Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mundial 2014
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
επαθα λαστιχο
πρωτη φορα στην ζωη μου θα υποστηριξω τους γερμανους.το παραμυθια της φιφαλιας πρεπει να λαβει τελος
ssoulliss
Μακάρι να μην χτύπησε άσχημα ο Νειμαρ... sad.gif

aegeansheed
Όσο κι αν φαίνεται περίεργο η κίτρινη κάρτα στη φάση του πέναλτυ ήταν ορθή εφαρμογή των κανονισμών. Όσο κοντά και αν βρίσκεται στο τέρμα ο επιθετικός, η φάση με τον τερματοφύλακα να ανατρέπει, αλλά αμυντικό να είναι σε θέση να μαρκάρει τον επιθετικό, διδάσκεται ως φάση που δεν αποτελεί προφανή ευκαιρία για γκολ. Όσο κακός και αν ήταν ο διαιτητής απόψε.

Πολύ ξύλο από Βραζιλία, αλλά έπρεπε να το περιμένουν οι Κολομβιάνοι. Τα βασικά χαφ τους δε, Ιμπάρμπο, Κουαδράδο και Γκουαρίν ήταν κακοί, κάτω του 5/10 που θα έλεγε και ο HLR. Δεν κερδίζεις έτσι, εκτός αν παίξει δυνατά ο παράγοντας φάρδος.
rchos
Και εγώ σήμερα με την Κολομβία ήμουν πιο πολύ.
Εντάξει όμως άσχετα με το ότι λέμε ο τελικός Βραζιλία-Αργεντινή θα είναι επικό παιχνίδι αν τελικά κάτσει.
Φυσικά η Γερμανία είναι δύσκολο να καταβληθεί με τέτοιο παιχνίδι από Βραζιλία.

Τώρα που το σκέφτομαι και ένας τελικός Ολλανδία-Γερμανία μέσα στην Βραζιλία επικός θα είναι και αυτός.Εκεί θα είμαι και πορωμένος σαν ολλανδός
ssoulliss
Οι Γερμανοί δεν είναι ιδιαίτερα γρήγοροι. Πολλά βαριά κορμιά σε άμυνα και κέντρο. Η Βραζιλία είναι η ομάδα που παρόλο που δεν έχουν παίξει πολλές φορές δεν τους φοβάται. Η Γαλλία σήμερα τους φοβότανε.

Από την άλλη οι πιο γρήγορες ομάδες είναι η Ολλανδία και κυρίως το Βέλγιο. Τώρα να πάρει τρίτη συνεχόμεμη φορά το μουντιάλ αργή ομάδα; Δεν ξέρω...

Η Αργεντινή έχει ταβάνι. Για Κόστα Ρίκα δεν το συζητάμε...Ίδωμεν
jasonick
Εκτός μουντιάλ ο Νευμάρ.
ssoulliss
Η μοναδική πιθανότητα να κάνει κάτι το Βέλγιο-κάποιου οι κατάρες πιάνουν εδώ tongue.gif - είναι να βγάλει τον αφάνα και τον Αζάρ. Ο ένας δεν μπορεί ενώ ο άλλος είναι το λιγότερο προκλητικός και σήμερα. tongue.gif
koostas
QUOTE (redleg7 @ Jul 3 2014, 11:30 ) *
Εχει ευκολο σταυρωμα η Αργεντινη?
Εγω θα ελεγα το αντιστροφο για το Βελγιο...


τελικα καλο ηταν..ουτε μιση ευκαιρια δεν εκανε το βελγιο...
η ελβετια ηταν πολυ πιο δυσκολος αντιπαλος...

κξαι στη φαση των 8 περασαν και τα 4 φαβορι,,, οι εκπληξεις μας τελειωσαν στη φαση των ομιλων
SteveNashidis
Οσο δεν μας πείθει τόσο παίρνει τις επαγγελματικές νίκες η αργεντινή ! #στον_δρόμο_του_Ρεχάγκελ
rchos
Περιμένοντας τους Οράνιε θυμάμαι τα νιάτα μου και γιατί έγινα Ολλανδία και Άρσεναλ...

j-kidd13
QUOTE(rchos @ Jul 5 2014, 21:20 ) *
Περιμένοντας τους Οράνιε θυμάμαι τα νιάτα μου και γιατί έγινα Ολλανδία και Άρσεναλ...



To γκολ με την Αργεντινη το 98 και η τριπλα στον Νταμπιζα ειναι ονειρικες θυμισες(που λεει και ο Χαινης Αποστολακης... tongue.gif )
T.W.Is.M.
QUOTE(rchos @ Jul 5 2014, 21:20 ) *
Περιμένοντας τους Οράνιε θυμάμαι τα νιάτα μου και γιατί έγινα Ολλανδία και Άρσεναλ...



Τι μου θυμισες τωρα...
Μουντιαλ 1998, προημιτελικος Ολλανδια-Αργεντινη, το σκορ στο 1-1, ο Φρανκ ντε Μπουρ(ο αδερφος του Ροναλντ ντε Μπερ ντε...) βγαζει μπαλια 50 μετρων στον Μπεργκαμπ, αυτος την κατεβαζει, τριπλαρει τον Αγιαλα και κανει το 2-1 κι εγω στο σαλονι του σπιτιου μου σηκωνομαι, τρεχω και καταληγω με τσουληθρα με το κεφαλι μπροστα στην πορτα της εισοδου λιγο πριν χτυπησω το κεφαλι! smiley.gif


Με την ευκαιρια δες γιατι εγινα εγω Ολλανδια και Μιλαν...
bballbill
Πιστεύω πως δε χρειάζονται 3 στόπερ, οι 2 στο κέντρο της Ολλανδίας φαίνονται πελαγωμένοι κι αποκομμένοι απ' τους μεσοεπιθετικούς. Φοβούνται να ρισκάρουν ένα σπριντ, μόνο με πάσες παίζουν. Εκτιμώ πως αν βγει ένας αμυντικός και μπει ένα χαφ θ'ανοίξει η Κοστα Ρίκα. Περιμένω αυτή να είναι η πρώτη κίνηση του Φαν Χάαλ.
T.W.Is.M.
Κοστα Ρικα εχεις τη δευτερη καταρα της Death Valley!
T.W.Is.M.
Ενταξει, δεν υπαρχει αυτο το πραγμα σημερα. Οι τυχαρπαστοι αντεχουν ακομα. Να δω και καφενειο στους 4 του Μουντιαλ και τι στον κοσμο...
sni79per
κρατα μωρη
T.W.Is.M.
15' μενουν για να ξαναπεθανει το ποδοσφαιρο.
Καποιος να βαλει γκολ στο σιχαμα... shot.gif
BasketZilla
Στα μπενάλντι θα τους πάρει μόνος του ο Navas (και το δοκάρι ...)
Λόγω συνωνυμίας υποστηρίζω με τα μπούνια Κόστα Ρίκα !
sni79per
ελατε ρε κλαρινογαμπροι μπορειτε smiley.gif
BasketZilla
Η κατάρα του Πρόεδρα είναι ανώτερη και του Navas τελικά ....
Και οι 4 εκτελέσεις των Ολλανδών πραγματικά για σεμινάριο.
tuareg
αυτο που εκανε ο φαν γκααλ το χε κανει το 77 ο φαντροκ στους 8 του ουεφα στο ΑΕΚ-ΚΠΡ,εβγαλε στο 119 το Στεργιουδα κι εβαλε Χρηστιδη που επιασε 2 η 3 ...α το χε κανει κι ο Γιωργος ο Φοιρος σε εμας με μια πολωνικη και τον ηπιαμε
T.W.Is.M.
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jul 6 2014, 00:03 ) *
Κοστα Ρικα εχεις τη δευτερη καταρα της Death Valley!


Κανενας δεν μπορει να τα βαλει με την καταρα της Death Valley!
Navas we were Krul with you tonight. Νομιζες οτι θα μπορουσες να κερδισεις εσυ το ματς ξανα, αλλα δεν εισαι ο μονος ηρωας. Εχει κι αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια και σημερα τα πορτοκαλια τα ειχαν οι αλλοι, αφου φορανε και τα πορτοκαλι... 69.gif
Σαπακι Ρουις και λοιπα κριαρια μονο με μας ξερατε να ευστοχειτε στα πεναλτι. Πηγαινετε τωρα να παιξετε μηλα(οπως παιζατε σημερα) στο Σαν Χοσε. Αλλα μη νομιζετε οτι ξεμπλεξατε. Η καταρα της Death Valley συνεχιζει να σας ακολουθει... 19.gif
koostas
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jul 6 2014, 01:18 ) *
Σαπακι Ρουις και λοιπα κριαρια μονο με μας ξερατε να ευστοχειτε στα πεναλτι.


και με εμας χαλια ηταν οι εκτελεσεις πεναλτι της κοστα ρικα (ιδιως η τριτη και τεταρτη).. απλως ο κακος καρνεζης δεν τα επιασε..
klow13
ΝΑΙ ΡΕ ΚΡΟΥΛΑΡΕ ΓΙΓΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ MIND GAMES ΣΟΥ.
Μπακοπουλε σιχαμα μας επρηξες με ναβας.
Παμε μωρη ολλανδιαρα,εσπασε και η καταρα των πεναλτυ.
Η ρεβανς απο τους ισπανους για το 10 ηρθε με την πενταρα,ιδανικα τωρα ρεβανς απο τους αργεντινους στα ημιτελικα και απο τους γερμανους τελικο.
rchos
Και τα 4 πέναλτι των Ολλανδών επικά πραγματικά.

Μάγκας ο Φαν Χααλ.
Μάγκας ο Κρουλ(απορώ γιατί δεν τον έχει βασικό αυτόν γενικά)

Αφού έσπασε η κατάρα των πέναλτι-Παρατάσεων για τους Οράνιε είμαστε για πολλά θαρρώ.


Υ.Γ. η ομάδα που μας απέκλεισε στα πέναλτι αποκλείστηκε στα πέναλτι από την ομάδα που δεν το έχει καταφέρει ποτέ ξανά στην ιστορία της σε μουντιάλ.Και έχει πλούσια ιστορία αποκλεισμών με αυτό τον τρόπο η Ολλανδία.Αυτό λοιπόν πονάει.Α ρε Καρνέζη τροχονόμε...
BasketZilla
Δύο μεγάλοι ημιτελικοί λοιπόν , χωρίς την ομάδα - έκπληξη στην τετράδα όπως είχε συμβεί στις τελευταίες διοργανώσεις.
Θα περίμενε κανείς στα δύο παιχνίδια της συνέχειας να περιμέναμε από τις Ευρωπαϊκές ομάδες να δείξουν πιο ''σφικτό'' πρόσωπο , αλλά Βραζιλιάνοι και Αργεντίνοι έχουν εμφανιστεί πιο Ευρωπαίοι από Γερμανούς - Ολλανδούς.
Από το jogo bonito των Zico - Socrates στο ξυλίκι με σκόρερ τους δύο στόπερ και μάλιστα εντός έδρας.
SteveNashidis
Mπορεί να την μίσησαν πολλοί επειδή μας απέκλεισε αλλά εμένα κέρδισε τον απεριόριστο σεβασμό μου. Και αντιγράφω αυτήν την φράση που εκφράζει απόλυτα.

H Κόστα Ρίκα θα κατάφερνε αυτό που κανένα αουτσάιντερ δεν έχει κάνει να φτάσει ημιτελικά χωρίς να ευνοηθεί από τα διασταυρώματα

Αγγλία,Ιταλία,Ουρουγουάη,Ελλάδα , Ολλανδία....
T.W.Is.M.
QUOTE(Voyager @ Jul 6 2014, 02:48 ) *
Mπορεί να την μίσησαν πολλοί επειδή μας απέκλεισε αλλά εμένα κέρδισε τον απεριόριστο σεβασμό μου. Και αντιγράφω αυτήν την φράση που εκφράζει απόλυτα.

H Κόστα Ρίκα θα κατάφερνε αυτό που κανένα αουτσάιντερ δεν έχει κάνει να φτάσει ημιτελικά χωρίς να ευνοηθεί από τα διασταυρώματα

Αγγλία,Ιταλία,Ουρουγουάη,Ελλάδα , Ολλανδία....


Απο τα διασταυρωματα οχι, απο τη διαιτησια χτες ναι. Θα μου πεις, δεν της εδωσαν πεναλτι στο χερι του Τοροσιδη με εμας. Σωστο, αλλα τελικα προκριθηκε, οποτε δε θιχτηκε πραγματικα απο αυτο το λαθος. Χτες ομως δεν πιστευω οτι θα αντεχε με 10 εναντιον της Ολλανδιας. Για τη δε Ολλανδια ειναι το τριτο κρουσμα σε ουσιαστικα 4 ματς(αφου με τη Χιλη επαιζε μονο την καταταξη στον ομιλο, αρα ηταν ημιαδιαφορο). Πεναλτι εναντιον της με την Ισπανια, πεναλτι εναντιον της με την Αυστραλια, μη αποβολη με την Κοστα Ρικα. Μπροστα σε αυτα που επιαναν ο Οτσοα και ο Ναβας(ειπαμε εσυ την κουβαλας την καταρα της Death Valley, ας εχανες στον κανονικο αγωνα να εληγε εκει η καταρα...), ο Ρομερο θα μοιαζει γατακι για τους Ολλανδους.
Στο μεταξυ αν αποκλεισουν και την Αργεντινη και στον τελικο βρουν τη Βραζιλια και κερδισουν, θα εχουν εξολοθρευσει ολοκληρη τη Λατινικη Αμερικη... Χιλη στον ομιλο για την καταταξη, Μεξικο, Κοστα Ρικα, Αργεντινη, Βραζιλια! Μονο η Κολομβια θα τους εχει ξεφυγει και η Ουρουγουαη, που ανελαβα να την εξοντωσω εγω!

edit: Προς αποφυγη παρεξηγησης, ο λογος της καταρας στην Κοστα Ρικα δεν ειναι οτι μας απεκλεισε, αλλα το πως μας απεκλεισε και για χτες το πως πηγε να αποκλεισει και την Ολλανδια(και τι θα εκανε και με την Αργεντινη, αν περνουσε). Το "καθομαι 120' πισω και περιμενω να παω στα πεναλτι" δεν πρεπει να ειναι τροπις παιχνιδιου κι αν δε σε τιμωρει η μπαλα, πρεπει να σε τιμωρησουν αλλοι. Αυτο το κενο το καλυπτω εγω!
aegeansheed
Αυτή την ιστορία την άκουσα από τον πατέρα μου πριν καν δω ποδόσφαιρο στην τηλεόραση, στα πρώτα στάδια της μύησής μου. Οι λέξεις "Φαντροκ", "Στεργιούδας", "Χρηστίδης", "πεναλτάκιας", "Κουήνς Παρκ Ρέηντζερς". Τις είχα ακούσει τότε για πρώτη φορά!
QUOTE(tuareg @ Jul 6 2014, 01:17 ) *
αυτο που εκανε ο φαν γκααλ το χε κανει το 77 ο φαντροκ στους 8 του ουεφα στο ΑΕΚ-ΚΠΡ,εβγαλε στο 119 το Στεργιουδα κι εβαλε Χρηστιδη που επιασε 2


O Φάντροκ, που ήταν προπονητής της Εθνικής Ολλανδίας από 1970-1974, σε όλη την πορεία των προκριματικών μέχρι τον Μάρτιο του 1974, ακριβώς πριν ξεκινήσει το Μουντιάλ εκείνης της χρονιάς (και αναλάβει ο Μίχελς για λίγους μήνες μόνο). Στη συνέχεια ανέλαβε την ΑΕΚ.

Ο Φαν Χααλ εκείνα τα χρόνια ξεκινούσε την ποδοσφαιρική του καριέρα ως παίκτης. Τα κατορθώματα του Φάντροκ με την ΑΕΚ είναι σίγουρο ότι ήταν γνωστά στους ποδοσφαιρόφιλους Ολλανδούς, μεταξύ των οποίων και του Φαν Χααλ. Η ιστορία επαναλαμβάνεται όταν μεγάλες ιδέες εμπνέουν. Οι μεγάλες ιδέες δεν πεθαίνουν, γήπεδο στη νέα φιλα-δε-λφειά κλπ κλπ...



QUOTE
Αυτός ο Webb καμιά φορά χτυπάει δυνατά πέναλτυ και καμιά φορά βγάζει και άουτ

κείμενο από Contra
QUOTE
Μια όμορφη ιστορία εκτυλίχθηκε το Σάββατο (5/7) στο Σαλβαδόρ της Βραζιλίας στον προημιτελικό του Μουντιάλ ανάμεσα σε Ολλανδία και Κόστα Ρίκα όταν ο προπονητής των "οράνιε", Λουίς Φάν Χάαλ, άλλαξε λίγο πριν τα πέναλτι τον βασικό του τερματοφύλακα με τον "κρύο" αναπληρωματικό. Φυσικά άκουσε πολλά γι αυτήν την κίνηση.

Ο Τιμ Κρουλ όμως, που μπήκε,τον δικαίωσε. Έπιασε δύο πέναλτι και έστειλε την Ολλανδία στα ημιτελικά. Ήρωας και αυτός και ο Φαν Χάαλ. Αυτό όμως έχει ξαναγίνει και μάλιστα στη χώρα μας.

Τη σεζόν 1976-77, η ΑΕΚ, με προπονητή τότε τον Τσέχο αλλά πολιτογραφημένο Ολλανδό Φράντισεκ Φάντροκ, είχε φτάσει στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, αποκλείοντας κατά σειρά Ντιναμό Μόσχας, Ντέρμπι Κάουντι, Ερυθρό Αστέρα. Για να περάσει στα ημιτελικά έπρεπε να περάσει το εμπόδιο της φοβερής τότε ΚΠΡ από την Αγγλία.

Στο πρώτο ματς, στο "Νησί" έχασε με κάτω τα χέρια με 3-0. Στον επαναληπτικό, όμως, της Νέας Φιλαδέλφειας, τα ιερά τέρατα του "Δικεφάλου" το πίστεψαν. Ο Θωμάς Μαύρος με 2 γκολ και ο Μίμης Παπαϊωάννου με το τρίτο, ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα. Πήγαν το ματς στην παράταση, όπου δεν άλλαξε κάτι, για να καταλήξουμε στη διαδικασία των πέναλτι.

Το μόνο παράδοξο της παράτασης; Οι 2 πρώτες αλλαγές της ΑΕΚ, στο 115' και στο 117', με τον Φράντισεκ Φάντροκ να βγάζει τον βασικό και "ζεστό" τερματοφύλακα του, Στεργιούδα, βάζοντας τον Χρηστίδη για τα πέναλτι. Αποτέλεσμα; Ο Χρηστίδης αποκρούει τα πέναλτι των Ίστοου και Γουέμπ στέλνοντας την ΑΕΚ στα ημιτελικά απέναντι στην Γιουβέντους. Ήρωες, τόσο ο Φάντροκ όσο και ο Έλληνας τερματοφύλακας. Σίγουρα ο Φαν Χάαλ θα ζήλεψε λίγο την δόξα των δύο....

Η σύνθεση της ΑΕΚ στις δυο αναμετρήσεις με την ΚΠΡ

02/03/77: ΚΠΡ-ΑΕΚ 3-0

(7’ πεν. και 10’ πεν.Φράνσις, 43’ Μπόουλς)

Αγωνίστηκαν: Στεργιούδας, Σκρέκης, Θεοδωρίδης, Ραβούσης, Νικολάου, Τσάμης, Νικολούδης, Βάγκνερ, Λ.Παπαδόπουλος (56’ Τάσος), Παπαϊωάννου, Μαύρος.

Προπονητής: Φάντροκ

16/03/77: ΑΕΚ-ΚΠΡ 3-0, στα πεν. 7-6

(11’ και 65’ Μαύρος, 81’ Παπαϊωάννου)

Αγωνίστηκαν: Στεργιούδας (117’ Χρηστίδης), Θεοδωρίδης, Ιντζόγλου, Ραβούσης, Νικολάου (115’ Ζαρζόπουλος), Τσάμης, Τάσος, Νικολούδης, Βάγκνερ, Παπαϊωάννου, Μαύρος.

Προπονητής: Φάντροκ
ssoulliss
QUOTE (BasketZilla @ Jul 6 2014, 01:45 ) *
Δύο μεγάλοι ημιτελικοί λοιπόν , χωρίς την ομάδα - έκπληξη στην τετράδα όπως είχε συμβεί στις τελευταίες διοργανώσεις.
Θα περίμενε κανείς στα δύο παιχνίδια της συνέχειας να περιμέναμε από τις Ευρωπαϊκές ομάδες να δείξουν πιο ''σφικτό'' πρόσωπο , αλλά Βραζιλιάνοι και Αργεντίνοι έχουν εμφανιστεί πιο Ευρωπαίοι από Γερμανούς - Ολλανδούς.
Από το jogo bonito των Zico - Socrates στο ξυλίκι με σκόρερ τους δύο στόπερ και μάλιστα εντός έδρας.

Ομάδα έκπληξη του μουντιάλ ήταν η Κόστα Ρίκα. Για την οκτάδα.

Για την τετράδα η έκπληξη είναι η Ολλανδία διότι πήρε τη θέση της Ισπανίας... tongue.gif

QUOTE (Voyager @ Jul 6 2014, 02:48 ) *
Mπορεί να την μίσησαν πολλοί επειδή μας απέκλεισε αλλά εμένα κέρδισε τον απεριόριστο σεβασμό μου. Και αντιγράφω αυτήν την φράση που εκφράζει απόλυτα.

H Κόστα Ρίκα θα κατάφερνε αυτό που κανένα αουτσάιντερ δεν έχει κάνει να φτάσει ημιτελικά χωρίς να ευνοηθεί από τα διασταυρώματα

Αγγλία,Ιταλία,Ουρουγουάη,Ελλάδα , Ολλανδία....


Πολύ σωστό!!!!! 41.gif Δεν έχει γίνει ποτέ πριν σε κανένα μουντιάλ από μικρομεσαία ομαδα. Θα απέκλειε αν πέρναγε την Ολλανδία 4 ευρωπαικές...

Μόνο η Βραζιλία το έχει κάνει...
bballbill
Μέχρι στιγμής πάντως δε μπορώ να πω πως μ' έχει κερδίσει κάποια ομάδα. Το ποδόσφαιρο που έχει παιχτεί στα νοκ άουτ είναι κατώτερο του αναμενόμενου και σε τακτική και σε ποιότητα.
T.W.Is.M.
QUOTE(bballbill @ Jul 6 2014, 13:51 ) *
Μέχρι στιγμής πάντως δε μπορώ να πω πως μ' έχει κερδίσει κάποια ομάδα. Το ποδόσφαιρο που έχει παιχτεί στα νοκ άουτ είναι κατώτερο του αναμενόμενου και σε τακτική και σε ποιότητα.


Το πιο ευστοχο αρθρο που εχω δει σχετικα με το θεαμα του φετινου Μουντιαλ στα νοκ αουτ, που να προτεινει λυση, οσο κι αν ακουγεται περιεργο το εχει γραψει ο Γιωργος Συριγος! Εδω ειναι το κομματι. Δεν ειναι περιεργο ομως που το εχει γραψει μπασκετικος δημοσιογραφος, αφου το ιδιο θεμα υπαρχει και στο μπασκετ και η λυση ειναι η ιδια.
T.W.Is.M.
Περιμενω να δω τη συνεχεια αυτης της ιστοριας. Αν τελικα αποδειχτει αληθινη και οχι μια υπερβολη ή μια ιστορια απο το μυαλο των δημοσιογραφων, η μονη ποινη που δεχομαι σαν δικαιη ειναι δια βιου αποκλεισμος.
SteveNashidis
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jul 7 2014, 00:34 ) *
Περιμενω να δω τη συνεχεια αυτης της ιστοριας. Αν τελικα αποδειχτει αληθινη και οχι μια υπερβολη ή μια ιστορια απο το μυαλο των δημοσιογραφων, η μονη ποινη που δεχομαι σαν δικαιη ειναι δια βιου αποκλεισμος.


To θέμα είναι να μιλήσει ο Νειμάρ.
bballbill
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jul 7 2014, 00:17 ) *
Το πιο ευστοχο αρθρο που εχω δει σχετικα με το θεαμα του φετινου Μουντιαλ στα νοκ αουτ, που να προτεινει λυση, οσο κι αν ακουγεται περιεργο το εχει γραψει ο Γιωργος Συριγος! Εδω ειναι το κομματι. Δεν ειναι περιεργο ομως που το εχει γραψει μπασκετικος δημοσιογραφος, αφου το ιδιο θεμα υπαρχει και στο μπασκετ και η λυση ειναι η ιδια.

Ακούγονται τέτοιες απόψεις εδώ και 15 χρόνια αλλά δεν είναι υλοποιήσιμες κατά τη γνώμη μου. Θα είναι πολλή μεγαλύτερη η καταπόνηση για τους παίχτες με αποτέλεσμα να οδηγήσει τους συλλόγους στη συγκρότηση ακόμη μεγαλύτερων ρόστερ που με τη σειρά του θα εκτοξεύσει το κόστος. Όπως επίσης και οι τραυματισμοί θα είναι αρκετά συχνότεροι. Φαντάσου τα σπριντ που θα χρειαστεί να κάνουν οι παίχτες.
rchos
Μια λύση θα ήταν να μεγάλωναν λίγο το τέρμα.

Πάντως δεν είναι απαραιτήτως κακό που πλέον γίνονται πιο εύκολα οι εκπλήξεις.Το ότι ο καθένας μπορεί να νικήσει τον οποιονδήποτε δίνει περισσότερη αγωνία ακόμη και αν μειώνεται το θέαμα.
T.W.Is.M.
QUOTE(bballbill @ Jul 7 2014, 13:05 ) *
Ακούγονται τέτοιες απόψεις εδώ και 15 χρόνια αλλά δεν είναι υλοποιήσιμες κατά τη γνώμη μου. Θα είναι πολλή μεγαλύτερη η καταπόνηση για τους παίχτες με αποτέλεσμα να οδηγήσει τους συλλόγους στη συγκρότηση ακόμη μεγαλύτερων ρόστερ που με τη σειρά του θα εκτοξεύσει το κόστος. Όπως επίσης και οι τραυματισμοί θα είναι αρκετά συχνότεροι. Φαντάσου τα σπριντ που θα χρειαστεί να κάνουν οι παίχτες.


Αυτο μπορει να γινει στην αρχη, οταν οι προπονητες θα θελουν να ελεγχουν παλι το παιχνιδι με τον ιδιο τροπο. Αργα ή γρηγορα θα καταλαβουν οτι δε γινεται και οσοι προσαρμοστουν, θα δωσουν βαρυτητα στο επιθετικο παιχνιδι...
ssoulliss
Υπάρχουν και άλλες 2 λύσεις νομίζω...

Η πρώτη είναι τα Μουντιάλ και τα Εύρο να γίνονται είτε Σεπτέμβρη είτε τα Δεκέμβρη-Γενάρη,όπως το Κόπα Άφρικα.

Δεδομένα το καλοκαίρι θα κάνουν διακοπές οι παίκτες. Στο πρώτο σενάριο αντιδρά πολύ η UEFA διότι δεν θέλει να καταργήσει τους προκριματικούς του Τσάμπιονς λίγκ αλλά και το Γιούρο θα πέφτει πάνω σε Ολυμπιακούς αγώνες...

Για το Δεκέμβρη αντιδρούν πολύ οι Άγγλοι. Έχουν το ακριβότερο πρωτάθλημα και δεν δέχονται να τους χαλάσεις την boxing day...Άσε που οι διοργανώσεις θα πρέπει γίνονται σε συγκεκριμμένες χώρες.

Η δεύτερη λύση και πιο λογική είναι να αυξήσουν/αυστηροποιήσουν τους ελέγχους ντόπινγκ στις ομάδες και να περιοριστεί η φαρμακευτική βοήθεια που παίρνουν οι αθλητές... tongue.gif Και γίνονται αθλητές του στίβου πρωτίστως.tongue.gif

Έτσι σιγά-σιγά θα ξαναγυρίσουμε στον αθλητισμό και θα απωθεώνουμε τον Κακα έστω και στα 32 και όχι τον Πογκμπά. Δε θα συζητάμε κυρίως για Ντάνστον-Εμπάκουε-Λάσμε αλλά για Έρτσεγκ-Τόμιτς-Χριάπα κλπ... smiley.gif

aegeansheed
QUOTE(rchos @ Jul 7 2014, 13:53 ) *
Μια λύση θα ήταν να μεγάλωναν λίγο το τέρμα.


Και γιατί να μη μικρύνει η μπάλα θα έλεγε η απέναντι πλευρά... tongue.gif

Βλέπω δεν υπάρχει προγραμματισμένο ματς κι έχει οργιάσει το οφτόπι.

Στα χρόνια που βλέπω μπάλα οι αλλαγές (που δεν τις λες και ριζοσπαστικές) που προωθήθηκαν δειλά δειλά και στο τέλος ενσωματώθηκαν ήταν οι εξής:

* μαρκάρισμα από πίσω: κίτρινη κάρτα. Θετικά: περιορίστηκαν οι χασάπηδες και προωθήθηκε το επιθετικό ποδόσφαιρο
* χρήση επιπλέον βοηθών κοντά στα τέρματα: τι απέγινε μ' αυτό? πρέπει να κόπηκε (βαρετό για τον επόπτη τέρματος να φανταστώ)
* ενδοσυνεννόηση διαιτητή & βοηθού. Θετικά: βελτιώθηκε η οπτική κάλυψη περισσότερου χώρου, βελτιώθηκε το decision making των διαιτητών

Έχουν κατά καιρούς ακουστεί άλλοτε ακραίες και υπερβολικές απόψεις όπως η κατάργηση του off side, η ύπαρξη δύο τερματοφυλάκων και η χρήση πούλμαν στις εκτελέσεις φάουλ. Η επέκταση των ορίων του γηπέδου θεωρώ ότι είναι μέσα σ' αυτές τις φανταστικές σκέψεις.
Γενικά δε βλέπω να υπάρχει η διάθεση για πειραματισμούς τόσα χρόνια τώρα και γιατί άλλωστε. Μας αρέσει κι έτσι
bballbill
Οι Γερμανοί βάζουν Κλόζε βλέπω για να εκμεταλλευτούν την αδυναμία του Ντάντε στο ψηλό παιχνίδι και οι Βραζιλιάνοι Μπερνάρντ για ν' αντικαταστήσει το Νέιμαρ. Δεν είναι κακός ο Μπερνάρντ αλλά νομίζω πως δεν έχει παραστάσεις για τέτοιο παιχνίδι. Πιστεύω προς Βραζιλία πάει το πράμα.
ssoulliss
Τώρα με πούλμαν πίσω και Νόιερ...δε βλέπω φως για τη Βραζιλία...

edit: Έζησε και πέθανε με τον Φρεντ ο Σκολάρι...Πόσα ματς θα κερδίζεις με δέκα παίκτες;
T.W.Is.M.
Ελεος... Ημερα ντροπης για το ποδοσφαιρο η σημερινη. Ο Γερμανος Χαριστεας πρωτος σκορερ στην ιστορια των Μουντιαλ εχοντας ασελγησει στα πετρελαιοπτωματα της Σαουδικης Αραβιας και λοιπων αναξιοπαθουντων. ΝΤΡΟΠΗ με κεφαλαια γραμματα.

edit: Η τριπλη καταρα της Death Valley ακολουθει απο εδω και περα την (πολυ)εθνικη Γερμανιας. Ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια σε ολους τους αντιπαλους τους σε ολη την ιστορια του ποδοσφαιρου. . Κυπελλο δε θα παρετε ποτε, να το ξερετε!
bballbill
Καμία συγκέντρωση. Θα πλακωθούν αυτοί μετά το ματς.
ssoulliss
Δεν βλέπω καλά τα πράγματα στο γήπεδο...Ρε το Σκολάρι....Ξόρκισε τους τερματοφύλακες του 1950 και το 1982 smiley.gif

Αναρωτιέμαι πως θα ζει τα επόμενα χρόνια στη Βραζιλία; 39.gif
ssoulliss
Η βαρύτερη ήττα των Βραζιλιάνων,λέει η wikipedia, ήταν το 1920 από την Ουρουγουάη με 6-0!!!!!

Επειδή δεν ξέρουμε πόσο θα τελειώσει το ματς ευτυχώς τουλάχιστον που σε αυτό το ματς δε συμμετέχουν οι 2 πραγματικά καλοί παίκτες της Βραζιλίας(Τιάγκο Σιλβα και Νευμαρ).

Οι υπόλοιποι νομίζω ότι δύσκολα θα ξαναφορέσουν το εθνόσημο στο στήθος,τουλάχιστον οι περισσότεροι...Εκεί(Βραζιλία) τα παίρνουν κατάκαρδα κάτι τέτοια χουνέρια...

bbplayer
Kορίτσια, από αύριο τέλος τα brazilian. Στο εξής, πέδιλο με κάλτσα
spysta
αμα ολες τις προηγουμενες μερες αναλωνεσαι στον τραυματισμο του Νευμαρ και την ψευτοεφεση του Τιαγκο Σιλβα , αντι να συσπειρωσεις την ομαδα σου για τον ημιτελικο του Παγκοσμιου Κυπελλου ... εεε παρε 5 γκολακια στο 30' απο τις ''μηχανες'' , να γουσταρεις
rchos
Κλαίει η μάνα του Πελέ
jasonick
Κράξιμο στο Fred από όλο το γήπεδο αλλά κατά τα άλλα ήμαστε εμείς γραφικοί αν κράξουμε Κατσουράνη. tongue.gif
bballbill
To service είναι κακό, έχουμε παραγγείλει εδώ και μία ώρα κι ακόμα τίποτα. Τί λέει ο τύπος;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.