Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Διάφορα Θέματα Μπασκετικής Επικαιρότητας
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
gallistis
QUOTE(kseplenhs @ Nov 18 2009, 00:24 ) *
αν δεν κάνω λάθος τον ολυμπιακό ο άρης τον είχε κερδίσει τελευταία φορά στα play offs του 2007 οταν και είχε το πλεονέκτημα έδρας.

τον παο πρεπει να τον είχε κερδίσει στην κανονική περίοδο της σεζόν 2007-08 στο αλεξάνδρειο.


τον ειχαμε κερδισει και ψιλοανετα μαλιστα με τον χερμπερτ προπονητη.
kseplenhs
QUOTE(gallistis @ Nov 18 2009, 01:16 ) *
τον ειχαμε κερδισει και ψιλοανετα μαλιστα με τον χερμπερτ προπονητη.



στην κανονική περίοδο έτσι?

γιατί εκείνη τη σεζον διασταυρωθήκανε και στα ημιτελικά των play offs.και τότε δεν πρέπει να έκανε νίκη ο άρης.
gallistis
QUOTE(kseplenhs @ Nov 18 2009, 01:25 ) *
στην κανονική περίοδο έτσι?

γιατί εκείνη τη σεζον διασταυρωθήκανε και στα ημιτελικά των play offs.και τότε δεν πρέπει να έκανε νίκη ο άρης.


εννοειτε στη κανονικη περιοδο.82-75 το σκορ.στα πλευ οφ δε συναντηθηκαμε γιατι μας προλαβε το μαρουσι και μας απεκλεισε στους 8.περυσι συναντηθηκαμε με τον παο
mono maroussi
σχημα λογου ηταν καθως τωρα μας βγαινει η κουραση απο τη δυνατη προετοιμασια και τα συνεχομενα ματς..παντως το αλεξανδρειο εχει γινει κατι σαν εξοχικο για μας. icon_drunk.gif .μακαρι και σημερα να τα δωσουν ολα οι δικοι μας και να καταφερουν κατι καλο αν και ειναι δυσκολο
EXPLOITED ARIS
QUOTE(mono maroussi @ Nov 18 2009, 16:13 ) *
σχημα λογου ηταν καθως τωρα μας βγαινει η κουραση απο τη δυνατη προετοιμασια και τα συνεχομενα ματς..παντως το αλεξανδρειο εχει γινει κατι σαν εξοχικο για μας. icon_drunk.gif .μακαρι και σημερα να τα δωσουν ολα οι δικοι μας και να καταφερουν κατι καλο αν και ειναι δυσκολο


Εξοχικο;;;Μαλιστα!
Μεγαλο εξοχικο εχετε αν υπολογισουμε πως το σπιτι σας ειναι τουλαχιστον 3 φορες πιο μικρο! icon_drunk.gif
Timemaster
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 18 2009, 14:32 ) *
Εξοχικο;;;Μαλιστα!
Μεγαλο εξοχικο εχετε αν υπολογισουμε πως το σπιτι σας ειναι τουλαχιστον 3 φορες πιο μικρο! icon_drunk.gif



Υπέροχο!!!!
smiley.gif smiley.gif smiley.gif


Είναι το πρώτο δυνατό παιχνίδι κυπέλλου μετά από πολλά χρόνια που πιστεύω πως θα κερδίσουμε άνετα και εύκολα και θα πιάσουμε μεγάλη απόδοση.
Εώς τώρα πάντα έβλεπα παιχνίδια αμφίρροπα άσχετα για το ποιο είναι το φαβορί άσχετα με το αν παίζαμε με Ολυμπιακό, Πανιώνιο κ.λ.π.

Η εικόνα του Αμαρουσίου στα τελευταία παιχνίδια δε μου άρεσε.
Η ομάδα φαίνεται να μη μπορεί να συνδυάσει Ευρώπη,πρωτάθλημα και κύπελλο ειδικά τώρα με τους πολλούς τραυματισμούς.
Ενώ φαίνεται ο κόουτς να χάνεται τα τελευταία λεπτά και να μη δίνει στην ομάδα του το κάτι παραπάνω που έδινε ο Μαρκόπουλος.

όχι ότι ο Άρης δύχνει ένα καλό πρόσωπο μιας και δε μου άρεσε ούτε στο ματς με τον ΠΑΟ αλλά δείχνει να μπαίνει σε ένα δρόμο και να έχει ανωδική πορεία.
Πιστεύω πως κάποια στιγμή τα ελεύθερα σουτ θα μπούνε και το παιχνίδι θα σταματήσει να είναι ντέρμπι.


Άμα κάνω λάθος θα φανεί

Υ.Γ.1 Αν είχαμε βάθος στους ψιλούς ή έστω κάποιον να κάνει την διαφορά τότε τα πράγματα θα ήταν ακόμα ποιο εύκολα
Υ.Γ.2 Αν βρει κάποιος κανένα στριμινγκ ας μου στείλει κανένα μήνυμα!
Υ.Γ.3 Θέλω πολύ ημιτελικό Άρης-ΠΑΟΚ και τελικό Άρης-Ηρακλής


rolleyes.gif


SteelGandalf
Μπράβο στην ομάδα που σήμερα έκανε το καθήκον της και προκρίθηκε στους 4 του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (ο οποίος κέρδισε, δύσκολα, τον ΠΑΟΚ στο παλατάκι με σκορ 70-82).

Το τελικό σκορ 75-63 επί του Αμαρουσίου, πιστοποιεί πως η ομάδα μας και δυνατότητες έχει, αλλά και πως έφτασε η στιγμή για να κάνει την "επιστροφή".

Μπράβο στα παιδιά και στην τεχνική ηγεσία.
mrproedros
Κύπελλο Ελλάδος Ανδρών - Προημιτελική Φάση : Άρης - Μαρούσι 75-63 (18-11-09) το τελευταίο δεκάλεπτο

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />

EXPLOITED ARIS
Μπραβο στα παιδια για το καλο παιχνιδι τους.
Πιστευω πως αυτο ηταν το εναρκτηριο λακτισμα για την ομαδα.Να ξεκινησει να ρολαρει κ οπως λεει και ο coach οι διπλοι αγωνες θα μας κανουν καλο.Μπραβο στον Μπαρλο γιατι σε αυτα τα πρωτα παιχνιδια ειναι απο τους λιγους που βγαζουν παθος και ψυχη μεσα στο παρκε.
Η ομαδα θα ρολαρει και θα γινει πολυ καλυτερη.Μεχρι ποτε θα περιμενουμε τον Ριτσαρντσον να γινει καλος;Μηπως πρεπει να ψαξουμε για Αμερικανο τεσσαρι και κοινοτικο τριαρι τελικα;
kostas71
Θα ήθελα να μοιραστώ δυο σκέψεις μου για το χτεσινό αγώνα.Εχθές στο μάτς ,παρατήτησα ότι με το που καθόταν ο Μπέτς στον πάγκο, η ομάδα έκανε κοιλιά.Χρειαζόμαστε επειγόντως ψηλό,για να μην αναφέρω την γύμνια και την ανισορροπία που έχουμε στην θέση 3 (Small forward).Αν στα επόμενα ματς ο Ρίτσαρτσον δεν δείξει διαφορετικό πρόσωπο,κατά την προσωπική μου άποψη πρέπει να αλλαχθεί με άλλον παίκτη που να "βλέπει" περισσότερο το καλάθι.
Παρόλα αυτά η ομάδα έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο και αγωνιστικότητα, που μόνο απο 2-3 παίκτες την ειχαμε δεί πρίν.Πρέπει να προσπαθήσουν κι'άλλο, κυρίως στα επιθετικά συστήματα,και να δουλέψουν τους αυτοματισμούς και τα block out στην άμυνα.(χάσαμε αδικαιολόγητα ριμπάουντ εχθές).Αρνητικός πρωταγωνιστής ,κατά την γνώμη μου,ήταν ο Ντικούδης,στον οποίο βέβαια δίνω ελαφρυντικά λόγω τραυματισμού.Θετικός πρωταγωνιστής (αν και αθόρυβος),νομίζω ο Μπάρλος ,γιαυτό και ο Κατσικάρης τον ξεκινά αρχική πεντάδα.Είναι ο πιο έτοιμος αυτή την χρονική στιγμή.Περιμένω περισσότερα απο τον Κακιούζη.Αν δέν τον βοηθά το κορμί του ,ας παίξει με την εμπειρία του.(έξυπνα φάουλ,επιθετικά ριμπάουντ, block out κ.τ.λ).Πιστεύω οτι έχουμε περιθώρια βελτίωσης και ομαδικά αλλά και οι παίκτες ατομικά.

QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 19 2009, 11:15 ) *
Μπραβο στα παιδια για το καλο παιχνιδι τους.
Πιστευω πως αυτο ηταν το εναρκτηριο λακτισμα για την ομαδα.Να ξεκινησει να ρολαρει κ οπως λεει και ο coach οι διπλοι αγωνες θα μας κανουν καλο.Μπραβο στον Μπαρλο γιατι σε αυτα τα πρωτα παιχνιδια ειναι απο τους λιγους που βγαζουν παθος και ψυχη μεσα στο παρκε.
Η ομαδα θα ρολαρει και θα γινει πολυ καλυτερη.Μεχρι ποτε θα περιμενουμε τον Ριτσαρντσον να γινει καλος;Μηπως πρεπει να ψαξουμε για Αμερικανο τεσσαρι και κοινοτικο τριαρι τελικα;



Παρατήρησα EXPLOITED ARIS οτι με διαφορά λίγων λεπτών οι απόψεις μας συμπίπτουν.Είναι κάτι που με χαροποιεί απο την μιά(Συμφωνία φιλάθλων) καί με απογοητεύει απο την άλλη.Δηλαδή πως εμείς που απλώς παρακολουθούμε τον ΑΡΗ βλέπουμε τι χρειάζεται η ομάδα,χωρίς να έχουμε τελειώσει σχολές προπονητικής ,και δεν το βλέπουν οι ειδικοί;Θα μου πεις υπάρχει και το οικονομικό ζήτημα ,το οποίο νομίζω είναι και το πιο ουσιαστικό!
EXPLOITED ARIS
QUOTE(kostas71 @ Nov 19 2009, 13:25 ) *
Θ γύμνια και την ανισορροπία που έχουμε στην θέση 3 (Small forward).Αν στα επόμενα ματς ο Ρίτσαρτσον δεν δείξει διαφορετικό πρόσωπο,κατά την προσωπική μου άποψη πρέπει να αλλαχθεί με άλλον παίκτη που να "βλέπει" περισσότερο το καλάθι.
Παρόλα αυτά η ομάδα έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο και αγωνιστικότητα, που μόνο απο 2-3 παίκτες την ειχαμε δεί πρίν.Πρέπει να προσπαθήσουν κι'άλλο, κυρίως στα επιθετικά συστήματα,και να δουλέψουν τους αυτοματισμούς και τα block out στην άμυνα.(χάσαμε αδικαιολόγητα ριμπάουντ εχθές).Αρνητικός πρωταγωνιστής ,κατά την γνώμη μου,ήταν ο Ντικούδης,στον οποίο βέβαια δίνω ελαφρυντικά λόγω τραυματισμού.Θετικός πρωταγωνιστής (αν και αθόρυβος),νομίζω ο Μπάρλος ,γιαυτό και ο Κατσικάρης τον ξεκινά αρχική πεντάδα.Είναι ο πιο έτοιμος αυτή την χρονική στιγμή.Περιμένω περισσότερα απο τον Κακιούζη.Αν δέν τον βοηθά το κορμί του ,ας παίξει με την εμπειρία του.(έξυπνα φάουλ,επιθετικά ριμπάουντ, block out κ.τ.λ).Πιστεύω οτι έχουμε περιθώρια βελτίωσης και ομαδικά αλλά και οι παίκτες ατομικά.


Πρεπει να πεσουν ολοι λοιπον πανω στον Χρυσικοπουλο και φετος να παρει παραστασεις,τουλαχιστον στους ευκολους-θεωρητικα-αγωνες.Αφου το βλεπουν ολοι πως σε αυτην την θεση δεν εχουμε σχεδον κανενα παιχτη.Εχουμε δυο μισους νομιζω(Κακιουζη-Ριτσαρντσον!).Ο Κακιουζης νομιζω πως θα βοηθησει,ο Ριτσαρντσον...μπα!Θα πληρωνουμε για καιρο τις αμαρτιες του Ιταλου...
Στα υπολοιπα συμφωνω απολυτως.
xristos_metal
Ως ποτε θα υπαρχει ο Κλαρκ στην ομαδα?Λετε για τον ΡΙτσαρντσον.Αυτος τουλαχιστον δεν εκανε το ενα λαθος μετα το αλλο.Ο Κλαρκ εχει ξενερωσει αγρια με Μαιλς και Ντιξον στην ομαδα.
colonel gomelsky
QUOTE(kostas71 @ Nov 19 2009, 11:39 ) *
Θα ήθελα να μοιραστώ δυο σκέψεις μου για το χτεσινό αγώνα.Εχθές στο μάτς ,παρατήτησα ότι με το που καθόταν ο Μπέτς στον πάγκο, η ομάδα έκανε κοιλιά.Χρειαζόμαστε επειγόντως ψηλό,για να μην αναφέρω την γύμνια και την ανισορροπία που έχουμε στην θέση 3 (Small forward).Αν στα επόμενα ματς ο Ρίτσαρτσον δεν δείξει διαφορετικό πρόσωπο,κατά την προσωπική μου άποψη πρέπει να αλλαχθεί με άλλον παίκτη που να "βλέπει" περισσότερο το καλάθι.
Παρόλα αυτά η ομάδα έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο και αγωνιστικότητα, που μόνο απο 2-3 παίκτες την ειχαμε δεί πρίν.Πρέπει να προσπαθήσουν κι'άλλο, κυρίως στα επιθετικά συστήματα,και να δουλέψουν τους αυτοματισμούς και τα block out στην άμυνα.(χάσαμε αδικαιολόγητα ριμπάουντ εχθές).Αρνητικός πρωταγωνιστής ,κατά την γνώμη μου,ήταν ο Ντικούδης,στον οποίο βέβαια δίνω ελαφρυντικά λόγω τραυματισμού.Θετικός πρωταγωνιστής (αν και αθόρυβος),νομίζω ο Μπάρλος ,γιαυτό και ο Κατσικάρης τον ξεκινά αρχική πεντάδα.Είναι ο πιο έτοιμος αυτή την χρονική στιγμή.Περιμένω περισσότερα απο τον Κακιούζη.Αν δέν τον βοηθά το κορμί του ,ας παίξει με την εμπειρία του.(έξυπνα φάουλ,επιθετικά ριμπάουντ, block out κ.τ.λ).Πιστεύω οτι έχουμε περιθώρια βελτίωσης και ομαδικά αλλά και οι παίκτες ατομικά.


Συμφωνώ απόλυτα για τον Μπετς, αλλά διαφωνώ για τον Κακιούζη. Το όνομά του μπορεί να δικαιολογεί μεγαλύτερες προσδοκίες, αλλά καθαρά μπασκετικά αυτές τις δυνατότητες δεν τις έχει.

Ο Ρίτσαρντσον πρέπει να φύγει ...χθες. Μπορεί να είναι καλός παίκτης αλλά θέλει πολύ την μπάλα για να φανεί αυτό. Όταν όμως τη θέλουν εξίσου ο Ντίξον, ο Κλαρκ και ο Μάιλς τότε αντικειμενικά δημιουργείται ανισσοροπία.

Και να φύγει πάντως ο Ρίτσαρντσον ο Άρης δε χρειάζεται τριάρι. Τη θέση μπορούν να καλύψουν (άλλοι περισσότερο αμυντικά, άλλοι επιθετικά) έστω και κατά συνθήκη οι: Ντίξον, Χατζηβρέτας, Κακιούζης, Μπάρλος. Ένας καλός ψηλός είναι απαραίτητος στον Άρη.

Δεν ξέρω αν ο Άρης κινήθηκε για τον Λάζο, πάντως θα ήταν πολύ καλή προσθήκη ως μπακ απ του Άγγλου. Πάντως όσο περνάει ο καιρός, λογικά μειώνονται οι πιθανότητες για Μάσει.
Timemaster
Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω.

Η ομάδα ήταν για άλλο ένα παιχνίδι κακή έως κάκιστη!

Χτες σε όλο το παιχνίδι στις θέσεις 1-2 τον χρόνο τον μοιράστηκαν οι Κλαρκ (29:10) Μάιλς (20:31) και Ντίξον (27:29)
συνολικά σκόραραν μόλις 18 πόντους με 6/18 σουτ!!! και έκαναν μόλις 4 ασσιστ!
Ενώ το χειρότερο είναι πως οι προσπάθειες που πήραν ήταν σχεδόν όλες από ατομικές ενέργειες και όχι από συνεργασίας δείχνοντας πως ακόμα δεν έχουν μάθει να παίζουν μαζί σε κανέναν συνδυασμό από όσους χρησιμοποιήθηκαν.

ο Ρίτσαρτσον για άλλο ένα παιχνίδι δε μπορεί να κριθεί! έπαιξε μόλις 10 λεπτά και πρόλαβε να κάνει 3 σουτ ένα λάθος και ένα κλέψιμο! Όπως φαίνεται ο Κατσικάρης δεν τον υπολογίζει ιδιαίτερα ιδικά σε μέρες που ο
Χατζηβρέττας τραβάει το σκοράρισμα (έπαιξε 30 λεπτά αποκλειστικά στη θέση 3) είναι παίχτης ηγέτης αλλά πήρε πολλές δύσκολες ενέργειες και υπέπεσε σε 4 λάθη που τουλάχιστον τα δύο κατέληξαν σε αιφνιδιασμό!

Κάτω από το καλάθι μετά από τον μέτριο Μπετς υπάρχει το χάος! Ο Ντικούδης απέχει πολύ από τον παίχτη που είχε πάρει το Ευρωπαικό πριν χρόνια και μετά από τον τραυματισμό του φαίνεται πως δε θα επιστρέψει ποτέ! Ενώ ο Σκορδίλης έπαιξε μόλις 3 λεπτά! Όσο για τον Άγγλο είναι πολύ καλός παίχτης ώστε να τελειώνει τις φάσεις (5/7 δίποντα) αλλά υστερεί πολύ στην άμυνα εξαιτίας της έλλειψης ταχύτητας και εκρηκτικότητας ενώ δεν εμπνέει εμπιστοσύνη στα ριμπάουντ μιας και κατέβασε μόλις δύο αμυντικά, κάνοντας πολλές φορές κακό μπλοκ άουτ. Το γιατί δε μας κόστισε είναι επειδή ο Κατσικάρης έβαζε τους κοντούς να πηδάνε για ριμπάουντ με αποτέλεσμα ο Χατζηβρέττας να έχει 6 οι Μάιλς-Ρίτσαρτσον από 2 και φυσικά Μπάρλος και Κακιούζης 4 και 5 αντίστοιχα (αμυντικά πάντα)

Από εκεί και πέρα στο 4 έχουμε δύο παίχτες που είναι ιδανικοί να άρχονται από τον πάγκο να παίζουν κανένα 15λεπτο σκοράροντας περνώντας ριμπάουντ κ.λ.π. κρατώντας την ομάδα σε υψηλό επίπεδο και όχι για βασικοί παίχτες.
Από τον Κακιούζη δεν περιμένω περισσότερα από όσα έκανε... 5 πόντους, 7 ριμπάουντ κανένα λάθος σε 15 λεπτά και κάποια αθόρυβη-πονηρή δουλειά είναι ότι πρέπει... Αν είχε και λίγο καλύτερα ποσοστά θα ήταν άριστος αν και ήταν με διαφορά ο καλύτερος 6 παίχτης της ομάδος!
Από την άλλη ο Μπάρλος από την αρχή της χρονιάς φαίνεται ο ποιο γυμνασμένος και ίσως ο μόνος παίχτης που βρίσκεται σε φόρμα. Ακούραστος έδινε ενέργεια και πάθος και ήταν παντού στα γήπεδο. Το μόνο αρνητικό που έχει είναι πως δεν είναι ο παίχτης που θα ανεβάσει επίπεδο την ομάδα και θα κάνει το κάτι παραπάνω... Όμως την δουλειά του σε κάθε παιχνίδι την κάνει!

Μέσα στα αρνητικά να προσθέσω τις μόλις 5 ασίστ...
τους μόλις 1/5 αιφνιδιασμούς
την ανικανότητα να κυριαρχήσουμε στα ριμπάουντ απέναντι σε μια ομάδα με τέτοιες ελλείψεις
και τα μέτρια ποσοστά στα σουτ εκτός ζωγραφιστού

Κρατάω βέβαια τα θετικά που είναι η σταθερή απόδοση των Μπετς-Μπάρλου
Το ότι μετά από πολύ καιρό βλέπω την ομάδα να προσαρμόζει την άμυνα της στο παιχνίδι του αντιπάλου με παγίδες που έχουν φτιαχτεί για τις αδυναμίες του.
Το ότι βλέπω μια μεγάλη βελτίωση στις αλλαγές στα μαρκαρίσματα και στην κίνηση της άμυνας ώστε να κλείσει. Αν και θέλει δουλειά ακόμη.
Και φυσικά στο ότι είδα να βγαίνουν μερικά συστήματα στην επίθεση αν και παίξαμε περισσότερο "τουρλουμπούκι" από το παιχνίδι με τον ΠΑΟ.

Όπως και να έχει η ομάδα χρειάζεται δύο ακόμα παίχτες οπωσδήποτε. Και οι δύο αθλητές μα άλμα και εκρηκτικότητα.


Υ.Γ. Κατάλαβε κάποιος τα δύο αντιαθλητικά φάουλ που δόθηκαν εκτός φάσης στο Μαρούσι;

Timemaster
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 19 2009, 12:05 ) *
Συμφωνώ απόλυτα για τον Μπετς, αλλά διαφωνώ για τον Κακιούζη. Το όνομά του μπορεί να δικαιολογεί μεγαλύτερες προσδοκίες, αλλά καθαρά μπασκετικά αυτές τις δυνατότητες δεν τις έχει.

Ο Ρίτσαρντσον πρέπει να φύγει ...χθες. Μπορεί να είναι καλός παίκτης αλλά θέλει πολύ την μπάλα για να φανεί αυτό. Όταν όμως τη θέλουν εξίσου ο Ντίξον, ο Κλαρκ και ο Μάιλς τότε αντικειμενικά δημιουργείται ανισσοροπία.

Και να φύγει πάντως ο Ρίτσαρντσον ο Άρης δε χρειάζεται τριάρι. Τη θέση μπορούν να καλύψουν (άλλοι περισσότερο αμυντικά, άλλοι επιθετικά) έστω και κατά συνθήκη οι: Ντίξον, Χατζηβρέτας, Κακιούζης, Μπάρλος. Ένας καλός ψηλός είναι απαραίτητος στον Άρη.

Δεν ξέρω αν ο Άρης κινήθηκε για τον Λάζο, πάντως θα ήταν πολύ καλή προσθήκη ως μπακ απ του Άγγλου. Πάντως όσο περνάει ο καιρός, λογικά μειώνονται οι πιθανότητες για Μάσει.


καταρχήν συμφωνώ για τον Κακιούζη. Αυτή την εποχή τέτοιες δυνατότητες έχει... και ουσιαστικά αυτό χρειάζεται η ομάδα από αυτόν!

Όμως για τον Ρίτσαρτσον διαφωνώ. Καταρχάς ακόμα και να μη φύγει χρειάζεται η ομάδα τριάρι. Ο Χατζηβρέττας είναι λύση ανάγκης και βόλευε τον ΠΑΟ στο τρία όταν όμως έπαιζε με τους υπόλοιπους ψιλούς γκαρντ όπου το αντίπαλο τριάρι δε το έπιανε αυτός αλλά ο Διαμαντίδης! Δε μπορείς να βγάλεις την χρονιά με τον Χατζηβρέττα στο τρία και με γκαρντ τους κοντούς Κλαρκ,Μάιλς και Ντίξον! Σου βγήκε σε αυτό το παιχνίδι μόνο και μόνο εξαιτίας της επιθετικής απόδοσης του παίχτη και τις πολλές απουσίες του Αμαρουσίου. Όσο για τον Ντίξον αν πάει στη θέση τρία θα έχει την ίδια απόδοση με τον Ρίτσαρτσον στην επίθεση μιας και δε μπορεί-δεν έχει μάθει να παίζει από τα πλάγια σαν τριάρι ενώ στην άμυνα θα είναι μια απέραντη τρύπα λόγο ύψους. Ο Μπάρλος και πέρσι απέδειξε πως δεν την έχει την θέση. Ενώ ο Κακιούζης με τα σωματικά του προσόντα τα αντίπαλα τριάρια θα τον περνάνε σαν σταματημένο. Ενώ στην επίθεση δεν έχουν το τόσο σταθερό σουτ από την γωνία που θέλει η θέση αυτή.
Η μόνη λύση που βλέπω για αναπληρωματικό του Ρίτσαρτσον ή του παίχτη που θα τον αντικαταστήσει είναι ο Λίνος αλλά δε νομίζω να μπορεί να αντεπεξέλθει φέτος σε ένα τέτοιο ρόλο. Του χρόνου θα μπορεί σίγουρα αν συνεχίσει την δουλειά.

Όσο για τον Ρίτσαρτσον το πρόβλημα του είναι πως δεν είναι τριάρι. Το παιδί στην Αμερική έμαθε να παίρνει την μπάλα ή μετά από σκριν ή όταν οι συμπαίχτες του έπιαναν γωνίες σχεδόν στην κορφή της ρακέτας σαν καθαρό δυάρι. Δεν έχει μάθει να σουτάρει από τις γωνίες (που είναι διαφορετικές στην Ευρώπη) και να παίζει από τα πλάγια κυρίως στην επίθεση. Και έτσι εξηγείται το ότι δεν παίρνει πολλές προσπάθειες ενώ οι περισσότερες είναι από την θέση δύο. Το θέμα είναι γιατί από το Καλοκαίρι δεν έχει δουλέψει σε αυτό και αν ο Άρης μπορεί να κάνει μια τέτοια αλλαγή στο ρόστερ φέρνοντας έναν παίχτη που θα αποδώσει στα σίγουρα;

Από όσο ξέρω τον Παπαδόπουλο τον θέλαμε το Καλοκαίρι αντί του Ντικούδη! Όμως ο Κατσικάρης δε τον θέλει στην ομάδα μιας και δε ταιριάζει στο προφίλ του παίχτη που θέλει! Ο Παπαδόπουλος είναι σίγουρα εκτός φόρμας και σίγουρα θα είναι ποιο αργός από το αργός που ήταν παλιά! Ο Κατσικάρης θέλει παίχτη γρήγορο και εκρηκτικό και κατά εμένα καλά κάνει.
Weekendman
Συνοπτικά
Στην ουσία τα πολλά τρίποντα που μπήκαν για τον Άρη, η ευκαιρία του Μπέτς να δράσει χωρίς Κένταλ και Αριγκμπάμπου και τα για μένα δώρο αντιαθλητικά φάουλ στο Άρη ήταν αυτά που έκριναν το παιχνίδι, μην νομίζουν οι φίλοι Αρειανοί ότι μεταμορφώθηκε θετικά η ομάδα με τρόπο μαγικό!
Αυτά τα λίγα...
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Weekendman @ Nov 19 2009, 15:35 ) *
Συνοπτικά
Στην ουσία τα πολλά τρίποντα που μπήκαν για τον Άρη, η ευκαιρία του Μπέτς να δράσει χωρίς Κένταλ και Αριγκμπάμπου και τα για μένα δώρο αντιαθλητικά φάουλ στο Άρη ήταν αυτά που έκριναν το παιχνίδι, μην νομίζουν οι φίλοι Αρειανοί ότι μεταμορφώθηκε θετικά η ομάδα με τρόπο μαγικό!
Αυτά τα λίγα...


Πολλα τριποντα;;;;
6 τριποντα μπηκαν...
Οσον αφορα τα αντιαθλητικα πραγματικα δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν εχω δει τις φασεις.
Επισης δε νομιζω πως υπαρχει κανονας να μην χτυπας τις αδυναμιες του αντιπαλου-ελλειψη ψηλων εν τω προκειμενω!
Δε νομιζω πως μεταμορφωθηκε η ομαδα αλλα καποιες φασεις που εχω δει τουλαχιστον υπαρχει ενα συστημα κ μια καποια πιο δεμενη αμυνα.
kseplenhs
καταρχήν είδα έναν πολύ διαφορετικό άρη όσον αφορά τη φιλοσοφία παιχνιδιού.στα καλά του διαστήματα επιχείρησε ομορφα πράγματα στο παρκέ.αυτό είναι σημάδι πως δουλευεται σαν ομάδα

υπάρχει όμως και το "αλλά".χτες ξεκίνησε ο άρης σε ένα πολύ γρήγορο τεμπο,με υπερκινητικά motion στην επίθεση,στο καπάκι η άμυνα δάγκωνε. όταν το έβλεπα αυτό ήμουν πεπεισμένος πως το μαρούσι θα το γυρίσει το ματς και θα το κάνει αμφίρροπο.δεν αντέχει ο άρης τέτοιους ρυθμούς.δεν έχει παίχτες που να ακολουθήσουν τέτοιους ρυθμούς αλλά ούτε και βάθύ ρόστερ για να συντηρηθούν.

καλό θα ήταν πέρα απο την δουλειά που φαίνεται πως κάνει ο κατσικάρης εκεί,να προγραμματίσει και μια εξοικονόμηση δυνάμεων και μέσα στα επιμέρους παιχνίδια αλλά και μακροπρόθεσμα μέσα στη σεζόν.γιατί αν ο άρης συνεχίσει έτσι,μπορεί να κάνει πολύ καλά παιχνίδια αλλά στην κρίσιμη καμπη της σεζόν βλέπω να κάνει κοιλιά.
Weekendman
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 19 2009, 14:40 ) *
Πολλα τριποντα;;;;
6 τριποντα μπηκαν...
Οσον αφορα τα αντιαθλητικα πραγματικα δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν εχω δει τις φασεις.
Επισης δε νομιζω πως υπαρχει κανονας να μην χτυπας τις αδυναμιες του αντιπαλου-ελλειψη ψηλων εν τω προκειμενω!
Δε νομιζω πως μεταμορφωθηκε η ομαδα αλλα καποιες φασεις που εχω δει τουλαχιστον υπαρχει ενα συστημα κ μια καποια πιο δεμενη αμυνα.

στο 1ο ημίχρονο ήταν αρκετά αυτά τα τρίποντα για να δώσουν μια επιπλέον άνετη διαφορά
κανόνας δεν υπάρχει φυσικά να μην χτυπας τις αδυναμίες του αντιπάλου απλά το Μαρούσι π.χ στην περίπτωση του Μπέτς με πλήρη σύνθεση πιθανόν να είχε βρεί το κουμπί του και πάλι για να τον μαρκάρουν.
πιο οργανωμένος ο Άρης φυσικά μου φάνηκε βελτιωμενος ,αλλά και...κολλημένος στο 2ο ήμιχρονο σαν τις παλιές καλές εποχές...
με 2 αντιαθλητικά φάουλ και μια τεχνική ποινή κατα του Αμαρουσίου μάλλον είναι ευνοικό αριθμητικά για τον Άρη που γενικά στα παιχνίδια με το Μαρούσι δεν νομίζω να έχει εξωαγωνιστική κυριάρχία, αλλά δεν χρειαζεται εδώ να επεκταθώ...
Vas
Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό του 3ου δεκαλέπτου… Η διαφορά στους 7. Ο Κλαρκ βαράει τρίποντο με κολλημένο τον Μαυροειδή επάνω του, και μπαίνει … πάμε επίθεση και για κάποιο λόγω (που ο Χαρδαβέλλας μόνο μπορεί να εξηγήσει) δίνει αντιαθλητικό… Θα μπορούσε δηλαδή με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου να ήταν η διαφορά στου 4-5 πόντους…

Μακάρι να περάσετε τον Οσφπ αλλά δεν το βλέπω…..
Timemaster
QUOTE(Weekendman @ Nov 19 2009, 14:49 ) *
στο 1ο ημίχρονο ήταν αρκετά αυτά τα τρίποντα για να δώσουν μια επιπλέον άνετη διαφορά
κανόνας δεν υπάρχει φυσικά να μην χτυπας τις αδυναμίες του αντιπάλου απλά το Μαρούσι π.χ στην περίπτωση του Μπέτς με πλήρη σύνθεση πιθανόν να είχε βρεί το κουμπί του και πάλι για να τον μαρκάρουν.
πιο οργανωμένος ο Άρης φυσικά μου φάνηκε βελτιωμενος ,αλλά και...κολλημένος στο 2ο ήμιχρονο σαν τις παλιές καλές εποχές...
με 2 αντιαθλητικά φάουλ και μια τεχνική ποινή κατα του Αμαρουσίου μάλλον είναι ευνοικό αριθμητικά για τον Άρη που γενικά στα παιχνίδια με το Μαρούσι δεν νομίζω να έχει εξωαγωνιστική κυριάρχία, αλλά δεν χρειαζεται εδώ να επεκταθώ...


ούτε και στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολλά! 3 εύστοχα στην πρώτη περίοδο και 5 στο πρώτο ημίχρονο είχαμε! Με καλά ποσοστά 60% και 50% αντίστοιχα αλλά πολλά δεν είναι σίγουρα ειδικά για μια ομάδα που εως τώρα σούταρε 22 τρίποντα σε κάθε παιχνίδι και χτες μόλις 16! (6/16)

Για τις ελλείψεις του Αμαρουσίου ειδικά κάτω από το καλάθι συμφωνώ αλλά δε παίξανε ρόλο στους 14 πόντους που έβαλε ο Μπετς αλλά στους πόντους που δεν έβαλε το Μαρούσι. Μιας και ο Άγγλος στο πρώτο παιχνίδι φέτος με το Μαρούσι τόσους έβαλε! Και σαφώς αν έπαιζαν οι Κένταλ και Αρικμπάμπου ο Άρης θα είχε προβλήματα με πρώτο και κύριο τα φάουλ και την άμυνα!

Αλήθεια εσύ κατάλαβες γιατί δόθηκαν τα δύο αντιαθλητικά φάουλ στο Μαρούσι μιας και δεν είδα τίποτα στην κανονική διάρκεια και δεν έδειξε και κανένα ριπλέυ; Ενώ και η τεχνική ποινή για θέατρο νομίζω πως είναι παρατραβηγμένη μιας και ο παίχτης του Αμαρουσίου βάζει το χέρι του η διαφορά όμως είναι πως την φάση αυτή την έδειξε 3-4 φορές και τις προηγούμενες καμία! Η έδρα πήρε τα σφυρίγματά της αλλά το Μαρούσι πρέπει να κοιτάξει τον λόγο που έχασε σχετικά άνετα στις πολλές απουσίες και στην κούραση. Ενώ δεν προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες του Άρη.
Με λίγα λόγια Κατσικάρης vs Μπαρτσώκας σημειώσατε 1

QUOTE(Vas @ Nov 19 2009, 15:10 ) *
Μακάρι να περάσετε τον Οσφπ αλλά δεν το βλέπω…..


Δε θέλω να σας κολακέψω αλλά αυτή την περίοδο θεωρώ το πλήρες Μαρούσι καλύτερη ΟΜΑΔΑ από τον Ολυμπιακό.
rolleyes.gif
Weekendman
QUOTE(Timemaster @ Nov 19 2009, 15:21 ) *
ούτε και στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολλά! 3 εύστοχα στην πρώτη περίοδο και 5 στο πρώτο ημίχρονο είχαμε! Με καλά ποσοστά 60% και 50% αντίστοιχα αλλά πολλά δεν είναι σίγουρα ειδικά για μια ομάδα που εως τώρα σούταρε 22 τρίποντα σε κάθε παιχνίδι και χτες μόλις 16! (6/16)

Για τις ελλείψεις του Αμαρουσίου ειδικά κάτω από το καλάθι συμφωνώ αλλά δε παίξανε ρόλο στους 14 πόντους που έβαλε ο Μπετς αλλά στους πόντους που δεν έβαλε το Μαρούσι. Μιας και ο Άγγλος στο πρώτο παιχνίδι φέτος με το Μαρούσι τόσους έβαλε! Και σαφώς αν έπαιζαν οι Κένταλ και Αρικμπάμπου ο Άρης θα είχε προβλήματα με πρώτο και κύριο τα φάουλ και την άμυνα!

Αλήθεια εσύ κατάλαβες γιατί δόθηκαν τα δύο αντιαθλητικά φάουλ στο Μαρούσι μιας και δεν είδα τίποτα στην κανονική διάρκεια και δεν έδειξε και κανένα ριπλέυ; Ενώ και η τεχνική ποινή για θέατρο νομίζω πως είναι παρατραβηγμένη μιας και ο παίχτης του Αμαρουσίου βάζει το χέρι του η διαφορά όμως είναι πως την φάση αυτή την έδειξε 3-4 φορές και τις προηγούμενες καμία! Η έδρα πήρε τα σφυρίγματά της αλλά το Μαρούσι πρέπει να κοιτάξει τον λόγο που έχασε σχετικά άνετα στις πολλές απουσίες και στην κούραση. Ενώ δεν προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες του Άρη.
Με λίγα λόγια Κατσικάρης vs Μπαρτσώκας σημειώσατε 1



Δε θέλω να σας κολακέψω αλλά αυτή την περίοδο θεωρώ το πλήρες Μαρούσι καλύτερη ΟΜΑΔΑ από τον Ολυμπιακό.
rolleyes.gif

Μπορεί για τα τρίποντα ο πυρετός και η ίωση που με ταλαιπωρεί αυτές τις μέρες σε συνδυασμό με την εξαιρετική εικόνα και την ευστοχία του Άρη στο Α'ημίχρονο να μου διμιούργησαν κάποιες...παραισθήσεις όσο αφορά τον αριθμό των τριπόντων όποτε σε αυτο το θέμα συγνώμη.
Για τις ελλείψεις στην γραμμή των ψηλών του Αμαρουσίου εγω επιμένω οτι αμυντικά έλλειψαν περισσότερο με τά φάουλ και το ξύλο που μπορούσαν να ρίξουν στον Άγγλο.
Θυμάμαι πολύ καλά ότι και στο 1ο φετινό παιχνίδι των προκριματικών της Ευρωλίγκας έπαιξε καλά ο Άγγλος και στους περσινούς μικρούς Τελικούς
Αλλά στα φετινά παιχνίδια κάτι το ότι ο Άρης με τις τόσες αλλαγές έψαχνε την αγωνιστική ταυτότητα στις πρώτες Αγωνιστικές κάτι και το αναγνωρίσιμο παιχνίδι στην τροφοδοσία του Μπέτς απο το 1ο εκείνο παιχνίδι της προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκας και μετά οι αντίπαλες ομάδες έδιναν ξύλο τον έκλειναν και ο Άρης και λόγω των προβλημάτων του Ντικούδη και επειδή το έριχνε στο ανισσόροπο παιχνίδι των τριπόντων
τα αποτελέσματα δεν ήταν τα επιθυμητά αν και με δύσκολους αντιπάλους.
Επιθετικά δεν έλλειψαν οι Αριγκμπάμπου αλλά και ο Κένταλ(θα μπορούσε) αφού το επιθετικό μερίδιο στους ψηλούς το έπαιρναν οι Μαυροείδης,Καιμακόγλου και χόμαν που έπαιξαν χθές,βέβαια αν ήταν παρών ένας απο τους 2 απόντες θα είχαν οι ψηλοι περισσότερες ανάσες απο χθές και να δημιούργησουν ακόμα περισσότερα πρόβληματα στον Άρη χωρίς να σημαίνει ότι πήγαν τραγικά οι ψηλοί του Αμαρουσίου.
Στα σφυρίγματα εκτός απο τα νεύρα που έδωσαν στους παίκτες του Αμαρουσίου που σαν επαγγελματίες πρέπει αν ξεπαιρνούν, έδωσε και κάποια ασφάλεια στους παίκτες του Άρη γιατί με την προιστορία των παιχνιδιών Άρης-Μαρούσι αν πλησιάζε λίγο περισσότερο το Μαρούσι έναν τρέμουλο θα ξανάπιανε τους παίκτες του Άρη ακόμα και ίσως αυτούς που δεν αγωνιζόταν πέρισυ στον Άρη αλλά σίγουρα η κούραση ήταν ενας μεγαλύτερος αντίπαλος απο ότι η διατησία σε αυτό το παιχνίδι για το Μαρούσι.
Στο τελευταίο σχόλιο για το Μαρούσι σίγουρα οι όποιες δυνατότητες του Αμαρουσίου αξιοποιούνται καλύτερα μέχρι τώρα αλλά ας μην καταφεύγουμε σε αρνητικές υπερβολές για Ολυμπιακό!
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Weekendman @ Nov 19 2009, 20:23 ) *
σίγουρα η κούραση ήταν ενας μεγαλύτερος αντίπαλος απο ότι η διατησία σε αυτό το παιχνίδι για το Μαρούσι.


Δεν μπορω να καταλαβω πως ουτε με τη συμπληρωση δυο αγωνιστικων μηνων μιλαμε για κουραση!
Δηλαδη οταν θα φτασουμε στα play off οι παιχτες θα πρεπει να σερνονται κανονικα!!!
Επισης νομιζω πως ο Αρης εχει υποτιμηθει πολυ,αλλα νομιζω πως αυτο θα λειτουργησει υπερ μας,λιαν συντομως!!!
Weekendman
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 19 2009, 19:12 ) *
Δεν μπορω να καταλαβω πως ουτε με τη συμπληρωση δυο αγωνιστικων μηνων μιλαμε για κουραση!
Δηλαδη οταν θα φτασουμε στα play off οι παιχτες θα πρεπει να σερνονται κανονικα!!!
Επισης νομιζω πως ο Αρης εχει υποτιμηθει πολυ,αλλα νομιζω πως αυτο θα λειτουργησει υπερ μας,λιαν συντομως!!!

Δεν λέω ότι το Μαρούσι νικάει άνετα με 20 πόντους τον Άρη αλλά οι τραυματισμοί και οι άρρωστίες του Αμαρουσίου το άφησαν με ολιγάριθμό ρόστερ σε αρκετά παιχνίδια και σε κάποιες περιπτώσεις με διαφορετικές συνθέσεις και διαφορετικές απαιτήσεις για κάθε παιχνίδι, για τα προβλήματα που είχε τα κατάφερε όμως μια χαρα.
Τον Άρη δεν τον υποτιμάω αγωνιστικά εγώ τουλάχιστον αλλά είπαμε ο λάθος σχεδιασμός και οι πολλές αλλαγές έχουν φέρει χρονικά πίσω τον Άρη τα πράγματα θα βελτιώθουν λογικά
σκέψου π.χ ότι ο κοντός Κλάρκ λόγω Ντίξον θα πάει περισσότερο στο 1 και δεν θα υπάρχει αμυντικό πρόβλημα στο 2 λόγω ύψους
Τόσο χάλια δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ντικούδης, Συγκρίση προσφοράς Ντίξον-Ντέι; πλάκα κάνουμε... Κατσικάρης κτλ...
Βάλε και πιο στρωτό πρόγραμμα στη συνέxεία.
kostas71
'Εχουμε καταλάβει οτι ο καλίτερος παίκτης του ΑΡΗ ,ο Μπέτς,σε μια άλλη ομάδα τετράδας ,στο ελληνικό πρωτάθλημα, θα ερχόταν απο τον πάγκο.Δεν μας προβλιματίζει αυτό.Εμένα με προβληματίζει!
Ο Ματσόν ενδιαφερόταν να πάρει τον Παπαδόπουλο ,ο οποίος κάποια στιγμή μαζί με τον Ταπούτο έκανε προπονήσεις με την ομάδα.Τελικά δεν πήραμε ούτε τον ένα ούτε τον άλλο.
Όσων αφορά το θέμα Κλάρκ.Ο παίκτης δεν είναι ο περσινός Κλάρκ,ούτε κατά το ήμισυ.Μάλιστα είναι αρνητικός κάποιες φορές.Δυστυχώς δεν είναι και ψηλός για να σου παίξει σε άλλες θέσεις η να σε βοηθήσει στην άμυνα,Βέβαια η στάση του μπορεί να αφορά την φυγή Ματσόν,αν και αν θυμάμαι καλά έτσι έπαιζε και επί Ματσόν.Ακούστηκα κάποια στιγμή κάποιο ζήτημα ανταλλαγής και μέσα ήταν και ο Κλάρκ.Αν ο παίκτης ειναι δυσαρεστημένος ας το πεί και ας φύγει.Αν όχι ας θυμιθεί τον παλιο καλό ευατό του.Αυτές οι εμφανίσεις μόνο αυτόν προσβάλουν, και θα πρέπει να ξέρει οτι δεν θα του εξασφαλίσουν του χρόνου κανένα συμβόλαιο,σε καμμιά ομάδα.
Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι στο θέμα των παικτών που πιστεύω οτι πρέπει να πάρει ο ΑΡΗΣ.Το μόνο που θέλω να ξαναπώ,μην χαθεί η ευκαιρία που έχει ο Χρυσικόπουλος να ανδρωθεί μπασκετικά,αν και μικρό παιδί, διότι αυτό θα είναι καλό οχι μόνο για την ομάδα του αλλά και για όλο το ελληνικό μπάσκετ.
EXPLOITED ARIS
QUOTE(kostas71 @ Nov 19 2009, 22:04 ) *
Όσων αφορά το θέμα Κλάρκ.Ο παίκτης δεν είναι ο περσινός Κλάρκ,ούτε κατά το ήμισυ.Μάλιστα είναι αρνητικός κάποιες φορές.Δυστυχώς δεν είναι και ψηλός για να σου παίξει σε άλλες θέσεις η να σε βοηθήσει στην άμυνα,Βέβαια η στάση του μπορεί να αφορά την φυγή Ματσόν,αν και αν θυμάμαι καλά έτσι έπαιζε και επί Ματσόν.Ακούστηκα κάποια στιγμή κάποιο ζήτημα ανταλλαγής και μέσα ήταν και ο Κλάρκ.Αν ο παίκτης ειναι δυσαρεστημένος ας το πεί και ας φύγει.Αν όχι ας θυμιθεί τον παλιο καλό ευατό του.Αυτές οι εμφανίσεις μόνο αυτόν προσβάλουν, και θα πρέπει να ξέρει οτι δεν θα του εξασφαλίσουν του χρόνου κανένα συμβόλαιο,σε καμμιά ομάδα.


Δε νομιζω πως ο Κλαρκ ειναι δυσαρεστημενος ουτε ντεφορμε.Απλως λογω υψους ξερει πως και αυτος θα κατεβει στον ασσο κ οπως κ η μιση ομαδα αυτην την στιγμη προσπαθει να προσαρμοστει στα δεδομενα που ισχυουν.Γιατι ο Κλαρκ θα ηταν καλυτερος στο ανορθοδοξο run n' gun του Ματσον αλλα με τον Κατσικαρη θα πρεπει να γινει πιο οργανωτης και πιο μαζεμενος οσον αφορα τα τρελα που εκανε περυσι.
Παντως εγω δε νομιζω πως ειναι αρνητικος.Αρνητικος ειναι ο Ριτσαρντσον γιατι δε σκοραρει ουτε μαρκαρει παιχτη που ειναι στο υψος του,οποτε αυτην την στιγμη ουσιαστικα καλυπτει θεση ξενου τζαμπα κ βερεσε.Κ οσο σκεφτομαι πως το καλοκαιρι ο Αντρεα δεν ηθελε τον Γουολς...φρικαρω kill.gif
mono maroussi
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 19 2009, 20:12 ) *
Δεν μπορω να καταλαβω πως ουτε με τη συμπληρωση δυο αγωνιστικων μηνων μιλαμε για κουραση!
Δηλαδη οταν θα φτασουμε στα play off οι παιχτες θα πρεπει να σερνονται κανονικα!!!
Επισης νομιζω πως ο Αρης εχει υποτιμηθει πολυ,αλλα νομιζω πως αυτο θα λειτουργησει υπερ μας,λιαν συντομως!!!

Το Μαρουσι φιλε μου κανει ηρωικες εμφανισεις με τοσους τραυματισμους και ασθενειες..Βαλε τα διπλα παιχνιδια ειναι λογικο να σερνεται η ομαδα..δεν ειμαστε αλλωστε ουτε παο ουτε οσφπ..Για την διαιτησια δεν θα πω αλλα θα χρησιμοποιησω την επισημη δηλωση της καε..το ματς ηταν τηλεοπτικο και ολοι ειδαν τι εγινε
EXPLOITED ARIS
QUOTE(mono maroussi @ Nov 19 2009, 22:39 ) *
Το Μαρουσι φιλε μου κανει ηρωικες εμφανισεις με τοσους τραυματισμους και ασθενειες..Βαλε τα διπλα παιχνιδια ειναι λογικο να σερνεται η ομαδα..δεν ειμαστε αλλωστε ουτε παο ουτε οσφπ..Για την διαιτησια δεν θα πω αλλα θα χρησιμοποιησω την επισημη δηλωση της καε..το ματς ηταν τηλεοπτικο και ολοι ειδαν τι εγινε


Ναι,φιλε μου,εχεις δικιο,βλεπεις εμεις παιζουμε κομπλε απο την αρχη της χρονιας.
Κ ναι αφου το πας εκει,ολοι ειδαν τα αισχη(για αλλη μια φορα) του manager σας κου Ελληνιαδη.
Timemaster
QUOTE(Weekendman @ Nov 19 2009, 18:23 ) *
Μπορεί για τα τρίποντα ο πυρετός και η ίωση που με ταλαιπωρεί αυτές τις μέρες σε συνδυασμό με την εξαιρετική εικόνα και την ευστοχία του Άρη στο Α'ημίχρονο να μου διμιούργησαν κάποιες...παραισθήσεις όσο αφορά τον αριθμό των τριπόντων όποτε σε αυτο το θέμα συγνώμη.

Για τις ελλείψεις στην γραμμή των ψηλών του Αμαρουσίου εγω επιμένω οτι αμυντικά έλλειψαν περισσότερο με τά φάουλ και το ξύλο που μπορούσαν να ρίξουν στον Άγγλο.
Θυμάμαι πολύ καλά ότι και στο 1ο φετινό παιχνίδι των προκριματικών της Ευρωλίγκας έπαιξε καλά ο Άγγλος και στους περσινούς μικρούς Τελικούς
Αλλά στα φετινά παιχνίδια κάτι το ότι ο Άρης με τις τόσες αλλαγές έψαχνε την αγωνιστική ταυτότητα στις πρώτες Αγωνιστικές κάτι και το αναγνωρίσιμο παιχνίδι στην τροφοδοσία του Μπέτς απο το 1ο εκείνο παιχνίδι της προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκας και μετά οι αντίπαλες ομάδες έδιναν ξύλο τον έκλειναν και ο Άρης και λόγω των προβλημάτων του Ντικούδη και επειδή το έριχνε στο ανισσόροπο παιχνίδι των τριπόντων
τα αποτελέσματα δεν ήταν τα επιθυμητά αν και με δύσκολους αντιπάλους.
Επιθετικά δεν έλλειψαν οι Αριγκμπάμπου αλλά και ο Κένταλ(θα μπορούσε) αφού το επιθετικό μερίδιο στους ψηλούς το έπαιρναν οι Μαυροείδης,Καιμακόγλου και χόμαν που έπαιξαν χθές,βέβαια αν ήταν παρών ένας απο τους 2 απόντες θα είχαν οι ψηλοι περισσότερες ανάσες απο χθές και να δημιούργησουν ακόμα περισσότερα πρόβληματα στον Άρη χωρίς να σημαίνει ότι πήγαν τραγικά οι ψηλοί του Αμαρουσίου.
Στα σφυρίγματα εκτός απο τα νεύρα που έδωσαν στους παίκτες του Αμαρουσίου που σαν επαγγελματίες πρέπει αν ξεπαιρνούν, έδωσε και κάποια ασφάλεια στους παίκτες του Άρη γιατί με την προιστορία των παιχνιδιών Άρης-Μαρούσι αν πλησιάζε λίγο περισσότερο το Μαρούσι έναν τρέμουλο θα ξανάπιανε τους παίκτες του Άρη ακόμα και ίσως αυτούς που δεν αγωνιζόταν πέρισυ στον Άρη αλλά σίγουρα η κούραση ήταν ενας μεγαλύτερος αντίπαλος απο ότι η διατησία σε αυτό το παιχνίδι για το Μαρούσι.
Στο τελευταίο σχόλιο για το Μαρούσι σίγουρα οι όποιες δυνατότητες του Αμαρουσίου αξιοποιούνται καλύτερα μέχρι τώρα αλλά ας μην καταφεύγουμε σε αρνητικές υπερβολές για Ολυμπιακό!


Καταρχήν περαστικά...
icon_drunk.gif
Η τεκίλα ξέρεις κάνει θαύματα
rolleyes.gif


Κατά δεύτερο το επιθετικά δεν το εννοούσα πως ο Αριγκμπάμπου θα βάλει 20 πόντους ή κάτι τέτοιο αλλά πως θα κουράσουν τον Μπετς θα του πάρουν τα 2-3 φάουλ παραπάνω βγάζοντας τον έξω από τον αγώνα και θα ανοίξουν διαδρόμους για τους υπόλοιπους παίχτες όπως ο Καιμακόγλου. Η μη παρουσία των δύο αυτών παιχτών φάνηκε ακόμα και στα σκριν που έκαναν οι παίχτες του Αμαρουσίου και φυσικά όπως και είπες θα είχαν και περισσότερες ανάσες οι υπόλοιποι ψιλοί...
Όπως και να έχει σίγουρα ήταν απώλεια για την ομάδα. Και ουσιαστικά ήταν κόντρα του τυφλού με τον μονόφθαλμο κάτω από την μπασκέτα από άποψη απουσιών κ.λ.π.


Τώρα για αυτό που λες με το μαξιλάρι της διαιτησίας δε το πιστεύω... μιας και δεν ένοιωσα ποτέ σε όλο το παιχνίδι να απειλούμαστε και πως το Μαρούσι να μπορεί να το γυρίσει. Άλλωστε δεν έχουμε τον Ματσόν στο πάγκο!

Για τον Ολυμπιακό δεν είναι υπερβολή! Ο Ολυμπιακός έχει παίχτες που σε λιγότερο από ένα λεπτό μπορούν να κάνουν μια διαφορά 10 πόντων και να πάρουν το παιχνίδι όπως και κάνανε με τον ΠΑΟΚ αλλά σαν ομάδα δεν έχει δέσει και είναι πολύ ποιο ασταθής από το Μαρούσι. Αυτή τη στιγμή βεβαίως βεβαίως γιατί τον Γενάρη που θα είναι το δεύτερο παιχνίδι νομίζω πως ο Ολυμπιακός θα είναι πολύ καλύτερος και το Μαρούσι θα πέσει σε απόδοση.
rolleyes.gif



QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 19 2009, 19:12 ) *
Δεν μπορω να καταλαβω πως ουτε με τη συμπληρωση δυο αγωνιστικων μηνων μιλαμε για κουραση!
Δηλαδη οταν θα φτασουμε στα play off οι παιχτες θα πρεπει να σερνονται κανονικα!!!
Επισης νομιζω πως ο Αρης εχει υποτιμηθει πολυ,αλλα νομιζω πως αυτο θα λειτουργησει υπερ μας,λιαν συντομως!!!


Η κούραση του Αμαρουσίου δεν είναι τόσο από τα διπλά παιχνίδια αλλά από την προετοιμασία όπου Σεπτέμβρη η ομάδα ήταν στο τοπ της απόδοσής της και εν συνεχεία ήρθαν πολλοί τραυματισμοί που επιδείνωσαν την προσπάθεια. Για το Μαρούσι αν το προπονητικό τιμ δε το δουλέψει στα μέσα της χρονιάς με λίγο ποιο χαλαρούς ρυθμούς θα την πατήσει όπως την πατούσαμε εμείς στα play off πριν κάποια χρόνια που όσο πλησίαζε ο Μάιης τόσο δε μπορούσαμε να πάρουμε τα πόδια μας και μας έβλεπες εκτός από την τετράδα!

Από την άλλη ο Άρης φαίνεται πως δεν δούλεψε καθόλου στη φυσική κατάσταση και είχε και αυτός πολλούς τραυματισμούς (όχι όσους το Μαρούσι) αλλά εδώ και έναν μήνα βρίσκεται σε άνοδο η φυσική του κατάσταση σαν να είναι σε περίοδο προετοιμασίας!
Γ

QUOTE(mono maroussi @ Nov 19 2009, 20:39 ) *
Το Μαρουσι φιλε μου κανει ηρωικες εμφανισεις με τοσους τραυματισμους και ασθενειες..Βαλε τα διπλα παιχνιδια ειναι λογικο να σερνεται η ομαδα..δεν ειμαστε αλλωστε ουτε παο ουτε οσφπ..Για την διαιτησια δεν θα πω αλλα θα χρησιμοποιησω την επισημη δηλωση της καε..το ματς ηταν τηλεοπτικο και ολοι ειδαν τι εγινε


Το ηρωικές εμφανίσεις είναι λιγάκι υπερβολικό για επαγγελματική ομάδα... αν και έχει πολλά προβλήματα
από την άλλη παραπλήσια προβλήματα είχε και ο Άρης!

Το ότι ήταν τηλεοπτικό τι σχέση έχει;
Έδειξε μήπως κανένα ριπλέυ η τηλεόραση κάποιο από τα δύο αντιαθλητικά φάουλ για να δούμε αν ήταν ή όχι;
Όμως έδειξε αρκετή ώρα τον Ελληνιάδη στο ημίχρονο και την τεχνική ποινή για θέατρο...
οπότε και τηλεοπτικό να είναι το παιχνίδι άμα δε δείχνει τις επίμαχες φάσεις ή τις δείχνει μονόπλευρα ποιο το νόημα;
Αλήθεια εσείς οι του Αμαρουσίου έχετε άποψη ή μήπως είδατε γιατί κακός δόθηκαν τα δύο αντιαθλητικά γιατί πραγματικά δεν έχω ιδέα τι ακριβώς έγινε;
rolleyes.gif

Weekendman
QUOTE(Timemaster @ Nov 19 2009, 23:10 ) *
Καταρχήν περαστικά...
icon_drunk.gif
Η τεκίλα ξέρεις κάνει θαύματα
rolleyes.gif


Κατά δεύτερο το επιθετικά δεν το εννοούσα πως ο Αριγκμπάμπου θα βάλει 20 πόντους ή κάτι τέτοιο αλλά πως θα κουράσουν τον Μπετς θα του πάρουν τα 2-3 φάουλ παραπάνω βγάζοντας τον έξω από τον αγώνα και θα ανοίξουν διαδρόμους για τους υπόλοιπους παίχτες όπως ο Καιμακόγλου. Η μη παρουσία των δύο αυτών παιχτών φάνηκε ακόμα και στα σκριν που έκαναν οι παίχτες του Αμαρουσίου και φυσικά όπως και είπες θα είχαν και περισσότερες ανάσες οι υπόλοιποι ψιλοί...
Όπως και να έχει σίγουρα ήταν απώλεια για την ομάδα. Και ουσιαστικά ήταν κόντρα του τυφλού με τον μονόφθαλμο κάτω από την μπασκέτα από άποψη απουσιών κ.λ.π.


Τώρα για αυτό που λες με το μαξιλάρι της διαιτησίας δε το πιστεύω... μιας και δεν ένοιωσα ποτέ σε όλο το παιχνίδι να απειλούμαστε και πως το Μαρούσι να μπορεί να το γυρίσει. Άλλωστε δεν έχουμε τον Ματσόν στο πάγκο!

Για τον Ολυμπιακό δεν είναι υπερβολή! Ο Ολυμπιακός έχει παίχτες που σε λιγότερο από ένα λεπτό μπορούν να κάνουν μια διαφορά 10 πόντων και να πάρουν το παιχνίδι όπως και κάνανε με τον ΠΑΟΚ αλλά σαν ομάδα δεν έχει δέσει και είναι πολύ ποιο ασταθής από το Μαρούσι. Αυτή τη στιγμή βεβαίως βεβαίως γιατί τον Γενάρη που θα είναι το δεύτερο παιχνίδι νομίζω πως ο Ολυμπιακός θα είναι πολύ καλύτερος και το Μαρούσι θα πέσει σε απόδοση.
rolleyes.gif

Καταρχην ευχαριστώ για τις συμβουλές ανάρωσης!

για μαξιλάρι διατησίας ήταν πράγματι άνετη διαφορά αλλά στο μπάσκετ αυτες οι διαφορές καλύπτονται γρήγορα ως γνωστόν

για ψηλούς ναι σωστές παρατηρήσεις αν και ο Μπετς είναι προσεκτικός στα φάουλ και δεν φορτώνεται τόσο εύκολα και με επιπλέον ψηλούς ως αντιπάλους.

Κοίτα μπορεί ο Ολυμπιακός σε παιχνίδια όπως με το Μαρούσι να μας απέλπισε λίγο αλλά υπήρχαν και παιχνίδια όπως με Λιέτουβος η Εφές που έπαιξε εξαιρετικό επιθετικό μπάσκετ αλλά και πιεστικό(περισσότερο με Λιθουανόυς πιεστικό) ,μπορεί να υπάρχουν ενστάνσεις το ότι ίσως η ατομική πρωτοβουλία(Παπαλουκά,Βούισιτς) να παίζει ρόλο για μεγάλα ματς η το άλλο ότι η Εφές π.χ με παίκτες όπως οι μέτριοι αμυντικοί Ρακοσεβιτς και Νάχμπαρ η με τα βαριά κορμιά στην ρακέτα ήταν φανέρο ότι θα βάλει πολλους πόντους ο Ολυμπιακός εναντίον τους ,αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο αυτόματος πιλότος ο Ολυμπιακός όσο θέλουν κάποιοι να λένε...

Και βλέποντας τις δυσκολίες που αντιμεντωπίζουν αρκετές φορές Ρεάλ και Μπαρτσελόνα στην Ισπανική Λίγκα με ομάδες (αρκετά)κατώτερες σε υλικό απο αυτές καταλαβαίνω ότι δεν είναι μόνο ο Ολυμπιακός που αντιμεντωπίζει προβλήματα σταθερότητας στο παιχνίδι του.
mono maroussi
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 19 2009, 22:43 ) *
Ναι,φιλε μου,εχεις δικιο,βλεπεις εμεις παιζουμε κομπλε απο την αρχη της χρονιας.
Κ ναι αφου το πας εκει,ολοι ειδαν τα αισχη(για αλλη μια φορα) του manager σας κου Ελληνιαδη.

εγω παντως εμαθα απο την ομαδα για περιεργους σεκιουριταδες που μιλουσαν στον παγκο του Αμαρουσιου..ακομα, σπανια βλεπω ομαδα να τρωει 4 αντιαθλητικα και τεχνικη ποινη..και αμα προσεξατε τα 3 απο αυτα ηταν σε κρισημα σημεια..Τα πρωτα ηταν εκει που εχτισε διαφορα ο αρης σε συνδιασμο με το νωθρο ξεκινημα μας και το αλλο ηταν εκει που καναμε την αντεπιθεση..Οπως ακομα και οταν ειχε φτασει στους 8 η διαφορα αντι να δωσει καλαθι και φαουλ στον χομαν(μετα απο καρατια του μπαρλου)ακυρωσε το καλαθι με την προφαση οτι κρεμαστηκε απο το στεφανι..ειναι κριμα που παρα τις τοσες επιτυχιες αυτη η ομαδα δεν εχει καταφερει ακομα να παιζεται 50-50 απο τους διαιτητες..
Οσο για το αν εσεις παιζετε πληρης το μονο που θα σου πω ειναι οτι εχετε ενα ματς την βδομαδα μονο καθως το ευροκαπ ξεκιναει τελη νοεμβρη αρα δεν υπαρχει ακομα επιπλεον κουραση

Υ.Γ αμα υπαρχει προβλημα ας το μεταφερουν οι αντμινς στα παρασκηνιακα απλα θεωρω οτι εδω μπορουμε να κανουμε συζητηση για το ματς χωρις να ξεφυγουμε απο τα ορια.Ετσι και αλλιως καποια στιγμη επρεπε να κερδισει και αυτος ο Αρης για να σπαει η μονοτονιαtongue.gif
EXPLOITED ARIS
QUOTE(mono maroussi @ Nov 20 2009, 03:23 ) *
εγω παντως εμαθα απο την ομαδα για περιεργους σεκιουριταδες που μιλουσαν στον παγκο του Αμαρουσιου..ακομα, σπανια βλεπω ομαδα να τρωει 4 αντιαθλητικα και τεχνικη ποινη..και αμα προσεξατε τα 3 απο αυτα ηταν σε κρισημα σημεια..Τα πρωτα ηταν εκει που εχτισε διαφορα ο αρης σε συνδιασμο με το νωθρο ξεκινημα μας και το αλλο ηταν εκει που καναμε την αντεπιθεση..Οπως ακομα και οταν ειχε φτασει στους 8 η διαφορα αντι να δωσει καλαθι και φαουλ στον χομαν(μετα απο καρατια του μπαρλου)ακυρωσε το καλαθι με την προφαση οτι κρεμαστηκε απο το στεφανι..ειναι κριμα που παρα τις τοσες επιτυχιες αυτη η ομαδα δεν εχει καταφερει ακομα να παιζεται 50-50 απο τους διαιτητες..
Οσο για το αν εσεις παιζετε πληρης το μονο που θα σου πω ειναι οτι εχετε ενα ματς την βδομαδα μονο καθως το ευροκαπ ξεκιναει τελη νοεμβρη αρα δεν υπαρχει ακομα επιπλεον κουραση

Υ.Γ αμα υπαρχει προβλημα ας το μεταφερουν οι αντμινς στα παρασκηνιακα απλα θεωρω οτι εδω μπορουμε να κανουμε συζητηση για το ματς χωρις να ξεφυγουμε απο τα ορια.Ετσι και αλλιως καποια στιγμη επρεπε να κερδισει και αυτος ο Αρης για να σπαει η μονοτονια tongue.gif


Αυτα που λες για τους σεκιουριταδες εχουν γινει και παλιοτερα απο ολο το προπονητικο τιμ του Αμαρουσιου σε αγωνες play off με τον Αρη.Μην προσπαθεις τωρα να πεις πως ηρθαν στο Αλεξανδρειο κ πεσαν πανω στους βαρβαρους κλπ.Ημαρτον δηλαδη.Σε ολα τα αλλα γηπεδα κυριαρχουσε το πνευμα της αμιλλας και του φιλαθλητισμου και ηρθατε εσεις οι αθωοι πανω στους Ουνους που φωναζουν κ κραζουν;
Τελος με αυτο γιατι αν το συνεχισω μαλλον θα γινω γραφικος...
Διατησια;Τοα αποφευγω και αυτο για τους ιδιους λογους αποφυγης γραφικοτητας!
Οσον αφορα για τους μονους αγωνες,εγω θα ηθελα να παιζουμε διπλους για να στρωσει η ομαδα.Πρεπει να χαιρεσαι που η ομαδα σου παιζει διπλους αγωνες κ μαλιστα σε τετοιο επιπεδο γιατι μεσα απο "μαχιμες" καταστασεις εχει βρει το Μαρουσι αυτους τους αυτοματισμους κ μπορει να κοντραρει υψηλοτερου επιπεδου ομαδες.Οι μοναδες του Αμαρουσιου,η πλειοψηφια τουλαχιστον,δεν ειναι κατι το τρομερο αλλα εχει καταφερει να αναπτυξει αρκετους αυτοματισμους.Αυτο νομιζω ειναι αποτελεσμα διπλων αγωνων γιατι οσο κ αν τα κανεις αυτα στην προπονηση,σε κατασταση επισημου παιχνιδιου ειναι διαφορετικο.

ΥΓ.Προσδιορισε τις επιτυχιες του Αμαρουσιου.Χωρις καμια παρεξηγηση,αλλα θελω να τις προσδιορισεις...
smile.gif smile.gif peace.gif
Vas
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 20 2009, 11:37 ) *
Αυτα που λες για τους σεκιουριταδες εχουν γινει και παλιοτερα απο ολο το προπονητικο τιμ του Αμαρουσιου σε αγωνες play off με τον Αρη.Μην προσπαθεις τωρα να πεις πως ηρθαν στο Αλεξανδρειο κ πεσαν πανω στους βαρβαρους κλπ.Ημαρτον δηλαδη.Σε ολα τα αλλα γηπεδα κυριαρχουσε το πνευμα της αμιλλας και του φιλαθλητισμου και ηρθατε εσεις οι αθωοι πανω στους Ουνους που φωναζουν κ κραζουν;
Τελος με αυτο γιατι αν το συνεχισω μαλλον θα γινω γραφικος...
Διατησια;Τοα αποφευγω και αυτο για τους ιδιους λογους αποφυγης γραφικοτητας!
Οσον αφορα για τους μονους αγωνες,εγω θα ηθελα να παιζουμε διπλους για να στρωσει η ομαδα.Πρεπει να χαιρεσαι που η ομαδα σου παιζει διπλους αγωνες κ μαλιστα σε τετοιο επιπεδο γιατι μεσα απο "μαχιμες" καταστασεις εχει βρει το Μαρουσι αυτους τους αυτοματισμους κ μπορει να κοντραρει υψηλοτερου επιπεδου ομαδες.Οι μοναδες του Αμαρουσιου,η πλειοψηφια τουλαχιστον,δεν ειναι κατι το τρομερο αλλα εχει καταφερει να αναπτυξει αρκετους αυτοματισμους.Αυτο νομιζω ειναι αποτελεσμα διπλων αγωνων γιατι οσο κ αν τα κανεις αυτα στην προπονηση,σε κατασταση επισημου παιχνιδιου ειναι διαφορετικο.

ΥΓ.Προσδιορισε τις επιτυχιες του Αμαρουσιου.Χωρις καμια παρεξηγηση,αλλα θελω να τις προσδιορισεις...
smile.gif smile.gif peace.gif


Προσωπικά έχω κάποιους προβληματισμούς αλλά δεν είναι για την διαιτησία…

1. ο Μπαρτζώκας, δεν παίρνει time out! Έπρεπε να φτάσουμε στο -21 για να πάρει!. Ο Κατσικάρης όταν έπεσε στους 14 η διαφορά πήρε. Αυτό δεν είναι πρώτη φορά που συμβαίνει.
2. Τεχνικές ποινές παίρνουμε σχεδόν σε κάθε παιχνίδι!! Πρέπει λίγο να το δούμε αυτό. Να ηρεμίσουμε.Ειδικά σε επίπεδο ευρωλίγκα δεν μπορείς να δίνεις έτσι επιθέσεις και βολές.
3. Με Ταού φάγαμε 52 πόντους στο ημίχρονο. Όλοι είπαμε ότι συνέβη λόγω της τρελής ευστοχίας, που όντως είχαν. Πλέον όμως βλέπω ότι και στο αλεξάνδρειο η άμυνα στο πρώτο ημίχρονο παρέπαιε… 45 πόντοι είναι πάρα πολλοί!

@ exploited

1.Όντως όταν έχεις 2 παιχνίδια ανά βδομάδα μπαίνεις σε ένα αγωνιστικό ρυθμό. Αυτό βέβαια όταν έχεις πλήρη ομάδα! Φτάσαμε στο σημείο να παίζουμε με 7 παίκτες, ενώ και οι προπονήσεις γινόντουσαν με τους εφήβους. Αυτή η αποδιοργάνωση φάνηκε στα τελευταία 2 παιχνίδια. Ελπίζω γρήγορα να το ξεπεράσουμε και ο Νατζφει να μπει γρήγορα στην ομαδα

YΓ. Γιατί ζητάς πάλι να σου γράψουμε τις επιτυχίες;
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Vas @ Nov 20 2009, 15:24 ) *
@ exploited

1.Όντως όταν έχεις 2 παιχνίδια ανά βδομάδα μπαίνεις σε ένα αγωνιστικό ρυθμό. Αυτό βέβαια όταν έχεις πλήρη ομάδα! Φτάσαμε στο σημείο να παίζουμε με 7 παίκτες, ενώ και οι προπονήσεις γινόντουσαν με τους εφήβους. Αυτή η αποδιοργάνωση φάνηκε στα τελευταία 2 παιχνίδια. Ελπίζω γρήγορα να το ξεπεράσουμε και ο Νατζφει να μπει γρήγορα στην ομαδα

YΓ. Γιατί ζητάς πάλι να σου γράψουμε τις επιτυχίες;

Σε αυτα που λες εχεις δικιο αλλα κει εμεις ειμασταν στην ιδια μοιρα οσον αφορα τους τραυματισμους.
Κ την ελλειψη παιχτων-για το οποιο φταιμε εμεις αλλα το θεμα ειναι το τελικο αποτεμεσμα!.
Ζηταω να μου γραψεις τις επιτυχιες-οτι θεωρειτε επιτυχια γιατι ο mono marousi εθιξε το πως μια ομαδα με τοσες επιτυχιες εχει τετοια αντιμετωπιση απο τη διαιτησια!
Κ λεω εγω:προσδιορισε τις επιτυχιες γιατι μαλλον εχουμε διαφορετικα κριτηρια οσονς αφορα την επιτυχια!

Υ.Γ Request pending on FB!!!(Check it out!)
Timemaster
QUOTE(Vas @ Nov 20 2009, 13:24 ) *
Προσωπικά έχω κάποιους προβληματισμούς αλλά δεν είναι για την διαιτησία…

1. ο Μπαρτζώκας, δεν παίρνει time out! Έπρεπε να φτάσουμε στο -21 για να πάρει!. Ο Κατσικάρης όταν έπεσε στους 14 η διαφορά πήρε. Αυτό δεν είναι πρώτη φορά που συμβαίνει.
2. Τεχνικές ποινές παίρνουμε σχεδόν σε κάθε παιχνίδι!! Πρέπει λίγο να το δούμε αυτό. Να ηρεμίσουμε.Ειδικά σε επίπεδο ευρωλίγκα δεν μπορείς να δίνεις έτσι επιθέσεις και βολές.
3. Με Ταού φάγαμε 52 πόντους στο ημίχρονο. Όλοι είπαμε ότι συνέβη λόγω της τρελής ευστοχίας, που όντως είχαν. Πλέον όμως βλέπω ότι και στο αλεξάνδρειο η άμυνα στο πρώτο ημίχρονο παρέπαιε… 45 πόντοι είναι πάρα πολλοί!

@ exploited

1.Όντως όταν έχεις 2 παιχνίδια ανά βδομάδα μπαίνεις σε ένα αγωνιστικό ρυθμό. Αυτό βέβαια όταν έχεις πλήρη ομάδα! Φτάσαμε στο σημείο να παίζουμε με 7 παίκτες, ενώ και οι προπονήσεις γινόντουσαν με τους εφήβους. Αυτή η αποδιοργάνωση φάνηκε στα τελευταία 2 παιχνίδια. Ελπίζω γρήγορα να το ξεπεράσουμε και ο Νατζφει να μπει γρήγορα στην ομαδα

YΓ. Γιατί ζητάς πάλι να σου γράψουμε τις επιτυχίες;


Συμφωνώ μαζί σου...
Για το 3:
Το Μαρούσι έκανε δυνατή προετοιμασία πολύ νωρίς για να είναι έτοιμο για τα προκριματικά. Τώρα με τους τραυματισμούς είναι λογικό να πέσει σε απόδοση και να μην έχει την ένταση που είχε! Μια ένταση που παραλίγο να την πλήρωνε και στο ματς με τον ΠΑΟΚ. Όμως έχω την εντύπωση πως δε θα καταφέρει να επανέρθει στο επίπεδο που ήταν πριν μερικές εβδομάδες πριν από το να τελειώσει η Ευρωλίγκα!

Για το 2...
Δεν είναι μόνο οι τεχνικές ποινές αλλά (όπως θυμάμαι το παιχνίδι) έκανε πολλά αχρείαστα φάουλ ακόμα και αντιαθλητικά να μην ήταν και μόνο εκτός φάσης σε ανύποπτη στιγμή να κάνεις φάουλ είναι κάπως χαζό! Παράλληλα ο εκνευρισμός φάνηκε και από τον Ελληνιάδη στο ημίχρονο αλλά και από τους παίχτες που χάσανε καμιά 10ρια βολές!

Για το 1...
Ο Μπαρτσώκας φαινόταν πολλές φορές να μην είχε συγκέντρωση στο παιχνίδι.Δεν είναι μόνο τα ταιμ άουτ που δε πήρε για να κόψει τον ρυθμό αλλά και που δεν έδειξε ούτε μια φορά να προσπαθήσει να χτυπήσει τις αδυναμίες του Άρη.
Να φτιάξει κάποιο σύστημα ώστε να κερδηθεί ένα φάουλ από τον Μπετς ή τον Ντικούδη στο τελευταίο δεκάλεπτο Ή να παίξει λίγο με τον Πελεκάνο που δε πήρε καθόλου προσπάθειες!



exploited Όπως ξαναείπα το Μαρούσι και ο Άρης είναι σε διαφορετικό στάδιο.
Το Μαρούσι είναι αγωνιστικά έτοιμο από τον Σεπτέμβρη και εν συνεχεία είχε διπλούς αγώνες και τραυματισμούς. Οπότε προήλθε κόπωση και έλειψη έντασης-ρυθμού. Έχει κάποιους αυτοματισμούς όμως δυσκολεύεται να τους βγάλει με αυτές τις συνθήκες.
Ο Άρης είχε τραυματισμούς στην προετοιμασία και αλλαγές στο ρόστερ τώρα σιγά σιγά οι τραυματισμένοι επανέρχονται και η ομάδα ξαναπερνάει την προετοιμασία οπότε τα διπλά παιχνίδια θεωρητικά θα την βοηθήσουν να βρει ρυθμό και να δέσει.

mono Marousi Για την φάση του καρφώματος πιστεύω πως έχεις άδικο. Ο παίχτης φαίνεται να χάνει το κάρφωμα... η μπάλα να αναπηδάει στο στεφάνι και αυτός να το κουνάει για να μπει μέσα. Από όσο ξέρω ο κανονισμός με το κρέμασμα στο καλάθι ξεκίνησε για να μη τραυματιστούν οι παίχτες και πλέον επιτρέπετε μόνο σε περίπτωση που δεν επηρεάζει. Θυμάμαι ένα κάρφωμα του Μάσευ στην Ευρωλίγκα πριν μερικά χρόνια που δε μέτρησε για παραπλήσιο λόγο! Ενώ καρατιά δεν υπάρχει μιας και ο Μπάρλος τον έχει κυριολεκτικά χάσει!
Vas
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 20 2009, 13:50 ) *
Σε αυτα που λες εχεις δικιο αλλα κει εμεις ειμασταν στην ιδια μοιρα οσον αφορα τους τραυματισμους.
Κ την ελλειψη παιχτων-για το οποιο φταιμε εμεις αλλα το θεμα ειναι το τελικο αποτεμεσμα!.
Ζηταω να μου γραψεις τις επιτυχιες-οτι θεωρειτε επιτυχια γιατι ο mono marousi εθιξε το πως μια ομαδα με τοσες επιτυχιες εχει τετοια αντιμετωπιση απο τη διαιτησια!
Κ λεω εγω:προσδιορισε τις επιτυχιες γιατι μαλλον εχουμε διαφορετικα κριτηρια οσονς αφορα την επιτυχια!

Υ.Γ Request pending on FB!!!(Check it out!)


Ποιοι τραυματίστηκαν από εσάς; Ντικούδης, Χατζηβρέτας, και ο Μαιλς τώρα…. Δεν θυμάμαι κάποιον άλλο σοβαρό τραυματισμό…

Από την άλλη εμείς έχουμε 6 παίκτες που έμειναν έξω από την ομάδα για πάνω από 10 μέρες…. (Καιμακ,Πελεκα,Κενταλ,Αριγμπ,Διαμαντο,Κουμπ
ουρα) ενώ Μαυροειδής,Χομαν & Μπατής έλειπαν 3 μέρες από τις προπονήσεις… Μόνο ο Κις δεν έχει πάθει τίποτα!! Φτου φτου!

Για μας επιτυχία είναι και η έξοδος στην ευρωλίγκα φυσικά. Όπως και για εσάς υποθέτω…

ΥΓ. Στο FB από το απόγευμα….


QUOTE(Timemaster @ Nov 20 2009, 13:59 ) *
Συμφωνώ μαζί σου...
Για το 3:
Το Μαρούσι έκανε δυνατή προετοιμασία πολύ νωρίς για να είναι έτοιμο για τα προκριματικά. Τώρα με τους τραυματισμούς είναι λογικό να πέσει σε απόδοση και να μην έχει την ένταση που είχε! Μια ένταση που παραλίγο να την πλήρωνε και στο ματς με τον ΠΑΟΚ. Όμως έχω την εντύπωση πως δε θα καταφέρει να επανέρθει στο επίπεδο που ήταν πριν μερικές εβδομάδες πριν από το να τελειώσει η Ευρωλίγκα!

Για το 2...
Δεν είναι μόνο οι τεχνικές ποινές αλλά (όπως θυμάμαι το παιχνίδι) έκανε πολλά αχρείαστα φάουλ ακόμα και αντιαθλητικά να μην ήταν και μόνο εκτός φάσης σε ανύποπτη στιγμή να κάνεις φάουλ είναι κάπως χαζό! Παράλληλα ο εκνευρισμός φάνηκε και από τον Ελληνιάδη στο ημίχρονο αλλά και από τους παίχτες που χάσανε καμιά 10ρια βολές!

Για το 1...
Ο Μπαρτσώκας φαινόταν πολλές φορές να μην είχε συγκέντρωση στο παιχνίδι.Δεν είναι μόνο τα ταιμ άουτ που δε πήρε για να κόψει τον ρυθμό αλλά και που δεν έδειξε ούτε μια φορά να προσπαθήσει να χτυπήσει τις αδυναμίες του Άρη.
Να φτιάξει κάποιο σύστημα ώστε να κερδηθεί ένα φάουλ από τον Μπετς ή τον Ντικούδη στο τελευταίο δεκάλεπτο Ή να παίξει λίγο με τον Πελεκάνο που δε πήρε καθόλου προσπάθειες!


Οι βολές είναι μεγάλο θέμα. έχουμε το χαμηλότερο ποσοστό στην ευρωλίγκα αμα δεις. Δεν ξέρω αν είναι ψυχολογία ή ικανότητα..

Ο Μπαρτζώκας δειχνει να μην μπορεί να αλλάξει την ροή ενώς παιχνιδιού. Αν του βγεί από την αρχή (Αρης, Αλμπα, ΤΣΚΑ) τότε όλα καλά. Αλλά το θεωρώ ψιλο απαράδεκτο να μην παίρνεις ταιμ αουτ για να κόβεις τον ρυθμό του αντιπάλου. Τελος πα, είναι ακόμα μικρός σε ηλικία, θα πάρει εμπειρίες και ελπίζω να γίνει καλύτερος!!
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Vas @ Nov 20 2009, 16:02 ) *
Ποιοι τραυματίστηκαν από εσάς; Ντικούδης, Χατζηβρέτας, και ο Μαιλς τώρα…. Δεν θυμάμαι κάποιον άλλο σοβαρό τραυματισμό…

Από την άλλη εμείς έχουμε 6 παίκτες που έμειναν έξω από την ομάδα για πάνω από 10 μέρες…. (Καιμακ,Πελεκα,Κενταλ,Αριγμπ,Διαμαντο,Κουμπ
ουρα) ενώ Μαυροειδής,Χομαν & Μπατής έλειπαν 3 μέρες από τις προπονήσεις… Μόνο ο Κις δεν έχει πάθει τίποτα!! Φτου φτου!

Για μας επιτυχία είναι και η έξοδος στην ευρωλίγκα φυσικά. Όπως και για εσάς υποθέτω…

ΥΓ. Στο FB από το απόγευμα….

Ο Κλαρκ εχασε τα 3/4 της προετοιμασια,ο Αργυροπουλος δεν εχει παιξει καθολου,τον Παπανικολαου(τον τωρινο) δεν τον αναφερω γιατι θα προκαλεσω tongue.gif !!!Ο Μπετς ελειπε καποιο διαστημα λογω καποιου μικροτραυματισμου στο Eurobasket.
Για μενα προσωπικα ειναι αποτυχια να μη βγω Ευρωλιγκα,αλλα δεν ειναι επιτυχια να βγω!Τωρα,οσον αφορα τις υπολοιπες επιτυχιες τις μεταφραζω σε τιτλους...
Timemaster
QUOTE(Vas @ Nov 20 2009, 14:02 ) *
Ποιοι τραυματίστηκαν από εσάς; Ντικούδης, Χατζηβρέτας, και ο Μαιλς τώρα…. Δεν θυμάμαι κάποιον άλλο σοβαρό τραυματισμό…

Από την άλλη εμείς έχουμε 6 παίκτες που έμειναν έξω από την ομάδα για πάνω από 10 μέρες…. (Καιμακ,Πελεκα,Κενταλ,Αριγμπ,Διαμαντο,Κουμπ
ουρα) ενώ Μαυροειδής,Χομαν & Μπατής έλειπαν 3 μέρες από τις προπονήσεις… Μόνο ο Κις δεν έχει πάθει τίποτα!! Φτου φτου!

Για μας επιτυχία είναι και η έξοδος στην ευρωλίγκα φυσικά. Όπως και για εσάς υποθέτω…

ΥΓ. Στο FB από το απόγευμα….


ακόμα τραυματίες είναι ο Παπανικολάου και ο Αργυρόπουλος αλλά και ο Σκορδίλης ήταν δύο φορές στο παρελθόν (μια στην προετοιμασία και μία στον αγώνα με τον ΠΑΟ) και ο Κακιύζης, Μπετς και φυσικά ο Κλαρκ στην προετοιμασία
mono maroussi
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 20 2009, 15:11 ) *
Ο Κλαρκ εχασε τα 3/4 της προετοιμασια,ο Αργυροπουλος δεν εχει παιξει καθολου,τον Παπανικολαου(τον τωρινο) δεν τον αναφερω γιατι θα προκαλεσω tongue.gif !!!Ο Μπετς ελειπε καποιο διαστημα λογω καποιου μικροτραυματισμου στο Eurobasket.
Για μενα προσωπικα ειναι αποτυχια να μη βγω Ευρωλιγκα,αλλα δεν ειναι επιτυχια να βγω!Τωρα,οσον αφορα τις υπολοιπες επιτυχιες τις μεταφραζω σε τιτλους...

Θα τις αλλη μια αν και κατανταει βαρετο..Το Μαρουσι λοιπον τα τελευταια 8 χρονια εχει παρει ενα ευρωπαικο,εχει παιξει σε 4 τελικους(2 κυπελλου,εναν πρωτατθληματος και εναν ευρωπαικο),εχει παει ημιτελικο κορατς οπου αποκλειστηκε για ενα σουτ,εχει παει σε ακομα εναν φαιναλ φορ κυπελλου οπου ηταν τριτο και ειναι σταθερα στην πρωτη τετραδα του πρωταθληματος τα τελευταια 6 χρονια με εξαιρεση μια μονο χρονια..νομιζω οτι αυτα ειναι υπεραρκετα για να αντιμετωπιζεται με ισα κριτηρια απο τους γκρι..
Οσο για αυτο που λες οτι δεν ειναι επιτυχια αν βγειτε στην ευρωλιγκα ειναι μαλλον αβασιμο καθως ο αρης στα τελευταια 15 χρονια εχει βγει μονο 2 φορες..Αν ειμασταν στα 80ς θα σου λεγα οτι οντως δεν θα ηταν κατι ιδιατερο για σας..Σκεψου μονο οτι για το Μαρουσι θα ταν η τριτη χρονια αυτη στην ευρωλιγκα αλλα ας οψονται τα συμβολαια που υπηρχαν οταν βγαιναμε δευτεροι και τριτοι
klearxos
Ρε παλικαρια εχει καταντησει κουραστικη αυτη η συνεχης αντιπαραθεση σε καθε αγωνα που δινουν οι ομαδες μας...(και ειναι και πολλοι παναθε τους!!)

Θα πω λοιπον και εγω την γνωμη μου...
Φιλοι Αρειανοι ειτε μας αρεσει ειτε οχι...Το Μαρουσι τα τελευταια χρονια εχει περισσοτερες επιτυχιες απο την ομαδα μας...
Εμεις το μοναδικο που εχουμε να επιδειξουμε ειναι δυο προκρισεις στους 16 της Ευρωλιγκα και ενα κυπελλο πριν απο αρκετα πλεον χρονια... Δεν μπορω να σας απαριθμησω τις επιτυχιες του Αμαρουσιου μιας και δεν ειναι "δουλεια" μου να τις γνωριζω-παρα μονο να τις "αναγνωριζω"

Φιλοι του Αμαρουσιου
Ειτε σας αρεσει ειτε οχι ο Αρης ειναι πολυ μεγαλυτερη ομαδα απο τη δικη σας-λαμβανοντας υποψην ολη την ιστορια της ομαδας μας-και πρεπει να κανετε αμετρητες ακομα επιτυχιες για να τον πλησιασετε-πραγμα σχεδον αδυνατον, οχι γιατι η δυναμικοτητα της ομαδας ειναι μικρη αλλα γιατι οι δυο μεγαλοι ειναι σε τελειως αλλο επιπεδο απο το δικο σας και βεβαια και το δικο μας...

Αυτα τελειως φιλικα απο εναν φιλαθλο του Αρη.
giannisaris
QUOTE(klearxos @ Nov 21 2009, 13:26 ) *
Ρε παλικαρια εχει καταντησει κουραστικη αυτη η συνεχης αντιπαραθεση σε καθε αγωνα που δινουν οι ομαδες μας...(και ειναι και πολλοι παναθε τους!!)


Συμφωνώ απόλυτα....έλεος....Στο φόρουμ του αμαρουσίου δεν βλέπω καμιά αντιπαράθεση όμως...δεν μιλάνε καν....εδώ μπαίνουν για να αναμασάμε την ίδια συζήτηση!!!!

Το έχουμε πει φίλοι αμαρουσιώτες για μας τους αρειανούς δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε άρη και μαρούσι....πείτε το τρέλα..πείτε το εκτός πραγματικότητας πείτε το όπως θέλετε...δεν μας απασχολεί...αλλα αυτή είναι η άποψη μας....και δεν αλλάζει!!!!!!Δεν έχει νόημα να το συζητάμε!!!!Συζητήστε το στο φόρουμ σας που δεν πατάει ψυχή!!!!
EXPLOITED ARIS
QUOTE(giannisaris @ Nov 21 2009, 15:55 ) *
Συμφωνώ απόλυτα....έλεος....Στο φόρουμ του αμαρουσίου δεν βλέπω καμιά αντιπαράθεση όμως...δεν μιλάνε καν....εδώ μπαίνουν για να αναμασάμε την ίδια συζήτηση!!!!
Το έχουμε πει φίλοι αμαρουσιώτες για μας τους αρειανούς δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε άρη και μαρούσι....πείτε το τρέλα..πείτε το εκτός πραγματικότητας πείτε το όπως θέλετε...δεν μας απασχολεί...αλλα αυτή είναι η άποψη μας....και δεν αλλάζει!!!!!!Δεν έχει νόημα να το συζητάμε!!!!Συζητήστε το στο φόρουμ σας που δεν πατάει ψυχή!!!!


+1
thrylos7
Αμ δε που συμφωνείς απόλυτα... Άλλο πράγμα λέει ο klearxos.

Ο καθένας συζητάει όπου θέλει... προφανώς. Συνειδητοποιήστε το.
giannisaris
QUOTE(thrylos7 @ Nov 21 2009, 17:10 ) *
Αμ δε που συμφωνείς απόλυτα... Άλλο πράγμα λέει ο klearxos.

Ο καθένας συζητάει όπου θέλει... προφανώς. Συνειδητοποιήστε το.


Εντάξει αφου μας μαλώσες τώρα θα το συνειδητοποιήσουμε.....
σε ευχαριστούμε πολύ και συγνώμη που δεν το είχαμε συνειδητοποιήσει μέχρι τώρα!!!!
thrylos7
Ντα!*


*=1 foul
kostas71
http://www.sport.gr/default.asp?pid=4&aid=52458

Kάλλιο αργά...

65-57 ΑΡΗΣ -ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Επιτέλους νίκη!Έσπασε η γκίνια.΄Αντε να πάρουμε λίγο τα απάνω μας και βαθμολογικά και ψυχολογικά.Καιρός να κοιτάμε και για κανα παίκτη διότι σε αυτό το θέμα βλέπω στασιμότητα,και μάλλον δεν βλέπω να γίνεται κάτι.΄Αντε και την άλλη εβδομάδα υποδεχόμαστε τα Τρίκαλα ,τα οποία έπαιξαν εκπληκτικό μάτς σήμερα μα τον Πανελλήνιο αλλά έχασαν ένα καλάθι.
gallistis
QUOTE(kostas71 @ Nov 21 2009, 22:34 ) *
http://www.sport.gr/default.asp?pid=4&aid=52458

Kάλλιο αργά...

65-57 ΑΡΗΣ -ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Επιτέλους νίκη!Έσπασε η γκίνια.΄Αντε να πάρουμε λίγο τα απάνω μας και βαθμολογικά και ψυχολογικά.Καιρός να κοιτάμε και για κανα παίκτη διότι σε αυτό το θέμα βλέπω στασιμότητα,και μάλλον δεν βλέπω να γίνεται κάτι.΄Αντε και την άλλη εβδομάδα υποδεχόμαστε τα Τρίκαλα ,τα οποία έπαιξαν εκπληκτικό μάτς σήμερα μα τον Πανελλήνιο αλλά έχασαν ένα καλάθι.


συμφωνω οτι χρειαζεται αλλαγες η ομαδα.δυστυχως ο ριτσαρντσον δε μπορει να βοηθησει.καλυτερα να τον αλλαξουμε με εναν ψηλο.ο κακιουζης με εχει εκπληξει ευχαριστα,βοηθαει περισσοτερο απ'οτι περιμενα.και ο μαιλς μετα τη φανταστικη του αρχη με ολυμπιακο εχει πεσει
kostas71
Επιτέλους ξύπνησε και ο Κλάρκ στο χτεσινο μάτσ ,μα τον Ηλυσιακό.Κατά γενική ομολογία αλλά και κατά δηλώσεων του Κατσικάρη ήταν εκ των καλλιτέρων!Εχθές είχαμε 10/21 σούτ 3π, που μαζί με την άμυνα μας έδωσαν την νίκη,διότι αν δείτε τα ριμπάουντ υστερούμε 5 ριπμάουντς αποτην ομάδα του Ηλυσιακού.Που να είχαμε κάποια αντίπαλη ομάδα με περισσότερες επιλογές.Κρίνω την απόκτηση ψηλου παίκτη επιτακτική ανάγκη.
kostas71
Χωρίς Μπάρλο στη Κροατία

http://www.superbasket.gr/?c=133&a=118512

Δυστυχώς ο καλλίτερός μας παίκτης, αυτή τη στιγμή,θα λείψει τουλάχιστον(wink.gif απο τα δύο επόμενα μάτς.Θεωρώ ότι είναι σημαντική απώλεια για την ομάδα.
kostas71
Παιδιά το GOAL NEWS έγραφε ότι έγιναν συζυτήσεις με τον Ζόραν Ερτσέγκ!΄Ακουσε κάποιος κάτι;
Πάντως δεν είναι κακή επιλογή.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.