Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Bill 70
QUOTE (ggrilik @ Jun 29 2018, 18:41 ) *
Ποιά είναι η αθλήτρια ου Ιάσονα που τραυματίστηκε λίγες μέρες πριν τους αγώνες και η απουσία της ήταν καθοριστική?


Προφανώς ο Αρης εννοεί τη βασική ψηλή του Ιάσονα που τραυματίστηκε σοβαρα πριν τους τελικούς της εσκα και δεν έχει επανέλθει ακόμη, αφού πρόσφατα χειρουργήθηκε. Αγώνας που η διαφορά άνοιξε στο τέλος φθάνοντας στους έξι ενώ στα ριμπάουντ είχαμε το εκκωφαντικό 30 - 61, ίσως να είχε εξελιχθεί διαφορετικά αν υπήρχε μια βοήθεια ακόμη κάτω από το καλάθι. Χωρίς να θέλω να γίνω συνήγορος του Αρη, αυτό μάλλον εννοεί.
Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες και καλή συνέχεια τις επόμενες αγωνιστικές.
ggrilik
QUOTE (Bill 70 @ Jun 29 2018, 22:30 ) *
Προφανώς ο Αρης εννοεί τη βασική ψηλή του Ιάσονα που τραυματίστηκε σοβαρα πριν τους τελικούς της εσκα και δεν έχει επανέλθει ακόμη, αφού πρόσφατα χειρουργήθηκε. Αγώνας που η διαφορά άνοιξε στο τέλος φθάνοντας στους έξι ενώ στα ριμπάουντ είχαμε το εκκωφαντικό 30 - 61, ίσως να είχε εξελιχθεί διαφορετικά αν υπήρχε μια βοήθεια ακόμη κάτω από το καλάθι. Χωρίς να θέλω να γίνω συνήγορος του Αρη, αυτό μάλλον εννοεί.
Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες και καλή συνέχεια τις επόμενες αγωνιστικές.

Ο Άρης είπε "πριν λίγες μέρες". Η Παναγιώτα η Γιανακούλια (περαστικά της κι όλας και να επανέλθει στις νεανίδες σιδηροπόδαρη (συγχαρητήρια κι όλας για την άνοδο στην Α ΕΣΚΑ) ) όπως λες κι εσύ τραυματίστηκε πριν την σειρά με τον Παναθηναϊκό.
Να πω κι εγώ λοιπόν σαν καλός ΠΑΟΚτζής πως ο ΠΑΟΚ έχει χάσει με τον ίδιο τραυματισμό την μοναδική σέντερ του την Θεοδώρου (1.85) και έπαιζε ως σέντερ ένα αθλητικό γκάρντ, η Ραφαηλία η Στεργάκη. Ίσως το 52-31 στα ρημπάαουντ υπέρ του Κρόνου να ήταν διαφορετικό.
Βέβαια κι ο Κρόνος έχει μια απ τις βασικές του να παίζει με πρόσφατο τραυματισμό. Είναι και σχετικά ψηλή, ίσως αν πάταγε καλύτερα να έπαιρνε περισσότερα ριμπάουντ απ όσα πήρε οπότε...

Οπότε, εμένα πάντως μου ακούστηκε σαν προσπάθεια του Αρη να μειώσει την νίκη της μη ΕΣΚΑ ομάδας. Γιατί?

Επίσης είπε πως όλες οι ομάδες χρησιμοποιούν 5-6 αθλήτριες. Πάλι αδικεί χωρίς στοιχεία τον προπονητή του Κρόνου που κάνει προσπάθεια να βάλει όλες τις παίκτριες να παίξουν, ακόμα και στα ντέρμπι. Ευτυχώς φέτος έχουμε στατιστικά. Εκτός λοιπόν των επτά (7) βασικών που χρησιμοποιεί ο Κρόνος (Τζανέτου, Μούτσα, Ρούτση, Μποσγανά, Γρηγοροπούλου, Μπέκιου, Τσούχλη) οι υπόλοιπες έπαιξαν:

9'4'' με τον ΠΑΟΚ
12'26'' με τον Ιάσονα

Αυτός ο προπονητής ή έχει άγνοια κινδύνου ή αξίζει συγχαρητήρια. Κι επειδή μιλάμε για υποδομές κι όχι για euroleague αξίζει συγχαρητήρια. Δεν μπορεί ο Αρης να πετάει έτσι μια ατάκα κι όποιον πάρει ο χάρος, σόρυ.

Επίσης το μένος του εναντίων των επαρχιακών ομάδων δεν το καταλαβαίνω. Κατ αρχας αυτό που προτείνει θα μηδενίσει οποιαδήποτε προσπάθεια επαρχιακής ομάδας να φανταστεί έστω μετάλλιο. Κατα δεύτερον τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει πουθενά στον Πλανήτη, ας σπάσει η ΕΣΚΑ στα τρία να γίνει.
BASKET TUNE
QUOTE (ggrilik @ Jun 29 2018, 19:35 ) *
Προσωπικά διαφωνώ μ όλα όσα είπε ο Αρης - κάνει σ'ολα λάθος. (λογικό, πάντα διαφωνώ με τους φίλους της ΕΣΚΑ - γι αυτό άλλωστε ως τώρα δεν έχω γράψει τίποτα) διαφωνώ και με τον BASKEΤ ΤUNE αλλά θα τα πω μαζεμένα όταν τελειώσει το πανελλήνιο.


Αναμένω με ενδιαφέρον.

Bill 70
QUOTE (ggrilik @ Jun 29 2018, 23:10 ) *
Ο Άρης είπε "πριν λίγες μέρες". .........
..............

Επίσης το μένος του εναντίων των επαρχιακών ομάδων δεν το καταλαβαίνω. Κατ αρχας αυτό που προτείνει θα μηδενίσει οποιαδήποτε προσπάθεια επαρχιακής ομάδας να φανταστεί έστω μετάλλιο. Κατα δεύτερον τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει πουθενά στον Πλανήτη, ας σπάσει η ΕΣΚΑ στα τρία να γίνει.


Δεν γνωριζα για τους τραυματισμούς των κοριτσιών του ΠΑΟΚ και του Κρόνου. Να επιστρέψουν όλες οι αθλήτριες ακόμα δυνατότερες εύχομαι.
Ελπίζω πως ούτε πρόθεση του Αρη ήταν να μειώσει τη νίκη του Κρόνου. Δεν αμφισβητεί κανείς τη δίκαιη επικράτησή του στο τουρνουά και μόνο συγχαρητήρια αξίζουν σε παίκτριες, προπονητές και παράγοντες.
Δεν εξέλαβα μένος για τις επαρχιακές ομάδες. Περισσότερο απογοήτευση θα το έλεγα.
Άρης
QUOTE (BASKET TUNE @ Jun 29 2018, 23:20 ) *
Αναμένω με ενδιαφέρον.


Η Ομοσπονδία του βόλλεϋ περιμένει τον αριθμό συμμετοχής στα τμήματα υποδομών των ενώσεων και μετά με συμπληρωματική προκήρυξη καθορίζει τον αριθμό των ομάδων που προκρίνονται στο final 8 αναλογικά. Αυτό επιβάλλει η δίκαιη κατανομή των θέσεων στα Πανελλήνια πρωταθλήματα.
Όποιοι θεωρούν ότι η ΕΣΚΑ με δύναμη σωματείων όση όλη η υπόλοιπη Ελλάδα πρέπει να συμμετέχει με μία ομάδα και οι άλλοι με 5 μπορεί να το επικαλείται άλλα΄πρέπει να το δικαιολογήσει κάπως.

Αναφέρθηκα στην απουσία της ψηλής του Ιάσωνα ως γεγονός και όχι ως δικαιολογία για την 3η θέση. Θα μπορούσε να έχει την ίδια κατάληξη ο Ιάσωνας και με τη συγκεκριμένη αθλήτρια στο δυναμικό του.
Τέλος αισθάνομαι ότι κάποιοι εδώ έχουν ως βασικό στόχο να περιμένουν τοποθέτηση για να πάρουν την . αντίθετη ως στοιχείο σύγκρουσης και όχι σύνθεσης Μπορεί να κάνω και λάθος εκτίμηση και μακάρι να κάνω λάθος.
benchwarmer
Δεν έχω δει σχεδόν τίποτα από το τουρνουά, είναι πάντως πολύ θετικό και οι μεταδόσεις και τα στατιστικά.
Κοιτώντας μάλιστα αυτά (και ελπίζοντας να έχω κάποια εικόνα και από τα βασικά ματς μες στο Σ-Κ) νομίζω πως υπάρχουν 2-3 ενδιαφέρουσες περιπτώσεις κοριτσιών (πλην Μποσγανά κλπ φυσικά).

Για τη σύνθεση πάντως του τελικού τουρνουά είναι το μόνο που θα διαφωνήσω με τον αγαπητό ggrilik. Θα προτιμούσα τα πανεπαρχιακά να μειωθούν σε 2 από 3, και το τρίτο να αντικατασταθεί από ένα μίνι-τουρνουά των 2ων από ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ-ΕΚΑΣΘ. Νομίζω πως θα υπήρχε μεγαλύτερος ανταγωνισμός έτσι και στα ίδια τα πανεπαρχιακά και στο τελικό τουρνουά. Προφανώς υπάρχουν συν και πλην σε κάθε ιδέα, πάντως ΟΚ δεν νομίζω ότι το πρόβλημα των υποδομών (τόσο αγοριών όσο και κοριτσιών) είναι το πώς θα βγαίνουν αυτές οι 6 (ή όσες είναι) ομάδες...

*Επειδή δεν το έχω βρει κάπου συγκεντρωμένο, έχει κάποιος τις τελικές κατατάξεις των τελευταίων 4-5 τελικών τουρνουά Νεανίδων-Κορασίδων? (και Εφήβων-Παίδων γιατί όχι)
ggrilik
Αρη, έχεις δει την κατάταξή μας στο βόλεϊ διαχρονικά? Που ήμασταν και που είμαστε?
Η ομοσπονδία του βόλεϊ τα έχει κάνει χειρότερα κι απ τα μούτρα της - ειδικά στο γυναικείο. Ατυχές παράδειγμα.
Τώρα υπάρχει καινούρια διοίκηση κι ελπίζουμε να τα καταφέρει καλύτερα.

Για το ύφος μου, ναι έχω πρόβλημα με την ΕΣΚΑ ακριβώς γιατί είναι με διαφορά η μεγαλύτερη ένωση στην χώρα. Τα είπα και πέρσι, τα ίδια και φέτος. Τι είχα γράψει τον Δεκέμβρη?

QUOTE
ΕΣΚΑ. Η ένωση των 80 ομάδων κορασίδων (σχεδόν όσες έχει η υπόλοιπη χώρα) δλδ πάνω απο 800 αθλήτριες. Και οι επτά παίκτριες που έστειλε στο τορνέο ΦΙΜΠΑ-ΚΑΜΠ του Βόλου είχαν ύψη 170, 178, 177, 170, 167, 171 και 177. Και μεταξύ μας έχω την εντύπωση πως κάποια ύψη είναι και λίγο φουσκωμένα. η ΕΣΚΑΝΑ με 30 σωματεία έστειλε 165, 173, 178, 165, 165, 180, 184 , κι έχει στην καβάτζα την Μποσγανά με 185. Η ΕΚΑΣΘ με 18 σωματεία έστειλε 168, 173, 180, 174, 184, 163 κι έχει στην καβάτζα την Παπαδοπούλου την Δανάη με 188 .


Δεν βγάζει ψηλές, τελευταία φεύγουν κι οι κοντές για κάποιο λόγο. Έχει πρόβλημα η ένωσή σας. Και με το να πηγαίνουν 2 ομάδες στο πανελλήνιο δεν θα λύσει το πρόβλημα, απλά θα δημιουργήσει κι άλλα προβλήματα στις λίγες επαρχιακές που προσπαθούν και κάνουν δουλίτσα. Εχουν ήδη πολλά.. Κι αν χρειάζονται κάτι σίγουρα δεν είναι τα δάκρυά μας. Ανταγωνιστικούς αγώνες θέλουν, λεφτά, και έναν άλλο αέρα νοοτροπίας των τοπικών κοινωνιών σε σχέση με τον γυναικείο αθλητισμό. Όχι πως η Αθήνα είναι τίποτα έτη φωτός μπροστά σε νοοτροπία.. Λέμε τώρα.


@ benchwarmer, Δεν διαφωνώ να μειωθούν τα πανεπαρχιακά απο 3 σε 2. Διαφωνώ με την συμμετοχή 8 ομάδων εκ των οποίων οι 4 να είναι απ το Δουκάτο των Αθηνών



Παρεμπιπτόντως τον Δεκέμβριο είχα γράψει και κάτι άλλο.

QUOTE (ggrilik @ Dec 20 2017, 01:23 ) *
Η συμμαχία των επαναστατών
Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου ..... θα προσπαθήσει να φτιάξει ομάδα. Δύσκολο το βλέπω, αλλά υπάρχει αρκετό ύψος και αρκετό ταλέντο, τόσο που ίσως να αρκέσει ακόμα και για το πανελλήνιο, , ακόμα κι αν ο Κρόνος δεν φτιάξει ομάδα.


Τελικά έφτιαξε κι ομάδα - μια χαρά ομαδικά παίζει smile.gif
Άρης
QUOTE (ggrilik @ Jun 30 2018, 00:42 ) *
Αρη, έχεις δει την κατάταξή μας στο βόλεϊ διαχρονικά? Που ήμασταν και που είμαστε?
Η ομοσπονδία του βόλεϊ τα έχει κάνει χειρότερα κι απ τα μούτρα της - ειδικά στο γυναικείο. Ατυχές παράδειγμα.
Τώρα υπάρχει καινούρια διοίκηση κι ελπίζουμε να τα καταφέρει καλύτερα.

Για το ύφος μου, ναι έχω πρόβλημα με την ΕΣΚΑ ακριβώς γιατί είναι με διαφορά η μεγαλύτερη ένωση στην χώρα. Τα είπα και πέρσι, τα ίδια και φέτος. Τι είχα γράψει τον Δεκέμβρη?



Δεν βγάζει ψηλές, τελευταία φεύγουν κι οι κοντές για κάποιο λόγο. Έχει πρόβλημα η ένωσή σας. Και με το να πηγαίνουν 2 ομάδες στο πανελλήνιο δεν θα λύσει το πρόβλημα, απλά θα δημιουργήσει κι άλλα προβλήματα στις λίγες επαρχιακές που προσπαθούν και κάνουν δουλίτσα. Εχουν ήδη πολλά.. Κι αν χρειάζονται κάτι σίγουρα δεν είναι τα δάκρυά μας. Ανταγωνιστικούς αγώνες θέλουν, λεφτά, και έναν άλλο αέρα νοοτροπίας των τοπικών κοινωνιών σε σχέση με τον γυναικείο αθλητισμό. Όχι πως η Αθήνα είναι τίποτα έτη φωτός μπροστά σε νοοτροπία.. Λέμε τώρα.


@ benchwarmer, Δεν διαφωνώ να μειωθούν τα πανεπαρχιακά απο 3 σε 2. Διαφωνώ με την συμμετοχή 8 ομάδων εκ των οποίων οι 4 να είναι απ το Δουκάτο των Αθηνών



Παρεμπιπτόντως τον Δεκέμβριο είχα γράψει και κάτι άλλο.



Τελικά έφτιαξε κι ομάδα - μια χαρά ομαδικά παίζει smile.gif

Ποιά ένωση βγάζει καλές αθλήτριες είναι σχετικό και με τις μεταγραφές. π.χ. η Σακελλαρίου πριν Ν.ΚΗΦΙΣΙΑ το 2017-18 άγωνίστηκε σε ομάδα της ΕΣΚΑΝΑ. Που την χρεώνεις τη συγκεκριμένη αθλήτρια.

Με το final 8 αυξάνει κατά μια ομάδα και η συμμετοχή της επαρχίας και γίνεται δικαιότερο το σύστημα. Η λογική της ισοπέδωσης και του προστατευτισμού δεν βοηθάει.

Παράδειγμα προστατευτισμού είναι και και ε΄ το ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στην Α2 γυναικών. Οι ομάδες της επαρχίας που ανεβαίνουν στην Α2 γίνονται σάκος του box. Οι όποιες εξαιρέσεις έχουν συμβεί, είναι μετά από μεγάλη μεταγραφική ενίσχυση από Αθήνα-Πειραιά-Θεσσαλονίκη όπως φέτος έγινε με τα Χανιά. Αλλά και τα Χανιά θα υποβιβάζονταν αν ο Αρης Πετρούπολης δεν χρεοκοπούσε.

Το πρόβλημα της αστυφιλίας γενικά και στον αθλητισμό ειδικότερα είναι γενικότερο πρόβλημα της χώρας. Εχει να κάνει με τα σχολεία τα πανεπιστήμια και κυρίως με την διαφορά προοπτικής που προσφέρουν οι ομάδες του κέντρου. Κακώς κατά τη γνώμη μου, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.
Το ερώτημα είναι αν έχει απασχολήσει αυτό το ζήτημα την Ε.Ο.Κ.
Προτάσεις έχουν γίνει π.χ. δημιουργία Β΄Εθνικής γυναικών αλλά σκοντάφτει μεχρι σήμερα σε αντικειμενικές και υποκειμενικές τοποθετήσεις αυτών που θα πρέπει να αποφασίσουν. Δηλαδή τους δεινόσαυρους της Ε.Ο.Κ.
Οι αντικειμενικές δυσκολίες έχουν να κάνουν με το οικονομικό, αφού τα τελευταία χρόνια δεν καλύπτονται από την Ομοσπονδία τα έξοδα μετακίνησης των ομάδων όπως παλαιότερα και έχουν προστεθεί όλα τα υπόλοιπα έξοδα (διαιτητές-κριτές-κομισάριοι) και οι υποκειμενικές αφορούν τους παράγοντες της επαρχίας εντός Ε.Ο.Κ. που "πουλάνε" στους παράγοντες - ψηφοφόρους τους μιά τόσο εύκολη και μεγάλη Εθνική άνοδο. Και λέω εύκολη σε αντιδιαστολή με την ΕΣΚΑ που για να ανέβει η ομάδα της στην Α2 περνάει από σαράντα κύματα φτύνοντας αίμα.





Άρης
[quote name='ggrilik' date='Jun 30 2018, 00:42 ' post='899422']
Αρη, έχεις δει την κατάταξή μας στο βόλεϊ διαχρονικά? Που ήμασταν και που είμαστε?
Η ομοσπονδία του βόλεϊ τα έχει κάνει χειρότερα κι απ τα μούτρα της - ειδικά στο γυναικείο. Ατυχές παράδειγμα.
Τώρα υπάρχει καινούρια διοίκηση κι ελπίζουμε να τα καταφέρει καλύτερα.

Για το ύφος μου, ναι έχω πρόβλημα με την ΕΣΚΑ ακριβώς γιατί είναι με διαφορά η μεγαλύτερη ένωση στην χώρα. Τα είπα και πέρσι, τα ίδια και φέτος. Τι είχα γράψει τον Δεκέμβρη?

Φοβάμαι ότι το πρόβλημά σου δεν είναι αποκλειστικά η ΕΣΚΑ. Μάλλον να συντηρείς αντιπαραθέσεις επιδιώκεις.

Η Ε.Ο.ΠΕ. προκειμένου να κάνει, αντιπροσωπευτικότερα και δικαιότερα ως προς τη συμμετοχή των ενώσεών της σύμφωνα με τη δύναμη τους, τα Πανελλήνια πρωταθλήματά της, πριν 10 περίπου χρόνια έκανε το final 6, final 8. Αυτό το σύστημα αποκαθιστά την καλύτερη δυνατή αντιπροσωπευτικότητα χωρίς να στερεί θέσεις από την επαρχία.
Αν η Ε.Ο.ΠΕ. τα έχει κάνει χάλια γενικά δεν σημαίνει ότι κάποιες σωστές αποφάσεις τους δεν πρέπει να κρίνονται θετικά
ggrilik
QUOTE (Άρης @ Jun 30 2018, 10:25 ) *
Με το final 8 αυξάνει κατά μια ομάδα και η συμμετοχή της επαρχίας και γίνεται δικαιότερο το σύστημα. Η λογική της ισοπέδωσης και του προστατευτισμού δεν βοηθάει.

Ισως να έχεις δίκιο.
Πάντως είναι σημαντικό (για μένα) με κάποιο τρόπο να παραμείνει το κίνητρο της διάκρισης για όσες επαρχιακές κάνουν δουλίτσα. Το θεωρώ σημαντικότερο απ το να έχουμε πιο ανταγωνιστικό πανελλήνιο.
minas gr
TO Βόλλευ στην ΕΛλάδα είναι εντελώς ερασιτεχνικό και οι ομάδες της Θεσσνικης Αθήνας δεν έχουν ακριβά ρόστερ με αγορασμένες παίκτριες όπως συμβαίνει στο μπάσκετ με τις ομάδες που ξεριζώνουν αγοράκια και κοριτσάκια από τα σπίτια τους με ωραία λόγια και υποσχέσεις..

Στο Βόλλευ η Θράκη χτυπάει και νικάει τη Θεσσνικη στα ίσια, οι Λαρισινές και Πατραικές ομάδες κοντράρουν τις Αθηναϊκές και πάει λέγοντας γι αυτό και δουλεύει γι αυτούς το σύστημα που έχουν.
Στο Μπάσκετ θα ήτανε καταστροφή.
ΥΓ: Πείτε σε Κρητη κ Πατρα ότι θέλετε δύο αντί τρία πανεπαρχιακά να δούμε πως θα το πάρουν smiley.gif
Άρης
QUOTE (minas gr @ Jun 30 2018, 15:51 ) *
TO Βόλλευ στην ΕΛλάδα είναι εντελώς ερασιτεχνικό και οι ομάδες της Θεσσνικης Αθήνας δεν έχουν ακριβά ρόστερ με αγορασμένες παίκτριες όπως συμβαίνει στο μπάσκετ με τις ομάδες που ξεριζώνουν αγοράκια και κοριτσάκια από τα σπίτια τους με ωραία λόγια και υποσχέσεις..

Στο Βόλλευ η Θράκη χτυπάει και νικάει τη Θεσσνικη στα ίσια, οι Λαρισινές και Πατραικές ομάδες κοντράρουν τις Αθηναϊκές και πάει λέγοντας γι αυτό και δουλεύει γι αυτούς το σύστημα που έχουν.
Στο Μπάσκετ θα ήτανε καταστροφή.
ΥΓ: Πείτε σε Κρητη κ Πατρα ότι θέλετε δύο αντί τρία πανεπαρχιακά να δούμε πως θα το πάρουν smiley.gif


Στο βόλλεϋ οι ηλικίες συμμετοχής στις κορασίδες-νεάνιδες είναι περισσότερες σε σχέση με το μπάσκετ. Π.χ. την αγ.περίοδο 2018-19 στις νεάνιδες παίζουν και οι του 2000 ενώ στο μπάσκετ του 2001. Αυτό συνεπάγεται ενίσχυση των ομάδων της επαρχίας που διαθέτει πανεπιστήμιο με φοιτήτριες από άλλες πόλεις κάτι που δεν μπορεί να γίνει στο μπάσκετ αφού οι του 2001 είναι στην 3η λυκείου. Επίσης στο βόλλεϋ οι αθλήτριες είναι τριπλάσιες από του μπάσκετ άρα λιγότερες επιλογές γιά το μπάσκετ με ότι αυτό συνεπάγεται για το στήσιμο των ομάδων.

Τέλος δεν κατανοώ τι εννοείς στο ΥΓ σου. Γίνε αν θέλεις πιο αναλυτικός.
ggrilik
Η κατάταξη των μεταλλίων του 29ου πανελληνίου κορασίδων στο Τσοτύλι:

1ος ο Κρόνος Αγιου Δημητρίου
2ος ο ΠΑΟΚ
3ος ο Ιάσων Κολωνού


Λοιπόν προσωπικά είμαι ευχαριστημένος. Η διοργάνωση μου φάνηκε καλή, με την ωραία μουσικούλα της κλπ όλες οι ομάδες είχαν μια δυο και τρείς πολύ καλές παίκτριες. Αλλά κι οι υπόλοιπες παίκτριες που έπαιξαν δεν μου φάνηκαν αυτό που λέμε "άμπαλες". Το λέω γιατί πριν λίγα σχετικά χρόνια δεν ήταν έτσι. Πολύ αμπαλία. Και υπήρχε πολύ αμπαλία γιατί οι περισσότεροι προπονητές των γυναικείων υποδομών θεωρούσαν πως έκαναν κάτι σαν καταναγκαστικό έργο, αγγαρεία, εξορία απ το πραγματικό μπάσκετ, κάτι σαν να τους έχουν παροπλίσει. Μαθαίνεις έτσι? Σήμερα φαίνεται πως υπάρχουν αρκετοί που τους αρέσει, νοιώθουν πως αξίζει αυτό που κάνουν, οι αθλήτριες το λαμβάνουν το μήνυμα και συνεπώς βελτιώνονται. Το αποτέλεσμα είναι πως ενώ παλιά αρκούσε μια ή δυό καλές παίκτριες για να πάρεις μέχρι και το πανελλήνιο -κι ας ήταν οι υπόλοιπες άμπαλες - σήμερα αν δεν βοηθήσει το supporting cast δεν πας πουθενά, ούτε στα κάτω μετάλλια. Διότι οι πέντε θα κερδίσουν τις δύο, αφήστε που πλέον όλες οι ομάδες του πανελληνίου έχουν μια-δυο αρκετά καλές παίκτριες. Συνεπώς ζητείται supporting cast κύριοι, και μάλιστα καλό. Καλύτερο του μέσου όρου τέλος πάντων. Και σημαντικό, supporting cast πρέπει να νοιώσει πως το παιχνίδι το αφορά, ότι δεν είναι αγγαρεία. Αυτή είναι η θεωρία μου τουλάχιστον smile.gif

Πάμε λοιπόν στα αγωνιστικά.

Ημέρα 1η

bball.gif ΠΑΟΚ - Κρόνος Αγίου Δημητρίου 65 - 72

Προσωπικά μόνο έκπληξη δεν ένοιωσα όταν είδα να πηγαίνει στο τζάμπολ η Ραφαηλία η Στεργάκη, ένα guard/small forward με ύψος 175. Δεν ένοιωσα έκπληξη γιατί ξέρω την μεταγραφική στρατηγική του ΠΑΟΚ. "Ότι λάμπει". Κι επειδή συνήθως σε αυτές τις ηλικίες λάμπουν τα γκάρντ ο ΠΑΟΚ παίρνει γκάρντ, κι έχει τόση αφθονία που περνάνε τον χρόνο τους στον πάγκο. Απο φόργουορντ όμως .. Πάντως και πέρσι που έτυχε να έχει φόργουορντ τι τα έκανε? Τα φόργουορντ είναι για κανα σκριν, κανα ρημπάουντ και πάσα στο γκάρντ, μέχρι εκεί. Όλες τις προσπάθειες τις έκαναν τα γκάρντ. Εμ κύριέ μου, στο τέλος ούτε ρημπάουντ δεν θα παίρνει το έρμο, ούτε σκριν θα κάνει. Διότι ΒΑΡΙΕΤΑΙ. Και δεν το πληρώνεις, δεν παίζει για λεφτά, για να φχαρηστηθεί παίζει. Οπότε αν βαριέται... καταλήγεις με την Στεργάκη Σέντερ smile.gif

Τέλος πάντων, δεδομένης της διαφοράς ύψους μια χαρά τα πήγε η Στεργάκη, πήρε 9 απ τα 31 ρημπάουντ του ΠΑΟΚ, vs 51 του Κρόνου. Κερδίζεις έτσι? Ε, ίσως, αν πιέσεις στο κατέβασμα κι ο αντίπαλος χάνει συνεχώς την μπάλα. Η πιεστική full court άμυνα που παίζει ο ΠΑΟΚ απέδωσε (28 λάθη ο Κρόνος - υποθέτω θα έκανε περισσότερα αν δεν τον είχε προπονήσει ο Πρωτέας
tongue.gif ) αλλά κάτι η έλλειψη δυνατών παιχνιδιών για τις παίκτριες του ΠΑΟΚ κάτι τα μακριά χέρια της Μποσγανά (9 κλεψίματα) στην αντίστοιχη άμυνα του Κρόνου φόρτωσαν και τον ΠΑΟΚ με 26 λάθη. Ισοπαλία εδώ λοιπόν. Τότε ίσως αν οι αντίπαλες βρεθούν σε άσχημη μέρα κι εσύ σε υπέροχη? Κι αυτό παραλίγο να γίνει. Οι σουτέρ του Κρόνου Μούτσα και Μποσγανά είχαν 1/11 τρίποντα (1/14 συνολικά ο Κρόνος) ενώ ο ΠΑΟΚ είχε την Αθηνά Λέξα να σκοράρει κατα συρροή 31 πόντους με 9/15 δίποντα, 3/11 τρίποντα. Παραλίγο να πάρει το μάτς μόνη της. Συνολικά ο ΠΑΟΚ είχε 6/29 τρίποντα (20%).

Η συνολική εντύπωσή μου είναι πως ο Κρόνος είναι καλύτερη ομάδα, πιο πλήρης, παραλίγο να τον κάψει όμως μια ανωριμότητα που έδειχνε ανα διαστήματα κάνοντας συνεχόμενα αστεία -αβίαστα- λάθη. Συνολικά όμως έδειξε ωριμότητα, δεν παρασύρθηκε σε διαγωνισμό τριπόντων αλλά πήγε εκεί που είχε υπεροχή, κοντά στο καλάθι ( ~ 50% ευτοχία). Μάλιστα είχε και περισσότερες ασίστ απο τον ΠΑΟΚ, 15 έναντι 10.

Απ τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε η Λέξα και νομίζω κι η Φίλιου . Απ τον Κρόνο ξεχώρισαν οι δύο παγκορασίδες ψηλές του που σ'αυτό το τορνέο απλά μοιάζει να μην έχουν αντίπαλο κάτω απ το καλάθι, και στην επίθεση αλλά και στην άμυνα μια που εκτός του ύψους έχουν κι άλμα, έχουν και ταχύτητα.
Κοντές - ψηλές λοιπόν σημειώσατε 2.


bball.gif Έσπερος ΑΟΠΑ - Κεραυνός Αγίου Γεωργίου 57 - 63

Αυτό το αποτέλεσμα ήταν έκπληξη για όσους δεν ξέρουν πόσο αδύναμη ομάδα είναι ο Έσπερος φέτος σε σχέση με πέρσι. Και δεν είναι τόσο η ποιότητα των παικτριών. Πέρσι ο Έσπερος είχε ομάδα με παίκτριες που είχαν τις θέσεις τους. Φέτος είδαμε έναν Έσπερο με τρείς πραγματικά πολύ καλές παίκτριες, Νάτσκου και α/φες Μιχαηλίδη, κι οι τρείς γκάρντ/small forward, να συναγωνίζονται ποιά θα κάνει τις καλύτερες τρίπλες κάτω απ τα πόδια. τις καλύτερες μπούκες και τα καλύτερα off the dribble τρίποντα. Τόσο που ενώ σην αρχή είπα ουάου, μετά βαρέθηκα, ειλικρινά. Υπερκατάχρηση. Το supporting cast δεν θα μάθουμε ποτέ αν μπορούσε να "τραβήξει" μια που λογικά αποξενώθηκε απ το παιχνίδι με αποτέλεσμα να μην παίζει ούτε άμυνα. Αντιθέτως ο ταπεινός Κεραυνός είχε παίκτριες με θέσεις, μια απο αυτές τις θέσεις ήταν η 5 με την Φάρου η οποία και φιλοδώρησε τον Έσπερο με 28 ποντάκια (12/23 52.2% δίποντα). Καλές μου φάνηκαν κι άλλες παίκτριες του Κεραυνού, όπως η Τζημορώτα κι η Θεοδώρου, αλλά το πρόβλημα είναι πως η ομάδα έπαιξε βασικά με πέντε παίκτριες!!! Πως θα βγάλει η προπονήτρια Βακουφτσή το τορνέο δεν γνωρίζω.. sleep.gif

Τέλος πάντων, το αποτέλεσμα στον διαγωνισμό off the dribble τριπόντων βρήκε νικήτρια την Έλενα Μιχαηλίδου με 2/4 έναντι 0/7 και 0/11 των Νάτσκου και Μιχαηλίδου Καλλιόπης αντίστοιχα.


bball.gif ΟΑ Χανίων - Ιάσων Κολωνού 38 - 57

Αυτό το παιχνίδι δεν αντέχει πολύ κριτική μια που α Χανιά φάνηκαν να είναι ψυχολογικά ανέτοιμα με αποτέλεσμα ο Ιάσονας να πάρει αμέσως μια διαφορά και να βάλει την λειτουργία της αμυντικής μηχανής του στο ρελαντί, ενόψει του αυριανού ντέρμπι. Αξιοσημείωτη η απόδοση της Γαβριέλας Καζούρη με 18 ρημπάουντ και 6/14 δίποντα. Σας το χα πει απ τον Δεκέμβριο σ'εκείνο το πανόραμα πως είναι ωραίο παικτάκι. smile.gif


Την πρώτη μέρα την αφιερώνω όχι σε παίκτρια αλλά στον Μιχάλη Κασικτσόγλου που ενώ τυπικά νομίζω έχει λυθεί η συνεργασία του με τον ΟΑΧ έδωσε το παρόν για να καθοδηγήσει για τελευταία φορά την ομάδα του.





Ημέρα 2η

bball.gif Κρόνος Αγίου Δημητρίου - Έσπερος ΑΟΠΑ 71 - 47

Τεράστια η διαφορά των δύο ομάδων, ο Κρόνος χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες ξεκουράζοντας αρκούντως τις βασικές. Στον διαγωνισμό off the dribble τριπόντων νικήτρια ήρθε πάλι η Έλενα Μιχαηλίδου με 2/5 έναντι 1/6 και 1/4 των Νάτσκου και Μιχαηλίδου Καλιόπης αντίστοιχα.

bball.gif Ιάσων Κολωνού - ΑΣ ΠΑΟΚ 57 - 65
Σ'αυτό το παιχνίδι περίμενα να δω τον Ιάσονα να χρησιμοποιήσει μαν του μαν γιατί δεν είναι όλα τα γκάρντ του ΠΑΟΚ γρήγορα, μια χαρά έβγαιναν τα μαρκαρίσματα. Περνούσε η ώρα όμως και μαν του μαν δεν έβλεπα. Ζώνη, ζώνη, και ζώνη. Πολύ συνηθισμένη επιλογή σε παιχνίδια κορασίδων οπου οι αντίπαλοι δεν έχουν αναπτύξει ακόμα την ικανότητα να πασάρουν, αλλά υπάρχουν κι εξαιρέσεις. Μια εξαίρεση είναι ας πούμε η εθνική ομάδα κορασίδων του Βελγίου. Δεν την παίζεις ζώνη, θα χάσεις γιατί και πασάρουν και σουτάρουν. Η άλλη εξαίρεση είναι ο ΠΑΟΚ. Όχι ακριβώς σαν το Βέλγιο αλλά τέλος πάντων. Ο ΠΑΟΚ είναι ομάδα απο γκάρντ που και πασάρουν και σουτάρουν ικανοποιητικά. Ο Ιάσονας θα έπρεπε να μπορεί να παίξει και μαν του μαν διάολε γιατί αφ ενός είναι καλό για τις παίκτριες, αφετέρου που και που σου χρειάζεται. Όπως με τον ΠΑΟΚ. Τι κι αν η καλύτερή του παίκτρια δεν ήταν στην καλύτερή της μέρα (Λέξα 2/4 δίποντα, 1/9 τρίποντα) οι Παοκτζούδες βρήκαν τις τρύπες στην άμυνα με 16 ασίστ (έναντι 8) που συνήθως κατέληγαν είτε στην Στεργάκη (8/14 δίποντα, 57.1% κ' 15 ρημπάουντ) ή στην Γενναίου, (4/9 δίποντα) βρήκαν αρκετά ελεύθερα σουτ που γίναν καλάθια με την Πολυμένη (5/12 τρίποντα 41.7% που γενικά είναι εύστοχη αν βρει χώρο να σουτάρει), με τις συνεχείς διεισδύσεις κι ασιστ κέρδισαν φάουλ τα οποία έκαναν πόντους (65% στις βολές vs 45%) κι έφτασαν άνετα θα έλεγα στην νίκη.
Όσο για τα λάθη, η πιεστική άμυνα ζώνης ημίσειου γηπέδου του Ιάσονα έκανε την δουλειά της, 30 λάθη για τον ΠΑΟΚ, αλλά και το πιεστικό full court πρες που παίζει ο ΠΑΟΚ έκανε επίσης δουλίτσα, 22 λάθη ο Ιάσωνας.

Αυτή η ομάδα, ο Ιάσονας είναι η πιο μαχητική που έχω δει στην ζωή μου. Ειλικρινά το λέω. Πάλεψαν σαν θηρία οι Ιασωνίδες αλλά η γνώμη μου είναι πως στον συγκεκριμένο αγώνα τις έφαγε το όπλο τους, η ζώνη. Γενικά νομίζω πως 50 φορές να παίζαν, πενήντα φορές θα κέρδιζε ο ΠΑΟΚ. Εκτός αν ο Ιάσσονας το γύρναγε σε ένα "decent" μαν του μαν, γιατί ατομικά δεν νομίζω πως ο Ιάσων υστερεί του ΠΑΟΚ, δεδομένης μάλιστα της παντελούς απουσίας δουλεμένων ψηλών στον ΠΑΟΚ. Λάθος του προπονητικού τιμ, αλλά ΟΚ, 1ον ανθρώπινα τα λάθη, 2ον αυτή είναι υπόθεση δική μου, μπορεί και να κάνω λάθος.

Απ τον ΠΑΟΚ λοιπόν ξεχώρισε η Ραφαηλία η Στεργάκη σε ρόλο ευέλικτου σέντερ tongue.gif, η Λύμουρα, συγνώμη, Πολυμένη με τα μακρινά σουτ κ' 5 ασίστ, απ τον Ιάσονα η Γαβριέλα η Καζούρη, με 6/16 δίποντα και 15 ρημπάουντ. Καλή δουλειά έκανε κι η Θάνια η Γαβρηιλίδη.
Απο τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν η ευέλικτη "σέντερ" Στεργάκη κι η "Λύμουρα" Πολυμένη με τα τρίποντα κ' 5 ασίστ.
Απο τον Ιάσονα η "διαγώνια" Γαβριέλα Καζούρη (6/16 δίποντα, 15 ρημπάουντ), η PG Θάνια Γαβρηιλίδη με 7 ασιστ αλλά κι 8 λάθη, κι η High Octane Ουρανία Λέρη με 8/12 δίποντα.


bball.gif Κεραυνός Αγίου Γεωργίου - ΟΑ Χανίων 56 - 62

Αυτό το παιχνίδι δεν το είδα. Σημαντική νίκη πάντως για τον ΟΑΧ.


Την δεύτερη μέρα την αφιερώνω στον Ιάσονα Κολωνού με την ελπίδα πως του χρόνου θα τον δούμε ν' αρχίσει να παίζει και λίγο μαν του μαν σιγά σιγά.




Ημέρα 3η

bball.gif Ιάσων Κολωνού - Κρόνος Αγίου Δημητρίου 66 - 72
61 έναντι 30 στα ρημπάουντ, οι σουτέρ του Κρόνου να είναι σε εξαιρετική μέρα (Μούτσα 3/5 τρίποντα Μποσγανά 3/4) και με 15 έναντι 9 ασίστ δεν γίνεται να χάσεις, γίνεται? Γίνεται, αν αναγκαστείς να κάνεις πολλά λάθη. Αλλά μιλάμε ΠΟΛΛΑ λάθη. Ε, ο Κρόνος έκανε πολλά (27 έναντι 8) αλλά όχι τόσο πολλά ωστε να χάσει.
Κι ο Ιάσονας νομίζω έκανε το καλύτερο παιχνίδι που έχω δει. Τρομερή αυτοσυγκέντρωση (17/24 70.8% στις βολές, μόνο 8 λάθη) φοβερό πάθος κι αυτοθυσία (όλες θα έχουν μελανιές για κανα μήνα, δεν χρειάζονται καν μαύρισμα για την παραλία), όταν όμως οι αντίπαλοι σε παίζουν βόλεϊ κάτω απ το καλάθι με δύο και τρία ρημπάουντ κι είναι και τόσο εύστοχοι στα σουτ (συνολικά 7/11 τρίποντα) δεν νικάς. Ο Κρόνος γενικά ήταν μπροστά ελέγχοντας το παιχνίδι, και βασικά κινδύνεψε απο στιγμιαία απώλεια συγκέντρωσης κάνοντας αβίαστα λάθη σε σημεία που έπαιρνε κάποια διαφορά. Τα αβίαστα λάθη γίνονταν συνήθως καλάθια απο την High Octane Ουρανία Λέρη κι η διαφορά πήγαινε περίπατο. Αυτό έγινε και στα τελευταία λεπτά. Βασικά απορώ που ο Κρόνος δεν κατέρρευσε ψυχολογικά. Αντιθέτως όποτε χάναν την διαφορά ήταν σαν να παίρναν δύναμη. Αυτό είναι κατόρθωμα του προπονητή ή το έχουν πάθει τόσες πολλές φορές που το έχουν συνηθίσει, τι να πω? tongue.gif

Σαν συνολική εντύπωσή ο Κρόνος νομίζω το άξιζε το πανελλήνιο, είναι η δεύτερη Ελληνική ομάδα υποδομών που έχει δουλέψει τις ψηλές της (Γρηγοροπούλου, Τζανέτου, Μποσγανά) κι ήρθε η ώρα της ανταμοιβής. Βέβαια κι ο Ιάσονας που είναι βασικά μια συνοικιακή ομάδα αξίζει, και σίγουρα παίρνει το βραβείο της μαχητικότητας.

Ποιές ξεχώρισαν.. Πολλές ξεχώρισαν, το παιχνιδάκι ήταν πολύ καλό. Θα αναφέρω δύο και δύο. Απ τον Ιάσονα την Λαλέογλου που σ'αυτο το παιχνίδι ήταν πανταχού παρούσα και την εκρηκτική Ουρανία Λέρη που συγκρίνοντας με παλιότερα παιχνίδια φαίνεται σαν κάπως να οδηγεί πλέον αυτή την ενέργειά της κι όχι η ενέργειά της να οδηγεί αυτήν. Νομίζω σε κανά δυο χρονάκια θα εκρήγνυται όταν και όσο πρέπει. Απο τον Κρόνο θα πω την Ορνέλα Μούτσα η οποία είναι ice-woman πραγματικά, cluch παίχτρια, και φυσικά την Μποσγανά που τα κάνει όλα (μα όλα) και συμφέρει. Και - πολύ βασικό - εμπιστεύτηκε τις συμπαίκτριές της, τις ενέπλεξε στο παιχνίδι, αυτές πολεμήσανε με την ψυχή τους και για αυτό ήρθε και το αποτέλεσμα. Διότι ένας δεν κερδίζει πέντε. Βέβαια όταν ο προπονητής της σε κρίσιμο σημείο την έβγαλε (υποθέτω για να την προστατεύσει απο φάουλ) τσίνισε, φορτώνοντας την προπονητική ομάδα με περισσότερους πονοκεφάλους απ όσους ήδη είχε, rolleyes.gif αλλά ΟΚ, αφενός το αποδίδω όχι σε βεντετισμό αλλά στην μικρή ηλικία συν το μπασκετομικρόβιο blove.gif , αφετέρου το ξεπέρασε γρήγορα κι όταν επανήλθε έπαιξε ώριμα. Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν.

Θα ήθελα να πω και για την άλλη ψηλή την Γρηγοροπούλου η οποία με αιφνιδίασε με την απόδοσή της, αλλά επειδή σίγουρα θα την δούμε στο πανευρωπαϊκό όπου και ελπίζω ο Μπακογιώργος να την βάζει να παίζει ωστε να την δούμε με ψηλότερες αντιπάλους το αφήνω για τότε.

bball.gif ΟΑ Χανίων - Έσπερος ΑΟΠΑ 50 - 39
Τι να πω? Τα ξέρετε. Νάτσκου και Καλλιόπη Μιχαηλίδου ισοβάθμησαν με 2/6 κ' 3/9 αντίστοιχα, ενώ η Έλενα Μιχαηλίδου περιορίστηκε στο 1/6. Στο παιχνίδι παρασύρθηκε κι η Κρητικιά η Ευτυχία Δερμιτζάκη, αλλά με 1/7 έμεινε στην 4η θέση πίσω απο τις Πατρινές. Στις μπούκες όμως κατατρόπωσε τις αντιπάλους με 7/16 δίποντα.


bball.gif ΠΑΟΚ - Κεραυνός Αγίου Γεωργίου 79 - 56
Ο ΠΑΟΚ χωρίς ελπίδα πλέον για την πρώτη θέση (ήθελε νίκη του Ιάσονα με διαφορά μέχρι 7 πόντους ή κάτι) έπαιξε για να το χαρεί, με την γνωστή πιεστική του άμυνα. Ο Κεραυνός δεν ανταπεξήλθε, ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη διαφορά και μετά μπήκαν οι αναπληρωματικές. Για τον ΠΑΟΚ, γιατί ο δύσμοιρος ο Κεραυνός ΔΕΝ έχει αναπληρωματικές. Ψέματα, παίξανε μερικά λεπτά και λίγο που είδα το παιχνίδι κι έπεσα σε μία δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τις βάζει περισσότερο να ξεκουράσουν λίγο τις βασικές και να το χαρούν κι ίδιες. Δλδ πιο Μπακογιωργικός πεθαίνεις. ohmy.gif

Αυτή την μέρα την αφιερώνω στον προπονητή του Κρόνου που παρά το νεαρό της ηλικίας και την πίεση του φαβορί έχει το θάρρος να κάνει αλλαγές, να χρησιμοποιεί όλες τις παίκτριες και να μένει ψύχραιμος εκεί που μοιάζει να έρχεται η "καταστροφή".




Ημέρα 4η

bball.gif Κρόνος Αγίου Δημητρίου - ΟΑ Χανίων 52 - 35
Διαδικαστικού χαρακτήρα.

bball.gif Κεραυνός Αγίου Γεωργίου - ΑΕΣ Ιάσων Κολωνού 52 - 68
Αν και κουρασμένες οι κοπέλες του Ιάσονα δεν είχαν πρόβλημα. Βέβαια κι η πεντάδα του Κεραυνού πώματα ήταν. Κι επειδή τα πρώτα πτώματα δεν πήραν νωρίς μεγάλη διαφορά δυό παίκτριες του Ιάσονα και σχεδόν ΄λες του Κεραυνού έπαιξαν 40-'αλεπτο. Να δούμε πως θα βγάλουν την 5η μέρα.

bball.gif Έσπερος ΑΟΠΑ - ΠΑΟΚ 43 - 83
Διαδικαστικού χαρακτήρα.
Στον διαγωνισμό μας off the dribble τριπόντων παρασύρθηκε κι η Φίλου του ΠΑΟΚ. Πρώτευσε πάλι η Έλενα Μιχαηλίδου με 2/8 έναντι 0/5, 0/3 κ' 0/4 των Νάτσκου, Μιχαηλίδου Καλλιόπης και Φίλιου αντίστοιχα.

Αυτή την μέρα την αφιερώνω στην Βακουφτσή την Δήμητρα, να την ζήσει το όμορφο παιδάκι και να αρχίσει να εμπιστεύεται περισσότερο τις αναπληρωματικές, όσο "κακιές" και να είναι




Ημέρα 5η

Όλα έχουν κριθεί για τα μετάλλια, οπότε.. 1ος ο Κρόνος, 2ος ο ΠΑΟΚ 3ος ο Ιάσων.
Το πιο ενδιαφέρον ήταν η δυσκολία του ΠΑΟΚ να κερδίσει τον ΟΑΧ ο οποίος έπαιξε μια ωραία μαν του μαν επι 40 λεπτά. Εντάξει, με μικρό κίνητρο ο ΠΑΟΚ αλλά ακόμα κι έτσι...
Το άλλο αξιοσημείωτο συνέβει στον Αγώνα Κρόνου Κεραυνού οπου γύρω στο 5:30 της 3ης περιόδου οι παίκτριες μπέρδεψαν τα καλάθια κι ο Κεραυνός επιτέθηκε στο δικό του με τις παίκτριες του Κρόνου ν' αμύνονται λυσσαλέα smile.gif

Οπότε επειδή βραβείο στους προπονητές του ΠΑΟΚ δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω πριν σταματήσουν την μίρλα και την γκρίνια κι πριν αποτινάξουν το σύνδρομο του αδικημένου θα δώσω μερικά βραβεία εδώ κι εκεί.

Βραβείο μαχητικότητας στις παίκτριες του Ιάσονα που παίζαν πάντα 5 εναντίων λιγότερων.




Βραβείο ύψους στο ντουέτο των ψηλών φυσικά



Βραβείο "αθωότητας" στις παίκτριες του Κρόνου



Βραβείο Αινιγματικής φυσιογνωμίας στον κύριο εδω:



High Octane Λέρη (#16) και Καζούρη (#10)



και το βραβείο 1ης θέσης



Αυτα. Ελπίζω να μην έχω γράψει πολλές ανακρίβειες biggrin.gif

Φωτογραφίες εδώ:

https://www.facebook.com/pg/HellenicBasketB...289239717872745
Bill 70
QUOTE (ggrilik @ Jul 1 2018, 15:16 ) *
Η κατάταξη των μεταλλίων του 29ου πανελληνίου κορασίδων στο Τσοτύλι:
...................................
https://www.facebook.com/pg/HellenicBasketB...289239717872745


77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
tuareg
QUOTE (minas gr @ Jun 30 2018, 15:51 ) *
Στο Βόλλευ η Θράκη χτυπάει και νικάει τη Θεσσνικη στα ίσια, οι Λαρισινές και Πατραικές ομάδες κοντράρουν τις Αθηναϊκές και πάει λέγοντας γι αυτό και δουλεύει γι αυτούς το σύστημα που έχουν.
Στο Μπάσκετ θα ήτανε καταστροφή.
ΥΓ: Πείτε σε Κρητη κ Πατρα ότι θέλετε δύο αντί τρία πανεπαρχιακά να δούμε πως θα το πάρουν smiley.gif





QUOTE (Άρης @ Jun 30 2018, 18:46 ) *
Στο βόλλεϋ οι ηλικίες συμμετοχής στις κορασίδες-νεάνιδες είναι περισσότερες σε σχέση με το μπάσκετ. Π.χ. την αγ.περίοδο 2018-19 στις νεάνιδες παίζουν και οι του 2000 ενώ στο μπάσκετ του 2001. Αυτό συνεπάγεται ενίσχυση των ομάδων της επαρχίας που διαθέτει πανεπιστήμιο με φοιτήτριες από άλλες πόλεις κάτι που δεν μπορεί να γίνει στο μπάσκετ αφού οι του 2001 είναι στην 3η λυκείου. Επίσης στο βόλλεϋ οι αθλήτριες είναι τριπλάσιες από του μπάσκετ άρα λιγότερες επιλογές γιά το μπάσκετ με ότι αυτό συνεπάγεται για το στήσιμο των ομάδων.

Τέλος δεν κατανοώ τι εννοείς στο ΥΓ σου. Γίνε αν θέλεις πιο αναλυτικός.


στο βολλευ γινεται το εξης σε νεανιδες-κορασιδες
αφου τελειωσουν τα πρωταθληματα των ενωσεων φτιαχνονται 4 ομιλοι ( δυο βορρα και δυο νοτο)
στο βορρα η επεσθ εχει δυο ομαδες και στο νοτο η εσπαα και εσπεδα απο 2 επισης
μετα οι δυο πρωτοι των ομιλων παιζουν χιαστι προημιτελικα και οι 4 τελικα σε συστημα ολοι με ολους
τα τελ χρονια πρωταθλητριες ανακηρυσσονται οι ομαδες ειτε της αθηνας ,ειτε της θεσσαλονικης
Τελ φορα που πηρε τις νεανιδες η τις κορασιδες επαρχιακη ομαδα ηταν το 2006 και στη 4αδα φτανουν συνηθως οι δυο της επεσθ και δυο απο εσπεδα εσπαα



http://www.volleyball.gr/panellhnia/articl...h-biblos-photos

http://www.volleyball.gr/panellhnia/articl...os-xrush-biblos

Στις παγκορασιδες που εγινε πανελληνιο φετος μετα απο πολυ καιρο εχουν παει στα τελικα ηρακλης κηφισσιας,αρης,αεκ και φιλαθλητικος λαρισας (σημερα τελειωσε η ημιτελικη φαση)

για τις παγκορασιδες δε κανουν το χιαστι και απλα προκρινονται στα τελικα οι 4 πρωτοι των ομιλων βορρα και νοτου
οποιος θελει να δει τις συνθεσεις των ομιλων εδω στις προκυρηξεις των πρωταθληματων
http://www.volleyball.gr/fotos/prokirixi-p...don2017-181.pdf
http://www.volleyball.gr/fotos/prokirixi-p...-korasidon1.pdf
http://www.volleyball.gr/fotos/eidiki-prok...on-neanidon.pdf
BASKET TUNE
Για άλλη μια φορά ο ggrilik τα είπε όλα, μα όλα και με στοχευμένες παρατηρήσεις.
Από μένα 2 πράγματα:
Μου έκανε εντύπωση η κίνηση του κόουτς Παπαδόπουλου του ΠΑΟΚ που δεν άφησε ούτε ένα δευτερόλεπτο το αργυρό μετάλλιο στο λαιμό του, λες και το θεωρούσε ντροπή.
Τον Ιάσονα τον περίμενα πιο δυνατό εφόσον προέρχεται από το καλύτερο πρωτάθλημα της Ελλάδος.
ggrilik
QUOTE (BASKET TUNE @ Jul 2 2018, 00:37 ) *
Μου έκανε εντύπωση η κίνηση του κόουτς Παπαδόπουλου του ΠΑΟΚ που δεν άφησε ούτε ένα δευτερόλεπτο το αργυρό μετάλλιο στο λαιμό του, λες και το θεωρούσε ντροπή.

Όχι ντροπή. Αδικία sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif
ethn
Προς ggrilik
Το ότι ,εκτός του ότι είδες τα περισσότερα παιχνίδια έκατσες και έκανες και όλες αυτές τις αναλύσεις, ( όπως πάντα ) με εντυπωσιαζει! Συγχαρητήρια για το πάθος σου και την αγάπη σου για το άθλημα. Είτε συμφωνεί είτε διαφωνεί κάποιος με τη γνώμη ή τις απόψεις σου, αυτό.πρεπει να στο αναγνωρισει 41.gif 41.gif 41.gif


Μια και εικόνα ουσιαστικά μέσα στη χρονιά είχα μόνο απο τις ομάδες της ΕΣΚΑΝΑ (και ουσιαστικά απο Πρωτέα και Κρόνο)
οφείλω να αναγνωρίσω το οτι ο coach του Κρόνου κατάφερε μια ομάδα ,ας πούμε με την πλάτη στον τοίχο όλη τη χρονιά λόγω του θωρηκτού του Πρωτέα φέτος, κατάφερε λοιπόν να εμπνεύσει τις αθλήτριες του, να τις θωρακίσει, και τελικά να τις φέρει στην κορυφή. Μπράβο του λοιπόν, όπως και μπράβο στον Κρόνο που δείχνει να πιστεύει στο θέμα των υποδομών του και να δουλεύει με σύνεση προς αυτήν την κατεύθυνση. Πρωτιές σε παγκορασίδες και κορασίδες, ε κάτι δείχνει αυτό…………….

Σχετικά με ΠΑΟΚ.. Βλέποντας τις φωτογραφίες, το concept στην τελετή λήξης ήταν ότι αδικηθήκαμε απο το κατεστημένο της Αθήνας, τιμή και δόξα στον Ιβάν??Δεν μου άρεσε καθόλου, και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω δει ακόμα και το βίντεο ώστε να δω και την κίνηση του προπονητή που σχολιάζετε...Η΄ενσταση του ΠΑΟΚ για να καταλάβω έιναι για τη διαιτησία στον αγώνα με τον Κρόνο?Δεν είδα όλο τον αγώνα, θα φροντίσω να το κάνω για να έχω ιδία άποψη. Αλλά να μπεις και να βάλεις στο τριπάκι 15χρονα να κάνουν όλο αυτό το show με τις μάσκες, σόρυ αλλά εμένα με ενοχλεί....
jhantzop
QUOTE(ethn @ Jul 2 2018, 09:49 ) *
Σχετικά με ΠΑΟΚ.. Βλέποντας τις φωτογραφίες, το concept στην τελετή λήξης ήταν ότι αδικηθήκαμε απο το κατεστημένο της Αθήνας, τιμή και δόξα στον Ιβάν??Δεν μου άρεσε καθόλου, και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω δει ακόμα και το βίντεο ώστε να δω και την κίνηση του προπονητή που σχολιάζετε...Η΄ενσταση του ΠΑΟΚ για να καταλάβω έιναι για τη διαιτησία στον αγώνα με τον Κρόνο?Δεν είδα όλο τον αγώνα, θα φροντίσω να το κάνω για να έχω ιδία άποψη. Αλλά να μπεις και να βάλεις στο τριπάκι 15χρονα να κάνουν όλο αυτό το show με τις μάσκες, σόρυ αλλά εμένα με ενοχλεί....


Τραγικό...


ΑΙΣΧΟΣ! Παιδικές ψυχούλες με τις μάσκες του Ιβάν

Οι κορασίδες του ΠΑΟΚ, παιδικές ψυχούλες, κατέκτησαν τη δεύτερη θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μπάσκετ και φόρεσαν τις μάσκες του Ιβάν

Εγώ η Polly fookin Shelby, η «θεία» των PEAKY BLINDERS, τα έχω πάρει άσχημα στην κράνα μ’ αυτό που έγινε στο μπάσκετ Κορασίδων, με τις παίκτριες του ΠΑΟΚ να φορούν τις μάσκες του Ιβάν. Οι Κορασίδες του ΠΑΟΚ κατέκτησαν την δεύτερη θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στην Κοζάνη και το πανηγύρισαν φορώντας μάσκες του Ιβάν του τρομερού κι ατρόμητου μαζί, Ιβάν Σαββίδη!

Ποιο νούμερο είχε αυτή τη φαεινή ιδέα να δηλητηριάσει τα κοριτσάκια του ΠΑΟΚ; Ποιος ήταν αυτός που υποχρέωσε τα κοριτσάκια, αθώες ψυχούλες που ασχολούνται με τον αθλητισμό, να φορέσουν αυτές τις μάσκες του μίσους; Παιδιά είναι, ρε μάστορα αυτά και τα μπολιάζεις με μίσος;

Σε ποια εποχή ζούμε. Φόρεσαν τις μάσκες του Σαββίδη οι παίκτες του ΠΑΟΚ στον τελικό του κυπέλλου. Άντε, να το δεχτώ. Αισθάνονταν αδικημένοι για ό,τι έγινε στα ματς με τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ στην Τούμπα. Αυτά τα κοριτσάκια, τα παιδάκια, γιατί να το κάνουν;

Αν αυτό έγινε για να δώσει κανένα ευρώ ο Σαββίδης, να το καταλάβω. Ο Ιβάν, ωστόσο, όποιος κι αν του ζητήσει λεφτά κι είναι ΠΑΟΚ, τα δίνει. Τι νόημα είχαν οι μάσκες; Να τον ευχαριστήσουν; Να τον γλείψουν; Γιατί έγινε αυτό το πράγμα;

Ο ίδιος ο Ιβάν Σαββίδης πρέπει να βγει σήμερα και το καυτηριάσει, λέω εγώ η Polly Shelby. Τι υποδηλοί αυτό το πράγμα, εκτός από διαχωρισμό; Και να υπάρχει στο ποδόσφαιρο, εκεί που υπάρχει και χρήμα, άντε να το καταλάβω. Στο μπάσκετ Κορασίδων ρε, αθεόφοβοι;

Περιμένουμε κι από την Ομοσπονδία αντιδράσεις γι αυτή την κατάπτωση, για τον ξεπεσμό, εκτός από το Σαββίδη, για τον οποίο είμαι σίγουρη ότι δεν το γνώριζε. Δεν θα μπορούσε να επιτρέψει να συμβεί αυτή η αηδία που προσβάλλει τον ίδιο πρώτα απ όλα, μικρά κοριτσάκια να φοράνε τη φάτσα του.

Πηγή: www.fws.gr
ggrilik
QUOTE (ethn @ Jul 2 2018, 09:49 ) *
Μια και εικόνα ουσιαστικά μέσα στη χρονιά είχα μόνο απο τις ομάδες της ΕΣΚΑΝΑ (και ουσιαστικά απο Πρωτέα και Κρόνο)
οφείλω να αναγνωρίσω το οτι ο coach του Κρόνου κατάφερε μια ομάδα ,ας πούμε με την πλάτη στον τοίχο όλη τη χρονιά λόγω του θωρηκτού του Πρωτέα φέτος, κατάφερε λοιπόν να εμπνεύσει τις αθλήτριες του, να τις θωρακίσει, και τελικά να τις φέρει στην κορυφή. Μπράβο του λοιπόν, όπως και μπράβο στον Κρόνο που δείχνει να πιστεύει στο θέμα των υποδομών του και να δουλεύει με σύνεση προς αυτήν την κατεύθυνση. Πρωτιές σε παγκορασίδες και κορασίδες, ε κάτι δείχνει αυτό…………….

Σχετικά με ΠΑΟΚ.. Βλέποντας τις φωτογραφίες, το concept στην τελετή λήξης ήταν ότι αδικηθήκαμε απο το κατεστημένο της Αθήνας, τιμή και δόξα στον Ιβάν??Δεν μου άρεσε καθόλου, και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω δει ακόμα και το βίντεο ώστε να δω και την κίνηση του προπονητή που σχολιάζετε...Η΄ενσταση του ΠΑΟΚ για να καταλάβω έιναι για τη διαιτησία στον αγώνα με τον Κρόνο?Δεν είδα όλο τον αγώνα, θα φροντίσω να το κάνω για να έχω ιδία άποψη. Αλλά να μπεις και να βάλεις στο τριπάκι 15χρονα να κάνουν όλο αυτό το show με τις μάσκες, σόρυ αλλά εμένα με ενοχλεί....

Αμάν με τον Πρωτέα smile.gif

Να πω την αλήθεια δεν ξέρω ο Κρόνος πόσο καλή δουλειά κάνει στις υποδομές. Ηταν σίγουρα τυχερός που του έχουν κάτσει δύο ψηλές μαζί. Εξ ου και οι τίτλοι στις παγκορασίδες. Διάβασε νωρίς την ευκαιρία, τις έβαζε να παίζουν - μιλάω για πέρσι, τις έβαζε κι ας ήταν μικρές/κακές ειδικά τις Τζανέτου κ' Γρηγοροπούλου, και όταν ήρθε η ώρα, φέτος δλδ, πήρε με μεταγραφή και δύο γκάρντ (χρησιμοποιώντας ίσως και το τυράκι των μορίων) κι έτσι έφτασε στο Πανελλήνιο.

Παρεμπιπτόντως το 2016 (παίζαν οι διχίλιαρες τότε) είχε και την Χατζηλεοντή η οποία απο τότε φαινόταν αλματερή και διψασμένη. Κι είχε κι άλλη ψηλή, την Λαμπράκη. Αλλά ο Πρωτέας τους κατανίκησε, εντελώς όμως, με σκούπα. Σ' εκείνη την σειρά ειχε παίξει κι η Μποσγανά λίγο (40') , και φυσικά η Αναστασοπούλου. Το πανελλήνιο όμως το πήρε ο ΠΑΟ, με την Εζέτζα κ' Πράπα, Κασδαγλή.

Το οτι έφυγε τότε η Χατζηλεοντή σημαίνει πως ή δεν εκτιμούσε την δουλειά που κάναν τότε (2016) στον Κρόνο ή ο Φάρος της έδωσε κάτι έξτρα, πχ χρήματα. Καλύτερα βέβαια που έφυγε γιατί σήμερα δεν θα βλέπαμε αγώνες πανελληνίου αλλά κάτι αλλο rolleyes.gif

Για τον ΠΑΟΚ τι να πει κανείς... Προσωπικά επειδή σιχαίνομαι την προσωπολαρεία μου γύρισαν τα άντερα. Εντάξει, να γλύφεις το χέρι που σε ταΐζει, ή να το εκτιμάς τέλοςπάντων, αλλά έχει και το γλύψιμο τα όριά του.. Και να χρησιμοποιείς ανήλικα για το γλύψιμό σου πάει πολύ. Πάρα πολύ.. Κρίμα που πολλοί άνθρωποί του έχουν ξεχάσει το νόημα της λέξης "αξιοπρέπεια"...
ethn
QUOTE(ggrilik @ Jul 2 2018, 11:43 ) *
Αμάν με τον Πρωτέα smile.gif


Aχαχαχαχα, και πίστεψέ με κανένα κόλλημα αγιοποίησης δεν έχω με τον Πρωτέα, ίσα ίσα που βλέπω, ακούω, μαθαίνω και πολλά φάουλς που συμβαίνουν....


QUOTE(ggrilik @ Jul 2 2018, 11:43 ) *
Να πω την αλήθεια δεν ξέρω ο Κρόνος πόσο καλή δουλειά κάνει στις υποδομές. Ηταν σίγουρα τυχερός που του έχουν κάτσει δύο ψηλές μαζί. Εξ ου και οι τίτλοι στις παγκορασίδες. Διάβασε νωρίς την ευκαιρία, τις έβαζε να παίζουν - μιλάω για πέρσι, τις έβαζε κι ας ήταν μικρές/κακές ειδικά τις Τζανέτου κ' Γρηγοροπούλου, και όταν ήρθε η ώρα, φέτος δλδ, πήρε με μεταγραφή και δύο γκάρντ (χρησιμοποιώντας ίσως και το τυράκι των μορίων) κι έτσι έφτασε στο Πανελλήνιο.

Παρεμπιπτόντως το 2016 (παίζαν οι διχίλιαρες τότε) είχε και την Χατζηλεοντή η οποία απο τότε φαινόταν αλματερή και διψασμένη. Κι είχε κι άλλη ψηλή, την Λαμπράκη. Αλλά ο Πρωτέας τους κατανίκησε, εντελώς όμως, με σκούπα. Σ' εκείνη την σειρά ειχε παίξει κι η Μποσγανά λίγο (40') , και φυσικά η Αναστασοπούλου. Το πανελλήνιο όμως το πήρε ο ΠΑΟ, με την Εζέτζα κ' Πράπα, Κασδαγλή.

Το οτι έφυγε τότε η Χατζηλεοντή σημαίνει πως ή δεν εκτιμούσε την δουλειά που κάναν τότε (2016) στον Κρόνο ή ο Φάρος της έδωσε κάτι έξτρα, πχ χρήματα. Καλύτερα βέβαια που έφυγε γιατί σήμερα δεν θα βλέπαμε αγώνες πανελληνίου αλλά κάτι αλλο rolleyes.gif




Χμμ...με βάζουν σε σκέψεις τα λόγια σου...Δεν ξέρουμε όμως αυτα τα σπουδαια παιδιά-αστέρια- prospects, τι 'ανταλλάγματα επιζητούν.. Χρόνος συμμετοχής? Τμήματα συμμετοχής? Οι ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΕΣ μετακινήσεις πάντως σε μικρές ηλικίες εμένα κάπως μου ψιλο-χοντροκάθονται στο στομάχι.... Γιατί αν πριν καν κλείσεις τα 16 σου έχεις αλλάξει και 4/5/6 ομάδες, ε κάπως μου ακούγεται κι αυτό!


QUOTE(ggrilik @ Jul 2 2018, 11:43 ) *
Για τον ΠΑΟΚ τι να πει κανείς... Προσωπικά επειδή σιχαίνομαι την προσωπολαρεία μου γύρισαν τα άντερα. Εντάξει, να γλύφεις το χέρι που σε ταΐζει, ή να το εκτιμάς τέλοςπάντων, αλλά έχει και το γλύψιμο τα όριά του.. Και να χρησιμοποιείς ανήλικα για το γλύψιμό σου πάει πολύ. Πάρα πολύ.. Κρίμα που πολλοί άνθρωποί του έχουν ξεχάσει το νόημα της λέξης "αξιοπρέπεια"...



ΛΥΠΗΡΟ όπως προείπα και σίγουρα ΚΑΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.. Να σου πω και κάτι όμως ...? Ειλικρινά, οι γονείς τί στάση τήρησαν σε όλο αυτό το θέατρο...? Δεν ξέρω, νοιώθω πια ότι εχει χαθεί εντελώς η μπάλα............................ dry.gif mellow.gif
ggrilik
QUOTE (ethn @ Jul 2 2018, 13:47 ) *
Χμμ...με βάζουν σε σκέψεις τα λόγια σου...Δεν ξέρουμε όμως αυτα τα σπουδαια παιδιά-αστέρια- prospects, τι 'ανταλλάγματα επιζητούν.. Χρόνος συμμετοχής? Τμήματα συμμετοχής? Οι ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΕΣ μετακινήσεις πάντως σε μικρές ηλικίες εμένα κάπως μου ψιλο-χοντροκάθονται στο στομάχι.... Γιατί αν πριν καν κλείσεις τα 16 σου έχεις αλλάξει και 4/5/6 ομάδες, ε κάπως μου ακούγεται κι αυτό!

Ναι, δεν ξέρω.. Ίσως τα φέρνει έτσι η ζωή καμιά φορά. Πχ είσαι στις Εσπερίδες σε δίνουν με υποσχετική (? - δεν ξέρω, απλά λέω) στον Κρόνο, μετά έρχεται ο κος Τσάπας και σου δίνει συμβόλαιο, λες όχι? Ειδικά αν δεν σου τρέχουν τα λεφτά απ τα μπατζάκια.. Η Χατζηλεοντή παρεμπιπτόντως πριν τον Κρόνο ήταν στις Εσπερίδες. Τώρα πήγε Πρωτέα. Πάντως παραμένει σταθερή στην ΕΣΚΑΝΑ wink.gif

Πάντως μια μεταγραφή είναι ΟΚ νομίζω, βοηθάει και τις ομάδες να ισορροπήσουν το ρόστερ τους, βοηθάει κι εμάς να βλέπουμε καλύτερα πανελλήνια.


QUOTE (ethn @ Jul 2 2018, 13:47 ) *
ΛΥΠΗΡΟ όπως προείπα και σίγουρα ΚΑΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.. Να σου πω και κάτι όμως ...? Ειλικρινά, οι γονείς τί στάση τήρησαν σε όλο αυτό το θέατρο...? Δεν ξέρω, νοιώθω πια ότι εχει χαθεί εντελώς η μπάλα............................ dry.gif mellow.gif


Οι γονείς φαντάζομαι δοκίμαζαν τις μάσκες τους.

Τέλος πάντων, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τις μεταγραφές που θα κάνει φέτος ο ΠΑΟΚ, γιατί αν δεν ενισχυθεί σημαντικά πρωτάθλημα ΕΚΑΣΘ δεν βλέπει. Ειδικά αν ο Μαντουλίδης ενισχυθεί με κανα καλό γκάρντ..
coachv
Αρχικά να πω πολλά συγχαρητήρια στον Κρόνο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος άλλα και σε όλα τα κορίτσια των υπολοίπων ομάδων για την προσπάθεια που κατέβαλαν όλη τη χρονιά.

Εύχομαι πραγματικά υγεία σε όλες, να είναι καλά και να συνεχίσουν να διεκδικούν και να κυνηγούν τα όνειρά τους.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Προπονητής ΠΑΟΚ Κορασίδων: «Τα κορίτσια ζήτησαν να βάλουν τις μάσκες Σαββίδη»

Ο προπονητής της ομάδας μπάσκετ Κορασίδων του ΠΑΟΚ, Νίκος Παπαδόπουλος, δήλωσε πως οι παίκτριές του ζήτησαν να βάλουν τις μάσκετ με το πρόσωπο του Ιβάν Σαββίδη, για να δείξουν πως «ο ΠΑΟΚ είναι ενιαίος».


Ο τεχνικός του «Δικεφάλου του Βορρά» είπε αναλυτικά στον «αέρα» του «Fair Play FM 96,1»:

Για το βασικό στόχο της ομάδας: «Αυτή είναι η δουλειά μας. Κοιτάμε και τον πρωταθλητισμό, αλλά το πιο σοβαρό ζήτημα είναι να βγαίνουν κορίτσια για την πρώτη ομάδα. Δυστυχώς δεν υπάρχουν κορίτσια στη Θεσσαλονίκη, που να μπορούν να στελεχώνουν τις ομάδες μας».

Για την κίνηση να φορέσουν τα κορίτσια μάσκες με το πρόσωπο του Ιβάν Σαββίδη, μετά τη λήξη του τελευταίου αγώνα: «Είχε αποφασιστεί από τα κορίτσια δέκα ημέρες πριν από το Πανελλήνιο. Μας είχαν ζητήσει να φορέσουν αυτές τις μάσκες σε περίπτωση που κατακτούσαν το πρωτάθλημα, θέλοντας να δείξουν ότι ο ΠΑΟΚ είναι ενιαίος. Μας είχε πει άνθρωπος της ομοσπονδίας να μη βάλουμε τις μάσκες, όμως κανείς δεν μπορούσε να σταματήσει τα κορίτσια».

Για τον ΠΑΟΚ: «Από τα 15 κορίτσια τα 10 θα είναι και του χρόνου στην ομάδα. Ο πρωταθλητισμός θέλει θυσίες. Σιγά σιγά πρέπει να μάθουν να αγαπάνε το παιχνίδι, πρώτα να αγαπάνε τον αθλητισμό και μετά το μπάσκετ. Είναι μεγάλο θέμα να… έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να ξέρεις ότι όλα τα πράγματα θα είναι λυμένα. Υπάρχουν πάρα πολλά πρόσωπα, τα οποία αφήνουν τις δουλειές τους και τρέχουν για το τμήμα. Εγώ θα παραμείνω τη νέα σεζόν».

www.gazzetta.gr

--------------------------------------------------------------------------

Αδυνατώ να πιστέψω/καταλάβω ότι οι αθλήτριες του ΠΑΟΚ ήθελαν να φορέσουν αυτές τις μάσκες. Δεν μπορώ να το δεχτώ...μιλάμε για ταλαντούχες παίχτριες και πολύ έξυπνα παιδιά.
Αδυνατώ να πιστέψω/καταλάβω ότι ενώ γνώριζαν την άρνηση της ομοσπονδίας στο να φορέσουν τις μάσκες, εκείνες την αγνόησαν.
Αδυνατώ να πιστέψω/καταλάβω, ότι τόσοι ενήλικες άνθρωποι που ήταν δίπλα στα παιδιά σε όλη τη διάρκεια του πανελληνίου, αλλά και πριν αποχωρήσουν από τη Θεσσαλονίκη, δεν βρέθηκε κάποιος να τους εξηγήσει ότι αυτό που πάνε να κάνουν ή που θέλουν να κάνουν δεν τις εκφράζει και δεν έχουν καμία μα καμία απολύτως σχέση με όλα αυτά.
Κανένας δεν προσπάθησε να τις σταματήσει.
minas gr
Για να τελειώσω κι εγώ με τα παραπονά μου και να σας αφήσω στην ησυχία σας:
1) Αφήστε τα κορίτσια να εκφραστούν μάσκες του Σαββίδη φόρεσαν όχι του Isis
2) Πεντάδα με 2 παίκτριες Κρόνου 2 Πάοκ και μια από τις υπόλοιπες ομάδες; παράξενο.
3) Πεντάδα χωρίς τη παίκτρια που έκλεισε το τουρνουά με ΜΕΣΟ ΟΡΟ 22 ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ/αγώνα;
Πολύ θα θελα να δω τα στατς των υπόλοιπων, θα τα μετρήσω κάποια στιγμή:
ggrilik
QUOTE (minas gr @ Jul 2 2018, 23:32 ) *
Για να τελειώσω κι εγώ με τα παραπονά μου και να σας αφήσω στην ησυχία σας:
1) Αφήστε τα κορίτσια να εκφραστούν μάσκες του Σαββίδη φόρεσαν όχι του Isis
2) Πεντάδα με 2 παίκτριες Κρόνου 2 Πάοκ και μια από τις υπόλοιπες ομάδες; παράξενο.
3) Πεντάδα χωρίς τη παίκτρια που έκλεισε το τουρνουά με ΜΕΣΟ ΟΡΟ 22 ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ/αγώνα;
Πολύ θα θελα να δω τα στατς των υπόλοιπων, θα τα μετρήσω κάποια στιγμή:

Εντάξει, οι προπονητές ψηφίζουν, δεν το υπεραναλύουν, πρέπει να βγάλουν μια πεντάδα στα γρήγορα, ψηφίζουν τους παίκτες που τους εντυπώθηκαν, συνήθως παίκτες που συνέβαλλαν (συνήθως επιθετικά) σε μια κρίσιμη νίκη. Γι αυτό αν δεις διαχρονικά τις καλύτερες πεντάδες λείπουν συνήθως παίκτριες της 3ης θέσης.

Για τις μάσκες διαφωνώ μαζί σου. Αν ήταν στο χέρι μου θα έπεφτε τιμωρία με αποκλεισμό παικτριών απο εθνικές για 2 χρόνια.
ethn
ependysi me moutsa ston panathinaiko



Μια μεταγραφή για το μέλλον έκανε ο Παναθηναϊκός που απέκτησε την 16χρονη πόιντ γκαρντ Ορνέλα Μούτσα.

Η νεαρή παίκτρια γεννήθηκε στις 22 Οκτωβρίου 2002 έχει ύψος 1,75, και έχει αγωνιστεί στις ομάδες Ρουφ 80, Εσπερίδες και την σεζόν που πέρασε στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος με την ομάδα Κορασίδων του Κρόνου Αγίου Δημητρίου.

basketa.gr


BASKET TUNE
Ναι αλλά ούσα του 2002 λογίζεται ως νεάνιδα πλέον και όχι κορασίδα.
Άρης
QUOTE (BASKET TUNE @ Jul 19 2018, 18:18 ) *
Ναι αλλά ούσα του 2002 λογίζεται ως νεάνιδα πλέον και όχι κορασίδα.


Μια γενική απορία. Η εγκύκλιος των μεταγραφών ορίζει ρητά ότι ο ανώτατος αριθμός μεταγραφών είναι μέχρι 10 και μέχρι 7 κάτω των 18 ετών, με οποιοδήποτε τρόπο. Ακόμη και τα νέα δελτία από αποδέσμευση κάτω των 18 ετών λογαριάζονται στις 7.
Είμαι περίεργος αν ο σχετικός κανονισμός θα ισχύσει γιά όλους και γιά τον ΠΑΟ φυσικά.
Η Ομοσπονδία τα τελευταία χρόνια παραβιάζει κατά κόρον τον κανονισμό της υπέρ συγκεκριμένων σωματείων στηριζόμενη στην οικονομική αδυναμία αλλά και στο φόβο των θιγόμενων από τον αθέμιτο ανταγωνισμό προκειμένου να συγκρουστούν με την Ομοσπονδία, προσφεύγοντας στο ΑΣΕΑΔ.

BASKET TUNE
Είναι και αυτό. Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα.
passhootdrive
QUOTE (Άρης @ Jul 20 2018, 06:43 ) *
Μια γενική απορία. Η εγκύκλιος των μεταγραφών ορίζει ρητά ότι ο ανώτατος αριθμός μεταγραφών είναι μέχρι 10 και μέχρι 7 κάτω των 18 ετών, με οποιοδήποτε τρόπο. Ακόμη και τα νέα δελτία από αποδέσμευση κάτω των 18 ετών λογαριάζονται στις 7.
Είμαι περίεργος αν ο σχετικός κανονισμός θα ισχύσει γιά όλους και γιά τον ΠΑΟ φυσικά.
Η Ομοσπονδία τα τελευταία χρόνια παραβιάζει κατά κόρον τον κανονισμό της υπέρ συγκεκριμένων σωματείων στηριζόμενη στην οικονομική αδυναμία αλλά και στο φόβο των θιγόμενων από τον αθέμιτο ανταγωνισμό προκειμένου να συγκρουστούν με την Ομοσπονδία, προσφεύγοντας στο ΑΣΕΑΔ.


Νὀμιζα πως οι ελεὐθερες μετακινήσεις απὀ αποδἐσμευση δεν μετράνε στις 7. Λἀθος μου;
ema
QUOTE(Άρης @ Jul 20 2018, 07:43 ) *
Μια γενική απορία. Η εγκύκλιος των μεταγραφών ορίζει ρητά ότι ο ανώτατος αριθμός μεταγραφών είναι μέχρι 10 και μέχρι 7 κάτω των 18 ετών, με οποιοδήποτε τρόπο. Ακόμη και τα νέα δελτία από αποδέσμευση κάτω των 18 ετών λογαριάζονται στις 7.
Είμαι περίεργος αν ο σχετικός κανονισμός θα ισχύσει γιά όλους και γιά τον ΠΑΟ φυσικά.
Η Ομοσπονδία τα τελευταία χρόνια παραβιάζει κατά κόρον τον κανονισμό της υπέρ συγκεκριμένων σωματείων στηριζόμενη στην οικονομική αδυναμία αλλά και στο φόβο των θιγόμενων από τον αθέμιτο ανταγωνισμό προκειμένου να συγκρουστούν με την Ομοσπονδία, προσφεύγοντας στο ΑΣΕΑΔ.


Έλεγα πότε θα το σχολιάσει κάποιος Ούτε να το σχολιάσουμε δεν τολμάμε. Ο κανονισμός αναφέρεται σε όλες τις μεταγραφές, ακόμα και αυτές με αποδέσμευση.
Αλλά, αν προσέξετε, δεν γράφει ποια έιναι η "ποινή" για την ομάδα που παραβαίνει τον κανόνα. Οπότε.... καταλαβαίνετε...

Το θέμα δεν είναι μόνο η ζημιά που γίνεται στις άλλες ομάδες. Σκεφτείτε και τα παιδιά που βρίσκονται ήδη στην ομάδα που κάνει πχ 12 μεταγραφές Αν αυτό συμβαίνει κάθε χρονιά - που κατά κανόνα συμβαίνει - τα παιδιά αυτά είναι καταδικασμένα να μην παίζουν. Εκεί που λες "φέτος θα παίξω, Τσουπ, εμφανίζεται μια μεταγραφή και γίνεσαι η αλλαγή της" Τώρα θα μου πείτε δεν το γνώριζαν όταν ξεκίνησαν ή πήγαν νωρίτερα εκεί; Ε, είναι εύκολο να παραμυθιάσεις γονιό και παιδί με παχιά λόγια, δένονται και μεταξύ τους τα παιδιά μετά και μπλέκονται σε έναν φαύλο κύκλο
markos1949
QUOTE(ethn @ Jul 19 2018, 20:50 ) *
ependysi me moutsa ston panathinaiko



Μια μεταγραφή για το μέλλον έκανε ο Παναθηναϊκός που απέκτησε την 16χρονη πόιντ γκαρντ Ορνέλα Μούτσα.

Η νεαρή παίκτρια γεννήθηκε στις 22 Οκτωβρίου 2002 έχει ύψος 1,75, και έχει αγωνιστεί στις ομάδες Ρουφ 80, Εσπερίδες και την σεζόν που πέρασε στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος με την ομάδα Κορασίδων του Κρόνου Αγίου Δημητρίου.

basketa.gr

Τι επενδυση και κουραφεξαλα ,πρωταθλητρια Ελλαδος, ο Παναθηναικος εχει κοριτσια 2 και 3 φορες πρωταθλητριες δεν μπορει να επενδυσει στο υλικο του ? Το ερωτημα ειναι σε τι επενδυει ο τιμ μανατζερ( θα ηθελα να δω και το βιογραφικο του και το πτυχιο μανατζερ που εχει)?
ethn
QUOTE(ema @ Jul 20 2018, 11:55 ) *
Έλεγα πότε θα το σχολιάσει κάποιος Ούτε να το σχολιάσουμε δεν τολμάμε. Ο κανονισμός αναφέρεται σε όλες τις μεταγραφές, ακόμα και αυτές με αποδέσμευση.
Αλλά, αν προσέξετε, δεν γράφει ποια έιναι η "ποινή" για την ομάδα που παραβαίνει τον κανόνα. Οπότε.... καταλαβαίνετε...

Το θέμα δεν είναι μόνο η ζημιά που γίνεται στις άλλες ομάδες. Σκεφτείτε και τα παιδιά που βρίσκονται ήδη στην ομάδα που κάνει πχ 12 μεταγραφές Αν αυτό συμβαίνει κάθε χρονιά - που κατά κανόνα συμβαίνει - τα παιδιά αυτά είναι καταδικασμένα να μην παίζουν. Εκεί που λες "φέτος θα παίξω, Τσουπ, εμφανίζεται μια μεταγραφή και γίνεσαι η αλλαγή της" Τώρα θα μου πείτε δεν το γνώριζαν όταν ξεκίνησαν ή πήγαν νωρίτερα εκεί; Ε, είναι εύκολο να παραμυθιάσεις γονιό και παιδί με παχιά λόγια, δένονται και μεταξύ τους τα παιδιά μετά και μπλέκονται σε έναν φαύλο κύκλο


Πολύ σωστά! Άλλο να πεις, βλέπω μία -δύο περιπτώσεις που τις θεωρώ πολύ καλές /ελπιδοφόρες και άλλο να είναι κάποιοων ομάδων η πάγια τακτική σκούπας!!!

Πόσες μεταγραφές,αποδεσμεύσεις κλπ επιτρέπονται δεν έχω ιδέα, αλλά θεωρώ αυτονόητο (χωρίς προφανώς να είναι ) ότι πρέπει να τηρούνται ΑΥΣΤΗΡΑ
nikos64
Θεωρω οτι θα ηταν πιο κοντα στην πραγματικοτητα οι μεταγραφες (σε αυτες τις ηλικιες) να μην ανακοινωνται απο τις ομαδες αλλα απο τους συλλογους ........ γονεων και κηδεμονων ....... !!!!!!
ethn
QUOTE(nikos64 @ Jul 20 2018, 13:00 ) *
Θεωρω οτι θα ηταν πιο κοντα στην πραγματικοτητα οι μεταγραφες (σε αυτες τις ηλικιες) να μην ανακοινωνται απο τις ομαδες αλλα απο τους συλλογους ........ γονεων και κηδεμονων ....... !!!!!!



smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Άρης
QUOTE (ethn @ Jul 20 2018, 12:50 ) *
Πολύ σωστά! Άλλο να πεις, βλέπω μία -δύο περιπτώσεις που τις θεωρώ πολύ καλές /ελπιδοφόρες και άλλο να είναι κάποιοων ομάδων η πάγια τακτική σκούπας!!!

Πόσες μεταγραφές,αποδεσμεύσεις κλπ επιτρέπονται δεν έχω ιδέα, αλλά θεωρώ αυτονόητο (χωρίς προφανώς να είναι ) ότι πρέπει να τηρούνται ΑΥΣΤΗΡΑ


Η λύση είναι υπόθεση της Ομοσπονδίας. Οι 10 συν 7 να περιοριστούν σε 10 συν 2 άντε 3 και όχι όπως τώρα που μπορεί να στηθεί ομάδα πρωταθλητισμού εκ του μηδενός.
Αυτή ο Ομοσπονδία όμως έχει πάψει εδώ και χρόνια να ενδιαφέρεται γιά την ανάπτυξη του αθλήματος και ασχολείται μόνο με την καρέκλα μέχρι το βιολογικό τέλος τους.
Γιαυτό και οι μικρές Εθνικές ομάδες πάνε κακήν κακώς τα τελευταία χρόνια.

QUOTE (passhootdrive @ Jul 20 2018, 11:49 ) *
Νὀμιζα πως οι ελεὐθερες μετακινήσεις απὀ αποδἐσμευση δεν μετράνε στις 7. Λἀθος μου;


Σύμφωνα με την ανάγνωση του κανονισμού τα νέα δελτία με αποδέσμευση κάτω των 18 προσμετρώνται στις 7.
krs18
QUOTE (ema @ Oct 9 2017, 12:56 ) *
Μου αρέσει που ο ggrilik περιμένει και βιντεακια. Ούτε καν σχολιασμούς δεν βλέπουμε.
Κι εγώ δεν σας λέω και τίποτα καινούριο, αφού αυτά τα βγάζει και η ΕΣΚΑ και πλέον, για να λέμε και τα καλά και όχι μόνο να γκρινιάζουμε, πάααρα πολύ γρήγορα. Μάλλον έχει βελτιωθεί ο δίαυλος επικοινωνίας σωματείων-ΕΣΚΑ.

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ 20 - 0

ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 35 - 55
Μα τι τρέχει εκεί στην ΑΕΝΚ??

ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 48-56

Τα δεκάλεπτα του αγώνα 19-21, 33-35 (ημίχρονο), 38-47, 48-56 (τελικό).

Οι αθλήτριες της ομάδας μας (προπονητής Πομόνης Τάσος) : Χατζηνικολή-Καραμπέτσιου Ειρήνη 9(3), Μαντζιώρη Κωνσταντίνα 1, Καράντζαλου Λουκία 7, Πατσιώτη Ηλιάνα 12, Αναστασοπούλου Κατερίνα, Φιλέρη Μαρία, Καραδήμου Έλενα 4, Βαρβιτσιώτη Σοφία 20, Βαρθαλίτη Κατερίνα, Τσούτσουρα Άρτεμις, Κωσταρίδη Σταυρούλα, Ραψομανίκη Σοφία 3(1).

Για την ομάδα της Ένωσης Γαλατσίου (Λαγοπόδης) : Αντωνιαρου, Ζαρανη 18(2), Ανδρεου, Αδαμ, Κουφοπουλου, Βοσσου 3, Κοροβεση, Μαρσελου, Ρουσουνελου 7, Αγγελιδη, Δαμουλακη 16(3), Γλυνου 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ. 53 - 21
Για κάποιο λόγο ο ΠΑΟ δημοσιεύει τους πόντους των κοριτσιών του μερικές μόνο φορές, όχι σε όλους τους αγώνες, οπότε έχω μόνο τα δεκάλεπτα.
Είδα τον αγώνα και η εικόνα μου ήταν:
ότι ο ΜΕΛΑΣ έχει μαχητικά κορίτσια, αλλά τεχνικά αδύναμα - νομίζω είναι μικρά τα περισσότερα.
ο ΠΑΟ είχε κατά διαστήματα καλές και κακές στιγμές. Προσωπικά νομίζω έχει μεγάλη αδυναμία στο κατέβασμα μπάλας, αλλά είναι πολύ δυνατός κάτω από το καλάθι κυρίως λόγω διαφοράς ύψους κάτι που το εκμεταλλεύεται κατά κύριο λόγο.
Τα δεκάλεπτα
8-6 (!!!!), 27-10,43-18,53-21

ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 59 - 37

Ο Αθηναϊκός με τίποτα δεν θυμίζει την περσινή ομάδα. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν ολοφάνερη. Κύριο χαρακτηριστικό του Γέρακα η ομαδικότητα, το γρήγορο γύρισμα της μπάλας και το βάθος του πάγκου. Ομάδα με πολλές προοπτικές.

1ο: 22-7 2ο: 13-8 Ημίχρονο: 35-15

3ο: 18-10 4ο: 6-12 Τελικό: 59-37

ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 86 - 36

Ιάσονας φαβορί για την πρώτη θέση. Το πρόβλημα βέβαια το έχουμε ξανασυζητήσει: άμυνα ζώνης. Θα στέλνατε το παιδί σας σε μια ομάδα που παίζει όλα της τα παιχνίδια, τουλάχιστον τα τελευταία δύο χρόνια μπορεί και περισσότερα άμυνα ζώνης;;; Νομίζω η απάντηση είναι: α. αν με ενδιαφέρει μόνο να πάει πανελλήνιο ναι. β. αν με ενδιαφέρει να μάθει και μπάσκετ οχι.

Σχετικά με την τελευταία παράγραφο:
γ. Αν με ενδιαφέρει να μάθει μπάσκετ και να παίξει στην Εθνική;
ΝΑΙ
"Για τη Νίκαια της Γαλλίας αναχώρησε σήμερα η Εθνική Παγκορασίδων προκειμένου να πάρει μέρος στο τουρνουά Φιλίας. Αντίπαλοι του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος είναι η Γαλλία, η Ισπανία και η Ιταλία.

Στην αποστολή της Εθνικής Παγκορασίδων συμμετέχουν οι παρακάτω αθλήτριες:

Αθηνά Θεοδοσουλάκη (Αρκάδι), Ουρανία Λέρη (Ιάσων Κολωνού), Λαμπρινή Πολυμένη, Ραφαηλία Στεργάκη, Ελένη Τζέλου (ΠΑΟΚ), Αντιγόνη-Χαρά Μαυράκη (Παναθηναϊκός), Λύδια Κυριακάκη (Κρόνος Γέρακα), Ελένη Μποσγανά, Γεωργία Γρηγοροπούλου (Κρόνος Αγίου Δημητρίου), Ισμήνη Αντωνίου (Απόλλων Πτολεμαΐδας), Μαρία-Ελένη Τσαγκαροπούλου (Πανιώνιος), Δανάη Παπαδοπούλου (Αστέρας Ιπποδρομίου)."
nikos64
QUOTE(krs18 @ Jul 20 2018, 19:57 ) *
Σχετικά με την τελευταία παράγραφο:
γ. Αν με ενδιαφέρει να μάθει μπάσκετ και να παίξει στην Εθνική;
ΝΑΙ
"Για τη Νίκαια της Γαλλίας αναχώρησε σήμερα η Εθνική Παγκορασίδων προκειμένου να πάρει μέρος στο τουρνουά Φιλίας. Αντίπαλοι του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος είναι η Γαλλία, η Ισπανία και η Ιταλία.

Στην αποστολή της Εθνικής Παγκορασίδων συμμετέχουν οι παρακάτω αθλήτριες:

Αθηνά Θεοδοσουλάκη (Αρκάδι), Ουρανία Λέρη (Ιάσων Κολωνού), Λαμπρινή Πολυμένη, Ραφαηλία Στεργάκη, Ελένη Τζέλου (ΠΑΟΚ), Αντιγόνη-Χαρά Μαυράκη (Παναθηναϊκός), Λύδια Κυριακάκη (Κρόνος Γέρακα), Ελένη Μποσγανά, Γεωργία Γρηγοροπούλου (Κρόνος Αγίου Δημητρίου), Ισμήνη Αντωνίου (Απόλλων Πτολεμαΐδας), Μαρία-Ελένη Τσαγκαροπούλου (Πανιώνιος), Δανάη Παπαδοπούλου (Αστέρας Ιπποδρομίου)."


εχει παψει να μου προκαλει εκπληξη το οτιδηποτε μπορει να γινει στο χωρο των υποδομων του γυναικειου μπασκετ .

απο κλησεις, απο μεταγραφες σε ελλαδα και αμερικα σε οτι θελεις ....
Γενικα και οχι ειδικα για την συγκεκριμενη , η συμμετοχη σε μια ομαδα ακομα και εθνικης δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι και κατι ξεχωριστο απο αλλες συναθλητριες της .

κα οχι δεν θα εστελνα το παιδι μου σε εναν συλλογο που ελεγε δεν φευγει καμμια πριν τα 16 της ... μηπως η αδερφη της συγκεκριμενης θα ειχε καποιες πιθανοτητες περισσοτερες αν ειχε φυγει νωριτερα απο τον συγκεκριμενο συλλογο ? τοσο απο αποψη ποιοτητας οσο και κλησεων σε εθνικες ?

και ετσι δεν μου προκαλει καμμια εκπληξη οτι απαντας σε ενα ποστ του οκτωβριου ...

ψυχραιμια παλληκαρια και καλα μπανια


passhootdrive
QUOTE (nikos64 @ Jul 20 2018, 20:39 ) *
εχει παψει να μου προκαλει εκπληξη το οτιδηποτε μπορει να γινει στο χωρο των υποδομων του γυναικειου μπασκετ .

απο κλησεις, απο μεταγραφες σε ελλαδα και αμερικα σε οτι θελεις ....
Γενικα και οχι ειδικα για την συγκεκριμενη , η συμμετοχη σε μια ομαδα ακομα και εθνικης δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι και κατι ξεχωριστο απο αλλες συναθλητριες της .

κα οχι δεν θα εστελνα το παιδι μου σε εναν συλλογο που ελεγε δεν φευγει καμμια πριν τα 16 της ... μηπως η αδερφη της συγκεκριμενης θα ειχε καποιες πιθανοτητες περισσοτερες αν ειχε φυγει νωριτερα απο τον συγκεκριμενο συλλογο ? τοσο απο αποψη ποιοτητας οσο και κλησεων σε εθνικες ?

και ετσι δεν μου προκαλει καμμια εκπληξη οτι απαντας σε ενα ποστ του οκτωβριου ...

ψυχραιμια παλληκαρια και καλα μπανια


http://www.fibalivestats.com/u/FFBB/898299/bs.html

ΤΟ_ΦΑΝΤΑΣΜΑ
QUOTE (markos1949 @ Jul 20 2018, 12:01 ) *
Τι επενδυση και κουραφεξαλα ,πρωταθλητρια Ελλαδος, ο Παναθηναικος εχει κοριτσια 2 και 3 φορες πρωταθλητριες δεν μπορει να επενδυσει στο υλικο του ? Το ερωτημα ειναι σε τι επενδυει ο τιμ μανατζερ( θα ηθελα να δω και το βιογραφικο του και το πτυχιο μανατζερ που εχει)?


Για να επενδυσεις σε κατι(στο χωρο του μπασκετ) πρεπει να ξερεις να αναγνωριζεις ταλεντα,να ξερεις την διαδικασια αναπτυξης,να εισαι γνωστης και τεχνικων στοιχειων μπασκετ και γενικα.Αν δεν ξερεις να αναγνωριζεις τι εχεις μπροστα σου και τι πρεπει να δουλεψεις και πως.....πως θα το αναπτυξεις?

Και φυσικα πανω απο ολα να εχεις ατομα στο συλλογο που ξερουν την δουλεια οπως λενε στο χωρο!Το οτι εχει καποιος πρωταθλητριες(ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ) ελλαδος δεν σημαινει οτι επενδυει και στο υλικο του.

Επισης αν το υλικο ενος σωματειου προερχετε καθε χρονο μονιμα απο αλλες ομαδες που κανει αφαιμαξη τοτε καταλαβαινεις....τους τροπους που το κανει δεν τους αναλυω μπορειτε να το φανταστειτε!!!!!

Ο τιμ μανατζερ η ο καθε προπονητησ μανατζερ εκει που προφανωσ και η κατασταση ολη ειναι οτι ναναι σημαινει οτι μπορω να βουτηξω οτι γινετε για να κρατησω τη θεση μου.Αυτο ειναι χρονια το δογμα στις περισσοτερες ομαδες και κανενα ηθος η θεληση για αναπτυξη του αθληματος!

Απο οτι βλεπετε και οι εθνικες ομαδες μια απο τα ιδια απο θεμα μπασκετ και αναπτυξης κανουν!!!!!!!!!!!!!τα βλεπουμε τα κατορθωματα τους καθημερινα!!!!

Καλη αναπτυξη που λενε smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Υ.Γ:Για αριθμο μεταγραφων ασ μην μιλησουμε καλυτερα ποση αβαντα κανουν ειδικα σε αυτες τις ομαδες απο ομοσπονδια....και φυσικα ριχνουν τα μικροτερα σωματεια που τουσ το παιζουν αυστηροι!!!
passhootdrive
QUOTE (passhootdrive @ Jul 21 2018, 08:14 ) *


με καλύτερα ποσοστἀ η Μποσγανἀ εναντίον της Γαλλίας. Αντε με την νίκη σήμερα.

http://www.fibalivestats.com/u/FFBB/898302/index_en_AU.html
passhootdrive
QUOTE (passhootdrive @ Jul 22 2018, 11:03 ) *
με καλύτερα ποσοστἀ η Μποσγανἀ εναντίον της Γαλλίας. Αντε με την νίκη σήμερα.

http://www.fibalivestats.com/u/FFBB/898302/index_en_AU.html


κρίμα, τρίτη ήττα της Εθνικής.


http://www.fibalivestats.com/u/FFBB/898303/


Άρης
QUOTE (ema @ Jul 20 2018, 11:55 ) *
Έλεγα πότε θα το σχολιάσει κάποιος Ούτε να το σχολιάσουμε δεν τολμάμε. Ο κανονισμός αναφέρεται σε όλες τις μεταγραφές, ακόμα και αυτές με αποδέσμευση.
Αλλά, αν προσέξετε, δεν γράφει ποια έιναι η "ποινή" για την ομάδα που παραβαίνει τον κανόνα. Οπότε.... καταλαβαίνετε...

Το θέμα δεν είναι μόνο η ζημιά που γίνεται στις άλλες ομάδες. Σκεφτείτε και τα παιδιά που βρίσκονται ήδη στην ομάδα που κάνει πχ 12 μεταγραφές Αν αυτό συμβαίνει κάθε χρονιά - που κατά κανόνα συμβαίνει - τα παιδιά αυτά είναι καταδικασμένα να μην παίζουν. Εκεί που λες "φέτος θα παίξω, Τσουπ, εμφανίζεται μια μεταγραφή και γίνεσαι η αλλαγή της" Τώρα θα μου πείτε δεν το γνώριζαν όταν ξεκίνησαν ή πήγαν νωρίτερα εκεί; Ε, είναι εύκολο να παραμυθιάσεις γονιό και παιδί με παχιά λόγια, δένονται και μεταξύ τους τα παιδιά μετά και μπλέκονται σε έναν φαύλο κύκλο


Ολα όσα αναφέρεις είναι έτσι και χειρότερα. Υπάρχει όμως και η υποτέλεια που αφορά τα θιγόμενα σωματεία προκειμένου να απαιτήσουν από την ομοσπονδία να σέβεται ακόμη και τους κανονισμούς της.
Στη συνέχεια θα αναφερθώ σε μ συγκεκριμένη περίπτωση όπου η καραμπινάτη παρανομία της ομοσπονδίας καθόρισε το πρωτάθλημα κορασίδων.
Η γνωστή ομάδα των "επιτυχιών" διεκδίκησε μέσω ασεαδ βασική αθλήτρια της Εθνικής κορασίδων όταν είχαν αρχίσει τα πρωταθλήματα εκείνης της περιόδου. ΠΡΩΤΗ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ. Το ασεαδ έκανε δεκτή την προσφυγή και ενέκρινε την μεταγραφή το μήνα Φεβρουάριο. Σύμφωνα με τον κανονισμό η μεν αθλήτρια κατοχυρώνεται στο νέο σωματείο αλλά δεν έχει δικαίωμα να αγωνιστεί τη συγκεκριμένη περίοδο αλλά την επόμενη. Και όμως η αθλήτρια αγωνίστηκε στα play off καθορίζοντας σημαντικά το πρωτάθλημα. ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ.
Και το άκρον άωτο της υποτέλειας. Το σωματείο που έχασε ουσιαστικά το πρωτάθλημα με αυτό τον τρόπο δεν αντέδρασε για να μην τα
χαλάσει με τους παρανομούντες, προσβλέποντας μάλλον μελλοντικά σε άλλου είδους εξυπηρετήσεις.
Επομένως οι γέροντες της ομοσπονδίας βρίσκουν και κάνουν που λέει ο λαός.
polykos
Το δελτίο που βγαίνει μέσω της διαδικασίας του Ασεαδ είναι το μόνο που εξαιρείται απο τον χρονικό περιορισμό που αναφέρεις."Λογικό"φαίνεται διότι κρίνεται η ουσία και όχι πόσες υποθέσεις έχει να διεκπεραιώσει η Αρχή και πόσες αναβολές μπορεί να προκύψουν.
Άρης
QUOTE (polykos @ Jul 23 2018, 08:59 ) *
Το δελτίο που βγαίνει μέσω της διαδικασίας του Ασεαδ είναι το μόνο που εξαιρείται απο τον χρονικό περιορισμό που αναφέρεις."Λογικό"φαίνεται διότι κρίνεται η ουσία και όχι πόσες υποθέσεις έχει να διεκπεραιώσει η Αρχή και πόσες αναβολές μπορεί να προκύψουν.


Μάλλον σου διέφυγε ότι η υποβολή αίτησης μεταγραφής ΄χωρίς συγκατάθεση έγινε εκπρόθεσμα σε σχέση με τις ημερομηνίες που καθορίζει η εγκύκλιος των μεταγραφών και η προσφυγή έγινε πριν τα χριστούγεννα. Και σε κάθε περίπτωση η συγκεκριμένη υπόθεση συνιστά αλλοίωση πρωταθλήματος.
nikos64
Απ'ολες τις "παρανομιες " που γινονται αυτη που ...μου αρεσει περισσοτερο ειναι αυτη της "εκ παραδρομης " .... παντα καποιος αλλος φταιει ποτε εμεις ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.