Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mundobasket 2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
vassn
Πώς σας φαίνονται οι Αυστραλοί και οι Βραζιλιάνοι ρε παιδιά φέτος??... Λέτε να έχουμε καμιά έκπληξη τύπου Νέα Ζηλανδία το 2002??
Nostradamus
QUOTE(vassn @ Aug 27 2010, 08:25 ) *
Πώς σας φαίνονται οι Αυστραλοί και οι Βραζιλιάνοι ρε παιδιά φέτος??... Λέτε να έχουμε καμιά έκπληξη τύπου Νέα Ζηλανδία το 2002??

Tην Αυστραλία δεν την πολυέχω σε εκτίμηση λόγω της μη πληρότητας που παρατηρείται στις θέσεις των guard (για την ακρίβεια μόνο ο Patrick Mills μπορώ να πώ ότι είναι αξιόλογος).

Σε ότι αφορά τη Βραζιλία νομίζω ότι θα είναι η ευχάριστη έκπληξη του mundobasket, και θα φτάσει τουλάχιστον στην οκτάδα (κάτι που βέβαια προυοθέτει ότι θα τερματίσει πάνω από Σλοβενία-Κροατία στον όμιλο). Αν δεν είχε τραυματιστεί ο nene θα ήταν πολύ δυνατή, αφού οι Varejao και Splitter συμπληρώνουν ο ένας τον άλλο με τα αμυντικά και επιθετικά τους προσόντα αντίστοιχα.

Τέλος η γνώμη μου είναι ότι η δυσάρεστες εκπλήξεις θα είναι Γαλλία, Ρωσία και ενδεχομένως δούμε μία Γερμανία πού καλύτερη από ότι περιμένει ο κόσμος. blove.gif
sarounas
Αξιοσημείωτα είναι ότι ΗΠΑ, Βραζιλία είναι οι μοναδικές χώρες που έχουν συμμετάσχει σε όλες τις διοργανώσεις, ότι η Γαλλία έχει μόλις δύο συμμετοχές έπειτα από το 1963 και η Κροατία έχει μόλις μία συμμετοχή!

Νομίζω αγωνιστικά θα είναι αρκετά χαμηλό το επίπεδο, πάρα πολλές οι απουσίες (περισσότερες από κάθε άλλη φορά) και πολύ λίγες οι πραγματικά καλές ομάδες.

Βραζιλιάνους και Αυστραλούς τους βλέπω να χάνουν στα προημιτελικά, το ίδιο προβλέπω για Τούρκους και Σέρβους.
Νικητές αυτών νομίζω θα είναι οι ίδιοι με αυτούς στην Ιαπωνία. Δηλαδή, προβλέπω επανάληψη της τετράδας (ΗΠΑ, Ισπανία, Ελλάδα, Αργεντινή)

Κατά τα άλλα θα έχουμε 4 ομάδες-ανέκδοτα Λίβανος, Ιράν, Ιορδανία και Τυνησία

Από τις υπόλοιπες ομάδες μόνο από την Ρωσία έχω ελπίδες ότι μπορεί να δούμε κάτι καλό άντε και την Κροατία

Για την εθνική όπως είναι γνωστό πρέπει να αποφύγει την 2η θέση στον όμιλο αν θέλει να έχει ελπίδες για ημιτελικό (1η ή 3η θέση δηλαδή)

vassn
Η Σερβία έχει πολύ καλή ομάδα με νεαρούς εύπλαστους αθλητές (Μάτσβαν, Μπιέλιτσα, Τέπιτς, Τεόντοσιτς κλπ) και μου δίνει την αίσθηση της πλήρους ομάδας σε όλες τις θέσεις...Μην ξεχνάμε ότι τα τελευταία 10 χρόνια σάρωνε στα ευρωπαϊκά και παγκόσμια στις μικρές εθνικές (θυμάστε την ομάδα με Τεόντοσιτς - Μάτσβαν που νίκησε την εθνική εφήβων του Κουφού πριν τρια χρόνια??) και θεωρώ ότι αυτή η φουρνιά θα δώσει μεγάλες επιτυχίες στο Σερβικό μπάσκετ.
Στο παγκόσμιο είναι έτοιμοι να κάνουν ζημιές...
leonkalf
NBAholic
Την τελετή έναρξης παίζει να τη δείξει κάποιο κανάλι σήμερα στις 21:15; Λέγεται ότι θα μεταδοθεί σε 172 χώρες. Ανήκουμε σε αυτό το 75% του πλανήτη;
nikefalin
QUOTE(NBAholic @ Aug 27 2010, 17:09 ) *
Την τελετή έναρξης παίζει να τη δείξει κάποιο κανάλι σήμερα στις 21:15; Λέγεται ότι θα μεταδοθεί σε 172 χώρες. Ανήκουμε σε αυτό το 75% του πλανήτη;


να τσεκάρουμε το σπορ+ αλλιώς κάνας...ραφάλντο μόνο smiley.gif

λοιπόν, η ΕΤ1 έχει γκράν πρι στίβου ζωντανό. Η ΝΕΤ έχει Σούπερ Κάπ ποδοσφαίρου. Η ΕΤ3 έχει ντοκιμαντέρ για τον Αρκτικό κύκλο. Το ΣΠΟΡ+ έχει Ολυμπαικούς αγώνες Νέων από την Σιγκαπούρη.
Αρα το ψάχνουμε ιντερνετικά..

βρέθηκε Χάρη, στο fibatv.com ζωντανό , με εγγραφή που έιναι δωρεάν, ελπίζω να μην το κόψουν σαν το φιλικό με τους Αμερικάνοι προχτές.
NBAholic
Με άλλα λόγια, ανήκουμε στο 25%...Ένδοξες εποχές 2003 και υπόθεση τηλεοπτικών ΝΒΑ έρχονται στο μυαλό.
Ευχαριστώ για το λινκ, anyway.
nikefalin
QUOTE(NBAholic @ Aug 27 2010, 18:47 ) *
Με άλλα λόγια, ανήκουμε στο 25%...Ένδοξες εποχές 2003 και υπόθεση τηλεοπτικών ΝΒΑ έρχονται στο μυαλό.
Ευχαριστώ για το λινκ, anyway.


μπα μαλλον είναι το "τι πουλάει" ή ποιός θα το καλύψει αφού δεν πουλά κλπ, οπότε καταλήγουν στο "δε βαριέσαι τώρα"

ρωτα καλύτερα τον Βασίλη

9.15 στη fiba λοιπόν!
rchos
παντως αυτο το 175 χωρες ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο μια μουφα και μιση.


τα καναλια που την καλυπτουν ειναι πολυ πολυ λιγοτερα απο αυτον τον αριθμο.
καποια συμδρομητικα η καποια δορυφορικα καναλια μπορει να εχουν τα δικαιωματα για ολοκληρη ηπειρο ας πουμε.οποτε μετρανε την ηπειρο ποσες χωρες εχει και τις βαζουν ολες μεσα.
φυσικα ο αριθμος των ανθρωπων που εχουν δυνατοτητα να δουν αυτο το καναλι ειναι απειροελαχιστος μπροστα στον συνολικο πλυθησμο μιας χωρας.

ειχα παει στην ταιλανδη καποτε.στο ξενοδοχειο πιαναμε δορυφαρικα καναλια απο ολο τον κοσμο.μεσα στα καναλια φυσικα ηταν και το espn ασιας η κατι παρομοιο.βρηκαμε λοιπον οτι δειχνει καθε βδομαδα 1 με 2 αγωνες ευρωλιγκας.ενας μαλιστα αγωνας απο τους δυο ηταν νομιζω ζωντανος.ο αλλος μαγνητοσκοπημενος.

καναμε λοιπον μια μινι ερευνα και ανακαλυψαμε οτι κανεις σχεδον απο τους ντοπιους δεν ειχε την δυνατοτητα να δει espn.
μονο τα ξενοδοχεια και καποια μπαρ που στοχευαν σε τουριστες ειχαν αυτη τη δυνατοτητα γιατι ηταν ακριβο για τον τοπικο πλυθησμο.υποθετω η εκαστωτε ταυλανδη θα ειναι μεσα στις χωρες που θα δειξουν την τελετη εναρξης χωρις φυσικα να εχουν αγοραστει τα δικαιωματα για αυτην απο καποιο ντοπιο καναλι και χωρις να κατσει να την παρακολουθησει και κανεις φυσικα!
enypnio
ti ora einai i teleti enarxis kana link paizei


edit : μόλις 2 πόστ από πάνω είναι ...no more greeklish , ok ?
V For Victory
Γεια χαρα παιδες.Πρωτη φορα ποσταρω αν και σας παρακολουθω γυρω στους δυο μηνες.

Γνωριζετε τι ωρα παιζει η εθνικη αυριο και ποια παιχνιδια προκειται να μεταδωσει η ερτ?
duncan21
QUOTE(V For Victory @ Aug 27 2010, 20:07 ) *
Γεια χαρα παιδες.Πρωτη φορα ποσταρω αν και σας παρακολουθω γυρω στους δυο μηνες.

Γνωριζετε τι ωρα παιζει η εθνικη αυριο και ποια παιχνιδια προκειται να μεταδωσει η ερτ?

http://www.digitalcrete.gr/2010082711345/e...t-stin-ert.html
V For Victory
Ευχαριστω φιλε πολυ κατατοπιστικο το link.
nikefalin
QUOTE(nikefalin @ Aug 27 2010, 18:55 ) *
μπα μαλλον είναι το "τι πουλάει" ή ποιός θα το καλύψει αφού δεν πουλά κλπ, οπότε καταλήγουν στο "δε βαριέσαι τώρα"

ρωτα καλύτερα τον Βασίλη

9.15 στη fiba λοιπόν!


με το παραδοσιακό ανατολίτικο ακαδημαικό τέταρτο καθυστέρας ξεκίνησε στο fibatv.com

κι ενώ όλα πήγαιναν πρίμα σε μια ώρα με χρώματα κι αρώματα, με Χαρούλα Αλεξίου να τραγουδά "Ολα σε θυμιζουν" παρουσιάζουν ένα χορευτικό σαν "Τρώες" με μίξη χορών του Ποντου!! ούτε το χόλιγουντ δεν θα τα κανε τόσο "αρπακόλλα"
aegeansheed
Εναλλακτικά εδώ
Stelios 12
Πρεμιέρα λοιπόν με Κίνα...πρέπει να φανούμε συγκετρωμένοι και καλό θα είναι να μην καρδιοχτυπήσουμε στην αρχή όπως έγινε το 2006 στην Ιαπωνία τόσο με τους Κινέζους όσο και με το Κατάρ!!! Πιστεύω στην εθνική μας, τα παιδιά θα παίξουν δυνατά και συγκεντρωμένα, πρέπει να αφήσουν πίσω τους όσα έγιναν στα φιλικά και να νικήσουν.ΦΕΡΤΕ ΜΑΣ ΤΟ ΧΡΥΣΟ!!
xristos_metal
Εγω πιστευω θα μπουμε σφιγμενοι αρχικα αλλα η δυναμικοτητα της Κινας ειναι πολυ χαμηλη. Με το Πουερτο Ρικο ισως ανησυχουσα παραπανω.
vassn
Κακά τα ψέμματα...αν χάσουμε από τους Κινέζους πάμε για βρούβες...ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω...
Η λογική και οι ικανότητες των ομάδων προβιβάζουν καθαρή νίκη της ελλαδάρας και χωρίς πολλά πολλά...διάβαζα σήμερα ότι ο κόουτς των Κινέζων για να συνεννοηθεί με τους παίκτες του έχει τρεις διερμηνείς...έλεος ρε παιδιά...τουλάχιστον εικοσάρικο πρέπει να μετρήσουμε και βλέπουμε για παραπάνω.
Venomous
Ρε παιδιά τους άλλους ομίλους εκτός από τον δικό μας και τις ΗΠΑ δεν θα τους δείχνει πουθενά?
duncan21
QUOTE(Venomous @ Aug 28 2010, 13:18 ) *
Ρε παιδιά τους άλλους ομίλους εκτός από τον δικό μας και τις ΗΠΑ δεν θα τους δείχνει πουθενά?

Mπα...Ιντερνετικα oλο και κατι θα βρεις.Το σαιτ της fiba θα δειξει τιποτα?
ViC
Καλημέρα παίδες. Είμαι με άδεια ορκωμοσίας από το στρατό και προσπαθώ να επανέλθω σε φυσιολογικούς ρυθμούς ζωής και φυσικά μουντομπάσκετ.
Μήπως έχει κανένας ήρωας κάποιο link για τα βραδινά παιχνίδια Ισπανία-Γαλλία και Αργεντινή-Γερμανία ;;
Άντε καλή αρχή με Κίνα απόψε να έχουμε. Όλα τα λεφτά όπως το βλέπω εγώ είναι να τερματίσουμε πρώτοι στον όμιλο και ο δρόμος για την τετράδα μετά θα είναι ανοιχτός...
Venomous
Πάλι λινκ θα ψάχνουμε 68.gif

Το site της fiba θα τα δείξει όλα τα ματς νομίζω αλλά με πληρωμή από ότι είχα δει! Απλά ήλπιζα μήπως έδειχνε έστω κανένα ματς το sport+ για παράδειγμα, αλλά πάλι ιντερνετικά θα την βγάλουμε blove.gif
boumtze-boumtze
Τα εχει ολα στο myp2p...
whoever81
Ρε παιδιά, επειδή βλέπω ότι συχνά αναφέρεται το site της fiba (fibatv.com) για παρακολούθηση αγώνων, να υπενθυμίσω ότι απο ελλάδα και λογαριασμό να έχεις δεν μπορείς να δεις κανένα αγώνα live (υπάρχει περιορισμός στις χώρες που έχουν πρόσβαση). Εκτός και αν όσοι το αναφέρετε σαν επιλογή κάνετε κάποιο "κολπάκι" με την ΙP. Κολπάκι το οποίο τα ήθελα να μάθω...smile.gif
Άντε καλή επιτυχία στα παιδιά!
GMlls
δεν ξέρω τι εχει παθει το σαιτ της φιμπα και δεν μου εμφανίζει τα στατιστικά των αγώνων λάιβ. υπάρχει κανένα άλλο σάιτ που να τα έχει;
captain charisma
http://espn.go.com/extra/fiba/scores
Razorblade Fish
QUOTE(captain charisma @ Aug 28 2010, 20:42 ) *

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
GMlls
QUOTE(captain charisma @ Aug 28 2010, 20:42 ) *



joi
Λοιπόν, έχω λιώσει να βλέπω παιχνίδια σήμερα.

Θέλω να θήξω λίγο το θέμα της διαιτησίας. Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κρητήρια σφηρίζουν (μιλάω για όλους τους αγώνες).
έχω δει: βήματα που δεν είναι, βήματα που είναι αλλα δεν..., επιθετικά φάουλ ότι να 'ναι και επιθετικά φάουλ που τα δίνουν αμυντικά (πάρα πολλά τέτοια). Ας μην πούμε για τις τάπες που τις δίνουν όλες φάουλ (ο Δημητράκης είχε μία τέτοια σήμερα, τα γαλλάκια ήδη έχουν 1 και θα έχουν κι άλλες).

Τι θέλω να πω: δεν βλέπω κάποιο σύστημα στον τρόπο που σφυριζουν. Δεν έχουν κάποιες γενικές κατευθύνσεις για το πως να σφηρίζουν κάποια πράγματα? Ο καθένας σφυρίζει ότι θέλει?

Με εκνευρίζει αυτό το πράγμα...
nikefalin
QUOTE(joi @ Aug 28 2010, 22:15 ) *
Λοιπόν, έχω λιώσει να βλέπω παιχνίδια σήμερα.

Θέλω να θήξω λίγο το θέμα της διαιτησίας. Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κρητήρια σφηρίζουν (μιλάω για όλους τους αγώνες).
έχω δει: βήματα που δεν είναι, βήματα που είναι αλλα δεν..., επιθετικά φάουλ ότι να 'ναι και επιθετικά φάουλ που τα δίνουν αμυντικά (πάρα πολλά τέτοια). Ας μην πούμε για τις τάπες που τις δίνουν όλες φάουλ (ο Δημητράκης είχε μία τέτοια σήμερα, τα γαλλάκια ήδη έχουν 1 και θα έχουν κι άλλες).

Τι θέλω να πω: δεν βλέπω κάποιο σύστημα στον τρόπο που σφυριζουν. Δεν έχουν κάποιες γενικές κατευθύνσεις για το πως να σφηρίζουν κάποια πράγματα? Ο καθένας σφυρίζει ότι θέλει?

Με εκνευρίζει αυτό το πράγμα...


με διαιτητές από Κένυα, Αργεντινή και ότι βρέξει ο Θεός θα κατεβάσει. Ο καθένας σφυρίζει όσο μπορεί και για κάποιους ...ότι του πουν...

Αλήθεια σε αυτό ζήτημα το μυνημα δόθηκε σήμερα ...Σέρβος διαιτητής ( Μπελόσεβιτς) στον δικό μας αγώνα.
colonel gomelsky
QUOTE(nikefalin @ Aug 28 2010, 22:21 ) *
Αλήθεια σε αυτό ζήτημα το μυνημα δόθηκε σήμερα ...Σέρβος διαιτητής ( Μπελόσεβιτς) στον δικό μας αγώνα.


Δεν ήταν βέβαια ο γνωστός "μασόνος" μπελόσεβιτς, αλλά συνωνόματος. Γενικά είχαμε καλή διαιτησία σήμερα αν εξαιρέσεις βέβαια μεμονωμένες φάσεις.
nikefalin
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 28 2010, 22:42 ) *
Δεν ήταν βέβαια ο γνωστός "μασόνος" μπελόσεβιτς, αλλά συνωνόματος. Γενικά είχαμε καλή διαιτησία σήμερα αν εξαιρέσεις βέβαια μεμονωμένες φάσεις.


δεν είχαμε αδικίες, μόνο περισσότερα φάουλ σε μας, πολύ περισσότερες βολές στους Κινέζους κλπ.Αλλά αυτά μέσα στο παιχνίδι είναι. Το θέμα είναι οτί βάζεις σέρβο διαιτητή μετά από τόση φασαρία ? ? Δίνεις μύνημα ... αλήθεια γιατί δεν έβαλαν τον Χριστοδούλου στο Σερβία - Αγκόλα σήμερα ?
benchwarmer
Κι ενας ωραιος ταξιδιωτικος οδηγος, για οσους ενδιαφερονται να πανε ταξιδακι στην γειτονα χωρα smiley.gif

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...;pubid=46314665

frenchman7
Τώρα εμένα μου φαίνεται ή είναι το τουρνουά με μακράν τα περισσότερα εκτελεσμένα τρίποντα?

Όσα παιχνίδια έχω δει οι ομάδες τα μπουμπουνάνε από παντού! shot.gif

Και να μην τα βάζουνε, συνεχίζουν και εκτελούν!
rchos
QUOTE(frenchman7 @ Aug 31 2010, 19:49 ) *
Τώρα εμένα μου φαίνεται ή είναι το τουρνουά με μακράν τα περισσότερα εκτελεσμένα τρίποντα?

Όσα παιχνίδια έχω δει οι ομάδες τα μπουμπουνάνε από παντού! shot.gif

Και να μην τα βάζουνε, συνεχίζουν και εκτελούν!


ειναι η τελευταιοι αγωνες με το τριποντο στα 6,25 οποτε βαρανε για να το χαρουν!ειναι φορος τιμης! smiley.gif
benchwarmer
Στις ισοβαθμιες τι ισχυει?
benchwarmer
Μετα το πρωτο σετ αγωνων, βγηκαν 3 ζευγαρια για τους 16:

Λιθουανια-Κινα
ΗΠΑ-Αγκολα
Σλοβενια-Αυστραλια
122001
Αυτοί εκεί στην ΕΡΤ απέδειξαν για άλλη μια φορά πως διαθέτουν εξαιρετικά αντανακλαστικά. Αντί να δείξουν Γαλλία-Νέα Ζηλανδία ή Βραζιλία-Κροατία, δείχνουν το παντελώς αδιάφορο Τουρκία-Κίνα. Πραγματικά δεν πρέπει να υπάρχει άνθρωπος στην Ελλάδα να δει αυτό το πράγμα. Τηλεθέαση 0.1%...
Nick_Man
Οι καραγκιόζηδες που εχουν επιλέξει τις μεταδόσεις, χρειάζονταί πολύ ξύλο.
Λές και επέλεξαν επίτηδες να μεταδίδουν τα ποιό ασχετα παιχνίδια.
Ούστ ρε!! ugly_tocktock.gif
nikefalin
QUOTE(Nick_Man @ Sep 3 2010, 01:04 ) *
Οι καραγκιόζηδες που εχουν επιλέξει τις μεταδόσεις, χρειάζονταί πολύ ξύλο.
Λές και επέλεξαν επίτηδες να μεταδίδουν τα ποιό ασχετα παιχνίδια.
Ούστ ρε!! ugly_tocktock.gif


κράξιμο θέλουν όχι ξύλο..είμαστε κατά της βίας smiley.gif
Green Warrior
Η νέα παγκόσμια κατάταξη της FIBA μετά το παγκόσμιο

http://www.fiba.com/pages/eng/fc/even/rank/p/rankMen.html

Η Ελλάδα στη 4η θέση και πάλι πρώτες πλέον οι ΗΠΑ δεύτερη η Ισπανία τρίτη πλέον η Αργεντινή άνοδος για Λιθουανία Τουρκία και Ιταλία πτώση για Σερβία Γερμανία και Πουέρτο Ρίκο
Weekendman
Ένα ενδιαφέρον βιντεάκι για την Εθνική Λιθουανίας...

SG3ptshooter
Ότι και να πω είναι λίγο, έγραψες Weekendman...

Ας το δει και κανάς δικός μας, θα έγραφα κι άλλα μα είναι άκαιρο να επεκταθώ..
Germany96
Αψογο το βιντεο, το γεγονος οτι ειναι δουλεια ερασιτεχνη κανει το αποτελεσμα ακομα πιο εντυπωσιακο.

Thanks Weekendman που το μοιραστηκες μαζι μας και μπραβο στον κυριο Dabqtis για το μερακι του.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.