Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α' ΕΣΚΑΝΑ 2011-12
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
anonymousforumuser
Το μεγαλύτερο "σπίτι με ΚΟΚΚΙΝΟ λαμπάκι στην πόρτα" κατάντησε τον ΜΑΝΔΡΑΙΚΟ ο ΓΡΙΒΑΣ και η μαγκιόρικη βλάχο-συμμορία του. Οι καταστάσεις που διαδραματίζονται το τελευταίο δίμηνο είναι κωμικοτραγικές. Κατέστρεψαν την ομάδα με τις ύπουλες μεθόδους τους. Ο ΜΠΑΡΜΠΑΡΗΣ τους έφταιγε. Μάλλον πρέπει να κοιτάξουν τον εαυτό τους στον καθρέπτη και να τον μουτζώσουν.
basketikos
bball.gif Να ρωτησω κατι ασχετο;;; Περιμένω νέα και απο τον kalathis k company. Είναι ακόμα εδώ;;;

Ετσι γιατι τελικά βλέπω οτι στο τέλος θα δικαιωθούν οσοι λένε οτι κατι ειναι στραβο στο παρασκηνιο..

bball.gif Μπραβο στην Ομάδα μου που βρηκε την συγκεντρωση να καθαρισει στο δ δεκαλεπτο μια ομάδα που ειναι αληθεια οτι μας εβγαλε την ψυχη αυτη την χρονια.

Ελπίζω οτι στην Ευρυαλη θα παμε εξίσου συγκεντρωμένα και θα προσθέσουμε την νίκη που χρειαζόμαστε.
jna23
QUOTE (vidrax1 @ Mar 15 2012, 14:25 ) *
"δεν είναι αλλοίωση αποτελέσματος και σε συνέχεια πρωταθλήματος..."ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!

Μπραβο λοιπον στον jna23, θελουμε και αλλες παρομοιες αποψεις που συμβαλλουν στην προωθηση του μπασκετ!!!



Πρωτάθλημα δεν είναι μόνο η κορυφή και θα προτιμούσα να δώσεις μία απάντηση παρά να ειρωνευτείς. Η άποψη μου δεν έχει να κάνει καθόλου με τον αθλητή παρά με την απόφαση της ΕΣΚΑΝΑ και γενικά τις όλες καταστάσεις με το πρωτάθλημα. Δεν ξέρεις προφανώς ούτε ποιος είμαι ούτε τις απόψεις μου ούτεκαν την ιστορία μου στο άθλημα και αν αυτές το προωθούν η όχι.
Εγω πάλι δεν είδα καμία επίσιμη ανακοίνωση οτι ο αγωνας θα μετατεθεί και για ποιούς λόγους. Ισως να κάνω και λάθος.


Αυτά τα ολίγα
Blue1965White
Ωραία πράγματα συμβαίνουν στο μαγικό κόσμο της ΕΣΚΑΝΑ. Ο ορισμός στο παιχνίδι της Ν. Σμύρνης είναι ενδεικτικός. Οι άνθρωποι είναι αδίστακτοι. Κάνουν επίδειξη δύναμης και στέλνουν το μήνυμα ότι είναι διατεθιμένοι να καθορίσουν την κατάταξη με κάθε μέσο και χωρίς να τους ενδιαφέρουν οι αντιδράσεις. Δεν τους λέω Καμόρα γιατί θα μου κάνουν μήνυση τα μέλη της Καμόρα. Επίσης ο jna έχει απόλυτο δίκιο. Σκάνδαλο ΚΑΙ αυτή η απόφαση.
anonymousforumuser
Τέλος οι ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ και ΦΙΛΙΠΠΟΥ από την ομάδα μας.
tsili82
QUOTE(sacramento56 @ Mar 15 2012, 15:44 ) *
Φίλε jna23

Γιατί η αναβολή ενός αγώνα και ειδικά του συγκεκριμένου συνιστά αλλοίωση αποτελέσματος;
Αν όντως αναβλήθηκε λόγω της συμμετοχής του παιδιού σε αυτό το camp πού είναι το παράτυπο;
Απ'ότι είδα στο site του camp, το συγκεκριμένο δεν έχει καμία σχέση με τα camp που ξέρουμε, και εκτιμώ ότι είναι διάκριση για οποιοδήποτε αθλητή της Ευρώπης και πολύ περισσότερο της Ελλάδας. Πιστεύω ότι ο αθλητής της εθνικής παίδων θα είχε κάθε δικαίωμα να συμμετάσχει και κάθε δικαίωμα η ομάδα του να πάρει αναβολή.

Για να μην παρεξηγηθώ, ουδεμία σχέση έχω με την ομάδα της Ευρυάλης ή με το ίδιο το παιδί, απλά το έχω δει σε 2-3 παιχνίδια να παίζει και το λιγότερο που έχω να πω είναι ότι εντυπωσιάστηκα. Συγχαρητήρια στον αθλητή, να είναι γερός, καλός μαθητής και προσγειωμένος καθώς επίσης πολλά μπράβο στην ομάδα του που τον εμπιστεύεται. Μακάρι όλες να κάνουν το ίδιο για τους αθλητές τους (και όχι αναγκαστικά λόγω μέτρου).

Επιπλέον, αν η μέχρι πρότινος υποψήφια για άνοδο ομάδα της Μάνδρας ηττήθηκε χθες από την προτελευταία του ομίλου, μάλλον τα αίτια πρέπει να αναζητηθούν αλλού και όχι στη συμμετοχή ή όχι ενός 16χρονου αθλητή.

Καμια αντιρρηση φιλε μου οτι ειναι σοβαροτατη διακριση για την Ελλαδα. Αλλα, επειδη εχουμε χασει λιγο το μετρο, αν καποιος αθλητης για να παραστει στην αποφοιτηση του απο καποιο διδακτορικο στο εξωτερικο πρεπει να χασει καποιον αγωνα, η ομαδα εχει δικαιωμα να ζητησει αναβολη του αγωνα???
Ειναι προσωπικη επιτυχια, ο συλλογος δεν εχει καμια σχεση με αυτο και κατ'επεκταση το πρωταθλημα. Δεν ειναι υποχρεωση προς την εθνικη ομαδα, αλλα δικαιωμα και ΕΠΙΛΟΓΗ συμμετοχης σε ενα τουρνουα...Οποτε θεμα αναβολης αγωνας οφειλει να υπαρχει, οταν επιβαλεται η συμμετοχη ενος παικτη σε μια αλλη διοργανωση-εθνικη ομαδα- κι οχι οταν υπαρχει επιλογη συμμετοχης σε ενα τουρνουα....
PetranG3
Θελοντας να ειμαι δικαιος, σχετικα με την συμμετοχη του ταλαντουχου Σταματη στο τουρνουα και την αναβολη του παιχνιδιου της ομαδας του την Τεταρτη με τη Μανδρα, αν αυτο εγινε κατοπιν συνεννοησεως της ΕΣΚΑΝΑ με την Ευρυαλη, δεν ειναι σωστο, καθως συμφωνω με τον πιο πανω φιλο.
Αν παλι, ηταν κατοπιν συνεννοησεως των 2 ομαδων, το παιχνιδι να γινει την Τεταρτη, εκει δεν ξερω αν πραγματικα υπαρχει καποιο προβλημα. Αν δηλαδη η Μανδρα δεν εφερε αντιρρησεις και ειπε ΟΚ, τοτε ειναι νομοτυπο. Οποιος ξερει καπου τον κανονισμο ας μας πει ακριβεστερα, αλλα εμενα αυτο μου κανει με τη λογικη...
basketikos
QUOTE(Blue1965White @ Mar 17 2012, 06:56 ) *
Ωραία πράγματα συμβαίνουν στο μαγικό κόσμο της ΕΣΚΑΝΑ. Ο ορισμός στο παιχνίδι της Ν. Σμύρνης είναι ενδεικτικός. Οι άνθρωποι είναι αδίστακτοι. Κάνουν επίδειξη δύναμης και στέλνουν το μήνυμα ότι είναι διατεθιμένοι να καθορίσουν την κατάταξη με κάθε μέσο και χωρίς να τους ενδιαφέρουν οι αντιδράσεις. Δεν τους λέω Καμόρα γιατί θα μου κάνουν μήνυση τα μέλη της Καμόρα. Επίσης ο jna έχει απόλυτο δίκιο. Σκάνδαλο ΚΑΙ αυτή η απόφαση.


Το μόνο που μένει ειναι να τους δειξουμε ολοι οτι τελικοι νικητες θα είναι μονο οσοι δινουν την μαχη μεσα στις 4 γραμμες..

Επίσης δεν καταλαβα καλά τι γινεται εκει στην Μανδρα, μετα τους πανηγυρισμους που μας κερδισαν.. Τελος παντων...

Εμεις κοιταμε την μαχη με την Ευρυάλη - και συνεχιζουμε με εναν στοχο.
vidrax1
QUOTE(jna23 @ Mar 16 2012, 17:15 ) *
Πρωτάθλημα δεν είναι μόνο η κορυφή και θα προτιμούσα να δώσεις μία απάντηση παρά να ειρωνευτείς. Η άποψη μου δεν έχει να κάνει καθόλου με τον αθλητή παρά με την απόφαση της ΕΣΚΑΝΑ και γενικά τις όλες καταστάσεις με το πρωτάθλημα. Δεν ξέρεις προφανώς ούτε ποιος είμαι ούτε τις απόψεις μου ούτεκαν την ιστορία μου στο άθλημα και αν αυτές το προωθούν η όχι.
Εγω πάλι δεν είδα καμία επίσιμη ανακοίνωση οτι ο αγωνας θα μετατεθεί και για ποιούς λόγους. Ισως να κάνω και λάθος.


Αυτά τα ολίγα


Πολύ γρίνια για το τίποτα.
Πετάμε σκόρπιες λέξεις για αλλοιώσεις και σκάνδαλα και για φαντάσματα που μας κυνηγάνε, χωρίς καμμιά ουσία και αιτία, για ενα αδιάφορο συμβάν, ενός αδιάφορου ματς.

Αναφερθηκα απλα στο post που εκανες και πραγματικα με εξοργισε που ενας νεος αν9ρωπος και μαλιστα αθλητης (απο οσο εχω παρακολουθησει το forum νομίζω οτι παιζεις στη Βουλιαγμενη, ίσως κάνω λάθος) εχει παπουδιστικες και μικροσυμφεροντολογικες αποψεις.
Αποψεις που θα περιμενα να τις εχουν οι μπαρμπάδες της ΕΣΚΑΝΑ (που συνήθως κατηγορούμε) και οχι νεα παιδια που παιζουν μπασκετ.

Σκεψου τι λες - "Να μην παιξει ενας πιτσιρικος της χειροτερης ομαδας του πρωταθληματος στο ματς εναντια σε εναν απο τους πρωτοπόρους, γιατι αν νικησουν εχουν καποιες, ελαχιστες ελπιδες να σωθουν.. Να μην παι3ει λοιπον να το σιγουρεψουμε"..
Και η ΕΣΚΑΝΑ ΔΕΝ βοηθησε σε αυτο. Ανεβαλε το ματς.
Εκανε το αυτονόητο δηλ, ουτε καν ο αντιπαλος δεν σκεφτηκε κατι διαφορετικο. Και μιλας για βρωμικες καταστασεις στο πρωταθλημα..Αλλοίωση αποτελεσματος!!! Αλοίωση πρωταθληματος!!!

Φίλε μου συγνώμη για την ειρωνεία.
leonkalf
QUOTE (anonymousforumuser @ Mar 17 2012, 08:25 ) *
Τέλος οι ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ και ΦΙΛΙΠΠΟΥ από την ομάδα μας.

Λάθος πληροφόρηση -κατά το ήμισυ- έχεις..

Ο Φιλίππου δεν έφυγε από την ομάδα (για την αποκατάσταση της αλήθειας).



Για να δούμε τι θα γίνει και σήμερα το βράδυ.. καλημέρα και καλά παιχνίδια.
sacramento56
QUOTE (tsili82 @ Mar 17 2012, 15:27 ) *
Καμια αντιρρηση φιλε μου οτι ειναι σοβαροτατη διακριση για την Ελλαδα. Αλλα, επειδη εχουμε χασει λιγο το μετρο, αν καποιος αθλητης για να παραστει στην αποφοιτηση του απο καποιο διδακτορικο στο εξωτερικο πρεπει να χασει καποιον αγωνα, η ομαδα εχει δικαιωμα να ζητησει αναβολη του αγωνα???
Ειναι προσωπικη επιτυχια, ο συλλογος δεν εχει καμια σχεση με αυτο και κατ'επεκταση το πρωταθλημα. Δεν ειναι υποχρεωση προς την εθνικη ομαδα, αλλα δικαιωμα και ΕΠΙΛΟΓΗ συμμετοχης σε ενα τουρνουα...Οποτε θεμα αναβολης αγωνας οφειλει να υπαρχει, οταν επιβαλεται η συμμετοχη ενος παικτη σε μια αλλη διοργανωση-εθνικη ομαδα- κι οχι οταν υπαρχει επιλογη συμμετοχης σε ενα τουρνουα....


Δεν νομίζω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε την αποφοίτηση με ένα αθλητικό γεγονός. Εντάξει δεν είναι το πανευρωπαϊκό παίδων αλλά δεν είναι και το camp Λουτρακίου.
Η εκτίμησή μου είναι ότι τέτοιες επιλογές αθλητών έχουν να κάνουν με την ομοσπονδία. Οι αθλητές που όλα τα χρόνια πηγαίνουν σε τέτοιες διοργανώσεις είναι αθλητές εθνικών ομάδων. Δεν νομίζω ότι αποφασίζει η ομάδα, ο γονέας, η Εσκανά για το ποιος θα πάει. Πιθανολογώ ότι η πρωτοβουλία συμμετοχής των 2 διεθνών αθλητών (γιατί υπήρξε και άλλος απ'ότι διάβασα) ανήκει στην ΕΟΚ. Επομένως η Εσκανα αν είχε τέτοια εντολή καλώς έπραξε. Μην την κατηγορούμε για αυτό.
Εχουμε τόσα άλλα να της προσάψουμε πολύ πιο τραγικά και σκανδαλώδη, τα οποία εσείς σαν αθλητές και παράγοντες ανδρικών ομάδων τα βιώνετε κάθε αγωνιστική. Οταν με κόπο και ιδρώτα μαζεύετε ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό για τις πληρωμές των διαιτητών και όταν οι "κύριοι" αυτοί δεν σέβονται τους κόπους, τις στερήσεις σας, τον ιδρώτα σας, την αξιοπρέπειά σας, τότε να κατηγορήσετε την ΕΣΚΑΝΑ και τον κάθε αρμόδιο. Οχι μόνο βγαίνοντας και γράφοντας στο forum αλλά πιο δυναμικά.

Και για να μην βγαίνω off topic δεν θα το συνεχίσω.
teodor
QUOTE (vidrax1 @ Mar 19 2012, 10:55 ) *
Πολύ γρίνια για το τίποτα.


πραγματικα με εξοργισε που ενας νεος αν9ρωπος και μαλιστα αθλητης (απο οσο εχω παρακολουθησει το forum νομίζω οτι παιζεις στη Βουλιαγμενη, ίσως κάνω λάθος) εχει παπουδιστικες και μικροσυμφεροντολογικες αποψεις.
Φίλε μου συγνώμη για την ειρωνεία.


Αυτο το αρθρο ΑΠΑΙΤΕΙ απαντηση απο τον αμεσα εμπλεκομενο, την οποια πιστευω να μην δωσει και τη φετινη χρονια κατα την διαρκεια του time out
PetranG3
ΕΥΡΥΑΛΗ - ΙΩΝΙΚΟΣ 51-70

Το παιχνιδι ηταν αμφιλεγομενο. Κι αυτο γιατι δειξαμε 2 προσωπα. Με 21 ποντους σε 1 ημιχρονο (29-21 κερδιζε η Ευρυαλη) τι αλλο να πεις...
Στην επαναληψη ομως, ενα σερι 21-0 (!!!), μας ξεμπουκωσε, το σκορ πηγε στο 29-42 κι απο κει κι επειτα ειχε συνεχως ανοδικες τασεις, για να παμε στο +17π. (36-53) στην 3η περιοδο.
Στην τελευταια περιοδο, η Ευρυαλη εκανε την αντεπιθεση της, μειωσε στους 10π. (56-46), αλλα μεχρι εκει. Μετα τρεξαμε ενα αλλο σερι, πηγαμε στο +20 (68-48) και στα τελευταια 2 λεπτα, η 5αδα ηταν αυτη του εφηβικου.


Εκτος απο τους βαθμους της νικης, αν πρεπει να κρατησουμε κατι, ειναι το ξεσπασμα και η διαθεση που εδειξε η ομαδα, ξυπνωντας απο το ληθαργο ενος ημιχρονου. Τριποντα, πασες-ασιστ-κλεψιματα και γενικα ωραια πραγματα.

Επομενο παιχνιδι, για μας, αν και θελω να κραταω χαμηλους τονους, ειναι ομως η αληθεια, με τον Φαρο, ΕΝΤΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΣ ΧΑΡΤΙ, για να μας μεινουν οποιες ελπιδες για τη συνεχεια. Με νικη συνεχιζουμε να κυνηγαμε στα εναπομειναντα παιχνιδια, με ηττα παιζουμε για την ιστορια και τη φανελα μας...

Ξεκουραση και απο Τεταρτη, απολυτη συγκεντρωση γι αυτο το ματς..
magic32
QUOTE(PetranG3 @ Mar 19 2012, 23:16 ) *
ΕΥΡΥΑΛΗ - ΙΩΝΙΚΟΣ 51-70

Το παιχνιδι ηταν αμφιλεγομενο. Κι αυτο γιατι δειξαμε 2 προσωπα. Με 21 ποντους σε 1 ημιχρονο (29-21 κερδιζε η Ευρυαλη) τι αλλο να πεις...
Στην επαναληψη ομως, ενα σερι 21-0 (!!!), μας ξεμπουκωσε, το σκορ πηγε στο 29-42 κι απο κει κι επειτα ειχε συνεχως ανοδικες τασεις, για να παμε στο +17π. (36-53) στην 3η περιοδο.
Στην τελευταια περιοδο, η Ευρυαλη εκανε την αντεπιθεση της, μειωσε στους 10π. (56-46), αλλα μεχρι εκει. Μετα τρεξαμε ενα αλλο σερι, πηγαμε στο +20 (68-48) και στα τελευταια 2 λεπτα, η 5αδα ηταν αυτη του εφηβικου.


Εκτος απο τους βαθμους της νικης, αν πρεπει να κρατησουμε κατι, ειναι το ξεσπασμα και η διαθεση που εδειξε η ομαδα, ξυπνωντας απο το ληθαργο ενος ημιχρονου. Τριποντα, πασες-ασιστ-κλεψιματα και γενικα ωραια πραγματα.

Επομενο παιχνιδι, για μας, αν και θελω να κραταω χαμηλους τονους, ειναι ομως η αληθεια, με τον Φαρο, ΕΝΤΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΣ ΧΑΡΤΙ, για να μας μεινουν οποιες ελπιδες για τη συνεχεια. Με νικη συνεχιζουμε να κυνηγαμε στα εναπομειναντα παιχνιδια, με ηττα παιζουμε για την ιστορια και τη φανελα μας...

Ξεκουραση και απο Τεταρτη, απολυτη συγκεντρωση γι αυτο το ματς..

μεινατε 2 πλεον..ο φαρος γινεται μαζι με τον ικαρο ρυθμιστης αφου εχει να παιξει με ιωνικο κι εθνικο..για να δουμε
PetranG3
QUOTE(magic32 @ Mar 19 2012, 23:28 ) *
μεινατε 2 πλεον..ο φαρος γινεται μαζι με τον ικαρο ρυθμιστης αφου εχει να παιξει με ιωνικο κι εθνικο..για να δουμε



Περιμενω παντως κανεναν καραγκιοζη αλεξιπτωτιστη να μπει να γραψει καμια μπουρδα...Οπως τοτε, πριν το παιχνιδι με τη Μανδρα που καποιοι βγαινανε και λεγανε οτι ειναι διπλακι και οτι η Μανδρα δεν θα παιξει...(κερδισε εμας ή μαλλον εμεις χασαμε, αλλα δεν εχει και πολυ σημασια πια και μετα απο 9 μερες, στο ιδιο γηπεδο εχασε απο τον 3ο απ το τελος)...

Το οτι ο Φαρος εχασε δε σημαινει απαραιτητα κατι...Ισα ισα που μπορει να παιξει και χωρις αγχος...Οπως περσι, που πηγε και κερδισε μεσα στην Καλλιθεα τον Πολις παρ οτι ειχε λιγοστες μαθηματικες ελπιδες...Ιδρωσε για λιγο τον Μπογδανίδη ασχετα αν στο τελος πανηγυρισε...


Εξηγουμεθα για να μην παρεξηγουμεθα....Το φορουμ εδω περα μπορει να εχει ερημωσει για τους Χ,Ψ λογους ομως καλο ειναι να προσεχεις για να εχεις...Το λεω γιατι καλοθελητες μπορει να υπαρχουν καμποσοι...


Οπως και να χει, φιλε Ματζικ, τα λεμε σε 2 αγωνιστικες στον Πειραια κι απο κοντα... cool.gif


Υγ: Μαθαινω για show παντως στη Ν. Σμυρνη απο πολλες αποψεις...Πιθανον καποιος απο αυτους που ηταν στο κλειστο να μας πει 2 λογια...
magic32
αν ισχυουν αυτα που εμαθα για νεα σμυρνη τοτε ο φαρος δυστυχως παει για τιμωρια..δυστυχως γτ ειναι ασχημο να σε φερνουν στα ορια σου.
kalathis
QUOTE(PetranG3 @ Mar 20 2012, 00:37 ) *
Περιμενω παντως κανεναν καραγκιοζη αλεξιπτωτιστη να μπει να γραψει καμια μπουρδα...Οπως τοτε, πριν το παιχνιδι με τη Μανδρα που καποιοι βγαινανε και λεγανε οτι ειναι διπλακι και οτι η Μανδρα δεν θα παιξει...(κερδισε εμας ή μαλλον εμεις χασαμε, αλλα δεν εχει και πολυ σημασια πια και μετα απο 9 μερες, στο ιδιο γηπεδο εχασε απο τον 3ο απ το τελος)...

Το οτι ο Φαρος εχασε δε σημαινει απαραιτητα κατι...Ισα ισα που μπορει να παιξει και χωρις αγχος...Οπως περσι, που πηγε και κερδισε μεσα στην Καλλιθεα τον Πολις παρ οτι ειχε λιγοστες μαθηματικες ελπιδες...Ιδρωσε για λιγο τον Μπογδανίδη ασχετα αν στο τελος πανηγυρισε...


Εξηγουμεθα για να μην παρεξηγουμεθα....Το φορουμ εδω περα μπορει να εχει ερημωσει για τους Χ,Ψ λογους ομως καλο ειναι να προσεχεις για να εχεις...Το λεω γιατι καλοθελητες μπορει να υπαρχουν καμποσοι...


Οπως και να χει, φιλε Ματζικ, τα λεμε σε 2 αγωνιστικες στον Πειραια κι απο κοντα... cool.gif


Υγ: Μαθαινω για show παντως στη Ν. Σμυρνη απο πολλες αποψεις...Πιθανον καποιος απο αυτους που ηταν στο κλειστο να μας πει 2 λογια...



ematha oti o faros tha paei me to efiviko sti nikaia ara sigouros 1os
file plaka kano emeis pros krekouki plevra prepei tora na kanoume autokritiki kai meta na asxoloumaste me tous allous kali sinexia kai to mono pou tha po einai krima na tazoume kai meta na kanoume ton kinezo
PetranG3
QUOTE(kalathis @ Mar 20 2012, 00:49 ) *
ematha oti o faros tha paei me to efiviko sti nikaia ara sigouros 1os
file plaka kano emeis pros krekouki plevra prepei tora na kanoume autokritiki kai meta na asxoloumaste me tous allous kali sinexia kai to mono pou tha po einai krima na tazoume kai meta na kanoume ton kinezo




Αν ισχυει το ντισκαλιφιε για 4 παικτες του, τοτε δεν αποκλειεται...

Προφανως και δεν εγινε με οριζοντα το επερχομενο παιχνιδι με τον Ιωνικο αυτο...Ειπαμε, δεν ειναι στο χερι μας, πια...

Για τις τελευταιες λεξεις σου, δεν σε πιανω τι εννοεις...
basketikos
bball.gif Νικη μέσα στην Ευρυαλη με ένα διάστημα Πολύ Καλό μετα απο ένα χαζό ημίχρονο. Μπράβο για την εμφάνιση στο β ημίχρονο απ´ όλους.

bball.gif Η άλλη Δευτέρα είναι σημαντική. Αν κερδίσουμε τον Φάρο (δύσκολη υπόθεση ακόμα και αν οι πληροφορίες του Petran αληθεύουν) και ο Ικαρος πάρει το 2πλο τότε όλα αλλάζουν, και θα παίζουν όλα τα σενάρια.

Υπομονη - προσπάθεια - και κλειστά τα αυτιά σε διάφορες αρλουμπες - τα ματς τα κερδίζουμε στις 4 γραμμές (και όχι στα site που όλοι γράφουν ότι γουσταρουν αφορολόγητα..)
themis7
Η Χρονια τελειωσε .... Το μπασκετ για μενα τελειωσε.... Μετα τα σημερινα δεν εχει κανενα νοημα ολη αυτη η ιστορια ...
Οχι οτι ειχε πριν ... Αλλα παντα εδινες τοπο στην οργη κι ελεγες υπομονη μην εισαι υπερβολικος και ολα θα γινουν ....
Οπως εγραφε κι ο Basketikos προτιμουσε να λεει οτι δεν κανουν κι οχι οτι εχουν σκοπο ... Δυστηχως ομως φιλε basketike αυτα ειναι παραμυθια για ρομαντικους.....
Το σχεδιο στηθηκε καλα απο την αρχη ... Ενοειται οτι ο Ικαρος ειναι πολυ καλη ομαδα και δεν μπορεις να κερδισεις εκει μεσα αερα ... Αρα ο Κος Μελης που απο την πρωτη στιγμη που οριστικε γκρινιαζαμε ΟΛΟΙ !!!!!! Ηρθε και μας εκτελεσε εν ΨΥΧΡΩ!!!
Το αν ηταν σε αποστολη η εχει μενος μαζι μας η ειναι τοσο ασχετος το ξερει μονο η ψυχη του κι ο Θεος ...
Εγω στοιχεια δεν εχω ... Το μονο που εχω ειναι κοινη λογικη και βλεπω αυτο που βλεπουν ολοι ....
Ολοι ειπαμε να μην ερθει να μας σφυριξει ..... Αφου υπηρχε το προηγουμενο του Αλιμου καλο θα ηταν να μην ερθει αυτος ο διαιτητης ... Οχι μονο ηρθε αλλα εκανε ΤΑ ΟΡΓΙΑ!!!! Επιστημονικα σφυριγματα που σε κανουν να πιστευεις οτι κατι υποπτο υπαρχει....
Και βεβαια οι υποψιες μετατρεπονται σε βαβαιοτητα οταν στο φυλλο αγωνος αναφερονται ΨΕΜΑΤΑ και κατηγοριες που το μονο που εξυπηρετουν ειναι το κακο της ομαδας ....
Κραταει δελτια του Κουκουρα smiley.gif Παπαδοπουλου smiley.gif Καραλη smiley.gif και Τσελεμπη ....
Μιλαμε για τα 4 απο τα καλυτερα παιδια που εχουν περασει απο τα γηπεδα ποτε .... Και οι 3 πρωτοι δεν εκαναν τιποτα .... Ο Κουκουρας δεν εχει πειραξει ΠΟΤΕ ουτε μυρμιγκι απλα χωριζε ... Ο Καραλης δεν μπλεχτηκε ποτε στον καβγα κι ο Παπαδοπουλος απλα του ειπε γιατι δεν εδωσες Φαουλ σε εντονο υφος ... Ο Τσελε μονο ξεφυγε ... Και να σας πω κατι ....
Τι θελετε να κατηγορησω τον Τσελε που τον Βιασανε και αντιδρασε ????? Συγνωμη δεν ειμαι αυτης της λογικης ... Δεν μπορει να σε γαμανε οπου σε βρουνε κι εσυ να λες οτι δεν πειραζει ......
Πειραζει πως να το κανουμε ..... ΠΕΙΡΑΖΕΙ.... Ενα παιδι που χυνει ιδρωτα ολη την εβδομαδα κι εσυ τον κλεβεις επανελλημενως ..... Πειραζει !!!!!!!!!!!!
Επειδη θα γραφτουν διαφορα και θα βρεθουν διαφοροι πονηροι να γραψουν ανακριβειες .. Θα γραψω αυτα που αισθανομαι και δεν με νοιαζει τιποτα....
Τον Τσελεμπη τον ξερω 5 χρονια ... Μιλαμε για ενα παιδι διαμαντι και με τρομερη ηθικη... Οσοι τον ξερουν μπορουν να το επιβαιβεωσουν ... 5 Χρονια που ειμαστε παρεα δεν εχει φαει ΠΟΤΕ ουτε τεχνικη ποινη .... Ειναι μορφωμενο παιδι με πολυ σοβαρη σκεψη και παντα υπερ της λογικης ... Για να τρελαθει και να φτασει να σπρωξει τον διαιτητη καταλαβαινει καποιος που τον ξερει ποσο αδικια πρεπει να αισθανθηκε.....
Οσο για μενα σας λεω οτι την περιμενα την ΣΦΑΓΗ και γι αυτο ημουν πολυ ψυχραιμος ... ΔΕΝ ΧΤΥΠΗΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ κι αυτα που γραφτηκαν στο Φυλο αγωνος ειναι εκ του πονηρου ..... Ειναι γνωστη η εχθρα που εχουν μαζι μου οι διαιτητες και σου λεει τωρα που βρηκαμε Παππα να θαψουμε μερικους.....
Οσο για τ ασθενοφορα κτλ ειναι μερος της φαρσοκομωδιας που παιχτηκε στην Ν.Σμυρνη σημερα ....
Ολη την εβδομαδα ειχα μιλησει κι εγω κι ο Πολεμης με τον κο Λυμπερατο και του ειχαμε θιξει το θεμα του Μελη και τους φοβους μας ....
Δυστηχως μας ειπε δεν μπορει να κανει τιποτα ... Βασει νομου εχει δικιο αλλα ηθικα εγω δεν καλυπτομαι ....

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΛΗΘΗΚΕ ΣΕ ΑΠΟΛΟΓΙΑ Ο ΜΕΛΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΙΜΟ???????????????

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΣΚΕΠΑΖΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!



Για μας το πρωταθλημα τελειωσε .... Η προταση μου στην διοικηση του Φαρου ειναι πλεον η ομαδα να κατεβει με εφηβικα ...
Αν βαθμολογικα για να μην πεσουμε μας παιρνει να μην κατεβουμε και καθολου αυτο θα ηθελα να γινει ... Δεν ξερω τι γινεται αν δεν κατεβεις και με τους μηδενισμους οποτε ακομα δεν μπορω να μιλησω με σιγουρια .....
Αυτη θα ειναι η προταση μου προς το συμβουλιο της ομαδας .....
Δεν αποφασιζω ομως εγω ..... Υπαρχουν ανθρωποι στην ομαδα που ο λογος τους εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απο τον δικο μου και λογικο αφου ειναι πιο πολλα χρονια απο μενα στην ομαδα .....


Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι το μπασκετ τελειωσε για μενα ... Ηταν μια αποφαση που επρεπε να ειχα παρει απο καιρο ομως παντα εβρισκα μια δικαιολογια για να την αναβαλω .... Στην ουσια κοροιδευα τον εαυτο μου ....
Το σημερινο ηταν το κερασακι στην τουρτα ....
Ανθρωποι αναξιοι χαρακτηρισμων θελουν να εχουν το παιχνιδι για το οποιο ματωνουμε στα χερια τους ....
Δεν μπορω ν ανταπεξελθω αλλο ... Δεν θελω να φτασω στο σημειο να κανω κακο σε καποιον γι αυτο ειναι καλυτερα να παω σπιτι μου ... Δοξα τω θεο εχω πολλα ενδιαφεροντα να περναει η ωρα μου ....
Βαρεθηκα να με προκαλουνε αστειοι ανθρωποι ... Βαρεθηκα να ασχολουνται μαζι μου ανθρωποι που δεν υπαρχουν στον χαρτη πουθενα.... Βαρεθηκα ν ακουω για μενα ψεματα ανακριβειες και κακιες .... Βαρεθηκα....

Φευγω απο το μπασκετ με το μυαλο μου πολυ καθαρο και πολυ ηρεμο.... Εκανα οτι μπορουσα και πολλες φορες πολλα που δεν μπορουσα ... Επειδη σημερα για μερα ουτως η αλλως ξημερωνει μια μαυρη επετειο ορκιζομαι στην επετειο αυτη οτι 3 χρονια που ειμαι στον Φαρο δεν εδωσα ΠΟΤΕ ουτε 1 ευρω σ αυτους τους εκβιαστες.... Και δεν το εκανα απο αποψη ....

Υπαρχουν και πολλοι ανθρωποι που με στηριξαν τοσα χρονια και τους χρωσταω μια μνεια αλλα τωρα δεν εχω δυναμεις ....



Στην ζωη μου εχω φτασει πολλες φορες σε κρισιμα σταυροδρομια να εκδικηθω και να κανω κακο σε ανθρωπους που με πειραξαν και μου εκαναν κακο αναιτια ... Παντα δινω τοπο στην οργη και φευγω ... Αυτο θα κανω και τωρα γιατι ειναι κριμα για αυτο το το κωλομπασκετ να χασω και τα πιστευω μου.....

Κλεινοντας επειδη πιστευω πολυ στην θεια δικη οποιοι στηνουν ολες αυτες τις αδικιες και σημερα το βραδυ κρυφογελανε εις βαρος μας να ειναι σιγουροι οτι ολα αυτα τα βρισκεις παντα μπροστα σου εκει που δεν τα υπολογιζεις και σε πολλαπλασιο βαθμο...
ETHNIKOSGS
Για να εχει παρει καποιος διαιτητης το δελτιο του κουκουρα που του μιλας του παιδιου κ σου μιλαει στον πληθυντικο.....καταλαβαινεις οτι ο εν λογω διαιτητης που ειναι γνωστος στην εσκανα εδω και χρονια κατι δεν παει καλα...πριν καποια χρονια που ξεκιναγε στην εσκανα λεγαμε αλλος ενας ασχετος η κομπλεξικος....ειδικα οταν δινεις τ οποτε θες.....
αλλα για να φτανεις να παιρνεις το δελτιο του κουκουρα παει να πει οτι η κατασταση εχει ξεφυγει....δεν υπαρχει καλυτερο παιδι απο αυτο......
highaim205
Θέλω απλά να επιβεβαίωσω όλα όσα αναφέρει ο Βαγγέλης .Θέλω για ακόμα μια φορά να επισημάνω και εγω το μέγεθος της ασχετοσυνης(;;) που διακατέχει τον εν λόγω "κύριο" γκρίζο λύκο, αλλα και το πόσο επικίνδυνος εχει καταντήσει να είναι. Πλέον, όχι μόνο για τον ίδιο τον εαυτό του (γιατι το γεγονός ότι κάποιος, κάποια μέρα σύντομα ή πιο μακροπρόθεσμα, θα τον σαπακιασει στη φαπα και θα τον τσουβαλιασει, το θεωρώ δεδομένο εκ πρωιμιου), αλλα και για ολόκληρη την ΕΣΚΑΝΑ. Και εννοώ τους αθλητές μιας και οι διοικούντες, αγρον αγοράζουν και μάλιστα (νομίζουν) σε τιμή ευκαιρίας.
Χθες, είδα το (πολυ ενδιαφέρον απο αγωνιστικής πλευράς αλλα και διαιτητικης!!!) παιχνίδι με μια πολυ εκλεκτή παρέα, συναθλητές και αντιπάλους, νυν και πρώην, αλλα πάνω απ'ολα φίλους και πολυ καλούς και σημαντικούς αθλητές για ολόκληρη την ΕΣΚΑΝΑ, και το συναίσθημα που ήταν κοινό σε όλους μας, ήταν ότι κάποια στιγμή ο "εντεταλμενος" θα έκανε το ματς μπουρ...λοτο. Ωπερ και εγενετο.
Επίσης υπήρχε διάχυτη η απορία για το ποτε ,αλλα και η πεποίθηση ότι αυτός θα φάει πολυ ξύλο και αρκετοί υποστήριζαν (και ηλπιζαν;;;) ότι θα συνέβαινε χθες αλλα....είς ματην..!!!
Δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιοι ιδιώτες, πολίτες , απλοί άνθρωποι, έχουν παρει το νομό στα χέρια τους μη μπορώντας να αντέξουν άλλο την κρατική η την εκάστοτε διοικητική αναλγησία και αδιαφορια, και είναι άλλες τόσες οι φορές που αυτή η τακτική εχει αποφέρει αποτελέσματα ή τουλάχιστον εχει ξυπνήσει και κλονισει αρκετούς καρεκλοκενταυρους και ανεμελους καβαλαρηδες.
Προς θεού ,δε λέω ότι είναι σωστό να ξεφευγεις και να αντιδρας με βία και οργή, ούτε πιστεύω πως η απάντηση στη βία είναι η βια (και είναι ευρέως γνωστό και αποδεκτό ότι η ψυχολογική και πνευματική βία είναι τις περισσότερες φορές πολυ πιο αιχμηρή και οδυνηρή απο τη σωματική), όμως τι γίνεται όταν σταματάει η λογική εξ'αιτιας κάποιων εξωγενων παραγόντων;;;
Αν υποθέσουμε λοιπόν και αν αποδεχθούμε ότι όλοι όσοι φωνάζουμε οοοολον αυτόν τον καιρο (οτι οι κύριοι της ΚΕΔ της ΕΣΚΑΝΑ, μας βιάζουν ψυχολογικά και κατ' εξακολουθησην, σφυριζοντας αδιάφορα σε διαμαρτυρίες και δείχνοντας μια ακατανόητη ανοχή άρα συμμετοχη(;;;)), δεν είμαστε τρελοί και δεν κυνηγάμε φαντάσματα, και ότι ουδεποτε στην ιστορία υπηρξε καπνός χωρίς φωτιά, τότε δεν θα πρέπει κανείς να εκπλαγεί αν κάποιος, κάπου, κάποτε παρει το νομο στα χέρια του.
Ποιος ξέρει, ίσως να είναι και για καλο.... αλλη μια φορά.
margiou3
Βλεπω και μαθαινω πραγματα, που με απογοητευουν και δεν εννοω τον Φαρο...


Τοσο καιρο δεν εχω γραψει τιποτα. Περιμενα να δω, να μαθω, να διασταυρωσω για να κρινω σωστα...


Λυπαμαι παρα πολυ για τον ιστορικο Εθνικο...



Χαιρομαι που η ομαδα μου παλευει αγωνιστικά (και μονο αγωνιστικά) για την ανοδο...


Να υπενθυμησω κατι ποδοσφαιρικο στους φιλους του Εθνικου που μπαινουν εδω και διαβαζουν, παρολο που δεν γραφουν... ( Αν και μερικοι φτιαχνουν κατι προφιλ και κανουν 2 ποστ και χανονται... Τετοια κωλοτρυπιδια ειναι... )



Ξεχνατε πως κραζαμε τον Κανελλακη και τον Πηρουνια που εστειναν τα παιχνιδια... Οτι τους κραζαμε ακομα κι οταν κερδιζαμε... Και εμεις και εσεις...


Τωρα ξαφνικα τι...??


Πολυ κριμα να ξεχνας την ιστορια και τα λαθη σου... Γιατι θα εισαι καταδικασμενος να τα ξαναζήσεις...


Τελος, για 2 φιλους απο την Βουλιαγμενη...


Πριν δυο βδομαδες παραλιγο να κανετε διπλο μεσα στον Πλατωνα... Και οταν σας φωναξα οτι εσεις δεν πατε για τιποτα γιατι σκυλιαζετε τοσο, ο ενας μου ειπε "Να μην δικιολογησουμε τα λεφτα που παιρνουμε" και ο αλλος "Μπασκετ παιζουμε ρε φιλε τι να κανουμε..."


Τωρα καταλαβα τι εννοουσατε με την φραση "Να μην δικιολογησουμε τα λεφτα που παιρνουμε"....

Και για σενα Οικονομου, στο ειπα και τοτε, στο λεω και τωρα... ΞΕΧΝΑΣ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ...

Χθες ανοιξαμε τα ποδαρακια εκει στην βουλιαγμενη...? Κακιες συνηθειες αυτες... Ειδικα οταν την αλλη Δευτερα θα ερθεις στην γειτονια μας... (Δραπετσωνα)


Τα λεμε!


basketikos
Eλπίζω να είναι αληθεια μόνο το 1% απ' οσα κυκλοφορουν .....

PORCA MISERIA
Player#7
Αντε να δεχτω ρε ακατανομαστε οτι στην τελευταια φαση στο χωρο ευθυνης σου στη γραμμη του αουτ ,σου ξεφυγαν?! 2-3 φαουλ....το γεγονος οτι εγραψες στο φυλο αγωνα οτι σε χτυπησε ο αθλητης Κουκουρας!!!!! που οταν του κανεις παρατηρηση χαμηλωνει το βλεμμα κοιταζωντας το πατωμα, και ο αθλητης Καραλης!!!!(ο οποιος ηταν στον παγκο της ομαδας στην αλλη γωνια του γηπεδου και χτυπαγε το κεφαλι του στον τοιχο) δε μπορω να το δεχτω....το γεγονος οτι εβγαλες απο τα ρουχα του τον αθλητη Τσελεμπη που 2 χρονια συμπαιχτης του ζητημα να εχω ακουσει τη φωνη του 2-3 φορες λεει για το χαρακτηρα σου και τις πραξεις σου πολλα...γιατι εσαι ανθρωπακι...να ξερεις ομως οτι καποια μερα σε καποιο γηπεδο καποιος αδικημενος δε θα ειναι τοσο ψυχραιμος,τοτε ομως θα ειναι αργα δυστυχως....πραγματικα αξιζει τον κοπο ολο αυτο??κατσε σκεψου και προβληματισου... γιατι αν κατι μας εχει μεινει ειναι η αξιοπρεπεια και εσυ δυστυχως την πουλας πολυ φτηνα..
themis7
QUOTE(basketikos @ Mar 20 2012, 16:05 ) *
Eλπίζω να είναι αληθεια μόνο το 1% απ' οσα κυκλοφορουν .....

PORCA MISERIA

Δεν εχεις τοσο νοσηρη φαντασια για να κατανοησεις αυτα που συμβαινουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PetranG3
QUOTE(highaim205 @ Mar 20 2012, 12:03 ) *
Προς θεού ,δε λέω ότι είναι σωστό να ξεφευγεις και να αντιδρας με βία και οργή, ούτε πιστεύω πως η απάντηση στη βία είναι η βια (και είναι ευρέως γνωστό και αποδεκτό ότι η ψυχολογική και πνευματική βία είναι τις περισσότερες φορές πολυ πιο αιχμηρή και οδυνηρή απο τη σωματική), όμως τι γίνεται όταν σταματάει η λογική εξ'αιτιας κάποιων εξωγενων παραγόντων;;;
Αν υποθέσουμε λοιπόν και αν αποδεχθούμε ότι όλοι όσοι φωνάζουμε οοοολον αυτόν τον καιρο (οτι οι κύριοι της ΚΕΔ της ΕΣΚΑΝΑ, μας βιάζουν ψυχολογικά και κατ' εξακολουθησην, σφυριζοντας αδιάφορα σε διαμαρτυρίες και δείχνοντας μια ακατανόητη ανοχή άρα συμμετοχη(;;;)), δεν είμαστε τρελοί και δεν κυνηγάμε φαντάσματα, και ότι ουδεποτε στην ιστορία υπηρξε καπνός χωρίς φωτιά, τότε δεν θα πρέπει κανείς να εκπλαγεί αν κάποιος, κάπου, κάποτε παρει το νομο στα χέρια του.
Ποιος ξέρει, ίσως να είναι και για καλο.... αλλη μια φορά.



Μπραβο σου ρε μαγκα...Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο...Ειδικα στο ποσο χειροτερη ειναι η ψυχολογικη βια...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΚΤΩΝ, ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΟΣΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ...

Δεν ξερω αν το κυνηγητο που δεχεται ο Φαρος ειναι υπερβολη στο βαθμο που αποτυπωνεται ή ρεαλιστικο. Αλλα επειδη τοσα χρονια απο τη Γ' Εθνικη εχουμε νοιωσει κι εμεις ετσι, ισως οχι σε τετοιο βαθμο, ειλικρινα δεν υπαρχουν λογια.

Σ' εμας, ειχαν ερθει ετσι τα πραγματα που ο παγκος κρατιεται και κρατιοταν. Ο παραγοντας Χ ηταν ο κοσμος...
Εκεινο το κυριακατικο βραδυ, τη χρονια του μπαραζ στη Γ', με τη ληξη του παιχνιδιου, ενα μεγαλο ντου κι ενας διαιτητης να τρωει της χρονιας του (χαστουκια, μπουκαλια κ.ο.κ.). Η πλακα ειναι οτι οταν ανθρωποι της ομαδας, του ειπαν ελα να σε παμε στα αποδυτηρια, ο τυπος ειχε κατσει στη σεντρα, σα να σου ελεγε ελατε να σας κανω κι αλλο κακο...Τοτε ολο το συστηματακι δουλευε υπερ μιας ομαδας, με ιδια στοιχεια, χρωματα, οχι ομως σημα που σωθηκε απευθειας...
Και τι να πεις τοτε σ' εκεινον τον κοσμο...

Η ΕΣΚΑΝΑ και η ΚΕΔ οφειλουν να δρασουν και να προστατεψουν πρωτα απ ολα τους ιδιους τους διαιτητες...κανοντας ξεσκαρταρισμα...Διαφορετικα οπως λεει και ο Χερχελετζης, χειροτερα μπορουν να συμβουν...Εδω πεφτει χρημα κυριοι, κανεις δεν περναει απλα την ωρα του. Η Α' ΕΣΚΑΝΑ και οχι μονο, μονον ερασιτεχνικη κατηγορια δεν ειναι...

Το θεμα ειναι και τι κανουμε παντως κι εμεις...Σημερα μπορει να ειναι ο Χ Φαρος, αυριο θα ειναι η δικη μου ομαδα...
Κι αλλιως...Σημερα μπορει να αβανταρουν εμενα, αυριο μπορει να με σκισουν...Αυτο κυριως, για οσους χαλαλιζουν χρονο και χρημα και θελουν κατι πιο στερεο απο το να ειναι ενα ασανσερ ή ενα πυροτεχνημα...



Player 7, μαλλον απαντηση γενικη θελεις να δωσεις και οχι συγκεκριμενη απαντηση στον μαργιου 3...Το λεω γιατι ετσι οπως το κανες ειναι σα να "διαμαρτυρεσαι" σε κεινον και οχι γενικα οπως απορρεει απο το κειμενο σου...Κατι τετοια εκανε και ο Μπογδανιδης περσι και ειχαμε παρεξηγησεις.... smiley.gif
Και οχι τιποτα αλλο, ειναι και περιεργοι καιροι..
Player#7
QUOTE (PetranG3 @ Mar 20 2012, 17:39 ) *
Player 7, μαλλον απαντηση γενικη θελεις να δωσεις και οχι συγκεκριμενη απαντηση στον μαργιου 3...Το λεω γιατι ετσι οπως το κανες ειναι σα να "διαμαρτυρεσαι" σε κεινον και οχι γενικα οπως απορρεει απο το κειμενο σου...Κατι τετοια εκανε και ο Μπογδανιδης περσι και ειχαμε παρεξηγησεις.... smiley.gif
Και οχι τιποτα αλλο, ειναι και περιεργοι καιροι..


Προς αποφυγη παρεξηγησεων δε διαμαρτυρομαι στον Μαργιου3 ,απαντηση γενικη δινω οπως εζησα το ματς χθες και οπως εχω ζησει ολη αυτη τη χρονια το ανεξηγητο? κηνυγητο της ομαδας μου απο τον ακατανομαστο και αλλους ομοιους του.
leonkalf
Παιδιά, η σημερινή μέρα είναι μια θλιβερή μέρα.. συνέχεια της χθεσινής νύχτας αλλά και της νύχτας στον Άλιμο πριν κανα μήνα..

Δεν έχω να πω πολλά.. Οι περισσότεροι που συχνάζετε εδώ μέσα, τα έχετε μάθει. Είτε είσασταν παρόντες στο γήπεδο είτε σας τα μετέφεραν οι παρευρισκόμενοι (υπήρχε αρκετός κόσμος στο γήπεδο). Έχουν γράψει και οι προηγούμενοι από χθες το βράδυ το τι συνέβη..

Πραγματικά, μόνο θλίψη, στεναχώρια και απογοήτευση με πιάνει με όλο αυτό το σκηνικό.. Σκηνικό που έστησαν καλά κάποιοι που για δικούς τους λόγους θέλησαν να το κάνουν. Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζουν οι παρασκηνιακές κόντρες, συμφέροντα και ότι άλλοι μπορεί να γίνεται πίσω από τα φώτα και έξω από το γήπεδο. Εγώ είμαι μπασκετικός και βλέπω τι γίνεται μέσα στο παρκέ.. και αυτό που είδα μπορεί να είναι αποτέλεσμα εξωγηπεδικών ιστοριών αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι εμένα σαν μέλος (που έτυχε φέτος να είμαι) σε μια ομάδα με έκλεψαν και με έκαναν και μενα προσωπικά να βγω εκτός εαυτού με αυτά που βίωσα. Να νοιώθω μια πίεση στο κεφάλι, το στομάχι μου να έχει γίνει κόμπος και να πονάει, να χαλάω τον εαυτό μου υποτίθεται πηγαίνοντας να περάσω καλά με κάτι που αγαπώ και λατρεύω..
Αντί να καθόμαστε μετά να αναλύουμε το παιχνιδάκι, να δούμε τα λάθη μας, τα καλά μας να κάνουμε το κους κους μας για τις φάσεις κλπ, μας κάνουν και ασχολούμαστε με... αντε να μην πω τι. Δυστυχώς... δυστυχώς μας εξανάγκασαν, όσο (προσωπικά) δε θέλω καθόλου να ασχολούμαι με τους διαιτητές και το παρασκήνιο.



Εγώ είχα γράψει εδώ, και τα είχαν διαβάσει όλοι. Έβλεπα το "κακό" να έρχεται.. και αυτοί που ορίζουν και αποφασίζουν δεν έκαναν κάτι. Η ευθύνη είναι όλη δική τους.
Κι όπως καλά ξέρετε, νομοτελιακά, η δράση φέρνει την αντίδραση. Πολλές φορές η ανθρώπινη οργή είναι δύσκολο να συγκρατηθεί. Μακάρι να μην είχα ζήσει βραδιά σαν την χθεσινή.. ειλικρινά. Λυπάμαι και είναι άσχημο, όμως θεωρώ ότι το φταίξιμο ξεκινάει από αλλού. Δεν νομίζω να είμαστε όλοι τρελοί, και να νοιώθουμε έτσι (και όχι μόνο από την ομάδα Φάρου αλλά γενικά), ούτε τα όσα έγιναν μετά θα τα έκανε κάποιος ακόμα και αν είχε απλά αδικηθεί.


Θέλω να τονίσω κι εγώ, όπως και οι προηγούμενοι ότι τα ονόματα που γράφτηκαν στο φύλλο αγώνα, ήταν αδικία. Καλύτερα να έγραφε όλους αν ήταν έτσι, και όχι μια τυχαία (?) επιλογή. Μέσα σε αυτό το χαμό από παίκτες και των 2 ομάδων, προπονητές, παράγοντες, άσχετους από έξω κλπ απορώ πως στοχοποίησε αυτά τα παιδιά. Ήμουν σε μια απόσταση από το γεγονός και μπορώ να πω ότι αυτά που τους καταλογίζονται δεν τα έκαναν.
Το ότι θα υπάρξουν τιμωρίες, θα υπάρξουν. Όμως κανονικά πρέπει να τιμωρηθούν όσοι οδήγησαν τα πράγματα σε αυτό το σημείο.. ε? Λέω εγώ τώρα... 39.gif


Δεν έχω ξανανοιώσει έτσι όσα χρόνια είμαι στα γήπεδα. Και λυπάμαι πολύ γι' αυτό.. Εγώ αλλιώς ξεκίνησα τη χρονιά, σε μια πολύ καλή ομάδα, με καλούς συνεργάτες, έχοντας συγκεκριμές δουλειές να κάνω μέσα στο σύνολο. Γεμάτος χαρά και περηφάνια το ξεκίνησα και το έκανα προσπαθώντας να δίνω τον καλύτερό μου εαυτό και μέσα στις συνθήκες πίεσης που ζούμε να προσπαθώ είμαι όσο πιο καλός γίνεται. Γιατί είναι απαιτητικό το κομμάτι αυτό του συνεργάτη όταν είσαι σε ένα τέτοιο επιτελείο και σε μια τέτοια ομάδα. Και καταλήγω να τελειώνει η χρονιά και να μένει αυτή η πίκρα.. και η απογοήτευση. Ανάθεμα σε όσους μου χαλάνε αυτό που έχω λατρέψει και ήθελα πάντα να υπηρετώ στα πλαίσια του αθλητισμού, του υγιούς αθλητισμού και πολιτισμού.
Δεν θα δεχθώ καμία δικαιολογία από κανέναν τώρα πια.. Ότι και να μου πει κανείς, είναι αργά. Εκτός πια αν θέλανε να φτάσουμε και σε αυτό το σημείο..


Αγωνιστικά, έχουμε μερίδιο ευθύνης για την ήττα και εμείς σαν ομάδα. Ενώ είχαμε τον έλεγχο του αγώνα, δεν αντιδράσαμε αποτελεσματικά στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων. Είμασταν άστοχοι απ' έξω σε αυτό το κρίσιμο διάστημα (1/10 3π.), με τα περισσότερα σουτ όμως υπό καλές προϋποθέσεις και κάποια ελεύθερα (και με την μπάλα να κάνει τα δικά της και να μπαινοβγαίνει στο καλάθι) και δεν μπορέσαμε και να βάλουμε και την μπάλα μέσα. Θα μπορούσαμε παρόλα αυτά να πάρουμε το ματς και έτσι. Όμως όπως έχω ξαναπεί, η συμπεριφορά του (πέρα των αποφάσεων) σε κάνει να εκνευρίζεσαι και να χάνεις την αυτοσυγκέντρωση και την ηρεμία σου.


Oι άνθρωποι που τα έχουν βρεί με τον εαυτό τους και λειτουργούν με πρότυπα και αξίες πάντα βγαίνουν κερδισμένοι..


Κλείνω με κάτι που μου έγραψε κάποιος σήμερα.. "είναι άσχημο να σε φέρνουν στα όριά σου και να βγαίνεις και θύτης ενώ είσαι θύμα...Ντροπή"


Συγγνώμη μπάσκετ... sad.gif
jna23
QUOTE(margiou3 @ Mar 20 2012, 15:34 ) *

Τελος, για 2 φιλους απο την Βουλιαγμενη...

Πριν δυο βδομαδες παραλιγο να κανετε διπλο μεσα στον Πλατωνα... Και οταν σας φωναξα οτι εσεις δεν πατε για τιποτα γιατι σκυλιαζετε τοσο, ο ενας μου ειπε "Να μην δικιολογησουμε τα λεφτα που παιρνουμε" και ο αλλος "Μπασκετ παιζουμε ρε φιλε τι να κανουμε..."


Τωρα καταλαβα τι εννοουσατε με την φραση "Να μην δικιολογησουμε τα λεφτα που παιρνουμε"....

Και για σενα Οικονομου, στο ειπα και τοτε, στο λεω και τωρα... ΞΕΧΝΑΣ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ...

Χθες ανοιξαμε τα ποδαρακια εκει στην βουλιαγμενη...? Κακιες συνηθειες αυτες... Ειδικα οταν την αλλη Δευτερα θα ερθεις στην γειτονια μας... (Δραπετσωνα)

Τα λεμε!



[/size]Προφανώς έχεις πλήρη άγνοια του τι ρόστερ μπορούσαμε νακατεβάσουμε και λες αυτές τις @@@@@@@.

Δεν ανοίξαμε ποτέ ποδαράκια όπως λες και τα παιδιάπροσπάθησαν σε όλο το παιχνίδι με όσες δυνάμεις έχουν. Σε ενημερώνω λοιπόνγιατί πολλά μπορεί να ειπωθούν αλλά η αλήθεια είναι μία.

Χτές έλειπε ο Σκουζής που είχε διάστρεμμα σοβαρό από τοπαιχνίδι με τον Φάρο (το πόδι του είναι ακόμα πρησμένο). Ο βασικός μας πλει μεικερ(Μπέττας) δεν παίζει εδω και 4 παιχνίδια αφου εχει σοβαρο αιμάτωμα στο μάτι. Οένας μικρός μας (Μιχάλης) έχει ρογμώδες κάταγμα στον ώμο και δεν παίζει καιαυτός 4 αγωνιστικές. Ο άλλος μας μικρός (Ναθαναήλ) έπαθε διάστρεμμα στηνπροπόνηση πριν τον αγώνα με τον Φάρο. Με τόσες ελλείψεις πως θα κερδίσεις μιαομάδα με πλήρες ρόστερ σαν τον Εθνικό μπορείς να μου πεις εσύ που μας την είπεςότι ανοίξαμε και τα πόδια ?

Εμείς χτυπάμε όλα τα παιχνίδια με όσες δυνάμεις έχουμε. Τοίδιο κάναμε με εσάς με τον Φάρο και με τον Ίκαρο. Το ίδιο θα κάνουμε καιστα υπόλοιπα παιχνίδια προσπαθώντας πάντα για την νίκη .

Τώρα όσο αφορά αυτά πουλες ότι σου έλεγαν ο Οικονόμου και δεν ξέρω εγώ ποιον άλλον εννοείς δεν βρήκα κάτιπαράλογο στο να σεβαστούν την ομάδα που αγωνίζονται και να παίξουν όσο καλύτεραμπορούν. Μάλιστα λόγο ρόστερ παίζουν 40 λεπτά χωρίς να έχουν την δυνατότητα ναξεκουραστούν αλλά φαίνεται αυτό δεν το βλέπεις εσύ.

Για αυτό μην λες πράγματα που δεν ισχύουν και ειδικά όταν μαςλες ότι το έχουμε και σαν συνήθεια. Σεβόμαστε όλες τις ομάδες ιστορικές και μη.Προσπαθούμε σε όλα τα παιχνίδια να δίνουμε το 100% και μην ξεχνάς ότι εμείς κάνουμεπρωταθλητισμό σωτηρίας και οι νίκες για εμάς είναι χρυσάφι.

Τώρα όσο αφορά το επόμενο παιχνίδι δεν καταλαβαίνω τι θες ναπεις. Εμείς σεβόμαστε την Δραπετσώνα όπως και κάθε ομάδα στην κατηγορία μας.Ξέρουμε πόσο δύσκολο παιχνίδι είναι και ότι κανείς δεν θα μας χαριστεί. Θέλουμενα γίνει ένα καλό παιχνίδι μέσα στα αθλητικά πλαίσια και να κερδίσει οκαλύτερος ελπίζοντας να είμαστε εμείς J

[size="3"]
bigmack
Λυπάμαι πραγματικά που κάποιοι <<κύριοι>>, τύποις υπεύθυνοι μα στην ουσία ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ , λένε ότι διευθύνουν το πρωτάθλημα της Α Εσκανα, που συμφωνόντας με τον πιο πάνω φίλο(petranG3) μόνο ερασιτεχνικό δεν είναι,και δεν αντιλαμβάνονται ότι η απάθεια και η ανοχή που δείχνουν είναι άκρως εγκληματική και κάποια στιγμή θα γυρίσει μπούμερανκ στην κουφιοκεφάλα τους!!

ΦΩΝΑΖΕΙ ΜΕ ΚΡΑΥΓΕΣ ΑΠΟΓΝΩΣΗΣ εδώ και καιρό μια ολόκληρη κατηγορία....

----ΔΙΩΞΤΕ ΤΗΝ ΛΕΛΑΠΑ ΤΟΥ ΜΕΛΗ και των λοιπών επιτήδιων που λυμαίνονται και αλλοιώνουν ένα πρωτάθλημα το οποίο κοσμούν ομάδες όπως Ιωνικος-Φαρος-Εθνικος-Ικαρος,Αρης,k.a. (εξαιρουμένης της Μάνδρας και θα εξηγήσω πιο κάτω το γιατί).
----Βάλτε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ play-off και αν είναι δυνατόν ακόμα και play-out έτσι ώστε να μένει αμείωτο το ενδιαφέρον, να υπάρχει κίνητρο για όλες τις ομάδες και να πάψουν έτσι συμπεριφορές ''τύπου Μάνδρας'',δηλαδή αφού έχασα το παιχνίδι της ανόδου διώχνω παίχτες, μειώνω μισθούς σε όσους μένουν αν σας αρέσει αλλιώς δρόμο και εσείς.., χάνω μέσα στην έδρα μου από τους τελευταίους αδιαφορόντας οτι κάποιες άλλες ομάδες χαμηλα στην βαθμολογια και πριν από 2 μήνες πηγαν μέσα στην Μανδρα και φάγαν 20άρες και 30άρες. Αν όμως η Μάνδρα ή η κάθε Μάνδρα ήξερε ότι υπάρχουν play-off και από κάτω παραμονεύει αγριεμένος ο Ίκαρος να πάρει την 4η θέση, δεν θα είχε καταντήσει εδω και 1 μήνα ο καρπαζοεισπράκτορας της κατηγορίας. Ακόμα θα μπορούσε να προβλέψει και play'out για να κρατηθεί αμείωτο το ενδιαφερον όλων των ομάδων ακόμα και αυτών που είναι χαμηλά στην κατηγορία.
Πόσο μυαλό χρειάζεται ΡΕ ΚΟΥΦΙΟΚΕΦΑΛΟΙ καρεκλοκένταυροι να το καταλάβετe!! Ολα απο αυτό ξεκινάνε με αποτέλεσμα να καταλήγει το πρωτάθλημα στην πιό κρίσιμη καμπή του αντι να είναι συναρπαστικό να είναι μια σκέτη ΠΑΡΟΔΟΙΑ με ομάδες να απειλουν να κατεβουν με εφηβικά και άλλες ομάδες --καφενεία-- να τα έχουν παρατήσει από τον Γενάρη!!
jna23
Σωστόοοοοοος

magic32
QUOTE(leonkalf @ Mar 20 2012, 17:29 ) *
Παιδιά, η σημερινή μέρα είναι μια θλιβερή μέρα.. συνέχεια της χθεσινής νύχτας αλλά και της νύχτας στον Άλιμο πριν κανα μήνα..

Δεν έχω να πω πολλά.. Οι περισσότεροι που συχνάζετε εδώ μέσα, τα έχετε μάθει. Είτε είσασταν παρόντες στο γήπεδο είτε σας τα μετέφεραν οι παρευρισκόμενοι (υπήρχε αρκετός κόσμος στο γήπεδο). Έχουν γράψει και οι προηγούμενοι από χθες το βράδυ το τι συνέβη..

Πραγματικά, μόνο θλίψη, στεναχώρια και απογοήτευση με πιάνει με όλο αυτό το σκηνικό.. Σκηνικό που έστησαν καλά κάποιοι που για δικούς τους λόγους θέλησαν να το κάνουν. Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζουν οι παρασκηνιακές κόντρες, συμφέροντα και ότι άλλοι μπορεί να γίνεται πίσω από τα φώτα και έξω από το γήπεδο. Εγώ είμαι μπασκετικός και βλέπω τι γίνεται μέσα στο παρκέ.. και αυτό που είδα μπορεί να είναι αποτέλεσμα εξωγηπεδικών ιστοριών αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι εμένα σαν μέλος (που έτυχε φέτος να είμαι) σε μια ομάδα με έκλεψαν και με έκαναν και μενα προσωπικά να βγω εκτός εαυτού με αυτά που βίωσα. Να νοιώθω μια πίεση στο κεφάλι, το στομάχι μου να έχει γίνει κόμπος και να πονάει, να χαλάω τον εαυτό μου υποτίθεται πηγαίνοντας να περάσω καλά με κάτι που αγαπώ και λατρεύω..
Αντί να καθόμαστε μετά να αναλύουμε το παιχνιδάκι, να δούμε τα λάθη μας, τα καλά μας να κάνουμε το κους κους μας για τις φάσεις κλπ, μας κάνουν και ασχολούμαστε με... αντε να μην πω τι. Δυστυχώς... δυστυχώς μας εξανάγκασαν, όσο (προσωπικά) δε θέλω καθόλου να ασχολούμαι με τους διαιτητές και το παρασκήνιο.



Εγώ είχα γράψει εδώ, και τα είχαν διαβάσει όλοι. Έβλεπα το "κακό" να έρχεται.. και αυτοί που ορίζουν και αποφασίζουν δεν έκαναν κάτι. Η ευθύνη είναι όλη δική τους.
Κι όπως καλά ξέρετε, νομοτελιακά, η δράση φέρνει την αντίδραση. Πολλές φορές η ανθρώπινη οργή είναι δύσκολο να συγκρατηθεί. Μακάρι να μην είχα ζήσει βραδιά σαν την χθεσινή.. ειλικρινά. Λυπάμαι και είναι άσχημο, όμως θεωρώ ότι το φταίξιμο ξεκινάει από αλλού. Δεν νομίζω να είμαστε όλοι τρελοί, και να νοιώθουμε έτσι (και όχι μόνο από την ομάδα Φάρου αλλά γενικά), ούτε τα όσα έγιναν μετά θα τα έκανε κάποιος ακόμα και αν είχε απλά αδικηθεί.


Θέλω να τονίσω κι εγώ, όπως και οι προηγούμενοι ότι τα ονόματα που γράφτηκαν στο φύλλο αγώνα, ήταν αδικία. Καλύτερα να έγραφε όλους αν ήταν έτσι, και όχι μια τυχαία (?) επιλογή. Μέσα σε αυτό το χαμό από παίκτες και των 2 ομάδων, προπονητές, παράγοντες, άσχετους από έξω κλπ απορώ πως στοχοποίησε αυτά τα παιδιά. Ήμουν σε μια απόσταση από το γεγονός και μπορώ να πω ότι αυτά που τους καταλογίζονται δεν τα έκαναν.
Το ότι θα υπάρξουν τιμωρίες, θα υπάρξουν. Όμως κανονικά πρέπει να τιμωρηθούν όσοι οδήγησαν τα πράγματα σε αυτό το σημείο.. ε? Λέω εγώ τώρα... 39.gif


Δεν έχω ξανανοιώσει έτσι όσα χρόνια είμαι στα γήπεδα. Και λυπάμαι πολύ γι' αυτό.. Εγώ αλλιώς ξεκίνησα τη χρονιά, σε μια πολύ καλή ομάδα, με καλούς συνεργάτες, έχοντας συγκεκριμές δουλειές να κάνω μέσα στο σύνολο. Γεμάτος χαρά και περηφάνια το ξεκίνησα και το έκανα προσπαθώντας να δίνω τον καλύτερό μου εαυτό και μέσα στις συνθήκες πίεσης που ζούμε να προσπαθώ είμαι όσο πιο καλός γίνεται. Γιατί είναι απαιτητικό το κομμάτι αυτό του συνεργάτη όταν είσαι σε ένα τέτοιο επιτελείο και σε μια τέτοια ομάδα. Και καταλήγω να τελειώνει η χρονιά και να μένει αυτή η πίκρα.. και η απογοήτευση. Ανάθεμα σε όσους μου χαλάνε αυτό που έχω λατρέψει και ήθελα πάντα να υπηρετώ στα πλαίσια του αθλητισμού, του υγιούς αθλητισμού και πολιτισμού.
Δεν θα δεχθώ καμία δικαιολογία από κανέναν τώρα πια.. Ότι και να μου πει κανείς, είναι αργά. Εκτός πια αν θέλανε να φτάσουμε και σε αυτό το σημείο..


Αγωνιστικά, έχουμε μερίδιο ευθύνης για την ήττα και εμείς σαν ομάδα. Ενώ είχαμε τον έλεγχο του αγώνα, δεν αντιδράσαμε αποτελεσματικά στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων. Είμασταν άστοχοι απ' έξω σε αυτό το κρίσιμο διάστημα (1/10 3π.), με τα περισσότερα σουτ όμως υπό καλές προϋποθέσεις και κάποια ελεύθερα (και με την μπάλα να κάνει τα δικά της και να μπαινοβγαίνει στο καλάθι) και δεν μπορέσαμε και να βάλουμε και την μπάλα μέσα. Θα μπορούσαμε παρόλα αυτά να πάρουμε το ματς και έτσι. Όμως όπως έχω ξαναπεί, η συμπεριφορά του (πέρα των αποφάσεων) σε κάνει να εκνευρίζεσαι και να χάνεις την αυτοσυγκέντρωση και την ηρεμία σου.


Oι άνθρωποι που τα έχουν βρεί με τον εαυτό τους και λειτουργούν με πρότυπα και αξίες πάντα βγαίνουν κερδισμένοι..


Κλείνω με κάτι που μου έγραψε κάποιος σήμερα.. "είναι άσχημο να σε φέρνουν στα όριά σου και να βγαίνεις και θύτης ενώ είσαι θύμα...Ντροπή"


Συγγνώμη μπάσκετ... sad.gif

τοσο ωραιο ηταν αυτο που εγραψα ε?

Παιδια το μπασκετ και γενικα τα αθλητικα ειναι το ωραιοτερο δευτερευων πραγμα στη ζωη μας...Καταλαβαινω τα νευρα και την πικρα στο 1000% αλλα εχετε και ζωες ν ασχοληθειτε για να καθεστε ν ασχολειιστε με τον καθε βλακα...
leonkalf
QUOTE (magic32 @ Mar 20 2012, 20:06 ) *
τοσο ωραιο ηταν αυτο που εγραψα ε?

Παιδια το μπασκετ και γενικα τα αθλητικα ειναι το ωραιοτερο δευτερευων πραγμα στη ζωη μας...Καταλαβαινω τα νευρα και την πικρα στο 1000% αλλα εχετε και ζωες ν ασχοληθειτε για να καθεστε ν ασχολειιστε με τον καθε βλακα...

Ναι ρε, πολύ καλό! Γι' αυτό και το χρησιμοποίησα άλλωστε, οπότε ρητορική η ερώτησή σου..

Συμφωνώ Νίκο.. είναι το ωραιότερο δευτερεύων, όμως εδώ δεν έχουμε να κάνουμε αθλητικά πια.. Αυτό που έγινε είναι για μένα προσβολή του ατόμου, της προσωπικότητάς μας σαν άτομα, σαν άνθρωποι. Δεν μπορεί ο κάθε ένας που μπορεί να κουβαλάει τα δικά του προβλήματα να έρχεται και να στα πετάει στη μούρη. Φεύγει το πράγμα από το αθλητικό κομμάτι...

Και όχι, δε δέχομαι Νίκο αυτό που λες να πάψουμε να ασχολούμαστε με τον κάθε βλάκα, θέλω εκείνοι να πάψουν να ασχολούνται με μας!!!! Επιτέλους, να φύγουν από το μπάσκετ.. να πάνε αλλού να κάνουν το κομμάτι τους, να βγάλουν λεφτά, να το παίξουν εξουσία και ότι άλλο. Έξω από δω!! Γιατί να φύγω δηλαδή εγώ, ο Πολέμης, ο Τσάπας, ο, ο, ο κάθε άλλος που φεύγει απογοητευμένος και να μη φύγουν αυτοί? Δε το καταλαβαίνω δηλαδή.. Ποιοι είναι το πρόβλημα, αυτοί ή εμείς (σαν εμείς βάζω όλους τους μπασκετικούς, τους πραγματικούς..). Δεν πρέπει να αποβληθούν αυτοί που κάνουν κακό? Πείτε μου ρε παιδιά... γιατί με πιάνει απόγνωση πια..


Προσπαθώ να κάτσω να σκεφτώ τι μπορεί να γίνει, γιατί αυτά που κάθομαι και σας γράφω, είναι πράγματα που τα νοιώθω και από άλλα παιδιά.
Πήγα πριν, μετά τη δουλειά, και έκατσα 2 ώρες στο γυμναστήριο. Πήγα να ιδρώσω, να ξεθυμάνω, να μείνω μόνος να μιλήσω με τον εαυτό μου. Βέβαια, έχω μιλήσει και με πολλούς ανθρώπους όλη μέρα που αγαπάνε το μπάσκετ και ενδιαφέρθηκαν να μάθουν τι έγινε.

Θέλω να αποτυπώσω και να κάνουμε ένα υγιή διάλογο εδώ πέρα γιατί το ότι έγινε χθες το θεωρώ πολύ καλή αφορμή για συζήτηση και για αποφάσεις από ΟΛΟΥΣ!


bball.gif Καταλήγω στο ότι απαιτώ από την ΕΣΚΑΝΑ, που αυτή τιμωρεί όταν παραβιάζονται κανονισμοί, να προστατεύσει το μέλος της τον Φάρο, και τους αθλητές που απαρτίζουν την ομάδα. Δηλαδή, γιατί να τιμωρηθούν όλοι αυτοί οι άνθρωποι για κάτι που προκάλεσε κάποιος άλλος? Με ποια λογική δηλαδή? Και ο/οι αυτουργοί να την βγάλουν καθαρή.. Μου λένε από εσκανα ότι εκείνοι δεν είναι υπεύθυνοι για τους διαιτητές λόγω νόμου. ΟΚ, το δέχομαι.. Αφού δεν έχει καμί σχέση με τους διαιτητές, στείλτε τους μήνυμα μη τιμωρώντας αυτούς που κατονόμασαν στο φύλλο αγώνα. Δείξτε τους, αφού όταν μου έχετε μιλήσει, μου λέτε ότι τα χέρια μας είναι δεμένα, δεν μπορούμε να τους κάνουμε τίποτα.. δείξτε τους έτσι αυτό που θέλετε να τους πείτε..

Δεν καταάβαίνω, γιατί οι διαιτητές είναι στο απυρόβλητο? Εγώ σαν προπονητής στον Φάρο τώρα, αν κάποιος παίκτης μου κάνει ένα παράπτωμα μπορώ να τον τιμωρήσω, είτε στην προπόνηση, είτε να μείνει εκτός 12αδας, να επιβληθεί χρηματικό πρόστιμο κ.α. Η διοίκηση επίσης μπορεί να διώξει τον προπονητή, εμένα αν δεν είμαστε καλοί. Στη δουλειά μου μπορεί να πάρω επίπληξη, μείωση μισθού, απόλυση κ.α αν δεν κάνω καλά τη δουλειά μου.
Εδώ, με τους διαιτητές τι ακριβώς γίνεται?
Το dvd του Άλιμος-Φάρος το πήρατε. Ε, και τι έγινε...???? Περνάει ένα τέτοιο ματς και μένουν και οι 2 τους ατιμώρητοι? Και όχι μόνο αυτό υπάρχει και το θράσσος και ξαναορίζουν τον ίδιο σε αγώνα μας? Και δεν είναι μόνο αυτό το ματς, σε όλες τις κατηγορίες γίνονται πολλά παιχνίδια. Υπάρχει έλεγχος και τιμωρία αν δεν παίζει ένας ref καλά?
Αν δεν παίζει καλά, να μην πληρωθεί! Όπως μπορεί ένας παίκτης να τιμωρηθεί π.χ 5 αγωνιστικές εκτός, να μείνει και ο διαιτητής 5, 10, 15 αγωνιστικές έξω.. Να δούμε, θα ξανακάνει τα ίδια ή θα γυρίσει συνετός και βελτιωμένος?

Σας παρακαλώ, ξέρω πολύ καλά ότι σε λίγη ώρα θα ξέρετε τι έχω γράψει, να το σκεφτείτε αυτό καλά! Προστατέψτε τις ομάδες-μέλη σας και τους παίκτες που κάνουν την τιμή να παίζουν στα πρωταθλήματά σας!!


Γιατί θα είναι μεγάλο άδικο τα παιδιά που στιγμάτισαν στο φύλλο αγώνα, να φάνε τιμωρία που θα τους στερήσει ίσως να μπορούν να παίξουν κάπου καλά την ερχόμενη σεζόν. Γιατί αν υποθέσουμε ότι φάνε μια μεγάλη τιμωρία, ποια ομάδα θα τους πάρει τη νέα σεζόν?
Σκέφτεστε ότι εκτός ότι θα χάσουν ενδεχομένως μια χρονιά, να στερηθούν και χρήματα που βγάζουν από το μπάσκετ? Και όλα αυτά εξαιτίας ενός ανθρώπου.. που όλο και περισσότερο πιστεύω ότι μπορεί αυτό να ήθελε στην τελική..

Αντί να ευγνωμονεί τον Κούκουρα που τράβηξε ανθρώπους και προσπάθησε να ηρεμήσει τα πνεύματα του πήρε το δελτίο. Λίγο θα ήθελε να γράψει και τον παίκτη (Φάρου) που τον γλύτωσε κυριολεκτικά παίρνοντάς τον αγκαλιά και επεγκλωβίζοντάς τον οδηγώντας τον στην έξοδο..



bball.gif Στην Α'κατηγορία, αλλά και κάποιοι στη Β΄. παίζουν πολλοί παίκτες που θα μπορούσαν άνετα να παίζουν 1,2,3 κατηγορίες παραπάνω.. Με αυτά και αυτά πολλοί εξ αυτών θέλουν να φύγουν και να μην ξαναπαίξουν ΕΣΚΑΝΑ. Μου το λένε στο τηλ., σε μηνύματα.
Σκεφτείτε σας παρακαλώ, τι κακό θα κάνει αυτό και τι υποβάθμιση θα είναι.
Γιατί ο Κούκουρας, ο Καραλής, ο Παπαδόπουλος, ο Τσελεμπής που βρίσκονται τώρα κατηγορούμενοι και έχουν έρθει και παίζουν φέτος σε τοπική κατηγορία (για τους δικούς τους λόγους) να κάτσουν άλλο σε αυτή? Πείτε μου.. Δε θα βρουν ομάδα στην ΕΣΚΑ ή στη Β, Γ εθνική? Σίγουρα θα βρουν..
Ή γιατί αν μπορούν κάποιοι εξ'αυτών (γενικά όλων των παικτών χωρίς άλλες υποχρεώσεις εδώ) να μην πάνε εξωτερικό (π.χ στη Γ' Εθνική Ιταλίας όπως είναι φέτος και πάει πολύ καλά ο Παπαδάκης) ή και σε άλλες χώρες?



bball.gif Μια άλλη σκέψη και προβληματισμός μου είναι το τιι προσφέρει πια η ΕΣΚΑΝΑ σαν ένωση στις ομάδες-μέλη της! Ειλικρινά δεν βρίσκω κάτι, παρά μόνο ότι κάνει τις κληρώσεις το καλοκαίρι..
Τους κριτές και τους διαιτητές τους πληρώνουν πλέον οι ομάδες, τους διαιτητές τους ορίζει και διαθέτει η ένωση των διαιτητών και τους κριτές αντίστοιχα. Πείτε μου να καταλάβω, τι προσφέρει.. Μόνο να τιμωρεί αν συμβεί κάτι. Πλέον ούτε μετάλλια δε δίνει και ούτε μια γιορτή σοβαρή δεν κάνει.

Πάνω σε αυτή τη σκέψη, μπορούν οι ομάδες να μαζευτούν και να κάνουν μια δική τους ένωση, μια λίγκα δική τους. Με δική τους οργάνωση, διαιτητές θα μπορούν να φέρουν και να τους πληρώνουν (όπως ήδη κάνουν), κριτές επίσης, και με δικούς της κανόνες. Με play-offs, με all-star game, με ποινές στους διαιτητές (άμα δεν παίζεις καλά κ. διαιτητά δε σε πληρώνουμε π.χ ή δε σε ξαναπαίρνουμε να σφυρίξεις), με σαφής κανόνες που θα τηρούνται κλπ.
Γιατί όχι δηλαδή? Κάπως έτσι έγινε κάποτε και η uleb..

Όταν υπάρχει ατιμωρησία, κλείσιμο των ματιών και των αυτιών και γενικά μια απαξίωση και αδιαφορία δεν μπορεί κάτι να πάει καλά..


Σας καλώ, όλους εσάς που με παίρνετε στα τηλέφωνα, που μου χτυπάτε φιλικά την πλάτη και μου λέτε "πες τα ρε Λεωνίδα, μπες και γράψ'τα, ωραία τα λες μπράβο" και έχετε το ίδιο μεράκι και προβληματισμούς να μπείτε εδώ μαζί μας και να τα πείτε κι εσείς. Εδώ, κόσμια και στα πλαίσια σοβαρού διαλόγου. Το να τα λέμε και για εσάς και να λένε, "ε εκεί πέρα μερικά άτομα παλαβοί έχουν το δικό τους τρόπο σκέψης", δεν κάνουμε κάτι. Θέλει συμμετοχή και ενδιαφέρον.
Βλέπω δηλαδή, στα κάτω μέρος της σελίδας μια τυχαία στιγμή να λέει, 3 users και 35 guests διαβάζουν το topic. Ε, εσείς οι guests, οι ανώνυμοι που απλά μπαίνετε και βλέπετε να γίνετε κοινωνοί εδώ ή κάπου αλλού τέλος πάντων να ακουστεί η φωνή σας.
Εδώ μέσα μπαίνουν και διαβάζουν όλοι εμπλεκόμενοι. ΕΣΚΑΝΑ, διαιτητές, προπονητές, παίκτες. ΟΛΟΙ, και όλα όσα λέγονται εδώ τα ξέρουν.
Εκφραστείτε και με αφορμή όσα έγιναν θεωρώ ότι μπορεί να γίνει κάτι καλό. Επιτέλους κάποιοι να ξυπνήσουν, και αν θέλουμε πολλοί το καλό αυτών των πρωταθλημάτων είναι καιρός κάτι να κάνουμε.

Εμείς να μείνουμε εδώ στο χώρο, και όχι όλοι αυτοί που κάνουν κακό.


Κάθομαι και σκέφτομαι, προσπαθώ να βρω λύσεις, γιατί αγαπώ το άθλημα, μου έχει χαρίσει πολλές καλές στιγμές και γαμώτο δεν θέλω να αναγκαστώ να φύγω ρίχνοντας μαύρη πέτρα πίσω μου.. Δεν μου αρέσει για κάποιους επιτήδιους να στερηθώ (και άλλα παιδιά) κάτι τόσο ωραίο.
Αν νοιώθετε ότι κι εσείς είστε στο ίδιο μήκος κύματος, ενεργοποιηθείτε μπας και σώσουμε την κατάσταση.


Ευχαριστώ και παρακαλώ κύριοι στην ΕΣΚΑΝΑ (και όλοι οι υπόλοιποι) σκεφτείτε τα όλα αυτά. Μπορεί να σας τα χώνω, αλλά το κάνω με ειλικρινά καλή διάθεση και χωρίς σκοπιμότητες.



Υ.Γ Δεν γράφω σαν Φάρος. Γράφω σαν Λεωνίδας, προσωπικές απόψεις και σκέψεις. Θέλω να διευκρινήσω, για κάθε είδους καλοθελητές ότι ουδέποτε φέτος μου είπε κανείς από τον Φάρο να γράψω κάτι για να επηρεάσω υπέρ της ομάδας.
magic32
ειναι πολυ μεγαλο το κειμενο σου και θα το διαβασω αναλυτικα αργοτερα που θα μπορω..

Θα σου απαντησω μονο στο αρχικο κομματι...Δεν ειπα να φυγεις εσυ ουτε ο αντρεας ουτε ο βαγγελης..Ειπα οτι δεν αξιζει να χαλιεστε εσεις για ανθρωπακια...Και οι 3 εχετε μια ιστορια στον χωρο αλλος μικρη αλλος μεγαλη και ξερουν ολοι τι εχετε κανει...Αξια τους δινετε..

Και θα σου φερω και σαν παραδειγμα τονπατερα μου..Την χρονια που διεκδικησαμε μεχρι ενος σημειου την ανοδο στη γ εθνικη αποβληθηκε 2 συνεχομενα ματς απο 2 διατητακια...ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ ΔΙΑΤΗΤΑΚΙΑ...

Η αποφαση του απο τοτε ηταν οτι δεν θα χαλαει αυτος ουτε την υγεια του ουτε το ονομα του για τον καθε απιθανο που σφυριζει στην ενωση...

Αυτο εννοουσα με το αρχικο μου ποστ
jna23
QUOTE(vidrax1 @ Mar 19 2012, 10:55 ) *
Αναφερθηκα απλα στο post που εκανες και πραγματικα με εξοργισε που ενας νεος αν9ρωπος και μαλιστα αθλητης (απο οσο εχω παρακολουθησει το forum νομίζω οτι παιζεις στη Βουλιαγμενη, ίσως κάνω λάθος) εχει παπουδιστικες και μικροσυμφεροντολογικες αποψεις.
Αποψεις που θα περιμενα να τις εχουν οι μπαρμπάδες της ΕΣΚΑΝΑ (που συνήθως κατηγορούμε) και οχι νεα παιδια που παιζουν μπασκετ.

Σκεψου τι λες - "Να μην παιξει ενας πιτσιρικος της χειροτερης ομαδας του πρωταθληματος στο ματς εναντια σε εναν απο τους πρωτοπόρους, γιατι αν νικησουν εχουν καποιες, ελαχιστες ελπιδες να σωθουν.. Να μην παι3ει λοιπον να το σιγουρεψουμε"..
Και η ΕΣΚΑΝΑ ΔΕΝ βοηθησε σε αυτο. Ανεβαλε το ματς.
Εκανε το αυτονόητο δηλ, ουτε καν ο αντιπαλος δεν σκεφτηκε κατι διαφορετικο. Και μιλας για βρωμικες καταστασεις στο πρωταθλημα..Αλλοίωση αποτελεσματος!!! Αλοίωση πρωταθληματος!!!

Φίλε μου συγνώμη για την ειρωνεία.



Επαιζα χρόνια στην Βουλιαγμενη αλλα εσυ με έκανες και Παπού smile.gif

Για να ξεκαθαρίσουμε γιατι όντως το παρατραβηξαμε.

Δεν εχω κανένα θέμα με το παιδί την ομάδα του και γενικά με οτι αφορά διακρίσεις νέων αθλητων που χαιρομαι να γίνονται.

Αυτό που με ενόχλησε ειναι οτι η Ενωση μας αλλου δέχεται καποιες καταστασει και αλλου κάνει τα τυφλά ματια. Σε πολύ σοβαρα θέματα σφυράει αδιάφορη (διαιτησια΄-final Four) και δεν προσπαθεί να κάνει κάτι.Μόνο 2-3 άτομα πιστεύω προσπαθούν και ειναι οι μόνοι που ακούν τα προβλήματα μας και συμφωνούν. Αν εχεις καταλάβει παιζοντα πάρα πολλά η τουλάχιστον έτσι δειχνουν τα αποτελέσματα. Εγω σεβομαι κάποιους ανθρώπους εκει μέσα αλλα δεν φοβήθηκα ποτε να πώ την άποψη μου.

Ισως όντως ηταν τραβηγμένη η δήλωση μου αλλα ειδες τόνισε το ενδιαφέρον μερικών.Ισως κατέβω στην πολιτική smile.gif

Αυτα τα ολίγα απο ένα Παπού smile.gif
nikitas111

Καλημέρα καλημέρα

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα αποχής τα γεγονότα με αναγκάζουν να εκφράσω και έγω με τη σειρά μου την προσωπική μου αποψη πάνω σε δυο τρία θέματα που απασχολούν όλους εμάς που ασχολούμαστε με το μπάσκετ στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στον μικρόκοσμο της ένωσης Νότιας Αττικής.

Δεν ξέρω ειλικρινά αν έχει κάποια αξία αλλά πότε δεν το μέτρησα στην ζωή μου αυτό,πάντα έκανα μόνο ότι έλεγε η καρδιά μου ετσι λοιπόν θα κάνω και τώρα.
Ήμουν βέβαιος ότι σε μια σάπια τις τελευταίες δεκαετίες Ελλάδα δεν μπορούσε να διέφερε σε τίποτα και η διεξαγωγή ενος πρωταθλήματος μπάσκετ σε μια γωνία της Αττικής.

Από ικανούς ανθρώπους αλλο τίιποτα το ερώτημα όμως που δεν έχει απάντηθεί είναι ΔΙΑΘΕΣΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ; κύριοι τις ΕΣΚΑΝΑ δυστυχώς έδω που έχουμε φτάσει το ΘΕΛΩ είναι λίγο η ερώτηση ΜΠΟΡΩ ; αυτή είναι που θέλει απάντηση.

Τα προβλήματα πολλά και το πρώτο είναι η ματαιοδοξία του καθενός μας για διάκριση της ομάδας του εδώ θα πρέπει να διαχωρίσω ότι η διάκριση σαν στόχος είναι φυσικά θεμιτός έκει που υπάρχει το ερώτημα είναι ο τρόπος που ο καθένας απο εμάς προσπαθεί να τον πραγματοποιήσει.

Όλοι γνωρίζουν αρκετοί υποψιάζονται λίγοι μιλούν αρκετοί ακούνε (διαβάζουν) και είναι και 300 που γελάνε.
Σε αυτό το σημείο θα συμβουλέψω τα παιδιά του Πειραιά χρησιμοποιόντας ένα γνωμικό που κάπου έχω διαβάσει ''Πρόσεξε πως αξιοποιείς τα όσα σου ανήκουν γιατί κάποτε μπορεί να καταλήξεις να τους ανήκεις''

Βλέπω πάνω από 40 παιχνίδια της ένωσης κάθε χρόνο (κυρίως Α΄και Β') και φυσικά έχω αποκρυσταλώσει άποψη για το τί συμβαίνει στο χώρο,ποιοί δρουν και φυσικά τους τρόπους για να μπορέσεις να βοηθήσεις την ομάδα σου να διακριθεί από άποψη δεν ασχολήθηκα με αυτούς και φυσικά μόλις κατάλαβαν ότι δεν έχουν να λαμβάνουν από εμένα και την ομάδα μου τίποτα και φυσικά αφού με δοκίμασαν πρώτα και έφαγαν τα μούτρα τους άρχισαν να την γα...ε
Μιλάω φυσικά για τις δύο σεζόν του 2010/2011 και του 2011/2012

Ευχολόγια μπορούμε να πούμε πολλά,προσωπικά θα ήμουν εύχαριστημένος αν τα επόμενα χρόνια έβλεπα περισσότερη Διαφάνεια , Οργάνωση , Αξοκρατία ειλικρινά αυτά θα μου ήταν αρκετά αν σε αυτά μπορούσαν να επεξεργαστούν και να συμπεριλάβουν οι οργανωτές των πρωταθλημάτων και την διεξαγωγή play off θα ήμουν ειλικρινά αρκετά ικανοποιημένος.

Υ.Γ. Αυτονόητη θεωρείται φυσικά η αποπομπή διαιτητικών βαμπίρ που κατα το παρελθόν ήπιαν το αίμα και τον ιδρώτα αθλητών προπονητών παραγόντων.
Δείξτε έστω αυτή την ύστατη ώρα σεβασμό στις προσπάθειες των αθλητών και των προπονητικών team και αρχής γενομένης από την επόμενη χρονιά καθαρίστε την κόπρο του Αυγεία. angry_red.gif

themis7
ΑΟ ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
ΠΡΟΣ ΤΗΝ  Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
 
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ


Κύριοι ,
Δυστυχώς οι φόβοι μας για την διαιτησια του προχθεσινού αγώνα
ΙΚΑΡΟΥ Ν.ΣΜ.-ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ για το πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας ανδρών, επαληθευτήκαν με τον χειροτερο δυνατο τροπο . Οσοι ηταν παρόντες στο κλειστό της Ν.Σμυρνης και ευτυχώς για μας ηταν παρα πολλοί, έγιναν μάρτυρες ενός ακόμη επεισοδίου του σήριαλ που παίζεται από την αρχή της χρονιάς.
Το σήριαλ έχει όνομα ΄΄ Εξολοθρεύστε τον ΦΑΡΟ με οποιοδηποτε κοστος ΄΄
Είχε πολλά επεισόδια και πολλούς πρωταγωνιστές. Το τελευταίο διάστημα ο διαιτητής  κύριος Μέλης αποφάσισε να γίνει ο Νο 1 πρωταγωνιστής.

Η αρχή έγινε τρεις αγωνιστικές πριν, στο παιχνίδι μας στον ΑΛΙΜΟ με την ομώνυμη ομάδα. Εκείνο το αλησμόνητο για όλους μας βράδυ, ο παραπάνω κύριος διαιτητής, έκανε μια επίδειξη δύναμης αλλά και απρέπειας. Σφύριζε συνεχώς εναντίον μας και το κυριότερο μας προκαλούσε με όλη του την συμπεριφορά. Πραγματικά ‘’έπαιζε’’ με το μυαλό των αθλητών & των προπονητών μας και τους υπέβαλε σε μια σκληρή δοκιμασία, που όμοια της, παρά την μεγάλη εμπειρία τους, δεν είχαν συναντήσει ξανά.
Ευτυχώς ύστερα από μεγάλη προσπάθεια όλων μας, τα πράγματα έληξαν ομαλά…
Η τεχνολογία αποκάλυψε στα μάτια σας, μέσω στο video που σας στείλαμε, το μέγεθος της αδικίας που υπεστήκαμε (15 καταφανέστατα λάθη εις βάρος μας στο β΄ ημίχρονο). Σας είχαμε κάνει από τότε γνωστό με όλες μας τις δυνάμεις, ότι ο συγκεκριμένος κύριος δεν έχει καθαρό ρόλο.

Καταλαβαίνετε βέβαια το μέγεθος της έκπληξης , αλλά και του τρόμου που νοιώσαμε, όταν είδαμε το όνομα του στο παιχνίδι μας με τον ΙΚΑΡΟ.
Βλέπετε ήταν τόσο νωπές οι μνήμες…

Εδώ θα θέλαμε να εκφράσουμε κάποιες απορίες και απόψεις μας.
Όπως είναι γνωστό, το αρμόδιο όργανο, η Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας, προβαίνει σε ορισμούς και όχι κληρώσεις. Έτσι λοιπόν ρωτάμε:
- ο άνθρωπος που όρισε τον κύριο Μέλη να διευθύνει ως α΄ διαιτητής τον προχθεσινό αγώνα, δεν είχε ενημερωθεί για τα όργια στα οποία είχε προβεί 3 αγωνιστικές πριν?????

- Αν δεν τα γνώριζε, σημαίνει ότι δεν πολυασχολείται με το αντικείμενο, άρα δεν κάνει για αυτή την δουλειά!!!

- Αν τα γνώριζε, γιατί δεν τον κάλεσε σε απολογία???

και κυρίως, με ποια λογική τον όρισε να διαιτητεύσει το επόμενο δύσκολο παιχνίδι μας???
Μήπως με την λογική ’’καλά τα πήγες…συνέχισε το έργο που δεν ολοκλήρωσες στον Άλιμο’’???

Υπάρχουν απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα μας???

Ο γενικός μας αρχηγός, Τσάπας Ευάγγελος, αλλά κι ο προπονητης μας Ανδρέας Πολέμης μίλησαν με τον Κο Λυμπεράτο, πρόεδρο της επιτροπής πρωταθλημάτων, για το θεμα του ορισμου του Κου Μελη στο συγκεκριμενο αγωνα και τον παρακάλεσαν να τον αλλάξει. Η απάντηση ήταν ότι ο νόμος δεν επιτρέπει παρέμβαση της ΕΣΚΑΝΑ στον ορισμό των διαιτητών . Σαφέστατα ο νόμος το λέει αυτό, και σας καλυπτει τυπικά.
Με την ουσία όμως τι γίνεται?

Η εμπειρία σας είναι τέτοια που κατανοούσατε την στρέβλωση που συνέβαινε (και την παραδεχτήκατε μπροστά μας.) Εμείς όμως βλέποντας και λίγο πιο μακριά, πέρα από νίκες, ήττες, βαθμολογίες και πρωταθλήματα, φοβόμασταν και άλλα πιο δυσάρεστα αποτελέσματα….Βλέπετε είχαμε βιώσει την πρόσφατη εμπειρία του Αλίμου….

Εμείς ως σύλλογος, θεσμικά αλλά και ουσιαστικά, δεν μπορούμε να έχουμε μια απ ευθείας επαφή με την Κ.Ε.Δ. για αυτό και απευθυνόμαστε σε εσάς, την ΕΝΩΣΗ μας, να μας προστατέψετε.
Έχουμε παράπονα… αισθανόμαστε και είμαστε αδύναμοι να τα βάλουμε με κάποιους… για αυτό ως μέλη σας, ζητάμε το αυτονόητο,  την προστασία μας, αλλά και την απόδοση ευθυνών σε αυτούς που είναι ηθικοί αυτουργοί δυσάρεστων εξελιξεων…
Δεν μπορούμε να διανοηθούμε, πως, (πέρα από νόμους και τυπικότητες), μια ολόκληρη ΕΝΩΣΗ , που εκπροσωπεί ογδόντα -ενενήντα σωματεία, περισσότερους από 1500 αθλητές και αθλήτριες, δεν μπορεί να διεκδικήσει την επικράτηση του δικαίου και κυρίως την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων της!!!

Χθες που το γηπεδο ηταν γεματο απο μπασκετικο κοσμο ο Κος Μελης επελεξε τους 4 καλυτερους παιχτες της ομαδας μας για να παρει τα δελτια τους . Ακομα και σε παιδια που δεν συμμετείχαν καν στα επεισόδια. Γιατί ? Δεν ξερουμε . Προφανως για να ολοκληρωσει το show και για τις επομενες αγωνιστικές.

Αν αυτό που έγινε προχθές στην Ν. Σμύρνη δεν είναι αλλοίωση πρωταθλήματος, τότε τι είναι ????
Για κάθε κακή συμπεριφορά παιδιών άμεμπτου ήθους, όπως είναι κατά γενική ομολογία οι αθλητές μας, υπάρχουν και κάποιοι ηθικοί αυτουργοί. Αν δεν τους βρειτε και τους απομακρύνετε, κάποια στιγμή θα έχουμε μεγαλύτερες εκρήξεις και από άλλους.
Οφείλετε να κάνετε κάτι. Το χρωστατε σε καθε παιδι που παιζει μπασκετ. Προστατεύστε μας απο ανθρώπους που κανουν μικροπολιτική μεσω του μπάσκετ.

Δεν είναι σωστό και δίκαιο να χρεώνεστε και εσείς ως ΕΝΩΣΗ αμαρτίες άλλων!!!

Μην συντελείτε με κανένα τρόπο σε αυτή την κακόβουλη ηθική αυτουργία!!!

Εμείς θα είμαστε δίπλα σας σε κάθε προσπάθεια που θα κάνετε!!!

Σας παρακαλούμε μην το αναβάλλετε, είναι μια απαίτηση από όλους!!! 
magickaminia
Λεωνιδα, Δημητρη και λοιποι φιλοι απο την ομαδα του Φαρου ειναι κατανοητη η μεγαλη αγανακτηση σας για τα τεκταινομενα στο χωρο . Ενα πραγμα δεν καταλαβαινω γιατι επρεπε να φτασει ως εδω η ιστορια αυτη. Εφ οσον εχετε ζητησει εξαιρεση επισημα σαν σωματειο και η ΚΕΔ αρνειται το βαρος πεφτει εξ ολοκληρου στους ωμους της. Ομως κατ εμε δεν θα επρεπε να παρει αυτη τη τροπη το θεμα. Δεχομαι τα περι ψυχολογικης βιας σε βαρος των παικτων , εγω το ζησα στο πετσι μου για πανω απο δεκα χρονια. Οταν καταλαβα λοιπον οτι δεν μπορω να αντιδρασω πηρα το καπελακι μου και εφυγα, δεν αφησα τον αλλο να ειναι απο πανω. Ειμαι απο μια γειτονια που η φασαρια , ο καβγας και τα επεισοδια και το νταηλικι ειναι το αλτερ εγκο μας τα Καμινια. Εχω συμμετασχει απειρες φορες σε φασαριες, εχω παει 2 φορες στο τμημα. Ναι ειχα αδικηθει , ναι με ξεφτιλισαν σαν ανθρωπινη νοημοσυνη και αξιοπρεπεια, αλλα στο τελος βγηκα και κερατας και δαρμενος. Ετσι ειναι το συστημα. Εγω τοτε κατηγγειλα αυτα που πιστευα οτι καθοδηγουσαν την σφυρικτρα των διαιτητων . Αυτο που πρεπει να κανει ο Φαρος ειναι να παλεψει μεχρι τελους την δικαιωση του και αν στο τελος το ποτηρι εχει ξεχειλισει πολυ να αλλαξει τακτικη. Η βια δεν ειναι η λυση απο οπου και αν προερχεται και οτι μορφη και να εχει. blove.gif
sacramento56
QUOTE (nikitas111 @ Mar 21 2012, 11:10 ) *
Καλημέρα καλημέρα

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα αποχής τα γεγονότα με αναγκάζουν να εκφράσω και έγω με τη σειρά μου την προσωπική μου αποψη πάνω σε δυο τρία θέματα που απασχολούν όλους εμάς που ασχολούμαστε με το μπάσκετ στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στον μικρόκοσμο της ένωσης Νότιας Αττικής.

Δεν ξέρω ειλικρινά αν έχει κάποια αξία αλλά πότε δεν το μέτρησα στην ζωή μου αυτό,πάντα έκανα μόνο ότι έλεγε η καρδιά μου ετσι λοιπόν θα κάνω και τώρα.
Ήμουν βέβαιος ότι σε μια σάπια τις τελευταίες δεκαετίες Ελλάδα δεν μπορούσε να διέφερε σε τίποτα και η διεξαγωγή ενος πρωταθλήματος μπάσκετ σε μια γωνία της Αττικής.

Από ικανούς ανθρώπους αλλο τίιποτα το ερώτημα όμως που δεν έχει απάντηθεί είναι ΔΙΑΘΕΣΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ; κύριοι τις ΕΣΚΑΝΑ δυστυχώς έδω που έχουμε φτάσει το ΘΕΛΩ είναι λίγο η ερώτηση ΜΠΟΡΩ ; αυτή είναι που θέλει απάντηση.

Τα προβλήματα πολλά και το πρώτο είναι η ματαιοδοξία του καθενός μας για διάκριση της ομάδας του εδώ θα πρέπει να διαχωρίσω ότι η διάκριση σαν στόχος είναι φυσικά θεμιτός έκει που υπάρχει το ερώτημα είναι ο τρόπος που ο καθένας απο εμάς προσπαθεί να τον πραγματοποιήσει.

Όλοι γνωρίζουν αρκετοί υποψιάζονται λίγοι μιλούν αρκετοί ακούνε (διαβάζουν) και είναι και 300 που γελάνε.
Σε αυτό το σημείο θα συμβουλέψω τα παιδιά του Πειραιά χρησιμοποιόντας ένα γνωμικό που κάπου έχω διαβάσει ''Πρόσεξε πως αξιοποιείς τα όσα σου ανήκουν γιατί κάποτε μπορεί να καταλήξεις να τους ανήκεις''

Βλέπω πάνω από 40 παιχνίδια της ένωσης κάθε χρόνο (κυρίως Α΄και Β') και φυσικά έχω αποκρυσταλώσει άποψη για το τί συμβαίνει στο χώρο,ποιοί δρουν και φυσικά τους τρόπους για να μπορέσεις να βοηθήσεις την ομάδα σου να διακριθεί από άποψη δεν ασχολήθηκα με αυτούς και φυσικά μόλις κατάλαβαν ότι δεν έχουν να λαμβάνουν από εμένα και την ομάδα μου τίποτα και φυσικά αφού με δοκίμασαν πρώτα και έφαγαν τα μούτρα τους άρχισαν να την γα...ε
Μιλάω φυσικά για τις δύο σεζόν του 2010/2011 και του 2011/2012

Ευχολόγια μπορούμε να πούμε πολλά,προσωπικά θα ήμουν εύχαριστημένος αν τα επόμενα χρόνια έβλεπα περισσότερη Διαφάνεια , Οργάνωση , Αξοκρατία ειλικρινά αυτά θα μου ήταν αρκετά αν σε αυτά μπορούσαν να επεξεργαστούν και να συμπεριλάβουν οι οργανωτές των πρωταθλημάτων και την διεξαγωγή play off θα ήμουν ειλικρινά αρκετά ικανοποιημένος.

Υ.Γ. Αυτονόητη θεωρείται φυσικά η αποπομπή διαιτητικών βαμπίρ που κατα το παρελθόν ήπιαν το αίμα και τον ιδρώτα αθλητών προπονητών παραγόντων.
Δείξτε έστω αυτή την ύστατη ώρα σεβασμό στις προσπάθειες των αθλητών και των προπονητικών team και αρχής γενομένης από την επόμενη χρονιά καθαρίστε την κόπρο του Αυγεία. angry_red.gif



Φίλε Νikitas111,

Τα λες πάρα πολύ ωραία όπως και ο Λεωνίδας και πολλοί άλλοι. Η ΕΣΚΑΝΑ δυστυχώς καλλιεργεί ένα απόστημα που δεν απαντάται μόνο στην Α κατηγορία αλλά και στις υπόλοιπες ανδρικές. Δυστυχώς θα πρέπει να συμπεριλάβω και τις κατηγορίες των παιδικοεφηβικών, ακόμη και των μίνι.
Ως ένας άνθρωπος, που έπαιξα και αγάπησα το μπάσκετ και σε πολλούς από εσάς εκτιμώ ότι σας ρίχνω αρκετά χρόνια, όντας πατέρας παιδιών που το ένα είναι φοιτητής και παίζει σε επαρχιακό καθαρά για το χόμπι του και με ένα μικρότερο που τώρα ουσιαστικά ξεκινάει να παίζει μπάσκετ, ειλικρινά με αυτά που βλέπω και σκέφτομαι μήπως να το αποτρέψω, όσο σκληρό και αν ακούγεται.

Έχω παρακολουθήσει και παρακολουθώ πάρα πολλά παιχνίδια της ΕΣΚΑΝΑ τα τελευταία 10 χρόνια, σε όλες τις κατηγορίες, περισσότερο στην Α και Β αλλά και στη Γ και Δ, γενικά όποτε μπορώ, θέλω να βρίσκομαι σε αγωνιστικούς χώρους. Και συμπεραίνω ... ότι κάθε χρόνο όλο και χειρότερα. Αν και ουδέτερος παρατηρητής δεν μπορώ να μη με πιάνουν τα γέλια και τα κλάματα με αυτά που βλέπω.

Όντως ο Φάρος, είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα όπως επίσης και ο Ιωνικός και ο Εθνικός. Το γιατί σφάχτηκε κατά γενική παραδοχή ο Φάρος, δεν νομίζω ότι είναι θέμα ενός ή δύο διαιτητών. Τους έχω δει να σφυρίζουν αρκετά καλά και τους έχω δει και να σφάζουν. Το κακό είναι ότι εκτίθενται. Είναι άπειροι σε χειρουργεία και γίνονται προκλητικοί.

Στην περίπτωσή τους όμως, μην βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος (αυτό με τον κακό λύκο), άλλο πράγμα κάνουν, οι περισσότεροι το ξέρετε, άλλοι το φαντάζεστε άλλοι το υποθέτετε. Η απορία η δική μου, σαν παλιός παίκτης και σαν άνθρωπος είναι γιατί επιμένουν να εκτίθενται έτσι. Οταν ένα ολόκληρο γήπεδο με πάρα πολλούς μπασκετικούς ανθρώπους, βλέπουν, κατανοούν, γνωρίζουν, με τί θράσος τολμάνε αυτά που τολμάνε; Λίγη... μα πολύ λίγη αξιοπρέπεια δεν έχουν;
Δεν μιλώ για λάθη... δεν μιλώ για παιχνίδια που τους ξεφεύγουν φάσεις, λόγω κακής μέρας ή λόγω απειρίας. Μιλώ για χειρουργεία που όλοι τα βλέπουν live και κάποιοι θα τα δουν και σε video αργότερα. Δεν ντρέπονται; Δεν βλέπουν οτι ξεφτιλίζονται.

Μιλήσατε κάποιοι για την οργή που προσπαθείτε να συγκρατήσετε για να μην χειροδικήσετε και πιστέψτε με σας κατανοώ απόλυτα. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν μάθω ότι κάποιος παίκτης πάνω στα νεύρα του ξυλοφόρτωσε τον τάδε ή τον δείνα διαιτητή. Συνέβαινε και στο παρελθόν, αλλά φοβάμαι με την γενικότερη οργή που έχουμε όλοι μας (μιλώ και για την κατάσταση με την Ελλάδα) θα συμβεί και στο μέλλον.

Την περασμένη Παρασκευή βρέθηκα τυχαία στα γήπεδα του ΑΟΝΑ για ποδοσφαιρικούς λόγους. Άκουσα ότι γινόταν παιχνίδι στο κλειστό. Φωνές, καραμούζες, πήγα να δω για λίγο. Μπαίνω και βλέπω ότι παίζουν παιδικές ομάδες σε ένα γήπεδο γεμάτο από φιλάθλους, γονείς, μικρά παιδιά, μια ωραία ατμόσφαιρα. Πέτυχα το τελευταίο 2λεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου. Ήμουν όρθιος δίπλα σε κάτι γονείς εξαγριωμένους με τον διαιτητή. Κοιτάζω να δω και ποιος ήταν.... ο αγαπητός σας Μέλης. Δεν είδα το 2ο ημίχρονο. Στο προαύλιο είδα γονείς, μανάδες και πατεράδες έξαλλοι να αναρωτιούνται «Μα καλά δεν ντρέπεται, μικρά παιδιά παίζουν, τί προσπαθεί να κάνει;» Και έφυγα απορημένος. Τελικά ο κύριος αυτός είναι τόσο άσχετος που δεν μπορεί να σφυρίξει παιχνίδι παιδικού ή κάτι άλλο; Κάνει αυτά που κάνει στους μεγάλους άνδρες και στα μικρά παιδιά; Ημαρτον! Και θέλουμε να παίζουν τα παιδιά, να βγάλουμε ταλέντα. Εδώ αποθαρρύνονται ολόκληροι άνδρες, το μικρό παιδί τί θα κάνεις;

Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο, αλλά πάρτε την κατάσταση στα χέρια σας, διεκδικείστε, σπάστε το απόστημα, ο Λεωνίδας καλά τα λέει, αφήστε τα λόγια και περάστε στην πράξη. Είστε νέα παιδιά, κάποιοι είστε παράγοντες. Πηγαίνετε στην ΕΣΚΑΝΑ, στην ΚΕΔ, και πείτε τα, όσα σωματεία μπορείτε, όσα σωματεία πιστεύετε ότι ο αθλητισμός είναι πάνω από όλα ευχαρίστηση και υγεία. Μην πάτε μεμονωμένα και σποραδικά μόνο όταν νιώθετε ότι αδικείστε. Κάντε κάτι γιατί στο τέλος θα μείνουν μόνο τα λαμόγια. Οι σοβαροί άνθρωποι δεν θα θέλουν να ασχοληθούν με την μπόχα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
nikitas111

Καλημέρα καλημέρα

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα αποχής τα γεγονότα με αναγκάζουν να εκφράσω και έγω με τη σειρά μου την προσωπική μου αποψη πάνω σε δυο τρία θέματα που απασχολούν όλους εμάς που ασχολούμαστε με το μπάσκετ στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στον μικρόκοσμο της ένωσης Νότιας Αττικής.

Δεν ξέρω ειλικρινά αν έχει κάποια αξία αλλά πότε δεν το μέτρησα στην ζωή μου αυτό,πάντα έκανα μόνο ότι έλεγε η καρδιά μου ετσι λοιπόν θα κάνω και τώρα.
Ήμουν βέβαιος ότι σε μια σάπια τις τελευταίες δεκαετίες Ελλάδα δεν μπορούσε να διέφερε σε τίποτα και η διεξαγωγή ενος πρωταθλήματος μπάσκετ σε μια γωνία της Αττικής.

Από ικανούς ανθρώπους αλλο τίιποτα το ερώτημα όμως που δεν έχει απάντηθεί είναι ΔΙΑΘΕΣH ΥΠΑΡΧΕΙ ; κύριοι τις ΕΣΚΑΝΑ δυστυχώς έδω που έχουμε φτάσει το ΘΕΛΩ είναι λίγο η ερώτηση ΜΠΟΡΩ ; αυτή είναι που θέλει απάντηση.

Τα προβλήματα πολλά και το πρώτο είναι η ματαιοδοξία του καθενός μας για διάκριση της ομάδας του εδώ θα πρέπει να διαχωρίσω ότι η διάκριση σαν στόχος είναι φυσικά θεμιτός έκει που υπάρχει το ερώτημα είναι ο τρόπος που ο καθένας απο εμάς προσπαθεί να τον πραγματοποιήσει.

Όλοι γνωρίζουν αρκετοί υποψιάζονται λίγοι μιλούν αρκετοί ακούνε (διαβάζουν) και είναι και 300 που γελάνε.
Σε αυτό το σημείο θα συμβουλέψω τα παιδιά του Πειραιά χρησιμοποιόντας ένα γνωμικό που κάπου έχω διαβάσει ''Πρόσεξε πως αξιοποιείς τα όσα σου ανήκουν γιατί κάποτε μπορεί να καταλήξεις να τους ανήκεις''

Βλέπω πάνω από 40 παιχνίδια της ένωσης κάθε χρόνο (κυρίως Α΄και Β') και φυσικά έχω αποκρυσταλώσει άποψη για το τί συμβαίνει στο χώρο,ποιοί δρουν και φυσικά τους τρόπους για να μπορέσεις να βοηθήσεις την ομάδα σου να διακριθεί από άποψη δεν ασχολήθηκα με αυτούς και φυσικά μόλις κατάλαβαν ότι δεν έχουν να λαμβάνουν από εμένα και την ομάδα μου τίποτα και φυσικά αφού με δοκίμασαν πρώτα και έφαγαν τα μούτρα τους άρχισαν να την γα...ε
Μιλάω φυσικά για τις δύο σεζόν του 2010/2011 και του 2011/2012

Ευχολόγια μπορούμε να πούμε πολλά,προσωπικά θα ήμουν εύχαριστημένος αν τα επόμενα χρόνια έβλεπα περισσότερη Διαφάνεια , Οργάνωση , Αξοκρατία ειλικρινά αυτά θα μου ήταν αρκετά αν σε αυτά μπορούσαν να επεξεργαστούν και να συμπεριλάβουν οι οργανωτές των πρωταθλημάτων και την διεξαγωγή play off θα ήμουν ειλικρινά αρκετά ικανοποιημένος.

Υ.Γ. Αυτονόητη θεωρείται φυσικά η αποπομπή διαιτητικών βαμπίρ που κατα το παρελθόν ήπιαν το αίμα και τον ιδρώτα αθλητών προπονητών παραγόντων.
Δείξτε έστω αυτή την ύστατη ώρα σεβασμό στις προσπάθειες των αθλητών και των προπονητικών team και αρχής γενομένης από την επόμενη χρονιά καθαρίστε την κόπρο του Αυγεία. angry_red.gif

polykos
Επι της ουσίας μιλώντας, θα ήθελα να προτείνω το παρακάτω.
Λογικά θα υπάρξει απόφαση της επιτροπης Πρωταθλήματος σχετικά με οτι γράφτηκε στο φύλλο αγώνα του παιχνιδιού ΙκαροςΝΣ-Φάρος. Θα ήταν πολυ σημαντικό με πρωτοβουλία των ανθρώπων του φαρου βεβαίως, να παραστούν στην διαδικασία είτε προσωπικά είτε με υπομνήματα όσοι περισσότεροι μπασκετικοί ανξεαρτήτου συλλογικής προτίμησης και να καταθέσουν τη γνώμη τους. Είναι πολλοί σύμφωνα με τα ρεπορτάζ όσοι ήταν στο γήπεδο και αρκετοί απο αυτούς με γνώμη επι των γεγονότων. Νομίζω οτι μια απόφαση υπερ του λογικού (τουλάχιστον σε κάποια πράγματα) θα ήταν μια καλή αρχή. Δεν ήμουν παρών, αλλά απο τη "τρααχύτητα" αυτών που διάβασα, καταλαβαίνω που είναι η αλήθεια. Μια απόφαση που θα απορρίπτει το σύνολο ή μέρος του φύλλου αγώνα, θα ευχαριστούσε πολύ κόσμο, ιδιαίτερα τα θύματα αυτής της κατάστασης και βέβαια θα πίεζε ουσιαστικά το μικρόκοσμο της ΚΕΔ.
themis7
Ευχαριστουμε Πολυ για την συμπαρασταση ...
Εμενα αυτο που μ ενδιαφερει ειναι να μην τιμωρηθουν αδικα τα παιδια .....
Την Παρασκευη καλουμαστε σε απολογια και αυτα που εχουν γραψει στην Εκθεση ειναι ψευδη και ειναι ολοκληρωση του εργου τους ....
Θα ηθελα λοιπον να παρακαλεσω οσοι ηταν στο γηπεδο και ειδαν οτι ΚΑΝΕΙΣ απο τους παιχτες μας δεν γρονθοκοπησε η κλοτσησε τον διαιτητη να επικοινωνησει μαζι μου στο 6944523566 ωστε να καταθεσει την αληθεια...

Αν τους αφησουμε να γραψουν οτι θελουν θα ειμαστε για αλλη μια φορα συνενοχοι σε μια ακομα αδικια....


Το βραδυ με ηρεμια θα γραψω πολλα και διαφορα για πολλους και περιεργους....
themis7
Εδω που φτασαμε λοιπον καλο ειναι κατα την γνωμη μου να ειπωθουν καποια πραγματα για να καταλαβουν καπιοι οτι δεν μπορουν να κρυβονται πισω απο τον νομο και να φορανε φουστανια....

Διαβαζω λοιπον σ ενα ανωνυμο blog των διαιτητων που λεγεται <<Γκριζοι Λυκοι εν δραση >> (Σουρεαλιστικη ονομασια )
τα παρακατω ....

Βαριά τιμωρία σε Φάρο
Έβγαλε ο Φάρος ανακοίνωση και τα ρίχνει στον Μέλη αλλά και στην ΚΕΔ...
Απόλυτα λογικό αφού η ομάδα αναμένεται να τιμωρηθεί παραδειγματικά, έστω κι αν υπήρχαν ορισμένα φαλτσοσφυρίγματα. Δεν σημαίνει ότι όποιος διαιτητής κάνει λάθος, θα τον χτυπάμε κιόλας. Αλλιώς, ας παίζουν μεταξύ τους οι ομάδες και οι παράγοντες να ορίζονται διαιτητές. Ήταν ένα ακόμα τραγικό κρούσμα βίας σε τοπική κατηγορία. Το δεύτερο χειρότερο μετά την επίθεση που δέχθηκε ο Βαγγέλης Πόντας. ...

Μαλιστα .... Ρωταω εγω τωρα... Καταρχας τι σημαινει θα τιμωρηθει παραδειγματικα ο Φαρος???????
Κατα δευτερον που το ξερετε εσεις?????? Ακομα δεν εχουν κατατεθει οι απολογιες ... Πως το ξερετε ?????
Και κατα δευτερον αφουν υπηρχαν φαλτσοσφυριγματα γιατι δεν λετε οτι πρεπει να κληθει κι ο Κος Μελης σε απολογια για την κακη ενδεχομενος βραδια που ειχε??????

Λοιπον διαβαζοντας προσεχτικα τις εκθεσεις και των 2 διαιτητων αντιλαμβανεται κανεις οτι υπαρχει μενος και συνενοηση ... Ειδικα η εκθεση του Κου Μελη ειναι ενδεικτικη του σχεδιου που καπιοι του εχουν βαλει στο μυαλο να ακολουθησει...
Ευτυχως για εμας αλλα και για την αληθεια υπαρχουν πολλοι μαρτυρες ουδετεροι ακομα και αντιπαλοι που εχουν δει τι εγινε....

Παμε ομως σιγα σιγα να ξετυλιξουμε μια ιστορια που ξεκινησε απο παλιοτερα αλλα παιρνει μια ενδιαφερουσα μορφη απο περυσι και μετα...

7 -2 2011 Ο Φαρος παιζει πολυ μεγαλο ντερμπι με την Μανδρα... Οι διαιτητες που εχουν οριστει ειναι Μπικας - Βιλιας ...
Ξαφνικα 2 ωρες πριν τον αγωνα ο Κος Σιδερης που ειναι υπευθηνος για τους ορισμους της Εσκανα αποφασιζει ν αλλαξει τον Βιλια και να βαλει τον Φασολη ... Βρισκω το τηλ του τον παιρνω του λεω οτι δεν σας ξερω αλλα θελω μια λογικη απαντηση γιατι αλλαξε τελευταια στιγμη ο διαιτητης ... Μου μιλησε πολυ περιεργα και με πολυ υφος και γιναμε μπουρλοτο απο το τηλ...
8/2/2011 Γραφω στο forum ...
Εχετε κατσει στις τρυπιες πολυθρονες σας και νομιζετε οτι διοικητε..... Ποιοι ειναι ολοι αυτοι που νομιζουν οτι θα κρινουν τον ιδρωτα μας ..... Ποιος ειναι ο κος Νακος ?????????? Ποιος ειναι ο κος Σιδερης ????????? Ποιο ειναι το επαγγελμα τους ????????? Απο που αμοιβονται ΑΝ αμοιβονται και ποσο?????????? Κι αν δεν αμοιβονται γιατι αφου ολοι εχουν παραπονα απο αυτους δεν το παρατανε να πανε να παιξουν με τα εγγονια τους?????????
Κε Σιδερη αληθευει το γεγονος οτι Κυριακη βραδυ συνομιλουσατε με παραγοντα αλλης ομαδας της κατηγοριας για μιση ωρα απολογιτικα ???????? Αληθευει επισης οταν σας πηρα πριν απο 2 μηνες τηλεφωνο μαζι με τον προεδρο του Πολις για να σας ζητησουμε απο κοινου να μπει ο Μπικας στο ντερμπι γιατι ειναι κοινης αποδοχης μας κλεισατε το τηλ στην μουρη και μας ειπατε οτι δεν δεχεστε υποδειξεις ????????? Μηπως δεχεστε μονο απο συγκεκριμενους υποδειξεις?????????

Ποιοι ειστε τελικα ολοι εσεις εσεις?????????????????



Τα διαβαζουν λοιπον αυτα ολοι και ξεκιναει ο Κος Σιδερης τα δικα του ... Καθε αγωνιστικη 2 ωρες πριν αλλαζει διαιτητες κανοντας επιδειξη δυναμης....

Ερχεται ο Τελικος Κυπελου με τον Εθνικο ... Στο ημιχρονο ενας φιλαθλος του Εθνικου την πεφτει και χτυπαει τον Νανουρη ... Ο Μπικας ζηταει ΜΑΤ για να συνεχιστει ο αγωνας και μενα στα αποδυτηρια των διαιτητων μου προτεινουν αν θελω τον αγωνα στα χαρτια... Τους λεω οτι τα παιχνιδια παιζονται στο γηπεδο και οτι θελω να τελειωσει κανονικα το παιχνιδι κι οποιος ειναι πιο αξιος να το σηκωσει ... Το ματς τελειωνει χωρις αλλα παρατραγουδα ... Οι διαιτητες δεν κανουν ιδιαιτερη εκθεση και ο Εθνικος για ξυλοδαρμο διαιτητη σε Τελικο κυπελου τιμωρειται με 2 αγωνιστηκες κεκλεισμενων... Τοτε λοιπον οι γκριζοι λυκοι δεν θελανε παραδειγματικη τιμωρια... Τοτε δεν χρειαζοντουσαν ασθενοφορα... Τοτε δεν χριαζοντουσαν μυνησεις ... Τοτε δεν υπηρχε βια... ( Για να μην παρεξηγηθω δεν ηθελα να τιμωρηθει ο Εθνικος και δεν θελω ποτε να τιμωρηθει καμμια ομαδα απλα για να δειξω ποσο επιλεκτικη ειναι η ευαισθησια ορισμενων....)

Μετα το κυπελο λοιπον δεχομαι ενα τηλεφωνημα απο εναν ανθρωπο - διαιτητη που εκτιμω... Με παιρνει λοιπον ο Κος Ντζαμαρας και μου λεει Βαγγελη ο Κος Σιδερης δεν ειναι ενταξει και διαφορα αλλα .... Εμεις μου λεει με μπροσταρη τον κο Μακεδονοπουλο κανουμε μια νεα αρχη μια προσπαθεια να σφυρανε τιμια παιδια και να υπαρχει αξιοπιστια ... Εσενα μου λεει πλεον σ εχουνε στο ματι... Εμεις μου λεει κανουμε μια προσπαθεια και μαλιστα οργανωνουμε και καποια σεμιναρια η κατι τετοιο δεν θυμαμαι και χρειαζομαστε και μια οικονομικη βοηθεια για να κανουμε μια νεα αρχη ...
Θελω μου λεει να μας βοηθησεις και θα σου κανονισω κι ενα ραντεβου με τον Κο Μακεδονοπουλο ...
Λεω οκ θα κανω οτι μπορω να σας βοηθησω ... Εγω θελω να υπαρχει ισονομια και να κερδιζει ο καλυτερος μεσα στο γηπεδο ... Κουραστηκα λεω να με σφαζουν.... Οντως συναντιεμαι με τον Κο Μακεδονοπουλο μιλησαμε πανω απο μια ωρα και του ειπα οτι το μονο που με νοιαζει ειναι η ισονομια ... Μου λεει οτι επειδη σε βλεπω σοβαρο παιδι θα κανουμε οτι μπορουμε να υπαρχει ισονομια... Δωσαμε τα χερια λοιπον Τελος Ιουνιου εβαλα και 500 Ευρω στην Εurobank στον λογαριασμο του ΣΥΔΚΝΑ χορηγεια για τα << Προσταζ 2011>> ....
Ηθελα να δειξω κι εγω οτι δεν εχω κατι με τους διαιτητες οπως ολοι με κατηγορουσαν και οτι παμε για μια νεα αρχη....
Εκτοτε με τον Κο Μακεδονοπουλο δεν ξαναμιλησα ποτε....

Μετα τον φετινο αγωνα του Β Γυρου με την Μανδρα κι ενω εχω τσακωθει με τον Μπικα με καλουνε σε απολογια ...
Μιλαω με κορυφαιο στελεχος της Εσκανα και μου λεει ... Ειμαστε στο ελεος του Θεου ... οι Ανθρωποι ειναι σπειρα ....
Του λεω τι γνωμη εχεις για την τελευταια φαση ???? Μου λεει σ εφαγε ο διαιτητης ... Αυτολεξη.... Του λεω δεν πρεπει να καλεστει για απολογια ο Κος Μπικας απο τους διαιτητες ???? Μου λεει αυτοι μεταξυ τους προστατευονται ... Αυτοι θελουν το κεφαλι σου επι πινακι .... Και μου δειχνει μια επιστολη που ζηταει ο συνδεσμος διαιτητων να τιμωρηθω παραδειγματικα ... Βλεπω κατω υπογραφη Ντζαμαρας .... Τρελαθηκα .. Τον παιρνω τηλεφωνο ... Του λεω κε Ντζαμαρα εδω μας σφαξανε και εσεις ζητατε να τιμωρηθω εγω?????? Μου λεει ε ετσι το στειλαμε ... Μην ανυσηχεις ...
Ξαναρωταω κε Ντζαμαρα αν ειναι κι ενοχλω ν αποχωρησω δεν θελω να κανω καο στην ομαδα ...
Οχι αγορι μου μου λεει ολα καλα ... Τρωω 6 ωραιους μηνες στην κερκιδα και ολα καλα ...

Παμε στον Αλιμο .... Παλι αλλαγη διαιτησιας τελευταια στιγμη ... Ερχεται ο Κος Μελης και δινει πιο φαντασμαγορικο show κι απο το << Bravo Roula>> .. Τ αλλα μετα γνωστα ... Βιντεακια διαμαρτυριας και και και ... Δεν τον καλει σε απολογια κανεις....
14/12/2012 Valentines Day.... Την επομενη της σαφαγης του Αλιμου ... Στελνω μυν στον Κο Ντζαμαρα ....
<<Κε Ντζαμαρα καλημερα σας ...Ξερετε την εκτιμηση μου στο προσωπο σας ... Δεν εχω πια που αλλου ν απευθηνθω ... Η ομαδα μου για αλλη μια φορα ετυχε εχθρικης αντιμετωπισης απο τους διαιτητες .. Το χθεσινο ηταν πρωτοφανης βιασμος του αθληματος.... Ξερετε πολυ καλα οτι ποτε δεν εχω ζητησει ευνοικη μεταχειριση γιατι ειναι κατι που ειναι εξω απο τους ηθικους μου κανονες ...Σας ικετευω να δειτε στον συνδεσμο σας το θεμα κι αν υπαρχει κατι πρωσοπικο μαζι μου ενημερωστε με και σας δινω τον λογο μου οτι θα φυγω αμεσως απο την ομαδα..... Δεν ειναι δικαιο για τα παιδια και τους προπονητες της ομαδας μας να αντιμετωπιζουν αυτο το κλιμα απο τους διαιτητες ... Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ξερω καλα οτι ενδιαφερεστε για το καλο της διαιτησιας ... Σας παρακαλω βοηθηστε να υπαρχει ισονομια ... Ευχαριστω ..>>>

Απαντηση δεν πηρα ποτε ... Η πιατσα λεει οτι ο Μελης ειναι το πρωτοπαλικαρο του Μακεδονοπουλου ... Δεν ξερω αν ισχυει αλλα η σιωπη του Κου Ντζαμαρα ειναι υποπτη ... Οπως υποπτη ειναι και η τοποθετηση του Κου Μελη 3 αγωνιστικες μετα τα οργια του στον Αλιμο οπως ακομα πιο υποπτη ειναι η συμπεριφορα του Κου Σιδερη να μην αλλαζει τον Μελη παρολο της εισηγησεις που δεχτηκε να μην δυναμιτισει την ατμοσφαιρα ...

Για μενα λοιπον οι κυριοι που αγνοησαν τις παρακλησεις μας για αλλαγη του Μελη ειναι ηθικοι αυτουργοι ...
Κι επειδη σκηνοθετησαν ολοκληρο εργο για να κανει ο Κος Μελης μυνηση μετα και να λεει για νοσοκομεια και αλλα τετοια νομιζοντας οτι μας απειλουν κανουν τεραστιο σφαλμα ...

Εκτος απο την σωματικη βια υπαρχει κι η ψυχολογικη βια και πανω σ αυτο τον τομεα εμεις φετος Βιαστηκαμε απο τους κυριους αυτους ...

Πριν 15 μερες συναντησα τυχαια σ ενα γηπεδο τους Μελη -βιλια παλι σφυραγανε παρεουλα .. Σαν τους χιωτες κατι ...
Του λεω οτι εχω μαθει οτι λες αριστερα δεξια οτι τους γαμησα για τον Μπικα ... Του λεω αυτα δεν ειναι αρσενικα πραγματα ... Μου λεει οχι απλα δεν ημουν σε καλη μερα και αυτα στα λενε τα φιλαρακια σου απο τον Ιωνικο που εχουμε κοντρα ... Του λεω οκ δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω αλλα καλα ειναι μετα απο αυτα που εγιναν να μην ξαναερθεις σε εμας να σφυριξεις Καληνυχτα... Μου λεει μην ανυσηχεις καληνυχτα... Αυτα εγιναν μετα το παιχνιδι Πρ.Ηλιας - ΑΕ Καλιθεας ...
Οταν τον ορισανε στο ματς με τον Ικαρο εκανα γνωστο ακομα κι απο το φορουμ να δηλωσει κολημα ... Δεν ειναι κακο ...
Συμβαινουν αυτα ... Ο Μπικας για παραδειγμα και προς τιμην του δεν ξαναηρθε για να μην εχει να λεει κανεις ... Ομως αυτος ηρθε κι εκανε οτι εκανε ...
Φανταστειτε οτι τα φαλτσοσφυριγματα του τα παραδεχονται ακομα κι οι δικοι του.....

Εγω ρωταω θα κληθει σε απολογια ο Κος Μελης για τη διαιτησια του στον Αγωνα Ικαρος - Φαρος??????

Επειδη πολλοι πονηροι επικαλειστε τον νομο και λετε διαφορα να ξερετε οτι ο νομος δικαζει την ηθικη αυτουργια.... Πολλοι λοιπον θα πρεπει να αισθανονται αβολα....Νομικα αν με προκαλεσετε δεν θα κατσω με σταυρωμενα τα χερια....


Το Μπασκετ μου το κοψατε .... Το δικαιωμα νας σας εκθετω δεν μπορειτε......


Υ.Γ. Στον βρωμικο πολεμο που εχετε ξεκινησει αφηστε εξω τα παιδια ... ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΘΛΗΤΗΣ του Φαρου δεν εχει χτυπησει διαιτητη .... Τα ψεματα σας σας εκθετουν ... Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΦΑΝΕΙ...... ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΘΙΚΟ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΟΙΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ ΚΑΝΕΝΑΝ .... Ο ΚΑΡΑΛΗΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ.... Ο ΚΟΥΚΟΥΡΑΣ ΚΙ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΛΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΝΤΟΝΟ ΥΦΟΣ ΚΙ Ο ΤΣΕΛΕΜΠΗΣ ΑΠΛΑ ΕΣΠΡΩΞΕ ΤΟΝ ΔΙΑΤΗΤΗ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΙΡΩΝΕΥΕΤΑΙ...

ΕΣΕΙΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΡΕΣΑΝ ΤΗΝ ΦΑΝΕΛΑ ΤΟΥ ΦΑΡΟΥ!!!!!!!!


Αφηστε και τον Πολεμη εξω ... Αρκετα παιξατε με την ψυχη κι αυτου του ανθρωπου .....


Ελατε να τα βαλετε μαζι μου ...

Αστε τους αλλους απεξω ... Οι αντρες πολεμανε στα ισια ... Αστε τα παιδια και τον προπονητη απ εξω και ελατε να τα βρουμε παρεα στα δικαστηρια η οπου θελετε .... Εγω ειμαι εδω και καθαρος ...



Υ.Γ. 2 Η ΕΣΚΑΝΑ ΩΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΒΙΑΣΤΗΚΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ..... ΕΦ ΟΣΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΗ ΚΑΙ ΔΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΩΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΑΠΑΛΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ......

Υ.Γ.3 ΠΟΛΛΟΙ ΚΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΚΙ Ο ΜΕΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ....
ΑΝ ΟΣΟΙ ΠΗΡΑΤΕ ΦΟΡΑΤΕ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΩΦΕΙΛΕΤΕ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΤΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝΤΑΙ ΑΔΙΚΑ .... ΑΛΛΙΩΣ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ Ο ΜΕΛΗΣ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ... ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΥΚΑΡΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΠΟΛΙΤΙΚΕΣ .... ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ Ο ΦΑΡΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟΧΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ..........
Blue1965White
Υπάρχει βίντεο του αγώνα;
PetranG3
themis7
Ο Άρης Νικαίας απέστειλε κι’ αυτός επιστολή διαμαρτυρίας προς την ΕΣΚΑΝΑ με αφορμή τα όσα διαδραματίστηκαν στο ματς του Ικάρου Νέας Σμύρνης με τον Φάρο.

Αναλυτικά η ανακοίνωση του Άρη Νικαίας αναφέρει:

Προς  Δ.Σ.  ΕΣΚΑΝΑ

Με   αφορμη  τα τελευταια  γεγονοτα  στον  αγωνα  Ικαρος– Φαρος    πιστευω πλεον  πως ο  κομπος εφτασε  στο  χτενι.   Δεν παει  άλλο.  Ενας  ακατανομαστος  διαιτητης εχει   καταφερει  να γινει  το  προσωπο  του  πρωταθληματος  , ο σουπερ σταρ , οπου  ολοι  συζητανε   για   αυτόν ,  όχι  με  θετικους   χαρακτηρισμους  αλλα  αντιθετως  με   τους  χειροτερους  .Ειναι  αποριας  αξιο  πως  οι  μισες   ομαδες  της   κατηγοριας  εχουν παραπονα  όχι  μονο  για  τα  σφυριγματα  του  αλλα  κυριως  για  τη συμπεριφορα  του  μεσα  στους  αγωνιστικους χωρους.

Ποιος   είναι  τελικα  αυτος  ο ακατανομαστος?  Ποιος  είναι   αυτος  που  τον  στηριζει? Γιατι   δεν  εχει  ποτε  του  απολογηθει  η   τιμωρηθει?

Σιγουρα   κατανοειτε  ότι  η  κατασταση  εχει  ξεφυγει  . Αυτό  είναι  πλεον  δεδομενο. Ο  χωρος  μας ,  ο  αγωνιστικος  χωρος  δηλαδη  που  τοσο  αγαπαμε  και  περναμε  ατελειωτες  ωρες  εκει    εχει  αρχισει  και  αποβαλει  το  αποστημα. Ολοι  μας  καταδικαζουμε  κάθε  μορφη  βιας.  Να  ξερετε  όμως  ότι  αν  ο  εν   λογω διαιτητης  δεν  εξαφανιστει  από  τα  γηπεδα  μας  τοτε  είναι  σιγουρο ,  δυστυχως ,   ότι  τα  κρουσματα  βιας  θα συνεχιστουν.

Τελειωνοντας  θα  ηθελα  να  αναφερθω  και  στα  4  παιδια  του  Φαρου  που  τους   κρατηθηκαν  τα  δελτια.
Λυπαμαι  , γιατι  κατανοω  σε  τι  ψυχολογικη  κατασταση  βρεθηκαν  πριν  και  μετα  τα  γεγονοτα  καθως την  ιδια  ακριβως κατασταση  εζησα  στους  δυο   τελευταιους   αγωνες  οπου μας  διαιτητευσε  ο  ακατανομαστος .  Εγω  ειχα την  υπομονη  και την  εμπειρια  να το αντιμετωπισω  κατι  που ισως  να μην μπορεσαν  οι αθλητες  του Φαρου. 

Αγωνιζομαι   στο πρωταθλημα  της ΕΣΚΑΝΑ  από  την  πρωτη   μερα  ιδρυσης  της   ενωσης  εως και  σημερα.  Είναι  κριμα  και  αδικο   αθλητες  υψηλοτερου   επιπεδου  ,που   δεν  εχουν  δωσει  ποτε  δικαιωμα  σε  κανεναν όπως  ο  τσελεμπης   ο  παπαδοπουλος  ο  καραλης  και  ο  κουκουρας  να  βρισκονται  κατηγορουμενοι.
                                        
                                        
Με εκτιμηση,
                                        
Γαλιτης Μιχαλης              
                                        
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
themis7
ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
«ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ»
Ν. ΙΚΟΝΙΟΥ - ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ
 
 
 
 
Προς την Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.                                                        Πέραμα 23/03/2012
                                   
 
Αγαπητοί κύριοι,
 
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι την Δευτέρα 19 /3/ 2012, ήμουν στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, ανάμεσα στους θεατές του αγώνα ΙΚΑΡΟΥ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ-ΦΑΡΟΥ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ.
Δυστυχώς μετά την λήξη του, διαδραματίστηκαν δυσάρεστα γεγονότα.
Οι αθλητές του ΦΑΡΟΥ αισθάνθηκαν αδικημένοι απ την διαιτησία και κινήθηκαν προς τον διαιτητή κύριο Μέλη.
Είναι αλήθεια πως ο θυμός τους ήταν μεγάλος και εκφράστηκε με πολύ έντονες λεκτικές διαμαρτυρίες. Γύρω απ τον διαιτητή μαζεύτηκε πολύς κόσμος, αθλητές και παράγοντες και των δύο ομάδων, άλλοι για να διαμαρτυρηθούν, άλλοι για να ηρεμήσουν τα πνεύματα…
Κανένας όμως αθλητής του Φάρου και πολύ βέβαια περισσότερο του Ικάρου, δεν χτύπησε τον κύριο Μέλη .
Σχετικά με τα δελτία που στο τέλος κρατήθηκαν από τους διαιτητές, έχω να σχολιάσω πως μάλλον διαλέχτηκαν στην τύχη… Συμπτωματικά όλα αυτά τα παιδιά, ο Κούκουρας, ο Τσελεμπής, ο Παπαδόπουλος και ο Καραλής, επειδή τα γνωρίζω προσωπικά, λόγω του ότι είμαι και στο Δ.Σ του Φάρου και τα παρακολουθώ ένα και δύο χρόνια τώρα, έχω την βεβαιότητα ότι πρόκειται για παιδιά με πραγματικά άψογο χαρακτήρα και υψηλό ήθος. Σίγουρα, όσο θυμωμένοι και αν ήταν, δεν θα χτύπαγαν έναν διαιτητή.
Με αφορμή αυτά τα δυσάρεστα γεγονότα, πιστεύουμε πως τώρα, είναι μια ευκαιρία να συζητήσουμε σοβαρά το θέμα διαιτησίας.
Πρόκειται για κάτι που πραγματικά μας απασχολεί όλους.
Νομίζουμε πως αν συνεργαστούμε όλες οι πλευρές,, χωρίς σκοπιμότητες και με καλή διάθεση, θα βρούμε τις κατάλληλες λύσεις…
Είμαι πάντα  στην διάθεση σας για κάθε συνεργασία.
 
 
​Με εκτίμηση 
 
                                                                    Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                        
                                                                 ΜΠΟΥΖΙΚΑΚΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ                    
ΤΗΝΟΥ & ΓΕΩΡΓ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ
Ν. ΙΚΟΝΙΟ – ΠΕΡΑΜΑ, 188 63
ΤΗΛ:210 43 20 909
leonkalf
Είναι ευχάριστο να βλέπεις και άλλες ομάδες (αθλητές και παράγοντες άλλων ομάδων) να ευαισθητοποιούνται και να
δείχνουν ότι το πρόβλημα δεν είναι μιας ομάδας αλλά ενός συνόλου ανθρώπων. Και νοιάζονται για την επίλυσή του.

Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι το παράδειγμα τους.


Χθες διάβασα τις εκθέσεις των 2 διαιτητών, του κομισάριου και 2 κριτών και αυτό που έχω να δηλώσω είναι ότι νοιώθω
πραγματικά απογοητευμένος από το πως λειτουργεί το σύστημα. Στις εκθέσεις αυτές αναφέρονται ΚΑΙ ψέμματα... και το
ξέρουν αυτό πολύ καλά όσοι τις έγραψαν..
Από βιοπραγίες που ΔΕΝ έγιναν (κουτουλιές, μπουνιές, κλοτσιές) (και πόσο μάλλον παικτών που δεν πλησίασαν καν κοντά του ώστε να το κάνουν), μέχρι και λόγια που μπήκαν σε στόματα ανθρώπων..

Γράφει για το ότι θα πήγαινε στον άλλο κόσμο ο ref, όταν τον θυμάμαι να ανεβαίνει το κάγκελο, να το πηδάει και να φεύγει μόνος του προς τα αποδυτήρια, όπως και μετά στην έξοδο να φεύγει κανονικά περπατώντας.

Αναφέρεται ακόμα και το "όπως μου είπαν ήταν ο τάδε.."
ΑΝ ΠΩ κι εγώ τι μου έχει αναφέρει άλλος για κάτι που είπε ο εν λόγω κύριος... τότε να δω που θα πάει να κρυφτεί. Σέβομαι μόνο το off the record της πηγής μου..


Προσπάθησα να μάθω, γιατί γράφτηκαν αυτά πράγματα που δεν είναι αλήθεια... και έμαθα.. Η απάντηση που πήρα ήταν "γράφτηκε κι αυτό? ναι ε? ε ξέρεις πως γίνονται αυτά μωρε.. γράφουμε και κάτι παραπάνω.."


Εγώ με αυτό τελειώνω με το θέμα.. δεν έχω κάτι άλλο να πω.. Πιστεύω όλοι μπορείτε να καταλάβετε.. Δεν έχω λόγια ειλικρινά..


Αν αυτοί που αποφασίσουν για την υπόθεση έχουν λίγο αξιοπρέπεια, καθαρή σκέψη και θέληση για σωστό και έντιμο μπάσκετ ξέρουν ποιους θα έπρεπε να τιμωρήσουν και να καθαρίσουν.


ΛΥΠΑΜΑΙ.. ειλικρινά..
themis7
ταν ενα Σαββατιατικο πρωινο του Οκτωμβρη του 2004 με πηρε ο Κυρ Φανης τηλεφωνο να μου πει Βαγγελη ο Θεμιστοκλης που επαιζα τοτε στην Δ Εσκανα δεν εχει χρηματα ουτε για να εχει εναν προπονητη και αν δεν δεχτεις να κατσεις εσυ προπονητης που ξερεις τα παιδια θα το διαλυσουμε το σωματειο δεν ειχα ουτε στην πιο τρελη μου φαντασια οτι θα φταναμε εδω.
7 ½ χρονια απο τοτε που μου μπηκε το σαρακι του να ηγουμε μιας προσπαθειας κυλησε πολυ νερο στ αυλακι . Πολλες ομορφες στιγμες . πολλα συναισθηματα ,χαρες, λυπες , γελια , νευρα ,θυμος ,υπερηφανια . Συναισθηματα που εχει νιωσει οποιοσδηποτε εχει ζησει αυτο το αθλημα απο κοντα.
Δυστηχως μετα απο αυτα τα χρονια τον τελευταιο καιρο το συναισθημα που κυριαρχουσε μεσα μου ηταν η στεναχωρια. Αποφασισα να φυγω απο το Μπασκετ γιατι δεν μπορω να στεναχωριεμαι αλλο . Τοσα χρονια παντα οι ομαδες μου σε οποια κατηγορια κι αν συμμετειχαν ειχαν παντα πρωταγωνιστικο ρολο . Οποτε εχανα οσο κι αν ποναγε η ηττα εδινα το χερι μου στον αντιπαλο . Στην τελευταια ηττα ομως δεν μπορω να σκυψω το κεφαλι και να δωσω το χερι μου σ αυτον που με νικησε . Γιατι δεν ειναι αντιπαλη ομαδα να την παραδεχτω . Ειναι ενα συστημα που εχει τα πλοκαμια του παντου και που το υπηρετουν διαφοροι με σκοπο το ιδιον ωφελος και καπιοι ακουσια . Αλλα τεινουν να το υπηρετουν ολοι.
Μετα την απολογια μας στην Εσκανα για τα επεισοδια στο ματς με τον Ικαρο και μετα την λογικη των ανθρωπων που διοικουν το μπασκετ μου εγινε ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ οτι δεν εχω καμια θεση μαλλον εδω και καιρο στο μπασκετ. Κι αν την λογικη αυτων των ανθρωπων λιγο πολυ την περιμενα αυτο που δεν περιμενα ειναι τα σωματεια να ειναι τοσο πολυ δειλα και φοβισμενα απεναντι στο συστημα .
Οταν βλεπεις ανθρωπους που εχουν 50 χρονια μεσα στα γηπεδα να σου λενε οτι εχεις δικιο αλλα εγω νιπτω τας χειρας μου δεν εχει νοημα.
Οταν το δικιο σου ειναι βουνο και το αποδυκνιεις με ολα τα συγχρονα μεσα και σου λενε ναι το βλεπω αλλα ξερεις το φυλλο αγωνα γραφει …..
Οταν παραδεχονται οτι στο φυλλο αγωνος γραφονται ψεματα αλλα εγω δεν μπαινω στην μεση .
Οταν σου λενε εχεις δικιο αλλα εισαι απροστατευτος .
Οταν με τις πραξεις τους σου λενε για να βρεις την υγεια σου γινε μερος ενος σαπιου συστηματος
Οταν δεν διακαιωνουν τον καθαρο αλλα προστατευουν τον ψευτη που κρυβεται πισω απο εναν ψευτονομο τι νοημα εχει?????????
Οταν τους δειχνεις σε αργη κινηση το βιντεο που δειχνει καθαρα τον Καραλη να μην συμμετεχει καν στα γεγονοτα παρα να καθετε 3 μετρα πιο κει και να τα βαζει με την τυχη του γιατι χασαμε το ματς . Οταν το βλεπουν ΟΛΟΙ στην επιτροπη πρωταθληματος . Οταν ΟΛΟΙ παραδεχονται οτι το παιδι δεν εκανε τιποτα . Οταν εχουν παραδοθει τουλαχιστον 30 ενυπογραφες επιστολες στα γραφεια της Εσκανα απο θεατες του αγωνα που καταμαρτυρουν οτι ΚΑΝΕΝΑΣ αθλητης του Φαρου δεν χτυπησε διαιτητη κι ομως μετα στην εισηγηση τους λενε να τιμωρηθει ο Καραλης με μια αγωνιστικη . ΓΙΑΤΙ ????? Γιατι να τιμωρηθει ο Καραλης με 1 αγωνιστικη ?????
Του Καραλη οχι μονο πρεπει να του επιστραφει το δελτιο αλλα πρεπει να του ζητηθει και εγγραφως συγνωμη γιατι κατηγορηθηκε αδικα .
Παμε στον Τσελεμπη που βιαστηκε ο Κος Θεωδοσιαδης στο Φως της Τεταρτης να γραψει οτι κτυπησε τον διαιτητη . Στον βιντεο φαινεται πεντακαθαρα οτι ο Τσελεμπης ουτε κουτουλια εριξε στον διαιτητη οπως ΨΕΥΔΩΣ ισχυριζεται ο δευτερος ουτε ποτε τον χτυπαει ουτε κατι αλλο . Φαινεται οτι του μιλαει εκνευρισμενα και οτι η μοναδικη επαφη που εχουν ειναι ενα πολυ μικρη επαφη με το δεξι του χερι στον ωμο του διατητη που επουδενι δεν θα μπορουσε να δημιουργησει ζαλαδες και ταση για εμετο οπως γραφει ΨΕΥΔΩΣ ο Κος Μελης στην εκθεση του .
Κι αφου αυτο το βλεπουν ολα τα μελη της επιτροπης πρωταθληματος και αφου ολοι παραδεχονται οτι ο Τσελεμπης ουδεποτε χτυπησε τον διαιτητη και αφου εχουν στα χερια τους 30 ενυπογραφες μαρτυριες ακομα και απο αντιπαλους παιχτες εκεινης της ημερας οτι αθλητης του Φαρου δεν χτυπησε τον διαιτητη λενε εχετε δικιο αλλα εμεις προτεινουμε 6 αγωνιστικες γαι τον Τσελεμπη .. Αν δηλαδη τον ειχε χτυπησει ποσες θα ετρωγε ρε παιδια 400 χρονια ????
Παμε μετα σε πιο αστεια περιπτωση αυτη του Παπαδοπουλου . Το παιδι φαινεται καθαρα στο βιντεο οτι απλα διαμαρτυρεται εντονα και δεν ερχεται καθολου σ επαφη με τον διαιτητη μαλιστα σε μια φαση φευγει κι απο το σημειο διενεξης . Το βλεπει καθαρα η επιτροπη πρωταθληματος . Το παραδεχεται . Εχει και στα χερια της ολες τις υπευθηνες δηλωσεις υπογεγραμενες . Λεει παιδια εχετε δικιο αλλα εμεις προτεινουμε 6 αγωνιστικες στον Παπαδοπουλο…..!!!!!!!
Ειναι σαν να σου λενε 6 θα φας ριξεις δεν ριξεις οποτε τουλαχιστον ριξε να το εχεις ευχαριστηθει…..
Για τον Κουκουρα ευτυχως δεν ειχαν αλλα ψεματα να γραψουν και δεν γραψανε οτι χτυπησε διαιτητη γιατι αυτο θα ηταν το πιο μεγαλο σεναριο επιστημονικης φαντασιας που γραφτηκε ποτε . Κι ομως προτεινανε 4 αγωνιστικες μαλλον γιατι δειχνει καθαρα το βιντεο οτι αφου διαμαρτυρηθηκε στον διαιτητη προσπαθησε να ταρβηξει μακρια και τον Πολεμη . Αν δεν τον τραβουσε μπορει να ετρωγε 20.000.000 αγωνιστικες ….

Ειμαι στεναχωρημενος . Πολυ στεναχωρημενος γιατι μεσα σ αυτην την επιτροπη υπαρχουν και νεα παιδια που δυστηχως αναγκαζονται να πηγαινουν κι εκεινοι πασο ενω βλεπουν την καταφορη αδικια.

Ο Κος Λυμπερατος παραδεχτηκε οτι μεσω τριτων εκανε προσπαθεια να αλλαξει ο Μελης γιατι ηξερε την ιστορια του Αλιμου και γιατι δεν θεωρουσε λογικο 20 μερες μετα να μας ξανασφυριξει ο Μελης . Ομως καπιοι κανανε του κεφαλιου τους . Ωφειλει λοιπον να ξεμπροστιασει αυτους που κανανε του κεφαλιου τους γιατι θα το ξανακανουν . Μην τους αφηνει να νιωθουν ισχυροι.

Ο Κος Μελης ΨΕΥΔΕΤΑΙ και κινειται βασει σχεδιου . Ειναι φανερο . Δυστηχως στα ψεματα του τον ακολουθει και ο Κος Βιλιας . Ενω λεει οτι ειχε πολυ βιαια χτυπηματα κι ζαλαδες κι εμετο ολοι τον ειδαν να μπαινει στο ασθενοφορο κανονικα περπατωντας ανετος . Εφυγε απο το γηπεδο στις 12.15 γιανα παει λεει στο νοσοσκομειο ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ . To νοσοκομειο ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ είναι στην Λεφ. Μεσογειων 154 . Στις 1.30 ο Κος Μελης ηταν στο Αστυνομικο τμημα Ν.Σμυρνης για να καταθεσει μυνηση εναντιων μας . Ηταν τοσο χαλια που σε 75 λεπτα εφυγε από την Ν.Σμυρνη πηγε στην Λ.Μεσογειων εκανε ολες τις εξετασεις σε δημοσιο νοσοκομειο ενώ ηταν σε ασχημη όπως αναφερει κατασταση κι επεστρεψε στην Ν.Σμυρνη για να κανει μυνηση . Αφου ηταν τοσο χαλια οσο αναφερει γιατι δεν πηγε σπιτι του να γινει καλα και την άλλη μερα πηγαινε στο αστυνομικο τμημα ?????
Παντως πλεον αν βιαζομαι να κανω μια δουλεια μεσα στην Αττικη θα καλω ασθενοφορο .Απεδειχθει ότι είναι πολύ γρηγορο και δεν πληρωνεις και βενζινη.
Στις 1.52 π.μ. δεχτηκα κληση από τον Κο Βιλια . Δεν το σηκωσα γιατι δεν το ειδα . Αλλα το άλλο πρωι που μιλησαμε μου ειπε ότι με καλεσε μολις εφυγαν από το τμημα . Με καλεσε γιατι τον ειχα παρει πριν να του πω ότι κανενας αθλητης του Φαρου δεν χτυπησε τον διαιτητη και να μην συμετασχει σε μια φαρσοκομωδια . Δεν μου το σηκωσε και με πηρε στι 1.52 πισω . Στις 0.16 αφου με πηρε ο Εφορος της ομαδας Γ.Μπουλιγλου τηλ που ειχε παραμεινει στο γηπεδο και μου ειπε ότι οι διαιτητες μολις φυγανε εχουν κρατησει δελτια και γραψανε αυτά τα ψεματα πηρα τον Κο Βιλια τηλεφωνο κι αφου δεν μου το σηκωσε του εστειλα το παρακατω μηνυμα
<Νεκταριε εγω ο Καραλης ο Κουκουρας δεν επιτεθηκαμε σε κανεναν…. Εγω στ ορκιζομαι δεν ακουμπησα κανεναν σας και μαλιστα ηρθα πολυαργα….
Είναι κριμα να γραφονται ανακριβειες επειδη εχουν προβλημα μαζι μου>>
Γραφω μονο για τον Κουκουρα και τον Καραλη γιατι δεν εχω δει το βιντεο ακομα και μονο μ αυτους τους 2 ειχα προλαβει να μιλησω και τα παιδια μου ορκιζονταν ότι δεν εχουν χτυπησει κανεναν . Οποτε βασιζομενος στον λογο τους εστειλα το μηνυμα .

Εχοντας λοιπον όλα τα παραπανω στοιχεια η επιτροπη πρωταθληματος ωφειλει να αθωωσει εντελως τον Καραλη και μαλιστα να ζητησει από τον Κο Μελη να του ζητησει συγνωμη . Κι αν θελει να είναι πολύ αυστηρη με τους υπολοιπους να τους επιβαλει 2 αγωνιστικες για εξυβριση γιατι είναι κατι που δεν μπορουμε ν αποδειξουμε ότι δεν εγινε.

Περιμενω στο Δ.Σ. της Δευερας τα μελη του Δ.Σ. Της Εσκανα να δειξουν ότι στον αθλητισμο η αληθεια είναι πανω από τα μικροσυμφεροντα και τους στρουθοκαμηλισμους . Εχετε χρυση ευκαιρια να τιμωρησετε τα ψεματα και το θεατρο του Κου Μελη και να ζητησετε επισημα από τα αρμοδια οργανα διαιτησιας να τον τιμωρησουν παραδειγματικα για επαναλαμβανομενες κακες διαιτησιες και για επαναλαμβονομενη κακη συμπεριφορα. Αλλωστε εχετε στα χερια σας και επιστολες κι αλλων ομαδων εναντια στον Κο Μελη .
ΕΠΙΣΤΕΛΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΤΕ ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Αλλιως το μονο που καταφερατε είναι να διωξετε από το Μπασκετ ανθρωπους σαν εμενα που μονο διαθεσης προσφορας ειχα.

Για όλα τα παραπανω και πολλα αλλα που εχουν συμβει αυτά τα 7 ½ χρονια αποφασισα ότι δεν με χωραει άλλο αυτή η κατασταση .

Φευγω από το μπασκετ με μαγικες αναμηνησεις . Εχοντας στο μυαλο μου τα ρομαντικα πρωτα χρονια του Θεμιστοκλη . Που από εκει που δεν ειχε χρηματα για προπονητη όταν την ανελαβα εφτασε την σεζον 2008-2009 εχοντας ανεβει 3 σερι κατηγοριες να εχει το πιο ακριβο μπατζετ σ ολη την Εσκανα κι όλα αυτά διοικητικα ΜΟΝΟΣ μου . Εχοντας στο μυαλο μου τα 3 υπεροχα χρονια στον Φαρο που οσες πληγες κι αν μου αφησε σ όλα τα επιπεδα αυτή η χρονια αξιζε τον κοπο η ολη προσπαθεια. Η κατακτηση του Κυπελου περυσι είναι μια από τις πιο δυνατες στιγμες της ζωης μου. Γνωρισα ανθρωπους μεσα στην οαμδα τρομερα αξιολογους που παντα θα θεωρω φιλους μου . Ο Φαρος αν και πολλα χρονια στην γετονια μοας αντιπαλοι λογο του ότι εγω παντα ημουν στον Θεμιστοκλη από την αγαπη που με πλαισιωσαν οι ανθρωποι του εγινε η ομαδα της καρδιας μου και θα ειμαι παντα διπλα σ αυτην την ομαδα.

Φευγω βεβαια νικημενος από το συστημα που διοικει το μπασκετ και που κανεις δεν θελει να ταρακουνησει και ολοι προσπαθουν χωρο να στριμωχτουν και να βολευτουν μεσα σ αυτό το συστημα. Εγω αυατα τα 7 ½ χρονια εδωσα τα παντα στο μπασκετ που λατρεψα κι εδωσα πραγματα και χρονο που τα στερησα από την οικογενεια μου και τους ανθρωπους που μ αγαπανε κι ηταν διπλα μου . Μεσα στο μπασκετ γνωρισα ολο το φασμα των ανθρωπων κι ηταν τελικα μια τεραστια εμπειρια ζωης . Μενουν στην καρδια μου οι εραστες του αθληματος που γνωρισα . Αυτοι που αγαπανε το μπασκετ ανιδιοτελος και δεν υπαρχει χωρος στην σκεψη μου για όλα τα παρασιτα που λυμαινονται την καψουρα μας και την αγαπη μας γι αυτό το αθλημα και μ εκμεταλευτηκαν όπως μπορεσαν . Την υγεια μου να εχω που λενε βρεθηκαν πολλα αρπαχτικα διπλα μου που αρπαξαν και τωρα με βριζουν κι από πανω. Τι να κανω ας προσεχα… Οσο ζεις μαθαινεις .

Θελω κλεινοντας να ευχαριστησω όλα τα παιδια που κατά περιοδους όλα αυτά τα χρονια συνεργαστηκαμε . Κραταω μονο τις ευχαριστες στιγμες από τον καθενα γιατι τελικα παντα ετσι λειτουργω εγω . Μ αρεσει να κραταω τα ευχαριστα και να μην εχω κακια μεσα μου για τιποτα και για κανεναν.

Θελω να ευχαριστησω ιδιαιτερα τον Αντρεα Πολεμη γιατι εκτος από φιλος μου εμαθε να βλεπω το μπασκετ από μια άλλη οπτικη γωνια που μονο ανθρωποι σαν αυτόν μπορουν να το δουν. Γιατι εχει κι αυτος αυτην την αυθεντικη ανιδιοτελη τρελα με το μπασκετ και γιατι είναι ΜΑΓΚΑΣ…

Υπαρχουν κι αλλοι πολλοι που χρωσταω πολλα όλα αυτά τα χρονια … Προχειρα θα σκεφτω αυτους που ημασταν τα πιο πολλα χρονια μαζι και συγνωμη αν αδικο καποιον …. Τριανταφυλλου, Φαββας , Κασσης , Φωστερης ,Κουντουρας Ιωαννιδης , Καραλης , Τσελεμπης , Τζαγκαρακης , Πουλερης , Κανελοπουλος, Κουκουβακης , Γρηγορακης, Αθανασουλας , Δασκαλουδης , Λουγιακης , Κοροπουλης , Φιλλιπου, Λειβαδης , Αντιπατης , Δαλμυρας , Μπουτσετος και αλλους πολλους που δεν θυμαμαι τωρα.

Φευγω ηρεμος στεναχωρημενος αλλα ΚΑΘΑΡΟΣ και ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ……
Οι μονοι που θεωρω ότι μπορουν να με κρινουν είναι αυτοι που αντιμετωπισαν το μπασκετ ανιδιοτελος όπως εγω … Των υπολοιπων η γνωμη δεν με απασχολει. Εμαθα να κανω τα πραγματα με τον δικο μου τροπο μεχρι να με οδηγησουν σε αδιεξοδο.

Να ειστε καλα

Με τιμη …….

Τσαπας Ευαγγελος…”
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.