Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Διάφορα Θέματα Μπασκετικής Επικαιρότητας
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
Vas
QUOTE(Timemaster @ Jan 25 2010, 14:23 ) *
offtopic.gif Μιας και κάπου διάβασα το όνομα μου! rolleyes.gif

Η διαιτησία δεν ήταν σίγουρα 70-30....
αλλά ήταν κακή και αλλοπρόσαλλη και για της δύο ομάδες!

Υπήρχαν φορές που άφηναν το σκληρό παιχνίδι και το ξύλο (Μπετς,Καιμακόγλου) και άλλες που σφύριζαν το παραμικρό και στους δύο!
Για ευκολία θεάματος και όχι μόνο άφησαν πολλές φορές καθαρά βήματα και συνέχισαν το παιχνίδι....

Αν κάτσω να θυμηθώ φάσεις κάθε λεπτό μπορούμε να δούμε λάθος αποφάσεις!
Βέβαια σε εμάς φαίνεται περισσότερο για δύο λόγους...
πρώτον γιατί χάσαμε
και δεύτερον επειδή στο σημείο που μειώσαμε την διαφορά έγιναν δύο-τρία συνεχόμενα καθαρά λάθη υπέρ του Αμαρουσίου!
Όχι ότι τα χρειαζόταν το Μαρούσι για να κερδίσει, ούτε και πως αμέσως μετά και ποιο πριν δεν είχαν γίνει λάθος υπέρ του Άρη.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως δεν υπάρχει παράγκα υπέρ του Αμαρουσίου αλλά έχουμε τους χειρότερους διαιτητές των τελευταίων ετών! Πολλές φορές καθορίζουν παιχνίδια φέτος και στα περισσότερα παιχνίδια παράπονα έχουν και οι δύο ομάδες όπως και προχτές! Βέβαια όλη αυτή η κατάσταση (γενικά και όχι προχτές) ευνοεί τις καλύτερες ομάδες και αυτές που παίζουν στην έδρα τους!


Τώρα για το μέλλον της ομάδος σχετικά με τον Μπλατ δε πιστεύω πως θα κάτσει και του χρόνου!
Εξ αρχής πίστευα πως έγιναν συναλλαγές κάτω από το τραπέζι για να έρθει εδώ και ουσιαστικά το κανόνισαν οι Ισπανοί!
Το θέμα δεν είναι μόνο οικονομικό σχετικά με τα πόσα λεφτά θα πάρει ο Μπλατ αλλά για το μπάτζετ της ομάδος γενικά και οι στόχοι της!
Για να παραμείνει και την επόμενη χρονιά πρέπει το μπάτζετ και να ανέβει κατά πολύ (τουλάχιστον 4-5εκκατομύρια) αλλά και η διοίκηση να του παραχωρήσει εν λευκό την διαχείριση αυτού του ποσού από το Καλοκαίρι!
Αλλιώς δε βλέπω λόγο ένας προπονητής της αξίας του Μπλάτ να διακινδυνεύει την φήμη του και να παιδεύεται για να μη διασυρθεί από ομάδες όπως ο Πανελλήνιος, ο ΠΑΟΚ και το Μαρούσι!
rolleyes.gif

Όσο για την φετινή χρονιά πιστεύω πως η ομάδα δε θα καταφέρει να σπάσει καμία έδρα στα play off και θα είναι χαμένη χρονιά! Ο λόγος δεν είναι όπως έχω πει πολλές φορές η αξία των παιχτών αλλά η έλλειψη κάποιον παιχτών! Όπως δεν μπορεί μια ομάδα να έχει μονάχα σεντερ και ας είναι και οι καλύτεροι του κόσμου έτσι δε μπορούμε να πάμε με αυτή την ομάδα!
Προχτές το Μαρούσι μας κέρδισε άνετα,χαλαρά και εύκολα παίζοντας μετά από ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα που είχε με πολύ κούραση και χρησιμοποιώντας τις ρεζέρβες του!

Η μόνη ελπίδα μας για καλή πορεία φέτος μιας και όπως φαίνεται παίχτης αξίας δεν πρόκειται να έρθει είναι σε καθοριστικά παιχνίδια στα play off να μπουν και τα απίστευτα τρίποντα αλλά και οι ψιλοί να κάνουν τα παιχνίδια της ζωής τους ! Αλλά αυτό είναι θέμα τύχης και μόνο τύχης!



ενημερωτικά....
Στην φάση του Καιμακόγλου στην αντεπίθεση, (εκεί που του φεύγει για λίγο η μπάλα) ήταν βήματα; Σε ρωτάω, επείδη πρέπει να έχεις κατεβάσει το παιχνίδι στο pc σου.... tongue.gif


Timemaster
QUOTE(Vas @ Jan 25 2010, 14:28 ) *
ενημερωτικά....
Στην φάση του Καιμακόγλου στην αντεπίθεση, (εκεί που του φεύγει για λίγο η μπάλα) ήταν βήματα; Σε ρωτάω, επείδη πρέπει να έχεις κατεβάσει το παιχνίδι στο pc σου.... tongue.gif


ναι ήταν καθαρά...
στο μπάσιμο πάνω του έφυγε η μπάλα και την ξανάπιασε!
Εκτός και αν υπάρχει κάτι στον κανονισμό που δεν ξέρω!
rolleyes.gif
Vas
QUOTE(Timemaster @ Jan 25 2010, 14:31 ) *
ναι ήταν καθαρά...
στο μπάσιμο πάνω του έφυγε η μπάλα και την ξανάπιασε!
Εκτός και αν υπάρχει κάτι στον κανονισμό που δεν ξέρω!
rolleyes.gif


Θα ήθελα την άποψη κάποιου γνώστη των κανονισμών.

όταν κάποιος κάνει μπάσιμο, (και δεν ξεπερνάει τα 2 βήματα), αν δεν κρατάει σταθερά την μπάλα, θεωρήτε βήματα;

Το έχω απορία...


ΥΓ. Δηλαδή αν κάποιος κάνει μπάσιμο, δεν μπορεί να αλλάξει χέρι στην μπάλα στο μπάσιμο;











Timemaster
QUOTE(Vas @ Jan 25 2010, 14:52 ) *
Θα ήθελα την άποψη κάποιου γνώστη των κανονισμών.

όταν κάποιος κάνει μπάσιμο, (και δεν ξεπερνάει τα 2 βήματα), αν δεν κρατάει σταθερά την μπάλα, θεωρήτε βήματα;

Το έχω απορία...


ΥΓ. Δηλαδή αν κάποιος κάνει μπάσιμο, δεν μπορεί να αλλάξει χέρι στην μπάλα στο μπάσιμο;



Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως ο παίχτης μπορεί να αλλάξει χέρι περνώντας την μπάλα από το ένα χέρι στο άλλο και όχι πετώντας την μπάλα... Ουσιαστικά είναι σαν να δίνεις πάσα στον εαυτό που είναι σίγουρα βήματα!
Ενώ (έχω την εντύπωση) αν ο παίχτης είναι στον αέρα όταν του φύγει η μπάλα και την πιάσει και την πετάξει πριν να ακουμπήσει ο ίδιος ή η μπαλα στο έδαφος δεν είναι βήματα...αλλά εδώ δεν έγινε κάτι τέτοιο

hagi
Δεν θυμάμαι την φάση που λέτε ούτε ξέρω τον κανονισμό αλλά πιστεύω ότι ξέρω μπάσκετ οπότε , όταν ένας παίχτης κάνει μπάσιμο μπορεί να αλλάξει χέρι κατά τον βηματισμό,όταν βρίσκεται στον αέρα μπορεί να την πετάξει ελαφρός ψηλά και να την ξαναπιάσει..έτσι δεν θεωρήτε βήματα.Αν η μπάλα περάσει το ύψος της στεφάνης και δεν ακουμπήσει τότε μάλλον θεωρήτε διπλή τρίπλα (βήματα).Τώρα αν την πετάξει στο βηματισμό τότε είναι μάλλον βήματα... χάσαμε την μπάλα νομίζω..

Τέλος πάντων το Μαρούσι είναι μια πολύ καλή ομάδα, δουλεμένη και ήταν από την αρχή πολύ δύσκολο να κερδίσουμε..Είμαι και γω της άποψης ότι δύσκολα θα μείνει ο Μπλατ αλλά ας ελπίσουμε να είναι μόνο ιδέα μας. Θεωρώ πάντως ότι μπορεί να αλλάξει την ομάδα προς το καλύτερο έστω μέχρι το τέλος της χρονιάς αλλά χρειάζεται χρόνος.Δυστυχώς φέτος όλο αυτό λέμε αλλά δεν γίνεται διαφορετικά έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα..
valsam
Καλα με αποστομωνουν στο πρωτο ημιχρονο με τον Οσφπ, η διαφορα θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον 15 ποντους αν εδιναν τα 2 αντιαθλητικα με την ιδια ευκολια που εδωσαν το δικο μας και βαζαμε και κανα δυο τριποντα που ημασταν ολομοναχοι και το κρεας τις βολες!
Καλα για τους διαιτητες δεν μπορω να πω περισοτερο γιατι κυνδηνευω με μπαν!
Αν χασει παλι ο Οσφπ τι θα λενε παλι εκεινοι που ελεγαν οτι δεν ειναι δυνατον οι Παο και ΟΣΦΠ με μπατζετ 30-40 μυριον ποτε τον ποτοον να χασουν πρωταθλημα απο μια ομαδα των 2-3 μυριον!
Με αυτην την ελπιδα ζουμε! ( μακρινη αλλα υπαρκτη)
Αντε να δω τι οργια θα γινουν στο β' ημιχονο!
Vas
QUOTE(valsam @ Jan 31 2010, 20:48 ) *
Καλα με αποστομωνουν στο πρωτο ημιχρονο με τον Οσφπ, η διαφορα θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον 15 ποντους αν εδιναν τα 2 αντιαθλητικα με την ιδια ευκολια που εδωσαν το δικο μας και βαζαμε και κανα δυο τριποντα που ημασταν ολομοναχοι και το κρεας τις βολες!
Καλα για τους διαιτητες δεν μπορω να πω περισοτερο γιατι κυνδηνευω με μπαν!
Αν χασει παλι ο Οσφπ τι θα λενε παλι εκεινοι που ελεγαν οτι δεν ειναι δυνατον οι Παο και ΟΣΦΠ με μπατζετ 30-40 μυριον ποτε τον ποτοον να χασουν πρωταθλημα απο μια ομαδα των 2-3 μυριον!
Με αυτην την ελπιδα ζουμε! ( μακρινη αλλα υπαρκτη)
Αντε να δω τι οργια θα γινουν στο β' ημιχονο!


μακάρι να αντέξει ο Αρης στο Β ημιχρονο...
valsam
Μια ερωτηση ρε παιδια το τραβηγμα φανελας στο Κλαρκ τι ειναι?
Το φαουλ στον Σοφο ενω το χερι παει στην μπαλα τι ειναι?
valsam
Μπραβο στην ομαδα μας ,δεν ειναι μπασκετ αυτο !
Οταν υπαρχουν ανθρωποι που αμφισβητουν το επιθετικο του Σοφο και δεν βλεπουν τουλαχιστον 5 περιπτωσεις βηματων και βλεπουν φαουλ του Μπετς και οι δημοσιογραφοι ειναι "τρια πουλακια καθωνταν"!
Τα λεμε!!!!!!!
a bullet for your head
Συγχαρητηρια στην ομαδα του Αρη.
Ειναι ξεκαθαρο πως με την ελευση του Ντειβιντ Μπλατ,η αγωνιστικη εικονα της ομαδας εχει αλλαξει αμεσα & προς το καλυτερο & εχει γινει ακρως ανταγωνιστικη.
Για το σημερινο ματς,λιγο η ελλειψη ποιοτητας,λιγο η ελλειψη της συγκεντρωσης σε καποια σημαντικα χρονικα σημεια στο Β' ημιχρονο,του στερησαν του δυνατοτητα να διεκδικησει κατι παραπανω..& να κανει την εκπληξη.
valsam
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 31 2010, 20:42 ) *
Συγχαρητηρια στην ομαδα του Αρη.
Ειναι ξεκαθαρο πως με την ελευση του Ντειβιντ Μπλατ,η αγωνιστικη εικονα της ομαδας εχει αλλαξει αμεσα & προς το καλυτερο & εχει γινει ακρως ανταγωνιστικη.
Για το σημερινο ματς,λιγο η ελλειψη ποιοτητας,λιγο η ελλειψη της συγκεντρωσης σε καποια σημαντικα χρονικα σημεια στο Β' ημιχρονο,του στερησαν του δυνατοτητα να διεκδικησει κατι παραπανω..& να κανει την εκπληξη.

Λιγο τα οσα ανεφερα πριν +τεσσερις φορες βηματα του Τσιλντερς εκ τον οποιον και τα πεντακαθαρα 1 λεπτο πριν το τελος πριν δοσει πασα στον Τεοντοσιτς στο τριποντο εκει που μ'αυτο προηγηθηκαν! + 2 φορες βηματα του Βασιλο. + τα βηματα του Παπαλουκ.!
Ναι οντως ποτε μια ομαδα που ξοδευει 30-40 μυρια για μπατζετ δεν γινετε να χασει το Πρωταθλημα ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ γιατι απλα οταν δινεις τοσα τι σου ειναι να μοιρασεις και αλλα 2,3,5 σε 10-15 ατομα που μπορει να κανουν μεγαλυτερη διαφορα απ'οποιονδιποτε Κλειζα η Τσιλη!
a bullet for your head
QUOTE(valsam @ Jan 31 2010, 21:53 ) *
Λιγο τα οσα ανεφερα πριν +τεσσερις φορες βηματα του Τσιλντερς εκ τον οποιον και τα πεντακαθαρα 1 λεπτο πριν το τελος πριν δοσει πασα στον Τεοντοσιτς στο τριποντο εκει που μ'αυτο προηγηθηκαν! + 2 φορες βηματα του Βασιλο. + τα βηματα του Παπαλουκ.!
Ναι οντως ποτε μια ομαδα που ξοδευει 30-40 μυρια για μπατζετ δεν γινετε να χασει το Πρωταθλημα ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ γιατι απλα οταν δινεις τοσα τι σου ειναι να μοιρασεις και αλλα 2,3,5 σε 10-15 ατομα που μπορει να κανουν μεγαλυτερη διαφορα απ'οποιονδιποτε Κλειζα η Τσιλη!

Δεν θα σχολιασω διαιτητικες αποφασεις.
Αν ο Αρης δεν εκανε καποια χαζα & αψυχολογητα λαθη,που επετρεψαν στον Ολυμπιακο να κλεψει μπαλες & να βγαλει ευκολους ποντους στον αιφνιδιασμο,αν δεν του εμενε 2(?) φορες η μπαλα με το 24''αρι να ληγει στο β' ημιχρονο,αν δεν εχανε καποια κρισιμα αμυντικα ρημπαουντ στη 4η περιοδο & αν καποια 3ποντα στο τελος εβρισκαν στοχο,ο Αρης θα το ειχε παρει το ματσακι...
Γενικα νομιζω οτι ηταν καλυτερος κατα τη μεγαλυτερη διαρκεια του παιχνιδιου...ομως τα λαθη & η ελλειψη συγκεντρωσης κοστισαν.
Johnnys
QUOTE(valsam @ Feb 1 2010, 05:23 ) *
Λιγο τα οσα ανεφερα πριν +τεσσερις φορες βηματα του Τσιλντερς εκ τον οποιον και τα πεντακαθαρα 1 λεπτο πριν το τελος πριν δοσει πασα στον Τεοντοσιτς στο τριποντο εκει που μ'αυτο προηγηθηκαν! + 2 φορες βηματα του Βασιλο. + τα βηματα του Παπαλουκ.!
Ναι οντως ποτε μια ομαδα που ξοδευει 30-40 μυρια για μπατζετ δεν γινετε να χασει το Πρωταθλημα ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ γιατι απλα οταν δινεις τοσα τι σου ειναι να μοιρασεις και αλλα 2,3,5 σε 10-15 ατομα που μπορει να κανουν μεγαλυτερη διαφορα απ'οποιονδιποτε Κλειζα η Τσιλη!

Eλεος απλα 68.gif 68.gif 68.gif Τα πιστευετε και οντως ολα αυτα...
Timemaster
QUOTE(valsam @ Jan 31 2010, 20:59 ) *
Μια ερωτηση ρε παιδια το τραβηγμα φανελας στο Κλαρκ τι ειναι?
Το φαουλ στον Σοφο ενω το χερι παει στην μπαλα τι ειναι?



Αυτά τα αντιαθλητικά προφανώς τα κερδίζεις μόνο άμα έχεις μπάτζετ μεγαλύτερο των 30 εκατομμυρίων!
rolleyes.gif

Στα αγωνιστικά τώρα πιστεύω πως για δεύτερο σερί αγώνα πετύχαμε έναν τελείως μαλθακό και αδιάφορο Ολυμπιακό που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι παίχτες του βαριώντουσαν να κάνουν το παραμικρό στην άμυνα...
Χαρακτηριστικό της αδιαφορίας του τα 8 επιθετικά του Άρη στο πρώτο ημίχρονο και τα μόλις 3 λάθη από τα οποία τα δύο ήταν χωρίς πίεση!

Στο δεύτερο ημίχρονο συμμάζεψαν την διαφορά έσφιξαν την άμυνα και συνέχισαν να κάνουν πάρτι κάτω από το καλάθι και έτσι γύρισαν το ματς.

Εκτός από την κακή διαιτησία το παιχνίδι κρίθηκε κατά εμένα στα δύο μεγάλα τρίποντα από τον Ολυμπιακό και τα πολλά ελεύθερα χαμένα από τον Άρη όπου ο Ρίτσαρτσον σε τρίτο σερί παιχνίδι ήταν πολύ άστοχος με 0/7 τρίποντα ξεμαρκάριστα τα περισσότερα! Στα πολλά ανόητα λάθη στο δεύτερο ημίχρονο (όπως το φάουλ του Χατζηβρέττα στο κάρφωμα του Τσίλντρες αλλά και το χάσιμο της μπάλας σε αιφνιδιασμό όπου αντί να ξαναπάρουν την μπάλα οι παίχτες διαμαρτύρονταν για φάουλ, τις φορές που δεν βλέπαμε τον χρόνο και μας έμεινε η μπάλα στα χέρια και πολλά ακόμα) και τέλος το γεγονός πως ενώ είχαμε 13 κλεψίματα δεν καταφέραμε να βάλουμε αντίστοιχα εύκολα καλάθια!

Κρατάω την προσπάθεια από όλους τους παίχτες...
Το πάθος, την διάθεση από όλους τους παίχτες...
όπως και τα αμυντικά συστήματα της ομάδος και μερικές πολύ καλά διαβασμένες επιθετικές φάσεις όπου η κυκλοφορία ήταν αρκετά καλή.
Το ροτέσιον του Μπλατ που ξεκούρασε κάποιους παίχτες μέσα στο παιχνίδι!
Και τέλος τα ποσοστά μας σε βολές και δίποντα (με πολλά σουτ όμως)

Δεν θέλω να ξαναδώ τόσο ανόητο παιχνίδι από παίχτες όπως ο Χατζηβρέττας, ο Ντικούδης, ο Κλαρκ
Τα 6/24 τρίποντα
Η μπάλα στο τέλος να μη πηγαίνει στον Μπετς ή να μη πάμε να κερδίσουμε κάποιο φάουλ!
Δε θέλω να ξαναδώ τον Λάμποβιτς αλλά έναν παίχτη κάποιας αξίας που μπορεί να βοηθήσει!











a bullet for your head
Προς τον Timemaster..''Εκτός από την κακή διαιτησία το παιχνίδι κρίθηκε........''.....

Καποιες λανθασμενες διαιτητικες αποφασεις μπορει να συνεβησαν,ομως δεν πιστευω πως ηταν & τοσο καθοριστικες οσον αφορα τη τελικη εκβαση.
Αν ο Αρης διαχειριζοταν το 3ο 10λεπτο πιο ψυχραιμα..& αντιδρουσε καλυτερα στην ασκηση της μεγαλης αμυντικης πιεσης του Ολυμπιακου,ολα θα εξελισσονταν καλυτερα..
Με ολα αυτα τα λαθη επετρεψε στον Ολυμπιακο να βρει τον ρυθμο του μεσω της αμυνας & να βγαλει ευκολους ποντους στον αιφνιδιασμο..τη στιγμη που στο 5 vs 5 ειχε προβλημα..
Manu7
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 31 2010, 22:01 ) *
Δεν θα σχολιασω διαιτητικες αποφασεις.
Αν ο Αρης δεν εκανε καποια χαζα & αψυχολογητα λαθη,που επετρεψαν στον Ολυμπιακο να κλεψει μπαλες & να βγαλει ευκολους ποντους στον αιφνιδιασμο,αν δεν του εμενε 2(?) φορες η μπαλα με το 24''αρι να ληγει στο β' ημιχρονο,αν δεν εχανε καποια κρισιμα αμυντικα ρημπαουντ στη 4η περιοδο & αν καποια 3ποντα στο τελος εβρισκαν στοχο,ο Αρης θα το ειχε παρει το ματσακι...
Γενικα νομιζω οτι ηταν καλυτερος κατα τη μεγαλυτερη διαρκεια του παιχνιδιου...ομως τα λαθη & η ελλειψη συγκεντρωσης κοστισαν.

Εντάξει ρε Bullet και αν ο Οσφπ είχε τον Κόμπι στη θέση του Χαλπερίν θα.....Τι ανάλυση είναι αυτή? tongue.gif
Παίζει και ο αντίπαλος ξες... bball.gif
a bullet for your head
QUOTE(Johnys @ Jan 31 2010, 22:05 ) *
Eλεος απλα 68.gif 68.gif 68.gif Τα πιστευετε και οντως ολα αυτα...

Η αληθεια ειναι πως παρατηρησα καποιες εντονες αντιδρασεις & απ τη πλευρα του ΟΣΦΠ σε καποιες χρονικες στιγμες...ενω εχω την αισθηση οτι δεν θα επρεπε.

QUOTE(Manu7 @ Jan 31 2010, 22:20 ) *
Εντάξει ρε Bullet και αν ο Οσφπ είχε τον Κόμπι στη θέση του Χαλπερίν θα.....Τι ανάλυση είναι αυτή? tongue.gif
Παίζει και ο αντίπαλος ξες... bball.gif

Ο Αρης στο 1ο ημιχρονο ηταν καλυτερος,ηλεγχε το ματς & ηταν πιο συγκεντρωμενος.
Στο 2ο ημιχρονο,παρολο που εχασε τη συγκεντρωση του,ειχε καποιες καλες στιγμες & αντιδρασεις & μπορεσε & εμεινε ως το τελος στη διεκδικηση της νικης.
Σιγουρα επαιζε(υπηρχε) & ο αντιπαλος..
thrylos7
Τζάμπα παρατηρήσεις και φάουλ ρε valsam. Πάλι με τη διαιτησία σε όλα τα posts, σε λάθος τόπικ. Foul.
valsam
QUOTE(thrylos7 @ Jan 31 2010, 21:29 ) *
Τζάμπα παρατηρήσεις και φάουλ ρε valsam. Πάλι με τη διαιτησία σε όλα τα posts, σε λάθος τόπικ. Foul.

Λοιπον 4 φαουλ μου εχετε δωσει χωρις ποτε να εχω βρισει ουτε να εχω θιξει ποτε κανεναν!
Και τα τεσσερα φαουλ μου τα εχετε δωσει οποτε τολμησα να γραψω σε ματς της αγαπημενης μου ομαδας με τον Οσφπ!
Μηπως λεω σε ενοχλει η αληθεια ρε φιλε? γιατι φαινετε καθαρα το τι ομαδα εισαι, και να ξερεις οτι σχολιαζοντας ενα παιχνιδη θα πω και 2-3 πραγματα για την διαιτησια γιατι ειναι κοματι του παιχνιδιου και οι διαιτητες!
Και εφοσον δινεις σ'εμενα φαουλ γιατι δεν δινεις και σ'ολους τους αλλους που απαντουν μετα και αναφερονται σε φασεις σφυριγματα?
Θα σε παρακαλουσα να μην το σβησεις αυτο το μηνυμα και να μου δωσεις εξηγηση !
(ΑΛΛΑ ΜΑΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΣΒΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΜΠΤΟ ΦΑΟΥΛ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ!)
Χανω και γω φευγοντας απ'εδω μεσα αλλα οσοι δεν θελετε να διαβαζετε τις αποψεις μου θα χασετε και σεις !(25 χρονια μπασκετ σε υψηλο επιπεδο κατι θα εμαθα και'γω!)
rchos
εισαι κοντα 2 χρονια στο φορουμ και ακομη δεν εχεις καταλαβει τι γινεται.
αν εκανες τον κοπο να ασχοληθεις λιγο με τους κανονες του φορουμ θα μπορουσες να γραφεις ανετα οτι θες στα τοπικ που πρεπει.
ακομη και το ποστ σου αυτο ειναι μια αποδειξη οτι ποτε δεν ασχοληθηκες με τους κανονισμους.
δεν εχει νοημα να κατσω η εγω η οποιος να σου εξηγησει γιατι το χουμε κανει ηδη και δεν το χεις καταλαβει.
με αφηνει αδιαφορο αν πιστευεις οτι επειδη μιλας για τον ολυμπιακο τρως τα φαουλ.αν αυτο σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα πιστευε το.
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 31 2010, 22:18 ) *
Προς τον Timemaster..''Εκτός από την κακή διαιτησία το παιχνίδι κρίθηκε........''.....

Καποιες λανθασμενες διαιτητικες αποφασεις μπορει να συνεβησαν,ομως δεν πιστευω πως ηταν & τοσο καθοριστικες οσον αφορα τη τελικη εκβαση.



Άποψή σου... και διαφωνώ μιας και σήμερα παρόλο που δεν ήμασταν καλοί, μιας και ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός, αν τα σφυρίγματα ήταν 50-50 θα νικούσαμε άνετα με διαφορά και δε θα κρινόταν το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά με τα άστοχα μας σουτ και τα λάθη μας!
rolleyes.gif
hagi
Εγώ έχω να πω μπράβο στην ομάδα για την προσπάθεια.Ας μην γελιόμαστε,δεν ήταν ματς που ήταν στο πρόγραμμα να κερδίσουμε.. Στη φάση που βρίσκεται η ομάδα πρέπει να κερδίσουμε άλλα ματς και όχι αυτό. Αυτό που βλέπω είναι ότι η ομάδα βελτιώνεται πάρα πολύ και από παιχνίδι σε παιχνίδι είναι αισθητά καλύτερη.

Έχουμε παίξει δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια εκτός έδρας και μπορεί να τα χάσαμε αλλά και στα δύο διεκδικήσαμε τη νίκη.
Αν συνεχίσει να πηγαίνει έτσι η ομάδα θεωρώ ότι θα δούμε πολλά θετικά προς το τέλος της χρονιάς.

Όσο για το χθεσινό ματς..Πιστεύω ότι χάσαμε λόγω αστοχείας σε πολλά ελεύθερα σουτ.Τώρα για διαιτησία εγώ θα πω ότι είναι λογικό στην Ελλάδα οι ομάδες που έχουν χρημα να παίρνουν κάποια σφυρίγματα.Δεν είναι ούτε η πρώτη φορά ούτε η τελευταία.Το θεμα είναι ότι δεν έγιναν σφαγές και θα μπορούσαμε να κερδίσουμε να είμασταν πιο προσεκτικοί.

Θεωρώ όπως είπα και πριν ότι αν παίζει όλο και καλύτερα η ομάδα, όπως δείχνει μέχρι στιγμής, θα κερδίσουμε με διαφορά την Λε Μαν την Τρίτη..
Συνεχίζουμε λοιπόν ,και όπως έχουμε ξαναπεί, όλα κρίνονται στο τέλος..
valsam
Συγνωμη ρε hagi να σου κανω μια ερωτηση?
Τωρα που αναφερθηκες στην διαιτησια πηρες φαουλ απο τους mods??????????
H ιδια ερωτηση ισχυει και για σενα timemaster και σε ολους που αναφερθηκαν για την διαιτησια σ'αυτο το τοπικ!
Θα παρακαλουσα τους mods να μου απαντησουν!
thrylos7
Γιατί, εσύ γι' αυτή την κριτική σου χθες και σήμερα προς τους mods πήρες (είναι κάτι που επίσης αναφέρεται στους κανονισμούς που εξακολουθείς να μην έχεις υπόψη, αλλά αυτό είναι το λιγότερο) ;

Μην το συνεχίζεις. Δε θα υπάρξει άλλη ανοχή.

hagi
QUOTE(valsam @ Feb 1 2010, 18:48 ) *
Συγνωμη ρε hagi να σου κανω μια ερωτηση?
Τωρα που αναφερθηκες στην διαιτησια πηρες φαουλ απο τους mods??????????
H ιδια ερωτηση ισχυει και για σενα timemaster και σε ολους που αναφερθηκαν για την διαιτησια σ'αυτο το τοπικ!
Θα παρακαλουσα τους mods να μου απαντησουν!

Φίλε valsam δεν έχω παρακολουθησει την πορεία σου στο forum αλλά αυτό που μπορώ να σου πω από αυτά τα λίγα που έχω δει είναι ότι εκφράζεσαι πολύ επιθετικά και έτσι ακόμη και δίκιο να έχεις το χάνεις..Αυτός πιστεύω είναι και ο λόγος που τα παιδια σου κάνουν τις παρατηρήσεις..Εγώ όπως είδες δεν ήμουν ούτε επιθετικός ούτε τίποτα.Το να γράψεις μια γραμμή χονδρικά για την διαιτησία δεν θα σου πει κανείς τίποτα.Το θέμα είναι πως γράφεις..
Σου απάντησα γιατί με ρώτησες και γιατί έχω το δικαιωμα πιστεύω μετά από τόσα χρόνια στο forum ως ένα από τα παλαιότερα μέλη του αν και δεν είμαι mod..
Λίγο πιο εγκρατής λοιπόν από δω και πέρα και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...Trust me .. τα παιδιά (οι mods) είναι μια χαρά και δεν έχουν προσωπικά με κανέναν...
Δεν έχει νόημα να το συνεχίζουμε αυτό γιατί καταντάει κουραστικό για τα υπόλοιπα παιδιά του forum..

Timemaster
QUOTE(valsam @ Feb 1 2010, 18:48 ) *
Συγνωμη ρε hagi να σου κανω μια ερωτηση?
Τωρα που αναφερθηκες στην διαιτησια πηρες φαουλ απο τους mods??????????
H ιδια ερωτηση ισχυει και για σενα timemaster και σε ολους που αναφερθηκαν για την διαιτησια σ'αυτο το τοπικ!
Θα παρακαλουσα τους mods να μου απαντησουν!



valsam δεν έχω πάρει ποτέ φάουλ εως τώρα...
και θα συμφωνήσω με τον hagi πως αν και συμφωνώ με αυτά που γράφεις πολλές φορές...
ο τρόπος γραφής σου είναι πολύ οξύς και επιθετικός με αποτέλεσμα και τι δίκαιο σου να χάνεις αλλά και να δημιουργείς σαματά οπότε δέχεσαι φάουλ.

Για τους διαιτητές έχω γράψει και εγώ πολλές φορές σε "λάθος" ενότητες σχολιάζοντας ολόκληρο παιχνίδι αλλά δε μένω σε αυτό ούτε και το κάνω μεγάλο θέμα με τίτλους οπαδικής φυλλάδας.

Πραγματικά πάντως είναι κρίμα να σταματήσεις να γράφεις για αυτούς τους λόγους και να μη μετριάσεις το κείμενο σου μιας και ο τρόπος σκέψης σου μου αρέσει και έχει λόγο ύπαρξης.
rolleyes.gif

φιλικά πάντα!
icon_drunk.gif


Yusaku
QUOTE(Timemaster @ Feb 4 2010, 00:04 ) *
valsam δεν έχω πάρει ποτέ φάουλ εως τώρα...
και θα συμφωνήσω με τον hagi πως αν και συμφωνώ με αυτά που γράφεις πολλές φορές...
ο τρόπος γραφής σου είναι πολύ οξύς και επιθετικός με αποτέλεσμα και τι δίκαιο σου να χάνεις αλλά και να δημιουργείς σαματά οπότε δέχεσαι φάουλ.

Για τους διαιτητές έχω γράψει και εγώ πολλές φορές σε "λάθος" ενότητες σχολιάζοντας ολόκληρο παιχνίδι αλλά δε μένω σε αυτό ούτε και το κάνω μεγάλο θέμα με τίτλους οπαδικής φυλλάδας.

Πραγματικά πάντως είναι κρίμα να σταματήσεις να γράφεις για αυτούς τους λόγους και να μη μετριάσεις το κείμενο σου μιας και ο τρόπος σκέψης σου μου αρέσει και έχει λόγο ύπαρξης.
rolleyes.gif

φιλικά πάντα!
icon_drunk.gif


/οφφτόπικ αλλά σχετικό με το παραπάνω
Ο vaslam είναι οξύς πολλές φορές και σίγουρα πρέπει να ρίξει λίγο τους τόνους του ώστε να μην προσβάλονται άλλοι συμφορουμίτες αλλά θεωρώ την παρουσία του απαραίτητη. Έχει γνώμη και σοβαρή άποψη για τον Άρη, έστω και πολλές φορές αντιδραστική (αλλά κ αυτό καλό ειναι) και είναι από τα άτομα, νομίζω, που προσφέρουν στο φόρουμ. Θα ήταν κρίμα να τον (ξανά)χάναμε.
Πάντως δεν μπορώ παρά να επιδοκιμάσω το άριστο επίπεδο που έχει το φόρουμ λόγω της πολύ καλής δουλειάς των moderators. Καλή δουλειά που οφείλεται στο αυτονόητο, την εφαρμογή των κανόνων που έχουν θέσει.

Αλήθεια, υπάρχει σε τέτοιο επίπεδο πχ ποδοσφαιρικό φόρουμ; Όπου δεν ακούς τις καφρίλες που υπαρχουν ανά τα αθλητικά site... κ πολλές φορές μπορείς ν ακούς αναλύσεις και τοποθετήσεις οι οποίες είναι πιο εύστοχες από τους δημοσιογράφους. πχ. ο Timemaster από πάνω στην αγωνιστική (κ όχι μόνο) ανάλυση του Άρη δεν τον φτάνει κανείς από τους επαγγελματίες! Η ερώτηση δεν είναι πάντως ρητορική... είναι πραγματική απορία! smile.gif
/offtopic
thrylos7
Για να τελειώνουμε με το θέμα, το πρόβλημα ασφαλώς δεν ήταν ούτε ο οξύς τρόπος γραφής, ούτε μια επιθετική νοοτροπία που βγαίνει (άλλο αυτό όμως, κι άλλο προκλητικές φράσεις και τα σχετικά που μπορεί να έχουν υπάρξει), ούτε τίποτα (άσχετα αν αυτά τελικά, μαζί με την άγνοια των κανονισμών, μέχρι πρότινος τουλάχιστον, οδηγούν σε παρεξήγηση της στάσης μας απέναντί του από τον ίδιο, η οποία επαναλαμβάνω πως έχει υπάρξει αρκετά επιεικής).
Αλλά όταν γίνονται 3-4 ποστ αποκλειστικά για τη διαιτησία, ενώ το μέλος είχε τιμωρηθεί πρόσφατα επ' αυτού, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Έχουμε πει τόσες φορές ότι για σχόλια διαιτησίας υπάρχει το παρασκηνιακό subforum. Εκεί valsam λέγε ότι θες, δεν έχουμε πρόθεση να φιμώσουμε τίποτα, ούτε μας ενοχλεί κάτι. Στα υπόλοιπα τόπικ μείνε στα αγωνιστικά, διοικητικά και ότι άλλο θέλεις να σχολιάσεις, τηρώντας τους κανονισμούς βέβαια.

Case closed.

gallistis
τσικνοπεμπτη του 1993.δευτερος ημιτελικος του κυπελουχων με τη σαραγοσα με ενα παλαι να φλεγεται,τον γιαννακη wink.gif να παιζει με 40 πυρετο και να κανει εμετο λιγο πριν τη ληξη και η πανηγυρικη προκριση στο τελικο του τορινο.βεβαια οι ημερομηνιες δεν ειναι ιδιες αλλα και τοτε ηταν τσικνοπεμπτη.α,ρε εποχες...

Weekendman
Όταν ψάχνεις τον Τάρπλει και βρίσκεις την Μαντώ,την Γαρμπή και τον Ρουβά! Άρης 1993...

http://www.youtube.com/watch?v=hEmJ9Tx3n50
Weekendman
Για να σας ανοίξω την ψυχή βαζώ εδώ και αυτό που έβαλα και στο τόπικ της ΑCB

QUOTE
Προπονητής του Φεβρουαρίου ο Κατσικάρης

01-03-2010 20:06
Ρεπορτάζ:
Superbasket.gr



Ο Φώτης Κατσικάρης έχει καταφέρει να κάνει ριζικό «λίφτινγκ» στην αγωνιστική εικόνα της Μπιλμπάο και με το σπαθί του κέρδισε τον τίτλο του «καλύτερου προπονητή για τον μήνα Φεβρουάριο» στο ισπανικό πρωτάθλημα. Ο Έλληνας κόουτς, άφησε πίσω του τον Αϊτο Γκαρσία Ρενέσες της Μάλαγα και τον Ξάβι Πασκουάλ της Μπαρτσελόνα.




Ο πρώην προπονητής του Άρη κάθισε στον πάγκο των Βάσκων στα μέσα Γενάρη και υπό τις οδηγίες του η Μπιλμπάο είχε 3-0 νίκες τον Φεβρουάριο. Η ομάδα βρίσκεται στην 14η θέση της βαθμολογίας και ξεφεύγει από την ζώνη του υποβιβασμού.


Πως αλλάζουν τα πράγματα φίλοι μου...
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Weekendman @ Mar 2 2010, 03:06 ) *
Για να σας ανοίξω την ψυχή βαζώ εδώ και αυτό που έβαλα και στο τόπικ της ΑCB



Πως αλλάζουν τα πράγματα φίλοι μου...



Αυτο που καταλαβαινω εγω προσωπικα με το φτωχο μου μυαλο ειναι πως ηρθε κ δεν γουσταρε καθολου ή δεν αντεχε την πιεση και το ειδικο βαρος του συλλογου!
Weekendman
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Mar 2 2010, 15:26 ) *
Αυτο που καταλαβαινω εγω προσωπικα με το φτωχο μου μυαλο ειναι πως ηρθε κ δεν γουσταρε καθολου ή δεν αντεχε την πιεση και το ειδικο βαρος του συλλογου!

Δεν νομίζω να είναι ψέμμα αυτό που λές συμφωνώ απλά βρήκε την επιτυχία(βραχυπρόθεσμα τουλάχιστον) γρήγορα στην Ισπανία...
gallistis
σαν σημερα (χθες δηλαδη)σηκωσαμε τη κουπα στο τορινο.



αντε και φετος το ευρωπαικο...
kostas71
QUOTE(gallistis @ Mar 17 2010, 02:11 ) *
σαν σημερα (χθες δηλαδη)σηκωσαμε τη κουπα στο τορινο.



αντε και φετος το ευρωπαικο...


Μοναδικές στιγμές!!!!
EXPLOITED ARIS
http://www.basketblog.gr/Pages/ViewContent...amp;w=0&m=1

Για παρηγορια...που ειμασταν κ που καταντησαμε...

Χρονια πολλα κ Καλη ανασταση σε ολους μας.
Ειδικα στον Αρη! rolleyes.gif
ΚιτρινιΑΡΗΣ
Για την 9η θέση εναντίον της Κίνας παίζει η εθνική εφήβων στο τουρνουά του Μάνχαιμ, με τον Λίνο να είναι σχεδόν σε όλες της στατιστικές στην πρώτη δεκάδα.

Αγώνες:
με Αυστραλία 57:88
10 πόντους, 2ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 2 λάθη, 5 φάουλ, 5 οικονομία, 25:24 λεπτά συμμετοχής

με Ισπανία 61:76
7π, 6ρ, 1ασ, 0κλ, 2μπ, 1λ, 5φ, 13οικ, 12:33λ.σ.

με Ισραήλ 62:55
18π, 14ρ, 1ασ, 1κλ, 2μπ, 5λ, 1φ, 22οικ, 34:29λ.σ.

με Αργεντινή 66:50
13π, 8ρ, 1ασ, 2κλ, 1 μπ, 3λ, 2φ, 16οικ, 30:58λ.σ.

με Γαλλία 71:52
17π, 4ρ, 2ασ, 3κλ, 1μπ, 1λ, 4φ, 22οικ, 22:18λ.σ.
hagi
Μπράβο στον Λίνο..Είναι πολύ ταλαντούχος παίχτης και πρέπει να αξιωποιηθεί περισσότερο του χρόνου..Επιτέλους ένας παίχτης νεαρός να παίξει στην ομάδα..Δεν θα την καταστρέψει ένας παίχτης..Αν μείνει μόνο ο Λίνος του χρόνου αλλά να παίζει.. Αν και νομίζω και ο Μούρτος μπορεί να βοηθήσει..Ο Σκορδίλης είναι καλός αλλά δεν έχει εξελιχθεί αν και του έχουν δωθεί ευκαιρίες.Σε κάποια παιχνίδια βέβαια ήταν πολύ καλός.
Timemaster
QUOTE(hagi @ Apr 9 2010, 10:51 ) *
Μπράβο στον Λίνο..Είναι πολύ ταλαντούχος παίχτης και πρέπει να αξιωποιηθεί περισσότερο του χρόνου..Επιτέλους ένας παίχτης νεαρός να παίξει στην ομάδα..Δεν θα την καταστρέψει ένας παίχτης..Αν μείνει μόνο ο Λίνος του χρόνου αλλά να παίζει.. Αν και νομίζω και ο Μούρτος μπορεί να βοηθήσει..Ο Σκορδίλης είναι καλός αλλά δεν έχει εξελιχθεί αν και του έχουν δωθεί ευκαιρίες.Σε κάποια παιχνίδια βέβαια ήταν πολύ καλός.



Ακόμα δεν μάθαμε από τα λάθη μας ή μήπως δεν κάναμε λάθος στο παρελθόν;
Πέρσι λέγαμε πως θα στιριχτούμε στους νέους παίχτες με πρώτο και καλήτερο τον Παπανικολάου...
Μόλις άρχισε να κατακτά το Καλοκαίρι το ένα μετάλιο μετά ατο άλλο αμέσως τον βγάλαμε στην πώληση.
Πόσο περίεργο θα είναι αν φέτος κάνουμε το ίδιο με τον Λίνο μιας και θα βγαίνουμε από μια αποτυχημένη χρονιά και το ταμείο θα είναι μίων;

Υ.Γ. Τουλάχιστον μια φορά το μήνα ο Μάσευ είναι με τα εισητήρια στο χέρι για Ελλάδα:
http://www.metrosport.gr/kae-aris-afxani-t...-tzeremaia-masi
Δεν μπορούσαμε να πιέσουμε λιγάκι από το Καλοκαίρι, έστω από το Γενάρη ώστε τώρα να είμασταν μέσα στους στόχους μας; Δηλαδή αν έρθει για τα δύο παιχνίδια του πρωταθλήματος και καταφέρουμε να μπούμε στα play off θα έχουμε σίγουρα ανατροπή έδρας στην Αθήνα για να μπούμε στην τετράδα; Ή μήπως θα τον αγοράσουμε από τώρα για να τον ετοιμάσουμε για την νέα χρονιά;
rolleyes.gif





leonkalf
Βρήκα το παρακάτω video και το ποστάρω..




Με το Γκάλη, το Γιαννάκη, το Φιλίππου και τ' άλλα παιδιά..
Τι εποχή εκείνη.. Νοσταλγία και ανατριχίλα..
Απολαύστε.. μέσα σε όλα και τον Ιωαννίδη γελαστό να πετάει λουλούδια!!

Υπέροχες στιγμές.. άλλες εποχές, με διαφορετικό "χρώμα και οσμή" από το σήμερα.
Vas
QUOTE(leonkalf @ Apr 30 2010, 19:12 ) *
Βρήκα το παρακάτω video και το ποστάρω..




Με το Γκάλη, το Γιαννάκη, το Φιλίππου και τ' άλλα παιδιά..
Τι εποχή εκείνη.. Νοσταλγία και ανατριχίλα..
Απολαύστε.. μέσα σε όλα και τον Ιωαννίδη γελαστό να πετάει λουλούδια!!

Υπέροχες στιγμές.. άλλες εποχές, με διαφορετικό "χρώμα και οσμή" από το σήμερα.



πσσσσσσ
Που το βρήκες ρε Θεέ;

Respect!






leonkalf
Σήμερα είχα την όρεξη να δω videos από εκείνη τη δεκαετία με Άρη..
Και το ψάξιμο με έβγαλε και σε αυτό! Κορυφαίο!!
Το έχω δει αρκετές φορές.. replay..

Βλέπεις και πως ήταν τα παιδιά πριν 20+ χρόνια, νοσταλγία..
Δείτε και δίπλα στον Ρωμανίδη την Άννα Καραμανλή, τη δημοσιογράφο!

Respect όντως.. 77.gif
Timemaster
Άλλη μια ήττα εκτός έδρας...
όχι ότι δε την περίμενα αλλά τα παράπονα μου πολλά!!!

Καταρχάς η μετάδοση ήταν λες και άκουγα το ραδιόφωνο της θύρας 7 (δεν ξέρω αν υπάρχει)
Όσο ο Άρης ήταν μπροστά ο σχολιαστής είχε φάει την γλώσσα του και τα είχε βάψει μαύρα...
μόλις σιγά σιγά ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά πήρε τα πάνω του και άρχισε να κελαηδάει....
τέτοια ούτε με την Παρτιζάν να έπαιζε ο Ολυμπιακός!

Κατά δεύτερον οι διαιτητές που όλες μα όλες τις περίεργες φάσεις (και δεν ήταν λίγες) τις έδωσαν στον Ολυμπιακό...

Τρίτον ότι ο καλύτερος ψηλός του Άρη σήμερα ήταν ο Σκορδίλης που μπορεί να μη σκόραρε αλλά σε 6 λεπτά μέσα έπαιξε άμυνα, πήρε επιθετικά ριμπάουντ (άμεσα ή έμμεσα) γέμισε τη ρακέτα, κέρδισε φάουλ και έδωσε και ασίστ και αντί να παίζει ο πιτσιρικάς κανένα 15-20 λεπτά σε κάθε παιχνίδι για να ξεκουράζει τον Μπετς παίζει ο Ντικούδης που το μόνο που κατάφερε σε 14 λεπτά ήταν να κάνει 3 φάουλ να πάρει ένα ριμπάουντ και να έχει 1/4 σουτ. Ενώ χωρίς τον Σκορδίλη χάναμε κατά κράτος στα ριμπάουντ τομέας που βελτιώθηκε μόλις αυτός μπήκε μιας και σε διάστημα 6 λεπτόν είχαμε 5 επιθετικά εμείς και 0 ο Ολυμπιακός!

Τέταρτον το μονόπλευρο παιχνίδι του Άρη που αν τον μαρκάρουν στην περιφέρεια δεν βρίσκει ποτέ τρόπο να βγάλει ελεύθερα σουτ, και δεν μπορεί να δώσει κάποια καλή πάσα μέσα στην ρακέτα σε αμαρκάριστους παίχτες που κάνουν κίνηση.

Πέμπτον οι τέσσερις Αμερικάνοι της ομάδος που θα έπρεπε να κάνουν την διαφορά. Από την μία ο Μάιλς με 9 ασίστ αλλά με δύο λάθη και χωρίς προσπάθεια για σουτ σε 29 λεπτά. Από την άλλη ο Κλαρκ με 14 πόντους και 4/11 σουτ και μηδέν σε όλα τα άλλα. Από την μία ο Ρίτσαρτσον με 3/8 σουτ και χωρίς συνεισφορά σε ριμπάουντ και από την άλλη ο Ουόλς με 3/6 σουτ 5 ριμπάουντ αλλά και 4 λάθη. Όλοι τους με τέντεξ κάτω από 0,301.

Έκτον που ο Μπετς κυρίως αλλά και οι υπόλοιποι ψηλοί κατά επέκταση δεν κατάφεραν (με μόνο μια εξαίρεση) να σταματήσουν κοντό παίχτη που έκανε κίνηση προς το καλάθι.


Στα θετικά ο Σκορδίλης που προσπάθησε.

Ο Χατζηβρέττας που ήταν θετικότατος για ρολίστας 13 λεπτών

Το πικ εν ρολ που κατάφερε επιτέλους να παίξει ο Άρης σε μερικές περιπτώσεις με τον Μάιλς.

Και ότι η ομάδα αυτή έδειξε πως αν δεν έκανε τις λάθος αλλαγές παιχτών με Ντίξον, Ουόλς, Πάουνιτς, Ντει κ.λ.π. και έπαιρνε έναν ψηλό της προκοπής θα μπορούσε να χτυπήσει το παιχνίδι χωρίς να ελπίζει στο θαύμα των 6,25!
rolleyes.gif

Υ.Γ. Ραντεβού στο Αλεξάνδρειο την Δευτέρα όπου με βάση τα δεδομένα θα είναι και το τελευταίο παιχνίδι της ομάδος για φέτος μιας και δε πιστεύω να έχουμε άλλη ευκαιρία να ξεκινήσουμε παιχνίδι με 6/7 τρίποντα και ο Ολυμπιακός που δε θα θέλει να έχει τον βραχνά ενός παιχνιδιού αμέσως μετά από το final4
hagi
Λοιπόν εγώ θα πω ότι επιτέλους τελείωσε αυτή η χρονιά..Η ομάδα είχε αρχίσει να με κουράζει πάρα πολύ και δεν ήθελα να βλέπω αυτό το πράγμα άλλο... Σήμερα πάντως η διαιτησία ήταν τραγική απέναντι στον Άρη αν και φυσικά δεν θα άλλαζε κάτι όσον αφορά την πρόκριση..
Κλασικά ομάδα χωρίς δημιουργεία και μόνο με τρίποντα ακόμη και σε αιφνιδιασμούς.. Άκυρη εντελώς η ομάδα..

Ο κόσμος ήταν όπως τον περίμενα..Άδειο γήπεδο ενώ δεν μου άρεσε η συμπεριφορά του Σοφοκλή στο συκρικριμένο σημείο...

Πολύ κακή χρονιά στο πρωτάθλημα φέτος και έβδομη θέση..Να δούμε που θα παίζουμε του χρόνου.. Πάντως αυτό που προέχει τώρα είναι η γρήγορη ανανέωση Μπλατ και απο κει και πέρα ο νέος σχεδιαμός της ομάδας.. Για μένα 3-4 παίχτες πρέπει να αλλαγχούν ώστε να μην αλλάξει και πάλι τελείως η ομάδα... Αυτή τη στιγμή πρόχειρα σκέφτομαι ότι του χρόνου δεν θα ήθελα να δω στην ομάδα Ντικούδη,Αργυρόπουλο,Πάουνιτς,Ρίτσαρντσον και Κλάρκ..Είπα πέντε αλλά νομίζω αυτοί πρεπει να αντικατασταθούν και να πάρουμε 5 καλούς παίχτες στις σωστές θέσεις...
Timemaster
Για πρώτη φορά φέτος πήγα στο γήπεδο....

Οι πρώτες σκέψεις μου είναι οι εξής:

Ο Σκορδίλης άξιζε να παίζει περισότερο από τα 7 λεπτά περίπου που έχει μέσο όρο στην Α1 ειδηκά όταν Ντικούδης δεν τραβάει και ο Μπετς είναι για δύο επτάλεπτα σε κάθε αγώνα πριν του βγει η γλώσσα!

Ο δεύτερος παίχτης που αξίζει να μείνει του χρόνου στην ομάδα είναι ο Ρίτσαρτσον μιας και το σκοράρισμα το έχει...
δεν παίρνει τρελές προσπάθειες και δεν είναι από τους παίχτες που θέλουν μια μπάλα μόνοι τους...
ενώ ανά διαστήματα δείχνει πως μπορεί να αποκτήσει (εως ένα ποσοστό) το κόψιμο προς το καλάθι που κάνει ο Τσίλντρες.
Σήμερα έδωσε επιθετικό ρεσιτάλ με 26 πόντους και 10/14 σουτ ενώ πάλεψε πολύ και στην άμυνα άσχετα αν δε τα κατάφερνε πάντα.

Ο τρίτος παίχτης της φετινής τραγικής χρονιάς που θα ήθελα στην ομάδα για ένα χρόνο ακόμη είναι ο Κακιούζης.
Όχι επειδή έκανε τρομερά παιχνίδια ούτε επειδή είναι ο μεγάλος παίχτης. Αλλά γιατί αυτό που είναι να κάνει θα το κάνει μέσα στο γήπεδο, είναι σταθερός στην απόδοσή του, το παλεύει μέχρι τέλους και ουσιαστικά είναι ένας ρολίστας πολυτελείας που θα σου βάλει 8-10 πονηρούς πόντους μέσο όρο αρκεί να έχει δίπλα του ένα γρήγορο σέντερ να τον καλύπτει ολίγων τις!

Υπό προϋποθέσεις θέλω τον Μάιλς όπου έδειξε πως είναι κλασικός άσσος που εδώ και χρόνια ψάχναμε έναν τέτοιο αλλά έχει κάποιες χτυπητές αδυναμίες και πιστεύω πως με τα λεφτά που παίρνει μπορείς να βρεις αρκετά καλύτερο στην Αμερικάνικη αγορά!

Τον Μπάρλο δεν μπορώ να τον κρίνω ούτε για σήμερα ούτε και για όλη την χρονιά μιας και μετά τον τραυματισμό του είναι χώμα. Βέβαια ρολίστας ήταν, ρολίστας θα είναι και αν κρατήσουμε τον Κακιούζη ένας από τους δύο περισσεύει στο τέσσερα.

Στον αντίποδα ο Ντικούδης είναι η αποκάληψη της χρονιάς. Τόσο κακές εμφανήσεις από παίχτη του Άρη διαχρονικά δεν θυμάμαι πότε είδα στο παρελθόν. Ο Αγαδάκος μπροστά του φαίνεται σταρ του ΝΒΑ. Περιττό να πω πόσο χάρηκα που δεν σηκώθηκε από τον πάγκο.

Ο Χατζηβρέττας μια από τα ίδια η καλύτερή του εμφάνιση φέτος του αρχηγού (τρομάρα του) ήταν εμφάνιση ρολίστα δηλαδή κάτι χειρότερο από το μέσο όρο του Τσαλδάρη και κάτι στο ίδιο επίπεδο με τον Ηλιάδη με την μόνη διαφορά που ο τελευταίος έδινε και ένα πάθος και μια ένταση στον παιχνίδι.

Ο Μπετς είναι μια πολύ καλή λύση για μερικά λεπτά στην επίθεση μιας και φέτος δεν έχει παίξει σχεδόν καθόλου άμυνα. Άλλωστε τι να πεις για έναν γίγαντα που δεν μπορεί να παίξει με πλάτη τον Μαυροκεφαλίδη και τον κατά 14 πόντους κοντύτερο Σχορτσιανίτη; Για να μη μιλήσω για το γεγονός ότι στο πρωτάθλημα είχε κάνει μόλις 8 κοψίματα και δέχτηκε 9 χωρίς να καταφέρει ούτε μια φορά να κάνει το σκιάχτρο για τους αντίπαλους κοντούς που κάνανε μπάσιμο.

Ο Κίκι είχε έως τώρα ένα καλό...
Στην μέρα του και το άναρχο παιχνίδι μπορούσε να σκοτώσει τον αντίπαλο. Φέτος όμως δεν κατάφερε να το κάνει αυτό και έτσι έχασε το μοναδικό όπλο που είχε. Κατάστρεψε πολλές επιθέσεις όλη την χρονιά με τις τραβηγμένες του ενέργειες και φυσικά ήταν ο εύκολος στόχος στην άμυνα λόγο ύψους. Αλλήθεια πόσο δύσκολο είναι παίχτης κάτω του 1,80 που εθεωρείτο ταχύτατος να περάσει στο τρίποντο από παίχτες όπως ο Σχορτσιανίτης, ο Μαυροκεφαλίδης και ο Κλέιζα;

Ο Πάουνιτς δεν κατάλαβα ακόμα γιατί τον πήραμε στην ομάδα μιας και ρολίστες δόξα το Θεό έχουμε πολλούς. Μιας και θα μπορούσαμε να έχουμε στην δωδεκάδα τον Λίνο στην θέση του που δε νομίζω να έκανε λιγότερα από τον Σέρβο.

Μια από τα ίδια ο Αργυρόπουλος που μιας και δε παίζει φέτος θα μπορούσε τουλάχιστον τα 53 του λεπτά όλη την χρονιά στο πρωτάθλημα να τα είχε ο Μούτρος. Δηλαδή πόσο κακό θα έκανε την ομάδα;

Τέλος ο Ουόλς κατά την γνώμη μου είναι η χειρότερη μεταγραφή που μπορούσαμε να κάνουμε. Παίχτης ασταθής που παίζει σε μια θέση με κοσμοσυρροή. Δεν έχει σταθερότητα στο παιχνίδι του. Θέλει να κάνει πολλές δουλειές με αποτέλεσμα να μη κάνει καμία καλά. Κρατάει πολύ ώρα την μπάλα με αποτέλεσμα να χάνεται η επίθεση λόγο χρόνου. Παίρνει παρακινδυνευμένες προσπάθειες σε τακτά χρονικά διαστήματα και κάνει πολλά λάθη. Βέβαια το καλό να λέγεται και αυτό είναι πως μαζεύει αρκετά σκουπίδια.


Το νέο έτος θέλω να έχουμε ομάδα με Σκορδίλη,Χρυσικόπουλο,Μούτρο πάντα στην δωδεκάδα. Έναν εκ των Μπάρλο-Κακιούζη, Ρίτσαρτσον βελτιωμένο, και ίσως έναν Μάιλς. Όλοι οι υπόλοιποι να φύγουν με σκιμένα τα κεφάλια και να σταματήσουν το μπάσκετ μιας και δε μπορούν και να έρθουν άλλοι 2-3 ξένοι που θα κάνουν την διαφορά και καναδυό Έλληνες ταλαντούχοι σε καλή ηλικία 25-28.

Ζητάω πολλά Άγιέ μου;
rolleyes.gif

QUOTE(hagi @ May 4 2010, 00:17 ) *
Ο κόσμος ήταν όπως τον περίμενα..Άδειο γήπεδο ενώ δεν μου άρεσε η συμπεριφορά του Σοφοκλή στο συκρικριμένο σημείο...



Αν και δε με συμφέρει σαν φίλαθλος της ομάδος αυτό...
λέω πως καλά έκανε και έδωσε το κέρμα στον διαιτητή και κακός έκαναν αυτοί που το έκαναν και τα πέταξαν.
Μακάρι την επόμενη φορά που θα πέσει κάποιο κέρμα οι παίχτες και των δύο ομάδων να πάνε στα αποδυτήρια και να διακόψουν τον αγώνα!
Σε αυτό είμαι υπέρ... αλλά είμαι κατά στο να δεχτεί τιμωρία μια ομάδα για τα συνθήματα όποια και αν είναι αυτά με μόνη εξαίρεση τα ρατσιστικά παντός τύπου.
thrylos7
QUOTE
Ο Αγαδάκος μπροστά του φαίνεται σταρ του ΝΒΑ.


Επιτέλους, το παραδέχθηκες! blech.gif biggrin.gif


Για τον Ουόλς νομίζω σ' επηρεάζει και η πολύ κακή του απόδοση στο β' ημίχρονο σήμερα. Πιστεύω θα ήταν καλό να μείνει και αυτός στην ομάδα. Συμφωνώ σε γενικές γραμμές για τους υπόλοιπους.
Timemaster
QUOTE(thrylos7 @ May 4 2010, 01:16 ) *
Επιτέλους, το παραδέχθηκες! blech.gif biggrin.gif


Για τον Ουόλς νομίζω σ' επηρεάζει και η πολύ κακή του απόδοση στο β' ημίχρονο σήμερα. Πιστεύω θα ήταν καλό να μείνει και αυτός στην ομάδα. Συμφωνώ σε γενικές γραμμές για τους υπόλοιπους.


βασικά τον κρίνω αυστηρά από κάτι άλλο.
Σε κάθε παιχνίδι κρατάει πολύ ώρα την μπάλα για αυτό έχουμε δύο γκαρντ συνήθως στην ενδεκάδα!
Μπορεί να μην υποπίπτει σε πάρα πολλά λάθη (για εμένα 17 σε 8 παιχνίδια είναι πολλά για μη play maker) όπως μερικοί άλλοι (μη θάψω πάλι) αλλά εξαιτίας του οδηγούμαστε σε βεβιασμένες προσπάθειες στην λήξη του χρόνου.
Ενώ παρατήρησα πως η πλειοψηφία των λαθών του οδηγεί τις αντίπαλες ομάδες σε εύκολα καλάθια κάτι που έχει να κάνει με το σημείο που δίνει τις πάσες!
rolleyes.gif

Όσο για τον Ντικούδη τι να παραδεχτώ; Σήμερα έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στον Άρη!
thrylos7
Έτσι όπως παίζει έπαιζε η ομάδα και λίγα έκανε. Το κατέχει το θέμα, μια χαρά πάντως.

Όχι, για τον Αγαδάκο λέω και τη σχετική συζήτηση που είχαμε πέρυσι. smile.gif
Timemaster
QUOTE(thrylos7 @ May 4 2010, 01:52 ) *
Έτσι όπως παίζει έπαιζε η ομάδα και λίγα έκανε. Το κατέχει το θέμα, μια χαρά πάντως.

Όχι, για τον Αγαδάκο λέω και τη σχετική συζήτηση που είχαμε πέρυσι. smile.gif


εκ του αποτελέσματος πάντα, δεν βοήθησε όμως!

Μετά από τον Ντικούδη ακόμα και παίχτες όπως ο Κουλ θα μας φαίνονται αστέρες!
Τουλάχιστον αυτοί είχαν και ένα φιλότιμο.

Υ.Γ. Για να είμαι ειλικρινής δε θυμάμαι τι λέγαμε πέρσι για αυτό το θέμα! icon_drunk.gif
thrylos7
Καλά εκ του αποτελέσματος ούτε ο Μπλατ βοήθησε. Γενικά ο γιαλός φέτος ήταν εξ' αρχής τόσο στραβός σαν να μην μπορούσε να υπάρξει λύση, ό,τι κι αν γινόταν.

Έλα ρε, διαφωνούσαμε μέχρι και με παράθεση στατιστικών για τη χρησιμότητά του και το πόσο καλή χρονιά κάνει πέρυσι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.