Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α' ΕΣΚΑΝΑ 2011-12
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
PetranG3
QUOTE(jna23 @ Nov 29 2011, 13:34 ) *
Πάλι καλά που δεν έβαλες και εμάς στο κουβά που το έχουμε προς το παρόν ελεύθερο να μας θαυμάσει όποιος θέλει smiley.gif



Τυχαια τα παραδειγματα....Απλα καποιοι της Ευρυαλης ειχαν ιδιαιτερες αποριες, γι αυτο το εγραψα...Κι εμεις καποτε μεχρι και τη Γ', ελευθερο το ειχαμε...Παντως δε νομιζω οτι ειναι τοσο φοβερο να δινεις 5 ευρω...κι ας ειναι δυσκολοι καιροι...Επιλογες βεβαια ειναι αυτες...

Τα διαρκειας μας παντως για τους υπολοιπους εντος εδρας αγωνες ειναι πλεον στα 20 ευρω για οποιον ενδιαφερεται...Λογιστικα και μακροπροθεσμα, συμφερει περισσοτερο...Κι εχουμε Φαρο και Εθνικο στο 2ο γυρο εντος...
PetranG3
Τα του αγωνα με την Ευρυαλη στο ακολουθο λινκ http://ionikosbc.blogspot.com/2011/11/blog-post_29.html#more
basketalcoholic
Πάντως φίλε magic32 δεν μας είπες τίποτα σήμερα για την ομαδάρα σου! Καμιά δικαιολογία? χμ!

:-)
magic32
QUOTE(basketalcoholic @ Nov 29 2011, 18:56 ) *
Πάντως φίλε magic32 δεν μας είπες τίποτα σήμερα για την ομαδάρα σου! Καμιά δικαιολογία? χμ!

:-)

χρειαζεται δικαιολογια για την ηττα απο την πρωτοπορο μανδρα?δεν την παλευεις και πολυ παλικαρε.... 68.gif
margiou3
magic32 εχεις χασει το χιουμορ σου νομιζω...
Ethnikaras
Αυτό έλειπε φίλε μου να με βγάλει και έξω από το γήπεδο επειδή του είπα μερικά Γαλλικά εγώ και άλλοι δυο.
Αυτό σε ενδιαφέρει εσένα, το σαβουάρ βιβρ της εξέδρας ;
Ο κανονισμός......
Πολλά λέει ο κανονισμός αλλά τον έχουμε κάνει μπίλιες.
Μην είσαι απαιτητικός, ήρθες σε μια έδρα που σεβόμαστε τον αντίπαλο, είχες μια φιλοξενία άψογη, κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί σου, ούτε σε έβρισε, ούτε καν σε κοίταξε στραβά, για τον απλούστατο λόγο ότι ο κόσμος που ήρθε στο κλειστό ήρθε για να δει μπάσκετ.
Ο κόσμος θα βρίσει όταν το πράγμα αρχίζει να γίνεται όχι μπάσκετ, αλλά παράσταση του ενός ή των δυο.
Εξηγώ.
Ξεκινάει το ριμαδοπαίχνιδο, γίνεται καθαρό εσκεμμένο φάουλ όταν τρέχαμε στον αιφνιδιασμό, δίνει κανονικό.
ΟΚ λέμε, έχει την πρόθεση να το αφήσει το μάτς, παίξτε τρέξτε είναι το πόρισμα.
Μετά από λίγο, το ίδιο φάουλ αντίθετα, εσκεμμένο......
Ακολούθησαν άλλα δυο πάλι υπέρ μας που βαπτίστηκαν κανονικά, και εκεί προς το τέλος, ένα κανονικό υπέρ μας βαπτίστηκε .... εσκεμμένο.
Με τι σκεπτικό όλα αυτά ;;
Εάν είναι να βγω εκτός γηπέδου εγώ, που πτώμα μετά από δουλειά πάω να δω ένα μπασκετάκι να ξεχαρμανιάσω, αυτός πρέπει να βγει εκτός ΕΥΡΩΖΩΝΗΣ.
Όσων αφορά το τρίτο δεκάλεπτο, η στατιστική σε δικαιώνει, μηδέν φάουλ υπέρ, δεν θυμάμαι πόσα, 8 η 9 κατά.
Αλλά σε δικαιώνει μόνο η στατιστική των φάουλ εδώ πέρα.
Γιατί ;;
Δες πόσα τρίποντα σούταρες στο τρίτο δεκάλεπτο, και πόσα σούτ από μακρινή απόσταση γενικά.
Για να πάρεις φάουλ, πρέπει να περάσεις και την μπάλα στο καλάθι, πρέπει να διεισδύσεις, πρέπει να παίξεις όπως έπαιξες στο πρώτο ημίχρονο.
Ξεκινήσατε το δεύτερο άναρχα παιδιά, και δεν πήγατε σωστά σε επιθέσεις, εάν υπάρχει θέμα με τα φάουλ, μιλάμε για 2-3 που μπορεί να πει κανένας ότι δεν δόθηκαν, και αυτό παίζεται.
Αντίθετα εμείς βρήκαμε δρόμο προς το καλάθι, είτε με αιφνιδιασμό, είτε με μπούκες, είτε παίζοντας κοντά με ελεύθερους από τα πικ εν ρολ.
Είχαμε άσχημα ποσοστά στα τρίποντα, και όχι και τρομερά στις βολές (μόνο ο Θέμης έβαλε αρκετές βολές και ο Αντωνάκης).
Τα διαιτητικά λάθη θα γίνονται, κατανοητό, μπορεί να αδικηθεί με τον έναν η με τον άλλον τρόπο η κάθε ομάδα.
Κάτι η απειρία, κάτι η κούραση αφού οι περισσότεροι άνθρωποι δουλεύουν, όλα κατανοητά.
Το πρόβλημα μου, όπως και των περισσότερων τελικά, είναι η κρίση των διαιτητών, και κατά πόσο μπαίνουν στο πνεύμα ενός παιχνιδιού ώστε να μπορούν να το κάνουν όμορφο στα πλαίσια των κανονισμών και όχι να το τινάξουν στον αέρα.
magic32
QUOTE(margiou3 @ Nov 29 2011, 20:21 ) *
magic32 εχεις χασει το χιουμορ σου νομιζω...

οχι και χιουμορ ρε μαργκιου..ο τυπος με ειρωνευεται γιατι μιλησα για ενα συγκεκριμενο ματς για διατησια,οτι χρησιμοποιω δικαιολογιες...σε παρακαλω...

jna23
QUOTE(Ethnikaras @ Nov 30 2011, 00:57 ) *
Ο κόσμος θα βρίσει όταν το πράγμα αρχίζει να γίνεται όχι μπάσκετ, αλλά παράσταση του ενός ή των δυο.


[/size]Παρεξηγήθηκα φαίνετε και δεν είχααυτό τον σκοπό.

Μένω σε αυτό που επισήμανες και συμφωνώκαι στα υπόλοιπα μαζί σου. Έχετε πολύ καλύτερο σύνολο από εμάς και άξιακερδίσατε. Δεν ήμασταν καλοί όπως σωστά ανέφερες στην τρίτη περίοδο καθώςείχαμε κακές επιλογές και άστοχα σουτ. Εγώ απλά επισήμανα τα φάουλ στο τρίτοδεκάλεπτο και πιστεύω ότι αυτά τα 3 που αναφέρεις και ίσως παραπάνω κατά τηνάποψη μου φάουλ που μας έγιναν, δενδόθηκαν ηθελημένα.

Επίσης πιστεύω ότι καλώς φωνάξατεστην συγκεκριμένη φάση που όπως ανέφερα είχατε δίκιο κατά την άποψη μου καιπολύ καλά κάνετε που έχετε μία τόσο καλή και ζωντανή εξέδρα. Πραγματικά δενέχουμε κανένα μα κανένα παράπονο ούτε από την ομάδα σας, παίκτες και προπονητή,ούτε από τους φιλάθλους που ήσασταν άψογοι. Άλλωστε η Ιστορία του συλλόγου τηνοποία σέβομαι δεν μου επιτρέπει να έχω αντίθετη άποψη από την δική σου για τοσυγκεκριμένο παιχνίδι πάντα παιχνίδι . (Σαν αθλητής έχω παίξει πολλές φορές μάλιστααντίπαλος σας με πολύ ωραία ματς στο Παπαστράτιο Jκαι με αντίπαλο τον Φούκο που έπαιζε και προχθές).

Δεν κατάλαβες όμως το post μου όσοαφορά για τον εν λόγο διαιτητή. Εμείς έχουμε πολλά παράπονα όχι μόνο για τοσυγκεκριμένο παιχνίδι και τις αποφάσεις του αλλά και για την γενική συμπεριφοράτου σαν άνθρωπος. Όλοι αφήνουμε τις δουλείες μας για να κάνουμε το χόμπι πουαγαπάμε. Μερικοί δε, όπως ο πρόεδρος μαςτο πληρώνουν και αδρά (φαντάζομαι και εσείς έχετε κάποιους που πονάνε την ομάδασας βάζοντας και προσωπικά τους χρήματα) Απαιτούμε λοιπόν τον σεβασμότουλάχιστον σε μία ομάδα που ποτέ δεν δημιούργησεούτε θέλει να δημιουργεί προβλήματα και σέβεται πάνω απ όλα το άθλημα που λέγεταιΜπάσκετ. Απαιτούμε λοιπόν την σωστήαντιμετώπιση από τον Κο Ουσταμπασίδη και δεν θέλουμε ούτε την ειρωνεία του ούτετα δόλια σφυρίγματα του επειδή κάποτε κάνοντας ένα λάθος σε έναν αγώνα μας τιμωρήθηκε.Εμείς τον βλέπουμε σαν άνθρωπο και θα συνεχίσουμε να τον βλέπουμε έτσι. Δεν δεχόμαστεόμως την ειρωνεία και την εμπάθεια τους προς εμάς.

Σου ζητώ λοιπόν συγνώμη αν δενέγινα κατανοητός στο προηγούμενο post μου και ελπίζω να διόρθωσα τα κακώς κείμενα smiley.gif

[size="3"]
Don
Παιχνιδάρες επιφυλάσσει η 10η αγωνιστική.Προεσκόπιση αυτής και πολλές δηλώσεις των πρωταγωνιστών στο mybasketball.gr.


Με εκτίμηση Θεόδωρος Καρατζής
leonkalf
Το σημερινό πρόγραμμα:

21.30 ΚΛ.ΒΑΡΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ

21.30 ΚΛ.ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ

20.00 ΚΛ.ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

21.00 ΚΛ.ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. - Π.ΦΑΛΗΡΟ

21.00 ΚΛ.ΔΓ "Ο ΠΛΑΤΩΝ" ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

21.45 ΚΛ.ΑΛΙΜΟΥ ΑΛΙΜΟΣ - ΜΑΝΔΡΑΙΚΟΣ

20.30 ΚΛ."Π.ΣΑΛΠΕΑΣ" ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΥΡΥΑΛΗ



Έχει μεγάλα ματς απόψε, όπου κι αν πάει κανείς θα δει ενδιαφέρον παιχνίδι. Οπότε όσοι μπορείτε συνδυάστε παραπάνω από 1 ματς...

bigmack
Ο Ίκαρος φέτος βάλθηκε να μας τρελάνει.. παίρνοντας 2 νίκες με πολύ δύσκολους αντιπάλους Ιωνικο κ Φάρο, τώρα καλείται να αντιμετωπίσει το εμπόδιο του Εθνικού, λίγο πιο προσεκτικός αν ήταν στην αρχή θα μπορούσε να χτυπήσει και άνοδο,κρίμα!! Αν όμως τα καταφέρει και σήμερα..ποιός ξέρει που μπορεί να φτάσει... είναι πάντως πολύ δύσκολο να καταφέρει να πάρει τρίτο συνεχόμενο ντέρμπυ. Είδωμεν.. Καλη αγωνιστική σε όλους!!
magickaminia
QUOTE(bigmack @ Dec 5 2011, 13:20 ) *
Ο Ίκαρος φέτος βάλθηκε να μας τρελάνει.. παίρνοντας 2 νίκες με πολύ δύσκολους αντιπάλους Ιωνικο κ Φάρο, τώρα καλείται να αντιμετωπίσει το εμπόδιο του Εθνικού, λίγο πιο προσεκτικός αν ήταν στην αρχή θα μπορούσε να χτυπήσει και άνοδο,κρίμα!! Αν όμως τα καταφέρει και σήμερα..ποιός ξέρει που μπορεί να φτάσει... είναι πάντως πολύ δύσκολο να καταφέρει να πάρει τρίτο συνεχόμενο ντέρμπυ. Είδωμεν.. Καλη αγωνιστική σε όλους!!

Γιατι οχι φιλε; Το θεμα ειναι οτι με τα αστεια φτασαμε στο 1/3 του πρωταθληματος και μυριζει εντονα η πιθανοτητα πολλαπλης ισοβαθμιας στο τελος. Αρα καλο ειναι να αρχισουν ολοι να υπολογιζουν τα αποτελεσματα οσον αφορα και το σκορ. Δεν ειναι απιθανο να βρεθουν ακομα και 4 ομαδες στην 1η θεση. Παντως κακα τα ψεμματα αν περασει ο Εθνικος απ την Αρτακης θα ρεφαρει την ηττα που ειχε εντος απο την Μανδρα και με δεδομενο οτι παιζει στο Σαλπεας με Φαρο και Ιωνικο στα δυο επομενα ματς μπορει να αποκτησει ενα μικρο εστω προβαδισμα. blove.gif
PetranG3
Ηττα δυστυχως στο Κερατσινι με 79-73...

Ενα μεγαλο κριμα...Οχι τοσο για την ηττα και με οτι αυτο συνεπαγεται...ΟΣΟ, για τους ανθρωπους που ειναι κοντα σ' αυτην την προσπαθεια και δινουν ολο τους το ειναι, ο καθενας απο το δικο του μετεριζι, σε τοσο δυσκολους καιρους προκειμενου να υπαρχει ΙΩΝΙΚΟΣ και να ειναι ανταγωνιστικος...
ΟΣΟ, για τους φιλους της ομαδας μας που μπορει σημερα να μην ηταν τοσοι οπως σε αλλα παιχνιδια, ομως θεωρω πως πως ολοι ηταν με το αυτι στο Κερατσινι...Κριμα, γιατι το μπασκετ της ομαδας, πρεπει καποια στιγμη να δωσει χαρα στον κοσμο του...

Δεν παιξαμε ασχημα...Δεδομενων των προβληματων και ιδιως της ελλειψης του Λαζαριδη...Δεν μπορει να πει κανεις οτι υστερησε...Και πανω που βγαινει off ο Μαλαφεκας και εισαι στο -6 με -10 και με την πλατη στον τοιχο, η ομαδα κανει μια ολικη επαναφορα και περνα με +1 μπροστα, 5 λεπτα πριν το τελος και μεχρι να το πιστεψεις καλα καλα, κανει 5ο φαουλ ο Μπουρτζουκλης και μενεις χωρις μικρο - σημαντικη μοναδα...

Ο Φαρος κερδισε δικαια...Πολυ ποιοτικη ομαδα...Και η διαιτησια ηταν καλη...Για να μη μενουν σκιες...
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι, τι του εχουμε κανει του Καραλη και οπου μας βρισκει μας καρφωνει...
(Οτι και να κανει ο Πολεμης, για μενα θα ειναι αχωνευτος...Δεν αντεχεται η μιρλα του...Κι ας μου πουν οτι ζει τους αγωνες κλπ.)...

Οσοι απαρτιζουμε αυτην την ομαδα, ο καθενας απο το δικο του ποστο εχουμε την ιστορικη ευθυνη να συνεχισουμε...
Ο ΙΩΝΙΚΟΣ σε καθε αγωνα παιζει για να κερδιζει...
Επομενος αγωνας εντος με Φοινικα...Τελευταιος εντος για το 2011...

Υγ: Παρα την ηττα, δε μετανοιωνω για τη σκατζα και το σαββατοκυριακο ρεπο που εχασα, για να βγω το απογευμα και να προλαβω το ματς...ΙΩΝΙΚΟΣ εισαι...
magic32
για να ευχαριστω και τους διαφορους(Ανεργους απολυμενους) που εχουν αγωνια για το σχολιασμο της ομαδας μου,μετα απο μια ακομα τραγικη εμφανιση χασαμε απο την ευραλη στην εδρα μας με 50-60..τα πραγματα ειναι κατι παραπανω απο ασχημα...

συνεχιζουμε...Συγχαρητηρια στην ευρυαλη για τη νικη της
PetranG3
Μεγαλη νικη και ο Εθνικος απ οτι βλεπω...Κι η Μανδρα φανταζομαι κερδισε...Χαμος πισω στην ουρα...
toro_loco
Ακόμα και χωρίς μικρό ο Ιωνικός θα μπορούσε να το είχε κερδίσει, αλλά έγινε πολύ λανθασμένη διαχείριση στα τελευταία λεπτά. Το ματς γύρισε με τον Ντακούλια εκτός πεντάδας, και μόλις ξαναμπήκε να παίξει,περισσότερο μπέρδεψε την ομάδα παρά βοήθησε. Σίγουρα ένας τέτοιος παίκτης δεν γίνεται να κάθεται στον πάγκο στο τελευταίο τρίλεπτο ενός τέτοιου ματς, αλλά μήπως αυτοί οι ηρωισμοί δεν βγάζουν πουθενά; Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια φάση, νομίζω με τη διαφορά στους πέντε, που πάει να τρυπώσει μέσα στη γεμάτη ρακέτα, και κάνει βήματα. Ο Πρινέας (που σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν πολύ ζεστός) ακόμα περιμένει ολομόναχος στο τρίποντο. Και τέτοιες φάσεις έγιναν πολλές στο τέλος. Ο Ιωνικός το πάλεψε πολύ και κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο καθαρό μυαλό που είχε ο Φάρος στο φινάλε. Πολλά μπράβο στον κόσμο του Ιωνικού που στηρίζει με άψογο τρόπο την ομάδα του.
PetranG3
QUOTE(toro_loco @ Dec 5 2011, 23:38 ) *
Ακόμα και χωρίς μικρό ο Ιωνικός θα μπορούσε να το είχε κερδίσει, αλλά έγινε πολύ λανθασμένη διαχείριση στα τελευταία λεπτά. Το ματς γύρισε με τον Ντακούλια εκτός πεντάδας, και μόλις ξαναμπήκε να παίξει,περισσότερο μπέρδεψε την ομάδα παρά βοήθησε. Σίγουρα ένας τέτοιος παίκτης δεν γίνεται να κάθεται στον πάγκο στο τελευταίο τρίλεπτο ενός τέτοιου ματς, αλλά μήπως αυτοί οι ηρωισμοί δεν βγάζουν πουθενά; Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια φάση, νομίζω με τη διαφορά στους πέντε, που πάει να τρυπώσει μέσα στη γεμάτη ρακέτα, και κάνει βήματα. Ο Πρινέας (που σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν πολύ ζεστός) ακόμα περιμένει ολομόναχος στο τρίποντο. Και τέτοιες φάσεις έγιναν πολλές στο τέλος. Ο Ιωνικός το πάλεψε πολύ και κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο καθαρό μυαλό που είχε ο Φάρος στο φινάλε. Πολλά μπράβο στον κόσμο του Ιωνικού που στηρίζει με άψογο τρόπο την ομάδα του.



Ευχαριστουμε για τα καλα λογια φιλε...Ηταν deja vu φαση με περσι στο Καραμπινη οταν προσπαθησαμε να στειλουμε το ματς στην παραταση (62-66). Τότε ξεκινησε η μεγαλη κοιλια...Καθοριστικη ηττα περσι...Δεν μπορω παντως να κρινω αρνητικα εναν παικτη σαν τον Χρηστο απο μια φαση κι αδικο να ειχε (πολυ σεβαστη η γνωμη σου)...Γιατι εβαλε και μεγαλα καλαθια, αλλα και γιατι μας εχει δωσει μεγαλες νικες...τοσα χρονια....
Αν και δεν θελω να μιλαω επι προσωπικου παντως, επειδη μου εδωσες την πασα, νομιζω πως ηταν το καλυτερο ματς του Βαγγελη, τα τελευταια 2 χρονια στον Ιωνικο...Με 6-7 παικτες σε τετοιο ειδικα ματς, πρεπει να εχει τεραστια καρδια για να το παρεις...Σκεψου, ο Φιλιπποπουλος επαιξε 40 λεπτα (!!!) και εδινε ομηρικες μαχες στη ρακετα, οταν οι αλλοι εκαναν rotation με Λουγιακη, Στεφο κλπ..
gate14
Ο κακος σημερα Εθνικος καταφερε και περασε μεσα απο την Νεα Σμυρνη .
Μπασκετικη ομαδα ο Ικαρος με 3 πολυ καλους ψηλους κερδιζε 3 λεπτα περιπου πριν το τελος 50-46
Και εκει μιλησαν οι Παπαδημητριου και Φωτοπουλος και ο νεαρος Φραντζης με ενα απιστευτο τριποντο .
Καναμε ενα 0-10 και πηραμε το παιχνιδι.
50-56 τελικο σκορ
Και τωρα ΦΑΡΟΣ
basketalcoholic
Τρεξε να πιασεις τα φαντασματα τωρα magic32 με την ομαδα σου! Αξια η Ευρυαλη! και μαλλον θα τα καταφερι να παραμεινει!

:-)
magic32
QUOTE(basketalcoholic @ Dec 6 2011, 00:17 ) *
Τρεξε να πιασεις τα φαντασματα τωρα magic32 με την ομαδα σου! Αξια η Ευρυαλη! και μαλλον θα τα καταφερι να παραμεινει!

:-)

φαντασματα κυνηγας εσυ ανωνυμε αλκοολικε απολυμενε...σε πηραμε χαμπαρι ποιος εισαι και τι ζορι τραβας...εμεις τουλαχιστον εχουμε κατι να παλευουμε..Τοσο πολυ σε πονεσε που εχασες περσυ?η που σε διωξανε απο εκει που ξεκινησες φετος?

τουλαχιστον εμεις ξερουμε να εκτιμαμε τα μικρα παιδια κι οχι να τα διωχνουμε απο την ομαδα επειδη δεν δωσανε το χερι στην αλλαγη...
magic32
κι επειδη πολυ ασχοληθηκα με καποιον που νομιζει οτι μπορει να κρυφτει και να κρυψει πισω απο ενα νικ τα συνδρομα του,γινεσαι ιγκνορ και συνεχιζω να συνομιλω μονο με ατομα που αξιζουν προσοχης και ξερουμε και ποιοι ειναι...
d.basket
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 59 - 67

Καλημέρα, θα ήθελα μέσα απο το φιλόξενο forum να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά της Δραπετσώνας και τους προπονητές τους για την ωραία πορεία που κάνουν φέτος.
Πραγματικά οι δηλώσεις του BIG MIKE Ιωαννίδη (πιστεύω ότι θα γιορτάσουμε την νίκη μας το βράδυ σε κάποια διπλανή ταβέρνα) αντιπροσωπεύει όλο το κλίμα που υπάρχει φέτος στην ομάδα.
Προσγειωμένοι στο στόχο της παραμονής στην κατηγορία απολαμβάνουμε κάθε παιχνίδι... (ακόμα και σε αυτά που δεν μπορούμε να πάμε)
themis7
QUOTE(d.basket @ Dec 6 2011, 10:19 ) *
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 59 - 67

Καλημέρα, θα ήθελα μέσα απο το φιλόξενο forum να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά της Δραπετσώνας και τους προπονητές τους για την ωραία πορεία που κάνουν φέτος.
Πραγματικά οι δηλώσεις του BIG MIKE Ιωαννίδη (πιστεύω ότι θα γιορτάσουμε την νίκη μας το βράδυ σε κάποια διπλανή ταβέρνα) αντιπροσωπεύει όλο το κλίμα που υπάρχει φέτος στην ομάδα.
Προσγειωμένοι στο στόχο της παραμονής στην κατηγορία απολαμβάνουμε κάθε παιχνίδι... (ακόμα και σε αυτά που δεν μπορούμε να πάμε)

Η Δραπετσώνα είναι η ευχάριστη νότα του Πρωταθλήματος .....
Έχει βέβαια παρα πολυ ποιοτικούς παίχτες και πολυ έμπειρα παιδια που έχουν φτιάξει μια καλη παρέα και το ευχαριστιουνται ...
Ο Ιωαννίδης εκτός απο μεγάλη ψυχη έμπειρος και πολυ καλός παίχτης είναι άλλωστε και μετρ στην παρέα ...
Καλη συνέχεια στους φίλους που παίζουν εκει ...
Ethnikaras
Φίλε της Βουλιαγμένης δεν χρειάζονται οι συγνώμες, κουβέντα κάνουμε όμορφα και ωραία, και πολλές φορές χρειάζονται και οι διευκρινήσεις για να καταλάβουμε ο ένας τον άλλον.
Εγώ νιώθω καλυμμένος, γενικά τα περισσότερα που διαβάζω εδώ μέσα με καλύπτουν, αφού τα βρίσκω στην σωστή κατεύθυνση (εξαιρούνται κάποια προσωπικά σχόλια που αφορούν κάποιους χρήστες στο μεταξύ τους).
Στόχος είναι να δούμε ένα καλύτερο μπασκετάκι στα κλειστά της ΕΣΚΑΝΑ, και όχι μόνο.
Πάμε παρακάτω λοιπόν.
Χθές κέρδισε η ομάδα μου, σε ένα κακό παιχνίδι (το οποίο δεν παρακολούθησα), αλλά το τελικό σκορ ξεκαθαρίζει την εικόνα του παιχνιδιού.
Ήταν ντέρμπυ.
Με μια μέτρια έως κακή εμφάνιση καταφέραμε να πάρουμε το ροζάκι και πάμε σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με μια ομάδα που είναι ΟΜΑΔΑ, με λύσεις, με εμπειρία, με καλό προπονητή, και με αποτελέσματα.
Πιστεύω πως θα γίνει μάχη, εμείς πρέπει να μπούμε δυνατά για 40 λεπτά, να τα δώσουμε όλα, να είμαστε συγκεντρωμένοι και με πολύ πάθος.
Η κάθε ομάδα έχει τα όπλα της.
Θα δούμε τελικά ποια όπλα θα υπερισχύσουν.
Η ομάδα μου με το καλό της πρόσωπο δεν έχει να φοβηθεί κανέναν.
Από χθες το βράδυ, τα μυαλά όλων είναι σε αυτό το παιχνίδι.
ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ.
PetranG3
Διαβασα στο αττικα οτι λεει στο παιχνιδι Αλιμου-Μανδρας γινανε διαφορες ομορφιες...Φιλοι του Αλιμου την επεσαν στους διαιτητες και του παικτες της Μανδρας, διακοπηκε ο αγωνας κλπ...
Οι φιλοι της Μανδρας μονο για το παιχνιδι με τον Ιωνικο και τους φιλους του Ιωνικου εχουν μνημη και σχολιαζουν που στην τελικη, παρ οτι δεν το επικροτω, δεν εγινε και ξαφνικα καθ οτι ειχαμε τα περσινα στη Μανδρα, με τους Ρωσομπλιετ κ.ο.κ....Για εδω αχνα...?

Τελικα με τουτα και μ εκεινα, εχουμε γινει κυριλε μου φαινεται...Πιο κλασσικο παραδειγμα χθες, οταν μια κυρατσα, πεταξε νερο στους φιλους του Ιωνικου επειδη φωναζαν δυνατα για την ομαδα τους και ηταν αυτη κοντα...Η συγκεκριμενη πρεπει να ηταν μουρλη, δεν εξηγειται...Κι αν δεν ειχαν επεμβει οι τριγυρω να πουν οτι δεν ηταν και πολυ στα καλα της, τωρα θα βρισκοταν στο νεκροτομειο, δωριζοντας το σωμα της, στην επιστημη...

Με τουτα και μ εκεινα, επειδη πολλα μας τα χουν κανει...και μονο ο Ιωνικος τρωει αυστηρες επιπληξεις επειδη οι οπαδοι του υποστηριζουν ενθερμα την ομαδα τους, σε κοσμια πλαισια, χωρις να εχουν πεταξει τιποτα εντος του αγωνιστικου χωρου και χωρις καποια συμπλοκη, περιμενω τη σταση της ΕΣΚΑΝΑ αλλα και των διαιτητων, γενικοτερα...
spartacos
1. Όσα παράπονα και να ακουστούν, όπου και να γραφτούν το θέμα με τους "ΓΚΡΙ" θα συνεχίσει να παίζει, όσο αυτοί οι οποίοι τους ορίζουν δεν ενδιαφέρονται για το ποιόν τους (ανθρώπινο και μπασκετικό). Οπότε θα πρέπει να εξαντλούνται ενίοτε τα όρια της υπομονής μας!

2. Όσον αφορά την ομάδα του Αλίμου πρέπει να έχει χαθεί η μπάλα!

Το ερώτημα ειναι ποιος την έχει χάσει...

Ο Πρόεδρος ?

Ο Προπονητής?

Το Διοικητικό Συμβούλιο?

Οι παίκτες?

Οι φίλαθλοι?



ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ????????????????????????
PetranG3
QUOTE(dallas @ Dec 6 2011, 18:45 ) *
πολλες αποριες μαζεμενες για πρωτη φορα......αν εξαιρεσεις μια ενταση που δημιουργηθηκε στο δευτερο ημιχρονο μεταξυ των φιλαθλων που επειδη ημουν μακρυα δεν καταλαβα τι εγινε θες να μας εξηγησεις τι αλλο εγινε????



Εγραψα απο πανω φιλε μου τι εγινε...Ειναι τη στιγμη που ο Ιωνικος κανει το σερι λιγο πριν γυρισει το παιχνιδι, προς στιγμην...Μια "κυρια" που σιγουρα δεν ηταν στα καλα της, ανοιγει ενα μπουκαλι νερο και βρεχει οσο βρεχει 5-6 φιλους της ομαδας επειδη απ οτι ειδα απο τις κινησεις την ενοχλουσαν οι φωνες...Μαζευτηκε ολος ο πυρηνας οσων ηταν εκει απο τους Ιωνικους και ζητησε το λογο...Οι τριγυρω της, εδειχναν να μην την παιρνουμε και πολυ σοβαρα...και καπως ετσι λυθηκε...

Με μολις μια δημοσιευση κι αυτη σημερα, δεν πιστευω να εχεις την εντυπωση οτι θα απαντησει κανεις, στις ουσιαστικες αποριες σου...(για τον παραπανω που ποσταρε παει)...
themis7
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γράψω ότι αυτα που γράφονται παραπάνω είναι ηλιθιοτητες ...
Εγω ξαναγράψει ότι εμείς γουστάρουμε μπασκετακι ...
Κι αυτο κάνουμε ...
Όλα τ αλλα πόστ είναι εκ του πονηρού ...
Σας το έχω ξαναγράψει να αφωσιωθουμε στο μπάσκετ ...

Το σχόλιο περι νεκροτομιου ήταν λανθασμένο κατα την άποψη μου ...

Λοιπόν πάμε παρακάτω και μόνο για μπάσκετ παιδια ....

pinezes14
μην ασχολεισται μαγκες.μονο για μπασκετακι εδω.τα αλλα ειναι για τους επιστημονες.την αλλη βδομαδα ντερμπι με φαρο.οσοι πιστοι προσελθετε.
basketikos
QUOTE(themis7 @ Dec 6 2011, 20:35 ) *
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γράψω ότι αυτα που γράφονται παραπάνω είναι ηλιθιοτητες ...
Εγω ξαναγράψει ότι εμείς γουστάρουμε μπασκετακι ...
Κι αυτο κάνουμε ...
Όλα τ αλλα πόστ είναι εκ του πονηρού ...
Σας το έχω ξαναγράψει να αφωσιωθουμε στο μπάσκετ ...


Μπραβο για την νικη σας - Βεβαια αν είχαμε 'μικρο' (εχει ήδη τραυματιστει ο Καλογεροπουλος, χασαμε και τον Μαλαφεκα μεσα στο παιχνιδι), και τον Λαζαριδη, θα ηταν αλλος με τα πολλά..

Ελπίζω όμως στο τελος να εχετε λιγοτερες νικες απο εμας. Οπως βλεπεις πιστευω οτι η καλυτερη Ομαδα είναι στην Κοκκινια, και θα παλεψω να το αποδειξουμε.

ΠΑΝΩ ΑΠ΄ΟΛΑ: ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΠΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΗΤΑΝ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.

bball.gif Για την τιμωρια Λαζαριδη δεν θελω να πω πολλα - Τα λιγα λογια ζαχαρη και τα καθολου μέλι κύριοι της ΕΣΚΑΝΑ.

bball.gif Γεια σου μπαγασα Ιμπαγασα. Λεβενταθρωπο σε κόβω rolleyes.gif Να 'σαι καλά και γελάσαμε - να μας δωσεις κι' αλλα ρε μπαγασα
PetranG3
Προς αποκατασταση των λεγομενων αλλα για να ληξει εδω...Ο Λεωνιδας καλα εκανε και διεγραψε τη σαβουρα, εκατερωθεν και μενει το μπασκετικο κομματι...
Επειδη εγινε νυξη...Το νεκροτομειο, ναι ειναι υπερβολη...
Ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι...Οσοι γραφουν εδω με οσους ερχονται στους αγωνες δε σημαινει οτι ειναι ολοι ιδιας συμπεριφορας...
Ο Ιωνικος εχει συγκεκριμενο παρελθον οπαδικα. Παρον διαφορετικο, αλλα ολα ειναι μια συνεχεια...Ειμαι κατα των βιαιοπραγιων...Αλλα ας μου πει ποιος απλος ανθρωπος πανω στην ενταση αν του πεταξουν νερα στο ξεκαρφωτο, δεν θα βγαλει αχνα...Πηγε να γινει τοσος ντορος στο φορουμ, χωρις να πεσει ουτε μια μπουνια, χθες...Λοιπον, ας σοβαρευτουμε...

Το χαρακτηρισμο ("κυρατσα") για τη συγκεκριμενη δεν τον αλλαζω και ειναι η γνωμη μου...Απο κει και περα, απο την πλευρα μας, κανεις δεν εγραψε για ραντεβου και τρεξιματα κλπ...

ΑΡΚΕΤΑ...Αναμενουμε την επομενη Δευτερα που θα ειναι αρκετα καθοριστικη για τη συνεχεια...Φαρος ή Εθνικος θα παει στις 2 ηττες καθως μονον ενας θα κερδισει απο τη μεταξυ τους αναμετρηση...Ανεβαινει το θερμομετρο...
leonkalf
Όπως κάποιοι αντιλήφθηκαν μπορεί μέσα σε λίγες ώρες να γίνει γης μαδιάμ ένα topic....

Τα έχουμε ζήσει και στο παρελθόν και δυστυχώς αυτά τα φαινόμενα -όπως αποδεικνύεται- δεν μπορούμε να τα παραμερίσουμε ολοσχερώς.

Σβήστηκαν αρκετά post. O χρήστης impagasa1 τιμωρήθηκε και δεν μπορεί να ξαναγράψει.


Θα ήθελα να παρακαλέσω τα παιδιά που συμμετέχουν ενεργά στο forum, όταν αντιλαμβάνονται ότι πάει να ξεκινήσει ένας τέτοιος χαμός, να πατάνε το κουμπάκι report/αναφορά που υπάρχει στο τέλος κάθε Post, ώστε να έρθει ειδοποίηση στους moderators, να λάβουν γνώση του τι συμβαίνει και να πράξουν τα δέοντα (όποιος είναι online εκείνη τη στιγμή)..


Δεν ασχολούνται όλοι οι moderators με όλα τα topics του forum!!! Αν δεν έχετε βγει εκτός topics εσκανα, υπάρχουν εκατοντάδες topics μέσα στο forum. Δεν μπορεί να τα βλέπουν όλοι όλα. Εγώ έτυχε (και είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό αυτό) να είμαι εκτός τις ώρες που εξελίχθηκε η όλη κατάσταση. Δε το μπορώ αυτό το σκηνικό με τις γκρίνιες για το ότι δεν παρενέβηκα εγκαίρως..


Το στίγμα το έδωσαν κάποια παλιά μέλη (γι' αυτό και άφησα τα post τους), εδώ μέσα είμαστε για να μιλάμε, να χαλαρώνουμε, να περνάμε καλά έχοντας κοινό τόπο το ΜΠΑΣΚΕΤ. Οπαδικά, οργανωμένοι, θύρες κλπ δεν έχουν θέση εδώ.



margiou3, αν διαφωνείς με το τι σβήνεται και τι όχι, στείλε πμ στον admin και τους moderators. Δεν έχουμε να πούμε κάτι άλλο. Να προσέχεις τι και πως το γράφεις, και δεν θα σβηστεί κάτι. Αν σε έχω κουράσει εγώ ή/και το forum, δεν είσαι αναγκασμένος να συμμετέχεις.. Επίσης, έχεις αποδεχτεί του όρους χρήσης με την εγγραφή σου.



Περισσότερα, με μπασκετικά για το χθεσινό ματς του Κερατσινίου αύριο. Σήμερα δεν είχα ελεύθερο χρόνο..



Άντε, και με αυτά και μ'αυτά έχω χάσει πολύ χρόνο.. και έχω και δουλειά να κάνω για την ομάδα μου για να είμαι έτοιμος στην αυριανή προπόνηση.. Έχουμε ανάλυση του χθεσινού και προετοιμασία για το επόμενο ματς..
Πάλι θα κοιμηθώ αργά.. icon_bored.gif
themis7
Ειχα πει να μην γραψω πολλα για χθες αλλα αφου βλεπω ότι μονοπολουν αλλα πραγματα καλο θα ηταν να μιλησουμε για μπασκετ μπας κι αλαξει λιγο το κλιμα….
Καταρχην να ευχηθω περαστικα στο παιδι που τραυματιστηκε χθες … Ηταν πολύ ατυχη στιγμη …
Το παιχνιδι ηταν οντως πολύ υψηλων προδιαγραφων … Την προηγουμενη μερα ειχα δει Πολις – Αετος που ηταν ντερμπι Γ Εθνικης και το θεαμα ηταν πολύ κατωτερο του χθεσινου…
Σενα καταμεστο γηπεδο … Πολύ φιλοι του Ιωνικου που τραγουδουσαν συνεχεια κι ειχαν διαθεση και σε γενικες γραμμες ηταν αψογοι αν λαβει κανεις υπ οψη και την κρισιμοτητα του αγωνα … Πολύ μπασκετικος κοσμος και αρκετος κοσμος δικος μας που το χαρηκαν κι αυτοι ….
Το εχω πει σε κατ ιδιαν συζητησεις και το λεω και τωρα ότι το να εχει κοσμο ένα γηπεδο ακομα κι αν είναι από την αντιπαλη ομαδα αυτό δινει εξτρα κινητρο σε ομαδες σαν τις δικες μας που εχουν μαθει να παιζουν με λιγο κοσμο … Είναι άλλη αισθηση του να παιζεις με κοσμο … Σε φτιαχνει πιο πολύ…Όπως δεν πιστευω ότι υπαρχουν σ αυτό το επιπεδο εδρες … Γιατι ο Ιωνικος κι ο Εθνικος με τον κοσμο που φερνουν μαζι τους παντα σαν να παιζουν εντος εδρας είναι …
Στα του αγωνα τωρα… Κερδισαμε δικαια έναν πολύ ψυχωμενο αντιπαλο με μια διαιτησια που θα παρακαλουσα να την εχω κι εγω σε κάθε εκτος εδρας ματς… Δεν λεω κατι πονηρο προς θεου …
Για την τιμωρια του Λαζαριδη θα σταθω σε 2 θεματα ….Πρωτον δεν ξερω γιατι ακριβως τιμωρηθηκε και τι γραφτηκε στο φυλλο αγωνος με τον Ικαρο αλλα όταν ρωτησα ανθρωπους του Ιωνικου κατ ιδιαν μου ειπαν ότι εκανε μαλακια κι αν φαει 3 αγωνιστηκες θα ειμαστε τυχεροι … Δευτερον ο Πρινεας που πηρε χρονο συμμετοχης παραπανω ηταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ … Εμεις λοιπον όταν μαθαμε ότι δεν θα παιξει ο Λαζαριδης ημασταν πολύ ανυσηχοι γιατι ο Πρινεας θα εψαχνε ένα καλο παιχνιδι που δεν ειχε κανει μεχρι τωρα γιατι δεν ειχε αναλογο χρονο συμμετοχης . Κι επειδη θελετε μπασκετικη κουβεντα κι εχω ορεξη αποψε η γνωμη μου είναι ότι γι αυτό που ζηταει η Α εσκανα ο Πρινεας είναι πιο ποιοτικος παιχτης .. Χθες εβαλε 21π εχοντας μολις 2 αστοχες προσπαθεις … Εβαλε κρισιμα καλαθια επαιξε παρα πολύ καλη αμυνα (Ηταν προσηλωμενος στο να μην σουταρει ο Κουκουρας ) και γενικα ηταν σουπερ … Μ όλα τα παραπανω δεν διαγραφω την απωλεια του Λαζαριδη η οποια ηταν σημαντικοτατη αλλα όπως ξερετε το μπασκετ εχει κανονες και κανεις δεν είναι πανω από αυτές … Ο Φιλλιποπουλος ηταν εξαιρετικος αλλα λογικα κουραστηκε προς το τελος .. Ο Ντακουλιας ενώ ξεκινησε σουπερ κουραστηκε μετα γιατι εμεις εχουμε την πολυτελεια και το βαθος ν αλλαξουμε 3 διαφορετικους αμυντικους πανω του …(καραλης – Δασκαλουδης Παπαδοπουλος) .. Οσο για την κριτικη που εγινε γιατι τον εβαλε ο προπονητης του μεσα στα 4 λεπτα κι ενώ ειχατε γυρισει το ματς … Κι εγω στην θεση του το ιδιο θα εκανα γιατι ο Ντακουλιας είναι ηγετης κι εχει την ποιοτητα να καθαριζει τετοια ματς … Απλα χθες δεν ηταν η μερα του … Θυμιζω ότι πρυσι στην μοναδικη νικη που εχει ο Ιωνικος απεναντι στον Φαρο σε 4 ματς ο Ντακουλιας το πηρε στο τελος μονος του …

Φιλε basketike εχεις κάθε δικαιωμα να πιστευεις ότι η ομαδα σου είναι καλυτερη …
Δεν υπαρχει αντικειμενικο κριτηριο γι αυτό περαν της βαθμολογιας που για μενα δεν λεει παντα την αληθεια …
Μπασκετικα παντως ειμαστε 2 τελειως διαφορετικες ομαδες … Παιζουμε διαφορετικο μπασκετ και αρα όλα είναι θεμα ημερας …
Ο Φαρος είναι η ομαδα των 12 παιχτων και του προπονητη … Η ομαδα βγαζει στο γηπεδο ότι εχει κανει ολη την εβδομαδα στην προπονηση .. Αν δουλεψει σωστα και με διαθεση στην προπονηση και είναι συγκεντρωμενη στους στοχους που θετει ο προπονητης σε κάθε παιχνιδι θα παιζξει καλα και στον αγωνα .. Αν στην προπονηση τα παιδια είναι χαλαρα όπως ηταν τις προηγουμενες 2 εβδομαδες δεν θα παιξει καλα και στον αγωνα όπως εγινε τις 2 προηγουμενες αγωνιστικες οπου στον έναν αγωνα δεν παιξαμε καλα και στον αλλον χασαμε…. Εμεις επισης δεν εχουμε πρωτο βιολι στανταρ .. Εχουμε διαφορετικους ηρωες σε κάθε αγωνα … Επισης σε μας για παραδειγμα ο Δασκαλουδης μπορει να βαλει2π και να είναι ο καλυτερος μας παιχτης … Αν θυμαμαι καλα κανενας παιχτης μας φετος δεν εχει βαλει πανω από 20π σε αγωνα … Και βεβαια ότι εμεις εχουμε αλλα 2 παιδια που ακομα δεν εχουν κανει το καλο τους παιχνιδι συμφωνα με αυτό που μπορουν και πιστευω ότι συντομα θα τους δωθει η ευκαιρια να παιξουν αναλογα με τα τεραστια προσοντα τους …

Ο Ιωνικος από την άλλη είναι μια ομαδα 7 παιχτων που εχει 3 σουπερ σταρ και 4 παιδια πολύ υψηλων δυνατοτητων αλλα με μικροτερο ρολο από τον προπονητη τους … Η αποδοση της ομαδας κρινεται περισσοτερο από τα κεφια των παιχτων αυτων παρα από την προετοιμασια της εβδομαδας … Στην καλη τους μερα όπως στο κυπελο με τον Πολις μπορουν να διαλυσουν τον οποιονδηποτε αντιπαλο στην κακη τους μερα όπως με Ικαρο να χασουν ευκολα … Αυτοι οι 3 παιχτες τραβανε παντα το σκορ και τον χρονο συμμετοχης

Αν λοιπον στο τελος αξιζετε να ειστε πανω από μας στο ευχομαι να ειστε… Στην ζωη μου δεν επιδιωξα τιποτα που δεν το αξιζα… Γνωμη μου είναι ότι παιζουν 4 ισαξιες ομαδες κι όλα είναι θεμα μερας και λεπτομερειων …. Γιαυτο και ξαναλεω ότι επρεπε να ειχε play off για παρα πολλους λογους που καποια στιγμη πρεπει να συζητησουμε….

Εγραψα αρκετα νομιζω … Ελπιζω να δω την μπασκετικη σας γνωμη κι όχι τις αηδιες περι θυρας 7 – 4 -3 -2-1
Αλλωστε για να μην μπερδευονται μερικοι εδώ μεσα το αιμα που κυλαει στις φλεβες μου είναι Ασπρομαυρο…..

Παμε τωρα να παιξουμε άλλο ένα μεγαλο ντερμπι απεναντι σε μια πολύ καλη ομαδα σ ένα γεματο γηπεδο και απεναντι στον καλυτερο παιχτη που εχει παιξει στα γηπεδα της Εσκανα αποδεδειγμενα τον Θεμη....
toro_loco
QUOTE(themis7 @ Dec 7 2011, 00:43 ) *
Οσο για την κριτικη που εγινε γιατι τον εβαλε ο προπονητης του μεσα στα 4 λεπτα κι ενώ ειχατε γυρισει το ματς … Κι εγω στην θεση του το ιδιο θα εκανα γιατι ο Ντακουλιας είναι ηγετης κι εχει την ποιοτητα να καθαριζει τετοια ματς …


Εξηγώ γιατί μπορεί να μην έγινα απόλυτα κατανοητός... Εννοείται ότι σε τέτοιο ματς ο Ντακούλιας έπρεπε να παίζει στο τέλος και καλώς τον έβαλε ο Μισιακός. Με την είσοδο του όμως άλλαξε εντελώς ο τρόπος παιχνιδιού του Ιωνικού, η μπάλα δεν γύριζε στην επίθεση και ο Χρήστος πήγαινε συνέχεια σε ένας εναντίον όλων χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Η άμυνα του Φάρου προσαρμόστηκε εύκολα και γι' αυτό ο Φάρος ξαναπήρε διαφορά. Μεγάλο λάθος αυτή η επιθετική προσέγγιση, ειδικά με τον Πρινέα σε σούπερ μέρα. Να πω και για τον Βαγγέλη ότι ήταν η πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του που τον είδα να έχει τόσο καλά πατήματα και γενικά να δείχνει να έχει αφήσει πίσω του την ταλαιπωρία και να είναι ο παλιός καλός Πρινέας. Χάρηκα πάρα πολύ γιατί είναι πολύ καλός παίκτης αλλά κυρίως φοβερός χαρακτήρας. Μακάρι όλα να του πάνε καλά στο εξής.
magic32
ο πρινεας ειναι παικτης β εθνικης τουλαχιστον..δεν μπορω να κτλβω γτ παιζει λιγο
themis7
QUOTE(toro_loco @ Dec 7 2011, 00:59 ) *
Εξηγώ γιατί μπορεί να μην έγινα απόλυτα κατανοητός... Εννοείται ότι σε τέτοιο ματς ο Ντακούλιας έπρεπε να παίζει στο τέλος και καλώς τον έβαλε ο Μισιακός. Με την είσοδο του όμως άλλαξε εντελώς ο τρόπος παιχνιδιού του Ιωνικού, η μπάλα δεν γύριζε στην επίθεση και ο Χρήστος πήγαινε συνέχεια σε ένας εναντίον όλων χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Η άμυνα του Φάρου προσαρμόστηκε εύκολα και γι' αυτό ο Φάρος ξαναπήρε διαφορά. Μεγάλο λάθος αυτή η επιθετική προσέγγιση, ειδικά με τον Πρινέα σε σούπερ μέρα. Να πω και για τον Βαγγέλη ότι ήταν η πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του που τον είδα να έχει τόσο καλά πατήματα και γενικά να δείχνει να έχει αφήσει πίσω του την ταλαιπωρία και να είναι ο παλιός καλός Πρινέας. Χάρηκα πάρα πολύ γιατί είναι πολύ καλός παίκτης αλλά κυρίως φοβερός χαρακτήρας. Μακάρι όλα να του πάνε καλά στο εξής.

απλα επισης να υπενθυμισω οτι στο μπακετ η απουσια μιας πολυτιμης μοναδας μπορει να συσπειρωσει την ομαδα ειδικα σ ενα ντερμπι...Χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα η απουσια του Γκασολ στον τελικο του 2006 κι η απουσια του Διαμαντιδη περυσι στο 4ο ματς με την Μπαρτσελονα....
bigmack
QUOTE(magic32 @ Dec 7 2011, 01:59 ) *
ο πρινεας ειναι παικτης β εθνικης τουλαχιστον..δεν μπορω να κτλβω γτ παιζει λιγο

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι ο Πρινέας είναι ποιοτικότατος παίχτης, στην ομάδα όμως της Νίκαιας στην θέση του παίζει και ο Λαζαρίδης που αναμφισβήτητα είναι παίχτης που θα μπορούσε άνετα να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο σε ομάδα Α2. γιαυτό και πιστεύω οτι παίζει λίγο ο Πρινέας
magic32
επειδη δεν εχω εικονα ο λαζαριδης τι θεση παιζει?
leonkalf
Το φύλλο αγώνος από το Φάρος-Ιωνικός έχει κάποια λαθάκια στους πόντους του Φάρου.

Για την ιστορία λοιπόν, οι σωστοί είναι:

Παπαδόπουλος 12(3), Τσελεμπής 2,Αθανασούλας 6, Δασκαλούδης 11(1), Καραλής 17(3), Λουγιάκης 8, Κούκουρας 9, Αγγελόπουλος 6, Στέφος 8, Κοροπούλης


Αν έχει και λάθη από πλευράς Ιωνικού, τα παιδιά που ίσως μάθουν τα στατιστικά μέσα από την ομάδα ας τα γράψουν.


eskana.gr, Attikabasket.gr, MyBasketball.gr διορθώστε το..


Καλό και ήρεμο βράδυ...







QUOTE (magic32 @ Dec 7 2011, 01:29 ) *
επειδη δεν εχω εικονα ο λαζαριδης τι θεση παιζει?

4
magic32
και γιατι τρωει χρονο απο τον πρινεα?εγω τον πρινεα 3 τον ξερω και μαλιστα καλο
bigmack
QUOTE(magic32 @ Dec 7 2011, 02:29 ) *
επειδη δεν εχω εικονα ο λαζαριδης τι θεση παιζει?

Ο Λαζαρίδης παίζει 4αρι, ο Πρινέας παίζει και αυτός 4αρι αλλά υστερεί κατά πολύ σε ογκο και ύψος. Και εγώ πιστεύω ότι μπορεί να παίξει και 3 αλλά φέτος στα ματς του Ιωνικού που έχω δει έχει παίξει ελάχιστα στο 3.
magic32
λογικο να υστερει σε ογκο και υψος..ο ανθρωπος ειναι 3αρι...Αν ο λαζαριδης ειναι τοσο καλος(που μαλλον θα ναι)εγω θα βαζα και στο 3 τον πρινεα και θα ειχα τα καλυτερα forward στην κατηγορια
dirk10
QUOTE(magic32 @ Dec 7 2011, 18:18 ) *
λογικο να υστερει σε ογκο και υψος..ο ανθρωπος ειναι 3αρι...Αν ο λαζαριδης ειναι τοσο καλος(που μαλλον θα ναι)εγω θα βαζα και στο 3 τον πρινεα και θα ειχα τα καλυτερα forward στην κατηγορια

μπορεις αν θες να τον φτιαξεις και στο 2Κ και να εχεις και εκει ενα απ τα καλυτερα forward στην κατηγορια tongue.gif tongue.gif tongue.gif cool.gif

Η μοιρα του αθλητη ειναι η εξης: ηρωας και χειροκροτημα στην νικη.γιουχαρισμα και κραξιμο στην ηττα!!!

Γι αυτο ειχα λοξυγγα και πονοκεφαλο τωρα τελευταια smiley.gif smiley.gif smiley.gif

1:43-2:40
bigmack
QUOTE(magic32 @ Dec 7 2011, 17:18 ) *
λογικο να υστερει σε ογκο και υψος..ο ανθρωπος ειναι 3αρι...Αν ο λαζαριδης ειναι τοσο καλος(που μαλλον θα ναι)εγω θα βαζα και στο 3 τον πρινεα και θα ειχα τα καλυτερα forward στην κατηγορια

Σωστό και αυτό τωρα γιατί δεν γίνεται... φαντάζομαι είναι θέμα προπονητή και τακτικής.
basketikos
Nυχτα στις Βρυξέλλες, με την χαρα οτι το φορουμ ξαναγυρισε σε αυτο που είναι καλό: την μπασκετική συζητηση. Χαιρομαι που καληνυχτισαμε τον ιμπαγασα νωρις...

bball.gif Στα του παιχνιδιου: Αυτη ειναι η μαγεια του αθλητισμου, παιζεις, παλευεις, πιστευεις, δεν σου βγαινει, απογοητευεσαι και το αλλο πρωι: 'ακομα εδω-πιο πιο δυνατα σου τραγουδω'. Η μοιρα κάποιων απο εμας συνδεθηκε με μια Ομαδα. Σορρυ guys, αλλά υπάρχουν φανελλες που σε μαγευουν, σε πανε μακρια, και ας μην υπαρχει αυτη η αιγλη του παρελθοντος... Ο Ιωνικός ειναι η μοιρα μας και εμεις θα τον υπηρετησουμε οσο εκει που δεν παει.

bball.gif Παρασυρθηκα παλι, στα του παιχνιδιου: Μας στοιχισε για 2η φορα η απουσια μικρου στις κρισιμες ωρες. Θα μου επιτρεψετε να επιμένω. Εχουμε 3 ετοιμους μικρους, με τους 2 τραυματιες το πραγμα δυσκολα θα μας εβγαινε, οταν εκανε και το 5ο φαουλ ο 3ος τοτε τα πραγματα εγιναν αδυνατα.. Δυστυχως καναμε λάθος το καλοκαιρι όταν δοκιμάστηκε σε εμας ο Στεφος, και δεν βγηκαμε μπροστα να τον υπογραψουμε. Ο Φαρος βρηκε το ψηλο-πιτσιρικα που ειναι υπερ-χρησιμος σε μια ομαδα της ΕΣΚΑΝΑ και αυτο φανηκε.

Μετα το 66-66 ο Φαρος εδειξε οτι ειχε περισσοτερο υπομονη και δυναμεις, εκμεταλλευτηκε τις αντοχές του, και κερδισε δικαια. Το βαθος την συγκεκριμενη βραδια ηταν κρισιμοτατο - και δεν ηταν με το μερος μας..Φιλιπόπουλος, Ντακουλιας ενω πήγαν εντυπωσιακα ως ενα σημειο κουραστηκαν, φυσιολογικά, να παλευουν, η ελλειψη μικρου σε θέση αλλη απο το play-maker δεν επετρεψε στον Θανο να βρει ρυθμο, και τελικα βρεθηκαμε 6 πόντους πίσω..

Μπραβο επισης και στους διαιτητες -ετσι επρεπε να παιζουμε/νε ολοι - για να μην μενουν σκιες. Το ματς ηταν καθε αλλο παρα ευκολο και γι' αυτο να ειμαστε γενναιοδωροι στα συγχαρικια.

bball.gif Για το θέμα της τιμωρίας Λαζαριδη ο themis7 εχει ως ενα σημειο δικιο: ενταξει, δοθηκε ευκαιρια στον Πρινεα να παρει περισσοτερο χρονο απο αυτον που ειχε. Αλλά: ολοι μαζι θα ημασταν σιγουρα δυνατοτεροι. Και σιγουρα, αλλο 7 και άλλο 8 παικτες. Για μας ειναι διαφορα και μαλιστα μεγαλη. Ο δε χειρισμος της ΕΣΚΑΝΑ, (δεν σας λεμε την τιμωρια για 15 μερες, και τιμωρουμε με 4 αγωνιστικες για μια λογομαχια) ειναι τουλαχιστον αστειος.

bball.gif Με την ευκαιρία. Επιτρεψτε μου μια προσωπική μπασκετικη αδυναμια - το ξερουν ολοι στην γειτονια μας: Πιστευω οτι ο Πρινέας είναι για τα σαλονια. Μακαρι να ειναι υγιης και να παει ψηλα ξανα, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕ ΜΑΣ ΠΑΡΕΑ. Καλος και ο Θεμης μαγκες, αλλά Πρινεας δεν υπαρχει. ειναι οι ατυχιες που τον εστειλαν πισω, αλλά πιστευω οτι θα τα καταφερει να ξαναγινει συντομα αυτος που ηταν, και να μας μαγευει ολους. Το ματς στο Κερατσινι ειναι η αρχη.

bball.gif themis7, εχεις δικιο: η βαθμολογια ειναι ο καθρεφτης του καλύτερου. Αλιμονο αν υποστηριζα αλλιώς. Αλλά ελπιζω στην συνεχεια του μαραθωνιου να αποδειξουμε οτι εχουμε περισσοτερες αντοχες και να βγουμε μπροστα. THN ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ - ΑΠΟΜΕΝΕΙ & ΑΥΤΗ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ

YΓ. Χαιρομαι για τους αντιπαλους, τις 'μαυρογατες της Μανδρας' icon_wave.gif icon_wave.gif τον themis7 'παριστανω-συνεχεια τον δεν-παω-για-ανοδο" icon_wave.gif και τους 'Θελω-να-μοιασω-του-Ιωνικου-σε-κοσμο' Εθνικάκηδες icon_wave.gif Δινουν αλλη νοτα στην κατηγορία.. Αλλά η μεγαλύτερη χαρα μας θα είναι να δουμε τον Ιωνικο να τους κερδιζει..
ΘΡΙΑΣΙΩΤΗΣ
YΓ. Χαιρομαι για τους αντιπαλους, τις 'μαυρογατες της Μανδρας' icon_wave.gif icon_wave.gif


χαχαχαχαχα.........θα φροντισουμε να μην ειμαστε με τον εθνικο.......χαχαχαχαχα
Χρήστος
QUOTE(magic32 @ Dec 7 2011, 00:59 ) *
ο πρινεας ειναι παικτης β εθνικης τουλαχιστον..

+10000000
Blue1965White
QUOTE
Η μοιρα του αθλητη ειναι η εξης: ηρωας και χειροκροτημα στην νικη.γιουχαρισμα και κραξιμο στην ηττα!!!


Όχι πάντα και σίγουρα όχι στον Ιωνικό εδώ και κάποια χρόνια. Καλό είναι να αναγνωρίζονται κάποια πράγματα.
leonkalf
Το σημερινό πρόγραμμα:


21.30 ΚΛ.ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ

20.00 ΚΛ."Π.ΣΑΛΠΕΑΣ" ΕΘΝΙΚΟΣ - ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

21.00 ΚΛ.ΔΓ "Ο ΠΛΑΤΩΝ" ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

20.30 ΚΛ. ΣΕΦ Γ΄ Π.ΦΑΛΗΡΟ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ

20.30 ΚΛ.ΒΟΥΛΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ.

20.30 ΚΛ.ΜΑΝΔΡΑΣ ΜΑΝΔΡΑΙΚΟΣ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

21.00 ΕΑΚ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΕΥΡΥΑΛΗ - ΑΛΙΜΟΣ





Ξεχωρίζει φυσικά το ματς κορυφής απόψε, αλλά αρκετά σημαντικά παιχνίδια είναι και αυτά σε Γλυφάδα, Βούλα, Φάληρο.









Οι δηλώσεις των 2 προπονητών (Εθνικού και Φάρου) πριν το αποψινό ντέρμπι κορυφής, όπως τις διάβασα πριν λίγο στο mybasketball.gr


Κλιγκόπουλος: "Με τον κόσμο στο πλευρό μας!"

Με... 13ο παίκτη της ομάδας τον κόσμο του Εθνικού αναμένεται να κατέβει στο αποψινό ντέρμπι με τον Φάρο η ομάδα του Πειραιά, και ο κόουτς Κλιγκόπουλος αναμένει μια ατμόσφαιρα που θα βοηθήσει τους παίκτες του να βγάλουν τον καλύτερο εαυτό τους. Αναλυτικά οι δηλώσεις του στο mybaskeball.gr:


-Κόουτς ποιες είναι οι σκέψεις σου για το αποψινό ντέρμπι με τον Φάρο; Είναι ένα παιχνίδι που το περίμενε όλη η κατηγορία.

"Είναι σίγουρα ένα ντέρμπι, ανοιχτό σε όλα τα αποτελέσματα. Εμείς είμαστε σε καλή κατάσταση και θα τα δώσουμε όλα".

-Έχει προηγηθεί κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία για το ντέρμπι κορυφής;

"Δεν θα έλεγα ότι έχουμε κάνει κάτι πρωτόγνωρο, αλλά έχουμε δουλέψει πάνω στα ατού του Φάρου και έχουμε διαβάσει το παιχνίδι του".

-Ο Εθνικός έχει μια αρκετά νεανική ομάδα. Περιμένεις από τους περισσότερο έμπειρους να οδηγήσουν τους νεαρούς;

"Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στα ντέρμπι, αλλά σε κάθε αγώνα. Είναι δεδομένο ότι έχουμε πολλούς νεαρούς παίκτες, αλλά μέσα από τέτοια ματς ψήνονται και εκείνοι!"

-Ο Εθνικός έχει συνδυαστεί με τον κόσμο του που είναι πάντα στο πλευρό της ομάδας. Σε ένα ντέρμπι λοιπόν η ατμόσφαιρα που θα δημιουργηθεί δεν θα παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο;

"Ελπίζω ότι ο κόσμος θα είναι για άλλη μια φορά στο πλευρό μας. Για την ακρίβεια, είμαι σίγουρος ότι θα είναι! Από τη μια οι φίλαθλοι μας δεν παίζουν μέσα στο παρκέ, αλλά σίγουρα θα μας βοηθήσει μια ωραία, δυναμική και αθλητική ατμόσφαιρα".





Πολέμης: "Είμαστε έτοιμοι"

Ένα παιχνίδι όπως όλα τα άλλα, που δίνουν δύο βαθμούς για τη νίκη, είναι το αποψινό ντέρμπι κορυφής για τον κόουτς του Φάρου, Ανδρέα Πολέμη. Μιλώντας στο mybasketball.gr δήλωσε για το πιο ενδιαφέρον και αμφίρροπο παιχνίδι του πρωταθλήματος (μέχρι το επόμενο) ότι "έχουμε προετοιμαστεί για αυτό και αν βγάλουμε στο παρκέ όσα έχουμε δουλέψει θα έχουμε και μεγάλες πιθανότητες να νικήσουμε.

Θα είναι δυνατό παιχνίδι αλλά είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι". Σε τόσο αμφίρροπα παιχνίδια οι προπονητές συνηθίζουν να προετοιμάζουν με ειδικό τρόπο τους παίκτες τους και πολλές φορές αναμένουν από τους περισσότερο έμπειρους να βοηθήσουν τους νεαρούς, αλλά ο κόουτς Πολέμης δεν βρίσκει λόγο να παρεκκλίνει από τη φιλοσοφία του.

"Προετοιμαστήκαμε όπως για όλα τα παιχνίδια, εστιάζοντας στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του Εθνικού και συνομιλώντας με τα παιδιά. Έχουμε έμπειρους παίκτες, είμαστε σε καλή κατάσταση και περιμένω να ανταποκριθούμε.

Έχουμε προπονηθεί και πάνω σε κάποιες ειδικές καταστάσεις και αντιμετωπίσεις, και μένει να δούμε σε ποιο βαθμό θα μας βγουν όλα αυτά στο παρκέ".




Για να δω απόψεις για το ματς. Ποια είναι τα προγνωστικά σας?

blove.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.