Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
ggrilik
QUOTE (ethn @ Nov 27 2017, 13:11 ) *
το μεγάλο κακό ειναι αυτά τα ρημάδια τα μόρια, στα πόδια των οποίων σφαζονται (σικ!) μπαμπάδες, μανούλες και παιδιά....

Δλδ αν υπήρχε κι ένα έπαθλο ας πούμε 1000 ευρώ θα πέφταν σφαλιάρες κάθε ΣΚ, κι αν το έπαθλο το κάναμε 50000 θα βγαίναν και μαχαίρια. Δεν ξέρω, δεν πείθομαι πως φταιν τα μόρια [*]

Εχω μια αμπελοθεωρία κι έχω πει πολλές φορές να την καταθέσω εδώ μαζί με το "δέον γενέσθαι" αλλά επειδή θέλω να φτιάξω κι ένα κλιπάκι με τους "κανονιοβολισμούς" κάποιων γονέων για να αναδείξω το "shell shock" που υφίστανται τα παιδιά κάθε ΣΚ μπας και φιλοτιμηθεί κανείς, κάθε φορά που πάω να το φτιάξω μένω τόσο πολύ ενεός απ όσα απίστευτα ακούγονται που περνάει η ώρα και τ αφήνω για κάποια άλλη φορά..

[*] Τα μόρια τα θεωρώ άλλη μια παρανοϊκή πελατειακή σύλληψη του Αθηναϊκού Δουκάτου της συμφοράς που ως προς ους υποτιθέμενους στόχους παίρνουν 10(-) και ένα (+) οπότε είμαι εναντίον. . Αν ήταν στο χέρι μου θα τα άφηνα μόνο για τους αθλητές στίβου/ενόργανης/ρυθμικής γυμναστικής κ' συγχρονισμένης κολύμβησης και μόνο για συναφείς σπουδές με τον αθλητισμό.
ema
QUOTE(ggrilik @ Nov 27 2017, 22:00 ) *
Δλδ αν υπήρχε κι ένα έπαθλο ας πούμε 1000 ευρώ θα πέφταν σφαλιάρες κάθε ΣΚ, κι αν το έπαθλο το κάναμε 50000 θα βγαίναν και μαχαίρια. Δεν ξέρω, δεν πείθομαι πως φταιν τα μόρια [*]

Εχω μια αμπελοθεωρία κι έχω πει πολλές φορές να την καταθέσω εδώ μαζί με το "δέον γενέσθαι" αλλά επειδή θέλω να φτιάξω κι ένα κλιπάκι με τους "κανονιοβολισμούς" κάποιων γονέων για να αναδείξω το "shell shock" που υφίστανται τα παιδιά κάθε ΣΚ μπας και φιλοτιμηθεί κανείς, κάθε φορά που πάω να το φτιάξω μένω τόσο πολύ ενεός απ όσα απίστευτα ακούγονται που περνάει η ώρα και τ αφήνω για κάποια άλλη φορά..

[*] Τα μόρια τα θεωρώ άλλη μια παρανοϊκή πελατειακή σύλληψη του Αθηναϊκού Δουκάτου της συμφοράς που ως προς ους υποτιθέμενους στόχους παίρνουν 10(-) και ένα (+) οπότε είμαι εναντίον. . Αν ήταν στο χέρι μου θα τα άφηνα μόνο για τους αθλητές στίβου/ενόργανης/ρυθμικής γυμναστικής κ' συγχρονισμένης κολύμβησης και μόνο για συναφείς σπουδές με τον αθλητισμό.


Τα "μόρια" προσφέρουν έναν έξτρα αριθμό μονάδων (νομίζω 10% σε αυτό που έχεις γράψει για τον πρώτο) Το οποίο δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο. Χάριν των μορίων καταστρέφεται βέβαια το πρωτάθλημα, καθώς αποδυναμώνονται πολλές ομάδες. Ωστόσο, τα μόρια υποτίθεται ότι είναι ένα "ανταποδοτικό τέλος" για το χρόνο που χάνει ένα παιδί που ασχολείται με τον πρωταθλητισμό. Αν έχεις γράψει 10 δεν πρόκειται να περάσεις ιατρική ούτως ή άλλως. Δεν ξέρω πώς θα ήταν σωστό να δίνεται αυτό το..."τέλος" Σίγουρα όχι με τον τρόπο που γίνεται σήμερα. π.χ. ένα παιδί που έχει συμμετοχή 30 δεύτερα σε κάθε αγώνα της πρωταθλήτριας ομάδας δεν είναι δυνατόν να παίρνει αυτά τα μόρια. Δεν ξέρω... Δεν έχω σκεφτεί κάποια δίκαιη λύση. Δικαιότερο θα ήταν να μη δίνονται πουθενά, σε κανένα αγώνισμα, ή αν δίνονται να δίνονται μόνο για είσοδο σε ΤΕΦΑΑ
benchwarmer
QUOTE(ema @ Nov 28 2017, 01:40 ) *
Τα "μόρια" προσφέρουν έναν έξτρα αριθμό μονάδων (νομίζω 10% σε αυτό που έχεις γράψει για τον πρώτο) Το οποίο δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο. Χάριν των μορίων καταστρέφεται βέβαια το πρωτάθλημα, καθώς αποδυναμώνονται πολλές ομάδες. Ωστόσο, τα μόρια υποτίθεται ότι είναι ένα "ανταποδοτικό τέλος" για το χρόνο που χάνει ένα παιδί που ασχολείται με τον πρωταθλητισμό. Αν έχεις γράψει 10 δεν πρόκειται να περάσεις ιατρική ούτως ή άλλως. Δεν ξέρω πώς θα ήταν σωστό να δίνεται αυτό το..."τέλος" Σίγουρα όχι με τον τρόπο που γίνεται σήμερα. π.χ. ένα παιδί που έχει συμμετοχή 30 δεύτερα σε κάθε αγώνα της πρωταθλήτριας ομάδας δεν είναι δυνατόν να παίρνει αυτά τα μόρια. Δεν ξέρω... Δεν έχω σκεφτεί κάποια δίκαιη λύση. Δικαιότερο θα ήταν να μη δίνονται πουθενά, σε κανένα αγώνισμα, ή αν δίνονται να δίνονται μόνο για είσοδο σε ΤΕΦΑΑ


Είναι μια τεράστια πονεμένη ιστορία τα μόρια, ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα έπρεπε να ισχύσει (όπως και γενικά για τον θεσμό των Πανελληνίων, αλλά είναι άλλο θέμα αυτό), έχουν και οι 2 πλευρές τα δίκια τους.

Γνωρίζω πάντως περίπτωση κοπέλας (σε άλλο άθλημα) που χωρίς να κάνει προπονήσεις όλη τη χρονιά, χωρίς καν να έχει σοβαρή σχέση με το άθλημα, έπαιξε κάποια λεπτά εκεί που έπρεπε (με το απαραίτητο "χαρτζιλίκι" στον προπονητή) για να πάρει τα μόρια...
fatherfan
QUOTE (benchwarmer @ Nov 28 2017, 01:52 ) *
Είναι μια τεράστια πονεμένη ιστορία τα μόρια, ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα έπρεπε να ισχύσει (όπως και γενικά για τον θεσμό των Πανελληνίων, αλλά είναι άλλο θέμα αυτό), έχουν και οι 2 πλευρές τα δίκια τους.

Γνωρίζω πάντως περίπτωση κοπέλας (σε άλλο άθλημα) που χωρίς να κάνει προπονήσεις όλη τη χρονιά, χωρίς καν να έχει σοβαρή σχέση με το άθλημα, έπαιξε κάποια λεπτά εκεί που έπρεπε (με το απαραίτητο "χαρτζιλίκι" στον προπονητή) για να πάρει τα μόρια...

συγγνωμη ποσα παιδια παιρνουν μοριοδοτηση καθε χρονο? μονο απο το μπασκετ και μονο απο τα κοριτσια θεωρητικα φτανουν 6 ομαδες πρωταθλητριες (κορασιδες α λυκειου ,νεανιδες β , γ λυκειου τα μορια μπορει καποιος να τα κερδισει σε οποιαδηποτε σχολικη χρονια) και 3 απο το σχολικο ( γιατι μπορει στην α λυκειου ναχεις κερδισει και την επομενη χρονια καποιο αλλο λυκειο κλπ ) φτανουμε τις 9 επι12 κοντα 120 παιδια επι 2 τα αγορια 240 και μονο απο τις πρωταθλητριες ομαδες αν προσθεσεις και τις δευτερες τριτες ανεβαινει ο αριθμος. Ποσα αθληματα μοριοδοτουνται ? Ο αριθμος ανεβαινει πολυ .
Και διαγωνιζονται για ποσες θεσεις ? πχ ιατρικη θεσσαλονικης 7 !!!τσεκαρετε το λινκ που σας εδωσα τσεκαρετε και βαθμολογια.
Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο η μοριοδοτηση απο τα πανελληνια περισσοτερους κινδυνους εχει παρα πλεονεκτηματα (μιλαμε παντα για καλες σχολες που εχουν ζητηση) καλο ειναι να γνωριζουν οι ενδιαφερομενοι το τι ακριβως ισχυει.
BASKET TUNE
Και προσέξτε, ο νομοθέτης λέει ότι πρέπει να έχει συμμετοχές πάνω από το 50% των αγώνων σε όλες τις φάσεις. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να έχει συμμετοχή σε έναν αγώνα στην τελική φάση του Πανελληνίου, ούτε καν 12άδα, αρκεί σε όλους τους αγώνες της χρονιάς, όλων των φάσεων να είχε συμμετοχή σε πάνω από τους μισούς αγώνες. Ποιος τα κοιτά βέβαια αυτά; Κανείς.
Άσε που δεν το γνωρίζουν κιόλας για αυτό και παρατηρείται το κωμικοτραγικό να πρέπει οπωσδήποτε να μπει ένας παίχτης έστω για ένα δευτερόλεπτο στην τελική φάση Πανελληνίου.
ethn
H αλήθεια είναι ότι εγώ είμαι χρόνια επηρεασμένος και απο αυτά που ακούω για ομάδες-πρωταγωνιστές που σε αυτές πια για μια μεγάλη 'γκάμα΄ παιδιών (και συλλόγων προφανώς) έχουν γίνει μείζωνος σημασίας τα πανελλήνια, και εκ των πραγμάτων υπάρχει έντονη ΄δραστηριότητα΄ στο ποιος θα είναι στο καθε τμήμα κλπ κλπ κλπ . Δεν το έχω ψάξει ποτέ ιδιαιτερως για τα μόρια γιατι δεν με αφορά, τώρα διαβάζω απο εσάς κάποιες πιο συγκεκριμένες πληροφορίες, αλλά σίγουρα όλο αυτό επηρεάζει πιστεύω ( Και προσωπική μου άποψη, όπως αναφέρατε και προηγουμένως κάποιοι, είναι ότι πριμοδότηση ή εισαγωγή απευθείας θα έπρεπε να αφορά στα ΤΕΦΑΑ ως συναφές πανεπιστήμιο)

Ξέρετε όμως τι θα ήθελα πραγματικά.?Προπονητές που να έχουν τα άντερα, και να πορεύονται όπως αυτοί κρίνουν, δουλεύοντας με τα παιδιά που πραγματικά αγαπούν αυτό που κανουν (προσέξτε, δεν λεω με παιδιά που ειναι απαραίτητα ΤΑ αστέρια, αλλά με παιδιά που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΑΠΟΥΝ το άθλημα,που ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ και που είναι ΕΚΕΙ). Θα ήθελα προπονητές που δεν σπαζοκεφαλιάζουν πώς να βγουν τα μαθηματικά των συμμετοχών, για παιδια που δεν το αξίζουν, θα ήθελα προπονητές που να μπορούν απρόσκοπα να επιβραβεύουν το ΄ΘΕΛΩ΄και το ΄ΑΓΑΠΩ'
Αυτή για εμένα είναι η μαγκιά. Αν κάποιοι την έχουν, τους βγάζω το καπέλο!Και πολύ θα ήθελα αν τους ξερετε, να τους επιβραβέυσουμε!

Οφείλω όμως να ομολογήσω και να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, ότι και ανεξαρτήτως μορίων (και ηλικιών), γίνεται το έλα να δεις με φαγώματα, γκρίνιες,πηγαδάκια κλπ.Ποσες συζητήσεις δεν έχουμε ακούσει όλοι μας τέτοιου στυλ, και δεν παν να ναι τα παιδιάκια στα προμίνι!!! Άρα που καταλήγουμε???ΑΝΙΑΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!Αχαχαχαχα

(το μπλεξα το ποστ μου...Ι κnow...Σορρυ παίδες...)

coachv
Πολύ ενδιαφέρον τουρνουά από τον Ορφέα Νέου Σκοπού.

Πανελλήνιο Τουρνουά Κορασίδων στο Νέο Σκοπό!!!


Ο Ορφέας Νέου Σκοπού με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνει την διεξαγωγή του Πανελλήνιου τουρνουά κορασίδων ένα μεγάλο μπασκετικό event που αναμένεται να στρέψει και πάλι όλα τα μπασκετικά και όχι μόνο βλέμματα στις Σέρρες αυτή τη φορά σε επίπεδο κοριτσιών.

To «Πανελλήνιο Τουρνουά Μπάσκετ Κορασίδων», θα πραγματοποιηθεί στο Νέο Σκοπό Σερρών 03 με 05 Ιανουαρίου 2018, με τη συμμετοχή οκτώ εκ των μεγαλύτερων Ελληνικών ομάδων.

Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, Κρόνος Γέρακα, Εκπαιδευτηρία Μαντουλίδη, Ασπίς Ξάνθης, Πιερικός και Ορφέας Ν. Σκοπού, με τις ακαδημίες των κορασίδων (γεννηθείσες το 2003/04/05) θα αναμετρηθούν μεταξύ τους, προσφέροντας για 3 ήμερες πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις.

http://www.neosskoposbc.gr/
fatherfan
QUOTE (ethn @ Nov 28 2017, 11:11 ) *
H αλήθεια είναι ότι εγώ είμαι χρόνια επηρεασμένος και απο αυτά που ακούω για ομάδες-πρωταγωνιστές που σε αυτές πια για μια μεγάλη 'γκάμα΄ παιδιών (και συλλόγων προφανώς) έχουν γίνει μείζωνος σημασίας τα πανελλήνια, και εκ των πραγμάτων υπάρχει έντονη ΄δραστηριότητα΄ στο ποιος θα είναι στο καθε τμήμα κλπ κλπ κλπ . Δεν το έχω ψάξει ποτέ ιδιαιτερως για τα μόρια γιατι δεν με αφορά, τώρα διαβάζω απο εσάς κάποιες πιο συγκεκριμένες πληροφορίες, αλλά σίγουρα όλο αυτό επηρεάζει πιστεύω ( Και προσωπική μου άποψη, όπως αναφέρατε και προηγουμένως κάποιοι, είναι ότι πριμοδότηση ή εισαγωγή απευθείας θα έπρεπε να αφορά στα ΤΕΦΑΑ ως συναφές πανεπιστήμιο)

Ξέρετε όμως τι θα ήθελα πραγματικά.?Προπονητές που να έχουν τα άντερα, και να πορεύονται όπως αυτοί κρίνουν, δουλεύοντας με τα παιδιά που πραγματικά αγαπούν αυτό που κανουν (προσέξτε, δεν λεω με παιδιά που ειναι απαραίτητα ΤΑ αστέρια, αλλά με παιδιά που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΑΠΟΥΝ το άθλημα,που ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ και που είναι ΕΚΕΙ). Θα ήθελα προπονητές που δεν σπαζοκεφαλιάζουν πώς να βγουν τα μαθηματικά των συμμετοχών, για παιδια που δεν το αξίζουν, θα ήθελα προπονητές που να μπορούν απρόσκοπα να επιβραβεύουν το ΄ΘΕΛΩ΄και το ΄ΑΓΑΠΩ'
Αυτή για εμένα είναι η μαγκιά. Αν κάποιοι την έχουν, τους βγάζω το καπέλο!Και πολύ θα ήθελα αν τους ξερετε, να τους επιβραβέυσουμε!

Οφείλω όμως να ομολογήσω και να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, ότι και ανεξαρτήτως μορίων (και ηλικιών), γίνεται το έλα να δεις με φαγώματα, γκρίνιες,πηγαδάκια κλπ.Ποσες συζητήσεις δεν έχουμε ακούσει όλοι μας τέτοιου στυλ, και δεν παν να ναι τα παιδιάκια στα προμίνι!!! Άρα που καταλήγουμε???ΑΝΙΑΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!Αχαχαχαχα

(το μπλεξα το ποστ μου...Ι κnow...Σορρυ παίδες...)


Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε λιγο με τα μορια ισως να βοηθησει καποιους.
Παιρνεις πριμοδοτηση αλλα οι θεσεις που διεκδικεις σαν αθλητης από αλλους αθλητες είναι το 4,5% των θεσων της κάθε σχολης αρα αν η σχολη παιρνει 100 θα μπουν και αλλοι 4 αθλητες που όμως πρεπει να εχουν συγκεντρωσει βαθμολογια ιση με το 90% της βασης της σχολης μαζι (βαθμολογια εξετασεων + πριμοδοτηση).
Τωρα το ποσο ευκολο είναι αυτό ας το κρινει ο καθενας σας.

Οσο αφορα την μαγκια των προπονητων ....ειναι αλλη μια τεραστια κουβεντα (θα προτιμουσα μια μαγκια της καθε διοικησης)
ethn
QUOTE(coachv @ Nov 28 2017, 12:11 ) *
Πολύ ενδιαφέρον τουρνουά από τον Ορφέα Νέου Σκοπού.

Πανελλήνιο Τουρνουά Κορασίδων στο Νέο Σκοπό!!!


Ο Ορφέας Νέου Σκοπού με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνει την διεξαγωγή του Πανελλήνιου τουρνουά κορασίδων ένα μεγάλο μπασκετικό event που αναμένεται να στρέψει και πάλι όλα τα μπασκετικά και όχι μόνο βλέμματα στις Σέρρες αυτή τη φορά σε επίπεδο κοριτσιών.

To «Πανελλήνιο Τουρνουά Μπάσκετ Κορασίδων», θα πραγματοποιηθεί στο Νέο Σκοπό Σερρών 03 με 05 Ιανουαρίου 2018, με τη συμμετοχή οκτώ εκ των μεγαλύτερων Ελληνικών ομάδων.

Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, Κρόνος Γέρακα, Εκπαιδευτηρία Μαντουλίδη, Ασπίς Ξάνθης, Πιερικός και Ορφέας Ν. Σκοπού, με τις ακαδημίες των κορασίδων (γεννηθείσες το 2003/04/05) θα αναμετρηθούν μεταξύ τους, προσφέροντας για 3 ήμερες πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις.

http://www.neosskoposbc.gr/



Πολύ ωραία πρωτοβουλία απο την τοπική ομάδα!! Και πολύ ενδιαφέρον το ότι θα συμμετάσχουν και νεότερα κορίτσια! Ισως βρεθεί εκεί και κάποιο νέο αστεράκι! Εαν καποιος παρακολουθήσει (δεν γνωρίζω εαν καποιος απο τους συμφορουμίτηες είναι είτε γονιός, είτε κάτοικος Σερρών) θα έιναι καλό να έχουμε feedback

QUOTE(fatherfan @ Nov 28 2017, 13:15 ) *
Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε λιγο με τα μορια ισως να βοηθησει καποιους.
Παιρνεις πριμοδοτηση αλλα οι θεσεις που διεκδικεις σαν αθλητης από αλλους αθλητες είναι το 4,5% των θεσων της κάθε σχολης αρα αν η σχολη παιρνει 100 θα μπουν και αλλοι 4 αθλητες που όμως πρεπει να εχουν συγκεντρωσει βαθμολογια ιση με το 90% της βασης της σχολης μαζι (βαθμολογια εξετασεων + πριμοδοτηση).
Τωρα το ποσο ευκολο είναι αυτό ας το κρινει ο καθενας σας.

Οσο αφορα την μαγκια των προπονητων ....ειναι αλλη μια τεραστια κουβεντα (θα προτιμουσα μια μαγκια της καθε διοικησης)


1. Ισως και να έχεις δίκιο ετσι οπως το αναλύεις...Δεν το γνωρίζω όπως προείπα ακριβώς το όλο σύστημα

2.Ναι , όντως,αλλά αυτό το βλέπω πολύ ουτοπικό...Φυσικά και θα ήταν μεγάλη μαγκιά, αλλά δεν δίνω πιθανότητα..Εκτός και αν βρεθεί κάπου, κάπως, κάποτε, ένας ρομαντικός ή ένας ιδεολόγος...Χλωμό...
υ.γ. Εκ΄τος και εάν ο Προεδρος της ομάδος είχε υπάρξει παίχτης, και είχε νοιώσει στο πετσί του μια τέτοια αδικία στο παρελθόν, τότε ναι, ισως και να το έβλεπε διαφορετικά..Βιώματα γαρ!

fatherfan
QUOTE (ethn @ Nov 28 2017, 13:54 ) *
Πολύ ωραία πρωτοβουλία απο την τοπική ομάδα!! Και πολύ ενδιαφέρον το ότι θα συμμετάσχουν και νεότερα κορίτσια! Ισως βρεθεί εκεί και κάποιο νέο αστεράκι! Εαν καποιος παρακολουθήσει (δεν γνωρίζω εαν καποιος απο τους συμφορουμίτηες είναι είτε γονιός, είτε κάτοικος Σερρών) θα έιναι καλό να έχουμε feedback



1. Ισως και να έχεις δίκιο ετσι οπως το αναλύεις...Δεν το γνωρίζω όπως προείπα ακριβώς το όλο σύστημα

2.Ναι , όντως,αλλά αυτό το βλέπω πολύ ουτοπικό...Φυσικά και θα ήταν μεγάλη μαγκιά, αλλά δεν δίνω πιθανότητα..Εκτός και αν βρεθεί κάπου, κάπως, κάποτε, ένας ρομαντικός ή ένας ιδεολόγος...Χλωμό...
υ.γ. Εκ΄τος και εάν ο Προεδρος της ομάδος είχε υπάρξει παίχτης, και είχε νοιώσει στο πετσί του μια τέτοια αδικία στο παρελθόν, τότε ναι, ισως και να το έβλεπε διαφορετικά..Βιώματα γαρ!

ο προπονητης (των περισσοτερων ομαδων) εχει να λυσει παρα πολλες σπαζοκεφαλιες και αν η διοικηση δεν βοηθαει αστα να πανε ,εχει την σπαζοκεφαλια για τα παιδια των διαφορων (συνηθως εφορου) , ανθρωπων που φερνουν χορηγους κλπ. το πιο ευκολο ειναι αυτο των συμμετοχων για πανελληνιο.

πολλα ειπαμε και εκτος θεματος βγηκαμε.
ggrilik
QUOTE (coachv @ Nov 28 2017, 12:11 ) *
Πολύ ενδιαφέρον τουρνουά από τον Ορφέα Νέου Σκοπού.

Πανελλήνιο Τουρνουά Κορασίδων στο Νέο Σκοπό!!!


Ο Ορφέας Νέου Σκοπού με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνει την διεξαγωγή του Πανελλήνιου τουρνουά κορασίδων ένα μεγάλο μπασκετικό event που αναμένεται να στρέψει και πάλι όλα τα μπασκετικά και όχι μόνο βλέμματα στις Σέρρες αυτή τη φορά σε επίπεδο κοριτσιών.

To «Πανελλήνιο Τουρνουά Μπάσκετ Κορασίδων», θα πραγματοποιηθεί στο Νέο Σκοπό Σερρών 03 με 05 Ιανουαρίου 2018, με τη συμμετοχή οκτώ εκ των μεγαλύτερων Ελληνικών ομάδων.

Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, Κρόνος Γέρακα, Εκπαιδευτηρία Μαντουλίδη, Ασπίς Ξάνθης, Πιερικός και Ορφέας Ν. Σκοπού, με τις ακαδημίες των κορασίδων (γεννηθείσες το 2003/04/05) θα αναμετρηθούν μεταξύ τους, προσφέροντας για 3 ήμερες πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις.

http://www.neosskoposbc.gr/

Πολύ καλή κίνηση - προς μίμηση. (Απ ότι καταλαβαίνω πρόκειται για τορνέο παγκορασίδων u15).
BASKET TUNE
Συμφωνώ και εγώ, πολύ καλή κίνηση, μπράβο τους, μακάρι και άλλα σωματεία να διοργανώνουν κάτι ανάλογο σε επίπεδο υποδομών. Η μόνη ένστασή μου είναι ο πηχαίος τίτλος <<οκτώ καλύτερες ομάδες>> καλό είναι να μην κοροιδεύουμε τα κορίτσια, ούτε μεταξύ μας.
passhootdrive
QUOTE (BASKET TUNE @ Nov 29 2017, 10:33 ) *
Συμφωνώ και εγώ, πολύ καλή κίνηση, μπράβο τους, μακάρι και άλλα σωματεία να διοργανώνουν κάτι ανάλογο σε επίπεδο υποδομών. Η μόνη ένστασή μου είναι ο πηχαίος τίτλος <<οκτώ καλύτερες ομάδες>> καλό είναι να μην κοροιδεύουμε τα κορίτσια, ούτε μεταξύ μας.


Γιατί δεν έχει παιδιά του 2002; Αλλαγή του χρόνου;
ggrilik
Πανελλήνιο Τουρνουά Κορασίδων στο Νέο Σκοπo

Ρε σεις, παλιογκρινιάρηδες, κατ'αρχάς δεν λένε οι άνθρωποι πως θα είναι "οι 8 καλύτερες ομάδες", λένε "8 εκ των καλυτέρων ομάδων".
Και κατα δεύτερον, το τορνέο είναι u15 δλδ 2003 και μικρότερες. Και το τορνέο φιλίας κορασίδων είναι αλλα u15. Η λέξη "κορασίδα" περιλαμβάνει τα πάντα. Άντε.. rolleyes.gif
ethn
A μα πια!Μεθυσμένοι όλοι!!

΄.....με τη συμμετοχή οκτώ εκ των μεγαλύτερων Ελληνικών ομάδων.'

Αχαχαχαχαχα, ο,τι θέλουμε διαβάζουμε βλέπω....

smiley.gif smiley.gif
BASKET TUNE
QUOTE (ethn @ Nov 29 2017, 14:15 ) *
A μα πια!Μεθυσμένοι όλοι!!

΄.....με τη συμμετοχή οκτώ εκ των μεγαλύτερων Ελληνικών ομάδων.'

Αχαχαχαχαχα, ο,τι θέλουμε διαβάζουμε βλέπω....

smiley.gif smiley.gif


Όντως σωστά, αλλά ακόμα και έτσι εγώ είμαι πιο κοντά από το ggrilik. 69.gif
Πάλι δεν μπορούμε να μιλάμε για οκτώ εκ των μεγαλύτερων ομάδων.
Απλά ο Κος ggrilik ως συνήθως με περιμένει στη γωνία και με χτυπά αλύπητα ευκαιρίας δοθείσης, και όλο λέω να απέχω και όλο παρασύρομαι και νάτος στην γωνιά φερμαριστός και οπλισμένος angry_red.gif

(εμείς το κάνουμε όπως οι δημόσιοι υπάλληλοι, που ο καθένας ερμηνεύει όπως θέλει τις εγκυκλίους των υπουργείων τους smiley.gif)
ethn
QUOTE(BASKET TUNE @ Nov 29 2017, 15:35 ) *
Όντως σωστά, αλλά ακόμα και έτσι εγώ είμαι πιο κοντά από το ggrilik. 69.gif
Πάλι δεν μπορούμε να μιλάμε για οκτώ εκ των μεγαλύτερων ομάδων.
Απλά ο Κος ggrilik ως συνήθως με περιμένει στη γωνία και με χτυπά αλύπητα ευκαιρίας δοθείσης, και όλο λέω να απέχω και όλο παρασύρομαι και νάτος στην γωνιά φερμαριστός και οπλισμένος angry_red.gif

(εμείς το κάνουμε όπως οι δημόσιοι υπάλληλοι, που ο καθένας ερμηνεύει όπως θέλει τις εγκυκλίους των υπουργείων τους smiley.gif)




smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
ggrilik
QUOTE (BASKET TUNE @ Nov 29 2017, 15:35 ) *
Όντως σωστά, αλλά ακόμα και έτσι εγώ είμαι πιο κοντά από το ggrilik. 69.gif
Πάλι δεν μπορούμε να μιλάμε για οκτώ εκ των μεγαλύτερων ομάδων.

οκτώ εκ των εκατό μεγαλύτερων ομάδων, σου κάνει?
Αντε, γιατί στα έχω μαζεμένα που συνεχώς κάνεις κόμμα με την ema torture.gif
71.gif
ggrilik
Δύο ενδιαφέροντα ματσάκια το Σάββατο απο την ΕΣΚΑΝΑ

02/12/17 20:00 ΚΛ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ... ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΑΟ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ
Νομίζω πως ο Φάρος είναι μια ομάδα που δεν του πηγαίνει του Πρωτέα. Κοινώς, πιστεύω πως ο Πρωτέας θα τα βρεί μπαστούνια. Οπότε δεν ξέρω πόσο ωραίο ματς θα γίνει αλλά τουλάχιστον θα έχει ενδιαφέρον. (αν έχω δίκιο φυσικά)

02/12/17 21:00 ΝΕΟ ΚΛ ΑΓ ΔΗΜ ... ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
Εδώ, αν και ο Πανιώνιος είναι σκληρό καρύδι, νομίζω πως ο Κρόνος έχει το πάνω χέρι και θα κερδίσει σχετικά εύκολα. Θα δούμε.

BASKET TUNE
Και τα ενδιαφέροντα ματσάκια της 1η αγωνιστικής από την ΕΣΚΑΗ, το εξής: ένα και αδιάφορο.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΥΡΓΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 20-0
ΑΟ ΔΥΜΗΣ -ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ 0-20
ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΑΤΡΩΝ- ΓΛΑΥΚΟΣ 31-80
ΡΕΠΟ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Μιλάμε η απόλυτη κατάντια.







ethn
QUOTE(BASKET TUNE @ Dec 1 2017, 15:04 ) *
Και τα ενδιαφέροντα ματσάκια της 1η αγωνιστικής από την ΕΣΚΑΗ, το εξής: ένα και αδιάφορο.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΥΡΓΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 20-0
ΑΟ ΔΥΜΗΣ -ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ 0-20
ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΑΤΡΩΝ- ΓΛΑΥΚΟΣ 31-80
ΡΕΠΟ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Μιλάμε η απόλυτη κατάντια.


Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παιζεται εκεί...........Kρίμα όμως. και πάλι κρίμα........!!!!!!!

QUOTE(ggrilik @ Dec 1 2017, 00:49 ) *
Δύο ενδιαφέροντα ματσάκια το Σάββατο απο την ΕΣΚΑΝΑ

02/12/17 20:00 ΚΛ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ... ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΑΟ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ
Νομίζω πως ο Φάρος είναι μια ομάδα που δεν του πηγαίνει του Πρωτέα. Κοινώς, πιστεύω πως ο Πρωτέας θα τα βρεί μπαστούνια. Οπότε δεν ξέρω πόσο ωραίο ματς θα γίνει αλλά τουλάχιστον θα έχει ενδιαφέρον. (αν έχω δίκιο φυσικά)

02/12/17 21:00 ΝΕΟ ΚΛ ΑΓ ΔΗΜ ... ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
Εδώ, αν και ο Πανιώνιος είναι σκληρό καρύδι, νομίζω πως ο Κρόνος έχει το πάνω χέρι και θα κερδίσει σχετικά εύκολα. Θα δούμε.




Αλήθεια είναι, αυτήν την αίσθηση έχω κι εγώ..Βέβαια φέτος μιλάμε για ένα Φάρο που δεν έχει την περσινή δυναμική, όπως επίσης και για έναν Πρωτέα που δείχνει να παραέχει δυναμικη!!! Πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση θεωρώ!!Και απότι φαίνεται, ο Φάρος θα είναι και η μόνη ομάδα απο όσες υπολείπονται να μπορέσει να κοντράρει τον Πρωτέα στον α γύρο τουλάχιστον. Εαν βρεθεί κανείς προς τα κείθε (ggrilik, ε???) θα ήταν ωραία να μας κάνει και μια αναλυσούλα.

Σχετικά με το Πανιώνιος-Κρόνος, επίσης έχω την ίδια αίσθηση με εσένα.Πολύ θα ήθελα να δω ένα απο τα δύο παιχνίδια, κρίμα που του Πρωτέα είναι εκτός έδρας, θα πεταγόμουνα σίγουρα εάν έπαιζαν στην Βουλα...
ggrilik
ΕΣΚΑΗ

Κι άλλες προβλέψεις μου για αύριο.

2η Αγωνιστική (Α΄ Γύρος)
02-12-2017 14:00 .. ΑΠΟΛΛΩΝ Α.Σ. - Α.Σ.Π. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 0-20
02-12-2017 14:30 .. ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α. - Ε.Α. ΠΑΡΑΛΙΑΣ 75-30
02-12-2017 19:30 .. ΓΛΑΥΚΟΣ Α.Ο. - ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΥΡΓΟΥ 20-0 (που να τρέχουν στην Πάτρα)

ΔΥΜΗΣ. Α.Ο.: ρεπό.. Δήθεν..

tongue.gif

BASKET TUNE
QUOTE (ggrilik @ Dec 1 2017, 21:47 ) *
ΕΣΚΑΗ

Κι άλλες προβλέψεις μου για αύριο.

2η Αγωνιστική (Α΄ Γύρος)
02-12-2017 14:00 .. ΑΠΟΛΛΩΝ Α.Σ. - Α.Σ.Π. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 0-20
02-12-2017 14:30 .. ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α. - Ε.Α. ΠΑΡΑΛΙΑΣ 75-30
02-12-2017 19:30 .. ΓΛΑΥΚΟΣ Α.Ο. - ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΥΡΓΟΥ 20-0 (που να τρέχουν στην Πάτρα)

ΔΥΜΗΣ. Α.Ο.: ρεπό.. Δήθεν..

tongue.gif



Και να σκεφτείτε ότι το 2000 το πανελλήνιο κορασίδων το είχε πάρει ο Ίφιτος Πύργου!!!!!
Δυστυχώς τα πράγματα με το γυναικείο μπάσκετ στην ΕΣΚΑΗ βαδίζουν από το κακό στο χειρότερο.
Ακόμα και το τουρνουά Σειτανίδης με νεάνιδες που ελπίζαμε να διοργανωθεί...... χλωμό το βλέπω.
Αλλά οι ακαδημίες κοριτσιών ένεκα οβολού καλά ανθούν, και διαφημίζονται κιόλας.
Ελλάς η υποκρισία σου.
ggrilik
- ΕΣΚΑΝΑ
Και φυσικά το BasketForum αποδεικνύει μια ακόμα φορά την αξία του προβλέποντας ολόσωστα ακόμα κι αν δεν έχουμε δει ούτε ένα παιχνίδι, δλδ δεν έχουμε ιδέα για το πως παίζουν οι ομάδες 19.gif 19.gif 19.gif 19.gif 19.gif

02/12/17 20:00 ΚΛ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ... ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 33-39
02/12/17 21:00 ΝΕΟ ΚΛ ΑΓ ΔΗΜ ... ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 71-44

Οπότε έστω και μπαστουνιάρικα ο Πρωτέας παραμένει πρώτος και αήττητος και 99% θα μείνει έτσι για όλο τον 1ο γύρο. Περισσότερα όταν καταφέρω να κάνω το πανόραμα κορασίδων.

και για να ξαναβλογήσουμε τα γένια μας εγώ κι ο/η ethn ...

QUOTE (ggrilik @ Dec 1 2017, 00:49 ) *
Δύο ενδιαφέροντα ματσάκια το Σάββατο απο την ΕΣΚΑΝΑ

02/12/17 20:00 ΚΛ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ... ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΑΟ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ
Νομίζω πως ο Φάρος είναι μια ομάδα που δεν του πηγαίνει του Πρωτέα. Κοινώς, πιστεύω πως ο Πρωτέας θα τα βρεί μπαστούνια. Οπότε δεν ξέρω πόσο ωραίο ματς θα γίνει αλλά τουλάχιστον θα έχει ενδιαφέρον. (αν έχω δίκιο φυσικά)

02/12/17 21:00 ΝΕΟ ΚΛ ΑΓ ΔΗΜ ... ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
Εδώ, αν και ο Πανιώνιος είναι σκληρό καρύδι, νομίζω πως ο Κρόνος έχει το πάνω χέρι και θα κερδίσει σχετικά εύκολα. Θα δούμε.


QUOTE (ethn @ Dec 1 2017, 15:24 ) *
Αλήθεια είναι, αυτήν την αίσθηση έχω κι εγώ..Βέβαια φέτος μιλάμε για ένα Φάρο που δεν έχει την περσινή δυναμική, όπως επίσης και για έναν Πρωτέα που δείχνει να παραέχει δυναμικη!!! Πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση θεωρώ!!Και απότι φαίνεται, ο Φάρος θα είναι και η μόνη ομάδα απο όσες υπολείπονται να μπορέσει να κοντράρει τον Πρωτέα στον α γύρο τουλάχιστον. Εαν βρεθεί κανείς προς τα κείθε (ggrilik, ε???) θα ήταν ωραία να μας κάνει και μια αναλυσούλα.

Σχετικά με το Πανιώνιος-Κρόνος, επίσης έχω την ίδια αίσθηση με εσένα.Πολύ θα ήθελα να δω ένα απο τα δύο παιχνίδια, κρίμα που του Πρωτέα είναι εκτός έδρας, θα πεταγόμουνα σίγουρα εάν έπαιζαν στην Βουλα...


ethn
Πες τα χρυσόστομε!!!Που να χαμε δει κι όλας!!! blech.gif icon_joy.gif

Εγω δεσμεύομαι πάντως να δω κάποιο παιχνίδι για να αποκτήσουν και την πρέπουσα βαρύτητα τα σχόλια μου icon_workout.gif tongue.gif

υ.γ. Ο ethn
pavlos sid
QUOTE(fatherfan @ Nov 26 2017, 09:37 ) *
καλημερα

μια ερωτηση , ποιο το νοημα να αναφερεις ποια ειναι η αρχηγος σου? δεν το εχω ξαναδει αυτο.

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ : 36 – 53

Σάββατο 25 Νοέμβριος , 17:00

Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 8-12, 14-27 (ημίχρονο), 22-41, 36-53 (τελικό).

Οι πόντοι για την ομάδας μας (προπονητής Πομόνης Τάσος, βοηθός προπονητής Καραμπέτσιος Θωμάς) : Χατζηνικολή-Καραμπέτσιου Ειρήνη, Τσούτσουρα Άρτεμις, Ραψομανίκη Σοφία, Πατσιώτη Ηλιάνα 6, Αναστασοπούλου Κατερίνα, Φιλέρη Μαρία, Καραδήμου Έλενα (αρχηγός) 9, Βαρβιτσιώτη Σοφία 15(3), Βαρθαλίτη Κατερίνα, Βασιλειάδη Άννα 6.

Για την ομάδα του Αθηναϊκού (Γκουζινη) : Φωτεινακη 2, Κουτσιριμπα 12, Πασχαλη 11(2), Γιαννικου, Τριανταφυλλου 4, Μπιλλη 2, Γοργογιαννη 18, Ζωγραφακη, Λουλακη 4.


υ.γ. εχω την εντυπωση οτι ο προπονητης του αμυντα ειναι μακραν ο πιο loser προπονητης στην κατηγορια μαζι και με αυτης των νεανιδων.



Μάλλον σε άκουσαν και πλέον δεν αναγράφουν το "αρχηγός"

Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ , Α΄κατηγορία Κορασίδων.

Το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου στις 21:00 η ομάδα μας των Κορασίδων αντιμετώπισε, ως φιλοξενούμενη, την ομάδα του Αθλητικού Ομίλου Κρόνου Γέρακα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ Α’ κατηγορίας Κορασίδων στο κλειστό γυμναστήριο Γέρακα και ηττήθηκε με σκορ 49-25.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 15-11, 18-13 (ημίχρονο), 35-16, 49-25 (τελικό).

Οι πόντοι για την ομάδας μας (προπονητής Πομόνης Τάσος, βοηθός προπονητής Καραμπέτσιος Θωμάς) : Χατζηνικολή-Καραμπέτσιου Ειρήνη 4, Τσούτσουρα Άρτεμις, Ραψομανίκη Σοφία, Πατσιώτη Ηλιάνα 13, Αναστασοπούλου Κατερίνα, Φιλέρη Μαρία, Καραδήμου Έλενα 2, Κωσταρίδη Σταυρούλα, Βαρθαλίτη Κατερίνα, Βασιλειάδη Άννα 6.

Για την ομάδα του Κρόνου Γέρακα (Χατζηιωαννίδης Κ., Γεωργακόπουλος Γ.) : Κολλιαδήμα, Αρβανίτη, Ανδρικοπούλου 9, Καρτάκη 3, Ανδρεοπούλου, Κυρίδη 7, Κυριακάκη 14(1), Φλαμπούρη, Κυρίδη Α. 10(1), Κασιμάτη 4, Χουγκάζ, Σαμιτα 2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κούλης Χαράλαμπος.

fatherfan
QUOTE (pavlos sid @ Dec 6 2017, 11:54 ) *
Μάλλον σε άκουσαν και πλέον δεν αναγράφουν το "αρχηγός"

Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ , Α΄κατηγορία Κορασίδων.

Το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου στις 21:00 η ομάδα μας των Κορασίδων αντιμετώπισε, ως φιλοξενούμενη, την ομάδα του Αθλητικού Ομίλου Κρόνου Γέρακα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ Α’ κατηγορίας Κορασίδων στο κλειστό γυμναστήριο Γέρακα και ηττήθηκε με σκορ 49-25.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 15-11, 18-13 (ημίχρονο), 35-16, 49-25 (τελικό).

Οι πόντοι για την ομάδας μας (προπονητής Πομόνης Τάσος, βοηθός προπονητής Καραμπέτσιος Θωμάς) : Χατζηνικολή-Καραμπέτσιου Ειρήνη 4, Τσούτσουρα Άρτεμις, Ραψομανίκη Σοφία, Πατσιώτη Ηλιάνα 13, Αναστασοπούλου Κατερίνα, Φιλέρη Μαρία, Καραδήμου Έλενα 2, Κωσταρίδη Σταυρούλα, Βαρθαλίτη Κατερίνα, Βασιλειάδη Άννα 6.

Για την ομάδα του Κρόνου Γέρακα (Χατζηιωαννίδης Κ., Γεωργακόπουλος Γ.) : Κολλιαδήμα, Αρβανίτη, Ανδρικοπούλου 9, Καρτάκη 3, Ανδρεοπούλου, Κυρίδη 7, Κυριακάκη 14(1), Φλαμπούρη, Κυρίδη Α. 10(1), Κασιμάτη 4, Χουγκάζ, Σαμιτα 2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κούλης Χαράλαμπος.

οχι οτι ηταν κατι φοβερο , αλλα βρε αδερφε δεν βαζεις το "αρχηγος" στην παρουσιαση της ομαδας που κανεις και το βαζεις σε αγωνα?
Και να σας πω κατι ,οτι καλο ειναι να γραφονται τα κακως κειμενα μικρα η μεγαλα ,διαβαζετε το φορουμ απο πολλους πιστεψτε με και παρα πολυ ,μετα απο 10 χρονια στο χωρο μπορω να το διαβεβαιωσω.
Γραφανε την αρχηγο και στον αγωνα στις νεανιδες μονο στο τελος την θυμηθηκε να την βαλει ...(μετα του εφταιγε ο διαιτητης ) μπορει βεβαια το οτι δεν εχει βοηθο στις νεανιδες να παιζει καποιο ρολο , αλλα κουραγιο μαλλον θα αποκτησει οταν μεγαλωσει ...η συγκεκριμενη αθλητρια .
Bill 70
Καλησπέρα! Αποτελέσματα 10ης αγωνιστικής και βαθμολογία Α΄ΕΣΚΑ:

ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ - ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 63 - 55

ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 65 - 28

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ. 47 - 36

ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ - ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 42 - 59

ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 39 - 55

ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 49 - 25


ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ


ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜ ΑΓΩΝ Ν Η ΕΠ ΑΜ ΔΙΑΦ

ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ 20 10 10 0 653 332 321
ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 19 10 9 1 579 338 241
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 18 10 8 2 485 356 129
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 17 10 7 3 517 402 115
ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 15 9 6 3 476 406 70
ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 14 10 4 6 453 492 -39
ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 14 10 4 6 429 456 -27
ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 13 9 4 5 401 462 -61
ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ. 12 10 2 8 361 519 -158
ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 11 9 2 7 364 425 -61
ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 11 9 2 7 292 399 -107
ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ 9 10 0 9 221 644 -423

Η τριάδα μοιάζει να έχει ξεχωρίσει. Μάχη για την τέταρτη θέση ανάμεσα σε Εύνικο και Αθηναϊκό. Ο ΑΟ Λαγονησίου έχει ένα μηδενισμό.
papyrus23
QUOTE(Bill 70 @ Dec 7 2017, 21:54 ) *
Καλησπέρα! Αποτελέσματα 10ης αγωνιστικής και βαθμολογία Α΄ΕΣΚΑ:

ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ - ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 63 - 55

ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 65 - 28

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ. 47 - 36

ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ - ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 42 - 59

ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 39 - 55

ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 49 - 25


ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ


ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜ ΑΓΩΝ Ν Η ΕΠ ΑΜ ΔΙΑΦ

ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ 20 10 10 0 653 332 321
ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 19 10 9 1 579 338 241
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 18 10 8 2 485 356 129
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 17 10 7 3 517 402 115
ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 15 9 6 3 476 406 70
ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 14 10 4 6 453 492 -39
ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 14 10 4 6 429 456 -27
ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 13 9 4 5 401 462 -61
ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ. 12 10 2 8 361 519 -158
ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 11 9 2 7 364 425 -61
ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 11 9 2 7 292 399 -107
ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ 9 10 0 9 221 644 -423

Η τριάδα μοιάζει να έχει ξεχωρίσει. Μάχη για την τέταρτη θέση ανάμεσα σε Εύνικο και Αθηναϊκό. Ο ΑΟ Λαγονησίου έχει ένα μηδενισμό.





Dε με λες ρε φιλαρακι ,η κληρωση του ΚΙNΟ ειναι αυτη βαλε και καμια γραμμη σε λεω,
ησουν και παικταρας στο παρελθον εχω μαθει,αντε γεια ο χοντρος με το μουσι ειμαι τα λεμε!!!
Bill 70
QUOTE (papyrus23 @ Dec 7 2017, 21:14 ) *
Dε με λες ρε φιλαρακι ,η κληρωση του ΚΙNΟ ειναι αυτη βαλε και καμια γραμμη σε λεω,
ησουν και παικταρας στο παρελθον εχω μαθει,αντε γεια ο χοντρος με το μουσι ειμαι τα λεμε!!!


χαχα Μ έφαγε το copy - paste. Οι μύστες της ΕΣΚΑ, θα έβγαζαν άκρη όμως, ακόμα και σε γραμμική Β΄. Που να με έβλεπες και σήμερα σε δράση: https://www.youtube.com/watch?v=sgRgpKW6m3k
papyrus23
QUOTE(Bill 70 @ Dec 7 2017, 22:29 ) *
χαχα Μ έφαγε το copy - paste. Οι μύστες της ΕΣΚΑ, θα έβγαζαν άκρη όμως, ακόμα και σε γραμμική Β΄. Που να με έβλεπες και σήμερα σε δράση: https://www.youtube.com/watch?v=sgRgpKW6m3k

Πάντως παρά τις προβλέψεις..... αυτή τη στιγμή φαίνεται ότι δεν είναι φαβορί για την πρώτη θέση ο Κρόνος και ο Παναθηναϊκός και δεν είναι φαβορί για την τέταρτη θέση Αμύντας και Εύνικος.
passhootdrive
QUOTE (papyrus23 @ Dec 7 2017, 21:37 ) *
Πάντως παρά τις προβλέψεις..... αυτή τη στιγμή φαίνεται ότι δεν είναι φαβορί για την πρώτη θέση ο Κρόνος και ο Παναθηναϊκός και δεν είναι φαβορί για την τέταρτη θέση Αμύντας και Εύνικος.


Μετά τα αποτελέσματα του Σαββάτου πιστεύω πως η τετράδα έχει κλείσει με τον Αθηναικό ως τέταρτο. Η μάχη της παραμονής έχει κάποιο ενδιαφέρον. Ποιός θα είναι ο τρίτος που θα πέσει μαζί με Λαγονήσι και Χολαργό;

ggrilik
Παλιά Ελλάδα Κάτω απ τ'αυλάκι που λέμε. tongue.gif

08/12/17 21:00 ΠΡΟΠ.ΚΛ.ΑΠΟΛΛΩΝ ... ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΑΣ 0-0 ?? κανείς? w00t.gif
02/12/17 14:00 ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΛΑΥΚΟΥ ... ΓΛΑΥΚΟΣ ΑΟ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΥΡΓΟΥ 88-48
02/12/17 14:30 ΔΗΜΟΤ. ΑΛΕΞΙΩΤΙ ... ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ - ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ 77-8

Τελικά ανέβηκαν Πάτρα οι Τιτάνες Πύργου. Καλό νέο.

Και την Κυριακή, 10 Δεκέμβριου

Τιτάνες - Έσπερος ΑΟΠΑ 30-81
10λεπτα: 9-30, 11-16, 6-11, 4-24,
Διαιτητές: Μαρινάκης και Πλέγας.
ΤΙΤΑΝΕΣ (Πίττα): Λαμπροπούλου, Χριστοφιλέα 2, Ηλιομενιάτη 8 (1), Σταθοπούλου 2, Ροκανά, Γαλανοπούλου 18.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ: Παπαευσταθίου 4, Σολδάτου 10, Νάτσκου 9, Πολίτη 2, Μπαλάση 12, Τζελέπη 15, Γιαννοπούλου 10, Μπούσια 3, Κ. Μιχαηλίδη 6, Ε. Μιχαηλίδη.

Επίσης απ τα σκόρ με Τιτάνες και ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ (ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ - ΓΛΑΥΚΟΣ 31-80) βλέπω πως ο Γλαύκος μάλλον δεν έχει τόσο καλή άμυνα όσο ο Έσπερος? Αρα και φέτος όταν κάνω το πανόραμα κορασίδων να προβλέψω ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ?

QUOTE (ggrilik @ Dec 1 2017, 21:47 ) *
ΕΣΚΑΗ

Κι άλλες προβλέψεις μου για αύριο.

2η Αγωνιστική (Α΄ Γύρος)
02-12-2017 14:00 .. ΑΠΟΛΛΩΝ Α.Σ. - Α.Σ.Π. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 0-20
02-12-2017 14:30 .. ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α. - Ε.Α. ΠΑΡΑΛΙΑΣ 75-30
02-12-2017 19:30 .. ΓΛΑΥΚΟΣ Α.Ο. - ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΥΡΓΟΥ 20-0 (που να τρέχουν στην Πάτρα)

ΔΥΜΗΣ. Α.Ο.: ρεπό.. Δήθεν..

tongue.gif


BASKET TUNE
QUOTE (ggrilik @ Dec 12 2017, 00:56 ) *
Παλιά Ελλάδα Κάτω απ τ'αυλάκι που λέμε. tongue.gif

08/12/17 21:00 ΠΡΟΠ.ΚΛ.ΑΠΟΛΛΩΝ ... ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΑΣ 0-0 ?? κανείς? w00t.gif


Πράγματα και θαύματα στην Πάτρα και μάλιστα από ένα ιστορικό σωματείο όπως ο Απόλλων Πάτρας. Στον αγώνα με τον Προμηθέα, ο Απόλλων δήλωσε 12 παίκτριες που όμως οι 10 έχουν πάρει μεταγραφή!!!! άλλες κοπέλες στο Γλαύκο, άλλες στον Έσπερο και άλλες στον Προμηθέα. Έ ο Κος Απόλλων δεν τα αναγνωρίζει αυτά τα δελτία!!! Και κατέβασε μόνο δύο κοπέλες στο γήπεδο!!!! (δηλαδή 2 δελτία του είχαν απομείνει, και χρησιμοποίησε αυτά τα δύο κοριτσάκια ως τι; μαριονέτες;
Φυσικά ο αγώνας ματαιώθηκε. Αλλά κατοχυρώθηκε 20-0 στον Προμηθέα; Ο Απόλλων αυτομάτως θα αποβληθεί εφόσον σε 2ο συνεχόμενο παιγνίδι χάνει 20-0; Κανείς δεν ξέρει. Τρομερό; Απίστευτο; Πατρινό; Ελληνικό;
Και όλα αυτά από ένα σωματείο όπως ο Απόλλων Πάτρας, και μιλάμε για 15χρονα κορίτσια που στην πλειονότητα απλά γνωρίζουν πως σκάει η μπάλα και τίποτα παραπάνω. Φανταστείτε ο Απόλλων να πήγαινε τρεις συνεχόμενες χρονιές Πανελλήνιο όπως ο Έσπερος τι θα γινόταν, ή να μιλάγαμε για παίκτριες επιπέδου Τσινέκε ή έστω Βαντσιούρη.

(Κατά τα άλλα ακόμη ο Απόλλων αναρωτιέται γιατί οι Πατρινοί του έχουν γυρίσει την πλάτη τα τελευταία 20 χρόνια)
Bill 70
Καλησπέρα! Τα αποτελέσματα της Α΄ΕΣΚΑ

ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ - ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 40 - 56

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ - ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 46 - 39

ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ. - ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ 36 - 81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ 62 - 19

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 44 - 54

ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 29 - 55
Bill 70
Καλημέρα!
12η Αγωνιστική Α΄ΕΣΚΑ. 1η του Β΄γύρου.

ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ. - ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 27 - 62

ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 18 - 37

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 70 - 24

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 58 - 66

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ - ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ 32 - 69

ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ - ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 43 - 37

Βαθμολογία

ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ 24 12-0 803 - 400
ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 23 11-1 700 - 425
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Α0 22 10-2 617 - 399
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 21 9-3 608 - 464
--------------------------------------------------
ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 18 7-4 548 - 498
ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 17 5-7 531 - 600
ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 17 5-7 524 - 518
ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 16 4-8 493 - 582
ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 15 4-7 503 - 582
---------------------------------------------------
ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 12 2-10 394 - 530
ΜΕΛΑΣ ΑΓ. ΕΛΕΥΘ. 12 2-10 424 - 662
ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ 11 0-11 258 - 743

O ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ έχει ένα μηδενισμό και ΕΥΝΙΚΟΣ - ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ένα παιχνίδι λιγότερο.
Ενδιαφέρουσα η νέα χρονιά με τον ΙΑΣΟΝΑ να φιλοξενεί τον ΚΡΟΝΟ και με τους δύο να αντιμετωπίζουν τον ΠΑΟ
στον "τάφο".
Καλές γιορτές!
ggrilik
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017-2018
1η ενημέρωση

Α' Στην Αρένα με τα θηρία

Υπάρχει μια παλιά καταλανική παροιμία που λέει πως στην Αρένα τα θηρία είναι αυτά που κάθονται τριγύρω και κοιτούν. Μάλλον οι Καταλανοί θα έχουν παρακολουθήσει Ελληνικό αγώνα κορασίδων. Εντάξει, υπάρχουν και χειρότερα. Στην Αμερική που και που πέφτουν και μπουνίδια. Δεν με πιστεύετε ε? Δεν γίνονται αυτά στην πολιτισμένη δύση ε? Μόνο εδώ σε μας τους Βαλκάνιους ε? Κούνια που σας κούναγε.

Shocking footage has emerged of parents on opposing teams getting into a violent brawl on the ground during their children's tee-ball match in Cortez, Colorado, on June 19.



Στην Αγγλία βγαίνουν και μαχαίρια που και πού.

Εντάξει. Μπορεί στην άγρια δύση να το τραβάνε λίγο παραπάνω, αλλά τουλάχιστον το ξεφτιλίζουν πού και που ρε παλικάρια. Όχι κάθε βδομάδα! Εδώ, κάθε βδομάδα κάποιοι τύποι βάζουν τα καλά τους, αρωματίζονται, και βούρ πάνε στα κλειστά να κάνουν την ζωή των παιδιών τους και των προπονητών τους και των διαιτητών αρένα. Βρισιές όταν τα σφυρίγματα είναι κακά, ειρωνείες όταν είναι καλά, κακοφωνίες, και σαν να μη φτάνανε αυτά έχουμε κι χυδαία επίδειξη προπονητικών γνώσεων προς τα ελλιπώς καταρτισμένα τέκνα τους. "Κάνε μπόξ αόυτ", "πιο χαμηλά", "πιο ψηλά την σκούτα", "ρίξε το δίχτυ" και λοιπά ωραία.. Και προς τους αδαείς προπονητές. "Πιο κλειστή η άμυνα", "το ακόντιο στην ελεύθερη" κλπ Αν μπορούσαν θα μπαίναν οι ίδοι μέσα να δείξουν πως παίζεται το άθλημα. Κι αν η επίδειξη προπονητικών γνώσεων δεν στρέφεται προς το αγγελούδι τους αλλά προς συμπαίκτρια? Ε, τότε πάει κάπως έτσι "Κάνε μπόξ αόυτ μωρή" και "δώσ την μπάλα ρε άχρηστη", "άχρηστη"x5 και λοιπά, ακόμα πιο όμορφα..

Αγαπάτε τα παιδιά σας? Πάρτε ένα σάκο του μπόξ να ξεσπάτε (τσάμπα είναι) και για τον αγώνα πάρτε καραμούζες, τύμπανα, ντουντούκες, φωνάξτε και γενικώς κάντε κόσμια ατμοσφαιρική βαβούρα. Βαβούρα, ναι, είπαμε να 'μαστε κόσμιοι αλλά μη γίνουμε και Πρωτέας Βούλας tongue.gif



Μετά την μικρή αυτή εισαγωγή λοιπόν, λέω να πιάσω τις φετινές κορασίδες φουρνιάς 2002 και μικρότερες... 17.gif
Να πω την αλήθεια, αυτό το αφιέρωμα το έχω καιρό έτοιμο, αλλά έχει ΕΣΚΑ μέσα, και απ ότι έχω καταλάβει πολλοί φίλοι της ΕΣΚΑ εκτός απο προπονητές κερκίδας, μέγιστοι κρυψίνοες, μέγιστοι συνομωσιολόγοι, παραδόπιστοι, κι εκδικητικοί, μερικοί είναι και δικηγόροι w00t.gif και φοβάμαι δεν θα τ'αποφύγουμε τα έκτροπα rolleyes.gif
Τέλος πάντων, αφού συμβουλεύτηκα το νομικό μου επιτελείο και αφού μου χτενίσανε και ξαναματαχτενίσανε το αρθράκι μέχρι που δεν έμεινε τίποτα απο το αρχικό, λέω λοιπόν να το αναρτήσω rolleyes.gif

[Συνεχίζεται]
BASKET TUNE
Αναμένουμε wos_sport4.gif
ggrilik
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017-2018
1η ενημέρωση

Β' Η Τζουστρία του Πύργου του Λευκού

ΕΚΑΣΘ

Η ΕΚΑΣΘ αγαπητά μου παιδιά τα λίγα χρόνια που παρακολουθώ είναι η μοναδική ένωση της χώρας που οι ομάδες της δίνουν αμέσως τα φύλλα αγώνων κορασίδων και νεανίδων στην δημοσιότητα. Και φωτογραφίες. Με βάση αυτό το κριτήριο η ΕΚΑΣΘ είναι κάτι σαν το δημόσιο της Σουηδίας και οι άλλες ενώσεις είναι κάτι σαν το δημόσιο της Ουγκάντας. Της ΕΣΚΑΝΑ συμπεριλαμβανομένης που δυστυχώς φέτος δεν δίνει όχι φύλλα αγώνα αλλά συχνά πυκνά ούτε καν τ αποτελέσματα.. Γίνομαι μονότονος αλλά ... αν δεν ήταν κι ο ΠΑΟΚ να σκουπίζει τις παίκτριες smile.gif ..
Πάμε όμως στα αγωνιστικά.

Το σχήμα της τζουστρίας
Το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ διεξάγεται σε τρείς φάσεις. Στην Ά' Φάση σχηματίζονται δύο Όμιλοι παρόμοιας δυναμικότητας. Στην Β' Φάση οι τέσσερις πρώτες ομάδες του 1ου ομίλου θα αγωνιστούν με τις τέσσερις πρώτες του 2ου ομίλου σε 2 γύρους, με τα αποτελέσματα της πρώτης φάσης να μετράνε στην τελική βαθμολογία. Οι τέσσερις πρώτες ομάδες της τελικής βαθμολογικής κατάταξης προκρίνονται στο FINAL FOUR όπου οι τέσσερις ομάδες θα διαγωνιστούν επι τρείς μέρες με σύστημα Πουλ (ένας με όλους) σε ουδέτερο γήπεδο.

Ο αγαπημένος μας Χαλίφης
Ο ΠΑΟΚ είχε ήδη καλό υλικό με προεξέχουσες την Πολυμένη την Λαμπρινή (ταλαντούχο γκάρντ που έχει τον ζαλιστικό συνδυασμό του καλού ντράιβ με καλή πάσα, αν και κατα την γνώμη μου το παρακάνει κάπως μονοπωλώντας την μπάλα σε κάθε επίθεση) την ψηλή την Αντιγόνη Θεοδώρου, τον άσσο Φείδα Ελισσάβετ, την Στεργάκη την Ραφηλία που εμένα μ'αρέσει πολύ γιατί έχει ωραίο τζαμπ-σουτάκι και είναι και γρήγορη και μοιάζει να 'χει και μπασκετομικρόβιο, δεν του έφταναν λοιπόν και πήρε με μεταγραφή απο τον Αστέρα Ιπποδρομίου την πολύ καλή Αθηνά Λέξα (Γκάρντ, 2002) και την ελπιδοφόρα (λόγω του ότι μας ήρθε απο το βόλεϋ wink.gif ) Αλεξάνδρα Καζαμία (Σέντερ/Φόργουορντ, 2003). Πάει ο Αστέρας Ιπποδρομίουουου...

Προληπτικό χτύπημα (pre-emptive strike στην ΝΑΤΟϊκή ορολογία), γιατί με αυτές τις δύο και την δεσπόζουσα απο τα 1.88 κι ολίγον ασταμάτητη αν πάρει την μπάλα κοντά στο πλεχτό Δανάη Παπαδοπούλου ο Αστέρας Ιπποδρομίου θα κυνήγαγε το πρωτάθλημα με αξιώσεις. Πάρε ό,τι θες, πάρτο και πλέρωσέ το λέει μια παλιά καστιλιάνικη παροιμία. Και η Καστιλιάνικη θυμοσοφία είναι γνωστό πως δεν λανθάνει. Ο ΠΑΟΚ παίρνει, παίρνει όποια καλή παίκτρια βρίσκει, και φυσικά πληρώνει και το τίμημα. Ενα πολύ αδύναμο πρωτάθλημα, όπου οι ταλαντούχες παίκτριές του βαριούνται, παίζουν συνεχώς σαν σε προπόνηση και βασικά δεν εξελίσσονται όσο θα μπορούσαν. Νομίζω το τίμημα δυστυχώς υπερκερνά το κέρδος κατά πολύ, αλλά ποιός μ'ακούει εμένα smile.gif

Ρόστερ ΠΑΟΚ
4. Φίλιου Ευθημία 2002 G 171
5. Λέξα Αθηνά 2002 G 174
6. Μπουτσούκη Ελένη 2003 G 171
7. Πολυμένη Λαμπρινή 2003 G 175
8. Φείδα Ελισσάβετ 2002 G 173
9. Στεργάκη Ραφηλία 2003 G/SF 175
11. Χατζηδάκη Αριάδνη 2003 G/SF 174
14. Γενναίου Δήμητρα 2003 SF/PF 176
12. Καζαμία λεξάνδρα 2003 C/PF 182
10. Θεοδώρου Αντιγόνη 2002 C 188
13. Πιτσούλη Άρτεμις 2003 G/SF 177
Φράγκου Ναταλία 2004 SF 175
Αστεριάδου Μαίρη 2002 C/PF 175
Τσαγκαράκη Ιόλη 2004 G 165
Παπαγεωργίου Ελεάνα 2003 G 162

Προπονητές: Νίκος Παπαδόπουλος, Βασίλης Μασλαρινός

Εεε. Μισό λεπτό! Αυτή δεν είναι δωδεκάδα. Δεν είναι καν Δεκατριάδα! Δεκαπεντάδα είναι!!!



Βεζίρηδες που θέλουν να γίνουν Χαλίφιδες
Ποιός Βεζίρης δεν θέλει να γίνει Χαλίφης στην θέση του Χαλίφη? Σίγουρα όχι ο Ηρακλής ο οποίος με την υπεύθυνη τμήματος Λίνα Τραμουντάνη και την έφορο Βιολέτα Γεροστεργίου-Ορζέλ κάνουν κάθε χρονιά μικρά και σίγουρα βήματα. Αποτέλεσμα η πολύ καλή φετινή πορεία με τον Ηρακλή να είναι δεύτερος στον όμιλο του ΠΑΟΚ και σχετικά (αρκετά σχετικά) ανταγωνιστικός.

Ρόστερ Ηρακλή (Μαρία Παπαβασιλείου- Μαριλένα Τίμου): Βαλσαμοπούλου, Πετρίδου, Αλλεν Χ., Αλλεν Α., Ευαγγελοπούλου, Λούση, Τζέλου, Γραμματικοπούλου, Καρανίκα

Βεζίρης στον άλλο όμιλο είναι ο Παναθλητικός οπου κι εκεί γίνεται δουλίτσα. Αποτέλεσμα, ο Παναθλητικός είναι πρώτος μπροστά απο ΑΡΗ (δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει) και Αστέρα Ιπποδρομίου. Εδώ μπορείτε να δείτε τα καλάθια του Άρης - Παναθλητικός 55 - 60 https://www.youtube.com/watch?v=Ry7hTkski9U

Ρόστερ Παναθλητικού Συκεών ( Ελεάνα Γιαννάτση - Βιβή Διαβολεμένου): Παπασταύρου, Μπαχαρίδου, Μπαρμπαλιού, Κωνσταντινίδου, Μπαξεβάνου, Θεοδοσιου, Παπαμιλτιάδου, Μελενικιώτου, Ματσούκα, Αναγνωστοπούλου, Κουλιού, Κουζλόγλου.



Οι Έκπτωτοι
Ο ΑΡΗΣ. Εντάξει, όχι και πολύ έκπτωτος κι ας τερματίσει τρίτος. Φυσιολογικό είναι. Έχει καλή ομαδούλα. Καλή φωτό όμως δεν βρήκα, να σας βάλω smile.gif
Ρόστερ ΑΡΗ: (Ντάγκας-Ξενίδης): Καρβουνιάδου, Καπόνη, Σοφιανάκου, Λαζαρίδου, Μπαξεβανίδου, Ατζέμη, Λυκίδου, Καραμπατζάκη, Εφραιμίδου, Νιγδέλη, Παρακεντέ, Κιρπιζλίδου.

Ομάδες που έχουν ενδιαφέρον.
Οι δύο Βεζίριδες, ο Έκπτωτος κι ο Αστέρας Ιπποδρομίου/Μαντουλίδης της ασταμάτητης κοντά στο καλάθι Δανάης Παπαδοπούλου (2003 188) και της τρίποντης Δήμητρας Σιφναίου η οποία είχε 8/11 τρίποντα στον αγώνα με την Νέα Νέας Ραιδεστό. Και μάλιστα άρχισε με 7/7. Εντάξει, δεν έχει πάντα καλά ποσοστά, κι εγώ είμαι κι αντίθετος με τα πολλά τρίποντα σε αγώνες κορασίδων, αλλά δεν πειράζει smile.gif

Εδώ μια ωραία κινηματική φωτό απ το φετινό παιχνίδι ΠΑΟΚ - Αστέρα Ιπποδρομίου



Γραφείο Στοιχημάτων: Προβλέπω ΠΑΟΚ. Με κλειστά τα μάτια smile.gif




ggrilik
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017-2018
1η ενημέρωση

Γ' Στην Αρένα της ΕΣΚΑ

ΕΣΚΑ
ΕΣΚΑ. Η ένωση των 80 ομάδων κορασίδων (σχεδόν όσες έχει η υπόλοιπη χώρα) δλδ πάνω απο 800 αθλήτριες. Και οι επτά παίκτριες που έστειλε στο τορνέο ΦΙΜΠΑ-ΚΑΜΠ του Βόλου είχαν ύψη 170, 178, 177, 170, 167, 171 και 177. Και μεταξύ μας έχω την εντύπωση πως κάποια ύψη είναι και λίγο φουσκωμένα. η ΕΣΚΑΝΑ με 30 σωματεία έστειλε 165, 173, 178, 165, 165, 180, 184 , κι έχει στην καβάτζα την Μποσγανά με 185. Η ΕΚΑΣΘ με 18 σωματεία έστειλε 168, 173, 180, 174, 184, 163 κι έχει στην καβάτζα την Παπαδοπούλου την Δανάη με 188 . Ή η Αθήνα χρειάζεται επειγόντως εισαγωγή νερού απ την Καρδίτσα ή η ΕΣΚΑ πρέπει να κοιτάξει (λέμε τώρα..) γιατί όλες οι ψηλές Αθηνών και περιχώρων προτιμάνε το βόλλεϊ, το μόντελιγκ ή οποιοδήποτε άλλο άθλημα. Μεταξύ μας, μια σύντομη επίσκεψη σε οποιονδήποτε αγώνα κορασίδων της ΕΣΚΑ που παίζει μια συγκεκριμένη ομάδα (θ αναφερθώ) αρκεί για να πείσει και τον πιο μπασκετοκαμένο γονέα να στείλει το τέκνο του σε άλλο άθλημα rolleyes.gif

Οι κανόνες της Αρένας
Στην Α΄ΦΑΣΗ έχουμε έναν όμιλο 12 ομάδων. Στην Β' Φάση οι ομάδες απο 1 εως 4 διασταυρώνονται μεταξύ τους χιαστί (1-4, 2-3) στις τρείς νίκες, αρχίζοντας στην έδρα της ομάδας με καλύτερη κατάταξη, και -σημαντικό- τα αποτελέσματα της Α' φάσης να μετράνε. (Οι τρεις τελευταίες θέσεις υποβιβάζονται στην Β΄κατηγορία μπαμ και κάτω, χωρίς σούξου μούξου). Οι δύο νικήτριες παίζουν PLAY OFF με τον ίδιο τρόπο (στις 3 νίκες, με τ'αποτελέσματα της κανονικής περιόδου να μετράνε, στην έδρα του καλύτερου της κανονικής περιόδου)

Δυστυχώς οι ομάδες της Β' κατηγορίας δεν έχουν δυνατότητα να εμπλακούν στην μάχη. Αν βγάλουν μια καλή φουρνιά θα πάρουν τον μακρύ δρόμο της ανόδου, κι αν οι παίκτριες δεν έχουν γίνει νεανίδες ή δεν τα έχουν βροντήξει ή δεν έχουν μετεγγραφεί τότε μόνο η ομάδα θα μπορέσει να διεκδικήσει ότι της αναλογεί. Ή έστω να πάρει μια γεύση βρε αδελφέ... ΕΣΚΑ ακούς? Κάντο όπως η ΕΣΚΑΝΑ. Αν ακούς.. Που δεν ακούς. Σιγά μην άκουγες 39.gif

Ο Ιμπεράτωρ
Ο Ιμπεράτορας είναι ο Παναθηναϊκός φυσικά, αλλά το τεχνικό επιτελείο, ο Καντζιλιέρης κι ο Αρχιμανδρίτης έχουν πολύ δύσκολο έργο γιατί υπάρχει ζόρι φέτος. Τόσο ζόρι που ο ΠΑΟ έχει ήδη δύο ήττες απο τους δύο Δελφίνους, εκτός έδρας κι οι δύο αλλά με άσχημα σκόρ. 38-24 απο τον Κρόνο Γέρακα και 64-51 απο τον Ιάσονα Κολωνού. Δεν νομίζω ότι καλύπτονται αυτές οι διαφορές, οπότε στην Β' φάση θα μπει -στην καλύτερη- με μειονέκτημα έδρας.

Μια ματιά στο ρόστερ και θα έλεγε κάποιος πως η αιτία είναι οι μικρές ηλικίες στο φετινό ρόστερ. Όμως κι οι δελφίνοι έχουν μικρές ηλικίες. Και μάλιστα δεν έχουν ψηλούς πύργους σαν την Εύη Τάρλα (~ 182) και την Γεωργία Τριανταφύλλου (~ 184) ούτε ψηλά γκάρντ σαν την Αρτέμιδα Κούκη (~ 177).

Ας δούμε την βαθμολογία του πρώτου γύρου.



Ίδιες άμυνες, αλλά ο ΠΑΟ έχει με διαφορά την χειρότερη επίθεση. Απλά δεν μπορεί να βρεί λύσεις σε καλές άμυνες. Όπως είπα, οι Καντζιλιέρης κι ο Αρχιμανδρίτης έχουν πολύ δουλειά μπροστά τους. Σε σχέση με τους δελφίνους υπερτερεί σε ύψη, ταλέντο έχει κι αυτός περίπου όσο κι οι άλλες ομάδες, οι περισσότερες παίκτριες έχουν πολύ καλή τεχνική (κάνουν καλή δουλειά λλά είναι και λογικό αφού οι παίκτριες είναι διαλεγμένες), υστερεί σίγουρα σε συνοχή, ομαδικότητα/ρόλους, πάσα και ταχύτητα. Θα δούμε στην πορεία κατά πόσο θα βελτιωθεί και κατα πόσο θα μπορέσει να "κρύψει" τις αδυναμίες του. Πάντως έχει δύο ικανότατους προπονητές, αρκεί να μπορέσουν να κάνουν την δουλειά τους, όχι τίποτα άλλο αλλά τους έχει πέσει πολύ βαρύ πρόγραμμα φέτος.

Ρόστερ Παναθηναϊκού
Εβελίνα Δαυλάκου 2004 Point Guard
Καλλιόπη Ηλιοπούλου 2002 Guard (μεταγραφή απο Παπάγου)
Άρτεμις Κουκή 2003 Guard (μεταγραφή απο ΚΑΟ Μελισσίων)
Έρη Μπλιθικιώτη 2005 Guard
Αθανασία Τίγκα 2004 Guard/Forward
Αντιγόνη Μαυράκη 2003 Forward
Εύη Τάρλα 2002 Center/PF
Γεωργία Τριανταφύλλου 2002 Center (μεταγραφή απο AENK)
Ζαρρή 2004 Guard/Forward
Μόσχου 2004 Forward
Σώτου 2003 Forward
Κοντακτσίου 2003 Forward

Προπονητές: Γιώργος Καντζιλιέρης, Ηλίας Αρχιμανδρίτης



Παίκτριες κλειδιά, απο την εξέλιξη των οποίων θα κριθεί εν πολλοίς η τύχη του Παναθηναϊκού: Σιγά που θα το κάνω. Ειδικά για τον ΠΑΟ. Και καλά λόγια να πω θα πέσετε να με φάτε, να μου ρίξετε δίχτυ, ακόντιο και μια στην κεφαλή με το σκουτάρι το βαρύ.. Δεν λέει καθόλου. Αφήστε που μπορεί να χαλάσω και το κλίμα. Ας πούμε πως κλειδί είναι .. το ομαδικό πνεύμα. Όπως καταλαβαίνει κανείς το παιχνίδι της ΕΣΚΑ που έλεγα? η μία ομάδα είναι ο ΠΑΟ 19.gif
Παραπομπές: ΠΧ Αγώνες νεανίδων του sportshero και αγώνες στο γιουτουμπκάναλο της Ισμήνης της Πράπα. Τώρα γιατί αφήνετε οι υπόλοιποι κάποιους που περνάνε ζόρια ή έχουν τα ψυχολογικά τους να κάνουν τα παιχνίδια των παιδιών σας Αρένα, δεν γνωρίζω..

Οι Δελφίνοι

Ιάσων Κολωνού
Ο Ιάσονας μετά την περσινή του εξαιρετική πορεία έκανε μια πολύ καλή κίνηση. Πήρε δύο παίκτριες ρακέτας απο τον Σπόρτιγκ, την Ελίζα Κάτρη (2002, 178) και την Παναγιώτα Γιαννακούλια (2002, 178) οι οποίες έδεσαν σαν σιρόπι σε θαυμάσιο γλυκό και κάνουν πολύ δουλειά και σε άμυνα και σε επίθεση.

Κατάφερα και είδα δυόμιση ματσάκια και αποφάσισα πως ο Ιάσων είναι ο αγαπημένος μου δελφίνος. Πολύ θα ήθελα να πάρει το πρωτάθλημα. Απλούστατα διότι όχι μόνο παίζει ωραίο μπασκετάκι αλλά οι παίκτριες δείχνουν να το φχαριστιούνται. Ωραία άμυνα (ζώνη ξε-ζώνη δεν έχει σημασία), ωραία επίθεση με αποστάσεις, πολύ κίνηση και πολύ ενέργεια, κυνηγάει τον αιφνιδιασμό είτε με κάποια "Λόντζο Μπόλ" πάσα της ψηλής combo Λαλέογλου είτε με κατέβασμα απο τις γρήγορες χειρίστριες Λέρη και Γαβριηλίδη, με όλες τις παίκτριες να κινούνται ωραία χωρίς την μπάλα. Και συν όλα αυτά έχει και πρώτες μούρες, δλδ παίκτριες με μπασκετικό θράσος που στα δύσκολα θα πάρουν την ομάδα πάνω τους. Κάποιοι θα πουν οτι το μπασκετικό θράσος απο τον εκνευριστικό ατομισμό απέχει μία τρίχα. ΟΚ, πάντως απο δυόμισι αγώνες του Ιάσονα που έχω δει, μπασκετικό θράσος είδα, ατομισμό δεν είδα. Υπ όψη η ίδια ομάδα αγωνίζεται στις νεανίδες Β' και νομίζω είναι καθ όδόν προς την άνοδο.

Ρόστερ Ιάσονα Κολωνού
Ραφαέλα Λαλέογλου (2002, 176), Ουρανία Λέρη (2003, 170 - η θρασύτατη) , Θάνια Γαβριηλίδη (κι αυτή θρασύτατη αλλά όχι σαν την άλλη) , Αναστασία Γαβριηλίδη, Έλενα Πελέκη, Ελίζα Κάτρη , Παναγιώτα Γιαννακούλια , Λέρη Μ., Καζούρη (αγνώστων λοιπόν στοιχείων αλλά αν δεν έχω μπουρδουκλώσει τα ονόματα έχει στο ψήσιμο ωραίο τζαμπ-σουτάκι), Αγγέλου Ι., Πρένγκα, Νικολαϊδου

Προπονητές: Κλεάνθη Ποφάντη, Βίκυ Συριοπούλου 77.gif 77.gif 77.gif




Κρόνος Γέρακα

Ο Κρόνος Γέρακα δεν ξέρω αν έκανε κάποια μεταγραφή στις κορασίδες, στηρίζεται πάντως στις δικές του παίκτριες που του έφεραν επιτυχίες στα πρωταθλήματα παγκορασίδων. Να πω την αλήθεια δεν βρήκα πολλές πληροφορίες μια και η ίδια η ομάδα φαίνεται να μην θέλει. Ένας για όλους και όλοι για έναν ninja.gif
Η ομάδα με βάση την ομιχλώδη εικόνα που έχω παρουσιάζει καλή συνοχή και καλή ομαδική λειτουργία και στηρίζει ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού σε δύο "κοντούλικα" μεν αλλά διεισδυτικά και ολίγον δαιμόνια γκάρντ, την Έλενα Ανδρικοπούλου και την Λεόνη Καρτάκη. Το άλλο κομμάτι του παιχνιδιού στηρίζεται στα "ακροβολισμένα" γκάρντ/φόργουορντ Λύδια Κυριακάκη και Αγγελίνα Κυρίδη (νομίζω κι οι τέσσερις του 2003) κι ο σκοπός γενικά είναι να βρούν ελεύθερο σούτ μακριά ή κοντά στο καλάθι. Κυνηγάνε αρκετά και τον αιφνιδιασμό. Γενικά ο Γέρακας παίζει μια στρωτή και θελκτική εκδοχή "σμόλμπολ". Νομίζω πως τουλάχιστον επι του παρόντος το λιγότερο θελκτικό μπάσκετ απ τους τρείς το παίζει ο Παναθηναϊκός. Ίσως επειδή έχει πολλούς προπονητές στην εξέδρα, κι όπως λέει μια Ανδαλουσιανή παροιμία όπου λαλούν πολλοί κοκόροι... 19.gif 19.gif .

Ρόστερ Κρόνου Γέρακα
Ελενα Ανδρικοπούλου, Λεόνη Καρτάκη, Λύδια Κυριακάκη, Αγγελίνα Κυρίδη, Κασιμάτη, Ανδρεοπούλου, Φλαμπούρη, Κυρίδη Α., Σκορλέτου, Σάμιτα, Καρυοφύλλη, Αρβανίτη

Προπονητές: Παπαδέλος, Χατζηιωαννίδης

Οι Έκπτωτοι
Πλην της ΑΕΝΚ δεν υπάρχει κάποιος έκπτωτος. Ακόμα δλδ. Θα δούμε smile.gif

Ομάδες με ενδιαφέρον
Ο Αθηναϊκός που μοιάζει να ανακάμπτει και να εξασφαλίζει την 4η θέση στα πλεί οφ, ο Εύνικος (μόνο ευνικάρα) κι ο Αμύντας του οποίου παρεμπιπτόντως η αρχηγός η Καραδήμου Έλενα, μ'αρέσει αρκετά. Μπασκετικό μυαλό. Αυτές είναι και οι ομάδες που πιθανόν να κάνουν καμιά ζημιά και να παίξουν τον ρόλο τους στην τελική κατάταξη δελφίνων κι αυτοκρατόρων.

Μια που δεν βρήκα κάποια φωτό του φετινού Κρόνου πάρτε Ευνικάρα



Γραφείο στοιχημάτων: Αν και θέλω Ιάσονα, αχνοβλέπω ΠΑΟ. Πάντως κι οι τρείς ομάδες έχουν καλές πιθανότητες


ggrilik
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017-2018
1η ενημέρωση

Δ' Ο τορνεμές της ΕΣΚΑΝΑ

ΕΣΚΑΝΑ
Η αγαπητή ΕΣΚΑΝΑ δυστυχώς φέτος έχει σταματήσει να αναρτά όχι μόνο φύλλα αγώνων αλλά συχνά πυκνά και τ'αποτελέσματα τα ίδια. Για να τα δει κανείς και να τα μάθει πρέπει να μπαίνει στο game-center και μάλιστα να ξερει πως να μπει μια και τα Links έχουν μείνει στους αγώνες του 2016-2017. Όχι μόνο για τις γυναίκες αλλά και για ους άντρες!!!! Οπότε κι οι πληροφορίες που έχω (τα φύλλα αγώνων ντε) είναι μηδέν. Όνειδος. Κάποιος τα ξύνει εκεί στην ΕΣΚΑΝΑ.΄Ή ίσως είναι της σχολής νηστικό αρκούδι δεν χορεύει. Δεν ξέρω. Τουλάχιστον για τους άντρες τ'αποτελέσματα αναρτώνται σχεδόν κανονικά.

Οι κανόνες του τορνεμέντου
Ένας όμιλος Α' κατηγορίας των 12 ομάδων, δύο όμιλοι Β' κατηγορίας, οι έξη πρώτοι της Α' και οι δύο πρώτοι της Β' διασταυρώνονται χιαστί μέχρι να μείνει μόνο ένας



Η αυτοκρατορία αντεπιτίθεται
Η αυτοκρατορία είναι ποιά άλλη απο τον Πρωτέα Βούλας. Έκανε δυό μεταγραφές σε θέσεις που πονούσε (Ολυμπία Σακελαρίου εξαιρετικό PG απο ΑΕΝΚ και Βασιλική Λιγνού, σέντερ απο Αθηναϊκό) και συν τις δικές του καλές και ψηλές για τις θέσεις τους (Γκάρντ/Φόργουορντ) παίκτριες με προεξέχουσες την βετεράνο πλέον Χριστίνα την Αναστασοπούλου, την Ελισάβετ Μπουντούρη και την Ανδρικοπούλου την Ειρήνη ξανά προς την δόξα τραβά. Λέτε ο πρόεδρος του Πρωτέα ο Χρήστος ο Βασιλειάδης να πρέπει να επεκτείνει εκ νέου το θησαυροφυλάκιό του?

Ρόστερ Πρωτέα Βούλας Xριστίνα Αναστασοπούλου (Guard/FW 2003), Ελισάβετ Μπουντούρη (FW 2002), Ολυμπία Σακελλαρίου (PG 2002), Ανδρικοπούλου Ειρήνη (Guard/FW 2003), Βασιλική Λιγνού (Center 2002), Γεωργία Κεκλίκογλου, Λίλα Μωραίτη, Καβούνη, Αρμένη, Σιμιτζιδέλη, Τζίνα Μωραίτη, Αποστόλου, Νικολάκη
Προπονήτρια: Βαλάντη Τσομπανάκη

Η συμμαχία των επαναστατών
Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου που έκανε tanking και tanking μέχρι που κατάλαβε πως για να χτυπήσεις την αυτοκρατορία θες και καμιά μεταγραφούλα. Κι έτσι έφερε στον Άγιο Δημήτριο την εξαιρετική γκάρτν του 2002 Ορνέλα Μούτσα απο τις Εσπερίδες και την επίσης γκάρντ του 2002 Έμιλι Ρούτση απο την ΑΟΕΜ - που εμένα λίγο που την έχω δει μ'αρέσει ιδιαίτερα αλλά άλλοι εδώ στο φόρουμ έχουν αντιρρήσεις. Θα δούμε. Συν τις δικές του με προεξέχουσες την Έλενα την Μποσγανά βεβαίως βεβαίως (φόργουορντ 2003), την Αθηνά Τζανέτου (φόργουορντ 2003), την Μπέκιου την Κλεοπάτρα (ή Γεωργία, δεν είμαι σίγουρος (PG, 2003), την ακόμα άγουρη αλλά πολύ ελπιδοφόρα για μένα Γεωργία Γρηγοροπούλου (σέντερ 2004), την Αννα Εγγελή (γκάρντ 2002), την Ξανθίππη Θεοφανίδη, την Ηρώ Καρκακέλα, την Βαγγελία Τσούχλη, την Σταυρίνα Ρετσινά, και την Μυστίκ Μυστικού θα προσπαθήσει να φτιάξει ομάδα. Δύσκολο το βλέπω, αλλά υπάρχει αρκετό ύψος και αρκετό ταλέντο, τόσο που ίσως να αρκέσει ακόμα και για το πανελλήνιο, , ακόμα κι αν ο Κρόνος δεν φτιάξει ομάδα.

Ρόστερ Κρόνου Αγίου Δημητρίου: Μα το έδωσα πιο πάνω tongue.gif
Προπονητής: Δημήτρης Σταμούλης



Τhe Rogue One
Ο Φάρος Κερατσινίου. Τι κι αν χωρίς τις νεανίδες πια Καρακασίδου και Κοντραφούρη μοιάζει θεωρητικά αδύναμος, την ζημιά μπορεί άνετα να την κάνει.
Ρόστερ Φάρου Κερατσινίου: Δρουμπούκη, Μποκούζη, Τζούρα, Ζαμπούνη, Ζαχαρίου, Καραπατάκη, Φερεντίνου, Σακελλαρίδου, Χατζηλεοντή.
Προπονητές: Παναγιωτόπουλος, Λειβάδης

Ο Έκπτωτος
Ε, ο Φάρος, που δεν νομίζω πως θα μπορέσει να διεκδικήσει πάλι το Πρωτάθλημα -ίσως δεν τον ενδιαφέρει κιόλας μια που έχει επικεντρωθεί στις νεανίδες- όμως τα πάει σαφώς καλύτερα απ ότι θα περίμενα (στην τρίτη θέση).

Ομάδες που έχουν ενδιαφέρον.
Ο Πανελευσινιακός που κάνει μια πολύ καλή πορεία, οι Εσπερίδες (πάντα) και φυσικά ο Έκπτωτος Φάρος με την Χατζηλεοντή χωρίς πίεση και χωρίς να χρειάζεται να παίζει πεντάρι (υπάρχει η Σακελλαριδου η Αναστασια, 2003 180) να δοκιμάζει διάφορα, μέχρι και τρίποντα.

Γραφείο στοιχημάτων: Αν εξετάσουμε την βαθμολογία του πρώτου γύρου για τις πέντε πρώτες ομάδες βλέπουμε πως ..


.. η επίθεση του Κρόνου δουλεύει εξαιρετικά με 73 πόντους ανα παιχνίδι έναντι 66 του Πρωτέα αλλά η άμυνά του δέχεται 36.6 πόντους ανα παιχνίδι έναντι 34.6 του Πρωτέα. Φυσικά είναι ανόητη η σύγκριση μια που οι περισσότεροι αγώνες της ΕΣΚΑΝΑ είναι εύκολοι οπότε παίζουν οι αναπληρωματικές, χαλαρά κλπ κλπ. Παρόλα αυτά το μάτι βλέπει Κρόνο.

ggrilik
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017-2018
1η ενημέρωση

Ε' Στην ανήλιαγη Λιόστρα του ΒΟΡΡΑ

Έξοδα διαιτησίας 165 ευρώ. Έξοδα κριτών 118 ευρώ. Νερά και λοιπά 17 ευρώ. Σύνολο χωρίς μετακινήσεις 300 ευρώ..

ΕΚΑΣΔΥΜ - Δυτική Μακεδονία
"...Λόγω έκτακτου κωλύματος της Ομοσπονδιακής Προπονήτριας κυρίας Ελένης Καφαντάρη η προγραμματισμένη προπόνηση των κλιμακίων ΕΚΑΣΔΥΜ για την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017 στο ΔΑΚ ΒΕΛΒΕΝΤΟΥ ακυρώνεται..."
Άουτς. Δλδ η μόνη ελπίς είναι η Καφαντάρη και ο Μπακογιώργος να είναι άνεργοι.. Μάλλον θα πληρώνουν κι απ την τσέπη τους. Α ρε ΕΟΚ... Μας έχεις κάψει.. Τέλος πάντων..

Οι διαστάσεις της Λιόστρας
Εδώ έχουμε Α' Φάση με τρείς γεωγραφικούς ομίλους. Οι 1οι ,2οι και 3οι κάθε ομίλου της Α’ Φάσης προχωρούν στην Β' Φάση όπου φτιάχνουν νέο πρωτάθλημα, τα σωματεία που ήταν στον ίδιο Όμιλο της Α’ Φάσης μεταφέρουν τα μεταξύ τους αποτελέσματα και αγωνίζονται σε διπλούς αγώνες με τα τρία σωματεία των άλλων Ομίλων (6 αγωνιστικές δλδ). Ο πρώτος ανακηρύσσεται Ιμπεράτωρ της ΕΚΑΣΔΥΜ

Ο Ιμπεράτωρ
Φυσικά και είναι ο ιστορικός Απόλλωνας Πτολεμαϊδας που μόλις πριν λίγες μέρες νίκησε τον Αρχιδελφίνο ΔΕ ΣΟΥΤΕΡΣ της Φλώρινας ανατρέποντας και την διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου (55-53).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ - ΣΟΥΤΕΡΣ 47-29
Δεκάλεπτα: 10-3, 27-3, 37-12, 47-29
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ (Τάσα Τσακμάκη): Σιδηροπούλου Ε. 4, Κασπαρίδου Κ., Παπαγρηγορίου Ξ. 2, Τρυφωνίδου Μαρία 17 (3), Δανιήλ Μ. , Γκουλιαβέρα Κ., Μαντώ Ι. 5, Μήγκου Α. , Τσουμήτα Β., Αντωνίου Ισμήνη 11, Βασιλείου Ι. 8, Αντωνίου Κ. (Πασχαλίδου Δ)
ΣΟΥΤΕΡΣ ( Μαρκόπουλος Δ.): Νικολάου Α., Κακαράτζα Ε. 6 (1), Θεοφανίδου Μ. 3 (1), Κάζογλου Ι. 9 (1), Δημητροπούλου Σ. 2, Παρασκευοπούλου Μ. 5, Αναστασίου Μ., Κακαράτζα Α., Πετρίδου Ε., Στεργίου Α. 4, Σιδηροπούλου Ε., Πετράκου Σ.



Στον Β' όμιλο υπάρχει άλλος ένας δελφίνος, ο Κεραυνός Αγίου Γεωργίου Γρεβενών. Πλην όμως της Αναστασίας Τζημορώτα (2003 177) που κάλεσαν οι ομοσπονδιακοί στον Βόλο δεν βρήκα άλλες πληροφορίες.

Γραφείο στοιχημάτων. Θα πάω με το ιστορικό και θα πω Απόλλων Πτολεμαΐδας


ΕΚΑΣΚΕΜ - Κεντρική Μακεδονία

Νομίζω βρήκαμε τον αρχιδελφίνο του Βορρά. ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος. Δεν ξέρω και πολλά, ούτε καν πως διεξάγεται το πρωτάθλημα, προπονήτρια όμως είναι η αγαπημένη Τασούλα Τσιρογιάννη που χτίζει καιρό τώρα και ίσως ήρθε η ώρα να δρέψουν τους καρπούς εκεί στην Κατερίνη. Έχω ένα προαίσθημα.

Ρόστερ ΣΦΚ Πιερικού Αρχελάου: Καρατάσιου Ξανθίππη, Μπουμπουλέντρα Εριάννα, Διονυσίδου Βιολέττα, Λεκάι Βρυσένια, Καραλή, Κιολέογλου, Μάντζου, , Συμεωνίδου Σ., Μάντη, Συμεωνίδου Θ., Παντζιάλα, Κιαρανικόλα,
Προπονήτρια: Τασούλα Τσιρογιάννη



Κι έτσι αφήνουμε τ΄άστρο του Βορρά και πάμε προς πιο ζεστούς νότιους παραλλήλους


ggrilik
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017-2018
1η ενημέρωση

Ζ' Οι Τζυστρίες Κρήτης και Νήσων

ΕΚΑΣΚ - ΚΡΗΤΗ

Η Κρητική Τζύστρια
Η πρώτη φάση διεξάγεται σε ένα όμιλο οκτώ ομάδων με σύστημα πούλ (ένας με όλους). Οι τέσσερις πρώτες ομάδες προκρίνονται στη Δεύτερη φάση και θα συναντηθούν μεταξύ τους σε διπλούς αγώνες. Πρωταθλήτρια ομάδα ανακηρύσσεται η ομάδα που θα τερματίσει πρώτη στη βαθμολογία. Οι αγώνες των Νεανίδων γίνονται Σάββατο και των Κορασίδων την Κορασίδων. Κρατήστε το αυτό.

Ο θρόνος του Μίνωα
Η πρόβλεψή μου για τον επικρατέστερο εδώ ήταν η ομάδα των Χανίων, ο ΟΑΧ - δεν τολμώ να πω τι σημαίνουν τα αρχικά - άντε, θα το πω, όμιλος αντισφαίρισης Χανίων 71.gif - ο ΟΑΧ λοιπόν, μόνο και μόνο επειδή εμπιστεύομαι τους ομοσπονδιακούς και ο ΟΑΧ έχει δύο παίκτριες που κλήθηκαν σε Χριστουγεννιάτικα τορνέα και σε παγκορασίδες. Την Ευτυχία Δερμιτζάκη (2002 1.74) και την Αργυρώ Σκουμπάκη (2002 180). Ωραίο κριτήριο θα μου πείτε. Αυτό είχα πει κι εγώ όταν το υιοθέτησα ελλείψει άλλου. Κι όμως, δουλεύει!

Ρόστερ ΟΑΧ: Δασκουλίδου, Σκουμπάκη, Δερμιτζάκη, Δρικάκη, Βασιλογιαννάκη, Χαιρετάκη, Γιακουμάκη, Καραμούστου, Χαζηράκη, Παπαδάκη, Τζαμπαζάκη, Τσώνη Εμμ.
Προπονητές: Φρόσω Δημητρουλάκη, Μιχάλης Κασικτσόγλου




Οι Δελφίνοι
Ο ένας δελφίνος είναι ο ΟΦΗ Ηρακλείου της μικρής Παπαμαρκάκη και της "χριστουγεννιάτικης" Κωνσταντίνας Φραγκάκη (2002 176). Λοιπόν, το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι το κέρδισε ο ΟΑΧ μέσα στο Ηράκλειο με 49-68. Τι κέρδισε. Συνέτριψε, ταπείνωσε και διέσυρε που θα λεγε όποιος αθλητικογράφος σέβεται το επάγγελμά του.
Έλα μου όμως που στον δεύτερο γύρο έκατσε η κακιά η συναστρία. Ο αγώνας νεανιδων με τον δελφίνο το Αρκάδι ανεβλήθη για Κυριακή οπου οι κορασίδες έπαιζαν με τον ΟΦΗ. Αφού όμως στον πρώτο γύρο ο ΟΑΧ είχε συντρίψει, ταπεινώσει και διασύρει τον ΟΦΗ, τι πιο λογικό απ το να παίξουν φούλ ρόστερ τον αγώνα νεανίδων δλδ οι κορασίδες να παίξουν χωρίς Δασκουλίδου, Σκουμπάκη, Δερμιτζάκη, Δρικάκη, Βασιλογιαννάκη? Όπως και έπραξαν. Άλλωστε κορασίδες βρίσκεις, νεανίδες είναι που δεν βρίσκεις.

03/12/17 18.00 ΚΛ ΚΛΑΔΙΣΣΟΥ - Νεανίδες ... ΟΑΧ - ΑΡΚΑΔΙ ΟΚΑ 59-49
Δεκάλεπτα: 12-15, 34-24, 44-34, 59-49.
ΟΑΧ (Μιχ. Κασικτσόγλου): Δερμιτζάκη 14 (1), Παπαμαρκάκη 18 (1), Πρασιανάκη 9, Βασιλογιαννάκη 4, Σκορδυλάκη, Δασκουλίδου 10, Σκουμπάκη 4, Δρικάκη.
Αρκάδι (Κ.Πλευράκης): Θεοδοσουλάκη 20, Παναγιωτάκη 6, Ανυφαντάκη 8, Σταυγιανουδάκη 2, Φραγγελάκη 3, Καλαιτζιδάκη 10.

03/12/17 14.00 ΚΛ ΚΛΑΔΙΣΟΥ - Κορασίδες ... ΟΑΧ - ΟΦ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 38-56
Δεκάλεπτα: 7-17, 21-33, 28-44, 38-56.
ΟΑΧ (Φρ. Δημητρουλάκη): Τσώνη Εμμ., Ακρίβου 1, Κίντριλη, Χαιρετάκη 5(1), Τζαμπαζάκη, Γιακουμάκη 4, Καραμούστου 9 (1), Χαζηράκη, Παπαδάκη Στ. 8, Δασκαλάκη, Κοπάση 4, Τσώνη Δαβ. 2, Δασκαλάκη
ΟΦΗ (Ζερβάκη Εφη): Χωματα, Ιατράκη 5, Διαμαντάκη 2, Αλιφραγκή 2, Δαγκωνάκη, Μηλιαρά, Μεταξά 10, Παπαμαρκάκη 12, Φραγκάκη 12, Παπαδάκη 5, Κοντογιάννη 8, Τζανετή.

Ούπς! 38-56-(49-68)=+1 .. πφιού.. 18.gif βαθιά ανάσα.

Ο έτερος δελφίνος είναι η ομάδα του Κώστα Πλευράκη, το Αρκάδι, με την επίσης χριστουγεννιάτικη Ιωάννα Σταυγιαννουδάκη (2003 174)

Ρόστερ ΟΚΑ Αρκαδίου : Λαζίδου, Μικεδάκη Ε, Σταυγιαννουδάκη, Ουρανού, Ανδρεάδου, Θεοδοσουλάκη, Ζαμπετάκη, Μικεδάκη Χ., Ταταράκη, Φραγγελάκη, Καλαιτζιδάκη, Μυλωνά, Αποβαλοάιε.
Προπονητής: Κώστας Πλευράκης)

Στον μεταξύ τους αγώνα το Αρκάδι νίκησε τον ΟΦΗ στο Ρέθυμνο με 55-54, ο ΟΑΧ νίκησε το Αρκάδι στα Χανιά με 61-41. Τι νίκησε... Συνέτριψε, ταπείνωσε και διέσυρε

Γραφείο στοιχημάτων: Είπαμε, ΟΑΧ.





Η' η τεχνοπαλέστρα Πατρών Στερεάς και περιχώρων

ΕΚΑΣΗ

Λόγω ισχυρής κρυπτογράφησης του συγκεκριμένου πρωταθλήματος δεν έχω και πολλές πληροφορίες. Το πρωτάθλημα είναι πέντε ομάδων (σύν μίας έκπτωτης), μάλλον δεν έχει πλει οφ, και οι ομάδες που θα πρωταγωνιστήσουν είναι ο δελφίνος ΑΟ Γλαύκος κι ο Άναξ Έσπερος ΑΟΠΑ, και οι δύο απο Πάτρα.

Για τον Γλαύκο αν και έψαξα δν βρήκα τίποτα, πλην των δύο παγκορασίδων που κλήθηκαν απο τους Ομοσπονδιακούς στο ΦΙΜΠΑ-καμπ στον βόλο, την Πετρούλα Κομματά (2003 ~185) και την Ισμήνη Καλατζή (2003 178).

Ούτε για τον άνακτα, τον φετινό Έσπερο ξέρω πολλά εκτός του ότι λογικά βασίζεται στην πολύ καλή Ευαγγελία Νάτσκου (2002 174) και έχει πάρει και τις αδελφές Μιχαηλίδη απο τον έκπτωτο (μα εντελώς) Απόλλωνα Πάτρας. Συνήθως όμως έχει κι άλλα όπλα στο μανίκι του. Να δούμε φέτος.

Ρόστερ Εσπέρου ΑΟΠΑ
Παπαευσταθίου, Σολδάτου, Νάτσκου, Πολίτη, Μπαλάση, Ντούλε, Τζελέπη, Γιαννοπούλου, Μπούσια, Δημοπούλου, Κ. Μιχαηλίδη, Ε. Μιχαηλίδη.

Προπονητής: Πέταρ Πέτροβιτς

Οι Έκπτωτοι
Ο Απόλλων Πάτρας. Τελευταία ενημέρωση November 14, 2016 huh.gif

Ομάδες που έχουν ενδιαφέρον.
Ο ΚΟΜ Πελασγός Μεγαλόπολης, αν και δεν ανήκει σην ΕΣΚΑΗ αλλά στην ΕΣΚΑΚΕΝΟΠ. Πρόσφατα πήρε το ντέρμπι με την Τριπολίτικη ΓΕ Άμιλλα 2000 εκτός έδρας με 39-51.

Γραφείο στοιχημάτων: Απο τις άλλες τριγύρω ενώσεις δεν έχω ιδέα. Νομίζω όμως πως για το πανελλήνιο θα δώσουν μάχη όποια ομάδα της Πάτρας επικρατήσει (προσωπικά στοιχηματίζω στον Έσπερο) με τον επικείμενο πρωταθλητή της ΕΣΚΑΣΕ, τον σκληροτράχηλο Σύλλα Αιδηψού. Εδώ θα παίξω την έκπληξη κ θα πω Σύλλας

Αφήνουμε την Πελοπόννησο και πάμε λίγο πιο βόρεια. Στην υπέροχη Αιδηψό που έπαιρνε κάποτε τα μπάνια του εκείνος ο ασχημάντρας, αλλά πλούσιος ασχημάντρας, ο Λεύκιος Κορνήλιος Σύλλας μαζί με την όμορφη γυναίκα του την Τζούλια (ή κατα τον Πλούταρχο Ίλια - υπάρχει μια διχογνωμία εδώ). Ή μήπως την δεύτερη σύζυγο, την Αιλία? 39.gif Χμμ. Μήπως την τρίτη, την Κλοελία? ohmy.gif Την τέταρτη, την Καικηλία Μέτελλα? blink.gif Ή μήπως της πέμπτη, την Βαλέρια Μεσσάλα???? wacko.gif Δεν ξέρω πως κατάφερνε και τις ξεπάστρευε, αλλά μια του γκαντέμη, δυό του γκαντέμη, η Βαλέρια η Μεσσάλα τελικά σκέφτηκε "έτσι όπως πάει αυτός θα με ξεκάνει κι εμένα" και έτσι του τραγουδούσε ολημερίς το κάτωθι ασματάκι


.. μέχρι που αγαπητός μας Σύλλας βαρέθηκε και είπε "χαίρε Μεσσάλα κι εσύ και το άσμα σου" και αποδήμησε ησύχως και χωρίς παρατράγουδα εις Κύριον κι έτσι η Μεσσάλα έζησε σαν άνασσα. Πάμε λοιπόν Αιδηψό.


ΕΣΚΑΣΕ - Ανατολικής Στερεάς και Εύβοιας

Ούτε εδώ μπόρεσα να βρω πολλές πληροφορίες. Με βάση τα περσινά εικάζω πως απόλυτο φαβορί για την κούπα είναι η ομάδα της Αιδηψού, ο Σύλλας.

Ο Σύλλας βασίζεται σε μεγάλο βαθμό σε παίκτριες του 2003, ενδεικτικά Έλενα Νίτσογλου, Έλενα Πατσούρα, Βαλεντίνα Τσαβόνι, αλλά δουλεύει και τις υπόλοιπες και παίζει όσο γίνεται ομαδικά. Κάνουν καλή δουλίτσα. Κι εδώ που τα λέμε έχουν πετύχει ένα μικρό θαύμα εκεί πέρα στην άκρη της Εύβοιας. Το πρόβλημά του Σύλλα είναι πως 1ον δεν έχει παίκτριες ρακέτας και 2ον έχει δώσει μόνο τέσσερα παιχνίδια φέτος:

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Γ’ ΟΜΙΛΟΣ: ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΣΥΛΛΑΣ 18-123
ΝΕΑΝΙΔΩΝ Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΥΛΛΑΣ - ΜΑΚΑΡΟΣ 79-27
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Γ’ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΥΛΛΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 85-32
ΝΕΑΝΙΔΩΝ Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΑΝΕΥΡΥΤΑΝΙΚΗ-ΣΥΛΛΑΣ 9-119

Ουσιαστικά δλδ μόνο δύο παιχνίδια, με τον σχετικά ανταγωνιστικό Μάκαρο Άμφισσας. Και δεν προβλέπεται να δώσει πολλά περισσότερα. Μαύρο χάλι, αλλά όχι πιο μαύρο απ αυτό του Έσπερου ΑΟΠΑ. Πως κατάντησες έτσι ρε Πάτρα.. sad-smiley-009.gif
Πάντως δεν το βλέπω καθόλου απίθανο ο Σύλλας να βρεθεί στο Πανελλήνιο. Ειδικά αν το καλού ύψους αθλητικό και γενικώς εξαιρετικών προοπτικών PG που έχει, η Βαλεντίνα Τσαβόνι κόψει την πλάκα με το αριστεροδέξιο σούτ που παρατήρησα στο τορνέο του Βόλου - λές κι είναι ο Λεμπρόν Τζέημς angry_red.gif angry_002.gif . Που κι αυτός δλδ αν και τυπικά αριστερόχειρας, 83% των σούτ και 98% των μακρινών σούτ με το ίδιο χέρι πάντα τα σουτάρει, με το δεξί w00t.gif
CONSISTENCY. Το μυστικό του καλού σουτέρη. Και χωρίς καλό σούτ μακρυά δεν πάς, ειδικά στο γυναικείο. Βαλεντίνα...

Ρόστερ Σύλλα
Λούμη Θεοδώρα
Φώτου Ευμορφία
Καπόλου Σιμόνα
Νίτσογλου Έλενα
Λούμη Σοφία
Πατσούρα Έλενα
Υδραίου Μαριτίνα
Τσαβόνι Βαλεντίνα
Παπακοσμά Ελένη
Σουλιάδη Ολγα
Μαργωμένου Αναστασία
Μαμούχα Χάρις
Μαμάνη Θεοπίστη
Μανιαδή
Μαυροζούμη

Προπονητής: Δαμάσκος Φώτου
Έφορος: Σπυριδούλα Χατζή




---


Αυτά.

Γενικώς υπάρχουν πολλές υποσχόμενες παίκτριες που αν δεν αποθαρρυνθούν και δεν τα βροντήξουν και δεν αλλάξουν υπηκοότητα κλπ κλπ και δουλέψουν όπως πρέπει (pass, shoot, drive που λέει κι ένας συμφορουμίτης - ε, και κανα ρημπάουντ λέω εγώ) θα δούμε καλά πράγματα. Το Ελληνικό γυναικείο μπάσκετ σε 10 χρόνια θα ανακάμψει από την επερχόμενη καθίζηση που μας πλησιάζει με βήμα ταχύ smile.gif

Και μια και πιάσαμε τα καλλιτεχνικά, ποιά εκτέλεση σας αρέσει περισσότερο.
αυτή https://www.youtube.com/watch?v=ZSig-oisqlI
ή αυτή εδώ? https://www.youtube.com/watch?v=EevGRrmfTeA


BASKET TUNE
Respect και δήλωση: εγώ δεν ξαναποστάρω, τέρμα
ggrilik
προσεχώς:

ΕΣΚΑΗ
13/01/18 17:45 ΔΗΜΟΤ. ΑΛΕΞΙΩΤΙ ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α - ΓΛΑΥΚΟΣ Α.Ο.

ΕΣΚΑΝΑ
13/01/18 21.00 ΝΕΟ ΚΛ ΑΓ ΔΗΜ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ

ΕΣΚΑ
13/01/2018 11:00 Δ.ΚΑΛΤΣΑΣ (ΕΡΓΑΝΗΣ) ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ
13/01/2018 12:30 ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΤΗΣ. ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ
ethn
Καλή χρονιά με υγεία για όλους!

Πανόραμα κορασίδων από 100% επαγγελματία smile.gif , υποκλινόμαστε φαντάζομαι ΑΠΑΝΤΕΣ

Άντε με το καλό και νέες αναλύσεις! Περιμένω και κάποιο feedback από όποιον έμαθε πραγματακια για το τι καλό εθεάθη στο τουρνουά καπαγιερωφ

Και πάλι, καλή χρονιά!

BASKET TUNE
Αυτός ο κύριος λοιπόν, ο 100% επαγγελματίας έχει πλοκάμια και στην Πάτρα, συνεχίζει να με εκθέτει, και ενώ όλοι εμείς εδώ είχαμε ως φαβορί το Γλαύκο, δικαιώνεται αυτός ο κύριος που είχε ποντάρει και φέτος στον Έσπερο.
Οπότε σήμερα για το πρώτο ντέρμπι της ΕΣΚΑΗ:
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ-ΓΛΑΥΚΟΣ 58-48
Αναμένεται ο δεύτερος γύρος όπου καλείται ο Έσπερος να κρατήσει τη διαφορά για να στεφθεί εκ νέου πρωταθλητής.
Οψόμεθα.
Bill 70
Καλησπέρα! Καλή χρονιά, με υγεία!

Αποτέλεσμα Α ΕΣΚΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

13η αγωνιστική

ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ Κολωνού – ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 76 – 46 (43 – 25)

Ιάσων (Ποφάντη, Συριοπούλου): Λαλέογλου, Λέρη Ο., Γαβριηλίδη Θ., Γαβριηλίδη Α., Πελέκη, Κάτρη, Γιαννακούλια, Λέρη Μ., Καζούρη, Δαμίγου, Πρένγκα.


ΑΣ ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. 28-36

Τα δεκάλεπτα:6-8,12-19,19-31,28-36
ggrilik
QUOTE (BASKET TUNE @ Jan 13 2018, 20:29 ) *
Αυτός ο κύριος λοιπόν, ο 100% επαγγελματίας έχει πλοκάμια και στην Πάτρα, συνεχίζει να με εκθέτει, και ενώ όλοι εμείς εδώ είχαμε ως φαβορί το Γλαύκο, δικαιώνεται αυτός ο κύριος που είχε ποντάρει και φέτος στον Έσπερο.

χα χα, ναι, και τα παιχνίδια της ΕΣΚΑ έπιασα, αλλά στο ντέρμπι της ΕΣΚΑΝΑ διαψεύσθηκα πανηγυρικά μια που πίστευα πως θα κερδίσει άνετα ο Κρόνος, κι όμως έχασε πάλι υπερεύκολα απο τον Πρωτέα, όπως και στον 1ο γύρο.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 45-64

Πολύ θα θελα να δω βιντεάκι γιατί η διαφορά και του πρώτου γύρω (63-35) και του σημερινού ματς μου είναι λίγο .. ανεξήγητες... 39.gif
ethn
Έμαθα οτι έκανε καταπληκτικό παιχνίδι η Μπουντούρη , μέχρι και το ημίχρονο ουσιαστικά αυτή κράτησε την ομάδα απ΄ότι μου μετέφεραν!
Κακα τα ψέμματα, οταν έχεις μια τετραδα Αναστασοπούλου Μπουντούρη Λιγνού και Σακελλαρίου, γεια σας και χαρα σας!!αχαχαχαχα! Δεν θέλεις και πολλά ακόμα!

Εγώ άλλο θελω όμως να ρωτήσω ρε παιδιά.... Οπως φαίνεται ο Πρωτέας εχει την δυνατότερη (μακράν) ομάδα. Πώς εξηγείται οτι η αναπτυξιακή τον τελευταίο καιρό απ ότι βλέπω δεν έχει ούτε ενα κορίτσι του....? Γιατί για δυο τρεις που βλεπω στη σύνθεση και ξέρω (ισως είναι και άλλες...) δεν μπορω να πω ότι ειναι παίκτριες καλύτερες απο κορίτσια του Πρωτέα.... Με ξενίζει για να πω την αλήθεια το γεγονός................Βέβαια εχει ακουστει στο παρελθ'ον (για τα αγόρια τουλαχιστον) οτι ο Πρωτέας δεν είναι και πολύ υπέρ στο να στέλνει παιδιά στην αναπτυξιακή ...Αλλά και πάλι, ούτε μία??

http://www.eskana.gr/2018/01/1900.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.