσο ψηλα θα κρατησετε το επιπεδο...
Anaz
QUOTE
και μιλατε για κακομιρισμο...την αλλη βδομαδα να δω ποσο ψηλα θα κρατησετε το επιπεδο...
19.gif 19.gif Σωστος!! biggrin.gif
Την αλλη βδομαδα βλεπω μεγαλη μαχη στο παρκε του basketforum.. Mάλιστα κατι μου λεει οτι το νεο subforum της διαιτησιας θα μαζεψει πολυ κοσμο.. biggrin.gif
dizzy_fingers
Ας πάει όποιος θέλει εκεί, αρκεί στο σωστό τόπικ του αγώνα να μη δούμε ποστ όπως αυτά της προηγούμενης σελίδας.

Αυτά, πλέον, δε χωράνε εδώ.

Εγώ να κάνω μία ερώτηση καθώς δεν έχω παρακολουθήσει αρκετά.
Αυτός ο Ράιτ βρε παιδιά, έτσι παίζει πάντα?
Μου έκανε εντύπωση το πόσο τραβηγμένες (και συνάμα αποτυχημένες) προσπάθειες έπαιρνε, ενώ συνεχώς για τον Ουάσιγκτον διαβάζω ότι είναι ατομιστής...
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Feb 11 2008, 10:35 ) *
Ας πάει όποιος θέλει εκεί, αρκεί στο σωστό τόπικ του αγώνα να μη δούμε ποστ όπως αυτά της προηγούμενης σελίδας.

Αυτά, πλέον, δε χωράνε εδώ.

Εγώ να κάνω μία ερώτηση καθώς δεν έχω παρακολουθήσει αρκετά.
Αυτός ο Ράιτ βρε παιδιά, έτσι παίζει πάντα?
Μου έκανε εντύπωση το πόσο τραβηγμένες (και συνάμα αποτυχημένες) προσπάθειες έπαιρνε, ενώ συνεχώς για τον Ουάσιγκτον διαβάζω ότι είναι ατομιστής...

Ε δεν ηταν και τοσο αποτυχημενες του Ραιτ. Εβαλε ενα πολυ δυσκολο σουτ με 2 Ολυμπιακους κρεμασμενους πανω του εβαλε καποια κρισιμα τριποντα γενικα δεν ηταν και τοσο κακος.
Ισορροπημενο παντως δεν τον λες και αυτον. biggrin.gif
Στον ημιτελικο με τον Ολυμπιακο την προτελευταια επιθεση που ηταν τρομερα κρισιμη, εκανε μια προσπαθεια τοσο παρατραβηγμενη που ουτε ο Σκειλς δεν τα εκανε αυτα. tongue.gif

Ο Ουασιγκτον φανηκε και χθες(λιγοτερο απο το ματς κυπελλου) οτι συνεχιζει να το παρατραβαει το σχοινι.
Ενω ο Αρης φετος ειναι πολυ περισσοτερο ομαδικος απο περυσι, ο Ουασιγκτον χαλαει αυτο το στοιχειο και μοιαζει να παιζει μονος του πολλες φορες....
scales84
Ο νταριους χτες ηταν καλος.επαιξε καλα στην αμυνα και δεν πηρε πολλες τραβηγμενες προσπαθειες.στο κατω κατω ειναι πιο γρηγορος απο ολους.ξεκινανε μαζι και τελικα βρισκεται 5 μετρα μπροστα στοναιφνιδιασμο.τι να κανει?
celtic_pride
Με ποιο ψύχραιμο μυαλό σήμερα, μετά το χθεσινό παραλήρημα ( tongue.gif ), ας αναφέρω και εγώ κάποια πράγματα για το παιχνίδι. Λοιπόν, αρκετά καλοί οι Μότολα και Ντάριους (συγκριτικά με την προηγούμενη φορά). Ο Τσαλδάρης και ο Καλαιτζής, πρέπει να κάνανε το χειρότερο παιχνίδι τους φέτος. Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει, αλλά μετά το θέμα που ανακινήθηκε με την Χιμκι, ο Ραιτ περνάει περίοδο κάμψης (δεν εμπνέει την σιγουριά που είχε στους προηγούμενους αγώνες). Το τελευταίο καιρό με προβληματίζει ο Μασευ. Επιθετικά, δεν είναι και στην καλύτερη φόρμα του, αμύντικα, κάθεται παραπονιέται στους διατητές και ξεχναει και γυρίσει πίσω...Ο Μπόισα αρκετά καλός για όσο έπαιξε αν χρεώθηκε με πολλά φάουλ λόγω του μαρκαρίσματος στον Τζακσον. Ο Αγάδακος, πέρασε και δεν ακούμπησε....

Αν είμασταν καλύτεροι από την αρχή, ίσως δεν θα εξελισσόνταν έτσι το παιχνίδι.....

Τα κεφάλια μέσα, δουλειά, βελτίωση και μυαλό μόνο την Πεμπτη με Φενέρ.....

P.S. Ο εκνευρισμός πολλές φορές επιφέρει άσχημα συμπεράσματα.....
ΚιτρινιΑΡΗΣ
QUOTE(ΚιτρινιΑΡΗΣ @ Feb 15 2008, 10:59 ) *
κίνδυνος για αρνητικό σερί (μέχρι και 0-10 μπορεί να φτάσει στην χειρότερη περίπτωση: ΑΕΚ εκτός, Ρίτας εκτός, ΠΑΟ, ΤΑΟΥ, Πανιώνιος εκτός, ΟΥΛΚΕΡ εκτός) ugly8.gif
Αγωνιστικά μπορούμε να τους κερδίσουμε όλους... wos_sport3.gif
όμως πως είναι η ψυχολογία μετά από ένα 0-4??? wacko.gif

0-5 λοιπόν 68.gif
θυμάτε κανείς αν είχαμε ποτέ 0-10??? evilmonkey.gif
Dread
Μας βλέπω να κατρακυλάμε χωρίς σταματημό. Έχω, και επίσημα πλέον, πανικοβληθεί. 42.gif
The Admiral
Κριμα,γιατι η διοικηση εκανε μια πραγματικα γενναιοδωρη κινηση στο να γεμισει το ροστερ της ομαδας φετος...Αλλα οπως εχουμε πει και απο την αρχη της χρονιας,ενα καλο ροστερ δε λεει τιποτα στα χερια ενος μετριου προπονητη...Οσο και αν λεμε να μη πανικοβαλλομαστε,δυστυχως,πιστευω οτι ο Χερμπερτ δεν εχει να δωσει κατι παραπανω απο αυτο που δειχνει τωρα η ομαδα,γιατι δεν εχει συμβει μια και δυο φορες.Μακαρι του χρονου η υπερβαση να γινει και στον παγκο της ομαδας.Μεχρι τοτε,ας σωθει τουλαχιστο η τριτη θεση στο πρωταθλημα.
celtic_pride
No comments..... 68.gif 68.gif 68.gif....Η κατρακύλα συνεχίζεται και όπως φαίνονται τα πράγματα, τελειωμό δεν θα χει.....

Φερτε τώρα τον Ιβάνοβιτς.. ( tongue.gif tongue.gif )
Go Aris
Ο Ηλιάδης (πάλι) δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου... 68.gif Μπορεί να μην έκανε καμία διαφορά, αλλά ένας λογικός άνθρωπος, βλέποντας την ομάδα του να καταρρέει, εξαντλεί όλους τους δυνατούς συνδυασμούς.
Warrior
Eιδικα οταν ο Τσαλδαρης παρουσιαζεται τοσο "ντεφορμε" τον τελευταιο καιρο...
valsam
Τωρα ξυπνησατε ολοι με τον Χερμπερτ?
Οταν τον εκραζα και ηθελα παλι τον Ματσον κοντεψανε να με φανε εδω μεσα!
Τετοιων υπναρα πραγματικα δεν εχω ξαναδει ποτε μου!(και εχω δει πολυυυυυυ μπασκετ!)

Και κατι αλλο!
Νομιζε ο Γιαννακης οτι το κατς που επαιξαν με εμας θα περνουσε και με τον Παναθηναικο!
Αμ'δε!!!
Και παρολου που ευνοηθκε σημερα ο Ολύμπιακος εχασε καθαρα απο μια ανωτερη ομαδα!
Αλλα εγινε αυτο που ελεγα μετα τα ματς μ'εμας,τους κακομαθανε, δηλ. εκαναν οι παικτες του Ολυμπιακου αβερτα φαουλ και απο τα 10 τους εδιναν τα 5-6 και μολις καποιος απο τον ΠΑΟ ακουμπουσε παικτη του Ολυμπιακου αμεσως χρεωνοταν φαουλ !!!!!Και η κερκιδα εβριζε την διαιτησια!!!!!!και οχι μονο!!!

Αληθεια καταργηθηκε η τιμωρια για τα υβριστικα συνθηματα?????
Bonzo
Καταρχήν αν δεν κάνω λάθος γράφτηκαν δύο ή τρεις παρατηρήσεις για υβριστικά και αντικείμενα.

Πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή ο Άρης πρέπει να κυνηγήσει τη τρίτη θέση με όλες του τις δυνάμεις. Δεν πρέπει να θεωρείται καθόλου δεδομένο ότι θα τα καταφέρει καθώς ειδικά ο Πανιώνιος δείχνει πολύ ανεβασμε΄νος το τελευταίο διάστημα και σίγουρα θα πολεμήσει να βγει του χρόνου Ευρωλίγκα(αυτό δείχνει και η μεταγραφή του Τζάαμπερ)
scales84
Ρε παιδια ο αντρεα ελευθερος δεν ειναι?πισωγυρισμα ξεπισωγυρισμα εχει αρχισει να φανταζει ιδανικη λυση
hagi
Πάντως εγώ δεν διάβασα και δεν άκουσα τίποτα για αλλαγές σήμερα..Αν όμως κάνουμε σερί άλλες δύο ήττες το βλέπω σίγουρα..
weirdo1977
κάτι μου λέει πως περιμένουμε την ήττα του ΑΓOΡ από τον κολοσσό για να κλείσουμε προπονητή 39.gif, αν και διακαής μου πόθος είναι ο σλομπονταν wink.gif
ablade
QUOTE(weirdo1977 @ Feb 18 2008, 17:45 ) *
κάτι μου λέει πως περιμένουμε την ήττα του ΑΓOΡ από τον κολοσσό για να κλείσουμε προπονητή 39.gif, αν και διακαής μου πόθος είναι ο σλομπονταν wink.gif

Ποιος σλόμποταν?
celtic_pride
QUOTE(ablade @ Feb 18 2008, 23:02 ) *
Ποιος σλόμποταν?


Mιλόσεβιτς... tongue.gif tongue.gif

Τεσπα. Διάβασα ότι θα πάμε χώρις πρόπονηση στο Βίλνιους...Κάτι μου λέει ότι κάποιος δεν θα γυρίσει απο την Λιθουανία την Παρασκευή και θα κάνει μια βολτουλα πιο πάνω, κατα Φιλανδία μερια....
scales84
QUOTE(weirdo1977 @ Feb 18 2008, 15:45 ) *
κάτι μου λέει πως περιμένουμε την ήττα του ΑΓOΡ από τον κολοσσό για να κλείσουμε προπονητή 39.gif, αν και διακαής μου πόθος είναι ο σλομπονταν wink.gif

Δεν νομιζω οτι ο αγορ θα διωξει τον πεδουλακη αλλα και να τον διωξει δεν θελω εναν ανθρωπο που εχει καταφερθει τοσες φορες εναντια του αρη...

αν ο σλομπονταν ειναι ο λευτερης μακρια κι αυτος..

ο κακιουσης δεν μπορει να αναλαβει ομαδα?
ablade
QUOTE(scales84 @ Feb 19 2008, 17:28 ) *
ο κακιουσης δεν μπορει να αναλαβει ομαδα?


πηγές μου λένε οτι κάτι ψήνετε...
hagi
Πάντως και ο Κακιούσης δεν έχει δείξει κάτι ιδιαίτερο..Δεν ξέρω..Ίσως να ήταν και καλή επιλογή.
Green Warrior
Ο Σούμποτιτς πάντως είναι στην Κροάσια Σπλιτ (παλαι ποτέ Γιουγκοπλάστικα) όπου πρόεδρος είναι ο φίλος του ο Ράτζα. Άσχετο αλλά ο Τζόρτζεβιτς είναι τώρα σε κάποια ομάδα; Γιατί όλοι οι βετεράνοι Γιουγκοσλάβοι γκαρντ έχουν εξελιχθεί σε προπονητές. Δεν νομίζω να ήταν άσχημη λύση ...wink.gif
thrylos7
Όχι και Κακιούσης ρε παιδιά... tongue.gif

Τζόρτζεβιτς νομίζω κι εγώ ότι αποτελεί πολύ καλή λύση, αν αποχωρήσει ο Χέρμπερτ, αλλά μιλάμε πάνω κάτω για πειραματισμό πάλι... Εγώ θα πρότεινα Γκέρσον... blech.gif
Pierce
Ναι , Κακιουση Κακιουση. Μετα τον Πανελληνιο να πεταξει και ο Αρης λευκη πετσετα , οτι πρεπει για τον Πανιωνιο tongue.gif... Ο Αγγελου μπροστα στον Κακιουση ειναι ενα κραμα τζακσον και λαρι μπραουν tongue.gif
scales84
γιατι ρε παιδια?επεισδη δεν εδειξε τπτ στην προβληματικη αεκ?εγω ξερω οτι με τον νικολαιδη που ναι ηδη στον αρη ειχαν κανει εναν ηρακλη χαρμα ιδεσθε..και εχει κι αυτος μεριδιο στην επιτυχια της εθνικηςοχι μονο ο γιαννακης...
thrylos7
Ο Νικολαϊδης έκανε όλη τη δουλειά... και πολλά από τα στοιχεία της Εθνικής (που έφερε ο Κακιούσης), είναι δικά του...
Pierce
QUOTE(scales84 @ Feb 20 2008, 17:59 ) *
γιατι ρε παιδια?επεισδη δεν εδειξε τπτ στην προβληματικη αεκ?εγω ξερω οτι με τον νικολαιδη που ναι ηδη στον αρη ειχαν κανει εναν ηρακλη χαρμα ιδεσθε..και εχει κι αυτος μεριδιο στην επιτυχια της εθνικηςοχι μονο ο γιαννακης...

πες το οτι η ΑΕΚ ηραν προβληματικη( που δεν ηταν τοτε,μια χαρα ροστερ ειχε απλα αυτος δεν μπορουσε να το διαχειριστει και οταν ηρθε επιτελους ο δευτερος Αμερικανος ,τσαλμερς, η ομαδα εκανε 2 μηνες να παρει παιχνιδι). Στο μαρουσι τι εκανε που δεν ηταν προβληματικο;
NBAer
QUOTE(thrylos7 @ Feb 20 2008, 18:02 ) *
Ο Νικολαϊδης έκανε όλη τη δουλειά... και πολλά από τα στοιχεία της Εθνικής (που έφερε ο Κακιούσης), είναι δικά του...

Που το ξερεις οτι ο Νικολαιδης εκανε ολη τη δουλεια?
thrylos7
Δε μπορώ να σου δώσω καλύτερη εξήγηση από αυτή που δίνει ο rchos7 στις μεταγραφές του Ολυμπιακού... tongue.gif

Απλά εδώ δε μιλάμε για μεμονωμένο περιστατικό, αλλά για κοινό μυστικό...
scales84
Ε ας την κανει παλι ο νικολαιδης.τουλαχιστον να τον ακουει.οπως τον ακουγε ο και ο αντρεα.ο γκορντονακος κανει τα δικα του και παμε για 90 ποντους μεσο ορο στην αμυνα!ελεος

και ο αντρεα ελευθερος ειναι...καντε το πισωγυρισμα.τωρααααααααααααα
celtic_pride
QUOTE(scales84 @ Feb 20 2008, 21:37 ) *
Ε ας την κανει παλι ο νικολαιδης.τουλαχιστον να τον ακουει.οπως τον ακουγε ο και ο αντρεα.ο γκορντονακος κανει τα δικα του και παμε για 90 ποντους μεσο ορο στην αμυνα!ελεος

και ο αντρεα ελευθερος ειναι...καντε το πισωγυρισμα.τωρααααααααααααα



E οχι και να ξανάρθει και ο Αντρέα ρε φίλε scales.... Eίπαμε "κοιμισμένος" ο Γκόρντον, αλλά τον προτιμώ συγκριτικά με τον μουσάτο...
scales84
εγω ξερω οτι με χειροτερο αντικειμενικα υλικο και χωρις να χει σαν στοχο τον τελικο μας εβγαλε δευτερους στην κανονικη περιοδο και στο τοπ 16 εκτος απο το ματς στο τρεβιζο χασαμε ολα τα ματς στις λεπτομερειες...

κι εβλεπες και μια μαχητικοτητα ρε παιδι μου..κοτζαμ τσκα και μας ειχε βαλει 65 ποντους.και μας εβαλε η φενερ 96?
Warrior
QUOTE(scales84 @ Feb 21 2008, 00:02 ) *
εγω ξερω οτι με χειροτερο αντικειμενικα υλικο και χωρις να χει σαν στοχο τον τελικο μας εβγαλε δευτερους στην κανονικη περιοδο και στο τοπ 16 εκτος απο το ματς στο τρεβιζο χασαμε ολα τα ματς στις λεπτομερειες...

κι εβλεπες και μια μαχητικοτητα ρε παιδι μου..κοτζαμ τσκα και μας ειχε βαλει 65 ποντους.και μας εβαλε η φενερ 96?


Αυτη ειναι η πραγματικοτητα,συν του οτι με τον Ματσον δεν υπηρχε περιπτωση να κανουμε 6 συνεχομενες
ηττες.Παντα εβρισκε τον τροπο και συνεφερε την ομαδα και δεν πηγαινε απο χαστουκι σε χαστουκι.

Βεβαια,δεν ξερω αν ειμαι υπερ μιας πιθανης επιστροφης του Ιταλου αυτη τη στιγμη.Δεν ειμαι καθολου
σιγουρος για τα αποτελεσματα,μιας και δεν πιστευω οτι ειναι ικανη κινηση για να μας βγαλει απο το
αδιεξοδο.Πρεπει επιτελους να επενδυσουμε ως ομαδα σε εναν προπονητη.Δεν βλεπω αλλη λυση...

Παντως αν ειναι να ερθει ο Κακιουσης....ας μεινουμε με τον Χερμπερτ!!! tongue.gif biggrin.gif
Warrior
QUOTE(metrosport.gr)
Έθεσε εαυτόν εκτός ο Τέρι

Ο Ρέισον Τέρι ήταν μία εξαιρετικά δυσάρεστη έκπληξη για τον Γκόρντον Χέρμπερτ και τον Άρη στο παιχνίδι με την Λιέτουβος Ρίτας, σβήνοντας μια και καλή την θετική εμφάνιση που έκανε στον αγώνα της προηγούμενης αγωνιστικής με αντίπαλο την Φενέρμπαχτσε Ουλκέρ στο Αλεξάνδρειο. Ο απόφοιτος του Νορθ Καρολάινα ήταν προκλητικά αδιάφορος από την αρχή της αναμέτρησης με τον Γκόρντον Χέρμπερτ να του δίνει την θέση του βασικού αλλά να μην έχει κανένα όφελος. Χωρίς διάθεση στην άμυνα και καθόλου συνεργάσιμος στην επίθεση ο Ρέισον Τέρι έκανε τρία φάουλ και στην συνέχεια κάθισε στον πάγκο. Ο ίδιος έδειξε ότι έθεσε τον εαυτό του εκτός ομάδος, την ίδια στιγμή που στηρίζεται απ' όλους σχεδόν από την αρχή της χρονιάς. Αλλά δεν μπόρεσε να προσαρμοστεί απόλυτα στον ευρωπαικό τρόπο παιχνιδιού και ίσως στις ανάγκες της ομάδας του Άρη. Σίγουρα το νεαρό της ηλικίας του μπορεί να αποτελέσει ένα ελαφρυντικό αλλά είναι αλήθεια ότι όλοι στην ομάδα των στήριξαν σε μεγάλο βαθμό. Πρώτα όταν είχε ένα διάστημα τους τελευταίους μήνες του 2007, όπου υπήρχε και η σκέψη ακόμη και για αλλαγή του. Όμως έμεινε και μετά τον τραυματισμό του έδειξε να βρίσκει τον καλό του πρόσωπο. Αλλά μετά την ανύπαρκτη εμφάνιση του με την ΑΕΚ ήρθε και η χθεσινή όπου πραγματικά... πέρασε και δεν ακούμπησε. Ο Άρης δεν πήρε τίποτα από τον Ρέισον Τέρι χθες και σίγουρα πολλές είναι οι σκέψεις που περνάνε από το μυαλό όλων. Γιατί ο Αμερικανός στηρίχθηκε, ποτέ δεν τον έκανε κανείς να νιώσει σαν... ξένο σώμα, κάτι που μάλλον αποφάσισε ο ίδιος από μόνος του. Η στήριξη φάνηκε και στα "τετ α τετ" που είχε με τον Γκόρντον Χέρμπερτ όμως τελικά η έλλειψη διάθεσης του Αμερικανού ήταν πιο έντονη. Πολλές είναι οι σκέψεις για το μέλλον του, κάτι που θα απασχολήσει την διοίκηση μέσα στις επόμενες ημέρες.


unsure.gif
scales84
κι η ζωη τραβαει την κατηφορα!!!!!!!!!!!
celtic_pride
QUOTE
Η απορία «γιατί δε γεμίζει το Αλεξάνδρειο;» συνεχίζει να αιωρείται. Τι δηλώνει ο Θανάσης Τζεβελέκης και ποιες είναι οι αιτίες του φαινομένου

Μπορεί ο Αρης να είχε συνεχόμενες ήττες πρόσφατα, όμως η μικρή προσέλευση του κόσμου στο Αλεξάνδρειο δεν είναι φαινόμενο του τελευταίου μήνα. Το Αλεξάνδρειο φέτος γεμίζει σπάνια έως καθόλου και αυτό σίγουρα έχει θορυβήσει άπαντες στην ομάδα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στους δύο τελευταίους αγώνες, με Φενέρμπαχτσε Ούλκερ και Παναθηναϊκό κόπηκαν συνολικά 2.440 εισιτήρια! 1.150 με τους Τούρκους και 1.290 με τους πράσινους».

Αν αυτό δεν είναι σημάδι απαξίωσης της ομάδας από τον ίδιο της τον κόσμο, τότε ποιο είναι; Πέρα από τους οργανωμένους και μία ακόμα μερίδα φιλάθλων που στηρίζουν την ομάδα από την αρχή της χρονιάς (αυτό μεταφράζεται σε 1.100 διαρκείας), λίγα πράγματα. Το Αλεξάνδρειο μισοάδειο και ούτε ένα sold out. Ολα αυτά, την ώρα που ο Αρης θέλει να χτίσει γήπεδο μεγαλύτερης χωρητικότητας...

Ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Θανάσης Τζεβελέκης, έδωσε τη δική του διάσταση στο θέμα. «Από τους μη οργανωμένους δεν είμαι ικανοποιημένος. Το πρόβλημα είναι ότι ο μύθος του μπασκετικού κόσμου του Αρη έχει αρχίσει να φθίνει, αυτός ο κόσμος πλέον είναι σε μια ηλικία 50-60 ετών και επιλέγει να παρακολουθεί τον αγώνα από την τηλεόραση και τον καναπέ. Αυτό που κάνουμε εμείς είναι να δημιουργούμε μια νέα γενιά μπασκετικών φιλάθλων. Τα περισσότερα εισιτήρια διατίθενται σε ηλικίες 19-35 ετών, στοιχείο που μας ενδιαφέρει και τους διευκολύνουμε, έτσι ώστε να δημιουργηθεί η νέα γενιά»

Οι λόγοι του φαινομένου

Οι λόγοι για τη μικρή προσέλευση του κόσμου είναι πολλοί. Οντως, ο ποδοσφαιρικός Αρης «τράβηξε» αρκετό κόσμο φέτος στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και το οικονομικό βάρος είναι μεγάλο για Σούπερ Λίγκα - ΟΥΕΦΑ - Α1 - Ευρωλίγκα. Ομως κανείς δεν πιστεύει ότι ο Αρης δεν έχει 4-5.000 κόσμου που μπορεί να πάει και στα δύο γήπεδα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο Αλεξάνδρειο είχε περισσότερο κόσμο όταν ο Αρης προσπαθούσε να βγει στην Ευρωλίγκα, πριν από δύο χρόνια δηλαδή, παρά φέτος. Οπότε, το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι πολλοί φίλαθλοι, ζώντας ίσως στις εποχές του Γκάλη και του Γιαννάκη, βλέπουν ότι ο Αρης έκανε μεν το μεγάλο βήμα, δεν μπορεί δε να πάρει το πρωτάθλημα και να διεκδικήσει το τρόπαιο της Ευρωλίγκα, οπότε λένε «γιατί να πάω στο γήπεδο;». Οταν η ομάδα κυνηγούσε την επιστροφή της στα «σαλόνια», το κίνητρο ήταν μεγάλο. Πέρυσι, στην πρώτη χρονιά, όλοι ήθελαν να δουν την ΤΣΣΚΑ, την Μπαρτσελόνα και την Μπενετόν. Φέτος, δεν τους αρκεί. Κι αυτό μόνο καλό μήνυμα δεν είναι για το μέλλον...

Η άλλη όψη του νομίσματος λέει ότι μεγάλη μερίδα του κόσμου δεν μπορεί να χωνέψει πως μία ομάδα σαν τον Αρη δεν έχει προοπτική για κορυφή και είναι συνεχώς στη σκιά των «αιωνίων», επικαλούμενη μάλιστα την αποχώρηση της «Γένεσις». Φαύλος κύκλος... Μέχρι να ενδιαφερθούν για τον Αρη επιχειρηματίες τύπου Γιαννακόπουλου, Αγγελόπουλου (ή ακόμα και Κυριακού, Βωβού), ο Αρης θα υπολείπεται των μεγάλων του λεκανοπεδίου, της Ταού, της ΤΣΣΚΑ, της Ρεάλ. Και αν δεν έχει τη στήριξη του κόσμου του, το μέλλον μόνον ευοίωνο δεν μπορεί να είναι...


betsmart.gr

Συμφωνώ απόλυτα....ειναι πραγματικά ΝΤΡΟΠΗ για τον κόσμο μας το άδειο (φετος) Παλε...

Οι γνώμες σας?
Warrior
Νομιζω οτι το συγκεκριμενο αρθρο περιγραφει σε μεγαλο βαθμο την πραγματικοτητα.Πολλες αληθειες
γραφονται....

Ζουμε μια "αρρωστημενη" κατασταση (κατα την γνωμη) φετος.Και βεβαια δεν προεκυψε απο το πουθενα,
αλλα ερχεται σε συνεχεια ενος κλιματος που υποβοσκει εδω και πολυ καιρο και το οποιο συντηρειται
απο μεριδα του κοσμου της ομαδας.

Πραγματικα ειμαι πολυ απογοητευμενος και εκνευρισμενος απο την νοοτροπια που διακατεχει ορισμενους
και δεν θελω να επεκταθω περισσοτερο.Μηδενισμος στα παντα,κακοπροαιρετη "κριτικη" και καλλιεργεια
απαισιοδοξιας...

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως ζητανε ορισμενοι και κυριως πως ειναι δυνατον να επιτευχθει.
Υπαρχει καποια εναλλακτικη διαδρομη απο αυτην που ακολουθειται απο τους ανθρωπους που εχουν
στα χερια τους την ομαδα?Γιατι ανεξηγητο ειναι και το γεγονος,οτι ενω για την μεγαλη πλειοψηφια των
ανθρωπων του χωρου και τους ουδετερους το "μοντελο" που ακολουθει ο Αρης ειναι επιτυχημενο και
στην σωστη κατευθυνση,αλλα την ιδια ωρα αυτο δεν ειναι εμφανες σε μερος του κοσμου της ομαδας.

Σιγουρα υπαρχουν και λαθη στην επικοινωνιακη πολιτικη που ακολουθει η ΚΑΕ,αλλα αυτο απο μονο του
δεν ειναι αρκετο για να δικαιολογησει την εικονα που παρουσιαζει φετος το παλε.Οταν μαλιστα φετος
εγιναν και διορθωτικες κινησεις στην σωστη κατευθυνση,δειγμα του οτι υπαρχει η διαθεση να κυνηγηθει
το κατι παραπανω.

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να γινει κατανοητο απο ολους,αυτο που αναγραφεται στο τελος του παραπανω
αρθρου και ειναι ολη η ουσια νομιζω:

QUOTE
Μέχρι να ενδιαφερθούν για τον Αρη επιχειρηματίες τύπου Γιαννακόπουλου, Αγγελόπουλου (ή ακόμα και Κυριακού, Βωβού), ο Αρης θα υπολείπεται των μεγάλων του λεκανοπεδίου, της Ταού, της ΤΣΣΚΑ, της Ρεάλ. Και αν δεν έχει τη στήριξη του κόσμου του, το μέλλον μόνον ευοίωνο δεν μπορεί να είναι...


Φυσικα,αν καποιος διαφωνει και εχει καποια αντιπροταση....θα χαρω πολυ να την ακουσω! wink.gif
hagi
Καμία αντιπρόταση.Είναι ολόσωστο το άρθρο και δεν υπάρχει κάτι λάθος..Είναι όντως ντροπή για μας φέτος που δεν γεμίζει το γήπεδο ενώ παλαιότερα που είμασταν πολύ χειρότερη ομάδα είχε κόσμο.

Ίσως να υπάρχει ένα ελαφρυντικό στο ότι δηλαδή ο κόσμος βαρέθηκε να βλέπει την ομάδα να μην μπορεί να είναι πρώτη και απλά να προσπαθεί,αλλά εδώ έρχεται αυτό το κομμάτι που λέει ότι αν δεν έρθουν πρόεδροι με λεφτά δεν μπορούμε να πάμε παραπάνω.Με το να μην πηγαίνουμε στο γήπεδο λοιπόν δεν βοηθάμε την κατάσταση αντίθετα κάνουμε κακό.Γιατί ο πρόεδρος που θα έχει τα λεφτά δεν θα έρθει ποτέ αν βλέπει ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον από τον κόσμο και άρα έσοδα.Επίσης κάνει κακό και για την Ευρωλίγκα που τόσο πολύ προσπαθήσαμε να ξαναπαίξουμε.Θα χτυπήσει καμπανάκι και θα έχουμε πρόβλημα.Και φυσικά να μην ξεχνάμε και το καινούργιο γήπεδο που θέλουμε αφού δεν χωράμε στο Παλέ όπως λέμε.. 68.gif Πως δεν χωράμε άμα πηγαίνουν μόνο 2500 άνθρωποι,μια χαρά είναι..Έτσι λοιπόν γιατί να ενδιαφερθούν για το νέο γήπεδο..

Όλα αυτά είναι μεγάλο πρόβλημα το οποίο πραγματικά εγώ δεν το καταλαβαινω..Γιατί δηλαδή πρόπερσι που παλεύαμε να παίξουμε στην Ευρωλίγκα γέμιζε το γήπεδο και φέτος που είναι σχεδόν άδειο;;Νομίζω ότι φέτος έχει τραβήξει κόσμο πολύ το ποδόσφαιρο δυστυχώς ,αλλά και πάλι δεν μορεί να μην υπάρχουν 5000 κόσμος του Άρη που να μπορεί να γεμίζει στην Ευρωλίγκα έστω το γήπεδο..

Μακάρι κάτι να αλλάξει και να αρχίσει και πάλι ο κόσμος να κάνει την καταπληκτική ατμόσφαιρα του Παλέ που δεν αφήνει κανένα απαρατήρητο..
The Admiral
Δυστυχως,μεχρι εδω ημασταν.Δεν πιστευω οτι η αγωνιστικη διαφορα μας με την Ταου ειναι τοσο χαωδης οσο αυτη του μπατζετ ας πουμε,ωστοσο αυτο αποδειχτηκε σημερα.Θα ηταν πολυ βολικο να τα ριχναμε λοιπον ολα στα μπατζετ,αυτες ειναι οι δυνατοτητες μας κτλ. κτλ.,αλλα αυτο δεν πρεπει να μας αποπροσανατολισει απο μερικα βασικα πραγματα.Το πρωτο ειναι πως η μεγαλυτερη επενδυση που πρεπει να γινει του χρονου ειναι στον παγκο.Η ομαδα μας δεν επιτιθεται και αμυνεται με συστημα,ειναι πασιφανες αυτο,αρκει ενα σκριν των αντιπαλων στην κορυφη της ρακετας για να μεινουν δυο αντιπαλοι ελευθεροι στο τριποντο.Γκρινιαζαμε περσι για την επιθετικη δυστοκια και φετος χασαμε και την αμυνα.Αυτο σε συνδυασμο και με τα νευρα του και την πληρη ελλειψη αντιληψης κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου(οταν το γυρισε ο ΠΑΟ την Κυριακη απο τους 18 στους 2,ουτε ενα ταιμαουτ δεν πηρε ενδιαμεσα) δικαιολογουν την απομακρυνση του Χερμπερτ του χρονου.Ενα δευτερο σημειο ειναι η διαψευση των προσδοκιων απο καποιους παικτες μας.Ο Αγαδακος μετα 2 ελπιδοφορα παιχνιδια στην αρχη της σεζον,φανταζει σημερα σα κινουμενο κρεας χωρις ψυχη,κανοντας μας να αναπολουμε Φλετσερ και Κουλ.Ουτε ριμπαουντ δεν παιρνει πια.Ο Τσαλδαρης ξεφουσκωσε επικινδυνα,κανοντας με να παρω πισω οσα κολακευτικα εχω γραψει για αυτον.Αυτα μαζι με τον παροπλισμο των Ηλιαδη,Παντελιαδη,νεαρων και την κακη χρησιμοποιηση του Τερι,κατεδαφιζουν την εντυπωση του "πιο πληρους ροστερ" που ειχαμε εδω και καιρο.Το προβλημα λοιπον ειναι στο ροστερ και στον προπονητη,πραγμα που λυνεται,δυστυχως,με κατι που δεν εχουμε:χρημα!Ωραια και αγια η καλη διαχειριση και τα λοιπα,οι προσγειωμενοι στοχοι,αλλα δυστυχως το χρημα ειναι η κινητηριος δυναμη της αγωνιστικης προοδου.Το χρημα σου επιτρεπει να κανεις δοκιμες,να κανεις βλακειες και λαθη και να τα διορθωνεις,να αλλαζεις παικτες σαν τα πουκαμισα για να δεις ποιος θα κατσει,το ιδιο και προπονητες,δινει ελπιδες στους φιλαθλους οτι καλο θα γινει ακομη και αν αποκλειεσαι απο ολους τους στοχους σου στη μεση της χρονιας.Βλεπετε ολοι τα χαλια που εχουν αυτη την εποχη οι ΠΑΟ και ΟΣΦΠ,τι μας εκπλησσουν τα δικα μας.Στραβες συμβαινουν στη ζωη και το μπασκετ,το θεμα ειναι τι σου δινει ελπιδα για το μελλον.Οι δυο εγχωριοι αντιπαλοι μας ξερουν(κυριως οι οπαδοι τους) πως ο,τι και να γινει,υπαρχει ενας κουμπαρας πισω τους να τα φτιαξει ολα απο την αρχη.Ο μεσος Αρειανος τι προοπτικη εχει ομως?Να παει στο γηπεδο και να "στηριξει την προσπαθεια".Big deal!Ετσι θα γιγαντωθει ο Αρης δηλ?Ο Αρης θα γιγαντωθει με τη βοηθεια ενος οικονομικου γιγαντα και τοτε θα αρχισει να πηγαινει γηπεδο ο κοσμος.Ο ΠΑΟ επρεπε να παρει τρια ευρωπαικα(και να ξεφτιλιστει η ομαδα του στο ποδοσφαιρο) για να αρχισει να πηγαινει σιγα σιγα ο κοσμος στο γηπεδο.Αν ο Αρης κερδιζε τα δυο παιχνιδια με τον ΟΣΦΠ και με τη Φενερμπαχτσε δε θα πηγαιναν 6000 σημερα στο Αλεξανδρειο?Με τις μεγαλες επιτυχιες ή εστω την προοπτικη τους τρεφεται ο κοσμος.Αλλιως τι να παει να κανει Τσικνοπεμπτη στο γηπεδο?Να παρακολουθει κηδειες?
sarounas
οι άδειες εξέδρες πλέον δεν είναι τόσο μεγάλη έκπληξη
ο κόσμος του Άρη ασχολείται και ξέρει πολύ μπάσκετ και το ένστικτό του φέτος δεν τον οδηγεί στο Παλέ
ναι μεν είναι αδικο για την σημερινή ομάδα να συγκρίνετε με εκείνη που μεσουρανούσε στην Ευρώπη αλλά νομίζω ότι ο κόσμος ξενέρωσε φέτος με την έλλειψη ενός καινούριου στόχου
ήρθαν και εκείνες οι καταστροφικές ήττες στο Παλέ στην αρχή της σεζόν από Ολυμπιακό, Πανιώνιο και ιδίως εκείνη με την Αρμάνι για να κόψουν εντελώς την όποια όρεξη υπήρχε και να απομακρύνουν τους φιλάθλους που δεν έβλεπαν το κάτι παραπάνω

πιστεύω ότι αυτό που πρέπει να γίνει από εδώ και πέρα μιας και δεν έμεινε κάτι άλλο (αφού καλός εχόντων των πραγμάτων τα σημαντικά παιχνίδια θα είναι οι προημιτελικοί στα play off, μιας και λόγο προγράμματος, δεν νομίζω ότι χάνετε η τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια από τον Πανιώνιο) είναι να δοθούν περισσότερες ευκαιρίες σε κάποιους παίκτες που πιθανότατα θα μείνουν και του χρόνου αλλά δεν αξιοποιούνται καθόλου όπως ο Ηλιάδης ή ακόμη και ο Αγαδάκος (αν και μέτριος παίκτης αφού τον πήραν ας τον αξιοποιήσουν) και φυσικά να πάρουν αρκετά λεπτά συμμετοχής σε κάποιους αγώνες και οι μικροί έτσι ώστε να αρχίσουν σιγά σιγά να παίζουν και αυτοί από του χρόνου
όπως επίσης να αρχίσουν να ψάχνουν από τώρα για κάποιες καλές περιπτώσεις παικτών για την νέα σεζόν (αφού υπάρχει και το ατού με το δέλεαρ της euroleague)
celtic_pride
Τώρα που Νίκολας, Ραιτ και Γούντς αποτελούν παρελθόν από την Εφές, λέτε να "χτυπήσουμε" κανέναν? tongue.gif tongue.gif
basketaris
Mε 1.000 εισιτηρια? sad.gif

Χλωμο... dry.gif
scales84
Ειναι κανεις απο αυτους τουρκοποιημενος?βασικα αυτον τον γουντς θα τον ηθελα τρελα
basketaris
Eιναι ακριβως αυτο που χρειαζομαστε ο Γουντς! 38.gif

Θα τον ηθελα, αλλα ειναι πανακριβος (για τα δεδομενα μας)...

Οσο για τις τουρκοποιησεις, κανεις τους δεν ειναι, απ' οσο γνωριζω... 39.gif
celtic_pride
Κάπου άκουσα ότι η ΚΑΕ είναι 900.000€ μέσα ( blink.gif blink.gif ). Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο πάντως...

Πάντως οποιαδήποτε αγορά νέου παίκτη ίσως "τινάξει" στον αέρα τα οικονομικά της ομάδας......

Ας τα βλέπουν αυτά οι "Αρειανάρες" του καναπέ......... ugly1.gif
basketaris
Eγω δεν το βλεπω καθολου απιθανο... sad.gif

Απο την Ευρωλιγκα, δεν εχουμε αποκομισει τα κερδη που περιμεναμε. Και απο το Ελληνικο Πρωταθλημα, πλεον, κερδη μια ομαδα μπορει να αναμενει μονο αν παιξει στους Τελικους.

Για να τα λεμε, ομως, κι ολα, οι κινησεις της ΚΑΕ σε θεμα μαρκετινγκ και προσεγγισης του πελατειακου κοινου, ηταν απο ελαχιστες εως ανυπαρκτες... sad.gif
basketaris
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΗΤΣΑΡΑ! 41.gif 41.gif

QUOTE
Χρόνια πολλά Δημήτρη!

Τα γενέθλια του έχει σήμερα ο Δημήτρης Τσαλδάρης που έκλεισε τα 28 χρόνια και επόμενο ήταν να αποτελέσει το επίκεντρο στην σημερινή απογευματινή προπόνηση της ομάδας στο Αλεξάνδρειο. Ο γκάρντ του ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο δέχθηκε τα «χρόνια πολλά» από τους συμπαίκτες του και το προπονητικό επιτελείο και εκείνος από την πλευρά του ήρθε… φορτωμένος με γλυκά για να τους κεράσει.

Όλοι στην οικογένεια του ΑΡΗ ευχόμαστε ολόψυχα στον Δημήτρη να τα εκατοστίσει και να βιώνει πολλές χαρές τόσο σε προσωπικό, όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο!

www.arisbc.gr
celtic_pride
Mια ερώτηση προς όλους τους συνΑρειανούς (κυρίως) του φόρουμ.

Αν υποθέσουμε ότι ο Γκόρντι αποδεικνύεται στο τέλος της χρονιάς "μάγκας" και οδηγήσει την ομάδα στον τελικό του πρωταθλήματος, η διοικηση πρέπει να τον κρατήσει ή όχι? ,δεδομένης της αρνητικής κριτικής που δέχεται ο κόουτς από τον περισσότερο κόσμο... 39.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.