Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
ema
QUOTE(ema @ Apr 5 2018, 21:11 ) *
Λέω μόνο ότι στο τελευταίο ματς καταργήθηκε κάθε κανόνας του μπάσκετ. Με δύο διαιτητές, παίκτρια κάνει 4 τριπλες σταματά κάνει πάνω από πέντε δευτερόλεπτα να βρει παίκτη και αφού δεν μπορεί να βρει πάσα ξανακάνει τριπλα και φεύγει!!!!! Και δεν σφυρίζει κάνεις τίποτα!! Πως να παίξουν μετά??? Εγώ θα παράτουσα την μπάλα κάτω και θα φεύγα γιατί δεν μιλάμε για αμφισβητουμενες φάσεις, να σου πει οαλλος δεν το είδα. ΚΙ ότι έμειναν κι έπαιξαν ήταν άθλος και μπράβο τους!
Αυτό το παιχνίδι κερδίζονταν μόνο αν είχαν τουλάχιστον την τύχη με το μέρος τους και δεν την είχαν.


Και για του λόγου το αληθές:
https://youtu.be/72YnyvA4XoI


Σε άλλη φάση δύο του Γέρακα με διψήφιο αριθμό στη φανέλα και οι δύο μαρκαρουν στενά παίκτρια του ΠΑΟ και ο διαιτητής σφυρίζει φάουλ. Σε ποιο νούμερο το δίνει;;;
Στο 9 το οποίο όλως τυχαίως το είχε βγάλει στον προηγούμενο αγώνα με πέντε φάουλα από το δεύτερο δεκάλεπτο!! και το οποίο απείχε από τη φάση αρκετά μέτρα.
Τι ακριβώς μπέρδεψε;;;;; Τι πέρασε για 9???? Αλλά φαίνεται το είχε τόσο πολύ στο μυαλό του μην τυχόν και ξεχαστεί που παρασύρθηκε :-)
papyrus23
QUOTE(ema @ Apr 5 2018, 21:34 ) *
Σε άλλη φάση δύο του Γέρακα με διψήφιο αριθμό στη φανέλα και οι δύο μαρκαρουν στενά παίκτρια του ΠΑΟ και ο διαιτητής σφυρίζει φάουλ. Σε ποιο νούμερο το δίνει;;;
Στο 9 το οποίο όλως τυχαίως το είχε βγάλει στον προηγούμενο αγώνα με πέντε φάουλα από το δεύτερο δεκάλεπτο!! και το οποίο απείχε από τη φάση αρκετά μέτρα.
Τι ακριβώς μπέρδεψε;;;;; Τι πέρασε για 9???? Αλλά φαίνεται το είχε τόσο πολύ στο μυαλό του μην τυχόν και ξεχαστεί που παρασύρθηκε :-)




Εγω σταθω καπου αλλου ειχε πει καποιος απο το forum οτι εκτος απο τη διατησια καλο θα ειναι να βαζουμε τα αυτονοητα καλαθια οπως αυτα που εισαι απο κατω απο το καλαθι τα ευκολα lay-up και υστερα ας δουμε και τη διατησια και ειχε ενα δικιο.Και εχτες η αληθεια ειναι οτι χαθηκαν πολλες ευκολες προσπαθειες,ομως οταν στα τρια πρωτα δεκαλεπτα η μια ομαδα βρισκεται στη γραμμη των βολων απο τα τα μισα του πρωτου δεκαλεπτου εκμεταλευομενη το πεναλτυ των βολων και σουταρει 10 -12 βολες ανα δεκαλεπτο το 70%να βαλει ιαποκταει μια διαφορα που για τον διατητη ειναι ακομα πιο ευκολο να κατευθυνη το παιχνιδι οπως επιθυμει, αν υπαρχει σκοπιμοτητα απο μερους του και η δικη μου οπτικη λαθος η μη διαφορετικη η στραβη αλλα δικη μου ηταν πως το παιχνιδι επρεπε απο νωρις να καθαρισει για τον παναθηναικο ωστε να μην υπαρχει ενδεχομενο να στραβωσει κατι στη πορεια και ετσι και εγινε.
ema
QUOTE(papyrus23 @ Apr 5 2018, 22:58 ) *
Εγω σταθω καπου αλλου ειχε πει καποιος απο το forum οτι εκτος απο τη διατησια καλο θα ειναι να βαζουμε τα αυτονοητα καλαθια οπως αυτα που εισαι απο κατω απο το καλαθι τα ευκολα lay-up και υστερα ας δουμε και τη διατησια και ειχε ενα δικιο.Και εχτες η αληθεια ειναι οτι χαθηκαν πολλες ευκολες προσπαθειες,ομως οταν στα τρια πρωτα δεκαλεπτα η μια ομαδα βρισκεται στη γραμμη των βολων απο τα τα μισα του πρωτου δεκαλεπτου εκμεταλευομενη το πεναλτυ των βολων και σουταρει 10 -12 βολες ανα δεκαλεπτο το 70%να βαλει ιαποκταει μια διαφορα που για τον διατητη ειναι ακομα πιο ευκολο να κατευθυνη το παιχνιδι οπως επιθυμει, αν υπαρχει σκοπιμοτητα απο μερους του και η δικη μου οπτικη λαθος η μη διαφορετικη η στραβη αλλα δικη μου ηταν πως το παιχνιδι επρεπε απο νωρις να καθαρισει για τον παναθηναικο ωστε να μην υπαρχει ενδεχομενο να στραβωσει κατι στη πορεια και ετσι και εγινε.


Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ
Για τα εύκολα καλάθια, τα οποία χάθηκαν ειδικά από πλευράς Γέρακα: πράγματι έκριναν κατά πολύ το αποτέλεσμα.
Αλλά το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό αν το παιχνίδι παιζόταν επί ίσοις όροις. Γιατί, αν εκνευρίζεται ο θεατής που βλέπει τα ΤΡΑΓΙΚΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ, για μένα δεν υπάρχει πιο τραγικό από αυτό που πόσταρα προηγουμένως, φαντάσου τα παιδιά που παίζουν στο γήπεδο πώς νιώθουν.
Και μην ξεχνάμε ότι ο Γέρακας πήγε στον αγώνα με ΜΙΑ προπονηση μετά την ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ από πλευράς ΕΣΚΑ ότι ο αγώνας θα γινόταν μετά το ΠΑΣΧΑ,
http://www.wbasket.gr/korasides-eska-gyris...-panathinaikos/
ενώ ο ΠΑΟ το ήξερε από πριν.

Τελικά, τείνω να συμφωνήσω με τον @ggrilik που αποκαλεί τον ΠΑΟ ιμπεράτωρ.

Έχει έναν από τους καλύτερους προπονητές αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, έχει έναν άνθρωπο που τρέχει τα πάντα στην εντέλεια, είναι πάντα παρών και έχει την απόλυτη εποπτεία, αλλά δεν είχε το δυναμικό για να πάρει το πρωτάθλημα.
Θυμίζω ότι ο ΠΑΟ πριν δύο τρεις αγωνιστικές δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον ΕΥΝΙΚΟ και τον ΑΜΥΝΤΑ τους οποίους κέρδισε ο Γέρακας με όλη τη 12άδα να παίζει αρκετά τον ένα με 40 και τον άλλον με 20 πόντους.

ggrilik
QUOTE (ema @ Apr 5 2018, 21:11 ) *
Λέω μόνο ότι στο τελευταίο ματς καταργήθηκε κάθε κανόνας του μπάσκετ. Με δύο διαιτητές, παίκτρια κάνει 4 τριπλες σταματά κάνει πάνω από πέντε δευτερόλεπτα να βρει παίκτη και αφού δεν μπορεί να βρει πάσα ξανακάνει τριπλα και φεύγει!!!!! Και δεν σφυρίζει κάνεις τίποτα!! Πως να παίξουν μετά??? Εγώ θα παράτουσα την μπάλα κάτω και θα φεύγα γιατί δεν μιλάμε για αμφισβητουμενες φάσεις, να σου πει οαλλος δεν το είδα. ΚΙ ότι έμειναν κι έπαιξαν ήταν άθλος και μπράβο τους!
Αυτό το παιχνίδι κερδίζονταν μόνο αν είχαν τουλάχιστον την τύχη με το μέρος τους και δεν την είχαν.


Και για του λόγου το αληθές:
https://youtu.be/72YnyvA4XoI


Σαν κι αυτό εδώ ας πούμε?

https://www.youtube.com/watch?v=EtMc8q5RsBk

ή σαν κι αυτό?

https://www.youtube.com/watch?v=5siC7gX0SEU


Λάθη συμβαίνουν και στις καλύτερες επαγγελματικές οικογένειες. Ψάχνεις τι λάθη κάνουν ερασιτέχνες διαιτητές?
Άσε που αν δω το παιχνίδι είμαι βέβαιος πως θα βρώ και πολλά λάθη υπέρ του Κρόνου.
Δεν έχει νόημα η γκρίνια για την διαιτησία. Και γενικώς δεν έχει νόημα η γκρίνια. Προχωράμε παρακάτω, αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση.
ema
QUOTE(ggrilik @ Apr 5 2018, 23:32 ) *
Σαν κι αυτό εδώ ας πούμε?

https://www.youtube.com/watch?v=EtMc8q5RsBk

ή σαν κι αυτό?

https://www.youtube.com/watch?v=5siC7gX0SEU


Λάθη συμβαίνουν και στις καλύτερες επαγγελματικές οικογένειες. Ψάχνεις τι λάθη κάνουν ερασιτέχνες διαιτητές?
Άσε που αν δω το παιχνίδι είμαι βέβαιος πως θα βρώ και πολλά λάθη υπέρ του Κρόνου.
Δεν έχει νόημα η γκρίνια για την διαιτησία. Και γενικώς δεν έχει νόημα η γκρίνια. Προχωράμε παρακάτω, αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση.


Αυτό που με προβλημάτιζει είναι η... Βεβαιότητα σου!!
ggrilik
QUOTE (ema @ Apr 6 2018, 01:14 ) *
Αυτό που με προβλημάτιζει είναι η... Βεβαιότητα σου!!

UP TO 80-100 MISSED OR WRONG CALLS PER NBA GAME

Στο NBA τα μισά περίπου λάθη απ αυτά τα 80-100 αφορούν βήματα. Και πάλι μένει ένα εντυπωσιακό 40-50.
ema
QUOTE(ggrilik @ Apr 6 2018, 01:51 ) *
UP TO 80-100 MISSED OR WRONG CALLS PER NBA GAME

Στο NBA τα μισά περίπου λάθη απ αυτά τα 80-100 αφορούν βήματα. Και πάλι μένει ένα εντυπωσιακό 40-50.


ΟΚ το ότι μου συγκρίνεις τον αγώνα ΠΑΟ - ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ ΚΟΡΑΣΊΔΕΣ με το NBA ειλικρινά με ξεπερνάει :-) οπότε θα το σταματήσω εδώ.
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ!!

ggrilik
(α) To NBA είναι πιο γρήγορο αλλά κι οι επαγγελματίες διαιτητές του NBA (με απολαβές 100 με 500 χιλιάρικα ετησίως) απέχουν σε ποιότητα απ τους ερασιτέχνες διαιτητές της Α' ΕΣΚΑ κορασίδων περίπου όσο απέχουν παίκτες του NBA απ τις παίκτριες της Α' κορασίδων. Κι είναι και τρείς αντί για δύο. Κι όμως σε κάθε μα κάθε παιχνίδι κάνουν λάθη. Άρα κι οι ερασιτέχνες διαιτητές της Α' ΕΣΚΑ κορασίδων θα κάνουν λάθη.

(β) Συνεπώς δείχνοντάς μου επιλεγμένες φάσεις όπου "αδικείται" ο Κρόνος δεν μου αποδεικνύεις πως συνολικά αδικήθηκε ο Κρόνος. Απλά μου αποδεικνύεις αυτό που ήδη γνωρίζω, πως οι διαιτητές κάνουν λάθη. Για να με πείσεις πως συνολικά "αδικήθηκε" ο Κρόνος πρέπει να μου δείξεις ΟΛΟ το παιχνίδι και να κάτσω να μετρήσω τα λάθη με χαρτί και μολύβι. Αν δεν βάλω χαρτί και μολύβι και βασιστώ στην γενική αντίληψή μου θα επηρεαστώ απ' το συναίσθημα, και μάλλον θα μείνω με την εντύπωση πως αδικήθηκε η αγαπημένη μου ομάδα.

(γ) Και να μου δείξεις όλο το παιχνίδι ξέρω απο πρίν πως αποκλείεται τα λάθη να είναι 50-50. Είναι σαν να ρίχνεις ένα νόμισμα 100 φορές και να περιμένεις να κάτσει ακριβώς 50 φορές κορώνα και 50 γράμματα. Οι πιθανότητες είναι ~ 8% αν δεν κάνω λάθος. Συνεπώς σχεδόν πάντα κάποια ομάδα θα "αδικηθεί". Το "αδικηθεί" σε εισαγωγικά γιατί αυτοί είναι οι νόμοι του μπάσκετ, του βόλεϊ, του ποδοσφαίρου, του πόλο και πολλών άλλων αθλημάτων. Αν δεν σε ικανοποιούν αυτοί οι νόμοι μπορείς να ασχοληθείς με κάποιο άλλο άθλημα, πχ με τον στίβο, όπου η "αδικία" περιορίζεται στις διαθέσεις του αέρα, αν θα είναι κόντρα ή ούριος την ώρα που κάνεις το άλμα.

(δ) Υπάρχουν και οι εξτρεμοκαταστάσεις, οι λεγόμενες και "σφαγές", όπου οι διαιτητές σφυρίζουν (ή δεν σφυρίζουν ενω θα πρεπε) κάτι του στυλ 60-40, δλδ κάνουν 60 λάθη υπέρ της μιας και 40 υπέρ της άλλης ομάδας. Σύμφωνα με τις πιθανότητες μπορεί να συμβεί κι αυτό. Τυχαία? Στα 100 λάθη η πιθανότητα είναι ~3%. Στα 50 λάθη είναι 10%. Στα 20 λάθη, περίπου όσα βλέπει ο μέσος θεατής, 25% Αν πιστεύεις πως είναι αυτή η περίπτωση του Παναθηναϊκός Κρόνος μπορείς να ανεβάσεις ΟΛΟ το βίντεο κι όποιος θέλει μπορεί να πάρει χαρτί και μολύβι και ν'αρχίσει να σημειώνει.

Κι αν θέλετε τις πιθανότητες να είναι προϊόν τύχης, σ'αυτό μπορώ να βοηθήσω. Θα επαναλάβω όμως οτι η μίρλα για την διαιτησία είναι μια άσκηση δίχως νόημα. ugly1.gif

καλό πάσχα!
ema
QUOTE(ggrilik @ Apr 6 2018, 05:24 ) *
(α) To NBA είναι πιο γρήγορο αλλά κι οι επαγγελματίες διαιτητές του NBA (με απολαβές 100 με 500 χιλιάρικα ετησίως) απέχουν σε ποιότητα απ τους ερασιτέχνες διαιτητές της Α' ΕΣΚΑ κορασίδων περίπου όσο απέχουν παίκτες του NBA απ τις παίκτριες της Α' κορασίδων. Κι είναι και τρείς αντί για δύο. Κι όμως σε κάθε μα κάθε παιχνίδι κάνουν λάθη. Άρα κι οι ερασιτέχνες διαιτητές της Α' ΕΣΚΑ κορασίδων θα κάνουν λάθη.

(β) Συνεπώς δείχνοντάς μου επιλεγμένες φάσεις όπου "αδικείται" ο Κρόνος δεν μου αποδεικνύεις πως συνολικά αδικήθηκε ο Κρόνος. Απλά μου αποδεικνύεις αυτό που ήδη γνωρίζω, πως οι διαιτητές κάνουν λάθη. Για να με πείσεις πως συνολικά "αδικήθηκε" ο Κρόνος πρέπει να μου δείξεις ΟΛΟ το παιχνίδι και να κάτσω να μετρήσω τα λάθη με χαρτί και μολύβι. Αν δεν βάλω χαρτί και μολύβι και βασιστώ στην γενική αντίληψή μου θα επηρεαστώ απ' το συναίσθημα, και μάλλον θα μείνω με την εντύπωση πως αδικήθηκε η αγαπημένη μου ομάδα.

(γ) Και να μου δείξεις όλο το παιχνίδι ξέρω απο πρίν πως αποκλείεται τα λάθη να είναι 50-50. Είναι σαν να ρίχνεις ένα νόμισμα 100 φορές και να περιμένεις να κάτσει ακριβώς 50 φορές κορώνα και 50 γράμματα. Οι πιθανότητες είναι ~ 8% αν δεν κάνω λάθος. Συνεπώς σχεδόν πάντα κάποια ομάδα θα "αδικηθεί". Το "αδικηθεί" σε εισαγωγικά γιατί αυτοί είναι οι νόμοι του μπάσκετ, του βόλεϊ, του ποδοσφαίρου, του πόλο και πολλών άλλων αθλημάτων. Αν δεν σε ικανοποιούν αυτοί οι νόμοι μπορείς να ασχοληθείς με κάποιο άλλο άθλημα, πχ με τον στίβο, όπου η "αδικία" περιορίζεται στις διαθέσεις του αέρα, αν θα είναι κόντρα ή ούριος την ώρα που κάνεις το άλμα.

(δ) Υπάρχουν και οι εξτρεμοκαταστάσεις, οι λεγόμενες και "σφαγές", όπου οι διαιτητές σφυρίζουν (ή δεν σφυρίζουν ενω θα πρεπε) κάτι του στυλ 60-40, δλδ κάνουν 60 λάθη υπέρ της μιας και 40 υπέρ της άλλης ομάδας. Σύμφωνα με τις πιθανότητες μπορεί να συμβεί κι αυτό. Τυχαία? Στα 100 λάθη η πιθανότητα είναι ~3%. Στα 50 λάθη είναι 10%. Στα 20 λάθη, περίπου όσα βλέπει ο μέσος θεατής, 25% Αν πιστεύεις πως είναι αυτή η περίπτωση του Παναθηναϊκός Κρόνος μπορείς να ανεβάσεις ΟΛΟ το βίντεο κι όποιος θέλει μπορεί να πάρει χαρτί και μολύβι και ν'αρχίσει να σημειώνει.

Κι αν θέλετε τις πιθανότητες να είναι προϊόν τύχης, σ'αυτό μπορώ να βοηθήσω. Θα επαναλάβω όμως οτι η μίρλα για την διαιτησία είναι μια άσκηση δίχως νόημα. ugly1.gif

καλό πάσχα!


Καλημέρα!
Όντως δεν έχει νόημα η γκρίνια για τη διαιτησία. Δεν οδηγεί πουθενά καθώς ούτως ή άλλως δεν μπορεί να αλλάξει κάτι, είτε έχω δίκιο είτε όχι.
Μάλλον είναι όπως τα λες. Απλά, μάλλον ήμουν προιδεασμένη λόγω του τρόπου με τον οποίο ορίστηκε η ημερομηνία του αγώνα.



passhootdrive
QUOTE (ema @ Apr 6 2018, 08:33 ) *
Καλημέρα!
Όντως δεν έχει νόημα η γκρίνια για τη διαιτησία. Δεν οδηγεί πουθενά καθώς ούτως ή άλλως δεν μπορεί να αλλάξει κάτι, είτε έχω δίκιο είτε όχι.
Μάλλον είναι όπως τα λες. Απλά, μάλλον ήμουν προιδεασμένη λόγω του τρόπου με τον οποίο ορίστηκε η ημερομηνία του αγώνα.


Ema μια παρἀκληση. Μην βάζεις βίντεο 14δ στα οποία κάνεις ρόμπα ένα παιδί. Δεν φταίει αυτό που οι διαιτητές δεν σφύριξαν το προφανές. Βἀλε το παιχνίδι και ας βγάλει όποιος θέλει το συμπέρασμα που θέλει.

Το θέμα ΠΑΟ και διαιτησία θα έχει ενδιαφέρον στα παιχνίδια με τον Ιάσωνα. Στα 2 προηγούμενα παιχνίδια δεν υπήρχαν παράπονα απο τον Ιάσωνα (έτσι ξέρω τουλάχιστον).

Οσο για το ο ΠΑΟ έχει τον καλύτερο προπονητή, θέλει λίγο σκέψη. Για χρόνια, και φέτος για μένα, ο ΠΑΟ έχει το καλύτερο υλικό. Ο Κρόνος, για παράδειγμα, χωρίς πάγκο με βάθος πήγε στα 5 παιχνίδια. Μπράβο και ας το χαρούν τα παιδιά.
Fourteen
Συγγνώμη που θα χαλασω το διαιτητοκλιμα αλλα θελω να αναφερθω και λιγακι στα του αγωνα. Το νούμερο 11 που κανει και την διπλη τριπλα ηταν η καλύτερη του Παο μαζι με το νούμερο 13( Λογικα Ταρλα και Μαυρακη τα ονοματα τους)! Όμως η καλύτερη του γηπεδου ηταν το νούμερο 6 του κρονου που με εντυπωσιασε η ταχύτητα στο πρωτο βήμα και η επιλογή του αριστερου διαδρομου στις περισσότερες προσπαθειες της! Παντα για το συγκεκριμένο ματς μιλαω...
Με απογοήτευσε η απουσια ψηλων και απο τις 2 ομαδες( δεν εννοω σε υψος αλλα σε ποιότητα)! Οι προπονητικες αντιδράσεις σε μεγαλο βαθμό ηταν σωστες και οι ομαδες δουλεμενες και σε ατομικο και σε ομαδικο επίπεδο!
Τελος οι αντιδράσεις των γονιων στην εξεδρα και απο τις 2 πλευρες απαραδεκτες, δείχνουν πως δεν εχουν σεβασμό ουτε για το αθλημα ούτε για τα παιδια τους!
ema
QUOTE(passhootdrive @ Apr 6 2018, 08:58 ) *
Ema μια παρἀκληση. Μην βάζεις βίντεο 14δ στα οποία κάνεις ρόμπα ένα παιδί. Δεν φταίει αυτό που οι διαιτητές δεν σφύριξαν το προφανές. Βἀλε το παιχνίδι και ας βγάλει όποιος θέλει το συμπέρασμα που θέλει.

Το θέμα ΠΑΟ και διαιτησία θα έχει ενδιαφέρον στα παιχνίδια με τον Ιάσωνα. Στα 2 προηγούμενα παιχνίδια δεν υπήρχαν παράπονα απο τον Ιάσωνα (έτσι ξέρω τουλάχιστον).

Οσο για το ο ΠΑΟ έχει τον καλύτερο προπονητή, θέλει λίγο σκέψη. Για χρόνια, και φέτος για μένα, ο ΠΑΟ έχει το καλύτερο υλικό. Ο Κρόνος, για παράδειγμα, χωρίς πάγκο με βάθος πήγε στα 5 παιχνίδια. Μπράβο και ας το χαρούν τα παιδιά.

Το ότι ένα παιδί έκανε ένα λάθος δεν σημαίνει τίποτα και σίγουρα δεν ήταν πρόθεση μου να στοχοποιησω το παιδί.Ειδικά το συγκεκριμένο παιδί είναι από τις καλύτερες του παο και μπασκετικα και από πλευράς ήθους και μεγάλη μου συμπάθεια. Αν έτσι το εξέλαβε καποιος ας μου δείξει έναν παίκτη - και τουΝΒΑ αν θέλετε πού να μην έχει κάνει λαθη. και μάλιστα σε αυτόν τον αγώνα έπαιξε πολύ καλά.
papyrus23
QUOTE(passhootdrive @ Apr 6 2018, 08:58 ) *
Ema μια παρἀκληση. Μην βάζεις βίντεο 14δ στα οποία κάνεις ρόμπα ένα παιδί. Δεν φταίει αυτό που οι διαιτητές δεν σφύριξαν το προφανές. Βἀλε το παιχνίδι και ας βγάλει όποιος θέλει το συμπέρασμα που θέλει.

Το θέμα ΠΑΟ και διαιτησία θα έχει ενδιαφέρον στα παιχνίδια με τον Ιάσωνα. Στα 2 προηγούμενα παιχνίδια δεν υπήρχαν παράπονα απο τον Ιάσωνα (έτσι ξέρω τουλάχιστον).

Οσο για το ο ΠΑΟ έχει τον καλύτερο προπονητή, θέλει λίγο σκέψη. Για χρόνια, και φέτος για μένα, ο ΠΑΟ έχει το καλύτερο υλικό. Ο Κρόνος, για παράδειγμα, χωρίς πάγκο με βάθος πήγε στα 5 παιχνίδια. Μπράβο και ας το χαρούν τα παιδιά.





Στο οτι δεν υπηρχαν παραπονα θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι υπηρχαν οσον αφορα τον Ιασωνα και εντονα μαλιστα ,η αποδοση ομως και η εμφανιση της ομαδας(συμφωνα με την εκτιμηση μας για τις δυνατοτητες αυτης της ομαδας και το μπασκετ που παιζει ) ηταν απογοητευτικη!Οποτε δεν νομιζω πως θα πρεπε εκεινη τη στιγμη να αναδειξουμε ως πρωτευων ζητημα τη διατησια χωρις αυτο να αναιρει το γεγονος πως τα" μεγαλα"σωματεια τυγχανων διαφορετικης αντιμετωπισης καθως υπαρχουν αλλου ειδους συμφεροντα τα οποια ξεκινουν εξω απο το γηπεδο και παιρνουν σαρκα και οστα στο παρκε!
nikos64
Ειδα ενα στιγμιοτυπο απο τον αγωνα τον συγκεκριμενο ,που ειλικρινα θελω να βρισω ....κανει μπασιμο ή κατι σαν μπασιμο η παικτρια του Παναθηναικου και καταληγει να σκαει με την πλατη και ενσυνεχεια με το πισω του κεφαλιου της στο παρκε και μενει κατω ....και η φαση συνεχιστηκε μονο μια του γερακα πηγε προς στιγμη προς το μερος της.... ολοι οι αλλοι τιποτα .... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ολοι τους ..... τι να μιλησουμε για μπασκετ μετα?



αααα ξεχασα μετα οταν σηκωθηκε αφου μπηκε ο γιατρος ολοι χειροκροτανε .... ποσο ....... ας μην πω τιποτα ΝΤΡΟΠΗ
ggrilik
Παιδιά, παράκληση, να το κλείσουμε το θέμα με την σειρά Κρόνου-ΠΑΟ.

Αλλά πριν το κλείσουμε θα πω τα εξής.

1ον. Σε καμιά περίπτωση ένα βινεάκι με κάποιον παίκτη που υποπίπτει σε βήματα ή οτιδήποτε παρόμοιο δεν κάνει τον παίκτη ρόμπα. Ούτε τον διαιτητή ούτε κανέναν. Κι όπως είπα δεν αποδεικνύει αδικία. Απλά δείχνει ένα σφάλμα.

2ον. Τα κρίσιμα παιχνίδια κορασίδων είναι σχεδόν όλα χάλια. Σχεδόν δεν βλέπονται. Όχι γιατί οι παίκτριες είναι κακές αλλά γιατί δεν έχουν τις εμπειρίες να διαχειριστούν τέτοια παιχνίδια. Οπότε συνήθως παίζουν ΠΟΛΥ χειρότερο απ ότι μπορούν. Αυτό είναι νόμος.

3ον. Να πω στον φίλο τον Νίκο πως οι παίκτριες δεν έχουν καν ικανοποιητικό situational awareness που λένε στον ΝΑΤΟ-ική ορολογία πέρα απ το πεδίο προσοχής τους. Αυτό συμβαίνει και με πολύ πιο έμπειρους παίκτες, οπότε κακώς περιμένει σε κάποιο ατύχημα όλοι να σταματήσουν και να πάνε να βοηθήσουν. Δεν είναι έλλειψη σεβασμού φίλε Νίκο. Σε καμία περίπτωση. Όσοι παίκτες το αντιλαμβάνονται ως σοβαρό σταματάνε, γιατί οι αθλητές έχουν πολύ ισχυρό το αίσθημα του συμπάσχειν (empathy) σε θέματα τραυματισμού. Μέχρι και που κλαίνε. Πλην κάτι τύπους σαν τον Πατσούλια 71.gif Κι αυτό είναι νόμος.

4ον. Επειδή είδα όσο μπόρεσα κάποια παιχνίδια, κι οι δύο ομάδες ήταν αξιοπρεπέστατες, οι παίκτριες τεχνικά καλές, με πολύ πάθος για την νίκη, κι οι προπονητές άψογοι. Κάποιος έπρεπε να κερδίσει και κάποιος να χάσει. αυτό είναι όλο.


Πάμε στην σειρά Ιάσονα - Παναθηναϊκού τώρα. Και να μείνουμε στα αγωνιστικά. Αυτή είναι η δουλειά μας. Και δουλειά των γονιών και φίλων είναι να κάνουν τα παιχνίδια γιορτή κι όχι πόλεμο. Θα δούμε και καλύτερο μπάσκετ έτσι.

nikos64
QUOTE(ggrilik @ Apr 6 2018, 15:47 ) *
3ον. Να πω στον φίλο τον Νίκο πως οι παίκτριες δεν έχουν καν ικανοποιητικό situational awareness που λένε στον ΝΑΤΟ-ική ορολογία. Αυτό συμβαίνει και με πολύ πιο έμπειρους παίκτες, οπότε κακώς περιμένει σε κάποιο ατύχημα όλοι να σταματήσουν και να πάνε να βοηθήσουν. Δεν είναι έλλειψη σεβασμού φίλε Νίκο. Σε καμία περίπτωση. Όσοι παίκτες το αντιλαμβάνονται ως σοβαρό σταματάνε, γιατί οι αθλητές έχουν πολύ ισχυρό το αίσθημα του συμπάσχειν (empathy) σε θέματα τραυματισμού. Μέχρι και που κλαίνε. Πλην κάτι τύπους σαν τον Πατσούλια 71.gif Κι αυτό είναι νόμος.

Και να μείνουμε στα αγωνιστικά.


Δεν αναφερομουν στις παικτριες αλλα στους ενηλικες , στους διαιτητες που επρεπε αμεσως να σταματησουν το παιχνιδι ειναι καθηκον τους ,αν δεν το ξερουν αυτο χτυπημα στο κεφαλι σταματαω τα παντα για να μπει γιατρος μεσα να μην διαιτητευουν και οι ενηλικες του παγκου του κρονου εκει ηταν ...αν ηταν δικο τους παιδι θα παραμενανε το ιδιο αταραχοι ? τι αγωνιστικα να μεινουμε μου λες ? ολα να τα αφηνουμε να περνανε ετσι ?..... και το ευτυχημα ειναι οτι δεν ειχε τιποτα σοβαρο η κοπελια διαφορετικα αλλα θα λεγαμε ..... η προτεραιοτητα ειναι γνωστη πρωτα και πανω απο ολα η υγεια ολα τα αλλα επονται.


και η δουλεια ολων οσων ειναι παρον , ειναι να φροντιζουν για την υγεια ολων .... συγγνωμη αλλα αυτο δεν μπορω να το χωνεψω
Gkos
QUOTE (passhootdrive @ Apr 6 2018, 08:58 ) *
Ema μια παρἀκληση. Μην βάζεις βίντεο 14δ στα οποία κάνεις ρόμπα ένα παιδί. Δεν φταίει αυτό που οι διαιτητές δεν σφύριξαν το προφανές. Βἀλε το παιχνίδι και ας βγάλει όποιος θέλει το συμπέρασμα που θέλει.


Προφανώς και ο σκοπός της Έμας δεν ήταν να θίξει την κοπέλα του Παναθηναικού,παρά μόνο την διαιτησία.
Άλλωστε η κοπέλα έκανε ένα λαθος ,σιγά το ζήτημα.
Και αν το έκανε επίτηδες και δεν το κατάλαβαν οι ρεφ,μαγκιά της θα πω.
Σχετικά με την εν λόγω φάση πάντως,φίλος μου ρεφ μου είπε ότι είναι από τις πιο δύσκολες φάσεις γιατί πολύ απλά ξεχνιέσαι.

Btw να κάνω μια ερώτηση επειδη δεν έχω καταλάβει:
Γιατί ο ορισμός του αγώνα για Μ. Τρίτη ευνόησε τόσο τον Παναθηναικό;
Σοβαρά ρωτάω.

Κατά τα άλλα τα σχόλια του ggrilik είναι όπως πάντα ένα και ένα.
ema
QUOTE(nikos64 @ Apr 6 2018, 16:07 ) *
Δεν αναφερομουν στις παικτριες αλλα στους ενηλικες , στους διαιτητες που επρεπε αμεσως να σταματησουν το παιχνιδι ειναι καθηκον τους ,αν δεν το ξερουν αυτο χτυπημα στο κεφαλι σταματαω τα παντα για να μπει γιατρος μεσα να μην διαιτητευουν και οι ενηλικες του παγκου του κρονου εκει ηταν ...αν ηταν δικο τους παιδι θα παραμενανε το ιδιο αταραχοι ? τι αγωνιστικα να μεινουμε μου λες ? ολα να τα αφηνουμε να περνανε ετσι ?..... και το ευτυχημα ειναι οτι δεν ειχε τιποτα σοβαρο η κοπελια διαφορετικα αλλα θα λεγαμε ..... η προτεραιοτητα ειναι γνωστη πρωτα και πανω απο ολα η υγεια ολα τα αλλα επονται.


και η δουλεια ολων οσων ειναι παρον , ειναι να φροντιζουν για την υγεια ολων .... συγγνωμη αλλα αυτο δεν μπορω να το χωνεψω


Συγγνώμη, εδώ συνεχίστηκε το παιχνίδι και φάγαμε και καλάθι γιατί η παίκτρια του Γέρακα άφησε την άμυνα για να δει αν είναι καλά το παιδί. Ο Γέρακας σου φταίει; Ο ΠΑΟ που εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση για να βάλει καλάθι δεν σε πειράζει;Οι συμπαίκτριες του κοριτσιού πανηγυρίζουν για το καλάθι που έβαλαν, την αφήνουν κάτω στο πάτωμα και τρέχουν προς το αντίπαλο καλάθι αν σου λέει τίποτα αυτό, ενώ οι παίκτριες του Γέρακα είναι από πάνω της. Ο Γέρακας σου φταίει; ΟΙ ενήλικες του Γέρακα σε προηγούμενο αγώνα φωνάζαμε στη διαιτησία ότι είχε πεταχτεί η τάπα του βόλευ την ώρα του αγώνα και θα τραυματίζονταν κάνα παιδί και απειλούσε να μας δώσει τεχνική ποινή. Την προηγούμενη φορά φύγαμε σακατεμένοι από αντιαθλητικά φάουλ - που ΔΕΝ ΣΦΥΡΙΧΤΗΚΑΝ, αλλά και που η παίκτρια που το κανε ούτε γύρισε το κεφάλι να δει πώς είναι το παιδί που ήταν στο πάτωμα- πλάκα μου κάνεις; Ο Γέρακας φταίει και για αυτό;
ggrilik

... безнадежна sleep.gif

nikos64
QUOTE(ggrilik @ Apr 6 2018, 16:39 ) *
... безнадежна sleep.gif


和我自己 angry_red.gif


και εμμα οχι κανενας γερακας δεν φταιει αλλα οταν γινεται μπροστα στα ματια σου τετοιο χτυπημα ... δεν μενεις με τα χερια στην μεση ......

και Gkos
QUOTE
Σχετικά με την εν λόγω φάση πάντως,φίλος μου ρεφ μου είπε ότι είναι από τις πιο δύσκολες φάσεις γιατί πολύ απλά ξεχνιέσαι.

αυτο το αστειο για να αλλαξεις λιγο το κλιμα το ειπες .....
ema
Που λέτε, είχα θυμώσει με τη μόλις δυο μέρες πριν ενημέρωσή μας ότι ο αγώνας Κρόνος-ΠΑΟ θα γινόταν Μ. Τετάρτη, παρά τη διαβεβαίωσή που είχαμε από ΕΣΚΑ ότι θα γινόταν 17/4.
Μέχρι που διάβασα αυτό

http://www.wbasket.gr/anavoli-ston-vorio-p...kanonismou-pic/

:-) :-) :-)
ggrilik
Είναι η δεύτερη ή τρίτη φορά που αλλάζουν την ημερομηνία.
Πριν την άλλαξαν στον β' όμιλο για να μπορέσει να παίξει ο ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ. Γενικά το u18 είναι αποτυχία, μόνο η ΕΣΚΑ, ισως η ΕΚΑΣΘ και κάπως κι η ΕΣΚΑΝΑ μπορούν να κατεβάζουν σε σταθερή βάση ομάδες νεανίδων. Όλες οι άλλες ενώσεις κατεβάζουν στην καλύτερη περίπτωση μικτές u16 u18...
BASKET TUNE
Οι αλλαγές των ημερομηνιών έχουν και ανταλλάγματα

1) για πρώτη φορά πανεπαρχιακό κορασίδων (αυτό της Μεγαλόπολης) έγινε καθημερινές Μεγάλη Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, ενώ
πάντα γινόταν το ΠΣΚ Λαζάρου-Βαίων. Και αυτό διότι ο προπονητής Γ Τσατσούλης είχε και το Εφηβικό του Πελασγού που έπαιζε στο Λέχαιο το Σαββατοκύριακο. Η ΕΟΚ έκανε τη χάρη στη Μεγαλόπολη διότι ήταν διοργανώτρια του πανεπαρχιακού.

2) Η μετάθεση ημερομηνιών του πανεπαρχιακού κορασίδων έγινε προφανώς για να μπορέσει ο Έσπερος να συμμετάσχει, και αυτός άλλωστε θα διοργανώσει το τουρνουά στην Πάτρα.

3) Η μετάθεση ημερομηνιών του πανεπαρχιακού παίδων έγινε προφανώς για τον ίδιο λόγο και για τον Προμηθέα Πατρών, και αυτός με τη σειρά του διοργανώνει το τουρνουά στην Πάτρα. (ίδιες ημερομηνίες με το κορασίδων)

4) Στην περίπτωση του Πιερικού όμως τι κρύβεται από πίσω;
passhootdrive
Το Jason-Imperator δεν έχει ακόμα ημερομηνία...

Α’ Όμιλος (ΚΓ Αμπελοκήπων, Θεσσαλονίκη)

Σωματεία

ΕΚ Καβάλας

ΑΦΣ Κεραυνός Αγ. Γεωργίου

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος

ΓΣ Τιτάνες Παλαμά

ΣΚ Ιερισσός 99

ΦΙΜΠΑ Πήγασος Αγρινίου

Το πρόγραμμα

11 Απριλίου

12.00 ΦΙΜΠΑ-Κεραυνός

13.45 Καβάλα-Ιερισσός 99

15.30 Πιερικός Αρχέλαος-Τιτάνες

12 Απριλίου

12.00 Κεραυνός-Καβάλα

13.45 Τιτάνες-ΦΙΜΠΑ

15.30 Ιερισσός 99-Πιερικός Αρχέλαος

13 Απριλίου

12.00 Τιτάνες-Κεραυνός

13.45 Πιερικός Αρχέλαος-Καβάλα

15.30 ΦΙΜΠΑ-Ιερισσός 99

14 Απριλίου

12.00 Κεραυνός-Πιερικός Αρχέλαος

13.45 Ιερισσός 99-Τιτάνες

15.30 Καβάλα-ΦΙΜΠΑ

15 Απριλίου

12.00 Ιερισσός 99-Κεραυνός

13.45 ΦΙΜΠΑ-Πιερικός Αρχέλαος

15.30 Τιτάνες-Καβάλα

Β’ Όμιλος (ΚΓ Παν. Αλεξιώτισσας)

Σωματεία

Έσπερος ΑΟΠΑ

ΚΟΜ Πελασγός

ΑΟ Ερμιόνης

Πρωταθλητής ΕΣΚΑΣΕ

Το πρόγραμμα

27 Απριλίου

17.00 Έσπερος-Ερμιόνη

19.00 Πελασγός-Πρωτ. ΕΣΚΑΣΕ

28 Απριλίου

16.00 Πρωτ. ΕΣΚΑΣΕ-Έσπερος

18.00 Ερμιόνη-Πελασγός

29 Απριλίου

10.00 Έσπερος-Πελασγός

12.00 Πρωτ. ΕΣΚΑΣΕ-Ερμιόνη

Γ’ Όμιλος (Κ.Γ. Μετς)

Σωματεία

ΟΑ Χανίων

ΓΑΣ Ιαλυσός

ΤΑΚ Περιστεριώνας

Αιγέας ΑΣ

Αιγέας Πλωμαρίου

ΑΓΣ Ραχών Ικαρίας «Διαγόρας»

Το πρόγραμμα

11 Απριλίου

13.00 Διαγόρας-Ιαλυσός

15.00 ΟΑ Χανίων-Αιγέας Πλ.

17.00 Περιστεριώνας-Αιγέας ΑΣ

12 Απριλίου

13.00 Ιαλυσός-ΟΑ Χανίων

15.00 Αιγέας ΑΣ-Διαγόρας

17.00 Αιγέας Πλ.-Περιστεριώνας

13 Απριλίου

13.00 Αιγέας ΑΣ-Ιαλυσός

15.00 Περιστεριώνας-ΟΑ Χανίων

17.00 Διαγόρας-Αιγέας Πλ.

14 Απριλίου

11.00 Ιαλυσός-Περιστεριώνας

13.00 Αιγέας Πλ.-Αιγέας ΑΣ

15.00 ΟΑ Χανίων-Διαγόρας

15 Απριλίου

10.00 Αιγέας ΑΣ-ΟΑ Χανίων

12.00 Αιγέας Πλ.-Ιαλυσός

14.00 Διαγόρας-Περιστεριώνας

ggrilik
Είδα σήμερα το παιχνιδάκι Παναθηναϊκού-Κρόνου και είδα δύο παίκτριες - καλές κατα τ'αλλα, μία απο κάθε ομάδα, να κάνουν σε ένα δεκάλεπτο δυό-τρείς καραμπινάτες μεταφορές η κάθε μία κι οι διαιτητές να μην παίρνουν μυρωδιά angry_red.gif angry_red.gif

Δεν είναι οι μόνες. Το έχω δει συχνά και απο μια απο τις καλύτερές μας παίκτριες των μικρών εθνικών sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif




Κύριοι και κυρίες διαιτητές. Είναι και δικιά σας ευθύνη να μάθουν οι παίκριές μας σωστό μπάσκετ

24.1.1. A dribble is the movement of a live ball caused by a player in control of that ball who
throws, taps, rolls the ball on the floor or deliberately throws it against the backboard.

24.1.2. A dribble ends when the player touches the ball with both hands simultaneously or
permits the ball to come to rest in one or both hands.


FIBA 2017 Official Basketball Rules Final

Μεταφορά



Μεταφορά



Μεταφορά



Μεταφορά



Μεταφορά

Άρης
QUOTE (BASKET TUNE @ Apr 7 2018, 08:08 ) *
Οι αλλαγές των ημερομηνιών έχουν και ανταλλάγματα

1) για πρώτη φορά πανεπαρχιακό κορασίδων (αυτό της Μεγαλόπολης) έγινε καθημερινές Μεγάλη Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, ενώ
πάντα γινόταν το ΠΣΚ Λαζάρου-Βαίων. Και αυτό διότι ο προπονητής Γ Τσατσούλης είχε και το Εφηβικό του Πελασγού που έπαιζε στο Λέχαιο το Σαββατοκύριακο. Η ΕΟΚ έκανε τη χάρη στη Μεγαλόπολη διότι ήταν διοργανώτρια του πανεπαρχιακού.

2) Η μετάθεση ημερομηνιών του πανεπαρχιακού κορασίδων έγινε προφανώς για να μπορέσει ο Έσπερος να συμμετάσχει, και αυτός άλλωστε θα διοργανώσει το τουρνουά στην Πάτρα.

3) Η μετάθεση ημερομηνιών του πανεπαρχιακού παίδων έγινε προφανώς για τον ίδιο λόγο και για τον Προμηθέα Πατρών, και αυτός με τη σειρά του διοργανώνει το τουρνουά στην Πάτρα. (ίδιες ημερομηνίες με το κορασίδων)

4) Στην περίπτωση του Πιερικού όμως τι κρύβεται από πίσω;


Δεν έχω καμία διάθεση να συμφωνήσω με την όποια ΕΟΚ και όποια ΈΣΚΑ γιά την συνολική πολιτική τους ειδικά στο γυναικείο χώρο. Το αντίθετο. Όμως υπάρχουν κάποια αντικειμενικά ζητήματα που πρέπει να τα κρίνουμε με άλλα μέτρα. Και εξηγούμε.
Είναι ανάγκη να στηριχθεί και το μπάσκετ στην πολλαπλά χειμαζόμενη επαρχία. Εκεί δεν υπάρχουν οι επιλογές των μεγάλων πόλεων και σε αθλήτριες και σε προπονητές. Όλα είναι ελλειπτικά και όλα γίνονται περιληπτικά και εκ των ενόντων. Εάν λοιπόν θεωρούμε ότι ο αθλητισμός είναι κοινωνική ανάγκη και ο αγώνας κορυφαία εκδήλωση της προπονητικής προσπάθειας πρέπει να έχουμε ανοχή σε τέτοιου είδους "διευκολύνσεις"

Σε ότι αφορά την επίσπευση του 5ου τελικού μεταξύ ΠΑΟ-ΓΕΡΑΚΑ δεν θεωρώ ότι αυτό καθαυτό το γεγονός επηρέασε προπονητικά κάποια ομάδα. Τη Δευτέρα έγινε ο 4ος τελικός και την Τετάρτη ο 5ος . Νομίζω ότι καμία ομάδα δεν θα ωφελούσε η διεξαγωγή του 5ου τελικού μετά από 15 μέρες και με τη μεσολάβηση των εορτών που γενικά αποσυντονίζουν.

BASKET TUNE
QUOTE (Άρης @ Apr 10 2018, 11:15 ) *
Είναι ανάγκη να στηριχθεί και το μπάσκετ στην πολλαπλά χειμαζόμενη επαρχία. Εκεί δεν υπάρχουν οι επιλογές των μεγάλων πόλεων και σε αθλήτριες και σε προπονητές. Όλα είναι ελλειπτικά και όλα γίνονται περιληπτικά και εκ των ενόντων. Εάν λοιπόν θεωρούμε ότι ο αθλητισμός είναι κοινωνική ανάγκη και ο αγώνας κορυφαία εκδήλωση της προπονητικής προσπάθειας πρέπει να έχουμε ανοχή σε τέτοιου είδους "διευκολύνσεις"


Συμφωνώ απόλυτα, έτσι θα έπρεπε, όμως η ιστορία έχει δείξει ότι πάντα υπάρχει αντάλλαγμα, ή μεγάλο μέσο.
Gkos
QUOTE (Άρης @ Apr 10 2018, 12:15 ) *
Τη Δευτέρα έγινε ο 4ος τελικός


Το Σαββατο έγινε.
ema
QUOTE(Άρης @ Apr 10 2018, 12:15 ) *
Σε ότι αφορά την επίσπευση του 5ου τελικού μεταξύ ΠΑΟ-ΓΕΡΑΚΑ δεν θεωρώ ότι αυτό καθαυτό το γεγονός επηρέασε προπονητικά κάποια ομάδα. Τη Δευτέρα έγινε ο 4ος τελικός και την Τετάρτη ο 5ος . Νομίζω ότι καμία ομάδα δεν θα ωφελούσε η διεξαγωγή του 5ου τελικού μετά από 15 μέρες και με τη μεσολάβηση των εορτών που γενικά αποσυντονίζουν.


Όταν μια ομάδα λαμβάνει πολλάκις τη διαβεβαίωση από ΕΣΚΑ ότι ο αγώνας θα γίνει στις 17/4 και σε καμία περίπτωση μέσα στις διακοπές του Πάσχα, αλλά δύο μέρες πριν ενημερώνεται ότι θα γίνει τη Μ. Τετάρτη. Τότε:
α. οικογένειες που είχαν προγραμματίσει τις διακοπές τους, είχαν βγάλει εισιτήρια και δημιουργήθηκε μεγάλη αναστάτωση καθώς χρειάστηκε να αλλάξουν εισιτήρια κλπ
β. η ομάδα δεν είχε προγραμματισμένες προπονήσεις και έψαχνε εναγωνίως ώρες και γήπεδο για προπόνηση

Το αποτέλεσμα ήταν τα παιδιά να πάνε τη Μ. Τετάρτη στον αγώνα τελείως αποσυντονισμένα και απροπόνητα, αφού δεν είχαν μπορέσει να κανουν όλα μαζί προπόνηση.
Τίποτα από όλα αυτά δεν θα είχε συμβεί αν α. ο αγώνας αποφασιζόταν ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ μεταξύ των δύο ομάδων και όχι όπως βόλευε τον ΠΑΟ - ως γνωστόν ό ΠΑΟ δεν μπορούσε να βάλει τον αγώνα την εβδομάδα αμέσως μετά το Πάσχα γιατί συμμετέχει στο Πανελλήνιο Νεανίδων - ή αν έστω η ΕΣΚΑ είχε αφήσει την υποψία ότι ο αγώνας μπορεί να γινόταν μέσα στις διακοπές του Πάσχα. Δεν θα είχαμε πιαστεί εξ απίνης. Όταν δε, οι παράγοντες του ΠΑΟ από το Σάββατο του Λαζάρου μας είπαν ραντεβού τη μ. βδομάδα και τους είπαμε "αποκλείεται Μας έχουν διαβεβαιώσει από ΕΣΚΑ ότι θα γίνει μετά τις διακοπές" Προφανώς λοιπόν κάποιοι είχαν την ενημέρωση που δεν είχαμε εμείς. Αν αυτό σας φαίνεται σωστό, τι να πω...

Όσο για τις διοργανώσεις των αγώνων κλπ. θα ήθελα να ενημερώσω τους υπεύθυνους ότι... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ!!!!! Και ένα περίεργο πράγμα ... smiley.gif μπορείς να ξέρεις πότε θα πέσει η πρωτομαγιά, το Πάσχα, η Καθαρά Δευτέρα το 2018 το 2019 κλπ smiley.gif
Άρης
QUOTE (Gkos @ Apr 10 2018, 12:26 ) *
Το Σαββατο έγινε.


Αγαπητή ΕΜΑ έχεις δίκιο. Σάββατο έγινε και παρότι δεν ήμουν παρών πιστεύω ότι σαυτό το παιχνίδι χάθηκε η πρόκριση στον τελικό για τον ΓΕΡΑΚΑ. Στο 5ο παιχνίδι ο ΠΑΟ είχε καλύτερη ψυχολογία και ο ΓΕΡΑΚΑς δεν ήταν καλός . Αν ο ΓΕΡΑΚΑΣ είχε την απόδοση του 3ου αγώνα όλα θα ήταν διαφορετικά. Με λίγα λόγια η απόδοση του ΓΕΡΑΚΑ διευκόλυνε τους διαιτητές ώστε να μη εκτεθούν σε περίπτωση που είχαν πάρει "γραμμή". Αυτή είναι η εκτίμησή μου. Και επειδή δεν είμαι γονιός, ούτε έχω σχέση με κάποιο από τα συγκεκριμένα σωματεία, θέλω να πιστεύω ότι είμαι περισσότερο αντικειμενικός.
ethn
Τα play off της ΕΣΚΑΝΑ έχουν ξεκινήσει?

BASKET TUNE
Από το νότο ο ΟΑ Χανίων εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα τελικά του Πανελληνίου, από το βορρά δε ο Κεραυνός Αγίου Γεωργίου Γρεβενών σε τριπλή ισοβαθμία με Τιτάνες Παλαμά και Πήγασο Αγρινίου (τι σκότωσε ο Αη Γιώργηςwink.gif πηγαίνει στα τελικά για πρώτη φορά πιστεύω στην ιστορία του.
BASKET TUNE
QUOTE (BASKET TUNE @ Apr 16 2018, 08:50 ) *
Από το νότο ο ΟΑ Χανίων εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα τελικά του Πανελληνίου, από το βορρά δε ο Κεραυνός Αγίου Γεωργίου Γρεβενών σε τριπλή ισοβαθμία με Τιτάνες Παλαμά και Πήγασο Αγρινίου (τι σκότωσε ο Αη Γιώργηςwink.gif πηγαίνει στα τελικά για πρώτη φορά πιστεύω στην ιστορία του.


ΑΜΑΝ τώρα είδα ότι έχει ανοιχτεί ειδικό νήμα για τη β φάση πανεπαρχιακού, και όπως πάντα υπάρχει πληρέστατη ενημέρωση από τον γνωστό Mr Perfect. Παρακαλώ τους διαχειριστές να σβήσουν το πόστ μου πριν με πάρει χαμπάρι ο εν λόγω κύριος.
Ευχαριστώ. (και ζητώ συγνώμη για την αβλεψία μου)
ethn
QUOTE(BASKET TUNE @ Apr 16 2018, 17:44 ) *
ΑΜΑΝ τώρα είδα ότι έχει ανοιχτεί ειδικό νήμα για τη β φάση πανεπαρχιακού, και όπως πάντα υπάρχει πληρέστατη ενημέρωση από τον γνωστό Mr Perfect. Παρακαλώ τους διαχειριστές να σβήσουν το πόστ μου πριν με πάρει χαμπάρι ο εν λόγω κύριος.
Ευχαριστώ. (και ζητώ συγνώμη για την αβλεψία μου)



Μια χαρά τα πας κι εσύ!!!! 41.gif 41.gif 41.gif icon_joy.gif
ggrilik
ΕΣΚΑΣΕ - Ανατολικής Στερεάς και Εύβοιας

Χωρίς προπονητή ο Σύλλας, (ο Δαμάσκος Φώτου παραιτήθηκε, πάντως εγώ θα του πω μπράβο μόνο και μόνο γιατί η γλώσσα του σώματος στις φωτό έδειχνε πως νοιάζεται. Αν τα υπόλοιπα τα έκανε καλά ή όχι δεν γνωρίζω) - χωρίς προπονητή λοιπόν, αλλά πήρε το πρωτάθλημα νικώντας την Χαλκίδα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΣΥΛΛΑΣ 48-55
Διαιτητές: Σοφόπουλος-Μασλατζίδης Λ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 13-16, 8-13, 13-11.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κοροβέση): Πανουργιά 4, Γεωργίου Α. 2, Θεοδοσίου 3, Φουντουλάκη 11 (1), Κουρνοπούλου 11, Νοιμάιερ 11 (1), Μοιρώτσου, Γριμανέλη, Γεωργίου Μ. 6.
ΣΥΛΛΑΣ (Πολίτης-Ρηγοπούλου): Σουλιάδη, Καπόλου, Φώτου, Λούμη Θ., Λούμη Σ. 15 (3), Νίτσογλου 17 (1), Κυργιώργη Ι., Τσαβόνι 14 (1), Πατσούρα 9 (1), Παπακοσμά, Κυργιώργη Β., Γερογιώργη.


ΕΣΚΑΝΑ - 1ος γύρος πλέι οφ (φάση των έξι)

Απο τον φίλο 'ethn'


18/04/18
21.30 ΚΛ ΒΟΥΛΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ
22.00 ΝΕΟ ΚΛ ΑΓ ΔΗΜ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ
22.00 ΚΛ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
22.00 ΚΛ «ΑΝΔ.ΒΑΡΙΚΑΣ» ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ

21/04/18
17.30 ΔΑΚ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ
21.00 ΚΛ ΕΣΠΕΡΟΥ ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ - ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
09.30 ΣΕΦ Β ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΑΟ
13.30 ΚΛ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

25/04/18
21.30 ΚΛ ΒΟΥΛΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 22.00 ΝΕΟ ΚΛ ΑΓ ΔΗΜ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ
22.00 ΚΛ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
22.00 ΚΛ «ΑΝΔ.ΒΑΡΙΚΑΣ» ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ

Ο φίλος ethn βλέπει τον Πρωτέα αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρωτιά.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δει καθόλου Πρωτέα, κι απο Κρόνο έχω δει μόνο τον τελικό κυπέλου της ΕΣΚΑΝΑ που έπαιζε η ομάδα νεανίδων, οπότε αδυνατώ να κάνω πρόβλεψη, πιστεύω όμως πως αν κοουτσάρουν τον Κρόνο οι Νικολαίδου - Ξάνθου θα δούμε ζόρικα μάτς, άν όχι μπορεί ο Κρόνος να χάσει εύκολα απ τον Πρωτέα, όπως έχει ήδη χάσει δύο φορές. Πάντως κορασίδες είναι, η εξέλιξη είναι που μετράει κι όχι η νίκη, οπότε όποιος και να κερδίσει, δεν είναι το σημαντικό αυτό.

ΕΣΚΑ - τελικοί

οι ομάδες ξεκινάν απ το 1-1 με πλεονέκτημα έδρας για τον Ιάσονα, που όμως παίζει σε ουδέτερο γήπεδο.

ΤΕ 18/04/2018 21:30 ... ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ... ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 0 - 0
ΚΥ 22/04/2018 21:00 ... Π.ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ... ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ 0 - 0
ggrilik
QUOTE (ggrilik @ Apr 17 2018, 11:25 ) *
Πάντως κορασίδες είναι, η εξέλιξη είναι που μετράει κι όχι η νίκη, οπότε όποιος και να κερδίσει, δεν είναι το σημαντικό αυτό.

Θέλω να πω δλδ πως δεν πρέπει να μηδενίζουμε την δουλειά του προπονητή κορασίδων μόνο και μόνο επειδή έκανε ήττες. Ο στόχος των προπονητών υποδομών είναι περισσότερο η σωστή εξέλιξη. Θα βάλω και το σωστό πρότυπο συμπεριφοράς για να συμφωνήσει κι ο νίκος rolleyes.gif
ethn
QUOTE(ggrilik @ Apr 17 2018, 11:45 ) *
Θέλω να πω δλδ πως δεν πρέπει να μηδενίζουμε την δουλειά του προπονητή κορασίδων μόνο και μόνο επειδή έκανε ήττες. Ο στόχος των προπονητών υποδομών είναι περισσότερο η σωστή εξέλιξη. Θα βάλω και το σωστό πρότυπο συμπεριφοράς για να συμφωνήσει κι ο νίκος rolleyes.gif



Kοίτα, μιλάς σε έναν άνθρωπο που πραγματικά ΒΓΑΖΕΙ ΣΠΥΡΙΑ όταν βλέπει τρόπο παιχνιδιού σκοπιμοτήτων σε τέτοιες ηλικίες και μικρότερες! Και τό χω δει ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ αυτό δυστυχώς! ΚΑΙ με αυτήν την ομάδα του Πρωτέα. Συμφωνώ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ότι αυτός θα ΕΠΡΕΠΕ να έιναι ο σκοπός και η δουλειά του προπονητή τέτοιων ηλικιών, αλλά νομίζω θα πρέπει να ψάξουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για να πετύχουμε κάποιους τέτοιους! Με χαρά θα άκουγα ονόματα προπονητώνομάδων που δουλεύουν έτσι

Τωρα σχετικά με τα Play off, η αίσθησή μου είναι ότι ο Πρωτέας δεν έχει αντίπαλο αγωνιστικά.Δεν τον έχω δει και πολλές φορές (μάλλον λιγες θα έλεγα!!) ΑΛΛΑ όπως έχω ξαναγράψει έχει μια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ τετράδα επιπέδου Εθνικής. Έχει όμως (ή θα έχει) και το άγχος του απόλυτου φαβορί και αυτό της ομάδας που τελειωσε όλη την Α φάση των 20/25 αγωνιστικών αήττητη . Ένα ματσάκι να σου στραβώσει, είναι πολύ εύκολο να σε πάρει απο κάτω. Είδομεν!

Και επι τη ευκαιρία, πάρε και το ρόστερ για να είσαι έτοιμος για τις μεγαλοπρεπείς αναλύσεις σου / των άλλων ομάδων τα ρόστερς, τα αφήνω πάνω σου!!! icon_drunk.gif 69.gif




ROSTER ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 2017-2018


A/A ΟΝΟΜΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣΑ

4 ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ 2005
5 ΚΑΒΟΥΝΗ ΙΩΑΝΝΑ 2002
6 ΜΠΟΥΝΤΟΥΡΗ ΕΛΙΣΑΒΕΤ 2002
7 ΣΙΜΙΤΣΙΔΕΛΗ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ 2004
9 ΜΩΡΑΪΤΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 2003
10 ΚΕΚΛΙΚΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ 2003
11 ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑ 2002
12 ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΡΗΝΗ 2003
13 ΑΡΜΕΝΗ ΑΡΙΑΔΝΗ 2003
14 ΜΩΡΑΪΤΗ ΛΑΜΠΡΙΝΗ 2002
15 ΝΙΚΟΛΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2003
16 ΛΙΓΝΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2002
17 ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ 2002
19 ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 2002

COACH ΤΣΟΜΠΑΝΑΚΗ ΒΑΛΑΝΤΗ

Υ.Γ. Ελπιζω να το έγραψα στο σωστό νήμα tongue.gif
BASKET TUNE
QUOTE (ethn @ Apr 17 2018, 12:41 ) *
Υ.Γ. Ελπιζω να το έγραψα στο σωστό νήμα tongue.gif


Καλά, καλά, με πειράζετε έτσι; smiley.gif
ggrilik
QUOTE (ethn @ Apr 17 2018, 12:41 ) *
Kοίτα, μιλάς σε έναν άνθρωπο που ....

Δεν αναφερόμουν σε σένα βρε, αλλά σε μένα. Όπως το έγραψα ήταν σαν να κατηγορούσα τον προπονητή του Κρόνου ότι δεν είναι καλός επειδή - παρόλο που έχει καλύτερη ομάδα απ τον Πρωτέα tongue.gif - έχασε εύκολα δύο φορές.
Δεν ξέρω αν είναι καλός κι αν εξελίσσει τις παίκτριες, αυτό μόνο όποιος είναι παρών στις προπονήσεις το ξέρει, αλλά έπρεπε να το διευκρινίσω rolleyes.gif
ethn
QUOTE(BASKET TUNE @ Apr 17 2018, 19:06 ) *
Καλά, καλά, με πειράζετε έτσι; smiley.gif


Αχαχαχαχα, για εμένα το έλεγα γιατί κι εγω νωριτερα ειχα γραψει σε λάθος νήμα!!

QUOTE(ggrilik @ Apr 17 2018, 22:38 ) *
Δεν αναφερόμουν σε σένα βρε, αλλά σε μένα. Όπως το έγραψα ήταν σαν να κατηγορούσα τον προπονητή του Κρόνου ότι δεν είναι καλός επειδή - παρόλο που έχει καλύτερη ομάδα απ τον Πρωτέα tongue.gif - έχασε εύκολα δύο φορές.
Δεν ξέρω αν είναι καλός κι αν εξελίσσει τις παίκτριες, αυτό μόνο όποιος είναι παρών στις προπονήσεις το ξέρει, αλλά έπρεπε να το διευκρινίσω rolleyes.gif


Αυτά τα ρημάδια τα ποσταρίσματα αυτο το κακό έχουν, ότι αλλιως εννοούμε κάτι που γράφουμε, κι αλλιώς μπορεί ο άλλος να το καταλαβαίνει biggrin.gif Κι εγώ γράφοντας 'καλα, μιλας σε κάποιον....' εννοούσα οτι συμφωνώ απόλυτα με την δική σου άποψη για το πώς θα έπρεπε να είναι η φιλοσοφία των ηλικιακών αυτών τμημάτων!

Αχαχαχαχα, νομίζω καταφέραμε όλοι τώρα να συνεννοηθούμε!!!

Τώρα για τα Play off θα δούμε rolleyes.gif Θα αναμένουμε με αγωνία τις εκτιμήσεις και κριτικές σου

Και απο ema που ασχολειται και γνωρίζει για ΕΣΚΑ
ema
O Γέρακας κατέκτησε την τρίτη θέση μετά το χθεσινό ματς απέναντι στον Αθηναϊκό που έληξε 58-39
Ο Αθηναϊκός πήγε πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγείτο ακόμα και με δέκα πόντους
Στη συνέχεια όμως ο Γέρακας πέρασε μπροστά σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, όπου έπαιξαν όλα τα κορίτσια της 12άδας του Γέρακα
(Ο Αθηναϊκός είχε πολλούς τραυματισμούς και κατέβηκε με μόλις 7 κορίτσια. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ στα παιδιά!! Εύχομαι να επιστρέψουν γερές και δυνατές άμεσα!!!)

Συγχαρητήρια στα κορίτσια και των δύο ομάδων!! Και του χρόνου εύχομαι να βρίσκονται στα γήπεδα
papyrus23
QUOTE(ema @ Apr 18 2018, 12:15 ) *
O Γέρακας κατέκτησε την τρίτη θέση μετά το χθεσινό ματς απέναντι στον Αθηναϊκό που έληξε 58-39
Ο Αθηναϊκός πήγε πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγείτο ακόμα και με δέκα πόντους
Στη συνέχεια όμως ο Γέρακας πέρασε μπροστά σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, όπου έπαιξαν όλα τα κορίτσια της 12άδας του Γέρακα
(Ο Αθηναϊκός είχε πολλούς τραυματισμούς και κατέβηκε με μόλις 7 κορίτσια. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ στα παιδιά!! Εύχομαι να επιστρέψουν γερές και δυνατές άμεσα!!!)

Συγχαρητήρια στα κορίτσια και των δύο ομάδων!! Και του χρόνου εύχομαι να βρίσκονται στα γήπεδα

Συγχαρητηρια και του χρονου με Υγεια και Επιτυχιες!




2-1)

Ιάσων 48
Παναθηναϊκός 28

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Μαγκλογιάννης

Δεκάλεπτα: 18-5, 38-9, 44-19, 48-28.

ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ (Ποφάντη): Λαλέογλου Ρ. 15 (2), Γαβριηλίδη, Πελέκη, Λέρη Ουρ. 14, Πρένγκα 2, Λέρη Α., Καζούρη 3, Δαμίγου, Γαβριηλίδη Αθ. 13 (1), Αγγέλου, Γιαννακούλια, Κάτρη 1.

ΠΑΟ (Καντζιλιέρης, Αρχιμανδρίτης): Ηλιοπούλου 9, Μπλιθικιώτη, Δαυλάκου, Σώτου, Κοντακτσίου, Κουκή 9, Τάρλα 6, Ζαρρή, Μαυράκη 2, Τριανταφύλλου 2, Μόσχου, Γιαννοπούλου.

Αν καποιοι ουδετεροι ειδαν τον αγωνα ας μας μεταφερουν εικονα και κλιμα.

ema
2-1)

Ιάσων 48
Παναθηναϊκός 28

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Μαγκλογιάννης

Δεκάλεπτα: 18-5, 38-9, 44-19, 48-28.

ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ (Ποφάντη): Λαλέογλου Ρ. 15 (2), Γαβριηλίδη, Πελέκη, Λέρη Ουρ. 14, Πρένγκα 2, Λέρη Α., Καζούρη 3, Δαμίγου, Γαβριηλίδη Αθ. 13 (1), Αγγέλου, Γιαννακούλια, Κάτρη 1.

ΠΑΟ (Καντζιλιέρης, Αρχιμανδρίτης): Ηλιοπούλου 9, Μπλιθικιώτη, Δαυλάκου, Σώτου, Κοντακτσίου, Κουκή 9, Τάρλα 6, Ζαρρή, Μαυράκη 2, Τριανταφύλλου 2, Μόσχου, Γιαννοπούλου.

Αν καποιοι ουδετεροι ειδαν τον αγωνα ας μας μεταφερουν εικονα και κλιμα.
_________


Το γήπεδο ήταν γεμάτο πάνω/κάτω με κόσμο και από τις δύο ομάδες, αλλά και γονείς και παιδιά από άλλες ομάδες. Ακόμα και επισήμους είχε (αντιδήμαρχο, δημοτικούς συμβούλους κλπ) παράγοντες της ΕΣΚΑ κλπ.

Ο Ιάσονας, όπως φάνηκε και από το σκορ, μπήκε πολύ δυναμικά δεν άφησε τον ΠΑΟ να αμφισβητήσει την κυριαρχία του ούτε δευτερόλεπτο. Παρόλο που μία κοπέλα από τη βασική του πεντάδα είναι τραυματίας - ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ!! - κατάφερε και έπαιξε ΩΡΑΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ!! Πολύ ωραίο μπάσκετ!!! Σε αντίθεση με το παιχνίδι μέσα στον Τάφο έπαιξε ΟΜΑΔΙΚΑ και με σύνεση!!
Εξαιρετικός και επιθετικά και αμυντικά.

Από την άλλη ο ΠΑΟ, είχε μια πολύ κακή εικόνα. Τη χειρότερη από όσες τον έχω δει.
Το να είναι άστοχη μια ομάδα είναι κάτι που συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες (βλ. ΠΑΟ ΡΕΑΛ χθες)
Σήμερα όμως, δεν ήταν η αστοχία που του στοίχισε τόσο του ΠΑΟ, όσο
α. το ότι έχασε πολλά ριμπάουντ
β. τα πλέι του έκαναν πάαααααρα πολλά λάθη, δεν μπορούσαν να περάσουν τον αντίπαλο στο ένας προς ένας, με τρίπλα!! (και νομίζω εδώ ήταν που ο Ιάσονας κερδισε το παιχνίδι, Ο ΠΑΟ έχει πρόβλημα στο γύρισμα της μπάλας και αυτό ο ΙΑΣΟΝΑΣ το εκμεταλλεύτηκε)
γ. ήταν πολύ ομαδικός ο Ιάσονας και ίσως ο ΠΑΟ δεν το περίμενε.

Από την άλλη εγώ προπονήτρια δεν είμαι αλλά αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν απέναντι στον Ιάσονα, μια ομάδα που είναι ΤΑΧΥΤΑΤΗ (ακόμα και οι ψηλές του) και ΔΥΝΑΤΗ, να βάζεις παιδιά που είναι αργά και αδύναμα. Αν υπολογίζεις στο καλό τους σουτ, αυτό δεν θα το πάρεις γιατί δεν προλαβαίνουν να σουτάρουν χάρη στην εξαιρετική άμυνα που παίζει ο Ιάσονας Άρα, κάτι άλλο ήθελες.
Μία μόνο παίκτρια του ΠΑΟ σήμερα ήταν εξαιρετική, γρήγορη και αποτελεσματική τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και παρόλα αυτά δεν χρησιμοποιήθηκε πολύ.
Για προφανείς λόγους δεν θα πω ονόματα.

Θα είναι ωραίο το ματσάκι στον Τάφο την Κυριακή, γιατί ο ΠΑΟ απέδειξε ότι δεν τα παρατάει εύκολα.


Gkos
Στο 2ο ημ χαλάρωσε ο Ιασωνας ή ανέβηκε ο ΠΑΟ ;
Παντως 38-9 σε ημίχρονο τελικου,ουτε στα προμίνι δεν εχω δει. . .
papyrus23
QUOTE(Gkos @ Apr 19 2018, 01:59 ) *
Στο 2ο ημ χαλάρωσε ο Ιασωνας ή ανέβηκε ο ΠΑΟ ;
Παντως 38-9 σε ημίχρονο τελικου,ουτε στα προμίνι δεν εχω δει. . .





Δεν πιστευω οτι χαλαρωσε δεν ειχε ομως το καθαρο μυαλο του πρωτου ημιχρονου ουτε τα τρεξιματα του πρωτου μερους και καθως τα λαθη στις μεταβιβασεις αρχισαν να πληθαινουν και η δυστοκια επιθετικα μεγαλωνε μαλλον αρκεστηκε να συντηρηση αμυντικα τη διαφορα που ειχε καθως ηταν μεγαλη και να οδηγησει το ματς προς τη ληξη του .Ναι στο δευτερο ο παναθηναικος ηταν καλυτερος γιατι στο πρωτο ηταν τραγικος οποτε δεν νομιζω πως χρηζει σχολιασμου η βελτιωση του καθως δεν ειναι αυτη η πραγματικη εικονα της ομαδος του.


QUOTE(ema @ Apr 19 2018, 01:22 ) *
2-1)

Ιάσων 48
Παναθηναϊκός 28

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Μαγκλογιάννης

Δεκάλεπτα: 18-5, 38-9, 44-19, 48-28.

ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ (Ποφάντη): Λαλέογλου Ρ. 15 (2), Γαβριηλίδη, Πελέκη, Λέρη Ουρ. 14, Πρένγκα 2, Λέρη Α., Καζούρη 3, Δαμίγου, Γαβριηλίδη Αθ. 13 (1), Αγγέλου, Γιαννακούλια, Κάτρη 1.

ΠΑΟ (Καντζιλιέρης, Αρχιμανδρίτης): Ηλιοπούλου 9, Μπλιθικιώτη, Δαυλάκου, Σώτου, Κοντακτσίου, Κουκή 9, Τάρλα 6, Ζαρρή, Μαυράκη 2, Τριανταφύλλου 2, Μόσχου, Γιαννοπούλου.

Αν καποιοι ουδετεροι ειδαν τον αγωνα ας μας μεταφερουν εικονα και κλιμα.
_________


Το γήπεδο ήταν γεμάτο πάνω/κάτω με κόσμο και από τις δύο ομάδες, αλλά και γονείς και παιδιά από άλλες ομάδες. Ακόμα και επισήμους είχε (αντιδήμαρχο, δημοτικούς συμβούλους κλπ) παράγοντες της ΕΣΚΑ κλπ.

Ο Ιάσονας, όπως φάνηκε και από το σκορ, μπήκε πολύ δυναμικά δεν άφησε τον ΠΑΟ να αμφισβητήσει την κυριαρχία του ούτε δευτερόλεπτο. Παρόλο που μία κοπέλα από τη βασική του πεντάδα είναι τραυματίας - ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ!! - κατάφερε και έπαιξε ΩΡΑΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ!! Πολύ ωραίο μπάσκετ!!! Σε αντίθεση με το παιχνίδι μέσα στον Τάφο έπαιξε ΟΜΑΔΙΚΑ και με σύνεση!!
Εξαιρετικός και επιθετικά και αμυντικά.

Από την άλλη ο ΠΑΟ, είχε μια πολύ κακή εικόνα. Τη χειρότερη από όσες τον έχω δει.
Το να είναι άστοχη μια ομάδα είναι κάτι που συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες (βλ. ΠΑΟ ΡΕΑΛ χθες)
Σήμερα όμως, δεν ήταν η αστοχία που του στοίχισε τόσο του ΠΑΟ, όσο
α. το ότι έχασε πολλά ριμπάουντ
β. τα πλέι του έκαναν πάαααααρα πολλά λάθη, δεν μπορούσαν να περάσουν τον αντίπαλο στο ένας προς ένας, με τρίπλα!! (και νομίζω εδώ ήταν που ο Ιάσονας κερδισε το παιχνίδι, Ο ΠΑΟ έχει πρόβλημα στο γύρισμα της μπάλας και αυτό ο ΙΑΣΟΝΑΣ το εκμεταλλεύτηκε)
γ. ήταν πολύ ομαδικός ο Ιάσονας και ίσως ο ΠΑΟ δεν το περίμενε.

Από την άλλη εγώ προπονήτρια δεν είμαι αλλά αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν απέναντι στον Ιάσονα, μια ομάδα που είναι ΤΑΧΥΤΑΤΗ (ακόμα και οι ψηλές του) και ΔΥΝΑΤΗ, να βάζεις παιδιά που είναι αργά και αδύναμα. Αν υπολογίζεις στο καλό τους σουτ, αυτό δεν θα το πάρεις γιατί δεν προλαβαίνουν να σουτάρουν χάρη στην εξαιρετική άμυνα που παίζει ο Ιάσονας Άρα, κάτι άλλο ήθελες.
Μία μόνο παίκτρια του ΠΑΟ σήμερα ήταν εξαιρετική, γρήγορη και αποτελεσματική τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και παρόλα αυτά δεν χρησιμοποιήθηκε πολύ.
Για προφανείς λόγους δεν θα πω ονόματα.

Θα είναι ωραίο το ματσάκι στον Τάφο την Κυριακή, γιατί ο ΠΑΟ απέδειξε ότι δεν τα παρατάει εύκολα.


και εμενα με βρισκει απολυτα συμφωνο η περιγραφη σου......που ειναι εκεινοι οι καιροι που διαφωνουσαμε ε ?
Άρης
QUOTE (ema @ Apr 19 2018, 01:22 ) *
2-1)

Ιάσων 48
Παναθηναϊκός 28

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Μαγκλογιάννης

Δεκάλεπτα: 18-5, 38-9, 44-19, 48-28.

ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ (Ποφάντη): Λαλέογλου Ρ. 15 (2), Γαβριηλίδη, Πελέκη, Λέρη Ουρ. 14, Πρένγκα 2, Λέρη Α., Καζούρη 3, Δαμίγου, Γαβριηλίδη Αθ. 13 (1), Αγγέλου, Γιαννακούλια, Κάτρη 1.

ΠΑΟ (Καντζιλιέρης, Αρχιμανδρίτης): Ηλιοπούλου 9, Μπλιθικιώτη, Δαυλάκου, Σώτου, Κοντακτσίου, Κουκή 9, Τάρλα 6, Ζαρρή, Μαυράκη 2, Τριανταφύλλου 2, Μόσχου, Γιαννοπούλου.

Αν καποιοι ουδετεροι ειδαν τον αγωνα ας μας μεταφερουν εικονα και κλιμα.
_________


Το γήπεδο ήταν γεμάτο πάνω/κάτω με κόσμο και από τις δύο ομάδες, αλλά και γονείς και παιδιά από άλλες ομάδες. Ακόμα και επισήμους είχε (αντιδήμαρχο, δημοτικούς συμβούλους κλπ) παράγοντες της ΕΣΚΑ κλπ.

Συμφωνώ στα περισσότερα με την ανάλυσή σου και προσθέτω.

Ο ΠΑΟ έπαιζε στην επίθεση με παραπανήσιες πάσες και μάλιστα στα 2-3 μέτρα που έδιναν τη δύνατότητα πιο αποτελεσματικής άμυνας στον ΙΑΣΩΝΑ και οδηγούσαν πιό εύκολα στο λάθος. Έχω την εντύπωση ότι και ο πάγκος του ΠΑΟ
εγκλωβίστηκε και δεν μπόρεσε να βοηθήσει.
Αρνητικό φαινόμενο η συμπεριφορά του παράγοντα του ΠΑΟ προς τους διαιτητές. Το ξέσπασμά του ήταν χωρίς λόγο. Μάλλον γιά τις εντυπώσεις έγινε.





κ




Ο Ιάσονας, όπως φάνηκε και από το σκορ, μπήκε πολύ δυναμικά δεν άφησε τον ΠΑΟ να αμφισβητήσει την κυριαρχία του ούτε δευτερόλεπτο. Παρόλο που μία κοπέλα από τη βασική του πεντάδα είναι τραυματίας - ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ!! - κατάφερε και έπαιξε ΩΡΑΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ!! Πολύ ωραίο μπάσκετ!!! Σε αντίθεση με το παιχνίδι μέσα στον Τάφο έπαιξε ΟΜΑΔΙΚΑ και με σύνεση!!
Εξαιρετικός και επιθετικά και αμυντικά.

Από την άλλη ο ΠΑΟ, είχε μια πολύ κακή εικόνα. Τη χειρότερη από όσες τον έχω δει.
Το να είναι άστοχη μια ομάδα είναι κάτι που συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες (βλ. ΠΑΟ ΡΕΑΛ χθες)
Σήμερα όμως, δεν ήταν η αστοχία που του στοίχισε τόσο του ΠΑΟ, όσο
α. το ότι έχασε πολλά ριμπάουντ
β. τα πλέι του έκαναν πάαααααρα πολλά λάθη, δεν μπορούσαν να περάσουν τον αντίπαλο στο ένας προς ένας, με τρίπλα!! (και νομίζω εδώ ήταν που ο Ιάσονας κερδισε το παιχνίδι, Ο ΠΑΟ έχει πρόβλημα στο γύρισμα της μπάλας και αυτό ο ΙΑΣΟΝΑΣ το εκμεταλλεύτηκε)
γ. ήταν πολύ ομαδικός ο Ιάσονας και ίσως ο ΠΑΟ δεν το περίμενε.

Από την άλλη εγώ προπονήτρια δεν είμαι αλλά αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν απέναντι στον Ιάσονα, μια ομάδα που είναι ΤΑΧΥΤΑΤΗ (ακόμα και οι ψηλές του) και ΔΥΝΑΤΗ, να βάζεις παιδιά που είναι αργά και αδύναμα. Αν υπολογίζεις στο καλό τους σουτ, αυτό δεν θα το πάρεις γιατί δεν προλαβαίνουν να σουτάρουν χάρη στην εξαιρετική άμυνα που παίζει ο Ιάσονας Άρα, κάτι άλλο ήθελες.
Μία μόνο παίκτρια του ΠΑΟ σήμερα ήταν εξαιρετική, γρήγορη και αποτελεσματική τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και παρόλα αυτά δεν χρησιμοποιήθηκε πολύ.
Για προφανείς λόγους δεν θα πω ονόματα.

Θα είναι ωραίο το ματσάκι στον Τάφο την Κυριακή, γιατί ο ΠΑΟ απέδειξε ότι δεν τα παρατάει εύκολα.

coachv
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ PLAY OFF

18.4.18 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ


ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ -ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 88-20

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ 70-28

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 41-48

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ 59-35


ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ -ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 59-35
Διαιτητές : Δελαγραμμάτικας , Μαίμου
Δεκάλεπτα: 10:13,34:24,43:32,59:35
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κοπάτσκοβα): Ολύμπιου 16, Παντελή 17(2),Παντοπούλου 10(2),Τσαγκαροπούλου 4, Ανδρονικίδου 6,Ισαακίδη 2, Γεροντίτη 4
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ( Πέτρου) : Τζεμπελίκου 7,Γουργιωτοπούλου 4(1),Στοτσένη 2,Ιωσηφίδη 7(1),Μαργέτη 6,Μαρούγκα 6(2), Μπρίγκια , Λούκου , Τσάλου , Λιαδάκη, Πόγκα


ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ –ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 70-28
Διαιτητές: Κιουλάφας , Πρισιμιτζάκης
Δεκάλεπτα : 21-06, 43-8, 61-12, 70-28
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ( Τσομπανάκη): Λιγνού 17(1) ,Καβούνη , Μπουντούρη 8, Σιμιτσιδέλη 4, Μωραίτη Γ. 8(2) , Αποστόλου 4, Αναστασοπούλου 7, Σακελλαρίου 5, Ανδρικοπούλου 9, Αρμένη 2, Μωραίτη Λ. 3(1) , Νικολάκη 3(1)
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Κλαδούχος): Βενέτη , Σταμπουλόγλου 3(1), Τριμερίτη 2, Ρίζου 9(1) , Μπρανίστε , Παρασκευοπούλου 2 , Κούπα 8, Κοταλακίδου , Μήτση Ελευθεριάδη 4


Τα 2α παιχνίδια θα γίνουν Σάββατο 21/4. Όποια ομάδα φτάσει στις 2 νίκες περνάει στα ημιτελικά.
www.eskana.gr



Ελπίζω να καταφέρω να πάω Κυριακή να δω τους τελικούς της ΕΣΚΑ, λέω όλο να πάω να δω παιχνίδια και ποτέ δεν προλαβαίνω....... sad.gif sad.gif sad.gif
Bill 70
Καλημέρα!
Εντάξει, στο πρώτο ημίχρονο ο Ιάσονας άγγιξε το ζενίθ και ο ΠΑΟ το ναδίρ. Στο δεύτερο πλέον ήταν αδύνατον να καλυφθεί η διαφορά, όσο κι αν ο φιλοξενούμενος ήταν καλύτερος.
Την Κυριακή θα έχουμε σίγουρα ένα διαφορετικό παιχνίδι. Εστιάζω στην ευστοχία από τη γραμμή του φάουλ για τον Ιάσονα, χθες, γιατί στο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας στον "Ταφο" ήταν η ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ -όπως εύστοχα είχε χαρακτιρίσει η Ema- αστοχία γενικότερα και στις βολές ειδικότερα που του στέρησε τη νίκη. Οι παίκτριες έμοιαζαν αποφορτισμένες από το άγχος που τις είχε κυριεύσει στην προηγούμενη αναμέτρηση.
Ακατανόητη η εκρηκτική συμπεριφορά του παράγοντα του ΠΑΟ, ειδικά με την εξέλιξη που είχε το παιχνίδι εκείνη τη στιγμή, εκτός αν ήταν και αυτός ένας τρόπος να γυρίσει το momentum.
Αν πράγματι όμως υπήρχαν παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις χθες, τότε στην πλειοψηφία των αγώνων θα έπρεπε οι παράγοντες των αντιπάλων του Παναθηναικου να ανατινάζονται ζωσμένοι εκρηκτικά.
Τέλος πάντων, αθλητισμός είναι, η αδρεναλίνη τραβά την ανηφόρα, όλοι είμαστε άνθρωποι και οπωσδήποτε ουδείς αλάνθαστος.
Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το παιχνίδι τους.
ggrilik
QUOTE (Bill 70 @ Apr 19 2018, 10:55 ) *
Τέλος πάντων, αθλητισμός είναι, η αδρεναλίνη τραβά την ανηφόρα, όλοι είμαστε άνθρωποι και οπωσδήποτε ουδείς αλάνθαστος.
Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το παιχνίδι τους.

Διαφωνώ. Ακριβώς επειδή είναι αθλητισμός οι "εκρήξεις" παραγόντων πρέπει να τιμωρούνται αυστηρότατα μέχρι να μειωθεί η συχνότητα εμφάνισής τους σε ανεκτά επίπεδα.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση πάντως smile.gif
BASKET TUNE
QUOTE (Bill 70 @ Apr 19 2018, 10:55 ) *
Ακατανόητη η εκρηκτική συμπεριφορά του παράγοντα του ΠΑΟ, ειδικά με την εξέλιξη που είχε το παιχνίδι εκείνη τη στιγμή, εκτός αν ήταν και αυτός ένας τρόπος να γυρίσει το momentum.



Γιατί πρώτη του είναι; μια ζωή έτσι κάνει. Εκτός και είναι διαφορετικός από αυτόν των φετινών Νεανίδων. Τότε πάω πάσο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.