Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mundobasket 2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
ViC
QUOTE(colonel gomelsky @ May 26 2010, 14:57 ) *
ΥΓ. Το είχα ξαναγράψει και παλιότερα: Τον Κουφό όποτε μας συμφέρει τον θεωρούμε Έλληνα και όποτε δεν Αμερικάνο. Ο Κουφός είναι Έλληνας στην καταγωγή. Ως εκεί. Μπασκετικά πρέπει να κριθεί ως 20χρονος αμερικανός παίκτης. Και ως τέτοιος είναι αποτυχημένος. Μονά ζυγά μονόζυγα δεν γίνεται: Ή με τον Μπάινουμ θα συγκριθεί ή με τον Σκορδίλη.

+1

Ήθελα να το πω κι εγώ αυτό που λες περί συγκρίσεως με σχεδόν συνομήλικούς του που μπασκετικά τουλάχιστον είναι Αμερικανοί.
Ακόμα, θα πρέπει να μπούμε στη λογική του. Ο Κουφός δε σκέφτεται ως Έλληνας ή ως Ευρωπαίος έστω, που θα θεωρούσε μια μεταγραφή σε μια καλή ομάδα της Ευρώπης βήμα εμπρός. Είναι ένα κλασικό 20χρονο Αμερικανάκι που θεωρεί ντροπή να παίξει στην Ευρώπη (τουλάχιστον όχι αν δεν προσπαθήσει 4-5 χρόνια στο NBA). Ακόμα και να έρθει να παίξει εδώ, το μυαλό του θα το έχει πάλι εκεί
zorba
QUOTE(colonel gomelsky @ May 26 2010, 12:57 ) *
ΥΓ. Το είχα ξαναγράψει και παλιότερα: Τον Κουφό όποτε μας συμφέρει τον θεωρούμε Έλληνα και όποτε δεν Αμερικάνο. Ο Κουφός είναι Έλληνας στην καταγωγή. Ως εκεί. Μπασκετικά πρέπει να κριθεί ως 20χρονος αμερικανός παίκτης. Και ως τέτοιος είναι αποτυχημένος. Μονά ζυγά μονόζυγα δεν γίνεται: Ή με τον Μπάινουμ θα συγκριθεί ή με τον Σκορδίλη.


Μην παιζουμε με τις λεξεις. Αν το θεσουμε ετσι, κι ο Γκαλης δεν μεγαλωσε μπασκετικα στην Ελλαδα αλλα ειναι ο κορυφαιος Ελληνας παικτης ολων των εποχων... Που ειναι το προβλημα;
kotzito
Σιγουρα πιστευω πρεπει να βρισκονται οι:

Παπαλουκας
Σπανουλης
Διαμαντιδης
Περπερογλου
Πριντεζης
Μπουρουσης
Σχορτσανιτης
Φωτσης



Απο κει και περα,στην περιφερεια μενουν 3 θεσεις.Για την μια θεωρω οτι πρεπει να την παρει ο Ζησης.Συμφωνοι,εχει κανει δυο μετριες εως κακες χρονιες στην Σιενα,αλλα παραμενει ενας χρησιμος παικτης και με την Εθνικη ποτε δεν ηταν κακος.Τουλαχιστον για 10-15 λεπτα μπορει να προσφερει.Αλλη μια θεση θεωρω οτι αξιζει ο Βασιλειαδης.Εκανε παρα πολυ καλη χρονια στην Ισπανια ενω ειναι και απο τους πιο αδικημενους Ελληνες μπασκετμπολιστες.Εχει και το πολυ καλο μακρινο σουτ που χρειαζομαστε.Οποτε αν οχι στην 12αδα,τουλαχιστον στην προεπιλογη αξιζει να βρισκεται.Απο εκει και περα μενει μια θεση:


Παπαμακαριος-Φιλοτιμος παικτης,τρομερη διαθεση στην αμυνα ενω και επιθετικα οποτε χρειαζεται μπορει να προσφερει.Ατυχησε περσυ με τον τραυματισμο του.

Καιμακογλου-Απο τους πιο βελτιωμενους Ελληνες.Παιζει στο 3 που δεν εχουμε πολλους παικτες,ενω μπορει να καλυψει και το 4.Απο τους επικρατεστερους κατ' εμε

Καλαθης-Φετος με τον ΠΑΟ οταν επαιζε εδειχνε οτι χρειαζεται ακομα χρονο προσαρμογης.Δεν ειναι ασχημος παικτης,εχει προοπτικες,αλλα την δεδομενη στιγμη δεν νομιζω οτι τον χρειαζεται η Εθνικη.Ισως ως εναλλακτικη λυση

Καλαμποκης-Η περσινη του παρουσια ηταν εκπληξη ισως.Και φετος εκανε καλη χρονια σχετικα.Θα μπορουσε κι αυτος να μπει στην 12αδα,αν και λιγο μεγαλος ηλικιακα

Βασιλοπουλος-Σε αλλη χρονικη στιγμη θα ηταν πολυτιμος για την Εθνικη.Τωρα με τους τραυματισμους που εχει και την πτωση στην αποδοση του,καλυτερο θα ηταν να μην βρεθει καν στην προεπιλογη ωστε να προετοιμαστει καλυτερα για του χρονου.Αλλωστε ακομα ειναι 26 χρονων μονο.




Για τους ψηλους υπαρχει πληθωρα λυσεων για την μια θεση που μενει.Υπαρχει ο Βουγιουκας που βρηκε φετος την ευκαιρια στον Πανελληνιο να κανει το ξεπεταγμα του,οπως και ο Μαυροειδης με το Μαρουσι.Εχουμε ακομα τον Μαυροκεφαλιδη ο οποιος κανει καλη χρονια με τον Ολυμπιακο και μπορει να παιξει και στις δυο θεσεις των ψηλων,ενω υπαρχει και ο εμπειρος Τσαρτσαρης ο οποιος ομως δεν ειναι ο παλιος καλος Τσαρτσαρης.Ακομα υπαρχει και ο Κουφος,αλλα ειναι αγνωστο αν θα θελει ο ιδιος να ερθει και σε τι κατασταση βρισκεται.Οποτε θα επελεγα μεταξυ Βουγιουκα,Μαυροκεφαλιδη και Κουφου.
colonel gomelsky
QUOTE(zorba @ May 26 2010, 15:31 ) *
Μην παιζουμε με τις λεξεις. Αν το θεσουμε ετσι, κι ο Γκαλης δεν μεγαλωσε μπασκετικα στην Ελλαδα αλλα ειναι ο κορυφαιος Ελληνας παικτης ολων των εποχων... Που ειναι το προβλημα;


Πουθενά δεν είναι το πρόβλημα. Δεν είναι ζήτημα εθνικότητας. Ο Γκάλης μπάσκετ έμαθε στην αμερική αλλά επέλεξε να συναγωνιστεί τους ευρωπαίους και να γίνει ένας από τους 5-10 καλύτερους ευρωπάιους όλων των εποχών. Ο Κουφός επέλεξε να συναγωνιστεί με τους αμερικανούς. Από την προσπάθειά του αυτή θα κριθεί. Και στο κάτω κάτω δεν του τρώει τη θέση ο Μπούζερ π.χ. για να πω πάσο, αλλά ο Φεζένκο. Με Οκούρ τραυματία και δεν κατάφερε να ξεχωρίσει. Δεν λέω ότι είναι εύκολο, ίσα-ίσα. Αλλά ας το πάρει χαμπάρει και ας έρθει σε καμιά φουενλαμπράδα να τελειώνουμε. Για ΠΑΟ και ΟΣΦΠ δεν το συζητάμε. Ο Μαυροκεφαλίδης είναι ΠΟΛΥ καλύτερος παίκτης.
il postino
QUOTE(colonel gomelsky @ May 26 2010, 14:57 ) *
Και η ισπανία υπερδύναμη είναι. Από το ποστ σου βγάζω το συμπέρασμα ότι την θεωρείς ισοδύναμη με τη δικιά μας εθνική απλά εντοπίζεις τη διαφορά στο ψυχολογικό κομμάτι. Δεν νομίζω ότι είναι έτσι. Η διαφορά Ελλάδας-Ισπανίας κατ εμέ δεν είναι διαφορά ΟΣΦΠ-ΠΑΟ (δλδ περίπου ισοδύναμες ομάδες που ο ΠΑΟ έχει τον αέρα). Υπάρχει διαφορά ποιότητας. Πες το Ταου - Μπαρτσελόνα αν θέλεις. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι η Ταού (Ελλάδα) δεν μπορεί να νικήσει. Ίσα-ίσα.

ΥΓ. Το είχα ξαναγράψει και παλιότερα: Τον Κουφό όποτε μας συμφέρει τον θεωρούμε Έλληνα και όποτε δεν Αμερικάνο. Ο Κουφός είναι Έλληνας στην καταγωγή. Ως εκεί. Μπασκετικά πρέπει να κριθεί ως 20χρονος αμερικανός παίκτης. Και ως τέτοιος είναι αποτυχημένος. Μονά ζυγά μονόζυγα δεν γίνεται: Ή με τον Μπάινουμ θα συγκριθεί ή με τον Σκορδίλη.


δεν υποστηριξα οτι ειμαστε ισοδυναμοι με την ισπανια. οι 5 συνεχομενες ηττες μας δειχνουν οτι ειναι καλυτεροι , οχι ομως υπερδυναμη σε σχεση με εμας.

επετρεψε μου να βασιζομαι στον ημιτελικο στην εδρα τους για το ευρο07 , ενα παιχνιδι οπου δειξαμε οτι μπορουμε να τους παιξουμε και μαλιστα μπροστα στο κοινο τους. ισως να ετυχε , ισως οχι! στη σαιταμα ειμασταν σκασμενοι . προερχομασταν απο γολογοθα , ειχαμε παιξει με τον αφρο του παγκοσμιου μπασκετ οταν η σοβαροτερη ομαδα που αντιμετωπισαν ηταν η αργεντινη στον ημιτελικο. περυσι στην πολωνια , επισης δεν ειναι κριτηριο λογω απουσιων μας. βεβαια ειναι και το πεκινο οπου οντως απεδειξαν οτι ειναι καλυτεροι μας (εκει πεισθηκα για το λογου του αληθες). μπορω να σου βρω και αλλες δικαιολογιες (εντος ή εκτος εισαγωγικων) , η αληθεια ειναι ομως οτι οντως ειναι καλυτεροι , υπερδυναμη ομως , σε σχεση με εμας, οχι! σα να μου λες οτι οι γαλλοι μας θεωρουν υπερδυναμη , δε το δεχομαι εγω προσωπικα.

οσο για τον κουφο , δεν καταλαβαινω τι εννοεις περι εθνικοτητας. ειναι ελληνας , με αλλη παιδεια μπασκετικη , και καθολου αποτυχημενος κατ εμε. απλα αυτο που προσπαθει να κανει ειναι παρα πολυ δυσκολο. προσωπικα τον πιστευω πολυ και θεωρω οτι αν βρει τις καταλληλες προυποθεσεις θα παιξει πολυ καλο μπασκετ και μαλιστα σε υψηλο επιπεδο (ειτε αυτο ειναι ευρωλιγκα ειτε σε μια διαφορετικη ομαδα στο νβα).
Manu7
QUOTE(il postino @ May 26 2010, 21:24 ) *
δεν υποστηριξα οτι ειμαστε ισοδυναμοι με την ισπανια. οι 5 συνεχομενες ηττες μας δειχνουν οτι ειναι καλυτεροι , οχι ομως υπερδυναμη σε σχεση με εμας.

επετρεψε μου να βασιζομαι στον ημιτελικο στην εδρα τους για το ευρο07 , ενα παιχνιδι οπου δειξαμε οτι μπορουμε να τους παιξουμε και μαλιστα μπροστα στο κοινο τους. ισως να ετυχε , ισως οχι! στη σαιταμα ειμασταν σκασμενοι . προερχομασταν απο γολογοθα , ειχαμε παιξει με τον αφρο του παγκοσμιου μπασκετ οταν η σοβαροτερη ομαδα που αντιμετωπισαν ηταν η αργεντινη στον ημιτελικο. περυσι στην πολωνια , επισης δεν ειναι κριτηριο λογω απουσιων μας. βεβαια ειναι και το πεκινο οπου οντως απεδειξαν οτι ειναι καλυτεροι μας (εκει πεισθηκα για το λογου του αληθες). μπορω να σου βρω και αλλες δικαιολογιες (εντος ή εκτος εισαγωγικων) , η αληθεια ειναι ομως οτι οντως ειναι καλυτεροι , υπερδυναμη ομως , σε σχεση με εμας, οχι! σα να μου λες οτι οι γαλλοι μας θεωρουν υπερδυναμη , δε το δεχομαι εγω προσωπικα.

H σύγκριση με αυτούς δεν γίνεται μέσω των μεταξύ μας παιχνιδιών μόνο φίλε il postino.

Που και εκεί δηλαδή σε όλα τα παιχνίδια μας έχουν κάνει πλάκα.Το 2007 τολμώ να πω ότι κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι στη διοργάνωση ιδιαίτερα αμυντικά και ήταν η φορά που αξίζαμε να κερδίσουμε σίγουρα αλλά η διαιτησία έκανε τα δικά της.Στα άλλα όμως συνέχιζαν να αποδεικνύουν την αξία τους και τη διαφορά στην κλάση τους στο μπάσκετ που παίζουν ως ομάδα.Γιατί στο mundobasket μην ξεχνάς ότι έπαιξαν χωρίς τον Γκασόλ φίλε μου.Είναι μεγάλη μαγκιά αυτό που έκαναν.Και δικαιολογίες πέρι κούρασης από τους δικούς μας δεν δέχομαι.Είχανε μείνει στον ημιτελικό βλέπεις και πανηγυρίζαν ακόμα.Ακόμα θυμάμαι τον Σκουντή "θεωρή σίγουρο ότι θα κερδίσουμε σήμερα" 1 ώρα πριν τον τελικό.

Απο κει και πέρα δεν μπορούμε απλά να παραδεχτούμε ότι παίζουν καλύτερο μπάσκετ από μας?Επιβάλλουν συνέχεια τον ρυθμό τους σε όλες τις ομάδες ανεξαιρέτως.Τρέχουν,κυκλοφορούν για σεμινάριο τη μπάλα,πυροβολούν από παντού.Για την άμυνα τι να πεις?Τα χέρια συνεχώς στην μπάλα.Ναι έχουν την ανοχή των διαιτητών.Αλλά δεν γίνεται να μην τους θαυμάσεις γι'αυτό.Θυμάσαι τα ματς τους στο Πεκίνο?Το ματς με τους Αμερικανούς το θυμάσαι?Δεν ξεχνιέται από μένα.

Έπειτα η σύγκριση γίνεται και στους παίχτες.Ναι περηφανευόμαστε για τον Παπαλουκά και τον Διαμαντίδη.Αλλά από κει και μετά?Έχει η Ελλάδα σκόρερ-Killer σαν τον Ναβάρο?Έχει Rudy?Και πάνω απ'όλα έχει Γκασόλ?

Τότε πες μου κάποιο λόγο που να μην τους χαρακτηρίζω υπερδύναμη φίλε μου.Χωρίς να μειώνω την δικιά μας ομάδα.Απλά δεν είναι κακό να αναγνωρίζεις τον αντίπαλο και να τον θαυμάσεις εφόσον το αξίζει.

il postino
QUOTE(Manu7 @ May 26 2010, 21:54 ) *
H σύγκριση με αυτούς δεν γίνεται μέσω των μεταξύ μας παιχνιδιών μόνο φίλε il postino.

Που και εκεί δηλαδή σε όλα τα παιχνίδια μας έχουν κάνει πλάκα.Το 2007 τολμώ να πω ότι κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι στη διοργάνωση ιδιαίτερα αμυντικά και ήταν η φορά που αξίζαμε να κερδίσουμε σίγουρα αλλά η διαιτησία έκανε τα δικά της.Στα άλλα όμως συνέχιζαν να αποδεικνύουν την αξία τους και τη διαφορά στην κλάση τους στο μπάσκετ που παίζουν ως ομάδα.Γιατί στο mundobasket μην ξεχνάς ότι έπαιξαν χωρίς τον Γκασόλ φίλε μου.Είναι μεγάλη μαγκιά αυτό που έκαναν.Και δικαιολογίες πέρι κούρασης από τους δικούς μας δεν δέχομαι.Είχανε μείνει στον ημιτελικό βλέπεις και πανηγυρίζαν ακόμα.Ακόμα θυμάμαι τον Σκουντή "θεωρή σίγουρο ότι θα κερδίσουμε σήμερα" 1 ώρα πριν τον τελικό.

Απο κει και πέρα δεν μπορούμε απλά να παραδεχτούμε ότι παίζουν καλύτερο μπάσκετ από μας?Επιβάλλουν συνέχεια τον ρυθμό τους σε όλες τις ομάδες ανεξαιρέτως.Τρέχουν,κυκλοφορούν για σεμινάριο τη μπάλα,πυροβολούν από παντού.Για την άμυνα τι να πεις?Τα χέρια συνεχώς στην μπάλα.Ναι έχουν την ανοχή των διαιτητών.Αλλά δεν γίνεται να μην τους θαυμάσεις γι'αυτό.Θυμάσαι τα ματς τους στο Πεκίνο?Το ματς με τους Αμερικανούς το θυμάσαι?Δεν ξεχνιέται από μένα.

Έπειτα η σύγκριση γίνεται και στους παίχτες.Ναι περηφανευόμαστε για τον Παπαλουκά και τον Διαμαντίδη.Αλλά από κει και μετά?Έχει η Ελλάδα σκόρερ-Killer σαν τον Ναβάρο?Έχει Rudy?Και πάνω απ'όλα έχει Γκασόλ?

Τότε πες μου κάποιο λόγο που να μην τους χαρακτηρίζω υπερδύναμη φίλε μου.Χωρίς να μειώνω την δικιά μας ομάδα.Απλά δεν είναι κακό να αναγνωρίζεις τον αντίπαλο και να τον θαυμάσεις εφόσον το αξίζει.


εχεις δικιο σε ο,τι γραφεις αλλα συνηθως χαρακτηριζεται (γενικα μιλωντας) η ισπανια υπερδυναμη μειωνοντας ταυτοχρονα την αξια της ομαδας μας. ακομα και εσυ φιλε μου γραφεις "μας εχουν κανει πλακα"! αυτο δε δεχομαι. ειναι καλυτεροι απο εμας , παιζουν πιο θεαματικα και το καλυτερο ειναι οτι εχουν ακομα μεγαλυτερες προοπτικες απο εμας , αλλα φιλε μου "ειμαστε και εμεις εδω".

κρινω με βαση τις ελαχιστες γνωσεις που εχω στο αθλημα και οχι οτι ειμαι υπερμαχος του "πατρις , θρησκεια , οικογενεια"!!!!!

υ.γ δε νομιζω οτι μια πληρη ελλαδα ειναι ο επιθυμητος αντιπαλος ακομα για τους ισπανους!

υ.γ η ελλαδα εχει σκορερ - killer ισαξιο του ναβαρο και λεγεται σπανουλης.

υ.γ αναγνωριζω και με το παραπανω την ομαδα της ισπανιας και γι αυτο τη ψηφισα , σε αλλο τοπικ , την κορυφαια εθνικη!!!

υ.γ συχνα παραμελουνται και οι οικονοικοπολιτικογεωγραφικες παραμετροι των 2 χωρων. σε μια κουβεντα-συγκριση μπαινουν ολες οι μεταβλητες (γι αυτο γουσταρω κατι παλικαρια σαν τους σερβους και τους λιθουανους πιο πολυ απο τους αμερικανους και τους ισπανους).

thrylos7
QUOTE
επετρεψε μου να βασιζομαι στον ημιτελικο στην εδρα τους για το ευρο07 , ενα παιχνιδι οπου δειξαμε οτι μπορουμε να τους παιξουμε και μαλιστα μπροστα στο κοινο τους. ισως να ετυχε , ισως οχι! στη σαιταμα ειμασταν σκασμενοι . προερχομασταν απο γολογοθα , ειχαμε παιξει με τον αφρο του παγκοσμιου μπασκετ οταν η σοβαροτερη ομαδα που αντιμετωπισαν ηταν η αργεντινη στον ημιτελικο. περυσι στην πολωνια , επισης δεν ειναι κριτηριο λογω απουσιων μας. βεβαια ειναι και το πεκινο οπου οντως απεδειξαν οτι ειναι καλυτεροι μας (εκει πεισθηκα για το λογου του αληθες). μπορω να σου βρω και αλλες δικαιολογιες (εντος ή εκτος εισαγωγικων) , η αληθεια ειναι ομως οτι οντως ειναι καλυτεροι , υπερδυναμη ομως , σε σχεση με εμας, οχι!


Ακριβώς έτσι τα βλέπω κι εγώ.

QUOTE
Γιατί στο mundobasket μην ξεχνάς ότι έπαιξαν χωρίς τον Γκασόλ φίλε μου.Είναι μεγάλη μαγκιά αυτό που έκαναν.Και δικαιολογίες πέρι κούρασης από τους δικούς μας δεν δέχομαι.Είχανε μείνει στον ημιτελικό βλέπεις και πανηγυρίζαν ακόμα.


Το 2006 μπορεί να μην είχαν Γκασόλ, αλλά κι εμείς βγάλαμε το μισό+ τουρνουά με 4- γκαρντ (όσον αφορά για τα υπόλοιπα ματς, όχι τα μεταξύ μας, που αναφέρεις). Δεν είναι μόνο το θέμα κούρασης (αν και αυτοί το πήγαν περπατητό, είχαν αν δεν κάνω λάθος πολύ εύκολους αντιπάλους), όσον αφορά τον ημιτελικό με τις ΗΠΑ, αλλά και όλο το θέμα της ψυχολογίας. Τ' ότι μπορεί να πήραν τα μυαλά τους αέρα (αν και κατά την άποψή μου, απλά εκεί η ομάδα άδειασε, σαν να εκπλήρωσε όχι το σκοπό της, αλλά κάτι μεγαλύτερο), ή τ' ότι οι Ισπανοί αντιμετώπισαν καλύτερα το ματς, άσχετα αν αυτό δικαιολογείται ή όχι, δε συνεπάγεται ότι ήταν και καλύτερη ομάδα τότε, το 2006.

Στο Πεκίνο όλος ο κόσμος υποκλίθηκε στην παρουσία τους στον τελικό (ή μάλλον και οι πιο δύσπιστοι), έκλεψαν την παράσταση από τους εν τέλει νικητές, αλλά ... εμείς διάολε (που θα 'λεγε και ο Σκουντής, ο οποίος παρεμπιπτόντως φαινόταν σίγουρος και για την Αργεντινή ως αντίπαλο στον τελικό) τους κερδίσαμε το 2006. Μπορεί να μην είχαν το ίδιο καλή, ή έτοιμη ομάδα οι ΗΠΑ, αλλά αυτή η διαφορά ίσως να υπερκαλύπτεται από τη διαφορά μεταξύ μιας νίκης και μιας ήττας. Σε αυτό το επίπεδο. Και μ' αυτό τον αντίπαλο.
colonel gomelsky
QUOTE(il postino @ May 26 2010, 21:24 ) *
δεν υποστηριξα οτι ειμαστε ισοδυναμοι με την ισπανια. οι 5 συνεχομενες ηττες μας δειχνουν οτι ειναι καλυτεροι , οχι ομως υπερδυναμη σε σχεση με εμας.

οσο για τον κουφο , δεν καταλαβαινω τι εννοεις περι εθνικοτητας. ειναι ελληνας , με αλλη παιδεια μπασκετικη , και καθολου αποτυχημενος κατ εμε. απλα αυτο που προσπαθει να κανει ειναι παρα πολυ δυσκολο. προσωπικα τον πιστευω πολυ και θεωρω οτι αν βρει τις καταλληλες προυποθεσεις θα παιξει πολυ καλο μπασκετ και μαλιστα σε υψηλο επιπεδο (ειτε αυτο ειναι ευρωλιγκα ειτε σε μια διαφορετικη ομαδα στο νβα).


Συμφωνώ. Υπερδύναμη δεν είναι σε σχέση με μας. Σε σχέση με μας είναι όμως μια σκάλα πάνω. Δεν ξέρω πόσο εύστοχο είναι το παράδειγμα Ταού Μπαρτσελόνα, αλλά έτσι το βλέπω.

Για τον Κουφό διαφωνούμε κάθετα. Ελπίζω για το καλό της εθνικής αλλά και του ίδιου του παίκτη που μου είναι πολύ συμπαθής να δικαιωθείς εσύ.
GMlls
δεν ξέρω αν πρέπει να μπει αυτό εδώ αλλά τη δευτέρα βγαίνουν σε κυκλοφορία στο σάιτ www.basket.gr τα εισιτήρια για τον αγώνα της εθνικής με USA στις 25 Αυγούστου.


ηα ανακοίνωση:
Την προσεχή Δευτέρα 31 Μαΐου 2010 θα ξεκινήσει η ηλεκτρονική προπώληση εισιτηρίων από την επίσημη ιστοσελίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης (www.basket.gr) του αγώνα της μεγάλης ομάδας των Ηνωμένων Πολιτειών με τη συμμετοχή όλων των αστέρων του ΝΒΑ με την Εθνική μας ομάδα Ανδρών, που θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ στις 25 Αυγούστου του 2010. Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά σε όλη την υφήλιο και βρίσκεται στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος της παγκόσμιας αθλητικής κοινότητας. Οι τιμές των εισιτηρίων θα είναι τρεις, 100 ευρώ (μπλε ζώνη), 50 ευρώ (κίτρινη ζώνη) και 20 ευρώ (άσπρη ζώνη)....

basket.gr
nikefalin
QUOTE(GMlls @ May 27 2010, 19:50 ) *
δεν ξέρω αν πρέπει να μπει αυτό εδώ αλλά τη δευτέρα βγαίνουν σε κυκλοφορία στο σάιτ www.basket.gr τα εισιτήρια για τον αγώνα της εθνικής με USA στις 25 Αυγούστου.


ηα ανακοίνωση:
Την προσεχή Δευτέρα 31 Μαΐου 2010 θα ξεκινήσει η ηλεκτρονική προπώληση εισιτηρίων από την επίσημη ιστοσελίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης (www.basket.gr) του αγώνα της μεγάλης ομάδας των Ηνωμένων Πολιτειών με τη συμμετοχή όλων των αστέρων του ΝΒΑ με την Εθνική μας ομάδα Ανδρών, που θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ στις 25 Αυγούστου του 2010. Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά σε όλη την υφήλιο και βρίσκεται στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος της παγκόσμιας αθλητικής κοινότητας. Οι τιμές των εισιτηρίων θα είναι τρεις, 100 ευρώ (μπλε ζώνη), 50 ευρώ (κίτρινη ζώνη) και 20 ευρώ (άσπρη ζώνη)....

basket.gr


τιμές ΕΟΚ φυσικά φυσικά....ρε μπορεί να μην πάει άνθρωπος ? έχουν σαλέψει τα γεροντάκια και το μάρμαρο των +4 εκ. του προολυμπιακού θα το πληρώνουμε εσαεί....

panos75
O Βασιλακόπουλος είναι κατά της εμπορευματοποίησης του αθλητισμού μόνο όταν αυτή δεν γεμίζει τη δική του τσέπη.
GK_23
Οι τιμές των εισιτηρίων είναι απαγορευτικές...

50 ευρώ στα κίτρινα καθίσματα του ΟΑΚΑ; shot.gif
xristos_metal
Τα 20 ευρω σε ποιες θεσεις βρισκονται? Με αυτες τις τιμες το γηπεδο θα ειναι αδειο και ειναι μεγαλη ξεφτιλα να δειξουμε τετοια εικονα.
GK_23
QUOTE(xristos_metal @ May 27 2010, 21:51 ) *
Τα 20 ευρω σε ποιες θεσεις βρισκονται? Με αυτες τις τιμες το γηπεδο θα ειναι αδειο και ειναι μεγαλη ξεφτιλα να δειξουμε τετοια εικονα.

Στο πάνω διάζωμα...

http://www.basket.gr/press/article.asp?id=6261

Για να πω επίσης την αμαρτία μου, πουθενά δεν βρήκα η USA Basketball να έχει ανακοινώσει το συγκεκριμένο φιλικό icon_wave.gif
zorba
QUOTE(colonel gomelsky @ May 27 2010, 12:31 ) *
Συμφωνώ. Υπερδύναμη δεν είναι σε σχέση με μας. Σε σχέση με μας είναι όμως μια σκάλα πάνω. Δεν ξέρω πόσο εύστοχο είναι το παράδειγμα Ταού Μπαρτσελόνα, αλλά έτσι το βλέπω.

Για τον Κουφό διαφωνούμε κάθετα. Ελπίζω για το καλό της εθνικής αλλά και του ίδιου του παίκτη που μου είναι πολύ συμπαθής να δικαιωθείς εσύ.


Στο πρωτο σκελος συμφωνω. Και δεν ειναι τοσο θεμα μοναδων, οσο μπασκετικης φιλοσοφιας. Επιμενω, οπως εχω πει και σ' αλλα ποστ, πως πρεπει οι Ελληνες προπονητες να μελετησουν το ισπανικο μπασκετ αν θελουμε να κανουμε την υπερβαση. Η "επιθετικη ζωνη" των Ισπανων θα επρεπε να διδασκεται σε σεμιναρια...

Για τον Κουφο επιμενω οτι απλα βρισκεται σε λαθος ομαδα και σε λαθος χρονο... Τον βαρυναν για να τον κανουν καθαρο πενταρι κι αυτο ειχε αρνητικες (αλλα οχι τραγικες) συνεπειες στο παιχνιδι του. Ηταν συνηθισμενος να δεχεται τη μπαλα εξω απ' τη ρακετα και να παιρνει πολλα σουτ, και τωρα ειναι υποχρεωμενος να παιζει περισσοτερο χωρις μπαλα η με πλατη και να παλευει απεναντι σε θηρια... Παρολα αυτα πιστευω πως ειναι ικανος να ανταπεξελθει και σ' αυτον το ρολο και μολις βρει και τη χαμενη του αυτοπεποιθηση τοτε θα δουμε την κλαση του...

ΥΓ: Ε οχι και καλυτερος ο Μαυροκεφαλιδης ... ελεος!

PanosIlio
QUOTE(nikefalin @ May 27 2010, 19:57 ) *
τιμές ΕΟΚ φυσικά φυσικά....ρε μπορεί να μην πάει άνθρωπος ? έχουν σαλέψει τα γεροντάκια και το μάρμαρο των +4 εκ. του προολυμπιακού θα το πληρώνουμε εσαεί....


Και ακριβά εισιτήρια και τα τηλεοπτικά στη NOVA

QUOTE("http://www.superbasket.gr/?c=455&a=125661")
Εγινε μάχη... Μέχρι τέλους. Δύο μεγάλες... δυνάμεις διεκδίκησαν τα τηλεοπτικά δικαιώματα του αγώνα της Εθνικής με τις ΗΠΑ, τον προσεχή Αύγουστο.


Τελικά τη μάχη την κέρδισε η NOVA από την κρατική τηλεόραση. Κι έτσι λύθηκαν και οι όποιες παρεξηγήσεις πήγαν να δημιουργηθούν.
Air and King
QUOTE(sixama23 @ May 27 2010, 21:54 ) *
Στο πάνω διάζωμα...

http://www.basket.gr/press/article.asp?id=6261

Για να πω επίσης την αμαρτία μου, πουθενά δεν βρήκα η USA Basketball να έχει ανακοινώσει το συγκεκριμένο φιλικό icon_wave.gif

Σωστος!
Οπως επισης ακομα δεν εχει ανακοινωθει η αποστολη της Αμερικης...
Ο ΛεΜπρον μαλλον δεν θα κατεβει.Ο Γουειντ παιζεται αλλα μαλλον οχι ενω ο Κομπι καλα θα κανει να μην κατεβει και να ξεκουραστει καθως ειναι 32 και παιζει 14 χρονια στο ΝΒΑ...Απο εδω και περα πρεπει να ξεκουραζεται για να μπορεσει να κρατηθει σε υψηλο επιπεδο για 3-4 χρονια...
Πολλα ερωτηματικα για την ομαδα της Αμερικης...Καρμελο?Χαουαρντ?Ειναι πολυ πιθανο αυτη η ομαδα να κατεβει με αρκετες απουσιες απο οτι στο Πεκινο......Επι της ουσιας πολλοι απο τους σταρ ειναι στον αερα και δειχνουν αναποφασιστοι!
colonel gomelsky
Άσχετο αλλά την Βραζιλία πώς την βλέπετε?

Κατεβαίνει υπερπλήρης: http://www.sport-fm.gr/article/275659

Τιάγκο Σπλίτερ, Μαρσελίνιο Χουέρτας (Κάχα Λαμποράλ), Άντερσον Βαρεζάο (Καβαλίερς), Λεάντρο Μπαρμπόσα (Σανς), Νενέ Ιλάριο (Νάγκετς).

Για τον Ιλάριο δεν έχω καθόλου εικόνα.
aegeansheed
Έχει παχύνει λίγο
duncan21
QUOTE (aegeansheed @ May 28 2010, 21:28 ) *
Έχει παχύνει λίγο

Nαι;Δεν το εχω προσεξει.

Η φροντ λαιν της Βραζιλιας ειναι εξαιρετικα δυνατη.H τριαδα Νενε,Σπλιτερ,σφουγγαριστρα vileda θα ειναι απο της καλυτερες της διοργανωσης.Τωρα κατα ποσο θα παιρνουν μπαλα με τον παλαβο το Μπαρμποσα ειναι αλλη συζητηση.Φαινεται παντως οτι θα ειναι αρκετα γρηγορη ομαδα με Λεαντρινιο και Χουερτας στα γκαρντ.
aegeansheed
QUOTE(duncan21 @ May 28 2010, 21:40 ) *
ουερτας


Ακούγεται χωρίς "Χ". Μπασκετικός σωρίας στο gameplay του Steve Nash! Moυ τον θυμίζει έντονα.
il postino
εκεινος ο τυπακος ο γκαρσια κατεβαινει?

εντυπωσιακη πενταδα αλλα οχι για πολλα πολλα!

τα ονοματα δε λενε πολλα, συνολο εχουν? συνοχη? εχουν ξαναπαιξει μαζι ή τωρα θα το τολμησουν πρωτη φορα?

QUOTE(aegeansheed @ May 28 2010, 22:15 ) *
Ακούγεται χωρίς "Χ". Μπασκετικός σωρίας στο gameplay του Steve Nash! Moυ τον θυμίζει έντονα.

πιο πολυ απο τον ντραγκιτς?

39.gif
GMlls
Ανακοίνωση για το φιλικό Ελλάδα-ΗΠΑ
Λόγω της αυξημένης ζήτησης των εισιτηρίων του μεγάλου φιλικού αγώνα μεταξύ των Εθνικών ομάδων Ανδρών Ελλάδος και ΗΠΑ στις 25 Αυγούστου στο ΟΑΚΑ, παρουσιάστηκε υπερφόρτωση στο σύστημα ηλεκτρονικής προπώλησης. Η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ευχαριστεί το φίλαθλο κοινό για τη μεγάλη ανταπόκριση και ενημερώνει πως τις αμέσως επόμενες ημέρες θα υπάρξει νέα επίσημη ενημέρωση για την επανέναρξη της διαδικασίας ηλεκτρονικής προπώλησης των εισιτηρίων.
...
www.basket.gr



πήρε κανείς εισιτήριο ή μούφα είναι; κάτι δεν μου πάει καλά. το πρωί προσπάθησα και δεν δούλευε τίποτα.
ViC
Φρέσκα νέα, δεν ξέρω που αλλού να το γράψω, οπότε το ποστάρω εδώ και αν θέλουν ας το μεταφέρουν όπου θέλουν.
Από το 2013 οι ομάδες στο Eurobasket γίνονται 24 και οι παίκτες που θα έχει κάθε ομάδα στη διοργάνωση γίνονται 14, εκ των οποίων 12 θα δηλώνονται για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι η συγκεκριμένη απόφαση είναι ένα ακόμα βήμα προς τη λάθος κατεύθυνση. Έχουμε να δούμε πολλούς τραχανοπλαγιάδες στυλ Πορτογαλίας, Ουγγαρίας σε τελική φάση από δω και πέρα σε ένα άθλημα που είναι πιο δύσκολο από το ποδόσφαιρο να έχουμε κάποια έκπληξη και κάποια μικρή ομάδα να κερδίσει μια μεγάλη... Ουσιαστικά η πρώτη φάση της διοργάνωσης θα μοιάζει με αγγαρεία για τις καλές ομάδες
ViC
Και επίσης έχουμε τον Σούπερμαν που το σκέφτεται σοβαρά για να πάει μουντομπάσκετ. Ένας ακόμα μείον ;;
morrison
Ανακοινωθηκε η προεπιλογη των Σερβων.
Η γνωστη περσινη επιτυχημενη συνταγη με ολιγη απο Μιλισιτς...Για να δουμε.
http://www.sport-fm.gr/article/276326
HLR CENATION
QUOTE(GMlls @ May 31 2010, 17:33 ) *
Ανακοίνωση για το φιλικό Ελλάδα-ΗΠΑ
Λόγω της αυξημένης ζήτησης των εισιτηρίων του μεγάλου φιλικού αγώνα μεταξύ των Εθνικών ομάδων Ανδρών Ελλάδος και ΗΠΑ στις 25 Αυγούστου στο ΟΑΚΑ, παρουσιάστηκε υπερφόρτωση στο σύστημα ηλεκτρονικής προπώλησης. Η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ευχαριστεί το φίλαθλο κοινό για τη μεγάλη ανταπόκριση και ενημερώνει πως τις αμέσως επόμενες ημέρες θα υπάρξει νέα επίσημη ενημέρωση για την επανέναρξη της διαδικασίας ηλεκτρονικής προπώλησης των εισιτηρίων.
...
www.basket.gr



πήρε κανείς εισιτήριο ή μούφα είναι; κάτι δεν μου πάει καλά. το πρωί προσπάθησα και δεν δούλευε τίποτα.



Moλις παρρηγγειλα αλλα δεν μου εχουν στηλει καν email επιβεβαιωσης κ δεν εχει το σαιτ εξελιξη αποστολης....
polympoumpounas
QUOTE(ViC @ May 31 2010, 23:18 ) *
Φρέσκα νέα, δεν ξέρω που αλλού να το γράψω, οπότε το ποστάρω εδώ και αν θέλουν ας το μεταφέρουν όπου θέλουν.
Από το 2013 οι ομάδες στο Eurobasket γίνονται 24 και οι παίκτες που θα έχει κάθε ομάδα στη διοργάνωση γίνονται 14, εκ των οποίων 12 θα δηλώνονται για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι η συγκεκριμένη απόφαση είναι ένα ακόμα βήμα προς τη λάθος κατεύθυνση. Έχουμε να δούμε πολλούς τραχανοπλαγιάδες στυλ Πορτογαλίας, Ουγγαρίας σε τελική φάση από δω και πέρα σε ένα άθλημα που είναι πιο δύσκολο από το ποδόσφαιρο να έχουμε κάποια έκπληξη και κάποια μικρή ομάδα να κερδίσει μια μεγάλη... Ουσιαστικά η πρώτη φάση της διοργάνωσης θα μοιάζει με αγγαρεία για τις καλές ομάδες


+1
Εδω και με 16 που ηταν μεχρι τωρα και οι χειροτερες ομαδες καθε ομιλου ηταν σχεδον διακοσμητικες, τωρα με +8 κακες ομαδες προβλεπονται πολλες νυχτες βαρεμαρας μεχρι να φτασουμε στα σημαντικα...


QUOTE(il postino @ May 26 2010, 22:29 ) *
υ.γ η ελλαδα εχει σκορερ - killer ισαξιο του ναβαρο και λεγεται σπανουλης.


Με την καμια ομως.

Καλος ο Σπανουλης δε λεω, αλλα αλλη κλαση ο Ισπανος
il postino
QUOTE(polympoumpounas @ Jun 4 2010, 03:58 ) *
Με την καμια ομως.

Καλος ο Σπανουλης δε λεω, αλλα αλλη κλαση ο Ισπανος

αποψεις φιλε μου αποψεις! εσυ ναβαρο εγω σπανουλη!

ο ενας ειναι κλασικος σουτερ ο αλλος ειναι απο ολα!!!

στο σουτ ο ναβαρο ειναι καλυτερος , αλλα δεν εχει το ντραιβ του σπαν , ο οποιος εχει αρκετα καλο σουτ. βεβαια και το ντραιβ του ναβαρο ειναι καλο αλλα οχι σαν του σπανουλη , που θα σου παρει και το φαουλ.

στην αμυνα ο σπαν ειναι καλυτερος , οπως επισης και στην πασα. επισης παιζει και ποιντ , κατι που δε μπορει να κανει με μεγαλη επιτυχια ο ναβαρο.

ο ναβαρο ειναι leader , μηπως ο σπαν δεν ειναι? ο ναβαρο εχει περισσοτερες επιτυχιες με την εθνικη , ναι αλλα με καλυτερη φουρνια παικτων (που σημαινει και μικροτερο impact στο παιχνιδι της ισπανιας απο οτι του σπαν στην εθνικη μας μιας και ειναι ο σκορερ μας)!

να δεχτω οτι ο ναβαρο , στην τελικη , ειναι καλυτερος. αλλο αυτο ομως και αλλο το "αλλη κλαση"! κοντα ειναι φιλε μου. ναβαρο σπανουλη συγκρινεις , οχι ναβαρο - καλαμποκη!

υ.γ προσωπικα θεωρω το ναβαρο τον τελευταιο μεγαλο σκορερ στα ευρωπαικα γηπεδα!
Weekendman
Σε κάθε περίπτωση ο Σπανούλης είναι ότι πιο κοντινο έχει το Ελληνικο μπάσκετ στον Ναβάρο...
Manu7
Προτιμώ Ναβάρο και ας είναι ο Σπανούλης λίγο απ'όλα.
Γιατί είναι σκόρερ και εκτελεστής.Ο Σπανούλης δεν θα σε "δαγκώσει".
Θεωρώ ότι έχει μεγαλύτερο impact σε μια ομάδα απ'ότι ο Bill.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γουστάρω να έρθει τρελά
ο Σπανούλης στον ΟΣΦΠ.
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Jun 4 2010, 21:17 ) *
Προτιμώ Ναβάρο και ας είναι ο Σπανούλης λίγο απ'όλα.
Γιατί είναι σκόρερ και εκτελεστής.Ο Σπανούλης δεν θα σε "δαγκώσει".
Θεωρώ ότι έχει μεγαλύτερο impact σε μια ομάδα απ'ότι ο Bill.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γουστάρω να έρθει τρελά
ο Σπανούλης στον ΟΣΦΠ.

Ο Ναβάρο έχει την διαφορά ότι μπορεί να εκτελεί γρήγορα ενώ ο Σπανούλης τείνει να ταλαιπωρεί την μπάλα μπορεί σαφώς να δημιουργήσει με την ντρίπλα του το δικο του σουτ του αλλά και πάλι επιθετικά δεν συγκρίνονται...
Και εγω θα γούσταρα τον Σπανούλη στον Ολυμπιακο...
polympoumpounas
QUOTE(il postino @ Jun 4 2010, 20:42 ) *
αποψεις φιλε μου αποψεις! εσυ ναβαρο εγω σπανουλη!


Καλα ναι, ο καθενας εχει την αποψη του, γι αυτο ειμαστε εδω αλλωστε blove.gif
Απλως το οτι θεωρεις τον Σπανουλη ισαξιο με τον Ναβαρο εγω το θεωρω ψιλοτραγικο, γι αυτο και ειπα "με την καμια"

Τωρα για το αλλο που ειπα, "αλλη κλαση ο Ναβαρο" και διαφωνισες, ε εξαρταται βεβαια ποσο μεγαλες οριζεις τις κλασεις σου.Αν θεωρεις οτι Καλαμποκης και Ναβαρο εχουν διαφορα μια κλαση, ε τοτε προφανως και ο Σπανουλης μπαινει στην ιδια κλαση με αυτη του Ναβαρο, χαιρω πολυ.Τοτε βεβαια στην ιδια κλαση μπαινουν και αλλοι παιχτες οπως ο Φωτσης και ο Μπουρουσης οποτε δεν ξερω ποσο βολικος ειναι αυτος ο διαχωρισμος...

Για εμενα παει καπως ετσι:Ο Σπανουλης ειναι μεσα στους καλυτερους παιχτες αυτην την στιγμη στην ευρωλιγκα, αλλα ο Ναβαρο ειναι μεσα στους κορυφαιους ολων των εποχων!Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο οτι ο Ισπανος εχει μπει 4 φορες στην κορυφαια πενταδα ενω ο Bill καμια.Υπερεχει ξεκαθαρα τοσο σε ομαδικες, οσο και σε ατομικες διακρισεις ενω και με το ματι που λενε, δειχνει φανερα καλυτερος.

Τωρα οταν οι παιχτες εχουν τοσο εμφανη διαφορα στην αποδοση τους, το θεωρω ασκοπο και απροσανατολιστικο να αναλυεις τα επιμερους στοιχεια του παιχνιδιου τους για να βγαλεις νικητη.Με αυτο τον τροπο εξαλλου ειμαι σιγουρος οτι πολλοι σεντερ θα βγαιναν ισαξιοι του Σακιλ και και πολλα δυαρια του Τζορνταν(ο Κομπι αν κανεις μονο με τετοιον τροπο την συγκριση θα σου βγει και καλυτερος).
Ακομα και εκει ομως βλεπω να εχεις γραψει πολλα πραγματα που δεν ισχυουν

-Καλυτερος στην πασα ο Σπανουλης?Απο που κι ως που?Περιπου ισαξιοι μεχρι να φυγει ο Ισπανος για το ΝΒΑ, απο τοτε που γυρισε καλυτερος.Εξαλλου διαρκως σε ολες τις διοργανωσεις εχει καλυτερο ratio ασσιστ/λαθοι.Δεν ειναι τυχαιο το turnover macine που του κολλησαν στο ΝΒΑ του Σπανουλη, επειδη εχω δει σχεδον ολα τα ματς του στο Χιουστον η συντριπτικη πλειοψηφια τους ηταν απο λαθος πασες και μεταφορες της μπαλας

-Καλυτερο ντραιβ ο Σπανουλης?Ισαξιο ναι,θα το δεχομουν, αλλα οταν ο αλλος εχει στο ρεπερτοριο του την μπομπιτα δεν μπορω να δεχτω με τιποτα οτι ο Σπανουλης εχει καλυτερο ντραιβ.

-Για το οτι ο Σπανουλης θα σου παρει το φαουλ ενω ο Ναβαρο οχι θα το αφησω ασχολιαστο... δεν μου παει να υπερασπιστω σε αυτο το σημειο τον μεγαλυτερο καραγκιοζη που περασε ποτε απο τα ευρωπαικα γηπεδα, και δεν ξερω αν θα πρεπε κι ολας αφου το οτι παιρνει πιο πολλα φαουλ απο τον Σπανουλη οφειλεται σε μη καθαρα αγωνιστικους λογους
il postino
QUOTE(polympoumpounas @ Jun 4 2010, 21:46 ) *
Καλα ναι, ο καθενας εχει την αποψη του, γι αυτο ειμαστε εδω αλλωστε blove.gif
Απλως το οτι θεωρεις τον Σπανουλη ισαξιο με τον Ναβαρο εγω το θεωρω ψιλοτραγικο, γι αυτο και ειπα "με την καμια"

Τωρα για το αλλο που ειπα, "αλλη κλαση ο Ναβαρο" και διαφωνισες, ε εξαρταται βεβαια ποσο μεγαλες οριζεις τις κλασεις σου.Αν θεωρεις οτι Καλαμποκης και Ναβαρο εχουν διαφορα μια κλαση, ε τοτε προφανως και ο Σπανουλης μπαινει στην ιδια κλαση με αυτη του Ναβαρο, χαιρω πολυ.Τοτε βεβαια στην ιδια κλαση μπαινουν και αλλοι παιχτες οπως ο Φωτσης και ο Μπουρουσης οποτε δεν ξερω ποσο βολικος ειναι αυτος ο διαχωρισμος...

Για εμενα παει καπως ετσι:Ο Σπανουλης ειναι μεσα στους καλυτερους παιχτες αυτην την στιγμη στην ευρωλιγκα, αλλα ο Ναβαρο ειναι μεσα στους κορυφαιους ολων των εποχων!Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο οτι ο Ισπανος εχει μπει 4 φορες στην κορυφαια πενταδα ενω ο Bill καμια.Υπερεχει ξεκαθαρα τοσο σε ομαδικες, οσο και σε ατομικες διακρισεις ενω και με το ματι που λενε, δειχνει φανερα καλυτερος.

Τωρα οταν οι παιχτες εχουν τοσο εμφανη διαφορα στην αποδοση τους, το θεωρω ασκοπο και απροσανατολιστικο να αναλυεις τα επιμερους στοιχεια του παιχνιδιου τους για να βγαλεις νικητη.Με αυτο τον τροπο εξαλλου ειμαι σιγουρος οτι πολλοι σεντερ θα βγαιναν ισαξιοι του Σακιλ και και πολλα δυαρια του Τζορνταν(ο Κομπι αν κανεις μονο με τετοιον τροπο την συγκριση θα σου βγει και καλυτερος).
Ακομα και εκει ομως βλεπω να εχεις γραψει πολλα πραγματα που δεν ισχυουν

-Καλυτερος στην πασα ο Σπανουλης?Απο που κι ως που?Περιπου ισαξιοι μεχρι να φυγει ο Ισπανος για το ΝΒΑ, απο τοτε που γυρισε καλυτερος.Εξαλλου διαρκως σε ολες τις διοργανωσεις εχει καλυτερο ratio ασσιστ/λαθοι.Δεν ειναι τυχαιο το turnover macine που του κολλησαν στο ΝΒΑ του Σπανουλη, επειδη εχω δει σχεδον ολα τα ματς του στο Χιουστον η συντριπτικη πλειοψηφια τους ηταν απο λαθος πασες και μεταφορες της μπαλας

-Καλυτερο ντραιβ ο Σπανουλης?Ισαξιο ναι,θα το δεχομουν, αλλα οταν ο αλλος εχει στο ρεπερτοριο του την μπομπιτα δεν μπορω να δεχτω με τιποτα οτι ο Σπανουλης εχει καλυτερο ντραιβ.

-Για το οτι ο Σπανουλης θα σου παρει το φαουλ ενω ο Ναβαρο οχι θα το αφησω ασχολιαστο... δεν μου παει να υπερασπιστω σε αυτο το σημειο τον μεγαλυτερο καραγκιοζη που περασε ποτε απο τα ευρωπαικα γηπεδα, και δεν ξερω αν θα πρεπε κι ολας αφου το οτι παιρνει πιο πολλα φαουλ απο τον Σπανουλη οφειλεται σε μη καθαρα αγωνιστικους λογους

εγω θεωρω ψιλοτραγικο που θεωρεις τον εναν πολυ καλυτερο του αλλου.

στην πασα ο σπανουλης ειναι αρκετα καλυτερος. και ο ναβαρο εχει καλη πασα αλλο δυαρι στην ευρωπη που εχει την πασα του σπανουλη δεν υπαρχει. δυαρι να παιζει τον p&r με τετοια εφεση δεν υπαρχει. το παιζει καλυτερα και απο τον διαμαντιδη ο σπανουλης!

ο σπανουλης εχει καλυτερο ντραιβ γιατι ειναι πολυ πιο δυνατος και εκρηκτικος. οσο για τα φουλ το εγραψα σε σχεση με το ντραιβ οχι γενικα. μπορει να αντιμετωπισει τη συγκρουση στον αερα ο σπαν και ως εκ τουτου να παρει και το φαουλ.

ViC
QUOTE(polympoumpounas @ Jun 4 2010, 03:58 ) *
+1
Εδω και με 16 που ηταν μεχρι τωρα και οι χειροτερες ομαδες καθε ομιλου ηταν σχεδον διακοσμητικες, τωρα με +8 κακες ομαδες προβλεπονται πολλες νυχτες βαρεμαρας μεχρι να φτασουμε στα σημαντικα...

Όντως.
Έχουμε και λέμε: Ελλάδα, Ισπανία, Σερβία, Λιθουανία, Ρωσία, Κροατία, Σλοβενία, Τουρκία, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Ισραήλ είναι 12 ομάδες από πολύ καλές εως απλά σοβαρές. Σκεφτείτε αν σε αυτές βάζω μέσα και το Ισραήλ, ποιες θα είναι οι άλλες 12...
Οπότε οδηγούμαστε σε ευρωπαϊκά που οι 2 από τις 4 ομάδες των αρχικών ομίλων θα είναι πράγματι διακοσμητικές.
FYROM, Μαυροβούνιο, Λεττονία, Πολωνία, Αγγλία, Ουγγαρία, Τσεχία, Πορτογαλία, Βουλγαρία και δε συμμαζεύεται.
Αντί να κλείσει το τουρνουά ή έστω να μείνει στις 16 ομάδες, το κάνανε μπάτε σκύλοι αλέστε...
Και δε μου βγαίνει από το μυαλό ότι το έκαναν στα ποδοσφαιρικά πρότυπα που από το Euro 2016 θα έχουμε και εκεί 24 ομάδες. Πάνε να αντιγράψουν το ποδόσφαιρο και φυσικά θα βγούνε πάλι ζημιωμένοι!
Magnus92
Ουτε ο "Flash" θα παει στο Μουντομπασκετ, δηλωσε ομως την θεληση του να παιξει στους ολυμπιακους του 2012...

Πουλαω εισητηριο για Κωνσταντινουπολη για αγωνα της team-USA . . . hammer.gif
MykonianDunker
QUOTE(Magnus92 @ Jun 13 2010, 14:52 ) *
Ουτε ο "Flash" θα παει στο Μουντομπασκετ, δηλωσε ομως την θεληση του να παιξει στους ολυμπιακους του 2012...

Πουλαω εισητηριο για Κωνσταντινουπολη για αγωνα της team-USA . . . hammer.gif

Ρε παιδια ξερουμε απο την εθνικη αμερικης ποιοι περιπου θα κατεβουν στο μουντομπασκετ..???
aegeansheed
Από το επίσημο site της USA Basketball:
(η είδηση ανέβηκε στις 5/5/2010)

Οι παρακάτω παίκτες αναφέρθηκαν στην ανακοίνωση ως προεπιλογές:

"LaMarcus Aldridge (Portland Trail Blazers); Carmelo Anthony (Denver Nuggets); Chauncey Billups (Denver Nuggets); Carlos Boozer (Utah Jazz); Chris Bosh (Toronto Raptors); Kobe Bryant (Los Angeles Lakers); Stephen Curry (Golden State Warriors); Kevin Durant (Oklahoma City Thunder); Tyreke Evans (Sacramento Kings); Rudy Gay (Memphis Grizzlies); Eric Gordon (Los Angeles Clippers); Danny Granger (Indiana Pacers); Jeff Green (Oklahoma City Thunder); Dwight Howard (Orlando Magic); Andre Iguodala (Philadelphia 76ers); LeBron James (Cleveland Cavaliers); Al Jefferson (Minnesota Timberwolves); David Lee (New York Knicks); Brook Lopez (New Jersey Nets); Kevin Love (Minnesota Timberwolves); O.J. Mayo (Memphis Grizzlies); Lamar Odom (Los Angeles Lakers); Chris Paul (New Orleans Hornets); Kendrick Perkins (Boston Celtics); Tayshaun Prince (Detroit Pistons); Derrick Rose (Chicago Bulls); Amar'e Stoudemire (Phoenix Suns); Dwyane Wade (Miami Heat); Gerald Wallace (Charlotte Bobcats); Russell Westbrook (Oklahoma City Thunder) and Deron Williams (Utah Jazz)."

* Με κόκκινο είναι τα μέχρι στιγμής "ΑΚΥΡΑ" από τους παραπάνω παίκτες στον Κωλάντζελο
** Με πορτοκαλί αυτοί που κόβω να μην κατεβαίνουν

** Boozer-Stoudamire θα ισχυριστούν ότι πρόκειται να έχουν "busy summer"
** Bryant-Odom (ποιος το σκέφτηκε αυτό???) θα δηλώσουν ότι χρειάζονται ξεκούραση-ειδικά αν πάρουν και το πρωτάθλημα ξεχάστε τους. Το ίδιο πανω κάτω και για τον Perkins, που δήλωσε πριν λίγες μέρες ότι είναι 60% να μην κατεβεί
** Ο Paul θα θέλει να ξεκουράσει το πόδι του

Μένει το νέο αίμα δηλαδή...
Giorgos#4
χανει το μουντομπασκετ ο βασιλοπουλος αφου διαβασα καπου πως απαιτηση της διοικησης του ολυμπιακου ειναι να κανει εγχειρηση στην μεση ...οχι οτι ηταν σιγουρος αλλα κουβεντα να γινεται
HLR CENATION
Ακουγεται οτι στο ματς με την Αμερικη θα υπαρχουν 3ημερες εκδηλωσεις κ διαφορα διασκεδαστηκα.ΠΑντως αν κ απο την περιφερια εγω το τσιμπησα το εισιτιριακι μου.Εθνικη Αμερικης δεν βλεπουμε καθε μερα ακομα κ τα δευτερα να ερθουν...
Magnus92
QUOTE(laclipers @ Jun 13 2010, 20:47 ) *
Ακουγεται οτι στο ματς με την Αμερικη θα υπαρχουν 3ημερες εκδηλωσεις κ διαφορα διασκεδαστηκα.ΠΑντως αν κ απο την περιφερια εγω το τσιμπησα το εισιτιριακι μου.Εθνικη Αμερικης δεν βλεπουμε καθε μερα ακομα κ τα δευτερα να ερθουν...



Oντως . . . Και αφου διαβασα οτι μπορει να ειναι στην δωδεκαδα και ο Εβανς των Κινγκς , θα παω να του κανω τσαχπινογαργαλιτσες , μπας και μεινει στο Σακραμεντο . . .
Igor
QUOTE(aegeansheed @ Jun 13 2010, 19:40 ) *
Από το επίσημο site της USA Basketball:
(η είδηση ανέβηκε στις 5/5/2010)

Οι παρακάτω παίκτες αναφέρθηκαν στην ανακοίνωση ως προεπιλογές:

"LaMarcus Aldridge (Portland Trail Blazers); Carmelo Anthony (Denver Nuggets); Chauncey Billups (Denver Nuggets); Carlos Boozer (Utah Jazz); Chris Bosh (Toronto Raptors); Kobe Bryant (Los Angeles Lakers); Stephen Curry (Golden State Warriors); Kevin Durant (Oklahoma City Thunder); Tyreke Evans (Sacramento Kings); Rudy Gay (Memphis Grizzlies); Eric Gordon (Los Angeles Clippers); Danny Granger (Indiana Pacers); Jeff Green (Oklahoma City Thunder); Dwight Howard (Orlando Magic); Andre Iguodala (Philadelphia 76ers); LeBron James (Cleveland Cavaliers); Al Jefferson (Minnesota Timberwolves); David Lee (New York Knicks); Brook Lopez (New Jersey Nets); Kevin Love (Minnesota Timberwolves); O.J. Mayo (Memphis Grizzlies); Lamar Odom (Los Angeles Lakers); Chris Paul (New Orleans Hornets); Kendrick Perkins (Boston Celtics); Tayshaun Prince (Detroit Pistons); Derrick Rose (Chicago Bulls); Amar'e Stoudemire (Phoenix Suns); Dwyane Wade (Miami Heat); Gerald Wallace (Charlotte Bobcats); Russell Westbrook (Oklahoma City Thunder) and Deron Williams (Utah Jazz)."

* Με κόκκινο είναι τα μέχρι στιγμής "ΑΚΥΡΑ" από τους παραπάνω παίκτες στον Κωλάντζελο
** Με πορτοκαλί αυτοί που κόβω να μην κατεβαίνουν

** Boozer-Stoudamire θα ισχυριστούν ότι πρόκειται να έχουν "busy summer"
** Bryant-Odom (ποιος το σκέφτηκε αυτό???) θα δηλώσουν ότι χρειάζονται ξεκούραση-ειδικά αν πάρουν και το πρωτάθλημα ξεχάστε τους. Το ίδιο πανω κάτω και για τον Perkins, που δήλωσε πριν λίγες μέρες ότι είναι 60% να μην κατεβεί
** Ο Paul θα θέλει να ξεκουράσει το πόδι του

Μένει το νέο αίμα δηλαδή...


O Brandon Roy, γιατι δεν ειναι στην προ-επιλογη ?
bballbill
QUOTE(aegeansheed @ Jun 13 2010, 18:40 ) *
Από το επίσημο site της USA Basketball:
(η είδηση ανέβηκε στις 5/5/2010)

Οι παρακάτω παίκτες αναφέρθηκαν στην ανακοίνωση ως προεπιλογές:

"LaMarcus Aldridge (Portland Trail Blazers); Carmelo Anthony (Denver Nuggets); Chauncey Billups (Denver Nuggets); Carlos Boozer (Utah Jazz); Chris Bosh (Toronto Raptors); Kobe Bryant (Los Angeles Lakers); Stephen Curry (Golden State Warriors); Kevin Durant (Oklahoma City Thunder); Tyreke Evans (Sacramento Kings); Rudy Gay (Memphis Grizzlies); Eric Gordon (Los Angeles Clippers); Danny Granger (Indiana Pacers); Jeff Green (Oklahoma City Thunder); Dwight Howard (Orlando Magic); Andre Iguodala (Philadelphia 76ers); LeBron James (Cleveland Cavaliers); Al Jefferson (Minnesota Timberwolves); David Lee (New York Knicks); Brook Lopez (New Jersey Nets); Kevin Love (Minnesota Timberwolves); O.J. Mayo (Memphis Grizzlies); Lamar Odom (Los Angeles Lakers); Chris Paul (New Orleans Hornets); Kendrick Perkins (Boston Celtics); Tayshaun Prince (Detroit Pistons); Derrick Rose (Chicago Bulls); Amar'e Stoudemire (Phoenix Suns); Dwyane Wade (Miami Heat); Gerald Wallace (Charlotte Bobcats); Russell Westbrook (Oklahoma City Thunder) and Deron Williams (Utah Jazz)."

* Με κόκκινο είναι τα μέχρι στιγμής "ΑΚΥΡΑ" από τους παραπάνω παίκτες στον Κωλάντζελο
** Με πορτοκαλί αυτοί που κόβω να μην κατεβαίνουν

** Boozer-Stoudamire θα ισχυριστούν ότι πρόκειται να έχουν "busy summer"
** Bryant-Odom (ποιος το σκέφτηκε αυτό???) θα δηλώσουν ότι χρειάζονται ξεκούραση-ειδικά αν πάρουν και το πρωτάθλημα ξεχάστε τους. Το ίδιο πανω κάτω και για τον Perkins, που δήλωσε πριν λίγες μέρες ότι είναι 60% να μην κατεβεί
** Ο Paul θα θέλει να ξεκουράσει το πόδι του

Μένει το νέο αίμα δηλαδή...


Το Colangelo με ω τα σπάει.
aegeansheed
QUOTE(Igor @ Jun 14 2010, 20:25 ) *
O Brandon Roy, γιατι δεν ειναι στην προ-επιλογη ?


Μόνο ο bullet πρέπει να τον γουστάρει! tongue.gif
Hakeem_The_Dream
QUOTE(polympoumpounas @ Jun 4 2010, 21:46 ) *
Τωρα για το αλλο που ειπα, "αλλη κλαση ο Ναβαρο" και διαφωνισες, ε εξαρταται βεβαια ποσο μεγαλες οριζεις τις κλασεις σου.Αν θεωρεις οτι Καλαμποκης και Ναβαρο εχουν διαφορα μια κλαση, ε τοτε προφανως και ο Σπανουλης μπαινει στην ιδια κλαση με αυτη του Ναβαρο, χαιρω πολυ.Τοτε βεβαια στην ιδια κλαση μπαινουν και αλλοι παιχτες οπως ο Φωτσης και ο Μπουρουσης οποτε δεν ξερω ποσο βολικος ειναι αυτος ο διαχωρισμος...

Αλλη κλαση ο Ναβαρο δεν ειναι, αλλα καλυτερος του σπανουλη ειναι λογω του φονικου σουτ του και μονο.

QUOTE
Για εμενα παει καπως ετσι:Ο Σπανουλης ειναι μεσα στους καλυτερους παιχτες αυτην την στιγμη στην ευρωλιγκα, αλλα ο Ναβαρο ειναι μεσα στους κορυφαιους ολων των εποχων!

αν ειναι δυνατον. Οχι και στους κορυφαιους ολων των εποχων ο ναβαρο. ναι εχει φονικο σουτ ναι ειναι πολυ γρηγορος και δυσκολος να αντιμετωπιστει ναι εχει νοοτροπια νικητη αλλα οχι και ετσι.


QUOTE
-Καλυτερο ντραιβ ο Σπανουλης?Ισαξιο ναι,θα το δεχομουν, αλλα οταν ο αλλος εχει στο ρεπερτοριο του την μπομπιτα δεν μπορω να δεχτω με τιποτα οτι ο Σπανουλης εχει καλυτερο ντραιβ.

Εδω εισαι φανερα λαθος. φυσικα και ο δικος μας εχει ΠΟΛΥ καλυτερο ντραιβ απο τον Ναβαρο. η μπομπιτα που λες ειναι ασχετο με την ικανοτητα του στο ντραιβ.

tsouras o.a.c
Προφανως και μιλαμε για τα 2 καλυτερα pg στην Ευρωπη!με πολλα κοινα , αλλα και με διαφορες!Ο Ναβαρο ειναι σουπερ σκορερ και ο Σπανουλης φοβερος παικτης!Κλειστε τα ματια , πειτε δυνατα τους χαρακτηρισμους και ο καθενας διαλεγει αυτον που του ταιριαζει καλυτερα!Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι στην Ευρωπη πανω απο τους μισους προπονητες θα διαλεγαν τον Σπανουλη!Ειναι ενα δυαρι που παρ'ολο που δεν στεριωσε στο ΝΒΑ, πηγε και ηρθε πισω με χτυπητες βελτιωσεις!Τελειοποιησε το drive του (για τα ευρωπαικα δεδομενα), βελτιωσε παρα πολυ το σουτ του,ανακαλυψε το σουτ απο μεση αποσταση και μετα απο τριπλα,εμεινε σταθερος στην πασα , καθως κι εγινε πιο σκληρος στην αμυνα!Ενω ο Ναβαρο πηγε , επαιξε αυτο που ηξερε και οπως το ηξερε, απεδωσε και επεστρεψε αρχοντας.Δεν ξερω ποιο απο τα δυο προτιμω,ειλικρινα....
Κι ετσι για να το κανω και πιο προβοκατορικο

Σουτ:Ναβαρο 10-Σπανουλης 9
Drive:Ναβαρο 9.5-Σπανουλης 10
Πασα:Σπανουλης 9.5-Ναβαρο 9
Αμυνα:Σπανουλης 9.5-Ναβαρο 8.5

Για να μην παρεξηγηθω, οι βαθμολογιες εχουν να κανουν με το επιπεδο του ευρωπαικου μπασκετ,κι επισης μια ακομη παραμετρος......ο Ναβαρο ειναι δυο χρονια μεγαλυτερος του Σπανουλη.
Πολυ καλη ολη αυτη η κουβεντα, με καμποσο ενδιαφερον, αλλα ισως ο φιλος bullet , θα μπορουσε να κανει ενα ωραιο τοπικ-πολ για το καλυτερο δυαρι της ευρωπης αυτην την στιγμη, η απλα ενα Σπανουλης vs Ναβαρο και να μεταφερουν οι mods ολη αυτην την κουβεντα εκει!
SG3ptshooter
QUOTE(aegeansheed @ Jun 15 2010, 00:12 ) *
Μόνο ο bullet πρέπει να τον γουστάρει! tongue.gif

Έχει 20,2 πόντους μέσο όρο καριέρας και τον συμπαθούμε μόνο εγώ κι ο Μπούλετ;
a bullet for your head
QUOTE(Igor @ Jun 14 2010, 20:25 ) *
O Brandon Roy, γιατι δεν ειναι στην προ-επιλογη ?

O Μπραντον ως γνωστον εκανε επεμβαση στο γονατο του & επανηλθε στο 4ο ματς της σειρας κοντρα στους Σανς....εμφανως ανετοιμος βεβαια..
Και γενικα μεσ'στη χρονια που μας περασε ειχε μικροπροβληματα τραυματισμων..
Οποτε λογικο ειναι να κοιταξει πρωτα την αποθεραπεια & την ξεκουραση του.

QUOTE(tsouras o.a.c @ Jun 15 2010, 16:54 ) *
Πολυ καλη ολη αυτη η κουβεντα, με καμποσο ενδιαφερον, αλλα ισως ο φιλος bullet , θα μπορουσε να κανει ενα ωραιο τοπικ-πολ για το καλυτερο δυαρι της ευρωπης αυτην την στιγμη, η απλα ενα Σπανουλης vs Ναβαρο και να μεταφερουν οι mods ολη αυτην την κουβεντα εκει!

Ξερεις ποσες φορες εχω πεσει σε κουβεντα αλλων,οπου πεφτει η προταση του να ανοιχτει ενα poll απο μενα..??... rolleyes.gif
Η αληθεια ειναι βεβαια,οτι εχω & γω μια....εφεση... biggrin.gif
Παω να ανοιξω το Σπανουλης vs Ναβαρο στην ενοτητα του Ευρωπαικου μπασκετ...μιας & φαινεται ωραια αυτη η συγκριση.
tsouras o.a.c
Εμενα με προπονητη τον Καζλαουσκας θα μου αρεσε αυτο το ροστερ:

PG-Παπαλουκας, Διαμαντιδης,Παπαμακαριος
SG-Σπανουλης,Χαραλαμπιδης
SF-Περπερογλου,Καιμακογλου
PF-Πριντεζης,Φωτσης
C-Σχορτσιανιτης,Μπουρουσης,Βουγιουκας
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.