Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
ema
Πληροφορίες για τους αγώνες της χρονιάς
ema

ΤΑ αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής Α ΕΣΚΑ.

ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ. 38 - 39
Ντέρμπι. Προφανώς η αποχώρηση των δύο παικτριών (2002) από την ΑΕΝΚ στοίχισε πολύ στην ομάδα που πέρυσι ήταν στα palyoffs. Χαμηλό σκορ δεδομένου και ότι ο Μελάς αγωνίζεται κυρίως με μικρής ηλικίας παιδιά.

ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 76 – 29
Στον Ιάσονα: έχει αποχωρήσει το περσινό 13 που βοηθούσε πολύ στα ριμπάουντς αλλά έχει έρθει με μεταγραφή (από Προμηθέα?) ένα κορίτσι του 2002. Δεδομένης της άμυνας ζώνης [sic] που παίζει ο Ιάσονας εκτός απροόπτου φαβορί για την πρωτιά. Εφόσον η ΕΣΚΑ δεν παίρνει κάποιο μέτρο να αποτρέψει ανάλογες τακτικές αυτά τα φαινόμενα φοβάμαι ότι θα αρχίσουν να πληθαίνουν.

ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 26 – 45
Το Γαλάτσι είναι ομάδα που ανέβηκε φέτος στην Α κατηγορία. Έχει κορίτσια με ψηλά κορμιά και μία μεταγραφή από Γέρακα, αλλά ακόμα χρειάζονται πολλή δουλειά.
Ο ΠΑΟ, όπως πάντα ενισχύθηκε με 4 μεταγραφές (μία από Παπάγου, μία από Μελίσσια, μία από ΑΕΝΚ και μία από Γαλάτσι) αλλά οι 3 από τις 4 ήταν τραυματίες. Οπότε πρώτη μάλλον φορά που βασίστηκε και εμπιστεύτηκε (δεν μπορούσε να κάνει και αλλιώς) κυρίως τα δικά του κορίτσια και χρησιμοποίησε και μικρότερες οι οποίες τα πήγαν μια χαρά αν και τη μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι την έκανε το 11 και το 4 του ΠΑΟ. Την πραγματική δυναμική του όμως θα τη δείξει στον επόμενο αγώνα με τον Αθηναϊκό, το Σάββατο 30/9 που προβλέπεται ντέρμπι.

ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ - ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ 92 – 8
Το ερώτημά μου: γιατί το Λαγονήσι δεν ζήτησε να μην ανέβει;; Τι έχουν να προσφέρουν αυτοί οι αγώνες στις παίκτριές του;;

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 23 – 36
Ο Εύνικος όπως πάντα μια δυνατή ομάδα. Αν όντως χρησιμοποίησε και τις μικρές του όπως έμαθα τότε πολύ υπολογίσιμος.

ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 64 - 46
Ο Γέρακας, αν και αυτός με μόλις τέσσερα κορίτσια του 2002, ήταν μονίμως μπροστά χωρίς να κινδυνεύσει. Χρησιμοποίησε όλο το ρόστερ του δείχνοντας πως διεκδικεί και αυτός μαζί με ΠΑΟ, ΙΑΣΟΝΑ και Αθηναϊκό (κατά τη γνώμη μου) μια θέση στην τετράδα.
Ο Άρης έχει ενισχυθεί με μία μεταγραφή από τους Αχαρνείς (το νο 14) η οποία όμως παρά το καλό μπασκετικό κορμί δεν μπόρεσε να βοηθήσει πολύ το πλέιμέικερ, η οποία κατάφερε πέρυσι και μάλλον θα το κάνει και φέτος να κρατήσει την ομάδα στην Α κατηγορία.


benchwarmer
Με την άδειά σας μετονομάζω το τόπικ, μακάρι να έχουμε αρκετή κίνηση ώστε στο μέλλον να χρειάζονται διαφορετικά για τις κατά τόπους ενώσεις smile.gif
ema
QUOTE(benchwarmer @ Sep 25 2017, 15:27 ) *
Με την άδειά σας μετονομάζω το τόπικ, μακάρι να έχουμε αρκετή κίνηση ώστε στο μέλλον να χρειάζονται διαφορετικά για τις κατά τόπους ενώσεις smile.gif



smiley.gif smiley.gif Ναι, φυσικά!!
ethn
QUOTE(ema @ Sep 25 2017, 11:48 ) *
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ - ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ 92 – 8
Το ερώτημά μου: γιατί το Λαγονήσι δεν ζήτησε να μην ανέβει;; Τι έχουν να προσφέρουν αυτοί οι αγώνες στις παίκτριές του;;



Μα πραγματικά!! blink.gif (το μόνο που θα προσφέρουν είναι συνεχής απογοήτευση κατ'εμέ!)

Μια ερώτηση απλά γιατι δεν γνωρίζω...Να υποθέσω οτι οι παίκτριες που αποτελούσαν την περσινη ομάδα που ανέβηκε κατηγορία, ΄τελειίωσαν' ηλικιακά, οπότε το Λαγονήσι συμμετέχει φέτος με πολύ μικρούλες...?? Τι ακριβώς έχει συμβεί?
ggrilik
QUOTE (ethn @ Sep 25 2017, 16:28 ) *
Μα πραγματικά!! blink.gif (το μόνο που θα προσφέρουν είναι συνεχής απογοήτευση κατ'εμέ!)

Μια ερώτηση απλά γιατι δεν γνωρίζω...Να υποθέσω οτι οι παίκτριες που αποτελούσαν την περσινη ομάδα που ανέβηκε κατηγορία, ΄τελειίωσαν' ηλικιακά, οπότε το Λαγονήσι συμμετέχει φέτος με πολύ μικρούλες...?? Τι ακριβώς έχει συμβεί?

Δεν το έχω δει φέτος το Λαγονήσι, αν κρίνω απο πέρσι πάντως που είδα δύο αγώνες είναι αρκετά αδύναμη ομάδα για Α' ΕΣΚΑ που γενικά το επίπεδο των ομάδων είναι υψηλό.

Ωστόσο αν δεν δει κανείς το παιχνίδι δεν μπορεί να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα για την πραγματική διαφορά δυναμικότητας. Κι ιδου τα αποδεικτικά απο το πρόσφατο u16 divB.



Η κακόμοιρη η Μολδαβία σαφώς ήταν η ασθενέστερη ομάδα του ομίλου (βασικά του τορνέου όλου) αλλά όχι και για τέτοιο ξυλοκόπημα. Αλλά είχαν μια ιδιαίτερη αδυναμία. Το κατέβασμα της μπάλας. Και το Βέλγιο με το που το πήρε πρέφα (προσέξτε τα δεκάλεπτα) έπαιζε απ την αρχή ως το τέλος πρες σ'όλο το γήπεδο. Αποτέλεσμα, Μολδαβία 80 λάθη, Βέλγιο 45 κλεψίματα.

Το ίδιο έκαναν στην συνέχεια σχεδόν όλες οι ομάδες (πλην Αλβανίας νομίζω), με αποτέλεσμα η ταλαίπωρη η Μολδαβία να γράψει 293 λάθη σε 7 αγώνες (42 ανα παιχνίδι) και +143 -606 δλδ 66 πόντους στο κεφάλια ανα παιχνίδι.

Αν πχ η Μολδαβία έπαιζε με μας θα έτρωγε μια 50-άρα αλλά όχι αυτό το χάλι. Γιατί δεν θα παίζαμε 40 λεπτά πρες, όπως και δεν παίξαμε πχ με την Ισλανδία που είχε παρόμοιο θεματάκι, αν και θα μπορούσαμε.. Κι αυτό είναι ένα στοιχείο της Ελληνικής νοοτροπίας που μ'αρέσει. Στο συγκεκριμένο δεν ζηλεύω καθόλου τους Βέλγους.

Ο Αθηναϊκός βέβαια απ ότι κατάλαβα κι απο πέρσι (πχ ΜΕΛΑΣ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣΒ 23 - 101 ή ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣΒ - ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 98-29) έχει εξευρωπαϊστεί - ή ορθότερα - έχει εκπροτεσταντοποιηθεί αρκούντως, οπότε δεν δείχνει κανένα οίκτο.

Ουαί τοις ηττημένοις που λέγαμε και στο σχολείο. Vae victis rolleyes.gif



Τελικά όμως ούτε ο Μελλάς ούτε τα Μελίσσια ήταν τόσο χάλια και φυσικά ούτε ο Αθηναϊκός τόσο υπερομάδα.
benchwarmer
1ο θέμα προς συζήτηση είναι φυσικά ότι από φουρνιά σε φουρνιά το επίπεδο αρκετών ομάδων πέφτει (ή μεγαλώνει) αρκετά. Και αυτό αφορά όχι βέβαια μόνο τις κορασίδες αλλά και εφήβους κλπ. Μια πολύ καλή φουρνιά μπορεί να ανεβάσει μία ομάδα στην Α', τα παιδιά όμως μετά ανεβαίνουν κατηγορία ηλικιακά και στους νεότερους δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Λογικά είναι αυτά και δεν μπορούν πιστεύω και να "αντιμετωπιστούν" κάπως.

2ο θέμα είναι αυτό των μεγάλων διαφορών που προσωπικά μάλλον θα διαφωνήσω με τους περισσότερους. Πράγματι πολλές φορές βλέπουμε το δυσάρεστο φαινόμενο με τη διαφορά στους 40-50 και να συνεχίζεται πχ το ζον-πρες σε όλο το γήπεδο. Αλλά νομίζω πως τις περισσότερες φορές είναι απλά τόσο μεγάλη η διαφορά των ομάδων που είναι απολύτως λογική μία τέτοια διαφορά. Ούτε πρόκειται κάποια ομάδα να σταματήσει να παίζει μία κανονική νορμάλ άμυνα, ούτε να αστοχεί επίτηδες, και πολύ σωστά κατ' εμέ...
* Φυσικά δεν ξέρω οι συγκεκριμένες ομάδες σε ποια από τις δυο κατηγορίες ανήκουν.
passhootdrive
QUOTE (benchwarmer @ Sep 28 2017, 22:44 ) *
1ο θέμα προς συζήτηση είναι φυσικά ότι από φουρνιά σε φουρνιά το επίπεδο αρκετών ομάδων πέφτει (ή μεγαλώνει) αρκετά. Και αυτό αφορά όχι βέβαια μόνο τις κορασίδες αλλά και εφήβους κλπ. Μια πολύ καλή φουρνιά μπορεί να ανεβάσει μία ομάδα στην Α', τα παιδιά όμως μετά ανεβαίνουν κατηγορία ηλικιακά και στους νεότερους δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Λογικά είναι αυτά και δεν μπορούν πιστεύω και να "αντιμετωπιστούν" κάπως.

2ο θέμα είναι αυτό των μεγάλων διαφορών που προσωπικά μάλλον θα διαφωνήσω με τους περισσότερους. Πράγματι πολλές φορές βλέπουμε το δυσάρεστο φαινόμενο με τη διαφορά στους 40-50 και να συνεχίζεται πχ το ζον-πρες σε όλο το γήπεδο. Αλλά νομίζω πως τις περισσότερες φορές είναι απλά τόσο μεγάλη η διαφορά των ομάδων που είναι απολύτως λογική μία τέτοια διαφορά. Ούτε πρόκειται κάποια ομάδα να σταματήσει να παίζει μία κανονική νορμάλ άμυνα, ούτε να αστοχεί επίτηδες, και πολύ σωστά κατ' εμέ...
* Φυσικά δεν ξέρω οι συγκεκριμένες ομάδες σε ποια από τις δυο κατηγορίες ανήκουν.


ο Αθηναικός ήταν σωστός (δεν έχω σχέση με την ομάδα). Ούτε zone press ούτε πίεση ούτε μέσα η πρώτη πεντάδα. Απλά η διαφορά δυναμικότητας ήταν τρομερή.
ema
Ερώτηση άσχετου: οι βαθμοί αυτοί στο τέλος μετράνε για την κατατάξη; Δηλαδή, αν ισοβαθμίσουν στις νίκες δύο ομαδες π.χ. ΑΕΝΚ, ΜΕΛΑΣ υπάρχει περίπτωση να μετρά το με πόσους πόντους κέρδισαν το Λαγονήσι;
ggrilik
QUOTE (ema @ Sep 30 2017, 16:16 ) *
Ερώτηση άσχετου: οι βαθμοί αυτοί στο τέλος μετράνε για την κατατάξη; Δηλαδή, αν ισοβαθμίσουν στις νίκες δύο ομαδες π.χ. ΑΕΝΚ, ΜΕΛΑΣ υπάρχει περίπτωση να μετρά το με πόσους πόντους κέρδισαν το Λαγονήσι;

Μόνο στην απίθανη περίπτωση που έχουν την ίδια διαφορά πόντων (goal average) στους μεταξύ τους αγώνες
ema
ggrilik ΛΕΙΠΕΙΣ!!!!!!! :-) :-) :-)
ggrilik
QUOTE (ema @ Oct 3 2017, 12:40 ) *
ggrilik ΛΕΙΠΕΙΣ!!!!!!! :-) :-) :-)


Δεν μπορώ να σας μιλήσω τώρα. Προσπαθώ να κατακτήσω τον κόσμο rolleyes.gif



ema
Η δεύτερη αγωνιστική:
ΑΜΥΝΤΑΣ - ΑΕΝΚ 67-42
Δεύτερη ήττα για την ΑΕΝΚ!!

ΜΕΛΑΣ-ΓΑΛΑΤΣΙ 33-48
Δυναμική εμφάνιση του Γαλατσίου που ανέβηκε φέτος στην Α κατηγορία

ΛΑΓΟΝΗΣΙ-ΓΕΡΑΚΑΣ 25-95
No comments!!

ΠΑΟ-ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 57-28
Ένα παιχνίδι που πολλοί περίμεναν ντέρμπι. Δυστυχώς, δεν εξελίχθηκε ως τέτοιο.
Ο ΠΑΟ κατέβηκε σχεδόν πλήρης. Αν και ξεχώρισαν κάποιες ατομικές προσπάθειες παικτριών του η εικόνα της ομάδας απέχει από αυτήν της περσινής χρονιάς.
Σίγουρα υπερέχει σε ύψος έναντι των άλλων ομάδων (δεν ξέρω για τον Ιάσονα) αλλά η ομάδα δεν φαίνεται ακόμα δεμένη κάτι που δικαιολογείται από τους τραυματισμούς που εμπόδισαν τη σωστή προετοιμασία της ομάδας. Επιπλέον δεν φαίνεται να επιμένει τόσο στην άμυνα όπως παλαιότερα. Κύριο χαρακτηριστικό: οι μισοί σχεδόν πόντοι από βολές. Το προπονητικό δίδυμο της επιτυχίας προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα υψους και μέχρι στιγμής τα καταφέρνει. Θα είναι δύσκολο με τον Ιάσονα ο οποίος παίζει ζώνη.

Ο Αθηναϊκός από την άλλη δεν έχει καμία σχέση με το δυναμικό της περσινής ομάδας με κύριο χαρακτηριστικό τα συνεχή airballs. Θέλει ακόμα πολλή δουλειά. Αμφιβάλλω αν θα έχει μια θέση στην 4άδα όπως πέρυσι.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 52-37
Δεν έχω δει Αμύντα, αλλά κατ' εμέ ο Άρης Πετρούπολης διεκδικεί μια θέση στην 4άδα. Όχι γιατί είναι τόσο καλός, αλλά γιατί το πρωτάθλημα φέτος μοιάζει πολύ αδύναμο.

ΕΥΝΙΚΟΣ-ΙΑΣΩΝ 33-64

Προφανώς ο Ιάσων είναι το φαβορί.
ggrilik
QUOTE (ema @ Oct 4 2017, 10:34 ) *
Η δεύτερη αγωνιστική:
ΑΜΥΝΤΑΣ - ΑΕΝΚ 67-42
.....

Θενκς.
Ελπίζω με το που στρώσει το πρωτάθλημα να μάθουμε κι άλλα (πχ ρόστερ, προσπέκτα κλπ κλπ και φυσικά να δούμε και κανένα βινεάκι. wos_sport4.gif
ema
Μου αρέσει που ο ggrilik περιμένει και βιντεακια. Ούτε καν σχολιασμούς δεν βλέπουμε.
Κι εγώ δεν σας λέω και τίποτα καινούριο, αφού αυτά τα βγάζει και η ΕΣΚΑ και πλέον, για να λέμε και τα καλά και όχι μόνο να γκρινιάζουμε, πάααρα πολύ γρήγορα. Μάλλον έχει βελτιωθεί ο δίαυλος επικοινωνίας σωματείων-ΕΣΚΑ.

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ ΑΟ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ 20 - 0

ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 35 - 55
Μα τι τρέχει εκεί στην ΑΕΝΚ??

ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 48-56

Τα δεκάλεπτα του αγώνα 19-21, 33-35 (ημίχρονο), 38-47, 48-56 (τελικό).

Οι αθλήτριες της ομάδας μας (προπονητής Πομόνης Τάσος) : Χατζηνικολή-Καραμπέτσιου Ειρήνη 9(3), Μαντζιώρη Κωνσταντίνα 1, Καράντζαλου Λουκία 7, Πατσιώτη Ηλιάνα 12, Αναστασοπούλου Κατερίνα, Φιλέρη Μαρία, Καραδήμου Έλενα 4, Βαρβιτσιώτη Σοφία 20, Βαρθαλίτη Κατερίνα, Τσούτσουρα Άρτεμις, Κωσταρίδη Σταυρούλα, Ραψομανίκη Σοφία 3(1).

Για την ομάδα της Ένωσης Γαλατσίου (Λαγοπόδης) : Αντωνιαρου, Ζαρανη 18(2), Ανδρεου, Αδαμ, Κουφοπουλου, Βοσσου 3, Κοροβεση, Μαρσελου, Ρουσουνελου 7, Αγγελιδη, Δαμουλακη 16(3), Γλυνου 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡ. 53 - 21
Για κάποιο λόγο ο ΠΑΟ δημοσιεύει τους πόντους των κοριτσιών του μερικές μόνο φορές, όχι σε όλους τους αγώνες, οπότε έχω μόνο τα δεκάλεπτα.
Είδα τον αγώνα και η εικόνα μου ήταν:
ότι ο ΜΕΛΑΣ έχει μαχητικά κορίτσια, αλλά τεχνικά αδύναμα - νομίζω είναι μικρά τα περισσότερα.
ο ΠΑΟ είχε κατά διαστήματα καλές και κακές στιγμές. Προσωπικά νομίζω έχει μεγάλη αδυναμία στο κατέβασμα μπάλας, αλλά είναι πολύ δυνατός κάτω από το καλάθι κυρίως λόγω διαφοράς ύψους κάτι που το εκμεταλλεύεται κατά κύριο λόγο.
Τα δεκάλεπτα
8-6 (!!!!), 27-10,43-18,53-21

ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 59 - 37

Ο Αθηναϊκός με τίποτα δεν θυμίζει την περσινή ομάδα. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν ολοφάνερη. Κύριο χαρακτηριστικό του Γέρακα η ομαδικότητα, το γρήγορο γύρισμα της μπάλας και το βάθος του πάγκου. Ομάδα με πολλές προοπτικές.

1ο: 22-7 2ο: 13-8 Ημίχρονο: 35-15

3ο: 18-10 4ο: 6-12 Τελικό: 59-37

ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 86 - 36

Ιάσονας φαβορί για την πρώτη θέση. Το πρόβλημα βέβαια το έχουμε ξανασυζητήσει: άμυνα ζώνης. Θα στέλνατε το παιδί σας σε μια ομάδα που παίζει όλα της τα παιχνίδια, τουλάχιστον τα τελευταία δύο χρόνια μπορεί και περισσότερα άμυνα ζώνης;;; Νομίζω η απάντηση είναι: α. αν με ενδιαφέρει μόνο να πάει πανελλήνιο ναι. β. αν με ενδιαφέρει να μάθει και μπάσκετ οχι.

ema
Μη γράφετε όλοι μαζί!!!Ένας ένας!!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Μα κανείς δεν είδε κανέναν αγώνα να μας πει κάτι παραπάνω;;;;;
BASKET TUNE
Εγώ είμαι πολύ απασχολημένος με τους πολλούς αγώνες στο γυναικείο της ΕΣΚΑΗ που δεν προλαβαίνω να έρθω Αθήνα.
ethn
QUOTE(ema @ Oct 12 2017, 12:38 ) *
Μη γράφετε όλοι μαζί!!!Ένας ένας!!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Μα κανείς δεν είδε κανέναν αγώνα να μας πει κάτι παραπάνω;;;;;


Αχαχαχαχαχα καλό!!!!

Μπορεί να δω αύριο κορασίδες Πρωτέα Βούλας, ΕΣΚΑΝΑ βέβαια που δεν είναι και το φόρτε του thread,αλλά απ το ολότελα..... συμβιβαστείτε μ αυτό...tongue.gif

Αν πάω,θα σας δώσω κάνα feedback...Να δω πως τα πάει και το πουλεν μου η Αναστασοπουλου αλλά και η Σακελλαρίου που ήρθε φέτος στην ομάδα
Πάντως έμαθα ότι την πρώτη αγωνιστική με αντίπαλο τον Κρόνο Αγ Δημητρίου (θεωρητικά μεγάλο ντέρμπι..) ο Πρωτέας έκανε περίπατο και είχε εκπληκτική απόδοση, εξού και η διαφορά κοντά 30 πόντων




ema
QUOTE(ethn @ Oct 13 2017, 13:58 ) *
Αχαχαχαχαχα καλό!!!!

Μπορεί να δω αύριο κορασίδες Πρωτέα Βούλας, ΕΣΚΑΝΑ βέβαια που δεν είναι και το φόρτε του thread,αλλά απ το ολότελα..... συμβιβαστείτε μ αυτό...tongue.gif

Αν πάω,θα σας δώσω κάνα feedback...Να δω πως τα πάει και το πουλεν μου η Αναστασοπουλου αλλά και η Σακελλαρίου που ήρθε φέτος στην ομάδα
Πάντως έμαθα ότι την πρώτη αγωνιστική με αντίπαλο τον Κρόνο Αγ Δημητρίου (θεωρητικά μεγάλο ντέρμπι..) ο Πρωτέας έκανε περίπατο και είχε εκπληκτική απόδοση, εξού και η διαφορά κοντά 30 πόντων


Δεν είναι το φόρτε, αλλά μπορεί να γίνει!
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Περιμένουμε εντυπώσεις :-)


QUOTE(BASKET TUNE @ Oct 13 2017, 11:36 ) *
Εγώ είμαι πολύ απασχολημένος με τους πολλούς αγώνες στο γυναικείο της ΕΣΚΑΗ που δεν προλαβαίνω να έρθω Αθήνα.


smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
ggrilik
@BASKET TUNE Εντάξει, η ΕΣΚΑΗ θ αρχίσει τους αγώνες κατα το καλοκαιράκι, γιατί τώρα περιμένουμε τα κρύα rolleyes.gif

@ethn εμένα μ ενδιαφέρει η ΕΣΚΑΝΑ. Βιντεάκι παρακαλώ tongue.gif

Εγώ είδα λίγο Παναθηναϊκό. Νομίζω όταν δέσει θα φτιάξει και φέτος ωραία ομάδα. Και παρεμπιπτόντως αύριο θα έχει ωραίο παιχνιδάκι.

ΣΑ 14/10/2017 21:00 ΓΕΡΑΚΑ ΚΛ. ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Κι οι δύο ομάδες είναι πολύ καλές έχω την εντύπωση, τις βλέπω να κάνουν το 1-2, οπότε όσοι μπορείτε πάρτε ποπ κόρν, πάρε και ωτοασπίδες να μην ακούτε κάποιους γονείς που συνεχώς βρίζουν τους διαιτητές rolleyes.gif και πάτε δείτε το.

Μπάς κι ανεβάστε και κανα βιντεάκι δηλαδίς .. tongue.gif
BASKET TUNE
QUOTE (ggrilik @ Oct 14 2017, 01:51 ) *
@BASKET TUNE Εντάξει, η ΕΣΚΑΗ θ αρχίσει τους αγώνες κατα το καλοκαιράκι, γιατί τώρα περιμένουμε τα κρύα rolleyes.gif


Καλοκαίρι και αν, διότι το γυναικείο του Απόλλωνα διαλύθηκε, 4 κατάφεραν και πήγαν στο Γλαύκο, οι υπόλοιπες (μεταξύ των και οι δίδυμες Μιχαηλίδη) δεν τις δίνει ο Απόλλωνας και πάει λέγοντας. Πάντως φέτος για πρώτη φορά ο Έσπερος δε θα κάνει το triple διότι το κορασίδων το έχει καπαρώσει ο Γλαύκος άνετα.
ggrilik
QUOTE (BASKET TUNE @ Oct 14 2017, 13:30 ) *
Καλοκαίρι και αν, διότι το γυναικείο του Απόλλωνα διαλύθηκε, 4 κατάφεραν και πήγαν στο Γλαύκο, οι υπόλοιπες (μεταξύ των και οι δίδυμες Μιχαηλίδη) δεν τις δίνει ο Απόλλωνας και πάει λέγοντας. Πάντως φέτος για πρώτη φορά ο Έσπερος δε θα κάνει το triple διότι το κορασίδων το έχει καπαρώσει ο Γλαύκος άνετα.

Ο Γλαύκος? Πως κι έτσι? έχει βγάλει τίποτα ελπιδοφόρες? Αυτή η Πετρούλα Κομματά του Απόλλωνα που έλεγες ?

Πάντως την ΕΚΑΣΗ πραγματικά δεν την καταλαβαίνω. Απίστευτη αδιαφορία για το γυναικείο.
BASKET TUNE
Ο Γλαύκος κάνει τρομερή δουλειά τα τελευταία 2 χρόνια έχει μαζέψει πολλά κορίτσια, και ναι η Πετρούλα Κομματά πήγε και αυτή στο Γλαύκο. Ο δε Έσπερος συνεχίζει για 6η συνεχόμενη χρονιά να μην ενισχύεται, και επιπλέον να αποδυναμώνεται ( βλέπε το γνωστό θέμα Πανελληνίως που κάποια στιγμή τα κορίτσια σταματούν το μπάσκετ). Ο Παπαγιαννόπουλος όπως ήταν αναμενόμενο έφυγε αμέσως μετά το Πανελλήνιο, και τη θέση του πήρε το Σεπτέμβριο ο Πέταρ Πέτροβιτς.
ema

Κρόνος Γέρακα - ΠΑΟ 38-24
Πρώτη ήττα για ΠΑΟ

Άρης Πετρούπολης- ΑΕΝΚ 35-55
Πρώτη νίκη για ΑΕΝΚ
passhootdrive
QUOTE (ema @ Oct 15 2017, 03:16 ) *
Κρόνος Γέρακα - ΠΑΟ 38-24
Πρώτη ήττα για ΠΑΟ

Άρης Πετρούπολης- ΑΕΝΚ 35-55
Πρώτη νίκη για ΑΕΝΚ


Αμύντας κέρδισε Μελα 44 39 και ο Αθηναικός τον Χολαργό. Δυστύχως έμαθα πως η κατάρα της ζώνης χτύπησε και σε άλλα παιχνίδια εκτώς Ιάσωνα. Κρίμα για τα παιδιά.
ema
QUOTE(passhootdrive @ Oct 15 2017, 17:04 ) *
Αμύντας κέρδισε Μελα 44 39 και ο Αθηναικός τον Χολαργό. Δυστύχως έμαθα πως η κατάρα της ζώνης χτύπησε και σε άλλα παιχνίδια εκτώς Ιάσωνα. Κρίμα για τα παιδιά.


http://www.loveoflifequotes.com/wp-content...ear-500x530.png
alwaysloveit
QUOTE(passhootdrive @ Oct 15 2017, 17:04 ) *
Αμύντας κέρδισε Μελα 44 39 και ο Αθηναικός τον Χολαργό. Δυστύχως έμαθα πως η κατάρα της ζώνης χτύπησε και σε άλλα παιχνίδια εκτώς Ιάσωνα. Κρίμα για τα παιδιά.




Πες μας εαν θελεις σε ποιο ματς-ομαδες αναφερεσαι.

Παντως θεωρω οτι σιγα σιγα φαινεται η πρωτη τριαδα.. (Γερακας-Ιασων-Παο κατα τη γνωμη μου,με αυτη τη σειρα ισως..) Το θεμα ειναι η τεταρτη θεση.. Κ προφανως ωραια ματς στα play offs. Αλλα εχουμε δρομο ακομα.!
coachv
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α' ΕΣΚΑΝΑ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


ΑΟΝΑ -ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ 40-42
Διαιτητές : Τζίμης Σιμά
Δεκάλεπτα : 10-12, 20-28, 27-32, 40-42
ΑΟΝΑ (Γιαννακόπουλος) : Κουκουλιτάκη 14, Ξενιτοπούλου 2, Μενέγα 1, Κατσαρέα 17, Καπετανοπούλου 2, Κασσωτάκη 4 , Καζάνη
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Ζότοβα): Μπαλωμένου 4, Γιαννακοπούλου 5, Παπαθεοδώρου 4, Πάγγου 9(1)
Παπακώστα 3, Μιχαλοπούλου 10(2) , Τζουνοπούλου 7(1) , Κονόμη Χαρούνι Χασαπίδου


ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΑΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ 85:36
Δεκάλεπτα : 31:6,47-14, 58-27 , 85-36
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Λάσκαρη 7 Ολυμπίου 14 Παντελή 25 , Παντοπούλου 15(5) Ανδρονικίδου 5, Τσαγκαροπούλου , Κλιντζιάν Παχνή 2 Ισαακίδη 6, Γεωργουσοπούλου 2, Γεωργακοπούλου 6, Γεροντίτη 3,
ΑΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ : Μάνου 4(1), Πολυζώτη 1, Μάντη 5, Τζώνη 11, Στιβακτάκη Κοντιαέλου , Μπρονισέβσκα Καραμπίνα , Μάραμα Δρόσου 6, Ζήκα 8, Πετρολέκα


ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 57-37


ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ -ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 63-35


ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 27-49


ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ -ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 38-32
Διαιτητές: Αρφαρά Φραγκιαδάκης
Δεκάλεπτα : 06-07 , 18-14 , 29-26 , 38-32)
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. ( Ζαρκαδούλας ) : Μπάμπου , Μπουρσούκη 6 (1), Ρήγα 6, Γεωργακοπούλου , Βώλου 12 (2), Τσίρκα 3, Μυκονιάτη 2, Κρητικοπούλου 6, Αετοπούλου , Τάραμα 3
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ( Οικονομόπουλος ) : Κεφαλα 5, Μακρή Ε. 2, Μπάστα , Καραβίδα 1, Μάντζιου 2, Γρηγοριάδη , Μουστάκα 2, Ευριπιώτη 10, Μακρή Α. 2, Βοτζάκη 2, Καλαντζή 5 (1), Καραγιαννίδου 1


2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡ. –ΑΟΝΑ 45-41
Διαιτητές : Μπιτέρνας , Πλαχούρας
Δεκάλεπτα : 12-15, 23-25, 32-35, 45-41
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡ. (Αργυρίου): Ψαθάκη 4, Πράππα, Χατζηβέρογλου 3, Τζανόγλου 7 (1), Χάλιου 2, Λυμπέρη 7 91), Καπαρέλου 4, Ξηνταβελώνη 2, Λυμπέρη Α 10, Μολτσανόβα, Φλόκα, Καλογρίδη 6.
ΑΟΝΑ (Γιαννακόπουλος, Μενέγας): Κουκουλιτάκη 5, Ξενιτοπούλου 4, Κάσουρα Θ 2, Κάσουρα Μ, Μενέγα 2, Κατσαρέα 18, Καζάνη 2, Καπετανοπούλου


ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ Α.Ο.Κ. 65- 34 Α.Ο. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Μ.
Διαιτητές : Παπαγεωργίου , Ανδρεόπουλος
Δεκάλεπτα : 19-04 , 34-08 , 47-16 , 65-34
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ( Πέτρου ) : Τσεπελίκου 12, Γουργιωτοπούλου 4, Στοτσένη 5, Πέππα 18 (2), Ιωσηφίδη 4, Μαργέτη 5, Μαούγκα 2, Πίνη , Λούκου 2, Τσαλου 11, Κοκκαλάρα, Πόγκα 2 .
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ( Ζαρκαδούλας ) : Μπάμπου, Μπουρσούκη, Ρήγα 2 , Γεωργακοπούλου 2, Βώλου 17 (1), Παπα 2, Τσίρκα 4, Μυκονιάτη , Ναύλερη , Κρητικοπούλου 1, Στεφαν 4, Τάραμα 2


ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 42-57
Διαιτητές : Κοτσώνης , Μελισσάρης
Δεκάλεπτα : 07-18, 15-29, 26-43, 42-57
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ζότοβα , Λούντζη): Μιχαλοπούλου 2, Τζουνοπούλου 3, Πάγγου 6, Χασαπίδου 2, Μπαλωμένου , Παπαθεοδώρου 4, Παπακώστα 5(1) , Χαρούνι 14, Γιαννακοπούλου 2, Κονόμη 4
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κοπάτσκοβα ): Ολυμπίου 8, Γεωργουσοπούλου , Παντελή 19, Λάσκαρη 3, Παχνή 2, Τζαγκαροπούλου 11, Κλιντζιάν 2, Γεωργακοπούλου 2, Ισαακίδη 2, Φλάκα Ανδρονικίδου 2 , Γεροντίτη 6


ΑΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ -ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. 27-32


ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. -ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. 67-40
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 25-59
Διαιτητές : Γαρίνη , Νάκος
Δεκάλεπτα : 03-12, 05-31, 13-43, 25-59
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Οικονομόπουλος): Ευρυπιώτη 12, Μάντζιου 4, Καραγιαννίδη 4, Καλαντζή 2, Βοτζάκη 3, Γρηγοριάδη Κεφαλά Μακρή Ε. Μακρή Αλ., Μπάστα , Καραβίδα, Μουστάκα
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Τσοπανάκη): Κεκλίκογλου 4, Λιγνού 4, Ανδρικοπούλου 5, Σακελλαρίου 6 , Μωραίτη Λ. 9, Μπουντούρη 11(1) , Καβούνη 2, Αρμένη 6, Σιμιτζιδέλη 2, Μωραίτη Γ 4, Αποστόλου Νικολάκη


3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ


ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 47-44
Διαιτητές : Σιμά Τζιμινίδης
Δεκάλεπτα : 10-08, 25-23, 37-35, 47-44
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ζότοβα ) : Μιχαλοπούλου 7, Τζουνοπούλου , Πάγγου 3, Χασαπίδου 2, Μπαλωμένου 13, Παπαθεοδώρου , Παπακώστα 2, Χαρούνι 9, Γιαννακοπούλου 2, Κονόμη 9
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αργυρίου): Ψαθάκη 11(1) , Πράπα 2, Χατζηβέρογλου 3(1) , Τζανόγλου , Χάλιου , Λυμπέρη Γ. 6, Καπαρέλου 6, Καρακατσάνη , Λυμπέρη Α. 8, Μολτσάνοβα , Φλόκα 4 , Καλογρίδη 4


ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 27-72
Διαιτητές: Χρόνης , Καρύκας
Δεκάλεπτα : 5-26, 18-47, 22-67,27-82
ΔΑΦΗ ΑΓ ΔΗΜ (Αλεξανδρόπουλος): Τσίχλα , Βλάχου , Πιπερή 3, Κουλούρη 2, Δίμτσα 5, Χρονοπούλου , Παγώνη 5, Σαρίδη 4, Οργανοπούλου 2, Κορδιστού , Κρικέλα 4, Κουλούρη Μ. 2
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κοπάτσκοβα): Ανδρονικίδου 5, Ολύμπιου 4, Παντελή 7, Παντοπούλου 11, Παχνή 10, Τσαγκαροπούλου 23, Κλιντζιάν 2, Λάσκαρη , Ισαακίδη 8, Γεωργουσόπουλου 2, Μπάκου , Γεροντίτη


ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ –ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 80-37
Διαιτητές : Τζίμης , Χρόνης
Δεκάλεπτα : 32-02, 50-10, 62-24, 80-37
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Τσομπανάκη) : Σακελλαρίου 5, Λιγνού 9, Αναστασοπούλου 12(1) ,Μπουντούρη 13(1) , Καβούνη 13(2) , Αρμένη 9(1) , Ανδρικοπούλου 7(1) , Μωραίτη Γ. 4, Μωραίτη Λ. 2, Κεκλίκογλου 6 , Διαμαντοπούλου Αποστόλου
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Πέτρου): Τζεμπελίκου 10 , Ιωσηφίδη 1, Πέππα 3, Μαργέτη 5, Στοτσένη 7,Μαρούγκα 4, Γουργιωτοπούλου 5, Λούκου 2, Μπρίγκια , Τσάλου , Παπαελευθερίου Πόγκα


ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ - ΑΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ 53-46
Διαιτητές . : Καρακωνσταντόπουλος, Πλαχούρας
Δεκάλεπτα : 13-13 , 20-28 , 33-37 , 53-46
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. (Ζαρκαδούλας ): Στεφάν 2, Μπουρσούκη 7 (1), Ρήγα 10 (1), Γεωργακοπούλου , Βώλου 25 (2), Τσίρκα , Μυκονιάτη , Κρητικοπούλου 7, Αετοπούλου 2, Μπάμπου
Α.Σ. ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ ( Κάργιαννης Ι., Κάργιαννης Θ. ): Πολυζώτη 5 , Μάντη , Τζώνη 20, Στιβακτάκη 2, Πετρολέκα , Μπρονισέβσκα 10, Μάνου , Μάραγια , Δρόσου , Ζήκα 9, Κοντιαέλου

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. -ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦ. 65-34
Διαιτητές : Μπιτέρνας , Πλαχούρας

ΑΟΝΑ -ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 35-72
Διαιτητές: Τζίμης , Σιμά
Δεκάλεπτα : 08-15, 16-35, 24-57, 35-72

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1 ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ 6 3 3 0 202 97
2 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 6 3 3 0 214 105
3 ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ 5 3 2 1 151 141
4 ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΣ 5 3 2 1 174 138
5 ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΑΟ 5 3 2 1 162 138
6 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ 5 3 2 1 125 143
--------------------------------------------------------------------
7 ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 5 3 2 1 131 141
8 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 4 3 1 2 126 145
9 ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΟ 4 3 1 2 86 148
------------------------------------------------------------------
10 ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 3 3 0 3 116 159
11 ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ ΑΣ 3 3 0 3 109 170
12 ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΑΟ 3 3 0 3 91 162
ema
QUOTE(alwaysloveit @ Oct 16 2017, 09:43 ) *
Παντως θεωρω οτι σιγα σιγα φαινεται η πρωτη τριαδα.. (Γερακας-Ιασων-Παο κατα τη γνωμη μου,με αυτη τη σειρα ισως..) Το θεμα ειναι η τεταρτη θεση.. Κ προφανως ωραια ματς στα play offs. Αλλα εχουμε δρομο ακομα.!


Συμφωνώ για την τετράδα, αλλά δεν έχω δει ακόμα τον Ιάσονα σε "δύσκολο" παιχνίδι για να εκφέρω γνώμη. Για τη σειρά, πάλι έχω τις αμφιβολίες μου. Πολύ πιθανόν ο Ιάσονας να είναι πρώτος. Έχει ψηλά κορμιά που παίζουν ζώνη. Στις παγκορασίδες πέρυσι έχασε από Γέρακα, αλλά εκεί, νομίζω, απαγορεύεται η ζώνη.
Βέβαια, ο Κρόνος έδειξε στο ματς Γέρακα-ΠΑΟ, με πολύ κόσμο στις κερκίδες, ότι έχει ψυχή, καλό προπονητικό τιμ και δεμένη ομάδα, χωρίς ατομιστίες, οπότε όλα μπορεί κανείς να τα περιμένει. (Περαστικά στην παίκτρια του Γέρακα που τραυματίστηκε στη διάρκεια του αγώνα, ας ελπίσουμε ότι θα είναι σύντομα περαστικό!!)
Ο ΠΑΟ με τίποτα δεν θυμίζει την περσινή ομάδα. Κύρια έλλειψη η Σύνθια Εζέτζα που μάζευε όλα τα ριμπάουντ. Αν και έχει πάρει ψηλή παίκτρια με μεταγραφή δεν κατάφερε να κάνει πολλά μέσα στη ρακέτα ακόμα και όταν έπαιζε απέναντι σε κοντύτερα κορίτσια. Ίσως δεν ήταν η καλή της μέρα, μην ξεχνάμε μιλάμε για 14χρονα και 15χρονα παιδιά. Άλλο χαρακτηριστικό του ΠΑΟ φέτος σε σχέση με πέρυσι: τα μικρότερης ηλικίας παιδιά. Πάντα ο ΠΑΟ έπαιρνε μεταγραφές παιδιά στο μάξιμουμ της ηλικίας για το πρωτάθλημα. όταν παίζουν σε τέτοια ματς παιδιά 12χρονα(!!!) είναι δύσκολο να διαχειριστούν τέτοιους αγώνες. Δεν αντέχουν την πίεση. Επιπλέον, κάποιες από τις μεταγραφές της ομάδας δεν έχουν εμπειρία σε δύσκολα ματς, οπότε αυτό μάλλον φάνηκε στον αγώνα. Έκαναν επιλογές που θα έκαναν απέναντι και σε μια αδύνατη άμυνα και αυτό στοίχιζε χαμένες επιθέσεις.

Τώρα, για τα υπόλοιπα αποτελέσματα ΕΣΚΑ να ξαναπώ μπράβο στην ΕΣΚΑ, αφού Δευτέρα πρωί έχει αναρτημένα όλα τα αποτελέσματα!!
Κατ εμέ ανατροπή η νίκη της ΑΕΝΚ έναντι του Άρη Πετρούπολης (δεν το περίμενα) Αλλά μάλλον είχα δίκιο, γιατί στη σύνθεση της ομάδας του Άρη, δεν είδα τη Φιλίππα Γούλα.

Από το σάιτ του ΆΡΗ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ:
ΔΙΠΛΟ ΜΠΛΑΚ ΑΟΥΤ, 36-59 ΑΠΟ ΚΗΦΙΣΙΑ
Χωρίς να έχουν σταθερή απόδοση οι κορασίδες ηττήθηκαν από την ΑΕΝΚ με 36-59.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 1-26, 15-5, 6-23, 14-5.
ΑΡΗΣ (ΤΣΟΥΜΑΝΗ): ΚΟΥΤΣΟΥΚΗ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΙΣΜΑΝΙΔΟΥ 2, ΖΟΥΜΑ Ν., ΡΕΜΟΥΝΔΟΥ, ΖΟΥΜΑ Μ. 10, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ 14, ΜΕΤΣΟ 4, ΤΣΕΡΟΥ, ΚΑΠΕΛΕΡΗ 6 ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ.
ΑΕΝΚ (ΚΑΤΡΑ): ΓΛΥΝΟΥ 8(1), ΜΑΚΡΙΔΗ, ΘΕΟΔΩΡΟΥ 2, ΑΧΜΕΤ 2, ΣΙΚΙΑΡΙΔΗ 13, ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗ Ν. 1, ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗ Σ. 16(3), ΠΑΠΑΧΑΡΙΣΗ 3(1), ΚΑΤΤΗ, ΜΠΑΚΙΔΗ 2, ΑΧΜΕΤ Ο. 2, ΖΕΡΒΟΥΛΑΚΟΥ 10


Οπότε, αν και είναι νωρίς ακόμα για να κρίνουμε την τέταρτη θεση μέχρι στιγμής νομίζω είναι ο ΕΥΝΙΚΟΣ φαβορί για την κατάκτησή της.

ggrilik
Για τον αγώνα που έλεγα να πάρετε ποπ κόρν και ωτοασπίδες..

Α ΕΣΚΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - 4η αγωνιστική
ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. 38-24
Δεκάλεπτα:11-3,17-12,26-17,38-24
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης - Αρχιμανδρίτης): Ηλιοπούλου 5, Μπλιθικιώτη , Δαυλάκου 4, Σώτου , Κοντακτσίου , Κούκη , Τάρλα 9, Τριανταφύλλου 3, Μαυράκη 3(1), Ζαρρή , Μόσχου .
Κρόνος Γέρακα (Χατζηιωαννίδης): Καρυοφύλλη, Αρβανίτη , Ανδρικοπούλου 11, Καρτάκη 8, Ανδρεοπούλου, Κυρίδη Α. 2, Κυριακάκη 11, Φλαμπούρη, Κυρίδη Αγ. 4, Κασιμάτη 2, Σκορλέτου, Σάμιτα

Πρέπει να ήταν ζόρικο ματσάκι με γερές άμυνες και αρκετό άγχος. Κάτι άκουσα για γονείς που βρίζαν. Βρε σεις, δεν ντρέπεστε? Μα καμία αυτοπειθαρχία rolleyes.gif

Πάντως επειδή έχω δεί ενα παιχνίδι του Παναθηναϊκού, σίγουρα δεν είναι όσο ισχυρός ήταν πέρσι, και γιατί του λείπει η Εζέτζα και γιατί στα γκάρντ τον ρόλο των Κοιλιά και Καράλη ανέλαβαν πιο μικρές και άπειρες. Ενισχύθηκε βέβαια με μεταγραφές, αν κι η Εζέτζα δεν αναπληρώνεται.. Ενισχύθηκε σε ψηλες με μια απ τις διεθνείς ψηλές της ΕΣΚΑ την Τριανταφύλλου την Γεωργία (2002, απο ΑΕΝΚ) και στα γκάρντ με Κουκή (2003, απο Μελίσσια) και με Ηλιοπούλου (2002, απο Παπάγου). Καλές όλες. Συν τις μικρές δικές του που τεχνικά είναι αρκετά καλές και λογικά έχουν εξελιχθεί ατομικά απο πέρσι.

Οπότε περιμένω καθώς κυλάει η χρονιά η ομάδα να δένει περισσότερο και να μπορεί να εκμεταλλευτεί τα ατού της (θα λεγα ζωγραφιστό + αιφνιδιασμοί) και να γίνεται όλο και πιο ισχυρή μια που έχει πλήρες ρόστερ, όχι όσο πέρσι αλλά ΟΚ.

Ο Γέρακας λογικά είναι πιο δεμένος, πολύ καλή ομάδα επίσης, οπότε προσωπικά βλέπω αυτές τις ομάδες στο 1-2. Φυσικά δεν έχω δει Ιάσονα, οπότε αερολογώ rolleyes.gif αλλά αν δεν αερολογήσουμε και λίγο tongue.gif
Πάντως η ζώνη δεν είναι δικαιολογία, ας παίξουν κι αυτές οι ομάδες ζώνη τον Ιάσονα.

Προς το παρόν προσπαθώ να μαζέψω στοιχεία και για ΕΣΚΑΝΑ και ΕΚΑΣΘ και Κρήτη και λοιπή επαρχία να σας δώσω μια πρόγευση Πανελληνίου που νομίζω θα είναι πιο ανοιχτό σε προβλέψεις απ ότι πέρσι που Φάρος με την σούπερ τριάδα και ΠΑΟ με Εζέτζα και υπερπλήρες ρόστερ ξεχώριζαν.

Πάντως αυτό που έχει σημασία είναι να εξελιχθούν ατομικά οι παίκτριες, ειδικά κάποιες που ανέφερα στο νήμα της Εθνικής κορασίδων προβάλλοντας την εξέλιξη που εκτιμώ πως θα έχουν ώστε να μην με κρεμάσουν smiley.gif
Bill 70
Γεια σας, γεια σας!
Την περσινή χρονιά, θέλησα να συμμετάσχω στο forum μόλις είδα πως πάει να περάσει μέσω των μηνυμάτων η εντύπωση ότι οι γονείς των αθλητριών του Ιάσονα είναι τραμπούκοι και τα παιδιά τους μελλοντικοί βαρυποινίτες.
Ελπίζω κατά την διάρκεια της σεζόν να ξεκαθάρισε πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. 10 άτομα η εξέδρα σε κάθε "εντός" -φέτος νομίζω πως δεν θα έχουμε ούτε τυπική έδρα λόγω νέου κανονισμού- έδρας παιχνίδι συν συμμαθητές στα σημαντικά παιχνίδια που μάλιστα αποκαλέστηκαν "τσογλάνια" γιατί τόλμησαν να πατήσουν την "κόρνα" στις βολές αντιπάλου, χωρίς καμία προσωπική αναφορά, πόσω μάλλον λεκτική επίθεση σε αθλήτρια.
Δυστυχώς πάλι φέτος ξεκινήσαμε να μιλάμε για την ομάδα των υπανθρώπων που καταστρέφει το άθλημα και που όλες οι υγιείς δυναμεις του αθλητισμού πρέπει να πατάξουν και να στείλουν στο πυρ το εξώτερον.
Λοιπόν, ένα ένα ό,τι θυμάμαι γιατί έχασα λίγο την μπάλα
* Η ζώνη δεν απάγορεύεται στις παγκορασίδες, όπως δεν απαγορεύεται όταν φεύγει στον αιφνιδιασμό ο αντίπαλος να του τσακίζεις τα παΐδια στα πλαίσια του ορθόδοξου man to man, όπως συνέβη στο τελευταίο αδιάφορο παιχνίδι του Ιάσονα πριν το final four με αποτέλεσμα η βασική του playmaker να τραυματιστεί και να αγωνιστεί καποια δευτερόλεπτα με τον Κρόνο στον ημιτελικό και λίγα λεπτά στον μικρό τελικό μόνο και μόνο για τη μη ακύρωση του Ιάσονα.
* Η κακή ΕΣΚΑ δεν παίρνει μέτρα για την ζώνη. Οταν με το καλό πάρει ας εξετάσει και αν το man to man ΜΕ ΤΣΙΜΠΙΕΣ που αντιμετωπίσαμε πέρυσι, οδηγεί τις αθλήτριες στον προθάλαμο του WNBA.
* Οταν παίζεις ζώνη καταστρέφεις παιδιά και όταν παίζεις man to man κοουτσάροντας μεθυσμένος, αποβάλλεσαι και συνεχίζεις από τις εξέδρες να μπινελικώνεις διαιτητές και αντίπαλους προπονητές, πλάθεις προσωπικότητες.
* Το man to man λογικά δίνει και το δικαίωμα στους αντιπάλους γονείς να εξυβρίζουν από απόσταση αναπνοής κορίτσια 15-16 ετών με λέξεις που απαξιώ να αναφέρω. Χωρίς οι αρχιγκάνγκστερ τις εξέδρας του Ιάσονα να αντιδράσουν. Μάλλον τους έστησαν καρτέρι σε διάταξη 2-1-2 έξω από το γήπεδο και τους τσιμέντωσαν.
* Αν είχα παιδιά και τους άρεσε ο αθλητισμός, θα τους έλεγα πως αυτή η δραστηριότητα είναι ένα σημαντικό μάθημα ζωής, ειδικά αν παρατηρούν τη συμπεριφορά των γονέων στις εξέδρες.
* Και λίγο ελεεινό χιουμορ χωρις καμία εμπάθεια. Εκτός από τη ζώνη να προτείνει το κάθε σωματείο τι κανονισμούς θέλει. Για να προστατέψουμε τις πιο αδύνατες ομάδες μόλις φτάνει η διαφορά τους 100 πόντους που όπως είδατε στα πλαίσια της άμιλλας αρκετοί επιδιώκουν, το κοντέρ να μηδενίζεται. Μπορούμε να απαγορέψουμε τα σουτ πίσω από τα 4 μέτρα, τις βολές, τις αλλαγές στα σκρίν, να δίνουμε μπόνους στις σπρωξιές στον αιφνιδιασμό, να βγαίνουν όλοι πρώτοι, να μην υπάρχει σκορ, ούτε βαθμολογία, να παίζουμε με μπάλα γυμναστηρίου 5 κιλών, με μπάλα μεγαλύτερης διαμέτρου απο της στεφάνης ή ακόμα καλύτερα χωρίς μπάλα και να είμαστε μια ωραία yolo μπασκετική ατμόσφαιρα. Γιατί όχι;
Αυτά. Συγνώμη και καλημέρα σας.
Δεν έκανα καμία προσωπική αναφορά και ούτε πρόκειται. Τα θλιβερά περιστατικά είναι απολύτως ακριβή και αφορούν ένα μικρό μέρος. Τόσο μπροστά στα όσα είδαν και βλέπουν τα ματάκια μας, αλλά ευτυχώς το μικρό μέρος αφορά και το ποσοστό των κάφρων. Που έτσι όπως πάμε θα το αυξήσουμε γεωμετρικά, μαθηματικά μα καθόλου μπασκετικά κάτι για το οποίο υποτίθεται κοπτόμαστε.
ggrilik
QUOTE (Bill 70 @ Oct 17 2017, 12:11 ) *
Γεια σας, γεια σας!
Την περσινή χρονι, ...
....

Φίλε Βασίλη, χωρίς να είμαι Μοδεράτωρ Γκριλίκιους Μάξιμους ωστε να μου ανήκει το φόρουμ, να πω τα εξής:

Τα έβγαλες απο μέσα σου, καλώς, προφανώς το χρειαζόσουν. Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Ωστόσο δεν βλέπω κάποιος να έχει κατηγορήσει εδώ μέσα τον Ιάσονα για κάτι ιδιαίτερο.. Ισα ίσα. Το μόνο που είδα είναι μια εκτίμηση οτι μπορεί να έρθει πρώτος λόγω χρήσης ζώνης (όντας καλή ομάδα προφανώς) και μια γνώμη περι απαίσιας ζώνης που έχει κάνει μόδα ο Ιάσονας. Φυσικά το τελευταίο δεν ισχύει, πάντα υπήρχαν ομάδες που παίζανε πολύ ζώνη, ίσως φέτος είναι περισσότερες. Δεν έχω εικόνα.

Υπάρχει ωστόσο μια πολύ σεβαστή άποψη (και μάλλον επικρατούσα) για το επιζήμιο της ζώνης σε πολύ μικρές ηλικίες, σίγουρα για παμπαίδες/παγκορασίδες. Μερικοί επεκτείνουν και σε παίδες/κορασίδες.

Αυτό είναι όλο. Μην κάνουμε το φόρουμ καφέ Μπαγκντάτ παρακαλώ rolleyes.gif
Bill 70
Αφού ξεθύμανα λοιπόν ας παραθέσω και τις προβλέψεις μου.
Φαβορί για μένα ξεκάθαρα ο Κρόνος με κεκτημένη ταχύτητα από τις παγκορασίδες. Ηδη το αποδεικνύει.
Ο Ιάσονας αν παρατηρήσετε, εκτός της πρώτης αγωνιστικής, δεν έχει πλέον έδρα. Παίζει τα εντός έδρας του στα γήπεδα των αντιπάλων. Αν συνεχιστεί αυτό θα πρέπει να παίξει δύο φορές στο Γέρακα και δύο στη Λεωφόρο. Δύσκολη αποστολή.
Δεν πρόκειται να πέσει χωρίς μάχη πάντως.
Για την τέταρτη θέση ο Εύνικος ως δεμένο και δυναμικό σύνολο και ο Αθηναικος.
Απο κει και κάτω οψόμεθα με το πέρασμα των αγωνιστικών.
ema
QUOTE(Bill 70 @ Oct 17 2017, 21:07 ) *
Αφού ξεθύμανα λοιπόν ας παραθέσω και τις προβλέψεις μου.
Φαβορί για μένα ξεκάθαρα ο Κρόνος με κεκτημένη ταχύτητα από τις παγκορασίδες. Ηδη το αποδεικνύει.
Ο Ιάσονας αν παρατηρήσετε, εκτός της πρώτης αγωνιστικής, δεν έχει πλέον έδρα. Παίζει τα εντός έδρας του στα γήπεδα των αντιπάλων. Αν συνεχιστεί αυτό θα πρέπει να παίξει δύο φορές στο Γέρακα και δύο στη Λεωφόρο. Δύσκολη αποστολή.
Δεν πρόκειται να πέσει χωρίς μάχη πάντως.
Για την τέταρτη θέση ο Εύνικος ως δεμένο και δυναμικό σύνολο και ο Αθηναικος.
Απο κει και κάτω οψόμεθα με το πέρασμα των αγωνιστικών.


Κατ΄εμέ ο Ιάσονας είναι πιο δυνατή ομάδα από τον ΠΑΟ, ακόμα και με την τραυματία του ΠΑΟ να παίζει. Ο Ιάσονας είναι επίσης δεμένη ομάδα, όπως και ο Κρόνος, ενώ ο ΠΑΟ όχι.
Φυσικά, όλα αυτά είναι και θέμα συγκυριών. Μια γρίππη, ένας τραυματισμός, ακόμα και ελαφρύς αλλάζει τα δεδομένα.

Οπότε ας ελπίσουμε ότι θα δούμε καλό μπασκετάκι, με όλα τα κορίτσια ΓΕΡΑ!!



passhootdrive
QUOTE (ema @ Oct 17 2017, 20:44 ) *
Κατ΄εμέ ο Ιάσονας είναι πιο δυνατή ομάδα από τον ΠΑΟ, ακόμα και με την τραυματία του ΠΑΟ να παίζει. Ο Ιάσονας είναι επίσης δεμένη ομάδα, όπως και ο Κρόνος, ενώ ο ΠΑΟ όχι.
Φυσικά, όλα αυτά είναι και θέμα συγκυριών. Μια γρίππη, ένας τραυματισμός, ακόμα και ελαφρύς αλλάζει τα δεδομένα.

Οπότε ας ελπίσουμε ότι θα δούμε καλό μπασκετάκι, με όλα τα κορίτσια ΓΕΡΑ!!


Για εμένα, ο Κρόνος είναι ένα με δύο κλικ πάνω απὀ Ιάσωνα λόγω βάθους και ομαδικότητας. Ο ΠΑΟ μάλλον θα έρθει τρίτος και το θέμα για τα play offs είναι εάν θα κερδίσει ένα παιχνίδι από τον Ιάσωνα γιατί προβλέπω 2 ήττες από Γέρακα (κοιτάξτε πόντους του ΠΑΟ απὀ Κουκή και Τριανταφύλλου). Η τέταρτη άκομα ανοιχτή αλλά ο Εύνικος παίζει πιο ολοκληρωμένο μπάσκετ αυτή την στιγμή από τον Αθηναικό (ο οποιός δοκιμάζει και τo "αγαπημένo" μου zone and fast break).

Αδικο για τα παιδιά του Ιάσωνα το όλα τα παιχνίδια εκτός, ειδικά εάν ισχύσει και στα play offs.
ema
ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ-ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 33-45
Άνετη επικράτηση του Κρόνου, που χρησιμοποίησε όλο του το ρόστερ και δεν βρέθηκε καμία στιγμή να απειλείται.


ΠΑΟ-ΑΜΥΝΤΑΣ 46-43

Τα δεκάλεπτα:16-10,26-21,35-34,46-43
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης - Αρχιμανδρίτης): Ηλιοπούλου 9, Μπλιθικιώτη 2, Δαυλάκου 11(1), Σώτου , Κοντακτσίου , Κούκη , Τάρλα 4, Τριανταφύλλου 10, Μαυράκη 8(2), Ζαρρή , Μόσχου 2 .
Αμύντας (Πομόνης): Χατζηνικολή, Μαντζιώρη 2, Τσούτσουρα, Ραψομανίκη, Καράντζαλου 7(2), Πατσιώτη 18, Αναστασοπούλου, Φιλέρη, Καραδήμου 2, Βαρβιτσιώτη 7, Βασιλειάδη 7, Κωσταρίδη 7 .

Το είδαν φίλοι μου και μου είπαν ότι ήταν παιχνίδι γκραν γκινιόλ. Παρακάτω αναλυτικά οι εντυπώσεις - συνδυασμός διαφορων απόψεων, με επιφύλαξη:
Ο Αμύντας ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Μόλις πήγαινε να ξεφύγει ο ΠΑΟ ο Αμύντας έκλεβε τη μπάλα και έκανε αιφνιδιασμό. Με αποτέλεσμα να φτάσει κάτι δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με διαφορά στους τρεις πόντους, να ρίξει τρίποντο ο Αμύντας και να κερδίσει φάουλ και η παίκτριά του να βάλει όλες τις βολές οπότε 43-43. Δεν ξέρω τι έγινε μετά και το σκορ έφτασε 46-43
Τα κορίτσια του Αμύντα αν και τεχνικά χρειάζονται ακόμα λίγη δουλειά - πολλά βήματα όταν πιέζονταν - έχουν ψυχή και το λέει η καρδιά τους. Δεν άφηναν καμία φάση να πάει χαμένη. Το άλλο εντυπωσιακό είναι ότι έχει ψηλές που...πηδάνε :-)
Εν ολίγοις ο ΠΑΟ λαχτάρησε!!

Κατ' εμέ ο Αμύντας είναι σίγουρα στην τετράδα, όχι απαραίτητα 4ος. Ελπίζω ο τραυματισμός της παίκτριάς του που μου είπαν να μην είναι σοβαρός!

ΙΑΣΩΝ- ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Αναβολή λόγω αδυναμίας εύρεσης γηπέδου.

passhootdrive
QUOTE (ema @ Oct 22 2017, 01:47 ) *
ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ-ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 33-45
Άνετη επικράτηση του Κρόνου, που χρησιμοποίησε όλο του το ρόστερ και δεν βρέθηκε καμία στιγμή να απειλείται.


ΠΑΟ-ΑΜΥΝΤΑΣ 46-43

Τα δεκάλεπτα:16-10,26-21,35-34,46-43
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης - Αρχιμανδρίτης): Ηλιοπούλου 9, Μπλιθικιώτη 2, Δαυλάκου 11(1), Σώτου , Κοντακτσίου , Κούκη , Τάρλα 4, Τριανταφύλλου 10, Μαυράκη 8(2), Ζαρρή , Μόσχου 2 .
Αμύντας (Πομόνης): Χατζηνικολή, Μαντζιώρη 2, Τσούτσουρα, Ραψομανίκη, Καράντζαλου 7(2), Πατσιώτη 18, Αναστασοπούλου, Φιλέρη, Καραδήμου 2, Βαρβιτσιώτη 7, Βασιλειάδη 7, Κωσταρίδη 7 .

Το είδαν φίλοι μου και μου είπαν ότι ήταν παιχνίδι γκραν γκινιόλ. Παρακάτω αναλυτικά οι εντυπώσεις - συνδυασμός διαφορων απόψεων, με επιφύλαξη:
Ο Αμύντας ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Μόλις πήγαινε να ξεφύγει ο ΠΑΟ ο Αμύντας έκλεβε τη μπάλα και έκανε αιφνιδιασμό. Με αποτέλεσμα να φτάσει κάτι δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με διαφορά στους τρεις πόντους, να ρίξει τρίποντο ο Αμύντας και να κερδίσει φάουλ και η παίκτριά του να βάλει όλες τις βολές οπότε 43-43. Δεν ξέρω τι έγινε μετά και το σκορ έφτασε 46-43
Τα κορίτσια του Αμύντα αν και τεχνικά χρειάζονται ακόμα λίγη δουλειά - πολλά βήματα όταν πιέζονταν - έχουν ψυχή και το λέει η καρδιά τους. Δεν άφηναν καμία φάση να πάει χαμένη. Το άλλο εντυπωσιακό είναι ότι έχει ψηλές που...πηδάνε :-)
Εν ολίγοις ο ΠΑΟ λαχτάρησε!!

Κατ' εμέ ο Αμύντας είναι σίγουρα στην τετράδα, όχι απαραίτητα 4ος. Ελπίζω ο τραυματισμός της παίκτριάς του που μου είπαν να μην είναι σοβαρός!

ΙΑΣΩΝ- ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Αναβολή λόγω αδυναμίας εύρεσης γηπέδου.


Είδα το παιχνιδι του ΠΑΟ. Ο Αμύντας έπαιξε επι8ετική ζώνη για αρκετή ώρα και ο ΠΑΟ γενικά είχε δυσκολία στο να κατεβάσει την μπάλα και να σκοράρει. Τα 2 βασικά play maker δεν παίζουν. Ο Αμύντας ήταν καλός επιθετικά με καλή κίνηση, γύρισμα μπάλας και σωστά κοψίματα. Με λἰγη τύχη θα το είχε πάρει το παιχνίδι αλλά τα κορίτσια του ΠΑΟ ήταν πολύ εύστοχα στις βολές των τελευταίων 2 λεπτών.

Οσο για το Γέρακα, ήταν η νίκη με την μικρότερη διαφορά εως τώρα και μάλλον προβληματίζει το γεγονός πως ήταν επί του Χολαργού.

Μία ενδιαφέρουσα διάσταση έιναι το πόσα παιδια του 2002, 2003 κτλ έχει κά8ε ομάδα. Π.Χ. ο ΠΑΟ έχει μόνο 3 η 4 παιδιά του 2002 και ο Γέρακας κάτι παρόμοιο. Ξέρει κανείς για τους άλλους;
ema
QUOTE(passhootdrive @ Oct 22 2017, 08:14 ) *
Είδα το παιχνιδι του ΠΑΟ. Ο Αμύντας έπαιξε επι8ετική ζώνη για αρκετή ώρα και ο ΠΑΟ γενικά είχε δυσκολία στο να κατεβάσει την μπάλα και να σκοράρει. Τα 2 βασικά play maker δεν παίζουν.


Για το ένα playmaker που λες: δεν έχει παίξει καθόλου φέτος λόγω σοβαρού τραυματισμού το καλοκαίρι. Πολύ κρίμα για το παιδί πρωταρχικά, αλλά και για την ομάδα, αφού πιστεύω θα ήταν σημαντική βοήθεια. Εύχομαι ταχεία ανάρρωση!

Για το άλλο playmaker που λες: προσωπικά πιστεύω ότι θα του ήταν πιο χρήσιμη ως δυάρι, παρά ως άσσος. Σε παιχνίδι του ΠΑΟ που την έχω δει ως playmaker μόλις πιεζόταν από άμυνα μάζευε τη μπάλα, δεν νομίζω ότι είναι τόσο καλή στην τρίπλα, ενώ δεν είναι τόσο καλή στη γρήγορη και σωστή πάσα. Νομίζω το γεγονός ότι πέρυσι έπαιζε σε χαμηλή κατηγορία (γ κορασίδες) δεν την έχει βοηθήσει να αντιμετωπίζει δύσκολους αντιπάλους. Είναι εξαιρετική στα ντράιβ, νομίζω αυτό είναι το ατού της, όχι γιατί είναι τόσο εύστοχα, αλλά γιατί 9 στις 10 φορές κερδίζει φάουλ. Ο άσσος που χρησιμοποίησε χθες ο ΠΑΟ έπαιξε μια χαρά - χθες δεν είχαν αυτή τη δυσκολία που λες στο κατέβασμα - και στο τέλος τον έβγαλε ασπροπρόσωπο ευστοχώντας σε όλες τις βολές και εξασφαλίζοντας τη νίκη. Μάλλον ήταν το καλύτερό της παιχνίδι και νομίζω ότι θα πρέπει να επενδύσει σε αυτήν για άσσο καθώς δεν ξέρω τι είδους είναι ο τραυματισμός της παίκτριας που αναφέρεσαι, πάντως στον προηγούμενο αγώνα δεν μπορούσε να πατήσει καλά το πόδι της αν και οι προπονητές παρόλα αυτά την χρησιμοποίησαν έστω και για λίγο.

O ΠΑΟ έχει γενικά δυσκολία στο να σκοράρει, τουλάχιστον σε όσους αγώνες έχω δει, και σε δίποντα και σε τρίποντα, αλλά και στις βολές ακόμα έχει πολύ χαμηλά ποσοστά (δεν μπορεί η ψηλή σου παίκτρια, που είναι αναμενόμενο να βαράει συνέχεια βολές λόγω θέσης, να είναι τόοοσο άστοχη στις βολές και να είναι και παίκτρια εθνικής! Νομίζω εδώ ο ΠΑΟ δεν δικαιώθηκε χρειάζεται να κάνει πάρα πολλή δουλειά πάνω σε αυτό το κορίτσι)

QUOTE
Ο Αμύντας ήταν καλός επιθετικά με καλή κίνηση, γύρισμα μπάλας και σωστά κοψίματα. Με λἰγη τύχη θα το είχε πάρει το παιχνίδι αλλά τα κορίτσια του ΠΑΟ ήταν πολύ εύστοχα στις βολές των τελευταίων 2 λεπτών.


Ο Αμύντας ήταν πάαρα πολύ καλός επιθετικά. Τρομερό γρήγορο γύρισμα μπάλας και ευστοχία. Αν δεν είχαν κάνει τόσα βήματα τα κορίτσια του θα ήταν ο χθεσινός νικητής. Επίσης, έχει ψηλά κορίτσια που ...πηδάνε @ggrilik ακούς;;; :-) :-)

QUOTE
Οσο για το Γέρακα, ήταν η νίκη με την μικρότερη διαφορά εως τώρα και μάλλον προβληματίζει το γεγονός πως ήταν επί του Χολαργού.


Ο Γέρακας δεν κυνήγησε το σκορ, τον ενδιέφερε μόνο η νίκη, προκειμένου να παίξουν όλα τα παιδιά αρκετό χρόνο, ακόμα και παιδιά που πρώτη φορά κατέβηκαν στην ομάδα των κορασίδων Α. Το βίσκω πολύ υγιές για μια ομάδα ώστε να αποκτούν εμπειρίες όλα τα παιδιά και να βελτιώνονται.


QUOTE
Μία ενδιαφέρουσα διάσταση έιναι το πόσα παιδια του 2002, 2003 κτλ έχει κά8ε ομάδα. Π.Χ. ο ΠΑΟ έχει μόνο 3 η 4 παιδιά του 2002 και ο Γέρακας κάτι παρόμοιο. Ξέρει κανείς για τους άλλους;


Ο Γέρακας έχει 4 παιδιά του 2002
Νομίζω τόσα έχει και ο Αμύντας





ggrilik
Ποτέ δεν θα καταλάβω γιατί οι φίλοι της ΕΣΚΑ έχουν τόση μυστικοπάθεια rolleyes.gif

Ποιες είναι οι ψηλές του Αμύντα που έχουν κι άλμα? Διατάσσω να κληθούν άμεσα στα κλιμάκια Νότου και ν'αρχίσουν και ατομικές προπονήσεις smile.gif
Sakotaa
Το Γαλάτσι +20 τον Άρη σχετικά εύκολα.
Πολύ καλός ο άσσος του Γαλατσίου.
coachv
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α' ΕΣΚΑΝΑ

ΠANEΛEYΣINIAKOΣ-ΦAPOΣ KEPATΣINIOY 31-44
Δεκάλεπτα : 4-8, 16-22, 25-29, 31-44
Διαιτητές :Παπαγεωργίου , Πέππας Γ.
ΠANEΛEYΣINIAKOΣ(Πέτρου): Tζεμπελίκου 2, Γουργιωτοπούλου 4, Στοτσένη , Πέππα 11(1), Iωσηφίδη 8, Mαργέτη 4, Mαρούγκα 2, Mπρίγκια , Λούκου 2, Tσάλου 4, Kοκκαλάρα, Πόγκα 2.
ΦAPOΣ KEPATΣINIOY(Παναγιωτόπουλος ): Διακάκη , Mαλλάρη , Mποκούζη , Zαμπούνη , Xατζηλεοντή 17, Tζουρά , Kαραπατάκη 8(2), Φερεντίνου , Δρουμπούκη 6, Σταμπούλου , Ζαχαρίου Σακελλαρίδου 11


ΔΑΦΝΗ ΑΓ ΔΗΜ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 37-49
Διαιτητές : Τσαλίκης , Μπιτέρνας
Δεκάλεπτα : 07-13, 19-24, 32-35, 37-49
ΔΑΦΝΗ ΑΓ ΔΗΜ. (Φατούρος): Τσίχλα , Πιπέρη, Κουλούρη Β. , Δίμτσα , Χρονοπούλου , Παγώνη 12(1) , Σαρίδη 6, Ορφανοπούλου , Κορδιστού , Βλάχου 3, Κουλούρη Μ. 16(1)
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ζότοβα): Παπαδοπούλου , Μιχαλοπούλου 6(1) , Τζουνοπούλου , Πάγγου 3(1) , Χασαπίδου , Μπαλωμένου 8 , Παπαθεοδώρου 2, Παπακώστα 6, Χαρούνι 2, Γιαννακοπούλου , Σπανού , Κονόμη 11


ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. 50-26
Διαιτητές : Γαρίνη , Σιμά
Δεκάλεπτα : 12-08 , 19-11 , 29-22 , 50-26
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ( Κοπάτσκοβα ): Λάσκαρη , Ολυμπίου 5, Παντελή 16, Παντοπούλου 2, Παχνή 3, Τσαγκαροπούλου 20, Κλιντζιάν , Ανδρονικίδου 2, Ισαακίδη 2, Γεωργουσοπούλου , Μπάκου , Γεροντίτη .
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. ( Ζαρκαδούλας ): Μπάμπου , Μπουρσούκη , Μυκονιάτη , Κέλι , Βώλου 12 (2), Παπα , Ναύλερη , Γεωργακοπούλου , Ρήγα 6 (1), Κρητικοπούλου 2, Στεφαν , Τσίρκα 6 .


ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ -ΑΟΝΑ 38-52


ΑΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ -ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 38-79
Διαιτητές : Μαίμου Πλαχούρας
Δεκάλεπτα : 09-27, 19-39, 26-58, 38-79
ΑΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ (Κάργιαννης Ι. Κάργιαννης Θ.) : Δρόσου 5 , Ζήκα 4, Μπρονισέβσκα 11, Μάντη 4 , Τζώνη 6, Στιβακτάκη 2, Αγαπητού 2, Μάνου 2, Πετρολέκα 2, Πολυζώτη Μαραπά
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Τσομπανάκη): Μωραίτη Λ. 7, Αναστασοπούλου 4, Μπουντούρη 13, Λιγνού 18, Αρμένη 6, Ανδρικοπούλου15, Σιμιτσιδέλη 5 , Μωραίτη Γ. 3, Αποστόλου 5, Κεκλίκογλου 2, Διαμαντοπούλου 1, Νικολάκη
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡ. 82-36

BAΘΜΟΛΟΓΙΑ
1 ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ 8 4 4 0 281 135
2 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 8 4 4 0 264 131
3 ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΣ 7 4 3 1 256 174
4 ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΑΟ 7 4 3 1 206 169
5 ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 7 4 3 1 180 178
6 ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ 6 4 2 2 182 185
-----------------------------------------------------------------
7 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ 6 4 2 2 151 193
8 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 5 4 1 3 162 227
9 ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 5 4 1 3 168 197
-----------------------------------------------------------------
10 ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΟ 5 4 1 3 123 197
11 ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΑΟ 4 4 0 4 129 214
12 ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ ΑΣ 4 4 0 4 147 249

www.eskana.gr
ggrilik
QUOTE (coachv @ Oct 23 2017, 07:35 ) *
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α' ΕΣΚΑΝΑ

www.eskana.gr


Ευχαριστούμε V. !


Να προσθέσω το ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡ. 82-36

Τεμπελιές εκεί στον Κρόνο. Δεν δίνουν φύλλο αγώνα smile.gif

Ο Πρωτέας πίστευα οτι θα κάνει κοιλιά φέτος, αλλά με τον κορμό των παλιών του παικριών Χριστίνα Αναστασοπούλου , Μπουνούρη Ελισάβετ κλπ σύν τις δύο μεταγραφές, Βασιλικής Λιγνού απο Αθηναϊκό και Ολυμπίας Σακελαρίου απο ΑΕΝΚ μοιάζει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Αν κι η Σακελαρίου δεν έπαιξε προχθές.
Οι δύο μεταγραφές πάντως ήταν πολύ πετυχημένες. Σε θέσεις που χρειαζόταν ο Πρωτέας.

Για τις ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ, Μάγδα Μόκα κι Ορνέλα Μούτσα δεν παίζουν, και δεν βλέπω να παίζουν πουθενά. Γιατί? Ελπίζω ναα μην έχουμε πάλι ιστορίες με δελτία..

Ο Ολυμπιακός παρόλο που δεν έκανε τίποτα θορυβώδεις μεταγραφές (όσο θορυβώδης μπορεί να είναι μια μεταγραφή κορασίδων τέλος πάντων rolleyes.gif ) και έμεινε με τις πάικτριες που τον ανέβασαν κατηγορία, τα πάει σχετικά καλά. Νωρίς ακόμα αλλά τον βλέπω να παραμένει στην Α'. Μπράβο.

Φάαρος. Χωρίς Καρακασίδου και Κοντραφούρη πλέον. Οπότε παίζει υποθέτω χωρίς άγχος μόνο για την διασκέδαση και την βελτίωση. Λογικά στο Κερατσίνι έχουν επικεντρωθεί στις νεανίδες, όπου έκαναν και μια κρίσιμη μεταγραφή σε θέση που πονάγανε, απο την Πτολεμαΐδα, την Ευτέρπη Κοτζαϊτση. Δεν νομίζω πως έχει αντίπαλο στην ΕΣΚΑΝΑ.

Κρόνος, no information smile.gif

Πανιώνιος. Πολύ σκληροτράχηλος και φέτος.
ema
QUOTE(Sakotaa @ Oct 23 2017, 00:20 ) *
Το Γαλάτσι +20 τον Άρη σχετικά εύκολα.
Πολύ καλός ο άσσος του Γαλατσίου.


Αφού είδατε τον αγώνα θα μας πείτε και μερικά σχόλια παραπάνω; π.χ. ήταν πλήρης ο Άρης;;
Γιατί αν δεν ήταν η εικόνα της ομάδας είναι τελείως διαφορετική

QUOTE(ggrilik @ Oct 23 2017, 09:48 ) *
Ευχαριστούμε V. !


Να προσθέσω το ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡ. 82-36

Τεμπελιές εκεί στον Κρόνο. Δεν δίνουν φύλλο αγώνα smile.gif

Ο Πρωτέας πίστευα οτι θα κάνει κοιλιά φέτος, αλλά με τον κορμό των παλιών του παικριών Χριστίνα Αναστασοπούλου , Μπουνούρη Ελισάβετ κλπ σύν τις δύο μεταγραφές, Βασιλικής Λιγνού απο Αθηναϊκό και Ολυμπίας Σακελαρίου απο ΑΕΝΚ μοιάζει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Αν κι η Σακελαρίου δεν έπαιξε προχθές.
Οι δύο μεταγραφές πάντως ήταν πολύ πετυχημένες. Σε θέσεις που χρειαζόταν ο Πρωτέας.

Για τις ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ, Μάγδα Μόκα κι Ορνέλα Μούτσα δεν παίζουν, και δεν βλέπω να παίζουν πουθενά. Γιατί? Ελπίζω ναα μην έχουμε πάλι ιστορίες με δελτία..

Ο Ολυμπιακός παρόλο που δεν έκανε τίποτα θορυβώδεις μεταγραφές (όσο θορυβώδης μπορεί να είναι μια μεταγραφή κορασίδων τέλος πάντων rolleyes.gif ) και έμεινε με τις πάικτριες που τον ανέβασαν κατηγορία, τα πάει σχετικά καλά. Νωρίς ακόμα αλλά τον βλέπω να παραμένει στην Α'. Μπράβο.

Φάαρος. Χωρίς Καρακασίδου και Κοντραφούρη πλέον. Οπότε παίζει υποθέτω χωρίς άγχος μόνο για την διασκέδαση και την βελτίωση. Λογικά στο Κερατσίνι έχουν επικεντρωθεί στις νεανίδες, όπου έκαναν και μια κρίσιμη μεταγραφή σε θέση που πονάγανε, απο την Πτολεμαΐδα, την Ευτέρπη Κοτζαϊτση. Δεν νομίζω πως έχει αντίπαλο στην ΕΣΚΑΝΑ.

Κρόνος, no information smile.gif

Πανιώνιος. Πολύ σκληροτράχηλος και φέτος.


Μούτσα παίζει στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου
Όπως και η Ρούτση νομίζω από Μοσχάτο
coachv
QUOTE (ggrilik @ Oct 23 2017, 07:48 ) *
Για τις ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ, Μάγδα Μόκα κι Ορνέλα Μούτσα δεν παίζουν, και δεν βλέπω να παίζουν πουθενά. Γιατί? Ελπίζω ναα μην έχουμε πάλι ιστορίες με δελτία..


Φάαρος. Χωρίς Καρακασίδου και Κοντραφούρη πλέον. Οπότε παίζει υποθέτω χωρίς άγχος μόνο για την διασκέδαση και την βελτίωση. Λογικά στο Κερατσίνι έχουν επικεντρωθεί στις νεανίδες, όπου έκαναν και μια κρίσιμη μεταγραφή σε θέση που πονάγανε, απο την Πτολεμαΐδα, την Ευτέρπη Κοτζαϊτση. Δεν νομίζω πως έχει αντίπαλο στην ΕΣΚΑΝΑ.


Για ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ η Μόκα είναι τραυματίας και η Μούτσα έχει πάει ΚΡΟΝΟ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ. Έχει ένα θεματάκι με το δελτίο της και λογικά θα βγει τις επόμενες μέρες ή την επόμενη βδομάδα.

Για ΦΑΡΟ στις κορασίδες συνεχίζει και παίζει η Χατζηλεοντή. Έγινε και μια προσθήκη της Σακελλαρίδου Αναστασία(2003) κοντά στο 180κάτι 5άρι. Έπαιζε πέρσι σε κορασίδες και νεανίδες ΚΑΙ γυναικείο στον ΑΤΡΟΜΗΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ Α ΕΣΚΑΝΑ.
Sakotaa
Δυστυχώς δεν ξέρω κανένα ρόστερ καμίας ομάδας της κατηγιριας οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω για ελλείψεις. Το πολύ πολύ αν είχε κάποια έλλειψη ο Άρης στο επόμενο παιχνίδι να χάσει το Γαλάτσι με 20 ποντους
ema
QUOTE(Sakotaa @ Oct 23 2017, 22:19 ) *
Δυστυχώς δεν ξέρω κανένα ρόστερ καμίας ομάδας της κατηγιριας οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω για ελλείψεις. Το πολύ πολύ αν είχε κάποια έλλειψη ο Άρης στο επόμενο παιχνίδι να χάσει το Γαλάτσι με 20 ποντους


Ελπίζω να μην προσβληθήκατε, δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.
Απλά, μια και δεν το ξέρετε, ο Άρης έχει μία παίκτρια εξαιρετική. Μόνη της κράτησε την ομάδα πέρυσι στην κατηγορία.
Ρώτησα γιατί άκουσα ότι ήταν τραυματίας. Και για να έχουμε μια εικόνα της δυναμικότητας του παιχνιδιού θα είχε σημασία. Το αν θα χάσει το Γαλάτσι στο επόμενο παιχνίδι με 20 πόντους, δεν το ξέρω, ελπίζω πως όχι, γιατί αγώνες που λήγουν με μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων δεν έχουν ενδιαφέρον ούτε για τους θεατές ούτε για τα παιδιά.
ggrilik
QUOTE (coachv @ Oct 23 2017, 13:33 ) *
Για ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ η Μόκα είναι τραυματίας και η Μούτσα έχει πάει ΚΡΟΝΟ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ. Έχει ένα θεματάκι με το δελτίο της και λογικά θα βγει τις επόμενες μέρες ή την επόμενη βδομάδα.


Μάλιστα. Ελπίζω να τακτοποιηθεί το θέμα με το δελτίο γιατί η η Μούτσα είναι ελπιδοφόρα παίκτρια, ακριβώς πάνω σε ηλικία φουλ εξέλιξης και είναι κρίμα να χάνει αγώνες.

Αρα ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου έχει ενισχυθεί σημαντικά. Αν λοιπόν μέχρι το τέλος της χρονιάς η Γεωργία η Γρηγοροπούλου εξελιχθεί όσο ελπίζω κι αν η Ρούτση η Έμιλι δεν με κρεμάσει και παίξει όπως νομίζω ότι μπορεί (πω πω έτσι και με κρεμάσει, το τι έχω ν'ακούσω που την παίνευα δεν λέγεται rolleyes.gif ) θα δούμε στα πλέϊ οφ γερά παιχνιδάκια με τον Πρωτέα Βούλας. thumbsup.gif

Και μετά πανελλήνιο με την πρωταθλήτρια ΕΣΚΑ (προβλέπω ή ΠΑΟ ή Κρόνο Γέρακα -καλές ομάδες κι οι δύο- αν κι εδώ κάποιοι λένε για Ιάσονα Κολωνού που δεν έχω δει καθόλου) συν τον ΠΑΟΚ που επίσης έχει καλό υλικό κι έχει ενισχυθεί κι όλας. Θα πάρει το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ περπατώντας, και των κορασίδων και των νεανίδων.

Το κακό είναι πως το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ έχει γίνει πολύ πολύ αδύναμο, και φέτος ο ΠΑΟΚ δεν θα έχει καν ανταγωνισμό με τον ΑΡΗ. Πολύ αρνητικό για την εξέλιξη των παικτριών του ΠΑΟΚ. Αλλά δεν του φταίει κανείς, αντί να μαζέψει τις άλλες ομάδες να δουν όλοι μαζί πως θα φτιάξουν ανταγωνιστικό πρωτάθλημα σκουπίζει όποια παίκτρια υπάρχει και χαμογελάει σαν χάνος για το κατόρθωμά του. rolleyes.gif Τουλάχιστον να κανονίσει κανα φιλικό με καμιά καλή Ελληνική, ή και Σέρβικες παίζουν. Λέφτά για διαμονές κλπ δεν ξέρω αν υπάρχουν, αλλά ας κάνει μια νύξη, μπορεί να έχουν λεφτά οι Σέρβοι blink.gif Που καταντήσαμε.. smile.gif

Απο επαρχία δεν έχω πολύ ιδέα τι παίζει. Αλλά δεν γίνεται να μην κάνω προβλέψεις. icon_drunk.gif 69.gif



Για Δυτική Ελλάδα, οι πληροφορίες μου λένε Γλαύκος (BASKET TUNE) Θα δούμε, όταν κι αν αρχίσει ποτέ το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΗ. Παίζει να το ξεχάσουν και τελείως. Μην γελάτε rolleyes.gif
Σε λίγα χρόνια ίσως δούμε να κάνει καμιά έκπληξη η Λευκάδα με την Νίκη. Το έχουν πάρει σοβαρά.

Για Νοτιοανατολική Ελλάδα βλέπω την ομάδα της Κρήτης απο τα Χανιά, τον ΟΑΧ. Να δούμε πόσο θα εξελιχθούν κι οι παίκτριες του Σύλλα Αιδηψού, μπας και κάνουν καμιά τρελή έκπληξη. Κι αυτοί το έχουν πάρει σοβαρά.

Για Βόρεια Ελλάδα βλέπω Απόλλωνα Πτολεμαΐδας, κυρίως λόγο παράδοσης. Βγάζουν παίκτριες.

QUOTE (coachv @ Oct 23 2017, 13:33 ) *
Για ΦΑΡΟ στις κορασίδες συνεχίζει και παίζει η Χατζηλεοντή. Έγινε και μια προσθήκη της Σακελλαρίδου Αναστασία(2003) κοντά στο 180κάτι 5άρι. Έπαιζε πέρσι σε κορασίδες και νεανίδες ΚΑΙ γυναικείο στον ΑΤΡΟΜΗΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ Α ΕΣΚΑΝΑ.

Οπότε να υποθέσω πως η Χατζηλεοντή παίζει τεσσάρι. Καλό νέο.
Αντε, να δούμε πόσο μπορεί να εξελιχθεί φέτος.
coachv
QUOTE (ggrilik @ Oct 24 2017, 02:33 ) *
Μάλιστα. Ελπίζω να τακτοποιηθεί το θέμα με το δελτίο γιατί η η Μούτσα είναι ελπιδοφόρα παίκτρια, ακριβώς πάνω σε ηλικία φουλ εξέλιξης και είναι κρίμα να χάνει αγώνες.

Αρα ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου έχει ενισχυθεί σημαντικά. Αν λοιπόν μέχρι το τέλος της χρονιάς η Γεωργία η Γρηγοροπούλου εξελιχθεί όσο ελπίζω κι αν η Ρούτση η Έμιλι δεν με κρεμάσει και παίξει όπως νομίζω ότι μπορεί (πω πω έτσι και με κρεμάσει, το τι έχω ν'ακούσω που την παίνευα δεν λέγεται rolleyes.gif ) θα δούμε στα πλέϊ οφ γερά παιχνιδάκια με τον Πρωτέα Βούλας. thumbsup.gif

Για Νοτιοανατολική Ελλάδα βλέπω την ομάδα της Κρήτης απο τα Χανιά, τον ΟΑΧ.

Οπότε να υποθέσω πως η Χατζηλεοντή παίζει τεσσάρι. Καλό νέο.
Αντε, να δούμε πόσο μπορεί να εξελιχθεί φέτος.


Η Μούτσα πιστεύω θα είναι θετική έκπληξη στο πρωτάθλημα. Δουλεύει και γενικά είναι πολύ προσγειωμένο και συνειδητοποιημένο παιδί. Μπήκε και στο ACS με υποτροφία. Όπως και η Αθηνά η Τζανέτου του Κρόνου. Αυτές οι δύο με Μποσγανά, Γρηγοροπούλου, Ρούτση και Μπέκιου (ένα πλέυ μέκερ 2002) κάνουν πολύ ανταγωνιστική την ομάδα του Κρόνου.

Έπίσης και ο Πανιώνιος θα είναι ανταγωνιστικός όπως και πέρσι με Παντελή, Ολυμπίου (2002) και Τσαγκαροπούλου και Παντοπούλου. Ομάδα που έχει τα δικά της παιδιά. Δύσκολα κάνουν μεταγραφές, δουλεύουν πολύ και έχουν το δικό τους πλάνο/φιλοσοφία με το ίδιο προπονητικό τιμ (παγκορασίδες-κορασίδες- έχουν και τη Ζέρβα υπεύθυνη) τα τελευταία 3 χρόνια αν δεν κάνω λάθος.

Η Χατζηλεοντή, επειδή την έχω δει φέτος, (όχι όσο θα ήθελα-έχουμε ακόμα tongue.gif ), κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο. Κατεβάζει τη μπάλα..τρέχει, κλέβει, καθαρίζει ότι ριμπάουντ και ότι διεκδικήσιμη μπάλα υπάρχει,δημιουργεί (στις περιπτώσεις που πέφτουν όλες πάνω της tongue.gif ) ... έχεις δουλέψει στο σουτ της από μακρινή απόσταση (παίρνει σουτ, ακόμα και τρίποντα.πράγμα που δεν έκανε πέρσι). Για τη συγκεκριμένη πιστεύω ότι εξελίσσεται και βελτιώνεται κάθε μέρα που περνάει.

Είμαι φαν του ΟΑΧ! Μακάρι να περάσει στο πανελλήνιο!
BASKET TUNE
QUOTE (ggrilik @ Oct 24 2017, 04:33 ) *
Για Δυτική Ελλάδα, οι πληροφορίες μου λένε Γλαύκος (BASKET TUNE) Θα δούμε, όταν κι αν αρχίσει ποτέ το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΗ. Παίζει να το ξεχάσουν και τελείως. Μην γελάτε rolleyes.gif
Σε λίγα χρόνια ίσως δούμε να κάνει καμιά έκπληξη η Λευκάδα με την Νίκη. Το έχουν πάρει σοβαρά.

Για Νοτιοανατολική Ελλάδα βλέπω την ομάδα της Κρήτης απο τα Χανιά, τον ΟΑΧ. Να δούμε πόσο θα εξελιχθούν κι οι παίκτριες του Σύλλα Αιδηψού, μπας και κάνουν καμιά τρελή έκπληξη. Κι αυτοί το έχουν πάρει σοβαρά.


Υπενθυμίζω ότι η ΕΟΚ έχει αλλάξει τους ομίλους, η ΕΣΚΑΒΔΕ από τη Δυτική Ελλάδα ανεβαίνει βορρά και η ΕΣΚΑΣΕ από Νοτιοδυτική Ελλάδα έρχεται στη Δυτική με ΕΣΚΑΗ, ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, και ΕΣΚΑΚ.
Άρα τα Χανιά δε θα αναμετρηθούν στο πανεπαρχιακό με Αιδηψό.
fatherfan
QUOTE (Bill 70 @ Oct 17 2017, 11:11 ) *
Γεια σας, γεια σας!
Την περσινή χρονιά, θέλησα να συμμετάσχω στο forum μόλις είδα πως πάει να περάσει μέσω των μηνυμάτων η εντύπωση ότι οι γονείς των αθλητριών του Ιάσονα είναι τραμπούκοι και τα παιδιά τους μελλοντικοί βαρυποινίτες.
Ελπίζω κατά την διάρκεια της σεζόν να ξεκαθάρισε πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. 10 άτομα η εξέδρα σε κάθε "εντός" -φέτος νομίζω πως δεν θα έχουμε ούτε τυπική έδρα λόγω νέου κανονισμού- έδρας παιχνίδι συν συμμαθητές στα σημαντικά παιχνίδια που μάλιστα αποκαλέστηκαν "τσογλάνια" γιατί τόλμησαν να πατήσουν την "κόρνα" στις βολές αντιπάλου, χωρίς καμία προσωπική αναφορά, πόσω μάλλον λεκτική επίθεση σε αθλήτρια.
Δυστυχώς πάλι φέτος ξεκινήσαμε να μιλάμε για την ομάδα των υπανθρώπων που καταστρέφει το άθλημα και που όλες οι υγιείς δυναμεις του αθλητισμού πρέπει να πατάξουν και να στείλουν στο πυρ το εξώτερον.
Λοιπόν, ένα ένα ό,τι θυμάμαι γιατί έχασα λίγο την μπάλα
* Η ζώνη δεν απάγορεύεται στις παγκορασίδες, όπως δεν απαγορεύεται όταν φεύγει στον αιφνιδιασμό ο αντίπαλος να του τσακίζεις τα παΐδια στα πλαίσια του ορθόδοξου man to man, όπως συνέβη στο τελευταίο αδιάφορο παιχνίδι του Ιάσονα πριν το final four με αποτέλεσμα η βασική του playmaker να τραυματιστεί και να αγωνιστεί καποια δευτερόλεπτα με τον Κρόνο στον ημιτελικό και λίγα λεπτά στον μικρό τελικό μόνο και μόνο για τη μη ακύρωση του Ιάσονα.
* Η κακή ΕΣΚΑ δεν παίρνει μέτρα για την ζώνη. Οταν με το καλό πάρει ας εξετάσει και αν το man to man ΜΕ ΤΣΙΜΠΙΕΣ που αντιμετωπίσαμε πέρυσι, οδηγεί τις αθλήτριες στον προθάλαμο του WNBA.
* Οταν παίζεις ζώνη καταστρέφεις παιδιά και όταν παίζεις man to man κοουτσάροντας μεθυσμένος, αποβάλλεσαι και συνεχίζεις από τις εξέδρες να μπινελικώνεις διαιτητές και αντίπαλους προπονητές, πλάθεις προσωπικότητες.
* Το man to man λογικά δίνει και το δικαίωμα στους αντιπάλους γονείς να εξυβρίζουν από απόσταση αναπνοής κορίτσια 15-16 ετών με λέξεις που απαξιώ να αναφέρω. Χωρίς οι αρχιγκάνγκστερ τις εξέδρας του Ιάσονα να αντιδράσουν. Μάλλον τους έστησαν καρτέρι σε διάταξη 2-1-2 έξω από το γήπεδο και τους τσιμέντωσαν.
* Αν είχα παιδιά και τους άρεσε ο αθλητισμός, θα τους έλεγα πως αυτή η δραστηριότητα είναι ένα σημαντικό μάθημα ζωής, ειδικά αν παρατηρούν τη συμπεριφορά των γονέων στις εξέδρες.
* Και λίγο ελεεινό χιουμορ χωρις καμία εμπάθεια. Εκτός από τη ζώνη να προτείνει το κάθε σωματείο τι κανονισμούς θέλει. Για να προστατέψουμε τις πιο αδύνατες ομάδες μόλις φτάνει η διαφορά τους 100 πόντους που όπως είδατε στα πλαίσια της άμιλλας αρκετοί επιδιώκουν, το κοντέρ να μηδενίζεται. Μπορούμε να απαγορέψουμε τα σουτ πίσω από τα 4 μέτρα, τις βολές, τις αλλαγές στα σκρίν, να δίνουμε μπόνους στις σπρωξιές στον αιφνιδιασμό, να βγαίνουν όλοι πρώτοι, να μην υπάρχει σκορ, ούτε βαθμολογία, να παίζουμε με μπάλα γυμναστηρίου 5 κιλών, με μπάλα μεγαλύτερης διαμέτρου απο της στεφάνης ή ακόμα καλύτερα χωρίς μπάλα και να είμαστε μια ωραία yolo μπασκετική ατμόσφαιρα. Γιατί όχι;
Αυτά. Συγνώμη και καλημέρα σας.
Δεν έκανα καμία προσωπική αναφορά και ούτε πρόκειται. Τα θλιβερά περιστατικά είναι απολύτως ακριβή και αφορούν ένα μικρό μέρος. Τόσο μπροστά στα όσα είδαν και βλέπουν τα ματάκια μας, αλλά ευτυχώς το μικρό μέρος αφορά και το ποσοστό των κάφρων. Που έτσι όπως πάμε θα το αυξήσουμε γεωμετρικά, μαθηματικά μα καθόλου μπασκετικά κάτι για το οποίο υποτίθεται κοπτόμαστε.

Φιλτατε και τα δικα μας παιδια εχουν αντιμετωπισει ολα αυτα τα παρατραγουδα οχι μονο τα δικα σας .
Αλλα τα τελευταια χρονια μονο ζωνη παιζετε τιποτα αλλο γιατι ?
Εχετε βεβαια και την αλλη πρωτοτυπια η προπονητρια να παιρνει εντολες /οδηγιες κατα την διαρκεια των παιχνιδιων απο τον μπαμπα της που ειναι στην εξεδρα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.