Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
ggrilik
"...Το ρολόι έγραφε 3.00 τα μεσάνυχτα όταν έφτανε το πλοίο «Άρτεμις» στο λιμάνι της Τήνου. Εκεί φίλαθλοι του νησιού το περίμενα ώστε να υποδεχτούν - πανηγυρίσουν μαζί με τις παίκτριες του Περιστεριώνα Τήνου την κατάκτηση του πρωταθλήματος Κυκλάδων.

Στη συνέχεια οι πρόσφατοι πρωταθλητές με το εφηβικό τμήμα και οι πρωταθλήτριες με το τμήμα των κορασίδων, πήγαν σε γνωστό μπαρ του νησιού όπου παρέα με τους προπονητές τους (Αντώνη Βιδάλη και Παναγιώτη Σιώτη) γλέντησαν για τις πρόσφατες διακρίσεις της ομάδας....




rolleyes.gif
BASKET TUNE
Ωραία πράγματα.
ethn
smilie_schal1.gif wav.gif

Ωραίες εικόνες!
ema
Κάτι παράξενο συμβαίνει με τα πλεϋ οφ των κορασίδων. Δεν έχει βγει ακόμα το πρόγραμμα στο site της εσκα ενώ όλοι ξέρουμε ότι οι πρωτοι αγώνες θα γίνουν την ερχόμενη εβδομάδα στις 27 και 31/3 για Παο και Γέρακα. Δεν πιστεύω να υπάρξει αναβολή...

Κάτι παράξενο συμβαίνει με τα πλεϋ οφ των κορασίδων. Δεν έχει βγει ακόμα το πρόγραμμα στο site της εσκα ενώ όλοι ξέρουμε ότι οι πρωτοι αγώνες θα γίνουν την ερχόμενη εβδομάδα στις 27 και 31/3 για Παο και Γέρακα. Δεν πιστεύω να υπάρξει αναβολή...
ggrilik
QUOTE (ema @ Mar 22 2018, 00:47 ) *
Κάτι παράξενο συμβαίνει με τα πλεϋ οφ των κορασίδων. Δεν έχει βγει ακόμα το πρόγραμμα στο site της εσκα ενώ όλοι ξέρουμε ότι οι πρωτοι αγώνες θα γίνουν την ερχόμενη εβδομάδα στις 27 και 31/3 για Παο και Γέρακα. Δεν πιστεύω να υπάρξει αναβολή...


Νομίζω πως έχει βγεί καιρό τώρα

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ PLAY OFF Β΄ΦΑΣΗ

ΤΡ 27/03/2018 20:00 Π.ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ... ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 1 - 1
ΤΡ 27/03/2018 21:30 ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΤΗΣΙΑ ... ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 2 - 0

Απλά δεν υπάρχει στα "νέα της ΕΣΚΑ" ως είδηση ενώ υπάρχουν οι ανακοινώσεις για παμπαίδες, παίδες, εφήβους. Πράγμα που μόνο ως παράξενο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί

smiley.gif
ema
QUOTE(ggrilik @ Mar 22 2018, 22:57 ) *
Νομίζω πως έχει βγεί καιρό τώρα

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ PLAY OFF Β΄ΦΑΣΗ

ΤΡ 27/03/2018 20:00 Π.ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ... ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 1 - 1
ΤΡ 27/03/2018 21:30 ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΤΗΣΙΑ ... ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 2 - 0

Απλά δεν υπάρχει στα "νέα της ΕΣΚΑ" ως είδηση ενώ υπάρχουν οι ανακοινώσεις για παμπαίδες, παίδες, εφήβους. Πράγμα που μόνο ως παράξενο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί

smiley.gif


Το ότι έχει βγει καιρό τώρα από πού το συμπέρανες;
Κανείς φυσικά δεν το αναζητούσε στα ΝΕΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ αλλά στο πρόγραμμα
Βγήκε σήμερα το μεσημέρι
Αυτό που είναι ακόμα ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ είναι γιατί δεν έλεγαν τις ημερομηνίες που θα γίνουν οι αγώνες νωρίτερα Και όποια είναι 1η θα παίξει με τον 4ο και αντιστοίχως οι 2-3
Γιατί έπρεπε να φτάσουμε στο τσακ;; Τα παιδιά έχουν οικογένειες, σχολείο, υποχρεώσεις. Οι ομάδες έχουν αντίστοιχα.
Αυτό λοιπόν για μένα ναι, είναι παράξενο.
ggrilik
QUOTE (ema @ Mar 22 2018, 23:59 ) *
Το ότι έχει βγει καιρό τώρα από πού το συμπέρανες;

δεν συμπέρανα τίποτα, "νομίζω" είπα. Νόμιζα πως το είχε παρει το μάτι μου (αυτό το Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ PLAY OFF Β΄ΦΑΣΗ). Ίσως υπήρχε σαν κατηγορία κι ήταν άδειο μέσα ή απλά ίσως κακώς νόμιζα smile.gif

Να ευχηθώ λοιπόν ωραία ανταγωνιστικά παιχνιδάκια. thumbsup.gif
ggrilik
Για την ΕΣΚΑΘ Θεσσαλίας

Απο τον Καρα-Μπίλι Πρωταθλήτριες Θεσσαλίας για 6η συνεχόμενη φορά οι Κορασίδες των Τιτάνων Παλαμά κερδίζοντας μετά τις Βολιώτισσες και τις Λαρισαίες του Σπάρτακου.

Τιτάνες Παλαμά - Σπάρτακος Λάρισας 61-44
Δεκάλεπτα:11-4, 23-18, 46-26, 61-44.
Τιτάνες : (Χαντζιάρας):Κατσιαούνου 2 , Ντούλα Αλ 3, Τσαρή 7(1), Στυλιάρα , Καρακώστα Μ. 4, Ντίνα Β. , Βόλα 1, Καρακώστα Π. , Πατούνη 29(6), Μπακράτση 13(1), Nτούλα Α. , Τζέλλα 2.
Σπάρτακος Λάρισας (Καλέτσιος) Αναστασιάδη 4, Παράσχη 6, Νταϊάκη 4, Μπατζογιάννη 7, Τσιούρβα 12, Αγριόγηδου 2, Φλώρου , Καλέτσιου 9, Καναβούρα , Ευαγγελοπούλου .

Δεν το είχα συνειδητοποιήσει πως οι Παλαμιώτισες είναι Βασίλισσες Θεσσαλίας για τόσα συνεχόμενα χρόνια. Δεν γίνεται να είναι τυχαίο. Τα εύσημα στον αρχιτέκτονα smile.gif



Μας μένουν δυο-τρεις ενώσεις νομίζω. Οπότε λέω σιγά σιγά να κάνω ένα αφιερωμάκι στις ομάδες των πανεπαρχιακών, όπως και πέρσι. Οπότε αν έχετε υπ όψη σας αποιαδήποτε συμπαθητική πληροφορία, πείτε μου smile.gif
ggrilik


Δύο ωραία παιχνιδάκια για την Β' ΦΑΣΗ της ΕΣΚΑ

ΤΡ 27/03/2018 20:00 Π. ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ .... ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ
ΤΡ 27/03/2018 21:30 ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ... ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ

Προς γονείς, συγγενείς και φίλους. Είπαμε, ναι στην ζωηρή ατμόσφαιρα, όχι στις βρισιές, στους τραμπουκισμούς κλπ κλπ, συνεννοηθήκαμε? Αλλιώς θα έρθω απο κει και θα σας συντρίψω rolleyes.gif
ema
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΜΑΤΣ στον Τάφο, που βρήκε νικητή τον ΚΡΟΝΟ ΓΕΡΑΚΑ


Α ΕΣΚΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Playoff

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. - ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ ΑΟ 53-56 (1-2)

Τα δεκάλεπτα:13-9,25-30,35-39,46-46 παρ.53-56

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης - Αρχιμανδρίτης): Ηλιοπούλου 4, Μπλιθικιώτη ,Δαυλάκου 10(1), Σώτου , Κοντακτσίου, Κουκή 11(1), Τάρλα 3, Ζαρρή , Μαυράκη 16(1), Τριανταφύλλου 9, Μόσχου

Κρόνος Γέρακα ( Χατζηϊωαννίδη): Καρυοφύλλη, Αρβανίτη, Ανδρικοπούλου 8(1), Καρτάκη 12(1), Ανδρεοπούλου, Κυρίδη Α. 5, Κυριακάκη 10, Φλαμπούρη, Κυρίδη 20(4), Κασιμάτη 1, Καλλεράντε, Σάμιτα

BASKET TUNE
Λύστε μου μια απορία παρακαλώ, εγώ γνώριζα για μια Κυρίδη, τώρα βλέπω δύο που σκοράρουν αμφότερες. Δίδυμες είναι; συνωνυμία;
Άρης
QUOTE (ema @ Mar 28 2018, 01:20 ) *
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΜΑΤΣ στον Τάφο, που βρήκε νικητή τον ΚΡΟΝΟ ΓΕΡΑΚΑ


Α ΕΣΚΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Playoff

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. - ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ ΑΟ 53-56 (1-2)

Τα δεκάλεπτα:13-9,25-30,35-39,46-46 παρ.53-56

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης - Αρχιμανδρίτης): Ηλιοπούλου 4, Μπλιθικιώτη ,Δαυλάκου 10(1), Σώτου , Κοντακτσίου, Κουκή 11(1), Τάρλα 3, Ζαρρή , Μαυράκη 16(1), Τριανταφύλλου 9, Μόσχου

Κρόνος Γέρακα ( Χατζηϊωαννίδη): Καρυοφύλλη, Αρβανίτη, Ανδρικοπούλου 8(1), Καρτάκη 12(1), Ανδρεοπούλου, Κυρίδη Α. 5, Κυριακάκη 10, Φλαμπούρη, Κυρίδη 20(4), Κασιμάτη 1, Καλλεράντε, Σάμιτα


Πραγματικά ενδιαφέρον παιχνίδι. Τα κορίτσια του ΓΕΡΑΚΑ είχαν πάθος και ψυχραιμία σε σχέση με τον ΠΑΟ που στα κρίσιμα σημεία του αγώνα αντέδρασε σπασμωδικά. Εύχομαι η συνέχεια να είναι το ίδιο ενδιαφέρουσα.







ema
QUOTE(BASKET TUNE @ Mar 28 2018, 06:51 ) *
Λύστε μου μια απορία παρακαλώ, εγώ γνώριζα για μια Κυρίδη, τώρα βλέπω δύο που σκοράρουν αμφότερες. Δίδυμες είναι; συνωνυμία;


Διδυμες
BASKET TUNE
Μάλιστα, διότι στο πρώτο παιγνίδι αναγραφόταν μόνο μια κοπέλα, τουλάχιστον στα ποσταρίσματα τα δικά μας.
ema
QUOTE(BASKET TUNE @ Mar 28 2018, 11:34 ) *
Μάλιστα, διότι στο πρώτο παιγνίδι αναγραφόταν μόνο μια κοπέλα, τουλάχιστον στα ποσταρίσματα τα δικά μας.


είναι δίδυμες με το ίδιο αρχικό ονόματος
Αθανασία (Νάσια) Κυρίδη (#9)
και
Αγγελίνα Κυρίδη (#12)

:-) :-)
ema
Με κάποια μικρολάθη στην κατανομή των πόντων (νομίζω) όπως τους δίνει το σάιτ του ΠΑΟ, ο Γέρακας έχασε σήμερα από ΠΑΟ Οπότε πάει για άλλο ένα και τελευταίο παιχνίδι.
Η ενημέρωση που είχα από ΕΣΚΑ ήταν ότι δεν θα γίνει αγώνας κορασίδων την περίοδο του ΠΑΣΧΑ
Ελπίζω να είναι συνεπείς , και να μη δημιουργήσουν αναστατώσεις στις ομάδες και στις οικογένειες των παικτριών.


Α ΕΣΚΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Playoff

ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. 36-41 (2-2)

Τα δεκάλεπτα:12-11,17-21,26-31,36-41

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης - Αρχιμανδρίτης): Ηλιοπούλου 1, Μπλιθικιώτη ,Δαυλάκου 12, Σώτου , Κοντακτσίου, Κουκή 11(1), Τάρλα , Ζαρρή , Μαυράκη 7(1), Τριανταφύλλου 10, Μόσχου, Γιαννοπούλου .

Κρόνος Γέρακα ( Χατζηϊωαννίδη): Καρυοφύλλη, Ανδρικοπούλου 6(1), Καρτάκη 2, Ανδρεοπούλου, Κυρίδη Α. 4, Κυριακάκη 6, Φλαμπούρη, Κυρίδη 13(3), Κασιμάτη 3, Καλλεράντε, Χουγκάζ, Σάμιτα 2.
ggrilik
Μπράβο στην ΕΣΚΑ, βλέπω έχει βγάλει ήδη το πρόγραμμα για τους τελικούς



tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif
ema
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

Παγκόσμια πρώτη!! Η ΕΣΚΑ ανακοίνωσε ημερομηνία αγώνα playoff ΠΑΟ_ΓΕΡΑΚΑ τη ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΤΑΡΤΗ

ο αγώνας ανακοινώνεται δύο μέρες πριν όταν ο Γέρακας είχε πολλάκις διαβεβαιωθεί από ΕΣΚΑ ότι ο αγώνας θα γίνει 17/4
Τα μισά παιδιά έφυγαν διακοπές, η ομάδα απροπόνητη

O ορισμός του FAIR PLAY

shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif




assist64
QUOTE (ema @ Apr 2 2018, 09:34 ) *
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

Παγκόσμια πρώτη!! Η ΕΣΚΑ ανακοίνωσε ημερομηνία αγώνα playoff ΠΑΟ_ΓΕΡΑΚΑ τη ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΤΑΡΤΗ

ο αγώνας ανακοινώνεται δύο μέρες πριν όταν ο Γέρακας είχε πολλάκις διαβεβαιωθεί από ΕΣΚΑ ότι ο αγώνας θα γίνει 17/4
Τα μισά παιδιά έφυγαν διακοπές, η ομάδα απροπόνητη

O ορισμός του FAIR PLAY

shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif


Πήγα σήμερα ΟΑΚΑ να δω το τουρνουά της ΕΣΚΑ και έμαθα ότι τα κορίτσια ΠΑΟ και του ΚΡΟΝΟΥ ΓΕΡΑΚΑ δεν θα αγωνιστούν!!
Έγινε τρομερή αναστάτωση, τα παιδιά απογοητεύτηκαν
Τις έβαλαν να βγάλουν τη στολή της εθνικής και να τη δώσουν σε άλλα παιδάκια - αυτό και συμβολικά να το πάρεις είναι ...κάπως Και φώναξαν άρον άρον άλλα παιδιά να παίξουν.

Αν ισχύουν και αυτά που γράφει η EMA τότε τι να πω... ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!
Η λέξη ΣΕΒΑΣΜΟΣ μάλλον δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο αυτών των ανθρώπων.

H EOK πού είναι, οεο???


nikos64
QUOTE(assist64 @ Apr 2 2018, 12:36 ) *
Πήγα σήμερα ΟΑΚΑ να δω το τουρνουά της ΕΣΚΑ και έμαθα ότι τα κορίτσια ΠΑΟ και του ΚΡΟΝΟΥ ΓΕΡΑΚΑ δεν θα αγωνιστούν!!
Έγινε τρομερή αναστάτωση, τα παιδιά απογοητεύτηκαν
Τις έβαλαν να βγάλουν τη στολή της εθνικής και να τη δώσουν σε άλλα παιδάκια - αυτό και συμβολικά να το πάρεις είναι ...κάπως Και φώναξαν άρον άρον άλλα παιδιά να παίξουν.

Αν ισχύουν και αυτά που γράφει η EMA τότε τι να πω... ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!
Η λέξη ΣΕΒΑΣΜΟΣ μάλλον δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο αυτών των ανθρώπων.

H EOK πού είναι, οεο???


και ολοι εσεις που εισασταν εκει τι κανατε? οταν δεχεσαι κατι για τον διπλα σου υπαρχει το σοβαρο ενδεχομενο ο επομενος να εισαι εσυ.....
BASKET TUNE
Τρομερά πράγματα.
ethn
QUOTE(assist64 @ Apr 2 2018, 12:36 ) *
Πήγα σήμερα ΟΑΚΑ να δω το τουρνουά της ΕΣΚΑ και έμαθα ότι τα κορίτσια ΠΑΟ και του ΚΡΟΝΟΥ ΓΕΡΑΚΑ δεν θα αγωνιστούν!!
Έγινε τρομερή αναστάτωση, τα παιδιά απογοητεύτηκαν
Τις έβαλαν να βγάλουν τη στολή της εθνικής και να τη δώσουν σε άλλα παιδάκια - αυτό και συμβολικά να το πάρεις είναι ...κάπως Και φώναξαν άρον άρον άλλα παιδιά να παίξουν.

Αν ισχύουν και αυτά που γράφει η EMA τότε τι να πω... ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!
Η λέξη ΣΕΒΑΣΜΟΣ μάλλον δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο αυτών των ανθρώπων.

H EOK πού είναι, οεο???



Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο
ema
QUOTE(ema @ Apr 2 2018, 09:34 ) *
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

Παγκόσμια πρώτη!! Η ΕΣΚΑ ανακοίνωσε ημερομηνία αγώνα playoff ΠΑΟ_ΓΕΡΑΚΑ τη ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΤΑΡΤΗ

ο αγώνας ανακοινώνεται δύο μέρες πριν όταν ο Γέρακας είχε πολλάκις διαβεβαιωθεί από ΕΣΚΑ ότι ο αγώνας θα γίνει 17/4
Τα μισά παιδιά έφυγαν διακοπές, η ομάδα απροπόνητη

O ορισμός του FAIR PLAY

shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif


Προς επίρρωσην των παραπάνω
από το wbasket
http://www.wbasket.gr/korasides-eska-gyris...-panathinaikos/
(το επικολλώ παρακάτω, το έχω και σκριν σοτ μήπως το αλλάξουν)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 41-36 του Κρόνου, στον Γέρακα, και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο Κλειστό Παύλος Γιαννακόπουλος στις 17/4, όπου η νικήτρια ομάδα θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Ιάσωνα Κολωνού.
ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. 36-41 (2-2)

Τα δεκάλεπτα: 12-11,17-21,26-31,36-41

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης – Αρχιμανδρίτης): Ηλιοπούλου 1, Μπλιθικιώτη ,Δαυλάκου 12, Σώτου , Κοντακτσίου, Κουκή 11(1), Τάρλα , Ζαρρή , Μαυράκη 7(1), Τριανταφύλλου 10, Μόσχου, Γιαννοπούλου .

Κρόνος Γέρακα (Χατζηϊωαννίδη): Καρυοφύλλη, Ανδρικοπούλου 6(1), Καρτάκη 2, Ανδρεοπούλου, Κυρίδη Α. 4, Κυριακάκη 6, Φλαμπούρη, Κυρίδη 13(3), Κασιμάτη 3, Καλλεράντε, Χουγκάζ, Σάμιτα 2.
Άρης
QUOTE (ethn @ Apr 2 2018, 18:52 ) *
Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο


1ον Οι συγκεκριμένες φανέλες δεν έχουν σχέση με την Εθνική. Είναι φανέλες της μικτής ΕΣΚΑ.

2ον Να συμφωνήσω για την άσκοπη ταλαιπωρία των αθλητριών που έχουν άμεσες αγωνιστικές υποχρεώσεις.

3ον Είναι μιά ευκαιρία να δοκιμαστούν και κορίτσια που στο φετινό πρωτάθλημα είχαν βελτίωση που οι εκλέκτορες τον περασμένο Οκτώβρη δεν μπορούσαν να γνωρίζουν.

Γιά να το ξεκαθαρίσω. Η αποψή μου για τις μικτές είναι αρνητική. Προπονητικά δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο από αυτές στις ομάδες τους. Δημόσιες σχέσεις γίνονται και "στρατολόγηση" για λογαριασμό συγκεκριμένων σωματείων.
ema
QUOTE(Άρης @ Apr 3 2018, 08:50 ) *
1ον Οι συγκεκριμένες φανέλες δεν έχουν σχέση με την Εθνική. Είναι φανέλες της μικτής ΕΣΚΑ.


Είναι φανέλες που γράφουν HELLAS Δεν είπα, ή αν έτσι φάνηκε δεν το εννοούσα φυσικά, ότι είναι φανέλες της εθνικής. Είναι όμως παιχνίδια που τα περίμεναν τα παιδιά.

2ον Να συμφωνήσω για την άσκοπη ταλαιπωρία των αθλητριών που έχουν άμεσες αγωνιστικές υποχρεώσεις.

QUOTE(Άρης @ Apr 3 2018, 08:50 ) *
3ον Είναι μιά ευκαιρία να δοκιμαστούν και κορίτσια που στο φετινό πρωτάθλημα είχαν βελτίωση που οι εκλέκτορες τον περασμένο Οκτώβρη δεν μπορούσαν να γνωρίζουν.

Αν είναι κορίτσια του 2004 και κάτω θα τα δοκιμάσουν πάλι το Σεπτέμβρη, οπότε θα έχουν ευκαιρίες.
Τα κορίτσια του 2003 δεν θα ξαναβρεθούν μαζί. Ενώ στην ΕΣΚΑΝΑ τα κορίτσια της μικτής παίζουν αγώνες συχνά (νομίζω κάθε Κυριακή) οπότε και βρίσκονται και βελτιώνονται κάτι ανάλογο δεν γίνεται στην ΕΣΚΑ, συνεπώς θα ήταν μια ευκαιρία να δουν λίγο τις...δυνάμεις τους.

QUOTE(Άρης @ Apr 3 2018, 08:50 ) *
Γιά να το ξεκαθαρίσω. Η αποψή μου για τις μικτές είναι αρνητική. Προπονητικά δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο από αυτές στις ομάδες τους. Δημόσιες σχέσεις γίνονται και "στρατολόγηση" για λογαριασμό συγκεκριμένων σωματείων.

Προσφέρει κοινωνικοποίηση στα παιδιά και μια άλλη ...οπτική. Κατά τα άλλα συμφωνώ.


nikos64
QUOTE(ema @ Apr 3 2018, 10:11 ) *
Προσφέρει κοινωνικοποίηση στα παιδιά και μια άλλη ...οπτική. Κατά τα άλλα συμφωνώ.


Γενικα η Εσκα το κανει αυτο με την κοινωνικοποιηση ... την προσφερει απλοχερα....δειχνει ξεκαθαρα στα παιδια πως ειναι η κοινωνια μας , το ιδιο και οι μεγαλοι ειτε αυτοι ειναι γονεις ,είτε παραγοντες.... εχουν δειξει ξεκαθαρα το δρομο που πρεπει να ακολουθησουν τα παιδια για να ...προοδευσουν.....
ethn
QUOTE(nikos64 @ Apr 3 2018, 11:46 ) *
Γενικα η Εσκα το κανει αυτο με την κοινωνικοποιηση ... την προσφερει απλοχερα....δειχνει ξεκαθαρα στα παιδια πως ειναι η κοινωνια μας , το ιδιο και οι μεγαλοι ειτε αυτοι ειναι γονεις ,είτε παραγοντες.... εχουν δειξει ξεκαθαρα το δρομο που πρεπει να ακολουθησουν τα παιδια για να ...προοδευσουν.....


smiley.gif

(δεν ξέρω τί παίζει, αλλα μου άρεσε το στυλ στο σχόλιο..../ Δεν μου άρεσε το υπονοούμενο αυτού, αν και δεν με κάνει να πέσω απο τα σύννεφα!!)
Άρης
QUOTE (ema @ Apr 3 2018, 10:11 ) *
Είναι φανέλες που γράφουν HELLAS Δεν είπα, ή αν έτσι φάνηκε δεν το εννοούσα φυσικά, ότι είναι φανέλες της εθνικής. Είναι όμως παιχνίδια που τα περίμεναν τα παιδιά.

2ον Να συμφωνήσω για την άσκοπη ταλαιπωρία των αθλητριών που έχουν άμεσες αγωνιστικές υποχρεώσεις.


Αν είναι κορίτσια του 2004 και κάτω θα τα δοκιμάσουν πάλι το Σεπτέμβρη, οπότε θα έχουν ευκαιρίες.
Τα κορίτσια του 2003 δεν θα ξαναβρεθούν μαζί. Ενώ στην ΕΣΚΑΝΑ τα κορίτσια της μικτής παίζουν αγώνες συχνά (νομίζω κάθε Κυριακή) οπότε και βρίσκονται και βελτιώνονται κάτι ανάλογο δεν γίνεται στην ΕΣΚΑ, συνεπώς θα ήταν μια ευκαιρία να δουν λίγο τις...δυνάμεις τους.


Προσφέρει κοινωνικοποίηση στα παιδιά και μια άλλη ...οπτική. Κατά τα άλλα συμφωνώ.


Χθες δεν ήμουν στους αγώνες, σήμερα που ήμουν οι φανέλες έγραφαν ΕΣΚΑ.

Οι ηλικίες στα πρωταθλήματα υποδομών δεν πρέπει κατά τη γνώμη μου να είναι δεσμευτικές προς τα κάτω. Αν υπάρχει αθλήτρια μικρότερη που έχει δυνάμεις και δυνατότητες πρέπει να παίζει. Ο αθλητισμός δεν είναι στρατιωτική επετηρίδα. Αν και η πρακτική των προπονητών και της Ομοσπονδίας, προφανώς για λόγους δημοσίων σχέσεων και ψηφοθηρικών σκοπιμοτήτων είναι σε βάρος της αξιοκρατίας.
Από την προσωπική μου εκτίμηση, υπάρχουν αρκετά κορίτσια του 2003 που μπορούν καλύτερα από αρκετές του 2002 που το πιθανότερο θα επιλεγούν γιά την τελική 12άδα της Εθνικής κορασίδων. Μακάρι να με διαψεύσουν.
ethn
QUOTE(Άρης @ Apr 3 2018, 18:41 ) *
Χθες δεν ήμουν στους αγώνες, σήμερα που ήμουν οι φανέλες έγραφαν ΕΣΚΑ.

Οι ηλικίες στα πρωταθλήματα υποδομών δεν πρέπει κατά τη γνώμη μου να είναι δεσμευτικές προς τα κάτω. Αν υπάρχει αθλήτρια μικρότερη που έχει δυνάμεις και δυνατότητες πρέπει να παίζει. Ο αθλητισμός δεν είναι στρατιωτική επετηρίδα. Αν και η πρακτική των προπονητών και της Ομοσπονδίας, προφανώς για λόγους δημοσίων σχέσεων και ψηφοθηρικών σκοπιμοτήτων είναι σε βάρος της αξιοκρατίας.
Από την προσωπική μου εκτίμηση, υπάρχουν αρκετά κορίτσια του 2003 που μπορούν καλύτερα από αρκετές του 2002 που το πιθανότερο θα επιλεγούν γιά την τελική 12άδα της Εθνικής κορασίδων. Μακάρι να με διαψεύσουν.



Mε βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Και ως προς το ηλικιακό θέμα, και ως προς το θέμα κλήσεων- σκοπιμοτήτων ή εξυπηρετήσεων

Βούιξε ο τόπος και ο ντουνιάς (και ) στη γειτονιά μου όταν τον χειμώνα γονιός, με τις πλάτες συγγενή του και πρώην παρόγοντα ομάδος, έστειλε την θυγατέρα του 'μέσω Λαμίας' που λέμε και στο χωρίο μου, στα κλιμάκια Εθνικής κορασίδων . Απ΄ότι έμαθα βέβαια το παιδί μια που πήγε και μια που δεν ξαναπάτησε γιατί μάλλον ήταν άμπαλο ή τέλος πάντων για να μην είμαι σκληρός και να το θέσω πιο κομψά, ήταν 'ανεπαρκές'. Και τι κατάφερε γαμώτο λοιπόν ο γονιός και η ομοσπονδία? Να το συζητάει μια ολόκληρη ομάδα το γεγονός (στο στύλ 'τα μαθες????' ), και να φτάσει και στα αυτιά σε ένα κάρο άσχετων προς το παιδι ανθρώπων (όπως εγώ) .Αλλά επιβεβαιώνει και αυτό το περιστατικό μια και το θυμήθηκα με αυτήν μας την κουβέντα, όλα αυτά που συζητάμε σχεδόν όλοι (εντός και εκτός φόρουμ) για την αξιοκρατία . Ή μάλλον για την έλλειψη αυτής

υ.γ. Θα μου πεις..Θα μπορούσαν και να την είχαν κρατήσει..Δεν το έκαναν. Χμ...Κάτι ίσως είναι κι αυτό...
nikos64
QUOTE(ethn @ Apr 3 2018, 19:12 ) *
Mε βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Και ως προς το ηλικιακό θέμα, και ως προς το θέμα κλήσεων- σκοπιμοτήτων ή εξυπηρετήσεων

Βούιξε ο τόπος και ο ντουνιάς (και ) στη γειτονιά μου όταν τον χειμώνα γονιός, με τις πλάτες συγγενή του και πρώην παρόγοντα ομάδος, έστειλε την θυγατέρα του 'μέσω Λαμίας' που λέμε και στο χωρίο μου, στα κλιμάκια Εθνικής κορασίδων . Απ΄ότι έμαθα βέβαια το παιδί μια που πήγε και μια που δεν ξαναπάτησε γιατί μάλλον ήταν άμπαλο ή τέλος πάντων για να μην είμαι σκληρός και να το θέσω πιο κομψά, ήταν 'ανεπαρκές'. Και τι κατάφερε γαμώτο λοιπόν ο γονιός και η ομοσπονδία? Να το συζητάει μια ολόκληρη ομάδα το γεγονός (στο στύλ 'τα μαθες????' ), και να φτάσει και στα αυτιά σε ένα κάρο άσχετων προς το παιδι ανθρώπων (όπως εγώ) .Αλλά επιβεβαιώνει και αυτό το περιστατικό μια και το θυμήθηκα με αυτήν μας την κουβέντα, όλα αυτά που συζητάμε σχεδόν όλοι (εντός και εκτός φόρουμ) για την αξιοκρατία . Ή μάλλον για την έλλειψη αυτής

υ.γ. Θα μου πεις..Θα μπορούσαν και να την είχαν κρατήσει..Δεν το έκαναν. Χμ...Κάτι ίσως είναι κι αυτό...


να μου πεις οτι ειναι μονο η εσκα θα σουλεγα ενταξει .... ποσες εξυπηρετησεις γινονται στους συλλογους ? ποσες προωθησεις? ειναι ξεκαθαρο το μηνυμα που εχει περασει πιο ξεκαθαρο δεν γινεται και τα ιδια τα παιδια το ξερουν και το εχουν αποδεχτει .....
Άρης
QUOTE (nikos64 @ Apr 3 2018, 19:41 ) *
να μου πεις οτι ειναι μονο η εσκα θα σουλεγα ενταξει .... ποσες εξυπηρετησεις γινονται στους συλλογους ? ποσες προωθησεις? ειναι ξεκαθαρο το μηνυμα που εχει περασει πιο ξεκαθαρο δεν γινεται και τα ιδια τα παιδια το ξερουν και το εχουν αποδεχτει .....


Σε μια κοινωνία εκπαιδευμένη από το σύστημα στο μέσον και στην αναξιοπρέπεια, ο αθλητισμός δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση.

Βέβαια η αναξιοπρέπεια των υπεύθυνων παραγόντων-προπονητών της Ομοσπονδίας μεγεθύνει το πρόβλημα. Είμαι αρκετά παλιός και μπορώ να γράψω βιβλίο για αυτά που ξέρω και έχει ζήσει γύρω από εξυπηρετήσεις κάθε είδους και σε όλα τα επίπεδα.

Αν και πριν λίγες εβδομάδες αποφάσισα να συμμετάσχω στην κουβέντα, παρακολουθώ αρκετά χρόνια το forum και σε θυμάμαι αρκετά χρόνια εδώ.

Και ένα σχόλιο. Επιβεβαίωση των παραπάνω είναι οι δηλώσεις στήριξης από τον "ομοσπονδιακό προπονητή και ακαδημαϊκό καθηγητή" στον εμπλεκόμενο Πρόεδρο-καναλάρχη-κλπ σε υπόθεση ναρκωτικών.
nikos64
QUOTE(Άρης @ Apr 3 2018, 20:20 ) *
Σε μια κοινωνία εκπαιδευμένη από το σύστημα στο μέσον και στην αναξιοπρέπεια, ο αθλητισμός δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση.


ακριβως αυτο , αυτη η λεξη μου αρεσει που χρησιμοποιησες αναξιοπρεπεια

και δυστυχως εχουμε και αυτο με την καμηλα ......
ggrilik
QUOTE (Άρης @ Apr 3 2018, 18:41 ) *
Ο αθλητισμός δεν είναι στρατιωτική επετηρίδα.

rolleyes.gif Μήπως κακώς υπάρχει η στρατιωτική επετηρίδα? Εκεί κι αν θές τους άξιους, γιατί καλά όσο δεν τους χρειάζεσαι, όταν τους χρειαστείς όμως .....

Βασικά επετηρίδα θα έπρεπε να υπάρχει μόνο στους εισπράκτορες, τους σφραγιδομάχους και τους νερουλάδες της βουλής 19.gif
Άρης
QUOTE (nikos64 @ Apr 3 2018, 21:31 ) *
ακριβως αυτο , αυτη η λεξη μου αρεσει που χρησιμοποιησες αναξιοπρεπεια

και δυστυχως εχουμε και αυτο με την καμηλα ......


Οταν ήμουν φαντάρος άκουσα από τους ίδιους τους μόνιμους να λένε ότι και ένας γαϊδαρος άμα μπει στην επετηρίδα μετά από 25 χρόνια θα φτάσει ταξίαρχος.
Η λογική της επετηρίδας στην περίπτωσή μας έχει ως εξής. Επιλέγω ας πούμε 12 κορασίδες του 2002 γιά να βολέψω 2-3 ρουσφετάκια και τις καλές του 2003 τις αφήνω γιά του χρόνου που θα είναι και η χρονιά τους. Σε διαβεβαιώνω ότι αυτή η πρακτική εφαρμόζεται σχεδόν πάντα. Ετσι και στο στρατό. Και ο ικανός και ο μέτριος τον ίδιο χρόνο θα χρειαστούν γα να πάρουν τα γαλόνια.

QUOTE (nikos64 @ Apr 3 2018, 21:31 ) *
ακριβως αυτο , αυτη η λεξη μου αρεσει που χρησιμοποιησες αναξιοπρεπεια

και δυστυχως εχουμε και αυτο με την καμηλα ......


Θα πρέπει να ομολογήσω ότι το ρουσφέτι στον αθλητισμό έχει κοντά πόδια. Έχει προσωρινή χρήση. Συνήθως ο χρόνος δικαιώνει την αξία. Απλά αφήνει μια πίκρα και μια αηδία. Θα μπορούσα να αρραδίαζω ονόματα που έπαιξαν σε υψηλό επίπεδο για πολλά χρόνια χωρίς να έχουν περάσει από κάποιο Εθνικό συγκρότημα. Και αυτό είναι η ντροπή των υπεύθυνων.
ggrilik
Άρη, δεν θέλω να υπερασπιστώ κανέναν αλλά επειδή έχει ξανασυζητηθεί στην μια μορφή ή την άλλη.

Για παράδειγμα, κι εγώ κάπου έγραφα με περισσή σιγουριά εδώ μέσα πως υπάρχουν ποσοστώσεις (ΕΣΚΑ ΕΣΚΑΝΑ κλπ) στην δωδεκάδα της εθνικής μέχρι που κάποιος φίλος μου πέταξε στην μούρη μια λίστα και σταμάτησα να το λέω.

Φώναζα που πρόπερσι δεν είχε καλέσει την Καρακασίδου ή την Μπενέκη, τις κάλεσε πέρσι και αποδείχτηκε πως και να τις είχε καλέσει πρόπερσι δεν θα έκανε διαφορά. Το να βάζεις 30πόντους ανα παιχνίδι στην ΕΣΚΑΝΑ (ή στην ΕΣΚΑ) δεν σημαίνει πως είσαι έτοιμη να βοηθήσεις την εθνική.. Δυστυχώς ή ευτυχώς άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της Κουκουβάγιας..

Όσον αφορά παίκτριες που κάναν καριέρα και δεν κλήθηκαν όπως κι άλλες πολλές που κλήθηκαν και δεν έκαναν καριέρα, αν μου βρείς άνθρωπο που να μπορεί να προβλέψει με ακρίβεια την εξέλιξη ενός μπασκετμπολίστα να μου τον συστήσεις παρακαλώ.

- Μανού Τζινόμπιλι νο57 στο νράφτ του '99
- Ντένις Ρόντμαν νο27 στο νράφτ του '86
- Κόμπε Μπράιαν νο13 στο νράφτ του '96
- Στίβ Νάς νο15 στην ίδια χρονιά
- Ο Διαμαντίδης δεν έπαιξε ποτέ στις μικρές εθνικές κι ο Σπανούλης έπαιξε πρώτη φορά στους έφηβους και μάλιστα περισσότερο σαν ρολίστας.


Άπειρα τα παραδείγματα. Πάρε στην τύχη όποια χρονιά του ντράφτ θες, https://en.wikipedia.org/wiki/1998_NBA_draft Νοβίτσκι στο 9 κι απο πάνω οι περισσότεροι είναι πουθενάδες. Η αποτυχία στις επιλογές είναι ο κανόνας, όχι η εξαίρεση.

Δεν αμφιβάλω πως γίνονται και πιτσικουλιές. όχι μόνο εδώ, και στην Αμερική κι αλλού, απλά εδώ είμαστε πιο εθισμένοι κι ανεκτικοί, κι όσα λες το μόνο που προσφέρουν είναι να μας εθίζουν περισσότερο στην ιδέα.

Και προσωπικά στα πολύ λίγα χρόνια που ασχολούμαι δεν βλέπω επετηρίδα. Και την χρονιά των 2000 πήρε την Χατζηλεοντή και την Κριμίλη και τις έβαλε βασικές, και πέρσι πήρε Παπαδοπούλου και Μποσγανά.

Οπότε ας αφήσουμε την γκρίνια. Στις γυναίκες οι επιλογές για 12-αδα δεν είναι τόσο χάλια. Τουλάχιστον προς το παρόν..

Φωτό της κουκουβάγιας tongue.gif
Άρης
QUOTE (ggrilik @ Apr 4 2018, 01:02 ) *
Άρη, δεν θέλω να υπερασπιστώ κανέναν αλλά επειδή έχει ξανασυζητηθεί στην μια μορφή ή την άλλη.

Για παράδειγμα, κι εγώ κάπου έγραφα με περισσή σιγουριά εδώ μέσα πως υπάρχουν ποσοστώσεις (ΕΣΚΑ ΕΣΚΑΝΑ κλπ) στην δωδεκάδα της εθνικής μέχρι που κάποιος φίλος μου πέταξε στην μούρη μια λίστα και σταμάτησα να το λέω.

Φώναζα που πρόπερσι δεν είχε καλέσει την Καρακασίδου ή την Μπενέκη, τις κάλεσε πέρσι και αποδείχτηκε πως και να τις είχε καλέσει πρόπερσι δεν θα έκανε διαφορά. Το να βάζεις 30πόντους ανα παιχνίδι στην ΕΣΚΑΝΑ (ή στην ΕΣΚΑ) δεν σημαίνει πως είσαι έτοιμη να βοηθήσεις την εθνική.. Δυστυχώς ή ευτυχώς άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της Κουκουβάγιας..

Όσον αφορά παίκτριες που κάναν καριέρα και δεν κλήθηκαν όπως κι άλλες πολλές που κλήθηκαν και δεν έκαναν καριέρα, αν μου βρείς άνθρωπο που να μπορεί να προβλέψει με ακρίβεια την εξέλιξη ενός μπασκετμπολίστα να μου τον συστήσεις παρακαλώ.

- Μανού Τζινόμπιλι νο57 στο νράφτ του '99
- Ντένις Ρόντμαν νο27 στο νράφτ του '86
- Κόμπε Μπράιαν νο13 στο νράφτ του '96
- Στίβ Νάς νο15 στην ίδια χρονιά
- Ο Διαμαντίδης δεν έπαιξε ποτέ στις μικρές εθνικές κι ο Σπανούλης έπαιξε πρώτη φορά στους έφηβους και μάλιστα περισσότερο σαν ρολίστας.


Άπειρα τα παραδείγματα. Πάρε στην τύχη όποια χρονιά του ντράφτ θες, https://en.wikipedia.org/wiki/1998_NBA_draft Νοβίτσκι στο 9 κι απο πάνω οι περισσότεροι είναι πουθενάδες. Η αποτυχία στις επιλογές είναι ο κανόνας, όχι η εξαίρεση.

Δεν αμφιβάλω πως γίνονται και πιτσικουλιές. όχι μόνο εδώ, και στην Αμερική κι αλλού, απλά εδώ είμαστε πιο εθισμένοι κι ανεκτικοί, κι όσα λες το μόνο που προσφέρουν είναι να μας εθίζουν περισσότερο στην ιδέα.

Και προσωπικά στα πολύ λίγα χρόνια που ασχολούμαι δεν βλέπω επετηρίδα. Και την χρονιά των 2000 πήρε την Χατζηλεοντή και την Κριμίλη και τις έβαλε βασικές, και πέρσι πήρε Παπαδοπούλου και Μποσγανά.

Οπότε ας αφήσουμε την γκρίνια. Στις γυναίκες οι επιλογές για 12-αδα δεν είναι τόσο χάλια. Τουλάχιστον προς το παρόν..

Φωτό της κουκουβάγιας tongue.gif


Οταν θα αποφασίσω να άρω την ανωνυμία μου θα αναφερθώ σε συγκεκριμένες περιπτώσεις που βγάζουν μάτια. όχι με λόγια αλλά με παράθεση στοιχείων από τα αρχεία που διατηρώ.

Η διαμόρφωση άποψης για τις αθλήτριες θα έπρεπε να γίνεται από την παρακολούθηση αγώνων και τόσα χρόνια δεν έχω δει κάποιον υπεύθυνο να το κάνει.
Επομένως η κρίση δεν μπορεί να είναι απόλυτη από τις προπονήσεις και τα φιλικά.

Αν οι υπεύθυνοι προπονητές έκαναν τη δουλειά τους σωστά παρακολουθώντας την αγωνιστική πορεία κοριτσιών με ταλέντο και δυνατότητες, η αξιοποίησή τους για την ποιοτική ενίσχυση των Εθνικών συγκροτημάτων και του γυναικείου μπάσκετ θα ήταν καλύτερη.

Πέρα από τις αθλήτριες που βάζουν 30 πόντους στα μικρά πρωταθλήματα, υπάρχουν και αυτές που παράλληλα πρωταγωνιστούν και στις γυναίκες.






passhootdrive
QUOTE (Άρης @ Apr 4 2018, 08:30 ) *
Οταν θα αποφασίσω να άρω την ανωνυμία μου θα αναφερθώ σε συγκεκριμένες περιπτώσεις που βγάζουν μάτια. όχι με λόγια αλλά με παράθεση στοιχείων από τα αρχεία που διατηρώ.

Η διαμόρφωση άποψης για τις αθλήτριες θα έπρεπε να γίνεται από την παρακολούθηση αγώνων και τόσα χρόνια δεν έχω δει κάποιον υπεύθυνο να το κάνει.
Επομένως η κρίση δεν μπορεί να είναι απόλυτη από τις προπονήσεις και τα φιλικά.

Αν οι υπεύθυνοι προπονητές έκαναν τη δουλειά τους σωστά παρακολουθώντας την αγωνιστική πορεία κοριτσιών με ταλέντο και δυνατότητες, η αξιοποίησή τους για την ποιοτική ενίσχυση των Εθνικών συγκροτημάτων και του γυναικείου μπάσκετ θα ήταν καλύτερη.

Πέρα από τις αθλήτριες που βάζουν 30 πόντους στα μικρά πρωταθλήματα, υπάρχουν και αυτές που παράλληλα πρωταγωνιστούν και στις γυναίκες.


Παραθέτω δύο στοιχεία για φέτος. Στα κλιμάκια η κλήση ήταν ανοιχτή. Δηλαδή πήγε όποιος ήθελε. Θυμίζω πως αυτό έλαβε αρνητικά σχόλια. Δεν έδιωξαν καμία παίχτρια αλλά μοίρασαν τα παιδιά.

Η ΕΣΚΑ κάλεσε για δοκιμή μόνο παιδια του 2004 και πάνω. Παιδιά του 2003 δεν μπορούσαν να πάνε, μόνο όσα ήταν από πρίν. Δηλαδή επετηρίδα στην ανάποδη.

Και μία ερώτηση. Οσοι κάννουμε κριτική για τις κλήσεις έχουμε δει όλα τα παιδιά να παίζουν;
Άρης
QUOTE (passhootdrive @ Apr 4 2018, 08:54 ) *
Παραθέτω δύο στοιχεία για φέτος. Στα κλιμάκια η κλήση ήταν ανοιχτή. Δηλαδή πήγε όποιος ήθελε. Θυμίζω πως αυτό έλαβε αρνητικά σχόλια. Δεν έδιωξαν καμία παίχτρια αλλά μοίρασαν τα παιδιά.

Η ΕΣΚΑ κάλεσε για δοκιμή μόνο παιδια του 2004 και πάνω. Παιδιά του 2003 δεν μπορούσαν να πάνε, μόνο όσα ήταν από πρίν. Δηλαδή επετηρίδα στην ανάποδη.

Και μία ερώτηση. Οσοι κάννουμε κριτική για τις κλήσεις έχουμε δει όλα τα παιδιά να παίζουν;


Το ζητούμενο είναι τα βλέπουν αυτοί που θα τα κρίνουν αν μπορούν να στελεχώσουν τις μικτές ή όχι. Οσο γιά την πρακτική στείλτε μας κορίτσια, είναι και για γέλια και για κλάματα. Και επιπλέον δημιουργεί προβλήματα στα σωματεία γιατί ο κάθε γονιός θεωρεί το παιδί του το καλύτερο. Ακόμη δε χειρότερα που τα σωματεία διοικούνται από γονείς τα τελευταία χρόνια.

Προσωπικά παρακολουθώ δεκάδες αγώνες και ομάδες στα μικρά πρωταθλήματα.
nikos64
QUOTE(passhootdrive @ Apr 4 2018, 08:54 ) *
Παραθέτω δύο στοιχεία για φέτος. Στα κλιμάκια η κλήση ήταν ανοιχτή. Δηλαδή πήγε όποιος ήθελε. Θυμίζω πως αυτό έλαβε αρνητικά σχόλια. Δεν έδιωξαν καμία παίχτρια αλλά μοίρασαν τα παιδιά.

Η ΕΣΚΑ κάλεσε για δοκιμή μόνο παιδια του 2004 και πάνω. Παιδιά του 2003 δεν μπορούσαν να πάνε, μόνο όσα ήταν από πρίν. Δηλαδή επετηρίδα στην ανάποδη.

Και μία ερώτηση. Οσοι κάννουμε κριτική για τις κλήσεις έχουμε δει όλα τα παιδιά να παίζουν;

Νομιζω οτι εχουμε χασει την κοινη λογικη . Δεν υπαρχει ουτε καν το αυτονοητο προφανως γιατι εχουμε διαφορετικα αυτονοητα.....

βρηκα μια παλαιοτερη ανακοινωση
http://eska.gr/?p=12498
που σταλθηκε στα σωματεια και ζηταει απο αυτα να επιλεξουν τις καλλιτερες του 2003, 2004 ...... πιο ξεκαθαρα δεν γινετε να γινει .... η ιδια η Εσκα γραφει επιλεξτε εσεις τα σωματεια ...... δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ...... να θυμησω προπονητριες ομαδων που ταυτογχρονα ηταν και στην Εσκα που ειχανε στα κλιμακια ολη την πενταδα της ομαδας τους ?

Να συννενοηθουμε για τα αυτονοητα ,τουλαχιστον εδω μεσα, που 5 ανθρωποι ειμαστε που γραφουμε αν δεν μπορουμε και μεταξυ μας ...που να γινουμε και περισσοτεροι .

Και αγαπητε Αρη διαφωνω και στο εξης
QUOTE
Θα πρέπει να ομολογήσω ότι το ρουσφέτι στον αθλητισμό έχει κοντά πόδια. Έχει προσωρινή χρήση. Συνήθως ο χρόνος δικαιώνει την αξία. Απλά αφήνει μια πίκρα και μια αηδία.

δυστυχως οχι δεν συμβαινει αυτο . Συνηθως αυτα που γραφεις οτι αφηνει κανουν πολλες να αφησουν γενικα το αθλημα.



Άρης
QUOTE (nikos64 @ Apr 4 2018, 10:37 ) *
Νομιζω οτι εχουμε χασει την κοινη λογικη . Δεν υπαρχει ουτε καν το αυτονοητο προφανως γιατι εχουμε διαφορετικα αυτονοητα.....

βρηκα μια παλαιοτερη ανακοινωση
http://eska.gr/?p=12498
που σταλθηκε στα σωματεια και ζηταει απο αυτα να επιλεξουν τις καλλιτερες του 2003, 2004 ...... πιο ξεκαθαρα δεν γινετε να γινει .... η ιδια η Εσκα γραφει επιλεξτε εσεις τα σωματεια ...... δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ...... να θυμησω προπονητριες ομαδων που ταυτογχρονα ηταν και στην Εσκα που ειχανε στα κλιμακια ολη την πενταδα της ομαδας τους ?

Να συννενοηθουμε για τα αυτονοητα ,τουλαχιστον εδω μεσα, που 5 ανθρωποι ειμαστε που γραφουμε αν δεν μπορουμε και μεταξυ μας ...που να γινουμε και περισσοτεροι .

Και αγαπητε Αρη διαφωνω και στο εξης

δυστυχως οχι δεν συμβαινει αυτο . Συνηθως αυτα που γραφεις οτι αφηνει κανουν πολλες να αφησουν γενικα το αθλημα.


Είναι μια εκδοχή και η παραίτηση από το άθλημα. Όμως δεν είναι ο κανόνας. Είναι θέμα χαρακτήρα κάθε παιδιού.
nikos64
QUOTE(Άρης @ Apr 4 2018, 14:40 ) *
Είναι μια εκδοχή και η παραίτηση από το άθλημα. Όμως δεν είναι ο κανόνας. Είναι θέμα χαρακτήρα κάθε παιδιού.


μιλουσα για μετα τις υποδομες , ουτε καν στην κερκιδα δεν πατανε .
Gkos
ΠΑΟ-Κρόνος Γέρακα 47-34( 27-17)

Μιας και δεν υπήρχαν αγώνες αντρικού, είπα να κατηφορίσω στον Τάφο , να δω τον πολυσυζητημένο ημιτελικό κορασίδων, έτσι για το hype και από περιέργεια δηλαδή,οχι επειδή περίμενα να δω κάτι ενδιαφέρον.

Κόσμος πολύς(οχι κάτι τρομερό-περίμενα παραπάνω) αναμέσα τους ξεχώρισα τις αδερφές Βιτζηλαίου(δεν ξέρω και πολλες άλλες παίκτριες κιόλας ),ενώ είχε και (προαιρετική) είσοδο ενός ευρώ στο κλειστό !

Στα του αγώνος (που σόρρυ αλλά δεν βλεπόταν με ΤΙΠΟΤΑ- χαρά στο κουράγιο των γονιών που τα βλέπουν για χάρη των θυγατέρων τους) οι πρασινες μπήκαν πολύ καλύτερα και προηγήθηκαν με 10-2 ,φθάνοντας την διαφορά και στους 14 αν ενθυμούμαι καλώς,πριν οι γερακίνες κάνουν την αντεπίθεση τους στο τελος του ημιχρόνου και μειωσουν στο 24-17 για να πάμε στο 27-17 της ανάπαυλας.
Στο β ημ οι μωβ μειωσαν ως τους 5 (29-24) μα μετά η διαφορά πηρε την ανηφόρα. 35-24,41-27 στο 19' με πάμπολλα φάουλ( 18 στην περίοδο) και βολές.
Δεν άντεξα και την έκανα. . .

Αλλωστε δεν γυρνουσε ουτε σε δυο ζωες😐
Παραπάνω θα σας πουν οι ειδικοι. . .
ema
QUOTE(Gkos @ Apr 4 2018, 23:31 ) *
ΠΑΟ-Κρόνος Γέρακα 47-34( 27-17)

Μιας και δεν υπήρχαν αγώνες αντρικού, είπα να κατηφορίσω στον Τάφο , να δω τον πολυσυζητημένο ημιτελικό κορασίδων, έτσι για το hype και από περιέργεια δηλαδή,οχι επειδή περίμενα να δω κάτι ενδιαφέρον.

Κόσμος πολύς(οχι κάτι τρομερό-περίμενα παραπάνω) αναμέσα τους ξεχώρισα τις αδερφές Βιτζηλαίου(δεν ξέρω και πολλες άλλες παίκτριες κιόλας ),ενώ είχε και (προαιρετική) είσοδο ενός ευρώ στο κλειστό !

Στα του αγώνος (που σόρρυ αλλά δεν βλεπόταν με ΤΙΠΟΤΑ- χαρά στο κουράγιο των γονιών που τα βλέπουν για χάρη των θυγατέρων τους) οι πρασινες μπήκαν πολύ καλύτερα και προηγήθηκαν με 10-2 ,φθάνοντας την διαφορά και στους 14 αν ενθυμούμαι καλώς,πριν οι γερακίνες κάνουν την αντεπίθεση τους στο τελος του ημιχρόνου και μειωσουν στο 24-17 για να πάμε στο 27-17 της ανάπαυλας.
Στο β ημ οι μωβ μειωσαν ως τους 5 (29-24) μα μετά η διαφορά πηρε την ανηφόρα. 35-24,41-27 στο 19' με πάμπολλα φάουλ( 18 στην περίοδο) και βολές.
Δεν άντεξα και την έκανα. . .

Αλλωστε δεν γυρνουσε ουτε σε δυο ζωες😐
Παραπάνω θα σας πουν οι ειδικοι. . .


Από όλο τον αγώνα που είδες μόνο αυτά σου έκαναν εντύπωση ?? Οκ καταλαβαμε
Gkos
Καταρχάς δεν το είδα όλο όπως ανέφερα
Κατά 2ον τι παραπάνω θα έπρεπε ;
ggrilik
QUOTE (Gkos @ Apr 4 2018, 23:31 ) *
ΠΑΟ-Κρόνος Γέρακα 47-34( 27-17)

Μιας και δεν υπήρχαν αγώνες αντρικού, είπα να κατηφορίσω στον Τάφο , να δω τον πολυσυζητημένο ημιτελικό κορασίδων, έτσι για το hype και από περιέργεια δηλαδή,οχι επειδή περίμενα να δω κάτι ενδιαφέρον.
...
...
Δεν άντεξα και την έκανα. . .

Αλλωστε δεν γυρνουσε ουτε σε δυο ζωες������
Παραπάνω θα σας πουν οι ειδικοι. . .

Χα χα, έτσι είναι αυτοί οι αγώνες οι κρίσιμοι. Διεξάγονται 50% στο πάτωμα και 50% στον αέρα. Που να δεις u16 κορασίδων του σκανδιναβικού όπου οι διαιτητές δεν πολυσφυρίζουν κι όλας. Το ξύλο που πέφτει δεν περιγράφεται laugh.gif

Τhnx για την ενημέρωση πάντως!!


Για την ιστορία:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 47-34 (3-2)
Τα δεκάλεπτα:17-3,27-17,41-29,47-34
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης - Αρχιμανδρίτης): Ηλιοπούλου 7, Μπλιθικιώτη 4 ,Δαυλάκου 3, Σώτου , Κοντακτσίου, Κουκή 11(1), Τάρλα 12 , Ζαρρή , Μαυράκη 6(1), Τριανταφύλλου 4, Μόσχου, Γιαννοπούλου .
Κρόνος Γέρακα ( Χατζηϊωαννίδης): Καρυοφύλλη, Ανδρικοπούλου 9, Καρτάκη 6(2), Ανδρεοπούλου, Κυρίδη Α. 2, Κυριακάκη 10, Φλαμπούρη, Κυρίδη 4(1), Κασιμάτη 3, Καλλεράντε, Χουγκάζ, Σάμιτα.

Και για τους ειδικούς ...
"Αυτός που μιλάει δεν ξέρει κι αυτός που ξέρει ,δεν μιλάει". Λάο Τσε

Παρεμπιπτόντως εγώ μιλάω πολύ rolleyes.gif
Gkos
😂😂😂😂😂😂😂

Θεούλης!
BASKET TUNE
Η διαιτησία στο ΠΑΟ-Κρόνος Γέρακα πως ήταν;
papyrus23
QUOTE(BASKET TUNE @ Apr 5 2018, 18:21 ) *
Η διαιτησία στο ΠΑΟ-Κρόνος Γέρακα πως ήταν;




Τη σφαγη των Νηπιων η ορθοδοξη Εκκλησια τη γιορταζει στις 29 Δεκεμβριου .Φετος ειπε να τη γιορτασει 4 Απρριλιου στο κλειστο της Λεωφορου!!!

BASKET TUNE
Καμιά λεπτομέρεια;
ema
QUOTE(BASKET TUNE @ Apr 5 2018, 18:43 ) *
Καμιά λεπτομέρεια;

Λέω μόνο ότι στο τελευταίο ματς καταργήθηκε κάθε κανόνας του μπάσκετ. Με δύο διαιτητές, παίκτρια κάνει 4 τριπλες σταματά κάνει πάνω από πέντε δευτερόλεπτα να βρει παίκτη και αφού δεν μπορεί να βρει πάσα ξανακάνει τριπλα και φεύγει!!!!! Και δεν σφυρίζει κάνεις τίποτα!! Πως να παίξουν μετά??? Εγώ θα παράτουσα την μπάλα κάτω και θα φεύγα γιατί δεν μιλάμε για αμφισβητουμενες φάσεις, να σου πει οαλλος δεν το είδα. ΚΙ ότι έμειναν κι έπαιξαν ήταν άθλος και μπράβο τους!
Αυτό το παιχνίδι κερδίζονταν μόνο αν είχαν τουλάχιστον την τύχη με το μέρος τους και δεν την είχαν.


Και για του λόγου το αληθές:
https://youtu.be/72YnyvA4XoI
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.