Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α' ΕΣΚΑΝΑ 2011-12
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
fake
Καλησπέρα και από μένα . είμαι καινούργιος στο forum αλλά μπήκα στην παρέα σας διαβάζοντας από τύχη αυτά που έγραψε ο θέμης 7 . Καταρχήν σε παραδέχομαι γιατί γραφείς σε ένα forum και ξέρουν όλοι ποιος είσαι !!!

1)ΕΙΝΑΙ ΒΗΜΑΤΑ και αναρωτιέμαι γιατί ο διαιτητής δεν τα δίνει εφόσον έχει καλή θέση !!!!! (είδα το βιντεακι )
2) Γιατί όλοι φωνάζεται για Εσκανα και διαιτησία από τις ομάδες εφόσον ( ΕΣΕΙΣ) (ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ) ΕΚΛΕΓΕΤΑΙ την Εσκανα και η Εσκανα τοποθετεί την ΚΕΔ Εσκανα
3) Έψαξα και βρήκα τις μεταγραφές και τις αποχωρήσεις από τον ΣΥΔΚΝΑ (ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΟΤΙΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ) που είναι οι πχ = ΜΑΓΚΩΝΑΚΗΣ - ΚΑΡΔΑΡΗΣ - ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ -ΖΑΓΟΡΑΚΗΣ -ΖΑΓΚΛΗΣ-ΓΙΑΚΕΙΜΗ- μερικά ονόματα κάποιων που ήταν καλοί διαιτητές και κάποιοι παίζανε και μπασκετ (η λίστα είναι μεγάλη . ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ??)
4) ΤΙ προτείνω , μαζευτείτε 10-20 σωματεία και βγάλτε ένα πρόεδρο νέο σε ηλικία σε ιδέες και σε οράματα ας φύγουν οι παπούδες απο εσκανα και κεδ εσκανα και επιτέλους ας κάνει κάποιος κάτι σε αυτούς τους σερίφηδες των γηπέδων!!!
δεν μπορεί οι τύποι με τα γκρι να κάνουν ότι θέλουν !!!!!
atalantos
QUOTE (themis7 @ Jan 24 2012, 02:06 ) *
Κατι που ειχα αποφασισει μετα το ματς της Βουλας ηταν να γραψω ενα τελευταιο ποστ στο φορουμ και να μην ξαναγραψω κι απλα περιμενα να τελιωσει και το σημερινο ματς ανεξαρτητου αποτελεσματος για να μην επηρεασω την εικονα της ομαδος μου .... ...
Γραφω για τελευταια φορα ... Αφορμες ειναι πολλες ... Καταρχην εδω στην Α Εσκανα εκτιθεμεθα συνεχεια 5-6 ιδια ατομα κι ολοι οι αλλοι μπαινουνε και κανουν απλα μπανιστηρη και αναπαραγουν ...
Καπιοι αλλοι το χρησιμοποιουν για να κανουν προπαγανδα ... Εμφανιζονται μια στο τοσο γραφουν μια παπαρια και μετα εξαφανιζονται ... Αρα λοιπον γιατι εγω ο basketikos o gate14 o margiou3 o petranG3 o dirk 10 ki o magic32 και κανα δυο παιδια ακομα που ξεχναω να γινομαστε οι γραφικοι που απλα γραφουμε για το μερακι μας και καπιοι αλλοι να μας πιανουν στο στομα τους και να κανουν κουτσομπολιο αριστερα και δεξια ... Εχω βρεθει σε απολογια στην Εσκανα και οι ανθρωποι ειχαν τυπωσει τα γραφομενα μου στο φορουν και μου καναν εξεταση.... Λοιπον δεν εχει πια νοημα και το λεω με στεναχωρια γιατι εγω γραφω χρονια εδω και το γουσταρω απιστευτα αλλα ολα πια εχουν ενα οριο ...

Παμε λοιπον στα του σημερινου ματς .... Θα επαναλαβω για αλλη μια φορα οτι για μενα η Μανδρα ειναι ενα παρα πολυ σοβαρο σωματιο με ανθρωπους που το αγαπανε παρα πολυ και αυτην την δυσκολη εποχη βαζουν το χερι βαθια στην τσεπη για να στηριζουν την τρελα τους ....Σεβομαι και τους παιχτες της και τον προπονητη της που τον θεωρω αρσενικο... Μην ξεχναμε οτι στην Μανδρα παιζουν 2 δικα μου παιδια ... Ο Φιλιπου που εχουμε μεγαλωσει μαζι εχουμε παιξει χρονια παρεα και εχει παιξει και 2 χρονιες στην ομαδα του Θεμιστοκλη με μενα παραγοντα... Και βεβαια τον Τζαγκαρακη που ημασταν 3 συνεχομενα χρονια μαζι και τον θεωρω αδερφικο μου φιλο... Ο Φιλιπου σημερα ηταν με διαφορα ο καλυτερος της Μανδρας σημερα....
Εμεις παιζαμε σημερα ενα ματς διχως αυριο ... Οχι για την ανοδο αλλα για να ειμαστε κοντα στο κολπο και ν αξιζει τον κοπο να παλευουμε μεχρι τελους κι οτι βγει... Εμεις τον τελευταιο καιρο κανουμε μια κοιλια την οποια και πληρωσαμε...
Τα παιδια ομως βρηκαν το κουραγιο και την δυναμη παρολο που δεν ημασταν σε καλη κατασταση και με την πλατη στον τοιχο να παρουν μια σπουδαια και παληκαρισια νικη σημερα απεναντι σε εναν μεγαλο αντιπαλο....
Μια μεγαλη νικη που γι αλλη μια φορα φετος πηγε να μας στερησει ο Κος Μπικας ... Ο Οποιος σε νεκρο χρονο δινει 3 βολες σε φαση που θα την δειτε στο βιντεο... Εχει πρωτα ξεχασει να σφυριξει 3 βηματα στον Φιλιπου που μπερδευεται ειναι σε slow motion το βιντεο και θα το δειτε καθαρα ... Δινει 3 βολες σε κατακορυφο αλμα του Δασκαλουδη που παιζει καθαρα αμυνα τον Πεττα και απλα οταν εχει φυγει η μπαλα απο τα χερια του Πεττα ο ιδιος ο επιθετικος ακουμπαει απλα το χερι του πεφτοντας ....Ακομα κι αν ηταν κατι που δεν ηταν κιουτε σφυριζετε ειναι μετα το σουτ και ειναι 2 κι οχι 3 βολες ... O Πεττας χανει και τις 3 βολες και γινεται ηρωας μιας τραγωδιας αθελα του το παιδι ... Πραγματικα ενω χαρηκα παρα πολυ για την νικη μας στεναχωρηθηκα πολυ για τον Σακη γιατι ειναι ενα παρα πολυ καλος παιχτης κι ενα παρα πολυ καλο παιδι κι ειναι κριμα να του συμβει κατι τετοιο ... Πρεπει να τον δυναμωσει ομως....
Παμε λοιπον να δουμε ποιος ειναι ο κος Α1 Μπικας φετος ....
φετος εχει διαιτητευσει αυτα τα ματσακια ....
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. - ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 61-65 (30-33)Διαιτητές: Μπίκας - Ζακεστίδης.
ΕΘΝΙΚΟΣ - ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 61-64(30-34) Διαιτητές : Μπίκας , Στρέμπας
A Ανδρών 9η αγωνιστική 28.11.11] Διαιτητές: Μπίκας - Λάτσης. φαρος - Ικαρος 64-65
Δευτέρα 26-09-11. Κύπελλο ανδρών. Κερατσινίου 20.45 Φάρος –Πόλις 80-85 Μπίκας , Παπαφωτίου
Και διαφορα αλλα αλλα τα σπεσιαλ του ειναι αυτα ...
Ολη η Εσκανα βοα οτι ολα τα ματς της Μανδρας τα σφυρα ο Μπικας .... Εμεις δεν μιλαμε... Στο ματς με τον Ικαρο μας σφαζει με το βαμβακι και δεν μιλαμε γιατι σεβομαστε την προσπαθεια των παιδιων του Ικαρου ...
3 εκτος εδρας ντερμπι ο ιδιος διαιτητης???? Και σε 2 απο τα 3 το ιδιο διδυμο???????? Ο Φιλος που εγραφε για τον Βιλια για να δημιουργησει εντυπωσεις που ειναι ????? Χαθηκε.....
Θα πειτε οτι ο Μπικας ειναι διαιτητης Α1 ... Ε και ????? Τι ειναι η Α1 κολυμπηθρα του Σιλωαμ η συγχοροχαρτι του παπα???
Δηλαδη στην Α1 δεν εχουμε δει κακες διαιτησιες ?????? Εγω εχω μαθει να σεβομαι πρωσοπικοτητες κι οχι αξιωματα κι ο Κος Μπικας δεν αξιζει τον σεβασμο μου.........
Μας σφαζει με το γαντι οπου μας βρει ο Κος Μπικας και δεν μιλαμε... Ομως σημερα πηγε να μας πεταξει εξω απο το πρωταθλημα με το ετσι θελω και λεει μετα στον Παπαδοπουλο και τον Τσελεμπη οτι ειχα τ αρχ.... να το σφυριξω... Και τα 2 αυτα παιδια για να μου το ειπαν ειναι ακριβως ετσι γιατι ειναι πολυ σοβαρα παιδια και δεν αμφισβητω αυτο που λενε ... Αφου λοιπον Κε Μπικα εσυ εχεις τ αρχ... να μας πεταξεις εξω απο το πρωταθλημα μια ωρα νωριτερα κι εγω εχω τ αρχ.... να ερθω να σου πω στην μουρη οτι σε γ....
Καλα θα πει καποιος ο Μπικας ειναι καλος διαιτητης γιατι να τα εχει με τον Φαρο??????
Δεν τα εχει με τον Φαρο αλλα μαζι μου .... Και ο λογος ... Διαβαστε με προσοχη τα παρακατω και θα καταλαβετε ....
Εγω πριν κανα χρονο συναντηθηκα με γνωστο προεδρο ομαδας Α1 που λυνει και δενει στην Εσκανα ... Οταν λοιπον βρεθηκαμε και ειπαμε διαφορα εγινε σε μενα προταση ν αναλαβω γενικος αρχηγος σε ομαδα της Α1 ... Εγω δεχτηκα με την προυποθεση οτι θα υπηρχε μια συνεργασια και με τον φαρο κυριως στο θεμα τον μικρων μιας και αυτη η ομαδα φημιζεται για τις ακαδημιες της... Οταν διαπιστωσα σιγα σιγα οτι ολα αυτα ηταν φουμαρα και ο μονος σκοπος ηταν να βαλω καποια λεφτα στην ομαδα διακριτικα εστριψα κι αφιερωθηκα στο μερακι μου που λεγεται Φαρος ... Ο μεγαλος το εφερε βαρεως κι αρχισε να λεει αριστερα και δεξια οτι οπου μπορει τον Φαρο θα τον σφαζει ... Εχει ξαμολησει λοιπον ολα τα παιδια που επηρεαζει στην διαιτησια οπου μας βρισκουν να μας περνανε ενα χειρουργιο για να περναει η ωρα ... Προχτες ειχε παρει κοινο γνωστο τηλ και του ελεγε τι εγινε ο Φαρος ρε ????? χαχαχα και γελαγε ... Μετα ηρθε βεβαια γι αυτον αλλη μια φαπα απο ομαδα που κατεβασε 8 παιχτες αλλα δεν πειραζει ... Η καμηλα δεν κοιταει την καμπουρα της αλλα της διπλανης καμηλας..... Ειναι και πασιγνωστες οι κακιστες σχεσεις μου με του γεροντες της Εσκανα κι ετσι που σε πονει και που σε σφαζει.... Εγω λοιπον επειδη την ανοδο την γραφω στα παλια μου τα παπουτσια και δεν γλυφω κανενα ασημαντο ανθρωπακο που παιρνει καποια αξιωματα και φουσκωνει σαν το παγωνι οποπυ μπορω θα διαφημιζω το ποσο λιγοι ειστε?????
Θα μας ξανασφαξετε το ξερω ... Αλλα δεν πειραζει ... Η ζωη ειναι μικρη και κανει κατι κυκλους απιστευτους ... Εγω εμαθα να κανω υπομονη ....

11 ματς εμειναν για μας ... Θα τα δωσουμε ολα για οτι καλυτερο .. Θα παιξουμε για μας ... Ουτε γι ανοδους ουτε για τιποτα τετοια ... Εμεις κανουμε μια προσπαθεια και θα την κανουμε αντρικια μεχρι το τελος κι οτι βγει ...

Τωρα θα ελεγα στους φιλους διαιτητες νυν και πρωην να προσεχουν τι στελνουν στο fb και σε ποιους γιατι τα γραπτα μενουν ... Επισης περιμενω εναν φιλο να στειλε αυριο παλι το μυν στο fb << jimmy τι εγινε στην αγωνιστικη χθες >> ...
Μαθαινω πολλα και δεν σας βγαζω φορα παρτιδα γιατι δεν γουσταρω το κουτσομπολιο αλλα σταματηστε να υποτιματε την νοημοσυνη μου ....

Για να κλεισω λοιπον ρωταω τους Παπουδες της Εσκανα που εχουν κανει παρατηρηση στους διαιτητες να μην καθομαι ορθιος στον παγκο τι ειναι πιο σημαντικο ?????
Να μην βλεπει καποιος ορθιος εναν αγωνα στην ακρη του παγκου χωρις να ενοχλει κανεναν η να μην εχει ενας αγωνας Α Εσκανα γιατρο την ωρα διεξαγωγης του ??????? Η να παιζουμε ντερμπι στην Βουλα κα να παιζουμε με ρολοι χειρος το 2012 ?????? Λιποθυμησε ο Δασκαλουδης στο ημιχρονο με την Βουλα και γιατρος ουτε για δειγμα ... Αλλα σιγα μωρε δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ... Εσυ μαλακα Φαρε πληρωνε 20 Ευρω σε καθε ματς για να εχεις γιατρο μην παθει κανα παιδι τιποτα και τρεχουμε ...

Σ αυτο λοιπον το μπουρδελο που καπιοι τ ονομαζεται πρωταθλημα δεν εχει και τοση αξια να προσπαθεις να κανεις κατι βαζοντας απο το υστερημα σου και να εχεις μερικους πονηρους να σε λενε και Μαλακα ...
Κι αυτα ολα τα γραφω σημερα μια βραδια νικης και χαρας που ομως τα εχω μεσα μου πολυ καιρο...

Ας πω λοιπον για το ματσακι που ειδαμε εχτεσ........αν εξαιρεσουμε την τελευταια φαση(αν κ υπηρχαν αρκετα φαλτσοσφυριγματα) οποια ομαδα κερδιζε θα το κανε δικαια..Υπαρχει κ το αντιφατικο βεβαια οτι οποια ομαδα εχανε θα ειχε βγαλει τα ματια της...Oi ψηλοι της μανδρας κατωτεροι της κρισιμοτητας του αγωνα και καποια απο τα βαρια χαρτια του φαρου χωρις το απαραιτητο τσαγανο για τετοιο ματς.παμε και στην τελευταια φαση...Τα βηματα του εξαιρετικου κατα τ αλλα φιλιπου νομιζω τα πηραν χαμπαρι ελαχιστοι..Αλλα εσεις κυριε μπικα που καποιοι (γνψστοι αγνωστοι)σας βαζουν να σφυριζετε ακομα και Α1 επρεπε να τα δειτ..οσο για το φαουλ?το βιντεο μιλαει μονο του...γιατι το εδωσε?αλλοι θα πουν απο δολο..αλλοι θα πουν απο ασχετοσυνη..δεν θα παρω θεση στο γιατι...θα πω μονο οτι για ενα ακομη βραδυ σκεφτηκα αν αξιζει να το παλευουμε ακομα...να παλευουμε αυτο που αγαπαμε απο παιδια...οταν καποιοι δεν σεβονται τον κοπο μας...Αν αξιζεο ο θεμησ7 και καθε θεμης7 να χαλαει τα ωραια του λεφτα(πολλα η λιγα δεν εχει σημασια) για να ερχεται ο κυριος μπικας να κανει επιδειξη δυναμης.......μακαρι να υπηρχε τροπος να ανεβουν και 2 ομαδεσ φετος..και μακαρι οχι αλλοι τετοιοι κυριοι...γιατι την επομενη φορα καποιοσ παραγοντασ-αθλητης-φιλαθλος δεν θα ειναι τοσο ψυχραιμος........
leonkalf
Καλησπέρα σε όλους. Βρίσκοντας αυτήν την ώρα λίγο χρόνο, να γράψω ορισμένα πραγματάκια για το προχθεσινό -πλέον- παιχνίδι.

Χθες ζήσαμε ένα απίστευτο φινάλε στο παιχνίδι στην Ιχθυόσκαλα. Κυριολεκτικά η αγωνία χτύπησε κόκκινο και οι καρδιές χτυπούσαν πολύ δυνατά και τρελά. Είναι πιστεύω το πιο αγωνιώδες φινάλε που έχω ζήσει στα γήπεδα όλα αυτά τα χρόνια. Παίκτης να χάνει 3 βολές σε σχεδόν νεκρό χρόνο, είναι σπάνιο και δεν ξέρω αν το έχουμε δει κιόλας.
Εγώ εκείνη την ώρα των βολών προσπαθούσα να σκεφτώ το τι μπορεί να γίνει μετά, στο 1,1'', πως θα μπορούσαμε να βάλουμε καλάθι από ενδεχόμενη επαναφορά μπροστά (μετά από ενδεχόμενο time out, αν έβαζε την 3η βολή). Δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό ότι μπορεί να χάσει ΚΑΙ τις 3 βολές.. Και όμως, όλα μπορούν να συμβούν..


Στα του παιχνιδιού.. Και οι 2 ομάδες ήθελαν πάρα πολύ τη νίκη και αυτήν είχαν στο μυαλό τους καθ’ όλη τη διάρκεια. Ποτέ καμία ομάδα δε φάνηκε να παρατάει το ματς, ούτε αγωνιστικά σαφώς αλλά κυρίως ούτε ψυχολογικά.. Το γήπεδο σχεδόν γεμάτο, με κόσμο να έρχεται συνεχώς, και με παλμό που έδωσε ώθηση στους παίκτες να βιώσουν καλύτερα το παιχνίδι και να πωρωθούν πολύ περισσότερο από ότι σε άλλα παιχνίδια. Ορισμός του «γεμάτου» παιχνιδιού με όλες τις προϋποθέσεις να δει κανείς ένα ματς και να το ευχαριστηθεί. Χωρίς ακρότητες, χωρίς βία στην εξέδρα, με πολλά παιδιά να φωνάζουν και να ευχαριστιούνται μπάσκετ. Και μέσα στο παρκέ παίκτες με υψηλό επίπεδο και αγωνιστική συμπεριφορά εξαιρετική. Είδαμε πολλές μονομαχίες στο παρκέ, κάποιες φορές και σκληρά μαρκαρίσματα (κυρίως από ένα παίκτη) όμως δεν υπήρξε το παραμικρό ανάμεσα στους παίκτες.


Από πλευράς τακτικής, οι 2 ομάδες ήταν σαφώς διαβασμένες και είχαν εστιάσει την προσοχή τους στα αντίπαλα ατού. Άλλα βγήκαν άλλα δεν βγήκαν και από εμάς και από τον αντίπαλο πάγκο. Συνήθως έτσι γίνεται.. Το πρώτο δεκάλεπτο ισορροπημένο και αναγνωριστικό θα έλεγα. Φάση του δεκαλέπτου ο πολύ καλός αιφνιδιασμός που κατέληξε σε κάρφωμα του Κουντουρά με την μπασκέτα να αλλάζει θέση!!!
Δεύτερο δεκάλεπτο η Μάνδρα έχτισε μια μικρή διαφορά κυρίως λόγω της μικρής παραγωγικότητας Φάρου. Αστοχία στα τρίποντα που γενικά συνεχίστηκε σε όλο το ματς έξω από τα 6.75
Τρίτο δεκάλεπτο, η Μάνδρα ξεκινάει με ένα εκπληκτικό κρεσέντο Φιλίππου με 3 συνεχόμενα τρίποντα που διατηρεί το προβάδισμά της. Μετά όμως από το προσωπικό ρεσιτάλ Φιλίππου (που αυτά τα ξεσπάσματα είναι χαρακτηριστικό του, άμα ξεκινήσει μπορεί να διαλύσει μια ομάδα), εμείς κάναμε ένα πολύ καλό δεκάλεπτο (με καλή άμυνα και γρήγορο μπάσκετ), και όχι μόνο καλύψαμε την διαφορά αλλά περάσαμε μπροστά και μάλιστα κλείσαμε το δεκάλεπτο στο +5! Η Μάνδρα είχε επιλέξει από τα τέλη πρώτου ημιχρόνου και στη συνέχεια και στο 3ο δεκάλεπτο άμυνα ζώνης που μας έδωσε εξωτερικά σουτ , τα οποία κατά μεγάλο ποσοστό δε βάλαμε (αν και κάποια ήταν μετά από καλό γύρισμα και είχαν καλές προϋποθέσεις να μπουν) αλλά στο 3ο δεκάλεπτο κάποια (κυρίως με Καραλή) μπήκαν και έτσι έγινε η ανατροπή του σκορ.
Στην τελευταία περίοδο ξεκινήσαμε καλά, φτάσαμε στο +11 (55-44) αλλά εκεί η Μάνδρα ξεκίνησε την δική της αντεπίθεση. Χαμήλωσε το σχήμα, επέμεινε στην άμυνα ζώνης και κάτι το ότι εμείς κάναμε κάποιες κακές επιλογές με μακρινά σουτ που δε μπήκαν, κάτι ότι δεν βάλαμε εύκολα καλάθια (είτε από αιφνιδιασμό είτε τροφοδοτώντας μέσα τους ψηλούς που είχαν πλεονέκτημα) βρεθήκαμε και πίσω 1π. ..


Τις τελευταίες φάσεις τις έχετε μάθει.. Στα 34’’ ο Φιλίππου μετά από συνεργασία κοντού-ψηλού πήρε ένα σουτ από τα 6 μέτρα περίπου και το έβαλε για το 57-58 και μετά εμείς στα 14'' με σκόρερ τον Τσελεμπή με σουτ επίσης από τα 6μ. περάσαμε 59-58 μπροστά.
Η Μάνδρα είχε την τελευταία επίθεση, που όπως μπορείτε και να την δείτε στο link που έδωσε ο themis7, ο Φιλίππου πέρασε από κέντρο (κακώς) τον Καραλή, δημιούργησε ρήγμα, πάσαρε δεξιά στον Τσαγκαράκη και αυτός με τη σειρά του την έδωσε δίπλα του στον Πέττα ο οποίος πήρε το φάουλ και κέρδισε τις 3 βολές τις οποίες τις έχασε και έτσι πήραμε μια υπερπολύτιμη νίκη..!! Θα ήταν κακό πιστεύω για την ομορφιά και εξέλιξη του πρωταθλήματος να μείνουμε τόσο νωρίς εκτός διεκδίκησης. Τώρα το πρωτάθλημα συνεχίζει να έχει άγρια ομορφιά..

Στην τελευταία φάση, καταρχήν πρέπει να πω ότι είναι πολύ δύσκολη, κατανοώ ότι είναι και δύσκολο να πάρεις απόφαση σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα αλλά θέλω από 2 από τους καλύτερους διαιτητές που έχει η ένωση να πάρουν τις σωστές αποφάσεις. Τα βήματα ομολογώ ότι είναι δύσκολο να τα δει κάποιος, και βέβαια με την ένταση που βλέπαμε όλοι εκείνη την ώρα τη φάση, αλλά όπως φαίνεται ο παίκτης κάνει 3 βήματα, άρα παράβαση. Μπορεί οι περισσότεροι να μην τα είδαν, αλλά αυτό περιμένεις να το κάνει ο αρμόδιος… Να πω βέβαια ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη έγιναν κι άλλες φορές βήματα χθες, πιο καθαρά, σε προηγούμενες φάσεις, τα οποία δεν δόθηκαν.. Και ειλικρινά (ανοίγω μια παρένθεση) έχω την αίσθηση ότι χρονιά με χρονιά αλλάζουν κάπως τα κριτήρια σφυρίγματος.. Πέρυσι, πρόπερσυ μας είχαν ταράξει στο σφύριγμα της μεταφοράς και των βημάτων.. Φέτος ξεχάστηκε… (εκτός αν πλέον έχουν βελτιωθεί τόσο όλοι οι παίκτες και δεν κάνουν την παράβαση). Φέτος έχουν επικεντρωθεί στο πειθαρχικό (αβέρτα οι τεχν. ποινές χωρίς ουσιαστικό λόγο) και τα φάουλ για ψύλλου πήδημα (πολλές φορές μια απλή επαφή του ψηλού στην πλάτη του άλλου). Βέβαια, και είναι παράπονό μου αυτό, κάποιοι που με ύφος άγριου παίκτη αλλά και στην πράξη άγριοι που βαράνε στο ψαχνό και κινδυνεύουν οι αντίπαλοί τους με άμεσο τραυματισμό, αυτοί δεν χρεώνονται σε εξόφθαλμες περιπτώσεις ούτε καν με φάουλ και ενώ οι αντίπαλοί τους είναι ακόμα και ξαπλωμένοι κάτω με πόνους, σχεδόν σπασμένες μύτες κ.α Αυτή η ανομοιομορφία είναι κάτι φοβερό και αδιανόητο για μένα, και επειδή πολλοί διαιτητές θα το διαβάσουν αυτό παρακαλώ να το λάβουν υπ’ όψη.. Δεν μπορεί χθες 2 παίκτες μας να κόντευαν να σπάσουν τις μύτες τους από τα αγκωνίδια αντιπάλου και σε 2-3 περιπτώσεις που τις έφαγαν, αντί τουλάχιστον να πάρουν 1 φάουλ, να βγαίνουν και χρεωμένοι με φάουλ. Τελικά ποιος προστατεύεται… ο σωστός και καθαρός παίκτης ή ο «βρώμικος»? Αυτά τα είχα καημό να τα πω, επειδή συμβαίνουν συχνά και πιστεύω και οι ίδιοι οι διαιτητές να θέλουν να το δουν αυτό και να προσπαθήσουν να το διορθώσουν. Προστατέψτε τους σωστούς αθλητές!! Δεν γίνεται να δίνεται αντιαθλητικό φάουλ για ένα "χαδι" πολλές φορές για να κοπεί ένας αιφνιδιασμός και σε περιπτώσεις ύπουλου και βρώμικου παιχνιδιού με αγκώνες, τραβήγματα φανέλας να μην δίνεται καν φαουλ..

Μετά τα βήματα που δεν δίνονται καταλογίζεται το φάουλ στον Δασκαλούδη πάνω στον Πέττα. Το video υπάρχει, το είδατε ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του. Για μένα, δεν έπρεπε να σφυριχτεί το φάουλ, όπως σε ανάλογη περίπτωση στο πρώτο ημίχρονο με τον ίδιο παίκτη πρωταγωνιστή δεν δόθηκε. Ο Πέττας έχει μάθει όταν σουτάρει τρίποντα να ανοίγει τα πόδια και να πέφτει μετά κάτω. Έχει δει πολύ Αλβέρτη φαίνεται.. smile.gif Μπορεί έτσι να του αρέσει, αλλά δεν θα πρέπει να παρασύρονται οι ref από αυτό. Πάνω στο σουτ δεν υπάρχει η παραμικρή επαφή, ο Δασκαλούδης έχει μια τάση στο άλμα του να πάει λίγο προς τα μπρος αλλά ουσιαστικά τον παρασύρει ο Πέττας με το άπλωμα του αριστερού του ποδιού και πέφτουν κάτω. Ξέρω ότι ο κανονισμός αναφέρει ότι μπορεί να δοθεί φάουλ μέχρι ο παίκτης να πατήσει και τα 2 πόδια κάτω, αλλά εδώ μιλάμε για ένα επιθετικό παίκτη που δεν πηδάει κατακόρυφα αλλά απλώνει πόδια. Και θεωρώ ότι αφού η μπάλα έφυγε κανονικά, ο παίκτης Αλβερτίζει, τότε ο διαιτητής έπρεπε να αφήσει το ματς χωρίς σφύριγμα. Ο Σάκης ο Πέττας είναι πολύ καλός παίκτης, και κυρίως πολύ καλός χαρακτήρας, ένα πάρα πολύ καλό παιδί. Τον ξέρω προσωπικά και τον συμπαθώ πολύ. Μαγκιά του που πήρε το φάουλ, όμως και τώρα πρέπει να δείξει μαγκιά και να προχωρήσει παρακάτω αφού η αστοχία και στις 3 βολές που έδωσαν τα παιχνίδι σε μας (αν και απόμενε 1,1’’ και δεν ξέρεις τι μπορεί να γινόταν, ειδικά αν έμπαινε η 3η βολή και μεις μετά το time out θα πηγαίναμε μπροστά) θα τον έχουν καταρρακώσει. Επειδή ξέρω τι παιδί είναι, σίγουρα η ψυχολογία του θα είναι χάλια, αφού το παιδί αυτό τιμάει το ψωμί που τρώει από την κάθε ομάδα που βρίσκεται και δεν είναι αδιάφορος και απλά ο παίκτης που θα νοιαστεί μόνο για το μηνιάτικο.. Ελπίζω όταν σε ξαναδώ Σάκη να είσαι όπως πάντα με το χαμόγελό σου.


Τώρα εμείς σαν Φάρος μένουμε ζωντανοί και με κίνητρο να συνεχίσουμε να παλεύουμε σε κάθε προπόνηση, κάθε μέρα για να γινόμαστε καλύτεροι. Μια ενδεχόμενη ήττα θα το άλλαζε όλο αυτό πιστεύω. Προχωράμε και βλέπουμε μπροστά. Η ομάδα έχει τα φόντα να πάει ως το τέλος και όπου βγει. Είμαι χαρούμενος που το ταξίδι συνεχίζεται και δεν έκανε στάση.. Να έχει και ένα νόημα και ενδοαφέρον η συνέχεια.. Γιατί όπως είναι η κατηγορία με έναν μόνο να ανεβαίνει, αν βγεις τόσο νωρίς εκτός ενδιαφέροντος είναι μεγάλο ξενέρωμα.. Αν δεν έχεις κάτι να κυνηγάς, ένα στόχο, κάτι να σε κρατάει σε εγρήγορση δεν γίνεται δουλειά. Και αυτό είναι που φωνάζω τόσα χρόνια, ότι στην Α' κατηγορία αφού ανεβαίνει μόνο ένας θα ήταν πολύ καλό να υπάρχουν play offs. Ώστε πολλές ομάδες να έχουν κίνητρο ως το τέλος. Να κυνηγάνε 4αδα, ακόμα και ομάδες που είναι στην 5η,6η,7η θέση και στο τέλος να υπάρχουν κι άλλα καλά ματς. Αν τώρα η Μάνδρα κέρδιζε και τη Δευτέρα κέρδιζε και Εθνικό και κατά μεγάλο μέρος τέλειωνε η υπόθεση άνοδος... τι πρωτάθλημα θα βλέπαμε μέχρι τον Απρίλιο...??? Το παράδειγμα της ΕΣΚΑ δεν μπορεί να το ακολουθήσει και η Εσκανα?



Τα γεγονότα που έγιναν μετά, και τα θίχτηκαν πιο πάνω λέγοντας για Ροκι κλπ, να πω απλά ότι το ξέσπασμα του Βαγγέλη ως ένα σημείο μπορείτε να καταλάβετε γιατί έγινε μετά το όσα έγραψε παραπάνω. Μπροστά δεν ήμουν, ούτε μπορώ να ξέρω, αλλά αυτά που λέει για τον πρόεδρο της ομάδας Α1, και την γραμμή που έχει δώσει εναντίον του… σημαίνουν πολλά και όλα αυτά του βγήκαν εκείνη τη στιγμή. Εγώ, όπως ξέρετε, δεν μου αρέσει να μπαίνω σε σενάρια συνομωσίας αλλά ξέρω ότι ο Βαγγέλης δεν πετάει αερολογίες..

Από αυτό το τελευταίο παίρνω αφορμή για να θίξω κάτι άλλο, σχετικά με τα λόγια του Βαγγέλη στο ότι είναι το τελευταίο του post εδώ μέσα.. Έχει δίκιο και τα περιγράφει πολύ καλά. Αυτό το μπανιστήρι, ο χλευασμός μετά, η προπαγάνδα που κάνουν κάποιες φωτοβολίδες κλπ, είναι λογικό για μένα να σε ξενερώσουν. Και είναι κρίμα πραγματικά γιατί κι εγώ αλλά και ο Βαγγέλης (από συζητήσεις που έχουμε κάνει και έχουμε ανταλλάξει μερικές κουβέντες για το forum) σας έχουμε πει την θέση μας για το πώς βλέπουμε το forum και πως αυτό θα πρέπει να λειτουργεί. Εγώ καταλαβαίνω πως νοιώθει, τα ‘χω νοιώσει αρκετές φορές αυτά, αλλά επίσης ξέρω και πόσο του αρέσει όλη αυτή η επικοινωνία που έχει με όλους και τον καθένα ξεχωριστά. Είναι πραγματικά κρίμα κάποιοι να μας χαλάτε (σε όλους όσους συμμετέχουμε) αυτή την ευχαρίστησή μας.. Σκέφτομαι αρκετές φορές τι θα έπρεπε να κάνουμε σαν forum για να σταματήσει το μπανιστήρι, η προπαγάνδα και η παπαρολογία.. Μια ιδέα που έχω είναι να μην μπορούν οι guests (παρά μόνο τα μέλη) να έχουν τη δυνατότητα να διαβάσουν τα posts και το κάθε μέλος (κάθε νέο με την εγγραφή του κάθε παλιό με δήλωσή του) να αναφέρει την ταυτότητά του. Είναι μαγκιά να βγαίνεις να λες τα όσα πιστεύεις με το όνομά σου, είναι αντρίκιο να βάζεις την υπογραφή σου. Και εγώ και ο Βαγγέλης έχουμε μπει στο μάτι πολλών επειδή λέμε τα όσα πιστεύουμε εδώ δημόσια. Αλλά ποτέ κανείς δεν έχει βγει να πει το γιατί τους έχουμε μπει στο μάτι.. δεν λέει μια αντιπρόταση, μια δικαιολογία για όσα καταλογίζουμε. Πολλοί συμφωνούν μαζί μας, και στα γήπεδα και τους διαδρόμους μας λένε, «καλά τα λες, συνέχισε, μπράβο». Δημόσια όμως ελάχιστοι… εμείς οι λίγοι να φαινόμαστε οι «κακοί» και οι «ζορό». Μα πως θα αλλάξουν τα κακώς κείμενα? Οι πολλοί έχουμε τη δύναμη, και το ξέρετε καλά.

Δεν ξέρω αν και πως θα υλοποιηθεί αυτό που προτείνω για τη λειτουργία του forum, θα πρέπει να το συζητήσω με τα παιδιά του moderating team. Όμως πιστεύω ότι θα έκανε καλό. Αν θέλετε, σαν πρώτο βήμα πάνω σε αυτή την ιδέα, μπορεί ο καθένας να γράψει στην υπογραφή του το όνομά του.
Πείτε και οι υπόλοιποι τη γνώμη σας πάνω σε αυτό.. Μπορούμε να ανοίξουμε και ένα ξεχωριστό topic να το συζητήσουμε.


Συγγνώμη αν κούρασα με το μακροσκελές κείμενο, αλλά εκτός από τα καθαρά μπασκετικά, αυτή η τοποθέτηση-ποταμός του Βαγγέλη με άγγιξε περισσότερο κι ας τα έχουμε κουβεντιάσει. Στεναχωριέμαι να βλέπω άτομα της παρέας του forum να εγκαταλείπουν για όλους αυτούς τους λόγους. Και φυσικά στεναχωριέμαι και για όλα τα άλλα που έγραψε και αφορούν τα παρασκηνιακά, που τα ξέρει και καλύτερα..

Δεν ξέρω πώς να κλείσω τώρα το κείμενό μου.. νοιώθω λίγο αμηχανία. Από τη μια σκέφτομαι πόσο ωραία συναισθήματα σου δημιουργεί ένα παιχνίδι μπάσκετ και πόσο καλά περνάω μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία και από την άλλη σκέφτομαι όλα τα παραπάνω και στεναχωριέμαι. Και στεναχωριέμαι γιατί εγώ από μικρό παιδί έμαθα να βλέπω το μπάσκετ προπάντων σαν διασκέδαση.. αλλά κάποιοι δε το βλέπουν έτσι και αυτό με χαλάει.. Δεν ήθελα ποτέ να σκέφτομαι ότι κάτι παίζεται κάτω από το τραπέζι, ότι θα παίζω ένα ματς και θα σκεφτώ να ο Μπίκας έχει πάρει εντολή να πάει κόντρα στον Τσάπα, ο οποίος Τσάπας είναι διοίκηση στην ομάδα που είμαι εγώ προπονητής, άρα θα παίξει εμένα κόντρα.. Εγώ ξέρω είμαι ρομαντικός και αυτό που μου αρέσει λέγεται μπάσκετ, τακτική, προπόνηση, στατιστικά κλπ. Για όσο είμαι στο μπάσκετ και όσο συμμετέχω σε δραστηριότητες που αφορούν αυτό (και μία από αυτές είναι και το forum) θα προσπαθήσω να μείνω πιστός στις αξίες μου και μαζί με συνοδοιπόρους που θέλουν να βλέπουν τα πράγματα έτσι να προσπαθούμε για ότι μπορούμε.. και όσοι θέλουν ας ακολουθούν.. οι υπόλοιποι ας γελάνε με τον ρομαντισμό μου και την αφέλειά μου..
Γι’ αυτό Βαγγέλη μην εγκαταλείπεις, αν αρχίσουμε ένας ένας να εγκαταλείπουμε θα κλείσει κι το forum, θα κλείσουν και τα γήπεδα, θα βάλουν λουκέτο και οι ομάδες, θα πάψει να υπάρχει όλο αυτό.. ΕΚΤΟΣ αν είναι τόσοι πολλοί περισσότεροι οι άλλοι, οπότε μάλλον εμείς θα πρέπει να πάμε σπίτι μας και να ησυχάσουμε..



Αυτά.. εν ολίγοις.. θα μπορούσα να κάτσω να γράφω κι άλλα, αλλά πέρασε κι η ώρα, να ξεκουραστούμε και λίγο..
Τα ξαναλέμε.. Καλό βράδυ..
jna23
Και όπως πια κυκλοφορεί φίλε μου Λεωνίδα στην πιάτσα το σφύριγμα του Μπίκα ήταν ´´ ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ´´ αλλα δεν έκατσε wink.gif
basketvirus
QUOTE (leonkalf @ Jan 25 2012, 01:27 ) *
Καλησπέρα σε όλους. Βρίσκοντας αυτήν την ώρα λίγο χρόνο, να γράψω ορισμένα πραγματάκια για το προχθεσινό -πλέον- παιχνίδι.

Χθες ζήσαμε ένα απίστευτο φινάλε στο παιχνίδι στην Ιχθυόσκαλα. Κυριολεκτικά η αγωνία χτύπησε κόκκινο και οι καρδιές χτυπούσαν πολύ δυνατά και τρελά. Είναι πιστεύω το πιο αγωνιώδες φινάλε που έχω ζήσει στα γήπεδα όλα αυτά τα χρόνια. Παίκτης να χάνει 3 βολές σε σχεδόν νεκρό χρόνο, είναι σπάνιο και δεν ξέρω αν το έχουμε δει κιόλας.
Εγώ εκείνη την ώρα των βολών προσπαθούσα να σκεφτώ το τι μπορεί να γίνει μετά, στο 1,1'', πως θα μπορούσαμε να βάλουμε καλάθι από ενδεχόμενη επαναφορά μπροστά (μετά από ενδεχόμενο time out, αν έβαζε την 3η βολή). Δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό ότι μπορεί να χάσει ΚΑΙ τις 3 βολές.. Και όμως, όλα μπορούν να συμβούν..


Στα του παιχνιδιού.. Και οι 2 ομάδες ήθελαν πάρα πολύ τη νίκη και αυτήν είχαν στο μυαλό τους καθ’ όλη τη διάρκεια. Ποτέ καμία ομάδα δε φάνηκε να παρατάει το ματς, ούτε αγωνιστικά σαφώς αλλά κυρίως ούτε ψυχολογικά.. Το γήπεδο σχεδόν γεμάτο, με κόσμο να έρχεται συνεχώς, και με παλμό που έδωσε ώθηση στους παίκτες να βιώσουν καλύτερα το παιχνίδι και να πωρωθούν πολύ περισσότερο από ότι σε άλλα παιχνίδια. Ορισμός του «γεμάτου» παιχνιδιού με όλες τις προϋποθέσεις να δει κανείς ένα ματς και να το ευχαριστηθεί. Χωρίς ακρότητες, χωρίς βία στην εξέδρα, με πολλά παιδιά να φωνάζουν και να ευχαριστιούνται μπάσκετ. Και μέσα στο παρκέ παίκτες με υψηλό επίπεδο και αγωνιστική συμπεριφορά εξαιρετική. Είδαμε πολλές μονομαχίες στο παρκέ, κάποιες φορές και σκληρά μαρκαρίσματα (κυρίως από ένα παίκτη) όμως δεν υπήρξε το παραμικρό ανάμεσα στους παίκτες.


Από πλευράς τακτικής, οι 2 ομάδες ήταν σαφώς διαβασμένες και είχαν εστιάσει την προσοχή τους στα αντίπαλα ατού. Άλλα βγήκαν άλλα δεν βγήκαν και από εμάς και από τον αντίπαλο πάγκο. Συνήθως έτσι γίνεται.. Το πρώτο δεκάλεπτο ισορροπημένο και αναγνωριστικό θα έλεγα. Φάση του δεκαλέπτου ο πολύ καλός αιφνιδιασμός που κατέληξε σε κάρφωμα του Κουντουρά με την μπασκέτα να αλλάζει θέση!!!
Δεύτερο δεκάλεπτο η Μάνδρα έχτισε μια μικρή διαφορά κυρίως λόγω της μικρής παραγωγικότητας Φάρου. Αστοχία στα τρίποντα που γενικά συνεχίστηκε σε όλο το ματς έξω από τα 6.75
Τρίτο δεκάλεπτο, η Μάνδρα ξεκινάει με ένα εκπληκτικό κρεσέντο Φιλίππου με 3 συνεχόμενα τρίποντα που διατηρεί το προβάδισμά της. Μετά όμως από το προσωπικό ρεσιτάλ Φιλίππου (που αυτά τα ξεσπάσματα είναι χαρακτηριστικό του, άμα ξεκινήσει μπορεί να διαλύσει μια ομάδα), εμείς κάναμε ένα πολύ καλό δεκάλεπτο (με καλή άμυνα και γρήγορο μπάσκετ), και όχι μόνο καλύψαμε την διαφορά αλλά περάσαμε μπροστά και μάλιστα κλείσαμε το δεκάλεπτο στο +5! Η Μάνδρα είχε επιλέξει από τα τέλη πρώτου ημιχρόνου και στη συνέχεια και στο 3ο δεκάλεπτο άμυνα ζώνης που μας έδωσε εξωτερικά σουτ , τα οποία κατά μεγάλο ποσοστό δε βάλαμε (αν και κάποια ήταν μετά από καλό γύρισμα και είχαν καλές προϋποθέσεις να μπουν) αλλά στο 3ο δεκάλεπτο κάποια (κυρίως με Καραλή) μπήκαν και έτσι έγινε η ανατροπή του σκορ.
Στην τελευταία περίοδο ξεκινήσαμε καλά, φτάσαμε στο +11 (55-44) αλλά εκεί η Μάνδρα ξεκίνησε την δική της αντεπίθεση. Χαμήλωσε το σχήμα, επέμεινε στην άμυνα ζώνης και κάτι το ότι εμείς κάναμε κάποιες κακές επιλογές με μακρινά σουτ που δε μπήκαν, κάτι ότι δεν βάλαμε εύκολα καλάθια (είτε από αιφνιδιασμό είτε τροφοδοτώντας μέσα τους ψηλούς που είχαν πλεονέκτημα) βρεθήκαμε και πίσω 1π. ..


Τις τελευταίες φάσεις τις έχετε μάθει.. Στα 34’’ ο Φιλίππου μετά από συνεργασία κοντού-ψηλού πήρε ένα σουτ από τα 6 μέτρα περίπου και το έβαλε για το 57-58 και μετά εμείς στα 14'' με σκόρερ τον Τσελεμπή με σουτ επίσης από τα 6μ. περάσαμε 59-58 μπροστά.
Η Μάνδρα είχε την τελευταία επίθεση, που όπως μπορείτε και να την δείτε στο link που έδωσε ο themis7, ο Φιλίππου πέρασε από κέντρο (κακώς) τον Καραλή, δημιούργησε ρήγμα, πάσαρε δεξιά στον Τσαγκαράκη και αυτός με τη σειρά του την έδωσε δίπλα του στον Πέττα ο οποίος πήρε το φάουλ και κέρδισε τις 3 βολές τις οποίες τις έχασε και έτσι πήραμε μια υπερπολύτιμη νίκη..!! Θα ήταν κακό πιστεύω για την ομορφιά και εξέλιξη του πρωταθλήματος να μείνουμε τόσο νωρίς εκτός διεκδίκησης. Τώρα το πρωτάθλημα συνεχίζει να έχει άγρια ομορφιά..

Στην τελευταία φάση, καταρχήν πρέπει να πω ότι είναι πολύ δύσκολη, κατανοώ ότι είναι και δύσκολο να πάρεις απόφαση σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα αλλά θέλω από 2 από τους καλύτερους διαιτητές που έχει η ένωση να πάρουν τις σωστές αποφάσεις. Τα βήματα ομολογώ ότι είναι δύσκολο να τα δει κάποιος, και βέβαια με την ένταση που βλέπαμε όλοι εκείνη την ώρα τη φάση, αλλά όπως φαίνεται ο παίκτης κάνει 3 βήματα, άρα παράβαση. Μπορεί οι περισσότεροι να μην τα είδαν, αλλά αυτό περιμένεις να το κάνει ο αρμόδιος… Να πω βέβαια ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη έγιναν κι άλλες φορές βήματα χθες, πιο καθαρά, σε προηγούμενες φάσεις, τα οποία δεν δόθηκαν.. Και ειλικρινά (ανοίγω μια παρένθεση) έχω την αίσθηση ότι χρονιά με χρονιά αλλάζουν κάπως τα κριτήρια σφυρίγματος.. Πέρυσι, πρόπερσυ μας είχαν ταράξει στο σφύριγμα της μεταφοράς και των βημάτων.. Φέτος ξεχάστηκε… (εκτός αν πλέον έχουν βελτιωθεί τόσο όλοι οι παίκτες και δεν κάνουν την παράβαση). Φέτος έχουν επικεντρωθεί στο πειθαρχικό (αβέρτα οι τεχν. ποινές χωρίς ουσιαστικό λόγο) και τα φάουλ για ψύλλου πήδημα (πολλές φορές μια απλή επαφή του ψηλού στην πλάτη του άλλου). Βέβαια, και είναι παράπονό μου αυτό, κάποιοι που με ύφος άγριου παίκτη αλλά και στην πράξη άγριοι που βαράνε στο ψαχνό και κινδυνεύουν οι αντίπαλοί τους με άμεσο τραυματισμό, αυτοί δεν χρεώνονται σε εξόφθαλμες περιπτώσεις ούτε καν με φάουλ και ενώ οι αντίπαλοί τους είναι ακόμα και ξαπλωμένοι κάτω με πόνους, σχεδόν σπασμένες μύτες κ.α Αυτή η ανομοιομορφία είναι κάτι φοβερό και αδιανόητο για μένα, και επειδή πολλοί διαιτητές θα το διαβάσουν αυτό παρακαλώ να το λάβουν υπ’ όψη.. Δεν μπορεί χθες 2 παίκτες μας να κόντευαν να σπάσουν τις μύτες τους από τα αγκωνίδια αντιπάλου και σε 2-3 περιπτώσεις που τις έφαγαν, αντί τουλάχιστον να πάρουν 1 φάουλ, να βγαίνουν και χρεωμένοι με φάουλ. Τελικά ποιος προστατεύεται… ο σωστός και καθαρός παίκτης ή ο «βρώμικος»? Αυτά τα είχα καημό να τα πω, επειδή συμβαίνουν συχνά και πιστεύω και οι ίδιοι οι διαιτητές να θέλουν να το δουν αυτό και να προσπαθήσουν να το διορθώσουν. Προστατέψτε τους σωστούς αθλητές!! Δεν γίνεται να δίνεται αντιαθλητικό φάουλ για ένα "χαδι" πολλές φορές για να κοπεί ένας αιφνιδιασμός και σε περιπτώσεις ύπουλου και βρώμικου παιχνιδιού με αγκώνες, τραβήγματα φανέλας να μην δίνεται καν φαουλ..

Μετά τα βήματα που δεν δίνονται καταλογίζεται το φάουλ στον Δασκαλούδη πάνω στον Πέττα. Το video υπάρχει, το είδατε ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του. Για μένα, δεν έπρεπε να σφυριχτεί το φάουλ, όπως σε ανάλογη περίπτωση στο πρώτο ημίχρονο με τον ίδιο παίκτη πρωταγωνιστή δεν δόθηκε. Ο Πέττας έχει μάθει όταν σουτάρει τρίποντα να ανοίγει τα πόδια και να πέφτει μετά κάτω. Έχει δει πολύ Αλβέρτη φαίνεται.. smile.gif Μπορεί έτσι να του αρέσει, αλλά δεν θα πρέπει να παρασύρονται οι ref από αυτό. Πάνω στο σουτ δεν υπάρχει η παραμικρή επαφή, ο Δασκαλούδης έχει μια τάση στο άλμα του να πάει λίγο προς τα μπρος αλλά ουσιαστικά τον παρασύρει ο Πέττας με το άπλωμα του αριστερού του ποδιού και πέφτουν κάτω. Ξέρω ότι ο κανονισμός αναφέρει ότι μπορεί να δοθεί φάουλ μέχρι ο παίκτης να πατήσει και τα 2 πόδια κάτω, αλλά εδώ μιλάμε για ένα επιθετικό παίκτη που δεν πηδάει κατακόρυφα αλλά απλώνει πόδια. Και θεωρώ ότι αφού η μπάλα έφυγε κανονικά, ο παίκτης Αλβερτίζει, τότε ο διαιτητής έπρεπε να αφήσει το ματς χωρίς σφύριγμα. Ο Σάκης ο Πέττας είναι πολύ καλός παίκτης, και κυρίως πολύ καλός χαρακτήρας, ένα πάρα πολύ καλό παιδί. Τον ξέρω προσωπικά και τον συμπαθώ πολύ. Μαγκιά του που πήρε το φάουλ, όμως και τώρα πρέπει να δείξει μαγκιά και να προχωρήσει παρακάτω αφού η αστοχία και στις 3 βολές που έδωσαν τα παιχνίδι σε μας (αν και απόμενε 1,1’’ και δεν ξέρεις τι μπορεί να γινόταν, ειδικά αν έμπαινε η 3η βολή και μεις μετά το time out θα πηγαίναμε μπροστά) θα τον έχουν καταρρακώσει. Επειδή ξέρω τι παιδί είναι, σίγουρα η ψυχολογία του θα είναι χάλια, αφού το παιδί αυτό τιμάει το ψωμί που τρώει από την κάθε ομάδα που βρίσκεται και δεν είναι αδιάφορος και απλά ο παίκτης που θα νοιαστεί μόνο για το μηνιάτικο.. Ελπίζω όταν σε ξαναδώ Σάκη να είσαι όπως πάντα με το χαμόγελό σου.


Τώρα εμείς σαν Φάρος μένουμε ζωντανοί και με κίνητρο να συνεχίσουμε να παλεύουμε σε κάθε προπόνηση, κάθε μέρα για να γινόμαστε καλύτεροι. Μια ενδεχόμενη ήττα θα το άλλαζε όλο αυτό πιστεύω. Προχωράμε και βλέπουμε μπροστά. Η ομάδα έχει τα φόντα να πάει ως το τέλος και όπου βγει. Είμαι χαρούμενος που το ταξίδι συνεχίζεται και δεν έκανε στάση.. Να έχει και ένα νόημα και ενδοαφέρον η συνέχεια.. Γιατί όπως είναι η κατηγορία με έναν μόνο να ανεβαίνει, αν βγεις τόσο νωρίς εκτός ενδιαφέροντος είναι μεγάλο ξενέρωμα.. Αν δεν έχεις κάτι να κυνηγάς, ένα στόχο, κάτι να σε κρατάει σε εγρήγορση δεν γίνεται δουλειά. Και αυτό είναι που φωνάζω τόσα χρόνια, ότι στην Α' κατηγορία αφού ανεβαίνει μόνο ένας θα ήταν πολύ καλό να υπάρχουν play offs. Ώστε πολλές ομάδες να έχουν κίνητρο ως το τέλος. Να κυνηγάνε 4αδα, ακόμα και ομάδες που είναι στην 5η,6η,7η θέση και στο τέλος να υπάρχουν κι άλλα καλά ματς. Αν τώρα η Μάνδρα κέρδιζε και τη Δευτέρα κέρδιζε και Εθνικό και κατά μεγάλο μέρος τέλειωνε η υπόθεση άνοδος... τι πρωτάθλημα θα βλέπαμε μέχρι τον Απρίλιο...??? Το παράδειγμα της ΕΣΚΑ δεν μπορεί να το ακολουθήσει και η Εσκανα?



Τα γεγονότα που έγιναν μετά, και τα θίχτηκαν πιο πάνω λέγοντας για Ροκι κλπ, να πω απλά ότι το ξέσπασμα του Βαγγέλη ως ένα σημείο μπορείτε να καταλάβετε γιατί έγινε μετά το όσα έγραψε παραπάνω. Μπροστά δεν ήμουν, ούτε μπορώ να ξέρω, αλλά αυτά που λέει για τον πρόεδρο της ομάδας Α1, και την γραμμή που έχει δώσει εναντίον του… σημαίνουν πολλά και όλα αυτά του βγήκαν εκείνη τη στιγμή. Εγώ, όπως ξέρετε, δεν μου αρέσει να μπαίνω σε σενάρια συνομωσίας αλλά ξέρω ότι ο Βαγγέλης δεν πετάει αερολογίες..

Από αυτό το τελευταίο παίρνω αφορμή για να θίξω κάτι άλλο, σχετικά με τα λόγια του Βαγγέλη στο ότι είναι το τελευταίο του post εδώ μέσα.. Έχει δίκιο και τα περιγράφει πολύ καλά. Αυτό το μπανιστήρι, ο χλευασμός μετά, η προπαγάνδα που κάνουν κάποιες φωτοβολίδες κλπ, είναι λογικό για μένα να σε ξενερώσουν. Και είναι κρίμα πραγματικά γιατί κι εγώ αλλά και ο Βαγγέλης (από συζητήσεις που έχουμε κάνει και έχουμε ανταλλάξει μερικές κουβέντες για το forum) σας έχουμε πει την θέση μας για το πώς βλέπουμε το forum και πως αυτό θα πρέπει να λειτουργεί. Εγώ καταλαβαίνω πως νοιώθει, τα ‘χω νοιώσει αρκετές φορές αυτά, αλλά επίσης ξέρω και πόσο του αρέσει όλη αυτή η επικοινωνία που έχει με όλους και τον καθένα ξεχωριστά. Είναι πραγματικά κρίμα κάποιοι να μας χαλάτε (σε όλους όσους συμμετέχουμε) αυτή την ευχαρίστησή μας.. Σκέφτομαι αρκετές φορές τι θα έπρεπε να κάνουμε σαν forum για να σταματήσει το μπανιστήρι, η προπαγάνδα και η παπαρολογία.. Μια ιδέα που έχω είναι να μην μπορούν οι guests (παρά μόνο τα μέλη) να έχουν τη δυνατότητα να διαβάσουν τα posts και το κάθε μέλος (κάθε νέο με την εγγραφή του κάθε παλιό με δήλωσή του) να αναφέρει την ταυτότητά του. Είναι μαγκιά να βγαίνεις να λες τα όσα πιστεύεις με το όνομά σου, είναι αντρίκιο να βάζεις την υπογραφή σου. Και εγώ και ο Βαγγέλης έχουμε μπει στο μάτι πολλών επειδή λέμε τα όσα πιστεύουμε εδώ δημόσια. Αλλά ποτέ κανείς δεν έχει βγει να πει το γιατί τους έχουμε μπει στο μάτι.. δεν λέει μια αντιπρόταση, μια δικαιολογία για όσα καταλογίζουμε. Πολλοί συμφωνούν μαζί μας, και στα γήπεδα και τους διαδρόμους μας λένε, «καλά τα λες, συνέχισε, μπράβο». Δημόσια όμως ελάχιστοι… εμείς οι λίγοι να φαινόμαστε οι «κακοί» και οι «ζορό». Μα πως θα αλλάξουν τα κακώς κείμενα? Οι πολλοί έχουμε τη δύναμη, και το ξέρετε καλά.

Δεν ξέρω αν και πως θα υλοποιηθεί αυτό που προτείνω για τη λειτουργία του forum, θα πρέπει να το συζητήσω με τα παιδιά του moderating team. Όμως πιστεύω ότι θα έκανε καλό. Αν θέλετε, σαν πρώτο βήμα πάνω σε αυτή την ιδέα, μπορεί ο καθένας να γράψει στην υπογραφή του το όνομά του.
Πείτε και οι υπόλοιποι τη γνώμη σας πάνω σε αυτό.. Μπορούμε να ανοίξουμε και ένα ξεχωριστό topic να το συζητήσουμε.


Συγγνώμη αν κούρασα με το μακροσκελές κείμενο, αλλά εκτός από τα καθαρά μπασκετικά, αυτή η τοποθέτηση-ποταμός του Βαγγέλη με άγγιξε περισσότερο κι ας τα έχουμε κουβεντιάσει. Στεναχωριέμαι να βλέπω άτομα της παρέας του forum να εγκαταλείπουν για όλους αυτούς τους λόγους. Και φυσικά στεναχωριέμαι και για όλα τα άλλα που έγραψε και αφορούν τα παρασκηνιακά, που τα ξέρει και καλύτερα..

Δεν ξέρω πώς να κλείσω τώρα το κείμενό μου.. νοιώθω λίγο αμηχανία. Από τη μια σκέφτομαι πόσο ωραία συναισθήματα σου δημιουργεί ένα παιχνίδι μπάσκετ και πόσο καλά περνάω μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία και από την άλλη σκέφτομαι όλα τα παραπάνω και στεναχωριέμαι. Και στεναχωριέμαι γιατί εγώ από μικρό παιδί έμαθα να βλέπω το μπάσκετ προπάντων σαν διασκέδαση.. αλλά κάποιοι δε το βλέπουν έτσι και αυτό με χαλάει.. Δεν ήθελα ποτέ να σκέφτομαι ότι κάτι παίζεται κάτω από το τραπέζι, ότι θα παίζω ένα ματς και θα σκεφτώ να ο Μπίκας έχει πάρει εντολή να πάει κόντρα στον Τσάπα, ο οποίος Τσάπας είναι διοίκηση στην ομάδα που είμαι εγώ προπονητής, άρα θα παίξει εμένα κόντρα.. Εγώ ξέρω είμαι ρομαντικός και αυτό που μου αρέσει λέγεται μπάσκετ, τακτική, προπόνηση, στατιστικά κλπ. Για όσο είμαι στο μπάσκετ και όσο συμμετέχω σε δραστηριότητες που αφορούν αυτό (και μία από αυτές είναι και το forum) θα προσπαθήσω να μείνω πιστός στις αξίες μου και μαζί με συνοδοιπόρους που θέλουν να βλέπουν τα πράγματα έτσι να προσπαθούμε για ότι μπορούμε.. και όσοι θέλουν ας ακολουθούν.. οι υπόλοιποι ας γελάνε με τον ρομαντισμό μου και την αφέλειά μου..
Γι’ αυτό Βαγγέλη μην εγκαταλείπεις, αν αρχίσουμε ένας ένας να εγκαταλείπουμε θα κλείσει κι το forum, θα κλείσουν και τα γήπεδα, θα βάλουν λουκέτο και οι ομάδες, θα πάψει να υπάρχει όλο αυτό.. ΕΚΤΟΣ αν είναι τόσοι πολλοί περισσότεροι οι άλλοι, οπότε μάλλον εμείς θα πρέπει να πάμε σπίτι μας και να ησυχάσουμε..



Αυτά.. εν ολίγοις.. θα μπορούσα να κάτσω να γράφω κι άλλα, αλλά πέρασε κι η ώρα, να ξεκουραστούμε και λίγο..
Τα ξαναλέμε.. Καλό βράδυ..


Πραγματικά χαίρεται κανείς να διαβάζει τέτοια ποστ, από ''ρομαντικούς εραστές του αθλήματος'', που σε όλους όσοι το βλέπουμε έτσι έχουμε νιώσει μεγάλες χαρές αλλά δυστυχώς έχουμε πάρει και τις μεγαλύτερες απογοητεύσεις! Για όλους όσοι θέλουν να φύγουν χιλιόμετρα μακριά κάθε φορά που βλέπουν άσχετους καιροσκόπους, λαμόγια,''ξύπνιους'' να ασελγούν σε βάρος του μπάσκετ και να έχουν αδειάσει τα γήπεδα, και τα παρκέ και οι κερκίδες!
Αλλά το άθλημα αυτό είναι μεγάλη καψούρα και αργά ή γρήγορα επιστρέφουμε στον τόπο του εγκλήματος!
Στα των διαιτητών τώρα, αν γκρινιάζει κανείς και διαμαρτύρεται ή γίνεται ''γραφικός'', είναι γιατί νιώθει ότι τα λανθασμένα σφυρίγματα δεν είναι αποτέλεσμα ανθρώπινου λάθους που είναι σεβαστό αλλά αποτέλεσμα σκόπιμα λανθασμένης απόφασης που εξυπηρετεί άλλους σκοπούς και συμφέροντα ή εμπάθειες...
Το θέμα είναι, και το λέω για όλους μας, σαν να σκέφτομαι δυνατά, φωνάζεις μόνο όταν αυτές οι συμπεριφορές σε αγγίζουν, όταν είσαι το ''θύμα''; Ή αν μπορείς να γίνεις εσύ ''θύτης '' γίνεσαι και το κάνεις γαργάρα; Θέλεις τα δίκαια σφυρίγματα αλλά επιδιώκεις την προστασία επειδή είσαι μεγάλη ομάδα; (Το ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι σε καμία ομάδα, ειδικά.)
Επειδή απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις είναι πολύ μεγάλη συζήτηση και επειδή όλοι έχουμε βρεθεί (σαν παίχτες, σαν παράγοντες κ.λ.π) και στις δύο πλευρές, άποψη μου είναι ότι πρέπει να υπάρξουν στεγανά τέτοια, που να μην μπορεί κανείς εύκολα να τα παραβιάζει. Επίσης εμείς που είμαστε σε αυτές τις ερασιτεχνικές κατηγορίες πρέπει να απαιτήσουμε κανονισμούς αξιολόγησης των διαιτητών ώστε να αποτραπεί κατά το δυνατόν η αυθαιρεσία τους. Τί εννοώ: Στο τέλος κάθε χρονιάς θα μπορούσε κάθε ομάδα που συμμετείχε στο πρωτάθλημα, υποχρεωτικά να καταθέτει στην ΕΣΚΑΝΑ μια έκθεση αξιολόγησης των διαιτητών που θα τους συνοδεύει εκ των προτέρων για όλη τη χρονιά. Αν μη τι άλλο αν υπάρχουν καταγεγραμμένες σε επίσημο όργανο συμπεριφορές συγκεκριμένων ανθρώπων ενδεχομένως να είναι πιο προσεκτικοί. Και λέω υποχρεωτικά γιατί με αυτόν τον τρόπο καμιά ομάδα δεν θα γινόταν ο κακός, με τον κίνδυνο να μπει στο μάτι του κάθε εμπαθή.
Τέλος πάντων λύσεις εκ του προχείρου σίγουρα δεν βρίσκονται...
Θα κλείσω ''κλέβοντας'' δική σου φράση από προηγούμενο ποστάρισμα: Το μπάσκετ είναι πολύ όμορφο άθλημα και το κάνει ομορφότερο το γεγονός ότι μέχρι το τέλος του αγώνα δεν γνωρίζεις ποιά ομάδα θα πάρει το μαγικό ροζ χαρτάκι!Διαφορετικά δεν θα είχε νόημα τίποτα, δεν θα υπήρχε κανένα πρωτάθλημα, θα κάναμε μια συνάντηση σε γραφεία, η κάθε ομάδα θα παρουσίαζε το ρόστερ της και θα ψηφίζαμε την καλύτερη ? ακριβότερη? να ανακυρηχτεί πρωταθλήτρια και να ανέβει αυτόματα κατηγορία!
Αυτά τα ολίγα. Ας γράφουμε περισσότερο στο forum, ας γίνουμε και γραφικοί και αστείοι, δεν πειράζει! Αν έστω και ένας άνθρωπος επηρεαστεί θετικά ή έρθει ξανά κοντά στο μπάσκετ κέρδος θα είναι!
d.basket
Καλημέρα και απο εμένα και καλό κουράγιο σε όλους μας.... (για πολλούς λόγους).

Μετά τις πολύ ωραίες σκέψεις των φίλων εδώ, θα ήθελα να κάνω μία πολύ απλή πρόταση (που έχει ξαναγραφεί εδώ).

Ας γίνει ένα FINAL FOUR επιτέλους για την Α΄κατηγορία Ανδρών....

Έτσι οι ομάδες θα είναι ποιό απελευθερωμένες, καλύτερο πρωτάθλημα και ο πραγματικά άξιος θα είναι και ο πρωταθλητής.

Εδώ γίνεται final four στα τουρνουά, γίνεται στην Α1 γιατί να μην γίνει στην Α'?
leonkalf
QUOTE (d.basket @ Jan 25 2012, 11:22 ) *
Καλημέρα και απο εμένα και καλό κουράγιο σε όλους μας.... (για πολλούς λόγους).

Μετά τις πολύ ωραίες σκέψεις των φίλων εδώ, θα ήθελα να κάνω μία πολύ απλή πρόταση (που έχει ξαναγραφεί εδώ).

Ας γίνει ένα FINAL FOUR επιτέλους για την Α΄κατηγορία Ανδρών....

Έτσι οι ομάδες θα είναι ποιό απελευθερωμένες, καλύτερο πρωτάθλημα και ο πραγματικά άξιος θα είναι και ο πρωταθλητής.

Εδώ γίνεται final four στα τουρνουά, γίνεται στην Α1 γιατί να μην γίνει στην Α'?

Καλημέρα.
Το έχω πει και γράψει πολλές φορές αυτό. Το έγραψα και στο παραπάνω post μου, σχετικά με play offs. Ας ελπίσουμε ότι κάποτε θα εισακουστεί..

Πραγματικά είναι πιο ενδιαφέρον πολλές χρονιές να παίζει κάποιος σε μια κατηγορία που ανεβαίνουν 2-3 ομάδες (Β,Γ εσκανα, Α εσκα), παρά στην Α εσκανα. Εγώ είχα ευχαριστηθεί περισσότερο χρονιές στην Β και στην Γ, παρά στην Α.
Και εντάξει φέτος που διεκδικούν 4 (που αν κέρδιζε η Μάνδρα όπως είπα και το βράδυ, και κέρδιζε τώρα και Εθνικό bye bye), άλλες χρονιές με 1 ή 2 μονομάχους δεν προκαλούν ενδιαφέρον στην πλειονότητα των ομάδων (αδιάφορες εκτός 2-3 που μάχονται για σωτηρία) και φιλάθλων.

Μακάρι...
Blue1965White
QUOTE
Το θέμα είναι, και το λέω για όλους μας, σαν να σκέφτομαι δυνατά, φωνάζεις μόνο όταν αυτές οι συμπεριφορές σε αγγίζουν, όταν είσαι το ''θύμα''; Ή αν μπορείς να γίνεις εσύ ''θύτης '' γίνεσαι και το κάνεις γαργάρα; Θέλεις τα δίκαια σφυρίγματα αλλά επιδιώκεις την προστασία επειδή είσαι μεγάλη ομάδα;


Τα είπες όλα φίλε.
basketikos
bball.gif Με ευκολη νικη επι του Αρη, πάμε την αλλη Δευτερα σε ενα κρισιμο ματς για την προσπαθεια που κάνουμ. Πριν 2 εβοδμαδες ο Εθνικος γλυτωσε στο Φαληρο στην εκπνοη, αρα εμεις πρεπει να ειμαστε σοβαροι. Είναι το δυσκολοτερο παιχνιδι - όπως και τα 10 που ακολουθουν. ΠΡΟΣΟΧΗ.
Το σημαντικό: οταν παιζουμε καλα δειχνουμε 'γεματατη' Ομαδα. Αν ειμαστε συγκεντρωμενοι ολα θα πανε καλά.
Ο Αρης απογοητευτικος - μου προκαλεσε απορια να ειμαι ειλικρινης.

bball.gif Φυσικά μας εκανε την χαρη το 0/3 βολες στο Κερατσινι - και το αποτελεσμα που δεν αφησε την Μανδρα να ξεφυγει. Στο (κακο ποιοτικα) Α ημιχρονο ημουν εκει - αν ειμαι και εγω μαυρογατα ευχαριστως να πηγαινω 1 ημιχρονο σε αγωνες της Μανδρας καθε Δευτερα..

bball.gif Δεν μπορουμε να αφησουμε ασχολιαστο το ποσταρισμα της εβδομαδας- την εκ βαθέων καταθεση ψυχης απο τον themis7. Γραφει πολλά, σημαντικά, αλλα να μου επιτρέψει 1-2 παρατηρησεις. Πάντοτε με δεδομενη την εκτίμηση 'στον-παραγοντα-που-η-φημη-του-στον-Πειραια-προηγειται-της-παρουσιας-του" και 'τον-ανθρωπο-που-εχει-πετυχει-ενα-μικρο-ατομικο-θαυμα-στο-Κερατσινι" / επίσης και σε 'κάποιον-που-συστηματικα-δεν-με-ακουει :-)

QUOTE(themis7 @ Jan 24 2012, 02:06 ) *
Κατι που ειχα αποφασισει μετα το ματς της Βουλας ηταν να γραψω ενα τελευταιο ποστ στο φορουμ και να μην ξαναγραψω κι απλα περιμενα να τελιωσει και το σημερινο ματς ανεξαρτητου αποτελεσματος για να μην επηρεασω την εικονα της ομαδος μου .... ...
Γραφω για τελευταια φορα ... Αφορμες ειναι πολλες ... Καταρχην εδω στην Α Εσκανα εκτιθεμεθα συνεχεια 5-6 ιδια ατομα κι ολοι οι αλλοι μπαινουνε και κανουν απλα μπανιστηρη και αναπαραγουν ...
Καπιοι αλλοι το χρησιμοποιουν για να κανουν προπαγανδα ... Εμφανιζονται μια στο τοσο γραφουν μια παπαρια και μετα εξαφανιζονται ... Αρα λοιπον γιατι εγω ο basketikos o gate14 o margiou3 o petranG3 o dirk 10 ki o magic32 και κανα δυο παιδια ακομα που ξεχναω να γινομαστε οι γραφικοι που απλα γραφουμε για το μερακι μας και καπιοι αλλοι να μας πιανουν στο στομα τους και να κανουν κουτσομπολιο αριστερα και δεξια ... Εχω βρεθει σε απολογια στην Εσκανα και οι ανθρωποι ειχαν τυπωσει τα γραφομενα μου στο φορουν και μου καναν εξεταση.... Λοιπον δεν εχει πια νοημα και το λεω με στεναχωρια γιατι εγω γραφω χρονια εδω και το γουσταρω απιστευτα αλλα ολα πια εχουν ενα οριο ...

Παμε λοιπον στα του σημερινου ματς .... .............

Δεν τα εχει με τον Φαρο αλλα μαζι μου .... Και ο λογος ... Διαβαστε με προσοχη τα παρακατω και θα καταλαβετε ....
Εγω πριν κανα χρονο συναντηθηκα με γνωστο προεδρο ομαδας Α1 που λυνει και δενει στην Εσκανα ... Οταν λοιπον βρεθηκαμε και ειπαμε διαφορα εγινε σε μενα προταση ν αναλαβω γενικος αρχηγος σε ομαδα της Α1 ... Εγω δεχτηκα με την προυποθεση οτι θα υπηρχε μια συνεργασια και με τον φαρο κυριως στο θεμα τον μικρων μιας και αυτη η ομαδα φημιζεται για τις ακαδημιες της... Οταν διαπιστωσα σιγα σιγα οτι ολα αυτα ηταν φουμαρα και ο μονος σκοπος ηταν να βαλω καποια λεφτα στην ομαδα διακριτικα εστριψα κι αφιερωθηκα στο μερακι μου που λεγεται Φαρος ... Ο μεγαλος το εφερε βαρεως κι αρχισε να λεει αριστερα και δεξια οτι οπου μπορει τον Φαρο θα τον σφαζει ... Εχει ξαμολησει λοιπον ολα τα παιδια που επηρεαζει στην διαιτησια οπου μας βρισκουν να μας περνανε ενα χειρουργιο για να περναει η ωρα ... Προχτες ειχε παρει κοινο γνωστο τηλ και του ελεγε τι εγινε ο Φαρος ρε ????? χαχαχα και γελαγε ... Μετα ηρθε βεβαια γι αυτον αλλη μια φαπα απο ομαδα που κατεβασε 8 παιχτες αλλα δεν πειραζει ... Η καμηλα δεν κοιταει την καμπουρα της αλλα της διπλανης καμηλας..... Ειναι και πασιγνωστες οι κακιστες σχεσεις μου με του γεροντες της Εσκανα κι ετσι που σε πονει και που σε σφαζει.... Εγω λοιπον επειδη την ανοδο την γραφω στα παλια μου τα παπουτσια και δεν γλυφω κανενα ασημαντο ανθρωπακο που παιρνει καποια αξιωματα και φουσκωνει σαν το παγωνι οποπυ μπορω θα διαφημιζω το ποσο λιγοι ειστε?????
Θα μας ξανασφαξετε το ξερω ... Αλλα δεν πειραζει ... Η ζωη ειναι μικρη και κανει κατι κυκλους απιστευτους ... Εγω εμαθα να κανω υπομονη ....

11 ματς εμειναν για μας ... Θα τα δωσουμε ολα για οτι καλυτερο .. Θα παιξουμε για μας ... Ουτε γι ανοδους ουτε για τιποτα τετοια ... Εμεις κανουμε μια προσπαθεια και θα την κανουμε αντρικια μεχρι το τελος κι οτι βγει ...

Τωρα θα ελεγα στους φιλους διαιτητες νυν και πρωην να προσεχουν τι στελνουν στο fb και σε ποιους γιατι τα γραπτα μενουν ... Επισης περιμενω εναν φιλο να στειλε αυριο παλι το μυν στο fb << jimmy τι εγινε στην αγωνιστικη χθες >> ...
Μαθαινω πολλα και δεν σας βγαζω φορα παρτιδα γιατι δεν γουσταρω το κουτσομπολιο αλλα σταματηστε να υποτιματε την νοημοσυνη μου ....

Για να κλεισω λοιπον ρωταω τους Παπουδες της Εσκανα που εχουν κανει παρατηρηση στους διαιτητες να μην καθομαι ορθιος στον παγκο τι ειναι πιο σημαντικο ?????
Να μην βλεπει καποιος ορθιος εναν αγωνα στην ακρη του παγκου χωρις να ενοχλει κανεναν η να μην εχει ενας αγωνας Α Εσκανα γιατρο την ωρα διεξαγωγης του ??????? Η να παιζουμε ντερμπι στην Βουλα κα να παιζουμε με ρολοι χειρος το 2012 ?????? Λιποθυμησε ο Δασκαλουδης στο ημιχρονο με την Βουλα και γιατρος ουτε για δειγμα ... Αλλα σιγα μωρε δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ... Εσυ μαλακα Φαρε πληρωνε 20 Ευρω σε καθε ματς για να εχεις γιατρο μην παθει κανα παιδι τιποτα και τρεχουμε ...

Σ αυτο λοιπον το μπουρδελο που καπιοι τ ονομαζεται πρωταθλημα δεν εχει και τοση αξια να προσπαθεις να κανεις κατι βαζοντας απο το υστερημα σου και να εχεις μερικους πονηρους να σε λενε και Μαλακα ...
Κι αυτα ολα τα γραφω σημερα μια βραδια νικης και χαρας που ομως τα εχω μεσα μου πολυ καιρο...


bball.gif διαφωνώ απολυτα με το 'δεν ξαναγραφω'. το είπα και εγω καποτε, όταν τα παιδιά απο την Κρητη (Ιεραπετρα) παρεξηγησαν κατι που ειπα -στο τελος παραμειναμε οι καλύτεροι φιλοι και αναγκαστηκα να πω λάθος μου. Εμένα το φορουμ μου έδωσε φιλους, γνωστους, και καλές παρέες. Ενταξει πρεπει να κάνεις επιλογές γιατι όπως λεει και ο themis7 πολλοι 'παραγουν εκμεταλλευση' των όσων γραφονται. Αλλά το τοπικ είναι για όλους εμάς που γουσταρουμε να κάνουμε πλάκα στο 10' που κλέβουμε για να διαβασουμε/ποσταρουμε, να λεμε την σαχλαμαρα μας για το αθλημα (ή την Ομαδα) που αγαπήσαμε. Στο βαθος χρόνου φαινεται ποιος, τι και γιατι...ποιοι οι περαστικοι (ειχαμε και φετος 1-2) και γιατι ...no worries.. Το κεφι μας κανουμε και αξιζει να το συνεχισουμε.

bball.gif Συμμερίζομαι τα περι της αναγκης εισαγωγής νέων ιδεων στην ΕΣΚΑΝΑ. Ξερω οτι τα συμμεριζονται πολλοι συλλογοι, αρα οργανωμένα μπορούμε να τις εισαγουμε. Θεληση χρειαζεται.

bball.gif Υπαρχει και κάτι επιμαχο στο παραπάνω ποσταρισμα: Τι εννοω:
"Ξερω οτι ο Μαρινάκης λυνει και δενει στην ΕΠΟ και εγω ο Προεδρος του Ιωνικου παω και γινομαι γενικός αρχηγος στον Ολυμπιακο ενω η Ομάδα μου πρωταγωνιστει σε διοργανωση της ΕΠΟ" - χμ... ενα θεματακι δεοντολογιας και η ερωτηση 'Σε ποια Πολις ζουσαμε περσι;" Με αλλα λόγια, αν ειναι σωστη η εκδοχή σου, φιλε themis7 'οποιος ανακατευθει με τα πιτουρα"...

bball.gif Επιτρέψτε μου να μην αναφερθω στα διαιτητικα. - γι' αυτο τα έσβησα και απο το κομματι του themis7 που παραθέτω, και γι' αυτο θέλω να καλέσω και όλους τους αλλους να απομακρυνθουν απο την συγκεκριμένη πρακτικη - themis7 αν το σκεφτεις λίγο καλύτερα, θα δεις οτι και εσυ αν ποσταριζες 1-2 μερες αργοτερα θα ησουν πιο ηρεμος και θα αγνουσες το θεμα. Γιατι δεν μιλάω προσωπικά για διαιτησια;
Αφενος, γιατι εμπλεκομαι σε Ομαδα που αγωνιζεται (ως μελος της Επιτροπης) οποτε υπαρχει δεοντολογια.
Αφετέρου: Εμεις στην Νικαια πριν 3 χρονια είχαμε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για μια υποθεση και δεν βρηκαμε ποτε ακρη..
Συνεπώς σας καλώ ολους να πάμε ήρεμα, και με μια αρχή: "τοσο ξερουν τα παιδια, τοσο παιζουν". Γι' αυτο παιζουν καποιοι καλα και καποιοι οχι.
(Η εκθεση αξιολογησης ειναι μαλλον ουτοπικη - εστω και αν ειναι πολυ καλη ιδεα).

bball.gif ΥΓ. KEEP POSTING !!!!
themis7
QUOTE (basketikos @ Jan 25 2012, 21:41 ) *
bball.gif Με ευκολη νικη επι του Αρη, πάμε την αλλη Δευτερα σε ενα κρισιμο ματς για την προσπαθεια που κάνουμ. Πριν 2 εβοδμαδες ο Εθνικος γλυτωσε στο Φαληρο στην εκπνοη, αρα εμεις πρεπει να ειμαστε σοβαροι. Είναι το δυσκολοτερο παιχνιδι - όπως και τα 10 που ακολουθουν. ΠΡΟΣΟΧΗ.
Το σημαντικό: οταν παιζουμε καλα δειχνουμε 'γεματατη' Ομαδα. Αν ειμαστε συγκεντρωμενοι ολα θα πανε καλά.
Ο Αρης απογοητευτικος - μου προκαλεσε απορια να ειμαι ειλικρινης.

bball.gif Φυσικά μας εκανε την χαρη το 0/3 βολες στο Κερατσινι - και το αποτελεσμα που δεν αφησε την Μανδρα να ξεφυγει. Στο (κακο ποιοτικα) Α ημιχρονο ημουν εκει - αν ειμαι και εγω μαυρογατα ευχαριστως να πηγαινω 1 ημιχρονο σε αγωνες της Μανδρας καθε Δευτερα..

bball.gif Δεν μπορουμε να αφησουμε ασχολιαστο το ποσταρισμα της εβδομαδας- την εκ βαθέων καταθεση ψυχης απο τον themis7. Γραφει πολλά, σημαντικά, αλλα να μου επιτρέψει 1-2 παρατηρησεις. Πάντοτε με δεδομενη την εκτίμηση 'στον-παραγοντα-που-η-φημη-του-στον-Πειραια-προηγειται-της-παρουσιας-του" και 'τον-ανθρωπο-που-εχει-πετυχει-ενα-μικρο-ατομικο-θαυμα-στο-Κερατσινι" / επίσης και σε 'κάποιον-που-συστηματικα-δεν-με-ακουει :-)



bball.gif διαφωνώ απολυτα με το 'δεν ξαναγραφω'. το είπα και εγω καποτε, όταν τα παιδιά απο την Κρητη (Ιεραπετρα) παρεξηγησαν κατι που ειπα -στο τελος παραμειναμε οι καλύτεροι φιλοι και αναγκαστηκα να πω λάθος μου. Εμένα το φορουμ μου έδωσε φιλους, γνωστους, και καλές παρέες. Ενταξει πρεπει να κάνεις επιλογές γιατι όπως λεει και ο themis7 πολλοι 'παραγουν εκμεταλλευση' των όσων γραφονται. Αλλά το τοπικ είναι για όλους εμάς που γουσταρουμε να κάνουμε πλάκα στο 10' που κλέβουμε για να διαβασουμε/ποσταρουμε, να λεμε την σαχλαμαρα μας για το αθλημα (ή την Ομαδα) που αγαπήσαμε. Στο βαθος χρόνου φαινεται ποιος, τι και γιατι...ποιοι οι περαστικοι (ειχαμε και φετος 1-2) και γιατι ...no worries.. Το κεφι μας κανουμε και αξιζει να το συνεχισουμε.

bball.gif Συμμερίζομαι τα περι της αναγκης εισαγωγής νέων ιδεων στην ΕΣΚΑΝΑ. Ξερω οτι τα συμμεριζονται πολλοι συλλογοι, αρα οργανωμένα μπορούμε να τις εισαγουμε. Θεληση χρειαζεται.

bball.gif Υπαρχει και κάτι επιμαχο στο παραπάνω ποσταρισμα: Τι εννοω:
"Ξερω οτι ο Μαρινάκης λυνει και δενει στην ΕΠΟ και εγω ο Προεδρος του Ιωνικου παω και γινομαι γενικός αρχηγος στον Ολυμπιακο ενω η Ομάδα μου πρωταγωνιστει σε διοργανωση της ΕΠΟ" - χμ... ενα θεματακι δεοντολογιας και η ερωτηση 'Σε ποια Πολις ζουσαμε περσι;" Με αλλα λόγια, αν ειναι σωστη η εκδοχή σου, φιλε themis7 'οποιος ανακατευθει με τα πιτουρα"...

bball.gif Επιτρέψτε μου να μην αναφερθω στα διαιτητικα. - γι' αυτο τα έσβησα και απο το κομματι του themis7 που παραθέτω, και γι' αυτο θέλω να καλέσω και όλους τους αλλους να απομακρυνθουν απο την συγκεκριμένη πρακτικη - themis7 αν το σκεφτεις λίγο καλύτερα, θα δεις οτι και εσυ αν ποσταριζες 1-2 μερες αργοτερα θα ησουν πιο ηρεμος και θα αγνουσες το θεμα. Γιατι δεν μιλάω προσωπικά για διαιτησια;
Αφενος, γιατι εμπλεκομαι σε Ομαδα που αγωνιζεται (ως μελος της Επιτροπης) οποτε υπαρχει δεοντολογια.
Αφετέρου: Εμεις στην Νικαια πριν 3 χρονια είχαμε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για μια υποθεση και δεν βρηκαμε ποτε ακρη..
Συνεπώς σας καλώ ολους να πάμε ήρεμα, και με μια αρχή: "τοσο ξερουν τα παιδια, τοσο παιζουν". Γι' αυτο παιζουν καποιοι καλα και καποιοι οχι.
(Η εκθεση αξιολογησης ειναι μαλλον ουτοπικη - εστω και αν ειναι πολυ καλη ιδεα).

bball.gif ΥΓ. KEEP POSTING !!!!

Ποσταρω κι απαντω γιατι ξερεις καλα τον σεβασμο μου για σενα κι επειδη εθιξες 2-3 θεματα πολυ ευστοχα....
Συμφωνω απολυτα οτι το ποστ μου γραφτηκε σε πληρη βρασμο... Ημουν τοσο εκνευρισμενος και στεναχωρημενος που δεν εκατσα ουτε στο φαγητο με την ομαδα μετα ... Δηλαδη η ομαδα μου εκανε μια τεραστια νικη και δεν μπορεσα να την χαρω ... Ειχαμε και τυχη βεβαια... Ομως ηταν σαν να μας ξεπληρωνε την ατυχια που ειχαμε μες στην Βουλα που η μπαλα εμπαινε κι εβγαινε συνεχεια ... Χασαμε 27 δευτερα πριν την ληξη 2 βολες κι εμεις ενω ημασταν 1 πισω ... Τελος παντων χωρις τυχη δεν πας πουθενα... Για πρωτη φορα ημασταν τυχεροι γιατι αυτο που εγινε με τις βολες δεν ξαναγινεται ... 100 φορες να στηθει ο πεττας στην γραμμη για να βαρεσει 3 βολες και τις 100 θα βαλει τουλαχιστον 1 στις 3 ...
Εχεις απολυτο δικιο οτι αν εγραφα σημερα το ποστ πολυ πιο ηρεμος δεν θα τα εγραφα ολα αλλα ξερεις κατι ... Δεν μετανιωνω τα ειχα μεσα μου και τα εγραψα.. Νιωθω καλυτερα που τα εβγαλα απο μεσα μου .. Και για να τα νιωθω οσοι με ξερουν ξερουν οτι αυτα που λεω παντα εχουν βασεις.. Σπανια κυνηγαω συνομωσιες και ανεμομυλους ... Δεν ειναι στο στυλ μου οι ευκολες δικαιολογιες ... Τωρα για τα πιτουρα και τις κοτες παλι δικιο εχεις αλλα να σε ρωτησω κατι ???? Διεκδικησα ποτε το τιτλο του αλαθανστου ??? Ποτε ... Δεν πιστευω στους αλαθανστους... Εγω κανει τεραστια λαθη αυτα τα χρονια στο μπασκετ... Ακομα κι αυτο που κανω τα τελευταια χρονια ειναι ενα αυτοκαταστροφικο λαθος ... Ομως ειναι επιλογη μου να τραβαω κουπι μονος μου παρεα με ανθρωπους που τους αγαπω και τους πιστευω... Κι οταν αγαπας καποιον ανθρωπο αγαπας και τα λαθη του και τις αδυναμιες του ... ( Αλλα μην πιασουμε αυτην φιλοσοφικη συζητηση )
Πολλοι λοιπον αυτες τις 2 μερες μου ειπαν κερδισες ... Τι μιλας ?????( Εδω απαντα στα περι θυματος και θυτη γιατι ξερετε καλα οτι δεν εχω διστασει να γραψω οταν ειχαμε νμια φιλικη διαιτησια) Ξερετε οσοι με διαβαζεται εδω αυτα τα χρονια οτι εγω γκρινιαζω στην νικη περισσοτερο ... Επισης οι αντιδρασεις μου δεν εμπεριεχουν πολιτικη γι αυτο λεω αυτο που αισθανομαι και δεν καλοπιανω κανεναν ειδικα οσους δεν εκτιμω ... Οταν χασαμε απο τον Ικαρο υπαρχει καθαρα φαση που αδικηθηκαμε ενω το ματς ηθελε 30 δευτερα και ημασταν 4 μπροστα και τρωμε αμεσως τριποντο και μετα χανουμε το ματς κι ομως δεν γραφω τιποτα γιατι θεωρω οτι θ αδικουσα τα παιδια του Ικαρου που ηρθαν και επαιξαν το ματς και το κερδισαν ... Χασαμε απο τον Εθνικο το μονο που εγραψα ειναι οτι δεν μας σεβονται οι διαιτητες ενω ηξερα ακριβως τι εχει συμβει ... Παμε να παιξουμε στο Φαληρο και γελανε οι πετρες με την διαιτησια δεν μιλαω... Χανουμε απο την Βουλα καθαροτατα ... Ξεκιναει μια ειρωνια και μια μαλακια απο διαφορους καλοθελητες ... Ολα δουλευουν μεσα μου παραλληλα με μια απογοητευτικη εικονα που παρουσιαζει η ομαδα κι οπως καταλαβαινεις οποιος αγαπαει αυτο που κανει πιεζεται και ψυχολογικα ... Ολα αυτα ηρθαν κι εδεσαν την Δευτερα ... Δεν δικαιολογουμαι το να την πεσεις στον διαιτητη ειναι μαλακια οπως και να το δει κανεις .. Δεν κερδιζεις κατι αλλα εκεινη την ωρα ενιωσα οτι καποιος με κλεβει στα ματια μου ... Καποιος ερχεται με το ετσι θελω και μου κανει επειδηξη δυαμης ... Σ αυτο δεν μπορω ν αντισταθω ποτε τρελαινομαι ... Πουστιες μου εχουν κανει απειρες στην ζωη μου και σχεδον παντα δινω τοπο στην οργη αλλα αυτο το νταβατζιλικι δεν το ανεχομαι και δεν με νοιαζει αν μακροπριοθεσμα ο χαμενος θα ειμαι εγω ...
Για να τελειωνουμε με την ιστορια του Μπικα παραδεχομαι οτι ηταν λαθος η κινηση μου .... Γραψτε λαθος.... Ομως επιμενω για εναν ανθρωπο που λεει οτι ειχα τ αρχ.. να το σφυριξω και οταν ο Γριβας κανει το κατα την γνωμη μου unfair και πηγαινει και του λεει οτι να γραψεις οτι εγινε (λες και θ αλλαζε κατι για την Μανδρα αν εγω κατσω 10 χρονια στην κερκιδα.....) ο Κος Μπικας γυρναει με το υφος που τον εχει καταξιωσει μεχρι και στην Α1 και λεει και βεβαια θα τα γραψω γιατι αυτον τον εχω για τον Π... μου ... (Μαλλον εχει πολυ χιουμορ....) Συγχωρηστε με αλλα γι αυτον τον Κο εγω δεν μπορω να βρω σεβασμο...
Εγω λοιπον φιλε Basketike δεν συμμεριζομαι το "τοσο ξερουν τα παιδια, τοσο παιζουν"... Γιατι κατα την γνωμη και αυτο το εχω πει και στο attikabasket οι διαιτητες μπορουν να σφυριξουν αναλογα με το επιπεδο των ομαδων μας ... Απλα να σφυρανε οτι βλεπουν και να κλεισουν τ αυτια τους στα παρασκηνιακα κουτσομπολια και το μπανιστηρι στο φορουμ ... Γιατι και δυνατοτητες εχουν και διαθεση εχουν για μπασκετ....


Οσο αναφορα αυτα που γραφετε για play off κτλ ειναι απολυτος σωστα .. Τα εχουμε πει 10000000 φορες ... Αλλα ποιος ακουει ?????? Τα πραγματα ειναι απλα ... Αν υπηρχαν play off οι ομαδες και οι προπονητες θα ειχαν τον απιτουμενο χρονο να δουλεψουν και να βρουν τα καταλληλα σχηματα για να εμφανιστουν στο τελος της χρονιας και να δει ο κοσμος μεγαλα ντερμπι και να τα ευχαριστηθουμε ολοι οσοι ασχολουμαστε... Γιατι κακα τα ψεματα τα ντερμπι ειναι ολο το ζουμι της χρονιας ... Ολοι ζουμε γι αυτα...Ετσι λοιπον μια ομαδα που θα ειχε ενεν τραυματισμο μες την χρονια θα εβρισκε χρονο να τον αναπληρωσει η και να περιμενει να γυρισει ο παιχτης... Μην παμε μακρια ... Ο Εθνικος φετος εκανε μια σημαντικοτατη επενδυση περνοντας ενα παιχτη επιπεδου Α2 και το παιδι ηταν ατυχο και χτυπησε ... Περυσι εγινε το ιδιο με τον Ιωνικο και τον Πρινεα ... Ενω αν υπηρχαν Play off oi ομαδες θα ειχαν εναν οριζοντα για να αντιμετωπισουν τις δυσκολιες μιας χρονιας...
Ομως καποιος καχυποπτος θα πει οτι αν γινουν play off πως εμεις που θελουμε να ελεγχουμε το ποιος ανεβαινει πεφτει κτλ θα κανουμε τις παρεμβασεις μας?????? Γιατι οταν ανεβαινει 1 οι γκελες απαγορευονται... Πας λοιπον σ ενα φαινομενικα ευκολο κι αδιαφορο παιχνιδι το παιρνεις αψηφιστα ... Δυσκολευεσαι κι ερχεται και το σφυριγμα που χρειαζεται και σε στελνει σπιτι σου ... Στα μεγαλα ντερμπι τα περιθωρια για φαλτσοσφυριγματα αρα και για ελεγχο της καταστασης στενευουν ... Το μαγειριο γινεται στα αδιαφορα και καλα ματς....


Κλεινω με μια αναφορα στην ομαδα μου ... Τα παιδια οντως προχθες εκαναν καταθεση ψυχης προχθες και αξιζαν την νικη αν και αγωνιστικα δεν ημασταν τοσο καλοι κυριως λογω αγχους .. Παιζαμε με την πλατη στον τοιχο κι αυτο βαραινε τις προσπαθειες των παιδιων ... Αν ειχαν αυτο το παθος σ ολα τα ματς τωρα θα ημασταν χωρις ηττα ... Δυστηχως ειμαστε μια ομαδα με την καταρα του ταλεντου και της αυτοκαταστροφης... Αυτη η νικη μας κρατησε στο κολπο ... Πρεπει ολα τα παιδια να αναλογιστουν οτι εχουν μια τελευταια ευκαιρια να διεκδικησουν αυτα που τους αξιζουν .. Αν την πεταξουν κι αυτην μαλλον θα σημαινει οτι δεν την αξιζουν ... Απλα ειναι τα πραγματα... Εχουμε 11 τελευταιους αγωνες ... Σκοπος θα ειναι να δειξουμε πρωτα απο ολα στους εαυτους μας οτι μας πιστευουμε οι ιδιοι ,,, Κι οτι αυτην την δυσκολη εποχη για ολους μας στις ζωες μας και την καθημερινοτητα μας οταν μαζευομαστε γι αυτην Ομαδουλα που Ονομαζεται Φαρος εχουμε διαθεση να δωσουμε την καλη πλευρα του εαυτου μας για να κανουμε κατι που μας ευχαριστει ... Θα δειξει ... Δεν υπαρχει λογος να πουμε περισσοτερα ... Οι πραξεις θα μετρησουν.....
Επαναλαμβανω και παλι γιατι παλι εχουν εμφανιστει διαφοροι καλοθελητες - φιλοι οτι αν η ομαδα αυτη εχει καταφερει 2-3 πραγματα αυτα τα 3 χρονια το μεγαλυτερο μεριδιο ανηκει στον Αντρεα τον Πολεμη .. Χωρις αυτον δεν θα γινοταν τιποτα...
Αλλα αυτα θα τα πουμε οταν κανουμε ταμειο.....

Υ.Γ. Διατηρω την διαθεση μου να μην ποσταρω ... Ηταν μια παρενθεση κυριως επειδη το προηγουμενο ποστ γραφτηκε κυριολεκτικα μες τα νευρα και λογω basketikou που μπαινω σε πειρασμο ν ανοιγω διαλογο μαζι του ... Εχω κουραστει απο την κακια και την χαιρεκακια που εχω εισπραξει λογω των γραφομενων μου.....
Η Προταση μου προς τον leonkalf ειναι να μπαινουν μονο μελη κι ας μην ποσταρουν απλα να ξερουμε ποιοι ειμαστε ...
Παιρνω ενα ρεπο λοιπον που μαλλον μου χρειαζεται και βλεπουμε ...
Καλο βραδυ....
tarlac
Πάρα πολλά άτομα διαβάζουν το forum αλλά απέχουν από το να γράφουν γιατί πολλές φορές μέσα από ανώνυμα σχόλια χλευάζονται ομάδες,παράγοντες,παίκτες.Είναι ίσως λύση όποιος θέλει να αναπτυχθεί το άθλημα στο τοπικό επίπεδο της ΕΣΚΑΝΑ να δηλώνει στο forum τα στοιχεία του και να τελειώσει εκεί το θέμα.
Στο κεφάλαιο διαιτησία θα πρέπει να αντιμετωπιστεί πιστεύω συνολικά από τις ομάδες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος με μία συγκέντρωση όλων των ομάδων στο σύνδεσμο των διαιτητών και να ζητήσουν το αυτονόητο.Το καλοκαίρι το μόνο ζητούμενο που υπήρξε από τις ομάδες ήταν να ξεκινήσει το πρωτάθλημα μία εβδομάδα αργότερα (καλώς ζητήθηκε) και τίποτα πιο πέρα.
Θέματα όπως τα πιο κάτω που θα έπρεπε να απασχολούν όλες τις ομάδες και όλες οι ομάδες να είναι στο ίδιο τραπέζι και να συζητούν τα περάσαμε στις καλένδες :
1. Ασφάλεια παικτών
2.Παράβολο ΕΣΚΑΝΑ
3.Τηλεοπτική μετάδοση αγώνων
4.Play off αγώνων
5.Ενιαία πολιτική στο εισητήριο του αγώνα (Οικονομική Ενίσχυση)
Φέτος το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ παρουσιάζεται πιο δυνατό από κάθε άλλη φορά με σπουδαίες μεταγραφές από όλες τις ομάδες είτε από μεγαλύτερες κατηγορίες είτε από την Α ΕΣΚΑ που ότι καλό κυκλοφορούσε κατέβηκε στα Νότια.
Τί έκαναν οι ομάδες εκτός των μεταγραφών για να αναβαθμίσουν το πρωτάθλημα ?
Αναλωθήκαμε όλοι το καλοκαίρι ποιός πήρε ποιόν και για όλα τα πιο πάνω μια τρύπα στο νερό.
Μετά μου φταίει εμένα γιατί η ομάδα μου σε ντέρμπι κέρδισε μόνο 9 βολές και ο αντίπαλος 26.
Επίσης αναρωτιέμαι γιατί ο πρώτος μου σκόρερ που αντικειμενικά παίρνει τις περισσότερες προσπάθειες σε κάθε αγώνα σε κάποιο ντέρμπι δεν εκτελεί καθόλου βολές ενώ έχει φάει το ξύλο της αρκούδας.΄
Η απάντηση είναι ότι κάποιοι έχουν κανονίσει να πάρουν περισσότερα κουκούτσια από τον άλλον και αφού είναι για μας δε τρέχει τίποτα.
Όμως υπάρχουν πολλοί παράγοντες που στη σημερινή δύσκολη εποχή βαζουν λεφτά από την τσέπη τους για να αναβαθμίσουν ένα πρωτάθλημα ερασιτεχνικής νοοτροπίας από όλους.
Αν τον ερχόμενο Μάιο κάτσουν και οι 14 ομάδες σε ένα τραπέζι και ανταλλάξουν ιδέες ,προτάσεις και επιμείνουν σε κάποια πράγματα σίγουρα κάτι καλύτερο θα βγεί.
Ίδωμεν ..................
Ethnikaras
Κοιτάτε παιδιά, εσείς που αφιερώνετε χρόνο και χρήμα για την λειτουργία των τμημάτων, και δεν είσαστε (μόνο) οπαδοί, άμα υπάρχει κάτι κακό στο "Βασίλειο της ΕΣΚΑΝΑ" να το αλλάξετε.
Καθίστε σε ένα τραπέζι, μιλήστε έξω από τα δόντια, βρείτε τα.
Και αλλάξτε το, τουλάχιστον προσπαθήστε.
Εμείς οι οπαδοί είμαστε έξω από τα πράγματα, αλλά είμαστε οι αποδέκτες.
Δεν ξέρουμε πρόσωπα, δεν ξέρουμε πράγματα, ακούμε μόνο φήμες ή γεγονότα, και δεν ξέρουμε τι είναι έγκυρο ή όχι.
Εμείς μόνο πληρώνουμε, εισιτήριο ή ενίσχυση, ποτέ δεν λάβαμε κάτι, ποτέ δεν είχαμε ουσιαστικό λόγο στα πράγματα, παρά μόνο κριτική, για τον προπονητή, για τον παίκτη, για τον αγώνα, για τον διαιτητή.
Αλλά μέχρι εκεί.....
Μπορεί να είμαστε αποδέκτες, αλλά έχουμε ελάχιστη ευθύνη και συμμετοχή στην ουσία των πραγμάτων, που εδώ είναι το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ.
Έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ με το ποδόσφαιρο, στημένα παιχνίδια, βρώμικοι παράγοντες, παίκτες, προπονητές, στοίχημα....
Κάποια αθλήματα μας έχουνε μείνει να ξεχαρμανιάζουμε, ερασιτεχνικό μπάσκετ, βόλεϊ, εμείς έχουμε και το πόλο....
Άμα βάλουμε και τις δυσκολίες στην ζωή μας, οικονομικές, κοινωνικές, τα ωραία που ζούμε στην χώρα μας εδώ και κάποια χρόνια, έτσι και χάσουμε το μοναδικό πράγμα που είναι ΑΓΝΟ, το ΠΑΙΧΝΙΔΙ, ΚΑΗΚΑΜΕ.
Εάν λοιπόν υπάρχει κάτι στραβό, ας το λύσουμε, οι υπεύθυνοι να μπούνε μπροστά, ας μην περιμένουμε από την πολιτεία ή από την ομοσπονδία ή ξέρω εγώ, αυτοί που χρηματοδοτούν και τρέχουν τα τμήματα πρώτοι, και τα σωματεία από δίπλα.
Αλλιώς δίνεται η εντύπωση ότι έχουμε το παιχνίδι του θύματος με τον θύτη, για ένα ή παραπάνω σφυρίγματα, που όταν τα πάρεις είναι όλα καλά, και όταν τα χάσεις κάτι κακό υπάρχει.
Το μόνο που θα καταφέρουμε έτσι είναι να σταματήσουν κάποιοι την ενασχόληση τους, άνθρωποι που έχουν προσφέρει έμπρακτα έργο, χρόνο και χρήμα, και να σταματήσουν και να ασχολούνται κάποιοι που θυσιάζουν μια Δευτέρα βράδυ για ένα παιχνίδι ερασιτεχνικού μπάσκετ, αντί να σαχλαμαρίσουν στο χαζοκούτι με την οικογένεια τους.
Το παιχνίδι τότε θα έχει πεθάνει.
Antonio davis 11
Στις Πέμπτη, 26 Ιανουαρίου 2012
> Γεια σας , αποφάσισα να συμμετέχω κι εγω στην παρέα σας μετα τα όλα αυτα που διαδραματίστηκαν αυτές τις μέρες .
> Παρακολουθώ τοπικά πρωτάθληματα παρα πολλα έτη και αυτα που είδα προχθές πρώτη φορα τα είδα .
> Αποφάσισα να γράψω τα κυριότερα που μου έκαναν εντύπωση .
>
> Α/ Ποτε μα ποτε δεν έχω δει να χάνονται 3 συνεχόμενες βολές απο παίχτη στην τελευταία φάση . Ο Πεττας έχοντας παίξει πολυ καλα μαζι με Φίλιππου και Λαμπρόπουλο όλο το ματς περιμένεις ότι απλά θα πετάξει την μπάλα στο δίχτυ . Όμως ψυχικά δυστηχως δεν άντεξε να πάρει το βάρος της χαριστικης βολής στον αντίπαλο του .
> Β/ Ο Γρίβας εχει κάνει κοουτσαρισμα δώρο στον Φάρο . Επειδή ξέρει ότι η ομάδα του Κερατσίνιου εχει πρόβλημα στο λοου πόστ με τους δυνατούς ψηλούς βάζει μαζι τον Τσαγκαρακη με τον Μπαρμαρη . Ας με συγχωρήσετε αλλα και τα 2 παιδιά αυτα είναι αγυμναστα . Φαίνονται πολυ αργοι στο γήπεδο σε συνδιάσμο με τον Μπουρβανη σε σχέση με Στεφο Κουκουρα και Αθανανασουλα . Ακόμα κι ο Λουγιακης σε σχέση με τον Τσαγκαρακη φαίνεται νέος αν και είναι όπως μου είπαν πιο μεγάλος .
> Ο Στεφος τους κατάπιε όλους και ο Γρίβας ξέχασε να ελαφρυνει το σχήμα του .
> Ξέχασε και στο τέλος τον Λαμπρόπουλο και προσπάθησε να κερδίσει με Τασιοπουλο Καμπεριδη που έδειξαν ότι δεν έχουν την ψυχή γι αυτούς τους κρίσιμους αγώνες .
> Ο μόνος που δικαιολόγησε το ψωμί του είναι ο Φίλιππου .
> Ο Γρίβας το μόνο που έκανε ήταν να βρίζει κυρίως τον Αβραμίδη που κι αυτόν τον ξέχασε στην τελευταία άμυνα . Πολυ εμμονή με το βρισιμο αυτός ο άνθρωπος . Δεν του εχει πει κανείς ότι ο Ιωαννίδης σχολασεις το 1999;
> Γ/ Ο Φάρος δεν ήταν εντυπωσιακός . Κάποιες στιγμές έδειχνε ότι δεν εχει ηγέτη . Ο Παπαδόπουλος παράδοξως ήταν σε κακή μέρα και όλα τα περίμενε απο τον Καραλή και τον Δασκαλουδη . Ο Δασκαλουδης παρότι παίζει απαρχαιωμένο μπάσκετ είναι τόσο δυνατός που ώρες ώρες νομίζεις ότι θα βάλει και τον αντίπαλο στο καλάθι . Ο Φάρος επιμένει πολυ στο σουτ και δεν περνάει την μπάλα μέσα . Για όσους ξέρουν τον Πολεμή αυτο γουστάρε πάντα . Κι οι 5 να σουταρουν . Πρώτη φορα όμως δεν εχει παίχτες να πιστεύουν όπως είχε στον Άρη τον Σιωκο και τον Μπενο . Απορώ πως δεν εχει πάρει τέτοιο παίχτη ;
> Δ/ Για την διαιτησία πιστεύω ότι ο Μπικας με εξαίρεση την τελευταία φάση που κάνει διπλό λάθος ανεπίτρεπτο για την εμπειρία του ήταν καλός . Δεν είχε λάθη .
> Ο άλλος ήταν κακός και δεν εχει πει κανένας τίποτα . Περίεργο .
>
> Ε/ Αυτα που έγιναν μετα το σφύριγμα τα θεωρώ λίγα για όσους ξέρουν πόσο οξυθυμος είναι ο Τσαπας και τι είναι ικανός να κάνει αν νευριασει. Απορώ γιατί κάθεται στον πάγκο ; Τόσα χρόνια δεν καθόταν . Τι τον έπιασε φέτος ; Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν έχανε ο Φάρος .
> Πέρα απο τον χαβαλέ ένιωσε ότι σε 1 σφύριγμα έχανε όλη την επένδυση του για φέτος και μάλλον Τρελαθηκε. Σ όλο το ματς ήταν πολυ αγχωμένος .
> Είναι πάντως τρελός . Πολεμής Τσαπας είναι θανατηφόρο δίδυμο στον πάγκο για κάθε διαιτητή .
>
> Στ/ Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν εκπληκτική . Όλος ο καλός κόσμος του Αθηναϊκού  Μπάσκετ ήταν μέσα . Ακόμη κι η διοίκηση του Ιωνικόυ και κάποιοι του Εθνικού αν και είχαν αγώνα παράλληλα οι ομάδες τους .
> Αυτή είναι η επιτυχία των 2 αυτών ομάδων . Ο κόσμος που μαζεύεται να τους δει .
> Είμαι πιο φιλικά προσκειμενος στον Μανδραικο αλλα η νίκη του Φαρου έβαλε φωτιά . Και αυτο δίνει άλλο σασπένς στο πρωτάθλημα .
> Συγχαρητήρια στους παίχτες γιατί ενώ ήταν τόσο σκληρός Αγώνασ υπήρχε όμορφη ατμόσφαιρα .
>
>
> Την Δευτέρα τώρα θα δούμε . Ο Μανδραικος είναι καλύτερη ομάδα απο τον Εθνικό . Αλλα θα δούμε πως θα διαχειριστεί την ήττα . Ο Εθνικός εχει κι αυτός γρήγορους ψηλούς . Ειδικά ο Ανδρεαδακης που σουτάρει εν κίνηση . Αν παίξει ο Μανδραικος πάλι με τους ψηλούς που θέλουν 2 τρόλεϊ για να κατεβούν το τερέν το βλέπω πάλι χλωμο .
>
> Τελειώνοντας το παρθενικο μου πόστ θα ήθελα να γράψω 2 λόγια για ένα παιδι που εχει ο Μανδραικος . Τον Καμπεριδη . Μπορεί προχθές να πνίγηκε απο την απειρία του αλλα το μέλλον του ανήκει . Πρέπει λοιπόν να του δώσουν ευκαιρίες και να τον βάζουν να παίζει . Αν πάρει εμπειρίες θα είναι διάφορα σε σχέση με τους χοντρουληδες του Γρίβα .
> Ο Μανδραικος παραμένει πρώτο φαβορί . Αρκεί να ξυπνήσουν ορισμένοι .
>
> Ευχαριστω για τον χρόνο σας .
>
> Νίκος .
>
>
v-span
QUOTE(Antonio davis 11 @ Jan 26 2012, 17:12 ) *
Στις Πέμπτη, 26 Ιανουαρίου 2012
> Γεια σας , αποφάσισα να συμμετέχω κι εγω στην παρέα σας μετα τα όλα αυτα που διαδραματίστηκαν αυτές τις μέρες .
> Παρακολουθώ τοπικά πρωτάθληματα παρα πολλα έτη και αυτα που είδα προχθές πρώτη φορα τα είδα .
> Αποφάσισα να γράψω τα κυριότερα που μου έκαναν εντύπωση .
>
> Α/ Ποτε μα ποτε δεν έχω δει να χάνονται 3 συνεχόμενες βολές απο παίχτη στην τελευταία φάση . Ο Πεττας έχοντας παίξει πολυ καλα μαζι με Φίλιππου και Λαμπρόπουλο όλο το ματς περιμένεις ότι απλά θα πετάξει την μπάλα στο δίχτυ . Όμως ψυχικά δυστηχως δεν άντεξε να πάρει το βάρος της χαριστικης βολής στον αντίπαλο του .
> Β/ Ο Γρίβας εχει κάνει κοουτσαρισμα δώρο στον Φάρο . Επειδή ξέρει ότι η ομάδα του Κερατσίνιου εχει πρόβλημα στο λοου πόστ με τους δυνατούς ψηλούς βάζει μαζι τον Τσαγκαρακη με τον Μπαρμαρη . Ας με συγχωρήσετε αλλα και τα 2 παιδιά αυτα είναι αγυμναστα . Φαίνονται πολυ αργοι στο γήπεδο σε συνδιάσμο με τον Μπουρβανη σε σχέση με Στεφο Κουκουρα και Αθανανασουλα . Ακόμα κι ο Λουγιακης σε σχέση με τον Τσαγκαρακη φαίνεται νέος αν και είναι όπως μου είπαν πιο μεγάλος .
> Ο Στεφος τους κατάπιε όλους και ο Γρίβας ξέχασε να ελαφρυνει το σχήμα του .
> Ξέχασε και στο τέλος τον Λαμπρόπουλο και προσπάθησε να κερδίσει με Τασιοπουλο Καμπεριδη που έδειξαν ότι δεν έχουν την ψυχή γι αυτούς τους κρίσιμους αγώνες .
> Ο μόνος που δικαιολόγησε το ψωμί του είναι ο Φίλιππου .
> Ο Γρίβας το μόνο που έκανε ήταν να βρίζει κυρίως τον Αβραμίδη που κι αυτόν τον ξέχασε στην τελευταία άμυνα . Πολυ εμμονή με το βρισιμο αυτός ο άνθρωπος . Δεν του εχει πει κανείς ότι ο Ιωαννίδης σχολασεις το 1999;
> Γ/ Ο Φάρος δεν ήταν εντυπωσιακός . Κάποιες στιγμές έδειχνε ότι δεν εχει ηγέτη . Ο Παπαδόπουλος παράδοξως ήταν σε κακή μέρα και όλα τα περίμενε απο τον Καραλή και τον Δασκαλουδη . Ο Δασκαλουδης παρότι παίζει απαρχαιωμένο μπάσκετ είναι τόσο δυνατός που ώρες ώρες νομίζεις ότι θα βάλει και τον αντίπαλο στο καλάθι . Ο Φάρος επιμένει πολυ στο σουτ και δεν περνάει την μπάλα μέσα . Για όσους ξέρουν τον Πολεμή αυτο γουστάρε πάντα . Κι οι 5 να σουταρουν . Πρώτη φορα όμως δεν εχει παίχτες να πιστεύουν όπως είχε στον Άρη τον Σιωκο και τον Μπενο . Απορώ πως δεν εχει πάρει τέτοιο παίχτη ;
> Δ/ Για την διαιτησία πιστεύω ότι ο Μπικας με εξαίρεση την τελευταία φάση που κάνει διπλό λάθος ανεπίτρεπτο για την εμπειρία του ήταν καλός . Δεν είχε λάθη .
> Ο άλλος ήταν κακός και δεν εχει πει κανένας τίποτα . Περίεργο .
>
> Ε/ Αυτα που έγιναν μετα το σφύριγμα τα θεωρώ λίγα για όσους ξέρουν πόσο οξυθυμος είναι ο Τσαπας και τι είναι ικανός να κάνει αν νευριασει. Απορώ γιατί κάθεται στον πάγκο ; Τόσα χρόνια δεν καθόταν . Τι τον έπιασε φέτος ; Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν έχανε ο Φάρος .
> Πέρα απο τον χαβαλέ ένιωσε ότι σε 1 σφύριγμα έχανε όλη την επένδυση του για φέτος και μάλλον Τρελαθηκε. Σ όλο το ματς ήταν πολυ αγχωμένος .
> Είναι πάντως τρελός . Πολεμής Τσαπας είναι θανατηφόρο δίδυμο στον πάγκο για κάθε διαιτητή .
>
> Στ/ Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν εκπληκτική . Όλος ο καλός κόσμος του Αθηναϊκού  Μπάσκετ ήταν μέσα . Ακόμη κι η διοίκηση του Ιωνικόυ και κάποιοι του Εθνικού αν και είχαν αγώνα παράλληλα οι ομάδες τους .
> Αυτή είναι η επιτυχία των 2 αυτών ομάδων . Ο κόσμος που μαζεύεται να τους δει .
> Είμαι πιο φιλικά προσκειμενος στον Μανδραικο αλλα η νίκη του Φαρου έβαλε φωτιά . Και αυτο δίνει άλλο σασπένς στο πρωτάθλημα .
> Συγχαρητήρια στους παίχτες γιατί ενώ ήταν τόσο σκληρός Αγώνασ υπήρχε όμορφη ατμόσφαιρα .
>
>
> Την Δευτέρα τώρα θα δούμε . Ο Μανδραικος είναι καλύτερη ομάδα απο τον Εθνικό . Αλλα θα δούμε πως θα διαχειριστεί την ήττα . Ο Εθνικός εχει κι αυτός γρήγορους ψηλούς . Ειδικά ο Ανδρεαδακης που σουτάρει εν κίνηση . Αν παίξει ο Μανδραικος πάλι με τους ψηλούς που θέλουν 2 τρόλεϊ για να κατεβούν το τερέν το βλέπω πάλι χλωμο .
>
> Τελειώνοντας το παρθενικο μου πόστ θα ήθελα να γράψω 2 λόγια για ένα παιδι που εχει ο Μανδραικος . Τον Καμπεριδη . Μπορεί προχθές να πνίγηκε απο την απειρία του αλλα το μέλλον του ανήκει . Πρέπει λοιπόν να του δώσουν ευκαιρίες και να τον βάζουν να παίζει . Αν πάρει εμπειρίες θα είναι διάφορα σε σχέση με τους χοντρουληδες του Γρίβα .
> Ο Μανδραικος παραμένει πρώτο φαβορί . Αρκεί να ξυπνήσουν ορισμένοι .
>
> Ευχαριστω για τον χρόνο σας .
>
> Νίκος .
>
>


Καλησπέρα στην παρέα σας,

Παρά το γεγονός ότι είμαι μέλος του forum από το 2007, θα ήθελα να γράψω ποιος είμαι επειδή ασχολούμαι κυρίως με την ΕΣΚΑ (παίζω από το 1999). Είμαι ο Άγγελος Γαλανάκης και είχα την τύχη πέρσι να έχω συμπαίκτη τον Τασσιόπουλο και να σχηματίσω ίδια άποψη τόσο για το μπασκετικό του χαρακτήρα όσο και συνολικά σαν άνθρωπο.

Στην άποψη που διατυπώθηκε ότι δεν έχει τα ψυχικά αποθέματα για ντέρμπι έχω να πω τα εξής.
1. Πέρσι τερμάτισε πρώτος σκόρερ με κοντά 100 πόντους διαφορά από το δεύτερο.
2. Τα τελευταία σουτ που πήρε σε παιχνίδια που κρίνονταν στο καλάθι πρέπει να ήταν εύστοχα στο 80% ή να ευστόχησε σε τελευταίες βολές. Πράγμα που γινόταν και τα προηγούμενα χρόνια που τον είχα αντίπαλο.
3. Πρόκειται για winner που το πρώτο που θέλει είναι να κερδίζει η ομάδα του και όχι η προσωπική του προβολή.

Ας προσέχουμε όταν θίγουμε αθλητές παραθέτοντας απλά το μικρό μας όνομα.

Επίσης θα ήθελα να πω ότι ο Τσαγκαράκης (δεν το έχω γνωρίσει προσωπικά το παιδί) ήταν επί χρόνια το νούμερο 1 επιθετικό όπλο του Χολαργού στις εποχές των παχιών αγελάδων της Α' ΕΣΚΑ. Οπότε το να τον χαρακτηρίζουμε αγύμναστο το θεωρώ αν μη τι άλλο άστοχο.

Ο στόχος των γραφομένων μου είναι να υπερασπίσω για πράγματα που ξέρω και όχι να προσβάλλω.

Καλό βράδυ.
fake
Για να λέμε και καμία αλήθεια η ευθύνη για το πρωτάθλημα και την διαιτησία αυτού , είναι καθαρά των ομάδων....... αλλά τόσο καιρό κάποιοι πηγαίνανε και ψηφιζανε στις εκλογές της εσκανα με κριτήρια άλλα ................ παραμονή....... άνοδο γιατί για όσους δεν το ξέρουν η κεδ εσκανα (η επιτροπή που ορίζει τούς διαιτητές) την τοποθετεί η εσκανα .....
έχοντας στην επιτροπή αυτή ¨ σωστούς ανθρώπους έχεις και τους διαιτητές που θέλεις στο παιχνίδι σου!!!!!! Τόσο καιρό τα κάνανε κάποιοι τώρα που το πήρε μυρουδιά και η μάνδρα και την σφυρίζει συνέχεια ο Α1 σας πείραξε......... έχει παραδάκι η μάνδρα και όπου υπάρχει παραδάκι υπάρχει και ο τύπος με τα γκρι.......
Και γιατί να δεχτεί η εσκανα τα play off ρεεεεεεε τρελοι είστε......με play off δυσκολεύει το στήσιμο!!!και για να μην γελιέστε οι τύποι με τα γκρι ΄'λαδώνοντε'' με άνοδο κατηγορίας άμα είναι καλά παιδιά όλη την χρονιά!!!! άλλοι το τσεπώνουν το μπαγιοκο
ΑΣ μπει νέο αίμα στην εσκανα με νέες ιδέες και ας χτίσει ένα νέο πρωτάθλημα από την αρχή!!!!!!

ΥΓ. θέλω να δω την επόμενη αγωνιστική μάνδρα - εθνικός το γκρι δίδυμο .........

τον ΙΩΝΙΚΟ βλέπω να βγαίνει γ εθνική θα φαγωθούν οι άλλοι 3 μεταξύ τους και στο τέλος θα βγει ο ΙΩΝΙΚΟΣ




Για τον v - spam μια απάντηση ο Παπαδόπουλος του φάρου είναι μεγάλη παίχτης τον θυμάμαι από την εποχή της Νικαίας γ εθνική !!! αλλά όπως τον είδα τον φάρο πολλούς παίχτες καλούς μαζεμένους μαζί δεν έχετε βρε παιδί μου ...... ξέρεις και όταν μαζεύεις πολλά αστέρια σε μια ομάδα δεν είναι και πολύ καλό μερικές φορές ....για μένα ΙΩΝΙΚΟΣ ΦΑΡΟΣ έχουν τις καλύτερες ομάδες και τούς καλύτερους προπονητές !!!
d.basket
Τόσο καιρό τα κάνανε κάποιοι τώρα που το πήρε μυρουδιά και η μάνδρα και την σφυρίζει συνέχεια ο Α1 σας πείραξε......... έχει παραδάκι η μάνδρα και όπου υπάρχει παραδάκι υπάρχει και ο τύπος με τα γκρι.......
Και γιατί να δεχτεί η εσκανα τα play off ρεεεεεεε τρελοι είστε......με play off δυσκολεύει το στήσιμο!!!και για να μην γελιέστε οι τύποι με τα γκρι ΄'λαδώνοντε'' με άνοδο κατηγορίας άμα είναι καλά παιδιά όλη την χρονιά!!!! άλλοι το τσεπώνουν το μπαγιοκο
ΑΣ μπει νέο αίμα στην εσκανα με νέες ιδέες και ας χτίσει ένα νέο πρωτάθλημα από την αρχή!!!!!!

ΥΓ. θέλω να δω την επόμενη αγωνιστική μάνδρα - εθνικός το γκρι δίδυμο .........

τον ΙΩΝΙΚΟ βλέπω να βγαίνει γ εθνική θα φαγωθούν οι άλλοι 3 μεταξύ τους και στο τέλος θα βγει ο ΙΩΝΙΚΟΣ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Πολύ ενδιαφέρον!!!!!!
Για να δούμε τελικά.... τελικά το κονέ στη διαιτησία.... μάλλον η Μάνδρα το έχει......
Antonio davis 11


Στις Παρασκευή, 27 Ιανουαρίου 2012,
> Αγαπητέ μου φίλε ,
> Δεν υπήρχε πρόθεση απο την πλευρά μου να θιξω τους αθλητές . Η κριτική δεν είναι προσβολή .
> Θέλεις να τους υπερασπιστείς ; Δικαίωμα σου .
> Ο Τασιοπουλος βγήκε πέρυσι α σκόρερ αλλα ήταν σε μια ομάδα που  έπεσε κατηγορία . Είναι καλός σουτερ . Δεν είναι καλύτερος απο τον Λαμπρόπουλο .
> Ο Τσαγκαρακης ήταν δυνατός ψηλός αλλα εχει πολυ καιρο να κάνει καλή χρόνια . Ο Καμπεριδης είναι το μέλλον . Η διοίκηση του Μανδραικου να επικεντρωθεί στα 2 παιδιά αυτα που είναι το μέλλον του συλογου .
>
>
>
>
seventdf
QUOTE(Antonio davis 11 @ Jan 27 2012, 11:40 ) *
Στις Παρασκευή, 27 Ιανουαρίου 2012,
> Αγαπητέ μου φίλε ,
> Δεν υπήρχε πρόθεση απο την πλευρά μου να θιξω τους αθλητές . Η κριτική δεν είναι προσβολή .
> Θέλεις να τους υπερασπιστείς ; Δικαίωμα σου .
> Ο Τασιοπουλος βγήκε πέρυσι α σκόρερ αλλα ήταν σε μια ομάδα που  έπεσε κατηγορία . Είναι καλός σουτερ . Δεν είναι καλύτερος απο τον Λαμπρόπουλο .
> Ο Τσαγκαρακης ήταν δυνατός ψηλός αλλα εχει πολυ καιρο να κάνει καλή χρόνια . Ο Καμπεριδης είναι το μέλλον . Η διοίκηση του Μανδραικου να επικεντρωθεί στα 2 παιδιά αυτα που είναι το μέλλον του συλογου .
>
>
>
>



Αγαπητε φιλε προφανως εσυ παιρνεις το τρολλευ και κατεβαινεις στα παιχνιδια γιατι πρεπει να χεις χασει καμποσα...ελειπες υποθετω απ το παιχνιδι της μανδρας μεσα στον Ιωνικο ωστε να εχεις την τυχη να θαυμασεις τον Τζαγκαρακη και ξαναελειπες μετα και μεσα στον εθνικο να θαυμασεις Τασσιοπουλο και Τζαγκαρακη...δεν ξερω τι κολληματακια εχεις παντως φιλικα προσκειμενος στον Μανδραικο δεν εισαι... και κριτικη εισαι ελευθερος να κανεις..τις προσβολες στην κριτικη σου να προσεξεις γιατι γυρνανε μπουμερανγκ..με εκανες και γελασα παντως!!Δεν σχολιαζω περισσοτερα απ τα λεγομενα σου γιατι τα θεωρω πραγματικα ακυρα και καποια ανακριβη,να προσεχεις τις πηγες σου.Αναφερθηκα μονο σ αυτα τα δυο παιδια γιατι και τα γνωριζω προσωπικα και επειδη διακρινω μια ψιλιεμπαθειουλα απ την πλευρα σου...αλλα δεν τρεχει...να σαι καλα και συνεχισε να παιρνεις το τροολλευ.. smile.gif


magickaminia
Αληθεια ποιοι σφυριζουν το Μανδρα- Εθνικος; Γιατι τωρα πια αυτο το παιχνιδι ειναι ισως το πιο κομβικο στην εξελιξη του πρωταθληματος . Δεδομενα ειναι οτι ο Φαρος εχει την προικα του 2-0 με την Μανδρα. Επισης σε πιθανη νικη της Μανδρας γινεται το 2-0 κοντρα στον Εθνικο και μετα ο Εθνικος πρεπει να κανει παπαδες με Φαρο και Ιωνικο για να ρεφαρει και με την προυποθεση οτι οι αλλοι 2 θα κανουν ενδιαμεσα μια και παραπανω γκελες. Θεωρω οτι η διαιτησια στην κατηγορια και γενικα στην ΕΣΚΑΝΑ ειναι πολυ χαμηλης ποιοτητας. Ωρες ωρες αναρρωτιεμαι αν σφυριζουν οι ανθρωποι βασει των κανονισμων που παιζονται οι μεγαλυτερες κατηγοριες. Το παλληκαρι που τα σπρωχνει στο Φαρο δεν το γνωριζω προσωπικα αλλα απο φιλους γνωριζω οτι ειναι εργατης του μπασκετ. Προσωπικα εχω παιξει το ρολο αυτο στο παρελθον και εκτος του οτι ματωσα οικονομικα ματωσα και ψυχικα τωρα που πρεπει να ειμαι στην απ εξω. Μην παρατατε την προσπαθεια σας ολοι εσεις που αγαπατε το παιχνιδι , μην αφηνετε κανενα διαιτητη να θιγει την αξιοπρεπεια σας και την νοημοσυνη σας αλλα προσπαθηστε να προστατεψετε την τιμη και την υποληψη των συλλογων που εκπροσωπειτε και αγαπατε. blove.gif
v-span
QUOTE(Antonio davis 11 @ Jan 27 2012, 10:40 ) *
Στις Παρασκευή, 27 Ιανουαρίου 2012,
> Αγαπητέ μου φίλε ,
> Δεν υπήρχε πρόθεση απο την πλευρά μου να θιξω τους αθλητές . Η κριτική δεν είναι προσβολή .
> Θέλεις να τους υπερασπιστείς ; Δικαίωμα σου .
> Ο Τασιοπουλος βγήκε πέρυσι α σκόρερ αλλα ήταν σε μια ομάδα που  έπεσε κατηγορία . Είναι καλός σουτερ . Δεν είναι καλύτερος απο τον Λαμπρόπουλο .
> Ο Τσαγκαρακης ήταν δυνατός ψηλός αλλα εχει πολυ καιρο να κάνει καλή χρόνια . Ο Καμπεριδης είναι το μέλλον . Η διοίκηση του Μανδραικου να επικεντρωθεί στα 2 παιδιά αυτα που είναι το μέλλον του συλογου .
>
>
>
>

Δύο μικρές επισημάνσεις για να σταματήσω και να μην κουράσω.

1. Και σε χρονιές που η ομάδα στην οποία έπαιζε κυνηγούσε άνοδο ήταν πάντα πρώτος σκόρερ της ομάδας του και στους 10 της κατηγορίας. Επίσης φέτος δες τι είχε κάνει στα άλλα ντέρμπι.

2. Το πώς έπεσε πέρσυ η ομάδα μπορούμε να το συζητάμε ώρες. Με τι ρόστερ ξεκινήσαμε και πώς καταλήξαμε και τι εγκλήματα έγιναν αλλά όπως λένε με το "αν" δεν πας πουθενά.

Anyway καλά να είμαστε και να απολαμβάνουμε το μπασκετάκι.

Καλό Σ/Κ σε όλους
fake
ΣΙΩΚΑΣ-ΒΙΛΙΑΣ τρομερό δίδυμο.............για το ΜΑΝΔΡΑ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΥΤΗ Η ΚΕΔ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΑ!!!
leonkalf
Καλημέρα.

Η σημερινή, παγωμένη λόγω χιονιά, αγωνιστική έχει ως εξής:

20.30 ΚΛ.ΒΟΥΛΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ

20.30 ΚΛ.ΜΑΝΔΡΑΣ ΜΑΝΔΡΑΙΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ

21.00 ΕΑΚ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΕΥΡΥΑΛΗ - ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

20.30 ΚΛ."Π.ΣΑΛΠΕΑΣ" ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ

21.45 ΚΛ.ΑΛΙΜΟΥ ΑΛΙΜΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ

21.00 ΚΛ.ΔΓ "Ο ΠΛΑΤΩΝ" ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ.

20.30 ΚΛ. ΣΕΦ Α΄ Π.ΦΑΛΗΡΟ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ


Ας ελπίσουμε (σε κάποια τουλάχιστον γήπεδα) η θέρμανση να λειτουργεί το βράδυ..
Καλή αγωνιστική..
Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει στο ματς κορυφής στη Μάνδρα..
pinezes14
ΟΛΗ Η ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΥΛΩΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΜΑΤΑ.
pinezes14
αυτη η φανελα ειναι πολυ βαρια για να την υποτιμουν καποιοι σε οποιοδηποτε αθλημα κυριοι.οταν φωναζαμε για αλλαγη προπονητη κατι ξεραμε.
δεν πεταμε στα συννεφα γιατι τιποτα δεν εχει τελειωσει.
μπραβο στη διοικηση,στους κοουτς και στους παιχτες.
ΜΑΥΡΟΣ
9 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΕΡΔΙΣΕ Η ΕΘΝΙΚΑΡΑ !!!!

Ο πρωτος βγηκε !!!
leonkalf
ΕΥΡΥΑΛΗ-ΦΑΡΟΣ 60-90

με bomber Καραλη(τς) 33(9)!!

Σε τέτοιο ωραίο γήπεδο (το αγαπημένο μου) ένας γνήσιος σουτερ πως να μη βλέπει βαρέλι το καλάθι.. wos_sport3.gif
Εγώ εδώ, κάποτε, είχα σταματήσει στα 6 με αντίπαλο τον ΑΝΟΓ, ο Ευθύμης ε είναι λίγο καλύτερος.. με πέρασε.. tongue.gif

Πολύ καλή εμφάνιση και από Κ. Κοντομίχη! torture.gif


ΑΡΗΣ Ν.-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ 59-54 (πήρε τη διαφορά του α' γύρου)
gate14
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΙ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ !!!!!!
ΚΕΡΔΙΣΕ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ 9 ΠΟΝΤΩΝ .
Προσωπικα δεν μπορουσα να φανταστω οτι για δευτερο παιχνιδι με την Μανδρα στο πρωταθλημα θα χαναμε.
Δειξαμε χαρακτηρακαι ΨΥΧΗ στο τελευταιο δεκαλεπτο πηραμε το ματς και την εξεδρα και γυρισαμε
Δεν θελω να πω κατι παραπανω απλα οτι πλεον ΕΜΕΙΣ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ
ΣΟΒΑΡΑ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ 10 ΜΑΤΣ - 10 ΤΕΛΙΚΟΙ
Δεν μας νοιαζουν τα αποτελεσματα των αλλων μας νοιαζει τι κανουμε ΕΜΕΙΣ και πως παιζουμε ΕΜΕΙΣ
Ethnikaras
Περάσαμε πανηγυρικά από την Μάνδρα, κάνοντας ένα καταπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο.
Μέχρι το 30 το παιχνίδι πήγαινε όπως το ήθελε ο Μανδραϊκός.
Μας είχε μπλοκάρει την επίθεση, έβαζε ότι έπρεπε στην άμυνα μας, και φαινόταν ότι θα έφτανε στους 65 πόντους επιθετικά, που είναι η σταθερά αυτής της ομάδας στα ντέρμπυ.
Το θέμα είναι εμείς τι αντίδραση θα είχαμε......
Στο τρίτο δεκάλεπτο σφίξαμε λιγάκι παραπάνω αμυντικά, και βγάλαμε κάποια καθοριστικά για την ψυχολογία καλάθια.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίξαμε αυτό που έπρεπε, είμαστε δυνατοί επιθετικά, είχαμε υπομονή, δεν κάναμε λάθη, και αμυντικά δεν πέρναγε κουνούπι.
Δεν αφήσαμε περιθώρια.
Πολύ πάθος, ψυχή, βοήθησε και ο κόσμος μας, σωστή καθοδήγηση από τον πάγκο μας, όλα έγιναν όπως έπρεπε για αυτό το μεγάλο διπλό.
Μπράβο στα παιδιά μας.
10 ακόμα παιχνίδια.
Πάμε να τα πάρουμε.
PetranG3
Π. Φαληρο - Ιωνικος 50-69

Σχετικα ευκολο διπλο...Μονο στην αρχη στα μισα του πρωτου δεκαλεπτου το Φαληρο μας ζορισε...Μετα ευτυχως επιβαλαμε το ρυθμο μας και εγινε οτι εγινε...Χωρις να πατησουμε ιδιαιτερο γκαζι...Καποια χρονια πριν...αυτο το παιχνιδι, σαν ονοματα θα ηταν για Α2 ή Β' εθνικη...Καλη συνεχεια στο Φαληρο και ευχομαι να ξαναβρει το κουραγιο να επανελθει...Δεν του αξιζει...

Καλη η διαιτησια...για να μη γκρινιαζουμε μονο στα φαλτσοσφυριγματα...

Για τα αλλα αποτελεσματα δεν θελω να πω κατι...Διανυουμε το συναρπαστικοτερο πρωταθλημα της Α' ΕΣΚΑΝΑ...Μονο, οτι τελικα οι 3 βολες πως μπορουν να αλλαξουν το ρου της καταταξης...

Επομενο παιχνιδι για την ομαδα μου, εντος με την Ελευθερια Μοσχατου. Πρεπει παλι να ειμαστε σοβαροι...ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ...

Επισης, κατω, ζοριζουν τα πραγματα...Κι αν πεσει και 4ος (δυσκολα θα μεινει ο Πορφυρας στη Γ')....


Υγ: Πινεζα14, καλοπροαιρετα...Ειναι αδικο σ' αυτη την πολυ μεγαλη νικη για την ομαδα σου να λες για τον προπονητη...Ελπιζω να ελεγες τα ιδια αν εχανες απο το Φαληρο πριν λιγες εβδομαδες...Ο Κλιγκοπουλος δεν ειναι Ομπραντοβιτς...Αλλα τη φυσικη κατασταση και τους σχηματισμους, αυτος στους εδωσε το καλοκαιρι...
Δεν τον ξερω τον καινουργιο προπονητη σας αλλα επισης μπορει να βγηκε το παιχνιδι των ατου σας σημερα...σε σχεση με αλλα παιχνιδια...ανεξαρτητου κοουτσαρισματος...
fake
μπραβο στον ΙΩΝΙΚΟ ΝΙΚΑΙΑΣ ωραια ομαδα με ταλεντο ΑΛΛΑ ρε παιδια που πατε χωρις playmeker οι μικροι που εχετε ειναι πολυ λιγοι για την φανελα και την ομαδα του ΙΩΝΙΚΟΥ
atalantos
δηλωνω εχωντας σωας τα φρενας οτι αν ο κοουτς γριβας ανεβασει ομαδα στην γ εθνικη θα κατσω να με........ολοι στην κεντρικη πλατεια του χαιδαριου οπου και κατοικω......παρτε το χαμπαρι......ο γνωστος κοντοσ προεδρος ειναι καβαλα στ αλογο και ερχεται..........ζω μονο και μονο για τις μονομαχιεσ κοντου-πινεζες κοντου-rangers...........τιποτα αλλο ομορφαντρες μου...............
basketikos
Σωστός ο Petran - το Φαληρο καλύτερο του Άρη , είναι πιο Ομάδα, αλλά δυνατότητες χμ... Εμείς κάναμε καλή δουλεια και δεν κινδύνεψαμε καθόλου, μάλιστα δόθηκε ευκαιρία να παίξουν αρκετά 12 παίκτες. Σοβαροι, δείχνουμε να βρίσκουμε ρυθμό - αν συνεχίσουμε έτσι, θα τα καταφέρουμε.

Οι φίλοι του Εθνικού μετά απο μια μεγάλη Νικη αποθεωνουν τον προπονητή που κόντεψε να χασει απο το Φάληρο - (γεγονος οχι εκτιμηση) -όπως λέει και ένας φίλος οι νίκες θρεφουν τις ομαδες ...δικαιώνεται..

Πολλά συγχαρητήρια στο Φάληρο - είναι δύσκολο όταν δεν κερδίζεις να είσαι τόσο αξιομαχος, μπράβο και στον Γιαννοπουλο που σίγουρα έχει μερτικο.

Το πρωτάθλημα πήρε φωτιά, αναμενόμενο με 4 καλές ομαδες. Ελπίζω να είμαστε πάντα όσο σοβαροί είμαστε τις 2 τελευταίες αγωνιστικές και γεμάτοι Υγεία. Γιατί και δουλεια γίνεται και δυνατότητες υπαρχουν
fake
νομιζω οτι στον 1 εχετε προβλημα παρολα αυτα απο τισ ολες ομαδες που εχω δει επιμενω (χωρις να ειμαι οπαδος σας) οτι ο ΙΩΝΙΚΟΣ ειναι η καλητερη ομαδα του πρωταθληματος και καλο couch εχει! ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΛΗΡΟ καλη ομαδα ζορισε στο 1 και 3 δεκαλεπτο αλλα οταν εκλεισε τον κυριακοπουλο και τον χαραλαμποπουλο δεν ειχε λυσεις επιθετικα!!!!
μπραβο στον εθνικο αλλα και εκει στην μανδρα τι κανετε βρε παιδι μου , τοσα χιλιαρικα καθε χρονο για να μην δειτε ποτε γ εθνικη κατηγορια!!κριμα κατι φταιει......
Ethnikaras
Πετράν εάν θέλεις την γνώμη μου, η δουλειά του καινούργιου προπονητή δεν γίνεται να φανεί ακόμα.
Το μόνο που μπορεί να κάνει για την ώρα, αφού σιγά σιγά γνωρίσει την ομάδα, μια ομάδα που δεν την έχτισε αυτός, αλλά ο προκάτοχος του, είναι να περάσει την δική του τακτική, να διαχειριστεί το υλικό όπως νομίζει καλύτερα, να αλλάξει την νοοτροπία και την ψυχολογία κάποιων παικτών, και να βάλει τις πινελιές του στο παιχνίδι παίρνοντας αποφάσεις.
Η αρχή που είναι το ήμισυ του παντός, δηλαδή η επιλογή παικτών στο ρόστερ, η προετοιμασία, αλλά και η φιλοσοφία της ομάδος ώστε να πετύχει τον στόχο της, ανήκουν στον κ. Κλιγκόπουλο.
Όταν ολοκληρωθεί η χρονιά, θα πούμε περισσότερα.
Πάντως η ομάδα προσπαθεί να αλλάξει φιλοσοφία, προσπαθεί να παίξει κάτι διαφορετικό, όλα αυτά θέλουν χρόνο να αφομοιωθούν, και δουλειά, οπότε ας περιμένουμε.
Ας αφήσουμε τον κ. Κλιγκόπουλο στην ησυχία του, ούτως η άλλως εμείς Εθνικοί είμαστε, εμείς βλέπουμε τα παιχνίδια μας, εμείς ξέρουμε ως "νοικοκύρηδες" καλύτερα τα πράγματα.
Πάνω απ' όλα η ομάδα, κανένας, ούτε ο Θεός ο ίδιος, μόνο η ομάδα.
Όλοι οι υπόλοιποι έρχονται και φεύγουν.
Όσο προσφέρουν, να είναι καλά, και τους ευχαριστούμε.
Αλλά μέχρι εκεί.
Γιατί άμα αρχίσουμε να μιλάμε για λάθη, τι και πως, και γιατί, και δεν θα βγάλουμε άκρη, και θα γίνουμε και .....ρδέλο, και δεν έχει και νόημα.
Συνεχίζουμε δυνατά, όπως είμαστε, αυτοί που είμαστε, και κοιτάμε μπροστά.

Υ.Γ. Μπασκετικέ, ουδείς αποθεώνει τον νέο προπονητή για την νίκη, κέρδισε η ομάδα, και αυτός συνέβαλε, η ομάδα όμως κέρδισε, άμα η ομάδα έχανε από το Φάληρο, ουδείς θα τον κατηγορούσε με 3 μέρες στον πάγκο, ακόμα και αν είχε συμβολή σε μια ήττα.
fake
χαα0χ0α0αχ00α00α αταλαντος τα ειπε εξω απο τα δοντια!!!
pinezes14
QUOTE(basketikos @ Jan 31 2012, 00:46 ) *
Σωστός ο Petran - το Φαληρο καλύτερο του Άρη , είναι πιο Ομάδα, αλλά δυνατότητες χμ... Εμείς κάναμε καλή δουλεια και δεν κινδύνεψαμε καθόλου, μάλιστα δόθηκε ευκαιρία να παίξουν αρκετά 12 παίκτες. Σοβαροι, δείχνουμε να βρίσκουμε ρυθμό - αν συνεχίσουμε έτσι, θα τα καταφέρουμε.

Οι φίλοι του Εθνικού μετά απο μια μεγάλη Νικη αποθεωνουν τον προπονητή που κόντεψε να χασει απο το Φάληρο - (γεγονος οχι εκτιμηση) -όπως λέει και ένας φίλος οι νίκες θρεφουν τις ομαδες ...δικαιώνεται..

Πολλά συγχαρητήρια στο Φάληρο - είναι δύσκολο όταν δεν κερδίζεις να είσαι τόσο αξιομαχος, μπράβο και στον Γιαννοπουλο που σίγουρα έχει μερτικο.

Το πρωτάθλημα πήρε φωτιά, αναμενόμενο με 4 καλές ομαδες. Ελπίζω να είμαστε πάντα όσο σοβαροί είμαστε τις 2 τελευταίες αγωνιστικές και γεμάτοι Υγεία. Γιατί και δουλεια γίνεται και δυνατότητες υπαρχουν

με τη διαφορα οτι οταν παιξαμε με το φαληρο ηταν 2 μερες στον παγκο.να τα λεμε ολα.
PetranG3
QUOTE(pinezes14 @ Jan 31 2012, 01:08 ) *
με τη διαφορα οτι οταν παιξαμε με το φαληρο ηταν 2 μερες στον παγκο.να τα λεμε ολα.



Κανεις δεν ειπε το αντιθετο...
pinezes14
QUOTE(PetranG3 @ Jan 31 2012, 01:31 ) *
Κανεις δεν ειπε το αντιθετο...


το ειπε ο μπασκετικος αλλα λιγη σημασια εχει.ο νεος προπονητης ειναι λιγο καιρο στην ομαδα.δεν μπορει να κριθει.ΑΛΛΑ φαινεται οτι κατι αλλαξε στην ομαδα.η ομαδα χρειαζοταν την αλλαγη αυτη.οταν πας σε μια ομαδα οι 2-3 μερες εχουν μεγαλη διαφορα απο τις 20-.οχι οτι γινονται θαυματα αλλα σε 2 μερες δεν ξερεις τα ονοματα καλα καλα.κανεις δεν ειναι ομπραντοβιτς ουτε μαγος αλλα καποια πραγματα που αλλαξαν κανουν μπαμ.ετσι τα βλεπω για την ομαδα μου εσεις τα βλεπετε αλλιως και συνεχιζουμε που θα κατσει η μπιλια.απλα τα πραγματα.
atalantos
εγω βλεπω η μπιλια να καθετε στον μουσατο κοντο....αν βεβαια τον αφησουν οι γκριζοι λυκοι
basketikos
Ενα σχολιο για το προπονητικό - και την αναφορά που έκανα:
Αυτό που πιστεύω στην ουσία: ένας προπονητής πρέπει να κάνει ένα κύκλο σε μια Ομάδα για να πεις ότι είναι καλός / κακός / μέτριος. Αυτός ο κύκλος είναι μια σεζόν τουλάχιστον. Αν ανεβεί πχ ο Ιωνικος / ανέβαινε η Μανδρα / ο Φάρος, κάποιος σίγουρα θα έλεγε πιστώνω πολλά στον αρχιτέκτονα, δήαδη τον προπονητή.

Αντίθετα ο προπονητής των 3-4 παιχνιδιών είναι περισσότερο αλλαγή ψυχολογίας, ταρκουνημα. Ο νέος προπονητής του Εθνικού δεν θα ήταν για πέταμα αν έχανε στο Φάληρο, ούτε θεός γιατί κέρδισε στην Μανδρα.

Υπάρχουν και εξαιρέσεις : αναλαμβανεις την Ομάδα 2-10 και κανείς 11-0 και τότε ναι είσαι ´γιγαντας´, αλλά και τότε μήπως βρηκες μια ομάδα που μπορούσε αλλά κάτι μικρό έλειπε για να γίνει το κλικ;

Απλά: νίκες θελουμε όλοι για να τους αγαπαμε icon_drunk.gif


leonkalf
QUOTE (PetranG3 @ Jan 31 2012, 00:26 ) *
Επισης, κατω, ζοριζουν τα πραγματα...Κι αν πεσει και 4ος (δυσκολα θα μεινει ο Πορφυρας στη Γ')....

Ακόμα και να πέσει ο Πορφύρας, 3 θα πέσουν από Α' εσκανα (και δε νομίζω να κινδυνέψει άλλη πλην Πορφύρα). Η ενδεχόμενη πτώση του θα επηρεάσει τις πιο κάτω κατηγορίες (Β,Γ,Δ) που απλά δεν θα μπορέσει να ανέβει και η 4η ομάδα.

Λογικά, στην Α' οι 3 που θα πέσουν έχουν ξεχωρίσει (Φάληρο, Φοίνικας, Ευρυάλη). Δύσκολα να το ανατρέψουν το σκηνικό..
dirk10
εε οχι και στο 1 προβλημα ο ιωνικος εχει απ τα πιο εμπειρα πλειμεικερ και εναν απ τους καλυτερους μικρους στην κατηγορια(ασχετος αν θελει δουλεια στο οργανωτικο κομματι).γενικα στην περιφερεια ειναι πολυ γεματος παρα την απουσια ανθη(μεγαλη απωλεια) μην λεμε οτι θελουμε.ωραια συμπερασματα βγαζετε παντως smiley.gif smiley.gif
υ.γ. τον γιγαντα τον κρατας ομως δεν σου φευγει.....αν και αλλος ειχε την ευθυνη τοτε peace.gif
fake
ean αφήσουμε το οργανωτικό μέρος(το πιο σημαντικό για ένα playmeker) sta 2 playmeker που είδα να παίζουν (γτ ο ντακουλιας δεν είναι playmeker είναι καθαρόαιμος σκόρερ ) όσες φορές σουταρανε από το ποστ τα χάσανε όλα - δεν οργανώνουν .......τι κάνουν ???? μπορεί να έχουν ταλέντο και να θέλουν πίστωση χρόνου αλλά τον έχεις όταν κάνεις πρωταθλητισμό ....! νομίζω ότι εάν ο ιωνικός είχε ένα καλό playmeker (έμπειρο ) θα είχε καθαρίσει την υπόθεση άνοδο γτ μακράν στις άλλες θέσεις είναι πλήρης με πολύ καλούς παίχτες ! Βέβαια αυτή είναι η γνώμη μου για το παιχνίδι που είδα δεν την επιβάλω σε κανέναν απλώς την λέω ! smiley.gif

basketvirus
Πήρε φωτιά η κορυφή! Ένα πραγματικά συναρπαστικό πρωτάθλημα. Αυτό συμβαίνει όταν υπάρχουν 4 πολύ καλές (σχεδόν ισάξιες) ομάδες. Πραγματικά φέτος είναι πολύ άδικο το ότι θα ανέβει μόνο μια ομάδα.
Θα ήθελα κι εγώ να πω συγχαρητήρια στον Ιωνικό για την νίκη του, για μένα την πιο ΄΄μπασκετική΄΄ομάδα της κατηγορίας, πήρε μια δίκαιη νίκη στο Φάληρο έπαιξε όμορφο μπάσκετ, δείχνοντας την ποιότητα του και πράγματι με μια καλή διαιτησία, για να μην γκρινιάζουμε μόνο. Τώρα τι λείπει και δεν βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση; Άγνωστο. Ένας Φωτόπουλος ίσως; (αστειεύομαι) Απλά στο πρωτάθλημα αυτό θα παίξει τελικά πολύ σημαντικό ρόλο η ψυχολογία, θα φανεί ποιος τελικά το θέλει περισσότερο.
Εμείς το προσπαθήσαμε απέναντι σε μια καλύτερη ομάδα, αλλά οι λύσεις μας περιορισμένες, ειδικά επιθετικά. ΄
Τώρα κοιτάμε την επομένη αγωνιστική όπου υποδεχόμαστε τον Πρωτέα Βούλας για πρώτη φορά στο γήπεδο στο οποίο κάνουμε προπόνηση.Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ότι το γήπεδο που χρησιμοποιούμε σαν έδρα δεν είναι αυτό στο οποίο προπονούνται οι παίκτες, καθώς αυτό που προπονούνται δεν είχε παρκέ!!!
Το Φάληρο είναι η μοναδική ομάδα που έχει παίξει 9 παιχνίδια εκτός έδρας και 7 σε ουδέτερο γήπεδο... Ίσως αυτό να λέει κάτι! Στις αγωνιστικές που απομένουν πρέπει να κάνουμε την υπέρβαση για να μπορέσουμε να μείνουμε στην κατηγορία.Αν μη τι άλλο θα το προσπαθήσουμε!
Κλείνοντας να ευχηθώ καλή συνέχεια και καλό κουράγιο στις ομάδες της κορυφής που έχουν δύσκολο έργο για μια θέση στον ήλιο (της Γ' Εθνικής).
themis7
http://www.aofaros.blogspot.com/2012/01/blog-post_31.html
Ενα αφιερωμα στα χθεσινα οργια του Καραλη............
basketikos
QUOTE(themis7 @ Jan 31 2012, 23:53 ) *
http://www.aofaros.blogspot.com/2012/01/blog-post_31.html
Ενα αφιερωμα στα χθεσινα οργια του Καραλη............

...σιγά μην αντεχες icon_wave.gif icon_wave.gif icon_wave.gif Αφού βρε Themis7 πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι..Άμα κρινόταν έτσι το άτιμο δεν θα είχα ξαναπάει σε αγώνα μπάσκετ....

Για τον fake:στο ματς με το Φάληρο δόθηκε ευκαιρία για πειραματισμους - Θανος (αναμφισβητητα παικτης με ικανοτητες & εμπειρια σε οργανωση και καλο σκοραρισμα στις προσπαθειες που παιρνει) Μπουρτζουκλης (91) & Παπαδης (94) νομίζω ότι συνδυάζουν ένα Καλό τρίο για Ομάδα Γ Εθνικής. Λείπει ο playmaker-σκόρερ, αλλα η περιφέρεια γεμίζει στο σκορ απο πολλούς άλλους. Στο Φάληρο ο Θανος έμεινε πάγκο για να πάρουν περισσότερο χρόνο οι μικροί, και αυτό σου έδωσε λάθος εντύπωση. Ελπίζω όταν κάνει αυτά που σκοπεύει (ξέρει αυτός), θα δικαιωθω - υπομονή ....

Καλή συνέχεια σε όλους - με άνοδο της Ομάδας μου φυσικά. 77.gif
themis7
QUOTE(basketikos @ Feb 1 2012, 00:04 ) *
...σιγά μην αντεχες icon_wave.gif icon_wave.gif icon_wave.gif Αφού βρε Themis7 πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι..Άμα κρινόταν έτσι το άτιμο δεν θα είχα ξαναπάει σε αγώνα μπάσκετ..

Ε αυτο δεν ειναι ποσταρισμα απο τα δικα μου...... Με τοσο μαχη που εχει μπροστα να δω πως θα κρατηθω .... χαχαχα
fake
φίλε μου δεν μπορώ να ξέρω αυτά που μόλις είπες εγώ από αυτό που είδα λέω την άποψη μου!
basketikos
QUOTE(fake @ Feb 1 2012, 01:30 ) *
φίλε μου δεν μπορώ να ξέρω αυτά που μόλις είπες εγώ από αυτό που είδα λέω την άποψη μου!


και καλα κανεις προφανώς - και σωστα μιλησες για το παιχνιδι που είδες. Απλά, για την συζήτηση περιεγραψα την συνολική κατάσταση.
bigmack
Ποιός θα το φανταζόταν ότι μέσα σε 2 αγωνιστικές θα άλλαζε τόσο πολύ το τοπίο στην κορυφή! Το καλήτερο σενάριο για να κρατηθεί αμμείωτο το ενδιαφέρον όλων μέχρι ελπίζω το τέλος! Όσο αναφορά τα επί μέρους.. η Μάνδρα τα θαλάσσωσε, ο Φάρος έπεσε απ'τον Τρίτο όροφο και..έμεινε όρθιος (τόσες οι βολές που έχασε ο Πέττας), ο Εθνικός βούλωσε αρκετά στόματα κακοθελητών με την καλήτερη φετινή του εμφάνιση ή για να το θέσω καλήτερα με το καλήτερο φετινό του 4ο δεκάλεπτο, και ο Ιωνικός που σοβαρεύτηκε απο ένα σημείο του πρωταθλήματος και μετα και παρακολουθει στενά τα δρόμενα,χωρίς όμως ακόμα να έχει παίξει κάποιο ντέρμπυ στον 2ο γύρο.
Φαβορί...??
για εμένα..Όσο παράξενο και αν ακουστεί.. η Μάνδρα. Έχει ακόμα 1 μόνο ντέρμπυ όταν οι υπόλοιποι συνδιεκδηκητές έχουν 2 ή και 3. Βέβαια και αυτό δεν λέει τίποτα αφού κάποιες "βόμβες" έσκασαν(βλέπε Ικαρος με Ιωνικο κ Φαρο και Πρωτέα με Φαρο),δυσκολα πάντως θα ξανασκάσει παρόμοια αφού τα περιθωρια έχουν πλέον στενέψει και λάθη τέτοιου είδους θα είναι μοιραία. Δεύτερο φαβορι Ιωνικός, λόγω ποιότητας ρόστερ,υστερεί λίγο σε μικρούς αλλά έχει τους καλήτερους μεγάλους ,
και μετά τον Φάρο κ Εθνικό κοντά σε πιθανότητες, ίσως λίγο περισσότερες ο Εθνικος λόγω επιστροφής Κουκά.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι το υπόλοιπο του πρωταθλήματος προμυνηεται συναρπαστικό.
καλό βράδυ σε όλους
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.