Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
passhootdrive
QUOTE (BASKET TUNE @ Apr 19 2018, 11:24 ) *
Γιατί πρώτη του είναι; μια ζωή έτσι κάνει. Εκτός και είναι διαφορετικός από αυτόν των φετινών Νεανίδων. Τότε πάω πάσο.


στο facebook site του ΠΑΟ υπάρχουν παράπονα για την διαιτησία. Ema τι λες εσύ;
ggrilik
QUOTE (passhootdrive @ Apr 19 2018, 12:17 ) *
στο facebook site του ΠΑΟ υπάρχουν παράπονα για την διαιτησία....

τι πρωτότυπο huh.gif
nikos64
QUOTE(Bill 70 @ Apr 19 2018, 10:55 ) *
Καλημέρα!
Εντάξει, στο πρώτο ημίχρονο ο Ιάσονας άγγιξε το ζενίθ και ο ΠΑΟ το ναδίρ. Στο δεύτερο πλέον ήταν αδύνατον να καλυφθεί η διαφορά, όσο κι αν ο φιλοξενούμενος ήταν καλύτερος.
Την Κυριακή θα έχουμε σίγουρα ένα διαφορετικό παιχνίδι. Εστιάζω στην ευστοχία από τη γραμμή του φάουλ για τον Ιάσονα, χθες, γιατί στο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας στον "Ταφο" ήταν η ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ -όπως εύστοχα είχε χαρακτιρίσει η Ema- αστοχία γενικότερα και στις βολές ειδικότερα που του στέρησε τη νίκη. Οι παίκτριες έμοιαζαν αποφορτισμένες από το άγχος που τις είχε κυριεύσει στην προηγούμενη αναμέτρηση.
Ακατανόητη η εκρηκτική συμπεριφορά του παράγοντα του ΠΑΟ, ειδικά με την εξέλιξη που είχε το παιχνίδι εκείνη τη στιγμή, εκτός αν ήταν και αυτός ένας τρόπος να γυρίσει το momentum.
Αν πράγματι όμως υπήρχαν παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις χθες, τότε στην πλειοψηφία των αγώνων θα έπρεπε οι παράγοντες των αντιπάλων του Παναθηναικου να ανατινάζονται ζωσμένοι εκρηκτικά.
Τέλος πάντων, αθλητισμός είναι, η αδρεναλίνη τραβά την ανηφόρα, όλοι είμαστε άνθρωποι και οπωσδήποτε ουδείς αλάνθαστος.
Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το παιχνίδι τους.

Μακαρι να το παρετε για πολλους λογους ...προσωπικα και θα γινω γραφικος, γραφικοτατος εχω βαρεθει να βλεπω τον Παναθηναικο με τις μεταγραφες του (Αρη ...γεια ) να φωναζει σαν αλλη Βουγιουκλακη αντι για το "αλλος με την βαρκα μας" το "αλλη για το πανελληνιο και την μοριοδοτηση "

Bill 70
QUOTE (passhootdrive @ Apr 19 2018, 12:17 ) *
στο facebook site του ΠΑΟ υπάρχουν παράπονα για την διαιτησία. Ema τι λες εσύ;


Αν είναι σχόλια γονέων, πάω πάσο, αν όμως οποιοσδήποτε εκπροσωπώντας επίσημα τον ΠΑΟ εξέφρασε παράπονα, ειδικά για το χθεσινό παιχνίδι, τότε τα λόγια ωχριούν. Θλιβερό.
Οταν χάσαμε στον "Τάφο", δεν μίλησε κανείς μας λόγω της τραγικής μας απόδοσης. Σε ένα παιχνίδι κλειστό που κρίθηκε στο τέλος, ενώ βλέπαμε ξεκάθαρα τους "στόχους" των σφυριγμάτων. Ευτυχώς το μόνο που δεν είχαμε, να δίνονται φάουλ σε παίκτριες που δεν συμμετείχαν στη φάση του σφυρίγματος, ό,τι υπέστη ο Κρόνος δηλαδή.
Τι φαταουλισμός είναι αυτός; Ελεος ρε παιδιά. Μην χάσετε κανένα πρωτάθλημα και σας παρεξηγήσουμε. Ειλικρινα. Εκανα το λάθος να μιλήσω για διαιτησία πριν τον αγώνα της κανονικής διάρκειας στην Λεωφόρο και δικαίως με βάλατε στη θέση μου οι λοιποί, αλλά νισάφι. Ακόμα και ως προετοιμασία κλίματος για τις επόμενες αναμετρήσεις αν γίνεται, απαράδεκτο.
Το θλιβερότερο όλων, ως προσωπικό δράμα; O Παναθηναικος είναι η ομάδα που υποστηρίζω από παιδάκι.
ema
QUOTE(passhootdrive @ Apr 19 2018, 12:17 ) *
στο facebook site του ΠΑΟ υπάρχουν παράπονα για την διαιτησία. Ema τι λες εσύ;

Επειδη ειμαι μαλλον η μονη "επωνυμη" δεν θα απαντησω, σιγουρα δεν διαμορφωσε αποτελεσμα. Ο ΠΑΟ ηταν ο χειροτερος που εχω δει και ο Ιασονας ο καλυτερος που εχω δει, παντα μιλωντας για τα παιχνιδια που εχω δει.

Σιγουρα δεν εγιναν ακροτητες σαν αυτες που ειχαν γινει στο παιχνιδι παο γερακα
ggrilik
QUOTE (Bill 70 @ Apr 19 2018, 12:59 ) *
Οταν χάσαμε στον "Τάφο", δεν μίλησε κανείς μας λόγω της τραγικής μας απόδοσης. Σε ένα παιχνίδι κλειστό που κρίθηκε στο τέλος, ενώ βλέπαμε ξεκάθαρα τους "στόχους" των σφυριγμάτων. Ευτυχώς το μόνο που δεν είχαμε, να δίνονται φάουλ σε παίκτριες που δεν συμμετείχαν στη φάση του σφυρίγματος, ό,τι υπέστη ο Κρόνος δηλαδή.

Γιατί δεν ανεβάζεις το παιχνίδι (ολόκληρο) να δούμε κι οι υπόλοιποι με τα ίδια μας τα μάτια τους "στόχους" των σφυριγμάτων? Αλλιώς αυτό που κάνεις είναι unfair που λένε και οι Άγγλοι.

Υ.Γ. Το έχω δει το παιχνίδι και δεν διαπίστωσα κανένα στόχο. Το μόνο που διαπίστωσα είναι διάφορους στις κερκίδες να ωρύονται για την διαιτησία κι απ τα δύο μέρη. Αν θυμάμαι μάλιστα καλά ο Προπονητής του ΠΑΟ έφαγε και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία (και ορθώς την έφαγε) Προφανώς θέλετε όλοι τους αγώνες σας να τους διαιτητεύει η Τσαρούχα. Δεν εξηγείται αλλιώς αυτή η εμμονή. Καταντάει παθολογικό φίλε μου.
Bill 70
QUOTE (ggrilik @ Apr 19 2018, 13:09 ) *
Γιατί δεν ανεβάζεις το παιχνίδι (ολόκληρο) να δούμε κι οι υπόλοιποι με τα ίδια μας τα μάτια τους "στόχους" των σφυριγμάτων? Αλλιώς αυτό που κάνεις είναι unfair που λένε και οι Άγγλοι.


Αν είχα βίντεο, θα το ανέβαζα πάραυτα. Ανακαλώ λοιπόν. Χάσαμε καθαρά και ξάστερα. Δεν ειρωνεύομαι, εξοργίστηκα απλά γιατί η μεγάλη ομάδα χάνει με αυτή τη διαφορά στο ημίχρονο και μιλάει για διαιτησία, ενώ η μικρή χάνει στον πόντο και βγάζει το σκασμό κοιτώντας τα λάθη της. Λάθος και πάλι που εξέφρασα τέτοια -προσωπικη- άποψη περί διαιτησίας. Μην αρχίσουμε τα ποσοστά κτλ κτλ Δεκτά όλα. Τα ξαναγράψαμε και ισχύουν.

QUOTE (ggrilik @ Apr 19 2018, 13:09 ) *
Προφανώς θέλετε όλοι τους αγώνες σας να τους διαιτητεύει η Τσαρούχα. Δεν εξηγείται αλλιώς αυτή η εμμονή. Καταντάει παθολογικό φίλε μου.


Και ο Πασχάλης Τσαρούχας να διαιτητεύει (ωραίο αστείο, ε; Συναγωνίζεται το ότι κερδισε ο Ιασονας τον ΠΑΟ με διαιτητική ευνοια) δεν μας βγάζει ψυχοπαθολογικές εμμονές. Αντίδραση ήταν στα αδικαιολόγητα.
ggrilik
QUOTE (Bill 70 @ Apr 19 2018, 13:17 ) *
Αν είχα βίντεο, θα το ανέβαζα πάραυτα. Ανακαλώ λοιπόν. Χάσαμε καθαρά και ξάστερα. Δεν ειρωνεύομαι, εξοργίστηκα απλά γιατί η μεγάλη ομάδα χάνει με αυτή τη διαφορά στο ημίχρονο και μιλάει για διαιτησία, ενώ η μικρή χάνει στον πόντο και βγάζει το σκασμό κοιτώντας τα λάθη της. Λάθος και πάλι που εξέφρασα τέτοια -προσωπικη- άποψη περί διαιτησίας. Μην αρχίσουμε τα ποσοστά κτλ κτλ Δεκτά όλα. Τα ξαναγράψαμε και ισχύουν.


thumbsup.gif

(να έχεις υπόψη πως απ την στιγμή που εμπλέκεσαι συναισθηματικά είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κρίνεις διαιτησία αγώνα μπάσκετ. Βόλεϊ ίσως, μπάσκετ με τίποτα)
ema
Τα παιχνιδια αυτα των πλειοφ πρεπει να ανεβουν στο διαδικτυο. Αν μη τι αλλο εχουν ενδιαφερον.

Οσο για τη διαιτησια, @ggrilik τα χουμε ξανασυζητησει και διαφωνουμε. Αλλο τα λαθηη κι αλλο τα λαθη εκ προθεσεως

Ναι, ε Ισχυει αυτο που λες για τη συναισθηματικη εμπλοκη. Κι εγω εχω ξαναδει αγωνα και δεν ηταν τοσο χαλια η διαιτησια. Αλλα συνηθως κρινω ως εξης: που κοιτουσε ο δισιτητης εκεινη την ωρα? Αν την ειδε τη φαση πχ μπρος πισω και δεν το σφυριξε τοτε ναι υπαρχει θεμα. Σε μια "συμπλοκη" μπορει να κανει λαθος αλλα σε κατι τοσο ξεκαθαρο οχι.
Bill 70
QUOTE (ggrilik @ Apr 19 2018, 13:22 ) *
thumbsup.gif

(να έχεις υπόψη πως απ την στιγμή που εμπλέκεσαι συναισθηματικά είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κρίνεις διαιτησία αγώνα μπάσκετ. Βόλεϊ ίσως, μπάσκετ με τίποτα)


Υψίστη αλήθεια! Γι΄αυτό παλεύω με την αυτοσυγκράτηση αλλά δεν με αφήνουν ν΄αγιάσω. Ηττώμαι κατά κράτος ενίοτε.
passhootdrive
QUOTE (Bill 70 @ Apr 19 2018, 13:34 ) *
Υψίστη αλήθεια! Γι΄αυτό παλεύω με την αυτοσυγκράτηση αλλά δεν με αφήνουν ν΄αγιάσω. Ηττώμαι κατά κράτος ενίοτε.


Καλό θα ήταν σε αυτά τα παιχνίδια η ΕΣΚΑ να βάζει τουλάχιστον ένα διαιτητή Α1 ή Α2. Βοηθάει στην αυτοσυγκράτηση της κερκίδας smiley.gif
ema
QUOTE(Bill 70 @ Apr 19 2018, 13:34 ) *
Υψίστη αλήθεια! Γι΄αυτό παλεύω με την αυτοσυγκράτηση αλλά δεν με αφήνουν ν΄αγιάσω. Ηττώμαι κατά κράτος ενίοτε.


smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Σε καταλαβαινω απολυτα! Επισης, κΙ εγω ΠΑΟ ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΙΜΑΙ

QUOTE(Bill 70 @ Apr 19 2018, 13:34 ) *
Υψίστη αλήθεια! Γι΄αυτό παλεύω με την αυτοσυγκράτηση αλλά δεν με αφήνουν ν΄αγιάσω. Ηττώμαι κατά κράτος ενίοτε.

smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Σε καταλαβαινω απολυτα
ggrilik
QUOTE (ema @ Apr 19 2018, 13:27 ) *
Τα παιχνιδια αυτα των πλειοφ πρεπει να ανεβουν στο διαδικτυο. Αν μη τι αλλο εχουν ενδιαφερον.

Οσο για τη διαιτησια, @ggrilik τα χουμε ξανασυζητησει και διαφωνουμε. Αλλο τα λαθη κι αλλο τα λαθη εκ προθεσεως

Ρε συ, έχεις την ικανότητα να διαβάζεις το μυαλό των διαιτητών? Σου μέτρησα τα λάθη ενός δεκαλέπτου υπέρ του ενός και του άλλου και η διαφορά ήταν +1. Και μου λες πως τα λάθη υπερ της ομάδας σου ήταν "λάθη" ενώ υπέρ της άλλης ήταν "εκ προθέσεως"??????

Δεν συνεχίζω την συζήτηση γιατί θα πω καμιά βαριά κουβέντα.
Δεν ξανασχολούμαι με κορασίδες σε αυτό το φόρουμ..
NoExcuses
Βρε παιδιά, λίγο έλεος, Διεθνή-Α1 βαλανε οι άνθρωποι.. δηλαδή τι να κάνουν.. Ο Λαμονικα δε ξερω αν ειχε προσγειωθεί ακομα Ελλάδα για να έρθει. Βάζουν νέους φωνάζετε, βάζουν αυτούς φωνάζετε.
Ο αλλος εχει παίξει διψήφιο νούμερο τελικων Α1 και πιστεύετε αλήθεια οτι ηρθε να αδικήσει κάποιον? Το ιδιο γινεται και σε άλλες κατηγορίες. Αλήθεια δε καταλαβαίνω πως γινεται να πιστεύουμε οτι ενα τέτοιο δίδυμο έρχεται σε ενα τετοιο παιχνίδι με κάποιο σκοπό.
Αυτα τα λεω γιατι και στο επόμενο και στο μεθεπόμενο(αν υπάρξει) παρόμοια διδυμα θα δούμε.
Μξ ψαχνουμε ΠΑΝΤΟΥ φαντάσματα.
Αυτά, καλη συνέχεια και στις δυο ομάδες.
Και κοιτάξτε και εσεις να το χαρείτε, μετρώντας αποφάσεις και βολές, δε το χαίρεται κάνεις..

assist64
Η διατησια ηταν εξαιρετικη!
Η καλυτερη μεχρι στιγμης σε α εσκα.
Ο ΠΑΟ διαμαρτυρεται μαλλον γιατι δεν εχει μαθει να τον παιζουν 50 50 κακα τα ψεματα. Μεταξυ κατεργαραιων ειλικρινεια.
di pa
Καλησπέρα!

Όπως είπε και ο Bill70 θέλω ν΄αγιάσω και δε με αφήνετε! Επειδή φέτος δεν έχω καταφέρει να δω και τίποτα, σε κορασίδες και νεάνιδες, σας παρακολουθώ μεν όσο πιο συχνά μπορώ, αλλά αποφεύγω να γράφω! Αλλά ανοίξατε ταυτόχρονα 2 από τα αγαπημένα μου θέματα και δεν κρατιέμαι! smiley.gif

Κάποιοι ίσως θυμούνται ότι και πέρσι κάναμε ακριβώς την ίδια συζήτηση, για την ίδια ομάδα, για το ίδιο πρωτάθλημα(κορασίδων), για διαιτητές Α1, έχοντας τις ίδιες διαφωνίες! Η διαφορά είναι ότι φέτος ,τα ίδια παράπονα, για την ίδια ομάδα, για διαιτητές Α1, είχαν και άλλες ομάδες εκτός ΕΣΚΑ(ή απλά φέτος κάποιοι τόλμησαν να τα δημοσιοποιήσουν)!

Ε, ρε παιδιά!!!!!!!!!!!!!! Και στατιστικά να το πάρουμε πια, κάτι γίνεται! Όλοι εμείς οι άγνωστοι μεταξύ μας άνθρωποι, με το διαφορετικό μπασκετικό υπόβαθρο, σχετικοί και άσχετοι(όπως εγώ) εντοπίζουμε ένα πρόβλημα! Όλοι εμμονές έχουμε;;

Για το χθεσινό παιχνίδι(που ούτε αυτό είδα), αν διαμαρτυρήθηκε ο ΠΑΟ, από αυτά που έχω ακούσει ή διαβάσει από όλους, ο assist64 έχει απόλυτο δίκιο! Αλλά είναι αστείο να πιστεύει κάποιος ότι η διαιτησία διαμορφώνει μια διαφορά 20 πόντων! Και όπως είπε και ο Bill70, όταν δεν έχεις παίξει καλά, οι διαμαρτυρίες είναι περιττές!
ema
QUOTE(ggrilik @ Apr 19 2018, 13:43 ) *
Ρε συ, έχεις την ικανότητα να διαβάζεις το μυαλό των διαιτητών? Σου μέτρησα τα λάθη ενός δεκαλέπτου υπέρ του ενός και του άλλου και η διαφορά ήταν +1. Και μου λες πως τα λάθη υπερ της ομάδας σου ήταν "λάθη" ενώ υπέρ της άλλης ήταν "εκ προθέσεως"??????


ΔΕν έχω αποκτήσει ακόμα αυτό το χάρισμα, αλλά έχω πολλά άλλα smiley.gif

Μου έστειλες και εγώ σου απάντησα ότι άλλο λάθος είναι το να μη σφυρίζεις τη μεταφορά π.χ. και άλλο φάουλ που δεν έγιναν και μάλιστα σε στοχευμένες παίκτριες. Τη μία φορά απλά θα κερδίσεις μια επίθεση στην άλλη μπορεί να χάσεις γρήγορα μια πολύτιμη παίκτρια.
Η διαφορά μας είναι προφανώς ότι εσύ θεωρείς ότι ο κόσμος της διαιτησίας είναι ένας κόσμος αγγελικά πλασμένος ενώ εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου κυρίως βάσει ιστοριών που έχω ακούσει από διαιτητές ή παράγοντες ομάδων σε φιλικά τραπέζια. Αλήθεια είναι ότι κι εγώ κάποια παιχνίδια όταν τα ξαναβλέπω δεν τα θεωρώ τόσο τραγικά όσο την ώρα του παιχνιδιού και σίγουρα παρασύρομαι και ΑΛΗΘΕΙΑ το μετανιώνω. Ωστόσο όταν βλέπω διαιτητή να πετάγεται με ζήλο από την άλλη μεριά του γηπέδου να σφυρίξει φάση που γίνεται μπροστά στα μάτια του άλλου διαιτητή ο οποίος δεν τη σφύριξε, κάτι με προβληματίζει. Ή όταν βλέπω διαιτητή να σφυρίζει φάουλ που σίγουρα δεν ήταν στο οπτικό του πεδίο γιατί δεν έβλεπε τα χέρια των παικτριών αλλά την πλάτη τους πάλι προβληματίζομαι. Ή όταν βλέπω διαιτητή να βαριέται που ζει και να ταξιδεύει την ώρα ενός αγώνα που κρίνεται στον πόντο πάλι θυμώνω, γιατί δεν κάνει σωστά τη δουλειά του.

Οι ψυχολόγοι έχουν κάτι που το ονομάζουν "στάσεις" Πρόκειται, για να το εκλαικεύσω, για βαθιά ριζωμένες απόψεις που επηρεάζουν συνήθως τη συμπεριφορά μας και παρεμβαίνουν ακόμα και στη λογική μας και αλλάζουν πάααααρα πολύ δύσκολα.
Ε, οι δικές μου στάσεις είναι αρνητικές και οι δικές σου θετικές απέναντι στο θέμα. Δεν έγινε και τίποτα.
Εγώ δεν επιμένω να στις αλλάξω, εσύ γιατί επιμένεις να αλλάξεις τις δικές μου;

peace.gif peace.gif peace.gif peace.gif


ggrilik
Καμία θετική στάση. Υπάρχουν χρήσιμα και ωφέλιμα πράματα ν' ασχολείται κανείς, υπάρχουν κι άχρηστα υπάρχουν κι επιβλαβή. Η διαιτησία είναι απ τα επιβλαβή. Και για το μπάσκετ γενικώς και για τους παίκτες ειδικώς.

Εκτός φυσικά αν έχει κάποιος αποδείξεις περι στησίματος, αν είναι η δουλειά του ν' αξιολογεί, λίγο έτσι σαν σάλτσα κλπ. Αυτονόητα πράγματα.

Εγώ θέλω να ρωτήσω τον Bill, αν στο επόμενο παιχνίδι γίνει το πρώτο λάθος κατά του Ιάσονα, κι έχει πιπιλήσει (δηλητηριάσει είναι η σωστή λέξη) τις παίκτριές του με την ιδέα πως εσκεμμένα τις αδικούν. Πιστεύει πως θα πιάσουν την απόδοση που μπορούν? Ή μήπως στην πρώτη δυσκολία δεν θα μπορούν να βάλουν ούτε τις βολές?
Να ρωτήσω, αν τα διαβάζουν όλα αυτά οι επόμενοι διαιτητές κι αποφασίσουν οτι όλες τις επαφές θα τις σφυρίζουν (καταστρέφοντας το παιχνίδι) για να έχουν τ κεφάλι τους ήσυχο, θα ωφεληθεί η δική του ομάδα που έχει τρείς "στόχους" ή η αντίπαλη που έχει πέντε?

Τον di pa θα θελα να τον ρωτήσω ποιές άλλες ομάδες εκτός ΕΣΚΑ.. Δεν φαντάζομαι να εννοεί τον ΠΑΟΚ.. rolleyes.gif

Τέλος πάντων, δεν θέλω να σας αλλάξω παιδιά, συνεχίστε την ενασχόλησή σας, αλλά δεν πρόκειται να σας κρατάω το φανάρι. 19.gif Προσωπικά δεν ξαναγράφω για κορασίδες της ΕΣΚΑ, βασικά ούτε για νεανίδες της ΕΣΚΑ ούτε ξανασχολούμαι με ΕΣΚΑ γενικώς.
Νισάφι με την ΕΣΚΑ. ugly8.gif
ethn
QUOTE(ggrilik @ Apr 19 2018, 18:27 ) *
Προσωπικά δεν ξαναγράφω για κορασίδες της ΕΣΚΑ, βασικά ούτε για νεανίδες της ΕΣΚΑ ούτε ξανασχολούμαι με ΕΣΚΑ γενικώς.
Νισάφι με την ΕΣΚΑ. ugly8.gif


A γεια σου!!!!Αντε ξεκινα να ασχολείσαι με την ΕΣΚΑΝΑ!Να ξεστραβωθούμε κι εμείς!!! smiley.gif
nikos64
QUOTE(ethn @ Apr 19 2018, 18:50 ) *
A γεια σου!!!!Αντε ξεκινα να ασχολείσαι με την ΕΣΚΑΝΑ!Να ξεστραβωθούμε κι εμείς!!! smiley.gif

ναι ναι παμε ΕΣΚΑΝΑ εκει που στομα εχουν και μιλια δεν εχουν ....

περα της πλακας εγω απο ολο αυτο περι διαιτησιας μου εμεινε αυτο που ειπε
ο Gkos (αξιοτιμο μελος του φορουμ αλλα στα αγορια - σοβαρα το λεω για το αξιοτιμο -) για εκεινη τη φαση στο Παο-Γερακας που κανενας σας δεν την σχολιασε το
QUOTE
Σχετικά με την εν λόγω φάση πάντως,φίλος μου ρεφ μου είπε ότι είναι από τις πιο δύσκολες φάσεις γιατί πολύ απλά ξεχνιέσαι.


δεν γινεται να στο λεει ρεφ αυτο και να το δεχεσαι ,οτι μπορει ο καθενας μας να κανει το πιο ηλιθιο λαθος ναι φυσιολογικο ειναι αλλα λεμε ενα μαλ..... μου ηταν και καθαριζεις ,κολλαει το μυαλο ναι οκ αλλα μετα ψυχραιμα και απο μακρυα δεν λες οτι ειναι και απο τις πιο δυσκολες φασεις (εκτος αν εισαι ο χουζουρης απο τα στρουμφακια) και δεν γινεται αγαπητε Gkos να δεχεσαι αυτο και μετα να διαμαρτυρεσαι οπως διαμαρτυρηθηκες για την δαιτησια στους εφηβους .... και μαλιστα χωρις να σου πει κανεις τιποτα ......

ωραια τα εμπλεξα να μπλεξω ακομα και πιο πολυ ? θα το κανω στο αλλο θεμα εκει κατω που ανοιξε ο Αρης....θα ηθελα και ...τις γνωσεις σου
Gkos
Αλήθεια μου το είπε 😂😂😂😂😂

(Και ναι σας διαβαζω ακομα wink.gif )
nikos64
QUOTE(Gkos @ Apr 19 2018, 19:39 ) *
Αλήθεια μου το είπε 😂😂😂😂😂

(Και ναι σας διαβαζω ακομα wink.gif )


μα δεν λεω οτι δεν στο ειπε ...... αλλα λεω εγω αν εκεινο ηταν δυσκολη φαση (και με δυο διαιτητες μπροστα του εγινε) ενα σκασμο αλλα που ζηταμε και ινσταντ ριπλευ τι θα του ητανε ? κατι σαν τον αλυτο γριφο του Nash (που το λυσαμε και αυτο εμεις σαν λαος με τον εκπροσωπο μας )?
ggrilik
QUOTE (nikos64 @ Apr 19 2018, 20:00 ) *
μα δεν λεω οτι δεν στο ειπε ...... αλλα λεω εγω αν εκεινο ηταν δυσκολη φαση (και με δυο διαιτητες μπροστα του εγινε) ενα σκασμο αλλα που ζηταμε και ινσταντ ριπλευ τι θα του ητανε ? κατι σαν τον αλυτο γριφο του Nash (που το λυσαμε και αυτο εμεις σαν λαος με τον εκπροσωπο μας )?

Δεν εννοεί δύσκολη στην απόφαση, εννοεί οτι τέτοιες φάσεις ενώ είναι πεντακάθαρες ξεφεύγουν ακριβώς λόγω του χρονικού κενού. Όπως ξεχνιέται ο παίκτης οτι έχει κάνει ήδη την τρίπλα του έτσι ξεχνιέται κι διαιτητής που έχει να κοιτάει και άλλα 5 πράγματα. Ακριβώς σαν την φάση απ το nba που πόσταρα δλδ. Ένας παίκτης και τρείς διαιτητές ξεχάστηκαν. Άλλοι τριγύρω γέλαγαν αν προσέξεις. Και των δύο ομάδων.

(και της ΕΣΚΑΝΑ έχουν στόμα και μιλιά, και στην επαρχία να δείς τι γίνεται, αλλά δεν είναι εδώ στο φόρουμ 19.gif Αν έρθουν κι αρχίσουν τα περι διαιτησίας εγώ θα απέχω κι ας το κάνουν μόνοι τους. Μέχρι τότε κι ένας της ΕΣΚΑΝΑ ή της επαρχίας να διαβάζει εγώ όλο και κάτι θα γράφω, για την πλάκα μου το κάνω. ΕΣΚΑ όμως γιόκ.
nikos64
QUOTE(ggrilik @ Apr 19 2018, 20:29 ) *
Δεν εννοεί δύσκολη στην απόφαση, εννοεί οτι τέτοιες φάσεις ενώ είναι πεντακάθαρες ξεφεύγουν ακριβώς λόγω του χρονικού κενού. Όπως ξεχνιέται ο παίκτης οτι έχει κάνει ήδη την τρίπλα του έτσι ξεχνιέται κι διαιτητής που έχει να κοιτάει και άλλα 5 πράγματα. Ακριβώς σαν την φάση απ το nba που πόσταρα δλδ. Ένας παίκτης και τρείς διαιτητές ξεχάστηκαν. Άλλοι τριγύρω γέλαγαν αν προσέξεις. Και των δύο ομάδων.

(και της ΕΣΚΑΝΑ έχουν στόμα και μιλιά, και στην επαρχία να δείς τι γίνεται, αλλά δεν είναι εδώ στο φόρουμ 19.gif Αν έρθουν κι αρχίσουν τα περι διαιτησίας εγώ θα απέχω κι ας το κάνουν μόνοι τους. Μέχρι τότε κι ένας της ΕΣΚΑΝΑ ή της επαρχίας να διαβάζει εγώ όλο και κάτι θα γράφω, για την πλάκα μου το κάνω. ΕΣΚΑ όμως γιόκ.


κοιτα εγω τις θεωρω απο τι αστειες ? ατυχες στιγμες ? δεν συμβαινουν συχνα . Ποιος αγωνας ηταν που μεχρι και οι διαιτητες ειχαν μπερδευτει απο ποια μερια σουταρει η καθε ομαδα ? ολα μπορει να γινουν και το πιο εξωφρενικα αστειο , ευκολο λαθος και το δικαιολογω οχι ομως σαν δυσκολη φαση αλλα σαν φαση που κοιμηθηκες που πιαστηκες κοροιδο, ουδεις ασφαλτος .


Bill 70
QUOTE (ggrilik @ Apr 19 2018, 18:27 ) *
Εγώ θέλω να ρωτήσω τον Bill, αν στο επόμενο παιχνίδι γίνει το πρώτο λάθος κατά του Ιάσονα, κι έχει πιπιλήσει (δηλητηριάσει είναι η σωστή λέξη) τις παίκτριές του με την ιδέα πως εσκεμμένα τις αδικούν. Πιστεύει πως θα πιάσουν την απόδοση που μπορούν?


Επαναλαμβάνω σαν τον αείμνηστο : Mea Culpa! Αν βρίσκεις άλλοθι εκ των προτέρων, μοιραία θα το χρησιμοποιήσεις. Γι αυτό δεν μίλησε κανείς μετά την ήττα στο πρωτάθλημα.

QUOTE (ggrilik @ Apr 19 2018, 18:27 ) *
Προσωπικά δεν ξαναγράφω για κορασίδες της ΕΣΚΑ, βασικά ούτε για νεανίδες της ΕΣΚΑ ούτε ξανασχολούμαι με ΕΣΚΑ γενικώς.
Νισάφι με την ΕΣΚΑ. ugly8.gif


Αν πράξεις κάτι τέτοιο, σου χρεώνω με τη σειρά μου unfair! Παρακαλώ όπως ανακαλέσεις!


QUOTE (di pa @ Apr 19 2018, 15:56 ) *
Αλλά είναι αστείο να πιστεύει κάποιος ότι η διαιτησία διαμορφώνει μια διαφορά 20 πόντων! Και όπως είπε και ο Bill70, όταν δεν έχεις παίξει καλά, οι διαμαρτυρίες είναι περιττές!

Να φανταστείς αγαπητέ μου πως ο κακός χαμός έγινε όταν η διαφορά ήταν στους 30 πόντους!
Gkos
Μετά από μια αναμέτρηση με πολυ συναρπαστική εξέλιξη,ο ΠΑΟ νικησε 41-35 και εστειλε την σειρα πάλι στην έδρα του Ιάσωνα.
Αν και οι πόντοι έμπαιναν με το σταγονόμετρο ήταν ματσακι που σε κρατούσε.

ema
Πολύ ωραίος αγώνας.
Ένας πολύ κακός Ιάσονας στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ να τον κρατήσει στους πόντους που είχε βάλει ο ίδιος στο προηγούμενο παιχνίδι, δηλ. 9 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αααα και κάτι που το σκέφτομαι κάθε φορά που βλέπω το παιχνίδι του Ιάσονα
Κάνει κάποιες πολύ εντυπωσιακές επιθέσεις, αλλά αν τα κορίτσια - κάποια κορίτσια - δεν είχαν τόσο στο μυαλό τους να παίξουν θεαματικό μπάσκετ μπορεί και να κέρδιζαν 'Εχασαν αρκετές επιθέσεις προσπαθώντας να κάνουν πάσες/μπασίματα κλπ εντυπωσιασμού.
Ωραίο είναι το θέαμα αλλά μικραίνεις τις πιθανότητες για καλάθια
Gkos
Αμα ξέρει κανείς τι ποσοστό ειχε ο Ιασωνας στις βολες ας γραψει γιατι εχω απορια.
Πριν κανει 4/5 στα τελευταια λεπτά μπορει να ειχε και 0/15 και σοβαρολογω . . .
Gkos
Α ΕΣΚΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ FINALS

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. - ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ 41-35 (2-2)

Τα δεκάλεπτα:11-7,23-9,28-19,41-35

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης - Αρχιμανδρίτης): Ηλιοπούλου 13, Μπλιθικιώτη ,Δαυλάκου 12, Σώτου , Κοντακτσίου, Κουκή 5 Τάρλα 2 , Ζαρρή , Μαυράκη 3(1), Τριανταφύλλου 6, Μόσχου, Γιαννοπούλου .

Ιάσων Κολωνού(Ποφάντη): Λαλέογλου Ρ. , Γαβριηλίδη, Πελέκη, Λέρη Ουρ.29(1), Πρένγκα , Λέρη , Καζούρη 4, Αγγέλου Μ. , Γαβριηλίδη Α. 2, Αγγέλου, Γιαννακούλια, Κάτρη.

papyrus23
QUOTE(Gkos @ Apr 23 2018, 00:12 ) *
Αμα ξέρει κανείς τι ποσοστό ειχε ο Ιασωνας στις βολες ας γραψει γιατι εχω απορια.
Πριν κανει 4/5 στα τελευταια λεπτά μπορει να ειχε και 0/15 και σοβαρολογω . . .





Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος νομιζω ηταν 1/12 .
assist64
Εγώ θέλω ένα πράγμα να ρωτήσω τους γνωρίζοντες:
πώς είναι δυνατόν να γίνεται φάση στο καλάθι του ΠΑΟ, να βρίζει ο ψυχολόγος του ΠΑΟ το διαιτητή έχοντας μπει ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ και να μην τρώει τεχνική ποινή ο πάγκος?
papyrus23
QUOTE(assist64 @ Apr 23 2018, 02:05 ) *
Εγώ θέλω ένα πράγμα να ρωτήσω τους γνωρίζοντες:
πώς είναι δυνατόν να γίνεται φάση στο καλάθι του ΠΑΟ, να βρίζει ο ψυχολόγος του ΠΑΟ το διαιτητή έχοντας μπει ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ και να μην τρώει τεχνική ποινή ο πάγκος?




Μπορει εκτος παρκε ο διατητης να ειναι πελατης του και να του εχει καμια συνεδρια απληρωτη ποτε δε ξερεις ο αθλητισμος ειναι παραξενη υποθεση!!!
Gkos
Αχαχαχαχαχα
Gkos
Λοιπόν.
Να σας γράψω δυο λόγια για την εξέλιξη (και τα εξαγωνιστικά) εγώ ,και τις αναλύσεις θα σας τις κανουν οι φιλοι.

Με τριποντο (το μόνο του Ιασωνα στο ματς) προηγηθηκαν οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη επιθεση, σκορ που εμεινε ως το 5' !!!!!
Εκει ο ΠΑΟ προσπέρασε 9-3 ,για να μειώσει
9-7 ο Ιασωνας και να πάμε στο
11-7 του 10λεπτου(βολή ο Ιασωνας δεν έβαζε με τπτ)!
Επισης πολυ στειρο και το πρώτο πενταλεπτο της β περιόδου,ένας πόντος για το
12-7 πριν ο ΠΑΟ τρεξει ενα 11-0 και φθάσει στο 23-7.
Οι πορτοκαλι γλυτωσαν το 0 στην περίοδο στα τελευταια δευτερόλεπτα,όταν μετα από 0/2 βολες πήραν επιθετικό ριμπ και με περιπέτεια η μπάλα μπήκε μεσα για το 23-9 (με την συμπληρωματική βολή να είναι αστοχη !)
Αναγεννημενη η ομαδα του Κολωνου στην επανάληψη με ενα γρηγορο 6-0 μειωσε στους 8(23-15) στο 22' αναγκαζοντας τους πρασινους να ζητησουν ταιμ.
Λιγο μετα πλησιασαν στο 23-17 και μετα παλι ξεραιλα για να σκοραρει ο ΠΑΟ στα . . 1:40(!) πριν την ληξη της περιόδου και με τρίποντο στο καπάκι να κάνει το 28-17 πριν μειώσει 28-19 ο Ιασων στο 30' .
Με αστοχο ζευγαρι βολών ξεκινησε και η τελευταια περιοδος για τις πορτοκαλι,
28-21 (με αστοχη την συμπληρωματική βολή) και 28-23 στο 32' και πλεον είχαμε ματς.Οι πρασινες ξέφυγαν 32-23 και 34-25 μα στα τελευταια λεπτα οι πορτοκαλι κανανε την αντεπίθεση τους (βάλανε και βολες) !
34-28 με γκολ φαουλ,34-30 με βολες στα 3:12 ,και 34-32 στα 2:40 !
Λιγο μετά το φλοατερ ισοφαρισης ήταν άστοχο αφού η μπαλα μπηκε και βγηκε και στην διεκδικηση του ριμπάουντ φαουλ για βολες και 36-32 στα 2:14.
38-32 στα 1:48 και καπου εκει κριθηκε αν και στα 42" πλησιασαν στους 3( 38-35) οι ηττημενες μα σπαζοντας την πιεση βρηκε το 40-35 ο ΠΑΟ και μετα από ενα αιρμπολ τρίποντο ειχαμε το τελικό 41-35 .

Υ.γ. Ο ΠΑΟ εμεινε 5 λεπτα αποντος στην α περιοδο, 5 λεπτά με ένα πόντο στην β, 8 και κατι λεπτά άποντος στην Γ και νίκησε.
Τρομακτικό. . .

Υ.γ.2.
Μετά την λήξης της αναμέτρησης υπήρξε αρκετή ένταση που δεν την είδα με τα μάτια μου καθότι βγήκα αμεσως αλλά "ενημερώθηκα" στο φουαγιέ που ήμουνα αυτηκοος μάρτυρας.
Και τι δεν άκουσα!
Από παράπονα για την διαιτησία και για αντιαθλητικές συμπεριφορές παικτριών,μέχρι ότι κάποια κορίτσια δεν δώσανε τα χέρια στις αντιπάλους μετά την λήξη της αναμέτρησης ,και για τον προπονητή/προπονήτρια της μιας ομάδας ότι έπιασε αντίπαλη παίκτρια και της είπε "θα έπρεπε να ντρέπεσαι " !Τέτοια ωραία!

Αναμένεται πολεμος την Τετάρτη .

Δεν το λέω εγώ,οι παρευρισκόμενοι το λέγανε.

Εγώ δεν θα είμαι.

Καλη βδομαδα,

G.
ggrilik
QUOTE (Gkos @ Apr 23 2018, 03:53 ) *
Τέτοια ωραία!
Υ.γ. Ο ΠΑΟ εμεινε 5 λεπτα αποντος στην α περιοδο, 5 λεπτά με ένα πόντο στην β, 8 και κατι λεπτά άποντος στην Γ και νίκησε.
Τρομακτικό. . .
....
Αναμένεται πολεμος την Τετάρτη .
Δεν το λέω εγώ,οι παρευρισκόμενοι το λέγανε.

Εγώ δεν θα είμαι.

Καλη βδομαδα,

G.

Δεν είναι κακές οι παίκτριες, αλλά... Οι παρευρισκόμενοι που μιλάν για πόλεμο κάνουν ζημιά στο άθλημα, κάνουν ζημιά στην κοινωνία, κάνουν ζημιά στα παιδιά τους ως παιδιά, κάνουν ζημιά στα παιδιά τους ως αθλήτριες, και φυσικά - αν κι αυτό είναι το λιγότερο - κάνουν και ζημιά στους όποιους θεατές που πάνε να δουν μπάσκετ και αντ αυτού βλέπουν τουβλοπόλεμο και θηριομαχίες σε ρωμαϊκή αρένα..
passhootdrive
μπασκετικά

1. κακό μπάσκετ και από τις 2 ομάδες βασιζόμενο σε ατομικές προσπάθειες. Σχεδόν 90% των πόντων από μία αθλήτρια ούτε και ο Αρης του Γκάλη.
2. Τόση ζώνη ο ΠΑΟ δεν έχει παίξει ποτέ. Το παιχνίδι πήγε να γυρίσει όταν βγήκε η ψηλή για ανάσες και βγήκαν κάποια ντραιβ. Μόλις ξαναμπήκε τελιώσανε τα ντραιβ.
3. Αλλο ένα παιχνίδι με ένα πολύ σκληρό φάουλ. Πέντε βολές και πολλές αντεπιθέσεις χάθηκαν μετά από αυτὀ το φάουλ.
4. Ο ΠΑΟ βρήκε σκορ από επιθετικά ριμπάουντ της 6 παίχτριας του
5. Δεν μέτρησα ακριβώς νομίζω πως ο ΠΑΟ ἐπαιξε με 6 παίχτριες, μία 7η πάτησε παρκέ και ο Ιάσονας κάτι ανάλογο

για τα άλλα

ὀταν υπἀρχουν γονείς στα κάγκελα, να χτυπάνε με τα χέρια τους τα πλαστικά και να βρίζουν τους διαιτητές μπροστά στα 14χρονα παιδιά τους, τα σχόλια είναι περριτά. Δεν μάθανε τῖποτα από τα περσινά αίσχη του τελικού.
Bill 70
Καλημέρα!
Αφού, χθες μετά το παιχνίδι, χρειάστηκε να επιστρατεύσω το υπέρτατο αντικαταθλιπτικό, τρεις πίτες κεμπάπ με έξτρα τζατζίκι δηλαδή, είμαι σε θέση πλέον για μια λιτή τοποθέτηση.

QUOTE (Gkos @ Apr 23 2018, 03:53 ) *
Λοιπόν.
Να σας γράψω δυο λόγια για την εξέλιξη...

Υ.γ. Ο ΠΑΟ εμεινε 5 λεπτα αποντος στην α περιοδο, 5 λεπτά με ένα πόντο στην β, 8 και κατι λεπτά άποντος στην Γ και νίκησε.
Τρομακτικό. . .

Αναμένεται πολεμος την Τετάρτη .


Φίλε Gkos, αν δεν είσαι ήδη επαγγελματίας, είσαι ταλέντο στο ρεπορταζ. Ορθότατα όσα ανέφερες.
Δεν θα υπάρξει όμως κανένας πόλεμος την Τετάρτη. Τα κορίτσια και των δυο ομάδων παίζουν παθιασμένα, αλλά υπάρχουν φιλίες και συγγένειες που δεν θα χαλάσουν για έναν αγώνα.

QUOTE (assist64 @ Apr 23 2018, 02:05 ) *
Εγώ θέλω ένα πράγμα να ρωτήσω τους γνωρίζοντες:
πώς είναι δυνατόν να γίνεται φάση στο καλάθι του ΠΑΟ, να βρίζει ο ψυχολόγος του ΠΑΟ το διαιτητή έχοντας μπει ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ και να μην τρώει τεχνική ποινή ο πάγκος?


Μία λέξη μόνο θέλω να επαναλάβω που μου έφτιαξε τη μέρα, ακριβέστερα ο συνδυασμός ιδιότητας - συμπεριφοράς : "Ψυχολόγος"! Ευχαριστώ, assist64.

QUOTE (ggrilik @ Apr 23 2018, 04:53 ) *
Δεν είναι κακές οι παίκτριες, αλλά... Οι παρευρισκόμενοι που μιλάν για πόλεμο κάνουν ζημιά στο άθλημα, κάνουν ζημιά στην κοινωνία, κάνουν ζημιά στα παιδιά τους ως παιδιά, κάνουν ζημιά στα παιδιά τους ως αθλήτριες, και φυσικά - αν κι αυτό είναι το λιγότερο - κάνουν και ζημιά στους όποιους θεατές που πάνε να δουν μπάσκετ και αντ αυτού βλέπουν τουβλοπόλεμο και θηριομαχίες σε ρωμαϊκή αρένα..


Να επαναλάβω πως τουλάχιστον η ομάδα του Ιάσονα δεν προετοιμάζεται για κανέναν πόλεμο. Ευελπιστώ πως το ίδιο πράττει και ο σύλλογος του Παναθηναικου. Οποιος θέλει φυτώρια ιερού πολέμου, πρέπει να εκπαραθυρώνεται αυτοστιγμεί.
Οντως παρακολουθούμε μονομαχίες βγαλμένες από τα ποδοσφαιρικά -ξερά- γήπεδα του Φωστήρα και της Προοδευτικής. Αίμα και άμμος. Μοιραία σε βάρος της ποιότητας, μα δύσκολο να γίνει διαφορετικά εδώ που φτάσαμε.

QUOTE (passhootdrive @ Apr 23 2018, 09:58 ) *
μπασκετικά

1. κακό μπάσκετ και από τις 2 ομάδες βασιζόμενο σε ατομικές προσπάθειες. Σχεδόν 90% των πόντων από μία αθλήτρια ούτε και ο Αρης του Γκάλη...

για τα άλλα

ὀταν υπἀρχουν γονείς στα κάγκελα, να χτυπάνε με τα χέρια τους τα πλαστικά και να βρίζουν τους διαιτητές μπροστά στα 14χρονα παιδιά τους, τα σχόλια είναι περριτά. Δεν μάθανε τῖποτα από τα περσινά αίσχη του τελικού.


Αυτό και η -πάλι στον "τάφο"- μεγάλη αστοχία στις βολές στοίχισαν στον Ιάσονα. Στις νίκες του, οι πόντοι μοιράζονται, όπως και στις προηγούμενες επικρατήσεις επί του ΠΑΟ. Χθες δεν κατέστη δυνατόν.
Για όλους όσους ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΕ έτσι, καλό θα ήταν να έρθει συνεργείο του Αττικού Πάρκου να μας μαζέψει. Κι εκεί ακόμα σε απομονωμένο κλουβί για να μην μολύνουμε την ατμόσφαιρα.
ΠΟΛΕΜΟ την Τετάρτη? Ακου "πόλεμο". ΝΤΡΟΠΗ ΡΕ! (όχι φυσικά στον Gkos που το μετέφερε. Σε αυτούς που το εκστόμισαν)
Gkos
QUOTE (assist64 @ Apr 23 2018, 02:05 ) *
Εγώ θέλω ένα πράγμα να ρωτήσω τους γνωρίζοντες:
πώς είναι δυνατόν να γίνεται φάση στο καλάθι του ΠΑΟ, να βρίζει ο ψυχολόγος του ΠΑΟ το διαιτητή έχοντας μπει ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ και να μην τρώει τεχνική ποινή ο πάγκος?



Χωρίς πλάκα τώρα,δεν γινόταν να δεχτει τεχνική ο πάγκος καθότι ο ψυχολόγος δεν ήταν δηλωμενος στο ΦΑ.
Ειναι ξεκαθαρο .
Καθόταν στα σκαλάκια πισω από το καλαθι και απομακρύνθηκε.
Γινεται ομαδα να δεχτει τεχνική ποινή για λογαριασμό οπαδού;

QUOTE (Bill 70 @ Apr 23 2018, 10:34 ) *
Τα κορίτσια και των δυο ομάδων παίζουν παθιασμένα, αλλά υπάρχουν φιλίες και συγγένειες που δεν θα χαλάσουν για έναν αγώνα.



Έμαθα και για τις ισχυρες συγγένειες που αναφέρεις,είχαν θέση και αυτές στις κουβέντες,μα δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω,αντιλαμβανεσαι.



QUOTE (Bill 70 @ Apr 23 2018, 10:34 ) *
Οντως παρακολουθούμε μονομαχίες βγαλμένες από τα ποδοσφαιρικά -ξερά- γήπεδα του Φωστήρα και της Προοδευτικής. Αίμα και άμμος. Μοιραία σε βάρος της ποιότητας, μα δύσκολο να γίνει διαφορετικά εδώ που φτάσαμε.


Έτσι όπως τα λες καλυτερα θα ήταν ο αγωνας να γινει σε κλουβι ,με άλλους κανόνες.
Αν και το γήπεδο στα Πατήσια παραπέμπει σε κλουβι ομολογώ χεχε.
ZORRO
QUOTE(assist64 @ Apr 23 2018, 02:05 ) *
Εγώ θέλω ένα πράγμα να ρωτήσω τους γνωρίζοντες:
πώς είναι δυνατόν να γίνεται φάση στο καλάθι του ΠΑΟ, να βρίζει ο ψυχολόγος του ΠΑΟ το διαιτητή έχοντας μπει ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ και να μην τρώει τεχνική ποινή ο πάγκος?

νομίζω ότι όχι μόνο δεν δόθηκε τεχνική ποινη στον Παναθηναικό αλλά δόθηκαν και δύο βολές υπερ του στο άλλο καλάθι!!! Δεν ξέρω το γιατί!!
ema
QUOTE(Gkos @ Apr 23 2018, 12:13 ) *
Χωρίς πλάκα τώρα,δεν γινόταν να δεχτει τεχνική ο πάγκος καθότι ο ψυχολόγος δεν ήταν δηλωμενος στο ΦΑ.
Ειναι ξεκαθαρο .
Καθόταν στα σκαλάκια πισω από το καλαθι και απομακρύνθηκε.
Γινεται ομαδα να δεχτει τεχνική ποινή για λογαριασμό οπαδού;


Σε ποιο άλλο γήπεδο οι τεχνικοί της ομάδας κάθονται σύριζα στη γραμμή του φάουλ;;;Δηλωμένοι ή αδήλωτοι; Δίπλα ακριβώς στον πάγκο Σε τραπεζάκι!!!

QUOTE
Έτσι όπως τα λες καλυτερα θα ήταν ο αγωνας να γινει σε κλουβι ,με άλλους κανόνες.
Αν και το γήπεδο στα Πατήσια παραπέμπει σε κλουβι ομολογώ χεχε.


Στον αγώνα που έγινε την προηγούμενη Τετάρτη στα Πατήσια δεν είχε υπάρξει κανένα πρόβλημα


QUOTE(ZORRO @ Apr 23 2018, 12:55 ) *
νομίζω ότι όχι μόνο δεν δόθηκε τεχνική ποινη στον Παναθηναικό αλλά δόθηκαν και δύο βολές υπερ του στο άλλο καλάθι!!! Δεν ξέρω το γιατί!!


Ούτε κι εγώ το κατάλαβα αυτό. Φάουλ δεν δόθηκε - γιατί δεν γράφτηκε τίποτα στο ταμπλό και δόθηκαν βολές πέρ του ΠΑΟ Περιμένω κάνα βίντεο να το δω να μου λυθεί κι εμένα η απορία
Bill 70
QUOTE (ema @ Apr 23 2018, 12:58 ) *
Στον αγώνα που έγινε την προηγούμενη Τετάρτη στα Πατήσια δεν είχε υπάρξει κανένα πρόβλημα

Δεν θέλω να το απαντήσω, μόνο για να εμφανιστεί και πάλι, πάτησα το reply.
Το "Δεν είμασατε Απάτσι, δεν είμαστε Ζουλού, είμαστε η άγρια φυλή του Κολωνού" ακούγονταν και εμφανιζόταν στην πράξη στα γήπεδα της Λένορμαν πριν 30 χρόνια, οταν η ηπιότερη φιλοξενία ξεκινούσε με ροχάλες και σφαλιάρες αμα τη εμφανίσει των αντιπάλων. Μιλάω και για αγώνες παιδικού. Εκεί, οι αποδέκτες της βίας και αγαπημένη λεία ήταν οι φασαριόζοι παρατρεχάμενοι. Αυτά, έχουν τελειώσει ανεπιστρεπτί. Η φιλοξενία μας θα είναι υποδειγματική από σεβασμό στα παιδιά μας και τα παιδιά των "αντιπάλων" μας.
papyrus23
QUOTE(ema @ Apr 23 2018, 12:58 ) *
Σε ποιο άλλο γήπεδο οι τεχνικοί της ομάδας κάθονται σύριζα στη γραμμή του φάουλ;;;Δηλωμένοι ή αδήλωτοι; Δίπλα ακριβώς στον πάγκο Σε τραπεζάκι!!!



To Τραπεζακι ειναι για τον καφε και το παξιμαδι που σου σερβιρουνε φευγοντας καθως επιμνημόσυνη δέηση εχει τελεστει εντος γηπεδου......




Στον αγώνα που έγινε την προηγούμενη Τετάρτη στα Πατήσια δεν είχε υπάρξει κανένα πρόβλημα




Ούτε κι εγώ το κατάλαβα αυτό. Φάουλ δεν δόθηκε - γιατί δεν γράφτηκε τίποτα στο ταμπλό και δόθηκαν βολές πέρ του ΠΑΟ Περιμένω κάνα βίντεο να το δω να μου λυθεί κι εμένα η απορία

ethn
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ PLAY OFF KOΡΑΣΙΔΩΝ ΕΣΚΑΝΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 25.04.18
ΚΛ. ΒΟΥΛΑΣ 21.30 ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ -ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
ΝΈΟ ΚΛ. ΑΓ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 22.00 ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Και φυσικά το τελευταιο υπερ-παιχνιδι στη σειρα των τελικων της ΕΣΚΑ επισης αυριο 25.04 στις 20: 30 ΙΑΣΟΝΑΣ- ΠΑΟ

Ηρεμία και σύνεση εύχομαι και μια παράκληση. Οι γονείς να ΜΗΝ κάνουν πράγματα που θα φερουν σε δύσκολη (ή/και νροπιαστική) θέση τα παιδιά τους. Ακόμα δεν μπορώ να βγάλω απο το μυαλό μου τις απαράδεκτες εικόνες στην κερκίδα κατα την τελετή των απονομών του περσινου Πανελληνίου κορασιδων, και την απίστευτα 'στενάχωρη' εικόνα των κοριτσιών στο παρκέ.Ποτέ ξανά!

ΚΑΛΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΥΧΟΜΑΙ

ema
Σήμερα, στο κλειστό του Αγίου Νικολάου έγινε και το τελευταίο παιχνίδι για την ανάδειξη πρωταθλήτριας ομάδας ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α ΕΣΚΑ
Νικητής ήταν ο Ιάσονας
Το γήπεδο ήταν ΓΕΜΑΤΟ από παιδιά φίλους των κοριτσιών, οικογένειες που παίζουν σε άλλες ομάδες, τον κ. Βιδάλη, προπονητές άλλων ομάδων κλπ.
Είδαμε έναν πολύ ωραίο αγώνα Μπράβο στα κορίτσια και στους προπονητές και των δύο ομάδων!

Λήξη πρώτου δεκαλέπτου 7-11
και 13-23 στη λήξη του δεύτερου
κατά τη γνώμη μου ήταν πολύ καλά προετοιμασμένος ο ΠΑΟ και μαγκωμένος ο Ιάσονας.
Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτριες #4 και #6 του ΠΑΟ ξεχώρισαν,
Ο Ιάσονας δεν είχε καταφέρει να φανεί επιθετικά μέχρι εκείνη τη στιγμή. Είχε μπλοκαριστεί από την άμυνα ζώνης του ΠΑΟ

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου όμως, ο Ιάσονας πίεσε το κατέβασμα της μπάλας και κατάφερε να κλέψει πολλές φορές τη μπάλα από τα κορίτσια του ΠΑΟ που κατέβαζαν μπάλα
Λήξη τρίτου 33-27 λόγω των σερί αιφνιδιασμών του Ιάσονα
8 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού ο Ιάσων προηγείτο 36-27 Τώρα ήρθε η σειρά του ΠΑΟ να πιέσει σε όλο το γήπεδο και να πλησιάσει με δύο σερί τρίποντα του #13 του ΠΑΟ που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε φανεί πολύ επιθετικά Φτάνει 43-36 τρία πριν λήξει και 46-39 δύο πριν λήξει

46-43 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος
Εκεί ένα παιδί του ΠΑΟ (έκανε - για άλλη μία φορά - ένα ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ φάουλ στο #4 του Ιάσονα - σπρώξιμο εσκεμμένο από πίσω με δύναμη, προφανώς ως εντολή προπονητή για να πάνε βολες, αλλά δεν νομίζω να εννοούσε αυτό ο προπονητής!!) αφού όλο το γήπεδο πάγωσε, το κορίτσι που έπεσε μπορούσε να είχε χτυπήσει πολύ άσχημα.

Τελικά το ματς έληξε με 47-44




ggrilik
QUOTE (ema @ Apr 26 2018, 01:20 ) *
Σήμερα, στο κλειστό του Αγίου Νικολάου έγινε και το τελευταίο παιχνίδι για την ανάδειξη πρωταθλήτριας ομάδας ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α ΕΣΚΑ
Νικητής ήταν ο Ιάσονας


Το ξέρω πως είπα πως δεν θα ξανασχολιάσω για ΕΣΚΑ αλλά έτσι σαν γενική παρατήρηση, νομίζω πως η νίκη μιας συνοικιακής ομάδας είναι καλό για το μπάσκετ. Όχι μόνο της ΕΣΚΑ, αλλά γενικώς. Ακόμα και για τον Παναθηναϊκό, αφού απο τις ήττες μαθαίνεις καμιά φορά περισσότερα.
ZORRO
QUOTE(ema @ Apr 26 2018, 01:20 ) *
Σήμερα, στο κλειστό του Αγίου Νικολάου έγινε και το τελευταίο παιχνίδι για την ανάδειξη πρωταθλήτριας ομάδας ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α ΕΣΚΑ
Νικητής ήταν ο Ιάσονας
Το γήπεδο ήταν ΓΕΜΑΤΟ από παιδιά φίλους των κοριτσιών, οικογένειες που παίζουν σε άλλες ομάδες, τον κ. Βιδάλη, προπονητές άλλων ομάδων κλπ.
Είδαμε έναν πολύ ωραίο αγώνα Μπράβο στα κορίτσια και στους προπονητές και των δύο ομάδων!

Λήξη πρώτου δεκαλέπτου 7-11
και 13-23 στη λήξη του δεύτερου
κατά τη γνώμη μου ήταν πολύ καλά προετοιμασμένος ο ΠΑΟ και μαγκωμένος ο Ιάσονας.
Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτριες #4 και #6 του ΠΑΟ ξεχώρισαν,
Ο Ιάσονας δεν είχε καταφέρει να φανεί επιθετικά μέχρι εκείνη τη στιγμή. Είχε μπλοκαριστεί από την άμυνα ζώνης του ΠΑΟ

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου όμως, ο Ιάσονας πίεσε το κατέβασμα της μπάλας και κατάφερε να κλέψει πολλές φορές τη μπάλα από τα κορίτσια του ΠΑΟ που κατέβαζαν μπάλα
Λήξη τρίτου 33-27 λόγω των σερί αιφνιδιασμών του Ιάσονα
8 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού ο Ιάσων προηγείτο 36-27 Τώρα ήρθε η σειρά του ΠΑΟ να πιέσει σε όλο το γήπεδο και να πλησιάσει με δύο σερί τρίποντα του #13 του ΠΑΟ που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε φανεί πολύ επιθετικά Φτάνει 43-36 τρία πριν λήξει και 46-39 δύο πριν λήξει

46-43 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος
Εκεί ένα παιδί του ΠΑΟ (έκανε - για άλλη μία φορά - ένα ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ φάουλ στο #4 του Ιάσονα - σπρώξιμο εσκεμμένο από πίσω με δύναμη, προφανώς ως εντολή προπονητή για να πάνε βολες, αλλά δεν νομίζω να εννοούσε αυτό ο προπονητής!!) αφού όλο το γήπεδο πάγωσε, το κορίτσι που έπεσε μπορούσε να είχε χτυπήσει πολύ άσχημα.

Τελικά το ματς έληξε με 47-44



Τελικά έγιναν πολύ δυνατά ματς ... όχι όμως ποιοτικά ... τόσο στη Β φάση όσο και στη Γ φάση! Εγιναν break και τα δύο ματς Παναθηναικός-ΚΡΟΝΟΣ Γέρακα και Ιάσονας - Παναθηναικός λήξανε στα 3-2! Για μένα ο Ιάσονας έδειξε μια αξιοζήλευτη σταθερότητα σε όλη τη σεζόν και μάλλον δίκαια πήρε το πρωτάθλημα!
Gkos
Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ιασωνα! smile.gif
passhootdrive
QUOTE (ggrilik @ Apr 26 2018, 02:00 ) *
Το ξέρω πως είπα πως δεν θα ξανασχολιάσω για ΕΣΚΑ αλλά έτσι σαν γενική παρατήρηση, νομίζω πως η νίκη μιας συνοικιακής ομάδας είναι καλό για το μπάσκετ. Όχι μόνο της ΕΣΚΑ, αλλά γενικώς. Ακόμα και για τον Παναθηναϊκό, αφού απο τις ήττες μαθαίνεις καμιά φορά περισσότερα.


Ο Ιάσονας φέτος απολαμβάνει τους καρπούς μίας τουλάχιστον 3ετους προσπάθειας. Φέτος έκανε και μεταγραφές για να φτιάξει σύνολο οπότε μπράβο. Στην ΕΣΚΑ εώς τώρα μόνο ο ΠΑΟ έχει καταφέρει να δουλεὐει σε βάθος πενταετίας με συνέπεια και σταθερότητα τα παιδιά (συν τις ποιοτικές μεταγραφές) π.χ. οι πολλές προπονήσεις την εβδομάδα. Το μήνυμα έχει περάσει και σε άλλους οπότε να δούμε του χρόνου τι θα γίνει.
ethn
Συγχαρητήρια στον Ιάσωνα, και μπράβο για την υπομονή και το πλάνο των τελευταίων ετών που όπως προείπατε αποδίδει φέτος τους καρπούς του

Στην ΕΣΚΑΝΑ τώρα τα χθεσινά αποτελέσματα των πρώτων ημιτελικων είχαν ως εξής
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 98 36
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 52 37


Εντυπωσιακότατη η νίκη του Κρόνου με αντίπαλο τον Ολυμπιακο ομολογώ! Βρες λες να έχει δίκιο μια ψυχή που έγραφε ότι ποντάρω σε λάθος άλογο?? ? smiley.gif

Επόμενοι αγώνες το Σαββατο
28/04/18 09.30 ΚΛ. ΣΕΦ Β ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ.ΔΗΜ
28/04/18 18.00 ΚΛ. ΒΑΡΙΚΑΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ
ggrilik
QUOTE (ethn @ Apr 26 2018, 19:06 ) *
Βρες λες να έχει δίκιο μια ψυχή που έγραφε ότι ποντάρω σε λάθος άλογο?? ? smiley.gif

Επόμενοι αγώνες το Σαββατο
28/04/18 09.30 ΚΛ. ΣΕΦ Β ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ.ΔΗΜ
28/04/18 18.00 ΚΛ. ΒΑΡΙΚΑΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

Δεν ξέρω αλλά ξέρω πως δεν γίνεται να κρίνουμε απ το σκόρ ενός εύκολου αγώνα.
Κοντός ψαλμός. Είμαι κι εγώ περίεργος.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.